PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16

spartan77
04-05-12, 23:41
καμια διαφορα! το ιδιο ειναι

Silvester
05-05-12, 00:06
παιδια ποιες ασκησεις θα βοηθησουνε περισσοτερο γενικα για τριγωνισμα πλατης:;
Τροχαλιες οι κωπηλατικες;

johny_8
05-05-12, 00:14
ενα πρόγραμμα πρέπει να τις συνδυάζει και κωπηλατικές και τροχαλίας π.χ 2 τροχαλίες και 2 κωπηλατικες

tyler_durden
05-05-12, 10:34
παιδια ποιες ασκησεις θα βοηθησουνε περισσοτερο γενικα για τριγωνισμα πλατης:;
Τροχαλιες οι κωπηλατικες;
θεωρητικα οι τροχαλιες,αν και οι κωπηλατικες εχουν τα οφελη τους..πρακτικα ομως το cobra lat ειναι περισσοτερο θεμα γεννετικης..


το πεκ ντεκ?
το πεκ ντεκ καλο ειναι να το αποφευγετε..πολλης φορτος στο δελτοειδη για το τιποτα..

Galthazar
05-05-12, 10:44
το πεκ ντεκ καλο ειναι να το αποφευγετε..πολλης φορτος στο δελτοειδη για το τιποτα..

αρα και τα ανοιγματα δεν πρεπει να γινονται ε;

tyler_durden
05-05-12, 11:21
αρα και τα ανοιγματα δεν πρεπει να γινονται ε;

αν γινονται λαθος ναι..ουτε αυτα..δοκιμασε πους απς με κλιση..

Galthazar
05-05-12, 12:13
τα πους απς με κλιση αντικαθιστουν τις πιεσεις παγκου σε επικλινη. Οπως και το πεκ ντεκ αντικαθιστα τα ανοιγματα. Και οχι δεν επιβαρυνεται ο δελτοειδης οταν ξερεις πως εκτελουνται

exkaliber
05-05-12, 15:24
T78xCiw_R6g

αυτα ειναι τα τσιν απς
στο γυμ εχουμε το ιδιο χωρις την κλιση:green:,δλδ δυο σιδερα να προεξεχουν
και κανω αυτα αντι του μονοζυγου







ή εκτος και αν εννοεις το μονοζυγο που κανουν τα μικρα παιδακια στα παρκακια που αλλαζουν χερι-χερι και προχωρανε?:green:

τι μου θυμισες τωρα:green:

Galthazar
07-05-12, 11:22
τι μου θυμισες τωρα:green:

φουσκαλες;;:green:

CapoFighter
07-05-12, 11:38
φουσκαλες;;:green:

:bowdown::bowdown::bowdown:


τα πους απς με κλιση αντικαθιστουν τις πιεσεις παγκου σε επικλινη. Οπως και το πεκ ντεκ αντικαθιστα τα ανοιγματα. Και οχι δεν επιβαρυνεται ο δελτοειδης οταν ξερεις πως εκτελουνται

+1:thumbup: Ακριβως...αν κανουμε ολες τις ασκησεις λαθος κατι θα επιβαρυνουν οποτε δεν τις κανουμε?...:unsure:

s0k0s
07-05-12, 20:39
Για ποιο λογο ακουω οτι πρεπει να κανουμε το πολυ 4-5 φορες την βδομ.? αμα δηλαδη παμε 6-7? (φυσικα μιλαω για 1 μυικη ομαδα την βδομ.)

Galthazar
07-05-12, 21:37
αμα μπορεις και ξεκουραζεσαι αρκετα και οι ασκησεις της μια μερας δεν επηρεαζουν τις ασκησεις της επομενης καντο κανενα προβλημα..

s0k0s
07-05-12, 21:46
αμα μπορεις και ξεκουραζεσαι αρκετα και οι ασκησεις της μια μερας δεν επηρεαζουν τις ασκησεις της επομενης καντο κανενα προβλημα..

:thumbup:

1Στηθος
2Πλατη
3Τετρακεφαλο - Γαμπες
4Ωμους-Τραπεζ.
5Χερια
6Μοιραιο Δικεφαλο - Γαμπες
7Σβερκο - Πυχεις - Κοιλιακους.

destroyerody94
08-05-12, 00:28
αμα μπορεις και ξεκουραζεσαι αρκετα και οι ασκησεις της μια μερας δεν επηρεαζουν τις ασκησεις της επομενης καντο κανενα προβλημα..

Man το πρόβλημα, χωρίς να είναι βέβαια απόλυτο, είναι στο cns, και όχι στην μυική κούραση τόσο..
Αλλά και πάλι η ομοιόσταση κάνει τη δουλεία της..
Ουσιαστικά η μέρα που ποστάρεις Σωκράτη είναι σαν ξεκούραση η τελευταία

Galthazar
08-05-12, 00:56
αναλογα τι αλλο κανει ολη την μερα..

s0k0s
08-05-12, 08:13
αναλογα τι αλλο κανει ολη την μερα..

Κανα υπνο για 30λεπτα-1ωρα μετα την προπονηση. Και γενικα ξεκουραση στο σπιτι... (εξω βολτες και τετοια δεν υπαρχουν εκτος απο 1 φορα την βδομαδα και αυτο θα ειναι καμια μερα πριν κανω ποδια).

bab13
08-05-12, 17:35
4 η 5 μερες προπονισεις για γραμοσι ?

Silvester
08-05-12, 17:44
4 η 5 μερες προπονισεις για γραμοσι ?

Δεν εχει σημασια..οσες θες εσυ!
Η διατροφη εχει σημασια!

gamboa
08-05-12, 23:42
μπορειτε να μ πειτε πως να κατανειμω τισ μυικες μου ομαδες για 3 μερες προπονησης την εβδομαδα:;;;
μεχρι ποσες ασκησεις η καθε μερα και ποσα σετ..


ευχαριστω

beefmeup
08-05-12, 23:44
δεν ανοιγουμε θεματα με τετοιους τιτλους που δεν βγαζει ακρη ο αλλος...
μπορεις να ρωτησεις στις γενικες για προπονηση..

gamboa
08-05-12, 23:51
μπορειτε να μου πειτε πως να συνδιασω τισ μυικες ομαδες για τρεισ φορες τν εβδομαδα προπονηση;;;
ποσα σετ και ποσεσ ασκησεις καθε μερα..:;;


ευχαριστω

CapoFighter
09-05-12, 01:12
μπορειτε να μου πειτε πως να συνδιασω τισ μυικες ομαδες για τρεισ φορες τν εβδομαδα προπονηση;;;
ποσα σετ και ποσεσ ασκησεις καθε μερα..:;;


ευχαριστω

Υπαρχουν απειρες επιλογες... εσυ τι θελεις να κανεις? Αν μολις τωρα ξεκινας την γυμναστικη τοτε καλο ειναι να κανεις 3 φορες κυκλικο, αν θελεις να καψεις πιο πολλες θερμιδες τοτε παλι κυκλικο, θες δυναμη, θες ταχυτητα, θες αντοχη, θες ογκο?

s0k0s
09-05-12, 09:06
μπορειτε να μου πειτε πως να συνδιασω τισ μυικες ομαδες για τρεισ φορες τν εβδομαδα προπονηση;;;
ποσα σετ και ποσεσ ασκησεις καθε μερα..:;;


ευχαριστω

Στηθος Δικεφαλος
Πλατη Τρικεφαλος
Ωμους Ποδια

Εκτος αμα μπορεις για 4 φορες την βδομαδα κοιτα αυτο, http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3970-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B7

gamboa
10-05-12, 00:30
φιλε σ0κ0ς αυτο χρησιμοποιω και ειναι πολυ καλο..για τν ακριβεια θα ηθελα για ογκο...:):)

CapoFighter
10-05-12, 14:10
φιλε σ0κ0ς αυτο χρησιμοποιω και ειναι πολυ καλο..για τν ακριβεια θα ηθελα για ογκο...:):)

Ηλπιζα να μην απαντησεις αυτο μιας και θα σου παπαγαλιζα οτι ογκο θα αποκτησεις απο την διατροφη και απο δυνατη προπονηση...

Δεν υπαρχει μαγικος συνδυασμος που να σου λεει οτι αν κανεις στηθ-δικεφ...μπλα μπλα μπλα θα κανεις ογκο.

Δοκιμασε διαφορα προγραμματα και δες τι σου ταιριαζει!:thumbup:

johny_8
16-05-12, 22:16
στο πάγκο περισσότερο βάρος σηκώνεται όταν φέρνεται τους αγκώνες κοντά στο σώμα στο κατέβασμα ή όταν κάνετε το κλασσικό? με ανοιχτη λαβή πάντα

johny_8
18-05-12, 16:13
στο πάγκο περισσότερο βάρος σηκώνεται όταν φέρνεται τους αγκώνες κοντά στο σώμα στο κατέβασμα ή όταν κάνετε το κλασσικό? με ανοιχτη λαβή πάντα

καποια αποψη?

s0k0s
18-05-12, 16:22
Περισσοτερο βαρος οταν ειναι πιο κοντα στο σωμα τα χερια ναι. Αμα ειναι ανοιχτα ειναι πιο δυσκολο απλα..

bab13
18-05-12, 21:45
γεια σας παιδια μια ερωτηση ενα φιλαρακι με ειπε να βαλω σε μια μερα τα χερια και να κανω 4 ασκισεις ολες σουπερ σετ εσεις τι λετε ???

razor6
18-05-12, 23:21
παιδια θα ηθελα να με πειτε ασκησεις για να γεμισω το στηθος μου στο κεντρο.Δεν παω gym σπιτι εχω βαρακια.Αν μπορειτε ειμαι 17 χρονων 1,90 υψος 80 κιλα

s0k0s
18-05-12, 23:28
γεια σας παιδια μια ερωτηση ενα φιλαρακι με ειπε να βαλω σε μια μερα τα χερια και να κανω 4 ασκισεις ολες σουπερ σετ εσεις τι λετε ???

Υπερβολη φιλε μου...

bab13
18-05-12, 23:34
λες να τα κανω ασκισεις δικεφαλα 3 ασκισεις τρικεφαλα χωρις σουπερ σετ μεταξιτους σκετα δλδ?? η δικεφαλα ενα σουπερ σετ και μετα οταν ολοκλιροσο και της 3 ασκησεισ ποιανο τα τρικεφαλα με 1 συπερ σετ παλι ???

bab13
19-05-12, 01:06
η να κανω 3 ασκησεις δικεφαλα και 4 τρικεφαλα = 1ΑΣΚ δικεφαλα μονη της 2ΑΣΚ δικεφαλα μονη της 3ΑΣΚ δικφαλα με souper set με τρικεφαλα και εμετα μονες ασκισεις η υπολοιπες 3 στα τρικεφαλα. τι λες ??

billys15
19-05-12, 06:03
παιδια θα ηθελα να με πειτε ασκησεις για να γεμισω το στηθος μου στο κεντρο.Δεν παω gym σπιτι εχω βαρακια.Αν μπορειτε ειμαι 17 χρονων 1,90 υψος 80 κιλα

Δεν μπορεις να γεμισεις το στηθος σου μονο στο κεντρο,το γεματο εσωτερικο στηθος φαινεται μετα απο καποιον καιρο και αφου εχει μπει μαζα γενικα στον μυ.Ειδικα με ασκησεις στο σπιτι δεν μπορεις να κανεις κατι.

s0k0s
19-05-12, 14:06
η να κανω 3 ασκησεις δικεφαλα και 4 τρικεφαλα = 1ΑΣΚ δικεφαλα μονη της 2ΑΣΚ δικεφαλα μονη της 3ΑΣΚ δικφαλα με souper set με τρικεφαλα και εμετα μονες ασκισεις η υπολοιπες 3 στα τρικεφαλα. τι λες ??

Κανε απλα 3 ασκησεις δικεφαλο κ 3 τρικεφαλο ;)

razor6
19-05-12, 14:22
Δεν μπορεις να γεμισεις το στηθος σου μονο στο κεντρο,το γεματο εσωτερικο στηθος φαινεται μετα απο καποιον καιρο και αφου εχει μπει μαζα γενικα στον μυ.Ειδικα με ασκησεις στο σπιτι δεν μπορεις να κανεις κατι.

Εχω 2 12κιλα βαρακια κ μπορω και κανω παγκο στο σπιτι.Απλα ειχα ακουσει πως οταν κανεις πιο κλειστα τα χερια γεμιζει πιο πολυ το εσωτερικο.Αληθευει?

bab13
20-05-12, 01:01
οκ αδερφε ευχαριστω για της συμβουλες !

bab13
20-05-12, 01:03
για τρικεφαλο στο διζυγο παμε τερμα μπροστα ?

deluxe
20-05-12, 01:46
Στην ορθια κωπηλατικη για πλαγιους ωμους, εχετε ανοικτη ή κλειστη λαβη;

Στις πλαγιες εκτασεις ωμων με αλτηρες, σκυβετε ελαφρως ή οχι; Σηκωνετε τους αλτηρες με τεντωμενα τα χερια ή ελαφρως λυγισμενα; Λειτουργουν και οι δυο τροποι εξισου;

CapoFighter
20-05-12, 01:51
για τρικεφαλο στο διζυγο παμε τερμα μπροστα ?
Αν εννοεις το σωμα τοτε οχι.Κολωνα πρεπει να στεκεσαι οταν κανεις βυθισεις για τρικεφαλο

Στην ορθια κωπηλατικη για πλαγιους ωμους, εχετε ανοικτη ή κλειστη λαβη;

Στις πλαγιες εκτασεις ωμων με αλτηρες, σκυβετε ελαφρως ή οχι; Σηκωνετε τους αλτηρες με τεντωμενα τα χερια ή ελαφρως λυγισμενα; Λειτουργουν και οι δυο τροποι εξισου;

Για πλαγιους ωμους ειναι ανοιχτη λαβη.
Δεν πρεπει να σκυβουμε στις πλαγιες εκτασεις. Ελαφρως λυγισμενα...Αν εχεις τεντωμενα τα χερια νιωθεις να ζοριζεται και ο πηχης...

giorgos3357
20-05-12, 11:21
παιδια ειμαι καινουργιος σε αυτο το site και θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε προγραμματα γυμναστικης για ογκο και δυναμης!!!!!!!

bab13
20-05-12, 12:07
ναι αυτο ρωτησα υχαριστω. αρα πρεπει να εχω τερμα ισιο το σομα

fastmanakos
20-05-12, 19:05
Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Κάνω καθημερινά βάρη (αλτήρες μόνο έχω περίπου 10-10.5 κιλά) 1η μέρα δικέφαλα-τρικέφαλα (απο 3-4 ασκήσεις των 3 σέτ το καθένα) 2η μέρα στήθος (5 ασκήσεις των 3 σέτ) 3η μέρα πλάτη-ώμους (5 ασκήσεις συνολικά) καθώς και την κάθε μέρα πρίν την γυμναστική με τους αλτήρες κάνω 3χ8 με ανοιχτή λαβή μονόζυγο και 3χ8 με κλειστή και στο τέλος απ τα βάρη κάνω λίγη αερόβια με κοιλιακούς-ραχιαίους-κάμψεις. Δηλαδή στην βδομάδα το κάνω 3 μέρες έτσι 1 μέρα μόνο μονόζυγο και αερόβια κοιλιακούς κλπ και άλλες 3 μέρες ξανα αυτά. Μήπως θα έβλεπα καλύτερα αποτελέσματα αν άφηνα μια μέρα κενό δηλ ουσιαστικά στις 7 μέρες της εβδομάδας έκανα απλά πχ δευτέρα δικέφαλα τρικέφαλα-τετάρτη στήθος-παρασκεύη ώμους-πλάτη και σάββατο αερόβια μονόζυγο και μετά απο δευτέρα πάλι;Επειδή παίρνω και πρωτείνη μετά την προπόνηση εάν έτσι είναι καλύτερα (4 φορές την βδομάδα) πρωτείνη να παίρνω και τις ενδιάμεσες μέρες ή τσού;Μήπως έχω πέσει θύμα υπερπροπόνησης;

ΥΓ: το κάνω κανα 4μηνο αυτό το πράγμα βέβαια αρκετές φορές έχει τύχει κ έχω κάνει 5-6 φορές την βδομάδα είτε επειδή βαριόμουν είτε επειδή κάτι έτυχε κλπ.

ΥΓ2: Διάβασα ότι άμα αφήνεις 1-2 μέρες να ξεκουραστεί ο μύς γενικότερα μετά τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα ωστόσο η απορία μου είναι πχ στο πρόγραμμα που γράφω παραπάνω αφού κάνω δικέφαλα-τρικέφαλα για να ξαναγυμνάσω τους συγκεκριμένους μύες περνάνε συνολικά 4 μέρες οπότε δεν ξεκουράζονται; Ή μήπως επειδή (φαντάζομαι) τους χρησιμοποιώ αναγκαστικά και τις υπόλοιπες μέρες στις άλλες μυικές ασκήσεις δεν ξεκουράζονται και άρα δεν έχω τόσο καλά αποτελέσματα όσο αν άφηνα μέρες κενό; Γενικότερα πάντως απο τα αποτελέσματα στο σώμα μου δεν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος παρόλο που φίλοι κλπ μου λένε ότι τους φαίνονται πολύ μεγάλες διαφορές.Εμένα δεν μου φαίνονται τόσο μεγάλες αναλογικά πάντα με τον ιδρώτα που χύνω κάθε μέρα.

giorgosss
21-05-12, 10:14
πως σας φαινετε στομπρογραμμα γραμμωσης να εχει τη μερα του στηθους με τα δικεφαλλα , superset αναμεσα στα σετ του στηθους 1 σετ δικεφαλλα , και αντιστοιχα στην πλατη με τρικεφαλλα ??? :unsure:

Konstantinos!
21-05-12, 12:09
πως σας φαινετε στομπρογραμμα γραμμωσης να εχει τη μερα του στηθους με τα δικεφαλλα , superset αναμεσα στα σετ του στηθους 1 σετ δικεφαλλα , και αντιστοιχα στην πλατη με τρικεφαλλα ??? :unsure:


Δε νομίζω να σε βοηθήσει κάπου αυτό που λες. Γράμμωση = διατροφή, αερόβια . Το πρόγραμμα παραμένει ίδιο...


Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Κάνω καθημερινά βάρη (αλτήρες μόνο έχω περίπου 10-10.5 κιλά) 1η μέρα δικέφαλα-τρικέφαλα (απο 3-4 ασκήσεις των 3 σέτ το καθένα) 2η μέρα στήθος (5 ασκήσεις των 3 σέτ) 3η μέρα πλάτη-ώμους (5 ασκήσεις συνολικά) καθώς και την κάθε μέρα πρίν την γυμναστική με τους αλτήρες κάνω 3χ8 με ανοιχτή λαβή μονόζυγο και 3χ8 με κλειστή και στο τέλος απ τα βάρη κάνω λίγη αερόβια με κοιλιακούς-ραχιαίους-κάμψεις. Δηλαδή στην βδομάδα το κάνω 3 μέρες έτσι 1 μέρα μόνο μονόζυγο και αερόβια κοιλιακούς κλπ και άλλες 3 μέρες ξανα αυτά. Μήπως θα έβλεπα καλύτερα αποτελέσματα αν άφηνα μια μέρα κενό δηλ ουσιαστικά στις 7 μέρες της εβδομάδας έκανα απλά πχ δευτέρα δικέφαλα τρικέφαλα-τετάρτη στήθος-παρασκεύη ώμους-πλάτη και σάββατο αερόβια μονόζυγο και μετά απο δευτέρα πάλι;Επειδή παίρνω και πρωτείνη μετά την προπόνηση εάν έτσι είναι καλύτερα (4 φορές την βδομάδα) πρωτείνη να παίρνω και τις ενδιάμεσες μέρες ή τσού;Μήπως έχω πέσει θύμα υπερπροπόνησης;

ΥΓ: το κάνω κανα 4μηνο αυτό το πράγμα βέβαια αρκετές φορές έχει τύχει κ έχω κάνει 5-6 φορές την βδομάδα είτε επειδή βαριόμουν είτε επειδή κάτι έτυχε κλπ.

ΥΓ2: Διάβασα ότι άμα αφήνεις 1-2 μέρες να ξεκουραστεί ο μύς γενικότερα μετά τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα ωστόσο η απορία μου είναι πχ στο πρόγραμμα που γράφω παραπάνω αφού κάνω δικέφαλα-τρικέφαλα για να ξαναγυμνάσω τους συγκεκριμένους μύες περνάνε συνολικά 4 μέρες οπότε δεν ξεκουράζονται; Ή μήπως επειδή (φαντάζομαι) τους χρησιμοποιώ αναγκαστικά και τις υπόλοιπες μέρες στις άλλες μυικές ασκήσεις δεν ξεκουράζονται και άρα δεν έχω τόσο καλά αποτελέσματα όσο αν άφηνα μέρες κενό; Γενικότερα πάντως απο τα αποτελέσματα στο σώμα μου δεν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος παρόλο που φίλοι κλπ μου λένε ότι τους φαίνονται πολύ μεγάλες διαφορές.Εμένα δεν μου φαίνονται τόσο μεγάλες αναλογικά πάντα με τον ιδρώτα που χύνω κάθε μέρα.

Μυικά το σώμα ίσως ξεκουράζεται αλλά το νευρικό σου σύστημα συνεχίζει να καταπονείται από την παρατεταμένη προπόνηση. Πέρα από αυτό για καλά αποτελέσματα θέλει πολύ καλή διατροφή. Τα βάρη δεν είναι υπόθεση λίγων μηνών. Πολλοί ασχολούνται πάνω από δεκαετία και ακόμα δεν έχουν τα αποτελέσματα που θα περίμεναν. Οπότε υπομονή, σωστή διατροφή και καλή γυμναστική. Θα σε ανταμείψουν όλα εξίσου.

deluxe
21-05-12, 23:26
Στα καθισματα στο smith, βαζουμε τα ποδια πιο μπροστα απο το υπολοιπο σωμα; Τοσο καιρο το εκανα αλλιως, αλλα με διορθωσε ενας τυπας στο γυμναστηριο. Τι παιζει;

s0k0s
21-05-12, 23:29
Στα καθισματα στο smith, βαζουμε τα ποδια πιο μπροστα απο το υπολοιπο σωμα; Τοσο καιρο το εκανα αλλιως, αλλα με διορθωσε ενας τυπας στο γυμναστηριο. Τι παιζει;

Οσο πιο μπροστα νομιζω τοσο πιο μοιραιο δικεφαλο γλουτους και ποπο :P δινουμε εμφαση (νομιζω).

s0k0s
21-05-12, 23:36
Το θεμα μου ειναι τα ποδια κυριως, εκει ειμαι πισω. Για καλυτερο αιματωμα και να δωσω στοχο σε μια προπονηση σε μια μυικη ομαδα σκεφτομαι να αλλαξω το προγραμμα να χωρισω τα ποδια, τι θα λεγατε; το προγραμμα μου ειναι ετσι:
Δευτερα ωμοι τρικεφαλος
Τριτη ποδια
Τεταρτη κοιλιακους ραχιαιους ή καμια φορα ξεκουραση
Πεμπτη στηθος
Παρασκευη πλατη δικεφαλο
Σαββατο γαμπες
κυριακη ξεκουραση

Και λεω ετσι ->

Δευτερα ωμοι τρικεφαλος
Τριτη τετρακεφαλο γαμπες
Τεταρτη κοιλιακους ραχιαιους ή καμια φορα ξεκουραση
Πεμπτη στηθος
Παρασκευη πλατη δικεφαλο
Σαββατο μοιραιο δικ. γαμπες
κυριακη ξεκουραση

CapoFighter
22-05-12, 00:29
Και λεω ετσι ->

Δευτερα ωμοι τρικεφαλος
Τριτη τετρακεφαλο γαμπες
Τεταρτη κοιλιακους ραχιαιους ή καμια φορα ξεκουραση
Πεμπτη στηθος
Παρασκευη πλατη δικεφαλο
Σαββατο μοιραιο δικ. γαμπες
κυριακη ξεκουραση

Αν την Παρασκευη κανεις αρσεις θανατου τοτε ΙΣΩΣ να εισαι πιασμενος την αλλη μερα στα ποδια οποτε να μην μπορεις να βγαλεις τα μοιριαια δικεφαλα. Αλλιως κομπλε το βλεπω το προγραμμα...

s0k0s
22-05-12, 00:31
Αν την Παρασκευη κανεις αρσεις θανατου τοτε ΙΣΩΣ να εισαι πιασμενος την αλλη μερα στα ποδια οποτε να μην μπορεις να βγαλεις τα μοιριαια δικεφαλα. Αλλιως κομπλε το βλεπω το προγραμμα...


Οχι δεν κανω κανω του Κυριου Τριανταφυλλου το προγραμμα με λιγες αλλαγες μονο στις μερες. Το κανω ετσι το προγραμμα μπας και δω πιο καλα αποτελεσματα απο το προηγουμενο. Θα περιμενω και αλλες γνωμες, ευχαριστω παντως.!

deluxe
22-05-12, 00:43
Οσο πιο μπροστα νομιζω τοσο πιο μοιραιο δικεφαλο γλουτους και ποπο :P δινουμε εμφαση (νομιζω).Και τι γινεται με τα τετρακεφαλα ομως;

CapoFighter
22-05-12, 01:02
Και τι γινεται με τα τετρακεφαλα ομως;

Οπως και να εχει προσοχη στα γονατα(να μην φευγουν πιο μπροστα απο τις μυτες των ποδιων)...Αρα αν βαλεις τα ποδια πολυ πισω τοτε κινδυνευουν τα γονατα σου- Αν βαλεις τα ποδια πολυ μπροστα πιανει αρκετα τον γλουτο. Αποτελεσμα? Κανε αυτην την ασκηση για γλουτο...μην την κανεις για τετρακεφαλα. Τα squat ειναι χιλιες φορες καλυτερα!:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
22-05-12, 01:46
Οχι δεν κανω κανω του Κυριου Τριανταφυλλου το προγραμμα με λιγες αλλαγες μονο στις μερες. Το κανω ετσι το προγραμμα μπας και δω πιο καλα αποτελεσματα απο το προηγουμενο. Θα περιμενω και αλλες γνωμες, ευχαριστω παντως.!



Δευτερα ωμοι τρικεφαλος
Τριτη τετρακεφαλο γαμπες
Τεταρτη κοιλιακους ραχιαιους ή καμια φορα ξεκουραση
Πεμπτη στηθος
Παρασκευη πλατη δικεφαλο
Σαββατο μοιραιο δικ. γαμπες
κυριακη ξεκουραση

αυτό δεν νομίζω να έχει να σου δώσει κατι παραπάνω απο οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα άλλωστε δεν εξαρτάτε ενα πρόγραμμα απο την σειρα και την επιλογή ασκήσεων μόνο αλλα απο το πόσο τα δίνει όλα κάποιος στην προπόνηση .

όλα λιγο πολύ δουλεύουν και με την τσάπα να τσαπίσεις τον μπαξε θα πιαστείς αλλα δεν σημαίνει θα γυμναστεί κάποιος και θα φτιάξει μύς , αυτο το πρόγραμμα γίνετε και έτσι αλλα εγω ποτε δεν θα έβαζα ξεχωριστα τα πόδια , δουλεύουν καλύτερα και για τις αρθρώσεις των γονάτων να γίνονται στην ίδια μερα μηριαίοι και τετρακέφαλοι.

επίσης στο χακ επειδη είναι επικίνδυνο για τα γόνατα τα πέλματα να πατάνε όσο το δυνατόν πιο ψηλά στην πλατφόρμα , ώστε τα γόνατα να μην εξέχουν των δακτύλων

deluxe
22-05-12, 02:35
Οπως και να εχει προσοχη στα γονατα(να μην φευγουν πιο μπροστα απο τις μυτες των ποδιων)...Αρα αν βαλεις τα ποδια πολυ πισω τοτε κινδυνευουν τα γονατα σου- Αν βαλεις τα ποδια πολυ μπροστα πιανει αρκετα τον γλουτο. Αποτελεσμα? Κανε αυτην την ασκηση για γλουτο...μην την κανεις για τετρακεφαλα. Τα squat ειναι χιλιες φορες καλυτερα!:thumbup:Squat δε μπορω να κανω, γιατι δεν υπαρχουν βασεις για την μπαρα, ωστε να την παιρνω. Εχω παει σε 4 διαφορετικα γυμναστηρια τοσα χρονια και πουθενα δεν εχω δει βασεις. Ολοι squat στο smith κανουν ή πρεσσα. Τοσα χρονια την κανω με τα ποδια πισω και δεν εχω καποιο προβλημα. Βασικα οταν λεω πισω, εννοω στην ιδια ευθεια με το σωμα.

tyler_durden
22-05-12, 08:00
Στα καθισματα στο smith, βαζουμε τα ποδια πιο μπροστα απο το υπολοιπο σωμα; Τοσο καιρο το εκανα αλλιως, αλλα με διορθωσε ενας τυπας στο γυμναστηριο. Τι παιζει;


ισχυει..στη σμιθ η μπαρα ειναι καρφωμενη σε ενα σημειο,το μονο που κανει ειναι να ανεβοκατεβαινει οριζοντια..επιβαρυνει πολυ τα γονατα σου αν δε βαλεις τα ποδια σου πιο μπροστα απο το σωμα..δες εδω

http://www.youtube.com/watch?v=AHnX-aimA4E&feature=relmfu
γενικα παντως προτιμα τα ελευθερα..

s0k0s
22-05-12, 08:51
αυτό δεν νομίζω να έχει να σου δώσει κατι παραπάνω απο οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα άλλωστε δεν εξαρτάτε ενα πρόγραμμα απο την σειρα και την επιλογή ασκήσεων μόνο αλλα απο το πόσο τα δίνει όλα κάποιος στην προπόνηση .

όλα λιγο πολύ δουλεύουν και με την τσάπα να τσαπίσεις τον μπαξε θα πιαστείς αλλα δεν σημαίνει θα γυμναστεί κάποιος και θα φτιάξει μύς , αυτο το πρόγραμμα γίνετε και έτσι αλλα εγω ποτε δεν θα έβαζα ξεχωριστα τα πόδια , δουλεύουν καλύτερα και για τις αρθρώσεις των γονάτων να γίνονται στην ίδια μερα μηριαίοι και τετρακέφαλοι.

επίσης στο χακ επειδη είναι επικίνδυνο για τα γόνατα τα πέλματα να πατάνε όσο το δυνατόν πιο ψηλά στην πλατφόρμα , ώστε τα γόνατα να μην εξέχουν των δακτύλων

Μαλιστα, ευχαριστω πολυ κυριε Ηλια. :toast:

deluxe
22-05-12, 19:25
ισχυει..στη σμιθ η μπαρα ειναι καρφωμενη σε ενα σημειο,το μονο που κανει ειναι να ανεβοκατεβαινει οριζοντια..επιβαρυνει πολυ τα γονατα σου αν δε βαλεις τα ποδια σου πιο μπροστα απο το σωμα..δες εδω

http://www.youtube.com/watch?v=AHnX-aimA4E&feature=relmfu
γενικα παντως προτιμα τα ελευθερα..Ακουω συνεχεια για ελευθερα, αλλα τοσα χρονια δε βλεπω κανεναν να κανει. Πως ακριβως σηκωνετε τη μπαρα μεχρι πανω για να την βαλετε πισω στον αυχενα; Υπαρχουν ειδικες βασεις;

Konstantinos!
22-05-12, 19:36
Ακουω συνεχεια για ελευθερα, αλλα τοσα χρονια δε βλεπω κανεναν να κανει. Πως ακριβως σηκωνετε τη μπαρα μεχρι πανω για να την βαλετε πισω στον αυχενα; Υπαρχουν ειδικες βασεις;


Υπάρχει το Squat rack ή ελληνιστί κλουβί , όπου υπάρχουν βάσεις στις οποίες στηρίζεται η μπάρα σε διάφορα επίπεδο, ανάλογα το ύψος του αθλούμενου. Τη μπάρα την τοποθετείς λίγο κάτω από τον αυχένα (κλασικά όπως στο σμιθ) την ξεκολλάς...και ξεκινάς. Μετά την επιστρέφεις στη θέση της...απλο.

Απλά πρέπει να προσέχεις μη βάλεις πολλά κιλά και κατέβεις και δεν ξανασηκωθείς ποτέ :green:

tyler_durden
22-05-12, 20:57
Ακουω συνεχεια για ελευθερα, αλλα τοσα χρονια δε βλεπω κανεναν να κανει. Πως ακριβως σηκωνετε τη μπαρα μεχρι πανω για να την βαλετε πισω στον αυχενα; Υπαρχουν ειδικες βασεις;

χωρις ρακ δε γινονται ελευθερα

johny_8
22-05-12, 21:11
Ακουω συνεχεια για ελευθερα, αλλα τοσα χρονια δε βλεπω κανεναν να κανει. Πως ακριβως σηκωνετε τη μπαρα μεχρι πανω για να την βαλετε πισω στον αυχενα; Υπαρχουν ειδικες βασεις;

μου φαίνετε περίεργο 4 τζυμ χωρίς σκουατ ρακ? κ δεν τους κράζετε? Μείνε στη σμιθ. ή κάνε zercher squat(πλάκα κάνω για το τελευταίο μη το δοκιμάσεις:green:)

GeoDask
22-05-12, 21:18
μου φαίνετε περίεργο 4 τζυμ χωρίς σκουατ ρακ? κ δεν τους κράζετε? Μείνε στη σμιθ. ή κάνε zercher squat(πλάκα κάνω για το τελευταίο μη το δοκιμάσεις:green:)

Τους κράζουμε !!

Απλά συμβιβάζεσαι μετά ότι θα φτιάξεις πόδια και χωρίς σκουάτ !!!

giorgosss
23-05-12, 10:45
Να ρωτησω αυτο για να το ξεκαθαρησω γιατι στο gym ο καθενας μου λεει οτι ναναι , στην αεροβικη καιμε λιπος , καιμε ομως και μυικη μαζα ? και αν ναι σε τι αναλογια με το λιπος ? :unsure:

CapoFighter
23-05-12, 10:48
Να ρωτησω αυτο για να το ξεκαθαρησω γιατι στο gym ο καθενας μου λεει οτι ναναι , στην αεροβικη καιμε λιπος , καιμε ομως και μυικη μαζα ? και αν ναι σε τι αναλογια με το λιπος ? :unsure:

3,5 προς 1

polo0
23-05-12, 11:44
καλημερα :)
τν τριτη εκανα στηθος και δικεφαλο και εχω και ενα ελαφρυ dom στους τρικεφαλους,την πεμπτη ομως εχω πλατη τρικεφαλο,να κανω τρικεφαλο?αν εχω παλι dom να κανω?:P

Silvester
23-05-12, 11:49
καλημερα :)
τν τριτη εκανα στηθος και δικεφαλο και εχω και ενα ελαφρυ dom στους τρικεφαλους,την πεμπτη ομως εχω πλατη τρικεφαλο,να κανω τρικεφαλο?αν εχω παλι dom να κανω?:P

Κανεις 2 φορες την εβδομαδα καθε μυικη ομαδα:;
Λαθος
Κανε μια φορα

polo0
23-05-12, 15:10
Κανεις 2 φορες την εβδομαδα καθε μυικη ομαδα:;
Λαθος
Κανε μια φορα

μια φορα κανωω φυσικα...! :)
στηθος-δικεφαλο
πλατη-τρικεφαλο
ωμοι-τραπεζοειδης
ποδια! απλα εκανα στηθος και δηκεφαλο χθες τν τριτη και πιαστηκα σμρα και στους τρικεφαλους εκτος το στηθος και τους δικεφαλους!αλλα δν ξερω αν πρεπει να κανω αυριο πλατη και τρικεφαλους επειδη ειμαι ιδη πιασμενος στους τρικεφαλους..να κανω λες?:P αλλα ειναι λιγο το πιασιμο!

exkaliber
23-05-12, 17:35
εγω πλατη την εβαζα μονη της
και τρικεφαλο με τους ωμους

Metropontix
23-05-12, 21:53
Μπορώ να ρωτήσω αν είσαι συνεπής από τον Σεπτέμβριο ως σήμερα μπορείς να κάνεις αποχή 1.5-2 εβδομάδων ή θα χάσεις όλη την δουλειά που έχεις κάνει;

Βασικά είχα κάποιους πόνους στο σώμα και έσκασε και ο φρονιμήτης και έχω βγάλσιμο την δευτέρα και επειδή αυτήν την βδομάδα από τους πόνους κοιμήθηκα 3ωρα δεν πήγα τζιμ όπως φαντάζομαι και την μισή επόμενη. :ο Κάνω όμως κανονικά αερόβια και διατροφή. Τι λέτε; :welcome:

polo0
23-05-12, 22:02
εγω πλατη την εβαζα μονη της
και τρικεφαλο με τους ωμους

δηλαδη
στηθος δικεφαλο
πλατη
ωμους τρικεφαλο τραπεζοειδης
ποδια?
ωραια και εγω ετσι θα το κανω,αλλα τωρα να το βγαλω ετσι καποια βδομαδα που ειναι..να κανω αυριο και τρικεφαλο η μπα?:P

giorgos3357
24-05-12, 01:11
Γειά σας παιδιά είμαι καινούργιος στό φόρουμ καί θέλω άν μπορείτε νά μού πρωτεινετε προγράμματα γιά όγκο καί δύναμης,
μέ απασχολεί εδώ καί καιρό αυτό τό θέμα καί θά ήθελα από εσάς γνώμες γιατί από ότι είδα σε άλλα σχόλια προτείνετε καλές ιδέες

billys15
24-05-12, 01:30
Μπορώ να ρωτήσω αν είσαι συνεπής από τον Σεπτέμβριο ως σήμερα μπορείς να κάνεις αποχή 1.5-2 εβδομάδων ή θα χάσεις όλη την δουλειά που έχεις κάνει;

Βασικά είχα κάποιους πόνους στο σώμα και έσκασε και ο φρονιμήτης και έχω βγάλσιμο την δευτέρα και επειδή αυτήν την βδομάδα από τους πόνους κοιμήθηκα 3ωρα δεν πήγα τζιμ όπως φαντάζομαι και την μισή επόμενη. :ο Κάνω όμως κανονικά αερόβια και διατροφή. Τι λέτε; :welcome:

Δεν χανεις ολη την δουλεια οχι,μην σε αγχωνει τοσο.Αφου κανεις και προσεγμενη διατροφη εισαι ΟΚ.

Περαστικα σου παντως! :)

Γιωργο εχει παρα πολλα αρθρα το forum για να δεις προγραμμα προπονησης και διατροφης ;)

giorgosss
24-05-12, 13:10
οταν παιζω την ιδια μερα στηθος δικεφαλλα , ξεκιναω με στηθος και στην συνεχεια οταν ξεκιναω τα δικεφαλλα , μεχρι να τα τελειωσω το στηθος εχει ξεπρηστει λιγο... ειναι σωστο αυτο ?

procop
24-05-12, 14:12
μια ερωτηση απο ενα φιλο μου,
ενω ειναι πολυ δυνατος,1,80 84 κιλα, παγκο 110,κωπηλατικη ελευθερη 100 κιλα,δικεφαλα 50 κιλα 8 επαναλ,μπροστολαιμιες κανει με 100 κιλα,δεν μπορει να κανει πανω απο 6 μονοζυγο,και ρωταει τι μπορει να φταει?απαντηση δεν μπορω να του δωσω,καποια ιδεα?

johny_8
24-05-12, 14:20
οταν παιζω την ιδια μερα στηθος δικεφαλλα , ξεκιναω με στηθος και στην συνεχεια οταν ξεκιναω τα δικεφαλλα , μεχρι να τα τελειωσω το στηθος εχει ξεπρηστει λιγο... ειναι σωστο αυτο ?

απολυτα. πρηξιμο είναι φευγει

johny_8
24-05-12, 14:24
μια ερωτηση απο ενα φιλο μου,
ενω ειναι πολυ δυνατος,1,80 84 κιλα, παγκο 110,κωπηλατικη ελευθερη 100 κιλα,δικεφαλα 50 κιλα 8 επαναλ,μπροστολαιμιες κανει με 100 κιλα,δεν μπορει να κανει πανω απο 6 μονοζυγο,και ρωταει τι μπορει να φταει?απαντηση δεν μπορω να του δωσω,καποια ιδεα?

ακριβής εξήγηση δεν μπρορώ ν σου πω. Αλλά να του πεις ότι είναι λογικό και πολύ το παθαίνουν. Πολύ βάζουν τέρμα τη τροχαλία και μονόζυγο μπουφ τίποτα. Κ πολλοί αρχάριοι μπορεί να κάνουν πολλές επαναλήψεις στο μονόζυγό αλλα στην τροχαλία να μην μπορούν . Το μόνο πες του να προσέχει να μη τραβάει μόνο με τα χέρια. Είναι διαφορετική η κινησιολογία

procop
24-05-12, 14:37
ακριβής εξήγηση δεν μπρορώ ν σου πω. Αλλά να του πεις ότι είναι λογικό και πολύ το παθαίνουν. Πολύ βάζουν τέρμα τη τροχαλία και μονόζυγο μπουφ τίποτα. Κ πολλοί αρχάριοι μπορεί να κάνουν πολλές επαναλήψεις στο μονόζυγό αλλα στην τροχαλία να μην μπορούν . Το μόνο πες του να προσέχει να μη τραβάει μόνο με τα χέρια. Είναι διαφορετική η κινησιολογία
:thumbup:
αν καποιος μπορει να δωσει καποια πιο συγκεκριμενη απαντηση θα βοηθησει!

Metropontix
24-05-12, 22:34
Δεν χανεις ολη την δουλεια οχι,μην σε αγχωνει τοσο.Αφου κανεις και προσεγμενη διατροφη εισαι ΟΚ.

Περαστικα σου παντως! :)

Γιωργο εχει παρα πολλα αρθρα το forum για να δεις προγραμμα προπονησης και διατροφης ;)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ billy. Να είσαι καλά!!! :bowdown:

Gianna
24-05-12, 23:10
εγω πλατη την εβαζα μονη της
και τρικεφαλο με τους ωμους

Σήμερα αυτό σκεφτόμουν να ξεκινήσω:green: Δηλ. εδώ και 2 εβδομάδες έχω σπάσει το Πόδια - ώμοι (με περισσότερες ασκήσεις στο καθένα) σε Τρίτη: πόδια και Τετάρτη: Ώμοι - κοιλιακοί. Επειδή ώμους πάω καλά και πλάτη θέλω να δώσω μεγαλύτερη βάση, σκεφτόμουν ότι είναι ΄λίγο χαζό να χω τους ώμους μόνους τους, οπότε από βδομάδα θα τους... στείλω να παίζουν με τα τρικέφαλα τα Σάββατα και η πλάτη θα είναι κυρία, μόνη της με κοιλιακούς Τετάρτη;)

giorgos3357
25-05-12, 13:00
Δεν χανεις ολη την δουλεια οχι,μην σε αγχωνει τοσο.Αφου κανεις και προσεγμενη διατροφη εισαι ΟΚ.

Περαστικα σου παντως! :)

Γιωργο εχει παρα πολλα αρθρα το forum για να δεις προγραμμα προπονησης και διατροφης ;)

ναι ξερω αλλα ομως εχει πολλα προγραμματα στο φορουμ απο διαφορους που τα συνηστουν, αλλα εσεις ως εμπειροι θελω να μου διξετε ενα που πιστευετε οτι ειναι καλο :-)

GeoDask
25-05-12, 13:20
Σήμερα αυτό σκεφτόμουν να ξεκινήσω:green: Δηλ. εδώ και 2 εβδομάδες έχω σπάσει το Πόδια - ώμοι (με περισσότερες ασκήσεις στο καθένα) σε Τρίτη: πόδια και Τετάρτη: Ώμοι - κοιλιακοί. Επειδή ώμους πάω καλά και πλάτη θέλω να δώσω μεγαλύτερη βάση, σκεφτόμουν ότι είναι ΄λίγο χαζό να χω τους ώμους μόνους τους, οπότε από βδομάδα θα τους... στείλω να παίζουν με τα τρικέφαλα τα Σάββατα και η πλάτη θα είναι κυρία, μόνη της με κοιλιακούς Τετάρτη;)

:bowdown:

jim-jimakos
25-05-12, 14:32
1 ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί...

στις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα σε μαξιλάρι.. ποιά είναι η διαφορά στην λαβή?? δλδ ανοιχτή ή κλειστή...
έχω ακούσει διάφορα.. ότι ανάλογα με την θέση της λαβής πετυχαίνεις : "γέμισα", "κορύφωση", "έξω μέρος", "γράμμωση" :???:

Silvester
25-05-12, 14:45
Παιδια πως λεγονται οι καμψεις δικεφαλων με αλτηρα στο μαξιλαρι;;

magavaTOUT
25-05-12, 15:24
preacher curls

Silvester
25-05-12, 15:34
preacher curls

:bowdown:

bab13
25-05-12, 15:41
ΣΤΗ8ΟΣ

1) ισιος παγκος με αλτηρες 3χ10
2) επιλινις παγκος με αλτηρες 3χ10
3) ανοιγματα σε ισιο παγκο 3χ12
4) βι8υσεις 3χ8-10 ( αναλογα αν μπορο τα 10 8 παντος σιγουρα)
5) καμψεις 3χ15-20
ειναι πολλες ι ασκησεις για μια μερα μονο που κανω στι8ος ?? τι λετε εσεις ??
η να βγαλω τα ανοιγματα και να κρατησω της υποληπες 4 help !

Silvester
25-05-12, 15:43
ΣΤΗ8ΟΣ

1) ισιος παγκος με αλτηρες 3χ10
2) επιλινις παγκος με αλτηρες 3χ10
3) ανοιγματα σε ισιο παγκο 3χ12
4) βι8υσεις 3χ8-10 ( αναλογα αν μπορο τα 10 8 παντος σιγουρα)
5) καμψεις 3χ15-20
ειναι πολλες ι ασκησεις για μια μερα μονο που κανω στι8ος ?? τι λετε εσεις ??
η να βγαλω τα ανοιγματα και να κρατησω της υποληπες 4 help !

Κρατα τις 4..μη βγαλεις ανοιγματα βγαλε βυθισεις η πους απς..

bab13
25-05-12, 15:48
λες να το κανω ετσι γτ ενα φιλαρακι πηγε αστυνομια και κανει κα8ε μερα απο μονος του καμψεις και γραμωσε παρα πολη και με ειπε να κανω καμψεις γιαυτο ροτησα. ειναι πολλες 5 λες ? ευχαρριστω παντος αδερφε

magavaTOUT
25-05-12, 16:00
imo, ή βγαζεις τα push-ups και αφηνεις 4, ή τα βγαζεις και βαζεις pull-over.

bab13
25-05-12, 16:03
εγινε αδερφε ευχαριστω.

Silvester
25-05-12, 16:04
εγινε αδερφε ευχαριστω.
Εγω παντος ειμαι γενικα υπερ των πους απς...θα ελεγα να μην τα βγαλεις αλλα οκ

bab13
25-05-12, 16:08
δλδ αδερφια λετε 4 κανονικα και αντι για καμψουλες βαζω ενα πουλ οβερ και ολα κομπλε. 3 χ10 8α ειναι αυτο ??

bab13
25-05-12, 16:12
και στα χερια κανω αυτα ΔΙΚΕΦΑΛΑ-
1 καμψεις ισιας μπαρας 4 χ8-10
2 σφυρια 3χ8-10
3 κα8εσε στον παγκο σε επικλινι 8εση και κανεις για δικεφαλους που ειναι για να μην κουνιετε το σωμα 3χ8-10

ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ
1 ισια λαβη και την κατεβαζεις πρως τα κατω για τρικεφαλους 4 χ 8-10 ( τα 2 τα ποιανω αναποδη λαβη και τα αλλα 2 κανονικα απο πανω) 4χ8-10
2 γαληκες 3χ8-10
3 βι8υσεις 3χ8-10
τα πρωτα σετ που ειναι 4 ουσιαστηκα ειναι 3 γιατι το πρωτο το κανω σαν ζεσταμα
αυτο καλο ειναι η να αλαξο κατι ??

Silvester
25-05-12, 16:13
δλδ αδερφια λετε 4 κανονικα και αντι για καμψουλες βαζω ενα πουλ οβερ και ολα κομπλε. 3 χ10 8α ειναι αυτο ??

εγω λεω να κρατησεις τις ασκησεις 5 και να βαζεις τα ποδια ψηλα σε ενα παγκο..

Silvester
25-05-12, 16:13
και στα χερια κανω αυτα ΔΙΚΕΦΑΛΑ-
1 καμψεις ισιας μπαρας 4 χ8-10
2 σφυρια 3χ8-10
3 κα8εσε στον παγκο σε επικλινι 8εση και κανεις για δικεφαλους που ειναι για να μην κουνιετε το σωμα 3χ8-10

ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ
1 ισια λαβη και την κατεβαζεις πρως τα κατω για τρικεφαλους 4 χ 8-10 ( τα 2 τα ποιανω αναποδη λαβη και τα αλλα 2 κανονικα απο πανω) 4χ8-10
2 γαληκες 3χ8-10
3 βι8υσεις 3χ8-10
τα πρωτα σετ που ειναι 4 ουσιαστηκα ειναι 3 γιατι το πρωτο το κανω σαν ζεσταμα
αυτο καλο ειναι η να αλαξο κατι ??
Μια χαρα ειναι..

bab13
25-05-12, 16:14
εγω λεω να κρατησεις τις ασκησεις 5 και να βαζεις τα ποδια ψηλα σε ενα παγκο..

δεν το καταλαβα αυτο αδερφε

Silvester
25-05-12, 16:39
δεν το καταλαβα αυτο αδερφε

Οταν κανεις που απς βαλε τα ποδια σε ενα υψωμα.....

bab13
25-05-12, 16:42
α τωρα καταλαβα χερια κατω στο πατομα και τα ποδια σε εναν παγκο. οκ ευχαριστω! μηπως μπορεις να με πεις και ασκησεις για πλατη αν σου ειναι ευκολο γτ δυσκολευομαι

Silvester
25-05-12, 16:45
α τωρα καταλαβα χερια κατω στο πατομα και τα ποδια σε εναν παγκο. οκ ευχαριστω! μηπως μπορεις να με πεις και ασκησεις για πλατη αν σου ειναι ευκολο γτ δυσκολευομαι

Πλατη κανε μονοζυγο η τροχαλια ανοιχτη λαβη
Μονοζυγο η τροχαλια κλειστη λαβη
Κωπηλατικη μπαρας
Κωπηλατικη αλτηρα
Αρσεις θανατου
Ολα αυτα 3χ10-12

bab13
25-05-12, 17:01
οκ αδερφε ευχαριστω μηπως σου ειναι ευκολο να βαλεις λινκ με της 3 πρωτες γτ δεν ειμαι σιγουρος οτι τησ ξερω. 8α ειμουν υποχρεως. την πρωτη εννωης εμπροσ8ολεμιες ι μονοζυγο με ανοιχτα χερια ?? την δευτερη στο μιχανημα που κανουμαι για εμπροσ8ολεμιες να το ποιασω απο μεσα και να την κατεβαζω κατω. και την τρητη το σωμα εχει σταση σαν της αρσεις και τραβας την μπαρα προσ το σωμα σου ??

Silvester
25-05-12, 18:09
οκ αδερφε ευχαριστω μηπως σου ειναι ευκολο να βαλεις λινκ με της 3 πρωτες γτ δεν ειμαι σιγουρος οτι τησ ξερω. 8α ειμουν υποχρεως. την πρωτη εννωης εμπροσ8ολεμιες ι μονοζυγο με ανοιχτα χερια ?? την δευτερη στο μιχανημα που κανουμαι για εμπροσ8ολεμιες να το ποιασω απο μεσα και να την κατεβαζω κατω. και την τρητη το σωμα εχει σταση σαν της αρσεις και τραβας την μπαρα προσ το σωμα σου ??

H πρωτη που λεω με ανοιχτη λαβη ειναι αυτη http://www.youtube.com/watch?v=XC1UK-fHrys
H 2η που λεω με κλειστη λαβη ειναι αυτη http://www.youtube.com/watch?v=XC1UK-fHrys
Kαι κωπηλατικη μπαρας ειναι αυτη http://www.youtube.com/watch?v=TZLCvXbej_Q

jim-jimakos
25-05-12, 18:37
1 ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί...

στις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα σε μαξιλάρι.. ποιά είναι η διαφορά στην λαβή?? δλδ ανοιχτή ή κλειστή...
έχω ακούσει διάφορα.. ότι ανάλογα με την θέση της λαβής πετυχαίνεις : "γέμισα", "κορύφωση", "έξω μέρος", "γράμμωση" :???:

κανένας???

Silvester
25-05-12, 18:47
κανένας???

Εγω ξερω πως στο μαξιλαρι με αλτηρα δουλευει κυριως κορυφωση δικεφαλου

magavaTOUT
25-05-12, 18:51
Οσο πιο ανοιχτη ειναι η λαβη τοσο περισσοτερη εμφαση δινεις στην μικρη κεφαλη. Οσο πιο κλειστη ειναι, δινεις εμφαση στην μεγαλη κεφαλη.

CapoFighter
25-05-12, 19:11
1 ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί...

στις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα σε μαξιλάρι.. ποιά είναι η διαφορά στην λαβή?? δλδ ανοιχτή ή κλειστή...
έχω ακούσει διάφορα.. ότι ανάλογα με την θέση της λαβής πετυχαίνεις : "γέμισα", "κορύφωση", "έξω μέρος", "γράμμωση" :???:

Το μαξιλαρι που λες λεγεται γενικα Larry Scοtt και επειδη τα χερια βρισκονται μπροστα απο το σωμα πιανει την εσω κεφαλη(δηλαδη αυτο που οταν λες "κοιτα τι ποντικι εχω":bbbiceps:) . Τωρα αν εχεις κλειστη λαβη πιανει τη εξω κεφαλη, αν εχεις ανοιχτη λαβη πιανει την εσω...Οποτε επιλεγεις τι θες να επιβαρυνεις περισσοτερο και κοπανας ασκηση. Αν ειναι να πιασεις ανοιχτα ή κλειστα καλυτερα με στραβομπαρα γιατι ισως σου πονεσουν οι καρποι:thumbup:

bab13
25-05-12, 22:42
το πρωτο με το δευτερο ειναι ιδιο αλλα μαλλων εννοης αυτοι ---> http://www.coopersguns.com/videos/exercise-encyclopedia/lats/close-grip-lat-pull-down/ ευχαριστω παντος

deluxe
25-05-12, 23:48
Παλι με διορθωσε ενας τυπος στο γυμναστηριο, αυτη τη φορα στις πλαγιες εκτασεις ωμων. Μου ειπε οτι τα χερια πρεπει να ειναι τελειως τεντωμενα οταν σηκωνω τους αλτηρες. Εγω τα ειχα ελαφρως λυγισμενα. Και τα δυο δεν ειναι σωστα;

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01454/14deltoid-lateral_1454714i.jpg

Εγω το κανω καπως ετσι : http://www.fitnessideas.org/images/exlibrary/RearLateralRaiseDB.jpg Βασικα αυτος κανει πισω ωμους, αλλα δεν εβρισκα αλλη φωτογραφια, δε λυγιζω σχεδον καθολου τα ποδια, απλα σηκωνω τους αλτηρες με λυγισμενα χερια.

Ετσι μπορω και φορτωνω και περισσοτερα κιλα. Σιγουρα με πιανει παντως στους δελτοειδεις.


Επισης, κανω ορθια κωπηλατικη με ανοικτη λαβη, αλλα δε εχω δει κανεναν αλλο να την κανει με ανοικτη λαβη. Ειναι λαθος;

http://www.emusclor.com/img/exercises/44-arnold-schwarzenegger-trapezius-upright-row.jpg

Αλλα για να την κανει ο arlond μαλλον σωστο θα ειναι! :D

Τελος, τις πλαγιες εκτασεις με αλτηρες σκυφτος δεν τις κανω ετσι : http://4.bp.blogspot.com/-SPzv5MCLxQ0/Tr2mct4GfSI/AAAAAAAAAAo/OdvJ8zcvWoo/s320/posterior-deltoid-workouts.jpg

αλλα εχω τελειως λυγισμενα και τα ποδια, σα να καθομαι δλδ, αλλα ειμαι στον αερα. Ειναι λαθος;

billys15
25-05-12, 23:54
Στην συγκεκριμενη κινηση υπαρχουν διαφωνιες...Προσωπικα τις κανω με λυγισμενα τα χερια και συγκεντρωνομαι στο να σηκωνω το βαρος με τους αγκωνες,γι'αυτο εχω και μια συστροφη στο πανω μερος.

Ας πουν ομως και τα αλλα παιδια τη γνωμη τους!

johny_8
25-05-12, 23:56
για τα πλάγια ανοίγματα καλά είναι να έχεις λίγο λυγσιμένουν τους αγκώνες για να τους προστατέψεις.

για τη κωπηλατική όρθιος αμά ανοίξεις τη λαβή θα μειώσεις το εύρος κίνησης άσε που δεν γίνεται να "σύρεις" τη μπάρα προς τ πάνω. δε σα αφήνουν οι αρθρώσεις.

για τα αντίστροφα ανοίγματα να έχεις ελαφρώς λυγισμένα τα πόδια . Αμα κάθεσαι τότε πρέπει να παιδεύεσαι να κρατήσεις τους αλτήρες σε σωστή τροχιά και στο κατέβασμα. Ενώ αμα τα έχεις ελαφρως λυγισμένα οι αλτήρες κατεβαίνουν μόνοι τους αν με πιάνεις

bab13
25-05-12, 23:59
τα ανοιγματα που σε τραβανε ποιο καλα σε ισιο η κατακληνη παγκο ??

deluxe
26-05-12, 00:55
για τα πλάγια ανοίγματα καλά είναι να έχεις λίγο λυγσιμένουν τους αγκώνες για να τους προστατέψεις.

για τη κωπηλατική όρθιος αμά ανοίξεις τη λαβή θα μειώσεις το εύρος κίνησης άσε που δεν γίνεται να "σύρεις" τη μπάρα προς τ πάνω. δε σα αφήνουν οι αρθρώσεις.

για τα αντίστροφα ανοίγματα να έχεις ελαφρώς λυγισμένα τα πόδια . Αμα κάθεσαι τότε πρέπει να παιδεύεσαι να κρατήσεις τους αλτήρες σε σωστή τροχιά και στο κατέβασμα. Ενώ αμα τα έχεις ελαφρως λυγισμένα οι αλτήρες κατεβαίνουν μόνοι τους αν με πιάνειςΟντως συμφωνω οτι θελει λιγο λυγισμενους τους αγκωνες, ειναι και πιο ασφαλες ετσι. Οποτε θα συνεχισω να το κανω οπως το εκανα τοσο καιρο.

Στην ορθια κωπηλατικη με ανοικτη λαβη, στοχος μου ειναι να γυμνασω τους πλαγιους δελτοειδεις και οχι τους τραπεζοειδεις οπως γινεται με την κλειστη λαβη. Επισης την κανω σε ισιο παγκο. Εννοειται η μπαρα δε μπορει να ανεβει αρκετα ψηλα. Γυμναζονται ομως ετσι σωστα οι πλαγιοι ή θελει αλλη ασκηση;

Τα αντιστροφα ανοιγματα τα κανω σε τελειως σκυφτη σταση. Φαντασου σαν να καθομαι, αλλα χωρις να υπαρχει η καρεκλα. Υπαρχει καποιο προβλημα;

billys15
26-05-12, 01:46
Αφου ξεκινησες ηδη την αποικοδομηση θα κοιμηθεις ησυχος!

Μπερδευτηκες ομως,αυτα τα σχολια γραφονται στα log...:green:

s0k0s
26-05-12, 01:49
Αφου ξεκινησες ηδη την αποικοδομηση θα κοιμηθεις ησυχος!

Μπερδευτηκες ομως,αυτα τα σχολια γραφονται στα log...:green:

:green: ποιο; που; :green: χα χα! Στα οφφ πηγε :toast::turtle:

procop
26-05-12, 22:23
Στην συγκεκριμενη κινηση υπαρχουν διαφωνιες...Προσωπικα τις κανω με λυγισμενα τα χερια και συγκεντρωνομαι στο να σηκωνω το βαρος με τους αγκωνες,γι'αυτο εχω και μια συστροφη στο πανω μερος.

Ας πουν ομως και τα αλλα παιδια τη γνωμη τους!

βασικα εγω τις κανω και τις 2,
μ αρεσει και αυτη η εκτελεση
http://www.youtube.com/watch?v=spYpLHYVHoE&feature=relmfu

procop
26-05-12, 22:25
Παλι με διορθωσε ενας τυπος στο γυμναστηριο, αυτη τη φορα στις πλαγιες εκτασεις ωμων. Μου ειπε οτι τα χερια πρεπει να ειναι τελειως τεντωμενα οταν σηκωνω τους αλτηρες. Εγω τα ειχα ελαφρως λυγισμενα. Και τα δυο δεν ειναι σωστα;

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01454/14deltoid-lateral_1454714i.jpg

Εγω το κανω καπως ετσι : http://www.fitnessideas.org/images/exlibrary/RearLateralRaiseDB.jpg Βασικα αυτος κανει πισω ωμους, αλλα δεν εβρισκα αλλη φωτογραφια, δε λυγιζω σχεδον καθολου τα ποδια, απλα σηκωνω τους αλτηρες με λυγισμενα χερια.

Ετσι μπορω και φορτωνω και περισσοτερα κιλα. Σιγουρα με πιανει παντως στους δελτοειδεις.


Επισης, κανω ορθια κωπηλατικη με ανοικτη λαβη, αλλα δε εχω δει κανεναν αλλο να την κανει με ανοικτη λαβη. Ειναι λαθος;

http://www.emusclor.com/img/exercises/44-arnold-schwarzenegger-trapezius-upright-row.jpg

Αλλα για να την κανει ο arlond μαλλον σωστο θα ειναι! :D

Τελος, τις πλαγιες εκτασεις με αλτηρες σκυφτος δεν τις κανω ετσι : http://4.bp.blogspot.com/-SPzv5MCLxQ0/Tr2mct4GfSI/AAAAAAAAAAo/OdvJ8zcvWoo/s320/posterior-deltoid-workouts.jpg

αλλα εχω τελειως λυγισμενα και τα ποδια, σα να καθομαι δλδ, αλλα ειμαι στον αερα. Ειναι λαθος;

με ανοιχτη λαβη πιανεις περισσοτερο πλαγια μοιρα,με κλειστη πιανεις περισσοτερο τραπεζ

deluxe
26-05-12, 23:27
Τελικα για τις πλαγιες εκτασεις με αλτηρες; Οι περισσοτεροι που βλεπω λυγιζουν και τα χερια, βαζουν και αγκωνες δλδ. Τελειως τεντωμενα τα χερια δε μπορεις να φορτωσεις καθολου κιλα και ισως ειναι και επικινδυνο.

tyler_durden
26-05-12, 23:36
Τελικα για τις πλαγιες εκτασεις με αλτηρες; Οι περισσοτεροι που βλεπω λυγιζουν και τα χερια, βαζουν και αγκωνες δλδ. Τελειως τεντωμενα τα χερια δε μπορεις να φορτωσεις καθολου κιλα και ισως ειναι και επικινδυνο.

τελειως τεντωμενα ειναι δυσκολοτερο,αλλα πιανει καλυτερα τον πλαγιο..δες μια παραλλαγη..
http://www.youtube.com/watch?v=hXHEyWGvAf4

lila_1
26-05-12, 23:41
Καν...τελείως τεντομένα μόνο τον πλάγιο δε θα αισθάνεται..
Τα χέρια ελαφρώς λυγισμένα και τα δάχτυλα της λαβής σου να κοιτάνε ελαφρώς προς τα κάτω, να λειτουργούν δλδ οι παλάμες σα γάντζοι που τραβάνε το βάρος από κάτω...

deluxe
27-05-12, 00:23
Καπως ετσι κανω την ασκηση : http://www.youtube.com/watch?v=YdWoOpGGivg

procop
27-05-12, 03:10
Καπως ετσι κανω την ασκηση : http://www.youtube.com/watch?v=YdWoOpGGivg

μια χαρα ειναι ετσι!

tyler_durden
27-05-12, 11:19
Καπως ετσι κανω την ασκηση : http://www.youtube.com/watch?v=YdWoOpGGivg

ναι οκ,αρκει να μην κλεβεις με χιλιους δυο τροπους..εχω δει ατομα σε αυτην την ασκηση να "απογειωνονται" για αυτο στο λεω..

bab13
27-05-12, 14:56
που ειναι ποιο καλα να κανεις ανοιγματα σε ισιο η επικλινι η κατακληνη και γιατι ?

Silvester
27-05-12, 15:08
που ειναι ποιο καλα να κανεις ανοιγματα σε ισιο η επικλινι η κατακληνη και γιατι ?

Αναλογως με τους στοχους σου...ο ισιος πιανει κυριως κατω στηθος...επικλινη πιανει το ανω στηθος και κατακλινη κατω στηθος

SOSTARAS
27-05-12, 17:50
στον επικλινη για στηθοσ υπαρχει καποια συγκεκριμενη γωνια !!!!δεν μορω να γεμισω το πανω μεροσ του στηθουσ ωστε να φαινεται η γραμμη απο πανω !!!και σκεφτομαι η το βαζω ψηλα και πειανει ποιο πολυ ομουσ η δεν το βαζω πολυ ψηλα !!!!αν υπαρχει καποια συγκεκριμενη γωωια η περιπου βοηθηστε με !!!κανω και πεκ ντεκ !!!δεν εχω κροσ οβερ απλα

johny_8
27-05-12, 17:56
30-45 μοιρες. Αν είχα δει τον γειτς να προτείνει 25 μοιρες για επικληνη

beefmeup
27-05-12, 17:57
30 μοιρες ειναι καλα..βαρια 35.
απο κει κ περα αν δεν γεμιζει δεν φταιει τοσο η ασκηση,αλλα το στηθος..
με λιγα λογια,θα σε ταλαιπωρησει για να φανει..

SOSTARAS
27-05-12, 18:09
ευχαριστω πολυ παιδια απο αυριο παιρνω γωνιεσ αλφαδια και μετραω για 30μοιρεσ;););) !!!!!αμα δεισ και την φοτο που εχω θα καταλαβεισ

SOSTARAS
27-05-12, 18:10
30 μοιρες ειναι καλα..βαρια 35.
απο κει κ περα αν δεν γεμιζει δεν φταιει τοσο η ασκηση,αλλα το στηθος..
με λιγα λογια,θα σε ταλαιπωρησει για να φανει..

καλυτερα αλτηρε ε;;τι λεσ

Silvester
27-05-12, 18:13
καλυτερα αλτηρε ε;;τι λεσ

Εγω παντος προτειμω αλτηρες για ολες τις ασκησεις.

SOSTARAS
27-05-12, 18:15
Εγω παντος προτειμω αλτηρες για ολες τις ασκησεις.

και εγω οσο μπορω ελευθερα κανω και οσο μπορω αλτηρεσ ειδικα στηθοσ !!!οκ ευχαριστω

Silvester
27-05-12, 18:20
και εγω οσο μπορω ελευθερα κανω και οσο μπορω αλτηρεσ ειδικα στηθοσ !!!οκ ευχαριστω

Βασικα αυτο που δε μου αρεσει στη μπαρα ειναι πως οποια ασκηση κι αν κανω με τραβαει στους ωμους σε αντιθεση με τους αλτηρες

deluxe
27-05-12, 23:58
30 μοιρες ειναι καλα..βαρια 35.
απο κει κ περα αν δεν γεμιζει δεν φταιει τοσο η ασκηση,αλλα το στηθος..
με λιγα λογια,θα σε ταλαιπωρησει για να φανει..Ο επικλινης παγκος γιατι νομιζω οτι ειναι στις 45 μοιρες; Και στον ρυθμιζομενο που κανω με αλτηρες ανοιγματα και πιεσεις 45 μοιρες βαζω. Να μειωσω;

MRN
28-05-12, 00:23
παιδια ποια διαφορα εχουν οσον αφορα τη μοιρα του φτερου που γεμιζουν οι κωπηλατικες ? (μπαρα, αλτηρες , καθιστη)

CapoFighter
28-05-12, 00:48
παιδια ποια διαφορα εχουν οσον αφορα τη μοιρα του φτερου που γεμιζουν οι κωπηλατικες ? (μπαρα, αλτηρες , καθιστη)

Την 32,5 μοιρα .... Τι ειναι αυτα που λες ??? Αυτο που αλλαζει ειναι η λαβη και η τεχνικη... εξηγησε λιγο παραπανω τι εννοεις για να καταλαβουμε και εμεις!:thumbup:

MRN
28-05-12, 01:24
παιδια ποια διαφορα εχουν οσον αφορα τη μοιρα του φτερου που γεμιζουν οι κωπηλατικες ? (μπαρα, αλτηρες , καθιστη)


εννοω αν πιανουν διαφορετικο σημειο ;)

billys15
28-05-12, 01:32
Οσο μεγαλωνεις την κλιση θα παρατηρησεις οτι πιανει ολο και ψηλοτερα.

giorgos3357
28-05-12, 16:24
θελω να μου πειτε ενα προγραμμα για ογκο και αυξηση δηναμης, ειναι αναγκη ρωταω γυμναστες και μου λενε ο καθενας διαφορα προγραμματα, εγω θελω να μου πρωτεινετε ενα προγραμμα εσεις που ειστε και εμπυροι!!!!!

jim-jimakos
28-05-12, 16:31
θελω να μου πειτε ενα προγραμμα για ογκο και αυξηση δηναμης, ειναι αναγκη ρωταω γυμναστες και μου λενε ο καθενας διαφορα προγραμματα, εγω θελω να μου πρωτεινετε ενα προγραμμα εσεις που ειστε και εμπυροι!!!!!

αν πας στο section "προγράμματα προπόνησης" έχει πολλά, και αναλόγως τους στόχους σου διαλέγεις ότι σου κάνει....

johny_8
28-05-12, 19:33
O επικληνής πόσο τις 100 του ίσιοιυ είναι λογικό να είναι?

jim-jimakos
28-05-12, 20:59
O επικληνής πόσο τις 100 του ίσιοιυ είναι λογικό να είναι?

30 μοιρες... I think....

makaros
28-05-12, 21:37
Κάποιο λινκ από το forum ή εξωτερικό για προθέρμανση κάθε ομάδας του σώματος (δικέφαλος, τρικέφαλος, πόδια άνω - κατω κτλ.);

johny_8
29-05-12, 00:42
30 μοιρες... I think....

όχι κλίση. πόσο τις 100 πρέπει να είναι ο επικληνης συγκριτικά με τα κιλά του ίσιου. Το OHP είναι 55-60%. ο επικληνής?

billys15
29-05-12, 00:55
30 μοιρες... I think....

Εννοει ποσο % σε κιλα...:)

Δεν γνωριζω καποιον "κανονα",αλλα οπως το βλεπω γυρω στο 80% του ισιου,οταν μιλαμε για κλιση που σ'αφηνει να επικεντρωθεις στο πανω στηθος και οχι στους ωμους,καπου στο 30 δηλαδη.

giorgos3357
29-05-12, 14:13
ενταξει ευχαριστω οταν το επιλεξω θα το δημοσιευσω για να μου πειτε γνωμες:)

johny_8
29-05-12, 15:36
Εννοει ποσο % σε κιλα...:)

Δεν γνωριζω καποιον "κανονα",αλλα οπως το βλεπω γυρω στο 80% του ισιου,οταν μιλαμε για κλιση που σ'αφηνει να επικεντρωθεις στο πανω στηθος και οχι στους ωμους,καπου στο 30 δηλαδη.

thanks billy και εγώ κάπου εκεί το υπολόγιζα 80 και κάτι

tyler_durden
29-05-12, 21:17
σκουατ με ελβετικη εχει δοκιμασει κανεις;;εχω την αισθηση οτι σε βοηθαει να το κανεις βαθυτερο με μεγαλυτερο ευρος κινησης..

gym
29-05-12, 21:20
σκουατ με ελβετικη εχει δοκιμασει κανεις;;εχω την αισθηση οτι σε βοηθαει να το κανεις βαθυτερο με μεγαλυτερο ευρος κινησης..

δωσε μια εικονα η βιντεο γιατι πολλα παιζουν με ελβετικη κ ελπιζω να μην εννοεις αυτο που καταλαβα....:green:

tyler_durden
29-05-12, 21:26
δε βρισκω εικονα..βαζω ενα παγκ0 πισω μεσα το ρακ,σταθεροποιω τη μπαλα με αυτον και καθομαι τερμα με τη μπαρα στους ωμους μου..
κανονικο σκουατ δλδ,αλλα αντι να καθομαι "στον αερα" καθομαι στη μπαλα..εσυ εννοεις την ταραζανια που ισορροπεις στη μπαλα;;:green:

Timoleon
29-05-12, 23:38
μια ερωτηση απο ενα φιλο μου,
ενω ειναι πολυ δυνατος,1,80 84 κιλα, παγκο 110,κωπηλατικη ελευθερη 100 κιλα,δικεφαλα 50 κιλα 8 επαναλ,μπροστολαιμιες κανει με 100 κιλα,δεν μπορει να κανει πανω απο 6 μονοζυγο,και ρωταει τι μπορει να φταει?απαντηση δεν μπορω να του δωσω,καποια ιδεα?

Τις ασκήσεις τις εκτελεί σωστά?Είναι τα κιλά σε πραγματικές κινήσεις,ας πούμε πιέσεις πάγκου? Ή απλά τα σηκώνει όπως-όπως, μόνο για να τα σηκώσει?

johny_8
30-05-12, 00:35
δε βρισκω εικονα..βαζω ενα παγκ0 πισω μεσα το ρακ,σταθεροποιω τη μπαλα με αυτον και καθομαι τερμα με τη μπαρα στους ωμους μου..
κανονικο σκουατ δλδ,αλλα αντι να καθομαι "στον αερα" καθομαι στη μπαλα..εσυ εννοεις την ταραζανια που ισορροπεις στη μπαλα;;:green:

επικύνδινο μου ακούγεται. τι έχεις να κερδίσεις απο αυτό; γ ισσοροπία:unsure::unsure:?

72K
30-05-12, 09:45
επικύνδινο μου ακούγεται. τι έχεις να κερδίσεις απο αυτό; γ ισσοροπία:unsure::unsure:?

Box squat;)

gym
30-05-12, 11:22
δε βρισκω εικονα..βαζω ενα παγκ0 πισω μεσα το ρακ,σταθεροποιω τη μπαλα με αυτον και καθομαι τερμα με τη μπαρα στους ωμους μου..
κανονικο σκουατ δλδ,αλλα αντι να καθομαι "στον αερα" καθομαι στη μπαλα..εσυ εννοεις την ταραζανια που ισορροπεις στη μπαλα;;:green:

xexex οντως λεω μην μου δειξει κανα σκουωτ με κιλα σε μπαλα...

αλλα οκ πολυ καλη επιλογη και αυτη...και σε αρχαριους θα δουλευε καλα ως ασφαλεια εχοντας ενα σημειο αναφορας αλλα και για προχωρημενους για αλλα κολπα οπως αναφερεται πιο πανω απο τον κ722

72K
30-05-12, 11:34
κ722


Εχμμμμ... Κ72 παρακαλώ. Μην μου προσθέτεις χρόνια!:P

gym
30-05-12, 12:04
Εχμμμμ... Κ72 παρακαλώ. Μην μου προσθέτεις χρόνια!:P

οοοοο ηταν τυχαιο !χαχα:green:

COBRA_STYLE
30-05-12, 13:09
guys,ψαχνω να βρω διατασεις ραχιαιων,μπορει καποιος να με κατατοπισει?γιατι στο γουγλη δε βρισκω.

johny_8
30-05-12, 14:26
ενδιαφέρεσαι για ζέσταμα κάτω πλάτης?

johny_8
30-05-12, 14:28
Box squat;)

και εγώ αυτό θα πρότεινα για να αποκτήσει και έκρηξη αν ενδιαφέρεται. απλώς σε μπάλα δεν καταλάβαίνω τη λογική. μόνο για ισσοροπία

COBRA_STYLE
30-05-12, 14:32
ενδιαφέρεσαι για ζέσταμα κάτω πλάτης?

oχι...απλα θελω να κανω διατασεις ραχιαιων μετα τους ραχιαιους.Γιατι δεν αρκουν μονο ραχιαιοι για να δυναμωσεις τη μεση,θελει και διατασεις μετα για να εισαι καλυμμενος.

procop
30-05-12, 14:36
oχι...απλα θελω να κανω διατασεις ραχιαιων μετα τους ραχιαιους.Γιατι δεν αρκουν μονο ραχιαιοι για να δυναμωσεις τη μεση,θελει και διατασεις μετα για να εισαι καλυμμενος.

θεωρω καλη ασκηση ειναι η γεφυρα
http://www.youtube.com/watch?v=-0PFQqv8oE4
οι διατασεις αποδυναμωνουν μια περιοχη!

gym
30-05-12, 14:37
oχι...απλα θελω να κανω διατασεις ραχιαιων μετα τους ραχιαιους.Γιατι δεν αρκουν μονο ραχιαιοι για να δυναμωσεις τη μεση,θελει και διατασεις μετα για να εισαι καλυμμενος.

η καλυτερη διαταση για την περιοχη της ραχης ειναι το κρεμασμα απο μονοζυγο σαν αρχη

μετα πας σε θεση κομπρα :green: απο γιογκα....δες λιγο εδω 46818

αυτο μπορεις να το δουλεψεις με κινηση μπρος πισω...δηλαδη αυτη η εικονα ειναι η τελικη θεση και μετα πας και καθεσαι στα πελματα
θελει αργα ομως γιατι μπορει να παθεις κανα πιασιμο η να κανεις καμια βλακεια στην τεχνικη
αμα εχεις καμια δασκαλα εκει ρωτα για λεπτομερεις εκτελεσης

μετα μπορεις να κανεις απλα τεντωμα απο σκυφτη θεση...


δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο περα απο τα τραβηγματα κομπρα για τη ραχη τα οποια μπορουν να γινουν απο πολυ χαλαρα μεχρι πολυ επιπονα...


θα προσπαθησω να σου βρω εικονες περισσοτερες αλλα κ με αυτα που εγραψα παιρνεις μια ιδεα....

gym
30-05-12, 14:38
θεωρω καλη ασκηση ειναι η γεφυρα
http://www.youtube.com/watch?v=-0PFQqv8oE4
οι διατασεις αποδυναμωνουν μια περιοχη!




γουατ?για εξηγησε μου το λιγο αυτο

COBRA_STYLE
30-05-12, 14:46
χμμμ,κρεμασμα κανω απο μονοζυγο ωραια.

αυτη η φωτο που εβαλες,αμα καθομαι ετσι ακινητος σε αυτη τη σταση κανει τπτ?:green:

γιατι,εκει που λες οτι πας και καθεσαι μετα στα πελματα δεν καταλαβα πώς γινεται:(:P

gym
30-05-12, 14:49
χμμμ,κρεμασμα κανω απο μονοζυγο ωραια.

αυτη η φωτο που εβαλες,αμα καθομαι ετσι ακινητος σε αυτη τη σταση κανει τπτ?:green:

γιατι,εκει που λες οτι πας και καθεσαι μετα στα πελματα δεν καταλαβα πώς γινεται:(:P

ναι κανει αλλα για να πας εκει θελει μια διαδικασια βρε αδερφε χαχα

θα σου βαλω βιντεακια αργα σημερα

COBRA_STYLE
30-05-12, 14:52
χαχαχ....οκ ευχαριστω...θα περιμενω:green:

procop
30-05-12, 14:58
[/B]



γουατ?για εξηγησε μου το λιγο αυτο

4,40-5 λεπτο!
δεν εχω επισημη βιβλιογραφια να το λεει,αλλα και παλιους αθλητες π ρωτησα το ιδιο μ ειπαν!πρωτα το ακουσα εδω και μ φανηκε περιεργο.
http://www.youtube.com/watch?v=2-RZmGB7rqA

gym
30-05-12, 15:09
4,40-5 λεπτο!
δεν εχω επισημη βιβλιογραφια να το λεει,αλλα και παλιους αθλητες π ρωτησα το ιδιο μ ειπαν!πρωτα το ακουσα εδω και μ φανηκε περιεργο.
http://www.youtube.com/watch?v=2-RZmGB7rqA

ναι ο τυπος λεει οτι ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΡΕΤΣΙΝΓΚ για να αποφυγεις πιθανοτητες τραυματισμου....
πουθενα δεν αναφερεται οτι αποδυναμωνεται μια περιοχη λογω διατασεων...

μηπως εννοεις οτι με το να διατεινεις τον μυ,ηρεμει λιγο η περιοχη?
ισχυει αυτο αλλα ισα ισα...οι διατασεις ειναι σημαντικο κεφαλαιο μιας προπονησης που οι περισσοτεροι ''ξεχνανε''

δες κ εδω

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11441-%CE%97-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%92odybuilding-!&highlight=%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1+%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD

procop
30-05-12, 15:26
ναι ο τυπος λεει οτι ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΡΕΤΣΙΝΓΚ για να αποφυγεις πιθανοτητες τραυματισμου....
πουθενα δεν αναφερεται οτι αποδυναμωνεται μια περιοχη λογω διατασεων...

μηπως εννοεις οτι με το να διατεινεις τον μυ,ηρεμει λιγο η περιοχη?
ισχυει αυτο αλλα ισα ισα...οι διατασεις ειναι σημαντικο κεφαλαιο μιας προπονησης που οι περισσοτεροι ''ξεχνανε''

δες κ εδω

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11441-%CE%97-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%92odybuilding-!&highlight=%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1+%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD

τεσπα,
δεν διαφωνω με αυτα που λες,οι διατασεις βοηθουν.
οσο για το link π εδωσα,στο 4,48-4.52 το λεει ξεκαθαρα when you stretch a muscle,you sort of weakening the muscle as you take a lot of energy out of it!
αν οντως στηριζεις το αντιθετο,δηλαδη οτι δεν τον αποδυναμωνεις ,εξηγησε το γιατι με ενδιαφερει!το λινκ π δινεις λεει για την σημασια των διατασεων δεν απανταει σε αυτο που ρωταω συγκεκριμενα.
" Βελτιωση της επιδοσης: αυξάνοντας το εύρος των κινήσεων, οι ασκήσεις γινονται πιό αποτελεσματικές. Ενας πιό εύκαμπτος μυς είναι πιό δυνατος, επειδή μπορεί να συσπαται με πιο αποτελεσματικο τροπο.
" βασικα λεει αυτο αλλα δεν το εξηγει

lila_1
30-05-12, 15:34
τεσπα,
δεν διαφωνω με αυτα που λες,οι διατασεις βοηθουν.
οσο για το link π εδωσα,στο 4,48-4.52 το λεει ξεκαθαρα when you stretch a muscle,you sort of weakening the muscle as you take a lot of energy out of it!
αν οντως στηριζεις το αντιθετο,δηλαδη οτι δεν τον αποδυναμωνεις ,εξηγησε το γιατι με ενδιαφερει!το λινκ π δινεις λεει για την σημασια των διατασεων δεν απανταει σε αυτο που ρωταω συγκεκριμενα.
" Βελτιωση της επιδοσης: αυξάνοντας το εύρος των κινήσεων, οι ασκήσεις γινονται πιό αποτελεσματικές. Ενας πιό εύκαμπτος μυς είναι πιό δυνατος, επειδή μπορεί να συσπαται με πιο αποτελεσματικο τροπο.
" βασικα λεει αυτο αλλα δεν το εξηγει

Στο λέει αυτό για να τις αποφεύγεις στην αρχή της προπόνησης..Τουλάχιστον τις έντονες διατάσεις...
Μειώνεται η ικανότητα σύσπασης των μυών γιατί χαλαρώνουν....

Eddie
30-05-12, 15:54
Σωστο ^^ εχει μια βαση αυτο.

Και μενα με ενδιαφερουν οι διατασεις για τη μεση γιατι μονο με τους ραχιαιους δε βλεπω προκοπη.Το θεμα ειναι οτι η μεση με ποναει κυριως τις ακυρες ωρες οπως το πρωι που ξυπναω η μεσα στην υπολοιπη μερα εκτος γυμναστηριου.Το τεντωμα στο μονοζυγο με βοηθαει πολυ και το κανω παντα πριν τα βαρη στην αρχη της προπονησης για να διαταθουν οι σπονδυλοι..


Αυτο με την κομπρα που εβαλες ελενη εμενα με ζορισε πολυ,με πονεσε.Κατι παρομοιο δειχνουν και οι ασκησεις Mckenzie που ειναι ειδικες διατασεις γι αυτους που εχουν προβλημα στη μεση,αλλα δε μπορεσα να τις κανω..η μαλλον τις εκανα αλλα μετα ειχα ενοχλησεις!

Kostas 69
31-05-12, 01:39
Γεια χαρα σε ολους και ολες :welcome:.Ειμαι νεος στο site και το βρισκω γ@μ@το!!Παρακατω εχω γραψει ενα προγραμμα προπονησης που κανω εδω και 3μηνες και θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας για το αν ειναι σωστο,υπερβολικο κτλ.Ειμαι 32χρ,1.78,και 72 κιλα.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παρω ογκο!Θα θελα να φτασω τα 80κιλα οσο το δυνατον σε μυς(δεν ειμαι σιγουρος αν αυτα ειναι τα σωστα κιλα για το υψος μου).Ξερω παιζει ρολο και η διατροφη αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα.



ΔΕΥΤΕΡΑ>ΣΤΗΘΟΣ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ

1)οριζοντιες πιεσεις με μπαρα
2)οριζοντιες εκτασεις αλτηρων
3)επικλινεις πιεσεις με αλτηρες
4)επικλινεις εκτασεις αλτηρων
5)pull over
-----------------------------
1)καμψεις δικεφαλων με μπαρα
2)καμψεις αυτοσυγκεντρωσης
3)καμψεις σφυρια

ΤΕΤΑΡΤΗ>ΩΜΟΙ-ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΕΙΣ-ΠΟΔΙΑ

1)shrugs με μπαρα
2)κωπηλατικη με μπαρα
3)οπισθολαιμιες πιεσεις με αλτηρες
4)πλαγιες εκτασεις αλτηρων
5)ομοια σε προκυψη
--------------------------------
1)full squat
2)αρσεις γαμπων
3)εκτασεις τετρακεφαλων
4)εκτασεις δικεφαλων


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ>ΠΛΑΤΗ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ

1)ελξεις με ανοιχτη λαβη στο μονοζυγο..(3*οσες βγαινουν)
2)ελξεις με κλειστη λαβη στο μονοζυγο..(3*οσες βγαινουν)
3)κωπηλατικη με αλτηρα
4)κωπηλατικη με μπαρα
5)αρσεις θανατου
--------------------------------
1)πιεσεις μπαρας με κλειστη λαβη
2)εκτασεις γαλλικες
3)οπισθολαιμιες εκτασεις με αλτηρα
4)βυθισεις..(3*οσες βγαινουν)


Οι επαναληψεις που κανω εινα 15-10-6-3 και ανεβαζω σταδιακα κιλα.Τα διαλειμματα στα σετ ειναι 2 λεπτα.Επισης κανω κοιλιακους πριν ξεκινησω τα βαρη.Ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω σχολια.Συνεχιστε αυτη την καλη δουλεια στο site,βοηθαει πολυ!!!!!:thumbup:

gym
31-05-12, 09:30
χαχαχ....οκ ευχαριστω...θα περιμενω:green:

με ενα γρηγορο search βρηκα αυτο http://www.physio-aid.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=65
το οποιο ειχε ακριβως αυτα που ηθελα...;)

μετα ξαναλεω για να ειναι συγκεντρωμενα οτι το μονοζυγο ειναι απο τις τοπ ασκησεις-θεσεις για την περιοχη της οσφυικης...

απο yoga υπαρχουν οι θεσεις που κανει η κοπελα που λεγεται cobra ..ενα σχετικο βιντεακι εδω http://www.youtube.com/watch?v=GW0eUNtigrw
προσοχη στην εκτελεση κ στον ρυθμο...αργα...αργα...δεν ειναι φλωρικα καθολου απλα πρεπει να το παρεις σοβαρα κ να το κανεις κ να μην ντρεπεστε βασικα στο γυμναστηριο επειδη ειναι κατι περα απο τα σιδερα :weights:

ενα αλλο βιντεακι με ενα μινι προγραμμα ασανας εστιασμενες σε προβληματα lower back η αλλιως της οσφυικης μοιρας ειναι αυτο http://www.youtube.com/watch?v=9f1Y4OV3QlA

νταξει μπορει να σου φανει βαρετο αλλα δεν χρειαζεσαι πουλακια κ ιστοριες για να τις κανεις...απλα δες τι κανει κ κλεψε τις θεσεις...

επιμενω πως αν εχεις γνωστη/γνωστο δασκαλο αλλα κ αν δεν εχεις,μπορεις να ζητησεις βοηθεια εστω για ενα μαθημα απο καπου για να δεις θεσεις σε περιπτωση που εχεις προβλημα μεγαλο κ θες να το ψαξεις...
οι θεσεις αυτες μπορει να φαινονται ευκολες κ ακινδυνες αλλα δεν ειναι αν δεν εχεις κανει ενα στοιχειωδες ζεσταμα κ δεν προσεχεις στην εκτελεση...πολυ σημαντικο επισης να ακους το σωμα σου κ να μην το πιεζεις πιο πολυ απο οσο θα επρεπε...

οπου πονας πολυ(ασχημος πονος)εκει σταματας κ μενεις γιατι σε αυτην τη δεδομενη στιγμη αυτο ειναι το επιπεδο σου το οποιιο αν εξασκηθεις θα βελτιωθει


αυταααα!:green:

gym
31-05-12, 09:32
Σωστο ^^ εχει μια βαση αυτο.

Και μενα με ενδιαφερουν οι διατασεις για τη μεση γιατι μονο με τους ραχιαιους δε βλεπω προκοπη.Το θεμα ειναι οτι η μεση με ποναει κυριως τις ακυρες ωρες οπως το πρωι που ξυπναω η μεσα στην υπολοιπη μερα εκτος γυμναστηριου.Το τεντωμα στο μονοζυγο με βοηθαει πολυ και το κανω παντα πριν τα βαρη στην αρχη της προπονησης για να διαταθουν οι σπονδυλοι..


Αυτο με την κομπρα που εβαλες ελενη εμενα με ζορισε πολυ,με πονεσε.Κατι παρομοιο δειχνουν και οι ασκησεις Mckenzie που ειναι ειδικες διατασεις γι αυτους που εχουν προβλημα στη μεση,αλλα δε μπορεσα να τις κανω..η μαλλον τις εκανα αλλα μετα ειχα ενοχλησεις!

μπιλαρα μηπως πηγες στην τερμα ακραια θεση?
υπαρχουν πολλα προσταδια κ σιγουρα πρεπει ο καθενας να κανει το αναλογο για το επιπεδο του αλλα και για το σωμα του...

gym
31-05-12, 09:34
τεσπα,
δεν διαφωνω με αυτα που λες,οι διατασεις βοηθουν.
οσο για το link π εδωσα,στο 4,48-4.52 το λεει ξεκαθαρα when you stretch a muscle,you sort of weakening the muscle as you take a lot of energy out of it!
αν οντως στηριζεις το αντιθετο,δηλαδη οτι δεν τον αποδυναμωνεις ,εξηγησε το γιατι με ενδιαφερει!το λινκ π δινεις λεει για την σημασια των διατασεων δεν απανταει σε αυτο που ρωταω συγκεκριμενα.
" Βελτιωση της επιδοσης: αυξάνοντας το εύρος των κινήσεων, οι ασκήσεις γινονται πιό αποτελεσματικές. Ενας πιό εύκαμπτος μυς είναι πιό δυνατος, επειδή μπορεί να συσπαται με πιο αποτελεσματικο τροπο.
" βασικα λεει αυτο αλλα δεν το εξηγει


Στο λέει αυτό για να τις αποφεύγεις στην αρχή της προπόνησης..Τουλάχιστον τις έντονες διατάσεις...
Μειώνεται η ικανότητα σύσπασης των μυών γιατί χαλαρώνουν....

η απαντηση σου procop ειναι στο ποστ της λιλας...

οποτε αν διαβασες κατι αλλο καπου αλλου σχετικα με αποδυναμωση των μυων μεσω των διατασεων ΓΕΝΙΚΑ ,ποσταρε το να το δουμε...φαση θα χει...

αλλα δεν ισχυει αυτο φιλε μου...

COBRA_STYLE
31-05-12, 15:19
χμμμ ωραια...θα δοκιμασω την ασκηση Cobra στο gym και τις αλλες που κανει στο κρεβατι να δουμε...ευχαριστω Ελενη:green:

Eddie
31-05-12, 15:34
μπιλαρα μηπως πηγες στην τερμα ακραια θεση?
υπαρχουν πολλα προσταδια κ σιγουρα πρεπει ο καθενας να κανει το αναλογο για το επιπεδο του αλλα και για το σωμα του...

Δε ξερω βρε ελενιτσα..εγω ειδα την ασκηση στο utube και την επομενη που ξυπνησα το πρωι δοκιμασα να την κανω,οπως λεει.Τωρα,αν πιεστηκα πολυ..τι να πω,δε το γνωριζω.


χμμμ ωραια...θα δοκιμασω την ασκηση Cobra στο gym και τις αλλες που κανει στο κρεβατι να δουμε...ευχαριστω Ελενη:green:

Cobra ε?Κοιτα να την κανεις με style φιλε :rolf:

gym
31-05-12, 18:55
Δε ξερω βρε ελενιτσα..εγω ειδα την ασκηση στο utube και την επομενη που ξυπνησα το πρωι δοκιμασα να την κανω,οπως λεει.Τωρα,αν πιεστηκα πολυ..τι να πω,δε το γνωριζω.






καλα ρε μπαγλαμα χωρις ζεσταμα αμεσως πηγες για κομπρα?
για να φτασουμε στην κομπρα στη γιογκα κανουμε πολλους πολεμιστες πριν...ειναι μια θεση του πολεμιστη...

οπου πολεμιστης φαντασου ενα συνολο απο ασανες που το ονομαζουν ετσι...


θελει ζεσταμα αλλα κ τεχνικη....αλλα αμα σε ενοχλει βασιλη,νταξει μην το ζοριζεις ...κανε τα σιγουρα;)

ionas
01-06-12, 19:29
καλησπέρα σας ! έχω κοιτάξει τα προγράμματα για γράμμωση και επειδή ενώ το έψαξα δεν κατάλαβα ποιες ασκήσεις αν μπορείτε να μου προτείνεται να κάνω για το κατω μέρος του στήθους γιατί ενώ το εσωτερικό και το πάνω το έχω γυμνάσει από κάτω είναι κάπως χαλαρό και πετάει !! ευχαριστώ !!!

Χριστοφορος123
01-06-12, 19:53
Παιδια εχει σημασια αν η προπονηση γινεται πρωι η απογευμα η βραδυ;;;

CapoFighter
01-06-12, 20:03
καλησπέρα σας ! έχω κοιτάξει τα προγράμματα για γράμμωση και επειδή ενώ το έψαξα δεν κατάλαβα ποιες ασκήσεις αν μπορείτε να μου προτείνεται να κάνω για το κατω μέρος του στήθους γιατί ενώ το εσωτερικό και το πάνω το έχω γυμνάσει από κάτω είναι κάπως χαλαρό και πετάει !! ευχαριστώ !!!

Ασκησεις για το κατω στηθος: Βυθισεις ριχνωντας το σωμα μπροστα, crossover για κατω στηθος, pullover με αλτηρα(ολο το στηθος) , πιεσεις σε κατακλινη παγκο,


Παιδια εχει σημασια αν η προπονηση γινεται πρωι η απογευμα η βραδυ;;;

Δοκιμασε και τα δυο κατα καιρους και δες ποτε εβγαζες πιο καλη προπονηση. Προσφατες βιβλιογραφιες προτεινουν να γινεται η προπονηση με βαρη τις πρωινες ωρες.

Χριστοφορος123
01-06-12, 20:57
Ασκησεις για το κατω στηθος: Βυθισεις ριχνωντας το σωμα μπροστα, crossover για κατω στηθος, pullover με αλτηρα(ολο το στηθος) , πιεσεις σε κατακλινη παγκο,



Δοκιμασε και τα δυο κατα καιρους και δες ποτε εβγαζες πιο καλη προπονηση. Προσφατες βιβλιογραφιες προτεινουν να γινεται η προπονηση με βαρη τις πρωινες ωρες.

αα οκ γιατι πολλες φορες προπονουμαι βραδυ.ειναι λαθος;

Cortivo
02-06-12, 13:34
Καλημερα παιδια Ασχολουμαι με την προπονηση με βαρη εδω και περιπου 2-3 χρονια κ μπορω να πω πως ξερω καποια βασικα αλλα παρολαυτα σημαντικα πραγματα οσον αφορα τις προπονησεις στο γυμναστηριο. Προκειται λοιπον να αρχισω προπονηση κικ μποξινγκ με εναν φιλο μ κ ηθελα ν α κανω μια σημαντικη ερωτηση. Επειδη ειμαι 19 χρονων με υψος 1.82 περιπου κ κιλα 81-82 μεχρι τωρα εκανα στο γυμναστηριο προγραμμα ογκου με στοχο την αυξηση της μυικης μαζας μου. Θελω να αρχισω το κικ πιο πλ για αυτοαμυνα κ να μαθω να χτυπαω σωστα. Δεν θελω ομως σε καμια περιπτωση να χασω ουτε λιγο απο τν μυικη μαζα μ.
Θα εχω προπονηση κικ 2 φορες τν εβδομαδα. Τεταρτη κ Παρασκευη. Αν κανω προγραμμα ογκου στο γυμναστηριο και 2 φορες τν εβδομαδα κικ(π πιστευω πως ειναι αεροβια...) θα φυγει ο ογκος μ; Π.χ να κανω Δευτερα στηθος, τριτη πλατη, τεταρτη κικ, πεμπτη χερια ωμους, παρασκευη κικ.
Θα ηθελα παρα πλ να ακουσω καποιες συμβουλες. Ο στοχος μ ειναι απλα να μν χασω ογκο αλλα αν μπορω να προσθεσω κ ολας για να δυναμωσω κ να αναπτυχθω.
Ευχαριστω προκαταβολικα :green:

billy89
02-06-12, 13:59
Καλημερα παιδια Ασχολουμαι με την προπονηση με βαρη εδω και περιπου 2-3 χρονια κ μπορω να πω πως ξερω καποια βασικα αλλα παρολαυτα σημαντικα πραγματα οσον αφορα τις προπονησεις στο γυμναστηριο. Προκειται λοιπον να αρχισω προπονηση κικ μποξινγκ με εναν φιλο μ κ ηθελα ν α κανω μια σημαντικη ερωτηση. Επειδη ειμαι 19 χρονων με υψος 1.82 περιπου κ κιλα 81-82 μεχρι τωρα εκανα στο γυμναστηριο προγραμμα ογκου με στοχο την αυξηση της μυικης μαζας μου. Θελω να αρχισω το κικ πιο πλ για αυτοαμυνα κ να μαθω να χτυπαω σωστα. Δεν θελω ομως σε καμια περιπτωση να χασω ουτε λιγο απο τν μυικη μαζα μ.
Θα εχω προπονηση κικ 2 φορες τν εβδομαδα. Τεταρτη κ Παρασκευη. Αν κανω προγραμμα ογκου στο γυμναστηριο και 2 φορες τν εβδομαδα κικ(π πιστευω πως ειναι αεροβια...) θα φυγει ο ογκος μ; Π.χ να κανω Δευτερα στηθος, τριτη πλατη, τεταρτη κικ, πεμπτη χερια ωμους, παρασκευη κικ.
Θα ηθελα παρα πλ να ακουσω καποιες συμβουλες. Ο στοχος μ ειναι απλα να μν χασω ογκο αλλα αν μπορω να προσθεσω κ ολας για να δυναμωσω κ να αναπτυχθω.
Ευχαριστω προκαταβολικα :green:

Η μυική μάζα δεν χάνεται έτσι απλά με λίγη αερόβια. Αν τρως σωστά, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να "ξεπρηστείς" λίγο γιατί θα φύγουν τα νερά. Όμως να ξέρεις ότι αν θέλεις να βάλεις όγκο και είσαι τύπος που βάζει δύσκολα, αν προσθέσεις και έντονη αερόβια όπως ειναι το κικ θα βάζεις πολύ πιο δύσκολα πλέον.

Cortivo
02-06-12, 14:35
αγαπητε billy ευχαριστω πλ για τν απαντηση κ π ξοδεψες τν χρονο σου. Δν μπορω να σ πω αν βαζω ευκολα η δυσκολα ογκο. Γτ δν εχω κ πολλα ατομα στν ηλικια μ με τα οποια μπορω να συγκρινω την αναπτυξη μας. Θελω απλα οσο καιρο κανω κικ να κανω ταυτοχρονα σωματικη αναπτυξη κ ογκο. Δηλαδη αυτον τον ογκο π βαζω ευκολα η δυσκολα θελω να συνεχισω να τν βαζω. Και στο κατω κατω 2 προπονησεις την βδομαδα απο 1 ωρα η καθεμια δν πιστευω να μ χασει τον ογκο αλλα ισα ισα θα μαθω το αθλημα κ τν τεχνικη του. Δλδ απλα θελω καποιον πιο εμπιερο να μ επιβεβαιωση το γεγονος οτι ακομα κ αν κανω κικ αλλα ακολουθω ενα προγραμμα ογκου με πολλα κιλα κ τα αυξανω ανα καιρο και ακολουθω διατροφη με πρωτεινες, τοτε θα αυξησω κ τν ογκο μ και το αθλημα δν θα ειναι ενα τοσο μεγαλο εμποδιο!

billy89
02-06-12, 14:41
Αυτό που λες είναι σωστό αλλά το θέμα είναι πόσο αργά θα βάζεις ώστε να παρατηρείς και αξιοσημείωτη διαφορά με τον καιρό. Εγώ ας πούμε που είμαι εκτόμορφος όταν έκανα κικ πριν 3 χρόνια δεν μπορούσα να βάλω μάζα πάνω μου με τίποτα και με full διατροφή ε? Τώρα με 2 μονόωρα τη βδομάδα δε νομίζω να χεις πρόβλημα αλλά πρέπει να το δοκιμάσεις για να μάθεις!

Cortivo
02-06-12, 15:01
Λογικα στν ηλικια μ δν νομιζω πως 2 ωρες τν εβδομαδα αεροβιας γυμναστικης θα με κρατησουν πισω στον ογκο. Ελπιζω τουλαχιστον. Επισης ηθελα να ρωτησω αν ειναι αναγκαιο να κανω γραμμωση τους καλοκαιρινους μηνες; Και που ακριβως βοηθαει η γραμμωση! ΑΥΤΑ!! :):)

TeoMaN
04-06-12, 00:19
Πεζι ρολω τη μερες θα κανω τις καταλυλες μυεικες ομαδες?ασ πουμε δευτερα ομωοι μπορω να του βαλω παρασκευη πεζαει ρολο?

croxnox
07-06-12, 16:30
Είμαι 45 ετών, κάνω γυμναστική αρκετά συχνά αλλά χωρίς ιδιαίτερο πρόγραμμα, ούτε εκγύμνασης ούτε διατροφής.

Οι προπονήσεις μου είναι ότι νά ‘ναι για την ώρα και συνήθως ακολουθώ πολύ κλασικά προγράμματα
(στήθος-δικέφαλα, πλάτη-τρικέφαλα και πόδια- αν δεν βαρεθώ-ώμοι.)

Είμαι 186, 88 κιλά με σχετικά αδύνατα πόδια.

Δεν με λες και χάλια αλλά αυτά που κάνω και με το ρυθμό που τα κάνω δεν οδηγούν πουθενά.

Δεν θέλω πολύ όγκο αλλά θα ήθελα να χάσω λίγο λίπος.

Έχει κανείς καμιά πρόταση?

billys15
07-06-12, 19:06
@Cortivo: Οχι φιλε,δεν χρειαζεται ντε και καλα να κανεις γραμμωση τους καλοκαιρινους μηνες.Αν θελεις να καθαρισεις το κανεις,αλλα δεν ειναι αναγκαιο να γινει το καλοκαιρι,μπορεις να καθαρισεις οποιαδηποτε περιοδο.

@Teoman: Δεν καταλαβαινω τι λες για να σε βοηθησω! :) Εννοεις μηπως ειναι κακο να κανεις τους ωμους αλλη μερα εκτος Δευτερας?

@Croxnox: Το ειπες και μονος σου,δεν ακολουθεις σοβαρο προγραμμα προπονησης και διατροφης,αρα τα αποτελεσματα δεν ειναι σοβαρα.Αν φτιαξεις αυτα τα 2 και αρχισεις να υπολογιζεις θερμιδες,τοτε θα μπορεσεις να χασεις λιγο λιπος οπως λες και να δυναμωσεις.

polo0
07-06-12, 23:06
εδω και καιρο κανω ογκο με πολυ καλα αποτελεσματα,αλλα θελω να ρωτησω κτ,διαβασω συνεχεια πως ο ογκος και η γραμμωση ειναι στην κουζινα,τι θελω να πω με αυτο,τοσο καιρο δουλευα σε 12-10-8-6 μπορω να μεινε σε μεγαλες επαναληψεις?:)

Χριστοφορος123
07-06-12, 23:09
εδω και καιρο κανω ογκο με πολυ καλα αποτελεσματα,αλλα θελω να ρωτησω κτ,διαβασω συνεχεια πως ο ογκος και η γραμμωση ειναι στην κουζινα,τι θελω να πω με αυτο,τοσο καιρο δουλευα σε 12-10-8-6 μπορω να μεινε σε μεγαλες επαναληψεις?:)

Μπορεις απλα θα βαζεις και λιγοτερα κιλα..οντος ειναι στην κουζινα ο ογκος η η γραμμωση...εγω προσωπικα ειμαι της αποψης πως για να χτισεις μζα χρειαζεσαι τουλαχιστον 10 επαναληψεις και....οκ τωρα οι 4 και οι 6 επαναληψεις πιστευω πως στοχευουνε περισσοτερο στη δυναμη!

polo0
07-06-12, 23:48
Μπορεις απλα θα βαζεις και λιγοτερα κιλα..οντος ειναι στην κουζινα ο ογκος η η γραμμωση...εγω προσωπικα ειμαι της αποψης πως για να χτισεις μζα χρειαζεσαι τουλαχιστον 10 επαναληψεις και....οκ τωρα οι 4 και οι 6 επαναληψεις πιστευω πως στοχευουνε περισσοτερο στη δυναμη!

και αυτην τν αποψη εχω ;)..καμοια αλλη γνωμη?

billys15
08-06-12, 00:47
Τουλαχιστον 10 επαναληψεις?? :) Ερχεται και με 10 και με 12,ερχεται και με 4-5-6 ομως.Πειραματισμο χρειαζεται για να δουμε που κυμαινομαστε,σε ποιο ευρος.

polo0
08-06-12, 09:29
Τουλαχιστον 10 επαναληψεις?? :) Ερχεται και με 10 και με 12,ερχεται και με 4-5-6 ομως.Πειραματισμο χρειαζεται για να δουμε που κυμαινομαστε,σε ποιο ευρος.

ναι αλλα να μεινουμε σε αυτες,και να μν πεφτω κατω απο 8..γντε?:)

s0k0s
08-06-12, 19:01
hack squat στο μηχανημα που δεν υπαρχει στο γυμν. που παω μπορω να την αντικαταστησω με smith που βαζουμε να ποδια πιο μπροστα;

johny_8
09-06-12, 01:10
ναι γίνεται σε σμιθ. καθώς και με ελεύθερη μπάρα γίνεται αλλά είναι παλιά άσκηση κ ΔΕΝ παιζει να την κάνει σχεδον κανένας. Απλώς προσοχή τα χακ σκουωτ είναι επικυνδυνη άσκηση γενικά

s0k0s
09-06-12, 01:19
ναι γίνεται σε σμιθ. καθώς και με ελεύθερη μπάρα γίνεται αλλά είναι παλιά άσκηση κ ΔΕΝ παιζει να την κάνει σχεδον κανένας. Απλώς προσοχή τα χακ σκουωτ είναι επικυνδυνη άσκηση γενικά

Και σε σμιθ ειναι επικινδυνη;

sadistic
09-06-12, 11:47
Aυτο το προγραμμα θελω να το ξεκινησω και θα ηθελα την γνωμη σας η οποια ειναι πολυτιμη για μενα.
1.ΣΤΗΘΟΣ+ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ
επικληνης πιεσεις 12-8-8
ανοιγματα επικληνης 12-8-8
ανοιγματα σε ισιο 12-8-8
πουλοβερ 12-8-8

εκτασεις τρικεφαλων πισω απο κεφαλι[σκοινι]12-8-8-8
πιεσεις τροχαλιας 12-8-8-8
γαλλικες στο μηχανημα 12-8-8

2.ΠΛΑΤΗ+ΔΙΚΕΦΑΛΑ
μονοζυγο 2σετ επι οσες βγουν
εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας 12-8-8-8
ελξεις με κλειστη λαβη 12-8-8-8
κωπηλατικη αλτηρα 12-8-8-8
ραχιαιοι 3σετ επι 10-12με 10 κιλα βαρος

3.ΣΤΗΘΟΣ
γιγα σετ επι 3
ανοιγματα σε επικληνη 10-10-10
πιεσεις παγκου 10-10-10
ανοιγματα σε επιπεδο 10-10-10

επικληνης πιεσεις σε smith 12-12 κλειστη λαβη

4.ΩΜΟΙ+ΠΟΔΙΑ
ανυψωσεις αλτηρων 12-8-8 [τραπεζιοι]
πιεσεις ωμων σε smith 12-8-8
εκτασεις πλαγιες 12-8-8
εκτασεις για τον πισω δελτοιδη σε μηχανημα 12-8-8

πρεσσα 10-8-6
leg press 10-10-10
εκτασεις τετρακεφαλων 10-10-10
εκτασεις δικεφαλων 10-10-10
αρσεις γαμπων καθιστος 20-20.

με τις επαναληψεις δεν ξερω γιατι...εχω κολισει στο 12-8-8-8.νομιζω οτι εχω περισσοτερη επιβαρινση και ποιο ευκολο απο αποψη αλλαγης κιλων.οσο για την δευτερη μερα στηθους θελω ναδωσω μεγαλυτερη εμφαση και αργοτερα αλλαζω το στηθος με καποια αλλη ομαδα σε ιδιο μοτιβο.για δωστε τα φωτα σας.ευχαριστω εκ των προτερων

billys15
09-06-12, 13:08
Εννοεις να κανεις π.χ. Δευτερα-Πεμπτη στηθος? Μπορεις να δοκιμασεις και να δεις πως θα σου βγει.Αλλα παιξε λιγο με τις επαναληψεις,μην κολλας σε συγκεκριμενα νουμερα.

Επισης,στα ποδια ξεκινα σιγα σιγα σκουωτ.Σκετη μπαρα για αρχη.

CapoFighter
09-06-12, 23:08
Και σε σμιθ ειναι επικινδυνη;

Γενικα στο σμιθ αν δεν εχεις αψογη τεχνικη ειναι ψιλοεπικυνδινα τα squat. Πρεπει ντε και καλα να κανεις hack squat?Και αν ναι γιατι?:thumbup:

sadistic
10-06-12, 00:51
Εννοεις να κανεις π.χ. Δευτερα-Πεμπτη στηθος? Μπορεις να δοκιμασεις και να δεις πως θα σου βγει.Αλλα παιξε λιγο με τις επαναληψεις,μην κολλας σε συγκεκριμενα νουμερα.

Επισης,στα ποδια ξεκινα σιγα σιγα σκουωτ.Σκετη μπαρα για αρχη.δευτερα στηθος τρικεφαλα-τριτη πλατη δικεφαλα, τεταρτη ρεπο, πεμπτη στηθος,και παρασκευη ωμοι ποδια.και σ/κ ξεκουραση.ετσι λεω να το κανω.σκουατς δεν κανω λογο μεσης.προτειμω πρεσσες και αλλα λοιπα μηχαμηματα.γι αυτο δεν εχω αρσεις θανατου και καποιες πολυ βασικες ασκησεις.τωρα για τις επαναληψεις προτεινετε κατι?12-8-6 για παραδειγμα.το προγραμμα κατα βαση ειναι σωστο?

s0k0s
10-06-12, 02:41
Γενικα στο σμιθ αν δεν εχεις αψογη τεχνικη ειναι ψιλοεπικυνδινα τα squat. Πρεπει ντε και καλα να κανεις hack squat?Και αν ναι γιατι?:thumbup:

Διοτι το ειχε ενα προγραμμα :P

billys15
10-06-12, 05:21
δευτερα στηθος τρικεφαλα-τριτη πλατη δικεφαλα, τεταρτη ρεπο, πεμπτη στηθος,και παρασκευη ωμοι ποδια.και σ/κ ξεκουραση.ετσι λεω να το κανω.σκουατς δεν κανω λογο μεσης.προτειμω πρεσσες και αλλα λοιπα μηχαμηματα.γι αυτο δεν εχω αρσεις θανατου και καποιες πολυ βασικες ασκησεις.τωρα για τις επαναληψεις προτεινετε κατι?12-8-6 για παραδειγμα.το προγραμμα κατα βαση ειναι σωστο?

- Στηθος την πρωτη μερα θα εβαζα μια ακομα ασκηση πιεσης (βυθισεις/ισιο παγκο) και θα εβγαζα δυο απο τις αλλες 3.Αλλα επειδη θα σου φαινονται λιγα,βγαλε 1 απο τις 3.

- Τρικεφαλους θα κρατουσα εκτασεις με σχοινι και τροχαλια αναποδα,ειτε εναλλαξ ειτε με τα 2 χερια.

- Πλατη αφου κανεις μονοζυγο βγαλε την τροχαλια με ανοιχτη λαβη.Τις αναποδες ελξεις στην τροχαλια δοκιμασε τες με λαβη πιο ανοιχτη,πιο εξω απο τους ωμους,και μην κατεβαζεις τερμα κατω γιατι δουλευουν πολυ δικεφαλοι.Αρα θα 'χεις 3 ασκησεις +1 ραχιαιους.Αν θελεις κι αλλη,δοκιμασε κωπηλατικη αλτηρα λιγο σκυφτος (στηριζεσαι απο τους τοποθετημενους αλτηρες,δες την ασκηση στο youtube γιατι δεν μπορω να εξηγησω καλυτερα).

- Την 2η μερα στηθους θα αντικαταστουσα τις εκτασεις στον ισιο με cross-over.

- Ωμους θα 'βαζα πρωτα τις πιεσεις.

- Με τις επαναληψεις μπορεις να πειραματιστεις,μπορεις να δοκιμασεις διαφορους συνδιασμους,και μην μενεις μονο στα ζυγα νουμερα γιατι μετα θα σου γινει ψυχαναγκασμος και αν εισαι 8η επαναληψη μπορει να μην προσπαθεις καν για 9η,μονο και μονο γιατι ετσι λεει το προγραμμα.Με καταλαβαινεις,ετσι? Δοκιμασε π.χ. 5-7...

sadistic
10-06-12, 05:48
thanks billy!:thumbup:

Tsilak0s
11-06-12, 19:25
Καλησπερα παιδια ηθελα να κανω μια ερωτιση για να γεμισο στην μεσι του στηθουσ τι ασκησης προτινετε

Χριστοφορος123
11-06-12, 19:26
Καλησπερα παιδια ηθελα να κανω μια ερωτιση για να γεμισο στην μεσι του στηθουσ τι ασκησης προτινετε

Ολες τις ασκησεις που γινονται σε οριζοντιο παγκο

Χριστοφορος123
11-06-12, 19:27
Παιδια υπαρχει περιπτωση αμα κανω προπονηση κατα τις 9 το βραδυ να μην εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα;;;

Tsilak0s
11-06-12, 19:31
για να γραμμωση το στηθος ειναι καλιτερα να πεζις 4χ10 ι 4χ16 πιο ινε καλιτερα.γιατι εχω θολοση και δεν ξερο γιατι

Χριστοφορος123
11-06-12, 19:37
για να γραμμωση το στηθος ειναι καλιτερα να πεζις 4χ10 ι 4χ16 πιο ινε καλιτερα.γιατι εχω θολοση και δεν ξερο γιατι

Η γραμμωση και ο ογκος εξαρταται απο τη διατροφη..γενικα ειναι καλυτερο να παιζεις σε επαναληψεις 10-14

johny_8
11-06-12, 19:41
Παιδια υπαρχει περιπτωση αμα κανω προπονηση κατα τις 9 το βραδυ να μην εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα;;;

δν πειραζει. αρκει να μην είσαι πτώμα απο όλη τη μέρα

Χριστοφορος123
11-06-12, 19:44
δν πειραζει. αρκει να μην είσαι πτώμα απο όλη τη μέρα

Μια χαρα ειμαι..ισα ισα που το απογευμα προς βραδυ εχω περισσοτερη δυναμη:green::green::green:

johny_8
11-06-12, 19:54
Μια χαρα ειμαι..ισα ισα που το απογευμα προς βραδυ εχω περισσοτερη δυναμη:green::green::green:

αυτό ωφείλεται εν μερει και στα περισσότερα γεύματα

Χριστοφορος123
11-06-12, 20:36
αυτό ωφείλεται εν μερει και στα περισσότερα γεύματα

Αυτο ειναι σιγουρο...πριν φαω μεσημεριανο δεν εχω δυναμη για καλη προπονηση.

Giorgio.
12-06-12, 02:16
Να ρωτήσω και γω κάτι:
Θέλω όγκο. Οπότε προσέχω διατροφή κ γυμνάζομαι --> λίγες επαναλήψεις, πολλά κιλά. Το θέμα μου είναι: πόσες φορές τη βδομάδα είναι καλό να χτυπάς κάθε μυϊκή ομάδα, 1 ή 2; Αυτόν τον καιρό είμαι στη 1 φορά, αλλά μου φαίνεται μερικές φορές ότι περνάει πολύς καιρός μέχρι να ξαναγυμνάσω την ίδια μυϊκή ομάδα.. Χρειάζονται όντως τόσες μέρες για ανάρρωση των μυών ή να τις λιγοστέψω;

killer85
12-06-12, 06:40
Να ρωτήσω και γω κάτι:
Θέλω όγκο. Οπότε προσέχω διατροφή κ γυμνάζομαι --> λίγες επαναλήψεις, πολλά κιλά. Το θέμα μου είναι: πόσες φορές τη βδομάδα είναι καλό να χτυπάς κάθε μυϊκή ομάδα, 1 ή 2; Αυτόν τον καιρό είμαι στη 1 φορά, αλλά μου φαίνεται μερικές φορές ότι περνάει πολύς καιρός μέχρι να ξαναγυμνάσω την ίδια μυϊκή ομάδα.. Χρειάζονται όντως τόσες μέρες για ανάρρωση των μυών ή να τις λιγοστέψω;

Αν κάνεις σωστή προπόνηση μία είναι υπέρ αρκετή, αν δεν κάνεις σωστή προπόνηση τότε προσπάθησε να κάνεις σωστή προπόνηση.

billys15
12-06-12, 14:58
Να ρωτήσω και γω κάτι:
Θέλω όγκο. Οπότε προσέχω διατροφή κ γυμνάζομαι --> λίγες επαναλήψεις, πολλά κιλά. Το θέμα μου είναι: πόσες φορές τη βδομάδα είναι καλό να χτυπάς κάθε μυϊκή ομάδα, 1 ή 2; Αυτόν τον καιρό είμαι στη 1 φορά, αλλά μου φαίνεται μερικές φορές ότι περνάει πολύς καιρός μέχρι να ξαναγυμνάσω την ίδια μυϊκή ομάδα.. Χρειάζονται όντως τόσες μέρες για ανάρρωση των μυών ή να τις λιγοστέψω;

Μπορεις να γυμναζεις τον καθε μυ 3 φορες τις 2 βδομαδες.Ειναι κυκλικο προγραμμα,π.χ.

3 προγραμματα:
στηθος-ωμοι
πλατη-χερια
ποδια
4η μερα ξεκινας απο την αρχη,μετα την 1η μερα της επομενης βδομαδας κανεις πλατη κ.ο.κ..

average_joe
12-06-12, 20:39
βυθισεις ftw!

Tsilak0s
12-06-12, 21:06
καλησπερα παιδια θελω να μου απαντησετε σε αυτιν την ερωτιση θελω ογκο και θελω να πεξω πιραμιδα
4χ10.8.6.4 ινε καλο τωρα για το καλοκερι για να μιν τραυματιστουμε

CapoFighter
12-06-12, 23:32
καλησπερα παιδια θελω να μου απαντησετε σε αυτιν την ερωτιση θελω ογκο και θελω να πεξω πιραμιδα
4χ10.8.6.4 ινε καλο τωρα για το καλοκερι για να μιν τραυματιστουμε

τι εννοεις να μην τραυματιστεις... κανε διατασεις, ζεσταμα με λιγα κιλα και μην κανεις λαθος τεχνικη. Ετσι δεν θα τραυματιστεις! Δεν εχει σχεση το καλοκαιρι!

Co0022
13-06-12, 17:04
Γεια σας παιδιά! Είμαι 14 χρονών. Έχω μια απορία. Μετά την προπόνηση πρέπει να νιώθουμε πολύ κουρασμένοι δηλαδή οι μυς που γυμνάστηκαν να μην έχουν άλλες δυνάμεις?
Ευχαριστώ.:)

CapoFighter
13-06-12, 17:11
Γεια σας παιδιά! Είμαι 14 χρονών. Έχω μια απορία. Μετά την προπόνηση πρέπει να νιώθουμε πολύ κουρασμένοι δηλαδή οι μυς που γυμνάστηκαν να μην έχουν άλλες δυνάμεις?
Ευχαριστώ.:)

Προφανως λιγο κουρασμενος θα εισαι. Οχι ομως να μην εχεις αλλες δυναμεις στους συγκεκριμενους μυς...

Co0022
13-06-12, 20:50
Προφανως λιγο κουρασμενος θα εισαι. Οχι ομως να μην εχεις αλλες δυναμεις στους συγκεκριμενους μυς...

Οκ αλλά αφού πρέπει να φτάσουμε σε μυική αστοχία, άρα οι μυς δεν θα έχουν άλλες δυνάμεις. Αυτό είναι σωστό ή λάθος; Η μήπως η μυική αστοχία είναι υπερβολικό?
Ευχαριστώ:)

polo0
13-06-12, 23:19
παιδια μπορει μηπως μπορει καποιος να βρει τν προπονηση συγκεκριμενα την πλατης! :)

CapoFighter
14-06-12, 01:06
Οκ αλλά αφού πρέπει να φτάσουμε σε μυική αστοχία, άρα οι μυς δεν θα έχουν άλλες δυνάμεις. Αυτό είναι σωστό ή λάθος; Η μήπως η μυική αστοχία είναι υπερβολικό?
Ευχαριστώ:)

Για να μην εχεις αλλες δυναμεις σημαινει οτι θα πρεπει να πεσει στο 0 το γλυκογονο σου. Αυτο δεν θα συμβει σχεδον ποτε απο μια προπονηση.
Μυικη αστοχια δεν σημαινει μυικη θλαση... Εσυ κρατα οτι πρεπει να δουλεψεις σκληρα μεσα στην προπονηση σου, μην τεμπελιαζεις:thumbup:


παιδια μπορει μηπως μπορει καποιος να βρει τν προπονηση συγκεκριμενα την πλατης! :)

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη προπονηση πλατης. Καθε 6-8 βδομαδες καλο θα ειναι να αλλαζει η προπονηση σου.Παιζει ρολο αν εισαι αρχαριος, ψιλοεμπειρος δηλαδη ποσο καιρο κανεις γυμναστικη και με ποση συχνοτητα. Αν μου απαντησεις σε αυτα θα σου πω ενα προγραμμα για πλατη!

polo0
14-06-12, 09:06
Για να μην εχεις αλλες δυναμεις σημαινει οτι θα πρεπει να πεσει στο 0 το γλυκογονο σου. Αυτο δεν θα συμβει σχεδον ποτε απο μια προπονηση.
Μυικη αστοχια δεν σημαινει μυικη θλαση... Εσυ κρατα οτι πρεπει να δουλεψεις σκληρα μεσα στην προπονηση σου, μην τεμπελιαζεις:thumbup:



Δεν υπαρχει συγκεκριμενη προπονηση πλατης. Καθε 6-8 βδομαδες καλο θα ειναι να αλλαζει η προπονηση σου.Παιζει ρολο αν εισαι αρχαριος, ψιλοεμπειρος δηλαδη ποσο καιρο κανεις γυμναστικη και με ποση συχνοτητα. Αν μου απαντησεις σε αυτα θα σου πω ενα προγραμμα για πλατη!

χιλια συγνωμη,μπερδευτικα λογο βιασυνης εγραψα προγραμμα πλατης αλλα δν εγραψα ποιανουυ:unsure::unsure:...θελω το προγραμμα της πλατης του μιχαλη κεφαλιανου...μπορει να το βρει κανενας..γνκα το προγραμμα του δλδ,αλλα πιο πολυ τς πλατης του...!:P

Co0022
14-06-12, 09:55
Για να μην εχεις αλλες δυναμεις σημαινει οτι θα πρεπει να πεσει στο 0 το γλυκογονο σου. Αυτο δεν θα συμβει σχεδον ποτε απο μια προπονηση.
Μυικη αστοχια δεν σημαινει μυικη θλαση... Εσυ κρατα οτι πρεπει να δουλεψεις σκληρα μεσα στην προπονηση σου, μην τεμπελιαζεις

Οκ Ευχαριστώ πολύ!

jim-jimakos
14-06-12, 15:32
1 ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί...

στις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα σε μαξιλάρι.. ποιά είναι η διαφορά στην λαβή?? δλδ ανοιχτή ή κλειστή...
έχω ακούσει διάφορα.. ότι ανάλογα με την θέση της λαβής πετυχαίνεις : "γέμισα", "κορύφωση", "έξω μέρος", "γράμμωση" :???:

Επανέρχομαι στο παραπάνω "θέμα", με αφορμή μια συζήτηση που είχα προχτές με γυμναστές στο gym.
Οι απόψεις διαφέρουν και τελικά δεν καταλήξαμε με "σιγουριά" τι ακριβώς γίνεται..
Αν έχει διαβάσει κάποιος φίλος ή γνωρίζει σχετική βιβλιογραφία για το θέμα. Εψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

polo0
14-06-12, 17:00
γντ η ασκηση t-bar row στην τροχαλια?αν ναι μπορει να την βρει καποιος σε βιντεο?:unsure:

lila_1
14-06-12, 17:12
...?
Δεν υπάρχει μπάρα?

Αφού ούτως η άλλως υπάρχουν πολλές ασκήσεις πλάτης για τροχαλία

Timoleon
14-06-12, 18:19
Επανέρχομαι στο παραπάνω "θέμα", με αφορμή μια συζήτηση που είχα προχτές με γυμναστές στο gym.
Οι απόψεις διαφέρουν και τελικά δεν καταλήξαμε με "σιγουριά" τι ακριβώς γίνεται..
Αν έχει διαβάσει κάποιος φίλος ή γνωρίζει σχετική βιβλιογραφία για το θέμα. Εψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

O δικέφαλος αποτελείται από δυο κεφαλές,εξ ου και η ονομασία του.Η εξωτερική και η εσωτερική. Ασχέτως το πως κάνεις τις κάμψεις μπάρας, είτε κλασικές,είτε στο μαξιλάρι κ.τ.λ., η ανοιχτή λαβή είναι για την εσωτερική κεφαλή και η κλειστή λαβή για την εξωτερική κεφαλή. Το γέμισμα έχει να κάνει με την εκτέλεση της κίνησης, η κορύφωση με το τι κάμψη κάνεις και η γράμμωση με τις επαναλήψεις_

CapoFighter
14-06-12, 18:52
O δικέφαλος αποτελείται από δυο κεφαλές,εξ ου και η ονομασία του.Η εξωτερική και η εσωτερική. Ασχέτως το πως κάνεις τις κάμψεις μπάρας, είτε κλασικές,είτε στο μαξιλάρι κ.τ.λ., η ανοιχτή λαβή είναι για την εσωτερική κεφαλή και η κλειστή λαβή για την εξωτερική κεφαλή. Το γέμισμα έχει να κάνει με την εκτέλεση της κίνησης, η κορύφωση με το τι κάμψη κάνεις και η γράμμωση με τις επαναλήψεις_

Καλα το ακουσαμε και αυτο...

Timoleon
14-06-12, 19:01
Καλα το ακουσαμε και αυτο...

Ξέρεις η υπομονή έχει και τα όρια της. Την επόμενη φορά θα σε βρίσω χυδαία και δημόσια

COBRA_STYLE
14-06-12, 19:10
Η κορυφωση ειναι θεμα γονιδιακο,το'χω ξαναγραψει.Οπου το βλεπω θα το λεω μεχρι να μαλλιασει η γλωσσα μου.:thumbup:

Madd_Chadd
14-06-12, 19:39
Το ειπε ο Κομπρας απλα και σοβαρα.

beefmeup
14-06-12, 19:45
O δικέφαλος αποτελείται από δυο κεφαλές,εξ ου και η ονομασία του.Η εξωτερική και η εσωτερική. Ασχέτως το πως κάνεις τις κάμψεις μπάρας, είτε κλασικές,είτε στο μαξιλάρι κ.τ.λ., η ανοιχτή λαβή είναι για την εσωτερική κεφαλή και η κλειστή λαβή για την εξωτερική κεφαλή. Το γέμισμα έχει να κάνει με την εκτέλεση της κίνησης, η κορύφωση με το τι κάμψη κάνεις και η γράμμωση με τις επαναλήψεις_

κατ αρχας για τον CapoFighter,αυτο το ποστ απο πανω ειναι σωστο..τουλαχιστον απο αυτα που εχω διαβασει,πανω στο θεμα..
πλην του τελευταιου για την γραμμωση,αλλα εκει νομιζω ο τιμολεον ηθελε να γραψει για "λεπτομερια" κ οχι για "γραμμωση"..


Η κορυφωση ειναι θεμα γονιδιακο,το'χω ξαναγραψει.Οπου το βλεπω θα το λεω μεχρι να μαλλιασει η γλωσσα μου.:thumbup:

συμφωνοι..αλλα το οτι ειναι γονιδιακο δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν τεχνικες για να την βελτιωσεις αν δεν εχεις εξ αρχης,η ακομα κ αν εχεις..
μια απο αυτες ειναι κ οι καμψεις αυτοσυγκεντρωσης..
δλδ επειδη οι γαμπες ειναι καθαρα στα γονιδια κ αυτες,δεν υπαρχει περιπτωση να τις ανεβασεις αμα τις προπονεις?

Timoleon
14-06-12, 19:46
Η κορυφωση ειναι θεμα γονιδιακο,το'χω ξαναγραψει.Οπου το βλεπω θα το λεω μεχρι να μαλλιασει η γλωσσα μου.:thumbup:

Επειδή δεν τις καταλαβαίνω αυτές τις "φιλοσοφίες", ρωτάω το εξής: Γιατί υπάρχουν τόσες ασκήσεις για κάθε μυικό τμήμα αφού το ένα είναι γονιδιακό,το άλλο γεννετικό και το άλλο δεν ξέρω τι?? Επειδή ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και μπορεί μια άσκηση να πιάνει τον έναν και όχι τον άλλο,ας υπήρχαν ας πούμε οι κάμψεις μπάρας,οι κάμψεις με αλτήρες γι αυτόν που δεν τον πιάνει η μπάρα,οι κάθετες κάμψεις για τον άλλον που δεν τον πιάνει η κανονική λαβή.Γιατί να υπάρχουν όρθιες,καθιστές,επικλινείς,μαξιλαριά,αυτοσυγκέντρωσης κ.α.? Για κάποιον που δεν τον πιάνει η άσκηση όρθιο?? (μιλάω για δικέφαλους) Αυτή τη "φιλοσοφία" σας να τη χαίρεστε, είναι της αποτυχίας.Αν ο Αρνολντ την είχε,δεν θα είχε γίνει ο Αρνολντ. Υστερούσε σε γάμπες, τις έσχισε στη προπόνηση και τις ανάπτυξε.Υστερούσε σε τρικέφαλους, τους έσχισε στη προπόνηση και τους ανέπτυξε. Αυτή είναι φιλοσοφία της δημιουργίας και όχι φιλοσοφία του μελλοδράματος και της κακομοιριάς.Δηλαδή τι λέτε στους νέους που ξεκινούν τα βάρη??το πεπρωμένο φυγής αδύνατον?? Αυτές τις μπούρδες που διαβάζετε ποιός τις γράφει??Ο τάδε μπούρδας επιστήμων θεωρητικός??Τις έχει δοκιμάσει επάνω του??Και αν ναι,είναι καλύτερος των "Χρυσών" Αθλητών από τους οποίους γνωρίσαμε το Αθλημα?? Δες τε το Αρνολντ σε μικρή ηλικία.Είχε κρύφωση??Μεγάλος είχε?? Βεβαίως και η κορύφωσή του δεν είναι η ίδια με του Ρόμπυ Ρόμπισον-εδώ είναι θέμα γενετικό,γονιδιακό και οικογενειακού δέντρου-αλλά και οι δυο είχαν κορύφωση στα δικέφαλά τους,όπως και όλοι όσοι θέλουν να έχουν_

COBRA_STYLE
14-06-12, 19:51
Απανταω και στους 2 απο πανω.

Ειναι ατυχης η συγκριση γαμπων-κορυφωσης.Γιατι στις μεν γαμπες μιλαμε για βελτιωση-μυικη αναπτυξη του τμηματους αυτου και στο θεμα τις κορυφωσης εχουμε να κανουμε με ενα πραγμα που δεν υπαρχει σε ολους.Απλα δεν υπαρχει,ετσι ειναι.

Αμα δε το'χεις το γονιδιο αυτο,οσο και να χτυπιεσαι δεν θα φτιαξεις κορυφωση.Τωρα το αλλο που ειπωθηκε,για το αν βελτιωνεται η κορυφωση με ασκησεις κτλ ειναι αλλο θεμα.Εννοειται πως βελτιωνεται,το θεμα ειναι να την εχεις ομως την κορυφωση.

beefmeup
14-06-12, 19:54
Ειναι ατυχης η συγκριση γαμπων-κορυφωσης.Γιατι στις μεν γαμπες μιλαμε για βελτιωση-μυικη αναπτυξη του τμηματους αυτου και στο θεμα τις κορυφωσης εχουμε να κανουμε με ενα πραγμα που δεν υπαρχει σε ολους.Απλα δεν υπαρχει,ετσι ειναι.

Αμα δε το'χεις το γονιδιο αυτο,οσο και να χτυπιεσαι δεν θα φτιαξεις κορυφωση.Τωρα το αλλο που ειπωθηκε,για το αν βελτιωνεται η κορυφωση με ασκησεις κτλ ειναι αλλο θεμα.Εννοειται πως βελτιωνεται,το θεμα ειναι να την εχεις ομως την κορυφωση.

κρατα την τελευταια προταση που εγραψες,κ θα δεις οτι αναιρει το υπολοιπο ποστ,κ ουσιαστικα ειναι αυτο που εγραψα απο πανω..
ειτε την εχεις ειτε δεν την εχεις,αν δουλευεις για να κανεις κορυφωση σαφως κ θα εχεις καλυτερη σε σχεση με καποιον που δεν δουλευει για κορυφωση.

Timoleon
14-06-12, 20:02
Απανταω και στους 2 απο πανω.

Ειναι ατυχης η συγκριση γαμπων-κορυφωσης.Γιατι στις μεν γαμπες μιλαμε για βελτιωση-μυικη αναπτυξη του τμηματους αυτου και στο θεμα τις κορυφωσης εχουμε να κανουμε με ενα πραγμα που δεν υπαρχει σε ολους.Απλα δεν υπαρχει,ετσι ειναι.

Αμα δε το'χεις το γονιδιο αυτο,οσο και να χτυπιεσαι δεν θα φτιαξεις κορυφωση.Τωρα το αλλο που ειπωθηκε,για το αν βελτιωνεται η κορυφωση με ασκησεις κτλ ειναι αλλο θεμα.Εννοειται πως βελτιωνεται,το θεμα ειναι να την εχεις ομως την κορυφωση.

Aτυχές κε/κα κόμπρα είναι η απάντησή σας.Σταθήκατε εκεί που σας σύνεφερε να σταθείτε.Σας ρωτώ,ως "αξιωματούχο" μέλος του φόρουμ που είστε απ ότι αντιλαμβάνομαι: η κάμψη αυτοσυγκέντρωσης και η κάμψη ιεραποστόλου, τι ασκήσεις είναι??

COBRA_STYLE
14-06-12, 20:03
@beefmeup

Οχι οχι οχι οχι οχι:green:

Λεω,οτι αμα το κατεχεις γονιδιακα το συγκεκριμενο,μπορεις ανα τα χρονια με τα βαρη να το βελτιωνεις.Δε χρειαζεται να περασουν χρονια για να το δεις-φτιαξεις.Εγω απο τον 1ο χρονο το διαπιστωσα οτι εχω κορυφωση(εχει κι ο πατερας μου,να το γονιδιο).Σε αλλους φαινεται και χωρις να εχουν ασχοληθει με βαρη.

Ολοι αυτοι τωρα,μεσα απο τα βαρη και μεσα απο τις διαφορες ασκησεις μπορουν να τη βελτιωσουν.Οι αλλοι ομως που δεν εχουν,δεν προκεται να τη δουν ποτε,ουτε εχουν να βελτιωσουν κατι πανω σε αυτο το θεμα.Αυτο λεω.​(αυτο παει στη 2η σειρα του ποστ σου)

Παρε ενα απο τα πολλα παραδειγματα το Levrone.Δεν τις ειχε κανει ολες αυτες τις ασκησεις που αναφερθηκανε?δεν ειχε λιωσει στα βαρη?δεν ειχε λιωσει στη χημεια?Αμα δε το΄χεις,δε το αποκτας με τπτ.


Aτυχές κε/κα κόμπρα είναι η απάντησή σας.Σταθήκατε εκεί που σας σύνεφερε να σταθείτε.Σας ρωτώ,ως "αξιωματούχο" μέλος του φόρουμ που είστε απ ότι αντιλαμβάνομαι: η κάμψη αυτοσυγκέντρωσης και η κάμψη ιεραποστόλου, τι ασκήσεις είναι??

Ti συμφερον ειχα δλδ?
Ασκησεις απομονωσης ειναι.So what?

Timoleon
14-06-12, 20:13
@beefmeup

Οχι οχι οχι οχι οχι:green:

Λεω,οτι αμα το κατεχεις γονιδιακα το συγκεκριμενο,μπορεις ανα τα χρονια με τα βαρη να το βελτιωνεις.Δε χρειαζεται να περασουν χρονια για να το δεις-φτιαξεις.Εγω απο τον 1ο χρονο το διαπιστωσα οτι εχω κορυφωση(εχει κι ο πατερας μου,να το γονιδιο).Σε αλλους φαινεται και χωρις να εχουν ασχοληθει με βαρη.

Ολοι αυτοι τωρα,μεσα απο τα βαρη και μεσα απο τις διαφορες ασκησεις μπορουν να τη βελτιωσουν.Οι αλλοι ομως που δεν εχουν,δεν προκεται να τη δουν ποτε,ουτε εχουν να βελτιωσουν κατι πανω σε αυτο το θεμα.Αυτο λεω.​(αυτο παει στη 2η σειρα του ποστ σου)

Παρε ενα απο τα πολλα παραδειγματα το Levrone.Δεν τις ειχε κανει ολες αυτες τις ασκησεις που αναφερθηκανε?δεν ειχε λιωσει στα βαρη?δεν ειχε λιωσει στη χημεια?Αμα δε το΄χεις,δε το αποκτας με τπτ.



Ti συμφερον ειχα δλδ?
Ασκησεις απομονωσης ειναι.So what?

Το συμφέρον σας είναι να υπερασπιστείτε την ημιμάθειά σας, και η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Αν θα ρωτήσετε θα μάθετε ότι πριν την ονομασία απομόνωση,οι ασκήσεις αυτές ύπηρχαν και λέγονταν ασκήσεις κορύφωσης.Ξέρετε γιατί??

beefmeup
14-06-12, 20:17
Οι αλλοι ομως που δεν εχουν,δεν προκεται να τη δουν ποτε,ουτε εχουν να βελτιωσουν κατι πανω σε αυτο το θεμα.Αυτο λεω.​

στα υπολοιπα συμφωνουμε εδω οχι..
γιατι?
γιατι το εχω δει επανω μου,αλλα κ σε αλλους που δεν ειχαν κορυφωση..
σαφως κ δεν εχω ακομα,αλλα ειμαι καλυτερα σε σχεση με πριν που δεν εκανα..απο κει κ περα καλη ειναι η θεωρια αλλα κ η πραξη ακομα καλυτερη.

COBRA_STYLE
14-06-12, 20:18
Πραγματικα σας ζητω ταπεινα συγνωμη κ.Τimoleon για τουτη την ημιμαθεια μου.:thumbup:

Προφανως και ξερω-ακουω συνεχεια οτι λεγεται και ετσι,τρομερο πραγμα ε.
Αλλα δεν γουσταρω να την λεω ασκηση κορυφωσης γιατι μου τη δινει η ονομασια και επειδη οι περισσοτεροι νομιζουν οτι θα δημιουργησουν κορυφωση αμα την κανουν,ασχετα αν δε το κατεχουν γονιδιακα...αυτοι εκει επιμενουν να το λενε.Τα βλεπω στο gym γιαυτο.

beefmeup
14-06-12, 20:28
Πραγματικα σας ζητω ταπεινα συγνωμη κ.Τimoleon για τουτη την ημιμαθεια μου.:thumbup:

Προφανως και ξερω-ακουω συνεχεια οτι λεγεται και ετσι,τρομερο πραγμα ε.
Αλλα δεν γουσταρω να την λεω ασκηση κορυφωσης γιατι μου τη δινει η ονομασια και επειδη οι περισσοτεροι νομιζουν οτι θα δημιουργησουν κορυφωση αμα την κανουν,ασχετα αν δε το κατεχουν γονιδιακα...αυτοι εκει επιμενουν να το λενε.Τα βλεπω στο gym γιαυτο.

μαν γιατι επιμενεις για κατι που δεν μπορεις να αποδειξεις,δεν μπορω να καταλαβω..
οκ ειναι η αποψη σου την εγραψες,την καταλαβαμε..απο κει κ περα δεν μπορουμε να εχουμε διαφορετικη?
η οποια μαλιστα βασιζεται κ σε προσωπικη εμπηρια?

κ στο ξαναγραψα,οτι σαφως κ δεν θα κανεις ποτε κορυφωση σε σχεση με καποιον που το χει γονιδιακα,αλλα θα την βελτιωσεις σε σχεση με το αν δεν εκανες..

COBRA_STYLE
14-06-12, 20:32
Δεν επιμενω σε αυτο και ουτε με νοιαζει που μπορει καποιοι να εχουν αλλη αποψη,οπως επισης δεν με ενδιαφερει αν θα πεισω ή οχι.

Απο κει και περα,απαντησα στον τιμολεον γιατι αυτος μου εδωσε την πασα και του αιτιολογησα γιατι δεν ανεφερα την ασκηση ως "κορυφωσης" και την εγραψα "απομονωσης".

αμα με ξαναρωτησουν τα ιδια,παλι τα ιδια θα πω.

Timoleon
14-06-12, 20:45
Πραγματικα σας ζητω ταπεινα συγνωμη κ.Τimoleon για τουτη την ημιμαθεια μου.:thumbup:

Προφανως και ξερω-ακουω συνεχεια οτι λεγεται και ετσι,τρομερο πραγμα ε.
Αλλα δεν γουσταρω να την λεω ασκηση κορυφωσης γιατι μου τη δινει η ονομασια και επειδη οι περισσοτεροι νομιζουν οτι θα δημιουργησουν κορυφωση αμα την κανουν,ασχετα αν δε το κατεχουν γονιδιακα...αυτοι εκει επιμενουν να το λενε.Τα βλεπω στο gym γιαυτο.

Η ειρωνεία είναι ένδειξη ήττας και εγωισμού κε/κα κόμπρα. Επειδή είναι άσκηση κορύφωσης,όσοι τη κάνουν εφόσον έχει ο δικέφαλός τους μυικό όγκο-δεν είναι αρχάριοι δηλαδή-ο δικεφαλός τους θα κορυφώσει. Εσυ,λοιπόν,λέγε ότι θέλεις, το ίδιο θα κάνω και εγώ, και αρκετοί από αυτούς που μας διαβάζουν θα πειραματιστούν και θα καταλάβουν ποιός είναι ο αξιόπιστος και ποιός ο αναξιόπιστος (ιδού η ρόδος,ιδού και το πήδημα λέει μια λαϊκή παροιμία). Προσωπικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι ένας που αγαπάει το να γυμνάζεται-και όχι απλά να θέλει τη μόστρα-και θέλει να μάθει,να μάθει σωστά και όχι να ταλαιπωρηθεί όπως ταλαιπωρήθηκαμε εμείς.
Οταν αναφέρεσαι σε κάτι,δίνεις βαρύτητα στο κανόνα.Βεβαίως αναφέρεις και την εξαίρεση. Εσείς έχετε κάνει την εξαίρεση κανόνα και τον κανόνα εξαίρεση_

Co0022
14-06-12, 21:03
Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Γιατί αφού γυμνάζω και τα δύο μου δικέφαλα το δεξί είναι πιο ογκώδες και πιο δυνατό;(μην φανταστείται και μεγάλη διαφορά, 1έκατοστό είναι η διαφορά από το ένα χέρι στο άλλο)...
Ευχαριστώ:)

Eddie
14-06-12, 21:07
Ρε συ κομπρα συμφωνω σε μερικα τμηματα των ποστ σου αλλα σε καποια αλλα εχω αντιθετη αποψη.Συμφωνω στο οτι η κορυφωση ειναι γενετικο θεμα αλλα ως ενα σημειο.Αν το παλεψεις το θεμα και το χειριστεις καλα,θα βελτιωθει ως ενα καλο βαθμο..δε γινεται αλλιως.Δε μπορει ενα χερι τον 36 εκατοστων να γινει 46-48 και να μην κανει κορυφωση.Ακομα και τον levrone να δεις που οι δικεφαλοι του ειναι τερμα μακριοι,οταν τα παταει κανουν κορυφωση..αυτο νομιζω οτι εγινε γιατι επραξε σωστα στο ασκησιολογιο του.

Τεσπα..εγω λεω να μην ειμαστε απολυτοι οσον αφορα τετοια θεματα,γιατι παντου υπαρχει καποιος που θα μας διαψευσει (με αποδειξεις).

polo0
14-06-12, 21:27
...?
Δεν υπάρχει μπάρα?

Αφού ούτως η άλλως υπάρχουν πολλές ασκήσεις πλάτης για τροχαλία

μπαρα υπαρχει ελευθερη φυσικα ,αλλα θα τν ειθελα σε τροχαλια

lila_1
14-06-12, 21:49
Δεν έχει λογική αυτό που λές..
Tην κωπηλατική Τ bar τη διαφοροποιεί το ελεύθερο βάρος και όχι η γωνία και μοίρα της κίνησης..
Αν κάνεις τροχαλία περνάς σε άλλη μορφή αντίστασης (εν μέρη)

Η μοναδική άσκηση τροχαλίας που προσομοιάζει κάπως σε Τ bar όσον αφορά τη γωνία είναι αυτη
http://www.hindu.com/mp/2010/10/22/images/2010102252620401.jpg

polo0
15-06-12, 00:06
Δεν έχει λογική αυτό που λές..
Tην κωπηλατική Τ bar τη διαφοροποιεί το ελεύθερο βάρος και όχι η γωνία και μοίρα της κίνησης..
Αν κάνεις τροχαλία περνάς σε άλλη μορφή αντίστασης (εν μέρη)

Η μοναδική άσκηση τροχαλίας που προσομοιάζει κάπως σε Τ bar όσον αφορά τη γωνία είναι αυτη
http://www.hindu.com/mp/2010/10/22/images/2010102252620401.jpg

οποτε να το κανω με ελευθερη μπαρα απλα ?:unsure:

lila_1
15-06-12, 00:15
ναι