PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

giannis64
13-12-10, 17:46
λοιπον κουλη ψαχνε ...

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=3463


http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=3156


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=550

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=10094

κουλης
13-12-10, 17:48
λοιπον κουλη ψαχνε ...

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=3463


http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=3156


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=550

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=10094

ζητω ταπεινα συγνωμη..........:(

nicknick
14-12-10, 17:12
Μαγκες καλησπερα ειμαι 23 χρονων και μετα απο χρονια ογκου αποφασισα να κανω διατροφη για γραμμωση, εχει αποθηκευτει λιπος στο κατω μερος του στηθους.
Εφοσον απο οτι βλεπω δεν υπαρχουν προγραμματα ογκου η γραμμωσης μπορει καποιος να μου πει τι διατροφη πρεπει να ακολουθησω?
Δηλαδη τι να τρωω και τι οχι?
Γυμναζομαι 3 φορεσ την εβδομαδα βαρη και 2 αεροβια.Εχω καποιο μυικο ογκο και δεν θελω να αποκτησω κιαλο.Απλως να αποβαλλω αυτο το λιπος και να γραμμωσω λιγο κατι σαν το σωμα του σακη:) Ευχαριστω εκ των προτερων!

Devil
14-12-10, 17:41
σακη??? ποιου σακη?? του περιπτερα???? :green::green::green:

ανοιξε ενα thread και γραψε κιλα,υψος,ηλικια, % λιπους , στοχους και την διατροφη που κανεις μεχρι τωρα...

Manos1989
15-12-10, 02:13
ορε παιδιά μια απορία....
εχω ενα φίλο 1,85 και 59 κιλά......θέλει να ξεκινήσει γυμναστήριο μεν αλλά θα πάει 40 κιλά άμα δεν κάνει και διατροφή.....τι σκατά να του πω να τρώει? μου φαίνεται ανούσιο να του βγάλω θερμίδες/πρωτείνες/υδ.κες/λίπη....

Zylo
15-12-10, 02:20
ορε παιδιά μια απορία....
εχω ενα φίλο 1,85 και 59 κιλά......θέλει να ξεκινήσει γυμναστήριο μεν αλλά θα πάει 40 κιλά άμα δεν κάνει και διατροφή.....τι σκατά να του πω να τρώει? μου φαίνεται ανούσιο να του βγάλω θερμίδες/πρωτείνες/υδ.κες/λίπη....

μπολικο φαγητο για κανα μηνα και σαβουρα αν χρειαστει...μετα αναλογα με τα κιλα που θα ανεβει και το πως θα ειναι πεστου τι να τρωει και σε ποσοτητες!!

kostaras8
15-12-10, 19:40
το ανθοτυρο ειναι το εγομενο cottage ή καμια σχεση?

Dreiko
15-12-10, 19:46
το ανθοτυρο ειναι το εγομενο cottage ή καμια σχεση?

nop...

kostaras8
15-12-10, 19:57
nop...

και ποιο ειναι??γραφει απεξω η συσκευασια cottage?

κουλης
15-12-10, 20:16
ποσα γραμμαρια κρεας αντιστιχουν στην ποσοτητα κρεατινης που περνει καποιος απο συμπληρωμα κρεατινης?

Zylo
15-12-10, 20:18
ποσα γραμμαρια κρεας αντιστιχουν στην ποσοτητα κρεατινης που περνει καποιος απο συμπληρωμα κρεατινης?

δε νομιζω σε ολα τα κρεατα να ειναι ιδιες οι ποσοτητες:unsure::unsure::unsure:

beefmeup
15-12-10, 20:18
ποσα γραμμαρια κρεας αντιστιχουν στην ποσοτητα κρεατινης που περνει καποιος απο συμπληρωμα κρεατινης?

περιεργη ερωτηση..
μαλλον εννοεις,ποση κρεατινη περιεχεται σε ποσοτητα κρεατος..?

καπου ειχα διαβασει,οτι σε μοσχαρι θες περι τα 3 κιλα για να παρεις 4-5 γρ..αλλα το γραφω με επιφυλαξη γιατι δεν το θυμαμαι σιγουρα..

η διαφορα,αν υπαρχει δεν θα ειναι μεγαλη παντως...θες πολυ κρεας για να σου βγαλει μια ικανοποιητικη ποοσηττα κρεατινης..περι τα 4-5 γρ δλδ.

κουλης
15-12-10, 20:19
δε νομιζω σε ολα τα κρεατα να ειναι ιδιες οι ποσοτητες:unsure::unsure::unsure:

ας πουμε στο κοτοπουλο......κοντα μισο κιλο την ημερα φτανει η θελει παραπανω?:unsure:

Dreiko
15-12-10, 20:22
και ποιο ειναι??γραφει απεξω η συσκευασια cottage?

ναι το γραφει....:thumbup:

beefmeup
15-12-10, 20:27
ας πουμε στο κοτοπουλο......κοντα μισο κιλο την ημερα φτανει η θελει παραπανω?:unsure:

η βασικη πηγη κρεατος για κρεατινη ειναι το κοκκινο..

κ το κοτοπουλο λογικα εχει,αλλα αν στο μοσχαρι θες κατι κιλα για 4-5γρ,ποσο μαλλον στο κοτοπουλο.

κουλης
15-12-10, 20:27
και ποιο ειναι??γραφει απεξω η συσκευασια cottage?

http://www.shopnsave.gr/imagemagic.php?img=images/Flair%20Cottage%20Dirollo_1288703066.JPG&w=454&h=454&page=

Zylo
15-12-10, 20:28
και ποιο ειναι??γραφει απεξω η συσκευασια cottage?

συνηθως το εχουν στα ασπρα τυρια!!

arisfwtis
15-12-10, 20:28
σου πιανει τον κωλαρακο το ντιρολο
στο λιντλ
εχει cottage που κοστιζει λιγοτερα απο τα μισα λεφτα που δινεις για το ντιρολο

Dreiko
15-12-10, 20:31
σου πιανει τον κωλαρακο το ντιρολο
στο λιντλ
εχει cottage που κοστιζει λιγοτερα απο τα μισα λεφτα που δινει για το ντιρολο

κι οχι μονο αυτο,αλλα το dirollo δε τρωγεται ρε φιλε:puke:

Zylo
15-12-10, 20:37
εγω μια φορα δοκιμασα cottage (νομιζω της ΦΑΓΕ) και πηγα να ξερασω....λετε να ξαναδοκιμασω αλλο????ποιο μου πρωτεινετε?

arisfwtis
15-12-10, 20:38
εγω μια φορα δοκιμασα cottage (νομιζω της ΦΑΓΕ) και πηγα να ξερασω....λετε να ξαναδοκιμασω αλλο????ποιο μου πρωτεινετε?

παρε απο το λιντλ αδερφε
εμενα μαρεσει αρκετα

(αν και ολα τα cottage μου αρεσουν):toast:

κουλης
15-12-10, 20:39
παρε απο το λιντλ αδερφε
εμενα μαρεσει αρκετα

(αν και ολα τα cottage μου αρεσουν):toast:

της dirollo με το καροτο παντως ειναι σκετη αιδια.....

Zylo
15-12-10, 20:39
παρε απο το λιντλ αδερφε
εμενα μαρεσει αρκετα

(αν και ολα τα cottage μου αρεσουν):toast:

χμμμμ...το λιντλ απο το σπιτι μου ειναι 2-3 χιλιομετρα...ποιος παει μεχρι εκει.....απο καμια μαρκα που εχουν ολα τα σουπερ-μαρκετ?

Dreiko
15-12-10, 20:45
εγω μια φορα δοκιμασα cottage (νομιζω της ΦΑΓΕ) και πηγα να ξερασω....λετε να ξαναδοκιμασω αλλο????ποιο μου πρωτεινετε?

της φαγε:green:
χωρις πλακα ειναι το πιο νοστιμο ρε συ....

Eddie
15-12-10, 20:46
Ολα το ιδιο αηδια ειναι,γιατι δε παιρνεις γιαουρτι?Ουτε κι αυτο σ αρεσει?

Zylo
15-12-10, 20:47
της φαγε:green:
χωρις πλακα ειναι το πιο νοστιμο ρε συ....

αμα ειναι αυτο το πιο νοστιμο τρεμω στο πως θα ειναι τα αλλα!!!

Zylo
15-12-10, 20:47
Ολα το ιδιο αηδια ειναι,γιατι δε παιρνεις γιαουρτι?Ουτε κι αυτο σ αρεσει?

:thumbup::thumbup:
γιαουρτι παιρνω και μαρεσει πολυ....απλα που κ που ηθελα να τρωω και κατι διαφορετικο;)

Eddie
15-12-10, 20:50
:thumbup::thumbup:
γιαουρτι παιρνω και μαρεσει πολυ....απλα που κ που ηθελα να τρωω και κατι διαφορετικο;)

Κοιτα,εγω εχω και πρωτεινη και πολλων πηγων για να αλλαζω,1 κιλο γιαουρτι το κανω 3 μερες και τις υπολοιπες 4 παιρνω πρωτεινη.Καθε μερα γιαουρτι δε παλευεται.

eri_87
15-12-10, 21:26
σου πιανει τον κωλαρακο το ντιρολο
στο λιντλ
εχει cottage που κοστιζει λιγοτερα απο τα μισα λεφτα που δινεις για το ντιρολο

Έχεις δίκιο για την τιμή, αλλά εγώ προτιμώ το dirollo αν είναι να το φάω σκέτο. Απτο λιντλ δε μπορώ να φάω πάνω από 1κουταλιά σκέτο! Αλλά το χειρότερο ήταν ένα που πήρα πρόσφατα( μάρκα καρφουρ) γιατί δεν είχε άλλο κ κόντεψα να το πετάξω! Τελικά το έφαγα ανακατεύοντάς το με μαρούλι σαλάτα κ μπαλσάμικο...
Πολύ καλή λύση αν δεν αρέσει σε κάποιον το κοτατζ! Άλλη λύση που συνιστώ ανεπιφύλακτα είναι αυτή η συνταγή http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8429

pan0z
16-12-10, 15:21
να κανω μια ερωτηση ο υδατανθρακας που τρωμε ολοι την μερα πριν παμε στην προπο δουλευει αθροιστικα?Θελω να πω οτι αν πχ εγω εχω 7-8 το απογευμα γυμναστηριο οτι υδατανθρακα πηρα πρωι-μεσημερι θα μου δωσει ενεργεια στο γυμναστηριο?

beefmeup
16-12-10, 15:27
να κανω μια ερωτηση ο υδατανθρακας που τρωμε ολοι την μερα πριν παμε στην προπο δουλευει αθροιστικα?Θελω να πω οτι αν πχ εγω εχω 7-8 το απογευμα γυμναστηριο οτι υδατανθρακα πηρα πρωι-μεσημερι θα μου δωσει ενεργεια στο γυμναστηριο?

περιπου κ αναλογα τον υ/α.

η αληθεια ειναι οτι ειναι καλυτερο να κανεις προπονες αφου εχεις φαει τουλαχιστον 2-3 κανονικα γευματα γιατι θα αποδοσεις καλυτερα αποτι με 1 γευμα ας πουμε.

σε μενα ετσι γινεται,αλλα αυτα ειναι σχετικα..αλλος μπορει να μην το χρειαζεται αυτο κ να δουλευει καλα κ με 1 γευμα πριν την προπονα.

pan0z
16-12-10, 15:33
Θελω να καταληξω στο συμπερασμα οτι ΑΝ λεω δεν δουλευει αθροιστικα ο υδατανθρακας υπαρχει λογος να περνουμε υδατανθρακα εκτος απο το πρωινο ας πουμε εφοσον δεν θα γυμναστουμε εκεινες τις ωρες?Ο υδατανθρακας ειναι ενεργεια ξερω και αν δεν την χοδεψεις γινεται (λιπος?) αν δεν δουλευει αθροιστικα μπορουμε να περνουμε μονο λιπαρα και πρωτεινη και στο τελευταιο γευμα μας πριν την γυμναστικη να βαζουμε μια καλη ποσοτητα υδατ?

beefmeup
16-12-10, 15:43
^^^

οι υ/ες αποθηκευονται στο σωμα σε "αποθηκες",κ χρησιμοποιουνται αναλογα σαν ενεργεια.
οσο πιο πολλα τα κιλα σου,τοση μεγαλυτερη "αποθηκευτικη" δυναμη εχεις.

giannis64
16-12-10, 15:46
εδω τώρα έχει να κάνει με τους στόχους σου.
μπορείς να αλλάξεις τους υδατάνθρακες με λιπαρά, αλλά ο στόχος σου πoιος θα είναι. αν έχεις σκοπό να κάνεις σοβαρό όγκο και είσαι και κάποια κιλά, τότε αν δεν έχεις τους μέγιστους υδατάνθρακες που πρέπει στην διατροφή σου και σε κάθε γεύμα θα παιδεύεσαι πολύ χωρίς τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

και + αυτού δεν θα μπορείς να συμπληρώσεις της θερμίδες στο γεύμα κοντά και πριν την προπόνηση.

αν τώρα ο στόχος είναι απλά και μόνο η ενέργεια στην προπόνηση, μπορείς να κάνεις αυτό που ανέφερες.

pan0z
16-12-10, 15:52
με εβαλε σε σκεψεις ολο αυτο το θεμα γιατι εγω παντα εκανα προπο το απογευμα και ειχα παντα 3 γευματα πριν παω και μια μερα πηγα πρωι γιατι ειχα κατι υποχρεωσεις το απογευμα και ελεγα σιγα μην βγαλω προπο με ενα πρωινο και μπλαμπλα.Οταν πηγα οχι μονο εβγαλα αλλα επαιξα και παραπανω και μετα με εβαλε σε σκεψεις ολο αυτο το πραγμα για τους υδατ γιαυτο τα ρωταω ολα αυτα.

Levrone
16-12-10, 15:55
με εβαλε σε σκεψεις ολο αυτο το θεμα γιατι εγω παντα εκανα προπο το απογευμα και ειχα παντα 3 γευματα πριν παω και μια μερα πηγα πρωι γιατι ειχα κατι υποχρεωσεις το απογευμα και ελεγα σιγα μην βγαλω προπο με ενα πρωινο και μπλαμπλα.Οταν πηγα οχι μονο εβγαλα αλλα επαιξα και παραπανω και μετα με εβαλε σε σκεψεις ολο αυτο το πραγμα για τους υδατ γιαυτο τα ρωταω ολα αυτα.

εσυ εκανες καλη προπονηση το πρωι..

σε περιπτωση που δεν ειχες κανει ομως, να ξερεις οτι δεν ειναι μονο θεμα υδατανθρακων αλλα και βιολογικου ρολογιου.

Δηλαδη αν μια μερα (εκει που ολο προπονεισαι απογευμα) προπονηθεις πρωι, και δεν πας καλα στην προπονηση , θα χει να κανει και επειδη το σωμα εχει μαθει συγκεκριμενη ωρα να κανει προπονηση (απογευματινη)..

TheWorst
16-12-10, 21:39
μπορεις να κανεις τέτοιου τυπου ερωτήσεις στις γενικες, η σε θέματα που ήδη προϋπάρχουν.

Λοιπον..Επειδη στα ποδια δεν θελω να κανω ογκο ενω π.χ. τα χερια (ωμους,δικεφαλα,τρικεφαλα) θελω να κανω..Οταν εχω χερια να παιρνω περισσοτερες πρωτεϊνες π.χ. στα ποδια μεταπροπονητικο παιρνω ενα τονο (160 γραμμαρια) ενω στα χερια παιρνω π.χ. 2 τονους (320 γραμμαρια) ?

savage
16-12-10, 23:35
πανοζ εγω νομιζω πως οι υδατανθρακες λειτουργουν τοσο αθροιστικα(δηλ μακροπροθεσμα) οσο και βραχυβια.αναλογως ποτε θα τους χρειαστει το σωμα.

επισης οπως ειπε ο διονησης υπαρχουν οι αποθηκες (γλυκογονου) οι οποιες γεμιζουν μετα απο μια εντονη προπονηση.σε αντιθεση με οτι νομιζουμε δεν γεμιζουν τοσο ευκολα μετα απο μια προπονηση και ουτε τοσο γρηγορα,αλλα ουτε και αδειαζουν τοσο γρηγορα.οποτε ακομα και πρωι οταν κανεις ο υδατανθρακας ( ο χθεσινος) ειναι εκει.

γι'αυτο και εκανες κανονικα προπονηση εκεινη τη μερα κι ειχες φαει ενα γευμα μονο.ξαναλεω δεν αδειζουν τοσο ευκολα οι αποθηκες γλυκογονου,ουτε μηδενιζει το κοντερ καθε πρωι και ο χτεσινος υδατανθρακας παει για πεταμα:thumbup:

Giannis12
16-12-10, 23:57
Λοιπον..Επειδη στα ποδια δεν θελω να κανω ογκο ενω π.χ. τα χερια (ωμους,δικεφαλα,τρικεφαλα) θελω να κανω..Οταν εχω χερια να παιρνω περισσοτερες πρωτεϊνες π.χ. στα ποδια μεταπροπονητικο παιρνω ενα τονο (160 γραμμαρια) ενω στα χερια παιρνω π.χ. 2 τονους (320 γραμμαρια) ?

Εγραψεεες!
Όχι,αυτό που λές και θέλεις κάνεις δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
Άν φας παραπάνω τόνο στην προπόνηση χεριών δεν σημαίνει ότι θα μεγαλώσουν τα χέρια σου και άν φάς λιγότερο στα πόδια δεν θα μεγαλώσουν.

Επίσης μήν τρώς παραπάνω κρέας απο 150 γραμμάρια γιατί πραγματικά δεν τα χρειάζεσαι,320 γραμμάρια τόνος έχει περίπου 90 γραμμάρια πρωτείνη και εσύ χρειάζεσαι 30 ;)

Τώρα άν θές απλά να βγάλεις πιο δυνατή προπόνηση απλά φάε περισσότερο υδατάνθρακα ( ρύζι,πατάτα κτλ)

Και κάτι ακόμα γενικά να αποφεύγεις τον κονσερβοποιημένο τόνο,καλό θα είναι να τρως 3 την βδομάδα, όχι παραπάνω.

TheWorst
17-12-10, 00:19
Πως να το αποφυγω ? Τι δλδ να τρωω μετα την προπονηση?

Giannis12
17-12-10, 00:29
Πως να το αποφυγω ? Τι δλδ να τρωω μετα την προπονηση?

Εννοω ρε παλικάρι ότι δεν πρέπει να τρώμε πολύ τόνο σε κονσέρβα..(θέλεις να σου αναλύσω γιατι δεν πρέπει?)
ΔΕΝ είπα ότι ΔΕΝ πρέπει να τρως καθόλου τόνο, αλλά να τρως πιο σπάνια.
Μετά την προπόνηση μπορείς να φάς οτιδήποτε πρωτε'ι'νούχο,κυρίως κρεατικό (πχ μοσχάρι κοτόπουλο,γαλοπούλα,ψάρι κτλ. ) Βασικά διατροφή έχεις?

TheWorst
17-12-10, 00:31
Ναι.Αλλα απλως θα αλλαζω τονο και γαλοπουλα 2-3 φορες την εβδομαδα τονο και 2-3 γαλοπουλα ?

Giannis12
17-12-10, 00:39
Ναι.Αλλα απλως θα αλλαζω τονο και γαλοπουλα 2-3 φορες την εβδομαδα τονο και 2-3 γαλοπουλα ?

:drunken: Λοιπόν αφού έχεις διατροφή,και ελπίζω πως κατανοείς μερικά πράγματα, οπότε μετά την προπόνηση μπορείς να τρώς οτιδήποτε γουστάρεις απο αυτά που είπαμε, δεν έχει σημασία αν φάς γαλοπούλα αντί για μοσχαρίσιο και τόνο αντί για κοτόπουλο.

Zylo
17-12-10, 00:40
Ναι.Αλλα απλως θα αλλαζω τονο και γαλοπουλα 2-3 φορες την εβδομαδα τονο και 2-3 γαλοπουλα ?

και κοτοπουλο βαζεις αν θες....και για να το πουμε πιο σωστα: δεν ειναι καλο να τρως κονσερβες συχνα..οχι μονο τονο σε κονσερβα ;)

TheWorst
17-12-10, 00:43
Κοτοπουλο επειδη δεν μου αρεσει και πολυ πολυ το κρεας τρωω 3-4 φορες το μηνα..

Zylo
17-12-10, 00:46
Κοτοπουλο επειδη δεν μου αρεσει και πολυ πολυ το κρεας τρωω 3-4 φορες το μηνα..

μπορεις και το κουνελι να το βαλεις στο μενου που ειναι εξισου καλο οσο το κοτοπουλο με καλα λιπαρα (ω3,ω9 αν θυμαμαι καλα) αλλα ειναι λιγο τσιμπημενο στην τιμη!!

Aelistas94
17-12-10, 22:24
παιδιά μετά την προπόνηση το ρύζι είναι καλό για γράμμωση ή κάτι άλλο με περισσότερες θερμίδες?
πχ. ρύζι με μπιζέλια

Zylo
17-12-10, 22:26
εχουμε πει τοσες φορες ρε παιδια μην ανοιγετε thread για τοσο μικρες ερωτησεις..... Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής ΙΙ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9221)

γεμιζουμε το φορουμ χωρις λογο!!

beefmeup
17-12-10, 22:37
αυτο:thumbup:

Devil
18-12-10, 01:25
παιδιά μετά την προπόνηση το ρύζι είναι καλό για γράμμωση ή κάτι άλλο με περισσότερες θερμίδες?
πχ. ρύζι με μπιζέλια

εξαρταται απο τις συνολικες θερμιδες...

ναι μπορεις να το φας....

βασικα χωρις τα μπιζελια...

περισσοτερες θερμιδες γιατι? αφου κανεις γραμμωση λες....

lef
18-12-10, 08:35
εξαρταται απο τις συνολικες θερμιδες...

ναι μπορεις να το φας....

βασικα χωρις τα μπιζελια...

περισσοτερες θερμιδες γιατι? αφου κανεις γραμμωση λες....

γτ ρε συ αφοριζεις τα μπιζελια.τι ψυχη εχουν:green:

Devil
18-12-10, 13:55
γτ ρε συ αφοριζεις τα μπιζελια.τι ψυχη εχουν:green:

απλα δεν μ αρεσοθν ιδιαιτερα.... χιχιχιχι

οχι νταξ αν μιλαμε για μικροποσοτητα δεν λεει κατι

αν μιλαμε για αρκετα μεγαλη ποσοτητα τοτε καλητερα οχι...

arisfwtis
18-12-10, 23:19
εχουμε κανα τοπικ για τον χαλβα?
τι παιζει
ειναι καλη επιλογη για να το βαλω στην διατροφη?


δν ξερω πως τον φτιαχνουν για αυτο ρωταω

Devil
18-12-10, 23:21
εχουμε κανα τοπικ για τον χαλβα?
τι παιζει
ειναι καλη επιλογη για να το βαλω στην διατροφη?


δν ξερω πως τον φτιαχνουν για αυτο ρωταω

ταχινι και ζαχαρη ειναι...;)

Dreiko
18-12-10, 23:23
ταχινι και ζαχαρη ειναι...;)

ο παρλιαρος εισαι ρε συ?????:P:P:P

arisfwtis
18-12-10, 23:24
ok thx

νομιζα με μελι ταχινι γινεται
και το βλεπα σαν καλη επιλογη για γλυκο

Devil
18-12-10, 23:25
ο παρλιαρος εισαι ρε συ?????:P:P:P

εγω ειμαι καλητερος....LOL:P:green:

Devil
18-12-10, 23:26
ok thx

νομιζα με μελι ταχινι γινεται
και το βλεπα σαν καλη επιλογη για γλυκο

μερικοι τον φτιαχνουν κ ετσι...

γλυκο...χαχαχα κανε ενα cheat και φαε οτι θες δεν λεει τιποτα...

johnmaxprince
19-12-10, 14:53
Παιδια βοηθαει να τρως μπανανες και να πινεις γαλα μετα την προπονηση,για αναπληρωση μυικου ιστου?

Pavlos17
19-12-10, 15:12
Παιδια βοηθαει να τρως μπανανες και να πινεις γαλα μετα την προπονηση,για αναπληρωση μυικου ιστου?

η μπανανα ειναι απτα καλυτερα για μεταπροπονητικο...τωρα για το γαλα υπαρχουν ενστασεις...

Dreiko
19-12-10, 16:50
η μπανανα ειναι απτα καλυτερα για μεταπροπονητικο...τωρα για το γαλα υπαρχουν ενστασεις...

ε οχι ρε παυλαρα και απο τα καλυτερα για μεταπροπονητικα....

Pavlos17
19-12-10, 16:52
ε οχι ρε παυλαρα και απο τα καλυτερα για μεταπροπονητικα....

και για πες ποια θεωρεις εσυ καλυτερα? :)

Dreiko
19-12-10, 17:00
και για πες ποια θεωρεις εσυ καλυτερα? :)

εξαρταται απο το τι θελει ο φιλος για μετα,αν θελει μετα την πρπονα να κανει γευμα και δεν παιρνει συμπληρωματα μπορει να φαει καλλιστα ρυζι-κοτοπουλο,ρυζι-αυγο,οχι γαλα-μπανανα....
τα γαλατα και οι μπανανες ειναι πραγματα ξεπερασμενα πια,θα κατσουν σα βαριδι και δε θα απορροφηθουν γρηγηρα.



(να δεις με ποιον το συζητουσα τις προαλλες....):rolleyes:

Pavlos17
19-12-10, 17:01
εξαρταται απο το τι θελει ο φιλος για μετα,αν θελει μετα την πρπονα να κανει γευμα και δεν παιρνει συμπληρωματα μπορει να φαει καλλιστα ρυζι-κοτοπουλο,ρυζι-αυγο,οχι γαλα-μπανανα....
τα γαλατα και οι μπανανες ειναι πραγματα ξεπερασμενα πια.



(να δεις με ποιον το συζητουσα τις προαλλες....):rolleyes:

εφοσον εχει διαλεξει μπανανα δεν ειναι και ασχημη επιλογη,και το ρυζι ειναι καλο,προσωπικα εγω στην διατροφη μου προτιμω την μπανανα;)

Dreiko
19-12-10, 17:09
εφοσον εχει διαλεξει μπανανα δεν ειναι και ασχημη επιλογη,και το ρυζι ειναι καλο,προσωπικα εγω στην διατροφη μου προτιμω την μπανανα;)

περι ορεξεως....μπανανοπιτα...ο,τι εξυπηρετει τον καθενα.;)

Devil
19-12-10, 17:57
η μπανανα ειναι απτα καλυτερα για μεταπροπονητικο...τωρα για το γαλα υπαρχουν ενστασεις...

:banghead::banghead::banghead::banghead:

τελικα τα ποστ μου τα διαβαζω μονο εγω μαλλον....

γιατι ειναι απ τα καλητερα? τι την κανει να ειναι? τι εχει το παραπανω? για πες 2 λογια παραπανω....

Αντωνης
19-12-10, 18:03
γιατι ειναι απ τα καλητερα? τι την κανει να ειναι?

Tο σχημα της:banana::green:

Pavlos17
19-12-10, 18:19
:banghead::banghead::banghead::banghead:

τελικα τα ποστ μου τα διαβαζω μονο εγω μαλλον....

γιατι ειναι απ τα καλητερα? τι την κανει να ειναι? τι εχει το παραπανω? για πες 2 λογια παραπανω....

για μενα ρε φιλε ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ,ανεβαζει ινσουλινη οχι στα υψη ομως...αμα φαω κατι αλλο σε υδατανθρακα με πιανει υπογλυκαιμια μετα απο λιγο,εχω δοκιμασει τα παντα και κατελιξα σε μπανανα.πρεπει ντε και καλα να τρωμε οτι μας προτυνεις εσυ?

Devil
19-12-10, 18:35
για μενα ρε φιλε ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ,ανεβαζει ινσουλινη οχι στα υψη ομως...αμα φαω κατι αλλο σε υδατανθρακα με πιανει υπογλυκαιμια μετα απο λιγο,εχω δοκιμασει τα παντα και κατελιξα σε μπανανα.πρεπει ντε και καλα να τρωμε οτι μας προτυνεις εσυ?

δεν σε πιστευω.... δλδ αμα φας ρυζι πεφτεις σε υπογλυκαιμια? δλδ δεν τρως ρυζι?

και αφου για σενα ειναι καλο ειναι να μεινει για σενα....

εγω απλα προτασεις κανω αλλα τις δικαιολογω...δεν λεω οτι ειναι καλες για μενα αρα φατε κ εσεις...


η μπανανα ειναι απτα καλυτερα για μεταπροπονητικο...τωρα για το γαλα υπαρχουν ενστασεις...

οπως επεισης δεν λεω οτι ειναι το καλητερο....
γιατι δεν ειναι.... παντα υπαρχει κατι καλητερο.... αναλογα τι στοχους εχει ο καθενας

Pavlos17
19-12-10, 18:39
δεν σε πιστευω.... δλδ αμα φας ρυζι πεφτεις σε υπογλυκαιμια? δλδ δεν τρως ρυζι?

και αφου για σενα ειναι καλο ειναι να μεινει για σενα....

εγω απλα προτασεις κανω αλλα τις δικαιολογω...δεν λεω οτι ειναι καλες για μενα αρα φατε κ εσεις...



οπως επεισης δεν λεω οτι ειναι το καλητερο....
γιατι δεν ειναι.... παντα υπαρχει κατι καλητερο.... αναλογα τι στοχους εχει ο καθενας

εννοειτε πως τρωω ρυζι,αλλα οχι μεταπροπονητικο,καμια φορα αμα τυχει θα το φαω.αλλα συνηθως προτιμω μπανανα για τους λογους που ειπα.δεν ειπα ειναι το καλυτερο.ειπα ειναι απτα καλυτερα

εντιt: εφοσον ζηταει την γνωμη μας ο καθενας λεει την δικη του,σε μενα δουλευει τελεια η μπανανα μπορει να δουλευει και στον ιδιο.

Devil
19-12-10, 18:54
εννοειτε πως τρωω ρυζι,αλλα οχι μεταπροπονητικο,καμια φορα αμα τυχει θα το φαω.αλλα συνηθως προτιμω μπανανα για τους λογους που ειπα.δεν ειπα ειναι το καλυτερο.ειπα ειναι απτα καλυτερα

εντιt: εφοσον ζηταει την γνωμη μας ο καθενας λεει την δικη του,σε μενα δουλευει τελεια η μπανανα μπορει να δουλευει και στον ιδιο.

οκ δλδ οσες φορες εχεις φαει ρυζι εχεις πεσει σε υπογλυκαιμια?
ποσες μπανανες τρως δλδ στο postwo?

ρε τη γνωμη του καθενος ζηταει... αλλα δεν θα πρεπει να του εξηγησεις το πως και το γιατι?

τι διαολο σαν κατι θειες που παιρνουν φαρμακα μου θυμιζει....
-παρτο κ εσυ γιατι εμενα μ εκανε καλο... (η μια εχει ζαχαρο και η αλλη πιεση)- ΛΟΛ!!!!!!


καλα τεσπα κανε οτι θες... βασικα δεν μου πεφτει λογος...

εχω πανω απο 1000 ποστ λεγοντας αυτο το πραγμα.... οσο καιρο το λεω δεν εχει αλλαξει τιποτα...

ολο μπανανα μελι και γαλα βλεπω στα postwo.... αρα νομιζω δεν εχει και νοημα να επαναλαμβανομαι.... οσοι ηθελαν να αλλαξουν κατι το εκαναν προφανως...

αρα κλεινω εδω γιατι βαρεθηκα να το επαναλαμβανω...

Pavlos17
19-12-10, 18:57
οκ δλδ οσες φορες εχεις φαει ρυζι εχεις πεσει σε υπογλυκαιμια?
ποσες μπανανες τρως δλδ στο postwo?

ρε τη γνωμη του καθενος ζηταει... αλλα δεν θα πρεπει να του εξηγησεις το πως και το γιατι?

τι διαολο σαν κατι θειες που παιρνουν φαρμακα μου θυμιζει....
-παρτο κ εσυ γιατι εμενα μ εκανε καλο... (η μια εχει ζαχαρο και η αλλη πιεση)- ΛΟΛ!!!!!!


καλα τεσπα κανε οτι θες... βασικα δεν μου πεφτει λογος...

εχω πανω απο 1000 ποστ λεγοντας αυτο το πραγμα.... οσο καιρο το λεω δεν εχει αλλαξει τιποτα...

ολο μπανανα μελι και γαλα βλεπω στα postwo.... αρα νομιζω δεν εχει και νοημα να επαναλαμβανομαι.... οσοι ηθελαν να αλλαξουν κατι το εκαναν προφανως...

αρα κλεινω εδω γιατι βαρεθηκα να το επαναλαμβανω...

ωραια...δηλαδη εσυ εισαι ο παντωγνωστης και εμεις ειμαστε οι βλακες που δεν ξερουμε.το αν δουλευει οχι το βλεπεις στο σωμα σου.εχω δει 100 διατροφες,ατομα να προσπαθουν να κανουν σωμα 5 χρονια,και αλλα ατομα να παραπεμπουν αυτες τις διατροφες και να κανουν σωμα στον μισο χρονο...δεν νομιζω να ειναι τυχεο.κλεινω και εγω εδω γιατι κατανταει αιδια.

beefmeup
19-12-10, 19:00
ναι παιδες δεν εχει νοημα,γιατι προφανως υπαρχει διασταση αποψεων.

εφοσον αυτα που διαβαζε ο καθενας υποστηριζονται απο καποιες αξιοπιστες ερευνες,διαλεγει κ περνει.:thumbup:

κ να πω κ γω την γνωμη μου..


Παιδια βοηθαει να τρως μπανανες και να πινεις γαλα μετα την προπονηση,για αναπληρωση μυικου ιστου?

φιλε μια χαρα ειναι κ τα 2.

το γαλα σου δινει αργης κ γρηγορης απελυθερωσης αμινο,κ υπαρχει κ σε ερευνα αυτο.
κ η μπανανα σε βοθηθαει,να αναπληρωσεις το χαμενο γλυκογονο απτην ασκηση.
:toast:

Kazmaier
19-12-10, 19:05
το καλυτερο μεταπροπονητικο το οποιο εφαγα χτες ειναι μια γιγαντομεριδα με ρυζι και μπολικα σουτζουκακια , ολα τα αλλα μπανανες μελια και πουτ$ες καραμελε ειναι για φλωρους:evil2:

Devil
19-12-10, 19:06
ωραια...δηλαδη εσυ εισαι ο παντωγνωστης και εμεις ειμαστε οι βλακες που δεν ξερουμε.το αν δουλευει οχι το βλεπεις στο σωμα σου.εχω δει 100 διατροφες,ατομα να προσπαθουν να κανουν σωμα 5 χρονια,και αλλα ατομα να παραπεμπουν αυτες τις διατροφες και να κανουν σωμα στον μισο χρονο...δεν νομιζω να ειναι τυχεο.κλεινω και εγω εδω γιατι κατανταει αιδια.

βασικα δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει...

αλλα σε ρωταω γιατι το κανεις και εσυ μου λες @@@@ ?

δεν δινεις μια πιστικη απαντηση....

δεν ειπα οτι ειμαι ο παντογνωστης.... ουτε οτι εσεις ειστε οι βλακες.... αλλα καθομαι να εξηγησω 2 πραγματα.... κατι που δεν κανεις εσυ...

beefmeup
19-12-10, 19:07
το καλυτερο μεταπροπονητικο το οποιο εφαγα χτες ειναι μια γιγαντομεριδα με ρυζι και μπολικα σουτζουκακια , ολα τα αλλα μπανανες μελια και πουτ$ες καραμελε ειναι για φλωρους:evil2:

φιλε εισαι εκτος θεματος.:thumbup:

Devil
19-12-10, 19:08
το γαλα σου δινει αργης κ γρηγορης απελυθερωσης αμινο,κ υπαρχει κ σε ερευνα αυτο.
κ η μπανανα σε βοθηθαει,να αναπληρωσεις το χαμενο γλυκογονο απτην ασκηση.
:toast:

ναι μια χαρα ειναι.... βαλε και μελι μεσα για να εχεις αυξηση της ινσουλινης για να κοψεις τον καταβολισμο και την κακη κορτιζολη για να μην χασεις 0,5γρ μυς.......:thumbup:

arisfwtis
19-12-10, 19:14
αυτο το τοπικ ειναι βουτυρο στο ψωμι(βρωμης) του devil:green::green::green::green:

giannis64
19-12-10, 20:12
τα ποστ για την μπανανα και το γαλα μεταφερθηκε εδω.

υπαρχει θεμα για το γαλα με ενα τσουβαλι ποστ. οσο για την μπανανα, μπορει να μεινει εδω η ερωτηση.

κουλης
20-12-10, 16:05
εκτος απο το πρωινο ποτε αλλοτε κανει να τρωμε κροκους?

Eddie
20-12-10, 16:14
εκτος απο το πρωινο ποτε αλλοτε κανει να τρωμε κροκους?

Oλη τη μερα εκτος τις ωρες γυρω απ την προπονηση.

κουλης
20-12-10, 16:33
Oλη τη μερα εκτος τις ωρες γυρω απ την προπονηση.

pro και after δλδ?

Eddie
20-12-10, 16:38
pro και after δλδ?

Δλδ κανα 2 ωρες πριν και μετα.Ολες τις υπολοιπες εισαι κομπλε.

giannis64
20-12-10, 18:14
pro και after δλδ?

οχι. πρι και μετα. οπως ειπε ο βασιλης.

κουλης
20-12-10, 18:16
οχι. πρι και μετα. οπως ειπε ο βασιλης.

δεν θελουμε τα λιπαρα του κροκου γυρω απο την προπονηση?

giannis64
20-12-10, 18:18
οχι.

κουλης
20-12-10, 18:19
οχι.

να υποθεσω επειδη θελουμε να χρησιμοποιησουμε τον υδατανθρακα σαν πηγη ενεργειας την σιγκεκριμενη στιγμη?

pan0z
20-12-10, 18:24
τι το κακο εχει ρε παιδια να φαμε αυγα πριν την προπο εγω παντα στο μεσημεριανο μου και το βραδυνο μου εχω κοτα με 2 αυγα.Αντε να λεγατε σαν μεταπροπονητικο να ελεγα οκ γιατι εχει λιπαρα ο κροκος αλλα το να το φας 2 ωρες μετα την προπο εφοσον εχεις παρει και πρωτεινη 1 ωρα πριν τι το κακο εχει?

giannis64
20-12-10, 18:27
τιποτα. εγω τρωω και αυγα στο προπροπονητικο μου γευμα..

αλλα οχι μετα την προπονηση.

giannis64
20-12-10, 18:28
δεν θελουμε τα λιπαρα του κροκου γυρω απο την προπονηση?


οχι.

οπα εδω εκανα λαθος.

Eddie
20-12-10, 20:43
να υποθεσω επειδη θελουμε να χρησιμοποιησουμε τον υδατανθρακα σαν πηγη ενεργειας την σιγκεκριμενη στιγμη?

Αν φας οτιδηποτε λιπαρο πριν την προπονηση θα αργησει την χωνεψη,κατι που δε θελεις γιατι στην προπονηση καλυτερα να εισαι αδειος.

giannis64
20-12-10, 21:10
εε ενταξη βασιλη αν κανεις το γευμα σε σωστο χρονικο ταιμ δεν θα εχεις προβλημα. ισα ισα θα σε κρατησει κιολας.

οπως και στο γιαουρτι..;)

savage
22-12-10, 16:34
κουλη αγορινα μου τα αυγα να τα τρως ολοκληρα μετα την προπονηση σου.ειναι τοσα πολλα τα ωφελη των κροκων που χαλαλι στα λιγα παραπανω λεπτα χωνευσης αυτων.πες οτι καθοσουν να κανεις λιγη αεροβια μετα τα βαρη,οποτε δε θα ετρωγες τιποτα μεχρι να τελειωσεις.που και παλι δε νομιζω οτι καθυστερουν τοσο πολυ πια τη χωνευση αλλα λεμε τωρα...

οσο για πριν την προπονηση σου,παλι τρωγε τα ολοκληρα απλα τρωγε 1μιση με 2 ωρες πριν την προπονηση ωστε να εχουν και χωνευτει και τα αμινοξεα τους να ταξιδευουν για το αιμα σου απο το στομαχι σου.
αλλα αυτο με το 2ωρο ισχυει για ολες τις στερεες τροφες λιγο πολυ,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.δεν ειναι θεμα κροκων η μη.οπως δεν ειναι καλο να φας κροκους 15 λεπτα πριν τα βαρη,αλλο τοσο δεν ειναι καλο να φας ασπραδια η κοτοπουλο.

δεν ειναι οτι φταινε οι κροκοι δηλαδη:toast:

δεν ξερω αν με πιανεις...;)

NASSER
22-12-10, 16:50
κουλη αγορινα μου τα αυγα να τα τρως ολοκληρα μετα την προπονηση σου.ειναι τοσα πολλα τα ωφελη των κροκων που χαλαλι στα λιγα παραπανω λεπτα χωνευσης αυτων.πες οτι καθοσουν να κανεις λιγη αεροβια μετα τα βαρη,οποτε δε θα ετρωγες τιποτα μεχρι να τελειωσεις.που και παλι δε νομιζω οτι καθυστερουν τοσο πολυ πια τη χωνευση αλλα λεμε τωρα...



+1 :thumbup:
Με τις τελευταιες ερευνες εχει αποδειχτει πως ειναι λιγο παρεξηγημένο το θεμα των κροκων. Δεν ειναι βλαβερά οσο πιστευαμε.
Τωρα να καθυστερουν λιγο στην αφομίωση σε σχεση με το ασπραδι, εντος δεν ειναι τοσο τραγικο...

κουλης
22-12-10, 17:08
κουλη αγορινα μου τα αυγα να τα τρως ολοκληρα μετα την προπονηση σου.ειναι τοσα πολλα τα ωφελη των κροκων που χαλαλι στα λιγα παραπανω λεπτα χωνευσης αυτων.πες οτι καθοσουν να κανεις λιγη αεροβια μετα τα βαρη,οποτε δε θα ετρωγες τιποτα μεχρι να τελειωσεις.που και παλι δε νομιζω οτι καθυστερουν τοσο πολυ πια τη χωνευση αλλα λεμε τωρα...

οσο για πριν την προπονηση σου,παλι τρωγε τα ολοκληρα απλα τρωγε 1μιση με 2 ωρες πριν την προπονηση ωστε να εχουν και χωνευτει και τα αμινοξεα τους να ταξιδευουν για το αιμα σου απο το στομαχι σου.
αλλα αυτο με το 2ωρο ισχυει για ολες τις στερεες τροφες λιγο πολυ,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.δεν ειναι θεμα κροκων η μη.οπως δεν ειναι καλο να φας κροκους 15 λεπτα πριν τα βαρη,αλλο τοσο δεν ειναι καλο να φας ασπραδια η κοτοπουλο.

δεν ειναι οτι φταινε οι κροκοι δηλαδη:toast:

δεν ξερω αν με πιανεις...;)

σε καταλαβαινω απολυτα φιλε Nick!:) προσπαθω παντα το τελευταιο γευμα πριν την προπηνηση (ειτε συμπεριλαμβανει αυγα η κοτοπουλο η οτιδηποτε) να απεχει τουλαχιστον κανα 2ωρο για να εχω προλαβει να χωνεψω.....
σημ(οταν λες θα καθυστερησουν στην χωνεψη,εννωεις οτι θα νιωθω γεματο το στομαχι για παραπανω ωρα? η ειναι κατι το οποιο δν μπορω να το καταλαβω?)

savage
22-12-10, 17:25
υποτιθεται οτι τα λιπαρα των κροκων καθυστερουν τη χωνευση των σκετων ασπραδιων(το οποιο ως ενα βαθμο ισχυει) και αυτο και καλα σου κοστιζει λιγο σε χρονο απορροφησης των αμινο των αυγων.αυτο εννοω.
δεν εννοω οτι θα νιωθεις βαρυ το στομαχι σου μεταπροπονητικα λογω κροκων.στη φαση που θα εισαι,αν ειδικα εχεις κανει και τιποτα ποδια,οχι απλα δε θα νιωθεις βαρυ στομαχι,αλλα σε μια ωρα μετα τα αυγα εγω πιστευω οτι θα ξαναπεινας αγορινα:)

s33k3rgr
23-12-10, 02:01
Παιδες εχω μια αποροια σχετικα με το μελι. Επειδη βρισκομαι στη φαση που αυξανω σιγα σιγα τις θερμιδες μου παλι εψαχνα κατι συνταγες για σπιτικες μπαρες πρωτεινης και παρατηρω οτι αρκετες συνταγες περιλαμβανουν μελι+φυστικοβουτυρο η λινελαιο. Η απορροια μου λοιπον ειναι πως γινεται να χρησιμοποιεις μαζι αυτα τα υλικα εφοσον γνωριζουμε οτι το μελι ειναι γρηγορος υδατανθρακας κ προκαλει εκριση ινσουλινης και επομενως ειναι πιθανο να υπαρξει αποθεση λιπους που θα προερχεται απο το φυστικοβουτυρο η απο το λινελαιο.Μερικοι επισης χρησιμοποιουν μελι κ στο πρωινο. Εκει δεν υφισταται το ιδιο ενδεχομενο;;
Γενικα πως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε υδατανθρακες υψηλου η μεσαιου γλυκαιμικου δεικτη στην περιοδο ογκου;;

jimmy007
23-12-10, 03:16
Παιδες εχω μια αποροια σχετικα με το μελι. Επειδη βρισκομαι στη φαση που αυξανω σιγα σιγα τις θερμιδες μου παλι εψαχνα κατι συνταγες για σπιτικες μπαρες πρωτεινης και παρατηρω οτι αρκετες συνταγες περιλαμβανουν μελι+φυστικοβουτυρο η λινελαιο. Η απορροια μου λοιπον ειναι πως γινεται να χρησιμοποιεις μαζι αυτα τα υλικα εφοσον γνωριζουμε οτι το μελι ειναι γρηγορος υδατανθρακας κ προκαλει εκριση ινσουλινης και επομενως ειναι πιθανο να υπαρξει αποθεση λιπους που θα προερχεται απο το φυστικοβουτυρο η απο το λινελαιο.Μερικοι επισης χρησιμοποιουν μελι κ στο πρωινο. Εκει δεν υφισταται το ιδιο ενδεχομενο;;
Γενικα πως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε υδατανθρακες υψηλου η μεσαιου γλυκαιμικου δεικτη στην περιοδο ογκου;;


Καταρχάς δεν υπάρχει ανησυχία αποθήκευσης λίπους αφού τα λιπαρά είναι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό πολυακόρεστα.
Επίσης, όλες οι τροφές διεγείρουν την ινσουλίνη, άλλες πιο απότομα(υψηλός Γ.Δ.) και άλλες πιο σταδιακά(χαμηλός Γ.Δ.).
Από εκεί και πέρα, μην φοβάσαι πολύ το πρωινό γιατί οι περισσότεροι υδ/κες που παίρνεις γίνονται γλυκογόνο, του οποίου τα επίπεδα είναι πεσμένα λογικά μετά τον ύπνο(εκτός βέβαια αν έχεις ξεσκιστεί στον υδ/κα πριν κοιμηθείς).
Υδ/κες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη παίρνουμε στο μεταπροπονητικό ρόφημα/γεύμα και ίσως στο πρωινό.
Σε κάθε άλλη περίπτωση προτίμησε υδ/κες όσο το δυνατόν χαμηλότερου Γ.Δ.

Andrikos
24-12-10, 18:24
Καταρχάς δεν υπάρχει ανησυχία αποθήκευσης λίπους αφού τα λιπαρά είναι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό πολυακόρεστα.

Δεν παχαίνουμε με τα πολυακόρεστα; Καταρρίπτονται οι νόμοι της θερμοδυναμικής στα πολυακόρεστα;:green:


Επίσης, όλες οι τροφές διεγείρουν την ινσουλίνη, άλλες πιο απότομα(υψηλός Γ.Δ.) και άλλες πιο σταδιακά(χαμηλός Γ.Δ.).
Αυτό δεν συμβαίνει. πάνταΌτι διεγείρει απότομα το πάγκρεας για ινσουλίνη δεν ανεβάζει πάντα απότομα την γλυκόζη, το γάλα π.χ προκαλεί υπερινσουλιναιμία αλλά είναι χαμηλόυ ΓΔ. Υπάρχει και ο ινσουλινικός δείκτης.


Από εκεί και πέρα, μην φοβάσαι πολύ το πρωινό γιατί οι περισσότεροι υδ/κες που παίρνεις γίνονται γλυκογόνοΣτα άλλα γεύματα οι υδατάνθρακες γλυκογόνο δεν γίνονται;

Επίσης τώρα που σε πέτυχα υπάρχει thread που περιμένω απάντηση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9221&page=89):green:

jimmy007
25-12-10, 06:34
Δεν παχαίνουμε με τα πολυακόρεστα; Καταρρίπτονται οι νόμοι της θερμοδυναμικής στα πολυακόρεστα;:green:

Αυτό δεν συμβαίνει. πάνταΌτι διεγείρει απότομα το πάγκρεας για ινσουλίνη δεν ανεβάζει πάντα απότομα την γλυκόζη, το γάλα π.χ προκαλεί υπερινσουλιναιμία αλλά είναι χαμηλόυ ΓΔ. Υπάρχει και ο ινσουλινικός δείκτης.

Στα άλλα γεύματα οι υδατάνθρακες γλυκογόνο δεν γίνονται;

Επίσης τώρα που σε πέτυχα υπάρχει thread που περιμένω απάντηση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9221&page=89):green:

Δεν νομίζω να είπα ότι τα πολυακόρεστα λιπαρά οξέα δεν δίνουν θερμίδες. Απλά δεν αποθηκεύονται σαν λίπος επειδή χρησιμοποιούνται για άλλους σκοπούς όπως η δημιουργία προσταγλαδινών(σειράς 1 και 3) και η μεταφορά/σύνθεση χοληστερόλης. Από ότι έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα κιόλας σε περιοδικά σχετικά με υγεία βοηθούν στην καύση λίπους.

Σαφώς και ο Γ.Δ. και ο Ι.Δ. δεν είναι πάντα ανάλογοι. Γενικά πάντως μοιάζουν να έχουν την ίδια τάση π.χ. υψηλός Γ.Δ. συνήθως συνεπάγεται Ι.Δ..
Προσωπικά θεωρώ πάντως τον Γ.Δ. αρκετά ανακριβή για την προσέγγιση των τροφών. Προτιμώ το γλυκαιμικό φορτίο.

Και στα άλλα γεύματα οι υδ/κες γίνονται γλυκογόνο. Απλά στο πρωινό τα επίπεδα γλυκογόνου είναι πιο χαμηλά άρα είναι πιο δύσκολο να γίνει αποθήκευση λίπους,κάτι που θα ήταν πιο εύκολο να συμβεί αν τα επίπεδα γλυκογόνου είναι υψηλότερα..

Γενικά πάντως δείχνεις όρι υιοθετείς την άποψη ότι μετράει μόνο πόσες θερμίδες παίρνουμε κάθε μέρα και όχι από τι πηγές, με την οποία διαφωνώ εν μέρει..

Στο άλλο thread, τα 3 γρ/κιλό είναι μέσος όρος αρθρών bodybuilders ή άλλων σχετικών με τον χώρο(4 γρ/κιλό) και ερευνών που λένε για 2-2,5 γρ/κιλό. Το μέσος όρος ερευνών που είχα πει δεν ήταν απόλυτα σωστό. Θες να σου παραθέσω άρθρα και έρευνες που λένε αυτά?

giannis64
25-12-10, 09:43
παιδια η αποψεις σας ειναι ιδιες και σωστες και των δυο σας, απλα πιανεστε απο την μη αναλυση του ποστ σας και ψαχνομαστε μερικες φορες να βρουμε καποια εκφραση λαθος για να κανουμε αντιδραστικο ποστ απο πισω.

σωστος και ο αντρικος, σωστος και ο τζιμης.

Andrikos
25-12-10, 11:23
Στο άλλο thread, τα 3 γρ/κιλό είναι μέσος όρος αρθρών bodybuilders ή άλλων σχετικών με τον χώρο(4 γρ/κιλό) και ερευνών που λένε για 2-2,5 γρ/κιλό. Το μέσος όρος ερευνών που είχα πει δεν ήταν απόλυτα σωστό. Θες να σου παραθέσω άρθρα και έρευνες που λένε αυτά?


Jimmy,

το ακριβές σου ποστ ήταν το εξής "Προτείνω 3 γρ/κιλό σωματικού βάρους γιατί είναι ο μέσος όρος των διάφορων ερευνών"

Το τι διαφορά έχει μία έρευνα με ένα άρθρο που παραθέτει την εμπειρική γνώμη ενός ανθρώπου στο νόημα αλλά και στην πρακτική της αξία νομίζω δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε και πολύ. Είναι τελείως διαφορετικό να μιλάμε για μέσο όρο ερευνών και για μέσο όρο άρθρων. Μπορείς να παραθέσεις ότι απόδειξη θεωρείς πιο έγκυρη και πως στηρίζει το 3/γρ κιλό που ήταν το αρχικό σου ποστ.Το να βάζουμε στο ίδιο καζάνι έρευνες από κανονικούς αθλούμενους και από εμπειρικές απόψεις αθλητών που χρησιμοποιούν εργογόνα για να βγάλουμε μέσο όρο, εκτός του ότι δεν στέκει από στατιστικής πλευράς (βλέπε ομοιογένεια δείγματος) δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να μας βοηθήσει ή να μας μπερδέψει ακόμη περισσότερο.

Όσον αφορά το θέμα του θερμιδικού ισοζυγίου και της ποιότητας των θερμίδων, φυσικά και οι πηγές των θερμίδων παίζουν ρόλο , αλλά χωρίς αρνητικό ισοζυγίο θερμίδων απλά είναι ανέφικτη η απώλεια λίπους. Εκτός και αν κάποιος έχει αποδείξεις πως μπορούμε να χάσουμε λίπος με θετικό ισοζύγιο θερμίδων.Αυτό ισχύει και για τα πολυακόρεστα.

Τέλος όσον αφορά τους υδατάνθρακες είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποθηκευτούν σαν λίπος οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και να τους φάμε. Αυτό που κάνουν οι υδατάνθρακες είναι να αναστέλλουν την καύση των λιπαρών οξέων για καύσιμο, να προωθούν την αποθήκευση του λίπους από την διατροφή και να οξειδώνονται οι ίδιοι αντί για το λίπος.

Αυτά...Λοιπόν εύχομαι χρόνια πολλά ,υγεία, άλιπα κιλά, και καλά Χριστούγεννα σε εσένα και σε όλα τα μέλη, τους διαχειριστές και τους συντονιστές του forum.

lila_1
25-12-10, 12:38
Τέλος όσον αφορά τους υδατάνθρακες είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποθηκευτούν σαν λίπος οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και να τους φάμε. Αυτό που κάνουν οι υδατάνθρακες είναι να αναστέλλουν την καύση των λιπαρών οξέων για καύσιμο, να προωθούν την αποθήκευση του λίπους από την διατροφή και να οξειδώνονται οι ίδιοι αντί για το λίπος.


Τοτε γιατι να μην κανουμε υπερθερμιδικη αλιπη διατροφη εφοσον οι υδατανθρακες δεν αποθηκευονται σαν λιπος αλλα προαγουν την αποθηκευση των λιπών?Με την απουσια λιπους δεν θα υπαρχει κατι προς αποθηκευση...:unsure:

Εξηγησε το αν θες.

Andrikos
25-12-10, 12:53
Τοτε τι ειναι αυτο που θα αποθηκευτει σαν λιπος?
Τα λιπαρα των τροφων?
Και αν ναι,γιατι να μην κανουμε υπερθερμιδικη αλιπη διατροφη εφοσον οι υδατανθρακες δεν αποθηκευονται σαν λιπος αλλα προαγουν την αποθηκευση των λιπών?Με την απουσια λιπους δεν θα υπαρχει κατι προς αποθηκευση...:unsure:

Εξηγησε το αν θες.

Όπως έγραψα αναστέλλουν την οξείδωση του λίπους και μέσα στον οργανισμό, όχι μόνο την χρησιμοποιήση του διατροφικού. Επίσης το ακριβές ποστ μου είναι "όσον αφορά τους υδατάνθρακες είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποθηκευτούν σαν λίπος οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και να τους φάμε". Είναι δύσκολο, όχι αδύνατον, μην γίνεται παραποιήση των ποστ μου και βγάζουμε τελείως άλλα νοήματα.
Προφανώς αν η διατροφή είναι υπερθερμιδική λίπος αποθηκεύεται . Επίσης είναι αδύνατον μία διατροφή (και ειδικά υπερθερμιδική) να στερείται λιπαρών αλλά και εκτός του ότι είναι αδύνατον είναι τελείως ανθυγιεινό να ακολουθεί κάποιος τέτοια διατροφή μακροχρόνια για διάφορους λόγους (αβιταμινώσεις, ορμονικές διαταραχές).

lila_1
25-12-10, 13:17
Όπως έγραψα αναστέλλουν την οξείδωση του λίπους και μέσα στον οργανισμό, όχι μόνο την χρησιμοποιήση του διατροφικού. Επίσης το ακριβές ποστ μου είναι "όσον αφορά τους υδατάνθρακες είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποθηκευτούν σαν λίπος οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και να τους φάμε". Είναι δύσκολο, όχι αδύνατον, μην γίνεται παραποιήση των ποστ μου και βγάζουμε τελείως άλλα νοήματα.
Προφανώς αν η διατροφή είναι υπερθερμιδική λίπος αποθηκεύεται . Επίσης είναι αδύνατον μία διατροφή (και ειδικά υπερθερμιδική) να στερείται λιπαρών αλλά και εκτός του ότι είναι αδύνατον είναι τελείως ανθυγιεινό να ακολουθεί κάποιος τέτοια διατροφή μακροχρόνια για διάφορους λόγους (αβιταμινώσεις, ορμονικές διαταραχές).



Το οτι ειναι δυσκολο να αποθηκευτουν σαν λιπος σημαινει οτι εχουν λιγες πιθανοτητες να αποθηκευτουν υπο προυποθεσεις,λοιπον.Εαν δεν εχεις μεγαλες θερμιδικες αναγκες ειναι απλο να κανεις ΑΛΙΠΗ διατροφη.

Εαν παραβλεψουμε το γεγονος οτι ειναι ανθιυγιεινο, και εστω οτι κανουμε ΕΛΑΦΡΑ υπερθερμιδικη διατροφη με πλεονασμα της ταξης του 10%. Δηλαδη κοτοπουλο απαχο,γαλακτοκομικα απαχα,οχι λιπαρα,φρουτα λαχανικα ρυζι,δημητριακα επεξεργαμσενα που ειναι αλιπα...Γιατι να αποθηκευτει λιπος αφου ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ να αποθηκευτει ο υδατανθρακας.Θα αποθηκευτει ΛΙΓΟΤΕΡΟ σε σχεση με μια διατροφη ιδιας θερμιδικης αξιας αλλα με διαφορετικες αναλογιες υδατ-λιπους?

Αφου καθε υπερθερμιδικη διατροφη εχει αποτελεσμα αποθηκευση λιπους,εχει καποιο νοημα να μιλαμε για δυσκολια αποθηκευσης υδατανθρακων?
Πρακτικα εχει καποιο νοημα?

Andrikos
25-12-10, 13:27
Αφου καθε υπερθερμιδικη διατροφη εχει αποτελεσμα αποθηκευση λιπους,εχει καποιο νοημα να μιλαμε για δυσκολια αποθηκευσης υδατανθρακων?
Πρακτικα εχει καποιο νοημα?

Για μένα έχει νόημα να καταλαβαίνουμε τους μηχανισμούς πίσω από ένα αποτέλεσμα. Δεν χρειάζεται να έχει και για σένα. Η συζήτηση ήταν για τους πρωινούς υδατάνθρακες και την τύχη τους , όχι για το τι γίνεται με τους πρωινούς υδατάνθρακες στο πλαίσιο μιας υπερθερμιδικής διατροφής.

O οργανισμός διαχειρίζεται διαφορετικά κάθε μακροσυστατικό . Αυτό δεν είναι ασύμβατο με τους νόμους της θερμοδυναμικής , απλά δείχνει το ακριβές βιοχημικο μονοπάτι για το πώς δουλεύουν τα πράγματα πίσω από ένα αποτέλεσμα. Στα υπόλοιπα που γράφεις απάντησα.

homer simpson
25-12-10, 21:51
Χρονια πολλα σε ολους!Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω τριμμενο λιναροσπορο και λινελαιο?Μενω Αιγαλεω και σε 2 σουπερμαρκετ (Σκλαβενιτης και Βασιλοπουλος) που εχω παει,δεν εχουν τιποτα απο τα 2.Ειχα παρει πριν απο μια βδομαδα λιναροσπορο απο μαγαζι με ξηρους καρπους αλλα ειναι με το κελυφος και δεν εχω μυλο καφε για να το αλεσω:( Θελω να βαλω στη διατροφη μου τα Ω-3,τρωω 4-5 φορες τη βδομαδα σολωμο αλλα ειναι πανακριβος και δε συμφερει....

thegravijia
25-12-10, 21:59
για ω3 μπορεις
απο συμπληρωμα
αλλιως μουρουνελαιο εχουν τα φαρμακειο
λινελαιο καταστηματα με βιολογικα και τετοια

homer simpson
25-12-10, 22:07
ειναι ακριβο το λινελαιο?

homer simpson
25-12-10, 22:08
θα προτιμουσα τα Ω-3 απο κανονικη διατροφη,οχι συμπληρωματα

beefmeup
25-12-10, 22:12
θα προτιμουσα τα Ω-3 απο κανονικη διατροφη,οχι συμπληρωματα

φαε ψαρια τοτε.
σαρδελες,σολωμο κ οτι αλλο λιπαρο.

αν δεν σε συμφερει,παρε συμπληρωμα που σου γραψε κ ο βιγιας.
αλλιως δεν γινεται,γιατι να ριξουμε την τιμη του σολωμου ειναι κομματακι δυσκολο.

jimmy007
25-12-10, 22:17
παιδια η αποψεις σας ειναι ιδιες και σωστες και των δυο σας, απλα πιανεστε απο την μη αναλυση του ποστ σας και ψαχνομαστε μερικες φορες να βρουμε καποια εκφραση λαθος για να κανουμε αντιδραστικο ποστ απο πισω.

σωστος και ο αντρικος, σωστος και ο τζιμης.
:thumbup::thumbup:


Jimmy,

το ακριβές σου ποστ ήταν το εξής "Προτείνω 3 γρ/κιλό σωματικού βάρους γιατί είναι ο μέσος όρος των διάφορων ερευνών"

Το τι διαφορά έχει μία έρευνα με ένα άρθρο που παραθέτει την εμπειρική γνώμη ενός ανθρώπου στο νόημα αλλά και στην πρακτική της αξία νομίζω δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε και πολύ. Είναι τελείως διαφορετικό να μιλάμε για μέσο όρο ερευνών και για μέσο όρο άρθρων. Μπορείς να παραθέσεις ότι απόδειξη θεωρείς πιο έγκυρη και πως στηρίζει το 3/γρ κιλό που ήταν το αρχικό σου ποστ.Το να βάζουμε στο ίδιο καζάνι έρευνες από κανονικούς αθλούμενους και από εμπειρικές απόψεις αθλητών που χρησιμοποιούν εργογόνα για να βγάλουμε μέσο όρο, εκτός του ότι δεν στέκει από στατιστικής πλευράς (βλέπε ομοιογένεια δείγματος) δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να μας βοηθήσει ή να μας μπερδέψει ακόμη περισσότερο.

Όσον αφορά το θέμα του θερμιδικού ισοζυγίου και της ποιότητας των θερμίδων, φυσικά και οι πηγές των θερμίδων παίζουν ρόλο , αλλά χωρίς αρνητικό ισοζυγίο θερμίδων απλά είναι ανέφικτη η απώλεια λίπους. Εκτός και αν κάποιος έχει αποδείξεις πως μπορούμε να χάσουμε λίπος με θετικό ισοζύγιο θερμίδων.Αυτό ισχύει και για τα πολυακόρεστα.

Τέλος όσον αφορά τους υδατάνθρακες είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποθηκευτούν σαν λίπος οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και να τους φάμε. Αυτό που κάνουν οι υδατάνθρακες είναι να αναστέλλουν την καύση των λιπαρών οξέων για καύσιμο, να προωθούν την αποθήκευση του λίπους από την διατροφή και να οξειδώνονται οι ίδιοι αντί για το λίπος.

Αυτά...Λοιπόν εύχομαι χρόνια πολλά ,υγεία, άλιπα κιλά, και καλά Χριστούγεννα σε εσένα και σε όλα τα μέλη, τους διαχειριστές και τους συντονιστές του forum.

Aυτό που λες για εργογόνα δεν το σχολιάζω...
Τώρα σχετικά με την καύση λίπους σε υπερθερμιδική διατροφή, προσωπικά πιστεύω ότι είναι εφικτή. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Έστω ότι κάποιος έχει θερμίδες συντήρησης 3.000. Κάνει κάθε πρωί αερόβια μετά το ξύπνημα για 1 ώρα και καίει από αυτή 500 θερμίδες(λογικότατο νούμερο) από τις οποίες ας πούμε ότι οι 180 προέρχονται από καύση λίπους,άρα 20 γρ λίπους. Αν πάρει συνολικά μέσα στη μέρα 3.590 θερμίδες,δηλαδή 90 παραπάνω από όσες καίει,θα μπορεί να αποθηκεύσει το πολύ μέχρι 10 γρ λίπους(θεωρόντας ότι δεν έχτισε μυικό ιστό). Έτσι δεν είναι εφικτό να χάνει λίπος σε υπερθερμιδική δίαιτα?
Επίσης, οι υδ/κες χαμηλού Γ.Δ. εμποδίζουν σε μικρότερο βαθμό την οξείδωση του λίπους. Δεν είναι όλοι ίδιοι...
Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με τα πολυακόρεστα που εκτός των άλλων βοηθούν στην έκκριση ορμονών που προωθούν την β-οξείδωση..


Επίσης είναι αδύνατον μία διατροφή (και ειδικά υπερθερμιδική) να στερείται λιπαρών αλλά και εκτός του ότι είναι αδύνατον είναι τελείως ανθυγιεινό να ακολουθεί κάποιος τέτοια διατροφή μακροχρόνια για διάφορους λόγους (αβιταμινώσεις, ορμονικές διαταραχές).

:thumbup::thumbup:
Χρόνια πολλά επίσης...:toast:

jimmy007
25-12-10, 22:18
ειναι ακριβο το λινελαιο?

Εγώ το βρίσκω 6 ευρώ τα 250 ml... Άρα 24 ευρώ το λίτρο, άρα ναι είναι αρκετά ακριβό..

homer simpson
25-12-10, 22:19
Οι σαρδελες εχουν Ω-3?

homer simpson
25-12-10, 22:20
Jimmy απο που το αγοραζεις?

thegravijia
25-12-10, 22:41
και το λινελαιο και το μουρουνελαιο ειναι 9 και κατι ευρα
οταν πας στο φαρμακειο και πεις θελω μουρουνελαιο
ο φαρμακοποιος θα σου προτεινει αρχικα μουρουνελαιο με γευση πορτοκαλι (μην το παρεις εχει ζαχαρες μεσα και κραταει 1 βδομαδα μονο )
μετα θα σε πει σε καψουλα - θα πεις οχι εν θελω
θελω το καθαρο το παλιο αυτο που βρωμαει να γουσταρω
(θα σου κρατησει πολυ περισσοτερο)

ο σωλομος σου πιανει τον κολο ειναι πανακριβος αστο καλυτερα

οκ boy?!

homer simpson
25-12-10, 22:47
thegravijia ok

Andrikos
25-12-10, 22:55
:thumbup::thumbup:



Aυτό που λες για εργογόνα δεν το σχολιάζω...
Τώρα σχετικά με την καύση λίπους σε υπερθερμιδική διατροφή, προσωπικά πιστεύω ότι είναι εφικτή. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Έστω ότι κάποιος έχει θερμίδες συντήρησης 3.000. Κάνει κάθε πρωί αερόβια μετά το ξύπνημα για 1 ώρα και καίει από αυτή 500 θερμίδες(λογικότατο νούμερο) από τις οποίες ας πούμε ότι οι 180 προέρχονται από καύση λίπους,άρα 20 γρ λίπους. Αν πάρει συνολικά μέσα στη μέρα 3.590 θερμίδες,δηλαδή 90 παραπάνω από όσες καίει,θα μπορεί να αποθηκεύσει το πολύ μέχρι 10 γρ λίπους(θεωρόντας ότι δεν έχτισε μυικό ιστό). Έτσι δεν είναι εφικτό να χάνει λίπος σε υπερθερμιδική δίαιτα?
Επίσης, οι υδ/κες χαμηλού Γ.Δ. εμποδίζουν σε μικρότερο βαθμό την οξείδωση του λίπους. Δεν είναι όλοι ίδιοι...
Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με τα πολυακόρεστα που εκτός των άλλων βοηθούν στην έκκριση ορμονών που προωθούν την β-οξείδωση..



Jimmy παίρνεις ένα χρονικό στιγμιότυπο στην αρχή , το πρωί, και μετά παίρνεις ένα 24 ωρο. Ναι στο χρονικό στιγμιότυπο θα χάσει 20 γρ λίπος. Αλλά όταν το ισοζύγιο είναι θετικό δεν βλέπω πως το ισοζύγιο του λίπους θα είναι αρνητικό.
Ναι ωραία τα πολυακόρεστα προωθούν την β-οξείδωση. Και οι κετογενικές διατροφές , π.χ προωθούν την κέτωση. Από την άλλη οι υδατάνθρακες ανεβάζουν την ινσουλίνη ,η οποία θεωρείται λιποαποθηκευτική, αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί αθλητές που τρώνε 500+ γραμμάρια υδατάνθρακα και είναι σε πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους. Τα βιοχημικά μονοπάτια δεν αναιρούν τους νόμους της θερμοδυναμικής.
Αν θες να στηρίξεις αυτό που λες περί των πολυακόρεστων πρέπει να παραθέσεις μία έρευνα όπου ενώ οι άνθρωποι ήταν σε υπερθερμιδική διατροφή πλούσια σε πολυακόρεστα λιπαρά οξέα δεν έβαλαν λίπος .

κουλης
28-12-10, 21:55
παιδια τι να κανω για να αυξησω την ορεξη μου? τα περισσοτερα γευματα μου τα τρωω χωριε να τα ευχαριστιεμαι και παρα πλ!.....σημερα να φανταστειτε απο εκει που ετρωγα 3 πιατα φασολακα με ενα και εσκασα!:shock: να αντικαταστησω τα προοιοντα ολικης με κανονικα? θα βοηθησει καθολου?

giannis64
28-12-10, 21:57
3 πιατα φασολακια??????:shock:

ε φυσικο ειναι ρε κουλη. ακου 3 πιατα...:turtle:

κουλης
28-12-10, 21:59
3 πιατα φασολακια??????:shock:

ε φυσικο ειναι ρε κουλη. ακου 3 πιατα...:turtle:

και αυριο εχω ρεβυθια μιαμ μιαμ!!! την προηγουμενη φορα ειχα φαει ολη την κατσαρολα! γιαυτο σημερα η μανα μου σημερα πηρε 2 πακετα!
(ασε και αυριο το πρωι παω για ζυγισμα μετα απο εναμιση μηνα!) για να δουμε πηραμε τπτ!

d3m
28-12-10, 23:03
Τρωω αρκετα αμυγδαλα το βραδυ και καρυδια κανω καλα να τα συνδιασω και σαν σνακ με αλλα γευματα την μερα?

κουλης
28-12-10, 23:05
Τρωω αρκετα αμυγδαλα το βραδυ και καρυδια κανω καλα να τα συνδιασω και σαν σνακ με αλλα γευματα την μερα?

γιαουρτακι,βρωμη.γαλα:thumbup:

d3m
28-12-10, 23:08
Για το βραδυ?Ενα σκουπ πρωτεινη στο γιαουρτακι αυτο κανω.

jimmy007
29-12-10, 02:10
Jimmy παίρνεις ένα χρονικό στιγμιότυπο στην αρχή , το πρωί, και μετά παίρνεις ένα 24 ωρο. Ναι στο χρονικό στιγμιότυπο θα χάσει 20 γρ λίπος. Αλλά όταν το ισοζύγιο είναι θετικό δεν βλέπω πως το ισοζύγιο του λίπους θα είναι αρνητικό.
Ναι ωραία τα πολυακόρεστα προωθούν την β-οξείδωση. Και οι κετογενικές διατροφές , π.χ προωθούν την κέτωση. Από την άλλη οι υδατάνθρακες ανεβάζουν την ινσουλίνη ,η οποία θεωρείται λιποαποθηκευτική, αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί αθλητές που τρώνε 500+ γραμμάρια υδατάνθρακα και είναι σε πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους. Τα βιοχημικά μονοπάτια δεν αναιρούν τους νόμους της θερμοδυναμικής.
Αν θες να στηρίξεις αυτό που λες περί των πολυακόρεστων πρέπει να παραθέσεις μία έρευνα όπου ενώ οι άνθρωποι ήταν σε υπερθερμιδική διατροφή πλούσια σε πολυακόρεστα λιπαρά οξέα δεν έβαλαν λίπος .

Αν γίνεται αυτό κάθε μέρα???


Χρειάζεται 3000 θερμίδες για να συντηρήσει χ κιλά, με 10 κιλά λίπους. Με την αερόβια, 3500.
Ό,τι και να χάσει στην αερόβια, από τη στιγμή που θα φάει 3500 θ., διατηρείται στα 10 κιλά λίπους!

Από την άλλη φαίνεται λογικό αυτό που λες. η απορία είναι: Γιατί αυτές οι έξτρα 90 να μην προκαλέσουν μυική ανάπτυξη αλλά αποθήκευση λιπους? σόρρυ αν ρωτώ κάτι αυτονόητο:green:

α btw κάτι που ήθελα να ρωτήσω τον τελευταίο καιρό...
Λέμε ότι οι έξτρα θερμίδες προκαλούν αύξηση λίπους, είτε προέρχονται από υδατάνθρακες είτε από λίπη και πρωτείνες.
Οι θερμοί υποστηρικτές των κετογονικών διατροφών θεωρούν ότι είναι καλύτερα να βάλουν λίπος από το έξτρα 1000θερμ. κρέας, παρά από έξτρα 1000θ. ψωμιού, καθώς τα κιλά στην πρώτη περίπτωση φεύγουν πιο εύκολα.

Εγώ το βλέπω εντελώς αντίθετα. Πχ
Έχουμε έναν άνθρωπο που τρώει 600γρ υδατάνθρακα καθημερινά, προπονείται, και έχει αρκετά αποθέματα γλυκαγόνου. (τρώει σε θερμίδες συντήρησης ασπουμε 3000)
Αν φάει 5000, ότι και να φάει, θα γίνει λίπος. Είναι περιττή ενέργεια, οι μυς του είναι πλήρεις σε αποθέματα.
Αν όμως ακολουθεί διατροφή lowcarb, και λόγω προπόνησης είναι άδειος από γλυκογόνο, όταν φάει 5000 θερμίδες καθαρά από υδατάνθρακες, αυτοί δεν θα γίνουν λίπος, αλλά ο οργανισμός πρώτα θα γεμίσει τις αποθήκες του (300 μέχρι και 1000γρ αποθηκεύουν κάποιοι ανθρωποι). 2000/4=500γρ υδατάνθρακα, ποιό το κακό όταν είσαι εντελώς 'άδειος'? δε μένει τίποτα λογικά για να γίνει λίπος,,

Παρανόηση? Σας ζάλισα:rolf:

Οι 3.000 που είπε είναι θερμίδες συντήρησης άρα περιλαμβάνουν και την κατανάλωση ενέργειας κατά την αερόβια.
Επίσης, η αναπλήρωση του γλυκογόνου είναι πολύ αργή διαδικασία.
Ακόμα, οι μυες όταν δέχονται κατάλληλο ερέθισμα (προπόνηση με βάρη) και τους τροφοδοτείς με τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά αναπτύσσονται και έτσι καταναλώνονται περισσότερες θερμίδες..... Απλά δεν είναι δυνατό να καταναλώνονται εξωφρενικοί αριθμοί παραπάνω θερμίδων και να μην αποθηκευτεί λίπος...

noz1989
29-12-10, 16:34
Χρειάζεται 3000 θερμίδες για να συντηρήσει χ κιλά, με 10 κιλά λίπους. Με την αερόβια, 3500.
Ό,τι και να χάσει στην αερόβια, από τη στιγμή που θα φάει 3500 θ., διατηρείται στα 10 κιλά λίπους!

Από την άλλη φαίνεται λογικό αυτό που λες. η απορία είναι: Γιατί αυτές οι έξτρα 90 να μην προκαλέσουν μυική ανάπτυξη αλλά αποθήκευση λιπους? σόρρυ αν ρωτώ κάτι αυτονόητο:green:

H περισσεια των θερμιδων δεν γινεται μονο λιπος. Γιαιτ αν ηταν ετσι δεν θα βαζαμε μυες! Οπως και στην υποθερμιδικη διαιτα, απο ενα σημειο και μετα δεν χανουμε μονο λιπος αλλα και μυες!

α btw κάτι που ήθελα να ρωτήσω τον τελευταίο καιρό...
Λέμε ότι οι έξτρα θερμίδες προκαλούν αύξηση λίπους, είτε προέρχονται από υδατάνθρακες είτε από λίπη και πρωτείνες.
Οι θερμοί υποστηρικτές των κετογονικών διατροφών θεωρούν ότι είναι καλύτερα να βάλουν λίπος από το έξτρα 1000θερμ. κρέας, παρά από έξτρα 1000θ. ψωμιού, καθώς τα κιλά στην πρώτη περίπτωση φεύγουν πιο εύκολα.

Αυτο γινεται γιατι στην ουσια στο κρεας οι θερμιδες δεν ειναι 1000 αλλα λιγοτερες, λογω του thermic effect των τροφων!

Εγώ το βλέπω εντελώς αντίθετα. Πχ
Έχουμε έναν άνθρωπο που τρώει 600γρ υδατάνθρακα καθημερινά, προπονείται, και έχει αρκετά αποθέματα γλυκαγόνου. (τρώει σε θερμίδες συντήρησης ασπουμε 3000)
Αν φάει 5000, ότι και να φάει, θα γίνει λίπος. Είναι περιττή ενέργεια, οι μυς του είναι πλήρεις σε αποθέματα.
Αν όμως ακολουθεί διατροφή lowcarb, και λόγω προπόνησης είναι άδειος από γλυκογόνο, όταν φάει 5000 θερμίδες καθαρά από υδατάνθρακες, αυτοί δεν θα γίνουν λίπος, αλλά ο οργανισμός πρώτα θα γεμίσει τις αποθήκες του (300 μέχρι και 1000γρ αποθηκεύουν κάποιοι ανθρωποι). 2000/4=500γρ υδατάνθρακα, ποιό το κακό όταν είσαι εντελώς 'άδειος'? δε μένει τίποτα λογικά για να γίνει λίπος,,

Οταν εισαι αδειος απο γλυκογονο, οντως ο οργανισμος θα κοιταξει πρωτα να γεμισει και μετα να αποθηκευσει λιπος! Αλλα αν στο τελος της ημερας εχεις πλεονασμα θερμιδων θα βαλεις λιπος!;)

Παρανόηση? Σας ζάλισα:rolf:
,

jimmy007
30-12-10, 05:36
Οταν εισαι αδειος απο γλυκογονο, οντως ο οργανισμος θα κοιταξει πρωτα να γεμισει και μετα να αποθηκευσει λιπος! Αλλα αν στο τελος της ημερας εχεις πλεονασμα θερμιδων θα βαλεις λιπος!

Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί πολύ απλά ο οργανισμός δεν ανοίγει πρωί και κλείνει βράδυ....

FoTiS3
30-12-10, 16:41
για τα κασιους τι γνωμη εχετε??σαν τα καρυδια και τα αμυγδαλα δεν ειναι??

noz1989
30-12-10, 16:59
Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί πολύ απλά ο οργανισμός δεν ανοίγει πρωί και κλείνει βράδυ....
ποτε κλεινει? εχει συγκεκριμενη μερα??

Andrikos
30-12-10, 17:46
Αν γίνεται αυτό κάθε μέρα???





Αν έχουμε ένα μικρό πλεόνασμα ενέργειας για ένα χρονικό διάστημα θα αποθηκεύσουμε μικρή ποσότητα λίπους ανάλογα το πόσο είναι το πλεόνασμα αυτό. Και αν μείνουμε σταθεροί στις θερμίδες που τρώγαμε για να πάρουμε αυτό το λίπος κάποια στιγμή θα χάσουμε κάποιο από αυτό το λίπος αφού το βάρος μας θα έχει αυξηθεί και σιγά σιγά θα έχει αυξηθεί και ο βασικός μεταβολισμός αλλά και το ενεργειακό κόστος καθημερινών δραστηριοτήτων όπως το περπάτημα. Επειδή οι μύες μας θα κουβαλούν και λίγο περισσότερο βάρος σε αυτές τις δραστηριότητες ίσως βάλουμε και λίγη μυική μάζα ,πιο έντονα αυτό φαίνεται στους αγύμναστους και αδύνατους ανθρώπους που όταν αρχίζουν να τρώνε περισσότερο αλλάζει αρκετά η διάπλαση τους.

thegravijia
31-12-10, 18:03
προτεινεται σε καποιον απο διατροφη ογκου να περασει αΠευθειας σε διατροφη γραμμωσης χωρις υδατανθρακες και με υψηλα λιπαρα

?

επισης σε τετοιες διαιτες (χωρις υδατανθρακες) κανουμε αεροβιο?

arisfwtis
31-12-10, 18:04
ε θα χασεις στην αρχη αλλα καποια στιγμη θα κολλησεις και δν θα ξερεις τι να κοψεις

Noobas
01-01-11, 13:40
καλημέρα καλή χρονιά έχω μια ερώτηση ελπίζω αν είμαι στο σωστό θέμα το ότι χάνω από την μέση και τα πόδια είναι φυσιολογικό ή να αρχίσω να αγχώνομαι? δεδομένου ότι εγώ εδώ και ενα-μισό μήνα θέλω να πάρω κιλά... επάνω δεν βλέπω να χάνω αλλά ούτε και να έχω πάρει κάτι το ιδιαίτερο.

giannis64
01-01-11, 13:45
το οτι χανεις απο την μεση ειναι θετικο. στα ποδια μηπως εχεις καιρο να τα γυμνασεις? γιατι αν ναι ειναι απο αυτο.
η ζυγαρια σου τι λεει?

Noobas
01-01-11, 13:46
η ζυγαριά μου λέει περίπου ένα κιλό μείον...

giannis64
01-01-11, 13:53
αρα δεν βαδιζεις σωστα. ανεβασε λιγο τις θερμιδες σου.

Noobas
01-01-11, 14:20
πως? γιατί έχω μπεί στην διαδικασία να σκέφτομαι σοβαρά τί τρώω μήπως τα πάρω σε λίπος και αυτό ίσως είναι που φταίει. τα συμπληρώματα θα βοηθήσουν?

giannis64
01-01-11, 14:35
οταν θελεις ν βαλεις κιλα, το λιπος ειναι αναποφευκτο.
απλα πρεπει να το εχεις υπο ελεγχο.
αν φοβασαι μην βαλεις λιπος τοτε ποτε δεν θα μπορεσεις να βαλεις κιλα.

τα συμπληρωματα ειναι αυτο που λενε. μπορουν να βοηθησουν μονο αν εισαι σεσωστο διατροφικο δρομο.

κουλης
01-01-11, 23:56
Ποσο καταστροφικο ειναι να βαζω 2 κουταλιες του γλυκου νεσκουικ σε σκονη στην βρωμη ωστε να κατεβαινει πιο ευχαριστα το πρωι?

sogoku
02-01-11, 00:23
Ποσο καταστροφικο ειναι να βαζω 2 κουταλιες του γλυκου νεσκουικ σε σκονη στην βρωμη ωστε να κατεβαινει πιο ευχαριστα το πρωι?

Μην το σκεφτεσαι ετσι ρε.Δεν εισαι αγωνηστικος που και να ησουν παλι σημασια μπορει να μην ειχε.Οι ημερησιες θερμιδες σου να ειναι οπως τις θες με τα μακροσυστατικα και μην αναλωνεσαι σε τετοιες λεπτομερειες μονο κακο σου κανει.

thegravijia
02-01-11, 01:06
προτεινεται σε καποιον απο διατροφη ογκου να περασει αΠευθειας σε διατροφη γραμμωσης χωρις υδατανθρακες και με υψηλα λιπαρα

?

επισης σε τετοιες διαιτες (χωρις υδατανθρακες) κανουμε αεροβιο?
?:unsure::unsure:

beefmeup
02-01-11, 01:20
?:unsure::unsure:

βιγια οταν λες χωρις υ/ες εννοεις φαση κετοσης,η απλα μειωμενοι υ/ες?

για το αλλο,δεν υπαρχει θεμα περνας κανονικα,απλα μειωνεις σταδιακα τις θερμιδες σου,κατα 200-250 κ καθε φορα που κολας μειωνεις λιγο ακομα..

thegravijia
02-01-11, 01:25
βιγια οταν λες χωρις υ/ες εννοεις φαση κετοσης,η απλα μειωμενοι υ/ες?

για το αλλο,δεν υπαρχει θεμα περνας κανονικα,απλα μειωνεις σταδιακα τις θερμιδες σου,κατα 200-250 κ καθε φορα που κολας μειωνεις λιγο ακομα..
βοηθησε με λιγο ρε beefmeup γιατι μεχρι τον ιουλιο λογικα που θα δωσω κατι εξετασεις για αθληματα κτλ μου παν πως το βαρος μου πρεπει να ναι ιδιο με το υψος μου και πρεπει να χασω ποσα κιλα τωρα...!

για κετο μιλαω..
1.στην κετο γινεται αεροβιο /?
2.στην κετο κανεις κανενα card up (για μια μερα μιλαω) η θελει συνεχεια zero carbs ??
3. στην κετο μετα την προπονηση στο ροφημα να βαζω απλους υδατανθρακες?

Mitsen
02-01-11, 01:31
?:unsure::unsure:

Θέλω και εγώ πολύ να ακούσω την σωστή απάντηση σε αυτό το σενάριο!:thumbup:

επίσης ήθελα να συμπληρώσω ότι..
δεν είναι επιθυμητή σε αυτή τη δίαιτα η ύπαρξη υδατανθράκων για την απορρόφηση της πρωτεΐνης?:unsure: και αν όχι για ποσο χρονικό διάστημα ενδεικνύετε να ακολουθείς το διατροφικό σενάριο που παράθεσε ο vijia?:unsure:

beefmeup
02-01-11, 01:36
μου παν πως το βαρος μου πρεπει να ναι ιδιο με το υψος μου και πρεπει να χασω ποσα κιλα τωρα...!

καλα αυτα σχετικα ειναι,αλλα δεν βλεπω τον λογο αν δεν εχεις κατι συγκεκριμενο κατα νου..τεσπα δικο σου θεμα αυτο.


για κετο μιλαω..
1.στην κετο γινεται αεροβιο /?
2.στην κετο κανεις κανενα card up (για μια μερα μιλαω) η θελει συνεχεια zero carbs ??
3. στην κετο μετα την προπονηση στο ροφημα να βαζω απλους υδατανθρακες?

ριξε μια ματια εδω αρχικα,κ το βλεπουμε μετα.
ΚΕΤΟ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6811)

Stella
02-01-11, 01:40
βοηθησε με λιγο ρε beefmeup γιατι μεχρι τον ιουλιο λογικα που θα δωσω κατι εξετασεις για αθληματα κτλ μου παν πως το βαρος μου πρεπει να ναι ιδιο με το υψος μου και πρεπει να χασω ποσα κιλα τωρα...!

για κετο μιλαω..
1.στην κετο γινεται αεροβιο /?
2.στην κετο κανεις κανενα card up (για μια μερα μιλαω) η θελει συνεχεια zero carbs ??
3. στην κετο μετα την προπονηση στο ροφημα να βαζω απλους υδατανθρακες?

Για πιο λόγο θα δώσεις εξετάσεις και σου είπαν ότι το βάρος πρέπει να είναι όσο το ύψός; Είσαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό; Το διάβασες στην εγκύκλιο των εξετάσεων;

thegravijia
02-01-11, 01:47
καλα αυτα σχετικα ειναι,αλλα δεν βλεπω τον λογο αν δεν εχεις κατι συγκεκριμενο κατα νου..τεσπα δικο σου θεμα αυτο.



ριξε μια ματια εδω αρχικα,κ το βλεπουμε μετα.
ΚΕΤΟ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6811)
θα ξαναδωσω πανελληνιες και για κει που θελω πρεπει να δωσω αθληματα και μου παν οτι το βαρος πρεπει να ναι ιδιο με το υψος πανω κατω γιατι αλλιως σε κοβουν .

ευχαριστω για το λινκ
δεν ξεκαθαριζει ομως αν μπορουμε να βαλουμε σε κετο αεροβιο και στις card up days μεχρι ποσο θα με περνει το ξεφτιλιζω με το φαι :green:

thegravijia
02-01-11, 01:51
Για πιο λόγο θα δώσεις εξετάσεις και σου είπαν ότι το βάρος πρέπει να είναι όσο το ύψός; Είσαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό; Το διάβασες στην εγκύκλιο των εξετάσεων;
kardia mou οταν πας να δωσεις για αστυνομια απο οτι καταλαβα σε μετρανε εκεινη τι στιγμη βαρος -υψος - και αμα βγει παραπανω απο οσο πρεπει ο δεικτεις μαζας σωματος σε εκοψαν χωρις πολλα πολλα..
παντως για μενα ειναι δυσκολο να χασω τοσα κιλα :banghead:

και η αλλη βλακεια ειναι οτι πρεπει να αρχισω προπονησεις τρεξιμο για να μπορεσω να περασω απο τα αθληματα που θα μας βαλουν .100μ κτλ

δεν μς εβαζαν να κανουμε τιποτα squat να τους ετρωγα ολους:green:

jimmy007
02-01-11, 07:49
kardia mou οταν πας να δωσεις για αστυνομια απο οτι καταλαβα σε μετρανε εκεινη τι στιγμη βαρος -υψος - και αμα βγει παραπανω απο οσο πρεπει ο δεικτεις μαζας σωματος σε εκοψαν χωρις πολλα πολλα..
παντως για μενα ειναι δυσκολο να χασω τοσα κιλα :banghead:

και η αλλη βλακεια ειναι οτι πρεπει να αρχισω προπονησεις τρεξιμο για να μπορεσω να περασω απο τα αθληματα που θα μας βαλουν .100μ κτλ

δεν μς εβαζαν να κανουμε τιποτα squat να τους ετρωγα ολους:green:

Μπορείς να "παίξεις με τα υγρά" για να μειώσεις το βάρος σου. Βέβαια δεν ξέρω μετά αν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αθλήματα.. Πόσα κιλά πρέπει να χάσεις?

Stella
02-01-11, 11:57
kardia mou οταν πας να δωσεις για αστυνομια απο οτι καταλαβα σε μετρανε εκεινη τι στιγμη βαρος -υψος - και αμα βγει παραπανω απο οσο πρεπει ο δεικτεις μαζας σωματος σε εκοψαν χωρις πολλα πολλα..
παντως για μενα ειναι δυσκολο να χασω τοσα κιλα :banghead:

και η αλλη βλακεια ειναι οτι πρεπει να αρχισω προπονησεις τρεξιμο για να μπορεσω να περασω απο τα αθληματα που θα μας βαλουν .100μ κτλ

δεν μς εβαζαν να κανουμε τιποτα squat να τους ετρωγα ολους:green:

kardia mou πήγαινε σε ένα Αστυνομικό Τμήμα και ζήτα την εγκύκλιο των εξετάσεων. Εκεί γράφει αναλυτικά τα όρια και τις προυποθέσεις...και άσε τα "μου είπανε", τα "πανω κάτω" και τις υποθέσεις ....
Να πας και να είσαι σίγουρος ότι τα πιάνεις τα όρια!
Ναι όντως σε κόβουν "μαχαίρι" αλλά εσύ αν προετοιμαστεις δεν έχεις ανάγκη.
Μην ξεχνάς πάντως τα μαθήματα...εκεί είναι το "αγγούρι" γιατί τα μόρια έχουν πάει στον ουρανό!

Andrikos
02-01-11, 13:22
Μπορείς να "παίξεις με τα υγρά" για να μειώσεις το βάρος σου. Βέβαια δεν ξέρω μετά αν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αθλήματα.. Πόσα κιλά πρέπει να χάσεις?


Το έχεις κάνει αυτό Jimmy ή το διάβασες κάπου; Το "να παίξεις με τα υγρά" εγώ το λέω "αφυδάτωση" αλλά μπορεί να έχω μείνει πίσω σε κάποια θέματα.

thegravijia
02-01-11, 17:03
kardia mou πήγαινε σε ένα Αστυνομικό Τμήμα και ζήτα την εγκύκλιο των εξετάσεων. Εκεί γράφει αναλυτικά τα όρια και τις προυποθέσεις...και άσε τα "μου είπανε", τα "πανω κάτω" και τις υποθέσεις ....
Να πας και να είσαι σίγουρος ότι τα πιάνεις τα όρια!
Ναι όντως σε κόβουν "μαχαίρι" αλλά εσύ αν προετοιμαστεις δεν έχεις ανάγκη.
Μην ξεχνάς πάντως τα μαθήματα...εκεί είναι το "αγγούρι" γιατί τα μόρια έχουν πάει στον ουρανό!
καλα ναι προυποθεση ολων ειναι να πιασω τα μορια.
εγω θα την κανω την προσπαθεια και βλεπουμε.



Μπορείς να "παίξεις με τα υγρά" για να μειώσεις το βάρος σου. Βέβαια δεν ξέρω μετά αν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αθλήματα.. Πόσα κιλά πρέπει να χάσεις?
δεν γνωριζω πως μπορει να γινει αυτο.


jimmy ειμαι 91+ και το υψος μου ειναι 1.78

beefmeup
02-01-11, 17:58
βιγια,δεν τα κοιταει κανεις αυτα με τον τροπο που λες..
μονο αν εισαι υπερβαρος θα χεις θεμα..στανταρ αυτο που σου λεω,γιατι το ξερω για τετοιες περιπτωσεις.
τωρα,μπορεις να χασεις 4-5 κιλα για να εισαι σιγουρος,αλλα αν κοψεις λιγο υ/ες κ ξεκινησεις αεροβια,αυτο θα γινει σε κανα μηνα-εναμιση,λογικα..
δεν βλεπω τον λογο να μπλεξεις με κετωσεις κλπ..

απτην αλλη αν μπλεξεις,θα δεις πως θα αντιδρα το σωμα σου..το να σου πει καποιος να κανεις αεροβια η οχι,ειναι πολυ σχετικο κ διχως νοημα για εκεινη την φαση.
αν δλδ ξεκινησεις κ δεις οτι χανεις,2 κιλα ανα βδομαδα ποιος ο λογος για αεροβια?
ασε που πρεπει να δεις τι ειδους διατροφη για κετωση θα κανεις..
αν θα ειναι με μια μερα ανα βδομαδα με καρμπ απ,η αν θα κανεις κυκλο ανα καποιες μερες πιο συχνα..

τεσπα,η γνωμη μου ειναι οτι δεν σου χρειαζεται απαραιτητα για αυτο που θες..
κατι τυπους που ειναι 1,70 κ ειναι στην αστυνομια τους εχεις δει??κ κατι κοπελιτσες 1,60??για να μην αναφερω τα κιλα τους..
ολοι αυτοι θα ειχαν κοπει,αλλα περασαν..

thegravijia
02-01-11, 18:27
βιγια,δεν τα κοιταει κανεις αυτα με τον τροπο που λες..
μονο αν εισαι υπερβαρος θα χεις θεμα..στανταρ αυτο που σου λεω,γιατι το ξερω για τετοιες περιπτωσεις.
τωρα,μπορεις να χασεις 4-5 κιλα για να εισαι σιγουρος,αλλα αν κοψεις λιγο υ/ες κ ξεκινησεις αεροβια,αυτο θα γινει σε κανα μηνα-εναμιση,λογικα..
δεν βλεπω τον λογο να μπλεξεις με κετωσεις κλπ..

απτην αλλη αν μπλεξεις,θα δεις πως θα αντιδρα το σωμα σου..το να σου πει καποιος να κανεις αεροβια η οχι,ειναι πολυ σχετικο κ διχως νοημα για εκεινη την φαση.
αν δλδ ξεκινησεις κ δεις οτι χανεις,2 κιλα ανα βδομαδα ποιος ο λογος για αεροβια?
ασε που πρεπει να δεις τι ειδους διατροφη για κετωση θα κανεις..
αν θα ειναι με μια μερα ανα βδομαδα με καρμπ απ,η αν θα κανεις κυκλο ανα καποιες μερες πιο συχνα..

τεσπα,η γνωμη μου ειναι οτι δεν σου χρειαζεται απαραιτητα για αυτο που θες..
κατι τυπους που ειναι 1,70 κ ειναι στην αστυνομια τους εχεις δει??κ κατι κοπελιτσες 1,60??για να μην αναφερω τα κιλα τους..
ολοι αυτοι θα ειχαν κοπει,αλλα περασαν..
εγινε thanks
παντως ειναι ευκαιρια τωρα να δοκιμασω κετο μιας και δεν το εχω ξανακανει .:weights:

κουλης
02-01-11, 18:33
υπαρχει στο forum Καμια διατροφη με ανεβασμενα carbs και μειωμενα λιπαρα? μονο κετο διατροφες εχω βρει.....:/

thegravijia
02-01-11, 18:47
υπαρχει στο forum Καμια διατροφη με ανεβασμενα carbs και μειωμενα λιπαρα? μονο κετο διατροφες εχω βρει.....:/
ολες οι διατροφες ογκου

thegravijia
02-01-11, 18:48
βιγια,δεν τα κοιταει κανεις αυτα με τον τροπο που λες..
μονο αν εισαι υπερβαρος θα χεις θεμα..στανταρ αυτο που σου λεω,γιατι το ξερω για τετοιες περιπτωσεις.
τωρα,μπορεις να χασεις 4-5 κιλα για να εισαι σιγουρος,αλλα αν κοψεις λιγο υ/ες κ ξεκινησεις αεροβια,αυτο θα γινει σε κανα μηνα-εναμιση,λογικα..
δεν βλεπω τον λογο να μπλεξεις με κετωσεις κλπ..

απτην αλλη αν μπλεξεις,θα δεις πως θα αντιδρα το σωμα σου..το να σου πει καποιος να κανεις αεροβια η οχι,ειναι πολυ σχετικο κ διχως νοημα για εκεινη την φαση.
αν δλδ ξεκινησεις κ δεις οτι χανεις,2 κιλα ανα βδομαδα ποιος ο λογος για αεροβια?
ασε που πρεπει να δεις τι ειδους διατροφη για κετωση θα κανεις..
αν θα ειναι με μια μερα ανα βδομαδα με καρμπ απ,η αν θα κανεις κυκλο ανα καποιες μερες πιο συχνα..

τεσπα,η γνωμη μου ειναι οτι δεν σου χρειαζεται απαραιτητα για αυτο που θες..
κατι τυπους που ειναι 1,70 κ ειναι στην αστυνομια τους εχεις δει??κ κατι κοπελιτσες 1,60??για να μην αναφερω τα κιλα τους..
ολοι αυτοι θα ειχαν κοπει,αλλα περασαν..
αυτο εδω κοιτανε
http://www.iatronet.gr/members/bmi/results.asp

λογικα αμα εισαι πανω απο το οριο μπουλο

Mitsen
02-01-11, 18:57
Ίσως να το είχα ρωτήσει και ποιο παλιά... δεν θυμάμαι...

Μπορούμε να αντικαταστήσουμε τις συνθετες μορφές υδατάνθρακα πατάτες, ρύζι με βρώμη?:unsure:

Υπάρχει κάτι το αρνητικό σε μια διατροφή (ανεξαρτητου στόχου) σε κάθε γεύμα η είπραξη βρώμης?:unsure:

κουλης
02-01-11, 19:08
Ίσως να το είχα ρωτήσει και ποιο παλιά... δεν θυμάμαι...

Μπορούμε να αντικαταστήσουμε τις συνθετες μορφές υδατάνθρακα πατάτες, ρύζι με βρώμη?:unsure:

Υπάρχει κάτι το αρνητικό σε μια διατροφή (ανεξαρτητου στόχου) σε κάθε γεύμα η είπραξη βρώμης?:unsure:

το τελευταιο καιρο εχω αντικαταστησει ολους τους υδαταρθρακες(πατατα ρυζι μακαρονι) με βρωμη ετσι για αλλαγη και ηθελα να ρωτησω και εγω αν πειραζει κατι τετοιο....

procop
02-01-11, 19:28
σε περιπτωση που καποιος τελειωνει την προπο κατα τις 11 και πινει πρωτεινη whey,και μετα κοιμαται 01,30 τι μπορει να φαει ωστε να μην βαλει λιπος και ειναι σε περιοδο ογκου??
εγω παιρνω μια whey και μια μπανανα αμεσως μετα προπο και στις 12 τρωω 150 γρ κρεας με 50 περιπου ρυζι ειναι καλυτερο να βγαλω το ρυζι και να βαλω μονο σαλατα και να παρω υδατανθρακα σε σκονη για μετα την προπο??
και πριν τον υπνο ενα cottage

Mitsen
02-01-11, 19:55
σε περιπτωση που καποιος τελειωνει την προπο κατα τις 11 και πινει πρωτεινη whey,και μετα κοιμαται 01,30 τι μπορει να φαει ωστε να μην βαλει λιπος και ειναι σε περιοδο ογκου??
εγω παιρνω μια whey και μια μπανανα αμεσως μετα προπο και στις 12 τρωω 150 γρ κρεας με 50 περιπου ρυζι ειναι καλυτερο να βγαλω το ρυζι και να βαλω μονο σαλατα και να παρω υδατανθρακα σε σκονη για μετα την προπο??
και πριν τον υπνο ενα cottage

Μπερδεύτηκα διαβάζοντας το post σου γιατί έχεις πολλές ερωτήσεις συνχονεμενες.

Όταν λες τελειώνεις στις 11 και κοιμάσαι στις 1:30 εννοείς το πρωί η το ξημέρωμα?:unsure:
Αν ισχύει το δεύτερο, δεν μπορείς να πηγαίνεις ποιο νωρίς στο gym?

giannis64
02-01-11, 21:31
kardia mou οταν πας να δωσεις για αστυνομια απο οτι καταλαβα σε μετρανε εκεινη τι στιγμη βαρος -υψος - και αμα βγει παραπανω απο οσο πρεπει ο δεικτεις μαζας σωματος σε εκοψαν χωρις πολλα πολλα..
παντως για μενα ειναι δυσκολο να χασω τοσα κιλα :banghead:

και η αλλη βλακεια ειναι οτι πρεπει να αρχισω προπονησεις τρεξιμο για να μπορεσω να περασω απο τα αθληματα που θα μας βαλουν .100μ κτλ

δεν μς εβαζαν να κανουμε τιποτα squat να τους ετρωγα ολους:green:

σε καποιο θεμα η μαρια ειχε ποσταρει προπονησεις για να μπορεις να βγαζεις αυτα τα τεστ των εξετασεων. δες αν θες να τα βρεις, και αν δεν μπορεσεις πες μηπως και μπορεσω να τα βρω εγω.

σε ποσο καιρο πρπει να τα χασεις τα κιλα? και ποσα?

jimmy007
02-01-11, 21:53
Το έχεις κάνει αυτό Jimmy ή το διάβασες κάπου; Το "να παίξεις με τα υγρά" εγώ το λέω "αφυδάτωση" αλλά μπορεί να έχω μείνει πίσω σε κάποια θέματα.

Nαι για αφυδάτωση περίπου μιλάω και εγώ. Για την ακρίβεια, εννοώ μείωση υδ/κων, μηδενισμός λακτόζης,αλατιού,χρήση διουρητικών(σε επίπεδο καφείνης πάντα) και λίγο νερό τις τελευταίες μέρες.
Ναι το έχω δοκιμάσει για μία εβδομάδα περίπου.
Αυτό το κάνουν οι παλαιστές συνήθως...

Andrikos
02-01-11, 22:51
Nαι για αφυδάτωση περίπου μιλάω και εγώ. Για την ακρίβεια, εννοώ μείωση υδ/κων, μηδενισμός λακτόζης,αλατιού,χρήση διουρητικών(σε επίπεδο καφείνης πάντα) και λίγο νερό τις τελευταίες μέρες.
Ναι το έχω δοκιμάσει για μία εβδομάδα περίπου.
Αυτό το κάνουν οι παλαιστές συνήθως...

Ναι, και καμιά φορά γίνεται και χρήση καθαρτικών αφού το έντερο έχει περί τα 1-2 κιλά μικροοργανισμών. Μπορεί να γίνουν και άλλα κόλπα αλλά όλα αυτά έχουν αρκετό ρίσκο.

Δεν το κάνουν όλοι οι παλαιστές, το κάνουν όσοι έχουν κουτούς προπονητές που δεν προσέχουν τον αθλητή σε τι κατηγορία θα πάει και πάνε τελευταία στιγμή να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα.
Όπως και να έχει, πιστεύεις ότι είναι ασφαλές/συνετό να προτείνεις κάτι τέτοιο σε κάποιον ;

jimmy007
03-01-11, 05:06
Ναι, και καμιά φορά γίνεται και χρήση καθαρτικών αφού το έντερο έχει περί τα 1-2 κιλά μικροοργανισμών. Μπορεί να γίνουν και άλλα κόλπα αλλά όλα αυτά έχουν αρκετό ρίσκο.

Δεν το κάνουν όλοι οι παλαιστές, το κάνουν όσοι έχουν κουτούς προπονητές που δεν προσέχουν τον αθλητή σε τι κατηγορία θα πάει και πάνε τελευταία στιγμή να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα.
Όπως και να έχει, πιστεύεις ότι είναι ασφαλές/συνετό να προτείνεις κάτι τέτοιο σε κάποιον ;

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες..
Για τους υδ/κες,λακτόζη,αλάτι το θεωρώ συνετό. Για τα υπόλοιπα όχι. Αν και με αυτά τα 3 δεν πρόκειται να δεις τεράστια διαφορά..

procop
03-01-11, 12:23
Μπερδεύτηκα διαβάζοντας το post σου γιατί έχεις πολλές ερωτήσεις συνχονεμενες.

Όταν λες τελειώνεις στις 11 και κοιμάσαι στις 1:30 εννοείς το πρωί η το ξημέρωμα?:unsure:
Αν ισχύει το δεύτερο, δεν μπορείς να πηγαίνεις ποιο νωρίς στο gym?

παω κατα τις 21,30 οταν εχω μαθημα το απογευμα ,τελειωνω κατα τις 22,30 με 22,45 και παω σπιτι τρωω κατα τις 23,15 και κοιμαμαι 01,00-01,30 το βραδυ
βασικα δεν μπορω λογω σχολης-δουλειας
και το προβλημα ειναι οτι ακολουθω υπερθερμιδικη αλλα αρχισα να βαζω νερα στην κοιλια,ακομη και τωρα π δεν παιρνω κρεατινη και πιστευω τα αυξημενα carbs προ υπνου με χαλανε
οι ωρες οαιζουν μιση ωρα πανω κατω δηλαδη μπορει να τελειωσω λιγο πιο αργα και να φαω στις 00,00 παρα.

κουλης
03-01-11, 17:26
κανει να συμπεριλαμβανουμε στην ημερησια ποσοτητα πρωτεινων,τις πρωτεινες που προερχονται απο φυτικες τροφες (πχ βρωμη) η ειναι προερετικες? δλδ να συμπληρωνουμε 2γρ ανα κιλο απο ζωικες και οτι προκυψει απο φυτικες?

thegravijia
03-01-11, 17:39
σε καποιο θεμα η μαρια ειχε ποσταρει προπονησεις για να μπορεις να βγαζεις αυτα τα τεστ των εξετασεων. δες αν θες να τα βρεις, και αν δεν μπορεσεις πες μηπως και μπορεσω να τα βρω εγω.

σε ποσο καιρο πρπει να τα χασεις τα κιλα? και ποσα?
thanks!
μεχρι τον ιουλιο πρεπει να τα χασω.
κοντα 12κιλα περιπου.
θα το παλεψουμε..!:green:

giannis64
03-01-11, 17:52
εφυκτο ειναι βασιλη..
ελπιζω να αρχησες απο τωρα την πρωινη και την απογευματινη αεροβια, και να καθαρισες την διατροφη σου..

οσο για τα τεστ, δεν νομιζω να σου φτανει μονο η αεροβια. θα πρεπει να δουλεψεις και σε χιτ καταστασεις αν θες να τα βγαλεις οπως και ταχυτητες.

Triumph
03-01-11, 18:09
διαβασα οτι το ρυζι και της πατατες τις ζυγιζουμαι αβραστες,οσον αφορα το κοτοπουλο,το ψαρι,το μοσχαρι κτλπ τα ζυγισουμαι μετα το βρασιμο ετσι?

Devil
03-01-11, 18:45
ναι...

αν και εγω ολα αβραστα/αψητα τα ζυγιζω...

beefmeup
05-01-11, 16:41
ναι...

αν και εγω ολα αβραστα/αψητα τα ζυγιζω...

εισαι χαρντκορ λεμε.

Devil
05-01-11, 16:54
εισαι χαρντκορ λεμε.

και δε συμμαζευεται..... να ουμ:green:

Triumph
05-01-11, 17:05
αν δν παιρνω προτεινη,πριν και μετα την προπονηση τι μπορω να τρωω? σε περιοδο γραμμωσης..

ευχαριστω.

Devil
05-01-11, 17:08
αν δν παιρνω προτεινη,πριν και μετα την προπονηση τι μπορω να τρωω? σε περιοδο γραμμωσης..

ευχαριστω.

κανονικο φαι.... ;):green:

Triumph
05-01-11, 17:11
κανονικο φαι.... ;):green:

γινε πιο συγκεκριμενος φιλε μου,με τι ακριβως μπορο να αντικαταστισω την πρωτεινι πριν κ μετα τιν προπονηση ?

Devil
05-01-11, 17:15
γινε πιο συγκεκριμενος φιλε μου,με τι ακριβως μπορο να αντικαταστισω την πρωτεινι πριν κ μετα τιν προπονηση ?

κοτοπουλο + ρυζι....

Creative
06-01-11, 00:53
Παιδιά πια η γνώμη σας για το γιαούρτι με σταφίδες πριν τον ύπνο;
Ανεβάζουν τον Γ.Δ. οι σταφίδες; :unsure:

Eddie
06-01-11, 01:01
Παιδιά πια η γνώμη σας για το γιαούρτι με σταφίδες πριν τον ύπνο;
Ανεβάζουν τον Γ.Δ. οι σταφίδες; :unsure:

Mπορει να ειναι υγιεινες,να εχουν ινες κλπ αλλα απ οσο ξερω εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη αρα καλυτερα να τις αποφευγεις πριν τον υπνο.Απ οσο ξερω,μπορει να κανω και λαθος.Ψαξε να βρεις τι γλ. δεικτη εχουν.

Wolve
06-01-11, 01:42
Mπορει να ειναι υγιεινες,να εχουν ινες κλπ αλλα απ οσο ξερω εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη αρα καλυτερα να τις αποφευγεις πριν τον υπνο.Απ οσο ξερω,μπορει να κανω και λαθος.Ψαξε να βρεις τι γλ. δεικτη εχουν.

Eddie :thumbup:

Ο γλυκαιμικος της σταφιδας ειναι 64.

Ειναι οντως υψηλος για βραδυ.

Eddie
06-01-11, 01:51
Eddie :thumbup:

Ο γλυκαιμικος της σταφιδας ειναι 64.

Ειναι οντως υψηλος για βραδυ.

Ισως ειναι λιγο υψηλος για βραδυ,αλλα σε γενικες γραμμες ειναι ενταξει.Εγω νομιζα θα εχει πανω απο 80.

Τοσοι ξηροι καρποι υπαρχουν,σταφιδα διαλεξες??:P:P

Εμενα μου αρεσουν τα φουντουκια παρα πολυ και τα κασιους,γιατι μυγδαλα-καρυδια λιγο τα εχω βαρεθει.

exkaliber
06-01-11, 02:20
σταφιδες εγω βαζω στο πρωινο με την βρωμη καιο τα κορν φλεικς

thegravijia
06-01-11, 04:25
σε κετο διαιτα το ταχινι ταιριαζει?

Wolve
06-01-11, 05:02
σε κετο διαιτα το ταχινι ταιριαζει?

οχι ιδιαιτερα διοτι στα 100γρ εχει 18γρ υδατανθρακα, σε κετο διαιτα ειναι συγκεκριμενος ο υδατανθρακας που πρεπει να υπαρχει, και αυτο κυριως απο πρασιναδια ;)

Ramrod
06-01-11, 05:06
σε κετο διαιτα το ταχινι ταιριαζει?

Εγώ λέω ναι...

Αποψή μου είναι πως δεν είναι καθαρή πηγή υδατάνθρακα. Εξάλλου πόσο ταχίνι θα φας? Να υποθέσω στο πρωινό κιόλας...

Απο τη στιγμή που δεν έχεις καμία καθαρή πηγή υδατάνθρακα (αμυλο) τότε δεν νομίζω να χαλάσει τη διαίτα. Ισα ίσα μπορεί να βάζει μπροστά το μεταβολισμό σου αν το τρως το πρωϊ.

Wolve
06-01-11, 05:23
Εγώ λέω ναι...

Αποψή μου είναι πως δεν είναι καθαρή πηγή υδατάνθρακα. Εξάλλου πόσο ταχίνι θα φας? Να υποθέσω στο πρωινό κιόλας...

Απο τη στιγμή που δεν έχεις καμία καθαρή πηγή υδατάνθρακα (αμυλο) τότε δεν νομίζω να χαλάσει τη διαίτα. Ισα ίσα μπορεί να βάζει μπροστά το μεταβολισμό σου αν το τρως το πρωϊ.

Μ'αρεσει αυτο που λες σαν ιδεα αλλα οταν παιζεις με 20 υδατανθρακα την μερα δεν μπορεις να παρεις τα 10 απο το ταχινι. Η αναλογια ειναι 60-40 (λαχανικα-αλλες πηγες υδατανθρακων). Οταν πας σε 30γρ τοτε μπορεις να βαλεις λιγο ( π.χ διαιτα ατκινς ).

Ramrod
06-01-11, 05:35
Μ'αρεσει αυτο που λες σαν ιδεα αλλα οταν παιζεις με 20 υδατανθρακα την μερα δεν μπορεις να παρεις τα 10 απο το ταχινι. Η αναλογια ειναι 60-40 (λαχανικα-αλλες πηγες υδατανθρακων). Οταν πας σε 30γρ τοτε μπορεις να βαλεις λιγο ( π.χ διαιτα ατκινς ).

σίγουρα παίζει αυτό που λες αλλά εξαρτάται απο το σωματικό βάρος και το είδος της προπόνησης. Ένα άτομο 100 κιλών πχ αποκλείεται να επηρεαστεί απο 10 γρ υδατάνθρακα παραπάνω, ειδικά αν συνδυάζει με αεροβική προπόνηση.

Δεν είμαι απόλυτος ποτέ. Σε κάθε σώμα δουλευει διαφορετικά. Το 60-40 είναι γενικός κανόνας αλλά εκτός αυτού η ποσότητα υδατάνθρακα μεταβάλλεται ανάλογα με τις ανάγκες...

Προσωπικά είτε 20γρ φας ειτε 30 πάλι κέτωση το θεωρώ εγώ. Άσε που θεωρώ μετρήσιμο τον αμυλώδη υδατάνθρακα. Οι φυτικές ίνες συνήθως έχουν αρνητική θερμιδική λήψη, αν τις τρως σκέτες. Και ναι μπορεί να βάζει ελαιόλαδο στο μαρούλι, αλλά τα λιπαρά αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα της κέτωσης...
Ανάλόγως με το πλάνο και το πως υπολογίζει τους αριθμούς του ο καθένας.

Καθένας δοκιμάζει και βλέπει τι δουεύει επάνω του. :thumbup:

Montews
06-01-11, 07:40
Καλησπερα παιδια μια ερωτηση θα ηθελα να κανω,σε περιπτωση υψηλου αιματοκριτη μπορουμε να τρωμε 3γρ. πρωτεινης ανα κιλο καθε μερα?

beefmeup
06-01-11, 15:35
Καλησπερα παιδια μια ερωτηση θα ηθελα να κανω,σε περιπτωση υψηλου αιματοκριτη μπορουμε να τρωμε 3γρ. πρωτεινης ανα κιλο καθε μερα?

δεν εχει να κανει.
εγω εχω παντα 50-51.5 κ εχω παρει κ τοσο που λες για μεγαλα χρονικα διαστηματα.

Creative
06-01-11, 22:00
Μπορούμε να τρώμε 1 (κουτ. γλ.) μέλι ή σταφίδες κατά τη διάρκεια της προπόνησης;

Το ρωτάω γιατί το μέλι όπως και οι σταφίδες ανεβάζουν την ινσουλίνη και έτσι μειώνουμε την κορτιζόλη, την οποία την θέλουμε σε χαμηλά επίπεδα.

Βέβαια αυτό μπορεί να γίνει αν η προπόνηση γίνετε στο σπίτι, γιατί το μέλι είναι λίγο δύσκολο να το πάρουμε στο γυμναστήριο. :P:turtle:

giannis64
06-01-11, 22:18
οχι μεσα στην προπονηση.

Montews
07-01-11, 14:59
δεν εχει να κανει.
εγω εχω παντα 50-51.5 κ εχω παρει κ τοσο που λες για μεγαλα χρονικα διαστηματα.

Oκ απλα επειδη νομιζω οτι αν εχεις αιματοκριτη πανω απ το οριο οφειλεται στο οτι καταναλωνεις πολυ πρωτεινη,η' πολυ κρεας.Δεν ισχυει κατι τετοιο?

beefmeup
07-01-11, 15:02
Oκ απλα επειδη νομιζω οτι αν εχεις αιματοκριτη πανω απ το οριο οφειλεται στο οτι καταναλωνεις πολυ πρωτεινη,η' πολυ κρεας.Δεν ισχυει κατι τετοιο?

οχι..εγω ειχα τοσο ψηλο απο μικρο παιδι,που δεν γυμναζομουν ουτε επερνα συμπληρωματα.
εχει κ ο πατερας μου κ ειναι αιμοδοτης.
καποια πραγματα ειναι θεμα σωματικης προδιαθεσης κ κληρονομικοτητας.

Montews
07-01-11, 15:04
Οκ ευχαριστω

Creative
07-01-11, 21:25
Τοσοι ξηροι καρποι υπαρχουν,σταφιδα διαλεξες??:P:P



Διάλεξα σταφίδες για να πηγαίνει πιο εύκολα κάτω το γιαούρτι, αλλά αφού έχουν υψηλό Γ.Δ. δεν είναι για βράδυ.

Ξηρούς καρπούς εννοείται πως τους είχα βράδυ, αλλά είπα να βάλω και σταφίδες.:toast:

beefmeup
07-01-11, 21:26
με λιγες σταφιδες φιλε,δεν θα εχεις προβλημα,σιγα..:thumbup:

Triumph
08-01-11, 08:18
πως μπορω να υπολογισω ακριβως πρωτεινες/υδατανθρακες κτλπ? βλεπω πολλους
να το κανουν στο φορυμ και ειπα να ρωτησω.

f-panos
08-01-11, 09:37
Τι ακριβως εννοεις;

α. Αν εννοεις τα συστατικα των τροφων που καταναλωνεις, θα σου ειναι χρησιμη μια ζυγαρια κουζινας καθως κ ενας πινακας τροφιμων με τα θρεπτικα συστατικα (πρωτεινες, υδατανθρακες, λιπη) που μπορεις να βρεις στο δικτυο.

β. Αν εννοεις ποσα γρ πρωτεινων, υδατανθρακων, λιπαρων κ θερμιδων πρεπει να καταναλωνεις υπαρχουν σχετικα θεματα στο φορουμ που θα σε βοηθησουν αναλογα με το τι ζητας (ογκο-διατηρηρση-γραμμωση)

Triumph
08-01-11, 10:18
Τι ακριβως εννοεις;

α. Αν εννοεις τα συστατικα των τροφων που καταναλωνεις, θα σου ειναι χρησιμη μια ζυγαρια κουζινας καθως κ ενας πινακας τροφιμων με τα θρεπτικα συστατικα (πρωτεινες, υδατανθρακες, λιπη) που μπορεις να βρεις στο δικτυο.

β. Αν εννοεις ποσα γρ πρωτεινων, υδατανθρακων, λιπαρων κ θερμιδων πρεπει να καταναλωνεις υπαρχουν σχετικα θεματα στο φορουμ που θα σε βοηθησουν αναλογα με το τι ζητας (ογκο-διατηρηρση-γραμμωση)

ενοω οτι αν εχουμε 150 γρ κοτοπουλο πχ,ποση πρωτεινη περνουμε απο αυτο
ποσα λυπαρα κτλπ.προσπαθισα να τα υπολογισω αλλα ολα στο περιπου βγαινουναι.
αναφερομαι στα γρ πρωτεινων/υδατ/λυπους κτλπ,θα ψαξω καλυτερα το φορυμ μπας κ βγαλω ακρη.thanks

f-panos
08-01-11, 10:46
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1240

εδω υπαρχουν καποιες σελιδες που μπορει να σε βοηθησουν.

παντως να προσεχεις κ τα θρεπτικα συστατικα αναλογα με το πως ειναι ζυγισμενο το φαγητο.

π.χ. 100 γρ ωμο στηθος κοτας 20 γρ πρωτεινης
100 γρ βραστο στηθος κοτας 25 γρ πρωτεινης
100 γρ ψητο στηθος κοτας 30 γρ πρωτεινης

αυτο συμβαινει εξαιτιας της απωλειας των νερω που εχει το ωμο κρεας σε καθε ειδος μαγειρεματος.

Triumph
08-01-11, 11:56
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1240

εδω υπαρχουν καποιες σελιδες που μπορει να σε βοηθησουν.

παντως να προσεχεις κ τα θρεπτικα συστατικα αναλογα με το πως ειναι ζυγισμενο το φαγητο.

π.χ. 100 γρ ωμο στηθος κοτας 20 γρ πρωτεινης
100 γρ βραστο στηθος κοτας 25 γρ πρωτεινης
100 γρ ψητο στηθος κοτας 30 γρ πρωτεινης

αυτο συμβαινει εξαιτιας της απωλειας των νερω που εχει το ωμο κρεας σε καθε ειδος μαγειρεματος.

οκεy θα το τσεκαρω,ευχαριστω κ παλι :clap::clap:

balanar
08-01-11, 19:47
παιδια χαιρεται.
απορια
με τα οσπρια τι γινεται ?για να φυγει εκεινο το πεισματαρικο λιπος απο την κοιλια μπορω να τρωω και οσπρια η για βελτιστα αποτελεσματα να το αποφευγω οπως εχω αρχισει να μειωνω φρουτα και ζωικα λιπη

giannis64
08-01-11, 20:35
λιγα θεματα πιο κατω απο αυτο εχει θεμα ανοιχτο

Όσπρια; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8119)

balanar
08-01-11, 20:51
υπερκαλυφθηκα!
ευχαριστω
και για να μην θεωρηθει τρολιασμα,το μοναδικο πραγμα που μπορω να αναφερω με απολυτη σιγουρια ειναι πως για να νοστιμεψουν τα κρεατικα ,ειδικα το κοτοπουλο τα μαριναρουμε για 6-12 ωρες πιο πριν

homer simpson
08-01-11, 22:50
Πως χωριζουμε τις θερμιδες στα 6 γευματα που τρωμε?Δηλαδη αν καποιος τρωει 3000 θ. την ημερα με ratio 50-25-25 (50 υδατανθρακες) το ιδανικο θα ηταν να τρωει 6 γευματα των 500?

giannis64
08-01-11, 22:54
αυτο δεν γινετε. το πρωινο γευμα εχει τις περισοτερες φορες πολυ περισοτερες θερμιδες απο τα υπολοιπα. υπαρχει το μεταπροπονητικο ροφημα το οποιο εχει λιγες θερμιδες και το βραδινο το οποιο εχεις τις περισοτερες φορες τις λιγοτερες.

f-panos
08-01-11, 22:54
την πρωτεινη ναι την μοιραζεις σε ισοποσα γευματα, τον υδατανθρακα ομως οχι τα πιο πλουσια σε υδατανθρακα ειναι το πρωινο, το προ-προπονητικο κ μεταπροπονητικο ενω το τελευταιο σου ειναι το πιο φτωχο ως κ στερημενο απο υδατανθρακα

homer simpson
08-01-11, 23:05
Θα μπορουσατε να δωσετε ενα παραδειγμα για καποιον που τρωει 3000 θερμιδες εκ των οποιων 1500 ειναι υδατ. = 375 γραμ. , 750 πρωτεινη = 190 γρ και 750 λιπος = 85 λιπος?Ακομη δεν χρησιμοποιω συμπληρωματα οποτε τρωω κανονικα γευματα 2 ωρες πριν την προπονηση και αμεσως μετα (γυμναζομαι σπιτι).Δεν θελω παραδειγμα με φαγητο αλλα να ειναι ως εξης : π.χ. Πρωι τοσο πρωτεινη τοσο λιπος τοσο υδατ κτλ.

homer simpson
08-01-11, 23:07
Κατα προσεγγιση φυσικα δεν ζηταω τιποτα απολυτο...

Ramrod
08-01-11, 23:48
Θα μπορουσατε να δωσετε ενα παραδειγμα για καποιον που τρωει 3000 θερμιδες εκ των οποιων 1500 ειναι υδατ. = 375 γραμ. , 750 πρωτεινη = 190 γρ και 750 λιπος = 85 λιπος?Ακομη δεν χρησιμοποιω συμπληρωματα οποτε τρωω κανονικα γευματα 2 ωρες πριν την προπονηση και αμεσως μετα (γυμναζομαι σπιτι).Δεν θελω παραδειγμα με φαγητο αλλα να ειναι ως εξης : π.χ. Πρωι τοσο πρωτεινη τοσο λιπος τοσο υδατ κτλ.

6 γευματα
σε κάθε γευμα 62,5 γρ υδατάνθρακα, 32γρ πρωτεϊνη, 14γρ λίπος.

Γιατί μπερδευεσαι?

homer simpson
09-01-11, 00:12
Υδατανθρακα σε γευμα προ υπνου?

Mitsen
09-01-11, 01:01
Υδατανθρακα σε γευμα προ υπνου?

στο τελευταίο γεύμα δεν χρειάζεσαι υδατάνθρακα:unsure:

pankol
10-01-11, 19:49
χαιρεται παιδιά, να κάνω και γω μια ερώτηση...
αν σε ένα γεύμα μου δε φθάνει π.χ το κοτόπουλο για να συμπληρωθούν τα απαραίτητα γραμμάρια πρωτεΐνης πειράζει να συμπληρώνω με cottage cheese την υπόλοιπη ποσότητα;

beefmeup
10-01-11, 19:58
χαιρεται παιδιά, να κάνω και γω μια ερώτηση...
αν σε ένα γεύμα μου δε φθάνει π.χ το κοτόπουλο για να συμπληρωθούν τα απαραίτητα γραμμάρια πρωτεΐνης πειράζει να συμπληρώνω με cottage cheese την υπόλοιπη ποσότητα;

οχι δεν πειραζει,καλα ειναι.

Mitsen
10-01-11, 20:00
χαιρεται παιδιά, να κάνω και γω μια ερώτηση...
αν σε ένα γεύμα μου δε φθάνει π.χ το κοτόπουλο για να συμπληρωθούν τα απαραίτητα γραμμάρια πρωτεΐνης πειράζει να συμπληρώνω με cottage cheese την υπόλοιπη ποσότητα;
οχι δεν πειραζει.
αν είναι κάτι που πειράζει, είναι ότι υπάρχει αργής μορφής πρωτεΐνη στο cottaage και δεν το χρειάζεσαι σε εκείνη τη φάση της ημέρας.

Αν δεν σου βγαίνουν τα γραμμάρια πρωτεΐνης, χρησιμοποίσε κάποιο συμπλήρωμα πρωτεΐνης

haiko
11-01-11, 03:40
παιδες χριαζωμαι 2660 θ. σιντιρισης ημερησιος, αυτο το βρικα..δεν βρικα ομως ποσες προτεινες,υ/ς,λιποι χριαζωμαι σε αυτα τα 2660 για να φτιαξω το μενου μου.. πως θα το μαθω αυτο? ευχαριστω

Devil
11-01-11, 10:52
παιδες χριαζωμαι 2660 θ. σιντιρισης ημερησιος, αυτο το βρικα..δεν βρικα ομως ποσες προτεινες,υ/ς,λιποι χριαζωμαι σε αυτα τα 2660 για να φτιαξω το μενου μου.. πως θα το μαθω αυτο? ευχαριστω

2-2,5gr πρωτεινης ανα κιλο βαρους

0,9-1,3γρ λιπαρα ανα κιλο βαρους

οτι σου μενει απο υδατανθρακες...

haiko
11-01-11, 19:46
2-2,5gr πρωτεινης ανα κιλο βαρους

0,9-1,3γρ λιπαρα ανα κιλο βαρους

οτι σου μενει απο υδατανθρακες...

ok thanks

MichalisPorke
12-01-11, 23:45
Παιδια πολλες φορες εγω πριν να κοιμηθω δεν τρωω γιαουρτι λογο του οτι ξεχναω να αγορασω!!Αυτο παιζει πολυ ρολο και θα κανει διαφορα στο σωμα μου?

Zylo
12-01-11, 23:47
Παιδια πολλες φορες εγω πριν να κοιμηθω δεν τρωω γιαουρτι λογο του οτι ξεχναω να αγορασω!!Αυτο παιζει πολυ ρολο και θα κανει διαφορα στο σωμα μου?

ε δεν ειναι και οτι καλιτερο.....η καζεινη που εχει το γαλα θα σε κρατουσε για τ βραδυ απο θεμα πρωτεινης....παντως αμα τ ξεχνας μια φορα στο τοσο δε χαλασε και ο κοσμος!!

thegravijia
13-01-11, 04:31
Παιδια πολλες φορες εγω πριν να κοιμηθω δεν τρωω γιαουρτι λογο του οτι ξεχναω να αγορασω!!Αυτο παιζει πολυ ρολο και θα κανει διαφορα στο σωμα μου?
παρε καζεινη να την πινεις με γαλα

για μενα χανεις ενα απο τα κυρια γευματα

α και πριν τον υπνο τι να σου κανει μονο ενα γιαουρτι
θελεις καμια 30γρ πρωτεινης +καλα λιπαρα

Devil
13-01-11, 08:28
παρε καζεινη να την πινεις με γαλα

για μενα χανεις ενα απο τα κυρια γευματα

α και πριν τον υπνο τι να σου κανει μονο ενα γιαουρτι
θελεις καμια 30γρ πρωτεινης +καλα λιπαρα

μεινε σε υπερθερμιδικη ολη την υπολοιπη μερα και αμα καταβολισεις το βραδι φτυσε με....;):green:

Eddie
13-01-11, 13:06
Κατσε ρε μητσο,δλδ αν καποιος φαει στις 9-10 το τελευταιο γευμα,κοιμηθει στις 12-1 και ξυπνησει 8,μετα απο 10-11 ωρες δλδ απο το τελευταιο γευμα δε θα καταβολιστει??Η μαλλον αυτα ειναι ψιλα γραμματα,το θεμα ειναι θα υπαρξει αναβολισμος????

noz1989
13-01-11, 13:20
Κατσε ρε μητσο,δλδ αν καποιος φαει στις 9-10 το τελευταιο γευμα,κοιμηθει στις 12-1 και ξυπνησει 8,μετα απο 10-11 ωρες δλδ απο το τελευταιο γευμα δε θα καταβολιστει??Η μαλλον αυτα ειναι ψιλα γραμματα,το θεμα ειναι θα υπαρξει αναβολισμος????
Δεν καταβολιζομαστε ετσι απλα ρε συ...

Επιιστημονικα δεν ξερω πως αποδεικνυεται, αλλα εγω το εχω κανει πολλες φορες αυτο δηλ. το τελευταιο γευμα με το πρωινο να απεχουν απο 10 ωρες και πανω και ουτε μυες καταβολισα και ουτε η ανα πτυξη σταματησε! Ο τροπος με τον οποιο το συμπαιρανα ειναι η αποδοση στο gym και τα κιλα που επαιζα!

Eddie
13-01-11, 13:29
Δεν καταβολιζομαστε ετσι απλα ρε συ...

Επιιστημονικα δεν ξερω πως αποδεικνυεται, αλλα εγω το εχω κανει πολλες φορες αυτο δηλ. το τελευταιο γευμα με το πρωινο να απεχουν απο 10 ωρες και πανω και ουτε μυες καταβολισα και ουτε η ανα πτυξη σταματησε! Ο τροπος με τον οποιο το συμπαιρανα ειναι η αποδοση στο gym και τα κιλα που επαιζα!

Nαι ρε συ,γι αυτο ειπα οτι ειναι ψιλα γραμματα,ουτε γω το πολυπιστευω.

Η απορια μου ειναι η εξης,θα εχουμε τον ιδιο αναβολισμο αν πχ εγω φαω στις 9 μια μπριζολα η ψαρι και στις 1 την πεσω νηστικος απο το να ετρωγα την μπριζολα και στις δωδεκα 400 γρ γιαουρτι η 50γρ blend??Δε νομιζω,γιατι ο οργανισμος απο που θα αντλησει αμινο ολες αυτες τις ωρες,θα του φτασουν απο την μπριζολα??Δεδομενου οτι το δειπνο στις 9 ειναι το στερεο μεταπροπονητικο.

Εγω φιλε δε γνωριζω,υποθεσεις κανω,να το ξεκαθαρισουμε:green:


Επισης 10 ωρες δεν ειναι τιποτα,και γω κοιμαμαι καμια φορα 10ωρο αλλα μετα απο ενα καλο μπλεντ και οχι μετα απο κρεας-ψαρι!

noz1989
13-01-11, 13:37
Nαι ρε συ,γι αυτο ειπα οτι ειναι ψιλα γραμματα,ουτε γω το πολυπιστευω.

Η απορια μου ειναι η εξης,θα εχουμε τον ιδιο αναβολισμο αν πχ εγω φαω στις 9 μια μπριζολα η ψαρι και στις 1 την πεσω νηστικος απο το να ετρωγα την μπριζολα και στις δωδεκα 400 γρ γιαουρτι η 50γρ blend??Δε νομιζω,γιατι ο οργανισμος απο που θα αντλησει αμινο ολες αυτες τις ωρες,θα του φτασουν απο την μπριζολα??Δεδομενου οτι το δειπνο στις 9 ειναι το στερεο μεταπροπονητικο.

Εγω φιλε δε γνωριζω,υποθεσεις κανω,να το ξεκαθαρισουμε:green:


Επισης 10 ωρες δεν ειναι τιποτα,και γω κοιμαμαι καμια φορα 10ωρο αλλα μετα απο ενα καλο μπλεντ και οχι μετα απο κρεας-ψαρι!

Εκει που νομιζω οτι κανεις λαθος, ειναι στο οτι θεωρεις οτι οι πρωτεινες που θα καταναλωσεις θα πανει ολες στους μυες σου, θα σε αναβολισουν κλπ.. Ενα μικρο μερος ειναι αυτο που παει για μυικη αναπτυξη, τα υπολοιπα οξειδονονται για ενεργεια!

Επισης, δεν ''ξεμενεις'' ετσι ευκολα απο αμινοξεα!!

Αν στο τελος της βδομαδας εχεις παρει αυτα που πρεπει εισαι οκ!!

beefmeup
13-01-11, 14:44
μεινε σε υπερθερμιδικη ολη την υπολοιπη μερα και αμα καταβολισεις το βραδι φτυσε με....;):green:

ψιλα γραμματα μητσο..αν ο αλλος θελει να καταβολιστει θα καταβολιστει..

κατα τα αλλα,χααααα φτουυυυυ:green:

homer simpson
13-01-11, 17:20
Παιδια το κοτοπουλο στηθος (χωρις πετσα φυσικα) ειναι καλυτερο ψητο ή βραστο μονο?Αν το βαλουμε στο φουρνο χωρις λαδι ή τιποτα αλλο εχει περισσοτερο λιπος σε συγκριση με ψητο ή βραστο?Ειμαι σε περιοδο γραμμωσης (εδω και μηνες...) και το΄χω (ψιλο)βαρεθει.:(

Eddie
13-01-11, 17:24
Παιδια το κοτοπουλο στηθος (χωρις πετσα φυσικα) ειναι καλυτερο ψητο ή βραστο μονο?Αν το βαλουμε στο φουρνο χωρις λαδι ή τιποτα αλλο εχει περισσοτερο λιπος σε συγκριση με ψητο ή βραστο?Ειμαι σε περιοδο γραμμωσης (εδω και μηνες...) και το΄χω (ψιλο)βαρεθει.:(

Φιλε εγω ψητο το κανω,στο γκριλ αλλα λιγο λαδακι το θελει,για να μη κολησει στο ταψι.Μπορεις να το κανεις και στην τοστιερα που γινεται και πολυ γρηγορα.

homer simpson
13-01-11, 17:29
Aποφευγω μαγειρεμενο λαδι

homer simpson
13-01-11, 17:32
Και οταν λες grill εννοεις ψητο ετσι?στη σχαρα

Eddie
13-01-11, 17:36
Και οταν λες grill εννοεις ψητο ετσι?στη σχαρα

Grill ψητο σε ταψακι ομως,σε σχαρα δεν εχω δοκιμασει.

homer simpson
13-01-11, 17:38
Εγω εχω ψησταρια με καρβουνα,αλλα δεν μπορω να την αναβω και καθε 3 μερες.Συνηθως το παω μια φορα στα καρβουνα μια φορα στη χυτρα ή πολλες φορες σερι στη χυτρα....Γινεται το κοτοπουλο σε τοστιερα?Δεν θα πρεπει να ειναι πολυ λεπτες οι φετες για να ψηθει απο μεσα και να μην καει απ'εξω?

Ramrod
13-01-11, 17:40
Φούρνο δε χρησιμοποιεί κανείς...?

homer simpson
13-01-11, 17:40
Ειχα την εντυπωση οτι το grill ειναι αυτο που χρησιμοποιουνε στα barbecue με γκαζι ή καρβουνα και σχαρα,δεν εχω ακουσει για ταψι ποτε.

Ramrod
13-01-11, 17:42
Ειχα την εντυπωση οτι το grill ειναι αυτο που χρησιμοποιουνε στα barbecue με γκαζι ή καρβουνα και σχαρα,δεν εχω ακουσει για ταψι ποτε.

προφανώς εννοεί το Grill στο φούρνο...γι αυτό, λέω και εγώ...

homer simpson
13-01-11, 17:42
Ramrod εσυ στο φουρνο το κανεις?Μηπως ξερεις τη διατροφικη του αξια?Μονο για roasted,broiled ή stewed βρισκω...

Eddie
13-01-11, 17:43
Εγω εχω ψησταρια με καρβουνα,αλλα δεν μπορω να την αναβω και καθε 3 μερες.Συνηθως το παω μια φορα στα καρβουνα μια φορα στη χυτρα ή πολλες φορες σερι στη χυτρα....Γινεται το κοτοπουλο σε τοστιερα?Δεν θα πρεπει να ειναι πολυ λεπτες οι φετες για να ψηθει απο μεσα και να μην καει απ'εξω?

Γινεται μια χαρα σε τοστιερα,εγω πολλες φορες το κανω και κυριως οταν θελω να αποφυγω το λαδι.Σε 15 λεπτα μου ειναι ετοιμο και μαλακο χωρις να σκληρηνει η πετσα.

@Ramrod καλο ειναι και στο φουρνο αλλα πρεπει να καιει πολυ ωρα ρε συ,δεν ειμαστε για σπαταλες:green:



προφανώς εννοεί το Grill στο φούρνο...γι αυτό, λέω και εγώ...

Ε ναι ρε παιδια,το grill στο φουρνο!!

homer simpson
13-01-11, 17:45
Εχω δει στο σουπερμαρκετ κατι ειδικα σακουλακια φουρνου (σκετα) οπου βαζεις το κοτοπουλο μεσα και ψηνεται κανονικα χωρις να χρειαζεσαι λαδι ή να εχεις το φοβο οτι θα κολλησει γι'αυτο ρωταω.

dionisos
13-01-11, 18:06
Γινεται μια χαρα σε τοστιερα,εγω πολλες φορες το κανω και κυριως οταν θελω να αποφυγω το λαδι.Σε 15 λεπτα μου ειναι ετοιμο και μαλακο χωρις να σκληρηνει η πετσα.

@Ramrod καλο ειναι και στο φουρνο αλλα πρεπει να καιει πολυ ωρα ρε συ,δεν ειμαστε για σπαταλες:green:




Ε ναι ρε παιδια,το grill στο φουρνο!!

Καθαρίζεται εύκολα η δική σου? Η δική μου δεν καθαρίζεται γι'αυτό την αποφεύγω!

dionisos
13-01-11, 18:06
Εγω εχω ψησταρια με καρβουνα,αλλα δεν μπορω να την αναβω και καθε 3 μερες.Συνηθως το παω μια φορα στα καρβουνα μια φορα στη χυτρα ή πολλες φορες σερι στη χυτρα....Γινεται το κοτοπουλο σε τοστιερα?Δεν θα πρεπει να ειναι πολυ λεπτες οι φετες για να ψηθει απο μεσα και να μην καει απ'εξω?


Καλή λύση πάντως είναι και στη σχάρα του φούρνου με ταψί από κάτω,αντί να το βάλεις στα κάρβουνα!

Eddie
13-01-11, 18:08
Καθαρίζεται εύκολα η δική σου? Η δική μου δεν καθαρίζεται γι'αυτό την αποφεύγω!

Το τυλιγω σε αλουμινοχαρτο και μετα το βαζω,ετσι τα υγρα και οτι βγαλει μενουν στο αλουμινοχαρτο που παει στον καδο:green:

dionisos
13-01-11, 18:13
Το τυλιγω σε αλουμινοχαρτο και μετα το βαζω,ετσι τα υγρα και οτι βγαλει μενουν στο αλουμινοχαρτο που παει στον καδο:green:

Ωραίος! Θα το δοκιμάσω σίγουρα!:thumbup:

homer simpson
13-01-11, 18:23
Καλή λύση πάντως είναι και στη σχάρα του φούρνου με ταψί από κάτω,αντί να το βάλεις στα κάρβουνα!

Τρομερη ιδεα φιλε!Το'χεις δοκιμασει?Αφαιρεις την πετσα απο πριν ή μετα το ψησιμο?

dionisos
13-01-11, 18:41
Τρομερη ιδεα φιλε!Το'χεις δοκιμασει?Αφαιρεις την πετσα απο πριν ή μετα το ψησιμο?

Χωρίς πέτσα φιλέτο αν και θέλει προσοχή μην σου ξεραθεί! Βάλτο στον αέρα και βγάλτο πριν σου κοκκινήσει!

homer simpson
13-01-11, 18:51
Χωρίς πέτσα φιλέτο αν και θέλει προσοχή μην σου ξεραθεί! Βάλτο στον αέρα και βγάλτο πριν σου κοκκινήσει!

'Βαλτο στον αερα'?

eri_87
13-01-11, 19:11
'Βαλτο στον αερα'?

Λογικά ο φούρνος σου έχει έναν διακόπτη που λέει για ψήσιμο "πάνω-κάτω", "γκριλ", "αέρα" κτλ! Απλά το γυρνάες στον αέρα (ένα σχέδιο με ανεμιστήρα). Αν δεν έχει ο φούρνος σου αέρα, κάντο κανονικά (αντίσταση πάνω κάτω)!

homer simpson
13-01-11, 19:13
Λογικά ο φούρνος σου έχει έναν διακόπτη που λέει για ψήσιμο "πάνω-κάτω", "γκριλ", "αέρα" κτλ! Απλά το γυρνάες στον αέρα (ένα σχέδιο με ανεμιστήρα). Αν δεν έχει ο φούρνος σου αέρα, κάντο κανονικά (αντίσταση πάνω κάτω)!

Thanks!!

prt_sxs
14-01-11, 02:46
καταρχας συγνωμη εαν βγαινω οφφ τοπικ...
εχει διαφορα το στραγιστο φιαουρτι απο το στραγγισμενο..?
γτ διαβασα πως το γιαουρτι π περνω δεν ειναι...δεν ξερω εαν κανει να πω την μαρκα...

Ramrod
14-01-11, 02:59
καταρχας συγνωμη εαν βγαινω οφφ τοπικ...
εχει διαφορα το στραγιστο φιαουρτι απο το στραγγισμενο..?
γτ διαβασα πως το γιαουρτι π περνω δεν ειναι...δεν ξερω εαν κανει να πω την μαρκα...

δε νομίζω να έχει διαφορά....

ποιο πέρνεις, δεν απαγορευεται.