PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

Eddie
21-10-11, 17:03
δεν μπρορω δλδ να βαλω καμια σουπα πχ μπασματι με στηθος κοτ.??
ή ζεστο γαλα με 1 φετα ολικης ή δημητ και μελι???

Βρε φιλε εγω θα σου πω τι να βαλεις..?Και ο πατσας ζεστος τρωγεται,αν θες βαλε.Εγω απλα σου λεω οτι για μενα ειναι δικαιολογιες αυτα τα "φαε σουπα να περασει ο λαιμος".Αυτα τα γιατροσοφια μας μαραναν..

Εγω προσωπικα δεν αλλαζω τιποτα,μονο μια φορα αλλαξα οταν ειχα παθει οξεια πυωδη αμυγδαλυτιδα και δεν ετρωγα σχεδον τιποτα για 20 μερες,μονο ροφηματα και κανα γιαουρτι τις χαρντκορ μερες.Αν νομιζεις οτι δε μπορεις να καταπιεις το ρυζι σκετο και πρεπει να το κανεις σουπα,να το κανεις.

venom1987
21-10-11, 17:27
Βρε φιλε εγω θα σου πω τι να βαλεις..?Και ο πατσας ζεστος τρωγεται,αν θες βαλε.Εγω απλα σου λεω οτι για μενα ειναι δικαιολογιες αυτα τα "φαε σουπα να περασει ο λαιμος".Αυτα τα γιατροσοφια μας μαραναν..

Εγω προσωπικα δεν αλλαζω τιποτα,μονο μια φορα αλλαξα οταν ειχα παθει οξεια πυωδη αμυγδαλυτιδα και δεν ετρωγα σχεδον τιποτα για 20 μερες,μονο ροφηματα και κανα γιαουρτι τις χαρντκορ μερες.Αν νομιζεις οτι δε μπορεις να καταπιεις το ρυζι σκετο και πρεπει να το κανεις σουπα,να το κανεις.

γιουρτι???δεν ειναι κρυο??
ε οσο να ναι κατι ζεστο βοηθαει ρε παιδι μ τι να πω???απλος να ειναι νορμαλ και να μην παχαινει....να κρατησει την διατροφη μ........

tolis93
21-10-11, 17:28
Βρε φιλε εγω θα σου πω τι να βαλεις..?Και ο πατσας ζεστος τρωγεται,αν θες βαλε.Εγω απλα σου λεω οτι για μενα ειναι δικαιολογιες αυτα τα "φαε σουπα να περασει ο λαιμος".Αυτα τα γιατροσοφια μας μαραναν..

Εγω προσωπικα δεν αλλαζω τιποτα,μονο μια φορα αλλαξα οταν ειχα παθει οξεια πυωδη αμυγδαλυτιδα και δεν ετρωγα σχεδον τιποτα για 20 μερες,μονο ροφηματα και κανα γιαουρτι τις χαρντκορ μερες.Αν νομιζεις οτι δε μπορεις να καταπιεις το ρυζι σκετο και πρεπει να το κανεις σουπα,να το κανεις.

σωστος και hardcore o eddie:thumbup: ο λαιμος επιρεαζεται καθαρα και μονο απο θερμοκρασια φαγητου οχι απο το ποσο μαλακο η σκληρο ειναι το φαγητο.απλα δε μπορεις να το καταπιεις ευκολα οχι οτι σου χαλαει η σου φτιαχνει κατι..τελος παντων δηλητιριακια(venom) πιες 2-3 τσαγακια και κανε οτι ειπε κ ο eddie πιο πισω δλδ κανα hexalen η αλατονερο με λεμονι και μπουκωματα και θα ισιωσεις

Giannistzn
21-10-11, 19:59
σωστος και hardcore o eddie:thumbup: ο λαιμος επιρεαζεται καθαρα και μονο απο θερμοκρασια φαγητου οχι απο το ποσο μαλακο η σκληρο ειναι το φαγητο.απλα δε μπορεις να το καταπιεις ευκολα οχι οτι σου χαλαει η σου φτιαχνει κατι..τελος παντων δηλητιριακια(venom) πιες 2-3 τσαγακια και κανε οτι ειπε κ ο eddie πιο πισω δλδ κανα hexalen η αλατονερο με λεμονι και μπουκωματα και θα ισιωσεις

Δηλαδη αν εχεις καμια φλεγμονη λεω εγω, και φας στερεο τραχυ τροφιμο θα ειναι το ιδιο με τη σουπα..? Φυσικα και παιζει ρολο και το φαγητο και η μορφη του. Αλλα δεν θα σε κανει αυτο να γινεις καλυτερα.

Για εμενα, hexalen ειναι τοπ :thumbup:

venom1987
21-10-11, 20:14
Δηλαδη αν εχεις καμια φλεγμονη λεω εγω, και φας στερεο τραχυ τροφιμο θα ειναι το ιδιο με τη σουπα..? Φυσικα και παιζει ρολο και το φαγητο και η μορφη του. Αλλα δεν θα σε κανει αυτο να γινεις καλυτερα.

Για εμενα, hexalen ειναι τοπ :thumbup:

εχω καλυτερο απο το χεξαλεν

SOLU-KET :)

tolis93
21-10-11, 21:53
Δηλαδη αν εχεις καμια φλεγμονη λεω εγω, και φας στερεο τραχυ τροφιμο θα ειναι το ιδιο με τη σουπα..? Φυσικα και παιζει ρολο και το φαγητο και η μορφη του. Αλλα δεν θα σε κανει αυτο να γινεις καλυτερα.

Για εμενα, hexalen ειναι τοπ :thumbup:

sorry αυτο δεν ειπα?

Giannistzn
21-10-11, 21:58
σωστος και hardcore o eddie:thumbup: ο λαιμος επιρεαζεται καθαρα και μονο απο θερμοκρασια φαγητου οχι απο το ποσο μαλακο η σκληρο ειναι το φαγητο.απλα δε μπορεις να το καταπιεις ευκολα οχι οτι σου χαλαει η σου φτιαχνει κατι..τελος παντων δηλητιριακια(venom) πιες 2-3 τσαγακια και κανε οτι ειπε κ ο eddie πιο πισω δλδ κανα hexalen η αλατονερο με λεμονι και μπουκωματα και θα ισιωσεις

Το αντιθετο..

tolis93
21-10-11, 22:38
Το αντιθετο..

λες οτι παιζει ρολο η μορφη του φαγητου αλλα δε σε κανει χειροτερα καλυτερα.αυτο ειπα.ποσο σκληρο η μαλακο δε παιζει ρολο.δε θα σε κανει καλυτερα η χειροτερα.σε αντιθεση με το αν ειναι κρυο η ζεστο

Giannistzn
21-10-11, 22:45
λες οτι παιζει ρολο η μορφη του φαγητου αλλα δε σε κανει χειροτερα καλυτερα.αυτο ειπα.ποσο σκληρο η μαλακο δε παιζει ρολο.δε θα σε κανει καλυτερα η χειροτερα.σε αντιθεση με το αν ειναι κρυο η ζεστο

Ειπα οτι η μορφη μπορει να επηρεασει, αφου αν καταπινεις θα σε καταπονει εφοσον θα πονας, που ειναι και το λογικο. Το αν ειναι σουπα ή στερεο ή ζεστο ή κρυο δεν θα σε κανει να γιανεις.

tolis93
21-10-11, 22:47
Ειπα οτι η μορφη μπορει να επηρεασει, αφου αν καταπινεις θα σε καταπονει εφοσον θα πονας, που ειναι και το λογικο. Το αν ειναι σουπα ή στερεο ή ζεστο ή κρυο δεν θα σε κανει να γιανεις.

βασικα λεμε αλλο ο εσυ κ αλλο εγω.εσυ λες οτι θα καταπονει η οχι.εγω λεω αν επιρεαζει στη θεραπεια η οχι.και συμφωνουμε στο οτι δε σε κανει να γιανεις αν ειναι κρυο η ζεστο αλλα εγω υποστηριζω πως το κρυο θα σε χειροτερεψει ενω το ζεστο θα βοηθησει και μιλαω για θεμα πονου οχι να γινεις ταχυτερα καλα.

adamz
23-10-11, 01:19
ασχετο με κρυολογηματα..Η σογια..(η σαλτσα) εχει πολλες θερμιδες?...μπορουμε να την χρησιμοποιουμε καθημερινα για γευση ?

και ενα δευτερο ακουσα πως τα ολικης αλεσεως ρυζι..μακαρονια κλπ...
δεν εχουν καμια διαφορα απ τα κανονικα σε οσον αφορα τις θερμιδες...ισχυει?

tolis93
23-10-11, 10:36
ασχετο με κρυολογηματα..Η σογια..(η σαλτσα) εχει πολλες θερμιδες?...μπορουμε να την χρησιμοποιουμε καθημερινα για γευση ?

και ενα δευτερο ακουσα πως τα ολικης αλεσεως ρυζι..μακαρονια κλπ...
δεν εχουν καμια διαφορα απ τα κανονικα σε οσον αφορα τις θερμιδες...ισχυει?
Σωσ σόγιας βαζε 9 θερμιδες η κ σούπας έχει τπτ δλδ. Αρκεί να λέει ότι είναι φυσικής παραγωγής. Τα μαύρα προϊόντα δλδ ολικής αλεσης δε διαφέρουν σε θερμιδες αλλά σε θρεπτικά συστατικά και σε γλυκαιμικο δείκτη

tolis93
23-10-11, 21:01
Σωσ σόγιας βαζε 9 θερμιδες η κ σούπας έχει τπτ δλδ. Αρκεί να λέει ότι είναι φυσικής παραγωγής. Τα μαύρα προϊόντα δλδ ολικής αλεσης δε διαφέρουν σε θερμιδες αλλά σε θρεπτικά συστατικά και σε γλυκαιμικο δείκτη
μαγκες.το πλιγουρι αντι για το ρυζι τι λεει?το τσεκαρα και μου αρεσε τρελα διατροφικα.παραπανω φυτικες ινες.λιγοτεροι καμπς και παραπανω πρωτεινη.επισης δημιτριακο. απλα δε το χω δει σε καμια διατροφη και μου κανε εντυπωση...
και κατι ακομα.τη βιταμινη c αν τη παιρνουμε σε αναβραζουσα μορφη και την εχουμε στο ποτηρι πχ 5-10 λεπτα ξερει κανενας αν αλειωνεται τπτ?

gym
23-10-11, 21:05
μαγκες.το πλιγουρι αντι για το ρυζι τι λεει?το τσεκαρα και μου αρεσε τρελα διατροφικα.παραπανω φυτικες ινες.λιγοτεροι καμπς και παραπανω πρωτεινη.επισης δημιτριακο. απλα δε το χω δει σε καμια διατροφη και μου κανε εντυπωση...
και κατι ακομα.τη βιταμινη c αν τη παιρνουμε σε αναβραζουσα μορφη και την εχουμε στο ποτηρι πχ 5-10 λεπτα ξερει κανενας αν αλειωνεται τπτ?

tolis το πληγουρι ειναι απο τα αγαπημενα μου...ειδικα αν βρεις το ακατεργαστο αυτο που κανει 35 λεπτα να βρασει...
γιατι οχι?μια χαρα παραλλαγη ειναι...
και επειδη εσυ δεν εισαι κ τερμα αυστηρος,κανε μια παραλλαγη πληγουρι με φιδε...ξερεις εκεινο το ψιλο που γινεται για σουπιτσα αλλα εσυ θα το βαλεις λιγο για να κανεις μειγμα...αν θες σου λεω τι και πως...λεει πολυ παντως...και παλι μετρας τα παντα και εισαι στα πλαισια σου διατροφικα μιλωντας....

tolis93
23-10-11, 21:07
tolis το πληγουρι ειναι απο τα αγαπημενα μου...ειδικα αν βρεις το ακατεργαστο αυτο που κανει 35 λεπτα να βρασει...
γιατι οχι?μια χαρα παραλλαγη ειναι...
και επειδη εσυ δεν εισαι κ τερμα αυστηρος,κανε μια παραλλαγη πληγουρι με φιδε...ξερεις εκεινο το ψιλο που γινεται για σουπιτσα αλλα εσυ θα το βαλεις λιγο για να κανεις μειγμα...αν θες σου λεω τι και πως...λεει πολυ παντως...και παλι μετρας τα παντα και εισαι στα πλαισια σου διατροφικα μιλωντας....

χμ...μαρεσε η παραλλαγη αυτη με το φιδε γιατι σκετο ποτε δε τον τρωω αλλα οκ οταν εισαι και αρρωστος ειδικα.γιατι οχι.χαρη θα μου κανεις.και οκ αφου εγκρινεται απο εσενα το πλιγουρι θα γινει must μου φενεται. και παντα μιλαμε για ακατεργαστο τιγκα;)

gym
23-10-11, 21:28
χμ...μαρεσε η παραλλαγη αυτη με το φιδε γιατι σκετο ποτε δε τον τρωω αλλα οκ οταν εισαι και αρρωστος ειδικα.γιατι οχι.χαρη θα μου κανεις.και οκ αφου εγκρινεται απο εσενα το πλιγουρι θα γινει must μου φενεται. και παντα μιλαμε για ακατεργαστο τιγκα;)

βρε συ οχι σαν σουπα...ακου

παρε το κατσαρολακι σου και βαλε την ποσοτητα του φιδε που θες.,...ζεστο το κατσαρολακι και ανακατευεις συνεχεια μην κολλησει...αν θες ριξε λιγο νερο μην κολλησει...λιγο ομως ισα ισα να μαλακωσει ....
μετα εφοσον μαλακωσει βαλε την ποσοτητα του νερου που θες με το πληγουρι και ετοιμασε το...απλο...
κ μετα γινεται ενα πραγμα πληγουρι με φιδε που σαν γευση δενει πολυ...
προσοχη και παλι στις ποσοτητες που θες....επιλογη σου...κατι διαφορετικο ειναι και αρεσει πολυ γενικα γιατι το φτιαχνω συνεχεια σε φιλους και τρωνε...και τους αρεσει εννοειται,δεν ειμαστε τυχαιες βεβαιως βεβαιως...:green:

tolis93
23-10-11, 21:38
βρε συ οχι σαν σουπα...ακου

παρε το κατσαρολακι σου και βαλε την ποσοτητα του φιδε που θες.,...ζεστο το κατσαρολακι και ανακατευεις συνεχεια μην κολλησει...αν θες ριξε λιγο νερο μην κολλησει...λιγο ομως ισα ισα να μαλακωσει ....
μετα εφοσον μαλακωσει βαλε την ποσοτητα του νερου που θες με το πληγουρι και ετοιμασε το...απλο...
κ μετα γινεται ενα πραγμα πληγουρι με φιδε που σαν γευση δενει πολυ...
προσοχη και παλι στις ποσοτητες που θες....επιλογη σου...κατι διαφορετικο ειναι και αρεσει πολυ γενικα γιατι το φτιαχνω συνεχεια σε φιλους και τρωνε...και τους αρεσει εννοειται,δεν ειμαστε τυχαιες βεβαιως βεβαιως...:green:

το τυχαιες ελπιζω να μη πηγαινε κ για μενα:green: μαρεσε η συνταγη.θα τη δοκιμασω να σαι καλα.για να ανταποδωσω κ εγω σε κατι.απο συνταγες εχω ποσταρει ενα σωρο αν τις ψαξεις στα θρεντ μου θα βρεις:)

gym
23-10-11, 22:10
το τυχαιες ελπιζω να μη πηγαινε κ για μενα:green: μαρεσε η συνταγη.θα τη δοκιμασω να σαι καλα.για να ανταποδωσω κ εγω σε κατι.απο συνταγες εχω ποσταρει ενα σωρο αν τις ψαξεις στα θρεντ μου θα βρεις:)

χαχα...τολη απο συνταγες αλλο τιποτα....
αλλα οι δικες ειναι ''τσιταρισμενες'' για τα δικα μου στανταρτντς....οπως και να εχει,πολυ καλη η δουλεια σου κ βοηθαει και τα αλλα μελη για να καταλαβουν οτι μπορεις να παιξεις με πολλους τροπους στην κουζινα και να εισαι ευχαριστημενος με αυτο που τρως...


αντε τελος το οφφ εδω ε....:green:

tolis93
23-10-11, 22:16
χαχα...τολη απο συνταγες αλλο τιποτα....
αλλα οι δικες ειναι ''τσιταρισμενες'' για τα δικα μου στανταρτντς....οπως και να εχει,πολυ καλη η δουλεια σου κ βοηθαει και τα αλλα μελη για να καταλαβουν οτι μπορεις να παιξεις με πολλους τροπους στην κουζινα και να εισαι ευχαριστημενος με αυτο που τρως...


αντε τελος το οφφ εδω ε....:green:

yes officer:toast: κατι τελευταιο.με εχει φαει η περιεργια για το τι διατροφη κανεις.αν την εχεις ποσταρει καπου για να μη συνεχιστει το οφ αν ειναι ευκολο ενα personal message με το λινκ π ειναι ποσταρισμενη θα ηταν το χριστουγεννιατικο δωρο μου.thx anyway

MakinhO
23-10-11, 23:21
δημητριακα weetabix για πρωινο τρωει κανεις ?? αν ναι θα ηθελα να μαθω με τι τα συνδυαζεται.δεν θελω να βαλω γαλα γιατι δεν μου αρεσει..

tolis93
23-10-11, 23:23
δημητριακα weetabix για πρωινο τρωει κανεις ?? αν ναι θα ηθελα να μαθω με τι τα συνδυαζεται.δεν θελω να βαλω γαλα γιατι δεν μου αρεσει..

αυτα δεν ειναι σα μπισκοτακια?εννοω μεγαλα σχετικα.βαλε μελι και κανελλα αν δε θες γαλα

MakinhO
23-10-11, 23:44
ευχαριστω πολυ tolis93:thumbup:

venom1987
24-10-11, 15:26
ειναι καλα αυτα τα Weetabix Original???? εγω ετρωγα τα φιτνεσσ ολικης γιατι το κουακερ δεν το μπορω στο γαλα το πρωι .αυτα ειναι καλυτερα ??

tolis93
24-10-11, 15:47
ειναι καλα αυτα τα Weetabix Original???? εγω ετρωγα τα φιτνεσσ ολικης γιατι το κουακερ δεν το μπορω στο γαλα το πρωι .αυτα ειναι καλυτερα ??

κοιτα με τα φιτνες πανω κατω ιδια ειναι.απλα ειναι μονο για πρωι φορ ριαλ.εχουν πολυ υψιλο γλυκαιμικο δεικτη απο οσο ξερω.παντως εχουν πολλες φυτικες ινες.5 γρ η μεριδα νμζω.που για δημιτριακα εμποριου τετοιου τυπου ειναι τσιτα

TheWorst
24-10-11, 15:49
Κανε καμια κρεπα με βρωμη και αστα φιτνες :P

tolis93
24-10-11, 15:51
Κανε καμια κρεπα με βρωμη και αστα φιτνες :P

ωραιοοοοος

TheWorst
24-10-11, 15:58
Ετσι τα κανεις κι εσυ :P
Εγω παλια απτη συνταγη στο φορουμ τα εβλεπα 5 ασπραδια 1 κροκο 100 γραμμαρια βρωμη .

Τωρα πρωινο τρωω 100 γραμμαρια βρωμη + 400 γραμμαρια γιαουρτι + 50 γραμμαρια σταφιδες :P

ελμερ
24-10-11, 20:09
Αν η ερωτηση μου θεωρηθει κουτη δειξτε καλοσυνη (Καζαντζιδης..;) ) το βραδυ συνηθως τρωω γιαουρτι...υπολογιζω γυρω στα 35 γραμμαρια πρωτεινης να εχει η ποσοτητα που θα φαω....μιας και κατα 80% ειναι αργης απορροφηφης πρωτεινη,μπορω να ανεβασω την ποσοτητα στα 50 γραμμαρια πχ?..θα αφομοιωθει? :welcome::welcome:

average_joe
24-10-11, 20:24
φοβαμαι πως δεν θα βρεθει καποιος να σου δωσει ξεκαθαρη απαντηση σε αυτο.

το μονο που μπορω να σου προτεινω ειναι να βαζεις ενα στοχο μεσα στη μερα Χγρ πρωτεινης το οποιο να πιανεις.

αν δεν το παινεις μεσα στη μερα αυξησε τη ποσοτητα το βραδυ.

οτι ειναι να παρει το σωμα θα το παρει το τι θα γινει το αλλο υπαρχει και ολοκληρο θεμα εδω http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15754-%CE%97-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1...&

απο εκει και περα να ρωτησω και γω με τη σειρα μου.
γιατι θες μεγαλυτερη ποσοτητα εκεινη την ωρα?
αν ειναι επειδη πεινας και θες περισσοτερο φαγητο, μπορεις να διαλεξεις μια μαρκα γιαουρτιου με μικροτερο ποσοστο πρωτεινης απο αυτο που χρησιμοποιεις.

ετσι, θα τρως μεγαλυτερη ποσοτητα κρατωντας πανω κατω ιδια τα γρ πρωτεινης που εχεις θεσει...

venom1987
24-10-11, 20:32
Κανε καμια κρεπα με βρωμη και αστα φιτνες :P

ΒΡΩΜΗ QUAKER
kcal-356
Πρωτεϊνες-11
Υδατάνθρακες-60
(εκ των οποίων σάκχαρα)-1,1
Λιπαρά-8
Κορεσμένα λίπη-1,5
Φυτικές ίνες-9
Νάτριο---


Δημητριακά Ολικής Αλέσεως FITNESS
kcal-372
Πρωτεϊνες-8,4
Υδατάνθρακες-78,4
(εκ των οποίων σάκχαρα)-17,2
Λιπαρά-1,4
Κορεσμένα λίπη-0,4
Φυτικές ίνες-5,9
Νάτριο-0,5


Weetabix Original
kcal-338
Πρωτεΐνες -11,5
Υδατάνθρακες -68,4
(εκ των οποίων σάκχαρα)-4,4
Λιπαρά -2
(εκ των οποίων κορεσμένα)-0,6
Φυτικές ίνες-10

απο τι βλεπω εδω σακχαρα μονο τα fitness εχουν οποτε η διαφορα Weetabix με βρωμη ειναι ελαχιστη.......

ελμερ
24-10-11, 20:41
φοβαμαι πως δεν θα βρεθει καποιος να σου δωσει ξεκαθαρη απαντηση σε αυτο.

το μονο που μπορω να σου προτεινω ειναι να βαζεις ενα στοχο μεσα στη μερα Χγρ πρωτεινης το οποιο να πιανεις.

αν δεν το παινεις μεσα στη μερα αυξησε τη ποσοτητα το βραδυ.

οτι ειναι να παρει το σωμα θα το παρει το τι θα γινει το αλλο υπαρχει και ολοκληρο θεμα εδω http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15754-%CE%97-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1...&

απο εκει και περα να ρωτησω και γω με τη σειρα μου.
γιατι θες μεγαλυτερη ποσοτητα εκεινη την ωρα?
αν ειναι επειδη πεινας και θες περισσοτερο φαγητο, μπορεις να διαλεξεις μια μαρκα γιαουρτιου με μικροτερο ποσοστο πρωτεινης απο αυτο που χρησιμοποιεις.

ετσι, θα τρως μεγαλυτερη ποσοτητα κρατωντας πανω κατω ιδια τα γρ πρωτεινης που εχεις θεσει...

ευχαριστω για την απαντηση... :welcome: δεν ειναι θεμα πεινας,απλα ελεγα επειδη το βραδυ μενω αρκετες ωρες χωρις πρωτεινη,μηπως επερνα περισσοτερα γραμμαρια αργης απορροφησης (γιαουρτι) για να υπαρχει πιο πολλη ωρα πρωτεινη στον οργανισμο...:welcome::welcome: :welcome:

tolis93
24-10-11, 21:03
ΒΡΩΜΗ QUAKER
kcal-356
Πρωτεϊνες-11
Υδατάνθρακες-60
(εκ των οποίων σάκχαρα)-1,1
Λιπαρά-8
Κορεσμένα λίπη-1,5
Φυτικές ίνες-9
Νάτριο---


Δημητριακά Ολικής Αλέσεως FITNESS
kcal-372
Πρωτεϊνες-8,4
Υδατάνθρακες-78,4
(εκ των οποίων σάκχαρα)-17,2
Λιπαρά-1,4
Κορεσμένα λίπη-0,4
Φυτικές ίνες-5,9
Νάτριο-0,5


Weetabix Original
kcal-338
Πρωτεΐνες -11,5
Υδατάνθρακες -68,4
(εκ των οποίων σάκχαρα)-4,4
Λιπαρά -2
(εκ των οποίων κορεσμένα)-0,6
Φυτικές ίνες-10

απο τι βλεπω εδω σακχαρα μονο τα fitness εχουν οποτε η διαφορα Weetabix με βρωμη ειναι ελαχιστη.......

λογικο μ φενεται ρ συ.αφου τα weetabix αν δεις ειναι απο βρωμη κ σιταρι αν θυμαμαι καλα.

tolis93
24-10-11, 21:18
ποια η γνωμη σας για το κιτρινο ρυζι?????

Gianna
24-10-11, 21:47
ποια η γνωμη σας για το κιτρινο ρυζι?????

"Το ρύζι με το χαρακτηριστικό κίτρινο χρώμα, που οφείλεται στην ειδική επεξεργασία του καρπού με ατμό, με αποτέλεσμα συστατικά του φλοιού να περνούν και στον κόκκο. Παραμένει σπυρωτό κατά το μαγείρεμα και ο χρόνος παρασκευής του είναι σχεδόν ίδιος με του άσπρου. Eίναι πιο υγιεινό από το άσπρο και πλησιάζει τη θρεπτική αξία του καστανού. "

Τα παραπάνω βρήκα από το site του περιοδικού vita. Δεν το χω δοκιμάσει είναι η αλήθεια, αλλά θα το πάρω να δω, μια και το θίξαμε.

venom1987
24-10-11, 23:11
λογικο μ φενεται ρ συ.αφου τα weetabix αν δεις ειναι απο βρωμη κ σιταρι αν θυμαμαι καλα.

αρα κομπλε να τα χρησιμοποιουμε αντι βρωμης???

tolis93
24-10-11, 23:12
αρα κομπλε να τα χρησιμοποιουμε αντι βρωμης???

αν δν εισαι κ τιγκα αυστηρος φυσικα...

venom1987
24-10-11, 23:12
ποια η γνωμη σας για το κιτρινο ρυζι?????

τολη δοκιμασε αναποφλοιωτο......καλυτερο και απο το μπασματι ειναι.......

eri_87
24-10-11, 23:20
ποια η γνωμη σας για το κιτρινο ρυζι?????

Μέχρι να καταλάβω ποιό εννοείς... :cursing: Βασικά αυτό εγώ "άσπρο" το θεωρώ! :green: Μόνο αυτό χρησιμοποιούσα (πριν ανακαλύψω τα διάφορα) γιατί βράζει τέλεια.
Από άποψη θρεπτικής αξίας δεν είναι σαν το άσπρο; Δε συγκαταλέγεται στις επιλογές ενός ΒΒ αλλά δε το θεωρώ κακό για αλλαγή. Ίσως ο γλυκαιμικός δείκτης να είναι υψηλός και γενικά δε σε κρατάει πολύ χορτάτο.

tolis93
24-10-11, 23:26
Μέχρι να καταλάβω ποιό εννοείς... :cursing: Βασικά αυτό εγώ "άσπρο" το θεωρώ! :green: Μόνο αυτό χρησιμοποιούσα (πριν ανακαλύψω τα διάφορα) γιατί βράζει τέλεια.
Από άποψη θρεπτικής αξίας δεν είναι σαν το άσπρο; Δε συγκαταλέγεται στις επιλογές ενός ΒΒ αλλά δε το θεωρώ κακό για αλλαγή. Ίσως ο γλυκαιμικός δείκτης να είναι υψηλός και γενικά δε σε κρατάει πολύ χορτάτο.

δεν εχω ιδεα τι παιζει αλλα οκ σα το καστανο δν ειναι.εξαλου για γευση ενα ειναι...μπασματι

exkaliber
24-10-11, 23:27
1 κουπα του καφε ρυζι ποσα γρ ειναι?

eri_87
24-10-11, 23:31
δεν εχω ιδεα τι παιζει αλλα οκ σα το καστανο δν ειναι.εξαλου για γευση ενα ειναι...μπασματι

Ελπίζω να κατάλαβα καλά ότι εννοείς κίτρινο αυτό που λέει parboiled ή bonnet. Όλα ωραία είναι! Δεν έχω πρόβλημα... πρέπει κάποτε να ήμουν :chinese: :P

Doctorg
25-10-11, 07:00
Τρώς μεγάλες μερίδες; Θες να ανέβεις κοινωνικά!
Εξήγηση για την παχυσαρκία των χαμηλών στρωμάτων υποστηρίζουν ότι βρήκαν επιστήμονες.

Μήπως όταν παραγγέλνετε φαγητό δείχνετε ιδιαίτερη προτίμηση στις «πλούσιες» μερίδες; Μπορεί να μην πρόκειται για λαιμαργία, αλλά για επιθυμία κοινωνικής ανέλιξης. Τουλάχιστον αυτό υποστηρίζουν Γάλλοι επιστήμονες, οι οποίοι διαπίστωσαν ότι συχνά οι άνθρωποι «συνδέουν τις μεγαλύτερες μερίδες φαγητού με το υψηλότερο κοινωνικό στάτους και την επιθυμία να δείχνουν πιο πλούσιοι από όσο στην πραγματικότητα είναι».


Σύμφωνα με τους ερευνητές όσοι θέλουν να «αναβαθμίσουν» την κοινωνική τους κατάσταση κατά παρόμοιο τρόπο, αγοράζουν μεγαλύτερα αυτοκίνητα και σπίτια ή τελευταίας τεχνολογίας ηλεκτρονικές συσκευές και γκάτζετ. Επιστήμονες από τη σχολή διοίκησης Hautes Etudes Commerciales (HEC) στη Γαλλία, υποστηρίζουν ότι αυτή η τάση είναι πιο συχνή μεταξύ των λιγότερο πλούσιων και αυτό - εν μέρει - θα μπορούσε να εξηγήσει γιατί τα χαμηλότερα κοινωνικά στρώματα συνήθως είναι πιο παχύσαρκα.

«Μία συνεχιζόμενη τάση στη διατροφική κατανάλωση είναι η ροπή των καταναλωτών να τρώνε περισσότερο. Πιο ανησυχητική είναι η αύξηση της κατανάλωσης φαγητού στους ευάλωτους πληθυσμούς, όπως οι καταναλωτές χαμηλότερου κοινωνικο - οικονομικού επιπέδου» σχολίασε ο καθηγητής Νταβίντ Ντιμπουά του HEC.

Όπως διαπιστώθηκε, οι εθελοντές που συμμετείχαν στην έρευνα, έτειναν να πιστεύουν ότι όποιος για για παράδειγμα, παράγγελνε το μεγάλο μέγεθος καφέ βρισκόταν υψηλότερα στην κοινωνική κλίμακα από όσους παράγγελναν το μικρό ή το μεσαίο μέγεθος.

«Οι ευάλωτοι καταναλωτές τείνουν να εκφράζουν με αυτό τον τρόπο τον κοινωνικό τους στάτους προκειμένου να αντισταθμίσουν την ανεπιθύμητη θέση τους και να απαντήσουν στις καθημερινές απειλές. Αυτή η έρευνα θα μπορούσε να φανεί χρήσιμη στους κυβερνώντες για την καταπολέμηση της υπερ - κατανάλωσης» κατέληξε ο καθηγητής Ντιμπουά.

πηγή:http://www.tovima.gr/world/article/?aid=426749

pizzass
25-10-11, 16:32
παιζει καποιος να μ δειξει τα διατροφικα στοιχεια της φακης? :P

tolis93
25-10-11, 16:40
παιζει καποιος να μ δειξει τα διατροφικα στοιχεια της φακης? :P

πρωτεινες 20 γρ υδατανθρακες 50 γρ λιπαρα 2,5 γρ εκ των οποιων κορεσμενα 0,6 γρ.στα 100 γρ αμαγειρευτης.ετσι λεει η δικια μ συσκευασια τουλαχιστον

venom1987
25-10-11, 16:43
παιζει καποιος να μ δειξει τα διατροφικα στοιχεια της φακης? :P

οριστε φιλε

Διατροφικά Στοιχεία ανά 100gr:



Ενέργεια:312kcal / 1324kj
Πρωτεΐνες:22,9 g
Υδατάνθρακες:52,2 g
Σάκχαρα:1,2 g
Ολικά Λιπαρά:1,29 g
Κορεσμένα:0,22 g
Μονοακόρεστα:0,34 g
Πολυακόρεστα:0,73 g
Χοληστερόλη:0 mg
Φυτικές Ίνες:11,2 g
Νάτριο:0,022 g
Σίδηρος(Fe):6,24 mg ή 44,6% της ΣΗΔ


το καλυτερο οσποιο χαλαρα πιστευω.....

pizzass
25-10-11, 16:45
:shock::shock::shock: thanks φιλος!
πσσσ και πολυς υδατανθρακας... οντως μετραει :thumbup::thumbup:

venom1987
25-10-11, 16:46
:shock::shock::shock: thanks φιλος!
πσσσ και πολυς υδατανθρακας... οντως μετραει :thumbup::thumbup:

ωμα ετσι......

pizzass
25-10-11, 16:48
παντα ;)

venom1987
25-10-11, 16:52
παντα ;)

δοκιμασε φακες-τονο-μπασματι και ντοματα.......θα με θυμηθεις....... ;)

pizzass
25-10-11, 16:57
will do :thumbup:

rey1989
25-10-11, 17:15
πήγα να πάρω άρλα 5% και μου είπαν οτι σταμάτησε η παραγωγή του και βγάζουν από 10% και πάνω πλέον ...:doh:
καμιά ιδέα? έχω 10% αλλά δεν ξέρω τι να το κάνω , να βάλω μια φέτα 10% αντί για δύο 5% που έβαζα στο απογευματινό μου τοστ ?? :unsure:

πήγα να πάρω κότατζ και δεν βρίσκω με χαμηλά λιπαρά ...:2guns:

έντιτ (πήγα και στα 3 μεγάλα super market που ξέρω)

venom1987
25-10-11, 17:42
πήγα να πάρω άρλα 5% και μου είπαν οτι σταμάτησε η παραγωγή του και βγάζουν από 10% και πάνω πλέον ...:doh:
καμιά ιδέα? έχω 10% αλλά δεν ξέρω τι να το κάνω , να βάλω μια φέτα 10% αντί για δύο 5% που έβαζα στο απογευματινό μου τοστ ?? :unsure:

πήγα να πάρω κότατζ και δεν βρίσκω με χαμηλά λιπαρά ...:2guns:

έντιτ (πήγα και στα 3 μεγάλα super market που ξέρω)

ελαχιστη διαφορα 10% με 5% χαλαρωσε βαλε εκει μια φετα σιγα......
και κοτατζ δεν παιζει να μην βρηκες..μηπως δεν κοιταξες καλα εδω εμενα και τα μικρα εχουνε....

rey1989
25-10-11, 17:55
ελαχιστη διαφορα 10% με 5% χαλαρωσε βαλε εκει μια φετα σιγα......
και κοτατζ δεν παιζει να μην βρηκες..μηπως δεν κοιταξες καλα εδω εμενα και τα μικρα εχουνε....

το πιο light που βρήκα ήταν
ενα flair cottage cheese ελια-πιπεριά
με 4% λιπαρά

ανά 100γρ

θερμίδες 89
πρωτεΐνη 9γρ
υδατάνθρακας 4,2γρ
λιπαρά 4γρ

Gianna
25-10-11, 22:11
πήγα να πάρω άρλα 5% και μου είπαν οτι σταμάτησε η παραγωγή του και βγάζουν από 10% και πάνω πλέον ...:doh:
καμιά ιδέα? έχω 10% αλλά δεν ξέρω τι να το κάνω , να βάλω μια φέτα 10% αντί για δύο 5% που έβαζα στο απογευματινό μου τοστ ?? :unsure:

πήγα να πάρω κότατζ και δεν βρίσκω με χαμηλά λιπαρά ...:2guns:

έντιτ (πήγα και στα 3 μεγάλα super market που ξέρω)

Ρε συ, εγώ σήμερα πήρα Arla 5% από "Προμηθευτική" και δεν μου παν τίποτα για έλλειψη. Η αλήθεια είναι ότι παλιά το εύρισκα και στον Βασιλόπουλο που πλέον δεν φέρνει. Το χα βρει την προηγούμενη εβδομάδα και στο Bazaar. Αν είναι να το βγάζει 10% δε λέει, θα παίρνω Kerrygold ή Τρικαλινό που είναι και πιο νόστιμα (το πρώτο και πιο φτηνό νομίζω)

tolis93
25-10-11, 22:18
σχετικα με τα παραπάνω.Υπάρχουν ελλείψεις σε πολλά προιόντα και θα το διαπιστώσετε σταδιακά.Πλέον πολλές εταιρίες απο άλλες χώρες δέ φέρνουν τρόφιμα διότι δέν υπάρχει κατανάλωση όσο υπήρχε. εγώ μέχρι και ψωμί και γιαούρτι δέ βρήκα.Βέβαια αυτη τη βδομάδα υπήρξαν καθυστερήσεις στις προμύθιες.όλα αυτα απο άτομο που εργάζεται σε μεγάλη αλυσίδα σουπερ μαρκετ

adamz
25-10-11, 23:11
παιδες
τι ειναι προτιμοτερο? κετσαπ η μουσταρδα? (ξερω η σωστη απαντηση ειναι τπτ απ τα 2:P)

απλα μερικες φορες χρειαζνται :green:

πηγα σημερα ναπαρω μουσταρδα γιατι νομιζα ειναι καλυτερα..αλλα ειδα ειχε 140 θερμιδες ενω το ιδιο μπουκαλακι κετσαπ ειχε 74..

εσεις τι λετε?

tivadar
25-10-11, 23:25
Mουσταρδα.Υπαρχουν υποθεσεις οτι μια ουσια που υπαρχει στην μουσταρδα βοηθαει στην αποδοση.Οποτε σε αυτο το διλημμα ειναι λογικο να πας σε αυτο που μπορει να βοηθησει.Απο εκει και περα αν δεν σε πειραζουν οι παραπανω θερμιδες και αυτη η λεπτομερεια που παρεθεσα βαλε οποιο απο τα 2 σου αρεσει περισσοτερο σαν γευση.

Πηγες http://www.sciencedaily.com/releases/2011/09/110929103216.htm http://www.fasebj.org/content/25/10/3708
Περιληψη των πηγων: Η δευτερη προταση

tolis93
25-10-11, 23:26
παιδες
τι ειναι προτιμοτερο? κετσαπ η μουσταρδα? (ξερω η σωστη απαντηση ειναι τπτ απ τα 2:P)

απλα μερικες φορες χρειαζνται :green:

πηγα σημερα ναπαρω μουσταρδα γιατι νομιζα ειναι καλυτερα..αλλα ειδα ειχε 140 θερμιδες ενω το ιδιο μπουκαλακι κετσαπ ειχε 74..

εσεις τι λετε?

μηπως η μουσταρδα ηταν περισσοτερη απο τη κετσαπ?η το μπουκαλακι της κετσαπ ηταν δειγμα δωρεαν?εγω ξερω.κετσαπ 15 θερμιδες κουταλια. κετσαπ λαιτ 9 θερμιδες κουταλια.μουσταρδα 5 θερμιδες κουταλια.μουσταρδα παρασκευαζεται απο φυτο αν θυμαμαι καλα.ενω η κετσαπ στη καλυτερη εχει 11 γρ σακχαρα στα 100. αν εισαι σε ογκο ειναι οκ.σε γραμμωση.αντε π κ π λιγο μουσταρδα για μενα.παντως εγω οταν τα εκοψα κ αρχισα μονο μπαχαρικα ειδα καποιες διαφορες

adamz
25-10-11, 23:54
μηπως η μουσταρδα ηταν περισσοτερη απο τη κετσαπ?η το μπουκαλακι της κετσαπ ηταν δειγμα δωρεαν?εγω ξερω.κετσαπ 15 θερμιδες κουταλια. κετσαπ λαιτ 9 θερμιδες κουταλια.μουσταρδα 5 θερμιδες κουταλια.μουσταρδα παρασκευαζεται απο φυτο αν θυμαμαι καλα.ενω η κετσαπ στη καλυτερη εχει 11 γρ σακχαρα στα 100. αν εισαι σε ογκο ειναι οκ.σε γραμμωση.αντε π κ π λιγο μουσταρδα για μενα.παντως εγω οταν τα εκοψα κ αρχισα μονο μπαχαρικα ειδα καποιες διαφορες

ειμαι σε ογκο...οχι ιδια ηταν τα μπυκαλακια..και εγω ηξερα οτι μουσταρδα εχει λιγοτερες..αλλα ειδα και σε αλλες μαρκες..και ηταν το ιδιο ποιο πολλες θερμιδες

tolis93
26-10-11, 01:11
ειμαι σε ογκο...οχι ιδια ηταν τα μπυκαλακια..και εγω ηξερα οτι μουσταρδα εχει λιγοτερες..αλλα ειδα και σε αλλες μαρκες..και ηταν το ιδιο ποιο πολλες θερμιδες

Υπόψη άλλο γραμμάρια άλλο μλ δες το κ αυτό κ αν θες στείλε ένα πμ ποιές μάρκες είδες

gaz
26-10-11, 01:22
ξερει καποιος τι ειναι αυτο γιατι κοιταω κατι συνταγες Ground Flax Seeds

adamz
26-10-11, 01:41
Υπόψη άλλο γραμμάρια άλλο μλ δες το κ αυτό κ αν θες στείλε ένα πμ ποιές μάρκες είδες


δυσκολα να τις ξες εδω εγω δεν τις ξερω (σπουδαζω σοφια βουλγαρια :P) και οι μαρκες ειναι διαφορετικες απ αυτες στην ελλαδα..

pankol
26-10-11, 01:43
ξερει καποιος τι ειναι αυτο γιατι κοιταω κατι συνταγες Ground Flax Seeds

αλεσμένος λιναρόσπορος είναι.

tolis93
26-10-11, 14:18
δυσκολα να τις ξες εδω εγω δεν τις ξερω (σπουδαζω σοφια βουλγαρια :P) και οι μαρκες ειναι διαφορετικες απ αυτες στην ελλαδα..

τοτε πασο δε ξερω τι παιζει εκει.μπορει να εχετε καλυτερα προιοντα στο τομεα.who knows:unsure:

venom1987
26-10-11, 14:56
να ρωτησω για να καψουμε το γλυκο που φαγαμε ποση αεροβια πρεπει να κανουμε????

tolis93
26-10-11, 14:58
να ρωτησω για να καψουμε το γλυκο που φαγαμε ποση αεροβια πρεπει να κανουμε????
εδω δε λες ποιο γλυκο εφαγες τι ποσοτητα κ ποτε....

venom1987
26-10-11, 15:01
πριν λιγο μετα το μεσημεριανο 2 τρουφακια........

tolis93
26-10-11, 15:02
πριν λιγο μετα το μεσημεριανο 2 τρουφακια........

νταξει χαλαρα.50-55 θερμιδες εχει το ενα τρουφακι κ παλι καλα ελαχιστα λιπαρα πιο πλ υδατανθρακας ειναι. εγω θα σου προτεινα συν 8-10 λεπτα αεροβιο στη προπονηση.

venom1987
26-10-11, 15:07
νταξει χαλαρα.50-55 θερμιδες εχει το ενα τρουφακι κ παλι καλα ελαχιστα λιπαρα πιο πλ υδατανθρακας ειναι. εγω θα σου προτεινα συν 8-10 λεπτα αεροβιο στη προπονηση.

σπιτικα ετσι η μητερα μ τα εφτιαξε :)

tolis93
26-10-11, 15:09
σπιτικα ετσι η μητερα μ τα εφτιαξε :)

ακομα καλυτερα.ουτε τρανς.στον ογκο δεν εισαι εξαλου?μη σε ανυσηχει καν βασικα.

gym
26-10-11, 15:09
νταξει χαλαρα.50-55 θερμιδες εχει το ενα τρουφακι κ παλι καλα ελαχιστα λιπαρα πιο πλ υδατανθρακας ειναι. εγω θα σου προτεινα συν 8-10 λεπτα αεροβιο στη προπονηση.

ωραια...βρηκαμε ποσες θερμιδες εχει το τρουφακι ....και που ξερεις ρε τολη ποσες θερμιδες εχει αυτο το τρουφακι το συγκεκριμενο?
και πως ξερεις,με βαση ποιον κανονα δινεις 8 με 10 λεπτα επιπλεον αεροβιο για να καψεις το τρουφακι?:unsure:
εγω αυτο δεν καταλαβαινω...πως ξερεις ποσες θερμιδες θα καψει ο φιλος μας απο πανω ,στα επιπλεον 8 με 10 λεπτα αεροβιο ,που εφαγε το τρουφακι?

αυτο που θελω να πω ειναι...και αυτο παει κ στον φιλο με το τρουφακι και στον τολη...οτι αν ειναι να σκεφτειτε το ποσες θερμιδες εχει το τρουφακι εφοσον εχει μπει στην κοιλιτσα,ειναι χαμενο το παιχνιδι...

θες να καψεις το τρουφακι?οχι 8 με 10 λεπτα φιλε μου...η θα συνεχισεις οτι εκανες κ πριν,σιγα μην σκασεις ολοκληρο παλικαρι για δυο τρουφακια η θα ξεσκιστεις στο αεροβιο κ προσεγμενα τις επομενες μερες...

διαλεξε κ παρε...το πρωτο ειναι κατι πιο νορμαλ εφοσον δεν το κανεις συστημα να καταπινεις τρουφακια.το δευτερο πιο εξτριμ εαν γουσταρεις κ την σαβουρα σου κ γενικα λιπωνεις ''ευκολα''...

it's yous choice!!!!!:toast:

gym
26-10-11, 15:13
ακομα καλυτερα.ουτε τρανς.στον ογκο δεν εισαι εξαλου?μη σε ανυσηχει καν βασικα.

ενα σχολιο και εδω τολη...εχω δει οτι γενικα για χαρη του ογκου προτεινεις πολυ και τη σαβουρα...ισως γιατι δεν παιρνεις εσυ ευκολα κιλα...
ας μην ειμαστε απολυτοι σε αυτο...αλλοι παιρνουν ευκολα αλλοι οχι.,..αλλοι θελουν σαβουρα αλλοι οχι....αλλοι χρειαζονται τη σαβουρα γιατι δεν βαζουν αλλοι οχι..

οποτε ας μην δινουμε τοσο χαλαρα συμβουλες τυπου αφου εισαι στον ογκο μωρε τι σκας...φαε σκατουλες...

καταλαβες τι εννοω πιστευω...

venom1987
26-10-11, 15:14
ωραια...βρηκαμε ποσες θερμιδες εχει το τρουφακι ....και που ξερεις ρε τολη ποσες θερμιδες εχει αυτο το τρουφακι το συγκεκριμενο?
και πως ξερεις,με βαση ποιον κανονα δινεις 8 με 10 λεπτα επιπλεον αεροβιο για να καψεις το τρουφακι?:unsure:
εγω αυτο δεν καταλαβαινω...πως ξερεις ποσες θερμιδες θα καψει ο φιλος μας απο πανω ,στα επιπλεον 8 με 10 λεπτα αεροβιο ,που εφαγε το τρουφακι?

αυτο που θελω να πω ειναι...και αυτο παει κ στον φιλο με το τρουφακι και στον τολη...οτι αν ειναι να σκεφτειτε το ποσες θερμιδες εχει το τρουφακι εφοσον εχει μπει στην κοιλιτσα,ειναι χαμενο το παιχνιδι...

θες να καψεις το τρουφακι?οχι 8 με 10 λεπτα φιλε μου...η θα συνεχισεις οτι εκανες κ πριν,σιγα μην σκασεις ολοκληρο παλικαρι για δυο τρουφακια η θα ξεσκιστεις στο αεροβιο κ προσεγμενα τις επομενες μερες...

διαλεξε κ παρε...το πρωτο ειναι κατι πιο νορμαλ εφοσον δεν το κανεις συστημα να καταπινεις τρουφακια.το δευτερο πιο εξτριμ εαν γουσταρεις κ την σαβουρα σου κ γενικα λιπωνεις ''ευκολα''...

it's yous choice!!!!!:toast:

συστημα ουτε καν 1 φορα την βδομαδα εχω απλως ελευθερο και τοτε παλι αποφευγω τα γλυκα και καμια τεταρτη με το σινεμα κανα στικς
σημερα εφαγα λογο γιορτης μου , μην της χαλασω και χατηρι......

tolis93
26-10-11, 15:23
ενα σχολιο και εδω τολη...εχω δει οτι γενικα για χαρη του ογκου προτεινεις πολυ και τη σαβουρα...ισως γιατι δεν παιρνεις εσυ ευκολα κιλα...
ας μην ειμαστε απολυτοι σε αυτο...αλλοι παιρνουν ευκολα αλλοι οχι.,..αλλοι θελουν σαβουρα αλλοι οχι....αλλοι χρειαζονται τη σαβουρα γιατι δεν βαζουν αλλοι οχι..

οποτε ας μην δινουμε τοσο χαλαρα συμβουλες τυπου αφου εισαι στον ογκο μωρε τι σκας...φαε σκατουλες...

καταλαβες τι εννοω πιστευω...
φυσικα και καταλαβα τι εννοεις αλλα το παιδι απο οσο ειπε δε τρωει συνεχεια.ετυχε μια φορα.για αυτο ειπα μη σκας.γενικα δε προτεινω σαβουρα.υγειινη σαβουρα ισως.γιαυτο το παραπανω:)

rey1989
26-10-11, 20:27
αν αργήσω να φάω βραδινό(τύχει κάτι και λείπω εκτός σπιτιού) και χρειάζεται να κοιμηθώ μετά από 1,5 ώρα , μπορώ να φάω τα 2 γιαούρτια με τα μύγδαλα που τρώω πριν τον ύπνο η δεν κάνει ? (το προηγούμενο γεύμα από τα γιαούρτια έχει 100γρ ζυγισμένη ψημένη κότα , σαλάτα , 1κσ ελαιόλαδο + 2 χ ω3).

γενικά παίζει πρόβλημα αν πέσουν τόσο κοντά αυτά τα δύο γεύματα μια φορά? αν ναι σε τέτοια περίπτωση να μείνω ξύπνιος , δεν έχω πρόβλημα απλά ήθελα να ξέρω.

tolis93
26-10-11, 20:40
αν αργήσω να φάω βραδινό(τύχει κάτι και λείπω εκτός σπιτιού) και χρειάζεται να κοιμηθώ μετά από 1,5 ώρα , μπορώ να φάω τα 2 γιαούρτια με τα μύγδαλα που τρώω πριν τον ύπνο η δεν κάνει ? (το προηγούμενο γεύμα από τα γιαούρτια έχει 100γρ ζυγισμένη ψημένη κότα , σαλάτα , 1κσ ελαιόλαδο + 2 χ ω3).

γενικά παίζει πρόβλημα αν πέσουν τόσο κοντά αυτά τα δύο γεύματα μια φορά? αν ναι σε τέτοια περίπτωση να μείνω ξύπνιος , δεν έχω πρόβλημα απλά ήθελα να ξέρω.

βλεπεις οτι οι περισσοτεροι εδω τρωνε 1 γιαουρτι με αμυγδαλα πριν κοιμηθουν.σε καθημερινη βαση.λες να πειραζει?:) μεινε ισυχος δε τρεχει μια.εσυ σκεφτεσαι σιγουρα μηπως σου "κατσει" αλλα τι να σου "κατσει" το γιαουρτι? εγω τρωω στις 10 κ στις 12 τρωω κ γιαουρτι.αν σε φουσκωσει απλα θα γινει πιο επιπονα και καλα η χωνευση.κ εννοω επιπονα διοτι οκ.τι στομαχι εχεις για να δυσκολευεσαι σε 2 γιαουρτια?απλα αν το νιωθεις βαρυ πεσε για υπνο κανα μισαωρο μετα και αυτο καθαρα για το φουσκωμα.και ξαναλεω.αν εχεις φουσκωμα

rey1989
26-10-11, 20:46
οχι , βασικά δεν το διατύπωσα σωστά . εννοώ μήπως είναι κακό από θέμα φορτώματος εκείνη την ώρα (μαζεμένη πρωτεΐνη/λιπαρά σε μικρότερο διάστημα από 2,5 ώρες) . κατα τα άλλα μια χαρά γερό στομάχι έχω , κανένα πρόβλημα.

απορία: (γιατί οι περισσότεροι τρώνε ένα γιαούρτι και εγώ δύο αφού ειμαι στο χάσιμο και όχι σε διατροφή όγκου ? :shock: μήπως ειναι υπερβολικό για εμένα :shock:)

tolis93
26-10-11, 20:51
οχι , βασικά δεν το διατύπωσα σωστά . εννοώ μήπως είναι κακό από θέμα φορτώματος εκείνη την ώρα (μαζεμένη πρωτεΐνη/λιπαρά σε μικρότερο διάστημα από 2,5 ώρες) . κατα τα άλλα μια χαρά γερό στομάχι έχω , κανένα πρόβλημα.

απορία: (γιατί οι περισσότεροι τρώνε ένα γιαούρτι και εγώ δύο αφού ειμαι στο χάσιμο και όχι σε διατροφή όγκου ? :shock:)

κοιτα η πρωτεινη π θα απορροφησεις εσυ κανενας δε ξερει ποσο ειναι. συν του οτι η καζεινη π εχει το γιαουρτι διασπαται αργα δλδ ουσιαστικα την απορροφας οοολο το βραδυ (και καλα δε κανει κ τοοοσες ωρες) οποτε την απορροφας.οσο για την αποροια ς.γιατι πολυ απλα ρ συ ρευ οι αλλοι παιζουν σε 2500 και 3000 θερμιδες και εσυ σε 2000 το μαξ.....οταν παιζεις με αυτες τις θερμιδες βαλε κ 4 γιαουρτια το βραδυ θα πας 2200 2300....εχει να κανει με τα μακροσυστατικα

AU77
27-10-11, 08:46
οριστε φιλε

Διατροφικά Στοιχεία ανά 100gr:



Ενέργεια:312kcal / 1324kj
Πρωτεΐνες:22,9 g
Υδατάνθρακες:52,2 g
Σάκχαρα:1,2 g
Ολικά Λιπαρά:1,29 g
Κορεσμένα:0,22 g
Μονοακόρεστα:0,34 g
Πολυακόρεστα:0,73 g
Χοληστερόλη:0 mg
Φυτικές Ίνες:11,2 g
Νάτριο:0,022 g
Σίδηρος(Fe):6,24 mg ή 44,6% της ΣΗΔ


το καλυτερο οσποιο χαλαρα πιστευω.....

Παιδιά τη φακή πως τη μαγειρέυετε?
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι...με ρύζι, με τσιγαρισμένα κρεμύδια κλπ.

venom1987
27-10-11, 10:13
Παιδιά τη φακή πως τη μαγειρέυετε?
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι...με ρύζι, με τσιγαρισμένα κρεμύδια κλπ.

υπαρχουν αρκετοι αλλα ο κλαυτερος πιστευω ειναι ο κλασσικος
σε νερο με φυλλα δαφνης,σκορδο ,κρεμυδι και λαδι και ειναι και το ποιο ελαφρυ

τωρα εγω λογο διατροφης την τρωω ετσι :

225 γρ φακη
125 γρ ρυζι μπασματι
1 κεσεδακι τονο και
ντοματα κομματακια μεσα
και φυσικα μπολικο ξυδι

venom1987
27-10-11, 10:15
ποιο ρυζι ειναι καλυτερο τελικα εχω χαθει λιγο....

ρυζι αναποφλοιοτο
ρυζι μπασματι
ή
ρυζι καστανο

τα 2 πρωτα μ εχει πρωτεινει ο διατροφολογος.........

tolis93
27-10-11, 13:47
ποιο ρυζι ειναι καλυτερο τελικα εχω χαθει λιγο....

ρυζι αναποφλοιοτο
ρυζι μπασματι
ή
ρυζι καστανο

τα 2 πρωτα μ εχει πρωτεινει ο διατροφολογος.........

πολοι λενε το καστανο και αναποφλοιωτο ενω στη πραγματικοτητα εχει αφαιρεθει ο πρωτος φλοιος. ολα καλα ειναι τωρα αν κυνηγας πολυυυ τη λεπτομερια.αναποφλοιοτο.και αυτο γιατι εχει παραπανω φυτικες ινες κ λιγο παραπανω πρωτεινη

Devil
27-10-11, 14:46
καλητερο ως προς τι?

tolis93
27-10-11, 14:49
καλητερο ως προς τι?

παραπανω φυτικες ινες κ λιγο παραπανω πρωτεινη οπως ανεφερα παραπανω.συν του οτι εχει περισσοτερο μαγνησιο και καποιες βιταμινες.οχι περισσοτερες βιταμινες αλλα σε παραπανω ποσοτητα

Devil
27-10-11, 14:58
παραπανω φυτικες ινες κ λιγο παραπανω πρωτεινη οπως ανεφερα παραπανω.συν του οτι εχει περισσοτερο μαγνησιο και καποιες βιταμινες.οχι περισσοτερες βιταμινες αλλα σε παραπανω ποσοτητα

ααα οκ... ρε παιδια ομως μιλαμε για μικρο διαφορες τις πλακας.... εγω θα το πηγενα γευστικα και μονο...

pizzass
27-10-11, 15:00
εχουμε διατροφικα στοιχεια για πρασινα φασολακια μηπως ??

tolis93
27-10-11, 15:00
πολοι λενε το καστανο και αναποφλοιωτο ενω στη πραγματικοτητα εχει αφαιρεθει ο πρωτος φλοιος. ολα καλα ειναι τωρα αν κυνηγας πολυυυ τη λεπτομερια.αναποφλοιοτο.και αυτο γιατι εχει παραπανω φυτικες ινες κ λιγο παραπανω πρωτεινη

και εγω αυτο ειπα.ψιλοπραγματα.δημιτριακα ειναι ολα.νταξει απο τη στιγμη π δν ειναι λευκο(δεν εννοω μπασματι) ολα οκ

adamz
27-10-11, 15:48
παιδια μετα το γευμα...μπορουμε να κοιμηθουμε κατευθειαν?...η πρεπει να περασει καποια ωρα?

π.χ το μεσημερι..τρωω και πεφτω για υπνο

venom1987
27-10-11, 15:51
παιδια μετα το γευμα...μπορουμε να κοιμηθουμε κατευθειαν?...η πρεπει να περασει καποια ωρα?

π.χ το μεσημερι..τρωω και πεφτω για υπνο

ο οργανισμος θελει 20 λεπτα για να χωνεψει και αμα τρως γρηγορα 30 λεπτα
οποτε μετα απο κανα μισαωρο κοιμησου

tolis93
27-10-11, 16:09
ο οργανισμος θελει 20 λεπτα για να χωνεψει και αμα τρως γρηγορα 30 λεπτα
οποτε μετα απο κανα μισαωρο κοιμησου

αυτο απο που υφισταται???τοτε γτ δε τρωμε ανα 20λεπτα και τρωμε ανα 3ωρα?

venom1987
27-10-11, 23:34
αυτο απο που υφισταται???τοτε γτ δε τρωμε ανα 20λεπτα και τρωμε ανα 3ωρα?

δεν ξερω διατροφολογος μ το ειπε και το διαβασα και σε βιβιλιο.......
και αλλο ειναι η χωνεψη ρε συ

tolis93
27-10-11, 23:44
δεν ξερω διατροφολογος μ το ειπε και το διαβασα και σε βιβιλιο.......
και αλλο ειναι η χωνεψη ρε συ

εγω ξερω οτι εξαρταται απο τη τροφη τη ποσοτητα και την ωρα.δλδ μετα απο προπονηση γινετια ευκολοτερη απορροφηση και ταχυτερη χωνευση και διασπαση τροφων.επισης συνδιασμοι τροφων παιζουν μεγαλο ρολο κτλπ.τωρα ποιος διατροφολογος σορυ κιολας της πλακα στο πε δε ξερω αλλα μη ξανα πας εκει:green:

adamz
28-10-11, 00:14
βλεπεις οτι οι περισσοτεροι εδω τρωνε 1 γιαουρτι με αμυγδαλα πριν κοιμηθουν.σε καθημερινη βαση.λες να πειραζει?:) μεινε ισυχος δε τρεχει μια.εσυ σκεφτεσαι σιγουρα μηπως σου "κατσει" αλλα τι να σου "κατσει" το γιαουρτι? εγω τρωω στις 10 κ στις 12 τρωω κ γιαουρτι.αν σε φουσκωσει απλα θα γινει πιο επιπονα και καλα η χωνευση.κ εννοω επιπονα διοτι οκ.τι στομαχι εχεις για να δυσκολευεσαι σε 2 γιαουρτια?απλα αν το νιωθεις βαρυ πεσε για υπνο κανα μισαωρο μετα και αυτο καθαρα για το φουσκωμα.και ξαναλεω.αν εχεις φουσκωμα



δλδ εγω πο τρωω βραδυνο 10.30-11 το βραδυ..μπορω μετα να φαω το γιαουρτακι κατα τις 12-12:30 που πεφτω για υπνο?

tolis93
28-10-11, 08:10
δλδ εγω πο τρωω βραδυνο 10.30-11 το βραδυ..μπορω μετα να φαω το γιαουρτακι κατα τις 12-12:30 που πεφτω για υπνο?

και εγω ιδιες ωρες τρωω και μ καθεται μια χαρα

egw
28-10-11, 12:28
Γνωρίζει κανείς ποια είναι η αναλόγια ή για τα 100 γραμμάρια ή για μια φέτα(15 γραμμάρια) θερμίδες/πρωτείνη/υδατάνθρακες/λίπος για ζαμπόν βραστή γαλοπούλα γιατί παντού βρίσκω αναλογίες για ψητή ή ωμή γαλοπούλα?

tolis93
28-10-11, 13:52
Γνωρίζει κανείς ποια είναι η αναλόγια ή για τα 100 γραμμάρια ή για μια φέτα(15 γραμμάρια) θερμίδες/πρωτείνη/υδατάνθρακες/λίπος για ζαμπόν βραστή γαλοπούλα γιατί παντού βρίσκω αναλογίες για ψητή ή ωμή γαλοπούλα?

στα 100 γρ εχει 18 γρ πρωτεινη.καπου στα 4 γρ υδατανθρακες και 2-3 γρ λιπαρα.αρα στα 15 γρ εχει 2,7 γρ πρωτεινη. 3 γρ υδατανθρακες.και 0,4-0,5 λιπαρα. για υδατανθρακα δν ειμαι σιγουρος οτι εχουν ολες τοσο απλα αρκετες παιζουν καααπου εκει.2-3 στα 100

Manos1989
29-10-11, 01:40
ο οργανισμος θελει 20 λεπτα για να χωνεψει και αμα τρως γρηγορα 30 λεπτα
οποτε μετα απο κανα μισαωρο κοιμησου

Γιατί ? Αμα πάει για ύπνο αμέσως τι θα πάθει?:unsure:

Devil
29-10-11, 02:28
Γιατί ? Αμα πάει για ύπνο αμέσως τι θα πάθει?:unsure:

τιποτα.... δοκιμασμενα πραματα...:green:

venom1987
29-10-11, 10:15
Γιατί ? Αμα πάει για ύπνο αμέσως τι θα πάθει?:unsure:

Ο ύπνος αμέσως μετά το φαγητό προκαλεί δυσλειτουργία στη διαδικασία της πέψης, η οποία μπορεί να προκαλέσει γαστρεντερικά προβλήματα
(βεβαια ειναι και αναλογος την τροφη αλλο να φας το μεσημεριανο ή βραδυνο και αλλο να φας ενα γιουρτακι......)

Rigell
30-10-11, 15:12
Θελω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το κοτόπουλο.
Εσείς πως το ψήνετε??
Πόσο καιρό μπορώ να το αφήσω στο ψιγιο ψημένο πάντα.
Πειράζει αν το τρως σε καθημερινά???

tolis93
30-10-11, 15:36
Θελω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το κοτόπουλο.
Εσείς πως το ψήνετε??
Πόσο καιρό μπορώ να το αφήσω στο ψιγιο ψημένο πάντα.
Πειράζει αν το τρως σε καθημερινά???

ενα ενα
1)η σε αντικολλητικο τηγανι σε κομματακια η λεπτες φετες και σε 15 λεπτα ετοιμο.η βρασιμο.η στο φουρνο κανα 20λεπτο.μπαχαρκα κ τετοια κολπα βαζεις οσα θελεις.κ σε αλλες φασεις κ αλλα πραγματα αναλογα τους στοχους σ
2)βραστο και ενα 4ημερο αντεχει.αν το βαλεις στο φουρνο δε το συνηστω γιατι αν το ψησεις λιγο παραπανω ξερενεται κ γινεται χαλι μετα σα κριτσινι κοτοπουλο
3)τρωω καθε μερα κοτοπουλο κ αλλες φορες κ 2 φορες τη μερα.δε πειραζει σε τπτ.ισα ισα...

Rigell
30-10-11, 16:20
2)βραστο και ενα 4ημερο αντεχει.αν το βαλεις στο φουρνο δε το συνηστω γιατι αν το ψησεις λιγο παραπανω ξερενεται κ γινεται χαλι μετα σα κριτσινι κοτοπουλο
όποτε μόνο βραστό διότι πάω τρίτη λικηου και καταλαβαίνεις δεν προλαβαίνω να ψήνω κάθε μέρα κοτόπουλο και έλεγα μήπως να το ετοίμαζα από Κυριακή σε ταπερακια μαζί με ρύζι καστανό και το είχα μέχρι την παρασκευή

tolis93
30-10-11, 16:22
όποτε μόνο βραστό διότι πάω τρίτη λικηου και καταλαβαίνεις δεν προλαβαίνω να ψήνω κάθε μέρα κοτόπουλο και έλεγα μήπως να το ετοίμαζα από Κυριακή σε ταπερακια μαζί με ρύζι καστανό και το είχα μέχρι την παρασκευή
κοιτα ισως σ αντεξει κ τοσο.παντως η καλυτερη λυση για 3η λυκειου ειναι ατμομαγειρας.το βαζεις μεσα.τον ανοιγεις.κ κανε οτι θελεις κλινει μονος του

COBRA_STYLE
30-10-11, 20:06
μητσο αυτα στο pre σου τα βαζεις ολα μαζι στο σεικερ ?

Le_Roi
30-10-11, 20:12
3348333484

Καλησπέρα,

Έχω επισυνάψει τη διατροφή που κάνω πιο πάνω και θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλή για όγκο. Επίσης πόσα πρέπει να είναι τα γραμμάρια που θα τρώω. (πχ από μακαρόνια και κοτόπουλα).

Είμαι 27 χρονών 1,78 και 74 κιλά.

Οιοδήποτε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο….

Devil
30-10-11, 20:14
μητσο αυτα στο pre σου τα βαζεις ολα μαζι στο σεικερ ?

ελα το μετεφερα εδω γιατι το εβγαλα πολυ οφ το τοπικ...

οχι δεν μπαινουν στο σεικερ... σε πιατο για δημητριακα μπαινουν ολα μαζι... τα τρωω κανα 3-4 ωρες πριν την προπονηση περιπου αναλογα με τη μερα...

average_joe
30-10-11, 20:17
@Cοbra εγω παντως σε σεικερ (καθως λειπω απο το σπιτι) χρησιμοποιω αυτη τη στιγμη αυτα: whey iso, βρωμη, κακαο, μελι, κανελλα.
προσθετω νερο εκεινη την ωρα.
πολυ βολικο.

adamz
30-10-11, 20:20
Θελω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το κοτόπουλο.
Εσείς πως το ψήνετε??
Πόσο καιρό μπορώ να το αφήσω στο ψιγιο ψημένο πάντα.
Πειράζει αν το τρως σε καθημερινά???

1) μια σταγονα ελαιολαδο στο αντικολιτικο το σκουπιζεις με λιγο χαρτι...ριχνεις μεσα το κοτοπουλο(στηθος) κ ετοιμο σε 5 λεπτα..

2) και εγω την ιδια απρεια ειχα..αλλα αποτι καταλαβα δεν υπαρχει προβλημα κ γω καθε μερα τρωω κοτοπουλο

adamz
30-10-11, 20:23
παιδες ξερετε ποσα γραμαρια πρωτεινης εχει200 γραματια κοτοπουλο στηθος? γτ τα χασα λιγο ...

και αλλη μια..:P πειραζει αν χτυπαω τν πρωτεινη με νερο...και την πινω 4 ωρες μετα?

Devil
30-10-11, 20:27
παιδες ξερετε ποσα γραμαρια πρωτεινης εχει200 γραματια κοτοπουλο στηθος? γτ τα χασα λιγο ...

και αλλη μια..:P πειραζει αν χτυπαω τν πρωτεινη με νερο...και την πινω 4 ωρες μετα?

κανα 50-60γρ λογικα

δεν νομιζω να ειναι οτι καλητερο...

Giannistzn
30-10-11, 20:29
παιδες ξερετε ποσα γραμαρια πρωτεινης εχει200 γραματια κοτοπουλο στηθος? γτ τα χασα λιγο ...

και αλλη μια..:P πειραζει αν χτυπαω τν πρωτεινη με νερο...και την πινω 4 ωρες μετα?

Εχε μαζι σου το σεΐκερ με την πρωτεΐνη και ενα μπουκαλι με νερο και βαλε μετα. Ή αγορασε ενα αν εισαι στο δρομο, νερο παντου βρισκεις.

COBRA_STYLE
30-10-11, 20:47
ελα το μετεφερα εδω γιατι το εβγαλα πολυ οφ το τοπικ...

οχι δεν μπαινουν στο σεικερ... σε πιατο για δημητριακα μπαινουν ολα μαζι... τα τρωω κανα 3-4 ωρες πριν την προπονηση περιπου αναλογα με τη μερα...
ααα...πολλες ωρες πριν την προπονα...νομιζα 1-1μιση ωρα πριν...τοση ωρα πριν,μπορεις να εκμεταλλευτεις τις ιδιοτητες του κακαο ρε συ?

@Cοbra εγω παντως σε σεικερ (καθως λειπω απο το σπιτι) χρησιμοποιω αυτη τη στιγμη αυτα: whey iso, βρωμη, κακαο, μελι, κανελλα.
προσθετω νερο εκεινη την ωρα.
πολυ βολικο.

ποση ωρα πριν την προπονα?εχω ψηθει πολυ να το κανω και γω...γυρω στα 30-45' πριν την προπονα,whey,ελαχιστη ζαχαρη και κακαο

average_joe
30-10-11, 20:52
@cobra για μενα μπορει να ναι prewo ...αλλα απεχει απο αυτην κανα 3ωρο ευκολα.

στην περιπτωση σου θα προτεινα 15γρ whey, οτι υδατανθρακα θες και καμια 10αρια γρ κακαο.
εχε και κουταλακι γιατι το κακαο κολλαει...:green:
τσεκαρε και το chocamine.
ο λογος που το ποσταρα ειναι για pre απλα το κακαο θελει μεγαλες ποσοτητες για να εκμεταλλευτεις τις ιδιοτητες που θες...
αντιθετα το chocamine οπως το βλεπω τις εχει "συμπυκνωμενες".

Devil
30-10-11, 21:05
ααα...πολλες ωρες πριν την προπονα...νομιζα 1-1μιση ωρα πριν...τοση ωρα πριν,μπορεις να εκμεταλλευτεις τις ιδιοτητες του κακαο ρε συ?

απ οτι φαινετε ναι... γιατι το εχω χρησιμοποιησει και χωρις prewo συμπληρωμα και με prewo...

αλλα νταξ μην φανταστεις τιποτα το τρελο εννοειτε...

Giannistzn
30-10-11, 21:09
Για το κλασικο κακαο μιλαμε? Που βρισκουμε στα σουπερμαρκετ? Υπαρχει καποια παραπανω πληροφορια καπου στο φορουμ για "ιδιοτητες" του και ποτε ειναι καλο να το χρησιμοποιουμε?

average_joe
30-10-11, 21:13
^για το κλασικο εμποριου αναφερομαι εγω (π.χ. παυλιδης)
για αρθρο εδω μεσα δεν ξερω.
@cobra τσεκαρε αλλο ενα pre


coconut oil, κακαο, γλυκαντικο, λιγο γαλα για να δεσει και ελαχιστη κρεμα Γιωτης. Σκετη απολαυση.. Για πρηξιματα δεν ξερω, παντως δε με απογοητευσε στην προπο

btw, thanks @Roid :thumbup:

adamz
30-10-11, 23:02
εγω που τρωω 2,5 ωρες πριν την προπονηση μεσημεριανο...χρειαζομαι προ-πορπονητικο γευμα?..(βσκ εγω πιστευω οτι χρειαζομαι..γιατι καποιες φορες νιωθω πολυ πεσμενος..στο γυμν) αλλα ποση ωρα μετα το μεσημεριανο κ ποση ωρα πριν την προπο να το τρωω?...η να παρω καποιο συμπληρωα?..

venom1987
31-10-11, 01:32
το σαββατο που πηγα στο σουπερ μαρκετ βρηκα αυτα τα δημητριακα
http://www.hahne.de/index.php?language=en&category=020100&product=370&limit=0
επιτελους και κατι αλλο εκτος απο βρωμη.....σχεδον ιδια σε ολα
γευση δεν ξερω θα τα παρω και θα σας πω.........

Devil
31-10-11, 04:59
εγω που τρωω 2,5 ωρες πριν την προπονηση μεσημεριανο...χρειαζομαι προ-πορπονητικο γευμα?..(βσκ εγω πιστευω οτι χρειαζομαι..γιατι καποιες φορες νιωθω πολυ πεσμενος..στο γυμν) αλλα ποση ωρα μετα το μεσημεριανο κ ποση ωρα πριν την προπο να το τρωω?...η να παρω καποιο συμπληρωα?..

δεν νομιζω οτι χρειαζετε γευμα ενδιαμεσα... αν το θεωρεις βεβαια απαραιτητο τοτε... μια μικρη ποσοτητα απο πρωτεινη και υδατανθρακα 1ωρα πριν την προπονηση νομιζω οτι θα ειναι οκ.... δοκιμασε και βλεπεις...

tolis93
01-11-11, 17:58
διαβασα ενα αρθρο σχετικα με τη κετογονικη διαιτα κ μεσα σε ολα διαβασα κ αυτο...ketoacidosis...δηλαδη οι κετονες π παραγει το σωμα μας γινονται υπερβολικα πολλες με αποτελεσμα να ριχνουν το ΡΗ του αιματος και να οδηγουν σε θανατο.γνωριζει κανεις πως αντιμετοπιζεται?επισης διαβασα πως το carb up πρεπει να γινεται μετα απο προπονηση δλδ εκει να ξεκιναει.σε περιπτωση π γινεται σε μερα ρεπο εχει αλλα αποτελεσματα περαν του οτι μετα τη προπονηση εχουμε παραπανω ευαισθισια στη διακυμανση της ινσουλινης?

Devil
01-11-11, 18:04
διαβασα ενα αρθρο σχετικα με τη κετογονικη διαιτα κ μεσα σε ολα διαβασα κ αυτο...ketoacidosis...δηλαδη οι κετονες π παραγει το σωμα μας γινονται υπερβολικα πολλες με αποτελεσμα να ριχνουν το ΡΗ του αιματος και να οδηγουν σε θανατο.γνωριζει κανεις πως αντιμετοπιζεται?επισης διαβασα πως το carb up πρεπει να γινεται μετα απο προπονηση δλδ εκει να ξεκιναει.σε περιπτωση π γινεται σε μερα ρεπο εχει αλλα αποτελεσματα περαν του οτι μετα τη προπονηση εχουμε παραπανω ευαισθισια στη διακυμανση της ινσουλινης?

σε διαβιτικους απο οσο ξερω γινετε....

μικρες οι διαφορες.... τουλαχιστον αυτο πιστευω.... εχοντας κανει carb-up και μετα απο προπονηση και χωρις προπονηση οι διαφορες σε body composition ηταν μηδαμινες...

COBRA_STYLE
01-11-11, 18:23
διαβασα ενα αρθρο σχετικα με τη κετογονικη διαιτα κ μεσα σε ολα διαβασα κ αυτο...ketoacidosis...δηλαδη οι κετονες π παραγει το σωμα μας γινονται υπερβολικα πολλες με αποτελεσμα να ριχνουν το ΡΗ του αιματος και να οδηγουν σε θανατο.γνωριζει κανεις πως αντιμετοπιζεται?επισης διαβασα πως το carb up πρεπει να γινεται μετα απο προπονηση δλδ εκει να ξεκιναει.σε περιπτωση π γινεται σε μερα ρεπο εχει αλλα αποτελεσματα περαν του οτι μετα τη προπονηση εχουμε παραπανω ευαισθισια στη διακυμανση της ινσουλινης?

το sodium bicarbonate(σοδα) εχει θετικη επιδραση στο ph του αιματος,μπορει και να βοηθαει εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

tolis93
01-11-11, 18:27
ok guys ευχαριστω.η σοδα ε?δε το ξερα.:unsure:

Devil
01-11-11, 18:29
το sodium bicarbonate(σοδα) εχει θετικη επιδραση στο ph του αιματος,μπορει και να βοηθαει εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

λιγα πραματα... το ph παιζει μεσα στη μερα... δεν θα μεινει σταθερο... το ειχε δοκιμασει κι αλλος:green:

tolis93
01-11-11, 18:30
λιγα πραματα... το ph παιζει μεσα στη μερα... δεν θα μεινει σταθερο... το ειχε δοκιμασει κι αλλος:green:

καποια τιπς για να το κρατησω σε νορμαλ επιπεδα?πρασιναδες απο οσο ξερω π μονο απο εκει πρεπει να ρχονται οι υδατανθρακες εξαλου

COBRA_STYLE
01-11-11, 18:31
λιγα πραματα... το ph παιζει μεσα στη μερα... δεν θα μεινει σταθερο... το ειχε δοκιμασει κι αλλος:green:

γιαυτο το λογο,αυτοι που κυνηγανε τα οφελη απο τη σοδα εχουν-προτεινονται 3-4 δοσεις μεσα στη μερα.

tivadar
01-11-11, 18:34
Oπως ειπε και ο Devil η ketoacidosis παρατηρηται στους διαβητικους η σε ατομα που εχουν προβλημα υγειας σχετιζομενο με το παγκρεας.Σε ατομα που δεν εχουν προβλημα και ανυσηχουν για το αν θα το παθουν ενα refeed με υδατανθρακα αρκει για την προληψη(σχηματικα μιλωντας).Εννοειται οτι δεν εχει καμια σχεση με την κετωση.Γενικα υγιη ατομα που ειναι σε κετωση δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν υπερβολικα πολλες κετονες στο αιμα αφου τις χρησιμοποιυν για ενεργεια.

Devil
01-11-11, 18:37
γιαυτο το λογο,αυτοι που κυνηγανε τα οφελη απο τη σοδα εχουν-προτεινονται 3-4 δοσεις μεσα στη μερα.

το να παιζεις 3-4 φορες με το ph στο στομαχι σου δεν νομιζω οτι ειναι και οτι καλητερο βεβαια...:green:

tolis93
01-11-11, 18:38
Oπως ειπε και ο Devil η ketoacidosis παρατηρηται στους διαβητικους η σε ατομα που εχουν προβλημα υγειας σχετιζομενο με το παγκρεας.Σε ατομα που δεν εχουν προβλημα και ανυσηχουν για το αν θα το παθουν ενα refeed με υδατανθρακα αρκει για την προληψη(σχηματικα μιλωντας).Εννοειται οτι δεν εχει καμια σχεση με την κετωση.Γενικα υγιη ατομα που ειναι σε κετωση δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν υπερβολικα πολλες κετονες στο αιμα αφου τις χρησιμοποιυν για ενεργεια.

τωρα κατι ακομα πανω σε αυτο.στο refeed h carb up δε βγαινουμε απο κετωση?εφοσον παιζουμε με πολυ υδατανθρακα εκεινη τη μια η 2 μερες

Devil
01-11-11, 18:38
καποια τιπς για να το κρατησω σε νορμαλ επιπεδα?πρασιναδες απο οσο ξερω π μονο απο εκει πρεπει να ρχονται οι υδατανθρακες εξαλου

πρασιναδες ειναι ετσι και αλλιως μεσα.... δεν θα εχεις θεμα...

tolis93
01-11-11, 18:39
πρασιναδες ειναι ετσι και αλλιως μεσα.... δεν θα εχεις θεμα...

οκ οποτε ολα κομπλε.thnxxx

Devil
01-11-11, 18:39
τωρα κατι ακομα πανω σε αυτο.στο refeed h carb up δε βγαινουμε απο κετωση?εφοσον παιζουμε με πολυ υδατανθρακα εκεινη τη μια η 2 μερες

ναι σε πεταει εκτος... αλλα αυτο θες ουσιαστικα απ τη μια πλευρα... απ την αλλη ψαχνεσε να ξαναμπεις οσο πιο γρηγορα γινετε...

tolis93
01-11-11, 18:40
ναι σε πεταει εκτος... αλλα αυτο θες ουσιαστικα απ τη μια πλευρα... απ την αλλη ψαχνεσε να ξαναμπεις οσο πιο γρηγορα γινετε...

με την επομενη μερα να σε βρησκει σε κατι του στυλ 80% λιπαρα 20% πρωτεινη κ υδατανθρακα οτι παρεις απο αυγα τυρια κτλπ απο οσο ξερω.:unsure:

Devil
01-11-11, 18:42
με την επομενη μερα να σε βρησκει σε κατι του στυλ 80% λιπαρα 20% πρωτεινη κ υδατανθρακα οτι παρεις απο αυγα τυρια κτλπ απο οσο ξερω.:unsure:

τσεκαρε και ενα plan που ειχα ποσταρει στο πως κανουμε κετο...

tolis93
01-11-11, 18:43
τσεκαρε και ενα plan που ειχα ποσταρει στο πως κανουμε κετο...

το στοχευμενη κετογονικη διαιτα με στοχο μειωση λιπους αν θυμαμαι καλα?

Devil
01-11-11, 18:44
το στοχευμενη κετογονικη διαιτα με στοχο μειωση λιπους αν θυμαμαι καλα?

εγω δεν το θυμαμαι στα σιγουρα παντως....:green:

tolis93
01-11-11, 18:46
εγω δεν το θυμαμαι στα σιγουρα παντως....:green:

παιρνω το φτυαρι μ κ παω να ξεθαψω:green:

COBRA_STYLE
01-11-11, 18:50
το να παιζεις 3-4 φορες με το ph στο στομαχι σου δεν νομιζω οτι ειναι και οτι καλητερο βεβαια...:green:

αυτο που ξερω με τα μεχρι τωρα στοιχεια για τη σοδα ειναι οτι ειναι πολυ θετικη η επιδραση της στο ph του αιματος,το οποιο οδηγει σε προληψη και ισως και θεραπεια καποιων καρκινων...συνεργαστικα με αλλα....εχει και καποια αλλα θετικα αλλα δε μου ερχονται τωρα.


εξαλλου,γιατι ειναι κακο να προσπαθεις να κρατας το ph καπως κοντα στο βασικο?απο το να τεινει στο οξινο

Devil
01-11-11, 19:00
αυτο που ξερω με τα μεχρι τωρα στοιχεια για τη σοδα ειναι οτι ειναι πολυ θετικη η επιδραση της στο ph του αιματος,το οποιο οδηγει σε προληψη και ισως και θεραπεια καποιων καρκινων...συνεργαστικα με αλλα....εχει και καποια αλλα θετικα αλλα δε μου ερχονται τωρα.


εξαλλου,γιατι ειναι κακο να προσπαθεις να κρατας το ph καπως κοντα στο βασικο?απο το να τεινει στο οξινο

γιατι ο οργανισμος τοτε κρατα το γαστρικο ph στο οξινο?

το ph του οργανισμου ειναι σχεδον ουδετερο... 6,5-7,5 παιζει...

COBRA_STYLE
01-11-11, 19:20
γιατι ο οργανισμος τοτε κρατα το γαστρικο ph στο οξινο?

το ph του οργανισμου ειναι σχεδον ουδετερο... 6,5-7,5 παιζει...

γιατι το ph του συγκεκριμενου τμηματος πρεπει να ειναι ετσι για την σωστη πεψη,αλλα εγω λεω για το ph του αιματος γενικα του οργανισμου...τεσπα ας μην ξεφυγουμε.

Devil
01-11-11, 19:25
γιατι το ph του συγκεκριμενου τμηματος πρεπει να ειναι ετσι για την σωστη πεψη,αλλα εγω λεω για το ph του αιματος γενικα του οργανισμου...τεσπα ας μην ξεφυγουμε.

ναι σε αυτο αναφερομαι οταν σου ειπα οτι εχει ουδετερο ph... δεν μπορεις να το αλλαξεις.... υπαρχουν μηχανισμοι οπου ρυθμιζουν το ph...

rey1989
02-11-11, 19:46
μπορεί να σας φανεί χαζή η ερώτηση .. αλλά το άσπρο λάχανο θεωρείτε σαλάτα η υδατάνθρακας?
ξέμεινα από ντομάτες, αγγούρια/χόρτα και θα πάρω αύριο και το μόνο που έχω είναι λάχανο.:-|

tolis93
02-11-11, 19:49
μπορεί να σας φανεί χαζή η ερώτηση .. αλλά το άσπρο λάχανο θεωρείτε σαλάτα η υδατάνθρακας?
ξέμεινα από ντομάτες, αγγούρια/χόρτα και θα πάρω αύριο και το μόνο που έχω είναι λάχανο.:-|

σαλατα θεωρειται.τα 4-5 φυλλα αποδιδουν 3-4 γρ υδατανθρακα και απο αυτα τα μισα ειναι ινες.οποτε...σαλτουλα:green: πιο πολυ θεωρειται υδατανθρακας η ντοματα παρα το λαχανο

rey1989
02-11-11, 19:58
σαλατα θεωρειται.τα 4-5 φυλλα αποδιδουν 3-4 γρ υδατανθρακα και απο αυτα τα μισα ειναι ινες.οποτε...σαλτουλα:green: πιο πολυ θεωρειται υδατανθρακας η ντοματα παρα το λαχανο

ωραία:thumbup: οπότε 100γρ λάχανο άσπρο για σαλάτα στο βραδινό είναι οκ έτσι ?(πρώτη φορά τρώω από τότε που άρχισα διατροφή και δεν ξέρω ποσότητες )

tolis93
02-11-11, 20:01
ωραία:thumbup: οπότε 100γρ λάχανο άσπρο για σαλάτα στο βραδινό είναι οκ έτσι ?(πρώτη φορά τρώω από τότε που άρχισα διατροφή και δεν ξέρω ποσότητες )

κοιτα.οι ποσοτητες ειναι ελαχιστες τωρα 100 φας 200 φας μη περιμενεις να αλλαξει τπτ.βαλε κ μισο κεφαλι λαχανο εκει κ φαε.να παρεις 5 γρ υδατανθρακα εξτρα?το μαξ.η μια ντοματα εχει 3-4 γρ υδατανθρακα απο οσο ξερω.οποτε το λαχανο μπροστα στη ντοματα δε ποιανει μια.βαλε κ φαε κ μισο κ 1 κεφαλι.μη κολλας με το ζυγισμα σε τετοιου ειδους λαχανικα

rey1989
02-11-11, 20:06
βασικά δεν μπορώ να φάω και πολύ και να θέλω , το άσπρο λάχανο μπορεί να το παιδεύω μισή ώρα να το φάω ενώ την ντομάτα , αγγούρι , χόρτα τα ξεπαστρεύω στο λεπτό. γενικά δεν είμαι φίλος του λάχανου.

πάντως αφού δεν παίζει πρόβλημα όλα οκ. θένξ.:thumbup:;)

tolis93
02-11-11, 20:09
βασικά δεν μπορώ να φάω και πολύ και να θέλω , το άσπρο λάχανο μπορεί να το παιδεύω μισή ώρα να το φάω ενώ την ντομάτα , αγγούρι , χόρτα τα ξεπαστρεύω στο λεπτό. γενικά δεν είμαι φίλος του λάχανου.

πάντως αφού δεν παίζει πρόβλημα όλα οκ. θένξ.:thumbup:;)

ναι θελω να πω τρως οσο θελεις.anytime

kostasd91
03-11-11, 12:42
εχω την απορια: οπως μετα την προπονηση οπου το γλυκογονο μας ειναι σε χαμηλα επιπεδα και χρειαζομαστε κατι με ψηλο γλυκεμικο δεικτη , ετσι και το πρωι που ειναι σε χαμηλα επιπεδα , δε θα ηταν καλο αν του διναμε μια ωθηση με τροφες με μεγαλο γδ;

sTeLaKoS
03-11-11, 14:10
Μόνο αν κάνεις προπόνηση αμέσως μετά το πρωινό σου, διαφορετικά δε βλέπω το λόγο.

adamz
03-11-11, 16:06
ρε παιδια εσεις οταν λετε..π.χ στην διατροφη σας .. μεσημεριανο 200 γραμαρια ρυζι η μακαρονια...ενοειται 200 γραμαρια αβραστα? η βραστα?..

tolis93
03-11-11, 16:08
ρε παιδια εσεις οταν λετε..π.χ στην διατροφη σας .. μεσημεριανο 200 γραμαρια ρυζι η μακαρονια...ενοειται 200 γραμαρια αβραστα? η βραστα?..

κρεατα ψημενα βρασμενα κ τον υδατανθρακα ωμο εννοειται.δλδ 60 γρ ρυζι οταν βλεπεις εννοουμε 180 βρασμενο

adamz
03-11-11, 16:13
κρεατα ψημενα βρασμενα κ τον υδατανθρακα ωμο εννοειται.δλδ 60 γρ ρυζι οταν βλεπεις εννοουμε 180 βρασμενο

δλδ τοσο καιρο π εγω ετρωγα 150 γρμ ρυζι π.χ ετρωγα το μισο αποτο ''επρεπε'' ? ..


(btw τολη εχεις γινει σαν αυτοματο μηχανημα απαντησεων σαυτο το τοπικ στις δικες μου τουλαχιστον ερωτησεις...Thhnx :P)

tolis93
03-11-11, 17:17
δλδ τοσο καιρο π εγω ετρωγα 150 γρμ ρυζι π.χ ετρωγα το μισο αποτο ''επρεπε'' ? ..


(btw τολη εχεις γινει σαν αυτοματο μηχανημα απαντησεων σαυτο το τοπικ στις δικες μου τουλαχιστον ερωτησεις...Thhnx :P)

απλα ειμαι αρκετες ωρες σπιτι το μεσημερακι οποτε ειμαι κ στο φορουμ.ναι αν μετραγες 60 γ ρυζι κ το μετραγες βρασμενο το 1 τριτο ετρωγες.1 κ σουπας δλδ πανω κατω ετρωγες?

adamz
03-11-11, 19:10
απλα ειμαι αρκετες ωρες σπιτι το μεσημερακι οποτε ειμαι κ στο φορουμ.ναι αν μετραγες 60 γ ρυζι κ το μετραγες βρασμενο το 1 τριτο ετρωγες.1 κ σουπας δλδ πανω κατω ετρωγες?

εβραζα ενα σακουλακι μπασματι κ το χωριζα σε 3 γευματα μου..

Galthazar
03-11-11, 21:59
ζυγιζουμε ρυζι βρασμενο και κρεας ωμο

TheWorst
03-11-11, 22:18
ζυγιζουμε ρυζι βρασμενο και κρεας ωμο

Μπα

adamz
03-11-11, 23:51
ζυγιζουμε ρυζι βρασμενο και κρεας ωμο

το ακριβως αντιθετο?... :unsure:

AntwnhsSs
03-11-11, 23:53
εγω ζηγίζω το κρεας ψημενο και πατατα/ρυζι αβραστα γιατι το κρεας χανει στο βρασιμο/ψησιμο ενω το ρυζι περνει

adamz
04-11-11, 00:02
εγω ζηγίζω το κρεας ψημενο και πατατα/ρυζι αβραστα γιατι το κρεας χανει στο βρασιμο/ψησιμο ενω το ρυζι περνει

αντε μπραβο πανω που χαρηκα μην μου περνετε την χαρα πισω :P εγω τοσο καιρο μετρουσα...150 γραμαρια βραστα..κ ελεγα γιατι δεν χορτενω.:green:

TheWorst
04-11-11, 00:31
Τη πατατα τη μετραω βραστη.Αλλα να σας πω την αληθεια διαφορα στο πριν/μετα οσον αφορα τα γραμμαρια δε βλεπω.Τα εχω ζυγισει 2-3 φορες πριν/μετα.

Μετραμε 20 γραμμαρια υ/ες / 100 γραμμαρια (για να ειμαστε ακριβης 20,1 :P)

Giannistzn
04-11-11, 00:43
ζυγιζουμε ρυζι βρασμενο και κρεας ωμο

Γιατι ρυζι βρασμενο?


Μπα

Αυτες οι εμπεριστατομενες αποψεις που δεν μπερδευουν καθολου τον αναγνωστη, πολυ μου αρεσουν!

Οσον αφορα το ζυγισμα, προτεινω (χωρις να ειμαι απολυτος) τον υδατανθρακα αβραστο και το κρεας αψητο. Γιατι? Δινω απλα παραδειγματα απο εμπειρια μου.

Εχει τυχει να βρασω 100γρ ρυζι και να βγει 330-340γρ. Εχει τυχει να βρασω 100γρ ρυζι και να βγει 220-250γρ. Απο εκει και περα, καταλαβαινετε πιστευω οτι δεν γινεται με το βρασμενο να ειστε ποτε σιγουροι. Την μια θα παραβρασει, την αλλη θα ειναι λιγο πιο σκληρο κλπ κλπ.

Οσον αφορα το κρεας, πιο πολυ "εμπειρια" εχω με το φιλετο κοτοπουλο να πω την αληθεια. Το κανω ειτε ψητο, ειτε βραστο αν βαριεμαι.
Στο ψησιμο, εχω ψησει 120γρ ωμο κοτοπουλο και εχουν βγει 100γρ ψημενο. Εχω ψησει και 120γρ ωμο και εχει βγει και 90 και 80γρ ψημενο.
Στο βρασιμο, εχω βρασει 120γρ ωμο κοτοπουλο και αντιστοιχα εχουν βγει αλλοτε 80 αλλοτε 90 κλπ κλπ.

Θερμιδομετρητες για τα ωμα φυσικα και υπαρχουν, οποτε για εμενα ειναι η σιγουρη και ευκολη λυση.

adamz
04-11-11, 01:32
μολις εβρασα 150 γραμμαρια (μετρημενα αβραστα) μακαρονια...και μου βγηκε ενα πιατο ολοκληρο .. :unsure::unsure:

τοσο πολυ βγαινει?..η εγω εκαν καμια βλκεια?

Ηλαπ
04-11-11, 01:38
Η αγουρη μπανανα εχει λιγοτερες θερμιδες απο την ωριμη???

Ευχαριστω

Giannistzn
04-11-11, 02:46
μολις εβρασα 150 γραμμαρια (μετρημενα αβραστα) μακαρονια...και μου βγηκε ενα πιατο ολοκληρο .. :unsure::unsure:

τοσο πολυ βγαινει?..η εγω εκαν καμια βλκεια?


Ναι τόσο βγαίνει. Στο είχα πει και στη διατροφή σου αλλα μάλλον δεν του έδωσες σημασία. Τον υδ/κα τον ζυγιζεις ώμο. Και οι θερμίδες που αναγράφονται στη συσκευασία είναι για 100 γρ ωμου προϊόντος.

adamz
04-11-11, 02:53
Ναι τόσο βγαίνει. Στο είχα πει και στη διατροφή σου αλλα μάλλον δεν του έδωσες σημασία. Τον υδ/κα τον ζυγιζεις ώμο. Και οι θερμίδες που αναγράφονται στη συσκευασία είναι για 100 γρ ωμου προϊόντος.

οχι απο εκει το ειδα βασικα..αλλα λεω μηπως δεν καταλαβα..και τωρα επισης καταλαβα οταν μου λεγες να μιεωσω..υδατανθρακα στο μισο η 1/3 φαντασου εγω νομιζα να μειωσω απ την μεριδα 200 γραμαρια (ΒΡΑΣΤΟ) ρυζι το 1/3 κ ελεγα τι θα φαω?? :P

Eddie
04-11-11, 16:48
Η αγουρη μπανανα εχει λιγοτερες θερμιδες απο την ωριμη???

Ευχαριστω

Θερμιδες λιγοτερες δε νομιζω,απλα απ οσο ξερω εχει πιο χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη η αγουρη.

gym
04-11-11, 18:10
Θερμιδες λιγοτερες δε νομιζω,απλα απ οσο ξερω εχει πιο χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη η αγουρη.

ακριβως αυτο...:thumbup:

Ηλαπ
04-11-11, 19:44
Κριμα:P Ευχαριστω παντος για τις απαντησεις σας :)

egw
04-11-11, 21:50
Αυτό με το ζύγισμα υδατάνθρακα είναι μπέρδεμα μεγάλο.Δεν γίνεται να υπολογίζεις ωμά πόσο είναι πχ τα ρύζι ή τα μακαρόνια όταν κάνεις μια ολόκληρη κατσαρόλα και τρως για 3-4 μέρες.Δηλαδή αυτό το κάνεις μόνο αν μαγειρεύεις μικρές ποσότητες.

Γι αυτό εγώ υπολογίζω περίπου ότι είναι σε τριπλάσια ποσότητα βρασμένα από ότι ωμά δηλαδή 300 γραμμάρια μακαρόνια βρασμένα σαν 100 γραμμάρια ωμά.Η βραστή πατάτα δεν αλλάζει ιδιαίτερα σε σχέση με την ωμή.

beefmeup
04-11-11, 21:57
ναι,αλλα το βαρος τους αλλαζει αναλογα με το ποση ωρα θα τα βρασεις..
οποτε εκει ουσιαστικα δεν θα ξερεις ποση ειναι η πραγματικη ποσοτητ που τρως απο πλευρας διατροφικων στοιχειων..

γιατι δεν μπορεις να τα ζυγισεις ωμα σε μεγαλες ποσοτητες?:unsure:

Eddie
04-11-11, 22:01
Αυτό με το ζύγισμα υδατάνθρακα είναι μπέρδεμα μεγάλο.Δεν γίνεται να υπολογίζεις ωμά πόσο είναι πχ τα ρύζι ή τα μακαρόνια όταν κάνεις μια ολόκληρη κατσαρόλα και τρως για 3-4 μέρες.Δηλαδή αυτό το κάνεις μόνο αν μαγειρεύεις μικρές ποσότητες.

Γι αυτό εγώ υπολογίζω περίπου ότι είναι σε τριπλάσια ποσότητα βρασμένα από ότι ωμά δηλαδή 300 γραμμάρια μακαρόνια βρασμένα σαν 100 γραμμάρια ωμά.Η βραστή πατάτα δεν αλλάζει ιδιαίτερα σε σχέση με την ωμή.

Λαθος!Θα σου βγει το ιδιο ΜΟΝΟ εαν καθε φορα βαζεις την ιδια ποσοτητα νερου,στην ιδια θερμοκρασια και για την ιδια ωρα.Αλλιως τρεχα γυρευε..

Η μπορεις να κανεις και το αλλο,βραζεις ενα πακετο μακαρονια πχ και ξερεις οτι τα 500γρ εχουν 380γρ υδατ περιπου,κι εσυ ζυγιζεις τα μακαρονια αφου βρασουν και τα χωριζεις δια 3 η δια 5 πχ...οπως θες,και τοτε ξερεις ποσο εχεις βαλει.


Εμενα 100γρ ρυζι μου βγηκαν χθες 212γρ βρασμενο ενω σημερα 157..

egw
04-11-11, 22:56
Να μιλήσω πχ για τα μακαρόνια,έμεις στο σπίτι βάζουμε 2 πακέτα μακαρόνια στην κατσαρόλα από τα οποία δεν τρώω μόνο εγώ αλλά και οι δικοί μου άρα δεν μπορώ να κάνω τον διαχωρισμό όλα σε ίσα κομμάτια,αλλιώς ναι αυτήν τη λύση είχα σκεφτεί κι εγώ.Απλά γίνεται αυτό που λέτε,κάθε φορά ίδια ποσότητα νερού ίδιος χρόνος και ίδια θερμοκρασία.

Όπως και κατά την άποψή μου δε μπορούν όλοι να είναι απόλυτοι ποιες είναι οι θερμίδες συντηρήσης τους ακριβώς για τον λόγο ότι κάθε μέρα είναι διαφορετική σε καύσεις άρα αλλάζουνε και οι θερμίδες συντήρησης.Δεν είναι δυνατόν να έχω ίδιες θερμίδες συντήρησης το σάββατο ή την κυριακή που δε δουλεύω με καθημερινές που δουλεύω 8 ώρες σε αποθήκη όπως και το ίδιο ισχύει για τις μέρες που έχεις προπόνηση και το είδος της προπόνησης(αερόβια ή όχι) με τις μέρες που δεν έχεις.

eri_87
04-11-11, 22:57
Εμενα 100γρ ρυζι μου βγηκαν χθες 212γρ βρασμενο ενω σημερα 157..

Το ίδιο ρύζι τόσο μεγάλη διαφορά; Εγώ επειδή πάντα βάζω μετρημένη ποσότητα νερού να βράσει, το μετράω βρασμένο πάντως. 2-3 φορές τσέκαρα το πριν με το μετά κ ήταν σχεδόν ίδιο οπότε ΟΚ. Συγκεκριμένα τα 100 πάνε 230 περίπου... :green:

Eddie
05-11-11, 01:09
Το ίδιο ρύζι τόσο μεγάλη διαφορά; Εγώ επειδή πάντα βάζω μετρημένη ποσότητα νερού να βράσει, το μετράω βρασμένο πάντως. 2-3 φορές τσέκαρα το πριν με το μετά κ ήταν σχεδόν ίδιο οπότε ΟΚ. Συγκεκριμένα τα 100 πάνε 230 περίπου... :green:

230 για μενα θα ειναι σουπα!! :green:
Κοιτα,κι εγω καθε φορα ιδια ποσοτητα εβαζα και μου εβγαινε ακριβως,αλλα τελευταια εχω αφησει στην ακρη την κουζινα και μαγειρευω σε πετρογκαζι (ας ειναι καλα ο παπανδρεου ;p) και δε μπορω να υπολογισω τη φωτια ακριβως.

tolis93
05-11-11, 01:12
230 για μενα θα ειναι σουπα!! :green:
Κοιτα,κι εγω καθε φορα ιδια ποσοτητα εβαζα και μου εβγαινε ακριβως,αλλα τελευταια εχω αφησει στην ακρη την κουζινα και μαγειρευω σε πετρογκαζι (ας ειναι καλα ο παπανδρεου ;p) και δε μπορω να υπολογισω τη φωτια ακριβως.

το πλιγουρι μ χει βγαλει απο 66 γρ και 230 γρ.ενω ρυζι απο 60 γρ μ χει βγαλει κ 80(πετρα λεμε ) γιαυτο καλο ειναι να ζυγιζονται ωμα.σιγα το θεμα δλδ

tolis93
05-11-11, 01:14
Να μιλήσω πχ για τα μακαρόνια,έμεις στο σπίτι βάζουμε 2 πακέτα μακαρόνια στην κατσαρόλα από τα οποία δεν τρώω μόνο εγώ αλλά και οι δικοί μου άρα δεν μπορώ να κάνω τον διαχωρισμό όλα σε ίσα κομμάτια,αλλιώς ναι αυτήν τη λύση είχα σκεφτεί κι εγώ.Απλά γίνεται αυτό που λέτε,κάθε φορά ίδια ποσότητα νερού ίδιος χρόνος και ίδια θερμοκρασία.

Όπως και κατά την άποψή μου δε μπορούν όλοι να είναι απόλυτοι ποιες είναι οι θερμίδες συντηρήσης τους ακριβώς για τον λόγο ότι κάθε μέρα είναι διαφορετική σε καύσεις άρα αλλάζουνε και οι θερμίδες συντήρησης.Δεν είναι δυνατόν να έχω ίδιες θερμίδες συντήρησης το σάββατο ή την κυριακή που δε δουλεύω με καθημερινές που δουλεύω 8 ώρες σε αποθήκη όπως και το ίδιο ισχύει για τις μέρες που έχεις προπόνηση και το είδος της προπόνησης(αερόβια ή όχι) με τις μέρες που δεν έχεις.

εννοειται αυτο.συν του οτι ειναι καλο να παιζουμε μετις θερμιδες.απλα χοντρικα χοντρικα υπολογιζε καπως ετσι.πχ ειστε 5 ατομα κ βαζει ο μαγειρας η η μαγειρησα 1 κιλο μακαρονια.1000 γρ δια 5 κανα 200 γρ ωμα τα μακαρονια.140 γρ υδατανθρακας δλδ.ολα αυτα χοντρικα χοντρικα παντα

SOSTARAS
05-11-11, 14:44
ρε παιδια θα μου πει καποιοσ τι ειναι τ cheat meal ;:unsure:

beefmeup
05-11-11, 14:44
γευμα σαβουρας για να σπασεις την διατροφη σου..

Manos1989
06-11-11, 16:48
Καμιά γνώμη για τους κύβους Knorr?(ζωμό λαχανικών έχω αλλά και για τα υπόλοιπα)
Λέει 5 θερμίδες ανά 100μλ έτοιμου ζωμού και ο ένας κύβος είναι 500μλ νομίζω.
Εχει και αλατι απότι λέει, κατά τα αλλα δε βλέπω κάτι άλλο....

Δίνει πολύ καλή γεύση στα φαγητά. Κανένας σοβαρός λόγος να μη το χρησιμοποιούμε?:P

tolis93
06-11-11, 21:07
Καμιά γνώμη για τους κύβους Knorr?(ζωμό λαχανικών έχω αλλά και για τα υπόλοιπα)
Λέει 5 θερμίδες ανά 100μλ έτοιμου ζωμού και ο ένας κύβος είναι 500μλ νομίζω.
Εχει και αλατι απότι λέει, κατά τα αλλα δε βλέπω κάτι άλλο....

Δίνει πολύ καλή γεύση στα φαγητά. Κανένας σοβαρός λόγος να μη το χρησιμοποιούμε?:P
βαζε αφοβα.τα μλ δειχνουν το νερο π βαζεις.αυτοι σ λενε βαλε 100 μλ για να παρει παραπανω γευση.εγω παιρνω τα μπαχαρικα τους.πολυ τουμπανα

Giannistzn
07-11-11, 15:13
Καποια γνωμη για το πεστο (σαλτα) για 1 την εβδομαδα ξερω γω να σπαει η μονοτονια με μακαρονια ολικης αντι για λαδι?

5γρ πρωτεΐνη / 40γρ λιπαρα και κατι αλλα ιχνη ανα 100γρ.

tolis93
07-11-11, 15:23
Καποια γνωμη για το πεστο (σαλτα) για 1 την εβδομαδα ξερω γω να σπαει η μονοτονια με μακαρονια ολικης αντι για λαδι?

5γρ πρωτεΐνη / 40γρ λιπαρα και κατι αλλα ιχνη ανα 100γρ.

1 κουταλια σουπας εχει 12 γρ λιπαρα αν την αναμηξεις με νερακι τα σπαει δε.στη κετο τη λιωνω παντως.και ειναι μια χαρα ειδικα αν τη φτιαχνεις εσυ(δν ειναι κ δυσκολο)

venom1987
07-11-11, 15:25
Καμιά γνώμη για τους κύβους Knorr?(ζωμό λαχανικών έχω αλλά και για τα υπόλοιπα)
Λέει 5 θερμίδες ανά 100μλ έτοιμου ζωμού και ο ένας κύβος είναι 500μλ νομίζω.
Εχει και αλατι απότι λέει, κατά τα αλλα δε βλέπω κάτι άλλο....

Δίνει πολύ καλή γεύση στα φαγητά. Κανένας σοβαρός λόγος να μη το χρησιμοποιούμε?:P

αποφευγετα αμα μπορεις.....χημεικο σκευασμα ειναι οποτε καταλαβαινεις......τωρα εξαρταται ποσο απαιτητηκη κανεις την διατροφη σ...

tolis93
07-11-11, 15:26
αποφευγετα αμα μπορεις.....χημεικο σκευασμα ειναι οποτε καταλαβαινεις......τωρα εξαρταται ποσο απαιτητηκη κανεις την διατροφη σ...αυτο τι ηταν τωρα?πες οτι εχει συντηριτικα.οχι κ χημικο σκευασμα το λαδι με το βασιλικο και τα καρυδια...

Giannistzn
07-11-11, 15:26
1 κουταλια σουπας εχει 12 γρ λιπαρα αν την αναμηξεις με νερακι τα σπαει δε.στη κετο τη λιωνω παντως.και ειναι μια χαρα ειδικα αν τη φτιαχνεις εσυ(δν ειναι κ δυσκολο)

Ηδη γραφω ποσο εχει, δεν ρωτησα αυτο. Βασιλικο δεν εβρισκα για να φτιαξω μονος, τη βρηκα στο σουπερμαρκετ και την πηρα να υπαρχει.

Απο αποψη ποιοτητας ρωτησα αν ειναι καλο ή για πεταμα (οχι το συγκεκριμενο που πηρα, γενικα η σαλτσα για οποιον γνωριζει).

venom1987
07-11-11, 15:31
αυτο τι ηταν τωρα?πες οτι εχει συντηριτικα.οχι κ χημικο σκευασμα το λαδι με το βασιλικο και τα καρυδια...

ε αυτο οποτε μακρυα και αγαπημενοι.... ;)

tolis93
07-11-11, 15:33
ε αυτο οποτε μακρυα και αγαπημενοι.... ;)

δηλαδη οτι τρως δεν εχει τπτ μεσα ε?:green: κλ βγαινουμε οφ τωρα ομως

Giannistzn
07-11-11, 15:36
ε αυτο οποτε μακρυα και αγαπημενοι.... ;)


δηλαδη οτι τρως δεν εχει τπτ μεσα ε?:green: κλ βγαινουμε οφ τωρα ομως


O ενας λεει για τους κυβους ο αλλος λεει για το πεστο.. Τι κανεις γιαννη, κουκια σπερνω :turtle: :P

tolis93
07-11-11, 15:45
O ενας λεει για τους κυβους ο αλλος λεει για το πεστο.. Τι κανεις γιαννη, κουκια σπερνω :turtle: :P

χαχαχαχ πωπω τωρα το δα

adamz
07-11-11, 20:32
σηκωτακια κοτοπουλου ..ειναι cheat? ξερει κανεις διατροφικη αξια? ..

tolis93
08-11-11, 00:02
σηκωτακια κοτοπουλου ..ειναι cheat? ξερει κανεις διατροφικη αξια? ..

στα 100 γρ 4,8 γρ λιπαρα κορεσμενα τα 1,6 και 16,9 γρ πρωτεινη.μπα οκ μ φενονται.το μοσχαρησιο συκωτι ειναι το καλυτερο γενικα απο συκωτια

tolis93
08-11-11, 00:03
ξερει κανενας αν στη κετογονικη διατροφη επιτρεπονται τα προιοντα sweet and ballance??? γιατι βλεπω οτι σακχαρα δνε εχουν κ εχουν πολυολες κ ετσι.

rey1989
08-11-11, 23:48
το πρωινό μου είναι 50γρ βρώμη/6 ασπράδια / 1 κρόκος / 1 μήλο πράσινο.
το μεταπροπ γεύμα μετά από μία ώρα του μεταπροπ ροφήματος ειναι 6 ασπράδια /30γρ βρώμη/3 γαλοπούλες βραστές.

είναι σωστό αυτό ? η θα ήταν καλύτερα να υπάρχει μεταπροπονητικά ο περισσότερος υδατάνθρακας ? γιατί από το μεσημεριανό μου το κόβω να παίρνει πόδι ο υδατάνθρακας (τα μεσημέρια του χειμώνα συνήθως σαπίζω οπότε τζάμπα πάει) οπότε δεν θα έχω περιτό υδατάνθρακα στην διατροφή μου.

και κάτι λίγο offτοπικ (πόσο % λίπος είναι το max για κέτο ?:bounce::bounce:)

edit : έχω 25 μύγδαλα το βράδυ με τα δύο γιαούρτια μου. Είναι πολλά για βράδυ? :turtle:

tolis93
08-11-11, 23:58
το πρωινό μου είναι 50γρ βρώμη/6 ασπράδια / 1 κρόκος / 1 μήλο πράσινο.
το μεταπροπ γεύμα μετά από μία ώρα του μεταπροπ ροφήματος ειναι 6 ασπράδια /30γρ βρώμη/3 γαλοπούλες βραστές.

είναι σωστό αυτό ? η θα ήταν καλύτερα να υπάρχει μεταπροπονητικά ο περισσότερος υδατάνθρακας ? γιατί από το μεσημεριανό μου το κόβω να παίρνει πόδι ο υδατάνθρακας (τα μεσημέρια του χειμώνα συνήθως σαπίζω οπότε τζάμπα πάει) οπότε δεν θα έχω περιτό υδατάνθρακα στην διατροφή μου.

και κάτι λίγο offτοπικ (πόσο % λίπος είναι το max για κέτο ?:bounce::bounce:)

edit : έχω 25 μύγδαλα το βράδυ με τα δύο γιαούρτια μου. Είναι πολλά για βράδυ? :turtle:
πωπω μεγαλε σορρυ αλλα τοσο κολημα με αυτα ταγιαουρτια κ τα αμυγδαλα δν εχω ξανα δει:green: απο τι να κρινουμε αν ειναι πολυ ρ συ?απο ποσοτητα?αυτα εξαρτονται απο τις αναγκες σου.οπως κ τα λιπαρα στη κετο εξαρτονται απο τις αναγκες σου.τον υδατανθρακα τον καις βασικα π παιρνεις δεν ειναι μονο η γυμναστικη μεσα στη μερα.ισα ισα το ποσο κουνιεσαι δεν καιει το μεγαλυτερο τμημα.τρως το πρωι ωραια?ε τα μισα θα πανε για να λειτουργησει ο οργανισμος σου.τωρα τι θα καψεις στο σαπισμα κινιση κτλπ κ τι θα καψεις στη προπονηση δε το ξερω.παντως δν ειναι οτι τα παιρνεις κ καθονται.οτι μενει το καις ειτε στη προπονηση ειτε μετεπιτα.τωρα το ποσο υδατανθρακα θα βαλεις μετα εξαρταται κ απο εσενα.εγω πχ μετα τη προπονηση πειναω περισσοτερο αρα εχω εκει ενα καλο μεγαλο γευμα.τωρα αν κανεις μεταφορα υδατανθρακα δε θα αλλαξει κ τπτ.νταξει παιζει να ναι καλυτερο για ταχυτερη αναπληρωση γλυκογονου(οσο ισχυει αυτο δλδ) αλλα κ παλι...εγω πχ 2 βδομαδες τωρα δε τρωω υδατανθρακα μετα τη προπονηση.ε κ τι εγινε?

rey1989
09-11-11, 00:06
@tolis93 ναι , απο κολλήματα άλλο τίποτα και βγαίνουν και άλλα στην φόρα τώρα που έχω απελπιστεί από το κόλλημα. :turtle:
αν περάσει άλλη μια εβδομάδα και δεν ξεκολλήσω θα ψάξω ακόμα και στην λεπτομέρεια να βρω τρόπο .
εδώ σκέφτομαι να αρχίσω να τρώω πάλι μαρούλι και να κόψω μαχαίρι τις ντομάτες (που το μαρούλι το έτρωγα καθημερινά για πολλούς μήνες και το σιχάθηκα, ουτε να το μυρίσω δεν μπορώ).

σχετικά με τα μύγδαλα το ξέρω οτι πάει ανάλογα με τις ανάγκες μου αλλά έλεγα μήπως είναι υπερβολικά λιπαρά για βράδυ αλλά άκυρο , λάθος έκανα.

tolis93
09-11-11, 00:08
@tolis93 ναι , απο κολλήματα άλλο τίποτα και βγαίνουν και άλλα στην φόρα τώρα που έχω απελπιστεί από το κόλλημα. :turtle:
αν περάσει άλλη μια εβδομάδα και δεν ξεκολλήσω θα ψάξω ακόμα και στην λεπτομέρεια να βρω τρόπο .
εδώ σκέφτομαι να αρχίσω να τρώω πάλι μαρούλι και να κόψω μαχαίρι τις ντομάτες (που το μαρούλι το έτρωγα καθημερινά για πολλούς μήνες και το σιχάθηκα, ουτε να το μυρίσω δεν μπορώ).

σχετικά με τα μύγδαλα το ξέρω οτι πάει ανάλογα με τις ανάγκες μου αλλά έλεγα μήπως είναι υπερβολικά λιπαρά για βράδυ αλλά άκυρο , λάθος έκανα.

εγω για βραδυ τρωω 30-40 γρ λιπαρα ρε συ:green:

spyros Bodybuilding
09-11-11, 16:03
ενα κιλο μυς ειναι ισο με ποσα κιλα λιπος???

beefmeup
09-11-11, 17:24
ενα κιλο μυς ειναι ισο με ποσα κιλα λιπος???

δλδ...?:unsure:

Eddie
09-11-11, 17:35
1kg=1kg :green:

Αυτο που αλλαζει ειναι η πυκνοτητα.

average_joe
09-11-11, 19:32
^
αυτο! :green:
συγκεκριμενα 1 kg λιπος καταλαμβανει διπλασιο ογκο απο οτι 1 κιλο μυς.

Giannistzn
10-11-11, 23:50
Καμια φορα βιαζομαι και εχω σαν γευμα γαλα-whey. Εχει νοημα να χρησιμοποιησω 10-20γρ κακαο μεσα (για την ινσουλινη) ή μονο pre-wo μπορει να εχει καποιο αποτελεσμα?

exkaliber
11-11-11, 00:05
γενικα δεν εχει νοημα να ανεβαζεις την ινσουλινη σου

Giannistzn
11-11-11, 00:15
Γιατι οχι? Εννοεις εαν δεν γυμναστεις ή γενικα?

exkaliber
11-11-11, 00:16
πρωτη λεξη το χω:green:

Giannistzn
11-11-11, 00:21
πρωτη λεξη το χω:green:

Οντως.. Βραδυ σορρυ, βγαινει η κουραση της μερας.

Σε γενικες γραμμες επιδρα θετικα στον μεταβολισμο των πρωτεΐνων, αλλα παρεμποδιζει την κινητοποιηση του λιπους, αυξανει την αποθηκευση και γενικα τον μεταβολισμο των λιπιδιων.

Για ποιο λογο θεωρεις οτι δεν δεν εχει νοημα?

exkaliber
11-11-11, 00:23
προκαλειται ινσουλινο αντισταση

Giannistzn
11-11-11, 00:27
προκαλειται ινσουλινο αντισταση

Μαλιστα, δεν ειχα ακουσει τπτ για αυτο :thumbup:

Οποτε μετα απο λιγο υποθετικα συνηθιζει ο οργανισμος και δεν αντιδρα σε φυσιολογικες ποσοτητες ετσι?

exkaliber
11-11-11, 00:31
μαλον πρεπει να το παρα αυτωσεις για να συμβει κατι τετοιο:green:
δεν εχω γνωση επι του θεματος
γενικα τα αποφευγω τα γλυκα

average_joe
11-11-11, 00:46
Καμια φορα βιαζομαι και εχω σαν γευμα γαλα-whey. Εχει νοημα να χρησιμοποιησω 10-20γρ κακαο μεσα (για την ινσουλινη) ή μονο pre-wo μπορει να εχει καποιο αποτελεσμα?

σορρυ δε καταλαβα για ξαναδωσε.

Giannistzn
11-11-11, 03:00
σορρυ δε καταλαβα για ξαναδωσε.

Για το κακαο δεν ειχαμε πει οτι pre-wo με λιγη whey (καμια ωρα πριν) ειναι καλο και επωφελεισαι απο τις "ιδιοτητες" του?

Ρωταω αν εχει καποιο νοημα σε γευμα μεσα στη μερα π.χ. που εχω γαλα με whey και ειμαι στο δρομο να εχω και κακαο μεσα. Εαν θα οφελησει σε κατι ή δεν θα κανει διαφορα?

average_joe
11-11-11, 03:15
ναι βρε συ αλλα δεν καταλαβα που κολλα η ινσουλινη.
θελω να πω οτι την κουβεντα που πιασατε πριν δεν ξερω αν εχει αμεση σχεση με το κακαο καθως για την αυξηση της ευαισθησιας στην ινσουλινη τουλαχιστον οσα εχω δει αναφερονται στην μαυρη σοκολατα.
το κακαο τουλαχιστον οσες φορες εχω αναφερθει το εκανα για τις περιπτωσεις παραγωγης Ν.Ο. και καφεινης/ θεοβρωμινης που περιεχει.
αυτα για pre.

κατα τα αλλα μεσα στη μερα εγω το χρησιμοποιω για να εχω μεγαλυτερη ποικιλια λιπαρων μεσα στη μερα (δηλ περαν απο ελαιολαδο, MCT/ coconut oil -που ρωταγα σε αλλο θεμα- και fishoil, ξηροκαρπια).

οσον αφορα για να εκμεταλλευτεις τις ιδιοτητες που λεμε αυτο δεν μπορω να το εγγυηθω καθως μαλλον χρειαζονται καποιες ικανες ποσοτητες απο κακαο.
εξ ου και το αναλογο θεμα με chocamine.

Galthazar
11-11-11, 08:55
Καμια φορα βιαζομαι και εχω σαν γευμα γαλα-whey. Εχει νοημα να χρησιμοποιησω 10-20γρ κακαο μεσα (για την ινσουλινη) ή μονο pre-wo μπορει να εχει καποιο αποτελεσμα?

βαλε και βρωμη και εισαι κομπλε.

Giannistzn
11-11-11, 10:51
ναι βρε συ αλλα δεν καταλαβα που κολλα η ινσουλινη.
θελω να πω οτι την κουβεντα που πιασατε πριν δεν ξερω αν εχει αμεση σχεση με το κακαο καθως για την αυξηση της ευαισθησιας στην ινσουλινη τουλαχιστον οσα εχω δει αναφερονται στην μαυρη σοκολατα.
το κακαο τουλαχιστον οσες φορες εχω αναφερθει το εκανα για τις περιπτωσεις παραγωγης Ν.Ο. και καφεινης/ θεοβρωμινης που περιεχει.
αυτα για pre.

κατα τα αλλα μεσα στη μερα εγω το χρησιμοποιω για να εχω μεγαλυτερη ποικιλια λιπαρων μεσα στη μερα (δηλ περαν απο ελαιολαδο, MCT/ coconut oil -που ρωταγα σε αλλο θεμα- και fishoil, ξηροκαρπια).

οσον αφορα για να εκμεταλλευτεις τις ιδιοτητες που λεμε αυτο δεν μπορω να το εγγυηθω καθως μαλλον χρειαζονται καποιες ικανες ποσοτητες απο κακαο.
εξ ου και το αναλογο θεμα με chocamine.

Μy bad τοτε. Εψαχνα καποια αρθρα και εβρισκα κυριως πλεονεκτηματα για την ινσουλινη και τη ρυθμιση της. Οσο για τις ποσοτητες, ναι αυτο ειναι ενα θεμα. Θενξ παντως.



βαλε και βρωμη και εισαι κομπλε.

Με τον υδ/κα δεν ειμαστε καλοι φιλοι (απ'οτι βλεπω). Προτιμω περισσοτερο να εχω λιπαρα παρα υδ/κα ;)

average_joe
11-11-11, 14:00
Εψαχνα καποια αρθρα και εβρισκα κυριως πλεονεκτηματα για την ινσουλινη και τη ρυθμιση της. Οσο για τις ποσοτητες, ναι αυτο ειναι ενα θεμα.

απλα σου τονιζω οτι δεν ξερω τι παιζει με ινσουλινη και κακαο.
αν εχεις βρει κατι κομπλε.

Giannistzn
11-11-11, 14:09
Ναι κατι εχω διαβασει, και για να μην λεμε και λογια του αερα, εδω (http://jn.nutrition.org/content/133/10/3149.full?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&andorexacttitle=and&andorexacttitleabs=and&fulltext=glycemic+index&andorexactfulltext=phrase&searchid=1&FIRSTINDEX=10&sortspec=relevance&fdate=1/1/2000&resourcetype=HWCIT) το διαβασα, αν και λιγο παλιο το αρθρο.

exkaliber
11-11-11, 16:58
Με τον υδ/κα δεν ειμαστε καλοι φιλοι (απ'οτι βλεπω). Προτιμω περισσοτερο να εχω λιπαρα παρα υδ/κα ;)

μα γιατι?
το καλυτερο παιδι ειναι ο υ/α

Giannistzn
11-11-11, 17:34
μα γιατι?
το καλυτερο παιδι ειναι ο υ/α

Tα λιπαρα εχουν πιο πολυ πλακα, αυτος ειναι λιγο κομπλεξικος.. :turtle:
Περα απο την πλακα, τα λιπαρα οσο και αν τα ανεβασω δεν εχω ουτε προβλημα με φουσκωμα ουτε τπτ. Στον υ/α, με 65-70γρ στο γευμα ειμαι τεζα για το επομενο 2ωρο, με φουσκωνει απιστευτα κλπ κλπ. Μονο το πρωι δεν εχω προβλημα οσο και αν φαω.

johny_8
11-11-11, 19:55
Μοσχορισιος κιμας για περιοδο ογκου συνισταται? η καλυτερα να μεινω στην μπριζολα?

average_joe
11-11-11, 20:07
εννοειται μια χαρα ειναι τοσο σε ογκο οσο και σε γραμμωση.
αν σε απασχολει το επιπλεον λιπος (αν και δεν νομιζω αφου αναφερεις μπριζολα) προτιμησε καθαρα κομματια οπως το νουα.

Eddie
11-11-11, 20:59
Εγω στη γραμμωση ετρωγα 3-4 φορες τη βδομαδα μπιφτεκια απο μοσχαρι,μια χαρα ειναι αν παιρνεις καθαρο κρεας.

Galthazar
11-11-11, 21:38
εγω πιστευω πως το μοσχαρι (ειτε σε μπιφτεκια ειτε σε μπριζολα) ειναι το καλυτερο σε σχεση με τις αλλες τροφες. Και απο θρεπτικης αξιας και απο γευσης. Δεν χαρακτηριζεται αδικα ο βασιλιας των κρεατων.

beefmeup
11-11-11, 22:46
Δεν χαρακτηριζεται αδικα ο βασιλιας των κρεατων.

τα παιδακια ειναι αυτα..;)

Galthazar
12-11-11, 01:20
τα παιδακια ειναι αυτα..;)

σε θεμα γευσης συμφωνω..χοντρο και δεν ειμαι καλα!:green:

rey1989
12-11-11, 20:34
έχω ένα προβληματάκι και επειδή πιστεύω οτι σχετίζετε με την διατροφή είπα να ρωτήσω εδώ. (ελπίζω να μην είμαι οφφ ..).
Τις καθημερινές που έχω προπόνηση πολλές φορές αφήνω και 3-3,5ωρες ανάμεσα στα γεύματα μου και είμαι οκ , ουτε πείνα ούτε τίποτα , τα Σ/Κ όμως που έχω οφφ πεινάω τρελά και σήμερα παράγινε το κακό(2 ώρες μετά το γεύμα και πείναγα..).

Όταν λέω πείνα εννοώ να νιώθεις σαν λιοντάρι που το κλείσανε νηστικό για μια εβδομάδα και το περίεργο είναι οτι έχω τρελή ενέργεια οπότε το λογικό θα ήταν αφου το σώμα έχει ενέργεια (λόγο έλλειψης προπόνησης) να μην πεινάω.

οι ερωτήσεις μου είναι.

1 Υπάρχουν τροφές που ανοίγουν την όρεξη και αν ναι πιες είναι αυτές να τις αποφεύγω?
2 Υπάρχουν τροφές που κόβουν την όρεξη και αν ναι πιες είναι αυτές ώστε να τις εντάξω στην διατροφή μου ? (εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις)
3 Μήπως να έπαιρνα κανένα συμπλήρωμα που να κόβει την όρεξη ? (αυτή ήταν λίγο όφφ ερώτηση , συγχωρέστε με :green:)

Δεν με φοβάμαι οτι θα ξεφύγω και θα το ρίξω στην μάσα , αλλά η αίσθηση της πείνας μου προκαλεί νεύρα , τα νεύρα καβγάδες κ πάει λέγοντας .;)

average_joe
12-11-11, 20:42
καθως σου συμβαινει σε μερες που εισαι off ισως αυτο σχετιζεται οτι το μυαλο σου βγαινει απο το "προγραμμα".
κατα τα αλλα εγω εχω παρατηρησει σε μενα αυξημενη ορεξη με φρουτα και μελι οποτε το εχω συσχετισει με την ινσουλινη.
για το δευτερο που λες τροφες που περιεχουν φυτικες ινες οπως η βρωμη (και τα φρουτα εχουν) καθυστερουν την χωνεψη οποτε μπορει να βοηθησουν.
για το τριτο δεν ξερω δεν χρησιμοποιω, καποιοι λιποδιαλυτες περιεχουν ουσιες που κοβουν την ορεξη.

... αλλα μαλλον ψυχολογικο ειναι αν ολες τις αλλες μερες προπονησhς δεν νιωθεις το ιδιο.

rey1989
12-11-11, 20:50
@average_joe

βρώμη έχω στο πρωινό μου και χόρτα στο βραδινό μου αλλά δεν βλέπω προκοπή . Απο φρούτα τρώω ενα πράσινο μήλο στο πρωινό μου μόνο και το μέλι το έχω βγάλει τελείως απο την διατροφή μου.
εντωμεταξύ ξέχασα να αναφέρω πως αυτό ξεκίνησε από τότε που η διατροφή μου ανέβηκε σε θερμίδες (είμαι στις 2600 τώρα).
τι να πω ας μην βγαίνω όφφ , θα περιμένω να πάρω και κάποιες άλλες απαντήσεις και βλέπουμε:toast:

Αντωνης
12-11-11, 21:02
έχω ένα προβληματάκι και επειδή πιστεύω οτι σχετίζετε με την διατροφή είπα να ρωτήσω εδώ. (ελπίζω να μην είμαι οφφ ..).
Τις καθημερινές που έχω προπόνηση πολλές φορές αφήνω και 3-3,5ωρες ανάμεσα στα γεύματα μου και είμαι οκ , ουτε πείνα ούτε τίποτα , τα Σ/Κ όμως που έχω οφφ πεινάω τρελά και σήμερα παράγινε το κακό(2 ώρες μετά το γεύμα και πείναγα..).

Όταν λέω πείνα εννοώ να νιώθεις σαν λιοντάρι που το κλείσανε νηστικό για μια εβδομάδα και το περίεργο είναι οτι έχω τρελή ενέργεια οπότε το λογικό θα ήταν αφου το σώμα έχει ενέργεια (λόγο έλλειψης προπόνησης) να μην πεινάω.

οι ερωτήσεις μου είναι.

1 Υπάρχουν τροφές που ανοίγουν την όρεξη και αν ναι πιες είναι αυτές να τις αποφεύγω?
2 Υπάρχουν τροφές που κόβουν την όρεξη και αν ναι πιες είναι αυτές ώστε να τις εντάξω στην διατροφή μου ? (εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις)
3 Μήπως να έπαιρνα κανένα συμπλήρωμα που να κόβει την όρεξη ? (αυτή ήταν λίγο όφφ ερώτηση , συγχωρέστε με :green:)

Δεν με φοβάμαι οτι θα ξεφύγω και θα το ρίξω στην μάσα , αλλά η αίσθηση της πείνας μου προκαλεί νεύρα , τα νεύρα καβγάδες κ πάει λέγοντας .;)
Φαε περισσοτερα λαχανικα >.<
Θερμιδες εχουν απειροελαχιστες,και εναν κηπο να φας πανω απο 100 θερμιδες δεν προκειται να παρεις.....

Και ο λογος που πεινας τοσο συχνα ειναι επειδη κανεις 5-6 γευματα την μερα,και οχι επειδη καποια τροφη σου ανοιγει την ορεξη....

exkaliber
12-11-11, 21:46
το κατσικισιο γαλα εχει καποιο πλεονεκτημα εναντι του αγελαδινου?

tolis93
13-11-11, 11:00
το κατσικισιο γαλα εχει καποιο πλεονεκτημα εναντι του αγελαδινου?

καπου ειχε παιχτει μια ερευνα εδω κ νμζω βοηθαει μεσω καποιων ενζυμων αν θυμαμαι καλα σε καλυτερες αφομοιωσεις σε καποιες βιταμινες κατι τετοιο.αν το ψαξεις θα το βρεις

Galthazar
13-11-11, 12:41
ειναι πιο ευπεπτο λογω λιγοτερης ποσοτητας λακτοζης λογω της ινοσιτόλης, μιας ουσίας που εμπλέκεται στο μεταβολισμό των λιπαρών οξέων. Μεταβολίζονται καλύτερα τα μεταλλικά στοιχεία, όπως το ασβέστιο, ο σίδηρος και ο φώσφορος, και στη συνέχεια επιτυγχάνεται καλύτερα η απορρόφησή τους από τον οργανισμό. Ασε που εχει και τις μισες θερμιδες σε σχεση με το αγελαδινο.

Παρτο και αναλυτικα: Διατροφική αξία του πλήρους γάλακτος ανά 100 γραμμ.
• 65 θερμίδες
• 3,5 γραμμ. πρωτεΐνες
• 4,9 γραμμ. υδατάνθρακες
• 33 μικρογραμμ. χοληστερίνη
• 3,5 γραμμ. λιπαρά
• βιταμίνες: Α, Β1, Β2, Β3, Β6, Β12, C, D
• βασικά μέταλλα: ασβέστιο, φώσφορος, σίδηρος, νάτριο, μαγνήσιο, κάλιο

exkaliber
13-11-11, 18:37
θα κανω μια δοκιμη:thumbup::thumbup:
αν και που εχει λιγοτερες θερμιδες με χαλαει :green:

COBRA_STYLE
15-11-11, 16:39
το κατσικισιο γαλα εχει καποιο πλεονεκτημα εναντι του αγελαδινου?

το βασικοτερο ειναι το οτι δεν τιγκαρουν(ή δεν ειναι τοσο ευκολο) τα κατσικια στις ορμονες ΗGH κτλ....και επισης το αγελαδινο γαλα ειναι η νουμερο 1 αιτια ασθενειων παγκοσμιως...με αυτα που περιεχει μεσα λογο των προαναφερθεντων,μακροπροθεσμα δημιουργει πολλες απο τις σοβαρες ασθενειες.

rey1989
15-11-11, 17:48
θέλω για βραδινό να φάω αυγά (ξέμεινα απο κρέας γιατι νόμιζα οτι είχα και θα πάρω αύριο :/ )
πόσα αυγά αντιστοιχούν σε 150 γρ άψητη η 100γρ ψημένη κότα?
αν αντιστοιχούν 2 ολόκληρα που έχω την εντύπωση τι είναι καλύτερο να κάνω ? 6 ασπράδια και η 2 ολόκληρα για βραδινό με τα χόρτα μου ? ;)

average_joe
15-11-11, 19:32
ενα μεγαλο βρασμενο ειναι http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/117/2

αν το θες πιο αυστηρα παρε καθε μερος ξεχωριστα (εφοσον π.χ. φτιαχνεις ομελετα)
κροκος http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/113/2
ασπραδι http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/112/2

μετα υπολογισε τα macros του κοτοπουλου και βλεπεις.

θα πηγαινα σιγουρα για 2 ολοκληρα (καθως ετσι θα εξισσορροπησεις και τα λιπαρα του κοτοπουλου) και απο εκει και περα θα προσθετα κανα ασπραδι για να συμπληρωσω την πρωτεινη που εχω θεσει.
κανε τους υπλογισμους και βρες το.

rey1989
15-11-11, 19:40
@average_joe

ευχαριστώ πλ! :toast:

johny_8
16-11-11, 02:20
Τι προτεινετε για χοιρινη μπριζολα?Θελω να καλυψω κανα 2 κενα στα γευματα μεσα στη βδομαδα και ελεγα να βαλω κλασσικες χοιρινες για πιο οικονομικα.κιλα θελω να βαλω γενικα. Λετε τ ζωικο λοιπος να ειναι too much?

Giannistzn
16-11-11, 02:53
Τι προτεινετε για χοιρινη μπριζολα?Θελω να καλυψω κανα 2 κενα στα γευματα μεσα στη βδομαδα και ελεγα να βαλω κλασσικες χοιρινες για πιο οικονομικα.κιλα θελω να βαλω γενικα. Λετε τ ζωικο λοιπος να ειναι too much?

Eιχα κανει και εγω αυτη τη σκεψη πριν λιγο καιρο. Και επαιρνα χοιρινες. 5,50 τις λαιμου(?) και 6 απο πλευρο νομιζω. Ενω το φιλετο στηθος το παιρνω 7.60.

Οποτε αν κανεις στο περιπου τα μαθηματικα, απο αυτο που χανεις στη χοιρινη απο το κοκκαλο/λιπος, σε αποψη οικονομιας ειναι πανω κατω το ιδιο. Στην τελικη παρε ολοκληρο κοτοπουλο που παει 3ευρω το κιλο περιπου.

Αν θες για αλλαγη στη γευση εγω θα σου ελεγα να παρεις δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι εαν προσεχεις γενικα.

rey1989
16-11-11, 12:49
@Giannistzn
εγώ βρήκα σε χασάπικο της γειτονιάς σπάλα χοιρινή 3 ευρό το κιλό ! :shock::shock:
αλλά δυστυχώς δεν τρώω χοιρινό παρα μόνο ΣΚ κανα ψαρονέφρι :P

johny_8
16-11-11, 15:00
Eιχα κανει και εγω αυτη τη σκεψη πριν λιγο καιρο. Και επαιρνα χοιρινες. 5,50 τις λαιμου(?) και 6 απο πλευρο νομιζω. Ενω το φιλετο στηθος το παιρνω 7.60.

Οποτε αν κανεις στο περιπου τα μαθηματικα, απο αυτο που χανεις στη χοιρινη απο το κοκκαλο/λιπος, σε αποψη οικονομιας ειναι πανω κατω το ιδιο. Στην τελικη παρε ολοκληρο κοτοπουλο που παει 3ευρω το κιλο περιπου.

Αν θες για αλλαγη στη γευση εγω θα σου ελεγα να παρεις δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι εαν προσεχεις γενικα.

ναι ελεγα γ λιγο αλλαγη γευσης για να ξεφυγω απο τ κοτοπουλο λιγο αλλα κ εγω πιστευω για 1-2 φορες τη βδομαδα να μην επηρεαζει πολυ

exkaliber
16-11-11, 16:09
οι ψαροκροκετες ειναι καλες σαν τροφη??

Giannistzn
16-11-11, 16:42
@Giannistzn
εγώ βρήκα σε χασάπικο της γειτονιάς σπάλα χοιρινή 3 ευρό το κιλό ! :shock::shock:
αλλά δυστυχώς δεν τρώω χοιρινό παρα μόνο ΣΚ κανα ψαρονέφρι :P

Σπαλα δεν ξερω εγω για μπριζολα λεω.

Εξ, ψαροκροκετες τυπου captain iglo?

Le_Roi
16-11-11, 19:38
Επειδή οι πατάτες γενικότερα δε μου αρέσουν και τόσο μπορώ να τις αλλάξω με τον κοινό επιματζίδικο πουρέ που βρίσκουμε στα super market?

gym
16-11-11, 19:46
Επειδή οι πατάτες γενικότερα δε μου αρέσουν και τόσο μπορώ να τις αλλάξω με τον κοινό επιματζίδικο πουρέ που βρίσκουμε στα super market?

εξαρταται φιλε μου απο το ποσο αυστηρος εισαι με τη διατροφη σου και αν μπορεις να το ενταξεις αυτο το ετοιματζιδικο στη διατροφη σου...
ελεγξε τις θερμιδες και τα στοιχεια απο πισω ολα και αν εισαι οκ,βαλτο...αλλιως διαλεγεις καθαρη πατατουλα...
παντως δνε ειναι δυσκολο να τις φτιαξεις αν αυτο τιναι το θεμα σου...
αν ειναι η γευση τους και εκει μπορεις να κανεις πολλα...
it's your choice!!!:toast:

Le_Roi
16-11-11, 20:03
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση… είμαι αρκετά αυστηρός όποτε θα δοκιμάσω σα πρώτη φάση να κάνω τις κανονικές πατάτες πουρέ και μετά βλέπουμε… ας είναι καλά η μαμά που θα παιδευτεί να μου τον φτιάξει…! Άντε να δούμε ποιος την ακούει πάλι…! :P:P:P

gym
16-11-11, 20:10
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση… είμαι αρκετά αυστηρός όποτε θα δοκιμάσω σα πρώτη φάση να κάνω τις κανονικές πατάτες πουρέ και μετά βλέπουμε… ας είναι καλά η μαμά που θα παιδευτεί να μου τον φτιάξει…! Άντε να δούμε ποιος την ακούει πάλι…! :P:P:P

ετσι..να κηνυγας παντα τις τροφες οσο το δυνατον στη πιο φυσικη τους μορφη κ οχι τοσο τα ετοιμα κ επεξεργασμενα...καθαρα απο αποψη υγειας...τωρα αν το προγραμμα σου νιωθεις οτι πιεζεται,τοτε γυρνας και σε αλλες επιλογες...
ο,τι χρειαστεις ρωτα...χαρα μας να σε βοηθησουμε...:toast:

Giannistzn
16-11-11, 20:29
Gym, η σαλτσα βασιλικου πως σου φαινεται ? Σαν πηγη λιπαρων τη βρισκεις καλη λυση?

Ξερω οτι ειναι πολυ ευκολο να φτιαξω, αλλα δεν βρισκω βασιλικο εδω. Οταν κατεβω αθηνα θα παρω για να φτιαξω

gym
16-11-11, 20:35
Gym, η σαλτσα βασιλικου πως σου φαινεται ? Σαν πηγη λιπαρων τη βρισκεις καλη λυση?

Ξερω οτι ειναι πολυ ευκολο να φτιαξω, αλλα δεν βρισκω βασιλικο εδω. Οταν κατεβω αθηνα θα παρω για να φτιαξω

αντε καλε που δεν βρισκεις βασιλικο...που μενεις?αποκλειται...βασιλικος υπαρχει παντουυυ...

ποια σαλτσα ομως λες ακριβως?ξερω πολλες...;)

Giannistzn
16-11-11, 20:43
Σαν παστα ειναι αυτο που λεω. Μακρος εχει 5γρ πρωτεΐνη και 40λιπαρα.
Καλα δεν εχω φαει και τον κοσμο για να βρω. Αλλα σκεφτομαι να φτιαξω με ελαιολαδο-παρμεζανα-κουκουναρι-βασιλικο.

Επισης, τα λιπαρα της φετας και τον τυριων κατα κυριο λογο κορεσμενα ειναι?

kostantinoss
16-11-11, 22:57
Ενα θα σας πω και να σκάσετε από τη ζήλεια σας:P
Βρήκα delivery που έχει σουβλάκι με πίτα ολικής,στηθος κοτόπουλου+γιαούρτι!!

που υπαρχει τετοιο μαγαζι?σε ποια περιοχη?

tolis93
17-11-11, 00:58
Σαν παστα ειναι αυτο που λεω. Μακρος εχει 5γρ πρωτεΐνη και 40λιπαρα.
Καλα δεν εχω φαει και τον κοσμο για να βρω. Αλλα σκεφτομαι να φτιαξω με ελαιολαδο-παρμεζανα-κουκουναρι-βασιλικο.

Επισης, τα λιπαρα της φετας και τον τυριων κατα κυριο λογο κορεσμενα ειναι?

αχα.κορεσμενα κυριως των τυριων δυστηχως....οσο για βασιλικο εγω τον προτειμω.παρε κουκουναροψυχα απο τους ξηρους καρπους.βασιλικο παρε κ μια γλαστρουλα να χεις σπιτι σου και βαζε παρθενο ελαιολαδο.τουμπανο γινεται.αλλιως το λαδι σκετο απλα δε κατεβαινει....να κοιτας τι λαδι χρησιμοποιουν στις ετοιμες...