PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Devil
08-12-10, 15:53
To rack για deadlifts που χρειαζεται ρε συ?:confused:

Α μιας και ειμαστε σε σχετικο thread να σε ρωτησω και κατι ασχετο,στους αγωνες pl ποτε θεωρειτε "εγκυρη" μια εκτελεση σκουωτ?Πρεπει να ακουμπησει το ποπουδελι πατωμα?

το rack πουθενα αλλα αμα εχει μπαρα και τα σχετικα κιλα για dls λογικα θα εχει και rack;)

μπορει να κανει pin pulls στο rack....

εξαρταται απο την ομοσπονδια.... στην america το πιανουν εγκυρο και 3/4 της κινησης...

για εμενα και δηλαδη για ολο το νορμαλ κοσμο ειναι οταν φτανεις παραληλο και λιγο κατω απο το παραληλο...

δλδ το ποπουδελι ειναι κατω απο το παραληλο αλλα οχι στο πατωμα...

τσεκαρε...

http://www.youtube.com/watch?v=N6_vypeWLfM

MusclesOfShadow
08-12-10, 20:25
μιας και λεμε για το στηθος. το κατω μερος μπορω να το γυμνασω και με πιεσης μπαρας τοποθετοντας την μπαρα πιο πανω η πιο κατω ωστε να μην ειναι καθετη με το στηθος μ?

Καθετα εκτελω εγω τις πιεσεις για το κατω μερος, βεβαια, το καλυτερο ειναι με δοκιμες να βρεις αυτο που βολευει εσενα και σαρεσει περισσοτερο και ξερεις, το νιωθεις.

κουλης
08-12-10, 22:40
ας πουμε οτι θελω να κανω drop set με 2 μειωσεις βαρους ανα σετ...ποιος ειναι ο καταληλος αριθμος επαναληψεων που πρεπει να βγαλω?

thegravijia
10-12-10, 02:54
τι ειναι αυτα ξερει κανεις
?
partials, dead-stops

noz1989
10-12-10, 13:27
τα partials ειναι μια ''τεχνικη'' οπου κανεις ενα μικρο μερος την κινησης μιας ασκησης, κυριως γινεται στο τελος για να φταεεις σε πληρες failure!

Eddie
10-12-10, 13:34
τα partials ειναι μια ''τεχνικη'' οπου κανεις ενα μικρο μερος την κινησης μιας ασκησης, κυριως γινεται στο τελος για να φταεεις σε πληρες failure!

Μερικη κινηση,η αλλιως καψιματα αν λεμε το ιδιο.

noz1989
10-12-10, 14:46
Μερικη κινηση,η αλλιως καψιματα αν λεμε το ιδιο.
:thumbup:

Τον αλλο ορο δεν τον ξερω... αλλα μου κανει για τπτ περιεργο που θα εχει να κανει με deadlifts!

jimmy007
10-12-10, 15:52
Τα dead-stops πρέπει να είναι το σταμάτημα της κίνησης στο πιο δύσκολο σημείο της π.χ. στα squats στο κατώτερο σημείο.
Τουλάχιστον έτσι υποθέτω...:unsure:

beefmeup
10-12-10, 16:13
τα dead stop,ειναι οταν αν κανεις αρσεις θανατου ας πουμε,στο κατωτερο σημειο αφηνεις την μπαρα να ακουμπησει κατω για λιγο.
ετσι εχεις μεγαλυτερη εκρηκτικοτητα στην επαναφορα της πανω στο θετικο μερος της ασκησης.

στα σκουοτ,αυτο πρεπει να γινεται στην ορθια θεση.μικρο σταματημα δλδ,κ μετα βυθιση,χωρις να γινει ολη η κινηση(κατω-πανω) με την μια.
λογικα,δεν το χω δουλεψει αλλα η λογικη αυτο λεει.

Dreiko
10-12-10, 16:16
Τα dead-stops πρέπει να είναι το σταμάτημα της κίνησης στο πιο δύσκολο σημείο της π.χ. στα squats στο κατώτερο σημείο.
Τουλάχιστον έτσι υποθέτω...:unsure:

+1αυτο ειναι
αυτη η ισομετρικη συστολη που κανεις ....;)

Dreiko
10-12-10, 16:19
τα dead stop,ειναι οταν αν κανεις αρσεις θανατου ας πουμε,στο κατωτερο σημειο αφηνεις την μπαρα να ακουμπησει κατω για λιγο.
ετσι εχεις μεγαλυτερη εκρηκτικοτητα στην επαναφορα της πανω στο θετικο μερος της ασκησης.

στα σκουοτ,αυτο πρεπει να γινεται στην ορθια θεση.μικρο σταματημα δλδ,κ μετα βυθιση,χωρις να γινει ολη η κινηση(κατω-πανω) με την μια.
λογικα,δεν το χω δουλεψει αλλα η λογικη αυτο λεει.

διονυση δηλαδη λες οτι στο σημειο που εχεις πληρη διαταση του μυος(στο τελος της αρνητικης)αφηνεις ενα "κενο"ας το πουμε κλικ και μετα δινεις στην θετικη??:unsure:

beefmeup
10-12-10, 16:23
διονυση δηλαδη λες οτι στο σημειο που εχεις πληρη διαταση του μυος(στο τελος της αρνητικης)αφηνεις ενα "κενο"ας το πουμε κλικ και μετα δινεις στην θετικη??:unsure:

ναι αυτο.

για να εχεις καλυτερη εκρηκτικοτητα στην θετικη φαση της κινησης.
τουλαχιστον αυτο εχω διαβασει για την μεθοδο αυτη,αλλα δεν την χρησιμοποιω,οποτε δεν την εχω ψαξει κ πολυ.

Dreiko
10-12-10, 16:26
ναι αυτο.

για να εχεις καλυτερη εκρηκτικοτητα στην θετικη φαση της κινησης.
τουλαχιστον αυτο εχω διαβασει για την μεθοδο αυτη,αλλα δεν την χρησιμοποιω,οποτε δεν την εχω ψαξει κ πολυ.

:thumbup::toast:

κουλης
12-12-10, 23:51
να συμπεριλαβω στην προπονηση δικεφαλων καμψεις αλτηρων ορθιος? σημ εχω ηδη καμσεις αυτοσυγκεντρωσης καθιστος και καμψεις μπαρας(21)

thegravijia
13-12-10, 00:01
ας πουμε οτι θελω να κανω drop set με 2 μειωσεις βαρους ανα σετ...ποιος ειναι ο καταληλος αριθμος επαναληψεων που πρεπει να βγαλω?
oso θες εσυ
προσωπικα κανω πολυ μικρες μειωσεις
κοντα ενα 10%

να συμπεριλαβω στην προπονηση δικεφαλων καμψεις αλτηρων ορθιος? σημ εχω ηδη καμσεις αυτοσυγκεντρωσης καθιστος και καμψεις μπαρας(21)
ναι 3 ασκησεις για δικεφαλα καλα ειναι
αρχισε με αυτοσυγκεντρωσεις - καμψεις - μεθοδος 21 στο τελος

κουλης
13-12-10, 00:09
oso θες εσυ
προσωπικα κανω πολυ μικρες μειωσεις
κοντα ενα 10%

και εγω μικρες μειωσεις κανω απλως να φτοντιζω οι επαναληψεις που βγαζω να ειναι απο 5 μεχρι 8 καθε φορα που μειωνω?φτανοντας παντα σε αποτυχια.... ας πουμε παγκο ισιο κανω 70 κιλα 8 επαναληψεις μαχ μειωνω στα 60 αλλα 8 ξαναμειωνω στα 50 αλλα 8 και γενικα αναμσεσα σε 5 με 8 ειναι καλα για μυικο πρηξιμο?

ναι 3 ασκησεις για δικεφαλα καλα ειναι
αρχισε με αυτοσυγκεντρωσεις - καμψεις - μεθοδος 21 στο τελος

αυτη την σειρα ελεγα να εφαρμωσω και εγω:toast:

lila_1
13-12-10, 23:03
Ρε παιδια,καθε φορα που σταmαταω την προπ για μερικες μερες, οι μυς μου "πεφτουν",ξεφουσκωνουν!
Αλλα αισθητα!
Σαν να ειναι τζουφιοι στην ουσια και τους διατηρω με την συστηματικη προπ.
Σαν να μην ειναι μονιμα τα μυικα κερδη...
Wtf?

beefmeup
13-12-10, 23:08
Ρε παιδια,καθε φορα που σταmαταω την προπ για μερικες μερες, οι μυς μου "πεφτουν",ξεφουσκωνουν!
Αλλα αισθητα!
Σαν να ειναι τζουφιοι στην ουσια και τους διατηρω με την συστηματικη προπ.
Σαν να μην ειναι μονιμα τα μυικα κερδη...
Wtf?

λογικο..αφου φευγουν ολα τα υγρα/αιμα ατους μυς οταν δεν εχουν ερεθισμα να τα κρατησουν.

ο coleman ελεγε κατι..if you see it on the mirror,its there.:thumbup:

αρα,αν γυμναζεσαι συστηματικα μην σε απασχολει.

giannis64
13-12-10, 23:13
καπου ειχα διαβασει πως καποιοι κανουν ενα προγραμμα προπονησης 3 εβδομαδες μεσα και μια εξω. τελευταια το ποσταρε ο φωτης αλλα απο τοτε δεν ξανα ειδα να αναφερθει κατι τετοιο.

εχει αρα κανενα αποτελεσμα?

thegravijia
14-12-10, 00:03
λογικο..αφου φευγουν ολα τα υγρα/αιμα ατους μυς οταν δεν εχουν ερεθισμα να τα κρατησουν.

ο coleman ελεγε κατι..if you see it on the mirror,its there.:thumbup:

αρα,αν γυμναζεσαι συστηματικα μην σε απασχολει.
δεν παιζει ρολο η σαρκοπλασματικη μαζα και κτλ
η οχι και να μην μας ενδιαφερει αυτο :unsure:

beefmeup
14-12-10, 00:17
δεν παιζει ρολο η σαρκοπλασματικη μαζα και κτλ
η οχι και να μην μας ενδιαφερει αυτο :unsure:

τι εννοεις με αυτο?:unsure:

η σαρκοπλασματικη υπερτροφια ειναι ακριβως αυτο που ποσταρα..η διογκωση δλδ του μυικου κυταρου.
αν δεν διογκωθουν,μεσω της προπονησης ειναι λογικο να ειναι μικροτερα τα μυικα κυταρα.

lila_1
14-12-10, 00:27
To θεμα δεν ειναι να ειναι διογκωμενα την περιοδο προπονησης, αλλα τα κερδη να ειναι μονιμα....
Οχι να πηγαινω 3 βηματα πισω οταν σταματαω για λιγο...:unsure:

beefmeup
14-12-10, 00:29
To θεμα δεν ειναι να ειναι διογκωμενα την περιοδο προπονησης, αλλα τα κερδη να ειναι μονιμα....
Οχι να πηγαινω 3 βηματα πισω οταν σταματαω για λιγο...:unsure:

μονιμα ειναι τα κερδη...

απλα πρεπει να καταλαβεις,οτι το σωμα δεν διατηρει την μυικοτητα του,αν δεν υπαρχει λογος.
γιαυτο κανουμε συχνες προπονες.
το οτι θα ξεφουσκωσεις αν δεν πας μια βδομαδα δεν σημαινει οτι εχασες οτι εκανες μεχρι τοτε,γιατι οι μυς θα ανταποκριθουν οταν θα ξεκινησεις παλι.
αν τωρα το αφησεις πολυ καιρο,λογικο ειναι να κανεις βηματα πισω.

Eddie
14-12-10, 00:31
To θεμα δεν ειναι να ειναι διογκωμενα την περιοδο προπονησης, αλλα τα κερδη να ειναι μονιμα....
Οχι να πηγαινω 3 βηματα πισω οταν σταματαω για λιγο...:unsure:

Μονιμα δε παιζει,με την καμια χαχα.

Τωρα λιγο,οταν εννοεις,ποσο?

Εγω πιστευω οτι ενα ερεθισμα τη βδομαδα τους ξυπναει τους μυες.Οταν κοψεις για παραπανω ειναι λογικο μετα να "πατας" και να μη νιωθεις.Τωρα το να φαινεσαι μικροτερος-η στον καθρεφτη μετα απο λιγο καιρο δε νομιζω να υσχιει,απλως ετσι αισθανεσαι λογο απουσιας ερεθισματος.

Τουλαχιστον εγω αυτο βλεπω.

IOANNIS1908
14-12-10, 01:28
Λοιπον ετσι οπως εκατσε το προγραμμα μου εχω τη δυνατοτητα τις επομενες τρεις μερες να παω γυμναστηριο(Τριτη-Τεταρτη-Πεμπτη),και μετα παλι απο την ερχομενη εβδομαδα κανονικα.
Πως θα μου προτεινατε να χωρισω το προγραμμα μου αυτο το τριημερο?

Σκεφτομουν το εξης..

Τριτη:στηθος-δικεφαλα
Τεταρτη:πλατη
Πεμπτη:ωμοι-τρικεφαλα

loukiss
14-12-10, 01:34
ποδια δεν...?

IOANNIS1908
14-12-10, 19:18
ποδια δεν...?

Πως να τα χωρεσω ολα μαζι...μαζι με πλατη ισως?

Devil
14-12-10, 19:30
Λοιπον ετσι οπως εκατσε το προγραμμα μου εχω τη δυνατοτητα τις επομενες τρεις μερες να παω γυμναστηριο(Τριτη-Τεταρτη-Πεμπτη),και μετα παλι απο την ερχομενη εβδομαδα κανονικα.
Πως θα μου προτεινατε να χωρισω το προγραμμα μου αυτο το τριημερο?

Σκεφτομουν το εξης..

Τριτη:στηθος-δικεφαλα
Τεταρτη:πλατη
Πεμπτη:ωμοι-τρικεφαλα

Τριτη:στηθος-ωμοι-τρικεφαλα
Τεταρτη:πλατη-δικεφαλα
Πεμπτη:ποδια-γαμπες-κοιλιακους

και καλο κουραγιο.... σε 3 μερες αυτο δεν βγαινει....

IOANNIS1908
14-12-10, 20:06
OK ευχαριστω..

Dreiko
14-12-10, 20:20
παντως εγω οταν εκανα 3 φορες τα χωριζα σε:Πλατη-Τρικεφαλους,Στηθος-Δικεφαλους,Ωμοι-Ποδια....δεν ξερω..ο,τι θελεις;)

Devil
14-12-10, 20:34
παντως εγω οταν εκανα 3 φορες τα χωριζα σε:Πλατη-Τρικεφαλους,Στηθος-Δικεφαλους,Ωμοι-Ποδια....δεν ξερω..ο,τι θελεις;)

ειναι κολητα οι μερες...

στην αρχη και εγω αυτο σκεφτικα αλλα δεν βγαινει...

οχι δηλαδη αυτο οτι βγαινει αλλα λεμε τωρα.....:P:green:

Dreiko
14-12-10, 20:43
ειναι κολητα οι μερες...

στην αρχη και εγω αυτο σκεφτικα αλλα δεν βγαινει...

οχι δηλαδη αυτο οτι βγαινει αλλα λεμε τωρα.....:P:green:

χαχαχαχ.....οντως....θα του βγει ο κωλ*ς του φιλου.....:turtle:

Eddie
15-12-10, 21:29
ερώτηση,
όταν κάποιος από σας κάνει σκουότ βάζει κάποιο ξύλο ή πλάκα για να πατάνε τα τακούνια του ή έχει τα πόδια του επίπεδα στο πάτωμα:unsure:

Oτι βολευει στον καθενα,εγω προσωπικα βαζω 2 πλακες να παταω.

kaiowas
15-12-10, 21:33
Oτι βολευει στον καθενα,εγω προσωπικα βαζω 2 πλακες να παταω.

thanks:thumbup:

Αντωνης
15-12-10, 23:29
Παιδια μια ερωτηση.Ας υποθεσουμε οτι κανεις 4-5 μηνες συνεχομενα,και μπαινεις μια εβδομαδα deload(η' οπως λεγεται),οχι τοσο επειδη το αισθανεσαι,αλλα επειδη ετσι εχεις ακουσει οτι πρεπει,για αποφυγη τυχον τραυματισμων κτλ.
Αν απο την πρωτη-δευτερη κιολας μερα νιωθεις "μαχιμος" και νιωθεις και το σωμα σου ετοιμο να ανταπεξελθει τι κανεις?Περιμενεις να τελειωσει η βδομαδα η' πας συμφωνα με το τι σου λεει το σωμα σου και πως αισθανεσαι εσυ?

Devil
16-12-10, 01:21
Oτι βολευει στον καθενα,εγω προσωπικα βαζω 2 πλακες να παταω.

μμμ... αυτο δεν το ειπες...

βγαλτες;)

Eddie
16-12-10, 04:28
μμμ... αυτο δεν το ειπες...

βγαλτες;)

Αδυνατον.Υπαρχει προβλημα χωρις αυτες.

Devil
16-12-10, 04:31
Αδυνατον.Υπαρχει προβλημα χωρις αυτες.

που? τι παπουτσια φορας?

Eddie
16-12-10, 04:37
που? τι παπουτσια φορας?

Σκαρπινια το χειμωνα,το καλοκαιρι σαμπο.


















:love:

Devil
16-12-10, 04:37
ερώτηση,
όταν κάποιος από σας κάνει σκουότ βάζει κάποιο ξύλο ή πλάκα για να πατάνε τα τακούνια του ή έχει τα πόδια του επίπεδα στο πάτωμα:unsure:

ποδια στο πατωμα...

οσο πιο flat το παπουτσι τοσο καλητερα

Devil
16-12-10, 04:38
Σκαρπινια το χειμωνα,το καλοκαιρι σαμπο.





:love:

α εγω ειμαι all year βατραχοπεδιλα....:P

Eddie
16-12-10, 04:46
α εγω ειμαι all year βατραχοπεδιλα....:P

Ρε φιλε,κανονικα με σπορτεξ παω.Δε φοραω magnum οπως ο coleman.

Με πιανει δυνατος πονος στην κλειδωση,βασικα και στις δυο και οταν βαζω πατο φευγω λιγο πιο μπροστα βγαζοντας επισης τα γονατα πιο μπροστα και ολα καλα.

Και ολα αυτα ανεξαρτητως κιλων.

Devil
16-12-10, 04:53
Ρε φιλε,κανονικα με σπορτεξ παω.Δε φοραω magnum οπως ο coleman.

Με πιανει δυνατος πονος στην κλειδωση,βασικα και στις δυο και οταν βαζω πατο φευγω λιγο πιο μπροστα βγαζοντας επισης τα γονατα πιο μπροστα και ολα καλα.

Και ολα αυτα ανεξαρτητως κιλων.

flat ειναι αυτα? all star εχεις? η' γενικα καποιο flat παπουτσι?

αν εχεις δοκιμασε το σε μια ακυρη μερα...

πχ αν δεν εχεις gym το σαββατο , πηγαινε βαλε λιγα κιλα και κανε δοκιμες με αυτα που ειπαμε... τσεκαρε πως βρισκεσαι

παρε και τον titanium μαζι σου να του μαθεις 2 πραματα και αμα δεν ακουει πετα του την μπαρα στο κεφαλι...λολ:green::green::green::turtle:

Eddie
16-12-10, 12:36
flat ειναι αυτα? all star εχεις? η' γενικα καποιο flat παπουτσι?

αν εχεις δοκιμασε το σε μια ακυρη μερα...

πχ αν δεν εχεις gym το σαββατο , πηγαινε βαλε λιγα κιλα και κανε δοκιμες με αυτα που ειπαμε... τσεκαρε πως βρισκεσαι

παρε και τον titanium μαζι σου να του μαθεις 2 πραματα και αμα δεν ακουει πετα του την μπαρα στο κεφαλι...λολ:green::green::green::turtle:

Οχι ρε,all star για προπονηση?Τι μας περασες!!!!!

Η puma η nike φοραω στο γυμναστηριο,φλατ αθλητικο.Τα shox με βολευαν στα καθισματα αλλα δε μπορουσα να κανω διαδρομο.

noz1989
16-12-10, 14:12
μμμ... αυτο δεν το ειπες...

βγαλτες;)
για ημικαθισμα δεν χρειαζονται οι πλακες στα back squats αλλα για βαθυ καθισμα χρειαζονται!

Μονο στα μπροστινα μπορω να πηγαινω βαθια χωρις πλακες στα πελματα!

Ισως να ειναι η κατασκευη μου ή να μην εχω την τελεια ισσοροπια και τεχνικη..

Devil
16-12-10, 17:03
Οχι ρε,all star για προπονηση?Τι μας περασες!!!!!

Η puma η nike φοραω στο γυμναστηριο,φλατ αθλητικο.Τα shox με βολευαν στα καθισματα αλλα δε μπορουσα να κανω διαδρομο.

πφφφφφφ.... ου ρε!!!!!:green::green::green::P

Devil
16-12-10, 17:05
για ημικαθισμα δεν χρειαζονται οι πλακες στα back squats αλλα για βαθυ καθισμα χρειαζονται!

Μονο στα μπροστινα μπορω να πηγαινω βαθια χωρις πλακες στα πελματα!

Ισως να ειναι η κατασκευη μου ή να μην εχω την τελεια ισσοροπια και τεχνικη..

νοπ... ουτε εκει χρειαζονται.... σιγουρα πραγματα... το δοκιμαζω καθε εβδομαδα...:green:

καλα στα μπροστινα ειναι διαφορετικη και η κληση που εχει η πλατη... ειναι σχεδον παντα πιο βαθια απο τα back...

λογικα τεχνικη ειναι... πρεπει να παιρνεις την μπαρα ψηλα...

αν την παειρνεις πιο χαμηλα... ειναι διαφορετικο το squat... και πιο ευκολο για τους ψηλους...

κουλης
22-12-10, 15:10
Παιδες.....στο gym Που πηγαινω χαλασε η πρεσσα...και μου ειπαν οτι θα κανει τουλαχιστον μια βδομαδα να επισκευαστει........τι μπορω να βαλω στην θεση της στο προγραμμα για τα ποδια? οι ασκησεις που ηδη κανω εκτος απο την πρεσσα ειναι :
legs extension
leg curl
squat
γαμπες στο μηχανιμα ορθιος
και ενα αλλο που ειναι για τους προσαγωγους.....

Pavlos17
22-12-10, 15:11
Παιδες.....στο gym Που πηγαινω χαλασε η πρεσσα...και μου ειπαν οτι θα κανει τουλαχιστον μια βδομαδα να επισκευαστει........τι μπορω να βαλω στην θεση της στο προγραμμα για τα ποδια? οι ασκησεις που ηδη κανω εκτος απο την πρεσσα ειναι :
legs extension
leg curl
squat
γαμπες στο μηχανιμα ορθιος
και ενα αλλο που ειναι για τους προσαγωγους.....

ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣΣΣΣ :green: να γυμνασεις και τον ποπο σου xd

κουλης
22-12-10, 15:12
ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣΣΣΣ :green: να γυμνασεις και τον ποπο σου xd

κανα λινκ παιζει?:unsure:

thegravijia
22-12-10, 15:15
κανα λινκ παιζει?:unsure:
ADggWcmtutE

Pavlos17
22-12-10, 15:16
κανα λινκ παιζει?:unsure:

http://www.crossgym.gr/el/exercise-index/barbells-dumbells-exercises/358-dumbell-lunges

μπορεις να την κανεις και εναλλαξ μια το ενα ποδι μια το αλλο :thumbup:

thegravijia
22-12-10, 15:17
Παιδες.....στο gym Που πηγαινω χαλασε η πρεσσα...και μου ειπαν οτι θα κανει τουλαχιστον μια βδομαδα να επισκευαστει........τι μπορω να βαλω στην θεση της στο προγραμμα για τα ποδια? οι ασκησεις που ηδη κανω εκτος απο την πρεσσα ειναι :
legs extension
leg curl
squat
γαμπες στο μηχανιμα ορθιος
και ενα αλλο που ειναι για τους προσαγωγους.....
xak σκουοντ κανε
η μπροστα σκουοντ

η απλα να λιωσεις στο σκουοντ
με προγραμματα του στυλ 9χ4

Dreiko
22-12-10, 15:17
Παιδες.....στο gym Που πηγαινω χαλασε η πρεσσα...και μου ειπαν οτι θα κανει τουλαχιστον μια βδομαδα να επισκευαστει........τι μπορω να βαλω στην θεση της στο προγραμμα για τα ποδια? οι ασκησεις που ηδη κανω εκτος απο την πρεσσα ειναι :
legs extension
leg curl
squat
γαμπες στο μηχανιμα ορθιος
και ενα αλλο που ειναι για τους προσαγωγους.....

αποψη μου οτι για μια προπονηση ποδιων στην ουσια δεν θα παθεις τιποτα να μην κανεις πρεσσα...;)τωρα αν θες σωνει και καλα να κανεις κατι εγω θα σου ελεγα προβολες...

εντιτ.ποτε γραψατε ολοι να πουμε???τοσο αργα γραφω???:(

κουλης
22-12-10, 15:24
πολυ ομορφη ασκηση οι προβολες με αλτηρες τελικα! θα τις δοκιμασω ολες τις εναλακτικες! η αληθεια ειναι οτι εψαχνα αφορμη να αντικαταστησω την πρεσσα....την μισουσα σαν ασκηση:P αφηστε που μου πονουσε η σπονδιλικη μου στηλη μετα μολις τελειωνα τα σετ :shock:

Pavlos17
22-12-10, 15:25
πολυ ομορφη ασκηση οι προβολες με αλτηρες τελικα! θα τις δοκιμασω ολες τις εναλακτικες! η αληθεια ειναι οτι εψαχνα αφορμη να αντικαταστησω την πρεσσα....την μισουσα σαν ασκηση:P αφηστε που μου πονουσε η σπονδιλικη μου στηλη μετα μολις τελειωνα τα σετ :shock:

δεν εχεις ενοχληση στην μεση με την πρεσσα?δεν ξερω σκεφτομαι να την βγαλω και γω...ασε που φοβαμαι και την αναπτυξη μου :P

beefmeup
22-12-10, 15:29
πολυ ομορφη ασκηση οι προβολες με αλτηρες τελικα! θα τις δοκιμασω ολες τις εναλακτικες! η αληθεια ειναι οτι εψαχνα αφορμη να αντικαταστησω την πρεσσα....την μισουσα σαν ασκηση:P αφηστε που μου πονουσε η σπονδιλικη μου στηλη μετα μολις τελειωνα τα σετ :shock:

αν εχεις θεμα με την πρεσσα,ειναι γιατι μαλλον οταν κατεβαζεις τα ποδια χαμηλα,σηκωνετε η μεση σου μαζι με την λεκανη απτην βαση της.
υποθετω τωρα,αλλα μονο ετσι νομιζω οτι μπορει να σε ενοχλει η μεση εκει.

αυτο που πρεπει να κανεις,ειναι να ανεβασεις την γωνια της πλατης σε οξεια,κ οχι σε αμβλια που την κανουν οι περισοτεροι.
ετσι θα αποκτισει η μεση σου μια γωνια που δεν θα ανασηκωνεται οταν κατεβαζεις τα ποδια,κ μαλλον δεν θα σε ενοχλει τοτε.
δοκιμασε το κ βλεπεις.

κατα τα αλλα,ο βαγγελης εχει δικιο,οτι δεν θα χασεις κ τπτ αν δεν κανεις πρεσσα,αλλα μια στο τοσο ειναι καλη ενναλαγη,η ας πουμε οταν δεν εχεις ενεργεια σε καποιοα προπονα για να κανεις σκουοτ..

κουλης
22-12-10, 15:30
δεν εχεις ενοχληση στην μεση με την πρεσσα?δεν ξερω σκεφτομαι να την βγαλω και γω...ασε που φοβαμαι και την αναπτυξη μου :P

η αληθεια ειναι οτι μια ενοχληση στην πλατη κατω δεξια την εχω...τωρα αμα ειναι απο την πρεσσα η απο τπτ αλλο δεν ειμαι σιγουρος....μην καταδικασω αδικα την ασκηση....

pan0z
22-12-10, 16:45
ρε παιδια τι γινετε με αυτο το γονατο μου οποτε θελει με ποναει και οποτε θελει οχι.Τι σκατα κανω ποδια και μετα απο 5-6 μερες με πιανει το γονατο σε σημειο να μην μπορω καν να το λυγισω τι μπορω να κανω?Τα leg extension τα εχω κοψει, τα σκουωτ τα κανω τελειως βαθεια για να μην ζοριζω τα γονατα τι αλλο να κανω δλδη.Αν βγαλω τα σκουωτ νταξ θα ξενερωσω ασχημα δεν παιζει να βγαζω καλη προπο με προβολες ή τπτ βουλγαρικες.Την τελευταια φορα που το επαθα αυτο για 2 βδομαδες κουτσαινα και δεν μπορουσα να κατεβω καλα καλα τις σκαλες.Γαμω την τυχη μου μεσα γαμω!!!!!!!!!!!!!

Pavlos17
22-12-10, 17:15
ρε παιδια τι γινετε με αυτο το γονατο μου οποτε θελει με ποναει και οποτε θελει οχι.Τι σκατα κανω ποδια και μετα απο 5-6 μερες με πιανει το γονατο σε σημειο να μην μπορω καν να το λυγισω τι μπορω να κανω?Τα leg extension τα εχω κοψει, τα σκουωτ τα κανω τελειως βαθεια για να μην ζοριζω τα γονατα τι αλλο να κανω δλδη.Αν βγαλω τα σκουωτ νταξ θα ξενερωσω ασχημα δεν παιζει να βγαζω καλη προπο με προβολες ή τπτ βουλγαρικες.Την τελευταια φορα που το επαθα αυτο για 2 βδομαδες κουτσαινα και δεν μπορουσα να κατεβω καλα καλα τις σκαλες.Γαμω την τυχη μου μεσα γαμω!!!!!!!!!!!!!

αυτα καλυτερα να τα πεις σε γιατρο,απο το νετ δεν γινεται διαγνωση :green:

GEORGEXX1
22-12-10, 17:19
τωρα εσυ ξυνεσαι να τα ακουσεις ετσι;;;;
Ρε εχεις θεμα με τα γονατα τοσο καιρο, και δεν πας να κανεις μια εξεταση;;;:rifle::rifle:

thegravijia
22-12-10, 18:15
πολυ ομορφη ασκηση οι προβολες με αλτηρες τελικα! θα τις δοκιμασω ολες τις εναλακτικες! η αληθεια ειναι οτι εψαχνα αφορμη να αντικαταστησω την πρεσσα....την μισουσα σαν ασκηση:P αφηστε που μου πονουσε η σπονδιλικη μου στηλη μετα μολις τελειωνα τα σετ :shock:
τωρα μου ρθε
επειδη σε ποναει η σπ.στηλη καντη αλλιως την πρεσα
σπασε τα κιλα στο 50% και καντην ετσι
http://clips.team-andro.com/watch/bb7d7925f38aea348411/evan-centopani-leg-workout

pan0z
22-12-10, 18:26
μα το θεμα δεν ειναι οτι ειχα ή εχω προβλημα ειναι οτι αλλες φορες με πιανει αλλες φορες οχι.Δεν τα ρωτησα για να μου βγαλετε διαγνωση σας ρωτησα να μου πειτε καμια ασκηση που να μην μου καταπονει τοσο τα γονατα γιατι ξερω υπαρχουν αρκετοι στο φορουμ που εχουν θεμα με αυτο και σιγουρα θα εχουν βγαλει μια ακρη.Αν παω σε γιατρο ετσι στο πολυ χαλαρο θα μου πει σταματα να κανεις ποδια αν σε ποναει.fuck it καλυτερα ας σπασει γιατι δεν παιζει να τα αφησω.Ξερω οτι μπορει να γινει χειροτερα αλλα ειμαι ξεροκεφαλος.

thegravijia
22-12-10, 18:36
μα το θεμα δεν ειναι οτι ειχα ή εχω προβλημα ειναι οτι αλλες φορες με πιανει αλλες φορες οχι.Δεν τα ρωτησα για να μου βγαλετε διαγνωση σας ρωτησα να μου πειτε καμια ασκηση που να μην μου καταπονει τοσο τα γονατα γιατι ξερω υπαρχουν αρκετοι στο φορουμ που εχουν θεμα με αυτο και σιγουρα θα εχουν βγαλει μια ακρη.Αν παω σε γιατρο ετσι στο πολυ χαλαρο θα μου πει σταματα να κανεις ποδια αν σε ποναει.fuck it καλυτερα ας σπασει γιατι δεν παιζει να τα αφησω.Ξερω οτι μπορει να γινει χειροτερα αλλα ειμαι ξεροκεφαλος.
iσως αμα αρχισεις να τα δενεις οταν κανεις σκουοντ να βοηθηση
εγω πχ που εχω προβλημα με τον τρικεφαλα τον δενω πριν τα βαρια σετ καιμε εχει βοηθησει αυτο..

Galthazar
23-12-10, 15:30
οταν μια μερα εχουμε ωμους-τρικεφαλα μαζι με ποια σημερα τα κανουμε? Πρωτα ωμους και μετα τρικεφαλα?

beefmeup
23-12-10, 15:34
οταν μια μερα εχουμε ωμους-τρικεφαλα μαζι με ποια σημερα τα κανουμε? Πρωτα ωμους και μετα τρικεφαλα?

καλυτερα ναι.

Galthazar
23-12-10, 15:41
οκ ευχαριστω :toast:

PETROS019
23-12-10, 18:59
καλησπερα κανω προγραμμα και διατροφη ογκου αν προσθεσω μια μερα αεροβια πχ κυριακη θ εχω τα ιδια αποτελεσματα σε μυικη αναπτυξη ?

Eddie
23-12-10, 21:30
καλησπερα κανω προγραμμα και διατροφη ογκου αν προσθεσω μια μερα αεροβια πχ κυριακη θ εχω τα ιδια αποτελεσματα σε μυικη αναπτυξη ?

Μπορει και καλυτερα:thumbup:

PETROS019
23-12-10, 21:33
ευχαριστω φιλε μ:turtle:

Galthazar
23-12-10, 21:43
ποτε ομως την επομενη απο ποδια..ή και την μεθεπομενη μην σου πω

Pavlos17
23-12-10, 21:46
καλησπερα κανω προγραμμα και διατροφη ογκου αν προσθεσω μια μερα αεροβια πχ κυριακη θ εχω τα ιδια αποτελεσματα σε μυικη αναπτυξη ?

με την αεροβια γυμναζεις εναν μυ που δεν γυμναζεις με τα βαρη..την καρδια ;)

Eddie
23-12-10, 21:49
ποτε ομως την επομενη απο ποδια..ή και την μεθεπομενη μην σου πω

Εγω διαφωνω.

Οποιος εχει το κουραγιο να κανει,θα του κανει καλο.Γρηγορο περπατημα πχ για 30-45 λεπτα ειναι οτι πρεπει για να χαλαρωσουν τα ποδια.

savage
23-12-10, 22:23
μα το θεμα δεν ειναι οτι ειχα ή εχω προβλημα ειναι οτι αλλες φορες με πιανει αλλες φορες οχι.Δεν τα ρωτησα για να μου βγαλετε διαγνωση σας ρωτησα να μου πειτε καμια ασκηση που να μην μου καταπονει τοσο τα γονατα γιατι ξερω υπαρχουν αρκετοι στο φορουμ που εχουν θεμα με αυτο και σιγουρα θα εχουν βγαλει μια ακρη.Αν παω σε γιατρο ετσι στο πολυ χαλαρο θα μου πει σταματα να κανεις ποδια αν σε ποναει.fuck it καλυτερα ας σπασει γιατι δεν παιζει να τα αφησω.Ξερω οτι μπορει να γινει χειροτερα αλλα ειμαι ξεροκεφαλος.

να σου πω κατι.οταν κατεβαινεις στην κατωτατη θεση μηπως αφηνεις να σκανε τα γονατα σου στη θεση βαθιου καθισματος για να παρεις λιγο ωθηση στο ανεβασμα η κατεβαινεις απολυτα ελεγχομενα?

κουλης
23-12-10, 23:20
οι παρακατω ασκησεις γυμναζουν πληρως τους ωμους και την πλατη η θελoυν καποιο συμπληρωμα?

Πιέσεις ώμων
πλαγιες εκτασεις αλτηρων
μπροστινες εκτασεις αλτηρων
Rear Lateral Deltoit
Row on knee
Deadlift
Shrug
Upright Row.

Noobas
24-12-10, 17:58
Καλησπέρα και πάλι ήρθε ο νοομπάς να σας ζαλίσει, με τις ερωτήσεις του.

-καταρχήν τί είναι οι ασκήσεις απομόνωσης που διάβασα κάπου στο φόρουμ σας?συγκεκριμένα για δικέφαλο.

-επίσης για στραβόμπαρα καθιστός το χέρι ξεκινάει απο γωνία 90 μοιρών ή από τελείως κάτω?

-για δικεφάλους εγώ κάνω συνήθως ανοιγόκλειμα στραβόμπαρας και άν προλάβω και άρσεις αλτήρων ποια η γνώμη σας?


ευχαριστώωωωω

Pavlos17
24-12-10, 18:04
Καλησπέρα και πάλι ήρθε ο νοομπάς να σας ζαλίσει, με τις ερωτήσεις του.

-καταρχήν τί είναι οι ασκήσεις απομόνωσης που διάβασα κάπου στο φόρουμ σας?συγκεκριμένα για δικέφαλο.

-επίσης για στραβόμπαρα καθιστός το χέρι ξεκινάει απο γωνία 90 μοιρών ή από τελείως κάτω?

-για δικεφάλους εγώ κάνω συνήθως ανοιγόκλειμα στραβόμπαρας και άν προλάβω και άρσεις αλτήρων ποια η γνώμη σας?


ευχαριστώωωωω

οσο πιο πληρης ειναι η κινηση τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα χεις,οποτε θα κανεις ολη την κινηση.

Devil
24-12-10, 18:07
Καλησπέρα και πάλι ήρθε ο νοομπάς να σας ζαλίσει, με τις ερωτήσεις του.

-καταρχήν τί είναι οι ασκήσεις απομόνωσης που διάβασα κάπου στο φόρουμ σας?συγκεκριμένα για δικέφαλο.

ολες οι ασκησεις για δικεφαλο ειναι ασκησεις απομονοσης....

-επίσης για στραβόμπαρα καθιστός το χέρι ξεκινάει απο γωνία 90 μοιρών ή από τελείως κάτω?

μαξιλαρι εννοεις??? αν ναι απο τελειως κατω... εκτος και αν χρησιμοποιεις καποια τεχνικη...


-για δικεφάλους εγώ κάνω συνήθως ανοιγόκλειμα στραβόμπαρας και άν προλάβω και άρσεις αλτήρων ποια η γνώμη σας?

το ανοιγοκλειμα τι ειναι??? curl???
νομιζω οτι φτανουν 2 ασκησεις για δικεφαλους...

ευχαριστώωωωω

.

Noobas
24-12-10, 18:10
ναι για μαξιλάρι εννοώ.

ανοιγόκλειμα εννοώ ότι ξεκινάω από την εσωτερική λαβή και ξανατελειώνω εκεί.

Devil
24-12-10, 18:13
ναι για μαξιλάρι εννοώ.

ανοιγόκλειμα εννοώ ότι ξεκινάω από την εσωτερική λαβή και ξανατελειώνω εκεί.

οκ τοτε... αυτα που σου ειπα πιο πανω...

ξεκινας απο την εσωτερικη λαβη και τελειωνεις παλι εκει???

κατσε οπα... γιατι δεν καταλαβα παλι...

γιατι γινετε να εχει εσωτερικη λαβη και να τελειωνεις με εξωτερικη λαβη???

αυτο εννοεις??

http://www.exrx.net/WeightExercises/Biceps/BBCurl.html

αλλα με πιο κλειστη λαβη.... και καθιστος...

Noobas
24-12-10, 18:25
κάτσε γιατί τώρα μπερδεύτικα εγώ. :(
http://img574.imageshack.us/img574/3046/31463875.jpg (http://img574.imageshack.us/i/31463875.jpg/)

εσωτερική λαβή εννοώ την κόκκινη και εξωτερική την μπλε.
δηλαδή κάνω ένα σετ στην κόκκινη και μετά ενα σετ στην πιο έξω λαβή κτλ.

νομίζω γυμνάζει και τρικέφαλο.

Devil
24-12-10, 18:28
κάτσε γιατί τώρα μπερδεύτικα εγώ. :(
http://img574.imageshack.us/img574/3046/31463875.jpg (http://img574.imageshack.us/i/31463875.jpg/)

εσωτερική λαβή εννοώ την κόκκινη και εξωτερική την μπλε.
δηλαδή κάνω ένα σετ στην κόκκινη και μετά ενα σετ στην πιο έξω λαβή κτλ.

νομίζω γυμνάζει και τρικέφαλο.

οχι ουτε καν...


ναι οκ καταλαβα....

μπορεις να το κανεις κ ετσι... η' αλλιως μια φορα κανεις την εσωτερικη... την αλλη φορα κανεις την εξωτερικη... και παει λεγοντας...

Noobas
24-12-10, 18:29
:p οπότε μένει η τελευταία μου ερώτηση

"για δικεφάλους εγώ κάνω συνήθως ανοιγόκλειμα στραβόμπαρας και άν προλάβω και άρσεις αλτήρων ποια η γνώμη σας?"

Devil
24-12-10, 18:31
:p οπότε μένει η τελευταία μου ερώτηση

"για δικεφάλους εγώ κάνω συνήθως ανοιγόκλειμα στραβόμπαρας και άν προλάβω και άρσεις αλτήρων ποια η γνώμη σας?"

ειναι απαντημενη....

σου ειπα οτι ειναι καλα 2 ασκησεις....

ποσα σετ κανεις στην καθε μια? και ποσα κιλα?

αμα θες βαζεις και 3η ασκηση?

Noobas
24-12-10, 18:38
αρχη είναι ακόμα οπότε μην κοροιδέψετε

11κιλους αλτήρες 3σετ των 12

και τα ίδια στην στραβόμπαρα

Devil
24-12-10, 18:44
αρχη είναι ακόμα οπότε μην κοροιδέψετε

11κιλους αλτήρες 3σετ των 12

και τα ίδια στην στραβόμπαρα

ενταξ καλα εισαι....

μεινε στις 2 ασκησεις μεχρι να αυξησεις τα κιλα...

και μετα αμα θες βαζεις και 3η;)

dionisos
24-12-10, 20:19
αρχη είναι ακόμα οπότε μην κοροιδέψετε

11κιλους αλτήρες 3σετ των 12

και τα ίδια στην στραβόμπαρα

Μην μένεις στα κιλά που σηκώνεις το θέμα είναι οι 2-3 τελευταίες επαναλήψεις να βγαίνουν με το ζόρι! Με τον καιρό θα ανέβεις σε κιλά αρκεί να "ακούς" το σώμα σου!

Noobas
24-12-10, 20:21
προς το παρών οι δυο τελευταίες βγαίνουν με το ζόρυ. Δηλαδή αν δνε βγαίνουν είναι η ώρα να ανεβάσουμε κιλά ε?

dionisos
24-12-10, 20:28
προς το παρών οι δυο τελευταίες βγαίνουν με το ζόρυ. Δηλαδή αν δνε βγαίνουν είναι η ώρα να ανεβάσουμε κιλά ε?

Εφόσον κάνεις 12 επαναλήψεις για παράδειγμα και δεις πως μπορείς να κάνεις και παραπάνω, φόρτωσε περισσότερα κιλά ώστε οι 12 να βγαίνουν με δυσκολία όπως και πριν!

Noobas
25-12-10, 21:56
χρόνια πολλά ξέχασα να ρωτήσω και κάτι άλλο πριν μερικούς μήνες σε μια άσκση με είχε τραβήξει ο ώμος ο δεξής και τώρα όταν κάνω ισιο πάγκο για στήθος, μπάρα, ενώ δεν με πονάει "ακούγεται" σε κάθε άρση ένας θόρυβος πώε να το θέσω σαν να μαγκώνει σαν να ζορίζεται δεν μπορώ να το περιγράψω. το έχει πάθει κανένας ? να υποθέσω θα περάσει αυτό κάποια στιγμή?

Aelistas94
31-12-10, 17:31
το leg press τι διαφορά έχει από το squat ?

noz1989
31-12-10, 17:43
το leg press τι διαφορά έχει από το squat ?
τι εννοεις τι διαφορα εχει?

Triumph
03-01-11, 18:20
θα ηθελα να ρωτισω κατι πανω στο leg press και στο squat,τωρα τελευτεα στο
αριστερο γονατο οταν καθομαι η οταν βρισκετε σε ακινισια κανει "κρακ,κρακ" αλλα μολις ισιωσει ειναι μια χαρα,δν νιωθω πονο αλλα ανναρωτιεμε μηπως πρεπει να
φορεσω "bantage" ? κατα την διαρκεια προπονησης(ποδια) ?

Devil
03-01-11, 18:45
γιατι δεν πας μια βολτα απο ενα γιατρο....

τα knee wraps δεν θα σου κανουν κατι... χρησιμοποιουντε για αλλο λογο...

Polyneikos
03-01-11, 23:09
θα ηθελα να ρωτισω κατι πανω στο leg press και στο squat,τωρα τελευτεα στο
αριστερο γονατο οταν καθομαι η οταν βρισκετε σε ακινισια κανει "κρακ,κρακ" αλλα μολις ισιωσει ειναι μια χαρα,δν νιωθω πονο αλλα ανναρωτιεμε μηπως πρεπει να
φορεσω "bantage" ? κατα την διαρκεια προπονησης(ποδια) ?

Ειναι οι λεγόμενοι τριγμοί στα γόνατα.Αυτοι οι θόρυβοι μπορεί να οφείλονται σε μηχανικη δυσλειτουργία του γονατου ή καποιο εκφυλισμο σε καποιον χόνδρο,μηνισκο κτλ...Δεν ειναι απαραίτητα κατι που θα σε βλαψει ή θα σε πονεσει αλλα δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να πας σε καποιον ορθοπεδικο..Αν δεν συνοδευεται από πόνο ισως να μην είναι και τίποτα
Το να δεσεις τα γόνατα σου παντως δεν λύνει αυτο το ζήτημα.

Triumph
03-01-11, 23:56
γιατι δεν πας μια βολτα απο ενα γιατρο....

τα knee wraps δεν θα σου κανουν κατι... χρησιμοποιουντε για αλλο λογο...


Ειναι οι λεγόμενοι τριγμοί στα γόνατα.Αυτοι οι θόρυβοι μπορεί να οφείλονται σε μηχανικη δυσλειτουργία του γονατου ή καποιο εκφυλισμο σε καποιον χόνδρο,μηνισκο κτλ...Δεν ειναι απαραίτητα κατι που θα σε βλαψει ή θα σε πονεσει αλλα δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να πας σε καποιον ορθοπεδικο..Αν δεν συνοδευεται από πόνο ισως να μην είναι και τίποτα
Το να δεσεις τα γόνατα σου παντως δεν λύνει αυτο το ζήτημα.


οκεy ευχαριστο,θα παω σε ορθοπεδικο. ελπιζω να μην ειναι κανα μηνισκος.

IOANNIS1908
04-01-11, 18:16
Mετα απο δυο εβδομαδες σε απραξια,αρχιζω κανονικα το προγραμμα μου
ή μπαινω σε κυκλικο κανα 2 προπονησεις?

Pavlos17
04-01-11, 21:04
Mετα απο δυο εβδομαδες σε απραξια,αρχιζω κανονικα το προγραμμα μου
ή μπαινω σε κυκλικο κανα 2 προπονησεις?

2 βδομαδες καθισες ρε φιλε οχι 5 μηνες.αραξε και μπες κανονικα

Manos1989
04-01-11, 21:29
Παρότι φαντάζομαι θα έχει απαντηθεί και οι γνώμες θα διίστανται,ας ρωτήσω..
20 λεπτά HIIT ή 45 λεπτά στο 65% vo2max?
Ποια τα θετικά και τα αρνητικά του καθενός?
Εγώ προσωπικά βαρέθηκα 19 μήνες να κάνω στο 65%καθημερινά και το γύρισα σε 20λεπτα ΗΙΙΤ όσες περισσότερες φορές μπορώ την εβδομάδα(5+ σίγουρα).
Γιατί πρέπει να περιορίζεται στα 20 λεπτα το ΗΙΙΤ? Εγώ νιώθω κάποιες φορές να μπορώ να κάνω 2-3 σπριντ ακόμα.
Επίσης γνώμες για ΗΙΙΤ το πρωί νηστικός με υποθερμιδική διατροφή?Ο καλύτερος τρόπος να χάσεις λίπος ή ο καλύτερος να χάσεις μύες?

av_dimitris
05-01-11, 16:07
μετα την προπονηση στηθους μπορω να κανω μια ασκηση για εμπροσθιους δελτοδοιειδης(πιεσεις με μπαρα) ή θεωρειται υπερβολικο?

Eddie
05-01-11, 16:09
μετα την προπονηση στηθους μπορω να κανω μια ασκηση για εμπροσθιους δελτοδοιειδης(πιεσεις με μπαρα) ή θεωρειται υπερβολικο?

Aν γυμναζεις αλλη μερα τους ωμους τοτε ειναι υπερβολικο.

av_dimitris
05-01-11, 16:15
Aν γυμναζεις αλλη μερα τους ωμους τοτε ειναι υπερβολικο.

οταν γυμναζω ωμους αλλη μερα δεν κανω ασκησεις για εμπροσθιους,κανω για τις υπολοιπες μοιρες που εχουν μεινει.

noz1989
05-01-11, 16:15
Παρότι φαντάζομαι θα έχει απαντηθεί και οι γνώμες θα διίστανται,ας ρωτήσω..
20 λεπτά HIIT ή 45 λεπτά στο 65% vo2max?
Ποια τα θετικά και τα αρνητικά του καθενός?
Εγώ προσωπικά βαρέθηκα 19 μήνες να κάνω στο 65%καθημερινά και το γύρισα σε 20λεπτα ΗΙΙΤ όσες περισσότερες φορές μπορώ την εβδομάδα(5+ σίγουρα).
Γιατί πρέπει να περιορίζεται στα 20 λεπτα το ΗΙΙΤ? Εγώ νιώθω κάποιες φορές να μπορώ να κάνω 2-3 σπριντ ακόμα.
Επίσης γνώμες για ΗΙΙΤ το πρωί νηστικός με υποθερμιδική διατροφή?Ο καλύτερος τρόπος να χάσεις λίπος ή ο καλύτερος να χάσεις μύες?
Να τα κανεις και τα 2!!

Επισης αν κανεις hiit και αντεχεις 2-3 σπριντ ακομα ισως να πρεπει να ανεβασεις λιγο στην ενταση, η να μειωσεις την διαρκεια των intervals η και τα 2

lef
05-01-11, 16:19
Να τα κανεις και τα 2!!

Επισης αν κανεις hiit και αντεχεις 2-3 σπριντ ακομα ισως να πρεπει να ανεβασεις λιγο στην ενταση, η να μειωσεις την διαρκεια των intervals η και τα 2

πως ακριβως τα δουλευεις νοζ?ποτε κανεισ δλδ hiit και ποτε στο 65%

noz1989
05-01-11, 16:29
Το οτι προτεινω κατι που το θεωρω σωστο δεν σημαινει οτι το κανω κιολας!! LOL!!:green:

Τεσπα αν τα εκανα θα εκανα ειτε μια βδομαδα απο το καθενα εναλλαξ

Η ξερω γω τις μερες που δουλευω το ανω σωμα hiit και οταν κανω ποδια και στα off low intensity!! Επισης την επομενη μερα απο τα ποδια δεν θα εκανα τπτ.

Επισης η πολυ αεροβια νομιζω οτι σαν να ''χαλαει'' καπως την αναρωση, ειδικα σε διαιτα!!!

Επισης αν η hiit γινει σωστα δηλαδη με ενταση, εγω δεν θα εκανα πανω απο 15 λεπτα!

Eddie
05-01-11, 16:30
οταν γυμναζω ωμους αλλη μερα δεν κανω ασκησεις για εμπροσθιους,κανω για τις υπολοιπες μοιρες που εχουν μεινει.

Τοτε βαλε και 3 σετ στρατιωτικες πιεσεις τη μια φορα και την αλλη 3 σετ προτασεις με αλτηρες.

av_dimitris
05-01-11, 16:47
Τοτε βαλε και 3 σετ στρατιωτικες πιεσεις τη μια φορα και την αλλη 3 σετ προτασεις με αλτηρες.

οκ σε ευχαριστω.

Eddie
05-01-11, 17:32
οκ σε ευχαριστω.

Tπτ:toast:

Noobas
08-01-11, 12:53
επειδή λόγου φόρτου αυτό τον μήνα δεν μπορώ καθημερινές είναι σωστό άμα κάνω δύο προπονήσεις ΣΚ και μία μέσα στην βδομάδα? πχ τρίτη τετάρτη?

μία μερα κάνω στήθος μία δεύτερη πλάτη ώμους και τρίτη χέρια.
παίζει ρόλο η σειρά των προπονήσεων?

Manos1989
08-01-11, 13:04
Να τα κανεις και τα 2!!

Επισης αν κανεις hiit και αντεχεις 2-3 σπριντ ακομα ισως να πρεπει να ανεβασεις λιγο στην ενταση, η να μειωσεις την διαρκεια των intervals η και τα 2

Ok thnx.Προτιμώ ΗΙΙΤ για να είμαι ειλικρινής λόγω χρόνου και έντασης. Φτάνω το 90% των παλμών στα σπριντ. Πιθανόν να μπορώ να ανεβάσω ελαφρώς αν και το να μπορώ να κάνε επιπλέον 2-3 σπριντ είναι φαινόμενο 1/4 φορές ας πούμε,που ίσως για χ,ψ λόγο έχω περισσότερη ενέργεια.
Επίσης προτιμώ το ΗΙΙΤ λόγω αύξησης του μεταβολισμού για πολλές ώρες μετά το τέλος της.

lef
08-01-11, 13:09
Το οτι προτεινω κατι που το θεωρω σωστο δεν σημαινει οτι το κανω κιολας!! LOL!!:green:

Τεσπα αν τα εκανα θα εκανα ειτε μια βδομαδα απο το καθενα εναλλαξ

Η ξερω γω τις μερες που δουλευω το ανω σωμα hiit και οταν κανω ποδια και στα off low intensity!! Επισης την επομενη μερα απο τα ποδια δεν θα εκανα τπτ.

Επισης η πολυ αεροβια νομιζω οτι σαν να ''χαλαει'' καπως την αναρωση, ειδικα σε διαιτα!!!

Επισης αν η hiit γινει σωστα δηλαδη με ενταση, εγω δεν θα εκανα πανω απο 15 λεπτα!

καπως ετσι το ειχα σκεφτει
οταν κανεις ανω σωμα hiit και στο κατω low
σε τι ταχυτητα περιπου βγαζεις την hiit?


Ok thnx.Προτιμώ ΗΙΙΤ για να είμαι ειλικρινής λόγω χρόνου και έντασης. Φτάνω το 90% των παλμών στα σπριντ. Πιθανόν να μπορώ να ανεβάσω ελαφρώς αν και το να μπορώ να κάνε επιπλέον 2-3 σπριντ είναι φαινόμενο 1/4 φορές ας πούμε,που ίσως για χ,ψ λόγο έχω περισσότερη ενέργεια.
Επίσης προτιμώ το ΗΙΙΤ λόγω αύξησης του μεταβολισμού για πολλές ώρες μετά το τέλος της.

δεν χτυπας ομως σεικερ αμεσως μετα την αεροβια?

noz1989
08-01-11, 16:33
καπως ετσι το ειχα σκεφτει
οταν κανεις ανω σωμα hiit και στο κατω low
σε τι ταχυτητα περιπου βγαζεις την hiit?

Στο gym που πηγαινα, ο διαδρομος, ειχε ενα αυτοματο προγραμμα που ηταν 12 λεπτα! 1,5 λεπτο στο 8 και 1,5 λεπτο στο 12 η 13 δεν θυμαμαι!

Aelistas94
08-01-11, 18:30
http://www.exrx.net/WeightExercises/GluteusMaximus/BBSingleLegSquat.html

παιδιά πιστεύω είναι από τις πιο δύσκολες ασκήσεις

Ellispontos 4
08-01-11, 18:48
Καλή χρονιά με υγεία!!! Τελικά τί σετ ειναι καλύτερα για γραμμωση και τι για ογκο?
15-15-10-6-6 έκανα μεχρι τώρα κ σκεφτομαι να αλλαξω.
Και ποσες ασκησεις για καθε μυική ομαδα?

Noobas
20-01-11, 16:11
δύο απλές ερωτησούλες όποιος ξέρει παρακαλώ ας απαντήσει

1)άμα πέρα από τις τρείς προπονήσεις την βδομάδα κάνουμε κάθε πρωί και μια άσκηση δικεφάλων, πους απσ κοιλιακούς είναι θετικό για το σώμα ή το καταπονούμε?

2)καμιά καλή άσκησκ για πλάγιους κοιλιακούς?

humanoid
20-01-11, 16:51
Κανε κανονικα το προγραμμα σου.Αν κανεις καθε μερα το καταπονεις κ δεν θα εχουν το περιθωριο να αναρωσουν οι μυς.
Για κοιλιακους δες εδω
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=76:32-&catid=2&Itemid=3

κουλης
24-01-11, 17:31
τελικα τα Pullover γυμναζουν στηθος η πλατη? να την ενταξω στην προπονηση στηθους?

vaggelas
24-01-11, 18:24
παιδεια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω ποσες φορες πρεπει να γυμναζω δικεφαλα τρικεφαλα τη βδομαδα και ποσα σετ?

stelios17
24-01-11, 18:29
1 φορα την εβδομαδα , ειναι μικρος μυς ετσι κι αλλιως...

Εγω προσωπικα κανω 3 ασκησεις των 4 σετ ... (Καμια φορα κανω και την "21" εαν υπαρχει αναγκη και βλεπω οτι δεν υπαρχει επιθυμητη αναπτυξη...)

vaggelas
24-01-11, 19:47
οκ σε ευχαριστω πολυ

Pavlos17
24-01-11, 19:50
τελικα τα Pullover γυμναζουν στηθος η πλατη? να την ενταξω στην προπονηση στηθους?

τα ποδια κολλημενα και τον αλτηρα να μην τον πηγαινεις πολυ πισω και να τον φερνεις λιγο πιο πανω απτο στομαχι.πιανει στηθος :thumbup:

deluxe
26-01-11, 19:51
Παιδια οι ρουμανικες αρσεις θανατου υποτιθεται οτι βοηθανε στους μηριαιους δικεφαλους, αλλα εμενα δε με πιανουν καθολου εκει. Κανω κατι λαθος;

Pavlos17
26-01-11, 19:55
Παιδια οι ρουμανικες αρσεις θανατου υποτιθεται οτι βοηθανε στους μηριαιους δικεφαλους, αλλα εμενα δε με πιανουν καθολου εκει. Κανω κατι λαθος;

ολοκληρο το ποδι πιανουν εκτος απτις γαμπες

κουλης
26-01-11, 20:43
τα ποδια κολλημενα και τον αλτηρα να μην τον πηγαινεις πολυ πισω και να τον φερνεις λιγο πιο πανω απτο στομαχι.πιανει στηθος :thumbup:

thanks παυλο....και αμα θελω να εστιασω πιο πολυ πλατη? κατεβαζω πιο κατω και δεν τον ανεβαζω τελειως? μεχρι το στηθος ασ πουμε?

deluxe
27-01-11, 02:00
ολοκληρο το ποδι πιανουν εκτος απτις γαμπεςΕμενα δε με πιανουν καθολου ποδια.. Δε μπορω να το καταλαβω. Ουτε οι αρσεις θανατου. Πλατη μονο. Δλδ για μηριαιους δικεφαλους εχω μονο το leg curl για ασκηση..

Polyneikos
27-01-11, 10:25
τελικα τα Pullover γυμναζουν στηθος η πλατη? να την ενταξω στην προπονηση στηθους?

Υπαρχουν καποιες λεπτες διαφορες που αναλογα πιανουν πλατη η στηθος..
Για το στηθος μην πηγαίνεις τερμα πίσω τον αλτηρα ,κρατα όσο μπορείς κλειστους τους αγκωνες και φερε τον αλτηρα μεχρι το ύψος των θωρακικων για να παραμεινει η ενταση της ασκησης στους θωρακικους.
Για πλατη πας τερμα πίσω τον αλτήρα και φέρνεις τον αλτηρα πιο κάτω από το στήθος ,περίπου πανω από το στομαχι.
Δοκιμασε καιτους 2 τρόπους και πιστευω θα καταλαβεις τις διαφορες,στα γραπτα δνε μπορω να στο εξηγησω καλύτερα.

Pavlos17
27-01-11, 16:55
thanks παυλο....και αμα θελω να εστιασω πιο πολυ πλατη? κατεβαζω πιο κατω και δεν τον ανεβαζω τελειως? μεχρι το στηθος ασ πουμε?

ναι.και τα χερια σου λιγο κλειστα για στηθος..για πλατη τον πας τερμα κατω πισω απτο κεφαλι και οταν τον φερεις μεχρι το στηθος

Toubanos1
28-01-11, 17:16
ρε παιδες,εχω μια απορια εδω και πολυ καιρο ,καποιος που ξερει ας μου την λυσει...οταν κανουμε πιεσεις στηθους με μπαρα στον ισιο,την μεση πρεπει να την σηκωνουμε πανω? γιατι εγω καθομαι ισια...ειναι λαθος?γιατι βλεπω μερικους να σηκωνουν την μεση,γιατι το κανουν?

jimmy007
28-01-11, 19:05
ρε παιδες,εχω μια απορια εδω και πολυ καιρο ,καποιος που ξερει ας μου την λυσει...οταν κανουμε πιεσεις στηθους με μπαρα στον ισιο,την μεση πρεπει να την σηκωνουμε πανω? γιατι εγω καθομαι ισια...ειναι λαθος?γιατι βλεπω μερικους να σηκωνουν την μεση,γιατι το κανουν?

Όχι καλά κάνεις και την έχεις ίσια. Αυτή που το κάνουν το κάνουν συνήθως στις οριακές επαναλήψεις γιατί δεν μπορούν να τις βγάλουν κανονικά και βάζουν δύναμη και με άλλους μυές αυξάνοντας όμως ταυτόχρονα τον κίνδυνο τραυματισμού. Καλύτερα είναι να έχεις ίσια τη μέση σου και να έχεις ένα βοηθό να σου δώσει αυτή τη μικρή έξτρα ώθηση αν την χρειαστείς..

Αντωνης
28-01-11, 19:10
Όχι καλά κάνεις και την έχεις ίσια. Αυτή που το κάνουν το κάνουν συνήθως στις οριακές επαναλήψεις γιατί δεν μπορούν να τις βγάλουν κανονικά και βάζουν δύναμη και με άλλους μυές αυξάνοντας όμως ταυτόχρονα τον κίνδυνο τραυματισμού. Καλύτερα είναι να έχεις ίσια τη μέση σου και να έχεις ένα βοηθό να σου δώσει αυτή τη μικρή έξτρα ώθηση αν την χρειαστείς..

Δεν ειναι ετσι...ειναι 2 διαφορετικα στυλ

Την μεση την σηκωνουν οσοι προτιμουν το pl style και ακουμπανε την μπαρα στην κορυφη της κοιλιας για να κανουν μικροτερη "διαδρομη",και οι καρποι να ειναι στην ιδια ευθεια με τον πηχη.Και αν ξερεις να το κανεις σωστα δεν υπαρχει κινδυνος τραυματισμου.

jimmy007
28-01-11, 19:30
Δεν ειναι ετσι...ειναι 2 διαφορετικα στυλ

Την μεση την σηκωνουν οσοι προτιμουν το pl style και ακουμπανε την μπαρα στην κορυφη της κοιλιας για να κανουν μικροτερη "διαδρομη",και οι καρποι να ειναι στην ιδια ευθεια με τον πηχη.Και αν ξερεις να το κανεις σωστα δεν υπαρχει κινδυνος τραυματισμου.

Δεν το ήξερα αυτό για το pl. Bέβαια δεν νομίζω ο Toubanos1 να έχει δει αυτό σε τόσους πολλούς...

jimkar
28-01-11, 22:24
θελω να φουσκωσω τα χερια πες τε μου καμια καλη ιδεα πλσ εχω δοκιμασει πολλα

destroyerody94
28-01-11, 22:40
αυτή η ερώτηση μου θυμίζει αυτά.
http://www.youtube.com/watch?v=qNJiHuQIbmM&feature=relatedhttp:/http://www.youtube.com/watch?v=qNJiHuQIbmM&feature=related

κουλης
30-01-11, 12:00
στις ασκησεις για στηθος στις πιεσεις κατα κυριο λογο (οριζοντιο κατακλινη κτλπ)
εκτελω αργες επαναληψεις και στο θετικο και στο αρνητικο μερος της ασκησης. μου περνει περιπου 2.5 δευτερολεπτα να σηκωσω την μπαρα μεχρι να τεντοσουν τα χερια μου και αλλα τοσα για την κατεβασω μεχρι το στηθος ισα ισα να μη να ακουμπα..με αυτο τον τροπο ομως μου βγαινουν γυρω στις 2 επαναληψεις λιγοτερες απο το να εκτελουσα μονο το ενα απο τα 2 μετη της ασκησεις με αργο ρυθμο η να μην κατεβαζα την μπαρα μεχρι κατω.πιστευεται καλητερα λιγοτερες επαναληψεις με σωστη τεχνικη?

Pavlos17
30-01-11, 12:23
στις ασκησεις για στηθος στις πιεσεις κατα κυριο λογο (οριζοντιο κατακλινη κτλπ)
εκτελω αργες επαναληψεις και στο θετικο και στο αρνητικο μερος της ασκησης. μου περνει περιπου 2.5 δευτερολεπτα να σηκωσω την μπαρα μεχρι να τεντοσουν τα χερια μου και αλλα τοσα για την κατεβασω μεχρι το στηθος ισα ισα να μη να ακουμπα..με αυτο τον τροπο ομως μου βγαινουν γυρω στις 2 επαναληψεις λιγοτερες απο το να εκτελουσα μονο το ενα απο τα 2 μετη της ασκησεις με αργο ρυθμο η να μην κατεβαζα την μπαρα μεχρι κατω.πιστευεται καλητερα λιγοτερες επαναληψεις με σωστη τεχνικη?

μεχρι να ακουμπησει η μπαρα το στηθος :thumbup:

arisfwtis
30-01-11, 12:48
αργη αρνητικη γρηγορη θετικη και οσο μπορεις να μην κλειδωνεις τους αγκωνες:toast:

κουλης
30-01-11, 12:51
αργη αρνητικη γρηγορη θετικη και οσο μπορεις να μην κλειδωνεις τους αγκωνες:toast:

να τεντονουν τα χερια μου δλδ?

Galletiosfp
30-01-11, 21:20
Στο gym που πηγαινω μ εβγαλε προγραμμα στο οποιο θα κανω γινονται οι 2 μυηκες ομαδες εναλλαξ (π.χ. κανω ενα σετ στηθος μετά ενα σετ τρικεφαλο και μετα διαλλειμα.)λογο των υψηλων σφηγμων κ των πολλων επαναληψεων που γινονται γιατι ειναι σαν να κανεις 2 σετ οχι 1 , μ φαινεται οτι ειναι για γραμμωση ενω εγω ειμαι σε ογκο...τι λετε?

Pavlos17
30-01-11, 21:22
Στο gym που πηγαινω μ εβγαλε προγραμμα στο οποιο θα κανω γινονται οι 2 μυηκες ομαδες εναλλαξ (π.χ. κανω ενα σετ στηθος μετά ενα σετ τρικεφαλο και μετα διαλλειμα.)λογο των υψηλων σφηγμων κ των πολλων επαναληψεων που γινονται γιατι ειναι σαν να κανεις 2 σετ οχι 1 , μ φαινεται οτι ειναι για γραμμωση ενω εγω ειμαι σε ογκο...τι λετε?

γραμμωση εχει να κανει με την διατροφη και την αεροβια που κανεις και οχι με τα βαρη...τωρα αν εχει το προγραμμα μεσα σουπερ σετ,λογικο να ανεβαινουν οι σφυγμοι

Galletiosfp
30-01-11, 21:25
Ok boss

geo28
30-01-11, 21:35
μεχρι να ακουμπησει η μπαρα το στηθος :thumbup:

βασικα δε χρειαζεται ν ακουμοησει η μπαρα στο στηθος....το στηθος στρετσαρεται
μεχρι και 4-5 εκατοστα πανω απ αυτο μια χαρα και περνει το εργο που χρειαχεται....αν το πας πιο χαμηλα δλδ μεχρι ις ρωγες τοτε στρεσαρονται περισσοτερο οι δελτοειδεις παρα το στηθος...
δε το λεω γω ,ο thimbandeu το λεει...

savage
30-01-11, 21:45
πιστευεται καλητερα λιγοτερες επαναληψεις με σωστη τεχνικη?

εννοειται

Eddie
30-01-11, 21:56
αργη αρνητικη γρηγορη θετικη και οσο μπορεις να μην κλειδωνεις τους αγκωνες:toast:


βασικα δε χρειαζεται ν ακουμοησει η μπαρα στο στηθος....το στηθος στρετσαρεται
μεχρι και 4-5 εκατοστα πανω απ αυτο μια χαρα και περνει το εργο που χρειαχεται....αν το πας πιο χαμηλα δλδ μεχρι ις ρωγες τοτε στρεσαρονται περισσοτερο οι δελτοειδεις παρα το στηθος...
δε το λεω γω ,ο thimbandeu το λεει...

Συμφωνω :clap::clap::clap::clap:

@κουλη,δε τεντωνουν τα χερια σου στο πανω σημειο.Εκτος κι αν θες να κλεψεις ξεκουραζοντας το στηθος και επιβαρυνοντας τους τρικεφαλους-αγκωνες.

deluxe
30-01-11, 22:00
Τελικα ποσες επαναληψεις/σετ ειναι καλυτερα να κανουμε; Τοσο καιρο κανω το κλασσικο 4 σετ 12/10/8/6 επαναληψεις. Να το αλλαξω; Να αρχισω να ζοριζομαι περισσοτερο; Ισως 8/8/6/5 ειναι καλυτερα;

Noobas
01-02-11, 11:24
τί είναι προτιμότερο να ξεκινάω με τα μέγιστα κιλά ή να ανεβάζω σταδιακά σε κάθε σετ?

Dreiko
01-02-11, 12:31
τί είναι προτιμότερο να ξεκινάω με τα μέγιστα κιλά ή να ανεβάζω σταδιακά σε κάθε σετ?

να ξεκινησεις με μεγιστα στην αρχη με τη καμια φιλε μου...η μονη περιπτωση που μπορω να σκεφτω ειναι να κανεις αρκετα σετ ζεσταμα...και στο λειτουργικο σετ να μπεις με μεγιστα...και μετα να κατεβαζεις ανα σετ...
εμενα παντως δε μου καθεται καλα ουτε σε αυτη τη περιπτωση...γνωμη μου ειναι να ανεβαζεις σταδιακα...:thumbup:

Noobas
01-02-11, 12:33
ok euxaristo ας πουμε ότι στο πάγκο για στήθος μαξ κιλά είναι το 70. και κάνω τρία-τέσσερα σετ. με πόσα ξεκινάω με τα μισά?

Dreiko
01-02-11, 12:37
ok euxaristo ας πουμε ότι στο πάγκο για στήθος μαξ κιλά είναι το 70. και κάνω τρία-τέσσερα σετ. με πόσα ξεκινάω με τα μισά?

αυτο εξαρταται απο σενα...δηλαδη απο την αναλογια επαναληψεων και κιλων που σου "βγαινουν"...δε μπορει να στο πει κανεις απο το ιντερνετ...;):)

Noobas
01-02-11, 12:40
σωστά έχεις δίκιο. Απλά έχω παρατηρήσει ότι άμα ξεκινάω από 10-20 κιλά μετά τα ψιλοφτύνω στα 50-60 κιλά κουράζομαι δηλαδή ενώ ξέρω ότι μπορώ και παραπάνω.

Dreiko
01-02-11, 12:44
σωστά έχεις δίκιο. Απλά έχω παρατηρήσει ότι άμα ξεκινάω από 10-20 κιλά μετά τα ψιλοφτύνω στα 50-60 κιλά κουράζομαι δηλαδή ενώ ξέρω ότι μπορώ και παραπάνω.

αυτη ειναι η λεξη κλειδι...παρατηρεις το σωμα σου και τις εκαστοτε αντιδρασεις του και πραττεις αναλογως....καλες προπονησεις φιλε...:toast:

deluxe
01-02-11, 16:57
Μπορει καποιος να μου πει σε τι επαναληψεις να παιζω στα 4 και 3 σετ αναλογως; ΣΚεφτομαι για 6-8 επαναληψεις.. 1 σετ ζεσταμα για αρχη. Τι λετε;

Devil
01-02-11, 17:02
Μπορει καποιος να μου πει σε τι επαναληψεις να παιζω στα 4 και 3 σετ αναλογως; ΣΚεφτομαι για 6-8 επαναληψεις.. 1 σετ ζεσταμα για αρχη. Τι λετε;

καλα ειναι....

Mitsen
04-02-11, 14:34
Να ρωτήσω κάτι... την ημερα που κάνω πλάτη, σε μια συγκεκριμένη άσκηση λαχανιάζω και χτυπα τρελα η καρδια μου σε σημείο που δεν μπορώ να ολοκληρώσω τα sets με τι καμια.
Σε αυτή την άσκηση αναφέρομαι.
v8LDo9rc0Ug

Δοκίμασα να ηρεμώ αρκετά πριν μπω σε καινούριο set, οι αναπνοές είναι σωστές, αλλα και πάλι το ίδιο πρόβλημα..

naturale
04-02-11, 14:38
ερωτηση

χτες εκανα τρικ

εκανα σχοινη 3-12

εκανα στραβια μπαρα 3-12

και εκανα αλλη μια που σηκωνεις πανω απο το κεφαλη σου 3χ12

ε λοιπον δεν φουσκοσα τιποτα @@

pan0z
04-02-11, 14:42
ερωτηση

χτες εκανα τρικ

εκανα σχοινη 3-12

εκανα στραβια μπαρα 3-12

και εκανα αλλη μια που σηκωνεις πανω απο το κεφαλη σου 3χ12

ε λοιπον δεν φουσκοσα τιποτα @@

παρε τρομπα.

naturale
04-02-11, 14:44
παρε τρομπα.

χαχαχα

δεν με επιασε παντως....

ουτε πονος τιποτα

προφανος δεν εβαλα κιλα λολ

pan0z
04-02-11, 14:48
χαχαχα

δεν με επιασε παντως....

ουτε πονος τιποτα

προφανος δεν εβαλα κιλα λολ

εεε μα κανεις κατι ερωτησεις λες και ειμαστε πανω απο το κεφαλη σου και βλεπουμε πως τα κανεις.Αν δεν παιξεις με ενταση,δεν απομονωνεις καλα τους μυς και να πηγαινεις μεχρι αποτυχιας τι πριξιματα και κουραση περιμενεις?

naturale
04-02-11, 14:54
εεε μα κανεις κατι ερωτησεις λες και ειμαστε πανω απο το κεφαλη σου και βλεπουμε πως τα κανεις.Αν δεν παιξεις με ενταση,δεν απομονωνεις καλα τους μυς και να πηγαινεις μεχρι αποτυχιας τι πριξιματα και κουραση περιμενεις?

ειχα πριστει πριν πλατη και δεν ειχα αλλη δυναμη και εκανα ελαφρια σχετικα.

ΑΛΛΑ δεν με επιασε καν...

κουλης
04-02-11, 15:41
Να ρωτήσω κάτι... την ημερα που κάνω πλάτη, σε μια συγκεκριμένη άσκηση λαχανιάζω και χτυπα τρελα η καρδια μου σε σημείο που δεν μπορώ να ολοκληρώσω τα sets με τι καμια.
Σε αυτή την άσκηση αναφέρομαι.
v8LDo9rc0Ug

Δοκίμασα να ηρεμώ αρκετά πριν μπω σε καινούριο set, οι αναπνοές είναι σωστές, αλλα και πάλι το ίδιο πρόβλημα..

Mitsen με προλαβες! και εγω το ιδιο ηθελα να ρωτησω, οποτε κανω κωπηλατικη με αλτηρα τρεχει ποταμι ο ιδρωτας και οι παλμοι στα υψη!:weights:

Pavlos17
04-02-11, 21:21
Mitsen με προλαβες! και εγω το ιδιο ηθελα να ρωτησω, οποτε κανω κωπηλατικη με αλτηρα τρεχει ποταμι ο ιδρωτας και οι παλμοι στα υψη!:weights:

μηπως επειδη σκυβετε πολυ και κατεβαινει το αιμα στο κεφαλι? :turtle:

Eddie
04-02-11, 21:26
μηπως επειδη σκυβετε πολυ και κατεβαινει το αιμα στο κεφαλι? :turtle:

Παιζει!!

Βασικα εγω αυτη την ασκηση την κανω σε παγκο με κλιση 25* περιπου.

Pavlos17
04-02-11, 21:31
Παιζει!!

Βασικα εγω αυτη την ασκηση την κανω σε παγκο με κλιση 25* περιπου.

εγω παντως την κανω σε ισιο και δεν εχω προβλημα...τον καθρεφτη κοιταω,οποτε δεν εχω το κεφαλι ουτε πανω ουτε κατω,ευθεια κοιταω

κουλης
04-02-11, 22:15
μηπως επειδη σκυβετε πολυ και κατεβαινει το αιμα στο κεφαλι? :turtle:

βασικα τωρα που το λες,εχω καρφομενο το κεφαλι μου κατω,απο συνηθεια :unsure:

Pavlos17
04-02-11, 22:16
βασικα τωρα που το λες,εχω καρφομενο το κεφαλι μου κατω,απο συνηθεια :unsure:

:green: καλυτερα να κοιτας καθρεφτη ,για να βλεπεις αν κανεις σωστα την ασκηση κιολας :toast:

deluxe
06-02-11, 08:14
Μηπως την κανετε πολυ γρηγορα και ειναι σαν αεροβια;

Pavlos17
06-02-11, 11:26
Μηπως την κανετε πολυ γρηγορα και ειναι σαν αεροβια;

δεν παιζει ρολο

lila_1
06-02-11, 12:46
Στα Deadlifts στο τέλος της κίνησης αφήνουμε την μπάρα να ακουμπήσει έδαφος ή γίνεται συνεχόμενα χωρίς να ακουμπήσει ?
Στο youtube βλέπω ότι την αφήνουν κάτω στο τέλος της επανάληψης.

Στο γυμναστήριο μου είπαν ότι η μπάρα φτάνει μέχρι κάτω απο τα γόνατα (μέχρι εκεί που η μέση παραμένει ίσια) και μετά ξαναεβαίνεις...(έτσι την κάνω)


Μήπως γι αυτό πονάει η μέση μου ακόμα και αν κάνω με 10 κιλά?:turtle:

Αντωνης
06-02-11, 12:54
Eιναι διαφορετικα στυλ να την ακουμπας η' οχι...Δεν υπαρχει σωστο και λαθος...

Τωρα για την μεση...Δεν μου λες τα ποδια σου εχουν ανοιγμα ισιο η' μεγαλυτερο των ωμων οταν κανεις την ασκηση?

geo28
06-02-11, 13:04
μαλλον γι αυτο πονας βασικα,γιατι φρεναρεις αποτομα στη μεση του ποδιου και ολο το φορτιο παει στη μεση....κανα 2 φορες που το χα κανει ετσι ποναγα για καμια βδομαδα μετα.οταν την κανεις full range ομως μεχρι το dead σημειο στο εδαφος,η μπαρα σκαει στο εδαφος και σε βοηθαει η ορμη απο κει..

Αντωνης
06-02-11, 13:10
μαλλον γι αυτο πονας βασικα,γιατι φρεναρεις αποτομα στη μεση του ποδιου και ολο το φορτιο παει στη μεση....κανα 2 φορες που το χα κανει ετσι ποναγα για καμια βδομαδα μετα.οταν την κανεις full range ομως μεχρι το dead σημειο στο εδαφος,η μπαρα σκαει στο εδαφος και σε βοηθαει η ορμη απο κει..

Δεν παιζει να ευθυνεται αυτο,υπαρχουν πολλα ατομα συμπεριλαμβανομενου και εμου που δεν ακουμπανε την μπαρα κατω και δεν εχουν το παραμικρο προβλημα.

Εγω ποναγα οταν το ανοιγμα των ποδιων μου ηταν ισο με αυτο των ωμων.Και επισης οταν στην αρνητικη επαναληψη πηγαινα την μπαρα πιο μπροστα απ οτι θα επρεπε

geo28
06-02-11, 13:22
Δεν παιζει να ευθυνεται αυτο,υπαρχουν πολλα ατομα συμπεριλαμβανομενου και εμου που δεν ακουμπανε την μπαρα κατω και δεν εχουν το παραμικρο προβλημα.

Εγω ποναγα οταν το ανοιγμα των ποδιων μου ηταν ισο με αυτο των ωμων.Και επισης οταν στην αρνητικη επαναληψη πηγαινα την μπαρα πιο μπροστα απ οτι θα επρεπε

αλλη ασκηση η romanian dls που η κινηση ειναι μεχρι κατω απο το γονατο
και αλλο η conventional dls που η κινηση αρχιιζει και τελιωνει σε νεκρο σημειο..
η σωστη εκετελεση των κανονικων dls ειναι μεχρι το πατωμα,γι αυτο το μειωμενο range ειναι λαθος τεχνικη γι αυτη την ασκηση και ναι μπορει να δημιουρησει προβλημα στη μεση αφου ολο το φορτιο παει σ αυτη..

lila_1
06-02-11, 13:27
Και εγώ αυτό νόμιζα!
Με τα πόδια στο άνοιγμα των ώμων πειραματιζόμουν, και τα χέρια σε μεγαλύτερο άνοιγμα
Αυτοί στο gym μου είπαν ότι αν θέλω την άσκηση να πιάνει μέση λυγίζω ελαφρά τα γόνατα (εξού και η μισή κίνηση...).Καμία σχεση δηλαδή με το πώς την βλέπω στο youtube

Ε ρε, αλλαντάλλων

Αντωνης
06-02-11, 13:31
αλλη ασκηση η romanian dls που η κινηση ειναι μεχρι κατω απο το γονατο
και αλλο η conventional dls που η κινηση αρχιιζει και τελιωνει σε νεκρο σημειο..
η σωστη εκετελεση των κανονικων dls ειναι μεχρι το πατωμα,γι αυτο το μειωμενο range ειναι λαθος τεχνικη γι αυτη την ασκηση και ναι μπορει να δημιουρησει προβλημα στη μεση αφου ολο το φορτιο παει σ αυτη..

Mα το γνωριζω οτι ειναι διαφορετικες ασκησεις(η' πιο σωστα διαφορετικα στυλ),εξαλλου το εγραψα και πιο πανω.Τωρα για το προβλημα που λες οτι μπορει να δημιουργησει,απ οτι εχω διαπιστωσει εμπειρικα πανω μου και σε αλλους που αθλουνται περισσοτερο καιρο απο μενα δεν βλεπω κατι...


Λιλα τα χερια να ειναι ακριβως διπλα απ τα ποδια.

lila_1
06-02-11, 13:35
Λιλα τα χερια να ειναι ακριβως διπλα απ τα ποδια.


Εσωτερικά ή εξωτερικά?
Μάλλον εσωτερικά//

Αντωνης
06-02-11, 13:37
Εσωτερικά ή εξωτερικά?
Μάλλον εσωτερικά//

Οχι ρε τι εσωτερικα.Εξω απ τα ποδια εχε τα.

Δες αυτο,θα σε βοηθησει
(Εχει πολλη ανουσια παρλα βεβαια...)
Syt7A23YnpA

lila_1
06-02-11, 13:43
Κατσε ρε... Αν έχω τα πόδια σε άνοιγμα μεγαλύτερο των ώμων και τα χέρια εξωτερικά, θα πρέπει να κάνω μεγάλη κίνηση (να σκύβω πολύ) προκειμένου να ακουμπησει η μπάρα έδαφος. Οσο μεγαλύτερο το άνοιγμα των χεριών τόσο πιο ψηλά απο το έδαφος κρατιέται η μπάρα...

Αντωνης
06-02-11, 13:48
Κατσε ρε... Αν έχω τα πόδια σε άνοιγμα μεγαλύτερο των ώμων και τα χέρια εξωτερικά, θα πρέπει να κάνω μεγάλη κίνηση (να σκύβω πολύ) προκειμένου να ακουμπησει η μπάρα έδαφος. Οσο μεγαλύτερο το άνοιγμα των χεριών τόσο πιο ψηλά απο το έδαφος κρατιέται η μπάρα...


Οι πηχεις σου θα τα φτυσουν πολυ γρηγορα με το μικρο ανοιγμα...Μπορεις αν θες να τα εχεις εσωτερικα,αλλα θα πρεπει να ανοιξεις τερμα τα ποδια(sumo deadlift),το οποιο δεν σου συνιστω.

Εντιτ:Tωρα ειδα αυτο για την μεγαλη κινηση..Ισχυει,αλλα προφανως πρεπει να κανεις μεγαλη κινηση,μην με ρωτησεις για ποιο λογο,γιατι θα παιζουν ανατομικες επεξηγησεις απο πισω που δεν γνωριζω...

Eddie
06-02-11, 15:43
Στα Deadlifts στο τέλος της κίνησης αφήνουμε την μπάρα να ακουμπήσει έδαφος ή γίνεται συνεχόμενα χωρίς να ακουμπήσει ?
Στο youtube βλέπω ότι την αφήνουν κάτω στο τέλος της επανάληψης.

Στο γυμναστήριο μου είπαν ότι η μπάρα φτάνει μέχρι κάτω απο τα γόνατα (μέχρι εκεί που η μέση παραμένει ίσια) και μετά ξαναεβαίνεις...(έτσι την κάνω)


Μήπως γι αυτό πονάει η μέση μου ακόμα και αν κάνω με 10 κιλά?:turtle:

Στα deadlifts μετραει η θετικη κινηση,αρα δε μας πολυκαιει και πως θα κατεβει η μπαρα.Εγω εχω δει οτι οταν ακουμπαω τη μπαρα κατω,δε με ζοριζει τοσο στη μεση επειδη δε τα φρεναρω.

Επισης για το ανοιγμα της λαβης,εννοειται θα εχεις τα χερια εξωτερικα των ποδιων γιατι αλλιως πας σε sumo dl που ειναι διαφορετικη ασκηση!Εμενα με προβληματιζει και κατι αλλο ομως για την περιπτωση σου,συνηθως στις αρσεις βαζουμε μεγαλες πλακες,20αρες δλδ ωστε οταν φτανουμε στο νεκρο σημειο να μην ειμαστε τελειως σκυμμενοι!!Εσυ αν βαζεις μικρες πλακες θα ειναι ζορικο και επικυνδυνο να κατεβαινεις τοσο κατω μεχρι να χτυπησουν.Αυτο ειναι ενα θεμα :roll:

den23
06-02-11, 15:43
είναι λάθος να γυμνάζουμε την ίδια μέρα δικέφαλους-τρικέφαλους??

Eddie
06-02-11, 15:44
είναι λάθος να γυμνάζουμε την ίδια μέρα δικέφαλους-τρικέφαλους??

Οχι,ισα ισα ειναι το ιδανικοτερο.

den23
06-02-11, 16:30
ευχαριστώ.. είναι η μονη μέρα που κάνω δυο μυϊκές.. τις υπόλοιπες κάνω μια μυϊκή τη μέρα..:toast:

Noobas
06-02-11, 19:15
ποια η διαφορά του οριζόντιου πάγκου με τον επικλινη για στήθος ?ποια προτίνετε?

Pavlos17
06-02-11, 19:19
ποια η διαφορά του οριζόντιου πάγκου με τον επικλινη για στήθος ?ποια προτίνετε?

επικληνη γυμναζεις το ανω μερος του θωρακικου,και οριζοντιο το μεσεο με το κατω.
μια επικληνη θα κανεις μια οριζοντιο,2 μηνες μπαρα οριζοντιο και μετα 2 μηνες με μπαρα επικλινη(σαν βασικη ασκηση εννοω)

savage
06-02-11, 19:25
ποια η διαφορά του οριζόντιου πάγκου με τον επικλινη για στήθος ?ποια προτίνετε?

ο οριζοντιος γυμναζει μονο το μεσο και κατω στηθος ενω ο επικλινη ολο το στηθος κατ'ουσιαν.
σαφως και ο επικλινης ειναι προτιμοτερος

TheWorst
06-02-11, 19:26
Εγω κανω και τις δυο ασκησεις,μιας και ειναι βασικες :) Δηλαδη θες να που πεις οτι ειναι λαθος?

Pavlos17
06-02-11, 19:29
Εγω κανω και τις δυο ασκησεις,μιας και ειναι βασικες :) Δηλαδη θες να που πεις οτι ειναι λαθος?

δεν ειναι λαθος...αλλα καλυτερα σε προπονηση στηθους να κανεις 1 ασκηση με μπαρα και οι υπολοιπες να ειναι με αλτηρες

Αντωνης
06-02-11, 19:31
Εγω κανω και τις δυο ασκησεις,μιας και ειναι βασικες :) Δηλαδη θες να που πεις οτι ειναι λαθος?

Δεν ειναι οτι καλυτερο να κανεις 2 φορες μπαρα σε μια προπονα για στηθος....

Καλυτερα να κανεις μονο μια φορα,και αυτην την φορα καλυτερα θα ειναι να προτιμησεις επικλινη,αυτο λεει ο Νικος...

lila_1
06-02-11, 21:33
Για ποιον λόγο δεν είναι καλό να έχεις 2 ασκήσεις με μπαρα?

Eddie
06-02-11, 22:42
Για ποιον λόγο δεν είναι καλό να έχεις 2 ασκήσεις με μπαρα?

Oχι οτι δεν ειναι καλο!Απλως καποιος που θελει να παιξει με τα μεγιστα κιλα μπορει να το καταφερει μονο στη μια ασκηση,στην πρωτη δλδ.Η 2η σαφως και θα ειναι αρκετα κατω απο θεμα κιλων επειδη εχει προηγηθει κοπωση.

Προσωπικα ποτε (περαν του πειραματισμου) δεν εχω βαλει 2 ασκησεις με μπαρα στην ιδια προπονηση,απλως τη μερα που θα ξεκινησω με επικληνη παγκο μπαρα,θα συνεχισω σε ισιο με αλτηρες.Την επομενη προπονηση θα ξεκινησω ισιο παγκο με μπαρα και θα παω σε επικληνη με αλτηρες,ωστε να γυμναζω εξισου και τα 2 κυρια σημεια.


Τωρα αν καποιος που εχει μεγιστα ας πουμε 80 κιλα με μπαρα και στις προπονησεις του παιζει μεχρι 50,ε νομιζω οτι μπορει να βγαλει ανετα και τις 2 ασκησεις με μπαρα αν θελει.

Pavlos17
06-02-11, 22:43
Oχι οτι δεν ειναι καλο!Απλως καποιος που θελει να παιξει με τα μεγιστα κιλα μπορει να το καταφερει μονο στη μια ασκηση,στην πρωτη δλδ.Η 2η σαφως και θα ειναι αρκετα κατω απο θεμα κιλων επειδη εχει προηγηθει κοπωση.

Προσωπικα ποτε (περαν του πειραματισμου) δεν εχω βαλει 2 ασκησεις με μπαρα στην ιδια προπονηση,απλως τη μερα που θα ξεκινησω με επικληνη παγκο μπαρα,θα συνεχισω σε ισιο με αλτηρες.Την επομενη προπονηση θα ξεκινησω ισιο παγκο με μπαρα και θα παω σε επικληνη με αλτηρες,ωστε να γυμναζω εξισου και τα 2 κυρια σημεια.


Τωρα αν καποιος που εχει μεγιστα ας πουμε 80 κιλα με μπαρα και στις προπονησεις του παιζει μεχρι 50,ε νομιζω οτι μπορει να βγαλει ανετα και τις 2 ασκησεις με μπαρα αν θελει.

:thumbup:

beefmeup
07-02-11, 01:58
Για ποιον λόγο δεν είναι καλό να έχεις 2 ασκήσεις με μπαρα?

δεν υπαρχουν κανονες για τπτ.
ο καθενας κανει οτι του δουλευει καλυτερα..
τα λοιπα ειναι θεωριες.

thegravijia
07-02-11, 03:23
Για ποιον λόγο δεν είναι καλό να έχεις 2 ασκήσεις με μπαρα?
ο καθενας το δικο του θα σου πει
εγω πχ κανω πιεσεις επικλινη-οριζοντιο-κατακλινη μια με μπαρα ολες κ την επομενη με αλτηρες ολες

ποτε δεν μπλεκω μπαρες με αλτηρες

Niiick
07-02-11, 03:34
ο καθενας το δικο του θα σου πει
εγω πχ κανω πιεσεις επικλινη-οριζοντιο-κατακλινη μια με μπαρα ολες κ την επομενη με αλτηρες ολες

ποτε δεν μπλεκω μπαρες με αλτηρες


ronnie style:toast:

Eddie
07-02-11, 15:04
ronnie style:toast:

Και ο johnnie jackson καποτε εκανε 5 ασκησεις πιεσεων για να δωσει ογκο,αλλα αμφιβαλω αν η δυναμη του επεφτε μετα την πρωτη ασκηση..

Pavlos17
08-02-11, 15:12
Και ο johnnie jackson καποτε εκανε 5 ασκησεις πιεσεων για να δωσει ογκο,αλλα αμφιβαλω αν η δυναμη του επεφτε μετα την πρωτη ασκηση..

γιατι αμα κανεις δηλαδη ανοιγματα δεν θα δωσεις και ογκο στο στηθος?:unsure:

Eddie
08-02-11, 15:14
γιατι αμα κανεις δηλαδη ανοιγματα δεν θα δωσεις και ογκο στο στηθος?:unsure:

Δεν ειναι οτι δε θα δωσεις ογκο,και καποιος που δε γυμναζεται καθολου με καποιον που κανει μονο crossover πχ σιγουρα θα εχει διαφορα:green:

Απλα πολλοι οταν εννοουν ογκο,εννοουν κιλα,δυναμη.Τα ανοιγματα δε σου επιτρεπουν να σηκωσεις πολλα σε σχεση με τις πιεσεις.Λογικα γι αυτο,δε ξερω..

Pavlos17
08-02-11, 15:16
Δεν ειναι οτι δε θα δωσεις ογκο,και καποιος που δε γυμναζεται καθολου με καποιον που κανει μονο crossover πχ σιγουρα θα εχει διαφορα:green:

Απλα πολλοι οταν εννοουν ογκο,εννοουν κιλα,δυναμη.Τα ανοιγματα δε σου επιτρεπουν να σηκωσεις πολλα σε σχεση με τις πιεσεις.Λογικα γι αυτο,δε ξερω..

περιεργο..λες γιαυτο ο jackson να χει τοσο μεγαλο στηθος? :turtle:

KeyserSoze
08-02-11, 21:36
Στην καταλληλη φαση σας επιασα. Μιλατε για στηθος και μαλιστα για προτιμηταιες ασκησεις, αυτο που ηθελα να ρωτησω

1. Η βασικη μου ερωτηση ειναι...δεν εχω κανει καθολου κατακλινη στα 2,5 χρονια που γυμναζομαι. Ισως χαζομαρα μου αλλα ποτε δεν ειναι αργα. Πριν ξεκινησω κατακλινη με αλτηρες ηθελα να μαθω τη θεωρια. Τι γυμναζει, πως γινεται σωστα και αν θεωρειτε εμπειρικα οτι αξιζει σε σχεση με καποια αλλα ασκηση (προφανως ολες οι ασκησεις ειναι καλες, απλα μπορει καποιος να εχει να πει "καλος ο κατακλινης αλλα για λεπτομεριες, για οσους ειναι επαγγελματιες αθλητες" ή κατι τετοιο)

2. Η 2η ερωτηση που μου ηρθε διαβαζοντας, αλλα και το αρθρο ενος παιδιου που προτεινε να ξεκιναμε με επικλινη εφοσον παιζουμε και τους 2 παγκους στην ιδια προπονηση. Παρατηρησα στον εαυτο μου, αλλαζοντας τη σειρα και βαζοντας πρωτα επικλινη και μετα οριζοντιο οτι ειδα μια μικρη βελτιωση στην ποσοτητα του βαρους που σηκωνα στον επικλινη και καμια πτωση στον οριζοντιο (οπου βγαζω εννοειται πολυ παραπανω) και γιαυτο συνεχιζω με αυτη τη σειρα

Με αυτα που λετε, σκεφτομαι, μηπως να αλλαξω τον οριζοντιο με αλτηρο-ασκηση, αλλα απο την αλλη ρε γαμωτο, στον επικλινη σηκωνω στο τελευταιο σετ 50-55 κιλα οταν στον οριζοντιο παιζω στα 90-95. Θελω να πω, ωραια η λογικη του επικλινη αλλα φοβαμαι οτι θα με κοψει μιας και δεν εχω τα πολλα κιλα του οριζοντιου

Pavlos17
08-02-11, 21:39
και καλα εκανες που δεν εκανες κατακλινη...γυμναζει το ''κατω στηθος'' πραγμα που καλυπτει και ο οριζοντιος.

beefmeup
08-02-11, 22:12
2. Η 2η ερωτηση που μου ηρθε διαβαζοντας, αλλα και το αρθρο ενος παιδιου που προτεινε να ξεκιναμε με επικλινη εφοσον παιζουμε και τους 2 παγκους στην ιδια προπονηση. Παρατηρησα στον εαυτο μου, αλλαζοντας τη σειρα και βαζοντας πρωτα επικλινη και μετα οριζοντιο οτι ειδα μια μικρη βελτιωση στην ποσοτητα του βαρους που σηκωνα στον επικλινη και καμια πτωση στον οριζοντιο (οπου βγαζω εννοειται πολυ παραπανω) και γιαυτο συνεχιζω με αυτη τη σειρα

Με αυτα που λετε, σκεφτομαι, μηπως να αλλαξω τον οριζοντιο με αλτηρο-ασκηση, αλλα απο την αλλη ρε γαμωτο, στον επικλινη σηκωνω στο τελευταιο σετ 50-55 κιλα οταν στον οριζοντιο παιζω στα 90-95. Θελω να πω, ωραια η λογικη του επικλινη αλλα φοβαμαι οτι θα με κοψει μιας και δεν εχω τα πολλα κιλα του οριζοντιου

για το πρωτο που ρωτας το αποκατω ειναι σωστο..εγω δεν εχω κανει στην ζωη μου ποτε κατακλινη.τσαμπα καιει η λαμπα.


και καλα εκανες που δεν εκανες κατακλινη...γυμναζει το ''κατω στηθος'' πραγμα που καλυπτει και ο οριζοντιος.

για το 2ο που ρωτας,ξεκινα καλυτερα με επικλινη μιας κ το ανω μερος ειναι πολυ μικροτερο απτο κατω,αλλα κ πολυ πιο δυσκολο να παρει..

κατα τα αλλα,δουλεψε τον επικλινη πολυ καιρο,κ βαλε κ αλτηρες στο προγραμμα σου,οχι μονο μπαρες..
μην σκεφτεσαι τα κιλα αριθμητικα,αλλα με βαση την επιβαρυνση που σου δινουν σε καθε ασκηση..
αυτην βλεπουν οι μυς σου,ενω τους αριθμους τους βλεπει μονο το μυαλο σου,αν με πιανεις.

55 κιλα επικλινη κ 90 κιλα οριζοντιο μου φενεται μεγαλη αποκλιση,οποτε μαλλον στο ανω στηθος υστερεις.

μετα απο καποιο καιρο που θα το κανεις αυτο με τον επικλινη,την επομενη φορα που θα παιξεις πρωτα οριζοντιο θα δεις οτι θα εχεις ανεβασει σε κιλα.ειναι σιγουρο αυτο.
ουτε θα σε κοψει ο επικλινης,ουτε τπτ.

giannis64
08-02-11, 22:26
καμια φορα η αποκληση των κιλων σε επικληνη και οριζοντιο παιζουν ρολο στην μη καλη εκγυμναση των ωμων και των τρικεφαλων μιας και χρειαζετε περισοτερη δυναμη απο αυτες τις ομαδες.

beefmeup
08-02-11, 22:26
καμια φορα η αποκληση των κιλων σε επικληνη και οριζοντιο παιζουν ρολο στην μη καλη εκγυμναση των ωμων και των τρικεφαλων μιας και χρειαζετε περισοτερη δυναμη απο αυτες τις ομαδες.

ναι σιγουρα παιζει ρολο κ αυτο,απλα βαρεθηκα να κανω εντιτ μετα:P

giannis64
08-02-11, 22:27
:rolf::toast:

KeyserSoze
08-02-11, 23:10
καμια φορα η αποκληση των κιλων σε επικληνη και οριζοντιο παιζουν ρολο στην μη καλη εκγυμναση των ωμων και των τρικεφαλων μιας και χρειαζετε περισοτερη δυναμη απο αυτες τις ομαδες.

Μπορεις να το αναλυσεις λιγο αυτο για να καταλαβω?

Θεωρω οτι οι τρικεφαλοι μου ειναι αν οχι το πιο γυμνασμενο, απο τα πιο γυμνασμενα σημεια του σωματος μου, και επειδη γενικα στα χερια οπου θεωρω οτι ειναι πιο ευκολο να "κλεψεις" προσεχω πολυ τις ασκησεις δικεφαλων/τρικεφαλων (στην τεχνικη). Θα ελεγα το ιδιο και για τους ωμους αλλα οχι με τοση σιγουρια οσο για τους τρικεφαλους, ισως εκει κατι παιζει

Σε καθε περιπτωση, δεν ξερω τον λογο, αλλα αποταν αρχισα γυμναστηριο σοβαρα, πριν 2,5-3 χρονια, απο την αρχη εβλεπα μια αποκλιση σε επικλινη-οριζοντιο. Δεν ξερω, ισως ετσι ειναι το σωμα μου

Pavlos17
08-02-11, 23:23
Μπορεις να το αναλυσεις λιγο αυτο για να καταλαβω?

Θεωρω οτι οι τρικεφαλοι μου ειναι αν οχι το πιο γυμνασμενο, απο τα πιο γυμνασμενα σημεια του σωματος μου, και επειδη γενικα στα χερια οπου θεωρω οτι ειναι πιο ευκολο να "κλεψεις" προσεχω πολυ τις ασκησεις δικεφαλων/τρικεφαλων (στην τεχνικη). Θα ελεγα το ιδιο και για τους ωμους αλλα οχι με τοση σιγουρια οσο για τους τρικεφαλους, ισως εκει κατι παιζει

Σε καθε περιπτωση, δεν ξερω τον λογο, αλλα αποταν αρχισα γυμναστηριο σοβαρα, πριν 2,5-3 χρονια, απο την αρχη εβλεπα μια αποκλιση σε επικλινη-οριζοντιο. Δεν ξερω, ισως ετσι ειναι το σωμα μου

η αποκλιση οφειλεται στο οτι,εσυ και αλλοι πολλοι,οταν ξεκινουσαν γυμναστηριο να καναν μονο οριζοντιο,παραμελοντας τελιως τον επικληνη επειδη δεν μπορουσαν να κανουν τα ιδια κιλα με οριζοντιο...αυτο που λες δεν ισχιει οτι συμβαινει μονο σε σενα..

alexis
09-02-11, 01:08
παιδια μπορει κανεις να μου πει καμια ασκησει για φτερα ??

Eddie
09-02-11, 01:10
παιδια μπορει κανεις να μου πει καμια ασκησει για φτερα ??

Μονοζυγο η ελξεις τροχαλιας με ανοιχτη λαβη.

Pavlos17
09-02-11, 20:04
παιδια μπορει κανεις να μου πει καμια ασκησει για φτερα ??

ελξεις τροχαλια ανοιχτες λαβες και μονοζυγο

jimmy007
09-02-11, 20:27
Αυτές που λέτε εσείς παιδιά πιάνουν κυρίως το άνω τμήμα του πλατύ ραχιαίου. Όλες οι ασκήσεις πλάτης δουλεύουν τα "φτερά"....

Triumph
09-02-11, 20:29
παιδια μπορει κανεις να μου πει καμια ασκησει για φτερα ??

pullovers :clap:

Pavlos17
09-02-11, 20:55
Αυτές που λέτε εσείς παιδιά πιάνουν κυρίως το άνω τμήμα του πλατύ ραχιαίου. Όλες οι ασκήσεις πλάτης δουλεύουν τα "φτερά"....

μπα.ολες οι ασκησεις πλατης δουλευουν το γεμισμα της πλατης οχι το ''ανοιγμα''

KeyserSoze
09-02-11, 21:19
η αποκλιση οφειλεται στο οτι,εσυ και αλλοι πολλοι,οταν ξεκινουσαν γυμναστηριο να καναν μονο οριζοντιο,παραμελοντας τελιως τον επικληνη επειδη δεν μπορουσαν να κανουν τα ιδια κιλα με οριζοντιο...αυτο που λες δεν ισχιει οτι συμβαινει μονο σε σενα..

Nαι, εχεις δικιο, οντως στην αρχη παραμελουσα τον επικλινη. Μολις πιασω το προσωπικο μου στοιχημα (να μπορω να κανω 100kg οριζοντιο 4 επαναληψεις) το οποιο μου εχει απλα κατσει, ισως αφησω λιγο τον οριζοντιο (κανω και επικλινη παντως πλεον, κανονικα και επιμελως)

Παντως αυτο που μου διαφευγει και πρεπει να βρω τι σκατα θα κανω ειναι το πλαϊ του στηθους. Εχω γεμισει αρκετα ενω και κατω και στη μεση εχει σχηματιστει καλα αλλα το πλαϊ (προς τα χερια) δεν εχει παρει ακομα αυτο το ωραιο, καμπυλο σχημα ρε γαμωτο

ΥΓ. Να ρωτησω κατι αλλο? Δεν εχει ακριβως με ασκηση. Νιωθω μια εντονη ενοχληση εδω και 2-3 βδομαδες ακριβως στο κεντρο του στηθους οταν κανω βυθισεις στο δυζυγο (για συνδυασμο στηθος-τρικεφαλα). Ειναι μαλλον μυικος γιατι ποναω περισσοτερο οταν πιεζω (αρα δεν ειναι καρδια) ενω νιωθω ενοχληση σε ηρεμια οταν πιεζω. Οταν δεν πιεζω ειμαι κομπλε. Δεν το νιωθω ουτε σε αλλες ασκησεις (πχ παγκοι, εκτασεις με αλτηρες)

Pavlos17
09-02-11, 21:26
Nαι, εχεις δικιο, οντως στην αρχη παραμελουσα τον επικλινη. Μολις πιασω το προσωπικο μου στοιχημα (να μπορω να κανω 100kg οριζοντιο 4 επαναληψεις) το οποιο μου εχει απλα κατσει, ισως αφησω λιγο τον οριζοντιο (κανω και επικλινη παντως πλεον, κανονικα και επιμελως)

Παντως αυτο που μου διαφευγει και πρεπει να βρω τι σκατα θα κανω ειναι το πλαϊ του στηθους. Εχω γεμισει αρκετα ενω και κατω και στη μεση εχει σχηματιστει καλα αλλα το πλαϊ (προς τα χερια) δεν εχει παρει ακομα αυτο το ωραιο, καμπυλο σχημα ρε γαμωτο

ΥΓ. Να ρωτησω κατι αλλο? Δεν εχει ακριβως με ασκηση. Νιωθω μια εντονη ενοχληση εδω και 2-3 βδομαδες ακριβως στο κεντρο του στηθους οταν κανω βυθισεις στο δυζυγο (για συνδυασμο στηθος-τρικεφαλα). Ειναι μαλλον μυικος γιατι ποναω περισσοτερο οταν πιεζω (αρα δεν ειναι καρδια) ενω νιωθω ενοχληση σε ηρεμια οταν πιεζω. Οταν δεν πιεζω ειμαι κομπλε. Δεν το νιωθω ουτε σε αλλες ασκησεις (πχ παγκοι, εκτασεις με αλτηρες)

περιεργο να μην εχει αναπτυχθει το εξω μερος του στηθους,οι περισσοτεροι γεμιζουν πρωτα το εξω και το μεσα γεμιζει πολυ δυσκολα.

αυτο με τις βυθησεις το χουν αναφερει κιαλα μελη,και ισως ειναι καλυτερα να μην την κανεις καθολου αφου σε ενοχλει.

exkaliber
09-02-11, 23:18
σκεφτομαι να αφησω την πλατη μονη της και να παω τους δικεφαλους
μαζι με τους ωμους και τον πηχη,εσεις τι λετε?

Pavlos17
09-02-11, 23:19
σκεφτομαι να αφησω την πλατη μονη της και να παω τους δικεφαλους
μαζι με τους ωμους και τον πηχη,εσεις τι λετε?

γιατι οχι? καθε αλλο,μονο καλο θα μπορεσει να σου προκαλεσει μια αλλαγη, κατα την ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

pan0z
09-02-11, 23:20
σκεφτομαι να αφησω την πλατη μονη της και να παω τους δικεφαλους
μαζι με τους ωμους και τον πηχη,εσεις τι λετε?

εγω λεω do it!ουτος η αλλος ο δικεφαλος αρχιζει ψηλα απο τον ωμο

exkaliber
09-02-11, 23:28
εγω λεω do it!ουτος η αλλος ο δικεφαλος αρχιζει ψηλα απο τον ωμο

λες θα ναι καλυτερο γτ πιανει και δικεφαλο οταν κανεις ωμο?

εγω το σκεφτομαι για την πλατη πιο πολυ,αν θα ναι καλυτερο να την εχω μονη της:unsure::unsure::unsure:

pan0z
09-02-11, 23:34
λες θα ναι καλυτερο γτ πιανει και δικεφαλο οταν κανεις ωμο?

εγω το σκεφτομαι για την πλατη πιο πολυ,αν θα ναι καλυτερο να την εχω μονη της:unsure::unsure::unsure:

αν κανεις μονο πλατη και εχεις και μια αποσταση 2-3 ημερων μετα για δικεφαλα σκεψου οτι θα ειναι σαν να τα κανεις 2 φορες που δεν ειναι ασχημο εκτος αν τα εχεις κολλητα τοτε θα εχεις προβλημα.Δεν εχεις καποιο μειονεκτημα αν την εχεις μονη την πλατη

KeyserSoze
10-02-11, 01:54
περιεργο να μην εχει αναπτυχθει το εξω μερος του στηθους,οι περισσοτεροι γεμιζουν πρωτα το εξω και το μεσα γεμιζει πολυ δυσκολα.


Ναι? Εμενα το αναποδο
Να στο θεσω πιο απλα, το μεσα, το μπροστα και καπως και το κατω εχουν "γεμισει" και "σχηματιστει" ως ενα βαθμο(θα προσπαθησω αυρο να ανεβασω φωτο)
Το πλαι εχει "γεμισει" (το βλεπεις και με το ματι και με την αφη) αλλα δεν εχει"γραμμωσει" αν με καταλαβαινεις

Pavlos17
10-02-11, 13:38
Ναι? Εμενα το αναποδο
Να στο θεσω πιο απλα, το μεσα, το μπροστα και καπως και το κατω εχουν "γεμισει" και "σχηματιστει" ως ενα βαθμο(θα προσπαθησω αυρο να ανεβασω φωτο)
Το πλαι εχει "γεμισει" (το βλεπεις και με το ματι και με την αφη) αλλα δεν εχει"γραμμωσει" αν με καταλαβαινεις

η γραμμωση ειναι αλλο θεμα :green: μια φοτο θα βοηθουσε οντος,οταν κανεις μπαρα μην εχεις τα χερια πιο κλειστα απτους ωμους,το καλυτερο ειναι να τους εχεις λιγο πιο ανοιχτα απτο ανοιγμα των ωμων σου,για να πιανει και το μεσα και το εξω του στηθους.

κουλης
10-02-11, 15:12
πειραζει που σε καθε σετ οποιασδηποτε ασκησης την εκτελω μεχρι αποτυχιας?

Pavlos17
10-02-11, 15:13
πειραζει που σε καθε σετ οποιασδηποτε ασκησης την εκτελω μεχρι αποτυχιας?

οχι. NO PAIN NO GAIN :green:

geo28
10-02-11, 15:25
οχι. NO PAIN NO GAIN :green:

καμια σχεση.

Pavlos17
10-02-11, 15:28
καμια σχεση.

καμια σχεση? κατι δεν γνωριζεις μαλλον...κανε εσυ τοτε 12 επαναληψεις και μην ζοριστεις για να πας σε failure...αμα καταφερεις τιποτα σφυρα μου.

κουλης
10-02-11, 15:28
καμια σχεση.

τι εννωεις geo?

Αντωνης
10-02-11, 15:31
Προφανως ο γκεο εννοει pl προγραμματα οπου δεν πας ποτε μεχρι αποτυχιας,εκτος απο το τελος του κυκλου που τεσταρεις 1ρμ...Αλλα προσωπικα νομιζω οτι σε ββ προγραμματα πρεπει σε 2 σετ τουλαχιστον να πας μεχρι αποτυχιας σε καθε ασκηση..

κουλης
10-02-11, 15:33
Προφανως ο γκεο εννοει pl προγραμματα οπου δεν πας ποτε μεχρι αποτυχιας,εκτος απο το τελος του κυκλου που τεσταρεις 1ρμ...Αλλα προσωπικα νομιζω οτι σε ββ προγραμματα πρεπει σε 2 σετ τουλαχιστον να πας μεχρι αποτυχιας σε καθε ασκηση..

βασικα πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να σταματησω την ασκηση για να ξεκουραστω εφοσον μπορω ακομα να βγαλω 2-3 επαναληψεις

Pavlos17
10-02-11, 15:34
βασικα πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να σταματησω την ασκηση για να ξεκουραστω εφοσον μπορω ακομα να βγαλω 2-3 επαναληψεις

ναι αυτο ειναι το ζητουμενο...να βγαλεις πχ 8 επαναληψεις ,ωστε οταν πας να κανεις 9η να μην σου βγει.

Αντωνης
10-02-11, 15:36
βασικα πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να σταματησω την ασκηση για να ξεκουραστω εφοσον μπορω ακομα να βγαλω 2-3 επαναληψεις

Οταν κανεις καθε 2-3 μερες βασικες ασκησεις υπαρχει και παραυπαρχει λογος:green:

Εξαλλου ουσιαστικα ο γκεο διαφωνησε στο οτι αν δεν πας μεχρι αποτυχιας δεν εχεις κανενα κερδος.Και εχει δικιο καθως δεν υπαρχει μονοδρομος,ειναι αναλογα το προγραμμα που ακολουθεις

geo28
10-02-11, 15:37
τι εννωεις geo?

σημαινει οτι υπαρχουν gains kαι without pain...για να υπαρξει αναπτυξη πρεπει
να υπαρχει προοδος στα κιλα ανα προπονηση και αυτο γινεται και χωρις failure...tωρα σε ασκησεις απομονωσης που δεν εχουν kaι τοση σημασια ,νταξει δε νομιζω οτι πειραζει να πας και σε φαιιλ..

κουλης
10-02-11, 15:38
Και εχει δικιο καθως δεν υπαρχει μονοδρομος,ειναι αναλογα το προγραμμα που ακολουθεις[/QUOTE]

αυτο εννοειτε:toast:

geo28
10-02-11, 15:39
καμια σχεση? κατι δεν γνωριζεις μαλλον...κανε εσυ τοτε 12 επαναληψεις και μην ζοριστεις για να πας σε failure...αμα καταφερεις τιποτα σφυρα μου.

κατι εχω καταφερει και γω αδεσφεε,και χωriς failure..

Pavlos17
10-02-11, 15:40
σημαινει οτι υπαρχουν gains kαι without pain...για να υπαρξει αναπτυξη πρεπει
να υπαρχει προοδος στα κιλα ανα προπονηση και αυτο γινεται και χωρις failure...tωρα σε ασκησεις απομονωσης που δεν εχουν kaι τοση σημασια ,νταξει δε νομιζω οτι πειραζει να πας και σε φαιιλ..

συμφωνω στο οτι για να υπαρχει προοδος σε μυς,πρεπει να υπαρχει προοδος και στα κιλα.στο αλλο οχι.

Eddie
10-02-11, 15:41
κατι εχω καταφερει και γω αδεσφεε,και χωriς failure..

Και γω,failure σπανια και μονο στο τελευταιο οταν παω..

Pavlos17
10-02-11, 15:44
ρε παιδια...για να καταλαβω,δηλαδη κανετε πχ. 12-10-8-6 στις επαναληψεις
και τα βγαζετε ανετα?τι να πω,αυτο δεν το θεωρω προοδο,το θεωρω οτι παιζουμε με τον εαυτο μας.

κουλης
10-02-11, 15:46
κατι εχω καταφερει και γω αδεσφεε,και χωriς failure..

:thumbup:

Eddie
10-02-11, 16:24
ρε παιδια...για να καταλαβω,δηλαδη κανετε πχ. 12-10-8-6 στις επαναληψεις
και τα βγαζετε ανετα?τι να πω,αυτο δεν το θεωρω προοδο,το θεωρω οτι παιζουμε με τον εαυτο μας.

Ανετα οχι,αλλα σιγουρα θα μπορουσα να βγαλω ακομα 2-3 επαναληψεις,εκτος του τελευταιου σετ που τις περισσοτερες φορες παει μεχρι αποτυχιας η ενα κλικ πριν.

Κι αφου βλεπω οτι δουλευει σε μενα,δεν εχω κανενα λογο να πηγαινω σε failure σε καθε σετ γιατι θελω να εχω οσο το δυνατον διαρκεια στο αθλημα και να μη σταματησω μετα απο 5 χρονια με 13 τενοντιτηδες και 25 θλασεις.

Pavlos17
10-02-11, 16:30
Ανετα οχι,αλλα σιγουρα θα μπορουσα να βγαλω ακομα 2-3 επαναληψεις,εκτος του τελευταιου σετ που τις περισσοτερες φορες παει μεχρι αποτυχιας η ενα κλικ πριν.

Κι αφου βλεπω οτι δουλευει σε μενα,δεν εχω κανενα λογο να πηγαινω σε failure σε καθε σετ γιατι θελω να εχω οσο το δυνατον διαρκεια στο αθλημα και να μη σταματησω μετα απο 5 χρονια με 13 τενοντιτηδες και 25 θλασεις.

ισως να μην δουλευει σε μενα...εγω παντως οσο καιρο ασχολουμαι με το αθλημα παντα σε καθε σετ πηγαινα μεχρι failure και τα αποτελεσματα ηταν τρομερα,επισης δεν ειχα προβλημα με υπερπροπονηση και λοιπα που εχω ακουσει οτι μπορει να σου προκαλεσει αυτο το ειδος προπονησης.

κουλης
11-02-11, 10:59
τα φσυρια απο τις καμψεις δικεφαλων εστιαζουν σε διαφορετικ σημειο του διφεφαλου η κανουν τη ιδια δουλεια?

KATERINI 144
11-02-11, 13:49
τα σφυριά πιάνουν περισσότερο στο κάτω μέρος του δικεφάλου εκει που ενώνεται με τον πήχη (πιάνουν αρκετά και τους πήχεις), ''μακραίνουν'' τον δικέφαλο δλδ.

KeyserSoze
11-02-11, 14:32
Mιας και πιασαμε τα σφυρια, πως προτεινετε να τα κανουμε?
Καποιοι τα κανουν ορθιοι, καποιοι καθιστοι χωρις πλατη, καποιοι καθιστοι με πλατη
Δοκιμασα τις παραλλαγες και βρηκα οτι πιο πολυ με "πιανει" και στην ουσια με εμποδιζει απο το να κλεβω με τον κορμο, μια παραλλαγη που ειδα απο ενα παλικαρι ο οποιος ακουμπουσε την πλατη στον τοιχο

Εγω το δοκιμαζω με λιγο λυγισμενα γονατα γιατι αλλιως λογω ογκου πλατης, παλι υπαρχει κενο πισο απο τον βραχιονα και μπορει να "κλεψω" αθελα μου ενω με λυγισμενα γονατα, η πλατη και το χερι εφαπτονται ακριβως με τον τοιχο και δεν κλεβω καθολου

Eddie
11-02-11, 14:57
Mιας και πιασαμε τα σφυρια, πως προτεινετε να τα κανουμε?
Καποιοι τα κανουν ορθιοι, καποιοι καθιστοι χωρις πλατη, καποιοι καθιστοι με πλατη
Δοκιμασα τις παραλλαγες και βρηκα οτι πιο πολυ με "πιανει" και στην ουσια με εμποδιζει απο το να κλεβω με τον κορμο, μια παραλλαγη που ειδα απο ενα παλικαρι ο οποιος ακουμπουσε την πλατη στον τοιχο

Εγω το δοκιμαζω με λιγο λυγισμενα γονατα γιατι αλλιως λογω ογκου πλατης, παλι υπαρχει κενο πισο απο τον βραχιονα και μπορει να "κλεψω" αθελα μου ενω με λυγισμενα γονατα, η πλατη και το χερι εφαπτονται ακριβως με τον τοιχο και δεν κλεβω καθολου

Καλα αυτο με την πλατη,λιγη σημασια εχει μιας και στα σφυρια οι περισσοτεροι κλεβουν με τους ωμους.

Για μενα η καλυτερη παραλλαγη που εχω δοκιμασει ειναι ορθιος με ενα αλτηρα ξυστα στο σωμα,δλδ ο αλτηρας να φτανει στον αντιθετο δελτοειδη.

KeyserSoze
11-02-11, 15:38
Eddie, καιγω ξεκινησα ετσι, με χιαστι σφυρια, αλλα νομιζω οτι στην ουσια παλι μπορεις να κλεψεις ειτε με το χερι ειτε με τον κορμο.

Σε αυτο με τον τοιχο, δεν κλεβω καθολου καθοτι ωμοι και βραχιονας ειναι μονιμα κολλημενοι σε εναν τοιχο (αρα εχεις σημειο αναφορας), απλα δεν ξερω μηπως το οτι δεν ειμαι ισιος λογω λυγισματος και οτι τα χερια δεν ειναι ακριβως παραλληλα με το σωμα (αλλα λιγο πιο πισω για να ακουμπανε στον τοιχο) επηρεαζουν την αποδοση της ασκησης

arisfwtis
11-02-11, 15:39
συμφωνω με εντι
και εγω ετσι ενοιωσα να με πιανουν καλυτερα τα σφυρια

Pavlos17
11-02-11, 15:40
Eddie, καιγω ξεκινησα ετσι, με χιαστι σφυρια, αλλα νομιζω οτι στην ουσια παλι μπορεις να κλεψεις ειτε με το χερι ειτε με τον κορμο.

Σε αυτο με τον τοιχο, δεν κλεβω καθολου καθοτι ωμοι και βραχιονας ειναι μονιμα κολλημενοι σε εναν τοιχο (αρα εχεις σημειο αναφορας), απλα δεν ξερω μηπως το οτι δεν ειμαι ισιος λογω λυγισματος και οτι τα χερια δεν ειναι ακριβως παραλληλα με το σωμα (αλλα λιγο πιο πισω για να ακουμπανε στον τοιχο) επηρεαζουν την αποδοση της ασκησης

αμα θες την γνωμη μου... :green:
Just concentrate,put your mind in the muscle.και θα δεις οτι δεν θα κουνιουντε ουτε βραχιονες ουτε τιποτα.

KATERINI 144
11-02-11, 15:43
αμα θες την γνωμη μου...το κολπο ειναι ενα και οχι τοιχος και μ@λακιες :green:
συμμαζέψου.....

Pavlos17
11-02-11, 15:45
συμμαζέψου.....

σορρυ :rolf:

κουλης
13-02-11, 18:05
με αφορμη το παρακατω βιντεο που βρηκα στο youtube
http://www.youtube.com/watch?v=c6I0z_d4xqY
ποιος ειναι ο ποιος σωστος τροπος για να εκτελουμε πιεσεις για στηθος σε επιπεδο παγκο? με τους αλτηρες να σχηματιζουν ευθεια ? η με τους αγκωνες ποιο κοντα στο σωμα?

geo28
13-02-11, 18:18
με αφορμη το παρακατω βιντεο που βρηκα στο youtube
http://www.youtube.com/watch?v=c6I0z_d4xqY
ποιος ειναι ο ποιος σωστος τροπος για να εκτελουμε πιεσεις για στηθος σε επιπεδο παγκο? με τους αλτηρες να σχηματιζουν ευθεια ? η με τους αγκωνες ποιο κοντα στο σωμα?

kai οι δυο σωστοι τροποι ειναι...απλα με τους αγκωνες σε ορθη γωνια που ειναι πιο
bodybuilding τροπος στρετσαρονται περισσοτερο οι θωρακικοι(δλδ αν θες περισσοτερο αναπτυξη στο στηθος μ αυτο τν τροπο κανε)...με τους αγκωνες κοντα σto σωμα ειναι πιο powerlifting τροπος και ενδεχομενως να σηκωνεις περισσοτερα κιλα αλλα μπαινουν στο κεφαλι υπερβολικα οι τρικεφαλοι αρα δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος για ενεργοποιηση θωρακικων..

Pavlos17
13-02-11, 18:23
να μην πω τωρα τι λεει ο τυπος...:green: και τα δυο σωστα ειναι ..δεν καταλαβαινω...στον ισιο παγκο που διχνει τις πιεσεις με μπαρα και οι δυο τροποι σωστοι ειναι,ο 2ος τροπος ειναι πιο ΠΛ,και ο 1ος ειναι ΒΒ.