PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Ασκησεων/Προγραμματων Προπόνησης



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

sakisbuffon
28-05-10, 15:10
**** Εγκαινιαζουμε αυτο το τόπικ έτσι ώστε να μην κανετε διασπαρτα ερωτησεις ή να ανοίγονται τόπικς για μια ερωτηση όπου με 1-2 ποστς εχει καλυφθει το θεμα.Mods Team ****



παιδια εχω ενα θεματακι με τ στηθος μ αν κ ειναι γυμνασμενο κ σκληρο δεν μπορω να τ δωσω ογκο..απελπιζομαι.δωστε μ καμια βοηθεια!!!!ευχαριστω!

Mitsen
05-06-10, 21:44
παιδια εχω ενα θεματακι με τ στηθος μ αν κ ειναι γυμνασμενο κ σκληρο δεν μπορω να τ δωσω ογκο..απελπιζομαι.δωστε μ καμια βοηθεια!!!!ευχαριστω!

Από διατροφή πως τα πάμε?
Αν θες πόσταρε την δίνοντας το βάρος σου ύψος ηλικία κλπ

Billy
12-06-10, 19:51
πρόσεχε την Υπερπροπόνηση, μην γυμνάζεσαι πολύ συχνά, 1 φορά την εβδομάδα αλλά με πολλά κιλά,
επίσης και η διατροφή πρεπει να είναι ανάλογη

Τ.Ε.Φ.Α.Α
16-06-10, 18:00
ΜΙΑ ΣΥΝΑΘΕΛΦΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΡΙΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΓΚΟ Η ΓΙΑ ΓΡΑΜΜΩΣΗ ,ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΓΚΟΣ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΩΣΗ=ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΟΧΙ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ!!

ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ

1.ΟΡΙΖΟΝΤΙΟς ΠΑΓΚΟΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΠΑΡΑΣ 3Χ10
2.ΕΠΙΚΛΙΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΠΑΡΑΣ 3Χ10
3.CROSS OVER 15-12-10-12-15

1.ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΠΑΡΑΣ ΔΙΚΕΦΑΛΑ 4Χ12
2.ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ 3Χ10
3.ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΑΡΣΕΙΣ ΜΕ ΣΙΔΕΡΟ 3Χ10

ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ 15 ΛΕΠΤΑ ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ

1.ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ 15-12-10
2.ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 3Χ10
3.ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ 4Χ10

1.ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΙΝΙ ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ 3Χ10
2.ΜΠΑΡΑ ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ 3Χ12
3.ΓΑΛΛΙΚΕς ΠΙΕΣΕΙΣ 4Χ10

ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ 15 ΛΕΠΤΑ ΔΙΑΔΡΟΜΟ

ΠΕΜΠΤΗ ΜΟΝΟ ΑΕΡΟΒΙΑ

25 ΛΕΠΤΑ ΔΙΑΔΡΟΜΟ
ΚΑΙ ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ ΡΑΧΙΑΙΟΙ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΩΜΟΙ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ

1.ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΟΡΘΙΟΣ 3Χ10
2.ΠΙΕΣΕΙΣ SMITH (μπροστα και πισω) 3Χ10

1.ΚΑΜΨΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΑΛΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 3Χ12
2.ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ ΜΗΡΙΑΙΟΙ ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 4Χ10
3.ΓΑΜΠΕΣ ΜΠΑΡΑ ΑΝΑΣΗΚΩΣΕΙΣ 3Χ15
4.ΠΡΕΣΣΑ 15-12-10-8

ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ ΑΕΡΟΒΙΟ 15 ΛΕΠΤΑ


3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ

flinstone
16-06-10, 23:22
Εχω πρόβλημα με τις γάμπες. Προσπαθώ να τις μεγαλόσω αλλά μάτεα. Θα μου πειτε πως είναι θέμα γενετήκο. Οκ. Θέλω όμως να μου πει όποιος ξέρει κάποιο τροπο για να τις μεγαλόσω γιατι πηστεύω πως δεν έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ευχαριστώ.

Πολύβιος
17-06-10, 00:35
παιδια εχω ενα θεματακι με τ στηθος μ αν κ ειναι γυμνασμενο κ σκληρο δεν μπορω να τ δωσω ογκο..απελπιζομαι.δωστε μ καμια βοηθεια!!!!ευχαριστω!

Κάνε μας μια περιγραφή της διατροφής και της προπόνησης σου για να σε συμβουλέψουμε καλύτερα... πάντως εάν είσαι ψιλό γραμμομένος όπως μας περιγράφεις η "συνταγή" πάνω κάτω είναι η εξής: αποφυγή υπερπροπόνησης(1 φορά τη βδομάδα), προπόνηση με βασικές ασκήσεις και πιέσεις, αύξηση υδατάνθρακα στη διατροφή σου και πολύ...υπομονή!

kwstas25
17-06-10, 01:31
Εχω πρόβλημα με τις γάμπες. Προσπαθώ να τις μεγαλόσω αλλά μάτεα. Θα μου πειτε πως είναι θέμα γενετήκο. Οκ. Θέλω όμως να μου πει όποιος ξέρει κάποιο τροπο για να τις μεγαλόσω γιατι πηστεύω πως δεν έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ευχαριστώ.

δεν μεγαλονουν ...σορρυ

Haris Pilton
17-06-10, 01:55
Μια χαρα μεγαλώνουν ,απλα συνήθως γίνονται μετά απο τετρακέφαλους-δικέφαλους μηριαίους και δεν δίνεται ιδιαίτερη έμφαση και πάθος.

Δοκίμασε τα πάντα.

2 φόρες τη βδομάδα ,οχι για αρκετό καιρό.
Μακριά απο μοιριαιακαι τετρακέφαλα.
Πολλές επαν/ψεις.
Λίγες επαναλήψεις ,πολλά κιλά.
Πυραμίδες ,και ανάποδες.
Drop sets
Σουπερ σετς ,καθιστός και όρθιος.
Δοκίμασε σε πρέσα ,στο σμιθ σε στεπ ,σε μηχανήματα όρθιος,όρθιος με το βάρος σου+εξτρα βάρος με αλτήρα,ανα ενα ποδι σε Step

Καθιστός για υποκνημιδιο.
Ορθιος για γαστροκνημιο ,διαφορετικές γωνίες στα πέλματα,μέσα και έξω και καθηστος το ιδιο.

Υπάρχουν άπειρες παραλαγες και συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις,και τεχνικές να εφαρμόσεις.
Υπάρχουν κάποια γενετικά όρια ,το θέμα είναι αν τα εξαντλούμε .Άλλωστε τα όρια τα θέτουμε εμείς.

Εντιτ:+1 TEFAAtzis ,μπερδεύτηκα με τις ξένες ονομασίες.

TEFAAtzis
17-06-10, 02:05
ο κυριος μυς που κανει την περιοχη εκεινη να φαινεται πιο μεγαλη ειναι ο υποκνημιδιος και οχι ο γαστροκνημιος που νομιζουν οι περισσοτεροι.Ο υποκνημιδιος γυμναζεται οταν εισαι καθιστος ενω ο γαστροκνημιος ιρθιος.Δωσε μεγαλυτερη εμφαση στον υποκνημιδιο ;)

Devil
17-06-10, 02:28
γιατι αυτο? ο gastrocnemius ειναι μεγαλητερος ομως ενω ο soleus ειναι μικροτερος

για πες κατι περισοτερο μ'ενδιαφερει

thanks ;)

KATERINI 144
17-06-10, 12:08
Μια χαρα μεγαλώνουν ,απλα συνήθως γίνονται μετά απο τετρακέφαλους-δικέφαλους μηριαίους και δεν δίνεται ιδιαίτερη έμφαση και πάθος.

Δοκίμασε τα πάντα.

2 φόρες τη βδομάδα ,οχι για αρκετό καιρό.
Μακριά απο μοιριαιακαι τετρακέφαλα.
Πολλές επαν/ψεις.
Λίγες επαναλήψεις ,πολλά κιλά.
Πυραμίδες ,και ανάποδες.
Drop sets
Σουπερ σετς ,καθιστός και όρθιος.
Δοκίμασε σε πρέσα ,στο σμιθ σε στεπ ,σε μηχανήματα όρθιος,όρθιος με το βάρος σου+εξτρα βάρος με αλτήρα,ανα ενα ποδι σε Step

Καθιστός για υποκνημιδιο.
Ορθιος για γαστροκνημιο ,διαφορετικές γωνίες στα πέλματα,μέσα και έξω και καθηστος το ιδιο.

Υπάρχουν άπειρες παραλαγες και συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις,και τεχνικές να εφαρμόσεις.
Υπάρχουν κάποια γενετικά όρια ,το θέμα είναι αν τα εξαντλούμε .Άλλωστε τα όρια τα θέτουμε εμείς.

Εντιτ:+1 TEFAAtzis ,μπερδεύτηκα με τις ξένες ονομασίες.

πολύ σωστός. :clap:

flinstone
17-06-10, 15:37
ευχαριστώ παιδιά

Eddie
17-06-10, 15:47
Μια χαρα μεγαλώνουν ,απλα συνήθως γίνονται μετά απο τετρακέφαλους-δικέφαλους μηριαίους και δεν δίνεται ιδιαίτερη έμφαση και πάθος.

Δοκίμασε τα πάντα.

2 φόρες τη βδομάδα ,οχι για αρκετό καιρό.
Μακριά απο μοιριαιακαι τετρακέφαλα.
Πολλές επαν/ψεις.
Λίγες επαναλήψεις ,πολλά κιλά.
Πυραμίδες ,και ανάποδες.
Drop sets
Σουπερ σετς ,καθιστός και όρθιος.
Δοκίμασε σε πρέσα ,στο σμιθ σε στεπ ,σε μηχανήματα όρθιος,όρθιος με το βάρος σου+εξτρα βάρος με αλτήρα,ανα ενα ποδι σε Step

Καθιστός για υποκνημιδιο.
Ορθιος για γαστροκνημιο ,διαφορετικές γωνίες στα πέλματα,μέσα και έξω και καθηστος το ιδιο.

Υπάρχουν άπειρες παραλαγες και συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις,και τεχνικές να εφαρμόσεις.
Υπάρχουν κάποια γενετικά όρια ,το θέμα είναι αν τα εξαντλούμε .Άλλωστε τα όρια τα θέτουμε εμείς.

Εντιτ:+1 TEFAAtzis ,μπερδεύτηκα με τις ξένες ονομασίες.

+1:clap::clap:

Εγω ξερω οτι θελουν πολλα κιλα,πολλες επαναληψεις και μικρα διαλλειματα.Επισης επειδη αναρρωνουν γρηγορα μπορεις να τις γυμναζεις και ανα 2η μερα.Δυο λαθοι που κανουν πολλοι ειναι οτι δεν κανουν πληρη κινηση και δεν κανουν και συσπαση στο ανω σημειο με μια μικρη παυση.
Προσωπικα με πιανουν καλα ΜΟΝΟ οταν τη στιγμη που σηκωνομαι δινω εμφαση στο μεγαλο δαχτυλο ωστε να ερθει ισια το πελμα επανω και δεν στηριζεται στραβα στα μικρα δαχτυλα.

Επισης καλο ειναι να πειραματιζεσαι με τις γωνιες της φτερνας δλδ να κανεις και με ισια πελματα και με τις μυτες εξω και μεσα.

Polyneikos
17-06-10, 19:23
Εγκαινιαζουμε αυτο το τόπικ έτσι ώστε να μην κανετε διασπαρτα ερωτησεις ή να ανοίγονται τόπικς για μια ερωτηση όπου με 1-2 ποστς εχει καλυφθει το θεμα

kwstas25
17-06-10, 19:37
μποριτε να μου διξεται ασκισεις για φτερα ?? φοτογραφιες ... αμα εινε ευκολο ..

Polyneikos
17-06-10, 19:56
Μονοζυγο κυριως με ανοικτή λαβη,ελξεις τροχαλίας με ανοικτή λαβη....
Ειναι αρκετα βασικες ,χρειαζεσαι φωτο για αυτες;

deluxe
17-06-10, 21:06
Μονοζυγο με κλειστη λαβη και τα οι παλαμες να κοιτανε απεναντι, γυμναζει δικεφαλα;

mpambis
17-06-10, 21:09
Υπάρχει διαφορά στις μυικές ομάδες που γυμνάζουν οι εμπροστολαίμιες και οπισθολαίμιες έλξεις;

The Rock
17-06-10, 21:22
Μια χαρα μεγαλώνουν ,απλα συνήθως γίνονται μετά απο τετρακέφαλους-δικέφαλους μηριαίους και δεν δίνεται ιδιαίτερη έμφαση και πάθος.

Δοκίμασε τα πάντα.

2 φόρες τη βδομάδα ,οχι για αρκετό καιρό.
Μακριά απο μοιριαιακαι τετρακέφαλα.
Πολλές επαν/ψεις.
Λίγες επαναλήψεις ,πολλά κιλά.
Πυραμίδες ,και ανάποδες.
Drop setsΣουπερ σετς ,καθιστός και όρθιος.Δοκίμασε σε πρέσα ,στο σμιθ σε στεπ ,σε μηχανήματα όρθιος,όρθιος με το βάρος σου+εξτρα βάρος με αλτήρα,ανα ενα ποδι σε Step

Καθιστός για υποκνημιδιο.
Ορθιος για γαστροκνημιο ,διαφορετικές γωνίες στα πέλματα,μέσα και έξω και καθηστος το ιδιο.

Υπάρχουν άπειρες παραλαγες και συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις,και τεχνικές να εφαρμόσεις.
Υπάρχουν κάποια γενετικά όρια ,το θέμα είναι αν τα εξαντλούμε .Άλλωστε τα όρια τα θέτουμε εμείς.

Εντιτ:+1 TEFAAtzis ,μπερδεύτηκα με τις ξένες ονομασίες.

Συμφωνώ αβέρτα !:green:
Μια χαρά μεγαλώνουν απλά οι περισσότεροι παίζουν τις γάμπες χοροπηδώντας και με ελάχιστα κιλά. Κάποιοι λένε ότι σαν ομάδα αποτελούνται από κόκκινες μυικές ίνες πρέπει να τις παίζουμε με πολλές επαναλήψεις, εδώ βασικά δεν διαφωνώ ούτε συμφωνώ είναι καθαρά πως ανταποκρίνεται καλύτερα ο άλλος. Ότι range επαναλήψεων και να παίζεις αυτό που θα σου πω είναι ότι οι γάμπες αντέχουν τρελό φορτίο βάρους και ελάχιστους έχω δει να τις παίζουν με ένταση και πάρα πολύ βαριά. Δοκίμασε αρχικά να παίζεις με πάρα πολλά κιλά σε range 6-12 για 4-5 σετ, με οληκληρωμένη κίνηση τέρμα πάνω τέρμα κάτω, 2 ασκήσεις την φορά(όρθιος σε Smith ή μηχάνημα) και καθιστός σε μηχάνημα για να τις πιάνεις από παντού.

Μοντέλο Προπόνησης

-Όρθιος 12-10-8-6+1 σούπερσετ με -50% βάρος για 10-15 επαναλήψεις σε κάθε επανάληψεις κράτημα 2 δευτερόλεπτα στην κορύφωση(πάνω).
-Καθιστός 12-10-8-6-->dropset 3 κατεβάσματα βάρους σύνολο , για 15-20 επαναλήψεις(χωρίς το 6άρι μέσα).

Έχε σαν στόχο αυτό το βαθύ ενδομυϊκό κάψιμο που πραγματικά νιώθεις ότι η γάμπα σου σχίζεται από την κνήμη, εκεί είναι που συνεχίζεις και δεν σταματάς μέχρι αποτυχία. Μια φορά την εβδομάδα πιστεύω αρκεί αλλά σκληρά να σου βγάζει ένα κάψιμο-πιάσιμο που θα διαρκεί 3-5 μέρες.
Ιδιαίτερα αγαπητή προπόνηση οι γάμπες:green:

beatshooter
17-06-10, 21:44
Ειμαι γραμμωση...Δεν θελω να φουσκωσω το στηθος...Να κανω λιγοτερα σετ με πιο λιγα κιλα?

thegravijia
17-06-10, 22:05
Ειμαι γραμμωση...Δεν θελω να φουσκωσω το στηθος...Να κανω λιγοτερα σετ με πιο λιγα κιλα?
nai

Eddie
17-06-10, 22:08
Ειμαι γραμμωση...Δεν θελω να φουσκωσω το στηθος...Να κανω λιγοτερα σετ με πιο λιγα κιλα?

Να κανεις κανονικα με τουλαχιστον μια ασκηση πιεσεων και 2-3 ακομα διαχωρισμου.Πχ ανοιγματα,cross over,peck dek.

Τοσο ευκολα φουσκωνει το στηθος σου?

beatshooter
17-06-10, 22:11
Εχω λιπος στο στηθος και θελω να το κανω επιπεδο,οχι φουσκωμα θα φαινετε χαλια.Καμια προταση για ασκησεις?

thegravijia
17-06-10, 22:13
μποριτε να μου διξεται ασκισεις για φτερα ?? φοτογραφιες ... αμα εινε ευκολο ..
SALQZhWFhO0

giannis64
17-06-10, 22:16
Εχω λιπος στο στηθος και θελω να το κανω επιπεδο,οχι φουσκωμα θα φαινετε χαλια.Καμια προταση για ασκησεις?



δες εδω


ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΤΗΘΟΥς 2010


va06ptd8OzA

IscGeSiSjCg

OAfh0-rfGvQ

x0cEq-oq4Rk

593b6h7Tqow

beatshooter
17-06-10, 22:22
Την πρωτη ασκηση την κανω και σε επικλινη κ σε ισιο παγκο.Κανω και στο μηχανημα εκτασεις στηθους κ πεκ ντεκ

ioannis1
17-06-10, 22:45
Εγκαινιαζουμε αυτο το τόπικ έτσι ώστε να μην κανετε διασπαρτα ερωτησεις ή να ανοίγονται τόπικς για μια ερωτηση όπου με 1-2 ποστς εχει καλυφθει το θεμα

πολυνικε πολυ καλη η ιδεα ,παρακαλουμε ολα τα μελη που θελουνε να συζητησουμε θεματα προπονησης να γραφουν εδω και να μη ανοιγουν νεα θεματα για να τα εχουμε ολα μαζεμενα εδω.

ολα τα σχετικα θεματα θα μεταφερθουν εδω .

silk
18-06-10, 00:10
εγω πιστευω πως τις καιω.πραγματικα.λογο του ειδους χορου που κανω(λατινοηδη)
ειμαι συνεχεια στιριγμενος στις μυτες κοινως οι γαμπες συνεχεια στν τσιτα.τ οποιο ναι μεν εχω γραμμωμενη γαμπα αλλα οχι το μεγεθος που μου αρεσει .και σχεδον τα εχω δοκμασει ολα αυτα τα παραπανω.ακομα και να χτυπησω απο διαφορες γωνιες, γραμωννει αλλα δεν μεγαλωνει.απο χειμωνα που θα στααματησω χορο θα κοιταξω να τις περιποιηθω.

Lasen
18-06-10, 03:51
Περα απο ολα τα παραπανω πιστευω οτι ισως και να βοηθουσε το τρεξιμο στο διαδρομο με μεγαλη κλιση.

Polyneikos
18-06-10, 10:50
Μονοζυγο με κλειστη λαβη και τα οι παλαμες να κοιτανε απεναντι, γυμναζει δικεφαλα;

Σε καθε ασκηση μονοζυγου εμπλεκονται τα δικεφαλα αλλα περισσότερο με κλειστη λαβη - αναστροφη,αυτην εννοείς;

silk
18-06-10, 14:53
λοιπον ειπα να γραψω και εγω το προγραμμα που ακολουθω.
γραφω τα βασικα μιας και σχεδον ποτε δεν κανω οτι ακριβως και την προηγουμενη.


δευτερα:ΠΟΔΙΑ

ζεσταμα στο εχτε 2*15
λεγκ καρλ 2*15
σκουωτ στν σμιθιερα σε σουπερσετ με ρουμανικες αρσεις.
3*6+6
πρεσσα σουπερσετ ανοιχτο και κλειστο πατημα
3*6+6
γαμπες σουπερσετ στν χακ με τακο και καθιστος μηχανημα
3*15
στν πρεσσα η στην σμιθ(αλλαγη και πελματος)
3*8


τριτη:ΠΛΑΤΗ

ζεσταμα μ λιγα κιλα στν τροχαλια
σουπερσετ οπισθολαιμιες με εμπροσθιες στν τροχαλια
4*6+6
Δ λαβη στν τροχαλια την ψηλη
3*10
ισια λαβη στην καθιστη κωπηλατικη
4*12
με αλτηρα σε παγκο
3*8

τεταρτη:ΣΤΗΘΟΣ

σουπερσετ ισιος παγκος πιεσεις με αλτηρες - επικληνης παγκος
4*6+6
σουπερσετ επικληνη ανοιγματα με αλτηρες με κατακλινεις πιεσεις αλτηρων
4*7+7
κροσοβερ
3*15

πεμπτη:ΩΜΟΥΣ

σουπερσετ οπισθολαιμιες με μπροστινες
4*10
τρισετ πλαγιες εκτασεις-καθιστος ανοιγματα(για τν πισω μερια ωμου που καθεσαι σκυφτος)-μπροστινες εκτασεις
1*12 -1*10 -1*8(σετ επαναλ.)

παρασκευη:ΧΕΡΙΑ

σουπερσετ ισια μπαρα με πιεσεις λαβη Λ
4*12
σουπερσετ λαρυ σκοτ παγκος με γαλλικες ξαπλωμενος με στραβομπαρα
3*10
σουπερσετ αλτηρες με σχοινια
3*10
σφυρια
3*15
με μονη λαβη αναποδη για τρικεφαλο απο τροχαλια
3*15 καθε χερι



κοιλιακους βαζω αναλογα την ορεξη βγαινει καπου στις 2-3 φορες τν βδομαδα
που και εκει ποικιλουν οι ασκησεις
αρσεις ποδιων δυζιγο
αρσεις ποδιων απο παγκο ξαπλωμενος
πιεσεις στον παγκο στηθους τα ποδια οριζοντια και να δινεις προσ τα πανω
σε παγκο επικληνη τους κλασικους
σε ιατρικη μπαλα
με σκοινια απο τροχαλια
ροκανισματα
με 1 αλτηρα για πλαινους
με μονη λαβη στν ψηλη τροχαλια γ πλαγιους
με ολυμπιακη μπαρα οπισθολαιμια στριφογυρνοντας μονο το κορμο
με σχοινια απο τροχαλια τραβοντας τν μια μερια καθε φορα γ πλαγιους.


καθε φορα βαζω καποιες απο αυτες για να χτηπησω διαφορες γωνιες μιας και εχω δει πως αυτες μου τους σκιζουν.

αεροβιο 3-4 φορες τν βδομαδα για 45 λεπτα πολυ γρηγορο περπατημα η ποδηλατο η στεπ η και τα τρια.

οι ασκησεις δεν ειναι στανταρ.ασ ποουμε στν πλατη ανα δυο βδομαδες βαζω αρσεις.η αλλαζω τν καθιστη κωπηλατικη με ορθια κωπ με μπαρα.η στο στηθος μπορει να κανω μια μερα ολο αλτηρες η μια μερα ολο μπαρες.
γενικα ποτε δεν κανω ιδιο προγραμμα.συνεχεια κοιταω να αλλαζει.

υποψην σε κανα μηνα θα φαει σουτ και αυτο(τα σουπερσετ)

και θα μπουν μονες ασκησεις παλι σπλιτ ομως μια μυηκη τν μερα.

deluxe
18-06-10, 15:26
Οι παλαμες κοιτανε προς τα εμας, εγω μπερδευτηκα. Και κλειστη λαβη. Οι πιο ευκολες ελξεις δηλαδη.

KATERINI 144
18-06-10, 15:46
πλάτη γυμνάζει, αλλα πιανει αρκετα και τα δικέφαλα. (εφόσον κανεις σωστα την ασκηση)

CROCOJET
18-06-10, 18:31
Υπάρχει κάπου ίσως κάποια επίσημη λίστα με τις πιο γνωστές ασκήσεις με ελεύθερα βάρη ή μηχανήματα; Στα ελληνικά ή αγγλικά, δεν έχει σημασία.

giannis64
18-06-10, 18:37
τέτοιου είδους ερωτήσεις κάντε της εδώ!!

CROCOJET
18-06-10, 18:44
Ευχαριστώ Γιάννη.

Να πω ότι δεν εννοώ να μου δώσει κάποιος links για site του στυλ exrx.net, αλλά θα με ενδιέφερε μια λίστα με παγκοσμίως αποδεκτά ονόματα των ασκήσεων.

Προς φοιτητές ΤΕΦΑΑ: υπάρχει τπτ τέτοιο;

beatshooter
18-06-10, 22:54
Φωτο με ασκησεις με αλτηρες για ομως/χερια/στηθος κτλ υπαρχει?

oldhiphop
18-06-10, 23:53
Γεια σας ...Να και το δικο μου προγραμμα ογκου :green:
Ειμαι 82 κιλα .... με 1.82 περιπου...

Ακουω γνομες:toast: το προγραμμα εχει μεσα συπερ σετ και τρισετ.

Keep it Real Guys!;)

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=12778&d=1276894007

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=12779&d=1276894041

GEORGEXX1
18-06-10, 23:58
ξαναφτιαξτο θα μας βγουν τα ματια

oldhiphop
19-06-10, 00:04
μιπος τωρα φενετε καλιτερα?:unsure:

GEORGEXX1
19-06-10, 00:08
μιπος τωρα φενετε καλιτερα?:unsure:

αστερας φωτεινος

εχω ενα φιλο στην κρυπτογραφιση θα του το δειξω και θα σου πω αυριο την γνωμη μου
δεν πιστευω να την κανεις;;

oldhiphop
19-06-10, 00:11
που να παω ρε τρελε? αβριο θα μπω και περιμενω αποψεις :thumbup:

just
19-06-10, 03:48
παιδια εδω και μια βδομαδα κανω βαρη για ωμους..και νιωθο τσακρισματα κα8ε φορα που ανεβαζω και κατεβαζω...σημαινει κατι?την πρωτη φορα ητανε πολλα πιο εντονα απο οτι σημερα που ηταν η 3 φορα

christin
19-06-10, 04:52
Βρήκα αυτό σε ένα παλιό thread http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7804 ίσως σε βοηθήσει λίγο :)

GEORGEXX1
19-06-10, 10:35
παιδια εδω και μια βδομαδα κανω βαρη για ωμους..και νιωθο τσακρισματα κα8ε φορα που ανεβαζω και κατεβαζω...σημαινει κατι?την πρωτη φορα ητανε πολλα πιο εντονα απο οτι σημερα που ηταν η 3 φορα

Αν δεν κανεις καλο ζεσταμα στους ομους θα εχεις προβλημα
ειναι μικρη ομαδα και θελει μεγαλη προσοχη,δεν θελει υπερβολες στα κιλλα.

Eddie
19-06-10, 11:57
παιδια εδω και μια βδομαδα κανω βαρη για ωμους..και νιωθο τσακρισματα κα8ε φορα που ανεβαζω και κατεβαζω...σημαινει κατι?την πρωτη φορα ητανε πολλα πιο εντονα απο οτι σημερα που ηταν η 3 φορα

Να προσεχεις πολυ με τους ωμους φιλε.Παντα καλο ζεσταμα,παντα ξεκινας με λιγα κιλα και εαν καταλαβαινεις οτι μια ασκηση δε σε βολευει η δεν αισθανεσαι ανετα ωστε να φορτωσεις απλα την αλλαζεις.Εγω απεκτησα προβλημα στον υπερακανθιο και δεν προκειται ποτε να περασει,με ενοχλει που και που.

Ψαξε να βρεις και ασκησεις για τους περιστροφεις να τις κανεις για ζεσταμα αν θες;)

noz1989
19-06-10, 12:06
Oντως!!! Οι ωμοι ειναι η πιο ευαισθητη-ευθραυστη μυικη ομαδα! Θελει πολυ προσοχη οχι μονο οταν κανουμε ωμους αλλα και αλλες μυικες ομαδες στις οποιες συμμετεχουν πχ στηθος κλπ.

oldhiphop
19-06-10, 14:57
3 και καμια φορα 4 φορες την εβδομαδα κανω βαροι.

Δευτερα Στηθος δικεφαλα.
Τριτη Ομους Ποδια
Πεμπτη Πλατες Τρικεφαλα.

και μερικες φορες την τεταρτη φορα κανω μονο χερια. δικεφαλα +τρικεφαλα.

GEORGEXX1
19-06-10, 15:05
για αρχη νομιζω ειναι καλυτερα να κανεις μια μυικη ομαδα την ημερα.

Luffy
19-06-10, 15:51
τι επαναληψεις για ογκο ? καθε ποτε αλλαγη προγραμματος ασκησεων και επαναληψεων?επισης τι διαφορα εχει το προγραμμα με επαναληψεις 12-10-8-6 απο το 8-6-6-4?

oldhiphop
19-06-10, 15:54
μακαρι αλα δεν μπορω... τωρα αρχιζω δουλεια και θα μπορω να πιγενω 3 μερες.

thegravijia
19-06-10, 16:13
τι επαναληψεις για ογκο ? καθε ποτε αλλαγη προγραμματος ασκησεων και επαναληψεων?επισης τι διαφορα εχει το προγραμμα με επαναληψεις 12-10-8-6 απο το 8-6-6-4?
Απο 1 μεχρι 20 ρεπς
ολες θα σου δωσουν ογκο.

καθε φορα να προσπαθεις να κανεις κατι παραπανω η κιλα η επαναληψεις.
κατι παραπανω απο τη προηγουμενη.

αν δεν καταφερεις να σηκωσεις παραπανω πιο πολλες επαναληψεις τοτε να κανεις η περισσοτερα σετ

AGGELOS.K
19-06-10, 16:34
Απο 1 μεχρι 20 ρεπς
ολες θα σου δωσουν ογκο.

καθε φορα να προσπαθεις να κανεις κατι παραπανω η κιλα η επαναληψεις.
κατι παραπανω απο τη προηγουμενη.

αν δεν καταφερεις να σηκωσεις παραπανω πιο πολλες επαναληψεις τοτε να κανεις η περισσοτερα σετ
Επίσης να συμπληρώσω το πρόγραμμα να μην το κρατάς πάνω απο 2 μήνες γιατί συνηθήζουν οι μυες την ίδια κίνηση και σαφώς δεν υπάρχει και εξέλιξη άσε που μπορεί να δημιουργήσεις και πρόβλημα τενωντίτιδας..
Σε κάθε αλλαγή προγράμματος που κάνω έχω τρελά πιασίματα όπως ήταν η πρώτη φορά που είχα ξεκινήσει

stelios17
19-06-10, 17:58
Λοιπον , για να μην "γέρνουν" οι ωμοι προς τα εμπρος , πρεπει εκτος των αλλων να παιξω και να δωσω εμφαση στους πισω δελτοειδεις ????

Devil
19-06-10, 18:18
Λοιπον , για να μην "γέρνουν" οι ωμοι προς τα εμπρος , πρεπει εκτος των αλλων να παιξω και να δωσω εμφαση στους πισω δελτοειδεις ????

δοκιμασε το YTLW

http://www.youtube.com/watch?v=owOtS66Omxw&feature=related

thegravijia
19-06-10, 18:30
Λοιπον , για να μην "γέρνουν" οι ωμοι προς τα εμπρος , πρεπει εκτος των αλλων να παιξω και να δωσω εμφαση στους πισω δελτοειδεις ????
μονοζυγο

mpambis
19-06-10, 19:18
@ CROCOJET
Μπορείς να κοιτάξεις εδώ για ασκήσεις: http://www.bodybuilding.com/exercises/ .

CROCOJET
19-06-10, 19:39
@ CROCOJET
Μπορείς να κοιτάξεις εδώ για ασκήσεις: http://www.bodybuilding.com/exercises/ .

Thanks :thumbup:, αλλά τις έχω δει. Περίμενα να υπάρχει κάποια διεθνώς αναγνωρισμένη ονοματολογία των ασκήσεων. Δυστυχώς όμως δεν βρήκα τπτ.

beatshooter
19-06-10, 20:03
Που μπορω να βρω εικονες για ασκησεις με αλτηρες?

stelios17
19-06-10, 20:07
http://www.exrx.net/Lists/Directory.html ....
Πατας σε οποια μυικη ομαδα θες και σου βγαζει τι ασκησεις μπορεις να κανεις για να τη γυμνασεις...

beatshooter
19-06-10, 22:29
ωραιος...Αν υπαρχει κ κατι αλλο ποσταρετε το...επειδη σε κανα 2 βδομαδες σταματαω γυμναστηριο κ θα κανω σπιτι βαρη με αλτηρες.

stelios17
19-06-10, 22:41
Αν πατησεις στο youtube "dumbell exercises for ....." οπου "..." ειναι το σημειο που θες να γυμνασεις θα σου βγαλει απειρες ασκησεις .:toast:

beatshooter
19-06-10, 23:52
Βρε το ξερω απλα με τα αγγλικα ειμαι μαλωμενος :(

GEORGEXX1
20-06-10, 00:02
αν δεν σου κανει και αυτο εεεε τοτε κλεισαμε σαν φορουμ.

http://www.exrx.net/Lists/WtMale.html

deluxe
20-06-10, 02:15
για αρχη νομιζω ειναι καλυτερα να κανεις μια μυικη ομαδα την ημερα.Εγω γιατι νομιζω οτι μια μυϊκη ομαδα καθε ημερα ειναι πιο πρωχορημενο; Συνηθως σε αρχαριους προτεινουν κυκλικη και μετα split 3-4 ημερων.

CROCOJET
20-06-10, 10:11
Όποιος ξέρει και μπορεί ας δώσει κάποια δοκιμασμένη ρουτίνα ασκήσεων για ζέσταμα ώμων. Θα βοηθήσει πολλούς. :thumbup:

Devil
20-06-10, 14:14
military press η' push press στο 50% του 1RM με buffer 2-3 επαναληψεις, κανε κανα 2 σετακια πριν περασεις στην κανονικη προπονηση.

CROCOJET
20-06-10, 14:22
military press η' push press στο 50% του 1RM με buffer 2-3 επαναληψεις, κανε κανα 2 σετακια πριν περασεις στην κανονικη προπονηση.

Μήπως είναι πολύ αυτό για ζέσταμα; Φανταζόμουν κάποια ρουτίνα ασκήσεων με πολύ ελαφρά αλτηράκια...

Devil
20-06-10, 14:39
Μήπως είναι πολύ αυτό για ζέσταμα; Φανταζόμουν κάποια ρουτίνα ασκήσεων με πολύ ελαφρά αλτηράκια...

αν νομιζεις οτι ειναι πολυ κανε με 40% η' πιο κατω

αλλο μπορει να ειναι το oxfold (νομιζω) γινετε με αλτηρακια ελαφρια και κανεις ενα τρι-σετ απο 10-15 επαναληψεις σε μπροστινους,πλαγιους και πισω δελτοιδεις

πολυ καλο παλι ειναι το YTWL για να αποφευγεις και διαφορους τραυματισμους

CROCOJET
20-06-10, 14:50
αν νομιζεις οτι ειναι πολυ κανε με 40% η' πιο κατω

αλλο μπορει να ειναι το oxfold (νομιζω) γινετε με αλτηρακια ελαφρια και κανεις ενα τρι-σετ απο 10-15 επαναληψεις σε μπροστινους,πλαγιους και πισω δελτοιδεις

πολυ καλο παλι ειναι το YTWL για να αποφευγεις και διαφορους τραυματισμους

Τελικά έχει αρκετά video στο youtube (ασκήσεις με αλτηράκια): http://www.youtube.com/results?search_query=shoulder+warm+up+exercises

Τα oxfold και YTWL πρέπει να τα τσεκάρω πρώτα γιατί δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται.

Ευχαριστώ :thumbup:

Devil
20-06-10, 14:59
Τελικά έχει αρκετά video στο youtube (ασκήσεις με αλτηράκια): http://www.youtube.com/results?search_query=shoulder+warm+up+exercises

Τα oxfold και YTWL πρέπει να τα τσεκάρω πρώτα γιατί δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται.

Ευχαριστώ :thumbup:

το πρωτο βιντεο που λεει dieselcrew εχει και το YTWL μεσα τσεκαρε το;)

γενικα τσεκαρε αρκετα καλα οτι λεει dieselcrew θα βρεις πολλα;)

CROCOJET
20-06-10, 15:04
το πρωτο βιντεο που λεει dieselcrew εχει και το YTWL μεσα τσεκαρε το;)

γενικα τσεκαρε αρκετα καλα οτι λεει dieselcrew θα βρεις πολλα;)

:thumbup::thumbup::thumbup:

stelios17
20-06-10, 15:51
Οταν κανεις ενα κυκλικο προγραμμα καθε ποτε μπορεις να το επαλαμβανεις ?
Δεδομενου οτι κανεις διατροφη και εχεις τουλαχιστον 8 ωρες υπνου..???

Eddie
20-06-10, 18:33
Οταν κανεις ενα κυκλικο προγραμμα καθε ποτε μπορεις να το επαλαμβανεις ?
Δεδομενου οτι κανεις διατροφη και εχεις τουλαχιστον 8 ωρες υπνου..???

Aν καταλαβα καλα,ρωτας ποσο μπορει να απεχει μια προπονηση ιδιας μυικης ομαδας?Αν ναι 72 ωρες.

thegravijia
20-06-10, 18:56
Aν καταλαβα καλα,ρωτας ποσο μπορει να απεχει μια προπονηση ιδιας μυικης ομαδας?Αν ναι 72 ωρες.
δηλαδη η προπονηση το εποβαθρο η διατροφη η ξεκουραση το σεξ ο υπνος να χεις τη γκομενα να στα πριζει η δουλεια δεν παιζουν ρολο στην αναρωση ?
με το που παει 72 εχει αναρωσει ο μυς οτι κ να γινει?

Eddie
20-06-10, 19:09
δηλαδη η προπονηση το εποβαθρο η διατροφη η ξεκουραση το σεξ ο υπνος να χεις τη γκομενα να στα πριζει η δουλεια δεν παιζουν ρολο στην αναρωση ?
με το που παει 72 εχει αναρωσει ο μυς οτι κ να γινει?

Οχι βεβαια!!Φυσικα και παιζουν ρολο,αυτα ως ενα βαθμο εννοουνται ομως.Τη στιγμη που ασχολεισαι με αυτο το αθλημα και θελεις να παρεις τα μεγιστα φυσικα και ρυθμιζεις αναλογα την προπονηση,τη διατροφη,την ξεκουραση,το σεξ,τον υπνο και τη δουλεια.Αμα το απογευμα πλακωνεσαι στα βαρη και το πρωι φορτωνεις 2000 δεματα τριφυλλι,και 172 ωρες να ξεκουραστεις δε θα δωσεις το σωστο ερεθισμα στους μυς.

Μιλαμε για λογικα πλαισια βιγια;)

flinstone
20-06-10, 23:20
ποια άσκιση είναι η εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία;

kaiowas
21-06-10, 12:08
Γλουτούς γυμνάζει κανείς από εσάς ή ότι δουλεύουμε με το σκουότ?

noz1989
21-06-10, 12:14
ποια άσκιση είναι η εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία;

Υπαρχουν πολλες παραλλαγες αλλα αυτη πρεπει να σου εχουν πει!

http://www.exrx.net/WeightExercises/Triceps/CBPushdown.html

noz1989
21-06-10, 12:15
Γλουτούς γυμνάζει κανείς από εσάς ή ότι δουλεύουμε με το σκουότ?

Προβολες!!!!

kaiowas
21-06-10, 12:36
Προβολες!!!!

Σε ποια αναφέρεσαι συγκεκριμένα?

thegravijia
21-06-10, 16:29
Σε ποια αναφέρεσαι συγκεκριμένα?
ADggWcmtutE

kaiowas
21-06-10, 17:24
thanks βίγια αλλά με τόσο κόσμο στο γυμναστήριο δεν με παίρνει να τις κάνω.

Αν και η απορία είναι αν εσείς γυμνάζετε γλουτούς γιατί στο γυμν. κάνω μόνο εγώ(και οι γυναίκες):unsure:

noz1989
21-06-10, 19:10
Εγω κανω προβολες στο σμιθ!

Προσωπικα κανω! Δεν ειναι καθολου γυναικεια ασκηση!

kaiowas
21-06-10, 19:48
Εγω κανω προβολες στο σμιθ!

Προσωπικα κανω! Δεν ειναι καθολου γυναικεια ασκηση!

η άσκηση είναι ίδια με το σκουότ απλά στις προβολές κάνεις κάθε πόδι ενναλάξ, δεν νομίζω να γυμνάζονται σε κάθε άσκηση διαφορετικές μυικές ομάδες(τερακέφαλοι,γλουτοί):unsure:

The Rock
21-06-10, 20:33
η άσκηση είναι ίδια με το σκουότ απλά στις προβολές κάνεις κάθε πόδι ενναλάξ, δεν νομίζω να γυμνάζονται σε κάθε άσκηση διαφορετικές μυικές ομάδες(τερακέφαλοι,γλουτοί):unsure:
Oι προβολές δεν πιάνουν τόσο γλουτούς εκτός και αν τις κάνετε σε βάθος τύπου squat(παράλληλο και κάτω).

Eddie
21-06-10, 20:36
Εγω παντως θυμαμαι μια συνεντευξη του Shawn Ray,που μαζι με τον Gaspari πιστευω ειχαν απ τους καλυτερους γλουτους,οτι για να τους γυμνασει και να τους γραμμωσει ετρεχε σε κερκιδα γηπεδου διαγωνια.Βημα και σκαλι δλδ,το εκανα παλαιοτερα στο στιβο και μπορω να πω οτι μαμαει:shock:

scarone
22-06-10, 02:37
Μια ερωτηση...κανω προγραμμα για ογκο,2-3 φορες τ βδομαδα πριν την προπονηση κανς κοιλιακουσ...μερα παρα μερα συνηθως,στα κενα κανω αεροβια λιγο διαδρομο κ λιγο στεπερ...κανω καλα;

Devil
22-06-10, 05:25
καλητερα να βαλεις τους κοιλιακους μετα την προπονηση δηλαδη στο τελος

scarone
22-06-10, 15:16
καλητερα να βαλεις τους κοιλιακους μετα την προπονηση δηλαδη στο τελος
Για πιο λογο; Με βολευει στην αρχη ν κανω κοιλιακουσ δουλευω ποιο καλα μετα και στο τελος μενω να εχω πρηστει στη μυικη ομαδα που δουλεψα κ να κραταει αυτο...ενω αν εκανα κοιλιακουσ θα μου εφευγε

Eddie
22-06-10, 15:19
καλητερα να βαλεις τους κοιλιακους μετα την προπονηση δηλαδη στο τελος


Συμφωνω:thumbup:


Για πιο λογο; Με βολευει στην αρχη ν κανω κοιλιακουσ δουλευω ποιο καλα μετα και στο τελος μενω να εχω πρηστει στη μυικη ομαδα που δουλεψα κ να κραταει αυτο...ενω αν εκανα κοιλιακουσ θα μου εφευγε

Δλδ αν κανεις κοιλιακους και μετα χερια,τα χερια μενουν πρισμενα περισσοτερο επειδη εχουν προηγηθει κοιλιακοι?:huh?::huh?::huh?::huh?:

noz1989
22-06-10, 15:22
Φιλε ο λογος που οι κοιλιακοι εκτελουνται στο τελος ειναι για να μην σπαταλαμε ενεργεια που θα την χρειαστουμε για να βγαλουμε μια καλη προπονηση μιας σημναντηκοτερης μυικης ομαδας!

Eddie
22-06-10, 15:33
Φιλε ο λογος που οι κοιλιακοι εκτελουνται στο τελος ειναι για να μην σπαταλαμε ενεργεια που θα την χρειαστουμε για να βγαλουμε μια καλη προπονηση μιας σημναντηκοτερης μυικης ομαδας!

Δεν ειναι μονο αυτο!!

Δοκιμασε να καψεις τους κοιλιακους και μετα να κανεις squat.Επεσες!!

scarone
23-06-10, 00:00
Φιλε ο λογος που οι κοιλιακοι εκτελουνται στο τελος ειναι για να μην σπαταλαμε ενεργεια που θα την χρειαστουμε για να βγαλουμε μια καλη προπονηση μιας σημναντηκοτερης μυικης ομαδας!

Αν τουσ βαλω στο τελοσ δεν εχω μειον στο θεμα εκγυμνασησ των αλλων μυικων ομαδων ε; γιατι τ εχω ακουσει κ αυτο...οτι ασ πουμε κοιλιακοι και πλατη δεν παν μαζι γιατι αρχικα ο οργανισμοσ στοχευει στους κοιλιακουσ και μετα πλατη και ετσι ειναι σαν ν μην γυμνασες κοιλιακουσ και δεν θα εχουν καμια αναπτυξη,δεν ξερω αν ισχυει...

noz1989
23-06-10, 00:16
Μαλλον αυτο που θα εννουνε ειναι οτι θα φευγει το αιμα απο τους μυες της πλατης και θα πηγαινει στους κοιλιακους! Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα! Εσυ κανε τα βαρη σου και μετα, μερα παρα μερα κανε κοιλιακους! Μια τους πανω μια τους κατω μια τους πλαγιους και 1 με 2 φορες την εβδομαδα ραχαιους!

scarone
23-06-10, 15:29
Μαλλον αυτο που θα εννουνε ειναι οτι θα φευγει το αιμα απο τους μυες της πλατης και θα πηγαινει στους κοιλιακους! Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα! Εσυ κανε τα βαρη σου και μετα, μερα παρα μερα κανε κοιλιακους! Μια τους πανω μια τους κατω μια τους πλαγιους και 1 με 2 φορες την εβδομαδα ραχαιους!

Ναι αυτο εννοουν...αν κανω οπως μου λες εσυ κοιλιακουσ λες να εχω απολεια αναπτυξης και ογκου η δεν παιζει κανενα ρολο; κ ακομα με ποιες μυικες ομαδες ειναι καλυτερα να κανω κοιλιακους;

scarone
23-06-10, 15:32
Δλδ αν κανεις κοιλιακους και μετα χερια,τα χερια μενουν πρισμενα περισσοτερο επειδη εχουν προηγηθει κοιλιακοι?:huh?::huh?::huh?::huh?:

Αυτο που εννοω ειναι καυτο που ειπε ο νοζ φευγει το αιμα απο τ χερια και χανεται το πρηξιμο της προπονησης

Luffy
23-06-10, 15:41
εχω να παω gym 1 μηνα σχεδον .. μετα απο συνεχη 2 χρονια σχεδον ομως αυτο το μηνα εκανα σπιτι γενικα διαφορα push ups μονοζυγο squats βυθισεις κοιλιακους κτλπ επειδη δν εχω προγραμμα στο γυμ λεω να ξεκινησω νορμαλ τι προτεινετε να κανω?

Devil
23-06-10, 17:24
Για πιο λογο; Με βολευει στην αρχη ν κανω κοιλιακουσ δουλευω ποιο καλα μετα και στο τελος μενω να εχω πρηστει στη μυικη ομαδα που δουλεψα κ να κραταει αυτο...ενω αν εκανα κοιλιακουσ θα μου εφευγε

κοιλιακοι ειναι οι μυς που ''κρατανε'' το σωμα σου
λειτουργουν σαν ''σταθεροποιητες'' εαν τους βγαλεις off πριν μπεις για να κανεις squat η' οποιαδιποτε αλλη ''μεγαλη'' ασκηση θα χασεις αποδοση στην ασκηση.

Devil
23-06-10, 17:24
εχω να παω gym 1 μηνα σχεδον .. μετα απο συνεχη 2 χρονια σχεδον ομως αυτο το μηνα εκανα σπιτι γενικα διαφορα push ups μονοζυγο squats βυθισεις κοιλιακους κτλπ επειδη δν εχω προγραμμα στο γυμ λεω να ξεκινησω νορμαλ τι προτεινετε να κανω?

HST ;)

Luffy
23-06-10, 17:47
δηλαδη? δεν τις ξερω ολες τις συντομογραφιες :P επαναληψεις σετ ενταση?

scarone
23-06-10, 19:13
κοιλιακοι ειναι οι μυς που ''κρατανε'' το σωμα σου
λειτουργουν σαν ''σταθεροποιητες'' εαν τους βγαλεις off πριν μπεις για να κανεις squat η' οποιαδιποτε αλλη ''μεγαλη'' ασκηση θα χασεις αποδοση στην ασκηση.

Mε ποια μυικη ομαδα να δουλευω μαζι και κοιλιακουσ δηλαδη;

kwstas25
23-06-10, 19:15
Mε ποια μυικη ομαδα να δουλευω μαζι και κοιλιακουσ δηλαδη;

ποδια ..δλδ μετα τα ποδια εινε πολυ καλα

lef
23-06-10, 19:22
ποδια ..δλδ μετα τα ποδια εινε πολυ καλα

προσωπικα δεν μπορω να κανω κοιλιακους μετα τα ποδια γιατι δεν μπορω να σηκωσω ποδια για κατω κοιλιακους.το καλυτερο για μενα μερα παρα μερα και δουλευεις μια μερα πανω,μια κατω και την τελευταια μερα πλαγιους

z00m
23-06-10, 20:49
Ειμαι αρχαριος,κανω γυμναστικη στο σπιτι,αφου το εχω μετατρεψει σε μινι γυμναστηριο,αλλα μετα απο αρκετους μηνες προπονησης χωρις προγραμμα,διατροφη και συγκεντρωση αποφασισα να το παρω σοβαρα πλεον και να ξεκινησω φτιαχνοντας ενα προγραμμα.Εχω διαβασει παρα πολλα topics ου forum,αλλα και αλλων forum,εχω ζητησει αρκετες φορες βοηθεια απο αλλα μελη,παρολα αυτα δεν εχω κατεφερει να καταλαβω ακριβως πως πρεπεει να το φτιαξω...θα ηθελα καποιες λοιπον καποιες συμβουλες σχετικα με ποιες ασκησεις πρεπει να βαζω πρωτες,ποιες μυικες ομαδες πρεπει να γυμναζω μαζι,πως υπολογιζω τα σετ,τις επαναληψεις,κτλπ κτλπ...(ειμαι 17 χρονων,1.83,80 κιλα)
ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες σας!!!:green::green::green:

:weights::weights::weights:

kaiowas
23-06-10, 22:07
Έχεις ένα πρόγραμμα, παρουσίασε το και περίμενε διορθώσεις;)

TEFAAtzis
23-06-10, 22:26
υπαρχουν στα προγραμματα γυμναστικης και ετοιμα προγραμματα για αρχαριους,για δες τα φιλε μου!!!

scarone
24-06-10, 01:48
προσωπικα δεν μπορω να κανω κοιλιακους μετα τα ποδια γιατι δεν μπορω να σηκωσω ποδια για κατω κοιλιακους.το καλυτερο για μενα μερα παρα μερα και δουλευεις μια μερα πανω,μια κατω και την τελευταια μερα πλαγιους

Και ποσες ασκησεις και με ποσα σετ και επαναληψεις για καθε μερος των κοιλιακων;

deluxe
24-06-10, 03:27
Εγω αλλαξα τακτικη, και κανω καθε ημερα, διαφορετικες ασκησεις. Μια ημερα για πλαγιους, την αλλη για πανω-κατω. Λιγους βεβαια, αλλα καλους.

Να ρωτησω κατι. Για μηριαιο δικεφαλο οι αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια, σας πιανουν; Εμενα δε με πιανουν καθολου! Και δε νομιζω οτι κανω κατι λαθος! Πιο πολυ στο κατω μερος της πλατης με πιανει, στη μεση!

Devil
24-06-10, 04:35
δηλαδη? δεν τις ξερω ολες τις συντομογραφιες :P επαναληψεις σετ ενταση?

Hypertrophy-Specific Training

http://www.hypertrophy-specific.com/hst_index.html

Devil
24-06-10, 04:40
Mε ποια μυικη ομαδα να δουλευω μαζι και κοιλιακουσ δηλαδη;

οποια θες

Devil
24-06-10, 04:41
ποδια ..δλδ μετα τα ποδια εινε πολυ καλα

κωστα στην τυχη το λες?

Manos1989
24-06-10, 07:44
κωστα στην τυχη το λες?

χαχαχαχαχαχαχα γέλασα πρωί πρωί:rolf::P

Luffy
24-06-10, 18:15
τι διαφορα εχει αμα κανουμε 3χ8 απο το να κανουμε 10-8-6? both για ογκο δν ειναι?

deluxe
24-06-10, 19:51
Απλα στο 3χ8 λογικα μενεις στα ιδια κιλα.

Devil
24-06-10, 20:05
τι διαφορα εχει αμα κανουμε 3χ8 απο το να κανουμε 10-8-6? both για ογκο δν ειναι?

και γιατι να κανεις 3 σετ και οχι 5?
και γιατι να μην κανεις 6-8-10?
και γιατι να μην κανεις μονο 6?

απλα γιατι ειναι διαφορετικη μεθοδος προπονησης

Luffy
24-06-10, 20:18
γενικα τι διαφορα στις επαναληψεις θελω να μαθω

z00m
24-06-10, 22:35
επειδη εχω φτιαξει δικο μ προγραμμα,αλλα εχω βαλει τυχαια τα σετ και τις επαναληψεις,πως θα πρεπει να υπολογισω καθε σετ και επαναλαψη σε καθε μυικη ομαδα?

KATERINI 144
24-06-10, 23:38
χονδρικά, 4 σετ απο 6 εως 12 επαναλήψεις.

popay
25-06-10, 23:08
εχω σταματησει να ειμαι πιασμενος....δηλαδη παλια θημαμαι οτι την επομενη μερα ημουν πιασμενος ειδικα στο στηθος αλλα μετα σταματησα εχω δοκιμασει τα παντα εχω ανεβασει επαναληψεις,σετς,εχω βαλει και αλλες ασκησεις τιποτα...και παλι την επομενη μερα ειναι σαν να μην συνεβη τιποτα...
τι εχω παθει?

Polyneikos
25-06-10, 23:33
Καλύτερη διατροφη/αναρρωση,νευρομυικη προσαρμογη...

kwstas25
26-06-10, 00:25
κωστα στην τυχη το λες?

ναι.... που το καταλαβες ?? :unsure:

τιν γνωμη μου ειπα ..

Devil
26-06-10, 03:24
ναι.... που το καταλαβες ?? :unsure:

τιν γνωμη μου ειπα ..

δεν το δικαιολογεις;)

ναι καλα κανεις και την λες , αλλα οταν δινεις σε καποιον συμβουλες θα πρεπει να ξερεις και γιατι τις δινεις

δεν το λεω για να σε κραξω. οκ?

flinstone
26-06-10, 06:01
Εγω αλλαξα τακτικη, και κανω καθε ημερα, διαφορετικες ασκησεις. Μια ημερα για πλαγιους, την αλλη για πανω-κατω. Λιγους βεβαια, αλλα καλους.

Να ρωτησω κατι. Για μηριαιο δικεφαλο οι αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια, σας πιανουν; Εμενα δε με πιανουν καθολου! Και δε νομιζω οτι κανω κατι λαθος! Πιο πολυ στο κατω μερος της πλατης με πιανει, στη μεση!

οι άρσεις θανάτου με τεντομένα πόδια δουλεύουν καλά όταν έχουμε βάλει τις μίτες των ποδιων μας να πατάνε σε ένα σανίδι πάχους 5cm περίπου και οι φτέρνες στο πάτομα. Η πλάτη πρέπη να είναι εντελός εφθία. Κάντες έτσι και θα δεις. Βασικά όμως είναι μια άσκιση που εστιάζει περισότερο στους γλουτούς, που όμως είναι απαρετιτη για να δέσει αρμονικά η κάτο πλάτη οι γλουτοί και τα μιριαία δικέφαλα.

kwstas25
26-06-10, 11:07
δεν το δικαιολογεις;)

ναι καλα κανεις και την λες , αλλα οταν δινεις σε καποιον συμβουλες θα πρεπει να ξερεις και γιατι τις δινεις

δεν το λεω για να σε κραξω. οκ?

κκ νοοΒακο

stelios77
26-06-10, 21:30
Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το προγραμμα που μου εχουν δωσει στο γυμναστηριο εδω και ενα μηνα αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι βλακεια:PΓια τρικεφαλους και δικεφαλους μου εχουν βαλει μονο 1 ασκηση για το καθενα στην οποια κανω 8-9 σετ.Θυμαμαι ομως οτι στο γυμναστηριο που πηγαινα πριν εκανα 3-4 διαφορετικες ασκησεις!Εχω μπει λοιπον σε σκεψεις.Ειναι το ιδιο αποδοτικη η προπονηση που εκανα τοτε και τωρα;Η μηπως ειναι ασχετοι και να βρω δικο μου προγραμμα;:P

Devil
26-06-10, 21:33
Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το προγραμμα που μου εχουν δωσει στο γυμναστηριο εδω και ενα μηνα αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι βλακεια:PΓια τρικεφαλους και δικεφαλους μου εχουν βαλει μονο 1 ασκηση για το καθενα στην οποια κανω 8-9 σετ.Θυμαμαι ομως οτι στο γυμναστηριο που πηγαινα πριν εκανα 3-4 διαφορετικες ασκησεις!Εχω μπει λοιπον σε σκεψεις.Ειναι το ιδιο αποδοτικη η προπονηση που εκανα τοτε και τωρα;Η μηπως ειναι ασχετοι και να βρω δικο μου προγραμμα;:P

ποσταρε το προγραμμα σου σε ενα καινουργιο thread και μετα το σχολιαζουμε
στο ετσι δεν μπορουμε να ξερουμε

stelios77
26-06-10, 21:46
ποσταρε το προγραμμα σου σε ενα καινουργιο thread και μετα το σχολιαζουμε
στο ετσι δεν μπορουμε να ξερουμε

Οκ.Θα το κανω απο Δευτερα ομως γιατι το εχω αφησει εκει και δεν θυμαμαι τα ονοματα των ασκησεων ακριβως.

Devil
26-06-10, 21:56
Οκ.Θα το κανω απο Δευτερα ομως γιατι το εχω αφησει εκει και δεν θυμαμαι τα ονοματα των ασκησεων ακριβως.

οκ εγινε;)

Kolorizos
27-06-10, 17:19
μια ερωτηση εγω γυμναζομαι σπιτι μου και εχω αλτηρες μπαρα και παγκο
κανω ηδη ενα χρονο προπονηση αλλα δεν κανω καθολου μονοζυγο πειραζει???η με τις κωπηλατικες η το πουλ οβερ με μπαρα για πλατη αναπληρωνουν το μονοζυγο

CROCOJET
27-06-10, 17:33
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των παρακάτω αλλαγών στην προπόνηση είτε όταν γίνονται ξεχωριστά είτε όταν γίνονται ταυτόχρονα;


Αύξηση του αριθμού των σετ
Αύξηση του αριθμού των επαναλήψεων


Πού αποσκοπεί η κάθε μία;

Παιδιά απαντήστε μόνο εφόσον γνωρίζετε ή εφόσον έχετε δοκιμάσει και τα δύο και έχετε δει διαφορές σε δύναμη, αντοχή κτλ. Μην γράφετε απλά τι πιστεύετε.

GEORGEXX1
27-06-10, 18:29
η αυξηση του αριθμου των σετ συνιστατε στην αυξηση της μυικης αντοχης.

η αυξηση του αριθμου των επαναληψεων φερνει πιο πολυ σε αεροβια ασκηση αφου τα κιλα που θα παρεις θα ειναι κατα πολυ λιγοτερα απο αυτα που θα επαιρνες σε ενα συστημα προπονησης μυικης αναπτυξης δηλ.6-12 επαναληψεις, η
ενα συστημα δυναμης των 4αρων επαναληψεων.

Eddie
27-06-10, 18:35
μια ερωτηση εγω γυμναζομαι σπιτι μου και εχω αλτηρες μπαρα και παγκο
κανω ηδη ενα χρονο προπονηση αλλα δεν κανω καθολου μονοζυγο πειραζει???η με τις κωπηλατικες η το πουλ οβερ με μπαρα για πλατη αναπληρωνουν το μονοζυγο

Οχι.Το μονοζυγο εστιαζει περισσοτερο στην ανω πλατη και στο ανοιγμα της,οι κοπηλατικες ειναι για μεγαλυτερη αυξηζη της μαζας της.

Γιατι δεν παιρνεις ενα μονοζυγο πορτας που ειναι και φθηνο?

Αν δε μπορεις ισως σε βοηθησει περισσοτερο μια ασκηση.Κοπηλατικη σκυφτος,με την πλατη πιο χαμηλα απο την παραλληλη θεση του εδαφους,δλδ πολυ σκυφτος.Πατα σε ενα βατηρα ωστε να μη βρουν τα βαρη και καν την με προσοχη και φυσικα με ζωνη.

GEORGEXX1
27-06-10, 18:45
Σε γενικες γραμμες να εχεις υποψιν σου πως ολες οι ασκησεις με ανοιχτη λαβη λειτουργουν ως προ το ανοιγμα-ευρως του μυ,και με κλειστη λαβη στον ογκο του μυ που γυμναζεις.

Devil
27-06-10, 18:55
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των παρακάτω αλλαγών στην προπόνηση είτε όταν γίνονται ξεχωριστά είτε όταν γίνονται ταυτόχρονα;


Αύξηση του αριθμού των σετ
Αύξηση του αριθμού των επαναλήψεων


Πού αποσκοπεί η κάθε μία;

Παιδιά απαντήστε μόνο εφόσον γνωρίζετε ή εφόσον έχετε δοκιμάσει και τα δύο και έχετε δει διαφορές σε δύναμη, αντοχή κτλ. Μην γράφετε απλά τι πιστεύετε.




Αύξηση του αριθμού των σετ--->10x3 αν κανεις 10 σετ με 3 επαναλ το καθε σετ με 100 κιλα για παραδειγμα, συκωνεις συνολικα 3000 κιλα σε μια προπονηση


Αύξηση του αριθμού των επαναλήψεων--->3x10 εδω παλι ειναι 3 σετ απο 10 επαναλ το καθενα εδω θα κανεις σιγουρα λιγοτερα κιλα ας πουμε περιπου 60 κιλα
λοιπον συνολικα θα κανεις 1800 κιλα σε μια προπονηση



το που αποσκοπει η καθε μια ειναι δυσκολο να το πεις, ειναι δυο διαφορετικες μεθοδολογιες για προπονηση
η πρωτη συνηθος χρησιμοποιητε απο powerlifters για να αυξησουν τα κιλα τους
λογου του μεγαλητερου ογκου δουλειας (3 τονους)
η δευτερη κυριος χρησιμοποιητε στο bodybuildig λογο του οτι φτανεις σε ''καταστρωφη των μυικων ινων'' (νομιζω οτι το εγραψα σωστα:unsure:) πιο ευκολα

το θεμα ειναι οτι και τα 2 ειναι δεμενα με την υπερτροφια
αν δεν εχεις δυναμη δεν εχεις υπερτροφια , αλλα χρειαζεται και το ''failure'' να εχεις υπερτροφια

τουλαχιστον για μενα θα πρεπει η' να εναλασεις τις 2 μεθοδους, δλδ μια περιοδο με 10x3 και την αλλη με 3x10, η αλλιως διαλεγεις να κανεις κατι το ενδιαμεσο οπου θα εχεις και volume αλλα και intesity δηλαδη προγραματα hybrid.

thegravijia
27-06-10, 19:30
^^+10

CROCOJET
27-06-10, 20:40
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Έχω ψάξει και στο νετ κάποια πράγματα, αλλά αυτό το θέμα είναι εξαιρετικά περίπλοκο. Σίγουρα το συνολικό φορτίο σε κάθε προπόνηση όπως τα περιέγραψε o devil είναι πολύ μεγαλύτερο στους powerlifters και αυτό παίζει τον κύριο ρόλο.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, γνωρίζει κανείς τι είδους προπόνηση με βάρη κάνει κάποιος που ασχολείται με την κωπηλασία; Οι απαιτήσεις της κωπηλασίας είναι και δύναμη και αντοχή. Ποιο πρόγραμμα τα δίνει αυτά; Νομίοζω ότι αυτό είναι πιο κοντά σ' εκείνο που θέλω να πετύχω σ' αυτή τη φάση.

Τα τελευταία 2 χρόνια κάνω ένα πρόγραμμα που το κάθε σετ δεν ξεπερνάει τις 8-10 επαναλήψεις. Μη φανταστείτε πολύ φανατικά πράγματα. Και προπονήσεις χάνω και από τη διατροφή κλέβω. Λέω να κάνω ένα κυκλικό πρόγραμμα που πόσταρε ο Γιάννης (ioannis1) και στη συνέχεια να συνεχίσω το σπαστό πρόγραμμα, αλλά με αλλαγές όσον αφορά τα σετ και τις επαναλήψεις.

@devil: Η εναλλαγή των δύο μεθόδων σε δύο διαδοχικές προπονήσεις ακούγεται ενδιαφερουσα! :thumbup:

Devil
27-06-10, 20:49
σορρυ αλλα δεν ξερω τι transfer θα εχει η προπονηση με βαρη στην κωπηλασια

το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστεις μαλλον και τις 2 προπονησεις γιατι θες και διναμη αλλα και αντωχη η' διαφορετικα κανεις την δυναμη στο γυμναστηριο και την αντωχη στις προπονησεις σου για κωπηλασια

δεν μιλαω για 2 διαδοχικες προπονησεις ακριβως

το hybrid ειναι ενα ειδως προπονησης προπονηση οπου χρησιμοποιεις και τις 2 μεθοδους

ισως μπορει να σε βοηθησει η μεθοδος του de franco, τσεκαρε το site του εχει προπονησει αρκετους αθλητες

CROCOJET
27-06-10, 20:57
Την κωπηλασία την έφερα σαν παράδειγμα. Δεν έχω καμία σχέση με κουπιά :rolf:

Thanks για τις πληροφορίες :thumbup:

Devil
27-06-10, 20:58
Την κωπηλασία την έφερα σαν παράδειγμα. Δεν έχω καμία σχέση με κουπιά :rolf:

Thanks για τις πληροφορίες :thumbup:

χαχαχαχα:green::green::green::turtle::turtle::turtle:

τιποτα ρωτα οτι θες :green:

Τ.Ε.Φ.Α.Α
27-06-10, 21:46
η φημη που λεει οτι δεν ειναι καλο να σηκωνουμε κιλα παραπανω απο τα κιλα που ειμαστε ειναι τελικα φημη η οχι? πχ εγω ειμαι 75 κιλα και σηκωνω 80 κιλα παγκο πιεσεις..........!!! πολλοι υποστηριζουν οτι αυτο ειναι λαθος γιατι τα οστα δεν αντεχουν!! τι ισχυει τελικα?

beefmeup
27-06-10, 21:48
φημες..μην δινεις σημασια..

Ramrod
27-06-10, 21:51
η φημη που λεει οτι δεν ειναι καλο να σηκωνουμε κιλα παραπανω απο τα κιλα που ειμαστε ειναι τελικα φημη η οχι? πχ εγω ειμαι 75 κιλα και σηκωνω 80 κιλα παγκο πιεσεις..........!!! πολλοι υποστηριζουν οτι αυτο ειναι λαθος γιατι τα οστα δεν αντεχουν!! τι ισχυει τελικα?

εσένα σου φαίνεται λογικό αυτό? Αμα ήταν έτσι η άρση βαρών δε θα ήταν ολυμπιακό άθλημα...

COBRA_STYLE
27-06-10, 22:19
η φημη που λεει οτι δεν ειναι καλο να σηκωνουμε κιλα παραπανω απο τα κιλα που ειμαστε ειναι τελικα φημη η οχι? πχ εγω ειμαι 75 κιλα και σηκωνω 80 κιλα παγκο πιεσεις..........!!! πολλοι υποστηριζουν οτι αυτο ειναι λαθος γιατι τα οστα δεν αντεχουν!! τι ισχυει τελικα?

αμα ηταν ετσι οι περισσοτεροι θα ειχαμε γινει θρυψαλα!!!:turtle::P

giannis64
27-06-10, 22:32
το προβλημα με τα πολλα κιλα ειναι στους τενοντες και οχι στα κοκαλα!!

εκει θελει μεγαλη προσοχη!!

ioannis1
27-06-10, 22:46
+1:thumbup:

mike1987
28-06-10, 01:17
θα ήθελα να ρωτήσω τι ειναι και σε τι ακριβως χρησιμευει η κυκλική προπόνηση? καθε πότε πρέπει να γίνεται και για πόσο καιρό?

σας ευχαριστω! :welcome:

christin
28-06-10, 03:18
θα ήθελα να ρωτήσω τι ειναι και σε τι ακριβως χρησιμευει η κυκλική προπόνηση? καθε πότε πρέπει να γίνεται και για πόσο καιρό?

σας ευχαριστω! :welcome:

(τι ειναι )
Κυκλική προπόνηση ειναι η εκτέλεση όλων των ασκήσεων που έχεις επιλέξει διαδοχικά, από μία φορά.
Οι ασκήσεις αυτές εκτελούνται για συγκεκριμένο, ίδιο ή διαφορετικό, χρονικό διάστημα η μία κατόπιν της άλλης χωρίς διάλειμμα, αυτό ονομάζεται κύκλος και μπορείς να τον επαναλάβειs με ή χωρίς ενδιάμεσο διάλειμμα:weights:
(σε τι ακριβως χρησιμευει?)
Η κυκλική προπόνηση έχει σκοπό την αποτελεσματικότερη εκγύμναση σε λιγότερο χρόνο, βελτιώνει τη μυϊκή αντοχή, μεγιστοποιεί την κατανάλωση θερμίδων ανά λεπτό και προάγει την καύση περισσότερου λίπους κατά τη διάρκεια της άσκησης.

(καθε πότε πρέπει να γίνεται και για πόσο καιρό? )
Αυτό εξαρτάται από εσένα:turtle:

mike1987
28-06-10, 12:45
(τι ειναι )
Κυκλική προπόνηση ειναι η εκτέλεση όλων των ασκήσεων που έχεις επιλέξει διαδοχικά, από μία φορά.
Οι ασκήσεις αυτές εκτελούνται για συγκεκριμένο, ίδιο ή διαφορετικό, χρονικό διάστημα η μία κατόπιν της άλλης χωρίς διάλειμμα, αυτό ονομάζεται κύκλος και μπορείς να τον επαναλάβειs με ή χωρίς ενδιάμεσο διάλειμμα:weights:
(σε τι ακριβως χρησιμευει?)
Η κυκλική προπόνηση έχει σκοπό την αποτελεσματικότερη εκγύμναση σε λιγότερο χρόνο, βελτιώνει τη μυϊκή αντοχή, μεγιστοποιεί την κατανάλωση θερμίδων ανά λεπτό και προάγει την καύση περισσότερου λίπους κατά τη διάρκεια της άσκησης.

(καθε πότε πρέπει να γίνεται και για πόσο καιρό? )
Αυτό εξαρτάται από εσένα:turtle:

οκ σε ευχαριστώ πολύ!!! μια ακόμη ερώτηση. μια ασκηση σε καθε ομαδα με ενα σετ? προθερμαντικο οχι? και επισης ειναι και για προχωρημενους η μονο για αρχαριος. αρχαριος δεν ειμαι απλα δεν ετυχε να ακουσω ποτε τη συγκεκριμενη προπ.

christin
28-06-10, 13:46
Μπορείς να βάλεις και παραπάνω από μια άσκηση σε κάθε ομάδα:) σετ όμως πάντα είναι 1 για κάθε άσκηση που κάνεις :P
(προθερμαντικο οχι?)
Φυσικά και πρέπει να κάνεις προθέρμανση μην πάθεις και καμιά ζημιά;)
(ειναι και για προχωρημένους η μονο για αρχάριους?)
Και για τα 2:) απλά όταν κάνεις κυκλική προπόνηση για πρωτη φορά βάλε 1 άσκηση σε κάθε ομάδα για να δεις πως ανταποκρίνεται το σώμα σου και σιγά σιγά αλλάζεις το πρόγραμμα της κυκλική προπόνησης, βάζεις περισσότερες ασκήσεις:turtle::turtle:

Polyneikos
28-06-10, 13:46
Υπάρχει ενα σχετικο πρόγραμμα εδω,μπορουμε αν θες να συζητησουμε εκει τις απορίες σου :
Κυκλικο Πρόγραμμα Προπόνησης (By Ioannis) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9260)

scarone
30-06-10, 18:44
Aκολουθω το προγραμμα ογκου του μπουρναζου που ειχε ανεβασει ο Γιαννης...Για δικεφαλο εχει 2 ασκησεις 1) αυτοσυγκεντρωσης με μπαρα ορθιος 2)αυτοσυγκεντρωσης με αλτηρα....με επαναληψεις 15-10-6-4
Μπορω να προσθεσω ακομα μια ασκηση η θα ναι υπερβολικο και εξω απο τη φιλοσοφια του προγραμματος;

KATERINI 144
30-06-10, 18:46
αν βαλεις τα κιλα που πρέπει και τις κανεις σωστα δε νομιζω να σου χρειάζεται και τριτη άσκηση.

scarone
01-07-10, 01:00
αν βαλεις τα κιλα που πρέπει και τις κανεις σωστα δε νομιζω να σου χρειάζεται και τριτη άσκηση.

Δηλαδη ειμαι μια χαρα και με τις 2; τικεφαλο ομως παιζω με 4 ασκησεις εχε καμια σημασια;

Ramrod
01-07-10, 12:10
Δηλαδη ειμαι μια χαρα και με τις 2; τικεφαλο ομως παιζω με 4 ασκησεις εχε καμια σημασια;

Αν δε κάνω λάθος τα τρικέφαλα θέλουν 3 ασκήσεις, μια για κάθε "σημείο" του μυ...

scarone
01-07-10, 12:49
Αν δε κάνω λάθος τα τρικέφαλα θέλουν 3 ασκήσεις, μια για κάθε "σημείο" του μυ...

Mε βαρη 3 κανω και μια τελευταια βυθησεις...ετσι δινοταν το προγραμμα και ετσι τ εφαρμόζω....

Johnn
01-07-10, 13:30
Έχει κάποιος την καλοσύνη να μου δώσει κάποιο λινκ με ασκήσεις κοιλιακών για βάρη;έψαξα και εδώ άλλα και στο exrx.net αλλά δεν βρήκα κάτι.Και κάτι ακόμη ισχύει οτι στούς κοιλιακούς πρέπει να κάνουμε τις ιδιες επαναλήψεις με τις άλλες μυικές ομάδες;δλδ 8-12;

KATERINI 144
01-07-10, 14:08
Mε βαρη 3 κανω και μια τελευταια βυθησεις...ετσι δινοταν το προγραμμα και ετσι τ εφαρμόζω....


ο τρικεφαλος ειναι μεγαλυτερος μυς απο τον δικεφαλο.

KATERINI 144
01-07-10, 14:18
διαβαζεται καθολου το φορουμ η απλος ρωτατε ρε παιδια?! το θεμα που ανοιξες μεταφερθηκε εδω....


Έχει κάποιος την καλοσύνη να μου δώσει κάποιο λινκ με ασκήσεις κοιλιακών για βάρη;έψαξα και εδώ άλλα και στο exrx.net αλλά δεν βρήκα κάτι.Και κάτι ακόμη ισχύει οτι στούς κοιλιακούς πρέπει να κάνουμε τις ιδιες επαναλήψεις με τις άλλες μυικές ομάδες;δλδ 8-12;**** Εγκαινιαζουμε αυτο το τόπικ έτσι ώστε να μην κανετε διασπαρτα ερωτησεις ή να ανοίγονται τόπικς για μια ερωτηση όπου με 1-2 ποστς εχει καλυφθει το θεμα.Mods Team ****

kafros gate 7
01-07-10, 17:32
Έχει κάποιος την καλοσύνη να μου δώσει κάποιο λινκ με ασκήσεις κοιλιακών για βάρη;έψαξα και εδώ άλλα και στο exrx.net αλλά δεν βρήκα κάτι.Και κάτι ακόμη ισχύει οτι στούς κοιλιακούς πρέπει να κάνουμε τις ιδιες επαναλήψεις με τις άλλες μυικές ομάδες;δλδ 8-12;

κατα κανονα οι κοιλιακοι οπως και οι γαμπες χρειαζονται πολλες επαναληψεις.μιας και ρωτησες για κοιλιακους θα σου ελεγα να κανεις σετ των 20-25.

σου το γραφω γτ δν νομιζω να καθοσουν να ψαξεις στο φορουμ...:P:toast:

Eddie
01-07-10, 20:09
Αν δε κάνω λάθος τα τρικέφαλα θέλουν 3 ασκήσεις, μια για κάθε "σημείο" του μυ...

Δε νομιζω ραμ!!Πολλοι υποστηριζουν οτι πρεπει να κανουμε βασικες και συνθετες ασκησεις γιατι οι ασκησεις απομονωσης δε δουλευουν καλα για τρικεφαλους.Δε μπορεις να δωσεις εμφαση πιστευω στην καθε κεφαλη ξεχωριστα και να αφηνεις συνθετες οπως πιεσεις παγκου με κλειστη λαβη,βυθισεις,γαλλικες κλπ.Εγω εχω μια αδυναμια στην εξωτερικη πλευρα του τρικεφαλου,αλλα οσο και να προσπαθω δε γινεται κατι.Ειναι γεννετικο το θεμα,γι αυτο η γνωμη μου ειναι να μενουμε στα βασικα.

Ramrod
01-07-10, 20:13
Δε νομιζω ραμ!!Πολλοι υποστηριζουν οτι πρεπει να κανουμε βασικες και συνθετες ασκησεις γιατι οι ασκησεις απομονωσης δε δουλευουν καλα για τρικεφαλους.Δε μπορεις να δωσεις εμφαση πιστευω στην καθε κεφαλη ξεχωριστα και να αφηνεις συνθετες οπως πιεσεις παγκου με κλειστη λαβη,βυθισεις,γαλλικες κλπ.Εγω εχω μια αδυναμια στην εξωτερικη πλευρα του τρικεφαλου,αλλα οσο και να προσπαθω δε γινεται κατι.Ειναι γεννετικο το θεμα,γι αυτο η γνωμη μου ειναι να μενουμε στα βασικα.

Καλά δεν είμαι και ειδικός. Ακόμα μαθαίνω τα περι προπόνησης μη νομίζεις. Απλά έτσι είχα ακούσει και μου φαινόταν λογικό. Τωρα αν ισχύει. Εγώ παίζω 4 ασκήσεις 3κέφαλα 4 2κέφαλα και πιστευω είμαι καλυμμένος.

Eddie
01-07-10, 20:17
Καλά δεν είμαι και ειδικός. Ακόμα μαθαίνω τα περι προπόνησης μη νομίζεις. Απλά έτσι είχα ακούσει και μου φαινόταν λογικό. Τωρα αν ισχύει. Εγώ παίζω 4 ασκήσεις 3κέφαλα 4 2κέφαλα και πιστευω είμαι καλυμμένος.

Και γω εκει παιζω,10-12 σετ 2κεφαλα και 12-15 3κεφαλα.

γιαννης93
02-07-10, 01:26
το 8εμα ειναι να κανουμε σωστα τις ασκησεις ,εγω εκανα 3,4 ασκησεις για δικεφαλο αλλα χωρις να γνωρισω εκανα λα8ος τις ασκησεις( αν 8υμασαι ramrod
τοτε στα κουφα στο γυμναστηριο που μου ειπες οτι σωστα μου ταπε ο αλλος και δεν απαντησα) και ετσι δεν πιανομουν με τιποτα στα δικεφαλα.τωρα κανω 2 ασκησεις μονο και με πονανε την επομενη μερα... αρα πιστευω δεν υπαρχει οριο ασκησεις/σετ σε κα8ε μυ αρκει να κανουμε σωστα την ασκηση και μετα βλεπουμε σετ/ποσοτητα ασκησεων.

Ramrod
02-07-10, 01:29
το 8εμα ειναι να κανουμε σωστα τις ασκησεις ,εγω εκανα 3,4 ασκησεις για δικεφαλο αλλα χωρις να γνωρισω εκανα λα8ος τις ασκησεις( αν 8υμασαι ramrod
τοτε στα κουφα στο γυμναστηριο που μου ειπες οτι σωστα μου ταπε ο αλλος και δεν απαντησα) και ετσι δεν πιανομουν με τιποτα στα δικεφαλα.τωρα κανω 2 ασκησεις μονο και με πονανε την επομενη μερα... αρα πιστευω δεν υπαρχει οριο ασκησεις/σετ σε κα8ε μυ αρκει να κανουμε σωστα την ασκηση και μετα βλεπουμε σετ/ποσοτητα ασκησεων.

Καλά εννοείται! Πάνω απ όλα η τεχνική!
Απλά δε γίνεται να κάνεις και μια άσκηση για κάθε μυ....

scarone
02-07-10, 14:18
δες εδω

Τελικα τ πουλ οβερ ειναι για φτερα η στηθος;

giannis64
02-07-10, 14:19
πιανει και τα δυο!!!

scarone
02-07-10, 19:55
πιανει και τα δυο!!!

Yπαρχει καποιοσ τροπος εστιασης περισοτερο σ μια απο τις μθικες ομαδεσ(π.χ. στο ανηγμα των χεριων η στο κατεβασμα);

thegravijia
02-07-10, 20:04
Yπαρχει καποιοσ τροπος εστιασης περισοτερο σ μια απο τις μθικες ομαδεσ(π.χ. στο ανηγμα των χεριων η στο κατεβασμα);
καντο και δες πως και που σε πιανει

ρε παιδες δεν υπαρχει κατι στα στανταρ - πειραματιζεστε και βλεπετε:bbbiceps:

scarone
03-07-10, 16:38
καντο και δες πως και που σε πιανει

ρε παιδες δεν υπαρχει κατι στα στανταρ - πειραματιζεστε και βλεπετε:bbbiceps:

Βασικα εχω κανει αυτο που λεσ...οταν ειναι κατω τ χερια κ μεχρι την μεση περιπου πιανει φτερα μετα οσο ανεβαζω πιανει πιο πολυ στηθος

savage
03-07-10, 16:55
για στηθος ενωσε τα ποδια και πατα τα καλα κατω,και τα χερια να ειναι οσο πιο κοντα στο κεφαλι κατεβαινοντας.χερια ελαφρως λυγισμενα.αυτα τα εχω διαβασει απο το γιαννη τον αναγνωστου αν δεν κανω λαθος,και συμφωνω,καθως τα εχω δοκιμασει και γω

φυσικα πρεπει να συγκεντρωνεσαι στο στηθος.συνδεση νου και μυων

flinstone
08-07-10, 18:32
Ψάχνω ένα πρόγραμμα ( προγραμμα ογκου Μπουρνάζου ) και δεν το βρείσκω. Δνν είναι το http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9261. Αυτό για στήθος π.χ ήταν έτσι: πιεσεις μπαρας σε ίσιο πάγκο- ανοιγματα αλτήρων σε ίσιο πάγκο - επικλινή πιεσεις αλτ. - πικλινή ανοιγματα αλτ.- πουλ οβερ.
Επίσης ψάχνω το 2ο, το 3ο και το 4ο πρόγραμμα και δεν τα βρείσκω ούτε αυτά. Ξέρει κανείς τι συμβένει;

savage
08-07-10, 20:36
Ο δαιμων του διαδικτυου χτύπησε.....
Δημιουργήθηκε ενα πρόβλημα πανω σε μια διαδικασια Backup-Restore στην Database του Server που φιλοξενείται η σελίδα μας.
Προς το παρον εχουν χαθει καποια τόπικς ολοκληρα,όπως π.χ. τα Προγραμματα Προπονησης (Μπουρναζου γραμμωσης-ογκου κτλ) που είχε αναρτημενα ο Γιαννης αλλα και από αλλες ενότητες,π.χ.το τοπικ Γυναικες Bbers.Ακομα δεν εχουμε εντοπισει ποια και πόσα εχουν χαθει και τι δυνατότητες ανακτησης υπάρχουν...
Προς το παρον για να καλυψουμε τα μελη καποια τόπικς αναρτιουνται απο την αρχη....
Ζητουμε συγνωμη από τα μελη που χαθηκαν τα ποστς τους,ελπίζουμε να μπορεσουμε να το επανορθωσουμε.

:thumbup:

flinstone
08-07-10, 21:07
Γαμώτο. Θέλω το πρόγραμμα όγκου του μπουρνάζου το 2. Αν το έχει κανεις ας μου το στήλει.

-beba-
09-07-10, 10:22
Από το πρωί που ξύπνησα νιώθω όχι καλά τη μέση μου. Οχι ότι με πονάει κιόλας....αλλά δεν είναι και καλά. Σήμερα έχω ώμους χέρια. Να πάω για προπόνηση και να μην κάνω κοιλιακούς και ραχιαίους (κάνω σε κάθε προπόνηση) για να μην επιβαρύνω τη μέση μου ή να μην πάω καθόλου και να το αφήσω για αύριο?

GEORGEXX1
09-07-10, 10:59
Από το πρωί που ξύπνησα νιώθω όχι καλά τη μέση μου. Οχι ότι με πονάει κιόλας....αλλά δεν είναι και καλά. Σήμερα έχω ώμους χέρια. Να πάω για προπόνηση και να μην κάνω κοιλιακούς και ραχιαίους (κάνω σε κάθε προπόνηση) για να μην επιβαρύνω τη μέση μου ή να μην πάω καθόλου και να το αφήσω για αύριο?

και για μεθαυριο να μην σου πω καλα θα ηταν,αστην λιγο να ξεκουραστει,καθε μερα ειναι υπερβολη ρε μπεμπα.

kafros gate 7
09-07-10, 19:47
παιδια θελω γνωμες απο ολους.ολο το χρονο παω γυμναστηριο 3 μερες την εβδομαδα, αλλα τωρα το καλοκαιρι λογω του οτι δν εχω σχολειο παω 4.μηπως κουραζομαι υπερβολικα σε συνδιασμο με θαλασσα και ρακετες?

θελω οσο γινεται να ανεβασω μυϊκο ογκο.να κοψω στις 3 μερες ή να συνεχισω 4 μεχρι τον σεπτεμβρη?

KATERINI 144
10-07-10, 10:00
θελω οσο γινεται να ανεβασω μυϊκο ογκο.να κοψω στις 3 μερες ή να συνεχισω 4 μεχρι τον σεπτεμβρη?τις ρακετες πρεπει να κοψεις οχι τα βαρη.

Micha3L_Myers
10-07-10, 10:11
το pull over εχω δει να το κανουν αλλη στην πλατη και αλλη στο στηθος τελικα πιο ειναι το σωστο?

KATERINI 144
10-07-10, 12:39
και στα δυο πιάνει, αναλογος πως κάνεις την άσκηση.

kaiowas
10-07-10, 13:23
το pull over εχω δει να το κανουν αλλη στην πλατη και αλλη στο στηθος τελικα πιο ειναι το σωστο?

δες εδώ
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5224

kaiowas
10-07-10, 13:37
pullover σε ψηλή τροχαλία κάνει κάποιος? Προσπάθησα μια φορά αλλά μου φάνηκε παράξενη η κίνηση
http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/CBBentoverPullover.html

KATERINI 144
10-07-10, 13:45
πολύ καλη άσκηση για τα φτερά αλλα και πολυ επικίνδυνη να τραυματίσεις τους ώμους.

loukiss
13-07-10, 16:02
παιδες καμσεις δικεφαλων με ισια μπαρα ή με ez curl?απο εμπειρια μπορω να πω οτι ισια μπαρα ειναι πιο απαιτιτικο και οταν η παλαμη ειναι τελειως οριζοντια, ο δικεφαλος προβαλει τελειως...

superman79
13-07-10, 16:08
παιδες καμσεις δικεφαλων με ισια μπαρα ή με ez curl?απο εμπειρια μπορω να πω οτι ισια μπαρα ειναι πιο απαιτιτικο και οταν η παλαμη ειναι τελειως οριζοντια, ο δικεφαλος προβαλει τελειως...

μικρη η διαφορα ο τροπος που γυμναζεται ο δικεφαλος ειναι ο ιδιος, η διαφορα ειναι στην επιβαρυνση που δεχονται οι καρποι.Με στραβομπαρα ειναι πιο φυσιολογικη η κλιση που δεχεται η αρθρωση του καρπου και επιβαρυνεται λιγοτερο σε σχεση με την ισια μπαρα.

lef
14-07-10, 23:30
τον τελευταιο καιρο νιωθω πολυ κουρασμενος και πολυ πεσμενος στα κιλα.σκεφτομαι να σταματησω για μια βδομαδα απλαεχω ξεκινησει κυκλο με το cytolean και θα ηθελα να το συνδυασω με καλη αεροβια.νακανω μονο αεροβιο η να ξεκουραστω εντελως:unsure:

ioannis1
14-07-10, 23:41
αν εισαι και ψυχικα κουρασμενος απο το συνεχη προγραμματισμο,μη κανεις τιποτε μια εβδομαδα θα περασειγρηγορα.αν εισαι μονο σωματικα κανε κολυμπι περπατημα στη φυση και γενικα ασχολησου με κατι που σε ευχαριστει και σε χαλαρωνει εκτος απο βαρη καιγυμναστηριο.

ioannis1
14-07-10, 23:42
pullover σε ψηλή τροχαλία κάνει κάποιος? Προσπάθησα μια φορά αλλά μου φάνηκε παράξενη η κίνηση
http://www.exrx.net/WeightExercises/LatissimusDorsi/CBBentoverPullover.html
πολυ καλη ασκηση.πιανει πολυ στους οδοντωτους φτερα .

Eddie
15-07-10, 01:31
παιδες καμσεις δικεφαλων με ισια μπαρα ή με ez curl?απο εμπειρια μπορω να πω οτι ισια μπαρα ειναι πιο απαιτιτικο και οταν η παλαμη ειναι τελειως οριζοντια, ο δικεφαλος προβαλει τελειως...

Παντα με ισια.Ειτε καμψεις ορθιος,ειτε scott κανω με ισια,πιο χαρντκορια,πιο παραδοσιακη και πιο επιπονη ασκηση.

Στραβομπαρα μονο οταν εχω ενοχλησεις στους καρπους-πηχεις.

bbonline
15-07-10, 14:08
Αν πρέπει να διαλέξω τρεις ασκήσεις για τρικέφαλους, ποιές να διαλέξω ώστε να γυμνάζω όλο το μυ;

-beba-
15-07-10, 14:23
Ο δικέφαλος μου ξεκινάει από αρκετά ψηλά. Τι ασκήσεις να κάνω για να βελτιωθεί?

loukiss
15-07-10, 14:36
Ο δικέφαλος μου ξεκινάει από αρκετά ψηλά. Τι ασκήσεις να κάνω για να βελτιωθεί?

νομιζω οτι το χω ακουσει αυτο κ απο αλλους και νομιζω οτι αυτο συμβαινει επειδη οταν τους γυμναζεις δεν πας full ROM δλδ το χερι μεχρι κατω σταματας πιο πριν...βεβαια αυτο ειναι καλο σε καποιες ασκησεις αλλα δν βαζω και το χερι μου στη φωτια απλα ελπιζω να βοηθησα καπως..

loukiss
15-07-10, 14:38
Παντα με ισια.Ειτε καμψεις ορθιος,ειτε scott κανω με ισια,πιο χαρντκορια,πιο παραδοσιακη και πιο επιπονη ασκηση.

Στραβομπαρα μονο οταν εχω ενοχλησεις στους καρπους-πηχεις.

δλδ μπορεις να πεις ουσιαστικα οτι γυμναζει καλυτερα κατι επειδη ειναι πιο επιπονο?αν ειναι ετσι να μην σκεφτομαι την στραβομπαρα αλλο για καμψεις..

kafros gate 7
15-07-10, 16:38
παιδια στην κωπηλατικη με Τ λαβη αν δν εχω λαβη Τ μπορω να πιανω την μπαρα με τα χερια ???

thegravijia
15-07-10, 16:52
παιδια στην κωπηλατικη με Τ λαβη αν δν εχω λαβη Τ μπορω να πιανω την μπαρα με τα χερια ???
oxi

superman79
15-07-10, 17:19
Αν πρέπει να διαλέξω τρεις ασκήσεις για τρικέφαλους, ποιές να διαλέξω ώστε να γυμνάζω όλο το μυ;

πιεσεις με μπαρα κλειστη λαβη,γαλλικες με στραβομπαρα, εκτασεις με αλτηρα πανω απο το κεφαλι.

Eddie
15-07-10, 22:19
δλδ μπορεις να πεις ουσιαστικα οτι γυμναζει καλυτερα κατι επειδη ειναι πιο επιπονο?αν ειναι ετσι να μην σκεφτομαι την στραβομπαρα αλλο για καμψεις..

Κοιταξε,απο αυτα που γνωριζω οι καμψεις με ισια μπαρα ειναι η καλυτερη και βασικοτερη ασκηση για δικεφαλους.Σε ενα προγραμμα που θες να δωσεις ογκο πιστευω δεν πρεπει να λειπει,ειναι η βασικοτερη.

Οταν ξεκινησα δε την εκανα,αλλα μετα διαβαζα ενα αρθρο του αρνολντ που ελεγε οτι οι μοναδικες ασκησεις που εκανε για δικεφαλο ενα διαστημα ηταν 6Χκαμψεις με ισια μπαρα και 6Χκαμψεις zottman με αλτηρες.Το εκανα και γω για ενα τριμηνο και πηρα τα πανω μου.

ioannis1
15-07-10, 22:29
Ο δικέφαλος μου ξεκινάει από αρκετά ψηλά. Τι ασκήσεις να κάνω για να βελτιωθεί?

δεν νομιζω να μπορει να βελτιωθει ειναι σαν αυτους που εχουν ωηλα τη γαμπα.μια καλη ασκηση παντως ειναι η καμψεις σφυρια με αλτηρες.

ioannis1
15-07-10, 22:30
παιδια στην κωπηλατικη με Τ λαβη αν δν εχω λαβη Τ μπορω να πιανω την μπαρα με τα χερια ???

παρε την μικρη λαβη απο την χαμηλη κωπηλατικη τροχαλιας.

alexis
19-07-10, 14:39
μιπως μπορει να μου πει καποιος καμια ασκηση για καρπους αστραγαλουσ και για το σβερκο, περιμενω απαντησεισ και αν μπορειτε να μου δειξετε και βιντεο

George1993
19-07-10, 16:03
Καλησπέρα !!!
το Σάββατο πήγα γυμναστήριο και έκανα κανονικά το πρόγραμμα μου το οποιο δεν είχε πόδια.... και μιας και είχα όρεξη φόρτωσα αρκετα κιλά σε όλα( ειπα να κάνω και λίγο πόδια ):weights:
την Κυριακή όμως αλλά μέχρι και τώρα πονάνε πολύ τα μπούτια γιατί είπα να κάνω 2-3 ασκήσεις για πόδια και και φόρτωσα υπερβολικά πολλά κιλά
Οπότε σήμερα πήγα γυμναστήριο..... και πραγματικά ένιωθα πεθαμένος απο κούραση
έκανα διάδρομο και έφυγα....
Να μην ανήσυχώ έτσι???

magayver
19-07-10, 16:53
για πειτε μου τις γνωμες σας για το προγραμμα μου.
πηγαινω 5 -4 μερες τιν εβδομαδα. σηνηθως ειναι ετσι:

δευτερα->(χερια) δικεφαλα,τρικεφαλα
τριτι-> πλατη
τεταρτη-> στηθος
πεμπτη-> ωμους,Τραπεζοειδής
παρασκευη-> ποδια
(οταν χανω καπια μερα λογο δουλειας κ γινοντε 4 αντι για 5 κανς ποδια κ ομους μαζι)
2φορεσ την εβδομαδα αεροβια κ 3φορεσ κοιλιακους εναλαξ
περιμενω τισ γνωμες σας.
ευχαριστω

ioannis1
19-07-10, 22:21
απορω με κουρασμενα χερια απο την πρωτη μερα πως βγαζεις προπονησεις τις αλλες μερες.:(

magayver
19-07-10, 23:23
δεν κανει ε ? οντως κοθραζονται τα χερια μου αρκετα
εχεις κατι αλλο να προτεινεις?
θελω να φτιαξω καποιο προγραμμα που να ειναι τουλ 4 φορες την εβδομαδα μιας κ καλοκαιρι δν εχω τπτ να κανς κ δουλευω μονο σαββ/κυριακα.

Eddie
20-07-10, 00:07
Εγω με τη σειρα τα εχω ως εξης.

Ωμους,χερια,ποδια,στηθος,πλατη.

Η 5 μερες σερι,η μετα τα χερια μια μερα οφ και συνεχεια με στηθος.

Μπορεις επισης μετα τα χερια να κανεις ποδια ωστε να ξεκουραζεις μια μερα το ανω σωμα.

magayver
20-07-10, 00:11
καλο φενεται, θα το δοκιμασω. αλλα εγω αφηνα ποδια στο τελος γιατι τα βαριεμαι :(

beefmeup
20-07-10, 00:13
Εγω με τη σειρα τα εχω ως εξης.

Ωμους,χερια,ποδια,στηθος,πλατη.

Η 5 μερες σερι,η μετα τα χερια μια μερα οφ και συνεχεια με στηθος.

Μπορεις επισης μετα τα χερια να κανεις ποδια ωστε να ξεκουραζεις μια μερα το ανω σωμα.

χαχα,κανω ακριβως το ιδιο αλλα με αντιστροφη σειρα..

πλατη,,στηθος,ποδια,χερια,ωμους.

τα οφ μου ειναι μετα το στηθος,η μετα τα ποδια αναλογα αν εχω ενεργεια η οχι.

Eddie
20-07-10, 00:14
καλο φενεται, θα το δοκιμασω. αλλα εγω αφηνα ποδια στο τελος γιατι τα βαριεμαι :(

Βασικα πολλοι υποστηριζουν οτι τις πρωτες μερες της εβδομαδος πρεπει να ξεκινας οι με μεγαλες μυικες ομαδες οι με ομαδες που εχεις ελλειψη.

Χερια και ποδια θελω να δωσω εγω,τους ωμους πρεπει να τους αλλαξω μερα..


χαχα,κανω ακριβως το ιδιο αλλα με αντιστροφη σειρα..

πλατη,,στηθος,ποδια,χερια,ωμους.

τα οφ μου ειναι μετα το στηθος,η μετα τα ποδια αναλογα αν εχω ενεργεια η οχι.

χαχαχ ελα ρε?Εγω δε θελω να ξεκιναω με πλατη-στηθος γιατι δεν υπαρχει παγκος για ειγμα στο γυμναστηριο.Ειναι μια καλη αφορμη να πηγαινω αναποδα χαχααχ

magayver
20-07-10, 01:18
τα οφ μου ειναι μετα το στηθος

εγω δυστιχως δν μπορω να κανς οφ μεσα στιν βδομαδα γιατι σαβ/κυρ ειναι κλειστα :(

Ενα αλλο θεμα π με απασχολει ειναι το ποσες ωρες πρεπει να προπονουμαι.Σε αναλογο τοπικ διαβασα οτι το πολυ 1 ωρα. Μεσα σε αυτην την ωρα υπολογιζουμε ζεσταμα, κοιλιακους ? Κ αν κανεις 35'-45'αεροβια μετα πας καπου στις 2 ωρες ειναι σωστο αυτο ?

Eddie
20-07-10, 01:29
εγω δυστιχως δν μπορω να κανς οφ μεσα στιν βδομαδα γιατι σαβ/κυρ ειναι κλειστα :(

Ενα αλλο θεμα π με απασχολει ειναι το ποσες ωρες πρεπει να προπονουμαι.Σε αναλογο τοπικ διαβασα οτι το πολυ 1 ωρα. Μεσα σε αυτην την ωρα υπολογιζουμε ζεσταμα, κοιλιακους ? Κ αν κανεις 35'-45'αεροβια μετα πας καπου στις 2 ωρες ειναι σωστο αυτο ?

Ναι,45' μεχρι 1 ωρα καλο να διαρκουν τα βαρη.Ζεσταμα,διατασεις,αποθεραπεια εγω δε τα υπολογιζω στη μια ωρα!!Οσο παει.

scarone
20-07-10, 16:23
Οι κοιλιακοι αν γινονται πριν τ βαρη με μυικες ομαδες που δεν συμβαλουν τοσο(πχ ωμους) υπαρχει κανενα προβλημα; ή μετα ειναι καλυτερα;

kafros gate 7
20-07-10, 19:19
παιδια το στηθος και τα τρικεφαλα μου ειναι οι πιο αδυναμες μπορω να πω μυϊκες ομαδες μου.βυθισεις δν μπορω να κανω πανω απο 4-5.τι να κανω για να μπορεσω σταδιακα να βγαλω περισσοτερες?εγω κανω οσες μπορω και στη συνεχεια σηκωνομαι με τα ποδια στο διζυγο και κανω μονο αρνητικες.θα βοηθησει?

Eddie
20-07-10, 21:49
παιδια το στηθος και τα τρικεφαλα μου ειναι οι πιο αδυναμες μπορω να πω μυϊκες ομαδες μου.βυθισεις δν μπορω να κανω πανω απο 4-5.τι να κανω για να μπορεσω σταδιακα να βγαλω περισσοτερες?εγω κανω οσες μπορω και στη συνεχεια σηκωνομαι με τα ποδια στο διζυγο και κανω μονο αρνητικες.θα βοηθησει?

Φυσικα και θα βοηθησει απλα καλυτερα θα ηταν να σε βοηθουσε κανενας παρτενερ ωστε να σηκωνεσαι πιο ελεγχομενα.Μπορεις να κανεις βυθισεις αναμεσα απο δυο παγκους με τα χερια πισω απ την πλατη,ελπιζω να καταλαβες πια εννοω.Με αυτην που ειναι πιο ευκολη θα δυναμωσεις και θα βγαζεις και περισσοτερες στο διζυγο.

kafros gate 7
21-07-10, 00:40
Φυσικα και θα βοηθησει απλα καλυτερα θα ηταν να σε βοηθουσε κανενας παρτενερ ωστε να σηκωνεσαι πιο ελεγχομενα.Μπορεις να κανεις βυθισεις αναμεσα απο δυο παγκους με τα χερια πισω απ την πλατη,ελπιζω να καταλαβες πια εννοω.Με αυτην που ειναι πιο ευκολη θα δυναμωσεις και θα βγαζεις και περισσοτερες στο διζυγο.

οταν ειναι κανεις στο γυμναστηριο του λεω να με βοηθησει... ;)
δν κανω αναμεσα σε 2 παγκους γτ με πιανει πολυ μην σου πω και μονο τρικεφαλα ενω στο διζυγο με πιανει πολυ στηθος.

stelios17
21-07-10, 18:17
Μπορει κανεις να μας πει ποιες ενοουμε οταν λεμε "Βασικες ασκησεις"?

thegravijia
21-07-10, 18:18
Μπορει κανεις να μας πει ποιες ενοουμε οταν λεμε "Βασικες ασκησεις"?
squat - παγκος - αρσεις - κωπιλατικη - μονοζυγο - στρατιωτικες κτλ

CROCOJET
22-07-10, 13:14
Πολλές φορές διαβάζω τη λέξη "αποθεραπεία". Θα μπορούσε κάποιος γνώστης να κάνει μια μικρή περιγραφή τι ακριβώς είναι αυτή, τι περιλαμβάνει και για ποιο λόγο γίνεται;

Έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάποιο σχετικό τοπικ...

Eddie
22-07-10, 14:32
Πολλές φορές διαβάζω τη λέξη "αποθεραπεία". Θα μπορούσε κάποιος γνώστης να κάνει μια μικρή περιγραφή τι ακριβώς είναι αυτή, τι περιλαμβάνει και για ποιο λόγο γίνεται;

Έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάποιο σχετικό τοπικ...

Ειναι ο επιλογος της προπονησης.Συνηθως κανουμε διατασεις και ελαφρα αεροβικη για χαλαρωση των μυων και αποφυγη κραμπων.

Αυτη την εντυπωση εχω,αν κανω λαθος ας με διωρθωσει καποιος.

flinstone
22-07-10, 16:38
Ειναι ο επιλογος της προπονησης.Συνηθως κανουμε διατασεις και ελαφρα αεροβικη για χαλαρωση των μυων και αποφυγη κραμπων.

Αυτη την εντυπωση εχω,αν κανω λαθος ας με διωρθωσει καποιος.

:thumbup::thumbup::thumbup:

CROCOJET
22-07-10, 16:51
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να ακούσω κάτι πιο εξτριμ, μασαζ, σάουνες κτλ.

Andrikos
22-07-10, 17:09
Πολλές φορές διαβάζω τη λέξη "αποθεραπεία". Θα μπορούσε κάποιος γνώστης να κάνει μια μικρή περιγραφή τι ακριβώς είναι αυτή, τι περιλαμβάνει και για ποιο λόγο γίνεται;

Έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάποιο σχετικό τοπικ...


Μπορούν να δωθούν πολλοί ορισμοί , ένας θα μπορούσε να είναι η προοδευτική μείωση του στρες της γυμναστικής ώστε να αποκαταστηθεί ομαλά η ομοιόσταση στην λειτουργία του σώματος .

CROCOJET
22-07-10, 22:20
Μάλιστα. Σ'ευχαριστώ Ανδρέα. Μετά από αυτή τη σύντομη περιγραφή αρχίζω και αντιλαμβάνομαι πόσο σημαντική είναι.

Όταν λέμε χαλαρή αερόβια, για τι ρυθμούς μιλάμε; Απλό περπάτημα ή ποδήλατο χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση;

Eddie
22-07-10, 22:28
Μάλιστα. Σ'ευχαριστώ Ανδρέα. Μετά από αυτή τη σύντομη περιγραφή αρχίζω και αντιλαμβάνομαι πόσο σημαντική είναι.

Όταν λέμε χαλαρή αερόβια, για τι ρυθμούς μιλάμε; Απλό περπάτημα ή ποδήλατο χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση;


Ναι.Δεν βαζεις δυναμη,δε ζοριζεις τους μυες,δεν ανεβαζεις παλμους κλπ.

Και διατασουλες.

_____________________________________________________________

Εγω εχω να κανω μια αλλη ερωτηση.Ποσο μπορει να βοηθησει το σφιξιμο και το πατημα των μυων την ωρα που τους γυμναζουμε και γενικα στις παυσεις?

Εχω διαβασει οτι βοηθουν στο διαχωρισμο και στο κοψιμο των μυων.Αληθευει?

CROCOJET
22-07-10, 22:36
Ευχαριστώ Eddie. Θα προσπαθήσω να τα εντάξω στο πρόγραμμα. 9 στις 10 φορές φεύγω από το γυμναστήριο με το που θα τελειώσω το τελευταίο σετ. Άσχημη συνηθεια... :smash:

loukiss
24-07-10, 08:26
μια ερωτηση....αν πχ στις καμσεις δικεφαλων με ισια μπαρα κανεις 22 κιλα 10 επαναληψεις σημαινει οτι μπορεις σε καθε χερι να κανεις με αλτηρα των 11 ( παραδειγμα) τι ιδιες επαναληψεις?

GEORGEXX1
24-07-10, 09:27
μια ερωτηση....αν πχ στις καμσεις δικεφαλων με ισια μπαρα κανεις 22 κιλα 10 επαναληψεις σημαινει οτι μπορεις σε καθε χερι να κανεις με αλτηρα των 11 ( παραδειγμα) τι ιδιες επαναληψεις?

Σε εμενα δεν υσχυει αυτο,στην μπαρα δουλευει,βοηθαει,κλεβει ολο το σωμα.
Ενω στον αλτηρα αμα κουραστεις δεν πεζει αυτο,οποτε το δοκιμασα εβγαλα μονο
δυο αντε βαρια-βαρια δυομιση σωστα σετ.
Κατεβασε κιλα και ανεβασε επαναληψεις στον αλτηρα.

loukiss
24-07-10, 16:10
Σε εμενα δεν υσχυει αυτο,στην μπαρα δουλευει,βοηθαει,κλεβει ολο το σωμα.
Ενω στον αλτηρα αμα κουραστεις δεν πεζει αυτο,οποτε το δοκιμασα εβγαλα μονο
δυο αντε βαρια-βαρια δυομιση σωστα σετ.
Κατεβασε κιλα και ανεβασε επαναληψεις στον αλτηρα.

και γω αυτο παρατηρησα οτι δν ισχυει απλα πιστευα μηπως εκανα καποιο λαθος...thanks ;):thumbup::thumbup:

loukiss
25-07-10, 00:30
Μια ακομα ερωτησουλα στις πιεσεις παγκου οταν γινεται powerlifting - style με το arch στην πλατη κλπ οι ωμοπλατες ειναι ενωμενες μεταξυ τους δλδ σφηγμενες ή θα ναι κανονικα??

thegravijia
25-07-10, 03:34
Μια ακομα ερωτησουλα στις πιεσεις παγκου οταν γινεται powerlifting - style με το arch στην πλατη κλπ οι ωμοπλατες ειναι ενωμενες μεταξυ τους δλδ σφηγμενες ή θα ναι κανονικα??
γιατι σκοπευεις να αρχισεις να πιεζεις με αυτο τον τροπο?

Luffy
25-07-10, 05:36
παιδια μου ειπαν οτι καποιοι τις ασκισεις δεν τις κανουν μεχρι τελος πχ στις πιεσεις παγκου δεν την κανουν μεχρι τερμα την ασκηση μεχρι να τεντωσουν τα χερια γιατι στο τελος ο μυς ξεκουραζεται και ετσι δεν οτι καποιοι δεν το πανε τερμα για να εχουν σε συνεχη πιεση τον μυ. Η γνωμη σας ποια ειναι?

loukiss
25-07-10, 08:37
γιατι σκοπευεις να αρχισεις να πιεζεις με αυτο τον τροπο?
μ'αυτον πιεζω απλα μεχρι τωρα ειχα ενωμενες τις ωμοπλατες...και θα θελα να ξερω αν αυτο ειναι σωστο ή λαθος...

loukiss
25-07-10, 08:44
παιδια μου ειπαν οτι καποιοι τις ασκισεις δεν τις κανουν μεχρι τελος πχ στις πιεσεις παγκου δεν την κανουν μεχρι τερμα την ασκηση μεχρι να τεντωσουν τα χερια γιατι στο τελος ο μυς ξεκουραζεται και ετσι δεν οτι καποιοι δεν το πανε τερμα για να εχουν σε συνεχη πιεση τον μυ. Η γνωμη σας ποια ειναι?

καθαρα υποκειμενικα πιστευω πως για να το πας μεχρι πανω θελει περισσοτερη δυναμη....το οτι θα ξεκουραστει ελαχιστα στο τερμα μεχρι να παρεις αναπνοη και να ξαναρχισεις να κατεβαινεις δν σημαινει οτι ο μυς εκει ριχνει εναν υπνακο...ασε που νομιζω πως εξαρταται απο το τι θες να κανεις γτ αν θες δυναμη ,πρεπει σιγουρα να το πηγαινεις μεχρι πανω...

Eddie
25-07-10, 13:27
παιδια μου ειπαν οτι καποιοι τις ασκισεις δεν τις κανουν μεχρι τελος πχ στις πιεσεις παγκου δεν την κανουν μεχρι τερμα την ασκηση μεχρι να τεντωσουν τα χερια γιατι στο τελος ο μυς ξεκουραζεται και ετσι δεν οτι καποιοι δεν το πανε τερμα για να εχουν σε συνεχη πιεση τον μυ. Η γνωμη σας ποια ειναι?

Θελει εμπειρια αυτο το πραγμα.Στις πιεσεις καλο ειναι να μην πηγαινεις μεχρι πανω γιατι κλειδωνουν οι αγκωνες και ξεκουραζεις το στηθος.Μεχρι πανω δλδ απλα το νου σου στους αγκωνες.

Αντιθετα με τους τρικεφαλους,πχ οταν κανεις πιεσεις παγκου με κλειστη λαβη θα τους κλειδωσεις για καλυτερη διαταση και σφιξιμο.

Ολες οι ασκησεις θα πρεπει να δουλευουν μεσα στην περιοχη που δε χαλαρωνουν οι μυες που γυμναζεις.

thegravijia
25-07-10, 13:32
παιδια μου ειπαν οτι καποιοι τις ασκισεις δεν τις κανουν μεχρι τελος πχ στις πιεσεις παγκου δεν την κανουν μεχρι τερμα την ασκηση μεχρι να τεντωσουν τα χερια γιατι στο τελος ο μυς ξεκουραζεται και ετσι δεν οτι καποιοι δεν το πανε τερμα για να εχουν σε συνεχη πιεση τον μυ. Η γνωμη σας ποια ειναι?

σωστο ειναι μην τεντωνεις τα χερια για τις αΡθρωσεις


μ'αυτον πιεζω απλα μεχρι τωρα ειχα ενωμενες τις ωμοπλατες...και θα θελα να ξερω αν αυτο ειναι σωστο ή λαθος...
πας για powerlifter ?
αλλιως δεν βλεπω τον λογο για κατι τετοιο

loukiss
25-07-10, 14:40
πας για powerlifter ?
αλλιως δεν βλεπω τον λογο για κατι τετοιο

απλα στο προγραμμα μου εστιαζω αρκετα στη δυναμη...

thegravijia
25-07-10, 14:48
απλα στο προγραμμα μου εστιαζω αρκετα στη δυναμη...
kai που κολαει αυτο?
αναπτυξη δεν θες?

loukiss
25-07-10, 17:38
προσπαθω να ακολουθω κατα γραμμα του rippetoe σ ολα τα big...τα οποια ολα ειναι αρκετα powerlifting στυλ αλλα δν ειναι εξ'ολοκληρου...αρα γενικα πρεπει οι ωμοπλατες να ειναι σφικτες/κολλημενες μεταξυ τους ?

bbonline
30-07-10, 21:30
Όταν κάνω σκουότ, είτε με μηχάνημα είτε με μπάρα, νιώθω πολλή πίεση στα γόνατα. Είναι φυσιολογικό, ή κάνω λάθος την άσκηση;

Eddie
30-07-10, 21:34
Όταν κάνω σκουότ, είτε με μηχάνημα είτε με μπάρα, νιώθω πολλή πίεση στα γόνατα. Είναι φυσιολογικό, ή κάνω λάθος την άσκηση;

Eγω δε το βρισκω φυσιολογικο εαν μιλαμε για αρκετη ενοχληση.Δοκιμασε στο σμιθ να εχεις τα πελματα σου πιο μπροστα απο το υψος της μπαρας ωστε οταν κατεβαινεις τα γονατα σου να μην εξεχουν απο τις μυτες των παπουτσιων σου.Θα αποφορτισει λιγο και τους 4κεφαλους αλλα δε πειραζει,το θεμα ειναι να μην τραυματιστεις.

gym
30-07-10, 21:39
Όταν κάνω σκουότ, είτε με μηχάνημα είτε με μπάρα, νιώθω πολλή πίεση στα γόνατα. Είναι φυσιολογικό, ή κάνω λάθος την άσκηση;

κανεις καλο ζεσταμα?πολυ πιθανο να μην κε=ανεις και καλα την κινησησ...πολυ βασικο να μην ξεπερνανε τα γονατα τις μυτες των ποδιων σου....γενικα ομως πονανε τα γονατα σου?κανεις κατι αλλο ,καποιο αθλημα που κουραζεις τα ποδια σου?
παντα ομως πολυυυυυυυυυυυ καλο ζεσταμα(οπως λεει κ ο ηλιας ο τριαναταφυλλου,ο πατερ δηλαδη.,) και μετα αν κανεις και σωστα την κινηση θα εισαι οκ...!εχεις ομως καποιο θεμα με τα γονταα σου?

thegravijia
30-07-10, 21:41
Όταν κάνω σκουότ, είτε με μηχάνημα είτε με μπάρα, νιώθω πολλή πίεση στα γόνατα. Είναι φυσιολογικό, ή κάνω λάθος την άσκηση;
κανεις λαθος τηνν ασκηση

βαλε πολυ λιγα κιλα κ κανε φουλ μεχρι κατω

gym
30-07-10, 21:52
κανεις λαθος τηνν ασκηση

βαλε πολυ λιγα κιλα κ κανε φουλ μεχρι κατω

πως το ξερεις αυτο?τον ειδες?μπορει να εχει προβλημα στα γονατα και να μην κανει ζεσταμα και να βαζει πολλα κιλα και να κανει σωστα την ασκηση αλλα απλα να μην ειναι ετοιμος ακομα γι αυτην!κ εσυ του λες μεχρι κατω>?/???????????????
εισαι σιγουρος για την συμβουλη σου?

loukiss
30-07-10, 22:18
μα μεχρι κατω ειναι που στρεσσαρετε λιγοτερο το γονατο,εως και καθολου (αν το κανεις σωστα εννοειτε)...οταν σταματας στο παραλληλο ή πανω απ το παραλληλο υπαρχει αισθητο στρες στο γονατο.λοιπον φιλτατε προσεχε τα γονατα σου να κοιτανε παντα οπου κοιτανε τα δαχτυλα των ποδιων σου...επισης να χρησιμοποιεις τους γοφους σου πολυ...προσεξε επισης το ζεσταμα σου πολυ...κανε καλες διατασεις .και αρχιζε ζεσταμα παντα με σκετη τη μπαρα να βρισκεις τις θεσεις που σε βολευουν..

ΥΓ: κανε ενα διαλειματακι απο την ασκηση και κανε καθημερινες διατασεις ή ασκησεις με λιγοτερο απο το 30% στο σκουωτ σου για να βρεις τις θεσεις σου( ανοιγμα ποδιων,πλατη,υψος της μπαρας κλπ)

thegravijia
30-07-10, 22:20
πως το ξερεις αυτο?τον ειδες?μπορει να εχει προβλημα στα γονατα και να μην κανει ζεσταμα και να βαζει πολλα κιλα και να κανει σωστα την ασκηση αλλα απλα να μην ειναι ετοιμος ακομα γι αυτην!κ εσυ του λες μεχρι κατω>?/???????????????
εισαι σιγουρος για την συμβουλη σου?
ολοι οι αρχαριοι κανουν λαθος τις ασκησεις
και μενα μου πηρε πολυ καιρο να τις μαθω σωστα .

δευτερον μεχρι κατω ειναι το σωστο γιατι αν τον κανεις μεχρι κατω ΔΕΝ επιβαρυνονται τα γονατα καθως ακουμπας στο τελος της αρνητικης στα μιριαια.

τι θα πει δεν ειναι ετοιμος ακομα?
να βαλει λιγα κιλα να μαθει να ΤΗΝ κανει.
το σκουοντ ειναι η πιο βασικη ασκηση

gym
30-07-10, 22:24
(ναι αλλα αν εχει προβλημα γιατι να το κουρασει με το σκουωτ δεν καταλαβαινω...ντε και καλα σκουωτ?ας γινει καλα ,ας κανει αυτα που λεμε και μετα βαραει....υπαρχουν κ αλλες ασκησεις....και μετα θα κανει και παλι...αλλα πρωτα να μηδενισουμε ολες τις περιπτωσεις που ειπαμε...)το γονατο,εως και καθολου (αν το κανεις σωστα εννοειτε)...οταν σταματας στο παραλληλο ή πανω απ το παραλληλο υπαρχει αισθητο στρες στο γονατο.λοιπον φιλτατε προσεχε τα γονατα σου να κοιτανε παντα οπου κοιτανε τα δαχτυλα των ποδιων σου...επισης να χρησιμοποιεις τους γοφους σου πολυ...προσεξε επισης το ζεσταμα σου πολυ...κανε καλες διατασεις .και αρχιζε ζεσταμα παντα με σκετη τη μπαρα να βρισκεις τις θεσεις που σε βολευουν..

ΥΓ: κανε ενα διαλειματακι απο την ασκηση και κανε καθημερινες διατασεις ή ασκησεις με λιγοτερο απο το 30% στο σκουωτ σου για να βρεις τις θεσεις σου( ανοιγμα ποδιων,πλατη,υψος της μπαρας κλπ)

συμφωνω.....!
απλα επιμενω γιατι τα γονατα ειναι πολυυυυυυυυυυ σημαντικα και ευαισθητα...το εζησα και δεν ειναι ωραιο και γενικα παντα σε ακολουθει ενας τραυματισμος εκει οταν ζοριζεσαι....κ επειδη ξερω και απο δικη μ πειρα και απο το 90 τοις εκατο των ατομων που δουλευω που εχουν προβλημα με γοντα....!

gym
30-07-10, 22:29
ολοι οι αρχαριοι κανουν λαθος τις ασκησεις
και μενα μου πηρε πολυ καιρο να τις μαθω σωστα .

δευτερον μεχρι κατω ειναι το σωστο γιατι αν τον κανεις μεχρι κατω ΔΕΝ επιβαρυνονται τα γονατα καθως ακουμπας στο τελος της αρνητικης στα μιριαια.

τι θα πει δεν ειναι ετοιμος ακομα?
να βαλει λιγα κιλα να μαθει να ΤΗΝ κανει.
το σκουοντ ειναι η πιο βασικη ασκηση

βρε συ...μπορει να μην ειναι δυνατα τα ποδια ακομα...πες μου κατι...ξεκιναει ενα παιδι γυμ....παει για ποδια...και τι του λες?παρε την μπαρα,βαλε λιιιγα κιλα και κανε...οχι...πρωτα του μαθαινεις την κινηση χωριςςςςςςςςςςςςςς κιλα.....με το βαρος το δικο του και με διαφορες τεχνικες....και μετα τον βαζεις σιγα σιγα σε ασκησεις οπως σκουωτ με μπαρα και κιλα.....!αμαν....και βλεπω καθημερινα και η κουτση μαρια θελει μπαρα και αντε...και πανε τα γονατα περα δωθε και μετα πονανε τα γοντα και λεμε αραγε τι να ειναι?
καταλαβες τι λεω?

επισης δεν ειναι κανονιας οτι οοολοι οι αρχαριοι κανουν λαθος....αν δειξεις σωστα την ασκησκ και εισαι κοντα του τιποιτα δεν γινεται λαθος ...δεν μιλαω για ακραιες περιπτωσεις!

thegravijia
30-07-10, 22:49
^^ συμφωνω
ας μαθει να την κανει σωστα
ας ξεκινησει να την κανει μεχρι κατω με λιγοτερα κιλα για να προστατευει τα γονατα και μετα βλεπουμε

loukiss
30-07-10, 22:55
μια παρενθεση ,μπορει να μην εισαι αρκετα ευλυγιστος στους προσαγωγους για να κατεβεις κατω κατω σ αυτο μην ανησυχεις οσο περισσοτερο κανεις και προσπαθεις θα τα καταφερεις...και να θυμασαι ....το πιο δυνατο σου σημειο ειναι οι γοφοι...ολοι η κινηση ειναι των γοφων..χρησιμοποιησε τους ! ;)

Andrikos
30-07-10, 22:58
Από προσωπική εμπειρία κάνω 10 χρόνια squat είτε μπροστινά είτε πίσω με αρκετό φορτίο στις περισσότερες προπονήσεις , πρόβλημα δεν είχα ποτέ μου στα γόνατα γιατί την έκανα από την πρώτη στιγμή σωστά (σε αντίθεση με άλλες ασκήσεις).

Αυτό που όντως δημιουργεί πρόβλημα στους περισσότερους ανθρώπους δεν είναι το φορτίο από τα καθίσματα αλλά το υπερβολικό χρόνιο φορτίο λόγω παχυσαρκίας και καθιστικής ζωής.

bbonline
31-07-10, 00:33
Η αλήθεια είναι πως δεν κάνω ζέσταμα και δεν πάω μέχρι αρκετά κάτω. Θα τα διορθώσω, σας ευχαριστώ.