PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

tolis93
18-08-11, 23:00
Δεν ξέρω αν εννοούσε κάτι τέτοιο.

Βασικά τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο-γιατί φέρνει κορεσμό.Έχει και φυτικές ίνες.
Μόνο αυτά θυμάμαι.

Txc,
Τρως 5 το απόγευμα το τελευταίο σου γεύμα??
Τι ώρα κοιμάσαι?
Εφόσον δεν ανεβαίνει η ζυγαριά και πεινάς,φάε!
Άλλοι κάνουν 5-6 γεύματα μέσα σε μια μέρα.
Θα σου πρότεινα κανά γιαουρτάκι 2% για δοκιμή..σκέτο ή και με καρύδια-αμύγδαλα .. σιγά τον όγκο.
ΦΑΕ!:green:
παρε σκανδιναβικες φρυγανιτσες.2 γρ υδατανθρακα εχουν 2,9 η μια κ τιγκα φυτικη ινα κ πρωτεινη.μαζι με το γιαουρτακι να δεις πως πας στον 7ο ουρανο πριν τον υπνο...

tolis93
18-08-11, 23:01
Dr.Nio κοιμαμε κατα της 12 ξερω γω...

Τολι η τριτη εκδοχη παιζει να ισχυει...

φιλε μου τι ωρα ξυπνας?

DrNio
18-08-11, 23:07
Dr.Nio κοιμαμε κατα της 12 ξερω γω, Ναι στις 5 το απογευμα το τελευταιο μου γευμα...

Γύρω στις 6 ώρες νυστικός μέχρι να κοιμηθείς.
Εμ,λογικό να έχεις χωνέψει (εκτός αν είναι τερατώδες το τελευταίο γεύμα-μάλλον οχι) και ακόμα πιο λογικό να πεινάς.

Βάλε και άλλο γεύμα.Λογικά όταν ξυπνάς θα τρως σαν ..

Στον στρατό μέχρι και γυμναστήριο παίζει να βρεις.Πάρε και την whey μαζί σου.Εδώ άλλοι έχουν smartphones κλπ κλπ.:green:

Txc
18-08-11, 23:07
Πχ Σημερα ξυπνησα 5 η ωρα το πρωι...

Πινω πρωτεινη, μετα απο κανα μισαωρο τροω...
Μετα κοιμαμε παλι, ξυπναω στις 9 τροω παλι...
Στις 11 παω γυμναστηριο...
Κατα της 2 τελειωνω, παιρνω μεταπροπονητικο υγρο γευμα...
Ε μετα κατα τις 3 εφαγα το 4ο γευμα...

Ε απο τις 3 και μετα ειμαι νηστικος, μεχρι τωρα...

Giannistzn
18-08-11, 23:10
Πχ Σημερα ξυπνησα 5 η ωρα το πρωι...

Πινω πρωτεινη, μετα απο κανα μισαωρο τροω...
Μετα κοιμαμε παλι, ξυπναω στις 9 τροω παλι...
Στις 11 παω γυμναστηριο...
Κατα της 2 τελειωνω, παιρνω μεταπροπονητικο υγρο γευμα...
Ε μετα κατα τις 3 εφαγα το 4ο γευμα...

Ε απο τις 3 και μετα ειμαι νηστικος, μεχρι τωρα...

Το βρισκω τελειως λαθος.. Δεν ανοιγεις ενα θεμα με το τι και ποτε το τρως να πουμε καμια γνωμη? Μη λεμε τελειως γενικα εδω?

tolis93
18-08-11, 23:11
Πχ Σημερα ξυπνησα 5 η ωρα το πρωι...

Πινω πρωτεινη, μετα απο κανα μισαωρο τροω...
Μετα κοιμαμε παλι, ξυπναω στις 9 τροω παλι...
Στις 11 παω γυμναστηριο...
Κατα της 2 τελειωνω, παιρνω μεταπροπονητικο υγρο γευμα...
Ε μετα κατα τις 3 εφαγα το 4ο γευμα...

Ε απο τις 3 και μετα ειμαι νηστικος, μεχρι τωρα...

φιλε γιατι δε ξυπνας στις 8 να παρεις τη πρωτεινη ς.να κοιμηθεις.να σηκωθεις στις 10 να φας.να πας γυμναστηριο στις 12. να παρεις το μεταπροπονητικο σου στις 3. κ να τρως στις 4-5? ενα αυτο.δευτερον δικιε μ δν κανει καλο αυτο π κανεις τοσες ωρες νιστικος.ειχες πολλα περιττα κιλα παλαιοτερα η τπτ τετοιο?μεταξυ μας για το στρατο ισως μπορεσω να "κανονισω" κατι για καμια εξτρα αδεια η καμια μεταφορα προς το τελος κτλπ...κατσε ποσες θερμιδες παιρνεις τη μερα?μ φενεται πραγματικα πλ μικρο το ποσο των γευματων ς.εγω τρωω στις 7μισι.μετα στις 12.μετα στις 2μισι με 3.μετα στις 6.μετα στις 10 κ πριν κοιμηθω....

Txc
18-08-11, 23:13
Κανω 4 γευματα πολυ καλα, απλα ξυπναω πολυ νωρις...
Θα κανω ενα ποστ με την διατροφη μου, αλλα θα το ψαξω λιγο να γραψω ποσοτητες υδατανθρακα, πρωτεινη, λιπαρα κτλ να ειναι πληρης...

Ε δεν το ρυθμιζω ποτε θα ξυπνησω, αναλογα απο την κουραση, τι ωρα θα κοιμηθω, απλα τωρα τελευταια ξυπνω πολυ νωρις, λογικα γιατι ειμαι ξεκουραστος ξερω γω?

Ναι ημουνα πολλα κιλα πιο παλια, αλλα με διατροφη, γυμναστηριο κτλ, τα εχασα...

Τετοια εποχη περσι ημουνα 150 κιλα. Τωρα ειμαι 80...

και μου εχει μεινει, γενικα η ζωη μου ειναι << σπαρτιατικη >>...

Προσεκτικη διατροφη, πολυ γυμναστηριο...
Η ζωη που κανω εδω και ενα χρονο, δεν εχει καμια σχεση με αυτη που εκανα πριν ενα χρονο...

tolis93
18-08-11, 23:15
Κανω 4 γευματα πολυ καλα, απλα ξυπναω πολυ νωρις...
Θα κανω ενα ποστ με την διατροφη μου, αλλα θα το ψαξω λιγο να γραψω ποσοτητες υδατανθρακα, πρωτεινη, λιπαρα κτλ να ειναι πληρης...

παντως για μενα αν πεινας σημαινει πως δν εισαι καν ισοθερμιδικα.κ να θυμασαι λιγο παραπανω να τρως θελει πλ καιρο να λιπωσεις κτλπ.δλδ 1 γιαουρτι να φας.120 θερμιδες και πλεονασμα να ναι.ξερεις ποσο καιρο θελεις για να παρεις ενα κιλο?μιλαμε για ενα κιλο....:) μη το φοβασαι για μενα κανε πειραματακια

DrNio
18-08-11, 23:17
Εμένα επειδή πεινάς μου φαίνεται "λάθος".

Φάε κανα γιαουρτάκι κανα ασπράδι ούτε πολλές θερμίδες έχουν ενώ αντίθετα έχουν πολύ καλά ιχνοστοιχεία.

Αφού πεινάς λογικά τις χρειάζεσαι τις θερμίδες.

Txc
18-08-11, 23:28
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις...

Αυτο πρεπει να παιζει, λογικα για να πειναω σημαινει οτι δεν ειμαι στην συντηρηση. Πρεπει να χανω. Ισως αλλαξε ο μεταβολισμος μου λογω γυμναστηριου, απωλειας βαρους ξερω γω...

και τοσες ωρες νηστικος ειναι λαθος...

ε κανα γιαουρτακι θα το χτυπισω...

του #$$#...

Γενικα πειραματιζομε παρα πολυ με την διατροφη μου, αλλες φορες βγαζω κατι, αλλες βαζω, αλλες βγαζω κατι και βαζω κατι αλλο...
Κανω πειραματα...

Πχ στο δευτερο γευμα μου εχω κρυο σαντουιτσακι με πολυσπορο ψωμι και γαλοπουλα βραστη, αρχικα ειχα και cottage αλλα το cottage εχει παραπανω λιπαρα απο την γαλοπουλα ( βραστη viveur -30% αλατι 1-2% λιπαρα ), εβγαλα το cottage και τωρα εχω μονο την γαλοπουλα...

Anyway...

Επινα πολυ γαλα, εκοψα γαλα γιατι πινω whey, οταν επινα γαλα, δεν επινα whey...
Στο στερεο γευμα μου πχ μετα την προπονα ετρωγα ρυζι για υδατανθρακα, εκοψα το ρυζι γιατι τροω εξω και παιζουν βουτυρα και λαδια και τροω μπανανα τωρα με το ροφημα...

Τεσπα ειμαι πολυ μυστιριος με το φαγητο πλεον και γενικα οταν ψωνιζω οτι παιρνω το γυρνω πανω κατω, αναποδα, διαβαζω θερμιδες, συστατικα, συγκρινω με αλλες μαρκες κτλ...

tolis93
18-08-11, 23:43
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις...

Αυτο πρεπει να παιζει, λογικα για να πειναω σημαινει οτι δεν ειμαι στην συντηρηση. Πρεπει να χανω. Ισως αλλαξε ο μεταβολισμος μου λογω γυμναστηριου, απωλειας βαρους ξερω γω...

και τοσες ωρες νηστικος ειναι λαθος...

ε κανα γιαουρτακι θα το χτυπισω...

του #$$#...

Γενικα πειραματιζομε παρα πολυ με την διατροφη μου, αλλες φορες βγαζω κατι, αλλες βαζω, αλλες βγαζω κατι και βαζω κατι αλλο...
Κανω πειραματα...

Πχ στο δευτερο γευμα μου εχω κρυο σαντουιτσακι με πολυσπορο ψωμι και γαλοπουλα βραστη, αρχικα ειχα και cottage αλλα το cottage εχει παραπανω λιπαρα απο την γαλοπουλα ( βραστη viveur -30% αλατι 1-2% λιπαρα ), εβγαλα το cottage και τωρα εχω μονο την γαλοπουλα...

Anyway...

Επινα πολυ γαλα, εκοψα γαλα γιατι πινω whey, οταν επινα γαλα, δεν επινα whey...
Στο στερεο γευμα μου πχ μετα την προπονα ετρωγα ρυζι για υδατανθρακα, εκοψα το ρυζι γιατι τροω εξω και παιζουν βουτυρα και λαδια και τροω μπανανα τωρα με το ροφημα...

Τεσπα ειμαι πολυ μυστιριος με το φαγητο πλεον και γενικα οταν ψωνιζω οτι παιρνω το γυρνω πανω κατω, αναποδα, διαβαζω θερμιδες, συστατικα, συγκρινω με αλλες μαρκες κτλ...

μια απο τα ιδια στο θεμα φαγητου οποτε αν ζητας εναλακτικες εγω εδω ειμαι.σημερα ανακαλυψα κ μια πραγματικα επικη συνταγη αν θες υδατανθρεακα κ πρωτεινη.πατατακια βρωμης τα λεω.πραγματικα τα κουβαλας παντου μαζι.τα ετοιμαζεις πλ γρηγορα κ ευκολα.κ προσωπικα.δε με εχει κρατησει κανενα γευμα περισσοτερο απο οτι αυτα χωρις πλακα

Txc
18-08-11, 23:48
Ισως κοψω την whey...

Θα κανω 4 γευματα στερεα, αντι να κανω 5 γευματα...

Μπορει whey = φιλετο κοτοπουλο, αλλα νερακι ειναι, δεν χορταινεις...

Ετσι λεω...

Θερμιδικα θα ειναι το ιδιο, αλλα πιστευω με 4 γευματα στερεα αντι για 3, θα νιωθω πιο γεματος...

Με το ροφημα, βαρια βαρια 1 ωρα να με κρατησει, μετα πειναω και παω στο 4ο γευμα...

Αμα το τριτο γευμα μου το κανω στερεο, θα με κρατησει 3 ωρες γεματο χαλαρα πιστευω, οποτε μετα απο 3 ωρες θα κανω το 4ο...

Πες τροω στις 3 τριτο γευμα, μετα στις 6, ε στις 9 να πεις, θα ξεφουσκωσω, αλλα με τα στερεα γευματα δεν εισαι σιγουρος αμα παιρνεις την πρωτεινη που χρειαζεσε. Τρεχαγυρευοπουλος τωρα ποσο ζυγιζει η μεριδα φιλετο κοτοπουλο ξερω γω και ποση πρωτεινη εχει στα 100 ή 150γρ...

Με την whey ξερεις 100%, 3 scoops πινω την ημερα, αυτο μεταφραζετε συμφωνα με την δικη μου whey σε 125γρ πρωτεινη, εγω χρειαζομε περιπου 140γρ πρωτεινη την ημερα, αν θελω 1γρ πρωτεινη ανα κιλο μυικης μαζας...

Οπως διαπιστωνεις εχουμε μπει σε ενα περιεργο τριπακι με το θεμα διατροφης και γυμναστηριου...

tolis93
18-08-11, 23:52
Ισως κοψω την whey...

Θα κανω 4 γευματα στερεα, αντι να κανω 5 γευματα...

Μπορει whey = φιλετο κοτοπουλο, αλλα νερακι ειναι, δεν χορταινεις...

Ετσι λεω...

Θερμιδικα θα ειναι το ιδιο, αλλα πιστευω με 4 γευματα στερεα αντι για 3, θα νιωθω πιο γεματος...
ποσες θερμιδες παιρνεις τη μερα?υψος βαρος ηλικια?κοιτα για μενα βαλε κ κοτοπουλο κανονικοτατα.κανενας δε παχυνε με κοτοπουλα σοβαρα τωρα.ειναι οπως κ τα φρουτα.πες μ εναν ανθρωπο π παχυνε με αυτα.κ ομως ειναι σακχαρα

Txc
19-08-11, 00:05
ποσες θερμιδες παιρνεις τη μερα?υψος βαρος ηλικια?κοιτα για μενα βαλε κ κοτοπουλο κανονικοτατα.κανενας δε παχυνε με κοτοπουλα σοβαρα τωρα.ειναι οπως κ τα φρουτα.πες μ εναν ανθρωπο π παχυνε με αυτα.κ ομως ειναι σακχαρα

Δεν ειμαι σιγουρος, ποσες θερμιδες παιρνω την ημερα. Καπου στα 2000 πιστευω...

Ειμαι 26 χρονων, 80 κιλα και 1.80...

DimitrisT
19-08-11, 00:08
Δεν ειμαι σιγουρος, ποσες θερμιδες παιρνω την ημερα. Καπου στα 2000 πιστευω...

Ειμαι 26 χρονων, 80 κιλα και 1.80...

Συγνωμη που επεμβαινω αλλα 2000 για τα κιλα/υψος/ηλικια σου ειναι λιγες, μη σου πω αυτο ειναι το BMR σου..

tolis93
19-08-11, 00:09
Δεν ειμαι σιγουρος, ποσες θερμιδες παιρνω την ημερα. Καπου στα 2000 πιστευω...

Ειμαι 26 χρονων, 80 κιλα και 1.80...

φιλε 2000 θερμιδες τη μερα ουτε στη γραμμωση:) αυξησε κ μη τις φοβασαι.εγω με 1,92 78 κιλα κ παιζω στις 2700.κανεις γυμναστικη κιολας.αυτες π παιρνεις τις εχει αναγκη κατα μεσο ορο μια μεση ενηλικας γυναικα.χωρις γυμναστικη.φαντασου:)

Txc
19-08-11, 00:11
οκ :)

tolis93
19-08-11, 00:14
Δεν ειμαι σιγουρος, ποσες θερμιδες παιρνει την ημερα. Λιγοτερες απο 2000 πιστευω...

Ειμαι 26 χρονων, 80 κιλα και 1.80...

φιλέ μ.βαλε ενα γευμα στις 8-9.΄βαλε 100-200 γραμμαρια κοτοπουλο με πρασιναδα.κ πριν κοιμηθεις ενα γιαουρτι.αν παρεις βαρος εγω θα σου δωσω 10 ευρω κ θα σου φερνω στο στρατο τις πρωτεινες σου κ δν κανω πλακα:) μη κανεις το λαθος π εκανα εγω.π επαιζα με 1800 κ μετα π ανεβασα για να παρω μυικο ιστο πηρα κ λιπος.οκ αμεσως το χασα.αλλα αυξησε οσο ειναι καιρος.αυτη τη βδομαδα 200,αλλες 100 την επομενη.αλλες 50 μετα.κ βλεπεις.μη φοβασαι να φας λαχανικα κ κοτοπουλο πχ π σ πα.τι θα σ κανουν θα σε παχυνουν?η το γιαουρτι θα σ κανει τπτ?

jim-jimakos
19-08-11, 07:54
Καλημέρα..
Μία "κουλή" ερώτηση που ισως εχουν αναρωτηθεί πολλοί απο εμάς...

Το βραδάκι που κάθομαι στο καναπέ μου και χαζεύω TV και μπαλίτσα (ιδίως τον "Πρέσβη" στο CHL) :P , τι μπορώ να τρώω αφού έκοψα πατατάκια και λοιπές junk-food τροφές??

Μια-δύο χούφτες ωμά αμύγδαλα θα ήταν καλά??
Μηπως όμως ανεβάσω την χοληστερίνη μου??

Ευχαριστώ

DimitrisT
19-08-11, 12:39
Καλημέρα..
Μία "κουλή" ερώτηση που ισως εχουν αναρωτηθεί πολλοί απο εμάς...

Το βραδάκι που κάθομαι στο καναπέ μου και χαζεύω TV και μπαλίτσα (ιδίως τον "Πρέσβη" στο CHL) :P , τι μπορώ να τρώω αφού έκοψα πατατάκια και λοιπές junk-food τροφές??

Μια-δύο χούφτες ωμά αμύγδαλα θα ήταν καλά??
Μηπως όμως ανεβάσω την χοληστερίνη μου??

Ευχαριστώ

Ναι θα την ανεβασεις, την καλη χοληστερινη ομως πραγμα που το θελουμε...
Μπορεις να φας το οτιδηποτε (καλο θα ηταν να αποφυγεις τους υ/κες βεβαια) αρκει να μη ξεφυγεις απο τις ημερησιες θερμιδες που θελεις να τρως..
Εγω παντως θα ετρωγα ενα γιαουρτακι.. (+τα αμυγδαλα εαν πηγαινα για υπνο συντομα)

jannous44
19-08-11, 12:42
Καλημέρα..
Μία "κουλή" ερώτηση που ισως εχουν αναρωτηθεί πολλοί απο εμάς...

Το βραδάκι που κάθομαι στο καναπέ μου και χαζεύω TV και μπαλίτσα (ιδίως τον "Πρέσβη" στο CHL) :P , τι μπορώ να τρώω αφού έκοψα πατατάκια και λοιπές junk-food τροφές??

Μια-δύο χούφτες ωμά αμύγδαλα θα ήταν καλά??
Μηπως όμως ανεβάσω την χοληστερίνη μου??

Ευχαριστώ

τρωγε 2 γιαουρτια(400γ) + 10 αμυγδαλα. 30π/15υδ/15λ/ 320 θερμιδες. :thumbup:

tolis93
19-08-11, 12:51
Καλημέρα..
Μία "κουλή" ερώτηση που ισως εχουν αναρωτηθεί πολλοί απο εμάς...

Το βραδάκι που κάθομαι στο καναπέ μου και χαζεύω TV και μπαλίτσα (ιδίως τον "Πρέσβη" στο CHL) :P , τι μπορώ να τρώω αφού έκοψα πατατάκια και λοιπές junk-food τροφές??

Μια-δύο χούφτες ωμά αμύγδαλα θα ήταν καλά??
Μηπως όμως ανεβάσω την χοληστερίνη μου??

Ευχαριστώ

εγω ακου τι κανω.5-6 ασπραδακια αυγου.15 γραμμαρια βρωμη η κ 30.βαζω οτι γουσταρω μεσα.ριγανη μπαχαρικα αλατι πιπερι κετσαπ μουσταρδα δε ξερω τι θελεις.παπρικα....τα χτυπαω στο μπλεντερ.βαζω κ λιγο νερο.κ μετα σε ενα αντικολλητικο με ενα κουταλακι του γλυκου βαζω μικρες ποσοτητες κ τα ψηνω.σε πληροφορω ειναι καλυτερα απο πατατακια.απλα παιρνει κανα 20λεπτο η προετοιμασια αλλα χαλαλι.καντα το πρωι κ φατα το βραδυ.ε αν τα φας στις 9-10 π εχει μπαλα δε θα παθεις κ τπτ στις 12 1 λογικα θα κοιμασαι το νωριτερο

jim-jimakos
19-08-11, 18:53
Δεν ξέρω αν κάνω καλά και ποστάρω εδώ, θα ήθελα μια συμβουλη για την διατροφή μου...
Ειμαι 40χρ 85 κιλά εκανα και παλιότερα βάρη και γενικά αθλούμαι...
Εδώ και 2 μηνες εχω ξεκινήσει πάλι "συστηματικά" και νομίζω είμαι σε καλό επίπεδο (οπως στην φωτο μου στο καλοσώρισμα).
Σας παραθέτω διατροφή μιας τυπικής μου ημέρας, και τι θα μπορούσα να βελτιώσω..

6:30 εγερτήριο - 250ml απαχο γάλα + 1 scoop πρωτεινης
10:30 δεκατιανο - 250ml απαχο γάλα + 100γρ βρωμη
14:30-15:30 προπόνηση και στο καπάκι 250ml απαχο γάλα + 1 scoop πρωτεινης
18:00-18:30 γεύμα, συνήθως ότι έχει η οικογένεια, αποφευγοντας βεβαια λίπη-τηγανητά κλπ κλπ
22:00-22:30 1 γιαρτουκάκι ή γάλα με δημητριακά

Θα ηθελα συμβουλή τι μπορώ να διορθώσω με σκοπό να μην ξαναπάρω τα κιλά μου (90) και να κρατηθώ σε ένα "καλό" επίπεδο

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Giannistzn
19-08-11, 20:33
Καπαρη στη σαλατα βαζουμε αφοβα? Ρωταω επειδη βγαζει μια αλμυρη γευση, μηπως ειναι τιγκα στο αλατι..

Παντως απο γευση μου αρεσει αρκετα, προσφατα βρηκα στο ψυγειο ενα βαζακι και βαζω καμια φορα 1-2 κ.γ. στη σαλατα μου

T0ny
19-08-11, 20:39
Καπαρη στη σαλατα βαζουμε αφοβα? Ρωταω επειδη βγαζει μια αλμυρη γευση, μηπως ειναι τιγκα στο αλατι..

Παντως απο γευση μου αρεσει αρκετα, προσφατα βρηκα στο ψυγειο ενα βαζακι και βαζω καμια φορα 1-2 κ.γ. στη σαλατα μου

Τίγκα στο αλάτι είναι :P

Giannistzn
19-08-11, 20:43
Τίγκα στο αλάτι είναι :P

Damn.. Τι μου το ειπες μωρε, ασε με να ελπιζω :P:P:P

Cr.rath
19-08-11, 21:10
Γεια σε όλους ! Τα ρεβίθια κανει να τα τρώμε σαν 5ο γεύμα ;;
Είναι οκ σε περίοδο γραμμωσης;

Giannistzn
19-08-11, 21:17
Γεια σε όλους ! Τα ρεβίθια κανει να τα τρώμε σαν 5ο γεύμα ;;
Είναι οκ σε περίοδο γραμμωσης;

Tωρα κατι μας ειπες.. Ποσα γευματα κανεις? Ηλικια, βαρος, ποσοτητα που τρως και αλλα πολλα. Και συστησου μας κιολας στα νεα μελη για καλη αρχη στο φορουμ :welcome:

sTeLaKoS
20-08-11, 16:58
rey1989 (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?8725-rey1989) μετέφερα το ποστ του σε ξεχωριστό θέμα για να μη μπερδευτούμε.


Διατροφή γράμμωσης rey1989 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16479-Διατροφή-γράμμωσης-rey1989)

DimitrisT
20-08-11, 18:36
Θα ρωτησω κατι περιεργο τωρα εγω..
Αμα κανω ενα μηνα υπερθερμιδικη διατροφη και τον επομενο ελαφρως υποθερμιδικη, λετε να ''δουλεψει'' κατι τετοιο απο αποψη μαζας; (να την ανεβασουμε θελουμε ε.. :P ) Η εστω 2 μηνες υπερθερμιδικα και 1 μηνα υπο μετα..
Φοβουμαι (:turtle::turtle:) να ειμαι υπερθερμιδικα πολλους μηνες.. :unsure:

ginus
20-08-11, 19:00
και γιατι δεν μενεις ισοθερμιδικα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

DimitrisT
20-08-11, 20:16
Γινεται να ''παρω'' κατι ισοθερμιδικα ομως; :unsure:
3 χρονια υποθερμιδικη διατροφη μετραω.. ε... αυτο τωρα ειναι καπως καινουριο και εχω κατι ενδιασμους, γι'αυτο ρωταω! :green:

Spyrous
20-08-11, 20:34
Γινεται να ''παρω'' κατι ισοθερμιδικα ομως; :unsure:
3 χρονια υποθερμιδικη διατροφη μετραω.. ε... αυτο τωρα ειναι καπως καινουριο και εχω κατι ενδιασμους, γι'αυτο ρωταω! :green:

Oτι και να σε πει ο κα8ενας μας τσαμπα ειναι τζιμανι γιατι ο κα8ενας οργανισμος ειναι μοναδικος δοκιμασετο δεν εχεις να χασεις τιποτα παντος για να λες 3χρονια υπο ο μεταβολισμος σου ειναι φτερο ετσι...

DimitrisT
20-08-11, 20:39
Oτι και να σε πει ο κα8ενας μας τσαμπα ειναι τζιμανι γιατι ο κα8ενας οργανισμος ειναι μοναδικος δοκιμασετο δεν εχεις να χασεις τιποτα παντος για να λες 3χρονια υπο ο μεταβολισμος σου ειναι φτερο ετσι...

Αστα..
Και να φανταστεις οτι ο 1,5 χρονος ηταν αυτες οι διαιτες του τυπου : τρωω ελαχιστα για να αδυνατισω, θα πρεπει να ετρωγα 1500 θερμιδες και αν.
Με γυμναστικη και ''καθαρη'' διατροφη ειμαι τον τελευταιο εναμιση χρονο (ε εκει γυρω στις 2400-2600 θερμιδες τη μερα) και επειδη εχω φτασει σχεδον εκει που θελω απο αποψη λιπους, σκεφτομαι τι να κανω.. :unsure:

Spyrous
20-08-11, 20:45
[QUOTE=DimitrisT;427471]Αστα..
Και να φανταστεις οτι ο 1,5 χρονος ηταν αυτες οι διαιτες του τυπου : τρωω ελαχιστα για να αδυνατισω, θα πρεπει να ετρωγα 1500 θερμιδες και αν.
Με γυμναστικη και ''καθαρη'' διατροφη ειμαι τον τελευταιο εναμιση χρονο (ε εκει γυρω στις 2400-2600 θερμιδες τη μερα) και επειδη εχω φτασει σχεδον εκει που θελω απο αποψη λιπους, σκεφτομαι τι να κανω.. :unsure:[/QUOT

Αμα εισαι οκ απο την κετο που ακολου8εις συνεχισετηνα και αυξησε 8ερμιδες δεν υπαρχει λογος για υπο μην τον κουραζεις τσαμπα τον οργανισμο σου εχεις που εχεις να φας υδατανθρακα ποσους μηνες να τραβηξεις και υπο 8α πεσεις κατω..

DimitrisT
20-08-11, 20:48
[QUOTE=DimitrisT;427471]Αστα..
Και να φανταστεις οτι ο 1,5 χρονος ηταν αυτες οι διαιτες του τυπου : τρωω ελαχιστα για να αδυνατισω, θα πρεπει να ετρωγα 1500 θερμιδες και αν.
Με γυμναστικη και ''καθαρη'' διατροφη ειμαι τον τελευταιο εναμιση χρονο (ε εκει γυρω στις 2400-2600 θερμιδες τη μερα) και επειδη εχω φτασει σχεδον εκει που θελω απο αποψη λιπους, σκεφτομαι τι να κανω.. :unsure:[/QUOT

Αμα εισαι οκ απο την κετο που ακολου8εις συνεχισετηνα και αυξησε 8ερμιδες δεν υπαρχει λογος για υπο μην τον κουραζεις τσαμπα τον οργανισμο σου εχεις που εχεις να φας υδατανθρακα ποσους μηνες να τραβηξεις και υπο 8α πεσεις κατω..

Ενταξει θα αρχισω να ανεβαζω σιγα σιγα και αμα παχυνω θα ποσταρω να με κραξετε! :turtle:

spyros Bodybuilding
21-08-11, 13:39
παοδια 1 μπανανα ποσες θερμιδες πρωτεινες υδα και λιπη εχει ??

DimitrisT
21-08-11, 13:45
Serving Size 118.0 g
Calories 105 Calories from Fat 4
Total Fat 0.4g
Saturated Fat 0.1g
Polyunsaturated Fat 0.1g
Monounsaturated Fat 0.0g

Total Carbohydrates 27.0g
Dietary Fiber 3.1g
Sugars 14.4g

spyros Bodybuilding
21-08-11, 14:29
Serving Size 118.0 g
Calories 105 Calories from Fat 4
Total Fat 0.4g
Saturated Fat 0.1g
Polyunsaturated Fat 0.1g
Monounsaturated Fat 0.0g

Total Carbohydrates 27.0g
Dietary Fiber 3.1g
Sugars 14.4g


π λ υ ??

DimitrisT
21-08-11, 14:41
π λ υ ??


Στα 118gr μπανανας
Θερμιδες 105
Λιπη : 0,4gr
Υ/κες : 27gr (14,4gr σακχαρα)

...:unsure:

den23
21-08-11, 14:52
παιδιά η πρωτεΐνη σε σκόνη παθαίνει κάτι άμα ψηθεί στο φούρνο???? αλλοιώνεται η τίποτα τέτοιο???

tolis93
21-08-11, 15:04
παιδιά η πρωτεΐνη σε σκόνη παθαίνει κάτι άμα ψηθεί στο φούρνο???? αλλοιώνεται η τίποτα τέτοιο???

οχι απο οσο ξερω:) αν δεις κ στις συνταγες του φορουμ πολλοι τη χρησιμοποιουν σαν γλυκαντικο σε κεικ κ τετοια.κ τη βαζουν κ στο φουρνο

den23
21-08-11, 15:05
οχι απο οσο ξερω:) αν δεις κ στις συνταγες του φορουμ πολλοι τη χρησιμοποιουν σαν γλυκαντικο σε κεικ κ τετοια.κ τη βαζουν κ στο φουρνο

thaaaanks...

sofos
22-08-11, 15:09
παιδες να ρωτησω μεχρι ποσους τονους μπορουμε να τρωμε τη βδομαδα για να μαστε κομπλε απο θεμα υγειας?(γιατι απ οσο ξερω ολοι εχουν αρκετο υδραργηρο):unsure:

tolis93
22-08-11, 15:25
παιδες να ρωτησω μεχρι ποσους τονους μπορουμε να τρωμε τη βδομαδα για να μαστε κομπλε απο θεμα υγειας?(γιατι απ οσο ξερω ολοι εχουν αρκετο υδραργηρο):unsure:

μεχρι 550-600 γραμμαρια το μηνα λενε.1-2 φορες το μηνα απο 2-3 κεσεδακια τη φορα.τωρα χωρισε τα οπως θες.παντως απο οσο ξερω δε κανει μαζεμενα

sofos
22-08-11, 15:28
μεχρι 550-600 γραμμαρια το μηνα λενε.1-2 φορες το μηνα απο 2-3 κεσεδακια τη φορα.τωρα χωρισε τα οπως θες.παντως απο οσο ξερω δε κανει μαζεμενα

ουπς εγω ετρωγα για 2 μηνες καθε μερα εναν :P:P

giannis_s
22-08-11, 16:33
Ισχύει ότι αν βράσεις την πατάτα χωρίς τη φλούδα της, χάνει πολύ από τις Β και το κάλιο που περιέχει..Δεν έχω βρει πουθενά όμως την κοινή αντίληψη της μαγείρισσας ότι χάνει το άμυλο της...ξέρει κανένας αν ισχύει κάτι τέτοιο;;

tolis93
22-08-11, 16:42
Ισχύει ότι αν βράσεις την πατάτα χωρίς τη φλούδα της, χάνει πολύ από τις Β και το κάλιο που περιέχει..Δεν έχω βρει πουθενά όμως την κοινή αντίληψη της μαγείρισσας ότι χάνει το άμυλο της...ξέρει κανένας αν ισχύει κάτι τέτοιο;;
πρεπει να χανει κατι.το αισθανεσαι κ στην αποδοση της.με τη φλουδα οταν τη τρωω μου δινει παραπανω ενεργεια.τωρα τεκμηριωμενα δν ξερω.αυτο π λενε με το λαδι οτι αν του ανεβαζεις τη θερμοκρασια γινεται κορεσμενα λιπαρα ισχυει?

Αντωνης
22-08-11, 17:16
H ερωτηση εχει να κανει με την ξεκουραση,κ ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα και την κανω εδω.
Λοιπον,αν καποιος μενει 20-21 ωρες ξυπνιος καθε μερα αλλα οταν κοιμαται,συμπληρωνει 7ωρο-8ωρο,παιζει θεμα?:unsure:

geo28
22-08-11, 17:25
H ερωτηση εχει να κανει με την ξεκουραση,κ ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα και την κανω εδω.
Λοιπον,αν καποιος μενει 20-21 ωρες ξυπνιος καθε μερα αλλα οταν κοιμαται,συμπληρωνει 7ωρο-8ωρο,παιζει θεμα?:unsure:


και γω κατι τετοιο κανω τωρα και για κανα μηνα ακομα μεχρι να τελειωσει η εξεταστικη..κοιτα αν ειναι για ενα ανεκτο χρονικο διαστημα
δε παιζει τοσο προβλημα..το κακο με τον υπνο ειναι οτι επηρρεαζει παααρα πολυ τις προπονησεις,πολυ περισσοτερο κι απο υποθερμιδικες διαιτες και τετοια..
το χω δει και σε μενα ,αυτο τον καιρο βγαζω πολυ απαραδεκτες προπονησεις και γενικα μεχρι να τελειωσω προβλεπεται πολυ fail ατο θεμα αυτο..

Αντωνης
22-08-11, 17:30
εντιτ,double post

Αντωνης
22-08-11, 17:31
και γω κατι τετοιο κανω τωρα και για κανα μηνα ακομα μεχρι να τελειωσει η εξεταστικη..κοιτα αν ειναι για ενα ανεκτο χρονικο διαστημα
δε παιζει τοσο προβλημα..το κακο με τον υπνο ειναι οτι επηρρεαζει παααρα πολυ τις προπονησεις,πολυ περισσοτερο κι απο υποθερμιδικες διαιτες και τετοια..
το χω δει και σε μενα ,αυτο τον καιρο βγαζω πολυ απαραδεκτες προπονησεις και γενικα μεχρι να τελειωσω προβλεπεται πολυ fail ατο θεμα αυτο..

Α ρε geo συμπασχοντα,και γω λογω εξεταστικης το κανω,ολοι οι Παντειακοι τα ιδια τετοια εποχη:clap:
Παντως τωρα π το κανω ηδη για 2-3 μερες,δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα με την προπονα εφοσον κοιμαμαι 7-8ωρο.Οταν ειπα αν παιζει θεμα εννοουσα τιποτα με το ορμονολογικο περιβαλλον κτλ....

pan0z
22-08-11, 17:43
Δηλαδη μενετε ξυπνιοι 20-22 ωρες επειδη καθεστε και διαβαζετε?Νταξ ειπαμε.....

giannis_s
24-08-11, 12:33
Υπάρχει συνασκούμενος-συμφορουμίτης που να τελειώνει αργά την γυμναστική του λόγω υποχρεώσεων;
Εκτός του shake, στερεο μεταπροπονητικο γεύμα κάνω γύρω στις 10 και κατά τις 11 με 11μιση πέφτω για ύπνο...βλέπω ότι τα 300 ml που θέλει ένα scoop καζείνης εκτός του ότι με φουσκώνουν, με δυσκολεύουν και στην πέψη του βραδυνού...δεν ξέρω όμως αν πρέπει να την κόψω, επόμενο γεύμα είναι στις 6μιση και είναι αρκετές ώρες fasting...καμία ιδέα;

Eddie
24-08-11, 12:44
Υπάρχει συνασκούμενος-συμφορουμίτης που να τελειώνει αργά την γυμναστική του λόγω υποχρεώσεων;
Εκτός του shake, στερεο μεταπροπονητικο γεύμα κάνω γύρω στις 10 και κατά τις 11 με 11μιση πέφτω για ύπνο...βλέπω ότι τα 300 ml που θέλει ένα scoop καζείνης εκτός του ότι με φουσκώνουν, με δυσκολεύουν και στην πέψη του βραδυνού...δεν ξέρω όμως αν πρέπει να την κόψω, επόμενο γεύμα είναι στις 6μιση και είναι αρκετές ώρες fasting...καμία ιδέα;

Μισο γιατι με μπερδεψες.Τελειωνεις την προπονηση,πινεις καζεινη και μετα απο μια ωρα τρως στερεο?

Devil
24-08-11, 13:56
Υπάρχει συνασκούμενος-συμφορουμίτης που να τελειώνει αργά την γυμναστική του λόγω υποχρεώσεων;
Εκτός του shake, στερεο μεταπροπονητικο γεύμα κάνω γύρω στις 10 και κατά τις 11 με 11μιση πέφτω για ύπνο...βλέπω ότι τα 300 ml που θέλει ένα scoop καζείνης εκτός του ότι με φουσκώνουν, με δυσκολεύουν και στην πέψη του βραδυνού...δεν ξέρω όμως αν πρέπει να την κόψω, επόμενο γεύμα είναι στις 6μιση και είναι αρκετές ώρες fasting...καμία ιδέα;

βαλε τιποτα σε αμινοξεα για postwo.... οχι τεραστιες ποσοτητες... και κανε το επομενο γευμα (στερεο) μετα απο κανα 15' με αρκετα μεγαλες ποσοτητες σε υδατανθρακα πρωτεινες κτλ κτλ... δεν ειναι και τοσο κακο το fasting... μην σε νοιαζει ο καταβολισμος αν εχεις surplus απο θερμιδες εισαι καλημενος...

giannis_s
24-08-11, 13:57
Μισο γιατι με μπερδεψες.Τελειωνεις την προπονηση,πινεις καζεινη και μετα απο μια ωρα τρως στερεο?

Καλώς τον Βασίλη!!
Λοιπόν, τελειώνω γύρω στις 9παρά, και πίνω ένα shake υδρολυμένης...περίπου 1 ώρα αργότερα, μπορεί και λίγο νωρίτερα τρώω ένα στέρεο γεύμα Υ/Δ, πρωτείνη, λίπη...και μετά από κανένα 45 λεπτο πίνω ένα shake καζείνη-γλουταμίνη μαζί με Ω3-6-9 και D3...παρότι πρωτεινικά δεν μου είναι απαραίτητο (είμαι ήδη κάτι πάνω απο 200 gr την ημέρα, πολλά για το βάρος μου-70kg), δεν θέλω να μείνω χωρίς αμινοξέα για 7 ώρες και για αυτό την πίνω..με τα παραπάνω προβλήματα...γνώμη;;

Εdit: Με πρόλαβε ο Devil, γράφαμε ταυτόχρονα.. Ευχαριστώ, σωστή αντίληψη, με 2-3 απορίες..vitargo θα το κράταγες; θα έβαζες μόνο HICA (sorry παρεπιπτόντως που είχα ανοίξει topic, δεν μου το είχε βγάλει στη μηχανή αναζήτησης)..αν όχι HICA πόσα gram εννοείς αμινοξέα και πόσα στο στέρεο πρωτείνη..τέλος, αν κατάλαβα καλά, εννοείς να καταργήσω με αυτό τον τρόπο και την καζείνη πέραν της υδρολυμένης, σωστά; sorry για την έκταση..

Eddie
24-08-11, 14:04
Καλώς τον Βασίλη!!
Λοιπόν, τελειώνω γύρω στις 9παρά, και πίνω ένα shake υδρολυμένης...περίπου 1 ώρα αργότερα, μπορεί και λίγο νωρίτερα τρώω ένα στέρεο γεύμα Υ/Δ, πρωτείνη, λίπη...και μετά από κανένα 45 λεπτο πίνω ένα shake καζείνη-γλουταμίνη μαζί με Ω3-6-9 και D3...παρότι πρωτεινικά δεν μου είναι απαραίτητο (είμαι ήδη κάτι πάνω απο 200 gr την ημέρα, πολλά για το βάρος μου-70kg), δεν θέλω να μείνω χωρίς αμινοξέα για 7 ώρες και για αυτό την πίνω..με τα παραπάνω προβλήματα...γνώμη;;

Μπορεις να κανεις κι αυτο που λεει ο ντεβιλ,ενα μεγαλο στερεο και να μη παρεις καζεινη.Επισης μπορεις να αφησεις την υδρολυμενη και αμεσως μετα την προπονηση να φας το στερεο με πρωτεινη και υδατ και μετα απο 2.5-3 ωρες να πιεις την καζεινη και να συμπληρωσεις τοτε τα λιπαρα.Μπορεις επισης αντι για καζεινη να βαλεις γαλακτοκομικα,κοτατζ η γιαουρτι αν και νομιζω οτι θα σου πεσουν πιο βαρια απ το ροφημα.Μηπως φταιει η καζεινη που εχεις?ειναι 100% casein?Ειναι milk protein?Μηπως να δοκιμασεις καμια μπλεντ που ειναι πιο ευπεπτες?

giannis_s
24-08-11, 14:08
Μπορεις να κανεις κι αυτο που λεει ο ντεβιλ,ενα μεγαλο στερεο και να μη παρεις καζεινη.Επισης μπορεις να αφησεις την υδρολυμενη και αμεσως μετα την προπονηση να φας το στερεο με πρωτεινη και υδατ και μετα απο 2.5-3 ωρες να πιεις την καζεινη και να συμπληρωσεις τοτε τα λιπαρα.Μπορεις επισης αντι για καζεινη να βαλεις γαλακτοκομικα,κοτατζ η γιαουρτι αν και νομιζω οτι θα σου πεσουν πιο βαρια απ το ροφημα.Μηπως φταιει η καζεινη που εχεις?ειναι 100% casein?Ειναι milk protein?Μηπως να δοκιμασεις καμια μπλεντ που ειναι πιο ευπεπτες?

είναι 100% micellar και φταίει βασικά ότι σε διάστημα 3 ωρών max έχω χώσει 2 shakes που πέραν της πρωτείνης κλπ έχουν 300ml νερό έκαστο συν ένα στέρεο...δεν χωνέυονται με τίποτα αυτά....αν το fasting δεν είναι τόσο "καταστροφικό" (και πως να ήταν όταν είσαι "ρέγγα" :P) ενδεχομένως να μεγαλώσω λίγο όπως λέτε το στέρεο και να κόψω την καζείνη...

Devil
24-08-11, 14:13
Καλώς τον Βασίλη!!
Λοιπόν, τελειώνω γύρω στις 9παρά, και πίνω ένα shake υδρολυμένης...περίπου 1 ώρα αργότερα, μπορεί και λίγο νωρίτερα τρώω ένα στέρεο γεύμα Υ/Δ, πρωτείνη, λίπη...και μετά από κανένα 45 λεπτο πίνω ένα shake καζείνη-γλουταμίνη μαζί με Ω3-6-9 και D3...παρότι πρωτεινικά δεν μου είναι απαραίτητο (είμαι ήδη κάτι πάνω απο 200 gr την ημέρα, πολλά για το βάρος μου-70kg), δεν θέλω να μείνω χωρίς αμινοξέα για 7 ώρες και για αυτό την πίνω..με τα παραπάνω προβλήματα...γνώμη;;

Εdit: Με πρόλαβε ο Devil, γράφαμε ταυτόχρονα.. Ευχαριστώ, σωστή αντίληψη, με 2-3 απορίες..vitargo θα το κράταγες; θα έβαζες μόνο HICA (sorry παρεπιπτόντως που είχα ανοίξει topic, δεν μου το είχε βγάλει στη μηχανή αναζήτησης)..αν όχι HICA πόσα gram εννοείς αμινοξέα και πόσα στο στέρεο πρωτείνη..τέλος, αν κατάλαβα καλά, εννοείς να καταργήσω με αυτό τον τρόπο και την καζείνη πέραν της υδρολυμένης, σωστά; sorry για την έκταση..

postwo... hydro + vitargo (μικρες ποσοτητες).... λογικα κανα 20γρ... vitargo δεν ειναι και απαραιτητο postwo..

γευμα... κρεας/ψαρι/... + ρυζι/μακαρονια/.... + λαδι...

γευμα 2.... μικρη ποσοτητας καζεινης η' και καθολου... δεν λεει τιποτα.... σπασε την ποσοτητα πρωτεινης μεσα στην ημερα αμα θες...

hica... το εχεις παρει? ποσο καιρο το χρησιμοποιεις? η hydro ειναι peptopro?

Eddie
24-08-11, 14:14
είναι 100% micellar και φταίει βασικά ότι σε διάστημα 3 ωρών max έχω χώσει 2 shakes που πέραν της πρωτείνης κλπ έχουν 300ml νερό έκαστο συν ένα στέρεο...δεν χωνέυονται με τίποτα αυτά....αν το fasting δεν είναι τόσο "καταστροφικό" (και πως να ήταν όταν είσαι "ρέγγα" :P) ενδεχομένως να μεγαλώσω λίγο όπως λέτε το στέρεο και να κόψω την καζείνη...

Οκ,αν κι εγω στη θεση σου θα εκοβα την υδρολυμενη,θα επαιρνα αμινο,μετα ενα στερεο με πρωτ-υδατ και πριν την πεσω καζεινη.Αλλα κι αυτο που θα κανεις μια χαρα ειναι,οπως λεει κι ο ντεβιλ οταν εχεις θερμιδικο πλεονασμα ο καταβολισμος ειναι λιγο ουτοπικος (λογικα) και με ενα στερεο γευμα με Π-Υ-Λ σιγουρα θα σε κρατησει πολλες ωρες.

giannis_s
24-08-11, 14:20
postwo... hydro + vitargo (μικρες ποσοτητες).... λογικα κανα 20γρ... vitargo δεν ειναι και απαραιτητο postwo..

γευμα... κρεας/ψαρι/... + ρυζι/μακαρονια/.... + λαδι...

γευμα 2.... μικρη ποσοτητας καζεινης η' και καθολου... δεν λεει τιποτα.... σπασε την ποσοτητα πρωτεινης μεσα στην ημερα αμα θες...

hica... το εχεις παρει? ποσο καιρο το χρησιμοποιεις? η hydro ειναι peptopro?


στα 2 πρώτα βρίσκεσαι ακριβώς στα μεγέθη μου..
postwo: 1 scoop VP2 της AST (Περίπου 24 γρ. Protein) και 35 gr Vitargo + 6gr γλουταμίνη
γεύμα: όπως το είπες
γεύμα 2: και να μην την μοιράσω πέφτω στα 180-190 οπότε με αυτά που μου λέτε θα πάει μάλλον απλά αδιάβαστη και όσο με βγάλουν τα αμινοξέα του στέρεου τη νύχτα..

HICA έχω αγοράσει, δεν το έχω ξεκινήσει, έλεγα να το ξεκινήσω σήμερα και έχω απορίες..τα του HICA να τα πούμε στο αντίστοιχο thread;

Edit: THX Βασίλη, εξίσου καλή εναλλάκτική...γραμμάρια αμινοξέων; εννοείς όλο το ΕΑΑ φάσμα έτσι;

Devil
24-08-11, 14:28
στα 2 πρώτα βρίσκεσαι ακριβώς στα μεγέθη μου..
postwo: 1 scoop VP2 της AST (Περίπου 24 γρ. Protein) και 35 gr Vitargo + 6gr γλουταμίνη
γεύμα: όπως το είπες
γεύμα 2: και να μην την μοιράσω πέφτω στα 180-190 οπότε με αυτά που μου λέτε θα πάει μάλλον απλά αδιάβαστη και όσο με βγάλουν τα αμινοξέα του στέρεου τη νύχτα..

HICA έχω αγοράσει, δεν το έχω ξεκινήσει, έλεγα να το ξεκινήσω σήμερα και έχω απορίες..τα του HICA να τα πούμε στο αντίστοιχο thread;

Edit: THX Βασίλη, εξίσου καλή εναλλάκτική...γραμμάρια αμινοξέων; εννοείς όλο το ΕΑΑ φάσμα έτσι;

εχω την εντυπωση οτι η vp2 δεν ειναι και τοσο hydro... και αν ειναι πρεπει να εχει % υδρολισης πολυ μικρο.... τεσπα...

ναι κανε ποστ στο hica....;)

giannis_s
24-08-11, 14:39
εχω την εντυπωση οτι η vp2 δεν ειναι και τοσο hydro... και αν ειναι πρεπει να εχει % υδρολισης πολυ μικρο.... τεσπα...

ναι κανε ποστ στο hica....;)

100% hydrolyzed ogliopeptide isolated whey peptide fractions consisting of precision engineered whey peptide isolate fractions (beta-lactoglobulin, alpha-lactalbumin, immunoglobulin, proteosepeptone, glycomacropeptides (GMP), B.S.A., lactoferrin, lactoperoxidase, lysozyme, relaxin, lactollin and beta-microglobulin)

λες να μας την παίξανε; :unsure: την πήρα γιατί λογικά τα αμινοξέα της στο αίμα είναι διαθέσιμα και κάνουν Peak πριν το στέρεο...τέσπα..

DrNio
24-08-11, 15:15
Eρώτηση σχετικά με το ταχίνι.

Παίρνω ένα βιολογικό ταχίνι.(χωρίς μέλι)

Έχει κάτι σαν "λάδι", ας πούμε , το οποίο καλύπτει όλη την επιφάνεια του.
Είναι και σε αρκετή ποσότητα.

Υπάρχει λόγος να το κρατάμε,αν δεν μας αρέσει OR καταφεύγουμε στην τεχνική "στράγγισμα" ?:green:

Eddie
24-08-11, 15:34
Eρώτηση σχετικά με το ταχίνι.

Παίρνω ένα βιολογικό ταχίνι.(χωρίς μέλι)

Έχει κάτι σαν "λάδι", ας πούμε , το οποίο καλύπτει όλη την επιφάνεια του.
Είναι και σε αρκετή ποσότητα.

Υπάρχει λόγος να το κρατάμε,αν δεν μας αρέσει OR καταφεύγουμε στην τεχνική "στράγγισμα" ?:green:

Ανακατεψε το με ενα πιρουνι μεσα στο μπολ και θα χαθει,μη το πετας καλυτερα.

RAMBO
24-08-11, 15:37
μου φερανε προχτεσ ενα βαζακι κ δοκιμασα επειδη δεν εχω ξαναφαει,αισχοσ μου κολλησε το στομα και ηταν και πικρο:cursing:

DrNio
24-08-11, 15:38
Ήμουν σίγουρος οτι θα απαντούσες εσύ! "Maiden-a" !:green:

Χρησιμεύει κάπου?

Είναι όλο λίπος αυτό το πράγμα ? Τι είναι ?

Να ξέρουμε τι τρώμε..:geek:

giannis_s
24-08-11, 15:52
Ήμουν σίγουρος οτι θα απαντούσες εσύ! "Maiden-a" !:green:

Χρησιμεύει κάπου?

Είναι όλο λίπος αυτό το πράγμα ? Τι είναι ?

Να ξέρουμε τι τρώμε..:geek:

Σισαμέλαιο...το αγαπάμε....

Eddie
24-08-11, 15:55
Ήμουν σίγουρος οτι θα απαντούσες εσύ! "Maiden-a" !:green:

Χρησιμεύει κάπου?

Είναι όλο λίπος αυτό το πράγμα ? Τι είναι ?

Να ξέρουμε τι τρώμε..:geek:

χαχαχα

Λογικα ειναι το λαδι του ρε συ,το ταχινι βγαινει απο σουσαμι και αυτο ειναι το σησαμελαιο που ειναι πλουσιο σε λινολαικο,παλμιτικο και στεατικο οξυ.

Edit:Με προλαβες Γιαννη

DrNio
24-08-11, 15:57
Rambo,μπορείς να βάλεις και μέλι και να το ανακατέψεις στο πιάτο σου.
Θα γίνει φανερά πιο νόστιμο και γλυκό.Ανάλογα και την αναλογία μελιού-ταχινιού.

Ξέρουμε τι θρεπτικά συστατικά έχει το σησαμέλαιο?
Κυρίως λίπη ?
Για να κάνουμε τα "κουμάντα" μας στις θερμίδες μας.


--

edit: Με πρόλαβες Eddie.

GREEK POWER
24-08-11, 16:01
Διατροφηκα αυτο ειναι ανωτερο η το φυστικοβουτηρο ?

Eddie
24-08-11, 16:05
Διατροφηκα αυτο ειναι ανωτερο η το φυστικοβουτηρο ?

Ναι!!

Με 0γρ υδατ,23% πρωτεινη και 11% ινες φυσικα και ειναι :clap:

RAMBO
24-08-11, 16:07
διατροφικη αξια ανα 100gr:ενεργεια -646kcal-2700kj.
πρωτεινες- 25.4gr
υδατανθρακες -19.4gr
λιπαρα -51.9gr

το συγκεκριμενο δεν ειναι ολικησ αλεσησ.

Babis Stinson
24-08-11, 16:08
μου φερανε προχτεσ ενα βαζακι κ δοκιμασα επειδη δεν εχω ξαναφαει,αισχοσ μου κολλησε το στομα και ηταν και πικρο:cursing:

Ναι, σκέτο δύσκολα τρώγεται. Δοκίμασε με μέλι πάνω σε μία φέτα ψωμί σικάλεως και θα δεις ότι τρώγεται μια χαρά..! ;)


Σησαμέλαιο είναι παιδιά όπως ανέφερε και ο giannis_s και λέει κιόλας πάνω στο κουτί:
Ανακινήστε καλά..!!!

GREEK POWER
24-08-11, 16:09
Ναι!!

Με 0γρ υδατ,23% πρωτεινη και 11% ινες φυσικα και ειναι :clap:

Το ναι παει στο ταχινι ? :unsure:

Eddie
24-08-11, 16:15
Το ναι παει στο ταχινι ? :unsure:

Ναι :turtle:

GREEK POWER
24-08-11, 16:22
Προφανος το ταχινι ειναι ιδανικο για περιοδο γραμμωσης , και το φυστ/ρο για ογκο.

RAMBO
24-08-11, 16:23
διατροφικη αξια ανα 100gr:ενεργεια -646kcal-2700kj.
πρωτεινες- 25.4gr
υδατανθρακες -19.4gr
λιπαρα -51.9gr

το συγκεκριμενο δεν ειναι ολικησ αλεσησ.

με τοσα λιπαρα?:unsure::thumbup:

Eddie
24-08-11, 16:24
Προφανος το ταχινι ειναι ιδανικο για περιοδο γραμμωσης , και το φυστ/ρο για ογκο.

Γιατι,στον ογκο χρειαζεσαι τα trans λιπαρα και τη ζαχαρη που εχουν τα περισσοτερα φυστικοβουτυρα??Ασε που ειναι και αρκετα πιο ακριβο.

Στο μονο που υπερεχει το φυστικοβουτυρο ειναι η γευση :drunken:



με τοσα λιπαρα?:unsure::thumbup:

Eννοειται.Εγω στην αρχη της διαιτας ετρωγα 100γρ τη μερα.

giannis_s
24-08-11, 16:35
Eννοειται.Εγω στην αρχη της διαιτας ετρωγα 100γρ τη μερα.

και στο πρωινό σου;;; ή το άφηνες εκτός για να απορροφηθούν πιο γρήγορα τα αμινοξέα στο συγκεκριμένο γεύμα;

Eddie
24-08-11, 17:37
και στο πρωινό σου;;; ή το άφηνες εκτός για να απορροφηθούν πιο γρήγορα τα αμινοξέα στο συγκεκριμένο γεύμα;

50 το πρωι και 50 το βραδυ ειχα!

tolis93
24-08-11, 17:40
μια αποροια.εχει σχεση ποτε παιρνουμε τις θερμιδες?εννοω πχ παιρνω 2900 τη μερα.τυχαινει να εχω αυξημενη δραστηριοτητα το απογευμα κ να θελω 3100 3200 πχ.τις βαζω τις εξτρα στο βραδυνο η εφοσον δεν θα κουνηθω μετα το αφηνω οπως εχει?

Eddie
24-08-11, 17:43
μια αποροια.εχει σχεση ποτε παιρνουμε τις θερμιδες?εννοω πχ παιρνω 2900 τη μερα.τυχαινει να εχω αυξημενη δραστηριοτητα το απογευμα κ να θελω 3100 3200 πχ.τις βαζω τις εξτρα στο βραδυνο η εφοσον δεν θα κουνηθω μετα το αφηνω οπως εχει?

Και την επομενη μερα να τις βαλεις το ιδιο πραγμα ειναι,το θερμιδικο ισοζυγιο εχει σημασια πιο μακροπροθεσμα πχ στο τελος της βδομαδας και οχι τοσο της ημερας..απ οσο ξερω τουλαχιστον.

Txc
24-08-11, 17:45
μια αποροια.εχει σχεση ποτε παιρνουμε τις θερμιδες?εννοω πχ παιρνω 2900 τη μερα.τυχαινει να εχω αυξημενη δραστηριοτητα το απογευμα κ να θελω 3100 3200 πχ.τις βαζω τις εξτρα στο βραδυνο η εφοσον δεν θα κουνηθω μετα το αφηνω οπως εχει?

Ε το πρωινο πιστευω και το πρωτο στερεο μεταπροπονητικο πρεπει να ειναι τα πιο υπερθερμιδικα σου...

ελμερ
24-08-11, 17:46
καλησπερα...ισχυει αυτο που διαβασα σ ενα site που διαφημιζουν μια πρωτεινη πως ι καζεινη ειναι φτηνη μορφη πρωτεινης κ,την βαζουν οι εταιριες για περιορισμο του κοστους και οτι δεν προσφερει σχεδον τιποτα?:welcome:

beefmeup
24-08-11, 17:52
CASEIN

Είναι η δεύτερη πρωτείνη που υπάρχει στο γάλα. Έχει βιολογική αξία κοντά στο 80 και πολύ μεγάλο χρόνο ημιζωής(3-4 ώρες). Αυτό την καθιστά ιδανική για λήψη πριν τον ύπνο, όταν το σώμα μένει χωρίς τροφή για 8 ώρες.

:thumbup:
οχι οτι δεν πορφερει τπτ..το καθε αλλο..
απλα το θεμα ειναι αν σου χρειαζεται.

Txc
24-08-11, 17:52
καλησπερα...ισχυει αυτο που διαβασα σ ενα site που διαφημιζουν μια πρωτεινη πως ι καζεινη ειναι φτηνη μορφη πρωτεινης κ,την βαζουν οι εταιριες για περιορισμο του κοστους και οτι δεν προσφερει σχεδον τιποτα?:welcome:

Η καζεινη ειναι αργης απορροφησης πρωτεινη και εμπεριεχετε στα γαλακτομικα...
Αυτο ξερω εγω...

ελμερ
24-08-11, 17:58
και γω αυτο ξερω ,απλα εκει διαβασα πως ειναι φτηνη μορφη και την βαζουν οι εταιριες για να γλυτωνουν χρηματα...μαλιστα λεει πως ειναι promotion πως ειναι καλη μονο και μονο για να γλυτωνουν λεφτα....μου κανε εντυπωση αυτο....:welcome:

BaamBam
24-08-11, 23:56
γεια σας παιδια,

Το προβλημα μου ειναι οτι η προπονηση μου ειναι 8 30-10 30 το βραδυ και δεν ξερω τι πρεπει να φαω απο αποψη θερμιδων γιατι εκαψα μεν καποιες θερμιδες αλλα μετα απο μια ωρα το αργοτερο θα παω για υπνο...

tolis93
25-08-11, 12:51
γεια σας παιδια,

Το προβλημα μου ειναι οτι η προπονηση μου ειναι 8 30-10 30 το βραδυ και δεν ξερω τι πρεπει να φαω απο αποψη θερμιδων γιατι εκαψα μεν καποιες θερμιδες αλλα μετα απο μια ωρα το αργοτερο θα παω για υπνο...

αρχικα καλως ορισες στο φορουμ.δευτερον εχεις αναγκη εκεινη τη στιγμη οποτε μη φοβασαι να φας.τριτον.θα τα καψεις την επομενη το πρωι.απλα μειωμενος υδατανθρακας η κανενα συμπληρωμα πρωτεινης.πχ μια γλυκοπατατα οκ 20 γρ υδατανθρακα εχει με 25 δε θα σου κανει κ κακο μετα τη προπονηση.η μια μπανανα πχ.αλλα και στη τελικη συμπληρωματα αμεσης αποροφησης.και απο πρωτεινουλες τα γνωστα κοτοπουλακια μοσχαρακι γαλοπουλα.γαριδες ψαρια καλαμαρια καβουρια....:green:

BaamBam
25-08-11, 13:40
αρχικα καλως ορισες στο φορουμ.δευτερον εχεις αναγκη εκεινη τη στιγμη οποτε μη φοβασαι να φας.τριτον.θα τα καψεις την επομενη το πρωι.απλα μειωμενος υδατανθρακας η κανενα συμπληρωμα πρωτεινης.πχ μια γλυκοπατατα οκ 20 γρ υδατανθρακα εχει με 25 δε θα σου κανει κ κακο μετα τη προπονηση.η μια μπανανα πχ.αλλα και στη τελικη συμπληρωματα αμεσης αποροφησης.και απο πρωτεινουλες τα γνωστα κοτοπουλακια μοσχαρακι γαλοπουλα.γαριδες ψαρια καλαμαρια καβουρια....:green:


Σ'ευχαριστω να εισαι καλα.Επειδη μεχρι στιγμης δεν εχω την δυνατοτητα να παρω καποιο συμπληρωμα λογο οικονομικων,σκευτικα να τρωω αμεσως μετα 5-6 ασπραδια και σπιτι μολις παω μια μικρι ποσοτητα υδατανθρακα με καποια πρωτεινη(κοτοπουλο,μοχαρι κλπ),απλα η προπονηση μου ειναι kick-boxing δηλαδη αεροβικη μου ειπαν οτι αμα δεν τρωω αρκετο φαει αντι να καψω το λιπος(γιατι θελω να χασω λιπος κυριος απο την κοιλια) θα καω μυικη μαζα και δεν θα αναπτυχθουν οι μυοις.Επισης για να παρω ογκο κανω βαρυ αν και μου εχουν πει οτι δεν κανει μετα την προπονηση.Ειμαι 1.78 74 κιλα τι ποσοτητα μου προτεινεις να καταναλωνω περιπου??

Devil
25-08-11, 13:42
γεια σας παιδια,

Το προβλημα μου ειναι οτι η προπονηση μου ειναι 8 30-10 30 το βραδυ και δεν ξερω τι πρεπει να φαω απο αποψη θερμιδων γιατι εκαψα μεν καποιες θερμιδες αλλα μετα απο μια ωρα το αργοτερο θα παω για υπνο...

δεν εχει να κανει και τοσο... εγω θα σου προτεινα να φας κανονικα... στερεο γευμα...
μην τις φοβασαι τις θερμιδες πριν τον υπνο...

giannis_s
25-08-11, 13:51
απλα η προπονηση μου ειναι kick-boxing δηλαδη αεροβικη μου ειπαν οτι αμα δεν τρωω αρκετο φαει αντι να καψω το λιπος(γιατι θελω να χασω λιπος κυριος απο την κοιλια) θα καω μυικη μαζα και δεν θα αναπτυχθουν οι μυοις.

Με αφορμή αυτό, να ρωτήσω και εγώ αν σε αυτές τις περιπτώσεις (προπόνηση πολεμικής τέχνης, ΗΙΙΤ κλπ) ενδείκνυται shake πρωτείνης υδατάνθρακα αμέσως μετά για αποφυγή καταβολισμού και αναπλήρωση γλυκογόνου;;

Όσον αφορά το φίλο Jean Claude BaamBam, εγώ προσωπικά τρώω αρκετά..και θα φάω και περισσότερο γιατί πέρυσι κατέληξα να αδυνατίσω στο τέλος..φάε άφοβα τις κλασικές μερίδες πχ 150 κοτόπουλο-180 ρύζι και λάδι είναι ένα παράδειγμα για τα δικά μου κιλά..απλά μην ξαπλώσεις απευθείας και ζορίζεις το στομάχι σου..

BaamBam
25-08-11, 13:58
Με αφορμή αυτό, να ρωτήσω και εγώ αν σε αυτές τις περιπτώσεις (προπόνηση πολεμικής τέχνης, ΗΙΙΤ κλπ) ενδείκνυται shake πρωτείνης υδατάνθρακα αμέσως μετά για αποφυγή καταβολισμού και αναπλήρωση γλυκογόνου;;

Όσον αφορά το φίλο Jean Claude BaamBam, εγώ προσωπικά τρώω αρκετά..και θα φάω και περισσότερο γιατί πέρυσι κατέληξα να αδυνατίσω στο τέλος..φάε άφοβα τις κλασικές μερίδες πχ 150 κοτόπουλο-180 ρύζι και λάδι είναι ένα παράδειγμα για τα δικά μου κιλά..απλά μην ξαπλώσεις απευθείας και ζορίζεις το στομάχι σου..

χαχαχαχαχ ωραιος φιλε Γιαννη.Αυτο φοβαμαι και εγω θελω να χασω λιπος και οχι μυικα κιλα απλα φοβαμαι οτι αμα φαω κανονικο ολοκληρο γευμα γιατι πανω κατω τις ποσοτητες που γραφεις τρωω περιπου φοβαμαι οτι δεν θα χασω το λιπος με τιποτα.Αμα παρω ενα shake πρωτεινης με αρκετους υδατανθρακες μπορει και να ειμαι καλημενος θερμιδικα και να μην χρειαστει να φαω κατι μετα?

giannis_s
25-08-11, 14:02
χαχαχαχαχ ωραιος φιλε Γιαννη.Αυτο φοβαμαι και εγω θελω να χασω λιπος και οχι μυικα κιλα απλα φοβαμαι οτι αμα φαω κανονικο ολοκληρο γευμα γιατι πανω κατω τις ποσοτητες που γραφεις τρωω περιπου φοβαμαι οτι δεν θα χασω το λιπος με τιποτα.Αμα παρω ενα shake πρωτεινης με αρκετους υδατανθρακες μπορει και να ειμαι καλημενος θερμιδικα και να μην χρειαστει να φαω κατι μετα?

Δεν θα το έλεγα, 1ον γιατί οι υδατάνθρακες που θα βάλεις θα είναι ζάχαρα για αναπλήρωση γλυκογόνου και σε καμία περίπτωση αφού θες να χάσεις λίπος δεν πρέπει να είναι πάρα πολλοί αφενώς, και αφετέρου μετά από λίγο θα πεινάς..
αυτο για το shake το έγραψα ως extra για να αποφύγουμε καταβολισμό κλπ και θα εκτιμούσα αν ήξερε κάποιος να μας πει αν έχει εφαρμογή πέραν των βαρών που το κάνουμε για πρωτεινοσύνθεση..

morello
25-08-11, 14:02
να ρωτησω το εξης..
αν το πρωινο μου περιεχει ενα πιτακι βρωμης απο:
4 ασπραδια 1 κροκο
βρωμη,
μιση χουφτα καρυδια
μισο κουταλακι του γλ.ταχινι
και 30 γρ. γκοτζι μπερις

ειναι υπερβολικα τα λιπαρα?μηπως θα επρεπε να μειωσω-βγαλω κατι>?

tolis93
25-08-11, 15:38
να ρωτησω το εξης..
αν το πρωινο μου περιεχει ενα πιτακι βρωμης απο:
4 ασπραδια 1 κροκο
βρωμη,
μιση χουφτα καρυδια
μισο κουταλακι του γλ.ταχινι
και 30 γρ. γκοτζι μπερις

ειναι υπερβολικα τα λιπαρα?μηπως θα επρεπε να μειωσω-βγαλω κατι>?

φιλε εξαρταται τι τρως κ το υπολοιπο της μερας...τι στοχους εχεις κτλπ.εμενα δε μου φενονται και πολλα.τωρα αν βαζεις 500 γρ βρωμη δε το ξερω

giannis_s
26-08-11, 13:42
Με αφορμή αυτό, να ρωτήσω και εγώ αν σε αυτές τις περιπτώσεις (προπόνηση πολεμικής τέχνης, ΗΙΙΤ κλπ) ενδείκνυται shake πρωτείνης υδατάνθρακα αμέσως μετά για αποφυγή καταβολισμού και αναπλήρωση γλυκογόνου;;

για αυτό καμία γνώμη;; και αν προτιμάτε μιας που μιλάμε για διατροφή, κάντε τον υδατάνθρακα χυμό και την πρωτείνη ασπράδια..εξάλλου αναπλήρωση γίνεται με διάφορα μέσα..για τον χρόνο έχω απορία..

Eddie
26-08-11, 14:05
για αυτό καμία γνώμη;; και αν προτιμάτε μιας που μιλάμε για διατροφή, κάντε τον υδατάνθρακα χυμό και την πρωτείνη ασπράδια..εξάλλου αναπλήρωση γίνεται με διάφορα μέσα..για τον χρόνο έχω απορία..

Ας πω τη γνωμη μου.

Το πιο βασικο πιστευω ειναι το προγραμμα σου,δηλαδη αν οι ωρες σου βγαινουν να κανεις στερεο γευμα τοτε να κανεις στερεο.Αν εκεινη την ωρα ανεξαρτητως προπονησης ειχες ροφημα,βαλε ροφημα και λιγους υδατ.Τωρα σε περιπτωση που θα κανεις πολεμικες τεχνες τις μεσα στις μερες που θα κανεις και βαρη,νομιζω οτι ειναι too much 2 μεταπροπονητικα,τουλαχιστον οσων αφορα τον υδατ.

Απλα οπως και να χει μετα την πολεμικη τεχνη καλο ειναι να φας,ειτε στερεο θα σου βγει ειτε ροφημα.

giannis_s
26-08-11, 14:13
Ας πω τη γνωμη μου.

Το πιο βασικο πιστευω ειναι το προγραμμα σου,δηλαδη αν οι ωρες σου βγαινουν να κανεις στερεο γευμα τοτε να κανεις στερεο.Αν εκεινη την ωρα ανεξαρτητως προπονησης ειχες ροφημα,βαλε ροφημα και λιγους υδατ.Τωρα σε περιπτωση που θα κανεις πολεμικες τεχνες τις μεσα στις μερες που θα κανεις και βαρη,νομιζω οτι ειναι too much 2 μεταπροπονητικα,τουλαχιστον οσων αφορα τον υδατ.

Απλα οπως και να χει μετα την πολεμικη τεχνη καλο ειναι να φας,ειτε στερεο θα σου βγει ειτε ροφημα.

Καλησπέρα Βασιλη! :) και ευχαριστώ..
Να με συγχωρέσουν τα υπόλοιπα μέλη που θα το εξατομικεύσω, αλλά πάει ως εξής:
α. Βάρη χωριστές μέρες από Πολεμική τέχνη (get a life θα μου πεις και θα έχεις δίκιο, ή όπως το λέει η μάνα μου "κόψε παιδί μου τις γυμναστικές και βρες καμιά γυναίκα!")
β. Δυνατότητα για στέρεο γεύμα 40 περίπου λεπτά μετά το πέρας της ΠΤ (λόγω απόστασης της σχολής)

απλά δεν ξέρω αν σε αυτές τις περιπτώσεις, επειδή το σώμα δεν παράγει έργο κατά την ίδια έννοια που παράγει σε ένα full-out κοντά στο 1RM πρόγραμμα βαρών, έχει την ίδια χρησιμότητα το ρόφημα για αποφυγή καταβολισμού, ή "δεν βαριέσαι, τρώμε και σε καμιά ώρα;"

Eddie
26-08-11, 14:31
Καλησπέρα Βασιλη! :) και ευχαριστώ..
Να με συγχωρέσουν τα υπόλοιπα μέλη που θα το εξατομικεύσω, αλλά πάει ως εξής:
α. Βάρη χωριστές μέρες από Πολεμική τέχνη (get a life θα μου πεις και θα έχεις δίκιο, ή όπως το λέει η μάνα μου "κόψε παιδί μου τις γυμναστικές και βρες καμιά γυναίκα!")
β. Δυνατότητα για στέρεο γεύμα 40 περίπου λεπτά μετά το πέρας της ΠΤ (λόγω απόστασης της σχολής)

απλά δεν ξέρω αν σε αυτές τις περιπτώσεις, επειδή το σώμα δεν παράγει έργο κατά την ίδια έννοια που παράγει σε ένα full-out κοντά στο 1RM πρόγραμμα βαρών, έχει την ίδια χρησιμότητα το ρόφημα για αποφυγή καταβολισμού, ή "δεν βαριέσαι, τρώμε και σε καμιά ώρα;"

Καλησπερα και σε σενα!Χαχαχαχα..σαν να ακουω τη μανα μου :turtle:

40 λεπτα?Δεν ειναι και αρκετη ωρα πιστευω.Με λιγα αμινο μεχρι να πας σπιτι για το στερεο θεωρω οτι εισαι καλυμενος,ασε που αυξανεις και το afterburn χαχα!!

Eγω μετα την προπονηση κανω στερεο υστερα απο 3 ωρες περιπου..αμελητεα η διαφορα,κι οσο για αναβολικα πατζουρια κλπ,αφοδευσε εντος :green:
Δε νομιζω να δεις καμια μα καμια διαφορα ειτε παρεις ροφημα ειτε φας το στερεο οταν πας σπιτι,τουλαχιστον απ οτι εχω καταλαβει με μενα τα τελευταια χρονια.

giannis_s
26-08-11, 14:38
Καλησπερα και σε σενα!Χαχαχαχα..σαν να ακουω τη μανα μου :turtle:

40 λεπτα?Δεν ειναι και αρκετη ωρα πιστευω.Με λιγα αμινο μεχρι να πας σπιτι για το στερεο θεωρω οτι εισαι καλυμενος,ασε που αυξανεις και το afterburn χαχα!!

Eγω μετα την προπονηση κανω στερεο υστερα απο 3 ωρες περιπου..αμελητεα η διαφορα,κι οσο για αναβολικα πατζουρια κλπ,αφοδευσε εντος :green:
Δε νομιζω να δεις καμια μα καμια διαφορα ειτε παρεις ροφημα ειτε φας το στερεο οταν πας σπιτι,τουλαχιστον απ οτι εχω καταλαβει με μενα τα τελευταια χρονια.

Και την οικονομία στην πρωτείνη που την πας;;; χεχε, έχεις δίκιο...αμινοξέα και ένα μικρό χυμό μάλλον και βουρ στο φαί όταν γυρίσω...Παναγία μου-Παναγία μου πριν κάτι Post κόψαμε την καζείνη, τώρα κόβουμε και το shake μετά την προπόνηση, τόσα λεφτά που θα γλυτώσουμε τι να τα πρωτοκάνω, χεχε..
Κοίτα, αν κρίνω από την πρόοδο σου (την παρακολουθώ, όπως και πολλών άλλων εδώ μέσα, και ας μην συμμετέχω πολύ), δεν ξέρω αν όντως "χάνεις" την ευκαιρία του αναβολικού παράθυρου, αλλά σίγουρα σε λίγο δεν θα περνάς από την πόρτα (με την καλή έννοια)..οπότε λογικά ναι, στο επίπεδό μας, δεν είναι και τεράστιες οι διαφορές..και δεν ειναι τεράστιο το 40λεπτό..

rey1989
26-08-11, 14:44
Σε περίπου ένα μηνα θα ξεκινήσω να πηγαίνω σε μια σχολη και θα σχολάω στις 11 περίπου. Θα πηγαίνω μετά κατευθείαν γυμναστήριο.

Το θέμα μου είναι, εφόσον τώρα ακολουθώ μια διατροφή θα ήταν καλύτερο να παίρνω μαζί μου το δεκατιανό (τόστ ολικής με 1 γαλοπούλα βραστή / 1 τυρί arla 5%).
η να βάλω κάτι άλλο όπως μπάρα πρωτεΐνης για παράδειγμα στην θέση του?

Αυτό που με μπερδεύει είναι πως θα αλλάξω και ώρες γυμναστηρίου (αντί για πρωί στις 8:30 μετά το πρωινό (200ml γάλα) θα πηγαίνω μεσημέρι στις 11:30 μετά το δεκατιανό

-----------------------

Τώρα τελευταία έχω προσέξει ότι με πιάνει πείνα. Αυτό που άλλαξα στην διατροφή μου ήταν το τυρί στο δεκατιανό από σόγιας το έκανα 5% και το γιαούρτι από 0% το έκανα 2% και στις προπονήσεις μου άρχισα βάρη για κάψιμο λίπους ενδιάμεσα στην αερόβια(2-2,5 ωρες γυμναστιριο/5 φορες την εβδομάδα). Είναι λογικό να πειναω ? Αυτό γίνετε τις τελευταίες 3ης ημέρες. (Δεν χαλάω την διατροφή μου για κανένα λόγο , προτιμώ να κατεβάσω μια μπουκάλα νερό αλλα από την άλλη είναι άσχημο το αίσθημα της πεινας.)

pan0z
26-08-11, 14:47
Σε περίπου ένα μηνα θα ξεκινήσω να πηγαίνω σε μια σχολη και θα σχολάω στις 11 περίπου. Θα πηγαίνω μετά κατευθείαν γυμναστήριο.

Το θέμα μου είναι, εφόσον τώρα ακολουθώ μια διατροφή θα ήταν καλύτερο να παίρνω μαζί μου το δεκατιανό (τόστ ολικής με 1 γαλοπούλα βραστή / 1 τυρί arla 5%).
η να βάλω κάτι άλλο όπως μπάρα πρωτεΐνης για παράδειγμα στην θέση του?

Αυτό που με μπερδεύει είναι πως θα αλλάξω και ώρες γυμναστηρίου (αντί για πρωί στις 8:30 μετά το πρωινό (200ml γάλα) θα πηγαίνω μεσημέρι στις 11:30 μετά το δεκατιανό

το πρωινο σου ηταν μονο 200μλ γαλα?Και μετα πηγαινες και εκανες και προπονηση?

Eddie
26-08-11, 14:47
Και την οικονομία στην πρωτείνη που την πας;;; χεχε, έχεις δίκιο...αμινοξέα και ένα μικρό χυμό μάλλον και βουρ στο φαί όταν γυρίσω...Παναγία μου-Παναγία μου πριν κάτι Post κόψαμε την καζείνη, τώρα κόβουμε και το shake μετά την προπόνηση, τόσα λεφτά που θα γλυτώσουμε τι να τα πρωτοκάνω, χεχε..
Κοίτα, αν κρίνω από την πρόοδο σου (την παρακολουθώ, όπως και πολλών άλλων εδώ μέσα, και ας μην συμμετέχω πολύ), δεν ξέρω αν όντως "χάνεις" την ευκαιρία του αναβολικού παράθυρου, αλλά σίγουρα σε λίγο δεν θα περνάς από την πόρτα (με την καλή έννοια)..οπότε λογικά ναι, στο επίπεδό μας, δεν είναι και τεράστιες οι διαφορές..και δεν ειναι τεράστιο το 40λεπτό..

χαχαχαχαχααχ μακαρι.......:green:

Φαντασου οτι μερικες φορες κανω προπ μετα αεροβιο και μετα περναω λιγο απ τη δουλεια μου για κανα 20λεπτο και υστερα παω σπιτι να παρω bcaa και λοιπες post ιστοριες :green:

Επισης μερικες φορες τυχαινει να βαλω και λιπαρα στο post..οτι να ναι,ολα αντιθετα (σε σχεση με τα πρωτοκολλα) αλλα και παλι ειμαι υπερευχαριστημενος.

rey1989
26-08-11, 14:49
το πρωινο σου ηταν μονο 200μλ γαλα?Και μετα πηγαινες και εκανες και προπονηση?

ναι , για να καίω περισσότερο στην αερόβια το έκανα :unsure:

pan0z
26-08-11, 14:51
ναι , για να καίω περισσότερο στην αερόβια το έκανα :unsure:

για αεροβιο ναι οκ.Νομιζα εκανες βαρη ή κανεις μετα απο την αεροβια?

rey1989
26-08-11, 14:58
για αεροβιο ναι οκ.Νομιζα εκανες βαρη ή κανεις μετα απο την αεροβια?

κάνω 40 λεπτά αερόβιο και μετά μία ώρα βάρη με λίγα κιλά/πολλές επαναλήψεις σε κύκλο(15 επαναλήψεις στο όργανο Α" μετά κατευθείαν 15 στο Β" κλπ X 4) γυμνάζοντας τα πάντα. Τις τελευταίες μέρες γυμνάζω και κοιλιακούς καθημερινά. Και στο τέλος 20 λεπτά αερόβιο.

(αερόβιο = διάδρομος)

:unsure::unsure:

pan0z
26-08-11, 15:03
κάνω 40 λεπτά αερόβιο και μετά μία ώρα βάρη με λίγα κιλά/πολλές επαναλήψεις σε κύκλο(15 επαναλήψεις στο όργανο Α" μετά κατευθείαν 15 στο Β" κλπ X 4) γυμνάζοντας τα πάντα. Τις τελευταίες μέρες γυμνάζω και κοιλιακούς καθημερινά. Και στο τέλος 20 λεπτά αερόβιο.

(αερόβιο = διάδρομος)

:unsure::unsure:

Γνωμη μου ειδικα το πρωι που η κορτιζολη ειναι στα υψη + οτι κανεις και αεροβιο 40 λεπτα που το κανεις ακομα χειροτερα και χωρις πρωινο με υδατανθρακα μονο καλο δεν κανεις.Εκτος αν πηγαινεις καθαρα για να χασεις λιπος και τιποτα αλλο και δεν σε ενδιαφερει αν χασεις μυς ή οχι.

rey1989
26-08-11, 15:07
Γνωμη μου ειδικα το πρωι που η κορτιζολη ειναι στα υψη + οτι κανεις και αεροβιο 40 λεπτα που το κανεις ακομα χειροτερα και χωρις πρωινο με υδατανθρακα μονο καλο δεν κανεις.Εκτος αν πηγαινεις καθαρα για να χασεις λιπος και τιποτα αλλο και δεν σε ενδιαφερει αν χασεις μυς ή οχι.

Με ενδιαφέρει να χάσω λίπος και όσο το δυνατόν λιγότερους μυς.

Απλά το πρωί μου είχαν πει να πηγαίνω με άδειο στομάχι για να καίω περισσότερο στο αερόβιο. Μετά την προπόνηση πριν φύγω από το γυμναστήριο πίνω την whey με νερό (την έχω μαζί μου).

Θεωρείται λάθος αυτό που κάνω?

pan0z
26-08-11, 15:12
Με ενδιαφέρει να χάσω λίπος και όσο το δυνατόν λιγότερους μυς.

Απλά το πρωί μου είχαν πει να πηγαίνω με άδειο στομάχι για να καίω περισσότερο στο αερόβιο. Μετά την προπόνηση πριν φύγω από το γυμναστήριο πίνω την whey με νερό (την έχω μαζί μου).

Θεωρείται λάθος αυτό που κάνω?

Το οτι πας το πρωι με αδειο στομαχι για αεροβιο για να καψεις περρισοτερο λιπος ειναι σωστο γιατι ετσι το σωμα σου στρεφεται προς το λιπος σου για να παρει ενεργεια και ετσι το καις.Τωρα ομως μετα που κανεις βαρη στην ουσια καννιβαλιζεις τους μυς σου για ενεργεια γιατι η πρωτεινη ειναι πιο γρηγορη πηγη ενεργειας απο το λιπος.Εγω στην θεση σου θα εκανα το απογευμα-βραδυ θα εμπαινα να κανω βαρη και μετα θα εκανα το αεροβιο μου ετσι δεν θα εχεις θεμα καταβολισμου + οτι θα εχει ανεβει και η κορτιζολη σου ετσι ωστε να μπορεις να κανεις το αεροβιο σου καιγοντας λιπος.

rey1989
26-08-11, 15:17
Το οτι πας το πρωι με αδειο στομαχι για αεροβιο για να καψεις περρισοτερο λιπος ειναι σωστο γιατι ετσι το σωμα σου στρεφεται προς το λιπος σου για να παρει ενεργεια και ετσι το καις.Τωρα ομως μετα που κανεις βαρη στην ουσια καννιβαλιζεις τους μυς σου για ενεργεια γιατι η πρωτεινη ειναι πιο γρηγορη πηγη ενεργειας απο το λιπος.Εγω στην θεση σου θα εκανα το απογευμα-βραδυ θα εμπαινα να κανω βαρη και μετα θα εκανα το αεροβιο μου ετσι δεν θα εχεις θεμα καταβολισμου + οτι θα εχει ανεβει και η κορτιζολη σου ετσι ωστε να μπορεις να κανεις το αεροβιο σου καιγοντας λιπος.

Δηλαδή να πηγαίνω γυμναστήριο το απόγευμα/βραδυ και να κάνω πρώτα ζέσταμα κανένα 15λεπτό μετά προπόνηση με βάρη και μετά το αερόβιο 45λεπτά στο τέλος?

Μπορεί να το κάνω αυτό αλλα πρώτα θέλω να αλλάξω γυμναστήριο γιατί αυτό κλείνει το μεσημέρι και ανοίγει στις 6+ το απόγευμα μέχρι τις 11 και εκείνη είναι η ώρα που πάνε όλοι (έχει και λίγα όργανα και θα πάει 11 για να βγάλω την προπόνηση στο περίμενε:unsure:).

pan0z
26-08-11, 15:20
Δηλαδή να πηγαίνω γυμναστήριο το απόγευμα/βραδυ και να κάνω πρώτα ζέσταμα κανένα 15λεπτό μετά προπόνηση με βάρη και μετά το αερόβιο 45λεπτά στο τέλος?

Μπορεί να το κάνω αυτό αλλα πρώτα θέλω να αλλάξω γυμναστήριο γιατί αυτό κλείνει το μεσημέρι και ανοίγει στις 6+ το απόγευμα μέχρι τις 11 και εκείνη είναι η ώρα που πάνε όλοι (έχει και λίγα όργανα και θα πάει 11 για να βγάλω την προπόνηση στο περίμενε:unsure:).

Nαι πιστευω ειναι οτι καλυτερο εκτος αν εχει καποιος καμια αλλη λυση που μου διαφευγει.

aprosektos
27-08-11, 13:52
κατα την γνωμη σας απο πιο ποσοστο κ κατω σωματικου λιπους του πρεπει να περιορισουμε τροφες που δεν περιεχουν λιπαρα (π.χ. φρουτα, οσπρια ) ?

tolis93
27-08-11, 14:22
κατα την γνωμη σας απο πιο ποσοστο κ κατω σωματικου λιπους του πρεπει να περιορισουμε τροφες που δεν περιεχουν λιπαρα (π.χ. φρουτα, οσπρια ) ?
γιατι να τις περιορισουμε?

aprosektos
27-08-11, 15:18
πιστεύεις πως κάποιος αθλητής κ.τ.λ. με σωματικό λίπος 8-12% τρώει όσπρια ή μπανάνες??
Εάν όντως δεν επηρεάζουν πάω πάσο

tolis93
27-08-11, 15:24
πιστεύεις πως κάποιος αθλητής κ.τ.λ. με σωματικό λίπος 8-12% τρώει όσπρια ή μπανάνες??
Εάν όντως δεν επηρεάζουν πάω πάσο
9% και τρωω και οσπρια και μπανανες(ειδικα μπανανες καθε μερα οπως και φρουτα) και σε ποσοστα παιζω 7-10-το πολυ 12 να παω...μπορει να εξαρταται κ στον ανθρωπο.αλλα δλδ τι 7% λιπος =κοβω οσπρια απο τη διατροφη μου?γιατι?τι κακο θα κανουν?

tyler_durden
27-08-11, 15:25
καλησπερα στο φορουμ..για το κοτατζ τσιζ(2%) τι γνωμη εχετε;;το προτιμω για τελευταιο γευμα αντι γιαουρτιου..
επιπλεον για δεκατιανο εχετε να προτεινετε κατι με δεδομενο πως τα προτειν μπαρς δε μ'αρεσουν και πως εκεινη την ωρα δεν ειμαι σπιτι;;

tolis93
27-08-11, 15:26
καλησπερα στο φορουμ..για το κοτατζ τσιζ(2%) τι γνωμη εχετε;;
επιπλεον για δεκατιανο εχετε να προτεινετε κατι με δεδομενο πως τα προτειν μπαρς δε μ'αρεσουν και πως εκεινη την ωρα δεν ειμαι σπιτι;;

οποια διατροφη και να δεις εδω λιγο πολυ τυρι κοτατζ εχει μεσα.απο τα τοπ οπλα μας ειναι.για τι ωρα μιλαμε?εννοω απογευματινο σνακ η πρωινο?καλα μπαρες πρωτεινης δε τρωμε γενικα.τιγκα στα οιστρογονα ειναι αυτα τελικα...

tyler_durden
27-08-11, 15:32
οποια διατροφη και να δεις εδω λιγο πολυ τυρι κοτατζ εχει μεσα.απο τα τοπ οπλα μας ειναι.για τι ωρα μιλαμε?εννοω απογευματινο σνακ η πρωινο?καλα μπαρες πρωτεινης δε τρωμε γενικα.τιγκα στα οιστρογονα ειναι αυτα τελικα...

πρωινο!!

τ'απογευμα τρωω μια μπανανα και παω για προπονηση..

tolis93
27-08-11, 15:38
πρωινο!!

τ'απογευμα τρωω μια μπανανα και παω για προπονηση..

κανα πιτακι βρωμης δοκιμασες??:green: και αν εισαι και εξω στο δρομο το φτιαχνεις σε μπισκοτα.σε σακουλιτσα χαρτινη σανιτας κ ετοιμος!!το κανω συνεχεια οταν κανω περιοδιες με το συγκροτημα και βρισκομαι σε χωρο με κουζινα για μιση ωρα ολη μερα

Eddie
27-08-11, 16:10
Χθες ξαναδοκιμασα κοτατζ το βραδυ,αλλα παλι δε μου αρεσε.Πηρα το dirollo 2.2% που στο ενα κουπακι εβγαζε περιπου 30γρ πρωτεινη και κοστιζει 2.30.Βλεπω να το γυρναω παλι στο γιαουρτι,γιατι για να παρω 50γρ που θελω πρεπει να φαω εναμιση κοτατζ (κι αυτο με το ζορι) δλδ κοντα στα 3.5 ευρω,ενω με 3.30 παιρνω ενα κιλο γιαουρτι και μου βγαινει ακριβως 2 φορες ;)

tolis93
27-08-11, 16:12
Χθες ξαναδοκιμασα κοτατζ το βραδυ,αλλα παλι δε μου αρεσε.Πηρα το dirollo 2.2% που στο ενα κουπακι εβγαζε περιπου 30γρ πρωτεινη και κοστιζει 2.30.Βλεπω να το γυρναω παλι στο γιαουρτι,γιατι για να παρω 50γρ που θελω πρεπει να φαω εναμιση κοτατζ (κι αυτο με το ζορι) δλδ κοντα στα 3.5 ευρω,ενω με 3.30 παιρνω ενα κιλο γιαουρτι και μου βγαινει ακριβως 2 φορες ;)

eddie γιαουρτακι complete βαζε 300 γραμμαρια και καθαρισες.δεν υπαρχει καλυτερο γιαουρτι.2,85 ο κουβας το κιλο...

Eddie
27-08-11, 16:14
eddie γιαουρτακι complete βαζε 300 γραμμαρια και καθαρισες.δεν υπαρχει καλυτερο γιαουρτι.2,85 ο κουβας το κιλο...

Μπααα,οχι ρε συ..βρισκω και πιο φθηνο του καρφουρ,αλλα με 3.30 βρισκω ντοπιο ολυμπος,που ξερω οτι "ειναι" γιαουρτι.

tolis93
27-08-11, 16:16
Μπααα,οχι ρε συ..βρισκω και πιο φθηνο του καρφουρ,αλλα με 3.30 βρισκω ντοπιο ολυμπος,που ξερω οτι "ειναι" γιαουρτι.

το καλυτερο γιαουρτι παιρνεις.στεγνα...

aprosektos
27-08-11, 17:18
Χθες ξαναδοκιμασα κοτατζ το βραδυ,αλλα παλι δε μου αρεσε.Πηρα το dirollo 2.2% που στο ενα κουπακι εβγαζε περιπου 30γρ πρωτεινη και κοστιζει 2.30.Βλεπω να το γυρναω παλι στο γιαουρτι,γιατι για να παρω 50γρ που θελω πρεπει να φαω εναμιση κοτατζ (κι αυτο με το ζορι) δλδ κοντα στα 3.5 ευρω,ενω με 3.30 παιρνω ενα κιλο γιαουρτι και μου βγαινει ακριβως 2 φορες ;)
λιδλ 1 ευρω το κεσεδακι 200γρ

Eddie
27-08-11, 17:25
λιδλ 1 ευρω το κεσεδακι 200γρ

Ποσο πρωτεινη βγαζει ενα κεσεδακι δηλαδη?Απο γευση ειναι καλυτερο απ το ντιρολο?

aprosektos
27-08-11, 17:26
κανα πιτακι βρωμης δοκιμασες??:green: και αν εισαι και εξω στο δρομο το φτιαχνεις σε μπισκοτα.σε σακουλιτσα χαρτινη σανιτας κ ετοιμος!!
πως το φτιαχνεις αυτο?

9% και τρωω και οσπρια και μπανανες(ειδικα μπανανες καθε μερα οπως και φρουτα) και σε ποσοστα παιζω 7-10-το πολυ 12 να παω...μπορει να εξαρταται κ στον ανθρωπο.αλλα δλδ τι 7% λιπος =κοβω οσπρια απο τη διατροφη μου?γιατι?τι κακο θα κανουν?
περιοριζω ειπα εχει διαφορα , αλλα με ικανοποιει η απαντηση σου thnks

aprosektos
27-08-11, 17:33
Ποσο πρωτεινη βγαζει ενα κεσεδακι δηλαδη?Απο γευση ειναι καλυτερο απ το ντιρολο?

7-10 τα 100γρ δεν ειμαι σιγουρος δεν γραφει.Δεν ξερω εαν ειναι καλυτερο απο αυτο που λες δεν εχω εμπειρια απο κοταγκ δεν μου αρεσουν προτιμω total 0% γιαουρτακι.
Το πηρα για αλλαγη

tolis93
27-08-11, 17:55
πως το φτιαχνεις αυτο?

περιοριζω ειπα εχει διαφορα , αλλα με ικανοποιει η απαντηση σου thnks

ελα αδερφε ευκολο ειναι το πιτακι.(οντως για το περιοριζω σορυ) λοιπον.βρωμη αυγα ασπραδια η κ κροκο μεσα στο μπλεντερ.προσθετεις οτι αλλο θελεις(πραγματικα οτι θελεις εχω φτιαξει απο πιτακι με παπρικα κετσαπ μουσταρδα κρεμμυδι κτλπ μεχρι κ πιτακι με ταχινι μπανανα μελι κ κακαο)τα ανακατευεις.κανει ενα ομοιογενες μειγμα και αυτο το ψηνεις σε αντικολλητικο τηγανι.αν εχεις καλο αντικολλητικο ξεκολαει μονο τ το γυρνας απο την αλλη για κανα λεπτο ακομα κ εισαι ετοιμος(2-3 λεπτα θελει ουσιαστικα) αν θες να κανεις μικρα πιτακια βαζε με ενα κουταλακι του γλυκου(ενα τιπ να τα πατας απο πανω γινονται τραγανα σα πατατακια).μπορεις να βαλεις κ λιγο νερο στο μειγμα η κ γαλα γενικα ορεξη κ φαντασια να χεις.κ μονο με νερο χωρις ασπραδια γινονται(καλυτερα ζεστο νερο να ανοιξει η βρωμη)

tolis93
27-08-11, 17:56
7-10 τα 100γρ δεν ειμαι σιγουρος δεν γραφει.Δεν ξερω εαν ειναι καλυτερο απο αυτο που λες δεν εχω εμπειρια απο κοταγκ δεν μου αρεσουν προτιμω total 0% γιαουρτακι.
Το πηρα για αλλαγη

το λινεσα των λιντλ το 2,2(το γαλαζιο οχι το μπλε το μπλε ειναι θανατος) εχει 12 γρ στα 100 πρωτεινη 2,9 υδατανθρακα 2,2 λιπαρα.λιγο παραπανω πρωτεινη απο το ντιρολο εχω την εντυπωση

aprosektos
27-08-11, 18:10
ελα αδερφε ευκολο ειναι το πιτακι.(οντως για το περιοριζω σορυ) λοιπον.βρωμη αυγα ασπραδια η κ κροκο μεσα στο μπλεντερ.προσθετεις οτι αλλο θελεις(πραγματικα οτι θελεις εχω φτιαξει απο πιτακι με παπρικα κετσαπ μουσταρδα κρεμμυδι κτλπ μεχρι κ πιτακι με ταχινι μπανανα μελι κ κακαο)τα ανακατευεις.κανει ενα ομοιογενες μειγμα και αυτο το ψηνεις σε αντικολλητικο τηγανι.αν εχεις καλο αντικολλητικο ξεκολαει μονο τ το γυρνας απο την αλλη για κανα λεπτο ακομα κ εισαι ετοιμος(2-3 λεπτα θελει ουσιαστικα) αν θες να κανεις μικρα πιτακια βαζε με ενα κουταλακι του γλυκου(ενα τιπ να τα πατας απο πανω γινονται τραγανα σα πατατακια).μπορεις να βαλεις κ λιγο νερο στο μειγμα η κ γαλα γενικα ορεξη κ φαντασια να χεις.κ μονο με νερο χωρις ασπραδια γινονται(καλυτερα ζεστο νερο να ανοιξει η βρωμη)
διατηρείται στο ψυγείο κ αν ναι πόσες μέρες περίπου?

ελμερ
27-08-11, 18:55
ειχα παρει κοτατζ απ το lidl και εκανα την μ...κια και πηρα 6 κεσεδακια νομιζω το Light ηταν...παρολο που δεν ειμαι παραξενος με τις γευσεις ηταν ανυποφορο,εγαγα μισο με τα χιλια ζορια και τ αλλα τα πεταξα...eddie παρε ενα για δοκιμη και αμα σ αρεσει τοτε οκ....:welcome:

ελμερ
27-08-11, 18:57
το λινεσα των λιντλ το 2,2(το γαλαζιο οχι το μπλε το μπλε ειναι θανατος) εχει 12 γρ στα 100 πρωτεινη 2,9 υδατανθρακα 2,2 λιπαρα.λιγο παραπανω πρωτεινη απο το ντιρολο εχω την εντυπωση

εγω μαλλον πηρα τον θανατο (το μπλε :puke::puke: ) :)

Giannistzn
27-08-11, 19:34
Ποσο πρωτεινη βγαζει ενα κεσεδακι δηλαδη?Απο γευση ειναι καλυτερο απ το ντιρολο?


το λινεσα των λιντλ το 2,2(το γαλαζιο οχι το μπλε το μπλε ειναι θανατος) εχει 12 γρ στα 100 πρωτεινη 2,9 υδατανθρακα 2,2 λιπαρα.λιγο παραπανω πρωτεινη απο το ντιρολο εχω την εντυπωση


ειχα παρει κοτατζ απ το lidl και εκανα την μ...κια και πηρα 6 κεσεδακια νομιζω το Light ηταν...παρολο που δεν ειμαι παραξενος με τις γευσεις ηταν ανυποφορο,εγαγα μισο με τα χιλια ζορια και τ αλλα τα πεταξα...eddie παρε ενα για δοκιμη και αμα σ αρεσει τοτε οκ....:welcome:

Eιχα παρει και εγω το linessa το γαλαζιο με 1 ευρω απο lidl. Μετα απο μια βδομαδα, δοκιμασα το dirollo που λεει ο eddie. Προσωπικα, δεν συστηνω σε κανενα να δοκιμασει απο λιντλ. Η ποιοτητα ειναι χαλια, η γευση μια απο τα ιδια. Προτιμω να δωσω 1,3 ευρω παραπανω για το dirollo (ή 0.90 παραπανω για το ΑΒ που παιρνω) παρα για του λιντλ.

Φυσικα, θα μου πει καποιος, γουστα ειναι αυτα αλλα εγω του λιντλ δεν θα το συστηνα. Η καλυτερη λυση σε οποιον δεν αρεσει το κοτατζ, ειναι να παιρνει τοταλ 2% τη συσκευασια του κιλου! Οχι κεσεδακια. Εγω αυτο κανω, το ανοιγω, βαζω 200-300γρ σε ενα μπωλακι και ειμαι κομπλε. Κραταει ανοιχτο 3-4 μερες σιγουρα (ξανακλεινει με πλαστικο καπακι). Και απο τιμη, 3,38/κιλο συμφερει ;)

Eddie
27-08-11, 19:54
Eιχα παρει και εγω το linessa το γαλαζιο με 1 ευρω απο lidl. Μετα απο μια βδομαδα, δοκιμασα το dirollo που λεει ο eddie. Προσωπικα, δεν συστηνω σε κανενα να δοκιμασει απο λιντλ. Η ποιοτητα ειναι χαλια, η γευση μια απο τα ιδια. Προτιμω να δωσω 1,3 ευρω παραπανω για το dirollo (ή 0.90 παραπανω για το ΑΒ που παιρνω) παρα για του λιντλ.

Φυσικα, θα μου πει καποιος, γουστα ειναι αυτα αλλα εγω του λιντλ δεν θα το συστηνα. Η καλυτερη λυση σε οποιον δεν αρεσει το κοτατζ, ειναι να παιρνει τοταλ 2% τη συσκευασια του κιλου! Οχι κεσεδακια. Εγω αυτο κανω, το ανοιγω, βαζω 200-300γρ σε ενα μπωλακι και ειμαι κομπλε. Κραταει ανοιχτο 3-4 μερες σιγουρα (ξανακλεινει με πλαστικο καπακι). Και απο τιμη, 3,38/κιλο συμφερει ;)

Μα αυτο λεω κι εγω,παιρνω ολυμπος του κιλου με 3.30.Απλως το κοτατζ εχει λιγοτερους υδατ-λακτοζη απ το γιαουρτι..μονο και μονο γι αυτο το λογο ηθελα να κανω μια προσπαθεια.

Giannistzn
27-08-11, 20:04
Μα αυτο λεω κι εγω,παιρνω ολυμπος του κιλου με 3.30.Απλως το κοτατζ εχει λιγοτερους υδατ-λακτοζη απ το γιαουρτι..μονο και μονο γι αυτο το λογο ηθελα να κανω μια προσπαθεια.

Μου ειχε πει η μανα μου (δεν το εχω ψαξει) οτι τα σουπερμαρκετ εχουν και χυμα κοτατζ. Ξεχασα να το τσεκαρω και σημερα που πηγα. Ισως αυτο να συμφερει απο οικονομικη αποψη, δες το οταν ξαναπας

tolis93
27-08-11, 22:46
Μα αυτο λεω κι εγω,παιρνω ολυμπος του κιλου με 3.30.Απλως το κοτατζ εχει λιγοτερους υδατ-λακτοζη απ το γιαουρτι..μονο και μονο γι αυτο το λογο ηθελα να κανω μια προσπαθεια.

το complete εχει ιδιο υδατανθρακα μονο πρωτεινη διαφερε ικ κατα 0,2% σε λιπαρα.εμενα του λιντλ μαρεσει πιο πλ απο το ντιρολο στο μεταξυ:green:

tolis93
27-08-11, 22:48
διατηρείται στο ψυγείο κ αν ναι πόσες μέρες περίπου?διατηρειται ανετοτατα.εγω φτιαχνω μικρα πιτακια για την επομενη γιατι βαζω πολυ αυγο και βρωμη και κανει λιγη παραπανω ωρα να ψηθει κ 45 λεπτα δεν τα χω καθε πρωι οποτε...και εκτος ψυγειου κραταει.ψυγειο 2 μερες για τη πλακα.στη τελικη καταψυξη κ στο φουρνο 5 λεπτα την επομενη

sTeLaKoS
27-08-11, 22:55
Μα αυτο λεω κι εγω,παιρνω ολυμπος του κιλου με 3.30.Απλως το κοτατζ εχει λιγοτερους υδατ-λακτοζη απ το γιαουρτι..μονο και μονο γι αυτο το λογο ηθελα να κανω μια προσπαθεια.

Κι εγώ αυτό έπαιρνα όλο τον τελευταίο χρόνο. Πλέον στο μπακάλικο της γειτονιάς μου βρίσκω χύμα ΜΕΒΓΑΛ προς 2€ το κιλό!
Μου το βάζουν σε κεσεδάκι όπως πουλάνε το τζατσίκι κ.α. Συμφέρει άπειρα και το εμπιστεύομαι γιατί βλέπω τη φίρμα στον κουβά... αυτοί αγοράζουν 5κιλα ή 10κιλα και τους βγαίνει πολύ φτηνά, γι αυτό πουλάνε τόσο.

Ρωτήστε στα σουπερ μάρκετ....

tolis93
27-08-11, 22:58
Κι εγώ αυτό έπαιρνα όλο τον τελευταίο χρόνο. Πλέον στο μπακάλικο της γειτονιάς μου βρίσκω χύμα ΜΕΒΓΑΛ προς 2€ το κιλό!
Μου το βάζουν σε κεσεδάκι όπως πουλάνε το τζατσίκι κ.α. Συμφέρει άπειρα και το εμπιστεύομαι γιατί βλέπω τη φίρμα στον κουβά... αυτοί αγοράζουν 5κιλα ή 10κιλα και τους βγαίνει πολύ φτηνά, γι αυτό πουλάνε τόσο.

Ρωτήστε στα σουπερ μάρκετ....

κοτατζ μεβγαλ?4%δε παιζει αυτο?αλλα με ενδιαφερει απο π το παιρνεις αν επιτρεπεται?

sTeLaKoS
27-08-11, 23:23
Για κότατζ λέγατε; Μάλλον μπερδεύτηκα. Στραγγιστό εννοούσα εγώ.

Από συνοικιακό σουπερ μάρκετ, τα μεγάλα δε ξέρω αν έχουν αλλά υποθέτω πως έχουν. Κάνε μια ερώτηση εκεί που ψωνίζεις.

aprosektos
28-08-11, 13:01
Μου ειχε πει η μανα μου (δεν το εχω ψαξει) οτι τα σουπερμαρκετ εχουν και χυμα κοτατζ. Ξεχασα να το τσεκαρω και σημερα που πηγα. Ισως αυτο να συμφερει απο οικονομικη αποψη, δες το οταν ξαναπας

Γεγονος, ο σκλαβενιτης πουλαει χυμα Cottage κ γιαουρτι αλλα πληρες.
Στον παγκο με τις βαρελισιες φετες

ελμερ
28-08-11, 13:06
εγω ψαχνω να βρω την καλυτερα αναλογια τιμης αξιας για το στραγγιστο..γιατι υπαρχουν και καποια επωνυμα που εχουν λιγοτερη πρωτεινη απ οτι συνηθως...αποφευγω τα επωνυμα (ολυμπος τοταλ),εξαλλου σε ολα τα στραγγιστα απ οτι ξερω βαζουν εξτρα πρωτεινη για να βγαινει μεσο ορο 7 γραμμαρια στα 100...δηλ εχουν επεξεργασια...γιατι να πληρωνω πολλα παραπανω?:welcome:

tolis93
28-08-11, 13:53
Γεγονος, ο σκλαβενιτης πουλαει χυμα Cottage κ γιαουρτι αλλα πληρες.
Στον παγκο με τις βαρελισιες φετες

cottage πληρες 4αρι???

venom1987
28-08-11, 14:03
εγω περνω τοταλ 2% μια χαρα μ φαινεται........ :P

TheMaster
28-08-11, 20:23
Παιδια μηπος μπορειτε να μου πειτε μικρα σνακς που μπορο να τρωω κατα την διαρκεια της ημερας εαν πεινας που να ειναι χαμηλα σε λιπαρα και οσο πιο υπσηλα γινεται σε προτεινη?:)

venom1987
28-08-11, 20:33
Παιδια μηπος μπορειτε να μου πειτε μικρα σνακς που μπορο να τρωω κατα την διαρκεια της ημερας εαν πεινας που να ειναι χαμηλα σε λιπαρα και οσο πιο υπσηλα γινεται σε προτεινη?:)


πιτα βρωμης χωρις κροκο,3 λουκ. γαλοπουλας ε 4-5 ασπραδια ,τοστ με γαλοπουλα και μυζηθρα κανε συνδιασμους με τροφες που εχουν πολυ πρωτεινη

tolis93
28-08-11, 23:06
Παιδια μηπος μπορειτε να μου πειτε μικρα σνακς που μπορο να τρωω κατα την διαρκεια της ημερας εαν πεινας που να ειναι χαμηλα σε λιπαρα και οσο πιο υπσηλα γινεται σε προτεινη?:)total γιαουρτακι 2 η 0.το 0 εχει παραπανω πρωτεινη.με μια κουταλια βρωμη κ λιγο μελι ειναι πυραυλακι για σνακ.τωρα αν εισαι στο δρομο νταξει το καλυτερο εχε μαζι σου κοτοπουλο βραστο σε σακουλακι κομμενο σε κομματακια κ φα το σα πατατακια.καλαμακι κοτοπουλο απο κανενα ψητοπωλειο στη τελικη...τωρα αν εισα ισπιτι παιζουν πολλα πολλα καλουδια κ ευκολα κ γρηγορα

rey1989
28-08-11, 23:10
Εγώ που σκέφτομαι να πάω εναλλάξ το γιαούρτι 2% με cottage να το κάνω η θα φορτωθώ πολύ ? και αν ναι , πόσες φορές την εβδομάδα και πια μάρκα είναι η καλύτερη από θέμα light..:P

tolis93
28-08-11, 23:37
Εγώ που σκέφτομαι να πάω εναλλάξ το γιαούρτι 2% με cottage να το κάνω η θα φορτωθώ πολύ ? και αν ναι , πόσες φορές την εβδομάδα και πια μάρκα είναι η καλύτερη από θέμα light..:P

εγω παιζω σε κομπλε και λινεσα αντιστοιχα γιαουρτι κ κοτατζ παντως

tolis93
29-08-11, 12:30
παιδια μου κανει εντυπωση που διαβαζω σε ολα τα sites otι πανω κατω θελω 300-350 γρ υδατανθρακα τη μερα.εγω καταναλωνω 200 αντε 210 με τη καμια παραπανω...αλλα ειμαι οκ διατειρουμαι.τι παιζει εδω?γιατι μ βγαζει τοοοσα πολλα?

Eddie
29-08-11, 12:54
παιδια μου κανει εντυπωση που διαβαζω σε ολα τα sites otι πανω κατω θελω 300-350 γρ υδατανθρακα τη μερα.εγω καταναλωνω 200 αντε 210 με τη καμια παραπανω...αλλα ειμαι οκ διατειρουμαι.τι παιζει εδω?γιατι μ βγαζει τοοοσα πολλα?

Κανονικα διαφοροι τυποι βγαζουν οτι χρειαζεσαι 4-6γρ ανα κιλο :shock:

Εγω ομως ακομα και στα 100κιλα στον ογκο ποτε δε ξεπερασα τα 180γρ.Ο πεπεισμενος που κανει ογκο τρωει 0 :green:
Δεν εχει να κανει με το καθε μακροδιατροφικο στοιχειο το αν διατηρεισαι η οχι,αλλα με τις θερμιδες.

tyler_durden
29-08-11, 13:12
εχετε να προτεινετε καποιο σνακ για δεκατιανο,με δεδομενο πως εκεινη την ωρα δεν ειμαι σπιτι;; :turtle:

tolis93
29-08-11, 13:16
Κανονικα διαφοροι τυποι βγαζουν οτι χρειαζεσαι 4-6γρ ανα κιλο :shock:

Εγω ομως ακομα και στα 100κιλα στον ογκο ποτε δε ξεπερασα τα 180γρ.Ο πεπεισμενος που κανει ογκο τρωει 0 :green:
Δεν εχει να κανει με το καθε μακροδιατροφικο στοιχειο το αν διατηρεισαι η οχι,αλλα με τις θερμιδες.

και τελευταια εχω πεσει σε θερμιδες γιατι φοβομουν να τσιμπισω πολυ υδατανθρακα.καλα πως γινεται 0???:shock:
να σαι καλα για την απαντηση παντως.κ κατι ακομα.ειδα σημερα μπασματι ρυζακι.αυτο κανει κ για το υπολοιπο της μερας η μονο μεταπροπονητικο ειναι οκ?

tolis93
29-08-11, 13:20
εχετε να προτεινετε καποιο σνακ για δεκατιανο,με δεδομενο πως εκεινη την ωρα δεν ειμαι σπιτι;; :turtle:

απεξω καλαμακι κοτοπουλο απο ψησταρια.απο σουπερμαρκετ μπες κ παρε γιαουρτι πουλανε κ μεμονομενα συσκευασιες του 1.παρε μαζι σ 2-3 βραστα αυγα.ενα σαντουιτσακι απο εβερεστ η γρηγορη με μπακετα ολικης.μαναβικο για κανενα φρουτακι.μπισκοτακια βρωμης φτιαγμενα απο το σπιτι(ψαρωνουν κιολας οι φιλοι σ λενε τι ειν αυτο π τρως??:green::green:) εχμ...εγω αυτα κανω γιατι ειμαι απειρες ωρες στο δρομο μεχρι κ βραδυνο καμια φορα στο δρομο το τρωω(βλεπε σαλατα απο εβερεστ τιγκα στο κοτοπουλο στη γαλοπουλα κ στο ασπραδι αυγων.ναι αν θες λες να σου βαλουν μονο ασπραδι.και σαντουιτς απο εβερεστ το κανεις μπομπιτσα στη πρωτεινη.κοτοπουλο κ γαλοπουλα,κοτατζ τυρι ασπραδια αυγων,μανηταρια,σπανακι,ε εγω βαζω κ κετσαπ κ μουσταρδα π κ π)επισης καλη επιλογη ειναι αναλατοι ξηροι καρποι η αποξειραμενα φρουτα μεχρι κ σε περιπτερο βρισκεις.η ενα παστελι για καλα λιπαρα ειναι μπομπα επισης.ελπιζω να σε καλυψα

Eddie
29-08-11, 13:41
και τελευταια εχω πεσει σε θερμιδες γιατι φοβομουν να τσιμπισω πολυ υδατανθρακα.καλα πως γινεται 0???:shock:
να σαι καλα για την απαντηση παντως.κ κατι ακομα.ειδα σημερα μπασματι ρυζακι.αυτο κανει κ για το υπολοιπο της μερας η μονο μεταπροπονητικο ειναι οκ?

Τι πως γινεται ρε συ,ειναι οι λεγομενες κετογονικες διαιτες.Νταξει,το εθεσα λιγο υπερβολικα..οχι 0γρ γιατι ειναι και λιγο αδυνατο να βρεις τροφες χωρις ιχνος υδατ,αλλα παιζεις απο 10-30γρ.


Το μπασματι απ οσο γνωριζω ειναι το καλυτερο μετα το καστανο,για ολη τη μερα προφανως.

tolis93
29-08-11, 15:01
Τι πως γινεται ρε συ,ειναι οι λεγομενες κετογονικες διαιτες.Νταξει,το εθεσα λιγο υπερβολικα..οχι 0γρ γιατι ειναι και λιγο αδυνατο να βρεις τροφες χωρις ιχνος υδατ,αλλα παιζεις απο 10-30γρ.


Το μπασματι απ οσο γνωριζω ειναι το καλυτερο μετα το καστανο,για ολη τη μερα προφανως.με 10 ως 30 νταξει αν κ παλι μ ακουγεται κουλο δλδ καπως δυσκολο αλλα παλευτο.τωρα στο 0 σκαλωσα για αυτο δλδ 0 0 στρογγυλο λεω τι γινεται?οκ αρα μπασματακι απο δω και περα:green: παντως αν δε σου ναι κοπος κ εχεις τη διατροφη του παιδιου ενα copy paiste an ginotan θα ημουν υποχρεος.αν δεν παιζει εννοειται μη κατσεις να τη γραψεις προς θεου

Giannistzn
29-08-11, 15:18
με 10 ως 30 νταξει αν κ παλι μ ακουγεται κουλο δλδ καπως δυσκολο αλλα παλευτο.τωρα στο 0 σκαλωσα για αυτο δλδ 0 0 στρογγυλο λεω τι γινεται?οκ αρα μπασματακι απο δω και περα:green: παντως αν δε σου ναι κοπος κ εχεις τη διατροφη του παιδιου ενα copy paiste an ginotan θα ημουν υποχρεος.αν δεν παιζει εννοειται μη κατσεις να τη γραψεις προς θεου

Αν ριξεις μια ματια στο λογκ του πεπεισμενου, ειχε αναφερει τι τρωει τωρα τελευταια.

deluxe
30-08-11, 00:40
Το γιαουρτι 2% ή η φετα με χαμηλα λιπαρα ειναι καλυτερη επιλογη απο αποψη διατροφικων συστατικων; Ειτε ειμαστε σε γραμμωση, ειτε σε ογκο. Το γιαουρτι εχει 8γρ σακχαρα και 4γρ λιπαρα, ενω η φετα εχει 0γρ υδατανθρακα και σχεδον τα 2,5πλασια σε λιπαρα.

NASSER
30-08-11, 11:44
Το γιαουρτι 2% ή η φετα με χαμηλα λιπαρα ειναι καλυτερη επιλογη απο αποψη διατροφικων συστατικων; Ειτε ειμαστε σε γραμμωση, ειτε σε ογκο. Το γιαουρτι εχει 8γρ σακχαρα και 4γρ λιπαρα, ενω η φετα εχει 0γρ υδατανθρακα και σχεδον τα 2,5πλασια σε λιπαρα.

Αν τα συστατικά είναι όντως όπως τα περιγράφεις, τότε εγώ θα επέλεγα το γιαούρτι.
Αν η φέτα έχει 10 γραμμάρια κορεσμένα λιπαρά, αρχικα δεν μπορεις να πεις πως είναι πολλά για τυρί και που και που θα την έβαζα στη διατροφή μου.

beefmeup
30-08-11, 12:11
+1.
την πρωτεινη δλδ δεν την κοιτας καθολου?:unsure:
συν τοις αλλοις ντελουξ η φετα ειναι τιγκα στο αλατι,καρδια μου:green:

NASSER
30-08-11, 12:17
+1.
την πρωτεινη δλδ δεν την κοιτας καθολου?:unsure:
συν τοις αλλοις ντελουξ η φετα ειναι τιγκα στο αλατι,καρδια μου:green:

Διονύση κάτι νέες φέτες που τις λένε και light όταν τις τρως, θα νομίζεις πως τρως ανθότυρο :green::green::green: Το καρδιακό όμως δεν καταλαβαίνω πως το παθαίνουν μετά :P
Απο τότε που βγήκαν τα light σκευάσματα άρχισε και έγινε έντονο το φαινόμενο της παχυσαρκίας, τόσο στην Αμερική όσο και στην Ευρώπη.

deluxe
30-08-11, 14:55
Οντως ειναι τιγκα στο αλατι. Δε γινεται να αντικαταστησει το γιαουρτι. Απλα βαζω απο μια μικρη φετα σε μερικα γευματα μου. 20-30γρ το κομματι.

deluxe
31-08-11, 15:25
1) Μπορει ενα σωμα να λειτουργησει κανονικα χωρις τα σακχαρα; Ειναι απαραιτητα; Και σε τι ποσοτητες;

2) Φυστικοβουτυρο ή ταχινι και γιατι;

3) Πλενετε τα κρεατα πριν τα μαγειρεψετε; Το τελευταιο διαστημα δε τα πλενω και μου φαινονται πολυ πιο νοστιμα. Ισως να θελει μονο να πλενεις το φιλετο κοτοπουλο; Ενας ειδικος να απαντησει!

giannis64
31-08-11, 17:06
+1.
την πρωτεινη δλδ δεν την κοιτας καθολου?:unsure:
συν τοις αλλοις ντελουξ η φετα ειναι τιγκα στο αλατι,καρδια μου:green:
ρε παψε να κατηγορεις την φετα. πατησες στο σημειο μου.
:(
και αμαν πια με αυτο το αλατι. τι εχει δηλαδη το αλατι? μια χαρα ειναι..:turtle:

deluxe
31-08-11, 18:45
Και η φετα και το τριμενο τυρι ειναι τιγκα στο αλατι! Light, αλλα το αλατι παει συννεφο! Ξερουμε εαν και το κασερι τρικαλινο light ειναι φουλ στο αλατι; Δε γραφει στην ετικετα την ποσοτητα. Αμα ειναι να τα κοψουμε ολα!

Giannistzn
31-08-11, 19:11
Σημερα ψωνισε η μανα μου λιγο χαλουμι. Και ειδα συσταση 20γρ πρωτεΐνη και 25λιπαρα νομιζω. Εχει και αυτο αρκετο αλατι σαν την φετα?

beefmeup
31-08-11, 19:47
ρε παψε να κατηγορεις την φετα. πατησες στο σημειο μου.
:(
και αμαν πια με αυτο το αλατι. τι εχει δηλαδη το αλατι? μια χαρα ειναι..:turtle:

σωπα ρε που την κατηγορω..μια χαρα την τσακιζω..:rocking:

απλα τονισα οτι εχει αλατι:P

Manos1989
01-09-11, 05:17
Σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε recomp ή ελαφρά απώλεια βάρους με διατήρηση όσο το δυνατόν της μυικής μάζας, πώς παίζουμε με τον υδ/κα? (ελαφρώς υποθερμιδική διατροφή)
Το 40/40/20 είναι οκ ας πούμε για τέτοιες περιπτώσεις?
Καλά ξέρω ότι απάντηση δεν υπάρχει, απλά γνώμες θέλω :P

RectuS
01-09-11, 11:12
Επειδη εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει ακριβως αυτο που θελω,ξερει κανεις στο περιπου διατροφικα στοιχεια για φρεσκα φασολια,φακες και φαβα? Ειδικα για τ πρωτο ολο για τα ξερα βρισκω :unsure:

tolis93
01-09-11, 14:01
Επειδη εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει ακριβως αυτο που θελω,ξερει κανεις στο περιπου διατροφικα στοιχεια για φρεσκα φασολια,φακες και φαβα? Ειδικα για τ πρωτο ολο για τα ξερα βρισκω :unsure:

φασολια φακες ξερω π παιζουν τα φασολια καπου στα 20-50-2 οπως και οι φακες σε αναλογια πρωτεινη υδατανθρακας λιπαρα.στα 100 γραμμαρια ωμα.φαβα δεν εχω ιδεα δε τη τρωω καν.παντως φακες κ φασολια(ειδικα γιγαντες κ κοκκινα φασολια)ειναι τουμπανα

RectuS
01-09-11, 15:59
φασολια φακες ξερω π παιζουν τα φασολια καπου στα 20-50-2 οπως και οι φακες σε αναλογια πρωτεινη υδατανθρακας λιπαρα.στα 100 γραμμαρια ωμα.φαβα δεν εχω ιδεα δε τη τρωω καν.παντως φακες κ φασολια(ειδικα γιγαντες κ κοκκινα φασολια)ειναι τουμπανα Thnx Τολη, αυτο το 20-50 εινια πολυ καλη αναλογια και τα ψιλοφοβομουν :P

deluxe
01-09-11, 16:01
1) Μπορει ενα σωμα να λειτουργησει κανονικα χωρις τα σακχαρα; Ειναι απαραιτητα; Και σε τι ποσοτητες;

2) Φυστικοβουτυρο ή ταχινι και γιατι;

3) Πλενετε τα κρεατα πριν τα μαγειρεψετε; Το τελευταιο διαστημα δε τα πλενω και μου φαινονται πολυ πιο νοστιμα. Ισως να θελει μονο να πλενεις το φιλετο κοτοπουλο; Ενας ειδικος να απαντησει!Κατι; :unsure:

tolis93
01-09-11, 16:04
Thnx Τολη, αυτο το 20-50 εινια πολυ καλη αναλογια και τα ψιλοφοβομουν :P

και ετσι για να συμπληρωνουμε...1 πιατο φακες κατα μεσο ορο ειναι 150 γραμμαρια ενω φασολια γυρω στα 80-100.οι φακες εχουν 25 γραμμαρια φυτικες ινες στα 100(:shock::shock::shock:) ενω τα φασολια 30 γραμμαρια...!!!

tolis93
01-09-11, 16:06
Κατι; :unsure:

τα κρεατα εγω δε τα πλενω γενικα(βρωμιαρης) δεν ηξερα καν οτι θελει.ταχινι φυστικοβουτηρο ειναι εξισου καλα.φυστικοβουτηρο=παραπανω πρωτεινη αλλα παραπανω υδατανθρακας ενω πανω κατω ιδια λιπαρα.καλα λιπαρα κ τα 2.ομως ειναι δυσκολο να βρεις καλο φυστικοβουτηρο.ενω ταχινι βρισκεις καλο κ σχετικα φθηνοτερο.τα σακχαρα ειναι απαραιτητα σιγουρα...κανε ενα πειραμα.κοψτα για μια βδομαδα κ δες πως θα σαι....

Devil
01-09-11, 16:06
Κατι; :unsure:

1) ναι μπορει.... δεν ειναι απαραιτητα...

2) οτι θες αναλογα με ποιο σου αρεσει

3) δεν εχω ιδεα....:green:

RectuS
01-09-11, 16:09
To κοτοπουλο θελει πλυσιμο αποσο ξερω μονο, οπως θελει κ περισοτερο ψησιμο σ σχεση με κρεατα.Δλδ ναναι λιγο ροζ η μπριτζολα στ κεντρο δε σε νοιαζει αλλα το κοτοπουλο πρεπει ναναι ασπρο,κ στα εστιατορια δεν βλεπεις ποτε ροζ σε ενα φιλετο ξερω γω. Μοσχαρισια μην τα πλενεις χανουν τη γευση τους για μενα οντως,ασε που σκληραινουν και ποναω μετα :P

Giannistzn
01-09-11, 16:10
1) Μπορει ενα σωμα να λειτουργησει κανονικα χωρις τα σακχαρα; Ειναι απαραιτητα; Και σε τι ποσοτητες;

2) Φυστικοβουτυρο ή ταχινι και γιατι;

3) Πλενετε τα κρεατα πριν τα μαγειρεψετε; Το τελευταιο διαστημα δε τα πλενω και μου φαινονται πολυ πιο νοστιμα. Ισως να θελει μονο να πλενεις το φιλετο κοτοπουλο; Ενας ειδικος να απαντησει!

2) Ταχινι, γιατι, γιατι μου αρεσει, οπως σε καποιον αλλο αρεσει το φυστικοβουτυρο.
3) Πλυνεις δεν πλυνεις, στο τηγανι-φουρνο-σχαρα σε θερμοκρασια >60-70 βαθμους κελσιου ολοι οι μικροοργανισμοι πεθαινουν τωρα να εχει κατι αλλο πανω το κρεας δεν νομιζω. Η ιδεα σου και μονο θα ειναι.

Giannistzn
01-09-11, 16:10
To κοτοπουλο θελει πλυσιμο αποσο ξερω μονο, οπως θελει κ περισοτερο ψησιμο σ σχεση με κρεατα.Δλδ ναναι λιγο ροζ η μπριτζολα στ κεντρο δε σε νοιαζει αλλα το κοτοπουλο πρεπει ναναι ασπρο,κ στα εστιατορια δεν βλεπεις ποτε ροζ σε ενα φιλετο ξερω γω. Μοσχαρισια μην τα πλενεις χανουν τη γευση τους για μενα οντως,ασε που σκληραινουν και ποναω μετα :P

Σαλμονελα ειναι ο λογος του κοτοπουλου νομιζω.

RectuS
01-09-11, 16:16
Σαλμονελα ειναι ο λογος του κοτοπουλου νομιζω.
Ναι γιαυτο. Επι τη ευκαιρια, τις φυτικες πρωτεινες να τις υπολογιζω στο συνολο π παιρνω τη μερα? Δλδ ο,τι παιρνω απο βρωμη/οσπρια κτλ αν και δν εχουν ιδια βιολογικη αξια με τις ζωικες νμζ :unsure:

Giannistzn
01-09-11, 16:18
Ναι γιαυτο. Επι τη ευκαιρια, τις φυτικες πρωτεινες να τις υπολογιζω στο συνολο π παιρνω τη μερα? Δλδ ο,τι παιρνω απο βρωμη/οσπρια κτλ αν και δν εχουν ιδια βιολογικη αξια με τις ζωικες νμζ :unsure:

Εγω λεω ναι να τις υπολογιζεις κανονικα

eri_87
01-09-11, 18:19
To κοτοπουλο θελει πλυσιμο αποσο ξερω μονο, οπως θελει κ περισοτερο ψησιμο σ σχεση με κρεατα.Δλδ ναναι λιγο ροζ η μπριτζολα στ κεντρο δε σε νοιαζει αλλα το κοτοπουλο πρεπει ναναι ασπρο,κ στα εστιατορια δεν βλεπεις ποτε ροζ σε ενα φιλετο ξερω γω. Μοσχαρισια μην τα πλενεις χανουν τη γευση τους για μενα οντως,ασε που σκληραινουν και ποναω μετα :P


Σαλμονελα ειναι ο λογος του κοτοπουλου νομιζω.

Έτσι είναι... κοτόπουλο πάντα καλά ψημένο. Όσο για το πλύσιμο... απλά να προσέξετε αν είναι κρέας με κόκκαλο (πχ μπριζόλες) να τις πλένετε γιατί έχει πάνω κοκκαλάκια απο το κόψιμο! :green:

rey1989
01-09-11, 18:28
Καταλαβαίνω ότι κινδυνεύω με αυτό που θα ρωτήσω να φύγει πέτρα αλλά θα τολμήσω!:P

Το στήθος κοτόπουλο όταν το βράζεις έχει διαφορά σε κάτι(εκτός από γεύση) από το ψητό στα κάρβουνα? (και στις δυο περιπτώσεις χωρίς πρόσθετα λάδια κλπ).

paulos perakis
01-09-11, 18:40
Γεια σας παιδια μπορει καποιος να μου πει περιπου ποση ποσοτητα τονου μπορει να τρωει κανεις που βρισκεται σε ογκο ή και γενικα? Ευχαριστω!

Giannistzn
01-09-11, 18:49
Καταλαβαίνω ότι κινδυνεύω με αυτό που θα ρωτήσω να φύγει πέτρα αλλά θα τολμήσω!:P

Το στήθος κοτόπουλο όταν το βράζεις έχει διαφορά σε κάτι(εκτός από γεύση) από το ψητό στα κάρβουνα? (και στις δυο περιπτώσεις χωρίς πρόσθετα λάδια κλπ).

Οχι γιατι να εχει καποια διαφορα? Το ιδιο ειναι.


Κατι που ξεχασα για το πλυσιμο. Θα ελεγα οτι ειναι επικινδυνο το να πλενεις τα κρεατα και εξηγω το γιατι.

Μας το ειχε τονισει μικροβιολογος. Αφου το πλυνεις στο νεροχυτη, τι ωραια τι καλα εχεις ενα καθαρο κομματι κρεας ετοιμο για πλυσιμο.
ΟΜΩΣ εχεις ενα γεματο νεροχυτη και γυρω γυρω στη κουζινα (πιθανως) γεματο με μικροβια ετοιμα να ανεβουν πανω στην ωραια σου σαλατουλα που θα πλυθει εκει, ή σε οτι ακουμπησεις πανω στον παγκο. Οποτε, οταν πλενεται, αν πλενεται κρεατα, καλυτερα να εχετε ενα καλο απολυμαντικο για την κουζινα.

eri_87
01-09-11, 18:55
^^ Ένα καλό απολυμαντικό που όλοι έχουμε είναι το ξύδι! Ακόμα και στο σφουγγάρι μαζί με το σαπούνι πιάτων.

Παρεπιπτόντως, να ξεθάψω το χρήσιμο θέμα μου...:green: να το δουν και οι νεότεροι!
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13092-%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%9D%CE%95%CE%A3-%CE%A5%CE%93%CE%99%CE%95%CE%99%CE%9D%CE%97%CE%A3-%CE%A3%CE%A4%CE%97-%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%96%CE%99%CE%9D%CE%91

Txc
01-09-11, 18:59
Ερχετε το κλειδωμα του ποστ το βλεπω...

thanasis76
01-09-11, 19:57
τελευταια βλεπω ερωτησεις κουκουρουκου..... γιατι αραγε...???:bowdown::bowdown::bowdown:

Eddie
01-09-11, 20:22
Οχι γιατι να εχει καποια διαφορα? Το ιδιο ειναι.


Κατι που ξεχασα για το πλυσιμο. Θα ελεγα οτι ειναι επικινδυνο το να πλενεις τα κρεατα και εξηγω το γιατι.

Μας το ειχε τονισει μικροβιολογος. Αφου το πλυνεις στο νεροχυτη, τι ωραια τι καλα εχεις ενα καθαρο κομματι κρεας ετοιμο για πλυσιμο.
ΟΜΩΣ εχεις ενα γεματο νεροχυτη και γυρω γυρω στη κουζινα (πιθανως) γεματο με μικροβια ετοιμα να ανεβουν πανω στην ωραια σου σαλατουλα που θα πλυθει εκει, ή σε οτι ακουμπησεις πανω στον παγκο. Οποτε, οταν πλενεται, αν πλενεται κρεατα, καλυτερα να εχετε ενα καλο απολυμαντικο για την κουζινα.

Kαι ποια η διαφορα αν τα μικροβια που θα φας ειναι στο κρεας η στη σαλατα??:turtle:

deluxe
01-09-11, 20:30
Kαι ποια η διαφορα αν τα μικροβια που θα φας ειναι στο κρεας η στη σαλατα??:turtle:Υποτιθεται οτι με το βρασιμο τα μικροβια απο το κρεας εξουδετερωνονται. :)

Οποτε θα πλενω μονο το κοτοπουλο απο εδω και περα. Χοιρινο και μοσχαρι θα τα βαζω ετσι οπως ειναι σε φουρνο και grill. Τι γινεται ομως με το γεμιστο κοτοπουλο πανε που τρωει η κοπελα μου; Αχχαχαχα! :turtle:


Devil, δλδ να προσπαθω να παιρνω οσο το λιγοτερο δυνατο σακχαρα μπορω απο τη διατροφη μου; Δε τα χρειαζεται ο οργανισμος για ενεργεια;

Giannistzn
01-09-11, 22:37
Kαι ποια η διαφορα αν τα μικροβια που θα φας ειναι στο κρεας η στη σαλατα??:turtle:

Ε αυτο που ειπε και ο ντελουξ.

Εαν το πλυνεις και ακουμπησεις τη σαλατα εκει που το επλυνες, ή εκει που τιναχτικαν νερα και δεν το ειδες, ισως να πανε στα λαχανικα ορισμενοι μικροοργανισμοι (ζωντανοι ή οχι).

Εαν το πεταξεις κατευθειαν σε γκριλ -τηγανι - φουρνο - κατσαρολα πεθαινουν

tolis93
02-09-11, 00:31
Καταλαβαίνω ότι κινδυνεύω με αυτό που θα ρωτήσω να φύγει πέτρα αλλά θα τολμήσω!:P

Το στήθος κοτόπουλο όταν το βράζεις έχει διαφορά σε κάτι(εκτός από γεύση) από το ψητό στα κάρβουνα? (και στις δυο περιπτώσεις χωρίς πρόσθετα λάδια κλπ).

φουρνο βρασιμο ψησιμο το ιδιο κανει

tolis93
02-09-11, 00:31
Γεια σας παιδια μπορει καποιος να μου πει περιπου ποση ποσοτητα τονου μπορει να τρωει κανεις που βρισκεται σε ογκο ή και γενικα? Ευχαριστω!

απο οσο ξερω 2 μεριδες των 300 γραμμαριων το μηνα κανει.αρα βγαλε 600 γραμμαρια σε 4 βδομαδες.καπου στα 150 τη βδομαδα

rodvailer7
02-09-11, 02:04
καλησπερα παιδια...παω γυρω στον 1 χρονο γυμναστηριο αλλα επειδη ειμαι 19 κ 1.88 χρειαζομαι κιλα γτ παω 70...απλα θα θελα να με βοηθησετε με τη διατροφη μου...το πρωι αν ξυπνησω πριν της 1 :P τρωω φρυγανιες με μελι-μερεντα αναλογα κ 2 βραστα αυγα και γαλα,το μεσημερι 1 πιατο με το φαι που 8α χει αναλογα,μετα κανα γλυκο-παγωτο..2 τοστ(οχι παντα) πριν παω γυμναστηριο,(συνηθως παω κατα τις 9-10) κ μετα το φαγητο παλι κ ενα πιατο φρουτα...επαιρνα κ μια πρωτεινη ογκου αλλα δεν με βοηθησε ιδιαιτερα κ την σταματησα λογο χρηματων κυριως αλλα κ επειδη εχω το κακο συνηθειο να ξυπναω αργα κ να χαλαει ετσι το προγραμμα...πειτε καμια ιδεα να εμπλουτιστει το προγραμμα διατροφης μου,να ξαναρχισω πρωτεινη?να κοψω τα φρουτα γιατι τρωω παντα ενα πιατο τη μερα κ ισωσ να μην βοηθανε καθολου μονο υγρα δινουν...γενικα δεν εχω σταθερη διατροφη τρωω κ τα σουβλακια μου κ τα αναψυκτικα μ...:green:

deluxe
02-09-11, 02:54
απο οσο ξερω 2 μεριδες των 300 γραμμαριων το μηνα κανει.αρα βγαλε 600 γραμμαρια σε 4 βδομαδες.καπου στα 150 τη βδομαδαΔλδ 1,5 κεσεδακι τονο την εβδομαδα μονο; Αυτο πως προκυπτει;

thanasis76
02-09-11, 13:29
απο οσο ξερω 2 μεριδες των 300 γραμμαριων το μηνα κανει.αρα βγαλε 600 γραμμαρια σε 4 βδομαδες.καπου στα 150 τη βδομαδα

αυτο δεν εχει καμια λογικη, δεν κολαει καπου.... ο τονος ειναι πρωτεινη, και καλα λιπαρα, και καθε μερα που λεει ο λογος να τρωμε αν υπολογιζουμε την ποσοτητα πρωτεινης δεν υπαρχει προβλημα...

Giannistzn
02-09-11, 14:02
αυτο δεν εχει καμια λογικη, δεν κολαει καπου.... ο τονος ειναι πρωτεινη, και καλα λιπαρα, και καθε μερα που λεει ο λογος να τρωμε αν υπολογιζουμε την ποσοτητα πρωτεινης δεν υπαρχει προβλημα...

Για αλλη μια φορα.. Βαρεα μεταλα, ψαξτο λιγο και μετα αν θες να τρως καθε μερα, εγω ειμαι οκ :toast:

thanasis76
02-09-11, 14:05
Για αλλη μια φορα.. Βαρεα μεταλα, ψαξτο λιγο και μετα αν θες να τρως καθε μερα, εγω ειμαι οκ :toast:

κοιτα αν το παμε εκει, οκ εχεις δικιο, αλλα.... πες μου τι ειναι οκ να τρωμε???? τιποτα νομιζω...:(:(:(

beefmeup
02-09-11, 14:37
αυτο δεν εχει καμια λογικη, δεν κολαει καπου.... ο τονος ειναι πρωτεινη, και καλα λιπαρα, και καθε μερα που λεει ο λογος να τρωμε αν υπολογιζουμε την ποσοτητα πρωτεινης δεν υπαρχει προβλημα...

οχι το εχουμε ξαναγραψει αρκετες φορες..ο τονος ειναι ενα μεγαλο ψαρι κ λογω μολυνσης των θαλλασσων στο κρεας του τις περισοτερες φορες θα βρεθουν μεγαλες συγκεντρωσεις σε βαρεα μεταλα..
αυτα βεβαια δεν θα σου κανουν τπτ σε μικρες δοσεις,αλλα επειδη εχουν συγκεντρωτικη δραση στο σωμα μετα απο καιρο μπορει να εχεις συμπτωματα απο υπερκοποση μεχρι αλλοιωσεις στις αιματολογικες..συμπτωματα που εχουν παρατηρηθει κατα καιρους σε ατομα που εκαναν μεγαλη καταναλωση τονου..

οποτε καλο ειναι να τρως με μετρο.

thanasis76
02-09-11, 14:43
οχι το εχουμε ξαναγραψει αρκετες φορες..ο τονος ειναι ενα μεγαλο ψαρι κ λογω μολυνσης των θαλλασσων στο κρεας του τις περισοτερες φορες θα βρεθουν μεγαλες συγκεντρωσεις σε βαρεα μεταλα..
αυτα βεβαια δεν θα σου κανουν τπτ σε μικρες δοσεις,αλλα επειδη εχουν συγκεντρωτικη δραση στο σωμα μετα απο καιρο μπορει να εχεις συμπτωματα απο υπερκοποση μεχρι αλλοιωσεις στις αιματολογικες..συμπτωματα που εχουν παρατηρηθει κατα καιρους σε ατομα που εκαναν μεγαλη καταναλωση τονου..

οποτε καλο ειναι να τρως με μετρο.

ok !!! καταλαβα...:thumbup::thumbup:

deluxe
02-09-11, 15:33
To κοτοπουλο θελει πλυσιμο αποσο ξερω μονο, οπως θελει κ περισοτερο ψησιμο σ σχεση με κρεατα.Δλδ ναναι λιγο ροζ η μπριτζολα στ κεντρο δε σε νοιαζει αλλα το κοτοπουλο πρεπει ναναι ασπρο,κ στα εστιατορια δεν βλεπεις ποτε ροζ σε ενα φιλετο ξερω γω. Μοσχαρισια μην τα πλενεις χανουν τη γευση τους για μενα οντως,ασε που σκληραινουν και ποναω μετα :PΚαι τι γινεται με τα καλαμακια κοτοπουλο και τις κοτομπουκιες; Αυτα δε γινεται να πλυθουν..

Σμηερα δε επλυνα καθολου τα φιλετα κοτοπουλο, για να δουμε..

den23
02-09-11, 16:41
φτιάχνω την διατροφή μου και έχω μια απορία.. να μετράω και τα λιπαρά που προέρχονται για παράδειγμα από τη βρώμη??

RAMBO
02-09-11, 16:46
να αφησειςτα μαθηματικα και να απολαυσειςτο φαγητο σου,οσο για τησ ποσοτηττες απλωσ κοιτα τα τυπικα

hungerstrike
02-09-11, 17:36
Δεν ξερω αν επρεπε να ρωτησω εδω αλλα λογω του οτι δεν ηθελα να κανω hijack στο θεμα που ειχε ανοιξει αλλο μελος του φορουμ θελω να μου πειτε για το θεμα της δυσκοιλιοτητας.....δεν ειχα ποτε τετιο θεμα (το αντιθετο μαλιστα) αλλα εδω και 3 εβδομαδες που εχω κοψει πολυ τους υδατανθρακες λογω του οτι προσπαθω να χασω βαρος (λιγο το οτι ειμαι ψιλοενδομορφικος και οτι εχω και μια αδυναμια στα ζυμαρικα) ΔΕΝ ενεργουμαι κανονικα....τι φραπογαλο με τσιγαρο με την τσιμπλα στο ματι τι συκα και ακτινιδια....Δεν λεει να γινει η δουλεια με αποτελεσμα να ενεργουμαι μερα παρα μερα στην καλητερη....τρωω σαλατες με το κιλο (μπροκολο πιπεριες κρεμυδια και μαρουλι)και βρωμη το πρωι οπως και ποσοτητες καλων λιπαρων (λαδι,σησαμελαιο,ταχινι)
Τι επιπτωσεις εχει αυτο στην γυμναστικη και τι μπορω να κανω εκτος απο χαπια?

RectuS
02-09-11, 19:20
Και τι γινεται με τα καλαμακια κοτοπουλο και τις κοτομπουκιες; Αυτα δε γινεται να πλυθουν..

Σμηερα δε επλυνα καθολου τα φιλετα κοτοπουλο, για να δουμε..
Σουπε κανεις οτι ειναι καλυτερο να τα παιρνεις ετοιμα απ'το να τα φτιαχνεις εσυ ?:unsure:
Οταν ειναι ωμα μια χαρα τα πλενεις, οσο για τις κοτομπουκιες καλυτερα να παρεις σκετο στηθος

Doctorg
02-09-11, 21:13
Έτοιμο για κατανάλωση θα είναι μέσα στο επόμενο εξάμηνο το πρώτο τεχνητό κρέας που θα παράγεται σε εργαστήριο, χωρίς να απαιτείται η σφαγή ζώου.
Το χάμπουργκερ… του σωλήνα, το οποίο ετοιμάζουν Ολλανδοί επιστήμονες, θα αποτελείται από χιλιάδες βλαστικά κύτταρα ζώων, τα οποία μετά τον πολλαπλασιασμό τους θα δημιουργήσουν τμήματα μυϊκού ιστού, που θα εξελιχθούν σε κομμάτια εργαστηριακού κρέατος.
Σε πρώτη φάση, σύμφωνα με το «New Scientist», έχουν προχωρήσει οι πειραματισμοί με κύτταρα χοίρων και σε λίγους μήνες πιστεύουν ότι θα έχουν έτοιμο το πρώτο «χοιρινό του σωλήνα».
Ωστόσο, σύμφωνα με τους ερευνητές του πανεπιστημίου του Maastricht, το κόστος για το τεχνητό μπέργκερ θα ανέρχεται στα 230.000 ευρώ.
Σε ένα χρόνο πρόκειται να γίνει το ίδιο και με το μοσχαρίσιο κρέας, ενώ θα ακολουθήσουν πειράματα με άλλου τύπου κρέας (κύτταρα από αρνί, κοτόπουλο κ.ά.).
Η συγκεκριμένη ανακάλυψη αναμένεται να προκαλέσει την αποδοχή των φιλοζωικών σωματείων που αντιδρούν στις μαζικές σφαγές ζώων για ανθρώπινη κατανάλωση.
Επίσης, θα εγείρει και διλήμματα σχετικά αν το εργαστηριακό κρέας θα είναι ασφαλές για την υγεία και το περιβάλλον και ποιες επιπτώσεις θα έχει η τυχόν παραγωγή του σε ευρεία κλίμακα.


πηγή: http://www.sigmalive.com/news/perierga/415325

rey1989
02-09-11, 21:53
Έτοιμο για κατανάλωση θα είναι μέσα στο επόμενο εξάμηνο το πρώτο τεχνητό κρέας που θα παράγεται σε εργαστήριο, χωρίς να απαιτείται η σφαγή ζώου.
Το χάμπουργκερ… του σωλήνα, το οποίο ετοιμάζουν Ολλανδοί επιστήμονες, θα αποτελείται από χιλιάδες βλαστικά κύτταρα ζώων, τα οποία μετά τον πολλαπλασιασμό τους θα δημιουργήσουν τμήματα μυϊκού ιστού, που θα εξελιχθούν σε κομμάτια εργαστηριακού κρέατος.
Σε πρώτη φάση, σύμφωνα με το «New Scientist», έχουν προχωρήσει οι πειραματισμοί με κύτταρα χοίρων και σε λίγους μήνες πιστεύουν ότι θα έχουν έτοιμο το πρώτο «χοιρινό του σωλήνα».
Ωστόσο, σύμφωνα με τους ερευνητές του πανεπιστημίου του Maastricht, το κόστος για το τεχνητό μπέργκερ θα ανέρχεται στα 230.000 ευρώ.
Σε ένα χρόνο πρόκειται να γίνει το ίδιο και με το μοσχαρίσιο κρέας, ενώ θα ακολουθήσουν πειράματα με άλλου τύπου κρέας (κύτταρα από αρνί, κοτόπουλο κ.ά.).
Η συγκεκριμένη ανακάλυψη αναμένεται να προκαλέσει την αποδοχή των φιλοζωικών σωματείων που αντιδρούν στις μαζικές σφαγές ζώων για ανθρώπινη κατανάλωση.
Επίσης, θα εγείρει και διλήμματα σχετικά αν το εργαστηριακό κρέας θα είναι ασφαλές για την υγεία και το περιβάλλον και ποιες επιπτώσεις θα έχει η τυχόν παραγωγή του σε ευρεία κλίμακα.


πηγή: http://www.sigmalive.com/news/perierga/415325

το κάθε κομμάτι κρέας θα κοστίζει 230.000 euro ? :shock::shock::shock::shock:
αν εννοούν πως το πείραμα κοστίζει τόσο , ακόμα και έτσι λογικά θα είναι πανάκριβο

deluxe
02-09-11, 22:24
Σουπε κανεις οτι ειναι καλυτερο να τα παιρνεις ετοιμα απ'το να τα φτιαχνεις εσυ ?:unsure:
Οταν ειναι ωμα μια χαρα τα πλενεις, οσο για τις κοτομπουκιες καλυτερα να παρεις σκετο στηθοςΣτην κοπελα μου αρεσουν οι κοτομπουκιες και τα καλαμακια. Απο το να τρωει πιτογυρα και πιτσες που ετρωγε παλαιοτερα, πιστευω καλα ειναι αυτα.

Txc
02-09-11, 22:26
Στην κοπελα μου αρεσουν οι κοτομπουκιες και τα καλαμακια. Απο το να τρωει πιτογυρα και πιτσες που ετρωγε παλαιοτερα, πιστευω καλα ειναι αυτα.

+1 :thumbup:

Giannistzn
02-09-11, 23:40
Έτοιμο για κατανάλωση θα είναι μέσα στο επόμενο εξάμηνο το πρώτο τεχνητό κρέας που θα παράγεται σε εργαστήριο, χωρίς να απαιτείται η σφαγή ζώου.
Το χάμπουργκερ… του σωλήνα, το οποίο ετοιμάζουν Ολλανδοί επιστήμονες, θα αποτελείται από χιλιάδες βλαστικά κύτταρα ζώων, τα οποία μετά τον πολλαπλασιασμό τους θα δημιουργήσουν τμήματα μυϊκού ιστού, που θα εξελιχθούν σε κομμάτια εργαστηριακού κρέατος.
Σε πρώτη φάση, σύμφωνα με το «New Scientist», έχουν προχωρήσει οι πειραματισμοί με κύτταρα χοίρων και σε λίγους μήνες πιστεύουν ότι θα έχουν έτοιμο το πρώτο «χοιρινό του σωλήνα».
Ωστόσο, σύμφωνα με τους ερευνητές του πανεπιστημίου του Maastricht, το κόστος για το τεχνητό μπέργκερ θα ανέρχεται στα 230.000 ευρώ.
Σε ένα χρόνο πρόκειται να γίνει το ίδιο και με το μοσχαρίσιο κρέας, ενώ θα ακολουθήσουν πειράματα με άλλου τύπου κρέας (κύτταρα από αρνί, κοτόπουλο κ.ά.).
Η συγκεκριμένη ανακάλυψη αναμένεται να προκαλέσει την αποδοχή των φιλοζωικών σωματείων που αντιδρούν στις μαζικές σφαγές ζώων για ανθρώπινη κατανάλωση.
Επίσης, θα εγείρει και διλήμματα σχετικά αν το εργαστηριακό κρέας θα είναι ασφαλές για την υγεία και το περιβάλλον και ποιες επιπτώσεις θα έχει η τυχόν παραγωγή του σε ευρεία κλίμακα.


πηγή: http://www.sigmalive.com/news/perierga/415325

To διαβασα και εγω το πρωι. Το θεμα τραβαει πολυ συζητηση. Οκ, γλιτωνουμε χρηματα, δεν σφαζουμε τα ζωακια που βοσκουν εξω ΑΛΛΑ εκμηδενιζουμε τις παραγωγες και πεταμε στο δρομο μερικα εκκ/μυρια εργαζομενους.. Καλο ή κακο τελικα? Θα δουμε στο μελλον μαλλον

Eddie
02-09-11, 23:44
Δεν ξερω αν επρεπε να ρωτησω εδω αλλα λογω του οτι δεν ηθελα να κανω hijack στο θεμα που ειχε ανοιξει αλλο μελος του φορουμ θελω να μου πειτε για το θεμα της δυσκοιλιοτητας.....δεν ειχα ποτε τετιο θεμα (το αντιθετο μαλιστα) αλλα εδω και 3 εβδομαδες που εχω κοψει πολυ τους υδατανθρακες λογω του οτι προσπαθω να χασω βαρος (λιγο το οτι ειμαι ψιλοενδομορφικος και οτι εχω και μια αδυναμια στα ζυμαρικα) ΔΕΝ ενεργουμαι κανονικα....τι φραπογαλο με τσιγαρο με την τσιμπλα στο ματι τι συκα και ακτινιδια....Δεν λεει να γινει η δουλεια με αποτελεσμα να ενεργουμαι μερα παρα μερα στην καλητερη....τρωω σαλατες με το κιλο (μπροκολο πιπεριες κρεμυδια και μαρουλι)και βρωμη το πρωι οπως και ποσοτητες καλων λιπαρων (λαδι,σησαμελαιο,ταχινι)
Τι επιπτωσεις εχει αυτο στην γυμναστικη και τι μπορω να κανω εκτος απο χαπια?

Απο υδατανθρακα τι πηγες εχεις και τι ποσοτητες??Πιστευω ενα συμπληρωμα φυτικων ινων θα σε βοηθουσε.

Kaloutsikos
03-09-11, 00:19
Σμηερα δε επλυνα καθολου τα φιλετα κοτοπουλο, για να δουμε..

Γιατί το έκανες αυτό ρε συ?

deluxe
03-09-11, 01:12
Γιατι δε μπορω να καταλαβω τι θα κερδισω με το πλυσιμο. Τα ψηνω σε grill στους 170-230 βαθμους για 30 λεπτα. Ολα τα μικροβια θα καταστραφουν. Τι να σου κανει το νερο; Ισως να ειναι και χειροτερο, με την ποιοτητα του νερου βρυσης εδω στην Αθηνα..

hungerstrike
03-09-11, 10:19
Απο υδατανθρακα τι πηγες εχεις και τι ποσοτητες??Πιστευω ενα συμπληρωμα φυτικων ινων θα σε βοηθουσε.

50gr Βρωμη στο πρωινο μου και 50γρ ρυζι βρασμενο στο PW και απο κει και περα συνηθως μονο απο σαλατες 150-200γρ σε κα8ε γευμα.

Giannistzn
03-09-11, 10:57
Αν και εχει ξαναειπωθει οτι απο τα πιο καθαρα μερη ειναι το ψαρονεφρι για χοιρινο και κιλοτο, στρογγυλο (αν δεν ακνω λαθος) για μοσχαρι, οι τιμες τους συμφερουν? Ή να το ριξω στις χοιρινες :P

Γιατι 8-10 ευρω/κιλο μου φαινονται πολλα για να βγαλω το χειμωνα. Καμια προταση?

Α και απο κιμα, επιλεγουμε χοιρινο ή μοσχαρισιο?

rey1989
03-09-11, 11:03
μέχρι τώρα στο τόστ μου έβαζα ψωμί ολικής/σικάλεως και χθές που πήγα για ψώνια πρόσεξα ότι σε σχέση με αυτό που έπαιρνα , το πολύσπορο της ίδιας μάρκας εχει λιγότερες θερμίδες και περισσότερη πρωτεΐνη και έτσι πήρα το πολύσπορο. Έκανα καλά η όχι ? το πολύσπορο θεωρείτε καλό ?

arisfwtis
03-09-11, 11:04
παντα πλενεις τα κρεατα

μπορει να χουν τριχες, αιμα και οτιδηποτε αλλο

δεν ξερεις πριν τα παρεις που ακουμπουσαν

arisfwtis
03-09-11, 11:05
μέχρι τώρα στο τόστ μου έβαζα ψωμί ολικής/σικάλεως και χθές που πήγα για ψώνια πρόσεξα ότι σε σχέση με αυτό που έπαιρνα , το πολύσπορο της ίδιας μάρκας εχει λιγότερες θερμίδες και περισσότερη πρωτεΐνη και έτσι πήρα το πολύσπορο. Έκανα καλά η όχι ? το πολύσπορο θεωρείτε καλό ?

εχει κατι ψωμια σε φετες

ρεμα λεγονται

αμα τα βρεις ριξτους μια ματια

rey1989
03-09-11, 11:09
εχει κατι ψωμια σε φετες

ρεμα λεγονται

αμα τα βρεις ριξτους μια ματια

δεν τρώω ψωμιά γενικά , απλά ειμαι σε φάση που χάνω (μου έχουν μείνει μερικά κιλά ακόμα) και στην διατροφή μου το μόνο ψωμί που έχω ειναι 2 φέτες στο τόστ.
θα το κοιτάξω πάντως. μηπως ξέρεις απο τί φτιάχνονται ?

arisfwtis
03-09-11, 11:12
δεν τρώω ψωμιά γενικά , απλά ειμαι σε φάση που χάνω (μου έχουν μείνει μερικά κιλά ακόμα) και στην διατροφή μου το μόνο ψωμί που έχω ειναι 2 φέτες στο τόστ.
θα το κοιτάξω πάντως. μηπως ξέρεις απο τί φτιάχνονται ?

εχει πολλα διαφορετικα

εγω επαιρνα με βρωμη

ολα ομως ειναι τετοιου στυλ
εγω το βρηκα στον τομεα που εχει προιοντα για διαβητικους
οποτε καταλαβαινεις οτι συμβαδιζει λιγο πολυ με τα δικα μας θελω:green:

rey1989
03-09-11, 11:14
εχει πολλα διαφορετικα

εγω επαιρνα με βρωμη

ολα ομως ειναι τετοιου στυλ
εγω το βρηκα στον τομεα που εχει προιοντα για διαβητικους
οποτε καταλαβαινεις οτι συμβαδιζει λιγο πολυ με τα δικα μας θελω:green:

ωραία θα το κοιτάξω :toast:

Kaloutsikos
03-09-11, 11:20
Γιατι δε μπορω να καταλαβω τι θα κερδισω με το πλυσιμο. Τα ψηνω σε grill στους 170-230 βαθμους για 30 λεπτα. Ολα τα μικροβια θα καταστραφουν. Τι να σου κανει το νερο; Ισως να ειναι και χειροτερο, με την ποιοτητα του νερου βρυσης εδω στην Αθηνα..

Οταν παίρνεις τα κοτόπουλα από τον κρεοπώλη, δεν έχουν πάνω ένα υγρό ?

rey1989
03-09-11, 11:39
Οταν παίρνεις τα κοτόπουλα από τον κρεοπώλη, δεν έχουν πάνω ένα υγρό ?

πες μου ότι τους βάζουν τίποτα φάρμακα για να μην χαλάνε :shock::shock::shock::shock::shock:

tolis93
03-09-11, 13:45
εχει κατι ψωμια σε φετες

ρεμα λεγονται

αμα τα βρεις ριξτους μια ματια
και που τα βρισκεις αυτα τα καλουδια αν επιτρεπεται?εγω παντως ψυχα ολικης παιρνω.2,9 πρωτεινες 7,9 υδατανθρακα 0,8 λιπαρα στη φετα...

rey1989
03-09-11, 13:56
το σίκαλης που έπαιρνα είχε ανα φέτα

62 θερμίδες
2g πρωτεΐνη
11,8 υδατάνθρακες
0,8 λιπαρά.

απο χθές παίρνω το πολύσπορο ιδιας μάρκας και έχει

58 θερμίδες
2,3g πρωτεΐνη
10g υδατάνθρακες
1g λιπαρά

πιο από τα δύο είναι καλύτερο ? το πολύσπορο λογικά , σωστά? μήπως να το αλλάξω? αν δεν μπορείτε να γράψετε μάρκα , pm πλιζ.:toast:

(έχω 2 φέτες την ημέρα στην διατροφή μου (στο τοστ).

average_joe
03-09-11, 15:09
^^^^
λεπτομερειες που δεν θα σε κανουν να δεις διαφορα πανω σου.


:

(έχω 2 φέτες την ημέρα στην διατροφή μου (στο τοστ).

ειδικα σε συνδυασμο με αυτο (την μικρη ποσοτητα).

παντως, αν σου αρεσει να το ψαχνεις αυτο που ποσταρε παραπανω ο @tolis93 διατροφικα ειναι καλυτερο.

p.s. εχε υποψην στα συστατικα να μην αναφερεται ζαχαρη αν την αποφευγεις.

deluxe
03-09-11, 16:16
Οταν παίρνεις τα κοτόπουλα από τον κρεοπώλη, δεν έχουν πάνω ένα υγρό ?Οχι, τι υγρο εννοεις;;

Kaloutsikos
04-09-11, 11:43
Οχι, τι υγρο εννοεις;;

Εσυ από τον κρεοπώλη παίρνεις ολόκληρα κοτόπουλα ή σκέτα φιλέτα?

Giannistzn
04-09-11, 11:47
Τα φιλετα εχουν συνηθως πανω ενα κολλωδες διαφανο-κιτρινωπο υγρο. Καλα τα λεει ο καλουτσικος

deluxe
04-09-11, 18:11
Σκετα φιλετα παιρνω. Καμμια φορα οντως ειναι λιγο κιτρινωπα. Τι ακριβως ειναι αυτο;

rey1989
04-09-11, 18:26
μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να μας εξηγήσει τι είναι αυτό το κολλωδες διαφανο-κιτρινωπο υγρο ? :puke::puke::puke:

Txc
04-09-11, 18:29
Ηλιελαιο μου φαινετε, το χρησημοποιουν και στα εστιατορια στα ωμα φιλετα, πρεπει να εχει σχεση με την συντηρηση του κρεατος...

Tasos Green
04-09-11, 18:36
μπορεί να ειναι ενισχυτικά γευσης η συντηρητικά..( για τα συσκευασμένα φιλέτα λέω) με τοσα που εχω ακουσει για το τι βαζουν στα κρεατα και ειδικα στα ψαρια για να διατηρούνται μου φαινεται πλεον φυσιολογικό...

εγω τα παίρνω απο κρεοπωλείο και δεν εχουν τιποτα...

Giannistzn
04-09-11, 18:44
μπορεί να ειναι ενισχυτικά γευσης η συντηρητικά..( για τα συσκευασμένα φιλέτα λέω) με τοσα που εχω ακουσει για το τι βαζουν στα κρεατα και ειδικα στα ψαρια για να διατηρούνται μου φαινεται πλεον φυσιολογικό...

εγω τα παίρνω απο κρεοπωλείο και δεν εχουν τιποτα...

Και εγω μια απο τα ιδια. Συνηθως καθαριζει το λιπος απο το στηθος μπροστα μου κιολας (και την πετσα εννοωντας)

rey1989
04-09-11, 18:50
και εμένα που παίρνω απο κρεοπωλείο δεν έχουν γλίτσες και πήγε αλλού το μυαλό μου, γιαυτό αηδίασα :puke:

tolis93
05-09-11, 12:40
παιδες το απογευμα συνδιαζω αρκετους υδατανθρακες με λιπαρα.δλδ 80 γρ υδατανθρακα με 10-15 γρ λιπαρα.καλα εννοειται κ πρωτεινη 30-40 γρ.ειναι οκ η εχει τπτ επιπτωσεις στυλ τιγκα αποθηκευση λιπους κτλπ?υδατανθρακες δν ειναι ολοι συνθετοι.50-50 ειναι(οι μισοι απο γιαουρτι οι αλλοι μισοι απο μαυρο ψωμι)και τα λιπαρα τιγκα απο ταχινι:green:

tolis93
05-09-11, 15:44
παιδες το απογευμα συνδιαζω αρκετους υδατανθρακες με λιπαρα.δλδ 80 γρ υδατανθρακα με 10-15 γρ λιπαρα.καλα εννοειται κ πρωτεινη 30-40 γρ.ειναι οκ η εχει τπτ επιπτωσεις στυλ τιγκα αποθηκευση λιπους κτλπ?υδατανθρακες δν ειναι ολοι συνθετοι.50-50 ειναι(οι μισοι απο γιαουρτι οι αλλοι μισοι απο μαυρο ψωμι)και τα λιπαρα τιγκα απο ταχινι:green:

τι εγινε ρ παιδια σας σκοτωσα?

DIM.K
05-09-11, 18:41
παιδες σημερα ακουσα απο μεγαλο ονομα στο χωρο στην Ελλαδα οτι οταν παιρνουμε τα κουακερ με πρωτεινη αν ειναι αυραστα λογο οτι εχουν φυτικες ινες δεσμευουν καποια γραμμαρια πρωτεινης και δεν τα αφηνουν να αποροφηθουν, του ειπα πως τα αλεθω και τα κανω σκονη οταν τα
βαζω στα ροφηματα μου και μου ειπε πως δεν εχει σημασια παλι δεσμευουν ποσοτητα πρωτεινης.
εχετε ακουσει κατι γι αυτο?

beefmeup
05-09-11, 19:37
εχετε ακουσει κατι γι αυτο?

δεν ισχυει αυτο φιλε απο οπου κ αν το ακουσες.
αλλιως πεπτεται η βρωμη κ αλλιως η πρωτεινη,κ δεν αλληλεπιδρουν οπως σου ειπαν το ενα στο αλλο.

mcfit
05-09-11, 21:17
παιδια να ρωτισω και γω κατι

αμα για καποιο λογο δεν προλαβουμε να φαμε ενα γευμα πχ το τριτο , και ερθει η ωρα του τεταρτου, τι κανουμε??

πλακωνομαστε στο φαι ή ταφηνουμε?

rey1989
05-09-11, 21:28
παιδια να ρωτισω και γω κατι

αμα για καποιο λογο δεν προλαβουμε να φαμε ενα γευμα πχ το τριτο , και ερθει η ωρα του τεταρτου, τι κανουμε??

πλακωνομαστε στο φαι ή ταφηνουμε?

και γιατί να φας και τα δύο γεύματα μαζί και να μην μετακινήσεις το τελευταίο μια θέση αργότερα (2,5 ωρες πχ , αναλόγως καθε πόσες ώρες τρως)γιατι η διπλή πρωτείνη που θα φας δεν θα απορόφιθεί όλη και θα πάει χαμένη (ο οργανισμός μας έχει όριο απορρόφησης πρωτεΐνης κάθε 2 ώρες νομίζω ) .

εμένα αυτή ειναι η γνώμη μου απο τα λίγα που ξέρω , ας απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος.:toast:

Txc
05-09-11, 21:29
παιδια να ρωτισω και γω κατι

αμα για καποιο λογο δεν προλαβουμε να φαμε ενα γευμα πχ το τριτο , και ερθει η ωρα του τεταρτου, τι κανουμε??

πλακωνομαστε στο φαι ή ταφηνουμε?

Χτυπα μια σοκολατα πρωτεινης...
Πουλανε τετοιες σε καταστηματα συμπληρωματων διατροφης...
Περιπου 400 θερμιδες, 30γρ πρωτεινη, 30γρ υδατανθρακα και λιγα λιπαρα πανω κατω η σοκολατα...
Χωρα και στην τσεπη...
Οτι καλυτερο, αν εισαι μακρια απο το σπιτι και πρεπει να κανεις γευμα. Πιες και ενα μπουκαλακι νερο και εισαι αρχοντας...

Giannistzn
05-09-11, 21:34
Χτυπα μια σοκολατα πρωτεινης...
Πουλανε τετοιες σε καταστηματα συμπληρωματων διατροφης...
Περιπου 400 θερμιδες, 30γρ πρωτεινη, 30γρ υδατανθρακα και λιγα λιπαρα πανω κατω η σοκολατα...
Χωρα και στην τσεπη...
Οτι καλυτερο, αν εισαι μακρια απο το σπιτι και πρεπει να κανεις γευμα. Πιες και ενα μπουκαλακι νερο και εισαι αρχοντας...

Δεν συμφωνω.. Εχουν μεσα ολες πρωτεΐνη σογιας, η οποια δεν ειναι και ο,τι καλυτερο, το αντιθετο μαλλον..

tolis93
05-09-11, 21:34
ακουσα ενα παρομοιο με τη βρωμη και εγω(τι διαολο επιδιμια εχουμε?αχ μωλις εφτασαν οι πρωτεινες μου!!! ακυρο αλλα οκ) οτι οταν τρωμε πρωτεινη με φρουτα δεν απορροφαται η πρωτεινη.εγω προσωπικα σημερα χτυπησα στο γουγλι φρουτα και αποροφηση πρωτεινης και λεει οτι με γαλακτοκομικα μπορει να συνδιαστει.κ το διαβασα σε 2-3 σαιτ.οσο για τη βρωμη δε ξερω κατα ποσο ισχυει.εγω τη ψοφαω με γαλατα γιαουρτια κ ασπραδια αυγων παντως.τωρα αν μιλαμε για 2-3 γραμμαρια...βασικα παιζει να εξαρταται τη πηγη πρωτεινης.αλλα και παλι μου ακουγεται κουλο. και κατι ακομα για να σας τα πρηξω ετσι να γραψω 12-13 σελιδες.txc να ξερεις πως αυτες οι μπαρες ειναι τιγκα στα προιοντα σογιας και οχι μη γενετικα τροποποιημενα...

Txc
05-09-11, 21:37
Δεν συμφωνω.. Εχουν μεσα ολες πρωτεΐνη σογιας, η οποια δεν ειναι και ο,τι καλυτερο, το αντιθετο μαλλον..

Δεν νομιζω...
Θα εκανα ενα λινκ, αλλα θα μου την πουνε...
Ας πουμε, οτι ειναι ετσι...
Και τι να κανουμε τωρα?
Να χασεις γευμα?
Καλυτερο ειναι αυτο ή μηπως να φας κανα σκουπιδι απο εξω του στυλ μπουγατσοτυροπιτα...

Giannistzn
05-09-11, 21:43
Για εμενα, ας χασεις ενα γευμα, και αναπληρωσε ποσοτητες στα επομενα 2. Βαλτο μισο και μισο ας πουμε..

den23
06-09-11, 14:03
μόλις παρατήρησα πως το βιολογικό φυστικοβούτυρο που χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και κάτι μέρες, περιέχει φοινικέλαιο βιολογικής καλλιέργειας... υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο λάδι και πρέπει να ψάξω για εναλλακτική η είναι ok???:unsure::unsure:

tolis93
06-09-11, 20:28
μόλις παρατήρησα πως το βιολογικό φυστικοβούτυρο που χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και κάτι μέρες, περιέχει φοινικέλαιο βιολογικής καλλιέργειας... υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο λάδι και πρέπει να ψάξω για εναλλακτική η είναι ok???:unsure::unsure:

νομιζω οτι ειναι ενταξει.νομιζω δε παιρνω κ ορκο απλα δν εχω ακουσει κατι.για μενα ψαξε στο νετ κατι θα βρεις σιγουρα.παντως το φυστικοβουτηρο ειναι περιεργη υποθεση γιαυτο ψαχνε φυστικοβουτηρα με 98% κ πανω φυστικια μεσα.αλλα εχουν κ τρανς...