PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

deluxe
13-02-11, 21:30
Κωπηλατικη στο μηχανημα, κανετε με ευθεια τη πλατη ή την πηγαινετε μπρος-πισω; Και τα 2 ειναι σωστα, αλλα ποιο ειναι το καλυτερο;

Eddie
13-02-11, 21:33
Κωπηλατικη στο μηχανημα, κανετε με ευθεια τη πλατη ή την πηγαινετε μπρος-πισω; Και τα 2 ειναι σωστα, αλλα ποιο ειναι το καλυτερο;

Παντα μπρος πισω,επειδη εχω μαθει την κινηση και μπορω να ξεχωρισω ποτε το κλεψιμο ειναι παραγωγικο και ποτε οχι.Βασικα με πολλα κιλα θελωντας και μη δε γινεται να κανω με σταθερη τη μεση,φοβαμαι οτι θα την παρω στα χερια.Με ζοριζει πολυ..

Pavlos17
13-02-11, 21:46
αμα δεν ξερεις την τεχνικη μπορει να τραυματιστεις αμα κουνας την πλατη.

deluxe
13-02-11, 21:50
Ναι, αλλα αμα κουνας και τη μεση, δε κλεβεις λιγο; Αμα βαζεις πολλα κιλα και δε μπορεις να τα τραβηξεις χωρις να κουνησεις τη μεση, ισως σημαινει οτι εβαλες αρκετα κιλα. Οπως και με την κωπηλατικη μπαρα, δε κουναμε τη μεση μπρος-πισω, αλλα ειναι σταθερη.

Eddie
13-02-11, 21:56
Ναι, αλλα αμα κουνας και τη μεση, δε κλεβεις λιγο; Αμα βαζεις πολλα κιλα και δε μπορεις να τα τραβηξεις χωρις να κουνησεις τη μεση, ισως σημαινει οτι εβαλες αρκετα κιλα. Οπως και με την κωπηλατικη μπαρα, δε κουναμε τη μεση μπρος-πισω, αλλα ειναι σταθερη.

Εγω διαφωνω τελειως με αυτο,και δε μιλαμε για κλεψιμο η πολλα κιλα η λιγα αλλα για φυσιολογικη κινηση της μεσης και του κορμου.Με φουλ κιλα στην κοπηλατικη με μπαρα,ξερεις τι θα γινει αμα τα φερω στην κοιλια και μετα τα κρατησω κατω με τη μεση??Θα φωναζω τον τιτανιουμ για να με ξεδιπλωσει ;)

deluxe
14-02-11, 02:29
Απλα ετσι οπως τα κανεις εσυ, σιγουρα μπορω να βαλω 10-20 κιλα παραπανω. Δε ξερω αν ομως ειναι το ιδιο σωστο και ο μυς της πλατης γυμναζεται το ιδιο.

Eddie
14-02-11, 02:35
Απλα ετσι οπως τα κανεις εσυ, σιγουρα μπορω να βαλω 10-20 κιλα παραπανω. Δε ξερω αν ομως ειναι το ιδιο σωστο και ο μυς της πλατης γυμναζεται το ιδιο.

Μαλλον δε καταλαβες τι θελω να πω.Εγω με τα 10-20 που βαζω παραπανω γυμναζω την πλατη πιο καλα.Αλλιως δε θα τα εβαζα..

deluxe
14-02-11, 02:47
Εγω το καταλαβαινω, αλλα αμα ειναι ετσι και στο μηχανημα το delt row και row back, να πηγαινουμε μπρος-πισω τη πλατη. Ή στις πιεσεις στηθους να σηκωνουμε τη μπαρα με ολο μας το σωμα.

Eddie
14-02-11, 02:52
Εγω το καταλαβαινω, αλλα αμα ειναι ετσι και στο μηχανημα το delt row και row back, να πηγαινουμε μπρος-πισω τη πλατη. Ή στις πιεσεις στηθους να σηκωνουμε τη μπαρα με ολο μας το σωμα.

Που να μη το καταλαβαινες κιολας...αστο :welcome:

deluxe
14-02-11, 03:19
Τεσπα, στο κατω-κατω ρωτησα ποιο ειναι το καλυτερο και με ποιο γυμναζεται καλυτερα η πλατη. Ειπες την αποψη σου, περιμενω και αλλες αποψεις. Γιατι εμενα στο γυμναστηριο μου ειπαν οτι δεν ειναι σωστο.

lila_1
14-02-11, 10:34
Όταν είσαι πιασμένος (όχι τραγικά πράγματα) σε μία μυική ομάδα, κατα πόσο την οφελεί/επιβαρύνει να την γυμνάσεις πάλι?

Επίσης όταν τα πόδια είναι πιασμένα, είναι καλύτερα να αποφύγεις την αερόβια ή δεν υπάρχει θέμα?

Pavlos17
14-02-11, 18:48
lila,απλα πριν ξεκινησεις αεροβια αφιερωνεις 10 λεπτα σε διατασεις και εισαι μια χαρα

deluxe
14-02-11, 19:15
Θα ηθελα να ρωτησω και για το crossover decline press, αν κανει δουλεια ή καλυτερα να κανω σε κατακλινη παγκο πιεσεις με αλτηρες ή μπαρα. Τι λετε; Παντως δεν την εχω δει πουθενα σαν ασκηση σε cable, εκτος αν εισαι καθιστος. Μπορει και να την κανω λαθος και να μη γυμναζω το κατω στηθος.

Pavlos17
14-02-11, 19:27
Θα ηθελα να ρωτησω και για το crossover decline press, αν κανει δουλεια ή καλυτερα να κανω σε κατακλινη παγκο πιεσεις με αλτηρες ή μπαρα. Τι λετε; Παντως δεν την εχω δει πουθενα σαν ασκηση σε cable, εκτος αν εισαι καθιστος. Μπορει και να την κανω λαθος και να μη γυμναζω το κατω στηθος.

μην κανεις καθολου κατακλινη μαγκα...και με τον ισιο γυμναζεις το κατω στηθος...μεγαλωνεις ολο το στηθος για να παρει σχημα,με το να κανεις κατακλινη δεν καταφερνεις τιποτα.

deluxe
14-02-11, 21:14
Οποτε τι να κανω; Crossover ή Pullover;

Pavlos17
14-02-11, 22:05
εξαρταται τι θες...τι ασκησεις κανεις για το στηθος?

beefmeup
14-02-11, 22:11
Επίσης όταν τα πόδια είναι πιασμένα, είναι καλύτερα να αποφύγεις την αερόβια ή δεν υπάρχει θέμα?

καλυτερα απεφυγε την σε εκεινη την φαση.


Όταν είσαι πιασμένος (όχι τραγικά πράγματα) σε μία μυική ομάδα, κατα πόσο την οφελεί/επιβαρύνει να την γυμνάσεις πάλι?



αν εισαι αρκετα πιασμενος την αφηνεις..το θεμα ειναι να εχεις αννρωσει μεχρι την επομενη φορα που θα την ξαναχτυπησεις.

lila_1
15-02-11, 00:06
καλυτερα απεφυγε την σε εκεινη την φαση.

αν εισαι αρκετα πιασμενος την αφηνεις..το θεμα ειναι να εχεις αννρωσει μεχρι την επομενη φορα που θα την ξαναχτυπησεις.

Την αερόβια γιατί την αποφεύγουμε? Τραυματίζουμε πολυ τον μυ και δεν τον αφήνουμε να αναρώσει?
Ή απλά το πιάσημο δεν μας αφήνει να κάνουμε σωστή αερόβια....
Στα πόδια μια ζωή πιασμένη είμαι,πότε θα κάνω αερόβια διάολε?:turtle::turtle::turtle:

deluxe
15-02-11, 02:54
εξαρταται τι θες...τι ασκησεις κανεις για το στηθος?

Για στηθος κανω ισιο παγκο, ανοιγματα σε ισιο, πιεσεις με αλτηρες σε κατακλινη και βυθισεις. Θελω και μια 5η ασκηση. Απο 3 σετ.

Pavlos17
15-02-11, 13:55
Για στηθος κανω ισιο παγκο, ανοιγματα σε ισιο, πιεσεις με αλτηρες σε κατακλινη και βυθισεις. Θελω και μια 5η ασκηση. Απο 3 σετ.

ο επικληνης που ειναι ρε μαγκα? :unsure: μην κανεις κατακλινη...κανε πιεσεις με μπαρα στον επικληνη,ανοιγματα επικληνη,πιεσεις με αλτηρες ισιο,ανοιγματα ισιο η αλλιως πιεσεις ισιο με μπαρα,πιεσεις με αλτηρες επικληνη,ανοιγματα ισιο και ανοιγματα επικληνη.

deluxe
15-02-11, 22:56
Πιεσεις με αλτηρες επικλινη ηθελα να πω. Μπερδευτηκα. Επικλινη παγκο με μπαρα δε κανω, γιατι μετα τον ισιο, δε μπορω να σηκωσω αρκετα κιλα. Οι αλτηρες με βολευουν πιο πολυ. Πολλες ασκησεις μου εβαλες! 4 κανω μαζι με τις βυθισεις 5.

Pavlos17
15-02-11, 23:03
Πιεσεις με αλτηρες επικλινη ηθελα να πω. Μπερδευτηκα. Επικλινη παγκο με μπαρα δε κανω, γιατι μετα τον ισιο, δε μπορω να σηκωσω αρκετα κιλα. Οι αλτηρες με βολευουν πιο πολυ. Πολλες ασκησεις μου εβαλες! 4 κανω μαζι με τις βυθισεις 5.

δεν καταλαβες ρε,τεσπα,κανε ισιο πιεσεις με μπαρα,επικληνη αλτηρες,ανοιγματα και βυθισεις

lila_1
16-02-11, 17:28
Στις εμπροσθολαίμιες έλξεις με ανοιχτη λαβή στην τροχαλία πρέπει η μπάρα να φτάνει/ακουμπάει στο στήθος ?
Την φτάνω μέχρι το λαιμό, και αυτά για να καλύψω αυτά τα 10-20 εκατοστά μέχρι το στήθος, πρέπει να ρίξω πολύ τα κιλά για να βγούν επαναλήψεις....οπότε πέφτει η ένταση της άσκησης...

Είναι λάθος? Πιάνει λιγότερο την πλάτη έτσι όπως την κάνω ?

Pavlos17
16-02-11, 19:35
Στις εμπροσθολαίμιες έλξεις με ανοιχτη λαβή στην τροχαλία πρέπει η μπάρα να φτάνει/ακουμπάει στο στήθος ?
Την φτάνω μέχρι το λαιμό, και αυτά για να καλύψω αυτά τα 10-20 εκατοστά μέχρι το στήθος, πρέπει να ρίξω πολύ τα κιλά για να βγούν επαναλήψεις....οπότε πέφτει η ένταση της άσκησης...

Είναι λάθος? Πιάνει λιγότερο την πλάτη έτσι όπως την κάνω ?

καλυτερα να κανεις πληρη κινηση,να ακουμπαει το στηθος,και οταν κατεβαζεις τα κιλα να πηγαινεις λιγο πισω τον κορμο.ριξε τα κιλα τοτε για να την κανεις πληρη.http://www.youtube.com/watch?v=Yy_shbMhDVA&feature=related like that.

Eddie
16-02-11, 20:00
Στις εμπροσθολαίμιες έλξεις με ανοιχτη λαβή στην τροχαλία πρέπει η μπάρα να φτάνει/ακουμπάει στο στήθος ?
Την φτάνω μέχρι το λαιμό, και αυτά για να καλύψω αυτά τα 10-20 εκατοστά μέχρι το στήθος, πρέπει να ρίξω πολύ τα κιλά για να βγούν επαναλήψεις....οπότε πέφτει η ένταση της άσκησης...

Είναι λάθος? Πιάνει λιγότερο την πλάτη έτσι όπως την κάνω ?

Το αν πιανει λιγοτερο θα μας το πεις εσυ βρε!!

Ειπαμε,υπαρχουν αυτοι που υποστηριζουν την full move ασκηση και αυτη που υποστηριζουν την πιο partial.Εγω εχω καταληξει στην 2η,οποτε για μενα καλυτερα να μη τα φτανεις στο στηθος αλλα μεχρι το πηγουνι τουλαχιστον!Βεβαια ειναι και αυτοι που λενε οτι μεχρι 90* στους αγκωνες ειναι καλα..

Το παν ειναι στην αρνητικη,θελει καλη διαταση.

lila_1
17-02-11, 22:56
Ξέρεις τι...Αυτό το διάστημα των 10-20 πόντων με ζορίζει, αλλά με την έννοια ότι για να το καλύψω για Χ φορές πρέπει να ρίξω τόσο τα κιλά που Όλη η υπόλοιπη κίνηση θα βγαίνει δραματικά εύκολα...
Θα προσπαθήσω πάλι βέβαια.

lila_1
17-02-11, 23:00
Και τώρα κάτι άλλο...

Στις πιέσεις τρικεφάλων στην τροχαλία, πόσες μοίρες πρέπει να καλύπτει η κίνηση?
90 μοίρες? ( ξεκινάς απο το ύψος των αγκώνων μέχρι τέρμα κάτω)
Ή περισσότερο? (ξεκινάς με τη μπάρα πάνω απο τους αγκώνες)

Και για τα δικέφαλα παρόμοια ερώτηση...
Τεντώνουμε μέχρι τέρμα?Κλειδώνουμε? Ή διατηρούμε μια ελαφριά γωνία?

Pavlos17
17-02-11, 23:14
Και τώρα κάτι άλλο...

Στις πιέσεις τρικεφάλων στην τροχαλία, πόσες μοίρες πρέπει να καλύπτει η κίνηση?
90 μοίρες? ( ξεκινάς απο το ύψος των αγκώνων μέχρι τέρμα κάτω)
Ή περισσότερο? (ξεκινάς με τη μπάρα πάνω απο τους αγκώνες)

Και για τα δικέφαλα παρόμοια ερώτηση...
Τεντώνουμε μέχρι τέρμα?Κλειδώνουμε? Ή διατηρούμε μια ελαφριά γωνία?

στους τρικεφαλους καλο ειναι μεχρι 90 μοιρες,για δικεφαλα πρεπει μεχρι τερμα

κουλης
20-02-11, 00:17
2 ερωτησουλες....1) flat dumbell press οι αλτηρες πρεπει να ειναι στην ιδια ευθεια με την ρογα κανονικα σαν να ειχαμε μπαρα?
2)incline dumbell press οι αλτηρες εδω περα πρεπει παλι να ειναι στην ευθεια με την ρογα η λιγο πιο πανω?

σημ( μου αρεσει να χρησιμοποιω αγγλικες ορολογιες:green::P)

Titanium
20-02-11, 00:52
Και στις δυο ασκήσεις η αλτήρες πρέπει να ειναι εκεί που πάνε απο μονοί τους:green:
Όπως και στην μπάρα....Η κίνηση πρέπει να γίνετε πανω κατω στην ιδια ευθεία και οχι να παίζουν τα χερια μπρος πίσω...;)

κουλης
20-02-11, 01:04
βασικα μπορει να τρεμοπαιξουν στις τελευταιες επαναληψεις λιγακι γτ νιωθω πονο στους αγκωνες και λιγο στα 3κεφαλα...

Pavlos17
20-02-11, 01:07
ε λογικο ειναι να κουραστεις ρε :D

κουλης
20-02-11, 01:11
;)


παρεπιπτωντος πως σας φαινετε η παρακατω ασκηση για στηθος?
http://www.youtube.com/watch?v=avOn5Hwln6E

Titanium
20-02-11, 01:21
βασικα μπορει να τρεμοπαιξουν στις τελευταιες επαναληψεις λιγακι γτ νιωθω πονο στους αγκωνες και λιγο στα 3κεφαλα...

Για να το αποφύγεις αυτό μη στις θετικές μη κλειδώνεις τα χέρια...Πιγενετα μέχρι λίγο πριν κλειδώσουν;)

κουλης
20-02-11, 01:25
ωραιο μου ακουγετε αυτο! λογικα τοτε θα εχω και περισσοτερη ενταση στο στηθος μιας και θα το εχω υπο πιεση συνεχεια!

Titanium
20-02-11, 01:27
ωραιο μου ακουγετε αυτο! λογικα τοτε θα εχω και περισσοτερη ενταση στο στηθος μιας και θα το εχω υπο πιεση συνεχεια!

:thumbup::thumbup::thumbup:Ακριβός.

Toubanos1
26-02-11, 15:12
παιδες,αμα κανω πιεσεις με κλειστη λαβη για τρικεφαλους,θα ανεβω και στις πιεσεις στηθους?

Eddie
26-02-11, 15:20
παιδες,αμα κανω πιεσεις με κλειστη λαβη για τρικεφαλους,θα ανεβω και στις πιεσεις στηθους?

Ναι γιατι στις πιεσεις στηθους μεγαλο ρολο παιζουν οι δυνατοι τρικεφαλοι,γι αυτο αν εσυ τους δυναμωσεις θα δεις διαφορα πιστευω.

Toubanos1
26-02-11, 15:22
Ναι γιατι στις πιεσεις στηθους μεγαλο ρολο παιζουν οι δυνατοι τρικεφαλοι,γι αυτο αν εσυ τους δυναμωσεις θα δεις διαφορα πιστευω.

τοσο καιρο δεν εκανα ρε γαμωτο...διοτι θεωρουσα οτι γυμναζει και το στηθος μαζι,για να μην το υπερπροπονησω :(

Eddie
26-02-11, 15:29
τοσο καιρο δεν εκανα ρε γαμωτο...διοτι θεωρουσα οτι γυμναζει και το στηθος μαζι,για να μην το υπερπροπονησω :(

Τι σπλιτ εφαρμοζεις??Αν κανεις στηθος τρικεφαλο νομιζω οτι η ασκηση περισευει.Αν κανεις δικεφαλο τρικεφαλο πιστευω οτι ειναι ενταξει,δε θα παθεις τιποτα με 3-4 σετ..

Toubanos1
26-02-11, 15:32
Τι σπλιτ εφαρμοζεις??Αν κανεις στηθος τρικεφαλο νομιζω οτι η ασκηση περισευει.Αν κανεις δικεφαλο τρικεφαλο πιστευω οτι ειναι ενταξει,δε θα παθεις τιποτα με 3-4 σετ..

χερια κανω...ξεχωριστα απτο στηθος,αλλα εχω την εντηπωση οτι αμα εκανα απτην αρχη κλειστη λαβη θα ειμουν πιο δυνατος τωρα στο στηθος.

Eddie
26-02-11, 15:41
χερια κανω...ξεχωριστα απτο στηθος,αλλα εχω την εντηπωση οτι αμα εκανα απτην αρχη κλειστη λαβη θα ειμουν πιο δυνατος τωρα στο στηθος.

Ε οκ,ποτε δεν ειναι αργα..να την βαλεις τωρα κι αν δεν εχεις στο προγραμμα σου να βαλεις και βυθισεις και θα δεις πως θα δυναμωσουν οι τρικεφαλοι.

Απλα καλο ειναι να εχεις 2 μερες τουλαχιστον κενο τα χερια με το στηθος.

Toubanos1
26-02-11, 15:46
Ε οκ,ποτε δεν ειναι αργα..να την βαλεις τωρα κι αν δεν εχεις στο προγραμμα σου να βαλεις και βυθισεις και θα δεις πως θα δυναμωσουν οι τρικεφαλοι.

Απλα καλο ειναι να εχεις 2 μερες τουλαχιστον κενο τα χερια με το στηθος.

πιστευεις οτι αμα ειχα ξεκινησει να κανω απτην αρχη θα χα περισοτερη δυναμη στις πιεσεις στηθους? συνηθως για τρικεφαλους εκανα γαλλικες κλπ

Eddie
26-02-11, 15:53
πιστευεις οτι αμα ειχα ξεκινησει να κανω απτην αρχη θα χα περισοτερη δυναμη στις πιεσεις στηθους? συνηθως για τρικεφαλους εκανα γαλλικες κλπ

Μα αυτο τωρα τι σημασια εχει??οτι εγινε εγινε..σε κυνηγαει κανενας να δυναμωσεις??

Μπορει και να ειχες μπορει και οχι,αυτο οφειλεται μονο στις πιεσεις παγκου με κλειστη λαβη.Υπαρχουν πολλα τρικς που μπορεις να κανεις για να αυξησεις τον παγκο σου,οπως πιεσεις με τακο,floor bench press,αρνητικες,πιεσεις με μπαρα και λαστιχα,πιεσεις με μπαρα και αλυσιδες κλπ κλπ..

Σημασια εχει τι θα κανεις απο δω και περα.Βαλε στο προγραμμα σου πιεσεις με κλειστη λαβη και βυθισεις,και σε λιγο καιρο μπορει να δεις αυξηση.

Toubanos1
26-02-11, 15:54
Μα αυτο τωρα τι σημασια εχει??οτι εγινε εγινε..σε κυνηγαει κανενας να δυναμωσεις??

Μπορει και να ειχες μπορει και οχι,αυτο οφειλεται μονο στις πιεσεις παγκου με κλειστη λαβη.Υπαρχουν πολλα τρικς που μπορεις να κανεις για να αυξησεις τον παγκο σου,οπως πιεσεις με τακο,floor bench press,αρνητικες,πιεσεις με μπαρα και λαστιχα,πιεσεις με μπαρα και αλυσιδες κλπ κλπ..

Σημασια εχει τι θα κανεις απο δω και περα.Βαλε στο προγραμμα σου πιεσεις με κλειστη λαβη και βυθισεις,και σε λιγο καιρο μπορει να δεις αυξηση.
:thumbup: σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ;)

Eddie
26-02-11, 15:59
:thumbup: σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ;)

Να σαι καλα:toast:

Noobas
27-02-11, 10:44
γεια σας παιδια εχω καιρό να σας πρήξω με χαζοερωτήσεις. μέχρι σήμερα σε όλες σχεδόν τις μυικές ομάδες έκαν 3-4 σετ όπου κάθε σετ είχε περισσότερα κιλά και λιγότερες επαναλήψεις. Σήμερα μια γυμνάστρια μου πρότεινε το εξής

πρώτο σετ 8 επαναλήψεις
σεύτερο 6
τρίτο 4
τέταρτο 2 με τα μέγιστα κιλά και μετά το ανάποδο κατεβάζοντας δηλαδή κιλά.

Το έχει δοκιμάσει κανείς κανει δουλειά?

κουλης
27-02-11, 12:51
γεια σας παιδια εχω καιρό να σας πρήξω με χαζοερωτήσεις. μέχρι σήμερα σε όλες σχεδόν τις μυικές ομάδες έκαν 3-4 σετ όπου κάθε σετ είχε περισσότερα κιλά και λιγότερες επαναλήψεις. Σήμερα μια γυμνάστρια μου πρότεινε το εξής

πρώτο σετ 8 επαναλήψεις
σεύτερο 6
τρίτο 4
τέταρτο 2 με τα μέγιστα κιλά και μετά το ανάποδο κατεβάζοντας δηλαδή κιλά.

Το έχει δοκιμάσει κανείς κανει δουλειά?

ποιος ακριβως ειναι ο στοχος σου?,με το συγκεκριενο προγραμμα πιο πολυ αυξηση δυναμης μπορει να σου προσφερει παρα ογκο.

Noobas
27-02-11, 12:52
αυτό που κάνω ή αυτό που μου προτείνουν? εγώ ως κύριο στόχο έχω τον όγκο πάντως

κουλης
27-02-11, 15:34
τοτε οι επαναληψεις σου να παιζουν αναμεσα στισ 6 Min μεχρι 12max

exkaliber
27-02-11, 18:52
γιατι ειναι λαθος να ξεκιναμε ασησεις πλατης με εμπροσθολαιμιες?

Eddie
27-02-11, 19:19
γιατι ειναι λαθος να ξεκιναμε ασησεις πλατης με εμπροσθολαιμιες?

Aλλο και τουτο :unsure:

Που το ειδες αυτο?

exkaliber
27-02-11, 22:14
Aλλο και τουτο :unsure:

Που το ειδες αυτο?

οχι ε? :banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::chinese::chinese::chinese:


τα νευρα μου πια δεν την παλευω με το καινουργιο προγραμμα που παω να κανω
να παει να :banana::banana::banana::green: θα συνεχισω με το παλιο

κουλης
02-03-11, 16:30
στην dumbell front raise ειδα ενα βιντεακι με τον κεφαλιανο που κραταγε τους αλτηρες καθετα καπως ετσι http://www.youtube.com/watch?v=XwK4DaNosaw
ποια ειναι η διαφορα απο το να τους κραταμε ετσι http://www.youtube.com/watch?v=hhF2-u6nSzw

jimmy007
02-03-11, 17:37
στην dumbell front raise ειδα ενα βιντεακι με τον κεφαλιανο που κραταγε τους αλτηρες καθετα καπως ετσι http://www.youtube.com/watch?v=XwK4DaNosaw
ποια ειναι η διαφορα απο το να τους κραταμε ετσι http://www.youtube.com/watch?v=hhF2-u6nSzw

Έχω την εντύπωση ότι κάθετα απομονώνεται καλύτερα ο εμπρόσθιος δελτοειδής(συμμετέχει λιγότερο η εξωτερική μοίρα του δελτοειδή).

Pavlos17
02-03-11, 17:42
καλα τα λεει ο jimmys,δοκιμασε το και στην πραξη

beefmeup
02-03-11, 18:43
στην dumbell front raise ειδα ενα βιντεακι με τον κεφαλιανο που κραταγε τους αλτηρες καθετα καπως ετσι http://www.youtube.com/watch?v=XwK4DaNosaw
ποια ειναι η διαφορα απο το να τους κραταμε ετσι http://www.youtube.com/watch?v=hhF2-u6nSzw

δοκιμασε το.
εγω εδω κ κατι χρονια την σκηση την κανω μονο ετσι κ καθιστος.
δινει διφορετικη γωνια στον εμπροσθιο κ τονιζει την κεφαλη παραπανω.
ειδικα αν στο ανεβασμα φερνεις το χερι λιγο λοξα/διαγωνια μπροστα στο ματι σου..

το θεμα ειναι οτι πρεπει να εχεις ηδη εμποσθιους που πετανε για να δεις διαφορα με αυτη την λαβη.
δουλευεις λεπτομεριες δλδ.
αν δεν εχεις,κ η κανονικη λαβη ειναι κομπλε για να αποκτησεις;)

Pavlos17
02-03-11, 19:52
δοκιμασε το.
εγω εδω κ κατι χρονια την σκηση την κανω μονο ετσι κ καθιστος.
δινει διφορετικη γωνια στον εμπροσθιο κ τονιζει την κεφαλη παραπανω.
ειδικα αν στο ανεβασμα φερνεις το χερι λιγο λοξα/διαγωνια μπροστα στο ματι σου..

το θεμα ειναι οτι πρεπει να εχεις ηδη εμποσθιους που πετανε για να δεις διαφορα με αυτη την λαβη.
δουλευεις λεπτομεριες δλδ.
αν δεν εχεις,κ η κανονικη λαβη ειναι κομπλε για να αποκτησεις;)

με πιον τροπο εννοεις οτι δινεις παραπανω εμφαση/λεπτομερια στον δελτο?

pan0z
02-03-11, 20:26
λογικα τον γυμναζεις απο διαφορετικη γωνια αλλα και παλι αυτα ειναι πολυ λεπτομεριες πιστευω.Η καλυτερη γυμναστικη για μπροστα δελτοειδη κατα την αποψη μου ειναι να παιζεις στηθος εκει κανεις πραγματικα δουλεια.

Eddie
02-03-11, 20:41
λογικα τον γυμναζεις απο διαφορετικη γωνια αλλα και παλι αυτα ειναι πολυ λεπτομεριες πιστευω.Η καλυτερη γυμναστικη για μπροστα δελτοειδη κατα την αποψη μου ειναι να παιζεις στηθος εκει κανεις πραγματικα δουλεια.

Ε τα παραλες ρε συ!!Ναι,εμπλεκονται οι μπροστινοι δελτοειδεις αλλα οχι οτι δουλευουν και 100%!!

Καλυτερη ασκηση απο τις στρατιωτικες δε νομιζω οτι υπαρχει για μπροστα.Αποψη μου.

κουλης
02-03-11, 21:13
Ε τα παραλες ρε συ!!Ναι,εμπλεκονται οι μπροστινοι δελτοειδεις αλλα οχι οτι δουλευουν και 100%!!

Καλυτερη ασκηση απο τις στρατιωτικες δε νομιζω οτι υπαρχει για μπροστα.Αποψη μου.

eddie αμα εχεις την μπαρα πισω απο το κεφαλι (πιεσεις arnlod Νομιζω) εστιαζεις πιο πολυ πλαγιους δελτο?

Pavlos17
02-03-11, 21:15
eddie αμα εχεις την μπαρα πισω απο το κεφαλι (πιεσεις arnlod Νομιζω) εστιαζεις πιο πολυ πλαγιους δελτο?

οι πιεσεις αρνολντ γινοντε με αλτηρες μαζι με στροφη.

κουλης
02-03-11, 21:16
οι πιεσεις αρνολντ γινοντε με αλτηρες μαζι με στροφη.

βασικα εγω ελεγα αυτη http://www.fitclub365.com/img/barbell-behind-the-neck-pre.jpg

Pavlos17
02-03-11, 21:18
βασικα εγω ελεγα αυτη http://www.fitclub365.com/img/barbell-behind-the-neck-pre.jpg

αυτη ειναι οπισθολαιμιες :green:

κουλης
02-03-11, 21:23
αυτη ειναι οπισθολαιμιες :green:

αχα....!...(σε δοκιμαζα:P) Btw η συγκεκριμενη που μου αρεσει πολυ κιολας,σε ποιο σημειο του δελτοειδη εστιαζει?

Pavlos17
02-03-11, 21:26
αχα....!...(σε δοκιμαζα:P) Btw η συγκεκριμενη που μου αρεσει πολυ κιολας,σε ποιο σημειο του δελτοειδη εστιαζει?

το μπροστινο,και λιγο το πισω.

Titanium
02-03-11, 21:32
το μπροστινο,και λιγο το πισω.

Μπροστινό και μέση...:unsure:

Pavlos17
02-03-11, 21:38
Μπροστινό και μέση...:unsure:

το μπροστινο κυριως,
εντιντ δεν κανεις οπισθολαιμιες για να χτυπησεις το μεσεο μερος,αυτη την δουλεια την αφηνεις στα ανοιγματα,στις πιεσεις αρνολτ και στην κωπηλατικη

Titanium
02-03-11, 21:41
το μπροστινο κυριως,αλλα και το πισω ;)

Το πισω γιατι ρε συ???Ο δελτοιδης αποτελιτε απο 3 μεροι...Πως ειναι δυνατον να γυμναζει μια ασκηση το μπροστα και το πισω και οχι το μεσαίο μερος???Αυτο θελω να πω:thumbup::toast:

Pavlos17
02-03-11, 21:44
Το πισω γιατι ρε συ???Ο δελτοιδης αποτελιτε απο 3 μεροι...Πως ειναι δυνατον να γυμναζει μια ασκηση το μπροστα και το πισω και οχι το μεσαίο μερος???Αυτο θελω να πω:thumbup::toast:

εκτασεις σκυφτος,χτυπας κυριως τον πισω...αυτο που θελω να πω,ειναι οτι με ολες τις ασκησεις ωμων χτυπας ολα τα μερη,αλλα καπου επικεντρωνεσαι με την καθε ασκηση.

Titanium
02-03-11, 21:46
εκτασεις σκυφτος,χτυπας κυριως τον πισω...αυτο που θελω να πω,ειναι οτι με ολες τις ασκησεις ωμων χτυπας ολα τα μερη,αλλα καπου επικεντρωνεσαι με την καθε ασκηση.

Εγω για τις οπισθολεμιες λεω ρε συ...:green:

Pavlos17
02-03-11, 21:48
Εγω για τις οπισθολεμιες λεω ρε συ...:green:

οου γεα :green: ,ναι και για τις οπισθολαιμιες το ιδιο ισχυει,το μπροστινο χτυπας χτυπας πιο πολυ,μετα τα υπολοιπα,τον μεσο και τον πισω.

Titanium
02-03-11, 21:49
οου γεα :green: ,ναι και για τις οπισθολαιμιες το ιδιο ισχυει,το μπροστινο χτυπας χτυπας πιο πολυ,μετα τα υπολοιπα,τον μεσο και τον πισω.

:thumbup::toast:

pan0z
02-03-11, 22:18
Ε τα παραλες ρε συ!!Ναι,εμπλεκονται οι μπροστινοι δελτοειδεις αλλα οχι οτι δουλευουν και 100%!!

Καλυτερη ασκηση απο τις στρατιωτικες δε νομιζω οτι υπαρχει για μπροστα.Αποψη μου.

τοτε ισως να ειμαι απο τους μονους που πιανοντε οι μπροστινοι δελτο για 2-3 μερες οταν κανω στηθος γιατι οταν κανω ομους δεν πιανομε ποτε.

Eddie
02-03-11, 22:26
τοτε ισως να ειμαι απο τους μονους που πιανοντε οι μπροστινοι δελτο για 2-3 μερες οταν κανω στηθος γιατι οταν κανω ομους δεν πιανομε ποτε.

Τι ανοιγμα χρησιμοποιεις για τη λαβη της μπαρας?Ανοιξε τη λαβη σου τοτε κι αλλο,για να εντεινεις στο στηθος γιατι αν χρησιμοποιεις μικρο-μεσαιο ανοιγμα φυσικο κι επομενο να δουλευουν και οι δελτοειδεις.

pan0z
02-03-11, 22:30
μεγαλυτερο ανοιγμα απο τους ομους χρησιμοποιω δεν παει αλλο να τα ανοιξω μετα :green:

beefmeup
02-03-11, 22:56
με πιον τροπο εννοεις οτι δινεις παραπανω εμφαση/λεπτομερια στον δελτο?

με τον πρωτο,αλλα οταν λεω λεπτομερια εννοω,κυριως σε κορυφωση.
αποτι βλεπω στην φωτο σου,εισαι καλα εκει(εχεις σχημα δλδ),οποτε αν τεντωσεις το χερι σου μπροστα κ δοκιμασεις κ τις δυο θεσεις χεριου θα καταλαβεις τι εννοω..
αλλιως θα γυρισει η κεφαλη οταν θα δοκιμασεις λαβη οπως αυτη στο πρωτο βιντ.
ασε που το περισοτερο μερος του βαρους θα πεσει στον εμπροσθιο,ενω με την κλασικη λαβη πιανει αρκετα κ ο πλαγιος.

αν δε,την ασκηση δεν την κανει καποιος καλα,με την κλασσικη λαβη πιανει περισοτερο ο πλαγιος.

Pavlos17
02-03-11, 23:02
με τον πρωτο,αλλα οταν λεω λεπτομερια εννοω,κυριως σε κορυφωση.
αποτι βλεπω στην φωτο σου,εισαι καλα εκει(εχεις σχημα δλδ),οποτε αν τεντωσεις το χερι σου μπροστα κ δοκιμασεις κ τις δυο θεσεις χεριου θα καταλαβεις τι εννοω..
αλλιως θα γυρισει η κεφαλη οταν θα δοκιμασεις λαβη οπως αυτη στο πρωτο βιντ.
ασε που το περισοτερο μερος του βαρους θα πεσει στον εμπροσθιο,ενω με την κλασικη λαβη πιανει αρκετα κ ο πλαγιος.

αν δε,την ασκηση δεν την κανει καποιος καλα,με την κλασσικη λαβη πιανει περισοτερο ο πλαγιος.

oκ τωρα σε πιασα ;)

tony7
03-03-11, 00:06
παιδιά μια ερώτηση οταν λετε set ποσες φορες εννοειται οσο μπορουμε?

beefmeup
03-03-11, 00:07
παιδιά μια ερώτηση οταν λετε set ποσες φορες εννοειται οσο μπορουμε?

δλδ?
δεν ξαναγραφεις την ερωτηση γιατι ετσι δεν πολυβγαζει νοημα.:unsure:

tony7
03-03-11, 00:12
ενώ όταν λέτε ένα set ποσες φορες σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε όσες θέλουμε η όσους μπορούμε?αυτό θέλω να μάθω

tony7
03-03-11, 00:22
κάτσε να το πω έτσι πχ κάνω pushups και μου λέει ένας κανε 2 set και εγώ μπορώ να το κάνω 30 φορες το κάνω 60 φορες αυτο σημαίνει 2 set? ελπίζω να κατάλαβες

beefmeup
03-03-11, 00:28
ενώ όταν λέτε ένα set ποσες φορες σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε όσες θέλουμε η όσους μπορούμε?αυτό θέλω να μάθω

1 σετ,αποτελειτε απο ενα Χ αριθμο επαναληψεων.
κανεις οσες μπορεις σε ενα ευρος,ας πουμε 8-10 επαναληψεις,σε καθε σετ.

η στην περιπτωση των πουσαπς που λες,κανεις οσες επεναληψεις χρειαστουν για να επιφερεις μυικη κοπωση.
διαλειμα καποια λεπτα 1-2 λογικα,κ μετα κανεις αλλο σετ παλι μεχρι μυικη κοπωση.

δεν ξερω αν εννοεις κατι τετοιο με την ερωτηση σου.

tony7
03-03-11, 00:34
αυτό εννοούσα ευχάριστο:)

Triumph
03-03-11, 14:11
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,
σήμερα έκανα άρσεις θανάτου και σε κάθε rep ακούμπαγα τα βάροι στο πάτωμα κ τα ξανασήκονα,αλλά μην φανταστείτε οτι τα άφινα απότομα απλά ακουγόταν ένα "γκουπ",
τσπ έρχεται και μου λέει ένας τυπάς μην τα αφήνεις έτσι γτ ο κραδασμός-τράνταγμα
μεταφέτεται στην μέση...κατά ποσο υσχύει αυτό; Φόραγα ζώνη κανονικά,έτσι πάντα
έκανα την άσκηση εδώ κ 4 μήνες και δν έχω καμία ενόχληση-πονο. Θα ήθελα την
γνώμη σας.

jimmy007
03-03-11, 14:37
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,
σήμερα έκανα άρσεις θανάτου και σε κάθε rep ακούμπαγα τα βάροι στο πάτωμα κ τα ξανασήκονα,αλλά μην φανταστείτε οτι τα άφινα απότομα απλά ακουγόταν ένα "γκουπ",
τσπ έρχεται και μου λέει ένας τυπάς μην τα αφήνεις έτσι γτ ο κραδασμός-τράνταγμα
μεταφέτεται στην μέση...κατά ποσο υσχύει αυτό; Φόραγα ζώνη κανονικά,έτσι πάντα
έκανα την άσκηση εδώ κ 4 μήνες και δν έχω καμία ενόχληση-πονο. Θα ήθελα την
γνώμη σας.

Προσωπικά συμφωνώ. Αν βέβαια εκτελείς την άσκηση πολύ αργά δεν υπάρχει θέμα...

Triumph
03-03-11, 14:40
αρκετά αργά..αλλά αυτός δν είναι ο ρόλος της ζώνης ; να δέχεται κραδασμούς και να σταθεροποεί τη μέση ;

Eddie
03-03-11, 15:17
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,
σήμερα έκανα άρσεις θανάτου και σε κάθε rep ακούμπαγα τα βάροι στο πάτωμα κ τα ξανασήκονα,αλλά μην φανταστείτε οτι τα άφινα απότομα απλά ακουγόταν ένα "γκουπ",
τσπ έρχεται και μου λέει ένας τυπάς μην τα αφήνεις έτσι γτ ο κραδασμός-τράνταγμα
μεταφέτεται στην μέση...κατά ποσο υσχύει αυτό; Φόραγα ζώνη κανονικά,έτσι πάντα
έκανα την άσκηση εδώ κ 4 μήνες και δν έχω καμία ενόχληση-πονο. Θα ήθελα την
γνώμη σας.

Οχι,δε συμφωνω με τον τυπο.Οταν τα κρατας στην αρνητικη φαση ζοριζεις περισσοτερο τη μεση απ το να τα αφηνεις με καποια φορα να ακουμπησουν.Δε τα φρεναρεις οπως λεμε.

jimmy007
03-03-11, 15:23
Οχι,δε συμφωνω με τον τυπο.Οταν τα κρατας στην αρνητικη φαση ζοριζεις περισσοτερο τη μεση απ το να τα αφηνεις με καποια φορα να ακουμπησουν.Δε τα φρεναρεις οπως λεμε.

Όταν τα χτυπάς κάτω δεν εξαναγκάζεις την άρθρωση να κάνει κάποια κίνηση χωρίς να χρησιμοποιείς τους μύες που ρυθμίζουν την κινησή της?

Eddie
03-03-11, 15:29
Όταν τα χτυπάς κάτω δεν εξαναγκάζεις την άρθρωση να κάνει κάποια κίνηση χωρίς να χρησιμοποιείς τους μύες που ρυθμίζουν την κινησή της?

Αφου δε ταλαντευσαι,ποια κινηση επιπλεον κανεις??Δε νομιζω..

Καταρχην δε μας ενδιαφερει και τοσο η αρνητικη φαση,οποτε αν μπορουσαμε να τα αφησουμε με δυναμη,το ιδιο και το αυτο.Απ οσο θυμαμαι στις αρσεις η παραγωγικη φαση ειναι η θετικη.

eri_87
07-03-11, 18:13
Όταν θέλουμε να χάσουμε λίπος μπορούμε να κάνουμε κάποια αλλαγή στην προπόνηση; Δηλ αν εγώ θέλω να χάσω λίπος αλλά εκεί που φαίνεται και με ενοχλεί περισσότερο είναι στα χέρια και τα πόδια, μπορώ να κάνω κάτι με την προπόνηση ώστε να έχω λιγότερο πρήξιμο σε αυτά τα σημεία;
Ας πούμε στήθος-πλάτη δεν αλλάζω τίποτα στη προπόνηση γιατί δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν θέλω χέρια-πόδια να "ξεφουσκώσουν" τί κάνω; :unsure: Συνεχίζω κανονικά προπονήσεις και με διατροφή θα φτιάξουν ή πρέπει να παίζω πιο χαλαρές προπονήσεις;

Και επίσης το ποδήλατο βοηθάει στο πρήξιμο ή το "ξεφούσκωμα" των ποδιών;

Αυτά τα ολίγα... :turtle:

spyros Bodybuilding
07-03-11, 22:19
παιδια θα σας πω κατι τρελο αλλα θελω να μου απαντησε μπορω να κανω ολεσ τισ μυικεσ ομαδεσ την ιδια μερα και να τησ συνεχιζω μερα παρα μερα π.χ δευτερα ολες και μετα τετρατη κτλ εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι μυς θελουν 48 ωρες ξεκουραση για να τους ξαναγυμνασεις παλι οποτε ειναι εφικτο αυτο που λεω αν δεν γινεται θελω να μου πειτε και τους λογους που δεν γινεται

Pavlos17
07-03-11, 22:51
παιδια θα σας πω κατι τρελο αλλα θελω να μου απαντησε μπορω να κανω ολεσ τισ μυικεσ ομαδεσ την ιδια μερα και να τησ συνεχιζω μερα παρα μερα π.χ δευτερα ολες και μετα τετρατη κτλ εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι μυς θελουν 48 ωρες ξεκουραση για να τους ξαναγυμνασεις παλι οποτε ειναι εφικτο αυτο που λεω αν δεν γινεται θελω να μου πειτε και τους λογους που δεν γινεται

αυτο φιλε που λες ειναι κυκλικο,και ειναι μονο για προσαρμωγη στους αρχαριους,η αν καπιος ειχε αποχη απο τα βαρη για καποιο καιρο ωστε να επανενταχθει...τωρα κυκλικο για προχωρημενο δεν λεει,απαντησες και μονος σου.

jimmy007
08-03-11, 01:34
Αφου δε ταλαντευσαι,ποια κινηση επιπλεον κανεις??Δε νομιζω..

Καταρχην δε μας ενδιαφερει και τοσο η αρνητικη φαση,οποτε αν μπορουσαμε να τα αφησουμε με δυναμη,το ιδιο και το αυτο.Απ οσο θυμαμαι στις αρσεις η παραγωγικη φαση ειναι η θετικη.

Kαταρχάς,ερέθισμα οι μύες δεν δέχονται μόνο στη σύσπαση(θετική) αλλά και στην διάταση(ακόμα και στην προδιάταση). Οι μύες στο σώμα μας επιτρέπουν την κίνηση των αρθρώσεων. Αν οι αρθρώσεις κινούνται εξαιτίας έργου που δεν προέρχεται από μυική κίνηση, αλλά είναι εξωτερικό, έχω την εντύπωση πως επιβαρύνονται. Στην προκειμένη περίπτωση το εξωτερικό έργο είναι η κινητική ενέργεια που μένει μετά την αναπήδηση της μπάρας στο πάτωμα. Αν δεν κατάλαβες τι εννοώ, πες μου να γίνω πιο αναλυτικός..:thumbup::thumbup:


Όταν θέλουμε να χάσουμε λίπος μπορούμε να κάνουμε κάποια αλλαγή στην προπόνηση; Δηλ αν εγώ θέλω να χάσω λίπος αλλά εκεί που φαίνεται και με ενοχλεί περισσότερο είναι στα χέρια και τα πόδια, μπορώ να κάνω κάτι με την προπόνηση ώστε να έχω λιγότερο πρήξιμο σε αυτά τα σημεία;
Ας πούμε στήθος-πλάτη δεν αλλάζω τίποτα στη προπόνηση γιατί δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν θέλω χέρια-πόδια να "ξεφουσκώσουν" τί κάνω; :unsure: Συνεχίζω κανονικά προπονήσεις και με διατροφή θα φτιάξουν ή πρέπει να παίζω πιο χαλαρές προπονήσεις;

Και επίσης το ποδήλατο βοηθάει στο πρήξιμο ή το "ξεφούσκωμα" των ποδιών;

Αυτά τα ολίγα... :turtle:
Καταρχάς, το μεταπροπονητικό πρήξιμο δεν διαρκεί πολύ, οπότε δεν νομίζει να έχεις μεγάλη διαφορά αν αλλάξεις κάτι. Eιδικά στις γυναίκες αυτό είναι λιγότερο έντονο λόγω διαφορετικότητας των ορμονών.


παιδια θα σας πω κατι τρελο αλλα θελω να μου απαντησε μπορω να κανω ολεσ τισ μυικεσ ομαδεσ την ιδια μερα και να τησ συνεχιζω μερα παρα μερα π.χ δευτερα ολες και μετα τετρατη κτλ εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι μυς θελουν 48 ωρες ξεκουραση για να τους ξαναγυμνασεις παλι οποτε ειναι εφικτο αυτο που λεω αν δεν γινεται θελω να μου πειτε και τους λογους που δεν γινεται

Η αννάρωση δεν είναι standard. Εξαρτάται από το ερέθισμα που δίνεις, τη διατροφή και την ξεκούραση... Αυτό που λες γίνεται και εγώ θα το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να κάψει λίπος γρήγορα....

Slack `N Track
08-03-11, 01:49
αρκετά αργά..αλλά αυτός δν είναι ο ρόλος της ζώνης ; να δέχεται κραδασμούς και να σταθεροποεί τη μέση ;

Η ζωνη δεν ειναι αποσβεστης κραδασμων...

Καθε κινηση που δεν ειναι 100 % ελεγχομενη απο το μυικο συστημα ενδεχεται να προκαλεσει καποια βλαβη. Εαν δλδ η κινηση δεν ειναι απολυτα ελεγχομενη εστω λιγο να ξεφυγει ισως να σε βλαψει.

Παραυτα ενα σκαμπο κατω απο τα ποδια σου, η δυο plates σε καθε ποδι θα σου δωσουν τους λιγους ποντους αερα ωστε να μην ακουμπαν ta plates στο πατωμα.

Συμφωνω οτι δεν ειναι σωστη εκτελεση της ασκησης και αφου δεν ειναι 100 % ελεγχομενη η κινηση μπορει να σε βλαψει.

eri_87
08-03-11, 18:24
Όταν θέλουμε να χάσουμε λίπος μπορούμε να κάνουμε κάποια αλλαγή στην προπόνηση; Δηλ αν εγώ θέλω να χάσω λίπος αλλά εκεί που φαίνεται και με ενοχλεί περισσότερο είναι στα χέρια και τα πόδια, μπορώ να κάνω κάτι με την προπόνηση ώστε να έχω λιγότερο πρήξιμο σε αυτά τα σημεία;
Ας πούμε στήθος-πλάτη δεν αλλάζω τίποτα στη προπόνηση γιατί δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν θέλω χέρια-πόδια να "ξεφουσκώσουν" τί κάνω; :unsure: Συνεχίζω κανονικά προπονήσεις και με διατροφή θα φτιάξουν ή πρέπει να παίζω πιο χαλαρές προπονήσεις;

Και επίσης το ποδήλατο βοηθάει στο πρήξιμο ή το "ξεφούσκωμα" των ποδιών;

Αυτά τα ολίγα... :turtle:



Καταρχάς, το μεταπροπονητικό πρήξιμο δεν διαρκεί πολύ, οπότε δεν νομίζει να έχεις μεγάλη διαφορά αν αλλάξεις κάτι. Eιδικά στις γυναίκες αυτό είναι λιγότερο έντονο λόγω διαφορετικότητας των ορμονών.


Μάλλον δεν έθεσα σωστά την ερώτηση... Δεν αναφέρομαι στο πρήξιμο της ημέρας, αλλά μακροπρόθεσμα στην απώλεια λίπους από την περιοχή.
Δηλ παίζει ρόλο η ένταση της προπόνησης και οι επαναλήψεις στο να "λεπτύνουν" τα χέρια κ πόδια; Ή όλα εξαρτώνται από τη διατροφή και το χάσιμο λίπους;

Και το άλλο με το ποδήλατο.... Ρωτάω αν βοηθάει στην απώλεια λίπους από τα πόδια ή όχι. Ή δε παίζει ρόλο... :unsure:

Eddie
08-03-11, 21:26
Μάλλον δεν έθεσα σωστά την ερώτηση... Δεν αναφέρομαι στο πρήξιμο της ημέρας, αλλά μακροπρόθεσμα στην απώλεια λίπους από την περιοχή.
Δηλ παίζει ρόλο η ένταση της προπόνησης και οι επαναλήψεις στο να "λεπτύνουν" τα χέρια κ πόδια; Ή όλα εξαρτώνται από τη διατροφή και το χάσιμο λίπους;

Και το άλλο με το ποδήλατο.... Ρωτάω αν βοηθάει στην απώλεια λίπους από τα πόδια ή όχι. Ή δε παίζει ρόλο... :unsure:

Μπορει να πω και βλακεια,αλλα δε πειραζει:green:

Νομιζω οτι με το ποδηλατο αφου γυμναζεις ποδια αναπτυσεις τους μυες και διωχνεις λιπος.Δλδ θα αρχισουν να κοβουν σιγα σιγα,επισης εχω ακουσει και ενα σεναριο οτι με την πολυ αεροβια καις και μυικο ιστο στα ποδια,λογο της συνεχης εντασης.

Οριστε το πα,βαρατε τωρα :turtle:

jimmy007
08-03-11, 22:16
Μάλλον δεν έθεσα σωστά την ερώτηση... Δεν αναφέρομαι στο πρήξιμο της ημέρας, αλλά μακροπρόθεσμα στην απώλεια λίπους από την περιοχή.
Δηλ παίζει ρόλο η ένταση της προπόνησης και οι επαναλήψεις στο να "λεπτύνουν" τα χέρια κ πόδια; Ή όλα εξαρτώνται από τη διατροφή και το χάσιμο λίπους;

Και το άλλο με το ποδήλατο.... Ρωτάω αν βοηθάει στην απώλεια λίπους από τα πόδια ή όχι. Ή δε παίζει ρόλο... :unsure:
Ο όγκος των(χέρια,πόδια) καθορίζεται από το μυικό ιστό και το λιπώδη ιστό. Όσο περισσότερο έχουμε από καθένα από τα 2, τόσα μεγαλύτερα φαίνονται και τα 2..
Οπότε αν θες λεπτά άκρα, προσπάθησε να κάψεις όσο περισσότερο λίπος μπορείς και μην κάνεις υπερβολές στην προπόνηση χεριών-ποδιών.
Το ποδήλατο βοηθά στην μυική ανάπτυξη των ποδιών(δουλεύει κυρίως την εσωτερική κεφαλή του τετρακέφαλου) αλλά ταυτόχρονα μπορεί να βοηθήσει στην καύση λίπους ως αερόβια δραστηριότητα.. Οπότε δεν μπορεί να πει κάποιος αν αυξάνει ή μειώνει τον όγκο των ποδιών. Εξαρτάται από την διατροφή σου..


Μπορει να πω και βλακεια,αλλα δε πειραζει:green:

Νομιζω οτι με το ποδηλατο αφου γυμναζεις ποδια αναπτυσεις τους μυες και διωχνεις λιπος.Δλδ θα αρχισουν να κοβουν σιγα σιγα,επισης εχω ακουσει και ενα σεναριο οτι με την πολυ αεροβια καις και μυικο ιστο στα ποδια,λογο της συνεχης εντασης.

Οριστε το πα,βαρατε τωρα :turtle:

Ισχύει ότι βοηθάς στη μυική ανάπτυξη αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι καις και λίπος. Απλά όσο περισσότερη μυικότητα έχεις,τόσο πιο κομμένος/η δείχνεις.
Με τη συνεχή αερόβια μπορεί να μην επιτρέπεις στους μύες των ποδιών να αναρρώσουν πλήρως αλλά και πάλι με σωστή διατροφή είναι πρακτικά αδύνατο να καταβολιστείς.:thumbup::thumbup::toast:

giannis64
08-03-11, 22:25
εδω τώρα με τα πόδια είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. με το ποδήλατο δεν αποκτάς μυικοτητα. εδω παίζεις με την κυκλοφορία του αίματος και κάνοντας αερόβια δεν την αποκτάς. (την μυικοτητα). για να αποκτήσεις μυικοτητα στο ποδήλατο θα πρέπει να δουλέψεις σε βαθμό που θα περιέχει μεγάλη αντίσταση, κάτι που θα ανεβάσει σίγουρα τους παλμούς, που σημαίνει παπαλα αερόβια. περνάς σε αναερόβια.
κάτι τέτοιο σίγουρα σημαίνει και περισσότερα νερά, άρα και θολούρα.

είπαμε και σε άλλα θέματα το πως θα αποκτήσεις γράμμωση στα πόδια.

eri_87
08-03-11, 22:28
Ο όγκος των(χέρια,πόδια) καθορίζεται από το μυικό ιστό και το λιπώδη ιστό. Όσο περισσότερο έχουμε από καθένα από τα 2, τόσα μεγαλύτερα φαίνονται και τα 2..
Οπότε αν θες λεπτά άκρα, προσπάθησε να κάψεις όσο περισσότερο λίπος μπορείς και μην κάνεις υπερβολές στην προπόνηση χεριών-ποδιών.
Το ποδήλατο βοηθά στην μυική ανάπτυξη των ποδιών(δουλεύει κυρίως την εσωτερική κεφαλή του τετρακέφαλου) αλλά ταυτόχρονα μπορεί να βοηθήσει στην καύση λίπους ως αερόβια δραστηριότητα.. Οπότε δεν μπορεί να πει κάποιος αν αυξάνει ή μειώνει τον όγκο των ποδιών. Εξαρτάται από την διατροφή σου..


Εδώ θα ήθελα μια διευκρίνηση... Δηλ να κάνω περισσότερες επαναλήψεις (με λιγότερα κιλά) απότι στις υπόλοιπες μυικές ομάδες και απότι έκανα μέχρι τώρα; Ή να μην είναι με μεγάλη ένταση η προπόνηση;
Για το ποδήλατο λογικά παίζει ρόλο η αντίσταση που βάζω.... άρα καλύτερα να μη βάζω μεγάλη αντίσταση και να τρέχω με μεγαλύτερη ταχύτητα για να έχω τους σφυγμούς που θέλω...
Ξέρω ότι βασικά παίζει ρόλο η διατροφή, αλλά ψάχνω και την προπόνηση...

edit: τώρα είδα το μνμ σου Γιάννη... Άρα καλά κατάλαβα για το ποδήλατο. Στην ένταση που κάνω (αερόβια) δεν έχω πρόβλημα.

spyros Bodybuilding
08-03-11, 22:28
τωρα κυκλικο για προχωρημενο δεν λεει,απαντησες και μονος σου.

γιατι δεν λεει εμενα το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο οταν το διαβασα ειναι επειδη του προχωρημενου θα του βγαινει η ψυχη πολλα σετ σε καθε μυικη ομαδα μεγαλη ενταση κ.α τον πετυχα τον λογο για τον οποιο δεν λεει να κανεις για προχωρημενους η υπαρχει και αλλος λογος π.χ να του δημιουργει κανενα προβλημα:unsure:

MusclesOfShadow
09-03-11, 01:45
Παιδια πηγαινω μολις 2 φορες την εβδομαδα προπονηση.
Στοχος (ζωης) ειναι να παρω ΠΟΛΥΥΥ ογκο.
Εχετε τιπς η τιποτα τετοιο για σκληροπυρηνικη διατροφη και προπονηση? Κανα λινκ??
Ο,τι εχει ο καθενας μαγκες, παλια εψαχνα και μονος μου, τωρα δεν προλαβαινω!
Θελω ογκο, δεν μενδιαφερει η γραμμωση.
Thnxxx:thumbup:

deluxe
09-03-11, 03:00
Για να γυμνασω πισω ωμους, κανω κωπηλατικη ωμων με ανοικτη λαβη. Αλλα δε βλεπω να τη κανει καποιος αλλος αυτη τη ασκηση.. Μηπως να την αλλαξω; Γιατι λογικα και οι πιεσεις ωμων ή και οι πλαγιες εκτασεις γυμναζουν πισω ωμους.

Eddie
09-03-11, 03:10
Για να γυμνασω πισω ωμους, κανω κωπηλατικη ωμων με ανοικτη λαβη. Αλλα δε βλεπω να τη κανει καποιος αλλος αυτη τη ασκηση.. Μηπως να την αλλαξω; Γιατι λογικα και οι πιεσεις ωμων ή και οι πλαγιες εκτασεις γυμναζουν πισω ωμους.

Καμια σχεση..ολες οι ασκησεις που γραφεις δεν εχουν σχεση με τον πισω δελτοειδη.Για πισω δελτοειδεις οι πιο συνηθισμενες ασκησεις ειναι εκτασεις αλτηρων σκυφτος,εκτασεις αλτηρων σκυφτος καθισμενος σε παγκο και αναποδες διασταυρωσεις τροχαλιας,δλδ δεξι χερι αριστερη τροχαλια απο ψηλα και το αντιστροφο.

Αντωνης
09-03-11, 12:51
Παιδια πηγαινω μολις 2 φορες την εβδομαδα προπονηση.
Στοχος (ζωης) ειναι να παρω ΠΟΛΥΥΥ ογκο.
Εχετε τιπς η τιποτα τετοιο για σκληροπυρηνικη διατροφη και προπονηση? Κανα λινκ??
Ο,τι εχει ο καθενας μαγκες, παλια εψαχνα και μονος μου, τωρα δεν προλαβαινω!
Θελω ογκο, δεν μενδιαφερει η γραμμωση.
Thnxxx:thumbup:

Με μονο 2 φορες την βδομαδα πρεπει να πιεστεις αρκετα στις προπονες για να εχεις καποια αναπτυξη.Εγω σ αυτες τις 2 προπονες θα εκανα μονο βασικες ασκησεις και θα τις χωριζα σε ανω και κατω σωμα.Δηλαδη καπως ετσι

1η μερα
Αρσεις θανατου
Μονοζυγο(διαφορετικη εναλλαγη καθε φορα)
Κωπηλατικη(το ιδιο με το μονοζυγο)
Παγκος
Βυθισεις
Στρατιωτικες πιεσεις

2η μερα
Σκουωτ
Λεγκ εξτενσιον
Αρσεις θανατου με λυγισμενα ποδια
Προβολες με αλτηρες
Γαμπες

Και την 2η μερα αν μου περισσευε δυναμη θα εκανα και καμια ασκηση απομωνοσης για το ανω σωμα.
Αφου λες οτι σε ενδιαφερει μονο ο ογκος,τοτε θα παιξεις στο φασμα των 8-10 επαναληψεων.
Επισης θα φτανεις μονο σε ενα σετ σε καθε ασκηση μεχρι αποτυχιας(ισως και σε κανενα),καθως αν το κανεις σε παραπανω σετ αποκλειεται,ειδικα την πρωτη μερα,να εχεις δυναμη μετα απο 3-4 ασκησεις.

Pavlos17
09-03-11, 13:12
Παιδια πηγαινω μολις 2 φορες την εβδομαδα προπονηση.
Στοχος (ζωης) ειναι να παρω ΠΟΛΥΥΥ ογκο.
Εχετε τιπς η τιποτα τετοιο για σκληροπυρηνικη διατροφη και προπονηση? Κανα λινκ??
Ο,τι εχει ο καθενας μαγκες, παλια εψαχνα και μονος μου, τωρα δεν προλαβαινω!
Θελω ογκο, δεν μενδιαφερει η γραμμωση.
Thnxxx:thumbup:
φαγητο is your friend

MusclesOfShadow
09-03-11, 13:18
Για να γυμνασω πισω ωμους, κανω κωπηλατικη ωμων με ανοικτη λαβη. Αλλα δε βλεπω να τη κανει καποιος αλλος αυτη τη ασκηση.. Μηπως να την αλλαξω; Γιατι λογικα και οι πιεσεις ωμων ή και οι πλαγιες εκτασεις γυμναζουν πισω ωμους.
Εμενα η κωπηλατικη στην τροχαλια και με μπαρα (ξες, σκυφτος) πιανει παρα πολυ πισω δελτοειδης. Βλεπεις και στο youtube πως πρηζονται οι μεγαλοι αθλητες απαυτες τις ασκησεις. Αλλιως, οπως και ο φιλος ειπε, αναποδες διασταυρωσεις στην τροχαλια, μετα προτεινω ΑΡΣΕΙΣ ΩΜΩΝ με αλτηρες η μπαρα. Και να ξερεις οτι αν θες να πιαστεις σε ενα συγκεκριμενο σημειο του σωματος σου, δεν αρκει μονο η ασκηση, αλλα το πως θα την εκτελεσεις, και γενικα η συνδεση νου-μυων.:weights:


Με μονο 2 φορες την βδομαδα πρεπει να πιεστεις αρκετα στις προπονες για να εχεις καποια αναπτυξη.Εγω σ αυτες τις 2 προπονες θα εκανα μονο βασικες ασκησεις και θα τις χωριζα σε ανω και κατω σωμα.Δηλαδη καπως ετσι

1η μερα
Αρσεις θανατου
Μονοζυγο(διαφορετικη εναλλαγη καθε φορα)
Κωπηλατικη(το ιδιο με το μονοζυγο)
Παγκος
Βυθισεις
Στρατιωτικες πιεσεις

2η μερα
Σκουωτ
Λεγκ εξτενσιον
Αρσεις θανατου με λυγισμενα ποδια
Προβολες με αλτηρες
Γαμπες

Και την 2η μερα αν μου περισσευε δυναμη θα εκανα και καμια ασκηση απομωνοσης για το ανω σωμα.
Αφου λες οτι σε ενδιαφερει μονο ο ογκος,τοτε θα παιξεις στο φασμα των 8-10 επαναληψεων.
Επισης θα φτανεις μονο σε ενα σετ σε καθε ασκηση μεχρι αποτυχιας(ισως και σε κανενα),καθως αν το κανεις σε παραπανω σετ αποκλειεται,ειδικα την πρωτη μερα,να εχεις δυναμη μετα απο 3-4 ασκησεις.

Υπερβολικα απλες ασκησεις:unsure: Εγω στο προγραμμα μου(κανω βεβαια το λαθος και το τροποποιω συχνα) κανω:
Στηθος-Πλατη
-πιεσεις παγκου
-διασταυρωσεις στην τροχαλια
-αρσεις χεριων απο αυχενα(σαν pull over αλλα με μπαρα)
-κωπηλατικη στην τροχαλια
-κωπηλατικη με μπαρα
-αναποδες διασταυρωσεις στην τροχαλια
Ποδια-Ωμοι
-Πρεσσα
-Καθισματα
-Αρσεις Θανατου
-αρσεις μπαρας(για μπροστινους δελτοειδης-σαν προβολες με αλτηρες)
-πλαγιες ανυψωσεις αλτηρων
-αρσεις ωμων

Χμμ, απλα πολλες φορες δεν εχω ενεργεια-λογω υπνου πιστευω. Καμια αλλη ιδεα, γενικα?
Τhnxx guys;)

MusclesOfShadow
09-03-11, 13:23
φαγητο is your friend

Ωραιοςςςςς! Κανα λινκ για ειδος διατροφης ΜΟΝΟ ογκου???

Pavlos17
09-03-11, 13:30
Ωραιοςςςςς! Κανα λινκ για ειδος διατροφης ΜΟΝΟ ογκου???

φαε μακ ντοναλντς ρε...(πλακα κανω):green: για ψαξε λιγο το φορουμ...

Αντωνης
09-03-11, 13:31
Υπερβολικα απλες ασκησεις:unsure: Εγω στο προγραμμα μου(κανω βεβαια το λαθος και το τροποποιω συχνα) κανω:
Στηθος-Πλατη
-πιεσεις παγκου
-διασταυρωσεις στην τροχαλια
-αρσεις χεριων απο αυχενα(σαν pull over αλλα με μπαρα)
-κωπηλατικη στην τροχαλια
-κωπηλατικη με μπαρα
-αναποδες διασταυρωσεις στην τροχαλια
Ποδια-Ωμοι
-Πρεσσα
-Καθισματα
-Αρσεις Θανατου
-αρσεις μπαρας(για μπροστινους δελτοειδης-σαν προβολες με αλτηρες)
-πλαγιες ανυψωσεις αλτηρων
-αρσεις ωμων

Χμμ, απλα πολλες φορες δεν εχω ενεργεια-λογω υπνου πιστευω. Καμια αλλη ιδεα, γενικα?
Τhnxx guys;)

Tι εννοεις οταν λες απλες?Το μυστικο στις ''απλες''(=πολυαρθρικες) βρισκεται...
Κανεις μονο 2 φορες την βδομαδα προπονηση και οι 3/5 ασκησεις που κανεις ειναι isolated και μερικες μαλιστα υπερβολικα isolated...Θα το δεχομουν(τεσπα)αν εκανες 4-5 φορες την βδομαδα προπονα αλλα με μονο 2 προπονες να ειναι ο μεγαλυτερος ογκος ασκησεις απομωνοσης?

Stick to the basics man...

MusclesOfShadow
09-03-11, 13:43
Tι εννοεις οταν λες απλες?Το μυστικο στις ''απλες''(=πολυαρθρικες) βρισκεται...
Κανεις μονο 2 φορες την βδομαδα προπονηση και οι 3/5 ασκησεις που κανεις ειναι isolated και μερικες μαλιστα υπερβολικα isolated...Θα το δεχομουν(τεσπα)αν εκανες 4-5 φορες την βδομαδα προπονα αλλα με μονο 2 προπονες να ειναι ο μεγαλυτερος ογκος ασκησεις απομωνοσης?

Stick to the basics man...

Καλα, οχι και τοοοοοσο isolated, ουτε χερια δεν εχω βαλει μεσα.:green::green: Απλα δουλευοθν για μενα. οΝΤως ισως δοκιμασω μια πιο απλη και solid προπονηση απλα αμφιβαλλω για τους ωμους, που δεν ειχες βαλει καν μεσα στο προγραμμα. Θα ρωτησω και τον γυμναστη μου βεβαια, που ειναι πραγματικα επαγγελματιας, και ξερει απο προπονησεις με βαρη, απλα δεν ειναι του bodybuilding και απ'ο,τι καταλαβαινω, ισως δεν συμφωνησει απολυτα με τους στοχους μου(:evil2:) εκτος και αν το παρει επαγγελματικα.;)

Pavlos17
09-03-11, 13:44
Καλα, οχι και τοοοοοσο isolated, ουτε χερια δεν εχω βαλει μεσα.:green::green: Απλα δουλευοθν για μενα. οΝΤως ισως δοκιμασω μια πιο απλη και solid προπονηση απλα αμφιβαλλω για τους ωμους, που δεν ειχες βαλει καν μεσα στο προγραμμα. Θα ρωτησω και τον γυμναστη μου βεβαια, που ειναι πραγματικα επαγγελματιας, και ξερει απο προπονησεις με βαρη, απλα δεν ειναι του bodybuilding και απ'ο,τι καταλαβαινω, ισως δεν συμφωνησει απολυτα με τους στοχους μου(:evil2:) εκτος και αν το παρει επαγγελματικα.;)

και οι στρατιωτικες πιεσεις τι ειναι? :unsure:

MusclesOfShadow
09-03-11, 13:57
και οι στρατιωτικες πιεσεις τι ειναι? :unsure:

Για μπροστινους δελτοειδης και τους οδοντωτους μυες;)

Αντωνης
09-03-11, 14:31
Oι ωμοι φιλε εμπλεκονται σε ολες τις ασκησεις της πρωτης μερας που εβαλα.Δεν χρειαζεται να κανεις αποκλειστικα ασκησεις για ωμους για να τους γυμνασεις,εκτος και αν εχεις ενα στρεμμα ωμο και θες να τον γυμνασεις απο ολες τις πλευρες.

MusclesOfShadow
09-03-11, 14:32
Oι ωμοι φιλε εμπλεκονται σε ολες τις ασκησεις της πρωτης μερας που εβαλα.Δεν χρειαζεται να κανεις αποκλειστικα ασκησεις για ωμους για να τους γυμνασεις,εκτος και αν εχεις ενα στρεμμα ωμο και θες να τον γυμνασεις απο ολες τις πλευρες.

Ετσα, τωρα συμφωνουμε:welcome::welcome::green:;););););););););)

deluxe
09-03-11, 17:02
http://www.exrx.net/AnimatedEx/DeltoidPosterior/CBSeatedRearDeltRow.gif

Αυτη εδω την ασκηση εννοω. Ειναι καλη για πισω ωμους;

Βαζω τη λαβη που εχουμε οταν κανουμε καμψεις δικεφαλων στη τροχαλια. Και το σχοινι δεν ειναι τοσο ψηλα εμενα.. Ειναι χαμηλα οπως στη κωπηλατικη. Ισως θελει να την αλλαξω...

Θα δοκιμασω και με μπαρα την επομενη φορα, να δω..

Titanium
09-03-11, 17:05
http://www.exrx.net/AnimatedEx/DeltoidPosterior/CBSeatedRearDeltRow.gif

Αυτη εδω την ασκηση εννοω. Ειναι καλη για πισω ωμους;

Βαζω τη λαβη που εχουμε οταν κανουμε καμψεις δικεφαλων στη τροχαλια. Και το σχοινι δεν ειναι τοσο ψηλα εμενα.. Ειναι χαμηλα οπως στη κωπηλατικη. Ισως θελει να την αλλαξω...

Θα δοκιμασω και με μπαρα την επομενη φορα, να δω..

Η σταρ γουορς???:green:

Pavlos17
09-03-11, 17:09
σηκωνεις τα φωτοσπαθα στο υψος του κεφαλιου και τα κουνας :thumbup:

deluxe
09-03-11, 17:12
Βρηκα και τη σωστη που κανω και εγω. Με αυτη τη λαβη.

http://www.exrx.net/AnimatedEx/DeltoidPosterior/CBRearDeltRow.gif

Pavlos17
09-03-11, 17:25
Βρηκα και τη σωστη που κανω και εγω. Με αυτη τη λαβη.

http://www.exrx.net/AnimatedEx/DeltoidPosterior/CBRearDeltRow.gif

παλι με τον ιδιο τροπο κραταει τα φωτοσπαθα

deluxe
09-03-11, 18:38
Ενταξει στο θεμα μας. Ειναι καλη για πισω δελτοειδεις ή οχι; Αν και λεει οτι θελει λιγα κιλα, για να σε πιανει καλυτερα και να κανεις πιο σωστη τεχνικη.

giannis64
09-03-11, 18:48
ντελουξ μαλλον βλεπεις κατι στις φωτο που εμεις αδυνατουμε να δουμε. οποτε ............:unsure:

deluxe
09-03-11, 19:20
Α ναι το γνωστο βλακοσιτε.. Το ξεχασα οτι τα κανει ετσι. Τωρα το προσεξα.. Οριστε δινω ολοκληρη τη σελιδα..

http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidPosterior/CBRearDeltRow.html

humanoid
09-03-11, 19:25
Δοκιμασε την κ βλεπεις

deluxe
09-03-11, 20:02
Την κανω εδω και μηνες, απλα δε ξερω αν ειναι τοσο καλη οσο οι αλλες.. Και δε εχω δει και κανεναν στο γυμναστηριο να την κανει.

Pavlos17
09-03-11, 20:03
Την κανω εδω και μηνες, απλα δε ξερω αν ειναι τοσο καλη οσο οι αλλες.. Και δε εχω δει και κανεναν στο γυμναστηριο να την κανει.

δεν υπαρχη καλη και κακη ασκηση.φυσικα και δουλευει...μαλλον εχεις ασχετους στο γυμναστηριο σου...στο δικο μου ουτε τις βασικες δεν κανουν,αρσης θανατου κλπ :unsure:

giannis_s
10-03-11, 14:15
αυτο φιλε που λες ειναι κυκλικο,και ειναι μονο για προσαρμωγη στους αρχαριους,η αν καπιος ειχε αποχη απο τα βαρη για καποιο καιρο ωστε να επανενταχθει...τωρα κυκλικο για προχωρημενο δεν λεει,απαντησες και μονος σου.

δεν..ξέρω..κάνω το triphase της scivation και τώρα είμαι στον κύκλο που παίζεις full body μερα παρά μέρα..νομίζω με πάει αρκετά καλά..οκκ δεν είμαι "Ο" προχωρημένος, και δεν ξέρω τι θα λέει σε βάθος χρόνου, αλλά τώρα ακόμα το νιώθω καλά, και έχω δοκιμάσει αρκετά είδη προπόνησης..και το λέω γιατί ξεκινώντας απο εβδομάδα πάλι πολεμική τέχνη θα πρέπει να περιορίσω τα βάρη στις 3 μέρες..ίσως πάω για το upper-lower split, εξάλλου και αυτό υπήρχε στο πρόγραμμα που κάνω..αλλά το πιο πρακτικό είναι μάλλον το full body..

chriele78
10-03-11, 15:27
Για σας παιδια
Ειμαι 33 1.78 και βαρος 81 κιλα

Γυμναζομαι αρκετα χρονια και εχω κανει απλος ενα γυμνασμενο σωμα αλλα ακομη να καταφερω να κανω το σωμα που θα ηθελα να ειχα.
Γυμναζομαι 4-5 φορες την εβδομαδα και θα θελα να μου προτεινεται ενα καλο προγραμμα.Δεν ξερω αν χρειαζομαι πιο πολυ ογκο ή πιο πολυ γραμμωση,πια η αποψη σας?

Το προγραμμα που ακολουθω μεχρι τωρα εδω και 1 1/2 μηνα ειναι το Πρόγραμμα Γράμμωσης του[Θαναση Υφαντόπουλου]και νιωθω πολυ καλα αλλα θα θαλα να το αλλαξω σε λιγο καιρο.

-ΣΤΗΘΟΣ-
1:ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ: 4X12-10-8-8
2:ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΣΙΟ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ: 4X12-10-8-8
3:ΔΙΖΥΓΟ: 4X?
4:ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
5:ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ
6:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

-ΠΛΑΤΗ-
1:ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ 1-1 ΧΕΡΙ: 4X10-8-8-6
2:ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ: 3X10-8-8
3:ΧΑΜΗΛΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΙΣΙΑ ΛΑΒΗ ΜΕ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΟ ΥΨΩΣ ΤΟΝ ΩΜΟΝ: 4Χ12-10-8-6
4:ΜΟΝΟΖΥΓΟ: 3X?
5:ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ: 3X10
6:ΓΑΜΠΕΣ: 4X20
7:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

-ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ-
1:ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
2:ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ

-ΧΕΡΙΑ-
1:ΜΑΞΗΛΑΡΙ 1-1 ΧΕΡΙ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ SUPER SET ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ: 3X12-10-8
2:ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΜΣΕΙΣ ΜΕ ΙΣΙΑ ΜΠΑΡΑ SUPER SET ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΣΤΟΝ ΙΣΙΟ ΜΕ ΣΤΡΑΒΟΜΠΑΡΑ: 3X12-10-8
3:ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ [CROSS OVER]ΠΑΝΩ ΛΑΒΕΣ SUPER SET ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΜΕ ΣΧΟΙΝΙ: 3X10
4:ΣΦΥΡΙΑ SUPER SET ΜΕ ΚΙΚ ΜΠΑΚ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ: 3X10
5:ΓΑΜΠΕΣ: 4X20
6:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

-ΩΜΟΥΣ-
1:ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPER SET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΟΡΘΙΟΣ4X12-10-8-6
2:ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER SUPER SET ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΚΥΦΤΟΣ:3Χ10
3:ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ 1-1 ΧΕΡΙ: 3X10
4:ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΟΡΘΙΟΣ SUPER SET ΤΡΑΠΕΖΟΙΔΗΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ: 3X10
5:ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
6:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

Σας ευχαριστω ;)

Pavlos17
10-03-11, 22:01
Για σας παιδια
Ειμαι 33 1.78 και βαρος 81 κιλα

Γυμναζομαι αρκετα χρονια και εχω κανει απλος ενα γυμνασμενο σωμα αλλα ακομη να καταφερω να κανω το σωμα που θα ηθελα να ειχα.
Γυμναζομαι 4-5 φορες την εβδομαδα και θα θελα να μου προτεινεται ενα καλο προγραμμα.Δεν ξερω αν χρειαζομαι πιο πολυ ογκο ή πιο πολυ γραμμωση,πια η αποψη σας?

Το προγραμμα που ακολουθω μεχρι τωρα εδω και 1 1/2 μηνα ειναι το Πρόγραμμα Γράμμωσης του[Θαναση Υφαντόπουλου]και νιωθω πολυ καλα αλλα θα θαλα να το αλλαξω σε λιγο καιρο.

-ΣΤΗΘΟΣ-
1:ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ: 4X12-10-8-8
2:ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΣΙΟ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ: 4X12-10-8-8
3:ΔΙΖΥΓΟ: 4X?
4:ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
5:ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ
6:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

-ΠΛΑΤΗ-
1:ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ 1-1 ΧΕΡΙ: 4X10-8-8-6
2:ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ: 3X10-8-8
3:ΧΑΜΗΛΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΙΣΙΑ ΛΑΒΗ ΜΕ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΟ ΥΨΩΣ ΤΟΝ ΩΜΟΝ: 4Χ12-10-8-6
4:ΜΟΝΟΖΥΓΟ: 3X?
5:ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ: 3X10
6:ΓΑΜΠΕΣ: 4X20
7:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

-ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ-
1:ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
2:ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ

-ΧΕΡΙΑ-
1:ΜΑΞΗΛΑΡΙ 1-1 ΧΕΡΙ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ SUPER SET ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ: 3X12-10-8
2:ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΜΣΕΙΣ ΜΕ ΙΣΙΑ ΜΠΑΡΑ SUPER SET ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΣΤΟΝ ΙΣΙΟ ΜΕ ΣΤΡΑΒΟΜΠΑΡΑ: 3X12-10-8
3:ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ [CROSS OVER]ΠΑΝΩ ΛΑΒΕΣ SUPER SET ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΜΕ ΣΧΟΙΝΙ: 3X10
4:ΣΦΥΡΙΑ SUPER SET ΜΕ ΚΙΚ ΜΠΑΚ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ: 3X10
5:ΓΑΜΠΕΣ: 4X20
6:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

-ΩΜΟΥΣ-
1:ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPER SET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΟΡΘΙΟΣ4X12-10-8-6
2:ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER SUPER SET ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΚΥΦΤΟΣ:3Χ10
3:ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ 1-1 ΧΕΡΙ: 3X10
4:ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΟΡΘΙΟΣ SUPER SET ΤΡΑΠΕΖΟΙΔΗΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ: 3X10
5:ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
6:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

Σας ευχαριστω ;)

το προγραμμα που παρεθεσες πιο πολυ για γραμμωση κανει μιας και εχει πολυ αεροβιο και σουπερσετς.απο την φωτο μπορω να σου πω οτι εισαι αρκετα προχωρημενος,μπορεις να το δοκιμασεις,σε συνδυασμο με διαιτα φυσικα :thumbup:

deluxe
11-03-11, 01:07
Ποδια δε γυμναζεις καθολου;

tony7
11-03-11, 01:52
παιδια γινεται πρωτα να αρχίσω προγραμα γραμοσεισ και μετα ογκο:unsure: η αναποδα

humanoid
11-03-11, 02:31
αν δεν εχεις μυς οταν διωξεις το λιπος πως θα εισαι?

tony7
11-03-11, 02:49
αν δεν εχεις μυς οταν διωξεις το λιπος πως θα εισαι?



σε μένα το λες:unsure:

deluxe
11-03-11, 05:39
Ναι, εκτος αν θελεις να γραμμωσεις τα κοκκαλα σου. Βεβαια δε μας ειπες τι σωματικο λιπος εχεις, καθως και υψος/βαρος.

tony7
11-03-11, 05:52
λίπος δεν έχω καθόλου. 1.73ύψος 65κιλά

edit. άμα εννοείς αυτά που λέτε 10%λίπος και τέτοια δεν ξέρω απλά χρειάζομαι λίγα κιλά όγκο και γράμμωση και δεν ξέρω πιο από όλα να αρχίσω πρώτα.καλά τρίτη θα γραφτό γυμναστήριο και μάλλον εκεί θα με βοηθήσουν και μετά θα σας πω τι έγινε τι διατροφή μου έδωσε και την ασκήσεις και όλα

thegravijia
11-03-11, 13:07
ξερει κανεις που μπορω να βρω ιμαντες για τα γονατα (να τα δενω εννοω πριν τα βαρια squat)-τα xtreme εχουν?

Devil
11-03-11, 13:42
ξερει κανεις που μπορω να βρω ιμαντες για τα γονατα (να τα δενω εννοω πριν τα βαρια squat)-τα xtreme εχουν?

μου φαινονται λιγο περιτα αν τα κιλα δεν ειναι πολλαααααααα...

αλλα αμα θες παρε απο εξωτερικο... εχουν σχεδον ολα τα μαγαζια που πουλαν συμπληρωματα.....

thegravijia
11-03-11, 13:51
μου φαινονται λιγο περιτα αν τα κιλα δεν ειναι πολλαααααααα...

αλλα αμα θες παρε απο εξωτερικο... εχουν σχεδον ολα τα μαγαζια που πουλαν συμπληρωματα.....
λες?
για ποια ασφαλεια λεω να τις παρω
στις 2-3 επαν κοντα στα 150βαζω κ ειμαι 83τωρα

Devil
11-03-11, 14:03
λες?
για ποια ασφαλεια λεω να τις παρω
στις 2-3 επαν κοντα στα 150βαζω κ ειμαι 83τωρα

κοιτα 9 στις 10 φορες τα χρησιμοποιουν για να κανουν παραπανω κιλα....

για ασφαλεια... ναι θα μπορουσες να τα παρεις.... αλλιως μια επιγονατιδα για να κραταει το γονατο ''ζεστο''.... και καλο ζεσταμα πριν....

chriele78
11-03-11, 14:39
το προγραμμα που παρεθεσες πιο πολυ για γραμμωση κανει μιας και εχει πολυ αεροβιο και σουπερσετς.απο την φωτο μπορω να σου πω οτι εισαι αρκετα προχωρημενος,μπορεις να το δοκιμασεις,σε συνδυασμο με διαιτα φυσικα :thumbup:

Σε ευχαριστω φιλε μου για την αποψη σου. Το εκτιμω πολυ.
Θα το συνεχισω το προγραμμα για λιγο καιρο ακομη μιας και ερχεται καλοκαιρακι σε λιγους μηνες για να γραμμωσω ακομη λιγο και θα συνεχισω μετα με ογκο

chriele78
11-03-11, 14:48
Ποδια δε γυμναζεις καθολου;

ΟΧΙ
Το ξερω ειναι λαθος αλλα βαριεμαι πολυ της ασκησεις για ποδια.
Ομως αν ειδες το προγραμμα που παραθεσα εχει πολυ αεροβια και τα εξισωνω :)

Pavlos17
11-03-11, 14:49
λίπος δεν έχω καθόλου. 1.73ύψος 65κιλά

edit. άμα εννοείς αυτά που λέτε 10%λίπος και τέτοια δεν ξέρω απλά χρειάζομαι λίγα κιλά όγκο και γράμμωση και δεν ξέρω πιο από όλα να αρχίσω πρώτα.καλά τρίτη θα γραφτό γυμναστήριο και μάλλον εκεί θα με βοηθήσουν και μετά θα σας πω τι έγινε τι διατροφή μου έδωσε και την ασκήσεις και όλα

φιλε,αν πας για γραμμωση με τετοια στατς...αστο,θες να βαλεις πολλα κιλα ακομα

Pavlos17
11-03-11, 14:50
ΟΧΙ
Το ξερω ειναι λαθος αλλα βαριεμαι πολυ της ασκησεις για ποδια.
Ομως αν ειδες το προγραμμα που παραθεσα εχει πολυ αεροβια και τα εξισωνω :)

η αεροβια δεν εχει καμια σχεση με τα ποδια,και ολη μερα να τρεχεις..

chriele78
11-03-11, 14:55
η αεροβια δεν εχει καμια σχεση με τα ποδια,και ολη μερα να τρεχεις..

Ναι ρε Παυλο εχεις δικαιο
Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να τα μεγαλωσω.Να τα διατηρω απλος γυμνασμενα θελω με το αεροβιο;)

tony7
11-03-11, 20:07
ευχάριστο παύλο :)

exkaliber
13-03-11, 15:27
κοιλιακους ραχιαιους να κανω σε μηχανημα ή σε στρωμα????

Pavlos17
13-03-11, 15:43
κοιλιακους ραχιαιους να κανω σε μηχανημα ή σε στρωμα????

σε παγκο υπερεκτασεων

spyros Bodybuilding
15-03-11, 23:04
καθε ποτε μπορω να κανω μονοζυγο ????? ρωταω γτ κανεις πολλες μθικες ομαδες μαζι :weights:

Pavlos17
15-03-11, 23:06
καθε ποτε μπορω να κανω μονοζυγο ????? ρωταω γτ κανεις πολλες μθικες ομαδες μαζι :weights:

μαζι με την πλατη.

spyros Bodybuilding
17-03-11, 17:02
καμψεις μπορω να κανω καθε μερα ???????

Pavlos17
17-03-11, 17:05
καμψεις μπορω να κανω καθε μερα ???????

αμα κανεις γυμναστηριο οχι...μπορεις να κανεις απο 1-2 σετ την μερα αν θες.εμενα με βοηθησαν παρα πολυ να βγω απο πλατω.

dionisos
17-03-11, 17:06
καμψεις μπορω να κανω καθε μερα ???????

Όταν κάνεις στήθος!

Pavlos17
17-03-11, 17:09
Όταν κάνεις στήθος!

και αυτο,σαν ζεσταμα

Polyneikos
17-03-11, 17:12
Αν παιξεις με κλειστες λαβες μπορείς να το συμπεριλαβεις και σε προπονηση τρικεφαλων.

dionisos
17-03-11, 17:15
και αυτο,σαν ζεσταμα

Μου δίνεις οδηγίες; Και σε σούπερ-σετ μ'αρέσει με βάρος στην πλάτη!

Galthazar
21-03-11, 17:48
αναλογα τον τυπο των καμψεων..υπαρχουν αλλες που γυμναζουν περισσοτερο στηθος, αλλες περισσοτερο τρικεφαλους, αλλες συμπεριλαμβανουν την πλατη και αλλες που γυμναζουν μηριαιους και γονατα!

Pavlos17
21-03-11, 18:39
Μου δίνεις οδηγίες; Και σε σούπερ-σετ μ'αρέσει με βάρος στην πλάτη!

ενοοω,πριν αρχισεις να κανεις πιεσεις στον παγκο,μπορεις να ξεκινησεις με 1-2 σετ πους απς για ζεσταμα,και μετα να μπεις στον παγκο με τα μεγιστα κιλα ;)

deluxe
21-03-11, 20:15
Εδω και αρκετο καιρο κανω μια ασκηση για στηθος με αλτηρες που ειναι μισα ανοιγματα, μισες πιεσεις. Δλδ τα σηκωνω σαν πιεσεις και στο τελος γυριζω τους αλτηρες προς τα μεσα. Κανει δουλεια;

Galthazar
21-03-11, 20:20
Εδω και αρκετο καιρο κανω μια ασκηση για στηθος με αλτηρες που ειναι μισα ανοιγματα, μισες πιεσεις. Δλδ τα σηκωνω σαν πιεσεις και στο τελος γυριζω τους αλτηρες προς τα μεσα. Κανει δουλεια;

εσυ θα μας το πεις αυτο μετα απο λιγο..

deluxe
21-03-11, 20:25
Καλα ενταξει, λαθος το διατυπωσα. Κανει δουλεια, απλα το κανετε εσεις; Δε ξερω αν καταλαβατε τι εννοω.

Κανω κανονικες πιεσεις με αλτηρες, απλα οταν σηκωνω τους αλτηρες τους γυριζω και ταυτοχρονα προς τα μεσα.

gmalamos
21-03-11, 20:52
Παιδες τους πλαγιους κοιλιακους τους γυμναζετε??Εγω παρατηρησα οτι οταν τους γυμναζα ειδα οτι μου αυξαναν τη περιφερεια και τους σταματισα..Πλεον κανω τα κλασικα τους πανω και κατω..:unsure::unsure:

Pavlos17
21-03-11, 23:42
Παιδες τους πλαγιους κοιλιακους τους γυμναζετε??Εγω παρατηρησα οτι οταν τους γυμναζα ειδα οτι μου αυξαναν τη περιφερεια και τους σταματισα..Πλεον κανω τα κλασικα τους πανω και κατω..:unsure::unsure:

καλα αυτο πως το καταλαβες?μεσα σε ποσο καιρο?μπορει να βαλες λιπος...

beefmeup
21-03-11, 23:43
Παιδες τους πλαγιους κοιλιακους τους γυμναζετε??Εγω παρατηρησα οτι οταν τους γυμναζα ειδα οτι μου αυξαναν τη περιφερεια και τους σταματισα..Πλεον κανω τα κλασικα τους πανω και κατω..:unsure::unsure:

αν γυμναζεις τους πλαγιους συστηματικα ισχυει οτι σου μεγαλωνει η περιφερεια..

Pavlos17
21-03-11, 23:44
αν γυμναζεις τους πλαγιους συστηματικα ισχυει οτι σου μεγαλωνει η περιφερεια..

υπαρχει κατι πιο τεκμηριωμενο? γιατι αρχιζω να ανησυχω :green:

beefmeup
21-03-11, 23:49
υπαρχει κατι πιο τεκμηριωμενο? γιατι αρχιζω να ανησυχω :green:

αυτο που γραφω ειναι οτι πιο τεκμηριομενο υπαρχει..:green:
μελετη τωρα δεν εχω,αλλα ισχυει κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο.

κ αν το σκεφτεις ειναι λογικο γιατι μαγαλωνουν οι μυς σε εκινη την περιοχη,αρα κ η περιφερεια..δεν εχει να κανει με το αν βαζεις λιπος η οχι,μπορει κ να μην βαλεις καθολου.

Pavlos17
21-03-11, 23:50
αυτο που γραφω ειναι οτι πιο τεκμηριομενο υπαρχει..:green:
μελετη τωρα δεν εχω,αλλα ισχυει κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο.

κ αν το σκεφτεις ειναι λογικο γιατι μαγαλωνουν οι μυς σε εκινη την περιοχη,αρα κ η περιφερεια..δεν εχει να κανει με το αν βαζεις λιπος η οχι,μπορει κ να μην βαλεις καθολου.

πφφ ε τοτε μαλλον θα σταματησω να κανω πλαγιους...και τους εκανα αρκετο καιρο

TheWorst
21-03-11, 23:52
καμψεις μπορω να κανω καθε μερα ???????

Καλυτερα θα σε ελεγα να μη κανεις .. Αν θες κανε την ημερα που εχεις στηθος ?

Titanium
22-03-11, 00:05
Παίδες να ρωτήσω κατι...
Πιες ασκήσεις αναπτησουν περισσότερο το κατω μέρος της πλάτης(ακριβώς πάνω απο την μέση δλδ):unsure:.....

Eddie
22-03-11, 00:26
Παίδες να ρωτήσω κατι...
Πιες ασκήσεις αναπτησουν περισσότερο το κατω μέρος της πλάτης(ακριβώς πάνω απο την μέση δλδ):unsure:.....

Αρσεις θανατου,υπερεκτασεις,καλημερες και λιγοτερο οι κοπηλατικες.

Titanium
22-03-11, 00:29
Αρσεις θανατου,υπερεκτασεις,καλημερες και λιγοτερο οι κοπηλατικες.

Αυτες δεν ειναι για μέση???Μεγαλώνουν το άνοιγμα στο κατω μερως????:unsure:
Ισος οι κοπιλατικες απο διαφορετικη γωνια????:unsure:

Eddie
22-03-11, 00:37
Αυτες δεν ειναι για μέση???Μεγαλώνουν το άνοιγμα στο κατω μερως????:unsure:
Ισος οι κοπιλατικες απο διαφορετικη γωνια????:unsure:

Ε τι εννοουμε μεση?Η μεση κοκκαλα εχει,πως να τη γυμνασεις??Κατω πλατη εννοω!

Ο πλατυς ραχιαιος που ξεκινα απο χαμηλα και φτανει μεχρι τα φτερα γυμναζεται κυριως με κοπηλατικες απο λιγο ορθια κλιση,δλδ οχι παραλληλα με το πατωμα αλλα λιγο πιο ορθια,οπως κανεις εσυ τωρα στο σταυρο περιπου..

Titanium
22-03-11, 00:39
Ε τι εννοουμε μεση?Η μεση κοκκαλα εχει,πως να τη γυμνασεις??Κατω πλατη εννοω!

Ο πλατυς ραχιαιος που ξεκινα απο χαμηλα και φτανει μεχρι τα φτερα γυμναζεται κυριως με κοπηλατικες απο λιγο ορθια κλιση,δλδ οχι παραλληλα με το πατωμα αλλα λιγο πιο ορθια,οπως κανεις εσυ τωρα στο σταυρο περιπου..

Α οκ ρε συ ευχαριστω....Γιαυτο τον κανω ετσι γιατι σε ολες τις αλες ειμαι πολύ σκυφτός.... οποτε οκ δεν χριαζετε να κανω και κατι αλο:unsure::thumbup:

TheWorst
22-03-11, 00:43
Παιδια κωπηλατικη με μπαρα ορθιος για ωμους με τi μπορει να την αλλαξω ? Να πιανει περιπου το ιδιο με τη κωπηλατικη με μπαρα ορθιος

Titanium
22-03-11, 00:44
Παιδια κωπηλατικη με μπαρα ορθιος για ωμους με τi μπορει να την αλλαξω ? Να πιανει περιπου το ιδιο με τη κωπηλατικη με μπαρα ορθιος

Το ιδιο ακριβώς δεν θα πιανει αλλα μπορείς να κανει εκτάσεις με αλτήρες...:thumbup:

TheWorst
22-03-11, 00:48
Το ιδιο ακριβώς δεν θα πιανει αλλα μπορείς να κανει εκτάσεις με αλτήρες...:thumbup:

Οκ Θενκς

Eddie
22-03-11, 00:48
Παιδια κωπηλατικη με μπαρα ορθιος για ωμους με τi μπορει να την αλλαξω ? Να πιανει περιπου το ιδιο με τη κωπηλατικη με μπαρα ορθιος

Η εκτασεις πλαγιες η κοπηλατικη ορθιος με αλτηρες.

gmalamos
22-03-11, 04:04
Αυτες δεν ειναι για μέση???Μεγαλώνουν το άνοιγμα στο κατω μερως????:unsure:
Ισος οι κοπιλατικες απο διαφορετικη γωνια????:unsure:

Αρσεις θανατου=οτι καλυτερο..

κουλης
22-03-11, 14:57
Αρσεις θανατου=οτι καλυτερο..

οι αρσεις θανατου γυμναζουν καθολου τους μυες της ωμοπλατης?

deluxe
22-03-11, 21:47
Ορθια κωπηλατικη ωμων σε τροχαλια με τη λαβη τρικεφαλων, την εχει δοκιμασει κανεις;

Eddie
22-03-11, 22:06
Ορθια κωπηλατικη ωμων σε τροχαλια με τη λαβη τρικεφαλων, την εχει δοκιμασει κανεις;

Nαι,πολυ gay ασκηση :green:

alexfrag18
22-03-11, 22:23
προσπαθησα σμρ να ξεκινησω το προγραμμα γραμμωσης του θαναση υφαντοπουλου που ειναι δημοσιευμενο στο forum.επειδη δεν ειχα ξανακανει super set και κυριως 8 σουπερσετ που εχει για το στηθος με 45'' διαλειμμα ενδιαμεσατα φτυσα στο 6 σετ.ισως εκανα το λαθος και φορτωνα κιλα ενω δεν επρεπε...εμπειρικα εσεις ποσα κιλα πεφτετε οταν κανετε σουπερσετ??ξερω πως αυτο πουρωταω ειναι πολυ γενικο ισως και αστοχο αλλα εμεπιρικα θελω να μου πειτε.Απλα τωρα που κανω την πρωτη μου αποπειρα για γραμμωση,φοβαμαι μην ριχνοντας κιλα στα σετ χασω μυς

deluxe
22-03-11, 23:06
Nαι,πολυ gay ασκηση :green:Χεχε, λες ε;

Γενικα παντως με τη τροχαλια μπορεις να κανεις τις περισσοτερες ασκησεις. Οπως κανω και εμπροσθιες ανυψωσεις ωμων, shrugs. Δε με πιανουν και τοσο πολυ βεβαια..

Αντωνης
23-03-11, 01:43
οχι δεν ειναι 72.
72 ειναι ο μεγιστος.
6-12 ελαχιστος
24-48 μεσος
48-72 καλοξημερωμα

Mπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος εδω γιατι με ενδιαφερει?Ποσο εργο πρεπει να παραγεις περιπου σε καθεμια απο τις 2 πρωτες κλιμακες(καλα για την τελευταια ειναι γνωστο νομιζω)?

κουλης
23-03-11, 15:38
Καλυτερα θα σε ελεγα να μη κανεις .. Αν θες κανε την ημερα που εχεις στηθος ?

γτ βρε συ περναει και η ωρα σου...ξερεις ποσες φορες μεσα στην μερα πευτω κανω καμια 15αρια και ξανασηκονομαι:green::P

Pavlos17
23-03-11, 19:13
προσπαθησα σμρ να ξεκινησω το προγραμμα γραμμωσης του θαναση υφαντοπουλου που ειναι δημοσιευμενο στο forum.επειδη δεν ειχα ξανακανει super set και κυριως 8 σουπερσετ που εχει για το στηθος με 45'' διαλειμμα ενδιαμεσατα φτυσα στο 6 σετ.ισως εκανα το λαθος και φορτωνα κιλα ενω δεν επρεπε...εμπειρικα εσεις ποσα κιλα πεφτετε οταν κανετε σουπερσετ??ξερω πως αυτο πουρωταω ειναι πολυ γενικο ισως και αστοχο αλλα εμεπιρικα θελω να μου πειτε.Απλα τωρα που κανω την πρωτη μου αποπειρα για γραμμωση,φοβαμαι μην ριχνοντας κιλα στα σετ χασω μυς

αμα εισαι αρχαριος δεν ασχολεισε με τετοιο προγραμμα,κανε διαιτα και παιξε ενα απλο προγραμμα στο γυμναστηριο με μετριες επαναληψεις να μην χανεις δυναμη...κανε αεροβιο μετα τα βαρη οταν θα ειναι πεσμενο το γλυκογονο για να αρχισει η διαδικασια καυσης λιπους.μην παρασειρεσαι απο προγραμματα γραμμωσης δεν κανουν τιποτα ιδιαιτερο,μονο η διαιτα και η αεροβια θα σε γραμμωσει.. αυτα

PANOSGATE7
28-03-11, 19:59
Παιδια μια ερωτηση μπορειτε να μου πειτε πως λεγεται το σημειο αναμεσα στον δικεφαλο και τον ωμο το οποιο περνει το σχημα <<ν>> σε ορισμενους αθλητες.Καθως επισης και πως μπορω να το εμφανισω στο χερι μου;Ευαριστω προκαταβολικα.

Pavlos17
28-03-11, 21:30
Παιδια μια ερωτηση μπορειτε να μου πειτε πως λεγεται το σημειο αναμεσα στον δικεφαλο και τον ωμο το οποιο περνει το σχημα <<ν>> σε ορισμενους αθλητες.Καθως επισης και πως μπορω να το εμφανισω στο χερι μου;Ευαριστω προκαταβολικα.

μιπως εννοεις ενα κενο που εχει?ο δικεφαλος με τον ωμο?

pan0z
28-03-11, 21:38
γιατι εχω την εντυπωση οτι μιλαει για τον τρικεφαλο?:unsure:

jimmy007
29-03-11, 01:23
γιατι εχω την εντυπωση οτι μιλαει για τον τρικεφαλο?:unsure:

Παίζει....:shock::shock:

Αντωνης
29-03-11, 01:36
Tι λετε ρε παιδια,για το καμπυλωτο ψιλοβαθουλωμα κατω απ τον ωμο μιλαει το παιδι....

Φιλε δεν ειναι δυσκολο να φανει κατι τετοιο,ακομα και εντονα,αρκει να εχεις σχετικα χαμηλο ποσοστο λιπους(13-15%) και καποια στοιχειωδη μυικοτητα...

chriele78
29-03-11, 13:17
Θα θελα να με βοηθεισετε λιγο σε καποιες ασκησεις που εχω απορειες.
Σας παραθετω πιο κατω καποιες ασκησεις εμφανες για τους πιο πολλους απο εσας.
Επειδη μερικες πιθανον να τις κανω λαθος και καποιες απο αυτες δεν τις αναγνωριζω με την ονομασια τους μπορειτε να μου βαλετε καποιες φωτογραφιες,καποια φιλμακια απο Youtube ή οπουδηποτε αλλου που να δειχνουν τις ασκησεις?

ΠΛΑΤΗ

ελξεις με κλειστη λαβη
αρση θανατου
κωπηλατικη μπαρας
κωπηλατικη στη καθιστη τροχαλια
ελξεις με κλειστη λαβη στη τροχαλια
μονοζυγο

ΩΜΟΙ

ορθια κωπηλατικη μπαρας
πλαγιες εκτασεις αλτηρων
ομοια σε προκυψη

ΧΕΡΙΑ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
καμψεις αυτοσυγκεντρωσης

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
εκτασεις γαλικες

Ευχαριστω πολυ :thumbup:

PANOSGATE7
29-03-11, 16:44
δηλαδη εχει να κανει μονο με το λιπος του χεριου;

Pavlos17
29-03-11, 16:51
δηλαδη εχει να κανει μονο με το λιπος του χεριου;

μια φωτογραφια μπορεις να βαλεις?γιατι μας εχεις μπερδεψει :unsure:

PANOSGATE7
29-03-11, 17:01
αυτο το κενο αναμεσα στον δικεφαλο και τον ωμο ενοω.Ζητω συγνωμη για την ταλαιπωρια.

PANOSGATE7
29-03-11, 19:20
μπορειτε παρακαλω να νου απαντησετε;

Αντωνης
29-03-11, 20:56
Σου απαντησα πιο πανω ρε φιλε.Ναι,με το λιπος του χεριου εχει να κανει,με την προυποθεση βεβαια οτι εχεις καποια μυικοτητα

Tolis_Builder
30-03-11, 00:51
Παιδες καλησπερα σε ολους!
Εχω ξεκινησει εδω και 10 μερες γυμναστικη(αρχαριος) με εναν πρωην bodybuilder,ο οποιος λειτουργει ως εξης:
1.Με βαζει να σηκωνω μεσαια προς βαρια βαρη
2.Δεν μου επιτρεπει να κανω καθολου διαλειμμα(Σουπερ-σετ 5 σετ εν συνεχεια και στο καπακι αλλη ασκηση).
3.Κανω μαζι του 5 μερες/εβδομαδα Δευτ,Τριτη,Τετ,Πεμ,Σαββατο!
4,Γυμναζω 2 φορες την εβδομαδα τουσ βραχιονες(δικεφ-τρικεφ).
Εγω επειδη ασχολουμουν κυριως με ενα στυλ Ρωσικης παλης,με ενδιαφερει να αποκτησω δυναμη και να μην χασω ουτε ταχυτητα αλλα ουτε και ευλυγισια.:unsure:
Με την δικη σας εμπειρια θεωρειτε οτι με γυμναζει με τον σωστο τροπο;
Ευχαριστω.

thegravijia
30-03-11, 00:55
Παιδες καλησπερα σε ολους!
Εχω ξεκινησει εδω και 10 μερες γυμναστικη(αρχαριος) με εναν πρωην bodybuilder,ο οποιος λειτουργει ως εξης:
1.Με βαζει να σηκωνω μεσαια προς βαρια βαρη
2.Δεν μου επιτρεπει να κανω καθολου διαλειμμα(Σουπερ-σετ 5 σετ εν συνεχεια και στο καπακι αλλη ασκηση).
3.Κανω μαζι του 5 μερες/εβδομαδα Δευτ,Τριτη,Τετ,Πεμ,Σαββατο!
4,Γυμναζω 2 φορες την εβδομαδα τουσ βραχιονες(δικεφ-τρικεφ).
Εγω επειδη ασχολουμουν κυριως με ενα στυλ Ρωσικης παλης,με ενδιαφερει να αποκτησω δυναμη και να μην χασω ουτε ταχυτητα αλλα ουτε και ευλυγισια.:unsure:
Με την δικη σας εμπειρια θεωρειτε οτι με γυμναζει με τον σωστο τροπο;
Ευχαριστω.

δεν υπαρχει σωστο και λαθος
προπονηση κανετε
για μενα μονο το 5 μερες με χαλαει
θα προτιμουσα 4

deluxe
30-03-11, 01:52
Mπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος εδω γιατι με ενδιαφερει?Ποσο εργο πρεπει να παραγεις περιπου σε καθεμια απο τις 2 πρωτες κλιμακες(καλα για την τελευταια ειναι γνωστο νομιζω)?Τι ακριβως ειναι αυτο παιδια;

Tolis_Builder
31-03-11, 00:40
δεν υπαρχει σωστο και λαθος
προπονηση κανετε
για μενα μονο το 5 μερες με χαλαει
θα προτιμουσα 4
Συμφωνω,εδω αναζητουμε τι ειναι καταλληλοτερο για τον καθενα μας!
Παντως θεωρω υπερβολικοτατο να θελει να γυμναζω 3 φορες σε 1 μονο εβδομαδα τους δικεφαλους βραχιονιους!!!!:shock:
Δεν βρισκεις;
Εσυ τι θα με συμβουλευες στο να κανω ωστε να αυξησω την δυναμη μου;

thegravijia
31-03-11, 01:56
Συμφωνω,εδω αναζητουμε τι ειναι καταλληλοτερο για τον καθενα μας!
Παντως θεωρω υπερβολικοτατο να θελει να γυμναζω 3 φορες σε 1 μονο εβδομαδα τους δικεφαλους βραχιονιους!!!!:shock:
Δεν βρισκεις;
Εσυ τι θα με συμβουλευες στο να κανω ωστε να αυξησω την δυναμη μου;

βραχιονες τι ειναι ?:unsure:

εξαρταται το προγραμμα αν ειναι υπερβολικο η οχι
εγω πχ και για δικεφαλα κανω πολλα κιλα 2-3 επαναληψεις αλλοι αυτο το θεωρουνε υπερβολη

για δυναμη
για μενα δυναμη αυξανεις οταν προσπαθεις να κανεις κατι περισσοτερο απο την προηγουμενη φορα
χωρις να εχει σημασια αν θα κανεις 2-3 επαν η 15-20 επαν
ετσι δυναμωνεις για μενα
κατι παραπανω απο την προηγουμενη.(καλο θα ταν να τα γραφεις σε κανα χαρτι τι εκανες οταν πας σπιτι αν δεν τα θυμασαι):toast:

Tolis_Builder
31-03-11, 18:54
βραχιονες τι ειναι ?:unsure:

Εννοω τους δικεφαλους,σωστο μου ακουγεται αυτο αλλα τι κανω εαν θελω να προσθεσω δυναμη στον κορμο μου;
Χρησιμοποιω επισης μια πρωτεινη γραμμωσης την super nitro way,τη γνωμη εχεις γιαυτη;

deluxe
01-04-11, 05:09
Τελικα το leg extension (μηχανημα), ειναι επικινδυνη ασκηση ή οχι; Ετσι ειχα δει σε ενα site. Οπως και οι οπισθολαιμιες για πλατη και ωμους.

Devil
01-04-11, 13:52
Τελικα το leg extension (μηχανημα), ειναι επικινδυνη ασκηση ή οχι; Ετσι ειχα δει σε ενα site. Οπως και οι οπισθολαιμιες για πλατη και ωμους.

αν ειναι παραγορτωμενο ναι ειναι....

eri_87
01-04-11, 13:58
Εδώ και 10μέρες κάνω καθημερινά (εκτός Κυριακής) ποδήλατο για αερόβιο, κάποιες μέρες και 2φορές... Το θέμα είναι ότι νιώθω τα πόδια (τετρακέφαλους κυρίως) ψιλο-κουρασμένα... Λογικό ακούγεται, αλλά να συνεχίσω χωρίς να δίνω σημασία ή χειρότερα θα είναι; :unsure: Αντίσταση μεγάλη δε βάζω στο ποδήλατο, αφού αερόβιο κάνω.

deluxe
01-04-11, 15:36
αν ειναι παραγορτωμενο ναι ειναι....Φιλε λες να το κοψω ή να βαλω λιγα κιλα; Γιατι στο leg extension βαζω πολλα κιλα και ζοριζομαι τρελα!

Devil
01-04-11, 16:56
Φιλε λες να το κοψω ή να βαλω λιγα κιλα; Γιατι στο leg extension βαζω πολλα κιλα και ζοριζομαι τρελα!

περιορισου σε λιγα κιλα....

οταν φορτωνα το leg ext μου ειχε βγαλει περιεργες ενοχλησεις το αριστερο γονατο.... απο τοτε κομενο το leg με πολλα κιλα....

aepiskeptis
01-04-11, 18:00
πρεπει να σκεφτεις τη συνισταμενη των δυναμεων στην αρθρωση του γονατου

οταν κανεις καθισματα η συνισταμενη ειναι καθετη
πχ αν κανεις καθισματα στη σμιθ η συνισταμενη εχει φορα προς τα μπροστα αντι για καθετα. Ουπσ!

στο λεγκ εξτενσιον που ασκειται η δυναμη, οποιος το βρει εχει κερασμα


με κερναει μια ισονατυραλ :green:

deluxe
01-04-11, 19:12
Παντως προβλημα μεχρι στιγμης απο το leg extension δεν εχω. Απο την αλλη δε ξερω, αν την βγαλω, ποια αλλη ασκηση να βαλω μετα..

Devil
01-04-11, 19:42
Παντως προβλημα μεχρι στιγμης απο το leg extension δεν εχω. Απο την αλλη δε ξερω, αν την βγαλω, ποια αλλη ασκηση να βαλω μετα..

δεν χρειαζετε να την βγαλεις..... απλα βαζεις λιγοτερα κιλα....

αλλη ασκηση..... front squat.... sissy squat

Eddie
01-04-11, 20:00
Παντως προβλημα μεχρι στιγμης απο το leg extension δεν εχω. Απο την αλλη δε ξερω, αν την βγαλω, ποια αλλη ασκηση να βαλω μετα..

Δε χρειαζεται να την βγαλεις,ειναι ισως η καλυτερη ασκηση διαχωρισμου!!Απλως για να δουλεψει καλα θελει λιγα κιλα,αρκετες επαναληψεις με δυνατο σφιξιμο στην κορυφωση,αργη αρνητικη και να κατεβαζεις το πελμα τοσο ωστε το γονατο να κανει 90* γωνια και οχι μικροτερη.

eri_87
01-04-11, 20:12
Εδώ και 10μέρες κάνω καθημερινά (εκτός Κυριακής) ποδήλατο για αερόβιο, κάποιες μέρες και 2φορές... Το θέμα είναι ότι νιώθω τα πόδια (τετρακέφαλους κυρίως) ψιλο-κουρασμένα... Λογικό ακούγεται, αλλά να συνεχίσω χωρίς να δίνω σημασία ή χειρότερα θα είναι; :unsure: Αντίσταση μεγάλη δε βάζω στο ποδήλατο, αφού αερόβιο κάνω.

Καμιά γνώμη......; :unsure:

konstpan
02-04-11, 22:33
Στην πρώτη εβδομάδα κάθε νέου προγράμματος νοιώθω πιασμένος σε όλες τις μυικές ομάδες. Μετά την πρώτη εβδομάδα όμως και παρόλο που ανεβάζω κιλά σταδιακά δεν έχω πιάσιμο. Αυτό σημαίνει απαραίτητα ότι κάτι δεν κάνω καλά ή είναι απλά κάτι γενετικό.

ΥΣ. έχω ένα χρόνο που γυμνάζομαι

thegravijia
02-04-11, 23:38
^^κατα την γνωμη δεν κανεις κατι καλα

exkaliber
03-04-11, 16:49
εχω την αισθηση οτι οταν εκανα τις επαναληψεις με διπλασιο χρονο στην αρνητικη
γεμιζε λιπος σε σχεση με τωρα που κανω σε ισους χρονους

Pavlos17
03-04-11, 16:49
εχω την αισθηση οτι οταν εκανα τις επαναληψεις με διπλασιο χρονο στην αρνητικη
γεμιζε λιπος σε σχεση με τωρα που κανω σε ισους χρονους

γεμιζες λιπος?:unsure:

exkaliber
03-04-11, 16:55
ε δεν γινομουν σαν αεροσακος
αλλα ειδικα στο μπρατσοας πουμε,γινοταν ενα ενιαιο μαλακο πραγμα
δεν ειχε αυτην την γοητευτικη διαχωριστικη γραμμη μεταξυ δικεφαλου και τρικεφαλου

Pavlos17
03-04-11, 17:05
ε δεν γινομουν σαν αεροσακος
αλλα ειδικα στο μπρατσοας πουμε,γινοταν ενα ενιαιο μαλακο πραγμα
δεν ειχε αυτην την γοητευτικη διαχωριστικη γραμμη μεταξυ δικεφαλου και τρικεφαλου

και που κολανε οι αρνητικες με το λιπος?

exkaliber
03-04-11, 17:11
η λεξη κλειδι ειναι το αργα και το γρηγορα εδω

noz1989
03-04-11, 18:54
Καμιά γνώμη......; :unsure:
εγω στην θεση σου δεν θα εκανα μεχρι να μου περναγε..

chriele78
04-04-11, 10:34
Θα θελα να με βοηθεισετε λιγο σε καποιες ασκησεις που εχω απορειες.
Σας παραθετω πιο κατω καποιες ασκησεις εμφανες για τους πιο πολλους απο εσας.
Επειδη μερικες πιθανον να τις κανω λαθος και καποιες απο αυτες δεν τις αναγνωριζω με την ονομασια τους μπορειτε να μου βαλετε καποιες φωτογραφιες,καποια φιλμακια απο Youtube ή οπουδηποτε αλλου που να δειχνουν τις ασκησεις?

ΠΛΑΤΗ

ελξεις με κλειστη λαβη
αρση θανατου
κωπηλατικη μπαρας
κωπηλατικη στη καθιστη τροχαλια
ελξεις με κλειστη λαβη στη τροχαλια
μονοζυγο

ΩΜΟΙ

ορθια κωπηλατικη μπαρας
πλαγιες εκτασεις αλτηρων
ομοια σε προκυψη

ΧΕΡΙΑ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
καμψεις αυτοσυγκεντρωσης

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
εκτασεις γαλικες

Ευχαριστω πολυ

1911 2011
06-04-11, 22:11
Παιδία έχω μια απορία όσο αφορά το πρόγραμμα μου στα χεριά! Κάνω πρόγραμμα γράμμωσης και για τα χεριά έχω 4 ασκήσεις που είναι σουπερ σετ δικέφαλα τρικέφαλα και λόγο λιγοστού χρόνου χώρισα τις 4 ασκήσεις σε άλλες 2 μέρες ( στήθος και πλάτη)! Υπάρχει πρόβλημα? Θα δυσκολευτούν να αναπτυχθούν?
Ευχαριστώ

exkaliber
07-04-11, 18:09
μιση ωρα κοιλιακοι πριν τα ποδια λεει????


εχει προγραμμα σημερα και λεω να παω

LazosOArianos
07-04-11, 22:58
παιδια να κανω ασκηση για κατω στιθος , η δεν χριαζεται; εσεις κανετε?

Creative
07-04-11, 23:31
Αν κάποιος κάνει προπόνηση 4 φορές την εβδομάδα, θα ήταν καλύτερα να γίνετε 4 μέρες σερί και μετά 3 μέρες ξεκούραση ή να ακολουθήσει για παράδειγμα ένα πρόγραμμα που να είναι μέρα παρά μέρα;:unsure:

exkaliber
08-04-11, 15:07
μιση ωρα κοιλιακοι πριν τα ποδια λεει????


εχει προγραμμα σημερα και λεω να παω

λεει δε λεει εγω πηγα :green:

COBRA_STYLE
08-04-11, 15:19
Αν κάποιος κάνει προπόνηση 4 φορές την εβδομάδα, θα ήταν καλύτερα να γίνετε 4 μέρες σερί και μετά 3 μέρες ξεκούραση ή να ακολουθήσει για παράδειγμα ένα πρόγραμμα που να είναι μέρα παρά μέρα;:unsure:
σαφως το δευτερο ειναι καλυτερο

El Topo
08-04-11, 15:44
Αν κάποιος κάνει προπόνηση 4 φορές την εβδομάδα, θα ήταν καλύτερα να γίνετε 4 μέρες σερί και μετά 3 μέρες ξεκούραση ή να ακολουθήσει για παράδειγμα ένα πρόγραμμα που να είναι μέρα παρά μέρα;:unsure:
Σίγουρα όχι το πρώτο, αλλά προσωπικά χρησιμοποιώ το 2 μέρες προπόνηση και μετά κενό.
Πιο συγκεκριμένα:
ΔΕ-ΤΡΙ προπόνηση
ΤΕ κενό
ΠΕ-ΠΑ προπόνηση
ΣΑ-ΚΥ κενό

TheWorst
08-04-11, 15:45
Παιδια πως πιστευετε οτι θα μπορουσατε να αλλαξω τις επαναληψεις ωστε να αυξησω λιγο σε δυναμη ? Δλδ μεχρι τωρα εκανα περισσοτερα πυραμιδα 12-10-8-6-4 .. Ισως και να αλλαζω καθε βδομαδα ασκησεις π.χ. αντι πιεσεις μπαρας σε οριζοντιο να κανω πιεσεις αλτηρων σε οριζοντιο ? Κτλ..

thegravijia
08-04-11, 16:03
Παιδια πως πιστευετε οτι θα μπορουσατε να αλλαξω τις επαναληψεις ωστε να αυξησω λιγο σε δυναμη ? Δλδ μεχρι τωρα εκανα περισσοτερα πυραμιδα 12-10-8-6-4 .. Ισως και να αλλαζω καθε βδομαδα ασκησεις π.χ. αντι πιεσεις μπαρας σε οριζοντιο να κανω πιεσεις αλτηρων σε οριζοντιο ? Κτλ..

καταρχας επειδη εισαι αρχαριος σταματα να κανεις μια φορα την βδομαδα καθε μυικη ομαδα
κανε προγραμματα του στυλ πανω σωμα / κατω
και απο επαν κανε 5χ5

TheWorst
08-04-11, 16:05
καταρχας επειδη εισαι αρχαριος σταματα να κανεις μια φορα την βδομαδα καθε μυικη ομαδα
κανε προγραμματα του στυλ πανω σωμα / κατω
και απο επαν κανε 5χ5

Οκ :) Απλα οταν κανω πανω σωμα / κατω παλι θα κανω μια φορα / εβδομαδα καθε μυικη ομαδα :D Δλδ ποσες να κανω 1 / μηνα ? :green:

Creative
08-04-11, 17:41
σαφως το δευτερο ειναι καλυτερο


Σίγουρα όχι το πρώτο, αλλά προσωπικά χρησιμοποιώ το 2 μέρες προπόνηση και μετά κενό.
Πιο συγκεκριμένα:
ΔΕ-ΤΡΙ προπόνηση
ΤΕ κενό
ΠΕ-ΠΑ προπόνηση
ΣΑ-ΚΥ κενό

Οκ παιδία και εγώ αυτό πίστευα, διότι κρατάς το σώμα σε εγρήγορση, απλά ήθελα και μια άλλη γνώμη.:toast:

thegravijia
08-04-11, 18:28
Οκ :) Απλα οταν κανω πανω σωμα / κατω παλι θα κανω μια φορα / εβδομαδα καθε μυικη ομαδα :D Δλδ ποσες να κανω 1 / μηνα ? :green:
οταν κανεις upper/lower θα κανεις καθε μυικη 2φορες την βδομαδα

TheWorst
11-04-11, 16:58
Παιδια μηπως ξερετε οι εμπροσθολαιμιες πιεσεις ωμων (στο smith) που ακριβως πιανουν ??

thegravijia
11-04-11, 18:46
Παιδια μηπως ξερετε οι εμπροσθολαιμιες πιεσεις ωμων (στο smith) που ακριβως πιανουν ??
:weights:

Αντωνης
11-04-11, 18:53
:weights:

whats the matter?:green:

Tις στρατιωτικες πιεσεις εννοει;)

Αλλα στρ. πιεσεις στο σμιθ απλα ΔΕΝ κανεις...

btw worst πιανουν κυριως την μπροστινη κεφαλη των ωμων,και λεω κυριως γιατι συμμετεχουν αρκετες μυικες ομαδες οταν τις κανεις σωστα,δηλαδη με ελευθερη εκτελεση και ορθιος

geo28
11-04-11, 18:59
whats the matter?:green:

Tις στρατιωτικες πιεσεις εννοει;)

Αλλα στρ. πιεσεις στο σμιθ απλα ΔΕΝ κανεις...

btw worst πιανουν κυριως την μπροστινη κεφαλη των ωμων,και λεω κυριως γιατι συμμετεχουν αρκετες μυικες ομαδες οταν τις κανεις σωστα,δηλαδη με ελευθερη εκτελεση και ορθιος

το boldare αν προσεξεις στο quote που εκανε;)

TheWorst
11-04-11, 20:20
Ναι , απλα ρωτησα γιατι οι Οπισθολαιμιες πιεσεις ωμων (με μπαρα στο smith) νομιζω οτι πιανουν πισω κεφαλη , αλλα τελικα επιαναν τους μπροστα και πλαγιους δελτοειδης (αλλα και τον τρικεφαλο) , απλα νομιζα οτι αφου οι ΟΠΙΣΘΟ πιανουν μπροστα οι ΕΜΠΡΟ πιανουν πισω (βασικα δε βρισκω και πολυ νοημα , εκτος του οτι εκτολουνται μπρος και πισω απτο κεφαλι) ΔΛΔ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ??

aepiskeptis
11-04-11, 20:55
γιατι νομιζετε οτι μπορειτε να απομονωσετε την μπροστινη μοιρα του δελτοειδη?

αλλο πιανουν μπροστα, αλλο πιανουν κυριως μπροστα

ποσο ειναι το κυριως?

1911 2011
11-04-11, 21:52
ποσά είναι τα περισσότερα σετ που μπορούν να γίνουν μιας μυϊκής ομάδας κάθε εβδομάδα για να μην υπάρξει υπερπροπονηση?

Luffy
12-04-11, 14:28
θα μπορουσα στα 4 σετ πυραμιδας που κανω να βαλω και αλλα 2 σε ολες στις ασκησεις με πολλες επαναληψεις? για αντοχη λογου το οτι κανω πολεμικες τεχνες

PMalamas
14-04-11, 22:15
Σημερα στο τζιμ, αφου τελειωσα τα αεροβια μετα τα βαρη μου λεει ενας: "φιλε αεροβια μετα τα βαρη ειναι σα να μην εκανες καθολου βαρη,ε διαφωνησα και μου λεει ασε το χω ψαξει"
Γνωμες?

eri_87
15-04-11, 14:07
Σημερα στο τζιμ, αφου τελειωσα τα αεροβια μετα τα βαρη μου λεει ενας: "φιλε αεροβια μετα τα βαρη ειναι σα να μην εκανες καθολου βαρη,ε διαφωνησα και μου λεει ασε το χω ψαξει"
Γνωμες?

Και γιατί δε ρώτησες τί βρήκε από το ψάξιμο;;;; Να μάθουμε κι εμείς, μη κουραζόμαστε να ψάχνουμε... :unsure:
Εγώ ακολουθώ τις συμβουλές ατόμων που ξέρω ότι ξέρουν (το βλέπω άλλωστε στο σώμα τους) και έχουν εμπειρία χρόνων... Οπότε αφού εκείνοι προτείνουν μέχρι 30' αερόβιο μετά τα βάρη, τους εμπιστεύομαι! :bbbiceps:

dionisos
15-04-11, 15:36
Σημερα στο τζιμ, αφου τελειωσα τα αεροβια μετα τα βαρη μου λεει ενας: "φιλε αεροβια μετα τα βαρη ειναι σα να μην εκανες καθολου βαρη,ε διαφωνησα και μου λεει ασε το χω ψαξει"
Γνωμες?

Αφού με τη μέθοδο που ακολουθείς βλέπεις αλλαγή στο σώμα σου και βελτίωση μην ακούς τους προφεσόρους με το υφάκι!:green:

TheWorst
15-04-11, 16:00
Το θεμα αυτο εχει ξανασυζητηθει ..

pan0z
15-04-11, 16:14
Το θεμα αυτο εχει ξανασυζητηθει ..

τοτε δειξτου το λινκ να τον βοηθησεις.

PMalamas
16-04-11, 10:54
Ευχαριστω.. ναι κι εγω αφου συνεχιζω να βλεπω προοδο αυτο κανω..
Ρε παιδια για δειξτε μου που εχει ξανα συζητηθει?;)

Devil
16-04-11, 11:51
Σημερα στο τζιμ, αφου τελειωσα τα αεροβια μετα τα βαρη μου λεει ενας: "φιλε αεροβια μετα τα βαρη ειναι σα να μην εκανες καθολου βαρη,ε διαφωνησα και μου λεει ασε το χω ψαξει"
Γνωμες?

πες του οτι ειναι ''σαν να λεει @@...'':green:

PMalamas
16-04-11, 15:22
^ περιμενα και μια απαντηση κι απο σενα να σ πω την αληθεια.. σε ευχαριστω..:toast:
δε δινω σημασια... ειναι υπερβολικο αλωστε κατι τετοιο αν τρεφεσαι σωστα..

aprosektos
16-04-11, 20:06
Σημερα στο τζιμ, αφου τελειωσα τα αεροβια μετα τα βαρη μου λεει ενας: "φιλε αεροβια μετα τα βαρη ειναι σα να μην εκανες καθολου βαρη,ε διαφωνησα και μου λεει ασε το χω ψαξει"
Γνωμες?


η θεωρία αυτής της γνώμης είναι πως το αερόβιο μετά τα βάρη ανακατεύεται με την προσπάθεια ανάκαμψη των μυών μετά από μια προπόνηση με βάρη.
δοκίμασε να κάνεις κ τα δυο δες τα αποτελέσματα πάνω σου κ μην παίρνεις σαν δεδομένα τα λεγόμενα του καθενός.
ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.