PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16

procop
06-12-11, 12:55
http://doubleyourgains.com/wp-content/uploads/2009/07/squat-bar-position.jpg

δες εδω...

διαολε ,
εκτος απο front που ειναι πρωτο,
παρατηρησα οτι καποιοι ακομη και στο πισω squat κατεβαινουν εντελων καθετα,περιπου οπως το μεσσαι σκιτσο.Εγω που βαζω την μπαρα λιγο πιο χαμηλα,παω καπως σαν το τριτο σκιτσο.
πιο ειναι πιο σωστο?η και τα δυο ειναι οκ?

blackhack
06-12-11, 16:36
καλησπερα παιδια,ηθελα να ρωτησω αν καποιος μπορει να με παραπεμπψει σε βιντεακι για το ποια ειναι η ασκηση "κωπηλατικη σταυρος"

COBRA_STYLE
06-12-11, 16:42
καλησπερα παιδια,ηθελα να ρωτησω αν καποιος μπορει να με παραπεμπψει σε βιντεακι για το ποια ειναι η ασκηση "κωπηλατικη σταυρος"


http://www.youtube.com/watch?v=4Yd5aastZJk&feature=fvwrel

blackhack
06-12-11, 16:58
http://www.youtube.com/watch?v=4Yd5aastZJk&feature=fvwrel

τι εναλλακτικη μπορουμε να κανουμε αντι αυτης της "κωπηλατικης σταυρος"? Γιατι δεν υπαρχει στο γυμναστηριο αυτη η τριγωνη λαβη.Πιο παλια που την εκανα χρησιμοποιουσα μια πατεντα με τις λαβες για crossover αλλα σχιστηκε η μια λαβη.

COBRA_STYLE
06-12-11, 17:25
πηγαινε στο cross over και βαλε την τριγωνικη λαβη στο κατω μερος.Δεν ξερω αν αυτο εννοεις οτι εκανες...τωρα ασκηση που να την αντικαθιστα δεν νομιζω να υπαρχει.

blackhack
06-12-11, 17:35
πηγαινε στο cross over και βαλε την τριγωνικη λαβη στο κατω μερος.Δεν ξερω αν αυτο εννοεις οτι εκανες...τωρα ασκηση που να την αντικαθιστα δεν νομιζω να υπαρχει.

αυτο ειναι το θεμα οτι δεν υπαρχει τριγωνικη λαβη.

COBRA_STYLE
06-12-11, 17:36
πώς ειναι δυνατον αυτο?δλδ στην καθιστη κωπηλατικη μονο με ανοιχτη λαβη κανουν οσοι κανουν στο gym σου?

giorgosss
06-12-11, 21:26
οτιδήποτε... δεν έχει σημασία... ανάλογα το πρόγραμμα π κάνεις

δηλαδη αλλιως αν κανεις γραμμωση , αλλιως αν κανεις ογκο η συντηρηση ξερω γω ? π.χ στον ογκο που με ενδιαφερει παιζει ρολο ?

blackhack
06-12-11, 22:08
πώς ειναι δυνατον αυτο?δλδ στην καθιστη κωπηλατικη μονο με ανοιχτη λαβη κανουν οσοι κανουν στο gym σου?

εγω προσωπικα οταν ηθελα τριγωνη λαβη επαιρνα τις ξεχωριστες λαβες για καθε χερι απο το cross over και τις εδενα ειτε με μια πατεντα πανω στο σχοινι και γινοταν σαν τριγωνικη λαβη η μονες τους στον ιδιο κρικο.Το θεμα ειναι ομως οτι απο την χρηση που τις εκανα η μια λαβη σκιστηκε σχεδον εξολοκληρου και αν παω να την βαλω παλι θα σκιστει εντελως.Γι αυτο ελεγα αν υπαρχει καμια εναλλακτικη.
Αστα να πανε.Πολυ χαλια γυμναστηριο εχει πολλες ελλειψεις αλλα εχε χαρη που εχω 6μηνη συνδρομη και ειναι ανοικτο μεχρι αργα και την κυριακη.Αλλιως πολυ μουφα
Οσοι μενετε κοντα παλληνη μακρια απο το ΑΤΛΑΝΤΙΣ

Goofonly
06-12-11, 22:46
δηλαδη αλλιως αν κανεις γραμμωση , αλλιως αν κανεις ογκο η συντηρηση ξερω γω ? π.χ στον ογκο που με ενδιαφερει παιζει ρολο ?

τα πάντα όλα κάνεις με ότι τρόπο θες... και μαζί να τα γυμνάζεις, και χώρια... η διατροφή θα καθορίσει εάν θα γραμμώσεις ή θα πάρεις μάζες... κτλ

ippokratis
07-12-11, 20:38
http://doubleyourgains.com/wp-content/uploads/2009/07/squat-bar-position.jpg

δες εδω...

ευχαριστώ.θα δοκιμάσω να εξασκηθώ και να υιοθετήσω τα front μου φαίνεται.

Jart
09-12-11, 17:53
παιδια πειραζει να παραλειπω να κανω ασκησει πλαγιους κοιλιακους?

Goofonly
09-12-11, 20:25
παιδια πειραζει να παραλειπω να κανω ασκησει πλαγιους κοιλιακους?

και με κανονικούς γυμνάζονται και οι πλάγιοι... αν δεν θες, μην κάνεις... πάντα ανάλογα τους στόχους σου

giorgosss
12-12-11, 16:04
επειδη στο gym μου δεν εχει διζυγο για να κανω βυθισεις... καλυτερα θα ηταν για στηθος να κανω πιεσεις στον κατακληνη ? η κατι αλλο ???? :bbbiceps:

johny_8
12-12-11, 16:56
επειδη στο gym μου δεν εχει διζυγο για να κανω βυθισεις... καλυτερα θα ηταν για στηθος να κανω πιεσεις στον κατακληνη ? η κατι αλλο ???? :bbbiceps:

κατακλινη μπορεις να κανεις αλλα αν έχεις ηδη 2 πιεσεις(παγκο ισιο κ επικληνη) καλυτερα να βάλεις ανοιγματα σε κατακλινη η κρος οβερ απο ψηλα

Goofonly
12-12-11, 21:54
επειδη στο gym μου δεν εχει διζυγο για να κανω βυθισεις... καλυτερα θα ηταν για στηθος να κανω πιεσεις στον κατακληνη ? η κατι αλλο ???? :bbbiceps:


κατακλινη μπορεις να κανεις αλλα αν έχεις ηδη 2 πιεσεις(παγκο ισιο κ επικληνη) καλυτερα να βάλεις ανοιγματα σε κατακλινη η κρος οβερ απο ψηλα

εννοεί άσκηση που να πιάνει ίδια σημείο...

ναι φίλε, πιέσεις κατακλινή με μπάρα ή αλτήρες

giorgosss
12-12-11, 22:05
κατακλινη μπορεις να κανεις αλλα αν έχεις ηδη 2 πιεσεις(παγκο ισιο κ επικληνη) καλυτερα να βάλεις ανοιγματα σε κατακλινη η κρος οβερ απο ψηλα


ναι παιδια εχω πιεσεις παγκου εκτασεις στον επικληνη πιεσεις στον επικληνη και pull over στο προηγοθμενο gym που ειχε διζυγο εκανα βυθισεις , τωρα σε αυτο που δεν εχει οθτε διζυγο ουτε crossover λεω να κανω πιεσεις στον επικληνη !!! οικονομικη κριση παιδια !!! :P

Chris92
13-12-11, 15:16
αν θελω να δωσω "εμφαση" σε ενα μυ, και συγκεκριμενα στις γαμπες τι μπορω να κανω για να εχω πιο γρηγορα αποτελεσματα? Μια ιδεα που δε ξερω αμα δουλευει ειναι να κανω καθε μερα γαμπες ανεξαρτητου προγραμματος, κατι αναλογο του σκεπτικου θελω μονο δικεφαλα-στηθος αρα κανω καθε μερα δικεφαλα-στηθος

Chris92
13-12-11, 17:39
κανεις?

COBRA_STYLE
13-12-11, 17:57
μεγαλο λαθος ειναι αυτο που λες...με το να τα γυμναζεις καθε μερα θα υπερπροπονουνται-δεν θα προλαβαινουν να αναρρωσουν....θα πας για μαλλι δλδ και θα βγεις κουρεμενος

johny_8
13-12-11, 18:13
μεγαλο λαθος ειναι αυτο που λες...με το να τα γυμναζεις καθε μερα θα υπερπροπονουνται-δεν θα προλαβαινουν να αναρρωσουν....θα πας για μαλλι δλδ και θα βγεις κουρεμενος
+1 αν και για τις γαμπες δεν υπαρχει θεμα υπερπρονησης σε λογικα πλαισια.Μπορεις να τις κάνεις 2 φορες τη βδομαδα αν έχεις μεινει πολυ πισω σε αυτο τ σημειο κ μετα το γυριζεις σταθερα σε μια

Chris92
13-12-11, 18:45
το ξερω οτι γενικα ειναι λαθος απλως δεν ειχα ιδεα τι θα μπορουσα να κανω.
θα ακολουθησω προς το παρων 2πλες προπονησεις στις γαμπεσ μες στη βδομαδα και βλεπουμε

tottaliaris
13-12-11, 23:32
Κανω 3 μηνες το ιδιο προγραμμα και πρεπει να το αλλαξω, αλλα δεν ξερω πως να συνδιασω τις ασκησεις. Εκανα το παρακατω προγραμμα:
ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

1Η ΜΕΡΑ 2Η ΜΕΡΑ 3Η ΜΕΡΑ
ΣΤΗΘΟΣ- ΠΟΔΙΑ ΠΛΑΤΗ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ ΩΜΟΙ-ΔΙΚΕΦΑΛΑ
1.πιεσεις αλτ. επικληνη οπισθολ.ελξεις τροχ. πιεσεις μπαρα εμπροσθ. στο smith
2.pull over χαμηλη κωπηλατικη απαγωγες με αλτηρ.
3.πιεσεις αλτ. οριζ. παγκο ψηλη κωπηλατικη προτασεις με αλτηρ.
4.peck deck κωπηλατικη τροχ. σκυφτα ανοιγματα
5.push ups

ΠΟΔΙΑ ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ ΔΙΚΕΦΑΛΑ
1.προσαγωγοι pull over για τρικεφαλα καμψεις με στραβομπαρα καθιστος l.scott
2.απαγωγοι πιεσεις τροχ. σφυρια
3.εκτασεις κick back τροχαλια 1 χερι
4.καμψεις αναστροφες στην τροχ.
5.καθισματα smith
6.γαμπες

ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

Αν μπορει καποιος να μου προτεινει ενα εναλλακτικο προγραμμα.

tottaliaris
13-12-11, 23:33
Συγγνωμη , αλλα εγινε λαθος στο πως γραφτηκαν.
Δεν ξερω γιατι. Εγω δεν τα εγραψα ετσι

Devil
14-12-11, 03:29
διαολε ,
εκτος απο front που ειναι πρωτο,
παρατηρησα οτι καποιοι ακομη και στο πισω squat κατεβαινουν εντελων καθετα,περιπου οπως το μεσσαι σκιτσο.Εγω που βαζω την μπαρα λιγο πιο χαμηλα,παω καπως σαν το τριτο σκιτσο.
πιο ειναι πιο σωστο?η και τα δυο ειναι οκ?

και τα 2 ειναι οκ...

giorgosss
14-12-11, 22:04
οι πιεσεις με μπαρα για τρικεφαλλα γινονται με στραβομπαρα η με ισια ??? :unsure:

giorgosss
14-12-11, 22:06
οι πιεσεις με μπαρα για τρικεφαλλα γινονται με στραβομπαρα η με ισια ?

procop
14-12-11, 23:04
και τα 2 ειναι οκ...

επειδη αρχισα να κανω αρσεις μετα απο καιρο(σ θυμιζω τραυματισμο-διαστρεμμα αστραγαλου) και φορτωσα ξαφνικα,επειδη μετα απο 3 μερες εχω ποδια,και κανω squat (low bar) με γονατισε η μεση...
μαλλον θα αφησω παλι τις αρσεις στο περιθωριο γαμωτο.:(
Επισης,επειδη ακριβως απεχω 6 μηνες απο προπονηση ποδιων,εβαλα 2 φορες την εβδομαδα ποδια,μια quad dominant kai την αλλη hamstring dominant, η φαση ειναι οτι παρολο που περνανε 3 μερες,επειδη τα σκιζω την μια μερα,δεν αναρρωνουν εως την επομενη,και δεν ξερω αν κανει καλο που μπαινω στην επομενη προπονηση και δεν εχουν αναρρώσει τα ποδια:unsure:

stelios17
14-12-11, 23:08
οι πιεσεις με μπαρα για τρικεφαλλα γινονται με στραβομπαρα η με ισια ?

Αν εννοεις τις γαλλικες πιεσεις , τοτε η στραβομπαρα ειναι προτιμοτερη...!!!

johny_8
15-12-11, 01:35
οι πιεσεις με μπαρα για τρικεφαλλα γινονται με στραβομπαρα η με ισια ??? :unsure:

αν εννοεις γαλλικες οπως ειπε ο φιλος παραπανω αν εννοεις κλειστη λαβή τοτε ισια καλυτερα

Eddie
15-12-11, 02:56
Αν εννοεις τις γαλλικες οπως λενε οι 2 απο πανω lol :green: τοτε καλυτερα να τις κανεις με ισια μπαρα αν και εφοσον δεν εχεις καποιο προβλημα με τους καρπους.Αν κανεις με ισια και δεις οτι σε ενοχλουν τοτε κανε στραβομπαρα..ΙΜΟ

stelios17
15-12-11, 03:22
Προσωπικα βρισκω οτι οι γαλ. πιεσεις με ισια μπαρα ζοριζουν περισσοτερο τους πηχεις , κατι που δεν σε αφηνει να επικεντρωθεις 100% στους τρικεφαλους...!
Επισης με την ισια μπαρα , οι αγκονες δεχονται περισσοτερη πιεση ...

Βασικα στον καθενα πολλα πραγματα , λειτουργουν διαφορετικα ... Δοκιμασε και τις 2 ασκησεις , και δες ποια σε βολευει καλυτερα...;)

ala
16-12-11, 23:02
φτιαχνοντας καινουργιο προγραμμα μου δημιουργηθηκε η εξης απορια.
εβαλα αρσεις στο προγραμμα και διαβασα οτι ξεκιναμε απο 60(?) κιλα τις αρσεις. εγω εχω μονο αλτηρες οι οποιοι φτανουν στο αστρονομικο βαρος των 10 κιλων. και σκεφτομαι να παρω δισκους 4 10 κιλους δισκους (και παλι λιγοι ειναι ισως).
μηπως ομως θα ειναι πολυ μονοπλευρο το βαρος για τις υπολοιπες ασκησεις? τι να κανω γιατι και τα φραγκα τα σκεφτομαι, μην παρω καμια πατατα?
πχ μια ασκηση που θα βαζω 12,5 κιλα θα εχει απο την μια 10 κιλα και απο την αλλή 2,5 μονο.

thegravijia
17-12-11, 15:03
φτιαχνοντας καινουργιο προγραμμα μου δημιουργηθηκε η εξης απορια.
εβαλα αρσεις στο προγραμμα και διαβασα οτι ξεκιναμε απο 60(?) κιλα τις αρσεις. εγω εχω μονο αλτηρες οι οποιοι φτανουν στο αστρονομικο βαρος των 10 κιλων. και σκεφτομαι να παρω δισκους 4 10 κιλους δισκους (και παλι λιγοι ειναι ισως).
μηπως ομως θα ειναι πολυ μονοπλευρο το βαρος για τις υπολοιπες ασκησεις? τι να κανω γιατι και τα φραγκα τα σκεφτομαι, μην παρω καμια πατατα?
πχ μια ασκηση που θα βαζω 12,5 κιλα θα εχει απο την μια 10 κιλα και απο την αλλή 2,5 μονο.

na αγορασεις μια μπαρα το σκεφτηκες?

ala
17-12-11, 15:17
εννοεις μπαρα μονο για τις αρσεις? εχεις δικιο αλλα αυτο που σκεφτηκα ειναι μηπως πρεπει να παρω και 5 κιλους δισκους.
γιατι για τις αλλες ασκησεις με τους αλτηρες θα θελω και παλι ομοιομορφα το βαρος.
εχω και προβλημα χωρου στο σπιτι, δεν μενω και μονος μου.

Αντωνης
17-12-11, 15:32
na αγορασεις μια μπαρα το σκεφτηκες?

Kαι το γραψιμο σε γυμναστηριο θα μπορουσε να ειναι μια εναλλακτικη

.............


ala το συγκεκριμμενο προγραμμα(για το SS λες αν κρινω απ το ποστ σου) δεν βγαινει χωρις rack,παγκο και δισκους.Και επειδη απ οτι καταλαβα δεν εχεις,η' γραψου σε gym η' μην το κανεις καθολου.Δεν εχει νοημα αλλιως.

ala
17-12-11, 16:56
Kαι το γραψιμο σε γυμναστηριο θα μπορουσε να ειναι μια εναλλακτικη

.............


ala το συγκεκριμμενο προγραμμα(για το SS λες αν κρινω απ το ποστ σου) δεν βγαινει χωρις rack,παγκο και δισκους.Και επειδη απ οτι καταλαβα δεν εχεις,η' γραψου σε gym η' μην το κανεις καθολου.Δεν εχει νοημα αλλιως.

το γυμναστηριο θα ηταν η καλυτερη επιλογη σιγουρα. απλα για διαφορους λογους το ξεχναω για τους επομενους μηνες.
το προγραμμα που αναφερομαι ειναι αυτο http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18315-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82 που εφτιαξα με την βοηθεια καποιων παιδιων, φιλε Αντωνη. δεν εχει νοημα?

Αντωνης
17-12-11, 19:43
wtf?Αρα απο που προκυπτουν τα 60 κιλα ξεκινημα στις αρσεις που ανεφερες πιο πανω?

ala
17-12-11, 20:06
wtf?Αρα απο που προκυπτουν τα 60 κιλα ξεκινημα στις αρσεις που ανεφερες πιο πανω?

απο καποιο θεμα που βρηκα σχετικο με τις αρσεις. αν το βρω θα το βαλω και εδω.
δεν ημουν σιγουρος γιαυτο εβαλα και το ερωτηματικο στο 60..
τελικα τι ισχυει και τι οχι?

kafros gate 7
18-12-11, 14:45
καταρχας κανω το 5/3/1 του wendler.
κανοντας μια μερα αρσεις θανατου στο γυμναστηριο,τωρα προσφατα, με ειδε
ενα παιδι πρωην αρσιβαριστας και μου ειπε να μην κατεβαινω μεχρι το πατωμα
(η αληθεια ειναι οτι οι δισκοι οι 20αριδες στο γυμναστηριο που παω ειναι μικροι
και αν κατεβω μεχρι το πατωμα ειναι πολυ χαμηλα) αλλα να πηγαινω μεχρι την ευθεια
των γονατων.

ποια η γνωμη σας?εσεις τι κανετε?

procop
18-12-11, 14:53
καταρχας κανω το 5/3/1 του wendler.
κανοντας μια μερα αρσεις θανατου στο γυμναστηριο,τωρα προσφατα, με ειδε
ενα παιδι πρωην αρσιβαριστας και μου ειπε να μην κατεβαινω μεχρι το πατωμα
(η αληθεια ειναι οτι οι δισκοι οι 20αριδες στο γυμναστηριο που παω ειναι μικροι
και αν κατεβω μεχρι το πατωμα ειναι πολυ χαμηλα) αλλα να πηγαινω μεχρι την ευθεια
των γονατων.

ποια η γνωμη σας?εσεις τι κανετε?

αν προπονεισαι για δυναμη,τοτε να ακουμπαει η μπαρα στο εδαφος.αφου κανεις κιαι το προγραμμα τ wendler ,τοτε να ακουμπαει.
αν θες απλα να ανεβασεις τον χρονο υπο αντισταση,τοτε δεν ακουμπας την μπαρα στο εδαφος.
Εγω κανω και τα δυο,κυριως ομως την μπαρα την αφηνω 2 δευτερολεπτα να ακουμπησει,διορθωνω το form και ανεβαινω.

humanoid
18-12-11, 14:53
σου ειπε με λιγα λογια να κανεις romanian Dl.
προσεξε το αυτο με το υψος γιατι κατεβαινοντας πιο χαμηλα μπορει να κανει καμπυλη η μεση σου κ αυτο ειναι προβλημα
μπορεις να βαλεις κατι για να δημιουργησεις υψος (2-3 δισκους ας πουμε δεξια-αριστερα) αλλιως κανε romanian απλα θα κατεβεις στα κιλα

johny_8
18-12-11, 16:46
Στη πλάτη αλλοι λενε στις εμπροσθολαιμιες με κλειστη κ ανοιχτη λαβει να εισαι ακινητος γιατι κλεβουμε αλλιως κ αλλοι να κάνεςι τη γνωστη κινηση πανω κατω λιγο γιατι αλλιως δουλευουν αρκετα τα δικεφαλα .Τελικα τι κάνουμε?

Jart
18-12-11, 19:59
Καλησπερα σε ολους :)

Καποιες ερωτησεις να καω παιδια. Εκτος απο το γυμναστηριο που κανω 4 φορες την εβδομαδα κανω και μονοζυγο+push ups στο σπιτι.

Ειχα σκεφτει να κανω push up και μονοζυγο στο γυμν. την ημερα που εκανα και στηθος η πλατη αλλα ημουν αρκετα κουρασμενος και το ιδιο για το μονοζυγο να κανω την μερα που εκανα πλατη εβγαζα 5 επαναληψεις επειδη με κουραζε η τροχαλια..

Καλυτερα θα ηταν να κανω στο σπιτι τις ημερες που δεν παω γυμναστηριο? δλδ 3 φορες την εβδομαδα η να κανω οποτε δεν εχω στο γυμναστηριο πλατη και στηθος..?
Με τα push ups θα δω καμια διαφορα η τζαμπα θα τα κανω?
Στις ελξεις οταν οι παλαμε κοιτανε απεναντι οταν κατεβενω τα χερια να κατεβενουν εντελως? η να τα κραταω λιγο λυγισμενα?

Ευχαριστω.!! :)

kafros gate 7
18-12-11, 20:10
σου ειπε με λιγα λογια να κανεις romanian Dl.
προσεξε το αυτο με το υψος γιατι κατεβαινοντας πιο χαμηλα μπορει να κανει καμπυλη η μεση σου κ αυτο ειναι προβλημα
μπορεις να βαλεις κατι για να δημιουργησεις υψος (2-3 δισκους ας πουμε δεξια-αριστερα) αλλιως κανε romanian απλα θα κατεβεις στα κιλα
οχι φιλε ξερω πολυ καλα ποιες ειναι οι romanian DL.
μου ειπε να κατεβαινω μεχρι τα γονατα με λυγισμενα ποδια αλλα οχι παρακατω
γιατι οταν ακουμπαω οπως εγραψα και πιο πανω ειναι μικρες σε μεγεθος οι 20αρες πλακες
του γυμναστηριου και ειναι επικινδυνο για τη μεση μου ειπε.

humanoid
18-12-11, 20:32
οχι φιλε ξερω πολυ καλα ποιες ειναι οι romanian DL.
μου ειπε να κατεβαινω μεχρι τα γονατα με λυγισμενα ποδια αλλα οχι παρακατω
γιατι οταν ακουμπαω οπως εγραψα και πιο πανω ειναι μικρες σε μεγεθος οι 20αρες πλακες
του γυμναστηριου και ειναι επικινδυνο για τη μεση μου ειπε.

μαλλον ειδε να χαλαει η τεχνικη σου κ να καμπυλωνει η μεση σου γιατι χαμηλωσες αρκετα,οπως κ να χει προσεξε το αυτο,εχει δικιο για την μεση σου.
απο κει κ περα μπορεις να βαλεις δισκους κατω κ να ακουμπας εκει ωστε να εξισορροπισεις το υψος

venom1987
18-12-11, 23:36
ερωτηση οταν κανω τις επαναληψεις τις κανω με ρυθμο 4 δευτερολεπτων την μια
πχ στηθος-μπαρα οριζοντιος παγκο = 2 δευτ ανεβασμα 2 κατεβασμα και με κιλα που να μπορω να τις βγαζω ολες.....
αυτο σχεδον σε ολες τις ασκησεις ...........
ειναι σωστο το τεμπο αυτο??

Chris92
18-12-11, 23:50
εγω προτιμω το ανεβασμα να ειναι διπλασιο απο το κατεβασμα δηλ 1-2 αλλα νομιζω ειναι οπως βολευεσαι

johny_8
19-12-11, 00:23
ερωτηση οταν κανω τις επαναληψεις τις κανω με ρυθμο 4 δευτερολεπτων την μια
πχ στηθος-μπαρα οριζοντιος παγκο = 2 δευτ ανεβασμα 2 κατεβασμα και με κιλα που να μπορω να τις βγαζω ολες.....
αυτο σχεδον σε ολες τις ασκησεις ...........
ειναι σωστο το τεμπο αυτο??

Για το παγκο το αρνητικο αργα συμφωνοι αλλα στο ανεβασμα ανεβαζεις κατευθειαν μη σου βγει κ κάνας τραυματισμος,Πιο πολυ τ κατεβασμα μας ενδιαφερει γιατι τοτε καταστρεφονται ποιο πολυ μυικοι ιστοι κ Για τις αλλες ασκησεις παντα να κονρολαρεις τ αρνητικο κυριως κ τ ανεβασμα κανονικα.Τωρα γ 4 δευτερα δν ξερω εμενα με αποσπα να μετρω εκεινη την ωρα.Οπως νοιωθεις με σταθερο ρυθμο

johny_8
19-12-11, 00:27
Καλησπερα σε ολους :)

Καποιες ερωτησεις να καω παιδια. Εκτος απο το γυμναστηριο που κανω 4 φορες την εβδομαδα κανω και μονοζυγο+push ups στο σπιτι.

Ειχα σκεφτει να κανω push up και μονοζυγο στο γυμν. την ημερα που εκανα και στηθος η πλατη αλλα ημουν αρκετα κουρασμενος και το ιδιο για το μονοζυγο να κανω την μερα που εκανα πλατη εβγαζα 5 επαναληψεις επειδη με κουραζε η τροχαλια..

Καλυτερα θα ηταν να κανω στο σπιτι τις ημερες που δεν παω γυμναστηριο? δλδ 3 φορες την εβδομαδα η να κανω οποτε δεν εχω στο γυμναστηριο πλατη και στηθος..?
Με τα push ups θα δω καμια διαφορα η τζαμπα θα τα κανω?
Στις ελξεις οταν οι παλαμε κοιτανε απεναντι οταν κατεβενω τα χερια να κατεβενουν εντελως? η να τα κραταω λιγο λυγισμενα?

Ευχαριστω.!! :)

Μονοζυγο βάλε με πλάτη και αστο τις αλλες μέρες.Τ έχεις
αντι για εμπροσθολαιμιες σε τροχαλια σαν πρωτη ασκηση αφου κουραζεσαι (κ αφου κάνεις ζεσταμα).Αν θες μπορεις με 3 μερες διαφορα εφοσον εχεις αναρωσει να κάνεις κ σπιτι μια ανοιχτη κλειστη γ λιγο καιρο.στο κατεβασμα θα έλεγα να σταματας ένα κλικ πριν κλειδωσουν οι αγκωνες σου γ να αποφυγεις τραυματισμο
Πους απς αμα κάνεις βάλτα στ τέλος της προπονησης στηθους γ πρηξιμο κ οσα βγουν

johny_8
19-12-11, 00:28
Στη πλάτη αλλοι λενε στις εμπροσθολαιμιες με κλειστη κ ανοιχτη λαβει να εισαι ακινητος γιατι κλεβουμε αλλιως κ αλλοι να κάνεςι τη γνωστη κινηση πανω κατω λιγο γιατι αλλιως δουλευουν αρκετα τα δικεφαλα .Τελικα τι κάνουμε?

κανεις γιαυτο?

Jart
19-12-11, 02:22
Μονοζυγο βάλε με πλάτη και αστο τις αλλες μέρες.Τ έχεις
αντι για εμπροσθολαιμιες σε τροχαλια σαν πρωτη ασκηση αφου κουραζεσαι (κ αφου κάνεις ζεσταμα).Αν θες μπορεις με 3 μερες διαφορα εφοσον εχεις αναρωσει να κάνεις κ σπιτι μια ανοιχτη κλειστη γ λιγο καιρο.στο κατεβασμα θα έλεγα να σταματας ένα κλικ πριν κλειδωσουν οι αγκωνες σου γ να αποφυγεις τραυματισμο
Πους απς αμα κάνεις βάλτα στ τέλος της προπονησης στηθους γ πρηξιμο κ οσα βγουν


μονοζυγο να κανω μια φορα την εβδομαδα η 2-3?

πουσ απσ και αυτα το ιδιο να τα κανω μονο την μερα που εχω προπονηση απο 3 σετ.?
η οποτε κανω και μονοζυγο στο σπιτι? πες πχ 2-3 φορεσ την εβδομαδα..

johny_8
19-12-11, 14:10
μονοζυγο να κανω μια φορα την εβδομαδα η 2-3?

πουσ απσ και αυτα το ιδιο να τα κανω μονο την μερα που εχω προπονηση απο 3 σετ.?
η οποτε κανω και μονοζυγο στο σπιτι? πες πχ 2-3 φορεσ την εβδομαδα..

To ιδανικο είναι 1 φορα μονοζυγο τη βδομαδα να κανεις με πλάτη και 1 φορα τη βδομαδα πους απς αν θες οταν κανεις στηθος στο τελος.
Απλως αν θες να ανεβάσεις την επιδοση στο μονοζυγο θα μπορουσες να κάνεις αλλη μια φορα τη βδομαδα στο σπιτι οποτε τοτε πας για 2 φορες

Jart
19-12-11, 16:34
Μια φορα μονοζυγο κι push ups την εβδομαδα μου φενεται πολυ λιγο.

Το προβλημα ειναι οτι οτν κανω πλατη επδ κανω τροχαλια μετα δεν μπορω να κανω μονοζυγο.. Να κανω πρωτα μονοζυγο και μετα τροχαλια? Θα αντεξω να κανω τροχαλια?

johny_8
19-12-11, 17:51
Μια φορα μονοζυγο κι push ups την εβδομαδα μου φενεται πολυ λιγο.

Το προβλημα ειναι οτι οτν κανω πλατη επδ κανω τροχαλια μετα δεν μπορω να κανω μονοζυγο.. Να κανω πρωτα μονοζυγο και μετα τροχαλια? Θα αντεξω να κανω τροχαλια?

αμα κάνεις καλες προπονησεις μια φορα φτανει.Τωρα αν θες για μονοζυγο σου ειπα βαλε αλλη μια φορα,Τ πους απς αμα κάνει μπαρα κ τετοια δν σου προσφερουν πολλα γιατι ο οργανισμος θα τ έχει συνηθισει ως πιο ευκολα.επειδη το μονοζυγο ειναι πιο δυσκολο βάλτο πρωτα αλλα κάνε καλο ζεσταμα γιατι κατευθειαν σηκώνεις ολο τ βάρος σου.Μέτα πάνε τροχαλια και κάνε κλειστη λαβη αν έχεις κάνει ανοιχτη στο μονοζυγο.Προσαρμοσε τ βάρος στο μηχανημα έτσι για να βγάλεις τις επιθυμιτες επαναληψεις,Τωρα αν είσαι -5 στα κιλα που σηκωνεις σε σχεση με το αν την είχες πρωτη μην σ ανησυχει

Jart
19-12-11, 17:57
Αν στην τροχαλια κανω και εκει ελξεις με ανοιχτη λαβη οπως κανω στο μονοζυγο ειναι κακο?
Οταν λες με κλειστη λαβη τι εννοεις να κολισω τις παλαμες η απλα να μην τα εχω φουλ ανοιχτα?

johny_8
19-12-11, 18:30
Αν στην τροχαλια κανω και εκει ελξεις με ανοιχτη λαβη οπως κανω στο μονοζυγο ειναι κακο?
Οταν λες με κλειστη λαβη τι εννοεις να κολισω τις παλαμες η απλα να μην τα εχω φουλ ανοιχτα?

Δεν ειναι κακο. Απλως συνηθως κανουμε μια ανοιχτη μια κλειστη για να δουλεψουμε τη πλατη σε διαφορετικα σημεια.Κλειστη ειναι αυτη http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/underhand-cable-pulldowns η και ετσι
http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/v-bar-pulldown

drenie
04-01-12, 21:17
Καλησπερα ειμαι καινουργιος εδω οποτε σας ευχομαι και καλη χρονια!!
Θα ηθελα μια βοηθεια ψαχνω να βρω διαφορες ασκησεις που μπορω να κανω σπιτι ειτε με αλτηρες ειτε με μπαρα.

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

exkaliber
14-01-12, 19:47
σκεφτομαι να παρω ζωνη και ιμαντες αυριο


η ζωνη προστατευει την μεση? καπου ειδα οτι σε βοηθα να σηκωνεις περισσοτερα κιλα
οσες φορες εκανα με ζωνη η αρσεις θανατου βγηκαν πολυ πιο ανετα,μηπως αυτο ειναι εις βαρος της γυμναστικης?


ιμαντες θελω να παρω γτ οποτε βαζω πανω απο 70 κιλα στις αρσεις ανοιγουν τα δαχτυλα μου
παιζει να δημιουργουν κανενα προβλημα στον καρπο???

Devil
14-01-12, 20:17
σκεφτομαι να παρω ζωνη και ιμαντες αυριο


η ζωνη προστατευει την μεση? καπου ειδα οτι σε βοηθα να σηκωνεις περισσοτερα κιλα
οσες φορες εκανα με ζωνη η αρσεις θανατου βγηκαν πολυ πιο ανετα,μηπως αυτο ειναι εις βαρος της γυμναστικης?


ιμαντες θελω να παρω γτ οποτε βαζω πανω απο 70 κιλα στις αρσεις ανοιγουν τα δαχτυλα μου
παιζει να δημιουργουν κανενα προβλημα στον καρπο???

για την ζωνη δεν ξερω πολλα.... την χρησιμοποιω μονο οταν παω για PR.... κυριως οταν πλησιαζω στα μεγιστα....


οσο για τους ιμαντες τους εχω σχεδον μονιμα.... βοηθανε αρκετα απο ενα σημειο και μετα... και σε αρσεις,ελξεις,κοπηλατικη κτλ κτλ... οχι δεν θα εχεις προβλημα στον καρπο...

exkaliber
14-01-12, 20:23
σ ευχαριστω οφφισερ :thumbup::thumbup::thumbup:

sTeLaKoS
15-01-12, 00:56
Σχετικά με τους ιμάντες, για πολύ μεγάλο διάστημα τους φόραγα καθ' όλη τη διάρκεια της προπόνησης πλάτης. Μετά από καιρο, έτυχε να κάνω χωρίς και δε μπορούσα να κρατήσω ούτε 60-70 κιλά.
Έκτοτε έβαλα εξτρά ασκήσεις για να ενισχύσω τη λαβή μου και τους ιμάντες τους φοράω μόνο στις άρσεις θανάτου στα τελευταιά σετ.

Υ.Γ εκείνο το διάστημα έπαθα και τη τενοντίτιδα στους πήχεις, δε ξέρω αν σχετίζεται με την αδύναμη λαβή :unsure:

giorgosss
15-01-12, 15:04
ο επικληνης παγκος ειναι 30 μοιρες ετσι ?για να γυμνασω στηθος πιο ψηλα ακομα να το ανεβασω στις 45 μοιρες η δεν παιζει ρολο ??? :unsure:

jannous44
15-01-12, 21:35
ο επικληνης παγκος ειναι 30 μοιρες ετσι ?για να γυμνασω στηθος πιο ψηλα ακομα να το ανεβασω στις 45 μοιρες η δεν παιζει ρολο ??? :unsure:

30 ειναι καλα για επικλινη στηθους. αν ανεβεις ποιο πανω μετα θα πιανεις ομους..

exkaliber
15-01-12, 21:37
Υ.Γ εκείνο το διάστημα έπαθα και τη τενοντίτιδα στους πήχεις, δε ξέρω αν σχετίζεται με την αδύναμη λαβή :unsure:

μου ειχαν πει στα στορες μια φορα οτι τα περικαρπεια να μν τα φορας συνεχεια γτ αδυνατιζουν τον καρπο
:unsure:

sofos
15-01-12, 21:40
λοιπον παιδια εδω και καιρο εχω μια χαζη αποροια...για το μπροστα μερος του δελτοειδη(νομιζω προσθιος λεγεται)κανω front raises με μπαρα και cable front raises...(συγνωμη αλλα τις περισσοτερες ασκησεις τις εχω μαθει στα αγγλικα) αν αντικαταστησω με πιεσεις στο smith δε γυμναζω,παλι τον προσθιο,μαζι με καποιες αλλες μυικες ομαδες?η να τις αφησω αυτες τι απομωνωσεις και να προσθεσω και πιεσεις σε smith?

jannous44
15-01-12, 21:46
λοιπον παιδια εδω και καιρο εχω μια χαζη αποροια...για το μπροστα μερος του δελτοειδη(νομιζω προσθιος λεγεται)κανω front raises με μπαρα και cable front raises...(συγνωμη αλλα τις περισσοτερες ασκησεις τις εχω μαθει στα αγγλικα) αν αντικαταστησω με πιεσεις στο smith δε γυμναζω,παλι τον προσθιο,μαζι με καποιες αλλες μυικες ομαδες?η να τις αφησω αυτες τι απομωνωσεις και να προσθεσω και πιεσεις σε smith?

βαλε πιεσεις σε σμιθ η πιεσεις αλτηρε. και front raises με μπαρα η αλτηρες(μπορεις ανα 2 βδομαδες να αλλαζεις.) για μπροστα δελτο:thumbup:


π.σ στη φωτο εσυ εισαι?

sofos
15-01-12, 21:50
βαλε πιεσεις σε σμιθ η πιεσεις αλτηρε. και front raises με μπαρα η αλτηρες(μπορεις ανα 2 βδομαδες να αλλαζεις.) για μπροστα δελτο:thumbup:


π.σ στη φωτο εσυ εισαι?

βασικα εδω και καιρο τα κανω ολα και πιεσεις με αλτηρες και μετα front raises ειτε με αλτηρες ειτε με μπαρα και μετα εκανα και 3 σετ παλι με cables,τωρα λεω να το καθιερωσω μονο πιεσεις στο σμιθ η με αλτηρες,απλα δε ξερω κατα ποσο πιανουν στο σημειο που ειπα πριν,αν το πα και σωστα...κ επεισης εκει δεν ασκειται μεγαλη πιεση κ απ τις πιεσεις για στηθος?γι αυτο ρωταω γιατι κατι μου λεει οτι τους υπερπροπονω τους προσθιους....

οχι δεν ειμαι εγω..

sofos
15-01-12, 22:11
λοιπον να προσθεσω οτι στηθος κανω 2 φορες τη βδομαδα,μια επικληνη(πιεσεις,ανοιγματα)και μια οριζοντιο(παλι πιεσεις,ανοιγματα)και ωμους τα χω βαλει μια μερα ξεχωριστα...θα μπορουσα να βαλω στηθος-ωμους-τρικεφαλα σε μια μερα και την 2η φορα που χω στηθος να το χω μαζι με τρικεφαλα-δικεφαλα?η θεωρειται υπερπροπονηση?(χρονικα παντα ειμαι στα 50-55 λεπτα)
το λεω γιατι θελω να μειωσω τις μερες προπονησης απο 5 σε 4 αλλα κ επειδη φοβαμαι πως υπερπροπονο τον προσθιο...

jannous44
15-01-12, 22:37
λοιπον να προσθεσω οτι στηθος κανω 2 φορες τη βδομαδα,μια επικληνη(πιεσεις,ανοιγματα)και μια οριζοντιο(παλι πιεσεις,ανοιγματα)και ωμους τα χω βαλει μια μερα ξεχωριστα...θα μπορουσα να βαλω στηθος-ωμους-τρικεφαλα σε μια μερα και την 2η φορα που χω στηθος να το χω μαζι με τρικεφαλα-δικεφαλα?η θεωρειται υπερπροπονηση?(χρονικα παντα ειμαι στα 50-55 λεπτα)
το λεω γιατι θελω να μειωσω τις μερες προπονησης απο 5 σε 4 αλλα κ επειδη φοβαμαι πως υπερπροπονο τον προσθιο...

γιατι 2 φορες την βδομαδα στηθος? με μια εισαι ενταξη πιστευω στο στηθος, σαν βοηθητικοι μυες δουλευουν και οι ομοι οχι ομως κατα κυριο λογο.. τωρα αυτο που λες στηθος ωμους τρικ πολλα πεφτουν σε μια προπ και λιγες ασκησεις να βαλεις ποσο καλα θα δουλευεις την τελευταια ομαδα που στην περιπτωση ειναι η τρικ. ασε που δουλευουν οι τρικ και σε στηθος και στους ομους.. θα σου ελεγα αφου θες να σπασεις σε 4ς μερες. να βαλεις στηθος δικ - ποδια -πλατη- ομους τρικ. 2ρεπα και παλι απο την αρχη. απο εκει και περα. σε ομους δουλεψε μπροστα-πλαγια-πισω και εφυγες.:thumbup:

sofos
15-01-12, 22:43
γιατι 2 φορες την βδομαδα στηθος? με μια εισαι ενταξη πιστευω στο στηθος, σαν βοηθητικοι μυες δουλευουν και οι ομοι οχι ομως κατα κυριο λογο.. τωρα αυτο που λες στηθος ωμους τρικ πολλα πεφτουν σε μια προπ και λιγες ασκησεις να βαλεις ποσο καλα θα δουλευεις την τελευταια ομαδα που στην περιπτωση ειναι η τρικ. ασε που δουλευουν οι τρικ και σε στηθος και στους ομους.. θα σου ελεγα αφου θες να σπασεις σε 4ς μερες. να βαλεις στηθος δικ - ποδια -πλατη- ομους τρικ. 2ρεπα και παλι απο την αρχη. απο εκει και περα. σε ομους δουλεψε μπροστα-πλαγια-πισω και εφυγες.:thumbup:

πλαγια εχω μια ασκηση και πισω μια την οποια την κανω παντα οποτε κανω πλατη...στηθος απο τοτε που εβαλα 2 προπονησεις το εφτιαξα γιατι ηταν το αδυναμο μου σημειο και ανεβηκα και σε κιλα στις ασκησεις,με μια προπονηση δε μπορω,γιατι εχω και τα ανοιγματα σε επικληνη-οριζοντιο...μου φαινεται θα το αφησω οπως το χω,αλλα με λιγοτερες ασκησεις...δηλαδη 1)στηθος-δικεφαλα-τριφεφαλα...2)ωμους....3)στηθος-δικεφαλα-τρικεφαλα....4)πλατη....5)ποδια..

jannous44
15-01-12, 22:47
πλαγια εχω μια ασκηση και πισω μια την οποια την κανω παντα οποτε κανω πλατη...στηθος απο τοτε που εβαλα 2 προπονησεις το εφτιαξα γιατι ηταν το αδυναμο μου σημειο και ανεβηκα και σε κιλα στις ασκησεις,με μια προπονηση δε μπορω,γιατι εχω και τα ανοιγματα σε επικληνη-οριζοντιο...μου φαινεται θα το αφησω οπως το χω,αλλα με λιγοτερες ασκησεις...δηλαδη 1)στηθος-δικεφαλα-τριφεφαλα...2)ωμους....3)στηθος-δικεφαλα-τρικεφαλα....4)πλατη....5)ποδια..

στης 3η προπ που εχεις παλι ιδιες ομαδες εχεις ιδιες ασκησεις? καλο θα ηταν να αφησεις καμια μερα ακομα. πχ να βαλεις στης 4η προπ στηθος-δικ-τρικ να τα αφησεις αλλη 1 μερα για αναρωση

sofos
15-01-12, 22:49
στης 3η προπ που εχεις παλι ιδιες ομαδες εχεις ιδιες ασκησεις? καλο θα ηταν να αφησεις καμια μερα ακομα. πχ να βαλεις στης 4η προπ στηθος-δικ-τρικ να τα αφησεις αλλη 1 μερα για αναρωση

οχι στην πρωτη για στηθος εχω οριζοντιο,πιεσεις+ανοιγματα και στην 3η μερα επικληνη παλι πιεσεις+ανοιγματα...τα ειχα αυτα παλιοτερα ολα σε μια προπονηση,αλλα δε μπορουσα με τπτ να ανταπεξελθω,ετσι με βολεψε,απλα αισθανομαι οτι δουλευον παααρα πολυ οι προσθιοι,γι αυτο και σκεφτομαι να βαλω σε μια απ αυτες τις μερες(ειτε στην πρωτη,ειτε στην τριτη)τους ωμους....

johny_8
15-01-12, 23:40
κατουσιαν ο δελτοείδης εμπλέκεται 3 φορες τη βδομάδα γιαυτό λογικά προβληματίζεσαι για την υπερπροπόνηση. άλλες μυικές ίνες εμπλεκονται σε προβολές μπροστά και άλλες στις πιέσεις αλλά αφού έχει 2 φορές στηθός και το αίμα είναι ήδη στον πρόσθιο μπορείς μετά το στήθος να κάνεις απομωνοτικές πρόβολές μπροστά και ανοίγματα πλάγια χωρίς καθολους πιέσεις. Κ αν σε απασχολεί ο χρόνος προπόνησης βάλε ανοίγματα σκυφτός με πλάτη

sofos
15-01-12, 23:49
κατουσιαν ο δελτοείδης εμπλέκεται 3 φορες τη βδομάδα γιαυτό λογικά προβληματίζεσαι για την υπερπροπόνηση. άλλες μυικές ίνες εμπλεκονται σε προβολές μπροστά και άλλες στις πιέσεις αλλά αφού έχει 2 φορές στηθός και το αίμα είναι ήδη στον πρόσθιο μπορείς μετά το στήθος να κάνεις απομωνοτικές πρόβολές μπροστά και ανοίγματα πλάγια χωρίς καθολους πιέσεις. Κ αν σε απασχολεί ο χρόνος προπόνησης βάλε ανοίγματα σκυφτός με πλάτη

αυτο ακριβως ειχα κατα νου,ναι ανοιγματα σκυφτος τα χω βαλει οποτε κανω πλατη :clap: και προβολες μπροστα θα τις βαλω σε μια απ τις 2 μερες που κανω για στηθος :thumbup:

johny_8
22-01-12, 01:46
To πουλ όβερ σε μηχάνημα κάνει καλή δουλειά για τη πλάτη; Οι περισσοτεροι bb δεν το πολυκάνουν και την έχουν σαν δευτερευουσα άσκηση ενώ πχ yates τη είχε πρώτη άσκηση

procop
22-01-12, 01:56
To πουλ όβερ σε μηχάνημα κάνει καλή δουλειά για τη πλάτη; Οι περισσοτεροι bb δεν το πολυκάνουν και την έχουν σαν δευτερευουσα άσκηση ενώ πχ yates τη είχε πρώτη άσκηση

καλη ασκηση ειναι,ο yates την κανει για προκοπωση!!!

jimas
22-01-12, 13:34
To πουλ όβερ σε μηχάνημα κάνει καλή δουλειά για τη πλάτη; Οι περισσοτεροι bb δεν το πολυκάνουν και την έχουν σαν δευτερευουσα άσκηση ενώ πχ yates τη είχε πρώτη άσκηση

Εγώ ξέρω οτι το πουλ όβερ είναι άσκηση για στήθος είτε με μηχάνημα είτε με αλτήρες. :unsure:

johny_8
22-01-12, 15:10
Εγώ ξέρω οτι το πουλ όβερ είναι άσκηση για στήθος είτε με μηχάνημα είτε με αλτήρες. :unsure:

Στο μηχάνημα είναι για πλάτη. Τώρα με αλτήρα ανάλογα με την εκτέλεση μπορει να πιάσει φτερα η στήθος

CapoFighter
23-01-12, 02:16
Στο μηχάνημα είναι για πλάτη. Τώρα με αλτήρα ανάλογα με την εκτέλεση μπορει να πιάσει φτερα η στήθος

+1 Ειναι πως λειτουργει στο καθενα, αλλα υπαρχει ισως καποιο τιπ.Αν κανεις πουλοβερ με αλτηρα ξαπλωτος σε παγκο μιλαμε παντα...Οπως κρατας των αλτηρα αν εχεις τους αγκωνες σου ανοιχτα τοτε πιανει σε μεγαλυτερο ποσοστο την πλατη ενω αν εχεις τους αγκωνες κοντα μεταξυ τους τοτε δουλευει σε μαγαλυτερο ποσοστο το στηθος.
Γενικα ομως το πουλοβερ σε τροχαλια, μηχανημα ειναι για πλατη αποκλειστικα.

crazydoctor
24-01-12, 16:33
γεια σας παιδια εχω μια μικρη απορια.....το PULLOVER τελικα ειναι για στηθος η για φτερα??γιατι σε καποια προγραμματα το βλεπω στηθος και σε καποια αλλα πλατη....μηπως εχει σημασια που νιωθεις οτι σε πιανει περισσοτερο??εμενα με πιανει περισσοτερο φτερα...

ευχαριστω πολυ!!

thegravijia
24-01-12, 16:38
γεια σας παιδια εχω μια μικρη απορια.....το PULLOVER τελικα ειναι για στηθος η για φτερα??γιατι σε καποια προγραμματα το βλεπω στηθος και σε καποια αλλα πλατη....μηπως εχει σημασια που νιωθεις οτι σε πιανει περισσοτερο??εμενα με πιανει περισσοτερο φτερα...

ευχαριστω πολυ!!:thumbup:
k γω για με την πλατη το κανα ! οπως πιανει τον καθενα

beefmeup
24-01-12, 16:40
γεια σας παιδια εχω μια μικρη απορια.....το PULLOVER τελικα ειναι για στηθος η για φτερα??γιατι σε καποια προγραμματα το βλεπω στηθος και σε καποια αλλα πλατη....μηπως εχει σημασια που νιωθεις οτι σε πιανει περισσοτερο??εμενα με πιανει περισσοτερο φτερα...

ευχαριστω πολυ!!

διαβασε απο πανω...

Giannistzn
24-01-12, 17:05
Aν εισαι καθιστος δεν πιανει πιο πολυ πλατη ενω ξαπλωμενος στηθος? Ή δεν εχει καποια σχεση η σταση σωματος?

Jart
25-01-12, 19:37
Παιδια για δικεφαλους τι προτιματε?
Καμψεις με στραβομπαρα η με ισια μπαρα?? τι ειναι πιο αποτελεσματικο..?
Οσο για καμψεις αλτηρων ορθιος τις κλασσικες η τα σφυρια?

Galthazar
25-01-12, 19:41
Παιδια για δικεφαλους τι προτιματε?
Καμψεις με στραβομπαρα η με ισια μπαρα?? τι ειναι πιο αποτελεσματικο..?
Οσο για καμψεις αλτηρων ορθιος τις κλασσικες η τα σφυρια?

στο πρωτο ερωτημα ο,τι σε βολευει εσενα περισσοτερο το ιδιο ειναι περιπου πιστευω εγω.
στο αλλο ερωτημα οι καμψεις αλτηρων ορθιος γυμναζουν διαφορετικο τμημα απο αυτο που γυμναζουν τα σφυρια. Τα σφυρια γυμναζουν περισσοτερο το σημειο που ενωνεται ο πηχης με τον δικεφαλο

Jart
25-01-12, 23:51
Δλδ αξιζει να κανω
Καμψεις Στραβομπαρας.
Καμψεις αλτηρων εναλαξ ορθιος
Σφυρια ορθιος. ?

Jart
26-01-12, 01:18
Δλδ αξιζει να κανω
Καμψεις Στραβομπαρας.
Καμψεις αλτηρων εναλαξ ορθιος
Σφυρια ορθιος. ?

Παιδια και μια αλλη ερωτηση.. καπου διαβασα πως σε καθε προπονηση δικεφαλων κανεις διαφορετικες ασκησεις γυμναζετε πιο πολυ.. ισχυει?

jimas
26-01-12, 01:20
Παιδια για δικεφαλους τι προτιματε?
Καμψεις με στραβομπαρα η με ισια μπαρα?? τι ειναι πιο αποτελεσματικο..?
Οσο για καμψεις αλτηρων ορθιος τις κλασσικες η τα σφυρια?

Για δικέφαλους εγώ προτιμώ ανάποδες κάμψεις με στραβόμπαρα όρθιος και κάμψεις αλτήρων σφυριά καθιστός.
Αυτά έχω τώρα στο πρόγραμμά μου και πιστεύω σε συνδυασμό με αργό ρυθμό επαναλήψεων με πιάνουν πάρα πολύ.

stelios17
26-01-12, 13:58
Παιδια για δικεφαλους τι προτιματε?
Καμψεις με στραβομπαρα η με ισια μπαρα?? τι ειναι πιο αποτελεσματικο..?


Εγω προσωπικα τις εναλασσω κατα καιρους ...
Και αυτο γιατι οι καμψεις με ισια μπαρα κανουν περιπου την ιδια δουλεια αλλα μου δινουν καλα πρηξιματα στους πηχεις (δυναμωνει η λαβη) αλλα με τη στραβομπαρα απομονόνω καλυτερα τους δικεφαλους ...
Αρα διαλεγεις και παιρνεις !

Jart
26-01-12, 14:47
Εγω προσωπικα τις εναλασσω κατα καιρους ...
Και αυτο γιατι οι καμψεις με ισια μπαρα κανουν περιπου την ιδια δουλεια αλλα μου δινουν καλα πρηξιματα στους πηχεις (δυναμωνει η λαβη) αλλα με τη στραβομπαρα απομονόνω καλυτερα τους δικεφαλους ...
Αρα διαλεγεις και παιρνεις !

Aν κανω αυτο που κανεις και εσυ.. Να τις εναλασσω ανα καιρους. πχ 1 μηνα στραβομπαρα 1 μηνα ισια μπαρα.
Θα ειναι καλυτερα?

Ramrod
29-01-12, 00:00
Μπορεί κάποιος να μου πει ποια η διαφορά της τριγωνικής λαβής από την οριζόντια στις εκτάσεις στην τροχαλία (τρικέφαλα). Το καταλαβαίνω ότι υπάρχει διαφορά αλλα δεν είναι πολύ ξεκάθαρη. Ποιο σημείο του μυ πιάνει η μια και ποιο η άλλη?

johny_8
31-01-12, 23:00
Μπορεί κάποιος να μου πει ποια η διαφορά της τριγωνικής λαβής από την οριζόντια στις εκτάσεις στην τροχαλία (τρικέφαλα). Το καταλαβαίνω ότι υπάρχει διαφορά αλλα δεν είναι πολύ ξεκάθαρη. Ποιο σημείο του μυ πιάνει η μια και ποιο η άλλη?

χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος η οριζόντια πιάνει πιο πολύ τη έξω κεφαλή ενώ η τριγωνική την μακρά .Με επιφύλαξη

Jart
02-02-12, 16:54
Παιδια μια ερωτηση σχεστικα με την πλατη..
Αν πριν την τροχαλια μπροστα κανω μονοζυγο ειναι καλο?
Δλδ αν κανω Μονοζυγο απο μπροστα-Τροχαλια απο μπροστα-κι μετα αλλεσ ασκησεις..
Ειναι λειτουργικο η τζαμπα θα το κανω?

Giannistzn
02-02-12, 17:07
Καλο είναι να έχεις κάνει ζέσταμα πρώτα. Εάν κανείς δεν αλλάζει κάτι το ιδιαίτερο. Καλύτερα να κανείς μονόζυγο πρώτα για να μην μπεις μετα την τροχαλια με περισσότερη κόπωση.

GeoDask
02-02-12, 17:48
Παιδια μια ερωτηση σχεστικα με την πλατη..
Αν πριν την τροχαλια μπροστα κανω μονοζυγο ειναι καλο?
Δλδ αν κανω Μονοζυγο απο μπροστα-Τροχαλια απο μπροστα-κι μετα αλλεσ ασκησεις..
Ειναι λειτουργικο η τζαμπα θα το κανω?

Ένα απο τα δύο θα σου έλεγα με πρώτη προτεραιότητα το μονόζυγο.

Jart
02-02-12, 19:24
Αν κανω τροχαλια με τα κιλα μου ειναι το ιδιο καλο οσο το μονοζυγο?

johny_8
02-02-12, 20:47
το μονόζυγο είναι πιο δύσκολο.Αλλά δεν ισχύει και απόλυτα.Υπάρχουν άτομα στο γυμναστήριο που σηκώνουν τέρμα τη τροχαλία και στο μονόζυγο κολλάνε.Αν κάποις όμως που ασχολείται με γυμναστική στο σπίτι και κάνει μονόζυγο χωρίς βάρη, δε σημαίνει ότι αν είναι 80 κιλα θα πάει να σηκώσει στο γυμναστήριο τα ίδια στη τροχαλία.Μπόρεις να τα εναλλάσεις μονόζυγο ανοιχτη, τροχαλία κλειστη και τουμπαλιν ανα μήνα λχ

pizzass
03-02-12, 20:26
μαγκες προσωπικα μου αρεσει σε καθε μυικη ομαδα να εχω μια ασκηση "βασικη" την οποια κανω η πρωτη η δευτερη και ειναι πολυ βαρια. πχ στηθος επικλινης παγκος ποδια σκουτ πλατη αρσεισ θανατου κτλπ...εδω και καιρο ομως δν εχω καταληξει για τους ωμους..ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 3 : εμπροσθολαιμιες στο σμιθ, στρατιωτικες με αλτηρες καθιστος, στρατιωτικες ορθιος με μπαρα. τι προτεινετε ??

CapoFighter
03-02-12, 20:48
Πωπω τι βλεπουν τα ματακια μου:shock:... Παιδια μια συμβουλη για να μενουμε στα ορια φορουμ. Μην ειστε απολυτοι οταν δινετε συμβουλες οταν δεν ξερετε αν οντως ειναι η σωστη συμβουλη.
Καταρχας θελω να πω οτι οι ασκησεις που βαζει ο καθενας γυμναστης στο προγραμμα η τουλαχιστον αυτος που ξερει... δεν ειναι ολα στην τυχη-Αντε ας βαλουμε και αυτην, ααα και αυτην!!! Ολα εχουν καποιο σκοπο ,παντα μιλαμε για να πετυχουμε την συμμετρια!!!

Δικεδαλα: Στις καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα δουλευουν και οι δυο κεφαλες(με πιασιμο κοντα στο ανοιγμα των ωμων), οταν εχεις πιο ανοιχτα τα χερια σου στην στραβομπαρα με κλειστους αγκωνες τοτε δουλευει "το ποντικι" που λεμε, ενω οταν εχεις την κλειστη λαβη με ανοιχτους αγκωνες τοτε δουλευει η εξω κεφαλη. Στα σφυρια χρησιμοποιηται και ο πηχης στην ασκηση για αυτο και κανουμε περισσοτερα κιλα, και στις αναποδες λαβες δουλευει σε τεραστιο βαθμο ο πηχης και σε πολυ λιγοτερο ο δικεφαλος.

Τρικεφαλοι: Στις πιεσεις τρικεφαλων οταν γινονται με οριζοντια μπαρα και ανοιγμα των ωμων τοτε δουλευουν ολες οι κεφαλες του τρικεφαλου. Στην αναποδη V δουλευει περισσοτερο η μακρα κεφαλη.Επισης οσες πιεσεις-εκτασεις γινονται πανω απο το κεφαλι δουλευουν την μακρα κεφαλη(γαλλικες,πιεσεις,εκτασεις...).

Γενικα δεν θα δουλευουμε ασκησεις οπως οι αναποδες καμψεις δικεφαλων για να δουμε τον δικεφαλο να τουμπανιαζει... Η δεν θα δουλευουμε συνεχεια τις ιδιες κεφαλες (εννοω απο προγραμμα σε προγραμμα) αλλιως δεν θα εχουμε συμμετρια.

CapoFighter
03-02-12, 20:56
μαγκες προσωπικα μου αρεσει σε καθε μυικη ομαδα να εχω μια ασκηση "βασικη" την οποια κανω η πρωτη η δευτερη και ειναι πολυ βαρια. πχ στηθος επικλινης παγκος ποδια σκουτ πλατη αρσεισ θανατου κτλπ...εδω και καιρο ομως δν εχω καταληξει για τους ωμους..ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 3 : εμπροσθολαιμιες στο σμιθ, στρατιωτικες με αλτηρες καθιστος, στρατιωτικες ορθιος με μπαρα. τι προτεινετε ??

Στρατιωτικες με αλτηρες ειναι καλυτερα απο εμπροσθολαιμιες στο σμιθ επειδη σου δινουν μεγαλυτερο ευρος κινησης και χρησιμοποιουνται περισσοτερες μυικες ινες λογω ανισοροποιας. Τωρα στις στρατιωτικες ορθιος με μπαρα θα χρησιμοποιηθει σε μεγαλο βαθμο ο κορμος σου , οποτε αν πιστευεις οτι εχεις δυνατο κορμο τοτε κατα την γνωμη μου καντην με 1000 γιατι οντως αυτη ειναι η αληθινα βασικη ασκηση. Οποτε μαζι με αυτη θα δυναμωσεις και πολυ τον κορμο σου.

Αλλα αμα εισαι σε υψηλο επιπεδο bodybuilding τοτε αλλαζουν τα πραγματα γιατι τοτε θα βαλουμε και σαν παραμετρο το ευρος (το εχουμε συζητησει ηδη αυτο) και πολλα αλλα.

johny_8
03-02-12, 21:17
Πωπω τι βλεπουν τα ματακια μου:shock:... Παιδια μια συμβουλη για να μενουμε στα ορια φορουμ. Μην ειστε απολυτοι οταν δινετε συμβουλες οταν δεν ξερετε αν οντως ειναι η σωστη συμβουλη.
Καταρχας θελω να πω οτι οι ασκησεις που βαζει ο καθενας γυμναστης στο προγραμμα η τουλαχιστον αυτος που ξερει... δεν ειναι ολα στην τυχη-Αντε ας βαλουμε και αυτην, ααα και αυτην!!! Ολα εχουν καποιο σκοπο ,παντα μιλαμε για να πετυχουμε την συμμετρια!!!

Δικεδαλα: Στις καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα δουλευουν και οι δυο κεφαλες(με πιασιμο κοντα στο ανοιγμα των ωμων), οταν εχεις πιο ανοιχτα τα χερια σου στην στραβομπαρα με κλειστους αγκωνες τοτε δουλευει "το ποντικι" που λεμε, ενω οταν εχεις την κλειστη λαβη με ανοιχτους αγκωνες τοτε δουλευει η εξω κεφαλη. Στα σφυρια χρησιμοποιηται και ο πηχης στην ασκηση για αυτο και κανουμε περισσοτερα κιλα, και στις αναποδες λαβες δουλευει σε τεραστιο βαθμο ο πηχης και σε πολυ λιγοτερο ο δικεφαλος.

Τρικεφαλοι: Στις πιεσεις τρικεφαλων οταν γινονται με οριζοντια μπαρα και ανοιγμα των ωμων τοτε δουλευουν ολες οι κεφαλες του τρικεφαλου. Στην αναποδη V δουλευει περισσοτερο η μακρα κεφαλη.Επισης οσες πιεσεις-εκτασεις γινονται πανω απο το κεφαλι δουλευουν την μακρα κεφαλη(γαλλικες,πιεσεις,εκτασεις...).

Γενικα δεν θα δουλευουμε ασκησεις οπως οι αναποδες καμψεις δικεφαλων για να δουμε τον δικεφαλο να τουμπανιαζει... Η δεν θα δουλευουμε συνεχεια τις ιδιες κεφαλες (εννοω απο προγραμμα σε προγραμμα) αλλιως δεν θα εχουμε συμμετρια.

για τα τρικεφαλα που αναφερθηκα πιο πανω μιλάμε για λαβή ορίζοντια σε εκτάσεις σε τροχαλία καθώς και για τριγωνική(όχι αναποδη).Στη περ'ίπτωση αυτη προφανώς εμπλέκονται και οι 3κεφαλες.Το παιδί πιο πάνω ρώτησε πια είναι η λεπτή διαφορά μαζί τους. Εγώ είχα την πεποίθηση με επιφύλαξη όπως επισήμανα ότι ίσχυε το παραπάνω.Αν ξέρεις την διαφόρα αυτή γράψτην για να μάθουμε

CapoFighter
03-02-12, 21:25
για τα τρικεφαλα που αναφερθηκα πιο πανω μιλάμε για λαβή ορίζοντια σε εκτάσεις σε τροχαλία καθώς και για τριγωνική(όχι αναποδη).Στη περ'ίπτωση αυτη προφανώς εμπλέκονται και οι 3κεφαλες.Το παιδί πιο πάνω ρώτησε πια είναι η λεπτή διαφορά μαζί τους. Εγώ είχα την πεποίθηση με επιφύλαξη όπως επισήμανα ότι ίσχυε το παραπάνω.Αν ξέρεις την διαφόρα αυτή γράψτην για να μάθουμε

Δεν ειπα να μην γραφουμε συμβουλες αλλα οπως και εσυ να τις γραφουμε με επιφυλαξη και οχι σαν να ειμαστε απολυτοι... Τωρα πιο πανω (δικια μου μαλ@@κια) ηθελα να γραψω τριγωνικη αλλα αντι αυτου ηθελα να γραψω" την αναποδη απο V " δηλαδη την τριγωνικη (δεν μου ερχοταν στο μυαλο η λεξη :P) Αυτο που εγραψα πιο πανω ισχυει. Επισης να κανω μια αναφορα για τις reverse εκτασεις 3κεφαλων στην τροχαλια οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη γιατι δουλευει αποκλειστικα ο τρικεφαλος βγαζοντας απο το παιχνιδι τον πηχη...

johny_8
04-02-12, 00:32
oκ συμφωνοι και εγώ για την τριγωνική αυτό γνώριζα:thumbup:

johny_8
06-02-12, 22:24
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιους μυες τις πλάτης πιάνουν οι άρσεις θαν.;

Ηλαπ
10-02-12, 22:00
Παιδια αμα θελουμε να γυμνασουμε γλουτους τι κανουμε???Σαν τις αλλες μυικες ομαδες μια φορα την εβδομαδα απο 3-4 σετ με 8αρες επαν????Και αμα σας ειναι ευκολο λετε και καμια ασκηση που να τους πιανει???

billys15
10-02-12, 22:35
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιους μυες τις πλάτης πιάνουν οι άρσεις θαν.;

Ο κυριος Google εχει την λεπτομερη απαντηση...Εν ολιγοις,ξεκινα απο τραπεζοειδεις μεχρι κατω την μεση,βαλε και γλουτους,μηριαιους δικεφαλους και λιγο τετρακεφαλους,πετα μεσα δικεφαλους και πηχεις,κι εχεις αυτα που γυμναζουν οι αρσεις! Απλο! :green:


Παιδια αμα θελουμε να γυμνασουμε γλουτους τι κανουμε???Σαν τις αλλες μυικες ομαδες μια φορα την εβδομαδα απο 3-4 σετ με 8αρες επαν????Και αμα σας ειναι ευκολο λετε και καμια ασκηση που να τους πιανει???

Δεν ειναι κατι το στανταρ,γυμναζεις π.χ. το στηθος μονο με 8αρες και 3-4 σετ? :) Δοκιμαζεις και βλεπεις,μπορεις να πειραματιστεις και με λιγες επαναληψεις και εκρηκτικα,στις καμψεις ποδιων για παραδειγμα.Οι γλουτοι μαζι με μ.δικεφαλους παντως εχουν μεγαλη διαφορα με sprint,ετσι πληροφοριακα.Αν καποιος ομως το αρχισει,προσοχη στην τεχνικη.

Spyrous
11-02-12, 00:45
Μετα απο προπονιση στηθους την επομενη αμα μπεις για πλατη 8α ειναι μειον αμα παιξεις pull-over ?

billys15
11-02-12, 03:01
Προσωπικα δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα,ουτως ή αλλως με διαφορετικο τροπο επικεντρωνεσαι οταν κανεις για στηθος και με διαφορετικο για πλατη.Την κανεις με μπαρα ή αλτηρα?

nopain
11-02-12, 15:50
τελευταία έχω βάλει στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα μου 2 προπονήσεις ποδιών. Είναι εφικτό τη μία φορά να παίζω μετρια κιλά και πολλές επαναλήψεις και την άλλη πολλά κιλά λίγες επαναλήψεις;

CapoFighter
11-02-12, 23:51
τελευταία έχω βάλει στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα μου 2 προπονήσεις ποδιών. Είναι εφικτό τη μία φορά να παίζω μετρια κιλά και πολλές επαναλήψεις και την άλλη πολλά κιλά λίγες επαναλήψεις;
Αναλογα...οταν θα κανεις την δευτερη προπονηση σου(που να απεχει καποιες μερες απο την αλλη) να εισαι ξεκουραστος... Δοκιμασε το και πες μας τα αποτελεσματα!:thumbup:


Παιδια αμα θελουμε να γυμνασουμε γλουτους τι κανουμε???Σαν τις αλλες μυικες ομαδες μια φορα την εβδομαδα απο 3-4 σετ με 8αρες επαν????Και αμα σας ειναι ευκολο λετε και καμια ασκηση που να τους πιανει???
Αν δεν εχεις μηχανημα τοτε μπορεις να χωσεις το ποδι σου σε μια λαβη στην χαμηλη τροχαλια Π και το τραβας προς τα πισω.Επισης πολυ καλη ασκηση για γλουτους(δοκιμασμενη...) ειναι να κανεις στο squat machine-πρεσσα(πιεσεις ποδιων) και να βαλεις τα πελματα οσο πιο πανω μπορεις και να κανεις κανονικα πιεσεις.


Μετα απο προπονιση στηθους την επομενη αμα μπεις για πλατη 8α ειναι μειον αμα παιξεις pull-over ?

Αν ανησυχεις για να μην υπερπροπονησεις το στηθος σου τοτε μπορεις να κανεις pullover στην τροχαλια...

jannous44
12-02-12, 18:28
εχω σκαλωσει με μια ασκηση. αυτοσυγκεντρωσεις cross-over πανω λαβη.. που μπορω να δω πως εκτελειτε?:unsure: να δω αν την κανω σωστα..

johny_8
17-02-12, 18:21
Στον επικληνη αν και μου βγαίνει αυτόματα η κίνηση όταν κατεβάζουμε τη μπάρα ακουμπάει πάνω πάνω στο στήθος η στο επίπεδο που είναι οι ρώγες?

billys15
18-02-12, 08:53
Στο πανω στηθος.Οσο κατεβαινεις νιωθεις τους ωμους να δουλευουν περισσοτερο.

nikos1233
20-02-12, 19:59
Παιδιά καλησπέρα Εγώ μέσα στην εβδομάδα ακόλουθο το ακόλουθο πρόγραμμα.
Δευτέρα στήθος
Τρίτη πλάτη
Τέταρτη πόδια
Πέμπτη ώμους
Παρασκευή δικέφαλα-τρικέφαλα.

Υπάρχει κάποιο λάθος στην σειρά προπόνησης της κάθε μυϊκής ομάδας?? Πρέπει να αλλάξω κάτι? Δεν θέλω να βάλω 2 μυϊκές ομάδες μαζί πχ στήθος-τρικέφαλα.

CapoFighter
20-02-12, 22:35
Παιδιά καλησπέρα Εγώ μέσα στην εβδομάδα ακόλουθο το ακόλουθο πρόγραμμα.
Δευτέρα στήθος
Τρίτη πλάτη
Τέταρτη πόδια
Πέμπτη ώμους
Παρασκευή δικέφαλα-τρικέφαλα.

Υπάρχει κάποιο λάθος στην σειρά προπόνησης της κάθε μυϊκής ομάδας?? Πρέπει να αλλάξω κάτι? Δεν θέλω να βάλω 2 μυϊκές ομάδες μαζί πχ στήθος-τρικέφαλα.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα....Δες ομως μηπως σου επηρεασει την προπονηση την Παρασκευη γιατι την Πεμπτη θα εχεις κανει ωμους...Αναλογα δες πως εισαι και πραξε αναλογα:thumbup:

johny_8
21-02-12, 02:21
Παιδιά καλησπέρα Εγώ μέσα στην εβδομάδα ακόλουθο το ακόλουθο πρόγραμμα.
Δευτέρα στήθος
Τρίτη πλάτη
Τέταρτη πόδια
Πέμπτη ώμους
Παρασκευή δικέφαλα-τρικέφαλα.

Υπάρχει κάποιο λάθος στην σειρά προπόνησης της κάθε μυϊκής ομάδας?? Πρέπει να αλλάξω κάτι? Δεν θέλω να βάλω 2 μυϊκές ομάδες μαζί πχ στήθος-τρικέφαλα.

Για μένα καλύτερα 4 μερες αλλα αφου δεν θες να σπλιταρεις αλλο δοκίμασε το αν σου βγαίνει καλως.Πάντως πλάτη και καπάκι την άλλη μέρα πόδια είναι πολύ δύσκολο γιατι είναι οι πιο ζώρικες μυικες ομαδες

nikos1233
21-02-12, 22:50
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το πρόγραμμα που έγραψα το βγάζω μια χαρά, απλά ρώτησα μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια μυϊκή ομάδα με κάποια άλλη.

Ηλαπ
27-02-12, 01:29
Παιδια εχουν διαφορα τα κανονικα πουσ υπ απο τα πουσ απ που εχεις τα ποδια πανω σε μια καρεκλα πχ???

Γιάννηςς
27-02-12, 02:18
Nαι στα 2α έχεις μεγαλύτερη επιβάρυνση στους ώμους-στήθος κτλ.Γενικά είναι πιο δύσκολα.

Ηλαπ
27-02-12, 02:45
αρα καλυτερα με τα ποδια στην καρεκλα....ευχαριστωωω

Konstantinos!
27-02-12, 03:57
αρα καλυτερα με τα ποδια στην καρεκλα....ευχαριστωωω


Όταν κάνεις πους απς χωρίς καρέκλα το κεφάλι σου που κοιτά;

lila_1
27-02-12, 10:30
Nαι στα 2α έχεις μεγαλύτερη επιβάρυνση στους ώμους-στήθος κτλ.Γενικά είναι πιο δύσκολα.

για καποιο λόγο τα βρίσκω αρκετά πιο εύκολα από τα κανονικά

CapoFighter
27-02-12, 11:43
Παιδια εχουν διαφορα τα κανονικα πουσ υπ απο τα πουσ απ που εχεις τα ποδια πανω σε μια καρεκλα πχ???

Ειναι σαν να κανεις επικλινη παγκο....δηλαδη επιβαρυνεις πιο πολυ το ανω στηθος. Αν αντιθετως βαλεις τα χερια σου στην καρεκλα και τα ποδια σου στο πατωμα τοτε επιβαρυνεις το κατω στηθος.

Γιάννηςς
27-02-12, 11:45
Χεχ,σοβαρά;Είχα διαβάσει οτι τα επίπεδα πάνε έτσι: Πους απς σε στάση τραπεζάκι:Δηλαδή να ρυθμίζεις εσύ πόση επιβάρυνση θα έχεις.2ο πους απς στα γοντατα,μετά τα κλασσικά πους απς που ξέρουμε στις μύτες,και μετά πους απς με τα ποδια υπερυψωμένα.Όσο πιο ψηλά βρίσκονται τα πόδια τόσο μεγαλύτερη επιβάρυνση δέχονται λόγω της κλίσης νομίζω.

Galthazar
27-02-12, 17:51
υπαρχουν απειροι συνδυασμοι πους απς.. ισχυει οτι οσο μεγαλυτερη κλιση εχουν τα ποδια τοσο πιο μεγαλη επιβαρυνση δεχεται το ανω στηθος και τα χερια-ωμοι γι αυτο ειναι και θεωρητικα πιο δυσκολα. Αλλοι κανουν ακομα και πους απς απο κατακορυφη θεση

kostas1
05-03-12, 15:34
καλησπερα ! ειμα αρχαριος στην συστηματικη προπονηση με βαρη και θα ηθελα επειδη εχω καποιες αμφιβολιες σχετικα με το προγραμμα μου, να σας το απραθεσω και εαν ειναι ευκολο να μου πειτε την αποψη σας και να μου κανετε διορθωσεις που οσως χρειαστουνε ! καταρχην ζυγιζω σχεδον 90 κιλα, (καπου στα 87-88) ειμαι 1,93 και ο σωματοτυπος μου ειναι εκτομορφος ! και μαλλον ειμαι hard gainer .... μεχρι στιγμης γυμανζομαι με βαρη 7 μηνες περιπου !

ΗΜΕΡΑ 1η
ΣΤΗΘΟΣ

1.Πιεσεις σε οριζοντιο παγκο με μπαρα
2.Βυθισεις σε διζυγο
3.Πουλο οβερ
4.Κρος οβερ

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
1.Καμψεις δικεφαλων ορθιος με ισια μπαρα
2.Καψμεις λαρυ σκοτ
3.Καμψεις αυτοσυγκεντρωσης
4.Μονοζυγο

ΗΜΕΡΑ 2η

ΠΛΑΤΗ
1.Μονοζυγο
2.Αρσεις θανατου
3.Κωπηλατικη με μπαρα
4.Εμπροσθολαιμιες ελξεις (ανοιχτη λαβη)
5.Εμπροσθολαιμιες ελξεις (κλειστη λαβη)

ΗΜΕΡΑ 3η

ΩΜΟΥΣ
1.Οπισθολαιμιες πιεσεις με αλτηρες
2.Εκτασεις αλτηρων ορθιος
3.(δεν ειμαι σιγουρος εαν λεγεται ετσι η ασκηση) Ορθια κωπηλατικη με στραβομπαρα με ελξη ως το σαγονι
4.Πλαγιες εκτασεις αλτηρων

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1.Γαλλικες πιεσεις
2.(παλι δεν ειμαι σιγουρος εαν το λεω σωστα) ελξεις σχοινιων
3.ελξεις μπαρας (σε μηχανημα τροχαλιας) σε ορθια θεση με αντιστροφη λαβη
4.βυθισεις πατωντας με τα χερια σε εναν παγκο και τα ποδια σε εναν αλλον ψηλοτερο παγκο

ΗΜΕΡΑ 4η

ΠΟΔΙΑ
1.Λεγκ εξτενσιον
2.Λεγκ κερλ
3.Πρεσα
4.ημικαθισματα
5.Προβολες (εναλαξ το καθε ποδι)
6. 2 ασκησεις για γαμπες μια ορθιος και μια καθιστος


Λοιπον σε καθε προπονηση γινονται στην αρχη κοιλιακοι και διατασεις . Κοιλιακοι συνηθως 3 ασκησεις απο 60 επαναληψεις στο συνολο η καθε ασκηση. Σε καθε σετ οι επαναληψεις μου κινουνται απο 6 εως 9 (9 στα πρωτα 6 στα τελευταια σετ) με την τελευταια επαναληψη να βγαινει με πολυ ζορι. Τα διαλλειματα μου αναμεσα στα σε ειναι 1 λεπτο. Επισης ολες οι ακησεις που σας γραφω γινονται σε 3 σετ με προοδευτικη αυξηση του βαρους απο σετ σε σετ,εκτος απο τα ποδια στα οποια κανω 4 σετ εκτος απο τις πιο βαριες ασκησεις ομως των ποδιων οπου κανω κι εκει 3 (δηλαδη ημικαθισματα και προβολες). Οι στοχοι μου ειναι πρωτα αυξηση της μυικης μαζας (μυικη υπρτροφια) και δευτερον αυξηση της δυναμης μου. Θα ηθεκλα την κριτικη σας και την αποψη σας για την ποιοτητα του προγραμαμτος βασει των δεδομενων μου, καθως και διορθωσεις/συμβουλες ή παραπομπες σε κατι διαφορετικο ! Αναμενω τις απαντησεις σας ! ευχαριστω !

billys15
06-03-12, 04:50
Αν εχεις μεγαλη ενταση στην προπονηση και η διατροφη σου σε υποστηριζει,εισαι ΟΚ.Αν και νομιζω πως ειναι λιγο νωρις για να βαλεις πολλες ασκησεις και σετ στην προπονηση σου,ανετα βλεπεις αποτελεσμα και με λιγοτερα.

Jart
07-03-12, 00:26
Καλησπερα.
Παιδια εχω ελειψη απο τρικεφαλο. προς το παρον κανω 3 ασκησεις απο 3 σετ 10 επαναληψεις. 1)Τριγωνικη λαβη στην τροχαλια.2) ισια λαβη στην τροχαλια αλλα τα χερια να κοιτανε προς τα πανω 3)εκτασεις με αλτηρα.(δν ξρω αν λεγεται ετσι)
Σκεφτομαι να κανω 2 ασκησεις απο 4 σετ. Εχω ακουσει οτι η βυθισεις ειναι καλες σε παγκο ομως για σε διζυγο μου ειναι δυσκολες. και μετα να βαλω κατι σε τροχαλια η με αλτηρα-μπαρα??


Απο δικεφαλο κανω παλι 2 ασκησεις απο 4 σετ 10 επαναληψεις.1) Στραβομπαρα ορθιος. και 2)σε επικληνη παγκο με αλτηρες εναλλαξ για απομονωση..

πως το βλεπετε?

CapoFighter
07-03-12, 00:33
Καλησπερα.
Παιδια εχω ελειψη απο τρικεφαλο. προς το παρον κανω 3 ασκησεις απο 3 σετ 10 επαναληψεις. 1)Τριγωνικη λαβη στην τροχαλια.2) ισια λαβη στην τροχαλια αλλα τα χερια να κοιτανε προς τα πανω 3)εκτασεις με αλτηρα.(δν ξρω αν λεγεται ετσι)
Σκεφτομαι να κανω 2 ασκησεις απο 4 σετ. Εχω ακουσει οτι η βυθισεις ειναι καλες σε παγκο ομως για σε διζυγο μου ειναι δυσκολες. και μετα να βαλω κατι σε τροχαλια η με αλτηρα-μπαρα??


Απο δικεφαλο κανω παλι 2 ασκησεις απο 4 σετ 10 επαναληψεις.1) Στραβομπαρα ορθιος. και 2)σε επικληνη παγκο με αλτηρες εναλλαξ για απομονωση..

πως το βλεπετε?

Αν κανεις αρκετο καιρο γυμναστικη τοτε δοκιμασε να βαλεις drop set στην προπονηση σου(τελαιτευο σετ απο καθε ασκηση). Δεν παιζει ομως μονο αυτο ρολο αλλα και η προπονηση σου...Μηπως τα υπερπροπονεις? Μηπως κανεις καιρο το ιδιο προγραμμα? Μηπως μηπως μηπως...? Υπαρχουν πολλα που πρεπει να ξεκαθαρισουμε για να δουμε το τι φταιει?

Jart
07-03-12, 00:41
Αν κανεις αρκετο καιρο γυμναστικη τοτε δοκιμασε να βαλεις drop set στην προπονηση σου(τελαιτευο σετ απο καθε ασκηση). Δεν παιζει ομως μονο αυτο ρολο αλλα και η προπονηση σου...Μηπως τα υπερπροπονεις? Μηπως κανεις καιρο το ιδιο προγραμμα? Μηπως μηπως μηπως...? Υπαρχουν πολλα που πρεπει να ξεκαθαρισουμε για να δουμε το τι φταιει?

Τα γυμναζω ανα 1 βδομαδα 2 φορες επειδη εχω ελειψη για εμενα αυτο δεν ειναι υπερπροπονηση. Σκεφτομουνα να αλλαξω τις ασκησεις μπας και βρω καμια να με πιανει πιο πολυ.! και διαβασα οτι με τις βυθισεις φτιαχνεις γρηγορα τρικεφαλο.

CapoFighter
07-03-12, 17:28
Τα γυμναζω ανα 1 βδομαδα 2 φορες επειδη εχω ελειψη για εμενα αυτο δεν ειναι υπερπροπονηση. Σκεφτομουνα να αλλαξω τις ασκησεις μπας και βρω καμια να με πιανει πιο πολυ.! και διαβασα οτι με τις βυθισεις φτιαχνεις γρηγορα τρικεφαλο.

Αν εσυ γυμναζεις 2 φορες τρικεφαλο ...μια στηθος ...και αλλη μια ωμους... οι τρικεφαλοι γυμναζονται περιπου 4φορες!!! Θα μου πεις οτι ειναι και αναλογα τις ασκησεις...Ναι οκ! Αυτο που πρεπει να δεις ειναι να βρεις ποιος συνδυασμος σου δινει πιο πολλα gains. Δηλαδη μπορει να παιζεις στηθος-τρικεφαλο ή πλατη-τρικεφαλο ή ωμους-τρικεφαλο ή και χερια μονα τους... Δες ποια προπονηση σε βολευει. Πιο πολυ εμπιστευομαι να παιζεις μια μερα ξεχωριστα χερια. Αλλα κανε οτι νομιζεις οτι ειναι καλυτερο για σενα και πως νιωθεις!

SickDoG
07-03-12, 19:04
Είχα βρει κανά δυο σελίδες στο ίντερνετ πριν καίρο οι οποίες είχαν να κάνουν με γυμναστική, διάλεγες έναν μυ και σου έδειχναν με ποιες ασκήσεις μπορείς να τον γυμνάσεις αλλά δεν τις θυμάμαι. Ξέρει κανείς καμία τέτοια σελίδα;

grtech
07-03-12, 19:57
Γεια σου SickDoG, τσέκαρε εδώ
:iconlink: http://www.bodybuilding.com/exercises/ (http://www.bodybuilding.com/exercises/)

και εδώ
:iconlink: (http://www.bodybuilding.com/exercises/)Οδηγός ασκήσεων (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?698-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD)

:welcome:

SickDoG
07-03-12, 22:17
Γεια σου SickDoG, τσέκαρε εδώ
:iconlink: http://www.bodybuilding.com/exercises/ (http://www.bodybuilding.com/exercises/)

και εδώ
:iconlink: (http://www.bodybuilding.com/exercises/)Οδηγός ασκήσεων (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?698-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD)

:welcome:


πολύ καλά, βοηθάνε, ευχαριστώ πολυ!!!

COBRA_STYLE
07-03-12, 22:53
Καλησπερα.
Παιδια εχω ελειψη απο τρικεφαλο. προς το παρον κανω 3 ασκησεις απο 3 σετ 10 επαναληψεις. 1)Τριγωνικη λαβη στην τροχαλια.2) ισια λαβη στην τροχαλια αλλα τα χερια να κοιτανε προς τα πανω 3)εκτασεις με αλτηρα.(δν ξρω αν λεγεται ετσι)
Σκεφτομαι να κανω 2 ασκησεις απο 4 σετ. Εχω ακουσει οτι η βυθισεις ειναι καλες σε παγκο ομως για σε διζυγο μου ειναι δυσκολες. και μετα να βαλω κατι σε τροχαλια η με αλτηρα-μπαρα??


Απο δικεφαλο κανω παλι 2 ασκησεις απο 4 σετ 10 επαναληψεις.1) Στραβομπαρα ορθιος. και 2)σε επικληνη παγκο με αλτηρες εναλλαξ για απομονωση..

πως το βλεπετε?

Σχετικα με τα τρικεφαλα,βγαλε τα push-downs που κανεις με την τριγωνικη λαβη γιατι ειναι ιδια ασκηση που κανεις με την ισια λαβη και στη θεση της δοκιμασε να βαλεις πιεσεις σε οριζοντιο παγκο με ισια μπαρα...αν σε ενοχλει στους καρπους καντην με στραβομπαρα.Καλες οι εκτασεις κτλ,αλλα οι πιεσεις ειναι απαραιτητη ασκηση για την αναπτυξη και τον ογκο των triceps.

Tωρα στα δικεφαλα καλα εισαι...ισως αλλαζα την στραβομπαρα με ισια μπαρα.

Galthazar
07-03-12, 23:33
γενικα ομως να ξερεις οτι τα τρικεφαλα παιρνουν πιο δυσκολα απο τα δικεφαλα π.χ. να το χεις αυτο στο νου.
Αλλαξε προγραμμα στην προπονηση τρικεφαλων ετσι ωστε να τους δωσεις νεο ερεθισμα. Δυο ασκησεις σου ειναι ιδιες...κανε εκτασεις σε τροχαλια, πιεσεις παγκου κλειστη λαβη και εκτασεις με στραβομπαρα πισω απο το κεφαλι. Τελος, προσεχε μην τα υπερπροπονεις γιατι με την υπερπροπονηση εχεις ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα

Doctorg
08-03-12, 00:22
Ξέρω πως εδώ δεν είναι το ακριβώς κατάλληλο μέρος να το ποστάρω αλλά έχω φάει το forum και δεν μπορώ να βρω ένα θέμα που υπήρχε με τα οφέλη της προπόνησης. Είναι αυτό το άρθρο από το Βήμα Science:

Η άσκηση μας κάνει εξυπνότερους

Πέρα από το σώμα η άσκηση φαίνεται ότι «γυμνάζει» και το… μυαλό, σύμφωνα με αμερικανούς επιστήμονες.
Τα νέα ευρήματα ανήκουν σε ειδικούς του Πανεπιστημίου της Νότιας Καρολίνας (http://www.sc.edu/) οι οποίοι ανακάλυψαν ότι το συχνό τρέξιμο σε διάδρομο αυξάνει τον αριθμό των μιτοχονδρίων – των εργοστασίων παραγωγής ενέργειας των κυττάρων – στα εγκεφαλικά κύτταρα.

Προηγούμενες μελέτες είχαν επίσης δείξει ότι η άσκηση ενισχύει τη γέννηση νέων μιτοχονδρίων στους μυς. Ο συγκεκριμένος μηχανισμός άλλωστε ευθύνεται για τη βαθμιαία αύξηση της αντοχής μας κατά την άσκηση, ενώ παράλληλα μειώνει τον κίνδυνο παχυσαρκίας.


Τρέξιμο για «κοφτερό» μυαλό

Σύμφωνα με τον επικεφαλής της μελέτης δρα Μαρκ Ντέιβις η τονωτική ένεση ενέργειας που προκύπτει από τη συχνή άσκηση βοηθά τον εγκέφαλο να λειτουργεί ταχύτερα και πιο αποδοτικά.
«Οι ενδείξεις μάς οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η άσκηση διατηρεί τον εγκέφαλο μας νέο» υπογραμμίζει ο ειδικός και συμπληρώνει ότι βραχυπρόθεσμα η άσκηση περιορίζει την αίσθηση νοητικής κούρασης ενώ παράλληλα «ακονίζει» το μυαλό.
Η δημιουργία μιας μεγάλης «αποθήκης» μιτοχονδρίων στα εγκεφαλικά κύτταρα θα μπορούσε, κατά τους επιστήμονες, να δημιουργήσει ένα ενεργειακό «μαξιλαράκι» ασφαλείας ενάντια σε νευροεκφυλιστικές νόσους που εμφανίζονται κυρίως σε μεγαλύτερες ηλικίες, όπως π.χ. το Αλτσχάιμερ.

Εξυπνότερα τα γυμνασμένα ποντίκια

Τα πειράματα των ερευνητών που περιγράφονται στο επιστημονικό έντυπο «TheJournalofAppliedPhysiology (http://jap.physiology.org/)» πραγματοποιήθηκαν σε μια ομάδα ποντικιών. Τα μισά από αυτά, ασκούνταν σε έναν μικροσκοπικό διάδρομο για μισή ώρα την ημέρα, ενώ τα άλλα μισά... χαλάρωναν στο κλουβί τους.
Μετά από ένα διάστημα οκτώ εβδομάδων, οι ερευνητές παρατήρησαν ότι τα «γυμνασμένα» ποντίκια είχαν αναπτύξει την ικανότητα να ασκούνται ακούραστα επί 126 λεπτά, συγκριτικά με τα ποντίκια που ακολουθούσαν «καθιστικό» τρόπο ζωής και άντεχαν μόλις 74 λεπτά επάνω στον διάδρομο.
Αναλύοντας δείγμα εγκεφαλικού ιστού, οι επιστήμονες είδαν ότι τα «γυμνασμένα» τρωκτικά εμφάνιζαν μια «έκρηξη» νέων μιτοχονδρίων στα εγκεφαλικά τους κύτταρα η οποία αύξανε κατακόρυφα την επικοινωνία μεταξύ των κυττάρων.
Παρά το γεγονός ότι η μελέτη πραγματοποιήθηκε σε ποντίκια, ο δρ Ντέιβις έσπευσε να υπογραμμίσει ότι πιθανότατα η ίδια διαδικασία «πραγματοποιείται και στον ανθρώπινο εγκέφαλο» όσων γυμνάζονται. Ενώ δεν παρέλειψε να αναφέρει ότι το πρόγραμμα γυμναστικής των ευφυών τρωκτικών αντιστοιχεί σε περίπου 30 λεπτά τζόγκινγκ για τον άνθρωπο.
(αν μπορούν οι mod ας το μετακινήσουν).

Πηγή: http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=446466 (http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=446466),

Jart
08-03-12, 01:44
Θα κρατησω τις 1)βυθισεις σε παγκο και 2)πιεσεις σε οριζοντιο παγκο με στραβομπαρα.
2 ασκησεις 4 σετ η καθε μια. ειναι καλα?

COBRA_STYLE
08-03-12, 01:48
βαλε και kick back...4 σετ καλα ειναι.Ετσι χτυπας τον τρικεφαλο απο ολες τις γωνιες.

Jart
08-03-12, 01:54
Για 3η ασκηση θα το κοιταξω.
Για ασκηση απομονωσης για δικεφαλο πια ειναι καλυτερη στο μαξιλαρι με τον αλτηρα. η στον επικληνη τον παγκο ξαπλωτος που εισαι και σηκωνεις αλτηρες εναλλαξ?

COBRA_STYLE
08-03-12, 01:57
Καλυτερα στο μαξιλαρι.Γιατι στον επικλινη παγκο,με το που ζοριστεις λιγο,θα βοηθησεις κατευθειαν με τους ωμους.

Jart
08-03-12, 01:59
οκει.! ευχαριστω

Winman21
22-03-12, 14:03
Επειδή έχω ψάξει αρκετά και δεν το βρήκα θα ήθελα μια βοήθεια σε θέμα με την σειρά των ασκήσεων. Δηλαδή με ποια σειρά βάζουμε τις ασκήσεις στο στήθος,στην πλάτη και πάει λέγοντας...

billys15
22-03-12, 17:55
Συνηθως βαζουμε πρωτα τις βαριες ασκησεις και μετα τις δευτερευουσες.

Winman21
22-03-12, 20:42
Συνηθως βαζουμε πρωτα τις βαριες ασκησεις και μετα τις δευτερευουσες.

Υπάρχει κάποιο topic που να μας λέει ποιες είναι ποιες;; Δηλαδή ότι ξεκινάμε με πάγκο στο στήθος .... γενικά θέλω για κάθε μυική ομάδα! Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα..

exkaliber
25-03-12, 21:57
Πλατη και αμεσως μετα Yoga,ειναι καλος συνδιασμος?

gym
25-03-12, 23:51
Πλατη και αμεσως μετα Yoga,ειναι καλος συνδιασμος?

εξαρταται το ειδος της yoga...

αν εχεις κανει προπονηση δυνατα οπως πρεπει κ πας να κανεις καποιο στυλ γιογκα που θα σε πεθανει κ εισαι κ αρχαριος,δεν θα βγει...η εστω οπως πρεπει

αν κανεις ομως χαθα γιογκα...ειναι οτι πρεπει μετα!:toast:

exkaliber
26-03-12, 00:21
yoga works λεγεται
ποιος ξερει τι ειναι..


θα σας πω αυριο:green:

gym
26-03-12, 00:24
yoga works λεγεται
ποιος ξερει τι ειναι..


θα σας πω αυριο:green:

βασικα αυτο ειναι σχολη yoga αμερικανικη...δεν ειναι ειδος...

τεσπα...καλα να περασεις...αν ειναι αυτης της σχολης ο δασκαλος/δασκαλα σου θα εισαι οκ :thumbup:

exkaliber
28-03-12, 20:37
για ωμους ποια ασκηση πιανει καλυτερα?

πιεσεις αλτηρων?
εμπροσθολαιμιες στο σμιθ?
οπισθολαιμιες στο σμιθ?

s0k0s
28-03-12, 20:42
για ωμους ποια ασκηση πιανει καλυτερα?

πιεσεις αλτηρων?
εμπροσθολαιμιες στο σμιθ?
οπισθολαιμιες στο σμιθ?

Στης αρχες οταν ξεκινησα γυμναστηριο, ενας 45αρης, οπου κατεβαινε αγωνες παλιοτερα με ειπε, προσπαθησε να μπαινεις οσο πιο πολυ μπορεις στις ασκησεις οπου μπορεις κ χωρις το smith, π.χ. στα καθισματα στην αρχη εμπαινα με smith ο χ3στης :P επειδη στο ελευθερο εβαζα εριχνα την μεση σιγα σιγα εμαθα ομως κ μου βγηκε σε θετικο, ετσι και με τις εμπροσθολαιμιες με μπαρα λιγα κιλα μεχρι να μαθεις να εισαι σταθερος κ σιγα σιγα ανεβαινεις. Οπισθολαιμιες συνεχιζω smith. Γενικα ολες πιανουν πολυ καλα. Μην ξεχνας πλαγιες εκτασεις ;)

CapoFighter
28-03-12, 22:33
για ωμους ποια ασκηση πιανει καλυτερα?

πιεσεις αλτηρων?
εμπροσθολαιμιες στο σμιθ?
οπισθολαιμιες στο σμιθ?

Οι οπισθολαιμιες ειναι απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη απλα εχει ενα θεμα με την μεση που πρεπει να προσεχεις αν δεν υπαρχει σωστη εκτελεση. Προτιμα τις εμπροσθολαιμιες η και τις πιεσεις. Προτιμα τους αλτηρες αν δεν εχει παγκο για ελευθερες πιεσεις με μπαρα.

s0k0s
28-03-12, 22:38
Οι οπισθολαιμιες ειναι απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη απλα εχει ενα θεμα με την μεση που πρεπει να προσεχεις αν δεν υπαρχει σωστη εκτελεση. Προτιμα τις εμπροσθολαιμιες η και τις πιεσεις. Προτιμα τους αλτηρες αν δεν εχει παγκο για ελευθερες πιεσεις με μπαρα.

Και οι πιεσεις με αλτηρες αλα αρνολντ ειναι καλες, θυμαμαι με επιαναν καλα.

spartan77
28-03-12, 22:51
και οι στρατιωτικες με ελευθερη μπαρα ειναι στις βασικες ασκησεις για ωμους!

μετα πιεσεις με αλτηρες και εκτασεις /προτασεις

Galthazar
28-03-12, 23:53
για ωμους ποια ασκηση πιανει καλυτερα?

πιεσεις αλτηρων?
εμπροσθολαιμιες στο σμιθ?
οπισθολαιμιες στο σμιθ?

οποια σε πιανει εσενα καλυτερα ρε. επισης καλη ασκηση ειναι και οι στρατιωτικες πιεσεις ορθιος..

exkaliber
29-03-12, 10:48
οποια σε πιανει εσενα καλυτερα ρε. επισης καλη ασκηση ειναι και οι στρατιωτικες πιεσεις ορθιος..

παλια εκανα εμπροσθολαιμιες και οπισθολαιμιες
πλεον μονο πιεσεις,εχω ξεχασει πια με πιανει καλυτερα:bbbiceps:

johny_8
29-03-12, 13:08
εξαρταται τις θες να κάνεις κιολάς. Αν θες να δώσεις έμφσαση στο μπροστα δελτ θα κάνεις μπροστα. Αν θες να μεγιστοποιήσεις τη συμμετοχή όλων των κεφαλών μηχάνημα η αλτήρες ή και οπισθολαίμιες(αλλά μόνο στο σμιθ)

George_10
29-03-12, 23:28
θελω να κανω ενα προγραμμα αυξησης δυναμης..τι πρεπει να κανω..?πυραμιδα...?

humanoid
30-03-12, 11:09
αναλογα το επιπεδο που βρισκεσαι George.κοιταξε για powerlifting προγραμματα αν θες δυναμη.

exkaliber
03-04-12, 18:30
δεν ξερω και που να το γραψω αυτο τωρα:turtle:


πλεον κανω πολλες επαναληψεις στα σετ,απο 12 μεχρι 20
χθες πρωτη φορα ever στις αρσεις ενιωθα εντονο καψιμο στους πηχεις
οχι πονο,καψιμο

και με λιγα κιλα,απο 40-60
στα 60 μαλιστα σταματησα στις 6-7,δε μπορουσα παραπανω λογω του καψιματος

περιεργα πραγματα

Galthazar
03-04-12, 20:36
λογικα δεν εχει συνηθισει να βαραει υπερωριες και το αλλο ειναι μηπως στην αρχη δεν ειχες βαλει σωστα τα χερια και εκανες καμια λαθος κινηση; αρχικα δεν σου φαινεται αλλα μετα το καταλαβαινεις....

exkaliber
04-04-12, 00:40
λογικα δεν εχει συνηθισει να βαραει υπερωριες.

φλωρο πηχεις:turtle::turtle::turtle::turtle:
οχι δεν εκανα κατι λαθος,μαλιστα μετα εκανα χωρις τον αντιχειρα

και σημερα με ζορισαν λιγο στις πιεσεις παγκου,αλλα καμια σχεση με χθες που αφησα την ασκηση στη μεση

φανταζομαι οτι θα περασει

Galthazar
04-04-12, 01:01
κοιτα λογικα ηταν κρυοι και δεν ηταν καλα προθερμασμενοι.. παντως οπως και να χει θα περασει ρε δεν τρεχει καστανο :green:

exkaliber
04-04-12, 01:06
ρε οχι
παντα κανω ζεσταμα 3 σετ με σκετη μπαρα

Irriversible
05-04-12, 14:23
Στην περιοδο γραμμωσης έχει σημασια ποια στιγμη της ημερας θα παμε για προπονηση?

spartan77
05-04-12, 14:43
δεν ξερω και που να το γραψω αυτο τωρα:turtle:


πλεον κανω πολλες επαναληψεις στα σετ,απο 12 μεχρι 20
χθες πρωτη φορα ever στις αρσεις ενιωθα εντονο καψιμο στους πηχεις
οχι πονο,καψιμο

και με λιγα κιλα,απο 40-60
στα 60 μαλιστα σταματησα στις 6-7,δε μπορουσα παραπανω λογω του καψιματος

περιεργα πραγματα

ενω εχεις τα κιλα κανονικα δν μπορεις να συνεχισεις λογω καψιματος ε

το ειχα παθει κ γω αυτο οταν εκανα στραβομπαρα για δικεφαλα την τιγκαρα κ εκανα πολλες ασκησεις. αυτο πιστευω οφειλεται στην εντονη προπονηση η σε κατι διαφορετικο απ το προηγουμενο που εκανες, ειναι σαν κουραση στα σημεια αυτα, δν ειναι τπτ θα περασει, ριξε και κρυο/ζεστο νερο στο ντους επαναλαμβανομενα και καμια θερμαντικη αλοιφη κ εισαι οκ ,
δεν ειναι τπτ παντως, περναει

CapoFighter
05-04-12, 19:34
Στην περιοδο γραμμωσης έχει σημασια ποια στιγμη της ημερας θα παμε για προπονηση?

Οχι φυσικα... Οποτε μπορεις να πας πανε! Αρκει να πας. Εκτος και αν θελεις να κανεις αεροβια που καλυτερα να την κανεις πρωι η μετα την προπονηση αν αυτο εννοεις!

exkaliber
05-04-12, 21:08
ενω εχεις τα κιλα κανονικα δν μπορεις να συνεχισεις λογω καψιματος ε

το ειχα παθει κ γω αυτο οταν εκανα στραβομπαρα για δικεφαλα την τιγκαρα κ εκανα πολλες ασκησεις. αυτο πιστευω οφειλεται στην εντονη προπονηση η σε κατι διαφορετικο απ το προηγουμενο που εκανες, ειναι σαν κουραση στα σημεια αυτα, δν ειναι τπτ θα περασει, ριξε και κρυο/ζεστο νερο στο ντους επαναλαμβανομενα και καμια θερμαντικη αλοιφη κ εισαι οκ ,
δεν ειναι τπτ παντως, περναει

ς ναι:thumbup::thumbup::thumbup:
το κρυο/ζεστο ντους με εχει σωσει λεμε



παντως ηταν περιεργο γτ πρωτη φορα τετοιο πραγμα με τους πηχεις

αν μου κανασυμβει μετα απο δυο προπονησεις θα το κοιταξω

lykos
07-04-12, 21:02
εχω 2 αποριες
1.ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος χεριων με στηθος και πλατη?στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα η στηθος-δικεφαλα και πλατη-τρικεφαλα?
2.τα χερια μου εχουν ογκο αρκετο.το μονο που θελω ειναι να τα γραμμωσω λιγο ακομα.να παιξω λιγοτερα κιλα και περισσοτερες επαναληψεις?η να συνεχισω με μεγαλη ενταση που κανω τοσο καιρο?

CapoFighter
07-04-12, 21:22
εχω 2 αποριες
1.ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος χεριων με στηθος και πλατη?στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα η στηθος-δικεφαλα και πλατη-τρικεφαλα?
2.τα χερια μου εχουν ογκο αρκετο.το μονο που θελω ειναι να τα γραμμωσω λιγο ακομα.να παιξω λιγοτερα κιλα και περισσοτερες επαναληψεις?η να συνεχισω με μεγαλη ενταση που κανω τοσο καιρο?

Μαθε πως αντιδραει το σωμα σου και ειδικα τα χερια σου σε καθε κατασταση. Δοκιμασε για εναν κυκλο να κανεις στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα και στον επομενο κυκλο δοκιμασε το αντιθετο. Για να τα γραμμωσεις θα ακουσεις κλασσικα το να χασεις λιπος-νερα . Δεν νομιζω να ειναι και πολυ συνετο να κανεις λιγες επαναληψεις του στυλ "κατσε να βρω το 1rm στις απομωνοσης". Αν οντως εχουν πολυ ογκο σε φαση να ειναι ασσυμμετρος με το υπολοιπο σωμα σου θα σου ελεγα να τα βαλεις τις αντοιστιχες μυικες ομαδες με τις ιδιες κινησιολογικα.Δηλαδη στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα χωρις να κανεις πολλα σετ στα χερια μιας και θα εισαι αρκετα καλυμενος απο τις αλλες ασκησεις.

Δοκιμασε και δες πως θα αντιδρασει το σωμα σου...:thumbup:

MusclesOfShadow
08-04-12, 13:09
Ποιο ειναι το καλυτερο ευρος επαναληψεων οταν θελω να δωσω εμφαση σε αρνητικες? 8 ειναι καλα?
Αλλιως πως μπορουν να συνδυαστουν καλυτερα οι 8 επαναληψεις? Γρηγορο ανεβασμα και γρηγορο κατεβασμα?

lykos
08-04-12, 14:09
Μαθε πως αντιδραει το σωμα σου και ειδικα τα χερια σου σε καθε κατασταση. Δοκιμασε για εναν κυκλο να κανεις στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα και στον επομενο κυκλο δοκιμασε το αντιθετο. Για να τα γραμμωσεις θα ακουσεις κλασσικα το να χασεις λιπος-νερα . Δεν νομιζω να ειναι και πολυ συνετο να κανεις λιγες επαναληψεις του στυλ "κατσε να βρω το 1rm στις απομωνοσης". Αν οντως εχουν πολυ ογκο σε φαση να ειναι ασσυμμετρος με το υπολοιπο σωμα σου θα σου ελεγα να τα βαλεις τις αντοιστιχες μυικες ομαδες με τις ιδιες κινησιολογικα.Δηλαδη στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα χωρις να κανεις πολλα σετ στα χερια μιας και θα εισαι αρκετα καλυμενος απο τις αλλες ασκησεις.

Δοκιμασε και δες πως θα αντιδρασει το σωμα σου...:thumbup:
ευχαριστω για την απαντηση!εχω δοκιμασει και τους 2 τροπους προπονησης και δεν εχω καποια διαφορα.και τα 2 το ιδιο με πιανουν.
παντως κατι αλλο που εχω προσεξει ειναι οταν παιζω κιλα που με βγαζουν μεχρι 15 επαναληψεις τα χερια πρηζοντε πολυ σε σχεση με οταν παιζω κιλα που θα βγαλω 10 επαναληψεις.

CapoFighter
08-04-12, 19:09
ευχαριστω για την απαντηση!εχω δοκιμασει και τους 2 τροπους προπονησης και δεν εχω καποια διαφορα.και τα 2 το ιδιο με πιανουν.
παντως κατι αλλο που εχω προσεξει ειναι οταν παιζω κιλα που με βγαζουν μεχρι 15 επαναληψεις τα χερια πρηζοντε πολυ σε σχεση με οταν παιζω κιλα που θα βγαλω 10 επαναληψεις.

Λογικο αφου παιζεις πιο πολλες reps. Αυτο δεν σημαινει οτι αναγκαστικα εχεις και μεγαλυτερη μυικη αναπτυξη.

Για αλλαγη στο προγραμμα σου βαλε μια μερα να παιζεις μονο χερια! Αν θελεις να δοκιμασεις κατι διαφορετικο!

CapoFighter
08-04-12, 19:15
Ποιο ειναι το καλυτερο ευρος επαναληψεων οταν θελω να δωσω εμφαση σε αρνητικες? 8 ειναι καλα?
Αλλιως πως μπορουν να συνδυαστουν καλυτερα οι 8 επαναληψεις? Γρηγορο ανεβασμα και γρηγορο κατεβασμα?

Το να δωσεις εμφαση στις αρνητικες δεν ειναι κατι εξειδικευμενο. Οταν λες να δωσεις εμφαση στις αρνητικες εννοεις τεμπο 1-0-5 για παραδειγμα ή να κανεις reps χωρις συγκεκριμενο τεμπο και απλα να ελεγχεις και το κατεβασμα(πλειομετρικη κινηση)?

Αν εννοεις το δευτερο τοτε μπορεις να παιξεις σε οποιο ευρος θες αναλογα την μερα σου αφου αυτος ο τροπος( να ελεγχεις και το κατεβασμα) ειναι τροπος που γυμναζεσαι και δεν ειναι κατι εξειδικευμενο (να πεις"αντε ας δωσω για μια rep εμφαση στην αρνητικη").
Σορρυ αν σε μπερδεψα αλλα ΝΑΙ οι 8 reps ειναι καλα για ελεγχεις και την αρνητικη.

***εκτος και αν εννοεις να κανεις μονο αρνητικες...!!!

MusclesOfShadow
08-04-12, 21:01
To tempo θα πειραξω περισσοτερο, ομως στις 8 επαναληψεις που θελω να χρησιμοποιησω, πιθανον θα δουλεψει καλυτερα ενα μεγαλυτερο φορτιο , με ελεγχομενη αρνητικη κινηση, αλλα χωρις ιδιαιτερη εμφαση. Λογικα δεν θαχω προβλημα...

CapoFighter
09-04-12, 21:48
Λοιπον χθες ηταν η τελαιτευα μερα που εκανα σοβαρη προπονηση στο gym και πλεον κανω 1 βδομαδα ξεκουραση.
Ετσι ειπα να κανω μια τρελη προπονηση για τα χερια(το αγαπημενο μου σημειο)

Προγραμμα( βγηκε σε 40 λεπτα περιπου με διαλλημμα αναμεσα στα σετ 60 με 75 sec)

Σουπερ Σετ:Καμψεις Δικεφαλων με ισια μπαρα στην τροχαλια + Εκτασεις τρικεφαλων reverse στην τροχαλια 3x (16,12,12)
Σουπερ Σετ:Καμψ. Δικεφ. με σχοινι στην τροχαλια (ουδετερη λαβη) + Εκτασεις τρικεφαλων με σχοινι στην τροχαλια 3x (16,12,12)
Σουπερ Σετ:Καμψ. Δικεφ. με ισια μπαρα reverse στην τροχαλια + Εκτασεις Τρικεφ. με ισια μπαρα 3x (16,12,12)

Διαλλημα 2-3 λεπτα με καλο μασαζ στα χερια
21s Arnold x2
Βυθισεις σε μηχανημα Drop set x2
Καμψεις καρπων πισω απο το σωμα x3
Καμψεις καρπων με αλτηρα ενα - ενα χερι x1

** Τα εκανα ολα στην τροχαλια γιατι ειναι δυσκολο να κανεις με την μπαρα και μετα να πηγαινεις στην τροχαλια κτλ...
Το προγραμμα μετραει πολυ. Στο τελος τα χερια μου ηταν ετοιμα να σκασουν!

Εχω ομως μια απορια. Θα μπορουσε αυτο το προγραμμα να ειναι εβδομαδιαιο (δηλαδη να γινεται στην μερα των χεριων) ή θα μου ξεσκισει το νευρικο συστημα πολυ γρηγορα και θα με οδηγησει σε υπερπροπονηση. Εγω ασχολουμαι 1χρονο με γυμναστικη με βαρη και ο παρτενερ μου 6 μηνες. Το θεωρειται υπερβολικο γιατι εμενα μου φαινεται οκ!:???::?

destroyerody94
09-04-12, 23:15
To cns από 1 ντροπ σετ και super sets που ουσιαστικά είναι antagonistic και όχι τα κλασσικά στην ίδια μυική ομ. δεν πρόκειται να χαμπαριάσει.
Απλά εφόσον παίζεις με τεχνικές υψηλής έντασης κόβεις από όγκο προπόνησης.

exkaliber
10-04-12, 15:41
ρε οχι
παντα κανω ζεσταμα 3 σετ με σκετη μπαρα

διορθωση

με σκετη μπαρα κανω στον επιλινη
στις αρσεις κανω ζεσταμα 2 σετ με 15 και 1 με 20 κιλα

χθες που ειχα πλατη με ξαναεπιασε αλλα πιο ελαφρα αυην την φορα
λογικα την επομενη φορα δεν θα νιωσω τπτ

TheWorst
12-04-12, 10:22
προπονηση με βαρη καιω λιπος απο ολα τα σημεια ? Γιατι προσπαθω κατι τετοιο να κανω και η κοιλια δεν φευγει :turtle::green:

Galthazar
12-04-12, 14:08
Η απαντηση που χρειαζεται στο ερωτημα σου ειναι αυτη, χωρις παρεξηγηση και φιλικα.:welcome:

TheWorst
Εγγραφή
12-12-2010
Μηνύματα
2.688

TheWorst
12-04-12, 18:55
Η ερωτηση μαλλον ηταν ρητορικη , ε ?

ΥΣ Το ρωταω αυτο γιατι παροτι εχω διαβασει δεν εχω δει κατι τετοιο πανω μου.... Δεν ξερω τι ακριβως φταει..Η διατροφη οχι , αρα η προπονηση ..

exkaliber
12-04-12, 19:18
Δεν ξερω τι ακριβως φταει.. η προπονηση οχι , αρα η διατροφη ..

ετσι ειναι το σωστο:thumbup:

TheWorst
12-04-12, 19:49
πως να φταει η διατροφη αφου κανω μια χαρα διατροφουλα με 250 γρ πρωτεινη το πολυ 100 υ/ες και λιπαρα στα 80-100 και τα συμπληρωματα..Εκει να ειναι το λαθος?

kostas11
12-04-12, 20:16
πως να φταει η διατροφη αφου κανω μια χαρα διατροφουλα με 250 γρ πρωτεινη το πολυ 100 υ/ες και λιπαρα στα 80-100 και τα συμπληρωματα..Εκει να ειναι το λαθος?

δεν εχεις υπομονη μαλλον,ουτε αρκετους μυς για γραμμωση

TheWorst
12-04-12, 20:21
δεν εχεις υπομονη μαλλον,ουτε αρκετους μυς για γραμμωση

υπομονη οσον αφορα τη προπονηση ή τη διατροφη?
Και επισης ειμαι αρκετα κιλα και εχω κρεατα οτι και να ειναι αυτα.

destroyerody94
12-04-12, 21:39
Yπομονή ως προς την επίτευξη των άμεσων στόχων σου.
Γενικότερα από όπου έχεις τις περισσότερες λιποαποθήκες, (σε κόβω για κοιλιά, μέση, μπούτια κ@λο), χάνεις αργότερα, αλλά χάνεις, μην στενοχωριέσαι.

beefmeup
12-04-12, 21:43
πως να φταει η διατροφη αφου κανω μια χαρα διατροφουλα με 250 γρ πρωτεινη το πολυ 100 υ/ες και λιπαρα στα 80-100 και τα συμπληρωματα..Εκει να ειναι το λαθος?

γιατι περνεις 250γρ πρωτεινη?
ουτε καν 180 δεν σου χρειαζονται..

TheWorst
12-04-12, 22:03
Ακολουθω τα bodybuilder-αδικα προτυπα του τυπου 2,5-3 γραμμαρια πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους :green: Και επισης σκληρες προπονησεις .

beefmeup
12-04-12, 22:07
καλα,μην αναρωτεισαι τι παει λαθος τοτε..
κ επειδη βγαινουμε κ εκτος,να σου πω οτι οι θερμιδες που εχεις υπολογισει οτι σου αναλογουν,μαλλον ειναι λαθος.
κ αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που η κοιλια δεν φευγει.
αν μου απαντησεις τωρα οτι τις εβγαλες βαση προγραμματος που υπαρχει στο νετ,η στο φορουμ να σε πληροφορισω οτι η γνωμη μου για αυτα τα προγραμματα υπολογισμου ειναι η χειροτερη..
αν δεν πας με trial and error πανω σου,οσον αφορα τις θερμιδες,με την απορια θα μεινεις μια ζωη..
κ οι παραπανισσιες θερμιδες που περνεις απο πρωτεινη,το ξερεις οτι γινονται λιπος ε?

τελος της οφ τοπικ κουβεντας..

koulara!
14-04-12, 16:17
στις μεγαλες μυικες ομαδες οπως στη8ος πλατη ποσα σετ προτεινετει να γινονται?και ποσα στις μικροτερες?
συνη8ως στις μεγαλες κανω 5 ασκησεις 3 σετ η κα8ε μια...στις μικρες οπως χερια 3-4 ασκησεις παλι 3 σετ...ειναι καλα?

s0k0s
14-04-12, 16:25
στις μεγαλες μυικες ομαδες οπως στη8ος πλατη ποσα σετ προτεινετει να γινονται?και ποσα στις μικροτερες?
συνη8ως στις μεγαλες κανω 5 ασκησεις 3 σετ η κα8ε μια...στις μικρες οπως χερια 3-4 ασκησεις παλι 3 σετ...ειναι καλα?

Εγω δουλευω στα 4 σετ παντου σχεδον αλλα και παλι ειναι αναλογος....
Χερια οταν λες συνολο 3-4 ασκησεις ή δικεφαλο 3 ασκησεις κ τρικεφαλο αλλες 3 ασκησεις;

koulara!
14-04-12, 16:27
3 για δικεφαλο 3 τρικεφαλο....απο 3 σετ και παλι για το κα8ε ενα.....

s0k0s
14-04-12, 16:31
3 για δικεφαλο 3 τρικεφαλο....απο 3 σετ και παλι για το κα8ε ενα.....

Καπως ετσι και εγω, αλλα ειμαι στα 4σετακια εκτος απο μια που την αφηνω στα 3σετ.. προσωπικα πιστευω ειναι το πως θα σε πιασει κ καλυτερα.. περιμενε να σ απαντηση κ καποιος αλλος ;)

GeoDask
17-04-12, 19:52
Το γράφω εδώ μιας και αφορά προπόνηση.

Στις τελευταίες προπονήσεις μου στο upper και όταν φτάνω προς το τέλος νιώθω τους πήχεις μου να έχουν σχεδόν κλατάρει.

Όταν τελειώνω το πρόγραμμα φανταστείτε ότι τα δάχτυλα στο αριστερό μου χέρι σχεδόν μελανιάζουν και δεν μπορώ ούτε γροθιά να κάνω. Το δεξί λίγο καλύτερα.

Καμιά ιδέα ;

Galthazar
17-04-12, 20:13
αδυναμος πηχης λογικα. προσθεσε μια δυο ασκησεις γι αυτα.

GeoDask
17-04-12, 20:20
αδυναμος πηχης λογικα. προσθεσε μια δυο ασκησεις γι αυτα.

Αν προσθέσω τρείς πειράζει ;

Galthazar
17-04-12, 20:22
Αν προσθέσω τρείς πειράζει ;

κανε ο,τι θες

destroyerody94
17-04-12, 20:26
Straps...

GeoDask
17-04-12, 20:32
To πρόβλημα το έχω κυρίως στις isolation ασκήσεις τύπου lateral raises, biceps curl. Στα 3κέφαλα είμαι κύριoς λόγω του ότι είναι και push.

Το ζόρι ξεκινάει περίπου στην 4η compound άσκηση, οποια και αν είναι αυτή με αποτέλεσμα στις isolation μετά να έχω θέμα.

Θα δοκιμάσω με straps μήπως αλλάξει κάτι. :thumbup:

MusclesOfShadow
17-04-12, 20:56
Περιεργο....αλλα συμβαινει σε πολλους. Αλλα...σε lateral raises?:unsure: Προφανως χρησιμοποιεις πολλα περισσοτερα κιλα απο ο,τι μπορεις? Με αποτελεσμα να κανεις λαθος και την ασκηση? Γιατι παρολο που κιεγω εχω σχετικα δυναμους πηχεις, ποτε δεν ειχα θεμα σε ασκηση του κορμου, γιατι δεν μπορω να φανταστω τους δελτοειδης μα μην συμβαδιζουν με τον πηχη...
Οπως και ναχει. Τα στραπς θα σε βοηθησουν σε pulling movements σε ασκησεις ελξης δηλαδη. Στις αρσεις, στις κωπηλατικες. Ειδικα στις αρσεις.
Εγω αυτο που εκανα οταν ειχα θεμα με τους πηχεις ηταν να κανω καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα και αρσεις τραπεζοειδων καθιστος με αλτηρες, αλλα με πολυ καλη full range κινηση και max contraction. Οχι ιδιαιτερα πολλα κιλα. Εκει επικεντρωνομαι δηλαδη. Btw Οι υπολοιπες ασκησεις πηχη ποτε δεν με βοηθησαν ιδιαιτερα στον πηχη (παρα μονο σε μαζα) και αναφερομαι στις καμψεις και εκτασεις καρπου (με μπαρα).
Δοκιμασε χαμηλοτερα κιλα με καλυτερη τεχνικη, ωστε να συμβαδιζουν οι μυικες ομαδες σε δυναμη και ογκο!

GeoDask
17-04-12, 20:59
Περιεργο....αλλα συμβαινει σε πολλους. Αλλα...σε lateral raises?:unsure: Προφανως χρησιμοποιεις πολλα περισσοτερα κιλα απο ο,τι μπορεις? Με αποτελεσμα να κανεις λαθος και την ασκηση? Γιατι παρολο που κιεγω εχω σχετικα δυναμους πηχεις, ποτε δεν ειχα θεμα σε ασκηση του κορμου, γιατι δεν μπορω να φανταστω τους δελτοειδης μα μην συμβαδιζουν με τον πηχη...
Οπως και ναχει. Τα στραπς θα σε βοηθησουν σε pulling movements σε ασκησεις ελξης δηλαδη. Στις αρσεις, στις κωπηλατικες. Ειδικα στις αρσεις.
Εγω αυτο που εκανα οταν ειχα θεμα με τους πηχεις ηταν να κανω καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα και αρσεις τραπεζοειδων καθιστος με αλτηρες. Οι υπολοιπες ασκησεις πηχη ποτε δεν με βοηθησαν ιδιαιτερα στον πηχη και αναφερομαι στις καμψεις και εκτασεις καρπου (με μπαρα).
Δοκιμασε χαμηλοτερα κιλα με καλυτερη τεχνικη, ωστε να συμβαδιζουν οι μυικες ομαδες σε δυναμη και ογκο!

Ναι, ανοίγουν τα δάχτυλα μου. Τα κιλά είναι νορμάλ(14άρια).

MusclesOfShadow
17-04-12, 21:17
14 κιλα? Ε δεν τα λες και λογικα για ολους, παντως δεν ξερουμε και πολλα για σενα, ουτε χρονια προπονησης, ουτε σωματοδομη (ουτε φωτος), ουτε αλλους παραμετρους:green: Μηπως ειναι "νευρικο" και οχι μυικο το θεμα? Οπως και ναχει, ενας αρκετα εμπειρος αθλητης, δυσκολα θα εχει τετοιο θεμα διαφορας στην δυναμη δελτοειδη-πηχη. Αναθεωρησε τα κιλα σου, την τχνικη σου και δες αν υπαρχει πιθανοτητα να κανεις λαθος την ασκηση. Δοκιμασε καθιστος, οπου εκει δεν μπορεις να κλεψεις, και τσεκαρε τι κιλα θα μπορεις να χρησιμοποιησεις. Σου υποχομαι οτι εκει δεν θαχεις προβλημα

GeoDask
17-04-12, 21:20
14 κιλα? Ε δεν τα λες και λογικα για ολους, παντως δεν ξερουμε και πολλα για σενα, ουτε χρονια προπονησης, ουτε σωματοδομη (ουτε φωτος), ουτε αλλους παραμετρους:green: Μηπως ειναι "νευρικο" και οχι μυικο το θεμα? Οπως και ναχει, ενας αρκετα εμπειρος αθλητης, δυσκολα θα εχει τετοιο θεμα διαφορας στην δυναμη δελτοειδη-πηχη. Αναθεωρησε τα κιλα σου, την τχνικη σου και δες αν υπαρχει πιθανοτητα να κανεις λαθος την ασκηση. Δοκιμασε καθιστος, οπου εκει δεν μπορεις να κλεψεις, και τσεκαρε τι κιλα θα μπορεις να χρησιμοποιησεις. Σου υποχομαι οτι εκει δεν θαχεις προβλημα

Υπάρχει log με όλα όσα αναφέρεις απλά δεν το ανανεώνω πλέον. Θα δοκιμάσω πρώτα με straps και αν αποτύχω και εκεί λόγω πήχη θα ρίξω κιλά. Καλή η συμβουλή για την εκτέλεση καθιστός την είχα ξεχάσει τελείως :thumbup:

destroyerody94
17-04-12, 21:24
Μια χαρά είναι τα 14άρια για ~10 επαναλήψεις αυστηρές..

GeoDask
17-04-12, 21:26
Μια χαρά είναι τα 14άρια για ~10 επαναλήψεις αυστηρές..

Εκεί τα παίζω destro, 10-12, στο 1ο σετ μπαίνω οριακά στις επαναλήψεις μου στο 2ο ανοίγουν τα χέρια μου και failάρω...ελπίζω με τα straps να δώ διαφορά αλλιώς θα κατεβάσω.

destroyerody94
17-04-12, 22:18
straps προτείνω κυρίως για τις προηγούμενες ασκήσεις πάντως, πχ έλξεις κωπηλασίες, άρσεις shrugs κτλπ.

xvirus
25-04-12, 23:02
Γεια χαρα.
θελω μια μικρη βοηθεια για ενα προγραμμα ασκησεων.
ειμαι 20 χρονων, 105 κιλα και 1.79..
γενικα θελω να χασω βαρος αλλα και να μεγαλωσω τα χερια μου.
το θεμα ειναι οτι για οικονομικους λογους δεν μπορω να παω σε γυμναστιριο.
οποτε πρεπει να περιοριστω στο σπιτι.
το μονο που εχω εδω ειναι 2 αλτιρες.

μπορει καποιος να μου προτινει ενα προγραμμα για 3-4 φορες την εβδομαδα που να περιεχει μονο αλτιρες και αεροβιες?
απλα παρακαλω πολυ, να ειναι οσο ποιο κατανοητο γινεται γιατι ειναι η 1η φορα που το περνω σοβαρα αποφαση και δεν ξερω πολλα πραγματα.


ευχαριστω πολυ,
Νικος

johny_8
26-04-12, 15:24
Μια ερώτησεςι για τις αρσεις θανάτου. Όταν κάνουμε πάγκο τότε οι ασκήσεις πίεσεις μας δυναμωνουν. όταν κάνουμε σκουατ είμαστε δυνατοί στις ασκήσεις ποδιών Στις άρσεις ισχύει το ίδιο; Αν κάνει κάποιος γερές άρσεις σημαίνει ότι θα κάνει και βαριές κωπηλατικές και τροχαλία. Γιατι η κινησιολογία στις άρσεις και τις ασκήσεις πλάτης είναι διαφορετικοί.

johny_8
26-04-12, 23:59
καποια άποψη για το παραπάνω;

Apollonas
27-04-12, 00:17
καποια άποψη για το παραπάνω;

Ασκήσεις που σε δυναμώνουν είναι οι πολυαρθρικές... Δε δουλεύεις μια ομάδα, αλλά πολλές ταυτόχρονα. Οι άρσεις θανάτου είναι μία από αυτές, δοκίμασε ζετέ-αρασέ όμως με καλή τεχνική και θα δείς μεγάλη βελτίωση στη δύναμη...!!!

GeoDask
27-04-12, 17:36
Γεια χαρα.
θελω μια μικρη βοηθεια για ενα προγραμμα ασκησεων.
ειμαι 20 χρονων, 105 κιλα και 1.79..
γενικα θελω να χασω βαρος αλλα και να μεγαλωσω τα χερια μου.
το θεμα ειναι οτι για οικονομικους λογους δεν μπορω να παω σε γυμναστιριο.
οποτε πρεπει να περιοριστω στο σπιτι.
το μονο που εχω εδω ειναι 2 αλτιρες.

μπορει καποιος να μου προτινει ενα προγραμμα για 3-4 φορες την εβδομαδα που να περιεχει μονο αλτιρες και αεροβιες?
απλα παρακαλω πολυ, να ειναι οσο ποιο κατανοητο γινεται γιατι ειναι η 1η φορα που το περνω σοβαρα αποφαση και δεν ξερω πολλα πραγματα.


ευχαριστω πολυ,
Νικος

Ξεκίνα να φτιάξεις την διατροφή σου πρώτα φίλε μου. Διάβασε περισσότερα στα τόπικ περι διατροφής.

bab13
28-04-12, 01:22
π.χ. στο στιθος αρχιζεισ με πιεσεις παγκου (οριζοντια ) και μετα ι επομενι ειναι επικλινι ?? η κανεισ ανοιγματα η καποια αλλοι και μετα την επικλινι ???

s0k0s
28-04-12, 01:23
Δεν υπαρχει κατι βασικο εδω.. ειναι αναλογος το προγραμμα που ακολουθας.

swimmer_90
28-04-12, 17:28
π.χ. στο στιθος αρχιζεισ με πιεσεις παγκου (οριζοντια ) και μετα ι επομενι ειναι επικλινι ?? η κανεισ ανοιγματα η καποια αλλοι και μετα την επικλινι ???Για μενα το πιο σωστο ειναι πρωτα οι πολυαρθρικες (πιεσεις παγκου,επικλινης κτλ) και τελος οι συγκεντρωτικες (εκτασεις)...αυτο ισχυει σε ολες τις ασκησεις...για τον απλο λογο οτι οι πολυαρθρικες απαιτουν πολυ περισσοτερη ενεργεια και δυναμη που την εχεις κυριως στην αρχη της προπονησης...αλλα ειδικα στο στηθος οι εκτασεις πανε στο τελος...δηλαδη πιεσεις παγκου,πιεσεις στον επικλινη,εκτασεις μου ακουγεται πολυ σωστο...μετα αν πεταξεις και 2 ασκησεις τρικεφαλου πχ γαλλικες και kickbacks ας πουμε,εισαι τζετ για εκεινη τη μερα...

dorita
28-04-12, 18:03
συνηθως συνιστουν να γυμναζουμε τους κοιλιακους 2 φορες την ε βδομαδα κ καλο ειναι να γυμναζουμε την μια με βαρος ... εκτος απο το μηχανημα για τους κοιλιακους κ τα ροκανισματα με βαρος τι αλλο θα μπορουσε καποιος να κανει σαν ολοκληρωνενη προπονηση κοιλιακων;;;;

CapoFighter
28-04-12, 18:18
συνηθως συνιστουν να γυμναζουμε τους κοιλιακους 2 φορες την ε βδομαδα κ καλο ειναι να γυμναζουμε την μια με βαρος ... εκτος απο το μηχανημα για τους κοιλιακους κ τα ροκανισματα με βαρος τι αλλο θα μπορουσε καποιος να κανει σαν ολοκληρωνενη προπονηση κοιλιακων;;;;

Αρσεις λεκανης (ειτε κρεμασμενος ειτε ξαπλωτος ειτε στη ρωμαικη) , ποδηλατο ξαπλωτος(αντιθετο χερι-ποδι συνεχομενα σαν να κανεις ποδηλατο αλλα μαζι με τα χερια), καμια ισομετρικη ασκηση βαλε και στο προγραμμα. Αυτα ειναι λιγες απο τις απειρες ασκησεις κοιλιακων αλλα απο θεμα επιβαρυνσης ειναι αρκετες καλες ασκησεις.

dorita
28-04-12, 18:30
Αρσεις λεκανης (ειτε κρεμασμενος ειτε ξαπλωτος ειτε στη ρωμαικη) , ποδηλατο ξαπλωτος(αντιθετο χερι-ποδι συνεχομενα σαν να κανεις ποδηλατο αλλα μαζι με τα χερια), καμια ισομετρικη ασκηση βαλε και στο προγραμμα. Αυτα ειναι λιγες απο τις απειρες ασκησεις κοιλιακων αλλα απο θεμα επιβαρυνσης ειναι αρκετες καλες ασκησεις.

ναι ...ωραιες ειναι αυτες...:thumbup: ευχαριστω!
θελω να δω ποιες ειναι αυτες που επιβαρυνουν περισσοτερο..

CapoFighter
28-04-12, 18:51
ναι ...ωραιες ειναι αυτες...:thumbup: ευχαριστω!
θελω να δω ποιες ειναι αυτες που επιβαρυνουν περισσοτερο..

Ηθελα να πω οτι αυτες ειναι αρκετα καλες ασκησεις (οχι αρκετες ) απο θεμα επιβαρυνσης:thumbup:

johny_8
28-04-12, 19:13
ναι ...ωραιες ειναι αυτες...:thumbup: ευχαριστω!
θελω να δω ποιες ειναι αυτες που επιβαρυνουν περισσοτερο..

για επιβάρυνση εννοεις βάρος. Είναι αυτές που είπες και υπάρχουν και άλλες αλλα δεν έχει πολύ νόημα κατεμε να τις κάνεις. Μπορείς μόνο με σωματικό βάρος ροκανίσμτα και αρσεις λεκάνης να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα αμ κάψεις το λίπος. Να σου δώσω ένα παράδειγμα ο γυμναστή στο γυμναστηριό μου τον έχω δει να βάζει 4, 20 κιλες πλάκεςγια ροκανίσματα αλλα έχει κοιλιά. ¨Ενα φίλος μου κάνει ροκανίσματα όποτε θυμηθεί αλλά έχει πολυ χαμηλό ποσοστό λίπους και διαγράφονται οι κοιλιακοί

CapoFighter
28-04-12, 21:35
για επιβάρυνση εννοεις βάρος. Είναι αυτές που είπες και υπάρχουν και άλλες αλλα δεν έχει πολύ νόημα κατεμε να τις κάνεις. Μπορείς μόνο με σωματικό βάρος ροκανίσμτα και αρσεις λεκάνης να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα αμ κάψεις το λίπος. Να σου δώσω ένα παράδειγμα ο γυμναστή στο γυμναστηριό μου τον έχω δει να βάζει 4, 20 κιλες πλάκεςγια ροκανίσματα αλλα έχει κοιλιά. ¨Ενα φίλος μου κάνει ροκανίσματα όποτε θυμηθεί αλλά έχει πολυ χαμηλό ποσοστό λίπους και διαγράφονται οι κοιλιακοί

Βρε Γιαννη η κοπελα δεν ειπε οτι θελει να δει κοιλιακους... Ειπε οτι θελει να τους γυμνασει οποτε πρεπει να κανει ασκηση εκτος και αν υπαρχει αλλος τροπος για να το κανει καποιος. Τελοςπαντων καλο θα ειναι να γυμναζεις και τους κοιλιακους τουλαχιστον μια φορα την βδομαδα γιατι και αυτοι ειναι μια ΜΥΙΚΗ ΟΜΑΔΑ!

Gianna
28-04-12, 21:39
Το χω γράψει και στο λογκ μου, αλλά το γράφω και εδώ, για να πάρω γνώμες και από τα αγόρια του φόρουμ, μιας και το λογκ το διαβάζουν κυρίως κορίτσια.

Για το σύστημα drop τι γνώμη έχετε; Ποιός είναι ο στόχος του; Παίζει κανείς έτσι, αλλά όχι σε 1-2 ασκήσεις, σε όλο το πρόγραμμα;;;

Devil
28-04-12, 23:06
Το χω γράψει και στο λογκ μου, αλλά το γράφω και εδώ, για να πάρω γνώμες και από τα αγόρια του φόρουμ, μιας και το λογκ το διαβάζουν κυρίως κορίτσια.

Για το σύστημα drop τι γνώμη έχετε; Ποιός είναι ο στόχος του; Παίζει κανείς έτσι, αλλά όχι σε 1-2 ασκήσεις, σε όλο το πρόγραμμα;;;

μαλακια...:green: (γνωμη μου παντα...), να αυξηση την ενταση ,tut ,pump..., το νευρικο σου θα τα παιξει αν πας ολο το προγραμμα με drop, ασε που δεν βγαινει δλδ με σοβαρα κιλα....

CapoFighter
29-04-12, 00:12
μαλακια...:green: (γνωμη μου παντα...), να αυξηση την ενταση ,tut ,pump..., το νευρικο σου θα τα παιξει αν πας ολο το προγραμμα με drop, ασε που δεν βγαινει δλδ με σοβαρα κιλα....

Μ@ματη τεχνικη...:green: Να ξερεις ομως οτι βαζοντας drop set στο προγραμμα σου, ισως να χρειαστει να μειωσεις τα σετ του προγραμματος.:thumbup:

thegravijia
29-04-12, 01:12
Το χω γράψει και στο λογκ μου, αλλά το γράφω και εδώ, για να πάρω γνώμες και από τα αγόρια του φόρουμ, μιας και το λογκ το διαβάζουν κυρίως κορίτσια.

Για το σύστημα drop τι γνώμη έχετε; Ποιός είναι ο στόχος του; Παίζει κανείς έτσι, αλλά όχι σε 1-2 ασκήσεις, σε όλο το πρόγραμμα;;;

einαι πολυ καλο - αν και προτιμω τα rest pause ...αλλα οχι σε ολο το προγραμμα στο τελευταιο σετ θα τα κανεις....:thumbup:

johny_8
29-04-12, 01:27
Βρε Γιαννη η κοπελα δεν ειπε οτι θελει να δει κοιλιακους... Ειπε οτι θελει να τους γυμνασει οποτε πρεπει να κανει ασκηση εκτος και αν υπαρχει αλλος τροπος για να το κανει καποιος. Τελοςπαντων καλο θα ειναι να γυμναζεις και τους κοιλιακους τουλαχιστον μια φορα την βδομαδα γιατι και αυτοι ειναι μια ΜΥΙΚΗ ΟΜΑΔΑ!΄΄

Κοπέλα κ δεν θέλει να δει κοιλιακους; ηρωίδα:clap:κ έτσι να ναι πάλι δεν πιστεύω ότι η άμεση εξάσκηση κοιλιακών με βάρη είναι η πιο ασφαλής οδος. Αν στόχος είναι η ενδυνάμωση των κοιλιακών καλύτερα να κάνει καποια πολυαρθρική με ελαφριά βάρη

CapoFighter
29-04-12, 02:07
΄΄

Κοπέλα κ δεν θέλει να δει κοιλιακους; ηρωίδα:clap:κ έτσι να ναι πάλι δεν πιστεύω ότι η άμεση εξάσκηση κοιλιακών με βάρη είναι η πιο ασφαλής οδος. Αν στόχος είναι η ενδυνάμωση των κοιλιακών καλύτερα να κάνει καποια πολυαρθρική με ελαφριά βάρη

Εννοοντας παγκο με μπαρα?:green:

Για αυτο αλλωστε ειπαμε και για ασκησεις ισομετρικες ,αρσεις,etc... και οχι μονο με βαρη. Στην τελικη μπορει να κανει οτι θελει, οτι την πιανει πιο πολυ και ας ειναι και καμψεις δικεφαλων:green:....αν νιωθει τους κοιλιακους της να δουλευουν.:thumbup:

Galthazar
29-04-12, 09:17
οι κοιλιακοι πρεπει να λαμβανονται σαν μια μυικη ομαδα οπως οι υπολοιπες. γι αυτο ειναι καλο να γυμναζονται με προσθετα βαρη.
υπαρχουν ομως και καποιες καλες και δυσκολες ασκησεις που απαιτειται μοναχα το σωμα χωρις επιπροσθετα βαρη.
Ολες θα τις βρειτε εδω:
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=76:32-&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3

johny_8
29-04-12, 12:57
Εννοοντας παγκο με μπαρα?:green:

Για αυτο αλλωστε ειπαμε και για ασκησεις ισομετρικες ,αρσεις,etc... και οχι μονο με βαρη. Στην τελικη μπορει να κανει οτι θελει, οτι την πιανει πιο πολυ και ας ειναι και καμψεις δικεφαλων:green:....αν νιωθει τους κοιλιακους της να δουλευουν.:thumbup:

Η ενδυνμάμωση- που έχουμε σταθεί σε αυτό- των κοιλιακών μπορεί να γίνει πιο αποτελεσματικά με πολυαρθρική(καθίσματα,άρσεις όχι παγκο) συγκριτικά με ένα ροκάνισμα με βάρη.Τώρα για τη κοπέλα που ρώτησε προφανώς δεν τις λέω να κάνει άρσεις. Αλλά με καθίσματα με ένα βολικό βάρος πιστεύω θα είναι πιο αποτελεσματική. Μιλώντας για ενδυνάμωση πάντα.

CapoFighter
29-04-12, 13:05
Η ενδυνμάμωση- που έχουμε σταθεί σε αυτό- των κοιλιακών μπορεί να γίνει πιο αποτελεσματικά με πολυαρθρική(καθίσματα,άρσεις όχι παγκο) συγκριτικά με ένα ροκάνισμα με βάρη.Τώρα για τη κοπέλα που ρώτησε προφανώς δεν τις λέω να κάνει άρσεις. Αλλά με καθίσματα με ένα βολικό βάρος πιστεύω θα είναι πιο αποτελεσματική. Μιλώντας για ενδυνάμωση πάντα.

Ρε παιδια λετε για πολυαρθρικες και για την ενδυναμωση κοιλιακων . Φυσικα και γυμναζεις κοιλιακους κανοντας καθισματα και αρσεις αλλα ειναι σαν να λες μην γυμναζεις τρικεφαλα και να κανεις παγκο.(και μην πειτε οτι αλλο τα τρικεφαλα και αλλο οι κοιλιακοι γιατι και αυτοι μυες ειναι ,η αποψη μου). Οπως γυμναζεις τα τρικεφαλα σου σε καποια μερα τοτε τουλαχιστον μια φορα μπορεις να γυμναζεις τους κοιλιακους σου με βαρη κανοντας καμψεις και αρσεις και οτι αλλο θελει. Κακο δεν θα της κανει σιγουρα :thumbup::thumbup:

johny_8
29-04-12, 13:12
Ρε παιδια λετε για πολυαρθρικες και για την ενδυναμωση κοιλιακων . Φυσικα και γυμναζεις κοιλιακους κανοντας καθισματα και αρσεις αλλα ειναι σαν να λες μην γυμναζεις τρικεφαλα και να κανεις παγκο.(και μην πειτε οτι αλλο τα τρικεφαλα και αλλο οι κοιλιακοι γιατι και αυτοι μυες ειναι ,η αποψη μου). Οπως γυμναζεις τα τρικεφαλα σου σε καποια μερα τοτε τουλαχιστον μια φορα μπορεις να γυμναζεις τους κοιλιακους σου με βαρη κανοντας καμψεις και αρσεις και οτι αλλο θελει. Κακο δεν θα της κανει σιγουρα :thumbup::thumbup:


Δεν είπαμε να κάνει μόνό πολυαρθρικές. Εννοείται πώς θα κάνει και ξεχωριστά κοιλιακούς μια μέρα.Απλώς επειδή μείναμε στη ενδυνάμωση πιστεύω πως ένας που κάνει καθίσματα και άρσεις(π.χ powerlifter) θα έχει πιο δυνατούς-όχι γραμμωμένους- κοιλιακούς από ένα που κάνει ροκανίσματα με βάρη(fittness model).
Ας μείνουμε σε αυτό που είπες ότι κακό δεν θα της κάνει σίγουρα να δοκιμάσει πειραματιστεί. Νομίζω τις δώσαμε αρκετο feedback

dorita
29-04-12, 13:51
Ας μείνουμε σε αυτό που είπες ότι κακό δεν θα της κάνει σίγουρα να δοκιμάσει πειραματιστεί. Νομίζω τις δώσαμε αρκετο feedback

ναι παιδια...ευχαριστω!:toast:

Gianna
29-04-12, 21:09
einαι πολυ καλο - αν και προτιμω τα rest pause ...αλλα οχι σε ολο το προγραμμα στο τελευταιο σετ θα τα κανεις....:thumbup:

Αν έχω π.χ 3 σετ σε κάθε άσκηση, θα κάνω drop στο 2o - 3o και αν έχω 4 σετ 3ο -4ο;

Επίσης, όπως λέει και ο Devil, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να το κάνω με σοβαρά κιλά, οπότε ίσως να μην βγαίνει και τίποτα...Θα δω τι σοφίες θα μου γράψει ο coach

CapoFighter
29-04-12, 21:27
Αν έχω π.χ 3 σετ σε κάθε άσκηση, θα κάνω drop στο 2o - 3o και αν έχω 4 σετ 3ο -4ο;

Επίσης, όπως λέει και ο Devil, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να το κάνω με σοβαρά κιλά, οπότε ίσως να μην βγαίνει και τίποτα...Θα δω τι σοφίες θα μου γράψει ο coach

Κοιτα τα drop τα κανεις ή στο τελευταιο σεετ απο καθε ασκηση (πχ. αν εχεις 3 σετ τοτε στο 3ο , αν εχεις 4 σετ στο 4ο) ή στην τελευταια ασκηση ολου του προγραμματος σε ολα τα σετ(πχ. στην last ασκηση κανεις ολα τα σετ drop set). Αλλα και παλι αυτα ειναι στα χαρτια...δες πως σε βολευει εσενα και απο κει και περα αντιδρας αναλογα τι θελεις.

Αν εχεις 3 σετ και κανεις στο 2ο και στο 3ο σετ τοτε θα κουραστεις στο 2ο σετ και μετα ισως να μην βγαλεις το 3ο με τα ιδια ή και παραπανω κιλα. Επισης φαντασου να το κανεις στο 1ο σετ ...τοτε ειναι που ισως δεν μπορεις να βγαλεις τα επομενα. Για αυτο συνηθως προτιμουνε να κανουν σε καποιες ασκησεις το last σετ.:thumbup:

tyler_durden
29-04-12, 22:02
μια ερωτηση/ιδεα..σκεφτομαι να αλλαξω προγραμμα και να κανω το ακολουθο..
κυκλος Α:στηθος-τρικεφαλα,πλατη-δικεφαλα,ποδια-ωμοι..ολες οι ασκησεις 10αρια σετ.
κυκλος Β:ιδιος με Α αλλα αντι για 10αρια,4αρια..

5 προπονησεις την εβδομαδα,δε-τρι-τε-πα-σα,στυλ Α(δευ/τρ/τε)-Β(πα/σα/δευ)-Α-Β κ.ο.κ..

καθε γνωμη ευπροσδεκτη...

billys15
30-04-12, 02:41
Θελεις να δουλεψεις ψηλες/χαμηλες επαναληψεις δηλαδη.Καλο το σκεπτικο,αλλα ο προγραμματισμος μου φαινεται οτι δεν σε βοηθαει και πολυ.Δοκιμασε να κανεις ενα τυπικο split και ανα 2 βδομαδες αλλαζε επαναληψεις.

dorita
02-05-12, 16:45
υπαρχει καποια ασκηση που να πιανει στο εσωτερικο του στηθους;;;;;;

εμενα οι περισσοτερες με ποιανουν στο σημειο μπροστα στην μασχαλη που εννονει χερι στηθος(εχει φουσκωσει εκει..)\

RAMBO
02-05-12, 16:47
pek deck,πιεσεις αλτηρων με ενωμενους αλτηρες

dorita
02-05-12, 16:50
pek deck,πιεσεις αλτηρων με ενωμενους αλτηρες

τι εννοεις εδω;;

GeoDask
02-05-12, 16:50
υπαρχει καποια ασκηση που να πιανει στο εσωτερικο του στηθους;;;;;;

εμενα οι περισσοτερες με ποιανουν στο σημειο μπροστα στην μασχαλη που εννονει χερι στηθος(εχει φουσκωσει εκει..)\

Δοκίμασε πιο κλειστές λαβές.

RAMBO
02-05-12, 16:52
τι εννοεις εδω;;

οπως εισαι στον παγκο ξαπλωτη ειτε σε επικλεινη θεση ειτε οριζοντια εχεις τα χερια ευθεια πανω και τεντωμενα(οπως στην αρχη των πιεσεων)αλλα τα κατεβαζεις μεχρι το στηθος και παλι πανω χωρις να να ανοιξεις..κρατας τα βαρακια ενωμενα στην μεση

dorita
02-05-12, 16:52
εγω τωρα κανω

πιεσεις μπαρα ισιο, επικληνη , πιεσεις αλτηρων σε επικληνη , πουλοβερ...

geo.. θα το δοκιμασω αυτο που λες...;)

RAMBO
02-05-12, 16:54
γιατι εχεις 2 ασκησεις πιεσεων επικλεινη και δεν βαζεις ανοιγματα η το πεκ ντεκ?

dorita
02-05-12, 16:55
γιατι εχεις 2 ασκησεις πιεσεων επικλεινη και δεν βαζεις ανοιγματα η το πεκ ντεκ?

σορρυ λαθος.. με αλτηρες κανω ανοιγματα....

Luffy
04-05-12, 03:27
Καλησπερα κανω ενα προγραμμα 5 ημερων 1 μυικη ομαδα τη μερα εδω και 3 μηνες και θελω να κανω μια λιγο χαζη ερωτηση :P ειμαι εκτομωρφικος και εχω βαλει 8-9 κιλα με σωστη διατροφη αλλα δεν εχουν φανει σχεδον καθολου πανω μου πιστευω τα 2 να ειναι νερα ξερετε τι γινεται? σορρυ αν το ποσταρα σε λαθος μερος αλλα δεν ηξερα που να το ποσταρω.

s0k0s
04-05-12, 09:17
Καλησπερα κανω ενα προγραμμα 5 ημερων 1 μυικη ομαδα τη μερα εδω και 3 μηνες και θελω να κανω μια λιγο χαζη ερωτηση :P ειμαι εκτομωρφικος και εχω βαλει 8-9 κιλα με σωστη διατροφη αλλα δεν εχουν φανει σχεδον καθολου πανω μου πιστευω τα 2 να ειναι νερα ξερετε τι γινεται? σορρυ αν το ποσταρα σε λαθος μερος αλλα δεν ηξερα που να το ποσταρω.

Τι να πω μιπως λογο λιπους; αλλα κ παλι θα ειχες παρει... καμια φωτο δν εχει πως εισαι κ πως ησουν;

exkaliber
04-05-12, 17:47
τα Chin-ups τι διαφορα εχουν απο το μονοζυγο?

CapoFighter
04-05-12, 18:52
τα Chin-ups τι διαφορα εχουν απο το μονοζυγο?

To ιδιο πραγμα ειναι ... εκτος και αν εννοεις με αλλη λαβη?:unsure:
ή εκτος και αν εννοεις το μονοζυγο που κανουν τα μικρα παιδακια στα παρκακια που αλλαζουν χερι-χερι και προχωρανε?:green:

s0k0s
04-05-12, 19:02
Ναι και τα δυο για ανοιγμα πλατης ειναι..

johny_8
04-05-12, 23:36
τα Chin-ups τι διαφορα εχουν απο το μονοζυγο?

συνήθως chin ups λένε την κλιεστη ανάποδη λαβή στο μονόζυγο και pull ups την ανοιχτη