PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στην ενταση αεροβιας με ποδηλατο



SepTum
25-06-10, 01:52
Αγορασα προσφατα ενα στατικο ποδηλατο.Κανοντας δεν μπορω να προσδιορισω την ενταση που χρειαζεται για λιποδιαλυση δηλ το 60% των μεγιστων καρδιακων παλμων.Εχει μετρητη παλμων αλλα δειχνει αλλα ντα αλλα καθως εχω κανει και σε αλλο και μπορω να καταλαβω αν δειχνει οτι να ναι.Εχει προγραμμα για 60%mhr αλλα βαζοντας το για 35λεπτα απλα ηταν σε τερμα δυσκολια και τιποτα παραπανω ενω οι παλμοι ηταν παλι λαθος.Το ποδηλατο ειναι η μαρκα των extreme stores x-fit σε περιπτωση που το εχει κανεις και μπορει να βοηθησει αλλιως θα περασω απο το μαγαζι να ρωτησω μπαααας και ξερουν.Ενδεικτικα να πω οτι εκανα 40λεπτα και εκαψα 350~θερμιδες.Απ την εμπερια που εχετε ορισμενοι ειναι πολυ η λιγο(σε περιπτωση που δεν φτιαχνει να πηγαινω με βαση των θερμιδων για την ενταση,αν και αυτες δεν ειναι οτι να ναι).Ευχαριστω για τυχον απαντησεις.

mitsaras_26
25-06-10, 03:20
νωμιζω 350 θερμιδες καλα ειναι για 40 λεπτα ειναι καλα.καπου κει καιω και γω σε διαδρομο ομως,τωρα για το μηχανημα δεν εχω ιδεα!

giannis64
25-06-10, 13:03
μην δίνεις βάση στις θερμίδες που γράφει ότι καις.
πρέπει να αποκτήσεις εμπειρία και να μάθεις να ελέγχεις τους παλμούς σου. βρες ένα τέμπο που θα κάνεις ποδήλατο και σε κάποια στιγμή βαλε τα δάχτυλα σου στο λαιμό σου, εκεί που νιώθεις και μπορείς να μετράς τους παλμούς σου. πάρε και ένα ρολόι και μέτρα σε ένα λεπτό πόσους παλμούς έχεις. δούλεψε σε ένταση τέτοια ώστε να έχεις 130-140 παλμούς και τότες θα είσαι οκ.

Psychopath
25-06-10, 16:36
Νομίζω, δεν χρειάζεται να μετράει για ένα ολόκληρο λεπτό. Δειγματοληπτικά, σε 10 sec να βγαίνουν 22 με 24 παλμοί. Έτσι μετράω εγώ τουλάχιστον...

Psychopath
25-06-10, 16:39
Ο γυμναστής στο γυμναστήριο μου είπε ότι οι παλμοί είναι περίπου 220 - (ηλικία)*65%.