PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

Giannistzn
29-06-11, 23:45
Δεν εχεις ζυγαρια? Ετσι ειναι λιγο δυσκολο. Αναλογα το κομματι παει, δεν ειναι ολα στανταρ. Εμενα μου εχουν τυχει και μικρα και "γιγαντες" κοτοπουλα.. Πιο λογικο μου φαινεται το 40 παντως.

sofos
29-06-11, 23:49
Δεν εχεις ζυγαρια? Ετσι ειναι λιγο δυσκολο. Αναλογα το κομματι παει, δεν ειναι ολα στανταρ. Εμενα μου εχουν τυχει και μικρα και "γιγαντες" κοτοπουλα.. Πιο λογικο μου φαινεται το 40 παντως.

δεν εχω οχι,παντα ειναι ιδιο μεγεθος παντως..

jimas
30-06-11, 23:30
Τρείς φορές την εβδομάδα το ωράριο εργασίας μου είναι σπαστό (9-14:00&17:30-21:00).
Τρώω μεσημεριανό γύρω στις 14:30 3παρά και λόγω οτι δεν προλαβαίνω να ξαναφάω στο 3ωρο τρώω στις 5 ενα αυγό με μια ριζογκοφρέτα η παίρνω ενα σκουπ πρωτείνη με γάλα 1,5% αν δεν έχω, και μετά ξανατρώω στις 9 στο σχόλασμα.
Μήπως δεν είναι σωστό αυτό που κάνω λόγω οτι δεν έχει περάσει ώρα αρκετή απο το μεσημεριανό;

lef
30-06-11, 23:33
Τρείς φορές την εβδομάδα το ωράριο εργασίας μου είναι σπαστό (9-14:00&17:30-21:00).
Τρώω μεσημεριανό γύρω στις 14:30 3παρά και λόγω οτι δεν προλαβαίνω να ξαναφάω στο 3ωρο τρώω στις 5 ενα αυγό με μια ριζογκοφρέτα η παίρνω ενα σκουπ πρωτείνη με γάλα 1,5% αν δεν έχω, και μετά ξανατρώω στις 9 στο σχόλασμα.
Μήπως δεν είναι σωστό αυτό που κάνω λόγω οτι δεν έχει περάσει ώρα αρκετή απο το μεσημεριανό;

φιλε μου εγω επειδη νυσταξα τωρα εκανα τα 2 γευματα μου ενα
το θεμα ειναι οι θερμιδες σου και τα μακροσυστατικα σου
δεν χρειαζεται με το που φας να πατησεις τ κουμπι για να ξεκινησει η αντιστροφη μετρηση των 3 ωρων:green:

Manos1989
30-06-11, 23:34
παιδια μια ερωτηση γιατι δε βγαζω ακρη στο google οταν αγοραζουμε στηθος κοτοπουλο και το κοβουμε στη μεση,το ενα κομματια ποσα γραμμαρια πρωτεινης εχει 25 και τα 2 40?η το ενα μονο 40?:unsure::unsure:

Που να ξέρουμε εμείς πόσο ζυγίζει το κοτόπουλο που παίρνεις?:green:
100γ κοτόπουλο=25γ πρωτείνης περίπου.

Αντωνης
30-06-11, 23:36
Που να ξέρουμε εμείς πόσο ζυγίζει το κοτόπουλο που παίρνεις?:green:
100γ κοτόπουλο=25γ πρωτείνης περίπου.

31 δεν εχει?:unsure:
Για στηθος μιλαμε παντα

lef
30-06-11, 23:40
μιλαμε για 100γρ ωμο η ψημενο καταρχας?

Manos1989
30-06-11, 23:42
χαχα πάλι δε θα βγάλουμε άκρη....:turtle:
Εγώ πάντως το υπλογίζω με τις δικές μου μερίδες δηλαδή 120γ=30γ....
Τώρα αν παίρνω 50γ πάνω ή κάτω, δε με νοιάζει :green:

sofos
30-06-11, 23:58
δε ξερω γραμμαρια παιδια,αλλα λεω για το ενα στηθος απ τα 2 φιλετο που το κοβουμε στα 2 η το κοβει ο κρεοπωλης..

lef
01-07-11, 00:00
χαχα πάλι δε θα βγάλουμε άκρη....:turtle:
Εγώ πάντως το υπλογίζω με τις δικές μου μερίδες δηλαδή 120γ=30γ....
Τώρα αν παίρνω 50γ πάνω ή κάτω, δε με νοιάζει :green:


δε ξερω γραμμαρια παιδια,αλλα λεω για το ενα στηθος απ τα 2 φιλετο που το κοβουμε στα 2 η το κοβει ο κρεοπωλης..

μ αρεσει που ειστε ακριβεις στην διατροφη σας παιδες:green:

sofos
01-07-11, 00:02
μ αρεσει που ειστε ακριβεις στην διατροφη σας παιδες:green:

ναι 2 χρονια τρωω το ιδιο τωρα μ ηρθε να το ρωτησω,ειμαι οτι να ναι το ξερω :P:P

Kaloutsikos
01-07-11, 01:09
ναι 2 χρονια τρωω το ιδιο τωρα μ ηρθε να το ρωτησω,ειμαι οτι να ναι το ξερω :P:P

Πότε δεν είναι αργά. :green:

Κάποιος που τρώει 150 γρ. φιλέτο κοτόπουλο ποσό πρωτεΐνη έχει?
Γενικά πως υπολογίζεται?

Manos1989
01-07-11, 01:12
E δε το ξερα να κάνω ανάλυση σε κάθε κομμάτι κρέας πριν το φάω....
Εχέσθη η φοράδα στ αλώνι!
:turtle:

beatshooter
01-07-11, 01:15
150γρ μαγειρεμενο λες ε?τα κρεατικα μαγειρεμενα τα ζυγιζουμε.γυρω στα 35γρ πρωτεινης(τωρα 2-3 γρ πανω κατω δεν ειναι δα και μεγαλη αποκλιση)

Kaloutsikos
01-07-11, 01:30
150γρ μαγειρεμενο λες ε?τα κρεατικα μαγειρεμενα τα ζυγιζουμε.γυρω στα 35γρ πρωτεινης(τωρα 2-3 γρ πανω κατω δεν ειναι δα και μεγαλη αποκλιση)

Οχι ρε συ για ωμό μιλάω,
αμα το ψήσεις και μετά τη να το κάνεις το μέτρημα.

beatshooter
01-07-11, 01:55
Βρε νομιζω πως ψημενα τα ζυγιζουμε και αναλογα υπολογιζουμε τα θρεπτικα συστατικα.

Giannistzn
01-07-11, 09:02
Βρε νομιζω πως ψημενα τα ζυγιζουμε και αναλογα υπολογιζουμε τα θρεπτικα συστατικα.

Ναι ρε παιδια, ψημενο μετραμε. Αφου 100γρ ωμου, αμα το ψησεις θα γινει 80-90.
100γρ ψημενου! εχει περιπου 25γρ.

Ερωτηση, για να ανεβασω λιγο λιπαρα, ειπα να δοκιμασω ταχινι, αν το βαλω το πρωι μεσα στο πιτακι και το βαλω στο τηγανι ειναι κομπλε? (για να ανεβασω λιπαρα και να βγαλω κανενα κροκο).

tolis93
01-07-11, 10:55
Ναι ρε παιδια, ψημενο μετραμε. Αφου 100γρ ωμου, αμα το ψησεις θα γινει 80-90.
100γρ ψημενου! εχει περιπου 25γρ.

Ερωτηση, για να ανεβασω λιγο λιπαρα, ειπα να δοκιμασω ταχινι, αν το βαλω το πρωι μεσα στο πιτακι και το βαλω στο τηγανι ειναι κομπλε? (για να ανεβασω λιπαρα και να βγαλω κανενα κροκο).

εγω στη θεση σου θα εβαζα ταχινι με μελι μαζι:green:η καλυτερα μερεντα!κ ειναι οκ με το τηγανι δεν ειναι ελαιολαδο να γινει διασπαση των λιπαρων κ να γινουν κορεσμενα.απο οσο ξερω δλδ.ασε π πρεπει να "βρασει"για να γινει κατι τετοιο οποτε εισαι οκ.αλλα ψηφιζω μερεντα

Giannistzn
01-07-11, 12:11
εγω στη θεση σου θα εβαζα ταχινι με μελι μαζι:green:η καλυτερα μερεντα!κ ειναι οκ με το τηγανι δεν ειναι ελαιολαδο να γινει διασπαση των λιπαρων κ να γινουν κορεσμενα.απο οσο ξερω δλδ.ασε π πρεπει να "βρασει"για να γινει κατι τετοιο οποτε εισαι οκ.αλλα ψηφιζω μερεντα

Εχω κόψει τη ζάχαρη στο καφε για να βάλω καταντά στο πρωινό; :P
Και πάλι σε μια καθαρή διατροφη δεν πιστεύω ότι έχει θέση η μερεντα. Ακόμα και όγκο να κανείς.

gym
01-07-11, 12:16
Εχω κόψει τη ζάχαρη στο καφε για να βάλω καταντά στο πρωινό; :P
Και πάλι σε μια καθαρή διατροφη δεν πιστεύω ότι έχει θέση η μερεντα. Ακόμα και όγκο να κανείς.

σε καμια διατροφη ρε παιδια....εκτος κ αν το θες τσιτ...αλλα δεν λες σημερα θα φαω δυο κσ μερεντα με το ταδε...

DimitrisT
01-07-11, 13:14
Μηπως καποιος γνωριζει ποσες θερμιδες/υδατανθρακες εχουν τα παντζαρια (ο βολβος);
Να υποθεσω οτι ο υδατανθρακας που εχουν ειναι ινωδης ετσι;

Giannistzn
01-07-11, 13:50
Aνα 100γρ ωμα, 30θερμιδες / 6γρ υδ/κα. Αυτο βρηκα εγω :thumbup:

tolis93
01-07-11, 13:53
Μηπως καποιος γνωριζει ποσες θερμιδες/υδατανθρακες εχουν τα παντζαρια (ο βολβος);
Να υποθεσω οτι ο υδατανθρακας που εχουν ειναι ινωδης ετσι;

35 εχουν τα 2 απο οσο ξερω.τα χορτα εχουν λιγοτερες.τα ξερω αυτα γτ τα ξεσκιζω.υδατανθρακα καπου στα 5 γραμμαρια κ τα 2 νομιζω

DimitrisT
01-07-11, 13:55
Aνα 100γρ ωμα, 30θερμιδες / 6γρ υδ/κα. Αυτο βρηκα εγω :thumbup:

Το 'χω! Ειναι που θελω να κατεβασω κανα κιλο σημερα και θελω να κανω υπολογισμους.. :turtle:
Ευχαριστω Γιαννη! ;)

xristos1987
01-07-11, 20:00
να ρωτησω υπαρχει κανα προγραμμα ή κανα site που να σε βοηθαει να βγαζεις διατροφη?

δλδ να κανει οτι ενας Διαιτολόγος-Διατροφολόγος αλλα τσαμπα!

Kaloutsikos
01-07-11, 21:14
να ρωτησω υπαρχει κανα προγραμμα ή κανα site που να σε βοηθαει να βγαζεις διατροφη?

δλδ να κανει οτι ενας Διαιτολόγος-Διατροφολόγος αλλα τσαμπα!

Aπ όσο ξέρω εγώ όχι.

Διαβάζεις εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82) και στην συνέχεια βλέπεις διατροφές από άλλα μέλη για να μπεις στο νόημα.

Socratis100
01-07-11, 21:55
τελικα εμεινα εκτος γυμναστηριου 2 εβδβδομαδες απο την αρρωστια.Αν και ημουν καλα πηγα την τεταρτη να κανω στηθος αλλα ημουν ετοιμος να καταρευσω.Αυριο θα ξαναδοκιμασω μπας και καταφερω να παω.Μιας και τρωω καλα ,λετε να χανω την φορμα που ημουν ή οχι[τν τεταρτη τα ιδια κιλα σηκωνα να πω την αληθεια].Ποσο μυ μπορει να χασει ενας αντρας αν τρωει καλα αλλα απεχει 2 εβδοαμαδες απο το γυμναστηριο?

beefmeup
01-07-11, 21:57
Ποσο μυ μπορει να χασει ενας αντρας αν τρωει καλα αλλα απεχει 2 εβδοαμαδες απο το γυμναστηριο?

μαλλον τπτ φιλε,μην σε απασχολει..ειναι πολυ λιγος χρονος.

Socratis100
01-07-11, 22:11
μαλλον τπτ φιλε,μην σε απασχολει..ειναι πολυ λιγος χρονος.

thanks φιλε μου,αντε απο αυριο δυνατα και εγω .:weights::weights:

xristos1987
01-07-11, 22:30
Aπ όσο ξέρω εγώ όχι.

Διαβάζεις εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82) και στην συνέχεια βλέπεις διατροφές από άλλα μέλη για να μπεις στο νόημα.

ευχαριστω δεν νομιζω οτι χρειαζομαι κατι παραπανω

COBRA_STYLE
01-07-11, 23:32
Δεν ξερω τι λετε εσεις και αν αυτος απλα λεει τη γνωμη του αλλα με εχει προβληματισει πολυ αυτο που εμπλεκει και ιστιδινη-προλινη:shock:

http://www.siouras-therapies.gr/2010/06/blog-post_11.html

Devil
01-07-11, 23:52
Δεν ξερω τι λετε εσεις και αν αυτος απλα λεει τη γνωμη του αλλα με εχει προβληματισει πολυ αυτο που εμπλεκει και ιστιδινη-προλινη:shock:

http://www.siouras-therapies.gr/2010/06/blog-post_11.html

εδω καπου τον εχασα....

Σύμφωνα με τον Woodford, πριν από περίπου 5000 χρόνια, η προλίνη, ένα αμινοξύ που βρίσκεται στο βοδινό γάλα, υπέστη μια μετάλλαξη και μετατράπηκε σε ιστιδίνη, ένα αμινοξύ γνωστό και ως β-καζομορφίνη-7(BCM7). Αν και οι παλαιότερες ράτσες αγελάδων -όπως οι Guernseys, οι Jerseys, οι Αφρικανικές και οι Ασιατικές, γνωστές και ως «αγελάδες Α2»- παράγουν γάλα που συνεχίζει να περιέχει προλίνη, το γάλα από νεότερες ράτσες όπως οι Holsteins και οι Friesians ή αλλιώς «A1 αγελάδες», οι οποίες ουσιαστικά αποτελούν όλες τις αγελάδες που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή γαλακτοκομικών στις ΗΠΑ, περιέχει B-CM7. Το B-CM7, το οποίο είναι εκατοντάδες φορές πιο ισχυρό ναρκωτικό από την β-καζεΐνη, την πρωτεΐνη που περιέχει το ανθρώπινο γάλα, δρα ως πολύ δυνατό όπιο στους ανθρώπους.


κατι θελει να πει αλλα το λεει λαθος..... οι υποδοχεις των οποιοειδων δενοντε με ολοκληρα πεπτιδια και οχι αμινοξεα....

COBRA_STYLE
01-07-11, 23:59
εδω καπου τον εχασα....

Σύμφωνα με τον Woodford, πριν από περίπου 5000 χρόνια, η προλίνη, ένα αμινοξύ που βρίσκεται στο βοδινό γάλα, υπέστη μια μετάλλαξη και μετατράπηκε σε ιστιδίνη, ένα αμινοξύ γνωστό και ως β-καζομορφίνη-7(BCM7). Αν και οι παλαιότερες ράτσες αγελάδων -όπως οι Guernseys, οι Jerseys, οι Αφρικανικές και οι Ασιατικές, γνωστές και ως «αγελάδες Α2»- παράγουν γάλα που συνεχίζει να περιέχει προλίνη, το γάλα από νεότερες ράτσες όπως οι Holsteins και οι Friesians ή αλλιώς «A1 αγελάδες», οι οποίες ουσιαστικά αποτελούν όλες τις αγελάδες που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή γαλακτοκομικών στις ΗΠΑ, περιέχει B-CM7. Το B-CM7, το οποίο είναι εκατοντάδες φορές πιο ισχυρό ναρκωτικό από την β-καζεΐνη, την πρωτεΐνη που περιέχει το ανθρώπινο γάλα, δρα ως πολύ δυνατό όπιο στους ανθρώπους.


κατι θελει να πει αλλα το λεει λαθος..... οι υποδοχεις των οποιοειδων δενοντε με ολοκληρα πεπτιδια και οχι αμινοξεα....

δεν ξερω μητσο παντως εμενα δεν μου φαινονται βλακειες αυτα...ειδικα αυτο μου φαινεται λογικοτατο--->http://www.siouras-therapies.gr/search/label/%CE%A6%CE%AC%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1

διαβαστε το παιδες ειναι πολυ ενδιαφερον:thumbup:

Devil
02-07-11, 00:00
βασικα @@ εχει γραψει... δεν ειναι αμινοξυ.... πεπτιδιο ειναι.... β-casomorphin 7...

και οπως το βλεπω λογικα μπορει να δεθει στους υποδοχεις.... τωρα για τα αλλα που λεει δεν εχω ιδεα....

Devil
02-07-11, 00:04
δεν ξερω μητσο παντως εμενα δεν μου φαινονται βλακειες αυτα...ειδικα αυτο μου φαινεται λογικοτατο--->http://www.siouras-therapies.gr/search/label/%CE%A6%CE%AC%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1

διαβαστε το παιδες ειναι πολυ ενδιαφερον:thumbup:

κομπρα..... στο χωριο μου αυτο '' Εναλλακτικός Θεραπευτής '' το λεμε κομπογιανιτης....:green:

αν και θα το διαβασω απο απορεια....

COBRA_STYLE
02-07-11, 00:06
κομπρα..... στο χωριο μου αυτο '' Εναλλακτικός Θεραπευτής '' το λεμε κομπογιανιτης....:green:

αν και θα το διαβασω απο απορεια....

i know αλλα ειναι πολυ ενδιαφερον και καποια πραγματα μεσα τα ειχα διαβασει και παλιοτερα...οπως αυτο με τη σοδα και την ελια

Devil
02-07-11, 00:09
i know αλλα ειναι πολυ ενδιαφερον και καποια πραγματα μεσα τα ειχα διαβασει και παλιοτερα...οπως αυτο με τη σοδα και την ελια

θελω χρονο για να τα τσεκαρω.... σιγουρα θα εχει ενα ενδιαφερον.... αλλα πιστευω οτι θα δω και πολλες @@κιες.... τουλαχιστον απο μια γρηγορη ματια που εριξα ειδα κατι χοντραδες....:green:

tolis93
02-07-11, 00:11
ερωτησηηηηηηηηη.εφαγα βραδυνο και τελειωσα πριν απο περιπου 10 λεπτα.καπου στα 35 με 40 γρ πρωτεινη επαιξα.συνηθως χτυπαω κ ενα γιαουρτι πριν κοιμηθω.σε κανα μισαωρο θα κοβω τουφες.να φαω η δεν εχει νοημα?

COBRA_STYLE
02-07-11, 00:11
θελω χρονο για να τα τσεκαρω.... σιγουρα θα εχει ενα ενδιαφερον.... αλλα πιστευω οτι θα δω και πολλες @@κιες.... τουλαχιστον απο μια γρηγορη ματια που εριξα ειδα κατι χοντραδες....:green:

μην πεφτεις θυμα των φαρμακευτικων ρεεεεεε....κρατησου:green:

Devil
02-07-11, 00:13
μην πεφτεις θυμα των φαρμακευτικων ρεεεεεε....κρατησου:green:

χαχαχαχα.... αμα παθεις τιποτα ( κνοκ κνοκ - χτυπα ξυλο :green:) μια χαρα πεφτεις θυμα ε???....:green::green::green::turtle::turtle::turtle:

COBRA_STYLE
02-07-11, 00:16
χαχαχαχα.... αμα παθεις τιποτα ( κνοκ κνοκ - χτυπα ξυλο :green:) μια χαρα πεφτεις θυμα ε???....:green::green::green::turtle::turtle::turtle:

χαχχα...να σου πω την αληθεια θα κοιταξω να εφαρμοσω καποιες απο τις λυσεις αυτες....αν δεις κ πιο κατω αφου τελειωσει αυτο το μεγαλο αρθρο,γραφει τι κανουν τα φαρμακα καθε ειδους...πχ.για χοληστερινη,διαβητη κτλ....με λιγα λογια επιδεινωνουν αυτο που υποτιθεται οτι θεραπευουν:thumbup:

tolis93
02-07-11, 00:19
ερωτησηηηηηηηηη.εφαγα βραδυνο και τελειωσα πριν απο περιπου 10 λεπτα.καπου στα 35 με 40 γρ πρωτεινη επαιξα.συνηθως χτυπαω κ ενα γιαουρτι πριν κοιμηθω.σε κανα μισαωρο θα κοβω τουφες.να φαω η δεν εχει νοημα?
guys????

Devil
02-07-11, 00:42
χαχχα...να σου πω την αληθεια θα κοιταξω να εφαρμοσω καποιες απο τις λυσεις αυτες....αν δεις κ πιο κατω αφου τελειωσει αυτο το μεγαλο αρθρο,γραφει τι κανουν τα φαρμακα καθε ειδους...πχ.για χοληστερινη,διαβητη κτλ....με λιγα λογια επιδεινωνουν αυτο που υποτιθεται οτι θεραπευουν:thumbup:

για αυτο σου λεω.... μαλλον λεει και αρκετες @@ριες μεσα...;)

Devil
02-07-11, 00:43
guys????

κανε οτι θες..... μικρο το κακο...

tolis93
02-07-11, 00:46
κανε οτι θες..... μικρο το κακο...

thnx ε λοτ

COBRA_STYLE
02-07-11, 00:51
για αυτο σου λεω.... μαλλον λεει και αρκετες @@ριες μεσα...;)

καλα ρε συ δεν σου φαινεται λογικο αυτο που λεει για τις φαρμακευτικες?αλυσιδωτα πανε ολα

Devil
02-07-11, 00:56
καλα ρε συ δεν σου φαινεται λογικο αυτο που λεει για τις φαρμακευτικες?αλυσιδωτα πανε ολα

δεν το διαβασα ολο ρε μια ματια το εριξα....

σκεψου οτι κατηγορει την μοναδικη επιστημονικα αποδεδιγμενη θεραπεια για διαφορες αρρωστιες που χρησιμοποιητε εδω και χρονια.... θα σου φαινοταν λογικο εσενα?

δεν λεω οτι ολα που λεει θα ειναι @@ αλλα μερικα ναι θα ειναι....

jimmy007
02-07-11, 08:42
εδω καπου τον εχασα....

Σύμφωνα με τον Woodford, πριν από περίπου 5000 χρόνια, η προλίνη, ένα αμινοξύ που βρίσκεται στο βοδινό γάλα, υπέστη μια μετάλλαξη και μετατράπηκε σε ιστιδίνη, ένα αμινοξύ γνωστό και ως β-καζομορφίνη-7(BCM7). Αν και οι παλαιότερες ράτσες αγελάδων -όπως οι Guernseys, οι Jerseys, οι Αφρικανικές και οι Ασιατικές, γνωστές και ως «αγελάδες Α2»- παράγουν γάλα που συνεχίζει να περιέχει προλίνη, το γάλα από νεότερες ράτσες όπως οι Holsteins και οι Friesians ή αλλιώς «A1 αγελάδες», οι οποίες ουσιαστικά αποτελούν όλες τις αγελάδες που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή γαλακτοκομικών στις ΗΠΑ, περιέχει B-CM7. Το B-CM7, το οποίο είναι εκατοντάδες φορές πιο ισχυρό ναρκωτικό από την β-καζεΐνη, την πρωτεΐνη που περιέχει το ανθρώπινο γάλα, δρα ως πολύ δυνατό όπιο στους ανθρώπους.


κατι θελει να πει αλλα το λεει λαθος..... οι υποδοχεις των οποιοειδων δενοντε με ολοκληρα πεπτιδια και οχι αμινοξεα....


Βασικά ας του πει κάποιος ότι η ιστιδίνη και η προλίνη είναι μέσα στα βασικά 20 αμινοξέα . :unsure::unsure:
Τώρα αν εννοεί πεπτίδια,τα συγχέει με αμινοξέα και δεν ξέρει τι γράφει, άλλη κουβέντα..

pankol
02-07-11, 12:04
μήπως ξέρει κανείς να μου πει πόσες κουταλιές σούπας από αλεσμένο λιναρόσπορο πρέπει να παίρνω τη μέρα αν δεν έχω άλλη πηγή Ω3;
στη συσκευασία γράφει για 2,5 κουταλιές αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ, είναι περίπου 6g λιπαρά...εγώ για μια έλεγα 2-3 φορές τη μέρα.
το ελαιόλαδο το διατηρούμε παρόλο τον λιναρόσπορο, έτσι δεν είναι;

Devil
02-07-11, 15:59
Reversal of type 2 diabetes: normalisation of beta cell function in association with decreased pancreas and liver triacylglycerol.

Lim EL (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Lim%20EL%22%5BAuthor%5D), Hollingsworth KG (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Hollingsworth%20KG%22%5BAuthor%5D), Aribisala BS (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Aribisala%20BS%22%5BAuthor%5D), Chen MJ (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Chen%20MJ%22%5BAuthor%5D), Mathers JC (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Mathers%20JC%22%5BAuthor%5D), Taylor R (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Taylor%20R%22%5BAuthor%5D).
Source

Magnetic Resonance Centre, Institute of Cellular Medicine, Campus for Ageing and Vitality, Newcastle University, Newcastle upon Tyne, NE4 5PL, UK.

Abstract

AIMS/HYPOTHESIS:

Type 2 diabetes is regarded as inevitably progressive, with irreversible beta cell failure. The hypothesis was tested that both beta cell failure and insulin resistance can be reversed by dietary restriction of energy intake.
METHODS:

Eleven people with type 2 diabetes (49.5 ± 2.5 years, BMI 33.6 ± 1.2 kg/m(2), nine male and two female) were studied before and after 1, 4 and 8 weeks of a 2.5 MJ (600 kcal)/day diet. Basal hepatic glucose output, hepatic and peripheral insulin sensitivity and beta cell function were measured. Pancreas and liver triacylglycerol content was measured using three-point Dixon magnetic resonance imaging. An age-, sex- and weight-matched group of eight non-diabetic participants was studied.
RESULTS:

After 1 week of restricted energy intake, fasting plasma glucose normalised in the diabetic group (from 9.2 ± 0.4 to 5.9 ± 0.4 mmol/l; p = 0.003). Insulin suppression of hepatic glucose output improved from 43 ± 4% to 74 ± 5% (p = 0.003 vs baseline; controls 68 ± 5%). Hepatic triacylglycerol content fell from 12.8 ± 2.4% in the diabetic group to 2.9 ± 0.2% by week 8 (p = 0.003). The first-phase insulin response increased during the study period (0.19 ± 0.02 to 0.46 ± 0.07 nmol min(-1) m(-2); p < 0.001) and approached control values (0.62 ± 0.15 nmol min(-1) m(-2); p = 0.42). Maximal insulin response became supranormal at 8 weeks (1.37 ± 0.27 vs controls 1.15 ± 0.18 nmol min(-1) m(-2)). Pancreatic triacylglycerol decreased from 8.0 ± 1.6% to 6.2 ± 1.1% (p = 0.03).
CONCLUSIONS/INTERPRETATION:

Normalisation of both beta cell function and hepatic insulin sensitivity in type 2 diabetes was achieved by dietary energy restriction alone. This was associated with decreased pancreatic and liver triacylglycerol stores. The abnormalities underlying type 2 diabetes are reversible by reducing dietary energy intake.




αρκετα ενδιαφερον....;)

Spyrous
02-07-11, 17:43
Tο γαλατακι με τι μπορουμε να το αντικαταστησουμε :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P ?σοβαρα τωρα (εγω παντα επεινα αγελαδινο ΤΟΠ αλλα το εχουμε κοψει εδω και 4χρονια λογο βρασιματος και και και μπορω να πω αυτο με κραταει ακομα)

Giannistzn
02-07-11, 18:03
Reversal of type 2 diabetes: normalisation of beta cell function in association with decreased pancreas and liver triacylglycerol.

Lim EL (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Lim%20EL%22%5BAuthor%5D), Hollingsworth KG (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Hollingsworth%20KG%22%5BAuthor%5D), Aribisala BS (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Aribisala%20BS%22%5BAuthor%5D), Chen MJ (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Chen%20MJ%22%5BAuthor%5D), Mathers JC (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Mathers%20JC%22%5BAuthor%5D), Taylor R (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Taylor%20R%22%5BAuthor%5D).
Source

Magnetic Resonance Centre, Institute of Cellular Medicine, Campus for Ageing and Vitality, Newcastle University, Newcastle upon Tyne, NE4 5PL, UK.

Abstract

AIMS/HYPOTHESIS:

Type 2 diabetes is regarded as inevitably progressive, with irreversible beta cell failure. The hypothesis was tested that both beta cell failure and insulin resistance can be reversed by dietary restriction of energy intake.
METHODS:

Eleven people with type 2 diabetes (49.5 ± 2.5 years, BMI 33.6 ± 1.2 kg/m(2), nine male and two female) were studied before and after 1, 4 and 8 weeks of a 2.5 MJ (600 kcal)/day diet. Basal hepatic glucose output, hepatic and peripheral insulin sensitivity and beta cell function were measured. Pancreas and liver triacylglycerol content was measured using three-point Dixon magnetic resonance imaging. An age-, sex- and weight-matched group of eight non-diabetic participants was studied.
RESULTS:

After 1 week of restricted energy intake, fasting plasma glucose normalised in the diabetic group (from 9.2 ± 0.4 to 5.9 ± 0.4 mmol/l; p = 0.003). Insulin suppression of hepatic glucose output improved from 43 ± 4% to 74 ± 5% (p = 0.003 vs baseline; controls 68 ± 5%). Hepatic triacylglycerol content fell from 12.8 ± 2.4% in the diabetic group to 2.9 ± 0.2% by week 8 (p = 0.003). The first-phase insulin response increased during the study period (0.19 ± 0.02 to 0.46 ± 0.07 nmol min(-1) m(-2); p < 0.001) and approached control values (0.62 ± 0.15 nmol min(-1) m(-2); p = 0.42). Maximal insulin response became supranormal at 8 weeks (1.37 ± 0.27 vs controls 1.15 ± 0.18 nmol min(-1) m(-2)). Pancreatic triacylglycerol decreased from 8.0 ± 1.6% to 6.2 ± 1.1% (p = 0.03).
CONCLUSIONS/INTERPRETATION:

Normalisation of both beta cell function and hepatic insulin sensitivity in type 2 diabetes was achieved by dietary energy restriction alone. This was associated with decreased pancreatic and liver triacylglycerol stores. The abnormalities underlying type 2 diabetes are reversible by reducing dietary energy intake.




αρκετα ενδιαφερον....;)

Αν καταλαβα καλα, αναστρεφεται η βλαβη των β κυτταρων με μειωμενη ληψη θερμιδων?

Πρεπει ομως να διατηρηθει αυτη η μειωση και μετεπειτα? (π.χ. 600 τη μερα που λεει)

Ενδιαφερον παντως για τους διαβητικους, αλλα με 600kcal/μερα αντεχεις?

Devil
02-07-11, 18:11
Αν καταλαβα καλα, αναστρεφεται η βλαβη των β κυτταρων με μειωμενη ληψη θερμιδων?

Πρεπει ομως να διατηρηθει αυτη η μειωση και μετεπειτα? (π.χ. 600 τη μερα που λεει)

Ενδιαφερον παντως για τους διαβητικους, αλλα με 600kcal/μερα αντεχεις?

ναι....

δεν το ξερω αυτο.... λογικα δεν ειναι απαραιτητο.... ισως με μια νορμαλ διατροφη μετα να μπορεσει να κρατηθει σε καποια επιπεδα....

μια χαρα αντεχεις.... δεν αυτο... BMI 33.6 ± 1.2 kg/....

αρα υπηρχε και μεγαλη απολεια κιλων... αυτο λογικα βοηθισε συμαντικα... και η διατροφη που εκαναν ηταν psmf.... πρωτεινη και λαχανικα....

Giannistzn
02-07-11, 18:15
Ναι δικιο εχεις. Καλα απο το να εισαι διαβητικος μια ζωη, καλυτερα να τρως λιγο.

Περιεργο ομως να επαναλειτουργουν τοσο απλα..

Αντωνης
02-07-11, 20:03
Ρε σεις να ρωτησω κατι?Αν κανεις ισοθερμιδικη χωρις carbs και τροφες με νατριο τα νερα(η' εστω ενα μερος τους)θα φυγουν?Αφου δεν θα υπαρχουν αυτα να τα κρατανε.Βραχυπροθεσμα μιλαμε παντα,δηλαδη σε 5-6 μερες το πολυ.

Η' πρεπει απαραιτητα υποθερμιδικη?

beefmeup
02-07-11, 23:58
Ρε σεις να ρωτησω κατι?Αν κανεις ισοθερμιδικη χωρις carbs και τροφες με νατριο τα νερα(η' εστω ενα μερος τους)θα φυγουν?Αφου δεν θα υπαρχουν αυτα να τα κρατανε.Βραχυπροθεσμα μιλαμε παντα,δηλαδη σε 5-6 μερες το πολυ.

Η' πρεπει απαραιτητα υποθερμιδικη?

χωρις καρμπς τι εννοεις,κετο?
γιατι δεν παει καπου αλλου το μυαλο μου..

jimas
03-07-11, 12:59
Tο γαλατακι με τι μπορουμε να το αντικαταστησουμε :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P ?σοβαρα τωρα (εγω παντα επεινα αγελαδινο ΤΟΠ αλλα το εχουμε κοψει εδω και 4χρονια λογο βρασιματος και και και μπορω να πω αυτο με κραταει ακομα)

Νομίζω μπορείς άνετα να το αντικαταστήσεις με τυρί cottage η με ενα γιαουρτάκι 2%.
Και το ταχύνι με το μέλι είναι καλό άσχετο βέβαια με το γάλα αλλά είναι πλούσιο σε πρωτείνες

morello
03-07-11, 14:31
θελω να ρωτησω το εξης: γνωριζουμε οτι πολυ καλες πηγες υδατανθρακα ειναι για πρωινο

βρωμη και στα υπολοιπα γευματα καστανο-καφε ρυζι , βραστη πατατα , γλυκοπατατα.

ηθελα να ρωτησω την αποψη σας για μακαρονια ολικης αλεσης..τι εχετε να πειτε απο την

ετικέτα πισω παντως φαινεται ιδιαιτερα αξιολογη πηγη υδατανθρακα(μη πω και ισοτιμη με τις αλλες:p)

γνωμες?

pan0z
03-07-11, 14:34
θελω να ρωτησω το εξης: γνωριζουμε οτι πολυ καλες πηγες υδατανθρακα ειναι για πρωινο

βρωμη και στα υπολοιπα γευματα καστανο-καφε ρυζι , βραστη πατατα , γλυκοπατατα.

ηθελα να ρωτησω την αποψη σας για μακαρονια ολικης αλεσης..τι εχετε να πειτε απο την

ετικέτα πισω παντως φαινεται ιδιαιτερα αξιολογη πηγη υδατανθρακα(μη πω και ισοτιμη με τις αλλες:p)

γνωμες?


μα και τα μακαρονια ολικης ειναι πολυ καλη πηγη υδατανθρακα...Αν και κατα την γνωμη μου και ασπρα να επερνες δεν αλλαζε και τοσο πολυ τα θεωρω ψηλομπουρδες ολα αυτα και τσαμπα λεφτα.

lef
03-07-11, 14:36
μα και τα μακαρονια ολικης ειναι πολυ καλη πηγη υδατανθρακα...Αν και κατα την γνωμη μου και ασπρα να επερνες δεν αλλαζε και τοσο πολυ τα θεωρω ψηλομπουρδες ολα αυτα και τσαμπα λεφτα.

:thumbup:
απλως δεν τα πολυπροτιμαμε γτ για ν χορτασεις θα παρεις πολλους υδατανθρακες
100γρ για πχ δεν σε κλανουν τπτ

pan0z
03-07-11, 14:40
:thumbup:
απλως δεν τα πολυπροτιμαμε γτ για ν χορτασεις θα παρεις πολλους υδατανθρακες
100γρ για πχ δεν σε κλανουν τπτ

βασικα αυτο πιστευω ειναι θετικο παρα αρνητικο σκεψου περνεις αρκετο υδατανθρακα και θερμιδες χωρις να φουσκωνεις κιολας ειδικα για εναν που τρωει καθε 2 με 3 ωρες ειναι οτι πρεπει.Απο το να φαω 150γρ αβραστο ρυζι και να εχω γινει μπαουλο καλυτερα να φαω 150γρ μακαρονια αβραστα που θα μπορω να βγαλω και προπονηση ανετα χωρις να ειμαι φουσκωμενος.

lef
03-07-11, 14:45
βασικα αυτο πιστευω ειναι θετικο παρα αρνητικο σκεψου περνεις αρκετο υδατανθρακα και θερμιδες χωρις να φουσκωνεις κιολας ειδικα για εναν που τρωει καθε 2 με 3 ωρες ειναι οτι πρεπει.Απο το να φαω 150γρ αβραστο ρυζι και να εχω γινει μπαουλο καλυτερα να φαω 150γρ μακαρονια αβραστα που θα μπορω να βγαλω και προπονηση ανετα χωρις να ειμαι φουσκωμενος.

ενταξει ειναι οπως το βλεπει ο κα8ενας
δεν τρωω τρελες ποσοτητεσ υ/α ουτε στον ογκο οποτε θα προτιμησω πατατουλα για να χορτασω κιολας

Αντωνης
03-07-11, 16:54
χωρις καρμπς τι εννοεις,κετο?
γιατι δεν παει καπου αλλου το μυαλο μου..

Eεχμ ναι...Απλα δεν την ανεφερα σαν κετο γιατι νομιζω οταν μιλαμε για αυτην ειναι αυτονοητο οτι μιλαμε για υποθερμιδικη..:unsure:

Giannistzn
03-07-11, 17:09
Eεχμ ναι...Απλα δεν την ανεφερα σαν κετο γιατι νομιζω οταν μιλαμε για αυτην ειναι αυτονοητο οτι μιλαμε για υποθερμιδικη..:unsure:

Γιατι, ισοθερμιδικη με κετο δεν γινεται? :unsure:

Αντωνης
03-07-11, 17:14
Γιατι, ισοθερμιδικη με κετο δεν γινεται? :unsure:

Γινεται απλα ψιλοσκαλωσα με την ονομασια,λεω μηπως θα ταν λαθος ορολογια...
τελος παντων ρε παιδια ξερει να απαντησει κανεις σε αυτο που ρωταω?:unsure:

Giannistzn
03-07-11, 17:44
Προσωπικα πιστευω πως ναι, αφου εν μερη οι υδ/κες κανουν κατακρατηση υγρων, εαν πας σε κετονικη, εστω και ισοθερμιδικη, θα καθαρισεις λιγο.

venom1987
03-07-11, 21:29
κανω διατροφη απο διατροφολογο για γραμμωση (2400 θερμιδες)......γυμναζομαι 6 φορες τη βδομαδα 3ς γυμ και 3ς πολεμικες τεχνες. εχω 13-14% λιπος και θελω να παω στο 10%

αλλα καθε κυριακη εχω ελευθερο ε και τρωω διαφορα πχ πατατουλες,μπριζολες,μπιφτεκια,τζατζικι.,....τετοια

πειραζει????τωρα μεσα στην βδομαδα την τειρω στο 90% τι λετε????

Giannistzn
03-07-11, 21:48
κανω διατροφη απο διατροφολογο για γραμμωση (2400 θερμιδες)......γυμναζομαι 6 φορες τη βδομαδα 3ς γυμ και 3ς πολεμικες τεχνες. εχω 13-14% λιπος και θελω να παω στο 10%

αλλα καθε κυριακη εχω ελευθερο ε και τρωω διαφορα πχ πατατουλες,μπριζολες,μπιφτεκια,τζατζικι.,....τετοια

πειραζει????τωρα μεσα στην βδομαδα την τειρω στο 90% τι λετε????

Πιστευω πως ναι. Αν και στις πολεμικες τεχνες εχεις αρκετη αεροβια, κανεις εξτρα διαδρομο ή κατι αλλο?

Γνωμη μου, οτι για να δεις την διαφορα που θες και να πεσεις, πρεπει να το περιορισεις κατα πολυ, αυτο της κυριακης. Ή να εισαι πιο προσεκτικος.

venom1987
03-07-11, 22:02
Πιστευω πως ναι. Αν και στις πολεμικες τεχνες εχεις αρκετη αεροβια, κανεις εξτρα διαδρομο ή κατι αλλο?

Γνωμη μου, οτι για να δεις την διαφορα που θες και να πεσεις, πρεπει να το περιορισεις κατα πολυ, αυτο της κυριακης. Ή να εισαι πιο προσεκτικος.

κανω και στο γυμναστηριο διαδρομο και σχοινακι.....προγραμμα γραμμωσης.......α και παιρνω και λιποδυαλιτη σε υγρο τον thermo prolean liquid

luckyseven
04-07-11, 13:51
Τα οιστρογόνα πρέπει να τα αποφεύγουμε?

Devil
04-07-11, 14:08
Τα οιστρογόνα πρέπει να τα αποφεύγουμε?

οσο μπορουμε ναι....:unsure:

tolis93
04-07-11, 14:26
οσο μπορουμε ναι....:unsure:

τα οποια βρισκονται?αν ειναι ευκολο

Giannistzn
04-07-11, 14:38
τα οποια βρισκονται?αν ειναι ευκολο

Τι εννοεις?

Devil
04-07-11, 14:50
τα οποια βρισκονται?αν ειναι ευκολο

ελα ντε..... γι αυτο εβαλα το smilie :unsure:.... δεν καταλαβα που τα βρηκε...

εκτος αν εννοει τα xenoestrogens....

tolis93
04-07-11, 15:05
Τι εννοεις?

εννοω σε τροφημα σε συμπληρωματα σε ποτα.αυτο εννοω π τα συνανταμε αυτα

Giannistzn
04-07-11, 15:09
εννοω σε τροφημα σε συμπληρωματα σε ποτα.αυτο εννοω π τα συνανταμε αυτα

Οιστρογονα εκει? Πες να δινουν σε κανενα ζωο για να συγχρονισουν οιστρους, αλλα δεν νομιζω οτι θα σε βλαψει ή οτι θα παρεις καποια τραγικη ποσοτητα απο εκει. Μη σου πω δεν θα παρεις τπτ, διασπονται αμεσως στον οργανισμο του ζωου αυτα (devil διορθωσε αν κανω λαθος). Απο αλλο τροφιμο δεν νομιζω.

Αλλα τα ποτα γιατι να εχουν οιστρογοννα? Eνα estrogen-cola? :P

Σε συμπληρωμα, ε κοιτας τι παιρνεις.

sofos
04-07-11, 15:10
Οιστρογονα εκει? Πες να δινουν σε κανενα ζωο για να συγχρονισουν οιστρους, αλλα δεν νομιζω οτι θα σε βλαψει ή οτι θα παρεις καποια τραγικη ποσοτητα απο εκει. Μη σου πω δεν θα παρεις τπτ.

Αλλα τα ποτα γιατι να εχουν οιστρογοννα? Eνα estrogen-cola? :P

το αλκοολ ανεβαζει τα οιστρογονα και μειωνει την πρωτεινοσυνθεση....στα πα μπακαλικα...

Giannistzn
04-07-11, 15:12
το αλκοολ ανεβαζει τα οιστρογονα και μειωνει την πρωτεινοσυνθεση....στα πα μπακαλικα...

Ωραιος, δεν το ηξερα. Αλλα και παλι, ποσο θα πιεις, ποσες φορες θα πιεις, και σε τι ποσοστο θα γινει αυτο? (μιλαμε για καποιο που προσεχει γενικα ετσι?)

tolis93
04-07-11, 15:16
το αλκοολ ανεβαζει τα οιστρογονα και μειωνει την πρωτεινοσυνθεση....στα πα μπακαλικα...

φιλε κατι ακυρο στο avatar σου ο padalecki ειναι?

Giannistzn
04-07-11, 15:19
φιλε κατι ακυρο στο avatar σου ο padalecki ειναι?

zyzz νομιζω

sofos
04-07-11, 15:21
zyzz νομιζω

:green::clap: Zyzz

jimas
04-07-11, 15:21
Να ρωτήσω κάτι.
Μετά τρείς ώρες απο το μεσημεριανό φαγητό πρέπει να κάνω κανονικό γεύμα ακόμη και αν μισή ώρα μετά φύγω για προπόνηση;
Αρκεί μια φέτα ψωμί με ταχίνι και μέλι;

sofos
04-07-11, 15:22
Ωραιος, δεν το ηξερα. Αλλα και παλι, ποσο θα πιεις, ποσες φορες θα πιεις, και σε τι ποσοστο θα γινει αυτο? (μιλαμε για καποιο που προσεχει γενικα ετσι?)

κοιταξε μ ενα ποτο δε γινεται τιποτα,τωρα για ποσοτητες δε ξερω αλλα απο 2 "βαρια'' ποτα κ επειτα σιγουρα "oιστρογονιζεσαι" :green: οπως επεισης υπαρχει κ ενα αρθρο για τον καφε που αν το παρακανεις κ εκεινος σ ανεβαζει τα οιστρογονα :green:

just
04-07-11, 17:26
τελικα μετα απο συζυτησεις το χοιρινο ειναι καλητερο κρεας απο το βοδινο..διοτι το λιπος του ειναι εξωτερικα (αν το ζητησεις ετσι) ειναι ασπρο κρεας και επισης εχει και την πρωτεινη του.. ειναι και φθηνο!!!
αποψεις?

Giannistzn
04-07-11, 17:59
τελικα μετα απο συζυτησεις το χοιρινο ειναι καλητερο κρεας απο το βοδινο..διοτι το λιπος του ειναι εξωτερικα (αν το ζητησεις ετσι) ειναι ασπρο κρεας και επισης εχει και την πρωτεινη του.. ειναι και φθηνο!!!
αποψεις?

Για εμενα, και το κοκκινο χρειαζεται. 1 φορα την εβδομαδα το προτιμω εγω.

Τωρα, για αυτο που λες, ναι το βοδινο εχει περισσοτερο ενδομυΐκο λιπος ενω το χοιρινο λιγοτερο ενδομυΐκο. Για το λιπος που ειναι γυρω απο το καθαρο κρεας, αυτο βγαινει πιο ευκολα στο χοιρινο. Απο αποψη ευκολιας σιγουρα χοιρινο. Αλλα και το βοδινο εχει καποια καθαρα μερη που μπορεις να ζητησεις.

Στο χοιρινο αριστη επιλογη ειναι και το ψαρονεφρι (αν και λιγο ακριβουτσικο)

luckyseven
04-07-11, 21:26
ελα ντε..... γι αυτο εβαλα το smilie :unsure:.... δεν καταλαβα που τα βρηκε...

εκτος αν εννοει τα xenoestrogens....
Τα οιστρογόνα βρίσκονται και στα τρόφιμα ή κάνω λάθος?Τώρα για τα xenoestrogen που γράφεις δεν το έχω ψάξει το θέμα.

Devil
04-07-11, 23:05
Τα οιστρογόνα βρίσκονται και στα τρόφιμα ή κάνω λάθος?Τώρα για τα xenoestrogen που γράφεις δεν το έχω ψάξει το θέμα.

μπορει να υπαρχουν σε μερικα.... αλλα δεν ειναι και σιγουρο...

sab
05-07-11, 11:07
παιδια τι γινετε μ αυτο το squeezy πολυ διαφιμηση πεφτει κ ολο καλα λογια ακουω..

morello
05-07-11, 18:31
Μια γρηγορη ερωτηση: η ημερα υδατανθρακωσης(recarb) σε κετο-διαιτα πρεπει καλο ειναι

να συμπεφτει με ημερα προπόνησης η ξεκουρασης?

thegravijia
06-07-11, 03:57
διαβασα οτι απο τη στιγμη που εχουμε τελειωσει την προπονηση ο μυς μεσα στις 7 επομενεςς ωρες εχει αναρωσει κατα 70% περιπου -

ισχυει κατι τετοιο?

Giannistzn
06-07-11, 11:57
Μπορει να πω βλακεία αλλα σα να είχα διαβάσει κάπου ότι θέλει τουλάχιστον 24..

Προσφατα δοκιμασα ταχινι, δεν ειχα φαει ποτε. Η γευση του μου αρεσε. Θρεπτικη αξια, ανα 100γρ : 23,7 Π / 0,4 Υ / 62 Λ (εκ των οποιων 11 κορεσμενα). Θ 677

Για να ξεμπουχτισω λιγο απο κοτοπουλακι - γιαουρτια - αυγα, ειναι καλο να το βαλω στη διατροφη μου? 50-100 γρ / μερα ή ειναι πολλα?
Επισης, τελικα στο τηγανι αν το βαζω μεσα στο πιτακι παιζει να εχει προβλημα? (δεν ξερω αν εχει οποιαδηποτε σχεση με λαδι, γι'αυτο ρωταω).

Παντως μου φαινεται εξαιρετικη πηγη πρωτεΐνης και λιπαρων (σε ποσοτητες).

lef
06-07-11, 12:41
γιαννη τωρα που ειμαι σε κετο το εχω τσακισει το ταχινι
τσεκαρε απο carrefour ειναι πολυ φτηνο και πολυ ποιοτικο
καλα απ γευση δεν το συζηταω..απλα κανει πανικο
απλα προσεχε με τις θερμιδες γτ εχει παρα πολλεσ

DrNio
06-07-11, 12:55
Είναι noob questions αλλά θα τις κάνω:

1. Το ταχίνι επειδή έχω δει συσκευασίες που έχουν και μέλι μέσα ενώ άλλες όχι, τι προτιμάτε?

2. Μετά την προπόνηση η ινσουλίνη μας πέφτει ? Δοκίμασα τις προάλλες μέλι με κουάκερ και μπορώ να πω ήταν πολύ ωραίο γιατί ένιωσα κάτι υπογλυκαιμίες. Από γραμμάρια πόσα? ή και σε κουταλιές αν είναι εύκολο.:green:

jimmy007
06-07-11, 13:07
Είναι noob questions αλλά θα τις κάνω:

1. Το ταχίνι επειδή έχω δει συσκευασίες που έχουν και μέλι μέσα ενώ άλλες όχι, τι προτιμάτε?

2. Μετά την προπόνηση η ινσουλίνη μας πέφτει ? Δοκίμασα τις προάλλες μέλι με κουάκερ και μπορώ να πω ήταν πολύ ωραίο γιατί ένιωσα κάτι υπογλυκαιμίες. Από γραμμάρια πόσα? ή και σε κουταλιές αν είναι εύκολο.:green:


1.Αν δεν θες υδ/κα το σκέτο.
2.Πέφτει κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Λίγο μετά την προπόνηση ανεβαίνει για να πάνε τα θρεπτικά συστατικά γρηγορότερα στα μυικά κύτταρα. Εξαρτάται τα κιλά σου και το τι τρως την υπόλοιπη μέρα όσο αφορά τις ποσότητες.

Giannistzn
06-07-11, 13:09
γιαννη τωρα που ειμαι σε κετο το εχω τσακισει το ταχινι
τσεκαρε απο carrefour ειναι πολυ φτηνο και πολυ ποιοτικο
καλα απ γευση δεν το συζηταω..απλα κανει πανικο
απλα προσεχε με τις θερμιδες γτ εχει παρα πολλεσ

Εγω ειμαι low-carb γι'αυτο θελω να το βαλω να ανεβασω λιγο θερμιδες γιατι το ελαιολαδο δεν παει αλλο το εχω σιχαθει. Ειναι ιδανικο.

Τηγανι το πεταω αφοβα?

jimmy007
06-07-11, 13:11
Τηγανι το πεταω αφοβα?

Μπα.:unsure:

DrNio
06-07-11, 13:12
Όντως,ξέχασα να αναφέρω κιλά, 75 κιλά ζυγίζω.

Το ταχίνι συνήθως πότε το τρώτε?


1.Αν δεν θες υδ/κα το σκέτο.
2.Πέφτει κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Λίγο μετά την προπόνηση ανεβαίνει για να πάνε τα θρεπτικά συστατικά γρηγορότερα στα μυικά κύτταρα. Εξαρτάται τα κιλά σου και το τι τρως την υπόλοιπη μέρα όσο αφορά τις ποσότητες.

Giannistzn
06-07-11, 13:19
Μπα.:unsure:

Αχα.. Αρα να το βαζω π.χ. σε πιτακι μετα απο πανω ε?

Eddie
06-07-11, 13:23
Ταχινι ολικης φιλε μου θα προτιμησεις.


Το ταχίνι συνήθως πότε το τρώτε?

Δεν εχει ωρα το ταχινι..καθε φορα που χρειαζεσαι να συμπληρωσεις λιπαρα θα το τρως.

DrNio
06-07-11, 13:28
Μετά είδα ενα απο πάνω ποστ με τα θρεπτικά συστατικά του.

Έχει πολλά λιπαρά,μάλλον σε κανα πρωινό θα το χώσω.:green:
Thanks!!!

beefmeup
06-07-11, 13:53
γιατί ένιωσα κάτι υπογλυκαιμίες.

αυτος για μενα ειναι ο βασικοτερος λογος για να παρεις υ/α μετα την προπονα..
ο,τι κ να γραφεται παντα ακους το σωμα σου..
αν βλεπεις οτι κλαταρεις φαε αφοβα,το ζηταει το σωμα σου..

DrNio
06-07-11, 14:16
Έφαγα και με το παραπάνω,μην σου πω.:green::green:

Εκτός απο πατάτες ψητές για υ/α μετά απο λίγη ώρα έφαγα κουάκερ με μέλι.Μπορώ να πω μου άρεσε τρελά.:green:

Μετά ένιωθα να διψάω...και ήπια και γάλα.:P
:green::green:

DrNio
06-07-11, 14:26
Question:

Όταν έχω προπόνηση συνηθίζω να τρώω πρωτεινικό γεύμα ως μεσημεριανό.

Ένα γεύμα μόνο απο υδατάνθρακα για μεσημεριανό τι λέει?
Μακαρόνια με σάλτσα ντομάτας π.χ.

beefmeup
06-07-11, 14:32
Question:

Όταν έχω προπόνηση συνηθίζω να τρώω πρωτεινικό γεύμα ως μεσημεριανό.

Ένα γεύμα μόνο απο υδατάνθρακα για μεσημεριανό τι λέει?
Μακαρόνια με σάλτσα ντομάτας π.χ.

ε τι να πει..?
αν εχεις καλυψει απο αλλου τις αναγκες σου σε πρωτεινη μες την μερα,δεν εχεις θεμα.
βεβαια πρεπει να κανεις κ το ιδιο με τους υ/ες για να μην ξεφυγεις με τα επομενα γευματα σου.

NASSER
06-07-11, 14:33
Question:

Όταν έχω προπόνηση συνηθίζω να τρώω πρωτεινικό γεύμα ως μεσημεριανό.

Ένα γεύμα μόνο απο υδατάνθρακα για μεσημεριανό τι λέει?
Μακαρόνια με σάλτσα ντομάτας π.χ.


Ενα γεύμα απο υδατανθρακες μόνο, είναι ένα ελλιπές γεύμα για καποιον που κάνει ββ. Σε καποιες δίαιτες ακλολουθούν την τακτική να τρωνε σκέτο υδατανθρακα και σκέτη πρωτεινη σε ένα γευμα. Αυτό όμως είναι κουραστικό και διαδικαστικά και στο σώμα, καθως για να πάρεις τα απαραίτητα συστατικά θα πρέπει να τρως τουλάχιστον κάθε δυο ώρες την ημέρα και αυτό μπορεί να μην είναι αποδοτικό για μερικούς.

lef
06-07-11, 15:11
Αχα.. Αρα να το βαζω π.χ. σε πιτακι μετα απο πανω ε?

οχι ρε μην το ψησεις μαζι με το πιτακι
απο πανω το ριχνεις μετα και θα το τρως κοκο κοκο να μην τελειωσει:green:

Giannistzn
06-07-11, 15:42
οχι ρε μην το ψησεις μαζι με το πιτακι
απο πανω το ριχνεις μετα και θα το τρως κοκο κοκο να μην τελειωσει:green:

:thumbup:

Edit : ερώτηση, εχω υδ/κα πρωι και post. Είναι Καλο να σπασω την ποσοστητα και να βάλω λίγο και 1 ωρα μετα τα βάρη ή το ίδιο είναι;

aepiskeptis
06-07-11, 20:10
Η βιταμίνη C είναι απαραίτητη σε κάποια ποσότητα αλλά σε υπερδοσολογία μπορεί να επιδράσει αρνητικά στην μυική υπερτροφία λόγω μείωσης των ελευθέρων ριζών.


Κοίτα εντάξει δεν είπα ότι πρέπει να εξαλείψουμε όλα τα αντιοξειδωτικά απλά καλύτερα είναι και τα ω-3 να τα παίρνεις μακριά από την προπόνηση.
Μπα δεν νομίζω. Απλά δεν είναι κακό να έχουμε αυξημένες οξειδώσεις μέχρι ένα σημείο..


ωραια...

να ρωτησω μηπως μπορεις να αναφερεις πως η μειωση των ελευθερων ριζων θα εμποδισει την αναπτυξη το εψαξα αλλα δεν καταλαβα και πολλα?

μεταφορα απο το Διατροφη 16χρονου αν το δεις Τζιμυ

beefmeup
06-07-11, 21:25
αλλά σε υπερδοσολογία μπορεί να επιδράσει αρνητικά στην μυική υπερτροφία λόγω μείωσης των ελευθέρων ριζών.

αυτο δεν υπαρχει..
σχεση μεταξυ της υπερτροφιας κ των free radicals?

aepiskeptis
06-07-11, 21:50
ποιο P450?:unsure: γιατι μακρυα απο bioperine?:unsure:

P450 κυτοχρωμα (google me)

το εκχυλισμα μαυρου πιπεριου ακα bioperine, καθυστερει το μηχανισμο του Ρ450 και ετσι μενουν τα συστατικα του συμπληρωματος περισσοτερο χρονο στον οργανισμο.

αν δεις τις λειτουργιες του Ρ450 θα συμπερανεις αν αξιζει ή οχι να το καθυστερεις, σε σχεση με το τι κερδιζεις απ το συμπληρωμα.

αυτα....

ξεχασα και ο χυμος γκρειπφρουτ εχει την ιδια επιδραση οπως το εκχυλισμα μαυρου πιπεριου.

Giannistzn
06-07-11, 22:45
:thumbup:

Edit : ερώτηση, εχω υδ/κα πρωι και post. Είναι Καλο να σπασω την ποσοστητα και να βάλω λίγο και 1 ωρα μετα τα βάρη ή το ίδιο είναι;

:unsure:

KeyserSoze
06-07-11, 23:31
Τι μπορώ να ριχνω πανω στα ασπραδια των αυγων για να κατεβαινουν πιο ευκολα?:)
Το αλατι ειναι μαλλον ακυρο. Πιπερακι ισως?
Ισως ανα 3 ασπραδια να ειναι το 1 με τον κροκο του?
Ανοστο εντελως ρε γαμωτο το σκετο ασπραδι αλλα τι να κανεις...

sofos
07-07-11, 00:24
Τι μπορώ να ριχνω πανω στα ασπραδια των αυγων για να κατεβαινουν πιο ευκολα?:)
Το αλατι ειναι μαλλον ακυρο. Πιπερακι ισως?
Ισως ανα 3 ασπραδια να ειναι το 1 με τον κροκο του?
Ανοστο εντελως ρε γαμωτο το σκετο ασπραδι αλλα τι να κανεις...

λιγο πιπερι μπορεις να βαζεις κ θα σαι οκ :thumbup:

gym
07-07-11, 00:27
λιγο πιπερι μπορεις να βαζεις κ θα σαι οκ :thumbup:

μπορεις να βαζεις κ κανελα....επισης παρικα γλυκια η και καυετρη και γενικα μπαχαρικα...

πχ ριγανη εχω βαλει..τελειο...
δεντρολιβανο εχω βαλει...επισης πολυ καλο.
παπρικα-κανελα-πιπερι...απλα θεικο για μενα...αλλα κ παλι γουστα ειναι αυτα

jimmy007
07-07-11, 00:52
μεταφορα απο το Διατροφη 16χρονου αν το δεις Τζιμυ


αυτο δεν υπαρχει..
σχεση μεταξυ της υπερτροφιας κ των free radicals?


Take a look
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1113/jphysiol.2004.066779/full

luckyseven
07-07-11, 15:33
Τα αντιοξειδωτικά επηρεάζουν την απορρόφηση των μετάλλων?

beefmeup
07-07-11, 16:50
Take a look
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1113/jphysiol.2004.066779/full

η IL-6,δεν εχει να κανει με το ανοσοποιητικο?
γιατι αποτι ειδα στα γρηγορα την μειωση αυτης μεσω της βιτ c πραγματευεται το αρθρο..
εχεις απομονωσει καποιο σημειο που κατα την κριση σου επειρεαζει την μυικη υπετροφια?
γιατι εχει πολυ πραμα μεσα κ μεθοδολογια της μελετης κ καπου γινεται κουραστικο..

exkaliber
07-07-11, 21:52
δημητρη,εσυ που εισαι στο εμποριο,για πες μου
αυτα τα αυγα,τα φθηνα,1 ευρο τα 6 που κοστιζουν
ακουγεται τπτ κακο για την ποιοτητα τους??

Giannistzn
07-07-11, 21:58
δημητρη,εσυ που εισαι στο εμποριο,για πες μου
αυτα τα αυγα,τα φθηνα,1 ευρο τα 6 που κοστιζουν
ακουγεται τπτ κακο για την ποιοτητα τους??

Εγω παντως παιρνω απο γνωστη αλυσιδα με 0,91 τα 6

Σημερα πηγα μακρο και βρηκα και 3,5 τα 30 :green:

exkaliber
07-07-11, 22:07
Εγω παντως παιρνω απο γνωστη αλυσιδα με 0,91 τα 6

Σημερα πηγα μακρο και βρηκα και 3,5 τα 30 :green:

απο ποιο σθπερ μαρκετ?

Kaloutsikos
08-07-11, 11:26
απο ποιο σθπερ μαρκετ?

http://www.makro.gr/pages/home.cfm?CFID=1956298&CFTOKEN=33034029

Kaloutsikos
08-07-11, 11:34
δημητρη,εσυ που εισαι στο εμποριο,για πες μου
αυτα τα αυγα,τα φθηνα,1 ευρο τα 6 που κοστιζουν
ακουγεται τπτ κακο για την ποιοτητα τους??

Οσο αφορά το θέμα χρημάτων, παίζει ρόλο το μέγεθος του αυγού,
και αν οι κότες τρώνε καλή τροφή. ;)

exkaliber
08-07-11, 17:28
Οσο αφορά το θέμα χρημάτων, παίζει ρόλο το μέγεθος του αυγού,
και αν οι κότες τρώνε καλή τροφή. ;)

απο βασιλοπουλο που ειναι 3,5 ευρο τα 30,οππως εγραψε ο αλλος
ειναι καλα εκει τι λες?

Kaloutsikos
08-07-11, 17:37
απο βασιλοπουλο που ειναι 3,5 ευρο τα 30,οππως εγραψε ο αλλος
ειναι καλα εκει τι λες?

Τόσο φτηνά λογικά θα είναι πολύ μικρό το μέγεθος,
επίσης για να τα πουλάει τόσο, λογικά οι κότες δεν θα τις δίνουν τις καλύτερες τροφές,
εγώ ωμά δεν θα τα εμπιστευόμουνα με τίποτα.

Giannistzn
08-07-11, 17:56
Τόσο φτηνά λογικά θα είναι πολύ μικρό το μέγεθος,
επίσης για να τα πουλάει τόσο, λογικά οι κότες δεν θα τις δίνουν τις καλύτερες τροφές,
εγώ ωμά δεν θα τα εμπιστευόμουνα με τίποτα.

3,5 ειναι στο μακρο τα 30

στο βασιλοπουλο 0,90 τα 6

exkaliber
08-07-11, 22:49
3,5 ειναι στο μακρο τα 30

στο βασιλοπουλο 0,90 τα 6

σορρυ τα μπερδεψα :green:





εγώ ωμά δεν θα τα εμπιστευόμουνα με τίποτα.

οχι ωμα ρε:P:P:P τα διπλο τηγανιζω πρωτα:green:
εσυ θα τα αγοραζες??

Giannistzn
08-07-11, 23:02
οχι ωμα ρε:P:P:P τα διπλο τηγανιζω πρωτα:green:
εσυ θα τα αγοραζες??

Να πω και τη δικη μου αποψη πανω σε αυτο, οτι τα συγκεκριμενα τα τρωω εδω και 4-5 μηνες. Δεν εχω βρει ουτε 1 φορα χαλασμενο. Σε μεγεθος ειναι τελεια, ουτε μικρα, ουτε τερατα.

Επισης, αυτο που δεν καταλαβαινω, οκ στα λαχανικα και τα φρουτα στα βιολογικα ισως δεις διαφορα, αλλα στα αυγα, ρυζια κλπ δεν νομιζω οτι μπορεις να εισαι σιγουρος για κατι. Π.χ. που ξερεις οτι αυτα τα αυτα που λεω εγω ειναι καλυτερα απο καποια αλλα που για καποιο λογο εχουν (λεμε τωρα) 60λεπτα τα 6, ή το αντιθετο που ξερεις οτι δεν ειναι καλυτερα απο καποια αλλα που ειναι "βιολογικα" και εχουν 2 ευρω τα 6.

Επειδη ειμαι φοιτητης, δινω βαση στην ποιοτητα πλεον στα λαχανικα και μονο. Αντε και σε γαλα - γιαουρτι. Τα αλλα, οτι πιο φθηνο τοσο πιο καλο (δεν λεω οτι ειναι σωστο, καθε αλλο, απλα εκφερω αποψη ετσι ;) )

jimas
08-07-11, 23:51
Μπορώ το πρωί στη δουλειά σαν δεκατιανό να τρώω δυο σάντουιτς με σολωμό ή είναι πολύ; Είναι σε μαύρο ψωμί του τοστ με μαρούλι και μια αηδία κρέμα απο κόλιανδρο νομίζω. Κάνω αυτή την ερώτηση γιατί όποτε παίρνω ένα δεν χορταίνω.

tolis93
09-07-11, 00:08
Μπορώ το πρωί στη δουλειά σαν δεκατιανό να τρώω δυο σάντουιτς με σολωμό ή είναι πολύ; Είναι σε μαύρο ψωμί του τοστ με μαρούλι και μια αηδία κρέμα απο κόλιανδρο νομίζω. Κάνω αυτή την ερώτηση γιατί όποτε παίρνω ένα δεν χορταίνω.

αν σου βγαινουν οι θερμιδες παιρνε 2.εγω παντως θα ακουγα το σωμα μ στη θεση σ.για να ζητας κ δευτερο...θα το χρειαζεσαι

Giannistzn
09-07-11, 00:16
αν σου βγαινουν οι θερμιδες παιρνε 2.εγω παντως θα ακουγα το σωμα μ στη θεση σ.για να ζητας κ δευτερο...θα το χρειαζεσαι

Καλα οχι παντα, μπορει να παιζει και θεμα βουλημιας ;) το καλυτερο ειναι να ελεγχεις τις θερμιδες σου

jimas
09-07-11, 00:27
Καλα οχι παντα, μπορει να παιζει και θεμα βουλημιας ;) το καλυτερο ειναι να ελεγχεις τις θερμιδες σου

Η και λαιμαργίας θα έλεγα καλύτερα μερικές φορές στην περίπτωσή μου:P

Kaloutsikos
09-07-11, 02:19
οχι ωμα ρε:P:P:P τα διπλο τηγανιζω πρωτα:green:
εσυ θα τα αγοραζες??

Δεν θα εμπιστευόμουνα να πάρω τόσο φτηνό αυγό γιατί 100% η τροφή που δίνουνε
στην κότα αποκλείεται να κάποια σοβαρή,
ότι πληρώνεις παίρνεις έτσι πάνε αυτά, και επειδή το θέμα είναι λίγο σοβαρό για μένα,
θα διάλεγα μια πιο καλή ποιότητα.

exkaliber
09-07-11, 17:38
Δεν θα εμπιστευόμουνα να πάρω τόσο φτηνό αυγό γιατί 100% η τροφή που δίνουνε
στην κότα αποκλείεται να κάποια σοβαρή,
ότι πληρώνεις παίρνεις έτσι πάνε αυτά, και επειδή το θέμα είναι λίγο σοβαρό για μένα,
θα διάλεγα μια πιο καλή ποιότητα.

βασικα δεν ειναι και πολυ φθηνοτερα

με καποιους πολυπλοκους μαθηματικους υπολογισμους που εκανα(ανωτα μαθηματικα εννοειται) οδηγηθηκα στο συμπερασμα οτι τα αυγα που κοστιζουν 90 λεπτα τα 6,το 1 κοστιζει 15 λεπτα ενω στην συσκευασια με τα 30 αυγα 3.5 ευρο το ενα βγαινει 11,6 λεπτα

δλδ σχεδον ιδια τιμη,με μια μειωση λογω οικονομικης συσκευασιας,οπως και η πρωτεινες,οσο μεγαλυτερη συσκευασια τοσο φθηνοτερη

toure7
09-07-11, 20:00
Eχω βαρεθει τα μεταλλαγμενα και τις χημικες @@ που μας σερβιρουν. Ακομα και η βραστη γαλοπουλα που πηρα απο το σουπερμαρκετ πλεον με αηδιαζει. Φατε ενα αυγο και ενα κοτοπουλο απο το χωριο και φατε απο το σουπερμαρκετ ή και απο την λαικη ακομα. Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ

Πηγα προχθες στο σουπερμαρκετ και πηρα ακριβα αυγα βιολογικα ,αλλα και αυγα απο κοτες που ζουν σε φαρμα και που υποτιθεται τρωνε καλαμποκι. Χεσε μεσα ηταν και αυτα.

Αν το χωριο μου δεν ηταν 300χμ μακρια ,αλλα 100χμ καθε βδομαδα θα εφερνα προμηθεια απο την γιαγια μου. Δυστυχως ειμαι και ειμαστε καταδικασμενοι να τρωμε τα μεταλλαγμενα που μας σερβιρουν

thegravijia
09-07-11, 20:06
Eχω βαρεθει τα μεταλλαγμενα και τις χημικες @@ που μας σερβιρουν. Ακομα και η βραστη γαλοπουλα που πηρα απο το σουπερμαρκετ πλεον με αηδιαζει. Φατε ενα αυγο και ενα κοτοπουλο απο το χωριο και φατε απο το σουπερμαρκετ ή και απο την λαικη ακομα. Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ

Πηγα προχθες στο σουπερμαρκετ και πηρα ακριβα αυγα βιολογικα ,αλλα και αυγα απο κοτες που ζουν σε φαρμα και που υποτιθεται τρωνε καλαμποκι. Χεσε μεσα ηταν και αυτα.

Αν το χωριο μου δεν ηταν 300χμ μακρια ,αλλα 100χμ καθε βδομαδα θα εφερνα προμηθεια απο την γιαγια μου. Δυστυχως ειμαι και ειμαστε καταδικασμενοι να τρωμε τα μεταλλαγμενα που μας σερβιρουν
γιατι χεσε μεσα ? πως το καταλαβες? σου γαυγισε το κοτοπουλακι?:green:

toure7
09-07-11, 21:34
γιατι χεσε μεσα ? πως το καταλαβες? σου γαυγισε το κοτοπουλακι?:green:


:rolf:

Eλα αφου ξερεις και εσυ. Γευση σκατα, νερουλιασμενο κ.τ.λ.

thegravijia
09-07-11, 21:45
:rolf:

Eλα αφου ξερεις και εσυ. Γευση σκατα, νερουλιασμενο κ.τ.λ.
ασε ρε
οι της κοπελιας μου ξερεις τα πεθερικα ασχολουνται με βιολογικα και τετοια κατι στρεματα μανταριανιες εχουν - καθαρα και καλα χωρις φαρμακα τα διαφημιζουν - αλλα στην πραγματικοτητα το μαμανε με φαρμακο γιατι αλλιως λεει το τρωει το σκουλικι ...χαααχο
δεν ξερεις τι να εμπιστευτεις...

gym
09-07-11, 22:13
ασε ρε
οι της κοπελιας μου ξερεις τα πεθερικα ασχολουνται με βιολογικα και τετοια κατι στρεματα μανταριανιες εχουν - καθαρα και καλα χωρις φαρμακα τα διαφημιζουν - αλλα στην πραγματικοτητα το μαμανε με φαρμακο γιατι αλλιως λεει το τρωει το σκουλικι ...χαααχο
δεν ξερεις τι να εμπιστευτεις...

αυτου του ειδους τα ''βιολογικα'' γινονται στο ελλαντα γιατι εξω γινονται συνεχεια ελεγχοι εκει που δεν το περιμενουν...δεν πεφτουν τα φακελακια να τα σκεπαζουν ολα...
ειμαι τυχερη που ειμαι απο χωριο κ μπορω να καταλαβω το οντως φυσικο πχ ροδακινο απο το φαρμακωμενο...
αν κ πλεον θελει πολυ ειδικες συθηκες για να πεις κανω βιολογικα...
τι να πεις,...

MusclesOfShadow
09-07-11, 22:51
Τι ακριβως περιεχει το τυρι cottage και το προτιμανε σε διατροφες bodybuilding?:unsure:

Αντωνης
09-07-11, 22:56
Οι περισσοτεροι (υποτιθεται)για να τους κραταει την ωρα του υπνου...
Για μενα ειναι αχρηστο,και λιγες θερμιδες εχει και λιγα γρ. πρωτεινης...Μονο για διαιτα ειναι καλο....

MusclesOfShadow
09-07-11, 22:57
Οι περισσοτεροι (υποτιθεται)για να τους κραταει την ωρα του υπνου...
Για μενα ειναι αχρηστο,και λιγες θερμιδες εχει και λιγα γρ. πρωτεινης...Μονο για διαιτα ειναι καλο....

Τι εννοεις να τους κραταει?

Υ.Γ. εγω πιστευα οτι ειναι καμια βομβα πρωτεινης γιατι παντου μιλανε για τυρι cottage!

Αντωνης
09-07-11, 23:01
Τι εννοεις να τους κραταει?

Υ.Γ. εγω πιστευα οτι ειναι καμια βομβα πρωτεινης γιατι παντου μιλανε για τυρι cottage!

Oχι,@@ ειναι κατα την γνωμη μου και ειναι και ανοστο κιολας.

Απλα περιεχει καζεινη που ειναι πρωτεινη αργης απορροφησης και πολλοι νομιζουν οτι λογω αυτου δεν καταβολιζουν στον υπνο...

MusclesOfShadow
09-07-11, 23:04
Oχι,@@ ειναι κατα την γνωμη μου και ειναι και ανοστο κιολας.

Απλα περιεχει καζεινη που ειναι πρωτεινη αργης απορροφησης και πολλοι νομιζουν οτι λογω αυτου δεν καταβολιζουν στον υπνο...

a, καταλαβα, ευχαριστω ρε Αντωναρα, εισαι μεγαλος!:thumbup:
-Νομιζω ομως υπαρχει και συμπληρωμα καζεινης.

MusclesOfShadow
09-07-11, 23:09
Μιας που το θεμα ειναι η διατροφη, θα ποσταρω κατι που δεν ξερατε!

"Το πιο πιθανο είναι ότι αν δεν είστε από σκανδιναβικη καταγωγή, έχετε χασει ένα από τα καλύτερα muscle-building τρόφιμα στον πλανήτη: τη ρέγγα. Είτε πρόκειται για καπνιστό, διαλύματα ή kippered, ρέγγα περιεχει περισσοτερη κρεατίνη από κάθε άλλο πλάσμα στον πλανήτη. Η κρεατίνη είναι ένα από τα πιο σημαντικά θρεπτικά συστατικά για bodybuilding, επειδή ενισχύει την ένταση των μυών και, τελικά, τη δύναμη. Επιπλέον, η κρεατίνη βοηθά την μεταφορα θρεπτικων συστατικων στους μυς για να βοηθήσει την ανάκτηση και την ανάπτυξη.

ΔΟΣΗ: Φάτε έξι ουγγιές ρέγγα μία ή δύο ώρες πριν από την προπόνηση να παρέχει το σώμα σας με περισσότερο από 40 γραμμάρια (g) υψηλής ποιότητας πρωτεΐνη, 12 γραμμάρια υγιεινά λίπη, περισσότερα από 3 g μυός-ανάπτυξη-τόνωση λευκίνη και περίπου 2 γραμμάρια κρεατίνης. Προσθήκη τουλάχιστον άλλα 2 γραμμάρια κρεατίνης σε μορφή συμπληρώματος να φυσήξει πραγματικά τους μυς σας προς τα πάνω.''-μεταφραση google

Τι λετε, αξιζει τον κοπο?

tolis93
09-07-11, 23:35
Oχι,@@ ειναι κατα την γνωμη μου και ειναι και ανοστο κιολας.

Απλα περιεχει καζεινη που ειναι πρωτεινη αργης απορροφησης και πολλοι νομιζουν οτι λογω αυτου δεν καταβολιζουν στον υπνο...

12 γρ πρωτεινης στα 100 δε τα λες κ λιγα....

Αντωνης
10-07-11, 00:02
Σιγουρα οχι αρκετα για να με πεισουν να φαω αυτο το σιχαμα....Αφου μπορω να παρω 31 με 10 μπουκιες(100γρ.) κοτοπουλο:thumbup:(ενα απ τα πολλα παραδειγματα)

MusclesOfShadow
10-07-11, 00:10
Σιγουρα οχι αρκετα για να με πεισουν να φαω αυτο το σιχαμα....Αφου μπορω να παρω 31 με 10 μπουκιες(100γρ.) κοτοπουλο:thumbup:(ενα απ τα πολλα παραδειγματα)

Eπιπλεον η ποσοτητα κρεατινης που εχουν τα τροφιμα (οπως το κοτοπουλο που ανεφερες) ειναι αρκετη για να γινει τιποτα καλο η απλα υπαρχει ελαχιστα?

(Αλλα γιατι σιχαμα οι ρεγγες? Ειχα μυρισει κατι καπνιστες και τις εβλεπα ετσι ξεροκαμμενες και λαχταρουσα να δοκιμασω αλλα δεν θυμαμαι να εχω φαει οποτε εσεις ξερετε καλυτερα:clap::green:)

Αντωνης
10-07-11, 00:15
Eπιπλεον η ποσοτητα κρεατινης που εχουν τα τροφιμα (οπως το κοτοπουλο που ανεφερες) ειναι αρκετη για να γινει τιποτα καλο η απλα υπαρχει ελαχιστα?

(Αλλα γιατι σιχαμα οι ρεγγες? Ειχα μυρισει κατι καπνιστες και τις εβλεπα ετσι ξεροκαμμενες και λαχταρουσα να δοκιμασω αλλα δεν θυμαμαι να εχω φαει οποτε εσεις ξερετε καλυτερα:clap::green:)

Για το cottage μιλησα,οχι για την ρεγγα...

Παντως δεν αξιζει να χαλασεις τα κερατα σου για την κρεατινη της ρεγγας καθε μερα,αν θα την παρεις για αυτο....
Παρε ενα συμπληρωμα,πολυ πιο φθηνα θα σου βγει

MusclesOfShadow
10-07-11, 00:28
Για το cottage μιλησα,οχι για την ρεγγα...

Παντως δεν αξιζει να χαλασεις τα κερατα σου για την κρεατινη της ρεγγας καθε μερα,αν θα την παρεις για αυτο....
Παρε ενα συμπληρωμα,πολυ πιο φθηνα θα σου βγει

Nαι αλλα αν δεν θες ή δεν μπορεις να παρεις συμπληρωμα πιστευεις εχει νοημα αυτη η ποσοτητα κρεατινης?

Ευχαριστω!

Αντωνης
10-07-11, 00:36
Nαι αλλα αν δεν θες ή δεν μπορεις να παρεις συμπληρωμα πιστευεις εχει νοημα αυτη η ποσοτητα κρεατινης?

Ευχαριστω!

Κοιτα δεν γνωριζω πολλα απο κρεατινη,αλλα νομιζω οτι απο 5γρ. την μερα και πανω γινεται κατι....Χωρις να ειμαι σιγουρος

MusclesOfShadow
10-07-11, 00:39
Κοιτα δεν γνωριζω πολλα απο κρεατινη,αλλα νομιζω οτι απο 5γρ. την μερα και πανω γινεται κατι....Χωρις να ειμαι σιγουρος

α, οκ. Θα ψαξω να δω και αν υπαρχουν αλλες τροφες να περιεχουν και αυτες κατι απο κρεατινη, για να ....συμπληρωθουν τα 5 γρ...

Κοιτα ομως τι κανουμε με το που ακουσουμε για φαγητο που περιεχει εστω και λιγο απο κατι καλο. Κανουμε λες και βρηκαμε τη χαμενη συνταγη του ογκου! (χαχα, γιαμενα το λεω:P)

DimitrisT
10-07-11, 18:07
Απορια : Καποιος που ειναι σε κετωση για πρωτη φορα, ειναι απαραιτητο το refeed μια φορα τη βδομαδα η καλυτερα να γινει αργοτερα;

thegravijia
10-07-11, 19:01
Απορια : Καποιος που ειναι σε κετωση για πρωτη φορα, ειναι απαραιτητο το refeed μια φορα τη βδομαδα η καλυτερα να γινει αργοτερα;
γιατι θα αντεξεις χωρις ?
ο παλουμπος λεει οταν ξεκινας την διαΙτα το πρωτο ρεΙφιφι να γινει μετα απο 14 μερες αλλα απο κει κ υτερα κανονικα ανα βδομαΔΑ

DimitrisT
10-07-11, 19:18
γιατι θα αντεξεις χωρις ?
ο παλουμπος λεει οταν ξεκινας την διαΙτα το πρωτο ρεΙφιφι να γινει μετα απο 14 μερες αλλα απο κει κ υτερα κανονικα ανα βδομαΔΑ

Ωραια το 'χω :green:
Ευχαριστω!

Υ.Γ. Αν το refeed συμπιπτει με ημερα προπονησης υπαρχει καποιο προβλημα;

thegravijia
10-07-11, 21:13
Ωραια το 'χω :green:
Ευχαριστω!

Υ.Γ. Αν το refeed συμπιπτει με ημερα προπονησης υπαρχει καποιο προβλημα;
να σε πω ιδεα δεν εχω
αλλα τετοιες λεπτομεριες εγω ουτε καν κοιταω
υποθετω πως οχι

venom1987
10-07-11, 21:47
παιδια για πειτε μ κανω διατροφη για γραμμωση . γυμναζομαι 2 με 3ς την βδομαδα και 3ς μερες πολεμικες τεχνες
μια εβδομαδια ειναι η εξης:

ΔΕΥΤΕΡΑ
Πρωινό:
1 ποτήρι γάλα χαμηλών λιπαρών ,4 – 5 μπισκότα ολικής αλέσεως
Δεκατιανό:
1 τοστ με 1 φ.γαλοπούλα ,1 φ.τυρί ,1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι
Μεσημεριανό:
1 σαλάτα μαρούλι κομμένο στο χέρι ,2 κ.γ.ελαιόλαδο ,άφθονο λεμόνι ή ξύδι , ½ ντομάτα ,1 κομμάτι στήθος κοτόπουλο ψητό
Απογευματινό:
1 σκουπ πρωτείνη ,300 – 350 γρ.νερό ,1 μπάρα δημητριακών ολικής αλέσεως
Βραδινό:
1 ομέλετα με 4 – 5 ασπράδια ,ελάχιστες σταγόνες εβαπορέ ,1 λουκάνικο γαλοπούλας ή κοτόπουλου , ½ ντομάτα ,1 κ.γ.ελαιόλαδο

ΤΡΙΤΗ
Πρωινό:
¾ της κούπας γάλα χαμηλών λιπαρών ,2 χούφτες δημητριακών ολικής αλέσεως , 1 κ.γ.μέλι ,1 κ.γ.καρύδια
Δεκατιανό:
1 μπαγκέτα ολικής αλέσεως (αφαιρείς την ψύχα) με 1 τόνο μικρό ,μαρούλι ,2 κ.γ.καλαμπόκι
Μεσημεριανό:
2 κ.σ.ρύζι , ½ ντομάτα ,2 ασπράδια αυγών βραστά ,1 μπριζόλα χοιρινή ψητή , δεν τρως το λίπος
Απογευματινό:
1 σκουπ πρωτείνη ,300 – 350 γρ.νερό ,1 φρούτο της αρεσκείας σου
Βραδινό:
1 ντάκο με 1 μικρή ντομάτα τριμμένη ,2 κ.γ.ελαιόλαδο ,2 κ.σ.cottage ,3 καλαμάκια χοιρινά ψητά (δεν τρως το λίπος)

ΤΕΤΑΡΤΗ
Πρωινό:
1 ποτήρι γάλα χαμηλών λιπάρων ,3 φ.ψωμί του τοστ ολικής αλέσεως με μαρμελάδα (τόση όσο να αλοιφτούν οι φέτες)
Δεκατιανό:
1 κουλούρι Θεσσαλονίκης ,2 τριγωνάκια la vache τυρί ,1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι
Μεσημεριανό:
1 πιάτο φασολάκια ,2 κομμάτια φέτα σε μέγεθος σπιρτόκουτου ,1 λουκάνικο γααλοπούλας ή κοτόπουλου βραστό
Απογευματινό:
1 σκουπ πρωτείνης ,300 – 350 γρ.νερό ,10 αμύγδαλα
Βραδινό:
1 τόνο σε λάδι καλά στραγγισμένο ,1 σαλάτα μαρούλι κομμένο στο χέρι ,2 κ.γ.ελαιόλαδο ,άφθονο λεμόνι


ΠΕΜΠΤΗ
Πρωινό:
1 ποτήρι γάλα χαμηλών λιπαρών ,3 φ.ψωμί του τοστ ολικής αλέσεως με ταχίνι και μέλι τόσο όσο να αλοιφτούν οι φέτες
Δεκατιανό:
1 φρουτοσαλάτα με φρούτα της αρεσκείας σου
Μεσημεριανό:
2 βραστές πατάτες κομμένες ,1 μικρή ντομάτα ,2 κ.γ.ελαιόλαδο ,ξύδι ,3 μπιφτέκια ψητά
Απογευματινό:
1 γιαούρτι χαμηλών λιπαρών ,2 κ.γ.μαρμελάδα
Βραδινό:
1 πίτα αλλάδωτη ψητή ,3 μπιφτέκια ,1 ντομάτα κομμένη στα 4 ,1 κομμάτι φέτα σε μέγεθος σπιρτόκουτου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Πρωινό:
¾ της κούπας γάλα ,2 χούφτες δημητριακών ολικής αλέσεως
Δεκατιανό:
1 αραβική με 1 λουκάνικο γαλοπούλας ή κοτόπουλου ,2 κ.σ.cottage ,ντομάτα , 1 μικρό χυμό
Μεσημεριανό:
1 τόνο σε λάδι (καλά στραγγισμένο) 4 κ.σ.καλαμπόκι ,2 κ.σ.ρύζι ,άφθονο λεμόνι
Απογευματινό:
1 σκουπ πρωτείνης ,300 – 350 γρ.νερό ,1 μπάρα δημητριακών ολικής αλέσεως
Βραδινό:
1 σαλάτα μαρούλι κομμένο στο χέρι ,1 κομμάτι στήθος κοτόπουλο ψητό κομμένο κυβάκια , ½ ντομάτα ,αγγούρι ,2 κ.σ.cottage ,1 αυγό βραστό μόνο το ασπράδι ,2 κ.γ.ελαιόλαδο

πως σας φαινεται ??? πειτε μ την γνωμη σας. θελω να στεγνωσω τελειως ειμαι 1,78 με 68-70 κιλα και περιπου 13-14% λιπος και θελω να παω στο 10%

DimitrisT
11-07-11, 00:21
να σε πω ιδεα δεν εχω
αλλα τετοιες λεπτομεριες εγω ουτε καν κοιταω
υποθετω πως οχι

Ενταξει καταλαβα!
Να 'σαι καλα! :)

the_trooper
11-07-11, 02:09
Tι κάνετε όταν νιώθετε ότι η διατροφή σας κουράζει; Τελευταία δεν μπορώ να την τηρήσω με τίποτα, κάτι τα 12ωρα στη δουλειά, κάτι τρεξίματα κλπ με κάνουν να τρώω ότι βρίσκω μπροστά μου σε άσχετες ώρες (πχ στο σχόλασμα μας έφερε το αφεντικό παγωτό και του άλλαξα τα φώτα). Απ' όταν ξεκίνησα διατροφικό πλάνο (1,5 χρόνο περίπου) δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, πάντα τηρούσα τη διατροφή μου με 1 cheat σε λογικά πλάισια ανα κάποιο χρονικό διάστημα (1-2-3 βδομάδες, ανάλογα).

Σκέφτομαι να με αφήσω λάσκα για 4-5 μέρες μπας ηρεμήσω και μετά να ξεκινήσω πάλι, να κάνω και ένα ωραίο log και βλέπουμε.

thegravijia
11-07-11, 02:16
Tι κάνετε όταν νιώθετε ότι η διατροφή σας κουράζει; Τελευταία δεν μπορώ να την τηρήσω με τίποτα, κάτι τα 12ωρα στη δουλειά, κάτι τρεξίματα κλπ με κάνουν να τρώω ότι βρίσκω μπροστά μου σε άσχετες ώρες (πχ στο σχόλασμα μας έφερε το αφεντικό παγωτό και του άλλαξα τα φώτα). Απ' όταν ξεκίνησα διατροφικό πλάνο (1,5 χρόνο περίπου) δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, πάντα τηρούσα τη διατροφή μου με 1 cheat σε λογικά πλάισια ανα κάποιο χρονικό διάστημα (1-2-3 βδομάδες, ανάλογα).

Σκέφτομαι να με αφήσω λάσκα για 4-5 μέρες μπας ηρεμήσω και μετά να ξεκινήσω πάλι, να κάνω και ένα ωραίο log και βλέπουμε.
:thumbup:
επισης μπεκα στις συνταγες να δεις καμια νεα ιδεα γιατι τα ιδια και τα ιδια δε λεει συνεχεια

sTeLaKoS
11-07-11, 12:24
παιδια για πειτε μ κανω διατροφη για γραμμωση . γυμναζομαι 2 με 3ς την βδομαδα και 3ς μερες πολεμικες τεχνες
μια εβδομαδια ειναι η εξης:

ΔΕΥΤΕΡΑ
Πρωινό:
1 ποτήρι γάλα χαμηλών λιπαρών ,4 – 5 μπισκότα ολικής αλέσεως
Δεκατιανό:
1 τοστ με 1 φ.γαλοπούλα ,1 φ.τυρί ,1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι
Μεσημεριανό:
1 σαλάτα μαρούλι κομμένο στο χέρι ,2 κ.γ.ελαιόλαδο ,άφθονο λεμόνι ή ξύδι , ½ ντομάτα ,1 κομμάτι στήθος κοτόπουλο ψητό
Απογευματινό:
1 σκουπ πρωτείνη ,300 – 350 γρ.νερό ,1 μπάρα δημητριακών ολικής αλέσεως
Βραδινό:
1 ομέλετα με 4 – 5 ασπράδια ,ελάχιστες σταγόνες εβαπορέ ,1 λουκάνικο γαλοπούλας ή κοτόπουλου , ½ ντομάτα ,1 κ.γ.ελαιόλαδο

ΤΡΙΤΗ
Πρωινό:
¾ της κούπας γάλα χαμηλών λιπαρών ,2 χούφτες δημητριακών ολικής αλέσεως , 1 κ.γ.μέλι ,1 κ.γ.καρύδια
Δεκατιανό:
1 μπαγκέτα ολικής αλέσεως (αφαιρείς την ψύχα) με 1 τόνο μικρό ,μαρούλι ,2 κ.γ.καλαμπόκι
Μεσημεριανό:
2 κ.σ.ρύζι , ½ ντομάτα ,2 ασπράδια αυγών βραστά ,1 μπριζόλα χοιρινή ψητή , δεν τρως το λίπος
Απογευματινό:
1 σκουπ πρωτείνη ,300 – 350 γρ.νερό ,1 φρούτο της αρεσκείας σου
Βραδινό:
1 ντάκο με 1 μικρή ντομάτα τριμμένη ,2 κ.γ.ελαιόλαδο ,2 κ.σ.cottage ,3 καλαμάκια χοιρινά ψητά (δεν τρως το λίπος)

ΤΕΤΑΡΤΗ
Πρωινό:
1 ποτήρι γάλα χαμηλών λιπάρων ,3 φ.ψωμί του τοστ ολικής αλέσεως με μαρμελάδα (τόση όσο να αλοιφτούν οι φέτες)
Δεκατιανό:
1 κουλούρι Θεσσαλονίκης ,2 τριγωνάκια la vache τυρί ,1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι
Μεσημεριανό:
1 πιάτο φασολάκια ,2 κομμάτια φέτα σε μέγεθος σπιρτόκουτου ,1 λουκάνικο γααλοπούλας ή κοτόπουλου βραστό
Απογευματινό:
1 σκουπ πρωτείνης ,300 – 350 γρ.νερό ,10 αμύγδαλα
Βραδινό:
1 τόνο σε λάδι καλά στραγγισμένο ,1 σαλάτα μαρούλι κομμένο στο χέρι ,2 κ.γ.ελαιόλαδο ,άφθονο λεμόνι


ΠΕΜΠΤΗ
Πρωινό:
1 ποτήρι γάλα χαμηλών λιπαρών ,3 φ.ψωμί του τοστ ολικής αλέσεως με ταχίνι και μέλι τόσο όσο να αλοιφτούν οι φέτες
Δεκατιανό:
1 φρουτοσαλάτα με φρούτα της αρεσκείας σου
Μεσημεριανό:
2 βραστές πατάτες κομμένες ,1 μικρή ντομάτα ,2 κ.γ.ελαιόλαδο ,ξύδι ,3 μπιφτέκια ψητά
Απογευματινό:
1 γιαούρτι χαμηλών λιπαρών ,2 κ.γ.μαρμελάδα
Βραδινό:
1 πίτα αλλάδωτη ψητή ,3 μπιφτέκια ,1 ντομάτα κομμένη στα 4 ,1 κομμάτι φέτα σε μέγεθος σπιρτόκουτου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Πρωινό:
¾ της κούπας γάλα ,2 χούφτες δημητριακών ολικής αλέσεως
Δεκατιανό:
1 αραβική με 1 λουκάνικο γαλοπούλας ή κοτόπουλου ,2 κ.σ.cottage ,ντομάτα , 1 μικρό χυμό
Μεσημεριανό:
1 τόνο σε λάδι (καλά στραγγισμένο) 4 κ.σ.καλαμπόκι ,2 κ.σ.ρύζι ,άφθονο λεμόνι
Απογευματινό:
1 σκουπ πρωτείνης ,300 – 350 γρ.νερό ,1 μπάρα δημητριακών ολικής αλέσεως
Βραδινό:
1 σαλάτα μαρούλι κομμένο στο χέρι ,1 κομμάτι στήθος κοτόπουλο ψητό κομμένο κυβάκια , ½ ντομάτα ,αγγούρι ,2 κ.σ.cottage ,1 αυγό βραστό μόνο το ασπράδι ,2 κ.γ.ελαιόλαδο

πως σας φαινεται ??? πειτε μ την γνωμη σας. θελω να στεγνωσω τελειως ειμαι 1,78 με 68-70 κιλα και περιπου 13-14% λιπος και θελω να παω στο 10%

Άνοιξε ένα δικο σου τόπικ στην ενότητα Διαρτοφή, εδώ θα χαθούν τα ποστ.

savage
11-07-11, 14:36
Τι ακριβως περιεχει το τυρι cottage και το προτιμανε σε διατροφες bodybuilding?:unsure:



Απλα περιεχει καζεινη που ειναι πρωτεινη αργης απορροφησης και πολλοι νομιζουν οτι λογω αυτου δεν καταβολιζουν στον υπνο...

εν μερει εχει δικιο ο αντωνης. οντως το bbing ειναι γεματο μυθους αλλα αν εξαιρεσουμε το οτι ειναι ανοστο το κοτατζ εχει καποια πλεονεκτηματα.

εχει οντως καζεινη (και ελαχιστη λακτοζη) . η καζεινη δεν ειναι σε βοηθα να μην καταβολισεις στον υπνο οπως νομιζουν οι περισσοτεροι.εδω εχει δικιο ο αντωνης. για ενα μεσο ανθρωπο(natural) και ειδικα στα πρωτα του βηματα στη σωματικη διαπλαση που εχει λιγη μυικη μαζα δεν προκειται να καταβολισει στον υπνο του γιατι πολυ απλα θα παρει απο αλλου το σωμα του,απο καπου που εχει περισσια.απο τους μυες (που στην ουσια ακομα δεν εχει) θα παρει? ενταξει ο κατλερ θα καταβολισει γιατι εχει τοσους πολλους που ειναι αχρηστοι και για το σωμα και ζημιογονοι για την υγεια του,ο μεσος αναγνωστης του φορουμ,ουτε καν.

αλλου ειναι τα οφελη της καζεινης.peakαρουν σε βαθος χρονου τα αμινο της σε χεση με whey(ειδικα isolate) και αυγα που πινουν/τρωνε πολλοι πριν τον υπνο και σε στιγμες μακρια απο την προπονησησ(η απο το πρωινο η γενικως απο παρατεταμενη νηστεια) αυτο ειναι καλο. δηλ ευνοει την πρωτεινοσυνθεση μας,οχι οτι εμποδιζει τον καταβολισμο μας γιατι στην ουσια δεν υπαρχει τετοιος.το να μπουκωσεις το σωμα σου με ενα σωρο αμινο απο whey(kai ειδικα isolate) τα οποια θα πικαρουν σε μιση ωρα πανω κατω απο τη στιγμη που θα τα παρεις ενω δε τα χρειαζεσαι εκεινη την ωρα σε μενα ακουγεται ψιλοκουφο.

το αλλο οφελος του κοτατζ ειναι οτι τρωγεται ευκολα (αν αρεσει η γευση σε καποιον.σε μενα ειναι οκ πχ αν και προτιμω το γιαουρτι) και δε σε φουσκωνει οσο αν ετρωγες αντιστοιχη ποσοτητα πρωτεινης απο κρεας με σαλατα πριν τον υπνο.

επισης εχει ολα τα οφελη ενος γαλακτοκομικου(ασβεστιο,βιταμινη D).Αλλωστε δε γινεται να τρωμε μονο κρεας ολη μερα. επισης ειχε γραψει ο bane καποτε οτι ειναι απο τις τροφες με υψηλη περιεκτηκοτητα σε bcaa,πραγμα που το καθιστα καλη επιλογη και πριν την προπονηση.

κατα τα αλλα ο αντωνης εχει δικιο.αν φας 25 γραμ πρωτεινη απο κοτατζ η κοτοπουλο μικρη διαφορα θα εχει αν κανεις ολα τα αλλα σωστα.απλα καμια φορα βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.

aepiskeptis
11-07-11, 14:54
πολυ ωραια γραμμενο ποστ!

με δυο θεματακια 1. τα αυγα χωνευονται πιο γρηγορα, αλλα η πρωτεινη τους απορροφαται πιο αργα απ την του κοττατζ.
2. isolate-concentrate τα ιδια αμινοξεα θα δωσουν και συνεπως την ιδια ταχυτητα απορροφησης θα εχουν, απ τη στιγμη που χωνευτουν, η 2η εχει περισσοτερο υ/α και λιπος και συνεπως θα χωνευτει πιο αργα, ποσο πιο αργα?
καλη ερωτηση.

Και μια προτροπη για τελευταιο γευμα πριν το υπνο, 4 αυγα μελατα, 1κουταλια της σουπας μουρουνελαιο και κοττατζ με κανελα.

exkaliber
11-07-11, 23:27
δυο ερωτησεις

ενα πακετο μακαρονια,το τελειωνω σε δυο δοσεις
μν ειναι υπερβολη????


τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιουμε για μαγειρεμα?
βουτηρο βιταμ ή μαργαρινη???

Giannistzn
11-07-11, 23:30
δυο ερωτησεις

ενα πακετο μακαρονια,το τελειωνω σε δυο δοσεις
μν ειναι υπερβολη????


τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιουμε για μαγειρεμα?
βουτηρο βιταμ ή μαργαρινη???

Για το πρωτο, ρε συ 500γρ δεν ειναι το πακετο? Δηλαδη 250 στο γευμα, οποτε 600 γρ περιπου βρασμενα μακαρονια? Μην ειναι πολλα? :turtle:

Kostas95
11-07-11, 23:31
εν μερει εχει δικιο ο αντωνης. οντως το bbing ειναι γεματο μυθους αλλα αν εξαιρεσουμε το οτι ειναι ανοστο το κοτατζ εχει καποια πλεονεκτηματα.

εχει οντως καζεινη (και ελαχιστη λακτοζη) . η καζεινη δεν ειναι σε βοηθα να μην καταβολισεις στον υπνο οπως νομιζουν οι περισσοτεροι.εδω εχει δικιο ο αντωνης. για ενα μεσο ανθρωπο(natural) και ειδικα στα πρωτα του βηματα στη σωματικη διαπλαση που εχει λιγη μυικη μαζα δεν προκειται να καταβολισει στον υπνο του γιατι πολυ απλα θα παρει απο αλλου το σωμα του,απο καπου που εχει περισσια.απο τους μυες (που στην ουσια ακομα δεν εχει) θα παρει? ενταξει ο κατλερ θα καταβολισει γιατι εχει τοσους πολλους που ειναι αχρηστοι και για το σωμα και ζημιογονοι για την υγεια του,ο μεσος αναγνωστης του φορουμ,ουτε καν.

αλλου ειναι τα οφελη της καζεινης.peakαρουν σε βαθος χρονου τα αμινο της σε χεση με whey(ειδικα isolate) και αυγα που πινουν/τρωνε πολλοι πριν τον υπνο και σε στιγμες μακρια απο την προπονησησ(η απο το πρωινο η γενικως απο παρατεταμενη νηστεια) αυτο ειναι καλο. δηλ ευνοει την πρωτεινοσυνθεση μας,οχι οτι εμποδιζει τον καταβολισμο μας γιατι στην ουσια δεν υπαρχει τετοιος.το να μπουκωσεις το σωμα σου με ενα σωρο αμινο απο whey(kai ειδικα isolate) τα οποια θα πικαρουν σε μιση ωρα πανω κατω απο τη στιγμη που θα τα παρεις ενω δε τα χρειαζεσαι εκεινη την ωρα σε μενα ακουγεται ψιλοκουφο.

το αλλο οφελος του κοτατζ ειναι οτι τρωγεται ευκολα (αν αρεσει η γευση σε καποιον.σε μενα ειναι οκ πχ αν και προτιμω το γιαουρτι) και δε σε φουσκωνει οσο αν ετρωγες αντιστοιχη ποσοτητα πρωτεινης απο κρεας με σαλατα πριν τον υπνο.

επισης εχει ολα τα οφελη ενος γαλακτοκομικου(ασβεστιο,βιταμινη D).Αλλωστε δε γινεται να τρωμε μονο κρεας ολη μερα. επισης ειχε γραψει ο bane καποτε οτι ειναι απο τις τροφες με υψηλη περιεκτηκοτητα σε bcaa,πραγμα που το καθιστα καλη επιλογη και πριν την προπονηση.

κατα τα αλλα ο αντωνης εχει δικιο.αν φας 25 γραμ πρωτεινη απο κοτατζ η κοτοπουλο μικρη διαφορα θα εχει αν κανεις ολα τα αλλα σωστα.απλα καμια φορα βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.
εγω παντως δεν το θεωρω ανοστο το κοτατζ μου αρεσει πολυ η γευση του:P

MusclesOfShadow
11-07-11, 23:33
δυο ερωτησεις

ενα πακετο μακαρονια,το τελειωνω σε δυο δοσεις
μν ειναι υπερβολη????


τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιουμε για μαγειρεμα?
βουτηρο βιταμ ή μαργαρινη???

Για τηγανισμα ελαιολαδο.
Για ολα τα αλλα νομιζω το ζωικο βουτηρο ειναι πιο υγειινο!

exkaliber
11-07-11, 23:34
Για το πρωτο, ρε συ 500γρ δεν ειναι το πακετο? Δηλαδη 250 στο γευμα, οποτε 600 γρ περιπου βρασμενα μακαρονια? Μην ειναι πολλα? :turtle:

δεν ξερω ρε αν ειναι πολλα
αυτο ρωταω :green:
τι 250 γρ ειναι 600γρ βρασμενα??
τι ειναι αυτο?:unsure::unsure:

magavaTOUT
11-07-11, 23:35
το βραδυ(20.00+) "κανει" να τρωμε υδατανθρακες? πχ δημητριακα ολικης. Αν οχι γιατι ?

MusclesOfShadow
11-07-11, 23:42
το βραδυ(20.00+) "κανει" να τρωμε υδατανθρακες? πχ δημητριακα ολικης. Αν οχι γιατι ?

Kατι λενε οτι οι υδατανθρακες το βραδυ αυξανουν την ινσουλινη, οποτε οταν κοιμασαι αυτη εμποδιζει την αυξητικη ορμονη που κανονικα επρεπε να εκκριθει, και ετσι παχαινεις(γιατι η ινσουλινη παχαινει αλλα ειναι μια απτις αναβολικες ορμονες του σωματος).
Γιαυτο αλλα καποιοι πιστευουν οτι δεν πειραζει και τοσο

Kaloutsikos
12-07-11, 11:31
δεν ξερω ρε αν ειναι πολλα
αυτο ρωταω :green:
τι 250 γρ ειναι 600γρ βρασμενα??
τι ειναι αυτο?:unsure::unsure:

Βούτυρα βλέπω,
μισό πακέτο μακαρόνια βλέπω,
ε ρε πείνες που πέφτουν καλοκαιριάτικα,
στον όγκο πρέπει να είσαι ε? :green::toast:


το βραδυ(20.00+) "κανει" να τρωμε υδατανθρακες? πχ δημητριακα ολικης. Αν οχι γιατι ?

Αν δεν ξεπερνάς της θερμίδες σου ημερησίως δεν έχεις πρόβλημα,

εγώ προσωπικά μόνο ρύζι ή πατάτα τρώω εκείνες της ώρες.

Giannistzn
12-07-11, 11:55
Βούτυρα βλέπω,
μισό πακέτο μακαρόνια βλέπω,
ε ρε πείνες που πέφτουν καλοκαιριάτικα,
στον όγκο πρέπει να είσαι ε? :green::toast:


Και παλι ομως, και στον ογκο να ειναι πολυ μου φαινεται εμενα :P

Οταν λες μισο πακετο τη φορα, εννοεις μισο πακετο στο γευμα? Γιατι αν ειναι ετσι εχεις 200γρ καθαρο υδ/κα στο γευμα.

Eρωτηση, για ψητη περκα που εψαχνα, εχει ανα 100γρ (ψημενου) 25π / 1,2λ στο περιπου? Ξερει κανεις?

MusclesOfShadow
12-07-11, 12:54
Που αποσκοπουν τα συχνα γευματα στο bodybuilding?

beefmeup
12-07-11, 12:56
Που αποσκοπουν τα συχνα γευματα στο bodybuilding?

υπαρχει ολοκληρο θεμα με αυτο.
κ με το τι γινεται αν κανεις λιγοτερα γευματα.

MusclesOfShadow
12-07-11, 13:00
υπαρχει ολοκληρο θεμα με αυτο.
κ με το τι γινεται αν κανεις λιγοτερα γευματα.

Διαβασα ενα αρθρο που υπαρχει στο site αλλα δεν λεει γιατι νομιζω, αυτο θελω να ψαξω:welcome:

beefmeup
12-07-11, 13:06
Διαβασα ενα αρθρο που υπαρχει στο site αλλα δεν λεει γιατι νομιζω, αυτο θελω να ψαξω:welcome:

ε κ γιατι δεν το "ψαχνεις" εδω
3 Γευματα Vs 6 Γευματα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?939-3-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-Vs-6-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1)


που υπαρχει ολοκληρο θεμα?:unsure:

exkaliber
12-07-11, 13:11
στον όγκο πρέπει να είσαι ε? :green::toast:





ειμαι λιχουδης
το παραδεχομαι :green:




Και παλι ομως, και στον ογκο να ειναι πολυ μου φαινεται εμενα :P





ναι ετσι το κανω,να μν πλενω και ξαναπλενω
ρε συ αυτο που ειπες οτι τα 250 γρ βρασμενα ειναι 600...τι εννοας?
μαζευουν νερο:unsure::unsure:

pan0z
12-07-11, 14:01
ειμαι λιχουδης
το παραδεχομαι :green:







ναι ετσι το κανω,να μν πλενω και ξαναπλενω
ρε συ αυτο που ειπες οτι τα 250 γρ βρασμενα ειναι 600...τι εννοας?
μαζευουν νερο:unsure::unsure:


Οι υδατανθρακες οπως ρυζι,κριθαρι,μακαρονια οταν τους βραζεις περνουν καποια νερα και ετσι ανεβενει το βαρος τους.Αλλα αν τα ζυγιζεις πριν το βρασιμο και εχεις υπολογισει τις θερμιδες δεν εχεις θεμα.

exkaliber
12-07-11, 14:02
Οι υδατανθρακες οπως ρυζι,κριθαρι,μακαρονια οταν τους βραζεις περνουν καποια νερα και ετσι ανεβενει το βαρος τους.Αλλα αν τα ζυγιζεις πριν το βρασιμο και εχεις υπολογισει τις θερμιδες δεν εχεις θεμα.

:thumbup::thumbup::thumbup:

NASSER
12-07-11, 14:16
Οι υδατανθρακες οπως ρυζι,κριθαρι,μακαρονια οταν τους βραζεις περνουν καποια νερα και ετσι ανεβενει το βαρος τους.Αλλα αν τα ζυγιζεις πριν το βρασιμο και εχεις υπολογισει τις θερμιδες δεν εχεις θεμα.


Με αφορμή αυτό θα ήθελα να πω πως το σωστο είναι να ζυγίζουμε και να υπολογίζουμε τον υδατανθρακα οταν είναι ωμά τα δημητριακά και όσπρια. Σε αντίθεση με τα κρατικά και ψαρικά, τα ζυγίζουμε ψημένα.

tolis93
12-07-11, 14:23
ερωτηση.με 2600 θερμιδες ημερησιως οι υδατανθρακες πρεπει να ναι 1300 δηλαδη 325 γρμ υδατανθρακα?(με βαση το 50-30-20) σα πολλα δεν ειναι?εγω ειμαι 220 τη μερα το μαξ...

NASSER
12-07-11, 14:50
ερωτηση.με 2600 θερμιδες ημερησιως οι υδατανθρακες πρεπει να ναι 1300 δηλαδη 325 γρμ υδατανθρακα?(με βαση το 50-30-20) σα πολλα δεν ειναι?εγω ειμαι 220 τη μερα το μαξ...


Το πολύ ή λίγο είναι ανάλογο με το σωματικό σου βάρος. Ποσα κιλά είναι και τι σωματικό λίπος έχεις?

tolis93
12-07-11, 14:52
Το πολύ ή λίγο είναι ανάλογο με το σωματικό σου βάρος. Ποσα κιλά είναι και τι σωματικό λίπος έχεις?

77 κιλα με ποσοστο λιπους 8-10% και υψος 1,92.18 ετων.γυμναστικη 6 φορες τη βδομαδα με βαρη

NASSER
12-07-11, 16:07
77 κιλα με ποσοστο λιπους 8-10% και υψος 1,92.18 ετων.γυμναστικη 6 φορες τη βδομαδα με βαρη


Για το ύψος σου είσαι πολύ αδύνατος και καλό είναι να φας παραπάν. Δηλαδη η ποσότητα των 2600 θερμίδων είναι μια καλή αρχή.
Στη γυμναστική αν θες να κάνεις κάθε μέρα καλό είναι κάθε μέρα να έχεια απο μια μυική ομάδα και να μην κάνεις μια μυική ομάδα δυο φορές την εβδομάδα.

tolis93
12-07-11, 16:12
Για το ύψος σου είσαι πολύ αδύνατος και καλό είναι να φας παραπάν. Δηλαδη η ποσότητα των 2600 θερμίδων είναι μια καλή αρχή.
Στη γυμναστική αν θες να κάνεις κάθε μέρα καλό είναι κάθε μέρα να έχεια απο μια μυική ομάδα και να μην κάνεις μια μυική ομάδα δυο φορές την εβδομάδα.
αυτο ακριβως κανω.ευχαριστω πολυ για την απαντηση.οποτε απο υδαναθρακα να παω καπου στα 250-280?συγνωμη για το πρηξιμο

NASSER
12-07-11, 16:16
αυτο ακριβως κανω.ευχαριστω πολυ για την απαντηση.οποτε απο υδαναθρακα να παω καπου στα 250-280?συγνωμη για το πρηξιμο

Θα ανεβάζεις σταδιακά τον υδατάνθρακα ώσπου να φτάσεις στο σημείο που θέλεις. Αν βλέπεις πως πας να λιπώσεις, απλά το χαμηλώνει πάλι. Ολο αυτο θέλει αρκετό χρονικό διάστημα για να αποδόσει σωστα. Ισως και ένα δίμηνο. Αναλογα με το μεταβολισμό του καθένα.

tolis93
12-07-11, 16:16
Θα ανεβάζεις σταδιακά τον υδατάνθρακα ώσπου να φτάσεις στο σημείο που θέλεις. Αν βλέπεις πως πας να λιπώσεις, απλά το χαμηλώνει πάλι. Ολο αυτο θέλει αρκετό χρονικό διάστημα για να αποδόσει σωστα. Ισως και ένα δίμηνο. Αναλογα με το μεταβολισμό του καθένα.

ευχαριστω

Giannistzn
13-07-11, 16:54
Αν δεν ξεπερνάς τα λιπαρά που πρέπει να παίρνεις την ημέρα,
τότε βάλε 3 κουταλιές λάδι,
είναι καλύτερα από το να ανεβάσεις το ταχίνι.

To μετεφερα εδω αν το δεις, γιατι εκει θα ειμαστε οφφ μιας και μιλαμε για διατροφη.

Λιπαρα εχω γυρω στα 120 γρ ημερησιως, καμια 140αρα πρωτεΐνη και περιπου 100 - 120 υδ/κα. Νομιζω ειμαι καλα δεν τα θεωρω υπερβολικα. Παιζω περιπου στις 5-6 κ.σ. λαδι και τα υπολοιπα απο ταχινι - κροκους (ξηροκαρπια δεν μπορω).

Πως σου φαινεται?

nopantas
13-07-11, 22:19
παιδια εχω ενα θεματακι με το μεταπροπονητικο γευμα...ειμαι σε διατροφη γραμμωσης γενικα αρκετα υποθερμιδικα με πολυ αεροβιο...μολις λοιπον τελειωνω προπονηση πινω μεταπροπονητικο whey με νερο και οταν εχω μεγαλες μυικες ομαδες και μαλτο...μετα απο μια ωρα λοιπον ακολουθει στερεο γευμα...ελα ομως που δν εχω καθολου ορεξη..ακομα κι οταν δν πινω μαλτο ορεξη γιοκ...τι πιστευετε πρεπει να κανω?να τρωω οπως και να χει ή να περιμενω να πεινασω και μετα??

Kaloutsikos
13-07-11, 22:28
παιδια εχω ενα θεματακι με το μεταπροπονητικο γευμα...ειμαι σε διατροφη γραμμωσης γενικα αρκετα υποθερμιδικα με πολυ αεροβιο...μολις λοιπον τελειωνω προπονηση πινω μεταπροπονητικο whey με νερο και οταν εχω μεγαλες μυικες ομαδες και μαλτο...μετα απο μια ωρα λοιπον ακολουθει στερεο γευμα...ελα ομως που δν εχω καθολου ορεξη..ακομα κι οταν δν πινω μαλτο ορεξη γιοκ...τι πιστευετε πρεπει να κανω?να τρωω οπως και να χει ή να περιμενω να πεινασω και μετα??

Μην ζορίζεσαι αν δεν μπορείς να ο φας με τίποτα,
μήπως το έχεις βαρεθεί και λόγω ζέστης 'ερχεται αυτό το αποτέλεσμα?

nopantas
13-07-11, 22:43
Μην ζορίζεσαι αν δεν μπορείς να ο φας με τίποτα,
μήπως το έχεις βαρεθεί και λόγω ζέστης 'ερχεται αυτό το αποτέλεσμα?


κοιτα δν ζοριζομαι κιολας για να πω την αληθεια,αλλα δν τρωω κ με την τρελη ορεξη..οσο για ζεστη ειμαι γερμανια τωρα κ εχει κ δροσουλα..εχουμε πηξει στη βροχη...:(:(:(

Kaloutsikos
13-07-11, 22:47
κοιτα δν ζοριζομαι κιολας για να πω την αληθεια,αλλα δν τρωω κ με την τρελη ορεξη..οσο για ζεστη ειμαι γερμανια τωρα κ εχει κ δροσουλα..εχουμε πηξει στη βροχη...:(:(:(

Τι ώρα τρως με το ζόρι?

Giannistzn
13-07-11, 22:52
Καλουτσικος, τσεκαρε μια πιο πανω και το ποστ μου οταν μπορεσεις ;)

nopantas
13-07-11, 23:00
Τι ώρα τρως με το ζόρι?

κοιτα προπονηση τελειωνω συνηθως 7-7:30 πινω την γουει και το απο κει κ περα κανω το στερεο μεταπροπονητικο στις 8:30 (στηθος κοτοπουλο ή μοσχαρι ή σολωμο ή τονο ή ψαρι στο φουρνο με μπολικη πρασιναδα και μια κουταλια σουπας λαδι) και στις 11:30 το τελευταιο (πλεον γουει με νερο κ αμυγδαλα) και υπνος..

MusclesOfShadow
13-07-11, 23:19
κοιτα προπονηση τελειωνω συνηθως 7-7:30 πινω την γουει και το απο κει κ περα κανω το στερεο μεταπροπονητικο στις 8:30 (στηθος κοτοπουλο ή μοσχαρι ή σολωμο ή τονο ή ψαρι στο φουρνο με μπολικη πρασιναδα και μια κουταλια σουπας λαδι) και στις 11:30 το τελευταιο (πλεον γουει με νερο κ αμυγδαλα) και υπνος..

Γιατι δεν τρως το στερεο μετα την προπονηση?

Kaloutsikos
13-07-11, 23:25
To μετεφερα εδω αν το δεις, γιατι εκει θα ειμαστε οφφ μιας και μιλαμε για διατροφη.

Λιπαρα εχω γυρω στα 120 γρ ημερησιως, καμια 140αρα πρωτεΐνη και περιπου 100 - 120 υδ/κα. Νομιζω ειμαι καλα δεν τα θεωρω υπερβολικα. Παιζω περιπου στις 5-6 κ.σ. λαδι και τα υπολοιπα απο ταχινι - κροκους (ξηροκαρπια δεν μπορω).

Πως σου φαινεται?

Σόρρυ φίλος αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω,
δεν μετράω θερμίδες και τέτοια,
μόνο πρωτεΐνη μετράω και όλα τα άλλα με το μάτι ανάλογα με τον στόχο μου.


κοιτα προπονηση τελειωνω συνηθως 7-7:30 πινω την γουει και το απο κει κ περα κανω το στερεο μεταπροπονητικο στις 8:30 (στηθος κοτοπουλο ή μοσχαρι ή σολωμο ή τονο ή ψαρι στο φουρνο με μπολικη πρασιναδα και μια κουταλια σουπας λαδι) και στις 11:30 το τελευταιο (πλεον γουει με νερο κ αμυγδαλα) και υπνος..

Aπό την στιγμή που πίνεις whey μετά την προπόνηση και στις 9 να φας δεν πειράζει,

δεν θα σου συνιστούσα μοσχάρι και τόνο για το βράδυ,
είναι σκληρή τροφή και το στομάχι θα κάνει περισσότερη ώρα για να τα χωνέψει,

whey με νερό και αμύγδαλα δεν λέει και πολύ,
πιέστην με γάλα για πιο αργεί απορρόφηση,
για να έχεις αρκετή ώρα αμινοξέα στον ύπνο σου.

exkaliber
13-07-11, 23:29
εχετε δει την διαφημηση που λεει 4λιτρα γαλα ανα κιλο γιαουρτι?
πως γινεται αυτο?
μου θυμιζει λιγο το 1 μυικο κιλο = 7κιλα
:unsure::unsure::unsure:

MusclesOfShadow
13-07-11, 23:32
εχετε δει την διαφημηση που λεει 4λιτρα γαλα ανα κιλο γιαουρτι?
πως γινεται αυτο?
μου θυμιζει λιγο το 1 μυικο κιλο = 7κιλα
:unsure::unsure::unsure:

εχεις δικιο.
Κοιτα, ή το γαλα που λεει ειναι αραιωμενο με νερο
Ή το γιαουρτι ειναι πολυ πηκτο
Χεχε

nopantas
13-07-11, 23:35
Γιατι δεν τρως το στερεο μετα την προπονηση?

ε αφου την πηρα που την πηρα να μην την πιω???:P:P:P
αλλωστε και με γευση σοκολατιτσα ξεχνιεμαι λιγο για να μην βουτηξω στα κανονικα γλυκα..ειναι μια μικρη απολαυση για μενα μεσα στη μερα...:green:

nopantas
13-07-11, 23:38
whey με νερό και αμύγδαλα δεν λέει και πολύ,
πιέστην με γάλα για πιο αργεί απορρόφηση,
για να έχεις αρκετή ώρα αμινοξέα στον ύπνο σου.

α οκ απλα εβγαλα τα γαλακτοκομικα ετσι για τελευταιες 2 βδομαδες για να το αυστηρηνω λιγο παραπανω...λες κανα γιαουρτι καλυτερα με μισο σκουπ πχ κ κανα αμυγδαλο?η καλυτερα κοτατζ για λιγοτερο υδατανθρακα?

Kaloutsikos
13-07-11, 23:42
α οκ απλα εβγαλα τα γαλακτοκομικα ετσι για τελευταιες 2 βδομαδες για να το αυστηρηνω λιγο παραπανω...λες κανα γιαουρτι καλυτερα με μισο σκουπ πχ κ κανα αμυγδαλο?η καλυτερα κοτατζ για λιγοτερο υδατανθρακα?

Και cottage μπορείς αλλά εγώ το βραδινό μου γιαουρτάκι δεν το αλλάζω με τίποτα. :green:

nopantas
13-07-11, 23:44
εγινε thx για το χρονο σ Καλουτσικε!!

Kaloutsikos
13-07-11, 23:55
εγινε thx για το χρονο σ Καλουτσικε!!

Τίποτα φίλος :thumbup:

Giannistzn
14-07-11, 00:00
Σόρρυ φίλος αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω,
δεν μετράω θερμίδες και τέτοια,
μόνο πρωτεΐνη μετράω και όλα τα άλλα με το μάτι ανάλογα με τον στόχο μου.



Aπό την στιγμή που πίνεις whey μετά την προπόνηση και στις 9 να φας δεν πειράζει,

δεν θα σου συνιστούσα μοσχάρι και τόνο για το βράδυ,
είναι σκληρή τροφή και το στομάχι θα κάνει περισσότερη ώρα για να τα χωνέψει,

whey με νερό και αμύγδαλα δεν λέει και πολύ,
πιέστην με γάλα για πιο αργεί απορρόφηση,
για να έχεις αρκετή ώρα αμινοξέα στον ύπνο σου.

Οκ ρε συ, ευχαριστω οπως και να εχει.

AIKO1995
14-07-11, 01:54
paides egw pou arxizo tora ti mou protinete na trw;)

deluxe
14-07-11, 02:50
Μπορειτε να μου πειτε απαχα μερη απο το μοσχαρι,χοιρινο και καλα ψαρια;

Απο μοσχαρι παιρνω κιλοτο ή στρογγυλο και απο χοιρινο παιρνω ψαρονεφρι.

Eddie
14-07-11, 02:56
Μπορειτε να μου πειτε απαχα μερη απο το μοσχαρι,χοιρινο και καλα ψαρια;

Απο μοσχαρι παιρνω κιλοτο ή στρογγυλο και απο χοιρινο παιρνω ψαρονεφρι.

Aπο χοιρινο εισαι οκ..δε νομιζω να βρεις πιο καθαρο.Απο μοσχαρι δοκιμασε και νουα η φιλετο..αλλα το φιλετο ειναι αρκετα ακριβο.

Ψαρια..υπαρχει και κανενα κακο βασικα?Εγω προτιμω τσιπουρα,λαυρακι,σολομο,πεστροφα και τωρα που ειναι η εποχη τους παιρνω και σαρδελες και κολλιους που ειναι απιστευτο ψαρι.Πολλοι προτιμουν και βακαλαο,απλως ειναι κατεψηγμενος (λογικα)..

Kaloutsikos
14-07-11, 10:31
paides egw pou arxizo tora ti mou protinete na trw;)

Φίλος διάβασε πρώτα τα 'αρθρα του φόρουμ και μετά πάλι εδώ είμαστε,
Χρήσιμα και βάσικα topics για κάθε νέο μέλος (http://http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82)

tolis93
14-07-11, 11:47
ερωτηση.θελω να βαλω 2-3 κιλα βαρος να παω δλδ καπου στα 80-81 κιλα ειμαι 77 τωρα.σιγουρα δε θα ναι ολα μυικα.για να βαλω πρεπει να τρωω καθαρα η ειτε καθαρα ειτε σαβουρα απλα θελει υπερθερμιδικα?τα θελω οσο πιο καθαρα γινεται.18 ετων 1,92 υψος

Eddie
14-07-11, 12:35
ερωτηση.θελω να βαλω 2-3 κιλα βαρος να παω δλδ καπου στα 80-81 κιλα ειμαι 77 τωρα.σιγουρα δε θα ναι ολα μυικα.για να βαλω πρεπει να τρωω καθαρα η ειτε καθαρα ειτε σαβουρα απλα θελει υπερθερμιδικα?τα θελω οσο πιο καθαρα γινεται.18 ετων 1,92 υψος

Θα τρως καθαρα εννοειται μεχρι εκει που σε παιρνει..αν βαζεις πολυ δυσκολα βαρος και βλεπεις οτι η ζυγαρια δεν ανεβαινει,τοτε και μονο τοτε θα βαλεις και λιγο βρωμια μεσα..αν και εγω παλι δε συμφωνω καθολου.

tolis93
14-07-11, 12:38
Θα τρως καθαρα εννοειται μεχρι εκει που σε παιρνει..αν βαζεις πολυ δυσκολα βαρος και βλεπεις οτι η ζυγαρια δεν ανεβαινει,τοτε και μονο τοτε θα βαλεις και λιγο βρωμια μεσα..αν και εγω παλι δε συμφωνω καθολου.

με το θεμα βρωμια η με το θεμα να ανεβω κιλα?

Eddie
14-07-11, 12:51
με το θεμα βρωμια η με το θεμα να ανεβω κιλα?

Το πρωτο φυσικα!!Κιλα..θες καμια 10αρια και βαλε :green:

tolis93
14-07-11, 12:56
Το πρωτο φυσικα!!Κιλα..θες καμια 10αρια και βαλε :green:

χαχαχαχ οκ thnx.ρωτησα γιατι χτες βραδυ διαβαζα κατι δημοσιευσεις διατροφολογων κ εκει π ελεγε για να παρει κανεις βαρος εβλεπα ενα ωραιο
2 γλυκα η παγωτα τη μερα
αυξημενα λιπαρα και τετοια...κ μ φανηκε κουλο

Eddie
14-07-11, 13:03
χαχαχαχ οκ thnx.ρωτησα γιατι χτες βραδυ διαβαζα κατι δημοσιευσεις διατροφολογων κ εκει π ελεγε για να παρει κανεις βαρος εβλεπα ενα ωραιο
2 γλυκα η παγωτα τη μερα
αυξημενα λιπαρα και τετοια...κ μ φανηκε κουλο

Aυξημενα λιπαρα??Ε καλα..το μονο ευκολο!!Εγω πιστευω οτι μπορεις ανετα να φτασεις πολλες θερμιδες απο καθαρες τροφες.Η σαβουρα ειναι μονο για τους τερμα εκτομορφους.

tolis93
14-07-11, 13:08
Aυξημενα λιπαρα??Ε καλα..το μονο ευκολο!!Εγω πιστευω οτι μπορεις ανετα να φτασεις πολλες θερμιδες απο καθαρες τροφες.Η σαβουρα ειναι μονο για τους τερμα εκτομορφους.

σε αυτο συμφωνω και επαυξανω.ποσο δυσκολο ειναι να τρως 3 πιτες βρωμης παραπανω τη μερα?απολαυση θα το λεγα!!!:P:P η 2-3 στηθη κοτοπουλου με συν 100 γρ μακαρονια?:green:

deluxe
15-07-11, 02:47
Aπο χοιρινο εισαι οκ..δε νομιζω να βρεις πιο καθαρο.Απο μοσχαρι δοκιμασε και νουα η φιλετο..αλλα το φιλετο ειναι αρκετα ακριβο.

Ψαρια..υπαρχει και κανενα κακο βασικα?Εγω προτιμω τσιπουρα,λαυρακι,σολομο,πεστροφα και τωρα που ειναι η εποχη τους παιρνω και σαρδελες και κολλιους που ειναι απιστευτο ψαρι.Πολλοι προτιμουν και βακαλαο,απλως ειναι κατεψηγμενος (λογικα)..Φιλε ηρθα σημερα στο πατρικο για λιγες ημερες που εχω αδεια και ο πατερας μου πηρε φιλετο μοσχαρι το εβαλε σε αλουμινοχαρτο και το εψησε για 6 ωρες στους 130 βαθμους! Εγινε τοσο μαλακο που δε το πιστευα! Και πεντανοστιμο! Ποτιστηκε με τα υγρα του και εγινε μουρλια!!

Εγω το βαζω το πολυ για 45 λεπτα στους 150 σε ταψακι sanitas με νερο για να φευγει το λιπος, αλλα γινεται αρκετα σκληρο. Μη μιλησω για την επομενη ημερα που το βγαζω απο το ψυγειο! Αλλα με το νερο φευγει και το ελαχιστον λιπος που εχει!

Λετε να το κανω ετσι οπως το εκανε και ο πατερας μου; Γινεται το ιδιο και με τα φιλετα και το ψαρονεφρι; Να τα τυλιγω σε αλουμινοχαρτο και να βαζω λιγη ριγανη και πιπερι.

Eddie
15-07-11, 02:52
Φιλε ηρθα σημερα στο πατρικο για λιγες ημερες που εχω αδεια και ο πατερας μου πηρε φιλετο μοσχαρι το εβαλε σε αλουμινοχαρτο και το εψησε για 6 ωρες στους 130 βαθμους! Εγινε τοσο μαλακο που δε το πιστευα! Και πεντανοστιμο! Ποτιστηκε με τα υγρα του και εγινε μουρλια!!

Εγω το βαζω το πολυ για 45 λεπτα στους 150 σε ταψακι sanitas με νερο για να φευγει το λιπος, αλλα γινεται αρκετα σκληρο. Μη μιλησω για την επομενη ημερα που το βγαζω απο το ψυγειο! Αλλα με το νερο φευγει και το ελαχιστον λιπος που εχει!

Λετε να το κανω ετσι οπως το εκανε και ο πατερας μου; Γινεται το ιδιο και με τα φιλετα και το ψαρονεφρι; Να τα τυλιγω σε αλουμινοχαρτο και να βαζω λιγη ριγανη και πιπερι.

Ρε man,πολυ ρευμα!!!!!!!!!!θα καις 5-6 ωρες φουρνο μονο για το μοσχαρι??Εγω δε θα το κανα με τιποτα παντως.

jimmy007
15-07-11, 02:59
Aυξημενα λιπαρα??Ε καλα..το μονο ευκολο!!Εγω πιστευω οτι μπορεις ανετα να φτασεις πολλες θερμιδες απο καθαρες τροφες.Η σαβουρα ειναι μονο για τους τερμα εκτομορφους.

Βασικά εγώ πιστεύω ότι αν εξασφαλίσεις αρκετή πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας και μερικά πολυακόρεστα λιπαρά, τότε απλά αρκεί να είναι υπερθερμιδική(μέχρι ένα σημείο βέβαια υπερθερμιδική).

sofos
15-07-11, 03:00
Ρε man,πολυ ρευμα!!!!!!!!!!θα καις 5-6 ωρες φουρνο μονο για το μοσχαρι??Εγω δε θα το κανα με τιποτα παντως.

αυτο ειναι οτι πρεπει το βαζεις στις 12 την πεφτεις για υπνο και στις 6 πριν πας στη δουλεια το χεις ετοιμο να το φας για πρωινο :green::P:P:P

deluxe
15-07-11, 04:28
Με τοσες ωρες ψησιμο δε χαλαει η πρωτεϊνη απο το κρεας ομως; Να μου πεις δεν ειναι και πολυ μεγαλη θερμοκρασια. Παντως ετσι οπως το ειδα, μαυρισε αρκετα εξωτερικα. Απο μεσα μια χαρα ειναι.

Spyrous
15-07-11, 10:01
Eιναι πρωτιμοτερο για βραδυνο 5ασπραδια και αμυγδαλα πχ η μαρουλι..ή κοταντζ σε περιοδο γραμμωσης για πρωπαντος για τον οργανισμο !!

jimmy007
15-07-11, 13:46
[QUOTE=deluxe;409595]Με τοσες ωρες ψησιμο δε χαλαει η πρωτεϊνη απο το κρεας ομως; [QUOTE]

Μπα δεν έχεις πρόβλημα. Και μετουσίωση να πάθει, δεν τρέχει τίποτα.

tolis93
15-07-11, 14:02
Eιναι πρωτιμοτερο για βραδυνο 5ασπραδια και αμυγδαλα πχ η μαρουλι..ή κοταντζ σε περιοδο γραμμωσης για πρωπαντος για τον οργανισμο !!

σορρυ αυτο ειναι εσενα το βραδυνο σ?η 5 ασπαδια κ αμυγδαλα η μαρουλι(αερας δλδ) η ενα κοτατζ τυρι? απο ολα εγω το κοτατζ θα παιρνα(μαζι με λιγο ταμπασκο γινεται γαματο αλλα για βραδυ δν λεει)

Kaloutsikos
15-07-11, 16:16
Λετε να το κανω ετσι οπως το εκανε και ο πατερας μου; Γινεται το ιδιο και με τα φιλετα και το ψαρονεφρι; Να τα τυλιγω σε αλουμινοχαρτο και να βαζω λιγη ριγανη και πιπερι.

Γίνεται ρε συ, αλλά το κοτόπουλο και το ψαρονέφρι δεν θέλει τόση ώρα ψήσιμο.



Ρε man,πολυ ρευμα!!!!!!!!!!θα καις 5-6 ωρες φουρνο μονο για το μοσχαρι??Εγω δε θα το κανα με τιποτα παντως.

+1

john john
15-07-11, 16:17
γεια σας και απο εμενα,σημερα το βραδυ θα φαω σολομό με βραστα λαχανικα,η πρωτεινη που εχουν 2 κοματια σολομου ειναι επαρκη για μενα?1,88 και 90 κg

Kaloutsikos
15-07-11, 17:34
γεια σας και απο εμενα,σημερα το βραδυ θα φαω σολομό με βραστα λαχανικα,η πρωτεινη που εχουν 2 κοματια σολομου ειναι επαρκη για μενα?1,88 και 90 κg

Δεν γράφει πάνω στην συσκευασία τα διατροφικά στοιχεία?

gym
15-07-11, 18:32
Δεν γράφει πάνω στην συσκευασία τα διατροφικά στοιχεία?

ποια συσκευασια καλε?του ψαριου?:)

Kaloutsikos
15-07-11, 19:44
ποια συσκευασια καλε?του ψαριου?:)

εγώ παίρνω ρε συ κατεψυγμένο,
και νόμιζα ότι πήρε και το παλικάρι το ίδιο.:P

jonsboy
16-07-11, 02:29
παιδιά είμαι 20 ετών είμαι 1.83 και ζυγίζω 66κ είμαι σχετικά αδύνατος για το ύψος μου έχω αρχίσει μια διατροφή εδώ και 4 μέρες ι οποία είναι ι εξής 08:00 5 ασπράδια αυγών κουάκερ με ελαφρύ γάλα και 1 μπανάνα + centrum 11:00 μακαρόνια ολικής 1 κονσέρβα τόνος 14:00 φιλέτο στήθος κότας και 2 πατάτες ψητές 17:00 1 μπόλ γάλα με κουάκερ.στις 18:30 πάω γυμ.19:40 στήθος κότας,1 σαλάτα μαρούλι με λάδι ξύδι λεμόνι.23:00 1 φέτα ψωμί με cottage τυρί 4% και 1 γεμάτη χούφτα αμύγδαλα. στόχος μου είναι να πάρω όγκο χωρίς να αυξήσω λίπος. το πρόβλημα είναι ότι βαρετή επιδή είναι κάθε μέρα ίδια,έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό, ή να αλλάξετε κάτι που δεν σας άρεσε? ολες οι γνώμες δεκτές.(την διατροφή την επέλεξα απο 2 διαφορετικά προγράμματα και εχω κάνει καποιες αλλαγες)

listen your body
16-07-11, 19:54
παιδιά είμαι 20 ετών είμαι 1.83 και ζυγίζω 66κ είμαι σχετικά αδύνατος για το ύψος μου έχω αρχίσει μια διατροφή εδώ και 4 μέρες ι οποία είναι ι εξής 08:00 5 ασπράδια αυγών κουάκερ με ελαφρύ γάλα και 1 μπανάνα + centrum 11:00 μακαρόνια ολικής 1 κονσέρβα τόνος 14:00 φιλέτο στήθος κότας και 2 πατάτες ψητές 17:00 1 μπόλ γάλα με κουάκερ.στις 18:30 πάω γυμ.19:40 στήθος κότας,1 σαλάτα μαρούλι με λάδι ξύδι λεμόνι.23:00 1 φέτα ψωμί με cottage τυρί 4% και 1 γεμάτη χούφτα αμύγδαλα. στόχος μου είναι να πάρω όγκο χωρίς να αυξήσω λίπος. το πρόβλημα είναι ότι βαρετή επιδή είναι κάθε μέρα ίδια,έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό, ή να αλλάξετε κάτι που δεν σας άρεσε? ολες οι γνώμες δεκτές.(την διατροφή την επέλεξα απο 2 διαφορετικά προγράμματα και εχω κάνει καποιες αλλαγες) Το θέμα είναι ότι αν δεν αυξήσεις το λίπος σου μια φορά, ούτε τον μυικό σου ιστό θα καταφέρεις να αυξήσεις ουσιαστικά...Ειδικά εσύ που είσαι τόσο κάτω στα κιλά φίλε μου....

giannis64
16-07-11, 22:18
πολύς λόγος έχει γίνει ιδιαίτερα στο φόρουμ, για το θέμα απορρόφησης της πρωτεΐνης από τον οργανισμό, τον τρόπο λήψης της, αλλά και την ποιότητα της πρωτεΐνης που θα πρέπει να διαλέγουμε ανάλογα την ώρα που θα την λάβουμε.

θα ήθελα να δω και κάποια στιγμή κάποιο ανάλογο θέμα για τους υδατάνθρακες, μιας και αυτοί είναι που κατά κύριο λόγο καθορίζουν την γράμμωση η τον όγκο, αλλά και την ποιότητα.

tolis93
17-07-11, 00:07
πολύς λόγος έχει γίνει ιδιαίτερα στο φόρουμ, για το θέμα απορρόφησης της πρωτεΐνης από τον οργανισμό, τον τρόπο λήψης της, αλλά και την ποιότητα της πρωτεΐνης που θα πρέπει να διαλέγουμε ανάλογα την ώρα που θα την λάβουμε.

θα ήθελα να δω και κάποια στιγμή κάποιο ανάλογο θέμα για τους υδατάνθρακες, μιας και αυτοί είναι που κατά κύριο λόγο καθορίζουν την γράμμωση η τον όγκο, αλλά και την ποιότητα.

+1 για πρωτεινες ξερουμε τα περισσοτερα.τι παιζει με τον υδατανθρακα?

tolis93
17-07-11, 13:38
μια αποροια ετσι οπως κοιτουσα τα παγωτα απο διατροφικα συστατικα κτλπ(αν δν εχει δουλεια ο ανθρωπος...)επεσα πανω σε αυτα εδω

http://www.loveicecream.com/gr_el/products/milktime/milk_time/167/default.aspx
αν απαγορευεται να βαζουμε τετοιου ειδους link πειτε μ να σβησω το παραπανω σχολιο.τελος παντων μ φανηκε πολυ οκ για παγωτο.μπορουμε να καταναλωνουμε κανα τετοιο αντι για γαλα ξερω γω η κανα γιαουρτι?οχι σε καθημερινη βαση σαφως...

Αντωνης
17-07-11, 13:44
μια αποροια ετσι οπως κοιτουσα τα παγωτα απο διατροφικα συστατικα κτλπ(αν δν εχει δουλεια ο ανθρωπος...)επεσα πανω σε αυτα εδω

http://www.loveicecream.com/gr_el/products/milktime/milk_time/167/default.aspx
αν απαγορευεται να βαζουμε τετοιου ειδους link πειτε μ να σβησω το παραπανω σχολιο.τελος παντων μ φανηκε πολυ οκ για παγωτο.μπορουμε να καταναλωνουμε κανα τετοιο αντι για γαλα ξερω γω η κανα γιαουρτι?οχι σε καθημερινη βαση σαφως...

Τι εννοεις αντι για γαλα η' γιαουρτι?Σαφεστατα σαν αντικαταστατο αυτων οχι,αφου τα προηγουμενα εχουν πολυ περισσοτερες πρωτεινες απ αυτο(αυτο 1,5 γραμμαριο εχει ολο κ ολο:shock:),και μαλιστα βιολογικης αξιας,συν το ασβεστιο και τις οποιες βιταμινες.

Αλλα κατα την γνωμη μου δεν τρεχει κατι αν το τρως για γευστικη απολαυση,εξαλλου 70 θερμιδες εχει ολες κ ολες,εκτος και αν εισαι σε αυστηρη διαιτα...

tolis93
17-07-11, 13:49
Τι εννοεις αντι για γαλα η' γιαουρτι?Σαφεστατα σαν αντικαταστατο αυτων οχι,αφου τα προηγουμενα εχουν πολυ περισσοτερες πρωτεινες απ αυτο(αυτο 1,5 γραμμαριο εχει ολο κ ολο:shock:),και μαλιστα βιολογικης αξιας,συν το ασβεστιο και τις οποιες βιταμινες.

Αλλα κατα την γνωμη μου δεν τρεχει κατι αν το τρως για γευστικη απολαυση,εξαλλου 70 θερμιδες εχει ολες κ ολες,εκτος και αν εισαι σε αυστηρη διαιτα...

ε εννοω ρ παιδι μ τρωω σε ενα γευμα 600 θερμιδες καταναλωνω 530 κ αφηνω 70 για αυτο κ κοβω απο κατι αλλο.μιλοντας αραια κ που κ κυριως για γευση(παγωτο για τι αλλο αλλωστε:P) καλα οχι σε αυστηρη διαιτα δεν ειμαι αλλα παλευω να βαλω κ βαρος απλα προτυμω καθαρο φαι κ οχι παγωτα πατατακια σοκολατες κτλπ(εννοειται)ευχαριστω για την απαντηση παντως

spafspaf
17-07-11, 18:08
γεια σας
8ελω να σας ρωτισω κατι που ισως να φανει χαζο...
ψαχνω για διατροφη...
και βλεπω π.χ

Πρωινό
..
Δεκατιανό
...
Μεσημεριανό
...
Μετά την προπόνηση
..
Βραδινό
..
Πριν τον ύπνο
...

και λεει ξερω γω δεκατιανο μπανανα...δηλαδη καθε μερα θα πρεπει να τροω μπανανα η τελως παντων πρεπει να μην αλαζω τιποτα και να ακολουθω καθημερινα το ιδιο φαγητο?:unsure:

tolis93
17-07-11, 18:11
γεια σας
8ελω να σας ρωτισω κατι που ισως να φανει χαζο...
ψαχνω για διατροφη...
και βλεπω π.χ

Πρωινό
..
Δεκατιανό
...
Μεσημεριανό
...
Μετά την προπόνηση
..
Βραδινό
..
Πριν τον ύπνο
...

και λεει ξερω γω δεκατιανο μπανανα...δηλαδη καθε μερα θα πρεπει να τροω μπανανα η τελως παντων πρεπει να μην αλαζω τιποτα και να ακολουθω καθημερινα το ιδιο φαγητο?:unsure:

ολα εχουν να κανουν με υδατανθρακες πρωτεινες λιπαρα.μπορει σημερα να θες να φας μπανανα κ αυριο μηλο.αλλα το καλιο της μπανανας πρεπει να το παρεις απο αλλου.οποτε αλλαζοντας κατι θα πρεπει να αλλαξεις κ κατι αλλο και παει αναλογα τη μερα σ τη προπονηση της μερας σ κτλπ.δλδ απλα πρεπει να υπαρχουν καποιοι γενικοι στοχοι σε βιταμινες μεταλα ιχνοστοιχεια πρωτεινες υδατανθρακες λιπαρα κ να φτιαχνεις τη διατροφη σ ετσι ωστε να τα καλυπτεις.πχ ποτασιο κ η πατατα ποτασιο κ η μπανανα...αλλες ποσοτητες

Αντωνης
17-07-11, 19:13
πχ ποτασιο κ η πατατα ποτασιο κ η μπανανα...αλλες ποσοτητες

ποτασιο=?:unsure:

nopantas
17-07-11, 19:23
ποτασιο=?:unsure:

ποτασιο=καλιο

Giannistzn
17-07-11, 23:27
Εχω δει σε μερικες διατροφες να μετρανε σε γρ και τη σαλατα. Συνηθως φτιαχνω τουμπανο σαλατες, >300γρ δεν παιζει θεμα ετσι?

tolis93
17-07-11, 23:30
Εχω δει σε μερικες διατροφες να μετρανε σε γρ και τη σαλατα. Συνηθως φτιαχνω τουμπανο σαλατες, >300γρ δεν παιζει θεμα ετσι?

ε αν ειναι μαρουλι νε παιζει γιατι ειναι 36 ολοκληρες θερμιδες:P φυσικα κ δν παιζει στο λεω εγω π η σαλατα υπαρχει σε καθε γευμα κ σε μεγεθη...για 4 ατομα ας πουμε....4-5 ντοματες 2 μαρουλια κ τετοια

jonsboy
18-07-11, 00:20
Το θέμα είναι ότι αν δεν αυξήσεις το λίπος σου μια φορά, ούτε τον μυικό σου ιστό θα καταφέρεις να αυξήσεις ουσιαστικά...Ειδικά εσύ που είσαι τόσο κάτω στα κιλά φίλε μου....έχεις απόλυτο δίκαιο. απλά επέλεξα να κάνω πλήρη διατροφή όγκου μετά το καλοκαίρι.γιατί όσο νάνε τώρα λίγο η παραλία λίγο τα στενά μπλουζάκια κτλπ. καταλαβαίνεις :)

jimmy007
18-07-11, 03:50
μια αποροια ετσι οπως κοιτουσα τα παγωτα απο διατροφικα συστατικα κτλπ(αν δν εχει δουλεια ο ανθρωπος...)επεσα πανω σε αυτα εδω

http://www.loveicecream.com/gr_el/products/milktime/milk_time/167/default.aspx
αν απαγορευεται να βαζουμε τετοιου ειδους link πειτε μ να σβησω το παραπανω σχολιο.τελος παντων μ φανηκε πολυ οκ για παγωτο.μπορουμε να καταναλωνουμε κανα τετοιο αντι για γαλα ξερω γω η κανα γιαουρτι?οχι σε καθημερινη βαση σαφως...

Για cheat είναι ότι πρέπει. Για αντικατάσταση όχι γιατί έχει λιγότερες πρωτείνες.

tolis93
18-07-11, 17:10
παιδια ερωτηση.15 γρ φυστικοβουτηρο ειναι 1 κουταλια σουπας η γλυκου?γιατι στη ζυγαρια δε μπορει να μπει οσο να ναι

onymos
18-07-11, 17:46
για να μν ανοιξω ολοκληρο θεμα γνωριζει κανεις αν υπαρχει στη Πατρα μαγαζι με βιλογικα....ή τελος παντων που θα βρω λινελαιο ή λιναροσπορο?

Giannistzn
18-07-11, 20:52
παιδια ερωτηση.15 γρ φυστικοβουτηρο ειναι 1 κουταλια σουπας η γλυκου?γιατι στη ζυγαρια δε μπορει να μπει οσο να ναι

Αναλογα.. Αν ειναι γεματη, χτυπαει και 20 και 30γρ. Αν ειναι κανονικη μπορει και 10.

Εχεις ηλεκτρονικη? Αν ναι, ειναι απλο, βαζεις πανω το βαζακι, μηδενιζεις, παιρνεις την κουταλια και βλεπεις ποσο λειπει :thumbup:

onymos
18-07-11, 21:01
η βρωμη σε σκονη εχει υψηλοτερο γλυκαιμικο δεικτη?

Eddie
18-07-11, 21:36
παιδια ερωτηση.15 γρ φυστικοβουτηρο ειναι 1 κουταλια σουπας η γλυκου?γιατι στη ζυγαρια δε μπορει να μπει οσο να ναι

Εγω παντως με 3 κουταλακια του γλυκου περνουσα τα 50γρ..


η βρωμη σε σκονη εχει υψηλοτερο γλυκαιμικο δεικτη?

Οχι,το ιδιο ειναι.

beefmeup
18-07-11, 21:37
Εγω παντως με 3 κουταλακια του γλυκου περνουσα τα 50γρ..



:shock:
τωρα το λες ρε,που περνω το βαζακι κ κατα προσεγγιση κατεβαζω 3-4 κουταλες της σουπας..
ω,Δια...:(

Eddie
18-07-11, 21:50
:shock:
τωρα το λες ρε,που περνω το βαζακι κ κατα προσεγγιση κατεβαζω 3-4 κουταλες της σουπας..
ω,Δια...:(

Ζουλεβω ρε :(

Και με 3-4 κουταλιες σουπας ποσο σου κραταει?Εγω ενα σκιπυ το εκανα 4 βαρια 5 μερες.. :green:

Giannistzn
18-07-11, 21:53
Εγω παντως με 3 κουταλακια του γλυκου περνουσα τα 50γρ..



Οχι,το ιδιο ειναι.

Eddie, ηταν κουταλακια του γλυκου 4x4 ομως να φανταστω ε? Γιατι κατι τετοια κανω το πρωι με το ταχινι και τρελαινεται η ζυγαρια. Φανταζομαι και στο φυστικοβουτυρο που εχει μεγαλυτερη πυκνοτητα και στεγανοτητα :green:


:shock:
τωρα το λες ρε,που περνω το βαζακι κ κατα προσεγγιση κατεβαζω 3-4 κουταλες της σουπας..
ω,Δια...:(

Καλα εισαι, αμα ειναι και βαρβατες κουταλιες φτανεις τα 100αρια :turtle: :turtle: