PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

AntwnhsSs
01-10-11, 22:23
τα ειδα σε ενα supermarket και μου φανηκαν πολυ καλα τι γνωμη εχεται για τα Alpen No Added Sugar (Χωρίς προσθήκη ζάχαρης)? Σιτάρι ολικής άλεσης (42%), νιφάδες βρώμης ολικής άλεσης (36%), σταφίδες (15%), γάλα αποβουτυρωμένο σε σκόνη, ορός γάλακτος σε σκόνη, καβουρδισμένοι ξηροί καρποί σε μικρά κομμάτια (3%) (φουντούκια και αμύγδαλα), εκχύλισμα βυνοποιημένου κριθαριού, αλάτι.

μπορουμε τη μια μερα να τρωμε σκετη βρωμη και την αλλη αυτο??

tolis93
01-10-11, 22:47
τα ειδα σε ενα supermarket και μου φανηκαν πολυ καλα τι γνωμη εχεται για τα Alpen No Added Sugar (Χωρίς προσθήκη ζάχαρης)? Σιτάρι ολικής άλεσης (42%), νιφάδες βρώμης ολικής άλεσης (36%), σταφίδες (15%), γάλα αποβουτυρωμένο σε σκόνη, ορός γάλακτος σε σκόνη, καβουρδισμένοι ξηροί καρποί σε μικρά κομμάτια (3%) (φουντούκια και αμύγδαλα), εκχύλισμα βυνοποιημένου κριθαριού, αλάτι.

μπορουμε τη μια μερα να τρωμε σκετη βρωμη και την αλλη αυτο??

ψαξε το γλυκαιμικο τους δεικτη αν κ αυτα εχω την εντυπωση πως ειναι πολυ καλα.

tolis93
01-10-11, 22:53
μαγκεσ ηθελα να ρωτησω για.... τον ταραμα και την καπαρη :green: επειδη καταναλωνω αρκετη ποσοτητα και απο τα δυο ηθελα να ρωτησω για την διατροφικη τους αξια και γενικα αν χρησιμευουν σε κατι..

o ταραμας αποτελει απο τις καλυτερες πηγες λιπαρων.μια κουταλια σουπας ειναι 16 γρ εχει 40 θερμιδες 3 γρ λιπαρα απο τα οποια κορεσμενα μωλις το 1(κατα μεσο ορο)τα μονο ακορεστα 0,7 και πολυακορεστα 1,3.Καλυπτει το 50% της ημερισιας αναγκης σε βιταμινη β12.Αυτα.....

AntwnhsSs
01-10-11, 22:55
ανά μερίδα 40g ανά 100g

Ενέργεια (Kilojoule) 597kJ 1493kJ
Ενέργεια (θερμίδες) 141kcal 353kcal
Πρωτεΐνες 4.3g 10,7g
Υδατάνθρακες 25.7g 64,3g
(εκ των οποίων σάκχαρα) 6.3g 15,9g
Λιπαρά 2.4g 5,9g
(εκ των οποίων κορεσμένα) 0.3g 0,7g
Ίνες 3.1g 7,7g
(διαλυτές) 0.9g 2,2g
(αδιάλυτες) 2.2g 5,5g
Νάτριο 0.1g 0,2g
Αλάτι ή ισοδύναμο αυτού 0.2g 0,4g

με κοκκινο ειναι τα 100γρ

tolis93
01-10-11, 23:00
ανά μερίδα 40g ανά 100g

Ενέργεια (Kilojoule) 597kJ 1493kJ
Ενέργεια (θερμίδες) 141kcal 353kcal
Πρωτεΐνες 4.3g 10,7g
Υδατάνθρακες 25.7g 64,3g
(εκ των οποίων σάκχαρα) 6.3g 15,9g
Λιπαρά 2.4g 5,9g
(εκ των οποίων κορεσμένα) 0.3g 0,7g
Ίνες 3.1g 7,7g
(διαλυτές) 0.9g 2,2g
(αδιάλυτες) 2.2g 5,5g
Νάτριο 0.1g 0,2g
Αλάτι ή ισοδύναμο αυτού 0.2g 0,4g

με κοκκινο ειναι τα 100γρ
δεν απεχουν και τρελα απο τη βρωμη,για μερα παρα μερα οπως ειπες μ φενεται πολυ οκ

spyros Bodybuilding
02-10-11, 10:16
παιδια κανω διατροφη αλλα μπορω να εχω cheat day την κυριακη??

λογο οτι θα πηγαινω στο χωριο και δεν νομιζω να μπορω να ακολουθησω το προγραμμα διατροφης την συγκεκριμενη μερα.

Να υπενθυμισω οτι ειμαι 16 χρονων και κανω ογκο

tolis93
02-10-11, 12:09
παιδια κανω διατροφη αλλα μπορω να εχω cheat day την κυριακη??

λογο οτι θα πηγαινω στο χωριο και δεν νομιζω να μπορω να ακολουθησω το προγραμμα διατροφης την συγκεκριμενη μερα.

Να υπενθυμισω οτι ειμαι 16 χρονων και κανω ογκο

για μενα προσπαθησε να μη κανεις παρασπονδιες ολη την υπολοιπη βδομαδα.πηγαινε στο χωριο κ περνα καλα.αν τωρα μπορεις να φας ψητο κ οχι τηγανιες κ ιστοριες πολυ καλως.τωρα αν εισαι ολη μερα εκει. ε χαλαλι φαε οτι γουσταρεις μεσημερι.κ απογευμα φαε κανα φρουτο δε παιζει να μη δεν εχει το χωριο:green: κ στη τελικη αν δεις πως το παρακανες στο βρωμικο φαγητο.οσο γινεται βρωμικο απο χωριο δλδ.κανε λιγο παραπανω αεροβια μεσα στη βδομαδα.συν 3-4 λεπτα τη φορα κ εισαι οκ.σιγα

billy89
02-10-11, 18:17
Μια ερώτηση ρε παιδες: Μήπως ξέρει κανένας το ρύζι και τα μακαρόνια τα 100γρ άβραστα πόσα γραμμάρια είναι βρασμένα? Γιατί λέμε ζυγίζουμε άβραστο αλλά εγώ κάθε φορά βράζω όλη τη συσκευασία για να χω (άσε που άμα είναι 500γρ άβραστα προσπαθώ να τα χωρίζω στα 5 αλλά το μάτι δεν είναι ζυγαριά ακριβείας!:P). Α και κάτι άλλο: οι θερμίδες που γράφει πάνω η συσκευασία στα 100γρ τα εννοεί βρασμένα ή άβραστα?

paulos perakis
02-10-11, 19:54
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν σε περιοδο γραμμωσης πειραζει στο γιαουρτι που το τρωω για απογευματινο να προσθεσω λιγο μελι γιατι αλλιως δεν μπορω να το φαω με τιποτα:(?

Dreiko
02-10-11, 19:59
δεν ηταν αναγκη για καινουριο θεμα....:thumbup:

Tasos Green
02-10-11, 20:02
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν σε περιοδο γραμμωσης πειραζει στο γιαουρτι που το τρωω για απογευματινο να προσθεσω λιγο μελι γιατι αλλιως δεν μπορω να το φαω με τιποτα:(?

δεν μπορεις να φας σκετο γιαουρτι?:unsure:

οχι δεν πειράζει αμα βαλεις λιγο μελι... βαλε και αμύγδαλα η καρύδια.

tivadar
02-10-11, 20:03
Αν το μελι χωραει στα macro σου χωραει δηλαδη μεσα στους υδατανθρακες που εχεις καθορισει για την γραμμωση ναι βαλε.Αν και τωρα που το σκεφτομαι μια κoυταλια του γλυκου μελι την μερα δεν νομιζω να σε εμποδισει να πετυχεις τον στοχο σου ακομα και αν δεν χωραει.

Tasos Green
02-10-11, 20:10
Αν το μελι χωραει στα macro σου χωραει δηλαδη μεσα στους υδατανθρακες που εχεις καθορισει για την γραμμωση ναι βαλε.Αν και τωρα που το σκεφτομαι μια κoυταλια του γλυκου μελι την μερα δεν νομιζω να σε εμποδισει να πετυχεις τον στοχο σου ακομα και αν δεν χωραει.

ανα γεια σου... τι macro και χαζομαρες μιλαμε για μικρες ποσοτητες... ;)

sTeLaKoS
02-10-11, 21:16
Μια ερώτηση ρε παιδες: Μήπως ξέρει κανένας το ρύζι και τα μακαρόνια τα 100γρ άβραστα πόσα γραμμάρια είναι βρασμένα? Γιατί λέμε ζυγίζουμε άβραστο αλλά εγώ κάθε φορά βράζω όλη τη συσκευασία για να χω (άσε που άμα είναι 500γρ άβραστα προσπαθώ να τα χωρίζω στα 5 αλλά το μάτι δεν είναι ζυγαριά ακριβείας!:P). Α και κάτι άλλο: οι θερμίδες που γράφει πάνω η συσκευασία στα 100γρ τα εννοεί βρασμένα ή άβραστα?


Χοντρικά τα υπολογίζω επι 3, δλδ 100 γραμμάρια άβραστα αφού βράσουν γίνονται 300γρ. Αλλά αυτό πολύ χοντρικά..

Η ετικέτα εννοεί 100γρ άβραστο.

tolis93
03-10-11, 15:13
Χοντρικά τα υπολογίζω επι 3, δλδ 100 γραμμάρια άβραστα αφού βράσουν γίνονται 300γρ. Αλλά αυτό πολύ χοντρικά..

Η ετικέτα εννοεί 100γρ άβραστο.

επειδη ουτε εγω ειχα ζυγαρια κανε το εξης.500 γρ βγαινουν...25-30 κουταλιες αβραστο.μετρα τες.κ πες 30 ας πουμε κουταλιες 500 τα γραμμαρια.500 δια 30 16 γρ η κουταλια.μετρα μετα αφου το βρασεις ποσες κουταλιες βγαζει.αν βγαλει 90 σημαινει πως η κουταλια ειναι 16 δια 3 καπου στα 5 γρ η κουταλια βρασμενο.

rey1989
03-10-11, 15:53
θέλω να βάλω 1 μήλο στην διατροφή μου. Να το βάλω με το απογευματινό ? το απογευματινό μου σήμερα θα είναι 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα(δεν ξέρω τι χόρτα , αντίδια? σεσκουλα? κάπως έτσι , με λεμόνι από πάνω και όχι λάδια).

θα κολλήσει εκεί το μήλο(πράσινο , ξινόμηλο) ? :turtle::turtle:

Giannistzn
03-10-11, 15:58
επειδη ουτε εγω ειχα ζυγαρια κανε το εξης.500 γρ βγαινουν...25-30 κουταλιες αβραστο.μετρα τες.κ πες 30 ας πουμε κουταλιες 500 τα γραμμαρια.500 δια 30 16 γρ η κουταλια.μετρα μετα αφου το βρασεις ποσες κουταλιες βγαζει.αν βγαλει 90 σημαινει πως η κουταλια ειναι 16 δια 3 καπου στα 5 γρ η κουταλια βρασμενο.

Ας δωσει 10ευρω να παρει μια ζυγαρια.. Αν ειναι να μετραει 90 κουταλιες φεξε μου και γλυστρισα.. Και αν η μια ειναι 20γρ και η αλλη 10 και η αλλη 16 κλπ κλπ, αυτα ειναι μπακαλιστικα.. Μια ζυγαρια ρε παιδια ειναι οτι πιο απλο και φθηνο σε σχεση με ολα τα αλλα.


θέλω να βάλω 1 μήλο στην διατροφή μου. Να το βάλω με το απογευματινό ? το απογευματινό μου σήμερα θα είναι 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα(δεν ξέρω τι χόρτα , αντίδια? σεσκουλα? κάπως έτσι , με λεμόνι από πάνω και όχι λάδια).

θα κολλήσει εκεί το μήλο(πράσινο , ξινόμηλο) ? :turtle::turtle:

Λαδια γιατι οχι? Το ελαιολαδο τι εχει, μια χαρουλα ειναι.. Τωρα για το μηλο, βαλτο το πρωι καλυτερα για εμενα, οχι οτι θα κανει καποια διαφορα το ποτε θα το βαλεις αλλα τεσπα.

rey1989
03-10-11, 16:12
Λαδια γιατι οχι? Το ελαιολαδο τι εχει, μια χαρουλα ειναι.. Τωρα για το μηλο, βαλτο το πρωι καλυτερα για εμενα, οχι οτι θα κανει καποια διαφορα το ποτε θα το βαλεις αλλα τεσπα.

γράφω όχι λάδια γιατί έχω ήδη λιπαρά στην διατροφή μου (1 κσ ελαιόλαδο στο μεσημεριανό και 1 κγλ ταχίνι στο ένα βραδινό γιαούρτι).
το απογευματινό μου είναι στις 5 - 5:30 και κοιμάμαι 11+.

το πρωί έχω το πιτάκι 3κσ βρώμη / 5ασπράδια / 1γλ μέλι / κανέλα , να βάλω και το μήλο το πρωί μαζί? :unsure:
σκεφτόμουν το απόγευμα γιατι γενικά κόβει την πείνα όσο να το κάνεις και αυτό με βολεύει.. :P

Giannistzn
03-10-11, 16:27
Δηλαδη εχεις μονο 15-16γρ λιπαρων καθημερινα? Το θεωρω ελαχιστο.. Ποσα κιλα εισαι?

rey1989
03-10-11, 16:50
είμαι σε περίοδο μείωσης βάρους/λίπους. είμαι 1,75 , 81 (ίσως και 80) κιλά.:P

TheWorst
03-10-11, 16:53
Αρα..Αυξησε τα λιπαρα ;)

rey1989
03-10-11, 16:56
ναι αλλά έτσι δεν θα αυξηθούν και οι θερμίδες? δεν ξέρω κατά πόσο με παίρνει :turtle:
εντωμεταξύ από τότε που άρχισα πρόγραμμα με βάρη σήμερα ας πούμε (είχα 20 λεπτά ελλειπτικό ζέσταμα /στήθος/δικέφαλα/20 λεπτά διάδρομο/10 ποδήλατο) έβγαλα την προπόνηση κανονικά (είχα πιει ένα μπουκάλι νερού καφέ σκέτο με 5-6 κουταλιές για να αποφύγω να σέρνομαι όπως στις 2 προηγούμενες προπονήσεις) ομως παρατηρώ κάτι ζαλάδες μεσα στην μέρα απο το πουθενα!.

και εχω υδατάνθρακες κανονικά στην διατροφή μου.

τι καινούρια τσαλιμάκια είναι αυτά τώρα δεν ξέρω .. βέβαια δεν παίρνω και πολυβιταμίνες ουτε τρώω φρούτα , δεν ξέρω μην παίζει ρόλο και αυτό αλλα τόσο καιρό ήμουν οκ. τώρα έβαλα ενα μηλαράκι πράσινο στο απογευματινό και βλέπουμε ..

pankol
03-10-11, 17:03
μήπως να μείωνες λίγο τον καφέ... 6 κουταλιές είναι πάρα πολλές, μπορεί να σε πείραξε αυτό...

rey1989
03-10-11, 17:06
δεν νομίζω , ειχα πιει και 2 ώρες πρίν που ξύπνησα άλλον ένα με 2-3 κγλ καφέ όπως κάθε πρωί.
οι ζαλάδες σκάνε και οταν δεν εχω πιεί καφέ μονο που εκεί έχω και τον πονοκέφαλο της έλλειψης καφέ.

αυτες οι ζαλάδες για να σου δώσω να καταλάβεις είναι ίδιες με αυτες που είχα παλιότερα με 0 υδατάνθρακα στην διατροφή μου μετά τις προπονήσεις. Όμως τωρα εδώ και καιρό έχω , οπότε .. δεν εξηγείται ..

Αντωνης
03-10-11, 17:09
ναι αλλά έτσι δεν θα αυξηθούν και οι θερμίδες? δεν ξέρω κατά πόσο με παίρνει :turtle:
εντωμεταξύ από τότε που άρχισα πρόγραμμα με βάρη σήμερα ας πούμε (είχα 20 λεπτά ελλειπτικό ζέσταμα /στήθος/δικέφαλα/20 λεπτά διάδρομο/10 ποδήλατο) έβγαλα την προπόνηση κανονικά (είχα πιει ένα μπουκάλι νερού καφέ σκέτο με 5-6 κουταλιές για να αποφύγω να σέρνομαι όπως στις 2 προηγούμενες προπονήσεις) ομως παρατηρώ κάτι ζαλάδες μεσα στην μέρα απο το πουθενα!.

και εχω υδατάνθρακες κανονικά στην διατροφή μου.

τι καινούρια τσαλιμάκια είναι αυτά τώρα δεν ξέρω .. βέβαια δεν παίρνω και πολυβιταμίνες ουτε τρώω φρούτα , δεν ξέρω μην παίζει ρόλο και αυτό αλλα τόσο καιρό ήμουν οκ. τώρα έβαλα ενα μηλαράκι πράσινο στο απογευματινό και βλέπουμε ..

Σερνεσαι γιατι εισαι τοσο καιρο σε (εξαντλητικη) διαιτα,και κανεις και υπερβολικη αεροβια.Το οτι τρως και carbs τι σημασια εχει?Αν δηλαδη εγω τρωω μια φραντζολα ψωμι πριν την προπονα και την υπολοιπη μερα τιποτα,δεν θα σερνομαι?

Τωρα για το τι να κανεις,στα ειχαμε γραψει παλιοτερα στο θρεντ σου.Στο ειχα πει οτι θα κρασαρεις(περαν για το αν θα κολλησεις στην ζυγαρια)αν συνεχισεις ετσι

rey1989
03-10-11, 17:19
Δες την διατροφήhttp://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16774-%CE_-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF_&p=449143#post449143 μου αν θές για να μην την ποστάρω εδώ και με αρχίσουν οι mods στα Γαλλικά και δίκιο θα έχουν .. :rolf: και πες μου.

την έχω διορθώσει από τότε.

όσο για το κόλλημα της ζυγαριάς δεν έχω παράπονο , και 4 κιλά το μήνα να χάνω μια χαρά μου είναι εφόσον τρώω πλέον και ας κολλάω που και που..
έτσι και αλλιώς κανα 5ρι θέλω να χάσω και έχω βάλει στόχο να τα χάσω μέχρι τα Χριστούγεννα , αλλά το κυριότερο για εμένα αυτή την στιγμή είναι να κάνω την διατροφή μου όσο καλύτερη μπορώ.:thumbup:

billy89
03-10-11, 18:40
Ας δωσει 10ευρω να παρει μια ζυγαρια.. Αν ειναι να μετραει 90 κουταλιες φεξε μου και γλυστρισα.. Και αν η μια ειναι 20γρ και η αλλη 10 και η αλλη 16 κλπ κλπ, αυτα ειναι μπακαλιστικα.. Μια ζυγαρια ρε παιδια ειναι οτι πιο απλο και φθηνο σε σχεση με ολα τα αλλα.

Ζυγαριά έχω, αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι με βολεύει να το ζυγίζω βρασμένο αντί για άβραστο!:P

tolis93
03-10-11, 22:26
Ζυγαριά έχω, αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι με βολεύει να το ζυγίζω βρασμένο αντί για άβραστο!:P

ελα ρ συ κ δε το λες τοση ωρα.απλα.100 αβραστα.βραστα κ ξανα ζυγισε τα.300 βγηκαν?ε οκ 10 γρ αβραστα=30 γρ βρασμενα.κ τελειωσε

tolis93
04-10-11, 00:03
http://my.clevelandclinic.org/disorders/diabetes_mellitus/hic_what_causes_high_blood_sugar_levels_in_the_morning.aspx

συμφωνα με το παραπανω αρθρο η ινσουλινη το πρωι ειναι στα τοπ της.λογω του οτι πεφτει στις 3-4 το πρωι.οταν κοιμομαστε.κ μετα ανεβαινει με αποτελεσμα οταν ξυπναμε να ειναι στα φουλ τις.ολοι ξερουμε πως η ινσουλινη ειναι πεσμενη το πρωι γιαυτο κ τρωμε αναλογα.οι περισσοτεροι τουλαχιστον.μπορει να δωσει κανενας τα φωτα τ?π να ξερει τι ακριβως παιζει

beefmeup
04-10-11, 00:16
εχω την εντυπωση οτι αναφερεται σε διαβητικους..

COBRA_STYLE
04-10-11, 00:30
^εγω ξερω οτι η κορτιζολη ειναι αυτη που ειναι στα υψη το πρωι και ειναι ενας απο τους λογους που ξυπναμε το πρωι...μας ξυπναει δλδ

tolis93
04-10-11, 00:31
εχω την εντυπωση οτι αναφερεται σε διαβητικους..
και εγω ετσι νομιζω αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος γιαυτο το ποσταρα

beefmeup
04-10-11, 00:33
μας ξυπναει δλδ

μπα..


και εγω ετσι νομιζω αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος γιαυτο το ποσταρα

για διαβητικους ειναι..οπως κ ολο το σαητ.

Giannistzn
04-10-11, 19:57
Ειναι δυνατον να εχει καποιος μεγαλη (γεννετικη?) προδιαθεση για να αποθηκευει λιπος?

Βλεπω απο φιλους και γνωστους, που τρωνε 1/3 απο εξω, πατατακια, λαδια, μ@λακιες και οκ, δεν εχουν καποιο τρομερο σωμα, αλλα ουτε τραγικα ποσοστα λιπους. Το μονο που θεωρω κακο στην διατροφη μου ειναι η χοιρινη την οποια την ψηνω και βγαζω οσο λιπος μπορω και το εντονο στρες που εχω καθημερινα σχεδον με το ψιλο-τρεξιμο.

Ζαχαρες κομμενες, γλυκα 1 cheat την εβδομαδα και μονο, λαδερα δεν κανω ολα ψητα.. Τι σκατα, ή κανω κατι λαθος ή πρεπει να το παρω αποφαση οτι δεν αλλαζει. Η γκρινια και η μουρμουρα ειναι επειδη αυξανεται αμεσως το λιπος στο σωσιβιο. Υπαρχει περιπτωση να φταιει το οτι ημουν παχυσαρκος παλιωτερα και ποτε δεν ειχα κανει σωστο "καθαρισμα" και να εχω μεγαλο αριθμο λιποκυτταρων εκει? Δεν μπορω να καταλαβω..

Το αναφερω γιατι με ριχνει , ενταξει, αδυνατος ειμαι δεν εχω προβλημα, αλλα οταν το βλεπω μου ριχνει την ψυχολογια :(

Devil
04-10-11, 20:01
Ειναι δυνατον να εχει καποιος μεγαλη (γεννετικη?) προδιαθεση για να αποθηκευει λιπος?


εξαρταται απο το αν ηταν χοντρος η' λεπτος? κυριως μεχρι να ενηλικιωθει.....

Giannistzn
04-10-11, 20:06
εξαρταται απο το αν ηταν χοντρος η' λεπτος? κυριως μεχρι να ενηλικιωθει.....

Ειπα ημουν παχυσαρκος, αλλα μεχρι τα 16 περιπου με υψος 1,80 τοτε ημουν καμια 100στη κιλα. Εκει αδυνατισα αλλα με χαλια τροπο, και πρεπει να ειχα τραγικες αναλογιες λιπους / μυΐκης μαζας.

Αλλα ανεκαθεν απο μικρο παιδι ημουν χοντρος ναι.. :turtle:

Devil
04-10-11, 20:09
Ειπα ημουν παχυσαρκος, αλλα μεχρι τα 16 περιπου με υψος 1,80 τοτε ημουν καμια 100στη κιλα. Εκει αδυνατισα αλλα με χαλια τροπο, και πρεπει να ειχα τραγικες αναλογιες λιπους / μυΐκης μαζας.

Αλλα ανεκαθεν απο μικρο παιδι ημουν χοντρος ναι.. :turtle:

adipocytes.... δεν φευγουν ποτε...;)

beefmeup
04-10-11, 20:10
εξαρταται απο το αν ηταν χοντρος η' λεπτος? κυριως μεχρι να ενηλικιωθει.....

ναι,γιατι τα adipose cells ειναι κατι γενετικα προκαθορισμενο στον ανθρωπο οπως επισης κ τα αντιστοιχα μυικα..
αν τωρα εχεις προδιαθεση να παρεις κ το "βοηθησεις" κ εσυ με λαθος διατροφη εκει χανεις το παιχνιδι..
γιαυτο αλλοι τρωνε περνοντας λιγοτερο λιπος,ακομα κ με σαβουριτσα.
βεβαια κ εδω παιζει ρολο κ η ζωη που κανει ο αλλος,αθληση διατροφη κλπ..
ατιμα genetics:green:

Giannistzn
04-10-11, 20:11
adipocytes.... δεν φευγουν ποτε...;)

Hell yeah :cursing:


ναι,γιατι τα adipose cells ειναι κατι γενετικα προκαθορισμενο στον ανθρωπο οπως επισης κ τα αντιστοιχα μυικα..
αν τωρα εχεις προδιαθεση να παρεις κ το "βοηθησεις" κ εσυ με λαθος διατροφη εκει χανεις το παιχνιδι..
γιαυτο αλλοι τρωνε περνοντας λιγοτερο λιπος,ακομα κ με σαβουριτσα.
βεβαια κ εδω παιζει ρολο κ η ζωη που κανει ο αλλος,αθληση διατροφη κλπ..
ατιμα genetics:green:

Εκοψα τα ποτα, ουτε 1 ομως.
Εκοψα τα ξενυχτια, στις 00:00 το αργοτερο νανι.
Εκοψα τις σαβουρες παντως τυπου, εκτος απο 1 φορα την εβδομαδα.
Ξυπναω νωρις.
Αθλουμαι, τρεχω ολη μερα δεξια αριστερα με τη σχολη και ειμαι στο ποδι.
Δεν χανω γευμα..

Αλλα και παλι, στα ιδια πλαισια ειμαι.. Οποτε, μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση τελικα


edit : ενταξει, μικρος που ημουν, δικαιολογημενα ημουν δεν φουσκωνα με αερα.. Καθημερινα ειχα 200-400γρ σοκολατα και μπισκοτα, γλυκα της μαμας, κεΐκ, μακαρονια, παστιτσιο, τηγανιτα κλπ κλπ κλπ :green:

Devil
04-10-11, 20:21
edit : ενταξει, μικρος που ημουν, δικαιολογημενα ημουν δεν φουσκωνα με αερα.. Καθημερινα ειχα 200-400γρ σοκολατα και μπισκοτα, γλυκα της μαμας, κεΐκ, μακαρονια, παστιτσιο, τηγανιτα κλπ κλπ κλπ :green:

ωραια χρονια....:green:

απλα υπομονη θελει.... οσο αυξανεις την καθαρη μυικη μαζα θα εχεις καλητερο repartioning.... απο εκει και περα δεν νομιζω οτι βαζεις λιπος με το παραμικρο... απλα θολουρα ειναι....

Giannistzn
04-10-11, 20:28
ωραια χρονια....:green:

απλα υπομονη θελει.... οσο αυξανεις την καθαρη μυικη μαζα θα εχεις καλητερο repartioning.... απο εκει και περα δεν νομιζω οτι βαζεις λιπος με το παραμικρο... απλα θολουρα ειναι....

Ασε ωραια δεν λεει τιποτα..

Τωρα εβαλα 7 κιλα, δεν ξερω τι ειναι μυς και τι οχι, αλλα απο εδω και περα θα το κρατησω ισοθερμιδικα ή ελαφρως υπερ. Καλυτερα πιστευω σταδιακη αυξηση μυΐκης μαζας, σε περιπτωση που υπαρχει προδιαθεση για εντονη αυξηση λιπους.

Αΐντε υπομονη, και god bless διαδρομο. Ευχαριστω για την πληροφορηση ;)

Devil
04-10-11, 20:31
Ασε ωραια δεν λεει τιποτα..

Τωρα εβαλα 7 κιλα, δεν ξερω τι ειναι μυς και τι οχι, αλλα απο εδω και περα θα το κρατησω ισοθερμιδικα ή ελαφρως υπερ. Καλυτερα πιστευω σταδιακη αυξηση μυΐκης μαζας, σε περιπτωση που υπαρχει προδιαθεση για εντονη αυξηση λιπους.

Αΐντε υπομονη, και god bless διαδρομο. Ευχαριστω για την πληροφορηση ;)

μ αρεσει γιατι το επιασες κατευθειαν τι πρεπει να κανεις....;):thumbup:

δεν ειναι αναγκαιο το +500 η' +1000 θερμιδες για να βαλεις μαζα.... εχω την εντυπωση οτι ο καθενας μπορει να συνθεσει Χ ποσοτητα μυικης μαζας οσες παραπανω θερμιδες και να παρει.... τα αλλα πανε λιπος...

rey1989
04-10-11, 20:34
εγώ πάλι από μικρός ήμουν λεπτός και κοντός και με είχε πάει η μάνα μου σε γιατρό και μου είχε δώσει βιταμίνες κλπ με τάιζαν με το ζόρι και κιλό δεν έπερνα , αλλα όλη μέρα ήμουν έξω στην γειτονιά , έπαιζα , σκαρφάλωνα σε δέντρα , έτρεχα , διάολος κανονικός χΔ και απο το γυμνάσιο και μετά άρχισα να βάζω. 0 άθληση ,lineage, wow, σαβουροφαγητό (θυμάμαι κάτι πρωινά που έτρωγα τότε σάντουιτς με αλλαντικά , τζατζίκια , κοκα κόλες , και καπάκι σοκολάτες. Μου πήρε μερικά χρόνια αλλά έγινα βόδι. Μετά την είδα αλλιώς και τώρα είμαι κοντά στον πρώτο στόχο μου (5 κιλά μείνανε γιέα!) και να προχωρήσω στον επόμενο (χαμηλό bf και αύξηση μυικής μάζας).

τώρα αν ανήκω στην κατηγορία αυτών που βάζουν εύκολα λίπος δεν ξερω πως μπορώ να το βρώ , αν και η αλήθεια είναι πως και τι δεν έκανα για να φτάσω στα χάλια που έφτασα. (τα σκέφτομαι και φρικάρω λολ).:turtle:

Giannistzn
04-10-11, 20:56
μ αρεσει γιατι το επιασες κατευθειαν τι πρεπει να κανεις....;):thumbup:

δεν ειναι αναγκαιο το +500 η' +1000 θερμιδες για να βαλεις μαζα.... εχω την εντυπωση οτι ο καθενας μπορει να συνθεσει Χ ποσοτητα μυικης μαζας οσες παραπανω θερμιδες και να παρει.... τα αλλα πανε λιπος...

:thumbup: Αυτο θα κανω. Πρεπει νομιζω να βαλω και 1 μηνα ψιλο-καθαρισμα νομιζω, ο Ιανουαριος μου φενεται καλος, και μετα παλι να συνεχισω αυτο που κανω τωρα.

tolis93
04-10-11, 20:58
παιδες.εχει να κανει κατα πολυ με το ιστορικο τ καθε ενος.εγω πχ ειμαι εκτομορφος.εχασα πολυ γρηγορα κιλα.6 μηνες για να χασω 32 κιλα κ οκ μυικη μαζα δεν ειχα κ ποτε τη τρελη.τωρα τρωω τον ακατεβατο και κιλα δε βαζω ευκολα.πρεπει να παω στις 4000 θερμιδες για να βαλω κιλα.κ παλι λιπος δε βαζω.αλλα κ αυτο π εχει μηνει φευγει τρελα δυσκολα.φευγει.αλλα οχι ευκολα.το σωμα εχει μαθει με καποια ποσοστα.οταν τα αλλαζουμε αποτομα μπλοκαρει...ασχημα κιολας

TheWorst
05-10-11, 23:53
Πριν απτον υπνο να τα βγαλω τα αμυγδαλα και τι να βαλω ? Εχουν 21 γραμμαρια υ/α σε 100 γραμμαρια , δεν ειναι πολλα για προ υπνου ?

tolis93
05-10-11, 23:57
Πριν απτον υπνο να τα βγαλω τα αμυγδαλα και τι να βαλω ? Εχουν 21 γραμμαρια υ/α σε 100 γραμμαρια , δεν ειναι πολλα για προ υπνου ?

γιατι βαζεις 100 γρ εσυ?εγω προσωπικα βαζω σκονη ζελε χωρις ζαχαρη κ 1 κ γλυκου η σουπας(αναλογα με την υπολοιπη μερα) ταχινι.κ γινομαι αρχοντας

average_joe
06-10-11, 00:13
@worst στην περιπτωση που τρως 100γρ αμυγδαλα για βραδυνο, πιστεψε με δεν θα λιπωσεις απο τον υδατανθρακα που περιεχουν αλλα... απο το λιπος τους.

σε φυσιολογικες ποσοτητες 10- 30γρ μια χαρα ειναι.
μην ανησυχεις για τετοια.

TheWorst
06-10-11, 00:46
Α μαλιστα , να μην ανυσυχω οτι θα λιπωσω απτον υ/α , αλλα απτο λιπος τους..

Δηλαδη να μην ανυσυχω , γιατι δε θα με σκοτωσει ο Γιωρηκας , αλλα ο Κωστηκας :turtle:

50 γραμμαρια αν βαλω καλα θα ειναι ? Προ υπνου αυτα , ισως 10-15 λεπτα πριν με 100 γραμμαρια κοτατζ τα βαζω.

average_joe
06-10-11, 00:52
βασικα δεν θα σε σκοτωσει κανενας:P

η ποσοτητα που μου λες ειναι σχετικη και εχει να κανει με τις θερμιδικες απαιτησεις που εχεις βαλει εσυ στον εαυτο σου.

τα 50γρ εχουν 25γρ λιπους.
οποτε, εσυ ξερεις.

TheWorst
06-10-11, 00:54
Εγω για τα λιπαρα τα βαζω τα αμυγδαλα :green:

average_joe
06-10-11, 00:58
και καλα κανεις!

αφου αυτο ειναι το κυριο συστατικο τους.

δεν ξερω αν με καταλαβες με τα παραπανω ποστ, αυτο που σου λεω ειναι να μην ανησυχεις για τον υδατανθρακα που περιεχουν, εσυ κοιτα να καλυψεις τις αναγκες του οργανισμου σου σε λιπος οπως τις εχεις θεσει εσυ.

αν αυτο σημαινει οτι το βραδυ "χρειαζεσαι" 50γρ φαε τοσα!

TheWorst
06-10-11, 01:02
Ε στον ογκο ποσα λιπαρα να θελει .. 0,7-0,8 ανα κιλο σωματικους βαρους , δλδ εγω που ειμαι 86 παιρνω τωρα περιπου 70.Καλα ή οχι .. Ασε που τωρα ειδα οτι με τελειωσαν τα αμυγδαλα και εχω μονο 15 γραμμαρια :angry::angry:

Devil
06-10-11, 04:20
Ε στον ογκο ποσα λιπαρα να θελει .. 0,7-0,8 ανα κιλο σωματικους βαρους , δλδ εγω που ειμαι 86 παιρνω τωρα περιπου 70.Καλα ή οχι .. Ασε που τωρα ειδα οτι με τελειωσαν τα αμυγδαλα και εχω μονο 15 γραμμαρια :angry::angry:

μπορεις και 1γρ και παραπανω.. εσυ το ρυθμιζεις αναλογα με τις θερμιδες που θες να φτασεις...

denis
06-10-11, 15:11
γεια σας!πρωτη φορα γραφω και θα θελα να μαθω καποια πραγματα!μπορει καποιος να με βοηθησει μ ενα πλανο διατροφης για ολη την μερα,ωστε να παρω 3 με 4 κιλα με ελαχιστο λιπος?αν μπορει βεβαια να γινει κατι τετοιο!ειμαι 1,85 και 80 κιλα βαρος με 9% λιπος...και κατι τελευταιο,οταν υπολογιζουμε τα γραμμαρια πρωτεινης σ ενα γευμα,μετραμε μαζι τα γραμμαρια πρωτεινης απο μια μεριδα κρεατος και μια μεριδα ζυμαρικων?η των ζυμαρικων δεν μετρανε?ευχαριστω!!!

tolis93
06-10-11, 15:25
γεια σας!πρωτη φορα γραφω και θα θελα να μαθω καποια πραγματα!μπορει καποιος να με βοηθησει μ ενα πλανο διατροφης για ολη την μερα,ωστε να παρω 3 με 4 κιλα με ελαχιστο λιπος?αν μπορει βεβαια να γινει κατι τετοιο!ειμαι 1,85 και 80 κιλα βαρος με 9% λιπος...και κατι τελευταιο,οταν υπολογιζουμε τα γραμμαρια πρωτεινης σ ενα γευμα,μετραμε μαζι τα γραμμαρια πρωτεινης απο μια μεριδα κρεατος και μια μεριδα ζυμαρικων?η των ζυμαρικων δεν μετρανε?ευχαριστω!!!

νιονιος ανοιξε ενα θεμα κ ποσταρε παλι κιλα παλι υψος ηλικια κτλπ.κ τη διατροφη σ.αν γυμναζεσαι κτλπ.γιατι εδω θα χαθουν.κ τα λεμε εκει ολα.;) οσο για την ερωτηση σ.οταν η φυτικη πρωτεινη συνδιαζεται με ζωικη τη μετραμε.αλλιως δε....

TheWorst
06-10-11, 17:37
Παιδια ας γυρισουμε λιγο στα ξυροκαρπια..Οποια και να παρω (ειτε σπορια , φυστικια , αμυγδακα κτλ) λεει οτι εχει ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!! ΑΛΕΥΡΙ???
Απο κει ερχεται ο υδατανθρακας ? :affraid:

average_joe
06-10-11, 17:55
^
οχι.
το πιο πιθανο ειναι οτι αυτο που διαβασες ειναι στις υποσημειωσεις που αναφερουν οτι τα συγκεκριμενα προιοντα φτιαχνονται σε εργοστασια που συσκευαζουν και αλλα προιοντα οπως το αλευρι και πιθανον να γινεται ενα απειροελαχιστο λαθος αναμειξης το οποιο αυτοι πρεπει να αναφερουν λογω του οτι καποιοι ανθρωποι εχουν προβλημα π.χ. με την γλουτενη που περιεχει το αλευρι.

exkaliber
06-10-11, 21:48
μισο κιλο κοτα στην σουβλα,ποση πρωτεινη εχει?

tolis93
06-10-11, 22:01
μισο κιλο κοτα στην σουβλα,ποση πρωτεινη εχει?

αν ειναι ωμο μισο κιλο 100-120 γρ αν ειναι ψημενο μισο κιλο....180-200 για τη πλακα

MusclesOfShadow
06-10-11, 22:03
Θελω να επαναφερω το θεμα του αδειου ή γεματου στομαχιου. Τελευταια συνηθιζω να γυμναζομαι με γεματο στομαχι-λογ ωραριου πρισσοτερο. Εμεναδεν με πειραζει, ισα ισα νιωθω καλυτερα αλλα....
Υπαρχουν επιπτωσεις? στις ορμονες ή στην ροη του αιματος?

ειναι πολυ σημαντικο για μενα να παρω μια ολοκληρωμενη απαντηση απο καποιον που γωριζει επι του ζητηματος γιατι με νοιαζει αρκετα και εχει να κανει με την καθημερινοτητα μου

thnx

exkaliber
06-10-11, 22:07
ελα ρε
τοσο πολυ!
:roll:
μια χαρα ειμαι τοτε
μονο με 3 ευρο την μερα ειμαι αρχοντας
:green:

tolis93
06-10-11, 22:14
Θελω να επαναφερω το θεμα του αδειου ή γεματου στομαχιου. Τελευταια συνηθιζω να γυμναζομαι με γεματο στομαχι-λογ ωραριου πρισσοτερο. Εμεναδεν με πειραζει, ισα ισα νιωθω καλυτερα αλλα....
Υπαρχουν επιπτωσεις? στις ορμονες ή στην ροη του αιματος?

ειναι πολυ σημαντικο για μενα να παρω μια ολοκληρωμενη απαντηση απο καποιον που γωριζει επι του ζητηματος γιατι με νοιαζει αρκετα και εχει να κανει με την καθημερινοτητα μου

thnx

αν μιλαμε για 1 ωρα πριν κ πληρες γευμα δν ειναι οτι καλυτερο διοτι το αιμα συσσορευεται στο στομαχι για να γινει η χωνευση κ δεν μπορει παραλληλα να διερχεται με την ιδια ενταση απο τους μυες σου.ουσιαστικα κανεις τρελο κακο σε αρτηριες και καρδια.συν του οτι μπορει να εχεις μεσα στη μερα μετα τη προπονηση ζαλαδες η αυξηση παλμων.κ η καρδια μυς ειναι ειναι σα να κανεις υπερπροπονηση

tolis93
06-10-11, 22:15
ελα ρε
τοσο πολυ!
:roll:
μια χαρα ειμαι τοτε
μονο με 3 ευρο την μερα ειμαι αρχοντας
:green:

π παιζει 3 ευρω το μισοκιλο ρ αδερφε?εβρο μερια μενεις?εκει θυμαμαι κατι 1 κοτοπουλο σουβλας ολοκληρο 1600 γρ 6 ευρω

TheWorst
06-10-11, 22:16
Που τα βρισκετε αυτα 3 ευρω 500 γραμμαρια κοτοπουλο ψημενο κιωλας και 1600 γραμμαρια για 6 ευρω :turtle:

tolis93
06-10-11, 22:18
Που τα βρισκετε αυτα 3 ευρω 500 γραμμαρια κοτοπουλο ψημενο κιωλας και 1600 γραμμαρια για 6 ευρω :turtle:

το ολοκληρο το 1600αρι στην ορεστιαδα.εβρος μαν.εμενα εκει 3 χρονια κ τοτε δυστυχως δεν εκανα καν διατροφη.πηγα περσι το καλοκαιρι κ αναστεναξαν τα κοτοπουλαδικα.μιλαμε για ΠΟΛΥ πραμα.καλα απο αυγο...καθε πρωι 12αδες εφευγαν.μεγαλα κ φρεσκα κ με 0,05 ευρω το ενα...εκει ειναι οτι καλυτερο για να κανεις ΒΒ ing

exkaliber
06-10-11, 22:21
μερικα σουπερ μαρκετ εχουν και μαγειρειο μεσα
πχ carfur, δεν ξερω και πως γραφεται:green:

αλλα πως γινεται αψητο να εχει πιο λιγες πρωτεινες απο ψημενο???:unsure:

TheWorst
06-10-11, 22:24
μερικα σουπερ μαρκετ εχουν και μαγειρειο μεσα
πχ carfur, δεν ξερω και πως γραφεται:green:

αλλα πως γινεται αψητο να εχει πιο λιγες πρωτεινες απο ψημενο???:unsure:

Λογικο.
Αψητο εχει νερα.

Gianna
06-10-11, 22:24
το ολοκληρο το 1600αρι στην ορεστιαδα.εβρος μαν.εμενα εκει 3 χρονια κ τοτε δυστυχως δεν εκανα καν διατροφη.πηγα περσι το καλοκαιρι κ αναστεναξαν τα κοτοπουλαδικα.μιλαμε για ΠΟΛΥ πραμα.καλα απο αυγο...καθε πρωι 12αδες εφευγαν.μεγαλα κ φρεσκα κ με 0,05 ευρω το ενα...εκει ειναι οτι καλυτερο για να κανεις ΒΒ ing

:shock::shock:Θέλω κι εγώ!!! Σήμερα σ' ένα μανάβικο βρήκα 0,20 ευρώ το ένα, μεγάλα, αλλά μου πε ότι ο κρόκος τους είναι πιο μεγάλος, οπότε τζάμπα χάρηκα. Βέβαια και στα ΑΒ 0,91 η 6άδα μια χαρά είναι!

exkaliber
06-10-11, 22:27
ε και?
δεν καταλαβαινω το πως?
νερο φευγει,πως ερχονται οι πρωτεινες?:unsure:

kostas_med13
06-10-11, 22:29
το ολοκληρο το 1600αρι στην ορεστιαδα.εβρος μαν.εμενα εκει 3 χρονια κ τοτε δυστυχως δεν εκανα καν διατροφη.πηγα περσι το καλοκαιρι κ αναστεναξαν τα κοτοπουλαδικα.μιλαμε για ΠΟΛΥ πραμα.καλα απο αυγο...καθε πρωι 12αδες εφευγαν.μεγαλα κ φρεσκα κ με 0,05 ευρω το ενα...εκει ειναι οτι καλυτερο για να κανεις ΒΒ ing

5 λεπτα το αυγο??? αποκλειεται.. :P ποσα βγαζανε τη μερα? κανα εκατομυριο?:green::green:

MusclesOfShadow
06-10-11, 22:32
αν μιλαμε για 1 ωρα πριν κ πληρες γευμα δν ειναι οτι καλυτερο διοτι το αιμα συσσορευεται στο στομαχι για να γινει η χωνευση κ δεν μπορει παραλληλα να διερχεται με την ιδια ενταση απο τους μυες σου.ουσιαστικα κανεις τρελο κακο σε αρτηριες και καρδια.συν του οτι μπορει να εχεις μεσα στη μερα μετα τη προπονηση ζαλαδες η αυξηση παλμων.κ η καρδια μυς ειναι ειναι σα να κανεις υπερπροπονηση

1 ωρα πριν???
Ωχχχ....
Εγω κανω το γευμα κα κατευθειαν συνειζω την προπονηση μου.... Ε ρε φιλε ελευθερο χρονο εχω μονο 5 ωρες καθε μερ και μεσα σε αυτες θα πρεπεινα διαβασω κιολας, δεν μπορω να τα κανω ολα :green: εκτος και αν παει ο γευμα τελος τελος πριν τον υπνο και κατευθειαν μετα την προπονηση. Δεν με νοιαζει και τοσο το λιπος, ακομα και αν παρω κατι παραπανω, νταξει θα το χασω εμενα με νοιαζει να βγαζω την βαρια προπονηση χωρις επιβαρυνσεις οπως λες κιεσυ με την καρδια. Εγω δηλαδη ετρωγα και κατευθειαν πηγαινα μεσα και συνεχιζα την προπονηση (απο αρσεις μεχρι πιεσεις σο πατωμα) και μπορω να πωοτι δεν ειχα κανενα προβλημ, ισα ισα ενιωθα καλυτερα απτο οταν εχω να φαω 1-2 ωρες αλλα με αυτα που μου ειπες τα επαιξα:unsure:

exkaliber
06-10-11, 22:32
με την ευκαιρια,απο το Lidl ψωνιζεται γιαουρτια?
εχει τπτ καλο??



. Βέβαια και στα ΑΒ 0,91 η 6άδα μια χαρά είναι!

απο μεγεθος τι λενε?
γτ και ενα σουπερ μαρκετ στην γειτονια μοθ τοσο τα εχει αλλα ειναι μικρα
και ο κροκος καπως προς το ασπρο και οχι πορτοκαλι

tivadar
06-10-11, 22:33
@ excaliber 100γραμμαρια αψητο κρεας+ τα νερα ,100 γραμμαρια ψημενο κρεας σκετο στο ιδιο βαρος αναλογικα παει

Εdit η παραπανω πρωτεινη

TheWorst
06-10-11, 22:35
ε και?
δεν καταλαβαινω το πως?
νερο φευγει,πως ερχονται οι πρωτεινες?:unsure:

Πρωτεινες δεν ερχονται απο πουθενα.Οταν φευγει το νερο χανει βαρος,ετσι τα 500 ας πουμε γραμμαρια γινονται 250-300

tolis93
06-10-11, 22:35
1 ωρα πριν???
Ωχχχ....
Εγω κανω το γευμα κα κατευθειαν συνειζω την προπονηση μου.... Ε ρε φιλε ελευθερο χρονο εχω μονο 5 ωρες καθε μερ και μεσα σε αυτες θα πρεπεινα διαβασω κιολας, δεν μπορω να τα κανω ολα :green: εκτος και αν παει ο γευμα τελος τελος πριν τον υπνο και κατευθειαν μετα την προπονηση. Δεν με νοιαζει και τοσο το λιπος, ακομα και αν παρω κατι παραπανω, νταξει θα το χασω εμενα με νοιαζει να βγαζω την βαρια προπονηση χωρις επιβαρυνσεις οπως λες κιεσυ με την καρδια. Εγω δηλαδη ετρωγα και κατευθειαν πηγαινα μεσα και συνεχιζα την προπονηση (απο αρσεις μεχρι πιεσεις σο πατωμα) και μπορω να πωοτι δεν ειχα κανενα προβλημ, ισα ισα ενιωθα καλυτερα απτο οταν εχω να φαω 1-2 ωρες αλλα με αυτα που μου ειπες τα επαιξα:unsure:

στα κατευθειαν δε ξερω τι παιζει.γιατι θελεις κ κανα μισαωρο σιγουρα να αρχισεις τη χωνευση.αν πινεις κ νερο μαζι καθυστερει αρκετα η διαδικασια.αλλα για μενα καλυτερα κανε λιγοτερα γευματα κ πιο τουμπανα

exkaliber
06-10-11, 22:37
το πιασα :green:

tolis93
06-10-11, 22:38
με την ευκαιρια,απο το Lidl ψωνιζεται γιαουρτια?
εχει τπτ καλο??




απο μεγεθος τι λενε?
γτ και ενα σουπερ μαρκετ στην γειτονια μοθ τοσο τα εχει αλλα ειναι μικρα
και ο κροκος καπως προς το ασπρο και οχι πορτοκαλι

και χωριου εχω δει με προς το ασπρο κροκο.τα πιο μικρα ετσι ειναι κ ειναι λογικο.εγω παιρνω απο σκλαβενιτη 3,72 τα 30.κ ειναι ΑΨΟΓΑ οσο για γαλακτομικα απο λιντλ.ε νταξει.στραγγιστο προμελ με 2 ευρω κ οι αναλογιες ειναι ΚΑΙ ΓΑΜΩ.στα 100 γτ 8 πρωτεινη 3,5 υδ 2 λιπαρα.κ τα 0,1 ειναι πολυ ωραια.κ κρεμα τυρι εχει με 0,2 λιπαρα 11 πρωτεινη 3,7 υδατανθρακα.οσο για τα κοτατζ.απλα τα καλυτερα

Gianna
06-10-11, 22:40
απο μεγεθος τι λενε?
γτ και ενα σουπερ μαρκετ στην γειτονια μοθ τοσο τα εχει αλλα ειναι μικρα
και ο κροκος καπως προς το ασπρο και οχι πορτοκαλι

Ε, δεν τα λες και μεγάλα, ντάξει κανονικά είναι. Γενικά έχω φάει και καλύτερα, αλλά τη δουλειά τους την κάνουν και έτσι που τα τσακίζουμε εμείς.... Είναι αυτή η δική του μάρκα που φέρνει (νομίζω λέγεται 365, κάτι τέτοιο)

exkaliber
06-10-11, 22:41
:thumbup::thumbup:

MusclesOfShadow
06-10-11, 22:44
στα κατευθειαν δε ξερω τι παιζει.γιατι θελεις κ κανα μισαωρο σιγουρα να αρχισεις τη χωνευση.αν πινεις κ νερο μαζι καθυστερει αρκετα η διαδικασια.αλλα για μενα καλυτερα κανε λιγοτερα γευματα κ πιο τουμπανα

Αυτο ειναι μια σκεψη.... Ξερεις τι κανω εγω...:green: Με το πο νιωσω και το παραμικρο αισημα πεινας παω κουζινα... Τρωω καθε μιη ωρα τα απογευματα, εκτος απο τα πρινα που ειμαι σχολειο και τρωω λιγο πιο αραια... Ναξει, πρεπει να τρωω, εχω μεγαλους στοχους, αλλα δεν εχω προγραμμα, τρωω ατακτα, γιατι δεν καθοριζω γω τι θα φαω, απλα επιλεγω τα καλυτερα.Φυσικα και ζηταω ας πουμε υγειινα φαγητα ζηταω κρεας, ζηταω μπροκολα αλλα δεν τα προγραμματιζω και σκεφτομαι να το κανω αυτο, λεω να σκεφτω και την διατροφη μου, αλλα θα ηθελ πολυ να μαθω τι παιζει με το στομαχι. Ουσιστικα τρωω και δεντο νιωθω και κανω ΠΑΡΑ πολυ καλη προπονηση οταν ειμαι φαγωμενος, γατι νιωθω ενταξει αλλα φοβμαι για αυτα που ειπες;)

Λοιπον απο αυριο θα κανω ενα τυπικο πλανο

exkaliber
06-10-11, 22:47
τι τρωως καθε μιση ωρα?:unsure:

tolis93
06-10-11, 23:02
Αυτο ειναι μια σκεψη.... Ξερεις τι κανω εγω...:green: Με το πο νιωσω και το παραμικρο αισημα πεινας παω κουζινα... Τρωω καθε μιη ωρα τα απογευματα, εκτος απο τα πρινα που ειμαι σχολειο και τρωω λιγο πιο αραια... Ναξει, πρεπει να τρωω, εχω μεγαλους στοχους, αλλα δεν εχω προγραμμα, τρωω ατακτα, γιατι δεν καθοριζω γω τι θα φαω, απλα επιλεγω τα καλυτερα.Φυσικα και ζηταω ας πουμε υγειινα φαγητα ζηταω κρεας, ζηταω μπροκολα αλλα δεν τα προγραμματιζω και σκεφτομαι να το κανω αυτο, λεω να σκεφτω και την διατροφη μου, αλλα θα ηθελ πολυ να μαθω τι παιζει με το στομαχι. Ουσιστικα τρωω και δεντο νιωθω και κανω ΠΑΡΑ πολυ καλη προπονηση οταν ειμαι φαγωμενος, γατι νιωθω ενταξει αλλα φοβμαι για αυτα που ειπες;)

Λοιπον απο αυριο θα κανω ενα τυπικο πλανο

καλα απο το μεσιμερι μεχρι κ τις 6 το απογευμα κ εγω ετσι ειμαι.2 φαγητο.3 κ κατι καφε.4 θα φαω κατι.4μισι παλι κατι θα τσιμπισω.5 παλι τα ιδια.5μισι θα φαω πολυ για να σταματησω να τρωω.κ 7 κανω προπονα.το προβλημα ειναι οτι φευγει μισο κιλο μπροκολο κ 1 λαχανο τη μερα με αυτα τα τσιμπολογηματα.τρωω καροτα αγγουρια πιπεριες κ τετοια γιαουρτια γαλοπουλα.απλα τα γονατιζω το απογευμα.κ να σ πω εχω κανει προπονηση με φαγητο πριν 1 ωρα.κ το πρωι ετσι κανω γιατι τριτες πεμπτες σαββατα κανω πρωι.τρωω 4 αυγα 1 γιαουρτι 40 γρ βρωμη 2 φρουτα ταχινι φυστικοβουτηρο κ κανω μετα απο μια ωρα προπονηση.κ μεσα στη προπονα πειναω παλι.απλα κοιτα να τρως μια γερη το απογευμα δλδ ολα μαζεμενα.κ αν πεινας απλα τρωγε μαρουλια κ λαχανικα ωμα.κανα λαχανο πχ βαλε ενα κεφαλι λαχανο κατω κ τρωγε απλα.τι διαολο καποια στιγμη....θα σκασεις.

Giannistzn
07-10-11, 11:37
Μπορει να εχει ξαναρωτηθει, θυμαμαι ειχε γινει μια συζητηση οσον αφορα το απο που "βγαινει" το ζελε, αλλα θα γινω λιγο πιο συγκεκριμενος.

Ειδα στο supermarket σημερα (μου κινησε την περιεργεια ο τασος σε αλλο ποστ του) τα sweet & balance. Και στο ζελε φραουλα εχει αυτα τα στοιχεια
32042


Εκ πρωτης οψης, φαινεται καλο, δηλαδη ενα πακετο που βγαζει 5 μεριδες εχει 10γρ πρωτεΐνης και 0,5 σακχαρα (που προερχονται απο σουκραζολη οπως λεει στο σαιτ της εταιριας). Περαν της τιμης βεβαια, που για να βγαλεις 5 μεριδες (δηλαδη 10γρ πρωτεΐνης θες και 1,5 ευρω), σαν επιλογη ειναι καλη? Η βιολογικη αξια της πρωτεΐνης μπορουμε να ξερουμε αν ειναι καλη ή για πεταμα?

Σκεφτομαι βεβαια, για το βραδυ μαζι με γιαουρτι δεν θα ηταν ασχημο. Γνωμες?

tolis93
07-10-11, 13:00
Μπορει να εχει ξαναρωτηθει, θυμαμαι ειχε γινει μια συζητηση οσον αφορα το απο που "βγαινει" το ζελε, αλλα θα γινω λιγο πιο συγκεκριμενος.

Ειδα στο supermarket σημερα (μου κινησε την περιεργεια ο τασος σε αλλο ποστ του) τα sweet & balance. Και στο ζελε φραουλα εχει αυτα τα στοιχεια
32042


Εκ πρωτης οψης, φαινεται καλο, δηλαδη ενα πακετο που βγαζει 5 μεριδες εχει 10γρ πρωτεΐνης και 0,5 σακχαρα (που προερχονται απο σουκραζολη οπως λεει στο σαιτ της εταιριας). Περαν της τιμης βεβαια, που για να βγαλεις 5 μεριδες (δηλαδη 10γρ πρωτεΐνης θες και 1,5 ευρω), σαν επιλογη ειναι καλη? Η βιολογικη αξια της πρωτεΐνης μπορουμε να ξερουμε αν ειναι καλη ή για πεταμα?

Σκεφτομαι βεβαια, για το βραδυ μαζι με γιαουρτι δεν θα ηταν ασχημο. Γνωμες?

επειδη το θεμα το εχω λιωσει παιζουν τα εξης.η πρωτεινη ειναι ζωικη κ προερχεται απο μοσχαρι κιολας. τραβανε με ενεσεις τη ζελατινα απο τους χονδρους(εσυ ηθελες να μαθεις.ακουγεται σιχαμενο αλλα οκ...το κοκορετσι δλδ κ τα λουκανικα καλυτερα ειναι?) και προστιθονται οι γευσεις.εγω βαζω σκετη τη σκονη σε γιαουρτακι κ γινεται τελειο.φτιαχνω κιολας ξεχωριστα ζελε αλλα ειναι καλο κ μεσα σε ζεστο καφε ας πουμε σε πιτες βρωμης κτλπ.

MusclesOfShadow
07-10-11, 19:02
τι τρωως καθε μιση ωρα?:unsure:

Xαχαχα, διαφορα. Σνηθως ξηρους καρπους, φρουτα-πορτοκαλαδα, τιποτα πρωτεινικο κιετσι....αναλογα

TheMaster
07-10-11, 19:20
Παιδια σκευτομαι να αγορασω καμια μπαρα προτεινης να εχω να τρωω στο σχολειο μαζι με το σαντουιτσακι μου :) κανει δουλεια η τσαμπα θα το παρω?:P

TheWorst
07-10-11, 19:28
Μπορεις να βαλεις.Υπαρχουν και καλυτερες επιλογες βεβαια. :P

MusclesOfShadow
07-10-11, 19:31
Παιδια σκευτομαι να αγορασω καμια μπαρα προτεινης να εχω να τρωω στο σχολειο μαζι με το σαντουιτσακι μου :) κανει δουλεια η τσαμπα θα το παρω?:P

Nταξει δεν συγρινεται μεενα νορμαλ ροφημα πρωτειης να το πινεις ενω οι αλλοι πινουν καφε
Εμενα οι μπαρες μαρεσουν πολυ και κατι κανουν αν γυμναζεσαι βεβαια
Μονο που δεν θ ξαναφαω συντομα γιτι αν δεις τι εχουν μεσα, δεν αξιζει να βαζεις την υγεια σου σε κινδυνο για λιγη πρωτεινη
Καλα δ θα παθεις και τιποτα νταξει αλλα λεμε τωρα

tivadar
07-10-11, 19:33
@ΤheMaster Mια απλη συγκριση της Μuscle milk bar με τα συστατικα μιας Snickers πιστευω θα ειναι διαφωτιστικη
Μuscle bar 11γρλιπος 28γρ υδατανθρακες 25γ πρωτεινη
snickers 14γρλιπος 35 γρ υδατανθρακες 4γρ πρωτεινη

Εγω με βαση την διαφορα στην τιμη και στην γευση μαλλον δεν θα εμπενα στον κοπο να παρω την πρωτεινουχα για 21γρ παραπανω πρωτεινη αλλα αυτο ειναι η αποψη μου.

πηγες διατροφικων στοιχειων το site των xtreme και η επισημη σελιδα της snickers

TheMaster
07-10-11, 19:33
Χαχα ναι το ξερω αλλα αυτο θα με βολεψει για τωρα :P

TheMaster
07-10-11, 19:35
Nταξει δεν συγρινεται μεενα νορμαλ ροφημα πρωτειης να το πινεις ενω οι αλλοι πινουν καφε
Εμενα οι μπαρες μαρεσουν πολυ και κατι κανουν αν γυμναζεσαι βεβαια
Μονο που δεν θ ξαναφαω συντομα γιτι αν δεις τι εχουν μεσα, δεν αξιζει να βαζεις την υγεια σου σε κινδυνο για λιγη πρωτεινη
Καλα δ θα παθεις και τιποτα νταξει αλλα λεμε τωρα

Χμμ δηλαδη τι εχουν μεσα που που θα εβαζα σε κινδυνο τη υγεια μου?:unsure: Και ειναι κατι σοβαρο?:)

TheMaster
07-10-11, 19:37
@ΤheMaster Mια απλη συγκριση της Μuscle milk bar με τα συστατικα μιας Snickers πιστευω θα ειναι διαφωτιστικη
Μuscle bar 11γρλιπος 28γρ υδατανθρακες 25γ πρωτεινη
snickers 14γρλιπος 35 γρ υδατανθρακες 4γρ πρωτεινη

Εγω με βαση την διαφορα στην τιμη και στην γευση μαλλον δεν θα εμπενα στον κοπο να παρω την πρωτεινουχα για 21γρ παραπανω πρωτεινη αλλα αυτο ειναι η αποψη μου.

Ευχαριστω φιλε για την συγκριση :) Απλα σκευτομαι να την περνω μετα την προπονηση γιατι δεν χρεισημοποιο καποιο συμπληρομα και αποτι ξερω μετα την προπο θες πρωτεινη.

tivadar
07-10-11, 19:39
Δεν εχουν τιποτα απλα το value for money ειναι για κλαματα οπως εδειξα και με το παραδειγμα μου.Αν το πας και με γευση....αλλα γουστα ειναι αυτα

MusclesOfShadow
07-10-11, 19:39
O,τι ναναι βαζουν μεσα, και απο μπαρα για αθλουμενου γινεται μπαρα για καταστροφης της ανθρωπινης ομοιοστασης:green:
σως υπερβαλλω λιγο και επισης παιζει ρολο και η εταιρεια
Αλλα οταν σου πλασαρου πρωτεινη και σου βαζουν μεσα (χωρια απταυπολοιπα) φυτικα ελαια, ε αυτο δεν παει αλλο:turtle:

MusclesOfShadow
07-10-11, 19:42
Δεν εχουν τιποτα απλα το value for money ειναι για κλαματα οπως εδειξα και με το παραδειγμα μου.Αν το πας και με γευση....αλλα γουστα ειναι αυτα

Γουατ αρ γιου τοκινγκ αμπαουτ, εχεις δει ποτε μπαρα πρωτεινης?:P

TheMaster
07-10-11, 19:43
Δεν εχουν τιποτα απλα το value for money ειναι για κλαματα οπως εδειξα και με το παραδειγμα μου.Αν το πας και με γευση....αλλα γουστα ειναι αυτα

Ναι φιλε καταλαβα νταξει λεω να παρω να δοκιμασω και αμα δω οτι κανει κατι το κραταω :P αα και κατι αλλο στην σιγκριση που ειπες οτι εχει 14 γραμμαρια λιποι ποσα απο αυτα ειναι κορεσμενα ξερεις? :)

tivadar
07-10-11, 19:48
@ΤheMaster Muscle milk saturated fat δηλαδη κορεσμενα 8g
snickers saturated fat 5g

TheMaster
07-10-11, 19:49
@ΤheMaster Muscle milk saturated fat δηλαδη κορεσμενα 8g
snickers saturated fat 5g

Χμμ για μπαρα πολυ δεν εχει?:unsure:

tivadar
07-10-11, 20:03
Aυτη που χρησιμοποιησα για την συγκριση τοσα εχει.Εγω στην θεση σου θα κοιταγα για τρανς λιπαρα αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση.Αλλες πρωτεινικες μπαρες εχουν λιγοτερα κορεσμενα αλλα και παλι αναμεσα στο 2g και στο 8g ειναι οι περισσοτερες.Το νοημα της αρχικης συγκρισης παντως παραμενει..

TheMaster
07-10-11, 20:07
Aυτη που χρησιμοποιησα για την συγκριση τοσα εχει.Εγω στην θεση σου θα κοιταγα για τρανς λιπαρα αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση.Αλλες πρωτεινικες μπαρες εχουν λιγοτερα κορεσμενα αλλα και παλι αναμεσα στο 2g και στο 8g ειναι οι περισσοτερες.Το νοημα της αρχικης συγκρισης παντως παραμενει..

Ναι φιλε ευχαριστω :) εε θα παρω να δοκιμασω ολι την βδομαδα που θα ερθει και αμα δω οτι κανουν κατι της κραταω :thumbup::thumbup:

TheWorst
07-10-11, 20:14
Τι ακριβως θες να κανουν , ρε φιλε ? :unsure:

Καλυτερα προσπαθησε να φτιαξεις μονος σου αν θες.Με πρωτεινη σκονης + βρωμη + ξυροκαρπια κτλ στο ιντερνετ εχει και βιντεο με συνταγες ;)

TheMaster
07-10-11, 20:18
Τι ακριβως θες να κανουν , ρε φιλε ? :unsure:

Καλυτερα προσπαθησε να φτιαξεις μονος σου αν θες.Με πρωτεινη σκονης + βρωμη + ξυροκαρπια κτλ στο ιντερνετ εχει και βιντεο με συνταγες ;)

Θα προσπαθησω να το κανω και αυτο απλα μου ευγεναν πιο ευκολα και γρηγορα με ετοιμες :P:P

tolis93
07-10-11, 22:38
Θα προσπαθησω να το κανω και αυτο απλα μου ευγεναν πιο ευκολα και γρηγορα με ετοιμες :P:P

5 ασπραδια αυγου.
50 γρ βρωμη.
20 γρ φυστικοβουτηρο.
λιγο κανελλα η κακαο η βανιλια για γευση.
20 μλ γαλα.
ολα στο μπλεντερ.
μετα σε φορμακια.στο φουρνο για 20-30 λεπτα.ψυγειο.σχολειο. να σ παρει ολο αυτο...μιση ωρα αντε 40 λεπτα.φτιαχνω καθε απογευμα.
για φυστικοβουτηρο απλα βαλε 250 γρ φυστικια αναλατα στο μουλτι με 2μισι κουταλιες σουπας ελαιολαδο.κ ετοιμο
για φορμακια παρε αυτα για τα μαφιν η κανε χωνακια απο αλουμινοχαρτο κ βαζετα καθετα στο φουρνο.μη φοβασαι δε κολανε μεσα στο αλουμινοχαρτο

TheMaster
07-10-11, 22:50
5 ασπραδια αυγου.
50 γρ βρωμη.
20 γρ φυστικοβουτηρο.
λιγο κανελλα η κακαο η βανιλια για γευση.
20 μλ γαλα.
ολα στο μπλεντερ.
μετα σε φορμακια.στο φουρνο για 20-30 λεπτα.ψυγειο.σχολειο. να σ παρει ολο αυτο...μιση ωρα αντε 40 λεπτα.φτιαχνω καθε απογευμα.
για φυστικοβουτηρο απλα βαλε 250 γρ φυστικια αναλατα στο μουλτι με 2μισι κουταλιες σουπας ελαιολαδο.κ ετοιμο
για φορμακια παρε αυτα για τα μαφιν η κανε χωνακια απο αλουμινοχαρτο κ βαζετα καθετα στο φουρνο.μη φοβασαι δε κολανε μεσα στο αλουμινοχαρτο

Μια χαρα φενεται :P ποσα περιπου βγαινουνε με αυτα τα συστατικα?

tolis93
07-10-11, 22:54
Μια χαρα φενεται :P ποσα περιπου βγαινουνε με αυτα τα συστατικα?

κοιτα τις μεριδες τις χωριζεις εσυ.α ξεχασα καλο ειναι να βαλεις κ λιγο μπεικιν παουντερ να φουσκωσουν λιγο. εγω με αυτα τα υλικα βγαζω 4-5 μικρα μαφινακια(σε μικρα φορμακια μαφιν δλδ) τωρα μπορεις κ να κανεις εσυ ενα χωναρο να με το συμπαθειο με αλουμινοχαρτο να το βαλεις ολο μεσα να το ψησεις κ να το κοψεις σε ραβδους.παντως εχει καπου στα 12-14γρ λιπαρα φυτικα παντα 22-24 γρ πρωτεινη και 50-52 γρ υδατανθρακα.αν θες κιαλο πρωτεινη.απλα βαλε κ αλλα ασπραδια.αν θες λιγοτερο υδατανθρακα απλα βγαλε λιγο βρωμη.το ιδιο κομπλε γινεται.μεχρι κ χωρις βρωμη π εχω φτιαξει μια χαρα εχει βγει
ΥΓ παρε κ ζελε χωρις ζαχαρη κ βαλτο μεσα σε σκονη.να δεις τι γουτσου π θα σου βγει θα τρως τετοιο ολη μερα

TheMaster
07-10-11, 23:05
κοιτα τις μεριδες τις χωριζεις εσυ.α ξεχασα καλο ειναι να βαλεις κ λιγο μπεικιν παουντερ να φουσκωσουν λιγο. εγω με αυτα τα υλικα βγαζω 4-5 μικρα μαφινακια(σε μικρα φορμακια μαφιν δλδ) τωρα μπορεις κ να κανεις εσυ ενα χωναρο να με το συμπαθειο με αλουμινοχαρτο να το βαλεις ολο μεσα να το ψησεις κ να το κοψεις σε ραβδους.παντως εχει καπου στα 12-14γρ λιπαρα φυτικα παντα 22-24 γρ πρωτεινη και 50-52 γρ υδατανθρακα.αν θες κιαλο πρωτεινη.απλα βαλε κ αλλα ασπραδια.αν θες λιγοτερο υδατανθρακα απλα βγαλε λιγο βρωμη.το ιδιο κομπλε γινεται.μεχρι κ χωρις βρωμη π εχω φτιαξει μια χαρα εχει βγει
ΥΓ παρε κ ζελε χωρις ζαχαρη κ βαλτο μεσα σε σκονη.να δεις τι γουτσου π θα σου βγει θα τρως τετοιο ολη μερα

Ευχαριστω ρε φιλε αυτο θα κανω :):) Σε τι σκονη εννοεις φιλε για το ζελε?

Dr_SkOo
07-10-11, 23:09
Eimai ston xoro tis gimnastikis 9 xronia epaiza podosfairo kai to stamatisa kai exw parei polimixanima spiti mou kai kanw...Ta podia mou exoun arketo ogko se sxesi me to ipolipo swma mou, apo tin mesi kai panw eimai leptos 8elw na parw ogko xeria kai sti8os...Mia kali diatrofi 8a mporousate na mou protinete ?
Euxaristw

***γραφε με ελληνικους χαρακτηρες***

tolis93
07-10-11, 23:09
Ευχαριστω ρε φιλε αυτο θα κανω :):) Σε τι σκονη εννοεις φιλε για το ζελε?

τα φακελακια ζελε φρουτων π φτιαχνεις εσυ.σε μορφη σκονης ειναι.οχι τ α ετοιμα.αυτο εννοω.κ στο γιαουρτι λενε μπαι δε whey :green:

TheMaster
07-10-11, 23:11
τα φακελακια ζελε φρουτων π φτιαχνεις εσυ.σε μορφη σκονης ειναι.οχι τ α ετοιμα.αυτο εννοω.κ στο γιαουρτι λενε μπαι δε whey :green:

Χαχα ελα καταλαβα δηλαδη βαζεις μεσα την σκονη εε?:green:

spyros Bodybuilding
08-10-11, 08:42
1 σκουπ whey με 100γρ βρωμη 500 μλ νερο

ολα μαζι σε μπλεντερ και ετοιμο ;)

TheWorst
08-10-11, 14:50
Παιδια θα μπορουσε να εχει καποια επιπτωση στην υγεια μας αν τρωγαμε το κρεας ωμο ή ημιψητο ?

Giannistzn
08-10-11, 15:07
Παιδια θα μπορουσε να εχει καποια επιπτωση στην υγεια μας αν τρωγαμε το κρεας ωμο ή ημιψητο ?

Φυσικα, απο τις χειροτερες επιπτωσεις.

Σαλμονελα στο κοτοπουλο ειδικα αν ειναι μισοψημενο, βρουκέλωση απο χοιρινο (αν δεν κανω λαθος) και πολλα ακομα. Τα βακτηρια πεθαινουν συνηθως σε θερμοκρασια >50 βαθμων κελσιου αλλα υπαρχουν και θερμοάντοχα.

Δεν θα σου το συνιστουσα.

TheWorst
08-10-11, 15:12
Μολις εφαγα 50 γραμμαρια απο το ημιψητο κοτοπουλο .. 300 γραμμαρια συνολο , μαλλον για πεταμα θα ειναι

1 ωρα στο τηγανη ρε φουστη μου και παλι .. :banghead::banghead:

Giannistzn
08-10-11, 15:43
Μολις εφαγα 50 γραμμαρια απο το ημιψητο κοτοπουλο .. 300 γραμμαρια συνολο , μαλλον για πεταμα θα ειναι

1 ωρα στο τηγανη ρε φουστη μου και παλι .. :banghead::banghead:

Εαν το ειχες 1 ωρα αποκλειεται να μην εχει γινει. Μην σου πω θα ειχε καει κανονικα. Εμενα σε 15-20 λεπτα το πολυ ειναι ετοιμο. Εκτος αν πετας το κοτοπουλο ή το στηθος οπως ειναι στο τηγανι, τοτε δεν θα γινει ποτε..

Ψιλοκοψε το και μετα βαλτο, και εννοειται αφου εχει καψει το τηγανι.

MusclesOfShadow
08-10-11, 19:06
Ειναι καλυτερο να παιρνουμε τις βιταμινες (φρουτα πχ.) σε ενα γευμα με στην ημερα ή σε περισσοτερα? Καθως οι βιταμινες ειναι μυστηριες:turtle:

TheWorst
08-10-11, 19:10
Εαν το ειχες 1 ωρα αποκλειεται να μην εχει γινει. Μην σου πω θα ειχε καει κανονικα. Εμενα σε 15-20 λεπτα το πολυ ειναι ετοιμο. Εκτος αν πετας το κοτοπουλο ή το στηθος οπως ειναι στο τηγανι, τοτε δεν θα γινει ποτε..

Ψιλοκοψε το και μετα βαλτο, και εννοειται αφου εχει καψει το τηγανι.

530 γραμμαρια (ωμο) το εκοψα σε 10 κομματακια περιπου 5-5 τα εβαζα . Πηραν χρωμα κτλ , αλλα οταν το εβγαλα παω να φαω και στην δευτερη μπουκια παραληγο να :puke:

thanasis76
08-10-11, 19:16
Ειναι καλυτερο να παιρνουμε τις βιταμινες (φρουτα πχ.) σε ενα γευμα με στην ημερα ή σε περισσοτερα? Καθως οι βιταμινες ειναι μυστηριες:turtle:

εγω περνω καθε πρωι πολυβιταμινες και ειμαι οκ. το αλλο πρωι παλι...:thumbup::thumbup:

MusclesOfShadow
08-10-11, 19:25
εγω περνω καθε πρωι πολυβιταμινες και ειμαι οκ. το αλλο πρωι παλι...:thumbup::thumbup:

Ισχυει ομως το ιδιο και τα τα φρουτα φιλε μου?

thanasis76
08-10-11, 19:30
Ισχυει ομως το ιδιο και τα τα φρουτα φιλε μου?

οχι τα φρουτα δεν μπορουν να καληψουν τις αναγκες ενος ατομου που γυμναζεται, η εχει εντονη δραστηριοτητα....

TheWorst
08-10-11, 19:33
Απλα θα χρειαστει πολυυυυυυυυυ φρουτο :P
Εξαρταται τι φρουτα φιλε μου , αλλα για να καλυψεις τις αναγες σου για τις βιταμινες μονο , θες αρκετα φρουτα και μαλιστα οχι ενος ειδους :green:

MusclesOfShadow
08-10-11, 19:35
Eχω καιτο μουρουνελαιο:green:
Απλα το προβλημα μου ειναι μηπως πρεπει να παιρνω σταδιακα τις βιταμινες και οχι ολες μαζι μγιατι απο ο,τι νομιζω μετα απο ενα χρονικο διαστημα, εξαφανιζονται απτο σωμα ή κατι τετοιο... Επισης ειναι και η υπερβιταμινωση :unsure:

thanasis76
08-10-11, 19:38
Eχω καιτο μουρουνελαιο:green:
Απλα το προβλημα μου ειναι μηπως πρεπει να παιρνω σταδιακα τις βιταμινες και οχι ολες μαζι μγιατι απο ο,τι νομιζω μετα απο ενα χρονικο διαστημα, εξαφανιζονται απτο σωμα ή κατι τετοιο... Επισης ειναι και η υπερβιταμινωση :unsure:

εγω σου απαντησα...:turtle::turtle:

TheWorst
08-10-11, 19:41
Κοιτας το συμπληρωμα ή το φρουτο ποσο εχει απο τις συγκεκριμνες βιταμινες και ποσο ειναι η ΣΗΠ βαλε ενα 50% παραπανω (ασε που αρκετοι παιρνουν με τα συμπληρωματα και 800-900% πανω απο τη ΣΗΠ) Αν τα κοιταξεις αυτα υπερβιταμινωση δε παθαινεις , αλλα και να παθεις αμεσως θα το καταλαβεις :P

ala
09-10-11, 11:24
καλημερα σε ολους.
εχω μια απορια για το τυρι.
ποια η αποψη σας για το κιτρινο τυρι τυπου gouda light η ξερω γω το τρικαλινο ight?
εχουν υψηλα ποσοστα πρωτεινης. το τρικαλινο εχει πχ 36γρ πρωτεινης.
μπορουμε να τρωμε συχνα μεσα στην μερα?

Giannistzn
09-10-11, 11:29
καλημερα σε ολους.
εχω μια απορια για το τυρι.
ποια η αποψη σας για το κιτρινο τυρι τυπου gouda light η ξερω γω το τρικαλινο ight?
εχουν υψηλα ποσοστα πρωτεινης. το τρικαλινο εχει πχ 36γρ πρωτεινης.
μπορουμε να τρωμε συχνα μεσα στην μερα?

Εαν υπολογιζεις τα λιπαρα και τις πρωτεΐνες βαση της διατροφης σου, γιατι οχι? Απο εσενα εξαρταται και το προγραμμα σου. Εγω εχω 3 φετες/μερα, χαμηλων λιπαρων βεβαια (10%).

Η περιεκτικοτητα τους σε πρωτεΐνη ειναι οντως πολυ καλη. Μπορεις να βαζεις σε τοστ 2-3 φετες και 2-3 γαλοπουλα ;)

tolis93
09-10-11, 11:34
Εαν υπολογιζεις τα λιπαρα και τις πρωτεΐνες βαση της διατροφης σου, γιατι οχι? Απο εσενα εξαρταται και το προγραμμα σου. Εγω εχω 3 φετες/μερα, χαμηλων λιπαρων βεβαια (10%).

Η περιεκτικοτητα τους σε πρωτεΐνη ειναι οντως πολυ καλη. Μπορεις να βαζεις σε τοστ 2-3 φετες και 2-3 γαλοπουλα ;)

arla 5% ανα φετα 0,7 γρ λιπαρα κ 4,5 γρ πρωτεινη.μακραν το καλυτερο τα χω ψαξει ολα

Giannistzn
09-10-11, 11:38
arla 5% ανα φετα 0,7 γρ λιπαρα κ 4,5 γρ πρωτεινη.μακραν το καλυτερο τα χω ψαξει ολα

Λιγη πρωτεΐνη.. Αν ειναι να θελω 5-6 φετες δεν συμφερει οικονομικα. Αυτο που παιρνω εχει περιπου 7γρ/φετα.

ala
09-10-11, 12:03
εγω παλι τις τελευταιες μερες παιρνω τρικαλινο light. μου αρεσει και σαν γευση πολυ βασικα.
βασικα εκτος των 2 τοστ την μερα που τρωω
σκεφτηκα οτι μπορω πχ να φαω 1-2 φετες σε καποιο γευμα "φτωχο" σε πρωτεινη ανεβαζοντας την.

tolis93
09-10-11, 14:03
Λιγη πρωτεΐνη.. Αν ειναι να θελω 5-6 φετες δεν συμφερει οικονομικα. Αυτο που παιρνω εχει περιπου 7γρ/φετα.

ποιο παιρνεις δλδ?ναι αλλα με τι ποσοστο λιπαρων κ ποσα γραμμαρια η φετα?γιατι αν ειναι να παιρνω 30 γρ πρωτεινη κ μαζι αλλα 10 γρ κορεσμενα λιπαρα....

Andreas123
09-10-11, 14:39
Παιδια καλησπερα..θελω να ρωτισω και γιατι ειμαι νεος..Μπορω να παρω πχ μια διατροφη καποιου απο το φορουμ που ειναι με τα ιδια κιλα με εμενα και να την χρησιμοποιω?Δεν πρεπει καποιος για να κανει μια διατροφη να κανει καποιες συγκεκριμενες ιατρικες εξετασεις?πχ(γαλακτικο,VO2MAX κτλ)? Η ιατρικους παραγοντες(υπερταση,ταχυκαρδια)?
Ευχαριστω.

tolis93
09-10-11, 15:31
Παιδια καλησπερα..θελω να ρωτισω και γιατι ειμαι νεος..Μπορω να παρω πχ μια διατροφη καποιου απο το φορουμ που ειναι με τα ιδια κιλα με εμενα και να την χρησιμοποιω?Δεν πρεπει καποιος για να κανει μια διατροφη να κανει καποιες συγκεκριμενες ιατρικες εξετασεις?πχ(γαλακτικο,VO2MAX κτλ)? Η ιατρικους παραγοντες(υπερταση,ταχυκαρδια)?
Ευχαριστω.

αν μιλαμε για φαγητο δεν υπαρχει προβλημα.για συμπληρωματα σαφως κ πρεπει να παιρνεις μονο οτι σου χρειαζεται.και αν σου χρειαζεται.

Giannistzn
09-10-11, 17:24
ποιο παιρνεις δλδ?ναι αλλα με τι ποσοστο λιπαρων κ ποσα γραμμαρια η φετα?γιατι αν ειναι να παιρνω 30 γρ πρωτεινη κ μαζι αλλα 10 γρ κορεσμενα λιπαρα....

20gr/ φετα. Λιπαρα ειπαμε 10% αρα καθε φετα εχει 2γρ. Κορεσμενα δεν ξερω.

tolis93
09-10-11, 18:24
20gr/ φετα. Λιπαρα ειπαμε 10% αρα καθε φετα εχει 2γρ. Κορεσμενα δεν ξερω.
τρικαλινο αν δε κανω λαθος ε?

Giannistzn
09-10-11, 18:26
kerygold ειναι πιο φθηνο.

Gianna
09-10-11, 18:30
Και εγώ τα παιρνα (το Τρικαλινό και το Κerrygold), αλλά αφού βρήκα το Αρλα, παίρνω αυτό (ψημένο είναι πολύ νόστιμο, άψητο όντως χάνει λίγο). Το κακό είναι ότι κολλάνε οι φέτες αρκετά μεταξύ τους και δεν το βρίσκεις εύκολα, εγώ κουβαλιέμαι στην "Προμηθευτική" που δεν είναι και κοντά στο σπίτι μου για να το πάρω. Όσο για το αν έχει λιγότερη πρωτεϊνη, ε, βάζεις και ένα ασπράδι μαζί στο τοστάκι και δεν τρέχει τίποτα:)

Giannistzn
09-10-11, 18:35
Και εγώ τα παιρνα (το Τρικαλινό και το Κerrygold), αλλά αφού βρήκα το Αρλα, παίρνω αυτό (ψημένο είναι πολύ νόστιμο, άψητο όντως χάνει λίγο). Το κακό είναι ότι κολλάνε οι φέτες αρκετά μεταξύ τους και δεν το βρίσκεις εύκολα, εγώ κουβαλιέμαι στην "Προμηθευτική" που δεν είναι και κοντά στο σπίτι μου για να το πάρω. Όσο για το αν έχει λιγότερη πρωτεϊνη, ε, βάζεις και ένα ασπράδι μαζί στο τοστάκι και δεν τρέχει τίποτα:)

Παντως το kerrygold εχει καλυτερη γευση απο το τρικαλινο κατ'εμε. Εγω δεν εχω και πολλες επιλογες σε σουπερμαρκετ και με βολευει αρκετα και ο βασιλοπουλος, οποτε μενω στο kerrygold :green:

ThanosMosh
10-10-11, 20:27
Καλησπέρα κάνω κάτι και δεν είμαι σίγουρος για το πόσο είναι καλό αυτό που κάνω.30' μετά την προπόνηση παίρνω την whey και μετά από 30' τρώω στερεό γεύμα. Υπάρχει πρόβλημα?

MakinhO
10-10-11, 20:42
καλησπερα.μια απορια που εχω,αντι βρωμη το πρωι μπορω να φαω δημητριακα και φρυγανιες ολικης αλεσεως με μελι ?

kostas_med13
10-10-11, 20:51
Καλησπέρα κάνω κάτι και δεν είμαι σίγουρος για το πόσο είναι καλό αυτό που κάνω.30' μετά την προπόνηση παίρνω την whey και μετά από 30' τρώω στερεό γεύμα. Υπάρχει πρόβλημα?

αν εχεις την δυνατοτητα αμεσως μετα την προπνηση την whey και μετα απο 45 λεπτα εως 1 ωρα το κανονικο σου γευμα

kostas_med13
10-10-11, 20:54
καλησπερα.μια απορια που εχω,αντι βρωμη το πρωι μπορω να φαω δημητριακα και φρυγανιες ολικης αλεσεως με μελι ?

τι στοχους εχεις και ποια ειναι τα stats σου?

tivadar
10-10-11, 20:54
Σε μια προσπαθεια να ξεκαθαριστουν πολλες αποριες μαζι γραφω αυτο το post.
Στοιχηματιζω οτι αν πραγματικα προσπαθεις στο γυμναστηριο,μην αφηνοντας ουτε μια επαναληψη να σου ξεφυγει,δινοντας οτι εχεις και δεν εχεις καθε φορα που πηγαινεις.Mερικες φορες περισσοτερες απο αλλες χωρις αμφιβολια.Με συνεπεια,σε βαθος χρονου καπου το παω συνεχισε να διαβαζεις..

Στοιχηματιζω οτι αν κανεις το παραπανω και οδηγεις τους μυες σου να καταστρεφονται αρκετα ετσι ωστε να επισκευαζονται και να μεγαλωνουν(με τα καταλληλα θρεπτικα στοιχεια) και σηκωνεις περισσοτερα.. με συνεπεια,σε βαθος χρονου καπου το παω συνεχισε να διαβαζεις..

Στοιχηματιζω οτι αν το κανεις αυτο και τρως αρκετα για αναπτυξη,να τρως ομως οχι να νομιζεις οτι τρως,τις πρωτεινες,τις θερμιδες και οτι αλλο μπορει να ειναι απαραιτητο για τον οργανισμο..λιγο ακομα φτανω σε συμπερασμα..

Στοιχηματιζω οτι αν τα κανεις ολα αυτα δεν κανει μεγαλη διαφορα αν παρεις 25 λεπτα μετα,45 λεπτα πριν η 5 ωρες μετα την προπονηση ενα scoop whey η δεν ξερω και εγω τι αλλη λεπτομερεια μπορει να ρωτησει καποιος..Θα αναπτυχθεις οπως και να χει

Flame away.

MakinhO
10-10-11, 21:21
τι στοχους εχεις και ποια ειναι τα stats σου?

να χασω λιπος,γραμμωση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17359-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%82)

Gianna
10-10-11, 21:30
Σε μια προσπαθεια να ξεκαθαριστουν πολλες αποριες μαζι γραφω αυτο το post.
Στοιχηματιζω οτι αν πραγματικα προσπαθεις στο γυμναστηριο,μην αφηνοντας ουτε μια επαναληψη να σου ξεφυγει,δινοντας οτι εχεις και δεν εχεις καθε φορα που πηγαινεις.Mερικες φορες περισσοτερες απο αλλες χωρις αμφιβολια.Με συνεπεια,σε βαθος χρονου καπου το παω συνεχισε να διαβαζεις..

Στοιχηματιζω οτι αν κανεις το παραπανω και οδηγεις τους μυες σου να καταστρεφονται αρκετα ετσι ωστε να επισκευαζονται και να μεγαλωνουν(με τα καταλληλα θρεπτικα στοιχεια) και σηκωνεις περισσοτερα.. με συνεπεια,σε βαθος χρονου καπου το παω συνεχισε να διαβαζεις..

Στοιχηματιζω οτι αν το κανεις αυτο και τρως αρκετα για αναπτυξη,να τρως ομως οχι να νομιζεις οτι τρως,τις πρωτεινες,τις θερμιδες και οτι αλλο μπορει να ειναι απαραιτητο για τον οργανισμο..λιγο ακομα φτανω σε συμπερασμα..

Στοιχηματιζω οτι αν τα κανεις ολα αυτα δεν κανει μεγαλη διαφορα αν παρεις 25 λεπτα μετα,45 λεπτα πριν η 5 ωρες μετα την προπονηση ενα scoop whey η δεν ξερω και εγω τι αλλη λεπτομερεια μπορει να ρωτησει καποιος..Θα αναπτυχθεις οπως και να χει

Flame away.

:thumbsup: Ωραίος!!! (και με λογοτεχνική χροιά το post:green:)

ThanosMosh
10-10-11, 21:36
Kostas και tivadar ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Φίλε tivadar περισσότερο ρώτησα όχι για να "βελτιστοποιήσω" το πόσο μπορεί να πάρω η όχι, αλλά για να ξέρω αν είναι κακό για τον οργανισμό μου αυτό που κάνω.Απ'οτι φαίνεται δεν υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστώ και πάλι.

ala
10-10-11, 21:41
παντως δεν εχω δοκιμασει kerrygold. θα το δοκιμασω σιγουρα για να δω γευση γιατι
το τρικαλινο εχει μεν πολυ πρωτεινη αλλα ειναι λιγο ακριβο.

MakinhO
10-10-11, 21:46
καλησπερα.μια απορια που εχω,αντι βρωμη το πρωι μπορω να φαω δημητριακα και φρυγανιες ολικης αλεσεως με μελι ?(γραμμωση)
anyone?

ginus
10-10-11, 21:51
καλησπερα.μια απορια που εχω,αντι βρωμη το πρωι μπορω να φαω δημητριακα και φρυγανιες ολικης αλεσεως με μελι ?

τι δημητριακα και τι φρυγανιες?
αν εννοεις τυπου κελογκς...οχι γιατι εχουν πολυ ζαχαρη ομοιως και για τις απλες φυγανιες..και πρωτεινη το πρωι τσου?

kostas_med13
10-10-11, 21:52
να χασω λιπος,γραμμωση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17359-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%82)

καλυτερα βρωμη αφου θες γραμμωση και οχι μελια εννοειται, γενικα την ζαχαρη την αποφευγουμε σε περιοδους γραμμωσης, παρα μονον μεταπροπονητικα και γενικα στην γραμμωση ριχνουμε υ/α και αυξανουμε πρωτεινη.. αυτα συνοπτικα ;)

tolis93
10-10-11, 21:53
τι δημητριακα και τι φρυγανιες?
αν εννοεις τυπου κελογκς...οχι γιατι εχουν πολυ ζαχαρη ομοιως και για τις απλες φυγανιες..και πρωτεινη το πρωι τσου?
αν θελεις φρυγανιες παρε σκανδιναβικες. 3 γρ πρωτεινη η μια 3 γρ υδατανθρακα 4,5 γρ φυτικη ινα κ 28-30 θερμιδες αν θυμαμαι καλα(εχουν κ 0,κατι λιπαρα) για μενα ομως βαλε κ πρωτεινη το πρωινουλι. χρειαζεται

spyros Bodybuilding
11-10-11, 14:20
παιδια αληθευει οτι αμα τρως σε καθημερινη βαση κοκκινο κρεας θα παθεις καρκινο η τουλαχιστον αυξανεις τις πιθανοτητες κατα πολυ??

ρωταω γιατι στην διατροφη μου εχω προσθεσει 2 μεριδες μοσχαρισιες μπριζολες(απαχες),η καθε μεριδα ειναι 130γρ???:unsure:

Tasos Green
11-10-11, 14:24
τρωμε τοσα συντηρητικά επι καθημερινής βασης (ακομα και αν δεν το ξερουμε) που το τελευταίο που με ανησυχεί ειναι το κοκκινο κρεας...;)

οταν λες δυο μπριζόλες εννοεις καθημερινά?

tolis93
11-10-11, 14:52
παιδια αληθευει οτι αμα τρως σε καθημερινη βαση κοκκινο κρεας θα παθεις καρκινο η τουλαχιστον αυξανεις τις πιθανοτητες κατα πολυ??

ρωταω γιατι στην διατροφη μου εχω προσθεσει 2 μεριδες μοσχαρισιες μπριζολες(απαχες),η καθε μεριδα ειναι 130γρ???:unsure:

λενε οτι ισχυει αν κ δεν εχουν γινει πανω σε αθλητες οι ερευνες.απλα καλο θα ηταν να μη τρως καθημερινα.το μοσχαρι περιεχει πολυ σιδιρο και σε αυξημενες ποσοτητες ανεβαζει τη πιεση του αιματος και τη χολιστερολη

tivadar
11-10-11, 15:01
Υπαρχουν ερευνες που συσχετιζουν την καταναλωση κοκκινου κρεατος με την εμφανιση καρκινων.Το θεμα ειναι οτι οι ερευνες αυτες βασιζονται στην στατιστικη μεθοδο δηλαδη παιρνουν ενα πλυθησμιακο δειγμα το εξεταζουν και μετα βγαζουν ποσοστιαια τις πιθανοτητες στις οποιες μπορει να συμβει η υποθεση της ερευνας.Ειναι παρομοιο με αυτο που λενε υπαρχει τοση πιθανοτητα αν εισαι σε αεροπλανο να πεσει,αν εισαι σε πλοιο να βουλιαξει κλπ.Αλλα νομιζω ολοι τα χρησιμοποιουμε αυτα τα μεσα ετσι?

Πηγη και παραδειγμα τετοιας ερευνας http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19307518

TheWorst
11-10-11, 16:26
Παιδια , με τι μπορω αντικαταστησω τις πατατες , θελω συνθετο υ/α , αποκλειουμε το ρυζι και τα μακαρονια.Καταλαβα οτι οι πατατες εχουν πολυ υψηλο γλυκαιμικο δεικτη :( Βρωμη μπορω να βαλω ,αλλα λεω να μη το παρακανω ολη μερα βρωμη

beefmeup
11-10-11, 16:39
υπερβολες φιλε φαε πατατες μια χαρα ειναι..
εγω ξερω αγωνιστικους που πριν κατεβουν την βγαζουν μονο με πατατα κ κοτα..

tolis93
11-10-11, 16:48
Παιδια , με τι μπορω αντικαταστησω τις πατατες , θελω συνθετο υ/α , αποκλειουμε το ρυζι και τα μακαρονια.Καταλαβα οτι οι πατατες εχουν πολυ υψηλο γλυκαιμικο δεικτη :( Βρωμη μπορω να βαλω ,αλλα λεω να μη το παρακανω ολη μερα βρωμη

συνδιαζε τη με μπροκολακι κ φυτικη ινα γενικοτερα κ μη φοβασαι τπτ.τωρα αν οπως κ δειποτε θες αντικατασταση...λαχανικα μεχρι αιδιας.οσπρια....βαζε φασολια με το τσουβαλακι:green:

TheWorst
11-10-11, 16:52
Νταξει τοτε , συνεχιζουμε να τρωμε τις πατατουλες :P

tolis93
11-10-11, 16:55
Νταξει τοτε , συνεχιζουμε να τρωμε τις πατατουλες :P

δοκιμασε κ καμια γλυκοπατατα για μενα...ΠΟΛΥ καλες

spyros Bodybuilding
11-10-11, 17:50
τρωμε τοσα συντηρητικά επι καθημερινής βασης (ακομα και αν δεν το ξερουμε) που το τελευταίο που με ανησυχεί ειναι το κοκκινο κρεας...;)

οταν λες δυο μπριζόλες εννοεις καθημερινά?

ναι τασο σε καθημερινα τρωω(προς το παρον:green:)να το αλλαξω λες??

σορρυ παιδια αλλα ξερετε επειδη δεν παιρνω συμπληρωματα εχω πολυ φαι και απο καπου επρεπε να παιρνω πολυ πρωτεινη

για αυτο εχω βαλει τις μπριζολες μου αρεσουν ετσι και αλλιως,αμα ειναι ομως θα αλλαξω την 1 μεριδα μπριζολα με 1 μεριδα κοτοπουλο,ελπιζω να μην εχω και εκει προβλημα:green:

Με το ψαρι δεν τα παω πολυ καλα,γι αυτο δνε το βαζω,τρωω 1 με 2 φορες την εβδομαδα

tolis93
11-10-11, 17:52
ναι τασο σε καθημερινα τρωω(προς το παρον:green:)να το αλλαξω λες??

σορρυ παιδια αλλα ξερετε επειδη δεν παιρνω συμπληρωματα εχω πολυ φαι και απο καπου επρεπε να παιρνω πολυ πρωτεινη

για αυτο εχω βαλει τις μπριζολες μου αρεσουν ετσι και αλλιως,αμα ειναι ομως θα αλλαξω την 1 μεριδα μπριζολα με 1 μεριδα κοτοπουλο,ελπιζω να μην εχω και εκει προβλημα:green:

Με το ψαρι δεν τα παω πολυ καλα,γι αυτο δνε το βαζω,τρωω 1 με 2 φορες την εβδομαδα

αν εχεις περιθοριο σε υδατναθρακα βαλε κ κανενα φασολι.επισης δοκιμασε γαλακτοκομικα.κανα κοτατζ πχ κανα γιαουρτι κτλπ.

spyros Bodybuilding
11-10-11, 17:59
αν εχεις περιθοριο σε υδατναθρακα βαλε κ κανενα φασολι.επισης δοκιμασε γαλακτοκομικα.κανα κοτατζ πχ κανα γιαουρτι κτλπ.

οχι τολι με την πρωτεινη εχω το προβλημα,λεω να αλλαξω μια μεριδα μπριζολα με μια μεριδα κοτοπουλο
ναι αυτο θα κανω μαλλον

δεν πιστευω να εχω προβλημα και με το λευκο κρεας:green:

tolis93
11-10-11, 18:03
οχι κουλι με την πρωτεινη εχω το προβλημα,λεω να αλλαξω μια μεριδα μπριζολα με μια μεριδα κοτοπουλο
ναι αυτο θα κανω μαλλον

δεν πιστευω να εχω προβλημα και με το λευκο κρεας:green:

εννοω αν μπορεις να βαλεις κ αλλο υδατανθρακα για τα φασολια:green: επισης.αυγουλακια μπορεις να βαλεις.πχ αν τρως το βραδυ 2 μπριζολες.φαε 1 κ καντην ομελετα με 4-6 ασπραδακια

TheWorst
11-10-11, 18:05
δοκιμασε κ καμια γλυκοπατατα για μενα...ΠΟΛΥ καλες

Πως να τις διακρινω ?? ..

kostas11
11-10-11, 18:10
ναι τασο σε καθημερινα τρωω(προς το παρον:green:)να το αλλαξω λες??

σορρυ παιδια αλλα ξερετε επειδη δεν παιρνω συμπληρωματα εχω πολυ φαι και απο καπου επρεπε να παιρνω πολυ πρωτεινη

για αυτο εχω βαλει τις μπριζολες μου αρεσουν ετσι και αλλιως,αμα ειναι ομως θα αλλαξω την 1 μεριδα μπριζολα με 1 μεριδα κοτοπουλο,ελπιζω να μην εχω και εκει προβλημα:green:

Με το ψαρι δεν τα παω πολυ καλα,γι αυτο δνε το βαζω,τρωω 1 με 2 φορες την εβδομαδα

Ρε φίλε,πως την τρως την μοσχαρίσια μπριζόλα κάθε μερά? σαν σκοινί είναι σκληρή :green:
Γιατι δεν πέρνεις κιμά καλύτερα?

spyros Bodybuilding
11-10-11, 18:10
εννοω αν μπορεις να βαλεις κ αλλο υδατανθρακα για τα φασολια:green: επισης.αυγουλακια μπορεις να βαλεις.πχ αν τρως το βραδυ 2 μπριζολες.φαε 1 κ καντην ομελετα με 4-6 ασπραδακια

αλλα ηδη τρωω 10 αυγα την ημερα (πρωινο,μεταπροπονητικο)μια δευτερη μεριδα κοτοπουλο δεν κανει???
το λεω γιατι ειναι και φτηνο.

Με τον υδατανθρακα δεν εχω προβλημα μια χαρα μου βγαινει,δεν χρειαζομαι να προσθεσω κατι αλλο απο υδατανθρακα στην διατροφη μου,οταν κολλησω σε κιλα τοτε θα τον αυξησω.

TheWorst
11-10-11, 18:49
Αν αντι βραστα βαζω τα αυγα στο αντικολλητικο χωρις λαδια και τπτ καλα θα ειναι ? Εννοω δεν αλλαζει τπτ , ετσι :green: Τα μετραω παλι στα 240 γραμμαρια 36 πρωτεινη 2 υδατανθρακες και 25 λιπαρα

ginus
11-10-11, 19:03
Αν αντι βραστα βαζω τα αυγα στο αντικολλητικο χωρις λαδια και τπτ καλα θα ειναι ? Εννοω δεν αλλαζει τπτ , ετσι :green: Τα μετραω παλι στα 240 γραμμαρια 36 πρωτεινη 2 υδατανθρακες και 25 λιπαρα

σαν τι να αλλαξει?
εκτος της οψεως δλδ...

Tasos Green
11-10-11, 19:44
ναι τασο σε καθημερινα τρωω(προς το παρον:green:)να το αλλαξω λες??

σορρυ παιδια αλλα ξερετε επειδη δεν παιρνω συμπληρωματα εχω πολυ φαι και απο καπου επρεπε να παιρνω πολυ πρωτεινη

για αυτο εχω βαλει τις μπριζολες μου αρεσουν ετσι και αλλιως,αμα ειναι ομως θα αλλαξω την 1 μεριδα μπριζολα με 1 μεριδα κοτοπουλο,ελπιζω να μην εχω και εκει προβλημα:green:

Με το ψαρι δεν τα παω πολυ καλα,γι αυτο δνε το βαζω,τρωω 1 με 2 φορες την εβδομαδα

αυτο θα ηταν καλύτερο πιστεύω... και για ποικιλία.

tolis93
11-10-11, 21:16
αλλα ηδη τρωω 10 αυγα την ημερα (πρωινο,μεταπροπονητικο)μια δευτερη μεριδα κοτοπουλο δεν κανει???
το λεω γιατι ειναι και φτηνο.

Με τον υδατανθρακα δεν εχω προβλημα μια χαρα μου βγαινει,δεν χρειαζομαι να προσθεσω κατι αλλο απο υδατανθρακα στην διατροφη μου,οταν κολλησω σε κιλα τοτε θα τον αυξησω.
και δευτερη κ τριτη να βαλεις εννοειται ρ συ.κοτοπουλο γουσταρει το παιδι?κοτοπουλο γιατι οχι ισα ισα αψογο ειναι.δοκιμασε κ γαλοπουλα.τα σπαει

Galthazar
12-10-11, 11:38
Αν αντι βραστα βαζω τα αυγα στο αντικολλητικο χωρις λαδια και τπτ καλα θα ειναι ? Εννοω δεν αλλαζει τπτ , ετσι :green: Τα μετραω παλι στα 240 γραμμαρια 36 πρωτεινη 2 υδατανθρακες και 25 λιπαρα

η θρεπτικη αξια τους ειναι ιδια με αυτη των βρασμενων.

Wargod
12-10-11, 16:01
Εχω ακουσει εδω και πολυ καιρο οτι το να τρως ψωμι μαζι με ζυμαρικα ειναι παχυντικο, συμβενει ομως κατι τετιο; Εφοσων δεν ξεφυγεις στις θερμιδες πως μπορει να προκλειθει κατι τετιο απο τον συνδιασμο;...

tolis93
12-10-11, 16:08
Εχω ακουσει εδω και πολυ καιρο οτι το να τρως ψωμι μαζι με ζυμαρικα ειναι παχυντικο, συμβενει ομως κατι τετιο; Εφοσων δεν ξεφυγεις στις θερμιδες πως μπορει να προκλειθει κατι τετιο απο τον συνδιασμο;...

ασπρα μακαρονια κ ασπρο ψωμι κ μονα τους παχαινουν λογω ζαχαρης και υψιλου γλυκαιμικου δεικτη.σωστες ποσοτητες και σωστες τροφες δε παχαινουν καν.απλα το λενε γιατι οταν τρωνε οι ελληναρες μας βαζουν κ κανα κιλο τυρι πανω απο τα μακαρονια χτυπανε κ μια φρατζολα ασπρο ψωμι κ η ινσουλινη παει στο θεο με αποτελεσμα να αποθηκευει λιπος ειδικα αν ειναι το βραδυ η μασαμπουκα.απλα ολα αυτα π ακουγονται τα εχουν παρει στη χειροτερη περιπτωση

Wargod
12-10-11, 16:35
Δεν μιλαω για ακραια καταναλωση φυσικα! Απο οτι καταλαβα ειναι μια υπερβολη με την λογικη "μην φας ΚΑΙ αυτο" αλλα "Φαε σαν ανθρωπος"

NASSER
12-10-11, 19:58
Εχω ακουσει εδω και πολυ καιρο οτι το να τρως ψωμι μαζι με ζυμαρικα ειναι παχυντικο, συμβενει ομως κατι τετιο; Εφοσων δεν ξεφυγεις στις θερμιδες πως μπορει να προκλειθει κατι τετιο απο τον συνδιασμο;...

Το βασικό λάθος είναι ο συνδιασμός δυο πηγων σύνθετων υδατανθράκων, που εν τέλη δεν βοηθάει στην απορρόφηση όλων. Καποιο απο τα δυο αποθηκεύεται και προκείπτει το λίπος. Φυσικά αυτο είναι πιο εφικτο σε συχνα τέτοια γευματα και όχι απομονωμένα.
Ο παράγοντας της αυξημένης ινσουλίνης και υψηλού γλυκαιμικού δείκτη επίσης είναι μια παράμετρος σε συχνή κατανάλωση συνθετων γευμάτων.

xristosgaz
13-10-11, 23:50
Παιδια αγορασα μια unflavoured bulk πρωτεινη isolate και δεν παλευω την γευση με τπτ.Δοκιμασα την αναμηξη με κακαο και την κατεβαζω πιο ευκολα(οχι οτι παλι σωζεται αλλα πολυ καλυτερα σιγουρα).Υπαρχει καποιο προβλημα με την μιξη οσο αφορα αποροφητικοτητα κτλ;Ανα 30 γρ πρωτεινη βαζω 5 γρ κακαο,(οχι καοτονικ απλο κακαο παυλιδη)

Giannistzn
14-10-11, 04:26
Τα λιπαρά του ίσως να παίξουν κάποιο ρόλο στην απορρόφηση. Αν και είναι πολυ μικρές οι ποσότητες..

tolis93
14-10-11, 07:43
Τα λιπαρά του ίσως να παίξουν κάποιο ρόλο στην απορρόφηση. Αν και είναι πολυ μικρές οι ποσότητες..

we are talkin about 1 gram here

beefmeup
14-10-11, 13:37
.Υπαρχει καποιο προβλημα με την μιξη οσο αφορα αποροφητικοτητα κτλ;Ανα 30 γρ πρωτεινη βαζω 5 γρ κακαο,(οχι καοτονικ απλο κακαο παυλιδη)

μπα οχι φιλε κομπλε εισαι..
αμα την επερνες με γευση σοκολατα τι νομιζεις οτι θα ηταν αυτο που θα της εδινε την γευση?:P

tolis93
17-10-11, 18:10
μαζι μου στη προπονηση παιρνω κ 1 φλιτζανι καφε φιλτρου.οχι πολυ δυνατο.και εννοειται και νερο.ο καφες επιρεαζει τη προπονηση αρνητικα?(μαρεσε οπως το ρωτησα:green:)

beefmeup
17-10-11, 18:59
μονο αν σε στελνει τουαλετα πολλες φορες...:green:

rey1989
17-10-11, 19:07
έχω πάθει κάτι σαν εθισμό στην κανέλα ,με πιάνει τρέλα με δαύτη.

η ερώτηση μου είναι ... παχαίνει ? έχει ζάχαρη η κάτι τέτοιο ?
σήμερα έφτασα σε σημείο να ρίξω στην μεταπροπονητική ομελέτα με τα ασπράδια και τις γαλοπούλες !!:shock::shock:

αν είναι οκ μπορώ να βάζω στα βραδινά μου γιαούρτια η ούτε που να το σκεφτώ?

beefmeup
17-10-11, 19:13
μπα η κανελα δεν εχει θερμιδες..βοηθαει κιολας σε ενα βαθμο στην ρυθμιση του ζαχκαρου νομιζω στο αιμα..

average_joe
17-10-11, 19:14
@rey
http://nutritiondata.self.com/facts/spices-and-herbs/180/2

μια χαρα ειναι.
ετσι κι αλλιως δεν παιζει να βαζεις πανω απο 1- 2 γρ

@beef και γω το ιδιο ξερω για το σακχαρο

Gianna
17-10-11, 21:41
Ε λοιπόν την κανέλα κι εγώ την τσακίζω:P στο γιαούρτι, στο cottage, πάνω στα φρούτα, εννοείται στο πιτάκι, στον ελληνικό καφέ από πάνω αν μου τη βαρέσει!!!Πάει, πάει και που δεν πάει....(που έλεγε και μια διαφήμιση):turtle::turtle:

Txc
17-10-11, 21:47
Δινει και ενα Boost στον μεταβολισμο η κανελα + οτι δεν εχει θερμιδες...
Αν σας αρεσει, φατε αφοβα, οσο θελετε...

tolis93
17-10-11, 22:24
παιδια η κανελλα ειναι μαστ στη διατροφη χωρις πλακα...στο φραπε στο φρεντο στο εσπρεσσακι στο καπουτσινο στο πιτακι στο κεικ σε μηλα(πιτακι βρωμης με κανελλα και μηλο μαζι σε στελνει μια στο θεο κ μια στο διαολο απο τη γευση.απογειωση μιλαμε).παιζει να εχω βαλει παντου.μεχρι κ σαντουιτς με τονο γιαουρτι μελι κ κανελλα εχω δοκιμασει.

Devil
18-10-11, 03:30
μπα η κανελα δεν εχει θερμιδες..βοηθαει κιολας σε ενα βαθμο στην ρυθμιση του ζαχκαρου νομιζω στο αιμα..

:thumbup:

http://care.diabetesjournals.org/content/26/12/3215.short


παιδια η κανελλα ειναι μαστ στη διατροφη χωρις πλακα...στο φραπε στο φρεντο στο εσπρεσσακι στο καπουτσινο στο πιτακι στο κεικ σε μηλα(πιτακι βρωμης με κανελλα και μηλο μαζι σε στελνει μια στο θεο κ μια στο διαολο απο τη γευση.απογειωση μιλαμε).παιζει να εχω βαλει παντου.μεχρι κ σαντουιτς με τονο γιαουρτι μελι κ κανελλα εχω δοκιμασει.

δεν μας νοιαζει που βαζεις την κανελα....

Devil
18-10-11, 03:31
Παιδια αγορασα μια unflavoured bulk πρωτεινη isolate και δεν παλευω την γευση με τπτ.Δοκιμασα την αναμηξη με κακαο και την κατεβαζω πιο ευκολα(οχι οτι παλι σωζεται αλλα πολυ καλυτερα σιγουρα).Υπαρχει καποιο προβλημα με την μιξη οσο αφορα αποροφητικοτητα κτλ;Ανα 30 γρ πρωτεινη βαζω 5 γρ κακαο,(οχι καοτονικ απλο κακαο παυλιδη)

μια χαρα ειναι... ισα ισα αμα αφριζει υπερβολικα η πρωτεινη (bulk) το κακαο μειωνει τον αφρο...;)

Giannistzn
18-10-11, 09:47
Ισχύει ότι περιέχει κάποιο στοιχείο (η κανέλα) που σε μεγάλες δώσεις μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στη σπερματογεννεση; Κάτι τέτοιο είχε πάρει το μάτι μου κάποτε αλλα δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

aqua_bill
18-10-11, 09:58
Ισχύει ότι περιέχει κάποιο στοιχείο (η κανέλα) που σε μεγάλες δώσεις μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στη σπερματογεννεση; Κάτι τέτοιο είχε πάρει το μάτι μου κάποτε αλλα δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

κυρίως παραφιλολογία. την ονόμαζαν "αντικουκου" καθώς επίσης και καρκινογόνο σε μαγαλες ποσότητες.

Devil
18-10-11, 10:15
Ισχύει ότι περιέχει κάποιο στοιχείο (η κανέλα) που σε μεγάλες δώσεις μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στη σπερματογεννεση; Κάτι τέτοιο είχε πάρει το μάτι μου κάποτε αλλα δεν ξέρω κάτι παραπάνω.


κυρίως παραφιλολογία. την ονόμαζαν "αντικουκου" καθώς επίσης και καρκινογόνο σε μαγαλες ποσότητες.

Abstract: This study was performed to investigate the effects of ginger roots and cinnamon bark extracts on fertility of male diabetic rats and levels of blood glucose as well as serum insulin and testosterone hormones. The experiment was carried out on sixty mature male Sprague Dawley rats distributed into 6 groups of 10 rats each. One group was kept as normal control, while rats of the other five groups were rendered diabetic by intraperitoneal injection of alloxan in a dose of 120 mg/kg b.wt., as a single daily dose for 3 days. Group (2) was left as diabetic control, while rats of groups (3) and (4) were given orally ginger extract at 250 and 500 mg/kg b.wt., respectively, daily for 65 days to cover the period of spermatogenesis in the rat. Rats of groups (5) and (6) were given orally cinnamon extract at the same doses of ginger and for the same period. The results showed that oral administration ginger extract at 250 and 500 mg/kg and cinnamon extract at 500 mg/kg to diabetic male rats for 65 days increased the weight of testes and seminal vesicles; improved semen quality and quantity; decreased blood glucose level and increased serum insulin and testosterone levels. The extracts also ameliorated the degenerative lesions which seen in the testes of diabetic rats. This study recommends that intake of ginger roots or cinnamon bark as a drink may be beneficial for diabetic patients who suffer from sexual impotency as their extracts induce antidiabetic activity and enhance male fertility in diabetic rats. [Journal of American Science 2010;6(10):940-947]. (ISSN: 1545-1003).

Giannistzn
18-10-11, 14:00
Abstract: This study was performed to investigate the effects of ginger roots and cinnamon bark extracts on fertility of male diabetic rats and levels of blood glucose as well as serum insulin and testosterone hormones. The experiment was carried out on sixty mature male Sprague Dawley rats distributed into 6 groups of 10 rats each. One group was kept as normal control, while rats of the other five groups were rendered diabetic by intraperitoneal injection of alloxan in a dose of 120 mg/kg b.wt., as a single daily dose for 3 days. Group (2) was left as diabetic control, while rats of groups (3) and (4) were given orally ginger extract at 250 and 500 mg/kg b.wt., respectively, daily for 65 days to cover the period of spermatogenesis in the rat. Rats of groups (5) and (6) were given orally cinnamon extract at the same doses of ginger and for the same period. The results showed that oral administration ginger extract at 250 and 500 mg/kg and cinnamon extract at 500 mg/kg to diabetic male rats for 65 days increased the weight of testes and seminal vesicles; improved semen quality and quantity; decreased blood glucose level and increased serum insulin and testosterone levels. The extracts also ameliorated the degenerative lesions which seen in the testes of diabetic rats. This study recommends that intake of ginger roots or cinnamon bark as a drink may be beneficial for diabetic patients who suffer from sexual impotency as their extracts induce antidiabetic activity and enhance male fertility in diabetic rats. [Journal of American Science 2010;6(10):940-947]. (ISSN: 1545-1003).

Ωραιος ευχαριστω. Και εγω οταν εψαχνα στο νετ μονο θετικα σχολια εβρισκα και ευεργετικες ιδιοτητες.

Για αυτο που ειπα, ξερω γω μηπως ειχα διαβασει για καμια επεξεργασμενη μορφη με τπτ περιεργες προσθηκες, τι να πω. :unsure:

rey1989
18-10-11, 14:58
τελικά επειδή μπερδεύτηκα και τα αγγλικά μου είναι λίγο ...
σε μεγάλες ποσότητες όντος κάνει κακό στο σπέρμα και προκαλεί καρκίνο που αναφέρθηκε? :shock:

tolis93
18-10-11, 15:00
τελικά επειδή μπερδεύτηκα και τα αγγλικά μου είναι λίγο ...
σε μεγάλες ποσότητες όντος κάνει κακό στο σπέρμα και προκαλεί καρκίνο που αναφέρθηκε? :shock:

μιλαμε για πολυ μεγαλες ποσοτητες...μη φοβασαι.500 μγ λεει.που να φας τοσο κανελλα:green:

tivadar
18-10-11, 15:03
Σε μια ερευνα με ποντικια βρηκαν οτι βελτιωνει την ποιοτητα του σπερματος.Να η μεταφραση που ηθελες.Οσο για το καρκινο ολα καρκινογονα ειναι στις μερες μας δεν βαριεσαι..(η ερευνα αυτη δεν λεει τιποτα για καρκινο btw)

rey1989
18-10-11, 15:36
πολύ ωραία , θα συνεχίσω να την βάζω στα πιτακια/γιαούρτια κανονικά τότε! :P:P
θένξ. :thumbup::thumbup:

Giannistzn
18-10-11, 15:50
μιλαμε για πολυ μεγαλες ποσοτητες...μη φοβασαι.500 μγ λεει.που να φας τοσο κανελλα:green:

Το αντιθετο λεει οχι οτι προκαλει, αλλα οτι βοηθαει στην καταπολεμιση. 500mg ειναι ελαχιστη ποσοτητα.. 500mg/σωματικο κιλο ειναι τελειως διαφορετικο και αρκετα μεγαλο για εμας φυσικα.

tolis93
18-10-11, 21:31
Το αντιθετο λεει οχι οτι προκαλει, αλλα οτι βοηθαει στην καταπολεμιση. 500mg ειναι ελαχιστη ποσοτητα.. 500mg/σωματικο κιλο ειναι τελειως διαφορετικο και αρκετα μεγαλο για εμας φυσικα.

ναι σορρυ πατατα για την παραπανω αναλογια εννοουσα.απλα το διαβαζα παραλληλα.βασικα μειωνει τη τεστοστερονη δε λεει παραπανω?

Giannistzn
18-10-11, 21:35
increased serum insulin and testosterone levels

tolis93
18-10-11, 21:37
increased serum insulin and testosterone levels

γιατι ειμαι γκαβος? ρ παιδια εφοσον ομως ανεβαζει την ινσουλινη μας συμφερει?

venom1987
19-10-11, 10:15
να ρωτησω κατι???
σε περιοδο ογκου στην διατροφη η ελευθερη μερα μπορει να μπει??σε νορμα ποσοτητες παντα???

xristosgaz
19-10-11, 10:29
εξαρταται τι εννοεις ''ελευθερη'' δωσε μας ενα παραδειγμα τι θα ετρωγες.Εγω προσωπικα τις μερες που δεν κανω προπονηση μειωνω υδ/κες αργους στο μισο περιπου βγαζω μεταπροπονητικο σεικ (40πρωτ-60 υδατ) και τρωω περισσοτερα λιπαρα απο ψαρι,φυστικοβουτηρο,ταχινι,ελαιολαδο και ξηρους καρπους.Τις κυριακες κανω και ενα τσιτ και τα σαββατα πινω και 1-2 ποτα.Σε λιγοτερο απο δυο μηνες πηρα 4 κιλα ετσι και συνεχιζω.Γενικα μετρανε οι θερμιδες αλλα και παλι ειναι αναλογα το ατομο

venom1987
19-10-11, 10:39
εξαρταται τι εννοεις ''ελευθερη'' δωσε μας ενα παραδειγμα τι θα ετρωγες.Εγω προσωπικα τις μερες που δεν κανω προπονηση μειωνω υδ/κες αργους στο μισο περιπου βγαζω μεταπροπονητικο σεικ (40πρωτ-60 υδατ) και τρωω περισσοτερα λιπαρα απο ψαρι,φυστικοβουτηρο,ταχινι,ελαιολαδο και ξηρους καρπους.Τις κυριακες κανω και ενα τσιτ και τα σαββατα πινω και 1-2 ποτα.Σε λιγοτερο απο δυο μηνες πηρα 4 κιλα ετσι και συνεχιζω.Γενικα μετρανε οι θερμιδες αλλα και παλι ειναι αναλογα το ατομο

δλδ καμια ταβερνα το βραδακι......σαββατο ή κυριακη μεσημερι...
τζατζικια,κρεατα,διαφορα τιγανιτα ελαχιστα αντε κανενα τυροκεφτε,τυροπιτα.....οχι πατατες και τετοια.....
ποτα δεν πινω καθολου αντε κανα ρεντ πουλ.....

tolis93
19-10-11, 13:35
δλδ καμια ταβερνα το βραδακι......σαββατο ή κυριακη μεσημερι...
τζατζικια,κρεατα,διαφορα τιγανιτα ελαχιστα αντε κανενα τυροκεφτε,τυροπιτα.....οχι πατατες και τετοια.....
ποτα δεν πινω καθολου αντε κανα ρεντ πουλ.....

νταξει για μενα δεν ειναι κ τοσο τραγικο.αν ειναι κυριακη μεσημερι ακομα καλυτερα.σαββατοβραδα απλα αποφευγε τηγανιες.ποιος σ πε οτι σε ταβερνα δε τρως σωστα?σε ταβερνα δουλευω κ προσωπικα τη βγαζω αψογα καθε φορα.μεχρι κ βραστα λαχανικα εχουν.τα κρεατα ψητα ειναι το τζατζικι απο 2% γιαουρτι φτιαχνεται....οποτε κυριλε.μην ανχωνεσαι στον ογκο κιολας.εγω στον ογκο χτυπαγα και κανα 2 φετες ψητες πανω στη δουλεια

venom1987
19-10-11, 14:09
νταξει για μενα δεν ειναι κ τοσο τραγικο.αν ειναι κυριακη μεσημερι ακομα καλυτερα.σαββατοβραδα απλα αποφευγε τηγανιες.ποιος σ πε οτι σε ταβερνα δε τρως σωστα?σε ταβερνα δουλευω κ προσωπικα τη βγαζω αψογα καθε φορα.μεχρι κ βραστα λαχανικα εχουν.τα κρεατα ψητα ειναι το τζατζικι απο 2% γιαουρτι φτιαχνεται....οποτε κυριλε.μην ανχωνεσαι στον ογκο κιολας.εγω στον ογκο χτυπαγα και κανα 2 φετες ψητες πανω στη δουλεια


ωραια για να μην εχω τυψεις............... :weights: :)

tsiko
19-10-11, 14:34
παιδια , εγω ως κυρια πηγη υδατανθρακα εχω την πατατα , το θεμα μου ομως ειναι οτι βραστη δεν μου αρεσει οποτε αναγκαστικα την τρωω ψητη , το θεμα ειναι ομως μπορω να βαζω και ελαχιστο ελαιολαδο , γιατι γενικως ξερω πως πρεπει να τρωμε ελαιολαδο για τα καλα λιπαρα του, ομως οταν ψηνεται , τι παθαινει ????

gym
19-10-11, 14:37
παιδια , εγω ως κυρια πηγη υδατανθρακα εχω την πατατα , το θεμα μου ομως ειναι οτι βραστη δεν μου αρεσει οποτε αναγκαστικα την τρωω ψητη , το θεμα ειναι ομως μπορω να βαζω και ελαχιστο ελαιολαδο , γιατι γενικως ξερω πως πρεπει να τρωμε ελαιολαδο για τα καλα λιπαρα του, ομως οταν ψηνεται , τι παθαινει ????

βαλτο απο πανω μολις βρασει ,ψηθει κ την εχεις στο πιατο σου...
αν το βαλεις ενω ψηνεται,ανεβαινει η θερμοκρασιαααα και τι παθαινει?θα τηγανιστει....αραααα κακο...
οποτε βαλτο στο πιατο σου απο πανω να εισαι σιγουρος...

tsiko
19-10-11, 14:40
βαλτο απο πανω μολις βρασει ,ψηθει κ την εχεις στο πιατο σου...
αν το βαλεις ενω ψηνεται,ανεβαινει η θερμοκρασιαααα και τι παθαινει?θα τηγανιστει....αραααα κακο...
οποτε βαλτο στο πιατο σου απο πανω να εισαι σιγουρος...

σωστος .......

gym
19-10-11, 14:45
σωστος .......

σωστη...ευχαριστω...:green:

Chris92
19-10-11, 14:47
εγω οταν βαριεμαι πεταω τη πατατα ξεφλουδισμενη στο φουρνο μικροκυματων για 10-12 λεπτακια στο μαξ και ετοιμη, ουτε λαδι ουτε τπτ δν χρειζεται

tolis93
19-10-11, 14:50
γλυκοπατατα ftw ρε.πατατες κ ιστοριες.βαλε ρηγανη αν δε σαρεσει σκετη.βασικα δοκιμασε κ κανα ρυζι κ κανενα μαυρο μακαρονι περιστασιακα

procop
19-10-11, 14:51
συμφωνειται οτι πρεπει αναλογα μο τον τυπο σωματοτυπου να κανουμε αναλογη διατροφη???βλεπω καποια αποδοκιμαζουν την διακριση σε ενδο-εκτο-μεσο,εγω θεωρω οτι ειμαι μεσο-εκτο αφου εχω περισσοτερο τα χαρακτηριστικα του μεσομορφου αλλα και εκτομορφου(δεν παιρνω βαρος αν δεν αυξησω τα λιπαρα).

gym
19-10-11, 14:52
γλυκοπατατα ftw ρε.πατατες κ ιστοριες.βαλε ρηγανη αν δε σαρεσει σκετη.βασικα δοκιμασε κ κανα ρυζι κ κανενα μαυρο μακαρονι περιστασιακα

ρε τολη...πατατα θελει το παιδι,γιατι να βαλει μακαρονι?:rolf::rolf:

σε ολα μα ολα τα φαγητα μπορεις να παιξεις με μπαχαρικα...εχω δοκιμασει πολλα κ εχω να δοκιμασω πολλα ακομα μπαχαρια...οποτε μην κολλατε...και μην φοβαστε να βαλετε κ ενα μπαχαρικο απο πανω να αλλαξει η γευση σας...

tolis93
19-10-11, 14:53
συμφωνειται οτι πρεπει αναλογα μο τον τυπο σωματοτυπου να κανουμε αναλογη διατροφη???βλεπω καποια αποδοκιμαζουν την διακριση σε ενδο-εκτο-μεσο,εγω θεωρω οτι ειμαι μεσο-εκτο αφου εχω περισσοτερο τα χαρακτηριστικα του μεσομορφου αλλα και εκτομορφου(δεν παιρνω βαρος αν δεν αυξησω τα λιπαρα).

εξαρταται κ την ηλικια σου μεγαλε....στην εφοιβια εχεις παραπανω καυσεις οπως κ να χει.εγω παντως πιστευω οτι πρεπει να λαμβανουμε κ αυτα υποψη.αλλα επειδη δν υπαρχει τπτ στανταρ.δλδ παιζουν συνδιασμοι κ αναλογιες συνηθως.δες τι λειτουργει πανω σ.

procop
19-10-11, 14:59
εξαρταται κ την ηλικια σου μεγαλε....στην εφοιβια εχεις παραπανω καυσεις οπως κ να χει.εγω παντως πιστευω οτι πρεπει να λαμβανουμε κ αυτα υποψη.αλλα επειδη δν υπαρχει τπτ στανταρ.δλδ παιζουν συνδιασμοι κ αναλογιες συνηθως.δες τι λειτουργει πανω σ.

25 ετων...
προσπαθω να λαβω υποψιν αυτα μπας και ξεκολλησω γιατι εχω μια στασιμοτητα και σε δυναμη και σε σωματικα κιλα(175-75) και με τα πειραματα μονο λιπος εβαζα και απο μυς τζιφος,οποτε αρχισα να την ψαχνω περισσοτερο..δηλαδη πως πρεπει να προπονουμε(αυτο με τις καυσεις π λες) τα κενα αναμεσα στα σετ,αλλα και πως να παιξω και με την διατροφη..απλα επειδη καποιοι θεωρουν οτι δεν υφισταται διακριση αλλα και ειναι δυσκολο ενας αθλητης να καταλαβει ακριβως αν ειναι μεσο (ποσο%) η εκτο (ποσο%) εκει θελει πειραμα και συμφωνω αλλα με την λογικη οτι ξερεις π βρισκεσαι και οχι πας ντουγρου και οτι κατσει.για αυτο ρωταω αν δεν υφισταται διαχωρισμος μην μπω σε φαυλο κυκλο

tsiko
19-10-11, 18:58
γλυκοπατατα ftw ρε.πατατες κ ιστοριες.βαλε ρηγανη αν δε σαρεσει σκετη.βασικα δοκιμασε κ κανα ρυζι κ κανενα μαυρο μακαρονι περιστασιακα

ρε απολα τρωω απλα επειδη η πατατα ειναι και ποιο ευκολη για μενα να την φτιαξω και μαρεσει ποιο πολυ.....
να πω την αληθεια γλυκοπατατα δεν εχω δοκιμασει ....

rey1989
19-10-11, 21:18
εγώ πάντως επειδή κουράστηκα λίγο με το καθημερινό μαγείρεμα (μου έπεσαν αρκετά μαζί και δεν έχω και πολυ χρόνο) αλλα και για λόγους εξοικονόμησης ρευματος φτιάχνω ενα τάπερ κότα και ενα τάπερ πατάτα και έχω για όλη την εβδομάδα.

ερώτηση 1.

η πατάτα και η κότα πόσες ημέρες διατηρούνται στην συντήρηση του ψυγείου ? (αν είναι να φτιάχνω για 3-4 μέρες και όχι για 7).

ερώτηση 2.

ζύγισα την κότα και τα 150γρ άψητης μου βγήκαν 100γρ ψημένη οπότε ειναι οκ , ζυγίζω 100γρ στην ζυγαριά ακριβείας και βάζω απο το τάπερ , ξέχασα όμως να ζυγίσω τις πατάτες .. και τις έβαλα στον φούρνο και ψήθηκαν. βάζω 100γρ πατάτα (εκει που έβαζα 100γρ πατάτα άψητη/άβραστη , υπάρχει περίπτωση να βάζω πολύ ? δηλαδή 100γρ πατάτας όταν ψηθεί στον φούρνο χάνει βάρος? γιατί δεν τις έψησα πολύ ώστε να συρρικνωθούν και πρόσεξα ότι είχαν τον ίδιο όγκο όταν τις έβγαλα.

tolis93
19-10-11, 21:33
εγώ πάντως επειδή κουράστηκα λίγο με το καθημερινό μαγείρεμα (μου έπεσαν αρκετά μαζί και δεν έχω και πολυ χρόνο) αλλα και για λόγους εξοικονόμησης ρευματος φτιάχνω ενα τάπερ κότα και ενα τάπερ πατάτα και έχω για όλη την εβδομάδα.

ερώτηση 1.

η πατάτα και η κότα πόσες ημέρες διατηρούνται στην συντήρηση του ψυγείου ? (αν είναι να φτιάχνω για 3-4 μέρες και όχι για 7).

ερώτηση 2.

ζύγισα την κότα και τα 150γρ άψητης μου βγήκαν 100γρ ψημένη οπότε ειναι οκ , ζυγίζω 100γρ στην ζυγαριά ακριβείας και βάζω απο το τάπερ , ξέχασα όμως να ζυγίσω τις πατάτες .. και τις έβαλα στον φούρνο και ψήθηκαν. βάζω 100γρ πατάτα (εκει που έβαζα 100γρ πατάτα άψητη/άβραστη , υπάρχει περίπτωση να βάζω πολύ ? δηλαδή 100γρ πατάτας όταν ψηθεί στον φούρνο χάνει βάρος? γιατί δεν τις έψησα πολύ ώστε να συρρικνωθούν και πρόσεξα ότι είχαν τον ίδιο όγκο όταν τις έβγαλα.

χανουν νερα αρκετα μπορω να πω.κοιτα καμια βδομαδα αντεχουν σιγουρα βασικα εγω με τις γλυκοπατατες ετσι εκανα σε μια περιοδο π τις λιανιζα,σο...ντοντ γουορι.βαζε 120-130 γρ ψημενη για 100 γρ αψητη περιπου

gym
19-10-11, 21:54
εβδομαδα οχι παιδια...για να ειστε σιγουροι για 3 αντε 4 το πολυ μερες ετοιμα φαγητα μεσα...4 σιγουρα...αλλα μην το ρισκαρετε παρπαανω...δεν ειναι πολυ μαγειρευεις μια φορα κ εχεις για 4 μερες...κ μετα παλι...μια χαρα...κ εισαι σιγουρος οτι δεν θα σου χαλασουν

tolis93
19-10-11, 22:01
εβδομαδα οχι παιδια...για να ειστε σιγουροι για 3 αντε 4 το πολυ μερες ετοιμα φαγητα μεσα...4 σιγουρα...αλλα μην το ρισκαρετε παρπαανω...δεν ειναι πολυ μαγειρευεις μια φορα κ εχεις για 4 μερες...κ μετα παλι...μια χαρα...κ εισαι σιγουρος οτι δεν θα σου χαλασουν

εγω καθε μερα μαγειρευω κ 2 κ 3 φορες:green:

gym
19-10-11, 22:40
εγω καθε μερα μαγειρευω κ 2 κ 3 φορες:green:

μπραβο....δεν ρωτησαμε ομως αυτο και δεν κανουμε γκαλοπ ποσες φορες μαγειρευει ο καθενας...ναι?;)
απανταμε απλα στην ερωτηση του φιλου που ρωταει σχετικα με το ποσες μερες διατηρουνται τα τροφιμα μαγειρεμενα στο ψυγειο τοληηηηη.....

tolis93
19-10-11, 22:47
μπραβο....δεν ρωτησαμε ομως αυτο και δεν κανουμε γκαλοπ ποσες φορες μαγειρευει ο καθενας...ναι?;)
απανταμε απλα στην ερωτηση του φιλου που ρωταει σχετικα με το ποσες μερες διατηρουνται τα τροφιμα μαγειρεμενα στο ψυγειο τοληηηηη.....

Σορυ αυτή τη βλακεία τη κάνω συχνά....

rey1989
20-10-11, 13:33
χειμώνας , κρύο και τα τσάγια δίνουν και παίρνουν!!

τον τελευταίο καιρό έχω φτάσει να πίνω 3 με 4 τσάγια του βουνού καθημερινά! (1 το πρωι με το πρωινό μου , 1 μετα το μεταπροπ γευμα και ενα με δύο απόγευμα μέχρι βράδυ).

με βοηθούν πολύ γιατί βλέπω πως όταν με πιάνει πονόλαιμος ενα τσάι ειναι το καλύτερο φάρμακο.
το πρόβλημα όμως είναι πως δεν μπορώ να τα πίνω σκέτα..

βάζω λοιπόν ζαχαρίνες. Είχα αγοράσει canderel όμως μου τέλειωσαν και αγόρασα κάτι άλλες natreen .(λένε ασπαρτάμη free , 0 cal κλπ).
στο τσάι μου βάζω 2-3 ζαχαρίνες

Ερώτηση 1 είναι πολλές ? (φτιάχνω τσάι σε κούπα διπλή από τις νορμάλ).

Ερώτηση 2 κάνουν κακό στην υγεία ? μπορούν να έχουν αρνητικές επιπτώσεις στα αποτελέσματα της διατροφής μου ?

αν τελικά πρέπει να τις μειώσω υπάρχει κάτι άλλο να κάνω ? (εκτός από μέλι κλπ)

tolis93
20-10-11, 13:41
χειμώνας , κρύο και τα τσάγια δίνουν και παίρνουν!!

τον τελευταίο καιρό έχω φτάσει να πίνω 3 με 4 τσάγια του βουνού καθημερινά! (1 το πρωι με το πρωινό μου , 1 μετα το μεταπροπ γευμα και ενα με δύο απόγευμα μέχρι βράδυ).

με βοηθούν πολύ γιατί βλέπω πως όταν με πιάνει πονόλαιμος ενα τσάι ειναι το καλύτερο φάρμακο.
το πρόβλημα όμως είναι πως δεν μπορώ να τα πίνω σκέτα..

βάζω λοιπόν ζαχαρίνες. Είχα αγοράσει canderel όμως μου τέλειωσαν και αγόρασα κάτι άλλες natreen .(λένε ασπαρτάμη free , 0 cal κλπ).
στο τσάι μου βάζω 2-3 ζαχαρίνες

Ερώτηση 1 είναι πολλές ? (φτιάχνω τσάι σε κούπα διπλή από τις νορμάλ).

Ερώτηση 2 κάνουν κακό στην υγεία ? μπορούν να έχουν αρνητικές επιπτώσεις στα αποτελέσματα της διατροφής μου ?

αν τελικά πρέπει να τις μειώσω υπάρχει κάτι άλλο να κάνω ? (εκτός από μέλι κλπ)
φιλε...ειναι δυσκολο το ξερω αλλα προσπαθησε να μειωσεις καλυτερα λιγο μελι η μαυρη ζαχαρη στα μισα σου ροφηματα.μακροχρονια επιρεαζει τα νεφρα και δημιουργει νεφρικη ανεπαρκεια.καλο θα ηταν να τις μειωσεις μεχρι κ 4-6 τη μερα καλως.δοκιμασε κ τις χωγραφος ουτε ασπαρταμη ουτε ακουσλφαμινη πως το λενε

rey1989
20-10-11, 13:49
πάντως και αυτές που πήρα σήμερα δεν έχουν ασπαρτάμη (οι naTreen).

λένε συγκεκριμένα "επιτραπέζιο γλυκαντικό με βάση κυκλαμικό νάτριο και σακχαρίνη ."

ενέργεια 0kcal
πρωτείνες 0γρ
υδ 0γρ
λιπαρά 0γρ

συστατικά κυκλαμικό νάτριο , σακχαρίνη , όξινο ανθρακικό νάτριο.

εντωμεταξύ πιο συστατικό προκαλεί νεφρική ανεπάρκεια κλπ ? :shock::shock::shock::shock::shock:????????

αν δεν έχουν ασπαρτάμη ισχύει το ίδιο ? (4-6 την ημέρα max )?

tolis93
20-10-11, 13:59
πάντως και αυτές που πήρα σήμερα δεν έχουν ασπαρτάμη (οι naTreen).

λένε συγκεκριμένα "επιτραπέζιο γλυκαντικό με βάση κυκλαμικό νάτριο και σακχαρίνη ."

ενέργεια 0kcal
πρωτείνες 0γρ
υδ 0γρ
λιπαρά 0γρ

συστατικά κυκλαμικό νάτριο , σακχαρίνη , όξινο ανθρακικό νάτριο.

εντωμεταξύ πιο συστατικό προκαλεί νεφρική ανεπάρκεια κλπ ? :shock::shock::shock::shock::shock:????????

αν δεν έχουν ασπαρτάμη ισχύει το ίδιο ? (4-6 την ημέρα max )?

η σουκραλοζη κανει τη ζημια.απαγορευμενη στην αμερικη ενω η ασπαρταμη ενω δεν ειναι αθωα μεν επιστημονες λενε πως θελεις μεγαλες ποσοτητες μεσα στη μερα για να παθεις ζημια.αλλα μακροχρονια σιγουρα παθαινεις.και το κυκλαμικο νατριο δεν ειναι οτι καλυτερο.αν κανεις ενα ψαξιμο για καθε ουσια στο γουγλι θα βρεις πολλα.οσα ξερω απο εκει τα βρηκα.εχει ερευνες μελετες πολυ πραμα

rey1989
20-10-11, 14:02
καλά τότε θα πίνω 2 τσάγια με 2 ζαχαρίνες και 2 σκέτα :turtle::turtle:

tolis93
20-10-11, 14:06
καλά τότε θα πίνω 2 τσάγια με 2 ζαχαρίνες και 2 σκέτα :turtle::turtle:

ρε συ ρευ και λιγο μελι να βαλεις ολα καλα.μην ανχωνεσαι:).βασικα...παρε στεβια και τελειωσε η υποθεση.κ πινε 2 με ζαχαρινη 2 με στεβια.γιατι οκ 10 ευρω εχει η ρουφιανα εναντι των αλλων π εχουν 4 -5. αλλα ειναι φυσικο φυτο και μονο κακο δε κανει

gym
20-10-11, 14:07
αν δεν κανω λαθος πριν χρονια(δεν θυμαμαι ποτε)ειχε βγει οτι εχει απογορευτει στην αμερικη η χρηση ζαχαρινης γιατι λενε προκαλει καρκινο μακροπροθεσμα...:unsure:
δεν ξερω τι παιζει αλλα το σιγουρο ειναι οτι αμερικη δεν πουλανε(εστω οσο παλιοτερα,το ξερω απο ατομα που μενουν αμερικη)...
παλια χρησιμοποιησα για κανεναν μηνα κ μετα στοπ...σιγα και την γευση που δινουν...

σκετα να τα πινεις κ αν θες πια γευση βαλε μελι η αυτην την στεβια που λενε ολοι...
ασε τις ζαχαρινες...κ μην φοβασαι το μελι αν στην υπολοιποη διατροφη σου εισαι οκ...δεν θα βαλεις κ κουταλα με μελι,ετσι λιγο να σπασει...
it's your choice!!!!!!;)


edit...τολαρα μαζι σκεφτομαστε ρε τι θα γινει?>:-p

rey1989
20-10-11, 14:17
δεν είχα ιδέα τι παίζει με τις ζαχαρίνες. Αν ήξερα δεν θα έπαιρνα από την αρχή...
στην διατροφή μου είμαι σωστός με ακρίβεια γραμμαρίου (νάνε καλά η ζυγαριά ακριβείας λολ) ομως μέλι δεν βάζω ουτε κγλ γιατι πλέον το έχω βγάλει απο την διατροφή μου και αν δεν με δω να πέφτω μερικά κιλά δεν το ακουμπάω ξανά (όχι οτι μου έφταιξε αυτό αλλά μου έχει σπάσει τα νευρά αυτή η στασιμότητα).

τις ζαχαρίνες δεν τις ακουμπάω, απο αυτη την στιγμή(ναι πήρα την μεγάλη απόφαση :rolf:) θα τα πίνω σκέτα και θα κοιτάξω μήπως πάρω στέβια (αφού δεν κάνει κακό).:turtle::turtle:

(με αυτά περί καρκίνου , νεφρικής ανεπάρκειας κλπ που αναφέρθηκαν θα με πιάσουν οι φοβίες μου πάλι και θα νομίζω ότι κάτι έχω :green::green:)

ευχαριστώ πλ για τα ίνφος!

gym
20-10-11, 14:31
δεν είχα ιδέα τι παίζει με τις ζαχαρίνες. Αν ήξερα δεν θα έπαιρνα από την αρχή...
στην διατροφή μου είμαι σωστός με ακρίβεια γραμμαρίου (νάνε καλά η ζυγαριά ακριβείας λολ) ομως μέλι δεν βάζω ουτε κγλ γιατι πλέον το έχω βγάλει απο την διατροφή μου και αν δεν με δω να πέφτω μερικά κιλά δεν το ακουμπάω ξανά (όχι οτι μου έφταιξε αυτό αλλά μου έχει σπάσει τα νευρά αυτή η στασιμότητα).

τις ζαχαρίνες δεν τις ακουμπάω, απο αυτη την στιγμή(ναι πήρα την μεγάλη απόφαση :rolf:) θα τα πίνω σκέτα και θα κοιτάξω μήπως πάρω στέβια (αφού δεν κάνει κακό).:turtle::turtle:

(με αυτά περί καρκίνου , νεφρικής ανεπάρκειας κλπ που αναφέρθηκαν θα με πιάσουν οι φοβίες μου πάλι και θα νομίζω ότι κάτι έχω :green::green:)

ευχαριστώ πλ για τα ίνφος!

σκετο κ τελειωσες....ασε ζαχαρινες κτλ...κ αμα πια θες τοσο στεβια κ εισαι μια χαρα αλλα κ παλι μην το παρακανεις,με μετρο ολα...
κ ολα καλα...

tolis93
20-10-11, 14:37
σκετο κ τελειωσες....ασε ζαχαρινες κτλ...κ αμα πια θες τοσο στεβια κ εισαι μια χαρα αλλα κ παλι μην το παρακανεις,με μετρο ολα...
κ ολα καλα...

συμφωνω.στη τελικη παρε τσαι αρωματικο με πορτοκαλι π εχει με βανηλια με γιασεμι τοσα κ τοσα υπαρχουν.gym σκεφτομαστε κ οι 2 "καθαρα". οπως ειναι απο τη φυση τους ολα κ τελος.και αν θες να προσθεσεις κατι.παλι βαλε κατι φυσικο.:toast::toast::toast::toast:

Galthazar
20-10-11, 14:38
μονο σκετο καταλαβαινεις την γευση και την απολαυση του. Πρασινο, μαυρο και βουνου ειναι all the money σκετα και καυτα!

rey1989
20-10-11, 14:40
τσάι πίνω μόνο βουνού από αυτό που μαζεύω με το χέρι μου , τα αρωματικά δεν με τρελαίνουν :P:P
πάντως ζαχαρίνες τέλος , έτσι και αλλιώς δεν δίνουν γεύση .. με 3ης και πάλι δεν καταλάβαινα και τίποτα..:thumbup:

Devil
20-10-11, 15:45
φιλε...ειναι δυσκολο το ξερω αλλα προσπαθησε να μειωσεις καλυτερα λιγο μελι η μαυρη ζαχαρη στα μισα σου ροφηματα.μακροχρονια επιρεαζει τα νεφρα και δημιουργει νεφρικη ανεπαρκεια.καλο θα ηταν να τις μειωσεις μεχρι κ 4-6 τη μερα καλως.δοκιμασε κ τις χωγραφος ουτε ασπαρταμη ουτε ακουσλφαμινη πως το λενε

καμια επεξηγιση πανω σε αυτο....

pan0z
20-10-11, 16:09
παντως λετε οι ζαχαρινες φερνουν καρκινο,η ασπαρταμη και αυτη πειραζει και ενα καρο τετοια οτι θα παθεις ποσα.Με το κωλοτσιγαρο που καπνιζουν οι αλλοι επι 40 χρονια γιατι κανεις δεν παθαινει τιποτα ρε πουστη μου??Φατε οτι γουσταρετε και κανετε οτι θελετε εεεε και αν μετα απο μερικα χρονια γινει και τιποτα απλα ειστε ατυχοι :green:

adamz
20-10-11, 16:11
καλησπερα ..

ηθελα να ρωτησω εαν πειραζει που τα περισσοτερα μου γευματα περιεχουν κοτοπουλο..
επδη ειμαι φοιτητης και επδη δεν το εχω πολυ με την μαγειρικη η ποιο ευκολη λυση ειναι να τρωω σχεδον καθε μερα κοτοπουλο :unsure:

επισης αν ειναι σωστος ο τροπος που το μαγειρευω σε αντικολητικο τηγανι βαζω ελαχιστο ελαιολαδο και τα τηγανιζω...

tolis93
20-10-11, 16:28
καμια επεξηγιση πανω σε αυτο....

ναι το βραδυ θα ποσταρω κ το σχετικο αρθρο.παντως στο γκουγκλ μια αναζητηση για τη σουκραλοζη κ τα βγαζει

Gianna
20-10-11, 16:30
η σουκραλοζη κανει τη ζημια.απαγορευμενη στην αμερικη ενω η ασπαρταμη ενω δεν ειναι αθωα μεν επιστημονες λενε πως θελεις μεγαλες ποσοτητες μεσα στη μερα για να παθεις ζημια.αλλα μακροχρονια σιγουρα παθαινεις.και το κυκλαμικο νατριο δεν ειναι οτι καλυτερο.αν κανεις ενα ψαξιμο για καθε ουσια στο γουγλι θα βρεις πολλα.οσα ξερω απο εκει τα βρηκα.εχει ερευνες μελετες πολυ πραμα

Oυπσ.... Μόλις διαπίστωσα ότι η whey essence Syntrax περιέχει σουκραζόλη, δεν ξέρω και η Iso 100 Dymatize που πήρα τώρα αν έχει... Σε όλες τις πρωτεϊνες πρέπει να κοιτάμε δηλαδή...και να προτιμάμε αυτές που έχουν τι;;;;; (γιατί έχουν όλες το κατι τις τους, έτσι δεν είναι;;)

Gymάκο πού σαι να με κατσαδιάζεις;;;;;;;;;;;;;;;:welcome: (sorry off topic)

average_joe
20-10-11, 16:43
^βασικα δεν ειναι και σιγουρο οτι εχει κατι κακο η σουκραλοζη.

παντως @tolis οποτε την βρεις ποσταρε την.

σε τετοιες περιπτωσεις που οι ερευνες αναιρουν η μια την αλλη αληθεια ειναι αυτο που θες να πιστεψεις.

anyway @Gianna αν θες πρωτεινη χωρις γλυκαντικα τσεκαρε unflavored απο mp ή NOW (νομιζω ειναι και αλλες εταιριες απλα αυτες μυ ηρθαν στο μυαλο).

αλλιως αν θες με γευση και χωρις σουκραλοζη τσεκαρε αυτην http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17568-Premium-Whey-%28NOW%29

της NOW ειναι και αυτη αλλα εχει stevia για γλυκαντικο.

μην με ρωτησεις ομως αν η στεβια ειναι ασφαλης γιατι απαντηση δεν εχω...

eri_87
20-10-11, 17:20
Μια χαρά είναι το κοτόπουλο! Στάξε μια σταγόνα λάδι στο τηγάνι και σκούπισέ το με χαρτί. Μπορείς να κάνεις πολλές παραλλαγές στα υλικά και να αλλάξεις τη γεύση! Πρόσθεσε κρεμμύδι, πιπεριές, μανιτάρια, κ.ά. Επίσης και μπαχαρικά, πάπρικα, κάρυ, ρίγανη, κλπ. :thumbup:

tolis93
20-10-11, 18:56
http://www.mayanmajix.com/greek/artificial_sweeteners.pdf ολα για ολα που λενε.τα εχει ολα καταχωρημενα με τη σειρα.οντως καλα θυμωμουν για τη σουκραλωζη.αυξηση ογκου νεφρων κ ηπατος

tivadar
20-10-11, 19:42
Το θεμα ειναι οτι δεν αναφερει απο που προηλθε αυτο το συμπερασμα για την σουκραλοζη.Οι αλλαγες που αναφερει το link παρατηρηθηκαν σε ερευνες σε ποντικια.Μακροχρονιες ερευνες για τις επιπτωσεις της συγκεκριμενης ουσιας στον ανθρωπο δεν εχουν γινει.Γι αυτο το λογο και η ουσια εχει εγκριθει ως κατι που μπορει να χρησιμοποιηθει εφοσον σε αλλες κλινικες δοκιμες δεν βρεθηκε καποια αρνητικη επιπτωση οταν καταναλωθει σε μικρες ποσοτητες.Τωρα αν στο μελλον βγουν αλλα αποτελεσματα εδω θα ειμαστε να τα δουμε.


Πηγες http://www.scielo.cl/pdf/ijmorphol/v27n1/art40.pdf http://www.kon.org/urc/frank.html http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19464334

rey1989
21-10-11, 13:31
σκέφτηκα σήμερα να βάλω στο μεσημεριανό μακαρόνια έτσι για αλλαγή (επειδή θα φτιάξω τόνο).
πόσα γραμ. άβραστα μακαρόνια μαύρα αντιστοιχούν σε 50γρ άβραστο ρύζι ?
και πόσος τόνος σε 150γρ κότα άψητη ? :P:P

tolis93
21-10-11, 13:34
σκέφτηκα σήμερα να βάλω στο μεσημεριανό μακαρόνια έτσι για αλλαγή (επειδή θα φτιάξω τόνο).
πόσα γραμ. άβραστα μακαρόνια μαύρα αντιστοιχούν σε 50γρ άβραστο ρύζι ?
και πόσος τόνος σε 150γρ κότα άψητη ? :P:P

80 gr αβραστα τα μακαρονια και 180γρ τονο κοντα.να θυμασαι τονος κοτοπουλο ιδιες θερμιδες εχουν σχετικα.

rey1989
21-10-11, 13:46
ωραία :thumbup::thumbup:

venom1987
21-10-11, 16:39
μια ερωτηση
οταν ειμαστε αρρωστοι πχ εχω τον λαιμο μ......
τι μπορουμε να φαμε για να μην χαλασουμε την διατροφη μας???σουπες,γαλα ???
λιγο βοηθεια???

Eddie
21-10-11, 16:45
μια ερωτηση
οταν ειμαστε αρρωστοι πχ εχω τον λαιμο μ......
τι μπορουμε να φαμε για να μην χαλασουμε την διατροφη μας???σουπες,γαλα ???
λιγο βοηθεια???

Εγω οταν εχω το λαιμο μου φιλε,παιρνω ponstan παυσιπονο,και λιγες oracil καραμελες μαζι με 2-3 φορες μεσα στη μερα γαργαρες με hexalen και ισιωνω.Απο διατροφη τα ιδια ακριβως,δεν αλλαζει τιποτα.

venom1987
21-10-11, 16:52
Εγω οταν εχω το λαιμο μου φιλε,παιρνω ponstan παυσιπονο,και λιγες oracil καραμελες μαζι με 2-3 φορες μεσα στη μερα γαργαρες με hexalen και ισιωνω.Απο διατροφη τα ιδια ακριβως,δεν αλλαζει τιποτα.

δεν μπρορω δλδ να βαλω καμια σουπα πχ μπασματι με στηθος κοτ.??
ή ζεστο γαλα με 1 φετα ολικης ή δημητ και μελι???