PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

thegravijia
14-01-11, 03:47
μεινε σε υπερθερμιδικη ολη την υπολοιπη μερα και αμα καταβολισεις το βραδι φτυσε με....;):green:


Δεν καταβολιζομαστε ετσι απλα ρε συ...

Επιιστημονικα δεν ξερω πως αποδεικνυεται, αλλα εγω το εχω κανει πολλες φορες αυτο δηλ. το τελευταιο γευμα με το πρωινο να απεχουν απο 10 ωρες και πανω και ουτε μυες καταβολισα και ουτε η ανα πτυξη σταματησε! Ο τροπος με τον οποιο το συμπαιρανα ειναι η αποδοση στο gym και τα κιλα που επαιζα!
καθιστε λιγο ρε σεις
δηλ ο μονος μας στοχος ειναι να περασουμε τις θερμιδες συντηρησης κ ειμαστε οκ
ο καθενας εχει βαλει στοχο συγκεκριμενες θερμιδες καθημερινα κ αυτο πρεπει να τηρει.
πως λετε οτι αμα χασεις το βραδυνο γευμα δεν τρεχει τιποτα?
αφου αυτο σε κραταει ολο το βραδυ + ολα τα αλλα - θερμιδες που θες ,κτλ..

επισης αν παραληψετε το τελευταιαο γευμα εχετε παρατηρηση οτι ειστε το ιδιο το πρωι κ εχετε την ιδιααποδοση στην προπονηση...

εγω οταν χανω το τελευταιο νιιωθω πολυ αδειος την επομενη το πρωι

MichalisPorke
14-01-11, 15:52
παρε καζεινη να την πινεις με γαλα

για μενα χανεις ενα απο τα κυρια γευματα

α και πριν τον υπνο τι να σου κανει μονο ενα γιαουρτι
θελεις καμια 30γρ πρωτεινης +καλα λιπαρα

E ναι τα αλλα τα εχω απλα για το γιαουρτι λεω..Μπορω να παρω πχ μια πρωτεινη που να περιεχει ΚΑΙ καζεινη και να την εχω και σαν κανονικη πρωτεινη??

Eddie
14-01-11, 16:09
Μπορω να παρω πχ μια πρωτεινη που να περιεχει ΚΑΙ καζεινη και να την εχω και σαν κανονικη πρωτεινη??

Οχι.

Devil
14-01-11, 17:11
καθιστε λιγο ρε σεις
δηλ ο μονος μας στοχος ειναι να περασουμε τις θερμιδες συντηρησης κ ειμαστε οκ
ο καθενας εχει βαλει στοχο συγκεκριμενες θερμιδες καθημερινα κ αυτο πρεπει να τηρει.
πως λετε οτι αμα χασεις το βραδυνο γευμα δεν τρεχει τιποτα?
αφου αυτο σε κραταει ολο το βραδυ + ολα τα αλλα - θερμιδες που θες ,κτλ..

επισης αν παραληψετε το τελευταιαο γευμα εχετε παρατηρηση οτι ειστε το ιδιο το πρωι κ εχετε την ιδιααποδοση στην προπονηση...

εγω οταν χανω το τελευταιο νιιωθω πολυ αδειος την επομενη το πρωι

ναι.... αν εχεις βαλει ενα στοχο καπου στις 3000 θερμιδες για ογκο.... και συντηρηση εχεις 2500 ας πουμε...

και εχεις 5 γευματα.... κανεις και τα 5 γευματα... και το τελευταιο ειναι... ας πουμε στις 9 το βραδι και εσυ κοιμασε στις 12.... εφοσον εχεις φτασει τις 3000 στα 5 γευματα αν δεν κανεις 6ο πριν απο τον υπνο δεν σημαινει οτι θα χασεις τιποτα.... δεν υπαρχει καταβολισμος οταν εισαι σε υπερθερμιδικη και κανεις προπονηση με βαρη....

ισα ισα ισως ειναι και καλητερο απο την μια γιατι αφηνεις και το πεπτικο σου να ηρεμισει για λιγες ωρες...

βεβαια νταξ ο καθενας το κανονιζει αναλογα με πως εχει μειρασει τα γευματα μεσα στην ημερα και αναλογα με το χρονο του....

κατι αλλο... αν πχ εχει 3000 θερμιδες για ογκο και παλι 2500 συντηριση...
αλλα την μια μερα φας 2000 για διφορους λογους.... (δουλεια πχ..) και την αλλη μερα βγαινεις εξω με φιλους και πας για cheat... και φτασεις τις 4000... δεν σημαινει οτι καταβολισες την πρωτη μερα... εφοσον εχεις συμπληρωσει τις θερμιδες την δευτερη δεν υπαρχει κανενα προβλημα.... το σωμα δεν λειτουργει σαν μηχανη....;)

thegravijia
14-01-11, 20:35
ναι.... αν εχεις βαλει ενα στοχο καπου στις 3000 θερμιδες για ογκο.... και συντηρηση εχεις 2500 ας πουμε...

και εχεις 5 γευματα.... κανεις και τα 5 γευματα... και το τελευταιο ειναι... ας πουμε στις 9 το βραδι και εσυ κοιμασε στις 12.... εφοσον εχεις φτασει τις 3000 στα 5 γευματα αν δεν κανεις 6ο πριν απο τον υπνο δεν σημαινει οτι θα χασεις τιποτα.... δεν υπαρχει καταβολισμος οταν εισαι σε υπερθερμιδικη και κανεις προπονηση με βαρη....

ισα ισα ισως ειναι και καλητερο απο την μια γιατι αφηνεις και το πεπτικο σου να ηρεμισει για λιγες ωρες...

βεβαια νταξ ο καθενας το κανονιζει αναλογα με πως εχει μειρασει τα γευματα μεσα στην ημερα και αναλογα με το χρονο του....

κατι αλλο... αν πχ εχει 3000 θερμιδες για ογκο και παλι 2500 συντηριση...
αλλα την μια μερα φας 2000 για διφορους λογους.... (δουλεια πχ..) και την αλλη μερα βγαινεις εξω με φιλους και πας για cheat... και φτασεις τις 4000... δεν σημαινει οτι καταβολισες την πρωτη μερα... εφοσον εχεις συμπληρωσει τις θερμιδες την δευτερη δεν υπαρχει κανενα προβλημα.... το σωμα δεν λειτουργει σαν μηχανη....;)
αααα τωρα σε πιασα
+10:thumbup::toast:

thegravijia
14-01-11, 20:36
E ναι τα αλλα τα εχω απλα για το γιαουρτι λεω..Μπορω να παρω πχ μια πρωτεινη που να περιεχει ΚΑΙ καζεινη και να την εχω και σαν κανονικη πρωτεινη??
παρε μια καζεινη για το βραδυ !
η εγω πχ τωρα τελευταια λογο οικονομικων περνω μια 6 πηγων και μετα την προπονηση και πριν τον υπνο ...

arisfwtis
14-01-11, 20:38
γιατι δν τρωτε κοτατζ πριν τον υπνο?

Eddie
14-01-11, 20:45
γιατι δν τρωτε κοτατζ πριν τον υπνο?

Γιατι δεν τρωγεται μηπως?:green:

thegravijia
14-01-11, 20:48
Γιατι δεν τρωγεται μηπως?:green:
xxaa
οντος
το κοτατζ μονο σε κανα τοστακι θα το βαλω αλλα πλεον δε περνω ειναι πολυ ακριβο

arisfwtis
14-01-11, 20:48
σωπα ρε
εγω εχω τρελα μαρεσει παρα πολυ:green::green:

επιλογη 2
ειναι γιαουρτι με ταχινι ναουμε
κολαση και αυτο

αν και εγω το κανω ταχινι με γιαουρτι αλλα τεσπα:green:

Dreiko
14-01-11, 20:50
σωπα ρε
εγω εχω τρελα μαρεσει παρα πολυ:green::green:


+1 κι εμενα μαρεσει αλλα το εχω βαρεθει φιλε και κανω κανα 10 ημερο οφ να μου λειψει...:green:

lef
14-01-11, 20:53
παιδια κιλο γιαουρτακι απο lidl.φτηνο και καλο.πεταω ξηροκαρπι και κανελιτσα μεσα και γινεται κομπλε.με ταχινι δεν το εχω δοκιμασει αλλα ειμαι περιεργος τωρα

Eddie
14-01-11, 21:12
σωπα ρε
εγω εχω τρελα μαρεσει παρα πολυ:green::green:

επιλογη 2
ειναι γιαουρτι με ταχινι ναουμε
κολαση και αυτο

αν και εγω το κανω ταχινι με γιαουρτι αλλα τεσπα:green:

Ε καλα εσυ τι θα λεγες:green:

Εσυ δεν ειπες τις προαλλες κατι για κοτοπουλο με φυστικοβουτυρο και κατι αλλο?Εχεις ασχημα γουστα αδερφε:P :lol:

arisfwtis
14-01-11, 21:14
χαχααχχα ναι

νταξ εδω ριχνω ταχινι μεσα στο γαλα με τα δημητριακα/βρωμη
τι να λεμε
αρρωστια ειναι

pankol
14-01-11, 21:30
χαχααχχα ναι

νταξ εδω ριχνω ταχινι μεσα στο γαλα με τα δημητριακα/βρωμη
τι να λεμε
αρρωστια ειναι
και δεν είσαι ο μόνος :P

lef
16-01-11, 19:37
απο αυριο ξεκιναω αεροβια πρωινη νηστικος
μετα την αεροβια ν αφαω κανονικα το πρωινο μου(πρωτεινη,βρωμη,αμυγδαλα σε νερο) η να παρω αμινοξεα οπως κανω μετα την προπονηση και σε κανενα μισαωρο να φαω.μπορω βεβαια ν παρω και αμεσα την πρωτεινη και να φαω βρωμη με αμυγδαλα σε νερο αλλα δν ξερω κατα ποσο θα τρωγεται?:unsure:

giannis64
16-01-11, 19:38
το πρωινό σου κανονικά Λευτέρη.

lef
16-01-11, 19:47
ok john ευχαριστω:toast:

nektarios_2
16-01-11, 20:58
να ρωτησω κατι μετα τη γυμναστικη πινω ροφιμα προτεινισ περεπει να φαω και κατευθειαν!!!!!:turtle:

Zylo
16-01-11, 20:59
να ρωτησω κατι μετα τη γυμναστικη πινω ροφιμα προτεινισ περεπει να φαω και κατευθειαν!!!!!:turtle:

1ον υπαρχει και το θεμα Γενικες ερωτησεις διατροφης ωστε να μην γεμιζουμε την ενοτητα με μικροερωτησεις....
2ον αφου πιεις το ροφημα πρωτεινης στερεα τροφη θα ξαναφας 1 ωρα περιπου πιο μετα

nektarios_2
16-01-11, 21:01
γιατι ωμοσ να φαψ μια ωρα μετα αμα φαω αμεσως πειραζει

beefmeup
16-01-11, 21:12
1ον υπαρχει και το θεμα Γενικες ερωτησεις διατροφης ωστε να μην γεμιζουμε την ενοτητα με μικροερωτησεις....


:thumbup:

εγινε συνχωνευση..

Zylo
16-01-11, 21:50
γιατι ωμοσ να φαψ μια ωρα μετα αμα φαω αμεσως πειραζει

εχεις ηδη καταναλωσει αρκετη πρωτεινη απο το ροφημα....τσαμπα θα την παρεις την αλλη απο στερεη τροφη...και ισως να καθυστερησει την αποροφηση απο το ροφημα

prt_sxs
17-01-11, 01:12
το βραδυ αντι για γιαουρτι 2% μπορω να πινω ξινο γαλα..?
ή σαν το γαλα κ αυτο θωλονει..
κ γιαουρτια υπαρχουν στραγγιστα κ στραγγισμενα....
υπαρχει κατι αναλογο π πρεπει να προσεξω στο ξινογαλα...?
ευχαριστω εκ τον προτερων..!

dionisos
17-01-11, 01:18
^^^^Ρίξε μια ματιά : http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=6376

Προτείνω γιαούρτι με αμύγδαλα ή καρύδια!

Wolve
17-01-11, 01:20
το βραδυ αντι για γιαουρτι 2% μπορω να πινω ξινο γαλα..?
ή σαν το γαλα κ αυτο θωλονει..
κ γιαουρτια υπαρχουν στραγγιστα κ στραγγισμενα....
υπαρχει κατι αναλογο π πρεπει να προσεξω στο ξινογαλα...?
ευχαριστω εκ τον προτερων..!


γαλα το ενα,γαλα το αλλο... απλα το ξινογαλα ειναι κατι σαν "light"
το γιαουρτι θεωρω οτι ειναι καλυτερο το βραδυ, αλλα μπορεις να πινεις 400-500ml 0% γαλα ( και μια χουφτα καρυδακια,ειτε γαλα πιεις ειτε φας γιαουρτι )

Wolve
17-01-11, 01:21
^^^^Ρίξε μια ματιά : http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=6376

Προτείνω γιαούρτι με αμύγδαλα ή καρύδια!

Α ρε dionise, οταν εγραφα εγραφες και εσυ :P

dionisos
17-01-11, 01:25
Α ρε dionise, οταν εγραφα εγραφες και εσυ :P

:toast::toast:

Ramrod
17-01-11, 01:30
γαλα το ενα,γαλα το αλλο... απλα το ξινογαλα ειναι κατι σαν "light"
το γιαουρτι θεωρω οτι ειναι καλυτερο το βραδυ, αλλα μπορεις να πινεις 400-500ml 0% γαλα ( και μια χουφτα καρυδακια,ειτε γαλα πιεις ειτε φας γιαουρτι )

Διαφωνώ στο 0% ειδικά το βράδυ που χρειάζονται λίγα λιπαρά για την επιβράδυνση της χώνεψης...

Αλλωστε όλοι ξέρουμε πως 0% δεν υπάρχει στην ουσία, όχι φυσικό τουλάχιστον...

prt_sxs
17-01-11, 01:32
χιλια ευχαριστω...
γιαουρτι με αμυγδαλα τρωω απλα ελεγα για μια αλαγη....

Zylo
17-01-11, 01:33
χιλια ευχαριστω...
γιαουρτι με αμυγδαλα τρωω απλα ελεγα για μια αλαγη....

αν σ αρεσει το κοτατζ ειναι και αυτο μια λυση..

κουλης
17-01-11, 11:54
καθημερινα χρειαζομε 190γρ πρωτεινης... τα οποια τα συμπληρωνω καθε μερα με το φαγητο μου...το προβλημα ειναι ομως οτι απο τα 190γρ που περνω δν ειναι ολα ζωικα (δλδ πληρες αμινοξεα) ειναι και απο πρωτεινες που προερχονται καιαπο φυτικες τροφες(οσπρια.μακαρονια,ρυζι,ψωμι,ξηροι καρποι,καλαμποκι,λαδερα) πιστευετε οτι κατι τετοιο επιβραδυνει την μυικη μου αναπτυξη?

Pavlos17
17-01-11, 12:21
καθημερινα χρειαζομε 190γρ πρωτεινης... τα οποια τα συμπληρωνω καθε μερα με το φαγητο μου...το προβλημα ειναι ομως οτι απο τα 190γρ που περνω δν ειναι ολα ζωικα (δλδ πληρες αμινοξεα) ειναι και απο πρωτεινες που προερχονται καιαπο φυτικες τροφες(οσπρια.μακαρονια,ρυζι,ψωμι,ξηροι καρποι,καλαμποκι,λαδερα) πιστευετε οτι κατι τετοιο επιβραδυνει την μυικη μου αναπτυξη?

φιλε ενα θα σου πω...στην ηλικια που ειμαστε αυτα παιζουν πολυ μικρο ρολο,εως και καθολου...τιποτα δεν θα επιβραδυνει την αναπτυξη,εγω και με μακαρονια εχω βαλει και με ψωμι και με οτι θες...κοιτα να τα δινεις ολα στο γυμναστηριο και ολα τα αλλα ειναι απλα λεπτομεριες(τα ποσα γρ. θα παρεις,αν ειναι 2 φορες το βαρος σου η πρωτεινη κλπ)

κουλης
17-01-11, 12:31
φιλε ενα θα σου πω...στην ηλικια που ειμαστε αυτα παιζουν πολυ μικρο ρολο,εως και καθολου...τιποτα δεν θα επιβραδυνει την αναπτυξη,εγω και με μακαρονια εχω βαλει και με ψωμι και με οτι θες...κοιτα να τα δινεις ολα στο γυμναστηριο και ολα τα αλλα ειναι απλα λεπτομεριες(τα ποσα γρ. θα παρεις,αν ειναι 2 φορες το βαρος σου η πρωτεινη κλπ)

δικιο εχεις:thumbup:....αλλη στην ηλικια μας δεν περνουν ουτε τισ μισες πλακα πλακα:shock:

Pavlos17
17-01-11, 12:41
δικιο εχεις:thumbup:....αλλη στην ηλικια μας δεν περνουν ουτε τισ μισες πλακα πλακα:shock:

οχι μονο αυτο...αλλα θεωρω οτι ειναι υπερβολικο να μετραμε τα γρ. πρωτεινης,αποτελεσματα θα χεις ετσι κιαλιος σε αυτη την ηλικια,και χωρις να μετρας

prt_sxs
17-01-11, 15:29
δε νομίζω να έχει διαφορά....

ποιο πέρνεις, δεν απαγορευεται.

περνω τοταλ 2%....γτ διαβασα πως εχει κ τα "καλα" βακτιρια χρειαζομαστε...!

Ramrod
17-01-11, 15:38
περνω τοταλ 2%....γτ διαβασα πως εχει κ τα "καλα" βακτιρια χρειαζομαστε...!

Το έχω δοκιμάσει...
Αν και πιστευω σαν το ολυμπος κανένα!

prt_sxs
17-01-11, 15:45
Το έχω δοκιμάσει...
Αν και πιστευω σαν το ολυμπος κανένα!

α,δλδ δεν εχει σχεσι κ τα δυο καλα ειναι...?
τεσπα θα τεωσω αυτα π εχω κ θα δοκιμασω το ολυμπος...
ευχαριστω παρα πολυ...

beefmeup
17-01-11, 15:48
πιστευετε οτι κατι τετοιο επιβραδυνει την μυικη μου αναπτυξη?

οχι.

lef
17-01-11, 20:39
σημερα μου διεγνωσθει μια ωραιοτατη τενοντιτιδα στο υπερκανθιο την τυχη μου μεσα.δεν ξερω ποσο καιρο θα με κρατησει οφ αλλα θα δουλευω μονο ποδια αεροβια.ολο αυτο το διαστημα μπορω να κανω κατι απο διατροφη ωστε να χασω την λιγοτερη μαζα απο το ανω μερος.πχ αυξηση πρωτεινης:unsure:

Eddie
17-01-11, 20:52
σημερα μου διεγνωσθει μια ωραιοτατη τενοντιτιδα στο υπερκανθιο την τυχη μου μεσα.δεν ξερω ποσο καιρο θα με κρατησει οφ αλλα θα δουλευω μονο ποδια αεροβια.ολο αυτο το διαστημα μπορω να κανω κατι απο διατροφη ωστε να χασω την λιγοτερη μαζα απο το ανω μερος.πχ αυξηση πρωτεινης:unsure:

Tι διαλο ρε,ολοι σακατεμενοι ειμαστε??Ειχα και γω προβλημα με τον υπερακανθιο και εκατσα κανα 2μηνο οφ απο πανω.Τολμω να πω οτι με ενοχλει μερικες φορες ακομα κι αν περασαν 4 χρονια και βαλε.Πολλες νυχτες καταληγω να βαζω βολταρεν..

Καλη υπομονη και καλη αναρωση.Και μη βιαστεις να σηκωσεις κιλα,οσο πιο αργα τοσο καλυτερα.Θα σου πει κι ο ντρεικο για τιποτα φυσιοθεραπεις κλπ..

sogoku
17-01-11, 20:54
φιλε ενα θα σου πω...στην ηλικια που ειμαστε αυτα παιζουν πολυ μικρο ρολο,εως και καθολου...τιποτα δεν θα επιβραδυνει την αναπτυξη,εγω και με μακαρονια εχω βαλει και με ψωμι και με οτι θες...κοιτα να τα δινεις ολα στο γυμναστηριο και ολα τα αλλα ειναι απλα λεπτομεριες(τα ποσα γρ. θα παρεις,αν ειναι 2 φορες το βαρος σου η πρωτεινη κλπ)


Aυτο ειναι το ζουμι εγραψες.

Ramrod
18-01-11, 00:25
Tι διαλο ρε,ολοι σακατεμενοι ειμαστε??Ειχα και γω προβλημα με τον υπερακανθιο και εκατσα κανα 2μηνο οφ απο πανω.Τολμω να πω οτι με ενοχλει μερικες φορες ακομα κι αν περασαν 4 χρονια και βαλε.Πολλες νυχτες καταληγω να βαζω βολταρεν..


αστα να πάνε ρε φίλε.

Σε ενοχλεί ακόμα Εντι ε? Σε επηρεάζει καθόλου στις προπονήσεις?

Πάντως εγώ έχω κάνει ήδη 2 φυσιοθεραπείες και νιώθω καλύτερα...η μου φαίνεται τουλάχιστον!

Να ρωτήσω κάτι μιας και είμαστε στη διατροφή.

Υπάρχει κάτι που χρειάζεται για να διευκολύνει την ανάρωση πχ πλεόνασμα πρωτεϊνης κλπ?

Πάντως εγώ ψήνομαι να πάρω κανένα flex. Έχω και χονδροπάθεια... και αμα δουλέψει πάιζει να το καθιερώσω...

eri_87
18-01-11, 17:34
Πειράζει αν οι ημερήσιες θερμίδες μου μοιράζονται κάπως έτσι: 42% υδ/κες 28% πρωτ 30%καλά λιπαρά ;;;:unsure: Ξέρω ότι θα έπρεπε να είναι 55-25-20, αλλά μπα.... Βέβαια τα λιπαρά δεν είναι κ πολύ σίγουρο πόσα θα είναι μέσα στη μέρα, αλλά ρωτάω στο περίπου! Άμα είναι να κόψω λιπαρά κ να βάλω υδ/κες!

giannis64
18-01-11, 17:37
μια χαρα ειναι, μιας και αυξηση στην ποσοτητα λιπαρων ειναι απο την μειωση υδατανθρακων.

κουλης
18-01-11, 17:39
Πειράζει αν οι ημερήσιες θερμίδες μου μοιράζονται κάπως έτσι: 42% υδ/κες 28% πρωτ 30%καλά λιπαρά ;;;:unsure: Ξέρω ότι θα έπρεπε να είναι 55-25-20, αλλά μπα.... Βέβαια τα λιπαρά δεν είναι κ πολύ σίγουρο πόσα θα είναι μέσα στη μέρα, αλλά ρωτάω στο περίπου! Άμα είναι να κόψω λιπαρά κ να βάλω υδ/κες!

καμια απολυτος! καποιοι αλλοστε το προτιμουν ετσι low carb...αμα κιολας δν σε επειρεαζει την ωρα της προπονησης(μειωμενη ενεργεια,αντοχη) μια χαρα......και ακομα καλυτερα θα ηταν να εκανες 3 μερες low carb και μια ανεβασμενη,κανεις τον μεταβολισμο σου να δουλευει υπεροριες :thumbup:

thegravijia
18-01-11, 17:52
τα λιπαρα σε σχεση με τους υδατανθρακες τι διαφορα παιζει και προτινονται για χασιμο λιπους/αφου πηγη ενεργιας δεν ειναι και τα δυο?
πχ κετο διαιτες?!

αν μπορει να μου εξηγησει καποιος

Marine
18-01-11, 18:16
Για το σιταρι μπορει να ποσταρει κανεις διατροφικη αξια??

Βραστο αντι για ρυζι γινεται το σιταρι ε?

eri_87
18-01-11, 18:21
μια χαρα ειναι, μιας και αυξηση στην ποσοτητα λιπαρων ειναι απο την μειωση υδατανθρακων.
Οκ, ευχαριστώ! :)

καμια απολυτος! καποιοι αλλοστε το προτιμουν ετσι low carb...αμα κιολας δν σε επειρεαζει την ωρα της προπονησης(μειωμενη ενεργεια,αντοχη) μια χαρα......και ακομα καλυτερα θα ηταν να εκανες 3 μερες low carb και μια ανεβασμενη,κανεις τον μεταβολισμο σου να δουλευει υπεροριες :thumbup:
Καλά, δε τη λες κ πολύ low carb τη δίαιτά μου! Σήμερα το παρατήρησα βασικά με τα λιπαρά κ παραξενεύτηκα! Νόμιζα ότι είχα πιο πάνω υδ/κες κ πιο κάτω λιπαρά... Τεσπα! Αφού δεν πειράζει...:turtle:

flexakis
18-01-11, 18:58
απο αυριο ξεκιναω αεροβια πρωινη νηστικος
μετα την αεροβια ν αφαω κανονικα το πρωινο μου(πρωτεινη,βρωμη,αμυγδαλα σε νερο) η να παρω αμινοξεα οπως κανω μετα την προπονηση και σε κανενα μισαωρο να φαω.μπορω βεβαια ν παρω και αμεσα την πρωτεινη και να φαω βρωμη με αμυγδαλα σε νερο αλλα δν ξερω κατα ποσο θα τρωγεται?:unsure:
Παρε τα αμινο πριν τη αεροβια,και φαε κανονικα μετα το πρωινο σου.

lef
18-01-11, 19:07
Παρε τα αμινο πριν τη αεροβια,και φαε κανονικα μετα το πρωινο σου.

αυτο κανω τωρα 2 μερες:thumbup::thumbup::thumbup:

κουλης
18-01-11, 19:44
Για το σιταρι μπορει να ποσταρει κανεις διατροφικη αξια??

Βραστο αντι για ρυζι γινεται το σιταρι ε?

θελει διαδικασια για να ετοιμαστει ενω με το ρυζι σε 10 λεπτα καθαρισες........
απο διατροφικη αξια μια παντως ειναι μια χαρα
!

prt_sxs
18-01-11, 20:21
ερωτηση :
ποσα οσπρια πρεπει να τρωμε...?
εγω π.χ. τρωω 2κουταλες(οχι της σουπας εκεινο το μεγαλο)
μαζι με 120γρ. ανθοτυρο...!
ειναι πολλα..?
εκ των προτέρων

κουλης
18-01-11, 20:29
ερωτηση :
ποσα οσπρια πρεπει να τρωμε...?
εγω π.χ. τρωω 2κουταλες(οχι της σουπας εκεινο το μεγαλο)
μαζι με 120γρ. ανθοτυρο...!
ειναι πολλα..?
εκ των προτέρων

οι ποσοτητες του φαγητου εξαρτοναι απο τις αναγκες και τους στοχους του καθενα! για αλλους ενα πιατο ειναι λιγο και για αλλους αρκετο..πρωσοπικα οσον αφορα τα οσπρια επειδη μου αρεσουν παρα πλ..τρωω 2 πιατα γεματα μεχρι πανω συν τυρακι μπλε δανιας:thumbup:

Ramrod
18-01-11, 22:48
οι ποσοτητες του φαγητου εξαρτοναι απο τις αναγκες και τους στοχους του καθενα! για αλλους ενα πιατο ειναι λιγο και για αλλους αρκετο..πρωσοπικα οσον αφορα τα οσπρια επειδη μου αρεσουν παρα πλ..τρωω 2 πιατα γεματα μεχρι πανω συν τυρακι μπλε δανιας:thumbup:

+1

Και πάλι πρέπει να μετρήσεις με γραμμάρια για να ξέρεις. Άλλος έχει σπίτι του μεγαλύτερα κουτάλια, άλλος μικρότερα...άλλος έχει κουτάλες μαγειρικής...

thegravijia
20-01-11, 03:57
τα λιπαρα σε σχεση με τους υδατανθρακες τι διαφορα παιζει και προτινονται για χασιμο λιπους/αφου πηγη ενεργιας δεν ειναι και τα δυο?
πχ κετο διαιτες?!

αν μπορει να μου εξηγησει καποιος
?:unsure::unsure:?

Gardas
20-01-11, 12:17
Παιδια εχς και ταχινι και φυστικοβουτιρο και λεω να τρωω εναλαξ ανα βδομαδα ειναι σωστο αυτο?και ποτε λεει να τα τρωω αυτα σε πιες ωρεσ τις ημερας?

Eddie
20-01-11, 13:06
Παιδια εχς και ταχινι και φυστικοβουτιρο και λεω να τρωω εναλαξ ανα βδομαδα ειναι σωστο αυτο?και ποτε λεει να τα τρωω αυτα σε πιες ωρεσ τις ημερας?

Εγω θα ελεγα να βαζεις φυστικοβουτυρο το πρωι και ταχινι το βραδυ,αν σε περιπτωση δεν εχεις συμπληρωσει τα λιπαρα-θερμιδες που χρειαζεσαι.

StefPat
20-01-11, 14:48
Εγω θα ελεγα να βαζεις φυστικοβουτυρο το πρωι και ταχινι το βραδυ,αν σε περιπτωση δεν εχεις συμπληρωσει τα λιπαρα-θερμιδες που χρειαζεσαι.

Θα συμφωνήσω. Πολλά λιπαρά έχουν αυτά, και ας είναι καλά, είναι καλύτερο να τα τρώμε το πρωί! :)

DimitrisT
20-01-11, 16:09
Οταν βραζουμε ρυζι πειραζει να ριξουμε μισο κυβο λαχανικων Knorr μεσα; Γιατι σκετο δεν κατεβαινει το ατιμο.. στουπωνεις! :P

Mitsen
20-01-11, 17:23
Οταν βραζουμε ρυζι πειραζει να ριξουμε μισο κυβο λαχανικων Knorr μεσα; Γιατι σκετο δεν κατεβαινει το ατιμο.. στουπωνεις! :P

γιατί να πειράζει?
εγώ ρίχνω 2 ολόκληρους:green:

Manos1989
20-01-11, 17:39
?:unsure::unsure:?

Χοντρικά αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι εφόσον δεν δίνουμε υδ/κα στον οργανισμό που είναι η πρώτη επιλογή για ενέργεια,τον ωθούμε να χρησιμοποιήσει τα λιπαρά,οπότε εφόσον παραμένεις υποθερμιδικά και ο οργανισμός χρησιμοποιεί λίπος για τις λειτουργίες του,κινητοποιείται και το ήδη αποθηκευμένο εξ ου και η απώλεια λίπους.
Κάπως έτσι το έχω καταλάβει εγώ αλλά ο κύριος Devil μπορεί να το θέσει πιο εμπεριστατωμένα.Δώσε μας τα φώτα σου Διάολε :green:

Devil
20-01-11, 17:41
Χοντρικά αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι εφόσον δεν δίνουμε υδ/κα στον οργανισμό που είναι η πρώτη επιλογή για ενέργεια,τον ωθούμε να χρησιμοποιήσει τα λιπαρά,οπότε εφόσον παραμένεις υποθερμιδικά και ο οργανισμός χρησιμοποιεί λίπος για τις λειτουργίες του,κινητοποιείται και το ήδη αποθηκευμένο εξ ου και η απώλεια λίπους.
Κάπως έτσι το έχω καταλάβει εγώ αλλά ο κύριος Devil μπορεί να το θέσει πιο εμπεριστατωμένα.Δώσε μας τα φώτα σου Διάολε :green:

ελα μ τι εγινε.... δεν καταλαβα???

για κετο μιλατε?

giannis64
20-01-11, 17:42
αν μιλατε για κετο, να φυγετε, να πατε αλλου.:green:

Wolve
20-01-11, 18:12
ελα μ τι εγινε.... δεν καταλαβα???

για κετο μιλατε?

Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι ρωταει το εξης:

Γιατι σε μια διατροφη με μειωμενους υδατανθρακες ανεβαζουμε τα λιπαρα ( και λεει οτι ειναι πηγη ενεργειας σαν τον υδατανθρακα ) με σκοπο να χασουμε λιπος. Δηλαδη γιατι να ανεβασουμε λιπαρα και να κοψουμε υδατανθρακες και οχι το αντιθετο ( γιατι λεει και απο τα δυο περνουμε ενεργεια ετσι και αλλιως ).

Devil
20-01-11, 18:38
Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι ρωταει το εξης:

Γιατι σε μια διατροφη με μειωμενους υδατανθρακες ανεβαζουμε τα λιπαρα ( και λεει οτι ειναι πηγη ενεργειας σαν τον υδατανθρακα ) με σκοπο να χασουμε λιπος. Δηλαδη γιατι να ανεβασουμε λιπαρα και να κοψουμε υδατανθρακες και οχι το αντιθετο ( γιατι λεει και απο τα δυο περνουμε ενεργεια ετσι και αλλιως ).

ναι αλλα μιλαμε για κετοση η' απλα low carb....?:unsure:

DimitrisT
20-01-11, 19:59
γιατί να πειράζει?
εγώ ρίχνω 2 ολόκληρους:green:

Ξερω και γω;
Δεν υποτιθεται οτι εχουν αρκετο αλατι; :green:

eri_87
20-01-11, 21:03
Οταν βραζουμε ρυζι πειραζει να ριξουμε μισο κυβο λαχανικων Knorr μεσα; Γιατι σκετο δεν κατεβαινει το ατιμο.. στουπωνεις! :P


γιατί να πειράζει?
εγώ ρίχνω 2 ολόκληρους:green:

Εγώ αυτά δε τα εμπιστεύομαι γενικά, έχουν ένα κάρο αλάτι κ καρικεύματα, συντηρητικά.... Τουλάχιστον πάρτε αν είναι τους ζωμους λαχανικών κνορ που βρίσκονται στα ψυγεία!
Επίσης, το ρύζι μπορεί να ανακατευτεί στη σαλάτα ή να κόψετε κομματάκια το κρέας/κοτόπουλο να το ανακατέψετε με το ρύζι! Αν κάνετε κρεας/κοτόπουλο βραστό εννοείται μπορείτε να πάρετε το ζωμό του να βράσετε το ρύζι!
(καλά, εμένα πάντα μου άρεσε το ρυζάκι...:chinese: και κάθε μέρα άνετα το έτρωγα σκέτο!) :turtle:

lef
20-01-11, 21:05
παιδια απο ενα σημειο και μετα μπουχτισα με το ρυζι αλλα την βρηκα την συνταγη μου.ριχνω καρυ απο πανω και κατεβαινει ανετα.τρελη συνταγη:green:

Pavlos17
20-01-11, 21:52
τυρακι τριμμενο πανω στο ρυζι,μαμαει :green:

Wolve
20-01-11, 21:59
ναι αλλα μιλαμε για κετοση η' απλα low carb....?:unsure:

ανεφερε κατι για κετο, ειπε " π.χ κετο διαιτες ":unsure:

pankol
20-01-11, 22:22
[QUOTE=eri_87;310947
Αν κάνετε κρεας/κοτόπουλο βραστό εννοείται μπορείτε να πάρετε το ζωμό του να βράσετε το ρύζι!
[/QUOTE]

ναι, αλλα ο ζωμος που μενει περιεχει και αρκετο λιπος. ειναι καλο αυτο για ρυζι;
απ'την αλλη το'χω κανει αρκετες φορες και το ρυζι παιρνει απιστευτη γευση :P

eri_87
20-01-11, 22:32
ναι, αλλα ο ζωμος που μενει περιεχει και αρκετο λιπος. ειναι καλο αυτο για ρυζι;
απ'την αλλη το'χω κανει αρκετες φορες και το ρυζι παιρνει απιστευτη γευση :P

Ο ζωμός του στήθους κοτόπουλου είναι ΟΚ. Τώρα από κρέας, ναι, έχει λίπος! Μπορείς να βγάλεις το πολύ με ένα κουτάλι από πάνω πάνω. Ε μη βάλεις όλο το ζωμό, λίγο μαζί με νερό για γευση!

Κ με τριμμένο τυρί τέλειο! Το μπασμάτι έχει ιδιαίτερη γεύση κ άρωμα από μόνο του.

Ramrod
20-01-11, 22:35
Κ με τριμμένο τυρί τέλειο! Το μπασμάτι έχει ιδιαίτερη γεύση κ άρωμα από μόνο του.

τοσο basmati που έτρωγα στις αρχές πλέον ούτε να το μυρίσω δε μπορώ! Μόνο καστανό πια, δε το βαριέμαι με τίποτα!

thegravijia
20-01-11, 22:36
ναι αλλα μιλαμε για κετοση η' απλα low carb....?:unsure:
για κετο
cards μονο στο μεταπροπονητικο

και μια στις 7 μερες λιπαρα ελαχιστα και card up

καπως ετσι το σκεφτομαι
δωσε τα φωτα σου devil

Αρχικό μήνυμα απο thegravijia http://forum.bodybuilding.gr/images/undergroundstyle/buttons/viewpost.gif (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=309861#post309861)
τα λιπαρα σε σχεση με τους υδατανθρακες τι διαφορα παιζει και προτινονται για χασιμο λιπους/αφου πηγη ενεργιας δεν ειναι και τα δυο?
πχ κετο διαιτες?!

αν μπορει να μου εξηγησει καποιος

eri_87
20-01-11, 22:40
τοσο basmati που έτρωγα στις αρχές πλέον ούτε να το μυρίσω δε μπορώ! Μόνο καστανό πια, δε το βαριέμαι με τίποτα!

:rolf:
Εγώ εναλλάσσω: καστανό, μπασμάτι, άσπρο με άγριο, κουσκους, πληγούρι.... όλα σκέτα κ σχεδόν ανάλατα! Δε τα βαριέμαι με τίποτα!:P

DimitrisT
21-01-11, 01:26
:rolf:
Εγώ εναλλάσσω: καστανό, μπασμάτι, άσπρο με άγριο, κουσκους, πληγούρι.... όλα σκέτα κ σχεδόν ανάλατα! Δε τα βαριέμαι με τίποτα!:P

Φανταζομαι θα εχεις και 10 κανατες νερο απο διπλα.. :rolf:

Triumph
21-01-11, 09:03
να ρωτησω κατι ρε μαγκες/γκισες,δν ανοιξα νεο ποστ ειπα να το ποσταρο εδω
γιατι εχει να κανει με διατροφη.
Εκανα προπονηση ομους τρικεφαλα ολα κομπλε τελιωσα την προπονηση κ μετα
απο μια ωρα εφαγα το βραδυνο (19:15) μετα κατα της 10 σκαει μυτι στο σπιτι
μια τουρτα καραμελομενη κ κεικ με φουντουκια κ σοκολατες,εε ειχα να φαω καιρο
κ μου την βιδωσε κ εφαγα αρκετο η ωρα ητανε(22:00) επισης ειμαι σε γραμμωση κ
ειχα να φαω κατι πανω απο 2 μηνες.
Το ερωτημα μου ειναι ποσο ζημια εγινε ; οχι στα κιλα αν πειρα κ τετια..αλλα στους
μυεις κ ποσο καιρο παραμενουν στο αιμα σου; και γενικως ποσο πισω σε παει
ενα τετιο cheat σε γραμμωση(να σημειοσω οτι το εφαγα κ επεσα κ κοιμηθηκα μετα
απο 15 λεπτα).

ευχαριστω προκαταβολικα!:toast:

KATERINI 144
21-01-11, 10:52
οι μυες δεν παθαίνουν καμια ζημια, λιπος αποθηκεύεται στο σωμα αλλα απο ενα μονο γευμα δεν ειναι μεγαλο πρόβλημα.

Marine
21-01-11, 14:53
Την δευτερα ξεκινησα γραμμωση και μιας και δεν δουλευω (τεμπελης :turtle: ) παω γυμναστηριο το πρωι το προγραμμα μου ειναι καπως ετσι..

1ο Γευμα 2 σκουπ whey με νερο + ω3 και μετα απο 1 ωρα παω γυμναστηριο

Βαρη+Αεροβιο

2ο Γευμα 2 σκουπ whey + 2 σκουπ δεξτροζη
και μετα απο 45 λεπτα
3ο Γευμα 150 γρ Σιταρι + Τονο Η Χοιρινες μπριζολες Η κοτοπουλο +ω3

4ο Γευμα 100 γρ φακες με νερο + 6 ολοκληρα αυγα

5ο γευμα 2 σκουπ whey + 50 γρ βρωμη

6ο Γευμα Τονο Η Χοιρινες Μπριζολες Η κοτοπουλο + ω3

7ο Γευμα 200 γρ γιαουρτι + 100 μλ γαλα + 1 σκουπ whey

αυτο που εκανα ειναι οσο νυχτωνει να μειωνω τον υδατανθρακα,μιας και το 3ο γευμα ειναι το μεταπροπονητικο εβαλα εκει τον περισσοτερο υδατανθρακα...ειναι σωστο αυτο η να μοιρασω ισοποσα τον υδατανθρακα και στα 3 γευματα??

jimmy007
21-01-11, 15:48
τα λιπαρα σε σχεση με τους υδατανθρακες τι διαφορα παιζει και προτινονται για χασιμο λιπους/αφου πηγη ενεργιας δεν ειναι και τα δυο?
πχ κετο διαιτες?!

αν μπορει να μου εξηγησει καποιος

1. Αν ο οργανισμός συνηθίσει να χρησιμοποιεί τα λιπαρά σαν πηγή ενέργειας(αυτά που του δίνουμε), τότε στρέφεται και πιο εύκολα στο λίπος που έχει όταν η διατροφή είναι υποθερμιδική.
2. Οι υδ/κες τραβάνε υγρά κάτι που δεν το θέλουμε στη γράμμωση λογικά.
3. Τα λιπαρά δίνουν περισσότερες θερμίδες ανά γραμμάριο σε σχέση με τους υδ/κες,οπότε με αυτό τον τρόπο καταναλώνεις λογικά μικρότερο όγκο φαγητού και επομένως δεν υπάρχει μεγάλο φούσκωμα....

giannis64
21-01-11, 18:22
τζιμη το 2ο και το τριτο λιγο ακυρα τα βλεπω ρε φιλε.

για το 2ο μιλαμε για στεγνψ]ωμα η για γραμμωση?

για το 3ο
το φουσκωμα μπορει να ειναι και απο το πολυ νερο. ο ογκος του φαγητου δεν μετραει, αλλα η θερμιδες.για ξανασκεψου το η διατυπωσετο αλλιως μην και δεν το καταλαβα εγω σωστα?

Devil
21-01-11, 18:41
οπα τωρα το ειδα αυτο....

βασικα αλλο κετοση... αλλο διαιτα με χαμηλους υδατανθρακες=low carb ;)

στις απλες low carb δεν μπαινεις σε κετοση...

στις κετο ο οργανισμος μπαινει σε κετοση....

το σωμα μετατρεπει τα τριγλικεριδια σε λιπρα οξεα και κετονες... (εδω ισως εχω πει κ μ***κια.... :) )

οι κετονες μετατρεπονται σε acetyl-coA και μπαινουν στο κυκλο του Krebs για να παρουμε ενεργεια....

jimmy007
21-01-11, 19:58
τζιμη το 2ο και το τριτο λιγο ακυρα τα βλεπω ρε φιλε.

για το 2ο μιλαμε για στεγνψ]ωμα η για γραμμωση?

για το 3ο
το φουσκωμα μπορει να ειναι και απο το πολυ νερο. ο ογκος του φαγητου δεν μετραει, αλλα η θερμιδες.για ξανασκεψου το η διατυπωσετο αλλιως μην και δεν το καταλαβα εγω σωστα?

Συνήθως στο τέλος της γράμμωσης γίνεται στέγνωμα(όχι πάντα βέβαια) για αυτό εβαλα το 2ο..
Το 3ο είναι όντως λίγο άκυρο αλλά να στο εξηγήσω.Κάνεις γράμμωση, είναι καλοκαίρι και θες να πας για μπάνιο το απόγευμα,και προφανώς δεν θες το στομάχι σου να είναι έτοιμο να σκάσει.. Αν χρειάζεσαι πολλές θερμίδες την ημέρα και δεν θες να χάσεις γεύματα και να πέσεις θερμιδικά πολύ, από που θα προτιμήσεις να πάρεις θερμίδες? Από λάδι ή από ρύζι?

κουλης
22-01-11, 22:03
τι γνωμη εχετε για την μπυρα χωρις αλκοολ?:unsure:

Eddie
22-01-11, 22:05
τι γνωμη εχετε για την μπυρα χωρις αλκοολ?:unsure:

Αθλια!!!!

Δε πινεται με τιποτα.Εγω μονο 8.5% και πανω:green:

Pavlos17
22-01-11, 22:06
τι γνωμη εχετε για την μπυρα χωρις αλκοολ?:unsure:

βγηκε μπυρα χωρις αλκοολ? :unsure:

κουλης
22-01-11, 22:08
βγηκε μπυρα χωρις αλκοολ? :unsure:

χρονια τωρα:)

κουλης
22-01-11, 22:09
Αθλια!!!!

Δε πινεται με τιποτα.Εγω μονο 8.5% και πανω:green:

περα απο την γευση ειναι οκ να πιεις κανα δυο?

Eddie
22-01-11, 22:11
περα απο την γευση ειναι οκ να πιεις κανα δυο?

Αν υπολογισεις τους υδατανθρακες,μια χαρα ειναι.

Pavlos17
22-01-11, 22:22
περα απο την γευση ειναι οκ να πιεις κανα δυο?

πιες 10 να νιωσεις :green:

lila_1
22-01-11, 22:25
Αθλια!!!!

Δε πινεται με τιποτα.Εγω μονο 8.5% και πανω:green:

Ωπ!
Νατα!
Βασίλη έχεις παρεκτραπεί παντελώς νομίζω:turtle:


Για πάμε,για πάμε καμια διατροφή....:turtle:

Eddie
22-01-11, 22:29
Ωπ!
Νατα!
Βασίλη έχεις παρεκτραπεί παντελώς νομίζω:turtle:


Για πάμε,για πάμε καμια διατροφή....:turtle:

Τι διατροφη ρε??Τις προαλλες δε λεγαμε οτι στον ογκο τρωμε και πινουμε οτι θελουμε και στη γραμμωση παλευουμε να χασουμε?

Εγω αυτο καταλαβα :turtle:

lila_1
22-01-11, 22:33
Τι διατροφη ρε??Τις προαλλες δε λεγαμε οτι στον ογκο τρωμε και πινουμε οτι θελουμε και στη γραμμωση παλευουμε να χασουμε?

Εγω αυτο καταλαβα :turtle:

Α Μπράβο..και μετά θα γκρινιάξουμε ότι είμαστε κ ενδόμορφοι και δεν έχουμε προδιαγραφές για 6πακ και ζήσαν αυτοί καλά και τα μπυρόκοιλα καλυτερα!:green:

Λοιπόν έχεις δίκιο.
Πάω να ανοίξω μια Αμστελ.Γιατι έτσι μου αρέσει

Eddie
22-01-11, 22:37
Α Μπράβο..και μετά θα γκρινιάξουμε ότι είμαστε κ ενδόμορφοι και δεν έχουμε προδιαγραφές για 6πακ και ζήσαν αυτοί καλά και τα μπυρόκοιλα καλυτερα!:green:


:inandout: :^^:




Λοιπόν έχεις δίκιο.
Πάω να ανοίξω μια Αμστελ.Γιατι έτσι μου αρέσει


Εσυ πιες τηλιο η κανα φασκομηλο μη τυχων και λιπωσεις :P

lila_1
22-01-11, 22:38
Εσυ πιες τηλιο η κανα φασκομηλο μη τυχων και λιπωσεις :P

κ ΕΣΥ να πας να ΞΥΡΙΣΤΕΙΣ!:turtle:
Ου!



καποιο καλο παιδί να ετοιμάζεται για μεταφορές μετακομίσεις στα οφφ...

Eddie
22-01-11, 22:40
κ ΕΣΥ να πας να ΞΥΡΙΣΤΕΙΣ!:turtle:
Ου!



καποιο καλο παιδί να ετοιμάζεται για μεταφορές μετακομίσεις στα οφφ...

Δε γινεται,ειμαι greek lover λεμεεεε!!Εδω καναμε αμαν και πως να βγει η τριχα απ το πουκαμισο,σε παρακαλω :lol:

Triumph
23-01-11, 13:35
οταν η διατροφη καπιου περιεχη φρουτα/λαχανικα(οχι αθλητη αλλα ενος μεσου ασκουμενου)
η λυψη πολυβιταμινων δν ειναι καπως υπερβολικο ?



τy.

Pavlos17
23-01-11, 13:37
οταν η διατροφη καπιου περιεχη φρουτα/λαχανικα(οχι αθλητη αλλα ενος μεσου ασκουμενου)
η λυψη πολυβιταμινων δν ειναι καπως υπερβολικο ?



τy.

ναι.

alexfrag18
23-01-11, 21:04
πριν λιγο επειδη δεν ειχα κρεατικο στο σπιτι πηγα και χτυπησα δυο συβλακια(καλαμακι σκετο χωρις πιτα) και τα φαγα μαζι με πουρε.ποσο κακη ειναι μια τετοια επιλογη στην περιπτωση που δεν εχεις κατι αλλο πρωτεινουχο να φας.δηλαδη θελω να πω αν τα τρως σκετα χωρις πιτα πατατες σως κτλ υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα?

Pavlos17
23-01-11, 21:11
πριν λιγο επειδη δεν ειχα κρεατικο στο σπιτι πηγα και χτυπησα δυο συβλακια(καλαμακι σκετο χωρις πιτα) και τα φαγα μαζι με πουρε.ποσο κακη ειναι μια τετοια επιλογη στην περιπτωση που δεν εχεις κατι αλλο πρωτεινουχο να φας.δηλαδη θελω να πω αν τα τρως σκετα χωρις πιτα πατατες σως κτλ υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα?

...μια χαρα ειναι..και αυτο κοτοπουλο ειναι

κουλης
23-01-11, 22:28
πριν λιγο επειδη δεν ειχα κρεατικο στο σπιτι πηγα και χτυπησα δυο συβλακια(καλαμακι σκετο χωρις πιτα) και τα φαγα μαζι με πουρε.ποσο κακη ειναι μια τετοια επιλογη στην περιπτωση που δεν εχεις κατι αλλο πρωτεινουχο να φας.δηλαδη θελω να πω αν τα τρως σκετα χωρις πιτα πατατες σως κτλ υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα?

αγορινα ξερεις ποσες φορες καθως γυρναω απο το school και δεν παιζει τπτ απο φαι σπιτι( οι γονεις μου δουλευουν) και χτυπαω 3 καλαμακια κοτοπουλο σκετα ετοιμαζω και εναν πουρε μεσα σε 10 λεπτα ( η και ρυζι) και σλουρπ ετοιμο και νοστιμοτατο γευμα:green:

thegravijia
23-01-11, 22:37
eγω στην θεση σας θα χτυπαγα ΤΡΕΙς με κοτοπουλο απολα ανατολης χωρις πατατες
+αλλα 2 σκετα καλαμακια κοτοπουλο για αργοτερΑ:green:

George1993
25-01-11, 11:57
Καλημέρα! Αν αντι για ενα σαντουιτς με αραβικη πίτα τυρί και γαλοπούλα φάω δυο τοστακια με ενα φιλετο γαλοπουλο και ενα φιλετο τυρι το καθένα ειμαι καλά ή ξεπερνάω κατα πολύ τις θερμίδες μου? :unsure:

Ramrod
25-01-11, 12:26
Καλημέρα! Αν αντι για ενα σαντουιτς με αραβικη πίτα τυρί και γαλοπούλα φάω δυο τοστακια με ενα φιλετο γαλοπουλο και ενα φιλετο τυρι το καθένα ειμαι καλά ή ξεπερνάω κατα πολύ τις θερμίδες μου? :unsure:

Που να ξέρουμε εμείς πόσες είναι οι θερμίδες που πρέπει να πάρεις? Εμένα τα 2 τοστ με 1 γαλοπούλα λίγα μου φαίνονται...

George1993
25-01-11, 12:39
Που να ξέρουμε εμείς πόσες είναι οι θερμίδες που πρέπει να πάρεις? Εμένα τα 2 τοστ με 1 γαλοπούλα λίγα μου φαίνονται...

Ενωώ αν έχουν μεγάλη διαφορα σε θερμίδες τα 2 τοστ σε σχέση με το ένα με αραβική πιτα... εψαξα 3 σουπερ μαρκετ και δεν βρίσκω αράβική....

PMalamas
26-01-11, 18:58
ρε παιδια εχει ακουσει κανεις οτι τα σπασμενα καρυδια εχουν χασει τις ιδιοτητες και τα θρεπτικα συστατικα τους, σχετικα με τα ολοκληρα?
Ισχυει κατι τετοιο?

Ramrod
26-01-11, 19:03
ρε παιδια εχει ακουσει κανεις οτι τα σπασμενα καρυδια εχουν χασει τις ιδιοτητες και τα θρεπτικα συστατικα τους, σχετικα με τα ολοκληρα?
Ισχυει κατι τετοιο?

Αν τα αφήσεις καιρό εννοείς? Κοιτα εγώ ξέρω πως τα καθαρσμένο καρύδια τα βάζεις στο ψυγείο...

Αν πάλι εννοείς θρυματισμένα δε νομίζω, αλλωστε και στο στόμα θρυματίζονται...δε νομίζω να μπορει κάποιος να τα καταπιει ολόκληρα...:green:

PMalamas
26-01-11, 19:12
Αν τα αφήσεις καιρό εννοείς? Κοιτα εγώ ξέρω πως τα καθαρσμένο καρύδια τα βάζεις στο ψυγείο...

Αν πάλι εννοείς θρυματισμένα δε νομίζω, αλλωστε και στο στόμα θρυματίζονται...δε νομίζω να μπορει κάποιος να τα καταπιει ολόκληρα...:green:

οχι να τα αφησεις καιρο. δν ειπα οτι χαλανε η αλοιωνεται η γευση τους γι αυτο μπορει να θελουν ψυγειο. Ουτε θριματισμενο. Και αλλο οταν το μασας απο ολοκληρο και παει στο στομαχι θριματισμενο.

Η αρχικη τους μορφη ειναι το σχημα πεταλουδας, ρωταω αν ξερει καποιος αν οντως χανει τις ιδιοτητες του ως καρυδι (τα ω λιπαρα πχ)αν σπασει αυτη η "πεταλουδα".

Ramrod
26-01-11, 19:14
Η αρχικη τους μορφη ειναι το σχημα πεταλουδας, ρωταω αν ξερει καποιος αν οντως χανει τις ιδιοτητες του ως καρυδι (τα ω λιπαρα πχ)αν σπασει αυτη η "πεταλουδα".

Ε ναι αυτό εννοούσα. Δε πιστευω ρε συ...

PMalamas
26-01-11, 19:19
Ε ναι αυτό εννοούσα. Δε πιστευω ρε συ...

Κι εγω βαση λογικης το ιδιο πιστευω.
Αλλα ελα που καπου το ειχα δει αυτο.
Και επισης το γεγονος οτι το ολοκληρο καρυδι μιας ιδιας ποικιλιας ειναι πιο ακριβο απο το σπασμενο, κι αν ρωτησεις τον πωλητη θα σ πει οτι το ολοκληρο το ζηταν και περισοτερο.

Manos1989
26-01-11, 19:24
Σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά ας ρωτήσω :P
Η πατάτα είναι εντελώς απαγορευμένη σε γράμμωση ας πούμε? Σίγουρα προτιμούμε γλυκοπατάτα αλλά έχουν τόσο μεγάλες διαφορές ? εννοείται είτε βραστή είτε ψητή χωρίς τίποτα από πάνω.

PMalamas
26-01-11, 19:28
Σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά ας ρωτήσω :P
Η πατάτα είναι εντελώς απαγορευμένη σε γράμμωση ας πούμε? Σίγουρα προτιμούμε γλυκοπατάτα αλλά έχουν τόσο μεγάλες διαφορές ? εννοείται είτε βραστή είτε ψητή χωρίς τίποτα από πάνω.

εχει περισσοτερες φυτικες ινες η γλυκοπατατα που την καθιστουν συνθετο υδατανθρακα οποτε χωνευεται και πιο αργα.. γι αυτο ειναι καλυτερη. Αλλα μη τρελενεσαι κιολας φαε την κλασικη αν εχεις καποιο προβλημα.

Manos1989
26-01-11, 21:11
εχει περισσοτερες φυτικες ινες η γλυκοπατατα που την καθιστουν συνθετο υδατανθρακα οποτε χωνευεται και πιο αργα.. γι αυτο ειναι καλυτερη. Αλλα μη τρελενεσαι κιολας φαε την κλασικη αν εχεις καποιο προβλημα.

Oχι δεν έχω πρόβλημα απλά έτσι για αλλαγή καμιά φορά.....να ξεφύγω λίγο από γλυκοπατάτα/βρώμη/μαύρο ρύζι..
Υπάρχουν άλλες πηγές ανάλογου υδ/κα σαν αυτές τις 3 που υποτίθεται είναι οι καλύτερες?

PMalamas
26-01-11, 22:28
Oχι δεν έχω πρόβλημα απλά έτσι για αλλαγή καμιά φορά.....να ξεφύγω λίγο από γλυκοπατάτα/βρώμη/μαύρο ρύζι..
Υπάρχουν άλλες πηγές ανάλογου υδ/κα σαν αυτές τις 3 που υποτίθεται είναι οι καλύτερες?

μπορεις να βαλεις και μαυρο μακαρονι για εναλλαγη

exkaliber
26-01-11, 22:44
φαγητο,μια ωρα και κατι μετα ενα ποτηρι γαλα και μπανανα,για τα αμινοξεα
μιση ωρα μετα μια με 2 φετες ψωμι για υδατανθρακα
μιση ωρα και κατι μετα προπονηση

να το προτεινω σε αρχαριο????

κουλης
26-01-11, 22:45
Oχι δεν έχω πρόβλημα απλά έτσι για αλλαγή καμιά φορά.....να ξεφύγω λίγο από γλυκοπατάτα/βρώμη/μαύρο ρύζι..
Υπάρχουν άλλες πηγές ανάλογου υδ/κα σαν αυτές τις 3 που υποτίθεται είναι οι καλύτερες?

δοκιμασε και κανα οσπριο! που ειναι συνδιασμος υδατανθρακων με πρωτεινη! απλως συμπλησωσε λιγη ζωικη...για να εχεις πληρη αμινοξεα

beefmeup
26-01-11, 22:46
να το προτεινω σε αρχαριο????

γιατι??
σου χρωσταει λεφτα κ θες να τον εκδικηθεις?:green:

exkaliber
26-01-11, 22:58
γιατι??
σου χρωσταει λεφτα κ θες να τον εκδικηθεις?:green:

οχι ρε συ
ισα ισα που τον συμπαθω κι ολας
οχι τοσο ομως που να του δωσω απο τα bcaa μου:green:

να του πω να ερθει με κανα δυωρο πριν φαι?
τι λετε??

beefmeup
26-01-11, 22:59
να του πω να ερθει με κανα δυωρο πριν φαι?
τι λετε??

:thumbup:

exkaliber
26-01-11, 23:05
δεν μου πολυ αρεσει αυτο εμενα
το δοκμασα κανα δυο φορες και δεν ενιωθα πολυ ανετα
ισως ηταν και ψυχολογικο,τι να πω

beefmeup
26-01-11, 23:07
δεν μου πολυ αρεσει αυτο εμενα
το δοκμασα κανα δυο φορες και δεν ενιωθα πολυ ανετα
ισως ηταν και ψυχολογικο,τι να πω

εγω αυτο κανω χρονια.
ποτε δεν εχω παρει αμινο προν την προπονα εκτος αν ειχα γευμα που απειχε κατα πολυ του 2-2μισαωρου απο αυτην.
κ λογος δεν υπαρχει να παρεις αν εχεις φαει ετσι.

exkaliber
26-01-11, 23:20
κ λογος δεν υπαρχει να παρεις αν εχεις φαει ετσι.

ακριβως :thumbup::thumbup::thumbup:

θεωρητικα αυτο ειναι το καλυτερο

beefmeup
26-01-11, 23:21
κ πρακτικα.

exkaliber
26-01-11, 23:31
εννοω το θεμα ειναι να πετυχεις την προπονησσ την καταληλη στιγμη μετα το φαι
ας πουμε στις δυο ωρες μπορεινα νιωθεις αομα ενα φουσκωμακαι σε 2 ωρες και ενα τεταρτο να εισαι jet
βασικα ειναι σαν τα ποτα,αλλα αντιστροφα,μπορει στο 5 να εισαι ενταξει,ν χεις κανει κεφαλικαι να γουσταρεις και το 6 να σε χαλασει

προφανως καπως οφφ τοπικ :green::green::green:

beefmeup
26-01-11, 23:38
αν νιωθεις φουσκωμα δεν πας,το καθυστερεις μεχρι να ξενιωσεις.
σε καθε περιπτωση ακους το σωμα σου κ οχι το ρολοι σου.

Kwstas6
26-01-11, 23:42
Το πρωι μολις ξυπναμε λογω του υπνου οι δατανθρακες ειναι χαμηλα?μηπως λοιπον χρειαζομαστε υδαταθρακες υψηλου gi πχ μελι η φρουτα για αποτομη αυξηση η πηγες οπως βρωμη κ μαυρο ψωμι ειναι καταλληλες?

Devil
26-01-11, 23:48
Το πρωι μολις ξυπναμε λογω του υπνου οι δατανθρακες ειναι χαμηλα?μηπως λοιπον χρειαζομαστε υδαταθρακες υψηλου gi πχ μελι η φρουτα για αποτομη αυξηση η πηγες οπως βρωμη κ μαυρο ψωμι ειναι καταλληλες?

:thumbup: το 2ο...

Kwstas6
26-01-11, 23:51
:thumbup: το 2ο...

και ποτε τα φρουτα ?πριν την προπονηση?

Devil
26-01-11, 23:57
και ποτε τα φρουτα ?πριν την προπονηση?

βαλε ενα φρουτο στο πρωινο και αλλο ενα σε ενα αλλο γευμα...

thegravijia
27-01-11, 01:00
στην κετο τις μερες οφφ απο προπονηση το πρωι τρωμε υδατανθρακα?

Devil
27-01-11, 01:12
στην κετο τις μερες οφφ απο προπονηση το πρωι τρωμε υδατανθρακα?

οι κετο ειναι κετο δεν εχει υδατανθρακα....

αν λες για εκεινο το 5% καλητερα να το σπασει μεσα στην μερα...

κανεις κετο?

crow
27-01-11, 01:53
Το πρωι μολις ξυπναμε λογω του υπνου οι δατανθρακες ειναι χαμηλα?μηπως λοιπον χρειαζομαστε υδαταθρακες υψηλου gi πχ μελι η φρουτα για αποτομη αυξηση η πηγες οπως βρωμη κ μαυρο ψωμι ειναι καταλληλες?

K τα 2....περισσοτερους υδ/κες απο τους δευτερους κ λιγο απο τους πρωτους.

thegravijia
27-01-11, 05:35
οι κετο ειναι κετο δεν εχει υδατανθρακα....

αν λες για εκεινο το 5% καλητερα να το σπασει μεσα στην μερα...

κανεις κετο?
απο βδομαδα μπαινω
ναι για αυτο το λιγο ελεγα αλλα λογικα καλυπτετε απο τις αλλες τροφες σαλατες κτλ

Devil
27-01-11, 16:36
απο βδομαδα μπαινω
ναι για αυτο το λιγο ελεγα αλλα λογικα καλυπτετε απο τις αλλες τροφες σαλατες κτλ

λοιπον τα βασικα τα ξερεις...

υπολογιζεις κανα 2γρ πρωτεινης για καθαρη μυικη μαζα...

τα υπολοιπα απο λιπαρα.... και αφηνεις ενα 30γρ υδατανθρακες...

δηλαδη κρατας ενα.... πρωτεινες 30-35%, λιπαρα 60-65% , 5% υδατανθρακες

το νου σου με τις θερμιδες...

θες αρκετη πρασιναδα... υπολογιζε κανα κιλο μεσα στην ημερα...

και παρε και ενα καλο πολυβιταμινουχο.... βαλε Ω3 μεσα...

γενικα προσπαθησε να απογηγεις τα παντα απο αμυλο... δλδ υδατανθρακες καλητερα απο φρουτα λαχανικα....

ξεκινα κοβοντας ενα 500 θερμιδες....

και μετα το νου σου στις carb load μερες...

μια λυση ειναι...
1η μερα... 10γρ carbs,2gr πρωτεινες , 1γρ λιπαρα ανα κιλο μυικο
2η μερα.... 5γρ carbs, 2gr πρωτεινη , 0,5γρ λιπαρα ανα κιλο μυικο

αλλιως καρτας χαμηλα πρωτεινη και λιπαρα και φωρτωνεις υδατανθρακα τις πρωτες 24 ωρες και τις υπολοιπες 24 κρατας πιο νορμαλ διατροφη...


αν εχεις μεγαλη bf% τοτε καλητερα να κρατησεις μονο μια μερα carb loading...

αυτα...

lila_1
27-01-11, 17:04
Για ποιό λόγο ακιβώς πίνετε αμινοξέα?
Γιατί όχι σκόνη πρωτείνης?
Για την ταχύτητα απορρόφησης?

beefmeup
27-01-11, 17:07
Για ποιό λόγο ακιβώς πίνετε αμινοξέα?
Γιατί όχι σκόνη πρωτείνης?
Για την ταχύτητα απορρόφησης?


αναλογα τι κανεις,κ τι τρως μετα την προπονα..
απλα τα αμινο τα δουλευεις καλυτερα για μεσα στην προπονα,η κ πριν ισως.
δλδ εχεις περισοτερες επιλογες με τα αμινο στην χρηση τους.
συν οτι αν κανεις καμια τρελη διατροφη γλιτωνεις κ τις θερμιδες της πρωτεινης με τα αμινο(σκονη,οχι υγρες μαλακιες τιγκα στην ζαχαρη).

αν τωρα θες ενα απλο ποστ(κ μαλλον αυτο θες),κ με μια πρωτεινη εισαι οκ.
απαραιτητο δεν ειναι τπτ,ολα σχετικα ειναι.

διαφορα πρωτεινης με αμινοξεα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12732)

lila_1
27-01-11, 17:16
διαφορα πρωτεινης με αμινοξεα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12732)


Πφφφ...σαχλαμάρες.:turtle:

thegravijia
27-01-11, 21:14
λοιπον τα βασικα τα ξερεις...

υπολογιζεις κανα 2γρ πρωτεινης για καθαρη μυικη μαζα...

τα υπολοιπα απο λιπαρα.... και αφηνεις ενα 30γρ υδατανθρακες...

δηλαδη κρατας ενα.... πρωτεινες 30-35%, λιπαρα 60-65% , 5% υδατανθρακες

το νου σου με τις θερμιδες...

θες αρκετη πρασιναδα... υπολογιζε κανα κιλο μεσα στην ημερα...

και παρε και ενα καλο πολυβιταμινουχο.... βαλε Ω3 μεσα...

γενικα προσπαθησε να απογηγεις τα παντα απο αμυλο... δλδ υδατανθρακες καλητερα απο φρουτα λαχανικα....

ξεκινα κοβοντας ενα 500 θερμιδες....

και μετα το νου σου στις carb load μερες...

μια λυση ειναι...
1η μερα... 10γρ carbs,2gr πρωτεινες , 1γρ λιπαρα ανα κιλο μυικο
2η μερα.... 5γρ carbs, 2gr πρωτεινη , 0,5γρ λιπαρα ανα κιλο μυικο

αλλιως καρτας χαμηλα πρωτεινη και λιπαρα και φωρτωνεις υδατανθρακα τις πρωτες 24 ωρες και τις υπολοιπες 24 κρατας πιο νορμαλ διατροφη...


αν εχεις μεγαλη bf% τοτε καλητερα να κρατησεις μονο μια μερα carb loading...

αυτα...

thanks ρε
μια μερα με υδατανθρακες θα βαλω και 7 μερες
με τις θερμιδες θα τις κρατησω αρκετα ψηλα στην αρχη να δω πως θα αντιδρασω

Devil
27-01-11, 21:23
thanks ρε
μια μερα με υδατανθρακες θα βαλω και 7 μερες
με τις θερμιδες θα τις κρατησω αρκετα ψηλα στην αρχη να δω πως θα αντιδρασω

οχι πολυ ψηλα.... σε ισοθερμιδικη περιπου κρατατες

lila_1
27-01-11, 22:05
Το carb loading μία μέρα της εβδομάδας, γίνεται σε διατροφές κέτωσης, χαμηλών υδατανθράκων ή υποθερμιδικές γενικά?
Σε ισοθερμιδικές με σχετικά χαμηλά carbs χρησιμεύει?
Βασικά είναι αποδεδειγμένο ότι χρησιμεύει σε κάτι ή το χουμε για να βρίσκουμε αφορμή να χλαπακιάζουμε?

Devil
27-01-11, 22:15
Το carb loading μία μέρα της εβδομάδας, γίνεται σε διατροφές κέτωσης, χαμηλών υδατανθράκων ή υποθερμιδικές γενικά?

σε κετωσης ναι.... και σε lowcarb (εξαρταται απο τα γρ των υδατανθρακων βεβαια...)


Σε ισοθερμιδικές με σχετικά χαμηλά carbs χρησιμεύει?

μπα οχι δεν νομιζω... εκτος αν εχεις στοχο τη μαζα... και παλι εξαρταται απο τα carbs...

Βασικά είναι αποδεδειγμένο ότι χρησιμεύει σε κάτι ή το χουμε για να βρίσκουμε αφορμή να χλαπακιάζουμε?

ναι χρησιμευει.... σε βγαζει απο την κετοση...

Levrone
28-01-11, 23:49
να ρωτησω κατι..

παιρνω απο το makro κατι συσκευασμενα χοιρινα φιλετα, σχετικα αλιπα, σαν μακρυναρια ενα πραμα..στη συσκευασια λεει "χοιρινο φιλετο"..αυτο ειναι το ψαρονεφρι? ξερει κανεις?

και κατι αλλο, εχετε ακουσει οτι το λιναροσπορο αντι για μπλεντερ μπορεις και να τον βρασεις και να πιεις το ζουμι? παιζει αυτο?

Dreiko
28-01-11, 23:51
να ρωτησω κατι..

παιρνω απο το makro κατι συσκευασμενα χοιρινα φιλετα, σχετικα αλιπα, σαν μακρυναρια ενα πραμα..στη συσκευασια λεει "χοιρινο φιλετο"..αυτο ειναι το ψαρονεφρι? ξερει κανεις?


ναι κωστη...ψαρονεφρι ειναι...:thumbup:

Levrone
28-01-11, 23:53
ναι κωστη...ψαρονεφρι ειναι...:thumbup:

και γιατι δεν το γραφει πανω?

θελουν να με εκνευρισουν και να ανεβω σε κανενα παγκο να αρχισω τα ποζαρισματα? :P

Dreiko
28-01-11, 23:54
και γιατι δεν το γραφει πανω?

θελουν να με εκνευρισουν και να ανεβω σε κανενα παγκο να αρχισω τα ποζαρισματα? :P

ειπαμε ποζαρισματα μονο στο ΟΑΚΑ...:rolf::turtle::turtle::green:

eri_87
28-01-11, 23:55
Για το λιναρόσπορο αυτό το ξέρω, αλλά έτσι θα έχεις ρόφημα λιναρόσπορου, άρα δε ξέρω τί θρεπτική αξία θα έχει αυτό.... Χρησιμοποιείται ως αντιφλεγμονώδες-αντιβηχικό.

Levrone
28-01-11, 23:56
ειπαμε ποζαρισματα μονο στο ΟΑΚΑ...:rolf::turtle::turtle::green:

οταν παρουμε πρωταθλημα!


Για το λιναρόσπορο αυτό το ξέρω, αλλά έτσι θα έχεις ρόφημα λιναρόσπορου, άρα δε ξέρω τί θρεπτική αξία θα έχει αυτό.... Χρησιμοποιείται ως αντιφλεγμονώδες-αντιβηχικό.

:thumbup: λογικα το ιδιο δε θα ειναι? (λεμε τωρα)

eri_87
29-01-11, 00:01
:thumbup: λογικα το ιδιο δε θα ειναι? (λεμε τωρα)

Ξέρω γω... Δηλ έχει τα ίδια λιπαρά το ρόφημα με το σπόρο; Χλωμό... Τί το θες κι εσύ το ρόφημα; :green:

Levrone
29-01-11, 00:10
Ξέρω γω... Δηλ έχει τα ίδια λιπαρά το ρόφημα με το σπόρο; Χλωμό... Τί το θες κι εσύ το ρόφημα; :green:

το θελω να κανω ντους !!!! :P:P

απλα καμια φορα δεν μπορω να βαλω το μπλεντερ!

γι αυτο λεω αν ειναι να το εβραζα!

eri_87
29-01-11, 00:12
το θελω να κανω ντους !!!! :P:P

απλα καμια φορα δεν μπορω να βαλω το μπλεντερ!

γι αυτο λεω αν ειναι να το εβραζα!

Κάθε φορά που θες να φας βάζεις το μπλεντερ;;;:unsure:
Γτ δε χτυπάς αρκετή ποσότητα να την έχεις; Καλά, εγώ παίρνω χτυπημένο λιναρόσπορο γτ δε διαλύεται με τίποτα στο δικό μου μπλέντερ! Μπορείς πάντως να το μουλιάσεις απτο βράδυ σε λίγο νερό να μαλακώσει.

Levrone
29-01-11, 00:16
Κάθε φορά που θες να φας βάζεις το μπλεντερ;;;:unsure:
Γτ δε χτυπάς αρκετή ποσότητα να την έχεις; Καλά, εγώ παίρνω χτυπημένο λιναρόσπορο γτ δε διαλύεται με τίποτα στο δικό μου μπλέντερ! Μπορείς πάντως να το μουλιάσεις απτο βράδυ σε λίγο νερό να μαλακώσει.

μια φορα τρωω τη μερα λιναροσπορο..τις αλλες τρωω ελαιολαδο (μια) , σησαμελαιο (μια) και ψαρολαδο!

ναι αλλα χτυπημενο (αν αλεσω μεγαλη ποσοτητα) δε χανει τα συστατικα του?

eri_87
29-01-11, 00:20
μια φορα τρωω τη μερα λιναροσπορο..τις αλλες τρωω ελαιολαδο (μια) , σησαμελαιο (μια) και ψαρολαδο!

ναι αλλα χτυπημενο (αν αλεσω μεγαλη ποσοτητα) δε χανει τα συστατικα του?

Δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι τέτοιο...:unsure: Αν ξέρει κάποιος ας μας πει! Αφού τον πουλάνε και αλεσμένο, δε νομίζω να έχει διαφορά! Σπόρος είναι, γιατί να χάνονται συστατικά. :unsure:

Levrone
29-01-11, 00:27
Δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι τέτοιο...:unsure: Αν ξέρει κάποιος ας μας πει! Αφού τον πουλάνε και αλεσμένο, δε νομίζω να έχει διαφορά! Σπόρος είναι, γιατί να χάνονται συστατικά. :unsure:

μακαρι να μην ισχυει αυτο που λεω και να μη χανονται τα συστατικα ωστε να αλεθω μια φορα την εβδομαδα (λες και παω στο ελαιοτριβειο, χαχαχαχα) και να ξεμπλεκω..

γιατι σκεψου να ξυπναω πρωι και να βαζω μπλεντερ..σημερα ηθελα να το πεταξω στον κυριο Γιωργο στο απεναντι μπαλκονι..

kleiza7
29-01-11, 01:19
παιδια μετα το Gym παιρνς την κλασικη whey της on.
http://xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1596

μπορω να την παιρνω και βραδακι τις μερες που δεν παω Gym??
εννοω για τελευταιο γευμα ή το σκοτωνω και δεν ειναι αναγκη ή/και κανω κακο στον οργανισμο μου???

ευχαριστω

Levrone
29-01-11, 01:21
παιδια μετα το Gym παιρνς την κλασικη whey της on.
http://xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1596

μπορω να την παιρνω και βραδακι τις μερες που δεν παω Gym??
εννοω για τελευταιο γευμα ή το σκοτωνω και δεν ειναι αναγκη ή/και κανω κακο στον οργανισμο μου???

ευχαριστω

μια χαρα μπορεις φιλε, δεν κανεις κανενα κακο!:thumbup:

Ramrod
29-01-11, 04:26
παιδια μετα το Gym παιρνς την κλασικη whey της on.

μπορω να την παιρνω και βραδακι τις μερες που δεν παω Gym??
εννοω για τελευταιο γευμα ή το σκοτωνω και δεν ειναι αναγκη ή/και κανω κακο στον οργανισμο μου???

ευχαριστω

Απλά την απορροφάει πολυ γρήγορα ο οργανισμός και για βράδυ δεν είναι το βελτιστο...

Marine
29-01-11, 19:34
Τον κατεψυγμενο αρακα ωμο δεν το ζυγιζω? η κραταει νερα απο τον παγο?

jimmy007
29-01-11, 21:37
να ρωτησω κατι..

παιρνω απο το makro κατι συσκευασμενα χοιρινα φιλετα, σχετικα αλιπα, σαν μακρυναρια ενα πραμα..στη συσκευασια λεει "χοιρινο φιλετο"..αυτο ειναι το ψαρονεφρι? ξερει κανεις?

και κατι αλλο, εχετε ακουσει οτι το λιναροσπορο αντι για μπλεντερ μπορεις και να τον βρασεις και να πιεις το ζουμι? παιζει αυτο?

Έχω την εντύπωση ότι τα πολυακόρεστα λιπαρά χάνουν τους πολλαπλούς δεσμούς όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία. Για αυτό νομίζω ότι λένε και ότι τα έλαια δεν πρέπει να εκτείθεται σε υψηλές θερμοκρασίες. Με το βράσιμο λογικά δεν θα γίνεται κάτι τέτοιο?

exkaliber
31-01-11, 16:10
λενε οτι δυο ωρες και κατι μετα το φαγητο,πηγαινουμε γυμναστηριο
γιατι τοτε ειναι που εχει ολοκληρωθει η χωνεψη,εχουν διασπαστει οι τροφες και τα αμινοξεα βρισκονται στο αιμα,
και ρωτω,αν παμε για προπονηση 3 ή 4 ωρες μετα,ειναι σαν να χανουμε αυτα τα αμινοξεα?

Ramrod
31-01-11, 16:22
λενε οτι δυο ωρες και κατι μετα το φαγητο,πηγαινουμε γυμναστηριο
γιατι τοτε ειναι που εχει ολοκληρωθει η χωνεψη,εχουν διασπαστει οι τροφες και τα αμινοξεα βρισκονται στο αιμα,
και ρωτω,αν παμε για προπονηση 3 ή 4 ωρες μετα,ειναι σαν να χανουμε αυτα τα αμινοξεα?

ναι

όχι μόνο για τα αμινο αλλα και για τον υδατάνθρακα...

exkaliber
31-01-11, 18:32
ναι

όχι μόνο για τα αμινο αλλα και για τον υδατάνθρακα...

:toast:

Devil
31-01-11, 21:10
λενε οτι δυο ωρες και κατι μετα το φαγητο,πηγαινουμε γυμναστηριο
γιατι τοτε ειναι που εχει ολοκληρωθει η χωνεψη,εχουν διασπαστει οι τροφες και τα αμινοξεα βρισκονται στο αιμα,
και ρωτω,αν παμε για προπονηση 3 ή 4 ωρες μετα,ειναι σαν να χανουμε αυτα τα αμινοξεα?

οχι... ακομα στο αιμα θα ειναι.... μην σου πω μερικες τροφες ακομα στο στομαχι θα ειναι....

ενα μικρο γευμα ισως να κανει 2 ωρες να φυγει απο το στομαχι αλλα ενα μεγαλο γευμα δεν νομιζω οτι κανει μονο 2 ωρες.....

exkaliber
31-01-11, 22:41
οχι... ακομα στο αιμα θα ειναι.... μην σου πω μερικες τροφες ακομα στο στομαχι θα ειναι....

ενα μικρο γευμα ισως να κανει 2 ωρες να φυγει απο το στομαχι αλλα ενα μεγαλο γευμα δεν νομιζω οτι κανει μονο 2 ωρες.....

κατσε,δεν μου χετε πει,να τρωω δυο ωρες πριν παω γυμναστηριο??

Devil
31-01-11, 22:43
κατσε,δεν μου χετε πει,να τρωω δυο ωρες πριν παω γυμναστηριο??

ναι δεν σημαινει ομως οτι το στομαχι ειναι αδειο....

2-3 ωρες πριν το gym αν τρως μια χαρα ειναι.... εκτος αν το γευμα ειναι υγρο που εχει φυγει και στην μια ωρα....

exkaliber
31-01-11, 23:06
ναι δεν σημαινει ομως οτι το στομαχι ειναι αδειο....

2-3 ωρες πριν το gym αν τρως μια χαρα ειναι.... εκτος αν το γευμα ειναι υγρο που εχει φυγει και στην μια ωρα....

:toast:

prt_sxs
01-02-11, 15:53
λοιπων εκανα αυτη την ερωτηση πριν κανα μηνα στο "γιαουρτι 0% ή 2%"
αλλα δεν πηρα απαντηση...
εαν φαω γιαουρτι 0% σκετο ή κ με υδατανθρακα...αλλα 0% παντα θα αποροφηθει μεσα σε 3 ωρες....?

deluxe
01-02-11, 15:55
Αν στο πρωινο μου εχει κοντα στα 20γρ φυτικες ινες, υπαρχει καποιο προβλημα;

NASSER
01-02-11, 15:59
Αν στο πρωινο μου εχει κοντα στα 20γρ φυτικες ινες, υπαρχει καποιο προβλημα;

Καλό κανει, κακό δεν κάνει ;)

naturale
01-02-11, 16:23
παιδια

σχολαω 7-

παω στο τζιμ 8-10 καπου εκει ....

τι να τρωω μετα?

ιαουρτι?

τυρι?\

αυγα?

ιδανικα να χασω 10 κιλα να γινω φετες...

giannis64
01-02-11, 17:08
διαβασε εδω οτι εχει σχεση με το μεταπροπονητικο. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12587)

lila_1
01-02-11, 21:21
Εαν έχω να διαλέξω μια μερίδα υδατανθράκων αργά το βράδυ...Τί είναι καλύτερα να προτιμήσω απο τις 2 :

Απλους υδατάνθρακες(μπανανα) μετα την προπονηση?
ή Σύνθετους (βρώμη) λίγο πριν?

(τελευταίοι υ/κες για τη μέρα)

prt_sxs
01-02-11, 21:27
λοιπων εκανα αυτη την ερωτηση πριν κανα μηνα στο "γιαουρτι 0% ή 2%"
αλλα δεν πηρα απαντηση...
εαν φαω γιαουρτι 0% σκετο ή κ με υδατανθρακα...αλλα 0% παντα θα αποροφηθει μεσα σε 3 ωρες....?
παρακαλω απαντηστε μ εαν ξερετε...!!!

Eddie
01-02-11, 21:28
λοιπων εκανα αυτη την ερωτηση πριν κανα μηνα στο "γιαουρτι 0% ή 2%"
αλλα δεν πηρα απαντηση...
εαν φαω γιαουρτι 0% σκετο ή κ με υδατανθρακα...αλλα 0% παντα θα αποροφηθει μεσα σε 3 ωρες....?
παρακαλω απαντηστε μ εαν ξερετε...!!!

Οχι,με τιποτα σε 3 ωρες.Το γιαουρτι εχει καζεινη,που απορροφατε πληρως σε περισσοτερο απο 6 ωρες περιπου.

Pavlos17
01-02-11, 21:29
Οχι,με τιποτα σε 3 ωρες.Το γιαουρτι εχει καζεινη,που απορροφατε πληρως σε περισσοτερο απο 6 ωρες περιπου.

εχω διαβασει οτι η καζεινη απορροφατε μεχρι και 8 ωρες,παντως και 6 καλα ειναι :turtle:

Marine
01-02-11, 22:56
υπαρχει κανενας αλλος που τρωει 6 αυγα την μερα??

arisfwtis
01-02-11, 23:01
ολοκληρα???

εγω 2 ολοκληρα τρωω

Devil
01-02-11, 23:37
υπαρχει κανενας αλλος που τρωει 6 αυγα την μερα??

o nick πρεπει να τρωει κανα 5αρι νομιζω....

exkaliber
01-02-11, 23:51
o nick πρεπει να τρωει κανα 5αρι νομιζω....

εμενα λες?

Devil
01-02-11, 23:52
εμενα λες?

τον savage

exkaliber
01-02-11, 23:58
υπαρχει κανενας αλλος που τρωει 6 αυγα την μερα??

μεχρι πεντε ασπραδια τα κατεβαζω

Eddie
02-02-11, 00:27
μεχρι πεντε ασπραδια τα κατεβαζω

Μα δε λεμε για ασπραδια ρε,και για κροκους!

Εγω ανα 2η μερα σχεδον τρωω 8 ασπραδια και 4 κροκους.

pan0z
02-02-11, 00:33
4 ολοκληρα αυγα τροω καθε μερα ακομα δεν πεθανα ουτε πρασινισα :turtle:

Marine
02-02-11, 00:43
4 ολοκληρα αυγα τροω καθε μερα ακομα δεν πεθανα ουτε πρασινισα :turtle:

ρε οπου παω και οπου σταθω μολις λεω οτι τρωω εξι αυγα την ημερα μου λενε τις κλασσικες πιπες περι χοληστερινες..:unsure:

pan0z
02-02-11, 00:54
ρε οπου παω και οπου σταθω μολις λεω οτι τρωω εξι αυγα την ημερα μου λενε τις κλασσικες πιπες περι χοληστερινες..:unsure:

Δεν ξερω τι να σου πω απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι τα αυγα εχουν "καλη" χοληστερινη.Εγω τα τροω για να μην μου τελιωνει το κοτοπουλο τοσο γρηγορα αλλιος σιγα μην τα ετρωγα.:green:

prt_sxs
02-02-11, 01:25
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2393
chek τι ειπε ο slaine..!!!
Υ.Γ. στο τελοσ τις σελιδας...!!!

MichalisPorke
02-02-11, 02:02
Ρε παιδια γιατι τοσο παρε φερε για τα αυγα??Εγω σπαζω τα αυγα σε ενα τηγανη 5-6 η 7 και τα τηγανιζω και απλα συνεχεια τα ανακατευω για να μην κολλησουν..Και μια χαρα τρωγωνται!:thumbup:

Ramrod
02-02-11, 12:46
ρε οπου παω και οπου σταθω μολις λεω οτι τρωω εξι αυγα την ημερα μου λενε τις κλασσικες πιπες περι χοληστερινες..:unsure:

Και για τα συμπληρώματα λένε ότι όποιο παίρνεις θα πεθάνει και δε θα του σηκώνεται (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά...), αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει κιόλας...

όσους έχω ρωτήσει που τρώνε ολόκληρα δεν έχουν πρόβλημα, φτάνει να μην έχεις κάπιο πρόβλημα υγείας...

giannis64
02-02-11, 14:20
σε περιοδο φουλ προπονησης και ογκου το πρωι εχω 6 ασπραδια και 3 κροκους
και το βραδακι σε ομελετα 5 ασπραδια και 3 κροκους.

eri_87
02-02-11, 21:17
Μια που πιάσατε τους κρόκους... Εμένα πάντα μου άρεσαν περισσότερο από τα ασπράδια κ λυπάμαι να τους πετάω... Αλλά χοληστερίνη είμαι οριακά εδώ κ χρόνια (μη πω και λίγο πάνω) λόγω κληρονομικότητας. Άρα.... ????:unsure: Να τρώω 1 ή 2 κρόκους κάθε μέρα πειράζει; Μέχρι στιγμής τρώω ασπράδια κυρίως.

Eddie
02-02-11, 21:26
Μια που πιάσατε τους κρόκους... Εμένα πάντα μου άρεσαν περισσότερο από τα ασπράδια κ λυπάμαι να τους πετάω... Αλλά χοληστερίνη είμαι οριακά εδώ κ χρόνια (μη πω και λίγο πάνω) λόγω κληρονομικότητας. Άρα.... ????:unsure: Να τρώω 1 ή 2 κρόκους κάθε μέρα πειράζει; Μέχρι στιγμής τρώω ασπράδια κυρίως.

Γιατρος δεν ειμαι,αλλα εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα να βαλω και κροκους και μετα απο ενα τριμηνο θα εκανα εξετασεις.Αν και προσωπικα καθε τριμηνο κανω,αλλα απλα το λεω σε περιπτωση που δε κανεις..

giannis64
02-02-11, 21:28
οτι και να σου πει ο καθενας δεν θα ειναι σωστο. το καλυτερο ειναι να αρχησεις να τρως για μικρο χρονικο διαστημα, και να ξανακανεις εξετασεις για να δεις που βρησκεσε και αναλογα να βγαλεις τα συμπερασματα σου.

eri_87
02-02-11, 21:31
Γιατρος δεν ειμαι,αλλα εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα να βαλω και κροκους και μετα απο ενα τριμηνο θα εκανα εξετασεις.Αν και προσωπικα καθε τριμηνο κανω,αλλα απλα το λεω σε περιπτωση που δε κανεις..

Την τελευταία φορά που έκανα εξετάσεις πριν κάτι μήνες μου χε πει ο γιατρός να αποφεύγω τα γνωστά για χοληστερίνη. Γιαυτό λέω. Καλά, κάθε τρίμηνο δεν κάνω, αλλά 1φορά το χρόνο, ναι. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω στάνταρ διατροφικές συνήθειες οπότε αν βγει ανεβασμένη η χοληστερίνη ππου να ξέρω αν θα είναι από ταυγά ή τις άλλες βλακείες που τρώω;:unsure::green:

Eddie
02-02-11, 21:40
Την τελευταία φορά που έκανα εξετάσεις πριν κάτι μήνες μου χε πει ο γιατρός να αποφεύγω τα γνωστά για χοληστερίνη. Γιαυτό λέω. Καλά, κάθε τρίμηνο δεν κάνω, αλλά 1φορά το χρόνο, ναι. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω στάνταρ διατροφικές συνήθειες οπότε αν βγει ανεβασμένη η χοληστερίνη ππου να ξέρω αν θα είναι από ταυγά ή τις άλλες βλακείες που τρώω;:unsure::green:

Γι αυτο και σου λεω να κανεις καθε τριμηνο,μεσα σε ενα τριμηνο λιγα μπορουν να αλλαξουν!!Δλδ και ενα αρνι ολοκληρο να φας δε θα επιρρεασει τοσο τη χοληστερινη,αμα τρως ομως αρνι ολο το χρονο μαλλον θα παει στα συννεφα:green:

eri_87
02-02-11, 21:46
Γι αυτο και σου λεω να κανεις καθε τριμηνο,μεσα σε ενα τριμηνο λιγα μπορουν να αλλαξουν!!Δλδ και ενα αρνι ολοκληρο να φας δε θα επιρρεασει τοσο τη χοληστερινη,αμα τρως ομως αρνι ολο το χρονο μαλλον θα παει στα συννεφα:green:

Οκ! Κατάλαβα... Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω ένα τσεκ απ κ βλέπουμε! :turtle:

Manos1989
02-02-11, 22:16
Ξέρει κανείς να μου πει θερμίδες για κουλούρι Θεσσαλονίκης λευκό,μαύρο,πολύσπορο?
Ευχαριστώωωωωωω

eri_87
02-02-11, 22:21
Ξέρει κανείς να μου πει θερμίδες για κουλούρι Θεσσαλονίκης λευκό,μαύρο,πολύσπορο?
Ευχαριστώωωωωωω

Δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση, εκτός αν το φτιάξεις εσύ! Ποικοίλει ανάλογα το μέγεθος κ τα υλικά, αλλά περίπου 100-130 θα έλεγα. Όσο για το μαύρο κ πολύσπορο, οι θερμίδες είναι σχεδόν ίδιες.

Manos1989
02-02-11, 22:24
Δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση, εκτός αν το φτιάξεις εσύ! Ποικοίλει ανάλογα το μέγεθος κ τα υλικά, αλλά περίπου 100-130 θα έλεγα. Όσο για το μαύρο κ πολύσπορο, οι θερμίδες είναι σχεδόν ίδιες.

λίγες μου ακούγονται οι 100 :unsure:
μακάρι βέβαια να είναι τόσες,δεν με χαλάει :turtle:

Οποιος άλλος ξέρει,ας πει τη γνώμη του :green:

eri_87
02-02-11, 22:31
λίγες μου ακούγονται οι 100 :unsure:
μακάρι βέβαια να είναι τόσες,δεν με χαλάει :turtle:

Οποιος άλλος ξέρει,ας πει τη γνώμη του :green:

Κι εγώ στο νετ έψαξα για να σου πω... Μέχρι 200 βρήκα, ανάλογα τα πρόσθετα κ μιλάμε πάντα για φυσιολογικό μέγεθος, όχι τα "πλεξούδα"! Στη τελική ζύγισέ το! Σαν ψωμί είναι, απλά έχει παραπάνω ζάχαρη κ σουσάμι.

mallown
03-02-11, 13:21
καλημερα σε ολα τα μελη,ειμαι νεος εδω κ θελω τα φωτα σασ...ειμαι 1,77 κ βαρος 92κιλα,τον τελευταιο εναμισι χρονο πιρα 12 κιλα λογω κακησ διατροφησ κ αμελειασ,χεκινισα γυμναστηριο ξανα εδο κ 20 μερεσ,ηθελα καποια διατροφη κ καποια καθαρη πρωτεινη,τωρα για πρωινο τρωω ενα γιαουρτι 2 τοισ εκατο,με 4-5κριτσινια πολυσπορα,το μεσημερι κοτοπουλο η ψαρι με λαχανικα και ρυζι η νουντλς,το βραδυ ψαρι ι κοτοπουλο με σαλατα,πινω πολλα νερα,κ την κυριακη εχο ελευθερο μεχρι το μεσημερι,το βραδυ παλι σαλατα.....please help meeeee:thumbup:

homer simpson
03-02-11, 18:13
Αν καποιος τρωει 100 γρ. λιπος τη μερα,το ιδανικο θα ηταν να τρωει γυρω στα 65 γρ ομεγα 6 και 35 ομεγα 3?Αυτο δεν σημαινει ratio 2:1?

Devil
03-02-11, 18:19
οχι ακριβως.... δεν ειναι τα συνολικα λιπαρα που πρεπει να ειναι ρατιο 2:1 η' 3:1...

αν παιρνεις 6γρ ω6 θα πρεπει να παρεις και 3γρ ω3....

απλα το θεωρω λιγο @@ το 3:1... 2:1 κτλ κτλ.... με 1,5-2γρ καθαρο epa+dha εισαι κομπλε...

homer simpson
03-02-11, 18:30
Τι γινεται αν τρωω παραπανω ω-3 απο ω-6?

homer simpson
03-02-11, 18:32
οχι ακριβως.... δεν ειναι τα συνολικα λιπαρα που πρεπει να ειναι ρατιο 2:1 η' 3:1...

αν παιρνεις 6γρ ω6 θα πρεπει να παρεις και 3γρ ω3....

απλα το θεωρω λιγο @@ το 3:1... 2:1 κτλ κτλ.... με 1,5-2γρ καθαρο epa+dha εισαι κομπλε...

τι ειναι το epa+dha?

Manos1989
03-02-11, 18:35
τι ειναι το epa+dha?

epa=Eicosapentaenoic Acid

dha=Docosahexaenoic Acid

είναι τα 2 ενεργά συστατικά των ωμέγα 3 λιπαρών.

homer simpson
03-02-11, 18:55
epa=Eicosapentaenoic Acid

dha=Docosahexaenoic Acid

είναι τα 2 ενεργά συστατικά των ωμέγα 3 λιπαρών.

Μαλιστα....και ποσα γρ Ω-3 μας δινουν 2-3 γρ καθαρα epa+dha, αν γνωριζεις?

Devil
03-02-11, 18:57
Τι γινεται αν τρωω παραπανω ω-3 απο ω-6?

δυσκολο... αλλα νομιζω τιποτα...


Μαλιστα....και ποσα γρ Ω-3 μας δινουν 2-3 γρ καθαρα epa+dha, αν γνωριζεις?

το γραφει επανω η συσκευασια....

homer simpson
03-02-11, 19:02
Συσκευασια?Εννοεις συμπληρωμα?Τα ω-3 στη διατροφη μου τα παιρνω απο λιπαρα ψαρια (και λιναροσπορο).Τα ψαρια δεν ειναι απο συσκευασια οποτε....

Devil
03-02-11, 19:05
Συσκευασια?Εννοεις συμπληρωμα?Τα ω-3 στη διατροφη μου τα παιρνω απο λιπαρα ψαρια (και λιναροσπορο).Τα ψαρια δεν ειναι απο συσκευασια οποτε....

οποτε τσεκαρεις στο ιντερνετ για να δεις τι ποσοτητες epa dha εχουν....;)

beefmeup
03-02-11, 19:06
οποτε τσεκαρεις στο ιντερνετ για να δεις τι ποσοτητες epa dha εχουν....;)

:thumbup::thumbup::thumbup:

homer simpson
03-02-11, 19:08
http://www.health.gov/dietaryguidelines/dga2005/report/html/table_g2_adda2.htm

Κατι τετοιο?

beefmeup
03-02-11, 19:09
http://www.health.gov/dietaryguidelines/dga2005/report/html/table_g2_adda2.htm

Κατι τετοιο?

:thumbup:

Vasilis32
03-02-11, 22:05
Καλησπερα, για πρωινο εχω γαλα με 2 weetabix,
μισο σκουπ πρωτεινης μεσα στο γαλα
1 μπανανα
1 πολυβιταμινη και ενα σκετο καφε.

Αν βαλω μεσα στο γαλα και περιπου 2 κουταλια της σουπας βρωμης για το τουρπισω πιο πολυ πειραζει??

Επισης στο δεκατιανο εχω 1 σκουπ πρωετινη με 3 ριζοκοφρετες πειραζει να προσθεσω στο σεικερ και μια κουταλια της σουπας βρωμης ??

kafros gate 7
04-02-11, 01:10
παιδια για πριν την προπονηση λιγο γαλα με βρωμη και μελι πιστευετε οτι ειναι καλη περιπου μιση ωρα πριν την προπονηση?τι προτεινετε?

Eddie
04-02-11, 01:43
παιδια για πριν την προπονηση λιγο γαλα με βρωμη και μελι πιστευετε οτι ειναι καλη περιπου μιση ωρα πριν την προπονηση?τι προτεινετε?

Οχι,σε καμια των περιπτωσεων τιποτα απ τα 3 και ειδικα μιση ωρα πριν την προπονηση.Αν το θες αυτο για γευμα,καντο 2.5 ωρες πριν αλλα χωρις το μελι.

savage
04-02-11, 02:30
τον savage

παρων.

5 ολοκληρα μεγαλα αυγα (65 γραμ εκαστο) ημερησιως,και καποιες μερες 6-7.

οταν μαλιστα ειπα στπν παθολογο μου οτι τρωω 5 αυγα τη μερα,μου ειπε "ε και τι εγινε?αφου ξερεις οτι δεν επηρεαζουν αυτα το νοσημα χοληστερινη αλλα τα τρανς λιπαρα κυριως".

σωστος ο γιατρος.:thumbup:

jimmy007
04-02-11, 02:32
παρων.

5 ολοκληρα μεγαλα αυγα (65 γραμ εκαστο) ημερησιως,και καποιες μερες 6-7.

οταν μαλιστα ειπα στπν παθολογο μου οτι τρωω 5 αυγα τη μερα,μου ειπε "ε και τι εγινε?αφου ξερεις οτι δεν επηρεαζουν αυτα το νοσημα χοληστερινη αλλα τα τρανς λιπαρα κυριως".

σωστος ο γιατρος.:thumbup:

Ή ο γιατρός σου είναι κάτω από 40 ή έπεσες σε περίπτωση 1 στις 10 :thumbup::thumbup:....
Πάντως σωστό είναι αυτό που λεει. Υπάρχει και σχετική βιβλιογραφία..

lila_1
04-02-11, 11:47
παιδια για πριν την προπονηση λιγο γαλα με βρωμη και μελι πιστευετε οτι ειναι καλη περιπου μιση ωρα πριν την προπονηση?τι προτεινετε?

Καλύτερα 1 ωρα πριν να προλάβεις να το χωνέψεις..
(χωρίς το μέλι εκτός αν πασχίζεις να πάρεις βάρος και θες θερμίδες απο όπου μπορείς)

Καλή επιλογή μου φάινεται

onymos
04-02-11, 21:45
εχει μεγαλη διαφορα αν τρως λευκο ρυζι αποτι καστανο? αφου εχουν μικρι διαφορα γλυκαιμικου δεικτη..σωστα?:unsure:

eri_87
04-02-11, 22:08
εχει μεγαλη διαφορα αν τρως λευκο ρυζι αποτι καστανο? αφου εχουν μικρι διαφορα γλυκαιμικου δεικτη..σωστα?:unsure:

Δεν έχει μεγάλη διαφορά, το καστανό έχει περισσότερες φυτικές ίνες. Εξάλλου οι περισσότεροι δε τρώνε μόνο (ή και καθόλου) καστανό ρύζι! Το μπασμάτι είναι επίσης καλό αν σαρέσει.:thumbup:

Ramrod
04-02-11, 22:09
εχει μεγαλη διαφορα αν τρως λευκο ρυζι αποτι καστανο? αφου εχουν μικρι διαφορα γλυκαιμικου δεικτη..σωστα?:unsure:

Το καστανό είναι πιο σύνθετος υδατάνθρακας...

Χαμηλότερος γλ δείκτης, πιο σταδιακη απορρόφηση, περισσότερες ινες.

onymos
04-02-11, 22:30
ναι απλα επειδη το καστανο το πιο φτινο απο agrino ειναι σε σχεση με το ασπρο αλλης εταιριας πιο ακριβο σχεδον διπλασια τιμη. ε και λογω της μεγαλης καταναλωσης δε συμφερει! λιγω που κοιταξα 66 εχει το καστανο 72 το ασπρο.μικρο το κακο ετσι?:rolf: (αποτι καταλαβαινεται με τα μετρα του γιωργακη μεχρι κ το ρυζι 8α το λεμε ρυζακι!)

homer simpson
05-02-11, 14:22
Εχετε κανενα tip για να ''σπασει'' αυτη η αηδιαστικη γευση:shock: που εχει το μουρουνελαιο?

Eddie
05-02-11, 14:26
Εχετε κανενα tip για να ''σπασει'' αυτη η αηδιαστικη γευση:shock: που εχει το μουρουνελαιο?

Παρε Ω3 softgels ;)

homer simpson
05-02-11, 14:29
Παρε Ω3 softgels ;)

Ποσο κανουν?Ειναι χαπια?

Eddie
05-02-11, 14:42
Ποσο κανουν?Ειναι χαπια?

Ειναι χαπια που εχουν μεσα μουρουνελαιο,υγρες καψουλες δλδ.Για να διαλυονται στο στομαχι και να μην εχεις αυτη τη γευση.

Ε οι τιμες παιζουν,μπορεις να παρεις και απ το φαρμακια τα omacor που γραφονται και σε γιατρο και τα παιρνεις 2.5 ευρω.

Υπαρχει αναλογο θεμα,ψαξε λιγο και θα βρεις μερικα πραγματα για να παρεις μια ιδεα.

Triumph
05-02-11, 16:43
Ποία η γνώμη σας για το κριθάρι/κριθαρένιο ψωμί. Είναι καλός υδατάνθρακας ;
ή οχι ;

giannis64
05-02-11, 19:35
πολυ καλη επιλογη. εχει και τα δυο ηδη φυτικων ινων.

Ramrod
05-02-11, 19:47
ναι απλα επειδη το καστανο το πιο φτινο απο agrino ειναι σε σχεση με το ασπρο αλλης εταιριας πιο ακριβο σχεδον διπλασια τιμη. ε και λογω της μεγαλης καταναλωσης δε συμφερει! λιγω που κοιταξα 66 εχει το καστανο 72 το ασπρο.μικρο το κακο ετσι?:rolf: (αποτι καταλαβαινεται με τα μετρα του γιωργακη μεχρι κ το ρυζι 8α το λεμε ρυζακι!)

εγώ το καστανό Uncle ben's το παίρνω 2.20 αν θυμάμαι καλά. Το Basmati είναι στα 2.90, κάπου εκεί... το λευκό δε θυμάμαι.

Το καστανό Agrino είναι το πιο φθηνό που έχω βρει αλλά είναι χαλαρά ότι πιο απαίσιο έχω φάει...σε άλλους αρέσει βέβαια.

Τώρα λευκό δεν παίρνω παρα μόνο άμα πάθω καμια γαστρεντερίτιδα και θέλω λαπα...:green:

κουλης
06-02-11, 21:17
σημερα το πρωι αγορασα το συγκεκριμενο energy drink μιας καινουργιας εταιριας της λεγομενης Μonster! απο γευση μπορω να πω εμεινα ικανοποιημενος! οριστε και μερικες φωτο με τα συστατικα του!

. Serving size is 8 fl oz;
ii. 2 servings per container;
iii. 10g calories;
iv. 3g total carbs;
v. 3g sugars;
vi. 60 mg vitamin C;
vii. 1.7 mg riboflavin;
viii. 20 mg niacin;
ix. 2mg vitamin B6;
x. 60 mcg vitamin B12;
xi. 180mg sodium;
xii. 1000mg taurine;
xiii. 20 mg panax ginseng; and
xiv. 2500 mg energy blend.

πως σας φενεται? θα μπορουσα να το ενταξω σαν Pre-workout drink? αντι για ενα απλο καφε που επεινα μεχρι τωρα?http://keithdevens.com/images/weblog/MonsterLoCarbCan.gif

jimmy007
07-02-11, 03:05
Αρκετά ακριβό πρέπει να είναι αυτό ρε. 3ασια τιμή από τα νιτρικά από ότι θυμάμαι(από τη αντίστοιχη δόση).. Και δεν έχει ούτε τα μισά που έχουν τα νιτρικά μέσα..

κουλης
07-02-11, 08:47
σιγουρα δεν συγκρινετε με κανενα νιτρικο....αλλα μου εχει τελειωσει το pump της warriolab και την βγαζω με καφεδες και αυτο εδω το enerdy drink
p.s (οντως ρε φιλε πανακριβο ειναι το κωλοπραγα:unsure:)

Vasilis32
07-02-11, 12:27
σιγουρα δεν συγκρινετε με κανενα νιτρικο....αλλα μου εχει τελειωσει το pump της warriolab και την βγαζω με καφεδες και αυτο εδω το enerdy drink
p.s (οντως ρε φιλε πανακριβο ειναι το κωλοπραγα:unsure:)

Ποσο κανει αν επιτρεπεται το monster?? Δοκιμασε με τα πρασινα γραμματα, φοβερη γευση!!

Ramrod
07-02-11, 12:47
Energy Drink με servings? Και τα συστατικά που έχεις ποστάρει δε συμβαδίζουν με τη φωτο, άλλο προϊόν είναι?

Επίσης απ ότι καταλαβαίνω το 30% των θερμίδων είναι ζάχαρη? Η κατάλαβα λάθος?

κουλης
07-02-11, 15:54
Energy Drink με servings? Και τα συστατικά που έχεις ποστάρει δε συμβαδίζουν με τη φωτο, άλλο προϊόν είναι?

Επίσης απ ότι καταλαβαίνω το 30% των θερμίδων είναι ζάχαρη? Η κατάλαβα λάθος?

βασικα δεν βρηκα ολοκληρο τον διατροφικο πινακα που εχει πισω απο το κουτακι....αλλα απο τι θυμαμε γτ παντα κοιταω την περιεκτικοτητα σε ζαχαρη εγραφε στα 100μλ 2γρ ζαχαρα

κουλης
07-02-11, 15:55
Ποσο κανει αν επιτρεπεται το monster?? Δοκιμασε με τα πρασινα γραμματα, φοβερη γευση!!

3 μιση ευρω το μισο λιτρο απο το περιπτερο το συγκεκριμενο το μπλε

skiadis
07-02-11, 21:54
να ρωτησω: ενας καφες ποσα mg καφεϊνης περιεχει? ή το πρασινο τσάι επισης! Ρωταω καθως εχω την απορεια ποση καφεϊνη αναιρει τα 5γρ κρεατινης που περνω μετα την προπονηση..
Δηλαδη αν πινω εναν καφε και ενα τσάι θα εχω προβλημα?:unsure:

ευχαριστω!!

κουλης
07-02-11, 23:18
να ρωτησω: ενας καφες ποσα mg καφεϊνης περιεχει? ή το πρασινο τσάι επισης! Ρωταω καθως εχω την απορεια ποση καφεϊνη αναιρει τα 5γρ κρεατινης που περνω μετα την προπονηση..
Δηλαδη αν πινω εναν καφε και ενα τσάι θα εχω προβλημα?:unsure:

ευχαριστω!!

Προϊόν mg καφεΐνης
Καφές φίλτρου 85mg /φλιτζάνι 190ml
Καφές στιγμιαίος 75mg /φλιτζάνι 190ml
Τσάι 50mg /190 φλιτζάνι ml
Ενεργειακά ποτά
(με πρόσθετη καφεΐνη ή γκουαράνα) 28-87mg/ποτήρι 250ml
Κακάο ρόφημα 16 mg/ποτήρι
Αναψυκτικό τύπου cola 30 mg/ποτήρι 250 ml
Σοκολάτα μαύρη 5.5-35.5 mg/κομμάτι 50g

naturale
07-02-11, 23:46
Παιδια,

ο πασατεμπος επιτρεπετε?

και εαν ναι τι ποσοτητα?

eri_87
07-02-11, 23:50
Παιδια,

ο πασατεμπος επιτρεπετε?

και εαν ναι τι ποσοτητα?

Λογικά επιτρέπεται όπως όλοι οι ξηροί καρποί, αρκεί να είναι ανάλατος. Ποσότητα όπως κ οι άλλοι ξηροί καρποί κ ανάλογα τη διατροφή σου.

Pavlos17
07-02-11, 23:51
Παιδια,

ο πασατεμπος επιτρεπετε?

και εαν ναι τι ποσοτητα?

πλουσιος σε ω3 και σιδηρο...

naturale
07-02-11, 23:51
Λογικά επιτρέπεται όπως όλοι οι ξηροί καρποί, αρκεί να είναι ανάλατος. Ποσότητα όπως κ οι άλλοι ξηροί καρποί κ ανάλογα τη διατροφή σου.

αρα πολυ λιγο....

χρειαζομαι κατι τα βραδυα δεν την παλευω με ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!

naturale
07-02-11, 23:52
πλουσιος σε ω3 και σιδηρο...

ΠΟΣΟΤΗΤΑ?

ας πουμε ενα BOWL?

κουλης
07-02-11, 23:54
O πασατέμπος περιέχει τα πολύτιμα λιπαρά οξέα ω-6 και κυρίως λινολεϊκό οξύ. Στην Κίνα, μάλιστα, θεωρείται ότι μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης. O ηλιόσπορος είναι μια τροφή πλούσια σε φυτοστερόλες και επομένως ευεργετική για την καρδιά. Είναι πολύ πλούσιος σε φυλλικό οξύ. Χαρακτηριστικό είναι ότι 100 γρ. ηλιόσποροι μάς δίνουν περισσότερη ποσότητα φυλλικού οξέος από τη συνιστώμενη ημερησίως. Τα σπόρια είναι επίσης πλούσια σε φυτικές ίνες, σίδηρο και μαγγάνιο.

Είναι καλή πηγή μαγνησίου, το οποίο, σύμφωνα με ερευνητές του πανεπιστημίου Νορθγουέστερν, μπορεί να σε προστατεύσει από το μεταβολικό σύνδρομο.

Το συγκεκριμένο σύνδρομο αφορά μία ομάδα συμπτωμάτων (υψηλή πίεση, ανεβασμένα λιπίδια) που αυξάνει τις πιθανότητες να παρουσιάσεις καρδιαγγειακές παθήσεις και διαβήτη. Στην έρευνα που έγινε σε 4.600 άτομα επί 15 χρόνια, οι επιστήμονες διαπίστωσαν ότι άτομα που κατανάλωναν τουλάχιστον 190 mg μαγνήσιο ανά 1.000 θερμίδες είχαν 31% λιγότερες πιθανότητες να παρουσιάσουν αυτό το σύνδρομο σε σχέση με άτομα που κατανάλωναν 96 mg ή λιγότερο την ημέρα. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες: ένας από αυτούς είναι η ικανότητα του μαγνησίου να ελέγχει τα επίπεδα σακχάρου ελέγχοντας την ινσουλίνη που εκκρίνεται.

Pavlos17
08-02-11, 00:00
O πασατέμπος περιέχει τα πολύτιμα λιπαρά οξέα ω-6 και κυρίως λινολεϊκό οξύ. Στην Κίνα, μάλιστα, θεωρείται ότι μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης. O ηλιόσπορος είναι μια τροφή πλούσια σε φυτοστερόλες και επομένως ευεργετική για την καρδιά. Είναι πολύ πλούσιος σε φυλλικό οξύ. Χαρακτηριστικό είναι ότι 100 γρ. ηλιόσποροι μάς δίνουν περισσότερη ποσότητα φυλλικού οξέος από τη συνιστώμενη ημερησίως. Τα σπόρια είναι επίσης πλούσια σε φυτικές ίνες, σίδηρο και μαγγάνιο.

Είναι καλή πηγή μαγνησίου, το οποίο, σύμφωνα με ερευνητές του πανεπιστημίου Νορθγουέστερν, μπορεί να σε προστατεύσει από το μεταβολικό σύνδρομο.

Το συγκεκριμένο σύνδρομο αφορά μία ομάδα συμπτωμάτων (υψηλή πίεση, ανεβασμένα λιπίδια) που αυξάνει τις πιθανότητες να παρουσιάσεις καρδιαγγειακές παθήσεις και διαβήτη. Στην έρευνα που έγινε σε 4.600 άτομα επί 15 χρόνια, οι επιστήμονες διαπίστωσαν ότι άτομα που κατανάλωναν τουλάχιστον 190 mg μαγνήσιο ανά 1.000 θερμίδες είχαν 31% λιγότερες πιθανότητες να παρουσιάσουν αυτό το σύνδρομο σε σχέση με άτομα που κατανάλωναν 96 mg ή λιγότερο την ημέρα. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες: ένας από αυτούς είναι η ικανότητα του μαγνησίου να ελέγχει τα επίπεδα σακχάρου ελέγχοντας την ινσουλίνη που εκκρίνεται.

πηγη δεν μας εγραψες :P

naturale
08-02-11, 00:02
πηγη δεν μας εγραψες :P


οποτε 100 gm την ημερα ειμαστε οκαυ?/


???


δεν 8α παρω λυπος κιλα κτλ κτλ

lef
08-02-11, 00:04
οποτε 100 gm την ημερα ειμαστε οκαυ?/


???


δεν 8α παρω λυπος κιλα κτλ κτλ

δεν μπορουμε να σου πουμε εμεις
εισαι μεσα στις 8ερμιδες σου???..οκ
δεν εισαι???..κατι πρεπει ν αλλαξεις:toast:

κουλης
08-02-11, 00:04
πηγη δεν μας εγραψες :P

η πρωτη παραγραφος ειναι απο http://clubs.pathfinder.gr/naturalfitness/1163099

και η δευτερη απο το Mans Health

Eddie
08-02-11, 00:05
οποτε 100 gm την ημερα ειμαστε οκαυ?/


???


δεν 8α παρω λυπος κιλα κτλ κτλ

Mε 500-600 θερμιδες επιπλεον,νομιζω οτι δεν ειναι και καλη ιδεα τα 100γρ.

Υ.Γ.Δε ξερω ακριβως ποσο εχουν,αλλα ο μεσος ορος των ξηροκαρπιων νομιζω εκει κυμαινεται.

κουλης
08-02-11, 00:09
Mε 500-600 θερμιδες επιπλεον,νομιζω οτι δεν ειναι και καλη ιδεα τα 100γρ.

Υ.Γ.Δε ξερω ακριβως ποσο εχουν,αλλα ο μεσος ορος των ξηροκαρπιων νομιζω εκει κυμαινεται.

αμύγδαλα
800
Καρύδια 920
Κάσιους 650
Κουκουναρόσπορους 770
Σπόρια 660
φιστίκια Αιγίνης 850
φιστίκια αράπικα 780
Φουντούκια 850
δαμάσκηνα αποξηραμένα 100γρμ 340
βερίκοκα ξερά 100 γρμ. 250
ποπ-κόρν με λάδι και αλάτι 100 γρμ 440
ροδάκινα ξερά 100 γρμ. 260
σταφίδες 100 γρμ. 280
στραγάλια 370
σύκα ξερά ( 1 σύκο) 60

ανα φλυτζανι