PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

Kaloutsikos
19-05-11, 00:54
Αυτή τη διατροφή ακολουθώ εδώ και ένα εξάμηνο προσπαθώντας να συμμαζέψω τους κοιλιακούς μου και να μην βάλω περιττό λίπος.

Πρωινό στις 7:30 3κουταλιές δημητριακά με ξηρούς καρπούς με μέλι και μισό ποτήρι πλήρες γάλα ή μια φέτα ψιλή ψωμί με μαρμελάδα και μισό ποτήρι πλήρες γάλα η το ίδιο με μερέντα.
Δεκατιανό γύρω στις 11 ένα μικρό μπουκαλάκι κακάο 0/% με ενΑ κουλούρι ολικής με σταφίδες ή ενα κρύο σάντουιτς με γαλοπούλα αγγούρι τυρί φιλαδέλφια και μαύρο ψωμί.΄
Μεσημεριανό γύρω στις 3 με 4 ότι έχει το σπίτι προσπαθώντας να αποφύγω τυρί με κρέας
Απογευματινό στις 5 όταν δεν πάω γυμναστήριο πηγαίνοντας στη δουλειά μια μπανάνα η ένα μήλο (όταν πάω γυμναστήριο κατα τις 7:30 δεν τρώω απογευματινό επειδή δεν προλαβαίνω και πίνω ενα νιτρικό για την προπόνηση)
Βραδινό γύρω στις 9 ένα μπριός με αλλαντικά η μια σαλάτα η μια φορά το μήνα ένα κομμάτι πίτσα ή ένα σάντουιτς με γύρο.
Όταν πάω γυμναστήριο πίνω μια whey πρωτείνη μετά και δεν τρώω τίποτα άλλο και όταν δουλεύω απόγευμα τρώω μια ώρα πρίν σχολάσω ενα μπριός με αλλαντικά και μετά γυμναστήριο

Ολη σου η διατροφή είναι λάθος για τον στόχο που έχεις! :(

jimas
19-05-11, 00:55
δοκιμασε γαλοπουλα στηθοσ να το ψηνεισ εσυ.

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δυστυχώς όσον αφορά τη διατροφή είμαι αναγκασμένος όταν τρώω στο σπίτι να ακολουθώ οτι έχει για όλους και δεν μπορώ να κάνω ξεχωριστή διατροφή γιαυτό και καταφεύγω σε λύσεις απο έξω (φούρνους και τέτοια).
Δεν θέλω την τέλεια γράμμωση και ούτε ακολουθώ πρόγραμμα γράμμωσης απλά θέλω να ξεπρηστώ γιατί αν με δεί κάποιος για πρώτη φορά φαίνομαι αδύνατος πολύ αλλά πρησμένος στην κοιλιά

RAMBO
19-05-11, 01:01
γενικα προτιμα τροφεσ με οσο το δυνατον λιγοτερη επεξεργασια. στο πρωινο οπωσ σου ειπα αυξησε μελι και ξηρουσ καρπουσ και ασε τα αλλα στην ακρη οσο για το σοκολατουχο ασ ειναι και Λight καλυτερα να παιρνεισ ενα μικρο κουτακι γαλα πρασινο.και αλλαξε κ το κουλουρι βαζε πιο πολλα υλικα στο σαντουιτσ αν πεινασ

jimas
19-05-11, 01:02
Ολη σου η διατροφή είναι λάθος για τον στόχο που έχεις! :(

Μπορεί αλλά προσαρμόζομαι δεν έχω τη δυνατότητα να ακολουθήσω συνιστώμενη όπως βλέπω απο μερικούς χρήστες εδώ όπως π.χ. που βράζουν και ασπράδια και βάζουν κουάκερ.
Πιστεύω θα πρέπει να ξοδέψω αρκετά χρήματα σε κάποιο διαιτολόγο για να μπορέσω να καταφέρω τη σωστή σύμφωνα με τις ανάγκες μου.

Kaloutsikos
19-05-11, 01:03
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δυστυχώς όσον αφορά τη διατροφή είμαι αναγκασμένος όταν τρώω στο σπίτι να ακολουθώ οτι έχει για όλους και δεν μπορώ να κάνω ξεχωριστή διατροφή γιαυτό και καταφεύγω σε λύσεις απο έξω (φούρνους και τέτοια).
Δεν θέλω την τέλεια γράμμωση και ούτε ακολουθώ πρόγραμμα γράμμωσης απλά θέλω να ξεπρηστώ γιατί αν με δεί κάποιος για πρώτη φορά φαίνομαι αδύνατος πολύ αλλά πρησμένος στην κοιλιά

Χωρίς φαγητά από το σπίτι τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα,
κόψε τα πολύ λιπαρά φαγητά απ΄ έξω και προσπάθησε όσο μπορείς να τρως καθαρά.

RAMBO
19-05-11, 01:04
Μπορεί αλλά προσαρμόζομαι δεν έχω τη δυνατότητα να ακολουθήσω συνιστώμενη όπως βλέπω απο μερικούς χρήστες εδώ όπως π.χ. που βράζουν και ασπράδια και βάζουν κουάκερ.
Πιστεύω θα πρέπει να ξοδέψω αρκετά χρήματα σε κάποιο διαιτολόγο για να μπορέσω να καταφέρω τη σωστή σύμφωνα με τις ανάγκες μου.


αν κατσεισ και ασχοληθεισ και διαβασεισ αρκετα πραματα περι διατροφησ στο φορουμ θα μπορεσεισ να φτιαξεισ διατροφη μονοσ σου και να φασ τα λεφτα σε ξενυχτια;)

jimas
19-05-11, 01:04
γενικα προτιμα τροφεσ με οσο το δυνατον λιγοτερη επεξεργασια. στο πρωινο οπωσ σου ειπα αυξησε μελι και ξηρουσ καρπουσ και ασε τα αλλα στην ακρη οσο για το σοκολατουχο ασ ειναι και Λight καλυτερα να παιρνεισ ενα μικρο κουτακι γαλα πρασινο.και αλλαξε κ το κουλουρι βαζε πιο πολλα υλικα στο σαντουιτσ αν πεινασ

Οκ:thumbup:
Όταν λες πιο πολλά υλικά τότε πάμε η κάτι σε λαχανικό με σαλάτα η τυροκομικό;

Kaloutsikos
19-05-11, 01:06
Μπορεί αλλά προσαρμόζομαι δεν έχω τη δυνατότητα να ακολουθήσω συνιστώμενη όπως βλέπω απο μερικούς χρήστες εδώ όπως π.χ. που βράζουν και ασπράδια και βάζουν κουάκερ.
Πιστεύω θα πρέπει να ξοδέψω αρκετά χρήματα σε κάποιο διαιτολόγο για να μπορέσω να καταφέρω τη σωστή σύμφωνα με τις ανάγκες μου.

Δεν χρειάζεται ντε και καλά να πας σε διατροφολόγο,
λίγο διάβασμα εδώ χρειάζεται,
βοήθεια θα έχεις από εμάς σε ότι απορία έχεις.

RAMBO
19-05-11, 01:06
βαλε πιο πολλεσ φετεσ γαλοπουλασ ασε τα τυροκομικα εχουν αρκετο λιποσ,επισησ λιγεσ ελιεσ θα ηταν καλη επιλογη

jimas
19-05-11, 01:10
Δεν χρειάζεται ντε και καλά να πας σε διατροφολόγο,
λίγο διάβασμα εδώ χρειάζεται,
βοήθεια θα έχεις από εμάς σε ότι απορία έχεις.

Έχεις δίκιο.
Ήδη η πρόταση του φίλου "ραμπο" φαίνεται προσιτή και θα εφαρμόσω τις αλλαγές

jimas
19-05-11, 01:15
βαλε πιο πολλεσ φετεσ γαλοπουλασ ασε τα τυροκομικα εχουν αρκετο λιποσ,επισησ λιγεσ ελιεσ θα ηταν καλη επιλογη

Θα πρέπει πιστεύω να προτιμώ βραστή γαλοπούλα και όχι καπνιστή.
Πόση ώρα πρίν τον βραδινό ύπνο πρέπει να είναι το τελευταίο γεύμα;
Μετά την προπόνηση να τρώω μετά την whey ή οχι;
Ένα γιαούρτι με λίγα λιπαρά θα ήταν οκ;

RAMBO
19-05-11, 01:21
Θα πρέπει πιστεύω να προτιμώ βραστή γαλοπούλα και όχι καπνιστή.
Πόση ώρα πρίν τον βραδινό ύπνο πρέπει να είναι το τελευταίο γεύμα;
Μετά την προπόνηση να τρώω μετά την whey ή οχι;
Ένα γιαούρτι με λίγα λιπαρά θα ήταν οκ;


για την γιαφορα μεταξυ βραστησ -καπνιστησ δεν γνωριζω κατι περισσοτερο δεσ στη συσκεβασια του σουπερ μαρκετ τι γραφουν.

πριν τον υπνο(δηλ πριν πεσεισ στο κρεββατι) τρωγε γιαουρτι 2%η cottage light 100gr,η πινε πρωτεινη με γαλα πρασινο

βραδυνο τρωγε 1.5 με 2ωρεσ πριν το γευμα που σου ειπα πριν τον υπνο απλανα εχει μονο πρωτεινη γιατι ειναι βραδυ(πχ τονο,κοτοπουλο ,γαλοπουλα,σολομο,)με πρασινη σαλατα

jimas
19-05-11, 01:28
πριν τον υπνο(δηλ πριν πεσεισ στο κρεββατι) τρωγε γιαουρτι 2%η cottage light 100gr,η πινε πρωτεινη με γαλα πρασινο

βραδυνο τρωγε 1.5 με 2ωρεσ πριν το γευμα που σου ειπα πριν τον υπνο απλανα εχει μονο πρωτεινη γιατι ειναι βραδυ(πχ τονο,κοτοπουλο ,γαλοπουλα,σολομο,)με πρασινη σαλατα

Να τρώω ακόμη και μετά την προπόνηση;
Όταν γυρίζω απο προπόνηση και παίρνω τη whey κοιμάμαι μετά 1.5 με 2ωρεσ υπάρχει χρόνος και για κάτι άλλο;

RAMBO
19-05-11, 01:31
τοτε αμεσωσ πριν τον υπνο επελεξε ενα απο τα δυο που σου εγραψα



1)γιαουρτι 2%η cottage light 100gr,η πινε πρωτεινη με γαλα πρασινο

2)μονο πρωτεινη γιατι ειναι βραδυ(πχ τονο,κοτοπουλο ,γαλοπουλα,σολομο,)με πρασινη σαλατα

jimas
19-05-11, 01:33
τοτε αμεσωσ πριν τον υπνο επελεξεα ενα απο τα δυο που σου εγραψα

Ok:thumbup:

Kaloutsikos
19-05-11, 09:54
Θα πρέπει πιστεύω να προτιμώ βραστή γαλοπούλα και όχι καπνιστή.
;

Bραστή γαλοπούλα να παίρνεις φίλος.

Txc
19-05-11, 10:13
Στα 6-7 μικρα γευματα που λεμε την ημερα παιδια, συμπεριλαμβανουμε και τα ΥΓΡΑ γευματα? Πχ μεταπροπονητικο ροφημα?

Εγω κανω περιπου 4 στερεα γευματα και 3 υγρα...
Το πρωτο μεταπροπονητικο μου στερεο γευμα, ισως ειναι και το πιο πλουσιο σε θερμιδες κτλ...

lef
19-05-11, 11:01
Στα 6-7 μικρα γευματα που λεμε την ημερα παιδια, συμπεριλαμβανουμε και τα ΥΓΡΑ γευματα? Πχ μεταπροπονητικο ροφημα?

Εγω κανω περιπου 4 στερεα γευματα και 3 υγρα...
Το πρωτο μεταπροπονητικο μου στερεο γευμα, ισως ειναι και το πιο πλουσιο σε θερμιδες κτλ...

εννοειται
θερμιδες δεν εχουν και αυτα...

procop
19-05-11, 14:53
σε περιοδο γραμμωσης προτιμαται ρυζι μπασματι η πατατα βραστη για πριν προπονα και τι απο τα δυο για μετα??
επισης αν πιουμε 1 γευμα δεξτροζη με πρωτεινη ,δηλαδη υψηλο gi εχουμε αμεση απορρόφηση,το επομενο στερεο σε 40 λεπτα είναι καλο να εχει υδατανθρακες υψηλου η μεσσαιου gi??
σε περιπτωση που το μεταπροπονητικο ειναι σκετη πρωτεινη αλλαζει το στερεο ως προς την πηγη υδατανθρακα?

RAMBO
19-05-11, 15:02
στην γραμμωση αποφευγουμε το ρυζι ,παπατα η μακαρονια.

Kaloutsikos
19-05-11, 15:17
στην γραμμωση αποφευγουμε το ρυζι ,παπατα η μακαρονια.

Και τα μακαρόνια καλό είναι να τα αποφεύγουμε, έχουνε υψηλό γλυκεμικό δέκτη!

RAMBO
19-05-11, 15:19
με αθλητεσ που εχω μιλησει στην γραμμωση ειπαν οτι τρωνε μακαρονια

procop
19-05-11, 15:25
στην γραμμωση αποφευγουμε το ρυζι ,παπατα η μακαρονια.

το καφε ρυζι εχει μεσσαιο gi,συνεπως θελουμε κατι τετοιο για πριν την προπονα,η πατατα εχει υψηλοτερο gi συνεπως γρηγορη απορροφηση κατι για μετα προπονα....οσο για τα μακαρονια δεν ξερω για σακχαρα και αλλα που εχουν -ποσο επηρρεάζουν την εκκριση ινσουλίνης με αποτέλεσμα λιπογέννεση....αν ξερει καποιος να μας πει....

procop
19-05-11, 15:28
Και τα μακαρόνια καλό είναι να τα αποφεύγουμε, έχουνε υψηλό γλυκεμικό δέκτη!

τα μακαρονια δεν εχουν υψηλο γλυκεμικο δείκτη, νομιζω τα ασπα 50 και τα ολικης 40

RAMBO
19-05-11, 15:37
το ρυζι κανει κατακρατησει νερου

Devil
19-05-11, 15:41
το ρυζι κανει κατακρατησει νερου

γιατι?

RAMBO
19-05-11, 15:43
ετσι μου ειπαν,και για αυτο δεν το προτειμουν στην γραμμωση.(εγω τα παντα τρωω)

Devil
19-05-11, 15:48
ετσι μου ειπαν,και για αυτο δεν το προτειμουν στην γραμμωση.(εγω τα παντα τρωω)

καλα γενικα εχεις κατακρατησει υγρων με τους υδατανθρακες αλλα μου φαινετε περιεργο γιατι συγκεκριμενα με το ρυζι...

procop
19-05-11, 17:01
devil,
επειδη κανω κατι διορθωσεις και αλλαγες στην διατροφη μ,αν δες κοιτα πιο πισω στην προηγουμενη σελιδα τις ερωτησεις π εκανα να μ πεις την γνωμη σ!
σημερα εφαγα 200 γρ πατατα βραστη χωρις αλατια κτλ και κοτοπουλο στο αντικολλητικο χωρις λαδια ξυδια κτλ.και ενω περασαν 2 ωρες για να παω προπονα ,δεν χωνεψα καλα,ενω με το ρυζι ενοιθα πιο αναλαφρος(basmati ρύζι).......

RAMBO
19-05-11, 17:50
πολυ το ψαχνεισ και δεν χρειαζεται...;)

Devil
19-05-11, 18:30
σε περιοδο γραμμωσης προτιμαται ρυζι μπασματι η πατατα βραστη για πριν προπονα και τι απο τα δυο για μετα??

οποιο να ναι.... και τα 2 ιδια τα βλεπω...

επισης αν πιουμε 1 γευμα δεξτροζη με πρωτεινη ,δηλαδη υψηλο gi εχουμε αμεση απορρόφηση,το επομενο στερεο σε 40 λεπτα είναι καλο να εχει υδατανθρακες υψηλου η μεσσαιου gi??

αν μιλας για ποστ οκ..... αν ειναι να βαλεις μεσα στην ημερα δεξτροζη καλητερα ξεχνατο...

σε περιπτωση που το μεταπροπονητικο ειναι σκετη πρωτεινη αλλαζει το στερεο ως προς την πηγη υδατανθρακα?

οχι.... απλα καλο ειναι να εχει πηγη υδατανθρακα το στερεο...

pan0z
19-05-11, 18:36
Αμα ρε παιδια δεν μπορουμε να φαμε ρυζι,πατατα και μακαρονια στην γραμμωση τοτε τι θα τρωμε χορτα???Τι κατακρατησεις και κουραφεξαλα μου λετε ολοι αγωνιστικοι εδω μεσα να πουμε δηλαδη εχετε τοσο χαμηλα ποσοστα λιπους που σας πηραξαν οι κατακρατησεις απο τους υδατανθρακες?Για κουλαρετε λιγο ρε παιδια....;)

Panosss
19-05-11, 19:21
Ποιός είπε οτι δεν μπορείς να τα φας αυτά στη γράμμωση; :unsure:
Απλά πρέπει να προσέχεις λίγο τις ποσότητες (και κατ' επέκταση τους υδατάνθρακες)

procop
19-05-11, 21:55
οχι.... απλα καλο ειναι να εχει πηγη υδατανθρακα το στερεο...

οκ,ευχαριστω!

procop
19-05-11, 21:57
πολυ το ψαχνεισ και δεν χρειαζεται...;)

ναι,εχεις δικιο!απλα βαζω ευκολα στην κοιλια λιπος και ψαχνομαι πολυ με διατροφη,καπως μ την βαρεσε τον τελευταιο καιρο:)

jimas
20-05-11, 00:28
ναι,εχεις δικιο!απλα βαζω ευκολα στην κοιλια λιπος και ψαχνομαι πολυ με διατροφη,καπως μ την βαρεσε τον τελευταιο καιρο:)

:thumbup: Εγώ να δείς:P:green:

jimas
20-05-11, 00:30
Θα μπορούσα να συνδυάσω κοτόπουλο βραστό με αυγό η γαλοπούλα με αυγό;
Η δεν παν αυτά τα δυο μαζί;

RAMBO
20-05-11, 00:32
ολα στο ιδιο στομαχι θα πανε......αν δεν εχεισ θεμα με γευσεισ φατα

Kaloutsikos
20-05-11, 00:35
Θα μπορούσα να συνδυάσω κοτόπουλο βραστό με αυγό η γαλοπούλα με αυγό;
Η δεν παν αυτά τα δυο μαζί;

Κοτόπουλο με αυγό πες εντάξει,
αλλά γαλοπούλα με αυγό δεν θα το προτιμούσα από θέμα γευσης,
εκτός αν είναι σε τοστ, όπου εκεί μαζί και με αλλά τα τρώω άνετα. :P

jimas
20-05-11, 00:43
Κοτόπουλο με αυγό πες εντάξει,
αλλά γαλοπούλα με αυγό δεν θα το προτιμούσα από θέμα γευσης,
εκτός αν είναι σε τοστ, όπου εκεί μαζί και με αλλά τα τρώω άνετα. :P

Ναι τόστ ακριβώς:thumbup:
Τι μου έκανες τώρα μου άνοιξες την όρεξη για τοστ:P

Kaloutsikos
20-05-11, 00:49
Ναι τόστ ακριβώς:thumbup:
Τι μου έκανες τώρα μου άνοιξες την όρεξη για τοστ:P

Αστα να πάνε,
και τι δεν θα έδινα για ένα ενισχυμένο τόστ, :shock:
ας ξυπνήσω όμως τώρα και ας φάω το γιαουρτάκι μου.:P

Panosss
20-05-11, 01:17
Κοτόπουλο με αυγό πες εντάξει,
αλλά γαλοπούλα με αυγό δεν θα το προτιμούσα από θέμα γευσης,
εκτός αν είναι σε τοστ, όπου εκεί μαζί και με αλλά τα τρώω άνετα. :P

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις ομελέτα με κομματάκια γαλοπούλας;
Για κάνε μια δοκιμή... :thumbup:

Kaloutsikos
20-05-11, 09:58
Έχεις δοκιμάσει να κάνεις ομελέτα με κομματάκια γαλοπούλας;
Για κάνε μια δοκιμή... :thumbup:

Κατάλαβα ότι μιλούσε για βραστό αυγό με γαλοπούλα,
ομελέτα, με γαλοπούλα και πιπεριές είναι όλα τα λεφτά, πολλές φορές το κάνω! :green:

worfel
20-05-11, 23:16
Παιδιά η σαλατα ceasars θεωρειται cheat meal? Και αν ναι, 2-3 φορες την εβδομαδα πειραζει πολυ? Στο περιπου περιεχει:

ποικιλια λαχανικών
λιγο καλαμπόκι
κομματάκια κοτοπουλο
λιγο τριμμενη παρμεζάνα
κομματακια φρυγανιας

και 1-2 κουταλιες της σουπας μαγιονεζα (dressing)

μολις εφαγα μια και έχω τυψεις


http://3.bp.blogspot.com/-8Ol7O-RZ3_k/TWEBjbAHA7I/AAAAAAAACkI/YZZLSqvpmgA/s1600/BI0201_California-Caesar-Salad_lg.jpg

Socratis100
20-05-11, 23:26
Αν βγαλεις την μαγιονεζα,μια χαρα την βλεπω.
Ερωτηση
Πολλες φορες γυρναω σπιτι και δεν εχω τιποτα για βραδυνο.Σημερα πηρα 4 καλαμακια κοτοπουλο απο ενα σουβλατζιδικο σκετα[στην σχαρα παντα].Ειναι cheat meal αυτο?

Panosss
20-05-11, 23:27
Να μην έχεις τύψεις, απο την στιγμή που την ευχαριστήθηκες!!! Δεν θα πεθάνεις κιόλας!

Απο εκεί και πέρα, εξαρτάται απο την ποσότητα των συστατικών. Το λίγο το ένα λίγο το άλλο, δεν μου λέει τίποτα. Εννοείται οτι η μαγιονέζα είναι κάτι σαν... "ο όξω απο δώ" αλλά και απο την διατροφή που ακολουθείς.
Αν είσαι σε γράμμωση... ε καταλαβαίνεις οτι απαγορεύεται δια ροπάλου!

edit:
Απαντώντας και στο Σωκράτη, με παρόμοιο τρόπο. Εξαρτάται η ποσότητα (πόσα γραμμάρια ήταν συνολικά), ο τρόπος ψησίματος και τι ενεργειακό υπόλοιπο είχες απο την μέρα σου.

Manos1989
21-05-11, 00:50
Αν βγαλεις την μαγιονεζα,μια χαρα την βλεπω.
Ερωτηση
Πολλες φορες γυρναω σπιτι και δεν εχω τιποτα για βραδυνο.Σημερα πηρα 4 καλαμακια κοτοπουλο απο ενα σουβλατζιδικο σκετα[στην σχαρα παντα].Ειναι cheat meal αυτο?

Σιγά το cheat.... άμα σε παίρνει θερμιδικά, γιατί όχι?
Εγώ σήμερα έφαγα 3 μπάλες παγωτό+σιρόπι, 1 κρουασάν σοκολάτας,1 μίλκο, 1 σάντουιτς απόλα, 1 μερίδα γύρο και coca cola zero γιατί είμαι σε γράμμωση:green:

jimas
21-05-11, 00:57
Σιγά το cheat.... άμα σε παίρνει θερμιδικά, γιατί όχι?
Εγώ σήμερα έφαγα 3 μπάλες παγωτό+σιρόπι, 1 κρουασάν σοκολάτας,1 μίλκο, 1 σάντουιτς απόλα, 1 μερίδα γύρο και coca cola zero γιατί είμαι σε γράμμωση:green:

:thumbup: Μου αρέσει αυτή η γράμμωση. Έχει ωραία γεύση:green::P

sofos
21-05-11, 01:33
Σιγά το cheat.... άμα σε παίρνει θερμιδικά, γιατί όχι?
Εγώ σήμερα έφαγα 3 μπάλες παγωτό+σιρόπι, 1 κρουασάν σοκολάτας,1 μίλκο, 1 σάντουιτς απόλα, 1 μερίδα γύρο και coca cola zero γιατί είμαι σε γράμμωση:green:

αυτα ειναι και γω ηθελα να κανω πριν 1 ωρα τετοιο τσητ,αλλα παρα ειναι πολλα τα λιπαρα και οι θερμιδες και θα χτυπουσα τρελα πισω

Socratis100
21-05-11, 02:22
Σιγά το cheat.... άμα σε παίρνει θερμιδικά, γιατί όχι?
Εγώ σήμερα έφαγα 3 μπάλες παγωτό+σιρόπι, 1 κρουασάν σοκολάτας,1 μίλκο, 1 σάντουιτς απόλα, 1 μερίδα γύρο και coca cola zero γιατί είμαι σε γράμμωση:green:

xaxaxa,ωραιος.Εχω να φαω εγω γυροπιτο[και δεν ειμαι σε γραμμωση].Προσπαθω να παιρνω κιλα οσο το δυνατον πιο καθαρα ,μην λιπωσουμε παραπ ολυ στην κοιλια και μετα ....1.70 ειμαι 74 κιλα και παμε για 75[εκει τελος ογκο για καλοκαιρι και συνεχιζουμε μετα ξανα]
Ακους εκει 3 μπαλες παγωτο,μην τα λες αυτα και τρελενομαι.

Kaloutsikos
21-05-11, 03:03
Αν βγαλεις την μαγιονεζα,μια χαρα την βλεπω.
Ερωτηση
Πολλες φορες γυρναω σπιτι και δεν εχω τιποτα για βραδυνο.Σημερα πηρα 4 καλαμακια κοτοπουλο απο ενα σουβλατζιδικο σκετα[στην σχαρα παντα].Ειναι cheat meal αυτο?

Αμα ήταν από στήθος κάπως το σωσες! :green:

magavaTOUT
21-05-11, 03:19
Αν γυρναει καποιος αργα το βραδυ[2-3] καλη ωρα σαν τωρα, συνισταται να τρωει all-bran με γαλα + scoop whey και καμια κουταλια μαρμελαδα?

Eddie
21-05-11, 03:31
Αν γυρναει καποιος αργα το βραδυ[2-3] καλη ωρα σαν τωρα, συνισταται να τρωει all-bran με γαλα + scoop whey και καμια κουταλια μαρμελαδα?

Αν ειναι εκτομορφος,ισως.

Αλλιως no way!!

magavaTOUT
21-05-11, 03:34
δει ειμαι με τπτ.. Τι προτεινεις? γαλα με whey σκετο για πρωτεινη ή κατι σε υδατανθρακα λογω του οτι προερχεσαι απο εξοδο=κουραση?

thanks

arisfwtis
21-05-11, 03:55
cottage η γιαουρτι

the_trooper
21-05-11, 03:55
Γάλα/γιαούρτι+αμυγδαλάκια. Τα κλασσικά πριν τον ύπνο. ;) (και το whey+γάλα καλό είναι, βάλε και καμια 10ρια αμύγδαλα)

Ρε μη λέτε για cheat, κατέβασα βάφλα με 2 μπάλες παγωτό, μπανάνα, μπισκότο και άπειρη σοκολάτα πάνω, και η πλάκα είναι ότι δε νιώθω τύψεις γιατί τα υπόλοιπα 41 γεύματα της εβδομάδας μου ήταν άψογα αλλά και γιατί το ευχαριστήθηκα με άτομο που περνάω τέλεια μαζί του (μικρές στιγμές που κάνουν τη ζωή μας να φαίνεται λίγο πιο όμορφη).

Πολύ ποιητικό post. Εγώ κι ο Ρίτσος να ουμ.

Αύριο έχει αερόβιο και προσοχή με τους υδατάνθρακες :green:

Οφφτοπικ: MagavaTOUT το avatar είναι από lateralus έτσι; Θεός, υποκλίνομαι!

den23
21-05-11, 13:48
να ρωτήσω κάτι και εγώ... επειδή μετράω τα γραμμάρια του ελαιολαδου, η μουστάρδα ποσο λάδι έχει περίπου να ξέρω???

Devil
21-05-11, 13:57
να ρωτήσω κάτι και εγώ... επειδή μετράω τα γραμμάρια του ελαιολαδου, η μουστάρδα ποσο λάδι έχει περίπου να ξέρω???

ειναι λιγο υπερβολικο αυτο.... δεν χρειαζετε να μετρας τα λιπαρα που εχει η μουσταρδα....

magavaTOUT
21-05-11, 13:59
Mustard, yellow
Nutritional value per 100 g (3.5 oz)

Energy 276 kJ (66 kcal)
Carbohydrates 8 g
Sugars 3 g
Dietary fiber 3 g
Fat 3 g
Protein 4 g
Sodium 1120 mg (49%)

source:wikipedia

Bodytlk
21-05-11, 16:24
ρε παιδια υπαρχει καποιος που να ξερει αν το βαλσαμικο ξυδι κανει κακο στη γραμμωση????

aepiskeptis
21-05-11, 17:09
μια απορια

κοιταω διατροφες που ποσταρουν μελη αγωνιστικοι και μη, χομπιστες κτλ

και κοιταω δεξια, κοιταω αριστερα βλεπω 5+ γευματα.

μονο ο νΤεβιλ λεει τρωει 2-3 ξερω εγω.

Οσοι τρωτε τοσα, γιατι τρωτε τοσα?

COBRA_STYLE
21-05-11, 17:14
μια απορια

κοιταω διατροφες που ποσταρουν μελη αγωνιστικοι και μη, χομπιστες κτλ

και κοιταω δεξια, κοιταω αριστερα βλεπω 5+ γευματα.

μονο ο νΤεβιλ λεει τρωει 2-3 ξερω εγω.

Οσοι τρωτε τοσα, γιατι τρωτε τοσα?

γιατι μπορουμε:green:

gmalamos
21-05-11, 17:26
γιατι μπορουμε:green:

Ο ντεβιλ εναι απ αλο κοσμο γι αυτο.

worfel
21-05-11, 17:34
μια απορια

κοιταω διατροφες που ποσταρουν μελη αγωνιστικοι και μη, χομπιστες κτλ

και κοιταω δεξια, κοιταω αριστερα βλεπω 5+ γευματα.

μονο ο νΤεβιλ λεει τρωει 2-3 ξερω εγω.

Οσοι τρωτε τοσα, γιατι τρωτε τοσα?

εγω προσωπικα τρώω 5-7 μικρα γευματα με 2.30-3.00 ωρες διαφορα το καθενα, γιατι ειμαι ενδομορφος, και εχω χαμηλο μεταβολισμο. βαζω πολυ ευκολα λιπος. κατ'αυτον τον τρόπο, κραταω τον μεταβολισμο μου λιγο πιο πανω, ωστε να κανω περισσοτερες καυσεις

aepiskeptis
21-05-11, 17:41
γεια σου Νικο ευχαριστω για την απαντηση!

τι εννοεις "κραταω τον μεταβολισμο μου λιγο πιο πανω, ωστε να κανω περισσοτερες καυσεις "?

με μικροτερα και περισσοτερα γευματα εχεις περισσοτερες καυσεις απ οτι με μεγαλυτερα και πιο αραια?

pan0z
21-05-11, 17:49
γεια σου Νικο ευχαριστω για την απαντηση!

τι εννοεις "κραταω τον μεταβολισμο μου λιγο πιο πανω, ωστε να κανω περισσοτερες καυσεις "?

με μικροτερα και περισσοτερα γευματα εχεις περισσοτερες καυσεις απ οτι με μεγαλυτερα και πιο αραια?

Με απλα λογια δεν γουσταρω να μπουκωνω με 1500θερμιδες σε ενα γευμα και μετα να μου περνει 4-5 ωρες να το χωνεψω ή να ξεχειλωνω το στομαχι μου χωρις λογο.Περι καυσεις και τετοια αδιαφορο να πω την αληθεια απλα δεν ειναι βολικο στα κιλα μου να σπαω σε 3 γευματα το φαι μου με αυτες τις θερμιδες που χρειαζομαι.

aepiskeptis
21-05-11, 17:51
^υπεροχα, αλλα αυτο ειναι απλη προτιμηση.

pan0z
21-05-11, 17:53
^υπεροχα, αλλα αυτο ειναι απλη προτιμηση.

φανταζομαι αρκετοι σκεφτονται αυτον τον λογο και μερικοι φανταζομαι το θεμα με τις ποσοτητες πρωτεινης που μπορει να αποροφησει ο οργανισμος αν ισχυει τεσπα κατι τετοιο.

aepiskeptis
21-05-11, 17:54
εεε οχι κατι τετοιο δεν ισχυει.

worfel
21-05-11, 17:54
γεια σου Νικο ευχαριστω για την απαντηση!

τι εννοεις "κραταω τον μεταβολισμο μου λιγο πιο πανω, ωστε να κανω περισσοτερες καυσεις "?

με μικροτερα και περισσοτερα γευματα εχεις περισσοτερες καυσεις απ οτι με μεγαλυτερα και πιο αραια?

ναι, καπως ετσι

παράθεση απο ένα άλλο site:

"Η σωστή διατροφή λοιπόν απαιτεί να δίνετε στον οργανισμό σας όλη την απαραίτητη ενέργεια και σε συχνές ποσόστητες. Πρέπει να τρώτε πέντε γεύματα την ημέρα ώστε να δίνετε συνεχώς στον οργανισμό σας ενέργεια και να ενισχύεται τον μεταβολισμό σας και άρα τις καύσεις σας. Προφανώς όλα τα γεύματα δεν θα είναι πλήρη. Με τον όρο γεύμα ενοούμε ακόμα και ένα υγιεινό σνακ. "

καποιοι βεβαια υποστηριζουν ότι ειναι το ιδιο ειτε φας ορισμενη ποσοτητα σε 3 γευματα ή σε 8 ημερισίως...

aepiskeptis
21-05-11, 18:00
οι καυσεις ειναι το ΤΕF ποση θερμοτητα θα καταναλωθει για να χωνευτει το φαγητο, 2χ1000 θερμιδες με 10% ΤΕφ δινουν 2χ100
5χ400 θερμιδες με 10% δινουν 5χ40
οπως βλεπεις ειναι ισες.

Τωρα για την περισσεια πρωτεινης.... ποση απορροφαται πρεπει να εξεταστουν
Α. ειδος πρωτεινης, αλλη βιολογικη αξια, αλλο ΤΕΦ, αλλη ταχυτητα απορροφησης . Επισης, η παρουσια ενζυμων ειναι βασικη, αλλο κρεας στο ψυγειο, αλλο κρεα νωπο, αλλο κρεας που εχει αφεθει να σητεψει, σητεμμα=αυξηση ενζυμων
Β. Ατομο
1. Ηλικια ατομου (εκκριση γαστρικων οξεων, παγκρεατικων ενζυμων, τιμες τεστοστερονης, τιμες προβιοτικων ενζυμων στο λεπτο εντερο, τιμες pH λεπτου εντερου-στομαχιου) και αλλα
2. μυικη μαζα (ισως συμφωνα με τα οσα γραφουν περισσοτερη μυικη μαζα περισσοτερη πρωτεινοσυνθεση) ( πως συνδεεται απορροφηση και πρωτεινοσυνθεση δε το ξερω, δλδ αν καποιος μπορει να υποστηριξει μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση θα εχει και μεγαλυτερη απορροφηση)
3. αν ισχυει το παραπανω τοτε εξαρταται ανα ατομο και το ποσοστο μυικων ινων ταχειας-βραδυας συσπασης
4. ποσο συχνα τρωει μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης, αν αυτες συνδυαζονται με φυτικες ινες, λιπος. καθε ποση ωρα τρωει, ειναι ισες ή ανισες ποσοτητες. Ερευνες δειχνουν ,μεγαλυτερη απορροφηση-πρωτεινοσυνθεση με ανισες.

αυτα εχω προχειρα στο μυαλο μου

the_trooper
21-05-11, 18:51
Προσωπικά κάνω πολλά γεύματα γιατί έτσι έχω συνηθίσει, θέμα προτίμησης είναι. Στα + πλέον αυτό που λέει ο Πάνος παραπάνω, μιας και 3.200 θερμίδες πέφτουν βαριές σε 3 γεύματα.

beefmeup
22-05-11, 10:34
εγω αλλες φορες κανω 3 γευματα,κ αλλες μπορει να κανω κ 6.

το θεμα ειναι ομως,κ κανεις δεν το αναφερει,οτι περαν των απο πανω οτι ενας εκτομορφος ας πουμε(οπως εγω),ειναι μαλλον λιγουλακι δυσκολο απο την φυση του να κατεβασει 3000-3500 θερμιδες με 2-3 γευματα..
κ αυτο γιατι απλα ειναι εκτομορφος κ το σωμα του δεν του δινει ενα τετοιο ερεθισμα..

εγω ας πουμε δεν μπορω να κανω μεγαλα γευματα,ουτε σε πρωτεινη ουτε σε υ/α,λιπαρα..

γιατι να ζορισω το σωμα μου σε σημειο ξερατου για να μπουκωθω μονο κ μονο επειδη δεν χρειαζονται 6 γευματα μες την μερα,κ σωνει κ καλα πρεπει να κανω 3,αλλιως ανοικω στη κατηγορια των αθλουμενων ββ με τις πολλες παραξενιες..?

τι θελω να πω...

οτι περαν της αφομιωσης πρωτεινης/μπουρου μπορου/σουξουμουξου μανταλακια,καμια φορα η απαντησεις ειναι πολυ απλες κ χωρις να θελουν αναλυσεις..

δλδ εγω κανω 6 γευματα,γιατι δεν μπορω να κανω 2-3 μεγαλα.

TToni Shark
22-05-11, 11:23
Τι άλλο καλύτερο απο την γαλοπούλα;
Όσον αφορά το κακάο όταν μου το πρότεινε ο διατροφολόγος απόρησα γιατί ήδη το πρωί πίνω γάλα και το θεώρησα άχρηστο και μου εξήγησε οτι παίρνω πρωτείνη έτσι και δεν θα έχω πρόβλημα λόγω οτι είναι 0%.
Όλα αυτά μου τα πρότεινε γιατί όλα αυτά μπορώ να τα βρω στο φούρνο δίπλα στη δουλειά μου οπότε βολεύει με το ωράριο

Το κακάο είναι ότι χειρότερο υπάρχει σε γαλακτοκομικά:shock:.Έχει πολύ λιγότερη πρωτεΐνη από το άσπρο και προέρχεται από κατώτερης ποιότητας σκόνη:(

TToni Shark
22-05-11, 11:32
Bραστή γαλοπούλα να παίρνεις φίλος.

Πολύ σωστά:clap:.Η καπνιστή είναι πιο νόστιμη αλλά τρως όλοι την επεξεργασία του καπνίσματος:shock:

Kaloutsikos
22-05-11, 18:44
Πολύ σωστά:clap:.Η καπνιστή είναι πιο νόστιμη αλλά τρως όλοι την επεξεργασία του καπνίσματος:shock:

Εγώ πάλι προτιμώ την βραστή, συνήθεια βλέπεις!

Panosss
22-05-11, 19:30
Εγώ πάλι δεν προτιμώ καμία (ούτε καπνιστή, ούτε βραστή) γιατί μετα που τρώω γαλοπούλα με πιάνουν απίστευτες λιγούρες και θέλω να φάω τα δάση και τα λαγκάδια οπότε... μακριά απο εμένα κάθε είδους αλλαντικό.

the_trooper
22-05-11, 21:21
Μετά από τα νέα δεδομένα σε δουλειά και σχολή αρκετές προπονήσεις μου θα γίνονται νωρίς το πρωί (δεν γίνεται αλλιώς λόγω χρόνου :( ). Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να φάω πριν, δηλαδή τώρα γυμνάζομαι περίπου στις 11.00, τρώω στις 8.00 περίπου πρωινό και πάω μια χαρά. Αν γυμνάζομαι στις 8.00 έχοντας ξυπνήσει στις 7.00 τι να φάω πιο πριν; Σκέφτομαι μερικά ασπράδια (6-7) ή κανένα scoop whey ή αμινοξέα αν πάρω συμπλήρωμα και κάποιο φρούτο, και μόλις τελειώσω προπόνηση να κάνω στερεό γεύμα.

Ιδέες για έναν εργαζόμενο φοιτητή που θέλει να τα προλαβαίνει όλα; :unsure:

Panosss
22-05-11, 21:58
Νομίζω οτι με τα νέα δεδομένα, θα πρέπει σίγουρα να πέρνεις Whey πριν την πρωινή σου προπόνηση (κανένα 20λεπτο πριν), αλλά και κάποια ποσότητα υδατάνθρακα επίσης (όχι πολύ όμως για να μην βαρύνεις)

paulakos
22-05-11, 22:09
Καλησπερα παιδια,κοιτουσα εναν ρωσο διατροφολογο στην καλωδιακη και ελεγε πως το αυγο ασχετα με οσα ξεραμε παλια εχει αργη απορροφηση (1,5 ωρα περιπου) και πως ειναι ενα "κακο" γευμα μετα την προπονηση.Εχετε ακουσει κατι τετοιο τελευταια?

procop
22-05-11, 23:04
προτιμαται αυγα για πρωινο σε γραμμωση με quaker η πρωτεινη σε σκονη με quaker??

magdaline
22-05-11, 23:55
προτιμαται αυγα για πρωινο σε γραμμωση με quaker η πρωτεινη σε σκονη με quaker??

Λεπτομέρειες κ εσύ τώρα..ότι γουστάρεις. Χρησιμοποίησε και τα 2 για αλλαγή, να μη βαριέσαι τα ίδια κ τα ίδια.

magdaline
22-05-11, 23:56
Μετά από τα νέα δεδομένα σε δουλειά και σχολή αρκετές προπονήσεις μου θα γίνονται νωρίς το πρωί (δεν γίνεται αλλιώς λόγω χρόνου :( ). Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να φάω πριν, δηλαδή τώρα γυμνάζομαι περίπου στις 11.00, τρώω στις 8.00 περίπου πρωινό και πάω μια χαρά. Αν γυμνάζομαι στις 8.00 έχοντας ξυπνήσει στις 7.00 τι να φάω πιο πριν; Σκέφτομαι μερικά ασπράδια (6-7) ή κανένα scoop whey ή αμινοξέα αν πάρω συμπλήρωμα και κάποιο φρούτο, και μόλις τελειώσω προπόνηση να κάνω στερεό γεύμα.

Ιδέες για έναν εργαζόμενο φοιτητή που θέλει να τα προλαβαίνει όλα; :unsure:

τπτ να μη φας, πιες ενα καφέ να ξυπνήσεις κάνε τη προπόνηση σου και φάε κανονικά το πρωινό σου:unsure:

Panosss
23-05-11, 00:03
Να μην φάει τίποτα πριν απο πρωινή προπόνηση με βάρη; :unsure:
Δηλαδή να πάει σε ασκήσεις αντίστασης με νηστεία 8-9 ωρών; :unsure:

Δεν θα το πρότεινα ούτε στον χειρότερο εχθρό μου, κάτι τέτοιο!

TToni Shark
23-05-11, 08:31
Να μην φάει τίποτα πριν απο πρωινή προπόνηση με βάρη; :unsure:
Δηλαδή να πάει σε ασκήσεις αντίστασης με νηστεία 8-9 ωρών; :unsure:

Δεν θα το πρότεινα ούτε στον χειρότερο εχθρό μου, κάτι τέτοιο!

+1000 στο πρώτο 10λεπτο θα έχει λιποθυμήσει:unsure:

the_trooper
23-05-11, 09:24
Kι εμένα μου φαίνεται βάρβαρο να πάω για προπόνηση χωρίς να έχω φάει. (+ότι τις μέρες που θα είμαι απογευματινός θα δουλεύω 6-8 ώρες, μετά ύπνος και το επόμενο πρωί προπόνηση, οπότε πρέπει να έχω φάει.) Μιλάμε για προπόνηση με βάρη, η αερόβια θα μείνει έτσι κι αλλιώς πρωινή με άδειο στομάχι.

Οπότε σίγουρα κρατάμε πρωτεϊνη άμεσης απορρόφησης (whey το ιδανικό, μέχρι να πάω να πάρω θα τρώω 6-7 ασπράδια) + κάποια μορφή υδατάνθρακα. Σύνθετο ή απλό; Να βάλω δηλαδή 30γρ βρώμης ή κανένα ξυνόμηλο/μπανάνα; Και μετά την προπόνηση εννοείται φουλ γεύμα.

Blast
23-05-11, 11:49
Αμέσως μετά την προπόνηση, απλό υδατάνθρακα, π.χ. γλυκόζη, δεξτρόζη, μαλτόζη ή μαλτοδεξτρίνη.

hlias102
23-05-11, 12:23
τπτ να μη φας, πιες ενα καφέ να ξυπνήσεις κάνε τη προπόνηση σου και φάε κανονικά το πρωινό σου:unsure:



Το πρωί ξυπνάω στις 6.30 παίρνω το super pump αν έχω βάρη και την κρεατίνη και στις 7 ξεκινάω την προπόνηση.Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

beefmeup
23-05-11, 12:39
Καλησπερα παιδια,κοιτουσα εναν ρωσο διατροφολογο στην καλωδιακη και ελεγε πως το αυγο ασχετα με οσα ξεραμε παλια εχει αργη απορροφηση (1,5 ωρα περιπου) και πως ειναι ενα "κακο" γευμα μετα την προπονηση.Εχετε ακουσει κατι τετοιο τελευταια?

μπα δεν παιζει..
εκτος ισως αν εννοει ολοκληρο που εκει τα λιπαρα του κροκου μπορει να καθυστερυσουν την πεψη του αλλα κ παλι οχι τοσο..
αυτος που το ειπε το βασισε πουθενα η ετσι το πεταξε?

Eddie
23-05-11, 13:33
τπτ να μη φας, πιες ενα καφέ να ξυπνήσεις κάνε τη προπόνηση σου και φάε κανονικά το πρωινό σου:unsure:

Διαφωνω!!


Μετά από τα νέα δεδομένα σε δουλειά και σχολή αρκετές προπονήσεις μου θα γίνονται νωρίς το πρωί (δεν γίνεται αλλιώς λόγω χρόνου :( ). Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να φάω πριν, δηλαδή τώρα γυμνάζομαι περίπου στις 11.00, τρώω στις 8.00 περίπου πρωινό και πάω μια χαρά. Αν γυμνάζομαι στις 8.00 έχοντας ξυπνήσει στις 7.00 τι να φάω πιο πριν; Σκέφτομαι μερικά ασπράδια (6-7) ή κανένα scoop whey ή αμινοξέα αν πάρω συμπλήρωμα και κάποιο φρούτο, και μόλις τελειώσω προπόνηση να κάνω στερεό γεύμα.

Ιδέες για έναν εργαζόμενο φοιτητή που θέλει να τα προλαβαίνει όλα; :unsure:

Να σου πω εγω τι θα εκανα.. στις 7 θα επινα ενα σκουπ isolate και στις 7.30 θα ετρωγα μια μπανανα.Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις υγρα αμινοξεα που εχουν γρηγορη απορροφηση.

Στην τελικη,αν και δε θα στο προτεινα..αν θες να κανεις πληρες γευμα,ξυπνα στις 5-5.30 φαε τα ασπραδια η τη γουεη με βρωμη και ξανακοιμησου 1-1.5 ωρα.

hlias102
23-05-11, 14:06
Το super pump που το πάιρνω με άδειο στομάχι στις 6.30 υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?
Δε νιώθω κάποια ενόχληση στο στομάχι πάντως:unsure:

Eddie
23-05-11, 14:13
Το super pump που το πάιρνω με άδειο στομάχι στις 6.30 υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?
Δε νιώθω κάποια ενόχληση στο στομάχι πάντως:unsure:

εε δε νομιζω..γιατι απ τη μια λενε οτι θελει αδειο στομαχι..τωρα αν πειραζει που θα ειναι αρκετα αδειο..δε ξερω.

the_trooper
23-05-11, 14:31
Να σου πω εγω τι θα εκανα.. στις 7 θα επινα ενα σκουπ isolate και στις 7.30 θα ετρωγα μια μπανανα.Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις υγρα αμινοξεα που εχουν γρηγορη απορροφηση.

Στην τελικη,αν και δε θα στο προτεινα..αν θες να κανεις πληρες γευμα,ξυπνα στις 5-5.30 φαε τα ασπραδια η τη γουεη με βρωμη και ξανακοιμησου 1-1.5 ωρα.

Χμμ μου φαίνεται η πιο λογική επιλογή. Η μπανάνα μισή ωρίτσα αργότερα για να μην επηρρεάσει την απορρόφηση της iso σωστά;

Το 2ο σενάριο δύσκολο.. (τόσο λόγω χρόνου, όσο και επειδή είμαι από τους τύπους που αν ξυπνήσουν τελείωσε, δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ, θα κάτσω να βρυκολακιάσω :green: )

Eddie
23-05-11, 14:34
Χμμ μου φαίνεται η πιο λογική επιλογή. Η μπανάνα μισή ωρίτσα αργότερα για να μην επηρρεάσει την απορρόφηση της iso σωστά;

Ακριβως

Το 2ο σενάριο δύσκολο.. (τόσο λόγω χρόνου, όσο και επειδή είμαι από τους τύπους που αν ξυπνήσουν τελείωσε, δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ, θα κάτσω να βρυκολακιάσω :green: )

Ε ναι..γι αυτο λεω δε το προτεινω!!Κι εγω ετσι ειμαι,αν ξυπνησω μετα δε ξανακοιμαμαι.

Panosss
23-05-11, 15:00
Να σου πω εγω τι θα εκανα.. στις 7 θα επινα ενα σκουπ isolate και στις 7.30 θα ετρωγα μια μπανανα.Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις υγρα αμινοξεα που εχουν γρηγορη απορροφηση.

Έτσι ακριβώς, μόνο που εγώ δεν χρησιμοποιώ αμινοξέα. Κατα τα λοιπά... συμφωνώ απόλυτα.

gmalamos
23-05-11, 15:55
Παιδες κετο για ποσο καιρο μπορω ν κανω?Σκεφτομαι για 3βδ μαζι με κατς?

arisfwtis
23-05-11, 16:03
το βρισκω λιγο

αν σκεφτεις οτι το πρωτο ρε καρμπ ειναι στις 2 βδομαδες

κρατα το 1 μηνα τουλαχιστον

gmalamos
23-05-11, 16:07
το βρισκω λιγο

αν σκεφτεις οτι το πρωτο ρε καρμπ ειναι στις 2 βδομαδες

κρατα το 1 μηνα τουλαχιστον

Θα ποσταρω στο αραχνιασμενο μου λογκ τοτε αργοτερα..Δεκτες ολες οι αποψεις.;)

jackieboy
23-05-11, 18:05
Απο ποτε θεωρουνται cheat τα καλαμακια κοτοπουλο? Εγω οταν δεν εχω κανονικο φαγητο, τρωω που και που. Μια χαρα ειναι..

beatshooter
23-05-11, 19:13
Απο ποτε θεωρουνται cheat τα καλαμακια κοτοπουλο? Εγω οταν δεν εχω κανονικο φαγητο, τρωω που και που. Μια χαρα ειναι..

Ελα ντε..Να πεις σουβλακια χοιρινα που εχουν λιπος-ξιγκι(σπανια να βρεις να ειναι ολο με καθαρο κρεας) να πω ναι ειναι καπως cheat.

terataki
23-05-11, 19:23
Απο ποτε θεωρουνται cheat τα καλαμακια κοτοπουλο? Εγω οταν δεν εχω κανονικο φαγητο, τρωω που και που. Μια χαρα ειναι..

ποιος ειπε οτι ειναι cheat?

Giannistzn
23-05-11, 19:29
Σε μέρες που δεν κάνουμε προπόνηση, πρωτεΐνη χρησιμοποιούμε ή "δεν κάνει;"

Π.χ καμία φορα μετα το πρωινό (τις μέρες χωρίς πρόπ) μπορει να φάω κανένα γιαούρτι με κουακερ και λίγη πρωτεΐνη, για γεύση περισσότερο. Καλο είναι να την αποφεύγουμε ή δεν κάνει διάφορα;

Eddie
23-05-11, 19:43
Απο ποτε θεωρουνται cheat τα καλαμακια κοτοπουλο? Εγω οταν δεν εχω κανονικο φαγητο, τρωω που και που. Μια χαρα ειναι..

Για καποιον που θελει να τρωει καθαρα,δυστηχως ειναι cheat..αν υπολογισεις τις τεραστιες ποσοτητες αλατιου που βαζουν,το οτι πολλα σουβλατζιδικα τα ψηνουν σε λαμαρινα με λιγο λαδι αγνωστου προελευσης (πιθανον βαλβολινη) αντι για καρβουνο και το κυριοτερο..το οτι οι ποσοτητες απ το στηθος κοτοπουλου ειναι μηδαμινες,ε ναι..ειναι cheat.Μπουτια φτερουγες κλπ εχουν αρκετη ποσοτητα λιπους..

ΥΓ και μη ρωτησει κανεις πως μπαινει η φτερουγα στο καλαμακι γιατι η απαντηση θα ναι φατουρο :P:P:P:P

Dreiko
23-05-11, 19:45
Για καποιον που θελει να τρωει καθαρα,δυστηχως ειναι cheat..αν υπολογισεις τις τεραστιες ποσοτητες αλατιου που βαζουν,το οτι πολλα σουβλατζιδικα τα ψηνουν σε λαμαρινα με λιγο λαδι αγνωστου προελευσης (πιθανον βαλβολινη) αντι για καρβουνο και το κυριοτερο..το οτι οι ποσοτητες απ το στηθος κοτοπουλου ειναι μηδαμινες,ε ναι..ειναι cheat.Μπουτια φτερουγες κλπ εχουν αρκετη ποσοτητα λιπους..

ΥΓ και μη ρωτησει κανεις πως μπαινει η φτερουγα στο καλαμακι γιατι η απαντηση θα ναι φατουρο :P:P:P:P

ρε συ βασιλη....πως μπαινει η φτερουγα στο καλαμακι...???:unsure:

Eddie
23-05-11, 19:56
ρε συ βασιλη....πως μπαινει η φτερουγα στο καλαμακι...???:unsure:

εεεεεεεε δε τρωγεσαιαιαιαιαιαιαιιαι.....σκυψε :spank:


Ρε ανθρωπε,τα κομματια ειναι αλεσμενα σε μηχανημα απ οσο ξερω..μπορει να μην εχουν ολα τα σουβλατζιδικα τετοιου ειδους αλλα το λεω επειδη εχω δουλεψει 2 χρονια και ξερω πανω κατω τι παιζει.

terataki
23-05-11, 20:06
Για καποιον που θελει να τρωει καθαρα,δυστηχως ειναι cheat..αν υπολογισεις τις τεραστιες ποσοτητες αλατιου που βαζουν,το οτι πολλα σουβλατζιδικα τα ψηνουν σε λαμαρινα με λιγο λαδι αγνωστου προελευσης (πιθανον βαλβολινη) αντι για καρβουνο και το κυριοτερο..το οτι οι ποσοτητες απ το στηθος κοτοπουλου ειναι μηδαμινες,ε ναι..ειναι cheat.Μπουτια φτερουγες κλπ εχουν αρκετη ποσοτητα λιπους..

ΥΓ και μη ρωτησει κανεις πως μπαινει η φτερουγα στο καλαμακι γιατι η απαντηση θα ναι φατουρο :P:P:P:P
φιλαρακι μου,υπαρχουν καλαμακια στο μαρκετ στηθος κοτοπουλο,τα φτιαχνεις οπως θελεις...

Eddie
23-05-11, 20:11
φιλαρακι μου,υπαρχουν καλαμακια στο μαρκετ στηθος κοτοπουλο,τα φτιαχνεις οπως θελεις...

Αλλο αυτο...εδω αλλαζει το πραμα!!

Αλλα και παλι,γιατι να παρεις καλαμακια και οχι στηθος κοτοπουλο :unsure:

deluxe
23-05-11, 20:16
Τι σαλατες τρωτε; Πηρα ροκα, αλλα εχει πολυ παραξενη γευση! Καλα, χωρις λαδι και ξυδι δε τρωγεται με τιποτα! Μια αηδια και μιση! :shock:

Εχω παρει και μπροκολο για να φαω αυριο, μια σαλατα με αντιδια/ραντιτσιο/βαλεριανα και μια σπανακι. Η τελευταια ειναι αρκετα ωραια, εχω ξαναφαει.

Και την κλασσικη αγγουρι-ντοματα, αλλα ελαχιστες φορες.

Eddie
23-05-11, 20:21
Τι σαλατες τρωτε; Πηρα ροκα, αλλα εχει πολυ παραξενη γευση! Καλα, χωρις λαδι και ξυδι δε τρωγεται με τιποτα! Μια αηδια και μιση! :shock:

Εχω παρει και μπροκολο για να φαω αυριο, μια σαλατα με αντιδια/ραντιτσιο/βαλεριανα και μια σπανακι. Η τελευταια ειναι αρκετα ωραια, εχω ξαναφαει.

Και την κλασσικη αγγουρι-ντοματα, αλλα ελαχιστες φορες.

Εγω προς το παρων ακομα λαχανο-μαρουλι μιας και μπροκολο δε βρισκω..

Ροκα εννοεις τα φυλλα η το καλαμποκι??Γιατι το καλαμποκι ειναι τεζα στον υδατ υψηλου GI.

Το τελευταιο που λες..απορω πως σ αρεσει,η βαλεριανα τουλαχιστον ως βοτανο που επαιρνα εγω ειχε απαισια γευση.

Το καλοκαιρι πολλα αγγουρια και πιπεριες..ντοματα με μετρο μιας και περιεχει καμποση ζαχαρη.

Panosss
23-05-11, 20:29
Η ρόκα έχει πικρή γεύση και αν δεν την αντέχεις θα σου πρότεινα να την αναμειγνύεις με άλλα λαχανικά (σπανάκι, μαρούλι κλπ). Κάνει πολύ καλή αντίθεση.
Προσωπικά τρώω τεράστιες ποσότητες μαρουλιού, σπανακιού αλλά και ρόκας.

Σε λίγο καιρό που θα είναι της εποχής και οι ντομάτες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τρώω επίσης τεράστιες ποσότητες. Οι ντομάτες έχουν λυκοπένιο και δεν έχουν ζάχαρη!

Eddie
23-05-11, 20:42
Η ρόκα έχει πικρή γεύση και αν δεν την αντέχεις θα σου πρότεινα να την αναμειγνύεις με άλλα λαχανικά (σπανάκι, μαρούλι κλπ). Κάνει πολύ καλή αντίθεση.
Προσωπικά τρώω τεράστιες ποσότητες μαρουλιού, σπανακιού αλλά και ρόκας.

Σε λίγο καιρό που θα είναι της εποχής και οι ντομάτες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τρώω επίσης τεράστιες ποσότητες. Οι ντομάτες έχουν λυκοπένιο και δεν έχουν ζάχαρη!

Μια ντομάτα μέτριου μεγέθους (148 γραμμαρίων) έχει 35 θερμίδες. Δεν περιέχει χοληστερόλη, σχεδόν καθόλου νάτριο ούτε κορεσμένα λίπη. Για τους λόγους αυτούς φαίνεται άμεσα η ωφελιμότητα της για την πρόληψη και αντιμετώπιση της ψηλής πίεσης, των καρδιοπαθειών και της παχυσαρκίας.

Η ντομάτα περιέχει επίσης βιταμίνες Α και C, σίδηρο, κάλιο και ασβέστιο. Οι πρωτεΐνες μιας ντομάτας μέτριου μεγέθους ανέρχονται στο 1 γρ. τα ζάχαρα στα 4 γρ. Και οι φυτικές ίνες ανέρχονται στο 1 γρ. γεγονός που δείχνει τη χρησιμότητα της ντομάτας στην καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας.

http://www.medlook.net/pummaro/axia.asp

Giannistzn
23-05-11, 21:22
Μια ντομάτα μέτριου μεγέθους (148 γραμμαρίων) έχει 35 θερμίδες. Δεν περιέχει χοληστερόλη, σχεδόν καθόλου νάτριο ούτε κορεσμένα λίπη. Για τους λόγους αυτούς φαίνεται άμεσα η ωφελιμότητα της για την πρόληψη και αντιμετώπιση της ψηλής πίεσης, των καρδιοπαθειών και της παχυσαρκίας.

Η ντομάτα περιέχει επίσης βιταμίνες Α και C, σίδηρο, κάλιο και ασβέστιο. Οι πρωτεΐνες μιας ντομάτας μέτριου μεγέθους ανέρχονται στο 1 γρ. τα ζάχαρα στα 4 γρ. Και οι φυτικές ίνες ανέρχονται στο 1 γρ. γεγονός που δείχνει τη χρησιμότητα της ντομάτας στην καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας.

http://www.medlook.net/pummaro/axia.asp

Ευχαριστω eddie! Κατι που ηθελα να ψαξω καιρο για τη ντοματα και το ξεχναγα.. Και τοσο καιρο τρωω αποκλειστικα ντοματα - μαρουλι - καροτο.. Μεσημερι και βραδυ, λαθος μαλλον.

Με το καροτο ξερεις τι παιζει?

Panosss
23-05-11, 21:24
Κατ' αρχάς η πηγή που αναφέρεις έχει να κάνει με την σάλτσα pummaro; Όλες αυτές οι σάλτσες περιέχουν ζάχαρη.
Απο εκεί και πέρα, δεν έχω βρει πουθενά αλλού κάτι παρόμοιο.

edit: Ακόμα και έτσι να είναι όμως έχει τόσο χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη που προσωπικά δεν με απασχολεί. Επίσης, άλλο ζάχαρη άλλο σάκχαρα... δεν είναι ακριβώς το ίδιο

Eddie
23-05-11, 21:48
Οχι..δεν εχει καμια σχεση με το πουμαρο,απλη διαφημιση ειναι.Δλδ επειδη δεν ειναι ζαχαρη και ειναι ζαχαρα εχει να κανει κατι???Μικρη η διαφορα!!!!!!Οριστε..το λεει ξεκαθαρα,μονοσακχαριτες και δισακχαριτες.


http://www.logodiatrofis.gr/images/stories/logo_diaitas/image2.jpg






@gianistzn δε ξερω για τα καροτα..

Socratis100
23-05-11, 22:24
Κατι για απογευματινο[οχι μετα απο προπονηση]?Βαρεθηκα να τρωω σαντουιτς ,μαυρο ψωμι,γαλοπουλα τυρι.Κατι που να εχει ιδια αξια με 2 σαντοιτς?Ενα γιαουρτι?ενα μεγαλο ποτηρι γαλα?Μια σαλατα?
Δεν σκεφτομαι για ογκο και γι γραμμωση.Ανεβαζω κιλα αλλα οσο γινεται πιο καθαρα αλλα πολυ αργα[τωρα θα ξεκινησω και αεροβια οποτε θα παραμεινω λογικα στα κιλα μου[μιας και δεν βαζω γρηγορα κιλα[περιπου 1 κιλο τον μηνα].Επιπλεον για πρωινο τρωω 2 αυγα ολοκληρα,ενα σκοοπ myofusion,γαλα 300ml .Με λιγα λογια θελω να μου δωσετε συμβουλες για τα μιρκα γευματα[πρωι-απογευμα-πριν κοιμηθω].Επιπλεον 5 γευματα την ημερα οταν δεν παω προπονα φτανουν?Οταν παω κανω ακομα 1[μεταπροπονητικο].Πριν κοιμηθω τρωω ενα γιαουρτακι και ενα σοοπ myofusion.

aepiskeptis
23-05-11, 22:44
Καλησπερα παιδια,κοιτουσα εναν ρωσο διατροφολογο στην καλωδιακη και ελεγε πως το αυγο ασχετα με οσα ξεραμε παλια εχει αργη απορροφηση (1,5 ωρα περιπου) και πως ειναι ενα "κακο" γευμα μετα την προπονηση.Εχετε ακουσει κατι τετοιο τελευταια?


μπα δεν παιζει..
εκτος ισως αν εννοει ολοκληρο που εκει τα λιπαρα του κροκου μπορει να καθυστερυσουν την πεψη του αλλα κ παλι οχι τοσο..
αυτος που το ειπε το βασισε πουθενα η ετσι το πεταξε?

το ωμο αυγο εχει απορροφηση 1.4γρ/ωρα k το μαγειρεμενο 2.9

δες εδω http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-speed-of-digestion-part-2.html

ιδανικα πιστευω οτι μεταπροπονητικα χρειαζεται μια ποικιλια πρωτεινων για να κρατησεις σταθερη ροη αμινοξεων, τωρα εσεις που τρωτε συχνα δε ξερω τι ακριβως να φατε, εγω που το μεταπροπονητικο ειναι το τελευταιο γευμα και το επομενο αργει πολυ, τρωω 100+γρ γιαουρτι 100+γρ κοττατζ, 4 αυγα, 200-300γρ κρεας, 25-35 γρ γουει. 120-150 γρ πρωτεινη

οποιος εχει ορεξη και χρονο τα αρθρα εδω αξιζουν http://www.bodyrecomposition.com/category/nutrition/protein

Devil
23-05-11, 23:09
το ωμο αυγο εχει απορροφηση 1.4γρ/ωρα k το μαγειρεμενο 2.9

δες εδω http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-speed-of-digestion-part-2.html

ιδανικα πιστευω οτι μεταπροπονητικα χρειαζεται μια ποικιλια πρωτεινων για να κρατησεις σταθερη ροη αμινοξεων, τωρα εσεις που τρωτε συχνα δε ξερω τι ακριβως να φατε, εγω που το μεταπροπονητικο ειναι το τελευταιο γευμα και το επομενο αργει πολυ, τρωω 100+γρ γιαουρτι 100+γρ κοττατζ, 4 αυγα, 200-300γρ κρεας, 25-35 γρ γουει. 120-150 γρ πρωτεινη

οποιος εχει ορεξη και χρονο τα αρθρα εδω αξιζουν http://www.bodyrecomposition.com/category/nutrition/protein



επ ευκαιριας... μιας και κανεις IF ηθελα να σε ρωτησω... προπονηση πας νηστικος.... η' κανεις μικρα γευματα πριν του στυλ 1/4 των συνολικων θερμιδων???

αν πας νηστικος πως εισαι απο ενεργειες μεσα στην προπονηση?

Manos1989
23-05-11, 23:36
Kαμιά ιδέα για εύκολο πρωινό αμιγώς πρωτεινούχο(άντε και με λίγα λιπαρά) αλλά σίγουρα χωρίς υδ/κες?
Τρώω cottage ή λουκάνικα γαλοπούλας ας πούμε αλλά τα έχω βαρεθεί, θέλω κάτι άλλο....μου φαίνεται θα αρχίσω τα κοτόπουλα από τις 8 το πρωί...:unsure:

Gianna
23-05-11, 23:46
Χμμ μου φαίνεται η πιο λογική επιλογή. Η μπανάνα μισή ωρίτσα αργότερα για να μην επηρρεάσει την απορρόφηση της iso σωστά;

Καθυστερεί η μπανάνα την απορρόφηση της iso; Αφού δεν έχει λιπαρά. Δηλαδή και μετά την προπόνηση αν φάμε την μπανάνα και καπάκι πιούμε την πρωτεϊνη, δεν θα χει απορροφηθεί στο μισάωρο περίπου;:unsure:

aepiskeptis
23-05-11, 23:53
εχω κανει εντελως νηστικος για 2 χρονικες περιοδους 7μηνες και 5μηνες, δεν προτεινεται, το εκανα για πειραμα.
απο ενεργεια μια χαρα και παραπανω, η προπονηση εβγαινε τελεια,
ειχα αυξηση στη δυναμη, καμια αναπτυξη ομως. λογικο. και καποιο χασιμο στις μικρες μυικες.

τωρα κανω με ενα γευμα πριν, 1-2 μετα ή με 10γρ βσαα πριν, αυτο προτεινεται για νηστικες προπονησεις. απο ενεργεια ειμαι περα απο φουλ.

επισης, συνηθως στις νηστικες προπονησεις κανω ρεκορ μεγιστης και ιδρωνω πολυ περισσοτερο.

δοκιμασα με 1/4 πρε και δε δουλευε γιατι πιστευω οτι επελεγα λαθος τροφιμα ή επειδη εκανα εντελως νηστικος για κανα 5μηνο.
αν κανεις νηστικος αρκετο καιρο δυσκολευεσαι να κανεις με φαγητο πρε ή τα φαγητα που επελεγα ηταν λαθος, πιστευω το τελευταιο.

σημειωση μεσα σε αυτον τον καιρο, περασα 2 φασεις. η πρωτη ηταν παλεο, η δευτερη ηταν νο σαπσ. Ευτυχως περασαν και οι δυο. και δε διευκολυναν τα συμπερασματα.

τωρα μετα την απολυση δοκιμασα 2 πλανα. πρωτο, 2 μηνες 2 γευματα. 500-750 θερμ πρε τις υπολοιπες μετα (οι θερμιδες ειναι στο περιπου μια και ζυγιζω ορισμενες ποσοτητες αλλα δε μετραω θερμιδες δλδ μετραω γουει, βσαα, κοττατζ, γιαουρτι, βρωμη, ρυζι, κοκονατ οιλ, κουταλιες λαδι-μουρουνελαιο και κρεας ψαρι αν ειναι σκετα, αλλα δε μετραω λαχανικα και δε ζυγιζω το κρεας οταν ειναι σε στυλ "σουπα" με λαχανικα ή τα φρουτα).
Τι ετρωγα πρε 100γρ κοτα, 50γρ βρωμη, 1 κουτ λαδι, 8-10 κοκονατ, 25γρ γουει, μαυρη σοκολατα.
Δουλευε απο αναπτυξη με το ριμπαουντ λογο στρατου, δε δουλευε απο αποψη ρεκομπ. μετα τα νιουμπι γκεινσ αποκτυση-χασιμο.
Τον τελευταιο μηνα+ κανω 1 πρε γυρω στις 300θερμ και 1-2 μετα ή βσαα και 2μετα.
το πρε ειναι 25γρ γουει, 100γρ γιαουρτι, 10γρ κοκονατ, 1 τσπ κακαο, 1 μηλο.
με αυτο παει πολυ καλα. τις ημερες ξεκουρασης κανω μεγαλυτερη νηστεια.

με την ΙΦ το χασιμο λιπους δεν ειναι γραμμικο. ημουν 2 εβδομαδες στα 84, την επομενη 83.6, την τεταρτη 81.7.
και η ανοδος στα κιλα το ιδιο. ειχα κολλησει φροντ σκουοτ 1μηνα, και στην 5 εβδ ειχα αυξηση 12.5 κιλα στις 2μρ

Giannistzn
24-05-11, 01:04
Βλέπω στις περισσότερες διατροφες γραμμωσης θερμίδες περίπου 1800 - 2200. Είμαι σχετικά αδύνατος και απορώ πως γίνεται για συντήρηση να θέλω 2800; Είναι Παρά πολλές.. Για όγκο έβγαιναν κάπου στις 3200 νομίζω. Κάνω μήπως κανένα λάθος;!

Μου φαίνεται υπερβολικό τόσο φαγητο για τα κιλά μου.

deluxe
24-05-11, 02:26
Ποια η αποψη σας για το ξυδι; Χρησιμοποιω στις σαλατες, αλλα μου ειχε διαφυγει οτι εχει σακχαρα!

gmalamos
24-05-11, 02:51
Ποια η αποψη σας για το ξυδι; Χρησιμοποιω στις σαλατες, αλλα μου ειχε διαφυγει οτι εχει σακχαρα!

Λεμονι.

magavaTOUT
24-05-11, 03:13
μπορει καποιος να γραψει γτ ειναι καλο να αποφευγονται τα σακχαρα? σε τι ποσοτητες πρεπει να τα προσλαμβανουμε?

magdaline
24-05-11, 04:10
Λεμονι.

ή και μηλόξιδο

jimmy007
24-05-11, 04:27
Kαμιά ιδέα για εύκολο πρωινό αμιγώς πρωτεινούχο(άντε και με λίγα λιπαρά) αλλά σίγουρα χωρίς υδ/κες?
Τρώω cottage ή λουκάνικα γαλοπούλας ας πούμε αλλά τα έχω βαρεθεί, θέλω κάτι άλλο....μου φαίνεται θα αρχίσω τα κοτόπουλα από τις 8 το πρωί...:unsure:

Ομελέτα σε αντικολλητικό με ένα κρόκο και αρκετά ασπράδια..

the_trooper
24-05-11, 08:04
Καθυστερεί η μπανάνα την απορρόφηση της iso; Αφού δεν έχει λιπαρά. Δηλαδή και μετά την προπόνηση αν φάμε την μπανάνα και καπάκι πιούμε την πρωτεϊνη, δεν θα χει απορροφηθεί στο μισάωρο περίπου;:unsure:

Και οι φυτικές ίνες καθυστερούν την απορρόφηση ;)

Devil
24-05-11, 13:07
εχω κανει εντελως νηστικος για 2 χρονικες περιοδους 7μηνες και 5μηνες, δεν προτεινεται, το εκανα για πειραμα.
απο ενεργεια μια χαρα και παραπανω, η προπονηση εβγαινε τελεια,
ειχα αυξηση στη δυναμη, καμια αναπτυξη ομως. λογικο. και καποιο χασιμο στις μικρες μυικες.

τωρα κανω με ενα γευμα πριν, 1-2 μετα ή με 10γρ βσαα πριν, αυτο προτεινεται για νηστικες προπονησεις. απο ενεργεια ειμαι περα απο φουλ.

επισης, συνηθως στις νηστικες προπονησεις κανω ρεκορ μεγιστης και ιδρωνω πολυ περισσοτερο.

δοκιμασα με 1/4 πρε και δε δουλευε γιατι πιστευω οτι επελεγα λαθος τροφιμα ή επειδη εκανα εντελως νηστικος για κανα 5μηνο.
αν κανεις νηστικος αρκετο καιρο δυσκολευεσαι να κανεις με φαγητο πρε ή τα φαγητα που επελεγα ηταν λαθος, πιστευω το τελευταιο.

σημειωση μεσα σε αυτον τον καιρο, περασα 2 φασεις. η πρωτη ηταν παλεο, η δευτερη ηταν νο σαπσ. Ευτυχως περασαν και οι δυο. και δε διευκολυναν τα συμπερασματα.

τωρα μετα την απολυση δοκιμασα 2 πλανα. πρωτο, 2 μηνες 2 γευματα. 500-750 θερμ πρε τις υπολοιπες μετα (οι θερμιδες ειναι στο περιπου μια και ζυγιζω ορισμενες ποσοτητες αλλα δε μετραω θερμιδες δλδ μετραω γουει, βσαα, κοττατζ, γιαουρτι, βρωμη, ρυζι, κοκονατ οιλ, κουταλιες λαδι-μουρουνελαιο και κρεας ψαρι αν ειναι σκετα, αλλα δε μετραω λαχανικα και δε ζυγιζω το κρεας οταν ειναι σε στυλ "σουπα" με λαχανικα ή τα φρουτα).
Τι ετρωγα πρε 100γρ κοτα, 50γρ βρωμη, 1 κουτ λαδι, 8-10 κοκονατ, 25γρ γουει, μαυρη σοκολατα.
Δουλευε απο αναπτυξη με το ριμπαουντ λογο στρατου, δε δουλευε απο αποψη ρεκομπ. μετα τα νιουμπι γκεινσ αποκτυση-χασιμο.
Τον τελευταιο μηνα+ κανω 1 πρε γυρω στις 300θερμ και 1-2 μετα ή βσαα και 2μετα.
το πρε ειναι 25γρ γουει, 100γρ γιαουρτι, 10γρ κοκονατ, 1 τσπ κακαο, 1 μηλο.
με αυτο παει πολυ καλα. τις ημερες ξεκουρασης κανω μεγαλυτερη νηστεια.

με την ΙΦ το χασιμο λιπους δεν ειναι γραμμικο. ημουν 2 εβδομαδες στα 84, την επομενη 83.6, την τεταρτη 81.7.
και η ανοδος στα κιλα το ιδιο. ειχα κολλησει φροντ σκουοτ 1μηνα, και στην 5 εβδ ειχα αυξηση 12.5 κιλα στις 2μρ


καταλαβα.... θελει αρκετο πειραματισμο μεχρι να βρω μια ακρη μαλλον....

οταν ειχα πρωτο δοκιμασει πηγα καταθειαν στο 16h+ fasting... προπονηση χωρις γευμα... και refeed μετα... αλλα τζιφος.... και πειναγα ολη μερα και χαλια προπονηση...

μετα οταν εβαλα γευμα... αρκετα πριν απο την προπονηση (4-6 ωρες πριν).... κοντα στις 700-800 θερμιδες με το ματι.... ολες απο protein + fat.... μετα βρησκομουν καλητερα μεσα στην προπονηση... και δεν υπηρχε και πεινα ολη την ημερα...

λεω να ξαναδοκιμασω να κανω 16h+ fasting να δω πως θα μου παει... ειδομεν... thnx;)

terataki
24-05-11, 13:35
καταλαβα.... θελει αρκετο πειραματισμο μεχρι να βρω μια ακρη μαλλον....

οταν ειχα πρωτο δοκιμασει πηγα καταθειαν στο 16h+ fasting... προπονηση χωρις γευμα... και refeed μετα... αλλα τζιφος.... και πειναγα ολη μερα και χαλια προπονηση...

μετα οταν εβαλα γευμα... αρκετα πριν απο την προπονηση (4-6 ωρες πριν).... κοντα στις 700-800 θερμιδες με το ματι.... ολες απο protein + fat.... μετα βρησκομουν καλητερα μεσα στην προπονηση... και δεν υπηρχε και πεινα ολη την ημερα...

λεω να ξαναδοκιμασω να κανω 16h+ fasting να δω πως θα μου παει... ειδομεν... thnx;)
ΙF διαιτα ειναι αυτη?
να τρως μονο πριν και μετα την προπονηση?
ας μου το εξηγησει καποιος γιατι σκεφτομε να το ακολουθησω ,thx ;)

Eddie
24-05-11, 13:37
ΙF διαιτα ειναι αυτη?
να τρως μονο πριν και μετα την προπονηση?
ας μου το εξηγησει καποιος γιατι σκεφτομε να το ακολουθησω ,thx ;)

IF ειναι η διαιτα που κανεις ολα τα γευματα μεσα σε 8 ωρες και μενεις νηστικος τις επομενες 16.

terataki
24-05-11, 13:40
IF ειναι η διαιτα που κανεις ολα τα γευματα μεσα σε 8 ωρες και μενεις νηστικος τις επομενες 16.

αρα αυτο που γραψα μπορεις να το κανεις?

Devil
24-05-11, 13:41
ΙF διαιτα ειναι αυτη?
να τρως μονο πριν και μετα την προπονηση?
ας μου το εξηγησει καποιος γιατι σκεφτομε να το ακολουθησω ,thx ;)


IF ειναι η διαιτα που κανεις ολα τα γευματα μεσα σε 8 ωρες και μενεις νηστικος τις επομενες 16.

:thumbup: ακριβως...

ουσιαστικα εισαι περιπου 16+ ωρες νυστικος (μαζι με αυτες του υπνου)... και το πρωτο κανονικο γευμα ειναι μετα την προπονηση....

υπαρχουν πολλες εναλακτικες πχ... με μικραγευμα/τα μεσα στο 16ωρο.... η' με bcaa... η' αλλες λυσεις για το αν κανεις προπονηση πρωι κτλ κτλ....

κανε και ενα search στο google leangains.....

terataki
24-05-11, 13:45
ερωτηση,αν καποιος θελει να κανει ΙΦ για να γραμμωσει,μπορει να φαει 800 θερμιδες πριν την προπονηση 800 μετα,συνολο 1600..περιμενεις 16 ωρες για να φας ξανα,και αφου φας πας προπονηση,σωστα? αυτο γινεται?

edit: η πρεπει να πηγαινω αναγκαστικα νηστικος για προπονα?

Giannistzn
24-05-11, 13:45
Εκανα και εγω search, σαν "μεθοδολογια" εχει πολλα gains και στις ορμονες και στην αναπτυξη κλπ και νομιζω ακουλουθειται και πιο ευκολα το καλοκαιρακι. Γενικα δεν εχεις το αγχος καθε 3 ωρες να φαω.

Αλλα οταν εχει συνηθισει καποιος σε 3ωρα γευματα μου φαινεται δυσκολο

Devil
24-05-11, 13:50
ερωτηση,αν καποιος θελει να κανει ΙΦ για να γραμμωσει,μπορει να φαει 800 θερμιδες πριν την προπονηση 800 μετα,συνολο 1600..περιμενεις 16 ωρες για να φας ξανα,και αφου φας πας προπονηση,σωστα? αυτο γινεται?

τσεκαρε.... αυτα ειναι μερικα απο τα βασικα setup....

Fasted training

11.30-12 AM or 5-15 minutes pre-workout: 10 g BCAA
12-1 PM: Training
1 PM: Post-workout meal (largest meal of the day).
4 PM: Second meal.
9 PM: Last meal before the fast.

Early morning fasted training

6 AM: 5-15 minutes pre-workout: 10 g BCAA.
6-7 AM: Training.
8 AM: 10 g BCAA.
10 AM: 10 g BCAA
12-1 PM: The "real" post-workout meal (largest meal of the day). Start of the 8 hour feeding-window.
8-9 PM: Last meal before the fast.

One pre-workout meal

12-1 PM or around lunch/noon: Pre-workout meal. Approximately 20-25% of daily total calorie intake.
3-4 PM: Training should happen a few hours after the pre-workout meal.
4-5 PM: Post-workout meal (largest meal).
8-9 PM: Last meal before the fast.

Two pre-workout meals

12-1 PM or around lunch/noon: Meal one. Approximately 20-25% of daily total calorie intake.
4-5 PM: Pre-workout meal. Roughly equal to the first meal.
8-9 PM: Post-workout meal (largest meal).


Εκανα και εγω search, σαν "μεθοδολογια" εχει πολλα gains και στις ορμονες και στην αναπτυξη κλπ και νομιζω ακουλουθειται και πιο ευκολα το καλοκαιρακι. Γενικα δεν εχεις το αγχος καθε 3 ωρες να φαω.

Αλλα οταν εχει συνηθισει καποιος σε 3ωρα γευματα μου φαινεται δυσκολο

ειναι αρκετα δυσκολο στην αρχη.... αλλα λογικα συνηθιζει ο οργανισμος μετα....

terataki
24-05-11, 13:51
για καποιον που δεν χρησιμοποιει bcaa? :unsure:

Devil
24-05-11, 13:52
για καποιον που δεν χρησιμοποιει bcaa? :unsure:

τοτε λογικα ακολουθει ενα απο αυτα τα 2....


One pre-workout meal

12-1 PM or around lunch/noon: Pre-workout meal. Approximately 20-25% of daily total calorie intake.
3-4 PM: Training should happen a few hours after the pre-workout meal.
4-5 PM: Post-workout meal (largest meal).
8-9 PM: Last meal before the fast.

Two pre-workout meals

12-1 PM or around lunch/noon: Meal one. Approximately 20-25% of daily total calorie intake.
4-5 PM: Pre-workout meal. Roughly equal to the first meal.
8-9 PM: Post-workout meal (largest meal).

terataki
24-05-11, 13:59
τοτε λογικα ακολουθει ενα απο αυτα τα 2....


One pre-workout meal

12-1 PM or around lunch/noon: Pre-workout meal. Approximately 20-25% of daily total calorie intake.
3-4 PM: Training should happen a few hours after the pre-workout meal.
4-5 PM: Post-workout meal (largest meal).
8-9 PM: Last meal before the fast.

Two pre-workout meals

12-1 PM or around lunch/noon: Meal one. Approximately 20-25% of daily total calorie intake.
4-5 PM: Pre-workout meal. Roughly equal to the first meal.
8-9 PM: Post-workout meal (largest meal).

αχα...καταλαβα πως παει...λοιπον ας γραψω πως θα το κανω και μου λετε αν ειναι σωστο.

συνολικες θερμιδες θα ειναι 1600 γιατι θελω να κοψω.
9-10 αεροβια
12πμ 2 αυγα ολοκληρα,3 κουταλιες σουπας κουακερ περιπου 300 θερμιδες(το 20% των συνολικων)

4πμ προπονα

5πμ 5γρ κρεατινη,1 κουταλια σουπας γλυκοζη,1 κεσε τονο,300-400γρ κοτοπουλο/κρεας

8πμ 1 γιαουρτι,λιγα αμυγδαλα/καρυδια

σωστα?

Giannistzn
24-05-11, 14:11
Βλέπω στις περισσότερες διατροφες γραμμωσης θερμίδες περίπου 1800 - 2200. Είμαι σχετικά αδύνατος και απορώ πως γίνεται για συντήρηση να θέλω 2800; Είναι Παρά πολλές.. Για όγκο έβγαιναν κάπου στις 3200 νομίζω. Κάνω μήπως κανένα λάθος;!

Μου φαίνεται υπερβολικό τόσο φαγητο για τα κιλά μου.

^ devil για αυτο ποια η αποψη σου?

Devil
24-05-11, 14:23
^ devil για αυτο ποια η αποψη σου?

ποσα κιλα εισαι?

terataki
24-05-11, 14:51
τις ημερες που δεν εχουμε προπονηση στην IF τι κανουμε? :unsure:

deluxe
24-05-11, 15:12
Δε μου φαινεται σωστη διατροφη. Εκτος και αν μιλαμε για διαιτα. Αν κανεις 16 ωρες νηστικος, σιγουρα χανεις μυϊκο ιστο.

Devil
24-05-11, 15:23
Δε μου φαινεται σωστη διατροφη. Εκτος και αν μιλαμε για διαιτα. Αν κανεις 16 ωρες νηστικος, σιγουρα χανεις μυϊκο ιστο.

την εχεις δοκιμασει και εχασες μυικη μαζα????

Giannistzn
24-05-11, 15:32
ποσα κιλα εισαι?

73-74kg / 1,83m / 20 ηλικια με 4-5φορες βαρη - αεροβια.



Δε μου φαινεται σωστη διατροφη. Εκτος και αν μιλαμε για διαιτα. Αν κανεις 16 ωρες νηστικος, σιγουρα χανεις μυϊκο ιστο.

Δεν βρισκω λογο να χασεις. Εαν π.χ. τρωω 2000 θερμιδες σε 5 γευματα ή τρωω 2000 θερμιδες σε 2 τι διαφορα εχει? Συνηθιζει ο οργανισμος και τις αξιοποιει σωστα.

magavaTOUT
24-05-11, 15:49
Δεν ειναι εφικτο να μπορει να συνηθισει ο οργανισμος να αφομοιωνει 80γρ. πρωτεινης σε καθε γευμα.(2γευματα x 80 = 160γρ. πρωτεινης που ειναι ενα καλο ποσο)

arisfwtis
24-05-11, 19:11
για την διαιτα rfl cut
τι γνωμη εχετε?

την εχει κανει κανεις???

Devil
24-05-11, 20:38
για την διαιτα rfl cut
τι γνωμη εχετε?

την εχει κανει κανεις???

η πρωτη φαση της ud2 ειναι περιπου ετσι....

αρκετα παλουκακι να πας ετσι για πολυ καιρο.... και δεν ξερω κατα ποσο ειναι για νατουραλ.... γιατι τετοια μειωση θερμιδων ειναι υπερβολικη.... αν ειναι για χρηση 7-15 ημερων οκ... για παραπανω μονο σε υπερβαρους και μη νατουραλ....

Devil
24-05-11, 20:38
Δεν ειναι εφικτο να μπορει να συνηθισει ο οργανισμος να αφομοιωνει 80γρ. πρωτεινης σε καθε γευμα.(2γευματα x 80 = 160γρ. πρωτεινης που ειναι ενα καλο ποσο)

πως το γνωριζεις αυτο?

jimmy007
24-05-11, 20:43
Πέρα από το γεγονός ότι το να χάσεις μυική μάζα είναι αστείο με επαρκή λήψη πρωτεινών, εγώ σκέφτομαι ότι με την IF θα υπάρχει αυξημένη έκκριση αυξητικής ορμόνης...:thumbup::thumbup:

Devil
24-05-11, 20:56
Πέρα από το γεγονός ότι το να χάσεις μυική μάζα είναι αστείο με επαρκή λήψη πρωτεινών, εγώ σκέφτομαι ότι με την IF θα υπάρχει αυξημένη έκκριση αυξητικής ορμόνης...:thumbup::thumbup:

και παλι δεν νομιζω να υπαρχει το παραμικρο κερδος...

ισως υπαρχει κερδος λογο αυξησεις διαφορων neurotrasmetitors και αλλων ορμονων...;)

jimmy007
24-05-11, 20:58
και παλι δεν νομιζω να υπαρχει το παραμικρο κερδος...

ισως υπαρχει κερδος λογο αυξησεις διαφορων neurotrasmetitors και αλλων ορμονων...;)

Δεν εννοώ αναγκαστικά gains σε μυική μάζα...:thumbup::bbbiceps::bbbiceps:

Devil
24-05-11, 21:01
Δεν εννοώ αναγκαστικά gains σε μυική μάζα...:thumbup::bbbiceps::bbbiceps:

ναι το καταλαβα.... οση ενδογενη αυξηση και να εχει δεν ξερω αν θα παρει το αντιστοιχο αποτελεσμα....

deluxe
24-05-11, 21:07
πως το γνωριζεις αυτο?Πιστευω οτι ειναι δεδομενο. Εκτος αν μιλαμε για μη natural αθλητες. Τοτε γινεται.

Gianna
24-05-11, 21:09
Παιδιά, βρήκα στο supermarket BAZAAR ένα τέλειο cottage: Exquisa Fitline 200g. Ανά 100 γρ. έχει: 65 θερμίδες, 13,5 πρωτ., 1,οο υδατ. και 0,2 λίπος και τιμή 1,23 ευρώ.:thumbup: Bazaar έχει δίπλα στο κεντρικό ταχυδρομείο στην Αιόλου και στην Ευελπίδων, απέναντι απ' τα δικαστήρια. Όπως έχει αναφερθεί κάπου στο forum και του Lidl είναι πολύ καλό και ακόμα πιο οικονομικό!
Α, είχε και ένα quark cream (σαν γιαούρτι) τα 500μλ. γύρω στα 2,50 ευρώ και σύσταση: 50 θερμίδες, 8,3 πρωτ. 3,8 υδατ και 0,2 λίπος, ίδια μάρκα με το κόταζ.
Τα σήκωσα όλα!!!

gym
24-05-11, 21:12
Παιδιά, βρήκα στο supermarket BAZAAR ένα τέλειο cottage: Exquisa Fitline 200g. Ανά 100 γρ. έχει: 65 θερμίδες, 13,5 πρωτ., 1,οο υδατ. και 0,2 λίπος και τιμή 1,23 ευρώ.:thumbup: Bazaar έχει δίπλα στο κεντρικό ταχυδρομείο στην Αιόλου και στην Ευελπίδων, απέναντι απ' τα δικαστήρια. Όπως έχει αναφερθεί κάπου στο forum και του Lidl είναι πολύ καλό και ακόμα πιο οικονομικό!
Α, είχε και ένα quark cream (σαν γιαούρτι) τα 500μλ. γύρω στα 2,50 ευρώ και σύσταση: 50 θερμίδες, 8,3 πρωτ. 3,8 υδατ και 0,2 λίπος, ίδια μάρκα με το κόταζ.
Τα σήκωσα όλα!!!

βασικα μακρια απο αυτο το πραγμα...κρεμα ειναι και απαπα...το βαζουν εδω σε γλυκα...
το κοτατζ του λιντλ ειναι το καλυτερο για μενα κ φθηνο...;)

Gianna
24-05-11, 21:16
βασικα μακρια απο αυτο το πραγμα...κρεμα ειναι και απαπα...το βαζουν εδω σε γλυκα...)

Γενικά κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα, αλλά τα διατροφικά στοιχεία του συγκεκριμένου δεν είναι άσχημα, oder????

Devil
24-05-11, 21:20
Πιστευω οτι ειναι δεδομενο. Εκτος αν μιλαμε για μη natural αθλητες. Τοτε γινεται.

ναι.... και εκτος αν μιλαμε για γιαγιαδες.... παλι γινετε....

http://www.ajcn.org/content/69/6/1202.abstract?ijkey=1bbc23b152ab9c5622300e7e6644510a3825ff75&keytype2=tf_ipsecsha

magavaTOUT
24-05-11, 22:07
πως το γνωριζεις αυτο?
πανω κατω 3 ωρες ειναι ο χρονος που τα αμινοξεα κυκλοφορουν στο αιμα.Υστερα ο οργανισμος αποικοδομει δικες του πρωτεινες για να καλυψει τις αναγκες του.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

gym
24-05-11, 22:10
Γενικά κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα, αλλά τα διατροφικά στοιχεία του συγκεκριμένου δεν είναι άσχημα, oder????


oder φιλεναδα εγω δεν τα παιρνω αυτα...αμα το πηρες τωρα κ δεν σε πειραζει στην διατροφη σου βαλτο...απλα ειμαι πολυ αυστηρη με θεματα διατροφης και εχω αποκλεισει πολλα...
υπερβολικο αλλα το συγκεκριμενο ρε συ το βαζουν για να φερουν στα γλυκα τους μια ξινογλυκα...επεξεργσμενο ειναι...αρα για μενα εχει βγει εκτος...

επισης...αυτα τα συστατικα σου αναθεμα κ αν λενε την αληθεια...εχω δει ρεπορταζ εδω σχετικο/...

Devil
24-05-11, 22:11
πανω κατω 3 ωρες ειναι ο χρονος που τα αμινοξεα κυκλοφορουν στο αιμα.Υστερα ο οργανισμος αποικοδομει δικες του πρωτεινες για να καλυψει τις αναγκες του.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

3 ωρες ειναι ο μεσος χρονος για να χωνευτη μια τρωφη.... αν ηταν ετσι θα κατανολαναμε τους μυς κατα την διαρκεια του υπνου...

διαβασε την ερευνα στο απο πανω ποστ μου....

jimas
24-05-11, 22:11
βασικα μακρια απο αυτο το πραγμα...κρεμα ειναι και απαπα...το βαζουν εδω σε γλυκα...
το κοτατζ του λιντλ ειναι το καλυτερο για μενα κ φθηνο...;)

Να ρωτήσω κάτι;
Αυτά τα κοτατζ που λέτε έχουν ωραία γεύση;
Θυμάμαι μια φορά είχα πάρει νομίζω φιλαδέλφια και δεν μου άρεσε καθόλου άνοστο τελείως

gym
24-05-11, 22:15
Να ρωτήσω κάτι;
Αυτά τα κοτατζ που λέτε έχουν ωραία γεύση;
Θυμάμαι μια φορά είχα πάρει νομίζω φιλαδέλφια και δεν μου άρεσε καθόλου άνοστο τελείως

κοιτα...παλιαααα που ετρωγα ειχα καταληξει οτι το καλυτερο ειναι του λιντλ...γιατι ειναι πως να στο πω...στεγνο...δεν εχει ζουμια οποτε και η ποσοτητα ειναι αυτη που γραφειθ...ενω τα αλλα ειναι νερουλα κ χανεις απο εκει ποσοτητα.,..
μετα τα αλλα ειναι πολυ χαλια...δεν μου ειχαν αρεσει...ειναι κ ακριβα..
οποτε αν εχεις λιντλ εκει που εισαι παρε αυτα...τα λαιτ επαιρνα,αλλα δεν εχει μεγαλη διαφορα με τα νορμαλ...
και παλι αν δυσκολευεσαι να το τρως ριξε λιγη κανελα πχ...

Gianna
24-05-11, 22:20
oder φιλεναδα εγω δεν τα παιρνω αυτα...αμα το πηρες τωρα κ δεν σε πειραζει στην διατροφη σου βαλτο...απλα ειμαι πολυ αυστηρη με θεματα διατροφης και εχω αποκλεισει πολλα...
υπερβολικο αλλα το συγκεκριμενο ρε συ το βαζουν για να φερουν στα γλυκα τους μια ξινογλυκα...επεξεργσμενο ειναι...αρα για μενα εχει βγει εκτος...

επισης...αυτα τα συστατικα σου αναθεμα κ αν λενε την αληθεια...εχω δει ρεπορταζ εδω σχετικο/...

Μμμμ, ύποπτο... Έχεις δίκιο, vielen dank!:bounce: Θα φάω αυτό (αφού το πήρα) και δεν θα ματαπάρω!!!! Εξάλλου, το cottage είναι μια χαρά, έχω και τα γιαούρτια μου, δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

jimas
24-05-11, 22:21
κοιτα...παλιαααα που ετρωγα ειχα καταληξει οτι το καλυτερο ειναι του λιντλ...γιατι ειναι πως να στο πω...στεγνο...δεν εχει ζουμια οποτε και η ποσοτητα ειναι αυτη που γραφειθ...ενω τα αλλα ειναι νερουλα κ χανεις απο εκει ποσοτητα.,..
μετα τα αλλα ειναι πολυ χαλια...δεν μου ειχαν αρεσει...ειναι κ ακριβα..
οποτε αν εχεις λιντλ εκει που εισαι παρε αυτα...τα λαιτ επαιρνα,αλλα δεν εχει μεγαλη διαφορα με τα νορμαλ...
και παλι αν δυσκολευεσαι να το τρως ριξε λιγη κανελα πχ...
Οκ.
Δεν ήξερα οτι πάει κανέλα θα το δοκιμάσω.
Πάντως αυτό που είχα δοκιμάσει φαινόταν αρκετά ανάλλατο

gym
24-05-11, 22:40
oder φιλεναδα εγω δεν τα παιρνω αυτα...αμα το πηρες τωρα κ δεν σε πειραζει στην διατροφη σου βαλτο...απλα ειμαι πολυ αυστηρη με θεματα διατροφης και εχω αποκλεισει πολλα...
υπερβολικο αλλα το συγκεκριμενο ρε συ το βαζουν για να φερουν στα γλυκα τους μια ξινογλυκα...επεξεργσμενο ειναι...αρα για μενα εχει βγει εκτος...

επισης...αυτα τα συστατικα σου αναθεμα κ αν λενε την αληθεια...εχω δει ρεπορταζ εδω σχετικο/...

Μμμμ, ύποπτο... Έχεις δίκιο, vielen dank!:bounce: Θα φάω αυτό (αφού το πήρα) και δεν θα ματαπάρω!!!! Εξάλλου, το cottage είναι μια χαρά, έχω και τα γιαούρτια μου, δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

ακριβως...εγω αν μου λεγες φαε γαλακτοκομικο πρωτα θα εβαζα το κοτατζ και μετα γιαουρτι...αλλα κ παλι...!

Panosss
24-05-11, 23:17
κοιτα...παλιαααα που ετρωγα ειχα καταληξει οτι το καλυτερο ειναι του λιντλ...γιατι ειναι πως να στο πω...στεγνο...δεν εχει ζουμια οποτε και η ποσοτητα ειναι αυτη που γραφειθ...ενω τα αλλα ειναι νερουλα κ χανεις απο εκει ποσοτητα.,..
μετα τα αλλα ειναι πολυ χαλια...δεν μου ειχαν αρεσει...ειναι κ ακριβα..

Πανάκριβα τα cottage ρε παιδιά.
Προσωπικά δεν τρώω γιατί βγαίνει αρκετά σε τιμή.
Απο που προμηθεύεστε εσείς και πόσο κάνουν;

arisfwtis
24-05-11, 23:19
απο το λιντλ ειναι πολυ φτηνα 89 λεπτα

gym
24-05-11, 23:20
Πανάκριβα τα cottage ρε παιδιά.
Προσωπικά δεν τρώω γιατί βγαίνει αρκετά σε τιμή.
Απο που προμηθεύεστε εσείς και πόσο κάνουν;

εγω δεν θυμαμαι ποσο ειχαν εκει...εδω ειναι πολυ φθηνα γερμανια απο οτι ειχα δει...

αλλα στο λιντλ ξερω οτι ειναι το πιο φθηνο κ κατα καιρους βγαζουν προσφορες...ολοκληρες καρτελες επαιρνα...:green::green::green:

Kaloutsikos
24-05-11, 23:50
απο το λιντλ ειναι πολυ φτηνα 89 λεπτα

Πόσα γραμμάρια είναι?

pankol
25-05-11, 00:50
200γρ είναι.
τις τελευταίες φορές που πήρα το είχαν πάει 99 λεπτά, αλλά αξίζει τρελά. απο το dirollo που έπαιρνα, πολύ πιο νόστιμο!!!
12,7γρ πρωτεΐνη στα 100 έχει.

jimmy007
25-05-11, 01:01
3 ωρες ειναι ο μεσος χρονος για να χωνευτη μια τρωφη.... αν ηταν ετσι θα κατανολαναμε τους μυς κατα την διαρκεια του υπνου...

διαβασε την ερευνα στο απο πανω ποστ μου....


Σωστός...:thumbup::thumbup:

Αντωνης
25-05-11, 12:45
Eιναι μια ερωτηση σχετικα με την ξεκουραση,ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα και την κανω εδω.

Τις μερες που δεν εχουμε προπονες,εχουμε θεμα αν κοιμομαστε 4-5 ωρες μονο?Γιατι για τον επομενο 1-1,5 μηνα λογω τρεξιματων και υποχρεωσεων τις μερες ξεκουρασης τοσο περιπου θα κοιμαμαι(και αν).Θα εχει (σημαντικη)επιπτωση στην μυικη αναπτυξη αυτο?

beefmeup
25-05-11, 12:46
Θα εχει (σημαντικη)επιπτωση στην μυικη αναπτυξη αυτο?

η γνωμη μου ειναι πως οχι..

terataki
25-05-11, 12:50
Eιναι μια ερωτηση σχετικα με την ξεκουραση,ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα και την κανω εδω.

Τις μερες που δεν εχουμε προπονες,εχουμε θεμα αν κοιμομαστε 4-5 ωρες μονο?Γιατι για τον επομενο 1-1,5 μηνα λογω τρεξιματων και υποχρεωσεων τις μερες ξεκουρασης τοσο περιπου θα κοιμαμαι(και αν).Θα εχει (σημαντικη)επιπτωση στην μυικη αναπτυξη αυτο?

η δικη μου γνωμη ειναι πως ναι...γιατι αν ειχες προπονηση την προηγουμενη μερα και το βραδυ κοιμηθεις 4ωρες πως θα ξεκουραστουν-αναρρωσουν οι μυς?
ας μην ψαχνουμε ομως ψιλους στα αχυρα,κανε ολα τα αλλα σωστα και εισαι οκ ;)

Αντωνης
25-05-11, 12:54
η γνωμη μου ειναι πως οχι..

Αρα θεωρεις οτι αυτο που λεγεται οτι το μεγαλυτερο εργο ''χτισιματος'' μυων πραγματωνεται στον υπνο δεν ισχυει?

terataki ευχαριστω και σενα για την απαντηση:thumbup:

Giannistzn
25-05-11, 13:57
Αρα θεωρεις οτι αυτο που λεγεται οτι το μεγαλυτερο εργο ''χτισιματος'' μυων πραγματωνεται στον υπνο δεν ισχυει?

terataki ευχαριστω και σενα για την απαντηση:thumbup:

Για χτισιμο μυων δεν ξερω, αλλα καποιες ορμονες παραγονται οταν κοιμομαστε. Δεν θυμαμαι ποιες τωρα. Σιγουρα θα επηρεαστει λιγο ο μεταβολισμος σου αλλα εαν συνηθισεις δεν νομιζω να σου δημιουργησει προβλημα.

beefmeup
25-05-11, 14:21
Αρα θεωρεις οτι αυτο που λεγεται οτι το μεγαλυτερο εργο ''χτισιματος'' μυων πραγματωνεται στον υπνο δεν ισχυει?


εξαρταται τι ρωτησες αρχικα κ τι διαβασες στην απαντηση μου..

εσυ εθεσες ενα πλαισιο χρονικο που στο βαθος ετων προπονησης(που υποθετικα θα κανεις) μαλλον δεν θα παιξει ρολο για την "μυικη αναπτυξη",κ ετσι κ αλλιως δεν εγραψες οτι θα το κανεις καθε μερα αλλα τις οφ μερες.

που σημαινει οτι σε ενα-εναμιση μηνα τι μυικη αναπτυξη θα εχεις που μπορει να σε σαμποταρει η ελειψη υπνου στις μισες (εστω) μερες?

κ παλι ολα αυτα αν υποθεσουμε οτι οντως θα σε σαμποταρει..

σαν να ρωτας "αν παρω 15γρ παραπανω πρωτεινη για 1μιση μηνα,θα εχω καλυτερα αποτελεσματα?"

Αντωνης
25-05-11, 14:33
εξαρταται τι ρωτησες αρχικα κ τι διαβασες στην απαντηση μου..

εσυ εθεσες ενα πλαισιο χρονικο που στο βαθος ετων προπονησης(που υποθετικα θα κανεις) μαλλον δεν θα παιξει ρολο για την "μυικη αναπτυξη",κ ετσι κ αλλιως δεν εγραψες οτι θα το κανεις καθε μερα αλλα τις οφ μερες.

που σημαινει οτι σε ενα-εναμιση μηνα τι μυικη αναπτυξη θα εχεις που μπορει να σε σαμποταρει η ελειψη υπνου στις μισες (εστω) μερες?

κ παλι ολα αυτα αν υποθεσουμε οτι οντως θα σε σαμποταρει..

σαν να ρωτας "αν παρω 15γρ παραπανω πρωτεινη για 1μιση μηνα,θα εχω καλυτερα αποτελεσματα?"

Nαι σαφεστατα και λεγοντας μυικη αναπτυξη δεν εννοουσα τιποτα τρελο.
Απλα οταν λεω επιπτωση εννοω αν απο εκει που βαζω 300-500 γρ. μυς σε διαστημα 1,5 μηνα (και αυτο επειδη ειμαι στα τελειωματα του πρωτου χρονου ακομα αρα αρχαριος),με αυτην την ελλιπη ξεκουραση βαλω π.χ 100.Δεν ειναι και καμια τρελη διαφορα,απλα ρωτησα,ενημερωτικα κυριως.
Οπως και να χει ευχαριστω για την απαντηση:thumbup:

Eddie
25-05-11, 15:37
Παντως σιγουρα η ανακατασκευη δεν υπαρχει μονο την ιδια η και την επομενη μερα της προπονησης αλλα περιπου για 72 ωρες μετα την ασκηση.Δλδ αν και προσωπικα συμφωνω με τον beef οτι σε εναμιση μηνα,κλαιν μαιν..αν υποθεσουμε οτι αυτο θα γινοταν εφ ορου ζωης τοτε ναι,ισως ειχες μια καθυστερηση στη μυικη αναπτυξη.

Txc
25-05-11, 16:34
Καλησπερα! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...

Γιατι ειναι απαραιτητο να λαμβανουμε καθημερινα μια ποσοτητα Ω3 και Ω6?
Σε τι μας ωφελουν αυτα τα λιπαρα?

Αν δεν παιρνω συμπληρωμα, τι μπορω να καταναλωσω?

Καρυδια πχ?

Να βαλω καρυδια πριν τον υπνο ξερω γω και για τα λιπαρα και για τα Ω3?

Ευχαριστω...

deluxe
25-05-11, 17:07
Εφτιαξα μπιφτεκια μοσχαρισια με βρωμη σημερα μονος μου, αλλα και παλι ενω εβαλα λιγα προσθετα, μου φανηκαν αρκετα σε θερμιδες, και εχουν και σακχαρα.

Λαδι,ξυδι,τριμμενο τυρι,κρεμμυδι,ντοματα,ένα ολοκληρο αυγο.

Φανταζομαι τι βαζουν στα κρεοπωλεια που τα φτιαχνουν και ολο το νερο που βαζω στο ταψι γινεται κιτρινο! Δε ξαναγοραζω ετοιμα μπιφτεκια! Απο εδω και περα μονος μου! Και εφοσον εχουν και αρκετο υδατανθρακα, θα τα φαω μονο με σαλατα! ;)

magavaTOUT
25-05-11, 19:47
αν καποια μερα στο gym κανουμε μονο αεροβικη ασκηση και γυριζοντας πινουμε σκουπ whey, το επομενο στερεο γευμα με πρωτεινη ειναι παλι μετα απο 45'-50' ?

the_trooper
25-05-11, 20:14
Μην πάρεις καν whey. Κάνε κανονικά το επόμενο γεύμα σου ;)

Socratis100
25-05-11, 21:33
Κατι για απογευματινο[οχι μετα απο προπονηση]?Βαρεθηκα να τρωω σαντουιτς ,μαυρο ψωμι,γαλοπουλα τυρι.Κατι που να εχει ιδια αξια με 2 σαντοιτς?Ενα γιαουρτι?ενα μεγαλο ποτηρι γαλα?Μια σαλατα?
Δεν σκεφτομαι για ογκο και γι γραμμωση.Ανεβαζω κιλα αλλα οσο γινεται πιο καθαρα αλλα πολυ αργα[τωρα θα ξεκινησω και αεροβια οποτε θα παραμεινω λογικα στα κιλα μου[μιας και δεν βαζω γρηγορα κιλα[περιπου 1 κιλο τον μηνα].Επιπλεον για πρωινο τρωω 2 αυγα ολοκληρα,ενα σκοοπ myofusion,γαλα 300ml .Με λιγα λογια θελω να μου δωσετε συμβουλες για τα μιρκα γευματα[πρωι-απογευμα-πριν κοιμηθω].Επιπλεον 5 γευματα την ημερα οταν δεν παω προπονα φτανουν?Οταν παω κανω ακομα 1[μεταπροπονητικο].Πριν κοιμηθω τρωω ενα γιαουρτακι και ενα σοοπ myofusion.
κανεις???????

jimas
25-05-11, 22:46
βασικα μακρια απο αυτο το πραγμα...κρεμα ειναι και απαπα...το βαζουν εδω σε γλυκα...
το κοτατζ του λιντλ ειναι το καλυτερο για μενα κ φθηνο...;)

Πήρα απο το λιντλ το λαιτ. Μπορώ να το συνδυάσω αλειμένο σε μια φέτα μαύρο ψωμί με γάλα για πρωινό;

Kaloutsikos
26-05-11, 00:23
κανεις???????

Υπάρχουν ένα σορό διατροφές ρίξε μια ματιά για να πάρεις ιδέες φίλος,
και ότι απορία έχεις ξανα ρωτάς!

Giannistzn
26-05-11, 00:44
Πήρα απο το λιντλ το λαιτ. Μπορώ να το συνδυάσω αλειμένο σε μια φέτα μαύρο ψωμί με γάλα για πρωινό;

Με γάλα θα είναι πλεονασμος πρωτεινης. Βάλε κάτι υδατανθρακουχο. Ψωμι που είπες π.χ. ή κουακερ

jimas
26-05-11, 00:56
Με γάλα θα είναι πλεονασμος πρωτεινης. Βάλε κάτι υδατανθρακουχο. Ψωμι που είπες π.χ. ή κουακερ

:thumbup: Κατάλαβα. Πρέπει να φαγωθεί μαζί με κάτι που δεν έχει πρωτείνη γιατί απο μόνο του έχει ή είναι πηγή πρωτείνης αν το λέω σωστά.
Και τώρα που το ανέφερες τι συμβαίνει σε περίπτωση πλεονασμού πρωτείνης;
Αν για παράδειγμα αν πίνουμε αρκετό γάλα 1,5% την ημέρα είναι πλεονασμός;

gym
26-05-11, 08:36
Πήρα απο το λιντλ το λαιτ. Μπορώ να το συνδυάσω αλειμένο σε μια φέτα μαύρο ψωμί με γάλα για πρωινό;

δεν χρειαζεται να εχεις και κοτατζ και γαλα...τρωγεται ανετα σε ψωμι ναι,αν αυτο ρωτας κιολας...αλλα βγαλε το ενα απο τα γαλακτοκομικα...


:thumbup: Κατάλαβα. Πρέπει να φαγωθεί μαζί με κάτι που δεν έχει πρωτείνη γιατί απο μόνο του έχει ή είναι πηγή πρωτείνης αν το λέω σωστά.
Και τώρα που το ανέφερες τι συμβαίνει σε περίπτωση πλεονασμού πρωτείνης;
Αν για παράδειγμα αν πίνουμε αρκετό γάλα 1,5% την ημέρα είναι πλεονασμός;

ολα ειναι σχετικα...αναλογα τον στοχο σου,τα κιλα σου και τι θες να κανεις....και οταν λες αρκετο γαλα ποσο εννοεις?!δηλαδη για μενα η ποσοτητα που πινεις μπορει να ειναι πλεονασμος αλλα για σενα οχι...

the_trooper
26-05-11, 14:59
Aκριβώς, να πάρουμε λίγο όγκο θέλουμε όχι να γίνουμε μπουχέσες :green:

jimas
26-05-11, 15:14
δεν χρειαζεται να εχεις και κοτατζ και γαλα...τρωγεται ανετα σε ψωμι ναι,αν αυτο ρωτας κιολας...αλλα βγαλε το ενα απο τα γαλακτοκομικα...



ολα ειναι σχετικα...αναλογα τον στοχο σου,τα κιλα σου και τι θες να κανεις....και οταν λες αρκετο γαλα ποσο εννοεις?!δηλαδη για μενα η ποσοτητα που πινεις μπορει να ειναι πλεονασμος αλλα για σενα οχι...

Πίνω μισό ποτήρι πλήρες με το πρωινό ένα μικρό μπουκαλάκι 1,5% κατα τις 11-12 πρωί και ένα ποτήρι απο το ίδιο το βράδυ με μια μεζούρα πρωτείνη και σκέφτομαι να πίνω ένα μπουκαλάκι και το βράδυ τώρα που θα τελειώσει η πρωτείνη μετά το βραδινό αν πεινάω καμιά φορά

paulakos
26-05-11, 16:48
μπα δεν παιζει..
εκτος ισως αν εννοει ολοκληρο που εκει τα λιπαρα του κροκου μπορει να καθυστερυσουν την πεψη του αλλα κ παλι οχι τοσο..
αυτος που το ειπε το βασισε πουθενα η ετσι το πεταξε?

Οχι,απλα το ειπε:unsure:

beefmeup
26-05-11, 16:49
δεν ισχυει,τουλαχιστον με αυτα που ξερω εγω πανω στο θεμα..:unsure:

αν καποιος αλλος ξερει κατι αλλο..

pankol
26-05-11, 16:51
στη γράμμωση επιτρέπεται η ντομάτα στις σαλάτες;
στο άρθρο της διατροφής γράμμωσης λέει για πράσινα λαχανικά ότι θέλουμε...αλλά για ντομάτα δεν αναφέρει.

gym
26-05-11, 16:52
Πίνω μισό ποτήρι πλήρες με το πρωινό ένα μικρό μπουκαλάκι 1,5% κατα τις 11-12 πρωί και ένα ποτήρι απο το ίδιο το βράδυ με μια μεζούρα πρωτείνη και σκέφτομαι να πίνω ένα μπουκαλάκι και το βράδυ τώρα που θα τελειώσει η πρωτείνη μετά το βραδινό αν πεινάω καμιά φορά

ναι παιδι μου και το μωρο της φιλης μου πινει μονο γαλα αλλα δεν θα του πω μην πινεις...πρεπει να μεγαλωσει το μικρο,αυτος ειναι ο ''στοχος'' του...

εσυ θα πρεπει να κατσεις μονος σου να βγαλεις την διατροφη σου,τις θερμιδες σου,τα λιπαρα σου,υδατ,πρωτεινη ολα...και μετα αναλογως θα δεις αν εχεις πλεονασμα η οχι...

για μενα πχ αν το επινα αυτο ολο το γαλα,εκτος του οτι θα ημουν στα ορια αναγουλας ,ε ναι...θα ειχα πλεονασμα...εσυ?κοιτα το...μονος σου και μετα βλεπουμε...

gym
26-05-11, 16:54
στη γράμμωση επιτρέπεται η ντομάτα στις σαλάτες;
στο άρθρο της διατροφής γράμμωσης λέει για πράσινα λαχανικά ότι θέλουμε...αλλά για ντομάτα δεν αναφέρει.

τετοιες λεπτομερειες θα τις σκεφτεις αν εισαι η αγωνιστικος η γενικα εισαι σε πολυ χαμηλο ποσοστο λιπους και θες να κατεβεις κι αλλο και την ψαχνεις γενικα...
οποτε φαε και ντοματα...δεν σου κανει κακο...

pankol
26-05-11, 17:00
κομπλε, γιατι καλοκαιρι χωρις ντοματα δεν παλευεται!!! :)

gym
26-05-11, 17:04
κομπλε, γιατι καλοκαιρι χωρις ντοματα δεν παλευεται!!! :)


χαχα...καταλαβα,,,αλλος ντοματικος!να φας...και αγγουρι μεσα να φας!μην φοβασαι!μην κοιτας το δεντρο μονο ...:thumbup:

Panosss
26-05-11, 19:07
κομπλε, γιατι καλοκαιρι χωρις ντοματα δεν παλευεται!!! :)

Αννοείται ρε φίλε.
Ελλάδα, καλοκαιράκι και χωρίς ντομάτα δεν γίνεται με τίποτα!
Εγώ τρώω απίστευτες ποσότητες

Giannistzn
26-05-11, 19:30
Μια ντομάτα μέτριου μεγέθους (148 γραμμαρίων) έχει 35 θερμίδες. Δεν περιέχει χοληστερόλη, σχεδόν καθόλου νάτριο ούτε κορεσμένα λίπη. Για τους λόγους αυτούς φαίνεται άμεσα η ωφελιμότητα της για την πρόληψη και αντιμετώπιση της ψηλής πίεσης, των καρδιοπαθειών και της παχυσαρκίας.

Η ντομάτα περιέχει επίσης βιταμίνες Α και C, σίδηρο, κάλιο και ασβέστιο. Οι πρωτεΐνες μιας ντομάτας μέτριου μεγέθους ανέρχονται στο 1 γρ. τα ζάχαρα στα 4 γρ. Και οι φυτικές ίνες ανέρχονται στο 1 γρ. γεγονός που δείχνει τη χρησιμότητα της ντομάτας στην καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας.

http://www.medlook.net/pummaro/axia.asp


Ειχε γινει μια ψιλοσυζητηση για την ντοματα μερικες σελιδες πισω. Οποιος ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια.

jannous44
26-05-11, 20:07
τι διαφορα εχει το Γενικες Ερωτησεις Διατροφης ΙΙ απο το Γενικες Ερωτησεις Διατροφης Ι? :unsure::unsure::unsure::unsure:

lef
26-05-11, 20:08
τι διαφορα εχει το Γενικες Ερωτησεις Διατροφης ΙΙ απο το Γενικες Ερωτησεις Διατροφης Ι? :unsure::unsure::unsure::unsure:

απλα γεμισε το πρωτο thread και ανοιξε 2ο αν δεν κανω λαθος

exkaliber
26-05-11, 22:16
1 σκουπ πρωτεινη και 2 σκουπ(100 γρ) βρωμη στο σεικερ με 350-400 ml γαλα
μια μικρη χουφτα σταφιδες και μια κανονικη χουφτα αμυγδαλα
και μια μπανανα

μαζι μ αυτα παιρνω μια alive και 2 elastamin,και απο βδομαδα ισως και 2-3 Ω3


τι ωρα πρεπει να το βαλω αυτο για να μπορω να φαω και στις 8 πρωινο αυγα στην σχολη???

Devil
26-05-11, 22:48
:green:

ρωταω τι ωρα να τρωω αυτο το πρωινο,για να μπορω να τρωω και στις 8 στην σχολη αυγα

βασικα εινια καλο? να αλλαξω τπτ??

επιτηδες το κανεις???:green::green::green:


ξερω εγω.... οτι ωρα σε βολευει.... κανα 2-3 ωρες πριν λογικα....

jimmy007
26-05-11, 22:49
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι.. Η αυξημένη πρόσληψη καλίου(χωρίς αυξημένη πρόσληψη νατρίου) σε άτομο με ποσοστό λίπους περίπου 10% παρατηρούμε θόλωμα?

jimas
26-05-11, 22:50
Τι μπορώ να τρώω το απόγευμα πριν τη δουλειά κατά τις 5 περίπου δυο ώρες μετά το μεσημεριανό μέχρι τις 9 που θα σχολάσω για να πάω στις 9:30 προπόνηση;
Σκέφτομαι για μια φέτα ψωμί ολικής με κοτατζ και κατά τις 8:30 ενα μικρό σαντουιτσάκι με γαλοπούλα για να έχω καύσιμα στην προπόνηση ώστε το βράδυ μετά την προπόνηση να πιώ ενα γάλα μιας που κοιμάμαι σε σχετικά λίγη ώρα.

exkaliber
26-05-11, 22:51
επιτηδες το κανεις???:green::green::green:


....

ωχ σωστα
ξεχαστηκα :green:

τοσο πολυ πριν δεν μπορω να ξυπναω με τπτ,το πολυ να το βαλω στις 6:30
να σου πω,αν δε βαζω πρωτεινη,μπορω να τα βαλω πιο κοντα??

terataki
26-05-11, 22:52
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι.. Η αυξημένη πρόσληψη καλίου(χωρίς αυξημένη πρόσληψη νατρίου) σε άτομο με ποσοστό λίπους περίπου 10% παρατηρούμε θόλωμα?

φτασε πρωτα 6% λιπος και μετα κοιτα αν εισαι θολος

exkaliber
26-05-11, 22:52
Τι μπορώ να τρώω το απόγευμα πριν τη δουλειά κατά τις 5 περίπου δυο ώρες μετά το μεσημεριανό μέχρι τις 9 που θα σχολάσω για να πάω στις 9:30 προπόνηση;
Σκέφτομαι για μια φέτα ψωμί ολικής με κοτατζ και κατά τις 8:30 ενα μικρό σαντουιτσάκι με γαλοπούλα για να έχω καύσιμα στην προπόνηση ώστε το βράδυ μετά την προπόνηση να πιώ ενα γάλα μιας που κοιμάμαι σε σχετικά λίγη ώρα.


πρωτεινη με βρωμη

Devil
26-05-11, 22:53
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι.. Η αυξημένη πρόσληψη καλίου(χωρίς αυξημένη πρόσληψη νατρίου) σε άτομο με ποσοστό λίπους περίπου 10% παρατηρούμε θόλωμα?

το αντιθετο λογικα....

jimas
26-05-11, 22:53
πρωτεινη με βρωμη

Αν δεν έχω πρωτείνη;:unsure:

Giannistzn
26-05-11, 22:54
^επιλογή για ένα κανονικό γεύμα στις 6 δεν υπάρχει;

exkaliber
26-05-11, 22:54
Αν δεν έχω πρωτείνη;:unsure:

που πας ανθρωπε μου χωρις πρωτεινη? :green:
δεν ξερω,τι να σου πω?

Devil
26-05-11, 22:54
ωχ σωστα
ξεχαστηκα :green:

τοσο πολυ πριν δεν μπορω να ξυπναω με τπτ,το πολυ να το βαλω στις 6:30
να σου πω,αν δε βαζω πρωτεινη,μπορω να τα βαλω πιο κοντα??

αν μπορεις να τα φας και σε διαστημα λιγοτερο απο μια ωρα.... φατα... νο προμπλεμ.... το στομαχι σου αν θα αντεξει ειναι το ζητημα.....

Devil
26-05-11, 22:55
Αν δεν έχω πρωτείνη;:unsure:

τονος,γαλοπουλα,αυγα....

exkaliber
26-05-11, 22:56
αν μπορεις να τα φας και σε διαστημα λιγοτερο απο μια ωρα.... φατα... νο προμπλεμ.... το στομαχι σου αν θα αντεξει ειναι το ζητημα.....

εννοεις με πρωτεινη και βρωμη ή χωρις την πρωτεινη? :geek:

μπερδευτηκα :green:


'

Devil
26-05-11, 22:57
εννοεις με πρωτεινη και βρωμη ή χωρις την πρωτεινη? :geek:

μπερδευτηκα :green:


'

με πρωτεινη εννοω...

exkaliber
26-05-11, 22:59
με πρωτεινη εννοω...

οκ
τωρα το πιασα

ενταξει,το χουμε συζητησει και παλιοτερα,δεν συμφερω οταν εχω αποριες :green:


σου χω πει ποσο σε αγαπαω ε? :bowdown::bowdown:

jimmy007
27-05-11, 00:16
το αντιθετο λογικα....

Bασικά, τα κατιόντα καλίου στη συντριπτική τους πλειοψηφία μπαίνουν μέσα στο κύτταρο μέσω της αντλίας καλίου/νατρίου. Με αυτό τον τρόπο τα κύτταρα φαίνονται μεγαλύτερα(λόγω υγρών). Αυτό όμως δεν γίνεται και με τα κύτταρα του λιπώδη ιστού?

deluxe
27-05-11, 01:40
Τι λετε για αυτον τον πινακα; Ειναι σωστος; Το απαχο πιο πανω απο τα υπολοιπα; Τα κρεατα τοσο κατω;

http://images.tanea.gr/assetservice/Image.ashx?c=8831778&r=0&p=0&t=0&q=100&v=0&w=800&h=

Nico Cárdenas
27-05-11, 07:35
λιγο κουφο μου φαίνετε το πινακάκι...

"Με 100 βαθμολογείτε η τροφή που είναι πλούσια σε βιταμίνες και πρωτείνη"

ΜΕ έχει μπρεδεψει...:P

ska
27-05-11, 10:40
Στηθος κοτοπουλου 39....και κομποστα 37:shock::shock::shock: αμα το διαβασει αυτο καποιος που δεν ξερει απο υδατανθρακες και πρωτεινη θα νομιζει οτι πανω κατω το ιδιο πραγμα ειναι η κομποστα και το στηθος

lila_1
27-05-11, 10:47
Που το βρήκες αυτό???
Ρε μη διαβάζεις περιοδικά για 50άρες θείτσες....

Μία σκέτη παπαριά είναι ο πίνακας, να χει το Vita να γεμίζει τις σελίδες του.

deluxe
27-05-11, 11:02
O nuval ειναι δεικτης που δειχνει ποσο θρεπτικη ειναι μια τροφη. Αν καταλαβα καλα, οχι σε πρωτεϊνες, αλλα γενικοτερα σε βιταμινες και αντιοξειδωτικα.

http://www.nuval.com

Giannistzn
27-05-11, 13:41
deluxe, προσωπικα το θεωρω ανουσιο. Αφου ξερουμε οτι ολα τα λαχανικα ειναι ευεργετικα για τον οργανισμο, δεν υπαρχει λογος να το ψαχνουμε τοσο πολυ...

Καροτακια, μπροκολο, κουνουπιδι, χορτα, ροκα, μαρουλι και πολλα αλλα ειναι αριστες τροφες. Τωρα οσον αφορα πηγες υδ/κα και πρωτεΐνων, πιστευω πως παιζει ρολο πως θα τα μαγειρεψει κανεις.

Εαν εχεις ενα σωστο μετρο και μια καλη διατροφη (χωρις απειρα λαδια, βουτυρα, κρεμες γαλακτος, σαλτες) πιστευω οτι ο πινακας αυτος ειναι η λεπτομερεια της λεπτομερειας :green:

aepiskeptis
27-05-11, 14:16
Α διαολε ξεχασα να γραψω οτι στις φαστεδ προπονες (και γενικα) δεν παω πανω απο 5 ρεπς. Απ οτι εχω δει με φαστεδ προπονες δεν υπαρχει προβλημα στις λιγες ρεπς, το αντιθετο, αλλα με τις πολλες (8+) υπαρχει κοπωση εντονη.
Ειχαμε μια συζητηση με εναν παουερ λιφτερ που εκανε νηστικος το 2008 καπου εκει, θα ψαξω να τις βρω ειχε χρησιμα συμπερασματα.

μεχρι να προσαρμοστεις, τα ενζυμα χωνευσης και betaine HCL ή μηλοξυδο σε νερο βοηθανε πολυ.


πως το γνωριζεις αυτο?

δε το γμωριζει γιατι δεν υπαρχει κατι τετοιο.

Η επιστημονικη αποψη http://www.wannabebig.com/diet-and-nutrition/is-there-a-limit-to-how-much-protein-the-body-can-use-in-a-single-meal/

επισης η πρωτεινη ειναι δυσκολο να αποθηκευτει ως λιπος http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/excess-protein-and-fat-storage-qa.html

και η δικη μου


Τωρα για την περισσεια πρωτεινης.... ποση απορροφαται πρεπει να εξεταστουν
Α. ειδος πρωτεινης, αλλη βιολογικη αξια, αλλο ΤΕΦ, αλλη ταχυτητα απορροφησης . Επισης, η παρουσια ενζυμων ειναι βασικη, αλλο κρεας στο ψυγειο, αλλο κρεα νωπο, αλλο κρεας που εχει αφεθει να σητεψει, σητεμμα=αυξηση ενζυμων
Β. Ατομο
1. Ηλικια ατομου (εκκριση γαστρικων οξεων, παγκρεατικων ενζυμων, τιμες τεστοστερονης, τιμες προβιοτικων ενζυμων στο λεπτο εντερο, τιμες pH λεπτου εντερου-στομαχιου) και αλλα
2. μυικη μαζα (ισως συμφωνα με τα οσα γραφουν περισσοτερη μυικη μαζα περισσοτερη πρωτεινοσυνθεση) ( πως συνδεεται απορροφηση και πρωτεινοσυνθεση δε το ξερω, δλδ αν καποιος μπορει να υποστηριξει μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση θα εχει και μεγαλυτερη απορροφηση)
3. αν ισχυει το παραπανω τοτε εξαρταται ανα ατομο και το ποσοστο μυικων ινων ταχειας-βραδυας συσπασης
4. ποσο συχνα τρωει μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης, αν αυτες συνδυαζονται με φυτικες ινες, λιπος. καθε ποση ωρα τρωει, ειναι ισες ή ανισες ποσοτητες. Ερευνες δειχνουν ,μεγαλυτερη απορροφηση-πρωτεινοσυνθεση με ανισες.

αυτα εχω προχειρα στο μυαλο μου

επισης, πρεπει να δουμε τι πρωτεινη και ποση ωρα θα κανει να χωνευτει και μετα να δουμε την απορροφηση στο λεπτο-παχυ εντερο κτλ κτλ.

Προσωπικα τρωω γυρω στα 50γρ πρωτεινης πρε και 130-190 ποστ σε 2.5-3.5 ωρες.


Πέρα από το γεγονός ότι το να χάσεις μυική μάζα είναι αστείο με επαρκή λήψη πρωτεινών, εγώ σκέφτομαι ότι με την IF θα υπάρχει αυξημένη έκκριση αυξητικής ορμόνης...:thumbup::thumbup:

η αυξηση ειναι αστεια, μηδαμινη, ακομα και αν κανεις νηστικος. Υπαρχουν καποια αρθρα στο λεανγκεινς απο νεες ερευνες που λενε για βελτιωση στο σακχαρο και στη αυξητικη ορμονη, αλλα ειναι ουμπλα ουμπλα.
Τα πραγματικα ωφελη ειναι λειτουργιες περιφερικου νευρικου συστηματος, αυξηση στην ευαισθησια ινσουλινης (που γινεται και με το συνηθη τροπο, με προσεγμενη διαιατα), αυξημενη χωνευση και χρηση της πρωτεινης (ο οργανισμος μπαινει σε διαδικασια ανακυκλωσης καποιων πραγματακιων και ετσι γλυτωνει αμινοξεα).
Τωρα υπαρχουν καποιοι μυθοι βουντου, του στυλ, εχεις τις περισσοτερες θερμιδες μεταπροπονητικα οποτε και εχει πιο γρηγορη αποθεραπεια. Μεσα στη μερα εισαι και σε θερμιδικη ελλειψη (οποτε εχεις λιπολυση και αυξημενη πρωτεινοδιασπαση βεβαιως βεβαιως) και σε θερμιδικη περισσια οποτε εισαι σε αναβολικο περιβαλλον κτλ κτλ. Δεν εχεις ορεξη για τσιτς κά τετοια.

Εχεις απειροελαχιστες διαφορες αν κανεις 6 γευματα, αν κανεις 3 ή αν κανεις ΙΦ ή αν κανεις κετο. Τα παντα εχουν να κανουν με εξατομικευση και πως μπορεις να αποδωσεις καλυτερα, ολα εχουν τα υπερ και τα κατα τους. Προσωπικα οταν τρωω, θελω να τρωω. Οταν ετρωγα 4 γευματα των 600 θερμιδων δε μπορουσα να δουλεψω, σταματαγα ξεκιναγα, μαγειρευα, επλενα πιατα, σταματαγα ξεκιναγα.
Με την ΙΦ δουλευω χωρις σταματημο μεχρι το απογευμα. Και ολο το βραδυ τρωω ασταματητα και ξεκουραζομαι. Ειμαι σε λειτουργια "μαχης"-ειμαι σε λειτουργια ξεκουρασης και χωνευσης.

Μπορει καποιος να ενθουσιαστει αρχικα διαβαζωντας κριτικες κτλ, αλλα ειναι καπου υπερενθουσιασμος.


Παντως η νηστεια δε "τρωει" μυς, επισης ακομα και μεχρι το 70ωρο, ο μεταβολισμος ανεβαινει και μετα κατεβαζει αποτομα πολυ για να συντηρηθει.

The protein-retaining effects of growth hormone during fasting involve inhibition of muscle-protein breakdown.
N?rrelund H, Nair KS, J?rgensen JO, Christiansen JS, M?ller N.

Medical Department M, Aarhus Kommunehospital, Denmark. helenenorrelund@dadlnet.dk

The metabolic response to fasting involves a series of hormonal and metabolic adaptations leading to protein conservation. An increase in the serum level of growth hormone (GH) during fasting has been well substantiated. The present study was designed to test the hypothesis that GH may be a principal mediator of protein conservation during fasting and to assess the underlying mechanisms. Eight normal subjects were examined on four occasions: 1) in the basal postabsorptive state (basal), 2) after 40 h of fasting (fast), 3) after 40 h of fasting with somatostatin suppression of GH (fast-GH), and 4) after 40 h of fasting with suppression of GH and exogenous GH replacement (fast+GH). The two somatostatin experiments were identical in terms of hormone replacement (except for GH), meaning that somatostatin, insulin, glucagon and GH were administered for 28 h; during the last 4 h, substrate metabolism was investigated. Compared with the GH administration protocol, IGF-I and free IGF-I decreased 35 and 70%, respectively, during fasting without GH. Urinary urea excretion and serum urea increased when participants fasted without GH (urea excretion: basal 392 +/- 44, fast 440 +/- 32, fast-GH 609 +/- 76, and fast+GH 408 +/- 36 mmol/24 h, P < 0.05; serum urea: basal 4.6 +/- 0.1, fast 6.2 +/- 0.1, fast-GH 7.0 +/- 0.2, and fast+GH 4.3 +/- 0.2 mmol/1, P < 0.01). There was a net release of phenylalanine across the forearm, and the negative phenylalanine balance was higher during fasting with GH suppression (balance: basal 9 +/- 3, fast 15 +/- 6, fast-GH 17 +/- 4, and fast+GH 11 +/- 5 nmol/min, P < 0.05). Muscle-protein breakdown was increased among participants who fasted without GH (phenylalanine rate of appearance: basal 17 +/- 4, fast 26 +/- 9, fast-GH 33 +/- 7, fast+GH 25 +/- 6 nmol/min, P < 0.05). Levels of free fatty acids and oxidation of lipid decreased during fasting without GH (P < 0.01). In summary, we find that suppression of GH during fasting leads to a 50% increase in urea-nitrogen excretion, together with an increased net release and appearance rate of phenylalanine across the forearm. These results demonstrate that GH-possibly by maintenance of circulating concentrations of free IGF-I--is a decisive component of protein conservation during fasting and provide evidence that the underlying mechanism involves a decrease in muscle protein breakdown.

link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11147801?ordinalpos=22&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum

Devil
27-05-11, 18:01
ναι αυτο για plers το εχω ακουσει... ειναι αρκετα ατομα που κανουν warrior....

πολλοι που κανουν IF κανουν προπονησεις raw.... εκει εχω την απορεια πως σκ@τ@ την παλευουν.... οπου παιζουν με rest-pause... sets των 60'' και διαφορες αλλες @@....

αυτο δεν το περιμενα με την μελετη...:green::green::green:

terataki
27-05-11, 20:13
ξερει κανεις ποσες θερμιδες εχει η κοκα κολα light και ποσες η zero? thx

arisfwtis
27-05-11, 20:15
η zero εχει 0,2 cal στα 100ml

για την λαιτ δεν ξερω

terataki
27-05-11, 20:17
η zero εχει 0,2 cal στα 100ml

για την λαιτ δεν ξερω

δηλαδη περιεχει υποκαταστατο ζαχαρης και οχι ζαχαρη :unsure:

arisfwtis
27-05-11, 20:18
ασπαρταμη νομιζω εχει

terataki
27-05-11, 20:21
thx :)

deluxe
27-05-11, 20:35
Ποια η γνωμη σας για τα γλυκαντικα της natreen; Πηρα αυτο με τα δισκια για να βαζω 1,2 στον καφε, οταν βγαινω εξω.

Sweeteners (Cyclamic acid, saccharin) Sodium Hydrogen Carbonate.

Το κυκλαμικο οξυ λενε οτι ειναι απαγορευμενο στην Αμερικη, αλλα εκει επιτρεπεται η ασπαρταμη. Γενικα τι παιζει; :unsure:

beatshooter
27-05-11, 23:25
Η ασπαρταμη τι κακο εχει?

Γενικα παχαινουν αυτα τα γλυκαντικα?:unsure:

deluxe
27-05-11, 23:34
Εχουν 0 θερμιδες, δε ξερω αν παχαινουν με καποιο αλλο τροπο. Αλλα θελω να μαθω εαν ειναι καλο για τον οργανισμο το natreen. Δε βρισκω κατι το παραξενο, απλα ρωταω για επιβεβαιωση.

beatshooter
27-05-11, 23:44
Εχουν 0 θερμιδες, δε ξερω αν παχαινουν με καποιο αλλο τροπο. Αλλα θελω να μαθω εαν ειναι καλο για τον οργανισμο το natreen. Δε βρισκω κατι το παραξενο, απλα ρωταω για επιβεβαιωση.

Ολο ξεχνω να παρω τετοια γλυκαντικα(καντερελ κτλ)...Και μ αυτα κ μ αυτα εχω να πιω καφε κανα 20μερο:(

Λογικα η με μετρο χρηση τους δεν νομιζω να βλαπτει

Eddie
28-05-11, 00:16
Η ασπαρταμη τι κακο εχει?

Γενικα παχαινουν αυτα τα γλυκαντικα?:unsure:

Τα γλυκαντικα δεν εχουν θερμιδες,απλως η ασπαρταμη σε πολυ μεγαλες δοσεις θεωρειται καρκινογονα.Δοκιμασε στεβια αν θελεις που δεν εχει τετοια θεματα..

lef
28-05-11, 00:24
http://www.ebio.gr/images/uploads/69370.jpg

αυτο περνω εγω απο μαγαζι με βιολογικα
2-3 ταμπς στην φραπα και ειναι κομπλε

terataki
28-05-11, 00:41
http://www.ebio.gr/images/uploads/69370.jpg

αυτο περνω εγω απο μαγαζι με βιολογικα
2-3 ταμπς στην φραπα και ειναι κομπλε

εχει καλη γευση?

lef
28-05-11, 00:45
εχει καλη γευση?

ναι ρε συ
το εχω παρει αρκετες φορες το συγκεκριμενο
ειχα παρει και σκονη αλλα ετσι την εχω αφησει..πολυ φαρμακιλα

terataki
28-05-11, 00:46
ναι ρε συ
το εχω παρει αρκετες φορες το συγκεκριμενο
ειχα παρει και σκονη αλλα ετσι την εχω αφησει..πολυ φαρμακιλα

ποσο κανει? φαρμακειο εχει?

lef
28-05-11, 00:47
ποσο κανει? φαρμακειο εχει?

10ε
δεν νομιζω ρε συ αλλα δεν το εχω ψαξει κιολας
θα το βρεις σιγουρα σε μαγαζι με βιολογικα

terataki
28-05-11, 00:48
10ε
δεν νομιζω ρε συ αλλα δεν το εχω ψαξει κιολας
θα το βρεις σιγουρα σε μαγαζι με βιολογικα

:thumbup: θνξ

dionisos
28-05-11, 00:48
ναι ρε συ
το εχω παρει αρκετες φορες το συγκεκριμενο
ειχα παρει και σκονη αλλα ετσι την εχω αφησει..πολυ φαρμακιλα

Δηλαδή σε ταμπλέτα έχει άλλη γεύση απ'ότι σε σκόνη?

lef
28-05-11, 00:51
Δηλαδή σε ταμπλέτα έχει άλλη γεύση απ'ότι σε σκόνη?

εγω πηρα να δοκιμασω πρασινη σκονη.μακρια..
καμια σχεση με τις ταμπλετες
νομιζω ομως οτι υπαρχει και ασπρη σκονη..απλα και ωραια να ειναι δεν βολευει καφε εξω απο το σπιτι

dionisos
28-05-11, 00:56
εγω πηρα να δοκιμασω πρασινη σκονη.μακρια..
καμια σχεση με τις ταμπλετες
νομιζω ομως οτι υπαρχει και ασπρη σκονη..απλα και ωραια να ειναι δεν βολευει καφε εξω απο το σπιτι

Έχω δοκιμάσει και άσπρη σκόνη και πράσινη δε μου άρεσαν καθόλου!

lef
28-05-11, 00:58
Έχω δοκιμάσει και άσπρη σκόνη και πράσινη δε μου άρεσαν καθόλου!

κανε μια τελευταια προσπαθεια με τις ταμπλετες
νομιζω οτι θα σου αρεσουν:toast:

dionisos
28-05-11, 01:00
κανε μια τελευταια προσπαθεια με τις ταμπλετες
νομιζω οτι θα σου αρεσουν:toast:

Ίσως δοκιμάσω αν και έχω συνηθίσει και τα πίνω σκέτα όλα τα ροφήματα!

deluxe
28-05-11, 01:23
Ποια η γνωμη σας για τα γλυκαντικα της natreen; Πηρα αυτο με τα δισκια για να βαζω 1,2 στον καφε, οταν βγαινω εξω.

Sweeteners (Cyclamic acid, saccharin) Sodium Hydrogen Carbonate.

Το κυκλαμικο οξυ λενε οτι ειναι απαγορευμενο στην Αμερικη, αλλα εκει επιτρεπεται η ασπαρταμη. Γενικα τι παιζει; :unsure:Εχουμε καμμια πληροφορηση;

Eddie
28-05-11, 02:22
ναι ρε συ
το εχω παρει αρκετες φορες το συγκεκριμενο
ειχα παρει και σκονη αλλα ετσι την εχω αφησει..πολυ φαρμακιλα

Ρε δε σου ειπα,το πηρα κι εγω τελικα!!Αλλα τα ιδια μου φαινεται..χαχαχαχα!Βαζω 2 χαπακια και μια κουταλια ζαχαρη :turtle:


εγω πηρα να δοκιμασω πρασινη σκονη.μακρια..
καμια σχεση με τις ταμπλετες
νομιζω ομως οτι υπαρχει και ασπρη σκονη..απλα και ωραια να ειναι δεν βολευει καφε εξω απο το σπιτι

Γιατι δε βολευει??Σε φακελακια του 1γρ ειναι ρε..τα βαζεις στην τσεπη και εισαι ετοιμος.

Λεω να δοκιμασω 4-5 χαπακια μπας και φτιαξει η κατασταση..τι λες??:turtle: