PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

Kaloutsikos
14-06-11, 01:10
είσαι οκ, μην ανησυχεις.
πες του φίλους σου, να μας στείλει τα λινκ με τις πανεπιστημιακές έρευνες να τις δούμε.
Και μην ξεχνάς ότι δεν παχαίνεις αν υπολογίζεις τις θερμίδες σου, μόνο όταν αρχίζεις και ξεφεύγεις.

Συγνώμη κιώλας αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση,

Η λακτόζη δεν ανεβάζει την ινσουλίνη στα ύψη?

gsisr
14-06-11, 01:43
φιλε αν θες την αποψη μου , 0% γαλα δεν υπαρχει..

δεν υφισταται..

εγω αν επινα θα επινα το 3,5% ..

ο μόνος λογος π τ χρησιμοποιώ βασικά είναι για να γλιτώσω καμιά θερμίδα που μπορώ να πάρω από πουθενά αλλού καλύτερα..τώρα αυτό με το 0% τ είχα κι εγώ πάντα απορία..

beatshooter
14-06-11, 02:22
Aντι για γευμα μπορω να πινω 400ml γαλα μαζι με ενα σκουπ tempro?

lila_1
14-06-11, 02:44
φιλε αν θες την αποψη μου , 0% γαλα δεν υπαρχει..

δεν υφισταται..

..
Ε καλά νταξ...μην τα ισοπεδώνουμε όλα...:green:

gym
14-06-11, 09:00
ο μόνος λογος π τ χρησιμοποιώ βασικά είναι για να γλιτώσω καμιά θερμίδα που μπορώ να πάρω από πουθενά αλλού καλύτερα..τώρα αυτό με το 0% τ είχα κι εγώ πάντα απορία..

βασικα να σου πω την αληθεια εχει δικιο το ζαντο....προσωπικα δεν πινω γαλα αλλα ποτε μου δεν θα επινα 0% και οταν επινα παλια ηταν 1,5%και αυτο απο τη γνωστη γυνακεια χαζομαρα τυπου πινω ταλαιτ κ τετοια....ο νονος μου τυχαινει να εχει μεγαλη μοναδα και ειναι ελεγμενος απο τις αρμοδιες υπηρεσιες και τα σχετικα,δηλαδη ειναι καλος στη δουλεια του και η μοναδα ειναι τι να πω...αμα τη δεις σουπερ...και μου εχει εξηγησει τι γινεται πια με τα λαιτ,τα σοκολατουχα γλατα και γαλατακια που κυκλοφορουν στην αγορα...
και πραγματικα το μονο γαλα που θα εμπιστευομουν ειναι το αυτο απο την μοναδα του η το ολυμπος που ελεγχεται συνεχεια και γνωριζουμε απο που το παιρνουν(αλλα και αυτο ειναι λιγο περπατημα στα τυφλα...)
αν θες την γνωμη μου πινε τουλαχιστον το 1,5% και απο γιαουτρι μονο 2%...αλλωστε αν δεις το 0%εχει λιγοτερα λιπαρα απο 2% αλλα περισσοτερο υδατ...
οποτε επιλεγεις...

Txc
14-06-11, 09:18
χαλαει γρηγορα το ολυμπος, βαριεμε να πιγαινω καθε 2-3 μερες στον μασουτη...
παρε κανα αγνο να κραταει κανα μηνα...

και για πες μας, τι παιζει με τα 0%?

Που πιγε η φραση << Burn the fat and feed the muscle >>, με τα λιπαρα πριν τον υπνο θα κανω << Burn the fat>>?

Γιατι οι πρωτεινες ολες πρωτεινουν στην δοση νερο ή ΓΑΛΑ 0%?
Τυχαιο?

Οταν λετε κατι, πειτε και κανα επιχειρημα...

Γιατι ο αλλος θα επινε μονο 3,5%?
Για πιο λογο?

Για την αν μου πεις για την γευση, ε να το βρασω...

Τα λιπαρα στο γαλα ειναι κορεσμενα, το ξερετε αυτο?

Πινουμε γαλα 0% μονο και μονο γιατι το 80% απο αυτο ειναι καζεινη ( αργης απορροφησης ), λιγοτερες θερμιδες και 0,3% κορεσμενο λιπος...

Θα μου πεις το αγνο κραταει 1 μηνα και ειναι τιγκα στα συντηρητικα?
Ε τι να κανουμε, τα συμπληρωματα που παιρνεις ειναι υγεινα?
Πρωτεινη ορου γαλακτος και καλα φυσικο προιον? Εκει να δεις επεξεργασια. Η επεξεργασια της επεξεργασιας...

Η ζωη μας ειναι βλαβερη, τι να κανουμε τωρα? Το air condition βλαβερο ειναι και αυτο...

gym
14-06-11, 09:26
χαλαει γρηγορα το ολυμπος, βαριεμε να πιγαινω καθε 2-3 μερες στον μασουτη...
παρε κανα αγνο να κραταει κανα μηνα...

και για πες μας, τι παιζει με τα 0%?

Που πιγε η φραση << Burn the fat and feed the muscle >>, με τα λιπαρα πριν τον υπνο θα κανω << Burn the fat>>?

Γιατι οι πρωτεινες ολες πρωτεινουν στην δοση νερο ή ΓΑΛΑ 0%?
Τυχαιο?

Οταν λετε κατι, πειτε και κανα επιχειρημα...

Γιατι ο αλλος θα επινε μονο 3,5%?
Για πιο λογο?

Για την αν μου πεις για την γευση, ε να το βρασω...

Τα λιπαρα στο γαλα ειναι κορεσμενα, το ξερετε αυτο?

προσωπικα θα σου πω το εξης...αν επινα παλι γαλα,θα επινα το κανονικο και ας εχει παραπανω λιπαρα θα επινα λιγοτερο κ αυτο γιατι θελω στη διατροφη μου οσο το δυνατον λιγοτερο επεξεργαμσενα προιοντα και οσο πιο κοντα στην φυσικη τους μορφη να το πω ετσι....οπως και να το κανεις,το 0%γαλα δεν υπαρχει στην φυση απο μονο του και υποκειται σε μια επεξεργασια την οποια εγω δεν την θελω...
οσο γι αυτο που λες οτι προτεινονται τα 0%...ε ναι βεβαια,ολοκληρες εταιρειες ειναι απο πισω,διαφημισεις για αδυνατισμα με λαιτ προιοντα,ειναι δυνατον να μην τα προτεινουν?
ενα αυτο και μετα που λες για τις πρωτεινες,σιγα μην κατσω να πιω το γαλα το 0% επειδη μου το λεει μια πρωτεινη...μηπως γιατι εχουν μεσα κ αυτοι δεν ξερουν τι και σου λεει βαλε το 0%:unsure::unsure:,μηπως κ αυτοι γιατι ανηκουν σε εναν κυκλο προωθησης και καλα των ΄''αδυνατιστικων'' προιοντων?:unsure::unsure::unsure:ιδεα δενε χω και δεν με απασχολει τι λεει ενα κουτι απο εξω στις οδηγιες του...
η γευση δν με ενδιαφερει...ας ειναι και σαν κλουβιο αυγο,αν μου κανει καλο θα το πιω...

καλα εσενα σου φαινεται λογικο ενα γαλα να κραταει ενα μηνα?ελεος....τετοιυ ειδους δεν ηπια ποτε κ ουτε προκειται..απαπα

gym
14-06-11, 09:28
χαλαει γρηγορα το ολυμπος, βαριεμε να πιγαινω καθε 2-3 μερες στον μασουτη...
παρε κανα αγνο να κραταει κανα μηνα...

και για πες μας, τι παιζει με τα 0%?

Που πιγε η φραση << Burn the fat and feed the muscle >>, με τα λιπαρα πριν τον υπνο θα κανω << Burn the fat>>?

Γιατι οι πρωτεινες ολες πρωτεινουν στην δοση νερο ή ΓΑΛΑ 0%?
Τυχαιο?

Οταν λετε κατι, πειτε και κανα επιχειρημα...

Γιατι ο αλλος θα επινε μονο 3,5%?
Για πιο λογο?

Για την αν μου πεις για την γευση, ε να το βρασω...

Τα λιπαρα στο γαλα ειναι κορεσμενα, το ξερετε αυτο?

Πινουμε γαλα 0% μονο και μονο γιατι το 80% απο αυτο ειναι καζεινη ( αργης απορροφησης ), λιγοτερες θερμιδες και 0,3% κορεσμενο λιπος...

Θα μου πεις το αγνο κραταει 1 μηνα και ειναι τιγκα στα συντηρητικα?
Ε τι να κανουμε, τα συμπληρωματα που παιρνεις ειναι υγεινα?
Πρωτεινη ορου γαλακτος και καλα φυσικο προιον? Εκει να δεις επεξεργασια. Η επεξεργασια της επεξεργασιας...

Η ζωη μας ειναι βλαβερη, τι να κανουμε τωρα? Το air condition βλαβερο ειναι και αυτο...

χιχι σε προλαβα πριν....
βασικα δεν παιρνω πλεον συμπληρωματα ενα αυτο...οποτε δεν με απασχολει αν ειναι βλαβερα η οχι....
καλα με την λογικη ολα ειναι βλαβερα ας μην προσεξουμε τιποτα,δεν λεει κ πολυ...

Txc
14-06-11, 09:38
ναι και ειναι φυσιολογικο να πιγαινεις στο σουπερμαρκετ καθε 2 μερες να παιρνεις γαλα, γιατι σου χαλαει ξερω γω ή να βραζω 15 αυγα την μερα για να το τροω το ασπραδι, για να αποφευγω την πρωτεινη και καλα υγεινη διατροφη...

Βλαβερα ξε βλαβερα, κανουν την ζωη μου πιο ευκολη...

tolis93
14-06-11, 09:55
Συγνώμη κιώλας αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση,

Η λακτόζη δεν ανεβάζει την ινσουλίνη στα ύψη?

Δε νομιζω.εξαλου κ το γιαουρτι εχει λακτοζη.γιατι το προτυμουμε ως γευμα προ υπνου??

Txc
14-06-11, 09:58
Δε νομιζω.εξαλου κ το γιαουρτι εχει λακτοζη.γιατι το προτυμουμε ως γευμα προ υπνου??

μπα εγω προτιμω το γαλα και μαλιστα 0% ( πιετε 3,5% εσεις, φουλ κορεσμενο λιπος )...
Κανεις διαδρομο μηπως καψεις λιπος και το βαζεις πριν τον υπνο με το 3.5% λιπαρα γαλα παρα πολυ ωραια...
Ζητω!

Panosss
14-06-11, 10:07
Αν τον παίρνει, σύμφωνα με τις ημερήσιες θερμιδικές ανάγκες του, δεν θα πάθει απολύτως τίποτα.

gym
14-06-11, 11:24
ναι και ειναι φυσιολογικο να πιγαινεις στο σουπερμαρκετ καθε 2 μερες να παιρνεις γαλα, γιατι σου χαλαει ξερω γω ή να βραζω 15 αυγα την μερα για να το τροω το ασπραδι, για να αποφευγω την πρωτεινη και καλα υγεινη διατροφη...

Βλαβερα ξε βλαβερα, κανουν την ζωη μου πιο ευκολη...
γνωμη σου και σεβαστη....


μπα εγω προτιμω το γαλα και μαλιστα 0% ( πιετε 3,5% εσεις, φουλ κορεσμενο λιπος )...
Κανεις διαδρομο μηπως καψεις λιπος και το βαζεις πριν τον υπνο με το 3.5% λιπαρα γαλα παρα πολυ ωραια...
Ζητω!

εχεις ενα θεματακι ομως με το γαλα ε?:green:
ο καθενας θα πιει ο,τι θελει,δεν χρειαζεται να γινομαστε υπερβολικοι με τις αποψεις μας...

gym
14-06-11, 11:25
Αν τον παίρνει, σύμφωνα με τις ημερήσιες θερμιδικές ανάγκες του, δεν θα πάθει απολύτως τίποτα.

:thumbup::thumbup:

Eddie
14-06-11, 12:16
Bρε παιδια,τι ειν αυτα που λετε για το γαλα...πρωτη φορα τα βλεπω:unsure:

Ο γαμπρος μου δουλευει σε πολυ γνωστη επαρχιακη εταιρια γαλακτοβιομηχανιας και οταν τον ρωτησα πως φτιαχνεται το light γαλα,μου λεει δεν εχει καμια ειδικη επεξεργασια..απλως το βραζουν στα καζανια σε ειδικη θερμοκρασια και στο ανω σημειο δημιουργειται η πετσα απο τα λιπαρα..ε και απο κει τα αφαιρουνε!

Η μονη διαφορα που εχει το 0% με το 1.5 και το πληρες,ειναι στις λιποδιαλυτες βιταμινες A,D,E,K, που λογικο ειναι χωρις τα λιπαρα να μην υφιστανται.


Δε νομιζω.εξαλου κ το γιαουρτι εχει λακτοζη.γιατι το προτυμουμε ως γευμα προ υπνου??

Το γιαουρτι αν και γαλακτοκομικο,εχει πολυ λιγοτερη λακτοζη απ το γαλα,λογο των ενζυμων,βακτηριων,μυκητων..σε καποιο απ αυτα,δε θυμαμαι που οφειλεται ακριβως.

Kaloutsikos
14-06-11, 15:52
Το γιαουρτι αν και γαλακτοκομικο,εχει πολυ λιγοτερη λακτοζη απ το γαλα,λογο των ενζυμων,βακτηριων,μυκητων..σε καποιο απ αυτα,δε θυμαμαι που οφειλεται ακριβως.

:thumbup:

ThanosMosh
15-06-11, 09:26
Καλημέρα!

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?Εδω και κανα μήνα τρώω κάθε πρωί 40-50γρ βρώμη με 1 κ.σ μέλι και μετά πίνω και 1scoop whey με νερο. Κάνω γράμμωση οπότε με τι άλλο θα μπορούσα να αντικαταστήσω την βρώμη με το μέλι?Την σκυλοβαρέθηκα!

Panosss
15-06-11, 10:06
Η βρώμη είναι αναντικατάστατη :):):)
Βάλτην μαζί με την Whey

PEGY
15-06-11, 11:02
Για μένα το γάλα είναι μόνο λιπαρά και θερμίδες, δεν προσφέρει τίποτα άλλο. Κ όχι μόνο αυτό αλλά μπορεί να προκαλέσει και πεπτικά προβλήματα.

Για έναν ανεξήγητο λόγο μόνο ο ανθρωπος συνεχίζει να πίνει γάλα κ μετα το τέλος του θυλασμού.

Οσο για τα 0% ακόμα και ο απλός βρασμός επεξεργασία είναι, καταστρέφεται ο,τιδήποτε έχει τυχόν παραμείνει.
Το γάλα είναι τοσο διαδεδομένο αποκλειστικά λόγω της διαφήμησης και όλα τα υπόλοιπα περι ασβεστίου βιταμινών κ.α. δεν υφιστανται. . .

Panosss
15-06-11, 11:14
Ο κάθε άνθρωπος έχει τις απόψεις του.
Εγώ διαφωνώ ΠΛΗΡΩΣ με τα λεγόμενα σου περι γάλακτος.

Spyrous
15-06-11, 11:31
PEGY δηλαδη τι να πιεις το πρωι?

Eddie
15-06-11, 12:07
Για μένα το γάλα είναι μόνο λιπαρά και θερμίδες, δεν προσφέρει τίποτα άλλο. Κ όχι μόνο αυτό αλλά μπορεί να προκαλέσει και πεπτικά προβλήματα.

Για έναν ανεξήγητο λόγο μόνο ο ανθρωπος συνεχίζει να πίνει γάλα κ μετα το τέλος του θυλασμού.

Οσο για τα 0% ακόμα και ο απλός βρασμός επεξεργασία είναι, καταστρέφεται ο,τιδήποτε έχει τυχόν παραμείνει.
Το γάλα είναι τοσο διαδεδομένο αποκλειστικά λόγω της διαφήμησης και όλα τα υπόλοιπα περι ασβεστίου βιταμινών κ.α. δεν υφιστανται. . .

Σωστα..δεν το ειχα σκεφτει αυτο :green:

Αλλα απ την αλλη,ξερεις αν τα υπολοιπα θυλαστικα ειχαν τη δυνατοτητα να πιουν γαλα αν θα επιναν η οχι?

Οσο για τον βρασμο,νταξει..νομιζω τα παραλες!!Ξερω ατομα που πινουν το γαλα απ το καρδαρι αμεσως μετα το αρμεγμα,αλλα δεν ειναι και οτι πιο υγιεινο..μη τρελαθουμε!Εμας αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οι πρωτεινες του γαλακτος και μονο,οποιος πινει γαλα επειδη ακουσε απο καπου οτι κανει καλο,εχει βιταμινες,μεγαλες ποσοτητες ασβεστιου κλπ..ε μαλλον δεν ακουσε καλα :green:

arisfwtis
15-06-11, 12:57
πιες νερο βρε ανθρωπε το πρωι
:green:

γιατι να πιεις γαλα?:P

Devil
15-06-11, 13:05
πιες νερο βρε ανθρωπε το πρωι
:green:

γιατι να πιεις γαλα?:P

εγω πινω καφε....:green::green::green:

Tasos Green
15-06-11, 13:11
το προβιο γαλα ειναι πιο κοντα στο μητρικο μας απο οτι το αγελαδινο.. και πιο θρεπτικο αλα οποιος το πιει χωρις να ξερασει απο την μποχα του περνω πρωτεινη!!!

PEGY
15-06-11, 13:13
τα έχω βάλει με το γάλα πραγματικά! για καιρό έκανα πολύ καλή διατροφή και ήμουν πάντα 10 κιλά πάνω κ μόλις έκοψα το γάλα, πάνε και τα φουσκώματα κ τα κιλά και όλα τα υπολοιπα προβλήματα που είχα.
τα ζώα δεν έχουν την επιλογή να διαλέξουν αν θα πιουν γάλα ή οχι γιατι η φύση από μόνη της δεν τους παρέχει τετοια επιλογή γιατί γνωρίζει πως οτι ήταν να πάρουν απ αυτό το πήραν, καιρος να φάνε κ τίποτα άλλο. Γι αυτό σταματά κ την παραγωγή γάλακτος από τους μαστούς όταν περάσει κάποιο διάστημα από τη γέννα. Επίσης είμαστε τα μόνα ζώα που πίνουμε το γάλα αλλου ζώου. . .
ολα αυτά τα αναφέρω μήπως τυχόν έχει και κάποιός άλλος τέτοιο προβλημα και ενω κάνει αψογη διατροφή δεν έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα κ απογοητεύεται τσάμπα, όπως εγώ. . .
Πλέον το πρωι στη βρώμη βάζω νεράκι
κατα τ άλλα οποιον δεν τον πειράζει το γάλα καλά κανει κ το πίνει!!!

Tasos Green
15-06-11, 13:16
τα έχω βάλει με το γάλα πραγματικά! για καιρό έκανα πολύ καλή διατροφή και ήμουν πάντα 10 κιλά πάνω κ μόλις έκοψα το γάλα, πάνε και τα φουσκώματα κ τα κιλά και όλα τα υπολοιπα προβλήματα που είχα.
τα ζώα δεν έχουν την επιλογή να διαλέξουν αν θα πιουν γάλα ή οχι γιατι η φύση από μόνη της δεν τους παρέχει τετοια επιλογή γιατί γνωρίζει πως οτι ήταν να πάρουν απ αυτό το πήραν, καιρος να φάνε κ τίποτα άλλο. Γι αυτό σταματά κ την παραγωγή γάλακτος από τους μαστούς όταν περάσει κάποιο διάστημα από τη γέννα. Επίσης είμαστε τα μόνα ζώα που πίνουμε το γάλα αλλου ζώου. . .
ολα αυτά τα αναφέρω μήπως τυχόν έχει και κάποιός άλλος τέτοιο προβλημα και ενω κάνει αψογη διατροφή δεν έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα κ απογοητεύεται τσάμπα, όπως εγώ. . .
Πλέον το πρωι στη βρώμη βάζω νεράκι
κατα τ άλλα οποιον δεν τον πειράζει το γάλα καλά κανει κ το πίνει!!!

παναγια μου ... και πως το τρως με νερο? πετα καλυτερα κανενα γιαουρτακι με ενα σκουπ πρωτεινης και ριξε μεσα μετα το ροκανιδι.... να το ευχαριστηθείς τουλαχιστον!

gym
15-06-11, 13:18
τα έχω βάλει με το γάλα πραγματικά! για καιρό έκανα πολύ καλή διατροφή και ήμουν πάντα 10 κιλά πάνω κ μόλις έκοψα το γάλα, πάνε και τα φουσκώματα κ τα κιλά και όλα τα υπολοιπα προβλήματα που είχα.
τα ζώα δεν έχουν την επιλογή να διαλέξουν αν θα πιουν γάλα ή οχι γιατι η φύση από μόνη της δεν τους παρέχει τετοια επιλογή γιατί γνωρίζει πως οτι ήταν να πάρουν απ αυτό το πήραν, καιρος να φάνε κ τίποτα άλλο. Γι αυτό σταματά κ την παραγωγή γάλακτος από τους μαστούς όταν περάσει κάποιο διάστημα από τη γέννα. Επίσης είμαστε τα μόνα ζώα που πίνουμε το γάλα αλλου ζώου. . .
ολα αυτά τα αναφέρω μήπως τυχόν έχει και κάποιός άλλος τέτοιο προβλημα και ενω κάνει αψογη διατροφή δεν έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα κ απογοητεύεται τσάμπα, όπως εγώ. . .
Πλέον το πρωι στη βρώμη βάζω νεράκι
κατα τ άλλα οποιον δεν τον πειράζει το γάλα καλά κανει κ το πίνει!!!

κοιτα εχεις δικιο να τα παιρνεις με το γαλα γιατι εχεις θεμα,φουσκωματα κ τετοια...εγω δεν ειχα πχ τετοια θεματα αλλα και παλι δεν θεωρω οτι μου προσφερει πια κατι το τοσο αναντικαταστατο που πρεπει ντε και καλα να το εχω στη διατροφη μου...ειδικα πιστευω για εμας τις γυναικες ναι ειναι ενα θεμα το γαλα και γενικα τα γαλακτοκομικα αν θελουμε να γινουμε υπερβολικες...
τωρα για τα αγορακια αμα θελετε να το πιειτε και με πρωτεινη και δεν σας χαλαει και θερμιδικα να το πιειτε...αλλα οχι οτι αν δεν πιουμε θα παθουμε κατι...;););)

gym
15-06-11, 13:22
παναγια μου ... και πως το τρως με νερο? πετα καλυτερα κανενα γιαουρτακι με ενα σκουπ πρωτεινης και ριξε μεσα μετα το ροκανιδι.... να το ευχαριστηθείς τουλαχιστον!

ρε συ χυλος γινεται...αχ αχ...δεν ξερετε να μαγειρευετε βρε....πραγματικα εχει κολπακια που μπορουν να κανουν μια εντελως ''ανοστη διαιτα'' να γινει σουπερ...αρκει να εχεις κ την θεληση να τα κανεις...;)

PEGY
15-06-11, 13:25
παναγια μου ... και πως το τρως με νερο? πετα καλυτερα κανενα γιαουρτακι με ενα σκουπ πρωτεινης και ριξε μεσα μετα το ροκανιδιι.... να το ευχαριστηθείς τουλαχιστον!

:clap::clap:
Βάζω λίγο μέλι κανα ξηρό καρπό κ φτιάχνει η γεύση. Τις περισσότερες φορές κάνω πιτάκι ομως. . .

Panosss
15-06-11, 13:28
Άλλο έχω θέμα με κάποια ουσία (πχ δυσανεξία, αλλεργία κλπ κλπ) και άλλο αυτή η ουσία (με την οποία έχω θέμα) είναι άχρηστη και δεν προσφέρει τίποτα!!!
Αν είναι δυνατόν!!!

Tasos Green
15-06-11, 13:32
ρε συ χυλος γινεται...αχ αχ...δεν ξερετε να μαγειρευετε βρε....πραγματικα εχει κολπακια που μπορουν να κανουν μια εντελως ''ανοστη διαιτα'' να γινει σουπερ...αρκει να εχεις κ την θεληση να τα κανεις...;)

αυτο ειναι το μονο που φτιαχνω καλα!:green: βαζω 2 γιαουρτακια 2% + πρωτεινη μπανανα + 60 βρωμη και ειναι super...

εμ ανοιξε ενα τοπικ να μαθουμε να τρωμε! εγω προσωπικά δεν ειμαι καθολου ευτυχισμένος με αυτα που φτιαχνω για να φαω! το επομενο γευμα μου ειναι καστανο ριζυ με 200γρ cottage :( θα κανω την προσευχη μου και θα το φαω...:thumbdown:

gym
15-06-11, 13:36
αυτο ειναι το μονο που φτιαχνω καλα!:green: βαζω 2 γιαουρτακια 2% + πρωτεινη μπανανα + 60 βρωμη και ειναι super...

εμ ανοιξε ενα τοπικ να μαθουμε να τρωμε! εγω προσωπικά δεν ειμαι καθολου ευτυχισμένος με αυτα που φτιαχνω για να φαω! το επομενο γευμα μου ειναι καστανο ριζυ με 200γρ cottage :( θα κανω την προσευχη μου και θα το φαω...:thumbdown:

ρε συ αντε...ανοιξα ενα τοπικ με συνταγες βρωμης...στειλε σε πμ μια λιστα με φαγητα που σε δυσκολευουν κ θα ανοιξω ενα τοπικ ξεκινωντας με αυτα....και θα βαλουμε κ αλλα μετα...αντε...μπας κ βγαλουμε ακρη με τους εργενηδες σεφ..χααχα

εντιτ..τελειο γευμα....

PEGY
15-06-11, 13:41
Άλλο έχω θέμα με κάποια ουσία (πχ δυσανεξία, αλλεργία κλπ κλπ) και άλλο αυτή η ουσία (με την οποία έχω θέμα) είναι άχρηστη και δεν προσφέρει τίποτα!!!
Αν είναι δυνατόν!!!

Αυτή η ουσία που έχω δυσανεξία εκτός αυτού είναι και άχρηστη και δεν προσφέρει τίποτα. . . (μπορούν να ισχύουν και τα δύο παράλληλα) Ξαναλέω πως οποιος το πίνει πολύ καλά κάνει. Κ εγώ το χρησιμοποιώ σε συνταγές απλά δεν το προτιμώ για πηγή πρωτεϊνης
Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας αλλα επειδή έχω αναμειχθει με τις βιομηχανίες παραγωγής γαλακτος κ γενικά με το προιον, το γάλα πολύ λίγα μπορεί να προσφέρει κ οι βιομηχανίες που αξίζει να εμπιστευτείς είναι λίγες.

gym
15-06-11, 13:43
Αυτή η ουσία που έχω δυσανεξία εκτός αυτού είναι και άχρηστη και δεν προσφέρει τίποτα. . . (μπορούν να ισχύουν και τα δύο παράλληλα) Ξαναλέω πως οποιος το πίνει πολύ καλά κάνει. Κ εγώ το χρησιμοποιώ σε συνταγές απλά δεν το προτιμώ για πηγή πρωτεϊνης
Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας αλλα επειδή έχω αναμειχθει με τις βιομηχανίες παραγωγής γαλακτος κ γενικά με το προιον, το γάλα πολύ λίγα μπορεί να προσφέρει κ οι βιομηχανίες που αξίζει να εμπιστευτείς είναι λίγες.

+100000000:thumbup::thumbup:

Levrone
15-06-11, 13:49
να ρωτησω κατι ρε παιδια..

εγω ομελετα δεν ετρωγα ποτε γιατι το αντικολλητικο τηγανι ειναι ενα βασανο..

τωρα ομως εχω πλατο και εκει η ομελετα ψηνεται σαν την κρεπα. και ειναι φοβερη. ουτε κολλαει ουτε τιποτα , τη διπλωνεις οπως θες και ουτε καιγεται απο κατω καθολου.

το ερωτημα ειναι..
αλλοιωνεται η πρωτεινη του αυγου περισσοτερο τωρα που εγινε ομελετα στο πλατο ή υπαρχει η ιδια αλλοιωση οπως και αν βρασεις το αυγο και απλα πεταξεις τον κροκο και φας το ασπραδι?

ξερουμε κατι πανω σε αυτο το θεμα με το ποια μορφη ψησιματος ειναι ιδανικοτερη σχετικα με το αυγο?

gym
15-06-11, 13:52
να ρωτησω κατι ρε παιδια..

εγω ομελετα δεν ετρωγα ποτε γιατι το αντικολλητικο τηγανι ειναι ενα βασανο..

τωρα ομως εχω πλατο και εκει η ομελετα ψηνεται σαν την κρεπα. και ειναι φοβερη. ουτε κολλαει ουτε τιποτα , τη διπλωνεις οπως θες και ουτε καιγεται απο κατω καθολου.

το ερωτημα ειναι..
αλλοιωνεται η πρωτεινη του αυγου περισσοτερο τωρα που εγινε ομελετα στο πλατο ή υπαρχει η ιδια αλλοιωση οπως και αν βρασεις το αυγο και απλα πεταξεις τον κροκο και φας το ασπραδι?

ξερουμε κατι πανω σε αυτο το θεμα με το ποια μορφη ψησιματος ειναι ιδανικοτερη σχετικα με το αυγο?

τι ειναι αυτο οεο?
παντως πραγματικα δεν νομιζω οτι αλλοιωνονται τοσο τα συστατικα μιας τροφης με το ψησιμο...δεν λεμε για υπερβολικες θερμοκρασιες οποτε πιστευω εισαι οκ...

Levrone
15-06-11, 13:55
τι ειναι αυτο οεο?
παντως πραγματικα δεν νομιζω οτι αλλοιωνονται τοσο τα συστατικα μιας τροφης με το ψησιμο...δεν λεμε για υπερβολικες θερμοκρασιες οποτε πιστευω εισαι οκ...

πλατο βρε,
αυτο που ειναι πλακα και το εχουν στα σουβλατζιδικα και ριχνουν πανω το ψημενο απο προχτες μπιφτεκι ή καλαμακι και το ζεσταινουν.

πλατο που λειτουργει με ηλεκτρικο ρευμα..

το τεπανιακι που λενε..

μα οχι η ομελετα δεν καιγεται καθολου και ουτε μαυριζει, τιποτα τετοιο.

και εγω λεω για σχετικα χαμηλη θερμοκρασια.

gym
15-06-11, 13:57
πλατο βρε,
αυτο που ειναι πλακα και το εχουν στα σουβλατζιδικα και ριχνουν πανω το ψημενο απο προχτες μπιφτεκι ή καλαμακι και το ζεσταινουν.

πλατο που λειτουργει με ηλεκτρικο ρευμα..

το τεπανιακι που λενε..

μα οχι η ομελετα δεν καιγεται καθολου και ουτε μαυριζει, τιποτα τετοιο.

και εγω λεω για σχετικα χαμηλη θερμοκρασια.

καταλαβα...(που το βρηκες παλι αυτο?μαλλον για να φτιαχνεις τις κρεπες σου....)

εισαι οκ μην κολλας...σιγα την θερμοκρασια κ την διαφορα με το τηγανι...ολα οκ...φαε αφοβα...δεν χαλαειιιιιιιιι η πρωτεινη του....

Levrone
15-06-11, 14:04
καταλαβα...(που το βρηκες παλι αυτο?μαλλον για να φτιαχνεις τις κρεπες σου....)

εισαι οκ μην κολλας...σιγα την θερμοκρασια κ την διαφορα με το τηγανι...ολα οκ...φαε αφοβα...δεν χαλαειιιιιιιιι η πρωτεινη του....

μα δε λεω αν το πλατο διαφερει απο το τηγανι, λεω αν η τα ασπραδια στο τηγανι ειναι χειροτερα λογω επεξεργασιας απο το βραστα ασπραδια..αν τηγανι=βραστο ε τοτε και το πλατο δε θα χει θεμα..


μου το κανανε δωρο..

εκει ψηνω αυγα ματια (καμια 25αρια τη φορα χαχαχα) και λαχανικα, και ψαρια και κρεατα και οτι θες..

δεν κολλαει τιποτα και ψηνει τελεια.
και καθαριζει σε χρονο dt ( αααχ μανα για σενα τα κανω ολα!!! :turtle: )

arisfwtis
15-06-11, 14:05
με αυτες τις σως, κετσαπ, σιροπια κλπ με 0 θερμιδες τι παιζει??


πως στο καλο τις φτιαχνουν? μονο αλατι εχουν?

gym
15-06-11, 14:08
μα δε λεω αν το πλατο διαφερει απο το τηγανι, λεω αν η τα ασπραδια στο τηγανι ειναι χειροτερα λογω επεξεργασιας απο το βραστα ασπραδια..αν τηγανι=βραστο ε τοτε και το πλατο δε θα χει θεμα..


μου το κανανε δωρο..

εκει ψηνω αυγα ματια (καμια 25αρια τη φορα χαχαχα) και λαχανικα, και ψαρια και κρεατα και οτι θες..

δεν κολλαει τιποτα και ψηνει τελεια.
και καθαριζει σε χρονο dt ( αααχ μανα για σενα τα κανω ολα!!! :turtle: )

φφφφ..μια ερωτηση εκανα εκθεση εγραψες...δεν εχει προβλημα ρε κωτσο...να πω οτι τα εψηνες σε φουρνο με ξυλα παει στο καλο...αλλα τωρα διαφορα βρασιμο με τηγανι πλατο η κ εγω δεν ξερω τι,δεν εχει...

gym
15-06-11, 14:09
με αυτες τις σως, κετσαπ, σιροπια κλπ με 0 θερμιδες τι παιζει??


πως στο καλο τις φτιαχνουν? μονο αλατι εχουν?

ο θερμιδες?χμ...παντως εγω θα σου ελεγα να μεινεις μακρυα απο αυτα...τι στο καλο...καθολου επεξεργασια δεν εχουν πια αυτα?φαντασου τι τα κανουν για να τα βγαζουν με 0 θερμιδες...

arisfwtis
15-06-11, 14:11
ο θερμιδες?χμ...παντως εγω θα σου ελεγα να μεινεις μακρυα απο αυτα...τι στο καλο...καθολου επεξεργασια δεν εχουν πια αυτα?φαντασου τι τα κανουν για να τα βγαζουν με 0 θερμιδες...

ναι ρε γμτ μου φαινετε πολυ περιεργο
σιροπια μαρμελαδες κλπ
0 πρωτεινες 0 υδ 0 λιπ και εχουν μονο νατριο:unsure::unsure::unsure:

gym
15-06-11, 14:14
ναι ρε γμτ μου φαινετε πολυ περιεργο
σιροπια μαρμελαδες κλπ
0 πρωτεινες 0 υδ 0 λιπ και εχουν μονο νατριο:unsure::unsure::unsure:

τα λαμογια...να το να το....ελα μωρε...τι θα σου προσφερουν αυτα...βασικα να σου πω...κετσαπ εχω φταιξει στο παρελθον με μεγαλη επιτυχια και αλλες σως που πουλανε στο εμποριο απο καθαρα φυσικα υλικα,το μονο που επαιζε ηταν φυσικη ντοματα κ τα αλλα ολα ηταν μπαχαρια κ διαφορα τετοια...

μην τα βαζεις αυτα του εμποριου στην διατροφη σου...καλο δεν σου κανουν στανταρ,κακο για μενα ναι...δεν ειναι φυσικα...αλλοι θα σου πουνε ε σιγα μωρε...τι ψυχη εχει?
αλλα κακα τα ψεματα,ειναι φουλ επεξεργασμενα...μονο τα δικα μου ηταν φυσικα...:P:P:P

PEGY
15-06-11, 14:19
ο θερμιδες?χμ...παντως εγω θα σου ελεγα να μεινεις μακρυα απο αυτα...τι στο καλο...καθολου επεξεργασια δεν εχουν πια αυτα?φαντασου τι τα κανουν για να τα βγαζουν με 0 θερμιδες...

:thumbup::thumbup::thumbup:
Ηρθε η ώρα μου να σε παραδεχτώ

gym
15-06-11, 14:20
:thumbup::thumbup::thumbup:
Ηρθε η ώρα μου να σε παραδεχτώ

με συγκινεις...;);););)
ε ναι ρε συ...αλλο πια τι θα βγαλουν...αμαν πια τις σιχαθηκα ολες τις εταιρειες...θα τις καψω ολεςςςς και θα βγαζω δικα μου προιοντα ββ!:green::green::green:

Panosss
15-06-11, 14:24
Αυτή η ουσία που έχω δυσανεξία εκτός αυτού είναι και άχρηστη και δεν προσφέρει τίποτα. . .
OK άποψή σου οτι το γάλα δεν προσφέρει τίποτα.
Σεβαστή μεν, αλλά έχω παντελώς αντίθετη άποψη και στην τελική με ενοχλούν τέτοιες απόλυτες εκφράσεις και απόψεις σε οτιδήποτε και αν αναφερόμαστε.
Μπορεί να μην μας αρέσει κάτι, μπορεί να μας προκαλεί προβλήματα αλλά δεν μπορούμε να το βγάζουμε άχρηστο έτσι απλά.

gym
15-06-11, 14:31
OK άποψή σου οτι το γάλα δεν προσφέρει τίποτα.
Σεβαστή μεν, αλλά έχω παντελώς αντίθετη άποψη και στην τελική με ενοχλούν τέτοιες απόλυτες εκφράσεις και απόψεις σε οτιδήποτε και αν αναφερόμαστε.
Μπορεί να μην μας αρέσει κάτι, μπορεί να μας προκαλεί προβλήματα αλλά δεν μπορούμε να το βγάζουμε άχρηστο έτσι απλά.

βασικα επειδη κ εγω το γαλα ενω το αγαπαω σαν γευση κ αν με αφησεις θα πιω κουβαδες....μπορει κ λογω του οτι μικρη δεν επινα,μετα του εδωσα και καταλαβε αλλα μετα με την γυμναστικη το εβγαλα γιατι ειδα οτι τελικα δεν ειναι και τοσο απαραιτητο....δεν πιστευω οτι δεν μας προσφερει κατι,αλλα επειδη επιμενεις πολυ μαλλον εχεις τους λογους σου...
θα μπορουσες να γραψεις εδω τι πιστευεις οτι προσφερει το γαλα σε τετοιο βαθμο που δεν μπορουμε να το αντικαταστησουμε με κατι αλλα απο την τοση πληθωρα τροφων που υπαρχει και να εχουμε το ιδιο καλα αποτελεσματα?
να δω μηπως κανω σαλακια που δεν πινω βασικα...

PEGY
15-06-11, 14:47
με συγκινεις...;);););)
ε ναι ρε συ...αλλο πια τι θα βγαλουν...αμαν πια τις σιχαθηκα ολες τις εταιρειες...θα τις καψω ολεςςςς και θα βγαζω δικα μου προιοντα ββ!:green::green::green:

ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!

Panosss
15-06-11, 14:57
θα μπορουσες να γραψεις εδω τι πιστευεις οτι προσφερει το γαλα σε τετοιο βαθμο που δεν μπορουμε να το αντικαταστησουμε με κατι αλλα απο την τοση πληθωρα τροφων που υπαρχει και να εχουμε το ιδιο καλα αποτελεσματα?
να δω μηπως κανω σαλακια που δεν πινω βασικα...
Δεν μίλησα ποτέ για αναντικατάστατο!!! :shock:
Που το είδες αυτό και μου το προσάπτεις;
Το οτι δεν είναι αναντικατάστατο, δεν το κάνει άχρηστο και αυτό είναι προφανές.
Απο που και ως που το "αναντικατάστατο" ορίζει και την χρησιμότητα ενός υλικού;

Εμένα απλά με ενόχλησε ο μηδενισμός και η απαξίωση μιας ουσίας με απόλυτους χαρακτηρισμούς. Μόνο σε αυτό αναφέρθηκα και φυσικά αναγνώρισα το δικαίωμα του καθενός στην επιλογή.

giannis64
15-06-11, 15:03
παιδια επιδη βλεπω πλλα ποστ για το γαλα, αν σε περιπτωση θελει καποιος να απαντηση η να ρωτησει κατι γιαυτο, ας κανει κουοτ και να παει την συζητηση εδω..

θεμα για το γαλα.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9560-Γάλα-στην-διατροφη-για-μεταπροπονητικό-ρόφημα

gym
15-06-11, 15:07
Δεν μίλησα ποτέ για αναντικατάστατο!!! :shock:
Που το είδες αυτό και μου το προσάπτεις;
Το οτι δεν είναι αναντικατάστατο, δεν το κάνει άχρηστο και αυτό είναι προφανές.
Απο που και ως που το "αναντικατάστατο" ορίζει και την χρησιμότητα ενός υλικού;

Εμένα απλά με ενόχλησε ο μηδενισμός και η απαξίωση μιας ουσίας με απόλυτους χαρακτηρισμούς. Μόνο σε αυτό αναφέρθηκα και φυσικά αναγνώρισα το δικαίωμα του καθενός στην επιλογή.

βρε συ σιγα...δεν σου εκανα και μηνυση...μια λεξη ειπα...να την παιρνω πισω οκ?
τεσπα....σεβαστη κ η δικη σου αποψη....:thumbup:

lila_1
15-06-11, 16:29
με αυτες τις σως, κετσαπ, σιροπια κλπ με 0 θερμιδες τι παιζει??


πως στο καλο τις φτιαχνουν? μονο αλατι εχουν?



ναι ρε γμτ μου φαινετε πολυ περιεργο
σιροπια μαρμελαδες κλπ
0 πρωτεινες 0 υδ 0 λιπ και εχουν μονο νατριο:unsure::unsure::unsure:

ΠΟΥ υπάρχουν όλα αυτά με τα πολλά 0???:shock:
Τα θέλω...!
Μαρμελάδα με 0 θερμίδες??
υπάρχει θεός!:bowdown:

Αλλά μάλλον κάπου κάνεις λάθος...

tolis93
15-06-11, 16:32
ΠΟΥ υπάρχουν όλα αυτά με τα πολλά 0???:shock:
Τα θέλω...!
Μαρμελάδα με 0 θερμίδες??
υπάρχει θεός!:bowdown:

Αλλά μάλλον κάπου κάνεις λάθος...

οπα οπα οπα οπα μαγκες τι παιχτικε εδω?θελω και εγω να μπω στο κλαμπ απο που κοβουν εισητηριο για μαρμελαδα με 0 θερμιδες?να βγει κανενα σιροπι καραμελας τετοιο και παω να αναψω λαμπαδα

Αντωνης
15-06-11, 16:33
Yπαρχουν,αν δεν κανω λαθος λογικα πρεπει να φτιαχνονται με αυτο το υποκαταστατο της ζαχαρης που φτιαχνεται και η coca cola light,ασπαρταμη λεγοταν αν θυμαμαι καλα απ οτι ειχε πει ο jimmy007

Tasos Green
15-06-11, 16:36
ΠΟΥ υπάρχουν όλα αυτά με τα πολλά 0???:shock:
Τα θέλω...!
Μαρμελάδα με 0 θερμίδες??
υπάρχει θεός!:bowdown:

Αλλά μάλλον κάπου κάνεις λάθος...

xaxaxax:green:
στο musclemag στο τευχος δεκεμβριου εχει μεσα διαφημιση μια κετσαπ ονοματι ΚΕΤΟ με 4 θερμιδες ανα κουταλια. 0 λιπος 0 ζαχαρι και 1γρ υδατανθρακα. τωρα για μαρμελαδες δεν ξερω...

arisfwtis
15-06-11, 16:37
να ποσταρω λινκ επιτρεπεται?

μονο τετοια εχει το μαγαζι οχι συμπληρωματα

tolis93
15-06-11, 16:37
Yπαρχουν,αν δεν κανω λαθος λογικα πρεπει να φτιαχνονται με αυτο το υποκαταστατο της ζαχαρης που φτιαχνεται και η coca cola light,ασπαρταμη λεγοταν αν θυμαμαι καλα απ οτι ειχε πει ο jimmy007

τωρα γιατι με σκοτωνεις γιατι γιατι γιατι???:P
ερωτηση π τις πουλανε αυτες?παντως σουπερμαρκετ δεν εχω βρει τιποτα τετοιο κ τα χω χτενισει ολα τα προιοντα.απο μπισκοτα κ γλυκα μεχρι και τα ψαρια(εννοω σε αναλυση τι εχουν μεσα κτλπ)

Giannistzn
15-06-11, 16:44
Aν εχει οντως ασπαρταμη δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο καλη λυση. Και τι σκ@τα ρε παιδια, το "φρουτο" που υποτιθεται οτι εχει μεσα η μαρμελαδα δεν εχει θερμιδες? δεν εχει υδ/κες? δεν εχει φρουκτοζη?

Ενταξει, αν ειναι να παρω ασπαρταμη με αρωμα φραουλας = καρκινος ^2 αστο καλυτερα, να παρω 1 κιλο φραουλες, να παρω και λιγη stevia που εχει βγει τωρα (υποκαταστατο ζαχαρης χωρις θερμιδες εχει γινει συζητηση στο φορουμ) και να τα πεταξω σε μια κατσαρολα και να φτιαξω τη μαρμελαδιτσα μου με τα φυσικα της συστατικα.

tolis93
15-06-11, 16:45
Aν εχει οντως ασπαρταμη δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο καλη λυση. Και τι σκ@τα ρε παιδια, το "φρουτο" που υποτιθεται οτι εχει μεσα η μαρμελαδα δεν εχει θερμιδες? δεν εχει υδ/κες? δεν εχει φρουκτοζη?

Ενταξει, αν ειναι να παρω ασπαρταμη με αρωμα φραουλας = καρκινος ^2 αστο καλυτερα, να παρω 1 κιλο φραουλες, να παρω και λιγη stevia που εχει βγει τωρα (υποκαταστατο ζαχαρης χωρις θερμιδες εχει γινει συζητηση στο φορουμ) και να τα πεταξω σε μια κατσαρολα και να φτιαξω τη μαρμελαδιτσα μου με τα φυσικα της συστατικα.

+1 πανω απο ολα υγεια

worfel
15-06-11, 17:54
στα 17 που ο μεταβολισμος ειναι στον θεο, αμα φαω λιγο υδατανθρακα καμα ωρα μετα την προπονα (κατα τις 5-7) σε φαση γραμμωσης δεν πειραζει ε? η μηπως να το κοψω?

παντος βάζω ευκολα κιλα

giannis64
15-06-11, 19:31
να ποσταρω λινκ επιτρεπεται?

μονο τετοια εχει το μαγαζι οχι συμπληρωματα

βαλε.:thumbup:

εγω παντος θα το ξαναπω, οπως το εχω ξαναπει.

οτι και να μου λεει ενα προιον, εγω αυτο που ξερω ειναι πως εκτος απο το νερο, δεν υπαρχει τιποτα αλλο που να μην εχει θερμιδες. τιποτα μα τιποτα..

ο% ζαχαρι η λιπαρα μπορει. 0% θερμιδες με τιποτα ομως..

gsisr
15-06-11, 19:40
στα 17 που ο μεταβολισμος ειναι στον θεο, αμα φαω λιγο υδατανθρακα καμα ωρα μετα την προπονα (κατα τις 5-7) σε φαση γραμμωσης δεν πειραζει ε? η μηπως να το κοψω?

παντος βάζω ευκολα κιλα

άμα δε βάλεις τον υ/α τις ώρες γύρω απ την προπόνηση και στο πρωινό πότε θα τον βάλεις;;;

ThanosMosh
15-06-11, 20:48
Καλημέρα!

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?Εδω και κανα μήνα τρώω κάθε πρωί 40-50γρ βρώμη με 1 κ.σ μέλι και μετά πίνω και 1scoop whey με νερο. Κάνω γράμμωση οπότε με τι άλλο θα μπορούσα να αντικαταστήσω την βρώμη με το μέλι?Την σκυλοβαρέθηκα!

Καμιά αλλη ιδέα εκτός βρώμης?

beefmeup
15-06-11, 21:04
Καμιά αλλη ιδέα εκτός βρώμης?

πολλες ρυζογκοφρετες ισως.

ThanosMosh
15-06-11, 22:20
πολλες ρυζογκοφρετες ισως.

Το αλάτι δεν είναι θέμα?

Τοστακια ολικής με τυρί αποκλείονται?

tolis93
15-06-11, 22:41
Το αλάτι δεν είναι θέμα?

Τοστακια ολικής με τυρί αποκλείονται?

τα σπανε.βασικα φιλτατε βαλε στη βρωμη κακαο η σοκολατα μια κουταλια τ γλυκου(15 θερμιδες η κουταλια κ η σοκολατα ειναι υδατανθρακας) επισης παιζει ριζακι γλυκοπατατα...καλαμποκι...και το ψωμακι λεει...μακαρονακια...τοοοοσα υπαρχουν:P
εγω προσωπικα λατρευω τις αραβικες πιτες

prt_sxs
15-06-11, 22:47
ρε αμα αρχισω παλι ογκο γτ με σκασανε οτι δειχνω πολυ αδυνατος...
κ παρω πρωτεινη.δεξτρο.κρεατινη κ βρωμη...
ποσα ml νερο θα χρειαστει αυτο για να διαλειθει...?
30γρ πρωτειν
25γρ δεξτρο
5γρ κρεατ
25γρ βρωμη

για μεταπροπονητικο μιλαμε παντα...

kabamaru
16-06-11, 00:26
καλησπερα παιδες αμα μπορει καποιος να μου πει τα λαθη που βλεπει στο προγραμμα μου . το ξερω οτι η ωρες ειναι περιεργες αλλα δεν με εξυπηρετεί διαφορετικα .πηρα καποιες ιδεες με την βοηθεια τους tollis93.
Γεύμα 1 (11:00) 50 γρ κουάκερ .. 1 ολοκληρο αυγο ..1 φέτα ψωμί ολικής αλέσεως 1 φρούτο ( Ροδάκινο η Μήλο ) και ενα Γιαουρτι 2% με μελι ( H ενα ποτηρι γαλα )
Γεύμα 2 (14:00) 150γρ τόνο σε νερό κονσερβα απο τα Lidl ..200γρ βραστή πατάτα ( σκεφτομαι να βαλω κάποιο όσπριο Στη θεση τις πατατας) 1 κουταλια ελαιόλαδο .. 1 Σαλάτα Ντοματα 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως
Γεύμα 3 (17.00) 100γρ στήθος κοτόπουλο Η 100 γραμμαρια μοσχαρι Απαχο .. 200γρ βραστή πατάτα Η 150 γρ Ασπρο ρύζι (βρασμένο) 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως ..

Προπόνηση 18:30 εώς 19:30
Γεύμα 4 – Μεταπροπονητικό (20:00) 1 ολοκληρο αυγο και 1-2 Μπανανες
Γεύμα 5(22.00) πατατα Η ρύζι (βρασμένο) Η φασολακια ..1 κουταλια ελαιόλαδο (αλλα απο οτι λεει και ο tolis93 ΝΟ ΠΑΤΑΤΑ το βραδυ ..ακι τι να βαλω στην θεση σου ;)
και το βραδυ 50γρ τυρί cottage 2.2% με χαμηλά λιπαρά απο τα Lidl(Η Γιαουρτι 2% 100-150 γραμμαρια ) Μια χουφτα αμύγδαλα και 1 μια κουταλια μελι πιο πολυ μπερδευτικα με το Προ-προπονητικό Γεύμα .. εχω φταξει και θεμα αλλα εχει γινει νοσοκομειο ;) http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15294-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9B%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%89%CF%80%CE%B1%CF%81 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15294-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9- %CE%9B%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%89%CF%80%CE%B1%CF%81)

Levrone
16-06-11, 00:51
καλησπερα παιδες αμα μπορει καποιος να μου πει τα λαθη που βλεπει στο προγραμμα μου . το ξερω οτι η ωρες ειναι περιεργες αλλα δεν με εξυπηρετεί διαφορετικα .πηρα καποιες ιδεες με την βοηθεια τους tollis93. πιο πολυ μπερδευτικα με το Προ-προπονητικό Γεύμα .. εχω φταξει και θεμα αλλα εχει γινει νοσοκομειο ;)

φιλε το πρωι θα εβγαζα το γιαουρτι και θα αφηνα το γαλα..

στο 2ο μην μπλεξεις και τονο και οσπρια..ασε την πατατα , μια χαρα ειναι..

στο 4ο , το ενα αυγο μετα την προπονηση ειναι λιγο, βαλε κι αλλη πρωτεινη, ενα αυγο δεν αρκει. Εχεις αναγκες εκεινη την ωρα..

στο 5ο μια χαρα ειναι η πατατα κατα τη γνωμη μου ακομα και το βραδυ, αλλα βαλε και καποια πηγη πρωτεινης εδω (τονο, κοτοπουλο, κατι τελοσπαντων)

στο 6ο κρατα το κοτατζ, βγαλε το γιαουρτι, κρατα αν θες και τα αμυγδαλα, και ΒΓΑΛΕ το μελι.

αυτα στο περιπου :welcome:

kabamaru
16-06-11, 01:49
φιλε το πρωι θα εβγαζα το γιαουρτι και θα αφηνα το γαλα..

στο 2ο μην μπλεξεις και τονο και οσπρια..ασε την πατατα , μια χαρα ειναι..

στο 4ο , το ενα αυγο μετα την προπονηση ειναι λιγο, βαλε κι αλλη πρωτεινη, ενα αυγο δεν αρκει. Εχεις αναγκες εκεινη την ωρα..

στο 5ο μια χαρα ειναι η πατατα κατα τη γνωμη μου ακομα και το βραδυ, αλλα βαλε και καποια πηγη πρωτεινης εδω (τονο, κοτοπουλο, κατι τελοσπαντων)

στο 6ο κρατα το κοτατζ, βγαλε το γιαουρτι, κρατα αν θες και τα αμυγδαλα, και ΒΓΑΛΕ το μελι.

αυτα στο περιπου :welcome: thanks man Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου:wink: και κατι ακομα .τι λες αμα βαλω πιτες βρωμης με μουσλι στη θεση του κουακερ λεει τιποτα ;

Levrone
16-06-11, 02:16
thanks man Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου:wink: και κατι ακομα .τι λες αμα βαλω πιτες βρωμης με μουσλι στη θεση του κουακερ λεει τιποτα ;

φιλε το κανει πολυς κοσμος και απ οτι λενε ειναι μια χαρα.

προσωπικα δεν το χω κανει , δεν εχω αποψη.

arisfwtis
16-06-11, 03:31
να ποσταρω λινκ επιτρεπεται?

μονο τετοια εχει το μαγαζι οχι συμπληρωματα

http://www.waldenfarms.com/index.html

Devil
16-06-11, 03:45
http://www.waldenfarms.com/index.html

οοο το διασημο φυστικοβουτηρο με 0 θερμιδες...χεχεχεχε...:green::green::green:

jimmy007
16-06-11, 04:02
Aν εχει οντως ασπαρταμη δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο καλη λυση. Και τι σκ@τα ρε παιδια, το "φρουτο" που υποτιθεται οτι εχει μεσα η μαρμελαδα δεν εχει θερμιδες? δεν εχει υδ/κες? δεν εχει φρουκτοζη?

Ενταξει, αν ειναι να παρω ασπαρταμη με αρωμα φραουλας = καρκινος ^2 αστο καλυτερα, να παρω 1 κιλο φραουλες, να παρω και λιγη stevia που εχει βγει τωρα (υποκαταστατο ζαχαρης χωρις θερμιδες εχει γινει συζητηση στο φορουμ) και να τα πεταξω σε μια κατσαρολα και να φτιαξω τη μαρμελαδιτσα μου με τα φυσικα της συστατικα.

Εντάξει η ασπαρτάμη δομικά πρακτικά σαν πρωτείνη είναι(διπεπτίδιο). Και δεν έχει αποδειχθεί κάτι σχετικό με την χρήση της.
Και η stevia ok είναι.

Θεωρητικά μαρμελάδα μπορεί να φτιαχτεί από εκχύλισμα φρούτων, κάποιο σταθεροποιητή και ασπαρτάμη/σουκραλόζη.


να ρωτησω κατι ρε παιδια..

εγω ομελετα δεν ετρωγα ποτε γιατι το αντικολλητικο τηγανι ειναι ενα βασανο..

τωρα ομως εχω πλατο και εκει η ομελετα ψηνεται σαν την κρεπα. και ειναι φοβερη. ουτε κολλαει ουτε τιποτα , τη διπλωνεις οπως θες και ουτε καιγεται απο κατω καθολου.

το ερωτημα ειναι..
αλλοιωνεται η πρωτεινη του αυγου περισσοτερο τωρα που εγινε ομελετα στο πλατο ή υπαρχει η ιδια αλλοιωση οπως και αν βρασεις το αυγο και απλα πεταξεις τον κροκο και φας το ασπράδια.

ξερουμε κατι πανω σε αυτο το θεμα με το ποια μορφη ψησιματος ειναι ιδανικοτερη σχετικα με το αυγο?

Βασικά εγώ πιστεύω ότι αυτά τα θέματα δεν πρέπει να μας απασχολούν καν. Από τη Βιοχημεία μου ξέρω(λογικά δεν θα τα θυμάσαι εσύ αφού είσαι μεγαλύτερο έτος και δεν είναι απαραίτητα για να γίνεις γιατρός) ότι οι περισσότερες πρωτείνες που μετουσιώνονται λόγω αύξησης θερμοκρασίας, όταν μειωθεί η θερμοκρασία κάτω από ένα όριο(κάτι που θα γίνει αργά η γρήγορα), επιστρέφουν στην αρχική διαμόρφωσή τους στο χώρο γιατί αυτό επιβάλλει η αρχή της ελάχιστης ενέργειας.
Επίσης,μετουσιωμένες ή μη μετουσιωμένους οι πρωτείνες του αυγού έχουν τα ίδια αμινοξέα. Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι ο κρόκος περιέχει αμινοξέα που δεν έχει το ασπράδι.

Levrone
16-06-11, 10:16
Βασικά εγώ πιστεύω ότι αυτά τα θέματα δεν πρέπει να μας απασχολούν καν. Από τη Βιοχημεία μου ξέρω(λογικά δεν θα τα θυμάσαι εσύ αφού είσαι μεγαλύτερο έτος και δεν είναι απαραίτητα για να γίνεις γιατρός) ότι οι περισσότερες πρωτείνες που μετουσιώνονται λόγω αύξησης θερμοκρασίας, όταν μειωθεί η θερμοκρασία κάτω από ένα όριο(κάτι που θα γίνει αργά η γρήγορα), επιστρέφουν στην αρχική διαμόρφωσή τους στο χώρο γιατί αυτό επιβάλλει η αρχή της ελάχιστης ενέργειας.
Επίσης,μετουσιωμένες ή μη μετουσιωμένους οι πρωτείνες του αυγού έχουν τα ίδια αμινοξέα. Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι ο κρόκος περιέχει αμινοξέα που δεν έχει το ασπράδι.

φιλε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!:thumbup:

τωρα να σου πω οτι τα θυμαμουν ή τα ηξερα ολα οσα ειγραψες θα σου πω ψεματα.

παντως βιοχημεια κανουμε Α και Β , (οπως και Χημεια) και πραγματικα δεν καταλαβαινω το γιατι..
μαλιστα η Α ειναι το δευτερο πιο μεγαλο μαθημα της σχολης..

arisfwtis
16-06-11, 10:42
οοο το διασημο φυστικοβουτηρο με 0 θερμιδες...χεχεχεχε...:green::green::green:

αυτο σου γυαλισε ρε συ:green:

βλεπω κατι σιροπια σοκολατασ και εχω γεμισει το πληκτρολογιο σαλια:P

Tasos Green
16-06-11, 10:47
υπαρχει και μπυρα χωρις αλκοολ.. για οποιους ενδιαφεροντε!:thumbdown:

αυτα ολα ρε συς παιζει να ειναι κατα πολυ χειροτερα απο οτι τα κανονικα προιοντα με τοση επεξεργασια που εχουν περασει...

lila_1
16-06-11, 11:08
Ξέρει κανένας πως δουλέυουμε το carb cycling?
Πόσες μέρες χαμηλά, πόσες ψηλά?
ή κάνεις κάτι του στυλ

1η μέρα : 0
2η : Χ
3η : 2Χ
4η : 3Χ
5η: 0
κοκ
οπου Χ υ/κας...
Μπορεί και να ναι διασπαρτες οι μέρες των carb ή πρέπει τους αυξάνεις σταδιακά ?
Ή απλώς έχεις κάποιες μέρες της βδομάδας που τρως carbs σε σταθερή ποσότητα και τις άλλες δεν τρώς...?

nopantas
17-06-11, 10:53
οι ρυζογκοφρετες ενδεικνυνται σε περιοδο γραμμωσης??υστερουν πολυ απεναντι στο καστανο ρυζι πχ?γιατι βαριεμαι να βραζω συνεχεια ρυζι..:unsure:

Manos1989
17-06-11, 11:07
Ξέρει κανένας πως δουλέυουμε το carb cycling?
Πόσες μέρες χαμηλά, πόσες ψηλά?
ή κάνεις κάτι του στυλ

1η μέρα : 0
2η : Χ
3η : 2Χ
4η : 3Χ
5η: 0
κοκ
οπου Χ υ/κας...
Μπορεί και να ναι διασπαρτες οι μέρες των carb ή πρέπει τους αυξάνεις σταδιακά ?
Ή απλώς έχεις κάποιες μέρες της βδομάδας που τρως carbs σε σταθερή ποσότητα και τις άλλες δεν τρώς...?

Μπορείς να κάνεις κάτι σε στυλ 5-6 μέρες κέτωση και 1-2 μέρες recarb. Η 2 μέρες off/1 μέρα carbs κλπ. Δε νομίζω ότι υπάρχει ''σωστός'' τρόπος. Εγώ τουλάχιστον εφαρμόζω την πρώτη επιλογή που σου είπα.


οι ρυζογκοφρετες ενδεικνυνται σε περιοδο γραμμωσης??υστερουν πολυ απεναντι στο καστανο ρυζι πχ?γιατι βαριεμαι να βραζω συνεχεια ρυζι..:unsure:

Είναι φουλ επεξεργασμένος υδατάνθρακας, έχει και αλάτι....δεν είναι ότι καλύτερο ποιοτικά αλλά δεν νομίζω να σε επηρεάσει τόσο πολύ εκτός αν είσαι σε εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό λίπους και εφόσον παραμένεις υποθερμιδικά.

worfel
17-06-11, 11:30
Είναι φουλ επεξεργασμένος υδατάνθρακας, έχει και αλάτι....δεν είναι ότι καλύτερο ποιοτικά αλλά δεν νομίζω να σε επηρεάσει τόσο πολύ εκτός αν είσαι σε εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό λίπους και εφόσον παραμένεις υποθερμιδικά.

+1:thumbup:

tolis93
17-06-11, 11:34
μπορει να μ λυσει καποιος τεκμηριωμενα ομως μια αποροια? αρχικα για μεταπροπονητικο ετρωγα φρουτα με πιτακια βρωμης κ γιαουρτι.μ λενε βγαλε τα φρουτα διασπονται αργα δεν εχουν υψιλο γλυκαιμικο δεικτη βαλε κατι αλλο.οκ το αλλαζω.βαζω φρουτα μια ωρα πριν τη προπονηση και μου ξανα λενε βγαλτα ειναι τιγκα στα σακχαρα απορροφονται γρηγορα δε θα σε κρατησουν.τι παιζει?αν μπορει καποιος να απαντησει τεκμηριωμενα ομως.ευχαριστω

nopantas
17-06-11, 14:43
Μπορείς να κάνεις κάτι σε στυλ 5-6 μέρες κέτωση και 1-2 μέρες recarb. Η 2 μέρες off/1 μέρα carbs κλπ. Δε νομίζω ότι υπάρχει ''σωστός'' τρόπος. Εγώ τουλάχιστον εφαρμόζω την πρώτη επιλογή που σου είπα.



Είναι φουλ επεξεργασμένος υδατάνθρακας, έχει και αλάτι....δεν είναι ότι καλύτερο ποιοτικά αλλά δεν νομίζω να σε επηρεάσει τόσο πολύ εκτός αν είσαι σε εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό λίπους και εφόσον παραμένεις υποθερμιδικά.

οχι δν ειμαι και τοσο χαμηλα σε λιπος..παντως εχω παρει κατι βιολογικες που εχουν στα 100γρ κατω απο 0,01 γρ αλατι..δν νομιζω να ναι κ τοσο πολυ..

Giannistzn
17-06-11, 15:40
Εαν βαλουμε λιγο λαδακι στο φαγητο (π.χ. κανω κριθαρακι στο φουρνο με μοσχαρι για 1 φορα την εβδομαδα και μακαρονια με κιμα αλλη 1 απαχος ο κιμας) για να παρει μια καποια γευση εχει μεγαλο αντικτυπο σε θερμιδες? Κοβουμε απο αλλου?

Γενικα, η απορια μου ειναι, το λαδι το προτιμουμε στη σαλατα. Ψητο? Τηγανιτο σιγουρα το αποφευγουμε. Αλλα στο φουρνο ας πουμε, ή στη κατσαρολα, αλλαζει κατι (συσταση κλπ)?

lef
17-06-11, 16:26
Μπορείς να κάνεις κάτι σε στυλ 5-6 μέρες κέτωση και 1-2 μέρες recarb. Η 2 μέρες off/1 μέρα carbs κλπ. Δε νομίζω ότι υπάρχει ''σωστός'' τρόπος. Εγώ τουλάχιστον εφαρμόζω την πρώτη επιλογή που σου είπα.

recarb κανεις συνηθως μερες με προπονηση η μερες οφ?

nopantas
17-06-11, 20:31
εβλεπα τους πινακες με τους γλυκαιμικους δεικτες των τροφων και ειδα πχ οτι απο λαχανικα τα καροτα τα μαγειρεμενα εχουν 85 κ σε ενα ξενο σαιτ τα καροτα ειχαν 101(μαλλον ωμα)..αυτο σημαινει πχ οτι σε γραμμωση (δεδομενου οτι προτιμαμε τροφες με χαμηλο GI) δν ειναι κ οτι καλυτερο να εχω σε ενα γευμα μου πχ κοτοπουλο με ρυζι κ καροτα απο λαχανικο??να προτιμησω καλυτερα πρασινα λαχανικα ή το τραβαμε πολυ το θεμα??

Levrone
17-06-11, 21:26
εβλεπα τους πινακες με τους γλυκαιμικους δεικτες των τροφων και ειδα πχ οτι απο λαχανικα τα καροτα τα μαγειρεμενα εχουν 85 κ σε ενα ξενο σαιτ τα καροτα ειχαν 101(μαλλον ωμα)..αυτο σημαινει πχ οτι σε γραμμωση (δεδομενου οτι προτιμαμε τροφες με χαμηλο GI) δν ειναι κ οτι καλυτερο να εχω σε ενα γευμα μου πχ κοτοπουλο με ρυζι κ καροτα απο λαχανικο??να προτιμησω καλυτερα πρασινα λαχανικα ή το τραβαμε πολυ το θεμα??

αυτη η φραση ακουγεται ενδιαφερουσα!!!!

giannis64
17-06-11, 21:54
μπορει να μ λυσει καποιος τεκμηριωμενα ομως μια αποροια? αρχικα για μεταπροπονητικο ετρωγα φρουτα με πιτακια βρωμης κ γιαουρτι.μ λενε βγαλε τα φρουτα διασπονται αργα δεν εχουν υψιλο γλυκαιμικο δεικτη βαλε κατι αλλο.οκ το αλλαζω.βαζω φρουτα μια ωρα πριν τη προπονηση και μου ξανα λενε βγαλτα ειναι τιγκα στα σακχαρα απορροφονται γρηγορα δε θα σε κρατησουν.τι παιζει?αν μπορει καποιος να απαντησει τεκμηριωμενα ομως.ευχαριστω

εγώ λέω να βγάλεις και τα φρούτα, και το γιαούρτι.

φρούτα...
για τα Τα φρούτα έχουν φυτικές ίνες και φρουκτόζη. Οι πρώτες καθυστερούν την αφομοίωση τηε τροφής και η φρουκτόζη αναπληρώνει το ηπατικό γλυκογόνο και όχι αυτό των μυών.

το γιαούρτι..
απορροφάται αργά και δεν έχει μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης αναλογικά με την ποσότητα που μπορούμε να φάμε.

ελπίζω να σε κάλυψα..

tolis93
18-06-11, 01:38
Η
εγώ λέω να βγάλεις και τα φρούτα, και το γιαούρτι.

φρούτα...
για τα Τα φρούτα έχουν φυτικές ίνες και φρουκτόζη. Οι πρώτες καθυστερούν την αφομοίωση τηε τροφής και η φρουκτόζη αναπληρώνει το ηπατικό γλυκογόνο και όχι αυτό των μυών.

το γιαούρτι..
απορροφάται αργά και δεν έχει μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης αναλογικά με την ποσότητα που μπορούμε να φάμε.

ελπίζω να σε κάλυψα..
φρουτα αναφερομαι παντα για πριν τη προπονηση κ για μετα μαζι με το γιαουρτι κ αυγα.πσρεπιπτοντως το δικο μ γιαοτρτι εχει 18 γρ το κεσεδακθ.δε τα λεω κ λιγα....

giannis64
18-06-11, 11:14
μπορει να μ λυσει καποιος τεκμηριωμενα ομως μια αποροια? αρχικα για μεταπροπονητικο ετρωγα φρουτα με πιτακια βρωμης κ γιαουρτι.μ λενε βγαλε τα φρουτα διασπονται αργα δεν εχουν υψιλο γλυκαιμικο δεικτη βαλε κατι αλλο.οκ το αλλαζω.βαζω φρουτα μια ωρα πριν τη προπονηση και μου ξανα λενε βγαλτα ειναι τιγκα στα σακχαρα απορροφονται γρηγορα δε θα σε κρατησουν.τι παιζει?αν μπορει καποιος να απαντησει τεκμηριωμενα ομως.ευχαριστω

δεν διαβασα πουθενα να λες για αυγα!





Η
φρουτα αναφερομαι παντα για πριν τη προπονηση κ για μετα μαζι με το γιαουρτι κ αυγα.πσρεπιπτοντως το δικο μ γιαοτρτι εχει 18 γρ το κεσεδακθ.δε τα λεω κ λιγα....

φρούτα για πριν την προπόνηση είναι οκ. ειδικά η μπανάνα που έχει κάλιο και μαγνήσιο, άντε και κάνα μήλο.

για μετά την προπόνηση όχι.

18 γρ πρωτεΐνης για άμεσο μεταπροπονητικο, είναι πολύ λίγα, και απορροφούνται πολύ αργά από πηγές σαν το γιαούρτι. μεταπροπονητικα θέλουμε όσο το δυνατών πιο γρήγορες αφομοιώσιμες τροφές η συμπληρώματα.

tolis93
18-06-11, 11:23
δεν διαβασα πουθενα να λες για αυγα!






φρούτα για πριν την προπόνηση είναι οκ. ειδικά η μπανάνα που έχει κάλιο και μαγνήσιο, άντε και κάνα μήλο.

για μετά την προπόνηση όχι.

18 γρ πρωτεΐνης για άμεσο μεταπροπονητικο, είναι πολύ λίγα, και απορροφούνται πολύ αργά από πηγές σαν το γιαούρτι. μεταπροπονητικα θέλουμε όσο το δυνατών πιο γρήγορες αφομοιώσιμες τροφές η συμπληρώματα.
σορυ δεν ανεφερα τα αυγα οντως.4 ασπραδια μαζι με το γιαουρτι.τα αυγα απο οτι ξερω ειναι γρηγορης αποροφησης ετσι δεν ειναι???

giannis64
18-06-11, 11:25
ναι αλλα μαζι με το γιαουρτι τα χαλας και αυτα. καλυτερα βαλε μονο αυγα και βγαλε το γιαουρτι. κρατα το γιαουρτι για το βραδυ.

tolis93
18-06-11, 11:28
ναι αλλα μαζι με το γιαουρτι τα χαλας και αυτα. καλυτερα βαλε μονο αυγα και βγαλε το γιαουρτι. κρατα το γιαουρτι για το βραδυ. θα το εφαρμωσω γιατι οχι.ευχαριστω.με τι ομως μπορω να το αντικαταστησω?γιατι θα παω μειων 100 θερμιδες ετσι

giannis64
18-06-11, 11:32
αποτι καταλαβα μιλας για στερεο μεταπροπονητικο.
βαλε περισοτερα αυγα η αν θες μονο παραπανω θερμιδες. βαλε ρυζι, πατατα, γλυκοπατατα.
] αν θες ριξε μια ματια στο δευτερο στυκι, στο μεταπροπονητικο. θα παρεις πολλες ιδεες!

tolis93
18-06-11, 11:37
αποτι καταλαβα μιλας για στερεο μεταπροπονητικο.
βαλε περισοτερα αυγα η αν θες μονο παραπανω θερμιδες. βαλε ρυζι, πατατα, γλυκοπατατα.
] αν θες ριξε μια ματια στο δευτερο στυκι, στο μεταπροπονητικο. θα παρεις πολλες ιδεες!

τρωω και γλυκοπατατα μαζι(εδω ειναι π ακουω καντιλια που τα λεω ενα ενα)θα κοιταξω το θεματακι μεταπροπονητικων.ευχαριστωωωω

tolis93
18-06-11, 11:52
ξερει κανενας τι παιζει με το γαλα καρυδας?αν μπορει να χρησιμοποιηθει σαν προ-προπονησης η μετα-προπονησης η γενικοτερα?δε μιλαω για τραγικες ποσοτητες απλα αν προσφερει κατι

nopantas
18-06-11, 12:47
μπορει να μου πει καποιος σε τι αναλογιες θερμιδων πρεπει να παιρνω πρωτεινες υδατανθρακες λιπη οταν ειμαστε σε γραμμωση??δλδ αν εχω πχ θερμιδες συντηρησης 3300 κ την πρωτη βδομαδα πεφτουμε στις 3000 ποσες απ αυτες πρεπει να προερχονται απο υδατανθρακα??

gsisr
18-06-11, 16:22
μπορει να μου πει καποιος σε τι αναλογιες θερμιδων πρεπει να παιρνω πρωτεινες υδατανθρακες λιπη οταν ειμαστε σε γραμμωση??δλδ αν εχω πχ θερμιδες συντηρησης 3300 κ την πρωτη βδομαδα πεφτουμε στις 3000 ποσες απ αυτες πρεπει να προερχονται απο υδατανθρακα??

το 30 η 20%

kabamaru
19-06-11, 00:41
έτσι από απορία Τι διαφορά έχουν: το μοσχαρι απο το Μοσχαρίσιο συκώτι .. μιλαμε Πάντα Για μετα την προπονηση

Manos1989
19-06-11, 00:47
recarb κανεις συνηθως μερες με προπονηση η μερες οφ?

Προτιμώ να κάνω σε μέρα με προπόνηση και αν γίνεται μεγάλης μυικής γιατί αν κάθομαι όλη μέρα και τρώω και carbs, έχω τύψεις:green:
Αλλά νταξ όπως μου κάτσει, συνήθως πάντως με προπόνηση!

tolis93
19-06-11, 01:03
έτσι από απορία Τι διαφορά έχουν: το μοσχαρι απο το Μοσχαρίσιο συκώτι .. μιλαμε Πάντα Για μετα την προπονηση
ε το τμημα του κρεατος.αλλοι υδατανθρακες αλλες πρωτεινες αλλα λιπαρα.το συκοτατκι παντως(αφου το εχεις βρασει αν θες τη γνωωμη μ )το περνας μετα τη προπο στο φουρνο 5 λεπτα να στεγνωσει τελειως κ μετα κομματακια σε αντικολητικο μαζι με 4-5 ασπραδια και κανα μανηταρακι και ειναι σουπερ!!!

beatshooter
19-06-11, 23:33
Σε μια απλη διατροφη 2000θερμιδων ποιες ειναι οι αναλογιες πρ-υδατ-λιπ?

tolis93
20-06-11, 00:51
Σε μια απλη διατροφη 2000θερμιδων ποιες ειναι οι αναλογιες πρ-υδατ-λιπ?

βασικα εξαρταται τι κανεις.αν κανεις κετο ας πουμε εχει αλλες αναλογιες.αν κανεις για ογκο εχει παλι αλλες αν κανεις γραμμωση παλι αλλες.αλλα 2000 καπως λιγες δεν ειναι?εκτος αν κανεις υποθερμιδικη

dionisos
20-06-11, 00:52
Τα φασολάκια τα βραστά στα 100 γρ πόσο υδατάνθρακα έχουν? Στον πίνακα από το Σισμανόγλειο λέει 5κάτι. Σωστό είναι?

tolis93
20-06-11, 00:56
Τα φασολάκια τα βραστά στα 100 γρ πόσο υδατάνθρακα έχουν? Στον πίνακα από το Σισμανόγλειο λέει 5κάτι. Σωστό είναι?

σωστο ειναι αλλα νομιζω αναφερεται σε βρασμενα.παντως ειναι λαχανικο εχει ελαχιστους υδατανθρακες.δεν ειναι οπως τα οσπρια

dionisos
20-06-11, 01:00
σωστο ειναι αλλα νομιζω αναφερεται σε βρασμενα.παντως ειναι λαχανικο εχει ελαχιστους υδατανθρακες.δεν ειναι οπως τα οσπρια

Για τις πατάτες τις βραστές γράφει 14.5 υδατάνθρακες ενώ εγώ ήξερα για 20γρ. Εδώ http://www.diabetes-in-greece.gr/website/content/living-with-diabetes/living-with-type-1/diabetes-carbohydrate.aspx έχει έναν πίνακα που δίνει διαφορετικές τιμές αν προσέξεις!

DimitrisT
20-06-11, 01:02
Τα φασολάκια τα βραστά στα 100 γρ πόσο υδατάνθρακα έχουν? Στον πίνακα από το Σισμανόγλειο λέει 5κάτι. Σωστό είναι?

Αυτα του μπαρπα Σταθη γραφουν πανω 7,6gr , οποτε νομιζω σωστα ειναι..

tolis93
20-06-11, 01:07
βασικα καθε πινακας εχει αλλες τιμες.δεν εξεταζεται το ιδιο προιον.και να ειμαστε λιγο πιο ξυπνιοι...δεν ισχυουν ολα.ποιος εκατσε να μετρησει καθε φυλο π εβαλε σε μια τυροπιτα και την βγαζει 330 θερμιδες ολοι το ιδιο τυρι κ το ιδιο λαδι βαζουν?ενδεικτικα ειναι αυτα.η το ψωμι του τοστ ολικης που λεει 63 θερμιδες η φετα.μετρανε καθε μα καθε φετα?βασικα η πατατα εχει στα 150 γραμμαρια 20 γρ υδατανθρακα.κατα μεσο ορο μια μικρη γλυκοπατατα ειναι 150γρ δηλαδη.αβραστη παντα.υποψη οποιος εχει smartphone ας κανει ενα κοπο να κατεβασει το nutrition facts ειναι δωρεαν και εχει τα παντα.οπου κ αν εισαι οτι αποροια κ να εχεις μεχρι και προιοντα απο αλυσιδες καταστηματων εχει.παντα ενδεικτικα! παντως απο λαχανικα μαγειρευτα το χαμηλοτερο υδατανθρακα τον εχουν οι μπαμιες απο οτι ξερω οσο για τον πινακα βρισκω πολλα που δε νομιζω πως ισχυουν...ειδικα στα πατζαρια και στις ντοματες....

DimitrisT
20-06-11, 01:22
Δεν ειπα το αντιθετο, αλλωστε, 2gr δεν ειναι και τρομερη διαφορα.

beatshooter
20-06-11, 14:50
βασικα εξαρταται τι κανεις.αν κανεις κετο ας πουμε εχει αλλες αναλογιες.αν κανεις για ογκο εχει παλι αλλες αν κανεις γραμμωση παλι αλλες.αλλα 2000 καπως λιγες δεν ειναι?εκτος αν κανεις υποθερμιδικη

Υποθερμιδικη για χασιμο λιπους κανω

tolis93
20-06-11, 15:28
Υποθερμιδικη για χασιμο λιπους κανω

για μενα παιξε 1000 θερμιδες απο πρωτεινη και 50-50 υδατανθρακες λιπαρα(παντα καλα λιπαρα) η 60-40 λιπαρα-υδατανθρακας

beatshooter
20-06-11, 15:30
Ετσι την εχω βγαλει ;)

50% πρωτεινη
35% λιπη
15% υδατ

tolis93
20-06-11, 15:32
Ετσι την εχω βγαλει ;)

50% πρωτεινη
35% λιπη
15% υδατ

θα χασεις σιγουρα.εγω για χασιμο λιπους επαιζα με πολυ υδατανθρακα αλλα δε νιωθει ο οργανισμος μου.μονο με λιπαρα παιρνω(φαντασου να βαρεσω καμια κετο τοφαλι θα γινω:P)

Devil
20-06-11, 15:43
ποσο μου αρεσουν αυτες οι % χωρις να ξερουμε βαρος,bf, κτλ κτλ....

tolis93
20-06-11, 15:49
ποσο μου αρεσουν αυτες οι % χωρις να ξερουμε βαρος,bf, κτλ κτλ....

ο καθε ενας τα υπολογιζει με τις αναγκες του.γιαυτο δε λεμε γραμμαρια αλλα λεμε με ποσοστα...

Devil
20-06-11, 15:54
ο καθε ενας τα υπολογιζει με τις αναγκες του.γιαυτο δε λεμε γραμμαρια αλλα λεμε με ποσοστα...

για αυτο ειναι ακυρα τα ποσοστα γιατι δεν ξερεις κανεις τις αναγκες του σε ποσοστα...

αν το 50% απο πρωτεινες ειναι 300γρ θα παρει 300γρ???

gym
20-06-11, 15:59
για αυτο ειναι ακυρα τα ποσοστα γιατι δεν ξερεις κανεις τις αναγκες του σε ποσοστα...

αν το 50% απο πρωτεινες ειναι 300γρ θα παρει 300γρ???

οποτε δημητρη πως καθοριζουμε ποιο ειναι το καλυτερο ποσοστο για τον καθενα?με βαση πχ τον τυπο της διαιτας που θα μας δωσει ταδε ποσοστο πρωτεινης κτλ?η υπαρχει καποιος μπουσουλας να κινουμαστε?οχι αυτος ο γενικος...πιο πολυ πρωτεινη κ τα σχετικα...εννοω κατι συγκεκριμενο...

Devil
20-06-11, 16:08
οποτε δημητρη πως καθοριζουμε ποιο ειναι το καλυτερο ποσοστο για τον καθενα?με βαση πχ τον τυπο της διαιτας που θα μας δωσει ταδε ποσοστο πρωτεινης κτλ?η υπαρχει καποιος μπουσουλας να κινουμαστε?οχι αυτος ο γενικος...πιο πολυ πρωτεινη κ τα σχετικα...εννοω κατι συγκεκριμενο...

καταρχην υπολογιζουμε ποσες θερμιδες θελουμε....

απο εκει και μετα καθοριζουμε τις πρωτεινες.... αναλογα με το στοχο θα ειναι αναμεσα στα 2-3+γρ ανα κιλο

απο εκει και περα οι υδατανθρακες και τα λιπαρα μπαινουν για να συμπληρωσουν θερμιδες....

και αναλογα με την διατροφη που θα ακολουθησουμε (lowcarb-medium carb-highcarb) βαζουμε τα αναλογα γραμμαρια....

το συμαντικο τις υποθεσεις ειναι να υπαρχει θερμιδικο ελειμα/πλεονασμα αναλογα με το στοχο....




οσο αναφωρα τις διατροφες με πολυ πρωτεινη (πχ του παιδιου απο πανω με 50% πρωτεινη) βοηθανε να χασεις κιλα.... γιατι? απλο... για να μεταβολιστει η πρωτεινη πρεπει να καψεις 1 θερμιδα ανα γραμμαριο.... δλδ απο τις 4 θερμιδες αυτοματα μας μενουν 3θερμιδες για το γραμμαριο....

αρα στο παραδειγμα του παιδιου απο πανω..... απο το 50% των θερμιδων του θα καει το 1/4....

αν παιρνει 2000 θερμιδες συνολο.... οι 1000 ειναι απο πρωτεινη.... απο αυτες αυτοματα οι 250 καιγοντε!!!

gym
20-06-11, 16:15
καταρχην υπολογιζουμε ποσες θερμιδες θελουμε....

απο εκει και μετα καθοριζουμε τις πρωτεινες.... αναλογα με το στοχο θα ειναι αναμεσα στα 2-3+γρ ανα κιλο

απο εκει και περα οι υδατανθρακες και τα λιπαρα μπαινουν για να συμπληρωσουν θερμιδες....

και αναλογα με την διατροφη που θα ακολουθησουμε (lowcarb-medium carb-highcarb) βαζουμε τα αναλογα γραμμαρια....

το συμαντικο τις υποθεσεις ειναι να υπαρχει θερμιδικο ελειμα/πλεονασμα αναλογα με το στοχο....




οσο αναφωρα τις διατροφες με πολυ πρωτεινη (πχ του παιδιου απο πανω με 50% πρωτεινη) βοηθανε να χασεις κιλα.... γιατι? απλο... για να μεταβολιστει η πρωτεινη πρεπει να καψεις 1 θερμιδα ανα γραμμαριο.... δλδ απο τις 4 θερμιδες αυτοματα μας μενουν 3θερμιδες για το γραμμαριο....

αρα στο παραδειγμα του παιδιου απο πανω..... απο το 50% των θερμιδων του θα καει το 1/4....

αν παιρνει 2000 θερμιδες συνολο.... οι 1000 ειναι απο πρωτεινη.... απο αυτες αυτοματα οι 250 καιγοντε!!!

αρα ειναι λαθος αυτο που μου ειχαν πει παλιοτερα ''ειδικοι'' οτι σε καθε διατα που κανεις υπαρχει και διαφορετικη αναλογια ποσοστων Π-Υ-Λ... αλλα ντε και καλα παρολα αυτα πρεπει η πρωτεινη να ειναι πανω απο το 50 %...γυρω 50 με 60....δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο...οχι δεν διαβασα ερευνα,εμπερικα απο ατομα που ασχολουνται...


εγω παντως οσο καιρο κανω διατροφη η μαλλον απο τοτε που κανω μονη μου κανω αυτο που ειπες...κ ετσι πορευομαι πλεον...

tolis93
20-06-11, 16:20
αρα ειναι λαθος αυτο που μου ειχαν πει παλιοτερα ''ειδικοι'' οτι σε καθε διατα που κανεις υπαρχει και διαφορετικη αναλογια ποσοστων Π-Υ-Λ... αλλα ντε και καλα παρολα αυτα πρεπει η πρωτεινη να ειναι πανω απο το 50 %...γυρω 50 με 60....δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο...οχι δεν διαβασα ερευνα,εμπερικα απο ατομα που ασχολουνται...


εγω παντως οσο καιρο κανω διατροφη η μαλλον απο τοτε που κανω μονη μου κανω αυτο που ειπες...κ ετσι πορευομαι πλεον...

εγω προσωπικα μεχρι και στο φορουμ για ποσοστα εχω διαβασει.περαν αυτου.αναλογα με σωματικο βαρος λεμε πχ 2 γρ ανα κιλο.ε σε ποσοστα αυτο αντιστιχει καπου...οτιδειποτε μπορει να εκφραστει σε ποσοστα

gym
20-06-11, 16:23
εγω προσωπικα μεχρι και στο φορουμ για ποσοστα εχω διαβασει.περαν αυτου.αναλογα με σωματικο βαρος λεμε πχ 2 γρ ανα κιλο.ε σε ποσοστα αυτο αντιστιχει καπου...οτιδειποτε μπορει να εκφραστει σε ποσοστα

μα δεν ειπα εγω οτι δεν μπορει κατι να γυρισει σε ποσοστο βρε...:unsure::unsure:

Devil
20-06-11, 16:26
εγω προσωπικα μεχρι και στο φορουμ για ποσοστα εχω διαβασει.περαν αυτου.αναλογα με σωματικο βαρος λεμε πχ 2 γρ ανα κιλο.ε σε ποσοστα αυτο αντιστιχει καπου...οτιδειποτε μπορει να εκφραστει σε ποσοστα

ναι ε?

2 x 80kg = 160gr x 4 = 640kcal 50%.... το 100% θα ειναι.... 1280kcal...

3 x 80kg = 240gr x 4 = 960kcal 50%.... 100% = 1920kcal....

δεν βγαινει μαλλον...... γιατι εχει ενα μεσο μεταβολισμο στις 2600kcal...

Devil
20-06-11, 16:28
αρα ειναι λαθος αυτο που μου ειχαν πει παλιοτερα ''ειδικοι'' οτι σε καθε διατα που κανεις υπαρχει και διαφορετικη αναλογια ποσοστων Π-Υ-Λ... αλλα ντε και καλα παρολα αυτα πρεπει η πρωτεινη να ειναι πανω απο το 50 %...γυρω 50 με 60....δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο...οχι δεν διαβασα ερευνα,εμπερικα απο ατομα που ασχολουνται...


εγω παντως οσο καιρο κανω διατροφη η μαλλον απο τοτε που κανω μονη μου κανω αυτο που ειπες...κ ετσι πορευομαι πλεον...

γενικα δεν μ αρεσουν τα %..... προτιμω τα γρ....

δεν μπορεις να υπολογισεις με ποσοστα και δεν βγαινουν ιδια σε ολους...

gym
20-06-11, 16:32
γενικα δεν μ αρεσουν τα %..... προτιμω τα γρ....

δεν μπορεις να υπολογισεις με ποσοστα και δεν βγαινουν ιδια σε ολους...

να σου πω κατι...κ εγω γραμμαρια μετραω αλλα αρχιω παντα απο την πρωτεινη μου και αυτη μου καθοριζει τα υπολοιπα...

Devil
20-06-11, 16:37
να σου πω κατι...κ εγω γραμμαρια μετραω αλλα αρχιω παντα απο την πρωτεινη μου και αυτη μου καθοριζει τα υπολοιπα...

ε ναι λογικο... ξεκινας απο εκει και τα υπολοιπα βγαινουν...

tolis93
20-06-11, 17:06
γενικα δεν μ αρεσουν τα %..... προτιμω τα γρ....

δεν μπορεις να υπολογισεις με ποσοστα και δεν βγαινουν ιδια σε ολους...

βασικα δε το πας στατιστικα ετσι.πας οτι το 100% ειναι 2500 θερμιδες.το 50% 1250./4 βγαζει 312,5.θεωρητικα τοσα χρειαζονται.οταν παμε στο μισο.μετριεται αλλιως...

Devil
20-06-11, 17:11
βασικα δε το πας στατιστικα ετσι.πας οτι το 100% ειναι 2500 θερμιδες.το 50% 1250./4 βγαζει 312,5.θεωρητικα τοσα χρειαζονται.οταν παμε στο μισο.μετριεται αλλιως...

2500 ειναι θερμιδες για καποιον που ειναι 75kg....

και λες οτι του χρειαζονται 312,5γρ πρωτεινη??? τι να τα κανει???:unsure:

tolis93
20-06-11, 17:12
2500 ειναι θερμιδες για καποιον που ειναι 75kg....

και λες οτι του χρειαζονται 312,5γρ πρωτεινη??? τι να τα κανει???:unsure:

βασικα εξαρταται κ τον τροπο ζωης του.εγω ειμαι 77 κ με 2500 και αρκετα κινιτικη ζωη σταθερο με βλεπω.και αυξανω σταδιακα γιατι ειμαι σε ογκο...

Devil
20-06-11, 17:15
βασικα εξαρταται κ τον τροπο ζωης του.εγω ειμαι 77 κ με 2500 και αρκετα κινιτικη ζωη σταθερο με βλεπω.και αυξανω σταδιακα γιατι ειμαι σε ογκο...

το να ριξεις τις πρωτεινες και να αναιβασεις τους υδατανθρακες το σκεφτηκες ποτε???

με τοσες πρωτεινες ογκο δεν κανεις....

tolis93
20-06-11, 17:21
το να ριξεις τις πρωτεινες και να αναιβασεις τους υδατανθρακες το σκεφτηκες ποτε???

με τοσες πρωτεινες ογκο δεν κανεις....
η διατροφη μου ειναι 120 γρ πρωτεινη 180 υδατανθρακα κ 40 λιπαρα βασικα.κ ο υδατανθρακας ανεβαινει κιολας καποιες μερες..ποσο πια?

Devil
20-06-11, 17:36
η διατροφη μου ειναι 120 γρ πρωτεινη 180 υδατανθρακα κ 40 λιπαρα βασικα.κ ο υδατανθρακας ανεβαινει κιολας καποιες μερες..ποσο πια?

ποσο πια???:unsure: κατσε ρε φιλε μας δουλευεις???????

πριν ελεγες για 50% πρωτεινες..... και παιρνεις μονο 120γρ...λολ:green::green::green::green::green:

και κανεις ογκο με αυτες τις θερμιδες??????? 1600 θερμιδες για 77κιλα και κανεις ογκο??????:green::green::green:

για να κανεις εσυ ογκο θες μινιμουμ αλλες 1000 θερμιδες.....


μ'αρεσει που δινεις και συμβουλες στους αλλους....

tolis93
20-06-11, 17:53
ποσο πια???:unsure: κατσε ρε φιλε μας δουλευεις???????

πριν ελεγες για 50% πρωτεινες..... και παιρνεις μονο 120γρ...λολ:green::green::green::green::green:

και κανεις ογκο με αυτες τις θερμιδες??????? 1600 θερμιδες για 77κιλα και κανεις ογκο??????:green::green::green:

για να κανεις εσυ ογκο θες μινιμουμ αλλες 1000 θερμιδες.....


μ'αρεσει που δινεις και συμβουλες στους αλλους....

2500 ειπα οτι παιρνω οχι 1600 πρωτον.2ον οταν αναφερομαι σε ποσοστα δε μιλαω σε γραμμαρια μιλαω σε ποσοτητα πως τα χοριζω.κ 3ον αν ειναι να υπαρχει ειρωνεια θα σε παρακαλουσα να μην απαντουσες ξανα.ευχαριστω

pan0z
20-06-11, 17:54
με τοσες θερμιδες κανει ογκο ο σκυλος μου :green: τερας τον εχω κανει τον ατιμο

tolis93
20-06-11, 17:56
με τοσες θερμιδες κανει ογκο ο σκυλος μου :green: τερας τον εχω κανει τον ατιμο

οκ ακουγεται θεοκουλο κ το ξερω κ ομως ετσι μεχρι τωρα εχω παρει περιπου 380 γραμμαρια μεσα σε 1μισι βδομαδα.εννοειται δε θα μεινω σε αυτες...σκοπευω να παω 3000 3500 αλλα αυξανω σταδιακα.εννοοντας ανα βδομαδα 250-300 θερμιδες

geo28
20-06-11, 17:57
@devil σε low carb διατροφη πες μου μια καλη αναλογια στα μακρος για να αρχισω..μετα απο κετο θα την κανω..

pan0z
20-06-11, 18:02
οκ ακουγεται θεοκουλο κ το ξερω κ ομως ετσι μεχρι τωρα εχω παρει περιπου 380 γραμμαρια μεσα σε 1μισι βδομαδα.εννοειται δε θα μεινω σε αυτες...σκοπευω να παω 3000 3500 αλλα αυξανω σταδιακα.εννοοντας ανα βδομαδα 250-300 θερμιδες

βασικα εφοσον τα μετρησες ολα σωστα πρωτ/υδατ/λιπ αν κανεις την σουμα βγαινει 1560 θερμιδες.Οποτε ή δεν τα μετρησες σωστα ή τελικα δεν τρως τοσο.

1γρ πρωτεινης=4 θερμιδες
1γρ υδατανθρακαες=4 θερμιδες
1 γρ λιπαρα=9 θερμιδες

Devil
20-06-11, 18:04
2500 ειπα οτι παιρνω οχι 1600 πρωτον.2ον οταν αναφερομαι σε ποσοστα δε μιλαω σε γραμμαρια μιλαω σε ποσοτητα πως τα χοριζω.κ 3ον αν ειναι να υπαρχει ειρωνεια θα σε παρακαλουσα να μην απαντουσες ξανα.ευχαριστω


η διατροφη μου ειναι 120 γρ πρωτεινη 180 υδατανθρακα κ 40 λιπαρα βασικα.κ ο υδατανθρακας ανεβαινει κιολας καποιες μερες..ποσο πια?

120x4 + 180x4 + 40x9 = 1560kcal... εχουν μεγαλη διαφορα απο τις 2500 που λες....

πως τα χωριζεις σε τι μοναδα μετρισης??????

ειρωνια υπαρχει οταν δεν υπαρχει νοημα.... και απο αυτα που γραφεις μαλλον δεν υπαρχει νοημα.... αμα βγαλουμε νοημα δεν θα υπαρχει και ειρωνια.....

και δεν σε ειρωνευτικα απο πανω....

Devil
20-06-11, 18:05
@devil σε low carb διατροφη πες μου μια καλη αναλογια στα μακρος για να αρχισω..μετα απο κετο θα την κανω..

υπολογισε 2-2,5γρ ανα κιλο πρωτεινη.... λογικα 1γρ ανα κιλο υδατανθρακα η' εκει μεσα περιπου +/- 10-20γρ..... και τα υπολοιπα λιπαρα...

Giannistzn
20-06-11, 18:06
2500 ειπα οτι παιρνω οχι 1600 πρωτον.2ον οταν αναφερομαι σε ποσοστα δε μιλαω σε γραμμαρια μιλαω σε ποσοτητα πως τα χοριζω.κ 3ον αν ειναι να υπαρχει ειρωνεια θα σε παρακαλουσα να μην απαντουσες ξανα.ευχαριστω

Ρε τολη, ολο λες οτι τρως τρως τρως.. Μεχρι πριν 4 μερες που σου ειπα για τα μηλα με το γαλα, ετρωγες pre-wo 500 θερμιδες. Δηλαδη την υπολοιπη μερα τρως μονο 1000? Θα μας τρελανεις? Μηπως δουλευομαστε λιγο?

geo28
20-06-11, 18:08
υπολογισε 2-2,5γρ ανα κιλο πρωτεινη.... λογικα 1γρ ανα κιλο υδατανθρακα η' εκει μεσα περιπου +/- 10-20γρ..... και τα υπολοιπα λιπαρα...

ωραια..να κανω και κανα καρμπ up μεσ στη βδομαδα?

tolis93
20-06-11, 18:09
120x4 + 180x4 + 40x9 = 1560kcal... εχουν μεγαλη διαφορα απο τις 2500 που λες....

πως τα χωριζεις σε τι μοναδα μετρισης??????

ειρωνια υπαρχει οταν δεν υπαρχει νοημα.... και απο αυτα που γραφεις μαλλον δεν υπαρχει νοημα.... αμα βγαλουμε νοημα δεν θα υπαρχει και ειρωνια.....

και δεν σε ειρωνευτικα απο πανω....

μωλις τωρα αυτο εκανα κ οκ οντως σορρυ απο εμενα κατι δε κολλαει.οι θερμιδες π καταναλωνω ειναι οντως 2500(με 1500 θα ημουν νεκρος τωρα) δε ξερω τι ακριβως παιζει.
η διατροφη μ ειναι
1ο γευμα) 250 μλ γαλα 1 κουτ γλυκου μελι 1 μηλο.2ο γευμα)4 ασπραδια αυγων 150 γρ γλυκοπατατα 1 κουτ γλυκου μελι.3ο γευμα) 2 μηλα 1 γιαουρτι 200 γρ.4ο γευμα)απαχο κρεας η ψαρι 150-200 η 200-250 γρ αντιστιχα μαζι με λαχανικα(3 ντοματες συνηθως και πρασιναδα)και 100 γραμμαρια κοτατζ 2,2% 5ο γευμα)1 τοστ με 2πλη γαλοπουλα 1 φετα τυρι αρλα 5% μουσταρδα ντοματα μαρουλι,2 μηλα κ 1 γιαουρτι.6ο γευμα)απαχο κρεας η ψαρι μαζι με λαχανικα και πρασιναδα,70 γευμα) 1 γιαουρτι 200 γρ και 10 καρυδια η 10 αμυγδαλα.αν τα υπολογισει κανενας 2500-2600 θερμιδες βγαινουν....

Devil
20-06-11, 18:10
ωραια..να κανω και κανα καρμπ up μεσ στη βδομαδα?

ναι ξεκινα με ενα carb-up οχι υπερβολικο.... και αμα δεις οτι σε παιρνει και για αλλο βαλε και δευτερο....

tolis93
20-06-11, 18:10
Ρε τολη, ολο λες οτι τρως τρως τρως.. Μεχρι πριν 4 μερες που σου ειπα για τα μηλα με το γαλα, ετρωγες pre-wo 500 θερμιδες. Δηλαδη την υπολοιπη μερα τρως μονο 1000? Θα μας τρελανεις? Μηπως δουλευομαστε λιγο?

μωλις εγραψα τη διατροφη μ.δε νομιζω ολα αυτα να ειναι 1000 θερμιδες....γιαυτο λεω 1500 δε βγαζω με τη καμια

Devil
20-06-11, 18:11
μωλις τωρα αυτο εκανα κ οκ οντως σορρυ απο εμενα κατι δε κολλαει.οι θερμιδες π καταναλωνω ειναι οντως 2500(με 1500 θα ημουν νεκρος τωρα) δε ξερω τι ακριβως παιζει.
η διατροφη μ ειναι
1ο γευμα) 250 μλ γαλα 1 κουτ γλυκου μελι 1 μηλο.2ο γευμα)4 ασπραδια αυγων 150 γρ γλυκοπατατα 1 κουτ γλυκου μελι.3ο γευμα) 2 μηλα 1 γιαουρτι 200 γρ.4ο γευμα)απαχο κρεας η ψαρι 150-200 η 200-250 γρ αντιστιχα μαζι με λαχανικα(3 ντοματες συνηθως και πρασιναδα)και 100 γραμμαρια κοτατζ 2,2% 5ο γευμα)1 τοστ με 2πλη γαλοπουλα 1 φετα τυρι αρλα 5% μουσταρδα ντοματα μαρουλι,2 μηλα κ 1 γιαουρτι.6ο γευμα)απαχο κρεας η ψαρι μαζι με λαχανικα και πρασιναδα,70 γευμα) 1 γιαουρτι 200 γρ και 10 καρυδια η 10 αμυγδαλα.αν τα υπολογισει κανενας 2500-2600 θερμιδες βγαινουν....

καλα τσιου....

βγαλε γρ σε πρωτεινες,υδατανθρακες και λιπαρα και μιλαμε...

σωστα αυτη τη φορα...

Giannistzn
20-06-11, 18:12
ναι ξεκινα με ενα carb-up οχι υπερβολικο.... και αμα δεις οτι σε παιρνει και για αλλο βαλε και δευτερο....

Σε low-carb ειναι απαραιτητο τo re-carb ή αν νιωθεις καλα το αποφευγεις?

tolis93
20-06-11, 18:13
καλα τσιου....

βγαλε γρ σε πρωτεινες,υδατανθρακες και λιπαρα και μιλαμε...

σωστα αυτη τη φορα...

κατι δε βγηκε σωστα οντως το ειπα κ πανω το δεχομαι.σορυ

geo28
20-06-11, 18:14
ναι ξεκινα με ενα carb-up οχι υπερβολικο.... και αμα δεις οτι σε παιρνει και για αλλο βαλε και δευτερο....

ε θα με περνει μαλλον..5-6 φορες ανα κιλο σε υ/α ειναι καλα?λιπαρα και πρωτεινη μειωνονται προφανως ε?

pankol
20-06-11, 18:34
κατι δε βγηκε σωστα οντως το ειπα κ πανω το δεχομαι.σορυ
βασικα κατι παρομοιο ειχα παθει και γω στην αρχη.
ειχα βρει θερμιδες απο πρωτεινη/υδαταννθρακα/λιπαρα και βρηκα τα τροφιμα.
ομως σε καθε τροφιμο υπολογιζα μονο αυτα που με ενοιαζαν, δλδ στο γαλα πχ μετραγα μονο τις θερμιδες απο την πρωτεινη!!!
μετα καταλαβα τη κοτσανα ειχα κανει και τα ξαναβρηκα.
για κοιτα μην επαθες το ιδιο, αλλα η διαφορα θερμιδων ειναι κοντα στις 1000, οποοτε λιγο δυσκολο το βρισκω...

Devil
20-06-11, 19:05
Σε low-carb ειναι απαραιτητο τo re-carb ή αν νιωθεις καλα το αποφευγεις?

δεν ειναι απαραιτητο.... αναλογα βεβαια και τους υδατανθρακες που εχεις μεσα στη μερα...



ε θα με περνει μαλλον..5-6 φορες ανα κιλο σε υ/α ειναι καλα?λιπαρα και πρωτεινη μειωνονται προφανως ε?

οχι ρε πιο κατω.... κανα 3 φορες...

beatshooter
20-06-11, 21:04
Σε διατροφες χαμηλες σε carbs πολλοι λενε πως καλο ειναι να γινετε recarb 1-2 μερες.Αυτο το recarb ποτε ειναι καλυτερο να το κανουμε?Στο ενδιαμεσο των ημερων με low carb η στο τελος του "κυκλου"?Πχ αρχιζω Δευτερα να το κανω Πεμπτη ή Κυριακη?Παιζει καποιο ρολο το ποτε θα γεμισουν οι αποθηκες υδατανθρακα?

Giannistzn
20-06-11, 21:55
Σε διατροφες χαμηλες σε carbs πολλοι λενε πως καλο ειναι να γινετε recarb 1-2 μερες.Αυτο το recarb ποτε ειναι καλυτερο να το κανουμε?Στο ενδιαμεσο των ημερων με low carb η στο τελος του "κυκλου"?Πχ αρχιζω Δευτερα να το κανω Πεμπτη ή Κυριακη?Παιζει καποιο ρολο το ποτε θα γεμισουν οι αποθηκες υδατανθρακα?

Δεν νομίζω. Απλά να γίνεται ανα σταθερά διαστήματα 5-6 ημερών. Δλδ μην το κανείς Δευτέρα- Πέμπτη - Σάββατο. Πες πχ ανα 6 μέρες θα εχω 1 μέρα recarb. Εάν δεν σου φτάσει κανε το 2 μέρες.

worfel
23-06-11, 01:17
ειναι ασφαλές στα 17 να κανω κετογεννετικη διαιτα για ενα καλο "κόψιμο"? για 4 βδομαδες το πολυ (αν αντέξω :P)

Socratis100
23-06-11, 19:44
Παιδια ,τις τελετυαιες 2 μερες εχω πυρετο,και δεν τρωω τιποτα.Εχω χασει ηδη 2 κιλα[ναι ,1 κιλο καθε μερα].
Μιας και ειμαι καλυτερα,απο αυριο θα αρχισω να τρωω κανονικα και παλι.
Η ερωτηση μου ειναι η εξεις.
Αυτα τα δυο κιλα που εχασα ,θα γραμμωσουν?Εχσασα κιλα χωρις αεροβια αλλα αποτομα[λογικα επειδη δεν τρεφομουν για 2 μερες με στερα τροφη ,θα εχω χασει και μυς]

gym
23-06-11, 19:48
Παιδια ,τις τελετυαιες 2 μερες εχω πυρετο,και δεν τρωω τιποτα.Εχω χασει ηδη 2 κιλα[ναι ,1 κιλο καθε μερα].
Μιας και ειμαι καλυτερα,απο αυριο θα αρχισω να τρωω κανονικα και παλι.
Η ερωτηση μου ειναι η εξεις.
Αυτα τα δυο κιλα που εχασα ,θα γραμμωσουν?Εχσασα κιλα χωρις αεροβια αλλα αποτομα[λογικα επειδη δεν τρεφομουν για 2 μερες με στερα τροφη ,θα εχω χασει και μυς]

:unsure::unsure:εννοεις αν επειδη εχασες δυο κιλα,αν γραμμωσες τελικα η οχι?

εσυ πως σε βλεπεις?βλεπεις καλυτερες γραμμες επανω σου η οχι?

Socratis100
23-06-11, 19:52
:unsure::unsure:εννοεις αν επειδη εχασες δυο κιλα,αν γραμμωσες τελικα η οχι?

εσυ πως σε βλεπεις?βλεπεις καλυτερες γραμμες επανω σου η οχι?
Δεν ειμαι σε κατασταση να με δω ακομα καθως αμα σφιγγομαι ζαλιζομαι.Αλλα γενικα δεν βλεπω διαφορες πανω μου[σαν να μην εχασα τιποτα ειναι].Ισως γιατι ημουν 6 κιλα πανω απο το υψος μου

gym
23-06-11, 19:54
Δεν ειμαι σε κατασταση να με δω ακομα καθως αμα σφιγγομαι ζαλιζομαι.Αλλα γενικα δεν βλεπω διαφορες πανω μου[σαν να μην εχασα τιποτα ειναι].Ισως γιατι ημουν 6 κιλα πανω απο το υψος μου

να μην σφιγγεσαι για να μην ζαλιζεσαι....το πιο πιθανο ειναι απλα να εχασες νερα κ να ξεπρηστηκες...μην ανησυχεις...οταν γινεις καλα κ παλι,μπαινεις στα βαρη σου σιγα σιγα κ στην διατροφη σου να παρεις τα πανω σου...

Socratis100
23-06-11, 19:56
να μην σφιγγεσαι για να μην ζαλιζεσαι....το πιο πιθανο ειναι απλα να εχασες νερα κ να ξεπρηστηκες...μην ανησυχεις...οταν γινεις καλα κ παλι,μπαινεις στα βαρη σου σιγα σιγα κ στην διατροφη σου να παρεις τα πανω σου...

Νιωθω πολυ ασχημα γαιτι για να παρω 2 κιλά καθαρα θελω παρα πολυ καιρο[1.5 μηνες περιπου]και μεσα σε 2 μερες εχασα τα 2 κιλα.

gym
23-06-11, 19:58
Νιωθω πολυ ασχημα γαιτι για να παρω 2 κιλά καθαρα θελω παρα πολυ καιρο[1.5 μηνες περιπου]και μεσα σε 2 μερες εχασα τα 2 κιλα.

ελα βρε,,,μην στεναχωριεσαι....θα τα παρεις αυτα τα δυο κιλακια αμεσως μολις αρχισεις να τρως καλα...ειναι σαν να εκανες νηστεια δυο μερες,εχασες καποια νερα,ξεπρηστηκες γενικα απο τις τροφες που τρωμε και τωρα το σωμα σου θα τα παρει αμεσως γιατι τα χρειαζεται...δεν εχασες μυς....αλλα κ αν εχασες,τι να κανεις τωρα...παει,,,,αρρωστηες αλλα εγινες καλα...να προσεχεις τωρα κ να μην την ξαναπατησεις...
κ περαστικα σου...:toast::toast:

Socratis100
23-06-11, 20:01
thanks,απο σαββατο αν ειξμαι καλα λεω να μπω ξανα δυνατα.

gym
23-06-11, 20:01
thanks,απο σαββατο αν ειξμαι καλα λεω να μπω ξανα δυνατα.

ΟΤΑΝ νιωσεις τελειως καλα...μην ζαλιζεσαι κ πας...

kabamaru
23-06-11, 21:24
wtf?? Τι γινετε εδω ρε παιδες ;ακολουθώ το προγραμμα μου για ογκο 10 μερες και αντι να παρω βαρος Εχασα 3κιλα :unsure:
Γεύμα 1 (08:00) 80-100 γρ πιτες βρωμης με μουσλι .και ενα ποτηρι γαλα . 1 ολοκληρο αυγο ..1 φέτα ψωμί ολικής αλέσεως 1 φρούτο ( Ροδάκινο η Μήλο ) και ενα Γιαουρτι 2% με μελι
Γεύμα 2 (11:00) 100γρ τόνο σε νερό κονσερβα απο τα Lidl ..250γρ βραστή πατάτα 1 κουταλια ελαιόλαδο .1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως.
Γεύμα 3 (14.00) 100γρ στήθος κοτόπουλο Η 100 γραμμαρια μοσχαρι Απαχο .. 250γρ βραστή πατάτα Η 150 γρ Ασπρο ρύζι (βρασμένο) 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως .και καμια πρασιναδα

Προπόνηση 15:30 εώς 16:30
Γεύμα 4 – Μεταπροπονητικό (17:00) 4 ασπράδια αυγών 30-40 γρ πιτες βρωμης με μουσλι και 1-2 Μπανανες
Γεύμα 5(19.00)100γρ στήθος κοτόπουλο πατατα Η ρύζι (βρασμένο) Η φασολακια ..1 κουταλια ελαιόλαδο 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως .και καμια πρασιναδα
Γεύμα -6 100 γρ ψαρι περκα 250 πατατα Η 100 ρύζι (βρασμένο) 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως και κανα λαχανικο
και το βραδυ 100γρ τυρί cottage 2.2% με χαμηλά λιπαρά ενα Γιαουρτι 2% με μελι και Μια χουφτα αμύγδαλα
μοσχαρι 3 φορες την ευδομαδα Εβδομάδα

beefmeup
23-06-11, 22:24
λογικα νερα εχασες..μπορει κ λιγο λιπος μιας κ η διατροφη αυτη ειναι πολυ..καθαρη για ογκο.
απο δυναμη πως πας στις προπονες?

kabamaru
23-06-11, 22:43
απο δυναμη πως πας στις προπονες?στις προπονησεις ειμαι στα ιδια περιπου ισως και +10% παραπανω σε σχεση με πριν . λες να ειναι λιπος ; αλλα ερχομαι απο διαιτα και εχω χαμηλό ποσοστό λίπους

jimas
23-06-11, 22:44
είσαι οκ, μην ανησυχεις.
πες του φίλους σου, να μας στείλει τα λινκ με τις πανεπιστημιακές έρευνες να τις δούμε.
Και μην ξεχνάς ότι δεν παχαίνεις αν υπολογίζεις τις θερμίδες σου, μόνο όταν αρχίζεις και ξεφεύγεις.

Τη βρήκα την έρευνα σας στέλνω το λινκ να μου πείτε τη γνώμη σας.
http://www.siouras-therapies.gr/2010/11/126-2004-34-43-blog-6-normal-0-false.html

beefmeup
23-06-11, 22:48
Τη βρήκα την έρευνα σας στέλνω το λινκ να μου πείτε τη γνώμη σας.
http://www.siouras-therapies.gr/2010/11/126-2004-34-43-blog-6-normal-0-false.html

:green:
φιλε αυτο δεν ειναι ερευνα..ενα μπλογκ ειναι που γραφει την γνωμη του εκει ενας τυπος.

jimas
23-06-11, 22:57
:green:
φιλε αυτο δεν ειναι ερευνα..ενα μπλογκ ειναι που γραφει την γνωμη του εκει ενας τυπος.

:thumbup: Έχεις δίκιο. Από οτι διάβασα και στο προφίλ του συμβουλευτικά σεμινάρια διατροφής έχει κάνει όχι και τίποτα ιδιαίτερο. Πώς τον αφήνουν όμως και γράφει τέτοια άρθρα χωρίς να βασίζεται κάπου σε επιστημονική έρευνα αυτό που γράφει

jimmy007
24-06-11, 00:24
:thumbup: Έχεις δίκιο. Από οτι διάβασα και στο προφίλ του συμβουλευτικά σεμινάρια διατροφής έχει κάνει όχι και τίποτα ιδιαίτερο. Πώς τον αφήνουν όμως και γράφει τέτοια άρθρα χωρίς να βασίζεται κάπου σε επιστημονική έρευνα αυτό που γράφει


. Ένα ποτήρι πλήρες γάλα αποτελείται κατά 49% από λίπος! Και μη νομίζετε ότι τα γάλατα, τα τυριά και το τυρί cottage χαμηλών ή καθόλου λιπαρών δεν περιέχουν λίπος. Απεναντίας περιέχουν λίπος σε ποσοστό πάνω από 20%!

Kαλά ότι να ναι.. Το ένα ποτήρι γάλα την ημέρα θα κάνει το κακό.....:green::green:

Για την λιποδιαλυτική δράση των γαλακτοκομικών δηλαδή ούτε λόγος(λόγω βιταμίνης D και ασβεστίου).

tolis93
24-06-11, 15:32
wtf?? Τι γινετε εδω ρε παιδες ;ακολουθώ το προγραμμα μου για ογκο 10 μερες και αντι να παρω βαρος Εχασα 3κιλα :unsure:

Βασικα απο οσο ξερω οταν ανεβαζεις θερμιδες αποτομα στην αρχη χανεις 2-3 κιλα.συνεχισε κ βλεπεις τι παιζει

Giannistzn
24-06-11, 20:10
Βασικα απο οσο ξερω οταν ανεβαζεις θερμιδες αποτομα στην αρχη χανεις 2-3 κιλα.συνεχισε κ βλεπεις τι παιζει

Μια αιτιολογηση του γιατι να γινει αυτο?

tolis93
24-06-11, 23:51
Μια αιτιολογηση του γιατι να γινει αυτο?

απο οσο εχω διαβασει αυτο γινεται γιατι ο οργανισμος εχει μαθει σε καποιες θερμιδες και συντηρηται η προσπαθει να συντηρηθει με αυτες.οταν αυξανεις τις θερμιδες σου καιει παραπανω ενεργεια για να γινουν χονεψεις διασπασεις κτλπ.γιαυτο και οταν τρωμε πολυ ιδρωνουμε μετα ανεβαινει θερμοκρασια κτλπ.το 50% των θερμιδων που τρωμε παει στη χονεψη κατα μεσο ορο.γιαυτο και σε cheat meals δε παιρνουμε γραμμαριο αλλα και καποιες φορες ειμαστε πιο κατω

aepiskeptis
25-06-11, 00:01
Τhermic Effect of Food σε μικτα γευματα 10%, οχι 50%.


"απο οσο εχω διαβασει αυτο γινεται γιατι ο οργανισμος εχει μαθει σε καποιες θερμιδες και συντηρηται η προσπαθει να συντηρηθει με αυτες"

βρισκεται σε θερμοδυναμικη ισορροπια. Θες μεγαλυτερο ελλειμα, για να ξεκωλυσεις προς τα κατω, απ οτι στη συνεχεια και μεγαλυτερη περισσεια για να ξεκωλυσεις προς τα πανω, απ οτι για να συντηρηθεις.
και βασικα αυτος ειναι ο λογος που θα δεις guru να λενε γραμμωση-συντηρηση-ογκος-συντηρηση-γραμμωση
και οχι γραμμωση-ογκος-γραμμωση ή ογκος-γραμμωση-ογκος.


"ασικα απο οσο ξερω οταν ανεβαζεις θερμιδες αποτομα στην αρχη χανεις 2-3 κιλα.συνεχισε κ βλεπεις τι παιζει"

χανεις? δλδ δινεις περισσοτερη ενεργεια και χανεις κι ολας?!

Ουραιαααα!

tolis93
25-06-11, 00:07
Τhermic Effect of Food σε μικτα γευματα 10%, οχι 50%.


"απο οσο εχω διαβασει αυτο γινεται γιατι ο οργανισμος εχει μαθει σε καποιες θερμιδες και συντηρηται η προσπαθει να συντηρηθει με αυτες"

βρισκεται σε θερμοδυναμικη ισορροπια. Θες μεγαλυτερο ελλειμα, για να ξεκωλυσεις προς τα κατω, απ οτι στη συνεχεια και μεγαλυτερη περισσεια για να ξεκωλυσεις προς τα πανω, απ οτι για να συντηρηθεις.
και βασικα αυτος ειναι ο λογος που θα δεις guru να λενε γραμμωση-συντηρηση-ογκος-συντηρηση-γραμμωση
και οχι γραμμωση-ογκος-γραμμωση ή ογκος-γραμμωση-ογκος.


"ασικα απο οσο ξερω οταν ανεβαζεις θερμιδες αποτομα στην αρχη χανεις 2-3 κιλα.συνεχισε κ βλεπεις τι παιζει"

χανεις? δλδ δινεις περισσοτερη ενεργεια και χανεις κι ολας?!

Ουραιαααα!
δηλαδη να χανεις υγρα.να προσπαθει να συνηθησει ο οργανισμος. να μην εχει μαθει σε τοσες θερμιδες και να προσπαθει να κανει καυσεις δε παιζουν?διατροφολογικοι τομοι ολοκληροι υπαρχουν για ολα αυτα.νταξει οχι κ να ξεχασουμε αυτα π ξερουμε...ο οργανισμος ειναι λιγο πιο πολυπλοκος απο οσο νομιζουμε ορισμενες φορες....

Devil
25-06-11, 00:15
δηλαδη να χανεις υγρα.να προσπαθει να συνηθησει ο οργανισμος. να μην εχει μαθει σε τοσες θερμιδες και να προσπαθει να κανει καυσεις δε παιζουν?διατροφολογικοι τομοι ολοκληροι υπαρχουν για ολα αυτα.νταξει οχι κ να ξεχασουμε αυτα π ξερουμε...ο οργανισμος ειναι λιγο πιο πολυπλοκος απο οσο νομιζουμε ορισμενες φορες....

για ποια???:unsure:

tolis93
25-06-11, 00:17
για ποια???:unsure:

για το τι ακριβως γινεται οταν αυξανονται και μειωνονται οι θερμιδες που καταναλωνουμε.τι γινεται με μακροχρονια υπερθερμιδικη η υποθερμιδικη διατροφη.πως προκαλειται το ζαχαρο και ολα τα σχετικα με τη διατροφη.ολα σημαντικοτατα εννοειται

Devil
25-06-11, 00:18
για το τι ακριβως γινεται οταν αυξανονται και μειωνονται οι θερμιδες που καταναλωνουμε.τι γινεται με μακροχρονια υπερθερμιδικη η υποθερμιδικη διατροφη.πως προκαλειται το ζαχαρο και ολα τα σχετικα με τη διατροφη.ολα σημαντικοτατα εννοειται

και τους εχεις διαβασει?

tolis93
25-06-11, 00:21
και τους εχεις διαβασει?

καλα σαφως οχι ολα μη τρελαθουμε ειναι αποιρα ολα αυτα.αλλα αρκετα ναι.γιατι?

Devil
25-06-11, 00:22
καλα σαφως οχι ολα μη τρελαθουμε ειναι αποιρα ολα αυτα.αλλα αρκετα ναι.γιατι?

και ποιοι τομοι ειναι αυτοι? απλα περιεργια...

tolis93
25-06-11, 00:25
και ποιοι τομοι ειναι αυτοι? απλα περιεργια...

κλινικη διατροφη λεγεται η σειρα των τομων απο την ΕΛΕΓΕΙΑ(ευρωπαικα ειναι δεν ειναι ελληνικα μονο)

Devil
25-06-11, 00:30
κλινικη διατροφη λεγεται η σειρα των τομων απο την ΕΛΕΓΕΙΑ(ευρωπαικα ειναι δεν ειναι ελληνικα μονο)

αν και δεν τα ξερω... λογικα δεν νομιζω να ειναι και οτι καλητερο απο βιβλια.... σε σχεση με την απαντηση που δινεις εδω....


δηλαδη να χανεις υγρα.να προσπαθει να συνηθησει ο οργανισμος. να μην εχει μαθει σε τοσες θερμιδες και να προσπαθει να κανει καυσεις δε παιζουν?διατροφολογικοι τομοι ολοκληροι υπαρχουν για ολα αυτα.νταξει οχι κ να ξεχασουμε αυτα π ξερουμε...ο οργανισμος ειναι λιγο πιο πολυπλοκος απο οσο νομιζουμε ορισμενες φορες....

αν και η κλινικη διατροφη δεν νομιζω οτι εχει να κανει και πολλα με το bbing....

tolis93
25-06-11, 00:33
αν και δεν τα ξερω... λογικα δεν νομιζω να ειναι και οτι καλητερο απο βιβλια.... σε σχεση με την απαντηση που δινεις εδω....



αν και η κλινικη διατροφη δεν νομιζω οτι εχει να κανει και πολλα με το bbing....

για τις λειτουργιες του οργανισμου μιλησα.το ξερω οτι υπαρχουν καποιες βασικες και μεγαλες διαφορες στο τροπο σκεψης και δρασης ενος bb-ερ απο αυτες ενος διατροφολογου.γιαυτο αλωστε και κανουν ετσι οι διατροφολογοι οταν ακουνε για πρωτεινες σε καθε γευμα κ τετοια

DrNio
25-06-11, 00:37
Παίδες απο Τρίτη ξεκινώ πάλι gym και διατροφή.

Καταραμένη εξεταστική.

Λέω να ακολουθήσω υποθερμιδική για καύση λίπους.

Πρέπει να περιορίσω τους υδατάνθρακες απο το απόγευμα και μετά ή και απο το μεσημεριανό?Ή απο όλα τα γεύματα?

Εκτός απο τα λιπαρά που γενικά δεν καταναλώνω.Τι πρέπει να κόψω και τι να αυξήσω,απο άποψη γεύματος?Τι εννοώ με αυτό..έχω ακούσει κάτι εκφράσεις τύπου "το γάλα σε θολώνει" κλπ. κλπ.

Και πάντα κάτι που είχα απορία..αν σκοπεύω να βγω έξω το βράδυ το τελευταίο μου γεύμα στο σπίτι μπορεί να είναι λίγο πιο τουμπανιάρικο σε υδατάνθρακες?Για να με "κρατήσει"..:unsure:

Devil
25-06-11, 00:39
για τις λειτουργιες του οργανισμου μιλησα.το ξερω οτι υπαρχουν καποιες βασικες και μεγαλες διαφορες στο τροπο σκεψης και δρασης ενος bb-ερ απο αυτες ενος διατροφολογου.γιαυτο αλωστε και κανουν ετσι οι διατροφολογοι οταν ακουνε για πρωτεινες σε καθε γευμα κ τετοια

μα δεν εχει καμια σχεση.... εχεις διαβασει για κλινικη διατροφη.... αλλα εδω μεσα ειμαστε ολοι μια χαρα.... δεν εχουμε κανενα αρρωστο...

aepiskeptis
25-06-11, 00:53
δηλαδη να χανεις υγρα.να προσπαθει να συνηθησει ο οργανισμος. να μην εχει μαθει σε τοσες θερμιδες και να προσπαθει να κανει καυσεις δε παιζουν?διατροφολογικοι τομοι ολοκληροι υπαρχουν για ολα αυτα.νταξει οχι κ να ξεχασουμε αυτα π ξερουμε...ο οργανισμος ειναι λιγο πιο πολυπλοκος απο οσο νομιζουμε ορισμενες φορες....

τι εννοεις καυσεις?

καυσεις ειναι το TEF, 2χ1500χ10%=300, 6χ500χ10%=300,

οσο πολυπλοκος αν ειναι ο ανθρωπινος οργανισμος, τη θερμοδυναμικη δε την παραβιαζει, ε?

επισης για τα υγρα αν θυμασαι ισχυει ο νομος Λεσατελιερ, μπορεις να μετακινησεις την ισορροπια, αλλα αυτη θα γυρισει πισω.

Πρεπει να το ξεζουμαρεις λιγο, μην αγχωνεσαι.

DrNio
25-06-11, 00:59
Παίδες απο Τρίτη ξεκινώ πάλι gym και διατροφή.

Καταραμένη εξεταστική.

Λέω να ακολουθήσω υποθερμιδική για καύση λίπους.

Πρέπει να περιορίσω τους υδατάνθρακες απο το απόγευμα και μετά ή και απο το μεσημεριανό?Ή απο όλα τα γεύματα?

Εκτός απο τα λιπαρά που γενικά δεν καταναλώνω.Τι πρέπει να κόψω και τι να αυξήσω,απο άποψη γεύματος?Τι εννοώ με αυτό..έχω ακούσει κάτι εκφράσεις τύπου "το γάλα σε θολώνει" κλπ. κλπ.

Και πάντα κάτι που είχα απορία..αν σκοπεύω να βγω έξω το βράδυ το τελευταίο μου γεύμα στο σπίτι μπορεί να είναι λίγο πιο τουμπανιάρικο σε υδατάνθρακες?Για να με "κρατήσει"..:unsure:

Δώστε κανα hint ρε παιδιά.

Ο tolis93 είναι offline.:P
--

ox μπήκε :P

beatshooter
25-06-11, 00:59
Παίδες απο Τρίτη ξεκινώ πάλι gym και διατροφή.

Καταραμένη εξεταστική.

Λέω να ακολουθήσω υποθερμιδική για καύση λίπους.

Πρέπει να περιορίσω τους υδατάνθρακες απο το απόγευμα και μετά ή και απο το μεσημεριανό?Ή απο όλα τα γεύματα?

απ το απογευμα και μετα
Εκτός απο τα λιπαρά που γενικά δεν καταναλώνω.Τι πρέπει να κόψω και τι να αυξήσω,απο άποψη γεύματος?Τι εννοώ με αυτό..έχω ακούσει κάτι εκφράσεις τύπου "το γάλα σε θολώνει" κλπ. κλπ.
εισαι πολυ χαμηλα σε λιπος/αγωνιστικος/επαγγελματιας αθλητης να σε θολωσει το γαλα?γιατι κοψε το ενα κοψε το αλλο ε τοτε στο τελος θα τρωμε 3-4 πραγματα με αρνητικα αποτελεσματα......

Και πάντα κάτι που είχα απορία..αν σκοπεύω να βγω έξω το βράδυ το τελευταίο μου γεύμα στο σπίτι μπορεί να είναι λίγο πιο τουμπανιάρικο σε υδατάνθρακες?Για να με "κρατήσει"..:unsure:

αυτο ερχεται σε αντιθεση με την ερωτηση σου παραπανω...λες να περιορισω υδατ και μετα βραδυ να φορτωσεις

Βαλε καλα λιπαρα στην διατροφη σου,μετρα ποσοστητες και δες πως θα παει απο απωλεια κιλων...Αν δεν χανεις κατεβαζεις την ποσοτητα υδατ...

tolis93
25-06-11, 01:00
Δώστε κανα hint ρε παιδιά.

Ο tolis93 είναι offline.:P
--

ox μπήκε :P

και ξανα βγαινει βλεπει ταινια

aepiskeptis
25-06-11, 01:01
τι σπουδαζεις?

beatshooter
25-06-11, 01:02
Και γενικα το θεμα των υδαταθρακων ειναι και ζητημα της δραστηριοτητας σου.Τι εννοω?λες θα βγω εξω,θα πας για αραγμα η θα ριξεις κ λιγο χωρο?(αστειο αλλα κ αυτο μορφη ασκησης ειναι)...Γενικα πας γυμναστηριο 2 ωρες και μετα εισαι αραχτος?Η δουλευεις κιολας?ΑΝαλογα λοιπον θες και καυσιμο(υδατ) αλλιως θα λιποθυμησεις....

Giannistzn
25-06-11, 01:02
δηλαδη να χανεις υγρα.να προσπαθει να συνηθησει ο οργανισμος. να μην εχει μαθει σε τοσες θερμιδες και να προσπαθει να κανει καυσεις δε παιζουν?διατροφολογικοι τομοι ολοκληροι υπαρχουν για ολα αυτα.νταξει οχι κ να ξεχασουμε αυτα π ξερουμε...ο οργανισμος ειναι λιγο πιο πολυπλοκος απο οσο νομιζουμε ορισμενες φορες....

Πολυπλοκος οκ δεν λεω. Αλλα οπως λεει και ο aepiskeptis απο πανω, απλη φυσικη ειναι. Δηλαδη θες να μου πεις οτι παιρνω παραπανω ενεργεια απο αυτο που χρειαζομαι, και αντι να την αποθηκευσω, θα ενεργοποιησω το μεταβολισμο μου στο 200% και θα την καψω και θα καψω και παραπανω? Το βρισκω λιγο απιθανο..

DrNio
25-06-11, 01:03
Άλλο να είσαι σπίτι σου και να προσέχεις την διατροφή σου και άλλο να είσαι έξω για ποτό και να γίνεται το στομάχι σου σαν πλυντήριο απο το σκέτο γιαουρτάκι με το gin tonic.

Απλά όταν θα είμαι έξω πες θα τρώω 22.00 το τελευταίο γεύμα και θα γυρνάω πάλι σπίτι καλές 3++:P εεε .. δεν πρέπει αν είναι πιο τούμπανο το γεύμα ??? Δεν είμαι και σίγουρος γι αυτό ρωτάω.

Λέω να καθιερώσω πράσινο τσάι για το απογευματινό μου.Να τρώω και τίποτα τότε?κανα φρουτάκι κανά καρύδι??

tolis93
25-06-11, 01:04
Πολυπλοκος οκ δεν λεω. Αλλα οπως λεει και ο aepiskeptis απο πανω, απλη φυσικη ειναι. Δηλαδη θες να μου πεις οτι παιρνω παραπανω ενεργεια απο αυτο που χρειαζομαι, και αντι να την αποθηκευσω, θα ενεργοποιησω το μεταβολισμο μου στο 200% και θα την καψω και θα καψω και παραπανω? Το βρισκω λιγο απιθανο..

μιλισα για τις πρωτες μερες φυσικα και οχι για συνεχομενα.για 2-3 πρωτες μερες μιλαω παντα.τοτε θα τρωγαμε ολοι 2 αγελαδες τη μερα:P

beatshooter
25-06-11, 01:05
Βραδακι τοτε πριν φυγεις φαε μια σαλατα αφθονη πρασιναδα(συν ντοματα αγγουρακι που ειναι εποχης) μαζι με τονο/σολωμο/στηθος κοτα/γαλοπουλα/μπιφτεκι απο απαχο κιμα/ψαρονεφρι/μοσχαρι.

Ε με αυτα κομπλε θα εισαι πιστευω...

DrNio
25-06-11, 01:12
Βραδακι τοτε πριν φυγεις φαε μια σαλατα αφθονη πρασιναδα(συν ντοματα αγγουρακι που ειναι εποχης) μαζι με τονο/σολωμο/στηθος κοτα/γαλοπουλα/μπιφτεκι απο απαχο κιμα/ψαρονεφρι/μοσχαρι.

Ε με αυτα κομπλε θα εισαι πιστευω...

Problem solved!

Το τσαγάκι που λέτε να το καθιερώσω? Σκέφτομαι αν δεν κάνω προπ. το απόγευμα αλλά το συνοδεύεις με κάτι?Με λίγη πρωτεινιουλα απο καρύδια ή αμύγδαλα π.χ. ή όχι?Γαιτί συμπλήρωμα δεν παίρνω.

Για πριν το μεσημεριανό πως σας φαίνεται η ιδέα?Γιατί την ημέρα που θα έχω προπ. για πριν την προπ. (το απόγευμα δλδ) σκέφτομαι κάτι σε γιαούρτι ή μπανάνα..όχι??

ΥΓ: Πληροφορική στην Αθήνα σπουδάζω.

aepiskeptis
25-06-11, 01:14
μακαρι να βλεπατε μεσα απο τα ματια ενος ΙΦερ τα οσα γραφετε, εχει πολυ πλακα...
εχει πολυ πλακα με την εννοια του τα οσα γραφετε ειναι οκ, μολις ερθετε απο εδω... απο εδω γινονται χωρις νοημα,

πως λεγαμε μικροι βλεπεις το δεντρο, αλλα χανεις το δασος...


πριν 1.5ωρα εφαγα: 100γρ βρωμη, 25γρ μαυρη σοκολατα 85%, 1 κουτ μουρουνελαιο, 1 κουτ ελαιολαδο, 350γρ κοτομπιφτεκια, 130γρ μοσχαρισιο συκωτι, 50γρ μελι, 225γρ κοττατζ, 40γρ γουει, 1 μπωλ φραουλες, 6 κερασια....


αυτα....

beatshooter
25-06-11, 01:16
Problem solved!

Το τσαγάκι που λέτε να το καθιερώσω? Σκέφτομαι αν δεν κάνω προπ. το απόγευμα αλλά το συνοδεύεις με κάτι?Με λίγη πρωτεινιουλα απο καρύδια ή αμύγδαλα π.χ. ή όχι?Γαιτί συμπλήρωμα δεν παίρνω.

Για πριν το μεσημεριανό πως σας φαίνεται η ιδέα?Γιατί την ημέρα που θα έχω προπ. για πριν την προπ. (το απόγευμα δλδ) σκέφτομαι κάτι σε γιαούρτι ή μπανάνα..όχι??

ΥΓ: Πληροφορική στην Αθήνα σπουδάζω.

Τσαι πινε αφοβα μεσα στην μερα.Με πρωτεινη και αμυγδ/καρυδια(καλα λιπαρα) πρωτη φορα το ακουω,εγω τρωω γιαουρτακι με αυτα πριν τον υπνο.

DrNio
25-06-11, 01:24
μακαρι να βλεπατε μεσα απο τα ματια ενος ΙΦερ τα οσα γραφετε, εχει πολυ πλακα...
εχει πολυ πλακα με την εννοια του τα οσα γραφετε ειναι οκ, μολις ερθετε απο εδω... απο εδω γινονται χωρις νοημα,

πως λεγαμε μικροι βλεπεις το δεντρο, αλλα χανεις το δασος...


πριν 1.5ωρα εφαγα: 100γρ βρωμη, 25γρ μαυρη σοκολατα 85%, 1 κουτ μουρουνελαιο, 1 κουτ ελαιολαδο, 350γρ κοτομπιφτεκια, 130γρ μοσχαρισιο συκωτι, 50γρ μελι, 225γρ κοττατζ, 40γρ γουει, 1 μπωλ φραουλες, 6 κερασια....


αυτα....

..?

Εντάξει οτι και να κάνεις στην ζωή σου τουλάχιστον τρως καλά.:green:

Devil
25-06-11, 01:36
μακαρι να βλεπατε μεσα απο τα ματια ενος ΙΦερ τα οσα γραφετε, εχει πολυ πλακα...
εχει πολυ πλακα με την εννοια του τα οσα γραφετε ειναι οκ, μολις ερθετε απο εδω... απο εδω γινονται χωρις νοημα,

πως λεγαμε μικροι βλεπεις το δεντρο, αλλα χανεις το δασος...


πριν 1.5ωρα εφαγα: 100γρ βρωμη, 25γρ μαυρη σοκολατα 85%, 1 κουτ μουρουνελαιο, 1 κουτ ελαιολαδο, 350γρ κοτομπιφτεκια, 130γρ μοσχαρισιο συκωτι, 50γρ μελι, 225γρ κοττατζ, 40γρ γουει, 1 μπωλ φραουλες, 6 κερασια....


αυτα....

απο την αλλη μερια παλι εχει πολυ πλακα οσα γραφεις εσυ για τις ΙF...... για τον απλουστατο λογο οτι πουλας μουρη επειδη κανεις IF....

Levrone
25-06-11, 01:43
:unsure:
Iφερ?

DrNio
25-06-11, 01:50
:unsure:
Iφερ?

Πείτε ρε παίδες..ακόμα να καταλάβω..

Και μία άλλη γενική ερώτηση διατροφής..όταν έχεις φάει αρκετά λιπαρά γλυκά κλπ. κλπ. πάλι συνεχίζεις ακάθεκτος με τα ακόρεστα λιπάρά?π.χ. λάδι , καρύδια? τα περιορίζεις ?

Μιλάω για μία πιο cheat day:P

beatshooter
25-06-11, 02:16
Πως λεμε bloger? E IFer αυτος που κανει IF diet :green:

Αντωνης
25-06-11, 02:20
Πείτε ρε παίδες..ακόμα να καταλάβω..


Eιναι η διατροφη που τρως ολες τις ημερησιες θερμιδες σε ενα διαστημα καποιων ωρων...μεσα σε 6 ωρες,η' 8 ωρες,η' η' κτλ....

Εν πασει περιπτωση εχει δικιο σε αυτο που λεει,χανετε το δασος και βλεπετε το δεντρο...Προσαρμοστε τα διατροφικα σας ωραρια αναλογα με τις αναγκες σας,και οχι τις αναγκες σας αναλογα με τα διατροφικα σας ωραρια...

DrNio
25-06-11, 12:01
Eιναι η διατροφη που τρως ολες τις ημερησιες θερμιδες σε ενα διαστημα καποιων ωρων...μεσα σε 6 ωρες,η' 8 ωρες,η' η' κτλ....

Tελικά αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι δίνεται "fancy" ονόματα σε διατροφές που όμως ο άνθρωπος τις έκανε πριν καν πάρουν όνομα.Τι εννοώ με αυτό..1 ημέρα έχει 3 8ωρα το ένα κοιμάσαι το άλλο δουλεύεις εε στο άλλο τρως.Ακολουθείς διατροφή IF.:green:


Εν πασει περιπτωση εχει δικιο σε αυτο που λεει,χανετε το δασος και βλεπετε το δεντρο...Προσαρμοστε τα διατροφικα σας ωραρια αναλογα με τις αναγκες σας,και οχι τις αναγκες σας αναλογα με τα διατροφικα σας ωραρια...

Ίσα ίσα ρώτησα κάποια πράγματα για να μειώσω το bf αλλά όταν οι συνθήκες το απαιτούν όπως π.χ. ανέφερα πιο πάνω ένα παράδειγμα του στυλ δεν γίνεται να τρώω ένα γιαουρτάκι και να είμαι νηστικός για 5ωρο-6ωρο όταν θα είμαι έξω για ποτό,νομίζω πήρα μία λογική-αυτήν που περίμενα-απάντηση.

Και μία τελευταία ερώτηση,το γιαουρτάκι πριν τον ύπνο είναι must?Οι μόνες νύχτες(:P) που δεν το τρώω είναι μετά το ξενύχτι,να το καθιερώσω και τότε?

Thanks in advance.

Giannistzn
25-06-11, 12:27
Εαν εισαι 4-5 ωρες χωρις φαγητο, και κανεις και ενα 8ωρο υπνου δηλαδη περιπου 12 ωρες νηστικος, νομιζω οτι ειναι must το γιαουρτι οταν γυρνας. Για να αναπληρωσει - σε κρατησει οσο γινεται.

DrNio
25-06-11, 12:32
Όντως θα το καθιερώσω και τότε,θα προσπαθήσω τουλάχιστον.

Γιατί μετά απο ξενύχτι μόνο 8ωρο ύπνου δεν κάνεις.:green:

Giannistzn
25-06-11, 13:53
Όντως θα το καθιερώσω και τότε,θα προσπαθήσω τουλάχιστον.

Γιατί μετά απο ξενύχτι μόνο 8ωρο ύπνου δεν κάνεις.:green:

Εγω αν ειναι να βγω μεχρι αργα τρωω 2 γιαουρτακια πριν και 1 μετα και ειμαι μια χαρα. Πειναω λιγο εξω αλλα οκ, τσιμπας κανενα ξηρο καρπο αμα λαχει.

Εγω μετα απο ξενυχτι παντως, πανω απο 5αρο υπνου δεν κανω. Θελω να μπω σωστα στην επομενη μερα, πρωινο κλπ.


Ερωτηση απο εμενα, εαν τις θερμιδες του δεκατιανου τις μοιρασουμε αλλου (λογω ευκολιας) εχει καποια διαφορα?

Αντωνης
25-06-11, 14:22
Ίσα ίσα ρώτησα κάποια πράγματα για να μειώσω το bf αλλά όταν οι συνθήκες το απαιτούν όπως π.χ. ανέφερα πιο πάνω ένα παράδειγμα του στυλ δεν γίνεται να τρώω ένα γιαουρτάκι και να είμαι νηστικός για 5ωρο-6ωρο όταν θα είμαι έξω για ποτό,νομίζω πήρα μία λογική-αυτήν που περίμενα-απάντηση.


Aυτο που δεν καταλαβες ειναι οτι τετοια ζητηματα δεν θα επρεπε καν να σε απασχολουν,καθως σε οποιαδηποτε διατροφη,ειτε bulk ειτε διαιτα,αυτο που μετραει ειναι η συνολικη ποσοτητα θερμιδων και οχι ποτε θα τις παρεις.
Επομενως,δεν χρειαζεται να ψαχνεις για ειδη τροφων που μπορουν να σε ''κρατησουν'' για 5ωρο-6ωρο,την στιγμη που μπορεις να κανεις το πιο απλο:Να μειωσεις τον αριθμο των γευματων σου και να τρως καθε 5-6-7 ωρες,βεβαια τις ιδιες ποσοτητες που ετρωγες πριν.Και αμα δεν ''κρατηθεις'' ετσι,φτυσε με...

DrNio
25-06-11, 15:23
Aυτο που δεν καταλαβες ειναι οτι τετοια ζητηματα δεν θα επρεπε καν να σε απασχολουν,καθως σε οποιαδηποτε διατροφη,ειτε bulk ειτε διαιτα,αυτο που μετραει ειναι η συνολικη ποσοτητα θερμιδων και οχι ποτε θα τις παρεις.

Για να την βρεις πρέπει να αρχίσεις το ζύγισμα των τρωφών,κάτι που ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω.Το καθημερινό μου πρόγραμμα αλλά και η ζωή μου γενικότερα συμβαδίζει κάνωντας γεύματα ανα 3-4 ώρες.Σε σπάνιες περιπτώσεις οπου ξέρω οτι θα μείνω νηστικός για κανα 5-6ωρο εννοείται πως τρώω πολύ περισσότερο απο το κανονικό προσέχωντας τα υπόλοιπα γεύματα.Ας μην λέμε τα αυτονόητα.



Επομενως,δεν χρειαζεται να ψαχνεις για ειδη τροφων που μπορουν να σε ''κρατησουν'' για 5ωρο-6ωρο,την στιγμη που μπορεις να κανεις το πιο απλο:Να μειωσεις τον αριθμο των γευματων σου και να τρως καθε 5-6-7 ωρες,βεβαια τις ιδιες ποσοτητες που ετρωγες πριν.Και αμα δεν ''κρατηθεις'' ετσι,φτυσε με...


Νομίζω απάντησα και σε αυτό.

Πάντως πέρα απο τις γενικές ερωτήσεις εδω πέρα,έχω δει διατροφές παιδιών six-pack freaks και γενικότερα αξιόλογων σωμάτων και εδώ μέσα αλλά και γενικότερα που μόνο ανα 5-6-7 ωρο δεν έτρωγαν.Τι να πω μπορεί να είναι και σύμπτωση.Σίγουρα μετράνε οι συνολικές ποσότητες θερμιδών,έχουν καθοριστικό ρόλο θα έλεγα,αλλά και επειδή ταιριάζει στο πρόγραμμα μου και επειδή το έχω δει να λειτουργεί και σε εμένα και σε άλλους δεν θα το αλλάζα.

stel106
25-06-11, 16:13
τωρα που ειναι καλοκαιρι με 5νθημερη προπονηση αν γινονται ατασταλιες στο φαγητο υπαρχει στασιμοτητα στο να φτιαξεις σωμα η μπορει να χαλαει κιολας?? αν ειναι το 1ο δεν πειραζει καθολου :)

DrNio
26-06-11, 17:45
Παίδες ερώτηση,
1.το πιπέρι
2.το κρεμμύδι
3.η ντομάτα

τι οφέλη μπορεί να έχουν στην διατροφή μας?

Τι άλλο έχετε να προτείνεται για σαλάτα-λαχανικά αυτήν την περίοδο?

Το ρωτάω γιατί διάβασα (στο φορουμ) παλικάρι που περιόρισε το αλάτι και έβαλε στην διατροφή του λεμόνι,κρεμμύδι,πιπέρι. Μιλάμε για αξιόλογο σώμα.

Thanks in advance.

leftis
26-06-11, 20:08
Ρε παιδιά,όταν λέμε μια διατροφή να περιέχει πχ 100 γραμμαρια πρωτεινης εννοούμε μόνο ζωική?
Γιατί ετοιμάζω μια διατροφή όγκου και έχω υπολογίσει 260 γρ πρωτείνης ημερησίως....Δεν είναι πολλά δεδομένου ότι είμαι και 75 κιλά 186 cm??

Giannistzn
26-06-11, 20:42
Και ζωικης και φυτικης προελευσης. Μα ρε παιδια, αμινοξεα δεν θα γινουν και αυτα? Γιατι να μην τα υπολογιζουμε δηλαδη? Κανονικοτατα!!

DrNio
26-06-11, 20:49
Εεε καλύτερα να είναι η πλειοψηφία απο ζωικής προέλευσης,αλλά εγώ θα τα μετρούσα και τα 2.Αλλιώς πολύ κρέας.:green:

Ξέρει κανείς για το απο πάνω ποστ μου?Όχι τιποτα αλλο,δεν μπαίνει πια το παλικάρι σστο φορουμ να τον ρωτήσω ευθέως.


DrNio
Παίδες ερώτηση,
1.το πιπέρι
2.το κρεμμύδι
3.η ντομάτα

τι οφέλη μπορεί να έχουν στην διατροφή μας?

Τι άλλο έχετε να προτείνεται για σαλάτα-λαχανικά αυτήν την περίοδο?

Το ρωτάω γιατί διάβασα (στο φορουμ) παλικάρι που περιόρισε το αλάτι και έβαλε στην διατροφή του λεμόνι,κρεμμύδι,πιπέρι. Μιλάμε για αξιόλογο σώμα.

Thanks in advance

Αντωνης
26-06-11, 20:56
Ρε παιδιά,όταν λέμε μια διατροφή να περιέχει πχ 100 γραμμαρια πρωτεινης εννοούμε μόνο ζωική?
Γιατί ετοιμάζω μια διατροφή όγκου και έχω υπολογίσει 260 γρ πρωτείνης ημερησίως....Δεν είναι πολλά δεδομένου ότι είμαι και 75 κιλά 186 cm??

Φυσικα και ειναι υπερβολικα πολλα για τα κιλα σου,ειδικα για bulk διατροφη...

sogoku
26-06-11, 20:58
Και ζωικης και φυτικης προελευσης. Μα ρε παιδια, αμινοξεα δεν θα γινουν και αυτα? Γιατι να μην τα υπολογιζουμε δηλαδη? Κανονικοτατα!!

Υπαρχει μια διαφορα στην προελευση της πρωτεινης αλλα δεν ειμαι σε θεση να σου πω ακριβως και ποσο ρολο παιζει.

sofos
26-06-11, 21:49
Παίδες ερώτηση,
1.το πιπέρι
2.το κρεμμύδι
3.η ντομάτα

τι οφέλη μπορεί να έχουν στην διατροφή μας?

Τι άλλο έχετε να προτείνεται για σαλάτα-λαχανικά αυτήν την περίοδο?

Το ρωτάω γιατί διάβασα (στο φορουμ) παλικάρι που περιόρισε το αλάτι και έβαλε στην διατροφή του λεμόνι,κρεμμύδι,πιπέρι. Μιλάμε για αξιόλογο σώμα.

Thanks in advance.

ντοματα-καρδια-προστατης
κρεμμυδι-καρδια
πιπερι ντεμεκ λιποδιαλυση :P:P αυτα στα πα μπακαλικα :P

DrNio
26-06-11, 21:52
ντοματα-καρδια-προστατης
κρεμμυδι-καρδια
πιπερι ντεμεκ λιποδιαλυση :P:P αυτα στα πα μπακαλικα :P

Κάτι είναι και αυτό.:green:

Thanks man!

--

αυτό για το πιπέρι δεν το πολυκατάλαβα "ντεμεκ"

--

η πάπρικα που έχει και πιπέρι?

kabamaru
26-06-11, 22:17
Φυσικα και ειναι υπερβολικα πολλα για τα κιλα σου,ειδικα για bulk διατροφη... κατσε αδερφε γιατι Μπερδευτηκα. εγω διαβασα οτι πρεπει σε καθε γευμα να τρωμε πρωτεινη απο κοτα/ψαρι/μοσχαρι 2 γρ ανα κιλο βαρους .εγω για
για παραδειγμα που ειμαι 180 >72κιλα τρωω περιπου 400γρ απο κοτα/ψαρι/Η μοσχαρι Συνολικα καθε μερα .. κανω μλκια δλδ ;

Αντωνης
26-06-11, 22:23
κατσε αδερφε γιατι Μπερδευτηκα. εγω διαβασα οτι πρεπει σε καθε γευμα να τρωμε πρωτεινη απο κοτα/ψαρι/μοσχαρι 2 γρ ανα κιλο βαρους .εγω για
για παραδειγμα που ειμαι 180 >72κιλα τρωω περιπου 400γρ απο κοτα/ψαρι/Η μοσχαρι Συνολικα καθε μερα .. κανω μλκια δλδ ;

400 γρ και εισαι 72 κιλα?:shock::shock::shock::shock:
Προφανως διαβασες λαθος,τα 2 γρ. αναφεροταν στην συνολικη πρωτεινικη ποσοτητα και οχι σε αυτην ενος γευματος.Που και παλι,αν εισαι σε ογκο δεν χρειαζονται τοσα...Και με 1-1,5 εισαι μια χαρα καλυμμενος;)

Manos1989
26-06-11, 22:32
κατσε αδερφε γιατι Μπερδευτηκα. εγω διαβασα οτι πρεπει σε καθε γευμα να τρωμε πρωτεινη απο κοτα/ψαρι/μοσχαρι 2 γρ ανα κιλο βαρους .εγω για
για παραδειγμα που ειμαι 180 >72κιλα τρωω περιπου 400γρ απο κοτα/ψαρι/Η μοσχαρι Συνολικα καθε μερα .. κανω μλκια δλδ ;

Ανάθεμα κι αν κατάλαβα τι εννοείς....
Μόνος σου λες ότι θες 2γρ ανά κιλό βάρους. Είσαι 72 κιλά χ 2=144γρ πρωτείνης....
Εκτός αν εννοείς 400γρ κότα που είναι περίπου 60γ πρωτείνης άρα είναι λίγο.

sofos
26-06-11, 22:38
Κάτι είναι και αυτό.:green:

Thanks man!

--

αυτό για το πιπέρι δεν το πολυκατάλαβα "ντεμεκ"

--

η πάπρικα που έχει και πιπέρι?

τσεκαρε εδω http://www.instah.com/obesity/hot-pepper-helps-in-weight-loss/ και εδω http://www.squidoo.com/red-pepper-helps-to-control-appetite

DrNio
26-06-11, 22:49
τσεκαρε εδω http://www.instah.com/obesity/hot-pepper-helps-in-weight-loss/ και εδω http://www.squidoo.com/red-pepper-helps-to-control-appetite

Είσαι σοφός!!:green:

:welcome:

Giannistzn
26-06-11, 22:57
Υπαρχει μια διαφορα στην προελευση της πρωτεινης αλλα δεν ειμαι σε θεση να σου πω ακριβως και ποσο ρολο παιζει.

Δεν ειπα οτι ειναι το ιδιο. Απλα ειπα, θα το φας, θα το πεψεις, αμινοξεα θα γινουν και τα 2. Αλλα τα ζωικης, άλλα τα φυτικης. Φυσικα και δεν ειναι το ιδιο, αλλα πρωτεΐνες ειναι και αυτα.

Και αν εχεις π.χ. λεω εγω 150γρ ζωικης, και (συνολικα ημερησια) 200γρ υδ/κα δεν ειναι και λιγα τα γρ φυτικης που βγαζεις ;)

sofos
26-06-11, 23:03
Είσαι σοφός!!:green:

:welcome:

εεε τα παραλες χαχαχ :P:P:P δε κανει τπτ bro :)

kabamaru
26-06-11, 23:44
Ανάθεμα κι αν κατάλαβα τι εννοείς....
Μόνος σου λες ότι θες 2γρ ανά κιλό βάρους. Είσαι 72 κιλά χ 2=144γρ πρωτείνης....
Εκτός αν εννοείς 400γρ κότα που είναι περίπου 60γ πρωτείνης άρα είναι λίγο.400 γρ κοτα ενοω .το ειπα οτι θα την κανω την μλκια :unsure: ..και φαντασου τα διαβαζα 2 μερες :) εγω ειχα την εντυπωση οτι μιλαμε για 2γρ κρεας ανα κιλο σε καθε γευμα ..δηλαδη για να καταλαβω θελω 800γρ κοτα καθε μερα ; :shock:

Giannistzn
26-06-11, 23:48
400γρ κοτας (ψημενης) ειναι μονο 60γρ πρωτεΐνης? 25γρ/100 δεν εχει?

Manos1989
27-06-11, 00:07
400 γρ κοτα ενοω .το ειπα οτι θα την κανω την μλκια :unsure: ..και φαντασου τα διαβαζα 2 μερες :) εγω ειχα την εντυπωση οτι μιλαμε για 2γρ κρεας ανα κιλο σε καθε γευμα ..δηλαδη για να καταλαβω θελω 800γρ κοτα καθε μερα ; :shock:

θες χοντρικά 150γ πρωτείνη άρα περίπου 600γ κότα τη μέρα.


400γρ κοτας (ψημενης) ειναι μονο 60γρ πρωτεΐνης? 25γρ/100 δεν εχει?

Εχεις δίκιο, δικιά μου πατάτα αυτή..... 100γ κότα= 25γ πρωτείνη περίπου.
(σκεφτόμουν με τις δικές μου μερίδες :P )

leftis
27-06-11, 00:56
Αρά αυτό : 1730 carbs = 432 grams
1040 protein = 260 grams
693 fat = 77 grams

που υπολόγισα πρέπει να είναι λάθος....Το είδα το guide από το bodybuilding.com...
Μπορεί κάποιος να διαμορφώσει αυτά τα νούμερα ωστέ να είναι σωστά??

Στοιχεία: 16 χρονων
75 κιλά
186 cm
2900 θερμίδες περίπου συντήρησης
και 1800 περίπου bmr

Manos1989
27-06-11, 01:27
Αρά αυτό : 1730 carbs = 432 grams
1040 protein = 260 grams
693 fat = 77 grams

που υπολόγισα πρέπει να είναι λάθος....Το είδα το guide από το bodybuilding.com...
Μπορεί κάποιος να διαμορφώσει αυτά τα νούμερα ωστέ να είναι σωστά??

Στοιχεία: 16 χρονων
75 κιλά
186 cm
2900 θερμίδες περίπου συντήρησης
και 1800 περίπου bmr


260g protein για 75 κιλά είναι 3,5γ.....πάρα πολλά κατά τη γνώμη μου και νομίζω θα συμφωνήσουν αρκετοί...

leftis
27-06-11, 01:55
να αυξήσω λιπαρά και υδατάνθρακες και να κόψω απο πρωτείνη?

kabamaru
27-06-11, 02:04
θες χοντρικά 150γ πρωτείνη άρα περίπου 600γ κότα τη μέρα.

ευχαριστω Για την διευκρινηση φιλε μου

thegravijia
27-06-11, 04:45
ευχαριστω Για την διευκρινηση φιλε μου
γιατι ρε φιλε ολη την πρωτεινη που τρως ολη μερα μονο απο κοτα θα ναι?

kabamaru
27-06-11, 15:48
γιατι ρε φιλε ολη την πρωτεινη που τρως ολη μερα μονο απο κοτα θα ναι? ναι η περισσοτερη ειναι απο κοτα/ψαρι/Η μοσχαρι ..λαθος ειναι ;
Γεύμα 1 (08:00) 80-100 γρ πιτες βρωμης με μουσλι .και ενα ποτηρι γαλα . 1 ολοκληρο αυγο ..1 φέτα ψωμί ολικής αλέσεως 1 φρούτο ( Ροδάκινο η Μήλο ) και ενα Γιαουρτι 2% με μελι
Γεύμα 2 (11:00) 100γρ τόνο σε νερό κονσερβα απο τα Lidl ..250γρ βραστή πατάτα 1 κουταλια ελαιόλαδο .1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως.
Γεύμα 3 (14.00) 100γρ στήθος κοτόπουλο Η 100 γραμμαρια μοσχαρι Απαχο .. 250γρ βραστή πατάτα Η 150 γρ Ασπρο ρύζι (βρασμένο) 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως .και καμια πρασιναδα

Προπόνηση 15:30 εώς 16:30
Γεύμα 4 – Μεταπροπονητικό (17:00) 4 ασπράδια αυγών 30-40 γρ πιτες βρωμης με μουσλι και 1-2 Μπανανες
Γεύμα 5(19.00)100γρ στήθος κοτόπουλο πατατα Η ρύζι (βρασμένο) Η φασολακια ..1 κουταλια ελαιόλαδο 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως .και καμια πρασιναδα
Γεύμα -6 100 γρ ψαρι περκα 250 πατατα Η 100 ρύζι (βρασμένο) 1 φετα ψωμί ολικής αλέσεως και κανα λαχανικο
και το βραδυ 100γρ τυρί cottage 2.2% με χαμηλά λιπαρά ενα Γιαουρτι 2% με μελι και Μια χουφτα αμύγδαλα η καρυδια
μοσχαρι 3 φορες την ευδομαδα ασπραδια αυγου βαζω το πολυ 2-3 ..δεν ξερω τα φοβαμαι τα ασπραδια επειδη εχω λιπος στο συκωτι και μου εχει πει ο γιατρος να τρωω μεχρι 2-3 καθε μερα

tolis93
27-06-11, 16:12
ναι η περισσοτερη ειναι απο κοτα/ψαρι/Η μοσχαρι ..λαθος ειναι ; ασπραδια αυγου βαζω το πολυ 2-3 ..δεν ξερω τα φοβαμαι τα ασπραδια επειδη εχω λιπος στο συκωτι και μου εχει πει ο γιατρος να τρωω μεχρι 2-3 καθε μερα

και σε τι πειραζουν τα ασπραδια στο συκωτι κ στο λιπος συκωτιου ακριβως?

kabamaru
27-06-11, 20:57
και σε τι πειραζουν τα ασπραδια στο συκωτι κ στο λιπος συκωτιου ακριβως? Δεν έχω ιδέα ρε συ ..αυτος μου ειπε να τρωω 1κροκο και 2-3 ασπραδια ..μλκιες μου λεει Δλδ ε ; το ασπραδι δεν εχει χοληστερινη; θα τον παρω τηλ να τον χεσω μου φαίνετε :angry:

sofos
27-06-11, 21:00
Δεν έχω ιδέα ρε συ ..αυτος μου ειπε να τρωω 1κροκο και 2-3 ασπραδια ..μλκιες μου λεει Δλδ ε ; το ασπραδι δεν εχει χοληστερινη; θα τον παρω τηλ να τον χεσω μου φαίνετε :angry:

το ασπραδι δεν εχει χοληστερινη,6 τρωγε ασπραδια κ ενα κροκο..

morello
29-06-11, 11:55
μπορει καποιος να μου απαντησει σε αυτη μου την ερωτηση: ειμαι σε φαση γραμμωσης απο θεμα διατροφης αλλα και προγραμματος γυμναστικης.

ο υδατανθρακας που παιρνω προερχεται σε καθημερινη βαση απο το πρωινο μου αλλα και απο το μεσημεριανο μου το οποιο τρωγω στη δουλεια και μετα απο 2μιση ωρες εχω προπονηση.

η ερωτηση μου λοιπον ειναι η ακολουθη:μιας και βρισκομαι σε διατροφη γραμμωσης ειναι καλυτερο να βγαλω τον υδατανθρακα απο το μεσημεριανο και να τον βαλω στο στερεο γευυμα μετα το μεταπροπονητικο?

μου εχει προκυψει αυτο το θεμα καθως σκεφτομαι οτι αν εχω τον υδατανθρακα στο στερεο γευμα μετα τη προπονα καλυπτω τις αναγκες του οργρανισμου μου που ειναι πολυ αυξημενες...
απο την αλλη ομως, παρατηρω πολυ ενεργεια στις προπονησεις μου οταν εχω φαει προηγουμενως (2μιση ωρες πριν) υδατανθρακα..

τι προτεινετε εσεις οι πιο εμπειροι?

Kaloutsikos
29-06-11, 14:30
μπορει καποιος να μου απαντησει σε αυτη μου την ερωτηση: ειμαι σε φαση γραμμωσης απο θεμα διατροφης αλλα και προγραμματος γυμναστικης.

ο υδατανθρακας που παιρνω προερχεται σε καθημερινη βαση απο το πρωινο μου αλλα και απο το μεσημεριανο μου το οποιο τρωγω στη δουλεια και μετα απο 2μιση ωρες εχω προπονηση.

η ερωτηση μου λοιπον ειναι η ακολουθη:μιας και βρισκομαι σε διατροφη γραμμωσης ειναι καλυτερο να βγαλω τον υδατανθρακα απο το μεσημεριανο και να τον βαλω στο στερεο γευυμα μετα το μεταπροπονητικο?

μου εχει προκυψει αυτο το θεμα καθως σκεφτομαι οτι αν εχω τον υδατανθρακα στο στερεο γευμα μετα τη προπονα καλυπτω τις αναγκες του οργρανισμου μου που ειναι πολυ αυξημενες...
απο την αλλη ομως, παρατηρω πολυ ενεργεια στις προπονησεις μου οταν εχω φαει προηγουμενως (2μιση ωρες πριν) υδατανθρακα..

τι προτεινετε εσεις οι πιο εμπειροι?

Nα τρως 3 φορές υδατάνθρακα.

Μετράς θερμίδες?

morello
29-06-11, 14:34
ειδικα τωρα που ειμαι στη φαση της γραμμωσης κοιταω τις θερμιδες απλα δεν ξερω αν ειναι καλο να βαλω σε απογευματινη ωρα υδατανθρακα..

Kaloutsikos
29-06-11, 14:38
ειδικα τωρα που ειμαι στη φαση της γραμμωσης κοιταω τις θερμιδες απλα δεν ξερω αν ειναι καλο να βαλω σε απογευματινη ωρα υδατανθρακα..

Δεν έχεις πρόβλημα αν δεν ξεπερνάς την ποσότητα του υδατάνθρακα που πρέπει να παίρνεις,

εγώ σε όλα μου τα γεύματα έχω υδατάνθρακα.;)

tolis93
29-06-11, 14:58
παιδες σε διατροφη ογκου.με εντονη καθημερινη προπονηση με βαρη(εκτος κυριακες) με υψος 1,93 βαρος 78 κιλα 18 ετων κ με αρκετα ενεργητικη ζωη(καθημερινα περπατημα τουλαχιστον 1μισι ωρα αρκετες δραστηριοτητες κτλπ)απο υδατανθρακα στο περιπου δλδ ποσο πρεπει να παιρνω?

Giannistzn
29-06-11, 15:45
Ερωτηση σε μερες εκτος προπονησης αναλογιες Π 140 / Υ 130 / Λ 80 (70kg/183cm) ειναι καλα / πολλα / λιγα? Σε μερα προπονησης αλλαζει μονο +20 πρωτεΐνη.

Επισης, 3κροκοι τη μερα ειναι κομπλε? Θα κανω μαλλον και απο βδομαδα εξετασεις. (Προσπαθω να ειμαι λιγο low carb και να διατηρησω το βαρος μου αν και ειμαι λιγο πολυ skinny για να καθαρισω οσο λιπος μπορω - λιγο λαθος, αλλα η πετρια του καλοκαιριου whatever).

tolis93
29-06-11, 15:56
Ερωτηση σε μερες εκτος προπονησης αναλογιες Π 140 / Υ 130 / Λ 80 (70kg/183cm) ειναι καλα / πολλα / λιγα? Σε μερα προπονησης αλλαζει μονο +20 πρωτεΐνη.

Επισης, 3κροκοι τη μερα ειναι κομπλε? Θα κανω μαλλον και απο βδομαδα εξετασεις. (Προσπαθω να ειμαι λιγο low carb και να διατηρησω το βαρος μου αν και ειμαι λιγο πολυ skinny για να καθαρισω οσο λιπος μπορω - λιγο λαθος, αλλα η πετρια του καλοκαιριου whatever).οι κροκοι για μενα ειναι πολλοι...δλδ παιζεις σε 1790 θερμιδες???

Giannistzn
29-06-11, 17:12
Πανω κατω ναι. Εχω μπλεξει λιγο με την εξεταστικη. Αλλα στο μεσημεριανο εχω κοκκινο μοσχαρι συχνα πυκνα οποτε ανεβαινουν ελαχιστα. Λιπαρα μαλλον πρεπει να ανεβασω και αλλο.

MusclesOfShadow
29-06-11, 17:59
Πανω κατω ναι. Εχω μπλεξει λιγο με την εξεταστικη. Αλλα στο μεσημεριανο εχω κοκκινο μοσχαρι συχνα πυκνα οποτε ανεβαινουν ελαχιστα. Λιπαρα μαλλον πρεπει να ανεβασω και αλλο.

Ti σπουδαζεις???
Μπορεις και συνδυαζεις σπουδες-προπονηση και διατροφη ευκολα?
Θα ηθελα πολυ να μαθω, ειδικα και για την διατροφη για να μην βφουμε off topic;)

Giannistzn
29-06-11, 18:33
Ti σπουδαζεις???
Μπορεις και συνδυαζεις σπουδες-προπονηση και διατροφη ευκολα?
Θα ηθελα πολυ να μαθω, ειδικα και για την διατροφη για να μην βφουμε off topic;)

Εχει συζητηθει αλλου. Αναλογα τη ζωη που θες να κανεις. Εγω ειμαι ηρεμων τονων, και βγαινω 1 στο τοσο το σ/κ. Και μου βγαινουν ολα τελεια. Απο εσενα εξαρταται.


Καποιος στις αναλογιες που ανεφερα? Να ανεβασω σταδιακα και αλλο λιπαρα στα 100 -120? Πηγες εκτος απο ελαιολαδο? (στους ξηρους καρπους εχω αλεργια). Κατι που να εχει κατα βαση καθαρα λιπαρα για να μην ψαχνομαι μετα απο που να κοβω υδ/κες - πρωτεΐνες.

magavaTOUT
29-06-11, 20:14
αγορασα προχθες μια συσκευασια φυστικοβουτηρο που στα συστατικα αναγραφεται οτι περιεχει "υγρογονωμενα φυτικα ελαια". Το αγορασα επειδη ηταν το μονο που δεν ειχε ζαχαρη.. Αυτο ομως?

MusclesOfShadow
29-06-11, 20:53
αγορασα προχθες μια συσκευασια φυστικοβουτηρο που στα συστατικα αναγραφεται οτι περιεχει "υγρογονωμενα φυτικα ελαια". Το αγορασα επειδη ηταν το μονο που δεν ειχε ζαχαρη.. Αυτο ομως?

Kαλυτερα και λιγο ζαχαρη παρα αυτα...........................:turtle:

sofos
29-06-11, 23:19
παιδια μια ερωτηση γιατι δε βγαζω ακρη στο google οταν αγοραζουμε στηθος κοτοπουλο και το κοβουμε στη μεση,το ενα κομματια ποσα γραμμαρια πρωτεινης εχει 25 και τα 2 40?η το ενα μονο 40?:unsure::unsure: