PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

loukiss
18-10-10, 18:11
συντομη ερωτηση ... ποια η διαφορα αν κανεις στρατιωτικες καθιστος ή ορθιος?? οταν εισαι καθιστος κανεις πιο πολλα κιλα???

savage
18-10-10, 18:33
εννοεις η πλατη σου να ακουμπαει σε παγκο?για το καθιστος λεω.
αν εννοεις η πλατη σου να καουμπαει σε παγκο,τοτε ναι κανεις πιο πολλα κιλα

loukiss
18-10-10, 18:37
ναι αυτο εννοω....η διαφορα ομως ποια ειναι??? καποιο γυμναζεις λιγοτερο ή στοχευει καπου αλλου??

GEORGEXX1
18-10-10, 18:39
για μενα το πιο σημαντικο ειναι οτι ελεγχω καλυτερα την πιεσει στην μεση μου οταν ειμαι καθιστος,και κουραζομε λιγοτερο στις επαναληψεις

savage
18-10-10, 18:45
ναι αυτο εννοω....η διαφορα ομως ποια ειναι??? καποιο γυμναζεις λιγοτερο ή στοχευει καπου αλλου??

στις καθιστες λογω της μεγαλης πιεσης που νιωθεις στις τελευταιες επαναληψεις επειδη ερχεται η γρια κοπωση,πιεζεις με την πλατη σου και τον κωλο σου τον παγκο,και λογω δρασης αντιδρασης σε πεζε αι ο παγος,οποτε κερδιζεις κατι σε δυναμη και βγαζεις παραπανω επαναληψεις.
οταν εισαι ορθιος δεν ακουμπας πουθενα για να ισορροπησεις.

η διαφορα που βλεπω εγω ειναι οτι συμμετεχει η μεση και τα ποδια σαν υποστηρικτες/σταθεροποιητες μυες οταν την κανεις ορθιος και εχω παρατηρησει μια περισσοτερη συνολικη κοπωση και πιο υψηλο μεταβολικο στρες.

καθιστος ειναι πιο μποντιμπιλντεραδικη εκτελεση,πιο πολυ απομωνωνει τους ωμους.εσυ απ'οσο ξερω κανεις πιο p/l στυλ οποτε ισως επιλεξεις την ορθια εκδοχη.βεβαια δε θελω να παρω τη δουλεια του μητσου.αυτος ξερει καλυτερα:green:

loukiss
18-10-10, 18:49
χεχε μητσος= Master Yoda..ναι μεχρι τωρα ορθιος εκανα ενστικτωδως...και οταν ηθελα να κλεψω εβαζα και λιιιγο παραπανω την μεση....το οτι κερδιζεις ομως λογω της δυναμης που ασκει και ο παγκος σε σενα λογω καθετης αντιδρασης δν ερχεται απο σενα αυτη η δυναμη αλλα ειναι σαν εξτρα βοηθεια ετσι??δλδ δν το σηκωνεις εσυ αποκλειστικα μονος το βαρος..

savage
18-10-10, 19:03
οχι ρε. εσυ τα σηκωνεις.απλα ειναι η φυση της ασκησης ετσι.και στον παγκο ετσι γινεται για στηθος.ακουμπας καπου.λες να μπορουσες να σπρωξεις πχ οριζοντια (χωρις ακουμπας πισω την πλατη σου) τα ιδια με οταν ακουμπας καπου???:green:

loukiss
18-10-10, 19:31
οντως.... καταλαβα ευχαριστω πολυ ..

stormbringer
19-10-10, 09:35
Μια διευκρίνηση για τα squat παιδιά!.. Για καλύτερη εκγυμναση ειδικά των γλουτιαίων, ειναι προτιμωτερο στο μηχάνημα , ή τα ελευθερα σκουότ? Πάντως μέχρι τώρα έκανα στη smith... Ευχαριστώ !!

loukiss
19-10-10, 11:18
ελευθερο....

stormbringer
19-10-10, 11:27
Eυχαριστώ loukiss:)

Eddie
19-10-10, 14:11
Για γλουτιαιους μπορεις εξισου να δουλεψεις αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια και προβολες με μεγαλο ανοιγμα.

Και φυσικα σε σκουοτ περνας το παραλληλο και σε πρεσα τα γονατα φτανουν στο στηθος!Θελει βαθιες κινησεις.

stormbringer
19-10-10, 14:23
Για γλουτιαιους μπορεις εξισου να δουλεψεις αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια και προβολες με μεγαλο ανοιγμα.

Και φυσικα σε σκουοτ περνας το παραλληλο και σε πρεσα τα γονατα φτανουν στο στηθος!Θελει βαθιες κινησεις.

Άρσεις κάνω για πλάτη, με λίγο λυγισμενα τα πόδια, αλλά βλέπω ότι πιάνει και γλουτούς-πόδια, ε? Μήπως εννοείς τις <<καλημερες>> ,που σκυβεις με τεντωμενα πόδια και μπάρα στους ώμους?? -Πρεσσα κανω βαθιές κινήσεις, προβολές δεν έχω κάνει ποτέ..

Eddie
19-10-10, 14:44
Άρσεις κάνω για πλάτη, με λίγο λυγισμενα τα πόδια, αλλά βλέπω ότι πιάνει και γλουτούς-πόδια, ε? Μήπως εννοείς τις <<καλημερες>> ,που σκυβεις με τεντωμενα πόδια και μπάρα στους ώμους?? -Πρεσσα κανω βαθιές κινήσεις, προβολές δεν έχω κάνει ποτέ..

Αρσεις με τεντωμενα ποδια πιανουν κυριως δικεφαλους αλλα και γλουτους!Δοκιμασε με λιγα κιλα και να αφηνεις την μπαρα να κατεβει οσο μπορεις.Με τεντωμενα εννοουμε ισια απλα,ενα κλικ πριν κλειδωσουν τα γονατα.Ποτε με κλειδωμενα γονατα.

Οχι δεν εννοω τις καλημερες.Δε ξερω αυτην η ασκηση μου φαινεται πολυ risky και αβολη.

Πρεπει να κανεις και προβολες(με αλτηρες για αρχη) οπωσδηποτε!!Κανε και την επομενη μερα θα με θυμηθεις..

stormbringer
19-10-10, 14:48
Εντάξει λοιπόν!!!!.. Θα τις βάλω στο πρόγραμμα!!:thumbup:

sogoku
19-10-10, 15:10
Ρε μαγκες ξεκινησα τα δισετ.Σε γενικες γραμμες κανω

Στηθος=6με 7
πλατη=8 με 10
τρικεφαλα=5με 6
δικεφαλα=4με 5

Τα υπολογιζω καλα σε γενικες γραμμες ,δηλαδη ενα δισετ το μετραω για διπλο?

Eddie
19-10-10, 15:11
Ρε μαγκες ξεκινησα τα δισετ.Σε γενικες γραμμες κανω

Στηθος=6με 7
πλατη=8 με 10
τρικεφαλα=5με 6
δικεφαλα=4με 5

Τα υπολογιζω καλα σε γενικες γραμμες ,δηλαδη ενα δισετ το μετραω για διπλο?

Δε σε πιανω..

Δισετ της ιδια μυικης ομαδας?

sogoku
19-10-10, 15:20
Δε σε πιανω..

Δισετ της ιδια μυικης ομαδας?


Ναι φιλος.Δηλαδη αν κανονικα στην πλατη χτυπαω 18 σετ κανονικα τωρα με τα δισετ τα αυπολογιζω να βγαινουν 9 με 10.

Eddie
19-10-10, 15:23
Ναι φιλος.Δηλαδη αν κανονικα στην πλατη χτυπαω 18 σετ κανονικα τωρα με τα δισετ τα αυπολογιζω να βγαινουν 9 με 10.

Nαι,οκ μια χαρα ειναι!Θα το κανεις για καιρο?

sogoku
19-10-10, 15:25
Nαι,οκ μια χαρα ειναι!Θα το κανεις για καιρο?

Το κανω 2 εβδομαδες.Μια σταματησα και σκεφτομαι να το κανω αλλες τρεις .Πως σου φαινεται?.Το βλεπω σαν ωθηση-αλλαγη.

Eddie
19-10-10, 15:29
Το κανω 2 εβδομαδες.Μια σταματησα και σκεφτομαι να το κανω αλλες τρεις .Πως σου φαινεται?.Το βλεπω σαν ωθηση-αλλαγη.

Εγω δεν ειμαι φαν για μεγαλο διαστημα.Πιστευω οτι μια βδομαδα για ολο το σωμα ανα 2-3 μηνες ειναι αρκετη για να ξυπνησει τους μυες.Οποιαδηποτε τεχνικη οχι μονο τα δισετ.

sogoku
19-10-10, 15:31
Εγω δεν ειμαι φαν για μεγαλο διαστημα.Πιστευω οτι μια βδομαδα για ολο το σωμα ανα 2-3 μηνες ειναι αρκετη για να ξυπνησει τους μυες.Οποιαδηποτε τεχνικη οχι μονο τα δισετ.


Δηλαδη το δικο μου σου φαινεται αρκετο.Γιατι ρε συ μια εβδομαδα ειναι λιγο τουλαχιστον 3 με 4 να καταλαβει το σωμα τι παιζει.

Eddie
19-10-10, 15:32
Δηλαδη το δικο μου σου φαινεται αρκετο.Γιατι ρε συ μια εβδομαδα ειναι λιγο τουλαχιστον 3 με 4 να καταλαβει το σωμα τι παιζει.

Καντο,δεν εχεις να χασεις τιποτα!!Εγω δε τα παω καλα με τις αλλαγες,χαχα.

sogoku
19-10-10, 15:39
Καντο,δεν εχεις να χασεις τιποτα!!Εγω δε τα παω καλα με τις αλλαγες,χαχα.



Ευχαριστω ρε μαγκα.Μολις γινω τεραστιος θα σου πω.

Eddie
19-10-10, 15:49
Ευχαριστω ρε μαγκα.Μολις γινω τεραστιος θα σου πω.

Δε χρειαζεται,θα σε καταλαβω:green:

loukiss
19-10-10, 16:49
Άρσεις κάνω για πλάτη, με λίγο λυγισμενα τα πόδια, αλλά βλέπω ότι πιάνει και γλουτούς-πόδια, ε? Μήπως εννοείς τις <<καλημερες>> ,που σκυβεις με τεντωμενα πόδια και μπάρα στους ώμους?? -Πρεσσα κανω βαθιές κινήσεις, προβολές δεν έχω κάνει ποτέ..

η καλυτερη ασκηση για γλουτους που τους χτυπαει πιο αμεσα ειναι οι κλασσικες αρσεις θανατου δν ξερω αν αυτες εννοεις οτι κανεις εγω μιλαω για

http://exrx.net/WeightExercises/GluteusMaximus/BBDeadlift.html

καθε φορα που παιζω με max βαρος ή επαναληψεις και εχω τελειωσει το σετ ειναι σαν να με εχει βιασει ολη η εθνικη ομαδα της Ακτης Ελεφαντοστου. :P

stormbringer
19-10-10, 17:49
Αααααααγειασου! Αυτές εννοω:thumbup:

Andrikos
19-10-10, 18:22
Mία ερώτηση από εμένα. Προτείνεται καθώς κάποιος είναι σε πρόγραμμα όγκου να κάνει κάθε 4-5 εβδομάδες ένα διάλλειμα μία εβδομάδας με κυκλικό πρόγραμμα και μετά να ξαναμπεί σε κανονικό πρόγραμμα για να μην "κολλήσει". Ποια είναι η γνώμη σας?


Aν ρίξεις υπερβολικά την ένταση εκείνη την εβδομάδα αυτό που θα γίνει είναι να χάσεις πολλά απ' ότι κέρδισες τις προηγούμενες. Επίσης το να προτείνεται κάτι γενικά σαν μπούσουλας σε όλους είναι από μόνο του λάθος imo. Οι περισσότεροι που πάνε στο γυμναστήριο θα ωφεληθούν αν δεν το κάνουν αυτό που περιγράφεις γιατί είναι μακριά από το πλατό, αλλά και αν κάποιος το κάνει δεν πιστεύω ότι θα τον βοηθήσει.

pan0z
19-10-10, 21:04
Aν ρίξεις υπερβολικά την ένταση εκείνη την εβδομάδα αυτό που θα γίνει είναι να χάσεις πολλά απ' ότι κέρδισες τις προηγούμενες. Επίσης το να προτείνεται κάτι γενικά σαν μπούσουλας σε όλους είναι από μόνο του λάθος imo. Οι περισσότεροι που πάνε στο γυμναστήριο θα ωφεληθούν αν δεν το κάνουν αυτό που περιγράφεις γιατί είναι μακριά από το πλατό, αλλά και αν κάποιος το κάνει δεν πιστεύω ότι θα τον βοηθήσει.

Andriko δεν πρεπει ομως μετα απο 2 μηνες να κανεις ενα διαλειμμα ή εστω deload φαση ωστε να ηρεμησει λιγο το κνσ απο την υψηλη ενταση?

Andrikos
19-10-10, 22:26
Andriko δεν πρεπει ομως μετα απο 2 μηνες να κανεις ενα διαλειμμα ή εστω deload φαση ωστε να ηρεμησει λιγο το κνσ απο την υψηλη ενταση?

Αυτό νομίζω είναι σχετικό, δεν είναι απόλυτο. Αν είσαι αρχάριος ή μέσος προς προχωρημένος είναι αχρείαστο κατά την γνώμη μου. Αν κάποιος κάνει 60-70 κιλά καθίσματα δεν χρειάζεται deload , χρειάζεται load:green:.

Την απόλυτη διακοπή από την σωματική δραστηριότητα την θεωρώ λίγο τεμπελιά να είμαι ειλικρινής:green:

Δηλαδή ακόμα και το ΚΝΣ (κεντρικό νευρικό σύστημα) και το deload κτλ δεν είναι κάτι που παίζει στο λεξιλόγιο του αρχάριου ή του μέσου, νομίζω δικαιολογημένα.

Eddie
19-10-10, 22:28
Αυτό νομίζω είναι σχετικό, δεν είναι απόλυτο. Αν είσαι αρχάριος ή μέσος προς προχωρημένος είναι αχρείαστο κατά την γνώμη μου. Αν κάποιος κάνει 60-70 κιλά καθίσματα δεν χρειάζεται deload , χρειάζεται load:green:.

Την απόλυτη διακοπή από την σωματική δραστηριότητα την θεωρώ λίγο τεμπελιά να είμαι ειλικρινής:green:

Δηλαδή ακόμα και το ΚΝΣ (κεντρικό νευρικό σύστημα) και το deload κτλ δεν είναι κάτι που παίζει στο λεξιλόγιο του αρχάριου ή του μέσου, νομίζω δικαιολογημένα.

Συμφωνω!!!Οχι για τη μια βδομαδα οφ,για τα αλλα:roll:

jimmy007
19-10-10, 22:48
Aν ρίξεις υπερβολικά την ένταση εκείνη την εβδομάδα αυτό που θα γίνει είναι να χάσεις πολλά απ' ότι κέρδισες τις προηγούμενες. Επίσης το να προτείνεται κάτι γενικά σαν μπούσουλας σε όλους είναι από μόνο του λάθος imo. Οι περισσότεροι που πάνε στο γυμναστήριο θα ωφεληθούν αν δεν το κάνουν αυτό που περιγράφεις γιατί είναι μακριά από το πλατό, αλλά και αν κάποιος το κάνει δεν πιστεύω ότι θα τον βοηθήσει.

Πως θα χάσεις πολλά από όσα κέρδισες?? Δεν είπε κανένας για απότομη πτώση της έντασης.. Προσωπικά πιστεύω ότι οι μύες χρειάζονται λίγη ξεκούραση που και που για να μη φτάσουμε στην υπερπροπόνηση. Το προηγούμενο Σάββατο όταν γύρισα σπίτι μετά από προπόνηση για 6η φορά αυτή την εβδομάδα ένιωθα πεθαμένος και κοιμήθηκα 3 ώρες το μεσημέρι...

loukiss
19-10-10, 22:55
το να φτασεις σε υπερπροπονηση το οποιο ειναι αρκετα σπανιο δν εχει καμια σχεση με την συχνοτητα που πηγαινεις προπονηση.... εχει αμεση σχεση με την χρονικη διαρκεια που κανεις προπονησεις υψηλης εντασης αδιακοπα....κ οπως ειπε και ο Αντρικος για καποιον επιπεδου εως και μετριο δν εχει κ τοση αξια η deload φαση ...

Andrikos
20-10-10, 00:08
Πως θα χάσεις πολλά από όσα κέρδισες?? Δεν είπε κανένας για απότομη πτώση της έντασης.. Προσωπικά πιστεύω ότι οι μύες χρειάζονται λίγη ξεκούραση που και που για να μη φτάσουμε στην υπερπροπόνηση. Το προηγούμενο Σάββατο όταν γύρισα σπίτι μετά από προπόνηση για 6η φορά αυτή την εβδομάδα ένιωθα πεθαμένος και κοιμήθηκα 3 ώρες το μεσημέρι...

Λογικό είναι , αν θυμάμαι καλά είσαι -10 κιλά κάτω από το ύψος σου , δεν θα έπρεπε να ζορίζεσαι τόσο. Πάντως αν μιλήσουμε γενικά το να γυρνάς πεθαμένος και να κοιμάσαι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπερπροπονείσαι - το να γυρνάς κουρασμένος και το να μην μπορείς να κοιμηθείς προσεγγίζει πιο πολύ την υπερπροπόνηση imo.

Menios Ser1985
20-10-10, 00:53
Πως θα χάσεις πολλά από όσα κέρδισες?? Δεν είπε κανένας για απότομη πτώση της έντασης.. Προσωπικά πιστεύω ότι οι μύες χρειάζονται λίγη ξεκούραση που και που για να μη φτάσουμε στην υπερπροπόνηση. Το προηγούμενο Σάββατο όταν γύρισα σπίτι μετά από προπόνηση για 6η φορά αυτή την εβδομάδα ένιωθα πεθαμένος και κοιμήθηκα 3 ώρες το μεσημέρι...

Γιατί κάνεις τόσες πολλές προπονήσεις στο επίπεδο που είσαι?Να ξέρεις ότι πρώτον,δεν μπορείς να αποδώσεις το μέγιστο στην προπόνηση σου και δεύτερον,χάνεις κατά πολύ τα πιθανά αποτελέσματά σου!Χρειάζεσαι περισσότερη ξεκούραση και ανάρρωση για να χτίσεις μυική μάζα!
Η γνώμη μου είναι να κάνεις 4 προπονήσεις με βάρη την εβδομάδα και ακόμη 2 αερόβιες 20-30 λεπτά χαμηλής έντασης!Τον υπόλοιπο χρόνο σου αφιέρωσέ τον στο φαγητό και την ξεκούραση!:toast:

jimmy007
20-10-10, 11:27
Γιατί κάνεις τόσες πολλές προπονήσεις στο επίπεδο που είσαι?Να ξέρεις ότι πρώτον,δεν μπορείς να αποδώσεις το μέγιστο στην προπόνηση σου και δεύτερον,χάνεις κατά πολύ τα πιθανά αποτελέσματά σου!Χρειάζεσαι περισσότερη ξεκούραση και ανάρρωση για να χτίσεις μυική μάζα!
Η γνώμη μου είναι να κάνεις 4 προπονήσεις με βάρη την εβδομάδα και ακόμη 2 αερόβιες 20-30 λεπτά χαμηλής έντασης!Τον υπόλοιπο χρόνο σου αφιέρωσέ τον στο φαγητό και την ξεκούραση!:toast:

Παρέλειψα πριν να σημειώσω ότι η 1 από τις 6 φορές περιελάμβανε μόνο αερόβια χαμηλής έντασης(γρήγορο περπάτημα στο διάδρομο) και κοιλιακούς-ραχιαίους.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές....:thumbup::thumbup:

saxogiannos
21-10-10, 01:49
γεια σας και απο μενα.θα ηθελα να ρωτησω ποσες ασκησεις πρεπει να κανει καποιος ο οποιος κανει μεν διατροφη αλλα δεν παιρνει συμπληρωματα...εγω κανω..
δευτερα: πλατη 5 ασκησεις και ωμους 3
τριτη:στηθος 5 ασκησεις και ωμους 3
τεταρτη: πόδια 6 ασκησεις
παρασκευη: δικεφαλα 4 ασκησεις και τρικεφαλα αλλεσ 4.
να σας ενημερωσω οτι σε καθε ασκηση κανω απο 3 σετ των 10

και σας ρωταω τα παραπανω γιατι καθε χρονο αλλαζω γυμναστηριο λογω δουλειας και καθε γυμναστης μολις βλεπει το προγραμμα μου εχει κατι να πει οτι ειναι λαθος.ο τελευταιος ειπε οτι για χερια την παρασκευη ειναι πολλες οι ασκησεις και γενικα στο συνολο η καθε μερα εχει αρκετες ασκησεις με αποτελεσμα αντι να φτιαχνω με τον καιρο θα εχω προβλημα.τι λετε?α..και επισης ειπε να κανω τα παντα απο μια φορα οπως ηδη κανω αλλα ενδιαμεσα να κανω κι ενα κυκλικ για να δινω ερεθισμα στους μυες.

aqua_bill
21-10-10, 11:19
τον τελευταίο καιρό έχω training partner στο γυμναστήριο και ακολουθώ το δικό του πρόγραμμα. χωρίζουμε τα πόδια και την πλάτη σε δύο μέρες. Δηλαδή πλάτη πανβ πλάτη κατβ πόδια εμρος πόδια πίσω. Κάθε εβδομάδα αλλάζουμε μερικές ασκήσεις. δοκιμαστετο είναι πολύ καλό :thumbup:

Mitsos_
21-10-10, 13:17
τον τελευταίο καιρό έχω training partner στο γυμναστήριο και ακολουθώ το δικό του πρόγραμμα. χωρίζουμε τα πόδια και την πλάτη σε δύο μέρες. Δηλαδή πλάτη πανβ πλάτη κατβ πόδια εμρος πόδια πίσω. Κάθε εβδομάδα αλλάζουμε μερικές ασκήσεις. δοκιμαστετο είναι πολύ καλό :thumbup:

Οταν γυμναζω μια συγκεκριμενη περιοχη... Με 12kg 4 σετ των 10 επαναληψεων μετα απο αυτα αν εκανα και αλλα 2 ή 4 σετ των 8 επαναληψεων με 15kg θα συνέβαλε πιο αποτελεσματικα στην αυξηση του ογκου? :unsure:

aqua_bill
21-10-10, 13:46
Οταν γυμναζω μια συγκεκριμενη περιοχη... Με 12kg 4 σετ των 10 επαναληψεων μετα απο αυτα αν εκανα και αλλα 2 ή 4 σετ των 8 επαναληψεων με 15kg θα συνέβαλε πιο αποτελεσματικα στην αυξηση του ογκου? :unsure:

κοίτα δεν είμαι και ο πλέον καταλληλος να απαντήσει μιας και θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο. Θα σου πω τι δουλεύει σε μένα. πρώτο βάζω τι σωστή εκτεκεση της άσκησης. η τεχνική έχω καταλάβει πως παίζει σημαντικό ρόλο για να απομονώσεις το σημείο που υέσεις να γυμνάσεις. από κει και πέρα σε μένα δουλεύει η παραμίδα. ανάλογα την ομάδα κάνω παίζω ένα σετ ζέσταμα (πολλές φορές και 2 σετ) και μετά αυξάνω τόσο κάθε φορά ώστε να βγαίνουν σωστά 12-8-8-6 η κάπως έτσι (πολλές φορές προτιμώ (15-10-8-6). τα κιλά τώρα είναι ένα άλλο θέμα. παλιά στον πάγκο έκανα 2 επαναλήψεις όχι σωστές όμως 120 κιλά και νόμιζα ότι κάτι έκανα. τώρα πλέον προτιμώ να παίζω 6 των 80 με σωστό ριυμο κκαι βλέπω καλύτερη αιματώσω και πρήξιμο....τα συμπεράσματα δικά σου

marvin
21-10-10, 14:11
Στο προγραμμα μου για πλατη εχω υπερεκτασεις σε ρωμαικη καρεκλα.Γνωριζει καποιος ποια ασκηση ειναι αυτη;Καποιο λικγ ισως;

aqua_bill
21-10-10, 14:15
Στο προγραμμα μου για πλατη εχω υπερεκτασεις σε ρωμαικη καρεκλα.Γνωριζει καποιος ποια ασκηση ειναι αυτη;Καποιο λικγ ισως;

??????may be http://www.youtube.com/watch?v=K-YciypPZ4k

hiko
21-10-10, 16:19
ερωτιση: Μπρορω να κανω προγραμα ογκου και διατροφη γραμωσης?

marvin
21-10-10, 16:26
??????may be http://www.youtube.com/watch?v=K-YciypPZ4k
Οι ραχιαιοι ειναι οι υπερεκτασεις;:shock:
Ραχιαιους κανω ουτως η αλλως παντα μαζι με κοιλιακους!!!

Eddie
21-10-10, 16:27
Οι ραχιαιοι ειναι οι υπερεκτασεις;:shock:

Χαχαχ,ναι βρε!!:)

marvin
21-10-10, 16:55
Χαχαχ,ναι βρε!!:)

Οπα γιατι εδω μπερδευει το πραγμα!!Εχω κοιλιακους 2 φορες την εβδομαδα(συμφωνα με το καινουργιο προγραμμα) αλλα παντα θεωρουσα πως ραχιαιοι κοιλιακοι πανε παντα μαζι.Θα κανω και εξτρα ραχιαιους την μερα που εχω πλατη;:unsure::unsure:Κωσταντιιιιιιινααααααααααα.............

KATERINI 144
21-10-10, 16:57
Οπα γιατι εδω μπερδευει το πραγμα!!Εχω κοιλιακους 2 φορες την εβδομαδα(συμφωνα με το καινουργιο προγραμμα) αλλα παντα θεωρουσα πως ραχιαιοι κοιλιακοι πανε παντα μαζι.Θα κανω και εξτρα ραχιαιους την μερα που εχω πλατη;:unsure::unsure:Κωσταντιιιιιιινααααααααααα.............οι ραχιαιοι καλα ειναι να γυμναζονται μαζι με την πλατη στο τελος του προγραμματος.

beefmeup
21-10-10, 17:07
οι ραχιαιοι καλα ειναι να γυμναζονται μαζι με την πλατη στο τελος του προγραμματος.

:thumbup:
αυτο κανω κ γω.μια χαρα ειναι ετσι,γιατι οι ραχιαιοι ειναι το κατω μερος της πλατης ετσι κ αλλιως.

marvin
21-10-10, 17:18
οι ραχιαιοι καλα ειναι να γυμναζονται μαζι με την πλατη στο τελος του προγραμματος.
::army1:Οτι πεις σοφε του βουνου!!!!!Συμφωνα με το προγραμμα εχω μια φορα ποδια μια πλατη μια στηθος και μια χερια.Πριν κοιλιακους-ραχιαιους εκανα και τις 4 φορες.Τωρα εχω οποιαδηποτε μερα αλλα μονο 2 φορες.Αν την βαλω τη μια στη μερα της πλατης νομιζω καλυπτομαι;

geo28
21-10-10, 17:38
Στο προγραμμα μου για πλατη εχω υπερεκτασεις σε ρωμαικη καρεκλα.Γνωριζει καποιος ποια ασκηση ειναι αυτη;Καποιο λικγ ισως;

hyperextensions εννοεις,.http://www.youtube.com/watch?v=H3X1eFt-Dgg&feature=related

aqua_bill
21-10-10, 18:10
ερωτιση: Μπρορω να κανω προγραμα ογκου και διατροφη γραμωσης?

ποιος σε εμποδίζει:)? τι στόχο έχεις ?

geo28
21-10-10, 18:17
δεν υπαρχει προγραμμα ογκου και γραμμωσης στα βαρη...απλα παιξε παντα βαρια,ειτςε εισαι στον ογκο ειτε στη γραμμωση..

Polyneikos
21-10-10, 23:45
Απλα σε βαρια προγραμματα απαιτουνται υπερθερμιδικες διατροφες σε καποιες περιπτωσεις...Επίσης σε περιοδους δίαιτας όπου το ποσοστο λίπους εχει κατεβει αρκετα,αποφευγονται βαρια σετ γιατι υπάρχει κίνδυνος τραυματισμου...

saxogiannos
22-10-10, 01:33
γεια σας και απο μενα.θα ηθελα να ρωτησω ποσες ασκησεις πρεπει να κανει καποιος ο οποιος κανει μεν διατροφη αλλα δεν παιρνει συμπληρωματα...εγω κανω..
δευτερα: πλατη 5 ασκησεις και ωμους 3
τριτη:στηθος 5 ασκησεις και ωμους 3
τεταρτη: πόδια 6 ασκησεις
παρασκευη: δικεφαλα 4 ασκησεις και τρικεφαλα αλλεσ 4.
να σας ενημερωσω οτι σε καθε ασκηση κανω απο 3 σετ των 10

και σας ρωταω τα παραπανω γιατι καθε χρονο αλλαζω γυμναστηριο λογω δουλειας και καθε γυμναστης μολις βλεπει το προγραμμα μου εχει κατι να πει οτι ειναι λαθος.ο τελευταιος ειπε οτι για χερια την παρασκευη ειναι πολλες οι ασκησεις και γενικα στο συνολο η καθε μερα εχει αρκετες ασκησεις με αποτελεσμα αντι να φτιαχνω με τον καιρο θα εχω προβλημα.τι λετε?α..και επισης ειπε να κανω τα παντα απο μια φορα οπως ηδη κανω αλλα ενδιαμεσα να κανω κι ενα κυκλικ για να δινω ερεθισμα στους μυες.


καποιιος να μου πει αν ειναι πολλες η λιγες η ασκησεις μου?παιζει ρολο που δεν παιρνω συμπληρωματα?

aqua_bill
22-10-10, 01:37
καποιιος να μου πει αν ειναι πολλες η λιγες η ασκησεις μου?παιζει ρολο που δεν παιρνω συμπληρωματα?

τι ρόλο να παίζει δηλαδή? κοίτα τα πρόγραμμα τα αρχαρίων που υπάρχουν στο φόρουμ να βοηθηθείς

Steel Fighter
22-10-10, 08:35
γεια σας και απο μενα.θα ηθελα να ρωτησω ποσες ασκησεις πρεπει να κανει καποιος ο οποιος κανει μεν διατροφη αλλα δεν παιρνει συμπληρωματα...εγω κανω..
δευτερα: πλατη 5 ασκησεις και ωμους 3

Εδω είσαι οκ !!
τριτη:στηθος 5 ασκησεις και ωμους 3

Εδω γιατι κολλητα παίζεις ωμους Δευτερα Τριτη;Δεν τους αφηνεις να ανρρωσουν και η προπονηση της Δευτερας παει σχετικα χαμενη

τεταρτη: πόδια 6 ασκησεις
παρασκευη: δικεφαλα 4 ασκησεις και τρικεφαλα αλλεσ 4.

24 ΣΕΤ για χερια είναι πολλα ,ειναι μικρες μυικες ομαδες,μειωσε στα 15-18 να σας ενημερωσω οτι σε καθε ασκηση κανω απο 3 σετ των 10

και σας ρωταω τα παραπανω γιατι καθε χρονο αλλαζω γυμναστηριο λογω δουλειας και καθε γυμναστης μολις βλεπει το προγραμμα μου εχει κατι να πει οτι ειναι λαθος.ο τελευταιος ειπε οτι για χερια την παρασκευη ειναι πολλες οι ασκησεις και γενικα στο συνολο η καθε μερα εχει αρκετες ασκησεις με αποτελεσμα αντι να φτιαχνω με τον καιρο θα εχω προβλημα.τι λετε?α..και επισης ειπε να κανω τα παντα απο μια φορα οπως ηδη κανω αλλα ενδιαμεσα να κανω κι ενα κυκλικ για να δινω ερεθισμα στους μυες.

Το κυκλικο πρόγραμμα δινει ερεθισμα στους μυς όταν εχεις αποχη μεγαλη ή όταν ξεκινας αρχαριος και προσπαθεις να ενεργοποιησεις το μυικο σου συτημα χωρις να το επιβαρυνεις βομβαρδίζωντας το με πολλα σετ ανα μυικη ομαδα....Ελπίζω να βοηθησα.

marvin
22-10-10, 15:52
Εχω μερικες αποριες.Ο μεγαλος μου γιος παιζει ποδοσφαιρο.Ειναι 17 χρονων και παιζει σε πρωταθλημα δ' εθνικης.Χτες επισκεφθηκαμε εργοφυσιολογο που του κανει εργομετρικα για να του βγαλει προγραμμα για βαρη για να παρει λιγο ογκο.Μας ειπε πως πρωτα θα δει την δυναμη του με το 100% και μετα αναλογα θα δουλεψει δυναμη και εκρηκτικοτητα.Να σημειωσω οτι μεγαλο προσον του ειναι τα πνευμονια και η ταχυτητα του.
1η ερωτηση:Υπαρχει πιθανοτητα να χασει σε ταχυτητα αν κανει βαρη;

2η ερωτηση:Λογο φορτου προπονησης (εχει καθε μερα εκτος τριτης.Και Κυριακη 90' αγωνα) μας ειπε πως θα κανει τριτη ποδια το πιο βαρυ μερος συν καποιες κορμο και πεμπτη παλι ποδια (εκρηκτικοτητα) συν κορμο.Φτανουν 2 μερες την εβδομαδα για να παρει ογκο;

3η ερωτηση:θα κανει γυμναστηριο μεχρι και Ιανουαριο,θα σταματησει λεει για 2 μηνες και μετα παλι το Πασχα.Αυτο γιατι το κανει,γνωριζει κανεις το σκεπτικο;

Απο συμπληρωματα θα παρει μονο τις μερες του γυμναστηριου.:unsure::unsure:
Ντραπηκα να ρωτησω τον ιδιο τις αποριες μου και ετσι ρωταω εσας,αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει!!

Andrikos
22-10-10, 16:06
Εχω μερικες αποριες.Ο μεγαλος μου γιος παιζει ποδοσφαιρο.Ειναι 17 χρονων και παιζει σε πρωταθλημα δ' εθνικης.Χτες επισκεφθηκαμε εργοφυσιολογο που του κανει εργομετρικα για να του βγαλει προγραμμα για βαρη για να παρει λιγο ογκο.Μας ειπε πως πρωτα θα δει την δυναμη του με το 100% και μετα αναλογα θα δουλεψει δυναμη και εκρηκτικοτητα.Να σημειωσω οτι μεγαλο προσον του ειναι τα πνευμονια και η ταχυτητα του.
1η ερωτηση:Υπαρχει πιθανοτητα να χασει σε ταχυτητα αν κανει βαρη;

2η ερωτηση:Λογο φορτου προπονησης (εχει καθε μερα εκτος τριτης.Και Κυριακη 90' αγωνα) μας ειπε πως θα κανει τριτη ποδια το πιο βαρυ μερος συν καποιες κορμο και πεμπτη παλι ποδια (εκρηκτικοτητα) συν κορμο.Φτανουν 2 μερες την εβδομαδα για να παρει ογκο;

3η ερωτηση:θα κανει γυμναστηριο μεχρι και Ιανουαριο,θα σταματησει λεει για 2 μηνες και μετα παλι το Πασχα.Αυτο γιατι το κανει,γνωριζει κανεις το σκεπτικο;

Απο συμπληρωματα θα παρει μονο τις μερες του γυμναστηριου.:unsure::unsure:
Ντραπηκα να ρωτησω τον ιδιο τις αποριες μου και ετσι ρωταω εσας,αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει!!

Επειδή έχω κάνει 2 εργοφυσιολογίες στο πανεπιστήμιο θα πάρω το θάρρος να σου απαντήσω.
1.Όχι , κερδίζει σε ταχύτητα
2.Και με το παραπάνω
3. Αυτό έχει να κάνει με την αγωνιστική περίοδο, το φορμάρισμα που πρέπει να πιάσει και πότε, και το πώς το έχει σαν πλάνο ο εργοφυσιολόγος στο μυαλό του όλο αυτό Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές δεν κάνουν βάρη όλο το χρόνο αλλά συγκεκριμένες χρονικές περιόδους.

marvin
22-10-10, 16:15
Επειδή έχω κάνει 2 εργοφυσιολογίες στο πανεπιστήμιο θα πάρω το θάρρος να σου απαντήσω.
1.Όχι , κερδίζει σε ταχύτητα
2.Και με το παραπάνω
3. Αυτό έχει να κάνει με την αγωνιστική περίοδο, το φορμάρισμα που πρέπει να πιάσει και πότε, και το πώς το έχει σαν πλάνο ο εργοφυσιολόγος στο μυαλό του όλο αυτό Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές δεν κάνουν βάρη όλο το χρόνο αλλά συγκεκριμένες χρονικές περιόδους.

Αντρικο να σου πω την αληθεια μου εσυ περιμενα να απαντησεις πρωτος.Σε ευχαριστω για την απαντηση.Μας απασχολει ιδιαιτερα το καθε βημα γιατι εχει κανει κοπους και θυσιες μεγαλυτερες απο την ηλικια του για την μπαλα!!!!

Μας ανεφερε πως καλυτερη προπονηση γινεται απο την ληξη του πρωταθληματος μεχρι και λιγο πριν την προετοιμασια στα βαρη.εκεινη την περιοδο δινουν βαση στον ογκο και με τον καιρο επανερχετε και η εκρηκτικοτητα. Αν και οι ποδοσφαιριστες λεει δεν τους οφελει ο πολυς ογκος!!!:unsure::unsure:

Galthazar
25-10-10, 00:22
Αντρικο να σου πω την αληθεια μου εσυ περιμενα να απαντησεις πρωτος.Σε ευχαριστω για την απαντηση.Μας απασχολει ιδιαιτερα το καθε βημα γιατι εχει κανει κοπους και θυσιες μεγαλυτερες απο την ηλικια του για την μπαλα!!!!

Μας ανεφερε πως καλυτερη προπονηση γινεται απο την ληξη του πρωταθληματος μεχρι και λιγο πριν την προετοιμασια στα βαρη.εκεινη την περιοδο δινουν βαση στον ογκο και με τον καιρο επανερχετε και η εκρηκτικοτητα. Αν και οι ποδοσφαιριστες λεει δεν τους οφελει ο πολυς ογκος!!!:unsure::unsure:

σε ποια ομαδα παιζει??

marvin
25-10-10, 22:05
σε ποια ομαδα παιζει??

Ανηκει στην Αεκ και εχει δωθει δανεικος για να παρει εμπειριες στα ποδια του σε ομαδα Δ εθνικης.

Galletiosfp
25-10-10, 23:13
Παιδια ειμαι τριτη λυκειου εχω καθημερινα φροντιστηριο κ εχω προσαρμοση στο προγραμμα μου 3 2ωρες προπονησεις με βαροι στο gym....πρεπει να αυξησω τις μερες προπονισεις??ακουω καποιους στο γυμναστιριο πως ερχονται καθημερινα....

aqua_bill
25-10-10, 23:16
2-3 ώρες τη μέρα?

Galletiosfp
25-10-10, 23:21
2-3 ώρες τη μέρα?
Oχι ειναι 3 προπονησεις με διαρκεια 2 ωρες το πολυ....

jimmy007
25-10-10, 23:35
Παιδια ειμαι τριτη λυκειου εχω καθημερινα φροντιστηριο κ εχω προσαρμοση στο προγραμμα μου 3 2ωρες προπονησεις με βαροι στο gym....πρεπει να αυξησω τις μερες προπονισεις??ακουω καποιους στο γυμναστιριο πως ερχονται καθημερινα....

Στην παρούσα φάση φίλε προέχει το διάβασμα γιατί (δυστυχώς) σε μία χρονιά κρίνεται σε σημαντικό βαθμό το επαγγελματικό σου μέλλον. Καλύτερα θα ήταν να κάνεις 4 προπονήσεις της μιαμιση ώρας ή 6 της μίας(εφόσον ξοδεύεις για γυμναστήριο 6 ώρες την εβδομάδα).

Galletiosfp
26-10-10, 00:20
Κανω στηθος τρικεφαλο
πλατι δικεφαλο
ωμους ποδια
Πως να το σπασω για να κανω κ τεταρτι φορα ?(δυσκολο να γινει)

Eddie
26-10-10, 00:26
Κανω στηθος τρικεφαλο
πλατι δικεφαλο
ωμους ποδια
Πως να το σπασω για να κανω κ τεταρτι φορα ?(δυσκολο να γινει)

Στηθος-Πλατη-Ποδια&Ωμους-Χερια η καλυτερα Στηθος τρικεφαλο-πλατη δικεφαλο-ποδια-ωμους.

κουλης
26-10-10, 16:51
υπαρχει καποιο προγραμμα-ειδος γυμναστικης στο οποιο θα μπορω να γυμναζω αν οχι ολες αρκετες μυικες ομαδες μαζι σε μια προπονηση? κατι εχω ακουσει για 5χ5 αλλα δεν ξερω ουτε ασκησεις ουτε ενταση κτλπ.....help guys

Αντωνης
26-10-10, 17:21
υπαρχει καποιο προγραμμα-ειδος γυμναστικης στο οποιο θα μπορω να γυμναζω αν οχι ολες αρκετες μυικες ομαδες μαζι σε μια προπονηση? κατι εχω ακουσει για 5χ5 αλλα δεν ξερω ουτε ασκησεις ουτε ενταση κτλπ.....help guys

Mαλλον εννοεις αυτο:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2222

Παντως αν δεν κανεις αρκετα κιλα στις βασικες ασκησεις προσωπικα θα σου συνιστουσα να μην το δοκιμασεις ακομα,καθως απο οτι εχω διαβασει και σε ξενα forum εχεις καλυτερα αποτελεσματα σε δυναμη(κυριως)και ογκο αν κανεις ηδη αρκετα κιλα στις βασικες πριν το ξεκινησεις.

geo28
26-10-10, 20:04
Mαλλον εννοεις αυτο:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2222

Παντως αν δεν κανεις αρκετα κιλα στις βασικες ασκησεις προσωπικα θα σου συνιστουσα να μην το δοκιμασεις ακομα,καθως απο οτι εχω διαβασει και σε ξενα forum εχεις καλυτερα αποτελεσματα σε δυναμη(κυριως)και ογκο αν κανεις ηδη αρκετα κιλα στις βασικες πριν το ξεκινησεις.

βασικα το αντιθετο συμβαινει απ αυτο που λες...γενικα το 5χ5madcow προτεινεται για ν ανεβεις σε δυναμη σε αρχαριους κυριως οχι σε οσους ειναι ηδη σε καλα επιπεδα δυναμης.. αλλωστε εχει 3 φορες τη βδομαδα σκουωτ,οποτε δε νομιζω να δουλευε σ ενα προχωρημενο,και ειναι και fullbody που κανει κατα κυριο λογο για αρχαριους...αυτο που εβαλες σε λινκ ειναι καποια πραλλαγη του και οχι το κανονικο 5χ5...το γνωστο 5χ5 ειν αυτο...http://madcow.hostzi.com/5x5_Program/Linear_5x5.htm

loukiss
29-10-10, 01:04
παιδες απο βυθισεις εχω δει 2 ειδων αυτα
http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/BWTriDip.html (τρικεφ)
http://www.exrx.net/WeightExercises/PectoralSternal/BWChestDip.html (στηθ)
ποια η διαφορα στην εκτελεσιμοτητα δν μπορω να καταλαβω... και το πρωτο εστιαζει περισσοτερο στα τρικεφαλα ενω το 2ο στο στηθος??

Eddie
29-10-10, 01:10
Για τρικεφαλους κατεβαινεις οσο το δυνατον με ισιο κορμο ενω για στηθος πεφτεις μπροστα.

Επισης,για στηθος δεν ειναι αναγκη να κλειδωνεις τους αγκωνες ωστε να διατηρεις μεγιστη συνεχομενη πιεση.

loukiss
29-10-10, 01:15
αχα... δν μ λες και στις 2 περιπτωσεις... οι αγκωνες πως ειναι ?? θελω να πω αν κοιταζεσαι σε καθρεφτη την ωρα π τ κανεις οι αγκωνες ξεπροβαλλουν απ τα πλαινα δλδ "κοιτανε προς τα εξω"? ή κοιτανε προς τα πισω δλδ οι αγκωνες κολλητα με τα πλευρα??

thegravijia
29-10-10, 01:34
τι σε νοιαζει
σημασια εχει εσυ οταν τιν κανεις τι νιωθεις οτι δουλευεις

Eddie
29-10-10, 01:37
αχα... δν μ λες και στις 2 περιπτωσεις... οι αγκωνες πως ειναι ?? θελω να πω αν κοιταζεσαι σε καθρεφτη την ωρα π τ κανεις οι αγκωνες ξεπροβαλλουν απ τα πλαινα δλδ "κοιτανε προς τα εξω"? ή κοιτανε προς τα πισω δλδ οι αγκωνες κολλητα με τα πλευρα??

Βασικα οσο τους κολλας στο σωμα τοσο επιβαρυνεις τους τρικεφαλους!!

Εγω ειμαι της αποψης ομως να αφηνεις του αγκωνες να πανε εκει που ειναι να πανε..το να αλλαξεις γωνια δεν το βλεπω και τοσο καλο,ειναι λιγο ρισκο.Το θεμα ειναι και τη λαβη εχει το μηχανημα,υπαρχουν και μηχανηματα με 2-3 λαβες για να αλλαζεις το ευρος.

loukiss
29-10-10, 01:46
αρα δλδ γενικα το ουσιωδες ειναι να κανεις την φυσικη κινηση σου και αν θες να δουλεψεις τρικεφαλα περισσοτερο κρατας ισιο τον κορμο σου ενω για στηθος γερνεις μπροστα??? παντως στο gym π παω μονο 1 διζυγο εχει κατω απο το μονοζυγο π ειναι αρα περιοριζομαι σε αυτο το ευρος..

Devil
29-10-10, 02:09
παιδες απο βυθισεις εχω δει 2 ειδων αυτα
http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/BWTriDip.html (τρικεφ)
http://www.exrx.net/WeightExercises/PectoralSternal/BWChestDip.html (στηθ)
ποια η διαφορα στην εκτελεσιμοτητα δν μπορω να καταλαβω... και το πρωτο εστιαζει περισσοτερο στα τρικεφαλα ενω το 2ο στο στηθος??

υποτιθετε οτι το ενα εστιαζει περισσοτερο στο στηθος ενω το αλλο τους τρικεφαλους

για εμενα η εκτελεση ειναι μια και χτυπαει και τα δυο
παντα οταν κανεις στηθος χτυπας και τους τρικεφαλους...

αρα αγκονες λιγο ανοιχτοι γερνεις ελαχιστα μπροστα και κανεις dips

geo28
29-10-10, 19:44
μια αποροια..σημερα που εκανα αρσεις θανατου ,υψηλη ενταση πολλα κιλα κοντα στη μεγιστη ,στην αρχη της θετικης κινησης με πιεζε υπερβολικα το σημειο που ειναι 4-5 εκατοστα ευθεια κατω απ τον αφαλο.παιζει να ναι τιποτα ανυσηχητικο ή ειναι φυσιολογικο λογω της κινησης και των πολλων κιλων?

Eddie
29-10-10, 20:29
μια αποροια..σημερα που εκανα αρσεις θανατου ,υψηλη ενταση πολλα κιλα κοντα στη μεγιστη ,στην αρχη της θετικης κινησης με πιεζε υπερβολικα το σημειο που ειναι 4-5 εκατοστα ευθεια κατω απ τον αφαλο.παιζει να ναι τιποτα ανυσηχητικο ή ειναι φυσιολογικο λογω της κινησης και των πολλων κιλων?

Δε μου χει συμβει στο σημειο που λες:unsure:

Στον αφαλο περιστασιακα εχω κατι τσιμπηματα που λογικα οφειλονται σε ομφαλοκοιλη.

geo28
29-10-10, 20:58
Aυτο το παθαινω οταμ παιζω χοντρικα απο 90% rm και πανω..αλλα δε ξερω μου φαινεται υποπτο αυτο το σημειο για καμια κοιλη..

Luffy
30-10-10, 12:00
ποιες ασκησεις δεν αλαζουμε ποτε οταν κανουμε αλλαγη προγραμματος?αν μπορειτε να μου πειτε για καθε μυικη ομαδα

savage
30-10-10, 12:35
αρα δλδ γενικα το ουσιωδες ειναι να κανεις την φυσικη κινηση σου και αν θες να δουλεψεις τρικεφαλα περισσοτερο κρατας ισιο τον κορμο σου ενω για στηθος γερνεις μπροστα??? παντως στο gym π παω μονο 1 διζυγο εχει κατω απο το μονοζυγο π ειναι αρα περιοριζομαι σε αυτο το ευρος..


καταρχας σε ολες τις ασκησεις αν καποιον τον ενδιαφερει να τις κανει bodybuilderαδικα κι οχι powerlifterαδικα (δηλαδη απλα απο τη θεση Α να φτασει στη θεση Β,χωρις να τον ενδιαφερει η εκτελεση) πρεπει να εχει πολυ καλη μυικη αισθηση,πραγμα που ερχεται με τα χρονια.
πρεπει δηλαδη να νιωθεις τους μυες την ωρα που κανεις την ασκηση,και να βαζεις δυναμη μονο απο αυτους τους μυες που θες να γυμνασεις,απομονωνοντας αρθρωσεις και λοιπους μυες.
πχ υπαρχουν ασκησεις οπως οι υπερεκτασεις,οι αρσεις θανατου,οι βυθισεις που μπορεις να τις εκτελεσεις βαζοντας δυναμη απο διαφορετικο μυ αναλογα με το που στοχευεις.
αυτο λοιπον που πρεπει να κανεις loukiss,αν θες να σε πιασει στο στηθος,ειναι να συγκεντρωθεις σε αυτο,να εστιασεις στους θωρακικους.πρεπει τα χερια σου να ειναι απλα μοχλοι που εκτελουν την κινηση,και το φορτο να τον δεχεται κατα κυριο λογο το στηθος.
απο κει και περα υπαρχουν καποια μικρα tips,οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω.
αν ειχατε μη παραλληλες μπαρες(οπως στο δικο μας γυμναστηριο),θα ηταν καλο να τοποθετησεις τα χερια εκει που αρχιζει να ανοιγει προς τα εξω και να αλλαζει η κλιση σε μη παραλληλη(οχι ομως εντελως ανοιχτα γιατι καταπονουνται οι ωμοι και μικραινει πολυ το ευρος κινησης επισης),οι αγκωνες να ειναι ανοιχτα κι οχι κολλημενοι στα πλευρα(αντιθετα για τρικεφαλους πρεπει να τους εχει οσο πιο κοντα στο σωμα).ακομα και στις παραλληλες μπαρες παντως,αφηνε τους αγκωνες να ανοιγουν.
επισης σκυβεις τον κορμο μπροστα,λυγιζοντας τα ποδια.αν μπορεις και εισαι αρκετα δυνατος,προσπαθησε να κρατας καθ'ολη τη διαρκεια της κινησης τον κορμο σκυφτο,σχεδον παραλληλο με το εδαφος,αν και για λογους ευκολιας το σωμα απο φυσικου του,τεινει να "σηκωσει" ορθιο τον κορμο στην ανω θεση.
επισης στην ανω θεση,μην κλειδωνεις τους αγκωνες.ανεβα οσο πιο ψηλα μπορεις και ακριβως τη στιγμη που ειναι να κλειδωσεις,μην το κανεις,αλλα ξανακατεβα για την επομενη επαναληψη.
στην αρνητικη επαναληψη,ακτεβα οσο πιο χαμηλα μπορεις,αλλα προσοχη,οχι εως οτου να νιωθεις πονο στους ωμους.κατεβα αρκετα,τοσο ομως ωστε να νιωθεις ανετα και να μην καταπονουνται οι ωμοι σου.επισης στο κατεβασμα "αφησε' τους θωρακικους σου να ανοιξουν,ωστε να υπαρξει μια καλη διαταση τους.μην εισαι σφιγμενος και μην "στηριζεσαι" στους τρικεφαλους.

αυτα τα ολιγα απο μενα.ελπιζω να βοηθησα.εκανα οτι μπορουσα παντως:toast::thumbup:

loukiss
31-10-10, 13:00
ευχαριστω νικο και για τις δικες σου συμβουλες... η αληθεια ειναι πως θα θελα να στοχευσω πιο πολυ στα τρικεφαλα βεβαια...τα χερια τα χω στην φυσικη θεση τους δν τα κολλαω τοσο πολυ δλδ ....τωρα δες εγω προσπαθω να τα κλειδωνω γτ στανταρ το ενα τσακ αυτο π χρειαζεται για το κλειδωμα θελει την περισσοτερη δυναμη στα σιγουρα...εκει π αρχιζει να μ ενοχλει ο ωμος ειναι λιγο κατω απ το παραλληλο γ αυτο παω παραλληλο και ξανανεβαινω...

στις βυθισεις οσες φορες εκανα ενιωθα τρελο καψιμο στα τρικεφαλα αλλα και αυτο το αισθημα σαν να κλεινει το στηθος κεντρικα .....μη παραλληλες μπαρες εχω στο gym και κανω και γω στο μερος π ειπες...

ευχαριστω για τον χρονο σου νικ ..

savage
31-10-10, 14:27
να'σαι καλα:toast:

Eddie
01-11-10, 13:36
Παιδια,sumo deadlifts εχει δοκιμασει κανεις??

mo2jvGa8UYw&feature=related

Εκανα μια φορα για δικεφαλα και μου βγηκαν τα ματια ετσι :shock:

aqua_bill
01-11-10, 13:39
Παιδια,sumo deadlifts εχει δοκιμασει κανεις??

mo2jvGa8UYw&feature=related

Εκανα μια φορα για δικεφαλα και μου βγηκαν τα ματια ετσι :shock:

εγώ κάνω.την ίδια κίνηση αλλά με αλτήρες όταν έχω πίσω πόδια και κάτω

Υγ : λάθος..τα ποδιάμου είναι πιο κλειστά άρα μαλλλων λέμε για άλλη άσκηση

Eddie
01-11-10, 13:41
εγώ κάνω.την ίδια κίνηση αλλά με αλτήρες όταν έχω πίσω πόδια και κάτω πλάτη

Και,σε πιανει καλα??

Απ οσο θυμαμαι πρεπει να χτυπαει πολυ και στο εσωτερικο των ποδιων!Απ τους προσαγωγους και κατω!

aqua_bill
01-11-10, 13:44
Και,σε πιανει καλα??

Απ οσο θυμαμαι πρεπει να χτυπαει πολυ και στο εσωτερικο των ποδιων!Απ τους προσαγωγους και κατω!

με πιο κλειστά πόδια και σωστή στάση της μέσης...με πιάνει από τον κώλο μέχρι κάτω την κληδοση. είναι φοβερή άσκηση..αλλά ίσος είναι διαφορετική από αυτή που διχνει το τέρας γιατί εμένα τα πόδια μου είναι στο άνοιγμα των ώμων σχεδόν

Eddie
01-11-10, 13:50
με πιο κλειστά πόδια και σωστή στάση της μέσης...με πιάνει από τον κώλο μέχρι κάτω την κληδοση. είναι φοβερή άσκηση..αλλά ίσος είναι διαφορετική από αυτή που διχνει το τέρας γιατί εμένα τα πόδια μου είναι στο άνοιγμα των ώμων σχεδόν

Οχι,κανονικα η sumo γινεται με ανοιχτα ποδια και ανοιχτες μυτες με μεγαλη γωνια.

Devil
01-11-10, 16:36
Παιδια,sumo deadlifts εχει δοκιμασει κανεις??



Εκανα μια φορα για δικεφαλα και μου βγηκαν τα ματια ετσι :shock:

θα σου βγει η πιστη μεχρι να το μαθεις....

αρκετα δυσκολη ασκηση αλλα ωραια....

το νου στη εκτελεση θελει προσοχη...

η' θα την κανεις καλα η' θα αφισεις τη μεση σου εκει...

Eddie
01-11-10, 17:47
θα σου βγει η πιστη μεχρι να το μαθεις....

αρκετα δυσκολη ασκηση αλλα ωραια....

το νου στη εκτελεση θελει προσοχη...

η' θα την κανεις καλα η' θα αφισεις τη μεση σου εκει...

Μα δεν ειδα κατι δυσκολο!!

Ισια πλατη,και ελαφρως λυγισμενα γονατα!!Τι πρεπει να προσεξω δλδ?

Devil
01-11-10, 17:57
Μα δεν ειδα κατι δυσκολο!!

Ισια πλατη,και ελαφρως λυγισμενα γονατα!!Τι πρεπει να προσεξω δλδ?

το timing του σπροχνω με τα ποδια και τραβαω με πλατη

ειναι πιο δυσκολη κινηση απο τους κανονικους deadlifts

και μην κανεις τη μ***κια να παρεις τα κιλα μονο με πλατη.... δεν προκητε να ξεκολησεις την μπαρα απο το εδαφος... τη μεση ισως...:green:

Eddie
01-11-10, 20:56
το timing του σπροχνω με τα ποδια και τραβαω με πλατη

ειναι πιο δυσκολη κινηση απο τους κανονικους deadlifts

και μην κανεις τη μ***κια να παρεις τα κιλα μονο με πλατη.... δεν προκητε να ξεκολησεις την μπαρα απο το εδαφος... τη μεση ισως...:green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Οκ!!

Galletiosfp
02-11-10, 23:09
Παιδια drop sets τι ειναι ακριβως?μια περιγραφη!

loukiss
03-11-10, 00:00
φτανοντας σε αποτυχια σε ενα λειτουργικο σετ κατευθειαν ξεφορτωνεις ενα μερος του βαρους π εκανες κ χωρις διαλειμα κανεις οσες περισσοτερες ρεπς μπορεις...

Galletiosfp
03-11-10, 09:43
Oκ...καλυτερα θεωρουνται για ογκο τα super sets ή τα drop sets?

loukiss
03-11-10, 09:50
ολα καλα ειναι δν εχει σχεση με τον ογκο η προπονηση σου...

Galletiosfp
03-11-10, 09:56
Οκ καταλαβα!ευχαριστω

Galletiosfp
03-11-10, 16:22
στα drop sets κανω τα set συνεχομενα κατεβαζοντας κοιλα?

aqua_bill
03-11-10, 16:28
στα drop sets κανω τα set συνεχομενα κατεβαζοντας κοιλα?

:thumbup:

Galletiosfp
03-11-10, 16:33
4 set θα κανω συνεχομενα κ μετα αλλαζω ασκηση?

dionisos
03-11-10, 16:33
Oκ...καλυτερα θεωρουνται για ογκο τα super sets ή τα drop sets?

Ίσως σου λύσει κάποιες απορίες :

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4017

Galletiosfp
03-11-10, 16:43
Απλα θελω να ρωτησω κανω 3 drop sets σε μια ασκηση κ αλλαζω μετα ασκηση ή συνεχιζω ακομα 2 κανονικα σετ?

thegravijia
03-11-10, 16:52
Απλα θελω να ρωτησω κανω 3 drop sets σε μια ασκηση κ αλλαζω μετα ασκηση ή συνεχιζω ακομα 2 κανονικα σετ?
to τελευταιο σου σετ θα ναι το ντροπ σετ

Galletiosfp
03-11-10, 16:58
Α δηλαδη κανω 2 η΄3 σετ εξαρταται την ασκηση κ μετα κανω ντροπ σετ στο τελευταιο?οσες αντεχω?

thegravijia
03-11-10, 17:01
Α δηλαδη κανω 2 η΄3 σετ εξαρταται την ασκηση κ μετα κανω ντροπ σετ στο τελευταιο?οσες αντεχω?
οπως θες μπορεις να το κανεις το ντροπ σετ
πχ κανεις με χ κιλα για 10επαν η μειωση μπορει να ναι ενα 10% η ακομα και ενα 50% των κιλων
(γιΑ μενα καλυτερα το πολυ 2 μικρες μειωσης)
και οι επαναληψεις γινονται οσες θες εσυ

fadom
03-11-10, 17:29
Μπορείτε να μου δείξετε κανένα βιντεάκι ή καμια κινούμενη εικόνα για τις
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ και ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ

Επίσης η ''εκτασεις τροχαλιας'' είναι η ίδια ασκηση με την ''πιεσεις τροχαλιας''?

StefPat
03-11-10, 17:36
ρίξε μια ματιά:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=698

fadom
03-11-10, 18:47
Κοίταξα αλλά δεν τις βρισκω...δεν ξερω και πως λεγονται στα αγγλικα...ευχαριστω παντως

loukiss
03-11-10, 18:57
1)http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/DBTriExt.html

2)http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/CBOneArmPushdown.html

fadom
03-11-10, 21:34
Ευχαριστώ πολύ... :toast:

StefPat
03-11-10, 23:28
1)http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/DBTriExt.html

2)http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/CBOneArmPushdown.html

:thumbup::thumbup::thumbup:

Galletiosfp
05-11-10, 14:09
Παιδια απο αυτην την εβδομαδα εβαλα ξεχωριστη προπονηση για τα ποδια....αλλα σημερα που εχω ωμους με τι να το συνδιασω?δευτερα--->στηθος-τρικεφαλο
τεταρτη------>πλατυ -δικεφαλο
πεμπτη----->ποδια
παρασκευη---->ωμους - ????

thegravijia
05-11-10, 15:45
Παιδια απο αυτην την εβδομαδα εβαλα ξεχωριστη προπονηση για τα ποδια....αλλα σημερα που εχω ωμους με τι να το συνδιασω?δευτερα--->στηθος-τρικεφαλο
τεταρτη------>πλατυ -δικεφαλο
πεμπτη----->ποδια
παρασκευη---->ωμους - ????
ομους μαζι με τραπεζια

alexis
06-11-10, 18:33
παιδια ειναι σωστο να κανω στα 4 σετ απο 10 επαναληψεις στο καθενα η ειναι λαθος πρεπει να κατεβενω επαναληψεις και να ανεβενω κιλα??

κουλης
06-11-10, 18:49
βρε παιδια εχω καποιες αποριες για το πως γινονται τα drop set. η αληθεια ειναι οτι κατι παρομοιο εκανα και εγω τοσο καιρο αλλα δεν ηξερα οτι ηταν συστημα προπονησης........ τεσπα ασ που με οτι θελω να κανω drop set στις πιεσεις στηθους με μπαρα. τα μεγιστα κιλα που μπορω να σηκωσω ειναι 50
εκτελω οσες επαναληψεις μπορω με τα 50 και μετα καπακι μειωνω στα 25 και κανω οσες επαναληψεις μπορω? επειτα παλι στα 50 και καπακι μειωση στα 25? πεζω παντα με το μεγιστο και το μισο του?

thegravijia
06-11-10, 20:47
μπορειτενα βαλετε ενα βιντεο με σωστη τεχνικη με αρσεις θανατου
'

'?

geo28
06-11-10, 20:50
μπορειτενα βαλετε ενα βιντεο με σωστη τεχνικη με αρσεις θανατου
'

'?

ql-N9hAuxNs&feature=channel

Galletiosfp
08-11-10, 12:00
Θελω να μου πειτε ασκησεις για ογκο στο στηθος!περιμενω....

Dreiko
08-11-10, 13:10
Θελω να μου πειτε ασκησεις για ογκο στο στηθος!περιμενω....

να ξερεις οτι οι βασικες ασκησεις ειναι αυτες που δινουν τη μαζα στους μυες,παιζε,λοιπον,τις πιεσεις σου στους παγκους,και σε συνδυασμο με τη διατροφη σου ο ογκος θα ερθει,...

κουλης
08-11-10, 13:20
ριξτε μια ματια στο παραπανω ερωτημα μου εχω σημερα προπονηση και λεψ να το εφαρμωσω κριμα θα ειναι να το κανω λαθος:unsure:

Dreiko
08-11-10, 13:26
βρε παιδια εχω καποιες αποριες για το πως γινονται τα drop set. η αληθεια ειναι οτι κατι παρομοιο εκανα και εγω τοσο καιρο αλλα δεν ηξερα οτι ηταν συστημα προπονησης........ τεσπα ασ που με οτι θελω να κανω drop set στις πιεσεις στηθους με μπαρα. τα μεγιστα κιλα που μπορω να σηκωσω ειναι 50
εκτελω οσες επαναληψεις μπορω με τα 50 και μετα καπακι μειωνω στα 25 και κανω οσες επαναληψεις μπορω? επειτα παλι στα 50 και καπακι μειωση στα 25? πεζω παντα με το μεγιστο και το μισο του?

κοιτα...κανεις 50 μεχρι εξαντλησεως......αφαιρεις π.χ.10κιλα και συνεχιζεις παλι μεχρι εξαντλησεως,και μετα αφαιρεις αλλα 10 και συνεχιζεις....αυτο ειναι ενα σετ....;)

κουλης
08-11-10, 13:38
κοιτα...κανεις 50 μεχρι εξαντλησεως......αφαιρεις π.χ.10κιλα και συνεχιζεις παλι μεχρι εξαντλησεως,και μετα αφαιρεις αλλα 10 και συνεχιζεις....αυτο ειναι ενα σετ....;)

α μαλιστα:) δλδ ενα σετ αποτελειται απο 3 μειωσεις των κιλων που σηκωνω και επειτα ξεκουραζομε λιγακι και ξαναρχιζω απο την αρχη?

Galletiosfp
08-11-10, 13:41
Εγω εκανα 2 σετ με μεγιστο βαρος που μπορω και στο τριτο εκανα ντροπ σετ....

κουλης
08-11-10, 13:47
Εγω εκανα 2 σετ με μεγιστο βαρος που μπορω και στο τριτο εκανα ντροπ σετ....

εγω λεω σημερα να εφαρμοσω στισ ασκησεις μου 3 σετ που θα ξεκινανε απο το μεγιστο βαρος οσες επαναληψεις μπορω επειτα θα μειωνω λιγο συνεχιζω μεχρι αποτυχιασ και μετα ξαναφαιρω και συνεχιζω ξανα μεχρι αποτυχιας χωρις ξεκουραση αναμεσα στις αλλαγες του βαρους.ξεκουραση αναμεσα στα σετ μονο οσο λιγοτερο μπορω.....πιστευεις οτι για πριξιμο/τουμπανιασμα μυων ειναι καλο?

savage
08-11-10, 13:55
κουλη,εγω παλι λεω να μην το κανεις.αυτα ειναι τεχνικες αυξησης της εντασης για προχωρημενους η για καποιον που εχει φτασει σε προπονητικο πλατο.δε νομιζω πως ανηκεις σε αυτες τις κατηγοριες.
κανε μια τυπικη αλλα δυνατη προπονηση στηθους,φτανοντας σε μυικη αστοχια και ολα καλα.

και κατι γενικο τωρα,που δεν απευθυνεται μονο στον κουλη.

δε χρειαζεται να πηγαινετε να δοκιμαζατε ο,τι διαβαζετε.

το εχω ξαναπει.καποιοι διαβασαν πολλα,πολυ πιο νωρις απ'οτι θα επρεπε και δε μπορουν να τα αξιολογησουν και να τα στοιχειοθετησουν οπως πρεπει,γιατι δεν εχουν την καταλληλη εμπειρια.καλως η κακως ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει πεπερασμενες δυνατοτητες εκμαθησης νεων πραγματων.μην τα κανετε ολα σαλατα στο κεφαλι σας

κουλης
08-11-10, 13:57
να πεζω συνεχεια με το μεγιστο μεχρι αποτυχιας και τπτ αλλο? ασ πουμε 4 σετ των 50?

Galletiosfp
08-11-10, 14:57
να πεζω συνεχεια με το μεγιστο μεχρι αποτυχιας και τπτ αλλο? ασ πουμε 4 σετ των 50?
Αμα βγαζεις 4 σετ των 50,τοτε πιστευω οτι μπορει να ανεβασεις κοιλα....μην το φοβασαι κ δοκιμασετο!



Οσο για το ντροπ σετ λεει αγρια....αλλαζει το στυλ προπονησεις σου.Ειδικα αμα χρησιμοποιεις νιτρικο σε τρελαινει,αυτη ειναι η αισθηση του bd αλλα χρειαζεται μετρο κ οπως ο savage πρεπει να φτασεις σε καποιο επιπεδο για να το κανεις,οχι πως εγω ειμαι σε μεγαλο επιπεδο απλα το δοκιμασα απο ενδιαφερον,και μου πονουσε το σημειο πανω απο τον αγκωνα(οχι ο τενοντας) για 4 μερες κ εβαζα παγο....:)

fadom
08-11-10, 16:35
Η όρθια κωπηλατική πως γίνεται σωστά? έτσι http://www.youtube.com/watch?v=8CXkrvCPTbw ? ... ή έτσι http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidLateral/BBUprightRow.html ...στο δεύτερο λινκ τη σέρνει τελείως κολητά πάνω του και την ανεβάζει πιο πάνω

savage
08-11-10, 16:45
να πεζω συνεχεια με το μεγιστο μεχρι αποτυχιας και τπτ αλλο? ασ πουμε 4 σετ των 50?

οχι ακριβως.για ποσες επαναληψεις μπορεις να σηκωσεις τα κιλα καταρχας??



Οσο για το ντροπ σετ λεει αγρια... το δοκιμασα απο ενδιαφερον,και μου πονουσε το σημειο πανω απο τον αγκωνα(οχι ο τενοντας) για 4 μερες κ εβαζα παγο....:)

:doh::doh:

savage
08-11-10, 16:47
Η όρθια κωπηλατική πως γίνεται σωστά? έτσι http://www.youtube.com/watch?v=8CXkrvCPTbw ? ... ή έτσι http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidLateral/BBUprightRow.html ...στο δεύτερο λινκ τη σέρνει τελείως κολητά πάνω του και την ανεβάζει πιο πάνω

και τα 2 σωστα ειναι,απλα ειναι διαφορετικες εκδοχες της ιδιας ασκησης.δεν κλεβει κανενας απο τους 2

κουλης
08-11-10, 17:28
οχι ακριβως.για ποσες επαναληψεις μπορεις να σηκωσεις τα κιλα καταρχας??



:doh::doh:

στα πρωτα 2σετ 6-8 και στα 2 τελευταια 3-5

savage
08-11-10, 23:31
ωραια.βαζε 40 κιλα και προσπαθησε να κανεις σετ σετ των 10 επαναλ με 1 λεπτο διαλειμμα αναμεσα στα σετ.

βασικα ειμαι σιγουρος οτι ειναι τοσα πολλα αυτα που χρηζουν διορθωσης αλλα απο που να πρωτοξεκινησω(αλλωστε δεν ξερω καν τι προγραμμα γυμνστικης/διατροφης εχεις).
πχ ειμαι βεβαιος οτι κανεις παντα ισιο παγκο με μπαρα πρωτη ασκηση,ενω θα επρεπε να κανεις επικλινη,αλλα τελος παντων...:unsure:

av_dimitris
09-11-10, 16:43
θελω να κανω μια ερωτηση,μπορει απο πολλους να θεωρηθει ανοητη. τελικα τι ειναι αυτο που καθοριζει την ενταση ενος προγραμματος?

geo28
09-11-10, 18:34
θελω να κανω μια ερωτηση,μπορει απο πολλους να θεωρηθει ανοητη. τελικα τι ειναι αυτο που καθοριζει την ενταση ενος προγραμματος?

Το ποσοστο της μεγιστης επαναληψης που παιζεις στο καθε σετ..δηλαδη
αν εχεις μεγιστη επαναληψη στον παγκο τα 100 κιλα και κανεις ενα σετ
με 90 τοτε προπονησε με 90% ενταση αρα υψηλη..

av_dimitris
09-11-10, 19:45
Το ποσοστο της μεγιστης επαναληψης που παιζεις στο καθε σετ..δηλαδη
αν εχεις μεγιστη επαναληψη στον παγκο τα 100 κιλα και κανεις ενα σετ
με 90 τοτε προπονησε με 90% ενταση αρα υψηλη..

οταν λεμε δηλαδη οτι καποιος προπονηται με ποσοστο 90% σημαινει οτι ο μεσος ορος στα σετ ειναι 90%?

PMalamas
09-11-10, 21:33
Γεια σας,
Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανεις για να δωσεις ογκο στο εξωτερικο μερος του ποδιου? Τον πλατυ (αν δε κανω λαθος οτι λεγεται ετσι) και μεγαλυτερο μυ απο τον τετρακεφαλο.
Δλδ πως μπορει να καμπυλωσει αυτος ο μυς.. Με ποια/ες ασκησεις
Πιστευω να γινομαι κατανοητος:squat::squat::squat:

geo28
09-11-10, 21:59
οταν λεμε δηλαδη οτι καποιος προπονηται με ποσοστο 90% σημαινει οτι ο μεσος ορος στα σετ ειναι 90%?

αν κανει ολα τα σετς με τα 90 κιλα του παραδειγματος που δου εδωσα ,τοτε ναι προπονηται με 90%ενταση..αν σε αλλα σετς εχει δοκιμασει και στα 80 ή 85 κιλα τοτε προπονεηται με ενταση 80-90% του rm του..

Eddie
09-11-10, 22:50
Γεια σας,
Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανεις για να δωσεις ογκο στο εξωτερικο μερος του ποδιου? Τον πλατυ (αν δε κανω λαθος οτι λεγεται ετσι) και μεγαλυτερο μυ απο τον τετρακεφαλο.
Δλδ πως μπορει να καμπυλωσει αυτος ο μυς.. Με ποια/ες ασκησεις
Πιστευω να γινομαι κατανοητος:squat::squat::squat:

Για το εξωτερικο μερος του ποδιου,κανε σκουοτ,πρεσσες και χακ με σχετικα μικρο ανοιγμα των ποδιων και τις μυτες σε ευθεια και οχι ανοιχτες.

savage
09-11-10, 23:08
θελω να κανω μια ερωτηση,μπορει απο πολλους να θεωρηθει ανοητη. τελικα τι ειναι αυτο που καθοριζει την ενταση ενος προγραμματος?

κατ'εμε ειναι το ποσο πολυ κουραζεσαι απο την εκτελεση του προγραμματος


Για το εξωτερικο μερος του ποδιου,κανε σκουοτ,πρεσσες και χακ με σχετικα μικρο ανοιγμα των ποδιων και τις μυτες σε ευθεια και οχι ανοιχτες.

+1 εδω

PMalamas
09-11-10, 23:11
Για το εξωτερικο μερος του ποδιου,κανε σκουοτ,πρεσσες και χακ με σχετικα μικρο ανοιγμα των ποδιων και τις μυτες σε ευθεια και οχι ανοιχτες.

Πρεσσα δυστιχως δεν εχω σε αυτο το Gym.
Σκουοτ κανω, αλλα μηπος πρεπει να αλλαξω τη γωνια του πελματος, απ οτι θυμαμαι κατι παιζει με αυτα..
Χακ λες αυτο που κινηται το σωμα αντι για τα ποδια οπως στην πρεσσα? ειναι παρομοιο με την πρεσσα η οχι?

Eddie
09-11-10, 23:26
Πρεσσα δυστιχως δεν εχω σε αυτο το Gym.
Σκουοτ κανω, αλλα μηπος πρεπει να αλλαξω τη γωνια του πελματος, απ οτι θυμαμαι κατι παιζει με αυτα..
Χακ λες αυτο που κινηται το σωμα αντι για τα ποδια οπως στην πρεσσα? ειναι παρομοιο με την πρεσσα η οχι?

Ναι αυτο λεω,να αλλαξεις τη γωνια των πελματων.Να κοιτανε ευθεια και οχι ανοιχτες(οπως συνηθιζεται).

Ναι χακ αυτο ειναι,πολυ καλο!!Ειναι παρομοιο με το σκουοτ μονο που δε ζοριζεις τη μεση.

geo28
09-11-10, 23:34
κατ'εμε ειναι το ποσο πολυ κουραζεσαι απο την εκτελεση του προγραμματος



+1 εδω

η ενταση μια εννοια εχει..δεν εχει να κανει με το τι πιστευει ο καθενας,δεν ειναι υποκειμενικο θεμα....ειναι σαν να με ρωτησεις τι ειναι οι μικαδικοι αριθμοι ,εσυ που εισαι μαθηματικος,και να σ απαντησω εγω κατ εμε μιγαδικοι αριθμοι ειναι το ταδε.δεν υπαρχει υποκειμενισμος σ αυτο το πραμα ,αφου εναν ορισμο εχουν οι μιγαδικοι..

PMalamas
09-11-10, 23:34
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Eddie
09-11-10, 23:37
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Nα σαι καλα!

savage
09-11-10, 23:38
η ενταση μια εννοια εχει..δεν εχει να κανει με το τι πιστευει ο καθενας,δεν ειναι υποκειμενικο θεμα....ειναι σαν να με ρωτησεις τι ειναι οι μικαδικοι αριθμοι ,εσυ που εισαι μαθηματικος,και να σ απαντησω εγω κατ εμε μιγαδικοι αριθμοι ειναι το ταδε.δεν υπαρχει υποκειμενισμος σ αυτο το πραμα ,αφου εναν ορισμο εχουν οι μιγαδικοι..

αυτο που λες ειναι το %MR.
Εγω την ενταση την εχω στο μυαλο μου σαν μια πιο ευρεια εννοια,οποτε επετρεψε μου να εχω αυτο τον (υποκειμενικο)ορισμο στο μυαλο μου.;)

geo28
09-11-10, 23:39
Ναι αυτο λεω,να αλλαξεις τη γωνια των πελματων.Να κοιτανε ευθεια και οχι ανοιχτες(οπως συνηθιζεται).

Ναι χακ αυτο ειναι,πολυ καλο!!Ειναι παρομοιο με το σκουοτ μονο που δε ζοριζεις τη μεση.

χακ σκουωτ δεν ειναι με τη μπαρα πισω απ τη μεση?εχω τη εντυπωση οτι υπαρχει και οργανο για χακ σκουωτ η κανω λαθος.?.

Eddie
09-11-10, 23:40
χακ σκουωτ δεν ειναι με τη μπαρα πισω απ τη μεση?εχω τη εντυπωση οτι υπαρχει και οργανο για χακ σκουωτ η κανω λαθος.?.

Ναι αλλα εγω εννοω την πλατφορμα που λεγεται hack squat και οχι με τη μπαρα απο πισω.Μου φαινεται ριψοκινδυνη με μπαρα..

av_dimitris
10-11-10, 01:28
το %MR τι ειναι?

thegravijia
10-11-10, 02:55
Ναι αλλα εγω εννοω την πλατφορμα που λεγεται hack squat και οχι με τη μπαρα απο πισω.Μου φαινεται ριψοκινδυνη με μπαρα..
to χακ με την μπαρα ποιο ειναι \?
δωσε κανα βιντεο να δω

χακ σκουντ στο μηχανημα ειναι και γαμω τις ασκησεις !

geo28
10-11-10, 02:59
to χακ με την μπαρα ποιο ειναι \?
δωσε κανα βιντεο να δω

χακ σκουντ στο μηχανημα ειναι και γαμω τις ασκησεις !

CCDFdNqg0I4

Eddie
10-11-10, 14:52
Ωραια..εγω γιατι δε βλεπω καμια διαφορα με τις behind the back deadlifts?

Τι διαλο,:unsure:

arisfwtis
10-11-10, 14:54
Ωραια..εγω γιατι δε βλεπω καμια διαφορα με τις behind the back deadlifts?

Τι διαλο,:unsure:

+1

Devil
10-11-10, 15:29
Ωραια..εγω γιατι δε βλεπω καμια διαφορα με τις behind the back deadlifts?

Τι διαλο,:unsure:

το ιδιο πραμα ειναι... νομιζω.. δλδ δεν αλλαζει και τιποτα

av_dimitris
10-11-10, 15:47
τι ειναι το %MR?

Devil
10-11-10, 15:51
τι ειναι το %MR?

1rm η' 1mr ειναι τα μεγιστα κιλα που μπορεις να κανεις για 1 επαναληψη

το % 1RM ειναι ενα ποσοστο % κιλων απο την RM σου που θα χρησιμοποιησεις σε μια ακηση

Θανασης
11-11-10, 01:13
Παιδια μια ερωτηση,βλεπω εδω αλλα και σε ξενα sites κατι 6χ3,7χ3,8χ2,9χ3 και τετοια γενικοτερα.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν κατι τετοιο το εφαρμοζεις σε μια ασκηση η' σε ολες.Π.χ δεν θα ειναι τεραστιος ο ογκος προπονησης αν κανεις 8-9 σετ σε καθε ασκηση?Επισης το 100% της δυναμης το χρησιμοποιεις μονο στο τελευταιο σετ?

noz1989
11-11-10, 11:53
Παιδια μια ερωτηση,βλεπω εδω αλλα και σε ξενα sites κατι 6χ3,7χ3,8χ2,9χ3 και τετοια γενικοτερα.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν κατι τετοιο το εφαρμοζεις σε μια ασκηση η' σε ολες.Π.χ δεν θα ειναι τεραστιος ο ογκος προπονησης αν κανεις 8-9 σετ σε καθε ασκηση?Επισης το 100% της δυναμης το χρησιμοποιεις μονο στο τελευταιο σετ?
Συνηθως ειναι επαναληψεις Χ σετ, αλλα θα πρεπει να το διευκρινιζει!

Το 100% της δυναμης ειναι τα κιλα που μπορεις να βαλεις ωστε να βγαλεις ακριβως μια επαναληψη! Αυτο σε ενα προγραμμα το κανεις απο σπανια εως ποτε!!!

deluxe
16-11-10, 02:55
Τελικα η ορθια κωπηλατικη και τα shrugs πανε σε ημερα πλατης ή ωμων; Τα εχω δει και στα 2.

Επισης στο γυμναστηριο μου, εχει χαλασει η κωπηλατικη και οι οπισθολαιμιες. Σε ημερα πλατης, τι κανω;

Ελξεις, Pullover, ραχιαιοι, αρσεις θανατου, κωπηλατικη με μπαρα. Υπαρχουν αλλες;

Galthazar
16-11-10, 16:19
Τελικα η ορθια κωπηλατικη και τα shrugs πανε σε ημερα πλατης ή ωμων; Τα εχω δει και στα 2.

Επισης στο γυμναστηριο μου, εχει χαλασει η κωπηλατικη και οι οπισθολαιμιες. Σε ημερα πλατης, τι κανω;

Ελξεις, Pullover, ραχιαιοι, αρσεις θανατου, κωπηλατικη με μπαρα. Υπαρχουν αλλες;

σε πλατης τα shrugs ειναι για τον τραπεζοιδη νομιζω

loukiss
16-11-10, 18:01
σε ωμους τα βαζω εγω ...

deluxe
16-11-10, 18:07
Εγω στην αρχη τα εβαζα στους ωμους, μετα στην πλατη, τωρα τα μοιραζω. Δε ξερω τι ισχυει ομως.

Η ορθια κωπηλατικη τραπεζοειδη γυμναζει, που παει μαζι με την πλατη.
Τα shrugs γυμναζουν ωμους πιο πολυ και δελτοειδη, οποτε τα βαζω στους ωμους.

Eddie
16-11-10, 18:08
σε ωμους τα βαζω εγω ...

Και γω για χρονια τα ειχα με ωμους.

Αλλα τωρα επειδη δεν εχω μερα stand alone για ωμους,τα βαζω με πλατη.

Εdit:Λαθος,οχι ορθια κοπηλατικη.Shrugs και πλαγιες εκτασεις σκυφτος κανω με πλατη.

Eddie
16-11-10, 18:11
Εγω στην αρχη τα εβαζα στους ωμους, μετα στην πλατη, τωρα τα μοιραζω. Δε ξερω τι ισχυει ομως.

Η ορθια κωπηλατικη τραπεζοειδη γυμναζει, που παει μαζι με την πλατη.
Τα shrugs γυμναζουν ωμους πιο πολυ και δελτοειδη, οποτε τα βαζω στους ωμους.

Τα shrugs δε γυμναζουν ωμους αλλα τραπεζοειδεις.Η ορθια κοπηλατικη με κλειστη λαβη γυμναζει περισσοτερο τους τραπς και λιγοτερο τους δελτοειδεις ενω οσο μεγαλωνει η λαβη χτυπαει περισσοτερο δελτοειδεις.

deluxe
16-11-10, 21:43
Με κλειστη λαβη τα κανω για τραπεζιους. Οποτε και τα 2 τα βαζω στην ημερα της πλατης;

Eddie
16-11-10, 21:53
Με κλειστη λαβη τα κανω για τραπεζιους. Οποτε και τα 2 τα βαζω στην ημερα της πλατης;

Oπως σε βολευει,νομιζω δε παιζει και μεγαλο ρολο.Εμενα το ιδιο με πιανουν ειτε με ωμους ειτε με πλατη.

Και με τις 2 μυικες ομαδες οι τραπεζιοι ειναι κοντα οποτε δεν υπαρχει θεμα.

deluxe
16-11-10, 22:22
Εγινε. Ευχαριστω.

lila_1
19-11-10, 01:27
Ρε παιδια να ρωτησω κατι που ακουω κατα καιρους και απο διαφορους,συμπεριλαμβανομενων των γυμναστων..

Εγω στο προγραμμα μου παιζω με χαμηλες επαναληψεις απο 6 εως 10
ΚΑι μου λενε ΜΟΝΙΜΩΣ να αυξησω επαναληψεις γιατι βοηθανε λεει στον διαχωρισμο και στο σχημα των μυων ΧΩΡΙΣ να μαζευουν νερα και να παιρνουν ανομοιομορφο και αντιαισθητικο ογκο!!
WTF??
Eγω νομιζα οτι δεν υφισταται μεταβολη σχηματος,διαχωρισμου κλπ κλπ αλλα μονο μεταβολη του ΟΓΚΟΥ των μυων και αναλογα το λιπος και τα νερα που εχεις μεταβαλεις την εικονα,την εμφανιση και το διακριτο σχημα τους!

Ειμαι λαθος???
Και αν δεν ειμαι,τοτε σε τι βοηθανε οι ψηλες επαναληψεις?

beefmeup
19-11-10, 15:09
^^^

να πεις σε αυτον που στο πε για διαχωρισμους κ επαναληψεις κλπ,να σου πει που τα εμαθε αυτα,να παω να παρω μια τυροπιτα απο εκει.:green:

ακου εκει,"χωρις να μαζευουν νερα.."

κουλης
19-11-10, 16:44
μπορω να χρησιμοποιισω το Pec-dec για να δουλεψω πλατη αμα πιασω διαφορετικα τις λαβες?

Devil
19-11-10, 16:48
μπορω να χρησιμοποιισω το Pec-dec για να δουλεψω πλατη αμα πιασω διαφορετικα τις λαβες?

αν θες καντο καλητερα με αλτηρες... αλλα θα προτιμουσα την κοπιλατικη με μπαρα... μπορεις να βαλεις περισσοτερα κιλα;)

Eddie
19-11-10, 16:49
μπορω να χρησιμοποιισω το Pec-dec για να δουλεψω πλατη αμα πιασω διαφορετικα τις λαβες?

Oχι.

Μονο οπισθιους δελτοειδεις αλλα και παλι χρειαζεται πεκ ντεκ που να βολευει γιατι δε κανουν ολα.

giannis_s
19-11-10, 17:31
Ειμαι λαθος???
Και αν δεν ειμαι,τοτε σε τι βοηθανε οι ψηλες επαναληψεις?

για εμένα, στο να κουραστείς και μόνο...απλά αν κάποτε δεν κουράζεσαι, κέρδισες λίγη παραπάνω αντοχή, χεχε...
οι λίγες επαναλήψεις δεν δίνουν όγκο από μόνες τους, ούτε οι πολλές γράμμωση..
απλά αν παίζεις στο πεδίο 6-8 θα βάλεις παραπάνω κιλά σίγουρα για να σε "πιάσει" και το σώμα σου προσπαθεί απλά να ανταποκριθεί και να προσαρμοστεί...ξεκούραση και φαγητό και ναι παίρνεις περισσότερη άλιπη μάζα σε σχέση με το να παίζεις 15 επαναλήψεις, να τιγκάρεις απλά στο γαλακτικό οξύ και να δουλεύεις κατά βάση τις τύπου Ι μυικές ίνες σου..

deluxe
21-11-10, 14:53
αν θες καντο καλητερα με αλτηρες... αλλα θα προτιμουσα την κοπιλατικη με μπαρα... μπορεις να βαλεις περισσοτερα κιλα;)Με μπαρα περισσοτερα κιλα; Λιγοτερα βαζω εγω, απ'οτι στο μηχανημα κωπηλατικης.

Εκτος και αν εννοεις σε σχεση με τους αλτηρες. Εκει παω πασο.



^^^

να πεις σε αυτον που στο πε για διαχωρισμους κ επαναληψεις κλπ,να σου πει που τα εμαθε αυτα,να παω να παρω μια τυροπιτα απο εκει.:green:

ακου εκει,"χωρις να μαζευουν νερα.."
Καπου το εχω ξαναδει αυτο..

κουλης
22-11-10, 16:33
ξερετε κανενα site η ebook που να δειχνει σε φωτο για την καθε ασκηση ποιο μυ γυμναζει? ας πουμε ποιοι μυες ενεργοποιουντε στις καμψεις αυτοσυγκεντροσης και ποιοι στα σφυρια..και οι 2 γυμναζουν δικεφαλα αλλα σιγκεκριμενα ποιους μυς? θελω να δω αν το προγραμμα προπονησης μου καλυπτει ολους μυς.:thumbup:

PMalamas
23-11-10, 01:20
Σημερα στο gym εκανε ενας στηθος παγκο.
Και αμεσως μετα πηρε ενα παγκο τον εβαλε σε ορθη γωνια 45 και ειδα οτι εκανε πιεσεις ωμων.
Τον ρωταω λοιπον εγω αν το προγραμμα του ειναι στηθος-ωμοι (κατι που εκανα πολυ παλια για ενα διαστημα)
Και μ απαντησε οτι συνεχιζε να κανει στηθος αλλα το πανω ΠΑΝΩ μερος του.:shock:
ΠΑΙΖΕΙ?:unsure:

Eddie
23-11-10, 01:27
Σημερα στο gym εκανε ενας στηθος παγκο.
Και αμεσως μετα πηρε ενα παγκο τον εβαλε σε ορθη γωνια 45 και ειδα οτι εκανε πιεσεις ομων.
Τον ρωταω λοιπον εγω αν το προγραμμα του ειναι στηθος-ομοι (κατι που εκανα πολυ παλια για ενα διαστημα)
Και μ απαντησε οτι συνεχιζε να κανει στηθος αλλα το πανω ΠΑΝΩ μερος του.:shock:
ΠΑΙΖΕΙ?:unsure:

Ολα παιζουν!!

Μαλλον θα νομιζει οτι οσο σηκωνεις τον παγκο τοσο πιο επικληνης γινεται και τοσο περισσοτερο γυμναζει το πανω μερος του στηθους.Δε θα ξερει ομως οτι μετα τις 45 μοιρες η επιβαρυνση φευγει απο το στηθος και μεταβιβαζεται στους εμπροσθιους δελτοειδεις.

Εκτος κι αν θελει να γυμνασει την περιοχη της κλειδας:green:

jimmy007
23-11-10, 01:27
ξερετε κανενα site η ebook που να δειχνει σε φωτο για την καθε ασκηση ποιο μυ γυμναζει? ας πουμε ποιοι μυες ενεργοποιουντε στις καμψεις αυτοσυγκεντροσης και ποιοι στα σφυρια..και οι 2 γυμναζουν δικεφαλα αλλα σιγκεκριμενα ποιους μυς? θελω να δω αν το προγραμμα προπονησης μου καλυπτει ολους μυς.:thumbup:
O δικέφαλος είναι ένας μυς που έχει πάνω και κάτω κεφαλή. Στις περισσότερες ασκήσεις γυμνάζονται και οι 2. Στις κάμψεις δικεφάλων συμμετέχουν οι δικέφαλοι(συμμετέχουν και άλλοι μύες αλλά μόνο υποστηρικτικά) ενώ στα σφυριά οι δικέφαλοι και οι βραχιονοκερκιδικοί(οι μυες πάνω από τον αγκώνα,πάνω από τους πήχεις).


Σημερα στο gym εκανε ενας στηθος παγκο.
Και αμεσως μετα πηρε ενα παγκο τον εβαλε σε ορθη γωνια 45 και ειδα οτι εκανε πιεσεις ομων.
Τον ρωταω λοιπον εγω αν το προγραμμα του ειναι στηθος-ομοι (κατι που εκανα πολυ παλια για ενα διαστημα)
Και μ απαντησε οτι συνεχιζε να κανει στηθος αλλα το πανω ΠΑΝΩ μερος του.:shock:

Αν η γωνία ήταν 45 μοίρες είχε δίκιο αυτός, αν ήταν 90 είχες δίκιο εσύ..
ΠΑΙΖΕΙ?:unsure:

PMalamas
23-11-10, 01:31
Πες τα ρε φιλε γτ εμεινα με ανοιχτο το στομα οταν μου το πε.
Και αμεσως μετα του λεω αλλα σιγουρα πιανει και τους ομους ετσι? Και μ απανταει ΟΧΙ δεν πιανει ΚΑΘΟΛΟΥ τους ωμους αν ξερεις και την κανεις σωστα την ασκηση.

savage
23-11-10, 01:38
κι ομως εχει σχεδον δικιο... το εχω κανει και γω.
αν ξερεις να την κανεις δεν πιανει ωμους παρα πολυ.ενταξει λιγο πιανει.αλλα ολες οι πιεσεις πιανουν λιγο ωμους ετσι κι αλλιως.

PMalamas
23-11-10, 01:46
μα μεχρι και η πιεσεις στηθους σε εμενα..
οκ....:unsure:
πανω που ελεγα οτι θα φαω την ομελετα με το κοτατζ μου και θα πεσω ησυχος για υπνο..
Ενιωσα σα να μπηκα πρωτη μερα στο τζιμ σμρ.. :1laugh:

Eddie
23-11-10, 01:47
κι ομως εχει σχεδον δικιο... το εχω κανει και γω.
αν ξερεις να την κανεις δεν πιανει ωμους παρα πολυ.ενταξει λιγο πιανει.αλλα ολες οι πιεσεις πιανουν λιγο ωμους ετσι κι αλλιως.

Εγω παλι εχω αντιθετη αποψη,ακομα και στις επικληνεις πιεσεις νιωθω τους δελτοειδεις καπως πιασμενους,αν επιχειρισω να αυξησω κι αλλο την κλιση παω για ωμους αποκλειστικα μετα..

κουλης
23-11-10, 13:28
O δικέφαλος είναι ένας μυς που έχει πάνω και κάτω κεφαλή. Στις περισσότερες ασκήσεις γυμνάζονται και οι 2. Στις κάμψεις δικεφάλων συμμετέχουν οι δικέφαλοι(συμμετέχουν και άλλοι μύες αλλά μόνο υποστηρικτικά) ενώ στα σφυριά οι δικέφαλοι και οι βραχιονοκερκιδικοί(οι μυες πάνω από τον αγκώνα,πάνω από τους πήχεις).

:thumbup: ωραιος ο jimmy! ολα αυτα που μπορω να τα διαβασω για να μην ρωταω συνεχεια για καθε ασκηση ξεχωριστα? ξερεις κανενα αρθρο στο Internet η κανα ελληνικο (κατα προτιμηση) ebook?

jimmy007
23-11-10, 16:21
:thumbup: ωραιος ο jimmy! ολα αυτα που μπορω να τα διαβασω για να μην ρωταω συνεχεια για καθε ασκηση ξεχωριστα? ξερεις κανενα αρθρο στο Internet η κανα ελληνικο (κατα προτιμηση) ebook?

Δεν γνωρίζω κάποιο. Αν θες σου δίνω το msn μου και με ρωτάς ότι θες και αν μπορώ σου απαντάω..

arisfwtis
23-11-10, 16:22
exrx.net
ψαξε εδω
εχει σχεδον τα παντα

aaabasilis
23-11-10, 19:20
στο βαθυ καθισμα,τι ανοιγμα ποδιων χρησιμοποιητε?φαρδυ,στενο,στο ανοιγμα των ωμων?

giannis64
23-11-10, 19:22
αποτι ξερω και με εχουν συμβουλεψει, αλλου σε πιανει με κλειστα, και αλλου με ανοιχτα ποδια.

savage
23-11-10, 19:23
:thumbup:

aaabasilis
23-11-10, 19:26
ρωταω επειδη αρχισα να εχω καποιες ενοχλησεις,σαν υπερβολικο πιασιμο τερμα πανω στον τετρακεφαλο εκει που αρχιζει το ποδι,γοφος νομιζω λεγεται..και σκεφτηκα οτι ισως χρησιμοποιω πολυ φαρδυ ανοιγμα με αποτελεσμα να τρωω εκει πανω το ζορι.τι λετε?

PMalamas
23-11-10, 19:52
αποφασισα μετα απο ερωτηση που εκανα εδω να εχω ανοιγμα ωμων και τα δαχτυλα να κοιτανε εμπρος ωρα 12. Γτ θελω να δωσω εμφαση στον εξωτερικο πλατυ μη απο τς τετρακεφαλους.. δουλευει..
Και το γονατο να μη βγαινει μπροστα απο τα δαχτυλα ασφαλως..

savage
23-11-10, 19:55
ακομα καλυτερα για εξωτερικο μηρο αν εχεις κολλητα τα πελματα σου.αλλα σε ελευθερο σκουτ καλυτερα μη το δοκιμασεις.κανε το σε σμιθ η σε χακ η στην πρεσσα

Eddie
23-11-10, 20:31
ρωταω επειδη αρχισα να εχω καποιες ενοχλησεις,σαν υπερβολικο πιασιμο τερμα πανω στον τετρακεφαλο εκει που αρχιζει το ποδι,γοφος νομιζω λεγεται..και σκεφτηκα οτι ισως χρησιμοποιω πολυ φαρδυ ανοιγμα με αποτελεσμα να τρωω εκει πανω το ζορι.τι λετε?

Ασε,μια απ τα ιδια..χρονιος πονος εκει.

Δοκιμασε να μην πετας τον κωλο πολυ εξω,να βγαζεις δλδ λιγο τα γονατα εξω απ τις μυτες.Μπορει να επιβαρυνεις λιγο παραπανω τα γονατα,αλλα μονο ετσι δε θα πονας εκει ψηλα.Να κατεβαινεις οσο το δυνατον ισια.

Επισης κατι που εχω καταλαβει οτι βοηθαει,ειναι να χρησιμοποιεις εναν τακο στις φτερνες 4-5cm υψος ωστε οταν πιεζεις προς τα πανω να δινεις φορα με τις μυτες και οχι με τις φτερνες.

aaabasilis
24-11-10, 01:08
αυτο το παρατηρησα οταν δοκιμαζα την τεχνικη..οτι αν δεν πετξω πολυ τον κωλο δεν ενοχλει τοσο..θα δοκιμασω καμια βδομαδα να δω αν μειωθει καθολου.σανιδι δεν βαζω κατω

pan0z
26-11-10, 22:57
Ρε παιδια να ρωτησω με ποιες ασκησεις ο δικεφαλος μαζευει δηλαδη κανει κορυφη?Ενταξει ξερω οτι ειναι και γεννετικο το θεμα αλλα υπαρχουν συγκεκριμενες ασκησεις που να βοηθανε στις κορυφες?

Eddie
26-11-10, 23:28
Ρε παιδια να ρωτησω με ποιες ασκησεις ο δικεφαλος μαζευει δηλαδη κανει κορυφη?Ενταξει ξερω οτι ειναι και γεννετικο το θεμα αλλα υπαρχουν συγκεκριμενες ασκησεις που να βοηθανε στις κορυφες?

Αυτοσυγκεντρωση φιλε.Καθιστος και ορθιος - σκυφτος οπως εκανε ο αρνολντ.Επισης μπορεις να κανεις με μπαρα σκυφτος,λιγοτερα κιλα βεβαια αλλα ειναι πολυ καλη.

Εγω προσφατα δοκιμασα την παρακατω και με επιασε παρα πολυ!!Δε σηκωνει καθολου κλεψιμο και η μπαρα δε κατεβαινει κατω ωστε να μακρυνει το δικεφαλο.

Δοκιμασε την,αλλα με μια μικρη παυση στο ανω σημειο και συσφιξη..

-z38ZCwVsv8&feature=related

thegravijia
26-11-10, 23:57
Ρε παιδια να ρωτησω με ποιες ασκησεις ο δικεφαλος μαζευει δηλαδη κανει κορυφη?Ενταξει ξερω οτι ειναι και γεννετικο το θεμα αλλα υπαρχουν συγκεκριμενες ασκησεις που να βοηθανε στις κορυφες?

αυτοσυγκεντρωσεις
μεθοδος 21
τροχαλια ψηλα
καμψεις ορθιος (καλυτερα να μην γυρνας το χερι)
η αγαπημενη μου εμενα στο μαξιλαρι με το καθε χερι ξεχωριστα και να γερνεις το βαρος σου μπροστα

Eddie
27-11-10, 00:01
αυτοσυγκεντρωσεις
μεθοδος 21
τροχαλια ψηλα
καμψεις ορθιος (καλυτερα να μην γυρνας το χερι)
η αγαπημενη μου εμενα στο μαξιλαρι με το καθε χερι ξεχωριστα και να γερνεις το βαρος σου μπροστα

Kαλες!!
Περα απ την 21 που θεωρω λιγο απατη,τεσπα.

Η αγαπημενη σου ειναι πολυ καλυ οντως,αλλα εγω θα προτεινα να μην τεντωνει το χερι κατω.Να κλεψει λιγο δλδ,οταν αφηνω το χερι μου να τεντωσει σ αυτη την ασκηση φευγει η ενταση απο το "μπαλακι".

lila_1
27-11-10, 00:47
Ρε σεις τι λετε για τα σκουωτ!
Εχετε τοση ισορροπια να εχετε ποδια στο ανοιγμα των ωμων και μυτες προς τα εμπρος?
wtf?

noz1989
27-11-10, 01:03
Να ρωτησω....

Στις πιεσεις ωμων με μπαρα (εγω κανω στο σμιθ) το σωστο ειναι να κατεβαζουμε μεχρι την ορθη γωνια η τερμα κατω???

Εγω κατεβαζω τερμα κατω... και διαφοροι μου λενε την κανεις λαθος, θα τραυματιστεις κλπ..

Επισης στην ορθη γωνια μπορεις να πιεζεις και πιο πολλα κιλα!

επισης στην ορθη συμμετεχουν πολυ τα τρικεφαλα!!

Για πειτε οποιος ξερει!!

thegravijia
27-11-10, 01:07
Να ρωτησω....

Στις πιεσεις ωμων με μπαρα (εγω κανω στο σμιθ) το σωστο ειναι να κατεβαζουμε μεχρι την ορθη γωνια η τερμα κατω???

Εγω κατεβαζω τερμα κατω... και διαφοροι μου λενε την κανεις λαθος, θα τραυματιστεις κλπ..

Επισης στην ορθη γωνια μπορεις να πιεζεις και πιο πολλα κιλα!

επισης στην ορθη συμμετεχουν πολυ τα τρικεφαλα!!

Για πειτε οποιος ξερει!!
δεν υπαρχει σωστο και λαθος
ο κσθενας κανεις οπως τον πιανει καλυτερα
εγω πχ κανω μεχρι κατω αλλα στο πανω μερος ποτε δεν κλειδωνω τα χερια

------
τωρα θα κανεις quote το ποστ μου και θα πεις - οκ με φωτισεις τωρα αλλα ετσι ειναι
οπως τον πιανει τον καθενα:weights:

noz1989
27-11-10, 01:10
δεν υπαρχει σωστο και λαθος
ο κσθενας κανεις οπως τον πιανει καλυτερα
εγω πχ κανω μεχρι κατω αλλα στο πανω μερος ποτε δεν κλειδωνω τα χερια

------
τωρα θα κανεις quote το ποστ μου και θα πεις - οκ με φωτισεις τωρα αλλα ετσι ειναι
οπως τον πιανει τον καθενα:weights:
Δεν νομιζω να ειναι το σωστο το ''οπως τον πιανει τον καθενα'' γιατι για αυτο υπαρχει η ανατομια, η φυσιολογια και η κινησιολογια του σωματος!

thegravijia
27-11-10, 01:13
Δεν νομιζω να ειναι το σωστο το ''οπως τον πιανει τον καθενα'' γιατι για αυτο υπαρχει η ανατομια, η φυσιολογια και η κινησιολογια του σωματος!
υπαρχει καπου που να εχεις διαβασει και να λεει πως να γινονται οι ασκησεις ?
το καθε σωμα διαφερει

savage
27-11-10, 01:19
Να ρωτησω....

Στις πιεσεις ωμων με μπαρα (εγω κανω στο σμιθ) το σωστο ειναι να κατεβαζουμε μεχρι την ορθη γωνια η τερμα κατω???

Εγω κατεβαζω τερμα κατω... και διαφοροι μου λενε την κανεις λαθος, θα τραυματιστεις κλπ..

Επισης στην ορθη γωνια μπορεις να πιεζεις και πιο πολλα κιλα!

επισης στην ορθη συμμετεχουν πολυ τα τρικεφαλα!!

Για πειτε οποιος ξερει!!

εγω ειμαι παντα υπερ του να γινεται η ασκηση σε πληρες ευρος κινησης,αρα μεχρι κατω.απλα την προτιμω ελευθερα.παντως οχι δε βλεπω κανενα λογο να τραυματιστεις.απλα φροντιζε να ειναι η μπαρα οσο πιο κοντα στο σωμα σου.βλεπω κατι τυπος να ειναι 5 ποντους μακρια απο τη μπαρα και να ασκουν διαγωνια προς τα εμπρος και πανω κινηση:unsure:

alexiss
27-11-10, 01:30
re file otan kano programa:
stithos-dikefala
plati-trikefala
podia-omous
edw kai kero pos mporw na to ala3w?

Eddie
27-11-10, 01:40
Ρε σεις τι λετε για τα σκουωτ!
Εχετε τοση ισορροπια να εχετε ποδια στο ανοιγμα των ωμων και μυτες προς τα εμπρος?
wtf?

Oχι.Ελευθερα ποτε,σε σμιθ ισως.Το σχετικα μικρο ανοιγμα και οι μυτες ευθεια πιστευω οτι οφελουν αυτους που εχουν ελλειψη στην εξωτερικη πλευρα του τετρακεφαλου(πραγμα σπανιο).


Να ρωτησω....

Στις πιεσεις ωμων με μπαρα (εγω κανω στο σμιθ) το σωστο ειναι να κατεβαζουμε μεχρι την ορθη γωνια η τερμα κατω???

Εγω κατεβαζω τερμα κατω... και διαφοροι μου λενε την κανεις λαθος, θα τραυματιστεις κλπ..

Επισης στην ορθη γωνια μπορεις να πιεζεις και πιο πολλα κιλα!

επισης στην ορθη συμμετεχουν πολυ τα τρικεφαλα!!

Για πειτε οποιος ξερει!!

Αν μιλας για εμπροσθολεμιες η γνωμη μου ειναι μεχρι κατω,δλδ τουλαχιστον στο σαγωνι.Αν εννοεις οπισθολεμιες,για μενα μεχρι ορθη γωνια.Τα λεγαμε και τις προαλες αν θυμασαι.

Αν στις οπισθολεμιες πας μεχρι κατω γινεσαι σαν σιγμα τελικο ρε φιλε,πολυ στρετσαρισμα για το τιποτα κατα τη γνωμη μου.Τωρα αν μιλαμε για 40 κιλα οπισθολεμιες,ε τραβα και μεχρι κατω αλλα για πολλα κιλα καλο ειναι να μη το επιχειρεις.Οι ωμοι απαξ και την παθουν,δυσκολα ξεμπλεκεις.

Παντως συμφωνω με το βιγια,πανω ποτε κλειδωμα..

alexiss
27-11-10, 01:59
exw ipsos 1.76 kai ime 70 kila. sta posa kila prepi na ftasw gia ne ime analogos me to ipsos m??

savage
27-11-10, 02:00
συμορφωσου με τους κανονες του φορουμ και γραφε ελληνικα

noz1989
27-11-10, 12:21
Αν μιλας για εμπροσθολεμιες η γνωμη μου ειναι μεχρι κατω,δλδ τουλαχιστον στο σαγωνι.Αν εννοεις οπισθολεμιες,για μενα μεχρι ορθη γωνια.Τα λεγαμε και τις προαλες αν θυμασαι.

Αν στις οπισθολεμιες πας μεχρι κατω γινεσαι σαν σιγμα τελικο ρε φιλε,πολυ στρετσαρισμα για το τιποτα κατα τη γνωμη μου.Τωρα αν μιλαμε για 40 κιλα οπισθολεμιες,ε τραβα και μεχρι κατω αλλα για πολλα κιλα καλο ειναι να μη το επιχειρεις.Οι ωμοι απαξ και την παθουν,δυσκολα ξεμπλεκεις.

Παντως συμφωνω με το βιγια,πανω ποτε κλειδωμα..

Για μπροστα μιλαω... Αν και η αληθεια ειναι οτι και στις οπισθολαιμιες παλι τερμα κατω παω!!

Οσο για το κλειδωμα και εγω συμφωνω, οχι για τραυματισμο σοτυς αγκωνες, αλλα για να μενει η πιεση περισοτερο στους ωμους και λιγοτερο στα τρικεφαλα!

Thanks παιδες!

alexiss
27-11-10, 17:53
εχω υψος 1.76 και ειμαι 70 κιλα. Στα ποσα κιλα πρεπει να φτασω για να ειμαι αναλογος με το υψος μου??

StefPat
27-11-10, 18:20
εχω υψος 1.76 και ειμαι 70 κιλα. Στα ποσα κιλα πρεπει να φτασω για να ειμαι αναλογος με το υψος μου??

Βάση του ΔΜΣ, είσαι "φυσιολογικός".

alexiss
29-11-10, 03:02
ρε φιλε οταν κανω προγραμμα
στηθος-δικεφαλα
πλατη-τρικεφαλα
ποδια-ομους
εδω και κερο πως μπορω να το αλλαξω??

Αντωνης
29-11-10, 21:46
Παιδια ως γνωστον οι κοιλιακοι αναρρωνουν γρηγορα και μπορουμε να τους γυμναζουμε εως και 3-4 φορες την βδομαδα.
Ομως το ιδιο ισχυει και για τους ραχαιους?

Eddie
29-11-10, 23:22
Παιδες,μια βοηθεια οποιος ξερει.

Οι ωμοι μου ειναι κατεβασμενοι,κλασσικο δλδ ενδομορφο σχημα,πως μπορω να τους ανοιξω?Να φαρδυνουν δηλαδη οι δελτοειδεις.Ξερω οτι γεννετικο το θεμα,αλλα σε ποια ασκηση πρεπει να δωσω βαση?

lila_1
30-11-10, 02:07
Παιδες,μια βοηθεια οποιος ξερει.

Οι ωμοι μου ειναι κατεβασμενοι,κλασσικο δλδ ενδομορφο σχημα,πως μπορω να τους ανοιξω?Να φαρδυνουν δηλαδη οι δελτοειδεις.Ξερω οτι γεννετικο το θεμα,αλλα σε ποια ασκηση πρεπει να δωσω βαση?
Πλαγια ανασηκωματα αλτηρων?:unsure:
Λογικα οτι πιανει τη μεση μοιρα των δελτοειδων που δινουν το φαρδος..

Menios Ser1985
30-11-10, 02:29
Παιδες,μια βοηθεια οποιος ξερει.

Οι ωμοι μου ειναι κατεβασμενοι,κλασσικο δλδ ενδομορφο σχημα,πως μπορω να τους ανοιξω?Να φαρδυνουν δηλαδη οι δελτοειδεις.Ξερω οτι γεννετικο το θεμα,αλλα σε ποια ασκηση πρεπει να δωσω βαση?


Πλαγια ανασηκωματα αλτηρων?:unsure:
Λογικα οτι πιανει τη μεση μοιρα των δελτοειδων που δινουν το φαρδος..

^^^Ακριβώς!Επίσης,ανασηκώσεις μπάρας όρθιος με άνοιγμα χεριών στο ύψος των ώμων!

deluxe
30-11-10, 06:43
Στις Υπερεκτάσεις με επιπρόσθετο βάρος, οταν σηκωνομαι σπρωχνω το βαρος προς τα μεσα, σα να κανω delt row ταυτοχρονα. Ειναι καλο;

Eddie
30-11-10, 14:37
Πλαγια ανασηκωματα αλτηρων?:unsure:
Λογικα οτι πιανει τη μεση μοιρα των δελτοειδων που δινουν το φαρδος..


^^^Ακριβώς!Επίσης,ανασηκώσεις μπάρας όρθιος με άνοιγμα χεριών στο ύψος των ώμων!

Κανω πλαγιες εκτασεις!Και μαλιστα διαλεγω αναμεσα σε εκτασεις καθιστος,ορθιος,με ενα αλτηρα και σε τροχαλια.

Ανασηκωσεις μενιο εννοεις για τραπεζοειδεις ετσι?Και αυτην την κανω με λαβη λιγο μεγαλυτερη των ωμων.Μια φορα κανω μπροστινες μια οπισθιες με πολλα κιλα παντα.

Τι να πω ρε γαμωτο,πολυ με ενοχλει στο ματι αυτο το πραμα.

homer simpson
01-12-10, 18:17
Κανω βαρη εδω και 6 μηνες.Μεχρι πριν απο 2 εβδομαδες γυμναζομουν 3 φορες την εβδομαδα,στηθος-τρικεφαλα,πλατη-δικεφαλα,ποδια-ωμους και εκανα και 10 λεπτα ροκανισματα μετα απο καθε ενα split.Εδω και 2 βδομαδες αλλαξα προγραμμα.Τωρα γυμναζομαι 6 φορες:στηθος,πλατη,ξεκουραση,ποδια,ωμους,χερια,κοιλιακους.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι αναλογια σετ πρεπει να κανω ανα μυικη ομαδα.πχ. στηθος 15 σετ?δικεφαλα-τρικεφαλα απο 9?.....

deluxe
01-12-10, 21:33
Κοιλιακοι μια ημερα; Υπερβολικο μου ακουγεται;

Στηθος 5 ασκησεις απο 4 σετ, οποτε παμε στα 18-20 ( μπορεις να κανεις 2 ασκησεις 3 σετ )

Πλατη, ποδια, ωμοι τα ιδια.

Χερια 3χ3 δικεφαλα = 9 σετ και 4χ3 τρικεφαλα = 12 σετ, συνολο 21 σετ.

homer simpson
01-12-10, 21:57
Ωμοι 20 σετ?Επειδη το ξεχασα πριν,ανα σετ στοχευω σε 5-7 επαναληψεις.Σε οτι αφορα τους κοιλιακους τους αφηνω μονους σε μια μερα αφου κανω ασκησεις με βαρη για 35-40 λεπτα.

beefmeup
01-12-10, 22:37
Ωμοι 20 σετ?Επειδη το ξεχασα πριν,ανα σετ στοχευω σε 5-7 επαναληψεις.Σε οτι αφορα τους κοιλιακους τους αφηνω μονους σε μια μερα αφου κανω ασκησεις με βαρη για 35-40 λεπτα.

φιλε 3 ασκησεις για ωμους ειναι αρκετες για τους περισοτερους.μπορεις να βαζεις κ μια 4η καθε τριτη προπονα σου.

υπαρχει κ θεμα στο φορουμ για αυτο,ριξε μια ματια.

για στηθος θες 3-4 ασκησεις.
για πλατη βαλε 5.
χερια με 3 για δικεφαλους κ 4 για τρικεφαλους εισαι οκ..αν θες κανεις κ πηχεις.

τραπεζοειδης με 3-4 εισαι οκ.

ποδια θελει αρκετες..6 σιγουρα,κ γαμπες αλλα τοσα.

κανε κ κοιλιακους 2-3 φορες την βδομαδα,κ ραχιαιους.

deluxe
02-12-10, 00:22
Στηθος μονο 3; Ακομα και 4 σετ να κανει με 2 λεπτα ξεκουραση, η προπονηση θα κρατησει ουτε 30 λεπτα!

beefmeup
02-12-10, 00:39
Με τα συγκεκριμενα καθισματα τα τετρακεφαλα γυμναζονται εξισου οπως τα βαθια αλλα υστερουν τα μηριαια και οι γλουτοι?
Ποσο ακριβως πιανει?

απο πλευρας εκτελεσης της ασκησης,δεν πιανει.

μην κοιτας που τα κανει ο καραμανλακης.

κ ο κολεμαν τα εκανε,οπως κ μισες για στηθος/ωμους κλπ με τρελα κιλα..κ ο γουορεν.
κ τι μ αυτο??το ιδιο με αυτους ειμαστε?

κουλης
02-12-10, 00:41
μιας και λεμε για το στηθος. το κατω μερος μπορω να το γυμνασω και με πιεσης μπαρας τοποθετοντας την μπαρα πιο πανω η πιο κατω ωστε να μην ειναι καθετη με το στηθος μ?

beefmeup
02-12-10, 00:42
κ με καθετη μια χαρα γυμναζεις το κατω στηθος.

Eddie
02-12-10, 00:43
Τα quarter squats με πολλα κιλα γινονται εκτος για λογους δυναμης που λεει ο Νασερ και γιατι πιανουν ψηλα τον τετρακεφαλο!

Ψηλα πιανουν?Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι πιανουν χαμηλα προς το γονατο δλδ,κανω λαθος?

κουλης
02-12-10, 00:48
κ με καθετη μια χαρα γυμναζεις το κατω στηθος.

α οκ τοτε!:thumbup: και κατι τελευταιο οι αγκωνες πρεπει να κατεβαινουν μεχρι το γραμμη του σωματος και να σχηματιζουν 90 μοιρες? ειναι λαθος να κλεινουν λιγο παραπανω και να κατεβαινουν λιγο πιο κατω?

beefmeup
02-12-10, 00:50
α οκ τοτε!:thumbup: και κατι τελευταιο οι αγκωνες πρεπει να κατεβαινουν μεχρι το γραμμη του σωματος και να σχηματιζουν 90 μοιρες? ειναι λαθος να κλεινουν λιγο παραπανω και να κατεβαινουν λιγο πιο κατω?

βασικα την κανεις μεχρι εκει που σου ειναι καλη η αισθηση του μυικου πιασιματος,αλλα χωρις να σε ενοχλει σε κλειδωσεις κλπ..

αυτο αλλαζει απο σωμα σε σωμα,δεν ειναι κανονας..
το μονο που να κοιτας ειδικα για σενα,ειναι η κινηση σου να χει ολο το ευρως..

κουλης
02-12-10, 00:54
βασικα την κανεις μεχρι εκει που σου ειναι καλη η αισθηση του μυικου πιασιματος,αλλα χωρις να σε ενοχλει σε κλειδωσεις κλπ..

αυτο αλλαζει απο σωμα σε σωμα,δεν ειναι κανονας..
το μονο που να κοιτας ειδικα για σενα,ειναι η κινηση σου να χει ολο το ευρως..

γιαυτο ακριβως ρωτησα γιατι κατεβαζοντας τα χερια λιγο πιο κατω νιωθω πιο καλα την αισθηση της ασκησης σε αντιθεση με το να σταματαω στις 90 μοιρες που νιωθω σαν να κανω την μιση ασκηση,με ειδε τις προαλλες η γυμναστρια(60 χρονων και βαλε) και μου ειπε οτι ετσι καταπονω τους ομους χωρις λογο:unsure: οχι οτι αισθανομουν ποτε καποια ενοχληση αλλα απο τοτε το σταματησα

George1993
04-12-10, 15:36
Σήμερα όπως έκανα σκουώτ με 30 κιλά έρχεται ενα μεγάλος σε ηλικία ( περίπου 50 τον έκοψα ) και μου κάνει : ''επειδή είμαι γυμναστής και ξέρω αρκετά αυτήν την άσκηση μην την ξανακάνεις γιατί θα σε καταστρέψει... εγώ απλά απάντησα ένα εντάξει.''
Πάντως εγώ την κάνω κανονικά.... κατεβαίνω φουλ κάτω και ανεβαίνω έως να τεντώσουν τα πόδια.........
ελπίζω να μην με βλάψει στο μέλλον :weights:
Λέτε να την σταματήσω...???

Devil
05-12-10, 00:13
Σήμερα όπως έκανα σκουώτ με 30 κιλά έρχεται ενα μεγάλος σε ηλικία ( περίπου 50 τον έκοψα ) και μου κάνει : ''επειδή είμαι γυμναστής και ξέρω αρκετά αυτήν την άσκηση μην την ξανακάνεις γιατί θα σε καταστρέψει... εγώ απλά απάντησα ένα εντάξει.''
Πάντως εγώ την κάνω κανονικά.... κατεβαίνω φουλ κάτω και ανεβαίνω έως να τεντώσουν τα πόδια.........
ελπίζω να μην με βλάψει στο μέλλον :weights:
Λέτε να την σταματήσω...???

αν δεν την κανεις σωστα εχει δικιο

αν την κανεις σωστα πες του να μαθει να την κανει πρωτα και μετα να μιλαει...

lila_1
05-12-10, 00:46
Εγω παντως στα σκουωτ δεν νιωθω και πολυ τα ποδια μου....Δεν ξερω απο που σπρωχνω!
Νιωθω ενα γενικευμενο ζορι αλλα δεν μπορω να το προσδιορισω...
Συν οτι καποιες φορες ποναει η μεση και τα γονατα..
Και κατα γενικη ομολογια (γυμναστες και γυμναζομενους) κανω πολυ σωστα σκουωτ!

arisfwtis
05-12-10, 00:49
ελευθερα κανεις η σε σμιθ?

Eddie
05-12-10, 00:50
Εγω παντως στα σκουωτ δεν νιωθω και πολυ τα ποδια μου....Δεν ξερω απο που σπρωχνω!
Νιωθω ενα γενικευμενο ζορι αλλα δεν μπορω να το προσδιορισω...
Συν οτι καποιες φορες ποναει η μεση και τα γονατα..
Και κατα γενικη ομολογια (γυμναστες και γυμναζομενους) κανω πολυ σωστα σκουωτ!

Καλα,κοιταξε και μενα ειδικα στα πολλα κιλα δε με αγγιζουν.Μονο στα λιγα με 10 επαναληψεις και ανω η σε ντροπ σετ.Το πριξιμο που σου δινει η πρεσσα και περισσοτερο το leg extension δε το χεις.

thegravijia
05-12-10, 00:54
Εγω παντως στα σκουωτ δεν νιωθω και πολυ τα ποδια μου....Δεν ξερω απο που σπρωχνω!
Νιωθω ενα γενικευμενο ζορι αλλα δεν μπορω να το προσδιορισω...
Συν οτι καποιες φορες ποναει η μεση και τα γονατα..
Και κατα γενικη ομολογια (γυμναστες και γυμναζομενους) κανω πολυ σωστα σκουωτ!
μην περιμενεις να πρηζεσαι στα ποδια απο το σκουοντ
δεν ειναι ασκηση απομονωσης
ως ενα βαθμο ναι αλλΑ με τα χρονια θα την νιωθεις ολο και πιο πολυ

οπως σε ολες τις βασικες ασκησεις

-βαλε πιο πολλα κιλα
-καντη πιο αργα
-να εχεις το νου σου στα τετρακεφαλα να δουλευουν
- και μην κλειδωνεις τα ποδια στα ανεβασμα ,φθασε μεχρι ενα σημειο στο ανεβασμα και ξανακατεβα , οχι ολοκληρει η κινηση

lila_1
05-12-10, 01:34
ελευθερα κανεις η σε σμιθ?

Πλεον ελευθερα....Και ειδα διαφορα:thumbup:


Καλα,κοιταξε και μενα ειδικα στα πολλα κιλα δε με αγγιζουν.Μονο στα λιγα με 10 επαναληψεις και ανω η σε ντροπ σετ.Το πριξιμο που σου δινει η πρεσσα και περισσοτερο το leg extension δε το χεις.

ΠΡηξιμο δεν ξερω,παντως ενα μαγκωμα και ταχυπαλμια ,τα αισθανομαι...:turtle:
Οταν ανεβαζω επαναληψεις ριχνοντας κιλα,τα αισθανομαι τα ποδια.
ΟΤαν ζοριζομαι τρελα δεν νιωθω τιποτα!

Η πρεσσα απεναντιας με πιανει απιστευτα! Και στα πολλα και στα λιγα κιλα !
Την αγαπω!!:love:


μην περιμενεις να πρηζεσαι στα ποδια απο το σκουοντ
δεν ειναι ασκηση απομονωσης
ως ενα βαθμο ναι αλλΑ με τα χρονια θα την νιωθεις ολο και πιο πολυ

οπως σε ολες τις βασικες ασκησεις

-βαλε πιο πολλα κιλα
-καντη πιο αργα
-να εχεις το νου σου στα τετρακεφαλα να δουλευουν
- και μην κλειδωνεις τα ποδια στα ανεβασμα ,φθασε μεχρι ενα σημειο στο ανεβασμα και ξανακατεβα , οχι ολοκληρει η κινηση

Εχω την εντυπωση οτι περισσοτερο πρηζομαι στα σκουωτ παρα στα υπολοιπα...
ΝΑ βαλω πιο πολλα δεν παιζει...ηδη ειμαι στο οριο να μην φυγω πισω μαζι με την μπαρα...Ισως πρεπει να μειωσω κιολας για να νιωθω πιο καλα τα ποδια!
Οταν προσπαθω να απομονωσω ποδια,παρατηρω οτι με πιανουν περισσοτερο γλουτοι και δικεφαλοι παρα τετρακ.
Ι will try....

beefmeup
05-12-10, 01:37
Εγω παντως στα σκουωτ δεν νιωθω και πολυ τα ποδια μου....Δεν ξερω απο που σπρωχνω!


τα σκουοτ ειναι μια μεγαλη κινηση των μηριαιων..αυτο να εχεις κατα νου οταν κανεις.

οτι αλλο λειτουργει ταυτοχρονα ειναι απλα βοηθητικο.

George1993
05-12-10, 01:57
Εγώ πάντως κατεβαίνω φουλ κάτω και ανεβαίνω μέχρι να τεντώσουν τα πόδια...προς το τέλος πάντως με πιάνει μια χαρά στα πόδια :turtle:
πάντως σε ολόκληρο γυμναστήριο τόσο καιρό που πάω εγώ και άλλο ένα άτομο κάνουμε ... κανείς άλλος

κουλης
06-12-10, 18:15
στην ασκηση 21 για δικεφαλα οι 21 επαναληψεις γινονται συνεχομενα χωρις ξεκουραση? 7 απο κατω μεχρι μεση,7απο την μεση μεχρι πανω και τελος αλλα 7 απο κατω μεχρι πανω?

savage
06-12-10, 18:21
ναι

κουλης
06-12-10, 18:23
:thumbup: τρομερη ασκηση για δικεφαλα του ronnie ειναι?

Devil
06-12-10, 18:40
λογικα ναι σε βιντεο του την εχω δει μονο..

Eddie
06-12-10, 21:33
λογικα ναι σε βιντεο του την εχω δει μονο..

Εμενα παλι δε μ αρεσει καθολου:D
Εσενα?

thegravijia
06-12-10, 22:04
:thumbup: τρομερη ασκηση για δικεφαλα του ronnie ειναι?
http://www.youtube.com/watch?v=CjBfKKRW5nE

μην βαλεις πολλα γιατι θα τα κοψεις τα δικεφαλα:weights:

Galthazar
06-12-10, 22:12
γιατι 21 αναγκαστικα (δηλαδη 7-7-7)??

thegravijia
06-12-10, 22:21
γιατι 21 αναγκαστικα (δηλαδη 7-7-7)??
βαλε πιο πολλα και καντη 5-5-5

Galthazar
07-12-10, 18:09
δν ειναι αναγκαστικο το 21 δηλαδη

homer simpson
07-12-10, 21:52
Μηπως μπορειτε να μου προτεινεται καποια ασκηση για τη μεση που να μπορω να κανω στο σπιτι?Θελω να προσθεσω μια τη μερα που κανω πλατη.Μου ειπαν οτι η καλυτερη ασκηση ειναι τα deadlifts αλλα δεν ξερω να κανω και μου ψιλο-φαινονται και επικινδυνα αν δεν γινουν 100% σωστα...

Devil
08-12-10, 15:33
Μηπως μπορειτε να μου προτεινεται καποια ασκηση για τη μεση που να μπορω να κανω στο σπιτι?Θελω να προσθεσω μια τη μερα που κανω πλατη.Μου ειπαν οτι η καλυτερη ασκηση ειναι τα deadlifts αλλα δεν ξερω να κανω και μου ψιλο-φαινονται και επικινδυνα αν δεν γινουν 100% σωστα...

εχεις rack με μπαρα και βαρη σπιτι???????

δεν ειναι ακριβως για μεση

για lower back και ποδια ειναι...

μπορεις να κανεις goodmorning αλλα ειναι ακομα πιο περιεργη...

Αντωνης
08-12-10, 15:45
To rack για deadlifts που χρειαζεται ρε συ?:confused:

Α μιας και ειμαστε σε σχετικο thread να σε ρωτησω και κατι ασχετο,στους αγωνες pl ποτε θεωρειτε "εγκυρη" μια εκτελεση σκουωτ?Πρεπει να ακουμπησει το ποπουδελι πατωμα?