PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

tolis93
17-11-11, 00:59
οι ψαροκροκετες ειναι καλες σαν τροφη??

μπα....ειναι προτιγανισμενες και αν δεις τα μακρος ειναι τιγκα στον υδατανθρακα κ στο κορεσμενο...

gym
17-11-11, 01:01
Σαν παστα ειναι αυτο που λεω. Μακρος εχει 5γρ πρωτεΐνη και 40λιπαρα.
Καλα δεν εχω φαει και τον κοσμο για να βρω. Αλλα σκεφτομαι να φτιαξω με ελαιολαδο-παρμεζανα-κουκουναρι-βασιλικο.

Επισης, τα λιπαρα της φετας και τον τυριων κατα κυριο λογο κορεσμενα ειναι?


αστα αυτα ρε...καλυτερα δικο σου φτιαξε...χιλιες φορες...με τιποτα αυτα τα ετοιμα...
μετα για τυρια κ τετοια,ειμαι κατα κ σε αυτα...ναι ειμαι κακια το ξερω...:green:

tolis93
17-11-11, 01:03
αστα αυτα ρε...καλυτερα δικο σου φτιαξε...χιλιες φορες...με τιποτα αυτα τα ετοιμα...
μετα για τυρια κ τετοια,ειμαι κατα κ σε αυτα...ναι ειμαι κακια το ξερω...:green:

paleo diet:thumbup::thumbup:

Giannistzn
17-11-11, 03:32
αστα αυτα ρε...καλυτερα δικο σου φτιαξε...χιλιες φορες...με τιποτα αυτα τα ετοιμα...
μετα για τυρια κ τετοια,ειμαι κατα κ σε αυτα...ναι ειμαι κακια το ξερω...:green:

E ναι θα φτιαξω μια μολις τελειωσει αυτη που πηρα.

Ε οταν θελω να φαω κατι low-carb πεταω λιγη φετα ή λιγο τυρι στην ομελετα να γεμισω θερμιδες :green:

johny_8
17-11-11, 15:39
Μια απορια που εχω καιρο. στα μακαρονια τα κανονικα(δεν εχω τσεκαρει τα ολικης) λεει πανω στα συστατικα οτι παιρνεις 12γ πρωτεινη ανα 100γρ.Δηλαδη εγω που τρωω πολλες φορες 300 γρ μακαρονια υπαρχει περιπτωση να πάρω 30γρ πρωτεινη;Μου φαινεται κουφο

tolis93
17-11-11, 15:44
Μια απορια που εχω καιρο. στα μακαρονια τα κανονικα(δεν εχω τσεκαρει τα ολικης) λεει πανω στα συστατικα οτι παιρνεις 12γ πρωτεινη ανα 100γρ.Δηλαδη εγω που τρωω πολλες φορες 300 γρ μακαρονια υπαρχει περιπτωση να πάρω 30γρ πρωτεινη;Μου φαινεται κουφο

αυτα που παιρνω εγω εχουν 20 γρ στα 100.απλα ειναι τιμη για αβραστα υποψη.αν μετρας 300 γρ βρασμενα τοτε ειναι στα 12 γρ πρωτεινη συνολο.υποψη ειναι φυτικη.τωρα αν τρως 300 γρ μακαρονια ζυγισμενα αβραστα.thats a fckn lot μια κατσαρολα σχεδον:green:

venom1987
17-11-11, 17:03
ρωτηση

αυτα τα μπισκοτα βρωμης απο τον ΑΡΤΟΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ τα εχει παρει κανενας??
γιατι ειδα οτι τα υλικα ειναι πολυ φιτ και δεν ξερω??αξιζουν??? τι λετε?

exkaliber
17-11-11, 18:26
οι ψαροκροκετες ειναι καλες σαν τροφη??



τελικα χαλια ηταν:green:

Kolorizos
17-11-11, 23:54
παιδια γεια σας να ρωτισω κατι το φυστικοβουτηρο το πρωι η αργα τ βραδυ πριν τον υπνο,καλητερα οφελημα λιπη το πρωι η πριν τον υπνο???

exkaliber
18-11-11, 00:22
εγω το παιρνω στο πρωινο για θερμιδες πιο πολυ
και πριν τον υπνο μυγδαλα

venom1987
18-11-11, 09:27
ρωτηση

αυτα τα μπισκοτα βρωμης απο τον ΑΡΤΟΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ τα εχει παρει κανενας??
γιατι ειδα οτι τα υλικα ειναι πολυ φιτ και δεν ξερω??αξιζουν??? τι λετε?

να προσθεσω την συνθεση τους
φορυκτοζη
νιφαδες βρωμης
μπεκιν
μουσταφινη
ελαιολαδο
κανελα
σοκολατα κουβερτουρας

10 μπισκοτα συνολο 480 γρ

τι λετε>???

johny_8
18-11-11, 13:38
η συμβολη της φυτικής πρωτεινης στο χτισιμο των μυων ειναι ιδια με τη ζωικη;την μετραμε στον υπολογισμο της ημερισιας προσληψης πρωτεινης(πχ κουακερ); Ρωτω γιατι για παραδειγμα σημερα μετα την προπονηση ειχαν τελειωσει τ αυγα και ο τονος και εφαγα ρυζι με αμυγδαλα

average_joe
18-11-11, 14:15
^δεν ειναι ιδια η συμβολη της καθως δεν περιεχει τα απαραιτητα αμινοξεα (essential amino acids ακα eaa) στις αναλογιες που χρειαζονται για τον ανθρωπο.
δηλ ο ανθρωπος μπορει να συνθεσει καποια αμινοξεα (μη απαραιτητα αμινοξεα) ακομα και αν λειπουν απο τη διατροφη του.
αυτο που δεν μπορει, ειναι να συνθεσει eaa (στα οποια περιλαμβανονται και τα bcaa).
καποιοι τα συνυπολογιζουν στην ολικη προσληψη πρωτεινων καποιοι τα υπολογιζουν απλα σαν θερμιδες.
αυτο που θα σου προτεινα, ειναι να "πιανεις" ενα οριο απο πρωτεινες που περιεχουν eaa μεσα στη μερα και απο εκει και περα να υπολογιζεις και τις αλλες (ατελεις) πρωτεινες κανονικα.
το παραπανω μεταπροπονητικο προφανως δεν ειναι ιδανικο αλλα ενταξει τι να γινει.
δεν νομιζω οτι πρεπει να σε προβληματιζει αν γινεται μια στο τοσο.

johny_8
18-11-11, 14:22
Ευχαριστω φιλε για αλλη μια φορα με κάλυψες

tolis93
18-11-11, 15:21
Ευχαριστω φιλε για αλλη μια φορα με κάλυψες

Να συμπληρωσω πως όταν παίρνεις μαζί φυτική. Κ ζωική πρωτεινη τότε η φυτική μετράει κανονικά

AntwnhsSs
18-11-11, 15:43
καλησπερα , ηθελα να ρωτησω σημερα πχ ειχα σωολομο σμρ και τον εβαλα στον φουρνο με λεμονι να ψιθει ομως επειδει βιαζομουν κ ηθελα να γαω νορις το εβαλα για κανα 10 λεπτο στο γριλ , οταν το εβγαλα εκανε το θοριβο που γινεται οταν τιγανιζουμε κατι, υπαρχει περιπτοσει να ειχε τηγανιστη με το λιποσ του? :unsure:

venom1987
18-11-11, 16:22
ποια βρωμη ειναι καλυτερη???
η ξενη ή της fytro?? ή καμια αλλη??

TEFAAtzis
18-11-11, 16:50
ποια βρωμη ειναι καλυτερη???
η ξενη ή της fytro?? ή καμια αλλη??

πανω κατω ιδιες ειναι φιλε.Παρε οποια σε συμφερει καλυτερα για τη τσεπη σου

venom1987
18-11-11, 18:10
ψαχνω της fytro αλλα δεν την βρισκω.......ποιο μαρκετ τις εχει??

TEFAAtzis
18-11-11, 18:56
ψαχνω της fytro αλλα δεν την βρισκω.......ποιο μαρκετ τις εχει??

Μασουτης σιγουρα για αλλα δεν ξερω

venom1987
18-11-11, 19:03
Μασουτης σιγουρα για αλλα δεν ξερω

σε αθηνα???

AntwnhsSs
18-11-11, 19:30
Στον γαλαξια εχω βρει εγω

Giannistzn
18-11-11, 22:11
Της fytro μου έβγαζε μια περίεργη μυρωδιά εμένα. Δεν ξέρω αν είμαι περίεργος ή έχει τύχει και σε άλλον.

Goofonly
18-11-11, 22:14
Της fytro μου έβγαζε μια περίεργη μυρωδιά εμένα. Δεν ξέρω αν είμαι περίεργος ή έχει τύχει και σε άλλον.

Λίγο έντονη και ξινή...

johny_8
19-11-11, 18:29
κοιτουσα τα συστατικα κ ειδα οτι ο κολοκυθοσπορος ειναι εξισου αποτελεσματικος με τ αμυγδαλα.υστερει ελαφρως σ λιπαρα αλλα εχει αβανταζ στη πρωτεινη.Εχεις κανεις στη διατροφη τ?πιο πολυ γ αλλαγη

tolis93
19-11-11, 21:29
κοιτουσα τα συστατικα κ ειδα οτι ο κολοκυθοσπορος ειναι εξισου αποτελεσματικος με τ αμυγδαλα.υστερει ελαφρως σ λιπαρα αλλα εχει αβανταζ στη πρωτεινη.Εχεις κανεις στη διατροφη τ?πιο πολυ γ αλλαγη

σε διατροφη μποντιμπιλντερα αμερικανου γνωστου κιολας καπου τον εχω δει.εχει κ καποια συστατικα τουμπανακια απο οσο ξερω

john0
20-11-11, 00:29
fytro, Αθήνα έχει ο μαρινόπουλος αλεξάνδρας+ ο μαρ ασκληπιού...ο αλεξάνδρας δεν την έχει στα δημητριακά...αλλά σε ένα ραφάκι που έχει πολλά της σειράς fytro..σήμερα πήρα την texas από σκλαβενίτη...πολύ πιο φθηνή..με 40 θερμίδες παραπάνω ανά 100γρ,σε σχέση με τον παππού..αλλά είναι από πρωτεϊνη όχι από υδατ ή λίπη,θα την δοκιμάσω κ θα σας πω...ξέρει κανείς μήπως έχει παραπάνω αλάτι,sodium τέλος πάντων,από τις άλλες γιατί δν το τσεκάρισα αυτό...

tolis93
20-11-11, 02:19
fytro, Αθήνα έχει ο μαρινόπουλος αλεξάνδρας+ ο μαρ ασκληπιού...ο αλεξάνδρας δεν την έχει στα δημητριακά...αλλά σε ένα ραφάκι που έχει πολλά της σειράς fytro..σήμερα πήρα την texas από σκλαβενίτη...πολύ πιο φθηνή..με 40 θερμίδες παραπάνω ανά 100γρ,σε σχέση με τον παππού..αλλά είναι από πρωτεϊνη όχι από υδατ ή λίπη,θα την δοκιμάσω κ θα σας πω...ξέρει κανείς μήπως έχει παραπάνω αλάτι,sodium τέλος πάντων,από τις άλλες γιατί δν το τσεκάρισα αυτό...

Aπο ότι είχα τσεκαρει λίγα παραπάνω σακχαρα έχει αλλά σε βαθμό 0, 5 % sodium έχει λιγότερο από το κωλογερο αν θυμάμαι. Κλ. Κ είναι κ πιο ωραία σε γεύση

john0
20-11-11, 08:50
Tolis93, eisai a3ia re!!thnx!!!Gia tn allh to Texas,3eroume kati??dn mou moiazei soh,alla isws ftaiei apla h suskeuasia... :)

tolis93
20-11-11, 08:58
Tolis93, eisai a3ia re!!thnx!!!Gia tn allh to Texas,3eroume kati??dn mou moiazei soh,alla isws ftaiei apla h suskeuasia... :)
παιρνω τεξας εδω και πολυ καιρο.και απλα δε την αλλαζω.αυτο ειναι ουσιαστικα π τη κανει φθηνη.η συσκευασια...πλαστικο ειναι δε κοστιζει οπως τ μπαρμπα το τενεκεδι

AntwnhsSs
20-11-11, 16:15
καλησπερα, εχω μια απορια εδω και καιρο , το κοτοπουλο/γαλοπουλα/μπιφτεκη γαλοπουλας τα βαζω σε αντικολιτηκο χωρις τπτ μονο με μπαχαρικα και ερχεται το ερωτημα οταν βγαζουν το ζουμη τους βγενη και λιγο απο το λιπακη π εχουν , μπορουν με αυτο το λιπος να θεωρειθουν τηγαντιτα? :unsure:

ΥΓ ειναι φιλετα και αγερω οτι απσρο εχει μηνει πανο τους

gym
20-11-11, 16:31
οχι δεν θεωρουνται τηγανητα απλα εσυ αν θελεις να εισαι πιο χειρας,απλα το πετας αυτο το ζουμι κ δεν το τρως...η μονη περιπτωση να γλιτωσεις το ζουμι ειναι να το βαλεις σε γκριλ κ να πεφτει κατω σε μια λαδοκολλα η στα καρβουνα (λεμε τωρα αν βαλεις καρβουνα...)...

αλλα μην φοβασαι,δεν ειναι τηγανητο...αλιμονο να τρεχαμε να προλαβουμε κ το λιπακι απο το κρεας...ζητω που καηκαμε..:green::green:
:toast::toast:

kostantinoss
20-11-11, 20:29
καλησπερα στο πιτακι με βρωμη τι μπαχαρικα μπορω να βαλω?

Goofonly
20-11-11, 20:54
καλησπερα στο πιτακι με βρωμη τι μπαχαρικα μπορω να βαλω?

κανέλα

lila_1
20-11-11, 20:54
Τα πάντα όλα

kostantinoss
20-11-11, 21:21
κανέλα

επειδη δεν εχω φιαξει ποτε...
με αυγα και βρωμη δεν 8α ειναι αγευστη?8ελει λιγο αλατι?πιπερι? ρυγανη?
η γινετε μονο γλυκο με μελι απο πανω?
ααα και την βρωμη την βαζεισ στο μπλεντρε να γινει σκονη?
(συγνωμη φιλοσ αν στα ειπα μαζεμενα)

kostantinoss
20-11-11, 21:41
Τα πάντα όλα

επειδη δεν εχω φιαξει ποτε...
με αυγα και βρωμη δεν 8α ειναι αγευστη?8ελει λιγο αλατι?πιπερι? ρυγανη?
η γινετε μονο γλυκο με μελι απο πανω?
ααα και την βρωμη την βαζεισ στο μπλεντρε να γινει σκονη?

Goofonly
20-11-11, 21:48
επειδη δεν εχω φιαξει ποτε...
με αυγα και βρωμη δεν 8α ειναι αγευστη?8ελει λιγο αλατι?πιπερι? ρυγανη?
η γινετε μονο γλυκο με μελι απο πανω?
ααα και την βρωμη την βαζεισ στο μπλεντρε να γινει σκονη?
(συγνωμη φιλοσ αν στα ειπα μαζεμενα)


Βρε εμένα δεν με πειράζει, αλλά μην τα γράφεις δύο φορές γιατί θα στην πούνε :P


Κοίτα, συνήθως το πιτάκι βρώμης γίνεται γλυκό. Υπάρχει θέμα εάν ψάξεις που λέει διάφορες συνταγές για το πιτάκι. Μην περιμένεις τίποτα ιδιαίτερα γευστικό...
Μπορείς να τη φας και σκέτι και με μέλι κτλ. Δεν την κάνεις σκόνη, όπως είναι τη χτυπάς με τα αυγά και στο αντικολλητικό.

kostantinoss
20-11-11, 21:52
Βρε εμένα δεν με πειράζει, αλλά μην τα γράφεις δύο φορές γιατί θα στην πούνε :P


Κοίτα, συνήθως το πιτάκι βρώμης γίνεται γλυκό. Υπάρχει θέμα εάν ψάξεις που λέει διάφορες συνταγές για το πιτάκι. Μην περιμένεις τίποτα ιδιαίτερα γευστικό...
Μπορείς να τη φας και σκέτι και με μέλι κτλ. Δεν την κάνεις σκόνη, όπως είναι τη χτυπάς με τα αυγά και στο αντικολλητικό.

το εγραψα 2 φορεσ γτ νομιζα οτι εφυγες και ελεγα να την φιαξω τωρα την πιτα και η8ελα λεπτομεριες .....
σε ευχαριστω παντος φιλε μου 8εσσαλονικιε....

lila_1
20-11-11, 21:57
επειδη δεν εχω φιαξει ποτε...
με αυγα και βρωμη δεν 8α ειναι αγευστη?8ελει λιγο αλατι?πιπερι? ρυγανη?
η γινετε μονο γλυκο με μελι απο πανω?
ααα και την βρωμη την βαζεισ στο μπλεντρε να γινει σκονη?

Και τα 2 εχουν ουδέτερη γέυση οπότε τα κάνεις όπως γουστέρνεις:turtle:
Είτε αλμυρά είτε γλυκά...
Αν το κάνεις αλμυρό, μόνο με αλάτι και μπαχαρικά θα βγεί λίγο μαλακία, νομίζω. Ίσως πρέπει να βάλεις και τίποτα άλλο μέσα...λάδι, κρεμύδι, κανα αλαντικό κλπ
Για γλυκό αρκεί η κανέλα και το μέλι ή γλυκαντικό (και με κακάο βγαίνει γαμώ)..μπορείς να βάλεις και πρωτείνη μέσα που είναι ήδη γλυκιά και θα βγεί σούπερ ντούπερ

Μπορείς να το κάνεις και σκόνη, στη γεύση δεν θα αλλάξει κάτι. Αλλά και να μην το κάνεις πάλι μια χαρά γίνεται

kostantinoss
20-11-11, 22:17
Και τα 2 εχουν ουδέτερη γέυση οπότε τα κάνεις όπως γουστέρνεις:turtle:
Είτε αλμυρά είτε γλυκά...
Αν το κάνεις αλμυρό, μόνο με αλάτι και μπαχαρικά θα βγεί λίγο μαλακία, νομίζω. Ίσως πρέπει να βάλεις και τίποτα άλλο μέσα...λάδι, κρεμύδι, κανα αλαντικό κλπ
Για γλυκό αρκεί η κανέλα και το μέλι ή γλυκαντικό (και με κακάο βγαίνει γαμώ)..μπορείς να βάλεις και πρωτείνη μέσα που είναι ήδη γλυκιά και θα βγεί σούπερ ντούπερ

Μπορείς να το κάνεις και σκόνη, στη γεύση δεν θα αλλάξει κάτι. Αλλά και να μην το κάνεις πάλι μια χαρά γίνεται

χαχαχαχα ωρεα η ιλια καλα τα λεει....
ειμαι του γλικου γενικα...δεν χερω αν 8α μαρεσει.......

Irriversible
21-11-11, 12:53
Ο κροκος του αυγου εχει πρωτεινη?

average_joe
21-11-11, 13:12
^ενα μεγαλο γυρω στα 3γρ.

kostasd91
21-11-11, 22:15
πριν απο λιγο διαβαζα τη στρατιγικη διατροφης γραμωσης του muscleboss και σε καποια φαση λεει πως αν θες να κανεις γραμωση και εχεις να χασεις 15 κιλα τοτε τα λεμε του χρονου http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_. ειρωνια ειναι οτι θελω να χασω ακριβως 15 κιλα , και ακολουθω μια αρκετα ποιοτικη διατροφη , δηλαδη τι να κανω , να την παρατησω και να μειωσω υπερβολικα τις θερμιδες μου; Απ οτι βλεπω χανω σταθερα βαρος τι να κανωωωω;;; σαν βομβα εσκασε αυτο : /

Goofonly
21-11-11, 22:36
πριν απο λιγο διαβαζα τη στρατιγικη διατροφης γραμωσης του muscleboss και σε καποια φαση λεει πως αν θες να κανεις γραμωση και εχεις να χασεις 15 κιλα τοτε τα λεμε του χρονου http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_. ειρωνια ειναι οτι θελω να χασω ακριβως 15 κιλα , και ακολουθω μια αρκετα ποιοτικη διατροφη , δηλαδη τι να κανω , να την παρατησω και να μειωσω υπερβολικα τις θερμιδες μου; Απ οτι βλεπω χανω σταθερα βαρος τι να κανωωωω;;; σαν βομβα εσκασε αυτο : /

Σε ποια φάση το λέει αυτό? Γιατί δεν είναι και μικρό το άρθρο για να το ψάχνουμε...

Τέλοσπάντων, δεν θα μειώσεις υπερβολικά τις θερμίδες σου. Θα αρχίσεις 300 θερμίδες κάτω από την ισοθερμιδική σου ( δηλαδή το πόσες καις τη μέρα ) και όποτε κολλάς στα ίδια κιλά θα ρίχνεις 250-300 θερμίδες. Μην βιαστείς να ρίξεις όμως γιατί αν κατέβεις γρήγορα σε θερμίδες, στο τέλος θα κολλήσεις και θα ρίξεις τον μεταβολισμό σου σε χαμηλά επίπεδα τζάμπα. Όπως και το χτίσιμο μάζας, έτσι και η λιποδιάλυση είναι ΧΡΟ ΝΟ ΒΟ ΡΑ.

tolis93
21-11-11, 23:04
πριν απο λιγο διαβαζα τη στρατιγικη διατροφης γραμωσης του muscleboss και σε καποια φαση λεει πως αν θες να κανεις γραμωση και εχεις να χασεις 15 κιλα τοτε τα λεμε του χρονου http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_. ειρωνια ειναι οτι θελω να χασω ακριβως 15 κιλα , και ακολουθω μια αρκετα ποιοτικη διατροφη , δηλαδη τι να κανω , να την παρατησω και να μειωσω υπερβολικα τις θερμιδες μου; Απ οτι βλεπω χανω σταθερα βαρος τι να κανωωωω;;; σαν βομβα εσκασε αυτο : /

εννοει οτι για να φτασεις σε σημειο να δεις 6 πακ θα σου παρει καιρο ισως κ κανα χρονο.γιατι πρεπει να χασεις σταδιακα για να χασεις σωστα.οποτε τρωει χρονο.αν ειρωνευοταν κ ο MB τη καναμε

kostasd91
21-11-11, 23:06
Σε ποια φάση το λέει αυτό? Γιατί δεν είναι και μικρό το άρθρο για να το ψάχνουμε...

Τέλοσπάντων, δεν θα μειώσεις υπερβολικά τις θερμίδες σου. Θα αρχίσεις 300 θερμίδες κάτω από την ισοθερμιδική σου ( δηλαδή το πόσες καις τη μέρα ) και όποτε κολλάς στα ίδια κιλά θα ρίχνεις 250-300 θερμίδες. Μην βιαστείς να ρίξεις όμως γιατί αν κατέβεις γρήγορα σε θερμίδες, στο τέλος θα κολλήσεις και θα ρίξεις τον μεταβολισμό σου σε χαμηλά επίπεδα τζάμπα. Όπως και το χτίσιμο μάζας, έτσι και η λιποδιάλυση είναι ΧΡΟ ΝΟ ΒΟ ΡΑ.

το λεει πανω απο το σημειο που σχολιαζει για το θυροειδη , αυτο που λες για τις θερμιδες το ακολουθω και βλεπω αποτελεσματα. μα και φυσικα θελει χρονο κανεις δεν ειπε το αντιθετο , αλλα εδω ο τυπος ειναι πολυ απολυτος: Αν λοιπόν ο στόχος σας είναι να χάσετε 15 κιλά τότε είναι αργά... και ο ΜΟΝΟΣ τρόπος αν και λανθασμένος είναι να καταφύγετε σε μεγάλες μειώσεις θερμίδων που θα έχουν σαν αποτέλεσμα την απώλεια μυϊκού ιστού. Ας προσέχατε και του χρόνου ας σχεδιάσετε καλύτερα τα πλάνα σας...

exkaliber
21-11-11, 23:06
500γρ κοτα στη σουβλα(μισο στηθος,ενα μπουτι και ενα φτερο) 1 σκουπ πρωτεινη και 1 γιαουρτι,ποση πρωτεινη εχουν?
μου αρκουν εμενα? 72 κιλα

Goofonly
21-11-11, 23:09
500γρ κοτα στη σουβλα(μισο στηθος,ενα μπουτι και ενα φτερο) 1 σκουπ πρωτεινη και 1 γιαουρτι,ποση πρωτεινη εχουν?
μου αρκουν εμενα? 72 κιλα

5χ30 = 150
+ 25 = 175
+ 15 = 190 περίπου

edit: και πολλά είναι μη σου πω

tolis93
21-11-11, 23:11
500γρ κοτα στη σουβλα(μισο στηθος,ενα μπουτι και ενα φτερο) 1 σκουπ πρωτεινη και 1 γιαουρτι,ποση πρωτεινη εχουν?
μου αρκουν εμενα? 72 κιλα

ουυυυ ανετα.η κοτα μονο σ βγαζει στη χειροτερη 100 γρ αν ειναι ζυγισμενη αψητη δλδ. το σκουπ σου λεω κανα 20αρικο χοντρικα παρακατω δε παιζει να βγαινει κ 1 γιαουρτι στη χειροτερη 10 γραμμαρια.αν ειναι στραγγιστο και 20 παιζει να βγαζει. συνολο στη χειροτερη 140 γρ.σχεδον 2 γρ ανα κιλο

Goofonly
21-11-11, 23:11
το λεει πανω απο το σημειο που σχολιαζει για το θυροειδη , αυτο που λες για τις θερμιδες το ακολουθω και βλεπω αποτελεσματα. μα και φυσικα θελει χρονο κανεις δεν ειπε το αντιθετο , αλλα εδω ο τυπος ειναι πολυ απολυτος: Αν λοιπόν ο στόχος σας είναι να χάσετε 15 κιλά τότε είναι αργά... και ο ΜΟΝΟΣ τρόπος αν και λανθασμένος είναι να καταφύγετε σε μεγάλες μειώσεις θερμίδων που θα έχουν σαν αποτέλεσμα την απώλεια μυϊκού ιστού. Ας προσέχατε και του χρόνου ας σχεδιάσετε καλύτερα τα πλάνα σας...

Ναι γιατί ουσιαστικά δίνει κάποιες συγκεκριμένες εβδομάδες για να το πετύχεις αυτό ( 12 εάν δεν κάνω λάθος ). Εάν ο στόχος σου είναι μακρυπρόθεσμος, συνεχίζεις κανονικά με αυτό που κάνεις.

exkaliber
21-11-11, 23:12
:unsure:
ti sk@t@ σκεφτονταν ο γυμναστης οταν μου ειπει οτι χρειαζομαι 1.5 κιλο κοτα την ημερα για 140γρ πρωτεινη ρε γμτ
απο το απογευμα προσπαθω να καταλαβω



αυτο το 5 χ 30 πως βγαινει?:unsure:

exkaliber
21-11-11, 23:13
τολη ζυγισμενη την παιρνω ψημενη
να σου πω,οταν λεμε μισο κιλο κοτα εννοειτε με τα κοκαλα ετσι?

Goofonly
21-11-11, 23:14
:unsure:
ti sk@t@ σκεφτονταν ο γυμναστης οταν μου ειπει οτι χρειαζομαι 1.5 κιλο κοτα την ημερα για 140γρ πρωτεινη ρε γμτ
απο το απογευμα προσπαθω να καταλαβω



αυτο το 5 χ 30 πως βγαινει?:unsure:

100γρ ψητό κοτόπουλο έχει περίπου 30γρ πρωτείνης, δες και το nutrition data ;)

tolis93
21-11-11, 23:14
:unsure:
ti sk@t@ σκεφτονταν ο γυμναστης οταν μου ειπει οτι χρειαζομαι 1.5 κιλο κοτα την ημερα για 140γρ πρωτεινη ρε γμτ
απο το απογευμα προσπαθω να καταλαβω



αυτο το 5 χ 30 πως βγαινει?:unsure:

το 5 ειναι τα γραμμαρια σε εκατονταδες δλδ 5 επι 100. και το 30 ειναι τα γρ πρωτεινης ανα 100 γρ ψημενου κρεατος δλδ μιας εκατονταδας.οποτε συνολο 5 εκατονταδες των 30 γραμμαριων. ο προπονητης σου μηπως εννοει με κεφαλι ποδια κοκκαλα πετσα και τα εντοσθια?:P η απλα εχει φιλο με ψησταρια αν σ προτεινε κ ψησταρια η κρεωπολη αν σ πε να το παιρνεις απο καπου

exkaliber
21-11-11, 23:17
δες και το nutrition data ;)

σιγα μν ρο δω,εσας τι σας πληρωνω?:green:



η απλα εχει φιλο με ψησταρια

παιζει να ναι η πιο λογικη εξηγηση
θα το συζητησουμε αυριο
θα γελασουμε παλι :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

johny_8
22-11-11, 00:36
πριν τον υπνο στο γιαουρτακι ποσα αμυγδαλα συνισταται?20-25 βαζω πολλα ειναι?θελω καμποσα λιπαρα γιααυτο

tolis93
22-11-11, 00:48
πριν τον υπνο στο γιαουρτακι ποσα αμυγδαλα συνισταται?20-25 βαζω πολλα ειναι?θελω καμποσα λιπαρα γιααυτο

0. 6 gr λιπαρά ανά αμύγδαλο οπότε πατά εκεί κ υπολόγισε

johny_8
23-11-11, 01:12
επηρεαζει τα συστατικα κ την πρωτεινη αν το πιτακι βρωμης τ κανω βραδυ κ τ βάλω στ ψυγειο γ την αλλη μέρα?

tolis93
23-11-11, 01:27
επηρεαζει τα συστατικα κ την πρωτεινη αν το πιτακι βρωμης τ κανω βραδυ κ τ βάλω στ ψυγειο γ την αλλη μέρα?

μπα δε νομιζω. αλλιως κ τα λαχανικα θα εχαναν ολα τους τα θρεπτικα συστατικα οντας κατεψυγμενα. αν κ δε νομιζω να σ απαντησει κανενας ακριβως σε αυτο εννοω με σιγουρια

Goofonly
23-11-11, 01:57
επηρεαζει τα συστατικα κ την πρωτεινη αν το πιτακι βρωμης τ κανω βραδυ κ τ βάλω στ ψυγειο γ την αλλη μέρα?

τα κοτόπουλα που έχεις στο ψυγείο όταν τα βγάζεις χάνουν την πρωτείνη τους? όχι.

johny_8
23-11-11, 16:41
οσον αφορα τ επιπλεον λιπαρα γ περιοδο ογκου κ για να βαλω κιλα να χρησιμοποιω μονο ελαιολαδο κ αμυγδαλα?Γιατι δε μαζευονται πολλα ετσι

Goofonly
23-11-11, 16:50
οσον αφορα τ επιπλεον λιπαρα γ περιοδο ογκου κ για να βαλω κιλα να χρησιμοποιω μονο ελαιολαδο κ αμυγδαλα?Γιατι δε μαζευονται πολλα ετσι

ελαιόλαδο, αμύγδαλα, καρύδια, ταχίνι, φυστικοβούτυρο, ελιές, λιναρόσποροι, αράπικα φυστίκια... κ.α

jannous44
23-11-11, 17:30
ελαιόλαδο, αμύγδαλα, καρύδια, ταχίνι, φυστικοβούτυρο, ελιές, λιναρόσποροι, αράπικα φυστίκια... κ.α

+μαγιονεζα.. τοπ για μενα για συμπληρωση λιπαρων..:toast:

Irriversible
23-11-11, 18:28
Τους υδατανθρακες πως πρεπει να τους κατανειμουμε μεσα στα γευματα της ημερας? (επισης μηπως ξερει κανεις την θρεπτικη αξια του καλαμποκοψωμου?)

tolis93
23-11-11, 19:39
Τους υδατανθρακες πως πρεπει να τους κατανειμουμε μεσα στα γευματα της ημερας? (επισης μηπως ξερει κανεις την θρεπτικη αξια του καλαμποκοψωμου?)

εγω προσωπικα τους κατεβαζω ατελειωτα σε πρωινο κ ποστ κ στα υπολοιπα γευματα απλα απο λαχανικα μπροκολα κουνουπιδια κ τετοια. καλαμποκοψωμο ε? θελεις μαρκα συγκεκριμενα?

jannous44
23-11-11, 20:43
Τους υδατανθρακες πως πρεπει να τους κατανειμουμε μεσα στα γευματα της ημερας? (επισης μηπως ξερει κανεις την θρεπτικη αξια του καλαμποκοψωμου?)

μπορεις να τα τους εχεις γυρω απο την προπονηση. ειναι μια πολυ καλη επιλογη:toast::toast:

adamz
24-11-11, 01:43
παιδια δεν μου λετε καμια ιδεα..πως δινετε λιγη γευση στα νεροβραστα μακαρονια...γτ εγω τα γεμιζω σογια κ δεν ξερω καν αν η σογια εχει πολλες θερμιδες νομιζω εχει λιγες..αλλα και παλι ειναι ψιλοαηδια :puke::puke::puke:

Devil
24-11-11, 02:45
παιδια δεν μου λετε καμια ιδεα..πως δινετε λιγη γευση στα νεροβραστα μακαρονια...γτ εγω τα γεμιζω σογια κ δεν ξερω καν αν η σογια εχει πολλες θερμιδες νομιζω εχει λιγες..αλλα και παλι ειναι ψιλοαηδια :puke::puke::puke:

μολις τωρα ετοιμαζομαι να τσακισω κατι μακαρωνια με κρεμα γαλακτος...:green:

γενικα... με σαλτσα ξερω οτι τα τρωνε... αυτο με τη σογια μου φαινετε λιγο περιεργο...

tolis93
24-11-11, 14:49
παιδια δεν μου λετε καμια ιδεα..πως δινετε λιγη γευση στα νεροβραστα μακαρονια...γτ εγω τα γεμιζω σογια κ δεν ξερω καν αν η σογια εχει πολλες θερμιδες νομιζω εχει λιγες..αλλα και παλι ειναι ψιλοαηδια :puke::puke::puke:

η με μελι η με ταχινι τα λιωνω εγω. ακουγεται κουλο αλλα παει τρελα. κ με γιαουρτι τα σπαει. αλλα σε νορμαλ φασεις μυζιθρα κ κετσαπ

rey1989
24-11-11, 17:03
τα μανταρίνια είναι οκ για αυστηρή διατροφή η έχουν πολλά σάκχαρα? (οχι οτι θα έτρωγα κάθε μέρα , απλά σήμερα πήραν οι δικοί μου και έλεγα να φάω κανα 2, οπότε να ξέρω..).

Irriversible
24-11-11, 17:04
Ειναι αληθεια οτι ο συνδιασμος διαφορετικων οσπριων αναγει τις πρωτεινες τους σε πρωτεινες υψηλης βιολογικης αξιας? Εχω ακουσει να λενε φακες μαζι με ρυζι ειναι σαν μπριζολα.

tolis93
24-11-11, 17:08
τα μανταρίνια είναι οκ για αυστηρή διατροφή η έχουν πολλά σάκχαρα? (οχι οτι θα έτρωγα κάθε μέρα , απλά σήμερα πήραν οι δικοί μου και έλεγα να φάω κανα 2, οπότε να ξέρω..).

λογω μεγεθους και πολλων υγρων δεν εχουν πολλα συν του οτι ανηκουν στα εσπερειδοειδη π τα κατατασει αυτοματα σε φρουτα με πολλα αντιοξιδιοτικα. μην κοιτας μονο τα σακχαρα κτλπ. δε θα σε σκοτωσουν 2 μανταρινια.

tolis93
24-11-11, 17:08
Ειναι αληθεια οτι ο συνδιασμος διαφορετικων οσπριων αναγει τις πρωτεινες τους σε πρωτεινες υψηλης βιολογικης αξιας? Εχω ακουσει να λενε φακες μαζι με ρυζι ειναι σαν μπριζολα.

ισχυει αλλα μαζευονται πολλοι υδατανθρακες σε σχεση με τη μπριζολα με φακες και ρυζι μαζι:green: εγω τρωω παραλληλα κανα γαλακτοκομικο πχ τυρι κοτατζ η γιαουρτι.

johny_8
24-11-11, 18:54
+μαγιονεζα.. τοπ για μενα για συμπληρωση λιπαρων..:toast:

αυτο δεν τ ειχα σκεφτει γ λιπαρα.Μετραει ή πεφτει λιγο βαρια με τ συντηρητικα κ αυτα;

Goofonly
24-11-11, 19:57
Ειναι αληθεια οτι ο συνδιασμος διαφορετικων οσπριων αναγει τις πρωτεινες τους σε πρωτεινες υψηλης βιολογικης αξιας? Εχω ακουσει να λενε φακες μαζι με ρυζι ειναι σαν μπριζολα.

ρύζι = υδατάνθρακα
μπριζόλα = λίπος και πρωτείνη

φακές = πρωτείνη και υδατάνθρακας


για να φτάσεις όμως τα γρ πρωτείνης από φακές που θα έπαιρνες από μία μεγάλη μπριζόλα θες πολύ πράμα άρα θα πάρεις και πολλούς υδατάνθρακες παράλληλα, το ρύζι δεν κολλάει κάπου...

ελμερ
25-11-11, 12:52
παιδια δεν μου λετε καμια ιδεα..πως δινετε λιγη γευση στα νεροβραστα μακαρονια...γτ εγω τα γεμιζω σογια κ δεν ξερω καν αν η σογια εχει πολλες θερμιδες νομιζω εχει λιγες..αλλα και παλι ειναι ψιλοαηδια :puke::puke::puke:

η μανα μου κανει καρμποναρα με τυρι χαμηλων λιπαρων,αλλαντικα παλι χαμηλων και αντι για κρεμα γαλακτος χτυπαει γαλα εβαπορε light....ειναι super και δεν καταλαβαινω διαφορα απ την κρεμα γαλακτος....ισως μπορεις να κανεις κατι αναλογο με τα μακαρονια ....:welcome:

johny_8
25-11-11, 14:38
Αυτο γ την μαγιονεζα γ τν καλυψη λιπαρων πως βλεπετε?

johny_8
25-11-11, 16:31
κ κατι ακομα διαβασα οτι τ κοτοπουλο στηθος εχεις αψητο στ 100γρ 21γρπρωτεινη κ ψητο 31.τα γραμμαρια ωμο κ ψητο αλλαζουν πολυ?Ρωτω γιατι εγω επαιρνα μπουτια κοτοπουλο κ τωρα που πηρα δοκιμαστικα στηθος 180 γρ ωμο σημερα μια χαψια ηταν

tolis93
25-11-11, 16:34
κ κατι ακομα διαβασα οτι τ κοτοπουλο στηθος εχεις αψητο στ 100γρ 21γρπρωτεινη κ ψητο 31.τα γραμμαρια ωμο κ ψητο αλλαζουν πολυ?Ρωτω γιατι εγω επαιρνα μπουτια κοτοπουλο κ τωρα που πηρα δοκιμαστικα στηθος 180 γρ ωμο σημερα μια χαψια ηταν

εξαρταται π θα το ψησεις κιολας ποση ωρα κτλπ.30-50 γρ χανει πανω κατω. στο παραπανω απαντησα δε ξερω τι παιχτηκε.160 θερμιδες εχει η πιτα κυριως απο υδατανθρακες. το σουβλακι καλαμακι εχει 100 θερμιδες κυριως απο πρωτεινη και οι πατατες...αστο ξεφευγουν πολυ απο θερμιδες λογω λαδιων τηγανισματος κτλπ

COBRA_STYLE
25-11-11, 16:48
ρύζι = υδατάνθρακα
μπριζόλα = λίπος και πρωτείνη

φακές = πρωτείνη και υδατάνθρακας


για να φτάσεις όμως τα γρ πρωτείνης από φακές που θα έπαιρνες από μία μεγάλη μπριζόλα θες πολύ πράμα άρα θα πάρεις και πολλούς υδατάνθρακες παράλληλα, το ρύζι δεν κολλάει κάπου...

μια χαρα κολλαει το ρυζι...το βαζεις για να συμπληρωσεις καποια αμινοξεα που λειπουν απο τις φακες...αντι για ρυζι μπορεις να βαλεις φετα για τον ιδιο λογο,αλλα εκει χανεις σε σιδηρο λογο ασβεστιου.

johny_8
25-11-11, 18:11
εξαρταται π θα το ψησεις κιολας ποση ωρα κτλπ.30-50 γρ χανει πανω κατω. στο παραπανω απαντησα δε ξερω τι παιχτηκε.160 θερμιδες εχει η πιτα κυριως απο υδατανθρακες. το σουβλακι καλαμακι εχει 100 θερμιδες κυριως απο πρωτεινη και οι πατατες...αστο ξεφευγουν πολυ απο θερμιδες λογω λαδιων τηγανισματος κτλπ

οποτε με 200γρ ωμο στηθος κτπλ πιανω 45 γρ πρωτεινης αμα τ ψησω στο περιπου.thats right?

tolis93
25-11-11, 18:22
οποτε με 200γρ ωμο στηθος κτπλ πιανω 45 γρ πρωτεινης αμα τ ψησω στο περιπου.thats right?

ναι στο περιπου τοσο ειναι εξαρταται κ το κρεας παντα δλδ καποια εχουν μικροδιαφορες εξαρταται περιοχη κ το τι τρωνε.αλλα μιλαμε τωρα για λεπτομερια της λεπτομεριας.με 200 γρ κανα 45αρακι εισαι

johny_8
25-11-11, 18:47
ωραιος φιλε ευχαριστω

Goofonly
25-11-11, 21:02
ναι στο περιπου τοσο ειναι εξαρταται κ το κρεας παντα δλδ καποια εχουν μικροδιαφορες εξαρταται περιοχη κ το τι τρωνε.αλλα μιλαμε τωρα για λεπτομερια της λεπτομεριας.με 200 γρ κανα 45αρακι εισαι


οποτε με 200γρ ωμο στηθος κτπλ πιανω 45 γρ πρωτεινης αμα τ ψησω στο περιπου.thats right?

με 200γρ ψημένο στήθος είσαι στα 60γρ, με 200γρ ωμό στα 42.

tolis93
25-11-11, 21:07
με 200γρ ψημένο στήθος είσαι στα 60γρ, με 200γρ ωμό στα 42.

ε ναι ωμο εγραψε το παιδι παραπανω. βασικα στο ψημενο δν ειναι στανταρ τα νουμερα ειναι στα περιπου παντα γιατι αλλες φορες χανει παραπανω αλλες λιγοτερο. εχει τυχει να χασει 30 γρ εχει τυχει να χασει και 70 γρ στην ιδια ποσοτητα.

adamz
26-11-11, 00:17
παιδες τρωει κανεις σας πουρε αυτον που ειναι σε σκονη?..ξερει κανει διατροφικη αξια κλπ..κ αν γενικα ..πλησιαζει την κανονικη πατατα?

just
26-11-11, 05:14
το λεει πανω απο το σημειο που σχολιαζει για το θυροειδη , αυτο που λες για τις θερμιδες το ακολουθω και βλεπω αποτελεσματα. μα και φυσικα θελει χρονο κανεις δεν ειπε το αντιθετο , αλλα εδω ο τυπος ειναι πολυ απολυτος: Αν λοιπόν ο στόχος σας είναι να χάσετε 15 κιλά τότε είναι αργά... και ο ΜΟΝΟΣ τρόπος αν και λανθασμένος είναι να καταφύγετε σε μεγάλες μειώσεις θερμίδων που θα έχουν σαν αποτέλεσμα την απώλεια μυϊκού ιστού. Ας προσέχατε και του χρόνου ας σχεδιάσετε καλύτερα τα πλάνα σας...

αν προσεξεις το εγραψε μεσα απριλιου που σημαινει οτι δεν 8α εβγενες φιτ το καλοκαιρι..γιαυτο ειχε γραψει ετσι..το α8ρο νομιζο ειναι περσινο ισως και πολλυ αρχαιο..δεν 8υμαμαι..θυμαμαι ομως που ειχα δει οτι γραφτηκε μεσα απριλιου

just
26-11-11, 05:15
το κακαο μπορει να ενταχθει στην διατροφη γραμμωσης?εμαθα οτι κανει στην διατροφη.αληθευει?

Goofonly
26-11-11, 12:45
παιδες τρωει κανεις σας πουρε αυτον που ειναι σε σκονη?..ξερει κανει διατροφικη αξια κλπ..κ αν γενικα ..πλησιαζει την κανονικη πατατα?

checkare τη συσκευασία του... γράφει διατροφική αξία ανα 100γρ και σύγκρινε...


το κακαο μπορει να ενταχθει στην διατροφη γραμμωσης?εμαθα οτι κανει στην διατροφη.αληθευει?

το έτοιμο ή σκόνη? στη πρώτη περίπτωση όχι, στη δεύτερη μία μικρή ποσότητα δικαιολογείται ( αν και τα περισσότερα σκευάσματα έχουν πολύ ζάχαρη )

tolis93
26-11-11, 13:41
παιδες τρωει κανεις σας πουρε αυτον που ειναι σε σκονη?..ξερει κανει διατροφικη αξια κλπ..κ αν γενικα ..πλησιαζει την κανονικη πατατα?

σε μακρος τη πλησιαζει.σε ποιοτητα η πατατα ειναι καπου...στην εποχη των λειζερ κ ο πουρες στην εποχη της πετρας... καλα μπορει να γινα λιγο τραγηκος.απλα δν εχει σιγουρα τις ιδιες βιταμινες κ τα ιδια συστατικα με τη καμια

tolis93
26-11-11, 13:42
checkare τη συσκευασία του... γράφει διατροφική αξία ανα 100γρ και σύγκρινε...



το έτοιμο ή σκόνη? στη πρώτη περίπτωση όχι, στη δεύτερη μία μικρή ποσότητα δικαιολογείται ( αν και τα περισσότερα σκευάσματα έχουν πολύ ζάχαρη )

σε σκονη το πιο καθαρο ειναι το παυλιδης.τα αλλα εχουν του κερατα τη ζαχαρη μεσα.αυτο το νιωθεις οτι ειναι πικρο θελει 3 κιλα στεβια μεσα:green:

johny_8
26-11-11, 16:28
τις ημερες που δεν παμε γυμναστηριο κατα ποσο επιτεπεται αποκλιση απο τ ποσοστα πρωτεινης που παιρνουμε συγκριτικα με τις ημερες των προπονησεων.Γενικα εγω πχ αβγα δν τρωω καθολου στ ημερες που ειμαι off

Goofonly
26-11-11, 17:43
τις ημερες που δεν παμε γυμναστηριο κατα ποσο επιτεπεται αποκλιση απο τ ποσοστα πρωτεινης που παιρνουμε συγκριτικα με τις ημερες των προπονησεων.Γενικα εγω πχ αβγα δν τρωω καθολου στ ημερες που ειμαι off

η πρωτείνη πάντα μένει ψηλά, κυρίως ο υδατάνθρακας κατεβαίνει στο μισό και μπαίνει περισσότερο πρασινάδι

Giannistzn
26-11-11, 20:06
Οσον αφορα τα λιπαρα, περαν του τι ειναι υγιεινο, παιζει ρολο η πηγη και το πως θα μεταβολιστει απο τον οργανισμο?

Τι εννοω, παιρνει καποιος καθημερινα 100γρ λιπαρα απο ελαιολαδο - ω3 - ταχινι - αυγα
Και καποιος αλλος 100γρ απο τυρια - κρεατα - κρεμες γαλακτος και λοιπες πηγες που εχουν κατα κυριο λογο κορεσμενα.

Προφανως και καλυτερη λυση ειναι η πρωτη που εγραψα, αλλα σε μερες που δεν βρισκω λογο εχω αρκετο υδ/κα ανεβαζω λιπαρα (τυρι-αυγα-λαδι-κρεατικα στη χειροτερη καμια κρεμα γαλακτος).

tolis93
26-11-11, 20:42
Οσον αφορα τα λιπαρα, περαν του τι ειναι υγιεινο, παιζει ρολο η πηγη και το πως θα μεταβολιστει απο τον οργανισμο?

Τι εννοω, παιρνει καποιος καθημερινα 100γρ λιπαρα απο ελαιολαδο - ω3 - ταχινι - αυγα
Και καποιος αλλος 100γρ απο τυρια - κρεατα - κρεμες γαλακτος και λοιπες πηγες που εχουν κατα κυριο λογο κορεσμενα.

Προφανως και καλυτερη λυση ειναι η πρωτη που εγραψα, αλλα σε μερες που δεν βρισκω λογο εχω αρκετο υδ/κα ανεβαζω λιπαρα (τυρι-αυγα-λαδι-κρεατικα στη χειροτερη καμια κρεμα γαλακτος).

εδω δε σε επιασα λιγο. κοιτα κ τα κορεσμενα μερικα δηλαδη ειναι οκ.πχ το αυγο εχει κ ακορεστα υποψη κ ειναι καλο λιπαρο απο οσο ξερω. κ προσφατα διαβασα σε ενα βιβλιο (η βιβλος του φιτνες λεγεται) οτι η κρεμα γαλακτος κ το μοσχαρι δν εχουν μονο κορεσμενα λιπαρα αλλα κ καλα λιπαρα.οπως κ ορισμενα τυρια.τωρα δε ξερω τι να πω μου ακουστηκε κουλο μεν.αλλα για να το γραφει αυτος π το γραφει.... αν κ δν ειναι με τη καμια το ιδιο...

Goofonly
26-11-11, 21:15
Οσον αφορα τα λιπαρα, περαν του τι ειναι υγιεινο, παιζει ρολο η πηγη και το πως θα μεταβολιστει απο τον οργανισμο?

Τι εννοω, παιρνει καποιος καθημερινα 100γρ λιπαρα απο ελαιολαδο - ω3 - ταχινι - αυγα
Και καποιος αλλος 100γρ απο τυρια - κρεατα - κρεμες γαλακτος και λοιπες πηγες που εχουν κατα κυριο λογο κορεσμενα.

Προφανως και καλυτερη λυση ειναι η πρωτη που εγραψα, αλλα σε μερες που δεν βρισκω λογο εχω αρκετο υδ/κα ανεβαζω λιπαρα (τυρι-αυγα-λαδι-κρεατικα στη χειροτερη καμια κρεμα γαλακτος).

Θερμίδες τα πρώτα, θερμίδες τα δεύτερα. Αυτά που αποφεύγουμε γενικά είναι τα trans. Λιπαρά όποιος θέλει όμως, πάλι το καλύτερο είναι να ανεβάζει από τα καλά, για την υγεία του κατά κύριο λόγο.


εδω δε σε επιασα λιγο. κοιτα κ τα κορεσμενα μερικα δηλαδη ειναι οκ.πχ το αυγο εχει κ ακορεστα υποψη κ ειναι καλο λιπαρο απο οσο ξερω. κ προσφατα διαβασα σε ενα βιβλιο (η βιβλος του φιτνες λεγεται) οτι η κρεμα γαλακτος κ το μοσχαρι δν εχουν μονο κορεσμενα λιπαρα αλλα κ καλα λιπαρα.οπως κ ορισμενα τυρια.τωρα δε ξερω τι να πω μου ακουστηκε κουλο μεν.αλλα για να το γραφει αυτος π το γραφει.... αν κ δν ειναι με τη καμια το ιδιο...

Έχουν απόλα... αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι τι έχουν στην πλειοψηφία...

Giannistzn
26-11-11, 21:20
Θερμίδες τα πρώτα, θερμίδες τα δεύτερα. Αυτά που αποφεύγουμε γενικά είναι τα trans. Λιπαρά όποιος θέλει όμως, πάλι το καλύτερο είναι να ανεβάζει από τα καλά, για την υγεία του κατά κύριο λόγο.


Ναι δεν αναφερομαι σε τρανς. Οσο για την υγεια και εμενα με προβληματιζει λιγο αυτο για την ποιοτητα και τα ψιλο αποφευγω.

Οσο για τον υδ/κα, γενικα με φουσκωνει πολυ και (νομιζω) το μονο που προσφερει ειναι ενεργεια. Οταν λοιπον γυμναστω π.χ. το πρωι, ή δεν γυμναστω καθολου τον μειωνω μεσα στη μερα και ανεβαζω τα λιπαρα.

bb-fitness
26-11-11, 21:38
Οι θερμίδες δεν είναι αναβολικές, τα φαγητά είναι, 3500 θερμίδες 50% λίπος, 30% πρωτείνη, 20% υδατάνθρακας δεν είναι το ίδιο με 3500 θερμίδες 60% υδατανθρακα, 30% πρωτείνη, 10% λίπος, ούτε με 70% υδατ, 10 πρωτείνη, 20 λιπος.
τελικά σημασία εχει να τρως καθαρά κ ποιοτικά, αυτή είναι η αναγκαία προυπόθεση

onymos
26-11-11, 22:18
Σαν παστα ειναι αυτο που λεω. Μακρος εχει 5γρ πρωτεΐνη και 40λιπαρα.
Καλα δεν εχω φαει και τον κοσμο για να βρω. Αλλα σκεφτομαι να φτιαξω με ελαιολαδο-παρμεζανα-κουκουναρι-βασιλικο.

Επισης, τα λιπαρα της φετας και τον τυριων κατα κυριο λογο κορεσμενα ειναι?

στα 100 γρ. η φετα εχει 15 γρ. κορεσμενα.....οποτε ανθοτυρο ftw:P

Giannistzn
26-11-11, 22:22
στα 100 γρ. η φετα εχει 15 γρ. κορεσμενα.....οποτε ανθοτυρο ftw:P

Και το ανθοτυρο εχει πολλα λιπαρα. Η μυζηθρα εχει τα λιγοτερα.

Οσο για τη φετα, πηρα light 1 φορα που πηρα τελικα

Goofonly
26-11-11, 22:23
Ναι δεν αναφερομαι σε τρανς. Οσο για την υγεια και εμενα με προβληματιζει λιγο αυτο για την ποιοτητα και τα ψιλο αποφευγω.

Οσο για τον υδ/κα, γενικα με φουσκωνει πολυ και (νομιζω) το μονο που προσφερει ειναι ενεργεια. Οταν λοιπον γυμναστω π.χ. το πρωι, ή δεν γυμναστω καθολου τον μειωνω μεσα στη μερα και ανεβαζω τα λιπαρα.

το ίδιο κάνω και γω...

thegravijia
26-11-11, 23:10
Ναι δεν αναφερομαι σε τρανς. Οσο για την υγεια και εμενα με προβληματιζει λιγο αυτο για την ποιοτητα και τα ψιλο αποφευγω.

Οσο για τον υδ/κα, γενικα με φουσκωνει πολυ και (νομιζω) το μονο που προσφερει ειναι ενεργεια. Οταν λοιπον γυμναστω π.χ. το πρωι, ή δεν γυμναστω καθολου τον μειωνω μεσα στη μερα και ανεβαζω τα λιπαρα.

κ τα λιπαρα ενεργεια δεν δινουν ?
η με τα λιπαρα δεν θα βαλεις τοσο λιπος σωματικο οσο θα εβαζες αν ετρωγες υδατανθρακες?

Goofonly
27-11-11, 02:23
κ τα λιπαρα ενεργεια δεν δινουν ?
η με τα λιπαρα δεν θα βαλεις τοσο λιπος σωματικο οσο θα εβαζες αν ετρωγες υδατανθρακες?

εννοεί ότι τα λιπαρά είναι πιο εύκολα στη πρόσληψη και δεν σε φουσκώνουν

Καραφλό Ακτινίδιο
27-11-11, 02:33
Έφαγα μισό Ραπάνι και μου έχει διαλύσει το στομάχι... Πρώτη φορά το τρώω , κάνει κακό?

Giannistzn
27-11-11, 04:39
κ τα λιπαρα ενεργεια δεν δινουν ?
η με τα λιπαρα δεν θα βαλεις τοσο λιπος σωματικο οσο θα εβαζες αν ετρωγες υδατανθρακες?

Ναι αν εισαι υπερθερμιδικα το ιδιο πραγμα ειναι. Σε ισο-υποθερμιδικα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλυτερο να εχεις λιπαρα αντι για υδ/κα.

Το θεμα μου εμενα ειναι οτι με τον υδ/κα εχω τρομερο φουσκωμα και υπνιλια, ε και οταν εχεις 6ωρο μαθημα μετα, ειναι κομματακι δυσκολο ;)

Devil
27-11-11, 07:41
Ναι αν εισαι υπερθερμιδικα το ιδιο πραγμα ειναι. Σε ισο-υποθερμιδικα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλυτερο να εχεις λιπαρα αντι για υδ/κα.

Το θεμα μου εμενα ειναι οτι με τον υδ/κα εχω τρομερο φουσκωμα και υπνιλια, ε και οταν εχεις 6ωρο μαθημα μετα, ειναι κομματακι δυσκολο ;)

κυριως μετα απο μεγαλες ποσοτητες.... αρχηζει η νυστα....

Giannistzn
27-11-11, 11:45
80-100γρ ρυζι π.χ. με πιανει εμενα. Τι να σου πω μπορει να ειναι και η ιδεα μου..

Manos1989
27-11-11, 19:22
έχει κανείς την επίσημη έρευνα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας σχετικά με την ασφάλεια της ασπαρτάμης?

Ευχαριστώ!

tolis93
27-11-11, 21:12
έχει κανείς την επίσημη έρευνα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας σχετικά με την ασφάλεια της ασπαρτάμης?

Ευχαριστώ!

καπου το χα πσοταρει αυτο αλλα δε θυμαμαι που....:unsure: θα ψαξω αν το βρω θα το ποσταρω εδω.αλλα εχω την εντυπωση πως ηταν σε αυτο το θρεντ.μενι μενι μενι παιτζις μπιχαιντ

Giannistzn
30-11-11, 14:21
κυριως μετα απο μεγαλες ποσοτητες.... αρχηζει η νυστα....

Devil, επειδη δεν ειχα καταλαβει, σε αυτον με τον υδ/κα που ειπα, συμφωνεις οτι μπορει να επηρεαζει ή το θεωρεις δυσκολο επειδη σε μεγαλες ποσοτητες φερνει υπνηλια?

Devil
30-11-11, 17:20
Devil, επειδη δεν ειχα καταλαβει, σε αυτον με τον υδ/κα που ειπα, συμφωνεις οτι μπορει να επηρεαζει ή το θεωρεις δυσκολο επειδη σε μεγαλες ποσοτητες φερνει υπνηλια?

κοιτα...εμενα μου φερνει νυστα οταν τρωω πανω απο 100γρ.... με μικρες ποσοτητες ειμαι κομπλε... αλλα γενικα δεν τον παω ιδιαιτερα...

Giannistzn
30-11-11, 17:31
Μια απο τα ιδια και εγω. Ευχαριστω για την διευκρινηση

(στα cheat ομως αλλο πραμα ο υδ/κας :turtle: )

rey1989
30-11-11, 17:57
επειδή έχω μπερδευτεί ..
τα πορτοκάλια θεωρούνται υδατάνθρακας σωστά?
επίσης θεωρούνται τροφή χαμηλής θρεπτικής αξίας σωστά?(βιταμίνη c παίρνω απο την πολυβιταμίνη).

αυτό δεν ισχύει ?
μου αρέσουν και τώρα που είδα ότι έχουμε το σκεφτόμουν να φάω κανα 2 , μικρά είναι , αλλα τα άφησα να κάθονται στην φρουτιέρα :green::green:

marpi
30-11-11, 18:20
επειδή έχω μπερδευτεί ..
τα πορτοκάλια θεωρούνται υδατάνθρακας σωστά?
επίσης θεωρούνται τροφή χαμηλής θρεπτικής αξίας σωστά?(βιταμίνη c παίρνω απο την πολυβιταμίνη).

αυτό δεν ισχύει ?
μου αρέσουν και τώρα που είδα ότι έχουμε το σκεφτόμουν να φάω κανα 2 , μικρά είναι , αλλα τα άφησα να κάθονται στην φρουτιέρα :green::green:


μηπως το παρακανεισ λιγο?!

rey1989
30-11-11, 19:17
@marpi

εννοείς ότι είμαι υπερβολικός?
είμαι, το ξέρω αλλα όχι επειδή φοβάμαι μην παχύνω , αυτά τα ξεπέρασα απλα τις τελευταίες μέρες έτρωγα κάθε μέρα μανταρίνια και είπα να τα κόψω :green:
στο θέμα των πορτοκαλιών τώρα.. ο λόγος που δεν τρώω είναι πως παίρνω ήδη βιταμίνη c απο την πολυβιταμίνη και απ ότι ξέρω η υπερβολική λήψη της δεν κάνει καλό ..
άμα τρώω και πορτοκάλια μαζί δεν θα πάει ψηλά?

Goofonly
30-11-11, 20:08
κοιτα...εμενα μου φερνει νυστα οταν τρωω πανω απο 100γρ.... με μικρες ποσοτητες ειμαι κομπλε... αλλα γενικα δεν τον παω ιδιαιτερα...

ρε ψεύτη, εσύ δεν είχες πει ότι ψοφάς για υδατάνθρακα? :evil2:

tolis93
01-12-11, 00:19
@marpi

εννοείς ότι είμαι υπερβολικός?
είμαι, το ξέρω αλλα όχι επειδή φοβάμαι μην παχύνω , αυτά τα ξεπέρασα απλα τις τελευταίες μέρες έτρωγα κάθε μέρα μανταρίνια και είπα να τα κόψω :green:
στο θέμα των πορτοκαλιών τώρα.. ο λόγος που δεν τρώω είναι πως παίρνω ήδη βιταμίνη c απο την πολυβιταμίνη και απ ότι ξέρω η υπερβολική λήψη της δεν κάνει καλό ..
άμα τρώω και πορτοκάλια μαζί δεν θα πάει ψηλά?

εξαρταται τι ποσοτητα εχει η πολυβιταμινη. η c να θυμασαι ομως οτι αποβαλεται απο τον οργανισμο.αλλοι συνιστουν κ 1000 mg τη μερα.η πολυβιταμινη για να χει τοσο μ φενεται κουλο

COBRA_STYLE
01-12-11, 00:28
@marpi

εννοείς ότι είμαι υπερβολικός?
είμαι, το ξέρω αλλα όχι επειδή φοβάμαι μην παχύνω , αυτά τα ξεπέρασα απλα τις τελευταίες μέρες έτρωγα κάθε μέρα μανταρίνια και είπα να τα κόψω :green:
στο θέμα των πορτοκαλιών τώρα.. ο λόγος που δεν τρώω είναι πως παίρνω ήδη βιταμίνη c απο την πολυβιταμίνη και απ ότι ξέρω η υπερβολική λήψη της δεν κάνει καλό ..
άμα τρώω και πορτοκάλια μαζί δεν θα πάει ψηλά?


εξαρταται τι ποσοτητα εχει η πολυβιταμινη. η c να θυμασαι ομως οτι αποβαλεται απο τον οργανισμο.αλλοι συνιστουν κ 1000 mg τη μερα.η πολυβιταμινη για να χει τοσο μ φενεται κουλο

μην ανησυχεις...με τετοιες ποσοτητες δεν παθαινεις τπτ,ουτε το πιο απλο side της δεν θα εμφανισεις που ειναι η διαρροια...εξαλλου ειναι πολυ προτιμοτερο να παρεις την C απο τα φρουτα που εχεις σπιτι σου γιατι το κατα ποσο δουλευει απο τις multies ειναι αμφιλεγομενο,βασικα εχει αποδειχθει και απο μελετες οτι δεν, αλλα τεσπα...

marpi
01-12-11, 02:31
ακριβως! σαφως και ειναι καλυτερο να την παρεισ απο φρουτα!
σιγα αμα ηταν να παθαινουμε αρνητικα απο τοσο απλα πραγματα θα ειχαμε ψοφησει ολοι μασ απο καιρο :green:

rey1989
01-12-11, 08:19
οκ παιδιά , thx :thumbup::toast:
πάντως 400mg έχει η πολυβιταμίνη που έχω σε κάθε tab, οπότε νο πρόμπ.;)

Devil
01-12-11, 09:02
ρε ψεύτη, εσύ δεν είχες πει ότι ψοφάς για υδατάνθρακα? :evil2:

ισχυει... αλλα η νυστα ειναι νυστα ομως... ειδικα σε κατι γευματα που εχω βαρεσει 200γρ+...:green:

Goofonly
01-12-11, 09:11
ισχυει... αλλα η νυστα ειναι νυστα ομως... ειδικα σε κατι γευματα που εχω βαρεσει 200γρ+...:green:

και εμένα με πιάνει υπνηλία για να είμαι ειλικρινής... αλλά από τη μία διάβολε λες ότι σ'αρέσουν, απ'τη μία ότι δεν σου αρέσουν... ας μιλήσω και εγώ την devilήστικη διάλεκτο " λολ " :P:P :1laugh:

Devil
01-12-11, 09:18
και εμένα με πιάνει υπνηλία για να είμαι ειλικρινής... αλλά από τη μία διάβολε λες ότι σ'αρέσουν, απ'τη μία ότι δεν σου αρέσουν... ας μιλήσω και εγώ την devilήστικη διάλεκτο " λολ " :P:P :1laugh:

πες μου εσυ ενα ατομο που δεν του αρεσουν τα refeed με πιτσες,μακαροναδες και γλυκα....?:green:

ουδεις αναμαρτητος τεκνον μου...:green:

tolis93
01-12-11, 14:54
πες μου εσυ ενα ατομο που δεν του αρεσουν τα refeed με πιτσες,μακαροναδες και γλυκα....?:green:

ουδεις αναμαρτητος τεκνον μου...:green:

αν και οφ να πω εδω πως το καλυτερο refeed γινεται με 500 γρ μακαρονια κ για γλυκο 10 φετες ψωμι brioche η με γευση τσουρεκι τιγκα στη μαρμελαδα....:green:

Goofonly
01-12-11, 15:38
πες μου εσυ ενα ατομο που δεν του αρεσουν τα refeed με πιτσες,μακαροναδες και γλυκα....?:green:

ουδεις αναμαρτητος τεκνον μου...:green:

Ευχαριστώ πάτερ Ντεβίλιε. Μεγάλη η χάρη σας. Τα καλύτερα refeed θα τα εξηγήσω στον Τόλη από κάτω.


αν και οφ να πω εδω πως το καλυτερο refeed γινεται με 500 γρ μακαρονια κ για γλυκο 10 φετες ψωμι brioche η με γευση τσουρεκι τιγκα στη μαρμελαδα....:green:

Αν και πολύ οφ...
Είσαι πολύ πίσω ακόμα. Τα καλύτερα refeed φίλε γίνονται με διπλή πίτσα, ( που έχει καλύτερη ζύμη και από την αφράτη της Hut! ΚΑΙ γεμιστή με μπέικον και κασέρι! ) ψημένη σε ηλεκτρικό φούρνο ( έχω συνταγή επαγγελματική ;) με απ'όλα + ελιές και για επιδόρπιο ένα τσουρέκι από Τερκενλή με άσπρη σοκολάτα και κάστανο! Άντε γεια :green:

tolis93
01-12-11, 16:26
Ευχαριστώ πάτερ Ντεβίλιε. Μεγάλη η χάρη σας. Τα καλύτερα refeed θα τα εξηγήσω στον Τόλη από κάτω.



Αν και πολύ οφ...
Είσαι πολύ πίσω ακόμα. Τα καλύτερα refeed φίλε γίνονται με διπλή πίτσα, ( που έχει καλύτερη ζύμη και από την αφράτη της Hut! ΚΑΙ γεμιστή με μπέικον και κασέρι! ) ψημένη σε ηλεκτρικό φούρνο ( έχω συνταγή επαγγελματική ;) με απ'όλα + ελιές και για επιδόρπιο ένα τσουρέκι από Τερκενλή με άσπρη σοκολάτα και κάστανο! Άντε γεια :green:

θεωρειται ερωτηση κ μην ακουσω κουβεντα:green: αυτη τη πιτσα απο τη χατ τη παραγγελνεις? και τσουρεκι τετοιο αθηνα π να βρω?γιατι αυτο το ασπρη σοκολατα και καστανο ξερεις με χτυπησε...:spank:

Giannistzn
01-12-11, 16:46
Εχει τερκενλη στο χαλανρι και στο αεροδρομιο (και καπου αλλου νομιζω). Αλλα 2 φορες εχω παρει απο χαλανδρι και τις 2 ηταν μπαγιατικο οταν το πηρα.

3 φορες εχω φαει απο θεσσαλονικη (και τη μια ηταν μιας βδομαδας το τσουρεκι), και δεν εχει καμια σχεση. Αααααχ καταραμενη θεσσ/νικη μας εχεις καταστρεψει..

Goof, παρε μια λευκη-malteesers απο το βαλεντινο για εμενα, και καπακι μια σοκολατα μπισκοτο :welcome:


Οσο για refeed, επειδη δεν λιγωνομαι (κριμα να μην μπορω να νιωσω αυτο το πραγμα θα με ειχε σωσει απο πολλες τασεις εμμετου) προτιμω γλυκα και μονο.. Παγωτα - donnuts - τσουρεκια - κεικ σοκολατας με μερεντα :green: κουφετα με διαφορες γεμισεις (σαμπανια, καραμελα, φραουλα κλπ κλπ), βαφλες, κρεπες και πραλινες σοκολατακια.

Αΐ στ'αναθεμα με κολαζετε και ειπα να μπω σε ενα προγραμμα..

nikos12
01-12-11, 17:47
paidia na perno k metaproproponitiko geuma k geuma meta apo mia ora apoo tin proponisi???to mpifteki einai gia ogo???

tolis93
01-12-11, 18:37
paidia na perno k metaproproponitiko geuma k geuma meta apo mia ora apoo tin proponisi???to mpifteki einai gia ogo???

φιλτατε γραφε Ελληνικα σε παρακαλω πολυ. Να παιρνεις πρωτεινη γρηγορης αποροφησης μαζι με υψιλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακα μετα τη προπονηση και να τρως κ πρωτεινη με υδατανθρακα μια ωριτσα μετα.υπαρχει ολοκληρο θεμα μεταπροπονητικης διατροφης.απορω πως δε το βρηκες.αν εψαξες βασικα:green:

Goofonly
01-12-11, 19:39
θεωρειται ερωτηση κ μην ακουσω κουβεντα:green: αυτη τη πιτσα απο τη χατ τη παραγγελνεις? και τσουρεκι τετοιο αθηνα π να βρω?γιατι αυτο το ασπρη σοκολατα και καστανο ξερεις με χτυπησε...:spank:

εγώ τη φτιάχνω, μάγειρας είμαι :green::green: το τσουρέκι σε ζαχαροπλαστεία Τερκενλή, Αθήνα δεν έχω ιδέα, πάντως είναι μακράν ότι καλύτερο έχω φάει σε τσουρέκι και σοκολάτα :P


Εχει τερκενλη στο χαλανρι και στο αεροδρομιο (και καπου αλλου νομιζω). Αλλα 2 φορες εχω παρει απο χαλανδρι και τις 2 ηταν μπαγιατικο οταν το πηρα.

3 φορες εχω φαει απο θεσσαλονικη (και τη μια ηταν μιας βδομαδας το τσουρεκι), και δεν εχει καμια σχεση. Αααααχ καταραμενη θεσσ/νικη μας εχεις καταστρεψει..

Goof, παρε μια λευκη-malteesers απο το βαλεντινο για εμενα, και καπακι μια σοκολατα μπισκοτο :welcome:


Οσο για refeed, επειδη δεν λιγωνομαι (κριμα να μην μπορω να νιωσω αυτο το πραγμα θα με ειχε σωσει απο πολλες τασεις εμμετου) προτιμω γλυκα και μονο.. Παγωτα - donnuts - τσουρεκια - κεικ σοκολατας με μερεντα :green: κουφετα με διαφορες γεμισεις (σαμπανια, καραμελα, φραουλα κλπ κλπ), βαφλες, κρεπες και πραλινες σοκολατακια.

Αΐ στ'αναθεμα με κολαζετε και ειπα να μπω σε ενα προγραμμα..

Σε νιώθω άπειρα, γλυκά = θρησκεία. Δεν μπορώ να βρω άτομο που του αρέσουν μόνο τα γλυκά όπως εμένα, όλοι για αλμυρά τρελαίνονται... :turtle::turtle:

TheWorst
03-12-11, 00:36
Λοιπον 2 φορες την εβδομαδα εχουμε γυμναστικη και λεω να κανω αεροβιο.
Η ερωτηση ειναι η εξης:

Ειμαι στον ογκο και θελω να εχω 2 φορες την εβδομαδα αεροβιο
Να φαω 2-3 μπανανες με 8-10 ασπραδια ?
ή να φαω μονο ασπραδια και μετα να φαω μπανανες.
Θα γινει ισως με καποια τακτικη και να ανεβασω κιλα , αλλα και ετσι να περιορισω λιπος (αφηνοντας 1-1,30 ωρα χωρις υ/α μετα απο προπονηση για καυση λιπους)?

Giannistzn
03-12-11, 00:49
Ποτε να φας αυτα που λες? Μεταπροπονητικα? Μιλας για αεροβιο σε μερα εκτος προπονησης με βαρη ετσι?

TheWorst
03-12-11, 00:52
Ποτε να φας αυτα που λες? Μεταπροπονητικα? Μιλας για αεροβιο σε μερα εκτος προπονησης με βαρη ετσι?

Ναι εκτος εννοω.Βασικα την τριτη δεν εχω αλλα την τεταρτη εχω προπονηση με βαρη.
Στη μια περιπτωση τρωω ασπραδια και μετα απο 1-1,30 ωρα 2-3 μπανανες (για να εχουμε καυση λιπους κατα αυτην την ωρα)
Στην αλλη τρωω μπανανες με τα ασπραδια σε ενα γευμα..

Giannistzn
03-12-11, 01:25
Εγω μετα το αεροβιο θα σου ελεγα να μην φας τιποτα. Να πας κατευθειαν στο επομενο γευμα για να εκμεταλευτεις ενα μικρο περιθωριο που μπορει να συνεχισει να καιει το σωμα λιπος. Αλλιως θα σου ελεγα ασπραδια μονο.

TheWorst
03-12-11, 01:30
Και μετα απο 1-1,5 ωρα μπανανες και μετα απο ακομα 1 ωρα μοσχαρι με (οτι εχει) ρυζι ή πατατα ή καλαμποκι

Giannistzn
03-12-11, 01:33
Γιατι να φας μετα απο 1-1,5 ωρα τις μπανανες και οχι κανονικο γευμα?

Goofonly
03-12-11, 02:47
Και μετα απο 1-1,5 ωρα μπανανες και μετα απο ακομα 1 ωρα μοσχαρι με (οτι εχει) ρυζι ή πατατα ή καλαμποκι

μεταπροπονητικό 1 μπανάνα με τα ασπράδια όπως και να έχει... και στερεό καμιά ώρα αργότερα, δεν αλλάζει κάτι...

Giannistzn
03-12-11, 16:22
Βραστα λαχανικα π.χ. καροτα - αρακας - φασολακια συγκαταλεγονται στους αμυλωδεις ή ινώδεις υδ/κες?

COBRA_STYLE
05-12-11, 16:00
Βραστα λαχανικα π.χ. καροτα - αρακας - φασολακια συγκαταλεγονται στους αμυλωδεις ή ινώδεις υδ/κες?

στους ινωδεις

tolis93
05-12-11, 16:43
Βραστα λαχανικα π.χ. καροτα - αρακας - φασολακια συγκαταλεγονται στους αμυλωδεις ή ινώδεις υδ/κες?

αυτα απο οτι ξερω ειναι αμυλωδης. ειναι εν μερη ινωδης.τα δε καροτα δν ειναι ουτε τοσο στη μια ουτε στην αλλη κατηγορια. στην ινωδη ομως θα κατατασοταν μεταξυ των 2

TheWorst
06-12-11, 20:53
Λοιπον ενα ψαρι εδω περα τρωω τωρα κι εχω την εξης απορια

Συνολο ειναι 240 γραμμαρια
Μονο του το ψαρι ειναι 190 γραμμαρια

Λιπαρα - 19
Πρωτεινη 18
Υδατανθρακες -0

Τα λιπαρα προερχονται απο αυτο που πεταω εγω ή απο το ιδιο το ψαρι ??

johny_8
06-12-11, 20:54
Στο βραδιονο γιαουτρακι με αμυγδαλα αν βαλω μελι γιατι σκετο δν κατεβαινει ευκολα ειναι οΚ?

Keirox
06-12-11, 20:55
Λοιπον ενα ψαρι εδω περα τρωω τωρα κι εχω την εξης απορια

Συνολο ειναι 240 γραμμαρια
Μονο του το ψαρι ειναι 190 γραμμαρια

Λιπαρα - 19
Πρωτεινη 18
Υδατανθρακες -0

Τα λιπαρα προερχονται απο αυτο που πεταω εγω ή απο το ιδιο το ψαρι ??

Απο το ψάρι είναι πολύ καλα λιπαρά omega 3/6 (αναλόγως το ψάρι). Φάτα άφοβα μην τα φοβάσε!

Devil
06-12-11, 20:55
ελα νταξ πλακα μου κανεις τωρα? δεν μπορει να μιλας σοβαρα....:green::turtle:

τις γενικες διατροφης γιατι τις εχουμε ρε συ worst?

TheWorst
06-12-11, 20:58
Σωστα το ξεχασα εντελως :green:

Ελπιζω να ειναι αστειο οτι ανοιξα καινουργιο τοπικ και να μη σου φαινεται γελοια η ιδια η ερωτηση :P

Devil
06-12-11, 21:00
Σωστα το ξεχασα εντελως :green:

Ελπιζω να ειναι αστειο οτι ανοιξα καινουργιο τοπικ και να μη σου φαινεται γελοια η ιδια η ερωτηση :P

βασικα και τα 2.... αλλα κυριως το 1ο...:green:

TheWorst
06-12-11, 21:09
Αρα τελικα τα λιπαρα ερχονται απο το ψαρι και οχι απο τα 50 γραμμαρια που μενουν ??

Και επισης κατι αλλο.Μετα απο μια αναζητηση στο γουγλ(ντροπη μου , το ξερω :green:) καταλαβα οτι το ψαρι λεγεται ρεγγα :green:

Edit: φιλετο ετσι .

giorgosss
06-12-11, 21:24
ρε παιδια αυτη η γλυκοπατατα δεν τρωγετε αηδια :shock: :shock: :shock: . υπαρχει καμια πατεντα η πρεπει να την φαω ετσι ?

gym
06-12-11, 21:28
πως την φτιαχνεις?περιεργο γιατι απλα ειναι τελεια...

giorgosss
06-12-11, 21:45
βραστη !!! γιατι υπαρχει και αλλος τροπος ? :unsure:

gym
06-12-11, 21:54
ψητη σε αντικολλητικο...

ψητη στο φορυνο...

στα καρβουνα...

στον ατμο ασε θα με βρισεις αν κ ειναι ωραια...

στα μικροκυματα με φλουδα κ τρυπημενη...

τι αλλο?
ε σου φτανουν αυτα...

gsisr
07-12-11, 02:07
παίδες επειδή έχω βαρεθεί τη βραστή πατάτα και να προσθέτω λάδι ανάλογα το γεύμα το ίδιο υγιεινό δεν είναι άμα τις κάνω στο φούρνο προσθέτωντας ανα ποσότητα πατάτας την ανάλογη ποσότητα λαδιού π θέλω; στο εναμησι κιλο βάζω 6 κουταλιες

gym
07-12-11, 02:14
βαλε το λαδι σου που θες εφοσον εχεις ψησει την πατατα σου και την εχεις ετοιμη στο πιατο...μην την ψησεις με το λαδι επανω της

gsisr
07-12-11, 02:16
βαλε το λαδι σου που θες εφοσον εχεις ψησει την πατατα σου και την εχεις ετοιμη στο πιατο...μην την ψησεις με το λαδι επανω της

έχει θέμα το λαδι στο φούρνο; γτ νομίζω ότι δε τηγανίζεται..σ ένα γεύμα τις χρησιμοποιώ μόνο στο μεταπροπονητικό

gym
07-12-11, 02:19
αναλογα ποσο αυστηρος εισαι μωρε με την διατροφη σου...
κανονικα ναι εχεις θεμα εμ το λαδι γενικα οταν ανεβαινει η θερμοκρασια...αλλα κ αν βαλεις λιγο λαδι στον φουρνο δεν χαλασε κ ο κοσμος,δεν θα χαλασεις την προσπαθεια σου με τον ενα κσ λαδιου...αλλα και παλι σου λεω...ΑΝΑΛΟΓΑ το ποσο αυστηρος εισαι...

βαλε εκει λιγο...ενα κ γ ριξε κ παπρικα και ριγανη κ καντες σαν τηγανητες εκει στον φουρνο να παθεις πλακα...
στο τσακιρ κεφι ριξε κ κεφαλοτυρι(πως νμου ρθε τωρα αυτο?α ο γιαννης 644 φταιει που ειπε σε ενα θεμα με τα πατατακια με κεφαλοτυρι...χιχιχιχ)

gsisr
07-12-11, 02:25
αναλογα ποσο αυστηρος εισαι μωρε με την διατροφη σου...
κανονικα ναι εχεις θεμα εμ το λαδι γενικα οταν ανεβαινει η θερμοκρασια...αλλα κ αν βαλεις λιγο λαδι στον φουρνο δεν χαλασε κ ο κοσμος,δεν θα χαλασεις την προσπαθεια σου με τον ενα κσ λαδιου...αλλα και παλι σου λεω...ΑΝΑΛΟΓΑ το ποσο αυστηρος εισαι...

βαλε εκει λιγο...ενα κ γ ριξε κ παπρικα και ριγανη κ καντες σαν τηγανητες εκει στον φουρνο να παθεις πλακα...
στο τσακιρ κεφι ριξε κ κεφαλοτυρι(πως νμου ρθε τωρα αυτο?α ο γιαννης 644 φταιει που ειπε σε ενα θεμα με τα πατατακια με κεφαλοτυρι...χιχιχιχ)

το μάμησες :p! ρίξε και καμιά πανσέτα και κάνα μπριζολίδι!μισες δουλειές:P

gym
07-12-11, 02:31
ε αμα θες βαλε...εγω να χαλασω χατιρι?σιγα...:green:

gsisr
07-12-11, 02:35
ε αμα θες βαλε...εγω να χαλασω χατιρι?σιγα...:green:

αχ άσε έχω κάνα 2μηνο να κάνω τσιτ ακόμα κι οι πατάτες φούρνου με λίγο λαδάκι τσιτ μ φαίνεται στη γεύση....

gym
07-12-11, 02:36
ωραια...φατες να τελειωνουμε τοτε...βαλε κ ριγανη κ αιντε:green:

gsisr
07-12-11, 02:43
ωραια...φατες να τελειωνουμε τοτε...βαλε κ ριγανη κ αιντε:green:

ε αφού μ δίνεις την ευχή σ:P

36002

johny_8
07-12-11, 16:06
2 ερωτησεις
1)στο βραδινο γιαυρτακι με αμυγδαλα μελι κάνει?
2)μαγιονέζα για λιπαρα?

Τις έχω ρωτησει κ σε προηγουμενες σελιδες αλλα δεν ελαβα απαντηση γιαυτο τις ποσταρω again

TheWorst
07-12-11, 16:21
ε αφού μ δίνεις την ευχή σ:P

36002

Πως το τρως αυτο ? Αηδια γινεται οταν το κρατας μεσα στο ψυγειο για πολυ ωρα

TheWorst
07-12-11, 16:22
2 ερωτησεις
1)στο βραδινο γιαυρτακι με αμυγδαλα μελι κάνει?
2)μαγιονέζα για λιπαρα?

Τις έχω ρωτησει κ σε προηγουμενες σελιδες αλλα δεν ελαβα απαντηση γιαυτο τις ποσταρω again

1)Καλυτερα μη βαζεις
2)Εχει πολα Ε(επσιλον) αν εννοεις αγορασμενη,αν ειναι σπιτικη βαλε οσο θες.

Σπιτικη εννοω με γαλα + αυγα (γινεται υγρη βασικα)

spyros Bodybuilding
07-12-11, 16:57
παιδια πειραματιζομουν με το γνωστο προγραμματακι του φορουμ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4298-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-BMR-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD)και εβαλα

βαρος 75
υψος 178
ηλικια 16
πολυ ελαφρια δραστηριοτητα
φυλο αντρας
και μου εβγαλε 2345 θερμιδες

μετα αλλαξα ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ, το εβαλα 100 κιλα,και μου εβγαλε 2774

ειναι δυνατον??

η διαφορα θερμιδων σε εναν ανθρωπο 75 κιλων,με εναν 100 κιλων,να ειναι τοσο μικρη???

τα στοιχεια που εχω δωσει πιο πανω ειναι δικα μου,δηλαδη αμα αυξησω 300 θερμιδες ποσα κιλα μπορω να παρω ???

καποιος να με βοηθησει γιατι εχω μπερδευτει ασχημα

Goofonly
07-12-11, 17:23
Κιομως... θα σε ξεμπερδέψω... εσύ έβαλες πολύ ελαφριά δραστηριότητα, αν έβαζες έντονη κτλ θα έβλεπες ότι έχει ακόμα μεγαλύτερη θερμιδική διαφορά. Όσο εντονότερη η προπόνηση αυτού των 100 κιλών, τόσο μεγαλύτερη η διαφορά από έναν 75 κιλών με το ίδιο πρόγραμμα.

Με 300 παραπάνω θερμίδες, πιθανών δεν θα βάλεις κιλά... εκτός αν δεν κάνεις τίποτα από το να κάθεσαι σπίτι, και παροδικά τρως σαβούρες... τότε θα πάρεις πράμα...

spyros Bodybuilding
07-12-11, 18:21
Κιομως... θα σε ξεμπερδέψω... εσύ έβαλες πολύ ελαφριά δραστηριότητα, αν έβαζες έντονη κτλ θα έβλεπες ότι έχει ακόμα μεγαλύτερη θερμιδική διαφορά. Όσο εντονότερη η προπόνηση αυτού των 100 κιλών, τόσο μεγαλύτερη η διαφορά από έναν 75 κιλών με το ίδιο πρόγραμμα.

Με 300 παραπάνω θερμίδες, πιθανών δεν θα βάλεις κιλά... εκτός αν δεν κάνεις τίποτα από το να κάθεσαι σπίτι, και παροδικά τρως σαβούρες... τότε θα πάρεις πράμα...


ναι φιλε το ξερω οτι αμα εχεις εντονη δραστηριοτητα,εχεις και περισσοτερες θερμιδες.Αλλα ενας ανθρωπος που εκτος απο το γυμναστηριο που παει δεν κανει τιποτα αλλο,τι δραστηριοτητα εχει??

εγω ας πουμε μονο γυμναστηριο πηγαινω,ολη την αλλη μερα ειμαι στα σχολεια,φροντιστηρια και διαβασμα στο σπιτι,οποτε η δραστηριοτητα μου ειναι ελαφρια η μεση.

gsisr
07-12-11, 19:04
Πως το τρως αυτο ? Αηδια γινεται οταν το κρατας μεσα στο ψυγειο για πολυ ωρα

δε μαγειρέυω καθημερινά, ανά 4 μέρες περίπου και τα διατηρώ στο ψυγείο. πάντα όταν θέλω να φάω κτ το ζεσταίνω και γίνεται λες κ τ κανα εκείνη την ώρα

Goofonly
07-12-11, 21:32
ναι φιλε το ξερω οτι αμα εχεις εντονη δραστηριοτητα,εχεις και περισσοτερες θερμιδες.Αλλα ενας ανθρωπος που εκτος απο το γυμναστηριο που παει δεν κανει τιποτα αλλο,τι δραστηριοτητα εχει??

εγω ας πουμε μονο γυμναστηριο πηγαινω,ολη την αλλη μερα ειμαι στα σχολεια,φροντιστηρια και διαβασμα στο σπιτι,οποτε η δραστηριοτητα μου ειναι ελαφρια η μεση.

μέτρα το σαν μέση φίλε, αν παίξεις καμιά μπαλίτσα ή κάνεις κάτι πιο έντονο, ανέβασε... δεν έχεις κάθε μέρα ίδια δραστηριότητα τις περισσότερες φορές έτσι και αλλιώς...

tolis93
07-12-11, 21:58
ναι φιλε το ξερω οτι αμα εχεις εντονη δραστηριοτητα,εχεις και περισσοτερες θερμιδες.Αλλα ενας ανθρωπος που εκτος απο το γυμναστηριο που παει δεν κανει τιποτα αλλο,τι δραστηριοτητα εχει??

εγω ας πουμε μονο γυμναστηριο πηγαινω,ολη την αλλη μερα ειμαι στα σχολεια,φροντιστηρια και διαβασμα στο σπιτι,οποτε η δραστηριοτητα μου ειναι ελαφρια η μεση.

κ ομως.κινεισαι κ ας μη το καταλαβαινεις.αν πας με τα ποδια σχολειο φροντηστιριο κτλπ.μεσα στο σχολειο κουνιεσαι σιγουρα. πανω κατω μαζευεται κατι απο εκει. στο μεταξυ περαν της δραστηριοτητας να ξερεις ειναι κ θεμα ηλικιας ειναι θεμα τι κιλα εχεις πανω σ γτ αλλο ενας 100 κιλα με 8% λιπος(γομαρι λεμε) και αλλο με 25% λιπος.;) τωρα το προγραμμα αυτο με τι ποσοστο λιπους μετραει.δεν εχω ιδεα.κ εγω το ψαχνω ακομα:green:

Jart
08-12-11, 00:47
Αποφασισα να βαλω λιγη extra πρωτεινη στο φαγητο μου. Εχω ακουσει οτι το αβγο (οταν το ρουφας) ειναι αρκετα καλο και με βολευει γιατι δεν εξαρτιουμαι απο την μανα μου να το φτιαξει. Το κανω μονος μου τσακ μαμ. Επισης μπορω να τρωω και μελι.

Μπορειτε να μου πειτε ποιες ωρες ειναι καλο να τρωω και ποσο σε ποσοτητα? Πριν το γυμναστηριο η μετα, το βραδυ κτλ.

Επισης στο αβγο οταν το ρουφας βγαζεις το πορτοκαλι (δεν ξερω πως λεγετε) η το πινεις ολοκληρο?

Και κατι τελευτεο αν σε πιασει πεινα κατα της 11 ηωρα το βραδυ. τι ειναι καλο να φας? 2 τοστακια και 1 ποτηρι γαλα ειναι καλα?

Και να πω οτι ειμαι 15 1,73 και 66 κιλα

Goofonly
08-12-11, 01:01
Αποφασισα να βαλω λιγη extra πρωτεινη στο φαγητο μου. Εχω ακουσει οτι το αβγο (οταν το ρουφας) ειναι αρκετα καλο και με βολευει γιατι δεν εξαρτιουμαι απο την μανα μου να το φτιαξει. Το κανω μονος μου τσακ μαμ. Επισης μπορω να τρωω και μελι.

Μπορειτε να μου πειτε ποιες ωρες ειναι καλο να τρωω και ποσο σε ποσοτητα? Πριν το γυμναστηριο η μετα, το βραδυ κτλ.

Επισης στο αβγο οταν το ρουφας βγαζεις το πορτοκαλι (δεν ξερω πως λεγετε) η το πινεις ολοκληρο?

Και κατι τελευτεο αν σε πιασει πεινα κατα της 11 ηωρα το βραδυ. τι ειναι καλο να φας? 2 τοστακια και 1 ποτηρι γαλα ειναι καλα?

Και να πω οτι ειμαι 15 1,73 και 66 κιλα

Ανάλογα φίλε και το τι διατροφή ακολουθείς γενικότερα... Που δεν έχεις αρκετή πρωτείνη,θερμίδες κτλ.

Το αυγό δεν είναι καλό να το πίνεις ωμό, μην βλέπεις τον Rambo στα έργα... έχει μικρόβια μέσα... και κίνδυνο να πάθεις σαλμονέλα. Βάλτα σε ένα αντικολλητικό τηγάνι να ψηθούν και φάτα... ή βράστα. Έτσι ότι κακό υπάρχει θα εξαφανιστεί. Το πορτοκαλί λέγεται " κρόκος ", περιέχει και πρωτείνη και λιπαρά, σε αντίθεση με το ασπράδι που έχει μόνο πρωτείνη. Μετά τη προπόνηση, το πρωί και το βράδυ είναι καλές ώρες να φας ασπράδι αυγού υποθέτω. Ένα ασπράδι έχει 3-3.5γρ πρωτείνης... Αν δεν τρως τίποτα άλλο π.χ μετά τη προπόνηση, φάε 8-10 ασπράδια και 1 μπανάνα.

Το βράδυ ένα καλό γεύμα είναι 2 γιαούρτια 2% και μία χούφτα καρύδια ή αμύγδαλα. Τα τοστ μακρυά το βράδυ, υδατάνθρακες...

ka2sel
08-12-11, 01:07
Αποφασισα να βαλω λιγη extra πρωτεινη στο φαγητο μου. Εχω ακουσει οτι το αβγο (οταν το ρουφας) ειναι αρκετα καλο και με βολευει γιατι δεν εξαρτιουμαι απο την μανα μου να το φτιαξει. Το κανω μονος μου τσακ μαμ. Επισης μπορω να τρωω και μελι.

Μπορειτε να μου πειτε ποιες ωρες ειναι καλο να τρωω και ποσο σε ποσοτητα? Πριν το γυμναστηριο η μετα, το βραδυ κτλ.

Επισης στο αβγο οταν το ρουφας βγαζεις το πορτοκαλι (δεν ξερω πως λεγετε) η το πινεις ολοκληρο?

Και κατι τελευτεο αν σε πιασει πεινα κατα της 11 ηωρα το βραδυ. τι ειναι καλο να φας? 2 τοστακια και 1 ποτηρι γαλα ειναι καλα?

Και να πω οτι ειμαι 15 1,73 και 66 κιλα

καλο θα ηταν μια μερα σου να περιειχε πρωινο δεκατιανο μεσημεριανο απογευματινο γευμα μετα το γυμναστηριο και μετα απο 2-3 ωριτσες κατι λαιτ...δεν ξερω το καθημερινο σου προγραμμα για να σου πω για να ορισω ωρες...να εχουν 2-3 ωρες διαφορα τα γευματα σου...
το 'πορτοκαλι' που λες λεγεται κροκος...δε το ρουφας αυτο....προσωπικα ποτε δεν εχω ρουφηξει ασπραδι αυγου ωμο...
αν εχεις κανει τα γευματα σου σωστα πιστευω πως δεν θα πεινασεις τετοια ωρα..γιατι πριν λιγο θα εχεις φαει κατι λαητ οπως ενα γιαουρτακι με λιγους ξηρους καρπους...2 τοστακια με ενα ποτηρι γαλα πριν κοιμηθεις δεν νομιζω φιλε

Goofonly
08-12-11, 01:14
καλο θα ηταν μια μερα σου να περιειχε πρωινο δεκατιανο μεσημεριανο απογευματινο γευμα μετα το γυμναστηριο και μετα απο 2-3 ωριτσες κατι λαιτ...δεν ξερω το καθημερινο σου προγραμμα για να σου πω για να ορισω ωρες...να εχουν 2-3 ωρες διαφορα τα γευματα σου...
το 'πορτοκαλι' που λες λεγεται κροκος...δε το ρουφας αυτο....προσωπικα ποτε δεν εχω ρουφηξει ασπραδι αυγου ωμο...
αν εχεις κανει τα γευματα σου σωστα πιστευω πως δεν θα πεινασεις τετοια ωρα..γιατι πριν λιγο θα εχεις φαει κατι λαητ οπως ενα γιαουρτακι με λιγους ξηρους καρπους...2 τοστακια με ενα ποτηρι γαλα πριν κοιμηθεις δεν νομιζω φιλε

Πανάθεμά με αν είπα κάτι διαφορετικό.

tolis93
08-12-11, 01:14
Ανάλογα φίλε και το τι διατροφή ακολουθείς γενικότερα... Που δεν έχεις αρκετή πρωτείνη,θερμίδες κτλ.

Το αυγό δεν είναι καλό να το πίνεις ωμό, μην βλέπεις τον Rambo στα έργα... έχει μικρόβια μέσα... και κίνδυνο να πάθεις σαλμονέλα. Βάλτα σε ένα αντικολλητικό τηγάνι να ψηθούν και φάτα... ή βράστα. Έτσι ότι κακό υπάρχει θα εξαφανιστεί. Το πορτοκαλί λέγεται " κρόκος ", περιέχει και πρωτείνη και λιπαρά, σε αντίθεση με το ασπράδι που έχει μόνο πρωτείνη. Μετά τη προπόνηση, το πρωί και το βράδυ είναι καλές ώρες να φας ασπράδι αυγού υποθέτω. Ένα ασπράδι έχει 3-3.5γρ πρωτείνης... Αν δεν τρως τίποτα άλλο π.χ μετά τη προπόνηση, φάε 8-10 ασπράδια και 1 μπανάνα.

Το βράδυ ένα καλό γεύμα είναι 2 γιαούρτια 2% και μία χούφτα καρύδια ή αμύγδαλα. Τα τοστ μακρυά το βράδυ, υδατάνθρακες...
Μετά τη προπονα μόνο μια μπανάνα για καρμπς? Δε θέλει τουλάχιστον το μισό μας βάρος σε γρ??

ka2sel
08-12-11, 01:17
Πανάθεμά με αν είπα κάτι διαφορετικό.

δεν το ειχα δει ρε αδερφε πως ειχες απαντησει..:)

Goofonly
08-12-11, 01:21
Μετά τη προπονα μόνο μια μπανάνα για καρμπς? Δε θέλει τουλάχιστον το μισό μας βάρος σε γρ??

Όχι, δεν υπάρχει κάποιο στανταρ... Μερικοί βάζουν τα carbs όλα στο ποστ, άλλοι γύρω απ'τη προπόνηση, άλλοι όλη τη μέρα - λίγους στο ποστ και ακόμα λίγους στο γεύμα μετά το ποστ, άλλοι δεν βάζουνε καν carbs στο ποστ γιατί θεωρούν ότι αν έχεις αρκετούς carbs στη μέρα δεν χρειάζονται... Όλα σχετικά είναι. Εγώ θεωρώ ότι αν έχεις μία διατροφή με καλά macros και πολλά γεύματα, λίγα carbs μετά το ποστ και ακόμα λίγα μετά στο επόμενο γεύμα ( π.χ εγώ τρώω για ποστ 1.5 σκοοπ + 1 μπανάνα με 1 κ.γ μέλι και 1 μικρό μήλο πράσινο και μετά 75γρ ολικής μακαρόνια με μπιφτέκια ή κοτόπουλο ) θα κάνουν τη δουλειά. Εγώ είμαι της άποψης ότι εκτός του ποστ, ένα από τα σημαντικότερα είναι και το pre-workout, εκεί χώνω τα πιο πολλά carbs μου, πάω μέσα μετά μαμιόντας...

Άλλωστε το παλικάρι βλέπεις δεν το πολυψάχνει, φαίνεται. Και είναι και 66 κιλά...

Jart
08-12-11, 01:25
Η διατροφη μου ειναι αναλογα με τις ορεξης μου αλλα παντα υγειηνα.
Πρωινα (ενα τοστακι)
Μερικεσ φορες υπαρχει ενα ενδιαμεσο με το μεσημεριανο αν πεινασω
Μεσημεριανο(οτι κανει η μαμα και μπολικη σαλατα
μετα ως που να παω γυμναστηριο τρωω μια μπανανα κατι τετοιο (οχι βαρη)
μετα το γυμναστηριο τρωω οτι εχει μεινει απο το μεσημεριανο η φτιαχνω τοστ + 3-4 αβγα που μου ειπατε βραστα μαλλον
Και κατα το βραδακι corn flakes με γαλα η γιαουρτι με μελι.
Δεν με ενδιαφερει πλεον να βαλω αλλα κιλα γιατι εχει καλο καλουπι το σωμα μου. Τωρα απλος γραμμωση.

Τι λετε?

ka2sel
08-12-11, 01:25
Όχι, δεν υπάρχει κάποιο στανταρ... Μερικοί βάζουν τα carbs όλα στο ποστ, άλλοι γύρω απ'τη προπόνηση, άλλοι όλη τη μέρα - λίγους στο ποστ και ακόμα λίγους στο γεύμα μετά το ποστ, άλλοι δεν βάζουνε καν carbs στο ποστ γιατί θεωρούν ότι αν έχεις αρκετούς carbs στη μέρα δεν χρειάζονται... Όλα σχετικά είναι. Εγώ θεωρώ ότι αν έχεις μία διατροφή με καλά macros και πολλά γεύματα, λίγα carbs μετά το ποστ και ακόμα λίγα μετά στο επόμενο γεύμα ( π.χ εγώ τρώω για ποστ 1.5 σκοοπ + 1 μπανάνα με 1 κ.γ μέλι και 1 μικρό μήλο πράσινο και μετά 75γρ ολικής μακαρόνια με μπιφτέκια ή κοτόπουλο ) θα κάνουν τη δουλειά. Εγώ είμαι της άποψης ότι εκτός του ποστ, ένα από τα σημαντικότερα είναι και το pre-workout, εκεί χώνω τα πιο πολλά carbs μου, πάω μέσα μετά μαμιόντας...

Άλλωστε το παλικάρι βλέπεις δεν το πολυψάχνει, φαίνεται. Και είναι και 66 κιλά...

PRE-WORKOUT τι βαζεις δηλαδη?

Goofonly
08-12-11, 01:30
Η διατροφη μου ειναι αναλογα με τις ορεξης μου αλλα παντα υγειηνα.
Πρωινα (ενα τοστακι)
Μερικεσ φορες υπαρχει ενα ενδιαμεσο με το μεσημεριανο αν πεινασω
Μεσημεριανο(οτι κανει η μαμα και μπολικη σαλατα
μετα ως που να παω γυμναστηριο τρωω μια μπανανα κατι τετοιο (οχι βαρη)
μετα το γυμναστηριο τρωω οτι εχει μεινει απο το μεσημεριανο η φτιαχνω τοστ + 3-4 αβγα που μου ειπατε βραστα μαλλον
Και κατα το βραδακι corn flakes με γαλα η γιαουρτι με μελι.


Τι λετε?

Ναι κοίτα... Ελπίζω να μην με προλάβει ο Τόλης γιατί θα σου γράψει 5 σελίδες με συνταγές και θα ψάχνεσαι :green:

Πολύ λάθος η διατροφή, ιδιαίτερα αφού κάνεις προπονήσεις. Πέρνα μια βόλτα από την καρτέλα Διατροφή να πάρεις μια ιδέα.

Πιο συγκεκριμένα: Στο 1ο γεύμα δεν έχεις ούτε υδατάνθρακες αρκετούς, και μηδαμινή πρωτείνη. Το 2ο παίζει και δεν παίζει. Το 3ο έχει διαφορά αν είναι κότα με ρύζι ή σπανακόρυζο ή γεμιστά ή φασολάκια... Το 4ο πάλι παίζει... Στο 5ο το τοστ είναι ότι χειρότερο αν έχει κασέρια μέσα, δεν θες λίπος εκείνη την ώρα, θες μόνο πρωτείνη και υδατάνθρακα... Με το λίπος αργείς να απορροφήσεις την πρωτείνη, την οποία έχεις ανάγκη άμεσα εκείνη την ώρα μετά το gym. Το 5ο πάλι παίζει... τα corn flakes έχουν υδατάνθρακες... το γιαούρτι πρωτείνη... το μέλι υδατάνθρακες με μεγάλο γλυκαιμικό δείκτη ( δεν το θες αυτό για βράδυ ).

Γνώμη μου... διάβασε άρθρα και φτιάξε μια άλλη διατροφή, έτσι δεν πας πουθενά.

ka2sel
08-12-11, 01:31
Η διατροφη μου ειναι αναλογα με τις ορεξης μου αλλα παντα υγειηνα.
Πρωινα (ενα τοστακι)
Μερικεσ φορες υπαρχει ενα ενδιαμεσο με το μεσημεριανο αν πεινασω
Μεσημεριανο(οτι κανει η μαμα και μπολικη σαλατα
μετα ως που να παω γυμναστηριο τρωω μια μπανανα κατι τετοιο (οχι βαρη)
μετα το γυμναστηριο τρωω οτι εχει μεινει απο το μεσημεριανο η φτιαχνω τοστ + 3-4 αβγα που μου ειπατε βραστα μαλλον
Και κατα το βραδακι corn flakes με γαλα η γιαουρτι με μελι.


Τι λετε?

φτωχο ειναι το πρωινο σου, εμπλουτισε το!
καλα θα ηταν να ετρωγες κατι..
και παλι μικρο το γευμα σου
καλυτερα 1-2 γιαουρτακια με λιγους ξηρους καρπους...μελι απαγορευμενο...παλιοτερα ετρωγα και εγω καμια κουταλια μελι επειδη ηθελα και μου αρεσε αλλα διαβαζοντας καταλαβα τι εκανα..και τα γουστα αλλαζουν
τελος διαβασε περι διατροφης στο φορουμ και θα παρεις ιδεες...

Goofonly
08-12-11, 01:40
δεν το ειχα δει ρε αδερφε πως ειχες απαντησει..:)


PRE-WORKOUT τι βαζεις δηλαδη?

Τα είδα αφού απάντησα στο παιδί αδερφέ :toast:

Λοιπόν... εγώ τρώω πολύ πράμα πριν την προπόνηση οπότε δεν μένω στα " φάε μία μπανάνα 1 ώρα πριν ". Τρώω κανένα 2-2.5ωρο πριν για να χωνέψω ( αν και πολλές φορές, έχω φάει μέχρι σκασμού και πάω μέσα σε 20λεπτα προπόνηση επειδή τυχαίνει να ακυρώνεται κάποιο μάθημα στη σχολή μου, δεν το συνιστώ ) και το γεύμα είναι: 3/4 σκοοπ whey + μία κρέμα homemade με βρώμη, 1 μπανάνα, 1 μήλο, μέλι, καρύδια, σταφίδες, ασπράδια αυγού και κανέλα χτυπημένα σε blender + 1 γιαούρτι με ακτινίδιο κομμένο εμενσέ ( σε φετούλες ) και φράουλες ψιλοκομμένες ( έχω μέσο και τα φρούτα τα έχω φρέσκα ). Γενικά είμαι του " γλυκού " οπότε τα γεύματά μου τα κάνω γευστικά. Αυτά είναι τα φρούτα τα οποία τρώω μέσα στη μέρα + αυτά στο ποστ workout. Τις υπόλοιπες ώρες δουλεύω με σύνθετους υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικού.

Jart
08-12-11, 01:47
Ξαναλεω πως δεν θελω να βαλω αλλα κιλα. Το πολυ κανα δυο.
Αν διαβασω αρθα για διατροφη θα χαθω. ;ρ ξαναγραφω λιγο τι να τρωω και τις ωρες.
1)Στο πρωινο να προσθεσω κανενα βραστο αβγο, μπανανα γενικως πρωτεινη? 8:00 πριν το σχολειο
2)δεκατιανο κανενα τοστ 10:00-11:00
3)μεσημεριανο ειπαμε. 2:00-3:00
4)Πριν την προπονηση τι να τρωω δλδ? κατα τις 5:00
5)Μετα την προπονηση φαη που απομεινε + κανενα φρουτο (9:00)
6)Βραδινο γιαουρτι ναι. αλλα χωρις ξαρους καρπους γιατι εχω αλλεργία.

Μελι γιατι να μην τρωω?
Πειτε μου τι τροφες θα ηταν καλο να προσθεσω :))

ka2sel
08-12-11, 01:48
Τα είδα αφού απάντησα στο παιδί αδερφέ :toast:

Λοιπόν... εγώ τρώω πολύ πράμα πριν την προπόνηση οπότε δεν μένω στα " φάε μία μπανάνα 1 ώρα πριν ". Τρώω κανένα 2-2.5ωρο πριν για να χωνέψω ( αν και πολλές φορές, έχω φάει μέχρι σκασμού και πάω μέσα σε 20λεπτα προπόνηση επειδή τυχαίνει να ακυρώνεται κάποιο μάθημα στη σχολή μου, δεν το συνιστώ ) και το γεύμα είναι: 3/4 σκοοπ whey + μία κρέμα homemade με βρώμη, 1 μπανάνα, 1 μήλο, μέλι, καρύδια, σταφίδες, ασπράδια αυγού και κανέλα χτυπημένα σε blender + 1 γιαούρτι με ακτινίδιο κομμένο εμενσέ ( σε φετούλες ) και φράουλες ψιλοκομμένες ( έχω μέσο και τα φρούτα τα έχω φρέσκα ). Γενικά είμαι του " γλυκού " οπότε τα γεύματά μου τα κάνω γευστικά. Αυτά είναι τα φρούτα τα οποία τρώω μέσα στη μέρα + αυτά στο ποστ workout. Τις υπόλοιπες ώρες δουλεύω με σύνθετους υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικού.

δυναμιτη σε κοβω...εγω 2 ωρες πριν τρωω μια σαλατιερα με φρουτα και ενα σκουπ πρωτεινης και νιωθω γεματος...

Goofonly
08-12-11, 01:54
Ξαναλεω πως δεν θελω να βαλω αλλα κιλα. Το πολυ κανα δυο.
Αν διαβασω αρθα για διατροφη θα χαθω. ;ρ ξαναγραφω λιγο τι να τρωω και τις ωρες.
1)Στο πρωινο να προσθεσω κανενα βραστο αβγο, μπανανα γενικως πρωτεινη? 8:00 πριν το σχολειο
2)δεκατιανο κανενα τοστ 10:00-11:00
3)μεσημεριανο ειπαμε. 2:00-3:00
4)Πριν την προπονηση τι να τρωω δλδ? κατα τις 5:00
5)Μετα την προπονηση φαη που απομεινε + κανενα φρουτο (9:00)
6)Βραδινο γιαουρτι ναι. αλλα χωρις ξαρους καρπους γιατι εχω αλλεργία.

Μελι γιατι να μην τρωω?
Πειτε μου τι τροφες θα ηταν καλο να προσθεσω :))

1) βρώμη+γάλα 500μλ+αυγά βραστά ( 1 ολόκληρο 2 ασπράδια ) + μπανάνα
2) τοστ με κοτόπουλο και μαρούλι ντομάτα
3) φρόντισε να έχεις πρωτείνη, υδατάνθρακα και σαλατικό... π.χ κότα, ρύζι + μπρόκολο μαζί με καμιά κουταλιά ελαιόλαδο
4) κανένα γιαούρτι ή το υπόλοιπο γάλα και κανένα φρούτο
5) μετά τη προπόνηση όχι ότι και ότι... είναι το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας... πρωτείνη + υδατάνθρακα, τίποτα που ναχει λίπος... δηλαδή ασπράδια πολλά ή κότα + φρούτα + μακαρόνι,ρύζι ή πατάτα π.χ
6) βάζε 2% γιαούρτια και σαλάτα ΜΕ ελαιόλαδο

τις ποσότητες εσύ τις κανονίζεις...

Jart
08-12-11, 01:59
1) βρώμη+γάλα 500μλ+αυγά βραστά ( 1 ολόκληρο 2 ασπράδια ) + μπανάνα
2) τοστ με κοτόπουλο και μαρούλι ντομάτα
3) φρόντισε να έχεις πρωτείνη, υδατάνθρακα και σαλατικό... π.χ κότα, ρύζι + μπρόκολο μαζί με καμιά κουταλιά ελαιόλαδο
4) κανένα γιαούρτι ή το υπόλοιπο γάλα και κανένα φρούτο
5) μετά τη προπόνηση όχι ότι και ότι... είναι το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας... πρωτείνη + υδατάνθρακα, τίποτα που ναχει λίπος... δηλαδή ασπράδια πολλά ή κότα + φρούτα + μακαρόνι,ρύζι ή πατάτα π.χ
6) βάζε 2% γιαούρτια και σαλάτα ΜΕ ελαιόλαδο

τις ποσότητες εσύ τις κανονίζεις...

Θα προσπαθησω να το ακολουθησω. Ευχαριστω πολυ. Καληνυχτες :)

tolis93
08-12-11, 14:59
σωστος ο γκουφ. εγω θα σ προτεινω το εξης για μετα τη προπονηση παντως π ειναι απλο γρηγορο κ τα σπαει. γιαουρτι η γαλα 0%. 2-3 μπανανες και παγο.αν εχεις πρωτεινη τη ριχνεις κ αυτη μεσα εννοειται(ποσοτητες εσυ κανονιζεις αναλογα με τις αναγκες σου) και τα χτυπας. αυτο ειτε το τρως σαν κρεμα ειτε το πινεις σαν smoothie.ειναι οτι πιο γρηγορο γευστικο κ τουμπανο(σε φουσκωνει) εχω δοκιμασει.κ οχι μονο σε φουσκωνει.σε κραταει κιολας

Goofonly
08-12-11, 15:45
σωστος ο γκουφ. εγω θα σ προτεινω το εξης για μετα τη προπονηση παντως π ειναι απλο γρηγορο κ τα σπαει. γιαουρτι η γαλα 0%. 2-3 μπανανες και παγο.αν εχεις πρωτεινη τη ριχνεις κ αυτη μεσα εννοειται(ποσοτητες εσυ κανονιζεις αναλογα με τις αναγκες σου) και τα χτυπας. αυτο ειτε το τρως σαν κρεμα ειτε το πινεις σαν smoothie.ειναι οτι πιο γρηγορο γευστικο κ τουμπανο(σε φουσκωνει) εχω δοκιμασει.κ οχι μονο σε φουσκωνει.σε κραταει κιολας

χώσε και μέσα σε αυτό 4-5 ασπράδια και είσαι comple :toast:

tolis93
08-12-11, 15:47
χώσε και μέσα σε αυτό 4-5 ασπράδια και είσαι comple :toast:

ναι λαθος μ εδω ξεχασα να αναφερω οτι τα τρωω μετα αυτα. στο μουλτι κ γινονται και πολυ γαμω

Jart
08-12-11, 17:06
Μετα το γυμναστηριο να τρωω 1-2 ασπραδια-φαΐ απο το μεσημερι οτι εχει μεινει + φρουτο

Αν δεν εχει μεινει φαΐ φτιαχνω τοστ η corn flakes
Τι αλλο προτεινετε για μετα-προπονηση?

tolis93
08-12-11, 17:21
Μετα το γυμναστηριο να τρωω 1-2 ασπραδια-φαΐ απο το μεσημερι οτι εχει μεινει + φρουτο

Αν δεν εχει μεινει φαΐ φτιαχνω τοστ η corn flakes
Τι αλλο προτεινετε για μετα-προπονηση?

τωρα η μας δουλευεις η δε διαβασες τι γραψαμε παραπανω εγω κ ο γκουφ....ειδικα ο γκουφ

Ηλαπ
08-12-11, 17:37
Ρε παιδια τωρα που χειμωνιασε τις μπανανες με ποιο φρουτο μπορπυμε να τις αντηκατααστησουμε;;;;

Devil
08-12-11, 17:49
Ρε παιδια τωρα που χειμωνιασε τις μπανανες με ποιο φρουτο μπορπυμε να τις αντηκατααστησουμε;;;;

μηλα?...

tolis93
08-12-11, 17:52
μηλα?...

πανω σε αυτο. η μπανανα οκ προτειμαται μεταπροπονητικα. με το μηλο τι παιζει? νομιζω το ξυνομηλο ειναι τοσο καλο οσο κ η μπανανα...:unsure:

Devil
08-12-11, 17:54
πανω σε αυτο. η μπανανα οκ προτειμαται μεταπροπονητικα. με το μηλο τι παιζει? νομιζω το ξυνομηλο ειναι τοσο καλο οσο κ η μπανανα...:unsure:

τι καλο εχει η μπανανα για να ειναι στανταρ μεταπροπονητικο?

φρουτο το ενα φρουτο και το αλλο...:green:

tolis93
08-12-11, 18:09
τι καλο εχει η μπανανα για να ειναι στανταρ μεταπροπονητικο?

φρουτο το ενα φρουτο και το αλλο...:green:

λογω μεγαλης περιεκτικοτητας σε καλιο κ υψιλου γλυκαιμικοθ(οταν μιλαμε για οριμη). ετσι διαβασα δλδ σε ενα αρθρο. γενικα τι προτυνεις για μεταπροπονητικο υδατανθρακα?

Devil
08-12-11, 18:12
λογω μεγαλης περιεκτικοτητας σε καλιο κ υψιλου γλυκαιμικοθ(οταν μιλαμε για οριμη). ετσι διαβασα δλδ σε ενα αρθρο. γενικα τι προτυνεις για μεταπροπονητικο υδατανθρακα?

εγω θα ελεγα οτι βρεις μπροστα σου... εφοσον δεν σε ενδιαφερει κατι πιο ''τεχνικο'' του στυλ wms/vitargo αμιξεα/hydro και διαφορες τετοιες ιστοριες... και απλα πας για ενα υδατανθρακα να συνοδευει την πρωτεινη.... βαλε οτι σου αρεσει καλητερα...;)

tolis93
08-12-11, 18:14
εγω θα ελεγα οτι βρεις μπροστα σου... εφοσον δεν σε ενδιαφερει κατι πιο ''τεχνικο'' του στυλ wms/vitargo αμιξεα/hydro και διαφορες τετοιες ιστοριες... και απλα πας για ενα υδατανθρακα να συνοδευει την πρωτεινη.... βαλε οτι σου αρεσει καλητερα...;)

δν εχει σημασια υψιλου η χαμηλου γλυκαιμικου κτλπ?απλου συνθετου? anyway thnx. για να πω την αληθεια τις μισες μερες παιζει συνθετος τις αλλες μισες παιζει απλος.αυριο μετα τη προπονα δλδ ψωμακι μπριος με μελι:green:

procop
08-12-11, 18:26
εχω φτασει να βαλω 7 κιλα περιπου απο σεπτεβρη μεχρι τωρα.στα πρωτα 4 ημουν οκ,τωρα αρχισαν να ζοριζουν τα παντελονια:green:
θελω να βαλω αλλα 2,το θεμα ειναι επειδη εχω μπουχτισει στον υδατανθρακα,πως να προχωρησω(δηλαδη καμια τεχνικη τυπου carb cycling ktl) για να μην βαλω τοσο λιπος πανω μου..
σκεφτομαι τις μερες που εχω προπονηση να εχω ανεβασμενο τον υδατανθρακα,και τις αλλες μερες να αυξησω τα λιπαρα(αμυγδαλα και ελαιολαδο) λετε να δουλεψει?η θα γινω μπαουλο:P

tolis93
08-12-11, 19:08
εχω φτασει να βαλω 7 κιλα περιπου απο σεπτεβρη μεχρι τωρα.στα πρωτα 4 ημουν οκ,τωρα αρχισαν να ζοριζουν τα παντελονια:green:
θελω να βαλω αλλα 2,το θεμα ειναι επειδη εχω μπουχτισει στον υδατανθρακα,πως να προχωρησω(δηλαδη καμια τεχνικη τυπου carb cycling ktl) για να μην βαλω τοσο λιπος πανω μου..
σκεφτομαι τις μερες που εχω προπονηση να εχω ανεβασμενο τον υδατανθρακα,και τις αλλες μερες να αυξησω τα λιπαρα(αμυγδαλα και ελαιολαδο) λετε να δουλεψει?η θα γινω μπαουλο:P

η κανε αυτο π λες. βασικα δε χρειαζεται να αυξησεις λιπαρα τις οφ μερες.απλα κρατα χαμηλα υδατανθρακα. η παιξε με λιγοτερο υδατανθρακα παραπανω λιπαρα. η κανε 2-3 βδομαδες ενα καθαρισμα τυπου διατροφη ισοθερμιδικη με πρωτεινη λιπαρα κ μετριο υδατανθρακα. αυτα δουλευουν στανταρ. η απλα μειωσε υδατανθρακα γενικοτερα κ βαλε πιο αργα τα 2 κιλα.οσο πιο αργα τοσο το καλυτερο.ειναι στανταρ πιο καθαρα

Goofonly
08-12-11, 20:02
δν εχει σημασια υψιλου η χαμηλου γλυκαιμικου κτλπ?απλου συνθετου? anyway thnx. για να πω την αληθεια τις μισες μερες παιζει συνθετος τις αλλες μισες παιζει απλος.αυριο μετα τη προπονα δλδ ψωμακι μπριος με μελι:green:

όλα αυτά! συνδιασμός σύνθετου και απλού... οι περισσότεροι ( aka λεφτάδες nowdays:green: ) κάνουν άλλωστε συνδιασμούς waxy/vit, δήλαδη και απλού και σύνθετου...

και σύνθετος μόνο μια χαρά είναι, απλά είναι καλό να υπάρχει κυρίως απλώς στο ποστ και στο επόμενο γεύμα σύνθετοι. Οπότε κάνεις ότι σε βολεύει και σου δουλεύει... είτε απλό+σύνθετο ---> γεύμα σύνθετο είτε απλό ----> γεύμα σύνθετο κτλ.


εχω φτασει να βαλω 7 κιλα περιπου απο σεπτεβρη μεχρι τωρα.στα πρωτα 4 ημουν οκ,τωρα αρχισαν να ζοριζουν τα παντελονια:green:
θελω να βαλω αλλα 2,το θεμα ειναι επειδη εχω μπουχτισει στον υδατανθρακα,πως να προχωρησω(δηλαδη καμια τεχνικη τυπου carb cycling ktl) για να μην βαλω τοσο λιπος πανω μου..
σκεφτομαι τις μερες που εχω προπονηση να εχω ανεβασμενο τον υδατανθρακα,και τις αλλες μερες να αυξησω τα λιπαρα(αμυγδαλα και ελαιολαδο) λετε να δουλεψει?η θα γινω μπαουλο:P

+20% carbs στις προπονήσεις και -20% carbs στα off days ... μπορείς να βάλεις και λίγο αερόβιο μετά τις προπονήσεις αν βάζεις πολύ πράμα...
προπονήσεις 40c/40p/20f και off days 20c/40p/40f

Αν αυξήσεις λιπαρά και φτάσεις ίδιες θερμίδες... τι σημασία έχει? 3.000 θερμίδες από λιπαρά και 3.000 από υδατάνθρακα... πάλι 3.000 θερμίδες είναι στο τέλος... απλά κάποιοι οργανισμοί δέχονται πιο καλά τα λιπαρά και κάποιοι άλλοι τον υδατάνθρακα

TheWorst
08-12-11, 20:04
Εγω βαζω δεξτροζη :toast:

tolis93
08-12-11, 20:04
όλα αυτά! συνδιασμός σύνθετου και απλού... οι περισσότεροι ( aka λεφτάδες nowdays:green: ) κάνουν άλλωστε συνδιασμούς waxy/vit, δήλαδη και απλού και σύνθετου...

και σύνθετος μόνο μια χαρά είναι, απλά είναι καλό να υπάρχει κυρίως απλώς στο ποστ και στο επόμενο γεύμα σύνθετοι. Οπότε κάνεις ότι σε βολεύει και σου δουλεύει... είτε απλό+σύνθετο ---> γεύμα σύνθετο είτε απλό ----> γεύμα σύνθετο κτλ.





βασικα παιζω μονο με μαζεμενο στο ποστ δλδ με τη μια τελειωνω κ χωνω εκει 60-70 γρ υδατανθρακα.μετα απο σαλατικα κ τετοια. τωρα παιζει μια απλος μια συνθετος.δν εχω στανταρ. να σ πω τωρα σε φουσκωμα εσυ πως παιζεις απο πρωτεινη υδατανθρακα κ λιπαρα?

Goofonly
08-12-11, 20:11
βασικα παιζω μονο με μαζεμενο στο ποστ δλδ με τη μια τελειωνω κ χωνω εκει 60-70 γρ υδατανθρακα.μετα απο σαλατικα κ τετοια. τωρα παιζει μια απλος μια συνθετος.δν εχω στανταρ. να σ πω τωρα σε φουσκωμα εσυ πως παιζεις απο πρωτεινη υδατανθρακα κ λιπαρα?

Δευτέρα-Παρασκευή προπονήσεις με +20% θερμίδες και αναλογία 30υ/40π/30λ - Cheat day η παρασκευή, refeed σε υδατάνθρακα με κανένα 300αρι επιπλέον...
Σάββατο-Κυριακή αερόβια πρωινά με -20% θερμίδες και αναλογία 15υ/40π/45λ

Γενικότερα εγώ αντιδράω καλύτερα στα λιπαρά απότι φαίνεται, δεν είμαι τόσο του υδατάνθρακα λόγο των λιποαποθηκών μου... κρατάνε πολύ πράμα οι άτιμες... Ισοθερμιδική στα 2700 και 3.200 με +20%, 2200 με -20%.

Giannistzn
08-12-11, 21:06
Εαν δεν κανω λαθος, καποια στιγμη ειχε αναφερει εδω ο aepiskeptis οτι το σησαμελαιο θελει προσοχη (στην ποσοτητα καταναλωσης εαν θυμαμαι καλα).

Εψαξα στο ιντερνετ και δεν βρηκα κατι το "κακο". Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε τελικα? Γιατι χρησιμοποιω καθημερινα ταχινι αντι για ξηροκαρπια για να παιρνω λιπαρα.

tolis93
08-12-11, 21:29
Εαν δεν κανω λαθος, καποια στιγμη ειχε αναφερει εδω ο aepiskeptis οτι το σησαμελαιο θελει προσοχη (στην ποσοτητα καταναλωσης εαν θυμαμαι καλα).

Εψαξα στο ιντερνετ και δεν βρηκα κατι το "κακο". Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε τελικα? Γιατι χρησιμοποιω καθημερινα ταχινι αντι για ξηροκαρπια για να παιρνω λιπαρα.

δεν εχει καποια ασχημα συστατικα π δειχνουν οτι παχαινουν. δλδ λιπαρα παιρνεις απο αυτη τη πηγη λιπαρα κ απο μια αλλη.ειναι σα να σ λεω πρωτεινη απο γαλα πρωτεινη απο πρωτεινη ορου γαλακτος. δλδ κ απο το ταχινι μονο ακορεστα παιρνεις αν θυμαμαι καλα και απο αλλη πηγη παλι το ιδιο. καλο ειναι κ το αβοκαντο αν σε ενδιαφερει

tolis93
08-12-11, 21:31
Δευτέρα-Παρασκευή προπονήσεις με +20% θερμίδες και αναλογία 30υ/40π/30λ - Cheat day η παρασκευή, refeed σε υδατάνθρακα με κανένα 300αρι επιπλέον...
Σάββατο-Κυριακή αερόβια πρωινά με -20% θερμίδες και αναλογία 15υ/40π/45λ

Γενικότερα εγώ αντιδράω καλύτερα στα λιπαρά απότι φαίνεται, δεν είμαι τόσο του υδατάνθρακα λόγο των λιποαποθηκών μου... κρατάνε πολύ πράμα οι άτιμες... Ισοθερμιδική στα 2700 και 3.200 με +20%, 2200 με -20%.

επειδη αν θυμασαι βασικα. εχουμε το ιδιο θεμα με τις λιποαποθηκες. θα το δοκιμασω κ το δικο σ απο βδομαδα. απλα παιζω στις 2700 αυτο το καιρο. κ μενω εκει κ βλεπω αποτελεσματα οποτε θα κανω αυτη την αλλαγιτσα:thumbup:

Giannistzn
08-12-11, 21:32
Δεν το ειχε πει απο αποψη του αν θα σε παχυνει. Δεν ειχε πει κατι ξεκαθαρα τεσπα..

Irriversible
08-12-11, 22:06
Τις μερες που κανετε αεροβια καταναλωνετε τις work day θερμιδες ή τις rest day?

Goofonly
08-12-11, 22:10
Τις μερες που κανετε αεροβια καταναλωνετε τις work day θερμιδες ή τις rest day?

off days ( rest days δηλαδή )

procop
08-12-11, 22:43
η κανε αυτο π λες. βασικα δε χρειαζεται να αυξησεις λιπαρα τις οφ μερες.απλα κρατα χαμηλα υδατανθρακα. η παιξε με λιγοτερο υδατανθρακα παραπανω λιπαρα. η κανε 2-3 βδομαδες ενα καθαρισμα τυπου διατροφη ισοθερμιδικη με πρωτεινη λιπαρα κ μετριο υδατανθρακα. αυτα δουλευουν στανταρ. η απλα μειωσε υδατανθρακα γενικοτερα κ βαλε πιο αργα τα 2 κιλα.οσο πιο αργα τοσο το καλυτερο.ειναι στανταρ πιο καθαρα

ναι καταλαβα..βασικα ελεγα να αυξηω λιγο τις καυσεις μου,δηλαδη να βαλω και λιγο αεροβιο στις μερες που δεν εχω ποδια στο τελος,γρηγορο περπατημα κανα εικοσαλεπτο(δεν κανω καθολου αεροβια)..
εχω παρατηρησει οτι οταν κοβω υδατανθρακα χανω αποτομα κιλα..
θα δοκιμασω για αρχη να βαλω λιγο αεροβιο,και να μειωσω ελαφρως υδατανθρακα,δηλαδη κατα 50 γρ..και να παιξω με λιπαρα..

tolis93
08-12-11, 22:58
Τις μερες που κανετε αεροβια καταναλωνετε τις work day θερμιδες ή τις rest day?

μια μερα εχω οφ απο βαρη κ αυτη ενω κανω αεροβια και τοτε( κανω παντα μετα τα βαρη 30 λεπτα) καταναλωνω τις μερες οφ. οχι οτι διαφερουν πολυ. 70 γρ υδατανθρακα κατω εχω κ ενα 30αρι γρ πρωτεινη κατω( 220 πρωτεινη τις μερες προπονηση 190 τις οφ)

AntwnhsSs
08-12-11, 23:07
πηρα πρωτη φορα γλυκοπατατα να δοκιμασω, πως τις μαγηρευεται?
σκεφτομουνα στο φουρνο μαζι με την φλουδα τους :)

Goofonly
08-12-11, 23:15
πηρα πρωτη φορα γλυκοπατατα να δοκιμασω, πως τις μαγηρευεται?
σκεφτομουνα στο φουρνο μαζι με την φλουδα τους :)

όπως τη κανονική πατάτα :green:

υπάρχει και θέμα που λέμε τρόπους μαγειρέματος κάπου αν ψάξεις

exkaliber
08-12-11, 23:16
:unsure:
ψαρωσα λεμε



αν σε ενδιαφερει η γευση μαγειρεχτην οπως εγω

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2734-%CE%A0%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CF%81%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1.

procop
08-12-11, 23:17
όλα αυτά! συνδιασμός σύνθετου και απλού... οι περισσότεροι ( aka λεφτάδες nowdays:green: ) κάνουν άλλωστε συνδιασμούς waxy/vit, δήλαδη και απλού και σύνθετου...

και σύνθετος μόνο μια χαρά είναι, απλά είναι καλό να υπάρχει κυρίως απλώς στο ποστ και στο επόμενο γεύμα σύνθετοι. Οπότε κάνεις ότι σε βολεύει και σου δουλεύει... είτε απλό+σύνθετο ---> γεύμα σύνθετο είτε απλό ----> γεύμα σύνθετο κτλ.



+20% carbs στις προπονήσεις και -20% carbs στα off days ... μπορείς να βάλεις και λίγο αερόβιο μετά τις προπονήσεις αν βάζεις πολύ πράμα...
προπονήσεις 40c/40p/20f και off days 20c/40p/40f

Αν αυξήσεις λιπαρά και φτάσεις ίδιες θερμίδες... τι σημασία έχει? 3.000 θερμίδες από λιπαρά και 3.000 από υδατάνθρακα... πάλι 3.000 θερμίδες είναι στο τέλος... απλά κάποιοι οργανισμοί δέχονται πιο καλά τα λιπαρά και κάποιοι άλλοι τον υδατάνθρακα

ξερω οτι αλλο να παιρνεις θερμιδες απο λιπος και αλλο απο υδατανθρακα,διοτι εξαρταται ποιο χρησιμοποιει ο οργανισμος για παραγωγη ενεργειας-καυσεις κτλ(καπως ετσι) που ισχυει και αναλογα το σωματοτυπο..οποτε λες να παιξω 40/40/20 και 20/40/40?ωραια...θα το δοκιμασω ετσι.επισης θα αυξησω και λιγο τις καυσεις με διαδρομο..για να δουμε

kostasd91
08-12-11, 23:18
Καλησπερα παιδια ,θελω να κοψω το συμπληρωμα προτεινης (whey isolate) για λιγο καιρο . Παιρνω 1,5 σκουπ μαζι με το πρωινο και 1,5 μετα προπ+2μπανανες.

τι προτεινετε να βαλω στην θεση των σκουπς;

exkaliber
08-12-11, 23:26
τονο ή αυγα ΄΄κοτα ή οτιδηποτε αλλο πρωτεινουχο φαγητο

kostasd91
08-12-11, 23:28
τονο ή αυγα ΄΄κοτα ή οτιδηποτε αλλο πρωτεινουχο φαγητο

και το πρωινο μου που ειναι πιτακι βρωμης με αυγα (περιπου 20 προτ) να το αφησω ετσι;
κανονικα εβαζα κ 300μλ γαλα με γουει αλλα δν μπορω να πιω γαλα σκετο!

exkaliber
08-12-11, 23:47
καλο ειναι,ναι
και περισσοτερη πρωτεινη αν μπορεις ισως

επισης και καμια μπανανα ή και φυστικοβουτηρο

tolis93
09-12-11, 00:03
και το πρωινο μου που ειναι πιτακι βρωμης με αυγα (περιπου 20 προτ) να το αφησω ετσι;
κανονικα εβαζα κ 300μλ γαλα με γουει αλλα δν μπορω να πιω γαλα σκετο!

Βαλε καθαρό κακάο στο γάλα κ καμία ζαχαρινη η κανελλα. Κ πολύ απλά για πρωτεινη το πρωί κοπανα κανα στραγγιστο γιαούρτι η κανα γαλοπουλο στο πιτακι

exkaliber
09-12-11, 00:04
πηρα ενα γιαουρτι σημερα 4 ευρο το κιλο με 9 γρ πρωτεινη
καλο δεν ειναι??

Goofonly
09-12-11, 00:17
πηρα ενα γιαουρτι σημερα 4 ευρο το κιλο με 9 γρ πρωτεινη
καλο δεν ειναι??

0% φαντάζομαι για να έχει 9γρ... εγώ πήρα ένα με 6.5% αλλά 2.40 ευρό το κιλό, προσφορά μασούτη

exkaliber
09-12-11, 00:22
2%

Goofonly
09-12-11, 00:40
2%

2% με 9γρ πρωτείνη τα 100γρ? βάλ'το στο wtf ;p ποια μάρκα?

tolis93
09-12-11, 00:52
2% με 9γρ πρωτείνη τα 100γρ? βάλ'το στο wtf ;p ποια μάρκα?

Προμελ ελληνικό. Στα λιντλ θα το βρεις. 3, 5 υδατανθρακας 9 πρωτεινη κ 2 λιπαρά στα 100

tolis93
09-12-11, 00:55
2% με 9γρ πρωτείνη τα 100γρ? βάλ'το στο wtf ;p ποια μάρκα?

Βασικα τοταλ 3, 5 το κιλό με 10 γρ πρωτεινη 3, 7 υδατανθρακα κ καθαρισες 2% παντα. Η Κομπλε με 7, 5 πρωτεινη κ 2, 9 υδατανθρακα κ με 2, 85 το κιλό :-P. Ο εξ όλυμπος πρέπει να πήρε

Goofonly
09-12-11, 01:02
Βασικα τοταλ 3, 5 το κιλό με 10 γρ πρωτεινη 3, 7 υδατανθρακα κ καθαρισες 2% παντα. Η Κομπλε με 7, 5 πρωτεινη κ 2, 9 υδατανθρακα κ με 2, 85 το κιλό :-P. Ο εξ όλυμπος πρέπει να πήρε

έχεις πήξει στα γιαούρτια μάγκα, απέξω τα ξέρεις :P

:toast:

Greek_Macedonian
09-12-11, 02:02
Για αυξηση μυικης μαζας ειναι καλυτερα να επιλεξω ενα συπληρωμα με αρκετους υδατανθρακες και θερμιδες ? Η μια καθαρη πρωτεινη(whey) ?:)

tolis93
09-12-11, 02:09
έχεις πήξει στα γιαούρτια μάγκα, απέξω τα ξέρεις :P

:toast:

Το μεσαίο μ ονομα είναι γιαούρτι :-P

Goofonly
09-12-11, 02:19
Για αυξηση μυικης μαζας ειναι καλυτερα να επιλεξω ενα συπληρωμα με αρκετους υδατανθρακες και θερμιδες ? Η μια καθαρη πρωτεινη(whey) ?:)

πάντα whey προτιμάμε... τα bulking συμπληρώματα πρωτείνης ( όγκου δηλαδή ) έχουν μέσα τον χριστό και την παναγία... ( από ζάχαρες έως και οτιδήποτε άχρηστο φανταστείς )

τις θερμίδες σου από τη διατροφή :toast:

procop
09-12-11, 13:57
τελικα συμφερει ως προς την τιμη,να αγοραζεις του κιλου γιαουρτι,και τοσο καιρο δεν το ειχα δει...και ειχα πεθανει στο γαλα:green:
οποτε λεω να βγαλω το βραδι το γαλα και να βαλω γιαουρτι..
σε λιπωνει λιγοτερο το γιαουρτι?

johny_8
09-12-11, 14:21
Κιμας με μακαρονια.καμια ιδεα για να κάνω τον κιμα υγιεινο?γιατι στ τηγανι με τ λαδι....αντικολητικο δυστυχως δν εχω.Να τ κάνω οπως τ πιτακι βρώμης με λιγο λάδι κ πασαλειμα? η μηπως να ρίξω ντοματακι μέσα πρωτα κ οπως ειναι τ ζουμια να ρίξω τ κιμα μηπως κ δεν κολλησει?

tolis93
09-12-11, 14:26
Κιμας με μακαρονια.καμια ιδεα για να κάνω τον κιμα υγιεινο?γιατι στ τηγανι με τ λαδι....αντικολητικο δυστυχως δν εχω.Να τ κάνω οπως τ πιτακι βρώμης με λιγο λάδι κ πασαλειμα? η μηπως να ρίξω ντοματακι μέσα πρωτα κ οπως ειναι τ ζουμια να ρίξω τ κιμα μηπως κ δεν κολλησει?

βαλε σε μια κατσαρολα ντοματα τρυμμενη κ λιγο νερο.αστο να ζεστανει.ριξε το κιμα και ανακατεψε καλα. αστο σε χαμιλη φωτια για 30 λεπτα κ ειναι ετοιμος.

tolis93
09-12-11, 14:27
τελικα συμφερει ως προς την τιμη,να αγοραζεις του κιλου γιαουρτι,και τοσο καιρο δεν το ειχα δει...και ειχα πεθανει στο γαλα:green:
οποτε λεω να βγαλω το βραδι το γαλα και να βαλω γιαουρτι..
σε λιπωνει λιγοτερο το γιαουρτι?

το γιαουρτι θα λεγα οτι σε λιπωνει λιγοτερο κιολας:green: βασικα γιατι να σε λιπωσουν? να σε θολωσουν εννοεις.να κρατας παραπανω υγρα κ τετοια?

jannous44
09-12-11, 14:31
0% φαντάζομαι για να έχει 9γρ... εγώ πήρα ένα με 6.5% αλλά 2.40 ευρό το κιλό, προσφορά μασούτη

καλα ρε μαγκα εσυ πηγαινες και επερνες τα καλα γιαουρτια απο το μασουτι τωρα που ειχε προσφορες γιαυτο δεν εβρισκα τιποτα οταν πηγαινα εγω?:smash:

Goofonly
09-12-11, 14:36
καλα ρε μαγκα εσυ πηγαινες και επερνες τα καλα γιαουρτια απο το μασουτι τωρα που ειχε προσφορες γιαυτο δεν εβρισκα τιποτα οταν πηγαινα εγω?:smash:

έτσι είναι αυτά φίλε μου :green:

btw, σχετικά με το θέμα... σήμερα έχει 1 κιλό γιαούρτι 2.30 προσφορά, και στην αγορά του κέντρου που κατέβηκα ( λουλουδάδικα ) έχουν βρώμη με 1.90 το κιλό και 2.00 την αλεσμένη για 1 εβδομάδα ;)

tolis93
09-12-11, 14:44
έτσι είναι αυτά φίλε μου :green:

btw, σχετικά με το θέμα... σήμερα έχει 1 κιλό γιαούρτι 2.30 προσφορά, και στην αγορά του κέντρου που κατέβηκα ( λουλουδάδικα ) έχουν βρώμη με 1.90 το κιλό και 2.00 την αλεσμένη για 1 εβδομάδα ;)

το γιαουρτι πανακριβα το παιρνετε ρ σεις...2,85 το κιλο το τσιμπαω εγω. βρωμη στο μαρουσι για οποιον μενει αθηνα στο μαγαζι με τα ξηροκαρπια στην ερμου. 1,5 το κιλο τη βρηκα τις προαλες

nikos12
09-12-11, 18:10
Ειμαι 13 χρονων με υψος 1.68 και 53 κιλα.Ποσα κιλα να παρω για ν απαρω ογκο???PLEASE HELP...

COBRA_STYLE
09-12-11, 18:12
Ειμαι 13 χρονων με υψος 1.68 και 53 κιλα.Ποσα κιλα να παρω για ν απαρω ογκο???PLEASE HELP...

ρε φιλε σταματα να trollareis...κουρασες.go get a life;):welcome:

procop
09-12-11, 18:46
το γιαουρτι θα λεγα οτι σε λιπωνει λιγοτερο κιολας:green: βασικα γιατι να σε λιπωσουν? να σε θολωσουν εννοεις.να κρατας παραπανω υγρα κ τετοια?

ναι,θολωμα εννοω!

tolis93
09-12-11, 18:49
ναι,θολωμα εννοω!

κοιτα αυτο εχει να κανει κ με τν ανθρωπο πιστευω.εχω ακουσει ανθρωπους να λενε οτι στη γραμμωση δε τρωνε τιποτα γαλακτοκομικο.εγω απο την αλλη δοκιμασα κ εκοψα γιαουρτια γαλατα κ τετοια για 3 βδομαδες. δεν ειδα διαφορα βαζοντας απο αλλου πρωτεινη λιπαρα κ υδατανθρακα.δλδ παλι με ιδιες θερμιδες ιδια προπονηση ιδια ολα απλα εβγαλα γαλακτοκομικα.τπτ δν εγινε σε μενα.σε αλλους γινεται καποιο καθαρισμα. κ το ιδιο κ με τα φρουτα. παντως το γιαουρτι απο οσο ξερω εχει πολυ λιγοτερη λακτοζη και αυτη ειναι π ευθυνεται για το θολωμα. επισης μιας κ π ειμαστε επι τ θεματος.το γαλα οταν το ζεσταινουμε κανει μια πετσουλα πανω πανω.αυτο διαβασα σε αρθρο οτι ειναι το μεγαλυτερο μερος της καζεινης π περιεχει το γαλα

procop
09-12-11, 19:33
κοιτα αυτο εχει να κανει κ με τν ανθρωπο πιστευω.εχω ακουσει ανθρωπους να λενε οτι στη γραμμωση δε τρωνε τιποτα γαλακτοκομικο.εγω απο την αλλη δοκιμασα κ εκοψα γιαουρτια γαλατα κ τετοια για 3 βδομαδες. δεν ειδα διαφορα βαζοντας απο αλλου πρωτεινη λιπαρα κ υδατανθρακα.δλδ παλι με ιδιες θερμιδες ιδια προπονηση ιδια ολα απλα εβγαλα γαλακτοκομικα.τπτ δν εγινε σε μενα.σε αλλους γινεται καποιο καθαρισμα. κ το ιδιο κ με τα φρουτα. παντως το γιαουρτι απο οσο ξερω εχει πολυ λιγοτερη λακτοζη και αυτη ειναι π ευθυνεται για το θολωμα. επισης μιας κ π ειμαστε επι τ θεματος.το γαλα οταν το ζεσταινουμε κανει μια πετσουλα πανω πανω.αυτο διαβασα σε αρθρο οτι ειναι το μεγαλυτερο μερος της καζεινης π περιεχει το γαλα

καταλαβα τι λες..καλα θα βαλω γιαουρτι για λιγο καιρο να δω τι γινεται,γιατι τωρα πινω 1,5 λιτρο γαλα την ημερα 2%.σιγουρα με θολωσε,δεν το συζηταμε..θα το ριξω στα 500 μλ που πινω στο πρωινο

tolis93
09-12-11, 19:40
καταλαβα τι λες..καλα θα βαλω γιαουρτι για λιγο καιρο να δω τι γινεται,γιατι τωρα πινω 1,5 λιτρο γαλα την ημερα 2%.σιγουρα με θολωσε,δεν το συζηταμε..θα το ριξω στα 500 μλ που πινω στο πρωινο

wtf.....ρε συ δε τρως 5 γιαουρτια καλυτερα?:P

exkaliber
09-12-11, 20:44
Βασικα τοταλ 3, 5 το κιλό με 10 γρ πρωτεινη 3, 7 υδατανθρακα κ καθαρισες 2% παντα. Η Κομπλε με 7, 5 πρωτεινη κ 2, 9 υδατανθρακα κ με 2, 85 το κιλό :-P. Ο εξ όλυμπος πρέπει να πήρε


:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
οντως επηξες στα γιαουρτια εσυ:green:

για 4 ευρο το κιλο,καλα ηταν λες?

tolis93
09-12-11, 20:46
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
οντως επηξες στα γιαουρτια εσυ:green:

για 4 ευρο το κιλο,καλα ηταν λες?

κοιτα δε θελω να σε στεναχορεσω. ειναι απο τα ακριβα.οχι οτι πιο ακριβο εχω δει.αλλα βρισκεις απο 2,50 μεχρι κ 5 το κιλο. παιρνε τοταλ.3,5 το κιλο με 10 γρ πρωτεινη:green:

exkaliber
09-12-11, 20:55
για το τοταλ δεν ελεγε ενας εδω οτι ο πατερας του δουλευε στην ετερεια και μ αυτα που ξερει δεν προκειται να το φαει ποτε?
:unsure:

jannous44
09-12-11, 21:12
το γιαουρτι πανακριβα το παιρνετε ρ σεις...2,85 το κιλο το τσιμπαω εγω. βρωμη στο μαρουσι για οποιον μενει αθηνα στο μαγαζι με τα ξηροκαρπια στην ερμου. 1,5 το κιλο τη βρηκα τις προαλες

2.20 απο carefour to 2%λιπος με 8% πρωτεινη all year around:banana::banana: απλα το γυρισα σε μια στιγμη στου μασουτη επειδη με τα ιδια λεφτα ειχε 9% πρωτεινη. οποτε εσυ το παιρνεις ακριβα οχι εμεις στη σαλονικα να ουμε που σε λεω:P:toast:

procop
10-12-11, 12:48
wtf.....ρε συ δε τρως 5 γιαουρτια καλυτερα?:P

και φαντασου ειχα φτασει να πινω 2-2,5 χαλαρα!:P

tolis93
10-12-11, 15:54
2.20 απο carefour to 2%λιπος με 8% πρωτεινη all year around:banana::banana: απλα το γυρισα σε μια στιγμη στου μασουτη επειδη με τα ιδια λεφτα ειχε 9% πρωτεινη. οποτε εσυ το παιρνεις ακριβα οχι εμεις στη σαλονικα να ουμε που σε λεω:P:toast:

τοτε πασο:toast: τζαμπα το παιρνετε εσεις