PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

beefmeup
29-04-11, 16:52
το παραπανω μου ακουγεται ακρως υποπτο. Ο τονος εχει επισης μεγαλη συγκεντρωση σε σεληνιο, το οποιο δεσμευει τον υδραργυρο. Μαγικη ερωτηση, ποιος τονος?
Μαλλον οχι η κονσερβα, δε ξερω τι επεξεργασια εχει υποστει και ποσο καιρο βρισκοταν σε καταψυξη πριν επεξεργαστει.
Επισης, για να ειναι στα ορια απο βαρεα μεταλλα, πρεπει να εξεταστει κ η διατροφη απο αποψη λιπους.

δες μια εδω..εχει κ κατι αναφορες στον πατο,αλλα δεν προλαβα να τις ψαξω.

Is Tuna Shrinking Your Balls? (http://forum.a1supplements.com/content.php?469-Is-Tuna-Shrinking-Your-Balls)

aepiskeptis
29-04-11, 17:03
ωραιος! τνχ!

tolis93
29-04-11, 22:57
Καλησπερα για αλλη μια φορα σε ολους.θελω να ρωτησω κατι για το οποιο δε βρισκω απαντηση.
αν καποιος δε κεφευγει απο τις θερμιδες του αλλα τρωει πολυ ποσοτητα.εχει καποια αρνητικη επιπτωση?

beefmeup
29-04-11, 22:59
Καλησπερα για αλλη μια φορα σε ολους.θελω να ρωτησω κατι για το οποιο δε βρισκω απαντηση.
αν καποιος δε κεφευγει απο τις θερμιδες του αλλα τρωει πολυ ποσοτητα.εχει καποια αρνητικη επιπτωση?

αν τρως πολυ ποσοτητα δεν θα ξεφυγεις απτις θερμιδες σου??
πως το εννοεις δλδ?

Stauros'76
29-04-11, 23:31
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΠΩς ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΘΕΡΜΙΔΩΝ ΤΟΥ ΣΕ 5 Η 6 ΜΙΚΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ 2 Η 3 ΜΕΓΑΛΑ.ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ,ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.1 ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ Ο ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ ΣΟΥ,2 ΛΟΓΩ ΑΡΑΙΗΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΙΣΩΣ ΔΙΑΣΠΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΥΙΚΟ ΣΟΥ ΙΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙ,ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΝ,ΜΕΓΑΛΑ ΓΕΥΜΑΤΑ=ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΡΙΣΗ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ.

tolis93
29-04-11, 23:55
Λογω προγραμματος τρωω 4 γευματα αλλα τρωω πολλα λαχανικα και γενικα τροφιμα χαμηλα σε θερμιδες οποτε για να καλυψω τις θερμιδικες μου αναγκες τρωω πολυ.ευχαριστω για τις απαντησεις

beefmeup
29-04-11, 23:55
Λογω προγραμματος τρωω 4 γευματα αλλα τρωω πολλα λαχανικα και γενικα τροφιμα χαμηλα σε θερμιδες οποτε για να καλυψω τις θερμιδικες μου αναγκες τρωω πολυ.ευχαριστω για τις απαντησεις

κ με τα γευματα που κανεις καλα εισαι,μην σε απασχολει..
τις θερμιδες κοιτα να σου βγαινουν.

tolis93
30-04-11, 00:02
κ με τα γευματα που κανεις καλα εισαι,μην σε απασχολει..
τις θερμιδες κοιτα να σου βγαινουν.
η αληθεια ειναι πως δε καταφερνω κιολας να τις βγαζω παντα ολες.σχετικα με την εκριση ινσουλινης ομως απορω.δε θα πρεπε να ειναι σε υψιλα επιπεδα?ευχαριστω για το ενδιαφερον

beefmeup
30-04-11, 00:05
η αληθεια ειναι πως δε καταφερνω κιολας να τις βγαζω παντα ολες.σχετικα με την εκριση ινσουλινης ομως απορω.δε θα πρεπε να ειναι σε υψιλα επιπεδα?ευχαριστω για το ενδιαφερον

με ενα μεγαλο γευμα σιγουρα θα αυξηθει σε σχεση με ενα μικροτερο,αλλα κ παλι σχετκο ειναι αυτο..αναλογα τι θα εχει το γρυμα αυτο.
αν ομως γυμναζεσαι συστηματικα,δεν θα παιξει κ πολυ ρολο μακροπροθεσμα.

tolis93
30-04-11, 00:10
με ενα μεγαλο γευμα σιγουρα θα αυξηθει σε σχεση με ενα μικροτερο,αλλα κ παλι σχετκο ειναι αυτο..αναλογα τι θα εχει το γρυμα αυτο.
αν ομως γυμναζεσαι συστηματικα,δεν θα παιξει κ πολυ ρολο μακροπροθεσμα.

Γυμναζομαι καθημερινα οποτε συμφωνα με τα οσα λες δεν υπαρχει προβλημα.ευχαριστω για το ενδιαφερον

ska
30-04-11, 02:02
Υπαρχει καποια συγκεκριμενη αναλογια υδατανθρακα που πρεπει να λαμβανουμε σε περιοδο ογκου και γραμμωσης?Οπως δηλαδη προτεινεται για την πρωτεινη να παιρνουμε 1,5-2γρ/κιλο ισχυει κατι αντιστοιχο για τον υδατανθρακα?

Giannistzn
01-05-11, 12:06
Όσον αφορά τον καφε, εκτός απο τον ελληνικό που κάνω σπίτι και σκέτο τον πινω μια χαρα, για να αποφεύγουμε τη ζάχαρη έξω, είναι καλύτερο να βάλουμε λίγο γάλα;

aprosektos
01-05-11, 12:08
Όσον αφορά τον καφε, εκτός απο τον ελληνικό που κάνω σπίτι και σκέτο τον πινω μια χαρα, για να αποφεύγουμε τη ζάχαρη έξω, είναι καλύτερο να βάλουμε λίγο γάλα;

καλο να μην ανακατευεις καφε με γαλα, νομιζω κοιμιζει τον μεταβολισμο ασε που εμενα δεν μου αρεσει κ η γευση του γαλατος στον καφε.

Giannistzn
01-05-11, 12:36
Αυτο που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν απορροφάται σωστά το γάλα. Αλλα απο το να βάλω ζάχαρη (Μέτριο) νομίζω είναι προτιμότερο να βάλω λίγο φρέσκο γάλα.

tolis93
01-05-11, 17:18
Λιγη βοηθεια εδω...υπαρχει καποια διατροφη για να παρω ογκο χωρις να παρω λιπος? Παιζω γυρω στο 9-10% και δε θελω να αφξηθει.ειμαι 1.92 με μωλις 78,5 κιλα.και δε θελω να ανεβω κιλαε λιπος αλλα με μυικο ογκο.και κατι ακομα...μεχρι και πριν ενα χρονο ιμουν τπερβαρος δευτερου βαθμου...εχω ακομα συσορευμενο λιπος στη κοιλια.παιζει να φυγει καπως?ευχαριστω.

Ramrod
01-05-11, 18:07
Λιγη βοηθεια εδω...υπαρχει καποια διατροφη για να παρω ογκο χωρις να παρω λιπος? Παιζω γυρω στο 9-10% και δε θελω να αφξηθει.ειμαι 1.92 με μωλις 78,5 κιλα.και δε θελω να ανεβω κιλαε λιπος αλλα με μυικο ογκο.και κατι ακομα...μεχρι και πριν ενα χρονο ιμουν τπερβαρος δευτερου βαθμου...εχω ακομα συσορευμενο λιπος στη κοιλια.παιζει να φυγει καπως?ευχαριστω.

Η διατροφή έχει να κάνει με το σώμα σου. Δεν είναι fix. Θεωρητικά γίνεται να βρείς τις τέλειες αναλογίες που θα σου βάζουν μόνο μυες σιγα σιγά, αλλά επειδή δε γίνεται να γνωρίζεις ποιές είναι αυτές δε γίνεται πρακτικά. Θα βάλεις και λίπος...απλά παρατηρείς το σώμα σου και κάνεις τις κατάλληλες διορθώσεις...

TheWorst
01-05-11, 20:39
Παιδια βρωμη + μελι ειναι καλα ?

Spyrous
01-05-11, 20:56
Παιδια βρωμη + μελι ειναι καλα ?

:thumbup::thumbup::thumbup: ΤοΠ αυτο τροω κα8ε πρωι με γαλα και ασπραδι ...Μπορω να πω οτι με φευγει κιολλας λιγο η ποσοτητα του μελιου γιατι ειμαι και μα8ητης και με τραβαει αφανταστα..Αλλα μονο στο πρωινο μ μετα δν υπαρχει ιχνος γλυκοζης.:green:

tolis93
01-05-11, 23:08
:thumbup::thumbup::thumbup: ΤοΠ αυτο τροω κα8ε πρωι με γαλα και ασπραδι ...Μπορω να πω οτι με φευγει κιολλας λιγο η ποσοτητα του μελιου γιατι ειμαι και μα8ητης και με τραβαει αφανταστα..Αλλα μονο στο πρωινο μ μετα δν υπαρχει ιχνος γλυκοζης.:green:

Ε ψιτ φιλος..πιτακι βρωμης με μελι κ κανελλα περαν των αλλων...εγω κοιμσμαι για να σηκωθω το πρωι να φτιαξω πρωινο

Spyrous
01-05-11, 23:29
Ε ψιτ φιλος..πιτακι βρωμης με μελι κ κανελλα περαν των αλλων...εγω κοιμσμαι για να σηκωθω το πρωι να φτιαξω πρωινο

:clap::clap::clap::clap: Aκριβως το ιδιο κανω αλλα τωρα που αρχιζουν τα σχολεια φιλε καταλαβενεις οτι 8α το στερι8ω αρκετες μερες

TheWorst
01-05-11, 23:34
:clap::clap::clap::clap: Aκριβως το ιδιο κανω αλλα τωρα που αρχιζουν τα σχολεια φιλε καταλαβενεις οτι 8α το στερι8ω αρκετες μερες

Γιατι να στερηθεις ? :green:

Spyrous
01-05-11, 23:37
Γιατι να στερηθεις ? :green:

Σχολειο ρ φιλε πρεπει να 3υπναω στις 7 καταλαβενεις...

TheWorst
01-05-11, 23:40
Σχολειο ρ φιλε πρεπει να 3υπναω στις 7 καταλαβενεις...

Και εγω 7 ξυπναω και γιατι δλδ να μη φας βρωμη μελι κτλ :D Βασικα το πρωι εγω με γαλα βαζω δλδ 60-70 γραμμαρια βρωμη 500-600 μλ γαλα 3.5% (αν δεν εχει 1.5%) και επισης 2 ολοκληρα αυγα .. Λιγο δυσκολα κατεβαινει πρωινιατικα αλλα το εχω συνηθισει ..

tolis93
01-05-11, 23:53
Ξερει κανενας τι παιζει απο θερμιδες κ λιπαρα το tube βανιλιαε? Αυτο που χρησιμοποιουν στα γλυκα εννοω

Kaloutsikos
02-05-11, 16:41
Παιδια βρωμη + μελι ειναι καλα ?

Απο ποία έννοια να μην είναι καλά?

pan0z
02-05-11, 22:06
δες μια εδω..εχει κ κατι αναφορες στον πατο,αλλα δεν προλαβα να τις ψαξω.

Is Tuna Shrinking Your Balls? (http://forum.a1supplements.com/content.php?469-Is-Tuna-Shrinking-Your-Balls)

πως λεγετε ρε συ beef το mercury poison στα ελληνικα?Και ειναι οντως ολα αυτα που λεει αληθεια ενοοω δεν τα παραλενε λιγο?Πχ ελεγε για εναν που ετρωγε 10 κονσερβες τονο για 2 χρονια και το επαθε αυτο δεν απεχω πολυ απο αυτο εγω τρωω 7 :green:

beefmeup
03-05-11, 10:27
δεν τα παραλενε καθολου,υπαρχει κ στο φορουμ ενα αρθρο για δηλητηριασεις/παρενεργειες απο βαρια μεταλα που βρισκονται σε μεγαλα ψαρια..
αν το ψαξεις κ στο νετ γενικοτερα θα δεις κ αλλα πολλα τετοια..
υδραργυρος ειναι η λεξη που ψαχνεις.

DimitrisT
03-05-11, 13:19
Αμα κοψουμε ενα ολοκληρο λαχανο (σαλατα) και το βαλουμε σε ενα ταπερ στο ψυγειο (και απλα να παιρνουμε οση ποσοτητα θελουμε καθε φορα) χανει τα οποια θρεπτικα στοιχεια εχει επειδη θα ειναι κομμενο; :unsure:

COBRA_STYLE
03-05-11, 13:30
Δεν ξερω αν εχει ξαναναφερθει,επειδη οι τονοι που παίρνουμε προερχονται από Ανατολη,ως επί των πλειστων,μιλαω για κονσερβες,θεωρείτε λόγω ραδιενεργειας από την Ιαπωνία ότι σιγα-σιγα πρεπει να τους αποφεύγουμε ή δεν παίζει θεμα;

αμα τρως αρκετες κονσερβες βαλε NAC στο διατροφικο σου πλανο με βιτ C

Devil
03-05-11, 13:47
^^^ περα απο ραδιενεργεια.... εγω θα ανησυχουσα για τα βαρια μεταλα που εχει μεσα....

αρα μαζι με αυτα που λεει ο κομπρας εγω θα εβαζα και ALA σε καλη ποσοτητα... ;)

COBRA_STYLE
03-05-11, 13:55
^^^ περα απο ραδιενεργεια.... εγω θα ανησυχουσα για τα βαρια μεταλα που εχει μεσα....

αρα μαζι με αυτα που λεει ο κομπρας εγω θα εβαζα και ALA σε καλη ποσοτητα... ;)
;)

pan0z
03-05-11, 14:08
τι σκατα να τροω γαμωτο δηλαδη?Ο τονος ειναι πολυ ευκολη λυση...Αυγα τροω ηδη 4 ολοκληρα την ημερα και αρκετες φορες 8 ασπραδια στο πρωινο μου,κοτοπουλο 2 φορες και πρωτεινη 1 συνηθως αλλα δεν γουσταρω να παιρνω αλλη φορα εκτος απο το μεταπροπονητικο.Και γενικα τα λεφτα μου δεν ειναι για πολυ ποικιλια στα φαγητα...καλυτερα να περιμενω την δηλητηριαση που ξες μπορει το σωμα μου να συνηθησει τις ποσοτητες και να φτιαξει αντισωματα :green:


EDIT το οτι σου μικραινουν τα @@ ειναι και αυτο αληθεια?

Devil
03-05-11, 14:14
τι σκατα να τροω γαμωτο δηλαδη?Ο τονος ειναι πολυ ευκολη λυση...Αυγα τροω ηδη 4 ολοκληρα την ημερα και αρκετες φορες 8 ασπραδια στο πρωινο μου,κοτοπουλο 2 φορες και πρωτεινη 1 συνηθως αλλα δεν γουσταρω να παιρνω αλλη φορα εκτος απο το μεταπροπονητικο.Και γενικα τα λεφτα μου δεν ειναι για πολυ ποικιλια στα φαγητα...καλυτερα να περιμενω την δηλητηριαση που ξες μπορει το σωμα μου να συνηθησει τις ποσοτητες και να φτιαξει αντισωματα :green:


EDIT το οτι σου μικραινουν τα @@ ειναι και αυτο αληθεια?

οχι νταξ δεν λεω μην τρωτε τονο.... αλλα με μετρο... αμα τρως 200+γρ καθε μερα.... ναι αυτο ειναι υπερβολη.... αμα τρως 100γρ μερα παρα μερα.... αυτο ειναι νορμαλ....;)

COBRA_STYLE
03-05-11, 14:19
τι σκατα να τροω γαμωτο δηλαδη?Ο τονος ειναι πολυ ευκολη λυση...Αυγα τροω ηδη 4 ολοκληρα την ημερα και αρκετες φορες 8 ασπραδια στο πρωινο μου,κοτοπουλο 2 φορες και πρωτεινη 1 συνηθως αλλα δεν γουσταρω να παιρνω αλλη φορα εκτος απο το μεταπροπονητικο.Και γενικα τα λεφτα μου δεν ειναι για πολυ ποικιλια στα φαγητα...καλυτερα να περιμενω την δηλητηριαση που ξες μπορει το σωμα μου να συνηθησει τις ποσοτητες και να φτιαξει αντισωματα :green:


EDIT το οτι σου μικραινουν τα @@ ειναι και αυτο αληθεια?
το Trebon(ΝΑC) απο φαρμακειο εχει 6 ευρο...20 φακελακια των 600mg...μια χαρα ειναι...

μπορεις ακομα να σωθεις:turtle:

γιαννης93
03-05-11, 14:32
λοιπον κατι που ακουσα απο παιδι 3 χρονια γυμναστικης ακαδημιας και πειτε μου γνωμη...

λεει: οτι το κοκκινο κρεας ειναι για ογκο και το λευκο για δυναμη και αν θελω να παρω την κρεατινη απο αυτα να το τρωω μισω ωρα πρην την προπο γιατι ο οργανισμος θελει μιαμιση ωρα να αποροφησει την κρεατινη ετσι αν το γαλακτικο οξυ ειναι στους μυες την ωρα που αποροφαται παιρνεις ποιο ευκολα ογκο...

καλα αυτο για την δυναμη τελειως μαπα δεν το πιστευω αλλα το υπολοιπο ισχυει? ειναι καλο 30 ωρα πριν? δεν το πιστευω ουτε αυτο να πω την αλη8εια αλλα για να μην ακυρωσω το παιδι με 3 χρονια σπουδες ειπα να ρωτησω καλυτερα

Ramrod
03-05-11, 14:49
λοιπον κατι που ακουσα απο παιδι 3 χρονια γυμναστικης ακαδημιας και πειτε μου γνωμη...

λεει: οτι το κοκκινο κρεας ειναι για ογκο και το λευκο για δυναμη και αν θελω να παρω την κρεατινη απο αυτα να το τρωω μισω ωρα πρην την προπο γιατι ο οργανισμος θελει μιαμιση ωρα να αποροφησει την κρεατινη ετσι αν το γαλακτικο οξυ ειναι στους μυες την ωρα που αποροφαται παιρνεις ποιο ευκολα ογκο...

καλα αυτο για την δυναμη τελειως μαπα δεν το πιστευω αλλα το υπολοιπο ισχυει? ειναι καλο 30 ωρα πριν? δεν το πιστευω ουτε αυτο να πω την αλη8εια αλλα για να μην ακυρωσω το παιδι με 3 χρονια σπουδες ειπα να ρωτησω καλυτερα

Μήπως σου τα είπε ανάποδα? Πιο λογικό μου φαίνεται το λευκό κρέας να είναι για όγκο και το κοκκινο για δύναμη. Βέβαια αυτό πιστευω ότι είναι τόσο ψιλα γράμματα και η διαφορά που θα κάνει θα είναι 1/1000000 οπότε μη το σκέφτεσαι. Το ότι παίρνουμε κρεατίνη μισή ώρα περίπου πριν την προπόνηση νομίζω είναι γνωστό...

Kaloutsikos
03-05-11, 15:19
οχι νταξ δεν λεω μην τρωτε τονο.... αλλα με μετρο... αμα τρως 200+γρ καθε μερα.... ναι αυτο ειναι υπερβολη.... αμα τρως 100γρ μερα παρα μερα.... αυτο ειναι νορμαλ....;)

:thumbup:

pan0z
03-05-11, 17:11
οχι νταξ δεν λεω μην τρωτε τονο.... αλλα με μετρο... αμα τρως 200+γρ καθε μερα.... ναι αυτο ειναι υπερβολη.... αμα τρως 100γρ μερα παρα μερα.... αυτο ειναι νορμαλ....;)

καθε μερα εγω τροω 150γρ τονο


το Trebon(ΝΑC) απο φαρμακειο εχει 6 ευρο...20 φακελακια των 600mg...μια χαρα ειναι...

μπορεις ακομα να σωθεις:turtle:

Τι ειναι αυτο ακριβως και σε τι βοηθαει?Επισης μπορω να το παιρνω για παντα ας πουμε ή πρεπει να το σταματαω κιολας?

COBRA_STYLE
03-05-11, 17:37
καθε μερα εγω τροω 150γρ τονο



Τι ειναι αυτο ακριβως και σε τι βοηθαει?Επισης μπορω να το παιρνω για παντα ας πουμε ή πρεπει να το σταματαω κιολας?
μεγαλο λαθος

ειναι η γνωστη Ν-ακετυλ-κυστεινη....ειναι ισχυρη αντιοξειδωτικη ουσια που μετατρεπεται μεσα μας σε υπεροξειδαση της γλουταθιονης αν το εχει παρει το ματι σου...εχει πολλες ιδιοτητες βασικα...πχ.κατα του καρκινου,ενισχυση ανοσοποιητικου,βρογχοδιασταλτικο,αποβολη βαρεων μεταλλων απο το σωμα μας κτλ...


δεν το λαμβανεις συνεχεια..θελει διακοπες...σε μακροχρονια χρηση μειωνει την ευαισθησια στην ινσουλινη...με 2-3 βδομαδες χρηση και 1-2 οφ εισαι οκ

pan0z
03-05-11, 17:40
δεν το κανω επιτηδες απλα σε τοσα γρ βγαινουν οι κονσερβες και με βολευει.Τεσπα θα κοψω-ραψω στην διατροφη μου ωστε να βγαλω τον τονο οσο μπορω.Fuck!

COBRA_STYLE
03-05-11, 17:53
δεν το κανω επιτηδες απλα σε τοσα γρ βγαινουν οι κονσερβες και με βολευει.Τεσπα θα κοψω-ραψω στην διατροφη μου ωστε να βγαλω τον τονο οσο μπορω.Fuck!
1-2(max) φορες τη βδομαδα πρεπει να τρωμε τονο...

να προσθεσω και κατι αλλο,οτι οταν παιρνεις nac πρεπει να λαμβανεις και τουλαχιστον 3πλασια ποσοτητα του κανονικου βιταμινης C γιατι οξειδωνεται ευκολα η nac μεσα μας και καταστρεφεται

Devil
03-05-11, 17:58
μεγαλο λαθος

ειναι η γνωστη Ν-ακετυλ-κυστεινη....ειναι ισχυρη αντιοξειδωτικη ουσια που μετατρεπεται μεσα μας σε υπεροξειδαση της γλουταθιονης αν το εχει παρει το ματι σου...εχει πολλες ιδιοτητες βασικα...πχ.κατα του καρκινου,ενισχυση ανοσοποιητικου,βρογχοδιασταλτικο,αποβολη βαρεων μεταλλων απο το σωμα μας κτλ...


δεν το λαμβανεις συνεχεια..θελει διακοπες...σε μακροχρονια χρηση μειωνει την ευαισθησια στην ινσουλινη...με 2-3 βδομαδες χρηση και 1-2 οφ εισαι οκ

εχεις αρχησει να με εκπληζεις....:green::green::green::clap::clap::clap::clap:


δεν το κανω επιτηδες απλα σε τοσα γρ βγαινουν οι κονσερβες και με βολευει.Τεσπα θα κοψω-ραψω στην διατροφη μου ωστε να βγαλω τον τονο οσο μπορω.Fuck!

νταξ κρατα τον 3 φορες την εβδομαδα... βαλε αλλες 2 φορες καμια γαλοπουλα... αντε και αλλες 2 φορες πρωτεινη και εισαι κομπλε....


1-2(max) φορες τη βδομαδα πρεπει να τρωμε τονο...

να προσθεσω και κατι αλλο,οτι οταν παιρνεις nac πρεπει να λαμβανεις και τουλαχιστον 3πλασια ποσοτητα του κανονικου βιταμινης C γιατι οξειδωνεται ευκολα η nac μεσα μας και καταστρεφεται


συνεχιζεις να με εκπληζεις....:green::green::green::green::clap::clap::clap::clap::clap:

pan0z
03-05-11, 18:04
σε εφαγε devil σε εφαγε :green:.Ωραια παιδια το βρηκα θα βαλω σολωμο!!:rolf::rolf:Δεν πειραζει θα βαλω αλλο ενα γευμα με κοτοπουλο (ποσο κοτοπουλο πια!) παντως αν υπηρχε καποια αρρωστεια στα κοτοπουλα σιγουρα θα την ειχα κολλησει:green:.Ή το αλλο που λενε οποιος τρωει πολυ κοτοπουλο κανει μεγαλα βυζια ειμαι τρανο παραδειγμα οτι κατι τετοιο δεν ισχυει :green: myth busted!

COBRA_STYLE
03-05-11, 18:26
εχεις αρχησει να με εκπληζεις....:green::green::green::clap::clap::clap::clap:



νταξ κρατα τον 3 φορες την εβδομαδα... βαλε αλλες 2 φορες καμια γαλοπουλα... αντε και αλλες 2 φορες πρωτεινη και εισαι κομπλε....




συνεχιζεις να με εκπληζεις....:green::green::green::green::clap::clap::clap::clap::clap:
axxaxaxaxaaxxaaxaxxaxaxaxaaxaxaxaxa:rolf:

the_trooper
03-05-11, 18:31
Ή το αλλο που λενε οποιος τρωει πολυ κοτοπουλο κανει μεγαλα βυζια ειμαι τρανο παραδειγμα οτι κατι τετοιο δεν ισχυει :green: myth busted!

Aυτό το λένε για τις ορμόνες που ενδέχεται να έχουν τα κοτόπουλα του εμπορίου. Νταξει, αστικός μύθος :P Ο ίδιος μύθος ισχύει και για τα λαχανικά που έχουν ποτιστεί με φυτοφάρμακα.

Να ρωτήσω εγώ, το συκωτάκι από κοτόπουλο ειν' καλό; Δηλαδή μπορώ να αντικαταστήσω σε 1-2 γευματα μου το στήθος ή κανένα ψάρι με αντίστοιχη ποσότητα συκωτιού; Έχει κορεσμένα; Όσο έψαξα δεν βρήκα τίποτα.. (εννοείται μιλάω για βρασμένο)

lef
03-05-11, 19:44
σε εφαγε devil σε εφαγε :green:.Ωραια παιδια το βρηκα θα βαλω σολωμο!!:rolf::rolf:Δεν πειραζει θα βαλω αλλο ενα γευμα με κοτοπουλο (ποσο κοτοπουλο πια!) παντως αν υπηρχε καποια αρρωστεια στα κοτοπουλα σιγουρα θα την ειχα κολλησει:green:.Ή το αλλο που λενε οποιος τρωει πολυ κοτοπουλο κανει μεγαλα βυζια ειμαι τρανο παραδειγμα οτι κατι τετοιο δεν ισχυει :green: myth busted!

και εγω βαζω κατεψυγμενο σολωμο για αλλαγη
τσεκαρε στα lidl εχει φτηνους;)

pan0z
03-05-11, 22:09
και εγω βαζω κατεψυγμενο σολωμο για αλλαγη
τσεκαρε στα lidl εχει φτηνους;)

και ο σολωμος δεν περιεχει βαρεα μεταλλα?

COBRA_STYLE
03-05-11, 22:18
και ο σολωμος δεν περιεχει βαρεα μεταλλα?
ναι...και γενικα ολα τα λιπαρα ψαρια γιατι παει και "χωνεται" στο λιπος τους ο ατιμος υδραργυρος:green:

edit:παω και γω τωρα να φαω τονο,αλλα θα σωθω γιατι ηπια το απογευμα trebon:rolf::green:

beefmeup
03-05-11, 22:50
και ο σολωμος δεν περιεχει βαρεα μεταλλα?

ο σωλομος ειναι ποταμισιο ψαρι..δεν εχει σχεση με τον τονο.

COBRA_STYLE
03-05-11, 22:51
ο σωλομος ειναι ποταμισιο ψαρι..δεν εχει σχεση με τον τονο.
και αυτος ανηκει στα ψαρια με βαρεα μεταλλα

beefmeup
03-05-11, 22:53
και αυτος ανηκει στα ψαρια με βαρεα μεταλλα

αχα...
καλα..

pan0z
03-05-11, 23:09
αρα ειναι ή δεν ειναι?grrrrr!!!!!!!!!

COBRA_STYLE
03-05-11, 23:25
αρα ειναι ή δεν ειναι?grrrrr!!!!!!!!!
τι εννοεις?τι να ειναι?

aepiskeptis
03-05-11, 23:34
ο σωλομος ειναι ποταμισιο ψαρι..δεν εχει σχεση με τον τονο.

ρε μπαγασα που βρισκεις αγριο σολομο αλασκας?!

beefmeup
03-05-11, 23:34
ρε μπαγασα που βρισκεις αγριο σολομο αλασκας?!

καναδα χεχε!!
εχω κονε σου λεω:green:

aepiskeptis
03-05-11, 23:35
καναδα χεχε!!
εχω κονε σου λεω

πσσστ στειλε και απο εδω! τρωω κανα 3κιλο την εβδομαδα, αλλα αγριο δεν εχω δοκιμασει και μουν πει οτι δεν εχει καμια σχεση.

τυχερακια!


ο σολομος που πουλανε στα ιχθυοπωπεια οπως στη βαρβακειο ειναι ιχθυοτροφειου

δανιας ή νορβηγιας

beefmeup
03-05-11, 23:39
απο πλευρας γευσης κλπ,δεν εχει καμια μα καμια σχεση με οτι εχω δοκιμασει απο ελλαδα..
σαν να τρως αλλο κρεας λεμε..

το κακο ειναι οτι σιγα σιγα το κονε μου τελειωσε με τον καιρο,κ τον ηπια..

pan0z
03-05-11, 23:41
τελικα εχει heavy metal:green: ο σολωμος ή οχι ρε παιδια?

aepiskeptis
03-05-11, 23:42
οχι κοβω το δεξι μου

aepiskeptis
03-05-11, 23:46
οι διαφορες αγριου-μη

ειναι αγριοσ περισσοτερα κορεσμενα, βιολογικη αξια πρωτεινης
μη αγριος αντι κορεσμενα Ω6 (λογω διατροφης), περισσοτερη πρωτεινη/100γρ αλλα χαμηλοτερης β.α.

οπτικα ο αγριος ειναι πιο κοκκινος, στην υφη ειναι πιο σκληρος, στη γευση ρωτηστε τον βεεφ

σε μισω! :P

pan0z
03-05-11, 23:46
οκ παρακαλω τα bids σας ολοι!:green:

COBRA_STYLE
03-05-11, 23:48
τελικα εχει heavy metal:green: ο σολωμος ή οχι ρε παιδια?
εχει ρε

Levrone
03-05-11, 23:49
οχι κοβω το δεξι μου

χερι εννοεις? :P

aepiskeptis
03-05-11, 23:50
πηγες?


παιδια εχει εχει μην τρωει κανεις φρεσκο.

κονσερβες να τρωτε που ειναι και ελεγμενες





ετσι ετσι να πεσει η ζητηση να πεσει κ η τιμη



ουραιααααααα

aepiskeptis
03-05-11, 23:51
χερι εννοεις? :P

ποδι. δεν κανω χερια, βαριεμαι.
αν και τωρα τελευταια κανω κανα σετακι ΑΣΑΠ

Kaloutsikos
03-05-11, 23:51
οχι κοβω το δεξι μου


εχει ρε

:unsure:

sofos
04-05-11, 00:33
παιδες να ρωτησω οταν κανουμε γραμμωση το πρωι απαγορευεται καποιο φρουτο?πχ 1 μηλο η 1 μπανανα? :unsure:

aepiskeptis
04-05-11, 00:47
αυτο μου θυμισε ενα παλιο καλο μηνυμα στο ββ.κομ
"how many strawberries on a cut?" χαχαχα, καλες εποχες.

στο θεμα μας. η φρουκτοζη δρα στην ορμονη λεπτινη, αν εισαι στο 6-8% και θες να πας παρακατω χωρις αλλα κολπα, αλλα ακομα και τοτε, τα προσεχεις αυτα.

αν εισαι στο 10% κ θες να πας στο 8% να φας 15 φραουλες ή να φας 7? κ οι 8 θα ηταν πολλες? οποτε να φαω 5 καλυτερα εεε.....

απογορευται ναι, μην τρως












ουραιαααααα θα πεσουν κ οι τιμες στα φρουτα

sofos
04-05-11, 00:50
αυτο μου θυμισε ενα παλιο καλο μηνυμα στο ββ.κομ
"how many strawberries on a cut?" χαχαχα, καλες εποχες.

στο θεμα μας. η φρουκτοζη δρα στην ορμονη λεπτινη, αν εισαι στο 6-8% και θες να πας παρακατω χωρις αλλα κολπα, αλλα ακομα και τοτε, τα προσεχεις αυτα.

αν εισαι στο 10% κ θες να πας στο 8% να φας 15 φραουλες ή να φας 7? κ οι 8 θα ηταν πολλες? οποτε να φαω 5 καλυτερα εεε.....

απογορευται ναι, μην τρως












ουραιαααααα θα πεσουν κ οι τιμες στα φρουτα

πφφφ κριμα κ ειδικα οι φραουλες μ αρεσουν πολυ :( γυρω στο 15-16 ειμαι κ θελω ενα 12 να πετυχω μεχρι τον ιουλιο...

jimmy007
04-05-11, 00:59
Πως χώνεται ο Hg στο λίπος????:shock::shock:
Γενικά πάντως μην δαιμονοποιούμε τα ψάρια γιατί έχουν ουσίες που προκαλούν θετικές συνέπειες όπως π.χ. τα Ω-3 λιπαρά... Μην κρίνουμε μία τροφή από ένα μόνο συστατικό της.. Για παράδειγμα και τα αυγά έχουν μεγάλη ποσότητα χοληστερόλης αλλά έχουν και λεκιθίνη και έτσι δεν προκαλούν αύξηση της χοληστερόλης..


[QUOTE=beefmeup;366160]ο σωλομος ειναι ποταμισιο ψαρι..δεν εχει σχεση με τον τονο.

Ισχύει. Κυρίως τα ψάρια της ανοιχτής θάλασσας έχουν αυξημένες ποσότητες υδραργύρου π.χ. ξιφίες,καρχαρίες,πέρκες κτλ... Ο σολωμός έχει υδράργυρο αλλά σε μικρές ποσότητες..


αυτο μου θυμισε ενα παλιο καλο μηνυμα στο ββ.κομ
"how many strawberries on a cut?" χαχαχα, καλες εποχες.

στο θεμα μας. η φρουκτοζη δρα στην ορμονη λεπτινη, αν εισαι στο 6-8% και θες να πας παρακατω χωρις αλλα κολπα, αλλα ακομα και τοτε, τα προσεχεις αυτα.

αν εισαι στο 10% κ θες να πας στο 8% να φας 15 φραουλες ή να φας 7? κ οι 8 θα ηταν πολλες? οποτε να φαω 5 καλυτερα εεε.....

απογορευται ναι, μην τρως


Ρε μην τρελαίνεστε χωρίς λόγο... Η λεπτίνη δεν επηρεάζεται μόνο από την φρουκτόζη.. Το πρόβλημα με τους υδ/κες είναι τα υγρά που κρατάνε..

sofos
04-05-11, 01:01
[QUOTE=COBRA_STYLE;365979][Bχο

Ρε μην τρελαίνεστε χωρίς λόγο... Η λεπτίνη δεν επηρεάζεται μόνο από την φρουκτόζη.. Το πρόβλημα με τους υδ/κες είναι τα υγρά που κρατάνε..

αρα σε γραμμωση για πρωινο λες να μη κοψω τα φρουτα?:unsure:

jimmy007
04-05-11, 01:04
[QUOTE=jimmy007;366292]

αρα σε γραμμωση για πρωινο λες να μη κοψω τα φρουτα?:unsure:

Εξαρτάται τους στόχους σου και το πως επηρεάζουν την κατακράτηση υγρών οι υδ/κες στο σώμα σου...

aepiskeptis
04-05-11, 01:06
πανε οι τιμες στα υψη θα πανε





κι ο σολομος ανεβαινει το ποταμι για να γεννησει, εεε?!

αν βρισκεις κ εσυ αγριο, τοτε... ρε φιλε μονο εγω ειμαι ο μμμμ που τρωει τους ιχθυοτροφειου






καθολου ουραιααααααα

sofos
04-05-11, 01:07
[QUOTE=sofos;366293]

Εξαρτάται τους στόχους σου και το πως επηρεάζουν την κατακράτηση υγρών οι υδ/κες στο σώμα σου...

τα γαλακτοκομικα με ειχαν θολωσει πολυ που ειχα δοκιμασει ενα μηνα να τα βγαλω...μετα που τα ξαναβαλα με θολωσαν...με τα φρουτα ακομη δε πειραματιστηκα...

jimmy007
04-05-11, 01:59
[QUOTE=jimmy007;366296]

τα γαλακτοκομικα με ειχαν θολωσει πολυ που ειχα δοκιμασει ενα μηνα να τα βγαλω...μετα που τα ξαναβαλα με θολωσαν...με τα φρουτα ακομη δε πειραματιστηκα...

Eμένα μου κρατάνε αρκετά υγρά και τα 2...

sofos
04-05-11, 02:05
[QUOTE=sofos;366298]

Eμένα μου κρατάνε αρκετά υγρά και τα 2...

και κατι ακομα για μετα την προπονηση οταν κανεις γραμμωση βρωμη με whey ειναι καλα ετσι?:)

jimmy007
04-05-11, 02:51
[QUOTE=jimmy007;366312]

και κατι ακομα για μετα την προπονηση οταν κανεις γραμμωση βρωμη με whey ειναι καλα ετσι?:)

Θεωρώ καλύτερο να πάρεις σκέτη whey. Πρακτικά, βέβαια δεν πιστεύω να δεις διαφορά όποιο και από τα 2 να κάνεις...

COBRA_STYLE
04-05-11, 14:34
Πως χώνεται ο Hg στο λίπος????:shock::shock:
Γενικά πάντως μην δαιμονοποιούμε τα ψάρια γιατί έχουν ουσίες που προκαλούν θετικές συνέπειες όπως π.χ. τα Ω-3 λιπαρά... Μην κρίνουμε μία τροφή από ένα μόνο συστατικό της.. Για παράδειγμα και τα αυγά έχουν μεγάλη ποσότητα χοληστερόλης αλλά έχουν και λεκιθίνη και έτσι δεν προκαλούν αύξηση της χοληστερόλης..




Ισχύει. Κυρίως τα ψάρια της ανοιχτής θάλασσας έχουν αυξημένες ποσότητες υδραργύρου π.χ. ξιφίες,καρχαρίες,πέρκες κτλ... Ο σολωμός έχει υδράργυρο αλλά σε μικρές ποσότητες..

Ετσι ειναι,δεν χρειαζεται να το πει καποιος...τα βαρεα μεταλλα που υπαρχουν σε καποια λιπαρα ψαρια βρισκονται στο λιπος τους....εγω δε μιλησα για τα Ω-3...το οτι εχουν κ Ω-3 δεν τα κανει αθωα

the_trooper
04-05-11, 19:29
Να ρωτήσω εγώ, το συκωτάκι από κοτόπουλο ειν' καλό; Δηλαδή μπορώ να αντικαταστήσω σε 1-2 γευματα μου το στήθος ή κανένα ψάρι με αντίστοιχη ποσότητα συκωτιού; Έχει κορεσμένα; Όσο έψαξα δεν βρήκα τίποτα.. (εννοείται μιλάω για βρασμένο)

Kανείς; :unsure:

NASSER
05-05-11, 11:24
Kανείς; :unsure:

Ναι μπορείς!! Καλό κανει κακό δεν κάνει. Απλά 1 με 2 γευματα την εβδομάδα, όχι καθε μέρα ;)

magdaline
06-05-11, 09:09
καλημέρα..να ρωτησω κ γω η παραστρατημένη 20 μέρες που έτρωγα τα πάντα αν μπορώ να σώσω κάπως τη κατάσταση;
56-57 κιλά, 1,71 ύψος κλπ
συνεχίζω τη διατροφή κανονικά;
δλδ..
πρωι κουάκερ με γιαούρτι
τοστ με 2 φέτες γαλοπούλα
ψάρι/κρέας/κοτα με πατάτα κ σαλάτα
μετα τη προπο: 4 ασπράδια κ προαιρετικά πατάτα
κ βράδυ σαλάτα με κοτα/κρέας/σαλάτα.
Για να επανέλθω (οχι οτι πήρα κ τπτ το ιδιαιτερο σε λίπος/κιλά αυτές τις 20 μέρες, δεν ξέρω κιολας)γρήγορα τωρα που θα ανοίξουν και οι μέρες, πρέπει να κόψω τίποτα από τα παραπάνω; Δεν με πειράζει, μιας και δεν πεινάω στη διατροφή που κάνω. Απλά θέλω να τη κάνω ακόμα πιο αυστηρή, μπας και φανούν οι κοιλιακοί, όπου ακολουθεί και η εξής ερώτηση:
κοιλιακούς κάνω μέρα παρα μέρα, 5 ασκήσεις των 4-5 σετ κ 25-30 επαναλήψεων πάνω σε swissball. Πρέπει να κάνω παραπάνω; Υπόψιν άρχισα να γυμνάζω τους κοιλιακούς πριν το πάσχα. είχα να τους γυμνάσω από φθινόπωρο.
φχαριστώωω..

NASSER
06-05-11, 11:20
καλημέρα..να ρωτησω κ γω η παραστρατημένη 20 μέρες που έτρωγα τα πάντα αν μπορώ να σώσω κάπως τη κατάσταση;
56-57 κιλά, 1,71 ύψος κλπ
συνεχίζω τη διατροφή κανονικά;
δλδ..
πρωι κουάκερ με γιαούρτι
τοστ με 2 φέτες γαλοπούλα
ψάρι/κρέας/κοτα με πατάτα κ σαλάτα
μετα τη προπο: 4 ασπράδια κ προαιρετικά πατάτα
κ βράδυ σαλάτα με κοτα/κρέας/σαλάτα.
Για να επανέλθω (οχι οτι πήρα κ τπτ το ιδιαιτερο σε λίπος/κιλά αυτές τις 20 μέρες, δεν ξέρω κιολας)γρήγορα τωρα που θα ανοίξουν και οι μέρες, πρέπει να κόψω τίποτα από τα παραπάνω; Δεν με πειράζει, μιας και δεν πεινάω στη διατροφή που κάνω. Απλά θέλω να τη κάνω ακόμα πιο αυστηρή, μπας και φανούν οι κοιλιακοί, όπου ακολουθεί και η εξής ερώτηση:
κοιλιακούς κάνω μέρα παρα μέρα, 5 ασκήσεις των 4-5 σετ κ 25-30 επαναλήψεων πάνω σε swissball. Πρέπει να κάνω παραπάνω; Υπόψιν άρχισα να γυμνάζω τους κοιλιακούς πριν το πάσχα. είχα να τους γυμνάσω από φθινόπωρο.
φχαριστώωω..

Κοιλιακούς 1-2 φορές την εβδομάδα, δεν χρειαζεται να κάνεις υπερβολές.
Συνέχισε τη διατροφή σου όπως την είχες πριν. Μην μειώσεις και μην αυξησεις τιποτα. Απλά κοίτα να μπεις στους παλιους ρυθμούς και να κάνεις αερόβια όπως έκανες.

magdaline
06-05-11, 13:31
Κοιλιακούς 1-2 φορές την εβδομάδα, δεν χρειαζεται να κάνεις υπερβολές.
Συνέχισε τη διατροφή σου όπως την είχες πριν. Μην μειώσεις και μην αυξησεις τιποτα. Απλά κοίτα να μπεις στους παλιους ρυθμούς και να κάνεις αερόβια όπως έκανες.
helloooo
την αερόβια δεν τη σταμάτησα ποτέ καθ'όλη την διάρκεια των διακοπών!
ευχαριστωωωωω :-)

the_trooper
06-05-11, 15:51
Ναι μπορείς!! Καλό κανει κακό δεν κάνει. Απλά 1 με 2 γευματα την εβδομάδα, όχι καθε μέρα ;)

Ευχαριστώ nasser για την απάντηση! Λογικά ο περιορισμός σε 1-2 γεύματα την εβδομάδα οφείλεται στα κορεσμένα που μπορεί να έχει το συκώτι έτσι; Θα είναι μια ευχάριστη αλλαγή από το στήθος πάντως :rolf:

Α, καλό θα ήταν να μην το βάλω σε postwo γεύμα σωστά;

stel106
07-05-11, 00:03
παιδια 3 ερωτησεις εχω να κανω

1η μετα προπο κανει μηλο σε περιοδο γραμμωσης για ληψη υδατανθρακα?
2η επισης σε περιοδο γραμμωσης τρωμε το βραδυ αμυγδαλα η οχι?
3η τα συκωτακια απο κοτοπουλο ψητα για ληψη πρωτεινης γενικα ειναι οκ??(ειναι πολυ πιο φτηνα :) )

Devil
07-05-11, 00:09
παιδια 3 ερωτησεις εχω να κανω

1η μετα προπο κανει μηλο σε περιοδο γραμμωσης για ληψη υδατανθρακα?
2η επισης σε περιοδο γραμμωσης τρωμε το βραδυ αμυγδαλα η οχι?
3η τα συκωτακια απο κοτοπουλο ψητα για ληψη πρωτεινης γενικα ειναι οκ??(ειναι πολυ πιο φτηνα :) )

και στα 3 η απαντηση ειναι και ναι και οχι..... αν δεν δουμε διατροφη δεν βγαινει ακρη ετσι....

στην 3η....... ναι οκ ειναι...

Stella
07-05-11, 01:46
καλημέρα..να ρωτησω κ γω η παραστρατημένη 20 μέρες που έτρωγα τα πάντα αν μπορώ να σώσω κάπως τη κατάσταση;
56-57 κιλά, 1,71 ύψος κλπ
συνεχίζω τη διατροφή κανονικά;
δλδ..
πρωι κουάκερ με γιαούρτι
τοστ με 2 φέτες γαλοπούλα
ψάρι/κρέας/κοτα με πατάτα κ σαλάτα
μετα τη προπο: 4 ασπράδια κ προαιρετικά πατάτα
κ βράδυ σαλάτα με κοτα/κρέας/σαλάτα.
Για να επανέλθω (οχι οτι πήρα κ τπτ το ιδιαιτερο σε λίπος/κιλά αυτές τις 20 μέρες, δεν ξέρω κιολας)γρήγορα τωρα που θα ανοίξουν και οι μέρες, πρέπει να κόψω τίποτα από τα παραπάνω; Δεν με πειράζει, μιας και δεν πεινάω στη διατροφή που κάνω. Απλά θέλω να τη κάνω ακόμα πιο αυστηρή, μπας και φανούν οι κοιλιακοί, όπου ακολουθεί και η εξής ερώτηση:
κοιλιακούς κάνω μέρα παρα μέρα, 5 ασκήσεις των 4-5 σετ κ 25-30 επαναλήψεων πάνω σε swissball. Πρέπει να κάνω παραπάνω; Υπόψιν άρχισα να γυμνάζω τους κοιλιακούς πριν το πάσχα. είχα να τους γυμνάσω από φθινόπωρο.
φχαριστώωω..

Bασικά αφού δεν έχεις πάρει και τίποτα σε λίπος, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μειώσεις κατι στη διατροφή σου!Ηδη αυτά που τρως είναι λίγα για το ύψος σου. Είσαι 1,71 και μόλις 56 κιλά, οπότε η υποθερμιδική διατροφή δε νομίζω να βοηθήσει σε κάτι.
Επίσης με τόσο χαμηλό λίπος κανονικά θα έπρεπε να φαίνονται κοιλιακοί.
Γνώμη μου είναι να τρως θερμίδες συντήρησης ίσως και ελάχιστα παραπάνω και να γυμναστείς με πολυαρθρικές ασκήσεις και πολλά κιλά. Θα βάλεις μάζα παντου (και στους κοιλιακούς), και έτσι θα αρχίσουν να φαίνονται οι "φετούλες" στους κοιλιακούς!

magdaline
07-05-11, 02:13
Bασικά αφού δεν έχεις πάρει και τίποτα σε λίπος, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μειώσεις κατι στη διατροφή σου!Ηδη αυτά που τρως είναι λίγα για το ύψος σου. Είσαι 1,71 και μόλις 56 κιλά, οπότε η υποθερμιδική διατροφή δε νομίζω να βοηθήσει σε κάτι.
Επίσης με τόσο χαμηλό λίπος κανονικά θα έπρεπε να φαίνονται κοιλιακοί.
Γνώμη μου είναι να τρως θερμίδες συντήρησης ίσως και ελάχιστα παραπάνω και να γυμναστείς με πολυαρθρικές ασκήσεις και πολλά κιλά. Θα βάλεις μάζα παντου (και στους κοιλιακούς), και έτσι θα αρχίσουν να φαίνονται οι "φετούλες" στους κοιλιακούς!

Γεια σου Στελλίτσα!
Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά ήμουν 86 κιλά πριν 3+ έτη. όπως και να χει έχω λίγο παραπάνω λίπος στη κοιλιά που παρόλη τη διατροφή κ γυμναστική αυτά τα 2 έτη που έχω χάσει τ κιλά έχει παραμείνει ένα στρώμα.. Για να καταλάβεις.. και να πάρεις μια ιδέα σου παραθέτω 3 φώτος. Μία πριν 2μιση χρονια, μια πέρυσι το καλοκαίρι και μια πρόσφατη.Γυμναστήριο δεν πηγαίνω λόγω φόρτου μαθημάτων.. ίσως όμως καταφέρω να πάω αυτόν τον μήνα, θα δείξει. Προς το παρόν πάω γ τρέξιμο και κάνω ασκήσεις σπίτι. ΄Στη δεύτερη φώτο, τη περσινή, φαίνονται οι κοιλιακοί αλλά με θαμπάδα, και σκέψοου ότι τους είχα λιώσει, και παρεμπιπτόντως τότε ήμουν 53 κιλά..αυτά.. αν έχεις να προτείνεις κάτι,πεςμου :).thnx εκ των προτέρων.
243782437924380

Stella
07-05-11, 02:45
Γεια σου Στελλίτσα!
Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά ήμουν 86 κιλά πριν 3+ έτη. όπως και να χει έχω λίγο παραπάνω λίπος στη κοιλιά που παρόλη τη διατροφή κ γυμναστική αυτά τα 2 έτη που έχω χάσει τ κιλά έχει παραμείνει ένα στρώμα.. Για να καταλάβεις.. και να πάρεις μια ιδέα σου παραθέτω 3 φώτος. Μία πριν 2μιση χρονια, μια πέρυσι το καλοκαίρι και μια πρόσφατη.Γυμναστήριο δεν πηγαίνω λόγω φόρτου μαθημάτων.. ίσως όμως καταφέρω να πάω αυτόν τον μήνα, θα δείξει. Προς το παρόν πάω γ τρέξιμο και κάνω ασκήσεις σπίτι. ΄Στη δεύτερη φώτο, τη περσινή, φαίνονται οι κοιλιακοί αλλά με θαμπάδα, και σκέψοου ότι τους είχα λιώσει, και παρεμπιπτόντως τότε ήμουν 53 κιλά..αυτά.. αν έχεις να προτείνεις κάτι,πεςμου :).thnx εκ των προτέρων.
243782437924380

Kατ' αρχήν οι άντρες του forum θα πρέπει να με ευχαριστήσουν γιατί σε έκανα να βάλεις άλλη μια φωτό!:green::green::green:....(τη 2η δεν την έχουμε ξαναδειιιιιι!!!:thumbup:)

Το ιστορικό σου το ξέρω...παρακολουθώ την πρόοδο από όλες τις κοπέλες του forum!;)
Επίσης να σου πω ότι έχεις πολύ ωραίο σώμα (αυτόδεν το αμφισβητεί κανεις υποθέτω)!
Απλά θα σε προτιμούσα με λίγο περισσότερους μυς, γι΄αυτό λέω να μη χάσεις άλλο.
Αν βάλεις κι άλλη μυική μάζα θα δεις ότι θα είναι πιο ευκολο να φανουν μυικές καμπύλες χωρίς να χρειάζεται να στεγώσεις πολύ!

Σίγουρα κάνεις ότι σου αρέσει εσένα, γιατί και έτσι να μείνεις είσαι πολύ καλή!!!:clap:

magdaline
07-05-11, 03:31
Kατ' αρχήν οι άντρες του forum θα πρέπει να με ευχαριστήσουν γιατί σε έκανα να βάλεις άλλη μια φωτό!:green::green::green:....(τη 2η δεν την έχουμε ξαναδειιιιιι!!!:thumbup:)

Το ιστορικό σου το ξέρω...παρακολουθώ την πρόοδο από όλες τις κοπέλες του forum!;)
Επίσης να σου πω ότι έχεις πολύ ωραίο σώμα (αυτόδεν το αμφισβητεί κανεις υποθέτω)!
Απλά θα σε προτιμούσα με λίγο περισσότερους μυς, γι΄αυτό λέω να μη χάσεις άλλο.
Αν βάλεις κι άλλη μυική μάζα θα δεις ότι θα είναι πιο ευκολο να φανουν μυικές καμπύλες χωρίς να χρειάζεται να στεγώσεις πολύ!

Σίγουρα κάνεις ότι σου αρέσει εσένα, γιατί και έτσι να μείνεις είσαι πολύ καλή!!!:clap:

μπηκα στο τριπακι να αποκτήσω ένα αριστο σώμα κ θα το παλέψω μέχρι τέλους! Καλή είμαι ναι, αλλά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.. με το καιρό όλα θα γίνουν. Σε ευχαριστώ για το κοπλιμάντ. Μυική μαζα δύσκολα παίρνω πάντως. Σε 4 μήνες κατάφερα να πάρω 2 κιλά σε μάζα μόνο (και με γυμναστήριο)..είμαι σίγουρη οτι κάτι δν έκανα σωστά. Έχω παράπονο με τη κοιλίτσα μου, που μπορεί όταν είμαι όρθια να φαίνεται αξιολάτρευτη αλλά όταν σκύβω ή κάθομαι φαίνεται κάτι σαν χοντρό στρώμα λίπους(όχι απλά η πέτσα από το περισσευούμενο δέρμα απο το χάσιμο κιλών) που είναι αντιαισθητικό για μένα. Σιχαμερή περιγραφή το ξέρω.
Νομίζω ότι ποστ έπρεπε να κάνω στις φώτο μελών, αλλά συνεχώς αποφεύγω να πάω κατά κει. Συμπερασματικά να πω ότι θα προσπαθήσω να πάω γυμναστήριο αυτό το μήνα, αν και δύσκολο. Πάντως κατάλαβα τι εννοείς, και μόνο με τρέξιμο κ ασκήσεις με τη μπάλα και διατάσεις/πουσαπς και ραχαίους, αντε και καθίσματα δεν γίνεται δουλεια.

FiVo-Alex/City
07-05-11, 12:41
Όταν δημιουργούμε ένα πρόγραμμα διατροφής, τις ποσότητες πρωτεΐνης που βρίσκονται μέσα στους υδατάνθρακες δεν του υπολογίζω έτσι; Αντίθετα με τα λίπη που τα μετρώ κανονικά στο σύνολο της κάθε μερίδας. Και αυτό λογικά γίνεται είτε η διατροφή που ακολουθώ είναι όγκου η γράμμωσης.

pan0z
07-05-11, 12:50
Όταν δημιουργούμε ένα πρόγραμμα διατροφής, τις ποσότητες πρωτεΐνης που βρίσκονται μέσα στους υδατάνθρακες δεν του υπολογίζω έτσι; Αντίθετα με τα λίπη που τα μετρώ κανονικά στο σύνολο της κάθε μερίδας. Και αυτό λογικά γίνεται είτε η διατροφή που ακολουθώ είναι όγκου η γράμμωσης.

Εννοεις για τις φυτικες πρωτεινες σωστα?Ναι μην της μετρας τουλαχιστον οι πιο πολλοι δεν το κανουν γιατι δεν εχουν τοσο καλο προφιλ αμινοξεων.

arisfwtis
07-05-11, 21:04
τα μπαχαρικα δεν εχουν καθολου θερμιδες?

aepiskeptis
07-05-11, 21:10
Όταν δημιουργούμε ένα πρόγραμμα διατροφής, τις ποσότητες πρωτεΐνης που βρίσκονται μέσα στους υδατάνθρακες δεν του υπολογίζω έτσι; Αντίθετα με τα λίπη που τα μετρώ κανονικά στο σύνολο της κάθε μερίδας. Και αυτό λογικά γίνεται είτε η διατροφή που ακολουθώ είναι όγκου η γράμμωσης.


Εννοεις για τις φυτικες πρωτεινες σωστα?Ναι μην της μετρας τουλαχιστον οι πιο πολλοι δεν το κανουν γιατι δεν εχουν τοσο καλο προφιλ αμινοξεων.

αν τρως φυτικη πρωτεινη παρεα με ζωικη, μετρα τη.
αν οχι μη τη μετρας.

Να ρωτησω τωρα εγω, μηπως υπολογιζετε και το ΤΕΦ και τη βιολογικη αξια? :P:P

3-0 απτα αποδυτηρια:turtle:

gym
07-05-11, 21:10
τα μπαχαρικα δεν εχουν καθολου θερμιδες?

οχι...προσεχε ομως στα ετοιμα τα συσκευασμενα τα πακετακια. με τους περιεργους συνδυασμους πχ υπαρχει ενα που λεγεται γυρος...ε εκει κοιτας..εκει παιζει να εχει διαφορα μεσα...κοιτα παντα τα συστατικα πισω...

arisfwtis
07-05-11, 21:13
οχι...προσεχε ομως στα ετοιμα τα συσκευασμενα τα πακετακια. με τους περιεργους συνδυασμους πχ υπαρχει ενα που λεγεται γυρος...ε εκει κοιτας..εκει παιζει να εχει διαφορα μεσα...κοιτα παντα τα συστατικα πισω...

σκετα αγοραζω
πιπερια ριγανες κλπ κλπ

ευχαριστω πολυ:welcome:

gym
07-05-11, 21:15
σκετα αγοραζω
πιπερια ριγανες κλπ κλπ

ευχαριστω πολυ:welcome:

μια χαρα εισαι...αφοβα...:thumbup:

Giannistzn
08-05-11, 18:16
Καμια φορα συνηθιζω να τρωω μικροτερη ποσοτητα κρεατος (οσον αφορα την πρωτεΐνη) και να το συνδιαζω με γιαουρτι για να ειναι πιο γευστικο. Ειναι λαθος? (οχι στο μεσημεριανο, κυριως στο βραδινο)

billy89
08-05-11, 19:58
Παιδιά μια ερώτηση, τις ημέρες ξεκούρασης πόσο ψηλά σε γραμμάρια πρέπει να έχουμε την πρωτείνη? Όσο και σε μέρα προπόνησης? Γιατί υποτίθεται ότι η περίσσια γίνεται λίπος...

Stella
08-05-11, 20:53
Παιδιά μια ερώτηση, τις ημέρες ξεκούρασης πόσο ψηλά σε γραμμάρια πρέπει να έχουμε την πρωτείνη? Όσο και σε μέρα προπόνησης? Γιατί υποτίθεται ότι η περίσσια γίνεται λίπος...

Η περίσσεια πρωτείνη γίνεται λίπος όταν είσαι σε υπερθερμιδική διατροφή.
Αν είσαι σε θερμίδες συντήρησης η σε λιγότερες δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει λίπος!

beefmeup
08-05-11, 23:25
Γιατί υποτίθεται ότι η περίσσια γίνεται λίπος...

βεβαια,αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα κ ακρη δεν βγαινει,μιας κ αν η πρωτεινη ειναι λιγο παραπανω απο οση σου αναλογη μαλλον δεν θα γινει τπτ..
αν τωρα ειναι πολυ,παραπανω εκει κατι μπορει να γινει..

Kaloutsikos
09-05-11, 00:58
Καμια φορα συνηθιζω να τρωω μικροτερη ποσοτητα κρεατος (οσον αφορα την πρωτεΐνη) και να το συνδιαζω με γιαουρτι για να ειναι πιο γευστικο. Ειναι λαθος? (οχι στο μεσημεριανο, κυριως στο βραδινο)

Δεν υπάρχει πρόβλημα!

jimmy007
09-05-11, 08:15
βεβαια,αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα κ ακρη δεν βγαινει,μιας κ αν η πρωτεινη ειναι λιγο παραπανω απο οση σου αναλογη μαλλον δεν θα γινει τπτ..
αν τωρα ειναι πολυ,παραπανω εκει κατι μπορει να γινει..

Πολύ δύσκολα γίνεται η πρωτείνη λίπος. Απλά αν υπάρχει θερμιδκό πλεόνασμα, μειώνεται η οξείδωση των λιπαρών που προσλαμβάνουμε γιατί ο οργανισμός στρέφεται ΚΑΙ στις πρωτείνες..

COBRA_STYLE
09-05-11, 15:34
εμενα πριν καιρο ειχε παρει το ματι μου οτι το πλεονασμα πρωτεινης γινεται λιπακι γυρω απο τη μεση...αυτο απο μενα;)

SeXperT
09-05-11, 15:40
το Trebon(ΝΑC) απο φαρμακειο εχει 6 ευρο...20 φακελακια των 600mg...μια χαρα ειναι...

μπορεις ακομα να σωθεις:turtle:

τι παιζει με το ΝΑC kai το ALA που ειπε ο Devil?

τοσο ωραια και ευκολη ποσοτητα πρωτεινης που δινει ο τονος, να μας τον κοψεις θες! :unsure:

COBRA_STYLE
09-05-11, 15:43
τι παιζει με το ΝΑC kai το ALA που ειπε ο Devil?

τοσο ωραια και ευκολη ποσοτητα πρωτεινης που δινει ο τονος, να μας τον κοψεις θες! :unsure:

βρε δε πα να φας και ιχθυοτροφειο

Devil
09-05-11, 15:49
τι παιζει με το ΝΑC kai το ALA που ειπε ο Devil?

τοσο ωραια και ευκολη ποσοτητα πρωτεινης που δινει ο τονος, να μας τον κοψεις θες! :unsure:

το εχει ποσταρει ο κομπρας πιο πισω....;)

SeXperT
09-05-11, 17:36
το εχει ποσταρει ο κομπρας πιο πισω....;)

το ειδα ναι... θα αλλαξω τον τονο με χταποδι καποιες μερες της εβδομαδας... καλο δεν ειναι κι αυτο?

η γαλοπουλα απο το κρεωπολειο ειναι πιο φθηνη απο το φιλετο κοτοπουλο? εχει βρει κανεις κατι οικονομικο για τα κοτετσια που κατεβαζουμε?

jimmy007
09-05-11, 17:42
εμενα πριν καιρο ειχε παρει το ματι μου οτι το πλεονασμα πρωτεινης γινεται λιπακι γυρω απο τη μεση...αυτο απο μενα;)

Που το είχες δει αυτό?

beefmeup
09-05-11, 17:51
απο οπου κ αν προερχονται οι θερμιδες ειναι θερμιδες..

αν τωρα καποιος περνει 200 γρ πρωτεινης κ θελει 170 μαλλον τα 30γρ θα τα απο βαλει το σωμα.
αν ομως περνει 400γρ εκει μπορει να πει κανεις με σιγουρια οτι δεν θα γινουν λιπος ασχετως τι γινεται απο πλευρας βιοχημειας με την πρωτεινη στο σωμα..?

δλδ θα μπορεσει το σωμα να αποβαλει 200γρ περισσιας πρωτεινης,κ αν ναι σε ποσο χρονο?
δεν υπαρχει ενα οριο στην διασπαση της..λογικα ναι,αναλογα το σωμα κ της αναγκες του.
κ φανταζομαι δεν θα κρατησει καβατζουλα να τα αποβαλει σιγα σιγα επειδη ετσι το βολευει..κ μεχρι να αποβληθουν εντελως,θερμιδικα τι γινεται με το πλεονασμα?

Giannistzn
09-05-11, 18:07
το ειδα ναι... θα αλλαξω τον τονο με χταποδι καποιες μερες της εβδομαδας... καλο δεν ειναι κι αυτο?

η γαλοπουλα απο το κρεωπολειο ειναι πιο φθηνη απο το φιλετο κοτοπουλο? εχει βρει κανεις κατι οικονομικο για τα κοτετσια που κατεβαζουμε?

Tο μονο πιο οικονομικο που εχω βρει ειναι να παιρνεις ολοκληρο κοτοπουλο και να τρως και το μπουτι (ειναι βεβαια λιγο πιο λιπαρο). Αλλα αναλογα με τις προσφορες, το ολοκληρο κοτοπουλο βγαινει πιο φθηνα (νομιζω).

Αλλιως, οσοι εχουν προσβαση, ας ριξουν μια ματια στα καταστηματα Μacro. Μου εχουν πει οι δικοι μου οτι εχει καλες τιμες (σε ολα)

deluxe
09-05-11, 18:13
Οταν λεμε σε καθε γευμα να εχουμε πρωτεϊνη, λογικα 25-30γρ. Μπορειτε να βαλετε μια λιστα με το τι μπορουμε να εχουμε; Εκτος απο κρεατα και τονο.

Καμμια φορα οταν ειναι λιγα τα συνδιαζω με μισο κεσεδακι γιαουρτι total 2%.

Τι λετε για ασπραδια αυγων μαζι με γιαουρτι; 3-4 ειναι καλα ετσι;

Κατι αλλο;

Giannistzn
09-05-11, 18:16
Οταν λεμε σε καθε γευμα να εχουμε πρωτεϊνη, λογικα 25-30γρ. Μπορειτε να βαλετε μια λιστα με το τι μπορουμε να εχουμε; Εκτος απο κρεατα και τονο.

Καμμια φορα οταν ειναι λιγα τα συνδιαζω με μισο κεσεδακι γιαουρτι total 2%.

Τι λετε για ασπραδια αυγων μαζι με γιαουρτι; 3-4 ειναι καλα ετσι;

Κατι αλλο;

Αυτο ειχα ρωτησει και εγω. Απ'οτι μου ειπαν τα παιδια, δεν παιζει τοσο η πηγη οσο να παιρνεις τις απαραιτητες ποσοτητες. Π.χ. εμενα μου αρεσει να συνδιαζω το κοτοπουλο που ειναι στεγνο με γιαουρτακι σαν σαλτσα απο πανω, και γινεται πολυ πιο γευστικο.

Οποτε, πιστευω οτι εισαι μια χαρα.

Τωρα, οσον αφορα πηγη πρωτεΐνης για τα γευματα, κρεας - ψαρικα - αυγα - γαλακτοκομικα. Αυτα μου ερχονται στο μυαλο. Εκτος αν φας και ποσοτητα απο οσπρια που εχουν υψηλη περιεκτικοτητα σε πρωτεΐνη (αλλα θα ειναι φυτικη δεν ξερω κατα ποσο εχει την ιδια αξια)

COBRA_STYLE
09-05-11, 18:40
Που το είχες δει αυτό?

σε περιοδικο νομιζω πριν κανα 2 χρονια και

Eddie
09-05-11, 20:54
Οταν λεμε σε καθε γευμα να εχουμε πρωτεϊνη, λογικα 25-30γρ. Μπορειτε να βαλετε μια λιστα με το τι μπορουμε να εχουμε; Εκτος απο κρεατα και τονο.

Καμμια φορα οταν ειναι λιγα τα συνδιαζω με μισο κεσεδακι γιαουρτι total 2%.

Τι λετε για ασπραδια αυγων μαζι με γιαουρτι; 3-4 ειναι καλα ετσι;

Κατι αλλο;

Γιατι 25-30?δλδ καποιος που θελει 250γρ πρεπει να κανει 8-10 γευματα?

Οι συνδιασμοι ειναι καλοι που γραφετε,απλως υπολογιστε και την επιπλεον καθυστερηση της πρωτεινης των αυγων πχ απ την καζεινη του γιαουρτιου..εκει λογικα θα υπαρχει ενα θεμα.

freestyler
09-05-11, 21:42
ξερουμε ποσο πρωτεινη εχει μια ψητη πατατα???
στο περιπου...
επισης κατι αντιστοιχο σε στιλ θερμιδομετρητη αλλα δεν βρηκα κατι!!
ειχαν γινει καποια αναλογα ποστ εδω αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη ακομα!!

lef
09-05-11, 21:43
ξερουμε ποσο πρωτεινη εχει μια ψητη πατατα???
στο περιπου...
επισης κατι αντιστοιχο σε στιλ θερμιδομετρητη αλλα δεν βρηκα κατι!!
ειχαν γινει καποια αναλογα ποστ εδω αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη ακομα!!

http://caloriecount.about.com/
τσεκαρε λιγο εδω:toast:

freestyler
09-05-11, 22:30
ωραιο!!πολυ καλος!!! :toast: :toast: :toast:
ευχαριστω πολυ!!!! :toast:

SeXperT
09-05-11, 23:44
Tο μονο πιο οικονομικο που εχω βρει ειναι να παιρνεις ολοκληρο κοτοπουλο και να τρως και το μπουτι (ειναι βεβαια λιγο πιο λιπαρο). Αλλα αναλογα με τις προσφορες, το ολοκληρο κοτοπουλο βγαινει πιο φθηνα (νομιζω).

Αλλιως, οσοι εχουν προσβαση, ας ριξουν μια ματια στα καταστηματα Μacro. Μου εχουν πει οι δικοι μου οτι εχει καλες τιμες (σε ολα)

Macro ε? θα κανω καμια εφοδο... εχει ομως κρεατικα εκει μεσα? δεν νομιζω...

για το χταποδι τι πιστευετε? εχει αρκετη πρωτεινη οπως και η γαριδες... για κατεψυγμενα μιλαω παντα, αλλιως ειμαστε για φυλακη...

ενημερωτικα βρηκα 850γρ χταποδι στα Carefour με 5 ευρω... 3 σουπερ γευματα των 30 σχεδον γραμμαριων πρωτεινης βγαινουν...

Panosss
09-05-11, 23:54
Γιατι 25-30?δλδ καποιος που θελει 250γρ πρεπει να κανει 8-10 γευματα?

Γιατί σε κάθε γεύμα (3ωρος κύκλος) ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί να μεταβολίσει το πολύ 30 γρ πρωτεΐνης

Eddie
10-05-11, 00:20
Γιατί σε κάθε γεύμα (3ωρος κύκλος) ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί να μεταβολίσει το πολύ 30 γρ πρωτεΐνης

Υπαρχει ερευνα που να το τεκμηριωνει?

Δλδ 30 γρ ενας που ειναι 60 κιλα..30γρ ενας που ειναι 100..και 30γρ ενας που ειναι 100 με χημικη υποστηριξη,ωραια.

deluxe
10-05-11, 06:01
Οι συνδιασμοι ειναι καλοι που γραφετε,απλως υπολογιστε και την επιπλεον καθυστερηση της πρωτεινης των αυγων πχ απ την καζεινη του γιαουρτιου..εκει λογικα θα υπαρχει ενα θεμα.Απο τη στιγμη που δεν ειναι post, δε μας ενδιαφερει αν καθυστερησει η απορροφηση.

Giannistzn
10-05-11, 11:53
Macro ε? θα κανω καμια εφοδο... εχει ομως κρεατικα εκει μεσα? δεν νομιζω...

για το χταποδι τι πιστευετε? εχει αρκετη πρωτεινη οπως και η γαριδες... για κατεψυγμενα μιλαω παντα, αλλιως ειμαστε για φυλακη...

ενημερωτικα βρηκα 850γρ χταποδι στα Carefour με 5 ευρω... 3 σουπερ γευματα των 30 σχεδον γραμμαριων πρωτεινης βγαινουν...

Για κρεατα εχω να παω πολυ καιρο και θα σε γελασω. Ψαρικα παντως, τελευταια που ειχαμε παρει, ειχε πολυ καλα και σε καλες τιμες.

Eddie
10-05-11, 13:19
Απο τη στιγμη που δεν ειναι post, δε μας ενδιαφερει αν καθυστερησει η απορροφηση.

Ναι αλλα αν φας εσυ το γιαουρτι σου δε μπορεις μετα απο 2-3 ωρες να φας αφου δε θα εχεις χωνεψει ακομα.Ετσι υποθετω δλδ..οχι οτι θα παθεις τιποτα,απλως δε θα γινει σωστη πεψη.

gmalamos
10-05-11, 13:31
Τσιτ μιλ σε περιοδο γραμμωσης επιτρεπεται??Αν ναι σε ποιο γευμα της ημερας??

Panosss
10-05-11, 13:36
Θεωρητικά και αυστηρά, όχι.
Ανάλογα βέβαια με το cheat meal!

gmalamos
10-05-11, 13:40
Θεωρητικά και αυστηρά, όχι.
Ανάλογα βέβαια με το cheat meal!

:(:(

Eddie
10-05-11, 13:43
Τσιτ μιλ σε περιοδο γραμμωσης επιτρεπεται??Αν ναι σε ποιο γευμα της ημερας??

Αν σου λειπει πολυ ρε συ και δε κρατιεσαι,φαε.Απλως αν θες τη γνωμη μου,βαλτο στο μεσημεριανο,φαε και κανα κιλο πρασιναδα μαζι και εννοειται ριξε τις ποσοτητες υδατ-λιπαρων στα αλλα γευματα.

sofos
10-05-11, 13:44
Τσιτ μιλ σε περιοδο γραμμωσης επιτρεπεται??Αν ναι σε ποιο γευμα της ημερας??

κυριακη πρωι πιστευω :P:P:P

Eddie
10-05-11, 13:46
κυριακη πρωι πιστευω :P:P:P

Ναι..μετα τη μεταλαβια ειναι οτι πρεπει :turtle:

gmalamos
10-05-11, 13:50
Αν σου λειπει πολυ ρε συ και δε κρατιεσαι,φαε.Απλως αν θες τη γνωμη μου,βαλτο στο μεσημεριανο,φαε και κανα κιλο πρασιναδα μαζι και εννοειται ριξε τις ποσοτητες υδατ-λιπαρων στα αλλα γευματα.

Ποσο αναποδος μπορει να μαι??Τοσους μηνες ογκου δεν γουσταρα τσιτ τωρα σε γραμμωση τρελενομαι...:cursing::cursing:

sofos
10-05-11, 13:53
Ποσο αναποδος μπορει να μαι??Τοσους μηνες ογκου δεν γουσταρα τσιτ τωρα σε γραμμωση τρελενομαι...:cursing::cursing:

μη σε δουν 2-3 γυναικες του φορουμ μ αυτα που λες την εκατσες :green::turtle::P

gmalamos
10-05-11, 13:56
μη σε δουν 2-3 γυναικες του φορουμ μ αυτα που λες την εκατσες :green::turtle::P

Καλα οτι ειμαι αναποδος το ξερω..Κακο ειναι να το λεω?

sofos
10-05-11, 13:57
Καλα οτι ειμαι αναποδος το ξερω..Κακο ειναι να το λεω?

οχι δε θα σε κραξουν γι αυτο,θα σου πουν οτι ειναι ελλειπεις η διατροφη φου γι αυτο θες να κανεις τσητ :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

gmalamos
10-05-11, 14:00
οχι δε θα σε κραξουν γι αυτο,θα σου πουν οτι ειναι ελλειπεις η διατροφη φου γι αυτο θες να κανεις τσητ :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Οχι ρε μια χαρα ειναι η διατροφη μου!!Καλα τα λεω αναποδος ειμαι!!:rolf::rolf:

sofos
10-05-11, 14:04
Οχι ρε μια χαρα ειναι η διατροφη μου!!Καλα τα λεω αναποδος ειμαι!!:rolf::rolf:

αναποδε :P:P μη τσιταρεις σκεψου οτι σ ενα μηνα θα σαι θαλασσα κ θα αραζεις και θα σαι κομματια κ ολα τα βλεμματα των γυναικων θα ναι στραμμενα πανω σου :rolf::rolf::rolf::rolf: πως το λεω ο πο*στης ετσι :rolf::rolf::rolf::rolf:

Kaloutsikos
10-05-11, 14:12
Για κρεατα εχω να παω πολυ καιρο και θα σε γελασω. Ψαρικα παντως, τελευταια που ειχαμε παρει, ειχε πολυ καλα και σε καλες τιμες.

Φιλέτα κοτόπουλου που έπαιρνα από το Makro ήταν χάλια,
και με ένα γνωστό που μίλησα ο οποίος φέρνει κρέατα απ έξω μου είπε μακριά
από τα κρέατα του Μakro.


Ποσο αναποδος μπορει να μαι??Τοσους μηνες ογκου δεν γουσταρα τσιτ τωρα σε γραμμωση τρελενομαι...:cursing::cursing:

+1 :cry:

COBRA_STYLE
10-05-11, 14:25
Φιλέτα κοτόπουλου που έπαιρνα από το Makro ήταν χάλια,
και με ένα γνωστό που μίλησα ο οποίος φέρνει κρέατα απ έξω μου είπε μακριά
από τα κρέατα του Μakro.



+1 :cry:

τι ειναι αυτο?

Kaloutsikos
10-05-11, 14:33
τι ειναι αυτο?

Ποιο το Μakro?

COBRA_STYLE
10-05-11, 14:34
Ποιο το Μakro?

ναι

Kaloutsikos
10-05-11, 14:41
ναι

Μakro (http://www.makro.gr/pages/home.cfm?CFID=968549&CFTOKEN=13105042)

Giannistzn
10-05-11, 20:30
Χαζη ισως ερωτηση. Ρυζι ποιο χρησιμοποιειτε? Ασπρο ή κιτρινο? (δεν αναφερομαι προφανως σε οσους παιρνουν καστανο ετσι..).

deluxe
10-05-11, 21:17
Το ιδιο ηθελα να ρωτησω και εγω. Γιατι το μπασματι ειναι καλυτερο απο του κανονικου; Στα διατροφικα συστατικα ειναι σχεδον τα ιδια.

Επισης το καστανο για ποιες περιοδους ενδυκνειται; Κυριως για ογκο; Και τα ασπρα κυριως στο ποστ, επειδη εχουν μεγαλο GI;

Stauros'76
10-05-11, 21:39
να ρωτησω και γω κατι,επηδη με χτυπησε και μενα βαναυσα η κριση,ειναι η πρωτη φορα που θα αναγκαστω να κοψω τη wey.φτανω λοιπον στο ερωτημα΄αν συνεχησω την υπολοιπη διατροφη μου που ειναι 5 με 6 γευματα τα κλασικα(πολυ ποιοτικη πρωτεΙνη συνθετους υδατανθ.,καλα λυπη κ.τ.λ.)θα καταφερω εστω να συντηρησω την μαζα που εφτιαξα??για να σας προλαβω μην μου πειτε το αναμενομενο οτι επηδη θα κοψω τη wey,θα πρεπει να αυξησω την πρωτεΙνη σε φαγητο γιατι οπως προειπα δεν με παιρνει..μιλω για το αν εστω ετσι θα μεινει η υπαρχον μαζα που με πολυ κοπο καταφερα να φτιαξω.. ευχαριστω.

Panosss
10-05-11, 21:40
Το λευκό ρύζι, ως πολυεπεξεργασμένο, δεν ενδείκνυται σε καμία φάση λόγω πολύ υψηλού γλυκαιμικού δείκτη

Eddie
10-05-11, 21:45
να ρωτησω και γω κατι,επηδη με χτυπησε και μενα βαναυσα η κριση,ειναι η πρωτη φορα που θα αναγκαστω να κοψω τη wey.φτανω λοιπον στο ερωτημα΄αν συνεχησω την υπολοιπη διατροφη μου που ειναι 5 με 6 γευματα τα κλασικα(πολυ ποιοτικη πρωτεΙνη συνθετους υδατανθ.,καλα λυπη κ.τ.λ.)θα καταφερω εστω να συντηρησω την μαζα που εφτιαξα??για να σας προλαβω μην μου πειτε το αναμενομενο οτι επηδη θα κοψω τη wey,θα πρεπει να αυξησω την πρωτεΙνη σε φαγητο γιατι οπως προειπα δεν με παιρνει..μιλω για το αν εστω ετσι θα μεινει η υπαρχον μαζα που με πολυ κοπο καταφερα να φτιαξω.. ευχαριστω.

Βασικα..αν παιρνεις πανω 1.5γρ πρωτεινη ανα κιλο,δε βλεπω το λογο γιατι να μη κρατησεις μυικη μαζα..

Κοψτην και δε θα δεις καμια διαφορα απολυτως,εχουμε υπερεκτιμησει πολυ τη σκονη.

Panosss
10-05-11, 22:11
Θα συμφωνήσω και εγώ.
Αν η διατροφή σου έχει μοιρασμένη στα γεύματα την πρωτείνη που χρειάζεσαι ημερησίως, δεν βλέπω κανέναν λόγο να έχεις το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Kaloutsikos
10-05-11, 22:31
Χαζη ισως ερωτηση. Ρυζι ποιο χρησιμοποιειτε? Ασπρο ή κιτρινο? (δεν αναφερομαι προφανως σε οσους παιρνουν καστανο ετσι..).

Το Καρολίνα-κίτρινο, κάνουν πολλή ώρα για να βράσουν,
και τα συγκεκριμένα δεν νομίζω να τρώγονται νερόβραστα σε σχέση με το Basmati
δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος λόγος.


να ρωτησω και γω κατι,επηδη με χτυπησε και μενα βαναυσα η κριση,ειναι η πρωτη φορα που θα αναγκαστω να κοψω τη wey.φτανω λοιπον στο ερωτημα΄αν συνεχησω την υπολοιπη διατροφη μου που ειναι 5 με 6 γευματα τα κλασικα(πολυ ποιοτικη πρωτεΙνη συνθετους υδατανθ.,καλα λυπη κ.τ.λ.)θα καταφερω εστω να συντηρησω την μαζα που εφτιαξα??για να σας προλαβω μην μου πειτε το αναμενομενο οτι επηδη θα κοψω τη wey,θα πρεπει να αυξησω την πρωτεΙνη σε φαγητο γιατι οπως προειπα δεν με παιρνει..μιλω για το αν εστω ετσι θα μεινει η υπαρχον μαζα που με πολυ κοπο καταφερα να φτιαξω.. ευχαριστω.

Δεν έχεις πρόβλημα, καλύτερα να κάνεις και αποτοξίνωση. :P


Το λευκό ρύζι, ως πολυεπεξεργασμένο, δεν ενδείκνυται σε καμία φάση λόγω πολύ υψηλού γλυκαιμικού δείκτη

Το ρύζι είναι χαμηλού γλυκαιμικού δέκτη.

Giannistzn
10-05-11, 22:33
Το Καρολίνα-κίτρινο, κάνουν πολλή ώρα για να βράσουν,
και τα συγκεκριμένα δεν νομίζω να τρώγονται νερόβραστα σε σχέση με το Basmati.


Ισα ισα, εμενα το καρολινα το κιτρινο μου αρεσει πιο πολυ σκετο με λιγο κυβο λαχανικων μεσα! Αυτο προτιμω συνηθως, γιαυτο ρωτησα μηπως ειναι καλυτερο το basmati.

deluxe
11-05-11, 01:37
Εγω δε ρωταω ποιο ειναι το πιο γευστικο, αλλα ποιο ειναι το καλυτερο οσο αφορα το BB.

Το ασπρο εαν οντως ειναι υψηλου γλυκαιμικου δεικτη, τοτε κανει για ποστ! Παντως πιστευω οτι στη γραμμωση πιο πολυ βοηθανε τα ασπρα ή οχι;

Επισης 200γρ μπιφτεκι κοτοπουλο και 250γρ φιλετο κοτοπουλο ποσες περιπου θερμιδες και πρωτεϊνη εχουν;

sofos
11-05-11, 01:42
Εγω δε ρωταω ποιο ειναι το πιο γευστικο, αλλα ποιο ειναι το καλυτερο οσο αφορα το BB.

Το ασπρο εαν οντως ειναι υψηλου γλυκαιμικου δεικτη, τοτε κανει για ποστ! Παντως πιστευω οτι στη γραμμωση πιο πολυ βοηθανε τα ασπρα ή οχι;

Επισης 200γρ μπιφτεκι κοτοπουλο και 250γρ φιλετο κοτοπουλο ποσες περιπου θερμιδες και πρωτεϊνη εχουν;

μπασματι και καστανο ρυζι κανουν για γραμμωση και πατατα βραστη η στο φουρνο,η γλυκοπατα...

jimmy007
11-05-11, 18:57
απο οπου κ αν προερχονται οι θερμιδες ειναι θερμιδες..

αν τωρα καποιος περνει 200 γρ πρωτεινης κ θελει 170 μαλλον τα 30γρ θα τα απο βαλει το σωμα.
αν ομως περνει 400γρ εκει μπορει να πει κανεις με σιγουρια οτι δεν θα γινουν λιπος ασχετως τι γινεται απο πλευρας βιοχημειας με την πρωτεινη στο σωμα..?

δλδ θα μπορεσει το σωμα να αποβαλει 200γρ περισσιας πρωτεινης,κ αν ναι σε ποσο χρονο?
δεν υπαρχει ενα οριο στην διασπαση της..λογικα ναι,αναλογα το σωμα κ της αναγκες του.
κ φανταζομαι δεν θα κρατησει καβατζουλα να τα αποβαλει σιγα σιγα επειδη ετσι το βολευει..κ μεχρι να αποβληθουν εντελως,θερμιδικα τι γινεται με το πλεονασμα?

Aυτό είναι καλό ερώτημα αλλά πρόκειται για ακραία περίπτωση, δηλαδή δεν παίρνουν πολύ που είναι natural 400 γρ πρωτείνη/ημέρα. Μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι οι πρωτείνες οξειδώνονται...

prt_sxs
12-05-11, 00:56
Ρε ποσες θερμιδες εχει το κοταζ 2% τα 200γρ. .?
κ αμα εχει κανενασ να μ σπαμαρει κανενα καλλο σιτε για θερμιδες..!!!
γτ δεν βρισκο κ για βραστα μακαρονια ολικης...
ευχαριστω εκ των προτερων...

RAMBO
12-05-11, 00:59
που να ξερουμε δεσ το στο κουτι του super market:idea:

dionisos
12-05-11, 01:00
^^^ 170 θερμίδες από τα lidl!

SeXperT
12-05-11, 15:37
η πρασσινάδα ουτως ή αλλως δεν εχει θερμιδες... Ποια ειναι ομως η ιδανικη ποσοτητα σαλατας για να πουμε οτι βοηθαει στη λιποδιαλυση κτλπ...

σε γρ ας πουμε... Η ποσο? Ενα ματσακι μαρουλι?

Stella
12-05-11, 17:30
η πρασσινάδα ουτως ή αλλως δεν εχει θερμιδες... Ποια ειναι ομως η ιδανικη ποσοτητα σαλατας για να πουμε οτι βοηθαει στη λιποδιαλυση κτλπ...

σε γρ ας πουμε... Η ποσο? Ενα ματσακι μαρουλι?

Η σαλάτα όχι ότι δεν έχει θερμίδες, απλά έχει λίγες (όταν μιλάμε για μαρούλι και παρόμοια λαχανικά).
Αυτό που λες για λιποδιάλυση δεν ισχύει! Δεν τρώμε σαλάτα για λιποδιάλυση, αλλά γιατί έχει βιταμίνες, φυτικές ίνες που βοηθάνε στη λειτουργία του εντέρου, ειδικά για εμάς που κάνουμε "στεγνές" διατροφες, και επίσης ακριβώς επειδή έχουν λίγες θερμίδες μπορούμε να φάμε αρκετή ποσότητα και χορταίνουμε πιο ευκολα!
Από φυλλώδη λαχανικά φάε όσο θες!

kobigeokobi
12-05-11, 20:41
το βραδυ με το γιαουρτακι ριχνω κ ενα σκουπ whey γ γευση, το γιαουτρι καθυστερει την αποροφηση της whey? κ γενικα τ γαλακτοκομικα;

jackieboy
12-05-11, 21:28
Παιδια τα ρεβυθια για βραδινο(προ-τελευταιο γευμα μια ωρα μετα την προπονηση) ειναι καλα? Οταν εννοω καλα, εννοω υψηλα ποσοστα πρωτεινης με μεγαλη βιολογικη αξα. Πλησιαζει τα στανταρ του κοτοπουλου δηλαδη?:unsure:

SeXperT
12-05-11, 21:32
το βραδυ με το γιαουρτακι ριχνω κ ενα σκουπ whey γ γευση, το γιαουτρι καθυστερει την αποροφηση της whey? κ γενικα τ γαλακτοκομικα;

ναι. καλα κανεις...

exkaliber
13-05-11, 00:05
http://www.foodmatters.tv/_webapp/View%20Film%20Online

Stauros'76
13-05-11, 23:10
συγνωμη αν αλλαζω για λιγο θεμα αλλα..ο καθενας με τον πονο του...ειχα γραψει πιο πισω πως για καποιους λογους(στριμοκωλιασης)κοβω την whey για λιγο καιρο και ψαχνωντας για ενα καλο και φτηνο post βρηκα σε ενα σοβαρο βιβλιο για διατροφη αθλητων(του σταυρου δεδουκου συγκεκριμενα),πως προτεινει σοκολατουχο γαλα light 1.5%. πηρα ενα το διαβασα απο πισω και΄΄στα εκατο γραμαρια εχει 3.5 πρωτεΙνη,12 γραμαρια δεξτροζη, και ζαχαρη, λιπαρες υλες 1.8(εκ των οποιων κορεσμενα1.3. λιγο νατριο.αν λοιπον πιω 250 γραμαρια,και συμπληρωσω πρωτεΙνη με 100 γραμαρια gottage,γινεται η δουλεια μας μεχρι να βγουμε απ την κριση????(το 2056 δηλαδη)η ειναι βλακεια η ολη σκεψη?

Kaloutsikos
14-05-11, 02:05
συγνωμη αν αλλαζω για λιγο θεμα αλλα..ο καθενας με τον πονο του...ειχα γραψει πιο πισω πως για καποιους λογους(στριμοκωλιασης)κοβω την whey για λιγο καιρο και ψαχνωντας για ενα καλο και φτηνο post βρηκα σε ενα σοβαρο βιβλιο για διατροφη αθλητων(του σταυρου δεδουκου συγκεκριμενα),πως προτεινει σοκολατουχο γαλα light 1.5%. πηρα ενα το διαβασα απο πισω και΄΄στα εκατο γραμαρια εχει 3.5 πρωτεΙνη,12 γραμαρια δεξτροζη, και ζαχαρη, λιπαρες υλες 1.8(εκ των οποιων κορεσμενα1.3. λιγο νατριο.αν λοιπον πιω 250 γραμαρια,και συμπληρωσω πρωτεΙνη με 100 γραμαρια gottage,γινεται η δουλεια μας μεχρι να βγουμε απ την κριση????(το 2056 δηλαδη)η ειναι βλακεια η ολη σκεψη?

Η σοκολάτα δεν κάνει για μεταπροπονητικό, δες Εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?674-%CE%A3%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7&highlight=%CF%83%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82)

Stauros'76
14-05-11, 13:26
ειδα αλλα δεν ρωτησα για σοκολατα.ειναι γαλα σοκολατουχο 1.5% με ολα ολα τα υπολοιπα που εγραψα πιο πανω,δεν μπορω να γινω πιο συγκεκριμενος νομιζω...η στερεα σοκολατα ειναι κατι αλλο και σε επιπεδο λιπαρων και διαφορων σταθεροποιητικων(βλαβερων) παραγωντων και και και και...

magdaline
14-05-11, 16:45
γεια σας!
σκέφτομαι αντί να τρώω γιαούρτι ή γάλα με κουάκερ το πρωί να βάζω σε ένα αντικολλητικό 2-3 αυγά ασπράδια και να τ κάνω ομελέτα με το κουάκερ ίσως και μια στάλα γάλα, πως σας φαίνεται; χωρίς λάδι εννοείται. Τρώγεται πιο ευχάριστα

pan0z
14-05-11, 16:51
γεια σας!
σκέφτομαι αντί να τρώω γιαούρτι ή γάλα με κουάκερ το πρωί να βάζω σε ένα αντικολλητικό 2-3 αυγά ασπράδια και να τ κάνω ομελέτα με το κουάκερ ίσως και μια στάλα γάλα, πως σας φαίνεται; χωρίς λάδι εννοείται. Τρώγεται πιο ευχάριστα

μια χαρα ειναι αρκει να βρεις τι θερμιδες και πρω/υδατ/λιπ ωστε να μην μειωσεις κατι απο το αλλο γευμα που εκανες

magdaline
14-05-11, 16:57
μια χαρα ειναι αρκει να βρεις τι θερμιδες και πρω/υδατ/λιπ ωστε να μην μειωσεις κατι απο το αλλο γευμα που εκανες
50γρ κουάκερ έτρωγα με ένα κεσεδάκι γιαούρτι ή γάλα τόσο ώστε να μαλακώνει το κουάκερ.
το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι έχω και στο μεταπροπ. 4 ασπράδια αλλά προφανώς δν υπάρχει πρόβλημα, έτσι;

pan0z
14-05-11, 17:02
50γρ κουάκερ έτρωγα με ένα κεσεδάκι γιαούρτι ή γάλα τόσο ώστε να μαλακώνει το κουάκερ.
το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι έχω και στο μεταπροπ. 4 ασπράδια αλλά προφανώς δν υπάρχει πρόβλημα, έτσι;

οχι δεν εχεις θεμα με ασπραδια.Γενικα αν δεις κατι οτι δεν σε βολευει για καποιο λογο αλλαξε το δεν ειναι αναγκη να πιεζεσε να φας κατι με το ζορι γιατι στο τελος θα το σιχαθεις και θα το σταματησεις κιολας.Απο τοτε που αλλαξα αυτην την λογικη στο μυαλο μου μπορουσα να ακολουθησω την διατροφη μου πολυ καλυτερα.;)

magdaline
14-05-11, 17:04
οχι δεν εχεις θεμα με ασπραδια.Γενικα αν δεις κατι οτι δεν σε βολευει για καποιο λογο αλλαξε το δεν ειναι αναγκη να πιεζεσε να φας κατι με το ζορι γιατι στο τελος θα το σιχαθεις και θα το σταματησεις κιολας.Απο τοτε που αλλαξα αυτην την λογικη στο μυαλο μου μπορουσα να ακολουθησω την διατροφη μου πολυ καλυτερα.;)
Οκ thank's Pan0z:welcome:

Devil
15-05-11, 13:35
Να ρωτησω κατι πανω σε αυτο ελεγα να ανοιξω θεμα ή εψαχνα αναλογο θεμα αλλα δεν μπορεσα να βρω οποτε θα το ρωτησω εδω ας πουμε οτι οντως ο οργανισμος μας μπορει να παρει 30-40γρ πρωτεινης.Ωραια μεχρι εδω το θεμα ειναι οτι το σωμα μας δεν βλεπει την πρωτεινη αλλα τα αμινοξεα εφοσον στον οργανισμο μας διασπατε σε αμινοξεα.Αν φαμε κατι πχ εναν υδατανθρακα που να δινει 20γρ πρωτεινης λεμε τωρα παραδειγμα και φαμε μετα και ενα κρεατικο ας πουμε με 30γρ πρωτεινης εφοσον λεμε οτι το σωμα μας κραταει περιπου 30 με 40γρ πρωτεινης ποια απο αυτα θα κρατισει και ποια θα πεταξει θελω να πω εχουμε συνολο 50γρ πρωτεινης τα οποια τα 20γρ ειναι απο φυτικη πρωτεινη και τα αλλα 30 ειναι απο κρεας που εχει καλο προφιλ αμινοξεων το σωμα μας θα κρατισει τα 30γρ απο το κρεας που εχει καλυτερο προφιλ αμινοξεων και θα παρει αλλα 10 απο την πρωτεινη του υδατανθρακα και θα πεταξει οτι εμειναν ή θα κρατισει αυτα που θα αποροφησει πρωτα αγνοωντας τι ειναι καλυτερο για τους μυς?Μιλαμε παντα για το ενδεχομενο οτι οντως ισχυει οτι το σωμα μας αφωμειωνει 30-40γρ πρωτεινης.

Υ.Γ αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα και δεν το βρηκα ζηταω συγνωμη και αν μπορει καποιος μοντ να το μεταφερει για να μην βγουμε οφ εντελως :toast:

απανταω εδω.... το θεμα ειναι αρκετα ενδιαφερον...αν εχουμε και αλλα ποστ θα τα μεταφερω σε καινουργιο θεμα.... αλλιως θα μπουν στις γενικες διατροφης...

καταρχην δεν ειναι και σιγουρο οτι μπορουμε να αποροφισουμε 30-40γρ πρωτεινης....μπορει και 100...μπορει και 10.... δεν ειναι και σιγουρο... αναλογα με τις αναγκες του οργανισμου.... και μην ξεχνς οτι ενα 10% απο τις πρωτεινες ''καιγετε'' για να μεταβολιστουν....

τεσπα... στα αμινοξεα τωρα.... καταρχην εχουμε συνολο 22 στανταρ αμινοξεα.... υπαρχουν κι αλλα..... αλλα ας παρουμε αυτα τα 22 που μας ενδιαφερουν....
λοιπον απο αυτα τα 22 αμινοξεα τα 8 ειναι τα ΕΑΑ... essential amino acids... οπου ο οργανισμος δεν μπορει να τα συνθεσει.... τα υπολοιπα 14 αμινοξεα τα φτιαχνει ο οργανισμος χωρις προβλημα...

αρα κυριως απο τις τροφες αυτο που μας ενδιαφερει ειναι τα 8 ΕΑΑ.... τωρα σε σχεση με τις φυτικες απο τις ζωικες πρωτεινες... εγω βλεπω μικρη διαφορα.... δλδ μεσα σε μια νορμαλ διατροφη... παιζει μινιμουμ...1 φορα την ημερα κρεας.... και αλλη μια whey.... βαλε και γιαουρτια... τυρια κτλ κτλ... που ειναι τιγκα στα EAA.... δλδ εχουμε μια καλη ποσοτητα ΕΑΑ...απο εκει και περα αν υπαρχουν και φυτικες πρωτεινες.... ρυζι,μακαρωνια κτλ κτλ.... ειναι και αυτες πρωτεινες.... αποτελουνται και αυτες απο αμινοξεα.... η leucine που εχουν ειναι η ιδια με την leucine που εχει το κρεας ( οχι σε ποσοτητα).... ο οργανισμος την βλεπει το ιδιο... δεν βλεπω το λογο να μην την υπολογιζουμε....

pan0z
15-05-11, 13:50
ναι απλα ελεγα εφοσον εχουμε σαν ενδεχομενο οτι ο οργανισμος μας μετα απο μια ποσοτητα σταματαει να περνει πρωτεινη και την αλλη την "πεταει" και εφοσον δεν τα βλεπει σαν πρωτεινες αλλα σαν αμινοξεα συμπληρωνει δηλαδη το μεγιστο προφιλ αμινοξεων που μπορει να κρατησει και οτι μεινει το πεταει?Δηλαδη σε ενα γευμα αν εχουμε φυτικη και ζωτικη συμπληρωνει αναλογος οσα αμινοξεα χρειαζεται?

Giannistzn
15-05-11, 13:57
ναι απλα ελεγα εφοσον εχουμε σαν ενδεχομενο οτι ο οργανισμος μας μετα απο μια ποσοτητα σταματαει να περνει πρωτεινη και την αλλη την "πεταει" και εφοσον δεν τα βλεπει σαν πρωτεινες αλλα σαν αμινοξεα συμπληρωνει δηλαδη το μεγιστο προφιλ αμινοξεων που μπορει να κρατησει και οτι μεινει το πεταει?Δηλαδη σε ενα γευμα αν εχουμε φυτικη και ζωτικη συμπληρωνει αναλογος οσα αμινοξεα χρειαζεται?

Απ'οσο γνωριζω εαν ο οργανισμος φτασει σε σημειο να πεταει πρωτεΐνες εχεις προβλημα. Μεγαλο μαλιστα. Πιο πιθανο το βλεπω να τις αποθηκευει σα λιπος παρα να τις πεταει.

pan0z
15-05-11, 14:00
Απ'οσο γνωριζω εαν ο οργανισμος φτασει σε σημειο να πεταει πρωτεΐνες εχεις προβλημα. Μεγαλο μαλιστα. Πιο πιθανο το βλεπω να τις αποθηκευει σα λιπος παρα να τις πεταει.

εγω πιο δυσκολο το βλεπω να την κραταει σαν λιπος παρα να την πεταει.Πεταει δεν ξερω πως το εχεις καταλαβει αλλα ενοοω αποβαλει ξες απο που φανταζομαι ;)

Devil
15-05-11, 14:02
ναι απλα ελεγα εφοσον εχουμε σαν ενδεχομενο οτι ο οργανισμος μας μετα απο μια ποσοτητα σταματαει να περνει πρωτεινη και την αλλη την "πεταει" και εφοσον δεν τα βλεπει σαν πρωτεινες αλλα σαν αμινοξεα συμπληρωνει δηλαδη το μεγιστο προφιλ αμινοξεων που μπορει να κρατησει και οτι μεινει το πεταει?Δηλαδη σε ενα γευμα αν εχουμε φυτικη και ζωτικη συμπληρωνει αναλογος οσα αμινοξεα χρειαζεται?

ο οργανισμος δεν πεταει τιποτα.... η' ''καιει'' η' ''αποθηκευει''...

κραταει καποια αμινοξεα... τα αλλα τα κανει γλυκογονο... υπαρχει και η τριτη περιπτωση του να γινουν λιπος...αλλα ειναι σχετικα δυσκολο

ναι.... παιρνει παντα αυτα που χρειαζετε....

Devil
15-05-11, 14:03
Απ'οσο γνωριζω εαν ο οργανισμος φτασει σε σημειο να πεταει πρωτεΐνες εχεις προβλημα. Μεγαλο μαλιστα. Πιο πιθανο το βλεπω να τις αποθηκευει σα λιπος παρα να τις πεταει.


εγω πιο δυσκολο το βλεπω να την κραταει σαν λιπος παρα να την πεταει.Πεταει δεν ξερω πως το εχεις καταλαβει αλλα ενοοω αποβαλει ξες απο που φανταζομαι ;)

αν υπαρχει αποβολη απο τα ουρα τοτε υπαρχει προβλημα....

pan0z
15-05-11, 14:03
ο οργανισμος δεν πεταει τιποτα.... η' ''καιει'' η' ''αποθηκευει''...

κραταει καποια αμινοξεα... τα αλλα τα κανει γλυκογονο... υπαρχει και η τριτη περιπτωση του να γινουν λιπος...αλλα ειναι σχετικα δυσκολο

ναι.... παιρνει παντα αυτα που χρειαζετε....

ok με καλυψες thx :green:

Giannistzn
15-05-11, 14:06
εγω πιο δυσκολο το βλεπω να την κραταει σαν λιπος παρα να την πεταει.Πεταει δεν ξερω πως το εχεις καταλαβει αλλα ενοοω αποβαλει ξες απο που φανταζομαι ;)

Μωρε μια χαρα ξερω. Θα ανοιξω κανα βιβλιο να δω μηπως εχει καμια αναφορα και θα επανελθω. Γιατι τα εκανα στο προηγουμενο εξαμηνο φυσιολογια.

Παντως απο τη στιμγη που θα μπει στον οργανισμο, στομαχι, εντερο, διασπαση πρωτεΐνων, απορροφηση αμινοξεων. Οποτε αν ξεφυγει, αντε καμια μικρη ποσοτητα. Δεν νομιζω οτι ο οργανισμος πεταει ετσι απλα τις πρωτεΐνες (καλα δεν συζηταω να εχεις παρει 100+ γρ σε ενα γευμα, τοτε θα διωξει). Αλλα η διαδικασια της πεψης και της διασπασης των τροφων ειναι αρκετα πολυπλοκη και γινεται σε πολλα σταδια.

Παντως εαν θυμαμαι καλα, οταν υπαρχει πληρωση του δωδεκαδακτυλου(ή νηστιδας δεν ειμαι σιγουρος) ( τμηματος του εντερου δηλαδη που γινεται η επεξεργασια κυριως) τοτε αναστελεται η προωθηση περιεχομενου απο το στομαχι μεχρι να γινει επεξεργασια και προωθηση παρακατω στο εντερο.


αν υπαρχει αποβολη απο τα ουρα τοτε υπαρχει προβλημα....

Αυτο εννοουσα. Γιατι ειναι μεγαλα μορια (οι πρωτεΐνες) και θα προκαλεσουν μεγαλη βλαβη στους νεφρους.



Πανο και ντεβιλ, ριχτε μια ματια εδω, ισως φανει λιγο χρησιμο.

Devil
15-05-11, 14:20
Μωρε μια χαρα ξερω. Θα ανοιξω κανα βιβλιο να δω μηπως εχει καμια αναφορα και θα επανελθω. Γιατι τα εκανα στο προηγουμενο εξαμηνο φυσιολογια.

Παντως απο τη στιμγη που θα μπει στον οργανισμο, στομαχι, εντερο, διασπαση πρωτεΐνων, απορροφηση αμινοξεων. Οποτε αν ξεφυγει, αντε καμια μικρη ποσοτητα. Δεν νομιζω οτι ο οργανισμος πεταει ετσι απλα τις πρωτεΐνες (καλα δεν συζηταω να εχεις παρει 100+ γρ σε ενα γευμα, τοτε θα διωξει). Αλλα η διαδικασια της πεψης και της διασπασης των τροφων ειναι αρκετα πολυπλοκη και γινεται σε πολλα σταδια.

Παντως εαν θυμαμαι καλα, οταν υπαρχει πληρωση του δωδεκαδακτυλου(ή νηστιδας δεν ειμαι σιγουρος) ( τμηματος του εντερου δηλαδη που γινεται η επεξεργασια κυριως) τοτε αναστελεται η προωθηση περιεχομενου απο το στομαχι μεχρι να γινει επεξεργασια και προωθηση παρακατω στο εντερο.



Αυτο εννοουσα. Γιατι ειναι μεγαλα μορια (οι πρωτεΐνες) και θα προκαλεσουν μεγαλη βλαβη στους νεφρους.



Πανο και ντεβιλ, ριχτε μια ματια εδω, ισως φανει λιγο χρησιμο.

δεν ειναι και σιγουρο αυτο με τα 100γρ+ σε γευμα....

αν εχεις πρωτεινουρια...τοτε εχεις ηδη προβλημα στα νεφρα....:green:

που????

edit: οκ τωρα το ειδα...

Giannistzn
15-05-11, 14:21
δεν ειναι και σιγουρο αυτο με τα 100γρ+ σε γευμα....

αν εχεις πρωτεινουρια...τοτε εχεις ηδη προβλημα στα νεφρα....:green:

που????

Καλα ειπα εναν αριθμο στο περιπου, καντο 300 να ειμαι μεσα (αναλογα και με το ατομο παντα)

Devil
15-05-11, 14:24
Καλα ειπα εναν αριθμο στο περιπου, καντο 300 να ειμαι μεσα (αναλογα και με το ατομο παντα)

αυτο το κομματι με την γλουταμινη θα ηθελα να το δω υπογραμισμενο και ποσταρισμενο στο αντιστοιχο θεμα....:green::green::green:

οχι νταξ απλα θελω να σου πω οτι μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης σε ενα γευμα αποροφουντε σε μερικες περιπτοσεις...

Giannistzn
15-05-11, 14:31
αυτο το κομματι με την γλουταμινη θα ηθελα να το δω υπογραμισμενο και ποσταρισμενο στο αντιστοιχο θεμα....:green::green::green:

οχι νταξ απλα θελω να σου πω οτι μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης σε ενα γευμα αποροφουντε σε μερικες περιπτοσεις...

Παρ 'το copy paste :P

Ναι καταλαβα τι εννοεις, και σε περιπτωση νηστειας π.χ. (που δεν εχεις κανει σωστα γευματα εννοω).

Giannistzn
15-05-11, 16:42
Τελικα στην απορια μου που δεν βρηκα απαντηση, οταν ειναι καποιος σε γραμμωση, λιγη μουσταρδα και το βραδινο γιαουρτακι πριν τον υπνο ειναι οκ ή ειναι καλο να αποφευγονται?

gym
15-05-11, 16:44
Τελικα στην απορια μου που δεν βρηκα απαντηση, οταν ειναι καποιος σε γραμμωση, λιγη μουσταρδα και το βραδινο γιαουρτακι πριν τον υπνο ειναι οκ ή ειναι καλο να αποφευγονται?

ολα ειναισ χετικα με τις θερμιδες...αν οσες μπαινουν ειναι λιγοτερες απο αυτες που καιγονται...
εμενα μπορει το γιαουρτι να με πειραξει στη γραμμωση...εσενα οχι...
οσο για την μουσταρδα αν ειναι σκονη,αφοβα....αν ειναι υγρη κοιτα συστατικα...

Devil
15-05-11, 16:46
Τελικα στην απορια μου που δεν βρηκα απαντηση, οταν ειναι καποιος σε γραμμωση, λιγη μουσταρδα και το βραδινο γιαουρτακι πριν τον υπνο ειναι οκ ή ειναι καλο να αποφευγονται?

οκ ειναι....

freestyler
15-05-11, 17:23
Παιδεια κοιτουσα τωρα κατι κονσερβες τονου που εχουμε σπιτι και τα 100γρ εχουν 29 γρ πρωτεινης!!συν οτι η καθε μεριδα ειναι 160 γρ!!!Αν δεν κανω λαθος ειναι πολυ καλη ποσοτητα πρωτεινης!!!και λεω να φαω τωρα απογευματακι αντι για whey!δεν ξερω βεβαια ποσο αργη απορροφηση εχει αλλα δεν με πειραζει τετοια ωρα!!Κανενα καλο υδατανθρακα να το συνοδεψει?

giannis64
15-05-11, 18:18
καλη επιλογη ο τονος. μπορεις να φας και σαλατα η και ρυζακι.

Panosss
15-05-11, 18:43
Ο τόνος είναι εξαιρετικός ΑΛΛΑ χρειάζεται κατανάλωση με μέτρο λόγω βαρέων μετάλλων που κουβαλάει μαζί του

freestyler
15-05-11, 18:52
θα το εχω υποψην μου το ρυζακι!!!μου αρεσει κιολας μια χαρα!!!
το πολυ ενα την ημερα ειναι υπερβολη?επισης εγω κοιταω να ΜΗΝ ειναι ειρηνικου...με ολα αυτα που εχουν γινει με την Ιαπωνια προτιμω να φυλαγομαι λιγο!!!

Panosss
15-05-11, 19:00
Ναι είναι υπερβολικό.
Όχι τόνο κάθε μέρα. Ανα 3 ημέρες θα έλεγα

lostgravity
15-05-11, 19:09
Ναι είναι υπερβολικό.
Όχι τόνο κάθε μέρα. Ανα 3 ημέρες θα έλεγα

φανταζομαι μιλας για τονο σε κονσερβα και οχι για φρεσκο,ε?

procop
15-05-11, 19:11
ρε παιδες οταν τρωω cottage το βραδυ σηκωνομαι να κατουρησω 2-3 φορες...WTF..
λεω να βαλω ενα γιαουρτακια 2% τοταλ το βραδυ προ υπνου....αν και βλεπω αλλοι αποφευγουν σε φαση γράμμωσης...

Eddie
15-05-11, 19:28
φανταζομαι μιλας για τονο σε κονσερβα και οχι για φρεσκο,ε?

Οχι,το ιδιο ειναι ειναι οσον αφορα τα βαρεα μεταλλα.Απλως η κονσερβα ειναι ακομα χειροτερη λογο των συντηριτικων και του νατριου που εχει.

Panosss
15-05-11, 19:44
Οχι,το ιδιο ειναι ειναι οσον αφορα τα βαρεα μεταλλα.Απλως η κονσερβα ειναι ακομα χειροτερη λογο των συντηριτικων και του νατριου που εχει.

Ακριβώς

sofos
15-05-11, 19:50
Ναι είναι υπερβολικό.
Όχι τόνο κάθε μέρα. Ανα 3 ημέρες θα έλεγα

εγω ετσι ειμαι με το γαλα και τα γιαουρτια :green::P:P απο τοτε που τα κοψα ειμαι κομπλε :P

procop
15-05-11, 21:07
αν θελουμε π.χ να φαμε 150 γρ ψημενο κοτοπουλο η μοσχαρι ποσο περιπου ισοδυναμει σε αψητο??

Giannistzn
15-05-11, 21:18
αν θελουμε π.χ να φαμε 150 γρ ψημενο κοτοπουλο η μοσχαρι ποσο περιπου ισοδυναμει σε αψητο??

Δυσκολο να σου πει καποιος ακριβως. Εγω εκανα σημερα 500γρ και μου βγηκε περιπου 400 εαν δεν κανω λαθος. Πειραματισου και θα βρεις τις αναλογιες μονος σου, ειναι η καλυτερη λυση για να εκπαιδευτει το ματι σου και να παρατησεις τις ζυγαριες..

procop
15-05-11, 21:40
Δυσκολο να σου πει καποιος ακριβως. Εγω εκανα σημερα 500γρ και μου βγηκε περιπου 400 εαν δεν κανω λαθος. Πειραματισου και θα βρεις τις αναλογιες μονος σου, ειναι η καλυτερη λυση για να εκπαιδευτει το ματι σου και να παρατησεις τις ζυγαριες..

ωραιος!

Eddie
15-05-11, 22:58
αν θελουμε π.χ να φαμε 150 γρ ψημενο κοτοπουλο η μοσχαρι ποσο περιπου ισοδυναμει σε αψητο??

Εμενα για να μου βγει 200 βαζω 260-270 περιπου,αλλα παιζει ρολο και ποση ωρα θα το ψησεις.Οσο το αφηνεις τοσο χανει κι εγω το αφηνω πολυ επειδη δε μ αρεσει ζουμερο.

Πιστευω 180-200γρ αψητο θες περιπου.

procop
15-05-11, 23:18
Εμενα για να μου βγει 200 βαζω 260-270 περιπου,αλλα παιζει ρολο και ποση ωρα θα το ψησεις.Οσο το αφηνεις τοσο χανει κι εγω το αφηνω πολυ επειδη δε μ αρεσει ζουμερο.

Πιστευω 180-200γρ αψητο θες περιπου.

ευχαριστω, το ψηνω περιπου 50 λεπτα...
αν βαλω σολομο η κρεας σε αντικολλητικο με νερο η ελαχιστο λαδι ,ειναι οκ??σε φαση γραμμωσης παντα!

freestyler
16-05-11, 00:59
Ναι είναι υπερβολικό.
Όχι τόνο κάθε μέρα. Ανα 3 ημέρες θα έλεγα

ωραια!!!ευχαριστω!!!θα το προσαρμοσω στο προγραμμα μου...

dionisos
16-05-11, 01:05
ευχαριστω, το ψηνω περιπου 50 λεπτα...
αν βαλω σολομο η κρεας σε αντικολλητικο με νερο η ελαχιστο λαδι ,ειναι οκ??σε φαση γραμμωσης παντα!

O σολομός είναι λιπαρό ψάρι δε χρειάζεται λάδι ούτε νερό στο τηγάνι! Εκτός από τηγάνι βάλτο και στο φούρνο σε λαδόκολλα!

deluxe
16-05-11, 01:35
Τωρα τελευταια βαζω τα κοτοπουλα και μπιφτεκια με νερο και μια κουταλια λαδι σε ταψακια σανιτας και πιστευω οτι και πιο νοστιμα γινονται και το λιπος φευγει στο νερο. Τι λετε;

Με λαδοκολλα ηταν πιο στεγνα. Και το λιπος εμενε στο κρεας.

sopi
16-05-11, 06:28
ποσα γρ. πρωτεινης χρειαζονται πριν τον υπνο σε αναλογια με τα γευματα της υπολοιπης ημερας που γινονται ανα 2-3 ωρες?
τα ιδια? διπλασια? η πολυ παραπανω? ωστε να τρεφεται συνεχεια ο μυς?

TToni Shark
16-05-11, 08:36
Τωρα τελευταια βαζω τα κοτοπουλα και μπιφτεκια με νερο και μια κουταλια λαδι σε ταψακια σανιτας και πιστευω οτι και πιο νοστιμα γινονται και το λιπος φευγει στο νερο. Τι λετε;

Με λαδοκολλα ηταν πιο στεγνα. Και το λιπος εμενε στο κρεας.

Και εγώ το ίδιο ακριβώς κάνω:thumbup:.Πιο νόστιμο γίνεται σίγουρα;)

jannous44
16-05-11, 09:37
την ιδια ποσοτητα που εχεις και στα αλλα γευματα.:thumbup:

Ximerakis
16-05-11, 11:30
:thumbup:

procop
16-05-11, 12:35
θα το δοκιμασω και εγω ετσι!σημερα αγορασα αντικολλητικο της tefal 25 ε...

Giannistzn
16-05-11, 13:11
Εγω εχω την εντυπωση οτι γινεται πιο βαρυ ετσι το φαγητο. Μεχρι τωρα αυτο εκανα, αλλα τωρα εκοψα το λαδι και μου φαινεται πιο καλο.

procop
16-05-11, 13:18
Εγω εχω την εντυπωση οτι γινεται πιο βαρυ ετσι το φαγητο. Μεχρι τωρα αυτο εκανα, αλλα τωρα εκοψα το λαδι και μου φαινεται πιο καλο.

και εγω αποφευγω γενικα να τηγανιζω λαδι,
σκετο θα το βαλω το κρεας.....αντε με ελαχιστο νερο...

deluxe
16-05-11, 18:03
Για ποιο λαδι μιλαμε; Μια κουταλια του γλυκου και μαλιστα στο φουρνο; Καν δε βραζει.

pan0z
16-05-11, 18:12
βαλτε το κοτοπουλο στο μικροκυματων και ψηστε το εκει να δειτε νοστιμια σαν να τρως σολα απο παπουτσι μιαμ μιαμ.....Πλεον εχω φτασει στο σημειο απλα να τα τροω ειτε ειναι σκατα ειτε οχι την λεω την μανα μου απλα ψηστο οπως να ναι και φερτο μου να το φαω να ξεμπερδευω! δε βαριεσε.....

lef
16-05-11, 19:01
O σολομός είναι λιπαρό ψάρι δε χρειάζεται λάδι ούτε νερό στο τηγάνι! Εκτός από τηγάνι βάλτο και στο φούρνο σε λαδόκολλα!

αυτο κανω με ολα τα κρεατα φαρια κτλ κτλ
τα τιγκαρω στα μπαχαρικα,τα πεταω πανω στην λαδοκολλα στον φουρνο,μιση ωριτσα και μια χαρα τρωγεται

Giannistzn
16-05-11, 19:01
βαλτε το κοτοπουλο στο μικροκυματων και ψηστε το εκει να δειτε νοστιμια σαν να τρως σολα απο παπουτσι μιαμ μιαμ.....Πλεον εχω φτασει στο σημειο απλα να τα τροω ειτε ειναι σκατα ειτε οχι την λεω την μανα μου απλα ψηστο οπως να ναι και φερτο μου να το φαω να ξεμπερδευω! δε βαριεσε.....

Για οποιον εχει να διαθεσει (δεν ξερω ποσο παει μου πηρε η μανα μου τωρα που ειχα παει αθηνα επειδη σπουδαζω) μια grill-ιερα παιδια. Ειναι φοβερη! Την χρησιμοποιησα προχθες, και δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα, μπαχαρικα στο στηθος, το αφηνεις πανω και ετοιμο! Και πλενεις μονο 1 σχαρα μετα! Πολυ βολικο!

Και το βραδυ που ξανα-εφαγα ηταν κανονικο, λιγο σολέ αλλα τρωγοταν ευχαριστα!

deluxe
17-05-11, 03:02
Ξερει κανεις ποσο υγιεινα ειναι τα μπιφτεκια; Τρωω τουλαχιστον 6 την εβδομαδα, δλδ κοντα στο 1,5 κιλο! Συνηθως μπιφτεκια κοτοπουλο και μερικες φορες μοσχαρισια.

Απλα μου κανει εντυπωση, γιατι βγαζουν παρα πολλα υγρα, και μαλιστα κιτρινα, σα λαδι! Ειναι τιγκα στο λαδι μεσα; Αφου οταν τα βαζω με νερο, το νερο γινεται πολυ κιτρινο, λες και ειναι ολο λαδι!

marvin
17-05-11, 10:32
Ξερει κανεις ποσο υγιεινα ειναι τα μπιφτεκια; Τρωω τουλαχιστον 6 την εβδομαδα, δλδ κοντα στο 1,5 κιλο! Συνηθως μπιφτεκια κοτοπουλο και μερικες φορες μοσχαρισια.

Απλα μου κανει εντυπωση, γιατι βγαζουν παρα πολλα υγρα, και μαλιστα κιτρινα, σα λαδι! Ειναι τιγκα στο λαδι μεσα; Αφου οταν τα βαζω με νερο, το νερο γινεται πολυ κιτρινο, λες και ειναι ολο λαδι!

Απορω γιατι δεν φτιαχνεις μονο σου παρα αγοραζεις.Και μονο οτι δεν ξερεις τι ποιοτητας κρεας εχουν μεσα φτανει.Το υγρο δν ειναι κιτρινο σαν λαδι ειναι λαδι και να εισαι σιγουρος πως δεν ειναι ελαιολαδο!!!!!!
Το κρεας τους για να βγει μαλακο να εισαι σιγουρος πως δεν ειναι απο ΄΄καθαρο κομματι ,παιζει να εχει διαφορα λιπη μεσα.Θα σου προτινα να το ξανασκεφτεις δεν ειναι κακη ιδεα σαν μεζες μια φορα στο τοσο αλλα αν θελεις να κανεις καθαρη διατροφη θα σου προτινα να ξεκινησεις να φτιαχνεις τα δικα σου με υλικα που θα εχεις επιλεξει εσυ και οχι με οτι ναναι που χρησιμοποιουν τα μαγαζια!!!

Jumaru
17-05-11, 10:38
Απορω γιατι δεν φτιαχνεις μονο σου παρα αγοραζεις.Και μονο οτι δεν ξερεις τι ποιοτητας κρεας εχουν μεσα φτανει.Το υγρο δν ειναι κιτρινο σαν λαδι ειναι λαδι και να εισαι σιγουρος πως δεν ειναι ελαιολαδο!!!!!!
Το κρεας τους για να βγει μαλακο να εισαι σιγουρος πως δεν ειναι απο ΄΄καθαρο κομματι ,παιζει να εχει διαφορα λιπη μεσα.Θα σου προτινα να το ξανασκεφτεις δεν ειναι κακη ιδεα σαν μεζες μια φορα στο τοσο αλλα αν θελεις να κανεις καθαρη διατροφη θα σου προτινα να ξεκινησεις να φτιαχνεις τα δικα σου με υλικα που θα εχεις επιλεξει εσυ και οχι με οτι ναναι που χρησιμοποιουν τα μαγαζια!!!

:thumbup:

nopantas
17-05-11, 10:40
μπορει να μου πει κανεις ποσες περιπου κουταλιες της σουπας ειναι 100γρ. βρωμης??γιατι δν εχω ηλεκτρονικη ζυγαρια..:unsure:ευχαριστω!

dionisos
17-05-11, 12:50
^^^ Περίπου 10 κουταλιές! Πάρε πάντως μια ηλεκτρονική ζυγαριά, χρειάζεται!

Eddie
17-05-11, 13:23
Απορω γιατι δεν φτιαχνεις μονο σου παρα αγοραζεις.Και μονο οτι δεν ξερεις τι ποιοτητας κρεας εχουν μεσα φτανει.Το υγρο δν ειναι κιτρινο σαν λαδι ειναι λαδι και να εισαι σιγουρος πως δεν ειναι ελαιολαδο!!!!!!
Το κρεας τους για να βγει μαλακο να εισαι σιγουρος πως δεν ειναι απο ΄΄καθαρο κομματι ,παιζει να εχει διαφορα λιπη μεσα.Θα σου προτινα να το ξανασκεφτεις δεν ειναι κακη ιδεα σαν μεζες μια φορα στο τοσο αλλα αν θελεις να κανεις καθαρη διατροφη θα σου προτινα να ξεκινησεις να φτιαχνεις τα δικα σου με υλικα που θα εχεις επιλεξει εσυ και οχι με οτι ναναι που χρησιμοποιουν τα μαγαζια!!!

Ακριβως..Το χειροτερο κρεας εχουν τα ετοιμα μπιφτεκια,ασε που εχουν ψωμια κλπ κλπ..

Εγω παιρνω απο γνωστο μου χασαπη σχετικα καθαρο μερος απο μοσχαρι και τα φτιαχνω με λιγη βρωμη.

Παρε 10 κιλα ρε ντελουξ και φτιαξτα μια φορα,βαλτα στην καταψυξη να χεις να τρως κανα μηνα.

d3m
17-05-11, 15:51
Μια απορια παιδια που εχω γιατι λιγο μπερδευτηκα.:(
Το γαλα το ελαφρυ 1,5% και το γιαουρτακι 2% ειναι εχρθος στη διατροφη γραμμωσης?
Σημερα μου ειπαν στο γυμ να κοψω το γαλα το πρωι να τρωω κουακερ με whey σε νερο και το βραδυ πριν κοιμηθω παλι whey σε νερο με λιγα αμυγδαλα...Ειναι καλυτερο αυτο?:unsure: Μου ειπαν τελειως κομμενα τα γαλακτοκομικα ακομα και οταν τρωω οσπρια γιατι παντα οποτε τρωω οσπρια να συνοδευω με τυρακι....Ειναι και αυτο σωστο?:unsure:
Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος.:)

beefmeup
17-05-11, 15:57
φιλε ποσο λιπος εχεις πανω σου στο περιπου?

d3m
17-05-11, 16:00
Το μηχανημα που εχουν στο γυμ που το κρατας στα χερια εδειξε 16,7% Τωρα κατα ποσο ειναι ακριβες θα σε γελασω.:unsure:

beefmeup
17-05-11, 16:02
Το μηχανημα που εχουν στο γυμ που το κρατας στα χερια εδειξε 16,7% Τωρα κατα ποσο ειναι ακριβες θα σε γελασω.:unsure:

ωραια,τρωγε αφοβα γαλακτοκομικα..
για να δεις διαφορα με το σταματημα τους θες πολυ χαμηλο λιπος κατω απο 7-8%..
κ παλι σε καποιους μπορει να κανει διαφορα κ εκει,ενω αλλοι παλι μπορει να τρωνε αφοβα.

d3m
17-05-11, 16:05
Να τα συνεχισω αλλα θα κατεβει?:unsure:
Αμα εχεις 7-8% να το κατεβασεις να το φτασεις στο 0%?:)

beefmeup
17-05-11, 16:08
Αμα εχεις 7-8% να το κατεβασεις να το φτασεις στο 0%?:)

τσου..

οσοι κανουν προαγωνιστικες προετοιμασιες τα κοβουν,αλλα κ παλι σου ειπα οτι καποιοι δεν τα κοβουν καθολου.
αναλογα το πως αντιδρα το σωμα..
το αν θα κατεβει το λιπος σου κι αλλο εκτιμω οτι δεν εχει να κανει με τα γαλακτοκομικα στην φαση που εισαι..

d3m
17-05-11, 16:14
Οκ καταλαβα ευχαριστω:thumbup:
Θα συνεχισω το γιαουρτακι με whey το βραδυ που μ αρεσει.:)

jimas
18-05-11, 00:41
Έχετε κάτι να μου προτείνετε να τρώω πριν την προπόνηση με τα βάρη για να έχω ενέργεια;
Άκουσα ο καφές κάνει καλό αλλά κάτι αντίστοιχο σε τροφή που να δίνει ενέργεια αντί να παίρνω συμπληρώματα;

deluxe
18-05-11, 01:33
Ενα καλο γευμα 2-3 ωρες πριν και μια μπανανα 30 λεπτα πριν πιστευω οτι ειναι καλα, εαν δε θελεις να μπλεκεις με συμπληρωματα.

Giannistzn
18-05-11, 02:04
Προσπαθω να κανω εναν υπολογισμο για να φτιαξω αναλογιες για περιοδο γραμμωσης απο εβδομαδα. Στα 1,83 / 72kg / 20χρονων (για να μεινω σταθερα παντα με 4 φορες/εβδομαδα βαρη και αεροβιο) νομιζω θα χρειαστω καπου στις 2500 - 2600? (μπορει να κανω και λαθος το υπολογισα απο καπου στο ιντερνετ, αν ναι διορθωστε με).

Ειπα να βαλω αναλογια Π 45 / Υ 40 / Λ 15 αλλα μου βγαινουν 280γρ πρωτεΐνης καθημερινα ετσι, δεν ειναι παρα πολλα? Κανω κανενα λαθος μηπως?

procop
18-05-11, 11:52
παιδια εχω 5 μερες που ειτε ετρωγα cottage πριν τον υπνο αλλα και τωρα π βαζω whey με γαλα(δεν εχω κασεινη) ξυπναω 4 φορες για κατουρημα:shock:
το νερο το εχω περιορισει τις βραδινες ωρες....
τι φταει? ειμαι 75 κιλα και η πρωτεινη μουτ ημερησιως ακουμπαει τα 220 γρ

beefmeup
18-05-11, 12:22
τι φταει? ειμαι 75 κιλα και η πρωτεινη μουτ ημερησιως ακουμπαει τα 220 γρ

πολλα περνεις..κοψε καμια 40αρα..

Giannistzn
18-05-11, 12:33
beef στον υπολογισμο μου πιο πανω εχω κανει καποιο λαθος εγω ετσι? Που ομως?

(2500*45)/100 = 1125/4 = 281. Δεν ειναι λογικο ομως..

magdaline
18-05-11, 12:42
Έχετε κάτι να μου προτείνετε να τρώω πριν την προπόνηση με τα βάρη για να έχω ενέργεια;
Άκουσα ο καφές κάνει καλό αλλά κάτι αντίστοιχο σε τροφή που να δίνει ενέργεια αντί να παίρνω συμπληρώματα;
εγώ έτρωγα μισή κουταλιά μέλι.

jimas
18-05-11, 15:43
εγώ έτρωγα μισή κουταλιά μέλι.

Ωραία λοιπόν θα δοκιμάσω το συνδυασμό καφέ μέλι μπανάνα να δούμε.
Το πολύ να τρέχω στην τουαλέτα αντί στο διάδρομο:P

magdaline
18-05-11, 15:44
Ωραία λοιπόν θα δοκιμάσω το συνδυασμό καφέ μέλι μπανάνα να δούμε.
Το πολύ να τρέχω στην τουαλέτα αντί στο διάδρομο:P

εγώ δεν μίλησα για συνδιασμό καφέ μέλι μπανάνα :unsure:.
Μίλησα για σκέτο μέλι :P

jimas
18-05-11, 15:46
εγώ δεν μίλησα για συνδιασμό καφέ μέλι μπανάνα :unsure:.
Μίλησα για σκέτο μέλι :P

Ναι οκ απλά θα συνδυάσω όλες τις απόψεις μαζί για καλύτερο αποτέλεσμα:green::P

Giannistzn
18-05-11, 16:10
Προσπαθω να κανω εναν υπολογισμο για να φτιαξω αναλογιες για περιοδο γραμμωσης απο εβδομαδα. Στα 1,83 / 72kg / 20χρονων (για να μεινω σταθερα παντα με 4 φορες/εβδομαδα βαρη και αεροβιο) νομιζω θα χρειαστω καπου στις 2500 - 2600? (μπορει να κανω και λαθος το υπολογισα απο καπου στο ιντερνετ, αν ναι διορθωστε με).

Ειπα να βαλω αναλογια Π 45 / Υ 40 / Λ 15 αλλα μου βγαινουν 280γρ πρωτεΐνης καθημερινα ετσι, δεν ειναι παρα πολλα? Κανω κανενα λαθος μηπως?

Καμια ιδεα? Επισης μου φαινονται πολλες οι θερμιδες.. Ας μου πει καποιος..

Panosss
18-05-11, 16:17
Αν είσαι σε ισοθερμιδική διατροφή, ανάλογα με την ημερησια δραστηριότητα σου!
2500 μου φαίνονται νορμάλ πάντως, εκτός και αν κάθεσαι όλη μέρα :P

Giannistzn
18-05-11, 16:25
Αν είσαι σε ισοθερμιδική διατροφή, ανάλογα με την ημερησια δραστηριότητα σου!
2500 μου φαίνονται νορμάλ πάντως, εκτός και αν κάθεσαι όλη μέρα :P

Σε ισοθερμιδικη θελω να ειμαι. Πιο πολυ με προβληματιζει ο αριθμος που βρισκω στις πρωτεΐνες, δεν ειναι καθολου λογικος.

Οτι θα καθομαι την περισσοτερη μερα σιγουρα, αλλα θα εχω ενταση στο γυμναστηριο, και πολυ στρεςς λογο εξεταστικης. Την προηγουμενη φορα ειχα χασει 3 ή 4 κιλα και ετρωγα πολυ + γλυκα και απ'ολα. Ο μεταβολισμος μου τρελενεται λογο του αγχους (υποθετω).

beefmeup
18-05-11, 16:41
Καμια ιδεα? Επισης μου φαινονται πολλες οι θερμιδες.. Ας μου πει καποιος..

οι θερμιδες δεν φαινονται πολλες...

για να μη μπλεκεις χωρις λογο θα σου πω τι κανω εγω,χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι ειναι κ το σωατο..απλα μου δουλεψε πολλα χρονια τωρα..
υπολογισε τις αναγκες σου σε πρωτεινη αναλογα του τι κανεις,κ μετα συμπληρωσε τις λοιπες θερμιδες με τα υπολοιπα..
ουτε ποσοστα ουτε τπτ..

Giannistzn
18-05-11, 16:46
οι θερμιδες δεν φαινονται πολλες...

για να μη μπλεκεις χωρις λογο θα σου πω τι κανω εγω,χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι ειναι κ το σωατο..απλα μου δουλεψε πολλα χρονια τωρα..
υπολογισε τις αναγκες σου σε πρωτεινη αναλογα του τι κανεις,κ μετα συμπληρωσε τις λοιπες θερμιδες με τα υπολοιπα..
ουτε ποσοστα ουτε τπτ..

Το σκεφτηκα και εγω αυτο, και σε αυτο θα καταληξω μαλλον. Τα κιλα μου x2 πιστευω ειναι μια χαρα ετσι?

beefmeup
18-05-11, 16:48
ναι μια χαρα ειναι ετσι.

jimas
19-05-11, 00:23
Αυτή τη διατροφή ακολουθώ εδώ και ένα εξάμηνο προσπαθώντας να συμμαζέψω τους κοιλιακούς μου και να μην βάλω περιττό λίπος.

Πρωινό στις 7:30 3κουταλιές δημητριακά με ξηρούς καρπούς με μέλι και μισό ποτήρι πλήρες γάλα ή μια φέτα ψιλή ψωμί με μαρμελάδα και μισό ποτήρι πλήρες γάλα η το ίδιο με μερέντα.
Δεκατιανό γύρω στις 11 ένα μικρό μπουκαλάκι κακάο 0/% με ενΑ κουλούρι ολικής με σταφίδες ή ενα κρύο σάντουιτς με γαλοπούλα αγγούρι τυρί φιλαδέλφια και μαύρο ψωμί.΄
Μεσημεριανό γύρω στις 3 με 4 ότι έχει το σπίτι προσπαθώντας να αποφύγω τυρί με κρέας
Απογευματινό στις 5 όταν δεν πάω γυμναστήριο πηγαίνοντας στη δουλειά μια μπανάνα η ένα μήλο (όταν πάω γυμναστήριο κατα τις 7:30 δεν τρώω απογευματινό επειδή δεν προλαβαίνω και πίνω ενα νιτρικό για την προπόνηση)
Βραδινό γύρω στις 9 ένα μπριός με αλλαντικά η μια σαλάτα η μια φορά το μήνα ένα κομμάτι πίτσα ή ένα σάντουιτς με γύρο.
Όταν πάω γυμναστήριο πίνω μια whey πρωτείνη μετά και δεν τρώω τίποτα άλλο και όταν δουλεύω απόγευμα τρώω μια ώρα πρίν σχολάσω ενα μπριός με αλλαντικά και μετά γυμναστήριο

Panosss
19-05-11, 00:29
Μπριός... αλλαντικά... μερέντα... μαρμελάδα... πλήρες γάλα... κουλούρια... γενικότερο έλλειμμα πρωτεΐνης... να συνεχίσω; :shock:

RAMBO
19-05-11, 00:35
Αυτή τη διατροφή ακολουθώ εδώ και ένα εξάμηνο προσπαθώντας να συμμαζέψω τους κοιλιακούς μου και να μην βάλω περιττό λίπος.

Πρωινό στις 7:30 3κουταλιές δημητριακά με ξηρούς καρπούς με μέλι και μισό ποτήρι πλήρες γάλα ή μια φέτα ψιλή ψωμί με μαρμελάδα και μισό ποτήρι πλήρες γάλα η το ίδιο με μερέντα.
Δεκατιανό γύρω στις 11 ένα μικρό μπουκαλάκι κακάο 0/% με ενΑ κουλούρι ολικής με σταφίδες ή ενα κρύο σάντουιτς με γαλοπούλα αγγούρι τυρί φιλαδέλφια και μαύρο ψωμί.΄
Μεσημεριανό γύρω στις 3 με 4 ότι έχει το σπίτι προσπαθώντας να αποφύγω τυρί με κρέας
Απογευματινό στις 5 όταν δεν πάω γυμναστήριο πηγαίνοντας στη δουλειά μια μπανάνα η ένα μήλο (όταν πάω γυμναστήριο κατα τις 7:30 δεν τρώω απογευματινό επειδή δεν προλαβαίνω και πίνω ενα νιτρικό για την προπόνηση)
Βραδινό γύρω στις 9 ένα μπριός με αλλαντικά η μια σαλάτα η μια φορά το μήνα ένα κομμάτι πίτσα ή ένα σάντουιτς με γύρο.
Όταν πάω γυμναστήριο πίνω μια whey πρωτείνη μετά και δεν τρώω τίποτα άλλο και όταν δουλεύω απόγευμα τρώω μια ώρα πρίν σχολάσω ενα μπριός με αλλαντικά και μετά γυμναστήριο

με αυτα δεν νομιζω να δεισ κοιλιακουσ ουτε ζωγραφιστουσ

jimas
19-05-11, 00:35
Μπριός... αλλαντικά... μερέντα... μαρμελάδα... πλήρες γάλα... κουλούρια... γενικότερο έλλειμμα πρωτεΐνης... να συνεχίσω; :shock:

Αλλαντικά όταν λέω πάντα παίρνω γαλοπούλα.
Πρωτείνη παίρνω απο το γάλα και τη γαλοπούλα αν δεν κάνω λάθος. Όλα αυτά εκτός απο τη φέτα ψωμί με μερέντα μου τα πρότειναν δυο διατροφολόγοι δεν τα ακολουθώ απο μόνος μου

jimas
19-05-11, 00:36
με αυτα δεν νομιζω να δεισ κοιλιακουσ ουτε ζωγραφιστουσ

Για πιο λόγο; Τι έχεις να προτείνεις εσύ;

RAMBO
19-05-11, 00:37
γενικα τα αλλαντικα ειναι καλο να τα αποφευγεισ τωρα μερεντεσ μαρμελαδεσ μιλκο μπορεισ να τα αντικαταστησεισ με κατι καλυτερο

jimas
19-05-11, 00:45
γενικα τα αλλαντικα ειναι καλο να τα αποφευγεισ τωρα μερεντεσ μαρμελαδεσ μιλκο μπορεισ να τα αντικαταστησεισ με κατι καλυτερο

Τι άλλο καλύτερο απο την γαλοπούλα;
Όσον αφορά το κακάο όταν μου το πρότεινε ο διατροφολόγος απόρησα γιατί ήδη το πρωί πίνω γάλα και το θεώρησα άχρηστο και μου εξήγησε οτι παίρνω πρωτείνη έτσι και δεν θα έχω πρόβλημα λόγω οτι είναι 0%.
Όλα αυτά μου τα πρότεινε γιατί όλα αυτά μπορώ να τα βρω στο φούρνο δίπλα στη δουλειά μου οπότε βολεύει με το ωράριο

RAMBO
19-05-11, 00:49
σε γραμμωση δεν ειναι και οτι καλυτερο τα αλαντικα(γιατι ειναι τυποποιημενα με συντηριτικα και οχι απο την καλυτερη ποιοτητα κρεατοσ) δοκιμασε γαλοπουλα στηθοσ να το ψηνεισ εσυ.αντι για μαρμελαδα η μερεντα απλα τρωγε περισσοτερο μελι και ξηροκαρπια