PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16

savage
29-06-11, 17:42
Όταν θα δω οτι ξανακολλάω θα αυξήσω τα failure εκτος και αν όλο αυτό που περιγράφω σαν τακτική ειναι ανούσια και πρέπει να παω σε fail απο τωρα.


ναι θα σου ελεγα ολα failure.εγω το εκανα φετος με τρομακτικα αποτελεσματα.αλλα θελει καλο ζεσταμα.


Upper/lower σημαίνει μια προπόνηση άνω σώμα και η δεύτερη κάτω;



ακριβως

nazgoul
29-06-11, 17:46
ναι θα σου ελεγα ολα failure.εγω το εκανα φετος με τρομακτικα αποτελεσματα.αλλα θελει καλο ζεσταμα.


ακριβως

Τα bold ειναι κάτι που κάνω πάντα για 2-3 σετ οπότε θα ξεκινήσω όλα σε failure.
Σε ευχαριστώ :thumbup::)

Θα ήταν καλύτερα να επανέλθω με ένα τοπικ με το πρόγραμμα μου ως έχει τώρα και πάνω σε αυτό να κάνω μεταβολές.
Οπότε επανέρχομαι με νεότερα.

pankol
30-06-11, 22:57
κάθε φορά που κάνω σκουατ, μόλις φθάνω κάτω-κάτω ακούγεται από το το αριστερό γόνατο ένα κρακ, αλλά δε με πονάει καθόλου, ούτε καν με ενοχλεί.
από τι να είναι αυτό; μόνο στο βαθύ το παθαίνω, στο παράλληλο πολύ σπάνια.
προσέχω να μη βγαίνει το γόνατο μπροστά από τις μύτες, αλλά πάλι ακούγεται το γόνατο.

MusclesOfShadow
01-07-11, 15:14
κάθε φορά που κάνω σκουατ, μόλις φθάνω κάτω-κάτω ακούγεται από το το αριστερό γόνατο ένα κρακ, αλλά δε με πονάει καθόλου, ούτε καν με ενοχλεί.
από τι να είναι αυτό; μόνο στο βαθύ το παθαίνω, στο παράλληλο πολύ σπάνια.
προσέχω να μη βγαίνει το γόνατο μπροστά από τις μύτες, αλλά πάλι ακούγεται το γόνατο.

Λες να ειναι αλατα? Νομιζω αυτα κανουν ετσι. Δεν εχω ιδεα, κιεμενα μπορει να γινουν τετοια πραγματα ομως. Προσεχε παντως γιατι δεν ειναι καλα. Κανε λιγοτερα κιλα η αμα ακομα ακουγεται κανε αλλη ασκηση, οπως πρεσσα ποδιων. Σιγα, για λιγο καιρο, κιαυτη καλη ειναι.
--------------------------

Το video αυτο ειναι χαλια, παρακαλω μην το δειτε, κιεγω τυχαια το ειδα, αλλα μου εκανε εντυπωση κατι. Κοιταξτε στο 0:22 με 0:24 ενα οργανο γυμναστικης που κραταει ο αρνολντ. Ξερει κανεις πως λεγεται αυτο???

http://www.youtube.com/watch?v=4ferPNYmJsM

jimas
02-07-11, 11:39
Καλημέρα.
Εγώ θα ρωτήσω κάτι όχι τόσο σχετικό αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.
Εμφανίστηκε στο γυμναστήριο που πάω ένας παλιός αθλούμενος ο οποίος μόλις τελείωσε τα ΤΕΦΑΑ και έπιασε δουλειά στο γυμναστήριο.
Αυτός λοιπόν άρχισε ξαφνικά να κάνει personal trainining και υποστηρίζει οτι με τη δικιά του μέθοδο και δυο φορές την εβδομάδα δίνοντας φυσικά απο 5-10ευρώ τη φορά θα έχω πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και θα δείξω πολύ πιο γυμνασμένος μέσα σε ενάμιση μήνα μόνο.
Αυτό το στηρίζει στο ότι θα είναι συνεχώς απο πάνω και θα επιβλέπει και θα προσαρμόσει το πρόγραμμα ακριβώς για εμένα αναλόγως τους σφυγμούς που ανεβάζω και τα κιλά που σηκώνω και θα βγάλει και την κατάλληλη διατροφή.
Τι λέτε να το δοκιμάσω η είναι κοροιδία απλά για να βγάζει λεφτά;

MusclesOfShadow
02-07-11, 11:45
Καλημέρα.
Εγώ θα ρωτήσω κάτι όχι τόσο σχετικό αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.
Εμφανίστηκε στο γυμναστήριο που πάω ένας παλιός αθλούμενος ο οποίος μόλις τελείωσε τα ΤΕΦΑΑ και έπιασε δουλειά στο γυμναστήριο.
Αυτός λοιπόν άρχισε ξαφνικά να κάνει personal trainining και υποστηρίζει οτι με τη δικιά του μέθοδο και δυο φορές την εβδομάδα δίνοντας φυσικά απο 5-10ευρώ τη φορά θα έχω πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και θα δείξω πολύ πιο γυμνασμένος μέσα σε ενάμιση μήνα μόνο.
Αυτό το στηρίζει στο ότι θα είναι συνεχώς απο πάνω και θα επιβλέπει και θα προσαρμόσει το πρόγραμμα ακριβώς για εμένα αναλόγως τους σφυγμούς που ανεβάζω και τα κιλά που σηκώνω και θα βγάλει και την κατάλληλη διατροφή.
Τι λέτε να το δοκιμάσω η είναι κοροιδία απλά για να βγάζει λεφτά;

Αρχισε το και πες του πως αν δουλεψει θα του τα δωσεις ολα μαζι τα χρηματα...

Αν και εγω προσωπικα σαν ανθρωπος δεν θα το εκανα, αλλα εσυ μπορει να το χρειαζσαι για καποιον δικο σου λογο

pan0z
02-07-11, 13:42
Καλημέρα.
Εγώ θα ρωτήσω κάτι όχι τόσο σχετικό αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.
Εμφανίστηκε στο γυμναστήριο που πάω ένας παλιός αθλούμενος ο οποίος μόλις τελείωσε τα ΤΕΦΑΑ και έπιασε δουλειά στο γυμναστήριο.
Αυτός λοιπόν άρχισε ξαφνικά να κάνει personal trainining και υποστηρίζει οτι με τη δικιά του μέθοδο και δυο φορές την εβδομάδα δίνοντας φυσικά απο 5-10ευρώ τη φορά θα έχω πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και θα δείξω πολύ πιο γυμνασμένος μέσα σε ενάμιση μήνα μόνο.
Αυτό το στηρίζει στο ότι θα είναι συνεχώς απο πάνω και θα επιβλέπει και θα προσαρμόσει το πρόγραμμα ακριβώς για εμένα αναλόγως τους σφυγμούς που ανεβάζω και τα κιλά που σηκώνω και θα βγάλει και την κατάλληλη διατροφή.
Τι λέτε να το δοκιμάσω η είναι κοροιδία απλά για να βγάζει λεφτά;

Bασικα το σωμα του πως ειναι?Οχι οτι αυτο ΤΟΣΟ πολυ σημασια αλλα ρε παιδι μου βλεπω κατι ατομα που κανουν περσοναλ που ειναι λες και δεν εχουν γυμναστει στην ζωη τους..Δηλαδη αν δεν μπορει να εχει αυτος ενα Χ σωμα πως θα φτιαξει το σωμα σε εναν αγνωστο?Προσωπικα το personal το θεωρω τεμπελια ως προς το να μαθεις πραγματα,να ψαχτεις και να δεις τι γινεται κυριως δηλαδη ειναι μασημενη τροφη και ασε που απλα θα στα βγαζει και εσυ δεν θα μαθαινεις και τιποτα εκτος αν τον ρωτας ολοι την ωρα γιατι αυτο γιατι εκεινο.Γνωμη μου χαμενα λεφτα εκτος αν ειναι κανενας charles glass:P

MusclesOfShadow
11-07-11, 12:16
Ξερετε ασκησεις που να δινουν εμφαση στους οδοντοτους μυες???

Εγω μονο τις επικλινεις πιεσεις-ανοιγματα ξερω οτι κανουν κατι για αυτους.

Ευχαριστω!

terataki
11-07-11, 12:31
Ξερετε ασκησεις που να δινουν εμφαση στους οδοντοτους μυες???

Εγω μονο τις επικλινεις πιεσεις-ανοιγματα ξερω οτι κανουν κατι για αυτους.

Ευχαριστω!

στρατιωτικες ,πους απς,πιεσεις στον παγκο,πουλ οβερ

MusclesOfShadow
11-07-11, 12:36
στρατιωτικες ,πους απς,πιεσεις στον παγκο,πουλ οβερ

Στρατιωτικες ειναι γενικα οι πιεσεις ωμων με μπαρα αν δεν κανω λαθος ετσι? Ή εχει σχεση το ανοιγμα των χεριων?

Eddie
11-07-11, 12:51
Πουλ οβερ,για μενα η καλυτερη για οδοντωτους.

MusclesOfShadow
11-07-11, 13:07
Πουλ οβερ,για μενα η καλυτερη για οδοντωτους.

Ποια...παραλλαγη ομως?:unsure: ολες?

Eddie
11-07-11, 13:33
Ποια...παραλλαγη ομως?:unsure: ολες?

Με αλτηρα και τα χερια οσο το δυνατον τεντωμενα.

MusclesOfShadow
11-07-11, 13:37
Με αλτηρα και τα χερια οσο το δυνατον τεντωμενα.

Ολο το σωμα στον παγκο ή τα ποδια στο πατωμα και η πλατη στον παγκο? Νομιζω το ιδιο δεν ειναι...?

sadistic
11-07-11, 13:44
τα pullover με ολο το σωμα στον παγκο ειναι σαν ...να κλεβεις λιγο.[αυτο κανω εγω λογο μεσης].με ενα κοματι τις πλατης μονο στο παγκο ειναι η βασικη αυστηρη ασκηση.

MusclesOfShadow
11-07-11, 13:50
τα pullover με ολο το σωμα στον παγκο ειναι σαν ...να κλεβεις λιγο.[αυτο κανω εγω λογο μεσης].με ενα κοματι τις πλατης μονο στο παγκο ειναι η βασικη αυστηρη ασκηση.

Οκ. Δεν την εχω δοκιμασει ετσι αλλα οταν την εκανα στον παγκο δυσκολευομουν αρκετα να την κανω για στηθος. Γιατι για να πιασουν οι οδοντωτοι μυς οφειλεις (νομιαω) να γυμναζεις περισσοτερο το στηθος, οχι την πλατη.

nopantas
14-07-11, 13:52
θα μπορουσε να μου εξηγησει καποιος το ακολουθο σουπερ σετ?ευχαριστω!

ανάστροφες κάμψεις μπάρας σε συνδυασμό με κάμψεις hummer από καθιστή θέση

MusclesOfShadow
14-07-11, 20:43
θα μπορουσε να μου εξηγησει καποιος το ακολουθο σουπερ σετ?ευχαριστω!

ανάστροφες κάμψεις μπάρας σε συνδυασμό με κάμψεις hummer από καθιστή θέση

Tι εξηγηση δηλαδη?

nopantas
14-07-11, 21:07
Tι εξηγηση δηλαδη?

δλδ στις αναστροφες καμψεις πιανω τη μπαρα και τη σηκωνω ''σπαζοντας'' τους καρπους προς τα πανω??και οι hummer ειναι σαν να λεμε σφυρια για δικεφαλο?

MusclesOfShadow
14-07-11, 21:17
http://www.youtube.com/watch?v=LdnxaIm9n1o hammer curls
http://www.youtube.com/watch?v=I7V70Y6nBYM η ασκηση με την μπαρα

:thumbup:

Spyrous
02-08-11, 21:25
Ηello!Ανοιξα αυτο το 8εμα προκειμενου να φωτισεται την ερωτιση μου.Βλεπω πολλα videos απο μεγαλα ονοματα του ββ τα οποια οταν ξεκινουν το προγραμμα του στηθους ξεκινανε να γυμναζουν το πανω μερος πρωτα ειτε με αλτηρες ειτε με επικλινη γιατι γινεται κατι τετοιο?

humanoid
02-08-11, 23:00
squat με τακακι κατω απτην φτερνα η χωρις?
και γιατι?

humanoid
02-08-11, 23:02
Ηello!Ανοιξα αυτο το 8εμα προκειμενου να φωτισεται την ερωτιση μου.Βλεπω πολλα videos απο μεγαλα ονοματα του ββ τα οποια οταν ξεκινουν το προγραμμα του στηθους ξεκινανε να γυμναζουν το πανω μερος πρωτα ειτε με αλτηρες ειτε με επικλινη γιατι γινεται κατι τετοιο?

λογικα θα θελουν να εστιασουν στο χτισιμο του ανω μερους πιο πολυ

MusclesOfShadow
03-08-11, 00:28
squat με τακακι κατω απτην φτερνα η χωρις?
και γιατι?

Aυτο το κανουν καποιοι στα μπροστινα καθισματα και γινονταο δηθεν πιο "ευκολα". Για μενα δεν εχει νοημα, δες αν βολευουν εσενα.

loukiss
03-08-11, 01:16
squat με τακακι κατω απτην φτερνα η χωρις?
και γιατι?

χωρις... αν το αρχισες τωρα να προσπαθεις να πηγαινεις οσο πιο βαθια μπορεις σ καθε προπονα. σ κανα μηνα το πολυ θα σαι αρκετα flexible για να πηγαινεις κατω απ το παραλληλο...μιλαμε παντα για πισω καθισματα... για μπροστινα πρωτη φορα τ ακουω ,ποιο το νοημα αφου ειναι πολυ ευκολα να εισαι ATG ?

humanoid
03-08-11, 15:56
χωρις... αν το αρχισες τωρα να προσπαθεις να πηγαινεις οσο πιο βαθια μπορεις σ καθε προπονα. σ κανα μηνα το πολυ θα σαι αρκετα flexible για να πηγαινεις κατω απ το παραλληλο...μιλαμε παντα για πισω καθισματα... για μπροστινα πρωτη φορα τ ακουω ,ποιο το νοημα αφου ειναι πολυ ευκολα να εισαι ATG ?

κανω καιρο πισω κ κανα 2μηνο τωρα εχω αρχισει κ τα μπροστα χωρις τακακι κ τα 2.παω κατω απτο παραλληλο κακονικα.ἠ κανουμε squat η χαβαλεδιαζουμε.την διαφορα με η χωρις θελω να μαθω περα της ευκολιας κλπ

jannous44
03-08-11, 15:58
η καθιστη κωπιλατικη με την την λαβη των ελξεων αν εχεις τα χερια σου ανοιχτα... ειναι ιδια με την σκυφτη κωπιλατικη? (απλα επειδη εχω προβλημα με τι μεση μου με δυσκολευει η σκυφτη και προσπαθω να βρω καπια ιδια να την αλλαξω):unsure:

loukiss
03-08-11, 16:42
@humanoid... απ αυτα π ακουω / λενε οι περισσοτεροι , με αυτη τη μανουβρα θα πηγαινεις βαθυτερα (προσωπικα δν το χω δοκιμασει ποτε)..αυτη ειναι η διαφορα.

humanoid
03-08-11, 16:45
@humanoid... απ αυτα π ακουω / λενε οι περισσοτεροι , με αυτη τη μανουβρα θα πηγαινεις βαθυτερα (προσωπικα δν το χω δοκιμασει ποτε)..αυτη ειναι η διαφορα.

επειδη κ εγω ακουω διαφορα αλλα κανεις δεν ξερει το γιατι ακριβως,οτι ακουν απο τους αλλους κλπ.
ισως καποιος γνωριζει,ειδωμεν

savage
03-08-11, 17:19
Ηello!Ανοιξα αυτο το 8εμα προκειμενου να φωτισεται την ερωτιση μου.Βλεπω πολλα videos απο μεγαλα ονοματα του ββ τα οποια οταν ξεκινουν το προγραμμα του στηθους ξεκινανε να γυμναζουν το πανω μερος πρωτα ειτε με αλτηρες ειτε με επικλινη γιατι γινεται κατι τετοιο?

διοτι το μεσο στηθος γυμναζεται και με τις επιλινεις πιεσεις μια χαρα ενω το ανω στηθος (στο οποιο εστιαζουν οι επικλινεις πιεσεις) δε γυμναζεται απο τις ασκησεις ισιου παγκου.
γι'αυτο πολλοι εχουν μεγαλο μεσο/κατω στηθος και ανεπαρκες ανω στηθος ,ενω ποτε δε θα δεις να συμβαινει το αντιθετο.
εγω προσωπικα εχω στην ουσια σταματησει εδω και χρονια τον ισιο παγκο. μονο για αλλαγη μια προπονηση στο τοσο ισως τον κανω,κι αν το κανω θα προτιμησω με αλτηρες


η καθιστη κωπιλατικη με την την λαβη των ελξεων αν εχεις τα χερια σου ανοιχτα... ειναι ιδια με την σκυφτη κωπιλατικη? (απλα επειδη εχω προβλημα με τι μεση μου με δυσκολευει η σκυφτη και προσπαθω να βρω καπια ιδια να την αλλαξω):unsure:

καμια ασκηση δεν ειναι ιδια με καμια αλλη.ωστοσο αν θες να αλλαξεις την κωπηλατικη καλυτερα να την αλλαξεις με κωπηλατικη με αλτηρα η με inverted rows.

MusclesOfShadow
04-08-11, 00:43
Στις ασκησεις οπως καμψεις αλτηρων εναλλαξ, πώς μετραμε τις επαναληψεις? Αν θελω να κανω δεκα, κανω 10 σε καθε χερι ή 5 σε καθε ενα αρα 10 συνολικα?

loukiss
04-08-11, 00:44
Στις ασκησεις οπως καμψεις αλτηρων εναλλαξ, πώς μετραμε τις επαναληψεις? Αν θελω να κανω δεκα, κανω 10 σε καθε χερι ή 5 σε καθε ενα αρα 10 συνολικα?

10 σ καθε χερι :thumbup:

MusclesOfShadow
04-08-11, 00:49
10 σ καθε χερι :thumbup:

Ωραιος! Γιατι ποτε δεν το εκανα αυτο και οποτε προσπαθουσα να κανω 10 σε καθε χερι μου φαινοταν σαν να κανω 20 και μετα δυο μαζι! Περιεργο ε?
Thnx

loukiss
04-08-11, 00:52
σ επηρεαζε ισως το παραπανω TUT για κεινο το σετ απ οτι αν εκανες ταυτοχρονα και με τα 2 χερια 10 reps.

MusclesOfShadow
04-08-11, 00:53
σ επηρεαζε ισως το παραπανω TUT για κεινο το σετ απ οτι αν εκανες ταυτοχρονα και με τα 2 χερια 10 reps.

Πιθανον αυτο συν την ψυχολογικη πιεση ισως.:green:
ΤUT= Τime under tension or somethin?

loukiss
04-08-11, 01:03
Πιθανον αυτο συν την ψυχολογικη πιεση ισως.:green:
ΤUT= Τime under tension or somethin?

σιγα ρε την ψυχολογικη πιεση .. καταθλιψη σ επιασε μετα τα curls? χαχα :P:P

yeap you got it

MusclesOfShadow
04-08-11, 01:17
σιγα ρε την ψυχολογικη πιεση .. καταθλιψη σ επιασε μετα τα curls? χαχα :P:P

yeap you got it

Aν κανω 10 επαναληψεις με τα κιλα της 1RM, λογικο ειναι!:weights::shock::green:
πλακα κανω φυσια, μονο στους κοιλιακους κανω 1RM!

humanoid
06-08-11, 11:46
squat με τακακι κατω απτην φτερνα η χωρις?
και γιατι?


@humanoid... απ αυτα π ακουω / λενε οι περισσοτεροι , με αυτη τη μανουβρα θα πηγαινεις βαθυτερα (προσωπικα δν το χω δοκιμασει ποτε)..αυτη ειναι η διαφορα.

Αλλη γνωμη εχουμε γιαυτο?:unsure:

Polyneikos
06-08-11, 12:20
Oταν βαζουμε τακακια,μικρους δίσκους στις φτερνες μας,ουσιαστικα αλλαζουμε κατα καποιο τρόπο το κεντρο βαρυτητας του αξονα του σωματος μας,όπως κινειται κατα την αρνητικη-θετικη κινηση.
Μας ευνοεί στην σταση του σωματος έτσι ώστε να κανουμε πιο βαθυ καθισμα ή έστω παραλληλο,χωρις να επιβαρυονται αστραγαλοι και γόνατα αλλα και να μην γερνουμε υπερβολικα μπροστα.

29522

Στην ουσια όλο αυτο αλλαζει και εχει να κανει με την τροχια-γωνια αστραγαλων-πελματος-κνημης.Παιζει ρόλο και το υψος του καθε αθλητη.Συνηθως οι πιο ψηλοι εχουν το θεμα και τους βοηθαει.

George1993
12-08-11, 14:23
Επειδή δεν έχω ιδέα
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνονται οι στρατιωτικές πιέσεις?
και κανα βίντεο αν γινεται

MusclesOfShadow
12-08-11, 14:25
http://www.youtube.com/watch?v=TbY_kII875s


http://www.youtube.com/watch?v=waeCyaAQRn8

George1993
12-08-11, 14:51
Σε ευχαριστώ !

MusclesOfShadow
12-08-11, 15:41
Μενουν κατι πραγματα που θελω να διορθωσω λιγο. Τι θα λεγατε για ενα τετοιο προγραμμα για το σπιτι δεδομενου πως δεν θα υπαχει πολυς χρονος λογω σχολειου? Ακομα μου φαινεται μεγαλο αλλα δεν θελω να χαμηλωσω τα σετ.
(Επισης θελω να προσθεσω πους απς με επιβαρυνση και με παραλλαγες οπως παλαμακια, το πρωι που ξυπναω (6-7) ειναι καλα?)
Θα δεχτω οποιοδηποτε αρνητικο σχολιο αρκει να μην ειναι υποτιμητικο, :welcome:.

Monday:
Squats 6x5
Curl Squats 3x5

Tuesday:
Deadlifts 6x5
Upright Rows 4x8

Wednesday:
Bench Press 6x5
Pendlay Rows 6x5

Thursday:
Squat 6x5
Military Press 6x5

Friday:
Bench Press 6x5
Deadlifts 6x5
DB Rows 4x8

Saturday:
Lateral Raises 4x8
Shrugs 4x8
Cheat Curls 4x8
Triceps Overhead extensions 3x10
DB Curls 3x10
Calf Raises 2x25

Sunday:
Weighted Crunches 4x12

(σορρυ για το αγγλικο, απλα ετσι τα εχω μαθει καλυτερα)

T0ny
12-08-11, 20:28
Μενουν κατι πραγματα που θελω να διορθωσω λιγο. Τι θα λεγατε για ενα τετοιο προγραμμα για το σπιτι δεδομενου πως δεν θα υπαχει πολυς χρονος λογω σχολειου? Ακομα μου φαινεται μεγαλο αλλα δεν θελω να χαμηλωσω τα σετ.
(Επισης θελω να προσθεσω πους απς με επιβαρυνση και με παραλλαγες οπως παλαμακια, το πρωι που ξυπναω (6-7) ειναι καλα?)
Θα δεχτω οποιοδηποτε αρνητικο σχολιο αρκει να μην ειναι υποτιμητικο, :welcome:.

Monday:
Squats 6x5
Curl Squats 3x5

Tuesday:
Deadlifts 6x5
Upright Rows 4x8

Wednesday:
Bench Press 6x5
Pendlay Rows 6x5

Thursday:
Squat 6x5
Military Press 6x5

Friday:
Bench Press 6x5
Deadlifts 6x5
DB Rows 4x8

Saturday:
Lateral Raises 4x8
Shrugs 4x8
Cheat Curls 4x8
Triceps Overhead extensions 3x10
DB Curls 3x10
Calf Raises 2x25

Sunday:
Weighted Crunches 4x12

(σορρυ για το αγγλικο, απλα ετσι τα εχω μαθει καλυτερα)

Για μένα δεν είναι καλό!!!2 Ασκήσεις την ημέρα???

MusclesOfShadow
12-08-11, 21:48
Tι να κανω ρε T0NY, ισως αναγκαστω να χαμηλωσω και τα σετ γιατι δεν θα προλαβαινω!

T0ny
12-08-11, 23:09
Tι να κανω ρε T0NY, ισως αναγκαστω να χαμηλωσω και τα σετ γιατι δεν θα προλαβαινω!

Μήπως άμα παίξεις με 2 μυικές και κάνεις πρόγραμμα 3ήμερο 8α βολέψεις λίγο χρόνο??
Πιστεύω καλύτερα απο το παραπάνω!!

MusclesOfShadow
12-08-11, 23:21
Δεν θελω να κανω σπλιτ τετοιου τυπου. Ισως κανω μερικες αλλαγες, αφαιρεσω καποιες ασκησεις και καποια μερα ισως, και βαλω πους απς το απογευμα. Εμενα δεν με απασχολει το ποσες ασκησεις κανω την ημερα, ουτως η αλλως ειναι διαφορετικο workout, απλα ισως και γω αμφιβαλλω για το αν θα δουλεψει, δεν νομιζω να μην δουλεψει ομως! Απλα το ποσταρα για να ακουσω καποια πιο ορθολογικη γνωμη:P
Thnx παντως Tony!

MusclesOfShadow
15-08-11, 20:33
To να μπορεις να κανεις μια προπονηση (ιδια) καθε μερα χωρις να χανεις σε αποδοση εχει να κανει με την μυικη αντοχη οπως το να κανεις πολλες επαναληψεις με ενα βαρος?
Με λιγα λογια για να μπορω να κανω ενα workout (ολο το σωμα ή λιγοτερο) καθε μερα ή γενικα αρκετα συχνα, θα χρειαστει να αυξησω την αντοχη μου στην αναεροβια προπονηση ή θα πρεπει να κανω κατι αλλο?

Ευχαριστω πολυ!

Αντωνης
26-08-11, 21:54
Παιδια επειδη δεν εχω μετρησει στηθος ποτε,μπορειτε να μου πειτε πως το μετρανε?Στο ανω μερος ακριβως κατω απ τις μασχαλες η' στο υψος της ρογας?Επισης το πεταμε μπροστα και το σφιγγουμε η' το αφηνουμε χαλαρο?
Ευχαριστω

MusclesOfShadow
26-08-11, 22:02
http://www.youtube.com/watch?v=RLKeNcOGDv4

Eγω θα εσφιγγα κιολας

Αντωνης
26-08-11, 22:15
Οκ κατατοπιστικο βιντεο ευχαριστω

Sage
27-08-11, 17:39
Καλησπέρα παιδιά..
Έχω μια απορία, καθώς απο αρχές σεπτέμβρη μπαίνω δυναμικά για όγκο..
Ασχολούμαι 2 χρόνια με τα βάρη, και έχω καταλάβει που μειωνεκτώ(πόδια και στήθος) σκεφτόμουν φέτος αυτες τις μυικές ομάδες να τις κάνω μόνες τους, ξεχωριστα. Το θέμα είναι πως μπορώ να πάω 4 φορές τη βδομάδα γυμν. και καθημερινές μόνο..
Το split που σκέφτομαι είναι,
Δευτέρα Στήθος
Τρίτη Ώμους-Δικέφαλα
Τεταρτη ρεπο
Πέμπτη Πλάτη-Τρικέφαλα
Παρασκευή Πόδια

Είναι πολύ λάθος..?? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?:unsure:

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Μέσα στα 2 χρόνια δοκίμασα κυρίως τα 2 κλασσικά,
Στήθος-δικέφαλα, πλάτη-τρικέφαλα, πόδια ώμους
και στηθος, πλάτη, χέρια, πόδια-ώμους.

Sage
28-08-11, 22:06
Καλησπέρα παιδιά..
Έχω μια απορία, καθώς απο αρχές σεπτέμβρη μπαίνω δυναμικά για όγκο..
Ασχολούμαι 2 χρόνια με τα βάρη, και έχω καταλάβει που μειωνεκτώ(πόδια και στήθος) σκεφτόμουν φέτος αυτες τις μυικές ομάδες να τις κάνω μόνες τους, ξεχωριστα. Το θέμα είναι πως μπορώ να πάω 4 φορές τη βδομάδα γυμν. και καθημερινές μόνο..
Το split που σκέφτομαι είναι,
Δευτέρα Στήθος
Τρίτη Ώμους-Δικέφαλα
Τεταρτη ρεπο
Πέμπτη Πλάτη-Τρικέφαλα
Παρασκευή Πόδια

Είναι πολύ λάθος..?? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?:unsure:

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Μέσα στα 2 χρόνια δοκίμασα κυρίως τα 2 κλασσικά,
Στήθος-δικέφαλα, πλάτη-τρικέφαλα, πόδια ώμους
και στηθος, πλάτη, χέρια, πόδια-ώμους.

Κανένας..?:clown2:

MusclesOfShadow
28-08-11, 22:16
Tιποτα δεν ειναι τελειως λαθος στην ζωη.
Απλως ισως σε μερικους φανει περιεργο να κανεις πρωτα ωμους και μετα πλατη. Δοκιμασε το ομως, μια χαρα ειναι.
Τελικως..... Απλα δοκιμασε το το προγραμμα. Δεν εχεις να χασεις τιποτα. Αν πιστευεις οτι αυτο φταιει και το οτι αν κανεις το στηθος μονο του θα σε ωφελησει, τοτε εισαι Ο-Κ!

spyros Bodybuilding
31-08-11, 01:04
παιδες θα μπω σε περιοδο ογκου τωρα αλλα γυμναστηριο θα πηγαινω μονο 3 φορες την εβδομαδα μερα παρα μερα.Θελω να μου πειτε θα δω αποτελεσματα ισαξια με αυτων των 5 ημερων που επρεπε να κανω κανονικα??
Επισης λεω να βαλω τους κοιλιακους ξεχωριστα απο τις μερες που κανω γυμναστηριο αφου ετσι και αλλιως θα τους κανω σπιτι?;)

MusclesOfShadow
31-08-11, 01:08
Τουμπανο. Δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο. Μονο ενταση και κιλα στις ασκησεις. Η επιλογη να κανεις κοιλιακους σπιτι ειναι πολυ καλη. Επισης κανεις δεν ειπε οτι οι 5 ημερες ειναι καλυτερες. Κιεγω προτιμω τα τριημερα σπλιτ. Να θυμασαι: ενταση!;)

spyros Bodybuilding
31-08-11, 01:18
Τουμπανο. Δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο. Μονο ενταση και κιλα στις ασκησεις. Η επιλογη να κανεις κοιλιακους σπιτι ειναι πολυ καλη. Επισης κανεις δεν ειπε οτι οι 5 ημερες ειναι καλυτερες. Κιεγω προτιμω τα τριημερα σπλιτ. Να θυμασαι: ενταση!;)

ευχαριστω πολυ ρε μεγαλε για την θετικη σου απαντηση ελπιζω και τα αλλα μελη να συμφωνουν.Επισης μπορειτε να μου πειτε ποιες μυικες ομαδες να βαλω μαζι ???

MusclesOfShadow
31-08-11, 01:23
Εξαρταται απο σενα περισσοτερο αυτο, απτις αντοχες σου και κα λοιπα.
Εγω παντα βαζω το κλασσικο πλατη-δικ, στηθος-τρικ, ποδια-ωμοι. Πιστευω οτι προπονουμαι καλυτερα ετσι. (Στο ποδια-ωμοι εχω και παλι αμφιβολια, αλλα σκεφτομαι πως οταν τρεχεις, χρησιμοποιεις και τους ωμους (τοχω διαβασει στο MD) oποτε μου φαινεται "φυσικο" να προπονεις ωμους και ποδια μαζι)...
Επισης ο λογος που βαζω δικεφαλους μετα απο πλατη και τρικεφαλους μετα απο στηθος ειναι πως νιωθω τα χερια μου ζεστα μετα την προπονηση στηθους ή πλατης, οποτε λειτουργω καλυτερα...

den23
31-08-11, 13:13
παίδες έχει κανεις υπόψιν του κανένα δυνατό πρόγραμμα για κοιλιακούς 20-30 λεπτών???
με προσκυνήματα και τα λοιπά...
το θέλω για να το βάλω 2 φορες την βδομάδα που θα κάνω κοιλιακούς και θέλω να ναι δυνατό...

exkaliber
31-08-11, 13:26
20-30 λεπτα!
μν ειναι πολυ???

στο αναλογο θεμα υπαρχει ενα βιντεο με κοιλιακους που οσοι το καναν λενε ζοριστικαν πολυ
δε μου λες,στο γυμναστηριο που πας δεν γινονται στο αερομπικ 2-3 φορες την εβδομαδα τμηματα μονο κοιλιακων?
εγω εκει πηγαινα αλλα τελικα εκανα μονος μου 2-3 ασκησεις

den23
31-08-11, 13:52
20-30 λεπτα!
μν ειναι πολυ???

στο αναλογο θεμα υπαρχει ενα βιντεο με κοιλιακους που οσοι το καναν λενε ζοριστικαν πολυ
δε μου λες,στο γυμναστηριο που πας δεν γινονται στο αερομπικ 2-3 φορες την εβδομαδα τμηματα μονο κοιλιακων?
εγω εκει πηγαινα αλλα τελικα εκανα μονος μου 2-3 ασκησεις

εντάξει και ένα 15λεπτό να ναι δεν με πειράζει... απλά επειδή θα τους χτυπάω 2 φορες τη βδομάδα πρέπει να μην είναι πολύ light.. αυτό για το aerobic δεν τα προτιμώ αυτά τα προγράμματα η αλήθεια είναι...

exkaliber
31-08-11, 14:06
κακος,ξερεις τι ελαφι μαζευει?

και περα απο αυτο σε μιση ωρα θα δεις/κανεις παρα ΜΑ παρα πολλες διαφορετικες ασκησεις κοιλιακων
και θα τις κανεις σωστα
πιστευω οτι αξιζει μια -δυο φορες να πας

deluxe
31-08-11, 15:14
Οι προβολες γυμναζουν πιο πολυ τετρακεφαλο ή γλουτο; Εκανα προχθες και μεχρι και σημερα πονανε οι γλουτοι μου δε μπορω να κατσω!

Στις εκτασεις με αλτηρες και στο pullover θελει πολλα ή λιγα κιλα; Εγω βαζω τοσα κιλα ωστε να μπορω να κανω 8-12 επαναληψεις και προσπαθω να εχω σωστη τεχνικη, δλδ να τα σηκωνω πιο πολυ με τη βοηθεια του στηθους και οχι των χεριων.

Τελος, στο γυμναστηριο που πηγα, γυμναζω τις γαμπες με το μηχανημα "Rotary Calf" και συνεχεια πιανονται, ενω παλαιοτερα που εκανα στο smith δε ενιωθα και τιποτα.. Τοσο καλο ειναι το μηχανημα;

spyros Bodybuilding
02-09-11, 16:37
παιζει να ακουστει χαζη η ερωτηση αλλα τι ειναι τα σουπερσετ:green::green:??δεν εχω καταλαβει ακριβως

MusclesOfShadow
02-09-11, 16:45
παιζει να ακουστει χαζη η ερωτηση αλλα τι ειναι τα σουπερσετ:green::green:??δεν εχω καταλαβει ακριβως

Kανεις ενα σετ μιας ασκησης και κατευθειαν ενα σετ μιας αλλης. Αν κανεις σετ απο τρεις διαφορετικες ασκησεις (τρια σετ) λεγεται τρισετ... και παει λεγοντας:green: (γιγαντοσετ)

deluxe
04-09-11, 04:34
Οι προβολες γυμναζουν πιο πολυ τετρακεφαλο ή γλουτο; Εκανα προχθες και μεχρι και σημερα πονανε οι γλουτοι μου δε μπορω να κατσω!

Στις εκτασεις με αλτηρες και στο pullover θελει πολλα ή λιγα κιλα; Εγω βαζω τοσα κιλα ωστε να μπορω να κανω 8-12 επαναληψεις και προσπαθω να εχω σωστη τεχνικη, δλδ να τα σηκωνω πιο πολυ με τη βοηθεια του στηθους και οχι των χεριων.

Τελος, στο γυμναστηριο που πηγα, γυμναζω τις γαμπες με το μηχανημα "Rotary Calf" και συνεχεια πιανονται, ενω παλαιοτερα που εκανα στο smith δε ενιωθα και τιποτα.. Τοσο καλο ειναι το μηχανημα;

Ποιες θεωρειτε καλυτερες ασκησεις για το στηθος; Βαζετε τις πιεσεις σε επικλινη παγκο με μπαρα πιο πανω απο τον επικλινη παγκο με αλτηρες;

Το προγραμμα στηθους μου, πλεον ειναι αυτο :

Πιεσεις παγκου χ4
Πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη χ4
Εκτασεις αλτηρες σε ισιο χ3
Εκτασεις αλτηρες σε επικλινη χ3
Pullover χ3
Βυθισεις / Πεκ ντεκ χ3

Αρκετα κλασσικο και καλο πιστευω. Βεβαια δε ξερω εαν τα εχω σε καλη σειρα. Μηπως θελει τις ασκησεις σε ισιο παγκο στη σειρα και μετα σε επικλινη; Δλδ πρωτα πιεσεις/εκτασεις σε ισιο και μετα πιεσεις/εκτασεις σε επικλινη. Τι λετε;

TheMaster
17-09-11, 13:43
Παιδια να ρωτισω και εγω κατι επειδη βλεπω οτι το στηθος μου ειναι οκ απλα θελω να παρω ογκω στο κατω μερος και στο πανω μερος. Μπορειτε να μου πειτε καποιες ασκησεις ξεχωριστες για το κατω μερος? Πχ βυθισεις κανω και πουλ οβερ. Καποια αλλη εαν υπαρχει για να δωσω πιο πολυ βαση στο κατω μερος?

Eddie
17-09-11, 14:08
Παιδια να ρωτισω και εγω κατι επειδη βλεπω οτι το στηθος μου ειναι οκ απλα θελω να παρω ογκω στο κατω μερος και στο πανω μερος. Μπορειτε να μου πειτε καποιες ασκησεις ξεχωριστες για το κατω μερος? Πχ βυθισεις κανω και πουλ οβερ. Καποια αλλη εαν υπαρχει για να δωσω πιο πολυ βαση στο κατω μερος?

Πιεσεις και ανοιγματα σε κατακλινη παγκο.Απλα ξεκινα με λιγα κιλα γιατι ειναι λιγο αβολη κινηση,προσεξε μη τραυματιστεις.

TheMaster
17-09-11, 14:15
Την εκανα παλια αυτην την ασκηση αλλα την σταματησα και εκανα μονο σε επικληνη και ισιο. Θα προσθεσω και αφτες στο προγραμμα. Α και κατι αλλο εχω δει καποιες ασκησεις με τροχαλια που πιανεις τις λαβες και με ανοιχτα χερια απο ψηλα κατεβαζεις χαμιλα και τα κλεινεις. Αυτη η ασκηση πιο μερος του στηθους πιανει?

MusclesOfShadow
17-09-11, 14:18
Δεν χρειαζετια να ψαξεις και πολυ. Ολες οι κλασσικες ασκησεις στηθους θα δουλεψουν για σενα.

Ισιος παγκος(λενε οτι ειναι καλος για την αναπτυξη του στηθους και ειδικα του κατωτερου μερους)
Πιεσεις παγκου
Πιεσεις αλτηρων
Ανοιγματα απτηρων

Επικλινης παγκος(λενε οτι ειναι καλυτερος για την αναπτυξη του ανωτερου στηθους)
Πιεσεις στον επικλινη
Πιεσεις αλτηρων στον επικλινη
Ανογματα αλτηρων στον επικλινη

+Bonus
Διασταυρωσεις στην τροχαλια απο πανω (λενε οτι ειναι καλη για το ανω μερος)
διασταυρωσεις στην τροχαλια με σκοινια απο κατω (κατω στηθος) http://www.youtube.com/watch?v=hT-1f1uBZy4
Βυθισεις στο διζυγο
Πους απς με επιβαρυνση

Τι αλλο θες?:welcome:

TheMaster
17-09-11, 14:21
Δεν χρειαζετια να ψαξεις και πολυ. Ολες οι κλασσικες ασκησεις στηθους θα δουλεψουν για σενα.

Ισιος παγκος(λενε οτι ειναι καλος για την αναπτυξη του στηθους και ειδικα του κατωτερου μερους)
Πιεσεις παγκου
Πιεσεις αλτηρων
Ανοιγματα απτηρων

Επικλινης παγκος(λενε οτι ειναι καλυτερος για την αναπτυξη του ανωτερου στηθους)
Πιεσεις στον επικλινη
Πιεσεις αλτηρων στον επικλινη
Ανογματα αλτηρων στον επικλινη

+Bonus
Διασταυρωσεις στην τροχαλια απο πανω (λενε οτι ειναι καλη για το ανω μερος)
διασταυρωσεις στην τροχαλια με σκοινια απο κατω (κατω στηθος) http://www.youtube.com/watch?v=hT-1f1uBZy4
Βυθισεις στο διζυγο
Πους απς με επιβαρυνση

Τι αλλο θες?:welcome:
Ευχαριστω φιλε αυτο ακριβος που εψαχνα :):green:

MusclesOfShadow
17-09-11, 14:24
Στις υπηρεσιες σας:turtle:

deluxe
21-09-11, 02:34
Αν εχω να επιλεξω δυο ασκησεις αναμεσα απο τις παρακατω για το στηθος, ποιες θα προτεινατε;

Εκτασεις στηθους σε επικλινη παγκο
Διασταρωσεις τροχαλια
Πεκ Ντεκ
Βυθισεις
Κατακλινης παγκος



Το υπολοιπο προγραμμα εχει ως εξης :

Πιεσεις με μπαρα σε ισιο παγκο χ4
Εκτασεις με αλτηρες σε ισιο παγκο χ3
Πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη παγκο χ4
Pullover χ3

loukiss
21-09-11, 02:52
βυθισεις και κατακλινη .

deluxe
21-09-11, 04:08
βυθισεις και κατακλινη .Τοσο καιρο ειχα και τις εκτασεις σε επικλινη. Ηταν λαθος να εχω 2 ασκησεις με εκτασεις απο διαφορετικη γωνια; Προτιμω τις εκτασεις απο τις βυθισεις. Οσο για τον κατακλινη μου αρεσει και εμενα, οποτε θα τον προσθεσω.

chriele78
25-09-11, 18:44
Για σας παιδες

Εχω μια απορια
Θελω να αλλαξω το εβδομαδιαιο μου προγραμμα που ακολουθω εδω και 12 εβδομαδες.
Δευτερα:Ποδια
Τριτη:Στηθος-Τρικεφαλο
Πεμπτη:Πλατη
Παρασκευη:Ωμους-Δικεφαλα

Εχω καταληξει σε ενα συνδιασμο μυων αλλα δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι λογικος σε θεμα συνδιασμου και χρονου (1 ωρα προπονηση).

ΔΕΥΤΕΡΑ

Στηθος (5 ασκησης χ3 σετ) - Ωμους (5 ασκησης χ 3 σετ)

ΤΡΙΤΗ

Δικεφαλο - Τρικεφαλο σουπερ σετ. (Συνολο 6 ασκησης).

ΠΕΜΠΤΗ

Πλατη (5 ασκησης χ3 σετ) - Ποδια (5 ασκησης χ 3 σετ)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Το ιδιο της Δευτερας .

tyler_durden
25-09-11, 19:03
πλατη και ποδια ειναι μεγαλες μυικες ομαδες..αν θες να τις δουλεψεις σοβαρα βαλτες χωρια..
εφοσον εχεις 4 μερες και θες να δουλεψεις σπλιτ κανε:


Δ:Δικ-Τρικε
Τρ:Ποδια-Ωμους
Πε:Πλατη-Τραπεζιοι
Πα:Στηθος-Κοιλιακους

chriele78
25-09-11, 19:13
πλατη και ποδια ειναι μεγαλες μυικες ομαδες..αν θες να τις δουλεψεις σοβαρα βαλτες χωρια..
εφοσον εχεις 4 μερες και θες να δουλεψεις σπλιτ κανε:


Δ:Δικ-Τρικε
Τρ:Ποδια-Ωμους
Πε:Πλατη-Τραπεζιοι
Πα:Στηθος-Κοιλιακους

Μαλλον εχεις δικαιο TYLER

Devil
26-09-11, 06:53
Δ:Δικ-Τρικε
Τρ:Ποδια-Ωμους
Πε:Πλατη-Τραπεζιοι
Πα:Στηθος-Κοιλιακους

και πιεσεις ωμων πως θα κανει με λιωμενους τρικεφαλους απο την δευτερα?

1)Ποδια
2)Στηθος-δικεφαλα
3)
4)Πλατη
5)Ωμους-τρικεφαλα

Galthazar
26-09-11, 14:04
και πιεσεις ωμων πως θα κανει με λιωμενους τρικεφαλους απο την δευτερα?

1)Ποδια
2)Στηθος-δικεφαλα
3)
4)Πλατη
5)Ωμους-τρικεφαλα

:thumbup::thumbup::clap::clap:

πως μπορειτε και κανετε δικεφαλους μαζι με τρικεφαλους?? Δεν σας κλεινει το χερι προς τα μεσα?:unsure:

tyler_durden
26-09-11, 17:29
και πιεσεις ωμων πως θα κανει με λιωμενους τρικεφαλους απο την δευτερα?

1)Ποδια
2)Στηθος-δικεφαλα
3)
4)Πλατη
5)Ωμους-τρικεφαλα

ναι εχεις δικιο,στις πιεσεις θα χει προβλημα.

κοιλια ομως δε βλεπω να βαλες στο προγραμμα..

και μια ερωτηση..ραχιαιους κανετε καθολου;;μεχρι και οτι ειναι τελειως περιττη ασκηση εχω ακουσει.

Devil
26-09-11, 17:34
ναι εχεις δικιο,στις πιεσεις θα χει προβλημα.

κοιλια ομως δε βλεπω να βαλες στο προγραμμα..

και μια ερωτηση..ραχιαιους κανετε καθολου;;μεχρι και οτι ειναι τελειως περιττη ασκηση εχω ακουσει.

τους βαζει οποια μερα να ναι.... με ποδια θα ελεγα...

ραχιαιους... μπαααα...:green:

tyler_durden
26-09-11, 18:02
τους βαζει οποια μερα να ναι.... με ποδια θα ελεγα...

ραχιαιους... μπαααα...:green:

τη βρισκεις και συ αχρηστη ή εχεις καποιον αλλο λογο;;;
βλεπω κατι τυπους να παιρνουν αγγαλια το 20κιλο και να κανουνε το Γ στο διζυγο και με πιανει η ιερολαγονιος μου μονο κοιτωντας τους..:P


ουτε γω κανω..

magavaTOUT
26-09-11, 18:31
θα ακολουθησω 5ημερο σπλιτ σαν αυτο
Δ - πλατη
Τ - στηθος
Τ - ποδια
Π - ωμους
Π - δικεφ-τρικεφ
υπαρχει καλυτερη σειρα ? :P εβαλα ετσι τις μυικες ομαδες ωστε στηθος και τρικεφαλα να εχουν την μεγαλυτερη χρονικη διαφορα μεταξυ τους καθως εκει εχω δει οτι παιζει προβλημα με πιασιματα.


ΕΠΙΣΗΣ, εχω βαλει 15σετ 10αρια για τρικεφαλους και 13 για δικεφαλους. Λιγα, πολλα ή οκ ?

tyler_durden
26-09-11, 18:36
θα ακολουθησω 5ημερο σπλιτ σαν αυτο
Δ - πλατη
Τ - στηθος
Τ - ποδια
Π - ωμους
Π - δικεφ-τρικεφ
υπαρχει καλυτερη σειρα ? :P εβαλα ετσι τις μυικες ομαδες ωστε στηθος και τρικεφαλα να εχουν την μεγαλυτερη χρονικη διαφορα μεταξυ τους καθως εκει εχω δει οτι παιζει προβλημα με πιασιματα.


ΕΠΙΣΗΣ, εχω βαλει 15σετ 10αρια για τρικεφαλους και 13 για δικεφαλους. Λιγα, πολλα ή οκ ?
φιλε εισαι στον ογκο μεσα στο καταχειμωνο;;;
επισης οι ωμοι ειναι μικρη μυικη ομαδα κ κουραζεται σχετικα ευκολα για να την κανεις μοναχη της..

**τωρα ειδα το νικνειμ..χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...
:rolf::rolf::rolf::rolf:

magavaTOUT
26-09-11, 19:08
μαλλον εννοεις γραμμωση :green:
οχι απλα τρωω οσο πιο καθαρα μπορω(αρκετα) και θελω ενα προγραμματακι καπως απαιτητικο :unsure:

εντιτ: οσο για το nick μου το βγαλαν γιατι οταν ειχα μακρια μαλλια εμοιαζα στον τυπα απο το κλιπ, oh yeah

average_joe
26-09-11, 19:54
ΕΠΙΣΗΣ, εχω βαλει 15σετ 10αρια για τρικεφαλους και 13 για δικεφαλους. Λιγα, πολλα ή οκ ?

πολλα.
τρικ 8- 9
δικ 6- 7

Devil
27-09-11, 06:06
τη βρισκεις και συ αχρηστη ή εχεις καποιον αλλο λογο;;;
βλεπω κατι τυπους να παιρνουν αγγαλια το 20κιλο και να κανουνε το Γ στο διζυγο και με πιανει η ιερολαγονιος μου μονο κοιτωντας τους..:P


ουτε γω κανω..

δεν μ αρεσει....

βασικα κανοντας squat και deadlifts το βρισκο περιτο να κανω hyperextension...

George1993
27-09-11, 15:49
τρέξιμο το βράδυ αντί το πρωί γίνεται?
γιατί το βράδυ έχει ένα ωραίο κρύο και σου ανοίγει την όρεξη για τρέξιμο :)

Tasos Green
27-09-11, 15:50
τρέξιμο το βράδυ αντί το πρωί γίνεται?
γιατί το βράδυ έχει ένα ωραίο κρύο και σου ανοίγει την όρεξη για τρέξιμο :)

μια χαρα γινετε... και εγω ετσι την βρίσκω...:green:

luckyseven
27-09-11, 15:56
τρέξιμο το βράδυ αντί το πρωί γίνεται?
γιατί το βράδυ έχει ένα ωραίο κρύο και σου ανοίγει την όρεξη για τρέξιμο :)

Με έχει πιάσει και μένα να πάω για τρέξιμο βράδυ ειδικά όταν δεν μπορώ να κοιμηθώ και είμαι μες στην ενέργεια αλλά δεν το έχω επιχειρήσει.

George1993
27-09-11, 16:20
και μετά τι τρώμε?
κανονικά βραδινό ή άλλο γεύμα?
πάντως είναι μαμάτα μέσα στο κρύο

Tasos Green
27-09-11, 16:24
κανονικα οτι ειχες για βραδυ.... εγω την βγαζω με cottage

Galthazar
27-09-11, 16:32
και εγω οταν ψιλονυχτωνει πηγαινω...η καλυτερη ωρα!:thumbup:
Τρεξιμο στο κρυο και μετα καυτο μπανιο...αντε να χειμωνιασει!!:green:
μετα το τρεξιμο αναλογα τι ωρα θα πεσεις θα κανεις και το γευμα σου. Δηλαδη ακολουθεις τη διατροφη σου οπως εχει χωρις να προσθετεις κατι λογω τρεξιματος.

pizzass
27-09-11, 16:49
σκεφτομαι να βαλω και 2η προπονηση στηθους μεσα στην εβδομαδα με στοχο να δωσω μεγαλυτερη εμφαση(ογκο) στο σημειο π πιστευω οτι υστερω.
το προγραμμα μου εχει ως εξης :
δευτερα - στηθος,δικεφ
τριτη -ποδια
τεταρτη -οφ
πεμπτη -πλατη
παρασκευη -ωμους,τρικεφ

οι ασκησεις π κανω για στηθος ειναι :
επικλινης παγκος Χ4
επικλινης ανοιγματα χ3
πιεσεις με αλτηρες ισιο Χ3
κροσ οβερ(το κλασικο) Χ2
κατακλινη Χ3

αν βαλω δευτερη φορα στηθος σκεφτηκα να το κανω ετσι (γτ δν βγαινει κ αλλιως :P)

δευτερα -στηθος,δικεφ
τριτη -ποδια
τεταρτη -ωμους,τρικεφ
πεμπτη -πλατη
παρασκευη -στηθος
(θα εχω μηπως προβλημα με τους τρικεφαλους αν τους παιζω δευτερα-τεταρτη-παρασκευη ??!?!??! )

και οι ασκησεις της 2ης προπ στηθος να ειναι :

ισιος παγκος Χ4
επικλινης πιεσεις αλτηρες Χ3
ισιο ανοιγματα Χ3
κροσ οβερ απο κατω(για κατω στηθος) Χ3
and/or
πιεσεις με αλτηρες κλειστη λαβη(για μεσα στηθοσ) Χ3

Αποψεις ???

tyler_durden
27-09-11, 17:59
δεν ξερω τι λετε παιδια,αλλα εγω μετα την προπονηση δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα!!!
μια περιοδο πηγαινα τζιμ μεσημερι και ημουν σαν περιφερομενο ζομπι για το υπολοιπο της ημερας..
αυτος ειναι ο λογος που εχω καταργησει πια τις προπονησεις πριν τη δυση του ηλιου..
αν παω για τρεξιμο κατα τις 11μμ,λογικα μεχρι της 3 δεν προκειται να κλεισω ματι!! :(



δεν μ αρεσει....

βασικα κανοντας squat και deadlifts το βρισκο περιτο να κανω hyperextension...

πριν το σκουατ κανεις καποιου ειδους ζεσταμα;;

κανεις το φουλ ή το μισο;;

TheMaster
28-09-11, 09:49
Παιδια εγω πηγαινω 5 φορες την βδομαδα αλλα σκεφτομαι να τις κανω 7 και πεμπτη και κυριακη να κανω ΜΟΝΟ κοιλιακους και ραχιαιους. Λετε να ειναι καλυτερα απο τωρα?:turtle:

TheWorst
28-09-11, 09:53
Δε χρειαζεται να αφιερωνεις ολοκληρη μερα μονο σε κοιαλικους και ραχιαιους..Αφου θα τα κανεις σε 15 λεπτα περιπου :thumbup:

TheMaster
28-09-11, 09:55
Δε χρειαζεται να αφιερωνεις ολοκληρη μερα μονο σε κοιαλικους και ραχιαιους..Αφου θα τα κανεις σε 15 λεπτα περιπου :thumbup:

Λες εε? Απλα επειδη θελω να τους δωσω λιγο ογκο και μερικες φορες απο την κουραση τους αφηνω ελεγα μηπος να τους χωριζα καλητερα. :thumbup::thumbup:

TheWorst
28-09-11, 09:59
Με τεραστιες προπονησεις ραχιαιων και κοιλιακων δε θα τους δωσεις ογκο , αλλα αν δε μπορεις τις αλλες μερες βαλτα οπως ελεγες.

dionisos
28-09-11, 12:38
Λες εε? Απλα επειδη θελω να τους δωσω λιγο ογκο και μερικες φορες απο την κουραση τους αφηνω ελεγα μηπος να τους χωριζα καλητερα. :thumbup::thumbup:

Δοκίμασε το. Αφιέρωσε μία ή δύο προπονήσεις την εβδομάδα μόνο σε κοιλιακούς!

deluxe
28-09-11, 20:11
Γιατι στις προπονησεις πλατης, νιωθω πιο πολυ τον πηχη και τον δικεφαλο στο τελος; Τι γινεται; Θελει να μειωσω κιλα;

Οταν κανω στηθος, εχω μαθει και βαζω περισσοτερη δυναμη με τους μυες του στηθους και οχι με τα χερια, αλλα δε μπορω να κανω το ιδιο και με την πλατη!

Επισης, εδω και χρονια οταν εκανα εμπροσθολαιμιες στη τροχαλια, εκανα κατι σαν ψηλη κωπηλατικη, δλδ εγερνα αρκετα προς τα πισω. Σημερα προσπαθησα να κανω τις κανονικες εμπροσθολαιμιες, αλλα δυσκολευτηκα λιγο στην τεχνικη. Οι αγκωνες δεν κοιτουσαν τελειως προς τα κατω, οπως πρεπει. Και παλι εγερνα ελαχιστα προς τα πισω. Αν και δε νομιζω να γινεται να κανεις την ασκηση με τελειως ισιο το σωμα.

Γενικα πλεον για την πλατη κανω τις εξης ασκησεις :

2 σετ ελξεις ζεσταμα
Εμπροσθολαιμιες ανοικτη λαβη χ3
Κωπηλατικη κλειστη λαβη μηχανημα χ3
Κωπηλατικη αλτηρες χ3
Ραχιαιους, Καλημερες, Αρσεις Θανατου ( Σε καθε προπονηση διαφορετικη ασκηση ) χ3

Μαζι με τρικεφαλα. Ειναι μολις 14 σετ μαζι με το ζεσταμα, αλλα το κανω πλεον 2 φορες την εβδομαδα. Τι λετε;

ska
30-09-11, 12:40
Τον πισω δελτοειδη πρεπει να τον γυμναζω ξεχωριστα με εκτασεις σκυφτος ή γυμναζεται απο τις αλλες ασκησεις της πλατης και των ωμων?

TheWorst
30-09-11, 12:44
Βαλτο μαζι με ωμους , καποιοι το βαζουν και με πλατη.1 ασκηση 4 σετ , nc :thumbup:

beefmeup
30-09-11, 14:10
Τον πισω δελτοειδη πρεπει να τον γυμναζω ξεχωριστα με εκτασεις σκυφτος ή γυμναζεται απο τις αλλες ασκησεις της πλατης και των ωμων?

καλυτερα ξεχωριστα κ αυτον μαζι με ωμους..
3 βασικες(κ υπεραρκετες βασικα κατ εμε) ασκησεις για ωμους ειναι πιεσεις/πλαγιες εκτασεις/κ το αυτο σκυφτος(η σε παγκο ξαπλα)..
ολες οι υπολοιπες δεν ειναι απαραιτητες.

MrPresidento
03-10-11, 13:04
Γεια σας παιδες! Ακολουθω εδω και μια βδομαδα το προγραμμα του Τριανταφυλλου (που εχει ανεβει στο φορουμ) δηλ ΔΕ: ΠΛΑΤΗ -ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ -ΤΡΑΠΕΖ.
ΤΕ: ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΑ , ΠΑ: ΩΜΟΙ -ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ ΚΑΙ ΣΑ:ΠΟΔΙΑ

Ειμαι 17 χρονων , 1.80 και 70 κιλα .Σε συνδυασμο με μια καλη διατροφή στοχευω στην σταδιακη αυξηση του μυικου μου ογκου. Εχω τις εξης ερωτησεις:
1)Υπαρχουν καποιες απο τις ασκησεις που δεν πρεπει να κανω , επειδη ακομα εχω περιθωρια υψους? (οι ασκησεις ειναι εδω: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3970-Προγραμματα-γυμναστικης-με-βάρη )

2) Παρατηρω οτι τα δικεφαλα βγαινουν δυσκολα μετα απο τις ασκησεις του στηθουσ.....υπαρχει καποια λυση για αυτο...? Να κανω ανακατανομη στη βδομαδα η τι αλλο?
3) Ποσες ωρες περιπου πρεπει να μου παιρνει η καθε μυικη ομαδα..... και γενικοτερα η προπονηση (γιατι εχω την εντυπωση οτι πλακωνομαι λογω ελειψησ χρονου).
Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!

tivadar
03-10-11, 13:30
1.Aυτο με το υψος ειναι μυθος οποτε μην ανησυχεις
2.Οταν λες δυσκολα τι εννοεις?Αν πραγματικα σε δυσκολευει τοσο πολυ το προγραμμα σε αυτην την μορφη μπορεις απλα να το κανεις 5ημερο με μια μερα στοχευμενη στα χερια.Πρωσοπικα σου συνιστω να συνεχισεις το προγραμμα οπως εχει γιατι ολα εχουν τον σκοπο τους στο πως ειναι φτιαγμενα.Απο εκει και περα θα κρινεις απο το αποτελεσμα αν χρειαζεσαι αλλαγη,αυτο θα παρει καποιους μηνες οποτε μην βιαστεις να βγαλεις συμπερασματα.
3.Γενικα οι προπονησεις σου δεν πρεπει να παιρνουν πανω απο μια ωρα(την μερα)

Αντωνης
03-10-11, 13:40
1.Aυτο με το υψος ειναι μυθος οποτε μην ανησυχεις


Yπαρχουν καποιες αντιδικιες στο αν ειναι μυθος η' οχι,οσον αφορα τις ασκησεις που επιβαρυνουν καθετα την σπονδυλικη στηλη οπως τα σκουωτ και οι στρατιωτικες πιεσεις.

Βεβαια ο φιλος ειναι ηδη 17,οποτε αμφιβαλλω αν θα επηρεασει εστω και στο ελαχιστο την αναπτυξη του.Αν ηταν 14-15 ισως ειχε μια βαση να συζηταμε για τετοια θεματα.

Και αυτο που λες για τις προπονησεις δεν ισχυει...Το ποση ωρα θα κρατανε οι προπονησεις σου εξαρταται απο την προπονητικη φιλοσοφια που εχεις επιλεξει.Αν επελεξες π.χ υψηλο volume και χαμηλο intensity οι προπονησεις μπορει να κρατανε μεχρι και 2 ωρες,και παλι να ανεβαινεις μια χαρα,και σε δυναμη κ σε υπερτροφια

tivadar
03-10-11, 13:47
Στο θεμα των προπονησεων δεν διαφωνω μαζι σου σε γενικη βαση.Ομως εδω εχουμε μια συγκεκριμενη περιπτωση με συγκεκριμενο προγραμμα και ατομο που εχει προβλημα χρονου

Στο θεμα του υψους οντως υπαρχουν πολλες αποψεις και το ζητημα συνεχιζει να ειναι υπο διερευνηση.Ομως ειπες και εσυ ειναι 17 οποτε ειναι ψιλο ατοπο να μιλαμε περι επιπτωσης στο υψος

pankol
03-10-11, 14:09
Λίγο χαζή η ερώτησή μου:
Όταν κάνω εκτάσεις ώμων με αλτήρες όρθιος, κάνω ένα-ένα χέρι, και όχι και τα δύο ταυτόχρονα, γτ τότε χαλάω πολύ την τεχνική και κλέβω αρκετά. πειράζει τίποτα που το κάνω έτσι, γτ δεν έχω δει κανέναν άλλον να το κάνει αυτό...

nikes14
03-10-11, 15:46
Geia se olous....Eixa aniksei ena forum prin ligo kairo http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16908-neos&p=439407#post439407 mipws exei kapoios na mou proteinei kapoio programma me askhseis kai tis epanalipseis toys??....Eyxaristw!

Babis Stinson
03-10-11, 15:50
Λίγο χαζή η ερώτησή μου:
Όταν κάνω εκτάσεις ώμων με αλτήρες όρθιος, κάνω ένα-ένα χέρι, και όχι και τα δύο ταυτόχρονα, γτ τότε χαλάω πολύ την τεχνική και κλέβω αρκετά. πειράζει τίποτα που το κάνω έτσι, γτ δεν έχω δει κανέναν άλλον να το κάνει αυτό...

Δεν νομίζω να πειράζει, αλλά ίσως σε βολεύει (αφού κάνεις ένα μόνο χέρι κάθε φορά) να την κάνεις στα καλώδια, για ακόμα καλύτερη απομόνωση.
Εγώ κάνω και τις 2 ασκήσεις συνήθως. Και εκτάσεις όρθιος με αλτήρες και στα καλώδια..

MusclesOfShadow
04-10-11, 20:38
Εχετε να προτενειτε ασκησεις-τακτικες για ψηλοτερο και μακρυτερο αλμα? (πηδημα) Γενικα δυναμη κιετσι..

Παω στοιχημα το να κρατας τους αλτηρες και α κανεις πηδηματακια ειναι ..."τελειο" για την σπονδυλικη στυλη, ετσι? (:P)


Thnx

Galthazar
04-10-11, 20:46
Εχετε να προτενειτε ασκησεις-τακτικες για ψηλοτερο και μακρυτερο αλμα? (πηδημα) Γενικα δυναμη κιετσι..


Squat και squat με ανυψωση των γαμπων..

tivadar
04-10-11, 20:47
Squats και φυσικα προπονηση αλματων.

MusclesOfShadow
04-10-11, 20:51
Και ποια ειναι η προπονηση αλματων?:unsure:
Επισς μοναχα η προπονηση ποδιων (καθισματα, γαμπες) απο μονητης θα βοηθησει στο κατακορυφο αλμα η στο μακρος του αλματος? Τιποτα σε power-training δεν παιζει? ή ειναι για πιο προχωρημενα επιπεδα και αθλητες?

Galthazar
04-10-11, 20:52
Α και φυσικα προβολες με αλτηρες και αλμα..

Αυτα τα τρια

MusclesOfShadow
04-10-11, 20:53
Α και φυσικα προβολες με αλτηρες και αλμα..

Αυτα τα τρια

Εννοεις αλμα κρατωντας τους αλτηρες? Αυτo δεν *************(:P)************ την μεση?:unsure:

tivadar
04-10-11, 20:58
Η προπονηση ποδιων κυριως βοηθαει στο κατακορυφο αλμα γι αυτο και την χρησιμοποιουν πολυ και στο μπασκετ.Το αλμα σε μηκος θελει κυριως να εκτελεις αλματα με διαφορους τροπους.

aqua_bill
04-10-11, 21:07
αρχικα υπαρχει ενα πολυ ωραιο θεμα που ανεφεραι ασκησεις και μυικες ομαδες βελτιωσης για αλμα.Ο χρηστης εκανε ααναφορα σε προγραμμα βελτιωσης γιατι επαιζε σε καποια ομαδα(εχει νομιζω τιτλο μπασκετ ή κατι τετοι και το ειχε ανοιξει ενας χρηστης με αβαταρ το τζορνταν)αν δεν κανω λαθος
Η προπονηση ποδιων κυριως βοηθαει στο κατακορυφο αλμα γι αυτο και την χρησιμοποιουν πολυ και στο μπασκετ.Το αλμα σε μηκος θελει κυριως να εκτελεις αλματα με διαφορους τροπους.


θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε εδω περα.προπονηση =σειρα ασκησεων.ποιες ειναι λοιπον αυτες?ποια ειναι η προπονηση ποδιων?

υγ.πεταγεσαι παντου και δε λεσ τιποτα.δεν ειναι αναγκη να τα ξερεις ολα ουτε υπαρχει λογος να απαντας στα παντα γνωριζεις δε γνωριζεις.

tivadar
04-10-11, 21:13
Προπονηση ποδιων οι ασκησεις που περιλαμβανονται σε ενα απλο σπλιτ για την προπονηση των μυικων ομαδων στα ποδια.Squat,leg press κλπ.
Οσο για το αλλο οκ αφου δεν λεω τιποτα θα μειωσω τα post μου.

Εdit Οσο για το ποια ειναι η προπονηση αλματων πρακτικα ειναι αυτο που εγραψα εκτελεση αλματων με διαφορους τροπους.

Αντωνης
04-10-11, 21:32
Παιδες τα σκουωτ και οι αρσεις γαμπων βοηθουν μεχρι ενος σημειου και κανουν απειροελαχιστη διαφορα οσον αφορα το αλμα,και αυτο οπως ειπα μονο στην αρχη.Αν καποιος π.χ κανει 1,2-1,3xσ.β(τυχαιο παραδειγμα) σκουωτ,και νομιζει οτι αν το αυξησει τοτε θα γινει καλυτερο το αλμα του κανει λαθος,γιατι δεν θα γινει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα οσον αφορα το αλμα.
Το χω ξαναγραψει,καλο ειναι να μην προτεινουμε ως λυση σε ολα τα βαρη(με την στενη εννοια του γυμναστηριου και των κλασικων ασκησεων),γιατι ΔΕΝ ειναι.

Οι περισσοτεροι επαγγελματιες μη εκρηκτικων αθληματων,κανουν βαρη μονο οταν ειναι οff season(βλεπε καλοκαιρι κτλ)κ αυτα για συγκεκριμενο σκοπο

MusclesOfShadow
04-10-11, 21:36
Aντωνη ομως δεν υπαρχει και προπονηση ισχυος με βαρη? Power?

ginus
04-10-11, 21:39
+1 στον Αντωνη..αλλες ασκησεις για μακρυτερο και αλλες για υψηλοτερο αλμα..

Αντωνης
04-10-11, 21:42
Οπως ανεφερα και πιο πανω,οχι με την στενη εννοια που εχουμε εμεις στο μυαλο μας με τα γυμναστηρια και τις κλασσικες ασκησεις.
Οτι βαρη προσθετουν αυτοι τα προσθετουν στην διαρκεια της εκαστοτε κινησης,π.χ ενας σπριντερ θα βαλει βαρη πανω του οταν τρεχει.Τι πιο λογικο απ αυτο?Για να γινεις καλος σε μια κινηση/κατασταση πρεπει να εξασκηθεις πανω σε αυτην.

tivadar
04-10-11, 21:47
Λογικα τα ποστ σου Αντωνη.Απο εκει και περα επειδη ρωτησε ο Muscle να ενα λινκ για vertical(κατακορυφο) με ασκησεις με βαρη η χωρις http://www.verticaljumping.com/jumping_exercises.html και ενα για αλμα σε μηκος http://www.gillathletics.com/articles/traininghorizontaljmpr.pdf

Wargod
05-10-11, 15:17
Παιζει οπιονδηποτε ρολο η ωρα προπονισης;
Τι θελω να πω... Στην διατροφη υπαρχουν παντα συγκεκριμενες ωρες, και ειναι λογικο. Στην γυμναστικη ομως αλλαζει κατι αν κανεις πρωΐ η απογευμα, η βραδυ, και αν σημερα θα κανω πρωΐ, αυριο βραδυ και σε 3 μερες απογευμα; Φανταζομαι πως οχι, αλλα κακου κακου να ρωτησω...

Kagias
05-10-11, 18:59
Παιδες παίζω απο τα τέλη Ιουλίου ένα πρόγραμμα στεγνωματος με δισετ και αεροβια. Εχω χασει καποια κιλακια που ηθελα και τωρα ο στοχος να ειναι να μπω σε ενα προγραμμα τερμα δύναμης μεχρι τουλαχιστον τα Χριστουγεννα. Εχω πετυχει καποια που δουλευουν μονο βασικες οπως σκουοτς, ντεντλιφτς κλπ και μου φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα. Ριχτε καμια ιδεα.

Eddie
05-10-11, 19:37
Παιζει οπιονδηποτε ρολο η ωρα προπονισης;
Τι θελω να πω... Στην διατροφη υπαρχουν παντα συγκεκριμενες ωρες, και ειναι λογικο. Στην γυμναστικη ομως αλλαζει κατι αν κανεις πρωΐ η απογευμα, η βραδυ, και αν σημερα θα κανω πρωΐ, αυριο βραδυ και σε 3 μερες απογευμα; Φανταζομαι πως οχι, αλλα κακου κακου να ρωτησω...

Ναι,ακομα και η ωρα παιζει ρολο.Οπως και τα γευματα,ετσι και η προπονηση ειναι καλυτερο να γινεται παντα την ιδια ωρα.Τωρα το γιατι μη το ρωτας..τουλαχιστον σε μενα,γιατι δε ξερω.

Galthazar
06-10-11, 10:22
ναι την ιδια ωρα και μαλιστα το απογευματακι ειναι η ιδανικη ωρα απ οτι ειχα διαβασει καπου.

Wargod
06-10-11, 11:36
Χμμ... Εγω απογευμα δεν μπορω... Υποθετω ομως ειναι καλητερα να το καθιερωσω καπια συγκεκριμενη ωρα (πχ πρωΐ η βραδακι) παρα να το κανω μια πρωΐ και μια βραδυ ε;

Galthazar
06-10-11, 11:38
Χμμ... Εγω απογευμα δεν μπορω... Υποθετω ομως ειναι καλητερα να το καθιερωσω καπια συγκεκριμενη ωρα (πχ πρωΐ η βραδακι) παρα να το κανω μια πρωΐ και μια βραδυ ε;

αυτο ειναι το καλυτερο.

COBRA_STYLE
06-10-11, 11:43
Παιζει οπιονδηποτε ρολο η ωρα προπονισης;
Τι θελω να πω... Στην διατροφη υπαρχουν παντα συγκεκριμενες ωρες, και ειναι λογικο. Στην γυμναστικη ομως αλλαζει κατι αν κανεις πρωΐ η απογευμα, η βραδυ, και αν σημερα θα κανω πρωΐ, αυριο βραδυ και σε 3 μερες απογευμα; Φανταζομαι πως οχι, αλλα κακου κακου να ρωτησω...

Θεωρητικα η καλυτερη ωρα προπονησης ειναι γυρω στις 5 το απογευμα,για το λογο του οτι το σωμα τοτε πιανει τη μεγιστη θερμοκρασια του.

Galthazar
06-10-11, 22:41
Θεωρητικα η καλυτερη ωρα προπονησης ειναι γυρω στις 5 το απογευμα,για το λογο του οτι το σωμα τοτε πιανει τη μεγιστη θερμοκρασια του.

α μπραβο δεν θυμομουν την ακριβη αιτια. Ηξερα οτι ο οργανισμος παιζει καποιο ρολο αλλα δεν θυμομουν αυτο με την θερμοκρασια.
Ωραιος! :thumbup:

MusclesOfShadow
06-10-11, 22:49
Θεωρητικα η καλυτερη ωρα προπονησης ειναι γυρω στις 5 το απογευμα,για το λογο του οτι το σωμα τοτε πιανει τη μεγιστη θερμοκρασια του.

Oπως και να εχι, ισως ειναι και το βιολγικο μου ρολοι, αλλα για μενα η καλυτερη ωρα για γυμνασικη-προπονηση ειναι 7μιση με 9 και, εκει γυρω εχω την μεγιστη αποδοση και σε αντιθεση με αυτο που λες συ, οποτε εκανα προπονηση 5 η ωρα (ακριβως μιλαμε) πανα στην αρχη αισθανομουν πιο κρυος, πιο μη συγκεντρωμενος... Ενω το σουρουπο ειμαι στο peak:green:

Υπηρχαν παντα εξαιρεσεις φυσικα


Χμμ... Εγω απογευμα δεν μπορω... Υποθετω ομως ειναι καλητερα να το καθιερωσω καπια συγκεκριμενη ωρα (πχ πρωΐ η βραδακι) παρα να το κανω μια πρωΐ και μια βραδυ ε;

Δεν ειμαι σιγουρος, δεν νομιζω να παιζει ρολο, οποτε σε βολευει εσενα. Δεν υπαρχει σοβαρος λογος να επιλεξεις μιασυγκεκριμενη ωρα... Ο μονος λογος (κατεμε) ειναι το ποτε νιωθεις εσυ καλυτερα (ετομος, ζεστος). Εμενα αυτη η ωρα ειναι το βραδακι.

COBRA_STYLE
06-10-11, 22:58
Oπως και να εχι, ισως ειναι και το βιολγικο μου ρολοι, αλλα για μενα η καλυτερη ωρα για γυμνασικη-προπονηση ειναι 7μιση με 9 και, εκει γυρω εχω την μεγιστη αποδοση και σε αντιθεση με αυτο που λες συ, οποτε εκανα προπονηση 5 η ωρα (ακριβως μιλαμε) πανα στην αρχη αισθανομουν πιο κρυος, πιο μη συγκεντρωμενος... Ενω το σουρουπο ειμαι στο peak:green:

Υπηρχαν παντα εξαιρεσεις φυσικα


λογικα γιατι προλαβαινεις να φας περισσοτερα γευματα...αρκετοι το κανουν γιαυτο...και γω περυσι ετσι το εκανα

MusclesOfShadow
08-10-11, 17:49
Παιδια μπορειτε να μου ορισετε τι ειναι το deload?
Γυμνζομαι 5 ημερες της εβδομαδας (6Χ5 ή και 8χ5) με ρκετα κιλα και θελω καθε δυο εδομαδες να κανω ενα διαλλειματακι και για αυτην την εβδομαδα να κανω 3 ημερες σπλιτ, 3χ10. Αυτο θα θεωρηθει deload? Εχει νοημα? Μηπως να το κανω καθε 3 εβδομαδες? Γενικα απο ο,τι εχω δει, με βοηθανε ΠΟΛΥ τετοιος ειδους παυσεις, ακομα και αν δεν κανω προπονησηγια μια εβδομαδα

gate13
08-10-11, 18:17
Καλησπερα παιδια και συνχαρητηρια για το φορουμ...απ αυτα που διαβασα ειδικα στο θεμα της διατροφης εβγαλα πολυ χρησιμα συμπερασματα...

Εχω ενα προβλημα σχετικα με το στηθος μου...Ενω γυμναζομαι περιπου 2.5 χρονια με βαρη(ειμαι 22 χρονων 75kg-177cm), δεν βλεπω καλα αποτε-λεσματα στη συγκεκριμενη μυικη ομαδα ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ "ΜΕΣΑ" ΚΑΙ ΑΝΩ ΜΕΡΟΣ...τουλαχιστον σε σχεση με το υπολοιπο σωμα μου.

Παροτι ειχα φτασει σε ενα σημειο( πριν απο εναν τραυματισμο) να σηκωνω γυρω στα 85 κιλα στον (οριζοντιο) παγκο διαφορα δεν εβλεπα. Ασε που το μεγαλο πρηξιμο στο στηθος το νιωθω μετα το cross-over,το πεκ-τεκ η απο καμψεις παρα μετα απο πιεσεις στον παγκο (ειτε οριζοντιο ειτε επικλινη), οπου περισσοτερο "σκανε" οι τρικεφαλοι χωρις αποτελεσμα στο στηθος.

τι πιστευετε οτι φταει και πως να το αντιμετωπισω?

tivadar
08-10-11, 18:23
@gate13 Μπορει να φταιει η τεχνικη που χρησιμοποεις κατα την εκτελεση της ασκησης.Μπορει να φταιει το οτι απλα η συγκεκριμενη περιοχη του σωματος σου δεν παιρνει τοσο ευκολα ογκο.Ο καθενας θα σου βρει και εναν διαφορετικο λογο.Παντως δεν εισαι ο μονος στον οποιο συμβαινει κατι τετοιο.Εφοσον αλλες μορφες ασκησης σου επιτρεπουν να εχεις αποτελεσματα σε εκεινο το σημειο απλα χρησιμοποιησε εκεινες.

MusclesOfShadow
08-10-11, 18:28
Gate 13 δοκιασε αλλα ευρος επαναληψεων



Παιδια μπορειτε να μου ορισετε τι ειναι το deload?
Γυμνζομαι 5 ημερες της εβδομαδας (6Χ5 ή και 8χ5) με ρκετα κιλα και θελω καθε δυο εδομαδες να κανω ενα διαλλειματακι και για αυτην την εβδομαδα να κανω 3 ημερες σπλιτ, 3χ10. Αυτο θα θεωρηθει deload? Εχει νοημα? Μηπως να το κανω καθε 3 εβδομαδες? Γενικα απο ο,τι εχω δει, με βοηθανε ΠΟΛΥ τετοιος ειδους παυσεις, ακομα και αν δεν κανω προπονησηγια μια εβδομαδα

Κανεις για αυτο?

tivadar
08-10-11, 18:37
@Μuscle Tα deloads δεν αλλαζουν την φιλοσοφια του καθε προγραμματος.Συνηθως στα deloads μειωνεται η ο ογκος προπονησης η τα κιλα,αναλογα με το προγραμμα.Υπαρχει βεβαια και το deload που καποιος κανει πληρη αποχη.Tα προγραμματισμενα deload εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν.Προτιμω την αποψη του ακου το σωμα σου και αν χρειαζεται ξεκουραση κινησου αναλογα.Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι μια αλλαγη καθε 3(οι 2 μου ακουγεται υπερβολικο)βδομαδες θα σε βοηθησει δοκιμασε το.

MusclesOfShadow
08-10-11, 18:51
Ναι γιατι τοχω παρατηρησει πως εκανα ξερω γω 2 εβδομαδς συνεχομενες το συγκεκριμενο προγραμμα και εκανα λιγο αποχη για μια εβδομαδα για πρσωπικους λογους και οταν ξαναμπηκα ημουν ξκουραστος και το "χτυπησα" πιο δυνατα. Και αυτο γιατι η προπονηση που κανω ειναι..αρκετα δυσκολη, μερικοι την λενε και ανουσια, ουσιαστικα κανω 5 ημερες βαρη και 2 κοιλιακους, οποτε πιστευω καθε εβδομαδες οφειλω να ξεκουραζομαι λιγο με ενα πιο χαλαρο προγραμμα υψηλοτερων επαναληψεων (δουλευω σε χαμηλες)

kostas11
08-10-11, 21:05
Το πρωί είναι η καλύτερη ώρα.Φουλ ξεκούραστος,πάρτε και παράδειγμα τους περισσότερους ββ που κάνουν προπόνηση το πρωί,δεν είναι τυχαίο.

MusclesOfShadow
08-10-11, 21:08
O jay εκανε προπονηση πολυ βραδυ.
Και ο κολεμαν εχω παρατηρησει.
Ουτε αυτο εινα τυχαιο:unsure:
:P

kostas11
08-10-11, 21:14
O jay εκανε προπονηση πολυ βραδυ.
Και ο κολεμαν εχω παρατηρησει.
Ουτε αυτο εινα τυχαιο:unsure:
:P

το πρωι έκανε ο coleman πριν την δουλεια.

tivadar
08-10-11, 21:15
Aυτοι κανουν και αλλα πραγματα που δεν τα κανει ο μεσος αθλουμενος.Οποτε...Γενικα το να κρινει καποιος απο τους pro bbers ειναι τις περισσοτερες φορες λανθασμενο.Εγω πιστευω οτι λιγη σημασια εχει το ποτε κανει προπονηση καποιος.Το πως ζει ο καθενας το καθοριζει.Αυτοι που κανουν διπλες προπονησεις την μερα δηλαδη τι μας δειχνουν? Οτι ειναι ιδανικο και το πρωι και το βραδυ?

MusclesOfShadow
08-10-11, 21:18
Μπορει να χεις και δικιο σε αυτον γιατι σε ολα τα video του ειναι μερα, οποτε εχεις δικιο
Αλλα για τον κατλερ εω εχω δικιο:green:

MusclesOfShadow
08-10-11, 21:21
Aυτοι κανουν και αλλα πραγματα που δεν τα κανει ο μεσος αθλουμενος.Οποτε...Γενικα το να κρινει καποιος απο τους pro bbers ειναι τις περισσοτερες φορες λανθασμενο.Εγω πιστευω οτι λιγη σημασια εχει το ποτε κανει προπονηση καποιος.Το πως ζει ο καθενας το καθοριζει.Αυτοι που κανουν διπλες προπονησεις την μερα δηλαδη τι μας δειχνουν? Οτι ειναι ιδανικο και το πρωι και το βραδυ?

Και συ πιστευεις οτι μονο μια στιγμη της ημερας ειναι καταλληλη για προπονηση?:unsure:
Δηλαδη αν χρειαστει να μετακινησεις ενα βαρυ φοτιο ας πουμε το μεσηερι, δεν κανει?:unsure::unsure: Δε το λεω ειρωνικα φιλαρακο, αλλα αν το δεις λογικα, δεν υπαρχει καλυτερηωρα για προπονηση. Εξαταται απο σενα. Εγω χω κανει προπονησουλα 12+ το βραδυ. Στρατιωτικες πιεσεις... Και μια χαρα ηταν. Γενικα βραδακι τα κανω εγω

tivadar
08-10-11, 21:26
Το ιδιο πραγμα λεμε.Το παραδειγμα με τις διπλες προπονησεις δειχνει αυτο οτι δεν μπορεις να κρινεις απο το τι κανει καποιος αλλος.Τωρα αμα καποιος βγει με καμια ερευνα του στυλ κοιτα το μεσημερι ειναι καλυτερα η στις 12 τα μεσανυχτα η δεν ξερω και γω ποια αλλη ωρα η ακομα και ανεκδοτη ιστορια ειμαι ανοιχτος στον να τον ακουσω.Απο εκει και περα εγω την απλοικη,ταπεινη μου σκεψη εξεθεσα ας την εκλαβει ο καθενας οπως θελει.

MusclesOfShadow
08-10-11, 21:28
Nαι ρε συ, ετσι, μια χαρα.

Galthazar
09-10-11, 01:51
Καλησπερα παιδια και συνχαρητηρια για το φορουμ...απ αυτα που διαβασα ειδικα στο θεμα της διατροφης εβγαλα πολυ χρησιμα συμπερασματα...

Εχω ενα προβλημα σχετικα με το στηθος μου...Ενω γυμναζομαι περιπου 2.5 χρονια με βαρη(ειμαι 22 χρονων 75kg-177cm), δεν βλεπω καλα αποτε-λεσματα στη συγκεκριμενη μυικη ομαδα ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ "ΜΕΣΑ" ΚΑΙ ΑΝΩ ΜΕΡΟΣ...τουλαχιστον σε σχεση με το υπολοιπο σωμα μου.

Παροτι ειχα φτασει σε ενα σημειο( πριν απο εναν τραυματισμο) να σηκωνω γυρω στα 85 κιλα στον (οριζοντιο) παγκο διαφορα δεν εβλεπα. Ασε που το μεγαλο πρηξιμο στο στηθος το νιωθω μετα το cross-over,το πεκ-τεκ η απο καμψεις παρα μετα απο πιεσεις στον παγκο (ειτε οριζοντιο ειτε επικλινη), οπου περισσοτερο "σκανε" οι τρικεφαλοι χωρις αποτελεσμα στο στηθος.

τι πιστευετε οτι φταει και πως να το αντιμετωπισω?

ο,τι κανεις σε οριζοντιο καντο σε επικλινη

procop
10-10-11, 14:18
θεωρειται καλυτερο να την μεσσαια ενταση και μεσαιο ογκο προπονας,η μικρο ογκο προπονας και υψηλη ενταση???για υπερτροφια παντα!!(δεδομενου την υπερθερμιδικη διατροφη)

kostas11
10-10-11, 15:21
Κάνε πουλοβερ,ανοίγματα στον επικληνή,πιέσεις επικληνή με κλειστή λαβή στο άνοιγμα των όμων και μην κοιτάς τα κιλά,κοίτα να κάνεις σωστές επαναλήψεις ολόκληρες.

kostas11
10-10-11, 15:22
θεωρειται καλυτερο να την μεσσαια ενταση και μεσαιο ογκο προπονας,η μικρο ογκο προπονας και υψηλη ενταση???για υπερτροφια παντα!!(δεδομενου την υπερθερμιδικη διατροφη)

Το 2ο! (βλ. Dorian Yates,mike mentzer)

procop
10-10-11, 15:55
Το 2ο! (βλ. Dorian Yates,mike mentzer)

θεωρω οτι ειμαι ενας μεσος αθλητης.εχω κανει του dorian το προγραμμα αλλα και του mentzer...ειδα αποτελεσματα αλλα εφτασα γρηγορα σε στασιμοτητα,για να μην σ πω οτι επεσα κιολας σε βασικες ασκησεις.ενω παραλληλα ετρωγα περισσοτερο και κοιμομουν περισσοτερο!ειμαι σε διλλημμα,προς το παρον ανεβασα λιγο τον ογκο προπονας,κατα 2-3 σετ και αυξησα επαναλ 8-10.ακομη δεν μπορω να πω,αν δουλευει καλυτερα πανω μ!

kostas11
10-10-11, 18:32
θεωρω οτι ειμαι ενας μεσος αθλητης.εχω κανει του dorian το προγραμμα αλλα και του mentzer...ειδα αποτελεσματα αλλα εφτασα γρηγορα σε στασιμοτητα,για να μην σ πω οτι επεσα κιολας σε βασικες ασκησεις.ενω παραλληλα ετρωγα περισσοτερο και κοιμομουν περισσοτερο!ειμαι σε διλλημμα,προς το παρον ανεβασα λιγο τον ογκο προπονας,κατα 2-3 σετ και αυξησα επαναλ 8-10.ακομη δεν μπορω να πω,αν δουλευει καλυτερα πανω μ!

Με το πρόγραμμα του ντοριαν δεν γίνεται να έχεις στασιμότητα...καθώς έχεις 1 λειτουργικό σε κάθε άσκηση που σου επιτρέπει να ανέβεις στα κιλά

procop
10-10-11, 21:25
Με το πρόγραμμα του ντοριαν δεν γίνεται να έχεις στασιμότητα...καθώς έχεις 1 λειτουργικό σε κάθε άσκηση που σου επιτρέπει να ανέβεις στα κιλά

τ να σ πω,εγω παντως ειδα στασιμοτητα,και το εκτελεσα κατα γραμμα!αν πας στο τοπικ με το προγραμμα τ dorian εχω γραψει καποια πραγματα,τι κιλα κανω για παραδειγμα,και πως το εκτελουσα!θεωρω για εναν μεσο αθλητη δεν θα του δωσει progress(εκτος και αν υπαρξουν και αλλα βοηθηματα π εγω δεν ειχα;)

TheMaster
11-10-11, 22:00
Παιδια θα ηθελα να ρωτισω κατι σχετικα με τους ωμους. Ενω εχουν αναπτυχθει πολυ τον τελευταιο μηνα βλεπω οτι εχουν φουσκωσει μονο μπρωστα(πανω απο το στηθος) και πλαγια. Και πισω προς την πλατι δν εχουν φουσκοσει τοσο πολυ. Δηλαδη οταν τους βλεπεις απο τα πλαγια φενονται φουσκομενοι μονο μπροστα (εαν καταλαυενεται ετσι οπως το ειπα :P). Υπαρχει καποια ασκηση που να γυμναζει το πισω μερος του ομου?:)

COBRA_STYLE
11-10-11, 22:07
Παιδια θα ηθελα να ρωτισω κατι σχετικα με τους ωμους. Ενω εχουν αναπτυχθει πολυ τον τελευταιο μηνα βλεπω οτι εχουν φουσκωσει μονο μπρωστα(πανω απο το στηθος) και πλαγια. Και πισω προς την πλατι δν εχουν φουσκοσει τοσο πολυ. Δηλαδη οταν τους βλεπεις απο τα πλαγια φενονται φουσκομενοι μονο μπροστα (εαν καταλαυενεται ετσι οπως το ειπα :P). Υπαρχει καποια ασκηση που να γυμναζει το πισω μερος του ομου?:)


πολλοι υστερουν στην πισω μοιρα του ωμου,πραγμα που μπορει να οδηγησει σε προβληματα ως προς το γενικοτερο στησιμο του σωματος....για αρχη βαλε πλαγιες εκτασεις σκυφτος ή αναποδο πεκ ντεκ ή και τα 2 και μετα απο καποιο διαστημα τις αλλαζεις...προσωπικα κανω 2 ασκησεις για την πισω μοιρα

TheMaster
11-10-11, 22:19
πολλοι υστερουν στην πισω μοιρα του ωμου,πραγμα που μπορει να οδηγησει σε προβληματα ως προς το γενικοτερο στησιμο του σωματος....για αρχη βαλε πλαγιες εκτασεις σκυφτος ή αναποδο πεκ ντεκ ή και τα 2 και μετα απο καποιο διαστημα τις αλλαζεις...προσωπικα κανω 2 ασκησεις για την πισω μοιρα

Εκανα πλαγιες εκτασεις σκυφτος με τα χερια να κοιταζουν πλαγια και μπροστα και λιγο πλαγια. Να τα κανω να κοιταζουν τελειως στα πλαγια? Και το γυμναστιριο δεν εχει μηχανιμα για αναποδω πεκ ντεκ. Καμια αλλη ξερεις? Ευχαριστω.:):):thumbup:

stelios17
11-10-11, 22:37
Επισης μπορεις να κανεις σκυφτη κωπιλατικη αλλα τα χερια να τα ανεβαζεις στο υψος του κεφαλιου ...

32235

TheMaster
11-10-11, 23:00
Επισης μπορεις να κανεις σκυφτη κωπιλατικη αλλα τα χερια να τα ανεβαζεις στο υψος του κεφαλιου ...

32235

Δηλαδη η μπαρα να ανεβαινει μεχρι την μυτη περιπου εε;;:)

procop
12-10-11, 16:29
επειδη εχω ενα θεμα με τα χερια,λεω να αλλαξω ασκησεις και θελω γνωμες για τρικεφαλα
1,κλειστη λαβη παγκο 3 σετ 8-10
2,πιεσεις τροχαλια προς τα κατω 2 σετ 8-10, πιεσεις με αναποδη λαβη 1*8-10
3,βυθισεις σε παραλληλους παγκους 2*οσο παει. Ή αλτηρα πισω κεφαλι??
απλα θελω να γινουν πεταλα!

gym
21-10-11, 23:48
επειδη εχω ενα θεμα με τα χερια,λεω να αλλαξω ασκησεις και θελω γνωμες για τρικεφαλα
1,κλειστη λαβη παγκο 3 σετ 8-10
2,πιεσεις τροχαλια προς τα κατω 2 σετ 8-10, πιεσεις με αναποδη λαβη 1*8-10
3,βυθισεις σε παραλληλους παγκους 2*οσο παει. Ή αλτηρα πισω κεφαλι??
απλα θελω να γινουν πεταλα!

1.κλειστη λαβη παγκος 3 σετ 10
2.κανε τα 3 σετ.των 10..τι 2 και ενα ειναι αυτα...3 σετ τροχαλια κατω
3.στο τελος βαλε βυθισεις με τα ποδια σε παγκο 3 σετ απο οσα βγαλεις και καμψεις τρικεφαλους το ιδιο...

και αν δεν σε πιασουν αυτα,τοτε βαλε κ κιλα στις βυθισεις στα ποδια πανω στα τετρακεφαλα και στις καμψεις η με γιλεκο η με δισκο πισω στην πλατη(θελει βοηθο αν δεν μπορεις μονος σου)./..και αν δεν δεις διαφορα,τοτε κοιτα ξανα την τεχνικη σου...αντε κ καλο πεταλωμα βρε!

procop
22-10-11, 00:42
1.κλειστη λαβη παγκος 3 σετ 10
2.κανε τα 3 σετ.των 10..τι 2 και ενα ειναι αυτα...3 σετ τροχαλια κατω
3.στο τελος βαλε βυθισεις με τα ποδια σε παγκο 3 σετ απο οσα βγαλεις και καμψεις τρικεφαλους το ιδιο...

και αν δεν σε πιασουν αυτα,τοτε βαλε κ κιλα στις βυθισεις στα ποδια πανω στα τετρακεφαλα και στις καμψεις η με γιλεκο η με δισκο πισω στην πλατη(θελει βοηθο αν δεν μπορεις μονος σου)./..και αν δεν δεις διαφορα,τοτε κοιτα ξανα την τεχνικη σου...αντε κ καλο πεταλωμα βρε!

επειδη τωρα ειδα το μηνυμα σ και πηγα απο το απογευμα προπονα,
επαιξα κλειστη λαβη παγκο 1*10*60,1*8*80,1*6*95 κιλα
πιεσεις τροχαλια προσ τα κατω 3*8 με ολα τα κιλα(55 νομιζω εχει)
αναστροφη λαβη με ενα χερι 2*8
δεν αντεχα αλλο!εβαλα και αρνητικες στα τελευταια 4 σετ(3 σε καθε σετ)
πολυ καλα pumps ..μ φαινεται θα το κρατησω

ευχαριστω παντως!

exkaliber
22-10-11, 01:08
τις βυθισεις βαλτες πρωτες
το βαρος δεν μου φαινεται καλη ιδεα
κανε οσες επαναληψεις μπορεις μεχρι failure(πρωτη φορα χρησιμοποιω αυτην την λεξη και γουσταρω)

procop
22-10-11, 01:14
τις βυθισεις βαλτες πρωτες
το βαρος δεν μου φαινεται καλη ιδεα
κανε οσες επαναληψεις μπορεις μεχρι failure(πρωτη φορα χρησιμοποιω αυτην την λεξη και γουσταρω)

επειδη κανω βυθισεις την ημερα στηθους,και φορτωνω κιλα,οταν δοκιμασα να τις βαλω και στο τρικεφαλο,αλλαζα τον τροπο εκτελεσης,αρχισαν τα τσιμπηματακια στον ωμο,οποτε δεν τις βαζω με τρικεφαλα οταν τις εχω με στηθος!
στις βυθισεις εβαζα 50 κιλα 5 επαναλ!(για στηθος εκτελεση)

jimmys46
22-10-11, 15:52
Καλησπέρα σε όλους...
Ήθελα να μάθω κάτι για το πρόγραμμα όγκου..!..Είναι καλύτερο να κάνεις μια μυΐκή ομάδα την ημέρα ?
Ή καλύτερα 3...Δευτέρα κ' Πέμπτη:Στήθος , Τρικέφαλα , Ώμους
και Τρίτη κ' Παρασκευή:Πλάτη , Δικέφαλα , Πόδια

Θα ήθλελα να μου πείτε την γνώμη σας...
Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων!

Dimitris X.
22-10-11, 16:30
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10370-%CE%A3%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%84-3vs5. για διαβασε εδω μπορει να σε βοηθησει

gym
23-10-11, 11:28
οι βυθισεις για τρικεφαλο οπως και ολες οι ασκησεις που γινονται με το βαρος του σωματος ειναι απο τις πιο καλες κατ εμε...
ενας σε προχωηρμενο επιπεδο αλλα και ενας που θελει ενα συγκεκριμενο αριθμο επαναληψεων γιατι να μην προσθεσει βαρος επιπλεον και να κανει μονο με το σωματικο του βαρος?
εξτρα επιβαρυνση ισουται με μεγαλυτερη δυσκολια και παει λεγοντας...

εκτος εξκαλιμπερ κ αν το ανεφερες για το σημειο που μπαινουν οι δισκοι στα τετρακεφαλα...και εχεις εκει ενστασεις :unsure:

giorgosathan
23-10-11, 16:09
Χαιρετώ, παιδιά είμαι καινούργιος στο φόρουμ, έχω ένα θεματάκι, αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα ανάλογο πρόγραμμα για αρχάριους αλλά με ασκήσεις που μπορούν να γίνουν στο σπίτι χωρίς όργανα η παραλλαγές αυτού του προγράμματος με εναλλακτικές ασκήσεις χωρίς όργανα, μόνο τα βασικά μονόζυγο-δίζυγο ,
κάμψεις , αλτήρες και καμιά μπάρα!

Dreiko
23-10-11, 16:15
το ποστ σου μεταφερθηκε εδω....παρακαλω διαβασε τους κανονες του φορουμ....:thumbup:

Gianna
23-10-11, 18:42
Εκτός από τις εκτάσεις με αλτήρες (τελείως ανοιχτά τα χέρια στο πλάι) ποιά άλλη άσκηση επικεντρώνεται στο πλαϊνό/έξω μέρος του ώμου (άντε να το κάνουμε να πεταχτεί λίγ:weights:)

Tasos Green
23-10-11, 18:48
Εκτός από τις εκτάσεις με αλτήρες (τελείως ανοιχτά τα χέρια στο πλάι) ποιά άλλη άσκηση επικεντρώνεται στο πλαϊνό/έξω μέρος του ώμου (άντε να το κάνουμε να πεταχτεί λίγ:weights:)

μπορεις να κανεις πλαγιες εκτάσεις στην τροχαλια....

Gianna
24-10-11, 21:31
Thanks:thumbup:

Kyrillos
30-10-11, 02:46
Καλησπέρα,
Πιέσεις στήθους σε ελεύθερο πάγκο Vs Πιέσεις σε μηχάνημα Smith
Μπορεί κάποιος να μας απαριθμήσει τις διαφορές μεταξύ των δύο ασκήσεων(Τα Θετικά και τα αρνητικά τους στοιχεία)
Ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων εάν το θέμα έχει τεθεί ήδη

Polyneikos
31-10-11, 17:45
Καλησπέρα,
Πιέσεις στήθους σε ελεύθερο πάγκο Vs Πιέσεις σε μηχάνημα Smith
Μπορεί κάποιος να μας απαριθμήσει τις διαφορές μεταξύ των δύο ασκήσεων(Τα Θετικά και τα αρνητικά τους στοιχεία)
Ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων εάν το θέμα έχει τεθεί ήδη


Στις Πιεσεις ελευθερου παγκου αναλαμβανουν εργο πολυ οι σταθεροποιητικοί/συνεργαστικοι μυς (ωμοι,τρικεφαλοι)και συνεπως δυναμωνουν για να ισορροπήσουν την μπαρα από τον νομο της βαρύτητας,αρα το σωμα δεν εχει εννοια μονο να πιεσει προς τα πανω αλλα και πως να μην πεσουν τα κιλα πανω του.Πολυ πιο δυναμικη ασκηση,σαφως θα σηκωνεις λιγότερα κιλα από το smith αλλα μακροπρόθεσμα θα εχεις περισσότερα οφελη θεωρω
Στο smith αντιθετως οι σταθεροποιητικοί δεν εχουν την ίδια επιβαρυνση καθως το μηχανημα σε προφυλασει από την ελευθερη πτωση της μπαρας και ασυναισθητα εχεις την εννοια μονο στο πως θα πιεσεις προς τα πανω κιλα,ευνοείται εν μερει η υπερτροφία καθως μπορείς να βαλεις περισσότερα κιλα ,αρα μεγαλύτερο ερέθισμα στους μυς,καποιοι πιστευουν ότι απομονωνεται καλύτερα η περιοχη.

George1993
09-11-11, 18:39
προγράμματα HIT που μπορώ να βρω ρε παιδιά?
και στο φόρουμ που τα έχω πετύχει κατά καιρούς δεν μπορώ να τα βρω

giwrgos1990
09-11-11, 20:12
εγω θελω να μ πειτε γ τους κοιλιακους ποσα σετ κ ποσες επαναλιψεισ να κανω. κανω προγραμμα ογκου αλλα δεν μ ειπε εκεινος που μ το εκανε τιποτα γ τους κοιλιακους. σας ευχαριστς πολυ

NASSER
09-11-11, 23:45
εγω θελω να μ πειτε γ τους κοιλιακους ποσα σετ κ ποσες επαναλιψεισ να κανω. κανω προγραμμα ογκου αλλα δεν μ ειπε εκεινος που μ το εκανε τιποτα γ τους κοιλιακους. σας ευχαριστς πολυ

8Χ 15-20 δυο φορές την εβδομάδα

giwrgos1990
10-11-11, 21:29
efxaristw para poly

ippokratis
12-11-11, 17:52
Στις πιέσεις για ώμους όρθιος (πχ στρατιωτικές) τα γόνατα είναι κλειδωμένα(ευθεία) ή λίγο λυγισμένα;
ή μήπως είναι καλύτερα να γίνονται σε στάση ημικαθίσματος;

Eddie
12-11-11, 21:46
Στις πιέσεις για ώμους όρθιος (πχ στρατιωτικές) τα γόνατα είναι κλειδωμένα(ευθεία) ή λίγο λυγισμένα;
ή μήπως είναι καλύτερα να γίνονται σε στάση ημικαθίσματος;

Εγω τις κανω με τεντωμενα αλλα οχι κλειδωμενα,ενα κλικ πριν κλειδωσουν δλδ.Αν τα λυγισεις πολυ εκτος του οτι θα πιαστουν τα ποδια σου,στην προσπαθεια να σηκωσεις το βαρος θα σπρωξεις και με τα ποδια,εστω και αθελα σου.

kuriakos123
13-11-11, 20:49
μετα απο ημερα πλατης πειραζει να κανω ωμουσ την επομενη ημερα για θεμα υπερπροπονησης?

Slourp
14-11-11, 17:23
Καλησπέρα!

Διάβασα εδώ σε ένα πρόγραμμα το εξής: Σκουωτ - 3 Χ Ζέσταμα (12-4), 2 Χ 4-7
Αντιλαμβάνομαι ότι 2 Χ 4-7 εννοεί δυο σετ, το ένα με 4 επαναλήψεις και το άλλο με 7
στο 3 Χ Ζέσταμα (12-4) τι ακριβώς κάνεις; 3 σετ για ζέσταμα με πόσες επαναλήψεις το κάθε ένα και με πόσα κιλά γίνεται το ζέσταμα;

NASSER
14-11-11, 18:05
μετα απο ημερα πλατης πειραζει να κανω ωμουσ την επομενη ημερα για θεμα υπερπροπονησης?


Οι ώμοι είναι μικρή μυική ομάδα σχετικά και ναι μπορεί να γίνει μετά από πλάτη.

Polyneikos
15-11-11, 09:32
Καλησπέρα!

Διάβασα εδώ σε ένα πρόγραμμα το εξής: Σκουωτ - 3 Χ Ζέσταμα (12-4), 2 Χ 4-7
Αντιλαμβάνομαι ότι 2 Χ 4-7 εννοεί δυο σετ, το ένα με 4 επαναλήψεις και το άλλο με 7
στο 3 Χ Ζέσταμα (12-4) τι ακριβώς κάνεις; 3 σετ για ζέσταμα με πόσες επαναλήψεις το κάθε ένα και με πόσα κιλά γίνεται το ζέσταμα;

Που ακριβως το εχεις διαβασει;Μηπως εχει γινει λαθος,δενεχει διατυπωθεί σωστα;
Γενικα στο ζεσταμα δεν εχει ουσία να κανουμε χαμηλες επαναλήψεις γιατι βαζουμε λίγα κιλα για να προετοιμασουμε τον μυ για την επιβαρυνση που θα ακολουθησει.

Slourp
15-11-11, 14:46
Που ακριβως το εχεις διαβασει;Μηπως εχει γινει λαθος,δενεχει διατυπωθεί σωστα;
Γενικα στο ζεσταμα δεν εχει ουσία να κανουμε χαμηλες επαναλήψεις γιατι βαζουμε λίγα κιλα για να προετοιμασουμε τον μυ για την επιβαρυνση που θα ακολουθησει.
Εδώ το είδα.
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=75:2009-09-25-06-25-28&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3

πιο συγκεκριμένα

Προπόνηση (Μέρα)2

Πιέσεις σε ίσιο πάγκο - 3 Χ Ζέσταμα (12-4), 2 Χ 4-7
Διαλέξτε 1 άσκηση απο τις παρακάτω:
Επικλινείς πιέσεις (μπάρα,Σμίθ ή αλτήρες) - 2 Χ 6-9
Βυθίσεις για στήθος - 2 Χ 6-9
Πιέσεις Ώμων (μπάρα,Σμιθ ή αλτήρες) - 2 Χ 6-9
Πλάγιες άρσεις αλτήρων - 1 Χ Ζέσταμα (12-8), 2 Χ 8-10
Διαλέξτε 1 άσκηση απο τις παρακάτω:
Ξαπλωτές εκτάσεις τρικεφάλων - 1 Χ Ζέσταμα (10-8), 2 Χ 6-9
Βυθίσεις τρικεφάλων (αν δεν κάνετε για στήθος) - 1 Χ Ζέσταμα (10-8), 2 Χ 6-9
Τρικέφαλοι στην τροχαλία - 1 Χ Ζέσταμα (12-8), 2 Χ 8-10

Polyneikos
15-11-11, 15:13
OK,το είδα ,αναφερεσαι στο πρόγραμμα του Brawny.
Απλα δεν μπορώ να αντιληφθω τι διαφορα εχει ενα σετ προθερμανσης με 4 επ και καπακι ενα λειτουργικο παλι με 4 επ.
Εν πασει περιπτωση ο Brawny καπως έτσι το διακιολογεί


ΠΡΟΤΕΙΝOΜΕΝΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΣΕΤΣ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΕΤΣ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
Για μια άσκηση επιλέγετε από 1 εως 3 σετ για προθέρμανση,ανάλογα την άσκηση και ανάλογα το βάρος που θα χρησιμοποιήσετε στο λειτουργικό σετ.
Εάν η άσκηση απαιτεί πολύ μεγάλο βάρος στο λειτουργικό σετ(Main set),θα χρειαστείτε 3 σετ προθέρμανσης,εάν το βάρος αυτό είναι «χαμηλό» ή οι μυς είναι σχετικά ζεστοί ήδη κατά κάποιον τρόπο από την προηγούμενη άσκηση,μπορεί να αρκούν 1 ή 2 σετ προθέρμανσης.
Υπάρχουν δύο είδη/μέρη των σετ προθέρμανσης.
1) Το πρώτο είδος σετ προθέρμανσης χρησιμεύει να φέρει το αίμα στους μυς και τις αρθρώσεις.
Το ονομάζουμε Blood-Flow set.
Τέτοιου είδους σετ χρησιμοποιείτε μόνο σαν το πρωτο από τα σετ προθέρμανσης που θα χρησιμοποιηθούν και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμα και σε περίπτωση που σε μια άσκηση χρειαστεί μόνο ένα σετ προθέρμανσης ή και καθόλου σε αυτή την περίπτωση. Αυτό πάντα εξαρτάται από το πώς νοιώθει ο καθένας,αλλά και ανάλογα την άσκηση και το βάρος του λειτουργικού σετ.
Αυτά τα σετ γίνονται με το 30-40% του βάρους του λειτουργικού σετ και οι επαναλήψεις μπορούν να ποικίλλουν μεταξύ 8 και 15.
2) Το δεύτερο είδος σετ προθέρμανσης είναι μια προσέγγιση στο βάρος του πρώτου λειτουργικό σετ.
Το ονομάζουμε Pre-Load set.
Ο αθλητής παίρνει ένα «συναίσθημα» για τα μεγάλα βάρη που θα ακολουθήσουν χωρίς να σπαταλήσει τη δύναμη και την ενέργεια συγχρόνως.
Και αυτός φυσικά είναι άλλωστε και ο στόχος των σετ προθέρμανσης.
Τέτοιου είδους σετ προθέρμανσης χρησιμοποιούμε στο τέλος της σειράς των σετ προθέρμανσης, όταν είναι πάνω από1.
Φυσικά, μπορεί και αυτό το είδος να χρησιμοποιηθεί ακόμα και σε περίπτωση που σε μια άσκηση χρειαστεί μόνο ένα σετ προθέρμανσης ή και καθόλου σε αυτή την περίπτωση. Και αυτό πάντα εξαρτάται από το πώς νοιώθει ο καθένας,αλλά και ανάλογα την άσκηση και το βάρος του λειτουργικού σετ.
Όταν τα σετ προθέρμανσης είναι 2 ή 3,προτιμήστε και τα δύο είδη,με πρωτο ένα Blood-Flow set και με το να ακολουθεί-ούν τα Pre-Load sets.
Τα Pre-Load sets γίνονται με το 50-80% του βάρους του λειτουργικού σετ.
Φυσικά το πρωτο γίνεται με μικρότερο ποσοστό και το επόμενο με μεγαλύτερο ποσοστό,καθώς το βάρος ανεβαίνει σταδιακά σε όλα τα σετ προθέρμανσης προσεγγίζοντας το βάρος του λειτουργικού σετ,μέχρι στο 80%.
Όπως καταλαβαίνετε,οι επαναλήψεις θα αρχίζουν να μειώνονται όσο προχωράει η διαδικασία/σειρά των σετ προθέρμανσης.
Στα Pre-Load sets οι επαναλήψεις κυμαίνονται μεταξύ 6 και 2,όπου οι μικρότεροι αριθμοί βέβαια είναι για το πιο «βαρύ» Pre-Load set.
Ένα τυπικό παράδειγμα είναι:

1ο σετ - Blood-Flow set Χ 12 επαναλήψεις,με το 40% του βάρους του λέιτουργικού σετ
2ο σετ - Pre-Load set Χ 6 επαναλήψεις, με το 60% του βάρους του λέιτουργικού σετ
3ο σετ - Pre-Load set Χ 2 επαναλήψεις, με το 80% του βάρους του λέιτουργικού σετ
Οι αριθμοί είναι απλά παράδειγμα και κάτι σαν βασικός «σκελετός»,ο καθένας βέβαια μπορεί να τους προσαρμόσει ανάλογα στα δικά του επίπεδα ή προτιμήσεις,έχοντας βέβαια στο νου του αυτόν τον «σκελετό».

George1993
15-11-11, 15:59
για τα προγράμματα hit που είπα κανείς?

thanos col
15-11-11, 23:59
εχω μια απορια σχετικα με την κοπηλατικη και πιστευω εδω ειναι πρεπει να την κανω....
οταν κανουμε κοπηλατικη στην τροχαλια η πλατη μας πρεπει να κανει κινηση μπροστα-πισω(οπως κανουν και οι κοπηλατες) ή πρεπει να μενει ακινητη με το στηθος εξω?απορω αν αλλαξε κατι μετα απο 3 4 χρονια που ειμαι οφφ...εγω παντως ως σωστο τροπο ξερω τον δευτερο

Polyneikos
16-11-11, 09:21
εχω μια απορια σχετικα με την κοπηλατικη και πιστευω εδω ειναι πρεπει να την κανω....
οταν κανουμε κοπηλατικη στην τροχαλια η πλατη μας πρεπει να κανει κινηση μπροστα-πισω(οπως κανουν και οι κοπηλατες) ή πρεπει να μενει ακινητη με το στηθος εξω?απορω αν αλλαξε κατι μετα απο 3 4 χρονια που ειμαι οφφ...εγω παντως ως σωστο τροπο ξερω τον δευτερο

Aκίνητη πρεπει να είναι ,σε μια αποσταση από το μηχανημα αρκετη ώστε η πλατη να διατείνεται όταν εχουμε την λαβη στο αρχικο σημειο και ο κορμος να δημιουργεί γωνια 90 μοιρες με τα πόδια.

Polyneikos
16-11-11, 09:41
για τα προγράμματα hit που είπα κανείς?

Ριξε μια ματια αν σε καλύπτει καποια από αυτα τα 2 τόπικς.Μπορεις εκει να θεσεις καποια ερωτηματα σου.

Διαχωρισμος Αερόβιας - Αναεροβιας (ΗΙΤ) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9098-Διαχωρισμος-Αερόβιας-Αναεροβιας-(ΗΙΤ))


Προγραμμα διαλλειματικης προπονησης ( H.I.I.T ) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15911-Προγραμμα-διαλλειματικης-προπονησης-(-H.I.I.T-)/page2)

George1993
16-11-11, 15:07
Ριξε μια ματια αν σε καλύπτει καποια από αυτα τα 2 τόπικς.Μπορεις εκει να θεσεις καποια ερωτηματα σου.

Διαχωρισμος Αερόβιας - Αναεροβιας (ΗΙΤ) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9098-Διαχωρισμος-Αερόβιας-Αναεροβιας-(ΗΙΤ))


Προγραμμα διαλλειματικης προπονησης ( H.I.I.T ) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15911-Προγραμμα-διαλλειματικης-προπονησης-(-H.I.I.T-)/page2)

ευχαριστώ πολύ...
δεν μπορούσα να βρω το τοπικ

Galthazar
16-11-11, 22:58
Aκίνητη πρεπει να είναι ,σε μια αποσταση από το μηχανημα αρκετη ώστε η πλατη να διατείνεται όταν εχουμε την λαβη στο αρχικο σημειο και ο κορμος να δημιουργεί γωνια 90 μοιρες με τα πόδια.

και εγω ετσι την ξερω και την κανω αλλα εχω δει κατι βιντεακια με bbers που "τη λυγιζουν στο τραβα-αφησε"

thanos col
16-11-11, 23:14
και εγω ετσι την ξερω και την κανω αλλα εχω δει κατι βιντεακια με bbers που "τη λυγιζουν στο τραβα-αφησε"

κ εγω ετσι την ξερω και εχω τσακωθει πολλες φορες γτ μου λενε την κανεις λαθος πρεπει να κουνας την πλατη....και πολυ γοριλες του τζυμ που παω την κανουν

johny_8
20-11-11, 02:51
εχω μια απορια σχετικα με την κοπηλατικη και πιστευω εδω ειναι πρεπει να την κανω....
οταν κανουμε κοπηλατικη στην τροχαλια η πλατη μας πρεπει να κανει κινηση μπροστα-πισω(οπως κανουν και οι κοπηλατες) ή πρεπει να μενει ακινητη με το στηθος εξω?απορω αν αλλαξε κατι μετα απο 3 4 χρονια που ειμαι οφφ...εγω παντως ως σωστο τροπο ξερω τον δευτερο

σχεδον ολοι οι bb την κανουν με κινηση πανω κατω με τη λογική οτι παίρνουν καλυτερο στρετσ στους οδοντοτους στο αρνητικο.Καλυτερα να την κάνεις με ισια πλάτη πρωτον για να προστατευσεις τη μεση σ που μπορει οχι τωρα αλλα μελλοντικα να σ βγαλει προβλημα κ δευτερον για να μην κλεψεις στην ασκηση.Εγω την κανω με ισια πλάτη και μπορει στην τελυταια αμα δε βγαινει να πάρω λιγο κλιση γ να κλεψω λιγο

nikos12
20-11-11, 17:19
Για σας ειμαι 13 χρονων με υψος 1.68 και 53 κιλα.Αν και στα χερια ειμαι λεπτος στην κοιλια εχω λιγο λιπος.Θελω ομως να κανω κοιλιακους.Μπορειτε να μου δωσετε κανενα προγραμμα για κοιλιακους χωρις να κανω βαρη?Αν ναι σε ποσσο καιρο θα εχουν γραμμωσει οι κοιλιακοι μου και θα φαινονται ακομα και οταν ειμαι ορθιος?

lila_1
20-11-11, 20:59
Πρέπει να χάσεις λίπος για να φανεί η όποια μυικότητα έχεις...που δεν έχεις αν κρίνω απο το βάρος σου
Σε συνδιασμό με ασκήσεις κοιλιακών...
Μη περιμένεις κουτάκια ανάγλυφα να εμφανιστούν

Δεν έχει νόημα να το επιχειρήσεις νομίζω...σε αυτή την ηλικία όσοι βλέπεις να έχουν κοιλιακούς είναι επειδή το σκαρί τους είναι τέτοιο..είναι εκτόμορφοι ή κάνουν κάποιο άθλημα

johny_8
22-11-11, 16:34
στε επικληνη ανοιγματα 30 η 45 μοιρες? δοκιμασα σημερα 45 γιατι θελω να επικενρωθω αρκετα σ πανω στηθος αλλα μου φανηκε αρκετα ψηλα.Στον παγκο τν επικληνη τον εχουν ετσι διαμορφωμενο ωστε να ειναι 30 μοιρες στις πιεσεις

giwrgos1990
24-11-11, 23:57
να σας ρωτησω κατι? τωρα π κανω προγραμα ογκου γτ θελω να φουσκωσω, το καλοκαιρι τι πρεπει να κανω? γραμμωση γ να σχιματιστω ή ογκο παλι?

MusclesOfShadow
25-11-11, 00:03
Κανε μονο ογκο αλλιως δεν θα προλαβεις και πολλα:unsure:

Goofonly
25-11-11, 00:50
να σας ρωτησω κατι? τωρα π κανω προγραμα ογκου γτ θελω να φουσκωσω, το καλοκαιρι τι πρεπει να κανω? γραμμωση γ να σχιματιστω ή ογκο παλι?


Κανε μονο ογκο αλλιως δεν θα προλαβεις και πολλα:unsure:

Αν νιώθεις ότι θέλεις να βγεις στη παραλία γραμμωμένος ανάλογα με το σωματικό σου λίπος, αρχίζεις κάποιους μήνες πριν τη διατροφή γράμμωσης... στο πρόγραμμα ελάχιστα αλλάζουν...

bb-fitness
25-11-11, 01:04
Αν νιώθεις ότι θέλεις να βγεις στη παραλία γραμμωμένος ανάλογα με το σωματικό σου λίπος, αρχίζεις κάποιους μήνες πριν τη διατροφή γράμμωσης... στο πρόγραμμα ελάχιστα αλλάζουν...

συμφωνω στο δευτερο.τωρα στο πρωτο αν καποιος ξεκιναει τωρα πρεπει να ακολουθησει υπερθερμιδικη διατροφη..η γραμμωση ειναι περιττη σε αυτο το σταδιο..τι να γραμμωσει αν δεν εχει αυξηθει η μυικη του μαζα...ποιος ο λογος να φαινεται το 6pack και να ειναι σαν σανιδα?μπορει να ακολουθει μια low carb diet και να ειναι σε φορμα σε ολο το χρονο.

procop
25-11-11, 01:08
να σας ρωτησω κατι? τωρα π κανω προγραμα ογκου γτ θελω να φουσκωσω, το καλοκαιρι τι πρεπει να κανω? γραμμωση γ να σχιματιστω ή ογκο παλι?

αυτο εξαρταται!ειναι καθαρα προσωπικο σ θεμα,
αυτο π μπορω να σ προτεινω εγω ειναι
α)αν εισαι αδυνατος ,φτιαξε μια υπερθερμιδικη διατροφη και φορτωσε και ξεχνα καλοκαιρια και χειμωνες!το να παρεις 2-3 κιλα μεχρι μαρτιο και μετα να γραμμωσεις τα κοκκαλα δεν υφισταται!
β)αν εισαι σε αυξημενα ποσοστα λιπους και χαμηλη μυικοτητα,αρχισε να χανεις κιλα,με σωστη διατροφη και ασκηση
γ)αν εισαι σε μετριο λιπος και μετρια μυικοτητα,τοτε προσεξε την διατροφη σ ακομη περισσοτερο,αυξησε τις καυσεις σ(αν θες να χασεις λιγο λιπος σε συνδυασμο με διατροφη),μειωσε καυσεις για να βαλεις κιλα(σε περιπτωση στασιμοτητας)
οποτε το θεμα ειναι ποιος ειναι ο στοχος σ,ποσα κιλα εισαι,υψος,λιπος?που θες και σε ποσο καιρο να φτασεις!αυτα

johny_8
25-11-11, 21:51
στε επικληνη ανοιγματα 30 η 45 μοιρες? δοκιμασα σημερα 45 γιατι θελω να επικενρωθω αρκετα σ πανω στηθος αλλα μου φανηκε αρκετα ψηλα.Στον παγκο τν επικληνη τον εχουν ετσι διαμορφωμενο ωστε να ειναι 30 μοιρες στις πιεσεις

καποια συσταση γ αυτο;

beefmeup
25-11-11, 21:56
αν ανεβασεις πολυ τις μοιρες πιανεις πολυ περισοτερο μπροστα δελτοειδεις..
το ανω στηθος γυμναζεται μια χαρα κ στις 30-5....περισοτερο δεν θες.

ala
26-11-11, 14:58
γεια χαρα παιδες.
να κανω μια ερωτηση. πχ εγω το σαββατοκυριακο δεν εχω προπονηση. αν τυχει και χασω μια μερα προπονηση μεσα στην εβδομαδα τοτε ειναι σοφοτερο να την κανω πχ το σαββατο η να την αφησω και να εχω χασει μια μερα απλα?

gym
26-11-11, 15:02
εαν μπορεις να την κανεις σαββατο γιατι οχι?τι παει να πει επειδη ειναι σαββατο?απλα μια μερα....να την κανεις κ να μην την χασεις

ala
26-11-11, 15:09
εαν μπορεις να την κανεις σαββατο γιατι οχι?τι παει να πει επειδη ειναι σαββατο?απλα μια μερα....να την κανεις κ να μην την χασεις

απλα σκεφτηκα οτι επειδη την εχασα οκ μηπως πρεπει να την αφησω για να εχω το σκ ξεκουραση ας πουμε.
ευχαριστω παντως. :toast:

gym
26-11-11, 15:14
οχι...κοιταξε να δεις..γι αυτο το λογο στα προγραμματα λεμε πρωτη μερα...δευτερη κτλ...δεν παει με δευτερα τριτη τεταρτη...
γιατι αν πχ χασεις την προπονηση της τεταρτης τι παει να πει αυτο?α την χασαμε δεν την κανουμε?οχι...απλα το προγραμμα σου εκεινο το πας τη μερα που εισαι ελευθερος...
οποτε αντε καλη προπονηση κ οχι λουφα...δεν ξεκουραζομαστε εμεις εδω ποτε...μονο οταν πεθανουμε!!!!!

:green::green:(ναι εχω πιει πολυ καφε κ παλι...!)

ala
26-11-11, 15:37
οχι...κοιταξε να δεις..γι αυτο το λογο στα προγραμματα λεμε πρωτη μερα...δευτερη κτλ...δεν παει με δευτερα τριτη τεταρτη...
γιατι αν πχ χασεις την προπονηση της τεταρτης τι παει να πει αυτο?α την χασαμε δεν την κανουμε?οχι...απλα το προγραμμα σου εκεινο το πας τη μερα που εισαι ελευθερος...
οποτε αντε καλη προπονηση κ οχι λουφα...δεν ξεκουραζομαστε εμεις εδω ποτε...μονο οταν πεθανουμε!!!!!

:green::green:(ναι εχω πιει πολυ καφε κ παλι...!)

μιλαμε για μεγαλες ποσοτητες καφε ετσι..
και κατι αλλο αν χασω την τεταρτη οπως ειπες τοτε την πεμπτη κανω κανονικα οτι εχω και το σκ αναπληρωνω την χαμενη μερα η πρεπει να μεταθεσω ολο το προγραμμα κατα μια μερα?

gym
26-11-11, 15:40
σου δινω ενα πχ να καταλαβεις...

πρωτη μερα ¨-ποδια
δευτερη μερα-χερια
τριτη μερα-ωμους
τεταρτη μερα-πλατη

(τυχαια παραδειγματα η σειρα)

ας πουμε οτι χανεις την τριτη μερα...

το σαββατο που εχεις το υποτιθεμενο κενο σου πας κ κανεις κανονικα τη σειρα που εχει το προγραμμα σου...δηλαδη ναι,το προγραμμα σου δεν αλλαζει σειρα,απλα παει περα μια μερα...εμ α'ι' κλιαρ μα'ι' φριεντ???????


ναι μεγαλη ποσοτητα,..,.:green:

ala
26-11-11, 15:48
σου δινω ενα πχ να καταλαβεις...

πρωτη μερα ¨-ποδια
δευτερη μερα-χερια
τριτη μερα-ωμους
τεταρτη μερα-πλατη

(τυχαια παραδειγματα η σειρα)

ας πουμε οτι χανεις την τριτη μερα...

το σαββατο που εχεις το υποτιθεμενο κενο σου πας κ κανεις κανονικα τη σειρα που εχει το προγραμμα σου...δηλαδη ναι,το προγραμμα σου δεν αλλαζει σειρα,απλα παει περα μια μερα...εμ α'ι' κλιαρ μα'ι' φριεντ???????


ναι μεγαλη ποσοτητα,..,.:green:
θενκ γιου βερυ ματσ γιατι εγω αν εχανα καποια μερα τοτε συνεχιζα το προγραμμα μου κανονικα και οτι ειχα χασει το εκανα το σκ δλδ αλλαζα την σειρα τελειως.
34822
αποθεματα μηνος δεκεμβριου για την gym

bb-fitness
26-11-11, 16:32
οτωρα που τα λεμε αν χασεις μια μερα δεν εγινε και κατι τραγικο....επιπλεον ξεκουραση θα εχεις...αλλωστε οι μυς καταστρεφονται στο γυμναστηριο (δινοντας παραλληλα το ερεθισμα να αναπτυχθουν βεβαια) και η μυικη αποκατασταση επιτυγχανεται με την διατροφη και την ξεκουραση.

gym
27-11-11, 00:07
αλλο αυτο ομως...εδω λεμε για το τι να κανει σε περιπτωση που θελει να παει...καλα παιδια κ μια μερα ξεκουραση πληρης φτανει...δεν θα παθουμε κατι δηλαδη αν κανουμε μια αντι για δυο οφφ...

Giannis12
28-11-11, 14:32
Λοιπόν εδώ θα χρειαστώ λίγο βοήθεια γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοιου είδους προπόνησης.
Είναι το rest&pause,θέλω να μάθω για πόσο καιρό ενδείκνυται και αν σε μια προπόνηση μπορώ να παίζω όλα τα σετ έτσι, απομόνοσης και μη. Πχ το σκέφτομαι τη δευτέρα στήθος δικέφαλα στο στήθος όλες οι ασκήσεις rest pause (βασικές και οι 3οις) και στα δικέφαλα κάμψεις μπάρας μόνο ρεστ&παυσε και οι υπόλοιπες 2 straight set, ή super set στη συνέχεια.

Επίσης κατ'ανάγκη είναι να έχει 20 επαναλήψεις? γιατί έχω δει μεθόδους που με μπέρδεψαν και μου θυμίζει windows maker όπου γίνεται σε μια νορμαλ προπόνηση που και που μετά τα λειτουργικά σετ.
Ή είναι ανάλογα το σκοπό μου... πχ αν θέλω περισσότερο να παίξω δύναμη να κάνω rest&pause -10reps και να θέλω περισσότερο αντοχή να είναι στις 20?

Και την ώρα που κάνω "έχω το δικαίωμα" :P να τα αφήνω για κάποια δεύτερα, εκεί πχ στα σκουώτ ή στο πάγκο να τα αφήνω στο ρακ ή να τα κρατάω υψωμένα,και αυτό δεν κουράζει επιπλέον ?

Άν είμαι κάπου λάθος διορθώστε με!

venom1987
28-11-11, 15:42
να ρωτησω κατι???

γυμναζομαι 6 φορες την βδομαδα και 1 ξεκουραση
οι 3ς ειναι πολεμικη τενχη στην οποια κανουμε αρκετα push ups
και 1 φορα στα βαροι εχω στηθος (λογικο ετσι :) )
επισης σπιτι βαραω καθε μερα καμια 40αρα ακομα 20 και 20 πρωι , βραδυ

ολο αυτο επειρεαζει το στηθος αρνητικα ή θετικα???
ειναι κακο???

Giannis12
28-11-11, 16:20
Εφόσον το γυμνάζεις εκτός τα βάρη στο kick (όπου και εκεί πάει πολύ) στο σπίτι όχι μόνο είναι ανούσιο αλλά μπορείς να έχεις και αρνητικά αποτελέσματα όπως υπερπροπόνηση και να μην αναρώνει ποτέ.
Αν μπορείς ελάτωσε και στο kick box. Για το σπίτι μην κάνεις,δεν χρειάζεται.

thegravijia
28-11-11, 16:38
oxi δεν ειναι απαραιτητα 20επαν - μπορεις κ πιο λιγες κ παραπανω ,,..

ναι το αφηνεις στο ρακ - το διαλειμΑ ειναι 10-15 δευτερα ...

στα υπολοιπα οπως τα ταεχεις γραψει ειναι

Giannis12
28-11-11, 16:44
Λοιπόν εδώ θα χρειαστώ λίγο βοήθεια γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοιου είδους προπόνησης.
Είναι το rest&pause,θέλω να μάθω για πόσο καιρό ενδείκνυται και αν σε μια προπόνηση μπορώ να παίζω όλα τα σετ έτσι, απομόνοσης και μη. Πχ το σκέφτομαι τη δευτέρα στήθος δικέφαλα στο στήθος όλες οι ασκήσεις rest pause (βασικές και οι 3οις) και στα δικέφαλα κάμψεις μπάρας μόνο ρεστ&παυσε και οι υπόλοιπες 2 straight set, ή super set στη συνέχεια.




Για τσέκαρε και πάλι αυτό βιγια.
Για πόσο καιρό συνιστάτε αυτό το πρόγραμμα? μέχρι 5 βδομάδες συστηματικά θα το έκανα.
Όπως είπα δεν ξέρω αν είναι για όλες τις ασκήσεις ας πούμε στις απομόνοσης πχ αυτοσυγκέντρωσης να τις κάνω rest pause ή όπως έγραψα μια μόνο βασική ρεστ παυσε στα δικέφαλα και οι υπόλοιπες δυο νορμαλ?

thegravijia
28-11-11, 16:55
Για τσέκαρε και πάλι αυτό βιγια.
Για πόσο καιρό συνιστάτε αυτό το πρόγραμμα? μέχρι 5 βδομάδες συστηματικά θα το έκανα.
Όπως είπα δεν ξέρω αν είναι για όλες τις ασκήσεις ας πούμε στις απομόνοσης πχ αυτοσυγκέντρωσης να τις κάνω rest pause ή όπως έγραψα μια μόνο βασική ρεστ παυσε στα δικέφαλα και οι υπόλοιπες δυο νορμαλ?

δεν μπορω να σου απαντησω τι ακριβως προτεινεται για την διαρκεια του προγραμματος ..εγω το εκανα μεχρι να βρεθω σε πλαφον..αν κ δεν νομιζω να κολησεις συντομα με αυτο...

εγω πχ στα ποδια εκανα
μπροστα καθισμα ρεστ - χακ ρεστ - τελος προβολες κανονικα σετ ..
η στα χερια οπως το σκεφτεσαι απο τις 3 σε μια η δυο εβαζα ρεστ...

venom1987
28-11-11, 17:03
Εφόσον το γυμνάζεις εκτός τα βάρη στο kick (όπου και εκεί πάει πολύ) στο σπίτι όχι μόνο είναι ανούσιο αλλά μπορείς να έχεις και αρνητικά αποτελέσματα όπως υπερπροπόνηση και να μην αναρώνει ποτέ.
Αν μπορείς ελάτωσε και στο kick box. Για το σπίτι μην κάνεις,δεν χρειάζεται.

οκ θα τα κοψω σπιτι........
τωρα στην προπονηση λιγο δυσκολο........ :(

Giannis12
28-11-11, 17:18
Οκ! Thanks vijia

Venom δεν είπα να τις κόψεις στη προπόνηση αλλά να τις ελατώσεις αν μπορείς γιατί απ'ότι θυμάμαι έχει και τις τρεις μέρες αρκετές κάμψεις ή άφηνε μια μέρα καινό πχ δευτέρα στο γυμ, τρίτη μην κάνεις κάμψεις στο κικ,τετάρτη κάνεις,πέμπτη όχι, και μετά πάλι παρασκευή

procop
29-11-11, 22:35
παιδια ανεβηκα σε κιλα (σωματικα) αλλα και στις ασκησεις στηθους,παρολο αυτα τα στηθος μ δεν αναπτυσεται με την καμια.
δοκιμασα απο πυραμιδες της αιγυπτου(:P) μεχρι οτι φανταστειτε!αρνητικες,αναγκαστικες,αλτηρες,μπαρες,αργο τεμπο,λιγα-πολλα σετ,x rep ,απομονωσης,drop,superset, τι να πω!
τωρα κανω το εξης(αν και περισσοτερος επειδη θελω να παρω και στην open παγκο μερος εκανα 5 αρες περισσοτερο)
αναποδη πυραμιδα οριζοντιο 3*5-7-12
επικληνη αλτηρες 2*8(βαρια κιλα-αστοχια)
εκτασεις στο cross over ss πιεσεις στην πρεσσα 3*12
εκεινη την ωρα βλεπω πολυ πρηξιμο, και εχω doms για 2-3 μερες.
τι αλλο να κανω?
σκεφτομαι να κανω προκοπωση,π.χ εκτασεις οριζοντιο και μετα πιεσεις μπας και!

MusclesOfShadow
29-11-11, 22:50
Δοκιμασε πρωτα το ενα μετα ο αλλο:
1)Να αποτελειται η προπονηση στηθους σου κατα βαση απο πους απς στο πατωμα, με στοχο ολο και περισοτερες επαναληψεις στην πορεια. Αυτο δουλεψε σε ενα φιλο μου και τωρα το στηθος του ειναι τετραγωνο, αλλα ξερεις αυτα με τα πους απς αργουν
2)Δοκιμασε προγραμμα του στυλ 6χ5.
6 σετ των 5 επαναληψεων με μεγιτα κιλα. Αν θες να χρησμοποιησεις περισσοτερα κιλα, δοκιμασε τιποτα σε 10χ3 (10 στ επι 3 επαναληψεις) αλλα αν το σηκωνει ο οργανισμος σου:green: Αυτο δουλεψε σε εμενα που εχω τρομερη δυσκολια στο στηθος, μλαμε τρομερη. Τωρα προσπαθω να απομονωνω το στηθο και να μην φερνω τα χερια μου κολλητα, σαν να κανεις μιση την ασκηση ετι ωστε να μην "κλειδωσεις" και να δουλευει συνεχομενα το στηθος. Βεβαια αυτοδεν γινεται και πολυ με κατω απο 6 επαναληψεις:bbbiceps:

αυτα λεω εγω

procop
29-11-11, 23:25
Δοκιμασε πρωτα το ενα μετα ο αλλο:
1)Να αποτελειται η προπονηση στηθους σου κατα βαση απο πους απς στο πατωμα, με στοχο ολο και περισοτερες επαναληψεις στην πορεια. Αυτο δουλεψε σε ενα φιλο μου και τωρα το στηθος του ειναι τετραγωνο, αλλα ξερεις αυτα με τα πους απς αργουν
2)Δοκιμασε προγραμμα του στυλ 6χ5.
6 σετ των 5 επαναληψεων με μεγιτα κιλα. Αν θες να χρησμοποιησεις περισσοτερα κιλα, δοκιμασε τιποτα σε 10χ3 (10 στ επι 3 επαναληψεις) αλλα αν το σηκωνει ο οργανισμος σου:green: Αυτο δουλεψε σε εμενα που εχω τρομερη δυσκολια στο στηθος, μλαμε τρομερη. Τωρα προσπαθω να απομονωνω το στηθο και να μην φερνω τα χερια μου κολλητα, σαν να κανεις μιση την ασκηση ετι ωστε να μην "κλειδωσεις" και να δουλευει συνεχομενα το στηθος. Βεβαια αυτοδεν γινεται και πολυ με κατω απο 6 επαναληψεις:bbbiceps:

αυτα λεω εγω

6x 5 σε πιεσεις ας πουμε?γιατι σε εκτασεις ισως παρω τoν ωμο αγκαλια!
το 10*3 ,θα γινει με μαχ κιλα?
περισσοτερο πιστευω θα δουλεψει το πρωτο παρα τα αλλα!

gym
29-11-11, 23:45
Δοκιμασε πρωτα το ενα μετα ο αλλο:
1)Να αποτελειται η προπονηση στηθους σου κατα βαση απο πους απς στο πατωμα, με στοχο ολο και περισοτερες επαναληψεις στην πορεια. Αυτο δουλεψε σε ενα φιλο μου και τωρα το στηθος του ειναι τετραγωνο, αλλα ξερεις αυτα με τα πους απς αργουν
2)Δοκιμασε προγραμμα του στυλ 6χ5.
6 σετ των 5 επαναληψεων με μεγιτα κιλα. Αν θες να χρησμοποιησεις περισσοτερα κιλα, δοκιμασε τιποτα σε 10χ3 (10 στ επι 3 επαναληψεις) αλλα αν το σηκωνει ο οργανισμος σου:green: Αυτο δουλεψε σε εμενα που εχω τρομερη δυσκολια στο στηθος, μλαμε τρομερη. Τωρα προσπαθω να απομονωνω το στηθο και να μην φερνω τα χερια μου κολλητα, σαν να κανεις μιση την ασκηση ετι ωστε να μην "κλειδωσεις" και να δουλευει συνεχομενα το στηθος. Βεβαια αυτοδεν γινεται και πολυ με κατω απο 6 επαναληψεις:bbbiceps:

αυτα λεω εγω

γιατι 6 επι 5?

γιατι 10 επι 3?

τι διαλειμμα να κανει το παιδι?ποσο τα εκατο να δουλεψει?μην πεταμε σκετα νουμερα...αν ειναι να λεμε κατι,ας υπαρχει κ μια αιτιολογηση απο πισω να τεκμηριωνουμε τα λεγαμενα μας...αλλιως και εγω μπορω να σου πω,κανε 15 επι 2 ρεπς και θα γινεις τουμπανο...αλλα?;)

MusclesOfShadow
29-11-11, 23:56
γιατι 6 επι 5?

γιατι 10 επι 3?

τι διαλειμμα να κανει το παιδι?ποσο τα εκατο να δουλεψει?μην πεταμε σκετα νουμερα...αν ειναι να λεμε κατι,ας υπαρχει κ μια αιτιολογηση απο πισω να τεκμηριωνουμε τα λεγαμενα μας...αλλιως και εγω μπορω να σου πω,κανε 15 επι 2 ρεπς και θα γινεις τουμπανο...αλλα?;)

Δεν ειναι αναγκη να αιτιολογουμε παντα, εγω προσωπικα του δινω ιδεες, αν ενδιαφερθει για το γιατι φυσικα και εχω τεκμηριωση απο πισω.
Επισης προπονηση δεν ειναι μαθηματικη εξισωση. Ειναι να πας στο γυμναστηριο με πνευμα, γροθια σφιγμενη και να πεις θα κανω το καλυτερο που μπορω.
Η τυπικη οργανωση ειναι αρκετη. Βεβαια εχει να κανει και το τι σε ενδιαφερει. Αν σε ενδιαφερει η επιστημονικη πλευρα (και εμενα με ενδιαφερει ) παρε ενα στυλο και γραφε π.χ. 87,5890% του 1 RM, και γραφε και το καθε κιλο που σηκωσες..
Τελοσπαντν εδω ειναι η πηγη
http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/the_setrep_bible;jsessionid=7C869E99FB00BEE8FAB7F6652C1D1881-mcd02.hydra

gym
30-11-11, 00:00
:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

μαλιστα...ωραια πηγη βρε αλλα δεν ζητησα αυτο...τεσπα...just a tip απο την θεια gym...οταν κανεις ενα προγραμμα,μην το ακολουθεις τυφλα,μαθε γιατι να ειναι 3 και οχι 4 και γιατι 10 και οχι 15...μαθε λεπτομερειες αν θελεις να εξελιχθεις...
τωρα οσο για την γροθια τη σιφγμενη κτλ...τα εχουμε ξαναπει!;)

johny_8
30-11-11, 00:05
6x 5 σε πιεσεις ας πουμε?γιατι σε εκτασεις ισως παρω τoν ωμο αγκαλια!
το 10*3 ,θα γινει με μαχ κιλα?
περισσοτερο πιστευω θα δουλεψει το πρωτο παρα τα αλλα!

Με το στηθος εχω και εγω θεμα.Υστερεις κάπου συγκεκριμενα?Αν εισαι πανω στ πάνω στηθος να ξεκινας πάντα με επικληνη.4 σετ 6-8 ιδιο βαρος δοκιμασες?Με 2 λεπτα διαλλειμα.Επισης Μπορεις να βάλεις κατακλινη αν εχετε.Δουλευει πολυ αποτελεσματικα τ στηθος.Γ προκοπωση δοκιμασε.Θα πρηστεις αλλα να ξερεις κατα πασα πιθανοτητα θα πεσεις στις πιεσεις απο τα συνηθισμενα σ κιλα.Γενικα αργα αρνητικο κ μπουμ πανω.Αν εχεις να προτεινει κάποιος κατι θα με ενδιεφερε κ εμενα ιδιαιτερα

procop
30-11-11, 00:29
Με το στηθος εχω και εγω θεμα.Υστερεις κάπου συγκεκριμενα?Αν εισαι πανω στ πάνω στηθος να ξεκινας πάντα με επικληνη.4 σετ 6-8 ιδιο βαρος δοκιμασες?Με 2 λεπτα διαλλειμα.Επισης Μπορεις να βάλεις κατακλινη αν εχετε.Δουλευει πολυ αποτελεσματικα τ στηθος.Γ προκοπωση δοκιμασε.Θα πρηστεις αλλα να ξερεις κατα πασα πιθανοτητα θα πεσεις στις πιεσεις απο τα συνηθισμενα σ κιλα.Γενικα αργα αρνητικο κ μπουμ πανω.Αν εχεις να προτεινει κάποιος κατι θα με ενδιεφερε κ εμενα ιδιαιτερα

καταρχας να ευχαριστησω και τον muscle και gym για τις απαντησεις.
πραγματικα τα δινω ολα στην προπονηση.Φανταστειτε οτι μετα απο καθε σετ νιωθω τα ματια μ να θελουν να εκραγουν,οποτε ενταση υπαρχει.
εχω πιστευω μεγαλο θωρακα,και ανοιχτο,οποτε δεν γεμιζει ευκολα.Επικληνη εκανα σαν 1η ασκηση,αλλα τον τελευταιο μηνα λογω του atlas αρχισα οριζοντιο,αλλα μην φανταστεις οτι αλλαξα το προγραμμα μ για το event,απλα την ημερα στηθους εκανα 1η ασκηση οριζοντιο.
κατακλινη δεν εχουμε αλλα βαζω αλτηρα και κανω βυθισεις(βεβαια καποιες φορες την ακουει ο ωμος!!)με τις βυθισεις εγινε δουλεια,δηλαδη σηκωθηκε αρκετα.Παντου υστερω,και μεσα και πανω!μετα το event θα ανεβασω καποιες φωτο μιας και δεν εχω βαλει ως τωρα,και θα φαινεται!

MusclesOfShadow
30-11-11, 00:38
Aφου θα πας στο event ειναι ηλιο φαεινοτερον οτι χρειαζεσαι ενα καλο προγραμμα δυναμης:welcome:
That;s what i think

procop
30-11-11, 00:52
[QUOTE=MusclesOfShadow;477042]Aφου θα πας στο event ειναι ηλιο φαεινοτερον οτι χρειαζεσαι ενα καλο προγραμμα δυναμης:welcome:
That;s what i think[/QUOTE

σ ειπα οτι δεν αλλαξα την προπονηση ιδιαιτερα για αυτο!το να μπω σε ενα προγραμμα για να ανεβασω τον παγκο 5 κιλα μεσα σε ενα μηνα(διοτι ενα μηνα πριν ανακοινωθηκε) δεν λεει κατι!!αν ανεβαζα 20 η 30 κιλα θα ελεγε!(αδυνατο ομως)
ειδα το link σ,μια ερωτηση
εκει π λεει σετ /ρεπ 24-36,
εννοει οτι πρεπει να κανεις σε αυτο το ευρος επαναληψεις,π.χ 8*3 κτλ που επεξηγει απο κατω,αλλα δεν λεει αν ειναι μια ασκηση
εστω οτι κανω εγω στηθος
κανω 8*3(24) η 9*4(36) με 80%,στον οριζοντιο παγκο,μετα τελος,δεν κανω συμπληρωματικες όπως εκτασεις κτλ????

Jart
30-11-11, 15:52
Καλησπερα σε ολους.!
Για ασκησης στηθους μπορω να κανω εως 3 ασκησεις. Μπορω να διαλεξω.
1)βαρακια στον επικλινη παγκο
2)Πεκ-Ντεκ
3)Μπαρα σε ισιο παγκο)
4)και ενα μηχανημα που ειναι σαν πρεσσα στηθους δεν ξερω το ονομα.

Ξερω πως με τον επικλινη παγκο και τα βαρακια γυμναζεις το πανω μερος του στηθους.
Με την μπαρα το κατω μερος του στηθους.
Και με το Πεκ-Ντεκ το πλαϊνο μερος του στηθους.

Αν κανω αυτες τις 3 ασκησεις θα δουλευω ολο το στηθος.? η να αφησω την μπαρα η τον επεικληνη και να κανω στο μηχανημα (4).

Ευχαριστω

thegravijia
30-11-11, 16:14
Καλησπερα σε ολους.!
Για ασκησης στηθους μπορω να κανω εως 3 ασκησεις. Μπορω να διαλεξω.
1)βαρακια στον επικλινη παγκο
2)Πεκ-Ντεκ
3)Μπαρα σε ισιο παγκο)
4)και ενα μηχανημα που ειναι σαν πρεσσα στηθους δεν ξερω το ονομα.

Ξερω πως με τον επικλινη παγκο και τα βαρακια γυμναζεις το πανω μερος του στηθους.
Με την μπαρα το κατω μερος του στηθους.
Και με το Πεκ-Ντεκ το πλαϊνο μερος του στηθους.

Αν κανω αυτες τις 3 ασκησεις θα δουλευω ολο το στηθος.? η να αφησω την μπαρα η τον επεικληνη και να κανω στο μηχανημα (4).

Ευχαριστω

επικλινη - γυμναζει το πανω μερος
οριζοντιο - μεσαιο -
κατακλινη κατω-

για μενα βαλτα 3)1)4)2)

Jart
30-11-11, 16:23
Σου ειπα οτι μπορω να κανω μεχρι τρεις ασκησεις.
Οποτε μια θα την αφησω απεξω.
Αυτη που ειναι στο μηχανημα και καθεσε και κανεις πρεσσ το στηθος να βγαλω αυτο απεξω?
Και να κανω επικλινη με βαρακια-μπαρα σε οριζοντιο-και πεκ-ντεκ

johny_8
30-11-11, 17:07
Σου ειπα οτι μπορω να κανω μεχρι τρεις ασκησεις.
Οποτε μια θα την αφησω απεξω.
Αυτη που ειναι στο μηχανημα και καθεσε και κανεις πρεσσ το στηθος να βγαλω αυτο απεξω?
Και να κανω επικλινη με βαρακια-μπαρα σε οριζοντιο-και πεκ-ντεκ

αφου έχεις ηδη πιεσεις σε οριζοντιο παγκο γιατι να κάνεις κ πρεσσα? 3 ασκησεις.ξεκινας επικληνη πας ισιο κ τελειωνεις με πεκ ντεκ η σαν 3 ασκηση ενναλακτικα ανοιγματα με διαφορετικη κλιση ανα μηνα.Αν εχεις κάνει σοβαρη προπονηση στο στηθος με επικληνη κ ισιο η πρεσσα δε βγαίνε ετσι κ αλλιως περα πο τ οτι δν χρειαζεται

Jart
30-11-11, 22:03
αφου έχεις ηδη πιεσεις σε οριζοντιο παγκο γιατι να κάνεις κ πρεσσα? 3 ασκησεις.ξεκινας επικληνη πας ισιο κ τελειωνεις με πεκ ντεκ η σαν 3 ασκηση ενναλακτικα ανοιγματα με διαφορετικη κλιση ανα μηνα.Αν εχεις κάνει σοβαρη προπονηση στο στηθος με επικληνη κ ισιο η πρεσσα δε βγαίνε ετσι κ αλλιως περα πο τ οτι δν χρειαζεται

σε ευχαριστω :)

MusclesOfShadow
30-11-11, 22:12
[QUOTE=MusclesOfShadow;477042]Aφου θα πας στο event ειναι ηλιο φαεινοτερον οτι χρειαζεσαι ενα καλο προγραμμα δυναμης:welcome:
That;s what i think[/QUOTE

σ ειπα οτι δεν αλλαξα την προπονηση ιδιαιτερα για αυτο!το να μπω σε ενα προγραμμα για να ανεβασω τον παγκο 5 κιλα μεσα σε ενα μηνα(διοτι ενα μηνα πριν ανακοινωθηκε) δεν λεει κατι!!αν ανεβαζα 20 η 30 κιλα θα ελεγε!(αδυνατο ομως)
ειδα το link σ,μια ερωτηση
εκει π λεει σετ /ρεπ 24-36,
εννοει οτι πρεπει να κανεις σε αυτο το ευρος επαναληψεις,π.χ 8*3 κτλ που επεξηγει απο κατω,αλλα δεν λεει αν ειναι μια ασκηση
εστω οτι κανω εγω στηθος
κανω 8*3(24) η 9*4(36) με 80%,στον οριζοντιο παγκο,μετα τελος,δεν κανω συμπληρωματικες όπως εκτασεις κτλ????

Εννοειται πως θα κανεις και συμπληρωματικες.

Ενα ακυρο παραδειγμα για στηθος μονο ας πουμε

ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ 8Χ3
ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ 8Χ3
ΒΥΘΙΣΕΙΣ 4Χ6

procop
01-12-11, 14:25
[QUOTE=procop;477051]

Εννοειται πως θα κανεις και συμπληρωματικες.

Ενα ακυρο παραδειγμα για στηθος μονο ας πουμε

ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ 8Χ3
ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ 8Χ3
ΒΥΘΙΣΕΙΣ 4Χ6

βρηκα ενα προγραμμα με devil,π ειναι πιστευω για τους στοχους μ.
αυτο π λες για 8*3 με ενταση πιστευω 90% ,καπου ειχα διαβασει οτι αν αυξησεις τον ογκο προπονας και αντι για 3*3(που συνηθως κανουμε σε προγραμμα δυναμης-για να μην παρα εξαντλησουμε το νευρικο συστημα) αν το γυρισεις σε 8*3 οπως σωστα ειπες,εχουμε υπετροφια(αφου stimulates more muscle fibers) κατι τετοιο καπου πηρε το ματι μ!δεν ξερω αν ισχυει παντως.θα το εχω υποψη μ και θα το δοκιμασω σε κανα 2 μηνο

giorgosss
04-12-11, 17:50
τελικα , τα δικεγαλλα και τα τρικεφαλλα πρεπει να τα γυμναζουμε μαζι ? η ξεχωριστα ? γιατι ο ενας στο gym μου λεει μαζι o αλλος χωρια...
τι ισχυει ρε παιδια ?

Goofonly
04-12-11, 21:32
τελικα , τα δικεγαλλα και τα τρικεφαλλα πρεπει να τα γυμναζουμε μαζι ? η ξεχωριστα ? γιατι ο ενας στο gym μου λεει μαζι o αλλος χωρια...
τι ισχυει ρε παιδια ?

οτιδήποτε... δεν έχει σημασία... ανάλογα το πρόγραμμα π κάνεις

ippokratis
05-12-11, 21:14
Στο σκουατ πώς τοποθετείτε την μπάρα ώστε να μην πονάνε/πιέζονται/τραυματιστούν οι ώμοι και οι τραπέζιοι;
μιλάμε για κανονική 20κιλη μπάρα χωρίς μαξιλαράκι και για ελεύθερο σκουάτ,όχι σε σμιθ.
ευχαριστώ.

Goofonly
05-12-11, 21:37
Στο σκουατ πώς τοποθετείτε την μπάρα ώστε να μην πονάνε/πιέζονται/τραυματιστούν οι ώμοι και οι τραπέζιοι;
μιλάμε για κανονική 20κιλη μπάρα χωρίς μαξιλαράκι και για ελεύθερο σκουάτ,όχι σε σμιθ.
ευχαριστώ.

Κανονικά και με το νόμο... όπως στο smith... βάλε πετσέτα αν πονάς...

luckyseven
05-12-11, 21:45
Στο σκουατ πώς τοποθετείτε την μπάρα ώστε να μην πονάνε/πιέζονται/τραυματιστούν οι ώμοι και οι τραπέζιοι;
μιλάμε για κανονική 20κιλη μπάρα χωρίς μαξιλαράκι και για ελεύθερο σκουάτ,όχι σε σμιθ.
ευχαριστώ.

Την παίρνεις την βάζεις πίσω από τον σβέρκο και πας κάτω.
Εάν πονάς βάλε πετσέτα η μαξιλαράκι εμένα πάντως στην αρχή
με πόναγε λίγο αλλά μετά συνήθισα και πλέον δεν πονάω καθόλου.

ippokratis
05-12-11, 23:40
Στο σκουατ πώς τοποθετείτε την μπάρα ώστε να μην πονάνε/πιέζονται/τραυματιστούν οι ώμοι και οι τραπέζιοι;
μιλάμε για κανονική 20κιλη μπάρα χωρίς μαξιλαράκι και για ελεύθερο σκουάτ,όχι σε σμιθ.
ευχαριστώ.

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις
κάνω απλά μια διευκρύνιση γιατί η ερώτησή μου ίσως να μην ήταν σαφής:
αυτό το "κανονικά και με το νόμο" που λέει ο φίλος ή τη "βάζω πίσω από το σβέρκο" δεν με καλύπτει πλήρως και τι εννοώ:
δε θέλω σε καμία περίπτωση έστω και την παραμικρή επιβάρυνση του αυχένα
όταν βάζουμε τη μπάρα οι τραπέζιοι είναι στη φυσική τους στάση ή τους ψιλοσφίγγουμε-ανασηκώνουμε-προσαρμόζουμε ώστε να εφαρμόσει σωστά η μπάρα και να μην πονάει;
έχω ακούσει ότι υπάρχει και η τοποθέτηση στους πίσω ώμους,αλλά δε μου φαίνεται πολύ βολική

Goofonly
06-12-11, 01:24
επιβαρύνεται φίλε ο αυχένας... έστω και ελαφρώς... κυρίως όταν σηκώνεσαι

Devil
06-12-11, 01:28
Στο σκουατ πώς τοποθετείτε την μπάρα ώστε να μην πονάνε/πιέζονται/τραυματιστούν οι ώμοι και οι τραπέζιοι;
μιλάμε για κανονική 20κιλη μπάρα χωρίς μαξιλαράκι και για ελεύθερο σκουάτ,όχι σε σμιθ.
ευχαριστώ.


http://doubleyourgains.com/wp-content/uploads/2009/07/squat-bar-position.jpg

δες εδω...

Keirox
06-12-11, 01:53
http://doubleyourgains.com/wp-content/uploads/2009/07/squat-bar-position.jpg

δες εδω...

+1

Στα high bar η μπάρα μπαίνει πάνω στα traps, στα low bars απο κάτω (από τα traps). Googlισε το λίγο ύπαρχουνε άπειρα resources για squats.