PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

Eddie
06-09-11, 21:12
Δεν συμφωνω.. Εχουν μεσα ολες πρωτεΐνη σογιας, η οποια δεν ειναι και ο,τι καλυτερο, το αντιθετο μαλλον..

Φιλε,η σογια ειναι η μοναδικη φυτικη πρωτεινη με πληρες προφιλ αμινοξεων..τι το κακο εχει?Το θεμα με τις σοκολατες ειναι οτι περιεχουν και πρωτεινη απο κολλαγονο (αν δε κανω λαθος) οπως επισης αρκετη ζαχαρη και υδρογονομενα λιπαρα (trans).

Giannistzn
06-09-11, 21:40
Εχουν γινει καποιες ερευνες και εχει αποδειχθει οτι σχετιζεται με τον καρκινο του μαστου στις γυναικες, και αντιστοιχα προβληματα στους ορχεις στους αντρες. Ισως να αφορα μακροχρονια χρηση, δεν ξερω, παντως γενικα ακουγεται αυτο για τις μπαρες πρωτεΐνης, οτι δηλαδη δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη.

Απο εκει και περα, αμα σε βολευει, και να φας 2-3 το μηνα δεν πιστευω να εχεις προβλημα.

NASSER
06-09-11, 22:27
Φτιάχνουμε σπιτικές μπάρες πρωτεινης και τελειωσαν οι αμφιβολίες ;)

exkaliber
06-09-11, 22:57
σ αυτον που εγραψε οτι παιρνει για πρωινο 100γρ βρωμη και 80γρ δημητριακα να πω οτι και η βρωμη δημητριακο ειναι:green:

Irriversible
07-09-11, 17:42
1)Αν ενα τροφημο, για πραδειγμα το κοτοπουλο, γραφει οτι σε 100γρ προιοντος περιεχει 50γρ πρωτεινης και εγω ψησω 100γρ κοτοπουλου θα εξακολουθει να περιεχει 50γρ πρωτεινης ή υπαρχουν απωλειες?

2)Εχω προβλημα με το να τρωω μεγαλη ποσοτητα τροφης με συνεπεια να μη παιρνω συχνα οση πρωτεινη χρειαζομαι, για παραδειγμα εγω με ενα μπολ γαλα και δημητριακα για πρωινο εχω φουσκωσει και μπορω να ξαναφαω μετα απο 2-3 ωρες και στη διατροφη για bodybuilding τα δημητριακα ειναι ενα μικρο μερος του πρωινου, το ιδιο και στα αλλα γευματα συμβαινει. Τι να κανω?

average_joe
07-09-11, 17:51
1)Αν ενα τροφημο, για πραδειγμα το κοτοπουλο, γραφει οτι σε 100γρ προιοντος περιεχει 50γρ πρωτεινης και εγω ψησω 100γρ κοτοπουλου θα εξακολουθει να περιεχει 50γρ πρωτεινης ή υπαρχουν απωλειες?

2)Εχω προβλημα με το να τρωω μεγαλη ποσοτητα τροφης με συνεπεια να μη παιρνω συχνα οση πρωτεινη χρειαζομαι, για παραδειγμα εγω με ενα μπολ γαλα και δημητριακα για πρωινο εχω φουσκωσει και μπορω να ξαναφαω μετα απο 2-3 ωρες και στη διατροφη για bodybuilding τα δημητριακα ειναι ενα μικρο μερος του πρωινου, το ιδιο και στα αλλα γευματα συμβαινει. Τι να κανω?

1) εξακολουθει.

2) εδω τα να σου πω? οι μονες απαντησεις ειναι να φας περισσοτερο μεχρι να συνηθησεις ή υγρες θερμιδες απο σκονη πρωτεινης.

Txc
07-09-11, 21:58
1)Αν ενα τροφημο, για πραδειγμα το κοτοπουλο, γραφει οτι σε 100γρ προιοντος περιεχει 50γρ πρωτεινης και εγω ψησω 100γρ κοτοπουλου θα εξακολουθει να περιεχει 50γρ πρωτεινης ή υπαρχουν απωλειες?

2)Εχω προβλημα με το να τρωω μεγαλη ποσοτητα τροφης με συνεπεια να μη παιρνω συχνα οση πρωτεινη χρειαζομαι, για παραδειγμα εγω με ενα μπολ γαλα και δημητριακα για πρωινο εχω φουσκωσει και μπορω να ξαναφαω μετα απο 2-3 ωρες και στη διατροφη για bodybuilding τα δημητριακα ειναι ενα μικρο μερος του πρωινου, το ιδιο και στα αλλα γευματα συμβαινει. Τι να κανω?

Παρε συμπληρωμα ορου γαλακτος whey...

Eddie
07-09-11, 22:01
1) εξακολουθει.

Δηλαδη λες οτι το κοτοπουλο αψητο με ψημμενο στα ιδια γραμμαρια εχει την ιδια πρωτεινη?

average_joe
07-09-11, 22:43
^^^
λεω το εξης (υποθετικο σεναριο):
ζυγιζεις 100γρ κοτοπουλο ωμο που εχει 30γρ πρωτεινης.
αυτο το κομματι το ψηνεις και αφου χασει τα νερα του και μαγειρευτει εχει τελικο βαρος 80γρ.
σε αυτα τα 80γρ εχει 30γρ πρωτεινη.

Eddie
07-09-11, 23:43
^^^
λεω το εξης (υποθετικο σεναριο):
ζυγιζεις 100γρ κοτοπουλο ωμο που εχει 30γρ πρωτεινης.
αυτο το κομματι το ψηνεις και αφου χασει τα νερα του και μαγειρευτει εχει τελικο βαρος 80γρ.
σε αυτα τα 80γρ εχει 30γρ πρωτεινη.

Mαλλον το υποθετικο σου σεναριο ειναι λαθος.Απ οσο εχω δει,τα μεγαλα site με θερμιδες γραφουν διαφορετικη θρεπτικη αξια αναμεσα σε ωμο και ψημενο.Αλλωστε οι περισσοτεροι λενε να μετραμε τα κρεατα παντα ψημενα (αν και αυτο δε λεει κατι..)

TheWorst
07-09-11, 23:47
Εξερταται ... Το στηθος ξερω οτι ΨΗΜΕΝΟ εχει 28+ (28, κατι ηταν) γραμμαρια πρωτεινης.Ωμο εχει 21 ..

average_joe
08-09-11, 00:00
Mαλλον το υποθετικο σου σεναριο ειναι λαθος.Απ οσο εχω δει,τα μεγαλα site με θερμιδες γραφουν διαφορετικη θρεπτικη αξια αναμεσα σε ωμο και ψημενο.Αλλωστε οι περισσοτεροι λενε να μετραμε τα κρεατα παντα ψημενα (αν και αυτο δε λεει κατι..)

το εχω υποψην αυτο που λες.
απλα παντα κατι με χαλαγε στο συγκεκριμενο σεναριο καθως σαν μακροστοιχειο η ποσοτητα της πρωτεινη δεν αλλαζει ακομα και σε φαινομενα οπως μετουσιωση (υψηλες θερμοκρασιες)
κοιτα εδω (και εδω) οι αποψεις διιστανται. δεν μπορω να αποδειξω κατι.
απλα θα στο παω δια της ατοπου και τα συμπερασματα δικα σου.
τσεκαρε 3 λινκς
http://nutritiondata.self.com/facts/finfish-and-shellfish-products/4111/2 100 ωμο- 21γρ
http://nutritiondata.self.com/facts/finfish-and-shellfish-products/4112/2 100 ψημενο- 27γρ
http://nutritiondata.self.com/facts/finfish-and-shellfish-products/4112/2 85 ψημενο- 23γρ

αν το παμε με τη δικη μου λογικη τα 100γρ ψημενο εχουν μαζεψει οποτε ειναι πανω απο 100γρ ωμο (η πρωτεινη αυτο δειχνει)
επισης τα 85 γρ ψημενο εχουν 23γρ πρωτ το οποιο ειναι περιπου ιση με 100γρ ωμου (21γρ).
αναλογως με τη δικια σου λογικη θα μου κανεις μια παρομοια αναλυση που θα συμφωνει με αυτα που λες.

Αλλα... ξερεις κατι???

ειμαι σιγουρος πως δεν εχει σημασια. εμαθες με τον ενα τροπο εγω με τον αλλο. το θεμα ειναι οτι το σωμα σου αναπτυσσεται και παρομοια θα πω για το δικο μου.
οι διαφορες καποια γρ. πραγματικα θα ηθελα να μου απαντηθει αυτο αλλα
so what???

:toast:

Eddie
08-09-11, 00:26
Ε οχι και so what,γιατι αν ισχυει η δικη σου εκδοχη θα με γλυτωσεις απο πολλα χρηματα :green:

Καθε μεσημερι το κοτοπουλο 340γρ μετα το γκριλ γινεται 200γρ..οποτε καταλαβαινεις οτι με τη λογικη σου καταναλωνω 23-24γρ πρωτεινη επιπλεον σε καθε γευμα κοτας.

average_joe
08-09-11, 00:31
μιας και εισαι λεουρας εδω μεσα :P:P, σου προτεινω να ρωτησεις καποιο απο τα παιδια που εχεις παρε δωσε να το δει να μας δωσουν πιο εμπεριστατωμενη απαντηση.
θα την δω αυριο!!!

Bodybuilder_44
08-09-11, 00:39
Γεια σας,Θα ηθελα τη γνωμη σας για τη διατροφη μου και αν πρεπει να μειωσω θερμιδες ή αυξησω.λοιπον ειμαι 1.95 και 95 κιλα 19 χρονων.Χρειαζομαι ογκο αλλα επειδη ειμαι καπως χαλαρος δεν θελω να παρω πολυ λιπος.

Πρωινο 8:00
4-5 φρυγανιες με μελι
3 ποτηρια γαλα
1 scoop πρωτεινη

Δεκατιανο 11:00
1γιαουρτι
1-2 ποτηρια γαλα

Μεσημεριανο 2:00
Βασικα οτι ψησει η μανα μου απλα διαλεγω μεριδες με προτεινη σε καθε φαγητο και μειωνω τους υδατανθρακες
1 scoop πρωτεινη

Πριν την προπονηση 5:00
1Γιαουρτι ή 1 ποτηρι γαλα
1φετα του τοστ με μελι

Προπονηση 6:00-7:00

Μετα προπονηση 7:00
3-4 Ποτηρια γαλα
4-5 φρυγανιες με μελι
1 γιαουρτι
1 scoop πρωτεινη
Βασικα αυτο το γευμα το συζητησα με ενα φιλο μου και μου προτεινε να βγαλω το μελι και το γαλα και να βαλω κρεας πχ.μοσχαρισιο ι ψαρι

Βραδυνο 10:00
1-2 Τοστ τυρι,γαλοπουλα,ντοματα
1 Τονο σε νερο

Ευχαριστω θα εκτιμουσα τις προτασεις σας και της παρατειρησεις σας.

TheWorst
08-09-11, 00:45
Πολυ γαλα,πολυ μελι,πολυ φριγανια , ψωμι στις 10 το βραδυ , μελι πριν απο προπονηση , πλακα κανεις ωρε ? :2guns::shoot::shoot::rifle:

Bodybuilder_44
08-09-11, 00:46
Δηλαδη τι λες να βγαλω και να βαλω;;;

TheWorst
08-09-11, 00:54
Το πολυ το γαλα, το μελι πριν τη προπονηση και το πρωι , τις φριγανιες το πρωϊ,τον τονο πριν το υπνο,σαμπως δεν εχει τι :green:

Bodybuilder_44
08-09-11, 01:04
Δηλαδη καλυτερα θα ηταν ετσι;


Πρωινο 8:00
1-2 φρυγανιες με μελι
2 ποτηρια γαλα
1 scoop πρωτεινη


Δεκατιανο 11:00
1γιαουρτι
1τοστ ντοματα,γαλοπουλα,τυρι

Μεσημεριανο 2:00
Βασικα οτι ψησει η μανα μου απλα διαλεγω μεριδες με προτεινη σε καθε φαγητο και μειωνω τους υδατανθρακες
1 scoop πρωτεινη

Πριν την προπονηση 5:00
1Γιαουρτι η να βαλω μια μπανανα;

Προπονηση 6:00-7:00

Μετα προπονηση 7:00
1 τονος σε νερο
3 αυγα βραστα
1 scoop πρωτεινη

Βραδυνο 10:00
Βραδυνο θα μπορουσα να βαλω τι ομως;; παλι γαλα;

Txc
08-09-11, 07:18
Γιατι να βγαλει το τονο πριν τον υπνο?
Που ειναι ο υδατανθρακας μεταπροπονητικα?
Κρατα και τα 2 πριν την προπονηση και για μενα το γαλα ειναι μια χαρα και για μετα την προπονα, γιατι εχει αναβολικες και αντικαταβολικες ιδιοτητες. Η καζεινη του γαλακτος εχει διαφορετικο χρονο απορροφησης απο την whey και δεν επηρεαζει την ταχυτητα απορροφησης. Τα λιπαρα και οι φυτικες ινες επηρεαζουν την απορροφηση της whey και οχι η καζεινη...

tolis93
08-09-11, 15:56
παιδια συγνωμη π διακοπτω αλλα επειδη το ποστ ειναι για διαφορες γενικες ερωτησεις μηπως το παλικαρι θα ηταν καλυτερα να ανοιξει ενα ποστ με τη διατροφη του?εδω θα χαθουν...παντως ρ φιλε.με τον γουινι κ με τον σβατζενεκερ ψαξτο καποια συγγενεια θα την εχεις(μελι-γαλα)

beefmeup
08-09-11, 16:02
Δηλαδη καλυτερα θα ηταν ετσι;


Πρωινο 8:00
1-2 φρυγανιες με μελι
2 ποτηρια γαλα
1 scoop πρωτεινη


Δεκατιανο 11:00
1γιαουρτι
1τοστ ντοματα,γαλοπουλα,τυρι

Μεσημεριανο 2:00
Βασικα οτι ψησει η μανα μου απλα διαλεγω μεριδες με προτεινη σε καθε φαγητο και μειωνω τους υδατανθρακες
1 scoop πρωτεινη

Πριν την προπονηση 5:00
1Γιαουρτι η να βαλω μια μπανανα;

Προπονηση 6:00-7:00

Μετα προπονηση 7:00
1 τονος σε νερο
3 αυγα βραστα
1 scoop πρωτεινη

Βραδυνο 10:00
Βραδυνο θα μπορουσα να βαλω τι ομως;; παλι γαλα;

ναι φιλε,κανε ολο το προγραμμα μια αντιγραφη στην ενοτητα της διατροφης,σαν νεο θεμα για να την δουμε ολοι μαζι..εδω καπου θα χαθει.

MusclesOfShadow
08-09-11, 21:14
Παρακαλω εχετε καποιο αρθρο που να δω συγκεντρωμενα συνταγες για "σπιτικα συμπληρωματα", π.χ. μπαρες πρωτεινης συνταγη του tolis93 και αλλα. (μια ιδεα μου ειναι να φτιαξω το δικο μου ροφημα πρωτεινης (αν πινετε βεβαια) με σπιτικα υλικα, για το σχολειο)
Μπορειτε να μου δωσετε λινκ απο φορουμ ή απο αλλου?
Μηπως να ανοιξω θεμα?

AntwnhsSs
08-09-11, 21:19
Παρακαλω εχετε καποιο αρθρο που να δω συγκεντρωμενα συνταγες για "σπιτικα συμπληρωματα", π.χ. μπαρες πρωτεινης συνταγη του tolis93 και αλλα. (μια ιδεα μου ειναι να φτιαξω το δικο μου ροφημα πρωτεινης (αν πινετε βεβαια) με σπιτικα υλικα, για το σχολειο)
Μπορειτε να μου δωσετε λινκ απο φορουμ ή απο αλλου?
Μηπως να ανοιξω θεμα?

δεν ξέρω άμα ζητάς κάτι τέτοιο αλλα ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι :)

http://www.youtube.com/watch?v=lMGgIJgtvm8

MusclesOfShadow
08-09-11, 21:24
Ναι μονο που δεν θα μπορω να εχω συμπληρωμα πρωτεινης, αλλιως δεν θα ζητουσα κατι τετοιο.
Με μια γρηγορη ματια στο διαδικτυο, το μονο που μπορω να πω ειναι οτι δεν υοαρχουν και πολλες επιλογες. Ας πουμε, νταξει το γαλα, λιγο τα αυγα, βρωμη, αλλα τι να βαλεις αλλο μεσα για ενα πληρες ροφημα πρωτεινης? (κατι που οι εταιρειες σιγουρα δεν θελουν να μαθεις:green:)
Ενα αλλο τρελο ειναι κοτοπουλο στο μπλεντερ μεχρι να γινει χυμος...και μετα το πινεις..... Δεν νομιζω να κανω κατι τετοιο...
Ευχαριστω πολυ ομως!
Αλλη ιδεα?
Να ανοιξω θεμα?

tyler_durden
10-09-11, 10:57
καθε τι που χει σχεση με τη μαγειρικη μου φερνει αλλεργια..
η κατασταση ηταν τοσο τραγικη που μια περιοδο μεχρι και το φιλετο κοτο το παιρνα ετοιμο απο τη ψησταρια της γειτονιας μου:green:
για αυτο το λογο μηπως ξερει καποιος αν μπορω να βρω ΕΤΟΙΜΑ πιτακια βρωμης;;
σε καποιο σουπερ;;σε κανεναν φουρνο;;
ΔΕ με ενδιαφερει η τιμη,αρκει να βρω..:unsure:

Txc
10-09-11, 11:09
καθε τι που χει σχεση με τη μαγειρικη μου φερνει αλλεργια..
η κατασταση ηταν τοσο τραγικη που μια περιοδο μεχρι και το φιλετο κοτο το παιρνα ετοιμο απο τη ψησταρια της γειτονιας μου:green:
για αυτο το λογο μηπως ξερει καποιος αν μπορω να βρω ΕΤΟΙΜΑ πιτακια βρωμης;;
σε καποιο σουπερ;;σε κανεναν φουρνο;;
ΔΕ με ενδιαφερει η τιμη,αρκει να βρω..:unsure:

και γιατι αυτο ειναι τραγικο?
εγω το κανω καθε μερα αυτο, μη σου πω και 2 φορες την ημερα τρωω φιλετα απο ψητοπωλεια...
ποιοτικα ειναι μια χαρα, γιατι ξερω απο που τρωω...
οικονομικα για αλλους ισως να μην ειναι μια χαρα, για μενα δεν υφιστατε το οικονομικο θεμα...
Ουτε εγω μαγειρευω, βαριεμε να μπω σε αυτη την διαδικασια, ουτε πιατα θελω να πλενω, ουτε κατσαρολες, ουτε τπτ...
Ερχετε η μανα μου και τα κανει αυτα...
Πιτακι βρωμης το κοβω χλωμο να βρεις απο φουρνο...
Φαε κατι αλλο, καμια φετα ολικης...

Giannistzn
10-09-11, 11:10
καθε τι που χει σχεση με τη μαγειρικη μου φερνει αλλεργια..
η κατασταση ηταν τοσο τραγικη που μια περιοδο μεχρι και το φιλετο κοτο το παιρνα ετοιμο απο τη ψησταρια της γειτονιας μου:green:
για αυτο το λογο μηπως ξερει καποιος αν μπορω να βρω ΕΤΟΙΜΑ πιτακια βρωμης;;
σε καποιο σουπερ;;σε κανεναν φουρνο;;
ΔΕ με ενδιαφερει η τιμη,αρκει να βρω..:unsure:

Δυσκολο μου φαινεται να βρεις.. Ειδικα με τον τροπο που τα φτιαχνουμε. Αλλα δεν ειναι κατι δυσκολο ρε συ.

Αυγο - κουακερ - αντικολλητικο και τελος τα εφτιαξες..

aepiskeptis
10-09-11, 23:36
επειδη το βλεπω να γινεται τρεντ το πιτακι

ειναι καλη ιδεα

Α. να μην σπατε τους κροκους οταν τους μαγειρευετε

Β. να μην "τηγανιζετε"-ψηνετε κατ αυτον τον τροπο τα αυγα

tolis93
10-09-11, 23:53
επειδη το βλεπω να γινεται τρεντ το πιτακι

ειναι καλη ιδεα

Α. να μην σπατε τους κροκους οταν τους μαγειρευετε

Β. να μην "τηγανιζετε"-ψηνετε κατ αυτον τον τροπο τα αυγα

γιατι αν σπασει ο κροκος τι γινεται?κανει πιο καλο μειγμα.κ τι παθαινουν τα αυγα αν ψηθουν σε αντικολλητικο?

aepiskeptis
10-09-11, 23:57
δε θα σου πω. πρεπει να το ψαξεις μονος σου φιλε μου


παντως η απαντηση "κανει πιο καλο το μειγμα" μου εφτιαξε τη νυχτα θα κοιμηθω πιο ομορφα

TheMaster
11-09-11, 00:04
Παιδια εγω που τρωω και σαντουιτς με κοτοπουλο που περνω στο σχολειο να το κανω με ψωμι ολικις η με ασπρο κανονικο?

tolis93
11-09-11, 00:21
δε θα σου πω. πρεπει να το ψαξεις μονος σου φιλε μου


παντως η απαντηση "κανει πιο καλο το μειγμα" μου εφτιαξε τη νυχτα θα κοιμηθω πιο ομορφα

για τη πιτα εννοουσα.οκ θα ψαξω στα αδυτα των αυγων.καλο σου κ ομορφο βραδυ τοτε:green:

aepiskeptis
11-09-11, 00:22
στα αδυτα των αυγων και της χοληστερινης το βρηκες


ευχαριστω καλο βραδυ και σε σενα

tolis93
11-09-11, 00:23
στα αδυτα των αυγων και της χοληστερινης το βρηκες


ευχαριστω καλο βραδυ και σε σενα

για τη χολιστερινη μου νομιζω θα αργησω να ανυσηχω ακομα..

aepiskeptis
11-09-11, 00:36
ναι εεε

εσυ ξερεις

κοιτα οταν ανησυχησεις μη χρειαζεσαι μαλακοφαρμακα


ο χοληστερινη εκκρινεται απτο συκωτι, επισης η χοληστερινη ειναι η πρωτη υλη για πολλες ορμονες

ψαξε απο ποιον αδενα ρυθμιζεται και με ποια διαδικασια

αλλου ειναι το προβλημα, αλλα αφου δεν ανησυχεις αστο δεν πειραζει

TheWorst
11-09-11, 12:18
Δε θα σε πειραξει η χολεστερινη στα αυγα , πολυ περισσοτερο μαλλον θα σε πειραξει το ασπρο ψωμι , οι πατατες , τα ρυζια κτλ

arisfwtis
11-09-11, 12:21
γιατι να τον πειραξει το ρυζι , η πατατα και το ψωμι?

TheWorst
11-09-11, 12:23
Λεω .. Για την χολ. που λεει :green:

jimmy007
11-09-11, 14:11
επειδη το βλεπω να γινεται τρεντ το πιτακι

ειναι καλη ιδεα

Α. να μην σπατε τους κροκους οταν τους μαγειρευετε

Β. να μην "τηγανιζετε"-ψηνετε κατ αυτον τον τροπο τα αυγα

Η μετουσίωση των πρωτεινών σε απασχολεί ή κάτι άλλο?


Δε θα σε πειραξει η χολεστερινη στα αυγα , πολυ περισσοτερο μαλλον θα σε πειραξει το ασπρο ψωμι , οι πατατες , τα ρυζια κτλ

Ορίστε?

TheWorst
11-09-11, 14:22
Νομιζω δε μπορεσα να εκφραστω καλα..

Εννοω οτι μονα τους τα αυγα δε συντελουν στην αυξηση της χοληστερινης,αλλα συνοδευομενα απο αυτα (ρυζια , πατατα κτλ)
Δηλαδη ο συνδυασμος τροφων με κορεσμενα λιπαρα και χοληστερινη και υδατανθρακων υψηλου ΓΔ (σαν το ασπρο ρυζι ,το ασπρο ψωμι κτλ) ευνοουν την αποθηκευση λιπους και απο κει την αυξηση της χοληστερινης. Δηλαδη σε συμπερασμα πρεπει να αποφευγονται κορεσμενα λιπαρα σε συνδυασμο με βομβες ινσουλινης .

Αυτα συμφωνα με οσα εχω διαβασει , οποιος συμφωνει , συμφωνει , οποιος δε , σεβαστη η γνωμη του.

mcfit
11-09-11, 15:02
μια αποριουλα ακομα και απο μενα..

επειδη το cottage δεν το τρωω, βρηκα ενα κασερι με 10% λιπαρα, ειμαι ενταξει εμα τρωω 2 φετες στο 2ο γευμα μαζι με γαλοπουλα και ψωμι ή ειναι πολλα τα λιπαρα που εχει??

ελμερ
11-09-11, 15:08
μια αποριουλα ακομα και απο μενα..

επειδη το cottage δεν το τρωω, βρηκα ενα κασερι με 10% λιπαρα, ειμαι ενταξει εμα τρωω 2 φετες στο 2ο γευμα μαζι με γαλοπουλα και ψωμι ή ειναι πολλα τα λιπαρα που εχει??

δες και ποσες πρωτεινες εχει αυτο το κασερι που εχεις βρει...πολλα εχουν 30 με 32 γραμμαρια πρωτεινης στα 100 καποια αρκετα λιγοτερα....για περισσοτερες πληροφοριες υπαρχουν παιδια που ξερουν πιο πολλα απο διατροφη απο μενα....:welcome:

Gianna
11-09-11, 15:20
Αν πρόκειται πάντως για το Τρικαλινό 10% είχα βρει ότι μια φέτα έχει 10γρ. πρωτείνης και 70 θερμίδες. Εξαρτάται βέβαια και από το πόσο χοντρή την κόβουν τη φέτα.

Άσχετο: Χτύπησα πριν καμιά ώρα 250 γρ. γιαούρτι 0% αναμειγμένο με ένα κεσεδάκι ζελέ φράουλα Sweet & Balance που είναι για διαβητικούς με χαμηλό ΓΔ (40 θερμίδες - γρ. υδατ.) και καμιά 10αριά αμύγδαλα.:P:P Ε, το χα ταράξει στο γιαούρτι - φρούτα, οπότε να κάνουμε και καμιά αλλαγή!!

Tasos Green
11-09-11, 15:31
μια αποριουλα ακομα και απο μενα..

επειδη το cottage δεν το τρωω, βρηκα ενα κασερι με 10% λιπαρα, ειμαι ενταξει εμα τρωω 2 φετες στο 2ο γευμα μαζι με γαλοπουλα και ψωμι ή ειναι πολλα τα λιπαρα που εχει??

καλυτερα δοκίμασε τοτε στραγγιστό γιαουρτι 2%... εχουν ολα πανω κατω 16 γρ πρωτεινη το κεσεδάκι (200 gr)

exkaliber
11-09-11, 19:26
κονσερβα τονο προτιμαται σε νερο ή σε ηλιελαιο?
ή δεν εχει σημασια?

Devil
11-09-11, 20:10
κονσερβα τονο προτιμαται σε νερο ή σε ηλιελαιο?
ή δεν εχει σημασια?

σε νερο...

TheWorst
11-09-11, 20:16
σε νερο...

Παντα! :thumbup:

tolis93
11-09-11, 22:35
ναι εεε

εσυ ξερεις

κοιτα οταν ανησυχησεις μη χρειαζεσαι μαλακοφαρμακα


ο χοληστερινη εκκρινεται απτο συκωτι, επισης η χοληστερινη ειναι η πρωτη υλη για πολλες ορμονες

ψαξε απο ποιον αδενα ρυθμιζεται και με ποια διαδικασια

αλλου ειναι το προβλημα, αλλα αφου δεν ανησυχεις αστο δεν πειραζει
ε ρε φιλε ταγμενος εισαι κ δν λες που ειναι το προβλημα?σε απειλουν τπτ τρομοκρατες?

exkaliber
12-09-11, 22:22
σε νερο...

σε ηλιελαιο εχει καλυτερη γευση και λιγο παραπανω πρωτεινη :unsure:

aepiskeptis
12-09-11, 23:01
Η μετουσίωση των πρωτεινών σε απασχολεί ή κάτι άλλο?


γιατι να με αποσχολει η προβολη της πρωτεινης απο 3D σε 1D :unsure:

απ οσο μπορω να κατανοησω, χωρις βεβαια να εχω τις επαρκη παιδεια διατροφολοτετοιο, δεν κανει καποια αλλαγη στη συσταση της πρωτεινης.

Giannistzn
13-09-11, 13:58
Το βουτυρο (σαν πηγη λιπαρων) το χρησιμοποιουμε ή προτιμουμε λαδι?

Δεν τηγανιζω, προσθετω μετα στο φαγητο λαδι απλα για να σπαει η ρουτινα το βουτυρο ειναι καλη επιλογη ή το αποφευγουμε?

tolis93
13-09-11, 15:31
Το βουτυρο (σαν πηγη λιπαρων) το χρησιμοποιουμε ή προτιμουμε λαδι?

Δεν τηγανιζω, προσθετω μετα στο φαγητο λαδι απλα για να σπαει η ρουτινα το βουτυρο ειναι καλη επιλογη ή το αποφευγουμε?

το σκεφτομουν κ εγω αυτο γιατι μπανιζα το βιταμ με γιαουρτι χτες απλα στα 10 γρ μωλις π δν ξερω ποσο ειναι παντως ουτε κουταλακι του γλυκου ουτε της σουπας πρεπει να ναι εχει πολυ πραμα....5-6 γραμμαρια λιπαρα νμζω.παντως αντι για ελαιολαδο το προτυμω δε μαρεσει το λαδι.αλλα δε το καταναλωνω γιατι εχω την ιδια αποροια

den23
13-09-11, 15:50
τι γνώμη έχετε για μακαρόνια ολικής αλέσεως στο μεσημεριανό γεύμα αντί για ρύζι η πατάτα???

tolis93
13-09-11, 15:52
τι γνώμη έχετε για μακαρόνια ολικής αλέσεως στο μεσημεριανό γεύμα αντί για ρύζι η πατάτα???

αν τα παιζεις εναλλαξ ειναι αρκετα καλη επιλογη για μενα.ασχετα π παιζω μονο ζυμαρικα:green:

den23
13-09-11, 16:23
αν τα παιζεις εναλλαξ ειναι αρκετα καλη επιλογη για μενα.ασχετα π παιζω μονο ζυμαρικα:green:

εναλλάξ μια μέρα πατάτα μια μέρα μακαρόνι ολικής.. το ρύζι δεν το μπορώ...

Kaloutsikos
13-09-11, 16:25
Το βουτυρο (σαν πηγη λιπαρων) το χρησιμοποιουμε ή προτιμουμε λαδι?

Δεν τηγανιζω, προσθετω μετα στο φαγητο λαδι απλα για να σπαει η ρουτινα το βουτυρο ειναι καλη επιλογη ή το αποφευγουμε?

Το βουτυρο ειναι πολυ κακη επιλογη φιλος.


τι γνώμη έχετε για μακαρόνια ολικής αλέσεως στο μεσημεριανό γεύμα αντί για ρύζι η πατάτα???

Να εχεις στα γευματα σου εναλακτηκες λυσεις για να μην τα βαριεσαι ευκολα,
Οχι μονο στο μεσημεριανο σου σε οποιοδηποτε γευμα μπορεις να εχεις μακαρονια ολικης.

George1993
13-09-11, 18:23
σε περίοδο όγκου ανάλογα με τις ανάγκες μας αντί για γιαούρτι το βράδυ θα μπορούσαμε να βάλουμε 2-3 ποτήρια γάλα?

Kaloutsikos
13-09-11, 18:29
σε περίοδο όγκου ανάλογα με τις ανάγκες μας αντί για γιαούρτι το βράδυ θα μπορούσαμε να βάλουμε 2-3 ποτήρια γάλα?

Τουμπανο θα γινει η κοιλια σου ρε συ με τοσο γαλα

George1993
13-09-11, 18:33
Τουμπανο θα γινει η κοιλια σου ρε συ με τοσο γαλα

απλώς έχω βαρεθεί το γιαούρτι...
ενώ το γάλα μου αρέσει και κατεβαίνει και εύκολα...
το τουμπάνιασμα δεν θα είναι προσωρινό?

Kaloutsikos
13-09-11, 18:36
απλώς έχω βαρεθεί το γιαούρτι...
ενώ το γάλα μου αρέσει και κατεβαίνει και εύκολα...
το τουμπάνιασμα δεν θα είναι προσωρινό?

Αν δεν φουσκωσει η κοιλια σου πιες οσο θες,
Δεν θα ειναι μονιμο το φουσκωμα αλλα καλο ειναι να μην κοιμηθεις φουσκωμενος.

RAMBO
13-09-11, 18:42
και εννοειται πρασινο γαλα:green:

George1993
13-09-11, 18:52
Αν δεν φουσκωσει η κοιλια σου πιες οσο θες,
Δεν θα ειναι μονιμο το φουσκωμα αλλα καλο ειναι να μην κοιμηθεις φουσκωμενος.

έγινε θα το δοκιμάσω.....


rambo εννοείται πράσινο γάλα
μη κάνουμε μισές δουλειές... :)

TheWorst
13-09-11, 18:59
Τι πρασινο γαλα ρε παιδια ?? χαχαα Εννοειται αυτο 1.5% ? Εγω πινω συνηθως 3.5% και σπανια 1.5% και παλια επεινα 1 λιτρο προ-υπνου αχχα .. Αλλα εχει πολυ λακτοζη .. Τωρα κοτατζ + τυρι + ξυροκαρπια .. :green:

Txc
13-09-11, 21:10
Εγω πινω το μοβ γαλα...
3 ποτηρια γαλα πριν τον υπνο ειναι 36γρ υδατανθρακα...
Θα ελεγα να αραξεις στο γιαουρτακι ή αντε σε κανα cottage...

tolis93
13-09-11, 22:24
Εγω πινω το μοβ γαλα...
3 ποτηρια γαλα πριν τον υπνο ειναι 36γρ υδατανθρακα...
Θα ελεγα να αραξεις στο γιαουρτακι ή αντε σε κανα cottage...
ε σε ογκο ειναι το παλικαρι αν τα περιορισει απο καπου αλλου μια χαρα κουτα του ρχεται...παντως το γαλα ζεστο με μια κουταλιτσα ταχινι ειναι για να (τα)χινι

Gianna
13-09-11, 22:41
Και ξυνόγαλο ωραίο είναι τώρα που κάνει ζέστη!!! (Αν μάλιστα του πετάξεις και ένα σκουπ iso 100 dymatize μπανάνα μέσα:P)

Kaloutsikos
14-09-11, 10:01
Τωρα κοτατζ + τυρι + ξυροκαρπια .. :green:

Το +τυρι τι εννοεις ρε συ, τι τυρι;

Galthazar
14-09-11, 12:15
Γιατι τοση αρνητικοτητα για το γαλα? :unsure:

Kaloutsikos
14-09-11, 15:49
Γιατι τοση αρνητικοτητα για το γαλα? :unsure:

Εγω προσωπικα ειμαι φαν του γιαουρτιου :)

Επειδη εχει περισσοτερη λακτοζη το γαλα,
Γι αυτο τρωμε γιαουρτακι.

vaggos@
14-09-11, 19:02
παιδια την γνωμη σας για αυτη την διατροφη ογκου
1. (70γ.βρωμη+400γαλα+1μηλο πρασινο+1κ.γφιστικοβουτυρο
2. (1 σαντουιτσ με τονο μαρουλι 1κ.σ ελαιολαδο +1 χυμο πορτοκαλι
3. (150γρ κιμα απαχο +200γρ πατατα βραστη +σαλατα +1κ.σ ελαιολαδο +1φετα ψωμι ολικησ
4. (πριν προπονηση 1 μπανανα +1ποτηρι γαλα
5. (μετα 30γρ πρωτεινη +2μπανανες +λ1κ.γ μελι
6.(1 στηθος κοτοπολο με σαλατα + 60γρ πατατα βραστη +1 φετα ψωμι ολικης
7.(1γιαουρτι 2%+25αμυγδαλα

TheWorst
14-09-11, 20:13
Το +τυρι τι εννοεις ρε συ, τι τυρι;

Βασικα εδω περα ενα olympus , εχει 23 λιπαρα και 16,5 πρωτεινη 0 υ/ες ! :green:

Αλλα αν εχεις κανα γνωστο τπτ .. Το σπιτικο τυρι απτην αγελαδα ειναι το καλυτερο κατα την αποψη μου :green::green:

Txc
14-09-11, 21:01
Βασικα εδω περα ενα olympus , εχει 23 λιπαρα και 16,5 πρωτεινη 0 υ/ες ! :green:

Αλλα αν εχεις κανα γνωστο τπτ .. Το σπιτικο τυρι απτην αγελαδα ειναι το καλυτερο κατα την αποψη μου :green::green:

Τσιμπα κανα Less της Μεβγαλ! :thumbup:

Kaloutsikos
15-09-11, 19:59
Βασικα εδω περα ενα olympus , εχει 23 λιπαρα και 16,5 πρωτεινη 0 υ/ες ! :green:

Αλλα αν εχεις κανα γνωστο τπτ .. Το σπιτικο τυρι απτην αγελαδα ειναι το καλυτερο κατα την αποψη μου :green::green:

Δηλαδη αυτό το έχεις στο βραδυνό σου?:unsure:

TheWorst
15-09-11, 20:04
Βεβαια και το εχω στο βραδυνο μου.. Πειραζει τπτ ? Πρωτεινη εχει , καλα λιπαρα και μπορω να φαω και το κοτατζ χωρις να ξερασω :green:

Kaloutsikos
15-09-11, 20:19
Βεβαια και το εχω στο βραδυνο μου.. Πειραζει τπτ ? Πρωτεινη εχει , καλα λιπαρα και μπορω να φαω και το κοτατζ χωρις να ξερασω :green:

Τι να πω, εσύ ξέρεις :turtle::turtle::turtle:

TheWorst
15-09-11, 20:27
Τωρα με φανταζεσαι πως τρωω 5 κιλα με τη μια , ε ? :turtle::turtle:

aqua_bill
15-09-11, 22:19
Ηθελα να παραθεσω διαθρεπτικες αξιες που μου εκαναν εντυπωση:

σιμιγδαλι ανα 100g
ενεργεια 352kcal
πρωτεινες 12,7g
Υδατανδρακας 72,8 g
Λιπαρα 1,1g

βλεπω πολυ υδατανθρακα. Τι ειδους ειναι?θα μπορουσαμε να τον βαλουμε στη διατροφη μας/(μην πει κανεις σχετικη κοτσανα περι γαλακτομπουρεκου)


ζελε γιωτης ανα 100g
αν θυμαμαι καλα 9 θερμιδες και 64g πρωτεινη! πολυ ψηλα δν ειναι???μπορει να μπιε στη διατροφη μας?αποροφαται?

tolis93
15-09-11, 22:32
Ηθελα να παραθεσω διαθρεπτικες αξιες που μου εκαναν εντυπωση:

σιμιγδαλι ανα 100g
ενεργεια 352kcal
πρωτεινες 12,7g
Υδατανδρακας 72,8 g
Λιπαρα 1,1g

βλεπω πολυ υδατανθρακα. Τι ειδους ειναι?θα μπορουσαμε να τον βαλουμε στη διατροφη μας/(μην πει κανεις σχετικη κοτσανα περι γαλακτομπουρεκου)


ζελε γιωτης ανα 100g
αν θυμαμαι καλα 9 θερμιδες και 64g πρωτεινη! πολυ ψηλα δν ειναι???μπορει να μπιε στη διατροφη μας?αποροφαται?

για σημιγδαλι δεν εχω ιδεα.για το ζελε την εχω ψαξει τη δουλεια κ εννοει 100 γρ σκονης.δλδ...7-8 φακελακια μιλαμε για πολυ μπωλακι και πολυυυυ μα πολυυυ μασα.κ δε συμφερει γιατι σ παει 1 ευρω περιπου επι 7 η επι 8 ε 7-8 ευρω...στη καλυτερη...αλλα για να το τρως ειν πολυ καλο

tolis93
15-09-11, 22:35
2 ερωτησεις.
1 κ κυριοτερη κ μ κανε εντυπωση.διαβασα σε γνωστο περιοδικο αθλητικο εννοω οτι συνδιασμος γευματος υψιλου σε υδατανθρακες κ λιπαρα σε συνδιασμο με τη καφεινη αυξανει το ζαχαρο στο αιμα εως κ για τις επομενες 8 ωρες.στο νετ δε βρηκα κατι.γνωριζει κανενας τπτ?
και κατι ακομα.βρηκα ενα σιροπι σοκολατας με γλυκαντικα.σε πολυ μικρη ποσοτητα σε περιοδο ογκου παιζει να βαλουμε εννοω ειναι οκ επιτρεπτο μεχρι 1 κουταλια σουπας τη μερα?(30 θερμιδες βγαζει) η για πεταμα?δε την αγορασα ακομα:green:

aqua_bill
15-09-11, 22:35
για σημιγδαλι δεν εχω ιδεα.για το ζελε την εχω ψαξει τη δουλεια κ εννοει 100 γρ σκονης.δλδ...7-8 φακελακια μιλαμε για πολυ μπωλακι και πολυυυυ μα πολυυυ μασα.κ δε συμφερει γιατι σ παει 1 ευρω περιπου επι 7 η επι 8 ε 7-8 ευρω...στη καλυτερη...αλλα για να το τρως ειν πολυ καλο
μα δε χρειαζομαι 64g στο γευμα μονο απο αυτο. και λιγοτερο μου αρκει.το θεμα ειναι τι ακριβως τρωω απο αυτο το πραγμα και αν ειναι αφομοιωσιμο

tolis93
15-09-11, 22:53
μα δε χρειαζομαι 64g στο γευμα μονο απο αυτο. και λιγοτερο μου αρκει.το θεμα ειναι τι ακριβως τρωω απο αυτο το πραγμα και αν ειναι αφομοιωσιμο

αφομοιωνεται κανονικοτατα πρωτεινη μοσχαριου ειναι...μη ρωτησεις περεταιρω δε θα το αγγιζεις το ζελε μετα αν μαθεις απο που ειναι:green:

Kaloutsikos
15-09-11, 23:07
Τωρα με φανταζεσαι πως τρωω 5 κιλα με τη μια , ε ? :turtle::turtle:

Δεν ειπα αυτο ρε συ,
ο συνδιασμος σου εμενα προσωπικα δε μου αρεσει.

TheWorst
15-09-11, 23:10
Δεν ειπα αυτο ρε συ,
ο συνδιασμος σου εμενα προσωπικα δε μου αρεσει.

Πες τι να βαλω ? Τι να αφαιρεσω τοτε ?

mcfit
16-09-11, 22:23
παιδες γιαουτρακια με φρουτα τρωμε???

0,2% λιπαρα
6,4% πρωτεινες
!3,6% υδατανθρακες(ολα ζαχαρη λεει)

τι λετε??

Giannistzn
16-09-11, 22:33
παιδες γιαουτρακια με φρουτα τρωμε???

0,2% λιπαρα
6,4% πρωτεινες
!3,6% υδατανθρακες(ολα ζαχαρη λεει)

τι λετε??

Ειχε ξανασυζητηθει νομιζω μια περιοδο. Καλυτερα αν θες οπωσδηποτε να το φας το πρωι. Αλλα για πριν τον υπνο καλυτερα απλο.

Txc
16-09-11, 22:52
παιδες γιαουτρακια με φρουτα τρωμε???

0,2% λιπαρα
6,4% πρωτεινες
!3,6% υδατανθρακες(ολα ζαχαρη λεει)

τι λετε??

Καλυτερα να το αποφυγεις...
Αν τωρα σου αρεσει υπερβολικα και θελεις να το εχεις στο διατροφικο σου πλανο, εγω θα το εβαζα καπακι μετα την προπονηση σαν post workout snack...
Ζαχαρη = απλος υδατανθρακας...
Απλο υδατανθρακα θελεις μονο στο πρωτο σoυ γευμα post workout...

ginus
16-09-11, 22:54
Καλυτερα να το αποφυγεις...
Αν τωρα σου αρεσει υπερβολικα και θελεις να το εχεις στο διατροφικο σου πλανο, εγω θα το εβαζα καπακι μετα την προπονηση σαν post workout snack...

εαν εριχνε και ενα σκουπ μεσα πρωτεινης κατι καναμε...

Txc
16-09-11, 22:58
εαν εριχνε και ενα σκουπ μεσα πρωτεινης κατι καναμε...

+1 απλα ορισμενοι φοβουντε τα συμπληρωματα, οποτε αν δεν εχεις whey, καλο ειναι και αυτο με καμια μπανανα και στο καπακι κανεις πληρες στερεο γευμα...

TheWorst
16-09-11, 23:06
Ειτε τα φοβουνται , ειτε τους χτυπα η οικονομικη κριση και δεν εχουν φρανγκα .. Σορρι ρε φιλε .. Αλλα που να βρουμε και για καζεινη , whey , να παρουμε και αμινο / γλουταμινη κτλ κτλ Αυτα καθε μηνα αρκετα επιβαρυνουν :green:

ginus
16-09-11, 23:11
Ειτε τα φοβουνται , ειτε τους χτυπα η οικονομικη κριση και δεν εχουν φρανγκα .. Σορρι ρε φιλε .. Αλλα που να βρουμε και για καζεινη , whey , να παρουμε και αμινο / γλουταμινη κτλ κτλ Αυτα καθε μηνα αρκετα επιβαρυνουν :green:

ποιος μιλησε για καζεινη...εγω μονο whey εχω πχ..και το βραδυ την τρωω με γιαουρτακι και εχουμε και καλυτερη αποροφηση...δες ποσο κανει ενα κοτοπουλο και ποσα γραμ πρωτεινης σου δινει και βαλτα κατω...

Txc
16-09-11, 23:12
Ειτε τα φοβουνται , ειτε τους χτυπα η οικονομικη κριση και δεν εχουν φρανγκα .. Σορρι ρε φιλε .. Αλλα που να βρουμε και για καζεινη , whey , να παρουμε και αμινο / γλουταμινη κτλ κτλ Αυτα καθε μηνα αρκετα επιβαρυνουν :green:

+1 εχεις δικιο...

και εγω εχω κοψει την whey και γενικα καπποια συμπληρωματα με εξαιρεση την πολυβιταμινη και το fish oil, αλλα οχι λογω οικονομικης κρισης...

mcfit
16-09-11, 23:27
ok ευχαριστω,

και μια off topic ερωτηση.υπαρχει καποιο thread αντιστοιχο με αυτο με γενικες ερωτησεις προπονησης????

ginus
16-09-11, 23:32
ok ευχαριστω,

και μια off topic ερωτηση.υπαρχει καποιο thread αντιστοιχο με αυτο με γενικες ερωτησεις προπονησης????

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9035-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%91%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

Giannistzn
17-09-11, 10:46
Πηγα σημερα σουπερμαρκετ και ειχε προσφορα κατι τορτελινι και ειπα να παρω να δοκιμασω 1 φορα.

Για πειτε καμια γνωμη

θερμιδες ανα 100γρ --> 403kcal
πρωτεΐνες --> 15γρ
υδατανθρακες --> 65,1 (σακχαρα 1,3)
λιπαρα --> 9,2 (κορεσμενα 4)

Εχει αρκετα λιπαρα γιατι εχουν και τυρι μεσα. Δεν φαινεται ασχημο για 1 στο τοσο. Γνωμες ?

Kaloutsikos
17-09-11, 11:43
Πηγα σημερα σουπερμαρκετ και ειχε προσφορα κατι τορτελινι και ειπα να παρω να δοκιμασω 1 φορα.

Για πειτε καμια γνωμη

θερμιδες ανα 100γρ --> 403kcal
πρωτεΐνες --> 15γρ
υδατανθρακες --> 65,1 (σακχαρα 1,3)
λιπαρα --> 9,2 (κορεσμενα 4)

Εχει αρκετα λιπαρα γιατι εχουν και τυρι μεσα. Δεν φαινεται ασχημο για 1 στο τοσο. Γνωμες ?

απο αλατι τι παιζει;

Εγω παντως αυτα μονο κυριακη θα τα ετρωγα που κανω τσιτ :)

Giannistzn
17-09-11, 11:46
Γιατι μονο σαν τσιτ? Διατροφικα στοιχεια μια χαρα εχουν πιστευω

Νατριο 0,62 λεει

Kaloutsikos
17-09-11, 11:55
Γιατι μονο σαν τσιτ? Διατροφικα στοιχεια μια χαρα εχουν πιστευω

Νατριο 0,62 λεει

γιατι αποφευγω ρε συ το τυρι.

Παντως να σου πω την αληθεια παραπανο λιπαρα νομιζα οτι θα ειχε.

Giannistzn
17-09-11, 12:00
Ε ενταξει εγω τρωω και τυρι κανονικα (προσεχω να ειναι χαμηλων λιπαρων 2-3 φετες τη μερα). Οποτε για 1 φορα που τα πηρα οκ κομπλε ειναι.

τσεκαρε και την παραγγελια που συζηταγαμε σε πμ, νομιζω εχει ανανεωθει ;)

TheWorst
17-09-11, 12:05
Ω ρε παιδια , τι παθενετε :green: Εγω ψαχνω τυρι με 35-40+ % λιπαρα και εσεις κοιτατε τα "light" :turtle::turtle:

tolis93
17-09-11, 13:09
Ε ενταξει εγω τρωω και τυρι κανονικα (προσεχω να ειναι χαμηλων λιπαρων 2-3 φετες τη μερα). Οποτε για 1 φορα που τα πηρα οκ κομπλε ειναι.

τσεκαρε και την παραγγελια που συζηταγαμε σε πμ, νομιζω εχει ανανεωθει ;)

αν μειωσεις τα λιπαρα σε αλλο γευμα ωστε να σ βγαινουν οι νορμαλ ποσοτητες μεσα στη μερα μια χαρα ειναι.το οτι κατι ειναι νοστημο δε σημαινει παντα οτι ειναι κ τιγκα κακο...για μια στο τοσο μια χαρα ειναι πιστευω.τσιτ ειναι κρεπα με σοκολατα π ειναι τιγκα στη ζαχαρη.αυτο για υδατανθρακα λιπαρα κ πρωτεινες οκ μ φενεται:green:

Kaloutsikos
18-09-11, 01:04
Ω ρε παιδια , τι παθενετε :green: Εγω ψαχνω τυρι με 35-40+ % λιπαρα και εσεις κοιτατε τα "light" :turtle::turtle:

Ασε ρε τα σάπια:P

Chris92
18-09-11, 01:47
γεια σε ολους! ειπα να μην ανοιξω καινουργιο θεμα οποτε θα ρωτησω εδω. Σημερα και γενικα καποιες μερες με πιανει "λυσα" να φαω(και ας εχω φαει τις θερμιδες που δικαιουμαι), οποτε σημερα μου ηρθε η φλασια δεν ξερω και γω πως να φαω ενα κουτακι 300γρ. καλαμποκι:shock:. δεδομενο οτι ειμαι σε περιοδο γραμμωσης και γενικα ελατωσης λιπους χωρει το καλαμποκι στη διαιτα μου? εσεις τι τρωτε σε αναλογεσ περιπτωσεις?

ginus
18-09-11, 01:54
εφαγες υδατανθρακα και απο δαυτον που κραταει και νερακια:green: ενταξει μην τρελενεσαι ολοι τσιταρουν...απλα προσπαθησε να σαι οσο λιγο εκτος οριων...πχ ανα ετρωγες ενα φιλετο κοτοπουλο η μια σαλατα δεν θα πεφτες καθολου απεξω...εγω στις μεγαλες λυσσες τρωω και το ευχαριστιεμαι...δεν χαλαει η διαιτα σου απο μια μετα

Chris92
18-09-11, 02:09
εφαγες υδατανθρακα και απο δαυτον που κραταει και νερακια:green: ενταξει μην τρελενεσαι ολοι τσιταρουν...απλα προσπαθησε να σαι οσο λιγο εκτος οριων...πχ ανα ετρωγες ενα φιλετο κοτοπουλο η μια σαλατα δεν θα πεφτες καθολου απεξω...εγω στις μεγαλες λυσσες τρωω και το ευχαριστιεμαι...δεν χαλαει η διαιτα σου απο μια μετα

ευχαριστω πολυ φιλε για τη γρηγορη απαντηση!

κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω πριν...το νεροβραστο κοτοπουλο 1κγ αβραστο ποσο βγαινει βρασμενο? επισις ποσεσ θερμιδεσ εχει(νεροβραστο ειναι χωρισ λαδι με λιγο αλατι)

Kostas95
18-09-11, 16:57
Το ξερω οτι ισως να το γραφω σε λαθος ενοτητα αλλα δεν ημουν σιγουρος αν επρεπε να το βαλω στην Διατροφη η εδω..Τελος παντων,Ξερει κανεις απο που θα μπορουσα να προμηθευτω λινελαιο στην Πατρα και σε καλη τιμη,γιατι το μαγαζι με βιολογικα προιοντα στο Ριο που συνηθιζα να περνω λινελαιο σταματησε να φερνει ποια...

Kostas95
18-09-11, 17:36
Γεια σας,βρισκομαι σε διατροφη ογκου και θελω να κανω δυο ερωτησεις..
1)Βρισκομαι σε διατροφη ογκου εδω και καποιους μηνες και οταν ξεκινησα ημουν στα 65κιλα..Επειτα απο καποιους μηνες και καποιες παραλλαγες,αλλαξα την διατροφη και την εκανα πιο συγκεκριμενη..Τις πρωτεινες που λαμβανα τις ειχα καθορισει 3γραμμαρια ανα κιλο και βρισκομουν στα 70κιλα(μας κανει δηλαδη 210 γραμμαρια πρωτεινης καθε μερα ωραια?) Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τωρα που εχω ανεβει στα 72κιλα πρεπει να ανεβασω τις πρωτεινες στα 216 γραμμαρια πρωτεινης η τα αφηνω σταθερα απο οταν ξεκινησα?
2)Εχω μια ακομα απορια..Ας πουμε για μεσημεριανο αυριο θα φαω 150γραμμαρια κοτοπουλο στηθος με μαυρο ρυζι και μαρουλι σαλατα..Το κοτοπουλο το ζυγιζουμε ψημενο η ωμο γιατι εχω μπερδευτει:unsure:
Συγνωμη αν σας κουρασα..

average_joe
18-09-11, 17:39
για το πρωτο δεν χρειαζεται να ανεβασεις. ηδη τρως αρκετη ποσοτητα.
για το δευτερο τσεκαρε το θεμα και αποφασισε http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16034-%CE%96%CF%8D%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82 γιατι η αποψη μου ειναι τελειως υποκειμενικη :green:

Kostas95
18-09-11, 17:43
για το πρωτο δεν χρειαζεται να ανεβασεις. ηδη τρως αρκετη ποσοτητα.
για το δευτερο τσεκαρε το θεμα και αποφασισε http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16034-%CE%96%CF%8D%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82 γιατι η αποψη μου ειναι τελειως υποκειμενικη :green:

Οσων αφορα το πρωτο..Απο οσο εχω διαβασει σε αρθρα στην ιστιοδελιδα χρειαζομαστε 3με3,5 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο,σωστα?Οποτε δεδομενου οτι το υπολογισα με 3γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο ειναι απολυτως φυσιολογικο..Αλλη ειναι η απορια μου..Αμα ανεβαινω κιλα,σημαινει ανεβαζω και πρωτεινη?η την αφηνω στασιμη απο οσο ξεκινησα?Πρεπει καθε φορα που ανεβαινω σε κιλα να ανεβαινω και σε πρωτεινη?

tolis93
18-09-11, 18:27
Οσων αφορα το πρωτο..Απο οσο εχω διαβασει σε αρθρα στην ιστιοδελιδα χρειαζομαστε 3με3,5 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο,σωστα?Οποτε δεδομενου οτι το υπολογισα με 3γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο ειναι απολυτως φυσιολογικο..Αλλη ειναι η απορια μου..Αμα ανεβαινω κιλα,σημαινει ανεβαζω και πρωτεινη?η την αφηνω στασιμη απο οσο ξεκινησα?Πρεπει καθε φορα που ανεβαινω σε κιλα να ανεβαινω και σε πρωτεινη?

για μενα κανα ασπραδακι αυγου παραπανω να βαζεις καλο θα ειναι...γιατι η πρωτεινη συντηρει τους μυες.ανεβαινεις κιλα.ανεβαζεις κ μυικα κιλα.θελουν κ αυτα συντηρηση.αλλα ηδη παιρνεις αρκετη πρωτεινη σιγουρα...

George007
18-09-11, 23:28
γεια σε ολους...λοιπον αρχικα να αναφερω πωσ ειμαι 17 χρονον 1.84 υψος και 73 κιλα ...τωρα λιπος ακριβως δεν γνωριζω ποσο εχω αλλα υπολογιζω γυρω στο 20-22%..θα ηθελα να ξεκινισω μια σωστη διατροφη γραμμωσης...οποιοσ εχει την ευχαριστησει να μ προτινει ενα θα ειμαι ευγνομων...ευχαριστω :)

Galthazar
18-09-11, 23:35
γεια σε ολους...λοιπον αρχικα να αναφερω πωσ ειμαι 17 χρονον 1.84 υψος και 73 κιλα ...τωρα λιπος ακριβως δεν γνωριζω ποσο εχω αλλα υπολογιζω γυρω στο 20-22%..θα ηθελα να ξεκινισω μια σωστη διατροφη γραμμωσης...οποιοσ εχει την ευχαριστησει να μ προτινει ενα θα ειμαι ευγνομων...ευχαριστω :)

το forum δοξα τον Αρνολντ ειναι full απο τετοιες διατροφες..διαβασε ενημερωσου και προσαρμοσε μια στα δικα σου δεδομενα.

George007
18-09-11, 23:39
το forum δοξα τον Αρνολντ ειναι full απο τετοιες διατροφες..διαβασε ενημερωσου και προσαρμοσε μια στα δικα σου δεδομενα.

φιλε μπορεισ να μ στειλεις μετα το μεροσ στο οποιο βρισκετε γτ δν το βρισκω?

Galthazar
18-09-11, 23:41
φιλε μπορεισ να μ στειλεις μετα το μεροσ στο οποιο βρισκετε γτ δν το βρισκω?

http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE

George007
18-09-11, 23:44
http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE

ευχαριστω

exkaliber
20-09-11, 00:20
στο πρωινο γτ χρειαζομασται θερμιδες?
βλεπω πολλους που εχουν γλυκισματα σ αυτο το γευμα και μου κανει εντυπωση

Devil
20-09-11, 03:52
στο πρωινο γτ χρειαζομασται θερμιδες?
βλεπω πολλους που εχουν γλυκισματα σ αυτο το γευμα και μου κανει εντυπωση

για τον ιδιο λογο που θελουμε θερμιδες και στα αλλα γευματα....:unsure:

μαλλον αλλο θελεις να πεις λογικα....

tolis93
20-09-11, 07:57
για τον ιδιο λογο που θελουμε θερμιδες και στα αλλα γευματα....:unsure:

μαλλον αλλο θελεις να πεις λογικα....

λογικα θελεις να πεις τροφες με υψιλο γλυκαιμικο δεικτη η κατι τετοιο.λογω πεσμενου γλυκογονου αν ειναι αυτη η ερωτηση.αν εννοεις γιατι μερικοι κοπανανε αυξημενες θερμιδες σε σχεση με τα υπολοιπα γευματα.κυριως επειδη το πρωινο ειναι το σημαντικοτερο γευμα της ημερας.κ αλλοι(πχ εγω) κανουν γυμναστικη μετα το πρωινο τους οποτε παιζει κ ρολο προ προπονητικου γευματος

Giannistzn
20-09-11, 09:06
στο πρωινο γτ χρειαζομασται θερμιδες?
βλεπω πολλους που εχουν γλυκισματα σ αυτο το γευμα και μου κανει εντυπωση

Εξ, οταν λες γλυκισματα, εννοεις μελια - μπανανες και τετοιες ιστοριες σε πιτακια, αντι για σκετη βρωμη - γαλα - σκουπ π.χ.? Ή αυγα βρωμη?
Ή εννοεις κατι διαφορετικο?

Μια ερωτηση παντως και απο εμενα, γιατι καθε πρωι ξυπναω και πεθαινω την πεινας? Δηλαδη, αν γινοταν να φαω πριν παω τουαλετα θα το εκανα :green: Το βραδυ εχω 300γρ γιαουρτι και 20γρ ταχινι, απο θερμιδες και ποσοτητα ειναι υπεραρκετα πιστευω (και αρκετα λιπαρα εχει) οποτε δεν θα επρεπε να με καλυπτει λιγο?

Οι μονες φορες που δεν πειναω και ειμαι οκ, ειναι οταν εχω cheataρει το προηγουμενο βραδυ (αλλα εδω μιλαμε για ατελειωτες κρεπαλες 3-4κ θερμιδες και βαλε..)

Kaloutsikos
20-09-11, 09:44
στο πρωινο γτ χρειαζομασται θερμιδες?
βλεπω πολλους που εχουν γλυκισματα σ αυτο το γευμα και μου κανει εντυπωση

Δεν χρειαζόμαστε θερμίδες σε αυτό το γεύμα, απλά εκείνη την ώρα μπορούμε να φάμε τροφές με ψιλό γλυκαιμικό δέκτη.


Εξ, οταν λες γλυκισματα, εννοεις μελια - μπανανες και τετοιες ιστοριες σε πιτακια, αντι για σκετη βρωμη - γαλα - σκουπ π.χ.? Ή αυγα βρωμη?
Ή εννοεις κατι διαφορετικο?

Μια ερωτηση παντως και απο εμενα, γιατι καθε πρωι ξυπναω και πεθαινω την πεινας? Δηλαδη, αν γινοταν να φαω πριν παω τουαλετα θα το εκανα :green: Το βραδυ εχω 300γρ γιαουρτι και 20γρ ταχινι, απο θερμιδες και ποσοτητα ειναι υπεραρκετα πιστευω (και αρκετα λιπαρα εχει) οποτε δεν θα επρεπε να με καλυπτει λιγο?

Οι μονες φορες που δεν πειναω και ειμαι οκ, ειναι οταν εχω cheataρει το προηγουμενο βραδυ (αλλα εδω μιλαμε για ατελειωτες κρεπαλες 3-4κ θερμιδες και βαλε..)

Αυτό το πάθαινα εγώ τον χειμώνα,
και τώρα όταν ξυπνάω πεινάω αλλά όχι σε τέτοιο σημείο.

Giannistzn
20-09-11, 10:09
Παντως πειναω παρα πολυ.. Και η ζυγαρια πεφτει πολυ το πρωι, δηλαδη μπορει να με δειξει και 1 - 1,5κιλο κατω (ενταξει δεν λεει κατι αυτο).

Με ανησυχει λιγο να πω την αληθεια..

Devil
20-09-11, 11:49
αυτες οι θεωριες περι ''χρειαζοντε τροφες με υψηλο GI στο πρωινο'' και ''ειναι το σημαντικοτερο γευμα της μερας'' ειναι λιγο πολυ ξεπερασμενες καιρο τωρα.... δεν ισχυει ουτε το ενα ουτε το αλλο...

rey1989
20-09-11, 12:46
Παντως πειναω παρα πολυ.. Και η ζυγαρια πεφτει πολυ το πρωι, δηλαδη μπορει να με δειξει και 1 - 1,5κιλο κατω (ενταξει δεν λεει κατι αυτο).

Με ανησυχει λιγο να πω την αληθεια..

και εγώ άρχισα και πεινάω το πρωί ! αλλά η χειρότερη μου είναι το βράδυ στις 9 ακριβώς! δεν ξέρω που οφείλετε αυτό , ολη την υπόλοιπη μέρα βέβαια είμαι όλο ενέργεια και χορτάτος σχετικά από τα γεύματα μου δεν έχω κάποιο θέμα.

Giannistzn
20-09-11, 15:13
Οχι δεν πειναω γενικα. Μια χαρα τρωω. Και πριν πεσω κομπλε ειμαι, ισως και λιγο φουσκωμενος απο το γιαουρτι. Ποιος ξερει, αν συνεχισει θα αυξησω λιγο ποσοτητες.

tolis93
20-09-11, 15:17
αυτες οι θεωριες περι ''χρειαζοντε τροφες με υψηλο GI στο πρωινο'' και ''ειναι το σημαντικοτερο γευμα της μερας'' ειναι λιγο πολυ ξεπερασμενες καιρο τωρα.... δεν ισχυει ουτε το ενα ουτε το αλλο...

μα το πρωι δεν εχουμε πεσμενο γλυκογονο λογω πολυωρης νηστειας? νταξει το πρωινο εγω το εχω τουμπανο για λογους προπονησης κυριως

Devil
20-09-11, 15:41
μα το πρωι δεν εχουμε πεσμενο γλυκογονο λογω πολυωρης νηστειας? νταξει το πρωινο εγω το εχω τουμπανο για λογους προπονησης κυριως

ε και τι εγινε?

tolis93
20-09-11, 16:12
ε και τι εγινε?

ε δε πρεπει να ανεβει γιατι αλλιως σερνομαστε λιγο πολυ?καλα μονο εγω σερνομαι αν δν φαω καλα το πρωι?

Giannistzn
20-09-11, 16:18
Συνηθεια ειναι.. Κανε ενα 15νθημερο νηστικος προπονησεις το πρωι ή ξεκινα τη μερα σου και φαε μετα απο 3-4 ωρες και μετα μια χαρα θα εισαι και χωρις πρωΐνο. Απο τη στιγμη που θα μπεις σε μια ρουτινα, το σωμα σου προσαρμοζεται σε αυτην.

tolis93
20-09-11, 16:23
Συνηθεια ειναι.. Κανε ενα 15νθημερο νηστικος προπονησεις το πρωι ή ξεκινα τη μερα σου και φαε μετα απο 3-4 ωρες και μετα μια χαρα θα εισαι και χωρις πρωΐνο. Απο τη στιγμη που θα μπεις σε μια ρουτινα, το σωμα σου προσαρμοζεται σε αυτην.

το εκανα και αυτο ολο τον ιουνιο.ξυπνημα στις 7 προπονηση μεχρι τις 9 μετα ενα καφε μετα μπανακι κ μετα πρωινο.αλλα κ παλι στη προπονηση σερνομουν σε σχεση με τωρα

listen your body
20-09-11, 16:34
Τι προπόνηση ρε παιδιά νηστικοί και τα βάρη??? Είναι ποτέ δυνατόν???
Η λέτε μόνο για αερόβια πρροπόνηση? έτσι πάω πάσο...

tolis93
20-09-11, 16:53
Τι προπόνηση ρε παιδιά νηστικοί και τα βάρη??? Είναι ποτέ δυνατόν???
Η λέτε μόνο για αερόβια πρροπόνηση? έτσι πάω πάσο...

οχι οχι εκανα κανονικα με βαρη νηστικος.καιλες μιλαμε...

exkaliber
20-09-11, 20:03
μαλλον αλλο θελεις να πεις λογικα....

οντως δεν ειμαι πολυ σιγουρος



λογω πεσμενου γλυκογονου αν ειναι αυτη η ερωτηση.

το γλυκογονο εχει να κανει με την συνολικη προσληψη υ/α ΟΛΗ την ημερα,δεν εχει να κανει με καποιο συγκεκριμενο γευμα
ουτε το post που περνουν πολλοι δεξτροζη χωρις να ξερουν τι κανει



Εξ, οταν λες γλυκισματα, εννοεις μελια - μπανανες και τετοιες ιστοριες

ναι αυτο
γενικα τροφες με πολλες θερμιδες και κυριως σακχαρα

exkaliber
20-09-11, 21:20
για πρωινο αυτο ειναι καλο?

2 κουταλιες φυστικοβουτηρο
2 κουταλιες μαρμελαδα ροδακινο
50γρ βρωμη
μια πολυβιταμινη

μιση ωρα μετα αυγα,οσα μπορεσω μεχρι τα 6

κατα τις 11
100γρ βρωμη σε 300μλ γαλα
μια κουταλια μελι
μια μπανανα


το ενδεχομενο του μετου το αφεινουμε απο εξω

Dimitris X.
20-09-11, 21:27
εγω την μαρμελαδα θα την εβγαζα

exkaliber
20-09-11, 21:32
γτ?
100-200 ευκολες θερμιδουλες ειναι
εχω να φαω χρονια μαρμελαδα αλλα σκεφτομαι δοκιμασω

γτ λες να μν την βαλω?

Devil
20-09-11, 23:39
ε δε πρεπει να ανεβει γιατι αλλιως σερνομαστε λιγο πολυ?καλα μονο εγω σερνομαι αν δν φαω καλα το πρωι?

μπα οχι... δεν κανω πρωινο εδω και καιρο.... τρωω πολυ αργοτερα....

βασικα την εχω καταβρει ετσι μια χαρα... μου φαινετε οτι εχω περισσοτερη ενεργεια...

tolis93
20-09-11, 23:40
γτ?
100-200 ευκολες θερμιδουλες ειναι
εχω να φαω χρονια μαρμελαδα αλλα σκεφτομαι δοκιμασω

γτ λες να μν την βαλω?

παρε ζωγραφος π ειναι με φρουκτοζη και 9 θερμιδες η κουταλια να γουσταρεις τη ζωη σου.φιλε...ποσο τρως?

Devil
20-09-11, 23:40
Τι προπόνηση ρε παιδιά νηστικοί και τα βάρη??? Είναι ποτέ δυνατόν???
Η λέτε μόνο για αερόβια πρροπόνηση? έτσι πάω πάσο...

ναι και ομως ειναι.... υπαρχουν ατομα που κανουν προπονησεις νηστικοι.... και μαλιστα για πολλες ωρες...

εξαρταται απο τον οργανισμο..... εγω πχ δεν την παλευω... αλλοι τα πανε καλητερα ετσι...

Devil
20-09-11, 23:41
για πρωινο αυτο ειναι καλο?

2 κουταλιες φυστικοβουτηρο
2 κουταλιες μαρμελαδα ροδακινο
50γρ βρωμη
μια πολυβιταμινη

μιση ωρα μετα αυγα,οσα μπορεσω μεχρι τα 6

κατα τις 11
100γρ βρωμη σε 300μλ γαλα
μια κουταλια μελι
μια μπανανα


το ενδεχομενο του μετου το αφεινουμε απο εξω

εγω δεν θα το αφηνα....

ποση ωρα περναει απο το ενα γευμα μεχρι το αλλο.... ετσι το εχω απορεια...

Devil
20-09-11, 23:43
παρε ζωγραφος π ειναι με φρουκτοζη και 9 θερμιδες η κουταλια να γουσταρεις τη ζωη σου.φιλε...ποσο τρως?

βασικα θα την κρατουσα μακρια... ειδικα οταν υπαρχει αλλη πηγη υδατανθρακα στη μεση... εκτος αν μιλαμε για μικρες ποσοτητες...

tolis93
21-09-11, 00:05
βασικα θα την κρατουσα μακρια... ειδικα οταν υπαρχει αλλη πηγη υδατανθρακα στη μεση... εκτος αν μιλαμε για μικρες ποσοτητες...

για 1 κουταλακι γλυκου μιλαμε αντε 2..με μετρο αυτα τα πραματα!!!

exkaliber
21-09-11, 23:03
εγω δεν θα το αφηνα....

ποση ωρα περναει απο το ενα γευμα μεχρι το αλλο.... ετσι το εχω απορεια...

οι κουταλιες και η βρωμη στις 7
τα αυγα κατα τις 8

τι λες να αλλαξω??

tolis93
21-09-11, 23:07
εχω μια αρκετα σημαντικη αποροια κ δεν ανοιγω θεμα ολοκληρο αν κ σηκωνει αρκετη συζητηση το θεμα.διαβασα στο ομοτιτλο παγκοσμιο σαιτ οτι σε κετο οταν παιζει καρμπ απ(μιλαμε για κυκλικη) βγαινουν καπου στα 1000 γραμμαρια υδατανθρακα τη μερα...ισχυει αυτο το πραγμα?οσο για τις πρωτεινες τις εχει στο βαρος σου επι 1 και τα λιπαρα μ τα πηγαινε καπου στα 250 γραμμαρια.χοντρικα αυτα τα νουμερα.απλα μου κανε τρελη εντυπωση.με τα δικα μ στατιστικα το βαλα

Kaloutsikos
21-09-11, 23:49
οι κουταλιες και η βρωμη στις 7
τα αυγα κατα τις 8

τι λες να αλλαξω??

γιατί δεν τα τρως όλα μαζί?

tolis93
21-09-11, 23:52
ισχυει πως αν η πρωτεινη ξεπερναει τον υδατανθρακα κ ειναι σε κοντινα πλαισια δλδ 180 υδατανθρακας πχ 200 πρωτεινη.τοτε ο οργανισμος χρησιμοποιει τη πρωτεινη ως καυσιμο κ ο υδατανθρακας μενει?

exkaliber
21-09-11, 23:52
γτ παω στην σχολη και τρωω τζαμπα

COBRA_STYLE
21-09-11, 23:53
εχω μια αρκετα σημαντικη αποροια κ δεν ανοιγω θεμα ολοκληρο αν κ σηκωνει αρκετη συζητηση το θεμα.διαβασα στο ομοτιτλο παγκοσμιο σαιτ οτι σε κετο οταν παιζει καρμπ απ(μιλαμε για κυκλικη) βγαινουν καπου στα 1000 γραμμαρια υδατανθρακα τη μερα...ισχυει αυτο το πραγμα?οσο για τις πρωτεινες τις εχει στο βαρος σου επι 1 και τα λιπαρα μ τα πηγαινε καπου στα 250 γραμμαρια.χοντρικα αυτα τα νουμερα.απλα μου κανε τρελη εντυπωση.με τα δικα μ στατιστικα το βαλα

τα λιπαρα σε μερα refeed ειναι στο ελαχιστο του ελαχιστου οσο μπορει να επιτευχθει αυτο...η πρωτεινη στο 1χbw...για τον υ/α πρωτη φορα το ακουω αυτο το νουμερο...δεν παιζει

tolis93
21-09-11, 23:57
τα λιπαρα σε μερα refeed ειναι στο ελαχιστο του ελαχιστου οσο μπορει να επιτευχθει αυτο...η πρωτεινη στο 1χbw...για τον υ/α πρωτη φορα το ακουω αυτο το νουμερο...δεν παιζει

μα οντως ειναι τρελο νουμερο.να παιξει στα 300 γρ να πω οκ..αντε μεχρι 350...αλλα 1000κατι?.και τα λιπαρα ελεγε περιορισμενα μεχρι τα 82-83 εκεινη τη μερα.παλι τραγικα πολλα δλδ

Kaloutsikos
22-09-11, 00:00
γτ παω στην σχολη και τρωω τζαμπα

τότε είσαι κομπλέ!:toast:

tolis93
22-09-11, 00:45
ισχυει πως αν η πρωτεινη ξεπερναει τον υδατανθρακα κ ειναι σε κοντινα πλαισια δλδ 180 υδατανθρακας πχ 200 πρωτεινη.τοτε ο οργανισμος χρησιμοποιει τη πρωτεινη ως καυσιμο κ ο υδατανθρακας μενει?

Π να ρώταγα τη διάμετρο της γης σε μιλιμετρ :-)

Kaloutsikos
22-09-11, 01:09
ισχυει πως αν η πρωτεινη ξεπερναει τον υδατανθρακα κ ειναι σε κοντινα πλαισια δλδ 180 υδατανθρακας πχ 200 πρωτεινη.τοτε ο οργανισμος χρησιμοποιει τη πρωτεινη ως καυσιμο κ ο υδατανθρακας μενει?

όχι ρε συ,
δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!

Devil
22-09-11, 04:51
εχω μια αρκετα σημαντικη αποροια κ δεν ανοιγω θεμα ολοκληρο αν κ σηκωνει αρκετη συζητηση το θεμα.διαβασα στο ομοτιτλο παγκοσμιο σαιτ οτι σε κετο οταν παιζει καρμπ απ(μιλαμε για κυκλικη) βγαινουν καπου στα 1000 γραμμαρια υδατανθρακα τη μερα...ισχυει αυτο το πραγμα?οσο για τις πρωτεινες τις εχει στο βαρος σου επι 1 και τα λιπαρα μ τα πηγαινε καπου στα 250 γραμμαρια.χοντρικα αυτα τα νουμερα.απλα μου κανε τρελη εντυπωση.με τα δικα μ στατιστικα το βαλα

τα 1000γρ υδατανθρακα ειναι νορμαλ σε κετο η' γενικοτερα nocarb διατροφη.... αναλογα με τα κιλα βεβαια... τα λιπαρα ειναι υπερβολικα...

εχω κανει refeed με 1000γρ αλλα οχι σε 24 ωρες... παραπανω...

Devil
22-09-11, 04:51
οι κουταλιες και η βρωμη στις 7
τα αυγα κατα τις 8

τι λες να αλλαξω??

βαλτα μαζι ρε μαστωρα.... τι κερδος εχεις με αυτη την ωρα διαφορα?

Devil
22-09-11, 04:56
ισχυει πως αν η πρωτεινη ξεπερναει τον υδατανθρακα κ ειναι σε κοντινα πλαισια δλδ 180 υδατανθρακας πχ 200 πρωτεινη.τοτε ο οργανισμος χρησιμοποιει τη πρωτεινη ως καυσιμο κ ο υδατανθρακας μενει?

εξαρταται... αν εισαι με 0 υδατανθρακα θα εχει μεγαλητερη γλυκονεογενεση απο πρωτεινη... σε τετοια επιπεδα παντως δεν νομιζω.... ετσι κι αλλιως μια ποσοτητα θα παει για γλυκονεογεννεση.... απλα δεν παει ολη χαμενη...

και ο υδατανθρακας τι να μεινει να κανει????

tolis93
22-09-11, 08:26
εξαρταται... αν εισαι με 0 υδατανθρακα θα εχει μεγαλητερη γλυκονεογενεση απο πρωτεινη... σε τετοια επιπεδα παντως δεν νομιζω.... ετσι κι αλλιως μια ποσοτητα θα παει για γλυκονεογεννεση.... απλα δεν παει ολη χαμενη...

και ο υδατανθρακας τι να μεινει να κανει????

τι να κανει δεν εχω ιδεα.απλα εριξα τον υδατανθρακα μου στα 100 γραμμαρια κ τη πρωτεινη τη πηγα στα 210.τα δε λιπαρα στα 55.παω να κανω κατι σαν σταδιακη φαση για κετο κ καθε μερα μειωνω 20 γρ υδατανθρακα.αν και μωλις διαβασα πως για οσους αθλουνται σκληρα η εχουν πολλεσ δραστηριοτητες πρεπει να παιζουν στα 100 γρ υδατανθρακα με 120.για τα υπολοιπα δεν ελεγε ομως τπτ:unsure:

Devil
22-09-11, 14:15
τι να κανει δεν εχω ιδεα.απλα εριξα τον υδατανθρακα μου στα 100 γραμμαρια κ τη πρωτεινη τη πηγα στα 210.τα δε λιπαρα στα 55.παω να κανω κατι σαν σταδιακη φαση για κετο κ καθε μερα μειωνω 20 γρ υδατανθρακα.αν και μωλις διαβασα πως για οσους αθλουνται σκληρα η εχουν πολλεσ δραστηριοτητες πρεπει να παιζουν στα 100 γρ υδατανθρακα με 120.για τα υπολοιπα δεν ελεγε ομως τπτ:unsure:

υπαρχει αρθρο εδω με το πως κανεις κετο.... διαβασε το....

exkaliber
22-09-11, 16:59
βαλτα μαζι ρε μαστωρα.... τι κερδος εχεις με αυτη την ωρα διαφορα?

1 ευρω + που δεν εχω να καθαρισω μετα

να το αλλαξω?

Kaloutsikos
22-09-11, 17:26
τι να κανει δεν εχω ιδεα.απλα εριξα τον υδατανθρακα μου στα 100 γραμμαρια κ τη πρωτεινη τη πηγα στα 210.τα δε λιπαρα στα 55.παω να κανω κατι σαν σταδιακη φαση για κετο κ καθε μερα μειωνω 20 γρ υδατανθρακα.αν και μωλις διαβασα πως για οσους αθλουνται σκληρα η εχουν πολλεσ δραστηριοτητες πρεπει να παιζουν στα 100 γρ υδατανθρακα με 120.για τα υπολοιπα δεν ελεγε ομως τπτ:unsure:

210γρ. πρωτεΐνης?

σα να είναι πολλά για τα κιλά σου ρε συ.

rey1989
22-09-11, 21:30
παιδιά βοήθεια! τα νεύρα μου!
αυτά τα γα.....να αυγά (σόρυ για την έκφραση αλλά έχω νευριάσει με το θέμα:cursing:) που σπάω για να χωρίσω τα ασπράδια για το πιτάκι μου εχουν κάτι τσόφλια λεπτά και καμια φορά ένας κρόκος από τα πέντε αυγά την φορά τραυματίζετε/ξύνετε με αποτέλεσμα να πέφτουν λίγες σταγόνες μέσα στο ασπράδι.

επειδή συνήθως είναι ο τελευταίος δεν μου πάει καρδιά να πετάξω 5 ασπράδια και να σπάσω άλλα για τις σταγόνες του κολ...κρόκου!:banghead::banghead:!

είναι σημαντική η διαφορά που κάνει ? το πιτάκι μου είναι που τρώω για πρωινό 5 ασπράδια/3κσ βρώμη

Giannistzn
22-09-11, 21:41
Ρευ, χαλαρωσε λιγο.. Και μισος κροκος να σου πεσει μεσα τι εγινε? 40θερμιδες? και 5γρ λιπαρα? Σιγα το πραγμα..

lostgravity
22-09-11, 21:41
παιδιά βοήθεια! τα νεύρα μου!
αυτά τα γα.....να αυγά (σόρυ για την έκφραση αλλά έχω νευριάσει με το θέμα:cursing:) που σπάω για να χωρίσω τα ασπράδια για το πιτάκι μου εχουν κάτι τσόφλια λεπτά και καμια φορά ένας κρόκος από τα πέντε αυγά την φορά τραυματίζετε/ξύνετε με αποτέλεσμα να πέφτουν λίγες σταγόνες μέσα στο ασπράδι.

επειδή συνήθως είναι ο τελευταίος δεν μου πάει καρδιά να πετάξω 5 ασπράδια και να σπάσω άλλα για τις σταγόνες του κολ...κρόκου!:banghead::banghead:!

είναι σημαντική η διαφορά που κάνει ? το πιτάκι μου είναι που τρώω για πρωινό 5 ασπράδια/3κσ βρώμη

ρε φιλε τωρα σοβαρα μιλας??τι διαφορα να κανουν λιγες σταγονες απο τον κροκο??τι φοβασαι μη σου χαλασουν τη γραμμωση?ελεος δηλαδη
και εναν ολοκληρο να βαζεις ανα 5 ασπραδια δεν τρεχει τιποτα

giannis1350
22-09-11, 23:20
καλησπερα παιδια θελω μια βοηθεια για το πρωινο.επειδη ξυπναω στις 5 τ πρωι για τη δουλεια και δν μπορω να τρωω κατι εκεινη την ωρα(δημητριακα,γαλα κτλ)υπαρχει καποια ιδεα αν μπορω να αγοραζω κατι ετοιμο απ εξω που να κανει δουλεια?
Ευχαριστω εξ'αρχης::):unsure:

Devil
23-09-11, 00:11
1 ευρω + που δεν εχω να καθαρισω μετα

να το αλλαξω?

χαχαχα...:green:

νταξ αμα σε βολευει αστο ετσι τοτε... δεν τρεχει τιποτα...

rey1989
23-09-11, 06:34
Ρευ, χαλαρωσε λιγο.. Και μισος κροκος να σου πεσει μεσα τι εγινε? 40θερμιδες? και 5γρ λιπαρα? Σιγα το πραγμα..


ρε φιλε τωρα σοβαρα μιλας??τι διαφορα να κανουν λιγες σταγονες απο τον κροκο??τι φοβασαι μη σου χαλασουν τη γραμμωση?ελεος δηλαδη
και εναν ολοκληρο να βαζεις ανα 5 ασπραδια δεν τρεχει τιποτα


οκ παιδιά θένξ για τις απαντήσεις.:thumbup:

Wargod
24-09-11, 05:53
Βλεπω σε πολλες απο τις διατροφες εδω μεσα οτι αναφερετε την πρασσινη σαλατα. Το ερωτιμα μου ειναι γιατι απαρετιτα πρασινη; Η ντοματα η το κρεμυδι πχ υπαρχει λογος να αποφευγονται η απλος ειναι θεμα συστατικων στα οπια δεν ειναι αρκετα πλουσια;

rey1989
24-09-11, 07:27
Βλεπω σε πολλες απο τις διατροφες εδω μεσα οτι αναφερετε την πρασσινη σαλατα. Το ερωτιμα μου ειναι γιατι απαρετιτα πρασινη; Η ντοματα η το κρεμυδι πχ υπαρχει λογος να αποφευγονται η απλος ειναι θεμα συστατικων στα οπια δεν ειναι αρκετα πλουσια;

εγω παίρνω ντομάτες άγουρες και τις βαφτίζω πράσινη σαλάτα. :green::turtle::turtle:

tolis93
24-09-11, 08:12
καλησπερα παιδια θελω μια βοηθεια για το πρωινο.επειδη ξυπναω στις 5 τ πρωι για τη δουλεια και δν μπορω να τρωω κατι εκεινη την ωρα(δημητριακα,γαλα κτλ)υπαρχει καποια ιδεα αν μπορω να αγοραζω κατι ετοιμο απ εξω που να κανει δουλεια?
Ευχαριστω εξ'αρχης::):unsure:

σε τετοιες περιπτωσεις η καλυτερη λυση ειναι μια τσαντουλα με λιγα φρουτα στο ψυγειο η ενα σεικ με πρωτεινη φρουτα κ καλα λιπαρα(φυστικοβουτηρο πχ η ταχινι) στο ψυγειο ετοιμασμενο απο τη προηγουμενη.τωρα για απεξω απεξω για μενα καλυτερη λυση ειναι απο κανα γρηγορη σαντουιτσακι με μπακετα με ω3 η ολικης η σικαλης με κανα κοτοπουλο κανα ασπραδι αυγου κ κανα κοτατζ(νταξει περα απο μαρουλια ντοματες κτλπ) η γιαουρτι με φρουτα κ μελι πουλαει κ απο δαυτα.

tolis93
24-09-11, 08:14
Βλεπω σε πολλες απο τις διατροφες εδω μεσα οτι αναφερετε την πρασσινη σαλατα. Το ερωτιμα μου ειναι γιατι απαρετιτα πρασινη; Η ντοματα η το κρεμυδι πχ υπαρχει λογος να αποφευγονται η απλος ειναι θεμα συστατικων στα οπια δεν ειναι αρκετα πλουσια;

απλα η πρασινες σαλατες ειναι φισκα στη φυτικη ινα και απο θερμιδες κτλπ εχουν απλα απειροελαχιστες δηλαδη μπορεις να φας ποσοτητα μεχρι αιδιας.το κρεμμυδι κ η ντοματα πχ εχουν λιγο διαφορα στη συνθεση.οχι κ τπτ τρελο 22 θερμιδες η ντοματα κ 30 ενα μεσαιο κρεμμυδι.γιαυτο νομιζω.εγω παντως κ απο τα 2 τρωω.τωρα δερνω τα λαχανα:green:

rey1989
24-09-11, 09:48
απλα η πρασινες σαλατες ειναι φισκα στη φυτικη ινα και απο θερμιδες κτλπ εχουν απλα απειροελαχιστες δηλαδη μπορεις να φας ποσοτητα μεχρι αιδιας.το κρεμμυδι κ η ντοματα πχ εχουν λιγο διαφορα στη συνθεση.οχι κ τπτ τρελο 22 θερμιδες η ντοματα κ 30 ενα μεσαιο κρεμμυδι.γιαυτο νομιζω.εγω παντως κ απο τα 2 τρωω.τωρα δερνω τα λαχανα:green:

εμένα μου την δίνει και στο μεσημεριανό μου βάζω μια μικρή ντομάτα μαζί με ένα-δυο κολοκύθια και λίγο κρεμμύδι από πάνω.
γενικά κάτι με έχει πιάσει με τα λαχανικά!! :P:P:P:P

Stella
24-09-11, 09:52
Rey φάε όσα λαχανικά θέλεις, δεν πρόκειται να σου χαλάσουν τη δίαιτα! Μην τα φοβάσαι!
Ειδικά τα πράσινα μην τα μετράς καθόλου!

tolis93
24-09-11, 12:07
Rey φάε όσα λαχανικά θέλεις, δεν πρόκειται να σου χαλάσουν τη δίαιτα! Μην τα φοβάσαι!
Ειδικά τα πράσινα μην τα μετράς καθόλου!

νομιζω τα κολοκυθακια κ οι μελιτζανες μονο ειναι καπως τσιμπιμενα σε υδατανθρακες.τα κολοκυθακια οχι τοσο αλλα η μελιτζανα νομιζω μεχρι κ 35 γρ υφατανθρακες η μια εχει

rey1989
24-09-11, 12:43
νομιζω τα κολοκυθακια κ οι μελιτζανες μονο ειναι καπως τσιμπιμενα σε υδατανθρακες.τα κολοκυθακια οχι τοσο αλλα η μελιτζανα νομιζω μεχρι κ 35 γρ υφατανθρακες η μια εχει

λες να σταματήσω τα κολοκύθια τότε? να τρώω ντομάτα? το μαρούλι το έχω σιχαθεί γιατι το έτρωγα μήνες .....

tolis93
24-09-11, 12:48
λες να σταματήσω τα κολοκύθια τότε? να τρώω ντομάτα? το μαρούλι το έχω σιχαθεί γιατι το έτρωγα μήνες .....

ρε συ ρει θα ηρεμησεις καθολου?στη μελιτζανα εδωσα εμφαση.λες κ θα παχυνεις με κωλοκυθακια κανεις...εχεις δει κανενα να παιρνει βαρος με κωλοκυθια?οι μισες θερμιδες πανε για χωνευση κ απο τους υδατανθρακες π εχει δε ξερω καν ποσοι ειναι φυτικες ινες.πολοι παντως

rey1989
24-09-11, 12:56
ναι ρε συ απλα επειδή μπορεί να φάω και 4-5 κολοκυθάκια τη μέρα(οχι σε κάθε γεύμα , απλα με την δεκατιανή κότα , με το μεσημεριανό και με το απογευματινό) και προσέχω τους υδατάνθρακες , γιαυτό ρώτησα :P

Stella
24-09-11, 15:35
Πωπωωωω βρε συ Rey μας αγχώνεις βρε παιδί μου και΄μας!
Καλέ τι είναι 4-5 κολοκυθάκια;;;ΤΙΠΟΤΑ!
Εγω τρώω μια πιατάρα να!
Κανεις δεν πάχυνε από σαλάτα, ειδικά αν πεινάς δώσε σαλατικο κάργα!

Κάποτε ζυγιζα και΄γω τη σαλάτα μου....αλλά τελικά ήταν πολύ αρρωστημένο βρε παιδί μου και δεν έχει νόημα!

rey1989
24-09-11, 16:03
Πωπωωωω βρε συ Rey μας αγχώνεις βρε παιδί μου και΄μας!
Καλέ τι είναι 4-5 κολοκυθάκια;;;ΤΙΠΟΤΑ!
Εγω τρώω μια πιατάρα να!
Κανεις δεν πάχυνε από σαλάτα, ειδικά αν πεινάς δώσε σαλατικο κάργα!

Κάποτε ζυγιζα και΄γω τη σαλάτα μου....αλλά τελικά ήταν πολύ αρρωστημένο βρε παιδί μου και δεν έχει νόημα!

πάντως έχω προσέξει πως όταν τρώω κολοκύθια δεν με πιάνει πείνα . (απλά βάζοντας 1-2 στα γεύματα μου που έχουν σαλάτα).:P

venom1987
25-09-11, 18:59
μια ερωτηση......
σε καθημερινη βαση π ζυγιζομαι ειμαι γυρω στα 66-67 κιλα
αλλα χτες βραδυ που εφαγα σε ταβερμα ψητα και τετοια οχι πολλα τιγανιτα και νερο μονο αλλα και σημερα το μεσημερι μονο ψητα,τζατζικια σαλατα νερα
το πρωι παλι με εδειχνε 0,8 παραπανω.........
και μετα το μεσημεριανο με εδειχνε 1,5 κιλο παραπανω??? αλλα και το πρωι παλι με εδειχνε 0,8 παραπανω.........
δλδ 68,5...
τι παιζει???

Chris92
25-09-11, 19:00
κατακρατηση υγρων παιζει

venom1987
25-09-11, 19:20
κατακρατηση υγρων παιζει

δλδ σε κανα 2 μερες θα επανελθω???γιατι συμβαινει οταν τρωω εχω βραδυ ετσι καθε φορα....

TheMaster
25-09-11, 19:36
Παιδια εγω να ρωτισω κατι. Το βραδι που τρωω το γιαουρτι μου βαζω και λιγο μελι μεσα γιατι σκετο δεν πολυπαλευεται. Πειραζει η να συνεχισω ετσι? Και εαν δεν ειναι σωστη επιλογη υπαρχει τπτ αλλο που να ριξω μεσα για να μπορω να το φαω? :):)

Giannistzn
25-09-11, 19:43
Παιδια εγω να ρωτισω κατι. Το βραδι που τρωω το γιαουρτι μου βαζω και λιγο μελι μεσα γιατι σκετο δεν πολυπαλευεται. Πειραζει η να συνεχισω ετσι? Και εαν δεν ειναι σωστη επιλογη υπαρχει τπτ αλλο που να ριξω μεσα για να μπορω να το φαω? :):)

Το μελι καλυτερα να το αποφευγεις το βραδυ. Δοκιμασε ταχινι - κανελα - κανενα ξηρο καρπο μεσα. Αυτες ειναι οι καλυτερες επιλογες.

Ή και λιγη whey (αν χρησιμοποιεις) για να δωσει γευση.

TheMaster
25-09-11, 19:48
Το μελι καλυτερα να το αποφευγεις το βραδυ. Δοκιμασε ταχινι - κανελα - κανενα ξηρο καρπο μεσα. Αυτες ειναι οι καλυτερες επιλογες.

Ή και λιγη whey (αν χρησιμοποιεις) για να δωσει γευση.

Ευχαριστω φιλε :thumbup:

TheWorst
25-09-11, 20:37
Και να μη φας πρωινο μια χαρα προπονηση θα βγαλεις :thumbup: Ακομα ενας μυθος και αυτος με τους υ/ες πριν την προπο :turtle:

tolis93
25-09-11, 22:08
Και να μη φας πρωινο μια χαρα προπονηση θα βγαλεις :thumbup: Ακομα ενας μυθος και αυτος με τους υ/ες πριν την προπο :turtle:

σε εμενα παντως ποιανει αυτος ο μυθος...

kleiza7
26-09-11, 03:45
οχι οχι εκανα κανονικα με βαρη νηστικος.καιλες μιλαμε...

Toυλαχιστον εναν φυσικο χυμο και 2-3 φρυγανιες με μελι και ας ειναι χωρις βουτυρο.... μετα τρεχεις κανεις ασκησουλες και μετα ακολουθαει το πρωινο........ εγω ετσι εκανα

Kaloutsikos
26-09-11, 16:55
Και να μη φας πρωινο μια χαρα προπονηση θα βγαλεις :thumbup: Ακομα ενας μυθος και αυτος με τους υ/ες πριν την προπο :turtle:

:shock::doh:

Xxlakis
26-09-11, 17:46
Και να μη φας πρωινο μια χαρα προπονηση θα βγαλεις :thumbup: Ακομα ενας μυθος και αυτος με τους υ/ες πριν την προπο :turtle:

Αν εννοεις αεροβιο πασο...αν εννοεις βαρη τοτε χαρα στο κουραγιο σου...εγω δεν ξερω αν υπαρχουνε μυθοι...ξερω τι μου δουλευει και τι οχι.

tolis93
26-09-11, 17:53
ρε μαγκες διαβασα καπου οτι ο καφες σε βγαζει απο τη κετοση.ισχυει τπτ τετοιο?θα τα παιξω εχω κοψει π εχω κοψει τα φρουτα αν κοψω κ τον καφε θα παει στο διαολο:green:

Devil
26-09-11, 17:54
ρε μαγκες διαβασα καπου οτι ο καφες σε βγαζει απο τη κετοση.ισχυει τπτ τετοιο?θα τα παιξω εχω κοψει π εχω κοψει τα φρουτα αν κοψω κ τον καφε θα παει στο διαολο:green:

οχι...

kostas11
26-09-11, 17:57
:shock::doh:

Δίκιο έχει.

tolis93
26-09-11, 17:59
οχι...

ουυυυφ...θενκς!

Giannistzn
26-09-11, 18:28
Mια απορια που εχω, αν και δεν πινω γαλα, αντε να πιω 1-2 φορες το μηνα.

Εχω ακουσει οτι δεν "κανει" να πινεις γαλα και πορτοκαλαδα μαζι. Υπαρχει καποια σχεση ανταγωνισμου-ακυρωσης καποιων συστατικων του ενως απο το αλλο? Εννοω, παιζει τπτ με ανταγωνιστικη απορροφηση ? Ή ειναι απλα μυθος?

pan0z
26-09-11, 21:21
Ερωτηση εφοσον οπως εχει ξαναειπωθει δεν υπαρχει window of opportunity και εφοσον το σωμα μας δεν χρειαζεται αμεσσα πρωτεινη μετα την προπονηση ποιος ο λογος του μεταπροπονητικου ροφηματος?Ρωταω γιατι πολλες φορες πλεον βιαζομαι να βγω μετα την προπονα και διαλεγω για μεταπροπονητικο ενα στερεεο και οχι ροφημα ωστε να μην πιω την whey και μετα απο μια ωρα πειναω ξανα οταν ειμαι εξω.Τελικα χρειαζεται το ροφημα μετα την προπονηση ή οχι?

tolis93
26-09-11, 21:24
Mια απορια που εχω, αν και δεν πινω γαλα, αντε να πιω 1-2 φορες το μηνα.

Εχω ακουσει οτι δεν "κανει" να πινεις γαλα και πορτοκαλαδα μαζι. Υπαρχει καποια σχεση ανταγωνισμου-ακυρωσης καποιων συστατικων του ενως απο το αλλο? Εννοω, παιζει τπτ με ανταγωνιστικη απορροφηση ? Ή ειναι απλα μυθος?

το ενα οξυνο το αλλο βασικο και σου κανει το στομαχψι βιδωνια.απο θεμα αποροφφησης ισα ισα η πρωτεινη τ γαλακτος αποροφαται ταχυτερα λογω σακχαρων του πορτοκαλιου.τουλαχιστον ετσι μ χει πει εμπειρος

gianios
26-09-11, 21:25
Geia sas paidia!tha sas pw tin diatrofi pou akoluthw k tha ithela na mou pite tis gnwmes sas loipon:
prwi 08:00 : 3-4 aspradia avgwn ,dimitriaka me gala kai ena potiri nero
pio meta katta tis
11-00 i 12-00 : ena tost turi galopula domata + 1 ximo i ena fruto
mesimeriano mpiftekh h mosxari h kotopoulo h mprizola + makaronia h ruzi h vrastes patates + salata
pio meta trww 1-2 fruta pali
kai to vradino i dimitriaka me gala i to mesimeriano fai..
akuw tis gnwmes sas


***Γραφε Ελληνικα,ειναι κανονας του φορουμ.***

tolis93
26-09-11, 21:27
Ερωτηση εφοσον οπως εχει ξαναειπωθει δεν υπαρχει window of opportunity και εφοσον το σωμα μας δεν χρειαζεται αμεσσα πρωτεινη μετα την προπονηση ποιος ο λογος του μεταπροπονητικου ροφηματος?Ρωταω γιατι πολλες φορες πλεον βιαζομαι να βγω μετα την προπονα και διαλεγω για μεταπροπονητικο ενα στερεεο και οχι ροφημα ωστε να μην πιω την whey και μετα απο μια ωρα πειναω ξανα οταν ειμαι εξω.Τελικα χρειαζεται το ροφημα μετα την προπονηση ή οχι?

και να υπαρχει παραθυρακι εκεινη την ωρα.το ροφημα αποτελειται απο καποια συστατικα.πρωτεινες κ υδατανθρακες κυριως.απλα σε διευκολυνει να τα παρεις με τη προηποθεση μεχρι να παω σπιτι να κανω μπανιο κ να μαγειρεψω περασε η ωρα.τωρα και 2 ωρες μετα να φας δεν εγινε τπτ.απλα για μενα.οταν πας σπιτι να εχεις 4 ασπραδια βρασμενα.φατα και μετα φαε γευμα μετα απο κανα 2 ωρο η οποτε φας εξω αν φας.3 βδομαδες παιρνω συμπληρωμα.δε με κρατησε ποτε πισω το κανονικο φαγητο.

Eddie
26-09-11, 22:52
Ερωτηση εφοσον οπως εχει ξαναειπωθει δεν υπαρχει window of opportunity και εφοσον το σωμα μας δεν χρειαζεται αμεσσα πρωτεινη μετα την προπονηση ποιος ο λογος του μεταπροπονητικου ροφηματος?Ρωταω γιατι πολλες φορες πλεον βιαζομαι να βγω μετα την προπονα και διαλεγω για μεταπροπονητικο ενα στερεεο και οχι ροφημα ωστε να μην πιω την whey και μετα απο μια ωρα πειναω ξανα οταν ειμαι εξω.Τελικα χρειαζεται το ροφημα μετα την προπονηση ή οχι?

Εγω νιωθω καλυτερα τωρα που για μεταπροπονητικο εχω στερεο..ισως ειναι και placebo,αλλα ετσι μου φαινεται.

Devil
27-09-11, 05:32
το ενα οξυνο το αλλο βασικο και σου κανει το στομαχψι βιδωνια.απο θεμα αποροφφησης ισα ισα η πρωτεινη τ γαλακτος αποροφαται ταχυτερα λογω σακχαρων του πορτοκαλιου.τουλαχιστον ετσι μ χει πει εμπειρος

κυριολεκτικα οτι να ναι το ποστ σου...

το ενα εχει ph 6-7 το αλλο εχει ph 3-4.... το βασικο που το ειδες?

και η πρωτεινη του γαλακτος πως γινετε να αποροφατε καλητερα λογο ζαχαρων?

Devil
27-09-11, 05:34
Ερωτηση εφοσον οπως εχει ξαναειπωθει δεν υπαρχει window of opportunity και εφοσον το σωμα μας δεν χρειαζεται αμεσσα πρωτεινη μετα την προπονηση ποιος ο λογος του μεταπροπονητικου ροφηματος?Ρωταω γιατι πολλες φορες πλεον βιαζομαι να βγω μετα την προπονα και διαλεγω για μεταπροπονητικο ενα στερεεο και οχι ροφημα ωστε να μην πιω την whey και μετα απο μια ωρα πειναω ξανα οταν ειμαι εξω.Τελικα χρειαζεται το ροφημα μετα την προπονηση ή οχι?

απλα δεν ειναι αναγκαιο...

δεν νομιζω οτι θα εχεις μεγαλη διαφορα.... ειδικα σε περιοδους bulking δεν το θεωρω απαραιτητο εφοσον μπορεις να παρεις ολα τα μακρος απο στερεη τροφη...

Devil
27-09-11, 05:36
:shock::doh:


Δίκιο έχει.

σπαμ στο σπαμ..... καλα εισαι....

ιδεα εχετε απο το τι ειναι το intermittent fasting??? ολοι αυτοι που κανουν IF πως κανουν προπονηση χωρις να φανε για 16ωρες?

Giannistzn
27-09-11, 09:47
κυριολεκτικα οτι να ναι το ποστ σου...

το ενα εχει ph 6-7 το αλλο εχει ph 3-4.... το βασικο που το ειδες?

και η πρωτεινη του γαλακτος πως γινετε να αποροφατε καλητερα λογο ζαχαρων?

Devil, υπαρχει απαντηση σε αυτο που ρωτησα? Περα του ph, παιζει ανταγωνιστικη απορροφηση ή κατι που να μπλοκαρει απορροφηση στοιχειων του ενος απο το αλλο? Ή απλα μυθος?

Kaloutsikos
27-09-11, 11:29
Και να μη φας πρωινο μια χαρα προπονηση θα βγαλεις :thumbup: Ακομα ενας μυθος και αυτος με τους υ/ες πριν την προπο :turtle:


σπαμ στο σπαμ..... καλα εισαι....

ιδεα εχετε απο το τι ειναι το intermittent fasting??? ολοι αυτοι που κανουν IF πως κανουν προπονηση χωρις να φανε για 16ωρες?

βλέπεις τι γράφει?

συμφωνώ μαζί σου, αν κάποιος κάνει IF,

αλλά ο worst μιλάει για γενικά και όχι για όσους θέλουνε να χάσουνε κιλά.

TheWorst
27-09-11, 13:11
Το σκεπτικο απτο IF το εχω , πολυ με επηρεασε τελικα αυτο το eat stop eat που διαβασα :turtle::turtle:

Αντωνης
27-09-11, 13:36
συμφωνώ μαζί σου, αν κάποιος κάνει IF,

αλλά ο worst μιλάει για γενικά και όχι για όσους θέλουνε να χάσουνε κιλά.

Ποιος σου ειπε οτι η IF χρησιμοποιειται μονο απο οσους θελουν να χασουνε κιλα να τον μαλωσω?

kostas11
27-09-11, 14:13
σ
παμ στο σπαμ..... καλα εισαι....

ιδεα εχετε απο το τι ειναι το intermittent fasting??? ολοι αυτοι που κανουν IF πως κανουν προπονηση χωρις να φανε για 16ωρες?

δεν καταλαβες,εννοώ δίκιο έχει ο Worst,όχι ο καλούτσικος ;)

kostas11
27-09-11, 14:15
Ποιος σου ειπε οτι η IF χρησιμοποιειται μονο απο οσους θελουν να χασουνε κιλα να τον μαλωσω?

:thumbup:
body recomposition κυρίως την κάνουν,ελληνιστή χάσιμο λίπους και μάζα,η leangains.

Devil
27-09-11, 15:42
βλέπεις τι γράφει?

συμφωνώ μαζί σου, αν κάποιος κάνει IF,

αλλά ο worst μιλάει για γενικά και όχι για όσους θέλουνε να χάσουνε κιλά.

και ποιος ειπε οτι η IF ειναι για χασεις κιλα?

edit: τωρα το ειδα το ποστ σου Αντωνη...

@κωστα.... απλα οπως ειδα το ποστ σου καταλαβα οτι συμφωνουσες..... επρεπε να γραψεις 2 λογια παραπανω να καταλαβουμε τι εννοεις...

Devil
27-09-11, 15:46
Devil, υπαρχει απαντηση σε αυτο που ρωτησα? Περα του ph, παιζει ανταγωνιστικη απορροφηση ή κατι που να μπλοκαρει απορροφηση στοιχειων του ενος απο το αλλο? Ή απλα μυθος?

να σου πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει ποτε.... το ph δεν νομιζω οτι εχει καμια σχεση... απο εκει και περα δεν βλεπω τιποτα το ανταγωνιστικο (τουλαχιστον απ αυτα που ξερω...)... δεν μπορω να σου δωσω στανταρ απαντηση οτι ειναι αυτο η' το αλλο....

Kaloutsikos
27-09-11, 22:12
παιδιά σόρυ κιώλας αλλά επειδή τα Αγγλικά είναι για .... μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνει το ιφ?

TheWorst
27-09-11, 22:18
intermiting fasting

beefmeup
27-09-11, 22:19
Intermittent Fasting
Kaloutsikos αυτο λες?

διαλειματικη νηστεια..η κατι τετοιο.

Kaloutsikos
27-09-11, 22:24
Intermittent Fasting
Kaloutsikos αυτο λες?

διαλειματικη νηστεια..η κατι τετοιο.

α καλά εντάξει,
εγώ άλλο κατάλαβα

σόρυ!:bowdown:

το θέμα όμως δεν είναι αυτό ...

TheWorst
27-09-11, 22:25
16 ωρες δε τρως τπτ και μετα ολο το φαϊ σε 8 ωρες,κυριως το 30-40 % σε μεταπροπονητικο και η προπονηση με αδειο στομαχι.

Απλα πραγματα ;)

Kaloutsikos
27-09-11, 22:33
16 ωρες δε τρως τπτ και μετα ολο το φαϊ σε 8 ωρες,κυριως το 30-40 % σε μεταπροπονητικο και η προπονηση με αδειο στομαχι.

Απλα πραγματα ;)

εγώ που κάνω όγκο,
που σε όλα μου τα γεύματα εχω υδατάνθρακες,
όταν ξυπνήσω το πρωί στις 9,
παώ γυμναστήριο στις 10:30 με άδειο στομάχι,
θα βγάλω την ίδια προπόνηση, την ίδια ένταση,
από το να φάω ένα καλό πρωινό και να πάω για προπόνηση?

Αντωνης
27-09-11, 22:41
εγώ που κάνω όγκο,
που σε όλα μου τα γεύματα εχω υδατάνθρακες,
όταν ξυπνήσω το πρωί στις 9,
παώ γυμναστήριο στις 10:30 με άδειο στομάχι,
θα βγάλω την ίδια προπόνηση, την ίδια ένταση,
από το να φάω ένα καλό πρωινό και να πάω για προπόνηση?

Iσως και καλυτερη..Το πρωτογονο ενστικτο της πεινας θα σε κανει να θελεις να τα κανεις ολα λαμπογυαλο,
μιλαμε για τρελη ενταση:box1:

Βεβαια ειναι αναλογα τον ανθρωπο...Σε αλλους δουλευουν τρελα οι fasted προπονησεις και αλλοι δεν μπορουν ουτε να παρουν τα ποδια τους αν πανε νηστικοι για προπονηση..

Eddie
27-09-11, 22:53
Iσως και καλυτερη..Το πρωτογονο ενστικτο της πεινας θα σε κανει να θελεις να τα κανεις ολα λαμπογυαλο,
μιλαμε για τρελη ενταση:box1:

Βεβαια ειναι αναλογα τον ανθρωπο...Σε αλλους δουλευουν τρελα οι fasted προπονησεις και αλλοι δεν μπορουν ουτε να παρουν τα ποδια τους αν πανε νηστικοι για προπονηση..

Kι εγω το πιστευω αυτο.Βασικα ειναι μια ιδεα στο μυαλο..αν σκεφτεσαι "πω ρε φουστη μου,εχω να φαω απο χθες..καλυτερα να μη ζοριστω πολυ για να μη καταβολιστω" ε λογικο ειναι να λειτουργησει κατα ολη αυτη η σκεψη.Μονο και μονο υποσυνειδητα φτανει να σου κανει τη ζημια.

Devil
27-09-11, 23:33
Iσως και καλυτερη..Το πρωτογονο ενστικτο της πεινας θα σε κανει να θελεις να τα κανεις ολα λαμπογυαλο,
μιλαμε για τρελη ενταση:box1:

Βεβαια ειναι αναλογα τον ανθρωπο...Σε αλλους δουλευουν τρελα οι fasted προπονησεις και αλλοι δεν μπορουν ουτε να παρουν τα ποδια τους αν πανε νηστικοι για προπονηση..

ισχυει.... fasted δεν την παλευω να κανω προπονηση...

παρολα αυτα κανω fasting 12ωρες... το πρωινο το εχω κοψει.... απλα κανω ενα γευμα κανα 4ωρες πριν την προπονηση... τουλαχιστον ετσι δουλευω καλητερα απο οτι εχω δει μεχρι τωρα....

tolis93
27-09-11, 23:35
Kι εγω το πιστευω αυτο.Βασικα ειναι μια ιδεα στο μυαλο..αν σκεφτεσαι "πω ρε φουστη μου,εχω να φαω απο χθες..καλυτερα να μη ζοριστω πολυ για να μη καταβολιστω" ε λογικο ειναι να λειτουργησει κατα ολη αυτη η σκεψη.Μονο και μονο υποσυνειδητα φτανει να σου κανει τη ζημια.

+1. σημερα λιγο ενιωθα κουρασμενος.κ λογω κετο κιολας.2μισι ωρες εκανα να βγαλω προπονηση π κανονικα σε 1μισι ωρα τη ξεπεταω.νταξει λιγο παραπανω αεροβιο μεν αλλα κανα 15λεπτο...τα υπολοιπα 45 λεπτα τι διαολο εκανα ουτε π καταλαβα...

Wargod
28-09-11, 11:29
Περα απο τις "βασικες" θερμιδες που εχει αναγκη ο οργανισμος, το ποσο εντονη ειναι η προπονηση και ποσες θερμιδες χρεαιζονται για να την καληψουν πως το βρησκουμε;
Εχω διαβασει εδω οτι ενας bb θελει περιπου 3000-4000 θερμιδες, τι κανει την διαφορα στις 3000 με τις 4000 ομως, και εγω που δεν ακολουθω καπιο εντονο προγραμμα σε γυμναστιριο πως μπορω να υπολογισω ποσες χρεαιζομαι;

oldhiphop
28-09-11, 12:14
Παιδια εχω μια ερωτιση...οι μιυς μπορουν να αναπτιχθουν αν καταναλονεις μια καλη ποσοτητα πρωτεινης καθημερινα αλα οχι υδατανθρακες?η εστω ελαχιστους.

Αντωνης
28-09-11, 12:19
Γιατι να μην μπορουν?Απο την στιγμη που κανεις ισο/υπερθερμιδικη διατροφη μια χαρα αναπτυσσονται,ειτε αργα ειτε γρηγορα.Και σε υποθερμιδικη υπο προυποθεσεις μπορεις να εχεις μια ελαχιστη αυξηση,αλλα δεν νομιζω για πολυ καιρο.

Kaloutsikos
28-09-11, 12:38
εγώ παίδες όσες φορές πήγα Σάββατο πρωί στο γυμναστήριο και είχα να φάω από την προηγούμενη μέρα,
προπόνηση δεν έβγαλα, δεν είχα ενέργεια.

ενώ τώρα που τρώω ένα δίωρο πριν μπορώ να βγάλω μια καλή προπόνηση,

κάποιος που κάνει κάψιμο λίπους δεν το συζητάμε, καλύτερα να μην έχει φαει,
αλλά εγώ που φορτώνω κιλά δεν βγαίνει:green:

oldhiphop
28-09-11, 12:39
Γιατι να μην μπορουν?Απο την στιγμη που κανεις ισο/υπερθερμιδικη διατροφη μια χαρα αναπτυσσονται,ειτε αργα ειτε γρηγορα.Και σε υποθερμιδικη υπο προυποθεσεις μπορεις να εχεις μια ελαχιστη αυξηση,αλλα δεν νομιζω για πολυ καιρο.

μπορει καπιος να μινει στα ιδια κιλα και να εχει αυξηση στους μιυς του?

dionisos
28-09-11, 12:53
εγώ παίδες όσες φορές πήγα Σάββατο πρωί στο γυμναστήριο και είχα να φάω από την προηγούμενη μέρα,
προπόνηση δεν έβγαλα, δεν είχα ενέργεια.

ενώ τώρα που τρώω ένα δίωρο πριν μπορώ να βγάλω μια καλή προπόνηση,

κάποιος που κάνει κάψιμο λίπους δεν το συζητάμε, καλύτερα να μην έχει φαει,
αλλά εγώ που φορτώνω κιλά δεν βγαίνει:green:

Νομίζω παίζει ρόλο και η διατροφή της προηγούμενης μέρας και ειδικότερα το τελευταίο γεύμα, τι ώρα ήταν αν είχε ή όχι υδατάνθρακες κτλ. Συμφωνείς?

Αντωνης
28-09-11, 14:28
Νομίζω παίζει ρόλο και η διατροφή της προηγούμενης μέρας και ειδικότερα το τελευταίο γεύμα, τι ώρα ήταν αν είχε ή όχι υδατάνθρακες κτλ. Συμφωνείς?

:thumbup::thumbup:Ετσι ακριβως,με το γιαουρτακι και την μια χουφτα ξηροκαρπια που τρωτε οι περισσοτεροι πριν κοιμηθειτε,πως περιμενετε να βγαλετε προπονηση την επομενη μερα νηστικοι?

Παντως Kaloutsike εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις οτι οι fasted προπονησεις ΔΕΝ εχουν ως στοχο το καψιμο λιπους.Να δουμε ποσες φορες ακομα θα το πουμε

@oldhiphop ναι

TheWorst
28-09-11, 14:33
Παιδια οι φαστεντ προπονησεις ειναι και θεμα προσαρμογης..Παντως για μενα καλυτερα να φαω το πρωι υ/ες και να παω μετα απο 3 ωρες παρα να τρωω πριν κοιμηθω υ/ες ..
@Αντωνη απο οτι εχω καταλαβει οι περισσοτεροι για αυτο το κανουν, δηλαδη φαστεντ προπονησεις για να χρησημοποιειται το λιπος ως πηγη ενεργειας.Διαβαζα και για κατι ορμονες που εκκρινει κατα το ΙΦ και οτι ο μεταβολισμος αυξανεται με 8% , εχεις κερδη και σε μειωση λιπους και σε αυξηση μυικης μαζας (ποσο αληθευει δε ξερω)

Αντωνης
28-09-11, 14:39
@Αντωνη απο οτι εχω καταλαβει οι περισσοτεροι για αυτο το κανουν, δηλαδη φαστεντ προπονησεις για να χρησημοποιειται το λιπος ως πηγη ενεργειας.Διαβαζα και για κατι ορμονες που εκκρινει κατα το ΙΦ και οτι ο μεταβολισμος αυξανεται με 8% , εχεις κερδη και σε μειωση λιπους και σε αυξηση μυικης μαζας (ποσο αληθευει δε ξερω)

Πραγματικα ρε Worst,διαβασες ολοκληρη βιβλιογραφια και καταλαβες αυτα?

Μαλιστα...

TheWorst
28-09-11, 19:21
Δε καταλαβα ?
Ειρωνεια ηταν αυτο ? :rifle::rifle:

Kaloutsikos
29-09-11, 11:09
Νομίζω παίζει ρόλο και η διατροφή της προηγούμενης μέρας και ειδικότερα το τελευταίο γεύμα, τι ώρα ήταν αν είχε ή όχι υδατάνθρακες κτλ. Συμφωνείς?

παίζει ρόλο,
αλλά δεν μπορείς 20 λεπτά πριν κοιμηθείς να κάνεις ένα γεύμα με πρ.+υδατ.+λιπ.


:thumbup::thumbup:Ετσι ακριβως,με το γιαουρτακι και την μια χουφτα ξηροκαρπια που τρωτε οι περισσοτεροι πριν κοιμηθειτε,πως περιμενετε να βγαλετε προπονηση την επομενη μερα νηστικοι?

Παντως Kaloutsike εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις οτι οι fasted προπονησεις ΔΕΝ εχουν ως στοχο το καψιμο λιπους.Να δουμε ποσες φορες ακομα θα το πουμε

@oldhiphop ναι

Ρε συ το κατάλαβα για τις fasted προπονήσεις,

2,5 ώρες πριν κοιμηθώ κάνω ένα καλό γεύμα, και
20 λεπτά πριν κοιμηθώ γιαούρτι με αμύγδαλα,
δεν βρίσκω τον λόγο να ξαναφάω εκείνη την ώρα υδατάνθρακα
και να πέσω για ύπνο φουσκωμένος,
καλύτερα το πρωί ένα καλό γεύμα.

Wargod
30-09-11, 10:42
Εδω και καμια βδομαδα τρωω ανα 3-4 ωρες. Δεν εχω συγκεκριμενο ωραριο, ουτε συγκεκριμενη διατροφη, απλα φροντιζω να τρωω παντα οταν ξυπναω, και μετα παει απο μονο του ωραριο.
Η διατροφη τωρα, περιεχει οτι υπαρχει σπιτι... Γιαουρτι, κανα αυγο, σπιτικο φαγητο, ψωμι-γαλοπουλα-τυρι, κανα φρουτο, καμια σαλατα... απλα πραγματα. Γενικα προσπαθω να τρωω αρκετη πρωτεΐνη και λιγοτερους υδατανθρακες (θελω να χασω λιπος). Για αρχη ωραια ειναι, σιγα-σιγα θα φτιαξω ενα σταθερο προγμαμμα, και ως προς τις ωρες και ως προς την διατροφη, απλα για λιγο καιρο δυστιχος δεν εχω την δυνατοτιτα, ακομα και αν εχω ενα προγραμμα κατα νου να το ακολουθισω.
Το μονο προβλημα που εχω, και για αυτο γραφω εξ'αρχης, ειναι με την ποσοτιτα του φαγητου... Επειδη τρωγωντας ανα 3-4 ωρες βγαινουν αρκετα γευματα, πανε και οι θερμιδες ψιλα... Προφανος η απαντιση ειναι "μικροτερες μεριδες", ηδη ομως μου φαινονται μικρες, και εχω μονιμος μια μικρη πεινα αναμεσα στα γευματα... Μπορω να κανω κατι γιαι να μην πειναω τοσο και να μπορεσω να μειωσω τις ποσοτιτες που τρωω;

Giannistzn
30-09-11, 10:47
Εδω και καμια βδομαδα τρωω ανα 3-4 ωρες. Δεν εχω συγκεκριμενο ωραριο, ουτε συγκεκριμενη διατροφη, απλα φροντιζω να τρωω παντα οταν ξυπναω, και μετα παει απο μονο του ωραριο.
Η διατροφη τωρα, περιεχει οτι υπαρχει σπιτι... Γιαουρτι, κανα αυγο, σπιτικο φαγητο, ψωμι-γαλοπουλα-τυρι, κανα φρουτο, καμια σαλατα... απλα πραγματα. Γενικα προσπαθω να τρωω αρκετη πρωτεΐνη και λιγοτερους υδατανθρακες (θελω να χασω λιπος). Για αρχη ωραια ειναι, σιγα-σιγα θα φτιαξω ενα σταθερο προγμαμμα, και ως προς τις ωρες και ως προς την διατροφη, απλα για λιγο καιρο δυστιχος δεν εχω την δυνατοτιτα, ακομα και αν εχω ενα προγραμμα κατα νου να το ακολουθισω.
Το μονο προβλημα που εχω, και για αυτο γραφω εξ'αρχης, ειναι με την ποσοτιτα του φαγητου... Επειδη τρωγωντας ανα 3-4 ωρες βγαινουν αρκετα γευματα, πανε και οι θερμιδες ψιλα... Προφανος η απαντιση ειναι "μικροτερες μεριδες", ηδη ομως μου φαινονται μικρες, και εχω μονιμος μια μικρη πεινα αναμεσα στα γευματα... Μπορω να κανω κατι γιαι να μην πειναω τοσο και να μπορεσω να μειωσω τις ποσοτιτες που τρωω;

Συνηθεια ειναι. Εγω θα σου πω οτι το ματι δεν ειναι καλος συμβουλος.

Κατσε βγαλε ποσες θερμιδες χρειαζεσαι, και μετρα ποσοτητες γιατι μπορει τελικα να παιρνεις λιγοτερες απο οσες θες ή περισσοτερες. Κολπα και μαγικα τρικ για να μην πεινας, δεν υπαρχουν. Δοκιμασε να αυξησεις τη σαλατα σου και πινε και νερο να σε φουσκωνει. Μετα παιζει μονο η συνηθεια.

Wargod
30-09-11, 10:57
Δεν ψαχνω μαγικα τρικ, κατι σαν αυτο που μου προτινες με την σαλατα και το νερο ενοουσα!;) :green:
Αν δεν εχω κανει λαθος στους υπολογισμους μου θελω περιπου 1700-2000 (δεν εχω ουτε σταθερη ασκηση οποτε δεν ξερω ακριβος...). Πως να μετρισω ομως ποσες θερμιδες εχει καθε τροφη;... Νταξει, ενα γιαουρτι μπορω να βρω στο ιντερνετ τι θερμιδες εχει, αλλα ενα μαγειρεμενο φαγητο που να ξερω ποσες θερμιδες εχει;

TheWorst
30-09-11, 12:29
Θα κανεις το φαγητο σε μικρες ποσοτητες..Ας πουμε δηλαδη οτι θες σημερα να εχεις 300 γραμμαρια ρυζι , αλλα δε θα τα φας σε μια φορα , αλλα σε 3..Θα χρειαστει καθε φορα να βραζεις το ρυζι 100 γραμμαρια μονο , γιατι οταν ειναι βρασμενο δε μπορεις να υπολογισεις τους υ/ες.
Βλεπεις διαφορα απο αυτο που κανεις ή οχι? Αν ναι , απλα συνεχισε.

Wargod
30-09-11, 15:24
Αυτην την βδομαδα ειμαι σταθερος στα κιλα μου, την προηγουμενη που ετωγα 2-3 φορες την μερα ειχα χασει 2 κιλα... Οποτε καπιο διοτθωμα σιγουρα χρεαιζετε!

Αντωνης
30-09-11, 15:46
Γνωριζει κανεις ποσα γρ. πρωτεινης εχουν 100 γρ. γλωσσας?Το γκουγκλαρα αλλα δεν βρηκα κατι

thanasis76
30-09-11, 15:59
Γνωριζει κανεις ποσα γρ. πρωτεινης εχουν 100 γρ. γλωσσας?Το γκουγκλαρα αλλα δεν βρηκα κατι

15-16 περιπου

Αντωνης
30-09-11, 16:01
Οκ ευχαριστω:thumbup:

rey1989
01-10-11, 10:39
ίσως σας φανεί λίγο αστείο αυτο που θα ρωτήσω αλλα τις μέρες που εχουμε off ειναι καλο να ακολουθούμε την διατροφή ίδια η αλλαγμένη ?
ας πούμε εγω μετά απο την προπόνηση πίνω την whey και μετά απο 1 ώρα τρώω μια ομελετα (5 ασπράδια , 2 φετες γαλοπούλα βραστη χαμ. λιπ. , λίγο κρεμμύδι, λίγη ντομάτα , λίγη πιπεριά). και ειναι το δεκατιανό μου. Το ΣΚ θα έπρεπε να το αλλάζω ?:unsure:

TheWorst
01-10-11, 10:45
Εγω συνηθως απλως οταν ειναι μερα ξεκουρασης παραλειπω το γευμα μετα τη προπονηση.Ετσι βασικα εχεις και καινουργιο ωραριο (ας πουμε 10 00 - πρωινο 13-15,30 προπονηση 15,30 - φαι , ενω τωρα εχεις 10 00 , 13 00 16 00 κ.ο.κ.)

Αλλαζω ακομα και τις τροφες , μια φορα πατατα , μια φορα ρυζι , μια φορα μακαρονια , συνοδευω με κοτοπουλο ή κοτατζ

Απο οτι βλεπω μαλλον θα κανεις γραμμωση?

Dreiko
01-10-11, 10:45
εγω θα σου ελεγα να κοβεις λιγους carbs τις οφ μερες....αλλα μπορεις να ακολουθεις και το ιδιο plan.....


Υ.Γ.Thats fatal ε????:green:

Galthazar
01-10-11, 10:55
συνηθως μειωνεις λιγο τους υδατανθρακες αφου δεν κανεις προπονηση οι παραπανω δεν χρησιμευουν.

rey1989
01-10-11, 11:48
την πρωτεΐνη που πίνω μετα την προπόνηση δεν την πείνω τις μέρες που εχω off (Σ/Κ)
το επόμενο γεύμα όμως είναι το δεκατιανό , οπότε για να κοψω το γεύμα που κάνω μετα την προπόνηση τις off μερες πρέπει να κόψω το δεκατιανό.

υδατάνθρακες όπως βλέπετε δεν έχει ιδιαίτερους.
--
@Dreiko

το έκανα για μήνες αυτο καθημερινά :turtle::turtle::rolf:

tolis93
01-10-11, 12:41
την πρωτεΐνη που πίνω μετα την προπόνηση δεν την πείνω τις μέρες που εχω off (Σ/Κ)
το επόμενο γεύμα όμως είναι το δεκατιανό , οπότε για να κοψω το γεύμα που κάνω μετα την προπόνηση τις off μερες πρέπει να κόψω το δεκατιανό.

υδατάνθρακες όπως βλέπετε δεν έχει ιδιαίτερους.
--
@Dreiko

το έκανα για μήνες αυτο καθημερινά :turtle::turtle::rolf:

τοτε δε παιζει προβλημα.εγω απλα μειωνω 20 γραμμαρια τους υδατανθρακες κ εχω αυξημενη δραστηριοτητα εκεινη τη μερα.μια μερα εχω οφ

MusclesOfShadow
01-10-11, 12:58
Mετα απο την προπονηση, για εμας που θελουμε να φτιαξουμε μυες, χρειαζομαστε να φαμε. Μπορουν ομως οι μυες να τραφουν απο ....το λιπος που εχουμε πανω μας ή αυτο χρησιμευει αποκλειστικα ως καυσιμο ενεργειας για οταν μας λειπει αυτη?

tolis93
01-10-11, 13:05
διαβασα καπου εδω μεσα απο ποστ μελους οτι μια διαιτα γραμμωσης ειναι 10% μιεων στις ημερισιες θερμιδες. 2 επι το βαρος μας σε πρωτεινη.1 επι το βαρος μας σε λιπαρα και οτι μενει υδατανθρακες
εμενα μ βγηκαν αυτα
θερμιδες 2500
πρωτεινες 166 επι 4 =664
λιπαρα 83 επι 9=747
υδατανθρακες 2500-664+747=1081 δηλαδη 272 γρ υδατανθρακες
δεν ειναι πολλα?
83 κιλα ειμαι

TheWorst
01-10-11, 15:01
Βαλε καλυτερα 2+ χ τα λιπαρα

tolis93
01-10-11, 16:07
Βαλε καλυτερα 2+ χ τα λιπαρα

μετα δε θα πανε στο θεο ρ συ?

TheWorst
01-10-11, 16:21
Κοψε βεβαια τους υ/ες..Κοιτα τις θερμιδες που παιρνεις απλα.Αλλα 2χ πρωτεινη 2-2.5χ λιπαρα 0,8-1 υ/ες , κατι τετοιο ισως,υπολογισε θερμιδες και δες.

pizzass
01-10-11, 21:54
μαγκεσ ηθελα να ρωτησω για.... τον ταραμα και την καπαρη :green: επειδη καταναλωνω αρκετη ποσοτητα και απο τα δυο ηθελα να ρωτησω για την διατροφικη τους αξια και γενικα αν χρησιμευουν σε κατι..

Giannistzn
01-10-11, 22:01
Για τον ταραμα δεν ξερω, η καπαρη εχει πολυυυ αλατι ομως. Δεν ειναι οτι καλυτερο.. Ισως σε πολυ μικρες ποσοτητες να ειναι οκ, αλλα δεν ξερω περισσοτερα