PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

giannis64
21-11-10, 14:23
παιδια επειδη τα βαρεθηκα τα ασπραδια τωρα ποια φτιαχνω ομελετα δεν εχει καμια διαφορα απο τα ασπραδια ετσι ???????;)



καμία.. φτάνει να μην βάζεις λάδι και τα τηγανίζεις.

StefPat
21-11-10, 14:27
Ναι όπως το'πε ο γιάννης. Απλά είναι ίσως λίγο πιο "ανθηγιηνά" λόγω του τηγανίσματος άμα βάλεις λάδι.

StefPat
21-11-10, 14:35
για την ακριβεια ενδυναμωση μυων και πιστευω πως ειναι εφικτο δεδομενου πως ειμαι 16 χρονων προς τα 17 και μια σωστη διατροφη θα με βοηθησει?

με κολύμβηση αφού θες ενδυνάμωση μυών, δν θα κάνεις δουλειά. Καλύτερα να "παίξεις" με ελεύθερα βάρη.
ενδυνάμωση μυών, το πέρνω ως όγκο, η κολύμβηση καις έξτρα θερμίδες απ'ότι ξέρω οπότε αν θες όγκο άστο.
Αν μπεις κι σε πρόγραμμα με διατροφή κ.λπ θα δεις ωράια αποτελέσματα κι σύντομα. Εξαρτάται βέβαια από το ύψος, την τωρινή σου κατάσταση κ.λπ

Ελπίζω να βοήθησα! :)

Fiesta S 09
22-11-10, 22:57
Παιδιά θέλω 2 διευκρινίσεις.Πόσα γραμμάρια πρωτείνης έχει μια κονσέρβα τόνου Ρίο Μάρε,καί πόσο έχει κάθε αυγό?:???:

savage
22-11-10, 23:52
το ριο μαρε γραφει πανω.καμια 25αρια με 30 νομιζω εχει η μεγαλη συσκευασια αλλα δεν παιρνω ορκο.
το αυγο εχει 3 με 5 γραμ το ασπραδι(αναλογως το μεγεθος).για την ακριβεια το ασπραδι εχει 11% πρωτεινη.στα 100 γραμ ασπραδιου,τα 11 ειναι πρωτεινη.

το ολοκληρο εχει 6 με 8 γραμ πρωτεινης(για την ακριβεια εχει 14% πρωτεινη και 8% λιπος ανα 100 γραμ αυγου):toast:

GyM=life
23-11-10, 00:02
νομιζω ειναι 25γρ πρωτεινη ανα 100γρ το ριο μαρε

jimmy007
23-11-10, 01:08
νομιζω ειναι 25γρ πρωτεινη ανα 100γρ το ριο μαρε

Nαι...

eri_87
23-11-10, 21:08
Έχω μια απορία εδώ και καιρό κ με αφορμή κ μια συνταγή που είδα σήμερα, ας ρωτήσω... Αν βάλω στο φούρνο κοτόπουλο με πατάτες χωρίς λάδι αλλά ρίξω χυμό πορτοκάλι-λεμόνι, πώς θα πρέπει να το υπολογίσω μετά? Θεωρείται δηλ οκ τρόπος μαγειρέματος? Δε θα φάω το ζωμό βέβαια, αλλά με το κοτόπουλο κ τις πατάτες τί γίνεται;;;;
Έχω δει κι άλλες παρόμοιες συνταγές κ δεν ξέρω, να το υπολογίσω ως ελαφρύ cheat;:unsure:

exkaliber
24-11-10, 00:18
παιδια σχετικα με το ελαιολαδο υπαρχει καποιος περιορισμος προς την καταναλωση???
ρωταω γιατι ειδα καπου να προτεινεται 2 κουταλιες λαδι και τα χασα!!!
οχι πως τα ειχα και ποτε
αλλα εγω λαδι τρωω παρα πολυ με την χωριατικη
εχει τυχει μια φορα να φαω ενα ολοκληρο ψωμι με σαλατα και τυρι.και αναπληρων λαδι
μου αρεσε τοσο πολυ που δεν δοκιμασα καν ο φαγητο:green:

beefmeup
24-11-10, 00:29
παιδια σχετικα με το ελαιολαδο υπαρχει καποιος περιορισμος προς την καταναλωση???
ρωταω γιατι ειδα καπου να προτεινεται 2 κουταλιες λαδι και τα χασα!!!
οχι πως τα ειχα και ποτε
αλλα εγω λαδι τρωω παρα πολυ με την χωριατικη
εχει τυχει μια φορα να φαω ενα ολοκληρο ψωμι με σαλατα και τυρι.και αναπληρων λαδι
μου αρεσε τοσο πολυ που δεν δοκιμασα καν ο φαγητο:green:

κανεις δεν περιοριζει τπτ..
προτασεις γινονται για καλυτερη χρηση,ισως.

το να τρως κατι,κ ας ειναι κ σαλατα τιγκα στο λαδι,δεν ειναι κ οτι καλυτερο θερμιδικα.
με το γευμα που λες οτι εκανες μαλλον πηρες το μισο,η παραπανω απτο απαιτουμενο συνολο θερμιδων της μερας,με την μια..

exkaliber
24-11-10, 00:36
το να τρως κατι,κ ας ειναι κ σαλατα τιγκα στο λαδι,δεν ειναι κ οτι καλυτερο θερμιδικα.
με το γευμα που λες οτι εκανες μαλλον πηρες το μισο,η παραπανω απτο απαιτουμενο συνολο θερμιδων της μερας,με την μια..

οντως το παρακανα:green::green:


μαλον εχω ελειψη σε κατι που εχει το λαδι
δεν εξηγειται αλλιως:green:

beefmeup
24-11-10, 00:37
μαλον εχω ελειψη σε κατι που εχει το λαδι


ναι,σε κατι που λεγεται λιγουρα ισως:green:

exkaliber
24-11-10, 00:44
ναι,σε κατι που λεγεται λιγουρα ισως:green:

δε νομιζω
γιατι αυτο με πιανει μονο με το ελαιολαδο και την σπανακοπιτα:P:P:P

κουλης
24-11-10, 16:18
ποσο καταστρωφικη μπορει να ειναι η βρωμη με κανα ξυροκαρπι το βραδυ?

Eddie
24-11-10, 16:29
ποσο καταστρωφικη μπορει να ειναι η βρωμη με κανα ξυροκαρπι το βραδυ?

Για το διαγαλαξιακο συμπαν,καθολου.

Για σενα,παλι καθολου.Ισα ισα μερικοι το εχουν στο προγραμμα στο τελευταιο γευμα να βαζουν υδατανθρακα με χαμηλο γλυκαιμικο.

κουλης
24-11-10, 16:31
Για το διαγαλαξιακο συμπαν,καθολου.

Για σενα,παλι καθολου.Ισα ισα μερικοι το εχουν στο προγραμμα στο τελευταιο γευμα να βαζουν υδατανθρακα με χαμηλο γλυκαιμικο.

τελεια τοτε!:green: ενα ζεστο μπολ χυλωμενη βρωμη ειναι οτι πρεπει τα κρυα βραδια του χειμωνα:) απλως ανησυχουσα για τυχον κατακρατηση νερων.!

Eddie
24-11-10, 16:36
Βρε κουλη που να κρατησεις νερα,κατω απ τ αυτια??:green:

Φαε και μη λυπασαι..

arisfwtis
24-11-10, 16:38
Βρε κουλη που να κρατησεις νερα,κατω απ τ αυτια??:green:

Φαε και μη λυπασαι..

ε μα
ετοιμος ημουν να το γραψω

κουλης
24-11-10, 16:38
Βρε κουλη που να κρατησεις νερα,κατω απ τ αυτια??:green:

Φαε και μη λυπασαι..

εφυγα να παρω γαλα τοτε:thumbup:

just
24-11-10, 17:04
παιδια σε κα8ε γευμα ο οργανισμος αποροφα μονο 30 γρ προτεινης?

beefmeup
24-11-10, 17:26
παιδια σε κα8ε γευμα ο οργανισμος αποροφα μονο 30 γρ προτεινης?

αυτο φιλε ειναι αναλογα τον οργανισμο κ αλλα πραγματα μαζι..
το χουμε χιλιοαναλυσει(οσο μπορουμε δλδ) σε αλλα θεματα.

η ουσια ειναι οτι δεν μπορουμε να πουμε ποσα αποροφα στανταρ,γιατι υπαρχουν παραγοντες που αλλαζουν στον καθενα,αλλα μπορουμε να πουμε οτι 20γρ πρωτεινης ειναι αρκετα για να εχεις αυξημενη μυικη πρωτεινοσυνθεση,ακομα κ μετα απο προπονηση.

eri_87
24-11-10, 17:56
Έχω μια απορία εδώ και καιρό κ με αφορμή κ μια συνταγή που είδα σήμερα, ας ρωτήσω... Αν βάλω στο φούρνο κοτόπουλο με πατάτες χωρίς λάδι αλλά ρίξω χυμό πορτοκάλι-λεμόνι, πώς θα πρέπει να το υπολογίσω μετά? Θεωρείται δηλ οκ τρόπος μαγειρέματος? Δε θα φάω το ζωμό βέβαια, αλλά με το κοτόπουλο κ τις πατάτες τί γίνεται;;;;
Έχω δει κι άλλες παρόμοιες συνταγές κ δεν ξέρω, να το υπολογίσω ως ελαφρύ cheat;:unsure:

Βρε παιδιά..... Πείτε τίποτα... Κανένας δεν έχει άποψη για την απορία μου; (ΟΚ, ξέρω, είναι λίγο κουφή...:green:)

thegravijia
24-11-10, 18:11
Βρε παιδιά..... Πείτε τίποτα... Κανένας δεν έχει άποψη για την απορία μου; (ΟΚ, ξέρω, είναι λίγο κουφή...:green:)
τι να υπολογισεις διαφορετικα?
οταν ψηθει το κοτοπουλο απλα πχ θες 100γρνα φας το βαζεις στη ζυγαρια και αυτο
δεν σε πιανω βασικα αλλαοκ
εγω δεν μπορω ν α καταλαβω γιατι δεν βαζετε λιγο λαδι
πχ μαγειρευειςενα ολοκληρο κοτοπουλο ριξε μια κουταλια λαδι απο πανω
που ναι το κακο

eri_87
24-11-10, 18:15
τι να υπολογισεις διαφορετικα?
οταν ψηθει το κοτοπουλο απλα πχ θες 100γρνα φας το βαζεις στη ζυγαρια και αυτο
δεν σε πιανω βασικα αλλαοκ
εγω δεν μπορω ν α καταλαβω γιατι δεν βαζετε λιγο λαδι
πχ μαγειρευειςενα ολοκληρο κοτοπουλο ριξε μια κουταλια λαδι απο πανω
που ναι το κακο

Λέω βρε παιδί μου.. μήπως αλλάζουν κατά πολύ τα συστατικά με αυτό το τρόπο ψησίματος! Όσο για το λάδι... κ να βάλω 1-2 κουταλιές δεν έχει διαφορά στη γεύση, οπότε δε βάζω καθόλου κ ξέρω κ τί θερμίδες τρώω!

Galthazar
24-11-10, 19:59
προσθεστε ελαιολαδο στην διατροφη σας μονο καλο μπορει να κανει (σε λογικα πλαισια παντα)

eri_87
24-11-10, 21:08
προσθεστε ελαιολαδο στην διατροφη σας μονο καλο μπορει να κανει (σε λογικα πλαισια παντα)

Εγώ πάντως κατά 90% μόνο ωμό ελαιόλαδο χρησιμοποιώ... στη σαλάτα δηλ!

aaabasilis
24-11-10, 23:39
βαλε λαδι και ελα βραδυ που λενε:green:

Fiesta S 09
25-11-10, 13:25
το ριο μαρε γραφει πανω.καμια 25αρια με 30 νομιζω εχει η μεγαλη συσκευασια αλλα δεν παιρνω ορκο.
το αυγο εχει 3 με 5 γραμ το ασπραδι(αναλογως το μεγεθος).για την ακριβεια το ασπραδι εχει 11% πρωτεινη.στα 100 γραμ ασπραδιου,τα 11 ειναι πρωτεινη.

το ολοκληρο εχει 6 με 8 γραμ πρωτεινης(για την ακριβεια εχει 14% πρωτεινη και 8% λιπος ανα 100 γραμ αυγου):toast:

Ευχαριστώ πολύ!!! :thumbup:

Devil
25-11-10, 20:51
και λεω εγω τωρα.... υπαρχει περιπτωση καποιος να αναπτυξει ας το πουμε ''αλεργια'' σε καποια τροφη???

οχι να την εχει απο πριν αλλα να του βγει αργοτερα λογο υπερκαταναλωσης....

wonderboy
25-11-10, 20:56
DeviΙ αυτο που παιζει σιγουρα ειναι να δημιουργηθει δυσανεξια σε καποιες τροφες καποια στιγμη

Devil
25-11-10, 21:00
DeviΙ αυτο που παιζει σιγουρα ειναι να δημιουργηθει δυσανεξια σε καποιες τροφες καποια στιγμη

μμμμ... κατι ειχα διαβασει σχετικα αλλα δεν ειχα δωσει σημασια...

και νομιζω οτι εχω προβλημα με την βρομη... βεβαια δεν ξερω αν φταιει η συγκεκριμενη βρομη... αλλα θα μαθουμε...

Eddie
25-11-10, 21:01
Tι προβλημα εχεις,σε παει αιμα??:P

Devil
25-11-10, 21:03
Tι προβλημα εχεις,σε παει αιμα??:P

πες το και ετσι...

αλλα νομιζω οτι το εχω ξεφτυλισει λιγο με την βρομη...

παιζει να τρωω μερικες μερες κοντα στα 300γρ...

noz1989
25-11-10, 21:05
πες το και ετσι...

αλλα νομιζω οτι το εχω ξεφτυλισει λιγο με την βρομη...

παιζει να τρωω μερικες μερες κοντα στα 300γρ...
εγω (σχεδον) καθε μερα!

thegravijia
25-11-10, 21:11
DeviΙ αυτο που παιζει σιγουρα ειναι να δημιουργηθει δυσανεξια σε καποιες τροφες καποια στιγμη
_+10:thumbup:

πες το και ετσι...

αλλα νομιζω οτι το εχω ξεφτυλισει λιγο με την βρομη...

παιζει να τρωω μερικες μερες κοντα στα 300γρ...
no way man ...
σε ενα γευμα??

Devil
25-11-10, 21:13
_+10:thumbup:

no way man ...
σε ενα γευμα??

οχι ρε... θα ειχα σκασει:green::green:... σε 2 γευματα ειναι

thegravijia
25-11-10, 21:20
οχι ρε... θα ειχα σκασει:green::green:... σε 2 γευματα ειναι
ε βαλε κατι αλλο
ψωμι μαυρο - καμια πατατα κτλ
πως την παλευεις σε 2 γευματα την βρωμη :shock:
εγω μονο το πρωι εχω μαζι με γιαουρτι και λιγο μελι + τα αυγα χωρια

Devil
25-11-10, 21:24
ε βαλε κατι αλλο
ψωμι μαυρο - καμια πατατα κτλ
πως την παλευεις σε 2 γευματα την βρωμη :shock:
εγω μονο το πρωι εχω μαζι με γιαουρτι και λιγο μελι + τα αυγα χωρια

στα αλλα εχω ρυζι...

καλα μ αρεσει γενικα η βρωμη...

μαλλον αυριο το πρωι με βλεπω να βραζω ρυζι....:green::green::green:

thegravijia
25-11-10, 21:29
στα αλλα εχω ρυζι...

καλα μ αρεσει γενικα η βρωμη...

μαλλον αυριο το πρωι με βλεπω να βραζω ρυζι....:green::green::green:
να προτινω pancakes:green::unsure:
δοκιμασε τες και πες μου
επισης αυγοφετες λενε το πρωι

Devil
25-11-10, 21:31
να προτινω pancakes:green::unsure:
δοκιμασε τες και πες μου

θα τις εφτιαχνα αλλα το θεμα ειναι να κοψω τι βρομη για κανα 2 μερες να δω τι γινετε...

ps: με βρωμη και αυγα τα σπανε...:green:

Manos1989
25-11-10, 21:40
να προτινω pancakes:green::unsure:
δοκιμασε τες και πες μου
επισης αυγοφετες λενε το πρωι

Τα σπάνε τα Pancakes του τεραβίγια σοβαρά!!!!
Ο κακός ο Devil μου τις έκοψε :(

Devil
25-11-10, 21:44
Τα σπάνε τα Pancakes του τεραβίγια σοβαρά!!!!
Ο κακός ο Devil μου τις έκοψε :(

κακος??? αμα τα κανω 20 τα σετ δηλαδη τι θα ειμαι????:P:P:P:green::green::green:

Manos1989
25-11-10, 21:49
κακος??? αμα τα κανω 20 τα σετ δηλαδη τι θα ειμαι????:P:P:P:green::green::green:

ασε ρε που για να αλλάξω ταχύτητα στο αμάξι,πιέζω τα πόδια με τα χέρια αλλιώς ΔΕΝ....
Αποφεύγω να παώ τουαλέτα γιατι δεν θα σηκωθώ ποτέ!!!!!
Η μάνα μου με ρωτάει γιατί με δείρανε και πάω έτσι...:turtle:

Devil
25-11-10, 21:53
ασε ρε που για να αλλάξω ταχύτητα στο αμάξι,πιέζω τα πόδια με τα χέρια αλλιώς ΔΕΝ....
Αποφεύγω να παώ τουαλέτα γιατι δεν θα σηκωθώ ποτέ!!!!!
Η μάνα μου με ρωτάει γιατί με δείρανε και πάω έτσι...:turtle:

ελα δεν θελω αηδιες.... δεν παθαινεις τιποτα...ακομα....:green::green::green:

eri_87
25-11-10, 22:04
και λεω εγω τωρα.... υπαρχει περιπτωση καποιος να αναπτυξει ας το πουμε ''αλεργια'' σε καποια τροφη???

οχι να την εχει απο πριν αλλα να του βγει αργοτερα λογο υπερκαταναλωσης....
Οι αλλεργίες καταρχήν μπορεί να εμφανιστούν σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής, ακόμα κι αν δεν είχαμε ποτέ αλλεργία. Αλλά αυτό που λες, δεν είναι σύμπτωμα αλλεργικό!


πες το και ετσι...

αλλα νομιζω οτι το εχω ξεφτυλισει λιγο με την βρομη...

παιζει να τρωω μερικες μερες κοντα στα 300γρ...

Μετά από αυτή τη πληροφορία, πιστεύω ότι μάλλον σε πειράζει η μεγάλη ποσότητα φυτικών ινών που καταναλώνεις... Εξαρτάται και τα υπόλοιπα γεύματά σου βέβαια τί περιέχουν!

Galthazar
26-11-10, 00:58
ποια η διαφορα κουακερ και μουσλι? Ποιο προτεινετε και ποιο ειναι καλυτερο?

κουλης
26-11-10, 01:11
ποια η διαφορα κουακερ και μουσλι? Ποιο προτεινετε και ποιο ειναι καλυτερο?

το μουσλι εχει ολοκληρο το φλοιο της βρωμης καθως και σταφιδες και διαφορους καρπους! γιαυτο ειναι και πιο σκλητο απο την βρωμη...! επιπλεον εχει παραπανω ζαχαρη (οχι κατι το ιδιετερο βεβαια)

Kwstas45
26-11-10, 12:57
Eγω θα ηθελα να ρωτησω αν 2 γιαουρτια την μερα ειναι πολλα

κουλης
26-11-10, 15:13
Eγω θα ηθελα να ρωτησω αν 2 γιαουρτια την μερα ειναι πολλα

2 γιαουρτακια των 200γρ 0 μεχρι 2% λιπαρα ειναι οτι πρεπει:thumbup:

StefPat
26-11-10, 15:49
ποια η διαφορα κουακερ και μουσλι? Ποιο προτεινετε και ποιο ειναι καλυτερο?

ότι είπε ο κούλης. είναι ότι αρέσει του καθενος.. αν το ψάξεις έχει πολλά διαφορετικά σε μουσλί :)

Zylo
26-11-10, 15:52
νταξει στον ογκο το μουσλι δεν ειναι και τοσο κακο...παντως για γραμμωση δεν το συνιστω με τπτ!!!

eri_87
26-11-10, 15:57
το μουσλι εχει ολοκληρο το φλοιο της βρωμης καθως και σταφιδες και διαφορους καρπους! γιαυτο ειναι και πιο σκλητο απο την βρωμη...! επιπλεον εχει παραπανω ζαχαρη (οχι κατι το ιδιετερο βεβαια)

Υπάρχουν και χωρίς ζάχαρη... Απλά γλυκαίνουν από τα αποξηραμένα φρούτα!

noz1989
26-11-10, 16:15
Υπάρχουν και χωρίς ζάχαρη... Απλά γλυκαίνουν από τα αποξηραμένα φρούτα!
δεν γινετε να εχουν φρουτα μεσα και να μην εχουν σακχαρα!

eri_87
26-11-10, 17:47
δεν γινετε να εχουν φρουτα μεσα και να μην εχουν σακχαρα!

Ναι, άλλο τα σάκχαρα από τα κομματάκια φρούτων-σταφίδες (ε, πόσα πια θα έχει μια μερίδα μουσλι!) και άλλο πρόσθετη ζάχαρη. Αυτό εννοώ!
Μπορεί κάποιος να βάλει λίγο μούσλι μέσα στη βρώμη του, απλά για αλλαγή, χωρίς να φάει ένα πιάτο μόνο μουσλι. Εγώ έτσι κάνω!;)

eri_87
26-11-10, 22:21
Παιδιά έχω άλλη μια απορία...:green:
Για φυσικό χυμό πορτοκάλι τί λέτε; Η και ανάμεικτο με χυμό ροδιού...
Μπορώ άνετα να αντικαταστήσω κάποιες μέρες το φρούτο της μέρας με τον χυμό; Ακόμη και μεταπροπονητικά; :unsure:

Eddie
26-11-10, 22:34
Παιδιά έχω άλλη μια απορία...:green:
Για φυσικό χυμό πορτοκάλι τί λέτε; Η και ανάμεικτο με χυμό ροδιού...
Μπορώ άνετα να αντικαταστήσω κάποιες μέρες το φρούτο της μέρας με τον χυμό; Ακόμη και μεταπροπονητικά; :unsure:

Koιταξε,αν αντι για ενα πορτοκαλι φαγωσιμο στιψεις ενα και το πιεις το ιδιο και το αυτο.Αν ομως για μια κουπα θες 3-4 πορτοκαλια μαλλον οχι,για ευνοητους λογους:green:

Γνωμη μου..

eri_87
26-11-10, 22:39
Koιταξε,αν αντι για ενα πορτοκαλι φαγωσιμο στιψεις ενα και το πιεις το ιδιο και το αυτο.Αν ομως για μια κουπα θες 3-4 πορτοκαλια μαλλον οχι,για ευνοητους λογους:green:

Γνωμη μου..

Ε ναι, αλλά το πορτοκάλι όταν το τρως δεν έχει ίδιες θερμίδες με το χυμό του...Άλλο να το φας κ άλλο να το πιεις. Ένα ποτήρι 200μλ είναι αντίστοιχο σε θερμίδες με το 1 φρούτο. Νομίζω δηλ...

beefmeup
26-11-10, 22:49
χυμό ροδιού...
Μπορώ άνετα να αντικαταστήσω κάποιες μέρες το φρούτο της μέρας με τον χυμό; Ακόμη και μεταπροπονητικά; :unsure:

τον χυμο ροδιου πιες τον πριν την προπονα καλυτερα..εχει αγγειοδιασταλτικες ιδιοτητες το ροδι.
κ βοηθαει στην διατηρηση καλων επιπεδων Ν.Ο.;)

κουλης
27-11-10, 11:25
7) ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΕΚΚΡΙΣΗ ΥΓΡΩΝ

Αυτό είναι το σημείο που έχει διχάσει τους bodybuilders όσον αφορά τα αποτελέσματα που προκαλεί το αλάτι στο σώμα τους.

Μια ξαφνική αύξηση της ποσότητας του αλατιού στη διατροφή μας, προκαλεί την έκκριση της αλδοστερόνης, μιας ορμόνης που προκαλεί την κατακράτηση υγρών.

Το αποτέλεσμα είναι το σώμα να δείχνει σαν να έχει περισσότερο λίπος, πιο χαλαρό, πράγμα που σημαίνει για έναν bodybuilder, ότι το αλάτι πρέπει να αποφεύγεται οπωσδήποτε.

Από την άλλη, όταν διατηρηθεί μια υψηλή δόση αλατιού για πάνω από 5 ημέρες, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο :

Η έκκριση της αλδοστερόνης μπλοκάρεται, ενώ αποβάλλονται από το σώμα το αλάτι και τα υγρά, πράγμα που κάνει τους μύες να φαίνονται πιο σκληροί και «κομμένοι».

να αρχισω να βαζω παντου αλατι?:green:

loukiss
27-11-10, 18:22
η βραστη γαλοπουλα σε φετες ανα 100γρ ποση πρωτεινη εχει??? αλλου βλεπω 30γρ αλλου 15...

Luffy
27-11-10, 20:37
ενα γευμα ειναι αρκετo πριν απο μια οποιαδηποτε προπονηση?

d3m
27-11-10, 20:56
η βραστη γαλοπουλα σε φετες ανα 100γρ ποση πρωτεινη εχει??? αλλου βλεπω 30γρ αλλου 15...

Εγω εδω και 1,5 μηνα σταματησα να τρωω γαλοπουλα που ηταν μια ευκολη λυση για το διαλλειμα τις δουλειας και τρωω σε ενα ψωμακι μαυρο τονο με μαρουλι και λιγο ντοματα.
Πυστευω να κανω καλα αν και δεν πολυ μ αρεσει ο τονος.:)

κουλης
27-11-10, 23:18
Εγω εδω και 1,5 μηνα σταματησα να τρωω γαλοπουλα που ηταν μια ευκολη λυση για το διαλλειμα τις δουλειας και τρωω σε ενα ψωμακι μαυρο τονο με μαρουλι και λιγο ντοματα.
Πυστευω να κανω καλα αν και δεν πολυ μ αρεσει ο τονος.:)

αμα ο τονος ειναι κονσερβας ξαναγυρνα στην γαλοπουλα καλητερα.....

Galthazar
28-11-10, 00:33
ενα γευμα ειναι αρκετo πριν απο μια οποιαδηποτε προπονηση?

ναι Monkey αλλα να εχουν περασει 2 ωρες

Galthazar
28-11-10, 00:36
Παιδιά έχω άλλη μια απορία...:green:
Για φυσικό χυμό πορτοκάλι τί λέτε; Η και ανάμεικτο με χυμό ροδιού...
Μπορώ άνετα να αντικαταστήσω κάποιες μέρες το φρούτο της μέρας με τον χυμό; Ακόμη και μεταπροπονητικά; :unsure:

εγω λεω να πινεις γιατι λαμβανεις ορισμενες ποσοτητες βιταμινης A και C και μαγνησιο που δν θα λαμβανες αν δν επινες χυμους

eri_87
28-11-10, 15:12
εγω λεω να πινεις γιατι λαμβανεις ορισμενες ποσοτητες βιταμινης A και C και μαγνησιο που δν θα λαμβανες αν δν επινες χυμους

Και πότε λες να πίνω χυμό; Το πρωί αντί βρώμης; Μεταπροπονητικά αντί φρούτου που τρώω μαζί με whey;

Galthazar
28-11-10, 17:05
Και πότε λες να πίνω χυμό; Το πρωί αντί βρώμης; Μεταπροπονητικά αντί φρούτου που τρώω μαζί με whey;

σε αυτο δν ξερω να απαντησω με σιγουρια πιστευω οτι οποιαδηποτε στιγμη της μερας καλο ειναι..κοιταξε να δεις πως δουλευει στο σωμα σου

thegravijia
28-11-10, 17:12
Και πότε λες να πίνω χυμό; Το πρωί αντί βρώμης; Μεταπροπονητικά αντί φρούτου που τρώω μαζί με whey;
ερι πρεπει να αναφεωρεις καποια πραγματα
το χω δει και σε αλλα ποστ σου
εισαι ακραια σε ολα
δηλ θα βγαλεις την βρωμη για να πιεις χυμο ?
που κολαει το ενα με το αλλο ? - η μηπως θα βγαλεις το ενα για να βαλεις το αλλο και να σαι στα ισα στις θερμιδες παλι ?
τεσπα
τα φρουτα δεν εχουν θερμιδες και φαε αφοβα
φιλικα παντα μην μου παρεξηγησεις:)

κουλης
28-11-10, 17:40
καπου διαβασα οτι ο υδατανθρακας του καλαμποκιου ειναι ο πιο γρηγορος σε αποροφηση απο οποιαδηποτε αλλον ισχυει κατι τετοιο?

Manos1989
28-11-10, 18:46
ερι πρεπει να αναφεωρεις καποια πραγματα
το χω δει και σε αλλα ποστ σου
εισαι ακραια σε ολα
δηλ θα βγαλεις την βρωμη για να πιεις χυμο ?
που κολαει το ενα με το αλλο ? - η μηπως θα βγαλεις το ενα για να βαλεις το αλλο και να σαι στα ισα στις θερμιδες παλι ?
τεσπα
τα φρουτα δεν εχουν θερμιδες και φαε αφοβα φιλικα παντα μην μου παρεξηγησεις:)


????

sogoku
28-11-10, 19:03
????


Kαι εγω μαζι σου

lila_1
28-11-10, 19:16
τα φρουτα δεν εχουν θερμιδες και φαε αφοβα


:shock::shock::shock:

H θεωρια καταρρεει...

thegravijia
28-11-10, 20:42
:shock::shock::shock:

H θεωρια καταρρεει...

δηλαδη πιστευετε θα λιπωσετε αμα πινετε ενα χυμο πορτοκαλι την ημερα?

Manos1989
28-11-10, 21:31
Εσύ μίλησες γενικά για τα φρούτα ....
Εγώ ναι πιστεύω ότι αν τρώω άφοβα όσα φρούτα θέλω(όπως κατάλαβαμε ότι το εννοείς)θα λιπώσω.;)

lila_1
28-11-10, 22:05
δηλαδη πιστευετε θα λιπωσετε αμα πινετε ενα χυμο πορτοκαλι την ημερα?


ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΣ χωρις μετρο θα λιπωσεις εφοσον ξεπερασεις τις θερμιδες συντηρησης!

Εκτος αν μιλαμε για μαρουλια,που και ενα περιβολι να φας το πιθανοτερο ειναι να καψεις περισσοτερες θερμιδες απ οτι θα παρεις.

loukiss
28-11-10, 22:48
τελικα τι ισχυει για την πρωτεινη στη βραστη γαλοπουλα ανα 100γρ ? κανεις δεν ξερει? :S

eri_87
28-11-10, 23:03
ερι πρεπει να αναφεωρεις καποια πραγματα
το χω δει και σε αλλα ποστ σου
εισαι ακραια σε ολα
δηλ θα βγαλεις την βρωμη για να πιεις χυμο ?
που κολαει το ενα με το αλλο ? - η μηπως θα βγαλεις το ενα για να βαλεις το αλλο και να σαι στα ισα στις θερμιδες παλι ?
τεσπα
τα φρουτα δεν εχουν θερμιδες και φαε αφοβα
φιλικα παντα μην μου παρεξηγησεις:)

Τη βρώμη τη τρώω για υδ/κα (κ η μερίδα μου είναι μικρή), το ίδιο και τα φρούτα. Απο κει και πέρα, το κάθε ένα έχει και άλλες ουσίες που χρειαζόμαστε. Απλά ρωτάω για το χυμό επειδή τρώω κυρίως μήλο ή ακτινίδιο ή μπανάνα. Όχι ότι δε θα πιώ και χυμό, αλλά θέλω να ξέρω πόσο συχνά να πίνω! Γνώμες ρωτάω τελοσπάντων από εσάς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία!

eri_87
28-11-10, 23:07
τελικα τι ισχυει για την πρωτεινη στη βραστη γαλοπουλα ανα 100γρ ? κανεις δεν ξερει? :S

Εγώ παίρνω κρετα φαρμ φιλικό, έχει 20πρωτεΐνες στα 100 γρ. αν θυμάμαι καλά! Κάθε φέτα είναι 20γρ. άρα 4πρωτεΐνες.

psonara
29-11-10, 17:54
παιδια τις ημερες που εχουμε ως πηγη πρωτεινης ψαρι μπορουμε να κανουμε ψητο φιλετο βακαλαο χωρις λαδι?οχι παστο εννοειται.η' προτιματε αλλο ψαρι?

eri_87
29-11-10, 17:59
παιδια τις ημερες που εχουμε ως πηγη πρωτεινης ψαρι μπορουμε να κανουμε ψητο φιλετο βακαλαο χωρις λαδι?οχι παστο εννοειται.η' προτιματε αλλο ψαρι?

Κάνε όποιο ψάρι θες... Καλό είναι να υπάρχει ποικιλία! Ο βακαλάος είναι απτα ψάρια με λιγότερα λιπαρά πάντως.

psonara
29-11-10, 18:22
Κάνε όποιο ψάρι θες... Καλό είναι να υπάρχει ποικιλία! Ο βακαλάος είναι απτα ψάρια με λιγότερα λιπαρά πάντως.
σ'ευχαριστω eri!αυριο λεω να το συνδυασω με σπανακορυζο!

eri_87
29-11-10, 18:25
σ'ευχαριστω eri!αυριο λεω να το συνδυασω με σπανακορυζο!

:thumbup:
Εγώ στο σπανακόρυζο αντί για ρύζι βάζω κινόα και τρώω κ λίγο κοτατζ να συμπληρώσω πρωτεΐνη! Πολύ μαρέσει! :P

thegravijia
29-11-10, 19:33
ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΣ χωρις μετρο θα λιπωσεις εφοσον ξεπερασεις τις θερμιδες συντηρησης!

Εκτος αν μιλαμε για μαρουλια,που και ενα περιβολι να φας το πιθανοτερο ειναι να καψεις περισσοτερες θερμιδες απ οτι θα παρεις.
δεν ηξερα οτι λιπωνεις εφοσον ξεπερνας τις θερμιδες συντηρησης
τεσπα εγω την γνωμη μου ειπα
ο καθενας πρατει οπως πιστευει καλυτερα για αυτον

thegravijia
29-11-10, 19:34
Κάνε όποιο ψάρι θες... Καλό είναι να υπάρχει ποικιλία! Ο βακαλάος είναι απτα ψάρια με λιγότερα λιπαρά πάντως.
και το πιο φθηνο επισης
μηπως ξερεις στα 100γρ ποση πρωτεινη εχει??

Galthazar
29-11-10, 23:00
και το πιο φθηνο επισης
μηπως ξερεις στα 100γρ ποση πρωτεινη εχει??

ψητος 22 γραμμαρια

Galthazar
29-11-10, 23:02
οταν ξεπερναμε τις θερμιδες συντηρησης στον ογκο κατα πολυ φαντασου ποσο θα λιποναμε αν ηταν ετσι...

beefmeup
29-11-10, 23:03
οταν ξεπερναμε τις θερμιδες συντηρησης στον ογκο κατα πολυ φαντασου ποσο θα λιποναμε αν ηταν ετσι...

μα ετσι ειναι..στον ογκο λιπωνεις,δεν γινεται αλλιως.

Galthazar
29-11-10, 23:05
μα ετσι ειναι..στον ογκο λιπωνεις,δεν γινεται αλλιως.

ναι στον ογκο που τις περνας κατα πολυ...εδω λεμε για ενα γευμα

Eddie
29-11-10, 23:07
ναι στον ογκο που τις περνας κατα πολυ...εδω λεμε για ενα γευμα

Γιατι τις περνας κατα πολυ στον ογκο?Μονο οι εκτομορφοι και οι μοναντεροι τις περναν κατα πολυ.

Συνηθως ξεκινας απο 200-300 θερμιδες πανω απ της συντηρησης.

beefmeup
29-11-10, 23:15
ναι στον ογκο που τις περνας κατα πολυ...εδω λεμε για ενα γευμα

οταν λεμε ογκο(εσυ το εγραψες αρχικα),μιλαμε για αυξημενες θερμιδες για μεγαλο διαστημα..δεν λεμε για ενα γευμα που γραφεις..απο που αυτο?


Γιατι τις περνας κατα πολυ στον ογκο?Μονο οι εκτομορφοι και οι μοναντεροι τις περναν κατα πολυ.

Συνηθως ξεκινας απο 200-300 θερμιδες πανω απ της συντηρησης.

αυτο..:thumbup:

Galthazar
29-11-10, 23:32
οταν λεμε ογκο(εσυ το εγραψες αρχικα),μιλαμε για αυξημενες θερμιδες για μεγαλο διαστημα..δεν λεμε για ενα γευμα που γραφεις..απο που αυτο?
κοιτα πανω :thumbup:


αυτο..:thumbup:

.

beefmeup
29-11-10, 23:46
οταν ξεπερναμε τις θερμιδες συντηρησης στον ογκο κατα πολυ φαντασου ποσο θα λιποναμε αν ηταν ετσι...


ναι στον ογκο που τις περνας κατα πολυ...εδω λεμε για ενα γευμα


τι να δω:unsure::unsure::unsure:
γραφεις στον ογκο,κ μετα γραφεις σε ενα γευμα..ο ογκος δεν ειναι ενα γευμα.

κατα πολυ δεν τις ξεπερνας,οπως εγραψε ο βασιλης εκτος αν εισαι εκτομορφικος κλπ..

κατα τα αλλα,δεν υπαρχει ογκος χωρις να βαλεις λιπος.

εκτος αν θες να πεις κατι αλλο,κ το καταλαβαινω εγω λαθος.

Galthazar
29-11-10, 23:52
ποιο πανω γινεται λογος οτι λιπωνεις αν τρως πολλα φρουτα ξερω γω ή χυμους παραπανω απο το κανονικο ημερησιο προγραμμα

beefmeup
29-11-10, 23:58
ποιο πανω γινεται λογος οτι λιπωνεις αν τρως πολλα φρουτα ξερω γω ή χυμους παραπανω απο το κανονικο ημερησιο προγραμμα

αχα..το ειδα,αλλα δεν εχει σχεση με αυτο που γραψαμε μετα για τον ογκο;)

κατα τα αλλα,ακομα κ τα φρουτα αν ειναι σε περισσια παχαινουν αβιαστα,αναλογα τον σωματοτυπο του καθενος κ τους στοχους του..
ζαχαρη εχουν..

δεν τα δαιμονοποιουμε,εγω τρωω φρουτα,αλλα πες σε καποιον που εχει περιτα κιλα η κανει διαιτα να φαει μπανανες η μηλα η δεν ξερω γω τι αλλο..αν ξεφυγει,με τις ποσοτητες θα χει θεμα..

Galthazar
30-11-10, 00:09
φυσικα αλλα οταν μιλαμε για 2-3 παραπανω πορτοκαλια αυτο δν στεκει.
ολα βεβαια αυτα ειναι υποθετικα δν νομιζω καποιος να φαει τετοια ποσοτητα φρουτων ετσι ωστε να λιπωσει μονο απο αυτα

beefmeup
30-11-10, 00:18
φυσικα αλλα οταν μιλαμε για 2-3 παραπανω πορτοκαλια αυτο δν στεκει.
ολα βεβαια αυτα ειναι υποθετικα δν νομιζω καποιος να φαει τετοια ποσοτητα φρουτων ετσι ωστε να λιπωσει μονο απο αυτα

2-3 πορτοκαλια ΠΑΡΑΠΑΝΩ καθε μερα ειναι κοντα 300 θερμιδες με αρκετα ζαχαρα.

Galthazar
30-11-10, 00:21
2-3 πορτοκαλια ΠΑΡΑΠΑΝΩ καθε μερα ειναι κοντα 300 θερμιδες με αρκετα ζαχαρα.

μα θα λιπωσεις απο αυτα? ισα ισα πιστευω οτι επειδη ειναι τονωτικα θα καψεις παραπανω τοσο στην προπονηση οσο και στην διαρκεια της μερας

beefmeup
30-11-10, 00:28
μα θα λιπωσεις απο αυτα? ισα ισα πιστευω οτι επειδη ειναι τονωτικα θα καψεις παραπανω τοσο στην προπονηση οσο και στην διαρκεια της μερας

γιατι φανταζει απιθανο να λιπωσεις με 300 παραπανησιες θερμιδες εκ των οποιων το μεγαλυτερο μερος ειναι ζαχαρα?

τονωτικα ως προς τι,ειναι τα περτεκαλια?:unsure:

aaabasilis
30-11-10, 02:16
ειναι νιτρικα περτικαλια..

just
30-11-10, 02:19
την πατατα την ζυγιζουμε βραστη ή δεν εχει σημασια?

pan0z
30-11-10, 14:21
Παιδια για το κρυθαρι τι αποψη εχετε?Ειδα οτι εχει περιπου ιδιες διατροφικες αξιες με το ρυζι και αποφασησα να το αλλαξω για λιγο καιρο γιατι βαρεθηκα ρυζι καθε μερα.Ασε που δεν με φουσκωνει τοσο οσο το ρυζι

giannis64
30-11-10, 14:29
την πατατα την ζυγιζουμε βραστη ή δεν εχει σημασια?


το ιδιο ειναι.

just
30-11-10, 14:44
δηλαδη μια μικρη ανακαιφαλαιωση..πατατα κοτοπουλο βοδινο και χερω γω ψημενα ή οχι δεν εχει σημασια, και ρυζι το μετρας ωμο?σωστα?

giannis64
30-11-10, 14:47
η πατατα δεν κραταει νερα γιαυτο οπως και να την ζυγησεις ειναι το ιδιο. μακαρονια, ρυζι, οσπρια, βρωμη, ωμα.
κρεατα μαγειρεμενα.

just
30-11-10, 14:56
η πατατα δεν κραταει νερα γιαυτο οπως και να την ζυγησεις ειναι το ιδιο. μακαρονια, ρυζι, οσπρια, βρωμη, ωμα.
κρεατα μαγειρεμενα.

:thumbup:

κουλης
30-11-10, 14:59
ξερεις κανενας την περιεκτκοτητα πρωτεινης του γαυρου ψητου στο φουρνου?

pan0z
01-12-10, 13:23
Παιδια για το κρυθαρι τι αποψη εχετε?Ειδα οτι εχει περιπου ιδιες διατροφικες αξιες με το ρυζι και αποφασησα να το αλλαξω για λιγο καιρο γιατι βαρεθηκα ρυζι καθε μερα.Ασε που δεν με φουσκωνει τοσο οσο το ρυζι

Πειτε γνωμη για το κρυθαρι μωρεεεεεεεεεεεε:P

eri_87
01-12-10, 15:47
Πειτε γνωμη για το κρυθαρι μωρεεεεεεεεεεεε:P

Λογικά εφόσον είναι φυσική τροφή λίγο ή καθόλου (δε ξέρω) επεξεργασμένη, καλό θαναι! Για πες διατροφική αξία γιατί δε βρίσκω... Και πλιγούρι-σιτάρι είναι ωραίο!

Konstantinos.
01-12-10, 15:55
δηλαδη μια μικρη ανακαιφαλαιωση..πατατα κοτοπουλο βοδινο και χερω γω ψημενα ή οχι δεν εχει σημασια, και ρυζι το μετρας ωμο?σωστα?

Τα κρεατα το μετραμε ψημενα, ρυζι, μακαρονια αβραστα, πατατα δε ξερω :P!

Galthazar
01-12-10, 16:14
Πειτε γνωμη για το κρυθαρι μωρεεεεεεεεεεεε:P

σε σχεση με το ρυζι θα προτιμουσα το σιταρι γιατι συμβαλει στην μειωση της χοληστερινης κατα πολυ σε σχεση με τα υπολοιπα σιτιρα.

κουλης
01-12-10, 16:45
σε σχεση με το ρυζι θα προτιμουσα το σιταρι γιατι συμβαλει στην μειωση της χοληστερινης κατα πολυ σε σχεση με τα υπολοιπα σιτιρα.

νεοι ανθρωποι ειμαστε ακομα! εχουμε χρονια μπροστα μας να ανυσηχουμε για την χοληστερινη μας!:P

κουλης
02-12-10, 16:59
οταν θα εχω αντι για κοτοπουλο η μοσχαρι καποιο οσπριο να το συνδιαζω και αυτο με ρυζι η πατατα?

dionisos
02-12-10, 18:21
οταν θα εχω αντι για κοτοπουλο η μοσχαρι καποιο οσπριο να το συνδιαζω και αυτο με ρυζι η πατατα?

Εγώ πάντως το συνδυάζω με φέτα ή κοτατζ!

eri_87
02-12-10, 19:10
οταν θα εχω αντι για κοτοπουλο η μοσχαρι καποιο οσπριο να το συνδιαζω και αυτο με ρυζι η πατατα?

Εγώ ξέρω ότι είναι πλήρης τροφή τα όσπρια, έχουν κ υδατ κ πρωτ απλά τρώω κ λίγο κοτατζ να συμπληρώνω πρωτεΐνη! Υδ/κα πάντως έχουν αρκετό, δε θες κι άλλον!;)

giannis64
02-12-10, 19:19
Εγώ ξέρω ότι είναι πλήρης τροφή τα όσπρια, έχουν κ υδατ κ πρωτ απλά τρώω κ λίγο κοτατζ να συμπληρώνω πρωτεΐνη! Υδ/κα πάντως έχουν αρκετό, δε θες κι άλλον!;)

+1000:thumbup:
αλλα οχι την πρωτεινη. τα απαρετητα αμινοξεα..;)


Εγώ πάντως το συνδυάζω με φέτα ή κοτατζ!

:thumbup:

lila_1
02-12-10, 21:22
Αν σας αρεσουν οι σουπες,μολις δοκιμασα αυτες τις κινεζικες λαχανικων της knor που ειναι σε φακελακι.
Παιδια ειναι γαματες!
Με αυτες θα βγαλω το χειμωνα:turtle:

beefmeup
02-12-10, 21:34
Αν σας αρεσουν οι σουπες,μολις δοκιμασα αυτες τις κινεζικες λαχανικων της knor που ειναι σε φακελακι.
Παιδια ειναι γαματες!
Με αυτες θα βγαλω το χειμωνα:turtle:

τιγκα στο αλατι κ τα αχρηστα για τον οργανισμο προσθετα..

οτι πιο αχρηστο πραμα υπαρχει εκει εξω:thumbup:

lila_1
02-12-10, 21:36
τιγκα στο αλατι κ τα αχρηστα για τον οργανισμο προσθετα..

οτι πιο αχρηστο πραμα υπαρχει εκει εξω:thumbup:
Οντως?
Τι αχρηστο εχει εκτος απο αλατι?

beefmeup
02-12-10, 21:38
Οντως?
Τι αχρηστο εχει εκτος απο αλατι?

οτι αλλο υπαρχει μεσα σε μορφη σκονης κ του δινει γευση..

να μην μιλησω για συντηρητικα..

lila_1
02-12-10, 21:46
οτι αλλο υπαρχει μεσα σε μορφη σκονης κ του δινει γευση..

να μην μιλησω για συντηρητικα..

Το μονο που ειδα αχρηστο ηταν ενα σιροπι γλυκοζης και τροποποιημενο αμυλο
αλλα ουτως η αλλως θα ναι σε αμελητεες ποσοτητες αν κρινω απο τις θερμιδες που χει
Εχει μεσα μπαχαρικα που δινουν εντονη γευση..

giannis64
02-12-10, 21:46
κακιες.. εχεις προηγουμενα με τους :chinese::chinese:

beefmeup
02-12-10, 21:47
πες το κ ετσι:turtle:

beefmeup
02-12-10, 21:56
Το μονο που ειδα αχρηστο ηταν ενα σιροπι γλυκοζης και τροποποιημενο αμυλο
αλλα ουτως η αλλως θα ναι σε αμελητεες ποσοτητες αν κρινω απο τις θερμιδες που χει
Εχει μεσα μπαχαρικα που δινουν εντονη γευση..

αρα τρως αφοβα λοιπον.

lila_1
02-12-10, 22:10
αρα τρως αφοβα λοιπον.
Ε σχεδον γτ εχει οντως το αλατακι του...:turtle:

Galthazar
02-12-10, 22:55
και γιατι δν φτιαχνεις μια μονη σου?

κουλης
02-12-10, 22:57
Εγώ ξέρω ότι είναι πλήρης τροφή τα όσπρια, έχουν κ υδατ κ πρωτ απλά τρώω κ λίγο κοτατζ να συμπληρώνω πρωτεΐνη! Υδ/κα πάντως έχουν αρκετό, δε θες κι άλλον!;)

πειραζει να βαλω 5-6 ασπραδια αντι για καποιο τυρι?

eri_87
02-12-10, 23:07
πειραζει να βαλω 5-6 ασπραδια αντι για καποιο τυρι?

Όχι βέβαια.... Τί να πειράζει! :unsure:

Galthazar
02-12-10, 23:14
πειραζει να βαλω 5-6 ασπραδια αντι για καποιο τυρι?

οχι αλλα μην το κανεις συνεχεια να το κανεις εναλλαξ για να παιρνεις και μαγνησιο ασβεστιο απο το τυρι

κουλης
02-12-10, 23:23
οχι αλλα μην το κανεις συνεχεια να το κανεις εναλλαξ για να παιρνεις και μαγνησιο ασβεστιο απο το τυρι

τι ειναι προτιμοτερο κοτατζ η ανθοτυρο? (μεταξυ μας προτιμω το μπλε τυρι,αυτο που μοιαζει σαν μουχλιασμενο αλλα ειναι τιγκα στο λιπαρο:P)

eri_87
02-12-10, 23:49
τι ειναι προτιμοτερο κοτατζ η ανθοτυρο? (μεταξυ μας προτιμω το μπλε τυρι,αυτο που μοιαζει σαν μουχλιασμενο αλλα ειναι τιγκα στο λιπαρο:P)

Κοτατζ βρίσκεις και με 2,2%λιπαρά, ενώ το ανθότυρο έχει κάπου 10%. Τί να πω... Καλά, όχι ότι έχεις εσύ πρόβλημα να φας και με τα περισσότερα λιπαρά....:P

Devil
03-12-10, 00:59
Οι αλλεργίες καταρχήν μπορεί να εμφανιστούν σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής, ακόμα κι αν δεν είχαμε ποτέ αλλεργία. Αλλά αυτό που λες, δεν είναι σύμπτωμα αλλεργικό!



Μετά από αυτή τη πληροφορία, πιστεύω ότι μάλλον σε πειράζει η μεγάλη ποσότητα φυτικών ινών που καταναλώνεις... Εξαρτάται και τα υπόλοιπα γεύματά σου βέβαια τί περιέχουν!

τελικα παιζει να φταει και η βρομη που ειχα παρει απο το bp

με την κανονικη βρομη δεν ειχα προβλημα....

αν και την εκοψα εντελως αυτη τη βδομαδα... θα δουμε απο την επομενη...

lila_1
03-12-10, 01:18
τι ειναι προτιμοτερο κοτατζ η ανθοτυρο? (μεταξυ μας προτιμω το μπλε τυρι,αυτο που μοιαζει σαν μουχλιασμενο αλλα ειναι τιγκα στο λιπαρο:P)

ΡΕ κουλη αγορι μου,καθε φορα που σε βλεπω να ρωτας για λιπαρα,θερμιδες,θολωματα και αν το αλατι κατακρατα νερα μου ρχεται να ρ8ω εκει να ου ανοιξω το στομα και να αδειασω μεσα ενα ζαχαροπλαστειο....

ΦΑΕ ΛΕΜΕ!
Τι το μιρμυριζεις, δεν καταλαβαινω?:turtle:

arisfwtis
03-12-10, 01:23
ΡΕ κουλη αγορι μου,καθε φορα που σε βλεπω να ρωτας για λιπαρα,θερμιδες,θολωματα και αν το αλατι κατακρατα νερα μου ρχεται να ρ8ω εκει να ου ανοιξω το στομα και να αδειασω μεσα ενα ζαχαροπλαστειο....

ΦΑΕ ΛΕΜΕ!
Τι το μιρμυριζεις, δεν καταλαβαινω?:turtle:

:clap::clap:

Στελιος
03-12-10, 01:29
Παιδια για το κρυθαρι τι αποψη εχετε?Ειδα οτι εχει περιπου ιδιες διατροφικες αξιες με το ρυζι και αποφασησα να το αλλαξω για λιγο καιρο γιατι βαρεθηκα ρυζι καθε μερα.Ασε που δεν με φουσκωνει τοσο οσο το ρυζι

Πλιγουρι δοκιμασε

Devil
03-12-10, 01:29
ΡΕ κουλη αγορι μου,καθε φορα που σε βλεπω να ρωτας για λιπαρα,θερμιδες,θολωματα και αν το αλατι κατακρατα νερα μου ρχεται να ρ8ω εκει να ου ανοιξω το στομα και να αδειασω μεσα ενα ζαχαροπλαστειο....

ΦΑΕ ΛΕΜΕ!
Τι το μιρμυριζεις, δεν καταλαβαινω?:turtle:

οκ ρεσπεκτ....

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

δεν περιμενα να το ακουσω αυτο απο κοπελα...

dionisos
03-12-10, 01:30
ΡΕ κουλη αγορι μου,καθε φορα που σε βλεπω να ρωτας για λιπαρα,θερμιδες,θολωματα και αν το αλατι κατακρατα νερα μου ρχεται να ρ8ω εκει να ου ανοιξω το στομα και να αδειασω μεσα ενα ζαχαροπλαστειο....

ΦΑΕ ΛΕΜΕ!
Τι το μιρμυριζεις, δεν καταλαβαινω?:turtle:

+1000!:thumbup:

Galthazar
03-12-10, 07:33
απο οτι καταλαβες κουλη πρεπει να μπεις σε διαιτα :P:turtle::turtle:

κουλης
03-12-10, 08:40
απο οτι καταλαβες κουλη πρεπει να μπεις σε διαιτα :P:turtle::turtle:

:oops::oops: τρωω τον αμπακο ρε συς...εχω κοψει να μετραω ποσοτητες θερμιδες και τα λοιπα απλως εχω καποιες αποριες που μπορει να μου χρειαστουν ασ πουμε αμα θελω να βοηθησω εναν φιλο μου ο οποιος θελει να χασει καποια κιλα...οχι οτι τις τηρω εγω προσωπικα! και το αλατι μου βαζω(και μαλιστα παρα πολυ) και το κοτοπουλο που παλια το ζυγιζα και αν μετρουσα οτι ξεπερνουσε τα 200γρ αρχιζα και το εκοβα για να ζυγιζει λιγοτερο τωρα ποια κατεβαζω μισο κοτοπουλο σχεδον για πλακα.....ακομα και οι κολλητοι μου λενε οτι τρωω παρα πολυ...αλλα χωρις το φαγητο δεν μπορω να αντεξω στο gym με πιανει νυστα και βαρεμαρα.δοξα το θεο χαρη σε εσας εχω ξεφυγει πλεον απο την ψυχογενη ανορεξια-μαλακια :shock: ...θα ανεβασω και πικ μου να δειτε την προοδο.:toast:
http://www.bigoven.com/uploads/BlueCheese.jpg
:thumbup:

Galthazar
03-12-10, 08:56
:oops::oops: τρωω τον αμπακο ρε συς...εχω κοψει να μετραω ποσοτητες θερμιδες και τα λοιπα απλως εχω καποιες αποριες που μπορει να μου χρειαστουν ασ πουμε αμα θελω να βοηθησω εναν φιλο μου ο οποιος θελει να χασει καποια κιλα...οχι οτι τις τηρω εγω προσωπικα! και το αλατι μου βαζω(και μαλιστα παρα πολυ) και το κοτοπουλο που παλια το ζυγιζα και αν μετρουσα οτι ξεπερνουσε τα 200γρ αρχιζα και το εκοβα για να ζυγιζει λιγοτερο τωρα ποια κατεβαζω μισο κοτοπουλο σχεδον για πλακα.....ακομα και οι κολλητοι μου λενε οτι τρωω παρα πολυ...αλλα χωρις το φαγητο δεν μπορω να αντεξω στο gym με πιανει νυστα και βαρεμαρα.δοξα το θεο χαρη σε εσας εχω ξεφυγει πλεον απο την ψυχογενη ανορεξια-μαλακια :shock: ...θα ανεβασω και πικ μου να δειτε την προοδο.:toast:
http://www.bigoven.com/uploads/BlueCheese.jpg
:thumbup:

μπλιαχ!!

lila_1
03-12-10, 10:55
.δοξα το θεο χαρη σε εσας εχω ξεφυγει πλεον απο την ψυχογενη ανορεξια-μαλακια :shock: ...


Ειχες ΨΥΧΟΓΕΝΗ ανορεξια?
Εισαι σιγουρος?

Pavlos17
03-12-10, 14:51
παιδες,ποσα γραμμαρια γλυκοζη σε σκονη πρεπει να περνουμε μεταπροπονητικα σε φαση ογκου?ποσες κουταλιες του γλυκου?

κουλης
03-12-10, 15:11
μπλιαχ!!

απο εμφανιση ειναι οντως αιδια αλλα απο γευση ειναι τελειο! δν εχεισ δοκιμασει? η αληθεια ειναι οτι και εγω για χρονια το αποφευγα λογο της εμφανισης του

κουλης
03-12-10, 15:13
Ειχες ΨΥΧΟΓΕΝΗ ανορεξια?
Εισαι σιγουρος?

ετσι μου ειχε πει ο ψυχολογος τοτε

lila_1
03-12-10, 15:22
ετσι μου ειχε πει ο ψυχολογος τοτε

Lol..
Ψυχογενης ανορεξια δεν ειναι απλως ανορεξια του τυπου "δεν εχω ορεξη να φαω γιατι εχω τα ψυχολογικα μου"
Ειναι διατροφικη-διανοητικη διαταραχη.Πεινας και αρνεισαι να φας γιατι θες να χασεις βαρος ενω εισαι ηδη κατω των φυσιολογικων οριων.Εχεις κομπλεξ με το σωμα και τα κιλα σου και τα λοιπα συναφη...

Αυτο ειχες??

κουλης
03-12-10, 15:27
Lol..
Ψυχογενης ανορεξια δεν ειναι απλως ανορεξια του τυπου "δεν εχω ορεξη να φαω γιατι εχω τα ψυχολογικα μου"
Ειναι διατροφικη-διανοητικη διαταραχη.Πεινας και αρνεισαι να φας γιατι θες να χασεις βαρος ενω εισαι ηδη κατω των φυσιολογικων οριων.Εχεις κομπλεξ με το σωμα και τα κιλα σου και τα λοιπα συναφη...

Αυτο ειχες??

Οπως ακριβως τα λες:unsure:

lila_1
03-12-10, 15:31
Οπως ακριβως τα λες:unsure:
Ησουν ποτε υπερβαρος-παχυσαρκος?

κουλης
03-12-10, 15:33
Ησουν ποτε υπερβαρος-παχυσαρκος?

ολα αυτα τα χρονια.....μεχρι περσυ τον ιανουαριο που αποφασισα να κανω διαιτα και μπορεσα να χασω κοντα 30κιλα μεσα σε 2μιση μηνες...

lila_1
03-12-10, 15:39
ολα αυτα τα χρονια.....μεχρι περσυ τον ιανουαριο που αποφασισα να κανω διαιτα και μπορεσα να χασω κοντα 30κιλα μεσα σε 2μιση μηνες...

Μαλιστα...Στα ποσα κιλα εφτασες με τι υψος?
Παιρνεις ευκολα βαρος ή δυσκολα,πλεον?

κουλης
03-12-10, 15:57
Μαλιστα...Στα ποσα κιλα εφτασες με τι υψος?
Παιρνεις ευκολα βαρος ή δυσκολα,πλεον?

μεγιστο 1,77 87 κιλα
ελαχιστο 1.77(στουμπος θα μεινω:P) 56 κιλα

πλεον και με το γυμναστηριο δν περνω καθολου ευκολα κιλα
της θερμιδες συντηρησης μου τις ξεπερναω στο διπλασιο(σχεδον) και κανονικα θα επρεπε την βδομαδα να περνς κανα 3 κιλο,παρολα αυτα εδω και 1.5=2 μηνες αν εχω παρει 2κιλα ζητημα ειναι.το καλο ειναι οτι εχει αυξηθει και καπως η μυικη μου μαζα (ειδικα χερια και ποδια) εχουν γραμμωσει και εχουν τουμπανιασει....λιπος δν πρεπει να εχει μπει σχεδον καθολου. διατηρω τελεια φλεβικοτητα και σχετικα τουσ ειδιους κοιλιακους οπως πριν...(δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο αυτο για την προσεγκιση του λιπους αλλα οκ)

arisfwtis
03-12-10, 15:59
ε οχι και παχυσαρκος 10 κιλα πανω απο το υψος σ ρε αδερφε

lila_1
03-12-10, 16:08
μεγιστο 1,77 87 κιλα
ελαχιστο 1.77(στουμπος θα μεινω:P) 56 κιλα

πλεον και με το γυμναστηριο δν περνω καθολου ευκολα κιλα
της θερμιδες συντηρησης μου τις ξεπερναω στο διπλασιο(σχεδον) και κανονικα θα επρεπε την βδομαδα να περνς κανα 3 κιλο,παρολα αυτα εδω και 1.5=2 μηνες αν εχω παρει 2κιλα ζητημα ειναι.το καλο ειναι οτι εχει αυξηθει και καπως η μυικη μου μαζα (ειδικα χερια και ποδια) εχουν γραμμωσει και εχουν τουμπανιασει....λιπος δν πρεπει να εχει μπει σχεδον καθολου. διατηρω τελεια φλεβικοτητα και σχετικα τουσ ειδιους κοιλιακους οπως πριν...(δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο αυτο για την προσεγκιση του λιπους αλλα οκ)

Φιλε εισαι ΠΟΛΥ αδυνατος!
Για ανορεξια δεν ειμαι σιγουρη,ειναι αρκετα πιο περιπλοκο το ζητημα απο την απωλεια παραπανω κιλων..Αλλα τεσπα δεν εχει σημασια τωρα!

Αρχισε να ΤΡΩΣ και μην κοιτας θερμιδες.
Να τρως ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ αφου δυσκολευεσαι, και οχι λαιτ τροφιμα.

Εαν δεν παιρνεις σημαινει οτι δεν τρως οσο χρειαζεται!
Μην κοιτας τους διαφορους αλγοριθμους που βγαζουν θερμιδες συντηρησης.Συχνα πεφτουν ΠΟΛΥ εξω.

κουλης
03-12-10, 16:11
Φιλε εισαι ΠΟΛΥ αδυνατος!
Για ανορεξια δεν ειμαι σιγουρη,ειναι αρκετα πιο περιπλοκο το ζητημα απο την απωλεια παραπανω κιλων..Αλλα τεσπα δεν εχει σημασια τωρα!

Αρχισε να ΤΡΩΣ και μην κοιτας θερμιδες.
Να τρως ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ αφου δυσκολευεσαι, και οχι λαιτ τροφιμα.

Εαν δεν παιρνεις σημαινει οτι δεν τρως οσο χρειαζεται!
Μην κοιτας τους διαφορους αλγοριθμους που βγαζουν θερμιδες συντηρησης.Συχνα πεφτουν ΠΟΛΥ εξω.


ειχα διαβασει ενα πολυ ωραιο αρθρο του savage Που ελεγε οτι στην ουσια εσυ ο ιδιος δημιουργεισ το θερμιδες συντηρησης σου,αυξανοντας τες η μειονοντας τες σταδιακα και με παραληλη ασκηση βεβαια...

lila_1
03-12-10, 16:23
ειχα διαβασει ενα πολυ ωραιο αρθρο του savage Που ελεγε οτι στην ουσια εσυ ο ιδιος δημιουργεισ το θερμιδες συντηρησης σου,αυξανοντας τες η μειονοντας τες σταδιακα και με παραληλη ασκηση βεβαια...

Υποτιθεται οτι οι αλγοριθμοι υπολογιζουν πρωτα τον βασικο μεταβολισμο σου ,και με βαση τις δραστηριοτητες σου,τις θερμιδες συντηρησης.
ΑΝ σκεφτεις οτι ο βασικος μεταβολισμος ειναι πολυπαραγοντικο αποτελεσμα που δεν εξαρταται μονο απο βαρος-υψος, αλλα απο ορμονες,γενετικα,σωματικη κατασταση κλπ και οτι οι θερμιδες που δαπανονται για τις υπολοιπες δραστηριοτητες ειναι διαφορετικες απο ατομο σε ατομο , μη προβλεψιμες και υπολογισιμες και εξαρτωνται ΚΑΙ απο τον βασικο μεταβολισμο......φαντασου ποσο εξω μπορει να πεσει ενας σχετικος αλγοριθμος..

Oποτε τα πραγματα ειναι απλα για σενα...ΤΡΩΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ:turtle:

κουλης
03-12-10, 16:26
Υποτιθεται οτι οι αλγοριθμοι υπολογιζουν πρωτα τον βασικο μεταβολισμο σου ,και με βαση τις δραστηριοτητες σου,τις θερμιδες συντηρησης.
ΑΝ σκεφτεις οτι ο βασικος μεταβολισμος ειναι πολυπαραγοντικο θεμα που δεν εξαρταται μονο απο βαρος-υψος, αλλα απο ορμονες,γενετικα,σωματικη κατασταση κλπ και οτι οι θερμιδες που δαπανονται για τις υπολοιπες δραστηριοτητες ειναι διαφορετικες απο ατομο σε ατομο , μη προβλεψιμες και υπολογισιμες και εξαρτωνται ΚΑΙ απο τον βασικο μεταβολισμο......φαντασου ποσο εξω μπορει να πεσει ενας σχετικος αλγοριθμος..

Oποτε τα πραγματα ειναι απλα για σενα...ΤΡΩΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ:turtle:

παλι καλα μου αρεσει το φαι:green: ειδικα να μαγειρευω για εμενα και για δικα μου ατομα!;)

Galletiosfp
03-12-10, 16:32
Kουλη αδερφε το ιδιο εχω περασει κ εγω!Ενα χρονο μεγαλυτερος σου ειμαι ομως κ ειχα 40 κοιλα πανω απο το υψος μου π τα εχασα....ενα καλοκαιρι ειχα το κομπλεξ αυτο κ εκανα αυστηρες διαιτες καποιες ειχα περιπτωσεις να βαζω δακτυλο (για εμμετο μιλαμε παντα ) κ εφατασα 70 κοιλα με 1.76 υψος αλλα φαινομουν αρκετα λεπτος οποτε το πηρα αποφαση κ αρχισα ογκο με καταλληλα συμπλωροματα κ φαγητο φετος ....εχω ανεβει παρα πολυ :)

κουλης
03-12-10, 16:34
Kουλη αδερφε το ιδιο εχω περασει κ εγω!Ενα χρονο μεγαλυτερος σου ειμαι ομως κ ειχα 40 κοιλα πανω απο το υψος μου π τα εχασα....ενα καλοκαιρι ειχα το κομπλεξ αυτο κ εκανα αυστηρες διαιτες καποιες ειχα περιπτωσεις να βαζω δακτυλο (για εμμετο μιλαμε παντα ) κ εφατασα 70 κοιλα με 1.76 υψος αλλα φαινομουν αρκετα λεπτος οποτε το πηρα αποφαση κ αρχισα ογκο με καταλληλα συμπλωροματα κ φαγητο φετος ....εχω ανεβει παρα πολυ :)

:thumbup: μπραβο σου που το ξεπερασες! και καλη συνεχεια στον στοχο σου φετος:toast:

Zylo
03-12-10, 19:35
στο γυμναστηριο o gym owner μου προτεινε καρδια απο μοσχαρι να παρω......ξερει κανεις διατροφικη αξια???

eri_87
03-12-10, 19:41
στο γυμναστηριο o gym owner μου προτεινε καρδια απο μοσχαρι να παρω......ξερει κανεις διατροφικη αξια???

:rolf:
Εγώ θα έλεγα να μην πάρεις... Κι αυτό γιατί με τόσα σκατά που τα ταΐζουν, εμένα ο γιατρός μου έχει κόψει και το συκώτι! Γενικά όλα τα σπλάχνα λέει να τα αποφεύγουμε όπως έχουν γίνει τα πράγματα σήμερα... Ότι τρώνε αντικατοπτρίζεται στα σπλάχνα τους!

Zylo
03-12-10, 20:04
:rolf:
Εγώ θα έλεγα να μην πάρεις... Κι αυτό γιατί με τόσα σκατά που τα ταΐζουν, εμένα ο γιατρός μου έχει κόψει και το συκώτι! Γενικά όλα τα σπλάχνα λέει να τα αποφεύγουμε όπως έχουν γίνει τα πράγματα σήμερα... Ότι τρώνε αντικατοπτρίζεται στα σπλάχνα τους!

χμμμμ...σωστο και αυτο....ομως την διατροφικη αξια την εχω απορια τωρα.....τι εχει μεσα??:unsure::unsure:

Pavlos17
03-12-10, 21:48
:QUOTE=Pavlos17;286760]παιδες,ποσα γραμμαρια γλυκοζη σε σκονη πρεπει να περνουμε μεταπροπονητικα σε φαση ογκου?ποσες κουταλιες του γλυκου?[/QUOTE]

θα απαντησει κανεις? :weights:

giannis64
03-12-10, 21:51
περιπου στα 30-40 γρ.

Pavlos17
03-12-10, 21:57
δηλαδη γιαννη ποσα κουταλακια του γλυκου βγενει πανω κατω?μην μου πεις σκουπ γιατι δεν εχω :turtle:

dionisos
03-12-10, 22:00
δηλαδη γιαννη ποσα κουταλακια του γλυκου βγενει πανω κατω?μην μου πεις σκουπ γιατι δεν εχω :turtle:

Ηλεκτρονική ζυγαριά δεν έχεις?

Pavlos17
03-12-10, 22:01
Ηλεκτρονική ζυγαριά δεν έχεις?

δυστυχως οχι :rolf:

dionisos
03-12-10, 22:03
Θεωρώ ότι χρειάζεται να πάρεις!:thumbup:

Galthazar
03-12-10, 22:17
δυστυχως οχι :rolf:

και ποιος φτιαχνετε γλυκα σπιτι?:unsure:

κουλης
03-12-10, 22:19
και ποιος φτιαχνετε γλυκα σπιτι?:unsure:

τα περνουν ετοιμα:thumbup:

Marine
05-12-10, 03:18
ξερει κανεις να μου πει στα 100 γρ πατατα διατροφικη αξια πληζ??

γιατι με το ρυζι στουμπωσε ο κ**ος μου!!! :turtle::turtle::turtle:

Galthazar
05-12-10, 03:37
ξερει κανεις να μου πει στα 100 γρ πατατα διατροφικη αξια πληζ??

γιατι με το ρυζι στουμπωσε ο κ**ος μου!!! :turtle::turtle::turtle:

Η πατάτα είναι ένα κηπευτικό που αποτελείται από 80% νερό και 20% περίπου ξηρή ουσία.

Συγκεκριμένα, στα 100 γραμμάρια περιέχει 18 γραμμάρια υδατάνθρακες, 2 γραμμάρια πρωτεΐνη, 0,1 γραμμάρια λίπους, 1-3 γραμμάρια φυτικές ίνες, βιταμίνες B και C και ανόργανα άλατα ασβεστίου, φωσφόρου, σιδήρου, καλίου και νατρίου.

κουλης
05-12-10, 09:53
Συγκεκριμένα, στα 100 γραμμάρια περιέχει 18 γραμμάρια υδατάνθρακες, 2 γραμμάρια πρωτεΐνη, 0,1 γραμμάρια λίπους, 1-3 γραμμάρια φυτικές ίνες, βιταμίνες B και C και ανόργανα άλατα ασβεστίου, φωσφόρου, σιδήρου, καλίου και νατρίου.[/QUOTE]

την πατατα μπορω να την ψησω στο φουρνο μικροκυματων με το που γυρισω απο το school και να ειναι ετοιμη μεσα σε κανα τεταρτο max!? η θα κανει καμα εκρηξη και τρεχω και δεν θα φτανω?

sTeLaKoS
05-12-10, 12:49
^^ Μια χαρά μπορείς. Για πατάτα μέτριου μεγέθους βάλτη σε μέτρια ένταση ~6 λεπτά από τη μία και 6 από την άλλη.
Μη ξεχάσεις να της κάνεις αρκετές τρύπες με το μαχαίρι πριν.

Δοκίμασε, ωραία γίνεται.

κουλης
05-12-10, 13:39
^^ Μια χαρά μπορείς. Για πατάτα μέτριου μεγέθους βάλτη σε μέτρια ένταση ~6 λεπτά από τη μία και 6 από την άλλη.
Μη ξεχάσεις να της κάνεις αρκετές τρύπες με το μαχαίρι πριν.

Δοκίμασε, ωραία γίνεται.

πρεπει να την ξεφλουδισω πρωτα?

sTeLaKoS
05-12-10, 13:43
Mε τη φλούδα!

SOS καλά που το θυμήθηκα. Όταν τη βάλεις στα μικροκύματα θα τη βάλεις σε ένα ρηχό σκεύος και μέσα θα έχεις λίγο νεράκι. Μισό δάχτυλο είναι καλά.


EDIT: Κάποιος ειχε ποστάρει τη συνταγή στο φόρουμ. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2734

κουλης
05-12-10, 13:45
Mε τη φλούδα!

SOS καλά που το θυμήθηκα. Όταν τη βάλεις στα μικροκύματα θα τη βάλεις σε ένα ρηχό σκεύος και μέσα θα έχεις λίγο νεράκι. Μισό δάχτυλο είναι καλά.

οκ στελακο! σε ευχαριστω πολυ:thumbup:

Galthazar
05-12-10, 16:06
εγω την πλενω την πεταω στον φουρνο μικροκυματων και μετα απο ενα δεκαλεπτο την βγαζω την ξεφλουδιζω και την τρωω

κουλης
05-12-10, 16:16
εγω την πλενω την πεταω στον φουρνο μικροκυματων και μετα απο ενα δεκαλεπτο την βγαζω την ξεφλουδιζω και την τρωω

παραμενει σκληρη? αμα την αφησω λιγο παραπανω μπορω να την κανω πουρε?

Galthazar
05-12-10, 16:22
παραμενει σκληρη? αμα την αφησω λιγο παραπανω μπορω να την κανω πουρε?

θα την τρυπας με ενα μαχαιρι ανα διαστημα για να δεις αν εγινε

κουλης
05-12-10, 16:28
θα την τρυπας με ενα μαχαιρι ανα διαστημα για να δεις αν εγινε

να σου πω μην γινει καμια εκρηξη και γεμισουν τα χαλια πατατες:P χθες ολο το απογευμα τα εστρωνα:P:P

Galthazar
05-12-10, 16:42
να σου πω μην γινει καμια εκρηξη και γεμισουν τα χαλια πατατες:P χθες ολο το απογευμα τα εστρωνα:P:P

οχι ρε μια χαρα ειναι...ε και να γινει σιγα μαζευονται ευκολα και δν αφηνουν λεκεδες :P

Marine
05-12-10, 20:09
σε τι μαγαζι θα βρω πιτουρο? ;)

Devil
05-12-10, 20:11
σε τι μαγαζι θα βρω πιτουρο? ;)

εβαλες κοτετσι???:P:green::green::green:

λογικα σε μαγαζι με βιολογικα προιοντα

COBRA_STYLE
05-12-10, 21:13
εβαλες κοτετσι???:P:green::green::green:

λογικα σε μαγαζι με βιολογικα προιοντα
KAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKA:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Marine
05-12-10, 23:41
εβαλες κοτετσι???:P:green::green::green:

λογικα σε μαγαζι με βιολογικα προιοντα


KAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKAKA:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

επειδη κραζετε δεν εχει αυγα για εσας.


θα σας μαθω εγω καλα.

Galthazar
06-12-10, 16:15
σε τι μαγαζι θα βρω πιτουρο? ;)

σε pet shop:P:P

arisfwtis
06-12-10, 16:17
υπαρχει πιτυρο βρωμης στα σουπερ

George1993
06-12-10, 21:21
Για να είναι ολοκληρωμένο το μεταπροπονητικό τι πρέπει να προσθαίσω στο σπανακόρυζο με ενα κομμάτι φέτα???

Galthazar
06-12-10, 22:11
Για να είναι ολοκληρωμένο το μεταπροπονητικό τι πρέπει να προσθαίσω στο σπανακόρυζο με ενα κομμάτι φέτα???

ασπραδια αυγων

spyros Bodybuilding
06-12-10, 23:24
παιδια ειχα φτιαξει τα γευματα στο προγραμμα μου ετσι ωστε να απεχουν το καθενα 3 ωρες αλλα τωρα κανω γυμναστηριο το βραδυ 8-9 περιπου και εχω ενα μεγαλο κενο απο τις 3 το μεσημερι εως τις 8 πριν παρω το προπονητικο σκεφτομαι να βαλω καμια ομελετα κατα τις 5 30 με 6 εσεις τι λετε συμπληρωματα δεν παιρνω να το ξερετε τι να κανω ?????;);)

Eddie
06-12-10, 23:27
Αν δε παιρνεις συμπληρωματα η καλυτερη λυση ειναι τα ασπραδια!!Απλα στην ομελετα μη βαλεις λαδι,γιατι θα πας βραδυ:turtle:

Manos1989
07-12-10, 12:10
ρε παιδιά,για προτείνετε κανένα εναλλακτικό πρωίνο εκτός από βρώμη+whey σε νερό που τρώω τώρα.
Εχω μπουχτίσει απο τη βρώμη,θέλω κάτι διαφορετικό και χωρίς προσθήκη whey ακόμα καλύτερα,αν και θα θελά να ακούσω γενικά προτάσεις.:toast:

sogoku
07-12-10, 12:21
ρε παιδιά,για προτείνετε κανένα εναλλακτικό πρωίνο εκτός από βρώμη+whey σε νερό που τρώω τώρα.
Εχω μπουχτίσει απο τη βρώμη,θέλω κάτι διαφορετικό και χωρίς προσθήκη whey ακόμα καλύτερα,αν και θα θελά να ακούσω γενικά προτάσεις.:toast:


Βρισκω την ευκαιρια να σου την πω και δημοσια.Φαινεται οτι τωρα τελευταια εχεις μπουχτισει γενικα απο την αυστηρη διατροφη σου.Το πρωι γιατι δηλαδη να βαλεις την πρωτεινη σε νερο και οχι σε γαλα χαμηλων λιπαρων?Ξερω θα μου πεις οτι θολωνεις οτι κρατας υγρα.Ξερεις καλυτερα οτι το συνολο της διατροφης μετραει παραπανω εισαι πολυ καιρο υπερθερμιδικα και ξεσπας σιγα σιγα.

Οι προταση μου ειναι
-Μπαγκετα με κοτοπουλο[η αυγο] και κοτατζ και πρωτεινη σε γαλα

κουλης
07-12-10, 16:15
Οι προταση μου ειναι
-Μπαγκετα με κοτοπουλο[η αυγο] και κοτατζ και πρωτεινη σε γαλα[/QUOTE]

για εμενα που προτιμαω τα γλυκα πρωινα:green: τι εναλλακτικη υπαρχει?
το πρωινο μου ειναι.
50 γρ βρωμη
400γρ γαλα 0%
1 κουταλια μελι
40γρ αμυγδαλα

Eddie
07-12-10, 16:18
Εσυ κοψε τη βρωμη και βαλε μουσλι!

κουλης
07-12-10, 16:33
Εσυ κοψε τη βρωμη και βαλε μουσλι!
θα γινει σαν κρεμουλα οπως η βρωμη να την τρωω ζεστη ομως?

Eddie
07-12-10, 16:34
θα γινει σαν κρεμουλα οπως η βρωμη να την τρωω ζεστη ομως?

Δε ξερω,εγω και τα δυο κρυα τα ετρωγα.

κουλης
07-12-10, 16:49
Δε ξερω,εγω και τα δυο κρυα τα ετρωγα.

εχεις δοκιμασει δλδ! ισχυει οτι ειναι σκληρο το μουσλι?

Eddie
07-12-10, 16:50
εχεις δοκιμασει δλδ! ισχυει οτι ειναι σκληρο το μουσλι?

Ε δεν ειναι μαλακο οπως η βρωμη αλλα τρωγεται!!Σαν γευση ειναι πολυ καλυτερο παντως.

lila_1
07-12-10, 16:53
το πρωινο μου ειναι.
50 γρ βρωμη
400γρ γαλα 0%
1 κουταλια μελι
40γρ αμυγδαλα

Tι το θες το 0%???

Βαλε ημιαπαχο,αν οχι πληρες

κουλης
07-12-10, 16:58
Ε δεν ειναι μαλακο οπως η βρωμη αλλα τρωγεται!!Σαν γευση ειναι πολυ καλυτερο παντως.

επειδη εχει και φρουτα αποξηραμενα μηπως? η ακομα και σκετη ειναι καλητερη?

κουλης
07-12-10, 16:58
Tι το θες το 0%???

Βαλε ημιαπαχο,αν οχι πληρες

βασικα συνηθως βαζω συμπηκνωμενο γτ μου αρεσει πιο πολυ η γευση με 2% λιπαρα

Galthazar
07-12-10, 18:04
ειδικα εσυ κουλη πιες πληρες και φαε μουσλι!!!

Μην σου πω να πινεις αυτο με 3,6 λιπαρα που εχουμε εδω στην πολη μου...:P

κουλης
07-12-10, 18:05
ειδικα εσυ κουλη πιες πληρες και φαε μουσλι!!!

Μην σου πω να πινεις αυτο με 3,6 λιπαρα που εχουμε εδω στην πολη μου...:P

3.6? οπως βγαινει απο την αγελαδα κατευθειαν :green:?

Galthazar
07-12-10, 18:07
3.6? οπως βγαινει απο την αγελαδα κατευθειαν :green:?

ξερω γω..ειναι παραγωγης απο εδω "Το δικο μας" λεγεται..σαν γευση παντως που εχω δοκιμασει καλο ειναι

Noobas
07-12-10, 21:12
γεια σας παιδιά σε ποιό thread να κοιτάξω κάποια ενδεικτική διατροφή που πρέπει να έχει κάποιος που ασχολείται με όγκο? ευχαριστώ

giannis64
07-12-10, 21:22
ριξε μια ματια εδω οι διατροφες μας (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11068)

eri_87
07-12-10, 21:35
Να ρωτήσω κάτι.... (μη βαρέσετε όμως!:green:) Επειδή άρχισαν οι λιγούρες μου για... ΤΑ ΠΑΝΤΑ, σκέφτηκα το εξής:
Αν πχ μια μέρα φάω τη σαβούρα μου, αλλά χωρίς να ξεφύγω σε θερμίδες κ παράλληλα βάλω κ 2-3 γεύματα μόνο πρωτεϊνούχο φαγητό μέσα στη μέρα, πειράζει πάαααααρα πολύ; Τί σκέφτομαι ε;:P
Μπας και φάμε τίποτα τώρα το χειμώνα γιατί αλλιώς δεν την παλεύω με τίποτα στη γράμμωση...

Eddie
07-12-10, 21:41
Να ρωτήσω κάτι.... (μη βαρέσετε όμως!:green:) Επειδή άρχισαν οι λιγούρες μου για... ΤΑ ΠΑΝΤΑ, σκέφτηκα το εξής:
Αν πχ μια μέρα φάω τη σαβούρα μου, αλλά χωρίς να ξεφύγω σε θερμίδες κ παράλληλα βάλω κ 2-3 γεύματα μόνο πρωτεϊνούχο φαγητό μέσα στη μέρα, πειράζει πάαααααρα πολύ; Τί σκέφτομαι ε;:P
Μπας και φάμε τίποτα τώρα το χειμώνα γιατί αλλιώς δεν την παλεύω με τίποτα στη γράμμωση...

Δε πειραζει ουτε πολυ ουτε λιγο,αν το θες(που το θες δλδ) φατο!!Και μην εχεις τυψεις!!

Απλα μολις τελειωσεις,αφου γλυψεις και τα δαχτυλα φαε ενα κουβα μαρουλι με μια χουφτα Ω3 να ριξεις το γλυκαιμικο και να καθυστερισεις και την πεψη με τις ινες:turtle: :green:

Manos1989
07-12-10, 23:00
Εχει κάνει κανείς την anabolic diet ? Εγώ τη διάβασα μετά από παρότρυνση του devil βεβαίως βεβαίως και έχω ψηθεί τόοοοοοοοοοοοσο πολύ να την κάνω που γλυφω τα δάχτυλα μου από τώρα....
Διάβασα και reviews στο net αλλά αν υπάρχει κανείς με προσωπική εμπειρία/γνώμη ας τοποθετηθεί.
Εμένα πάντως μου φαίνεται σαν ένα συνεχές και αδιάλλειπτο cheat η συγκεκριμένη δίαιτα.:toast:

Galthazar
07-12-10, 23:55
Εχει κάνει κανείς την anabolic diet ? Εγώ τη διάβασα μετά από παρότρυνση του devil βεβαίως βεβαίως και έχω ψηθεί τόοοοοοοοοοοοσο πολύ να την κάνω που γλυφω τα δάχτυλα μου από τώρα....
Διάβασα και reviews στο net αλλά αν υπάρχει κανείς με προσωπική εμπειρία/γνώμη ας τοποθετηθεί.
Εμένα πάντως μου φαίνεται σαν ένα συνεχές και αδιάλλειπτο cheat η συγκεκριμένη δίαιτα.:toast:

τι ακριβως ειναι?

Manos1989
08-12-10, 01:14
τι ακριβως ειναι?

http://stronglifts.com/anabolic-diet-101-the-definite-anabolic-diet-guide/

credit goes to devil!

Galthazar
08-12-10, 02:03
http://stronglifts.com/anabolic-diet-101-the-definite-anabolic-diet-guide/

credit goes to devil!

:thumbup::thumbup::thumbup:

Noobas
08-12-10, 16:45
να κάνω μια ερώτηση πιθανών να εχει ξαναειπωθεί το τελευταίο γεύμα πχ 6 ασπράδια ή γιαούρτια κτλ είναι πόση ώρα πρίν τον ύπνο ?

Zylo
08-12-10, 16:50
να κάνω μια ερώτηση πιθανών να εχει ξαναειπωθεί το τελευταίο γεύμα πχ 6 ασπράδια ή γιαούρτια κτλ είναι πόση ώρα πρίν τον ύπνο ?

15 λεπτα

Manos1989
08-12-10, 16:54
15 λεπτα

γιατί 15? αμα ειναι 10 ή 30 ή φας και πας κατευθείαν για ύπνο τι αλλάζει?

pan0z
08-12-10, 16:55
να κάνω μια ερώτηση πιθανών να εχει ξαναειπωθεί το τελευταίο γεύμα πχ 6 ασπράδια ή γιαούρτια κτλ είναι πόση ώρα πρίν τον ύπνο ?

Πριν πεσεις για υπνο φατα.Πιστευω το μονο γευμα που θα μπορουσες να μην φας πριν τον υπνο ειναι τα αυγα γιατι εχουν σχετικα γρηγορα αποροφηση.Εκτος αν θες να συνδιασεις 2-3 αυγα με γιαουρτι ετσι ωστε να εχεις τις πρωτες ωρες του υπνου σου τροφοδοτηση πρωτεινης απο τα αυγα που δεν στην παρεχει το γιαουρτι γιατι εχει καζεινι και εχει πιο αργη αποροφηση.

Galthazar
08-12-10, 21:41
δν υπαρχει συγκεκριμενη ωρα...μπορει να τα φας και να πεσεις κατευθειαν στο κρεβατι αλλα να σε παρει ο υπνος μετα απο μια ωρα. Κανεις ανθρωπος δν μπορει να υπολογισει ποτε κοιμαται.


Υ.Γ μην με λιθοβολισετε πολυ:green::turtle::turtle:

spyros Bodybuilding
08-12-10, 22:10
παιδια εγω για να βρω ποσες θερμ πρω κτλ μπαινω στο health in tools καλα κανω ειναι αξιοπιστη ιστοσελιδα ??????????;);)

Nestoras
10-12-10, 04:22
Έχετε γνώμη για τις φρυγανιές Βοσινάκη; Είναι ολικής αλέσεως, γράφουν πως είναι πλούσιες σε φυτινές ίνες και στα συστατικά λένε: πρωτ: 1,3 υδατ: 5,2 λιπ: 0,6
Γενικά καλύτερες δεν είναι οι ολικής; Αν δεν είναι οκ οι συγκεκριμένες, έχετε κάποιες άλλες να προτείνετε;

Ευχαριστώ!

savage
10-12-10, 12:47
σιγουρα θα εχουν συντηρητικα και λογικα θα εχουν και ζαχαρη αλατι.απεφυγε τες και προτιμησε καποια φυσικη και μη επεξεργασμενη πηγη υδατανθρακα.whole brown rce,βρωμη γλυκοπατατα φρουτα κτλ

eri_87
10-12-10, 20:37
Έχω μερικά φυστίκια απαυτά που είναι με μέλι κ σουσάμι απέξω....:P αλλά κάνα μήνα τώρα δεν τα αγγίζω! Κρίμα είναι, πώς μπορώ να τα εντάξω στη διατροφή μου; Πχ 3-4 με το πρωινό, ή ανάμεσα στα γεύματα... :unsure:

KATERINI 144
10-12-10, 20:41
Έχω μερικά φυστίκια απαυτά που είναι με μέλι κ σουσάμι απέξω....:P αλλά κάνα μήνα τώρα δεν τα αγγίζω! Κρίμα είναι, πώς μπορώ να τα εντάξω στη διατροφή μου; Πχ 3-4 με το πρωινό, ή ανάμεσα στα γεύματα... :unsure:αφου ειναι κρίμα καλύτερα στο πρωινό για να μη μείνουν παραπονεμένα.

eri_87
10-12-10, 20:45
αφου ειναι κρίμα καλύτερα στο πρωινό για να μη μείνουν παραπονεμένα.

:green::green::green:
Οκ! Ε, 3-4 πιστεύω καλά είναι... για 3φορ τη βδομάδα!

KATERINI 144
10-12-10, 20:46
να κάνω μια ερώτηση πιθανών να εχει ξαναειπωθεί το τελευταίο γεύμα πχ 6 ασπράδια ή γιαούρτια κτλ είναι πόση ώρα πρίν τον ύπνο ?καλύτερα μιση-μια ωρα πριν τον υπνο, αναλόγως ποσο βαρύ ειναι αυτο που θα φας.

κουλης
12-12-10, 18:41
οι υδατανθρακες του γιαουρτι και του γαλα ειναι ολα σαγχαρα......επιτρεπονται στην γραμμωση τα 2 παραπανω γαλακτοκομικα?

Eddie
12-12-10, 18:45
οι υδατανθρακες του γιαουρτι και του γαλα ειναι ολα σαγχαρα......επιτρεπονται στην γραμμωση τα 2 παραπανω γαλακτοκομικα?

Θελει να γραμμωσει κανενας φιλος σου?

dhmhtrhs
12-12-10, 19:39
οι υδατανθρακες του γιαουρτι και του γαλα ειναι ολα σαγχαρα......επιτρεπονται στην γραμμωση τα 2 παραπανω γαλακτοκομικα?

μακαρι ολοι οι υδατανθρακες που θα τρωγαμε να ειχαν την ποιοτητα των αντιστοιχων που εχουν το γαλα και το γιαουρτι....μην τρελενεσαι μ αυτα...

lila_1
12-12-10, 19:59
Παιδια,το γαλα λιγη ωρα μετα την καταναλωση μου προκαλει ζαλαδες και ναυτιες.
Αλλα οχι φουσκωμα.
Για δυσανεξια στη λακτοζη προκειται?
Γνωριζει κανεις?

κουλης
12-12-10, 20:10
Θελει να γραμμωσει κανενας φιλος σου?

οχι καλε! απλως το προσεξα πανω στο μπουκαλι με το γαλα που το εγραφε......προσωπικα και να επρεπε να το κοψω θα μου ηταν πολυ δυσκολο!! πινω πανω απο 1.5λιτρο καθημερινα..... i <3 milk!:green:

giannis64
12-12-10, 20:11
πινε κανονηκα. αν καποια στιγμη ειναι να κατεβεις σε αγωνες τοτε θα το σκεφτεις αν πρεπει να το κοψεις η οχι..

κουλης
12-12-10, 20:15
πινε κανονηκα. αν καποια στιγμη ειναι να κατεβεις σε αγωνες τοτε θα το σκεφτεις αν πρεπει να το κοψεις η οχι..

που δεν προκειτε:green:.......βασικα το καταναλωνω αντι για γιαουρτι γιαυτο μου βγαινει αρκετη ποσοτητα...

eri_87
12-12-10, 20:20
Παιδια,το γαλα λιγη ωρα μετα την καταναλωση μου προκαλει ζαλαδες και ναυτιες.
Αλλα οχι φουσκωμα.
Για δυσανεξια στη λακτοζη προκειται?
Γνωριζει κανεις?

Είσαι σίγουρη ότι φταίει το γάλα; Δοκίμασε αν είναι αυτό με 70% λιγότερη λακτόζη, μήπως δε σε πειράζει, να βγάλεις ένα συμπέρασμα δηλ.

arisfwtis
12-12-10, 20:22
Είσαι σίγουρη ότι φταίει το γάλα; Δοκίμασε αν είναι αυτό με 70% λιγότερη λακτόζη, μήπως δε σε πειράζει, να βγάλεις ένα συμπέρασμα δηλ.

ποιο ειναι αυτο το γαλα?

lila_1
12-12-10, 20:27
Είσαι σίγουρη ότι φταίει το γάλα; Δοκίμασε αν είναι αυτό με 70% λιγότερη λακτόζη, μήπως δε σε πειράζει, να βγάλεις ένα συμπέρασμα δηλ.

Ναι σιγουρα ειναι αυτο. Το θεμα ειναι οτι διαπιστωσα οτι με ενοχλει και το κεφιρ που υποτιθεται εχει σαφως λιγοτερη λακτοζη.

eri_87
12-12-10, 20:33
ποιο ειναι αυτο το γαλα?
Το Daily της Δελτα, λέει με 70% λιγοτ λακτόζη.


Ναι σιγουρα ειναι αυτο. Το θεμα ειναι οτι διαπιστωσα οτι με ενοχλει και το κεφιρ που υποτιθεται εχει σαφως λιγοτερη λακτοζη.
Δεν ξέρω... Ρώτα ίσως κάποιον γιατρό! Το πίνεις μήπως με άδειο στομάχι ή όπως και να είναι σε ενοχλεί; Όλα τα γάλατα και μόνο αυτό από γαλακτοκομικά; Περίεργο πάντως μου φαίνεται!

arisfwtis
12-12-10, 20:34
οκ σε ευχαριστω πολυ:toast::toast:

Pavlos17
12-12-10, 23:58
ψαρι/κοτοπουλο μεταπροπονητικα,ειναι αργης απορροφησης?

Eddie
13-12-10, 00:02
ψαρι/κοτοπουλο μεταπροπονητικα,ειναι αργης απορροφησης?

Το κοτοπουλο λιγοτερο(αν μιλαμε για στηθος) και το ψαρι περισσοτερο λογω λιπαρων.

Καλυτερη επιλογη ειναι τα ασπραδια.

κουλης
13-12-10, 00:14
Το κοτοπουλο λιγοτερο(αν μιλαμε για στηθος) και το ψαρι περισσοτερο λογω λιπαρων.

Καλυτερη επιλογη ειναι τα ασπραδια.

αμα αργισω καμια ωριτσα να φαω μετα την προπονηση και φαω στερεο γευμα στην ουσια θα εχω χασει οτι κερδιζα με την γυμναστικη πριν λογο του καταβολισμου? η αφου θα εχω φαει παρολου που θα εχει περασει αρκετη ωρα την γλιτωνω?

lila_1
13-12-10, 00:44
Το κοτοπουλο λιγοτερο(αν μιλαμε για στηθος) και το ψαρι περισσοτερο λογω λιπαρων.

Καλυτερη επιλογη ειναι τα ασπραδια.

Tα λευκα ψαρια δεν εχουν λιπαρα κατα κανονα και ειναι πολυ πιο ευκολοχωνευτα απο το κοτοπουλο.

Eddie
13-12-10, 01:02
Tα λευκα ψαρια δεν εχουν λιπαρα κατα κανονα και ειναι πολυ πιο ευκολοχωνευτα απο το κοτοπουλο.

Τοτε ισως ειμαι περιπτωση,αλλα χωνευω πιο ευκολα κοτα.

beefmeup
13-12-10, 01:05
αυτο που λεει η λιλα ισχυει απο διατροφικης αποψης.

ελα ομως που κ γω σαν τον βασιλη ειμαι.
τα ψαρια με βαραινουν απιστευτα,εκτος αν ειναι σουπα..αν ειναι φουρνο κλπ,αισθανομαι οτι εχω φαει μολυβι λεμε..πολυ βαρια μου καθονται.

lila_1
13-12-10, 01:12
αυτο που λεει η λιλα ισχυει απο διατροφικης αποψης.

ελα ομως που κ γω σαν τον βασιλη ειμαι.
τα ψαρια με βαραινουν απιστευτα,εκτος αν ειναι σουπα..αν ειναι φουρνο κλπ,αισθανομαι οτι εχω φαει μολυβι λεμε..πολυ βαρια μου καθονται.

Ti λετε ρε παιδια?
Πως τα μαγειρευετε?
Μηπως τρως πετσες και κοκκαλα,μαζι?

Μονο ο σολωμος ειναι πιο βαρυς,θεωρητικα,λογω λιπαρων.

jimmy007
13-12-10, 01:13
αμα αργισω καμια ωριτσα να φαω μετα την προπονηση και φαω στερεο γευμα στην ουσια θα εχω χασει οτι κερδιζα με την γυμναστικη πριν λογο του καταβολισμου? η αφου θα εχω φαει παρολου που θα εχει περασει αρκετη ωρα την γλιτωνω?

Δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θα είχες παίρνοντας ένα κατάλληλο μεταπροπονητικό ρόφημα αλλά δεν γυμνάστηκες και άσκοπα...

beefmeup
13-12-10, 01:15
Ti λετε ρε παιδια?
Πως τα μαγειρευετε?
Μηπως τρως πετσες και κοκκαλα,μαζι?

Μονο ο σολωμος ειναι πιο βαρυς,θεωρητικα,λογω λιπαρων.

αυτο επρεπε να το καταλαβεις απτην φοτο:green:

οσο για τα ρεστα,ακομα κ οι σαρδελες ειναι βαριες γιατι εχουν αρκετα ω λιπαρα.
εμενα τουλαχιστον μου πεφτουν βαρια..τωρα αν μιλησουμε για μπακαλιαρο/γλωσσα κλπ,η ψαρια που τα κανεις σουπα κυριως εκει ειπαμε δεν τρεχει..

lila_1
13-12-10, 01:21
αυτο επρεπε να το καταλαβεις απτην φοτο:green:

οσο για τα ρεστα,ακομα κ οι σαρδελες ειναι βαριες γιατι εχουν αρκετα ω λιπαρα.
εμενα τουλαχιστον μου πεφτουν βαρια..τωρα αν μιλησουμε για μπακαλιαρο/γλωσσα κλπ,η ψαρια που τα κανεις σουπα κυριως εκει ειπαμε δεν τρεχει..

Ναι και οι σαρδελες ειναι λιπαρες,indeed....
Στα υπολοιπα λογικα δν θα χεις θεμα,ειτε σε σουπα ειτε ψητα.


Ε ρε και πειναω...:turtle:

Pavlos17
13-12-10, 01:51
εμενα παντος ο τονος με την γλυκοζη μια χαρα μου καθετε

κουλης
13-12-10, 08:23
Δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θα είχες παίρνοντας ένα κατάλληλο μεταπροπονητικό ρόφημα αλλά δεν γυμνάστηκες και άσκοπα...

:unsure::unsure: μαλλον πρεπει να αρχιζω να ενσωματωνω στη διατροφη μου ενα σπιτικο μεταπροπονητικο ροφημα για να το εχω στο φροντ μαζι μου.....παω να ψαξω στο forum.............

giannis64
13-12-10, 15:23
ta ποστ για το γαλα μεταφερθηκαν εδω Γάλα στην διατροφη+ για μεταπροπονητικό ρόφημα???? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9560)

κουλης
13-12-10, 17:39
αληθευει οτι απο τον καφε δν περνουμε ολη την καφεινη που περιεχει λογο καποιον συστατικων που περιεχει?

Devil
13-12-10, 17:45
αληθευει οτι απο τον καφε δν περνουμε ολη την καφεινη που περιεχει λογο καποιον συστατικων που περιεχει?

δεν ξερω...

αλλα και τι εγινε ξερεις ποση καφεινη εχει μια κουταλια καφε?