PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

SeXperT
01-04-11, 14:53
gasp εχεις ενα δικιο σε αυτα που λες... μεγαλο μαλιστα, αλλα καπου ειχα διαβασει οτι ο οργανισμος δεν καταλαβαινει φαγητα... ολη μερα μακαρονια με τονο να τρως θα καταλαβει πρωτεινη και υδατανθρακα...

αλλα απο την αλλη νομιζω κι εγω οτι ειναι σωστο να αλλαζουμε τα τροφημα χωρις να αλλαζουμε τις θρεπτικες αξιες...

SeXperT
01-04-11, 14:54
θα ηθελα να ρωτησω πως θα κανω σωστοτερες και πιο ακριβεις μετρησεις σε σημεια του σωματος, οπως στηθος, χερια, βραχιονες, μεση, κοιλια, ποδια, ωμοι... αν ξεχναω κατι ας με συμπληρωσει καποιος...


someone?

aepiskeptis
01-04-11, 14:58
Τα γεύματα σας να έχουν ίδια έστω και στο περίπου πρωτεϊνη με κάθε άλλο ώστε να υπάρχει σωστή κατανομή των συστατικών, βιταμινών, πρωτεϊνών και οτιδήποτε άλλο.


Δλδ χρειαζεσαι την ιδια πρωτεινη το πρωι, το μεσημερι, μετα την προπονηση και την ιδια ποσοτητα την Κυριακη που ολη μερα εισαι ή στο γραφειο σου στο πσ ή στον καναπε?

Ναι.... Μαλλον Οχι

Στοιχεια Α. ανισες δοσεις πρωτεινης δινουν μεγαλυτελη πρωτεινοσυνθεση πηγες Α. Λαινε Νορτον Β. Μακ Ντοναλντ Γ. Μπεραρντι Δ. εμπειρικα ολοι οσοι κανουν ΙΦ και μετα την προπονηση τρωνε πανω απο 100γρ πρωτεινης σε ενα γευμα.

Επισης αλλο γουει, αλλο αυγα, αλλο γουει σε νερο, αλλο γουει σε νερο με λαδι και γαλα, αλλο γουει κατα τη διαρκεια ενος γευματος, αλλο γουει με κρεμα γαλακτος κ αυγα και αλλο γουει + βρωμη + αυγα+ τυρι

αλλοι χρονοι χωνευσης, αλλη απορροφηση.

αλλα ενζυμα χρειαζεσαι, αλλα αμινοξεα για πρωτεινοσυνθεση, αλλη πρωτεινοδιασπαση εχεις, αλλα πολλα

Gaspari
01-04-11, 15:06
gasp εχεις ενα δικιο σε αυτα που λες... μεγαλο μαλιστα, αλλα καπου ειχα διαβασει οτι ο οργανισμος δεν καταλαβαινει φαγητα... ολη μερα μακαρονια με τονο να τρως θα καταλαβει πρωτεινη και υδατανθρακα...

αλλα απο την αλλη νομιζω κι εγω οτι ειναι σωστο να αλλαζουμε τα τροφημα χωρις να αλλαζουμε τις θρεπτικες αξιες...

Αυτό που λες φίλε μου, δεν ισχύει.. Πρόσφατα φίλος μου έκανε μια εξέταση, δεν θυμάμαι πως λέγεται να σου πω και την αλήθεια, για τις τροφές.. Και του έβγαλε πως το κοτόπουλο ο οργανισμός του το μετατρέπει σε λίπος.. Άσε, εφιάλτης....

Pavlos17
01-04-11, 15:06
Αυτό που λες φίλε μου, δεν ισχύει.. Πρόσφατα φίλος μου έκανε μια εξέταση, δεν θυμάμαι πως λέγεται να σου πω και την αλήθεια, για τις τροφές.. Και του έβγαλε πως το κοτόπουλο ο οργανισμός του το μετατρέπει σε λίπος.. Άσε, εφιάλτης....

ΝΤΟΙΝΓ?

Gaspari
01-04-11, 16:42
Τα γεύματα σας να έχουν ίδια έστω και στο περίπου πρωτεϊνη με κάθε άλλο ώστε να υπάρχει σωστή κατανομή των συστατικών, βιταμινών, πρωτεϊνών και οτιδήποτε άλλο.


Δλδ χρειαζεσαι την ιδια πρωτεινη το πρωι, το μεσημερι, μετα την προπονηση και την ιδια ποσοτητα την Κυριακη που ολη μερα εισαι ή στο γραφειο σου στο πσ ή στον καναπε?

Ναι.... Μαλλον Οχι

Στοιχεια Α. ανισες δοσεις πρωτεινης δινουν μεγαλυτελη πρωτεινοσυνθεση πηγες Α. Λαινε Νορτον Β. Μακ Ντοναλντ Γ. Μπεραρντι Δ. εμπειρικα ολοι οσοι κανουν ΙΦ και μετα την προπονηση τρωνε πανω απο 100γρ πρωτεινης σε ενα γευμα.

Επισης αλλο γουει, αλλο αυγα, αλλο γουει σε νερο, αλλο γουει σε νερο με λαδι και γαλα, αλλο γουει κατα τη διαρκεια ενος γευματος, αλλο γουει με κρεμα γαλακτος κ αυγα και αλλο γουει + βρωμη + αυγα+ τυρι

αλλοι χρονοι χωνευσης, αλλη απορροφηση.

αλλα ενζυμα χρειαζεσαι, αλλα αμινοξεα για πρωτεινοσυνθεση, αλλη πρωτεινοδιασπαση εχεις, αλλα πολλα

Δηλάδή θέλεις να μου πείς πως μέρα ανεύ προπόνησης εσύ μειώνεις και την πρωτεϊνη που λαμβάνεις; Απο που τα διάβασες αυτά; Βέβαια, δεν έχουμε ίδιες ανάγκες οταν δεν πηγαίνουμε προπόνηση αλλά δεν κόβουμε πρωτεϊνη..Όσο πρέπει, παίρνεις.. Βέβαια άμα μου είσαι 60 κιλά κ πέρνεις 500γρ πρωτεϊνη την ημέρα γιατί είσαι χαζός ή οτιδήποτε άλλο επειδή πιστεύεις πως η πολύ πρωτεϊνη κάνει καλό ή έχεις ταχύτερη μυϊκη ανάπτυξη, τότε είσαι βαθιά ανοιχτομένος.. Τέλος πάντων, ας σταματήσω εδώ μην γίνουν και τυχών συστάσεις για off topic.

Gaspari
01-04-11, 16:42
ΝΤΟΙΝΓ?

Όχι σε μένα, στον εξεταστή και συνάμα στα αποτελέσματα αυτά..

aepiskeptis
01-04-11, 16:45
δε με καταλαβες μου φαινεται

αναφερομαι σε απορροφηση και χρηση για πρωτεινοσυνθεση

γιατι νευριαζεις φιλε μου, νομιζεις οτι ξερεις κατι νομιζω οτι ξερω κατι, γιατι δε ρωτας

τεσπα φαε 30 χ6 180 μια χαρα εισαι τι μενοιαζει εμενα

δλδ εγω που τρωω 50 και 150 εχω προβλημα?

και δεν ειμαι χαζος πιστεψε με

Devil
01-04-11, 16:53
Τα γεύματα σας να έχουν ίδια έστω και στο περίπου πρωτεϊνη με κάθε άλλο ώστε να υπάρχει σωστή κατανομή των συστατικών, βιταμινών, πρωτεϊνών και οτιδήποτε άλλο.


Δλδ χρειαζεσαι την ιδια πρωτεινη το πρωι, το μεσημερι, μετα την προπονηση και την ιδια ποσοτητα την Κυριακη που ολη μερα εισαι ή στο γραφειο σου στο πσ ή στον καναπε?

Ναι.... Μαλλον Οχι

Στοιχεια Α. ανισες δοσεις πρωτεινης δινουν μεγαλυτελη πρωτεινοσυνθεση πηγες Α. Λαινε Νορτον Β. Μακ Ντοναλντ Γ. Μπεραρντι Δ. εμπειρικα ολοι οσοι κανουν ΙΦ και μετα την προπονηση τρωνε πανω απο 100γρ πρωτεινης σε ενα γευμα.

Επισης αλλο γουει, αλλο αυγα, αλλο γουει σε νερο, αλλο γουει σε νερο με λαδι και γαλα, αλλο γουει κατα τη διαρκεια ενος γευματος, αλλο γουει με κρεμα γαλακτος κ αυγα και αλλο γουει + βρωμη + αυγα+ τυρι

αλλοι χρονοι χωνευσης, αλλη απορροφηση.

αλλα ενζυμα χρειαζεσαι, αλλα αμινοξεα για πρωτεινοσυνθεση, αλλη πρωτεινοδιασπαση εχεις, αλλα πολλα


αυτος ειναι βλακας..... :green::green::green::green:

Gaspari
01-04-11, 17:30
δε με καταλαβες μου φαινεται

αναφερομαι σε απορροφηση και χρηση για πρωτεινοσυνθεση

γιατι νευριαζεις φιλε μου, νομιζεις οτι ξερεις κατι νομιζω οτι ξερω κατι, γιατι δε ρωτας

τεσπα φαε 30 χ6 180 μια χαρα εισαι τι μενοιαζει εμενα

δλδ εγω που τρωω 50 και 150 εχω προβλημα?

και δεν ειμαι χαζος πιστεψε με

Παράδειγμα έφερα μεγάλε, μην παρεξηγούμαστε.. :)
Ωστόσο, ας θέσω ενα ερώτημα... Δεν μου λες κύριε, η υπερβολική λήψη πρωτεϊνης τι φέρει σαν αποτέλεσμα; Εκτός αυτού κ αλλη μια.. Υπερβολική λήψη πρωτεϊνης που λαμβάνεται απο κάποιο γεύμα (πχ πρωινό), δεν αποβάλεται η περιττή απο τον οργανισμό μέσω ούρων; Κάνω κάποιο λάθος;

aepiskeptis
01-04-11, 17:38
Παράδειγμα έφερα μεγάλε, μην παρεξηγούμαστε.. :)
Ωστόσο, ας θέσω ενα ερώτημα... Δεν μου λες κύριε, η υπερβολική λήψη πρωτεϊνης τι φέρει σαν αποτέλεσμα; Εκτός αυτού κ αλλη μια.. Υπερβολική λήψη πρωτεϊνης που λαμβάνεται απο κάποιο γεύμα (πχ πρωινό), δεν αποβάλεται η περιττή απο τον οργανισμό μέσω ούρων; Κάνω κάποιο λάθος;

καπου κανεις κατι λαθος.
η πρωτεινη διασπαται συμφωνεις? στο στομαχι, δλδ τι λες οτι ουρας αμινοξεα?

εννοεις οτι ορας αζωτουχες ενωσεις απο τη διασπαση την πρωτεινης και ουρια κτλ?

Βιοχημικα τι γινεται?

aepiskeptis
01-04-11, 17:40
Η περισσεια πρωτεινης θα αποθηκευτει ως λιπος

Πως καθοριζεις την υπερβολικη? την περισσεια?

επισης μετα τη διασπαση τι γινεται?

Gaspari
02-04-11, 11:29
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο οτι η επιπλέον πρωτεϊνη, θα αποβληθεί απ τον οργανισμό μιας και είναι άχρηστη αλλά και μπορεί να σου κάνει κακό στα νεφρά και φυσικά να αποθηκευτεί και σαν λίπος όπως προανέφερε ο προηγούμενος..
Τέλος, θέλω να φτάσω στο οτι εφόσον υπάρχει σωστή διατροφή δεν χρειάζονται επιπλέον πράγματα, συμπληρώματα πρωτεϊνης πχ ή υδατάνθρακα.. Παράδειγμα; γνωστός μου πήγε και πήρε muscletech πρωτεϊνη αύξησης βάρους και όλη μέρα στην ουσία είναι με ενα σάντουϊτς και κανά γάλα ή καμία μαλακίτσα ακόμα..

Manos1989
02-04-11, 11:48
Αυτό που λες φίλε μου, δεν ισχύει.. Πρόσφατα φίλος μου έκανε μια εξέταση, δεν θυμάμαι πως λέγεται να σου πω και την αλήθεια, για τις τροφές.. Και του έβγαλε πως το κοτόπουλο ο οργανισμός του το μετατρέπει σε λίπος.. Άσε, εφιάλτης....

Πόσες μαλακίες θα βρουν ακόμα για να παίρνουν λεφτά .............τι άκυρο είναι πάλι αυτό?
Είχα κάνει κι εγώ μία παρόμοια εξέταση και μου είχε βγάλει ότι με παχαίνει το .....λάχανο!
166 κιλά μοσχάρι ήμουν και βρήκαμε ποιος έφταιγε! ΤΟ ΛΑΧΑΝΟ!

Devil
02-04-11, 13:12
Πόσες μαλακίες θα βρουν ακόμα για να παίρνουν λεφτά .............τι άκυρο είναι πάλι αυτό?
Είχα κάνει κι εγώ μία παρόμοια εξέταση και μου είχε βγάλει ότι με παχαίνει το .....λάχανο!
166 κιλά μοσχάρι ήμουν και βρήκαμε ποιος έφταιγε! ΤΟ ΛΑΧΑΝΟ!

το κοκκινο η' το πρασινο λαχανο??????:green::green::green:

aepiskeptis
02-04-11, 22:02
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο οτι η επιπλέον πρωτεϊνη, θα αποβληθεί απ τον οργανισμό μιας και είναι άχρηστη ..


σου ξαναλεω οτι η περισσεια πρωτεινης δεν απορριπτεται αλλα αποθηκευεται ως λιπος.

και σου ξαναλεω καθορισε μου την περισσεια

απο τι εξαρταται για ενα ατομο η τιμη-ποσοτητα της περισσειας? και ειναι η ιδια τιμη για ολο τον πληθυσμο?

σου δινω 3 ηιντσ: 1. τιμες τεστοστερονης 2.ηλικια ατομου και φυλλο 3. εκκρισεις ΗCL αι παγρεατικων οξεων-ενζυμων

υπαρχουν κ αλλα

πως θα εξαρτηθει η απορροφησει της πρωτεινης απο την τεστοστερονη? Η απαντηση ειναι οτι δεν εξαρταται η απορροφηση, αλλα η πρωτεινοσυνθεση. Ουπσ!

SeXperT
02-04-11, 22:41
όλα ειναι σχετικα...

RAMBO
03-04-11, 05:14
Θερμίδες 197 kcal100gr

ΠΡΩΤΕΪΝΗ 19,00 grØ38%
(ΤΡΥΠΤΟΦΑΝΗ)0,3 grØ90%
ΛΙΠΟΣ14,00 grØ22%
( Ω -3 λ.ο)2700 mgØ60%
ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ 0 grØ0%
ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ70 mgØ23%
ΝΑΤΡΙΟ0 mg Ø0%
ΒΙΤΑΜΙΝΗ Α13 mcg Ø2%
ΒΙΤΑΜΙΝΗ C3,5 mg Ø6%
ΒΙΤΑΜΙΝΗ D9,3 mg Ø80%
ΝΙΑΣΙΝΗ 9 mg Ø 35%
ΘΕΙΑΜΙΝΗ 0,4 mgØ20%
BITAMINHB6 1 mgØ 30%
BITAMINH B12 3 mg Ø 45%
ΠΑΝΤΟΘΕΝΙΚΟ1,8 mg Ø15 %
ΑΣΒΕΣΤΙΟ15,00 mg Ø 2%
ΣΙΔΗΡΟΣ0,1mg Ø 6 %
ΣΕΛΗΝΙΟ43,00 mcgØ50%
ΦΩΣΦΟΡΟΣ218mg Ø 25 %



ποσταρω τα πει σολωμου καθωσ ειναι απο τα αγαπημενα μου γευματα καταναλωνω καπνιστο 200γρ σε ενα μπολ με λιγο λεμονι κοιταω να τρωω αμεσωσ μετα την προπο η πριν τον υπνο καθωσ εχω διαβασει οτι βοηθαει στην παραγωγη ΑΟ κατα την διαρκεια του υπνου

thegravijia
03-04-11, 05:51
ΝΤΟΙΝΓ?
ντοινγ δεν λες τιποτα...
τα τεστ δυσανεξιας η οπως λεγονται ειναι μεγαλλη μουφα




Τα γεύματα σας να έχουν ίδια έστω και στο περίπου πρωτεϊνη με κάθε άλλο ώστε να υπάρχει σωστή κατανομή των συστατικών, βιταμινών, πρωτεϊνών και οτιδήποτε άλλο.


Δλδ χρειαζεσαι την ιδια πρωτεινη το πρωι, το μεσημερι, μετα την προπονηση και την ιδια ποσοτητα την Κυριακη που ολη μερα εισαι ή στο γραφειο σου στο πσ ή στον καναπε?

Ναι.... Μαλλον Οχι

Στοιχεια Α. ανισες δοσεις πρωτεινης δινουν μεγαλυτελη πρωτεινοσυνθεση πηγες Α. Λαινε Νορτον Β. Μακ Ντοναλντ Γ. Μπεραρντι Δ. εμπειρικα ολοι οσοι κανουν ΙΦ και μετα την προπονηση τρωνε πανω απο 100γρ πρωτεινης σε ενα γευμα. :thumbup:

Επισης αλλο γουει, αλλο αυγα, αλλο γουει σε νερο, αλλο γουει σε νερο με λαδι και γαλα, αλλο γουει κατα τη διαρκεια ενος γευματος, αλλο γουει με κρεμα γαλακτος κ αυγα και αλλο γουει + βρωμη + αυγα+ τυρι

αλλοι χρονοι χωνευσης, αλλη απορροφηση.

αλλα ενζυμα χρειαζεσαι, αλλα αμινοξεα για πρωτεινοσυνθεση, αλλη πρωτεινοδιασπαση εχεις, αλλα πολλα
:thumbup:

SeXperT
03-04-11, 11:07
αποφασισα να μετρησω θερμιδες στην διατροφη μου, να δω περιπου τι γινεται... αν κ δεν μου ειχε χρειαστει ως τωρα γιατι μια χαρα τα πηγαινα, ωστόσο ειπα να τ κανω... και εχω την εξης απορια...

σαν πρωτεινη πχ θα μετρησω και 3γρ που δινει 100γρ πατατας?

επισης τι θρεπτικη αξια εχει επιτελους 2 φετες ψωμι ολικης και 1 μπιφτεκι 100γρ?

acab
03-04-11, 17:26
Παιδιά , πως βλέπετε αυτή την διατροφή για γράμμωση? Σαν γενικό οδηγό για τα κιλά που λέει.
http://www.men24.gr/html/ent/135/ent.100135.asp

freestyler
03-04-11, 17:46
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο οτι η επιπλέον πρωτεϊνη, θα αποβληθεί απ τον οργανισμό μιας και είναι άχρηστη αλλά και μπορεί να σου κάνει κακό στα νεφρά και φυσικά να αποθηκευτεί και σαν λίπος όπως προανέφερε ο προηγούμενος..
Τέλος, θέλω να φτάσω στο οτι εφόσον υπάρχει σωστή διατροφή δεν χρειάζονται επιπλέον πράγματα, συμπληρώματα πρωτεϊνης πχ ή υδατάνθρακα.. Παράδειγμα; γνωστός μου πήγε και πήρε muscletech πρωτεϊνη αύξησης βάρους και όλη μέρα στην ουσία είναι με ενα σάντουϊτς και κανά γάλα ή καμία μαλακίτσα ακόμα..

εγω τωρα ξεκινησα με μια πρωτεινη ογκου την all star gain plex συν αμινοξεα(αμινο 1000) και τρωω κανονικα τα γευματα μου...
3scoop με το πρωινο
3scoop μετα την προπονηση
3 scoop καποια αλλη στιγμη σαν γευμα με ενα φρουτο
βεβαια ειμαι 1.88 και σημερα ζυγιστικα στα 70 κιλα...
:shock::shock::shock::shock:

TheWorst
03-04-11, 21:55
Παιδια για τον κροκο του αυγου πριν απτον υπνο τι εχετε να πειτε ?? Να παρω 1-2 κροκους με τα 4 ασπαρδια ή να παρω μονο τα ασπραδια με το γαλα ?

beefmeup
03-04-11, 23:44
βαλε κ τους κροκους πριν τον υπνο.

Pavlos17
03-04-11, 23:47
Παιδιά , πως βλέπετε αυτή την διατροφή για γράμμωση? Σαν γενικό οδηγό για τα κιλά που λέει.
http://www.men24.gr/html/ent/135/ent.100135.asp

AΠΟΤΥΧΙΑ...
καποιος να τους πει οτι τα φρουτα απαγορευονται στην γραμμωση...και ειδικα πριν την προπονηση

magdaline
03-04-11, 23:58
και άσπρο ψωμί με μαρμελάδα, λολ

Pavlos17
04-04-11, 00:00
και άσπρο ψωμί με μαρμελάδα, λολ

α καλα αυτο τωρα το ειδα...FAIL

beefmeup
04-04-11, 00:01
καποιος να τους πει οτι τα φρουτα απαγορευονται στην γραμμωση...

γιατι αυτο?

Pavlos17
04-04-11, 00:05
γιατι αυτο?

γιατι η φρουκτωζη αποθηκευεται στο σικωτι και ο οργανισμος θα την χρησιμοποιησει πρωτα σαν πηγη ενεργειας...ισως αμα φας πολλες ωρες πριν την προπονηση να μην εχεις προβλημα...εγω που τα κοψα στην γραμμωση ειδα ασπρη μερα

jimmy007
04-04-11, 00:11
γιατι η φρουκτωζη αποθηκευεται στο σικωτι και ο οργανισμος θα την χρησιμοποιησει πρωτα σαν πηγη ενεργειας...ισως αμα φας πολλες ωρες πριν την προπονηση να μην εχεις προβλημα...εγω που τα κοψα στην γραμμωση ειδα ασπρη μερα

Και ποιο το πρόβλημα με αυτό? Βασικά η φρουκτόζη δεν χρησιμοποιείται ακριβώς σαν πρώτη πηγή ενέργειας... Καμία σχέση δηλαδή....

Pavlos17
04-04-11, 00:12
Και ποιο το πρόβλημα με αυτό? Βασικά η φρουκτόζη δεν χρησιμοποιείται ακριβώς σαν πρώτη πηγή ενέργειας... Καμία σχέση δηλαδή....

και γιατι να μην χρησιμοποιηθει?και να χρησιμοποιηθει κατι αλλο?εμεις θελουμε να στρεψουμε τον οργανισμο να καψει λιπος..

magdaline
04-04-11, 00:14
γιατι η φρουκτωζη αποθηκευεται στο σικωτι και ο οργανισμος θα την χρησιμοποιησει πρωτα σαν πηγη ενεργειας...ισως αμα φας πολλες ωρες πριν την προπονηση να μην εχεις προβλημα...εγω που τα κοψα στην γραμμωση ειδα ασπρη μερα

Βασικά σε μια συζήτηση μ με κανα δυο πέρσοναλ τρέινερς τους είχα ρωτήσει αν μπορώ ν φάω κανα μήλο πριν τη προπόνηση ν πάρω ενέργεια κ μου χαν πει, καλύτερα μια κουταλιά μελι.

Pavlos17
04-04-11, 00:15
Βασικά σε μια συζήτηση μ με κανα δυο πέρσοναλ τρέινερς τους είχα ρωτήσει αν μπορώ ν φάω κανα μήλο πριν τη προπόνηση ν πάρω ενέργεια κ μου χαν πει, καλύτερα μια κουταλιά μελι.

για πιο λογο να ανεβασεις την ινσουλινη πριν την προπονηση?και μαλιστα με μελι?(και το μελι βασικα εχει φρουκτοζη αν δεν το ξερεις)

jimmy007
04-04-11, 00:19
και γιατι να μην χρησιμοποιηθει?και να χρησιμοποιηθει κατι αλλο?εμεις θελουμε να στρεψουμε τον οργανισμο να καψει λιπος..

Bασικά ο οργανισμός μας ξέρει να χρησιμοποιεί (όσο αφορά τους υδ/κες πάντα) ως πηγή ενέργειας την γλυκόζη. Η φρουκτόζη για να χρησιμοποιηθεί μετατρέπεται πρώτα στο συκώτι σε προιόντα του μεταβολισμού της γλυκόζης και στη συνέχεια μετατρέπεται σε γλυκογόνο. Φαντάζεσαι ότι αυτή η διαδικασία χρειάζεται κάποια ώρα.... Δεν είναι ο μοναδικός τρόπος να πετύχουμε καύση λίπους η απουσία υδ/κων....

magdaline
04-04-11, 00:19
για πιο λογο να ανεβασεις την ινσουλινη πριν την προπονηση?και μαλιστα με μελι?(και το μελι βασικα εχει φρουκτοζη αν δεν το ξερεις)

τι ν σου πω Παύλε δν ξέρω, ίσως επειδή θεωρείται υδατάνθρακας ταχείας καύσης λίγο μέλι δν κάνει κακό

beefmeup
04-04-11, 00:40
εγω που τα κοψα στην γραμμωση ειδα ασπρη μερα

ναι καλα κοιτα,το οτι εσυ ειδες ασπρη μερα που τα εκοψες δεν σημαινει οτι απαγορευεται τπτ για τους λογους που γραφεις..
εγω μια χαρα γραμμωνω κ με φρουτα ας πουμε..(δεν εννοω 1 κιλο φρουτα την μερα ετσι?)
αν απαγορευεται πως το εξηγεις αυτο?


Βασικά σε μια συζήτηση μ με κανα δυο πέρσοναλ τρέινερς τους είχα ρωτήσει αν μπορώ ν φάω κανα μήλο πριν τη προπόνηση ν πάρω ενέργεια κ μου χαν πει, καλύτερα μια κουταλιά μελι.

αν τρως υ/ες μες την μερα σε αλλες φασεις,δεν εχεις αναγκη απο μελια κλπ για "ενεργεια" πριν την προπονα..

SeXperT
04-04-11, 08:11
αποφασισα να μετρησω θερμιδες στην διατροφη μου, να δω περιπου τι γινεται... αν κ δεν μου ειχε χρειαστει ως τωρα γιατι μια χαρα τα πηγαινα, ωστόσο ειπα να τ κανω... και εχω την εξης απορια...

σαν πρωτεινη πχ θα μετρησω και 3γρ που δινει 100γρ πατατας?

επισης τι θρεπτικη αξια εχει επιτελους 2 φετες ψωμι ολικης από φούρνο και 1 μπιφτεκι 100γρ?

NASSER
04-04-11, 11:07
αποφασισα να μετρησω θερμιδες στην διατροφη μου, να δω περιπου τι γινεται... αν κ δεν μου ειχε χρειαστει ως τωρα γιατι μια χαρα τα πηγαινα, ωστόσο ειπα να τ κανω... και εχω την εξης απορια...

σαν πρωτεινη πχ θα μετρησω και 3γρ που δινει 100γρ πατατας?

επισης τι θρεπτικη αξια εχει επιτελους 2 φετες ψωμι ολικης από φούρνο και 1 μπιφτεκι 100γρ?

Αν πας να μετρησεις θερμίδες, τα παιρνεις συνολικά. πχ το ρυζι έχει 360 θερμιδες στα 100 γρ και τις κατατάσεις στις θερμίδες απο υδατάνθρακα. Δεν μπορεις να πεις πως πηρες και απο εκει πρωτεινη...
Το ιδιο απο ενα κρεατικο ή απο το λαδι που χρισημοποιεις.

acab
04-04-11, 21:52
Παιδιά για γράμμωση (σαν γενικός οδηγός , ούτε αγωνιστικό μμ κάνω ούτε υπεραυστηρό πρόγραμμα) , το συγκεκριμενο πλάνο πως είναι?

1 Γάλα 2% με λίγα κορν φλέικς/βρώμη , 2-3 ασπράδια αυγών

2 Προπόνηση , μετά την προπονηση whey

3 Ρύζι καστανό με στήθος κοτόπουλο/μοσχάρι/τόνο με πρα΄σινη σαλάτα (μαρούλι,μπροκολο,χόρτα κλπ)

4 ????

5 ????

6 ???

7 Ασπράδια αυγού/σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο

Θα ήθελα να με βοηθησετε για τα ενδιαμεσα γευματα ή για ότι άλλο κρίνετε.Είμαι 1.80 κοντά στα 80 κιλά και θα το ηθελα σαν γενικό οδηγό όχι οτι παω για μπόντιμπίλντερ :P

Eπίσης καμιά φορά όταν θέλω λίγη δύναμη / να ξυπνήσω πίνω αυτό.Είναι κακό?

http://www.canmuseum.com/Detail.aspx?CanID=29421

RAMBO
04-04-11, 21:57
οσον αφορα το energy drink ασ ειναι και light μην το προτυμασ μπορεισ να πιεισ εναν δυνατο καφε

TheWorst
04-04-11, 23:06
βαλε κ τους κροκους πριν τον υπνο.

Σιγουρα δεν υπαρχει θεμα με τα λιπαρα που εχει ο κροκος ακριβως πριν απτον υπνο? (ειμαι σε περιοδο ογκου)

Devil
04-04-11, 23:47
Σιγουρα δεν υπαρχει θεμα με τα λιπαρα που εχει ο κροκος ακριβως πριν απτον υπνο? (ειμαι σε περιοδο ογκου)

οχι

gmalamos
05-04-11, 11:22
Τελεταιο γευμα συνηθως κλεινουν τα ματια μου η δεν εχω ορεξη να φαω.Τι κανουμε το αφηνουμε η χτυπαμε κανα σεικερ??

Eddie
05-04-11, 12:23
Τελεταιο γευμα συνηθως κλεινουν τα ματια μου η δεν εχω ορεξη να φαω.Τι κανουμε το αφηνουμε η χτυπαμε κανα σεικερ??

χτυπαμε κανα σεικερ,κι εγω μερικες φορες βαριεμαι να φαω γιαουρτι και πινω πρωτεινη.

magdaline
05-04-11, 22:48
ερώτηση..
να εγώ τώρα ας πούμε γυρισα από το τρέξιμο, έκανα κ κάποιους κοιλιακούς νωρίτερα αλλά πρέπει να φάω βραδινό κανονικά, τι να κάνω;
να φάω ασπράδια με μια πατάτα βραστή που έχω μεταπροπονητικό, ή να προσθέσω κ σαλατα να το κάνω βραδινό κατευθείαν; Υπόψιν ότι για μεσημεριανό λόγω διαβάσματος έφαγα μόνο ένα γιαουρτάκι, πρωινό το κουάκερ κανονικά κ το τοστ με τόνο σήμερα για αλλαγή σαν δεκατιανό.

beefmeup
05-04-11, 23:07
να φάω ασπράδια με μια πατάτα βραστή που έχω μεταπροπονητικό, ή να προσθέσω κ σαλατα να το κάνω βραδινό κατευθείαν;

γιατι δεν τα τρως ολα μαζι με την σαλατα?

magdaline
05-04-11, 23:09
γιατι δεν τα τρως ολα μαζι με την σαλατα?
αυτό θα κάνω.. θα φάω τη πατάτα μ και τ ασπράδια μ με μαρουλάκι. ευχαριστώ!

TRIANTAFYLLOU
05-04-11, 23:10
ερώτηση..
να εγώ τώρα ας πούμε γυρισα από το τρέξιμο, έκανα κ κάποιους κοιλιακούς νωρίτερα αλλά πρέπει να φάω βραδινό κανονικά, τι να κάνω;
να φάω ασπράδια με μια πατάτα βραστή που έχω μεταπροπονητικό, ή να προσθέσω κ σαλατα να το κάνω βραδινό κατευθείαν; Υπόψιν ότι για μεσημεριανό λόγω διαβάσματος έφαγα μόνο ένα γιαουρτάκι, πρωινό το κουάκερ κανονικά κ το τοστ με τόνο σήμερα για αλλαγή σαν δεκατιανό.



πάντα με το παράπονο η κυρία μαγδαλινή (στο παράπονο των οφ τοπικ αναφέρομαι)
στην πιο πάνω ερώτηση που σου είπαν οι περσοναλ να τούς πείς σιγα να μην σκίσουν το καλτσόν .
αυτα είναι χαζομάρες που χάνουμε την ουσία , το μελι είναι αν μείνουμε απο ενέργεια και χρειαστούμε γρήγορη ενέργεια όπως τα τζελάκια τα ενεργειακα που παίρνουμε σε διάρκεια μαραθωνίων , η προπονήσεων η αγώνων ποδηλασίας η μοτο κρός , επειδη δίνουν ενέργεια γρήγορα και απροβλημάτιστα για το στομάχι.


στο ερώτημα πιο πάνω έχω να πώ αν έχεις δυνατότητα και κοιμάσε σχετικα αργα κάνε τα 2 τα γεύματα , αλλα μην κολάς στο αν φας την σαλάτα μαζί με το γεύμα , αυτο μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον άλλο που έφαγε ενα γουρουνόπουλο και λέει τον πείραξε η ελιά που έφαγε στο τέλος

η σαλάτα λειτουργεί και σαν καταλύτης και εμποδίζει την άμεση απορόφηση των υδατανθράκων , εγω το κάνω όταν τρώω μακαρονάδες το βράδυ η καμια πίτσα να μην χαλάσω το σχήμα:P:P:P

πέρα απο πλάκα όμως την σαλάτα λαχανικών δεν πρέπει καν να την σκεύτεσαι σαν θερμιδικη πρόσληψη και μόνο καλό μπορεί να σου κάνει , έχει ελάχιστες θερμίδες , εκτός β'εβαια αν βάζεις μέσα μαγιονέζα και την κάνεις μπλούμ στο λάδι και την κάνεις βόμβα θερμίδων

magdaline
05-04-11, 23:17
πάντα με το παράπονο η κυρία μαγδαλινή (στο παράπονο των οφ τοπικ αναφέρομαι)
στην πιο πάνω ερώτηση που σου είπαν οι περσοναλ να τούς πείς σιγα να μην σκίσουν το καλτσόν .
αυτα είναι χαζομάρες που χάνουμε την ουσία , το μελι είναι αν μείνουμε απο ενέργεια και χρειαστούμε γρήγορη ενέργεια όπως τα τζελάκια τα ενεργειακα που παίρνουμε σε διάρκεια μαραθωνίων , η προπονήσεων η αγώνων ποδηλασίας η μοτο κρός , επειδη δίνουν ενέργεια γρήγορα και απροβλημάτιστα για το στομάχι.


στο ερώτημα πιο πάνω έχω να πώ αν έχεις δυνατότητα και κοιμάσε σχετικα αργα κάνε τα 2 τα γεύματα , αλλα μην κολάς στο αν φας την σαλάτα μαζί με το γεύμα , αυτο μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον άλλο που έφαγε ενα γουρουνόπουλο και λέει τον πείραξε η ελιά που έφαγε στο τέλος

η σαλάτα λειτουργεί και σαν καταλύτης και εμποδίζει την άμεση απορόφηση των υδατανθράκων , εγω το κάνω όταν τρώω μακαρονάδες το βράδυ η καμια πίτσα να μην χαλάσω το σχήμα:P:P:P

πέρα απο πλάκα όμως την σαλάτα λαχανικών δεν πρέπει καν να την σκεύτεσαι σαν θερμιδικη πρόσληψη και μόνο καλό μπορεί να σου κάνει , έχει ελάχιστες θερμίδες , εκτός β'εβαια αν βάζεις μέσα μαγιονέζα και την κάνεις μπλούμ στο λάδι και την κάνεις βόμβα θερμίδων

Επειδή με πείραξε αυτό με τη μαγιονέζα θα σου δώσω την απάντηση αμέσως! ΜΕ ΚΟΒΕΙΣ ΝA ΤΡΩΩ ΜΑΓΙΟΝΕΖΕΣ?? :P Έχουμε κ έναν σκοπό κύριε Τριανταφύλλου τι μας περάσατε.
όσο για τους τρέινερς δεν βαριέσαι, αυτοί να ναι καλά.

όσο για τις πίτσες κ τις μακαρονάδες ασχολίαστο. Μακαρονάδα έχω να φάω 3 χρόνια(με κιμά), και πίτσα μόνο homemade by me, πρίν απ'τα Χριστούγεννα.

Επιπροσθέτως να πω ότι ζήτησα μια φώτο παλιά από μια φίλη στην ορκωμοσία της 3 χρόνια πριν, και θα τη ποστάρω να φρικάρετε :D

Luffy
05-04-11, 23:17
ο κιμας τι αναλογιες εχει σε πρωτεινη και λιπος?? συνιστατε για διατροφη?

beefmeup
05-04-11, 23:18
ο κιμας τι αναλογιες εχει σε πρωτεινη και λιπος?? συνιστατε για διατροφη?

αναλογα τι κιμας ειναι..
μπορεις να παρεις κ απο αλιπο κομματι κρεας.

TRIANTAFYLLOU
05-04-11, 23:23
Επειδή με πείραξε αυτό με τη μαγιονέζα θα σου δώσω την απάντηση αμέσως! ΜΕ ΚΟΒΕΙΣ ΝA ΤΡΩΩ ΜΑΓΙΟΝΕΖΕΣ?? :P Έχουμε κ έναν σκοπό κύριε Τριανταφύλλου τι μας περάσατε.
όσο για τους τρέινερς δεν βαριέσαι, αυτοί να ναι καλά.

όσο για τις πίτσες κ τις μακαρονάδες ασχολίαστο. Μακαρονάδα έχω να φάω 3 χρόνια(με κιμά), και πίτσα μόνο homemade by me, πρίν απ'τα Χριστούγεννα.

Επιπροσθέτως να πω ότι ζήτησα μια φώτο παλιά από μια φίλη στην ορκωμοσία της 3 χρόνια πριν, και θα τη ποστάρω να φρικάρετε :D


εσυ με κόβεις για στιούπιτ κυρία μαγδαλινη ?:P:P, πλάκα έκανα και μια διευκρίνηση γιατι στις τροφες δεν υπάρχουν καλές και κακές αλλα σωστός και λάθος τρόπος συνδιασμών και μαγειρέματος , πχ άλλο πατατα βραστη και άλλο τηγανητη και επειδη διαβάζει και κόσμος αυτα γι αυτο τόνησα ότι ακόμη και όταν μιλάμε για σαλάτες μπορούμε να τις κάνουμε βόμβες θερμίδων.

και κάτι ακόμα νομίζεις αν αυτα τα χρόνια που δεν έχεις φάει τετοια , αν έτρωγες θα άλλαζε κάτι? μάλλον καλό θα έκανε και ίσως και ακόμη καλύτερο στο σύνδρομο στέρησης και στο να ξεμπλοκάρει ο οργανισμός ωστε να μεταβολίσει το λίπος καλύτερα

TRIANTAFYLLOU
05-04-11, 23:27
αναλογα τι κιμας ειναι..
μπορεις να παρεις κ απο αλιπο κομματι κρεας.


σωστός ο κιμάς είναι ανάλογα με το κρέας που θα βάλουμε και τα λιπαρα που περιέχει , αν έχουμε μηχανη πέρνουμε κρέας επιλογής μας και το κάνουμε , η αν είναι γνωστος ο χασάπης πάλι μπορούμε να του πούμε να βάλει άπαχο κρέας

magdaline
05-04-11, 23:28
εσυ με κόβεις για στιούπιτ κυρία μαγδαλινη ?:P:P, πλάκα έκανα και μια διευκρίνηση γιατι στις τροφες δεν υπάρχουν καλές και κακές αλλα σωστός και λάθος τρόπος συνδιασμών και μαγειρέματος , πχ άλλο πατατα βραστη και άλλο τηγανητη και επειδη διαβάζει και κόσμος αυτα γι αυτο τόνησα ότι ακόμη και όταν μιλάμε για σαλάτες μπορούμε να τις κάνουμε βόμβες θερμίδων.

και κάτι ακόμα νομίζεις αν αυτα τα χρόνια που δεν έχεις φάει τετοια , αν έτρωγες θα άλλαζε κάτι? μάλλον καλό θα έκανε και ίσως και ακόμη καλύτερο στο σύνδρομο στέρησης και στο να ξεμπλοκάρει ο οργανισμός ωστε να μεταβολίσει το λίπος καλύτερα

Για σας μόνο τη κυριακή έφαγα 1 κρέπα.:P Δεν θα τη χαλούσα τη διατροφή μ διαφορετικά, χεχ

konna
06-04-11, 21:54
Ενώ γυρισα απ την προπόνηση πριν κανα 2ωρο και πηρα το μεταπροπονητικο μου, αυτη τη στιγμή δεν πεινάω καθολου, αντίθετα νυσταζω του κερατά.

Να ζοριστώ να το φαω το μπιφτεκι ή να το αφήσω?

pan0z
06-04-11, 22:02
ο κιμας τι αναλογιες εχει σε πρωτεινη και λιπος?? συνιστατε για διατροφη?

oτι αναλογιες πρωτεινης και λιπους εχει το κρεας που εγινε ο κιμας.Χοιρινο ή βοδινο δηλαδη;)

Eddie
06-04-11, 22:07
Ενώ γυρισα απ την προπόνηση πριν κανα 2ωρο και πηρα το μεταπροπονητικο μου, αυτη τη στιγμή δεν πεινάω καθολου, αντίθετα νυσταζω του κερατά.

Να ζοριστώ να το φαω το μπιφτεκι ή να το αφήσω?

για μια φορα δε θα παθεις τιποτα!!δε κανει να ζοριζεσαι και πολυ για να φας,το θεμα ειναι να νιωθουμε ανετα με τη διατοφη μας και οχι να τρωμε αναγκαστικα.

Καληνυχτα ;)

luckyseven
07-04-11, 01:47
παιδια πως υπολογιζεται τα γευματα σας πχ 80 γραμμαρια ρυζι και 150 στηθος κοτοπουλο τα ζυγιζετε?

thegravijia
07-04-11, 02:19
παιδια πως υπολογιζεται τα γευματα σας πχ 80 γραμμαρια ρυζι και 150 στηθος κοτοπουλο τα ζυγιζετε?
ω ναι !

luckyseven
07-04-11, 02:44
με ηλεκτρονικη ζυγαρια?:unsure:

thegravijia
07-04-11, 02:49
με ηλεκτρονικη ζυγαρια?:unsure:
ω ναι
αλλα και απλη για φαγητα κανει την δουλεια

Levrone
07-04-11, 02:50
ειτε ηλεκτρονικη ειτε με ελατηριο..

παλια ειχα την πρωτη, τωρα εχω τη δευτερη.

thegravijia
07-04-11, 02:51
ειτε ηλεκτρονικη ειτε με ελατηριο..

παλια ειχα την πρωτη, τωρα εχω τη δευτερη.
:unsure:ΡΕ τον αναποδο τον γιατρο :P
ο κοσμος πρωτα περνει την απλη και μετα την ηλεκτρονικια:green:

Levrone
07-04-11, 02:54
:unsure:ΡΕ τον αναποδο τον γιατρο :P
ο κοσμος πρωτα περνει την απλη και μετα την ηλεκτρονικια:green:

φιλε την ηλεκτρονικη την ειχα παρει εγω , μετα χαλασε και μου πηραν μια με ελατηριο..

δεν την πεταξα απο το μπαλκονι γιατι ειχε αμαξια απο κατω..

luckyseven
07-04-11, 02:59
εμενα προς το παρον η ζυγαρια ειναι το ματι μου και ενα scoop απο πρωτεινη:green:

Levrone
07-04-11, 03:03
εμενα προς το παρον η ζυγαρια ειναι το ματι μου και ενα scoop απο πρωτεινη:green:

σωστο σε βρισκω κι ετσι!

luckyseven
07-04-11, 03:08
τωρα θελω να μπω σε γραμμωση αλλα δεν την παλευω με αυτους τους υπολογισμους και δεν μπορω να βγαλω μια διατροφη της προκοπης.

thegravijia
07-04-11, 03:14
τωρα θελω να μπω σε γραμμωση αλλα δεν την παλευω με αυτους τους υπολογισμους και δεν μπορω να βγαλω μια διατροφη της προκοπης.
για μενα μην βγαλεις θερμιδες συντηρησης κτλ
δεν υπαρχουν θερμιδες συντηρησης
αυτο που τρως τωρα στον ογκο δηλ αρχινανα το μειωνεις σιγα σιγα

για αρχη βαλε πρωινη αεροβια 3 φορες την βδομαδα και μετα βλεπεις

konna
07-04-11, 05:36
Η ζυγαριά για μενα ήταν απαραίτητη απ τη στιγμή που ξεκίνησα να μενω μονη μου, ωστε να υπολογίζω καλύτερα την ποσότητα που θα μαγειρέψω και να μην αναγκάζομαι αργότερα να πετάω φαγητο.
Ασε που κάποια στιγμή επρεπε να μαθω τι θα πει "μεριδα", γιατι ούτε αυτο που βάζει η μαμα στο σπιτι ειναι μεριδα, ουτε του εστιατορίου.

Πρεπει πρωτα να το δεις στη ζυγαρια τι παει να πει 100 γρ ρύζι και μετα (πολυ μετα) να αρχισεις να εμπιστεύεσαι το ματι σου.

magdaline
07-04-11, 07:24
Η ζυγαριά για μενα ήταν απαραίτητη απ τη στιγμή που ξεκίνησα να μενω μονη μου, ωστε να υπολογίζω καλύτερα την ποσότητα που θα μαγειρέψω και να μην αναγκάζομαι αργότερα να πετάω φαγητο.
Ασε που κάποια στιγμή επρεπε να μαθω τι θα πει "μεριδα", γιατι ούτε αυτο που βάζει η μαμα στο σπιτι ειναι μεριδα, ουτε του εστιατορίου.

Πρεπει πρωτα να το δεις στη ζυγαρια τι παει να πει 100 γρ ρύζι και μετα (πολυ μετα) να αρχισεις να εμπιστεύεσαι το ματι σου.
:thumbup:
αν και εγώ έχω ως μονάδα μέτρησης για κάθε τι που θα φάω ένα συγκεκριμένο σκεύος, π.χ για τ κουάκερ το πήλινο μικρο ποτηράκι του σουφλέ σοκολάτας από το κάτω ζαχαροπλαστείο, για το κοτόπουλο απλά χωρίζω τα 700 γρμ σε 7 κομμάτια κλπ αλλά γενικά συμφωνώ μαζί σου. Οι μαμάδες πάντα προσπαθούν να μας ταίσουν παραπάνω :)

SeXperT
07-04-11, 17:26
ψαρια με μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη??? περκα? πεστροφα?

δεν μιλαω για κονσερβα τονο...

Triumph
07-04-11, 17:41
ψαρια με μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη??? περκα? πεστροφα?

δεν μιλαω για κονσερβα τονο...

μπακαλιάρος,σολομός,τόνος,γαλέος,πέρκα κτλπ.

Nio
07-04-11, 18:18
ψαρια με μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη??? περκα? πεστροφα?

δεν μιλαω για κονσερβα τονο...

Αυτό που ξέρω είναι ότι, η περιεκτικότητα του κρέατος του ψαριού σε πρωτείνη είναι αντιστρόφως ανάλογη της νερο/λιποπεριεκτικότητας του.
Άρα ένα άπαχο ψάρι, συγκριτικά με ένα λιπαρό, θα έχει παραπάνω περιεκτικότητα σε πρωτεϊνες σε 100 π.χ. γραμμάρια.
So, πέρκα is ok.

Nio
07-04-11, 18:27
Αν και στο σύνολό τους, τα λιπαρά vs τα άπαχα vs τα ημιλιπαρά, δεν παρουσιάζουν τρομερές διαφορές στην περιεκτικότητα πρωτεϊνης. Γύρω στο 4% είναι η διαφορά για protein, ενώ για τα λίπη αγγίζει το 2πλάσιο.

luckyseven
07-04-11, 19:28
ψαρια με μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη??? περκα? πεστροφα?

δεν μιλαω για κονσερβα τονο... μπακαλιαρο μου εχει πει ενας γνωστος μου στο γυμναστηριο που ειχε κατεβει σε αγωνα

beatshooter
08-04-11, 00:41
χτυπαμε κανα σεικερ,κι εγω μερικες φορες βαριεμαι να φαω γιαουρτι και πινω πρωτεινη.

Ειμαι γραμμωση,μπορω να πινω γαλα+γουει πριν τον υπνο αντις για γιαουρτιον?:)

beatshooter
08-04-11, 00:53
Μαγκες βραδυνο εκτος απο γιαουρτι κατι αλλο "γρηγορο" γευμα για γραμμωση?

Κρεας(κοτα,τονο,σωλομο κτλ)+σαλατα τρωω βραδυ αλλα θελω κατι αλλο σε περιπτωση που δεν προλαβαινω....

SeXperT
08-04-11, 07:24
Μαγκες βραδυνο εκτος απο γιαουρτι κατι αλλο "γρηγορο" γευμα για γραμμωση?

Κρεας(κοτα,τονο,σωλομο κτλ)+σαλατα τρωω βραδυ αλλα θελω κατι αλλο σε περιπτωση που δεν προλαβαινω....

απο θεμα ταχυτητας τωρα αν μιλας οσον αφορα την προετοιμασια, ο τονος περνει 20 sec να ανοιξει, και να ριξεις λαδι και λεμονι και ριγανι, και η κοτα 10 λεπτα να βρασει...

αλλα το θεμα σου ειναι το τελευταιο σου γευμα να ειναι αργης απορροφησης, γιατι θα ξαναφας μετα απο 8 ωρες...


απο κει και περα ενα shaker με πρωτεινη καζεινης ειναι επισης γρηγορο αφου εισαι και στην γραμμωση...

hlias102
08-04-11, 10:19
Εχω διαβάσει κατά καιρούς να αναφέρεστε σε "ποιοτικούς" υδατάνθρακες μετά την προπόνηση.Τί σημαίνει "ποιοτικός"?
Επίσης η γυναίκα μου χθες έφτιαξε παστελάκια μπουκίτσες(θα βάλω φωτό).Περιεχουν μόνο σουσάμι και μέλι.Μπορώ να τα συμπεριλάβω στην διατροφή μου και πότε?Κάνω γράμμωση.

George1993
08-04-11, 11:06
Από ότι ξέρω έχει σχέση με το γλυκαιμικό δείκτη... αυτό θα σε βοηθήσει http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?27-%CE%A5%CE%B4%CE%B1%CF_%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF_%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF_

Όσο για τα παστελάκια θα μπορούσες να βάλεις 1-2 ( από οτι κατάλαβα είναι μικρά ) στο πρωινό σου αν και δεν αρμόζουν στην γράμμωση.... ( εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα :P )

aprosektos
09-04-11, 11:06
βλέπω πως στiς διατροφές γράμμωσης προτείνονται περισσότερο το ρυzι από τα μακαρόνια υπάρχει κάποια διάφορα στην ποιότητα του υδατάνθρακα?

GEORGEXX1
09-04-11, 11:20
βλέπω πως στiς διατροφές γράμμωσης προτείνονται περισσότερο το ρυzι από τα μακαρόνια υπάρχει κάποια διάφορα στην ποιότητα του υδατάνθρακα?

λογο των θερμιδων που εχουν, στα180 γραμαρια ρυζι εχουμε 200 θερμιδεσ περιπου ενω στα μακαρονια 280 περιπου.

Lexo
09-04-11, 18:45
λογο των θερμιδων που εχουν, στα180 γραμαρια ρυζι εχουμε 200 θερμιδεσ περιπου ενω στα μακαρονια 280 περιπου.

αν δε κανω λαθος 100 γραμ ρυζι εχουν 350 θερμιδες

SeXperT
09-04-11, 19:32
αν δε κανω λαθος 100 γραμ ρυζι εχουν 350 θερμιδες

οχι δεν κανεις... 353 το ρυζι, 349,5 τα μακαρονια και 96 η πατατα. (αλλα εχει λιγοτερο υδατανθρακα στα 100 γρ.)

konna
09-04-11, 20:58
αν δε κανω λαθος 100 γραμ ρυζι εχουν 350 θερμιδες

Ζυγισμένο πριν βρασει ειναι τοσο. Μετα το βρασμό οι θερμίδες αλλαζουν. Βασικά αλλάζει το βάρος του ρυζιου καθώς απορροφάει νερό, επομένως αλλάζουν οι θερμίδες ανα 100 γρμ.

pan0z
09-04-11, 21:14
Ζυγισμένο πριν βρασει ειναι τοσο. Μετα το βρασμό οι θερμίδες αλλαζουν. Βασικά αλλάζει το βάρος του ρυζιου καθώς απορροφάει νερό, επομένως αλλάζουν οι θερμίδες ανα 100 γρμ.

γιαυτο τον υδατανθρακα το ζυγιζουμε πριν το βρασιμο.Και οι θερμιδες δεν αλλαζουν εφοσον το εχεις μετρησει 100γρ πριν το βρασιμο και 400γρ να παει μετα το βρασιμο, παλι 350 θα ειναι οι θερμιδες.

Eddie
09-04-11, 22:15
Ζυγισμένο πριν βρασει ειναι τοσο. Μετα το βρασμό οι θερμίδες αλλαζουν. Βασικά αλλάζει το βάρος του ρυζιου καθώς απορροφάει νερό, επομένως αλλάζουν οι θερμίδες ανα 100 γρμ.

Οχι κοννα,μη μπερδευεσαι.Το νερο δε δινει θερμιδες.


γιαυτο τον υδατανθρακα το ζυγιζουμε πριν το βρασιμο.Και οι θερμιδες δεν αλλαζουν εφοσον το εχεις μετρησει 100γρ πριν το βρασιμο και 400γρ να παει μετα το βρασιμο, παλι 350 θα ειναι οι θερμιδες.

Σωστος.

Kaloutsikos
10-04-11, 01:27
βλέπω πως στiς διατροφές γράμμωσης προτείνονται περισσότερο το ρυzι από τα μακαρόνια υπάρχει κάποια διάφορα στην ποιότητα του υδατάνθρακα?

Ρύζι = Χαμηλός γλυκαιμικός δέκτης
Μακαρόνια = Υψηλός γλυκαιμικός δέκτης

Οταν κάνουμε γράμμωση προτιμάμε τροφές με χαμηλό γλυκαιμικό δέκτη!;)

giannis64
10-04-11, 11:29
γλυκεμικος δεικτης

Καρότο Χυμός
45 Μακαρόνια 45 Χυμός ανανά 46 Ρύζι 46 Σταφύλια 46 Χυμός γκρέιπφρουτ48 Ψητά φασόλια, κονσέρβες 48 Σοκολάτα 30g 49

μικρη διαφορα..

http://diaites.gr/glykaimikos.php

marvin
10-04-11, 11:50
γλυκεμικος δεικτης

Καρότο Χυμός
45 Μακαρόνια 45 Χυμός ανανά 46 Ρύζι 46 Σταφύλια 46 Χυμός γκρέιπφρουτ48 Ψητά φασόλια, κονσέρβες 48 Σοκολάτα 30g 49

μικρη διαφορα..

http://diaites.gr/glykaimikos.php


Ρε Γιαννη μου αρεσει γιατι παντα απαντας με στοιχεια!!!!!!:thumbup:

dionisos
10-04-11, 11:56
Σχετικά με τα μακαρόνια όσο περισσότερο τα βράζεις τόσο ανεβαίνει ο Γ.Δ!

Σπαγγέτι, βρασμένα 5 λεπτά 38

Σπαγγέτι, βρασμένα 10-15 λεπτά 44

Σπαγγέτι, βρασμένα 20 λεπτά 61

πηγή : http://www.nutridiet.gr

pan0z
10-04-11, 12:02
παιδες να ξερετε οταν ενα γευμα ειναι πληρες και δεν περνουμε μονο τον υδατανθρακα ο γλυκαιμηκος δεικτης δεν παιζει τοσο πολυ ρολο.

SeXperT
10-04-11, 14:42
Σχετικά με τα μακαρόνια όσο περισσότερο τα βράζεις τόσο ανεβαίνει ο Γ.Δ!

Σπαγγέτι, βρασμένα 5 λεπτά 38

Σπαγγέτι, βρασμένα 10-15 λεπτά 44

Σπαγγέτι, βρασμένα 20 λεπτά 61

πηγή : http://www.nutridiet.gr


οποτε δεν εχει διαφορα το ρυζι με το μακαρονι... οποτε αυτο που ειπε ο kaloutsikos δεν ισχυει...

giannis64
10-04-11, 19:21
ναι οκ. μονο που σχεδον ολα(για να μην πω ολα) τα μακαρονια βραζοντε απο 12-15 λεπτα.
αν τα βρασεις 20λεπτα, εχουν σιγουρα λασπωσει. οι νοικοκυρες ξερουν.;)

SeXperT
10-04-11, 19:26
ναι οκ. μονο που σχεδον ολα(για να μην πω ολα) τα μακαρονια βραζοντε απο 12-15 λεπτα.
αν τα βρασεις 20λεπτα, εχουν σιγουρα λασπωσει. οι νοικοκυρες ξερουν.;)

εγω τα βραζω ακριβως 9 :turtle: παλια τα ετρωγα λασπη κι εγω, αλλα τωρα βαριεμαι να περιμενω τοσο...

konna
10-04-11, 19:29
δεν ξερω τι με πιάνει τα βραδια αλλα δεν πεινάω καθόλου.
Πολύ ευχαρίστως θα αφηνα το βραδινο αλλα ξερω οτι δεν πρέπει :(
εχασα 1,5 κιλο σε μια βδομάδα, αλλά ρε γαμώτο νιώθω απίστευτα χορτάτη. είμαι και μπερδεμένη γιατι εχω την αισθηση οτι αφου δεν πειναω ισως και να παίρνω οσες θερμίδες μου χρειάζονται.

Το αλλο θεμα ειναι πως ποτε δεν εχω μετρήσει ποσοστό λίπους πάνω μου, να αγοράσω κανα δερματοπτυχόμετρο να τσεκάρω την πρόοδό μου (και κατα συνέπεια τη διατρο΄φή μου) ωστε να προσαρμόζομαι αντιστοιχα ενδεχομένως τρώγοντας παραπάνω?

Αν ακουγονται μερδεμένα, ειναι επειδη οντως ειμαι μπερδεμένη:unsure:

giannis64
10-04-11, 19:37
να μην αγοράσεις τίποτα. εμπιστεύου τον καθρέπτη σου.

αν η επιλογή σου είναι να βάλεις κάποια μυϊκά κιλά τότε θα πρέπει να ζορίσεις λίγο τον οργανισμό σου και να ανεβάσεις θερμίδες. μπορείς σε αναλογία όλων των γευμάτων, η να βάλεις και ένα ακόμα γεύμα.

αν θέλεις τώρα να χάσεις είσαι σε καλό δρόμο.

konna
10-04-11, 19:47
να μην αγοράσεις τίποτα. εμπιστεύου τον καθρέπτη σου.

αν η επιλογή σου είναι να βάλεις κάποια μυϊκά κιλά τότε θα πρέπει να ζορίσεις λίγο τον οργανισμό σου και να ανεβάσεις θερμίδες. μπορείς σε αναλογία όλων των γευμάτων, η να βάλεις και ένα ακόμα γεύμα.

αν θέλεις τώρα να χάσεις είσαι σε καλό δρόμο.


Θέλω να χάσω, αλλα να χάσω κυρίως λίπος, όχι μυικό ιστό. (ξερω οτι αναποφευκτα θα χασω και απο τα δυο, αλλα με οσο το δυνατόν καλύτερη αναλογια).

Ο καθρεφτης δεν μου λεει τίποτα, οι γυρω μου βεβαια ολο και κατι καλο εχουν να πουν. Οποτε αφήνω τη διατροφη μου ως εχει να υποθεσω?

giannis64
10-04-11, 19:55
ασε τι λενε οι κολακες. αν εχεις κανεναν φιλο τον οποιο εμπιστευεσαι οκ. και τον καθρεπτη. μονον αυτοι λενε την αληθεια. αφου λοιπον χανεις κιλα, δεν ειναι καλο αυτο, ειδικα αν σε μια εβδομαδα 1,5 κιλα. αν ειναι αρχη της διαιτας τοτε ειναι νορμαλ, αν ομως εξακολουθεις να χανεις τοσο γρηγορα κιλα, κοιτα να ανεβασεις λιγο θερμιδες και μαλιστα απο πρωτεινη.

Kaloutsikos
11-04-11, 00:13
παιδες να ξερετε οταν ενα γευμα ειναι πληρες και δεν περνουμε μονο τον υδατανθρακα ο γλυκαιμηκος δεικτης δεν παιζει τοσο πολυ ρολο.

Για ποιο λόγο όταν έχουμε πλήρες γεύμα ο γλυκαιμηκός δέκτης δεν μετράει?

acab
11-04-11, 02:06
Παιδιά το βράδυ που με πιάνει πείνα μπορώ να τρώω μία μαρουλοσαλάτα?

Στη γράμμωση.

beatshooter
11-04-11, 02:45
Παιδιά το βράδυ που με πιάνει πείνα μπορώ να τρώω μία μαρουλοσαλάτα?

Στη γράμμωση.

Και βεβαια μπορεις,πρασσινες σαλατες αφοβα.Καλο θα ηταν να το συνοδεψεις με κατι πρωτεινουχο....

konna
11-04-11, 03:08
ασε τι λενε οι κολακες. αν εχεις κανεναν φιλο τον οποιο εμπιστευεσαι οκ. και τον καθρεπτη. μονον αυτοι λενε την αληθεια. αφου λοιπον χανεις κιλα, δεν ειναι καλο αυτο, ειδικα αν σε μια εβδομαδα 1,5 κιλα. αν ειναι αρχη της διαιτας τοτε ειναι νορμαλ, αν ομως εξακολουθεις να χανεις τοσο γρηγορα κιλα, κοιτα να ανεβασεις λιγο θερμιδες και μαλιστα απο πρωτεινη.

Ειναι αρχή της δίαιτας. Οποτε το αφήνω καμια βδομάδα ακόμα και βλέ΄πουμε.
Ευχαριστώ!

gregmogan
11-04-11, 18:21
στο στερεό γεύμα μετα την την προπόνηση γιατί χρειάζεται η σαλάτα ? η σαλάτα δεν καθυστερεί την απορρόφηση της πρωτεΐνης ?

oldhiphop
11-04-11, 18:46
Παιδια αν κατεβασω κατα πολυ τον υδ/κα και αφισω σταθερα την ποσοτητα πρωτεινης ισος και παραπανο.υπαρχη περιπτωση να βαλω καθαρι μαζα και να φιγει λιγο λιπος?

jimmy007
11-04-11, 18:48
Παιδια αν κατεβασω κατα πολυ τον υδ/κα και αφισω σταθερα την ποσοτητα πρωτεινης ισος και παραπανο.υπαρχη περιπτωση να βαλω καθαρι μαζα και να φιγει λιγο λιπος?

Δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι θα συμβεί αλλά υπάρχει περίπτωση....:thumbup::thumbup:

Gianna
11-04-11, 19:02
Τις προάλλες αγόρασα νιφάδες σίκαλης και αναρωτιόμουν αν μπορούν να αντικαταστήσουν τη βρώμη σε όλες αυτές τις ωραίες συνταγές που έχω δει στο φόρουμ. Έχει δοκιμάσει κανείς;;;:unsure: Βασικά έχουν λιγότερα λιπαρά και θερμίδες από τη βρώμη.

Stella
11-04-11, 20:08
Ψαχνοντας για πληροφορίες σχετικά με διατροφή χωρίς υδατάνθρακες, βρήκα ότι το σύνηθες ποσοστό μακροσυστατικών που δίδεται για να μπει ο οργανισμός σε κέτωση είναι 30/5/65 (Π/Υ/Λ).
Αν η διατροφή μας δεν έχει τόσα πολλά λιπαρά, αλλά έχει λίγο περισσότερη πρωτεΐνη πχ. 40/5/55 (Π/Υ/Λ), ο οργανισμός μπαίνει και πάλι σε κέτωση ή είναι σημαντικό τα λιπαρά να είναι τοσο πολύ ανεβασμένα, αλλιώς χαλάει η "φιλοσοφία" των κετονικών διατροφών;

aepiskeptis
11-04-11, 21:12
Παιδια αν κατεβασω κατα πολυ τον υδ/κα και αφισω σταθερα την ποσοτητα πρωτεινης ισος και παραπανο.υπαρχη περιπτωση να βαλω καθαρι μαζα και να φιγει λιγο λιπος?

αυτο ονομαζεται recomposition protocol το να βαλω καθαρι μαζα και να φιγει λιγο λιπος

και μπορει να παρει 1000 μορφες αναλογα με το ποσο επιθετικα θελεις να το αντιμετωπισεις. δλδ?
παραδειγμα Ημερα1 PSMF Ημερα 2 μεσαιο υδατ ημερα 3. ψηλο

παραδ 2 6 ημερες κετο, 1 ημερα υψηλα υδαταμ

παραδ 3 υποθερμιδικη διαιτα με χ γρ πρωτεινης , ω λιπους , μ γρ υδατ χ=ω+μ

παραδ 4 ημερες προπονησης υπερθερμιδικη περισ υδατ, ημερες ξεκουρασης λιγοτερο υδατ περισ λιπος. Ολες τις μερες σταθερη πρωτ. Ο,τι θες κανεις και ο,τι δουλευει για σενα

aepiskeptis
11-04-11, 21:19
Ψαχνοντας για πληροφορίες σχετικά με διατροφή χωρίς υδατάνθρακες, βρήκα ότι το σύνηθες ποσοστό μακροσυστατικών που δίδεται για να μπει ο οργανισμός σε κέτωση είναι 30/5/65 (Π/Υ/Λ).
Αν η διατροφή μας δεν έχει τόσα πολλά λιπαρά, αλλά έχει λίγο περισσότερη πρωτεΐνη πχ. 40/5/55 (Π/Υ/Λ), ο οργανισμός μπαίνει και πάλι σε κέτωση ή είναι σημαντικό τα λιπαρά να είναι τοσο πολύ ανεβασμένα, αλλιώς χαλάει η "φιλοσοφία" των κετονικών διατροφών;
δε νομιζω οτι χαλαει. αν δεν εχεις επαρκη ποσοτητα γλυκοζης, θα μπει σε κετωση.

αν εχεις πολυ χαμηλα ποσοστα λιπους ισως να ηταν καλυτερο να επιλεξεις περισσοτερο λιπος. Οι περισσοτεροι διατροφολογοι διχαζονται στο αν καις το λιπος που τρως ή καις το λιπος που επαναποθηκευεις, οπως και αν τις πρωτες μερες ακομα και τα λαχανικα σε βγαζουν απο κετωση.
Παιξε αναμεσα στα 2, επισης νομιζω οτι τις πρωτες μερες καλο θα ηταν τα λιπαρα να ειναι 60-70 % και περισσοτερο στο πανω ακρο

Stella
11-04-11, 21:35
δε νομιζω οτι χαλαει. αν δεν εχεις επαρκη ποσοτητα γλυκοζης, θα μπει σε κετωση.

αν εχεις πολυ χαμηλα ποσοστα λιπους ισως να ηταν καλυτερο να επιλεξεις περισσοτερο λιπος. Οι περισσοτεροι διατροφολογοι διχαζονται στο αν καις το λιπος που τρως ή καις το λιπος που επαναποθηκευεις, οπως και αν τις πρωτες μερες ακομα και τα λαχανικα σε βγαζουν απο κετωση.
Παιξε αναμεσα στα 2, επισης νομιζω οτι τις πρωτες μερες καλο θα ηταν τα λιπαρα να ειναι 60-70 % και περισσοτερο στο πανω ακρο

Xμμμμ...δύσκολο να πάει τόσο ψηλά το λίπος (60-70%), ειδικά όταν δε θες να ξεφύγεις σε θερμίδες και θες να μείνεις σε "καλά" λίπη.
Βασικά διαβάζω από διάφορες πηγές ότι ελλείψη υδατανθράκων μετατρέπεται σε γλυκόζη η περίσσεια πρωτείνης, οπότε δε μπαίνεις σε κέτωση (οπότε μάλλον η πρωτείνη δεν πρέπει να ξεπερνά το 30%).

Πφφφφ....πολύ δύσκολο να σχεδιάσεις μια τέτοια διατροφή...:(

aepiskeptis
11-04-11, 21:46
Υπεροχα!

Καθορισε το περισσεια. Ποση ειναι η περισσεια?

τι εννοεις καλα λιπαρα? Ολα τα λιπαρα της φυσης ειναι καλα. Ολα που φτιαχνει ο ανθρωπος ειναι κακα.

Ξερεις που το παω τωρα? Παω στο να σε τσιγκλισω να γραψεις κορεσμενα, ξερεις για τα κορεσμενα ετσι?

Stella
11-04-11, 22:06
Nαι οκ, δίκιο έχεις...δεν μπορούμε να ξερουμε την ποσότητα της πρωτείνης που περισσεύει.
Όντως ο καθένας βλέπει πώς δουλεύει η διατροφή πάνω του.
Αλλά ισχύει αυτό; Δηλ μπορεί ο οργάνισμός να μη μπει σε κέτωση κι ας κρατάμε τους υδατάνθρακες χαμηλά;(15-20γρ)
Και ναι εννοώ τα κορεσμένα λίπη, παχιά κρέατα, τυριά, μπέικον...και τέτοια!
(μια στο τόσο καλά είναι, αλλά με αηδιάζουν να τα τρώω συχνά)

magdaline
11-04-11, 22:53
δεν ήξερα ότι το χέσιμο το λένε κέτωση..:rolf:

Stella
11-04-11, 23:07
δεν ήξερα ότι το χέσιμο το λένε κέτωση..:rolf:

παρντόν??? :unsure:

magdaline
11-04-11, 23:17
παρντόν??? :unsure:

α sorry ρε παιδιά αλλά με αυτά που λέγατε άλλα κατάλαβα:green:

aprosektos
11-04-11, 23:28
1.σε δίαιτα γράμμωσης επιτρέπεται το μαύρο ψωμί? κ σε τι ποσότητα?
2.εκτος από σολομό , τόνο κ βακαλάο έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ψάρι για αυτήν την περίοδο της δίαιτας?
3.εκτος από Δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη τι άλλο υδατάνθρακα μπορώ να χρησιμοποιήσω μετά την προπόνηση?

beefmeup
11-04-11, 23:42
1.σε δίαιτα γράμμωσης επιτρέπεται το μαύρο ψωμί? κ σε τι ποσότητα?
2.εκτος από σολομό , τόνο κ βακαλάο έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ψάρι για αυτήν την περίοδο της δίαιτας?
3.εκτος από Δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη τι άλλο υδατάνθρακα μπορώ να χρησιμοποιήσω μετά την προπόνηση?

ναι,αναλογα τις αναγκες σου σε υ/α..δεν θα το κανεις βαση ομως.
σαρδελες.
waxy maize/vitargo.

aprosektos
11-04-11, 23:58
ναι,αναλογα τις αναγκες σου σε υ/α..δεν θα το κανεις βαση ομως.
σαρδελες.
waxy maize/vitargo.
1.φαντάζομαι πως μισό κιλό την ημέρα είναι υπερβολή εε?
θα προσπαθήσω να το περιορίσω στις6 φέτες την ημέρα για πολύ μικρές φέτες μιλώ.( 100 γρ την ημέρα 50γρ κ 50 γρ στα δυο βασικά γεύματα)

2.σαρδέλες φαντάζομαι δεν εννοείς αυτές στην κονσέρβα..
3.way maize k vitargo ανεβάζουν την ινσουλίνη?

beefmeup
12-04-11, 00:00
ειναι υπερβολη..το εχεσες:green:
κ αυτες,αλλα κυριως φρεσκες.
οχι.

aprosektos
12-04-11, 00:05
ειναι υπερβολη..το εχεσες:green:
κ αυτες,αλλα κυριως φρεσκες.
οχι.

1. εχω μπλεξει με καλη φουρναρισσα δεν παω μονο για το ψωμι
3. εαν δεν ανεβαζουν ινσουλινη, νομιζω πως ειναι καλυτερο για την γενικη υγεια??
καλο θα ηταν να κρατας την ινσουλινη γενικα σε χαμηλα επιπεδα νομιζω

beefmeup
12-04-11, 00:08
1. εχω μπλεξει με καλη φουρναρισσα δεν παω μονο για το ψωμι
3. εαν δεν ανεβαζουν ινσουλινη, νομιζω πως ειναι καλυτερο για την γενικη υγεια??
καλο θα ηταν να κρατας την ινσουλινη γενικα σε χαμηλα επιπεδα νομιζω

εισαι σε καλο δρομο με την φουρναρισα:green:
την ανεβαζουν,αλλα οχι πολυ..λιγοτερο σε σχεση με οτι αλλο μπορεις να παρεις απο υ/α σε εκεινη την φαση..

gmalamos
12-04-11, 00:43
Στο μεσημεριανο & βραδυνο σκεφτομαι αντι ρυζιου να εχω μακαρονια ολικης 75γρ περιπου..

Τι λετε?

jimmy007
12-04-11, 00:56
3.way maize k vitargo ανεβάζουν την ινσουλίνη?



οχι.

Aπότομα εννοείς προφανώς. Έτσι?

bioman
12-04-11, 02:26
Θα ήθελα να μάθω πώς ακριβώς μπορώ να βάλω σωματικό βάρος σε λίπος. Είμαι πολύ αδύνατος και αρκετά μυώδης (εννοώ δέν είμαι κανένας χλαπάτσας)

Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να πάρω λίγο σωματικό βάρος σε λίπος αλλά μου είναι αδύνατο. Ήταν περιόδοι που προσπαθούσα να φάω πραγματικά μεγάλες ποσότητες φαγητόύ αλλά το μόνο που γινόταν είναι να πηγαίνω στην τουαλέτα πολλές φορές την ημέρα χωρίς να βάλω γραμμάριο. Πήρα και μία πρωτεϊνη όγκου (Reflex Instant Mass) αλλά απλά αυξήθηκε η τουαλέτα. Κάνω μία ώρα τρέξιμο την ημέρα και το απόγευμα κάνω βάρη. Ρώτησα από εδώ ρώτησα από εκεί και δοκίμασα αρκετές μεθόδους με φαγητά και ώρες αλλά τίποτα.

Δέν έχω κάποιο πρόβλημα με θυρωειδή ή αιματολογικές εξετάσεις αλλά ούτε και με το συκώτι.

Δέν ξέρω άν έχετε να πρωτείνετε κάτι. Ένας μου είπε σάν συμβουλή να μήν σοκάρω έτσι τον εαυτό μου διότι τελικά το λίπος που θα πάρω θα είναι σίγουρα ΕΝΔΟΚΟΙΛΙΑΚΟ το οποίο θα με καταστρέψει. Ιδέα δέν έχω.

Καμία πρόταση παρακαλώ?

Είμαι 25 1,78 60 κιλά .

Nio
12-04-11, 03:38
Θα ήθελα να μάθω πώς ακριβώς μπορώ να βάλω σωματικό βάρος σε λίπος. Είμαι πολύ αδύνατος και αρκετά μυώδης (εννοώ δέν είμαι κανένας χλαπάτσας)

Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να πάρω λίγο σωματικό βάρος σε λίπος αλλά μου είναι αδύνατο. Ήταν περιόδοι που προσπαθούσα να φάω πραγματικά μεγάλες ποσότητες φαγητόύ αλλά το μόνο που γινόταν είναι να πηγαίνω στην τουαλέτα πολλές φορές την ημέρα χωρίς να βάλω γραμμάριο. Πήρα και μία πρωτεϊνη όγκου (Reflex Instant Mass) αλλά απλά αυξήθηκε η τουαλέτα. Κάνω μία ώρα τρέξιμο την ημέρα και το απόγευμα κάνω βάρη. Ρώτησα από εδώ ρώτησα από εκεί και δοκίμασα αρκετές μεθόδους με φαγητά και ώρες αλλά τίποτα.

Καμία πρόταση παρακαλώ?

Είμαι 25 1,78 60 κιλά .

Από αυτά που λες, θα ανήκεις στους εκτόμορφους(σωματότυπο). Σε αυτήν τη κατηγορία χρειάζεσαι μεγαλύτερη προσπάθεια για να αυξήσεις τον όγκο σου συγκριτικά με τις άλλες.
Κάποια πολύ βασικά και απλά που θα μπορούσε να σου πει κανείς είναι, πως η μία ώρα τρέξιμο την ημέρα θέλει οπωσδήποτε μείωση(αν όχι παροδικό σταμάτημα για όσο καιρό θες να βάλεις βάρος).
Όχι γιατί ξαφνικά αναθεωρήσαμε σχετικά με τα οφέλη της αερόβιας άσκησης, αλλά γιατί εσύ για το στόχο που έχεις θέσει πρέπει να έχεις συνεχώς θερμιδικό πλεόνασμα, κάτι που η 1 ώρα αερόβια την ημέρα σου απαγορεύει.

Διάβασε σχετικά άρθρα του forum, μάθε ποιες τροφές έιναι πλούσιες σε υδατάνθρακες(και τι μορφής) και στρίμωξέ τες στην καθημερινή σου διατροφή, δώσε ιδιαίτερη προσοχή στη διατροφή σου ιδίως στις ώρες γύρω από την άθληση σου(βάρη), αύξησε αρκετά τα καλά λιπαρά στη διατροφή σου(ω3, ελαιόλαδο), και φυσικά συνέχισε το πολύ φαί.
Ειδικά το τελευταίο μην το αφήσεις ποτέ.

Διάβασε και τα links/threads που έρχονται στο επόμενο post.
Κάνοντας αυτά που διαβάζεις/θα διαβάσεις, θα πάρεις βάρος(άρα και όγκο) λόγω μυών -- όχι λίπους.

Nio
12-04-11, 03:50
1)Διατροφή Όγκου (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3&Itemid=4)

2)Όγκος-λίπος (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2086-%CE_%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF_-%CE%BB%CE%AF%CF_%CE%BF%CF_&p=25961)

3)Δεν παίρνω όγκο-τα φώτα σας (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1217-%CE_%CE%B5%CE%BD-%CF_%CE%B1%CE%AF%CF_%CE%BD%CF_-%CF_%CE%B3%CE%BA%CE%BF!!-%CE%A4%CE%B1-%CF_%CF_%CF_%CE%B1-%CF_%CE%B1%CF_..)

4)Φόρμουλες όγκου (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2100-%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85)

5)και αυτό για να κατανοήσεις διάφορα σχετικά με τη διατροφή Διατροφή (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=4)

Nio
12-04-11, 03:53
Είμαι πολύ αδύνατος και αρκετά μυώδης

Είμαι 1,78 60 κιλά .

Για το πρώτο επέτρεψέ μου να αμφιβάλω. :welcome:

bioman
12-04-11, 11:48
Για το πρώτο επέτρεψέ μου να αμφιβάλω. :welcome:

Τα διάβασα, θα κάνω αυτό που λές και ελπίζω να μήν με μάθει η τουαλέτα πάλι. Αρχικά θα κόψω το τρέξιμο για μία εβδομάδα να δώ. Άν και μ'αρέσει να τρέχω. Φοβάμαι μήπως όταν συνεχίσω να τρέχω ότι θα ξαναχάσω το βάρος. Δέν μπορώ να βγάλω το τρέξιμο δια παντώς.

deluxe
12-04-11, 17:11
Η φετα εχει στα 100γρ 2γρ αλατι και 1γρ νατριο! Επισης εχει περιπου στα γρ10 λιπαρα, απο τα οποια τα περισσοτερα ειναι κορεσμενα!

Οταν τυχαινει και τρωω φετα, βαζω 100γρ ή λιγο παραπανω. Λετε να την κοψω; Καλα σε ενα μηνα που ξεκιναω γραμμωση, σιγουρα θα κοπει.

Επισης θα ηθελα να μου πειτε ποιες αλλες τροφες πρεπει να κοψω στην γραμμωση.

magdaline
12-04-11, 17:22
Επισης θα ηθελα να μου πειτε ποιες αλλες τροφες πρεπει να κοψω στην γραμμωση.

Νομίζω .. μακαρόνια, cornflakes, τυρί γενικά, τους πολλούς ξηρούς καρπούς, το μαύρο ψωμί και γενικά τους υδατάνθρακες μετά το μεσημεριανό σου.. όπως και τα πολλά γαλακτοκομικά και τα πολλά φρούτα.

aprosektos
12-04-11, 17:35
Aπότομα εννοείς προφανώς. Έτσι?
ναι.
Μετά την αερόβια ή την αναερόβια προπόνηση πιο σημαντική είναι η κατανάλωση υδατάνθρακα (όπως vitargo) ή προτεινιακου ροφήματος?
εάν ούτος η άλλως μετά απόκανα 40 λεπτό καταναλώνεται κανονικό γεύμα. Με πρωτεΐνη κ υδατάνθρακα

deluxe
12-04-11, 18:16
Νομίζω .. μακαρόνια, cornflakes, τυρί γενικά, τους πολλούς ξηρούς καρπούς, το μαύρο ψωμί και γενικά τους υδατάνθρακες μετά το μεσημεριανό σου.. όπως και τα πολλά γαλακτοκομικά και τα πολλά φρούτα.
Νομιζω οτι με το μαυρο ψωμι δεν υπαρχει προβλημα, οπως και με τα ολικης. Αντιθετως τα ασπρα δεν πρεπει να κανουν στη γραμμωση.

Λογικα και η βρωμη; Θα κοψω και την whey την τελευταια εβδομαδα.

Βασικα καλυτερα, τι πρεπει να τρωω;

magdaline
12-04-11, 19:25
Νομιζω οτι με το μαυρο ψωμι δεν υπαρχει προβλημα, οπως και με τα ολικης. Αντιθετως τα ασπρα δεν πρεπει να κανουν στη γραμμωση.

Λογικα και η βρωμη; Θα κοψω και την whey την τελευταια εβδομαδα.

Βασικα καλυτερα, τι πρεπει να τρωω;

Βασικά γνώμη μου είναι ότι αρχικά πρέπει να περιορίσεις τους υδατάνθρακες μετά τη προπόνηση.
Στο πρωινό σου δεν είναι κακό να τρως βρώμη απλά εκει που έτρωγες ένα ολόκληρο μπωλ και έβαζες ξηρούς καρπους μελια και τέτοια πρέπει να είσαι πιο συντηρητικός και να αρκείσαι με μια μπανάνα ή γάλα/γιαουρτι, και φυσικά η βρώμη σε λιγότερη ποσότητα. (εννοείται ότι η γλυκόζη/ζάχαρες κτλπ δεν βοηθάνε καθόλου στη γράμμωση)
Τα όσπρια μία φορά την εβδομάδα είναι απαραίτητα, μη ξεχνάς ότι μια ισορροπημένη διατροφή έχει όλα τα είδη τροφών, αλλά πρέπει να προτιμάμε μη επεξεργασμένες τροφές..γιατί εκεί είναι το πρόβλημα.
Στη γράμμωση θες να "καθαρίσεις" και να αναδείξεις τους μύες σου, δεν μειώνεις μόνο τους υδατάνθρακες, μειώνεις και τις θερμίδες που παίρνεις σταδιακά χωρίς να αφαιρείς πρωτείνη, γιατί αν κάνεις υποθερμιδική δίαιτα το θέμα είναι να μη χάσεις μυικο ιστο.. θα χάσεις κάποια ποσότητα αλλά αυτό είναι νορμάλ.
Πολλές σαλάτες, κοτόπουλα, ψάρια και νερό !

giannis64
12-04-11, 19:38
Η φετα εχει στα 100γρ 2γρ αλατι και 1γρ νατριο! Επισης εχει περιπου στα γρ10 λιπαρα, απο τα οποια τα περισσοτερα ειναι κορεσμενα!

Οταν τυχαινει και τρωω φετα, βαζω 100γρ ή λιγο παραπανω. Λετε να την κοψω; Καλα σε ενα μηνα που ξεκιναω γραμμωση, σιγουρα θα κοπει.

Επισης θα ηθελα να μου πειτε ποιες αλλες τροφες πρεπει να κοψω στην γραμμωση.


για να παρεις σαφη απαντηση θα πρεπει να αναφερεις τι τροφες εχεις τωρα. αλλιως θα γεμισουμε ποστ χωρις να βγαλουμε ακρη. ασε που θα πρεπει να μας πεις σε τι κατασταση εισαι τωρα αλλα και ως που θελεις να φτασεις και σε ποσο χρονο.

paulakos
13-04-11, 01:10
Μαγκες 3 φορες την ημερα βρωμη,πρωι μεσιμερη και βραδυ απο 100 γρ την δοση καθημερινα,υοερχει περιπτωση να βλαψει σε κατι?Δεν εννοω σε θεμα διατροφης ,δηλαδη αν θα ειναι πολλοι υδατανθρακες και τετοια αλλα εννοω θεμα υγειας με εντερο πχ η οτι αλλο να ναι.

thegravijia
13-04-11, 02:12
Μαγκες 3 φορες την ημερα βρωμη,πρωι μεσιμερη και βραδυ απο 100 γρ την δοση καθημερινα,υοερχει περιπτωση να βλαψει σε κατι?Δεν εννοω σε θεμα διατροφης ,δηλαδη αν θα ειναι πολλοι υδατανθρακες και τετοια αλλα εννοω θεμα υγειας με εντερο πχ η οτι αλλο να ναι.
νομιζω θα παιξει πολυ τοιλετ

Triumph
13-04-11, 08:00
Νομίζω .. μακαρόνια, cornflakes, τυρί γενικά, τους πολλούς ξηρούς καρπούς, το μαύρο ψωμί και γενικά τους υδατάνθρακες μετά το μεσημεριανό σου.. όπως και τα πολλά γαλακτοκομικά και τα πολλά φρούτα.

Αν τα κόψει όλα αυτά τι μένει να τρώει; κοτόπουλο κ ψάρι ; τα πάντα χώρανε στην γράμμωση αλλά με μέτρο και βέβαια παίζει ρόλο κ για τη γράμμωση μιλάμε για προ-αγώνιστικη η για προ-παραλία; Αν πας αγωνιστικά εκεί αλλάζει το θέμα...


Βασικά γνώμη μου είναι ότι αρχικά πρέπει να περιορίσεις τους υδατάνθρακες μετά τη προπόνηση.
Στο πρωινό σου δεν είναι κακό να τρως βρώμη απλά εκει που έτρωγες ένα ολόκληρο μπωλ και έβαζες ξηρούς καρπους μελια και τέτοια πρέπει να είσαι πιο συντηρητικός και να αρκείσαι με μια μπανάνα ή γάλα/γιαουρτι, και φυσικά η βρώμη σε λιγότερη ποσότητα. (εννοείται ότι η γλυκόζη/ζάχαρες κτλπ δεν βοηθάνε καθόλου στη γράμμωση)
Τα όσπρια μία φορά την εβδομάδα είναι απαραίτητα, μη ξεχνάς ότι μια ισορροπημένη διατροφή έχει όλα τα είδη τροφών, αλλά πρέπει να προτιμάμε μη επεξεργασμένες τροφές..γιατί εκεί είναι το πρόβλημα.
Στη γράμμωση θες να "καθαρίσεις" και να αναδείξεις τους μύες σου, δεν μειώνεις μόνο τους υδατάνθρακες, μειώνεις και τις θερμίδες που παίρνεις σταδιακά χωρίς να αφαιρείς πρωτείνη, γιατί αν κάνεις υποθερμιδική δίαιτα το θέμα είναι να μη χάσεις μυικο ιστο.. θα χάσεις κάποια ποσότητα αλλά αυτό είναι νορμάλ.
Πολλές σαλάτες, κοτόπουλα, ψάρια και νερό !

Όχι τα όσπρια δν είναι απαραίρητα,είναι διατροφή ββ κ όχι μεσογειακή. επίσης η διατροφή γραμμωσης η όγκου δν της λες "ισσοροπημένη διατροφή" γιατί πάντα κ στις διο ύπαρχει η υπερβολη της πρωτείνης,όσον αφορά της μη επεξεργασμένες τροφές δν μου έρχεται κάποια στο μυάλο,ακόμα κ το νερό επεξεργασμένο είναι.:green:

deluxe
13-04-11, 12:54
Για προ-παραλια παμε :P

Αλλα θελω να στεγνωσω τελειως.

Με την φετα που ρωτησα παραπανω γνωριζει κανεις; Δλδ εγω με μια δικη μου μεριδα παιρνω περιπου το 50% της ΣΗΔ σε αλατι την ημερα! Βεβαια δε τρωω καθε ημερα φετα.

magdaline
13-04-11, 14:26
Αν τα κόψει όλα αυτά τι μένει να τρώει; κοτόπουλο κ ψάρι ; τα πάντα χώρανε στην γράμμωση αλλά με μέτρο και βέβαια παίζει ρόλο κ για τη γράμμωση μιλάμε για προ-αγώνιστικη η για προ-παραλία; Αν πας αγωνιστικά εκεί αλλάζει το θέμα...
Κοτόπουλο, ψάρι, μοσχαράκι ασπράδια μένει ν τρώει.
Οσο για τα μακαρόνια δεν θα ταν προτιμότερο να φάει ρύζι ή πατάτα βραστή; Ξερω ότι στον όγκο τρως μακαρόνια, και στη περιοδο γραμμωσης προτιμάται ρύζι ή πατάτες. Τουλάχιστον οι περισσοτεροι αυτο κανουν.



Όχι τα όσπρια δν είναι απαραίρητα,είναι διατροφή ββ κ όχι μεσογειακή. επίσης η διατροφή γραμμωσης η όγκου δν της λες "ισσοροπημένη διατροφή" γιατί πάντα κ στις διο ύπαρχει η υπερβολη της πρωτείνης,όσον αφορά της μη επεξεργασμένες τροφές δν μου έρχεται κάποια στο μυάλο,ακόμα κ το νερό επεξεργασμένο είναι.:green:
Οι φακές και τ υπόλοιπα όσπρια εμπεριέχουν πολλές βιταμίνες και από μικροί στις οικογενεια μας αν τηρούσαν οι μαμαδες μας κατι σωστο είναι το μια φορα την εβδομάδα όσπρια
Επεξεργασμένη τροφή είναι τα κορνφλεικς, τα διαφορα τυρια (που εμπεριέχουν 6 φορές μεγαλύτερη δόση νατρίου από άλλα λιγότερα λιπαρά τυρια, άρα και η φέτα είναι ένα απο αυτά..), οι σάλτσες, τα προιοντα επάλειψης ψωμιου, όλες αυτές οι τροφές εμπεριέχουν αλάτι κ άλλα συστατικά που βλάπτουν.την υγεία μακροχρόνια. Επίσης εκτός απο νάτριο , πολλές επεξεργασμένες τροφές εμπεριέχουν ζάχαρη, και η ζάχαρη δημιουργεί εθισμό. Υπάρχει σχετική έρευνα για την εταιρία μακντόναλντς και για την Κοκα κολα.
Και φυσικά αυτή είναι η άποψή μου κ μόνο, σύμφωνα με αυτά που έχω μάθει με τη πάροδο των χρόνων..

Triumph
13-04-11, 15:14
Για προ-παραλια παμε :P

Αλλα θελω να στεγνωσω τελειως.

Με την φετα που ρωτησα παραπανω γνωριζει κανεις; Δλδ εγω με μια δικη μου μεριδα παιρνω περιπου το 50% της ΣΗΔ σε αλατι την ημερα! Βεβαια δε τρωω καθε ημερα φετα.

ξεκίνα σιγά σιγά κ κόβε φίλε μου,λίγη φέτα δν κάνει κακό. αλλά μείωσε απο το υπόλοιπο σου πλάνο για να υπάρχει ισσοροπία.


Και φυσικά αυτή είναι η άποψή μου κ μόνο, σύμφωνα με αυτά που έχω μάθει με τη πάροδο των χρόνων..

Δλδ θα τρώει καθημερινά κοτόπουλο ψάρι,αυγό μοσχάρι ; Σώστα λες οτι το ρύζι κ η πατάτα βραστη προτιμάτε απο τα μακαρόνια αλλα αύτο δν σήμενη κάτι,δν χρείαζεται να βάζουμαι ταμπέλες σε όλα τα τρόφιμα. το οτι το κάνουν οι περρισοτεροι δν μου λέει κάτι,δν χρείαζεται να παπαγαλίζουμαι οτι κάνουνε κ λένε οι υπόλοιποι. Όσον αφορά τα όσπρια δν είναι αναγκαία σε διατροφές ΒΒ,το οτι μας έκανε η μαμά μας επειδή είχε πολλές βίταμίνες δν το θεωρώ απάντηση. Όλα μα όλα είναι επεξεργασμένα,τα πάντα,κάποια είναι περρισότερο κ κάποια λιγότερο. Θα συμφωνήσω για αυτό που λες για τα τυριά αλλα όχι επειδή έχουν υπερβολική δόση νατρίου μέσα,αυτό ειναι το λιγότερο.οταν λες οτι το αλάτι κ τα άλλα συστατικά βλάπτουν την υγεία μακροχρόνια μην μηλάς ετσι γενικά,πιστεύω οτι πάντα πρέπει να λέμε κ ποσότητες. Η ζάχαρη συνδέεται με την παχυσαρκεία κ είναι η αίτια για πολλά προβλήματα. Ζάχαρη έχει κ το ψώμι,αλλά κ ένα μπισκότο έχει ζάχαρη,το θέμα είναι πόση ζάχαρη έχει το κάθένα μέσα.τα μακ κ η κολα είναι άλλη ιστορία.

magdaline
13-04-11, 15:34
ξεκίνα σιγά σιγά κ κόβε φίλε μου,λίγη φέτα δν κάνει κακό. αλλά μείωσε απο το υπόλοιπο σου πλάνο για να υπάρχει ισσοροπία.



Δλδ θα τρώει καθημερινά κοτόπουλο ψάρι,αυγό μοσχάρι ; Σώστα λες οτι το ρύζι κ η πατάτα βραστη προτιμάτε απο τα μακαρόνια αλλα αύτο δν σήμενη κάτι,δν χρείαζεται να βάζουμαι ταμπέλες σε όλα τα τρόφιμα. το οτι το κάνουν οι περρισοτεροι δν μου λέει κάτι,δν χρείαζεται να παπαγαλίζουμαι οτι κάνουνε κ λένε οι υπόλοιποι. Όσον αφορά τα όσπρια δν είναι αναγκαία σε διατροφές ΒΒ,το οτι μας έκανε η μαμά μας επειδή είχε πολλές βίταμίνες δν το θεωρώ απάντηση. Όλα μα όλα είναι επεξεργασμένα,τα πάντα,κάποια είναι περρισότερο κ κάποια λιγότερο. Θα συμφωνήσω για αυτό που λες για τα τυριά αλλα όχι επειδή έχουν υπερβολική δόση νατρίου μέσα,αυτό ειναι το λιγότερο.οταν λες οτι το αλάτι κ τα άλλα συστατικά βλάπτουν την υγεία μακροχρόνια μην μηλάς ετσι γενικά,πιστεύω οτι πάντα πρέπει να λέμε κ ποσότητες. Η ζάχαρη συνδέεται με την παχυσαρκεία κ είναι η αίτια για πολλά προβλήματα. Ζάχαρη έχει κ το ψώμι,αλλά κ ένα μπισκότο έχει ζάχαρη,το θέμα είναι πόση ζάχαρη έχει το κάθένα μέσα.τα μακ κ η κολα είναι άλλη ιστορία.

εγω ειπα την αποψη μ, εσυ τη δική σου. ο καθενας δινει βαρος εκει που βαζει προτεραιοτητα. κακα τ ψεμματα, με φέτα κ σαλτσουλες, κτλ, δεν θα πετυχει γραμμωση.. μεσα απο τη δικη μ εμπειρια, ειδα, οτι οταν εκοψα κ τη παραμικρη παρασπονδια ειδα διαφορα.;)

paulakos
13-04-11, 16:03
νομιζω θα παιξει πολυ τοιλετ

Oντως χαχαχαχα,βεβαια αυτο δεν ειναι και κακο:P

giannis64
13-04-11, 16:34
εγω ειπα την αποψη μ, εσυ τη δική σου. ο καθενας δινει βαρος εκει που βαζει προτεραιοτητα. κακα τ ψεμματα, με φέτα κ σαλτσουλες, κτλ, δεν θα πετυχει γραμμωση.. μεσα απο τη δικη μ εμπειρια, ειδα, οτι οταν εκοψα κ τη παραμικρη παρασπονδια ειδα διαφορα.;)


ετσι ειναι! αν θες να φτασεις στα ακρα και να εισαι αυστηρος στην διαιτα σου, αυτο πρεπει να κανεις. και τα αποτελεσματα θα ειναι και αναλογα.

gmalamos
13-04-11, 18:37
Ρυζι η μακαρονια..??

Νομιζω παντως οτι εχουν τα ιδια θρεπτικα στοιχεια παντως.:unsure:

Giannistzn
13-04-11, 19:36
Ρυζι η μακαρονια..??

Νομιζω παντως οτι εχουν τα ιδια θρεπτικα στοιχεια παντως.:unsure:

Ρυζι νομιζω. Αλλα και εγω εχω αυτη την απορια. Γιατι γενικα οι περισσοτεροι προτεινουν το ρυζι αντι των μακαρονιων? Οπως ειπε και ο gmalamos πανω κατω παρομοια θρεπτικα στοιχεια δεν εχουν?

Και κατι αλλο απο εμενα. Εχω αρχισει να προσεχω ιδιαιτερα στα γευματα μου με στοχο να χασω λιπος αλλα να μεινω οσο το δυνατων σταθερα στα κιλα μου. Επειδη σα φοιτητης και εγω 1-2 μερες παιζει να βγω κατα τις 10 - 11 και να γυρισω 3 - 4 χανω 1 γευμα σιγουρα και πεθαινω στην πεινα, αλλα και την επομενη μερα ξυπναω αργα και παω λιγο πισω. Ειναι καλο να παρω μπαρες πρωτεΐνης να εχω μαζι μου οταν βγαινω ή εχουν αρκετους υδ/κες και λιπαρα (δεν γνωριζω καθολου περιεκτικοτητες).
Ρωταω επειδη μετα τις 3-4 το μεσημερι δεν εχω υδ/α στη διατροφη μου.

gmalamos
13-04-11, 19:45
Ρυζι νομιζω. Αλλα και εγω εχω αυτη την απορια. Γιατι γενικα οι περισσοτεροι προτεινουν το ρυζι αντι των μακαρονιων? Οπως ειπε και ο gmalamos πανω κατω παρομοια θρεπτικα στοιχεια δεν εχουν?

Και κατι αλλο απο εμενα. Εχω αρχισει να προσεχω ιδιαιτερα στα γευματα μου με στοχο να χασω λιπος αλλα να μεινω οσο το δυνατων σταθερα στα κιλα μου. Επειδη σα φοιτητης και εγω 1-2 μερες παιζει να βγω κατα τις 10 - 11 και να γυρισω 3 - 4 χανω 1 γευμα σιγουρα και πεθαινω στην πεινα, αλλα και την επομενη μερα ξυπναω αργα και παω λιγο πισω. Ειναι καλο να παρω μπαρες πρωτεΐνης να εχω μαζι μου οταν βγαινω ή εχουν αρκετους υδ/κες και λιπαρα (δεν γνωριζω καθολου περιεκτικοτητες).
Ρωταω επειδη μετα τις 3-4 το μεσημερι δεν εχω υδ/α στη διατροφη μου.

Ανα 100γρ


ρυζι 363 θερμιδες υδ 80.4 ΓΔ 72

μακαρομια 369 θερμιδες 75.2 ΓΔ 50

Κανε τα γευματα οποτε μπορεις μην σε αγχωνει..Ουτως η αλλως το πες και ο ιδιος φοιτητης εισαι δεν θα κατεβεις και αυριο στους αγωνες.;)

Giannistzn
13-04-11, 19:54
Κανε τα γευματα οποτε μπορεις μην σε αγχωνει..Ουτως η αλλως το πες και ο ιδιος φοιτητης εισαι δεν θα κατεβεις και αυριο στους αγωνες.;)

Μωρε δεν ειναι οτι θα κατεβω σε αγωνες.. Ειναι οτι πειναω :P και απο το να παω μετα να φαω κανα σουβλακι εξω και να με πιασει κανα κοψιμο (εχω και ευαισθητο στομαχι) πιστευω καλυτερα να εχω μια μπαρα πρωτεΐνης (αν ειναι σε καλες αναλογιες υδ/ες και λιπαρα) και μετα το γιαουρτακι σπιτι και υπνος κομπλε!

gmalamos
13-04-11, 19:57
Μωρε δεν ειναι οτι θα κατεβω σε αγωνες.. Ειναι οτι πειναω :P και απο το να παω μετα να φαω κανα σουβλακι εξω και να με πιασει κανα κοψιμο (εχω και ευαισθητο στομαχι) πιστευω καλυτερα να εχω μια μπαρα πρωτεΐνης (αν ειναι σε καλες αναλογιες υδ/ες και λιπαρα) και μετα το γιαουρτακι σπιτι και υπνος κομπλε!

δες στο eshop τοτε για καμια μπαριτσα τοτε.:thumbup:

pan0z
14-04-11, 16:19
αυτην την βδομαδα θα κανω ενα οφ κατα ποσο λετε να κοψω τις θερμιδες μου?Περιπου στις 500 ξερω οτι ειναι καλα.Τι λετε?

giannis64
14-04-11, 16:21
:thumbup: δοκιμαζεις και βλεπεις τα αποτελεσματα στην πορεια σου, και αναλογα πρατεις.

Devil
14-04-11, 16:22
αυτην την βδομαδα θα κανω ενα οφ κατα ποσο λετε να κοψω τις θερμιδες μου?Περιπου στις 500 ξερω οτι ειναι καλα.Τι λετε?

μεινε στην συντηρηση....

pan0z
14-04-11, 16:25
μεινε στην συντηρηση....

χμμμ οταν λεμε συντηρηση?Εγω οταν εκανα γυμναστικη ετρωγα περιπου στις 4000 θερμιδες στην ουσια εκανα συντηρηση γιατι δεν εβαζα ουτε εχανα κιλα.Οποτε τι ειναι για μενα συντηρηση?

Devil
14-04-11, 16:38
χμμμ οταν λεμε συντηρηση?Εγω οταν εκανα γυμναστικη ετρωγα περιπου στις 4000 θερμιδες στην ουσια εκανα συντηρηση γιατι δεν εβαζα ουτε εχανα κιλα.Οποτε τι ειναι για μενα συντηρηση?

μια μεση λυση ειναι τα κιλα σου επι 33..... και μετα κανεις διορθωσεις....

aprosektos
14-04-11, 19:47
ναι.
Μετά την αερόβια ή την αναερόβια προπόνηση πιο σημαντική είναι η κατανάλωση υδατάνθρακα (όπως vitargo) ή προτεινιακου ροφήματος?
εάν ούτος η άλλως μετά απόκανα 40 λεπτό καταναλώνεται κανονικό γεύμα. Με πρωτεΐνη κ υδατάνθρακα
δεν εχει κανεις αποψη?

eri_87
14-04-11, 20:25
Μετά την αερόβια ή την αναερόβια προπόνηση πιο σημαντική είναι η κατανάλωση υδατάνθρακα (όπως vitargo) ή προτεινιακου ροφήματος?
εάν ούτος η άλλως μετά απόκανα 40 λεπτό καταναλώνεται κανονικό γεύμα. Με πρωτεΐνη κ υδατάνθρακα

Εκείνη την ώρα πιο σημαντική είναι η ενυδάτωση του οργανισμού... Κάνε κανονικά το επόμενο προγραμματισμένο γεύμα στην ώρα που είναι να το κάνεις.

aprosektos
14-04-11, 20:37
Εκείνη την ώρα πιο σημαντική είναι η ενυδάτωση του οργανισμού... Κάνε κανονικά το επόμενο προγραμματισμένο γεύμα στην ώρα που είναι να το κάνεις.
οσον αφορα την σπουδαιοτητα μεταξυ πρωτεινης κ υδατανθρακα εκεινη την στιγμη ποιος πιστευεις πως εχει μεγαλυτερη βαρυτητα

Levrone
14-04-11, 20:46
οσον αφορα την σπουδαιοτητα μεταξυ πρωτεινης κ υδατανθρακα εκεινη την στιγμη ποιος πιστευεις πως εχει μεγαλυτερη βαρυτητα

πειραζει να πω τη γνωμη μου? :toast:

πρωτεινη φυσικα..

η πρωτεινη ειναι το δομικο συστατικο που θες εκεινη τη στιγμη..

αλλωστε μην ξεχνας φιλε μου οτι δεν παιρνουμε ολοι υδατανθρακα μεταπροπονητικα..πρωτεινη ομως (ή αμινοξεα ή φαι παιρνουμε ολοι)

eri_87
14-04-11, 20:51
οσον αφορα την σπουδαιοτητα μεταξυ πρωτεινης κ υδατανθρακα εκεινη την στιγμη ποιος πιστευεις πως εχει μεγαλυτερη βαρυτητα

Αν έχεις κάνει αερόβιο το πρωί νηστικός, πιστεύω μεγαλύτερη βαρύτητα έχει να πάρεις πρωτεΐνη. Αν κάνεις αερόβιο άλλη ώρα της μέρας, δε νομίζω να παίζει ρόλο. Έχεις κάνει κανονικά προηγούμενο γεύμα ολοκληρωμένο, οπότε πας στο επόμενο γεύμα. Δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο να χρειάζεσαι περισσότερο τον υδ/κα ή την πρωτεΐνη μετά το αερόβιο.

aprosektos
14-04-11, 21:19
Εκείνη την ώρα πιο σημαντική είναι η ενυδάτωση του οργανισμού... Κάνε κανονικά το επόμενο προγραμματισμένο γεύμα στην ώρα που είναι να το κάνεις.
η ενυδατωση μετα απο την ασκηση γινετε μονο με νερο ?

eri_87
14-04-11, 21:25
η ενυδατωση μετα απο την ασκηση γινετε μονο με νερο ?

Βασικά με νερό, και από κει και πέρα εξαρτάται και πότε θα φας το γεύμα σου. Λογικά μετά από κάνα 15'-30' θα είναι ώρα να φας.

aprosektos
14-04-11, 21:28
Βασικά με νερό, και από κει και πέρα εξαρτάται και πότε θα φας το γεύμα σου. Λογικά μετά από κάνα 15'-30' θα είναι ώρα να φας.

δεν εισαι φαν των συμπληρωματων διατροφης απο οτι καταλαβα

chriele78
15-04-11, 14:21
Τότε φάε κανονικά το γεύμα σου χωρίς σαλάτα, μόνο πρωτεΐνη κ υδ/κα. Και πατάτα είναι καλή και ρύζι και μακαρόνια, ότι θες φαε.
Για τα αμύγδαλα σου είπε και ο Νιο. Πολλοί τα βάζουν με το βραδινό γιαούρτι γιατί κάνουν καλό συνδυασμό.

Να σου πω,
με το βραδινό γιαούρτι με αμυγδαλα θα ηταν καλο να βάζαμε και φρούτο ή δεν λέει πριν τον ύπνο λόγο φρουκτόζης! :)

eri_87
15-04-11, 14:28
Να σου πω,
με το βραδινό γιαούρτι με αμυγδαλα θα ηταν καλο να βάζαμε και φρούτο ή δεν λέει πριν τον ύπνο λόγο φρουκτόζης! :)

Όχι φρούτο βραδιάτικα... :green: Σκέτο γιαουρτάκι με τα καλά λιπαρά των ξηροκάρπιων...;)

TToni Shark
16-04-11, 11:50
Όχι φρούτο βραδιάτικα... :green: Σκέτο γιαουρτάκι με τα καλά λιπαρά των ξηροκάρπιων...;)

Γιατί όχι φρούτα το βράδυ κάνουν τόσο πολύ κακό:unsure:

Devil
16-04-11, 11:53
Γιατί όχι φρούτα το βράδυ κάνουν τόσο πολύ κακό:unsure:

βασικα δεν το βλεπω ιδιαιτερα κακο... αμα μιλαμε για μικρη ποσοτητα.... αλλα δεν θα το προτιμουσα....

eri_87
16-04-11, 13:21
Γιατί όχι φρούτα το βράδυ κάνουν τόσο πολύ κακό:unsure:

Θα έβαζες μέλι στο βραδινό γιαούρτι; Κάτι αντίστοιχο είναι και το φρούτο.
Δεν είναι ότι κάνει τόσο πολύ κακό, απλά όταν κοιτάμε να "μαζέψουμε" το σώμα μας, κοιτάμε να "μαζέψουμε" και τα γύρω γύρω στη διατροφή. Αν μπορείς να φας σκέτο το γιαούρτι γιατί να τρώς και φρούτο (=υδ/κες-->σάκχαρα=αυξηση ινσουλίνης) βραδιάτικα; Φάτο άλλη ώρα...
Είναι λεπτομέρεια, όμως από κει και πέρα ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του και πράττει!

Devil
16-04-11, 15:00
Θα έβαζες μέλι στο βραδινό γιαούρτι; Κάτι αντίστοιχο είναι και το φρούτο.
Δεν είναι ότι κάνει τόσο πολύ κακό, απλά όταν κοιτάμε να "μαζέψουμε" το σώμα μας, κοιτάμε να "μαζέψουμε" και τα γύρω γύρω στη διατροφή. Αν μπορείς να φας σκέτο το γιαούρτι γιατί να τρώς και φρούτο (=υδ/κες-->σάκχαρα=αυξηση ινσουλίνης) βραδιάτικα; Φάτο άλλη ώρα...
Είναι λεπτομέρεια, όμως από κει και πέρα ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του και πράττει!


και τι εγινε?

αν θελει να αδυνατισει και υπαρχει θερμιδικο ελειμα θα αδυνατισει.... κατι αντιστοιχο και στον ογκο...

η διαφορα ειναι πολυ μικρη... ετσι και αλλιως τα σακχαρα που εχει το φρουτο ειναι φρουκτοζη.... δεν αυξανει και τοσο την ινσουλινη....

δεν παιζει μεγαλο ρολο το GI αλλα το Glycemic Load.... δλδ η ποσοτητα... αλλο να φαει ενα μηλο και αλλο να φαει ενα τσουβαλι μηλα...

CRASHDΪET
16-04-11, 18:18
Παιδιά έχω κοιτάξει όλες τις συνταγές και μου ακούγονται πολύ καλές .. το θέμα όμως είναι .. πχ για σπιτικές μπάρες πρωτείνης οι κέικ πρωτείνης μπορούμε να τα καταναλώσουμε σε περίοδο γράμμωσης? πχ. μία πρωτεινική μπάρα η μια φέτα κέικ πρωτείνης τη μέρα είναι εφικτό??

pan0z
16-04-11, 18:48
Παιδιά έχω κοιτάξει όλες τις συνταγές και μου ακούγονται πολύ καλές .. το θέμα όμως είναι .. πχ για σπιτικές μπάρες πρωτείνης οι κέικ πρωτείνης μπορούμε να τα καταναλώσουμε σε περίοδο γράμμωσης? πχ. μία πρωτεινική μπάρα η μια φέτα κέικ πρωτείνης τη μέρα είναι εφικτό??

ολα ειναι εφικτα αρκει να μετρας τις θερμιδες που περνεις και να μην ξεπερνανε συνολικα την ημερισια σου προσληψη που εχεις ορισει

eri_87
16-04-11, 20:00
δεν εισαι φαν των συμπληρωματων διατροφης απο οτι καταλαβα

Δεν έχω πρόβλημα, αλλά εσύ είπες ότι μετά από κάνα 40λεπτο θα κανεις κανονικό γεύμα μετά το αερόβιο. Και γιαυτό δε βρίσκω το λόγο να πιεις πρωτεΐνη και μετά από λίγο να φας κανονικά. Απο κει και πέρα για ενυδάτωση τί συμπλήρωμα να πάρεις :unsure: γιαυτό είπα νερό.

eri_87
16-04-11, 20:14
και τι εγινε?

αν θελει να αδυνατισει και υπαρχει θερμιδικο ελειμα θα αδυνατισει.... κατι αντιστοιχο και στον ογκο...

η διαφορα ειναι πολυ μικρη... ετσι και αλλιως τα σακχαρα που εχει το φρουτο ειναι φρουκτοζη.... δεν αυξανει και τοσο την ινσουλινη....

δεν παιζει μεγαλο ρολο το GI αλλα το Glycemic Load.... δλδ η ποσοτητα... αλλο να φαει ενα μηλο και αλλο να φαει ενα τσουβαλι μηλα...

Ωραία, τότε γιατί λες ότι δε θα το προτιμούσες;
Για την ακρίβεια, σε πολλές διατροφές διαιτολόγων έχω δει να βάζουν το βράδυ ένα φρούτο. Αλλά σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ μέσα, δεν το προτείνουν. Απο κει και πέρα ο καθένας κρίνει και αποφασίζει, αναλόγως!

aprosektos
16-04-11, 20:16
Δεν έχω πρόβλημα, αλλά εσύ είπες ότι μετά από κάνα 40λεπτο θα κανεις κανονικό γεύμα μετά το αερόβιο. Και γιαυτό δε βρίσκω το λόγο να πιεις πρωτεΐνη και μετά από λίγο να φας κανονικά. Απο κει και πέρα για ενυδάτωση τί συμπλήρωμα να πάρεις :unsure: γιαυτό είπα νερό.

θα μπορουσες να παρεις υδατανθρακα οπως το vitargo

Devil
16-04-11, 21:23
Ωραία, τότε γιατί λες ότι δε θα το προτιμούσες;
Για την ακρίβεια, σε πολλές διατροφές διαιτολόγων έχω δει να βάζουν το βράδυ ένα φρούτο. Αλλά σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ μέσα, δεν το προτείνουν. Απο κει και πέρα ο καθένας κρίνει και αποφασίζει, αναλόγως!

γιατι δεν μου αρεσει το φρουκτοζιο.... οχι για λογους ινσουλινης....
αν ηθελα να βαλω υδατανθρακα θα εβαζα καποια αλλη πηγη....
και γενικα δεν ειμαι φαν του γιαουρτιου/καζεινης το βραδι.... και καλα για τον ''καταβολισμο''...

Devil
16-04-11, 21:24
οσον αφορα την σπουδαιοτητα μεταξυ πρωτεινης κ υδατανθρακα εκεινη την στιγμη ποιος πιστευεις πως εχει μεγαλυτερη βαρυτητα

πρωτεινη....

κοβεις τον καταβολισμο και στις 2 περιπτωσεις που ειπες απο πανω...

dionisos
16-04-11, 21:45
Θα έβαζες μέλι στο βραδινό γιαούρτι; Κάτι αντίστοιχο είναι και το φρούτο.
Δεν είναι ότι κάνει τόσο πολύ κακό, απλά όταν κοιτάμε να "μαζέψουμε" το σώμα μας, κοιτάμε να "μαζέψουμε" και τα γύρω γύρω στη διατροφή. Αν μπορείς να φας σκέτο το γιαούρτι γιατί να τρώς και φρούτο (=υδ/κες-->σάκχαρα=αυξηση ινσουλίνης) βραδιάτικα; Φάτο άλλη ώρα...
Είναι λεπτομέρεια, όμως από κει και πέρα ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του και πράττει!

:thumbup::thumbup::thumbup: Δεν παίζουν ρόλο μόνο οι θερμίδες, αλλά και η ώρα που καταναλώνουμε το κάθε γεύμα!

Devil
16-04-11, 21:47
:thumbup::thumbup::thumbup: Δεν παίζουν ρόλο μόνο οι θερμίδες, αλλά και η ώρα που καταναλώνουμε το κάθε γεύμα!

που το στιριζεις?

exkaliber
16-04-11, 21:56
και γενικα δεν ειμαι φαν του γιαουρτιου/καζεινης το βραδι.... και καλα για τον ''καταβολισμο''...

χμ.....
λαδη?
πως την βγαζεις εσυ??

προσωπικα αν τυχει τρωω λιγο γιαουρτι και μυγδαλα καμαριμ μυγδαλα :green:

Devil
16-04-11, 22:00
χμ.....
λαδη?
πως την βγαζεις εσυ??

προσωπικα αν τυχει τρωω λιγο γιαουρτι και μυγδαλα καμαριμ μυγδαλα :green:

ειχα ποσταρει καπου την διατροφη μου.... στο περιπου δλδ... τσεκαρε την και θα καταλαβεις...

exkaliber
16-04-11, 22:03
θυμασαι τιτλο?

Devil
16-04-11, 22:05
θυμασαι τιτλο?

εκεινο το θεμα που γραφαμε τις διατροφες μας..... τιτλο ακριβως δεν θυμαμαι...

dionisos
16-04-11, 22:17
που το στιριζεις?

Για να καταλάβω, εσύ πιστεύεις δηλαδή πως αν τρως τα ίδια γεύματα που τρως και τώρα αλλά με διαφορετική σειρά, θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα; Αν είναι έτσι να τρώω το γιαούρτι με τα ξηροκάρπια που το έχω τελευταίο γεύμα το πρωί, να πίνω το μεταπροπονητικό το βράδυ...

Giannistzn
16-04-11, 22:38
Τελικα σχετικα με την ερωτηση που ειχε γινει παραπανω, ρυζι ή μακαρονια, καμια απαντηση? Γιατι, οι περισσοτεροι προτεινουν ρυζι αντι μακαρονιών.

Επισης, απορια μου, γιατι ρυζι καστανο και οχι κανονικο? Σε συσταση που ειχα κοιταξει πανω κατω παρομοια ειναι δεν εχουν καποια τρομερη διαφορα (νομιζω)

beefmeup
16-04-11, 23:57
αν αναφερεσαι στο μεταπροπονητικο γευμα,δεν νομιζω οτι θα χεις θεμα κ τις ωρες να αλλαξεις.
αν αναφερεσαι στο μεταροπονητικο ροφημα,ειναι μονο για εκεινη την ωρα.

γενικα παντως για την καζεινη το βραδυ,δεν υπαρχει θεμα καταβολισμου αν δεν συντρεχουν συνθηκες..
ο average joe που αθλειται με σκοπο την μυικη μαζα,δεν εχει θεμα καταβολισμου εκει.
αλλα εδω ομως βγαινουμε οφ,κ αν θελετε μην το πατε στις καζεινες τα βραδια..:thumbup:

SeXperT
17-04-11, 09:15
Τελικα σχετικα με την ερωτηση που ειχε γινει παραπανω, ρυζι ή μακαρονια, καμια απαντηση? Γιατι, οι περισσοτεροι προτεινουν ρυζι αντι μακαρονιών.

Επισης, απορια μου, γιατι ρυζι καστανο και οχι κανονικο? Σε συσταση που ειχα κοιταξει πανω κατω παρομοια ειναι δεν εχουν καποια τρομερη διαφορα (νομιζω)


εγω προσωπικα στην γραμμωση τρωω και μακαρονια... κ περισσοτερο απο το ρυζι μαλιστα...

επισης οσον αφορα το καστανο ρυζι, μην μασας, λιγοι το τρωνε... οι πιο πολλοι ασπρο θα φανε...
προσωπικα δεν μου αρεσει και καθολου... ενω τα μακαρονια ολικης τα λατρευω! :green:

Devil
17-04-11, 13:55
Τελικα σχετικα με την ερωτηση που ειχε γινει παραπανω, ρυζι ή μακαρονια, καμια απαντηση? Γιατι, οι περισσοτεροι προτεινουν ρυζι αντι μακαρονιών.

Επισης, απορια μου, γιατι ρυζι καστανο και οχι κανονικο? Σε συσταση που ειχα κοιταξει πανω κατω παρομοια ειναι δεν εχουν καποια τρομερη διαφορα (νομιζω)

για μενα ειναι μικρες οι διαφορες...

τωρα αν το παρεις αναλητικα... τα μακαρονια ειναι επεξεργασμενη τροφη... και αναμεσα στα 2 ρυζια που λες... το καστανο νομιζω εχεις περισσοτερες βιταμινες/μεταλα κτλ κτλ...

Devil
17-04-11, 14:00
Για να καταλάβω, εσύ πιστεύεις δηλαδή πως αν τρως τα ίδια γεύματα που τρως και τώρα αλλά με διαφορετική σειρά, θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα; Αν είναι έτσι να τρώω το γιαούρτι με τα ξηροκάρπια που το έχω τελευταίο γεύμα το πρωί, να πίνω το μεταπροπονητικό το βράδυ...

για να καταλαβεις ναι περιπου αυτο εννοω...

γιατι αμα το πρωινο δεν εχει υδατανθρακα τι θα γινει?
αμα το βραδινο εχει υδατανθρακα τι θα γινει?

οι διαφορες ειναι πολυ μικρες.....

exkaliber
17-04-11, 14:28
για να καταλαβεις ναι περιπου αυτο εννοω...

γιατι αμα το πρωινο δεν εχει υδατανθρακα τι θα γινει?
αμα το βραδινο εχει υδατανθρακα τι θα γινει?



μιλας με γριφους...

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/spam.gif

beefmeup
17-04-11, 14:29
μιλας με γριφους...

τι γριφους ρε:green:

2 προτασεις εγραψε,κ ειναι απλες..
κ το δικο μου ποστ απο πανω το ιδιο απλο ειναι.

που ειναι ο γριφος?:unsure:

exkaliber
17-04-11, 14:31
ρε τι διαλο
ποτε το γραψα εγω ποτε το γραψες εσυ :shock:
με τρομαζεις.........

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/spam.gif

exkaliber
17-04-11, 14:33
που ειναι ο γριφος?:unsure:

ε πως,κατσε
αφηνει ενα μυστηριο στον θεατη :green:

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/spam.gif

Devil
17-04-11, 15:13
ε πως,κατσε
αφηνει ενα μυστηριο στον θεατη :green:

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/spam.gif

πουλαω μουρη....:green::green::green:

freestyler
18-04-11, 22:17
παιδια πως φαινεται σαν προγραμμα?ξερω δεν ειναι καλο αλλα θελω διορθωσεις

9:00 δημητριακα +whey
11:00 δυο τοστ +βρωμη
13:00 gym
14:15 whey
15:00 μεσημεριανο: μακαρονια ή κοτοπουλο με ρυζι ή μπριζολα με πατατες
18:00 βρωμη με μια μπανανα
21:00 βραδινο ιδιο με μεσημεριανο
23:00 ψητη πατατα με τονο (κονσερβρα)

1.88 71kg
το σωμα μου ειναι αυτο της pic
τις τελευταιες 3 βδομαδες επαιρνα μια πρωτεινη ογκου ...1kg πηρα μονο και θα την κοψω!!!θα βαλω μια whey συν την βρωμη!!!

Kaloutsikos
18-04-11, 23:03
παιδια πως φαινεται σαν προγραμμα?ξερω δεν ειναι καλο αλλα θελω διορθωσεις

9:00 δημητριακα +whey
11:00 δυο τοστ +βρωμη
13:00 gym
14:15 whey
15:00 μεσημεριανο: μακαρονια ή κοτοπουλο με ρυζι ή μπριζολα με πατατες
18:00 βρωμη με μια μπανανα
21:00 βραδινο ιδιο με μεσημεριανο
23:00 ψητη πατατα με τονο (κονσερβρα)


Το γεύμα ΄21:00 με 23:00 είναι πολύ κοντά,
δεν προλαβαίνεις να χωνέψεις ρε συ τον 9,
τι ώρα κοιμάσαι δηλαδή?
Καλύτερα θα ήταν το τελευταίο σου γεύμα να
ήταν κανένα γιαούρτι με ξιροκάρπια!

freestyler
19-04-11, 00:36
Το γεύμα ΄21:00 με 23:00 είναι πολύ κοντά,
δεν προλαβαίνεις να χωνέψεις ρε συ τον 9,
τι ώρα κοιμάσαι δηλαδή?
Καλύτερα θα ήταν το τελευταίο σου γεύμα να
ήταν κανένα γιαούρτι με ξιροκάρπια!

καλα εγω κοιμαμαι 3-4 το πρωι :shock: :shock: :shock: :shock:
ωραιο μου ακουγεται το γιαουρτακι!!!σε καλμαρει και πριν τον υπνο!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

κουλης
19-04-11, 11:24
μια ερωτησουλα που ηθελα να κανω εδω και καιρο....ο οργανιμος μπορει να χρησιμοποιεισει ολων των ειδων των λιπιδιων σαν πηγη καυσιμου.δλδ

Φυτικά λιπαρά:
Ζωικά λιπαρά:
Μονοακόρεστα λιπαρά
Πολυακόρεστα λιπαρά
Trans λιπαρά ?

tolis93
19-04-11, 23:21
παιδια ξερει κανενας ποσες θερμιδες εχει ενα μηλο? και η βανιλια το φρουτο εννοω
ευχαριστωωω

Ramrod
19-04-11, 23:38
παιδια ξερει κανενας ποσες θερμιδες εχει ενα μηλο? και η βανιλια το φρουτο εννοω
ευχαριστωωω

H Βανίλια λουλούδι δεν είναι? Πάντως το μήλο έχει σακχαρα όπως όλα τα φρούτα...

tolis93
19-04-11, 23:41
H Βανίλια λουλούδι δεν είναι? Πάντως το μήλο έχει σακχαρα όπως όλα τα φρούτα...

Υπαρχοτν και πολλα ειδη με το ιδιο ονομα:-P εννοω το φρουτο.το μωβ σε μεγεθος μανταρινιου

tolis93
19-04-11, 23:49
Η μουσταρδα παχαινει?γιατι δε βρισκω πουθενα συστατικα.η σως για μπαρμπικιου? Εχει αρκετους υδανθρακες απο οτι βλεπω αλλα δεν εχει πολλες θερμιδες

Levrone
20-04-11, 00:51
Η μουσταρδα παχαινει?γιατι δε βρισκω πουθενα συστατικα.η σως για μπαρμπικιου? Εχει αρκετους υδανθρακες απο οτι βλεπω αλλα δεν εχει πολλες θερμιδες

φιλε για τη ΣΚΟΝΗ μουσταρδα που εχω αποψη θα σου πω οτι φαε αφοβα..δεν παχαινει καθολου..

για το μπουκαλι τωρα, δεν ξερω, αλλα πρεπει να παιζει και πολυ συντηρητικο σ αυτο..

Ramrod
20-04-11, 03:22
φιλε για τη ΣΚΟΝΗ μουσταρδα που εχω αποψη θα σου πω οτι φαε αφοβα..δεν παχαινει καθολου..

για το μπουκαλι τωρα, δεν ξερω, αλλα πρεπει να παιζει και πολυ συντηρητικο σ αυτο..

+1

Πάντως απο όλα αυτά τα dip και τις σως η μουστάρδα έχει τις λιγότερες θερμίδες...τα ντοματοειδή πάνε αμέσως μετά και μετα οι μαγιονέζες και όλες οι σως που την περιέχουν.

Αν είσαι σε όγκο δε θα σου κάνει τη διαφορά αν φας λίγη μουσταρδιτσα η κέτσαπ με το κοτόπουλο, σε γράμμωση όμως καλυτερα να τα αποφευγεις όλα αυτά...

Slack `N Track
20-04-11, 03:53
http://www.thefoodhall.es/images/dry_goods/colmans_english_mustard_powerd.jpg

Συνδιασμος της υπο φωτογραφιας μουσταρδας, με γιαουρτι πανω σε ψητο κοτοπουλο στηθος, βρασμενο σιταρι, φετες αγγουρακι, ροκα και παρθενο ελαιολαδο...

Ολα τα λεφτα...

jimmy007
20-04-11, 11:56
μια ερωτησουλα που ηθελα να κανω εδω και καιρο....ο οργανιμος μπορει να χρησιμοποιεισει ολων των ειδων των λιπιδιων σαν πηγη καυσιμου.δλδ

Φυτικά λιπαρά:
Ζωικά λιπαρά:
Μονοακόρεστα λιπαρά
Πολυακόρεστα λιπαρά
Trans λιπαρά ?

Mπορεί να τα χρησιμοποιήσει εφόσον αποκτήσουν τη μορφή ελεύθερων λιπαρών οξέων μακράς αλυσίδας(LCFA αν δεν κάνω λάθος)..

tolis93
20-04-11, 14:55
Ευχαριστω πολυ θα τη δοκιμασω τη σκονη μουσταρδας!!

aepiskeptis
20-04-11, 21:30
Γιατί ρε συ να χαλάσει το παιδί το μεταπροπονητικό του?
Ενα πολύ σημαντικό γεύμα!
Αντε πες σε ένα άλλο γεύμα ναι, αλλά όχι και μετά την προπόνηση.

Μια καλή λύση είναι και η μπισκοτόκρεμα για μωρά! ;)



Η παραπανω απαντηση ηρθε σε αυτη την προταση

Γ. δεν υπαρχει "γενικά παίρνω δύσκολα βάρος", συγνωμη! Υπαρχει δεν τρωω, ενω νομιζω οτι τρωω. Συνταγη #1, καθε Σαββατο απογευμα κανε την πιο βαρια προπονηση που μπορεις μονο πολυαρθρικες μεχρι 1ρμ, γυρνα σπιτι και παραγγειλε μια εχτρα μεγαλη πιτσα με απ ολα, οταν ερθει ριξε επιπλεον 1 στηθος κοτοπουλο ή μοσχαρι που εχεις πριν μαγειρεψει. Παρε το ελαιολαδο και ριξ της μεχρι να παπαριασει. Απλα τα πραγματα

Το εξηγεις λιγο.

πως θα χαλασει το μεταπροπονητικο του?
Α. απ το λιπος. Οχι δε χαλαει, βλ ερευνες http://user210805.websitewizard.com/files/unprotected/AARR-Jan-2008.pdf
B1. κορεσμενο λιπος + υδατανθρακας =μεγαλυτερη εκκριση ινσουλινης
Β2. πολυ/μονο +υδατανθρακας= μικροτερη εκκριση ινσουλινης
Γ. πολλες πηγες πρωτεινης=μεγαλυτερη πρωτειινοσυνθεση
Δ. η αναπληρωση γλυκογονου δεν επηρεαζεται απ το λιπος του μεταπροπονητικου γευματος

Λοιπον?

beefmeup
20-04-11, 21:34
Συνταγη #1, καθε Σαββατο απογευμα κανε την πιο βαρια προπονηση που μπορεις μονο πολυαρθρικες μεχρι 1ρμ, γυρνα σπιτι και παραγγειλε μια εχτρα μεγαλη πιτσα με απ ολα, οταν ερθει ριξε επιπλεον 1 στηθος κοτοπουλο ή μοσχαρι που εχεις πριν μαγειρεψει. Παρε το ελαιολαδο και ριξ της μεχρι να παπαριασει. Απλα τα πραγματα


εεεεηηη,αυτο μου θυμιζει κατι δικα μου μεταπροπονητικα γευματα:green::green::green:

tolis93
21-04-11, 00:52
εεεεηηη,αυτο μου θυμιζει κατι δικα μου μεταπροπονητικα γευματα:green::green::green:

για ογκο φανταζομαι...

beefmeup
21-04-11, 00:55
μπαα,ολο το χρονο..απλα δεν το κανω κ συστημα.
δεν εχω περιοδους ογκου/γραμμωσης,ετσι κ αλλιως.

Kaloutsikos
21-04-11, 01:27
Η παραπανω απαντηση ηρθε σε αυτη την προταση

Γ. δεν υπαρχει "γενικά παίρνω δύσκολα βάρος", συγνωμη! Υπαρχει δεν τρωω, ενω νομιζω οτι τρωω. Συνταγη #1, καθε Σαββατο απογευμα κανε την πιο βαρια προπονηση που μπορεις μονο πολυαρθρικες μεχρι 1ρμ, γυρνα σπιτι και παραγγειλε μια εχτρα μεγαλη πιτσα με απ ολα, οταν ερθει ριξε επιπλεον 1 στηθος κοτοπουλο ή μοσχαρι που εχεις πριν μαγειρεψει. Παρε το ελαιολαδο και ριξ της μεχρι να παπαριασει. Απλα τα πραγματα

Το εξηγεις λιγο.

πως θα χαλασει το μεταπροπονητικο του?
Α. απ το λιπος. Οχι δε χαλαει, βλ ερευνες http://user210805.websitewizard.com/files/unprotected/AARR-Jan-2008.pdf
B1. κορεσμενο λιπος + υδατανθρακας =μεγαλυτερη εκκριση ινσουλινης
Β2. πολυ/μονο +υδατανθρακας= μικροτερη εκκριση ινσουλινης
Γ. πολλες πηγες πρωτεινης=μεγαλυτερη πρωτειινοσυνθεση
Δ. η αναπληρωση γλυκογονου δεν επηρεαζεται απ το λιπος του μεταπροπονητικου γευματος

Λοιπον?

Είμαι της άποψης ότι το μεταπροπονητικό πρέπει να περιέχει πρωτεΐνη, υδατάνθρακα και πάρα πολύ λίγα λιπαρά. Αμα τότε θα φάει τα παραπάνω που προτείνεις στα υπόλοιπα γεύματα τι πρέπει να τρώει?

Οταν λες πολλές πηγές πρωτεΐνης τι εννοείς? το κοτόπουλο με το σαλάμι αέρος που θα έχει η πίτσα?

(κορεσμενο λιπος + υδατανθρακας =μεγαλυτερη εκκριση ινσουλινης)
μόνο ότι το λίπος κάνει πάρα πολύ ώρα για να διασπαστή εμένα αυτό μου φτάνει και περισέβει για να μην το έχω σε εκείνο το γεύμα!

tolis93
21-04-11, 12:59
μπαα,ολο το χρονο..απλα δεν το κανω κ συστημα.
δεν εχω περιοδους ογκου/γραμμωσης,ετσι κ αλλιως.

σωστοοος!!

tolis93
22-04-11, 01:10
Καλησπερα.Η ωρα 1 το βραδυ...γυρω στις 10 με 10 κ 30 πιγα στο zio pepe και εφαγα 3-4 μικρα κομματια πιτσα με ψητα λαχανικα.λεπτη η ζυμη τωρα απο λαδι δεν πρεπει να χε και πολυ.και ενα σαντουιτς παλι με λαχανικα.αυτο το χε το λαδακι του.περαν του γυμναστηριου σημερα εχω ριξει και κανα 3 ωρο περπατιμα στο περιπου...και η μια ωρα ηταν αφου φαω...το παρακανα με τα λιπαρα βραδιατικα?

Ramrod
22-04-11, 04:22
Καλησπερα.Η ωρα 1 το βραδυ...γυρω στις 10 με 10 κ 30 πιγα στο zio pepe και εφαγα 3-4 μικρα κομματια πιτσα με ψητα λαχανικα.λεπτη η ζυμη τωρα απο λαδι δεν πρεπει να χε και πολυ.και ενα σαντουιτς παλι με λαχανικα.αυτο το χε το λαδακι του.περαν του γυμναστηριου σημερα εχω ριξει και κανα 3 ωρο περπατιμα στο περιπου...και η μια ωρα ηταν αφου φαω...το παρακανα με τα λιπαρα βραδιατικα?

Με μια φορά δε παθαίνεις τίποτα μη φοβάσαι...και καμία σχέση με βαρύ cheat. Που να δεις άλλοι τι τρώμε εδω μέσα όταν cheatαρουμε...:green:

Ωραίο το zio peppe παρεπιπτόντως!:thumbup:

tolis93
22-04-11, 08:51
R
Με μια φορά δε παθαίνεις τίποτα μη φοβάσαι...και καμία σχέση με βαρύ cheat. Που να δεις άλλοι τι τρώμε εδω μέσα όταν cheatαρουμε...:green:

Ωραίο το zio peppe παρεπιπτόντως!:thumbup:

+1 πολυ καλες πιτσες κ σαντουιτς

aepiskeptis
23-04-11, 18:20
σορρυ για το οφ τοπικ,αλλα ρε παιδια γινετε να τρως στις 1.00 λιγα μακαρονια ολικης με δυο κομματια μικρα γαλοπουλα και να χωνεψεις στις...6.00.αυτο εγινε σημερα σε μενα.και μου χαλασε και την προπονηση γιατι το στομαχι μου ηταν πετρα και σε καθε σετ ανεβαζα παλμους στο κοκκινο...:unsure:

ο χρονος χωνευσης δεν ειναι τοσο απλος
ενα γευμα μπορει να κανει 4-6 ωρες να χωνευτει, μπορει να κανει και μιση, μπορει να κανει και 8+ωρες. τι? αμε!
αν εχεις ποσοτητες λιπους, φυτ ινων ο χρονος αυξανει

δεν ειναι τοσο απλο, αν δεν υπαρχουν ενζυμα, μειωμενει εκκριση γαστρικων οξεων, γιατι πριν ηπιες σοδα πχ, ο χρονος αυξανει περισσοτερο.

d3m
26-04-11, 16:17
Εχει κανεις ακουστα την λευκωματινη?
Μου ειπανε οτι μπορω να τι βρω απο καποιο ζαχαροπλαστειο και οτι κανει αρκετα καλη δουλεια:unsure:

SeXperT
26-04-11, 16:48
Εχει κανεις ακουστα την λευκωματινη?
Μου ειπανε οτι μπορω να τι βρω απο καποιο ζαχαροπλαστειο και οτι κανει αρκετα καλη δουλεια:unsure:

δουλεια σε τι? στο μεταπροπονητικο ρόφημα?

d3m
26-04-11, 16:53
δουλεια σε τι? στο μεταπροπονητικο ρόφημα?

Κυριως ναι αλλα και για τις υπολλοιπες ωρες τις ημερας.
Ειναι το ασπραδι απο το αυγο σε σκονι.

Giannistzn
27-04-11, 00:02
Κυριως ναι αλλα και για τις υπολλοιπες ωρες τις ημερας.
Ειναι το ασπραδι απο το αυγο σε σκονι.

Ερωτηση, ενω υπαρχουν τοσα καλα αυγουλακια και πρωτεΐνες αμα θες σκονη, γιατι να πας σε κατι τοσο επεξεργασμενο που ουτε καν ξερεις τι εχει μεσα σιγουρα? (οχι οτι ξερουμε για τις πρωτεΐνες αλλα τα αυγουλακια ειναι σιγουρα.

Geo22
27-04-11, 00:35
Δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ κανενός είδους συμπλήρωμα.
Λόγω κάποιου προβλήματος υγείας, Αντίσταση Ινσουλίνης/Υπογλ., πήρα ξαφνικά βάρος και έτσι ανακάλυψα την ασθένεια αυτή. Μου έχουν μείνει 5 κιλά τα οποία δεν μπορώ να χάσω.
Κάνω βάρη και παίζω ποδόσφαιρο (ερασιτεχνικά), αλλά δεν χάνω. 'Εχω κολλήσει!
Έχω απευθυνθεί σε αρκετούς διατροφολόγους (πολύ γνωστούς), αλλά δεν ικανοποιήθηκα. Χρειάζεται να κάνω πράγματι τέλεια διατροφή, προσαρμοσμένη πάνω μου, πχ σωματότυπο κτλ!
Οι bodybuilders είστε σε πολύ υψηλό επίπεδο.
'Εχετε να μου προτείνετε κάτι;
Υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που θα μπορούσε να με βοηθήσει;
Συμπλήρωμα FATBLOCKER - Θα βοηθήσει; Μήπως προκαλεί πρόβλημα στο μεταβολισμό;
Γνωρίζετε για τον Tom Venuto (Burn the Fat); (Φαίνεται να γνωρίζει πολύ καλά το θέμα.)

Ευχαριστώ.

MichalisPorke
27-04-11, 12:05
Λογο ευκολιας τωρα που ειναι διακοπες και γενικα ειναι οκ να τρωω μονο μπιφτεκια κοτοπουλου??Ενοοω κοτοπουλο κανονικο δεν εχω..

beefmeup
27-04-11, 14:56
Χρειάζεται να κάνω πράγματι τέλεια διατροφή, προσαρμοσμένη πάνω μου, πχ σωματότυπο κτλ!


τελειο δεν ειναι τπτ.
προσεγμενη διατροφη θες,αλλα κ ασκηση..χωρις αυτα τα 2 μαζι δεν κανεις τπτ.
για διαφορα συμπληρωματα λογω του προβληματος που εχεις,καλο θα ηταν να μιλησεις κ με τον γιατρο που σε παρακολουθει.
το να σου πρωτεινουμε εμεις κατι κατι απο εδω ειναι μαλλον,ανευθυνο.

ριξε μια ματια στις ενοτητες του φορουμ για διατροφηκ προπονηση κ θα βρεις πληροφοριες για να βγαλεις μια διατροδη στα μετρα σου.
κ μετα,μαζι με τον γιατρο σου θα την δειτε σε συναρτηση με το προβλημα υγειας που εχεις.
αυτο ειναι το καλυτερο πιστευω.

α,κ κατι αλλο...αφου κανεις ηδη την ερωτηση σε αλλο θεμα,μπορεις να περιμενεις απαντηση εκει,χωρις να σπαμαρεις σε αλλα θεματα με τις ιδιες ερωτησεις.

jannous44
27-04-11, 15:15
Λογο ευκολιας τωρα που ειναι διακοπες και γενικα ειναι οκ να τρωω μονο μπιφτεκια κοτοπουλου??Ενοοω κοτοπουλο κανονικο δεν εχω..

ειναι το ιδιο:thumbup: απλα σε μερικα κοτοπουλαδικα αλεθουν το κοτοπουλο με τι πετσα. να το προσεχεις αυτο κ καλυτερα να παιρνεις κιμα κ να τα κανεις εσυ . παρα να τα παιρνεις ετοιμα.

f-panos
27-04-11, 15:17
Καλο θα ηταν να ειχες ποικιλια στη διατροφη σου κ οχι καθε μερα το ιδιο.

Περα απο αυτο ομως ειναι κ λιγο αμφιβολο τι ακριβως περιεχει ο κιμας κοτας μεσα(μονο στηθος ή ενας θεος ξερει τι;!) Αν απο το κρεοπωλειο που αγοραζεις μπορει να στο κοψει τον κιμα εκεινη την ωρα μπροστα σου παρε, αλλα αν ειναι ηδη ετοιμος καλυτερα να εισαι κ εσυ λιγο υποψιασμενος!!!!

Kaloutsikos
27-04-11, 15:18
Καλο θα ηταν να ειχες ποικιλια στη διατροφη σου κ οχι καθε μερα το ιδιο.

Περα απο αυτο ομως ειναι κ λιγο αμφιβολο τι ακριβως περιεχει ο κιμας κοτας μεσα(μονο στηθος ή ενας θεος ξερει τι;!) Αν απο το κρεοπωλειο που αγοραζεις μπορει να στο κοψει τον κιμα εκεινη την ωρα μπροστα σου παρε, αλλα αν ειναι ηδη ετοιμος καλυτερα να εισαι κ εσυ λιγο υποψιασμενος!!!!

:thumbup:

RAMBO
27-04-11, 15:19
μπορεισ επισεισ να κανεισ μπιφτεκια με κιμα γαλοπουλασ;)

jannous44
27-04-11, 15:20
Καλο θα ηταν να ειχες ποικιλια στη διατροφη σου κ οχι καθε μερα το ιδιο.

Περα απο αυτο ομως ειναι κ λιγο αμφιβολο τι ακριβως περιεχει ο κιμας κοτας μεσα(μονο στηθος ή ενας θεος ξερει τι;!) Αν απο το κρεοπωλειο που αγοραζεις μπορει να στο κοψει τον κιμα εκεινη την ωρα μπροστα σου παρε, αλλα αν ειναι ηδη ετοιμος καλυτερα να εισαι κ εσυ λιγο υποψιασμενος!!!!

αμα δεν εχει πετσα κομπλε ειναι:thumbup:. δηλαδη τι διαφορα εχει αν αλεσει το μπουκι και το στηθος απο το να αλεσει μονο το στηθος? θα εχει 1γ λιπους παραπανω ο κιμας και παλι αν εχει!. ε ενταξυ ειπαμε...

Giannistzn
28-04-11, 00:11
Εχω στο σπίτι κάτι λεκιθινες. Είναι Καλο συμπλήρωμα για ισσοροπημενη διατροφή ή δεν κάνει διάφορα; Γιατί διάβασα ότι λέει κάτι για τα λίπη (δεν εδωσα μεγάλη βάση)

exkaliber
28-04-11, 00:13
^
καπου πηρε το ματι μου ενα θεμα για την λεκιθινη
για ψαξτο

Giannistzn
28-04-11, 10:49
^
καπου πηρε το ματι μου ενα θεμα για την λεκιθινη
για ψαξτο

Με ενα γρηγορο ψαξιμο στα συμπληρωματα σε διαφορα τοπικ για λιποδιαλυτες, απ'οτι λενε τα παιδια εδω δεν κανουν και πολυ δουλεια.

edit : κατι ακυρο, τι βρασμενο ρυζι (σκετο με ζωμο λαχανικων) στο ψυγειο ποσο καιρο διατηρειται περιπου? Μην μας πιασει κανα κοψιμο!

lila_1
28-04-11, 11:24
edit : κατι ακυρο, τι βρασμενο ρυζι (σκετο με ζωμο λαχανικων) στο ψυγειο ποσο καιρο διατηρειται περιπου? Μην μας πιασει κανα κοψιμο!

Νομίζω κανένα μαγειρεμένο τρόφιμο δεν αντέχει πάνω απο 4-5 μέρες στη ψύξη...
Για ρώτα και τη μάνα σου...θα ξέρει..

:green:

Giannistzn
28-04-11, 11:27
Νομίζω κανένα μαγειρεμένο τρόφιμο δεν αντέχει πάνω απο 4-5 μέρες στη ψύξη...
Για ρώτα και τη μάνα σου...θα ξέρει..

:green:

Μου ειπε 1-2 μερες και απογοητευτηκα, ειπα να ρωτησω γιατι αρκετοι το τρωνε σαν μεταπροπ, και ειπα μπας και με διαφωτισει κανεις..

lila_1
28-04-11, 11:29
Μου ειπε 1-2 μερες και απογοητευτηκα

Πα να ρωτήσω και τη δικιά μου..

Η οποία θα ναι μάλλον πολύ αισιόδοξη αν κρίνω απο το πόσο νοικοκυρά είναι...:turtle:

jackieboy
28-04-11, 12:58
Κατι για το πρωινο,

επειδη το πρωι με πιεζει ο χρονος βαζω σε ενα μπλεντερ ενα σκουπ whey, μια μπανανα, γυρω στις 6-7 κουταλιες βρωμη, μερικες φορες κανα αμυγδαλο και γαλα(ή νερο οταν δεν εχω γαλα) και τα πινω ολα μαζι.

Την παλευει σαν πρωινο ή ειναι ελλειπες? Θεωριτικα πρεπει να παιρνεις σκετη whey το πρωι και οχι μιγμα για να γινει γρηγορα η απορροφηση? Να αλλαξω κατι?

beefmeup
28-04-11, 13:01
τουμπανο ειναι:thumbup:

jackieboy
28-04-11, 13:06
θενς ρε μαν, οσες φορες ρωταω πρωτος απαντας. και ρωταω συχνα τωρα τελευταια.. ωραιος:green:

ska
28-04-11, 18:52
Εχω μια απορια σχετικα με τα γαλακτοκομικα,εψαξα αρκετα στο forum αλλα δε μπορεσα να βρω μια ολοκληρωμενη απαντηση στο ερωτημα μου,για ποιο λογο τα γαλακτοκομικα πρεπει να περιοριζονται στη περιοδο γραμμωσης?Βλεπω οτι καποιοι υποστηριζουν πως σε θολωνουν αλλα για ποιο λογο γινεται αυτο εξαιτιας της λακτοζης?

beefmeup
28-04-11, 18:54
αν δεν εχεις πολυ χαμηλο λιπος,τρως γαλακτομικα αφοβα.
αν κανεις γραμμωση για να κατεβεις στο 8-10% δεν εχεις προβλημα με αυτα..
κατω απο κει,καποιους τους θολωνουν,αλλους παλι οχι..
δοκιμαζεις κ βλεπεις.

ska
28-04-11, 19:00
Ευχαριστω beef!Απλα σκεφτομουν στο δεκατιανο μου να πινω και γαλα για να συμπληρωνω την απαραιτητη πρωτεινη,ετσι ωστε να περιορισω τα αλλαντικα που τρωω συνηθως εκεινη την ωρα γιαυτο ρωταω

Polyneikos
28-04-11, 21:51
Δεν ξερω αν εχει ξαναναφερθει,επειδη οι τονοι που παίρνουμε προερχονται από Ανατολη,ως επί των πλειστων,μιλαω για κονσερβες,θεωρείτε λόγω ραδιενεργειας από την Ιαπωνία ότι σιγα-σιγα πρεπει να τους αποφεύγουμε ή δεν παίζει θεμα;

beefmeup
28-04-11, 21:59
Δεν ξερω αν εχει ξαναναφερθει,επειδη οι τονοι που παίρνουμε προερχονται από Ανατολη,ως επί των πλειστων,μιλαω για κονσερβες,θεωρείτε λόγω ραδιενεργειας από την Ιαπωνία ότι σιγα-σιγα πρεπει να τους αποφεύγουμε ή δεν παίζει θεμα;

ασε γιατι περαν τουτου,βρηκα χθες ενα αρθρο που λεει οτι η συχνη καταναλωση τονου σου μαμαει τα ραμματα..το ξεραμε βεβαια,αλλα εδω ειχε καταγεγραμενες περιπτωσεις που μαλλον ετρωγαν πολυ(βλεπε 9 κονσερβες ανα βδομαδα)κ οταν τσεκαραν το αιμα τους ειχαν κατι συγκεντρωσεις υδραργυρου στον θεο..
εγω τους εχω κοψει σε μια κονσερβα ανα βδομαδα εδω κ ενα χρονο,κ μονο σαν λυση αναγκης στην δουλεια..

ska
28-04-11, 22:04
Στο πανεπιστημιο παντως ο καθηγητης που μας κανει ραδιοφαρμακευτικη μας ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να φοβομαστε τα προιοντα απο την ιαπωνια και πως για να λαβουμε αρκετη ποσοτητα ραδιενεργειας πρεπει να καταναλωσουμε 3 τονους ψαρια απο την περιοχη που υπαρχει η ραδιενεργεια

Polyneikos
28-04-11, 22:12
Εγω για λόγους ευκολιας καταναλωνω 3-4 κονσερβες εβδομαδιαιως αλλα δεν θελω να το ρισκαρω κιολας,σιγα,απλα μου γεννηθηκε σημερα αυτη η απορία.

DimitrisT
28-04-11, 22:54
Δεν ξερω αν εχει ξαναναφερθει,επειδη οι τονοι που παίρνουμε προερχονται από Ανατολη,ως επί των πλειστων,μιλαω για κονσερβες,θεωρείτε λόγω ραδιενεργειας από την Ιαπωνία ότι σιγα-σιγα πρεπει να τους αποφεύγουμε ή δεν παίζει θεμα;

(Θα μπλεξουμε τα πανεπιστημια τωρα το βλεπω.. :rolf:)
Εμας στο μαθημα της ρυπανσης περιβαλλοντος (βιολογικο γαρ) μας συμβουλεψαν να τρωμε οσο το δυνατον λιγοτερα προιοντα που προερχονται απο εκει.
Αν δεν γινεται να κανουμε διαφορετικα, να προτιμαμε τουλαχιστον επωνυμα.

Υ.Γ. Οχι οτι θα βγαλουμε 3ο χερι (ναι χερι.. :P)..

ska
28-04-11, 23:37
(Θα μπλεξουμε τα πανεπιστημια τωρα το βλεπω.. :rolf:)
Εμας στο μαθημα της ρυπανσης περιβαλλοντος (βιολογικο γαρ) μας συμβουλεψαν να τρωμε οσο το δυνατον λιγοτερα προιοντα που προερχονται απο εκει.
Αν δεν γινεται να κανουμε διαφορετικα, να προτιμαμε τουλαχιστον επωνυμα.

Υ.Γ. Οχι οτι θα βγαλουμε 3ο χερι (ναι χερι.. :P)..

Η καλυτερη λυση ειναι να μην πηγαινουμε καν στο πανεπιστημιο δημητρη και να κανουμε πρωινες προπονησεις :turtle::turtle::rolf::rolf:

DimitrisT
28-04-11, 23:44
Η καλυτερη λυση ειναι να μην πηγαινουμε καν στο πανεπιστημιο δημητρη και να κανουμε πρωινες προπονησεις :turtle::turtle::rolf::rolf:

Και αμα εχεις και τριτο χερι εκει να δεις τι προπονησεις κανεις...! :rolf::rolf:

Geo22
29-04-11, 04:48
Ευχαριστώ beefmeup!

tolis93
29-04-11, 09:56
ΚΑλημερα παιδες.εχω αποροια.τελευταια ξυπναω το πρωι.τρωω πρωινο και μετα ξανακοιμαμαι για καμια ωρα.ειναι κακο?

Giannistzn
29-04-11, 10:29
Ειχα διαβασει σε μια ερευνα που ειχε ποσταρει καποιος στο φορουμ, οτι ο υπνος μετα το φαγητο δεν διευκολυνει την χωνεψη. Ψαξε λιγακι μπορει να το βρεις γιατι δεν θυμαμαι πως το λεγαν.

Παντως, αν δεν σε ενοχλει (καουρες, βαρυστομαχια κλπ) δεν νομιζω να ειναι κακο.

aepiskeptis
29-04-11, 16:41
ασε γιατι περαν τουτου,βρηκα χθες ενα αρθρο που λεει οτι η συχνη καταναλωση τονου σου μαμαει τα ραμματα..το ξεραμε βεβαια,αλλα εδω ειχε καταγεγραμενες περιπτωσεις που μαλλον ετρωγαν πολυ(βλεπε 9 κονσερβες ανα βδομαδα)κ οταν τσεκαραν το αιμα τους ειχαν κατι συγκεντρωσεις υδραργυρου στον θεο.. :unsure:
εγω τους εχω κοψει σε μια κονσερβα ανα βδομαδα εδω κ ενα χρονο,κ μονο σαν λυση αναγκης στην δουλεια..

το παραπανω μου ακουγεται ακρως υποπτο. Ο τονος εχει επισης μεγαλη συγκεντρωση σε σεληνιο, το οποιο δεσμευει τον υδραργυρο. Μαγικη ερωτηση, ποιος τονος?
Μαλλον οχι η κονσερβα, δε ξερω τι επεξεργασια εχει υποστει και ποσο καιρο βρισκοταν σε καταψυξη πριν επεξεργαστει.
Επισης, για να ειναι στα ορια απο βαρεα μεταλλα, πρεπει να εξεταστει κ η διατροφη απο αποψη λιπους.