PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

lef
08-02-11, 00:10
Mε 500-600 θερμιδες επιπλεον,νομιζω οτι δεν ειναι και καλη ιδεα τα 100γρ.

Υ.Γ.Δε ξερω ακριβως ποσο εχουν,αλλα ο μεσος ορος των ξηροκαρπιων νομιζω εκει κυμαινεται.

στα σπορια ομως δεν ειναι ρε συ καθαρο το βαρος.το περισσοτερο ειναι το τσοφλι.

PMalamas
08-02-11, 00:19
Ποία η γνώμη σας για το κριθάρι/κριθαρένιο ψωμί. Είναι καλός υδατάνθρακας ;
ή οχι ;

τρωω κριθινα παξιμαδακια που και που.. πολυ νοστιμα..


αμύγδαλα
800
Καρύδια 920
Κάσιους 650
Κουκουναρόσπορους 770
Σπόρια 660
φιστίκια Αιγίνης 850
φιστίκια αράπικα 780
Φουντούκια 850
δαμάσκηνα αποξηραμένα 100γρμ 340
βερίκοκα ξερά 100 γρμ. 250
ποπ-κόρν με λάδι και αλάτι 100 γρμ 440
ροδάκινα ξερά 100 γρμ. 260
σταφίδες 100 γρμ. 280
στραγάλια 370
σύκα ξερά ( 1 σύκο) 60

ανα φλυτζανι


τι εννοουμε λεγοντας σπορια?

Eddie
08-02-11, 00:26
στα σπορια ομως δεν ειναι ρε συ καθαρο το βαρος.το περισσοτερο ειναι το τσοφλι.

Α,δε ξερω.Εχεις ενα point,αλλα και παλι στο φλυτζανι λεει 660 θερμιδες.



τι εννοουμε λεγοντας σπορια?

Η πασατεμπο,η ηλιοσπορο.

κουλης
08-02-11, 00:30
Η πασατεμπο,η ηλιοσπορο.[/QUOTE]

both :thumbup:

naturale
08-02-11, 00:38
Η πασατεμπο,η ηλιοσπορο.

both :thumbup:[/QUOTE]

χαλια μαυρα

κραταω το στομα μου κλειστο

adamz
08-02-11, 01:57
καλησπερα παιδια..εχω μια απορια Βρηκα στο super market Helmans μαγιονέζα με 3% λιπαρα 11θερμιδες ανα 15g..

μπορω να βαζω μια δυο κουταλιες στον τονο η την σαλάτα μου το βραδυ?..

και επισης σχετικη ερωτηση με το βιταμ light αν κανει να το βαζω στο πρωινο μου η το δεκατιανο μου..η μεσα στο ρυζι π τρωω το μεσημερι η το βραδυ..?:green:

jimmy007
08-02-11, 03:36
καλησπερα παιδια..εχω μια απορια Βρηκα στο super market Helmans μαγιονέζα με 3% λιπαρα 11θερμιδες ανα 15g..

μπορω να βαζω μια δυο κουταλιες στον τονο η την σαλάτα μου το βραδυ?..

και επισης σχετικη ερωτηση με το βιταμ light αν κανει να το βαζω στο πρωινο μου η το δεκατιανο μου..η μεσα στο ρυζι π τρωω το μεσημερι η το βραδυ..?:green:

Aφού θα το πάρεις που θα το πάρεις το νάτριο γιατί δεν τρως κανονική μαγιονέζα που έχει και πολλά πολυακόρεστα λιπαρα?

Devil
08-02-11, 05:14
βασικα τσεκαρε αν εχει trans λιπαρα....

jimmy007
08-02-11, 06:07
βασικα τσεκαρε αν εχει trans λιπαρα....

To έχω ψάξει το θέμα. Οι μαγιονέζες δεν έχουν trans λιπαρά. Λογικό άλλωστε αν σκεφτείς τον τρόπο παραγωγής τους...

Devil
08-02-11, 06:38
To έχω ψάξει το θέμα. Οι μαγιονέζες δεν έχουν trans λιπαρά. Λογικό άλλωστε αν σκεφτείς τον τρόπο παραγωγής τους...

το βιταμ light που λεει....:green:

και φυτικα λιπαρα να λεει... εμενα με προβληματιζουν....;)

chris corfu
08-02-11, 12:49
σε μια διατροφη ογκου απο αθλιτιατρο με τα 5 απο τα 6 γευματα να ειναι συμφωνα με τα συνηθως φαγητα διατροφης(κοτοπουλο, ψαρι κτλ) σας φενεται οκ για 4ο γευμα(απογευματινο) να εχει κεικ περιπου 3 φετες με χυμο??

Triumph
08-02-11, 13:18
γινε πιο συγκεκριμενος...τι κεικ ? και ποτε? πριν/μετα προπονηση ? ημερες χωρις προπονηση?

jimmy007
08-02-11, 20:04
το βιταμ light που λεει....:green:

και φυτικα λιπαρα να λεει... εμενα με προβληματιζουν....;)

Α τώρα το είδα...:green: Τrans λιπαρά νομίζω μπορεί να έχει ένα προιόν μόνο αν περιέχει έλαια που έχουν εκτεθεί σε υψηλές θερμοκρασίες.. Για την μαγιονέζα δεν παίζει κάτι τέτοιο, αλλά για το βιταμ δεν κόβω το κεφάλι μου...

chris corfu
08-02-11, 21:13
γινε πιο συγκεκριμενος...τι κεικ ? και ποτε? πριν/μετα προπονηση ? ημερες χωρις προπονηση?
καθημερινα ανεξερετως αν κανω προπονηση η οχι που παρεπιπτοντως κανω συνηθως 6 φορες την εβδομαδα, ειναι σαν απογευματινο οπως ανεφερα, (η προπονηση μου συνηθως ειναι αναμεσα στο μεσημεριανο κι αυτο) δεν ειναι καποιο συγκεκριμενο ελευθερα οποιοδηποτε κεικ οπως της ελιτε η απο ζαχαροπλαστεια. :green:

Triumph
08-02-11, 21:26
καθημερινα ανεξερετως αν κανω προπονηση η οχι που παρεπιπτοντως κανω συνηθως 6 φορες την εβδομαδα, ειναι σαν απογευματινο οπως ανεφερα, (η προπονηση μου συνηθως ειναι αναμεσα στο μεσημεριανο κι αυτο) δεν ειναι καποιο συγκεκριμενο ελευθερα οποιοδηποτε κεικ οπως της ελιτε η απο ζαχαροπλαστεια. :green:

λογικα θα νε τιγκα στη ζαχαρη,μεν κανεις ογκο αλλα η ζαχαρι ειναι ζαχαρι... αλλα
απο τιν αλλην κατι παραπανω θα ξερει..αθλιατρος ειναι...

chris corfu
08-02-11, 21:47
λογικα θα νε τιγκα στη ζαχαρη,μεν κανεις ογκο αλλα η ζαχαρι ειναι ζαχαρι... αλλα
απο τιν αλλην κατι παραπανω θα ξερει..αθλιατρος ειναι...

εε δεν ειναι και παστα αλλα οσο να ναι εχει αρκετη ζαχαρη. Ειναι το μονο γευμα που ειναι λιγο ''ανωμαλο'' και σχετικα εχω βαλει λιγο λιπος στην κοιλια αλλα αν σκεφτεις οτι εχω ανεβει και εξι κιλα σε κατι μηνες, λογικο ειναι.. Το ακουω αφου παω σημφωνα με αυτα π μου λεει αλλα θα θελα και καμια γνωμη απο εδω ετσι να μου φυγει η περιεργεια.

Pavlos17
08-02-11, 21:49
ρωτα τον να σου εξηγησει γιατι βαζει κεικ πριν την προπονηση,μολις μαθει και ο ιδιος να μας το πεις :thumbup:

giannis64
08-02-11, 21:58
εε δεν ειναι και παστα αλλα οσο να ναι εχει αρκετη ζαχαρη. Ειναι το μονο γευμα που ειναι λιγο ''ανωμαλο'' και σχετικα εχω βαλει λιγο λιπος στην κοιλια αλλα αν σκεφτεις οτι εχω ανεβει και εξι κιλα σε κατι μηνες, λογικο ειναι.. Το ακουω αφου παω σημφωνα με αυτα π μου λεει αλλα θα θελα και καμια γνωμη απο εδω ετσι να μου φυγει η περιεργεια.


είναι πολλοί που σε μεταπροπονητικο έχουν μέσα ζάχαρη η γλυκό η κέικ η κάτι τέτοιο. φυσικά αυτό έχει μια σειρά φιλοσοφίας από κάποιον που ακλουθεί ένα τέτοιο διατροφικό πρόγραμμα και εγώ δεν είμαι απόλυτα αντίθετος. κάποιες στιγμές που έκανα όγκο και ήταν τέλη καλοκαιριού και φθινοπώρου, έτρωγα ακόμα και παγωτό μεταπροπονητικα. πολύ καλή επιλογή.

beefmeup
08-02-11, 22:01
είναι πολλοί που σε μεταπροπονητικο έχουν μέσα ζάχαρη η γλυκό η κέικ η κάτι τέτοιο. φυσικά αυτό έχει μια σειρά φιλοσοφίας από κάποιον που ακλουθεί ένα τέτοιο διατροφικό πρόγραμμα και εγώ δεν είμαι απόλυτα αντίθετος. κάποιες στιγμές που έκανα όγκο και ήταν τέλη καλοκαιριού και φθινοπώρου, έτρωγα ακόμα και παγωτό μεταπροπονητικα. πολύ καλή επιλογή.

ναι..αν εισαι στον ογκο τα παντα τρωγονται:green:

απλα θελει κ λιγο προσοχη να μην ξεφυγεις,αλλα αυτο το βλεπει ο καθενας πανω του.

chris corfu
08-02-11, 22:01
ρωτα τον να σου εξηγησει γιατι βαζει κεικ πριν την προπονηση,μολις μαθει και ο ιδιος να μας το πεις :thumbup:

ξαναλαεω ειναι το 4ο γευμα και οχι πριν μετα προπονηση κτλ. Μου ειπε το βαζουμε για να ανεβασουμε θερμιδες και του το ξαναειπα οτι δεν μου κολαει σαν γευμα και μου πε κρατησε το και θα σου πω ποτε θα το σταματησεις.. Ε κατι θα ξερει δεν μπορει. Αλλον τον κατεβαζει σε αγωνες..

giannis64
08-02-11, 22:03
ναι..αν εισαι στον ογκο τα παντα τρωγονται:green:

απλα θελει κ λιγο προσοχη να μην ξεφυγεις,αλλα αυτο το βλεπει ο καθενας πανω του.



γιαυτο ανεφερα οτι οποιος ακολουθει ενα τετοιο πλανο πρεπει να εχει την φιλοσοφια και την διαχειρηση της διατροφης του σε ολοκληρη την διαρκεια της μερας και σε απολυτο ελεγχο.

giannis64
08-02-11, 22:04
ξαναλαεω ειναι το 4ο γευμα και οχι πριν μετα προπονηση κτλ. Μου ειπε το βαζουμε για να ανεβασουμε θερμιδες και του το ξαναειπα οτι δεν μου κολαει σαν γευμα και μου πε κρατησε το και θα σου πω ποτε θα το σταματησεις.. Ε κατι θα ξερει δεν μπορει. Αλλον τον κατεβαζει σε αγωνες..


αν θελεις να ανεβασεις θερμιδες και δεν αντεχεις αλλο το φαι, βαλε αναμεσα στα γευματα σου κανα ξηρο καρπο. πολυ καλη επιλογη.

chris corfu
08-02-11, 22:10
είναι πολλοί που σε μεταπροπονητικο έχουν μέσα ζάχαρη η γλυκό η κέικ η κάτι τέτοιο. φυσικά αυτό έχει μια σειρά φιλοσοφίας από κάποιον που ακλουθεί ένα τέτοιο διατροφικό πρόγραμμα και εγώ δεν είμαι απόλυτα αντίθετος. κάποιες στιγμές που έκανα όγκο και ήταν τέλη καλοκαιριού και φθινοπώρου, έτρωγα ακόμα και παγωτό μεταπροπονητικα. πολύ καλή επιλογή.

κι εγω εμπειρικα ετσι το χω σκεφτει και συτο το γευμα μου βγαινει συνηθως μετα την προπονηση και αν το παρω αντοιστοιχα με τα κιλα που εχω παρει οσο ειμαι στον ογκο και το λιπος ποου πηρα μια χαρα παει. Και τονιζω οτι δεν υπαρχει αλλο γευμα που να εχει μεσα καποιο 'ετοιμο φαγητο' οπως αυτο, τα υπολοιπα τα βρισκω ακρως ισορροπημενα. ( σχετικα με το παγωτο ισως ειναι απο τα καλητερα φαστ φουντ που μπορεις να φας μετα απο προπονηση, μου το εχει πει και ο γυμναστης μου που ηταν στο χωρο αγωνιστικα)

giannis64
08-02-11, 22:12
ετσι.. οπως αναφερθηκε και πιο πανω, προχωρας, ελεγχεις τα αποτελεσματα και σε περιπτωση που βλεπεις οτι ξεφευγεις αλλαζεις διατροφικο πλανο.

Pavlos17
08-02-11, 22:19
αν θες να ανεβασεις θερμιδες βαλε κατι που να πινεται...γαλα πχ ειναι γρηγορες και ευκολες θερμιδες,οπως και ξηροκαρπια...

Alexandros_90
08-02-11, 23:00
Να ρωτήσω κάτι όσον αφορά το μεταπροπονητικό γεύμα. Εγώ συνήθως τελειώνω την προπόνηση 10:30 το βράδυ (υδατοσφαίριση). Επιτρέπεται τόσο αργά να φάω όσα αναφέρονται για μετά την προπόνηση ;

giannis64
08-02-11, 23:02
υπαρχει εδω θεμα.οτι εχει σχεση με το μεταπροπονητικο. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12587)

διαβασετο και μετα ρωτα εκει οτι θες..

nisgia
08-02-11, 23:04
καλησπερα!!να κανω και εγω με τη σειρα μου μια ερωτηση : τις μερες που δεν εχουμε προπονηση ειναι καλο να αλλαζουμε λιγο το γευμα που ηταν εκεινες τις ωρες?δηλαδη πχ να μειωνουμε λιγο τον υδατανθρακα σε εκεινο το γευμα ειδικα αν ειναι βραδυνο κατα τις 9?η γενικα να μεταβαλουμε καπως τη διατροφη τις κενες μερες?(οχι σε ποσοτητα πρωτεινης)

Alexandros_90
08-02-11, 23:06
Θενκς giannis64 :). Θα το τσεκάρω.

Ramrod
08-02-11, 23:16
καλησπερα!!να κανω και εγω με τη σειρα μου μια ερωτηση : τις μερες που δεν εχουμε προπονηση ειναι καλο να αλλαζουμε λιγο το γευμα που ηταν εκεινες τις ωρες?δηλαδη πχ να μειωνουμε λιγο τον υδατανθρακα σε εκεινο το γευμα ειδικα αν ειναι βραδυνο κατα τις 9?η γενικα να μεταβαλουμε καπως τη διατροφη τις κενες μερες?(οχι σε ποσοτητα πρωτεινης)

λογικά αν αφαιρείς εντελώς το μεταπροπονητικό θα πέφτεις στις σωστές θερμίδες περίπου...

pan0z
08-02-11, 23:26
αν θες να ανεβασεις θερμιδες βαλε κατι που να πινεται...γαλα πχ ειναι γρηγορες και ευκολες θερμιδες,οπως και ξηροκαρπια...

ή ελαιολαδο μια κουταλια της σουπας 157 θερμιδες δεν ειναι κακο:green:

chris corfu
09-02-11, 00:45
αν θες να ανεβασεις θερμιδες βαλε κατι που να πινεται...γαλα πχ ειναι γρηγορες και ευκολες θερμιδες,οπως και ξηροκαρπια...

δεν ειπα οτι θελω η δεν ξερω πως θα μπορουσα να ανεβασω θερμιδες απλα ο αθλητιατρος μου απαντησε οτι βαζουμε το κεικ για να ανεβασουμε θερμιδες. Ευχαριστω παντος για τις απαντησεις ολων :toast:

Triumph
09-02-11, 20:08
αν ακολουθεις διατροφη γραμμωσης,καθε ποτε πρεπει να παιζεις με τον υδατανθρακα?
ημερες προπονησης η οχι? κ τον μειωνης μονο οταν εχεις κολισει?

Pavlos17
09-02-11, 20:19
αν ακολουθεις διατροφη γραμμωσης,καθε ποτε πρεπει να παιζεις με τον υδατανθρακα?
ημερες προπονησης η οχι? κ τον μειωνης μονο οταν εχεις κολισει?

καλυτερα να πειραματιζεσαι για να δεις τι δουλευει σε σενα καλυτερα.

Triumph
09-02-11, 20:25
καλυτερα να πειραματιζεσαι για να δεις τι δουλευει σε σενα καλυτερα.

πειραματιζομαι αλλα δν βρισκω ακρη για αυτο ρωτισα..π.χ αν τρως 150γρ πατατα
δν ειναι το ιδιο να τρως 150γρ ρυζι,αρα θεωρειτε μειωσει υδατανθρακα η λαθος λεω ?

astoup
09-02-11, 20:43
Λες 150 γραμμαρια ζαχαρη να ειναι το ιδιο σε υδατανθρακα με 150 γραμμαρια μηλο ?

giannis64
09-02-11, 20:46
οχι. καμια σχεση..

giannis64
09-02-11, 20:47
πειραματιζομαι αλλα δν βρισκω ακρη για αυτο ρωτισα..π.χ αν τρως 150γρ πατατα
δν ειναι το ιδιο να τρως 150γρ ρυζι,αρα θεωρειτε μειωσει υδατανθρακα η λαθος λεω ?


δεν θεωρητε μειωση αλλα αλλαγη ποιοτητας υδατανθρακα.

Triumph
09-02-11, 20:59
Λες 150 γραμμαρια ζαχαρη να ειναι το ιδιο σε υδατανθρακα με 150 γραμμαρια μηλο ?

αν ειναι να ηρωνευεσαι μην απαντας καθολου.



δεν θεωρητε μειωση αλλα αλλαγη ποιοτητας υδατανθρακα.

τy :clap:

sTeLaKoS
09-02-11, 21:01
πειραματιζομαι αλλα δν βρισκω ακρη για αυτο ρωτισα..π.χ αν τρως 150γρ πατατα
δν ειναι το ιδιο να τρως 150γρ ρυζι,αρα θεωρειτε μειωσει υδατανθρακα η λαθος λεω ?


δεν θεωρητε μειωση αλλα αλλαγη ποιοτητας υδατανθρακα.

Γιαννη το παλικάρι νομίζω πως εννοεί τα γραμμάρια υδατάνθρακα.
:unsure:

Αν κατάλαβα καλά, τότε ναι, τα 150γραμ ρύζι έχουμε παραπάνω γρ υδατάνθρακα από 150γραμ πατάτα.

giannis64
09-02-11, 21:04
πειραματιζομαι αλλα δν βρισκω ακρη για αυτο ρωτισα..π.χ αν τρως 150γρ πατατα
δν ειναι το ιδιο να τρως 150γρ ρυζι,αρα θεωρειτε μειωσει υδατανθρακα η λαθος λεω ?


δεν θεωρητε μειωση αλλα αλλαγη ποιοτητας υδατανθρακα.





[QUOTE=sTeLaKoS;325222
Αν κατάλαβα καλά, τότε ναι, τα 150γραμ ρύζι έχουμε παραπάνω γρ υδατάνθρακα από 150γραμ πατάτα.[/QUOTE]

+1

επισεις

1 γραμμαριο υδατανθρακα εχει τις ιδιες θερμιδες αποπου και να προερχοντε. το θεμα ειναι οι ποιοτητα.

τωρα μαλλον υπαρχει πληρες απαντηση.

Triumph
09-02-11, 21:11
Γιαννη το παλικάρι νομίζω πως εννοεί τα γραμμάρια υδατάνθρακα.
:unsure:

Αν κατάλαβα καλά, τότε ναι, τα 150γραμ ρύζι έχουμε παραπάνω γρ υδατάνθρακα από 150γραμ πατάτα.

ναι αυτο ρωταω..θεωρειτε μειωση ?

giannis64
09-02-11, 21:18
δες στο ποστ πιο κατω απο του στελιου. υπαρχουν ολες η εκδοχες της ερωτησης σου.

Triumph
09-02-11, 21:23
δες στο ποστ πιο κατω απο του στελιου. υπαρχουν ολες η εκδοχες της ερωτησης σου.

με καληψατε πληρως.
χιλια ευχαριστω.

den23
10-02-11, 02:07
πόσην ώρα με το "μεταπροπονητικο" πρέπει να φάμε το stereo γεύμα... 40-50 λεπτά είναι καλά?? το "μεταπροπονητικο" μου περιέχει ρόφημα πρωτεΐνης+carbo

Levrone
10-02-11, 02:16
πόσην ώρα με το "μεταπροπονητικο" πρέπει να φάμε το stereo γεύμα... 40-50 λεπτά είναι καλά?? το "μεταπροπονητικο" μου περιέχει ρόφημα πρωτεΐνης+carbo

μια χαρα ειναι φιλε!
απο 30 λεπτα ως 1 ωρα μετα το μεταπροπονητικο τρως!:thumbup:

den23
10-02-11, 02:25
μια χαρα ειναι φιλε!
απο 30 λεπτα ως 1 ωρα μετα το μεταπροπονητικο τρως!:thumbup:

ευχαριστώ φιλε :toast:

κουλης
11-02-11, 15:46
σημερα ειχα μια συζητηση με τον χημικο-βιολογο στο σχολειο μου...και των ρωτησα αν υπαρχει καποιος τροπος να διαχωρισω τον ορο γαλακτος απο την καζεινη στο γαλα...και μου ειπε οτι αμα ζεστανω αρκετα το γαλα και ριξω μεσα ξυδι,λογο του χαμηλου ph ο ορος γαλακτος θα κατσει κατω και η καζεινη θα αναιβει πανω...ισχυει κατι τετοιο? το εχει δοκιμασει κανεις?:unsure:

Pavlos17
11-02-11, 15:48
σημερα ειχα μια συζητηση με τον χημικο-βιολογο στο σχολειο μου...και των ρωτησα αν υπαρχει καποιος τροπος να διαχωρισω τον ορο γαλακτος απο την καζεινη στο γαλα...και μου ειπε οτι αμα ζεστανω αρκετα το γαλα και ριξω μεσα ξυδι,λογο του χαμηλου ph ο ορος γαλακτος θα κατσει κατω και η καζεινη θα αναιβει πανω...ισχυει κατι τετοιο? το εχει δοκιμασει κανεις?:unsure:

ενδιαφερον,γιατι δεν το δοκιμαζεις να μας πεις? αλλα πως θα το ξεχωρισεις?

κουλης
11-02-11, 15:55
ενδιαφερον,γιατι δεν το δοκιμαζεις να μας πεις? αλλα πως θα το ξεχωρισεις?

μολις το δοκιμασα! λοιπον δημιουργηθηκε ενα παχυρευστο λευκο πραγμα που εχει γευση σαν τυρακι ενα πραγμα και το οιπολοιπο ηταν υγρο που εγινε καφετι λογο του ξυδιου που εριξα

KATERINI 144
11-02-11, 15:56
μολις το δοκιμασα! λοιπον δημιουργηθηκε ενα παχυρευστο λευκο πραγμα που εχει γευση σαν τυρακι ενα πραγμα και το οιπολοιπο ηταν υγρο που εγινε καφετι λογο του ξυδιου που εριξααυτο ειναι το βούτυρο (λιπος), μάλλον σου κάνει πλάκα ο χημικός.

κουλης
11-02-11, 16:02
Μολις το σουρωσα οριστε και μερικες φωτο

gym
11-02-11, 16:08
λοιπον....αυτο το εκανα χρονιαααα πριν για να φτιαξω δικο μου κ καλα ανθοτυρο...κατι τετοιο εβγαινε...δεν ειναι βουτυρο λιπος καλε(αν ειναι θα πηδηχτω απο το παραθυρο αν ετρωγα λιπος κ οχι μονο το πηγα κ γυμναστηριο κ τρωγανε ολοι..α.χαχαχα)

....μου το ειπε ατομο που ξερει...εχει γευση σαν ανθοτυρο....εβραζε το γαλα...εριχνα ξυδι...ανακατεβα συνεχεια...αυτο αρχισε να πηκτωνει...το στραγγιζα(οχι με σουρωτηρι γιατι γινοταν νιανια αλλα με ενα αλλο υφασμα )κ οκ...αυτο ηταν....τιποτα το ιδιαιτερο....αν ηθελες εβαζες κ αλατι να παρει γευση αλλα εγω δεν εβαζα...

δεν το εχω ξανακανει εδω και χρονιαααααα......

εσυ γιατι ειπαμε κουλη οτι θες να το κανεις αυτο το πραγμα?αν δεν το φας δηλαδη....

η αληθεια ειναι πολυ γαλα ξοδευα για το τιποτα.....κ εσυ το εβγαλες σαν λασπη...το δικο μ ηταν αφρατο σαν μπαλα...

κουλης
11-02-11, 16:11
λοιπον....αυτο το εκανα χρονιαααα πριν για να φτιαξω δικο μου κ καλα ανθοτυρο...κατι τετοιο εβγαινε...δεν ειναι βουτυρο λιπος καλε(αν ειναι θα πηδηχτω απο το παραθυρο αν ετρωγα λιπος κ οχι μονο το πηγα κ γυμναστηριο κ τρωγανε ολοι..α.χαχαχα)

....μου το ειπε ατομο που ξερει...εχει γευση σαν ανθοτυρο....εβραζε το γαλα...εριχνα ξυδι...ανακατεβα συνεχεια...αυτο αρχισε να πηκτωνει...το στραγγιζα(οχι με σουρωτηρι γιατι γινοταν νιανια αλλα με ενα αλλο υφασμα )κ οκ...αυτο ηταν....τιποτα το ιδιαιτερο....αν ηθελες εβαζες κ αλατι να παρει γευση αλλα εγω δεν εβαζα...

δεν το εχω ξανακανει εδω και χρονιαααααα......

εσυ γιατι ειπαμε κουλη οτι θες να το κανεις αυτο το πραγμα?αν δεν το φας δηλαδη....

η αληθεια ειναι πολυ γαλα ξοδευα για το τιποτα.....κ εσυ το εβγαλες σαν λασπη...το δικο μ ηταν αφρατο σαν μπαλα...

βασικα ηθελα να βγω τι θα βγει απο περιεργεια...
δλδ σε καμια περιπτωση δν ειναι ορος γαλακτος αυτο το πραγμα?

Pavlos17
11-02-11, 16:12
βασικα ηθελα να βγω τι θα βγει απο περιεργεια...
δλδ σε καμια περιπτωση δν ειναι ορος γαλακτος αυτο το πραγμα?

fail :turtle: την καζεινη την ξεχωρισες απο τον ορρο? :green:

gym
11-02-11, 16:15
βασικα ηθελα να βγω τι θα βγει απο περιεργεια...
δλδ σε καμια περιπτωση δν ειναι ορος γαλακτος αυτο το πραγμα?

θα σε γελασω και δεν το θελω....θα ρωτησω ομως κ θα σ πω...αν δεν σ πω παει να πει οτι η δεν ρωτησα η απλα δεν ειναι ορος γαλακτος αυτο το πραγμα...αλλα επειδη ειμαι καλος ανθρωπος θα ρωτησω....φατο τωρα αυτο...:green::green::green:

Pavlos17
11-02-11, 16:19
αν οντως ισχυει θα φτιαξω δικη μου πρωτεινη :bowdown:

κουλης
11-02-11, 16:23
αν οντως ισχυει θα φτιαξω δικη μου πρωτεινη :bowdown:

χαχαχαχα:rolf:

gym
11-02-11, 16:24
αν οντως ισχυει θα φτιαξω δικη μου πρωτεινη :bowdown:

(και θα την πινεις μαλλον μονο εσυ....:green::green::green::green:)

μακαρι να ηταν τοσο ευκολο αλλα....

κουλης
11-02-11, 16:26
μακαρι να ηταν τοσο ευκολο αλλα....[/QUOTE]

αυτο πιστευω και εγω... :/....παιζει να ειναι μουφα

Pavlos17
11-02-11, 16:26
χαχαχαχα:rolf:

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ θεος :bowdown:

eri_87
11-02-11, 18:04
σημερα ειχα μια συζητηση με τον χημικο-βιολογο στο σχολειο μου...και των ρωτησα αν υπαρχει καποιος τροπος να διαχωρισω τον ορο γαλακτος απο την καζεινη στο γαλα...και μου ειπε οτι αμα ζεστανω αρκετα το γαλα και ριξω μεσα ξυδι,λογο του χαμηλου ph ο ορος γαλακτος θα κατσει κατω και η καζεινη θα αναιβει πανω...ισχυει κατι τετοιο? το εχει δοκιμασει κανεις?:unsure:

Αυτό που έκανες είναι η συνταγή για να φτιάξει κανείς ανθότυρο. Απλά το κάνει σαν μπαλάκι που λέει η gym. Το έχω δεί πολλές φορές σαν συνταγή στο νετ, γίνεται με ξύδι, λεμόνι ή ξινόγαλα. Οπότε το τελικό προϊόν είναι σαν ανθότυρο με διατροφική αξία αντίστοιχη του γάλατος που θα χρησιμοποιήσεις! :turtle:

Noobas
11-02-11, 19:07
παιδια να κανω μια ερωτηση ένα παλικάρι στο γυμναστήριο μου πρότεινε γάλα (ένα την ημέρα) που είναι για μικρές ηλικίες (1-3χρονών) ποια είναι η γνώμη σας?

Devil
11-02-11, 19:09
παιδια να κανω μια ερωτηση ένα παλικάρι στο γυμναστήριο μου πρότεινε γάλα (ένα την ημέρα) που είναι για μικρές ηλικίες (1-3χρονών) ποια είναι η γνώμη σας?

καν το γιαουρτι....:green::green::green:

για τι χρηση??? postwo??? ταμπελα με τα διατροφικα ποσταρε....

giannis64
11-02-11, 19:09
ποιο απολα?

αν ειναι αυτο σε σκονη ειναι καλο μονο σε ογκο.

skiadis
11-02-11, 20:40
για πειτε μου την γνωμη σας:
σε ενα cheat meal στο οποιο δεν λαμβανεις αρκετη ποσοτητα πρωτεϊνης( καρμποναρα ασ πουμε) ειναι καλο να πινω και κανα scoop πρωτεϊνης?

Pavlos17
11-02-11, 20:44
για πειτε μου την γνωμη σας:
σε ενα cheat meal στο οποιο δεν λαμβανεις αρκετη ποσοτητα πρωτεϊνης( καρμποναρα ασ πουμε) ειναι καλο να πινω και κανα scoop πρωτεϊνης?

γιατι οχι?και η καρμποναρα δεν ειναι και τοσο cheat πια :toast:

skiadis
11-02-11, 20:55
γιατι οχι?και η καρμποναρα δεν ειναι και τοσο cheat πια :toast:

τιγκα στην κρεμα γαλακτος μπέικον και τυρια? μεταξυ μας ειμαστε!! :P:green:

κουλης
11-02-11, 21:15
Αυτό που έκανες είναι η συνταγή για να φτιάξει κανείς ανθότυρο. Απλά το κάνει σαν μπαλάκι που λέει η gym. Το έχω δεί πολλές φορές σαν συνταγή στο νετ, γίνεται με ξύδι, λεμόνι ή ξινόγαλα. Οπότε το τελικό προϊόν είναι σαν ανθότυρο με διατροφική αξία αντίστοιχη του γάλατος που θα χρησιμοποιήσεις! :turtle:

ο ορος γαλακτος συνεχιζει να βρισκετε μαζι με την καζεινη δλδ?

κουλης
11-02-11, 21:17
τιγκα στην κρεμα γαλακτος μπέικον και τυρια? μεταξυ μας ειμαστε!! :P:green:

συμπληρωνεις τις πρωτεινες σου απο την κρεμα γαλακτος το τυρι και το μπεικον..με την whey επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με παραπανω πρωτεινη και θερμιδες

eri_87
11-02-11, 21:43
ο ορος γαλακτος συνεχιζει να βρισκετε μαζι με την καζεινη δλδ?
Θα σε γελάσω...:P


συμπληρωνεις τις πρωτεινες σου απο την κρεμα γαλακτος το τυρι και το μπεικον..με την whey επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με παραπανω πρωτεινη και θερμιδες
+1
Επίσης με τόσα λιπαρά στο γεύμα... (απότι θυμάμαι να έχω διαβάσει κάπου στο φορουμ) μάλλον η πρωτεΐνη δεν έχει σημασία εκείνη την ώρα.

jimmy007
12-02-11, 00:29
Επίσης με τόσα λιπαρά στο γεύμα... (απότι θυμάμαι να έχω διαβάσει κάπου στο φορουμ) μάλλον η πρωτεΐνη δεν έχει σημασία εκείνη την ώρα.

Λόγω βιολογικής αξίας?

Manos1989
12-02-11, 03:26
πώς μπορώ να βρω πόσα γραμμάρια πρωτείνης και λίπους έχουν τα κίτρινα τυριά που δεν είναι σε συσκευασία? π.χ γραβιέρα? :unsure:

Ramrod
12-02-11, 03:56
Απ όσο γνωρίζω τα κίτρινα τυριά έχουν πολλά λιπαρά...Πιθανώς θα έχουν και αρκετή πρωτεϊνη, αντιστοιχα με το γιαούρτι, αλλά αξίζει??

Levrone
12-02-11, 04:01
καλυτερα να φας 3 παστες αντι το κιτρινο τυρι..

Manos1989
12-02-11, 04:03
Θα κάνω anabolic ρε παιδιά,γιαυτό το ψάχνω :turtle:
δε μου στριψε ξαφνικά :green:

Devil
12-02-11, 04:07
Θα κάνω anabolic ρε παιδιά,γιαυτό το ψάχνω :turtle:
δε μου στριψε ξαφνικά :green:

ναι καλα... ακους τον καθε @@ που σου λεει για anabolic και @@....:P:green:

Levrone
12-02-11, 04:13
Θα κάνω anabolic ρε παιδιά,γιαυτό το ψάχνω :turtle:
δε μου στριψε ξαφνικά :green:

τι ειναι το anabolic?






γραφεις αγγλικα για να μας κανεις να αισθανθουμε μειονεκτικα? ε? :P

Devil
12-02-11, 04:17
κετο διαιτα ειναι ρε συ γιατρε....:green::green:

απο αυτες που τρως τα παντα ολα εκτος απο υδατανθρακες;):green:

Levrone
12-02-11, 04:20
κετο διαιτα ειναι ρε συ γιατρε....:green::green:

απο αυτες που τρως τα παντα ολα εκτος απο υδατανθρακες;):green:

αυτα παιδι μου ειναι hardcore πραγματα, του σατανα!:rolf:

και μπορεις στην anabolic να τρως κιτρινα τυρια?

αμαν δηλαδη!:rolf:

Manos1989
12-02-11, 04:26
ναι καλα... ακους τον καθε @@ που σου λεει για anabolic και @@....:P:green:

χαχαχα δεν φτάνεις που με παρασύρεις στου σατανά τα πράγματα που λέει κι ο γιατρός!!!
Δε μπαίνεις κανα msn όπως είσαι γιατί θα πάω για ψώνια αύριο? :P

Devil
12-02-11, 04:31
αυτα παιδι μου ειναι hardcore πραγματα, του σατανα!:rolf:

και μπορεις στην anabolic να τρως κιτρινα τυρια?

αμαν δηλαδη!:rolf:

δικα μου????????μουχαχαχαχαχα

αμε... μονο κιτρινα... και πρασινα αμα λαχει να ουμ....


να σου πω γιατρε δεν ειμαι καλα.... θα μου γραψεις ενα 2πλο μεσα στο πειραια...ε????:green::green::green::turtle::turtle:

και στο γιαννη κανα χαπι για την πιεση.... χαχαχαχα:P:green::green::green:

Devil
12-02-11, 04:36
χαχαχα δεν φτάνεις που με παρασύρεις στου σατανά τα πράγματα που λέει κι ο γιατρός!!!
Δε μπαίνεις κανα msn όπως είσαι γιατί θα πάω για ψώνια αύριο? :P

και εγω... εχω σταμπαρει κατι μπλουζες.... :green::green::green:

ελα ρε απλα ειναι τα πραματα.... πας παιρνεις...

κρεας κοκκινο, αυγα,ξηροκαρπια (πολλα), λαχανικα (παρα πολλα) και τυρια(κιτρινα... πρασινα οτι θες...)....

και κανε μια αλλαγη στη διατροφη σου σε.... 200γρ λιπαρα.... 150γρ πρωτεινες... δες πως πας για την πρωτη εβδομαδα... κανε ενα recarb το σκ.... με κανα 1000γρ υδατανθρακα....

απλο.... τις λεπτομεριες τις μιλαμε αυριοζ.... να εισαι μεσα....

Manos1989
12-02-11, 04:40
και εγω... εχω σταμπαρει κατι μπλουζες.... :green::green::green:

ελα ρε απλα ειναι τα πραματα.... πας παιρνεις...

κρεας κοκκινο, αυγα,ξηροκαρπια (πολλα), λαχανικα (παρα πολλα) και τυρια(κιτρινα... πρασινα οτι θες...)....

και κανε μια αλλαγη στη διατροφη σου σε.... 200γρ λιπαρα.... 150γρ πρωτεινες... δες πως πας για την πρωτη εβδομαδα... κανε ενα recarb το σκ.... με κανα 1000γρ υδατανθρακα....

απλο.... τις λεπτομεριες τις μιλαμε αυριοζ.... να εισαι μεσα....

Καλά θα τα πούμε αύριο αλλά σου θυμίζω ότι δεν είμαι 60 κιλά.....άκου εκεί 150γ πρωτείνη και 200 λιπαρά...
έβγαλα ένα sample 3000 θερμίδες με 270 λιπαρά και 320 πρωτείνη:P

Devil
12-02-11, 07:42
Καλά θα τα πούμε αύριο αλλά σου θυμίζω ότι δεν είμαι 60 κιλά.....άκου εκεί 150γ πρωτείνη και 200 λιπαρά...
έβγαλα ένα sample 3000 θερμίδες με 270 λιπαρά και 320 πρωτείνη:P

ναι καλα.... θα καταλαβεις αυριο γιατι ειναι τοσο χαμηλα η πρωτεινη....;):green:

Noobas
12-02-11, 10:36
καν το γιαουρτι....:green::green::green:

για τι χρηση??? postwo??? ταμπελα με τα διατροφικα ποσταρε....

Είναι σε υγρή μορφή μπουκαλάκι των 500ml


στα 100ml

energeia 67kcal
proteines 1,5gr
ydatanthrakes 8,5gr
nero 89gr
natrio 26mg
kalio 75mg
asvestio 84mg
fosforos 47mg
magnisio 4,6mg
sidiros 1,2mg
taurini 5,5mg
xolini 10mg

exei kai vitamines a,D3,E,K1 ktl

Devil
12-02-11, 10:42
Είναι σε υγρή μορφή μπουκαλάκι των 500ml


στα 100ml

energeia 67kcal
proteines 1,5gr
ydatanthrakes 8,5gr
nero 89gr
natrio 26mg
kalio 75mg
asvestio 84mg
fosforos 47mg
magnisio 4,6mg
sidiros 1,2mg
taurini 5,5mg
xolini 10mg

exei kai vitamines a,D3,E,K1 ktl

δεν βλεπω να εχει κατι το ιδιαιτερο μεσα.....

καλητερα φαγητο κανονικο η' πρωτεινες και υδατανθρακες....

δεν εχει κανενα νοημα να παρεις κατι τετοιο...;)

lila_1
12-02-11, 11:03
Ti νόημα έχουν οι κετο δίαιτες...αφού στην ουσία μείωση θερμίδων έχουμε και σ αυτην και στην αλλη...
Πεινάς λιγότερο?
Χάνεις πιο γρήρορα σε σχέση με κάποια μη κετο αλλα των ίδιων θερμίδων?

Noobas
12-02-11, 11:04
γενικά υπάρχει κάποιο γάλα σε σκόνη που προτείνετε για όγκο?

Devil
12-02-11, 11:10
Ti νόημα έχουν οι κετο δίαιτες...αφού στην ουσία μείωση θερμίδων έχουμε και σ αυτην και στην αλλη...
Πεινάς λιγότερο?
Χάνεις πιο γρήρορα σε σχέση με κάποια μη κετο αλλα των ίδιων θερμίδων?

ναι... πεινας λιγοτερο.... χανεις πιο γρηγορα σε σχεση με αλλες.... και μαλλον χανεις και λιγοτερους μυς....


γενικά υπάρχει κάποιο γάλα σε σκόνη που προτείνετε για όγκο?

δεν γνωριζω....

lila_1
12-02-11, 11:14
ναι... πεινας λιγοτερο.... χανεις πιο γρηγορα σε σχεση με αλλες.... και μαλλον χανεις και λιγοτερους μυς....



Με ποιά λογική χάνεις πιο γρήγορα..?
Αυξάνεται ο μεταβολισμός και καις λίπος πιο γρήγορα?
Ή είναι τα υγρά που (έχω διαβάσει εδω οτι) συγκρατούν οι υ/κες?

lila_1
12-02-11, 11:15
γενικά υπάρχει κάποιο γάλα σε σκόνη που προτείνετε για όγκο?

Ρεζιλέ (regillet)
Tώρα δν ξέρω πως διαχωρίζεις το γάλα του όγκου απο το γάλα της γράμμωσης:turtle:

Pavlos17
12-02-11, 11:16
και μαλλον χανεις και λιγοτερους μυς....





αυτο που βασιζεται?:unsure:

Devil
12-02-11, 11:18
Με ποιά λογική χάνεις πιο γρήγορα..?
Αυξάνεται ο μεταβολισμός και καις λίπος πιο γρήγορα?
Ή είναι τα υγρά που (έχω διαβάσει εδω οτι) συγκρατούν οι υ/κες?

λογικα στο οτι δεν υπαρχουν υδατανθρακες να καψεις...

και τα υγρα ειναι αλλα βασικο ρολο παιζει η κετοση....

ολοι την ενεργεια την παιρνεις απο τις κετονες.... δλδ απο το λιπος...


αυτο που βασιζεται?:unsure:

δες απο πανω^^^;)

Pavlos17
12-02-11, 11:22
εχει αποδιχθει κατι τετοιο? αν ναι αξιζει πολυ η κετο :green:

Noobas
12-02-11, 11:23
Ρεζιλέ (regillet)
Tώρα δν ξέρω πως διαχωρίζεις το γάλα του όγκου απο το γάλα της γράμμωσης:turtle:

//sorry

έχουν τα σουπερ μαρκετ?

*************************************

γράφε ελληνικά..........*****

lila_1
12-02-11, 11:30
Έχουν όλα τα σούπερ γάλα σε σκόνη.


@ Devil
Ωραια...δεν έχεις υδατάνθρακες να κάψεις αλλα καλύπτεις τις θερμίδες που θα σου έδιναν αυτοί απο τα λιπαρά...Άρα καίει το προσλαμβανόμενο λίπος (αν όχι και πρωτείνη) για να παράγει ενέργεια..
ΓΙΑΤΙ να κάψει περισσότερο απο το αποθηκευμένο λίπος σε σχέση με την νορμαλ δίαιτα...
Καταβάλει μεγαλύτερη προσπάθεια για να μεταβολίσει τα λιπαρά σε σχέση με τους υ/κες?
Νόμιζα το αντίθετο συνέβαινε..

-beba-
12-02-11, 11:40
Νομίζω πως έχει να κάνει με το μυικό γλυκογόνο. Ο οργανισμός προσπαθεί να προστατευσει τις αποθήκες μυικού γλυκογόνου και έτσι "καίει" λίπος. Το μυικό γλυκογόνο προέρχεται από την κατανάλωση υδατανθράκων. Μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια.........................................

Manos1989
12-02-11, 12:03
Έχουν όλα τα σούπερ γάλα σε σκόνη.


@ Devil
Ωραια...δεν έχεις υδατάνθρακες να κάψεις αλλα καλύπτεις τις θερμίδες που θα σου έδιναν αυτοί απο τα λιπαρά...Άρα καίει το προσλαμβανόμενο λίπος (αν όχι και πρωτείνη) για να παράγει ενέργεια..
ΓΙΑΤΙ να κάψει περισσότερο απο το αποθηκευμένο λίπος σε σχέση με την νορμαλ δίαιτα...
Καταβάλει μεγαλύτερη προσπάθεια για να μεταβολίσει τα λιπαρά σε σχέση με τους υ/κες?
Νόμιζα το αντίθετο συνέβαινε..

Δε δίνεις στον οργανισμό το καύσιμο που προτιμάει-υδατάνθρακες- και τον αναγκάζεις να χρησιμοποιήσει την επόμενη διαθέσιμη πηγή που είναι τα λιπαρά.Δίνοντας του πολλά λιπαρά(60% της ημερησιας πρόσληψης) τον αποτρέπεις από το να χρησιμοποιήσει την πρωτείνη για να καλυψει τις ανάγκες του ώστε αυτή να υπάρχει μόνο για τη διατήρηση των μυών. Εφόσον ο οργανισμός μπει σε διαδικασία καύσης λίπους σαν πρώτη πηγή ενέργειας και είσαι υποθερμιδικά,στρέφεται στο ήδη αποθηκευμένο λίπος για τις περαιτέρω ανάγκες του.
Επίσης δεν πεινάς μιας και τρως τόσα λιπαρά,άρα πολυ πιθανό να κρατήσεις τη διατροφή στο ακέραιο για περισσότερο καιρό. Δεν έχεις αυξομειώσεις του ζαχάρου,οπότε δεν τρως κρασαρίσματα και κρατάς την ινσουλίνη πάντα χαμηλά οπότε ελλείψει των ιδιοτήτων της,προάγεται ευκολότερα η καύση λίπους.
Αυτά χοντρικά :toast:

pan0z
12-02-11, 12:16
Δεν ξερω ρε παιδια οταν ακουω εγω για κετο παντως το φοβαμαι ισως να ειναι παραπληροφορηση και εχω τετοιο φοβο αλλα πραγματικα αξιζει τοσο?Το σκεφτομαι γιατι τωρα που θα μπω γραμμωση σε κανα μηνα πραγματικα δεν ξερω πως θα το αντεξω να τροω ολο λιγοτερο και λιγοτερο θα τρελαθω.Εδω προχθες το βραδυ απο 300γρ πατατα που τροω εφαγα 150 και πεινουσα σαν τρελος μεσα σε 1 ωρα.Ισως αν αυξησω πολυ το αεροβιο και διωξω απο την διατροφη μου τα πολυ περιτα που εβαζα για να βαλω ευκολες θερμιδες να ειμαι οκ και να μην χρειαστω να ριξω υδατανθρακες?Γραμμωση οταν λεω ισα ισα να φυγουν λιγο τα περιτα απο τον ογκο δεν με ενδιαφερουν ουτε κοιλιακοι ουτε τπτ.Για πειτε :green:

Manos1989
12-02-11, 12:19
Δεν ξερω ρε παιδια οταν ακουω εγω για κετο παντως το φοβαμαι ισως να ειναι παραπληροφορηση και εχω τετοιο φοβο αλλα πραγματικα αξιζει τοσο?Το σκεφτομαι γιατι τωρα που θα μπω γραμμωση σε κανα μηνα πραγματικα δεν ξερω πως θα το αντεξω να τροω ολο λιγοτερο και λιγοτερο θα τρελαθω.Εδω προχθες το βραδυ απο 300γρ πατατα που τροω εφαγα 150 και πεινουσα σαν τρελος μεσα σε 1 ωρα.Ισως αν αυξησω πολυ το αεροβιο και διωξω απο την διατροφη μου τα πολυ περιτα που εβαζα για να βαλω ευκολες θερμιδες να ειμαι οκ και να μην χρειαστω να ριξω υδατανθρακες?Γραμμωση οταν λεω ισα ισα να φυγουν λιγο τα περιτα απο τον ογκο δεν με ενδιαφερουν ουτε κοιλιακοι ουτε τπτ.Για πειτε :green:

τι ακριβώς φοβάσαι στην κέτο? Εννοείς όσον αφορά την υγεία σου ή ''φοβάσαι'' ότι θα χάσεις δύναμη κλπ?

για το αερόβιο που λες.....είναι πιο εύκολο να μη φας ένα προφιτερόλ παρά να τρέχεις 2 ώρες να το κάψεις :P
αλλά ο καθένας όπως τη βρίσκει ;)

pan0z
12-02-11, 12:45
τι ακριβώς φοβάσαι στην κέτο? Εννοείς όσον αφορά την υγεία σου ή ''φοβάσαι'' ότι θα χάσεις δύναμη κλπ?

για το αερόβιο που λες.....είναι πιο εύκολο να μη φας ένα προφιτερόλ παρά να τρέχεις 2 ώρες να το κάψεις :P
αλλά ο καθένας όπως τη βρίσκει ;)

Δυναμη κυριως και μαζα δηλαδη την κετο εγω ηξερα οτι την κανουνε ατομα για να πεσουνε πολυ χαμηλα σε λιπος που με αλλες μεθοδους δεν γινεται μιλαω για 6-7%

Τι προφιτερολ ρε συ γλυκα δεν τροω σχεδον ποτε μου εγω μιλαω απο τον υδατανθρακα που περνω απο την διατροφη μου για να μην τον μειωσω να κανω ας πουμε 2 φορες την ημερα αεροβιο.Να κοψω τα περιτα που ειπα που μου εβαζαν θερμιδες ενοουσα λαδι,δεξτροζη,μελι κανα ψωμι τετοια πραγματα.

Manos1989
12-02-11, 13:09
Δυναμη κυριως και μαζα δηλαδη την κετο εγω ηξερα οτι την κανουνε ατομα για να πεσουνε πολυ χαμηλα σε λιπος που με αλλες μεθοδους δεν γινεται μιλαω για 6-7%

Τι προφιτερολ ρε συ γλυκα δεν τροω σχεδον ποτε μου εγω μιλαω απο τον υδατανθρακα που περνω απο την διατροφη μου για να μην τον μειωσω να κανω ας πουμε 2 φορες την ημερα αεροβιο.Να κοψω τα περιτα που ειπα που μου εβαζαν θερμιδες ενοουσα λαδι,δεξτροζη,μελι κανα ψωμι τετοια πραγματα.

εεε προφανώς τα περιττά θα κοπούν πρώτα όπως σωστά λες,αλλά αντέχεις να κάνεις αερόβια 2 φορές τη μέρα και για πόσο καιρό? Δοκίμασε το και δες πως πας.

Για τις κετο δεν ισχύει η απώλεια σε μάζα και πολλές φορές ούτε σε δύναμη,μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο διάολος:green:

Σε λίγο καιρό θα μιλήσω και εκ πείρας ....εγώ βέβαια θα κρασάρω σίγουρα και θα χάσχω δύναμη γιατί από 400-500γ υδ/κα τη μέρα θα πάω σε 0....αλλά είδομεν :P

lila_1
12-02-11, 13:38
Δε δίνεις στον οργανισμό το καύσιμο που προτιμάει-υδατάνθρακες- και τον αναγκάζεις να χρησιμοποιήσει την επόμενη διαθέσιμη πηγή που είναι τα λιπαρά.
Ωραία μέχρι εδώ..Δεν έχει υδατάνθρακες οπότε καίει τα λιπαρά που ΤΡΩΣ απο το φαγητό. Είτε είσαι σε ισοθερμιδική είτε σε υποθερμιδική.

Δίνοντας του πολλά λιπαρά(60% της ημερησιας πρόσληψης) τον αποτρέπεις από το να χρησιμοποιήσει την πρωτείνη για να καλυψει τις ανάγκες του ώστε αυτή να υπάρχει μόνο για τη διατήρηση των μυών.
Γιατί?? Δηλαδή όταν δίνεις στο σώμα υδατάνθρακες αυτό θα προτιμήσει να κάψει και πρωτείνη? Δεν έχει λογική αυτό.
Δηλαδή (θεωρητικά) αν του δώσεις Χ θερμίδες απο 100% λίπος δεν θα προτιμήσει να κάψει πρωτείνη, ενώ αν του δώσεις Χ1 απο 60% υδατάνθρακα και 40% λίπος θα κάψει ΚΑΙ πρωτείνη..?? (Χ=Χ1)
Σε εκδικείται που του δίνεις υ/κες?:turtle:
Εφόσον ο οργανισμός μπει σε διαδικασία καύσης λίπους σαν πρώτη πηγή ενέργειας και είσαι υποθερμιδικά,στρέφεται στο ήδη αποθηκευμένο λίπος για τις περαιτέρω ανάγκες του.

Ωραία, καίει λίπος γιατί είσαι υποθερμιδικά.Γιατί να κάψει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ λίπος αν η υποθερμιδική δεν έχει υ/κες? Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι η κέτωση αυξάνει τον βασικό μεταβολισμό..



Για το ότι δεν πεινας και σε αποτρέπει απο cheat ,εγώ θεωρώ σαν δεδομένο ότι δεν κάνεις cheat ούτε στην μια δίαιτα όυτε στην άλλη. Αλλιώς δεν έχει νόημα να τις συγκρίνουμε

mike1
12-02-11, 18:50
καλήσπερα παιδια.
θα ήθελα να σας παραθέσω την διατροφή που κάνω για όγκο και να μου πείτε της απόψεις σας και τυχόν βελτιώσης( που σίγουρα θα θέλει :) )
Είμαι 1,80 και 87kg

Πρωινό
Κουάκερς ( 50gr) + καρύδια+ μπανάνα+ μια μικρη κουταλια
4 ασπάδια και ενα τοστ με μια φέτα γαλοπούλα και 1 φέτα τυρι

Μετά από 2 ώρες 1 skoup whey (26 γρ πρωτεινή)

Μετα απο 3 ώρες
150 γρ ρύζι ή μακαρόνια με μισο στήθος κοτόπουλο ή 1 μοσχαρισια μπριζόλα ή μοσχαρισια μπιφτεkια ( 2-3 )

Μέτα απο 2 ώρες γυμναστήριο και μετα την προπόνηση 1 skoup whey

Μέτα απο 1 ώρα σαλάτα με 125 γρ τόνο

Πριν απο τον ύπνο 1 γιαρτάκι 2%

Ευχαριστώ:)

giannis64
12-02-11, 19:15
δεν καταλαβες νομιζω οτι και πριν ειχες ποσταρει την διατροφη σου οπου νανε..

στην μετεφερα ανοιγοντας σου ενα καινουργιο θεμα και εσυ παλι ποσταρεις οπου νανε.
δες εδω Διατροφη mike1 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=13102)

Ramrod
12-02-11, 19:17
δεν καταλαβες νομιζω οτι και πριν ειχες ποσταρει την διατροφη σου οπου νανε..

στην μετεφερα ανοιγοντας σου ενα καινουργιο θεμα και εσυ παλι ποσταρεις οπου νανε.
δες εδω Διατροφη mike1 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=13102)

Ωχ Γιάννη απάντησα...αν κρίνεις καλύτερο μετέφερε το ποστ μου...:thumbup:

mike1
12-02-11, 20:31
σορρυ :) δεν το είχα καταλάβει

κουλης
12-02-11, 21:33
μερικες φορες παρασυρομαι και καταναλωνω διπλασια μεριδα φαγητου στο γευμα πριν την προπονονηση,με αποτελεσμα μολις τελειωσω την προπονηση ακομα να νιωθω γεματος και χορτατος και να μην εχω ορεξη για γευμα και να περναει κανα 2ωρο με 3ωρο για να χωνεψω εντελως. εινε προτιμοτερο να περιμενω να αδειασει το στομαχι μου η να πιω κανενα ροφημα κατευθειαν μετα την προπονα?

humanoid
12-02-11, 21:48
Καλυτερα να περιμενεις παρα να πας για προπονηση με γεματο στομαχι

κουλης
12-02-11, 21:56
Καλυτερα να περιμενεις παρα να πας για προπονηση με γεματο στομαχι

κοιτα το να παω προπονηση με ημιγεματο στομαχι δν με πολυ πειραζει,(το εχω κανει αρκετεσ φορεσ:green:) δν με ενοχλει καθολου,με το που σηκωνω βαρη τα ξεχναω ολα......το θεμα εινα μετα τι γινετε:unsure:

humanoid
12-02-11, 22:41
Κ ομως δεν ειναι καλο να προπονεισαι ετσι.
Καλυτερα να περιμενεις κ συνεχιζεις κανονικα οπως ξερεις.Ουτως η αλλως ποσες φορες γινεται αυτο?

Με το να περιμενεις μια στο τοσο δεν θα παθεις τπτ.

Αν απτην αλλη γινεται συχνα ψαξτο αλλου..διαμορφωσε αλλιως τα γευματα σου...τις ποσοτητες κλπ

stamos007
13-02-11, 00:40
θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα που εχω ξεχασει?
1)ποσες θερμιδες εχει ενα βρασμενο αβγο καθως και πρωτεινες?
2)τ πρωτεινη τ κρεατος τ μετραμε αφου ψηθει η πριν το ψησιμο?το ιδιο κανουμε και στον υδατανθρακα?
3)ποσο γρ πρωτεινη εχουν τ 100γρ γαλοπουλα(το αλλαντικο παντα)

Ramrod
13-02-11, 00:52
το βάρος αλλάζει με το ψήσιμο...η ποσότητα ρωτεϊνης παραμένει σταθερή. Το κρέας το ζυγίζεις μετά το ψήσιμο.

stamos007
13-02-11, 00:57
τον υδατανθρακα?και μηπωσ ξερεις τα 100γρ γαλοπουλα το αλλαντικο ποσο πρωτεινη εχει?

GEORGEXX1
13-02-11, 01:03
θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα που εχω ξεχασει?
1)ποσες θερμιδες εχει ενα βρασμενο αβγο καθως και πρωτεινες?
2)τ πρωτεινη τ κρεατος τ μετραμε αφου ψηθει η πριν το ψησιμο?το ιδιο κανουμε και στον υδατανθρακα?
3)ποσο γρ πρωτεινη εχουν τ 100γρ γαλοπουλα(το αλλαντικο παντα)


1)ενα αυγο βρασμενο εχει 80 θερμιδες εκ τον οποιον το 60% ειναι στον κροκο,αναλογα το μεγεθοσ μπορει να φτασει και τα 4 γρ.πρωτεινης.

2)μετα το ψησιμο αφου απο τα 100 γρ.περειμενεις να παρεις περειπου 30 γρ πρωτεινεις για αυτο δεν την πολυψηνουμε να μαυρισει.

3)δεν θυμαμε θα το δω.

stamos007
13-02-11, 01:10
1)ενα αυγο βρασμενο εχει 80 θερμιδες εκ τον οποιον το 60% ειναι στον κροκο,αναλογα το μεγεθοσ μπορει να φτασει και τα 4 γρ.πρωτεινης.

2)μετα το ψησιμο αφου απο τα 100 γρ.περειμενεις να παρεις περειπου 30 γρ πρωτεινεις για αυτο δεν την πολυψηνουμε να μαυρισει.

3)δεν θυμαμε θα το δω.

ευχαριστω πολυ να σαι καλα!

Ramrod
13-02-11, 01:28
τον υδατανθρακα?και μηπωσ ξερεις τα 100γρ γαλοπουλα το αλλαντικο ποσο πρωτεινη εχει?

όση και το κρέας νομίζω...δε πρέπει να χάνει. Δε το ψάχνο τόσο πολύ με τα κρέατα και τα αλλαντικά, οι διαφορές είναι μικρές...

Devil
13-02-11, 04:59
εχει αποδιχθει κατι τετοιο? αν ναι αξιζει πολυ η κετο :green:

λογικα θα υπαρχει καποια μελετη στο βιβλιο του di pasquale η' στου mcdonald....

ειδικα στου mcdonald σιγουρα....

Devil
13-02-11, 05:13
Έχουν όλα τα σούπερ γάλα σε σκόνη.


@ Devil
Ωραια...δεν έχεις υδατάνθρακες να κάψεις αλλα καλύπτεις τις θερμίδες που θα σου έδιναν αυτοί απο τα λιπαρά...Άρα καίει το προσλαμβανόμενο λίπος (αν όχι και πρωτείνη) για να παράγει ενέργεια..

οχι δεν του δινεις λιπαρα ακριβως ετσι.... του δινεις -500 θερμιδες.... αρα υπαρχει διαφορα.... οταν ο οργανισμος ειναι σε κετοση... θα κοιταξει να καψει λιπαρα...


ΓΙΑΤΙ να κάψει περισσότερο απο το αποθηκευμένο λίπος σε σχέση με την νορμαλ δίαιτα...

για τον λογο απο πανω...

Καταβάλει μεγαλύτερη προσπάθεια για να μεταβολίσει τα λιπαρά σε σχέση με τους υ/κες?

οχι... δεν εχει να κανει με τον μεταβολισμο...

Νόμιζα το αντίθετο συνέβαινε..


αν του κοψεις τους υδατανθρακες αυτο που θα κανει ειναι να δημιουργησει γλυκοζη απο αλλου.... η καλητερη πηγη μετα τους υδατανθρακες.... ειναι οι πρωτεινες.... για αυτο και στις keto οι πρωτεινες ειναι χαμηλα....

γιατι χαμηλα εφοσον τις καιει ο οργανισμος.... απλο... για να μην τις καψει...

λιγες πρωτεινες + γυμναστικη με βαρη..... προστατευουν απο τον μυικο κανιβαλισμο σε περιοδους τετοιας διαιτας.... γιατι απλα ο οργανισμος δεν ειναι χαζος.... ξερει οτι υπο τετοιες συνθηκες θα πρεπει να προστατεψει τις πρωτεινες και να καψει κατι αλλο....

τι αλλο??? απλο.... λιπαρα.... τα λιπαρα που του δινεις.... και τα λιπαρα που εχεις πανω σου... γιατι εισαι σε υποθερμιδικη...

το ολο θεμα στις κετο ειναι να μπει ο εγκεφαλος σε κετοση.... αμα μπει μετα εισαι κομπλε.... σκεψου οτι μονο ο εγκεφαλος καιει 150γρ υδατανθρακες την ημερα για να λειτουργησει.... δεν ειναι και λιγο....

δεν μπαινω σε λεπτομεριες στο πως γινονται οι κετονες γιατι μετα μπαινουμε βιοχημεια... και χανετε η μπαλα λιγο.... αν και αν θυμαμαι καλα καπου εχω ποσταρει ολεσ τις αντιδρασεις που γινονται και το πως σχηματιζοντε οι κετονες.....


αυτα....:green:

Devil
13-02-11, 05:23
Ωραία μέχρι εδώ..Δεν έχει υδατάνθρακες οπότε καίει τα λιπαρά που ΤΡΩΣ απο το φαγητό. Είτε είσαι σε ισοθερμιδική είτε σε υποθερμιδική.

οχι... αμα εισαι σε υποθερμιδικη θα καψεις και λιπος.... δεν γινετε διαφορετικα....


Γιατί?? Δηλαδή όταν δίνεις στο σώμα υδατάνθρακες αυτό θα προτιμήσει να κάψει και πρωτείνη? Δεν έχει λογική αυτό.

ναι.... το σωμα παντα και πρωτεινη.... σκεψου οτι στις 4 θερμιδες τις πρωτεινης η μια καιγετε μονο και μονο για να μεταβολισεις την πρωτεινη....

Δηλαδή (θεωρητικά) αν του δώσεις Χ θερμίδες απο 100% λίπος δεν θα προτιμήσει να κάψει πρωτείνη, ενώ αν του δώσεις Χ1 απο 60% υδατάνθρακα και 40% λίπος θα κάψει ΚΑΙ πρωτείνη..?? (Χ=Χ1)

και στις 2 περιπτωσεις θα καψεις πρωτεινη.....
σχετικα με αυτο σου απαντησα στο αλλο ποστ;)

Ωραία, καίει λίπος γιατί είσαι υποθερμιδικά.Γιατί να κάψει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ λίπος αν η υποθερμιδική δεν έχει υ/κες? Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι η κέτωση αυξάνει τον βασικό μεταβολισμό..

καις πιο ευκολα λιπος χωρις την παρουσια ινσουλινης....
η ινσουλινη ειναι ''αποθηκευτικη'' ορμονη...
χωρις υδατανθρακες δεν εχεις μεγαλη αυξηση ινσουλινης... αρα μιλαμε για μικρες εκρισεις μεσα στην ημερα... αρα φευγει περισσοτερο λιπος...

σε σχεση με τις αλλες διαιατες... βασικα αυτες με υδατανθρακες και χαμηλα λιπαρα...
εκει μου φαινετε πιο ευκολο να καψει πρωτεινες.... του δινεις ενα χ ποσο με υδατανθρακες... το καει... μετα επειδη ειναι σε υπορθεμιδικη που θα παει???
μαλλον πρωτεινες.... τις καει πιο ευκολα απο το λιπος....(εφοσον δεν εισαι σε κετοση) αρα μαλλον εχεις περισσοτερο καταβολισμο με τις hicarb υποθερμιδικες.... για νατουραλ μιλαω παντα...



:green:

lila_1
13-02-11, 11:02
Εγώ συγκρίνω 2 ίδιες θερμιδικά δίαιτες , ας πούμε υποθερμιδικές.

Ρώτησα λοιπόν, γιατί να προτιμήσει να κάψει λιγότερη πρωτείνη και περισσότερο λίπος σε μία δίαιτα 2000 kcal me 40% πρωτείνη και 60% λίπος απο ότι σε μία διαιτα 2000 kcal με 40% πρωτείνη ,40% υ/κα, 20% λίπος.
Υποθερμιδικά βρίσκεσαι ΚΑΙ στις 2, εννοειται αυτό, δεν συνέκρινα ισοθερμιδική με υποθερμιδική στο ποστ μου πιο πάνω:turtle:
Αν ο οργανισμός καίει πιο δύσκολα το λίπος απο την πρωτείνη τότε θα πάρει χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες...και να αρχίσει να καίει πρώτα το λίπος και μετά την πρωτείνη.

Με την κέτωση λοιπόν μαθαίνουμε κατουσίαν τον οργανισμό να ΜΗΝ καίει πρωτείνες για ενέργεια , μεσω της έλλειψής τους , να καίει το λίπος που του δίνουμε σε αυθονία και να μην ζητάει τους υ/κες. Δηλαδή του αλλάζουμε τον τρόπο που μεταβολίζει...και μόλις τελειώνει η δίαιτα τον ξαναλλάζουμε.
Και αυτό γίνεται 2 φορές τον χρόνο?!:shock:
oh shit...

Και αν μπορούμε να εκπαιδεύσουμε τον οργανισμό να μην μετατρέπει τις πρωτείνες σε γλυκόζη, γιατί δεν τους κρατάμε χαμηλά σε όλες τις δίαιτες?
Εκτός αν αυτή η "εκπαίδευση" παει χεράκι χεράκι με την κέτωση.
Αλλα και πάλι, όπως λες ο οργανισμός δεν είναι χαζός. Γιατί ελλείψει πρωτείνών να προτιμήσει να τις χρησιμοποιήσει για ενέργεια απο το να τις εκμεταλεύτεί για τις δομικές του ανάγκες? Οι 2ες πιο σηματνικές είναι.


Και τελικά, έστω ότι μαθαίνει να καίει το λίπος για ενέργεια και βρίσκεται σε κέτωση, ποιος εγγυάται ότι μόλις τελειώσουν οι προσλαμβανόμενες θερμίδες, αυτός θα στραφεί στο αποθηκευμένο λίπος ΠΙΟ εύκολα απ ότι αν είχε τελειώσει μόλις την κάυση των υδ/κων...:unsure:


Η παρουσία ινσουλίνης, δεν μου φαίνεται πιστική....Ούτως η άλλως την κρατάμε χαμηλά στις δίαιτες, πόση διαφορά να έχει η παντελής απουσία της στη καύση λίπους...λίγα γραμμάρια?


πφφ αχταρμά τα κανα:green:

jimmy007
13-02-11, 11:46
αν του κοψεις τους υδατανθρακες αυτο που θα κανει ειναι να δημιουργησει γλυκοζη απο αλλου.... η καλητερη πηγη μετα τους υδατανθρακες.... ειναι οι πρωτεινες.... για αυτο και στις keto οι πρωτεινες ειναι χαμηλα....

γιατι χαμηλα εφοσον τις καιει ο οργανισμος.... απλο... για να μην τις καψει...

λιγες πρωτεινες + γυμναστικη με βαρη..... προστατευουν απο τον μυικο κανιβαλισμο σε περιοδους τετοιας διαιτας.... γιατι απλα ο οργανισμος δεν ειναι χαζος.... ξερει οτι υπο τετοιες συνθηκες θα πρεπει να προστατεψει τις πρωτεινες και να καψει κατι αλλο....



Βασικά οι πρωτείνες είναι πρακτικά η μοναδική πηγή γλυκόζης μετά τα carbs,αν και αυτό πάλι δύσκολα γίνεται. Είναι πρακτικά αδύνατο να μετατραπούν λιπαρά σε carbs ενώ το αντίθετο είναι εφικτό(μπορεί να γίνει π.χ. στο πρωινό για την αναπλήρωση του χαμένου λίπους στο ύπνο.
Τα παραπάνω τα διάβασα χτες ή προχτές στην Βιολογία που δίνω την Τετάρτη(και μάλλον θα ξαναδίνω τον Σεπτέμβρη:shock:)...

Andrikos
13-02-11, 13:31
Βασικά οι πρωτείνες είναι πρακτικά η μοναδική πηγή γλυκόζης μετά τα carbs,αν και αυτό πάλι δύσκολα γίνεται. Είναι πρακτικά αδύνατο να μετατραπούν λιπαρά σε carbs ενώ το αντίθετο είναι εφικτό(μπορεί να γίνει π.χ. στο πρωινό για την αναπλήρωση του χαμένου λίπους στο ύπνο.
Τα παραπάνω τα διάβασα χτες ή προχτές στην Βιολογία που δίνω την Τετάρτη(και μάλλον θα ξαναδίνω τον Σεπτέμβρη:shock:)...

Δηλαδή η παραγωγή γλυκόζης από μη υδατανθρακικές ενώσεις (λέγε με και γλυκονεογένεση) είναι εφικτή μόνο μέσω των αμινοξέων ; Κατάλαβα καλά; Σε ποιό σημείο το λέει ακριβώς το βιβλίο ; Μπορείς να γράψεις επακριβώς τι αναφέρεται ;
Γιατί σε μελέτες ασιτίας χρησιμοποιείται ένα πολύ μικρό ποσοστό αμινοξέων και ένα μεγάλο ποσοστό από λίπος για την παραγωγή ενέργειας;

jimmy007
13-02-11, 14:20
Δηλαδή η παραγωγή γλυκόζης από μη υδατανθρακικές ενώσεις (λέγε με και γλυκονεογένεση) είναι εφικτή μόνο μέσω των αμινοξέων ; Κατάλαβα καλά; Σε ποιό σημείο το λέει ακριβώς το βιβλίο ; Μπορείς να γράψεις επακριβώς τι αναφέρεται ;
Γιατί σε μελέτες ασιτίας χρησιμοποιείται ένα πολύ μικρό ποσοστό αμινοξέων και ένα μεγάλο ποσοστό από λίπος για την παραγωγή ενέργειας;

Το βιβλίο καταρχάς είναι το "Αρχές της κυτταρικής Βιολογίας" του Alberts και το σχετικό κομμάτι του βιβλίου είναι σελ. 551 στο Κεφάλαιο 13. Αναφέρεται ο τρόπος αποθήκευσης της ενέργειας των τροφών και λέει:
Το πρωί το μεγαλύτερο μέρος των μορίων ακετυλο-CoA που εισέρχονται στον κύκλο του κιτρικού οξέος προέρχονται από τα λιπαρά οξέα παρά από τη γλυκόζη.Ωστόσο, μετά από ένα γεύμα συμβαίνει το αντίθετο και,μάλιστα η πλεονάζουσα γλυκόζη χρησιμοποιείται για την αναπλήρωση των αποθεμάτων γλυκογόνου ή για τη σύνθεση λίπους. Ενώ τα ζωικά κύτταρα μετατρέπουν εύκολα τα σάκχαρα σε λίπη,αδυνατούν να μετατρέψουν τα λίπη σε σάκχαρα.

Οπότε πρακτικά μένουν μόνο οι πρωτείνες. Και εμένα μου φαίνεται όμως λίγο κουφό το όλο πράγμα. Έχεις υπόψη σου μήπως βιβλιογραφία που λέει κάτι άλλο?
Δεν είπα ότι σε μια κετο δίαιτα παίρνεις ενέργεια μόνο από πρωτείνες. Για γλυκόζη μιλάω...

Πάντως περίμενα post σου και χαίρομαι που επιβεβαιώθηκα..:toast:

Επίσης, αν κάποιος δεν θυμάται όλους τους όρους που χρησιμοποιούνται και θέλει να τους θυμηθεί ας με ρωτήσει μιας και τώρα τα διαβάζω..

Andrikos
13-02-11, 14:35
Thanx Jimmy. Υπάρχει μία σχετική ασάφεια του βιβλίου στο σημείο με τα "ζωικά κύτταρα" . Τα κύτταρα του συκωτιού έχουν την δυνατότητα να μετατρέπουν τα λιπαρά οξέα σε γλυκόζη - εδώ κολλά η γλυκονεογένεση - σε κάθε άλλη περίπτωση ισχύει αυτό που γράφει αλλά μπορεί εύκολα να παρερμηνευτεί , θα έπρεπε να υπήρχε επισήμανση που να εξαιρεί το συκώτι.

jimmy007
13-02-11, 14:41
Thanx Jimmy. Υπάρχει μία σχετική ασάφεια του βιβλίου στο σημείο με τα "ζωικά κύτταρα" . Τα κύτταρα του συκωτιού έχουν την δυνατότητα να μετατρέπουν τα λιπαρά οξέα σε γλυκόζη - εδώ κολλά η γλυκονεογένεση - σε κάθε άλλη περίπτωση ισχύει αυτό που γράφει αλλά μπορεί εύκολα να παρερμηνευτεί , θα έπρεπε να υπήρχε επισήμανση που να εξαιρεί το συκώτι.

Ναι δεν τόσο εξειδικευμένος μάλλον ο τρόπος προσέγγισης του βιβλίου και για αυτό δεν υπάρχει επισήμανση για τα ηπατικά κύτταρα( ή μάλλον μέρος αυτών από ότι φαντάζομαι). Ευχαριστώ για την πληροφόρηση..:thumbup:

Devil
13-02-11, 16:12
Εγώ συγκρίνω 2 ίδιες θερμιδικά δίαιτες , ας πούμε υποθερμιδικές.

Ρώτησα λοιπόν, γιατί να προτιμήσει να κάψει λιγότερη πρωτείνη και περισσότερο λίπος σε μία δίαιτα 2000 kcal me 40% πρωτείνη και 60% λίπος απο ότι σε μία διαιτα 2000 kcal με 40% πρωτείνη ,40% υ/κα, 20% λίπος.

δεν υπαρχει μεγαλη αυξηση ινσουλινης στην 1η..... και επεισης μπαινεις ο οργανισμος σε κετωση.... το ειπα και πριν....

Υποθερμιδικά βρίσκεσαι ΚΑΙ στις 2, εννοειται αυτό, δεν συνέκρινα ισοθερμιδική με υποθερμιδική στο ποστ μου πιο πάνω:turtle:
Αν ο οργανισμός καίει πιο δύσκολα το λίπος απο την πρωτείνη τότε θα πάρει χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες...και να αρχίσει να καίει πρώτα το λίπος και μετά την πρωτείνη.

ναι θα παρει χρονο να μπει σε κετοση.... μαξιμουμ 3 με 4 μερες.....

Με την κέτωση λοιπόν μαθαίνουμε κατουσίαν τον οργανισμό να ΜΗΝ καίει πρωτείνες για ενέργεια , μεσω της έλλειψής τους , να καίει το λίπος που του δίνουμε σε αυθονία και να μην ζητάει τους υ/κες. Δηλαδή του αλλάζουμε τον τρόπο που μεταβολίζει...και μόλις τελειώνει η δίαιτα τον ξαναλλάζουμε.
Και αυτό γίνεται 2 φορές τον χρόνο?!:shock:
oh shit...

οχι..... μαθαινεις τον οργανισμο να καει λιπος.... απλα με την κετοση χανεις λιγοτερη πρωτεινη..... στην κετοση εχεις παντα recarb 1 η' 2 μερες την εβδομαδα.... δεν μενεις επαοριστο σε κετοση.... αρα δεν γινετε 2 φορες τον χρονο.... αλλα καθε εβδοαμαδα....

Και αν μπορούμε να εκπαιδεύσουμε τον οργανισμό να μην μετατρέπει τις πρωτείνες σε γλυκόζη, γιατί δεν τους κρατάμε χαμηλά σε όλες τις δίαιτες?

ελα ντε....? για ρωτα τον beef... ειχε κανει bulk με 1,5-1,7γρ ανα κιλο.... και του πηγε μια χαρα....

Εκτός αν αυτή η "εκπαίδευση" παει χεράκι χεράκι με την κέτωση.
Αλλα και πάλι, όπως λες ο οργανισμός δεν είναι χαζός. Γιατί ελλείψει πρωτείνών να προτιμήσει να τις χρησιμοποιήσει για ενέργεια απο το να τις εκμεταλεύτεί για τις δομικές του ανάγκες? Οι 2ες πιο σηματνικές είναι.

αν τις παρεχεις σε αφθονια για πιο λογο να τις κρατησει???? τις κανει λιπος....δυσκολο... η' τις καιει... οι πρωτεινες δεν αποθηκευονται....
τους υδατανθρακες τους αποθηκευει... και τα λιπαρα επεισης.... γλυκογονο και λιπος.....

Και τελικά, έστω ότι μαθαίνει να καίει το λίπος για ενέργεια και βρίσκεται σε κέτωση, ποιος εγγυάται ότι μόλις τελειώσουν οι προσλαμβανόμενες θερμίδες, αυτός θα στραφεί στο αποθηκευμένο λίπος ΠΙΟ εύκολα απ ότι αν είχε τελειώσει μόλις την κάυση των υδ/κων...:unsure:

ευκολο.... βαρη δεν κανεις? καρντιο δεν κανεις? αυξανεις την αναγκη του να κρατησει πρωτεινες για τους μυς....

Η παρουσία ινσουλίνης, δεν μου φαίνεται πιστική....Ούτως η άλλως την κρατάμε χαμηλά στις δίαιτες, πόση διαφορά να έχει η παντελής απουσία της στη καύση λίπους...λίγα γραμμάρια?

λιγα γραμμαρια ινσουλινης????????:unsure:
αν δεν σου φαινετε πιστικη... δεν μπορω να κανω κατι....:green:
αλλα ετσι ειναι.... καυση λιπους εχεις και με την παρουσια ινσουλινης... αλλα χωρις μαλλον ειναι καλητερα.....

πφφ αχταρμά τα κανα:green:

ναι λιγο.....:green:

αμα εχεις αλλες αποριες παρε το βιβλιο του di pasquale....:P:P:P:P:green::green::green:

lila_1
13-02-11, 16:18
ναι λιγο.....:green:

αμα εχεις αλλες αποριες παρε το βιβλιο του di pasquale....:P:P:P:P:green::green::green:

Βασικά δεν έχεις καταλάβει ακριβώς τι ρωτάω, αλλά τέσπα ίσως φταίω κ εγώ..
thnx anyway αν είναι θα ρωτήσω το google και καλή μου τύχη:green:

Και btw πήγαινε να δεις το σπλιτ μουυ!:green::green:

Devil
13-02-11, 16:23
Thanx Jimmy. Υπάρχει μία σχετική ασάφεια του βιβλίου στο σημείο με τα "ζωικά κύτταρα" . Τα κύτταρα του συκωτιού έχουν την δυνατότητα να μετατρέπουν τα λιπαρά οξέα σε γλυκόζη - εδώ κολλά η γλυκονεογένεση - σε κάθε άλλη περίπτωση ισχύει αυτό που γράφει αλλά μπορεί εύκολα να παρερμηνευτεί , θα έπρεπε να υπήρχε επισήμανση που να εξαιρεί το συκώτι.

λιπαρα οξεα η' γλυκερινη????

μπορει και να λεω μ@λακια... (τωρα πινω καφε....:green:)

Devil
13-02-11, 16:24
Βασικά δεν έχεις καταλάβει ακριβώς τι ρωτάω, αλλά τέσπα ίσως φταίω κ εγώ..
thnx anyway αν είναι θα ρωτήσω το google και καλή μου τύχη:green:

Και btw πήγαινε να δεις το σπλιτ μουυ!:green::green:

sorry... αλλα τωρα πινω καφε... αρα καταλαβαινεις...:green::green::green:

δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει.... τσεκαρε το σιτε του lyle mcdonald....

οκ παω μια βολτα απο εκει....;)

ska
16-02-11, 01:11
Παιδια δε ξερω αν εχει απαντηθει ηδη αλλα θα μπορουσατε να μου πειτε αν τελικα το να παιρνεις ενα ροφημα πρωτεινης μιση ωρα πριν την προπονηση ειναι σωστο ή οχι γτ ακουω διαφορες αποψεις.Αλλοι λενε πως πριν πας γυμναστηριο δε πρεπει να εχεις φαει απολυτως τπτ για μια ωρα και αλλοι λενε πως το να πιεις το ροφημα μιση ωρα πριν βοηθαει

Ramrod
16-02-11, 16:15
Παιδια δε ξερω αν εχει απαντηθει ηδη αλλα θα μπορουσατε να μου πειτε αν τελικα το να παιρνεις ενα ροφημα πρωτεινης μιση ωρα πριν την προπονηση ειναι σωστο ή οχι γτ ακουω διαφορες αποψεις.Αλλοι λενε πως πριν πας γυμναστηριο δε πρεπει να εχεις φαει απολυτως τπτ για μια ωρα και αλλοι λενε πως το να πιεις το ροφημα μιση ωρα πριν βοηθαει

ναι, να έχεις φάει δεν κάνει, το ρόφημα το πίνεις όμως...Το χωνευεις ευκολα, δε θα έχεις πρόβλημα. Προσωπικά όμως δε παίρνω. 2 ώρες μετα απο γευμα πάω γυμναστήριο...

Marine
19-02-11, 17:41
Γευμα 1.1 πολυβιταμινη + 2 σκουπ whey με νερο + ω3 λιπαρα
Γευμα 2.2 Μπριζολες Η Μισο κοτοπουλο απο σκλαβενιτη Η 2 κονσερβες τονο Με 75 γρ σιταρι + Αγγουρι + Παντζαρι + Λαδι
Γευμα 3.1 λιτρο γαλα δελτα το πρασινο
Γευμα 4. 2 Μπριζολες Η Μισο κοτοπουλο απο σκλαβενιτη Η 2 κονσερβες τονο Με 75 γρ σιταρι + Αγγουρι + Παντζαρι + Λαδι
Prework.1 σκουπ whey + καφεινη + Ταυρινη + Γλουταμινη + Σιντα
Postwork.2 σκουπ whey + Σιντα
Γευμα 5.6 ολοκληρα αυγα
Γευμα 6.200 γρ γιαουρτι + 100 μλ γαλα + 1 σκουπ whey..+ ω3 λιπαρα

Πως την κοβεται την διατροφη?
Δεν θελω κοψιματα για παραλια απλα θελω να ριξω βαρος 14+ κιλα γιατι το παρακανα και ανεβηκα πολυ και μετα να ξαναμπω ογκο..
Γνωμες πλζ!

RAMBO
19-02-11, 17:55
δεν βαζεισ και λιγο βρωμη στο πρωινο?

Marine
19-02-11, 18:08
Λοιπον με την βρωμη εχω προβλημα,αν την φαω το πρωι το στομαχι μου κανει και 10 ωρες να την χωνεψη,ενω αν την φαω σε οποιοδηποτε αλλο γευμα εκτος του πρωινου ειμαι κομπλε..περιεργο.
Και αλλος ενας αλλος λογος ειναι οτι με αυτο το προγρ ειμαι γυρω στα 210-230 γρ υδατ και πιστευω ειναι μια χαρα..

Devil
19-02-11, 22:16
Γευμα 1.1 πολυβιταμινη + 2 σκουπ whey με νερο + ω3 λιπαρα
Γευμα 2.2 Μπριζολες Η Μισο κοτοπουλο απο σκλαβενιτη Η 2 κονσερβες τονο Με 75 γρ σιταρι + Αγγουρι + Παντζαρι + Λαδι
Γευμα 3.1 λιτρο γαλα δελτα το πρασινο λιγο υπερβολικο???
Γευμα 4. 2 Μπριζολες Η Μισο κοτοπουλο απο σκλαβενιτη Η 2 κονσερβες τονο Με 75 γρ σιταρι + Αγγουρι + Παντζαρι + Λαδι
Prework.1 σκουπ whey + καφεινη + Ταυρινη + Γλουταμινη + Σιντα ολα μαζι τα παιρνεις????
Postwork.2 σκουπ whey + Σιντα εδω το σιντα για πιο λογο?
Γευμα 5.6 ολοκληρα αυγα
Γευμα 6.200 γρ γιαουρτι + 100 μλ γαλα + 1 σκουπ whey..+ ω3 λιπαρα


ρε συ μου φαινετε λιγο υπερβολικα φορτωμενη για cutting....

τι διαφορα εχει το prewo απο το 4ο γευμα και απο την προπονηση?

Marine
19-02-11, 23:00
το 1 λτ γαλα εχει 33 γρ πρωτεινη 48 γρ υδατ 15 γρ λιπαρα,εκτος απο την ποσοτητα τα αλλα ειναι νορμαλ πιστευω..τα αλλα δεν εχω ξεκινηση να τα παιρνω καν,λογικα μεσα στην βδομαδα θα ερθουν απο bp.

"τι διαφορα εχει το prewo απο το 4ο γευμα και απο την προπονηση? "

δεν καταλαβαινω ρε μαν,ξαναδιατυπωσε την ερωτηση please...

και γενικα ισως να ειναι λιγο υπερβολικη,αλλα και το σωμα μου απαιτει υπερβολικα πραγματα...1,97 132 κιλα κουφαρι θελει πολυ κρεας..για να κουνηθει

Devil
19-02-11, 23:03
το 1 λτ γαλα εχει 33 γρ πρωτεινη 48 γρ υδατ 15 γρ λιπαρα,εκτος απο την ποσοτητα τα αλλα ειναι νορμαλ πιστευω..τα αλλα δεν εχω ξεκινηση να τα παιρνω καν,λογικα μεσα στην βδομαδα θα ερθουν απο bp.

"τι διαφορα εχει το prewo απο το 4ο γευμα και απο την προπονηση? "

δεν καταλαβαινω ρε μαν,ξαναδιατυπωσε την ερωτηση please...

και γενικα ισως να ειναι λιγο υπερβολικη,αλλα και το σωμα μου απαιτει υπερβολικα πραγματα...1,97 132 κιλα κουφαρι θελει πολυ κρεας..για να κουνηθει

απλα πρωτεινη μαζι λιποδιαλυτη... ειναι πολυ ακυρο... δεν εχει νοημα... αμα θα παρεις λιποδιαλητη βαλτον με αδειο στομαχι

σορρυ... εννοω ποση ωρα διαφορα εχουν....

lila_1
19-02-11, 23:04
Τα 100 ml γάλα στο 6ο γεύμα μ΄άρεσαν......! :green:http://www.forumsextreme.com/images/rofl.gif

Marine
19-02-11, 23:18
;330520]απλα πρωτεινη μαζι λιποδιαλυτη... ειναι πολυ ακυρο... δεν εχει νοημα... αμα θα παρεις λιποδιαλητη βαλτον με αδειο στομαχι

σορρυ... εννοω ποση ωρα διαφορα εχουν....

Γευμα 1 στις 7 μολις ξυπναω
Γευμα 2 Γυρω στις 9:30
Γευμα 3 Στις 12-30
Γευμα 4 Στις 3-3,30
Prewo Δεν εχω ξεκινησει ακομα να πινω το ροφημα που σου εχω αναφερει,αλλα θα εξαρταται απο τις μερες Δευτ-Παρ που εχω Αγγλικα προσπαθω να ανοιγω λιγο τα προηγουμενα γευματα 30 λεπτα για να βγαινει τι prewo γυρω στις 8.10 και 8.30 να ειμαι gym,τις αλλες μερες το ροφημα θα το πινω στις 6 και θα πηγαινω gym μετα απο 20 λεπτα
Postwork Μετα τα βαρη
Γευμα 5 στις 21-21:10
Γευμα 6 στις 12 και στα καπακια υπνος μεχρις το πρωι

Να σου πω,αν πινω ολα τα αλλα για να βγαινει η προπονα με τα βαρη και λιγο πριν αναιβω στο διαδρομο πιω την σιντα και βγαλω την αλλη που πινω μετα την προπονα και την βαλω το πρωι μαζι με τα αλλα?


Λιλα αυτα τα 3,3 γρ πρωτεινης κανουν διαφορα :D

lila_1
19-02-11, 23:20
Το ξέρω βρε κουτό, αλλά μην το πεις παραέξω...μυστικά του αθλήματος γαρ XP

Marine
19-02-11, 23:25
3,3 gr το γαλα + 12 το γιαουρτι = 15 + 24 απο την πρωτεινα = 34 γρ...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!


αχ0χα0χα0χα0

εντιτ-39 γρ...

Devil
19-02-11, 23:37
Γευμα 1 στις 7 μολις ξυπναω
Γευμα 2 Γυρω στις 9:30
Γευμα 3 Στις 12-30
Γευμα 4 Στις 3-3,30
Prewo Δεν εχω ξεκινησει ακομα να πινω το ροφημα που σου εχω αναφερει,αλλα θα εξαρταται απο τις μερες Δευτ-Παρ που εχω Αγγλικα προσπαθω να ανοιγω λιγο τα προηγουμενα γευματα 30 λεπτα για να βγαινει τι prewo γυρω στις 8.10 και 8.30 να ειμαι gym,τις αλλες μερες το ροφημα θα το πινω στις 6 και θα πηγαινω gym μετα απο 20 λεπτα
Postwork Μετα τα βαρη
Γευμα 5 στις 21-21:10
Γευμα 6 στις 12 και στα καπακια υπνος μεχρις το πρωι

Να σου πω,αν πινω ολα τα αλλα για να βγαινει η προπονα με τα βαρη και λιγο πριν αναιβω στο διαδρομο πιω την σιντα και βγαλω την αλλη που πινω μετα την προπονα και την βαλω το πρωι μαζι με τα αλλα?


Λιλα αυτα τα 3,3 γρ πρωτεινης κανουν διαφορα :D

περιεργα ωραρια...χιχιχιχι

τεσπα απλα μην πεινεις πρωτεινη μαζι με τους λιποδιαλητες....

και μην πινεις πρωτεινη πριν απο το καρδιο.... ουτε ο λιποδιαλητης θα σου χρειαστει...

αμα θες εκεινη την στιγμη παρε καμια 10γρ bcaa... τιποτα αλλο...


δλδ....

2ωρες πριν το gym... γευμα....(περιορισε τους υδατανθρακες)

15' πριν το gym... λιποδιαλυτες

τελος με βαρη.... 10γρ bcaa

τελος και με cardio... πρωτεινη....

μετα απο καμια ωρα.... γευμα κανονικο με υδατανθρακες....

COBRA_STYLE
20-02-11, 00:57
Γευμα 1.1 πολυβιταμινη + 2 σκουπ whey με νερο + ω3 λιπαρα
Γευμα 2.2 Μπριζολες Η Μισο κοτοπουλο απο σκλαβενιτη Η 2 κονσερβες τονο Με 75 γρ σιταρι + Αγγουρι + Παντζαρι + Λαδι
Γευμα 3.1 λιτρο γαλα δελτα το πρασινο
Γευμα 4. 2 Μπριζολες Η Μισο κοτοπουλο απο σκλαβενιτη Η 2 κονσερβες τονο Με 75 γρ σιταρι + Αγγουρι + Παντζαρι + Λαδι
Prework.1 σκουπ whey + καφεινη + Ταυρινη + Γλουταμινη + Σιντα
Postwork.2 σκουπ whey + Σιντα
Γευμα 5.6 ολοκληρα αυγα
Γευμα 6.200 γρ γιαουρτι + 100 μλ γαλα + 1 σκουπ whey..+ ω3 λιπαρα

Πως την κοβεται την διατροφη?
Δεν θελω κοψιματα για παραλια απλα θελω να ριξω βαρος 14+ κιλα γιατι το παρακανα και ανεβηκα πολυ και μετα να ξαναμπω ογκο..
Γνωμες πλζ!

θα συμφωνησω στις αλλαγες με τον μητσο,και θα προσθεσω οτι τα σκουπ πρωτεινης ειναι πολλα κατα τη γνωμη μου,ποσο μαλλον σε καθημερινη χρηση!!αυτα

Marine
20-02-11, 22:51
Αν τρωω καθε μερα κοτοπουλο ψητο απο το σκλαβενιτη για 1 μηνα θα παθω τιποτα?

COBRA_STYLE
21-02-11, 02:11
Αν τρωω καθε μερα κοτοπουλο ψητο απο το σκλαβενιτη για 1 μηνα θα παθω τιποτα?

το πιθανοτερο,να μην ξερεις που να βαλεις τα "κρεμασταρια" σου:rolf::rolf::rolf:

Ramrod
21-02-11, 02:17
Αν τρωω καθε μερα κοτοπουλο ψητο απο το σκλαβενιτη για 1 μηνα θα παθω τιποτα?

Έχει λιπαρά, αλλά εκτός αυτού γιατί να μη πάιρνεις απο τον κρεοπώλη, που είναι ποιοτικότερο, και να το φτιάχνεις και όπως θες εσύ?

Marine
21-02-11, 19:17
cOBRA τα πανω οι τα κατω? :D

Ramrdod,ελα ρε σιγα τα λιπαρα,νο φρη ταημ φορ κουκινγκ..

Pavlos17
22-02-11, 00:02
ρε παιδες,υπαρχει γιαουρτι με 9γρ πρωτεινη ανα 100γρ?(συγκεκριμενα το Natural...)

beefmeup
22-02-11, 00:04
κ το total 2% εχει τοσο νομιζω..

Eddie
22-02-11, 00:04
ρε παιδες,υπαρχει γιαουρτι με 9γρ πρωτεινη ανα 100γρ?(συγκεκριμενα το Natural...)

Το ολυμπος που παιρνω τοσο λεει.Για το νατουραλ δε ξερω,

Pavlos17
22-02-11, 00:05
wtf...τοσο καιρο νομιζα οτι δεν υπαρχει γιαουρτι που να χει πανω απο 10γρ ανα 200γρ...

lef
22-02-11, 00:05
ρε παιδες,υπαρχει γιαουρτι με 9γρ πρωτεινη ανα 100γρ?(συγκεκριμενα το Natural...)

πανε στα carrefour τα οποια συνεργαζονται με την εταιρια Ροδοπη
εχει τα γιαουρτια της τα οποια ειναι τα πιο φτηνα που εχω δει και δινουν ακριβως 9γρ

dionisos
22-02-11, 00:09
ρε παιδες,υπαρχει γιαουρτι με 9γρ πρωτεινη ανα 100γρ?(συγκεκριμενα το Natural...)

Όλυμπος με 2% λιπαρά και Ροδόπη 2%! Τώρα για το natural που ρωτάς δεν θυμάμαι αλλά δε νομίζω να έχει 9 γρ. πρωτείνη/100γρ

lef
22-02-11, 00:16
Όλυμπος με 2% λιπαρά και Ροδόπη 2%! Τώρα για το natural που ρωτάς δεν θυμάμαι αλλά δε νομίζω να έχει 9 γρ. πρωτείνη/100γρ

καλα και τα ολυμπος αλλα διπλασια τιμη.1.9 περιπου το κιλο ροδοπης;)

dionisos
22-02-11, 00:19
καλα και τα ολυμπος αλλα διπλασια τιμη.1.9 περιπου το κιλο ροδοπης;)

Το ξέρω αλλά δε ρώτησε τιμή!

El Topo
22-02-11, 01:01
θα συμφωνησω στις αλλαγες με τον μητσο,και θα προσθεσω οτι τα σκουπ πρωτεινης ειναι πολλα κατα τη γνωμη μου,ποσο μαλλον σε καθημερινη χρηση!!αυτα
Nα αποφεύγεις τα έτοιμα ψημένα κοτόπουλα απ'το σουπερμαρκετ, καθώς κατά κανόνα είναι πολύς κακής ποιότητας κινέζικα που έρχονται κατεψυγμένα κι ένας θεός ξέρει με τι ταϊζονται.
Η κακή ποιότητα φαίνεται και από τη χαμηλή τιμή που έιναι περίπου ίση με αυτή των ποιοτικών (λέμε τώρα, πάντως σίγουρα είναι καλύτερα) νωπών κοτόπουλων των γνωστών εταιρειών.

Κάτι για γιαούρτια με 9/100γρ πρωτεϊνη άκουσα.
Είστε σίγουροι ρε παιδιά? Γιατί το αγελαδίτσα 2% έχει ακριβώς τη μισή, δηλαδή 4,5/100γρ. Πως γίνεται να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά?

lef
22-02-11, 01:31
Κάτι για γιαούρτια με 9/100γρ πρωτεϊνη άκουσα.
Είστε σίγουροι ρε παιδιά? Γιατί το αγελαδίτσα 2% έχει ακριβώς τη μισή, δηλαδή 4,5/100γρ. Πως γίνεται να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά?

σιγουρος ειμαι οτι τοσο γραφουν.μπροστα μου τ εχω τωρα το τρωω:green:
σιγουρος οτι ειναι τοσο δν ειμαι

Ramrod
22-02-11, 03:56
όλα τα στραγγιστα που έχω φάει (2%πάντα) στα 200γρ δίνουν πάνω απο 15γρ πρωτεϊνης...το όλυμπος που παίρνω έχει 9 στα 100, όπως και το τοταλ νομίζω...

ελμερ
22-02-11, 04:16
καλησπερα....εχω ψαξει σχεδον ολα τα στραγγιστα ...ολυμπος 9 γραμμαριαπρωτεινης το 2 % και με μικρη επιφυλαξη αν θυμαμαι καλα το ολυμπος με 0% λιπαρα εχει 10 γραμμαρια πρωτεινης (παντα ανα 100 γρμ)..υπαρχει και του βεροπουλου στραγγιστο 2% λιπαρα που εχει 9 γραμμαρια πρωτεινης και ειναι λιγο φτηνοτερο απ το ολυμπος...το στραγγιστο καρφουρ 2 % λιπαρα εχει 7.5 % πρωτεινη....τα στραγγιστο αγνο 2 % εχει 6 γραμμαρια πρωτεινης....το ομωνυμο του dia με 2 % λιπαρα εχει 7.5 η 8 γραμμαρια πρωτεινη.....το στραγγιστο τοταλ 2 % εχει 8,4 γραμμαρια πρωτεινη....αν θυμηθω και κανα αλλο θα το προσθεσω..λολ

κουλης
23-02-11, 12:57
με βαση μου τα στοιχεια μου 1,77 72 κιλα 16 χρονων δραστηριος, το προγραμμα CRON-o-Meter Μου βγαζει οτι θελω 3214cal απο τις οποιες 193γρ πρωτεινες 456γρ υδατανθρακες και 85γρ λιπος Μηπως ειναι πολλα βρε παιδια?

lila_1
23-02-11, 13:00
ρε παιδες,υπαρχει γιαουρτι με 9γρ πρωτεινη ανα 100γρ?(συγκεκριμενα το Natural...)

Total 0%
Total 2%

κουλης
23-02-11, 13:05
τα στραγκιστα παντα δεν εχουν περισσοτερο?

ελμερ
23-02-11, 14:57
τα στραγκιστα παντα δεν εχουν περισσοτερο?

ναι τα στραγγιστα εχουν περιπου διπλασια πρωτεινη απο τα απλα...:welcome:

κουλης
23-02-11, 15:18
τα ασπραδια περιεχουν ορο γαλακτος και αποροφουνται γρηγορα?(σορυ αν ειπα πατατα):P

lila_1
23-02-11, 15:24
τα ασπραδια περιεχουν ορο γαλακτος και αποροφουνται γρηγορα?(σορυ αν ειπα πατατα):P
ή ήθελες να ρωτήσεις κάτι άλλο
ή είσαι σουρεαλιστής...

Devil
23-02-11, 15:30
τα ασπραδια περιεχουν ορο γαλακτος και αποροφουνται γρηγορα?(σορυ αν ειπα πατατα):P

ορος γαλακτος = γαλα,whey ecc ecc

ασπραδια = αυγα....

διαφορετικα πραματα.....

κουλης
23-02-11, 15:53
τοτε γτ οι πρωτεινες του αποροφουνται γρηγορα απο τον οργανισμο? τα αλλα αμινοξεα στο πιγαδι κατουρησαν?:P

beefmeup
23-02-11, 15:54
τοτε γτ οι πρωτεινες του αποροφουνται γρηγορα απο τον οργανισμο? τα αλλα αμινοξεα στο πιγαδι κατουρησαν?:P

γιατι υπαρχει κατι που λεγεται "βιοδιαθεσιμοτητα"κ αυτο αλλαζει απο πηγη σε πηγη πρωτεινης.

jimmy007
23-02-11, 21:56
γιατι υπαρχει κατι που λεγεται "βιοδιαθεσιμοτητα"κ αυτο αλλαζει απο πηγη σε πηγη πρωτεινης.

Έτσι είναι. Ενδεικτικά, η πρωτείνη του ολόκληρου αυγού έχει βιοδιαθεσιμότητα 100(χρησιμοποιείται ως αρχή της κλίμακας) ενώ μία Isolate που έχει απομονωθεί με τις κατάλληλες μεθόδους φτάνει το 150. Μετά τον ορό γάλακτος πάντως, η πρωτείνη με τη μεγαλύτερη βιοδιαθεσιμότητα είναι αυτή του ολόκληρου αυγού και μετά του γάλακτος ή του ασπραδιού(δεν θυμάμαι σίγουρα και βαριέμαι να ψάχνω τώρα:green:).

κουλης
23-02-11, 22:55
:)ευχαριστω πολυ και τους 2 σας παιδια θα κανω μια λιστα με τις πρωτεινουχες τροφες που καταναλωνω να δω την βιοδιαθεσιμοτητα εχουν!:green:

Manos1989
24-02-11, 15:07
Ρε παιδιά ακούμε συνεχώς να προτείνονται αμύγδαλα/καρύδια/ξηροί καρποί γενικά λόγω των καλώ λιπαρών κατά πρώτο λόγο και των πρωτεινών κατά δεύτερο.
Πήγα και τσέκαρα συστατικά στο supermarket και είδα ότι όλοι έχουν γενναία ποσότητα υδατανθράκων!
Βλέπω κάτι λάθος? υπάρχει διαφορά από μάρκα σε μάρκα? Ξέρετε κανένα ξηροκάρπι με ελάχιστους υδατάνθρακες?

Eddie
24-02-11, 15:14
Ρε παιδιά ακούμε συνεχώς να προτείνονται αμύγδαλα/καρύδια/ξηροί καρποί γενικά λόγω των καλώ λιπαρών κατά πρώτο λόγο και των πρωτεινών κατά δεύτερο.
Πήγα και τσέκαρα συστατικά στο supermarket και είδα ότι όλοι έχουν γενναία ποσότητα υδατανθράκων!
Βλέπω κάτι λάθος? υπάρχει διαφορά από μάρκα σε μάρκα? Ξέρετε κανένα ξηροκάρπι με ελάχιστους υδατάνθρακες?

αχ.....αστα!!να δουμε τι θα τρωμε ρε φιλε στην κετο :D

Πανω κατω ολοι τα ιδια εχουν,αλλα οχι μεγαλη ποσοτητα!!ετσι κι αλλιως μεχρι 30 γρ υδατ δε τρως??δε λεω να τους παρεις ολους απο κει,αλλα οχι οτι και με 7-8 χουφτες :P θα χεις προβλημα :turtle:

destroyerody94
24-02-11, 15:23
αχ.....αστα!!να δουμε τι θα τρωμε ρε φιλε στην κετο :D

Πανω κατω ολοι τα ιδια εχουν,αλλα οχι μεγαλη ποσοτητα!!ετσι κι αλλιως μεχρι 30 γρ υδατ δε τρως??δε λεω να τους παρεις ολους απο κει,αλλα οχι οτι και με 7-8 χουφτες :P θα χεις προβλημα :turtle:

Θα βρεις την υγειά σου μαν, από πανσέτες μέχρι κοτόπουλο και από ολόκληρα αβγά έως μπέικον..
Αντρίκια πράματα:green::food:

Eddie
24-02-11, 15:52
Θα βρεις την υγειά σου μαν, από πανσέτες μέχρι κοτόπουλο και από ολόκληρα αβγά έως μπέικον..
Αντρίκια πράματα:green::food:

Ναι ενταξει με αυτα,απλα και οι ξηροι καρποι ειναι ευκολη λυση και γρηγορη γι αυτο το ανεφερα.

hiko
24-02-11, 16:32
ειμαι 69 κιλα και θελω 2700 θερμιδες για ογκο, ποσες πρωτεινες, υ/ς,λιποι χριαζωμαι?
βρικα αυτους τους αρηθμους
372g υδατανθρακες
237g πρωτεινες
49g λιποι

στεκουν αυτοι οι αριθμοι η καλα μου φενοντε εμενα μεγαλοι??

TheWorst
24-02-11, 16:39
Υπολογισε ετσι
4-5 γραμμαρια υδατανθρακα/κιλο σωματικου βαρους
2-2.5 γραμμαρια πρωτεϊνη/κιλο σωματικου βαρους
περιπου 0.5-0.7 γραμμαριο/κιλο σωματικου βαρους λιπαρα

jimmy007
24-02-11, 16:55
ειμαι 69 κιλα και θελω 2700 θερμιδες για ογκο, ποσες πρωτεινες, υ/ς,λιποι χριαζωμαι?
βρικα αυτους τους αρηθμους
372g υδατανθρακες
237g πρωτεινες
49g λιποι

στεκουν αυτοι οι αριθμοι η καλα μου φενοντε εμενα μεγαλοι??

Kάπου στις 2.900 θερμίδες σου δίνουν αυτά που λες.. Αν θες τη γνώμη μου μείωσε τις πρωτείνες σε 180 gr και όσο σε βολεύει του υδ/κες και αύξησε τα λιπαρά..

Devil
24-02-11, 18:08
Kάπου στις 2.900 θερμίδες σου δίνουν αυτά που λες.. Αν θες τη γνώμη μου μείωσε τις πρωτείνες σε 180 gr και όσο σε βολεύει του υδ/κες και αύξησε τα λιπαρά..

+1:thumbup:

μινιμουμ 70γρ απο λιπαρα τα θες...

jimmy007
24-02-11, 18:14
+1:thumbup:

μινιμουμ 70γρ απο λιπαρα τα θες...

Eγώ παίρνω τόσα σε ένα γεύμα άνετα....:green::green:

Manos1989
24-02-11, 23:17
Eγώ παίρνω τόσα σε ένα γεύμα άνετα....:green::green:

Εσύ είσαι προκλητικός με τις θερμίδες που τρως δόκτωρ!
εμείς πεινάααααααμε κι έχουμε τον διάολο να μας απειλεί ότι θα μας κόψει τα οπίσθια κι εσύ κατεβάζεις 5χίλιαρα!
ΑΙΣΧΟΣ ΛΕΓΩ,ΑΙΣΧΟΣ:P

Devil
25-02-11, 00:47
Εσύ είσαι προκλητικός με τις θερμίδες που τρως δόκτωρ!
εμείς πεινάααααααμε κι έχουμε τον διάολο να μας απειλεί ότι θα μας κόψει τα οπίσθια κι εσύ κατεβάζεις 5χίλιαρα!
ΑΙΣΧΟΣ ΛΕΓΩ,ΑΙΣΧΟΣ:P

με φωναξε κανεις? :jason::jason::jason::green::green::green:

μανο για τα αλλα θα σου πω αυριο... δεν προλαβαινω τωρα...;):green:

jimmy007
25-02-11, 04:05
Εσύ είσαι προκλητικός με τις θερμίδες που τρως δόκτωρ!
εμείς πεινάααααααμε κι έχουμε τον διάολο να μας απειλεί ότι θα μας κόψει τα οπίσθια κι εσύ κατεβάζεις 5χίλιαρα!
ΑΙΣΧΟΣ ΛΕΓΩ,ΑΙΣΧΟΣ:P

:P:P. Εγώ κάνω πολλές καύσεις...:green::green:.
Δεν σου φταίω εγώ που απορρίπτεις προτάσεις όπως αυτή από το 8άρι και το 4αρι..:P:P:P Να ένας αποτελεσματικός τρόπος να αυξήσεις τις θερμίδες που καις άρα και το φαγητό.. Πληροφοριακά τις έχω περάσει τις 5.000....:thumbup::thumbup::green:

odycsd
25-02-11, 22:40
ερωτηση!αν μπορει καποιος ας μου απαντήσει μέχρι το βράδυ pls..
τα αμυγδαλα τα τρωτε με την φλουδα ή τα βράζετε πριν για να φύγει ? Εχει διαφορα ή παραπάνω θρεπτικά συστικά η φλούδα .. ?

eri_87
25-02-11, 22:50
ερωτηση!αν μπορει καποιος ας μου απαντήσει μέχρι το βράδυ pls..
τα αμυγδαλα τα τρωτε με την φλουδα ή τα βράζετε πριν για να φύγει ? Εχει διαφορα ή παραπάνω θρεπτικά συστικά η φλούδα .. ?

εγώ τα τρώω με τη φλούδα! Απόσο ξέρω η φλούδα έχει συστατικά που βοηθάνε στην άμυνα του οργανισμού. Και γιατί να τη βγάλεις; Σιγά, δεν αλλάζει η διατροφική αξία. Εκτός αν δε σαρέσει. Αλλά αν τα βράσεις δε θα φύγουν θρεπτικά συστατικά στο νερό;;;Δε μου φαίνεται καλή ιδέα.:unsure:

Devil
26-02-11, 01:23
οταν εννοεις φλουδα ελπιζω να μην λες το κεληφος που εχουν....

αν ειναι ετσι....

http://www.formerfatguy.com/sunrider-foods/nuts-almonds.jpg

φατα οπως ειναι.... no problem...

Eddie
26-02-11, 01:47
οταν εννοεις φλουδα ελπιζω να μην λες το κεληφος που εχουν....

αν ειναι ετσι....

http://www.formerfatguy.com/sunrider-foods/nuts-almonds.jpg

φατα οπως ειναι.... no problem...

Ε ναι ρε αγορι,αυτο θα εννοει λογικα χαχαχαχαχ

Σιγα μην ετρωγε τα τσοφλια το παιδι :rolf::rolf::rolf::rolf:

marvin
26-02-11, 10:24
ερωτηση!αν μπορει καποιος ας μου απαντήσει μέχρι το βράδυ pls..
τα αμυγδαλα τα τρωτε με την φλουδα ή τα βράζετε πριν για να φύγει ? Εχει διαφορα ή παραπάνω θρεπτικά συστικά η φλούδα .. ?

Εχω την αισθηση πως οσο ''γδυνεις'' ενα καρπο τοσο του αφαιρεις θρεπτικα στοιχεια,επισης οσο τον επεξεργαζεσαι (βρασιμο κ.λ.π) τοσο καταστρεφεις οσα εχει να σου δωσει!!Ποια η ουσια να αφαιρεσεις την φλουδα ,εκτος και αν εχεις προβλημα με σπαστικες κολιτιδες και εντερα γενικα.

Stella
26-02-11, 11:15
οταν εννοεις φλουδα ελπιζω να μην λες το κεληφος που εχουν....

αν ειναι ετσι....

http://www.formerfatguy.com/sunrider-foods/nuts-almonds.jpg

φατα οπως ειναι.... no problem...

...Θα μας κουφάνετε....:doh::green:

eri_87
26-02-11, 12:39
:rolf::rolf::rolf:
Ε ναι βρε Devil..........Λες να είμαι τόσο ουφο και να τα τρώω με τα τσόφλια;:shock: Θα σπάσουμε και κανένα δόντι δηλ...:turtle:


Εχω την αισθηση πως οσο ''γδυνεις'' ενα καρπο τοσο του αφαιρεις θρεπτικα στοιχεια,επισης οσο τον επεξεργαζεσαι (βρασιμο κ.λ.π) τοσο καταστρεφεις οσα εχει να σου δωσει!!Ποια η ουσια να αφαιρεσεις την φλουδα ,εκτος και αν εχεις προβλημα με σπαστικες κολιτιδες και εντερα γενικα.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Devil
26-02-11, 21:43
Ε ναι ρε αγορι,αυτο θα εννοει λογικα χαχαχαχαχ

Σιγα μην ετρωγε τα τσοφλια το παιδι :rolf::rolf::rolf::rolf:


:rolf::rolf::rolf:
Ε ναι βρε Devil..........Λες να είμαι τόσο ουφο και να τα τρώω με τα τσόφλια;:shock: Θα σπάσουμε και κανένα δόντι δηλ...:turtle:

:thumbup::thumbup::thumbup:

εγω δεν βαζω το χερι μου στη φωτια για το πως τα τρωει ο καθενας..... εχω δει πολλα κουλα εδω μεσα και αλλου... δεν φταιω εγω....:green::green::green::green:

ερι στο παιδι απο πανω πηγαινε το ποστ μου:green:

Eddie
26-02-11, 21:57
εγω δεν βαζω το χερι μου στη φωτια για το πως τα τρωει ο καθενας..... εχω δει πολλα κουλα εδω μεσα και αλλου... δεν φταιω εγω....:green::green::green::green:

ερι στο παιδι απο πανω πηγαινε το ποστ μου:green:

Κανε μουρσα ρε :P:P:P:P:P:P

Τι να φαει βρε ανθρωπα,τα τσοφλια??αντε και να φαει ενα δυο..μετα με τι δοντια θα φαει τα υπολοιπα??? :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

Devil
26-02-11, 22:08
Κανε μουρσα ρε :P:P:P:P:P:P

Τι να φαει βρε ανθρωπα,τα τσοφλια??αντε και να φαει ενα δυο..μετα με τι δοντια θα φαει τα υπολοιπα??? :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

bill οταν εχεις δει ερωτηση σε forυm αν βγαζουμε τα τσοφλια απο αυγα.... ολα να τα περιμενεις.....:green::green::green::green::turtle::turtle::turtle::turtle:

(δεν κανω πλακα για το απο πανω.....χαχαχα)

Eddie
26-02-11, 22:14
χαχαχαχαχαχαχαχα οχι ρε φιλε!!!!!!!!!!!!!!!Ποιος το ρωτησε αυτο???

Του ειπες πως αμα βρασεις το αυγο και το βαλεις οπως ειναι ζεστο απ την κατσαρολα στη μασχαλη και το κρατησεις 2 λεπτα αυξανεις τη βιολογικη αξια της πρωτεινης??

:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

Devil
26-02-11, 22:17
χαχαχαχαχαχαχαχα οχι ρε φιλε!!!!!!!!!!!!!!!Ποιος το ρωτησε αυτο???

Του ειπες πως αμα βρασεις το αυγο και το βαλεις οπως ειναι ζεστο απ την κατσαρολα στη μασχαλη και το κρατησεις 2 λεπτα αυξανεις τη βιολογικη αξια της πρωτεινης??

:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

εκει απλα κανεις το σταυρο σου....

το αλλο δε καλητερο ειναι οτι δεν κανει να κουνας την πρωτεινη σε σεικερ γιατι σπανε οι πεπτιδικοι δεσμοι...... (ουτε αυτο ειναι πλακα....) :green::green::green::turtle::turtle::turtle:

Dreiko
26-02-11, 22:20
εκει απλα κανεις το σταυρο σου....

το αλλο δε καλητερο ειναι οτι δεν κανει να κουνας την πρωτεινη σε σεικερ γιατι σπανε οι πεπτιδικοι δεσμοι...... (ουτε αυτο ειναι πλακα....) :green::green::green::turtle::turtle::turtle:

τι????δεν το ηξερες???:shock:
εγω εχω βγαλει και το δυχτακι γι'αυτο τον λογο...:P:green::turtle:

Devil
26-02-11, 22:28
τι????δεν το ηξερες???:shock:
εγω εχω βγαλει και το δυχτακι γι'αυτο τον λογο...:P:green::turtle:

το ξερα οτι θα ποσταρεις....χαχαχαχαχαααααααααα:green::green::green:

jimmy007
27-02-11, 06:47
εκει απλα κανεις το σταυρο σου....

το αλλο δε καλητερο ειναι οτι δεν κανει να κουνας την πρωτεινη σε σεικερ γιατι σπανε οι πεπτιδικοι δεσμοι...... (ουτε αυτο ειναι πλακα....) :green::green::green::turtle::turtle::turtle:


Και εσύ που το ξέρεις ότι αυτός που το είπε δεν έχει σεικερ εξοπλισμένο με πρωτεολυτικά ένζυμα? Αμέσως να το ειρωνευτείς το παιδί...:turtle::turtle::turtle:

giannis64
27-02-11, 14:33
:moderator::moderator:;)

kostasbuilding
27-02-11, 17:27
Γεια χαρα!θελω να ρωτησω μια λεπτομερια που δεν εχω καταφερει να εντιπισω μεσα στο φορουμ..θελω να ρωτησω αν αν ειναι καλο να πινουμε γαλα μαζι με τα βασικα γευματα μας και με ποια ταιριαζει καλυτερα..ενοοντας βασικα το σπιτικο φαγητο μαγειρυτο ψητο κ.τ.λ ειμαι λατρης του γαλατος και δεν εχω προβλημα να το πινω μαζι με καθε γευμα !!με καποια σιγουρα δεν "πηγαινει" και με καποια ισως να ειναι και "απαγορευτικο.."
ευχαριστω!

TheWorst
27-02-11, 17:34
Γεια χαρα!θελω να ρωτησω μια λεπτομερια που δεν εχω καταφερει να εντιπισω μεσα στο φορουμ..θελω να ρωτησω αν αν ειναι καλο να πινουμε γαλα μαζι με τα βασικα γευματα μας και με ποια ταιριαζει καλυτερα..ενοοντας βασικα το σπιτικο φαγητο μαγειρυτο ψητο κ.τ.λ ειμαι λατρης του γαλατος και δεν εχω προβλημα να το πινω μαζι με καθε γευμα !!με καποια σιγουρα δεν "πηγαινει" και με καποια ισως να ειναι και "απαγορευτικο.."
ευχαριστω!

Εξαρταται φιλε!

Γαλα μπορεις να εχεις πριν κοιμηθεις π.χ.

kostasbuilding
27-02-11, 19:40
Ναι αυτο το ξερω!:green: εκεινο που με ¨καιει" περισσοτερο ειναι το αν δεν πρεπει να το συνδιαζω με ορισμενες τροφες συγκεκριμενα!οταν γυρναω απο προπονηση π.χ μπορω να ποιο γαλα μεχρυ και με τους γιγαντες ,με μακαρονια με κοτοπουλο κ.α !!(επιδη διψαω)και μ αρεσει το γαλα)!! δεθα πιω και με το ψαρι:turtle: αλλα με αρκετες τροφες το πινω μαζι !!!

TheWorst
27-02-11, 19:44
Ναι αυτο το ξερω!:green: εκεινο που με ¨καιει" περισσοτερο ειναι το αν δεν πρεπει να το συνδιαζω με ορισμενες τροφες συγκεκριμενα!οταν γυρναω απο προπονηση π.χ μπορω να ποιο γαλα μεχρυ και με τους γιγαντες ,με μακαρονια με κοτοπουλο κ.α !!(επιδη διψαω)και μ αρεσει το γαλα)!! δεθα πιω και με το ψαρι:turtle: αλλα με αρκετες τροφες το πινω μαζι !!!

Κοιτα πιστευω οτι μπορεις να πιεις αν ειναι 0% γιατι αλλιως εχει αργη απορροφητικοτητα που μετα τη προπονηση δε το θελεις ..

kostasbuilding
27-02-11, 20:10
Καταλαβα!συνηθως πινω 2% .τωρα για το συνδιασμο του με τα τροφιμα αν ξερει καποιος κατι..

Kaloutsikos
27-02-11, 22:40
Γεια χαρα!θελω να ρωτησω μια λεπτομερια που δεν εχω καταφερει να εντιπισω μεσα στο φορουμ..θελω να ρωτησω αν αν ειναι καλο να πινουμε γαλα μαζι με τα βασικα γευματα μας και με ποια ταιριαζει καλυτερα..ενοοντας βασικα το σπιτικο φαγητο μαγειρυτο ψητο κ.τ.λ ειμαι λατρης του γαλατος και δεν εχω προβλημα να το πινω μαζι με καθε γευμα !!με καποια σιγουρα δεν "πηγαινει" και με καποια ισως να ειναι και "απαγορευτικο.."
ευχαριστω!

Φίλε μου, νομίζω ότι δεν κάνει καλό να πίνεις τόσο γάλα....

kostasbuilding
28-02-11, 00:26
Δεν ξεπερναω το 1 λιτρο την ημερα .δεν πινω παρα πολυ απλα μ αρεσει να συνοδευω καποιες φορες το φαγητο μαζι με γαλα ..και θα θελα να μαθω αν με καποια ο συνδιασμος "υπολειτουργει" και με καποια "καθε αλλο"

κουλης
28-02-11, 16:14
αμα αντι για τονο σκετο τον ριχνω μεσα στο μιξερ μαζι με μια κουταλια ελαιολαδο και μερικα μαρουλια και γινετε ενας πρασινος χυλος σαν σαλτσα για να συνοδευω τα μακαρονια,χανετε καμια πρωτεινη?

pan0z
28-02-11, 16:19
οχι αλλα what the f*** dude :puke:

dionisos
28-02-11, 16:21
αμα αντι για τονο σκετο τον ριχνω μεσα στο μιξερ μαζι με μια κουταλια ελαιολαδο και μερικα μαρουλια και γινετε ενας πρασινος χυλος σαν σαλτσα για να συνοδευω τα μακαρονια,χανετε καμια πρωτεινη?

Δεν πάει πουθενά η πρωτείνη!

κουλης
28-02-11, 16:33
οχι αλλα what the f*** dude :puke:

και οτι περισεψε το εβαλα πανω απο την μεσημεριανη μαρουλοσαλατα:green::P

jimmy007
28-02-11, 18:21
αμα αντι για τονο σκετο τον ριχνω μεσα στο μιξερ μαζι με μια κουταλια ελαιολαδο και μερικα μαρουλια και γινετε ενας πρασινος χυλος σαν σαλτσα για να συνοδευω τα μακαρονια,χανετε καμια πρωτεινη?

Δεν χάνεται. Πέπτεται μάλιστα ταχύτερα.. Aλλά πως το τρως αυτό το πράγμα?

κουλης
28-02-11, 19:25
Δεν χάνεται. Πέπτεται μάλιστα ταχύτερα.. Aλλά πως το τρως αυτό το πράγμα?

αν δεν ειμαστε και λιγο hardcore δν λεει:P Btw προσωπικα το προτιμω απο σκετο τονο....μονο το χρωμα που ειναι σαν μιξα μου την χαλαει την δουλεια:unsure:
την ιδεα ομως μου την ειχε δωσει ο κολητος μου μιας και εχει φαει σαντουιτσ με τετοια σαλτσα μεσα......στους συμμαθητες μου ειπα οτι ειναι σαλτσα Pesto που περισεψε απο τα μακαρονια:green:

thanasis77
01-03-11, 01:31
παιδια ξυρους καρπους για βραδυ κανει η οχι?

jimmy007
01-03-11, 01:40
αν δεν ειμαστε και λιγο hardcore δν λεει:P Btw προσωπικα το προτιμω απο σκετο τονο....μονο το χρωμα που ειναι σαν μιξα μου την χαλαει την δουλεια:unsure:
την ιδεα ομως μου την ειχε δωσει ο κολητος μου μιας και εχει φαει σαντουιτσ με τετοια σαλτσα μεσα......στους συμμαθητες μου ειπα οτι ειναι σαλτσα Pesto που περισεψε απο τα μακαρονια:green:
:bowdown::bowdown::thumbup::thumbup:


παιδια ξυρους καρπους για βραδυ κανει η οχι?
Ναι. Γιατί να μην κάνει?

thanasis77
01-03-11, 01:42
μηπος εχουν λιπος? η κανω λαθος?

Ramrod
01-03-11, 01:55
μηπος εχουν λιπος? η κανω λαθος?

Ακριβώς γι αυτό κάνει...

jimmy007
01-03-11, 02:27
μηπος εχουν λιπος? η κανω λαθος?
Γιατί τι θέμα υπάρχει με τα λιπαρά? Φυσικά και έχουν..


Ακριβώς γι αυτό κάνει...
:thumbup::thumbup:

κουλης
01-03-11, 20:00
μηπος εχουν λιπος? η κανω λαθος?

Μισο πακετο κασιους αδειαζω θανασακη καθε βραδυ!!!!!:green:
δοκιμασε επισης καρυδια,αμυγδαλα και πινατσ:thumbup:

jimmy007
01-03-11, 20:22
Μισο πακετο κασιους αδειαζω θανασακη καθε βραδυ!!!!!:green:
δοκιμασε επισης καρυδια,αμυγδαλα και πινατσ:thumbup:

Kαλά αυτό δεν είναι επιχείρημα. Εδώ εσύ φτιάχνεις σάλτσα με τόνο....:shock::shock::toast::toast:

κουλης
01-03-11, 21:10
Kαλά αυτό δεν είναι επιχείρημα. Εδώ εσύ φτιάχνεις σάλτσα με τόνο....:shock::shock::toast::toast:

εχει παρει το μπλεντερ φωτια:P

beatshooter
01-03-11, 22:55
Κανουν οι ξηροι καρποι το βραδυ ακομα για διατροφη απωλειας βαρους?

lef
01-03-11, 23:23
Κανουν οι ξηροι καρποι το βραδυ ακομα για διατροφη απωλειας βαρους?

εφοσον δεν ξεπερνας τις θερμιδες σου μια χαρα ειναι:toast:

Manos1989
03-03-11, 10:59
Bρήκα site που πουλάει και στέλνει Ελλάδα διάφορα προιόντα με 0 θερμίδες!!!
Ενδεικτικά αναφέρω φυστικοβούτυρο,σιρόπι σοκολάτας,μαρμελάδες,διάφορες σος αλμυρές κλπ.......κοιτάω την οθόνη και έχω λερώσει το πληκτρολόγιο με σάλια :P

jimmy007
03-03-11, 14:38
Bρήκα site που πουλάει και στέλνει Ελλάδα διάφορα προιόντα με 0 θερμίδες!!!
Ενδεικτικά αναφέρω φυστικοβούτυρο,σιρόπι σοκολάτας,μαρμελάδες,διάφορες σος αλμυρές κλπ.......κοιτάω την οθόνη και έχω λερώσει το πληκτρολόγιο με σάλια :P

Για στείλε pm αν μπορείς...

Devil
03-03-11, 18:06
Bρήκα site που πουλάει και στέλνει Ελλάδα διάφορα προιόντα με 0 θερμίδες!!!
Ενδεικτικά αναφέρω φυστικοβούτυρο,σιρόπι σοκολάτας,μαρμελάδες,διάφορες σος αλμυρές κλπ.......κοιτάω την οθόνη και έχω λερώσει το πληκτρολόγιο με σάλια :P

σιγα μην δεν το επαιρνες πρεφα....:P:P:P:green::green:

lef
05-03-11, 00:47
Bρήκα site που πουλάει και στέλνει Ελλάδα διάφορα προιόντα με 0 θερμίδες!!!
Ενδεικτικά αναφέρω φυστικοβούτυρο,σιρόπι σοκολάτας,μαρμελάδες,διάφορες σος αλμυρές κλπ.......κοιτάω την οθόνη και έχω λερώσει το πληκτρολόγιο με σάλια :P

pmmmmmmmmmmmmmmmmmmm:green:

Ronaldinho
05-03-11, 05:23
Γεια σας κι απο μενα!Λοιπον ξαναρχισα το γυμναστηριο μετα απο 1,5 χρονο,ημουνα 77 κιλα και τωρα ειμαι 81 και υψος 1,80. Στοχος μου ειναι να χασω λιπος αλλα και η ενδυναμωση. Παω 3-4 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο και κανω 5-10 λεπτα ζεσταμα διαδρομο,μετα βαρη και μετα 30 λεπτα χαλαρο τρεξιμο στο διαδρομο.Παιρνω whey 100% no carb πριν την προπονηση και μετα.Τα γευματα μου ειναι οσο περισσοτερα μπορω (5-6-7) χωρις πολλους υδατανθρακες.Εχετε να μου προτεινετε κατι να προσθεσω η να αλλαξω σε αυτα που ειπα;

isidoros
06-03-11, 23:06
Μισο πακετο κασιους αδειαζω θανασακη καθε βραδυ!!!!!:green:
δοκιμασε επισης καρυδια,αμυγδαλα και πινατσ:thumbup:

+1
Μεγάλε εγώ τα ξηροκάρπια τα συνδυάζω και με ένα δάχτυλο ουισκάκι, είναι ότι πρέπει με χαλαρώνει....άσε..το ξέρω βέβαια δεν είναι καλό αλλά το θέλω έτσι σε λίγη ποσότητα...

κουλης
07-03-11, 12:04
+1
Μεγάλε εγώ τα ξηροκάρπια τα συνδυάζω και με ένα δάχτυλο ουισκάκι, είναι ότι πρέπει με χαλαρώνει....άσε..το ξέρω βέβαια δεν είναι καλό αλλά το θέλω έτσι σε λίγη ποσότητα...

εχεις πιασει το νοημα της ζωης αγορινα:green::P

Socratis100
07-03-11, 13:17
Καλη Καθαρ;α Δευτερα παιδια.Σημερα τι τρωμε?Τα παντα?Βλεπω ταραμαδες,λαγανες,ψαρακια,κουκια κτλ και δεν μπορω να αντισταθω.Ορμαω ετσι?
Το πολυ πολυ να τρεξουμε λιγο στον διαδρομο μετα.:):)

Pavlos17
07-03-11, 13:37
Καλη Καθαρ;α Δευτερα παιδια.Σημερα τι τρωμε?Τα παντα?Βλεπω ταραμαδες,λαγανες,ψαρακια,κουκια κτλ και δεν μπορω να αντισταθω.Ορμαω ετσι?
Το πολυ πολυ να τρεξουμε λιγο στον διαδρομο μετα.:):)

καλαμαρια

panos1
07-03-11, 14:26
καλημερα εχετε αναρτηση πουθενα διατροφες με θερμιδες?πχ διατροφη 2000 θερμιδων 2200 θερμιδων 2500 θερμιδων 3000 θερμιδων κτλ?

stamthedrum
07-03-11, 14:50
καλαμαρια

Και χταπόδι. Και ίσως και λίγο ταραμά. Και γαρίδες.

the_trooper
07-03-11, 19:57
Σήμερα καθαρά Δευτέρα έχει cheat με χαλβάδες :turtle: :P (παίζει να έφαγα 1 κιλό, είχα να τσιτάρω κανα μηνα, στρατιωτάκι :weights: )

Μία ερώτηση, που σίγουρα έχει ξαναγίνει αλλά δεν ξέρω τι κριτήρια να βάλω στο search. Στο πρωινό μου έχω πρωτεϊνη και αργής και γρήγορης απορρόφησης (γάλα, ασπράδια αυγού). Η αργής απορρόφησης επηρρεάζει το ρυθμό απορρόφησης της γρήγορης; Μήπως πρέπει να κρατήσω μόνο το γάλα ή μόνο τα ασπράδια; (συνήθως η προπόνηση μου γίνεται μετά το πρωινό, εκτός κι αν έχει προηγηθεί αερόβια με άδειο στομάχι που την προπόνηση με βάρη τη βάζω το απόγευμα, τα στατς μου είναι 54 κιλά, 1.73 και ακολουθώ διατροφή όγκου προφανώς :P )

pizzass
07-03-11, 20:18
αυτο π μ ειχαν πει εμενα πανω στη διατροφη μου ειναι σε καθε γευμα να βαζω πρωτεινη υδατ λιπαρα απο μια πηγη καθε φορα..τωρα συγκεκριμενα γ γαλα και αυγα δν ξερω να σ πω..

eri_87
07-03-11, 20:26
τι διατροφικη αξια να εχει το ανθρωπινο κρεας αραγε:unsure:?

:unsure::unsure::unsure:
:dooreek::dooreek:

Devil
07-03-11, 20:47
τι διατροφικη αξια να εχει το ανθρωπινο κρεας αραγε:unsure:?


στηθος συγκεκριμενα....

ελαααααα?????:shock::shock::shock::shock::shock:

ρε πας καλα η' να βαλω τις φωνες????

giannis64
07-03-11, 20:52
βαλτες!!:banghead:

κουλης
07-03-11, 21:01
εχετε ακουσει τπτ για κρεας απο σογια? νομιζω οτι το τρωνε οι χορτοφαγοι! πως γινεται να παραγουν ζωικη τροφη απο φυτικη? και τι γινεται με τα αμινοξεα?

jimmy007
07-03-11, 21:30
εχετε ακουσει τπτ για κρεας απο σογια? νομιζω οτι το τρωνε οι χορτοφαγοι! πως γινεται να παραγουν ζωικη τροφη απο φυτικη? και τι γινεται με τα αμινοξεα?

Έχω διαβάσει πως παράγεται αλλά δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Απο βιολογική αξία,οι πρωτείνες της έχουν κάπου στο 75 νομίζω...

Eddie
07-03-11, 21:38
Νομιζω οτι η σογια ειναι η μοναδικη φυτικη τροφη που εχει πληρη προφιλ αμινοξεων.

jimmy007
07-03-11, 21:47
Νομιζω οτι η σογια ειναι η μοναδικη φυτικη τροφη που εχει πληρη προφιλ αμινοξεων.

Δεν ξέρω αν είναι η μόνη, πάντως έχω διαβάσει και εγώ ότι έχει πλήρες προφίλ..:thumbup::thumbup:

κουλης
07-03-11, 22:08
συμπληρωνουν δλδ τα αμινοξεα σε εργαστηριο για να ειναι πληρες? η ειναι το μονο φυτικο προιον που τα εχει ολα?

Eddie
07-03-11, 22:18
Εγω ξερω οτι η περιεργεια σκοτωσε τη γατα..

832764 αποριες εχεις ρε κουλη,αληθεια αυτα που σου λεμε τα θυμασαι?Τα γραφεις καπου?Εγω νομιζω οτι περισσοτερο μπερδευεσαι..αν θες τη γνωμη μου,μεινε στα βασικα,τουλαχιστον για αρχη.:toast:

κουλης
07-03-11, 22:23
Εγω ξερω οτι η περιεργεια σκοτωσε τη γατα..

832764 αποριες εχεις ρε κουλη,αληθεια αυτα που σου λεμε τα θυμασαι?Τα γραφεις καπου?Εγω νομιζω οτι περισσοτερο μπερδευεσαι..αν θες τη γνωμη μου,μεινε στα βασικα,τουλαχιστον για αρχη.:toast:

ναι ρε γτ να μην τις θυμαμε:green: αλλα ενταξει οτι ξερεις καλο ειναι.....

isidoros
07-03-11, 22:45
Ρε παιδιά παστουρμά δουλεύετε καθόλου στη διατροφή σας? Γιατί μου αρέσει πολύ. Ποια είναι η γνώμη σας? Για ξηρό μιλάω πάντα...

isidoros
07-03-11, 22:50
Βασικά στα τοστάκια, επειδή δε μαρέσει η γαλοπούλα, βάζω παστουρμά.. Γιαυτό ρωτάω..

κουλης
07-03-11, 22:50
Ρε παιδιά παστουρμά δουλεύετε καθόλου στη διατροφή σας? Γιατί μου αρέσει πολύ. Ποια είναι η γνώμη σας? Για ξηρό μιλάω πάντα...

Παστουρμας και προσουτο! the best! Παρολα αυτα εχει πολυ λιπος. 8γρ στα 30γρ παστουρμα........(και μην ξεχναμε και την μποχα :P)

isidoros
07-03-11, 22:52
Παστουρμας και προσουτο! the best! Παρολα αυτα εχει πολυ λιπος. 8γρ στα 30γρ παστουρμα........(και μην ξεχναμε και την μποχα :P)

Δηλαδή ρε φιλαράκι δουλεύεις και εσύ παστουρμά? Είναι καλός? ή μαλακίζομαι?