PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

κουλης
07-03-11, 22:58
Δηλαδή ρε φιλαράκι δουλεύεις και εσύ παστουρμά? Είναι καλός? ή μαλακίζομαι?

τι εννοεις αν τρωω? σπανια μιας και εγω αμα τρωω τετοια περιεργα (παστουρμα,σκορδο κτλπ) βρομαει το δερμα μου για την επομενη μερα....απο διατροφικη αξια σου ειπα οτι δν ειναι οτι καλητερο μιας και εχει αρκετα λιπαρα! (μπορεις να βαζεις χοιρινο λαιτ στα τοστακια η ακομα καλητερα κοτοπουλο)

isidoros
07-03-11, 23:12
thanks ρε μαν.. απλά ειμαι καινούριος με το σπορ και ψάχνομαι..

κουλης
07-03-11, 23:19
thanks ρε μαν.. απλά ειμαι καινούριος με το σπορ και ψάχνομαι..

καλα κανεις και ρωτας αγορινα!;)

jimmy007
08-03-11, 00:50
ναι ρε γτ να μην τις θυμαμε:green: αλλα ενταξει οτι ξερεις Τκαλο ειναι.....

Καλά κανεις και ρωτάς. Κάνουμε επανάληψη και σε αυτά που διαβάζουμε έτσι... Αν θες και τίποτα στείλε pm..:toast::toast:



συμπληρωνουν δλδ τα αμινοξεα σε εργαστηριο για να ειναι πληρες? η ειναι το μονο φυτικο προιον που τα εχει ολα?


Τα έχει όλα από μόνη της η σόγια. Δεν επεξεργάζεται νομίζω σε εργαστήριο.. Πολύ κουφό θα μου φαινόταν κάτι τέτοιο...

κουλης
09-03-11, 15:29
διαβασα σε αρθρο του forum οτι τα ζυμαρικα απαγορευονται στην γραμμωση ακομα και να ινωδη ομως? (μακαρονια ολκης)

Eddie
09-03-11, 15:50
διαβασα σε αρθρο του forum οτι τα ζυμαρικα απαγορευονται στην γραμμωση ακομα και να ινωδη ομως? (μακαρονια ολκης)

Τα μακαρονια ειναι αμυλωδεις!

κουλης
09-03-11, 16:02
Τα μακαρονια ειναι αμυλωδεις!

εχει διαφορα απο τα ζυμαρικα?:unsure:

Eddie
09-03-11, 16:34
εχει διαφορα απο τα ζυμαρικα?:unsure:

Οχι,κι αυτα αμυλωδεις ειναι.


Οι υδατάνθρακες είναι αμυλώδεις και ινώδεις.Ινώδεις έχουν τα λαχανικά.Αμυλωδεις έχουν τα μακαρόνια,ρύζι,ψωμί,παξιμάδια,δημητριακά,πατάτα κλπ!

κουλης
09-03-11, 16:44
Οχι,κι αυτα αμυλωδεις ειναι.

α οκ ευχαριστω...πολυ eddie

jimmy007
09-03-11, 17:29
διαβασα σε αρθρο του forum οτι τα ζυμαρικα απαγορευονται στην γραμμωση ακομα και να ινωδη ομως? (μακαρονια ολκης)

Πέρα από το γεγονός ότι αυτό μου φαίνεται υπερβολή για κάποιον μη αγωνιστικό BBer,δεν υπάρχουν απαγορεύσεις και πρέπει γιατί το κάθε σώμα αντιδρά διαφορετικά...

hiko
09-03-11, 19:45
υπαρχει καπιο θεμα που να εχει λιστα με τροφες στα 100g ποσες θερμιδες,πρωτεινες,υ/ς και λιποι εχουν?

eri_87
09-03-11, 23:15
υπαρχει καπιο θεμα που να εχει λιστα με τροφες στα 100g ποσες θερμιδες,πρωτεινες,υ/ς και λιποι εχουν?

Υπάρχουν διάφορα προγράμματα στο νετ που μπορείς να βρεις αυτό που ψάχνεις...
Κοίτα και αυτό το θέμα http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1240-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82

adamz
10-03-11, 00:50
παιδια η φετα ειναι καλο να υπαρχει στην διατροφη μας? η ειναι πολυ λιπος?..

Spyros1993
10-03-11, 00:55
Στείλε και σε εμένα pm να δούμε τι site είναι. Αν και νομίζω ότι θα είναι ψιλομούφα γιατί 0 θερμίδες είναι αδύνατον να είναι κάποια τροφή. Σωστά;

NASSER
10-03-11, 10:46
παιδια η φετα ειναι καλο να υπαρχει στην διατροφη μας? η ειναι πολυ λιπος?..


Εξαρταται απο την ποσότητα που επιλέγεις να εχεις στη διατροφή σου. Εως 50 γραμμάρια σε καθημερινή βάση, δεν επιρεαζει. Σε καμια περιπτωση ομως δεν μπορει να αποτελέσει υποκατάστατο γεύματος.

stamthedrum
10-03-11, 13:22
Κι άλλωστε υπάρχει φέτα με 12% και με 25% λιπαρά.

κουλης
10-03-11, 15:48
[QUOTE=NASSER;339067]Εξαρταται απο την ποσότητα που επιλέγεις να εχεις στη διατροφή σου. Εως 50 γραμμάρια σε καθημερινή βάση, δεν επιρεαζει.

ειναι ενταξει αμα τρωω μερα παρα μερα 100γρ?:green:

jackieboy
10-03-11, 16:17
Guys, αν μια μερα παω μονο για αεροβια χωρις βαρη, μετα στα καπακια τι να φαω? Παλι whey ή δεν εχει νοημα?

Ramrod
10-03-11, 16:20
Guys, αν μια μερα παω μονο για αεροβια χωρις βαρη, μετα στα καπακια τι να φαω? Παλι whey ή δεν εχει νοημα?

κανονικό γευμα!

adamz
10-03-11, 18:08
Εξαρταται απο την ποσότητα που επιλέγεις να εχεις στη διατροφή σου. Εως 50 γραμμάρια σε καθημερινή βάση, δεν επιρεαζει. Σε καμια περιπτωση ομως δεν μπορει να αποτελέσει υποκατάστατο γεύματος.

ενοειται δεν τσακιζω σκετη φετα :P απλα λιγο συνοδευτικο για κανα φασολακι π.χ.:thumbup: ευχαρηστω παντως!

και κατι ακομα σχετικα με το ταχινι..δεν εχω φαει ποτε ..ουτε εχω ψαξει τι εχει μεσα.Μου παν οτι παχαινει παρα πολυ, και να το αποφυγω :/ Εσεις το τρωτε?

Socratis100
10-03-11, 18:09
Ερωτηση.Στα περισσοτερα προγραμματα διατροφης ,βλεπω οτι το μεσσημεριανο [προτεινη υδατανθ και μαρουλι]το βαζετε παντα στα 2-3 η ωρα.Εγω δεν εχω την δυνατοτητα να πηγαινω γυμναστηριο το απογευμα ουτε το βραδυ με αποτελεσμα να τρωω το πρωινο μετα απο 2 ωρες 2 σαντουιτς γαλοπουλα τυρι μαρουλι και μετα καφε και γυμναστηριο,αφηνοντας ετσι το μεσημεριανο γευμα για μετα το γυμανστηριο[μετα το γυμανστηριο whey και μια μπανανα και μετα απο 1 ωρα περιπου το μεσημεριανο και μετα απο 2 το απογευματινο κτλ].Πειραζει αυτο?Κανω δηλαδη κανονιοκα τα γευματα ,απλα με διαφορα οτι το μεσημεριανο δεν το κανω πριν την προπονηση αλλα μετα.
Επισης θα ηθελα να γνωριζω,αν συνεχισω την διατροφη που κανω[καθαρο ογκο,δεν παιρνω πολυ γρηγορα κιλα αλλα αναιβαζω λιγα λιγα]και βαλω αεροβια περιπου ι ωρα την εβδομαδα θα καταφερω να σταθεροποιηθω λιγο στα κιλα μου και να χασω λιγο το λιπος που εχω στο κατω μερος της κοιλιας?Δηλαδη με πιον τροπο θα καταφερω να μεινω σταθερος στα κιλα μου[μην πεσω δηλαδη]βαζοντας αεροβια ωστε να σφιξω λιγο που θελω[δεν με ενδιαφερουν οι 2 κατω κοιλιακοι,απλα να σφιξω το πατσακι που εχει εμφανιστει στο χαμηλοτερο μερος της κοιλιας μου]
να πω οτι ειμαι 1.71 και 70 κιλα.
Ευχαριστω πολυ και σορυ αν κουρασα.

Ramrod
10-03-11, 18:27
Ερωτηση.Στα περισσοτερα προγραμματα διατροφης ,βλεπω οτι το μεσσημεριανο [προτεινη υδατανθ και μαρουλι]το βαζετε παντα στα 2-3 η ωρα.Εγω δεν εχω την δυνατοτητα να πηγαινω γυμναστηριο το απογευμα ουτε το βραδυ με αποτελεσμα να τρωω το πρωινο μετα απο 2 ωρες 2 σαντουιτς γαλοπουλα τυρι μαρουλι και μετα καφε και γυμναστηριο,αφηνοντας ετσι το μεσημεριανο γευμα για μετα το γυμανστηριο[μετα το γυμανστηριο whey και μια μπανανα και μετα απο 1 ωρα περιπου το μεσημεριανο και μετα απο 2 το απογευματινο κτλ].Πειραζει αυτο?Κανω δηλαδη κανονιοκα τα γευματα ,απλα με διαφορα οτι το μεσημεριανο δεν το κανω πριν την προπονηση αλλα μετα.
Επισης θα ηθελα να γνωριζω,αν συνεχισω την διατροφη που κανω[καθαρο ογκο,δεν παιρνω πολυ γρηγορα κιλα αλλα αναιβαζω λιγα λιγα]και βαλω αεροβια περιπου ι ωρα την εβδομαδα θα καταφερω να σταθεροποιηθω λιγο στα κιλα μου και να χασω λιγο το λιπος που εχω στο κατω μερος της κοιλιας?Δηλαδη με πιον τροπο θα καταφερω να μεινω σταθερος στα κιλα μου[μην πεσω δηλαδη]βαζοντας αεροβια ωστε να σφιξω λιγο που θελω[δεν με ενδιαφερουν οι 2 κατω κοιλιακοι,απλα να σφιξω το πατσακι που εχει εμφανιστει στο χαμηλοτερο μερος της κοιλιας μου]
να πω οτι ειμαι 1.71 και 70 κιλα.
Ευχαριστω πολυ και σορυ αν κουρασα.

Αν κάνεις κανονικά τα γευματα σου όχι δεν πειράζει να τρως μεσημεριανό μετά την προπόνηση. Υπάρχουν και άτομα που πηγαίνουν για προπόνηση το πρωϊ, μετά το πρωϊνό ας πούμε. Απλά να φροντίζεις το γευμα πριν την προπόνηση να σου δίνει αυτά που χρειάζεσαι για να κάνεις μια καλή προπόνηση και να έχεις τα αποτελέσματα που θες, να σου παρέχει δηλαδή τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεσαι γύρω απο την προπόνηση.

Όσο για την αερόβια θα πρέπει να το δοκιμάσεις...θα σε βοηθήσει να κάψεις θερμίδες αλλά το αποτέλεσμα που θα έχει στο σώμα σου θα φανεί, χρυσοι κανόνες δεν υπάρχουν κάθε σώμα είναι διαφορετικό. Ξεκίνα και αερόβιο και αναλόγως κάνε τις απαραίτηες διορθώσεις στη διατροφή κλπ.

den23
11-03-11, 01:07
ποσα γραμμαρια υδατανθρακα εχουν 100 γραμμαρια πατατας?

Eddie
11-03-11, 01:47
ποσα γραμμαρια υδατανθρακα εχουν 100 γραμμαρια πατατας?

20γρ!!

den23
11-03-11, 02:13
thank you eddie.. οποτε για να πάρω τα γραμμάρια υδατάνθρακα που παίρνω με τα 100 γραμμάρια ρυζάκι θέλω γύρω στα 350 με 400 γραμμάρια πατάτας..

hlias102
11-03-11, 11:24
Μπορούμε να αντικαταστήσουμε το cottage με ανθότυρο και πόσα γραμμαρια ανθότυρου αντιστοιχούν σε 100gr ας πούμε cottage?Μιλάμε πάντα για τα συστατικά που προσφέρει το καθένα.Το ρωτάω περισσότερο λόγω κόστους του cottage...

NASSER
11-03-11, 11:29
Μπορούμε να αντικαταστήσουμε το cottage με ανθότυρο και πόσα γραμμαρια ανθότυρου αντιστοιχούν σε 100gr ας πούμε cottage?Μιλάμε πάντα για τα συστατικά που προσφέρει το καθένα.Το ρωτάω περισσότερο λόγω κόστους του cottage...


Σωστό είναι για να λύνουμε τέτοιες ερωτήσεις απο μόνοι μας, οταν επισκεπτόμαστε το σουπερ-μαρκετ, να διαβάζουμε τα συστατικά που αναγράφονται σε κάθε συσκευασία του προϊόντος που μας ενδιαφέρει και να το συγκρίνουμε.
Ποσα γραμμάρια πρωτεΐνη-υδατάνθρακες-λιπαρά(κορεσμένα και ακόρεστα) έχει το προϊόν που μας ενδιαφέρει... ετσι μπορουμε να δουμε και την αντιστοιχία σε ποσότητα-θερμίδες-κόστος.

hlias102
11-03-11, 12:25
Εχεις δίκιο Nasser απλά ρώτησα μήπως το έχει ψάξει κανείς.Θα το κοιτάξω και θα το ποστάρω πάντως.

thanasis77
12-03-11, 02:07
παιδια μια ερωτηση θελω να κανω...για χασιμο λιπους(γραμμωση) κανει το γαλα??και αν ναι ποτε μεσα στην μερα...?

stamthedrum
12-03-11, 02:13
παιδια μια ερωτηση θελω να κανω...για χασιμο λιπους(γραμμωση) κανει το γαλα??και αν ναι ποτε μεσα στην μερα...?

Μια χαρά κάνει. Σε όποιο γεύμα σου κολλάει βάλτο. Συνήθως σε πρωινό και βραδινό το προτιμάμε.

Κακό δε θα σου κάνει εφόσον είσαι υποθερμιδικός.

thanasis77
12-03-11, 02:28
Μου ειπαν οτι δεν κανει για βραδυνο γτ εχει αρκετο λυπος...και εγω θελω να χασω λυπος..

Eddie
12-03-11, 02:44
Μου ειπαν οτι δεν κανει για βραδυνο γτ εχει αρκετο λυπος...και εγω θελω να χασω λυπος..

Το προβλημα δεν ειναι το λιπος,γιατι υπαρχει και το 1.5% και το 0% αλλα ο υδατανθρακας που εχει το γαλα εχει την ταση να θολωνει.Βεβαια αυτα ειναι λεπτομερειες τελευταιου σταδιου γραμμωσης,μεχρι τοτε μπορεις ανετα να χρησιμοποιεις εχοντας στο νου αυτα που ειπε και ο σταμ.

hlias102
12-03-11, 11:16
Νερό κατά την διαρκεια της προπόνησης με βάρη κάνει καλό και αν ναι τί ποσότητες?
Εγώ γενικά πίνω πολύ νερό(10-12 λίτρα),και στην προπόνηση κολλάει το στόμα μου από την ξεραίλα:)

beefmeup
12-03-11, 12:31
Νερό κατά την διαρκεια της προπόνησης με βάρη κάνει καλό και αν ναι τί ποσότητες?
Εγώ γενικά πίνω πολύ νερό(10-12 λίτρα),και στην προπόνηση κολλάει το στόμα μου από την ξεραίλα:)

οσο διψας,πινεις..απλο ειναι.

chriele78
12-03-11, 12:45
Ρε παιδια εχω μια απορεια

Σχετικα για το φαγητο πριν κοιμηθουμε.
Γυμναστηριο παω παντα η ωρα 15:30 μεχρι τις 17:30 και μετα πινω μια WHEY με μια χουφτα αμυγδαλα.
Το βραδινο μου το παιρνω κατα τις 9:00 με 9:30. Περιλαμβανει 150g γιαουρτι στραγγατο με αμυγδαλα ,1 μπανανα , 1 μηλο, 2-3 παστα φινικια και λιγο μελι απο πανω.
Και ερωτω τωρα <μηπως δεν πρεπει να τρωω γιαουρτι με φρουτα πριν κοιμηθω γιατι υπαρχει φρουκτοζη ? > Γιατι ακουσα απο καποιους οτι ειναι καλυτερα να τα τρωμε το απογευμα.
Επιτελους θα θελα να το ξεκαθαρισω μια και καλη απο καποιον που κατεχει το θεμα.
Ευχαριστω ;)

pan0z
12-03-11, 12:54
Ρε παιδια εχω μια απορεια

Σχετικα για το φαγητο πριν κοιμηθουμε.
Γυμναστηριο παω παντα η ωρα 15:30 μεχρι τις 17:30 και μετα πινω μια WHEY με μια χουφτα αμυγδαλα.
Το βραδινο μου το παιρνω κατα τις 9:00 με 9:30. Περιλαμβανει 150g γιαουρτι στραγγατο με αμυγδαλα ,1 μπανανα , 1 μηλο, 2-3 παστα φινικια και λιγο μελι απο πανω.
Και ερωτω τωρα <μηπως δεν πρεπει να τρωω γιαουρτι με φρουτα πριν κοιμηθω γιατι υπαρχει φρουκτοζη ? > Γιατι ακουσα απο καποιους οτι ειναι καλυτερα να τα τρωμε το απογευμα.
Επιτελους θα θελα να το ξεκαθαρισω μια και καλη απο καποιον που κατεχει το θεμα.
Ευχαριστω ;)

ας τα παρουμε ενα ενα καταρχην μην βαζεις λιπαρα στο μεταπροπονητικο σου,γιατι μετα τις 5:30 που τελιωνεις τρως το επομενο φαι στις 9?1 ωρα μετα θα επρεπε να φας και καλο θα ηταν να φας πχ κανα κοτοπουλο με ρυζι ή κατι τετοιο.Πριν τον υπνο θελει χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακα και οχι και πολυ ισως και καθολου κρατα καλιτερα το γιαουρτι με τα αμυγδαλα μονο.

chriele78
12-03-11, 13:05
ας τα παρουμε ενα ενα καταρχην μην βαζεις λιπαρα στο μεταπροπονητικο σου,γιατι μετα τις 5:30 που τελιωνεις τρως το επομενο φαι στις 9?1 ωρα μετα θα επρεπε να φας και καλο θα ηταν να φας πχ κανα κοτοπουλο με ρυζι ή κατι τετοιο.Πριν τον υπνο θελει χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακα και οχι και πολυ ισως και καθολου κρατα καλιτερα το γιαουρτι με τα αμυγδαλα μονο.

Ευχαριστω φιλε μου για την συμβουλη

exkaliber
13-03-11, 15:14
εχω παντως λεω να βγαλω τα choco flakes απο το πρωινο

gregmogan
13-03-11, 16:42
guys πρόσφατα άλλαξα τισ ώρες που πας προπόνηση ....θελω να ρωτήσω αν η προπόνηση γίνετε στισ 4-6 και τρώω κανονικά στερεο φαγητό στισ 2 να κανω και αλλο γεύμα μετά μέχρι της 4 η δν χρειάζεται ?

Eddie
13-03-11, 17:49
guys πρόσφατα άλλαξα τισ ώρες που πας προπόνηση ....θελω να ρωτήσω αν η προπόνηση γίνετε στισ 4-6 και τρώω κανονικά στερεο φαγητό στισ 2 να κανω και αλλο γεύμα μετά μέχρι της 4 η δν χρειάζεται ?

Δε χρειαζεται αλλο γευμα μεχρι τις 4,ουτε στερεο ουτε ροφημα καθως πρεπει να εισαι οσο το δυνατον αδειος.Απλα το γευμα στις 2 να ειναι πληρης σε πρωτεινη και υδατανθρακες.

hlias102
14-03-11, 00:47
οσο διψας,πινεις..απλο ειναι.

Καλώς,απλά ένας "υπερειδικός" μου είπε ότι δε κάνει και επειδή δεν γνώριζα 100% έκανα την ερώτηση.

beefmeup
14-03-11, 14:25
Καλώς,απλά ένας "υπερειδικός" μου είπε ότι δε κάνει και επειδή δεν γνώριζα 100% έκανα την ερώτηση.

ναι κοιτα εγω σου γραφω για μεσα στην προπονα οτι,κανει μια χαρα να πινεις νερο αν διψας..κ οχι μονο κανει αλλα επιβαλεται κιολας.

τωρα βεβαια εσυ γραφεις οτι πινεις 12 λιτρα νερο ανα μερα πραγμα που μου φενεται υπερβολικο για να ισχυει..12 λιτρα ειναι μαγαλη ποσοτητα κ ειναι δυσκολο για καποιον να παιζει εκει καθε μερα..:unsure:

prt_sxs
14-03-11, 15:04
εχω δυο αποριεσ να ρωτησω...
1ον . σε περιοδω γραμωσσης μειωνουμε τα καλα λιπαρα για θερμιδες...?
π.χ. απο 25γρ. καριδια(πρωι) κ αμυγδαλα(βραδυ) βαζουμε 10-15...?
ή πρεπει να κωβουμε απο αλλου..?κ οχι απ'τα καλα λιπαρα..?

2ον ακουω τον εναν λεει ετσι ο αλλως λεει γιουβετσι...
κανει να τρωμε κρεας(κοκκινο ή ασπρο) με τυρι...? ή δεν κανει...?

Pavlos17
14-03-11, 16:36
εχω δυο αποριεσ να ρωτησω...
1ον . σε περιοδω γραμωσσης μειωνουμε τα καλα λιπαρα για θερμιδες...?
π.χ. απο 25γρ. καριδια(πρωι) κ αμυγδαλα(βραδυ) βαζουμε 10-15...?
ή πρεπει να κωβουμε απο αλλου..?κ οχι απ'τα καλα λιπαρα..?

2ον ακουω τον εναν λεει ετσι ο αλλως λεει γιουβετσι...
κανει να τρωμε κρεας(κοκκινο ή ασπρο) με τυρι...? ή δεν κανει...?

τα καλα λιπαρα τα ανεβαζεις σε περισσοτερες διαιτες,και μειωνεις τον υδατανθρακα.δεν θα μειωσεις τα καρυδια,αλλα το ρυζι/μακαρονια κλπ.

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙΣ ΤΟ ΚΡΕΑΣ!πηγη πρωτεινης καταρχας,και κρεατινης,αμα δεν τρως κρεας σε γραμμωση θα βλεπεις τα κιλα στις ασκησεις να πεφτουν κατακορυφα.

το τυρι μπορεις να τρως με χαμηλα λιπαρα,οπως γιαουρτι και γαλα.

κουλης
14-03-11, 16:47
εχω παντως λεω να βγαλω τα choco flakes απο το πρωινο

βαλε cheerios:green:

prt_sxs
14-03-11, 17:01
τα καλα λιπαρα τα ανεβαζεις σε περισσοτερες διαιτες,και μειωνεις τον υδατανθρακα.δεν θα μειωσεις τα καρυδια,αλλα το ρυζι/μακαρονια κλπ.

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙΣ ΤΟ ΚΡΕΑΣ!πηγη πρωτεινης καταρχας,και κρεατινης,αμα δεν τρως κρεας σε γραμμωση θα βλεπεις τα κιλα στις ασκησεις να πεφτουν κατακορυφα.

το τυρι μπορεις να τρως με χαμηλα λιπαρα,οπως γιαουρτι και γαλα.

δεν ειπα οτι θα κοπσω το κρεας απλα ρωτησα αν κανει να τρως κρεας με τυρι...!!

Pavlos17
14-03-11, 17:05
δεν ειπα οτι θα κοπσω το κρεας απλα ρωτησα αν κανει να τρως κρεας με τυρι...!!

γιατι να μην κανει?

COBRA_STYLE
14-03-11, 17:15
γιατι να μην κανει?
επειδη ειναι 2 διαφορετικες πηγες πρωτεινης και ισως παιχτει θεμα με την απορροφηση των αμινοξεων(χοντρα χοντρα)

Pavlos17
14-03-11, 17:20
επειδη ειναι 2 διαφορετικες πηγες πρωτεινης και ισως παιχτει θεμα με την απορροφηση των αμινοξεων(χοντρα χοντρα)

μπα...εχω ξαναγραψει κατι παρομοιο,για το μπερδεμα καζεινης και ορρου,δεν ειναι αλληλενδετες,οποτε απορροφουνται η καθε μια ξεχωριστα.

COBRA_STYLE
14-03-11, 17:30
μπα...εχω ξαναγραψει κατι παρομοιο,για το μπερδεμα καζεινης και ορρου,δεν ειναι αλληλενδετες,οποτε απορροφουνται η καθε μια ξεχωριστα.
εγω λεω για το συνδυασμο κρεατος-φετας...αυτο λες κ συ?ή μιλας μονο για τη φετα?

prt_sxs
14-03-11, 17:34
μπα...εχω ξαναγραψει κατι παρομοιο,για το μπερδεμα καζεινης και ορρου,δεν ειναι αλληλενδετες,οποτε απορροφουνται η καθε μια ξεχωριστα.

απλα μ το ειπε διατροφολογος...αυτο κ με μπερδεψε λιγο...
οπως κ το να μην πινεις νερο μετα το φαγητο γτ δεν κανεις καλη πεψη τροφης...!
γτ τα γαστρικα υγρα μπερδευονται με το νερο...!!!
αλλα εδω στο γορυμ διαβασα πως πρπεπει να πινουμε νερο με το φαγητο γτ εινια πολυ χρησιμο για την αποροφηση...

Pavlos17
14-03-11, 19:19
απλα μ το ειπε διατροφολογος...αυτο κ με μπερδεψε λιγο...
οπως κ το να μην πινεις νερο μετα το φαγητο γτ δεν κανεις καλη πεψη τροφης...!
γτ τα γαστρικα υγρα μπερδευονται με το νερο...!!!
αλλα εδω στο γορυμ διαβασα πως πρπεπει να πινουμε νερο με το φαγητο γτ εινια πολυ χρησιμο για την αποροφηση...

το νερο βοηθαει στο να απορροφηθουν τα θρεπτικα στοιχεια...διατροφολογοι FTL

jimmy007
14-03-11, 19:19
επειδη ειναι 2 διαφορετικες πηγες πρωτεινης και ισως παιχτει θεμα με την απορροφηση των αμινοξεων(χοντρα χοντρα)

Τι θέμα?

hlias102
14-03-11, 19:48
ναι κοιτα εγω σου γραφω για μεσα στην προπονα οτι,κανει μια χαρα να πινεις νερο αν διψας..κ οχι μονο κανει αλλα επιβαλεται κιολας.

τωρα βεβαια εσυ γραφεις οτι πινεις 12 λιτρα νερο ανα μερα πραγμα που μου φενεται υπερβολικο για να ισχυει..12 λιτρα ειναι μαγαλη ποσοτητα κ ειναι δυσκολο για καποιον να παιζει εκει καθε μερα..:unsure:


Πραγματικά πίνω γύρω στα 12 λίτρα νερό καθημερινώς και επειδή μου αρέσει το νερό αλλά και επειδή ο διατροφολόγος μου μου είπε ότι όσο περισσότερο πίνω τόσο το καλύτερο.Το πρωί μέχρι να τελειώσω με προπόνηση και πρωινό κρεατίνη κλπ έχω πιεί ένα 1.5λιτρο μπουκάλι νερό στάνταρ.Μέχρι τις 2 στο μαγαζί έχω κατεβάσει άλλα 5 1.5λιτρα.Ε από κει και πέρα μέχρι το βράδυ πριν πέσω για ύπνο τί είναι τα 4 λιτράκια νεράκι?
:)

Pavlos17
14-03-11, 19:51
Πραγματικά πίνω γύρω στα 12 λίτρα νερό καθημερινώς και επειδή μου αρέσει το νερό αλλά και επειδή ο διατροφολόγος μου μου είπε ότι όσο περισσότερο πίνω τόσο το καλύτερο.Το πρωί μέχρι να τελειώσω με προπόνηση και πρωινό κρεατίνη κλπ έχω πιεί ένα 1.5λιτρο μπουκάλι νερό στάνταρ.Μέχρι τις 2 στο μαγαζί έχω κατεβάσει άλλα 5 1.5λιτρα.Ε από κει και πέρα μέχρι το βράδυ πριν πέσω για ύπνο τί είναι τα 4 λιτράκια νεράκι?
:)
12 ΛΙΤΡΑ? :shock::shock::shock::shock:

stamthedrum
14-03-11, 20:25
Όσο περισσότερο τόσο καλύτερο; Με ποια λογική; Βασίζεται κάπου αυτό;

isidoros
14-03-11, 23:32
Τι θέμα?

Καλά τα πας με 12 λίτρα..αλλα αφού παίρνεις κρεατίνη για μένα βάλε άλλο 1,5 λίτρο κατά τη διάρκεια της προπόνησης για να δουλέψει καλύτερα η κρεατίνη

isidoros
14-03-11, 23:50
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι εγώ με τη σειρά μου..είμαι στη φάση της γράμμωσης τώρα, και μου είπανε να βάλω μαρούλι..Είμαι και ψιλοαρχάριος και δεν ξέρω, αλλά υπερβάλω που βάζω 600 γραμμάρια μαρούλι στο μεσημεριανό και αλλά 600 γραμμάρια στο βραδινο?? Επειδή άκουσα ότι κάνει δουλειά, γιαυτό..Καλά κάνω? Επειδή δε βλέπω πολλή διαφορά, να αυξήσω την ποσότητα του μαρουλιού?

Riera
14-03-11, 23:50
Η κοκα κολα light ή zero εχει πραγματι 1 θερμιδα? τα θρεπτικα συστατικα ειναι ολα στο 0.
Να πινω οσο θελω?

Αντωνης
14-03-11, 23:51
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι εγώ με τη σειρά μου..είμαι στη φάση της γράμμωσης τώρα, και μου είπανε να βάλω μαρούλι..Είμαι και ψιλοαρχάριος και δεν ξέρω, αλλά υπερβάλω που βάζω 600 γραμμάρια μαρούλι στο μεσημεριανό και αλλά 600 γραμμάρια στο βραδινο?? Επειδή άκουσα ότι κάνει δουλειά, γιαυτό..Καλά κάνω? Επειδή δε βλέπω πολλή διαφορά, να αυξήσω την ποσότητα του μαρουλιού?

Και εναν μαρουλοκηπο να τρως δεν προκειται να δεις διαφορα απ το μαρουλι...Η μονη του χρησιμοτητα ειναι να σου κοβει λιγο την ορεξη τωρα που εισαι σε διαιτα...

isidoros
14-03-11, 23:52
Η κοκα κολα light ή zero εχει πραγματι 1 θερμιδα? τα θρεπτικα συστατικα ειναι ολα στο 0.
Να πινω οσο θελω?

Για μένα πίνε όσο θες.. Αλήθεια είναι.. και έχει και γαμώ τις γεύσεις..Μόνο μη τη βάλεις μετά την προπόνηση, εκεί θέλει δεξτρόζη....

isidoros
14-03-11, 23:53
Και εναν μαρουλοκηπο να τρως δεν προκειται να δεις διαφορα απ το μαρουλι...Η μονη του χρησιμοτητα ειναι να σου κοβει λιγο την ορεξη τωρα που εισαι σε διαιτα...

Γιατί πολλά είναι 1200 γραμμάρια μαρούλι τη μέρα? Εγώ τα τρώω πολύ άνετα σε πληροφορώ...Μήπως να το αλλάξω με λίγο λάχανο?

Αντωνης
14-03-11, 23:57
Γιατί πολλά είναι 1200 γραμμάρια μαρούλι τη μέρα? Εγώ τα τρώω πολύ άνετα σε πληροφορώ...Μήπως να το αλλάξω με λίγο λάχανο?

Aυτο που ηθελα να σου πω ειναι οτι το μαρουλι και γενικα η πρασιναδα εχουν απειροελαχιστες θερμιδες...Οταν εισαι σε υποθερμιδικη διατροφη ειναι μια λυση να τρως αρκετη πρασιναδα για να μην πεινας.Αλλα δεν προκειται να δεις καμια διαφορα απο αυτην.Ειδικα αν δεν πεινας δεν υπαρχει καμια χρησιμοτητα να την τρως.Αμα σου αρεσει μονο

hlias102
15-03-11, 00:56
Όσο περισσότερο τόσο καλύτερο; Με ποια λογική; Βασίζεται κάπου αυτό;

Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει πως βοηθάει στην διάσπαση του λίπος,ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων...και κόβει την αίσθηση της πείνας

Manos1989
15-03-11, 01:59
Η κοκα κολα light ή zero εχει πραγματι 1 θερμιδα? τα θρεπτικα συστατικα ειναι ολα στο 0.
Να πινω οσο θελω?

ναι έχει πράγματι μία θερμίδα αλλά χωρίς να είμαι τρομολάγνος ή να σου πω ''μη πιεις'',μιας και εγώ πίνω κάμποση, έμμεσα επηρεάζει τη διατροφή σου.
Εν ολίγοις επειδή το έχω γράψει 3-4 φορές αναλυτικά και βαριέμαι....
Η κοκα-κολα είναι όξινη.
ο οργανισμός για να διατηρεί το ph του στα φυσιολογικά επίπεδα χρησιμοποιεί ιώδιο.
το ιώδιο είναι βασικότατο στοιχείο για τη σωστή λειτουργία του θυροειδούς ο οποίος όπως θα ξέρεις παίζει καταλυτικό ρόλο στο αν θα χάσεις-πάρεις κιλά και πόσα.

Δε στο λέω για να μη πίνεις.....απλά για να έχουμε πλήρη γνώση του τι πραγματικά συμβαίνει;)

Manos1989
15-03-11, 02:10
Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει πως βοηθάει στην διάσπαση του λίπος,ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων...και κόβει την αίσθηση της πείνας

τα 12 λίτρα σίγουρα δε κάνουν καλό.....είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.
Δε ξέρω τις ανάγκες σου αλλά πολύ πιθανό να εμπίπτεις στην κατηγορία των ανθρώπων που κινδυνεύουν από υπονατριαιμία με 12 λίτρα νερό κάθε μέρα.....

hlias102
15-03-11, 11:33
τα 12 λίτρα σίγουρα δε κάνουν καλό.....είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.
Δε ξέρω τις ανάγκες σου αλλά πολύ πιθανό να εμπίπτεις στην κατηγορία των ανθρώπων που κινδυνεύουν από υπονατριαιμία με 12 λίτρα νερό κάθε μέρα.....


Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη ανάγκη που να χρειάζομαι νερό.Απλά πίνω πολύ γιατί μου είπε ο διατροφολογος οτι κανει καλό.Μόνο για αυτό.
Με προβλημάτισες τώρα.Να το ελατώσω?

Manos1989
15-03-11, 12:38
Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη ανάγκη που να χρειάζομαι νερό.Απλά πίνω πολύ γιατί μου είπε ο διατροφολογος οτι κανει καλό.Μόνο για αυτό.
Με προβλημάτισες τώρα.Να το ελατώσω?

Mωρέ το νερό καλό είναι αλλά 12 λίτρα νομίζω ξεπερνάνε τα όρια......διάβασε άμα θες για την υπονατριαιμία και γνώμη μου είναι να το μειώσεις σε 7-8 λίτρα το πολύυυυυυυυυ.
Εκτος αν τρέχεις μαραθώνιο κάθε μέρα ξέρω γω....

dionisos
15-03-11, 13:07
Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη ανάγκη που να χρειάζομαι νερό.Απλά πίνω πολύ γιατί μου είπε ο διατροφολογος οτι κανει καλό.Μόνο για αυτό.
Με προβλημάτισες τώρα.Να το ελατώσω?

Σου είπε δηλαδή πιες 12 λίτρα νερό την ημέρα? Όλη μέρα εσύ πρέπει να πηγαίνεις για κατούρημα! Η υπερβολή δεν κάνει καλό.

hlias102
15-03-11, 13:26
Εχετε δίκιο παίδες.Επειδή ψιλοχέστηκα με ένα άρθρο σχετικά με αυτή τη πάθηση,πήρα τηλ τον διατροφολόγο και του είπα ότι πίνω 12 λίτρα νερό.Μου λέει είναι υπερβολικά πολλά και να περιοριστώ γύρω στα 6 ημερησίως.Απλά εγώ παρερμήνευσα τα λόγια του όταν μου είπε στην τελευταία λιπομέτρηση ότι πρέπει να πινω πολύ νερό...:huh?:

jimmy007
15-03-11, 16:22
Kάνεις επίσης τα νεφρά να υπερλειτουργούν για να αποβάλλουν τόσο νερό.... Δεν λέω ότι θα πάθεις κάτι(ειδικά άμεσα) από αυτό αλλά δεν χρειάζουμε να προκαλούμε χωρίς λόγο πρόβλημα στον οργανισμό μας...

beefmeup
15-03-11, 19:01
μπα...εχω ξαναγραψει κατι παρομοιο,για το μπερδεμα καζεινης και ορρου,δεν ειναι αλληλενδετες,οποτε απορροφουνται η καθε μια ξεχωριστα.

αυτο ισχυει οταν ειναι μοριακα δεμενες μεταξυ τους(blend)..

αν μιλαμε για σκετες,διαφορετικες σκονες αποροφουνται με την ταχυτητα της αργοτερα αποροφησιμης.

gregmogan
15-03-11, 19:09
Δε χρειαζεται αλλο γευμα μεχρι τις 4,ουτε στερεο ουτε ροφημα καθως πρεπει να εισαι οσο το δυνατον αδειος.Απλα το γευμα στις 2 να ειναι πληρης σε πρωτεινη και υδατανθρακες.


ευχαρισρω για την απάντηση . ναι το δεύτερο γεύμα ειναι συνήθως κοτόπουλο -τόνος με ρύζι η πατάτα.! μετά στο μεταπροπονητικο συνήθως τρώω μπανάνα με αυγά να βάλω στερεό γεύμα (κοτοπουλο πατατα ) και να είναι το προτελευταίο γευμα μου?η συνεχιζω κανονικά και προσθέτω κάποιο άλλο γεύμα ?

jimmy007
15-03-11, 19:59
αυτο ισχυει οταν ειναι μοριακα δεμενες μεταξυ τους(blend)..

αν μιλαμε για σκετες,διαφορετικες σκονες αποροφουνται με την ταχυτητα της αργοτερα αποροφησιμης.

Why?

deluxe
15-03-11, 20:08
Μπορω να τρωω αυγα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα για γευμα; Μαζι με μακαρονια.

beefmeup
15-03-11, 20:12
Why?

ο χρονος κεννωσης του στομαχου εiναι αναλογος με το μεγεθος του φορτιου που εχει.
τι ειναι μεγαλυτερο σαν φορτιο?
μια isolate(σκετη) με νερο,η μια μιξη καζεινης/isolate με νερο?

giannis64
15-03-11, 20:21
Μπορω να τρωω αυγα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα για γευμα; Μαζι με μακαρονια.


γατι?

deluxe
15-03-11, 20:33
Απλα ρωταω, γιατι αγορασα 3 εξαδες. Για πρωινο δε μου αρεσουν σκετα.

giannis64
15-03-11, 20:36
3 εξαδες? πολλες πηρες ρε συ.. γιατι πηρε τοσες πολλες αφου δεν σαρεσουν?

Socratis100
15-03-11, 21:33
Παιδια για βοηθειστε λιγο.
Θελω να μου πειτε φαγητα τα οποια να εχουθν αρκετη προτεινη να τρωω μεσημερι βραδυ[στερεα τροφη ,κυριο φαγητο με λιγα λογια].
Το να τρωω συνεχεια κοτοπουλο,λογικα κακο θα μου κανει καθως εχει ορμονες[να φαω 2 φορες την εβδομαδα πιστευω δεν υπαρχει προβλημα]
Χοιρινο εχει προτεινη?Το μοσχαρι?ΨΑρι τρωω μια φορα την εβδομαδα.Τα οσπρια εχουν προτεινη?
Πχ μοσχαρισιες μπριζολες?Παιδακια μοσχαρισια η΄χοιρινα?
Αν μπορειτε πειτε μου μερικα κρεατα ή μερικες τροφες που θα μου δωσουν προτεινες για να τα τρωω σαν κυριο γευμα[μεσημεριανο ,βραδυνο]

giannis64
15-03-11, 21:38
γαλακτοκομικα, οσπρια, αγα και κρεατικα παντος φυσεως.

Socratis100
15-03-11, 21:46
Μηπως υπαρχει τιποτα που να λεει και ποσα γραμμαρια εχουν.Και τα χοιρινα εχουν αρκετη προτεινη?Να παω να τσιμπησω δηλαδη μπριζολες χοιρινες και παιδακια [κοτοπουλο και χοιρινα ]να εχω να τρωω[το μοσχαρι δεν το πολυπηγαινω]
Οσπρια εχουν προτεινη?φακες και αρακας εχουν αρκετο ή λιγο?

giannis64
15-03-11, 21:50
ο αρακας δεν ειναι οσπριο. λαχανικο ειναι.

κατα σειρα πρωτεινουχα ειναι....

αυγα, κατοπουλο, ψαρι, γαλοπουλα, μοσχαρι, χοιρινο, τα υπολοιπα κρεατικα, γαλακτοκομικα και οσπρια.

Socratis100
15-03-11, 21:53
thanks φιλος ,γιατι ξαθε μερα κοτοπουλο παραπαει.

deluxe
15-03-11, 23:39
Καπου υπηρχε μια λιστα με διαφορες τροφες και την αναλογια σε πρωτεινη/υδατανθρακα/λιπος που εχουν. Μπορει καποιος να δωσει λινκ;

Galthazar
17-03-11, 00:48
μοσχαρι > κοτοπουλο..αν θυμαμαι καλα

jimmy007
18-03-11, 02:25
μοσχαρι > κοτοπουλο..αν θυμαμαι καλα

Γιατί και σε τι είναι καλύτερο το ένα από το άλλο? Βασικά το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Εγώ νομίζω ότι και τα 2 είναι απαραίτητα..

Levrone
18-03-11, 03:47
Γιατί και σε τι είναι καλύτερο το ένα από το άλλο? Βασικά το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Εγώ νομίζω ότι και τα 2 είναι απαραίτητα..

το μοσχαρι δεν παιζεται αδερφε..

αν εκανα μια σειρα απο το περισσοτερο στο λιγοτερο θρεπτικο θα ελεγα

1) αυγο 2) μοσχαρι 3) ψαρι 4) κοτοπουλο..

jimmy007
18-03-11, 04:53
το μοσχαρι δεν παιζεται αδερφε..

αν εκανα μια σειρα απο το περισσοτερο στο λιγοτερο θρεπτικο θα ελεγα

1) αυγο 2) μοσχαρι 3) ψαρι 4) κοτοπουλο..

Δεν διαφωνώ ότι είναι πιο θρεπτικό.. Απλά΄το καθένα έχει τη χρήση του...

Αντωνης
18-03-11, 05:00
Ποσο διαφορετικη χρηση μπορει να εχει το μοσχαρι απ το κοτοπουλο?:unsure:

Levrone
18-03-11, 05:03
Ποσο διαφορετικη χρηση μπορει να εχει το μοσχαρι απ το κοτοπουλο?:unsure:

ε μοσχαρι σε διαιτα δε βαζεις ευκολα, κοτοπουλο βαζεις..

αυτο εννοει..

οχι οτι με το ενα βαζεις πλυντηριο και με το αλλο σιδερωνεις..:thumbup:

Pavlos17
18-03-11, 15:22
γνωριζει κανεις κανα site με διατροφικες αξιες τροφων?

TheWorst
18-03-11, 15:35
γνωριζει κανεις κανα site με διατροφικες αξιες τροφων?

Για δες μηπως και σε βοηθησει αυτο :thumbup: http://www.psnrenal.gr/old/Pinakas_Trofimon.pdf

dionisos
18-03-11, 15:40
http://www.calorieking.com/

Pavlos17
18-03-11, 15:46
σας ευχαριστω,και τα 2 χρησιμα

xtakias660
19-03-11, 18:21
πολυ δυσκολο να ακολουθησεις μια διατροφη ειδικα οταν εισαι πολυασχολος θελει πολυ ρυθμισμα για να τρως ανα 3 ωρες την μερα και επισης πολλα λεφτα....

Levrone
19-03-11, 18:34
πολυ δυσκολο να ακολουθησεις μια διατροφη ειδικα οταν εισαι πολυασχολος θελει πολυ ρυθμισμα για να τρως ανα 3 ωρες την μερα και επισης πολλα λεφτα....

πολλααααα λεφτα ομως...

ADRIKOULAS7
19-03-11, 19:30
παιδια καλησπερα μια ακυρη ερωτηση θα κανω!!!!!!!!υπαρχει περιπτωση να ποσταρετε καποια διατροφη καποιου ελληνα η και ξενου αθλητη????????

Pavlos17
19-03-11, 19:32
παιδια καλησπερα μια ακυρη ερωτηση θα κανω!!!!!!!!υπαρχει περιπτωση να ποσταρετε καποια διατροφη καποιου ελληνα η και ξενου αθλητη????????

εχει πολλες,για ψαξε καλυτερα

pan0z
19-03-11, 19:43
παιδια καλησπερα μια ακυρη ερωτηση θα κανω!!!!!!!!υπαρχει περιπτωση να ποσταρετε καποια διατροφη καποιου ελληνα η και ξενου αθλητη????????

Bασικα γιατι να ψαξεις για μια διατροφη ενος αθλητη?Δεν εχει νοημα πιστευω αλλους στοχους εχουν αυτοι/αλλες αναγκες μονο να σε μπερδεψει μπορει μια τετοια διατροφη παρα να σε βοηθησει.

κουλης
20-03-11, 16:40
το recarb σε κετο που βοηθαει?

Devil
20-03-11, 16:51
το recarb σε κετο που βοηθαει?

αναπληρωση μυικου γλυκογονου....

thanasis reaction
21-03-11, 18:37
καλησπερα παιδια!!!εχω πολυ καιρο μπω λογω δουλειων!!

τελειωσα με τον ογκο για φετος κ ειπα να ξεκινησω γραμμωση,θελω να μου πειτε αν πρεπει απλα να ελλατωνω τον υδατανθρακα σταδιακα απλως η' να τον αυξομειωνω?

Pavlos17
21-03-11, 18:42
καλησπερα παιδια!!!εχω πολυ καιρο μπω λογω δουλειων!!

τελειωσα με τον ογκο για φετος κ ειπα να ξεκινησω γραμμωση,θελω να μου πειτε αν πρεπει απλα να ελλατωνω τον υδατανθρακα σταδιακα απλως η' να τον αυξομειωνω?

θα μειωσεις αρκετα τον υδατανθρακα γιατι στον ογκο υποθετω οτι ετρωγες κανα κιλο την μερα.και σταδιακα θα τον μειωνεις.μπορεις να πηγαινεις και κυκλικα με τις θερμιδες πχ πρωτη μερα 2500,αυριο 2600,μεθαυριο 2400

thanasis reaction
21-03-11, 18:49
ετρωγα περιπου απο 360γρ-380γρ την ημερα.

hiko
22-03-11, 02:07
ρε παιδια αυτο εδω ειναι καλαμακι απο στηθος κοτοπουλο απαχο (ειναι ψωνισμενο απο κρεοπολιο) ποσες πρωτεινες λετε να εχει το ενα? ...περιπου ?
Στην ζιγαρια οπως το βλεπετε στη φοτο ειναι 80γρ

παρτε μπας κ βοιθισει

Ramrod
22-03-11, 03:26
ρε παιδια αυτο εδω ειναι καλαμακι απο στηθος κοτοπουλο απαχο (ειναι ψωνισμενο απο κρεοπολιο) ποσες πρωτεινες λετε να εχει το ενα? ...περιπου ?
Στην ζιγαρια οπως το βλεπετε στη φοτο ειναι 80γρ

παρτε μπας κ βοιθισει

Λογικά θα είναι γύρω στα 60γρ το κρέας αρα γύρω στα 16 γρ?

hiko
22-03-11, 03:34
Λογικά θα είναι γύρω στα 60γρ το κρέας αρα γύρω στα 16 γρ?

Λοιπον επιδη θελω 30 γρ πρωτεινης σε καθε γευμα θα φαω 3 τετεια καλαμακια για να ειμαι μεσα 100% :thumbup:

xtakias660
22-03-11, 04:04
Ρε παιδια μπορει καποιος να μου προτινει μια σαλατα καλη και ωραια σε γευση που να φτιαχνω να τρωω? για ογκο κανω διατροφη....

gmalamos
22-03-11, 04:06
Ρε παιδια μπορει καποιος να μου προτινει μια σαλατα καλη και ωραια σε γευση που να φτιαχνω να τρωω? για ογκο κανω διατροφη....

Τι εισους σαλατα εννοεις?Αλλα πιο πολυ γουστα ειναι πιστευω..

Levrone
22-03-11, 06:02
Ρε παιδια μπορει καποιος να μου προτινει μια σαλατα καλη και ωραια σε γευση που να φτιαχνω να τρωω? για ογκο κανω διατροφη....

παρε λαχανο και κοψε το και τριψε απο πανω καροτο, ε βαλε και λιγο λεμονι και εισαι κυριος!!!

κανω πως δεν το διαβασα!!! (αντρα μου τις θερμιδες που θες για ογκο δεν τις ψαχνεις στη σαλατα. Τη σαλατα την τρως σαν αντιοξειδωτικο, βιταμινες, φυτικες ινες κτλ, οχι για εξτρα θερμιδες!!!)

Ramrod
22-03-11, 06:16
Ρε παιδια μπορει καποιος να μου προτινει μια σαλατα καλη και ωραια σε γευση που να φτιαχνω να τρωω? για ογκο κανω διατροφη....

Του Σεφ είναι ότι πρέπει...

:turtle:

Levrone
22-03-11, 06:23
Του Σεφ είναι ότι πρέπει...

:turtle:

του ΟΑΚΑ ειναι καλυτερη!!!

(ενταξει ηταν ενα κακο αστειο , αυτο ομως δε θελω να επηρεασει τη φιλια μας!!! :P :P:turtle::turtle: )

xtakias660
22-03-11, 16:18
Ενταξει μην βαρατε ρε παιδια τωρα αρχισα να ασχολουμε με διατροφες κ τετοια γιαυτο μπαινω εδω να μαθω πανω κατω τι παιζει...παντως τετοια σαλατα τρωω καροτο λαχανο απλα πιστευα οτι ειναι πολυ φτωχη γιατι διαβασα που λετε να τρωμε πρασσινες σαλατες καλυτερα...

eri_87
22-03-11, 17:49
Ενταξει μην βαρατε ρε παιδια τωρα αρχισα να ασχολουμε με διατροφες κ τετοια γιαυτο μπαινω εδω να μαθω πανω κατω τι παιζει...παντως τετοια σαλατα τρωω καροτο λαχανο απλα πιστευα οτι ειναι πολυ φτωχη γιατι διαβασα που λετε να τρωμε πρασσινες σαλατες καλυτερα...

Όσο μεγαλύτερη ποικιλία λαχανικών έχεις τόσο το καλύτερο. Απλά τα πράσινα λαχανικα (μαρούλι, λάχανο, αγγούρι...) έχουν λιγότερες θερμίδες. Αφού είσαι σε όγκο δε σε νοιάζει αυτό, οπότε τρώγε ότι λαχανικό θες! ;)

Levrone
22-03-11, 19:39
Ενταξει μην βαρατε ρε παιδια τωρα αρχισα να ασχολουμε με διατροφες κ τετοια γιαυτο μπαινω εδω να μαθω πανω κατω τι παιζει...παντως τετοια σαλατα τρωω καροτο λαχανο απλα πιστευα οτι ειναι πολυ φτωχη γιατι διαβασα που λετε να τρωμε πρασσινες σαλατες καλυτερα...

μπρε συ, ποιος βαραει? :)
κι αυτη πρασινη σαλατα ειναι , μια χαρα ειναι και συνεχισε τη!:thumbup:

deluxe
22-03-11, 21:54
Ποσες ωρες πριν την πρπονηση πρεπει αν εχουμε φαει; Εγω συνηθως τρωω 3 ωρες πριν, μιση ωρα πριν πινω το prewo, και μετα απο μια ωρα αφοτου τελειωσω, τρωω. Δλδ περνανε 5+ ωρες για να φαω στερεο γευμα. Λαθος ειναι;

pan0z
22-03-11, 21:57
μια χαρα εισαι

Eddie
22-03-11, 22:00
Ποσες ωρες πριν την πρπονηση πρεπει αν εχουμε φαει; Εγω συνηθως τρωω 3 ωρες πριν, μιση ωρα πριν πινω το prewo, και μετα απο μια ωρα αφοτου τελειωσω, τρωω. Δλδ περνανε 5+ ωρες για να φαω στερεο γευμα. Λαθος ειναι;

Καθολου λαθος!!Εγω και να θελω δε γινεται να χωνεψω σε λιγοτερο απο 2.5 ωρες.

deluxe
22-03-11, 22:54
Ναι, αλλα στην ουσια ειμαι σχεδον 5 ωρες χωρις θερμιδες!! Γιατι τα prewo και Intra δε εχουν θερμιδες. Μονο τα αμινοξεα εχεις για ενεργεια. Και μετα στο μεταπροπονητικο, πετα απο τη μαλτοδεξτρινη και την isolate, στο στερεο γευμα, τρωω παρα πολυ γιατι πειναω υπερβολικα!!

Μηπως να παιρνω το prewo 1,5-2 ωρες πριν; Και μετα γυμναστηριο;

adamz
23-03-11, 02:04
παιδια εχει διαφορα αν βαζω βασλαμοξυδο αντι για το απλο το ξυδι στις σαλατες?..

και ενα 2ο ...στο βραδυνο γευμα να βαζω μια φετα μαυρο ψωμι η οχι? ειμαι σε ογκο

Levrone
23-03-11, 02:06
παιδια εχει διαφορα αν βαζω βασλαμοξυδο αντι για το απλο το ξυδι στις σαλατες?..

και ενα 2ο ...στο βραδυνο γευμα να βαζω μια φετα μαυρο ψωμι η οχι? ειμαι σε ογκο

oχι στο πρωτο , ναι στο δευτερο.

adamz
23-03-11, 02:07
oχι στο πρωτο , ναι στο δευτερο.

χαχα οι απαντησεις που ηθελα να ακουσω! ευχαρηστω!:turtle:

Levrone
23-03-11, 02:08
χαχα οι απαντησεις που ηθελα να ακουσω! ευχαρηστω!:turtle:

:thumbup:

hlias102
23-03-11, 12:17
Αμέσως μετά την προπόνηση δεν είναι καλό να τρώμε υδατάνθρακα?
Μία ώρα μετά δεν είναι πολύ αργά?

jackieboy
23-03-11, 13:54
Ασχετο-σχετικο, το πιτακι βρωμης με μελι και μπανανα(ετσι το φτιαχνω εγω) ειναι καλο γευμα 1.5-2 ωρες πριν την προπονηση ετσι? :unsure:

και ας "ξεθαψω" και τον φιλο που εκανε ερωτηση πριν:

Αμέσως μετά την προπόνηση δεν είναι καλό να τρώμε υδατάνθρακα?
Μία ώρα μετά δεν είναι πολύ αργά?

Levrone
23-03-11, 14:51
Αμέσως μετά την προπόνηση δεν είναι καλό να τρώμε υδατάνθρακα?
Μία ώρα μετά δεν είναι πολύ αργά?

δεν ειναι αργα.
ουτε καταβολισμο θα χεις ουτε τιποτα..

φροντισε μετα την προπονηση να παρεις μια πρωτεινη (ή αμινοξεα) με ή χωρις υδατανθρακα (δεξτροζη) και στη συνεχεια πας σπιτι και τρως..:thumbup:

prt_sxs
24-03-11, 00:19
συγνωμη που "σπαμαρω" αυτη την ερωτηση εδω...
αλλα δεν ηξερα π να το κανω...
μετατην προπονηση κ γενικοτερα ολη την δειαρκεια της ημερας ζαλιζομαι πολυ...
λιγο η σχολη,λιγο η δουλιεα,πολυ το γυμναστηριο ζαλιζομαι πολυ...
κ λεω να παρω καποια βιταμινη-πολυ βιταμινη...
ποια μ προτηναιτε..?
εγω ελεγα για κανενα τονοτηλ...λανες...?
αυτα γνωριζω βασικα...!

Galthazar
24-03-11, 00:38
αυτο που χρειαζεσαι πιστευω ειναι συμπληρωμα που να αποτελειται απο ginseng..δοκιμασε το SFP Korean Ginseng

beefmeup
24-03-11, 12:05
μετατην προπονηση κ γενικοτερα ολη την δειαρκεια της ημερας ζαλιζομαι πολυ...
λιγο η σχολη,λιγο η δουλιεα,πολυ το γυμναστηριο ζαλιζομαι πολυ...
κ λεω να παρω καποια βιταμινη-πολυ βιταμινη...
ποια μ προτηναιτε..?
εγω ελεγα για κανενα τονοτηλ...λανες...?
αυτα γνωριζω βασικα...!

υδατανθρακα περνεις μετα την προπονα?

η βιταμινη δεν θα σου κανει κ πολλα σε αυτη την φαση που την θες.

hlias102
24-03-11, 12:35
δεν ειναι αργα.
ουτε καταβολισμο θα χεις ουτε τιποτα..

φροντισε μετα την προπονηση να παρεις μια πρωτεινη (ή αμινοξεα) με ή χωρις υδατανθρακα (δεξτροζη) και στη συνεχεια πας σπιτι και τρως..:thumbup:

Στην περίπτωσή μου το γυμναστήριο είναι στο σπίτι μου,οπότε μόλις τελειώσω την προπόνηση ανοίγω την πόρτα και μπαίνω στην κουζίνα.Οπότε τρώω απευθείας το γεύμα μου?:)

Manos1989
24-03-11, 12:42
Λοιπόν θέλω να μου λύσετε μια απορία αν είναι δυνατόν γιατί πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι παίζει.
Είχα ένα θέμα με το θυροειδή για 3 μήνες μετά από βλακώδη χρήση Τ3 που εν τέλει το μόνο που μου πρόσφερε ήταν +11 κιλά. Το έλυσα το θέμα ευτυχώς χωρίς Τ4 κλπ και επανήλθα σε φυσιολογικότατα επίπεδα οπότε ξεκίνησα τη προσπάθεια να επανέλθω στα κιλά μου(και πιο κάτω).Δοκίμασα 1 μήνα anabolic diet με 750 αρχικά και 1000 θερμίδες κάτω από συντήρηση στη συνέχεια με 10 φορές αερόβια τη βδομάδα......τα αποτελέσματα ήταν μόλις 3 κιλά κάτω τα οποία άνετα αποδίδονται στα νερά που φύγανε λόγω έλλειψης υδ/κων.
Μετά έκανα 2 εβδομάδες balanced διατροφή με 40π/40υ/20λ........τα αποτελέσματα ήταν μηδενική απώλεια κιλών παρότι η διατροφή ήταν άψογη ποιοτικά και η αερόβια συνεχιζόταν κανονικά 10+ φορές/εβδομάδα.
Οπότε έπρεπε να πάρω δραστικά μέτρα......τα οποία για μένα μεταφράζονται σε psmf..........Μόλις 1 εβδομάδα σε psmf χωρίς αερόβια και οι διαφορές είναι απλά τραγικές......από μέρα σε μέρα υπάρχει διαφορά σε ρούχα!!!
Και έρχομαι και ρωτώ..........
1)γιατί πρέπει να φτάσω σε τέτοια extreme επίπεδα για να χάσω κάποια λίγα κιλά?
2)πώς γίνεται με 1000 θερμίδες τη μέρα μόνο πρωτείνη,να ανεβάζω κιλά ασταμάτητα?(στο γυμναστήριο εννοώ)

beefmeup
24-03-11, 12:52
Και έρχομαι και ρωτώ..........
1)γιατί πρέπει να φτάσω σε τέτοια extreme επίπεδα για να χάσω κάποια λίγα κιλά?
2)πώς γίνεται με 1000 θερμίδες τη μέρα μόνο πρωτείνη,να ανεβάζω κιλά ασταμάτητα?(στο γυμναστήριο εννοώ)

αρχικα να ξερεις οτι ειναι καλυτερα να παιζεις με τα μπαλακια σου,παρα με τον θυροειδη.

σε 2η φαση ελπιζω να περνεις τις καταληλες προφυλαξεις για το psmf,που κανεις γιατι θα σε τεντωσει οργανικα αλλα κ σωματικα.
κ εν τελη το αν θα παρει καποιος κιλα η αν θα χασει εχει να κανει με το προς τα που τεινουν οι ορμονες του κ οχι τοσο με θερμιδες.
αν εχεις θεμα με τον θυροειδη κ νερο σκετο να πινεις,κιλα θα βαζεις.

για το προγραμμα που εκανες,με 1000 κατω απο συντηρηση κ 10+ αεροβιες απλα κατι κανεις τραγικα λαθος,για να μην χανεις κιλα.
3 κιλα σε 1 μηνα ειναι πολυ λιγα για αυτο που λες οτι εκανες.
τι ειναι αυτο που κανεις λαθος δεν μπορω να ξερω ουτε να υποθεσω,αλλα ξερω οτι ειμαι σιγουρος οτι κανεις λαθος.

noz1989
24-03-11, 13:03
Λοιπόν θέλω να μου λύσετε μια απορία αν είναι δυνατόν γιατί πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι παίζει.
Είχα ένα θέμα με το θυροειδή για 3 μήνες μετά από βλακώδη χρήση Τ3 που εν τέλει το μόνο που μου πρόσφερε ήταν +11 κιλά. Το έλυσα το θέμα ευτυχώς χωρίς Τ4 κλπ και επανήλθα σε φυσιολογικότατα επίπεδα οπότε ξεκίνησα τη προσπάθεια να επανέλθω στα κιλά μου(και πιο κάτω).Δοκίμασα 1 μήνα anabolic diet με 750 αρχικά και 1000 θερμίδες κάτω από συντήρηση στη συνέχεια με 10 φορές αερόβια τη βδομάδα......τα αποτελέσματα ήταν μόλις 3 κιλά κάτω τα οποία άνετα αποδίδονται στα νερά που φύγανε λόγω έλλειψης υδ/κων.
Μετά έκανα 2 εβδομάδες balanced διατροφή με 40π/40υ/20λ........τα αποτελέσματα ήταν μηδενική απώλεια κιλών παρότι η διατροφή ήταν άψογη ποιοτικά και η αερόβια συνεχιζόταν κανονικά 10+ φορές/εβδομάδα.
Οπότε έπρεπε να πάρω δραστικά μέτρα......τα οποία για μένα μεταφράζονται σε psmf..........Μόλις 1 εβδομάδα σε psmf χωρίς αερόβια και οι διαφορές είναι απλά τραγικές......από μέρα σε μέρα υπάρχει διαφορά σε ρούχα!!!
Και έρχομαι και ρωτώ..........
1)γιατί πρέπει να φτάσω σε τέτοια extreme επίπεδα για να χάσω κάποια λίγα κιλά?
2)πώς γίνεται με 1000 θερμίδες τη μέρα μόνο πρωτείνη,να ανεβάζω κιλά ασταμάτητα?(στο γυμναστήριο εννοώ)

OI 10+ αεροβιες/εβδομαδα σου εκαναν κακο αντι για καλο... επισης ειναι πολυ πιθανο να ειχες μπει σε starvation mode μια και εχεις στρεσαρει πολυ τον οργανισμο σου και για μεγαλα χρονικα διαστηματα!


Οσο για το psmf οκ!!

απλα μηντην κανεις για πολυ γιατι και εκει θα εχεις αρνητικα αποτελεσματα.

Ριξε μια ματια κ στο βιβλιο του Mcdonald!

jackieboy
24-03-11, 13:53
sorry για την ακυρη παρεμβαση, αλλα τελικα το πιτακι βρωμης για κανα 2ωρο πριν την προπονηση ειναι μια χαρα ετσι? Γιατι τις 2 τελευταιες μερες που το εχω εφαρμοσει νιωθω ενα φουσκωμα... Βαζω μελι και μπανανα, οπως προειπα:green:

Devil
24-03-11, 14:41
Λοιπόν θέλω να μου λύσετε μια απορία αν είναι δυνατόν γιατί πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι παίζει.
Είχα ένα θέμα με το θυροειδή για 3 μήνες μετά από βλακώδη χρήση Τ3 που εν τέλει το μόνο που μου πρόσφερε ήταν +11 κιλά. Το έλυσα το θέμα ευτυχώς χωρίς Τ4 κλπ και επανήλθα σε φυσιολογικότατα επίπεδα οπότε ξεκίνησα τη προσπάθεια να επανέλθω στα κιλά μου(και πιο κάτω).Δοκίμασα 1 μήνα anabolic diet με 750 αρχικά και 1000 θερμίδες κάτω από συντήρηση στη συνέχεια με 10 φορές αερόβια τη βδομάδα......τα αποτελέσματα ήταν μόλις 3 κιλά κάτω τα οποία άνετα αποδίδονται στα νερά που φύγανε λόγω έλλειψης υδ/κων.
Μετά έκανα 2 εβδομάδες balanced διατροφή με 40π/40υ/20λ........τα αποτελέσματα ήταν μηδενική απώλεια κιλών παρότι η διατροφή ήταν άψογη ποιοτικά και η αερόβια συνεχιζόταν κανονικά 10+ φορές/εβδομάδα.
Οπότε έπρεπε να πάρω δραστικά μέτρα......τα οποία για μένα μεταφράζονται σε psmf..........Μόλις 1 εβδομάδα σε psmf χωρίς αερόβια και οι διαφορές είναι απλά τραγικές......από μέρα σε μέρα υπάρχει διαφορά σε ρούχα!!!
Και έρχομαι και ρωτώ..........
1)γιατί πρέπει να φτάσω σε τέτοια extreme επίπεδα για να χάσω κάποια λίγα κιλά?
2)πώς γίνεται με 1000 θερμίδες τη μέρα μόνο πρωτείνη,να ανεβάζω κιλά ασταμάτητα?(στο γυμναστήριο εννοώ)

ποσο εισαι μανο????

Manos1989
24-03-11, 14:53
αρχικα να ξερεις οτι ειναι καλυτερα να παιζεις με τα μπαλακια σου,παρα με τον θυροειδη.

σε 2η φαση ελπιζω να περνεις τις καταληλες προφυλαξεις για το psmf,που κανεις γιατι θα σε τεντωσει οργανικα αλλα κ σωματικα.
κ εν τελη το αν θα παρει καποιος κιλα η αν θα χασει εχει να κανει με το προς τα που τεινουν οι ορμονες του κ οχι τοσο με θερμιδες.
αν εχεις θεμα με τον θυροειδη κ νερο σκετο να πινεις,κιλα θα βαζεις.

για το προγραμμα που εκανες,με 1000 κατω απο συντηρηση κ 10+ αεροβιες απλα κατι κανεις τραγικα λαθος,για να μην χανεις κιλα.
3 κιλα σε 1 μηνα ειναι πολυ λιγα για αυτο που λες οτι εκανες.
τι ειναι αυτο που κανεις λαθος δεν μπορω να ξερω ουτε να υποθεσω,αλλα ξερω οτι ειμαι σιγουρος οτι κανεις λαθος.

Καλά για το θυροειδή το πήρα το μάθημα μου και το πλήρωσα και ακριβά.....ούτε μιτοτροπιν δε ξαναπαίρνω:P
Τώρα για τα υπόλοιπα,εγώ έχω σπάσει το κεφάλι μου και δε μπορώ να βρω τι έκανα λάθος!!!
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω ότι απλά κόλλησα λόγω του ότι έχω στρεσάρει τον οργανισμό μου πάρα πολύ όπως είπε και ο noz τα τελευταία 2 χρόνια με συνεχείς δίαιτες και εγχειρήσεις.....

Noz πόσο καιρό λες να συνεχίσω με Psmf? προς το παρόν δε κάνω ούτε τα refeed ούτε τα free meals που προτείνει ο lyle!
Δε πεινάω,δεν έχω ατονία και έχω τερματίσει τα πάντα στο γυμναστήριο,δε ξέρω τι γίνεται με τη δύναμη....τους τελευταίους 2 μήνες σε κάποιες ασκήσεις έχω ανεβάσει μέχρι και 70%!!

Μήτσο δε ζυγίζομαι ρε γιατί είναι ψυχοφθόρο και δε με νοιάζει κιόλας το νούμερο......απλά καθρεύτη και ρούχα......τα ρούχα δε λένε ποτέ ψέμματα ;)

noz1989
24-03-11, 15:12
max μηνα!!

μετα γυρνα το σε ''κανονικη'' διατροφη!! ισοθερμιδικα! με 33% P/C/F

σε κιλα ανεβαινεις απο τοτε που κανεις psfm η ασχετα απο αυτο?

Manos1989
24-03-11, 15:19
max μηνα!!

μετα γυρνα το σε ''κανονικη'' διατροφη!! ισοθερμιδικα! με 33% P/C/F

σε κιλα ανεβαινεις απο τοτε που κανεις psfm η ασχετα απο αυτο?

Ναι εκεί γύρω στο μήνα το σκεφτόμουν κι εγώ......αλλά χωρίς refeed +free meals λες ? ουσιαστικά πίσω σε πάνε νομίζω αυτά....απλά για ψυχολογικούς λόγους τα προτείνει ο lyle.

Σε κιλά ανεβαίνω από τότε που ξεκίνησα την anabolic που ήταν εν μέρει και λογικό λόγω λιπαρών φαντάζομαι......αλλά η άνοδος στα κιλά συνεχίζεται ακάθεκτη.....τερμάτισα τους αλτήρες του γυμναστηρίου και κάμποσα μηχανήματα λολ!
Μου κάνει τρομερή εντύπωση με 1000 θερμίδες και που αντέχω να πάω γυμναστήριο,πόσω μάλλον να ανεβάζω δύναμη!
Θα μείνω σε αυτά τα κιλά για λίγο καιρό όμως γιατί οι τένοντες μου δε συμφωνούν με την συνεχόμενη αύξηση και έχουν αρχίσει να διαμαρτύρονται!:green:

Luffy
24-03-11, 16:50
ενα γευμα θα μπορουσε να ειναι αρκετο πριν την προπονηση? πχ αν χρειαστει να κανω προπονηση το πρωι μπορω να φαω 1 γευμα μονο

dionisos
24-03-11, 16:57
ενα γευμα θα μπορουσε να ειναι αρκετο πριν την προπονηση? πχ αν χρειαστει να κανω προπονηση το πρωι μπορω να φαω 1 γευμα μονο

Ναι μια χαρά είναι! Εννοείται να μην έχεις παραλείψει το τελευταίο γεύμα της προηγούμενης μέρας!

Luffy
24-03-11, 17:02
για τελευταιο γευμα εχω ενα ποτηρι γαλα με πρωτεινη

eri_87
24-03-11, 18:35
sorry για την ακυρη παρεμβαση, αλλα τελικα το πιτακι βρωμης για κανα 2ωρο πριν την προπονηση ειναι μια χαρα ετσι? Γιατι τις 2 τελευταιες μερες που το εχω εφαρμοσει νιωθω ενα φουσκωμα... Βαζω μελι και μπανανα, οπως προειπα:green:

Μάλλον βάζεις πολλή βρώμη στο πιτάκι κ δε προλαβαίνεις να χωνέψεις σε 2ώρες... Μείωσε τη βρώμη ή τη μπανάνα. Καλά βρε αθεόφοβε :green: δε σε φτάνει η γλύκα της μπανάνας κ βάζεις κ μέλι;;; :P

psonara
24-03-11, 19:06
παιδια να ρωτησω κατι?το κουνουπιδι εντασσεται στη σαλατα?δηλαδη αν σε ενα γευμα εχω κανονικα τηνπρωτεινη μου με τον υδατανθρακα,η σαλατα μου μπορει αντι για μαρουλι να ειναι βραστο κουνουπιδι?ευχαριστω εκ των προτερων

eri_87
24-03-11, 19:16
παιδια να ρωτησω κατι?το κουνουπιδι εντασσεται στη σαλατα?δηλαδη αν σε ενα γευμα εχω κανονικα τηνπρωτεινη μου με τον υδατανθρακα,η σαλατα μου μπορει αντι για μαρουλι να ειναι βραστο κουνουπιδι?ευχαριστω εκ των προτερων

Αμα είναι λίγο το κουνουπίδι, υπολόγισέ το για σαλάτα. Αν είναι πολύ (πχ 150-200γρ βρασμένο) μείωσε τον υδ/κα!

psonara
24-03-11, 19:23
σ'ευχαριστω eri.θα το υπολογισω στα 100γραμμαρια και ισως προσθεσω και λιγο μαρουλι!

prt_sxs
24-03-11, 19:40
υδατανθρακα περνεις μετα την προπονα?

η βιταμινη δεν θα σου κανει κ πολλα σε αυτη την φαση που την θες.

μετα την προπονηση whey με δεξτροζη...
δεν ζαληζομαι επειδη δεν τρωω...
δεν ξερω γιατι...τρωω πολυ καλα....!!!

eri_87
24-03-11, 19:57
μετα την προπονηση whey με δεξτροζη...
δεν ζαληζομαι επειδη δεν τρωω...
δεν ξερω γιατι...τρωω πολυ καλα....!!!

Καμια εξέταση πρόσφατα έχεις κάνει; Μήπως έχεις καμια έλλειψη σιδήρου ή κάτι άλλο; Κάνε μια γενική βρε παιδί μου...

psycho
24-03-11, 22:56
Παιδιά χαίρεται, μία βασική ερώτηση να κάνω. Όταν κάποιος θέλει να χάσει λίπος, κόβει κατά κύριο λόγο υδαττάνθρακες ή λιπαρά?
Συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά το post είναι τεράστιο.

Manos1989
25-03-11, 00:13
Παιδιά χαίρεται, μία βασική ερώτηση να κάνω. Όταν κάποιος θέλει να χάσει λίπος, κόβει κατά κύριο λόγο υδαττάνθρακες ή λιπαρά?
Συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά το post είναι τεράστιο.

κόβει θερμίδες πρώτα απόλα και μετά αν κάτι πρέπει να μειωθεί ,είναι οι υδατάνθρακες.

noz1989
25-03-11, 00:14
Ναι εκεί γύρω στο μήνα το σκεφτόμουν κι εγώ......αλλά χωρίς refeed +free meals λες ? ουσιαστικά πίσω σε πάνε νομίζω αυτά....απλά για ψυχολογικούς λόγους τα προτείνει ο lyle.

Σε κιλά ανεβαίνω από τότε που ξεκίνησα την anabolic που ήταν εν μέρει και λογικό λόγω λιπαρών φαντάζομαι......αλλά η άνοδος στα κιλά συνεχίζεται ακάθεκτη.....τερμάτισα τους αλτήρες του γυμναστηρίου και κάμποσα μηχανήματα λολ!
Μου κάνει τρομερή εντύπωση με 1000 θερμίδες και που αντέχω να πάω γυμναστήριο,πόσω μάλλον να ανεβάζω δύναμη!
Θα μείνω σε αυτά τα κιλά για λίγο καιρό όμως γιατί οι τένοντες μου δε συμφωνούν με την συνεχόμενη αύξηση και έχουν αρχίσει να διαμαρτύρονται!:green:

ε μην τα κανεις!!

ειχαμε δυνατο kick in ε?:green:

xtakias660
25-03-11, 00:54
να σας πω ρε παιδια ειχα διαβασει καπου οτι το μαρουλι δεν ειναι και τοσο καλο να το τρως τωρα δε θυμαμαι τους λογους για τους οποιους το γραφανε...ισχυει αυτο η λενε μ@@κιες???εχει κατι το μαρουλι?

Devil
25-03-11, 01:00
ε μην τα κανεις!!

ειχαμε δυνατο kick in ε?:green:

μπααααααα....:green::green::green:;)

Levrone
25-03-11, 02:28
να σας πω ρε παιδια ειχα διαβασει καπου οτι το μαρουλι δεν ειναι και τοσο καλο να το τρως τωρα δε θυμαμαι τους λογους για τους οποιους το γραφανε...ισχυει αυτο η λενε μ@@κιες???εχει κατι το μαρουλι?

ακου τι παιζει μαι φρεντ!!!..

το μαρουλι τραβαει ολα τα φυτοφαρμακα του εδαφους..Αν θελουν να καθαρισουν ενα χωραφι απο φυτοφαρμακα για να το εχουν καθαρο για επομενη σπορα τοτε φυτευουν μαρουλια..απο αυτη την αποψη ειναι λιγο "μπερδεμα"..

hlias102
25-03-11, 02:40
Απόψε κατά τις 23:30 που τελείωσα την αερόβια έφαγα ένα γιαούρτι total 2% ανακατεμένο σε ένα πιάτο με κουάκερ και ένα τόνο.Το όλο πράμα έγινε ένα τσιμέντο.Τόσο πολύ που όταν πήγαινα να το καταπιώ κολούσε στο λαιμό μου:)
Πρώτη φορά δοκίμασα αυτόν τον συνδιασμό και θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι υπερβολικό για βράδυ.Οπως το είδα αυτό το πράμα ο οργανισμός θα χρειαστεί καμοιά μέρα να το χωνέψει!χαχαχα
Θα περιμένω άλλη μια ώρα και μετά θα την πέσω:green:

Devil
25-03-11, 03:25
ακου τι παιζει μαι φρεντ!!!..

το μαρουλι τραβαει ολα τα φυτοφαρμακα του εδαφους..Αν θελουν να καθαρισουν ενα χωραφι απο φυτοφαρμακα για να το εχουν καθαρο για επομενη σπορα τοτε φυτευουν μαρουλια..απο αυτη την αποψη ειναι λιγο "μπερδεμα"..

σοβαρα μιλας......?

wtf δεν το ηξερα..... για πες τιποτα παραπανω....;)

Levrone
25-03-11, 03:37
σοβαρα μιλας......?

wtf δεν το ηξερα..... για πες τιποτα παραπανω....;)

ναι ρε, ισχυει αυτο..
γι αυτο μαρουλι αν παρω θα παρω μονο βιολογικο (οχι πως με τα βιολογικα κοιμαμαι ησυχος, λεμε τωρα)

και γιατι να παρεις μαρουλι ρε? παρε λαχανο που δεν ειναι ταλαιπωρια..το μαρουλι θελει και πλυσιμο..στο λαχανο βγαζεις το απεξω φυλλο και τρως..

Eddie
25-03-11, 03:59
ναι ρε, ισχυει αυτο..
γι αυτο μαρουλι αν παρω θα παρω μονο βιολογικο (οχι πως με τα βιολογικα κοιμαμαι ησυχος, λεμε τωρα)

και γιατι να παρεις μαρουλι ρε? παρε λαχανο που δεν ειναι ταλαιπωρια..το μαρουλι θελει και πλυσιμο..στο λαχανο βγαζεις το απεξω φυλλο και τρως..

Γιατι ρε,τι εχουν τα φυτοφαρμακα?? :green:

Και δε μου λες ρε γιατρε..το μαρουλι σε σχεση με το λαχανο τι διαφορες εχει οσον αφορα τη διατροφικη αξια??Γιατι εγω πεθαινω για λαχανο,αλλα καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι ειναι πολυ πισω σε σχεση με το μαρουλι..βασικα δεν εχει να προσφερει και τιποτα εν ολιγης.

Τι γινεται??Να ξερω για το σαββατο που εχει λαικη :turtle:

Devil
25-03-11, 04:11
ναι ρε, ισχυει αυτο..
γι αυτο μαρουλι αν παρω θα παρω μονο βιολογικο (οχι πως με τα βιολογικα κοιμαμαι ησυχος, λεμε τωρα)

και γιατι να παρεις μαρουλι ρε? παρε λαχανο που δεν ειναι ταλαιπωρια..το μαρουλι θελει και πλυσιμο..στο λαχανο βγαζεις το απεξω φυλλο και τρως..

ναι οντως το προτιμο το λαχανο..... κανα μπροκολο.... και διαφορες πρασιναδες....


Γιατι ρε,τι εχουν τα φυτοφαρμακα?? :green:

Και δε μου λες ρε γιατρε..το μαρουλι σε σχεση με το λαχανο τι διαφορες εχει οσον αφορα τη διατροφικη αξια??Γιατι εγω πεθαινω για λαχανο,αλλα καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι ειναι πολυ πισω σε σχεση με το μαρουλι..βασικα δεν εχει να προσφερει και τιποτα εν ολιγης.

Τι γινεται??Να ξερω για το σαββατο που εχει λαικη :turtle:

λαχανο is better.... :green::green::green:

Eddie
25-03-11, 04:28
λαχανο is better.... :green::green::green:

Σοβαρα ρε??Πολυ χαρηκα..απο δω και περα,μη σου πω θα τρωω και κατοσταευρα :rolf:

Αναθεμα σ αυτον που ειπε τετοιο πραγμα κι εχω πηξει στο μαρουλι.. :banghead:

Devil
25-03-11, 04:33
Σοβαρα ρε??Πολυ χαρηκα..απο δω και περα,μη σου πω θα τρωω και κατοσταευρα :rolf:

Αναθεμα σ αυτον που ειπε τετοιο πραγμα κι εχω πηξει στο μαρουλι.. :banghead:

εχει και indoles.... indol-3-carbinol (i3c).... anti-estrogen....;):green::green::green::green:

βεβαια πρεπει να φας κανα κηπο για να νιωσεις.....:green::green::green:

ανηκει στην οικογενεια brassicaceae... ( καπως ετσι γραφετε.... :green:) οπως και τα μπροκολα.... κουνουπιδια.... βρυξελακια λαχανων.....:green::green::green::turtle::turtle::turtle:

Levrone
25-03-11, 04:48
Γιατι ρε,τι εχουν τα φυτοφαρμακα?? :green:

Και δε μου λες ρε γιατρε..το μαρουλι σε σχεση με το λαχανο τι διαφορες εχει οσον αφορα τη διατροφικη αξια??Γιατι εγω πεθαινω για λαχανο,αλλα καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι ειναι πολυ πισω σε σχεση με το μαρουλι..βασικα δεν εχει να προσφερει και τιποτα εν ολιγης.

Τι γινεται??Να ξερω για το σαββατο που εχει λαικη :turtle:

και εγω γουσταρω φυτοφαρμακακι!!!!! best φαση!!!

και κανεις και λαχανοντολμαδες!!!!:turtle::turtle::turtle:

κουλης
25-03-11, 10:18
και εγω γουσταρω φυτοφαρμακακι!!!!! best φαση!!!

και κανεις και λαχανοντολμαδες!!!!:turtle::turtle::turtle:

λαναχοντολμαδεσ the best με ρυζακι μοσχαρισιο κιμα και αυγολεμονο;) Made by my grany!;)

prt_sxs
25-03-11, 13:56
Καμια εξέταση πρόσφατα έχεις κάνει; Μήπως έχεις καμια έλλειψη σιδήρου ή κάτι άλλο; Κάνε μια γενική βρε παιδί μου...

λες ε.?
εχω κ την θεια μ π ειναι γιατρος κ με πριζει να παω...
γτ αυτη μ περνει αιμα..κ τα γνωστα με αυτα π περνεις πρεπει να κανεις συεχεια...κ τετοια

eri_87
25-03-11, 18:21
Απόψε κατά τις 23:30 που τελείωσα την αερόβια έφαγα ένα γιαούρτι total 2% ανακατεμένο σε ένα πιάτο με κουάκερ και ένα τόνο.Το όλο πράμα έγινε ένα τσιμέντο.Τόσο πολύ που όταν πήγαινα να το καταπιώ κολούσε στο λαιμό μου:)
Πρώτη φορά δοκίμασα αυτόν τον συνδιασμό και θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι υπερβολικό για βράδυ.Οπως το είδα αυτό το πράμα ο οργανισμός θα χρειαστεί καμοιά μέρα να το χωνέψει!χαχαχα
Θα περιμένω άλλη μια ώρα και μετά θα την πέσω:green:

Καλά κι εσύ... το τοταλ είναι από μόνο του στόκος! Έβαλες κ τη βρώμη.... Πάντα γίνεται λίγο "στοκέ" το γιαούρτι αν βάλεις αρκετή βρώμη... Αλλά ο τόνος που κόλλαγε;;; :puke::puke::puke:
Και επίσης... γιατί να το κάνεις αυτό το γεύμα; Βράδυ να φας γιαουρτάκι με κάνα ξηρό καρπό... δε σε φτάνει ένα; φαε 2! Μη μπλέκεις 2διαφορετικές πρωτεΐνες και μη τρως βρώμη το βράδυ... (εκτός αν είσαι σε όγκο, τι να πω!) :green:


λες ε.?
εχω κ την θεια μ π ειναι γιατρος κ με πριζει να παω...
γτ αυτη μ περνει αιμα..κ τα γνωστα με αυτα π περνεις πρεπει να κανεις συεχεια...κ τετοια

Ε πήγαινε... δε θα χάσεις τίποτα! ;) Γιατί να ζαλίζεσαι όλη μέρα ενώ τρως υδ/κα λίγο περίεργο...

hlias102
25-03-11, 19:29
Ερη απλά δεν ήξερα τι να φάω και έκανα αυτό το πάντρεμα,αλλά δε το ξανακάνω με τπτ.Τα αμύγδαλα τί μας προσφέρουν και τα βάζουμε στην διατροφή μας και πότε είναι καλά να τα τρώμε?

eri_87
25-03-11, 19:46
Ερη απλά δεν ήξερα τι να φάω και έκανα αυτό το πάντρεμα,αλλά δε το ξανακάνω με τπτ.Τα αμύγδαλα τί μας προσφέρουν και τα βάζουμε στην διατροφή μας και πότε είναι καλά να τα τρώμε?

Ας έτρωγες 2 γιαούρτια αν ήθελες επιπλέον πρωτεινη.. Μη μπλέκεις 2πηγές μαζί. ;)
Τους ξηρούς καρπούς τους βάζουμε γιατί έχουν ωφέλιμα για τον οργανισμό λιπαρά... Τα καρύδια κ τα αμύγδαλα είναι τοπ! Σε συνδυασμό με το γιαούρτι συνήθως το βράδυ (αλλά το γιατί ακριβώς δε θυμάμαι τώρα... :green: --->:help:)

hlias102
25-03-11, 22:24
Thanks Ερη:thumbup:

jessie pavelka
26-03-11, 03:07
ελα και μια λιγο ασχετη ερωτηση αλλα δεν πειραζει... ασπραδια αυγου ή πρωτεινη αυγου χωρις γευση που μπορω να βρω σε αυτη τη καταραμενη θεσσαλονικη???? ψαχνω και πρωτεινη ρυζιου και κατι aqai σε σκονη κλπ.. οποιος ξερει ας πει μαγκες εχω γυρισει ολα τα μαγαζια..:bowdown::bowdown::bowdown::turtle:

arisfwtis
26-03-11, 03:11
http://www.xtr.gr/eidika_proionta/546/ACAI_PLUS_JUICE_BLEND_/946ml_%28NOW_FOODS%29.htm


ασπραδια εννοεις σε σκονη?
κανε μια ερωτηση σε κανα φουρνο/ζαχαροπλαστειο αλλα δν νομιζω να πουλανε


πρωτεινη αυγου εχουν τα xtreme αλλα με γευση
http://www.xtr.gr/proteines/320/EGG_PROTEIN_/_908_gr_%28OPTIMUM%29.htm

jessie pavelka
26-03-11, 03:15
σε σκονη ή σε υγρη μορφη που τα εχουν σε κουτια οπως το γαλα... δεν μπορω να βρω πουθενα! και πρωτεινη ρυζιου ψαχνω..

pan0z
26-03-11, 13:13
Να ρωτησω κατι μου δημιουργηθηκε το ερωτημα χθες απο την συζητηση που λεγατε 3vs6 γευματα.Λεμε λοιπον οτι καποιος μπορει να φαει ας πουμε Χ θερμιδες και να καλυψει με 3 γευματα οσα καλυπτε οταν εκανε 6.Αντε πες τον υδατανθρακα θα τον παρει και τα λιπαρα, την πρωτεινη ρε παιδια πως θα παρει οσοι του χρειαζετε μεσα σε 3 γευματα?Οκ τωρα καποιος θα μου πει ο οργανισμος περνει οσοι πρωτεινη χρειαζεται?Εγω ξερω αρκετα ατομα που κανανε μλκιες με τις ποσοτητες και οταν πηγαν για εξετασεις πολλα ηταν στα ορια θελω να πω οτι το "δινεις πρωτεινη στον οργανισμο σου και περνει οσοι χρειαζεται" δεν πολυστεκει γιατι σιγουρα τυρανας τα ζωτικα σου οργανα ετσι.Απο την αλλη μπορεις να κανεις 6 να εχεις μια λογικη ποσοτητα πρωτεινης και αν μπορει να παρει ο οργανισμος σου κιαλλη ε δεν χαθηκε και ο κοσμος για λιγη πρωτεινη.Οποτε που βασιζετε οτι τα 3 γευματα ειναι εξισου καλα οσο τα 6?

Pavlos17
26-03-11, 13:16
Να ρωτησω κατι μου δημιουργηθηκε το ερωτημα χθες απο την συζητηση που λεγατε 3vs6 γευματα.Λεμε λοιπον οτι καποιος μπορει να φαει ας πουμε Χ θερμιδες και να καλυψει με 3 γευματα οσα καλυπτε οταν εκανε 6.Αντε πες τον υδατανθρακα θα τον παρει και τα λιπαρα, την πρωτεινη ρε παιδια πως θα παρει οσοι του χρειαζετε μεσα σε 3 γευματα?Οκ τωρα καποιος θα μου πει ο οργανισμος περνει οσοι πρωτεινη χρειαζεται?Εγω ξερω αρκετα ατομα που κανανε μλκιες με τις ποσοτητες και οταν πηγαν για εξετασεις πολλα ηταν στα ορια θελω να πω οτι το "δινεις πρωτεινη στον οργανισμο σου και περνει οσοι χρειαζεται" δεν πολυστεκει γιατι σιγουρα τυρανας τα ζωτικα σου οργανα ετσι.Απο την αλλη μπορεις να κανεις 6 να εχεις μια λογικη ποσοτητα πρωτεινης και αν μπορει να παρει ο οργανισμος σου κιαλλη ε δεν χαθηκε και ο κοσμος για λιγη πρωτεινη.Οποτε που βασιζετε οτι τα 3 γευματα ειναι εξισου καλα οσο τα 6?
γιατι ποιος ειπε οτι θα απορροφηθουν μονο τα λιπαρα και οι υδατανθρακες μεσα σε αυτα τα 3 γευματα?

pan0z
26-03-11, 13:24
Δεν ειπα οτι θα αποροφηθουν μονο τα λιπαρα και οι υδατανθρακες εννουσα οτι αυτα μπορουν να αποροφηθουν ολα σε σχεση με την ποσοτητα πρωτεινης που θα παρεις για να καλυψεις της ημερισιες σου αναγκες.

TheWorst
26-03-11, 13:41
Παιδια επειδη ξυπνυσα αργα εφαγα το πρωινο μου 12-12.30 και 3 η ωρα εχω προπονηση , να ξαναφαω στις 1 ή οχι ?

NASSER
26-03-11, 15:48
Παιδια επειδη ξυπνυσα αργα εφαγα το πρωινο μου 12-12.30 και 3 η ωρα εχω προπονηση , να ξαναφαω στις 1 ή οχι ?


όχι!
Τράβα για προπόνηση κατευθειαν στις 3. Δεν παθαίνεις τιποτα.

Devil
26-03-11, 17:26
Να ρωτησω κατι μου δημιουργηθηκε το ερωτημα χθες απο την συζητηση που λεγατε 3vs6 γευματα.Λεμε λοιπον οτι καποιος μπορει να φαει ας πουμε Χ θερμιδες και να καλυψει με 3 γευματα οσα καλυπτε οταν εκανε 6.Αντε πες τον υδατανθρακα θα τον παρει και τα λιπαρα, την πρωτεινη ρε παιδια πως θα παρει οσοι του χρειαζετε μεσα σε 3 γευματα?Οκ τωρα καποιος θα μου πει ο οργανισμος περνει οσοι πρωτεινη χρειαζεται?Εγω ξερω αρκετα ατομα που κανανε μλκιες με τις ποσοτητες και οταν πηγαν για εξετασεις πολλα ηταν στα ορια θελω να πω οτι το "δινεις πρωτεινη στον οργανισμο σου και περνει οσοι χρειαζεται" δεν πολυστεκει γιατι σιγουρα τυρανας τα ζωτικα σου οργανα ετσι.Απο την αλλη μπορεις να κανεις 6 να εχεις μια λογικη ποσοτητα πρωτεινης και αν μπορει να παρει ο οργανισμος σου κιαλλη ε δεν χαθηκε και ο κοσμος για λιγη πρωτεινη.Οποτε που βασιζετε οτι τα 3 γευματα ειναι εξισου καλα οσο τα 6?

στο οτι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο φτανει οι θερμιδες, πρωτεινες,λιπαρα,υδατα... να ειναι ιδια....

τι διαφορα εχει να φας σε 2 γευματα 150γρ κοτοπουλο και τι να φας σε ενα 300γρ...?

αυτο με τα οργανα κτλ κτλ που ζωριζονται με την πρωτεινη δεν το καταλαβα.... εφοσον δεν υπαρχει ουτε μια μελετη σε υγιεις ανθρωπους που να λεει οτι υπαρχει προβλημα με Χ γραμμαρια πρωτεινης....

και εφοσον και στις 2 περιπτωσεις ( 3 vs 6 ) θα παιρνεις την ιδια ποσοτητα....

TheWorst
26-03-11, 17:57
όχι!
Τράβα για προπόνηση κατευθειαν στις 3. Δεν παθαίνεις τιποτα.

Απλα το πρωινο μου (μουσλι με γαλα) ειναι αρκετο φτωχο και δε θα φαω απο τις 12.12-30 μεχρι και τις 5 απο τις οποιες 5 ωρες οι 1,30 ωρα εχω προπονηση..

Αλλα τελος παντων περασε :d

pan0z
26-03-11, 18:52
Δηλαδη θες να πεις αν εγω φαω ας πουμε 100γρ πρωτεινη απο ενα γευμα ολα θα ειναι καλα?Το εχει δοκιμασει κανεις αυτο και το λεει η απλα το λεμε ετσι?

Devil
26-03-11, 18:54
Δηλαδη θες να πεις αν εγω φαω ας πουμε 100γρ πρωτεινη απο ενα γευμα ολα θα ειναι καλα?Το εχει δοκιμασει κανεις αυτο και το λεει η απλα το λεμε ετσι?

ναι....

το δοκιμαζω εδω και κατι μηνες....;):green:

pan0z
26-03-11, 18:57
Παντως θυμαμαι ο βιγια συγκεκριμενα το ειχε δοκιμασει αν θυμαμαι καλα με εξετασεις πριν και μετα και του ειχαν βγει ολα στα ορια .Μακαρι να το δει και να μιλησει επι του θεματος.

Devil
26-03-11, 19:00
Παντως θυμαμαι ο βιγια συγκεκριμενα το ειχε δοκιμασει αν θυμαμαι καλα με εξετασεις πριν και μετα και του ειχαν βγει ολα στα ορια .Μακαρι να το δει και να μιλησει επι του θεματος.

ο βιγια εχει ενα θεματακι με συκωτι η' νεφρα.... δεν ειμαι σιγουρος....:unsure:

pan0z
26-03-11, 19:01
damn σε ελατωματικο πεσαμε να μας κανει το review :green:

dionisos
26-03-11, 19:02
ναι....

το δοκιμαζω εδω και κατι μηνες....;):green:

Τρως δηλαδή 3 γεύματα; Με το μεταπροπονητικό ρόφημα 4;

Devil
26-03-11, 19:03
Τρως δηλαδή 3 γεύματα; Με το μεταπροπονητικό ρόφημα 4;

ναι...;)

μερικες φορες και 5ο αμα πειναω...

giannis64
26-03-11, 20:51
στο οτι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο φτανει οι θερμιδες, πρωτεινες,λιπαρα,υδατα... να ειναι ιδια....

τι διαφορα εχει να φας σε 2 γευματα 150γρ κοτοπουλο και τι να φας σε ενα 300γρ...?

αυτο με τα οργανα κτλ κτλ που ζωριζονται με την πρωτεινη δεν το καταλαβα.... εφοσον δεν υπαρχει ουτε μια μελετη σε υγιεις ανθρωπους που να λεει οτι υπαρχει προβλημα με Χ γραμμαρια πρωτεινης....

και εφοσον και στις 2 περιπτωσεις ( 3 vs 6 ) θα παιρνεις την ιδια ποσοτητα....


σε μενα παντος μητσο δεν δουλεψε. γιαυτο ειπα και σε αλλο θεμα οτι μαλλων δεν δουλευει σε ολους το ιδιο, γιατι σε μενα τα 3 γευματα ειχαν ασχημα αποτελεσματα.

κουλης
26-03-11, 20:57
σε μενα παντος μητσο δεν δουλεψε. γιαυτο ειπα και σε αλλο θεμα οτι μαλλων δεν δουλευει σε ολους το ιδιο, γιατι σε μενα τα 3 γευματα ειχαν ασχημα αποτελεσματα.

εγω το μονο προβλημα που εχω με τα 3 γευματα ειναι οτι πρεπει να εχω πολυ ογκο φαγητου,και ετσι πριζεται η κοιλια μου και εξαφανιζονται τελειως οι κοιλιακοι μ :/

giannis64
26-03-11, 20:58
για να βγαλεις συμπερασματα θα πρεπει να την κανεις αυτην την διατροφη για αρκετο καιρο, και να μπορεσεις να δεις τα αποτελεσματα.

Devil
26-03-11, 21:26
σε μενα παντος μητσο δεν δουλεψε. γιαυτο ειπα και σε αλλο θεμα οτι μαλλων δεν δουλευει σε ολους το ιδιο, γιατι σε μενα τα 3 γευματα ειχαν ασχημα αποτελεσματα.

νταξ.... εγω παει στο διαολο δεν εχω και πολλες θερμιδες...

εσυ πως διαολο τις βολεψες ολες εκεινες τις θερμιδες σε 3 γευματα....???????:unsure::unsure::unsure::unsure:


κοιτα εγω το κανω γιατι απλα δεν την παλευω να τρωω 100-150γρ κρεας τη φορα..... ειναι σαν να κανω διαιτα...!!!!

ουτε εχω το χρονο να τρωω καθε 2-3ωρες.....

ετσι τις μαζεψα τις θερμιδες σε 3 γευματα στερεα... και 1 υγρο και ειμαι κομπλε απο τοτε.... και τρωω και υδατανθρακες πριν τον υπνο....χαχαχαχαχα:green::green::green::green:

giannis64
26-03-11, 21:42
ρεεεε. μην με δινεις!!!!:unsure:

για 3000 θερμιδες μιλαω, μπορει και λιγο λιγοτερες. δεν μιλαω για τις πολλες..:green:

Devil
26-03-11, 21:46
ρεεεε. μην με δινεις!!!!:unsure:

για 3000 θερμιδες μιλαω, μπορει και λιγο λιγοτερες. δεν μιλαω για τις πολλες..:green:

ουπςςςςςςςςς σορρυ....:green::green::green:

με 3000 και ειχες θεμα..... περιεργο....:unsure:

εγω ειμαι καμποσο πανω απο 3000 τωρα..... αλλα νο προμπλεμ

τελικα παιζει μεγαλο ρολο ο οργανισμος του καθενος....

giannis64
26-03-11, 21:57
κανε ενα ποστ ρε συ μητσο στο θεμα με τις διατροφες μας, με 3 γευματα και ροφημα να παρουμε ολοι μια ιδεα. ειναι πολυ σημαντικο μιας και πολλοι ειναι με προβλημα στα πολλα γευματα.

Creative
26-03-11, 22:11
Ποιά είναι η διαφορα σε διατροφική αξία ανάμεσα στο μπούτι και στο στήθος στο κοτόπουλο;

Προφανώς είναι στο λίπος, αλλά είναι μόνο εκεί;

Μπορούμε δηλαδή να το αντικαταστήσουμε το στήθος με το μπούτι ή θα έχουμε προβλήμα με το λίπος;

Devil
26-03-11, 22:17
κανε ενα ποστ ρε συ μητσο στο θεμα με τις διατροφες μας, με 3 γευματα και ροφημα να παρουμε ολοι μια ιδεα. ειναι πολυ σημαντικο μιας και πολλοι ειναι με προβλημα στα πολλα γευματα.

γιαννη για κανε την μαγκια να μου δωσεις το λινκ.... γιατι ψαχνω σαν το @@@@...:green::green: εχω φτασει 10 σελιδα και δεν το βρισκω....:green::green::green:


edit: αστο γιαννη κομπλε το βρηκα

edit 2 : κομπλε την ποσταρα....

magdaline
26-03-11, 22:26
Ποιά είναι η διαφορα σε διατροφική αξία ανάμεσα στο μπούτι και στο στήθος στο κοτόπουλο;

Προφανώς είναι στο λίπος, αλλά είναι μόνο εκεί;

Μπορούμε δηλαδή να το αντικαταστήσουμε το στήθος με το μπούτι ή θα έχουμε προβλήμα με το λίπος;


Το στήθος περιέχει λιγότερες θερμίδες από το μπούτι

Creative
27-03-11, 04:34
Μόνο στις θερμίδες είναι η διαφορά;:unsure:
Στη διατροφική αξία ποια είναι η διαφορά τους, δηλαδή ποιό απο τα δυο έχει μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεϊνης;

magdaline
27-03-11, 05:39
Μόνο στις θερμίδες είναι η διαφορά;:unsure:
Στη διατροφική αξία ποια είναι η διαφορά τους, δηλαδή ποιό απο τα δυο έχει μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεϊνης;

ίση πρωτεΐνη, αλλά διπλή ποσότητα λίπους και πολλής χοληστερίνης.:(

arisfwtis
27-03-11, 10:58
υπαρχει διαφορα αναμεσα στα βραστα αυγα και στην ομελετα?(χωρις λαδι παντα)

τα βραστα θεωρουνται καλυτερη λυση?

κουλης
27-03-11, 11:12
υπαρχει διαφορα αναμεσα στα βραστα αυγα και στην ομελετα?(χωρις λαδι παντα)

τα βραστα θεωρουνται καλυτερη λυση?

αγορινα και ωμα να τα φας του στομαχιου σου το ιδιο του κανει.....;)

pan0z
27-03-11, 12:18
αγορινα και ωμα να τα φας του στομαχιου σου το ιδιο του κανει.....;)

εχεις ακουστα την σαλμονελα?

pan0z
27-03-11, 12:19
γιαννη για κανε την μαγκια να μου δωσεις το λινκ.... γιατι ψαχνω σαν το @@@@...:green::green: εχω φτασει 10 σελιδα και δεν το βρισκω....:green::green::green:


edit: αστο γιαννη κομπλε το βρηκα

edit 2 : κομπλε την ποσταρα....

που το ποσταρες ρε συ ντεβιλ?

giannis64
27-03-11, 13:37
οι διατροφες μας (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11068-οι-διατροφες-μας)

:thumbup:

κουλης
27-03-11, 13:45
δεν ρωτησε για επιπτωσεις που μπορουν να εχουν μονο διατροφικη αξια.......

Devil
27-03-11, 15:22
υπαρχει διαφορα αναμεσα στα βραστα αυγα και στην ομελετα?(χωρις λαδι παντα)

τα βραστα θεωρουνται καλυτερη λυση?

τα βραστα χωνευονται πιο ευκολα.... ειδικα ασπραδια...

Creative
27-03-11, 17:18
ίση πρωτεΐνη, αλλά διπλή ποσότητα λίπους και πολλής χοληστερίνης.:(

Αν βγάλεις την πέτσα πάλι το ίδιο είναι;:unsure:

magdaline
27-03-11, 19:35
Αν βγάλεις την πέτσα πάλι το ίδιο είναι;:unsure:
Δύσκολα μου βάζεις, δεν έχει ο μπαμπάς μου ορνιθοτροφείο:rolf:

Creative
27-03-11, 21:04
Δύσκολα μου βάζεις, δεν έχει ο μπαμπάς μου ορνιθοτροφείο:rolf:

Μπα μη το λες και η γιαγια που είναι στο χωριό και έχει κότες δεν ξέρει να μου πει:green::P:P:P:P:turtle::turtle::turtle::turtle:

Τώρα πέρα από την πλάκα, το ρωτάω γιατί σκέφτομαι να το αντικαταστήσω και θέλω να ακούσω γνώμες για να δω αν αξίζει.

Πάντως, σε ευχαριστώ που απάντησες.:toast:

freestyler
28-03-11, 01:52
Παιδια γεια σας!!!
Ειμαι καινουριος και ειπα να ζητησω την δικη σας βοηθεια καλυτερα απο το να ρωτησω το καθε παιδαρελι-γυμναστη στο γυμναστηριο που το μονο που κανει εκει μεσα πλεον ειναι να γκομενιαριζει :P :P
anyway...
ειμαι 24χρ. 1.88 και 68Kg
Παω γυμναστηριο απο τον Νοεμβρη (για φετος)
Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω καθολου να βαλω κιλα πανω μου ειναι τετοιος ο μεταβολισμος μου που δεν μενουν.
Σκεφτηκα να παρω μερικες πρωτεινες και σε μια συζητηση που ειχα με φιλο που ασχολειται χρονια μου ειπε να παρω για λιγο διαστημα πρωτεινες ογκου(βρωμικες) για να αυξησω λιγο το βαρος και μετα whey...
Βεβαια ξερω οτι η διατροφη ειναι το παν.
Ο μονος τροπος που καταφερα να βαρω μερικα κιλα προσφατα ειναι με κρεμες(αυτες που δινουν για τα μωρα)ειχε αποτελεσμα αλλα μου πεφτουν λιγο βαριες και δεν μπορω να ακολουθω παντα...
ποια ειναι η συμβουλη σας?ξερω οτι με τις ογκου παιρνει λιπος...αλλα δεν θα μου χρειαστει και λιγο απο αυτο?
και κατι τελευταιο και πολυ σημαντικο...
αυτα τα συμπληρωματα εχουν επιπλοκες?εννοω σε συκωτι νεφρα...οπως εχω ακουσει για κρεατινες...
και δεν πιστευω να ειδατε κατι ανεπιθυμητο απο την μεση και κατω :P :P

COBRA_STYLE
29-03-11, 11:53
ρε σεις ακολουθει κανεις σας διατροφη γραμμωσης με θερμιδες συντηρησης γυρω στις 3650???

ρωταω γιατι εκει παιζω και γω και θελω να βγαλω μια διατροφη(παρομοια,low carb)...γιατι αμα παω να την δημιουργησω μονος μου θα κανω 25 χρονια:rolf:...devil αμα μπορεις helpare με λιγο γιατι θα σε λιωσω στα pm:turtle::P

prt_sxs
29-03-11, 13:34
Παιδια γεια σας!!!
Ειμαι καινουριος και ειπα να ζητησω την δικη σας βοηθεια καλυτερα απο το να ρωτησω το καθε παιδαρελι-γυμναστη στο γυμναστηριο που το μονο που κανει εκει μεσα πλεον ειναι να γκομενιαριζει :P :P
anyway...
ειμαι 24χρ. 1.88 και 68Kg
Παω γυμναστηριο απο τον Νοεμβρη (για φετος)
Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω καθολου να βαλω κιλα πανω μου ειναι τετοιος ο μεταβολισμος μου που δεν μενουν.
Σκεφτηκα να παρω μερικες πρωτεινες και σε μια συζητηση που ειχα με φιλο που ασχολειται χρονια μου ειπε να παρω για λιγο διαστημα πρωτεινες ογκου(βρωμικες) για να αυξησω λιγο το βαρος και μετα whey...
Βεβαια ξερω οτι η διατροφη ειναι το παν.
Ο μονος τροπος που καταφερα να βαρω μερικα κιλα προσφατα ειναι με κρεμες(αυτες που δινουν για τα μωρα)ειχε αποτελεσμα αλλα μου πεφτουν λιγο βαριες και δεν μπορω να ακολουθω παντα...
ποια ειναι η συμβουλη σας?ξερω οτι με τις ογκου παιρνει λιπος...αλλα δεν θα μου χρειαστει και λιγο απο αυτο?
και κατι τελευταιο και πολυ σημαντικο...
αυτα τα συμπληρωματα εχουν επιπλοκες?εννοω σε συκωτι νεφρα...οπως εχω ακουσει για κρεατινες...
και δεν πιστευω να ειδατε κατι ανεπιθυμητο απο την μεση και κατω :P :P

1.88 68κιλα...?:O
πρεπει να δεις τις θερμιδες συντιρησης σ κ μετα να αυξισεις τις θερμιδες παραπανο για να βαλεις κιλα...
ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα γι αυτο σ τα λεω..
ακομη δεν ειμαι πολυ καλα στα κιλα μ αλλα εχω τρομερη προοδο...
καταρχας δεν θελει βιασινη δεν χρειαζεται δλδ να περνεις πολυ περισσοτερες θερμιδες απο αυτες θα χρειαζεσαι γτ ετσι θα βαλεις πολλα λιπη...
θελει απλα πολυ αφοσιοση στην διατροφη σ χωρις να χανεις κανενα προβλημα...
γτ δεν μπορεις να λες πως ο μεταβολισμος σ ειναι πολυ καλος...καθως τον οριζεις εσυ...σε καμια περιπτοση μην παρεις πρωτεινη ογκου τοσο για τα λεφτα οσο κ για τα λιπη π θα σ βαλει...
παρε κανονικη πρωτεινη καθαρη κ βαζε μεσα κ δεξτροζη(γλυκοζη)μετα την πρωπονηση....!!!
τα δυο πιο ρεσπεκτ πραγματα για να βαλεις κιλα ειναι βρωμη κ μπανανες(οχι πανω απο δυο την ημερα ομως)..
ρωτα κ τα αλλα παιδια ομως γνωριζουν πιο πολλα...!!!
κ ψαξου κ λιγο μεσα στο φορυμ για να δεις τι παιζει με τις πρωτεινες εχει πολλα ποστς...!!!

gregmogan
29-03-11, 14:05
το κοτόπουλο μπούτι κάνει την ίδια δουλεία με το στήθος? αναφέρομε στην διατροφική άξια ......

eri_87
29-03-11, 14:06
ρε σεις ακολουθει κανεις σας διατροφη γραμμωσης με θερμιδες συντηρησης γυρω στις 3650???

ρωταω γιατι εκει παιζω και γω και θελω να βγαλω μια διατροφη(παρομοια,low carb)...γιατι αμα παω να την δημιουργησω μονος μου θα κανω 25 χρονια:rolf:...devil αμα μπορεις helpare με λιγο γιατι θα σε λιωσω στα pm:turtle::P

Γιατί δεν αρχίζεις απλά μειώνοντας λίγο τον υδ/κα σε κάθε γεύμα;;; Είναι το πιο απλό... Και στο τέλος κάθε βδομάδας ζύγισμα να δεις πώς πάει! ;)

Devil
29-03-11, 14:22
ρε σεις ακολουθει κανεις σας διατροφη γραμμωσης με θερμιδες συντηρησης γυρω στις 3650???

ρωταω γιατι εκει παιζω και γω και θελω να βγαλω μια διατροφη(παρομοια,low carb)...γιατι αμα παω να την δημιουργησω μονος μου θα κανω 25 χρονια:rolf:...devil αμα μπορεις helpare με λιγο γιατι θα σε λιωσω στα pm:turtle::P

αμα ελεγες και κιλα ηλικια bf κτλ κτλ....

νταξ μια low carb δεν ειναι και τοσο δυσκολο.... βαζεις υδατανθρακες πριν και μετα την προπονηση και οι αλλες θερμιδες απο λιπαρα.... κρατας την πρωτεινη ως εχει....

COBRA_STYLE
29-03-11, 15:10
αμα ελεγες και κιλα ηλικια bf κτλ κτλ....

νταξ μια low carb δεν ειναι και τοσο δυσκολο.... βαζεις υδατανθρακες πριν και μετα την προπονηση και οι αλλες θερμιδες απο λιπαρα.... κρατας την πρωτεινη ως εχει....
να τος:P

αμα εχεις χρονο και θες απλα βοηθα με.

λοιπον ηλικια 19,5, κιλα 93,υψος 1.82...bf δεν εχω ιδεα,δεν εχω κανει μετρηση...αμα

μπορεις να το επαληθευσεις οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι οντως περιπου 3650 ή εχω

κανει μαμακια?

για υ/ες πριν την προπονα εχω διαβασει οτι αποτρεπουν τη λιπολυση



Γιατί δεν αρχίζεις απλά μειώνοντας λίγο τον υδ/κα σε κάθε γεύμα;;; Είναι το πιο απλό... Και στο τέλος κάθε βδομάδας ζύγισμα να δεις πώς πάει! ;)

θελω κατι πιο συγκεκριμενο γιαυτο δε το κανω αυτο...θελω να ξερω με περισσοτερη ακριβεια που παταω...αμα το κανω ετσι θα εχω σκαμπανεβασμαστα στις θερμιδες

Devil
29-03-11, 15:22
στα 3000 εισαι συντηρηση....

την αποτρεπουν....οκ και τι εγινε?:green:

και μετα την προπονηση αμα τους παρεις το ιδιο κανουν;)

πριν απο την προπονηση εγω λεω να τους βαλεις για να βγαλεις μια προπονηση της προκοπης και να κην σερνεσαι στα πατωματα.....:green:

ξεκινα με κανα 200γρ πρωτεινη.... αλλα τοσα γραμμαρια υδατανθρακα....
και κανα 150γρ λιπαρα.... και αμα θες να κοψεις κατεβαζεις σιγα σιγα λιπαρα και υδατανθρακες.....

COBRA_STYLE
29-03-11, 15:37
στα 3000 εισαι συντηρηση....

την αποτρεπουν....οκ και τι εγινε?:green:

και μετα την προπονηση αμα τους παρεις το ιδιο κανουν;)

πριν απο την προπονηση εγω λεω να τους βαλεις για να βγαλεις μια προπονηση της προκοπης και να κην σερνεσαι στα πατωματα.....:green:

ξεκινα με κανα 200γρ πρωτεινη.... αλλα τοσα γραμμαρια υδατανθρακα....
και κανα 150γρ λιπαρα.... και αμα θες να κοψεις κατεβαζεις σιγα σιγα λιπαρα και υδατανθρακες.....

με εχεις υποτιμησει μου φαινεται:rolf::green:

200γρ πρωτεινη ειναι πολλα ισως για μενα:unsure:αλλα οκ εφοσον κοβω απο τα αλλα θα ανεβασω πρωτεινη,καπου εκει θα παιζω....τωρα για υ/ες λεω να ξεκινησω απο 150 και κατω γιατι θα κανω 10 χρονια να χασω κιλα:turtle:

σχετικα τωρα με το προγραμμα προπονησης,εχω μια απορια....εκει που ειχες βρει το προγραμμα του Lane ελεγε οτι το κανει κ στη γραμμωση??γτ λεω να το συνεχισω...μαμαει

jimmy007
29-03-11, 15:39
με εχεις υποτιμησει μου φαινεται:rolf::green:

200γρ πρωτεινη ειναι πολλα ισως για μενα:unsure:αλλα οκ εφοσον κοβω απο τα αλλα θα ανεβασω πρωτεινη,καπου εκει θα παιζω....τωρα για υ/ες λεω να ξεκινησω απο 150 και κατω γιατι θα κανω 10 χρονια να χασω κιλα:turtle:


Μια χαρά είναι τα 200 γρ πρωτείνη για 93 κιλά. Επίσης,μην νομίζεις ότι αν παίρνεις υδ/κες δεν μπορείς να χάσεις λίπος όντας υποθερμιδικά....

COBRA_STYLE
29-03-11, 15:41
Μια χαρά είναι τα 200 γρ πρωτείνη για 93 κιλά. Επίσης,μην νομίζεις ότι αν παίρνεις υδ/κες δεν μπορείς να χάσεις λίπος όντας υποθερμιδικά....
να φανταστεις οτι μεχρι τωρα αντε να επαιρνα στην καλυτερη των περιπτωσεων 1,5γρ/κιλο:turtle:

Devil
29-03-11, 15:43
με εχεις υποτιμησει μου φαινεται:rolf::green:

200γρ πρωτεινη ειναι πολλα ισως για μενα:unsure:αλλα οκ εφοσον κοβω απο τα αλλα θα ανεβασω πρωτεινη,καπου εκει θα παιζω....τωρα για υ/ες λεω να ξεκινησω απο 150 και κατω γιατι θα κανω 10 χρονια να χασω κιλα:turtle:

σχετικα τωρα με το προγραμμα προπονησης,εχω μια απορια....εκει που ειχες βρει το προγραμμα μου Lane ελεγε οτι το κανει κ στη γραμμωση??γτ λεω να το συνεχισω...μαμαει

κρατα τα 200γρ....

εγω λεω να αρχησεις απο 200γρ υδατανθρακα..... για να εχεις να κοψεις στην πορεια.... ηδη με 3000 θα εισαι υποθερμιδικα αν βαλεις και την προπονηση και την αεροβια μεσα.....

το βρηκα απο αλλο φορουμ.... δεν ελεγε κατι για γρμμωση....

για εμενα συνεχισε το οπως ειναι.....;)

Devil
29-03-11, 15:44
να φανταστεις οτι μεχρι τωρα αντε να επαιρνα στην καλυτερη των περιπτωσεων 1,5γρ/κιλο:turtle:

αμα θες την ανεβαζεις στα 2γρ ανα κιλο και αυξανεις τα λιπαρα για να φτασεις τις θερμιδες που θες....

COBRA_STYLE
29-03-11, 15:49
κρατα τα 200γρ....

εγω λεω να αρχησεις απο 200γρ υδατανθρακα..... για να εχεις να κοψεις στην πορεια.... ηδη με 3000 θα εισαι υποθερμιδικα αν βαλεις και την προπονηση και την αεροβια μεσα.....

το βρηκα απο αλλο φορουμ.... δεν ελεγε κατι για γρμμωση....

για εμενα συνεχισε το οπως ειναι.....;)
βασικα επδ ειμαι λιγο στοκακος και δεν ξερω πως να την ξεκινησω,θα βρω καμια αλλη διατροφη απο εδω μεσα κοντα στις θερμιδες μου και θα κανω κατι παρομοιο

exkaliber
29-03-11, 17:50
βρωμη με γευση σαν του mp εχει δοκιμασει κανενας?
τι λενε??

freestyler
29-03-11, 18:02
1.88 68κιλα...?:O
πρεπει να δεις τις θερμιδες συντιρησης σ κ μετα να αυξισεις τις θερμιδες παραπανο για να βαλεις κιλα...
ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα γι αυτο σ τα λεω..
ακομη δεν ειμαι πολυ καλα στα κιλα μ αλλα εχω τρομερη προοδο...
καταρχας δεν θελει βιασινη δεν χρειαζεται δλδ να περνεις πολυ περισσοτερες θερμιδες απο αυτες θα χρειαζεσαι γτ ετσι θα βαλεις πολλα λιπη...
θελει απλα πολυ αφοσιοση στην διατροφη σ χωρις να χανεις κανενα προβλημα...
γτ δεν μπορεις να λες πως ο μεταβολισμος σ ειναι πολυ καλος...καθως τον οριζεις εσυ...σε καμια περιπτοση μην παρεις πρωτεινη ογκου τοσο για τα λεφτα οσο κ για τα λιπη π θα σ βαλει...
παρε κανονικη πρωτεινη καθαρη κ βαζε μεσα κ δεξτροζη(γλυκοζη)μετα την πρωπονηση....!!!
τα δυο πιο ρεσπεκτ πραγματα για να βαλεις κιλα ειναι βρωμη κ μπανανες(οχι πανω απο δυο την ημερα ομως)..
ρωτα κ τα αλλα παιδια ομως γνωριζουν πιο πολλα...!!!
κ ψαξου κ λιγο μεσα στο φορυμ για να δεις τι παιζει με τις πρωτεινες εχει πολλα ποστς...!!!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την βοηθεια σου....
Αστα...καταραμενες πανελληνιες...
Οταν εδωσα στα 18 μου εχασα γυρω στα 10 κιλα απο 75 που ημουν...Καταφερα προσφατα με τις κρεμες που ειπα να φτασω μεχρι τα 73...
Ειμαι πολυ αδυνατος αλλα ο σωματοτυπος μου ειναι ανοιχτες πλατες ψιλογραμμωση γενικα σε κοιλιακους και στηθος.Το στηθος μου ειναι λες και κανω γυμναστικη πολυ καιρο...αφου παντα εκανα αυτη την μ*λακια που κανουν αθλητες που το κουνανε μονοι τους ( :P :P :P :P πορνο το εκανα).Αν κανω λιγο γυμναστικη πεταγονται αμεσως οι μυς αλλα χωρις κανενα κιλακι δεν γινεται...
Η βρωμη ειναι αυτη που βρισκουμε και στα super market ετσι?Θα την δοκιμασω...
Παντως αυτες τις κρεμες για τα μωρα που κοιταγα τωρα στα 100γρ σκονης περιεχουν 70γρ υδατανθρακες...αλλα ρε παιδι μου τρωω μια και μετα για δυομιση ωρες ειμαι σκασμενος...κανα-δυο τοστακια τυρι ζαμπον φανταζομαι βοηθανε...στο ενδιαμεσο γενικα
Διαιτολογος μου τις ειχε συστησει...
κανα-δυο τοστακια τυρι ζαμπον φανταζομαι βοηθανε...στο ενδιαμεσο γενικα
Θα παω τωρα να δω για καμια πρωτεινη (καθαρη μονο) διαβασα εδω μεσα αυτο που ειπες και εσυ για βρωμη και μπανανες...Τωρα κοιταω να βρω κανενα μαγαζακι της προκοπης εδω κοντα που μενω...ποσο βαριεμαι τον πωλητη που λογικα θα με πριξει να πουλησει οτι θελει...

xtakias660
29-03-11, 23:52
Να κανω μια ερωτηση τι ειδους ζυγαριες εχετε και ζιγιζετε τις ποσοτητες φαγητου?και που θα βρω κ εγω να παρω μια?τωρα καθομαι και βγαζω στο περιπου την ποσοτητα και δε λεει ετσι....

DimitrisT
30-03-11, 00:08
Να κανω μια ερωτηση τι ειδους ζυγαριες εχετε και ζιγιζετε τις ποσοτητες φαγητου?και που θα βρω κ εγω να παρω μια?τωρα καθομαι και βγαζω στο περιπου την ποσοτητα και δε λεει ετσι....

Εγω εχω μια ψηφιακη (και καλα για να το παιζω καποιος :P), την ειχα αγορασει απο ενα καταστημα ηλεκτρικων ειδων.
Αμα πας και ρωτησεις σιγουρα θα εχουν καποια να σου δειξουν.

Υ.Γ. Το καλο ειναι οτι μπορεις να μηδενιζεις το βαρος ανα πασα στιγμη και δεν μπλεκεις με αφαιρεσεις! Απλα βαζεις το μπολακι, μηδενιζεις και αρχιζεις το ζυγισμα!

Marine
30-03-11, 00:39
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την βοηθεια σου....
Αστα...καταραμενες πανελληνιες...
Οταν εδωσα στα 18 μου εχασα γυρω στα 10 κιλα απο 75 που ημουν...Καταφερα προσφατα με τις κρεμες που ειπα να φτασω μεχρι τα 73...
Ειμαι πολυ αδυνατος αλλα ο σωματοτυπος μου ειναι ανοιχτες πλατες ψιλογραμμωση γενικα σε κοιλιακους και στηθος.Το στηθος μου ειναι λες και κανω γυμναστικη πολυ καιρο...αφου παντα εκανα αυτη την μ*λακια που κανουν αθλητες που το κουνανε μονοι τους ( :P :P :P :P πορνο το εκανα).Αν κανω λιγο γυμναστικη πεταγονται αμεσως οι μυς αλλα χωρις κανενα κιλακι δεν γινεται...
Η βρωμη ειναι αυτη που βρισκουμε και στα super market ετσι?Θα την δοκιμασω...
Παντως αυτες τις κρεμες για τα μωρα που κοιταγα τωρα στα 100γρ σκονης περιεχουν 70γρ υδατανθρακες...αλλα ρε παιδι μου τρωω μια και μετα για δυομιση ωρες ειμαι σκασμενος...κανα-δυο τοστακια τυρι ζαμπον φανταζομαι βοηθανε...στο ενδιαμεσο γενικα
Διαιτολογος μου τις ειχε συστησει...
κανα-δυο τοστακια τυρι ζαμπον φανταζομαι βοηθανε...στο ενδιαμεσο γενικα
Θα παω τωρα να δω για καμια πρωτεινη (καθαρη μονο) διαβασα εδω μεσα αυτο που ειπες και εσυ για βρωμη και μπανανες...Τωρα κοιταω να βρω κανενα μαγαζακι της προκοπης εδω κοντα που μενω...ποσο βαριεμαι τον πωλητη που λογικα θα με πριξει να πουλησει οτι θελει...

οι ξηροι καρποι ειναι φιλοι σου. :thumbup:

eri_87
30-03-11, 18:14
Να κανω μια ερωτηση τι ειδους ζυγαριες εχετε και ζιγιζετε τις ποσοτητες φαγητου?και που θα βρω κ εγω να παρω μια?τωρα καθομαι και βγαζω στο περιπου την ποσοτητα και δε λεει ετσι....

Έχω ηλεκτρονική ζυγαριά κουζίνας... Σε όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρικά είδη έχουν και σε κάποια μεγάλα σ.μάρκετ. Κατά καιρούς φέρνει κ στο Λιντλ, από εκεί την πήρα στα 10ε.

1911 2011
30-03-11, 20:23
Παιδιά έψαξα αρκετά για πρόγραμμα γράμμωσης χωρίς συμπληρώματα αλλά δεν βρίσκω κάτι!( ίσως να έχει και να μου διέφυγε) αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σας παρακαλώ

Galthazar
30-03-11, 22:33
Παιδιά έψαξα αρκετά για πρόγραμμα γράμμωσης χωρίς συμπληρώματα αλλά δεν βρίσκω κάτι!( ίσως να έχει και να μου διέφυγε) αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σας παρακαλώ

σε αυτο το φορουμ εψαξες??

1911 2011
30-03-11, 22:44
σε αυτο το φορουμ εψαξες??
Εε ναι! Επαναλαμβάνω να είναι χωρίς συμπληρώματα και όπως επίσης είπα μπορεί να υπάρχει και να μου διαφεύγει και για αυτό ρώτησα αν μπορεί να με διευκολύνει κάποιος που ξέρει σίγουρα

prt_sxs
31-03-11, 00:16
το κοκκιναδη του αυγου δεν εχει κορεσμενα λιπαρα..?
γιαννη αν θελεις απαντησε κ εδω...! :bbbiceps:

Devil
31-03-11, 00:19
^^^

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2393-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%AC&highlight=%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%B1

prt_sxs
31-03-11, 00:58
^^^

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2393-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%AC&highlight=%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%B1

Πρωτ:6 Λιπη:5 Υδατ:1 Χολιστερ:218
κορεσμενα...?

jimmy007
31-03-11, 02:40
Πρωτ:6 Λιπη:5 Υδατ:1 Χολιστερ:218
κορεσμενα...?

Περίπου το 1/3, δηλαδή κάπου στο 1,5 γρ...

Gaspari
31-03-11, 17:12
Προσωπικά στον όγκο είμαι.. Τρώω σαν βόδι, όχι αστεία. Τα αυγά που έχω είναι ελάχιστα όπως και οι τόνοι. Αυγά τρώω 2 ασπράδια την εβδομάδα όπως και τόνο..

SeXperT
31-03-11, 17:24
Προσωπικά στον όγκο είμαι.. Τρώω σαν βόδι, όχι αστεία. Τα αυγά που έχω είναι ελάχιστα όπως και οι τόνοι. Αυγά τρώω 2 ασπράδια την εβδομάδα όπως και τόνο..

και πως την βγαζεις αλλιως? ολη μερα κρεας?

Gaspari
31-03-11, 17:36
και πως την βγαζεις αλλιως? ολη μερα κρεας?

Κάπως έτσι..

Marine
31-03-11, 23:19
καμια αλλη πηγη υδατανθρακα εκτος απο πατατα-ρυζι-μακαρονια-βρωμη?

exkaliber
31-03-11, 23:40
αναμεσα σε ενα σαντουιτς σουβλακι ή χωριατικο λουκανικο,τι θα διαλεγατε και γτ?

Ramrod
31-03-11, 23:48
αναμεσα σε ενα σαντουιτς σουβλακι ή χωριατικο λουκανικο,τι θα διαλεγατε και γτ?

Σουβλάκι εννοείται...Πιο καθαρό κρέας!

SeXperT
31-03-11, 23:50
θα ηθελα να ρωτησω πως θα κανω σωστοτερες και πιο ακριβεις μετρησεις σε σημεια του σωματος, οπως στηθος, χερια, βραχιονες, μεση, κοιλια, ποδια, ωμοι... αν ξεχναω κατι ας με συμπληρωσει καποιος...

exkaliber
31-03-11, 23:53
σουβλακι ή κοντοσουβλι???

εδω σε θελω:green:

Ramrod
31-03-11, 23:54
σουβλακι ή κοντοσουβλι???

εδω σε θελω:green:

Σουβλάκι...

Το κοντοσουβλι είναι λιγότερο καθαρό και πιο ακριβό...:P

exkaliber
01-04-11, 00:11
Σουβλάκι...

Το κοντοσουβλι είναι λιγότερο καθαρό και πιο ακριβό...:P

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

exkaliber
01-04-11, 00:19
οκ
παω να παρω και τα 3 και θα κανω ενα ρεβιου

tommygunz
01-04-11, 01:33
καμια αλλη πηγη υδατανθρακα εκτος απο πατατα-ρυζι-μακαρονια-βρωμη?

Φασόλια, γλυκοπατάτα (αν και αυτήν ελλάδα δε τη συναντάς και πάρα πολύ στα ουπερμάρκετ). Και άλλα όσπρια υπάρχουν, απλά φασόλια είναι από τα καλύτερα γιατί έχουνε και από τα καλύτερα προφίλ αμινοξέων από τα όσπρια (ο Yates τα τιμούσε).

κουλης
01-04-11, 07:52
Φασόλια, γλυκοπατάτα (αν και αυτήν ελλάδα δε τη συναντάς και πάρα πολύ στα ουπερμάρκετ). Και άλλα όσπρια υπάρχουν, απλά φασόλια είναι από τα καλύτερα γιατί έχουνε και από τα καλύτερα προφίλ αμινοξέων από τα όσπρια (ο Yates τα τιμούσε).

και λιγο ψωμακι ολικης ενειωτε δν κανει κακο :D του θεου ειναι......;)

eri_87
01-04-11, 13:25
καμια αλλη πηγη υδατανθρακα εκτος απο πατατα-ρυζι-μακαρονια-βρωμη?


Φασόλια, γλυκοπατάτα (αν και αυτήν ελλάδα δε τη συναντάς και πάρα πολύ στα ουπερμάρκετ). Και άλλα όσπρια υπάρχουν, απλά φασόλια είναι από τα καλύτερα γιατί έχουνε και από τα καλύτερα προφίλ αμινοξέων από τα όσπρια (ο Yates τα τιμούσε).

Επίσης ρυζογκοφρέτες, πλιγούρι (σιτάρι κομμένο), σιτάρι ολόκληρο, κουσκους... Φασόλια είναι και διάφορα είδη, οπότε υπάρχει ποικιλία, παρόλο που οι περισσότεροι κολλάνε σε ρύζι-πατάτα-βρώμη...

κουλης
01-04-11, 13:49
προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ σιταρι:green:! αλλα θελει παρα πολυ ωρα βρασιμο το ατιμο :/

Gaspari
01-04-11, 14:51
Πρίν πάω σε διατροφολόγο και πρίν αρχίσω τα personal, έτρωγα αυγά, είχα πάρει μια φορά πρωτεϊνη της ΟΝ, μαλακίες όλη μέρα..Το πρωί έβαζα 50γρ πρωτεϊνη και στο δεύτερο είχα 15.. Τέτοιες διαφορές..
Πράγμα που το πρωί δεν την χρειάζεται κ τόση κ την αποβάλει μέσω ούρων.
Οπότε τσάμπα η κυρία whey..

Συμπλήρωμα πρωτεϊνης είναι για άτομα που δεν έχουν χρόνο για τα γεύματα τους στο να τα κάνουν σωστά ως προς "την ώρα τους". Ωστόσο, προσπαθήστε ο οργανισμός σας να μην συνηθήζει συνέχεια τα ίδια κ τα ίδια.. (πχ. θα φάω κ σήμερα 500 αυγά και 40 τόνους κλπ)
Τα γεύματα σας να έχουν ίδια έστω και στο περίπου πρωτεϊνη με κάθε άλλο ώστε να υπάρχει σωστή κατανομή των συστατικών, βιταμινών, πρωτεϊνών και οτιδήποτε άλλο.

*Off topic maybe?