PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

ελμερ
10-12-11, 16:08
και το στραγγιστο γιαουρτι "μαρατα" η μαρκα του σκλαβενιτη ειναι καλο....τα 3 κεσεδακια εχουν 1.75 περιπου και εχουν 8 γραμμαρια πρωτεινης.....απο Ελληνικο γαλα και εχουν και ωραια γευση...:welcome:

tolis93
10-12-11, 20:22
και το στραγγιστο γιαουρτι "μαρατα" η μαρκα του σκλαβενιτη ειναι καλο....τα 3 κεσεδακια εχουν 1.75 περιπου και εχουν 8 γραμμαρια πρωτεινης.....απο Ελληνικο γαλα και εχουν και ωραια γευση...:welcome:

απο υδατανθρακα τι παιζουν? btw σκλαβενιτη σημερα τα τοταλ 2,80 το κιλο:green:

Steve1991
10-12-11, 23:25
να κανω και εγω μια ερωτηση με την σειρα μ
μετα απο την προπονηση περνω 2 σκουπ mass κ 1 φρουτο

μετα απο ποση ωρα πρεπει κανονικα να ξαναφαω ?

1μιση ωρα ειναι καλα ?

spyros Bodybuilding
11-12-11, 01:54
να κανω και εγω μια ερωτηση με την σειρα μ
μετα απο την προπονηση περνω 2 σκουπ mass κ 1 φρουτο

μετα απο ποση ωρα πρεπει κανονικα να ξαναφαω ?

1μιση ωρα ειναι καλα ?

πρωτα μειωσε τα σκουπ,βαλε ενα σκουπ,τωρα για το φαι,μπορεις να τρως μετα απο 30 λεπτα με 40 απο την στιγμη που εχεις τελειωσει την προπονηση,αλλα αμα για δικους σου λογους δεν μπορεις,και 1 ωρα μετα μια χαρα ειναι.

redmuscles
11-12-11, 17:42
χαχαχαχα...γελαω πολυ με το θεμα το γιαουρτου....πηξιμο στο γιαουρτι....αλλα κι εγω είμαι φαν γιαουρτιου και το στηριζω καθημερινα....:)

giorgosss
12-12-11, 15:35
τη δευτερα (σημερα δλδ) επειδη τελειωνω την προπονηση κατα τισ 9 παρα τεταρτο λογω μαθηματων να φαω μολις γυρισω ενα πιατο απο μεσημεριανο (οπως λεει διατροφη μου) (μακαροναδα εχω με σογια) η επειδη ειναι αργα να φαω κατι αλλο . μονο τη δευτερα τελειωνω τοσο αργα :toast:

tolis93
12-12-11, 15:41
τη δευτερα (σημερα δλδ) επειδη τελειωνω την προπονηση κατα τισ 9 παρα τεταρτο λογω μαθηματων να φαω μολις γυρισω ενα πιατο απο μεσημεριανο (οπως λεει διατροφη μου) (μακαροναδα εχω με σογια) η επειδη ειναι αργα να φαω κατι αλλο . μονο τη δευτερα τελειωνω τοσο αργα :toast:

κοιτα λενε οτι κ 3 ωρες πριν κοιμηθεις αν φας υδατανθρακες κτλπ δεν πειραζει.κ οτι δν εχει σημασια η ωρα π τρως αλλα τι τρως μεσα στη μερα. τωρα εγω στη θεση σ θα ετρωγα μονο πρωτεινη για βραδυ με λαχανικα για υδατανθρακα αλλα μονο κ μονο απο θεμα προτυμισης.ειδικα μετα τη προπονηση δε νομιζω να σε χαλασει.σε ογκο σε κοβω κιολας

giorgosss
12-12-11, 15:50
[QUOTE=tolis93;482909]κοιτα λενε οτι κ 3 ωρες πριν κοιμηθεις αν φας υδατανθρακες κτλπ δεν πειραζει.κ οτι δν εχει σημασια η ωρα π τρως αλλα τι τρως μεσα στη μερα. τωρα εγω στη θεση σ θα ετρωγα μονο πρωτεινη για βραδυ με λαχανικα για υδατανθρακα αλλα μονο κ μονο απο θεμα προτυμισης.ειδικα μετα τη προπονηση δε νομιζω να σε χαλασει.σε ογκο σε κοβω κιολας[/QUOTE

οντως σε ογκο ειμαι απλα θα κοιταξω να μειωσω τα μακαρονια το βραδυ !!! thanks ;)

tolis93
12-12-11, 16:01
[QUOTE=tolis93;482909]κοιτα λενε οτι κ 3 ωρες πριν κοιμηθεις αν φας υδατανθρακες κτλπ δεν πειραζει.κ οτι δν εχει σημασια η ωρα π τρως αλλα τι τρως μεσα στη μερα. τωρα εγω στη θεση σ θα ετρωγα μονο πρωτεινη για βραδυ με λαχανικα για υδατανθρακα αλλα μονο κ μονο απο θεμα προτυμισης.ειδικα μετα τη προπονηση δε νομιζω να σε χαλασει.σε ογκο σε κοβω κιολας[/QUOTE

οντως σε ογκο ειμαι απλα θα κοιταξω να μειωσω τα μακαρονια το βραδυ !!! thanks ;)

εγω στη θεση σου θα εκανα το εξης. μωλις τελειωσω τη προπονηση 2-3 μπανανες για υδατανθρακα. γρηγορη αποροφηση κιολας. κ για βραδυ κοτοπουλακι με σογια π εχεις η ομελετα με σογια κτλπ.κ λαχανικα. ειναι κ πως σ καθεται. πχ εμενα τα μακαρονια το βραδυ με στελνουν δε μπορω να κοιμηθω μετα:green:

marpi
12-12-11, 16:19
φαε κανονικα το γευμα σ εξαλλου για μικρο σε κοβω και ο μεταβολισμοσ σ θα ειναι στα υψη
αμα εισαι κ ολασ με ωρεσ πριν που δεν εχεισ φαει φαγητο...κ δεν μιλω για απογευματινο..τοτε εννοειται κανονικα

johny_8
12-12-11, 17:11
για βραδυ στο γιαουρτι μπορω να βάλω ελαιολαδο γ να καθυστερησω την αποροφηση γιατι ξεμεινα απο μυγδαλα;Σαν τζαζικι....

Eddie
12-12-11, 17:36
για βραδυ στο γιαουρτι μπορω να βάλω ελαιολαδο γ να καθυστερησω την αποροφηση γιατι ξεμεινα απο μυγδαλα;Σαν τζαζικι....

Αν θες να μη πεσεις σε θερμιδες τοτε μπορεις να βαλεις..αν και νομιζω οτι δε χρειαζεται και τοσο,καθως με την καζεινη εχεις για 8 ωρες περιπου αμινο στο αιμα..

paris
14-12-11, 22:35
καλησπερα παιδια και απο εμενα.θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με την διατροφη που κανω.με ενα προχειρο υπολογισμο βρηκα περιπου τι στοιχεια λαμβανω καθημερινως φυσικα με μια αποκλιση 10% και θα σας τα παραθεσω.ειμαι 93 κιλα 1,85 και σε προσφατη λιπομετρηση που εκανα μου εδειξε 14,3%
λοιπον καθημερινα λαμβανω τα εξης:
1)θερμιδες 2700
2)πρωτεινη 190 γρ
3)υδατανθρακα 150γρ
4)λιπη 28 γρ
ολα αυτα μεσω φυσικης διατροφης και καποιων συμπληρωματων

πιστευεται οτι ειναι σωστα αυτα που παιρνω?εαν οχι τι θα μου προτεινατε?εαν κανω προγραμμα για ογκο τι πρεπει να αλλαξω?η για γραμμωση?

tolis93
14-12-11, 23:35
καλησπερα παιδια και απο εμενα.θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με την διατροφη που κανω.με ενα προχειρο υπολογισμο βρηκα περιπου τι στοιχεια λαμβανω καθημερινως φυσικα με μια αποκλιση 10% και θα σας τα παραθεσω.ειμαι 93 κιλα 1,85 και σε προσφατη λιπομετρηση που εκανα μου εδειξε 14,3%
λοιπον καθημερινα λαμβανω τα εξης:
1)θερμιδες 2700
2)πρωτεινη 190 γρ
3)υδατανθρακα 150γρ
4)λιπη 28 γρ
ολα αυτα μεσω φυσικης διατροφης και καποιων συμπληρωματων

πιστευεται οτι ειναι σωστα αυτα που παιρνω?εαν οχι τι θα μου προτεινατε?εαν κανω προγραμμα για ογκο τι πρεπει να αλλαξω?η για γραμμωση?αρχικα θα πω καλωσηρθες. μετα θα πω. εισαι σιγουρος για υψος κιλα κ ποσοστο λιπους?γιατι αν ισχυουν αυτα τα νουμερα πρεπει να σαι τρελο ντερεκι σχεδον 100 κιλα με 1,85 κ λιπος μωλις 14,3. για μενα αν ισχυουν παιξε με γραμμωση ωστε να πας ενα 8-9 % λιπος η κ πιο κατω κ μετα κανεις ανεβασμα καθαρο. για μενα σε περιοδο γραμμωσης καλο ειναι να μειωνεις υδατανθρακες κ να αυξανεις λιπαρα.στο μεταξυ κατι δε μετρας καλα.γιατι αυτα τα ποσοστα π λες βγαζουν 1612 θερμιδες και ουτε καν 2700... δωσε μια τη διατροφη σου σε ξεχωριστο θρεντ γιατι το θεμα σηκωνει συζητησουλα

paris
15-12-11, 16:17
αρχικα θα πω καλωσηρθες. μετα θα πω. εισαι σιγουρος για υψος κιλα κ ποσοστο λιπους?γιατι αν ισχυουν αυτα τα νουμερα πρεπει να σαι τρελο ντερεκι σχεδον 100 κιλα με 1,85 κ λιπος μωλις 14,3. για μενα αν ισχυουν παιξε με γραμμωση ωστε να πας ενα 8-9 % λιπος η κ πιο κατω κ μετα κανεις ανεβασμα καθαρο. για μενα σε περιοδο γραμμωσης καλο ειναι να μειωνεις υδατανθρακες κ να αυξανεις λιπαρα.στο μεταξυ κατι δε μετρας καλα.γιατι αυτα τα ποσοστα π λες βγαζουν 1612 θερμιδες και ουτε καν 2700... δωσε μια τη διατροφη σου σε ξεχωριστο θρεντ γιατι το θεμα σηκωνει συζητησουλα

σωστος φιλε μου εγω εκανα λαθος.εβαλα αντι για 100 θερμιδες τη γαλοπουλα 1000.οποτε ειναι 1800 θερμιδες την ημερα.το θεμα μου ομως ειναι εαν απο αυτα που παιρνω ειναι αρκετα η εαν καποια ειναι λιγα η παρα πολλα.

mitsoulas
15-12-11, 16:32
Καλησπερα και απο μενα μια ερωτηση θα ηθελα να κανω αν ξερεται απαντηστε : μετα τα βαρη θελω να περπατησω χαλαρα στο διαδρομο 65 λεπτα μετα να ετοιμαστω και να αναχωρησω για το σπιτι ο χρονος που θα χρειαστω για να παω στο σπιτι και να ετοιμασω την πρωτεινη ειναι χονδρικα 90 λεπτα συμπεριλαμβονομενου και τον χρονο που θα περπατησω στο διαδρομο δηλαδη τα 65 λεπτα χαλαρο περπατημα. Αυτο ειναι σωστο ή θα πρεπει να ετοιμασω την πρωτεινη στο γυμναστηριο να την πιω και μετα να ξεκινησω το χαλαρο περπατημα ? ? ? Ευχαριστω.

sTeLaKoS
15-12-11, 16:34
Πίνε το ρόφημα στο γυμναστήριο, αμέσως μόλις τελειώσεις το περπάτημα :thumbup:

mitsoulas
15-12-11, 16:42
Πίνε το ρόφημα στο γυμναστήριο, αμέσως μόλις τελειώσεις το περπάτημα :thumbup:

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου εκανα αυτην την ερωτηση γιατι καπου διαβασα οτι μολις τελιωσεις την προπονηση με βαρη και αεροβια πινεις την πρωτεινη αμεσως αλλα επειδη η αεροβια που κανω ειναι χαλαρη και κραταει πολυ χρονο 65 λεπτα μηπως δεν πρεπει αλλα ενταξει με καλυψες. Οποτε και περπατημα στο πολυ χαλαρο να κανω δεν υπαρχει προβλημα ο οργανισμος οποτε την παρει την πρωτεινη δεν υπαρχει θεμα.

sTeLaKoS
15-12-11, 16:48
Το ιδανικό είναι μόλις τελειώσεις τα βάρη να πάρεις αμινοξέα (κυρίως bcaa), να κάνεις αερόβιο και μετά να πιεις τη πρωτείνη.
Εφόσον δεν έχεις αμινοξέα, το αμέσως καλύτερο είναι αυτό που σου πρότεινα. Η αερόβια έχει νόημα όταν έχεις χαμηλά επίπεδα γλυκογόνου, δλδ όταν έχεις πολλές ώρες να φας, πχ το πρωί μόλις ξυπνάς, ή μετά από άσκηση.

mitsoulas
15-12-11, 17:07
Το ιδανικό είναι μόλις τελειώσεις τα βάρη να πάρεις αμινοξέα (κυρίως bcaa), να κάνεις αερόβιο και μετά να πιεις τη πρωτείνη.
Εφόσον δεν έχεις αμινοξέα, το αμέσως καλύτερο είναι αυτό που σου πρότεινα. Η αερόβια έχει νόημα όταν έχεις χαμηλά επίπεδα γλυκογόνου, δλδ όταν έχεις πολλές ώρες να φας, πχ το πρωί μόλις ξυπνάς, ή μετά από άσκηση.

Αυτο το εχω ακουσει οτι καλυτερα ειναι το πρωι χωρις να εχεις φαει τιποτα απολυτως να κανεις τρεξιμο αλλα δεν μπορω λογω εργασιας οποτε το περπατημα το κανω το βραδυ μετα τα βαρη. Και αμινοξεα εχεις δικιο δεν περνω μονο μια πρωτεινη καθαρη 100% εικοσι γραμμαρια. Και παλι σε ευχαριστω Υ.Γ. εχω υπερβολικο λιπος κυριως στην περιοχη της κοιλιας και θελω να το εξαφανισω λογω κακης διατροφης (γλυκα , υπερβολικη ποσοτητα ξηρων καρπων κ.τ.λ κ.τ.λ)

Giwrgos15
15-12-11, 17:23
Παιδιά, σκέφτομαι στο 5ο γεύμα μου αντί να βάλω κοτόπουλο, που έχω κανονικά, να βάλω μαυρομάτικα φασόλια και φακές και περνώ από κι την πρωτεΐνη.
Τι λέτε, είναι καλή ιδέα? Γιατί είχα ακούσει πως η πρωτεΐνη φυτικής προέλευσης δεν συμβάλει στην μυική αναπτύξει.

Goofonly
15-12-11, 20:32
Παιδιά, σκέφτομαι στο 5ο γεύμα μου αντί να βάλω κοτόπουλο, που έχω κανονικά, να βάλω μαυρομάτικα φασόλια και φακές και περνώ από κι την πρωτεΐνη.
Τι λέτε, είναι καλή ιδέα? Γιατί είχα ακούσει πως η πρωτεΐνη φυτικής προέλευσης δεν συμβάλει στην μυική αναπτύξει.

τι σχέση έχει το κοτόπουλο με τις φακές και τα φασόλια.... το ένα είναι πρωτείνη ξερή και τα άλλα έχουν υδατάνθρακα κατά βάση και μετά πρωτείνη...

kafros gate 7
16-12-11, 01:41
παιδια κοιτωντας τις διατροφες μεγαλων bodybuilders απο διαφορες πηγες (και οι περισσοτερες ειναι σαϊτ εταιριων
συμπληρωματων και αυτο με υποψιαζει) ειδα οτι το τελευταιο γευμα τους πριν τον υπνο ειναι whey.

και ερωτω: μπορω αντι να αγοραζω γιαουρτια να πινω ενα σκουπ με 30γραμ αμυγδαλα?
ειναι καλυτερο αυτο απο το γιαουρτι?

COBRA_STYLE
16-12-11, 01:49
παιδια κοιτωντας τις διατροφες μεγαλων bodybuilders απο διαφορες πηγες (και οι περισσοτερες ειναι σαϊτ εταιριων
συμπληρωματων και αυτο με υποψιαζει) ειδα οτι το τελευταιο γευμα τους πριν τον υπνο ειναι whey.

και ερωτω: μπορω αντι να αγοραζω γιαουρτια να πινω ενα σκουπ με 30γραμ αμυγδαλα?
ειναι καλυτερο αυτο απο το γιαουρτι?

αν θες να το κανεις ετσι,παρε μια πρωτεινη πολλων πηγων και εισαι οκ.

kafros gate 7
16-12-11, 01:58
αν θες να το κανεις ετσι,παρε μια πρωτεινη πολλων πηγων και εισαι οκ.

πολλα τα λεφτα ΚΑΙ για αυτη.....
αν ειναι και δεν κανει whey βαζω γιαουρτι!!

tolis93
16-12-11, 16:19
πολλα τα λεφτα ΚΑΙ για αυτη.....
αν ειναι και δεν κανει whey βαζω γιαουρτι!!

ζελε με γλυκαντικα με γιαουρτακι κ 10 καρυδια.αρχοντας... καζεινη εχει κ το γιαουρτι. αν το παρεις κ 0% οκ τα 4-6 γρ υδατανθρακα θα σε χαλασουν?

Irriversible
17-12-11, 13:00
Εχω το εξης προβλημα: Παιρνω γυρω στις 2.700 θερμιδες συμφωνα με τις εξησωσεις για ογκο (μερικες δινουν και παραπανω) αλλα νομιζω αρχιζω να κανω κοιλιτσα και ενω το συζητηση με εναν διατροφολογο ο οποιος μου ειπε οτι εχω βαλει πολυ μαγουλο μου ειπε να τις μειωσω στις 2000. Γινεται να παρω ογκο με 2000 θερμιδες μονο? Ειμαι 1.66 60 κιλα.

Goofonly
17-12-11, 13:06
Εχω το εξης προβλημα: Παιρνω γυρω στις 2.700 θερμιδες συμφωνα με τις εξησωσεις για ογκο (μερικες δινουν και παραπανω) αλλα νομιζω αρχιζω να κανω κοιλιτσα και ενω το συζητηση με εναν διατροφολογο ο οποιος μου ειπε οτι εχω βαλει πολυ μαγουλο μου ειπε να τις μειωσω στις 2000. Γινεται να παρω ογκο με 2000 θερμιδες μονο? Ειμαι 1.66 60 κιλα.

Διατροφολόγοι = φοβεροί τύποι

Με 2.000 θερμίδες όχι, εκτός αν είσαι αρχάριος και δεν έχεις ξαναπιάσει βάρη στη ζωή σου, τότε μία μικρή αύξηση μυικής μάζας είναι εφικτή. Η κοιλίτσα λογική είναι... νερά, λίπος κτλ. Δεν σημαίνει ότι επειδή είσαι όγκο θα τρως ότι θες, οι τροφές σου πρέπει να είναι εξίσου στεγνές με όταν κάνεις γράμμωση, απλά σε μεγαλύτερη ποσότητα.

kostasd91
17-12-11, 16:26
Καλησπερα σε ολους , εδω και ενα μηνα περιπου (μπορει κ παραπανω) παρατηρω το εξης θεμα με το βαρος μου:

πρωτα απ ολα τωρα οι ημερισιες θερμιδες μου ειναι 2872 με πολυ ελαφρια δραστηριοτητα ( παω 4 φορες γυμν τη βδομαδα +αεροβια) δε ξερω αν αυτο ειναι ελαφρια ή μετρια τελοσπαντων.
και 3400 με μετρια δραστηριοτητα. (ειμαι 103 κιλα και 191 υψος) .ο στοχος μου ειναι να χασω βαρος και να κανω γραμμωση

Θεμα Με τη διατροφη και την ασκηση ημουν περιπου στο -0,5 μεχρι -1 κιλο την εβδομαδα, μετα απο καποιο καιρο πχ 2 βδομαδες με την ιδια διατροφη και ιδια ασκηση, παρατηρω οτι σταματαω να χανω εντελος, μετα κανω ενα mega cheatmeal, και ξαναρχιζω να χανω βαρος για τις επομενες 2 βδομαδες, οι θερμιδες που παιρνω κυμενονται περιπου στις 2000-2300 καθε μερα και στη μερα του cheatmeal εχω ενα τριπλασιασμο δηλαδη γυρω στις 6000 θερμιδες. πως λειτουργει αυτο το πραγμα , κανεις καμια ιδεα;

Goofonly
17-12-11, 19:01
Καλησπερα σε ολους , εδω και ενα μηνα περιπου (μπορει κ παραπανω) παρατηρω το εξης θεμα με το βαρος μου:

πρωτα απ ολα τωρα οι ημερισιες θερμιδες μου ειναι 2872 με πολυ ελαφρια δραστηριοτητα ( παω 4 φορες γυμν τη βδομαδα +αεροβια) δε ξερω αν αυτο ειναι ελαφρια ή μετρια τελοσπαντων.
και 3400 με μετρια δραστηριοτητα. (ειμαι 103 κιλα και 191 υψος) .ο στοχος μου ειναι να χασω βαρος και να κανω γραμμωση

Θεμα Με τη διατροφη και την ασκηση ημουν περιπου στο -0,5 μεχρι -1 κιλο την εβδομαδα, μετα απο καποιο καιρο πχ 2 βδομαδες με την ιδια διατροφη και ιδια ασκηση, παρατηρω οτι σταματαω να χανω εντελος, μετα κανω ενα mega cheatmeal, και ξαναρχιζω να χανω βαρος για τις επομενες 2 βδομαδες, οι θερμιδες που παιρνω κυμενονται περιπου στις 2000-2300 καθε μερα και στη μερα του cheatmeal εχω ενα τριπλασιασμο δηλαδη γυρω στις 6000 θερμιδες. πως λειτουργει αυτο το πραγμα , κανεις καμια ιδεα;

ο οργανισμός κολλάει μετά από κάποια στιγμή, σε μεγάλες δίαιτες καταβολίζεσαι, το cheat meal το σπάει αυτό και ξεκολλάς... καλά κάνεις, απλά δεν χρειάζεται να είναι 3χ... είναι πολλές.
τώρα γιατί κόλλησες μετά από μόνο 2 εβδομάδες είναι καθαρά θέμα διατροφής και προπόνησης... ίσως κάτι κάνεις λάθος

Steve1991
17-12-11, 21:09
το συκώτι ενδεικνεται για διατροφή όγκου??

tolis93
17-12-11, 21:11
το συκώτι ενδεικνεται για διατροφή όγκου??
αν μιλας για μοσχαρισιο ναι ειναι κομπλε.πλ κομπλε βασικα ειναι πολυ δυνατη τροφη. το χοιρινο εχει αρκετο λιπος

Steve1991
17-12-11, 21:20
αν μιλας για μοσχαρισιο ναι ειναι κομπλε.πλ κομπλε βασικα ειναι πολυ δυνατη τροφη. το χοιρινο εχει αρκετο λιπος

αδερφέ ευχαριστώ ... ναι εννοείται μοσχάρι το χοιρινό κρέας έχω να το δω μήνες :Ρ

tolis93
17-12-11, 21:24
αδερφέ ευχαριστώ ... ναι εννοείται μοσχάρι το χοιρινό κρέας έχω να το δω μήνες :Ρ

το ψαρονεφρι μια χαρα τουμπανο κρεας ειναι.ασε π εχει κ φωσφορο οσο δε παει;)

Steve1991
17-12-11, 21:39
το ψαρονεφρι μια χαρα τουμπανο κρεας ειναι.ασε π εχει κ φωσφορο οσο δε παει;)

θα το έχω στα υπόψιν ... ^^
γιατί παίζει τελευταία στο σπίτι αλλά το φοβόμουν λιγάκι
ισχύει ότι το cheat meal βοηθάει γιατί ειμ στεγνός εδω και 2 μηνες :S

tolis93
17-12-11, 21:43
θα το έχω στα υπόψιν ... ^^
γιατί παίζει τελευταία στο σπίτι αλλά το φοβόμουν λιγάκι
ισχύει ότι το cheat meal βοηθάει γιατί ειμ στεγνός εδω και 2 μηνες :S

για μενα οταν νιωθεις αναγκη να φας κατι βρωμικο καντο...πηγαινε στο θεμα μεγα βραδυνο cheat meal κ δες τι εφαγα σημερα...ειχα καιρο να τσιταρω καλα δλδ βρωμικο φαγητο κ οντως αυτο π θελω.τα αποτελεσματα οχι κ τα καλυτερα.τωρα φαστινγκ μεχρι αυριο μεσημερι:green:

Steve1991
17-12-11, 22:16
για μενα οταν νιωθεις αναγκη να φας κατι βρωμικο καντο...πηγαινε στο θεμα μεγα βραδυνο cheat meal κ δες τι εφαγα σημερα...ειχα καιρο να τσιταρω καλα δλδ βρωμικο φαγητο κ οντως αυτο π θελω.τα αποτελεσματα οχι κ τα καλυτερα.τωρα φαστινγκ μεχρι αυριο μεσημερι:green:

τι ήθελα και μπήκα με αυτα που διάβασα βασανίζομαι τώρα θα φάω καμιά 10ρια μελομακάρονα αύριο στάνταρ

εντομεταξυ τι ξεγυρισμένα τσιτ είναι αυτα που κανεις ? χαχαχχαχ δεν υπάρχουν

tolis93
18-12-11, 13:50
τι ήθελα και μπήκα με αυτα που διάβασα βασανίζομαι τώρα θα φάω καμιά 10ρια μελομακάρονα αύριο στάνταρ

εντομεταξυ τι ξεγυρισμένα τσιτ είναι αυτα που κανεις ? χαχαχχαχ δεν υπάρχουν

ε εκεινη τη στιγμη λεω δε παει στο διαολο μασα για τη μασα πιαστε πιρουνια κουταλια χερια μη σ πω με τη μια με το στομα.κ φατε οσο δε παει. δε το μετανιωνω.απλα το καλυτερο ειναι οταν νιωθεις αναγκη να τρως κατι.τωρα αν νιωθεις αναγκη 3 φορες στο 4ημερο αστο δε λεει:green: απλα το μια στο 2μηνο τσιτ η το μια στο μηνα δε λεει για κανενα λογο.την ιδια πατατα εκανα το καλοκαιρι στις διακοπες.εννοειται δε το μετανιωσα.απλα ειχα να τσιταρω 3 μηνες 4 δε ξερω ποσο.οποτε....

procop
18-12-11, 15:03
η αποπειρα μου να ανεβασω λιπαρα και να μειωσω υδατανθρακα,τις μερες που δεν γυμναζομαι πηγε κατα δι@@.
αποτελεσμα,σε μια εβδομαδα,να βαλω αρκετα υγρα στην κατω κοιλιακη χωρα,υψος αφαλου.
δεν ξαναπαιζω μςε τα λιπαρα...οτι εχει μεσα το μοσχαρι και τα λιγα αμυγδαλα..
στανταρακι υδατανθρακα,πρωτεινη και οπου παει

tolis93
18-12-11, 18:31
η αποπειρα μου να ανεβασω λιπαρα και να μειωσω υδατανθρακα,τις μερες που δεν γυμναζομαι πηγε κατα δι@@.
αποτελεσμα,σε μια εβδομαδα,να βαλω αρκετα υγρα στην κατω κοιλιακη χωρα,υψος αφαλου.
δεν ξαναπαιζω μςε τα λιπαρα...οτι εχει μεσα το μοσχαρι και τα λιγα αμυγδαλα..
στανταρακι υδατανθρακα,πρωτεινη και οπου παει

η ερωτηση ποια ειναι?:green: τι λιπαρα εβαλες ομως κ ποσα ρ συ.τωρα κ εγω μπορω να παιξω με 20-30 γρ υδατανθρακα κ να βαλω 140 γρ λιπαρα κ να τρωω ολη μερα κακαο κ γαλα καρυδας.πουθενα δε παω ετσι.κ ακομα κ το τι ωρα τα τρως εχει σημασια. το σωμα κανει καποιουτς κυκλους.αν τρως εσυ το μεγαλυτερο μερος την ωρα π το σωμα κανει αποθηκευση κ αποβολη οτι δε χρειαζεται κ ειναι κ μια ωρα π μετα ακολουθουν πολλες ωρες αναπαυσης πχ πριν κοιμηθεις.ειναι φυσικο.κ το χω παρατηρησει. τρωω το 60% των θερμιδων μ το πρωι κ ειναι 100 γρ υδατανθρακες κ 80 γρ λιπαρα μαζι με κανα 50αρι γρ πρωτεινη.δλδ αρκετα ωραια?αν τα τρωγα για βραδυνο αυτα δε θα ταν το ιδιο.το εχω δοκιμασει. το καλυτερο ειναι να τρως αρκετα πριν τη προπονηση αν θες να διωξεις λιπος.μετα ο οργανισμος για να παρει ενεργεια αν δν τ δινεις επαρκεις ποσοτητες αρχιζει κ "σπαει" το λιπος για ενεργεια.για μυες δε ξερω παντως με μετρησεις μυικο ογκο ποτε δεν εχασα με αυτη τη μεθοδο. δοκιμασε το. παιζει να λειτουργησει. ειτεμ ε υδατανθρακα ειτε με λιπαρα

Devil
18-12-11, 18:42
η ερωτηση ποια ειναι?:green: τι λιπαρα εβαλες ομως κ ποσα ρ συ.τωρα κ εγω μπορω να παιξω με 20-30 γρ υδατανθρακα κ να βαλω 140 γρ λιπαρα κ να τρωω ολη μερα κακαο κ γαλα καρυδας.πουθενα δε παω ετσι.κ ακομα κ το τι ωρα τα τρως εχει σημασια. το σωμα κανει καποιουτς κυκλους.αν τρως εσυ το μεγαλυτερο μερος την ωρα π το σωμα κανει αποθηκευση κ αποβολη οτι δε χρειαζεται κ ειναι κ μια ωρα π μετα ακολουθουν πολλες ωρες αναπαυσης πχ πριν κοιμηθεις.ειναι φυσικο.κ το χω παρατηρησει. τρωω το 60% των θερμιδων μ το πρωι κ ειναι 100 γρ υδατανθρακες κ 80 γρ λιπαρα μαζι με κανα 50αρι γρ πρωτεινη.δλδ αρκετα ωραια?αν τα τρωγα για βραδυνο αυτα δε θα ταν το ιδιο.το εχω δοκιμασει. το καλυτερο ειναι να τρως αρκετα πριν τη προπονηση αν θες να διωξεις λιπος.μετα ο οργανισμος για να παρει ενεργεια αν δν τ δινεις επαρκεις ποσοτητες αρχιζει κ "σπαει" το λιπος για ενεργεια.για μυες δε ξερω παντως με μετρησεις μυικο ογκο ποτε δεν εχασα με αυτη τη μεθοδο. δοκιμασε το. παιζει να λειτουργησει. ειτεμ ε υδατανθρακα ειτε με λιπαρα

για τετοιους κυκλους μιλαμε?:green:
http://www.youtube.com/watch?v=p6AAC1sif9c

σε τι μορφη θα αποθηκευτει? και πως θα αποβαλεις την ενεργεια?


και το broscience συνεχιζετε.....

tolis93
18-12-11, 18:46
για τετοιους κυκλους μιλαμε?:green:
http://www.youtube.com/watch?v=p6AAC1sif9c

σε τι μορφη θα αποθηκευτει? και πως θα αποβαλεις την ενεργεια?


και το broscience συνεχιζετε.....

μιλαω για προσληψη τροφης διασπαση τροφης χονευση αποθηκευση θρεπτικων συστατικων αποβολη περιττων συστατικων χρησιμοποιηση ενεργειας αποθηκευση ενεργειας. διαφερουν βεβαια απο ανθρωπο σε ανθρωπο απο οσο ξερω

Devil
18-12-11, 18:48
μιλαω για προσληψη τροφης διασπαση τροφης χονευση αποθηκευση θρεπτικων συστατικων αποβολη περιττων συστατικων χρησιμοποιηση ενεργειας αποθηκευση ενεργειας. διαφερουν βεβαια απο ανθρωπο σε ανθρωπο απο οσο ξερω

αστο καταλαβα γιατι μιλας..... στις ερωτησεις απο πανω θα απαντησεις?

tolis93
18-12-11, 18:54
για τετοιους κυκλους μιλαμε?:green:
http://www.youtube.com/watch?v=p6AAC1sif9c

σε τι μορφη θα αποθηκευτει? και πως θα αποβαλεις την ενεργεια?


και το broscience συνεχιζετε.....

σε λιπος δεν αποθηκευεται η περισσια ενεργεια του σωματος?και δεν αποβαλλεται αναλογα με τις αναγκες π εχουμε?ειτε με κινηση εργασια γυμναστικη ειτε με μειωμενη προσληψη θερμιδων απο τη μια μερα στην αλλη

Devil
18-12-11, 19:03
σε λιπος δεν αποθηκευεται η περισσια ενεργεια του σωματος?
και δεν αποβαλλεται αναλογα με τις αναγκες π εχουμε?ειτε με κινηση εργασια γυμναστικη ειτε με μειωμενη προσληψη θερμιδων απο τη μια μερα στην αλλη

οχι..... υπαρχει και το γλυκογονο.... και με το πλεονασμα φτιαχνεις και μυς συνηθως.... σονυ και καλα πρεπει να μπει λιπος?!

η' σαν εργο η' σαν θερμοτητα.....

tolis93
18-12-11, 19:13
οχι..... υπαρχει και το γλυκογονο.... και με το πλεονασμα φτιαχνεις και μυς συνηθως.... σονυ και καλα πρεπει να μπει λιπος?!

η' σαν εργο η' σαν θερμοτητα.....

μα το γλυκογονο δε προκυπτει απο τη διασπαση των συστατικων των τροφων μας?οσο για το μυικο ογκο.το ξεχασα.σωστος

TheWorst
18-12-11, 19:23
Νομιζω απτους υ/ες ηταν μονο το γλυκογονο .. Και εχουμε την περιπτωση που χρησημοποειται πρωτεινη και λιπαρα σαν πηγη γλυκογονου οταν δεν ειναι επαρκες,κατι τετοιο εχουμε πει εδω περα καμποσες φορες

Devil
18-12-11, 19:24
μα το γλυκογονο δε προκυπτει απο τη διασπαση των συστατικων των τροφων μας?οσο για το μυικο ογκο.το ξεχασα.σωστος

γλυκογονο = πολυσακχαριτης.... βρισκετε σε ηπαρ και μυς....

τρως υδατανθρακα..... αυξανετε η ινσουλινη.... ξεκιναει να αποθηκευει.... μετατρεπει τη γλυκοζη σε γλυκογονο..... επανερχετε η ινσουλινη σε νορμαλ επιπεδα..... θες ενεργεια.... τι κανεις? ... διασπαση του γλυκογονου...


χοντρικα αυτα...

TheWorst
18-12-11, 19:27
Και ολα αυτα κατα τη διαρκεια της προπονησης ?

Αντωνης
18-12-11, 19:29
γλυκογονο = πολυσακχαριτης.... βρισκετε σε ηπαρ και μυς....

τρως υδατανθρακα..... αυξανετε η ινσουλινη.... ξεκιναει να αποθηκευει.... μετατρεπει τη γλυκοζη σε γλυκογονο..... επανερχετε η ινσουλινη σε νορμαλ επιπεδα..... θες ενεργεια.... τι κανεις? ... διασπαση του γλυκογονου...


χοντρικα αυτα...

Και ολα αυτα κατα τη διαρκεια της προπονησης ?

Τρως υδατανθρακα κατα την διαρκεια της προπονησης?

procop
18-12-11, 19:29
η ερωτηση ποια ειναι?:green: τι λιπαρα εβαλες ομως κ ποσα ρ συ.τωρα κ εγω μπορω να παιξω με 20-30 γρ υδατανθρακα κ να βαλω 140 γρ λιπαρα κ να τρωω ολη μερα κακαο κ γαλα καρυδας.πουθενα δε παω ετσι.κ ακομα κ το τι ωρα τα τρως εχει σημασια. το σωμα κανει καποιουτς κυκλους.αν τρως εσυ το μεγαλυτερο μερος την ωρα π το σωμα κανει αποθηκευση κ αποβολη οτι δε χρειαζεται κ ειναι κ μια ωρα π μετα ακολουθουν πολλες ωρες αναπαυσης πχ πριν κοιμηθεις.ειναι φυσικο.κ το χω παρατηρησει. τρωω το 60% των θερμιδων μ το πρωι κ ειναι 100 γρ υδατανθρακες κ 80 γρ λιπαρα μαζι με κανα 50αρι γρ πρωτεινη.δλδ αρκετα ωραια?αν τα τρωγα για βραδυνο αυτα δε θα ταν το ιδιο.το εχω δοκιμασει. το καλυτερο ειναι να τρως αρκετα πριν τη προπονηση αν θες να διωξεις λιπος.μετα ο οργανισμος για να παρει ενεργεια αν δν τ δινεις επαρκεις ποσοτητες αρχιζει κ "σπαει" το λιπος για ενεργεια.για μυες δε ξερω παντως με μετρησεις μυικο ογκο ποτε δεν εχασα με αυτη τη μεθοδο. δοκιμασε το. παιζει να λειτουργησει. ειτεμ ε υδατανθρακα ειτε με λιπαρα

τα λιπαρα τα εβαλα πρωι,δηλαδη αυξησα ποσοτητα απο αμυγδαλα ωμα.....επισης το λαδι στην σαλατα το βραδυ,3 ωρες πριν τον υπνο..
απλα θεωρω οτι ο οργανισμος μου ανταποκρινεται περισσοτερο στον υδατανθρακα και πρωτεινη,δηλαδη αν θελω να βαλω κιλα αυξανω υδατανθρακα,και αν θελω να κοψω,περιοριζω υδατανθρακα,ετσι εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα...οποτε μαλλον πρεπει να παιξω σε κατι που να εχει τον υδατανθρακα σαν πρωτη μεταβλητη,και οχι τα λιπαρα.αυτο που εχω παρατηρησει ειναι τωρα που εχω μεινει στασιμος στα 80 κιλα,20 μερες περιπου,ενω ημουν πιο ωραιος οταν πατησα τα 80 κιλα,τωρα θολωσα τρελα,παρολο που ειμαι στα ιδια κιλα,και υπεθεσα οτι φταινε τα λιπαρα.

TheWorst
18-12-11, 19:36
Τρως υδατανθρακα κατα την διαρκεια της προπονησης?

Αλλο εννουσα..Δε τρωω υ/α κατα τη διαρκεια της προπονησης αν και γνωριζω μερικους που εχουν bcca + υ/α κατα τη διαρκεια ..

rey1989
18-12-11, 19:42
εάν αντί για 400ml γάλα 1,5% πιω 200ml γάλα και φάω και 200gr γιαούρτι 2% κάνει τρελή διαφορά ? Απότι είδα στις θερμίδες και τα μακρος τους (στα κουτιά δεν έχουν τρελές διαφορές βέβαια) αυτή την αντικατάσταση την κάνω τα Σ/Κ που λόγο ότι βγάζω ένα γεύμα κάτι γίνετε και πεινάω αρκετά στο διάστημα μεταξύ μεσημεριανού - απογευματινού. Η απορία μου προκύπτει κυρίως επειδή έχω ήδη 2 γιαούρτια το βράδυ. Τις καθημερινές όλα οκ.

Devil
18-12-11, 23:23
Αλλο εννουσα..Δε τρωω υ/α κατα τη διαρκεια της προπονησης αν και γνωριζω μερικους που εχουν bcca + υ/α κατα τη διαρκεια ..

οχι... worst... αυτο που εγραψα γινετε σε καθημερινη βαση.... ανεξαρτητα προπονησης η' οχι...

Devil
18-12-11, 23:24
τα λιπαρα τα εβαλα πρωι,δηλαδη αυξησα ποσοτητα απο αμυγδαλα ωμα.....επισης το λαδι στην σαλατα το βραδυ,3 ωρες πριν τον υπνο..
απλα θεωρω οτι ο οργανισμος μου ανταποκρινεται περισσοτερο στον υδατανθρακα και πρωτεινη,δηλαδη αν θελω να βαλω κιλα αυξανω υδατανθρακα,και αν θελω να κοψω,περιοριζω υδατανθρακα,ετσι εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα...οποτε μαλλον πρεπει να παιξω σε κατι που να εχει τον υδατανθρακα σαν πρωτη μεταβλητη,και οχι τα λιπαρα.αυτο που εχω παρατηρησει ειναι τωρα που εχω μεινει στασιμος στα 80 κιλα,20 μερες περιπου,ενω ημουν πιο ωραιος οταν πατησα τα 80 κιλα,τωρα θολωσα τρελα,παρολο που ειμαι στα ιδια κιλα,και υπεθεσα οτι φταινε τα λιπαρα.

ανεβασε τους υδατανθρακες.... δεν ειναι λιπος.... θολωμα ειναι.... ακομα και οταν ριχνεις τους υδατανθρακες μπορεις να θολωσεις....

tolis93
19-12-11, 01:05
ανεβασε τους υδατανθρακες.... δεν ειναι λιπος.... θολωμα ειναι.... ακομα και οταν ριχνεις τους υδατανθρακες μπορεις να θολωσεις....

Από λιπαρά Το θολωμα η από καποιες τροφές? Γιατί το παρατηρώ πάνω μ κατά καιρούς χωρίς αλλαγές στα μάκρος

Devil
19-12-11, 01:06
Από λιπαρά Το θολωμα η από καποιες τροφές? Γιατί το παρατηρώ πάνω μ κατά καιρούς χωρίς αλλαγές στα μάκρος

απο τροφες συνηθως... αλλα δεν ειναι το μοναδικο που παιζει ρολο...

tolis93
19-12-11, 01:08
απο τροφες συνηθως... αλλα δεν ειναι το μοναδικο που παιζει ρολο...

Δλδ ποιοί άλλοι παράγοντες παίζουν? Παίζει έρευνα η άρθρο σχετικό?

Devil
19-12-11, 01:12
Δλδ ποιοί άλλοι παράγοντες παίζουν? Παίζει έρευνα η άρθρο σχετικό?

δεν μου ερχετε κατι αυτη τη στιγμη.... αλλα υπαρχει θα το βρω και θα στο ποσταρω..... ελπιζω αυτη τη φορα να το διαβασεις και να μην μιλαμε για κυκλους και τετραγωνα....:green:

procop
19-12-11, 12:42
ανεβασε τους υδατανθρακες.... δεν ειναι λιπος.... θολωμα ειναι.... ακομα και οταν ριχνεις τους υδατανθρακες μπορεις να θολωσεις....

devil ,θα σ πω οτι νυσταζω ολη μερα με τοσο υδατανθρακα που τρωω:P
δεν ξερω αν θα πω κοτσανα:smash: αλλα παιζεο ο οργανισμος μου να χρησιμοποιει περισσοτερο τον υδατανθρακα ως πρωτη πηγη παραγωγης ενεργειας,και τα λιπαρα να μην τα αγγιζει καν?οποτε οσο ανεβαζω λιπαρα να παχαινω?
ρωταω καθως ειχα διαβασει οτι οι μεσομορφοι(μιας και θεωρω κατα μεγαλο ποσοστο ειμαι μεσο)αντιδρουν καλυτερα σε μεσσαιες ποσοτητες υδατανθρακα ,και πρεπει τα λιπαρα να ειναι περιορισμενα...

Devil
19-12-11, 17:24
devil ,θα σ πω οτι νυσταζω ολη μερα με τοσο υδατανθρακα που τρωω:P
δεν ξερω αν θα πω κοτσανα:smash: αλλα παιζεο ο οργανισμος μου να χρησιμοποιει περισσοτερο τον υδατανθρακα ως πρωτη πηγη παραγωγης ενεργειας,και τα λιπαρα να μην τα αγγιζει καν?οποτε οσο ανεβαζω λιπαρα να παχαινω?
ρωταω καθως ειχα διαβασει οτι οι μεσομορφοι(μιας και θεωρω κατα μεγαλο ποσοστο ειμαι μεσο)αντιδρουν καλυτερα σε μεσσαιες ποσοτητες υδατανθρακα ,και πρεπει τα λιπαρα να ειναι περιορισμενα...

αν παιρνεις παραπανω θερμιδες απο αυτες που θες ναι λογικο.... αν δεν παιρνεις οχι....

johny_8
20-12-11, 19:07
1 λιτρο γαλα 3,5 και μια μπανανα για απογευματινο στν ογκο ειναι οκ?

tolis93
20-12-11, 19:09
1 λιτρο γαλα 3,5 και μια μπανανα για απογευματινο στν ογκο ειναι οκ?

δε μπορει να σ απαντησει κανενας.δε ξερουμε τι τρως την υπολοιπη μερα.σα τροφες για ογκο κ το γαλα κ η μπανανα ειναι μαστ για μενα.αλλα ειναι κ τι τρως μεσα στη μερα

johny_8
20-12-11, 19:13
πολυ προχειρα πρωι γαλα(1 κουπα) με κουακερ 150 γρ και 2φετες ψωμι μ2 γαλοπουλα κ κανα 2 αυγα και μ2 κσ μελι
μεταπροπονηση πιτακι με 5 απραδια και 100-150κυακερ
μεσημερι κοτοπουλο130(ψητο) με ρυζι
απογευμα 1 λιτρο γαλα και 1 μπανανα
βραδακι 1 κονσ τονο με 1πατατα και 1 κ.σ λαδι
κ βραδυ 200 γιαουρτι με 25 μυγδαλα

tolis93
20-12-11, 19:26
πολυ προχειρα πρωι γαλα(1 κουπα) με κουακερ 150 γρ και 2φετες ψωμι μ2 γαλοπουλα κ κανα 2 αυγα και μ2 κσ μελι
μεταπροπονηση πιτακι με 5 απραδια και 100-150κυακερ
μεσημερι κοτοπουλο130(ψητο) με ρυζι
απογευμα 1 λιτρο γαλα και 1 μπανανα
βραδακι 1 κονσ τονο με 1πατατα και 1 κ.σ λαδι
κ βραδυ 200 γιαουρτι με 25 μυγδαλα

αν σου βγαινουν τα μακρος εκει π πρεπει.δλδ ενα 10-20 % πανω απο τις θερμιδες συντηρησης σου.πετας!

procop
21-12-11, 00:18
εχω τρελαθει με την διατροφη,κατι με χαλαει και δεν το εντοπιζω με τιποτα.....
λοιπον θα τα γραψω καπως συγκεντρωμενα μην σας βγουν τα ματια:P
ανεβηκα σε κιλα,απο 72 περιπου τον σεπτεβρη,εφτασα 80 την ημερα τ ατλας(3 δεκ)
επαιρνα και κρεατινη..
κοβω κρεατινη,και αντι να χανω νερα,εγω βαζω,δεν ξερω πως το καταφερα αυτο:shock:
η κοιλια μ μεγαλωνει και ειμαι στασιμος στα κιλα..
σκεφτομαι ,να βγαλω απο το προτελευταιο γευμα τον υδατανθρακα(ειναι περιοπου στις 21,00) και να αυξησω την σαλατα..αλλα τις θερμιδες που χανω,να τις καλυψω απο πρωτεινη,διοτι τα λιπαρα με χαλανε(αποδεδειγμενα)..
ειναι καλυτερα ετσι?

Goofonly
21-12-11, 00:27
εχω τρελαθει με την διατροφη,κατι με χαλαει και δεν το εντοπιζω με τιποτα.....
λοιπον θα τα γραψω καπως συγκεντρωμενα μην σας βγουν τα ματια:P
ανεβηκα σε κιλα,απο 72 περιπου τον σεπτεβρη,εφτασα 80 την ημερα τ ατλας(3 δεκ)
επαιρνα και κρεατινη..
κοβω κρεατινη,και αντι να χανω νερα,εγω βαζω,δεν ξερω πως το καταφερα αυτο:shock:
η κοιλια μ μεγαλωνει και ειμαι στασιμος στα κιλα..
σκεφτομαι ,να βγαλω απο το προτελευταιο γευμα τον υδατανθρακα(ειναι περιοπου στις 21,00) και να αυξησω την σαλατα..αλλα τις θερμιδες που χανω,να τις καλυψω απο πρωτεινη,διοτι τα λιπαρα με χαλανε(αποδεδειγμενα)..
ειναι καλυτερα ετσι?

παίζει να'χεις πολύ υδατάνθρακα και να κατακρατάει... αν και θα έπρεπε κάποια νερά να φύγουν, αν έχεις πολλά όμως δεν θα δεις και ιδιαίτερη αλλαγή... χώσε πρωτείνη ναι, θερμίδες το ένα θερμίδες το άλλο, απλά βάλε τον υδατάνθρακα pre και post workout, τριγύρω απ'τη προπόνηση δηλαδή και το πρωί

procop
21-12-11, 00:28
παίζει να'χεις πολύ υδατάνθρακα και να κατακρατάει... αν και θα έπρεπε κάποια νερά να φύγουν, αν έχεις πολλά όμως δεν θα δεις και ιδιαίτερη αλλαγή... χώσε πρωτείνη ναι, θερμίδες το ένα θερμίδες το άλλο, απλά βάλε τον υδατάνθρακα pre και post workout, τριγύρω απ'τη προπόνηση δηλαδή και το πρωί

για να καταλαβεις,εχω 100 γρ πρωι κουακερ,100 πριν και 100 μετα(συνηθως μαυρο ρυζι) και 50 βραδι,δεν ξερω αν ειναι μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακα για 80 κιλα,εσυ τι λες?

tolis93
21-12-11, 13:28
για να καταλαβεις,εχω 100 γρ πρωι κουακερ,100 πριν και 100 μετα(συνηθως μαυρο ρυζι) και 50 βραδι,δεν ξερω αν ειναι μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακα για 80 κιλα,εσυ τι λες?

δλδ 300-350 χωρις σαλατες κτλπ...ε δεν τα λες με τη καμια κ λιγα.λιπαρα τι ποσοστα παιζεις?για μενα μειωσε στα 220-250 κ θα δεις αμεσως διαφορες...

procop
21-12-11, 14:14
δλδ 300-350 χωρις σαλατες κτλπ...ε δεν τα λες με τη καμια κ λιγα.λιπαρα τι ποσοστα παιζεις?για μενα μειωσε στα 220-250 κ θα δεις αμεσως διαφορες...

σαλατες δεν μετραω ποτε....λιπαρα παιζω γυρω στα 80(αν βαλεις οτι το μοσχαρι που τρωω εχει 20 γρ στα 100),και μια χουφτα αμυγδαλα εχει σιγουρα 20-30 γρ,παιζει να βγαινω και 100 περιπου...
πρωτεινη μενω στα 160-180
edit: οποτε θα βγαλω τον υδατανθρακα το βραδυ(50γρ) και θα ανεβασω ελαφρως πρωτεινη,καπως ετσι το σκεφτομαι

tolis93
21-12-11, 14:19
σαλατες δεν μετραω ποτε....λιπαρα παιζω γυρω στα 80(αν βαλεις οτι το μοσχαρι που τρωω εχει 20 γρ στα 100),και μια χουφτα αμυγδαλα εχει σιγουρα 20-30 γρ,παιζει να βγαινω και 100 περιπου...
πρωτεινη μενω στα 160-180
edit: οποτε θα βγαλω τον υδατανθρακα το βραδυ(50γρ) και θα ανεβασω ελαφρως πρωτεινη,καπως ετσι το σκεφτομαι

για μενα κρατα υδατανθρακα πρωι κ γυρω απο τη προπονηση...το καλυτερο

procop
21-12-11, 15:45
για μενα κρατα υδατανθρακα πρωι κ γυρω απο τη προπονηση...το καλυτερο

καπως ετσι θα το κανω..

DimitrisT
21-12-11, 21:31
δλδ 300-350 χωρις σαλατες κτλπ...ε δεν τα λες με τη καμια κ λιγα.λιπαρα τι ποσοστα παιζεις?για μενα μειωσε στα 220-250 κ θα δεις αμεσως διαφορες...

100gr quaker εχουν 60gr υδατανθρακα, αρα με τις ποσοτητες που αναφερει ειναι συνολικα 350gr βρωμης αρα 210gr υδατανθρακα..

Goofonly
21-12-11, 23:49
100gr quaker εχουν 60gr υδατανθρακα, αρα με τις ποσοτητες που αναφερει ειναι συνολικα 350gr βρωμης αρα 210gr υδατανθρακα..


για να καταλαβεις,εχω 100 γρ πρωι κουακερ,100 πριν και 100 μετα(συνηθως μαυρο ρυζι) και 50 βραδι,δεν ξερω αν ειναι μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακα για 80 κιλα,εσυ τι λες?


δλδ 300-350 χωρις σαλατες κτλπ...ε δεν τα λες με τη καμια κ λιγα.λιπαρα τι ποσοστα παιζεις?για μενα μειωσε στα 220-250 κ θα δεις αμεσως διαφορες...

δεν είναι πολλά... στα 100γρ ένα χ ποσοστό είναι υδατάνθρακας... αν μιλάμε για ρύζι έχουμε 140γρ από τα 200 και από βρώμη άλλα 60... δηλαδή ένα 200αρι... 800 θερμίδες από υδατάνθρακα δεν είναι και πολλές, αλλά είναι εφικτό να έχεις θέμα με νερά, ανάλογα με το σώμα σου

tolis93
22-12-11, 00:08
δεν είναι πολλά... στα 100γρ ένα χ ποσοστό είναι υδατάνθρακας... αν μιλάμε για ρύζι έχουμε 140γρ από τα 200 και από βρώμη άλλα 60... δηλαδή ένα 200αρι... 800 θερμίδες από υδατάνθρακα δεν είναι και πολλές, αλλά είναι εφικτό να έχεις θέμα με νερά, ανάλογα με το σώμα σου

Μόνο τα πρώτα γρ καταλαβα για βρωμη. Τα υπόλοιπα για υδατανθρακα τα καταλαβα. Όντως αν στα 200-220 γρ κρατάει νερα πιστεύω έχει να κάνει με το σώμα

procop
22-12-11, 00:16
βασικα ναι οπως το εθεσα εχετε δικιο,δεν εβαλα ομως και την μπανανα που τρωω μαζι με κουακερ..
επισης 100 γρ ρυζι...αλλα οταν τρωω μακαρονια,τρωω περιπου 150 γρ πριν και 150 μετα..οποτε εκεινες τις μερες βγαινουν παραπανω οι ποσοτητηες σε υδατανθρακα..οποτε δεν εχω σταθερα π.χ 200 γρ υδατανθρακα,αλλα τις μισες περιπου μερες παιζω στα 200+ και τις αλλες στα 250+
υποψη,τρωω 2 μπανανες την ημερα,και τωρα που επαιρνα κρεατινη επινα και 50 γρ δεξτροζη οποτε παμε στα 300+(τις μερες προπονας)

Gaspari
22-12-11, 15:13
Παίδες να ρωτήσω.. Χθές άκουσα πως το αρκετό γάλα μπορεί να σου κάνει καλό αλλά μετά ίσως να στο γυρίσει πίσω, δηλαδή να δημιουργήσει οστεοπόρωση και ίσως άλλα προβλήματα που δεν γνωρίζω.. Μπορεί να ισχύει; Μπορεί να μου το βασίσει κάποιος αν ισχύει και βάση τι κριτήριων;

loukoulos
22-12-11, 15:32
απο οτι εχω ακουσει. λεγετε οτι το γαλα κατα τη διαδικασια της παστεριωσης χανει ενα ενζυμο που ειναι υπευθυνο για την αποροφηση ασβεστιου. ετσι αν και εχει ασβεστιο η μορφη του μεσα στο γαλα το κανει μη αποροφησημο.. καλυτερες πηγες ασβεστιου θεορουντε οι φυτικες λογο της καλυτερης αποροφυσης τους.
αν βρω και αλλα ποιο συγγεκριμενα στοιχεια θα τα αναφερω
υγ φωσφατάση ειναι τ ενζυμο...τωρα τ θυμηθικα

COBRA_STYLE
22-12-11, 16:07
εκτως των παραπανω,οι μεγαλες ποσοτητες γαλακτος και γενικα γαλακτοκομικων δεν κανουν καλο,λογω της καζεινης η οποια πηζει στο στομαχι(εξου και η αργη απορροφηση) με αποτελεσμα να ευνοει την αναπτυξη καρκινικων κυτταρων στην περιοχη.
Για αυτους που το εχουν σαν θεο το γαλα.Η' για τα GOMAD παιδακια.
Μην πεταχτει κανεις να ζητησει ερευνες και παπαριες.Να ψαξει να βρει.:welcome:

tolis93
22-12-11, 16:40
νομιζω το κατσικισιο γαλα στιλ κεφιρ κ τετοια ειναι καλυτερο για την απορροφηση φωσφωρου κ ασβεστιου.λογω μιας βιταμινης σε μεγαλυτερη περιεκτικοτητα απο το αγελαδινο. τα υψιλης παστεριωσης ισχυει οτι χανουν καποιες βιταμινες κ δεν ευνοειται η απορροφηση ασβεστιου. επισης. ενας φιλος μ λογω μεγαλης ποσοτητας γαλακτος (4 λιτρα τη μερα κ βλεπουμε) σε συνδιασμο βεβαια με πολλα φρουτα κ λαχανικα επαθε υπερβιταμινωση

venom1987
22-12-11, 16:57
ερωτηση......για ποσο καιρο μπορουμε να παιρνουνε πρωτεινη(whey on goldstandar)???? εγω βαζω 2 φορες Δευτερα με Παρασκευη εδω και 5-6 μηνες?????χρειαζεται διακοπη??

COBRA_STYLE
22-12-11, 17:12
ερωτηση......για ποσο καιρο μπορουμε να παιρνουνε πρωτεινη(whey on goldstandar)???? εγω βαζω 2 φορες Δευτερα με Παρασκευη εδω και 5-6 μηνες?????χρειαζεται διακοπη??

δεν υπαρχει απαντηση στην ερωτηση αυτη.Μερικοι θα σου πουνε οτι ειναι φαγητο και οτι δεν χρειαζεται στοπ,αλλοι θα σου πουνε να κανεις ενα οφ 1-2 βδομαδες.

Εγω προσωπικα θα σου λεγα τωρα μιας και ειναι και γιορτες να κανεις ενα οφ απο gym και supps καμια βδομαδα και να ξαναμπεις μετα.Κατι τετοιο 8α κανω κ γω.

rey1989
26-12-11, 19:23
ξέμινα απο ντομάτες , χόρτα , μάπα και έχω μόνο κουνουπίδι και μαρούλι για το βραδυνό μου . Το κουνουπίδι είναι οκ η έχει πολους ΥΔ για βράδυ ? (συμιοτέον οτι στο βραδυνό μου η σαλάτα είναι πάντα τούμπανη.

Θα έτρωγα μαρούλι αλλά το είχα σιχαθεί και λέω να το ξαναφάω όταν αρχίσω γράμμωση.

gym
26-12-11, 19:25
κανεις δεν παχυνε απο κουνουπιδι να ξερεις...

αλλα ποσο να φας...αν φας ενα μπωλ τεραστιο θα σκασεις ,θα σ επρηξει...αφοβα παντως κ ας πουν μερικοι μερικοι οτι δεν ειναι η καλυτερη πηγη για βραδυ...

rey1989
26-12-11, 19:54
Δεν ρώτησα επειδή φοβάμαι μην παχύνω , ούτως η άλλος δεν θα τρώω συνεχώς απλά απόψε έτυχε να ξεμείνω και είπα να ρωτήσω για να ξέρω και μελλοντικά . :toast:

δεν τρώω ένα μεγάλο μπόλ , είπαμε.:turtle::rolf:
όταν είναι για ντομάτα τρώω μια μεγάλη η δύο μικρομεσαίες και όποτε έχω βάζω και λίγο αγγούρι και όταν είναι για χόρτα ένα βαθύ πιάτο (τους έχω αδυναμία :P) Μάπα βάζω 100γρ. αλλα ποτέ δεν την τρώω γιατί δεν την αντέχω και πολύ, μου κόβει την όρεξη.

sTeLaKoS
26-12-11, 20:44
http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2391/2


Φ (http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2391/2)άε μέχρι να σκάσεις :green:

tolis93
27-12-11, 16:35
Δεν ρώτησα επειδή φοβάμαι μην παχύνω , ούτως η άλλος δεν θα τρώω συνεχώς απλά απόψε έτυχε να ξεμείνω και είπα να ρωτήσω για να ξέρω και μελλοντικά . :toast:

δεν τρώω ένα μεγάλο μπόλ , είπαμε.:turtle::rolf:
όταν είναι για ντομάτα τρώω μια μεγάλη η δύο μικρομεσαίες και όποτε έχω βάζω και λίγο αγγούρι και όταν είναι για χόρτα ένα βαθύ πιάτο (τους έχω αδυναμία :P) Μάπα βάζω 100γρ. αλλα ποτέ δεν την τρώω γιατί δεν την αντέχω και πολύ, μου κόβει την όρεξη.

φιλτατε ρευ....1 κιλο κουνουπιδι εχει 15 γρ υδατανθρακα καθαρο. οι 3 ντοματες π τρως παιζει να χουν κ παραπνω.κ 1 κιλο ξερεις ποσο ειναι?εχεις δει τα πιατα μ φανταζομαι....ε καπου τοσο ειναι 1 κιλο:green: κουνουπιδια κ μπροκολα rules ρε. συν του οτι το κουνουπιδι ειναι τιγκα στη βιταμινη c

rey1989
27-12-11, 19:50
http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2391/2


Φ (http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2391/2)άε μέχρι να σκάσεις :green:

θα το τιμήσω τότε :P


φιλτατε ρευ....1 κιλο κουνουπιδι εχει 15 γρ υδατανθρακα καθαρο. οι 3 ντοματες π τρως παιζει να χουν κ παραπνω.κ 1 κιλο ξερεις ποσο ειναι?εχεις δει τα πιατα μ φανταζομαι....ε καπου τοσο ειναι 1 κιλο:green: κουνουπιδια κ μπροκολα rules ρε. συν του οτι το κουνουπιδι ειναι τιγκα στη βιταμινη c

σοβαρά ? :shock::shock:
ωραία θα το προτιμήσω τότε και θα μειώσω την ντομάτα.

Steve1991
28-12-11, 21:16
καλησπέρα και χρόνια πολλά

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα κατά την διάρκεια τ ύπνου
εάν ξυπνήσω να πάω τουαλέτα
με πιάνει απίστευτη πείνα και δεν μπορώ να ξανακοιμηθω
συνήθως στις 5-6 το πρωί κ ενώ δεν έχω συμπληρώσει 8 ώρες ύπνου
ποια θα ήταν η συμβουλή σας ?
σήμερα που μου συνεβει αυτό 1 σκουπ mass κ κοιμήθηκα κανονικά μετά

Giannistzn
28-12-11, 21:19
Εχει κανεις ιδεα τα καστανα τι αναλογιες πρωτεΐνων/υδκα / λιπαρων εχουν? Γιατι στο νετ μονο θερμιδες βρισκω και αυτες μαλλον δεν ειναι σωστες, σε διαφορα σαιτ βλεπω αλλες τιμες. Βραστα σκετα φυσικα..

sTeLaKoS
28-12-11, 21:30
Γιάννη δες εδώ καστανα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?17819-%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1&)

TheWorst
28-12-11, 21:31
καλησπέρα και χρόνια πολλά

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα κατά την διάρκεια τ ύπνου
εάν ξυπνήσω να πάω τουαλέτα
με πιάνει απίστευτη πείνα και δεν μπορώ να ξανακοιμηθω
συνήθως στις 5-6 το πρωί κ ενώ δεν έχω συμπληρώσει 8 ώρες ύπνου
ποια θα ήταν η συμβουλή σας ?
σήμερα που μου συνεβει αυτό 1 σκουπ mass κ κοιμήθηκα κανονικά μετά

Ε .. Οχι και ζαχαρη ενδιαμεσα..
Βαλε λιγο κοτοπουλο , αυγα αν πεινας..

Steve1991
28-12-11, 21:36
Ε .. Οχι και ζαχαρη ενδιαμεσα..
Βαλε λιγο κοτοπουλο , αυγα αν πεινας..

ζάχαρη η mass? προσωπικά αυτή π περνω δεν έχει ζάχαρη

Giannistzn
28-12-11, 21:36
Γιάννη δες εδώ καστανα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?17819-%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1&)

Ευχαριστω στελιο.:thumbup:
Δεν εχω τα μυαλα μου τελευταια, ηθελα να κανω search και το ξεχασα..

DimitrisT
28-12-11, 21:36
καλησπέρα και χρόνια πολλά

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα κατά την διάρκεια τ ύπνου
εάν ξυπνήσω να πάω τουαλέτα
με πιάνει απίστευτη πείνα και δεν μπορώ να ξανακοιμηθω
συνήθως στις 5-6 το πρωί κ ενώ δεν έχω συμπληρώσει 8 ώρες ύπνου
ποια θα ήταν η συμβουλή σας ?
σήμερα που μου συνεβει αυτό 1 σκουπ mass κ κοιμήθηκα κανονικά μετά

Τι τρως πριν πας για υπνο;

TheWorst
28-12-11, 21:39
ζάχαρη η mass? προσωπικά αυτή π περνω δεν έχει ζάχαρη

Μπα...
Gainer δεν ειναι ?? Αν δεν εχει ζαχαρη,εστω δεξτροζη,καποιο γρηγορα υ/α..Προορισμενο για μετα τη προπονηση...:)

Steve1991
28-12-11, 21:40
Τι τρως πριν πας για υπνο;

150γρ μακαρόνια
100 κρέας
1 αυγό
μια μικρή χούφτα αμύγδαλα
σαλάτα

Steve1991
28-12-11, 21:43
Μπα...
Gainer δεν ειναι ?? Αν δεν εχει ζαχαρη,εστω δεξτροζη,καποιο γρηγορα υ/α..Προορισμενο για μετα τη προπονηση...:)

χωρίς να κανω διαφήμιση περνω την serious mass της ΟΝ αν την έχεις ακουστά

DimitrisT
28-12-11, 21:53
150γρ μακαρόνια
100 κρέας
1 αυγό
μια μικρή χούφτα αμύγδαλα
σαλάτα

Και πεινας με ολα αυτα; :green:
Εκτος και αν τα τρως 2-3 ωρες πριν κοιμηθεις...
Θα μπορουσες να εχεις ενα γιαουρτακι σε ετοιμοτητα, δεν εχει πολλες θερμιδες και σε κραταει. Το gainer που παιρνεις εχει πολυ ζαχαρη μεσα.

sportis
30-12-11, 08:25
καλημερα!
να πω κ εγω με την σειρα μου για την διατροφη μου και αν καπου κανω λαθος να μου το πειτε!
εχουμε και λεμε, κατα της 7 τρωω μια κουπα κοφλειξ με γαλα! κατα της 10 ενα τοστακι με γαλοπουλα, κατα της 12 πινω την πρωτεινη (με γαλα) και τρωω καμια φορα καμια μπανανα!
στις 2 παω γυμναστηριο και τελειωνω στης 3μιση κ αμεσω πινω παλι πρωτεινη, περναει καμια ωρα και μετα τρω φαγητο... συνηθως κοτοπουλο μπιφτεκια και κανενα μαγειρευτο! και το βραδακυ καμια σαλατουλα η κανενα γιαουρτι.
ο στοχος μου ειναι να παρω κιλα ακομα περιπου στα 4 να παω 80 δηλαδη! αλλα εδω κ κατι μηνες εχω κολλησει στα 76 και δεν λεει να παει παραπανω... κανω καπου λαθος? ( ειμαι καπνιστης οχι πολυ περιπου 4 τσιγαρα την ημερα, ειμαι στο κοψιμο)
σας ευχαριστω!!!

tolis93
30-12-11, 11:06
καλημερα!
να πω κ εγω με την σειρα μου για την διατροφη μου και αν καπου κανω λαθος να μου το πειτε!
εχουμε και λεμε, κατα της 7 τρωω μια κουπα κοφλειξ με γαλα! κατα της 10 ενα τοστακι με γαλοπουλα, κατα της 12 πινω την πρωτεινη (με γαλα) και τρωω καμια φορα καμια μπανανα!
στις 2 παω γυμναστηριο και τελειωνω στης 3μιση κ αμεσω πινω παλι πρωτεινη, περναει καμια ωρα και μετα τρω φαγητο... συνηθως κοτοπουλο μπιφτεκια και κανενα μαγειρευτο! και το βραδακυ καμια σαλατουλα η κανενα γιαουρτι.
ο στοχος μου ειναι να παρω κιλα ακομα περιπου στα 4 να παω 80 δηλαδη! αλλα εδω κ κατι μηνες εχω κολλησει στα 76 και δεν λεει να παει παραπανω... κανω καπου λαθος? ( ειμαι καπνιστης οχι πολυ περιπου 4 τσιγαρα την ημερα, ειμαι στο κοψιμο)
σας ευχαριστω!!!

Βαλε κ κανα ρύζι η μακαρόνια η καμιά πατατα με το μεσημεριανό σ . Το βράδυ βαλε κ σαλάτα κ γιαούρτι κ πάλι δε ξέρω αν θα πάρεις :-P

sportis
30-12-11, 12:09
Βαλε κ κανα ρύζι η μακαρόνια η καμιά πατατα με το μεσημεριανό σ . Το βράδυ βαλε κ σαλάτα κ γιαούρτι κ πάλι δε ξέρω αν θα πάρεις :-P

εννοειται πως μαζι με το κοτοπουλο/μπιφτεκι βαζω ειτε ρυζι/μακαρονια η πατατα/κουνουπιδι/μπροκολο!

tolis93
30-12-11, 12:27
εννοειται πως μαζι με το κοτοπουλο/μπιφτεκι βαζω ειτε ρυζι/μακαρονια η πατατα/κουνουπιδι/μπροκολο!

Κλ κουνουπιδι κ Μπροκολο μη τα μετρας καν

Γιάννηςς
30-12-11, 17:15
Οκ ευχαριστώ...δλδ θα τρώω λίγο γλυκόζη(πόσο;) και ασπράδια η κάποιο άλλο κρεας...
Και κάτι άλλο...Ας πουμε σήμερα η διατροφη μου έχει ως εξής(τη βάζω για να μου πείτε τι χρειάζεται να προσέξω η να διορθώσω).

Πρωϊ: 300ml γάλα 1,5% με δημιτριακα ολικης αλεσης με καλη πσοοτηα φυτικων ινων αλα είχα και σοκολάτα(δεν ειχα αλλα εκεινη την στιγμη)
Μεσημερι:Ψαρι(σφυριδα νομιζω ηταν :P) σε σουπα μαζι με βραστη πατατα και καροτο βραστο.
Προπονητικο(μολις τωρα το εφαγα): 3 φέτες του τοστ ψωμι ολικης αλεσης με λίγο(μερικα γραμμαρια) σολομο καπνιστο(βασικα το ολικης λεσης ειναι συνθετος υδατανθρακας με χαμηλο γ.δ...σωστη επιλογη ;;; )
Μετα πρποπονητικο σκευτομαι να φάω άσπρο ψωμι(δεν εχω μπανανα) με ψάρι απο το μεσημερι η ασπραδια...
και μετά το βράδυ (σημερα σχολαω πιο νωρις) τι να φάω; :unsure:
(σορυ που κάνω τόοοσες ερωτησεις αλλα τωρα αρχησα να ασχολουμε :P)

Γιάννηςς
30-12-11, 18:22
Διαβασα οτι δεν κανει ασπρο ψωμι..αρα να το αντικαταστησω με μελι;;Λιγο σκετο μελι και μετα ψαρι σκετο παλι...και το βραδυ πριν τον υπνο ενα cottage με μια φετα ολικης αλεσης ψωμι και ενα ποτυρι γαλα;

Γιάννηςς
30-12-11, 21:58
Τελικά έφαγα βραστή πατάτα με βραστό καρότο και ψάρι,αλλά νομίζω το παράκανα στην ποσότητα...δεν ξέρω πόσα γρ. πρέπει να τρώω,έφαγα σχεδών ένα καρότο,μιση πατάτα(μεγάλη) και ψάρι μπορώ να πω πολύ...ποιοές είναι οι ποσότητες που πρέπει;:unsure:

tolis93
30-12-11, 21:59
Διαβασα οτι δεν κανει ασπρο ψωμι..αρα να το αντικαταστησω με μελι;;Λιγο σκετο μελι και μετα ψαρι σκετο παλι...και το βραδυ πριν τον υπνο ενα cottage με μια φετα ολικης αλεσης ψωμι και ενα ποτυρι γαλα;

ρε συ μη κολλας τοσο.αλλοι τρωνε κ μπρετζελ ξερω γω:green: εγω μια φορα ετυχε κ εφαγα λουκουμαδες κρουασαν κ μπουγατσα. απλα κ μονο για το γλυκαιμικο δεικτη κ για το τσιτ γευμα.δλδ οργιο ηταν αλλα οκ. κ ασπρο ψωμι να παιζει χτυπα το δλδ ποια η διαφορα απο τα ασπρα μακαρονια? συν του οτι το μελι αλλαζει τρελα σε θεμα γλυκαιμικου δεικτη αναλογα με τι το τρως...δεν εχει μπανανες?σκασιλα σ φαε ασπρο ψωμι.δν εχει ψωμι?μη σε νοιαζει φαε μελι/δν εχει μελι? φαε μακαρονια ασπρα η ρυζι ασπρο.δε παιζει ουτε αυτο?πατατες βραστες αρκετη ωρα(ανεβαινει ο γλυκαιμικος δεικτης ετσι) μη κολλας δλδ σε τοοοοσο λεπτομερια.απλα τι ειναι προτημοτερο λεμε.οχι οτι θα πεσει ο κοσμος αν μια μερα ξεμηνεις απο κατι

Γιάννηςς
30-12-11, 22:48
Οκ!! :D Και το βραδυ παλι κανενα γιαουρτακι η κανενα cottage με σαλατα η ψωμι ολικης,η ας πουμε ενα τοστακι με γαλοπουλα και τυρακι και γαλα...πατος να εχει πρωτεινη και υδατανθρακα(χαμηλου γ.δ και συνθετος).
Κάτι άλλο τώρα,θα φτιάξω διατροφή αύριο και θα την ανεάσω να μου πειτε τι πρπεει να διορρθωσω... θερμιδες βασικου μεταβολισμου εχω 1800 και θερμιδες συντηρησης 3100 με 3200 (κάνω πολύυυυυυυ αερόβιο)...άρα εγώ που θέλω να κάψω και λίιγο λιπος αλλα να κανω και μυς...θα βάλω διατροφή γύρω στις 3000 θερμίδες...θα υπολογήσω και τα μάκρος για το πόσες θερμίδες και πού...και βλέπουμε :D
Bασικα στις ποσοτητες σκαλωνω..δεν ξερω ποσο να τρωω...
Ποια είναι τα μακρος;;; Τα χα βρει και τα ξαναχασα -.-

tolis93
31-12-11, 02:34
Οκ!! :D Και το βραδυ παλι κανενα γιαουρτακι η κανενα cottage με σαλατα η ψωμι ολικης,η ας πουμε ενα τοστακι με γαλοπουλα και τυρακι και γαλα...πατος να εχει πρωτεινη και υδατανθρακα(χαμηλου γ.δ και συνθετος).
Κάτι άλλο τώρα,θα φτιάξω διατροφή αύριο και θα την ανεάσω να μου πειτε τι πρπεει να διορρθωσω... θερμιδες βασικου μεταβολισμου εχω 1800 και θερμιδες συντηρησης 3100 με 3200 (κάνω πολύυυυυυυ αερόβιο)...άρα εγώ που θέλω να κάψω και λίιγο λιπος αλλα να κανω και μυς...θα βάλω διατροφή γύρω στις 3000 θερμίδες...θα υπολογήσω και τα μάκρος για το πόσες θερμίδες και πού...και βλέπουμε :D
Bασικα στις ποσοτητες σκαλωνω..δεν ξερω ποσο να τρωω...
Ποια είναι τα μακρος;;; Τα χα βρει και τα ξαναχασα -.-

Γιαννάκη άνοιξε ρ συ ένα θέμα να τα βρούμε όλα εκεί γτ εδώ χάνονται κ βγαίνουμε κ οφ. Βράδυ καλύτερα λαχανικά παρά ψωμί για μένα

TheWorst
31-12-11, 02:40
Τολη η διαφορα αναμεσα στα ασπρα μακαρονια και στο ασπρο ψωμι ειναι ΤΟΣΗ

Τα μεν μακαρονακια εχουν 40-50 γλυκαιμικο δεικτη , ενω το δε ψωμακι εχει 70 .. ;)

Γιάννηςς
31-12-11, 02:52
Tolis έκανα θέμα για τη διατροφή μου γιατί έχω αλλάξει τα φώτα στα μισά θέματα :P

tolis93
31-12-11, 02:54
Τολη η διαφορα αναμεσα στα ασπρα μακαρονια και στο ασπρο ψωμι ειναι ΤΟΣΗ

Τα μεν μακαρονακια εχουν 40-50 γλυκαιμικο δεικτη , ενω το δε ψωμακι εχει 70 .. ;)

Φίλτατε ξενυχτη :-P. Μιλισα για συνδιασμους κ σε περίπτωση π δεν έχει καλυτερη πηγή. Στο μεταξύ βρασε μακαρόνια μίση ώρα να δεις εκεί π πάει ο γδ

TheWorst
31-12-11, 03:08
Α συνδυασμους , ε ?
Σαν εκεινο τον πυργο με τα μπισκοτα,τη ζαχαρη και τη μερεντα ?? ?? :P

Γιάννηςς
31-12-11, 03:29
Ποποοο...τον ειδα τον πυργο!Εργο τέχνης..εγω θα λυπόμουν να το φάω xD..................στο τελος βάβαια θα έκανα τις 10 πληγές του φαραώ και θα δεν θα εμενα τιποτα ορθιο :unsure::shock::P

tolis93
31-12-11, 10:59
Χαχαχαχα παιδιά δε λυπασαι με τπτ να το φας. Θα φτιάξω κ αντίστοιχο με weetabix κ δικιά μ μερεντα :-P. Κ πρωτεϊνη βανίλια για χιόνι :-P :-P :-P

giorgosss
31-12-11, 23:22
πηρα χτες μια πρωτεινη 60αρα και χαπια αμινοξεα . επειδη ομως δεν ξερω ακριβως δοσολογια , σκεφτομαι να περνω 1 scoop πρωτεινη μετα την προπονηση + κρεατικο η ψαρι (οταν εχω ) και οταν δεν εχω να περνω 2 scoop . οταν δεν εχω προπονηση να μην περνω καθολου . τωρα για τα αμινοξεα σκεφτομαι να περνω 2 (πρωι - βραδι ) οταν δεω εχω προπονηση και οταν εχω τα ιδια + 1 πριν την προπονηση... please δοιρθωστε με αν κανω λαθος γιατι ο απατεωνας στο μαγαζι μου ειπε να περνω 6 ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!! τελος για πολυβιταμινη σκεφτομαι να περνω 1 καψουλα τις μερες που εχς προπονηση μονο.. :toast:

giorgosss
03-01-12, 15:00
πηρα χτες μια πρωτεινη 60αρα και χαπια αμινοξεα . επειδη ομως δεν ξερω ακριβως δοσολογια , σκεφτομαι να περνω 1 scoop πρωτεινη μετα την προπονηση + κρεατικο η ψαρι (οταν εχω ) και οταν δεν εχω να περνω 2 scoop . οταν δεν εχω προπονηση να μην περνω καθολου . τωρα για τα αμινοξεα σκεφτομαι να περνω 2 (πρωι - βραδι ) οταν δεω εχω προπονηση και οταν εχω τα ιδια + 1 πριν την προπονηση... please δοιρθωστε με αν κανω λαθος γιατι ο απατεωνας στο μαγαζι μου ειπε να περνω 6 ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!! τελος για πολυβιταμινη σκεφτομαι να περνω 1 καψουλα τις μερες που εχς προπονηση μονο.. :toast:

???????????????????????????????????????????????

beefmeup
03-01-12, 16:17
μετα την προπονα 25-30γρ πρτεινης ειναι αρκετα..παραπανω δεν χρειαζεσαι ειτε τρως κρεας ειτε οχι..
δες στα ποσα γρ σκονης σου βγαζει τοση πρωτεινη αυτη που πηρες κ περνε τοσο..
τα αμινοξεα αν ειναι σε καψουλες καλυτερα να τα περνεις για να συμπληρωνεις καποια γευματα που δεν εχουν τοση πρωτεινη,η αναμεσα στα γευματα σου για να μην ξεμενεις απο αμινο στο αιμα..

Chris92
03-01-12, 17:18
τωρα τις γιορτες εφαγα μια αραβικη σαλατα με πλιγουρι ταμπουλε νομιζω λεγεται και πραγματικα τρελαθηκα ! θελω να το συμπεριλαβω στη διατροφη μου στη θεση του καφε ριζιου και της σαλατας. πως σας φαινεται σαν ιδεα? τρωει κανεις πλιγουρι καθημερινα?

tolis93
03-01-12, 17:34
τωρα τις γιορτες εφαγα μια αραβικη σαλατα με πλιγουρι ταμπουλε νομιζω λεγεται και πραγματικα τρελαθηκα ! θελω να το συμπεριλαβω στη διατροφη μου στη θεση του καφε ριζιου και της σαλατας. πως σας φαινεται σαν ιδεα? τρωει κανεις πλιγουρι καθημερινα?

Μέτρα έναν :-) το καλό είναι ότι δε θέλει κ βρασιμο απλά καυτό νερό βάζεις κ τα αφήνεις να πάρουν νερό

Chris92
03-01-12, 17:43
Μέτρα έναν :-) το καλό είναι ότι δε θέλει κ βρασιμο απλά καυτό νερό βάζεις κ τα αφήνεις να πάρουν νερό
μα γιατι περιμενα οτι εσυ θα απαντησεις?:green: τολη το εχεις φαει αυτο το ταμπουλε? αν οχι δοκιμασε το εγω τρελαθηκα! α κατι αλο περα απο το χρονο ετοιμασιας πως ειναι σε συγκρηση με το καφε ρυζι?

tolis93
03-01-12, 17:52
μα γιατι περιμενα οτι εσυ θα απαντησεις?:green: τολη το εχεις φαει αυτο το ταμπουλε? αν οχι δοκιμασε το εγω τρελαθηκα! α κατι αλο περα απο το χρονο ετοιμασιας πως ειναι σε συγκρηση με το καφε ρυζι?
Αν εχω φάει? Φτιάχνω σχεδόν κάθε μερα! Έχει παραπάνω πρωτεινη λιγότερο υδατανθρακα κ πολλές ίνες. Ασε π φουσκώνει τρέλα κ νιώθεισ ότι τρως 500 γρ :-)

Gianna
03-01-12, 23:37
Μέτρα έναν :-) το καλό είναι ότι δε θέλει κ βρασιμο απλά καυτό νερό βάζεις κ τα αφήνεις να πάρουν νερό

Παρούσα!! Νο 2!!! Τους τελευταίους μήνες έχω πωρωθεί κι εγώ με πλιγούρι. Σήμερα κιόλας έφαγα (με ψιλοκομμένη ντοματούλα, πιπεριά, κρεμμύδάκι, λίγο σέλινο και κάππαρη) παρέα με μπιφτεκάκια κοτόπουλο. :P 80 γρ. (καμιά φορά βάζω και 100) άβραστο το θεωρείτε πολύ;; (ουυυυυπς)

tolis93
03-01-12, 23:47
Παρούσα!! Νο 2!!! Τους τελευταίους μήνες έχω πωρωθεί κι εγώ με πλιγούρι. Σήμερα κιόλας έφαγα (με ψιλοκομμένη ντοματούλα, πιπεριά, κρεμμύδάκι, λίγο σέλινο και κάππαρη) παρέα με μπιφτεκάκια κοτόπουλο. :P 80 γρ. (καμιά φορά βάζω και 100) άβραστο το θεωρείτε πολύ;; (ουυυυυπς)μπααα ουτε καν.55-60 γρ καθαρο υδατανθρακα σ βγαζει. περασε περιοδος π χτυπουσα κ 200 και 300 γρ καθε μερα.αβραστο;)

mitsoulas
04-01-12, 11:01
Kαλημερα εχω καποιες αποριες σχετικα με την διατροφη και εχω μπερδευτει , παλιοτερα ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι το πρωινο που ειναι βασικο γευμα δεν θα πρεπει να ξεπερναει το 25% της ημερισιας διατροφης δηλαδη σε μια διατροφη 3000 θερμιδων το πρωινο πρεπει να εχει 750 θερμιδες ειναι αληθεια αυτο ??? και κατι ακομα το οποιο με μπερδεψε ακομα περισσοτερο παλι στην ιδια σελιδα ελεγε οτι οι θερμιδες ανα γευμα δεν πρεπει να ξεπερνανε τις 600 θερμιδες (πρωινο-μεσημεριανο-βραδυνο) :shock: και τα υπολοιπα 3 ενδοιαμεσα γευματα δεν πρεπει να ξεπερνανε τις 300 θερμιδες. Επαθα πλακα μολις το διαβασα ειναι αληθεια αυτο ή παραμυθια της χαλιμας. ? ? ? Αν ισχυει αυτο τοτε σε μια διατροφη ογκου με 4000 θερμιδες ημερισιως κατι κανεις στραβα.

NASSER
04-01-12, 11:14
Kαλημερα εχω καποιες αποριες σχετικα με την διατροφη και εχω μπερδευτει , παλιοτερα ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι το πρωινο που ειναι βασικο γευμα δεν θα πρεπει να ξεπερναει το 25% της ημερισιας διατροφης δηλαδη σε μια διατροφη 3000 θερμιδων το πρωινο πρεπει να εχει 750 θερμιδες ειναι αληθεια αυτο ??? και κατι ακομα το οποιο με μπερδεψε ακομα περισσοτερο παλι στην ιδια σελιδα ελεγε οτι οι θερμιδες ανα γευμα δεν πρεπει να ξεπερνανε τις 600 θερμιδες (πρωινο-μεσημεριανο-βραδυνο) :shock: και τα υπολοιπα 3 ενδοιαμεσα γευματα δεν πρεπει να ξεπερνανε τις 300 θερμιδες. Επαθα πλακα μολις το διαβασα ειναι αληθεια αυτο ή παραμυθια της χαλιμας. ? ? ? Αν ισχυει αυτο τοτε σε μια διατροφη ογκου με 4000 θερμιδες ημερισιως κατι κανεις στραβα.
Θα ήταν καλό να δούμε το άρθρο που διάβασες αν στηρίζεται σε κάποια μελέτη και πειραματισμούς.
Γενικά όμως οργανισμός με οργανισμό έχει διαφορετικές ανάγκες και δυνατότητες και τίποτα δεν είναι απόλυτο. Ίσως στο άρθρο να παρουσίαζε κάποια κλίμακα και οι τιμές που διάβασες να ήταν απλά ενδεικτικές, καθώς ο μέσος όρος των ανθρώπων, τρώνε λιγότερα από 5 γεύματα ημερησίως.

mitsoulas
04-01-12, 11:59
Θα ήταν καλό να δούμε το άρθρο που διάβασες αν στηρίζεται σε κάποια μελέτη και πειραματισμούς.
Γενικά όμως οργανισμός με οργανισμό έχει διαφορετικές ανάγκες και δυνατότητες και τίποτα δεν είναι απόλυτο. Ίσως στο άρθρο να παρουσίαζε κάποια κλίμακα και οι τιμές που διάβασες να ήταν απλά ενδεικτικές, καθώς ο μέσος όρος των ανθρώπων, τρώνε λιγότερα από 5 γεύματα ημερησίως.

Δυστηχως δεν το βρισκω το αρθρο ελεγε διαφορα παντως ισως μιλουσε για διαιτα , παντως αυτο με το πρωινο για το 25% της ημερισιας διατροφης εχει δοση αληθειας και αυτο γιατι καποιο πρωινο που εφαγα τον αγγλεουρα μετα στην δουλεια μου ηθελα να πεσω για υπνο ασε και το αλλο οτι ημουν κακοδιαθετος. Απο τοτε προσπαθω οι θερμιδες το πρωι να μην ξεπερνανε τις 650 και αισθανομαι περιφημα. Γενικα οι θερμιδες που παιρνω ολη την ημερα δεν ειναι πανω απο 2500 περιπου θερμιδες και ο λογος ειναι οτι το υψος μου ειναι 1,73 και εχω στοχο κυριως την γραμμωση. Κανω κατι λαθος φιλε ? ? ? οσο για τα γευματα προσπαθω οσο μπορω να τρωω καθε με δυο-τρεις ωρες. :welcome:

GeoDask
04-01-12, 15:54
Δυστηχως δεν το βρισκω το αρθρο ελεγε διαφορα παντως ισως μιλουσε για διαιτα , παντως αυτο με το πρωινο για το 25% της ημερισιας διατροφης εχει δοση αληθειας και αυτο γιατι καποιο πρωινο που εφαγα τον αγγλεουρα μετα στην δουλεια μου ηθελα να πεσω για υπνο ασε και το αλλο οτι ημουν κακοδιαθετος. Απο τοτε προσπαθω οι θερμιδες το πρωι να μην ξεπερνανε τις 650 και αισθανομαι περιφημα. Γενικα οι θερμιδες που παιρνω ολη την ημερα δεν ειναι πανω απο 2500 περιπου θερμιδες και ο λογος ειναι οτι το υψος μου ειναι 1,73 και εχω στοχο κυριως την γραμμωση. Κανω κατι λαθος φιλε ? ? ? οσο για τα γευματα προσπαθω οσο μπορω να τρωω καθε με δυο-τρεις ωρες. :welcome:

Φίλε μου μπορείς να τρώς όποτε γουστάρεις και όποτε στο επιτρέπει το πρόγραμμα σου αρκεί να πετυχένεις τις ημερήσιες θερμίδες σου. Αν πιστεύεις ότι το να τρώς καθε 2-3 ώρες θα σε βοηθήσει να κοντρολάρεις
την πείνα σου κάντο έτσι, άν πάλι θές να κάνεις 3 γεύματα την ημέρα κάντο.

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις όμως είναι το pre&post workout γεύμα σου.

mitsoulas
04-01-12, 16:44
Φίλε μου μπορείς να τρώς όποτε γουστάρεις και όποτε στο επιτρέπει το πρόγραμμα σου αρκεί να πετυχένεις τις ημερήσιες θερμίδες σου. Αν πιστεύεις ότι το να τρώς καθε 2-3 ώρες θα σε βοηθήσει να κοντρολάρεις
την πείνα σου κάντο έτσι, άν πάλι θές να κάνεις 3 γεύματα την ημέρα κάντο.

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις όμως είναι το pre&post workout γεύμα σου.


Nαι βοηθαει πολυ στο να μην πειναω , το πρυν την προπονηση γευμα ειναι ενα ποτηρι γαλα με 20 γραμμαρια καθαρη πρωτεινη (χωρις υδατανθρακα) το υπολογισα γυρω στις 200 θερμιδες. Το μετα την προπονηση γευμα ειναι 30 γραμμαρια καθαρη πρωτεινη μεχρι στιγμης δεν υπαρχει προβλημα καλα θα ηταν αυτην την πρωτεινη να μπορουσα να την παρω απο τροφη και μονο αλλα λογω δουλειας αρα ελλειψη χρονου αναγκαστικα την περνω απο σκονη. Δυστηχως το αθλημα αυτο για να αποδωσεις πρεπει η διατροφη που κανεις να ειναι το 70% και το υπολοιπο 30% απο ασκηση για να δεις πανω σου αποτελεσμα για αυτο και πολλοι το εγκαταλειπουν απογοητευμενοι. Θεληση υπαρχει αλλα πρεπει να υπαρχει και χρονος αλλα και χρημα για να μπορεις να κανεις μια σωστη διατροφη.

GeoDask
04-01-12, 16:59
Nαι βοηθαει πολυ στο να μην πειναω , το πρυν την προπονηση γευμα ειναι ενα ποτηρι γαλα με 20 γραμμαρια καθαρη πρωτεινη (χωρις υδατανθρακα) το υπολογισα γυρω στις 200 θερμιδες. Το μετα την προπονηση γευμα ειναι 30 γραμμαρια καθαρη πρωτεινη μεχρι στιγμης δεν υπαρχει προβλημα καλα θα ηταν αυτην την πρωτεινη να μπορουσα να την παρω απο τροφη και μονο αλλα λογω δουλειας αρα ελλειψη χρονου αναγκαστικα την περνω απο σκονη. Δυστηχως το αθλημα αυτο για να αποδωσεις πρεπει η διατροφη που κανεις να ειναι το 70% και το υπολοιπο 30% απο ασκηση για να δεις πανω σου αποτελεσμα για αυτο και πολλοι το εγκαταλειπουν απογοητευμενοι. Θεληση υπαρχει αλλα πρεπει να υπαρχει και χρονος αλλα και χρημα για να μπορεις να κανεις μια σωστη διατροφη.

Σωστό σε βρίσκω άλλα όσον αφορά τα pre&post workout meals σου παραθέτω τις συμβουλές του Alan Aragon :

Pre :

Option A: 60-90 minutes pre-workout, have a solid, balanced meal containing…

Protein = 0.25g per pound of your target body weight.
Carbs = 0.25g per pound of your target body weight.

Adding fat at this point is fine, use your discretion as long as it fits into your macronutrient goals. Note that this meal is skipped if you train first thing in the morning.

OR…

Option B: 30-0 minutes pre-workout – (and/or sipped throughout the workout), have a liquid or easily digested meal containing…

Protein = 0.25g per pound of your target body weight.
Carbs = 0.25g per pound of your target body weight.

If you were going to train for close to or more than 2 hours continuously, it would definitely benefit you to have this extra pre-workout meal either immediately prior to, or sipped during training. Keep the fats here incidental and not added if you’re prone to gastric distress during training.

Post :

Within 30 minutes post-workout, have either a liquid or solid meal containing…

Protein = 0.25g per pound of your target body weight.
Carbs = 0.25-0.5g per pound of your target body weight.

Amount of fat here doesn’t matter as long as your daily target is hit.

mitsoulas
04-01-12, 17:09
Σωστό σε βρίσκω άλλα όσον αφορά τα pre&post workout meals σου παραθέτω τις συμβουλές του Alan Aragon :

Pre :

Option A: 60-90 minutes pre-workout, have a solid, balanced meal containing…

Protein = 0.25g per pound of your target body weight.
Carbs = 0.25g per pound of your target body weight.

Adding fat at this point is fine, use your discretion as long as it fits into your macronutrient goals. Note that this meal is skipped if you train first thing in the morning.

OR…

Option B: 30-0 minutes pre-workout – (and/or sipped throughout the workout), have a liquid or easily digested meal containing…

Protein = 0.25g per pound of your target body weight.
Carbs = 0.25g per pound of your target body weight.


If you were going to train for close to or more than 2 hours continuously, it would definitely benefit you to have this extra pre-workout meal either immediately prior to, or sipped during training. Keep the fats here incidental and not added if you’re prone to gastric distress during training.

Post :

Within 30 minutes post-workout, have either a liquid or solid meal containing…

Protein = 0.25g per pound of your target body weight.
Carbs = 0.25-0.5g per pound of your target body weight.

Amount of fat here doesn’t matter as long as your daily target is hit.

Ναι στις 17:00 - 18:00 τρωω πληρες γευμα μετα απο 3 ωρες περνω το ροφημα που εγραψα μιση ωρα αναμονη και μετα γυμναστικη. Μετα την γυμναστικη ακολουθει το αλλο ροφημα και τελος στο κρεβατι για υπνο. Δηλαδη μεταπροπονητικο γευμα δεν τρωω γιατι πεφτω για υπνο αλλα μεχρι στιγμης με παει μια χαρα. Φιλε σε ευχαριστω για την απαντηση.

Gianna
04-01-12, 22:52
μπααα ουτε καν.55-60 γρ καθαρο υδατανθρακα σ βγαζει. περασε περιοδος π χτυπουσα κ 200 και 300 γρ καθε μερα.αβραστο;)

:thumbup::thumbup: Thanks!!

tolis93
05-01-12, 00:12
:thumbup::thumbup: Thanks!!

anytime ;):)

tolis93
05-01-12, 11:57
χτες μ δημιουργηθηκε η εξης αποροια. εγω πχ εχασα βαρος με φρουτα.κανενα αλλο υδατανθρακα.και απο οσπρια αλλα 1-2 φορες τη βδομαδα μαξ π ηταν ο μονος συνθετος. ρυζι ετρωγα 1 στο μηνα πχ. κ εκεινη τη περιοδο (εχασα και τρελο μυικο ιστο γτ απλα ετρωγα 1600 θερμιδες τη μερα ας πουμε) ημουν θεοστεγνος.6-7% λιπος ειχα φτασει κ απο τοτε δε το ξανα ακουμπησα.και αναρωτιεμαι.ειναι δυνατον να μαθεις τον οργανισμο να χανει με ενα τροπο και μετα να χανει μονο με αυτον?πχ ουτε καν η κετο δε λειτουργησε τοσο καλα σε μενα ενω ολοι λενε λιπαρα λιπαρα λιπαρα λιπαρα κτλπ.κ δεν εκανα μια βδομαδα κετο.αλλα ενα μηνα.με 2 γεμισματα ολα κ ολα κ 2 τελευταιες βδομαδες σερι... δηλαδη ειναι δυνατον να μαθουμε το σωμα μας να χανει με καποιο ειδος τροφης και μονο?

lila_1
05-01-12, 12:04
Δεν ισχύει αυτό που λές νομίζω. Αν έχασες με φρούτα έχασες γιατί ήσουν υποθερμιδικά. ΟΤΙ Και να τρώς αν είσαι υποθερμιδικά θα χάσεις.
Το σώμα 8ερμίδες αναγνωρίζει όσον αφορά τις αυξομοιώσεις βάρους-λίπους. Όχι τύπους τροφίμων

tolis93
05-01-12, 12:24
Δεν ισχύει αυτό που λές νομίζω. Αν έχασες με φρούτα έχασες γιατί ήσουν υποθερμιδικά. ΟΤΙ Και να τρώς αν είσαι υποθερμιδικά θα χάσεις.
Το σώμα 8ερμίδες αναγνωρίζει όσον αφορά τις αυξομοιώσεις βάρους-λίπους. Όχι τύπους τροφίμων

συμφωνα με ενα αρθρο του savage παιζει κ ρολο το τι τρως παντα.γιατι καποιες τροφες χρειαζονται περισσοτερες θερμιδες για να τις καψεις. διατροφικες συμβουλες λεγεται.εκει πανω πατησα. μαλιστα παρατηρησα οτι εκεινη τη περιοδο αργοτερα ετρωγα κ 2500 και 2800 θερμιδες και δεν επαιρνα τπτ.τωρα με συνθετους υδατανθρακες κ λιπαρα 2500 να παω κατευθειαν τσιμπαω κιλα θολωνω κ ετσι.κυριως απο εκει μ γεννηθηκε η αποροια

lila_1
05-01-12, 12:55
συμφωνα με ενα αρθρο του savage παιζει κ ρολο το τι τρως παντα.γιατι καποιες τροφες χρειαζονται περισσοτερες θερμιδες για να τις καψεις. διατροφικες συμβουλες λεγεται.εκει πανω πατησα. μαλιστα παρατηρησα οτι εκεινη τη περιοδο αργοτερα ετρωγα κ 2500 και 2800 θερμιδες και δεν επαιρνα τπτ.τωρα με συνθετους υδατανθρακες κ λιπαρα 2500 να παω κατευθειαν τσιμπαω κιλα θολωνω κ ετσι.κυριως απο εκει μ γεννηθηκε η αποροια

Δεν λες τι έτρωγες. Οι υδατάνθρακες έχουν την ιδιότητα να τραβάνε νερά οπότε στις ίδιες θερμίδες μάλλον είναι αναμενόμενο να θολώσεις όταν οι καρμπς είναι περισσότεροι σε σχέση με ένα άλλο μακροσυστατικό.
Επίσης αυτό για την διαδικασία αφομοίωσης δεν ξέρω πράγματι αν ισχύει,αν δηλαδή ο οργανισμός δαπανά αισθητά περισσότερες θερμίδες ανάλογα με τον τύπο των τροφών. Αυτό που σίγουρα βοηθάει η δυσκολία πέψης είναι το χρόνο κορεσμού και τον έλεγχο της πείνας. Εκεί που θα παιρνες δηλαδή 500 θερμίδες με μία σοκολάτα και θα ξαναπείναγες σε ένα 2ωρο, τρώς κανονικό γεύμα με σύνθετους καρμπς, σαλάτες, κρέας κλπ, το αφομοιώνεις σε πολύ περισσότερο χρόνο και πεινάς πάλι σε ένα 5ωρο..
Κάπως έτσι

tolis93
05-01-12, 15:23
Δεν λες τι έτρωγες. Οι υδατάνθρακες έχουν την ιδιότητα να τραβάνε νερά οπότε στις ίδιες θερμίδες μάλλον είναι αναμενόμενο να θολώσεις όταν οι καρμπς είναι περισσότεροι σε σχέση με ένα άλλο μακροσυστατικό.
Επίσης αυτό για την διαδικασία αφομοίωσης δεν ξέρω πράγματι αν ισχύει,αν δηλαδή ο οργανισμός δαπανά αισθητά περισσότερες θερμίδες ανάλογα με τον τύπο των τροφών. Αυτό που σίγουρα βοηθάει η δυσκολία πέψης είναι το χρόνο κορεσμού και τον έλεγχο της πείνας. Εκεί που θα παιρνες δηλαδή 500 θερμίδες με μία σοκολάτα και θα ξαναπείναγες σε ένα 2ωρο, τρώς κανονικό γεύμα με σύνθετους καρμπς, σαλάτες, κρέας κλπ, το αφομοιώνεις σε πολύ περισσότερο χρόνο και πεινάς πάλι σε ένα 5ωρο..
Κάπως έτσι

αυτο περι σοκολατας διαπιστωμενο πολλες φορες:green: νομιζα οτι οι υδατανθρακες σε συνδιασμο με νερο τραβανε νερα και θολωνουν:unsure:

tolis93
06-01-12, 13:45
ερωτηση για τους ειδικους σε ερευνες αυτο

εψαχνα να βρω καποια ερευνα για το ποσες οντως θερμιδες χρειαζεται το ανθρωπινο σωμα.και αν η κατα πολυ μειωμενη καταναλωση αυτων(πχ 1000 θερμιδες κατω) επιρεαζει το μεταβολισμο σε σημειο που ο αθλητης χτυπαει πλατω και δε μπορει να χασει βαρος η να παρει καθαρη μυικη μαζα ευκολα αυξανοντας τις θερμιδες του ακομα και σταδιακα. για ενα φιλαρακι το ψαχνα το θεμα π μ ειπε οτι καταναλωνει 1500 θερμιδες και του εχει μηνει λιγο λιπος και δε μπορει να το χασει. 80 κιλα παλικαρι ειναι 78 καπου εκει και 21 χρονων.του ειπα να αυξησει σταδιακα αλλα μου ειπε οτι η ζυγαρια ανεβαινει κατακορυφα. αν καποιος εχει καποια ερευνα στα υποψη θα βοηθουσε...
ΥΓ η διατροφη του ειναι κλασικοτατη ρυζι μαυρο σαλατες ελαιολαδα λινελαια μοσχαρια ψαρια κοτοπουλα κ τετοια

procop
06-01-12, 22:58
ξερει καποιος αν τα συκωτακια απο κοτοπουλο ειναι καλα για τροφή?τι macros εχουν??

tolis93
07-01-12, 01:17
ξερει καποιος αν τα συκωτακια απο κοτοπουλο ειναι καλα για τροφή?τι macros εχουν??

εσυ δε το ξανα ρωτησες αυτο?:green: ειναι πολυ κομπλε.κατσε να σ πω κ μακρος
εχει 4,8 γρ λιπαρα 17 γρ πρωτεινη και0,73 γρ υδατανθρακα.στα 100 γρ ωμο παντα

TheWorst
07-01-12, 02:06
Τολη οντως αν εισαι υποθερμιδικα θα χασεις ετσι κι αλλιως ΚΙΛΑ , αλλα το θεμα ειναι τι κιλα θα χασεις?
Κανονικα (συμφωνα με τη λογικη) αν τρως πολλα φρουτα(εχουν φρουκτοζη - ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ..) , ρυζι , πατατα(που ειναι συνθετοι υ/ες κτλ) ειναι λογικο να χασεις κιλα , αλλα αυτα να ΜΗΝ ειναι τα περισσοτερα λιπος..Ιδιως σε σενα που εισαι εκτομορφικος..Και με 6-7% ποσοστο λιπους ποσο κατω να παει ??
Αν ειχες κανει μια καλη περιοδο ογκου να βαλεις +10-15 κιλα μεσα σε 8-9-10 μηνες ας πουμε τοτε σιγουρα θα χανεις το μεγαλυτερο ποσοστο λιπος (ακομα και να καταλωνεις υ/ες) , αλλα παλι θα εισαι λιγο θωλος και θα κρατας νερα.

Αυτα ολα συμφωνα με τη λογικη και με αυτα που'χω διαβασει..

tolis93
07-01-12, 10:25
Τολη οντως αν εισαι υποθερμιδικα θα χασεις ετσι κι αλλιως ΚΙΛΑ , αλλα το θεμα ειναι τι κιλα θα χασεις?
Κανονικα (συμφωνα με τη λογικη) αν τρως πολλα φρουτα(εχουν φρουκτοζη - ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ..) , ρυζι , πατατα(που ειναι συνθετοι υ/ες κτλ) ειναι λογικο να χασεις κιλα , αλλα αυτα να ΜΗΝ ειναι τα περισσοτερα λιπος..Ιδιως σε σενα που εισαι εκτομορφικος..Και με 6-7% ποσοστο λιπους ποσο κατω να παει ??
Αν ειχες κανει μια καλη περιοδο ογκου να βαλεις +10-15 κιλα μεσα σε 8-9-10 μηνες ας πουμε τοτε σιγουρα θα χανεις το μεγαλυτερο ποσοστο λιπος (ακομα και να καταλωνεις υ/ες) , αλλα παλι θα εισαι λιγο θωλος και θα κρατας νερα.

Αυτα ολα συμφωνα με τη λογικη και με αυτα που'χω διαβασει..αυτή τη στιγμή είμαι στο 11-12 κ δε μεταβάλλεται το βάρος μ. Σε κάτι π λεσ παραπάνω τώρα... δλδ υποθερμιδικα κ με υδατανθρακα καις πιο πολλούς μύες παρά λίπος?

procop
07-01-12, 12:58
εσυ δε το ξανα ρωτησες αυτο?:green: ειναι πολυ κομπλε.κατσε να σ πω κ μακρος
εχει 4,8 γρ λιπαρα 17 γρ πρωτεινη και0,73 γρ υδατανθρακα.στα 100 γρ ωμο παντα

οχι απο οτι θυμαμαι!:P
ευχαριστω παντως

TheWorst
07-01-12, 14:52
αυτή τη στιγμή είμαι στο 11-12 κ δε μεταβάλλεται το βάρος μ. Σε κάτι π λεσ παραπάνω τώρα... δλδ υποθερμιδικα κ με υδατανθρακα καις πιο πολλούς μύες παρά λίπος?

Ειπαμε εξαρταται απτο ποσοστο λιπους.Σε σενα θα ειναι λογικο να καψεις και μυς,γιατι εχεις χαμηλο bf.

tolis93
07-01-12, 21:47
Ειπαμε εξαρταται απτο ποσοστο λιπους.Σε σενα θα ειναι λογικο να καψεις και μυς,γιατι εχεις χαμηλο bf.

υπαρχει καποιο αρθρο πανω σε αυτο?:unsure: εγω ηξερα οτι μυες δν εχουν σχεση με το ποσοστο λιπους πανω σ.απλα οσο μεγαλυτερη μυικη μαζα τοσο ευκολοτερα κεγεται το λιπος...εκει ειχα μηνει

Ηλαπ
08-01-12, 04:57
παιδια καθημερηνα πρεπει να πινουμε 2-4 λιτρα νερο σωστα;;;;;Πηραζει να πινουμε μεγαλες ποσοτητες νερου με την μια (πχ. 2. λιτρα) ή πρεπει να το καταναλωνουμε σιγα-σιγα και καθ ολη την διαρκεια της ημερας;;;

Ευχαριστω!

tolis93
08-01-12, 10:58
παιδια καθημερηνα πρεπει να πινουμε 2-4 λιτρα νερο σωστα;;;;;Πηραζει να πινουμε μεγαλες ποσοτητες νερου με την μια (πχ. 2. λιτρα) ή πρεπει να το καταναλωνουμε σιγα-σιγα και καθ ολη την διαρκεια της ημερας;;;

Ευχαριστω!

Καλύτερα σταδιακά μέσα στη μέρα. Κ απλά αρκετό γύρω από τη προπόνηση

lila_1
08-01-12, 12:36
παιδια καθημερηνα πρεπει να πινουμε 2-4 λιτρα νερο σωστα;;;;;Πηραζει να πινουμε μεγαλες ποσοτητες νερου με την μια (πχ. 2. λιτρα) ή πρεπει να το καταναλωνουμε σιγα-σιγα και καθ ολη την διαρκεια της ημερας;;;

Ευχαριστω!
Πολλά λές...4 λίτρα
ΚΑι εξυπακούεται μοιρασμένα, εκτός αν γυμναστείς και έχεις μεγάλες απώλειες

Giannistzn
08-01-12, 12:42
Μου ειχε πει καποια στιγμη ενας διατροφολογος οτι τσαι - καφε δεν υπολογιζουμε στην ποσοτητα του νερου που πινουμε επειδη και καλα ειναι διουρητικα. Οταν πινεις ομως 2-3 λιτρα απο δαυτα τι γινεται?

TheWorst
08-01-12, 17:53
Συμφωνα με τη λογικη του διατροφολογου..
Τοτε πρεπει να πινεις πιο πολυ νερο,για να μη αφυδατωθεις :green:

eli_din3
08-01-12, 20:15
γεια σας παιδια εχω μια ηλιθια απορια (τι να κανουμε ειμαι αρχαρια ακόμα η καημενη :P) ..υποτιθεται πως στην διατροφη
γραμμωσης το τελευταιο γευμα δεν πρεπει να περιεχει καθολου υδατανθρακες...χμμ...τοτε γιατι σε πολλα προγραμματα
υπαρχει σαλατα ? κατα κυριο λογο υδατανρθρακας δεν ειναι τα λαχανικα? και σε ελαχιστη ποσοτητα εστω..επισης..γιαουρτι..που και αυτο εχει υδατανθρακες... επομενως αυτα δεν υπολογιζονται ως υδατανθρακας?

Babis Stinson
09-01-12, 00:19
Όχι ρύζι, ζυμαρικά, ψωμί κλπ. Τέτοιους υδατάνθρακες. ;)
Για περισσότερες λεπτομέρειες περίμενε να σου εξηγήσει κάποιος άλλος που θα ξέρει καλύτερα να το αιτιολογήσει κιόλας.

Διάβασε και εδώ το άρθο:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82

qnav
09-01-12, 10:33
Καλημέρα και καλή χρονιά...θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας για βραστές γαρίδες με μπασμάτι για βραδυνό, γιατί διάβασα ότι στα 100 γρ. έχουν 21 γρ. πρωτείνης και 2 γρ. λίπους..

Giannistzn
09-01-12, 15:27
Οι γαριδες ειναι πολυ καλη επιλογη. Το μονο αρνητικο τους οτι ειναι ακριβουτσικες, κατα τα αλλα ειναι οκ ;)

qnav
09-01-12, 16:33
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..κατεψυγμένες εννοώ..;) αλλιώς, δύσκολα

eli_din3
09-01-12, 22:16
άλλη μια απορία...................τα ζυμαρικα ολικης αλεσεως ειναι καλυτερα καθως εχουν περισσοτερες φυτικες ινες και χαμηλοτερο γλυκαιμικο δεικτη σωστα? αρκετοι ομως εδω μεσα εχουν αναφερει τα ζυμαρικα ζωγραφος ως πολυ καλα καθως περιεχουν περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερο υδατανθρακα..ποια να προτιμουμε λοιπον?

Giannistzn
09-01-12, 22:19
Οποια θελεις. Δεν πιστευω οτι θα δεις διαφορα. Αν και γενικα προτιμοτερες ειναι αλλες πηγες υδατανθρακα (ρυζι-πατατα-βρωμη-πλιγουρι) αλλα μεταξυ των 2 που λες δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορα σε κατι.

TheWorst
10-01-12, 00:09
Ρε παιδια σε διατροφη γραμμωσης εχω τα εξης απο υ/ες..Ειναι λογικο ??

-100 γραμμαρια βρωμη
-400 γραμμαρια γιαουρτι 3,6%
-100 γραμμαρια φυστικια ωμα
-100 γραμμαρια βραστη πατατα

Σαν πολλα δεν ειναι..Και επισης τα φυστικια και το γιαουρτι που κολλαει ?>

tolis93
10-01-12, 00:13
Ρε παιδια σε διατροφη γραμμωσης εχω τα εξης απο υ/ες..Ειναι λογικο ??

-100 γραμμαρια βρωμη
-400 γραμμαρια γιαουρτι 3,6%
-100 γραμμαρια φυστικια ωμα
-100 γραμμαρια βραστη πατατα

Σαν πολλα δεν ειναι..Και επισης τα φυστικια και το γιαουρτι που κολλαει ?>

ολους κ ολους ουτε 100 δεν εχεις σ λεω εγω.τπτ δν ειναι.οχι απλα δν ειναι πολλα.ειναι κ λιγα μη σ πω:green: τα φυστικια εχουν και πρωτεινη κ καλα λιπαρα.και πολλες ινες. και το γιαουρτι ειναι τιγκαρισμενο στη πρωτεινουλα

Giannistzn
10-01-12, 00:28
Ρε παιδια σε διατροφη γραμμωσης εχω τα εξης απο υ/ες..Ειναι λογικο ??

-100 γραμμαρια βρωμη
-400 γραμμαρια γιαουρτι 3,6%
-100 γραμμαρια φυστικια ωμα
-100 γραμμαρια βραστη πατατα

Σαν πολλα δεν ειναι..Και επισης τα φυστικια και το γιαουρτι που κολλαει ?>

60 απο βρωμη
30 (περιπου) απο γιαουρτι
15 -20 (περιπου) απο φυστικια
20 (?) απο την πατατα

πας σε αθροισμα στο 125. Εσυ ξερεις αναλογα με τις αναγκες σου αν ειναι πολυ ή λιγο..

TheWorst
10-01-12, 00:30
Το γιαουρτι εχει 4,5 γραμμαρια στα 100 ..Αρα δλδ 18-20 :D

Αλλα το γιαουρτι σε διατροφη γραμμωσης δεν αποφευγεται? Αυτα περισσοτερο τα εγραψε ο διατροφολογος λεει για ενεργεια πριν τη προπονηση

Α μη ξεχασω και 1 πρασινο μηλο..(εχει υ/ες) .....

average_joe
10-01-12, 00:40
αν εχεις χαμηλα τον υδατανθρακα, φροντισε τα λιπαρα σου να ειναι υψηλοτερα στα πλαισια των θερμιδων που εχεις διαλεξει τελος παντων.
τα macros που ειναι?
αν αυτη τη διατροφη την εχεις σταθερη τοσο σε μερες προπονησης όσο και ξεκουρασης αν 5η- 7η εβδομαδα κανε μια εβδομαδα recarb.
δε βρισκω το λογο να κοψεις το γιαουρτι μιλαμε για αγωνιστικες καταστασεις που λενε οτι το κοβουν.
πριν τη προπονηση δεν χρησιμοποιεις γαλακτοκομικα ετσι?
γιατι οπως το γραψες εμενα αυτο μου φανηκε.
αν ειναι ετσι, τουλαχιστον σε μενα με χαλαγαν κανα 3ωρο πριν τη προπο.

TheWorst
10-01-12, 00:46
Ακριβως 2-3 ωρες πριν προπο εχουμε 100 γραμμαρια βρωμη + 400 γραμμαρια γιαουρτι + 1 πρασινο μηλο.. Τοτε τα βαζουμε για ενεργεια.Λογια του διατροφολογου - ββ ..

Απλα με φανηκαν πολλα και ακαταλληλα ( για το γιαουρτι)

COBRA_STYLE
10-01-12, 00:47
υποψιν οτι το να βαζεις πολυ υ/α πριν την προπονηση μειωνεις την λιποδιαλυση.Μη ρωτησεις απο που το χω.;)

TheWorst
10-01-12, 00:55
Για αυτο ακριβως ρωταω..
Τωρα ομως τι να κανω :(
Πρεπει δλδ να βγαλω καινουργιο πλανο διατροφης και τζαμπα λεφτα σε διατροφολογο :green:

leftis
10-01-12, 01:02
Οποια θελεις. Δεν πιστευω οτι θα δεις διαφορα. Αν και γενικα προτιμοτερες ειναι αλλες πηγες υδατανθρακα (ρυζι-πατατα-βρωμη-πλιγουρι) αλλα μεταξυ των 2 που λες δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορα σε κατι.

Αυτό γιατί? Είμαι μεγάλος φαν του μακαρονιού... :unsure:

COBRA_STYLE
10-01-12, 01:17
Για αυτο ακριβως ρωταω..
Τωρα ομως τι να κανω :(
Πρεπει δλδ να βγαλω καινουργιο πλανο διατροφης και τζαμπα λεφτα σε διατροφολογο :green:

εγω προσωπικα δε θα ετρωγα αυτο που σου προτεινε ο διατροφολογος...γενικα θα ετρωγα γευμα πλουσιο σε πρωτεινη μαζι με πατατα-γλυκοπατατα ή μπασματι ή καστανο ρυζι.

Με αλλα λογια λιγοτερο υ/α απο ο,τι σου ειπε αυτος,αλλη πηγη+πρωτεινη

eli_din3
10-01-12, 22:10
λοιποοοον...σημερα πηγα σε διατροφολογο..το οτι ειμαι ενα πλαδαρο ζυμαρακι και δεν εχω μυς ενταξει το ξερουμε..
αλλα..
κανω φιλοτιμες προσπαθειες να αποκτησω γραμμωση με προγραμμα κτλ..και λεω στην κοπελιτσα...
επιτρεπεται μια φορα τον μηνα να τρωω απεξω? (νταξει δεν θελω να γινω και bodyboilder..ναι θελω γραμμωση αλλα σε λογικα πλαισια).. και μου λεει οχι.. της λεω μια φορα στους 2 μηνες??? μου λεει οχι...αυτο που θες εσυ δεν επιτρεπει τιποτα λεει....μα δεν καταλαβαινω...εφοσον το λιπος αυτο εννοειται μετα θα το τρεξω... και εφοσον θα ειναι μια φορα τον μηνα και αν..και εφοσον το ποσοστο λιπους μου δεν θα επηρεαστει...ποιο ειναι το προβλημα?? (αφηστε που με αντιμετωπισε λες και παω για να μπω στο ρεκορ γκινες..... μου κοψε τελειως τα φτερα)

tolis93
10-01-12, 23:30
λοιποοοον...σημερα πηγα σε διατροφολογο..το οτι ειμαι ενα πλαδαρο ζυμαρακι και δεν εχω μυς ενταξει το ξερουμε..
αλλα..
κανω φιλοτιμες προσπαθειες να αποκτησω γραμμωση με προγραμμα κτλ..και λεω στην κοπελιτσα...
επιτρεπεται μια φορα τον μηνα να τρωω απεξω? (νταξει δεν θελω να γινω και bodyboilder..ναι θελω γραμμωση αλλα σε λογικα πλαισια).. και μου λεει οχι.. της λεω μια φορα στους 2 μηνες??? μου λεει οχι...αυτο που θες εσυ δεν επιτρεπει τιποτα λεει....μα δεν καταλαβαινω...εφοσον το λιπος αυτο εννοειται μετα θα το τρεξω... και εφοσον θα ειναι μια φορα τον μηνα και αν..και εφοσον το ποσοστο λιπους μου δεν θα επηρεαστει...ποιο ειναι το προβλημα?? (αφηστε που με αντιμετωπισε λες και παω για να μπω στο ρεκορ γκινες..... μου κοψε τελειως τα φτερα)

ναι πες της.το οτι φορας μπλουζα π γραφει ροκυ μπαλμποα δε σημαινει οτι εισαι ο ροκυ. τις το εξηγησες?:green: ΜΑπες σου λεει η κυρια...1 φορα το μηνα να τρως οτι θελεις.μη σ πω μια φορα στις 2 βδομαδες.δλδ αν εισαι υποθερμιδικα 2 βδομαδες σερι κ εχεις μαζεψει χαμενες 7000 θερμιδες πχ και αντικαταστησεις ενα γευμα με ενα απεξω και παρεις αλλες 200 κ χασεις συνολο 6800 ενω σ φευγει η στερηση θα ειναι μειων? μαζεψτε τα τηλεφωνα τετοιων διατροφολογων να παω κατ οικον επισκεψη. κ φανταζομαι σ προτεινε διατροφουλα 800 θερμιδες? ακριδουλες κ χορταρακια κ ετσι ε?:green: το βασικο ειναι ενα κ δε χρειαζεσαι ουτε διατροφολογους ουτε τπτ.βρισκεις θερμιδες συντηρησης. αφαιρεις 500 το μαξ για μενα.κ οσες μενουν τις γεμιζεις με ποιοτηκο φαγητακι.κοτοπουλο μοσχαρι απαχο ψητα βραστα στο φουρνο κτλπ. ρυζι βραστο καστανο μπασματι αγριορυζο μακαρονια ολικης αλεσεως βραστα πατατες γλυκοπατατες βραστες η ψητες γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα βρωμη αυγα ταχινι ξηρους καρπους πλιγουρι ψαρια λαχανικα φρουτα και αναλογες τροφες. κ ασε τους διατροφολογους να χερονται. λες κ ειναι νομος να ναι ολοι στοκοι ρ π@#στ% μου....

GeoDask
10-01-12, 23:34
Ακριβως 2-3 ωρες πριν προπο εχουμε 100 γραμμαρια βρωμη + 400 γραμμαρια γιαουρτι + 1 πρασινο μηλο.. Τοτε τα βαζουμε για ενεργεια.Λογια του διατροφολογου - ββ ..

Απλα με φανηκαν πολλα και ακαταλληλα ( για το γιαουρτι)

αρχηγέ μου το ξαναποστάρω για να το δείς και σύ.

Τάδε έφη Alan Aragon :

Pre Workout :

Option A: 60-90 minutes pre-workout, have a solid, balanced meal containing…

Protein = 0.25g per pound of your target body weight.
Carbs = 0.25g per pound of your target body weight.

Adding fat at this point is fine, use your discretion as long as it fits into your macronutrient goals. Note that this meal is skipped if you train first thing in the morning.

OR…

Option B: 30-0 minutes pre-workout – (and/or sipped throughout the workout), have a liquid or easily digested meal containing…

Protein = 0.25g per pound of your target body weight.
Carbs = 0.25g per pound of your target body weight.

If you were going to train for close to or more than 2 hours continuously, it would definitely benefit you to have this extra pre-workout meal either immediately prior to, or sipped during training. Keep the fats here incidental and not added if you’re prone to gastric distress during training.

Post Workout :

Within 30 minutes post-workout, have either a liquid or solid meal containing…

Protein = 0.25g per pound of your target body weight.
Carbs = 0.25-0.5g per pound of your target body weight.

Amount of fat here doesn’t matter as long as your daily target is hit.

Κάνε την μετατροπή pound σε kg για να βγάλεις ακριβώς ποσο πρωτείνη και υδατάνθρακα πρέπει να τρώς πρίν/μετά την προπόνηση.

eli_din3
10-01-12, 23:40
ναι πες της.το οτι φορας μπλουζα π γραφει ροκυ μπαλμποα δε σημαινει οτι εισαι ο ροκυ. τις το εξηγησες?:green: ΜΑπες σου λεει η κυρια...1 φορα το μηνα να τρως οτι θελεις.μη σ πω μια φορα στις 2 βδομαδες.δλδ αν εισαι υποθερμιδικα 2 βδομαδες σερι κ εχεις μαζεψει χαμενες 7000 θερμιδες πχ και αντικαταστησεις ενα γευμα με ενα απεξω και παρεις αλλες 200 κ χασεις συνολο 6800 ενω σ φευγει η στερηση θα ειναι μειων? μαζεψτε τα τηλεφωνα τετοιων διατροφολογων να παω κατ οικον επισκεψη. κ φανταζομαι σ προτεινε διατροφουλα 800 θερμιδες? ακριδουλες κ χορταρακια κ ετσι ε?:green: το βασικο ειναι ενα κ δε χρειαζεσαι ουτε διατροφολογους ουτε τπτ.βρισκεις θερμιδες συντηρησης. αφαιρεις 500 το μαξ για μενα.κ οσες μενουν τις γεμιζεις με ποιοτηκο φαγητακι.κοτοπουλο μοσχαρι απαχο ψητα βραστα στο φουρνο κτλπ. ρυζι βραστο καστανο μπασματι αγριορυζο μακαρονια ολικης αλεσεως βραστα πατατες γλυκοπατατες βραστες η ψητες γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα βρωμη αυγα ταχινι ξηρους καρπους πλιγουρι ψαρια λαχανικα φρουτα και αναλογες τροφες. κ ασε τους διατροφολογους να χερονται. λες κ ειναι νομος να ναι ολοι στοκοι ρ π@#στ% μου....

ρε συ και εγω αυτα κανω...ουφ παλι καλα... οσο για το προγραμμα δεν ξερω..θα μου το στειλει αυριο με email και θα το ποσταρω για να ακουσω γνωμες...απλα οι θερμιδες συντηρησης με το καθε τυπος βγαινουν διαφορετικες..δηλαδη μου χουν βγει απο 1200 μεχρι και 1600

Jart
11-01-12, 01:20
Παιδια μια ερωτηση. Για την διατροφη μας σε περιοδο γραμμωσης τρωμε παλι κανονικα 6 γευματα αλλα περνουμε υδατανθρακες μονο το πρωι και το μεσημερι και γενικως τους μειωνουμε?. Στα λιπαρα δεν δεινουμε σημασια??

Devil
11-01-12, 06:02
Παιδια μια ερωτηση. Για την διατροφη μας σε περιοδο γραμμωσης τρωμε παλι κανονικα 6 γευματα αλλα περνουμε υδατανθρακες μονο το πρωι και το μεσημερι και γενικως τους μειωνουμε?. Στα λιπαρα δεν δεινουμε σημασια??

ουτε το ενα ουτε το αλλο ειναι απαραιτητο....

αναλογα με την διατροφη που ακολουθεις....3 η' 6 γευματα.... τωρα σε σχεση με τους υδατανθρακες οποτε σε βολευουν εσενα.... προσωπικα θα προτιμουσα εαν ειναι μικρη ποσοτητα να τους βαλω πριν και μετα την προπονηση... ετσι κι αλλιως για ενεργεια πανε...

δινουμε και στα λιπαρα σημασια.... 1γρ λιπαρων ανα κιλο σωματικου βαρους θεωρω ειναι καλα...

Manos1989
11-01-12, 12:56
ρε συ και εγω αυτα κανω...ουφ παλι καλα... οσο για το προγραμμα δεν ξερω..θα μου το στειλει αυριο με email και θα το ποσταρω για να ακουσω γνωμες...απλα οι θερμιδες συντηρησης με το καθε τυπος βγαινουν διαφορετικες..δηλαδη μου χουν βγει απο 1200 μεχρι και 1600

Γιατί πήγες σε διατροφολόγο ?
Δεν υπάρχει καλύτερος διατροφολόγος από αυτό το φόρουμ!
Τσάμπα λεφτά κατ΄εμέ αφού φαίνεται να έχεις διαβάσει 5 πράγματα;)

Επίσης θερμίδες συντήρησης 1200......σαν κάτι να μη μου κολλάει :unsure:

Giannistzn
11-01-12, 13:40
Aντας ή γυναικα ειναι? Σε γυναικα δεν μου φαινεται απιθανο να εχει τοσες συντηρηση

Chalkiasdimitris
11-01-12, 14:13
ρε συ και εγω αυτα κανω...ουφ παλι καλα... οσο για το προγραμμα δεν ξερω..θα μου το στειλει αυριο με email και θα το ποσταρω για να ακουσω γνωμες...απλα οι θερμιδες συντηρησης με το καθε τυπος βγαινουν διαφορετικες..δηλαδη μου χουν βγει απο 1200 μεχρι και 1600

καλη σας ημερα ,

για να βρει καποιος τις ημερησιες θερμιδες που του αντιστοιχουν θα πρεπει να ξερει τον βασικο μεταβολικο ρυθμο που εχει
δηλαδη ποσες θερμιδες χρειαζετε το σωμα του σε κατασταση πληρης ηρεμιας .
υπαρχουν μηχανηματα που σου δινουν αυτη την πληροφορια καθως επισεις και το ποσοστο απαχης μυικης μαζας ,λιπους αλλα και υγρων
που εχει την ταση να κρατα το καθε σωμα .
ΚΑΝΕΝΑΣ διατροφολογος πλην ελαχιστων εξερεσεων δεν ξερει να διαχιριστει τα παραπανω .

παρολα αυτα σας αναφερω τα παρακατω

1. τα γαλακτοκομικα αποφευγονται σε φαση διαιτας
2. το ποσο υδατανθρακα θα φαμε το καθοριζει το σωμα μας ,δηλαδη δεν πρεπει να φλαταρουμε και δεν πρεπει να χανουμε μυηκη μαζα
οποτε ξεκιναμε με 300 γραμμαρια χωρισμενα σε γευματα και ανεβαζουμε ανα 100 γραμμαρια τον υδατανθρακα αν φλαταρουμε και δεν ειναι
γεματοι οι μυς.
3. τα γευματα μπορει να ειναι και πανω απο 6 ,ακομα και 10 γευματα την ημερα αν τα κιλα που χανουμε ειναι αποτομα και βλεπουμε οτι ''μικρενουμε'' στον καθρευτη .
4. η πρωτεινη πρεπει να ειναι σε υψηλα επιπεδα σε σχεση με τον υδατανθρακα τουλαχιστον 1,5 γραμμαρια ανα κιλο απαχης μυικης μαζας

πηγη υδατανθρακα χρησιμοποιουμε ρυζι , πατατα , μακαρονια , και λαχανα μπροκολα μαρουλια καροτα σε καθε γευμα σε μικρη ποσοτητα
και στο βραδυνο σε διπλασια ποσοτητα απο τα υπολοιπα γευματα .

σε γενικες γραμμες αυτος ειναι ενας μπουσουλας

GeoDask
11-01-12, 15:12
ουτε το ενα ουτε το αλλο ειναι απαραιτητο....

αναλογα με την διατροφη που ακολουθεις....3 η' 6 γευματα.... τωρα σε σχεση με τους υδατανθρακες οποτε σε βολευουν εσενα.... προσωπικα θα προτιμουσα εαν ειναι μικρη ποσοτητα να τους βαλω πριν και μετα την προπονηση... ετσι κι αλλιως για ενεργεια πανε...

δινουμε και στα λιπαρα σημασια.... 1γρ λιπαρων ανα κιλο σωματικου βαρους θεωρω ειναι καλα...

:thumbup:

petamen0s
11-01-12, 15:15
Με το ξύδι τι παίζει; Μπορούμε να βάζουμε άνετα ή έχει θερμίδες οπότε βάζουμε με μέτρο; Ρωτάω γιατί το χρησιμοποιώ αρκετά στις σαλάτες 2-3 φορές τη μέρα.

sTeLaKoS
11-01-12, 15:20
Αν δε πίνεις ξύδι απ το μπουκάλι, μην ανησυχείς. :thumbup:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3441-%CE%9E%CF%8D%CE%B4%CE%B9-%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%B9

petamen0s
11-01-12, 15:24
Αν δε πίνεις ξύδι απ το μπουκάλι, μην ανησυχείς. :thumbup:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3441-%CE%9E%CF%8D%CE%B4%CE%B9-%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%B9

Όχι ντάξει απλά επειδή τρώω 2-3 φορές μέσα στη μέρα σαλάτα το χρησιμοποιώ αρκετά. Ειδικά το βαλσάμικο δεν παίζεται.

lila_1
11-01-12, 15:26
Eγώ πίνω κ απ το μπουκάλι....να ανησυχώ?

sTeLaKoS
11-01-12, 16:40
Αν και χαριτολογώντας είπα για το μπουκάλι, να σου εξηγήσω.

Το οξικό οξύ σε μεγάλες συγκεντρώσεις είναι διαβρωτικό. Δε ξέρω πρακτικά για τι ποσότητα μιλάμε, αλλά προτιμώ να μη πιω. Λίγο στη σαλάτα αρκεί.

Έχεις καθαρίσει κοιλιά ζώου για να κάνεις πατσά; Τη καθαρίζουν με ξύδι, κι επειδή έχω δει και έχω καθαρίσει, σου λέω πως της αλλάζει τα φώτα.
Ξεπλένει αμέσως τα γαστρικά υγρά και αλλάζει μέχρι και το χρώμα. ;)

beefmeup
11-01-12, 16:42
ακομα κ σε παλιους νεροχυτες απο μαρμαρο το εβαζαν κ το αφηναν για ωρα,κ τους εκανε λαμπικο λεμε..:turtle:
οπως κ η κοκα κολα..

Giannistzn
11-01-12, 16:48
"tip" για το ξυδι. Οσοι τρωτε μπροκολο και γενικα πολλες πρασιναδες γεμιστε το νεροχυτη με νερο, πεταχτε μεσα το μπροκολο π.χ. (κομμενο) βαλτε και ξυδι, και αφηστε το για κανενα 10λεπτακι. Το καλυτερο πλυσιμο, απλα παιρνει ωρα (και βαριεμαι :green: )

eli_din3
11-01-12, 17:07
καλη σας ημερα ,

για να βρει καποιος τις ημερησιες θερμιδες που του αντιστοιχουν θα πρεπει να ξερει τον βασικο μεταβολικο ρυθμο που εχει
δηλαδη ποσες θερμιδες χρειαζετε το σωμα του σε κατασταση πληρης ηρεμιας .
υπαρχουν μηχανηματα που σου δινουν αυτη την πληροφορια καθως επισεις και το ποσοστο απαχης μυικης μαζας ,λιπους αλλα και υγρων
που εχει την ταση να κρατα το καθε σωμα .
ΚΑΝΕΝΑΣ διατροφολογος πλην ελαχιστων εξερεσεων δεν ξερει να διαχιριστει τα παραπανω .

παρολα αυτα σας αναφερω τα παρακατω

1. τα γαλακτοκομικα αποφευγονται σε φαση διαιτας
2. το ποσο υδατανθρακα θα φαμε το καθοριζει το σωμα μας ,δηλαδη δεν πρεπει να φλαταρουμε και δεν πρεπει να χανουμε μυηκη μαζα
οποτε ξεκιναμε με 300 γραμμαρια χωρισμενα σε γευματα και ανεβαζουμε ανα 100 γραμμαρια τον υδατανθρακα αν φλαταρουμε και δεν ειναι
γεματοι οι μυς.
3. τα γευματα μπορει να ειναι και πανω απο 6 ,ακομα και 10 γευματα την ημερα αν τα κιλα που χανουμε ειναι αποτομα και βλεπουμε οτι ''μικρενουμε'' στον καθρευτη .
4. η πρωτεινη πρεπει να ειναι σε υψηλα επιπεδα σε σχεση με τον υδατανθρακα τουλαχιστον 1,5 γραμμαρια ανα κιλο απαχης μυικης μαζας

πηγη υδατανθρακα χρησιμοποιουμε ρυζι , πατατα , μακαρονια , και λαχανα μπροκολα μαρουλια καροτα σε καθε γευμα σε μικρη ποσοτητα
και στο βραδυνο σε διπλασια ποσοτητα απο τα υπολοιπα γευματα .

σε γενικες γραμμες αυτος ειναι ενας μπουσουλας


300 γραμμαρια υδατανθρακα???? ειμαι γυναικα και 53 κιλα...(1.67) ο υδατανθρακας που παιρνω καθημερινα ειναι
120 γραμμαρια..επισης εχω μυικη μαζα 41.7 επομενως αν το κανουμε x2 = 83,4 γραμμαρια πρωτεινης χρειαζομαι..ειναι λιγα ομως..και αν θελω να παιξω με ποσοστα 50/30/20 ή εστω 40/40/20 η πρωτεινη μου πρεπει να ναι 120 με 150 γραμμαρια..δεδομενου οτι παιρνω 1200 θερμιδες σε περιοδο γραμμωσης.... (οχι οτι εχω και τιποτα να γραμμωσω αλλα προσπαθω )

beefmeup
11-01-12, 17:16
300 γραμμαρια υδατανθρακα???? ειμαι γυναικα και 53 κιλα...(1.67) ο υδατανθρακας που παιρνω καθημερινα ειναι
120 γραμμαρια..επισης εχω μυικη μαζα 41.7 επομενως αν το κανουμε x2 = 83,4 γραμμαρια πρωτεινης χρειαζομαι..ειναι λιγα ομως..και αν θελω να παιξω με ποσοστα 50/30/20 ή εστω 40/40/20 η πρωτεινη μου πρεπει να ναι 120 με 150 γραμμαρια..δεδομενου οτι παιρνω 1200 θερμιδες σε περιοδο γραμμωσης.... (οχι οτι εχω και τιποτα να γραμμωσω αλλα προσπαθω )

τα νουμερο 1 που γραφει ο φιλος Chalkiasdimitris δεν αφορα τον μεσο αθλουμενο αλλα αγωνιστικους κυριως οποτε μην το πολυ λαμβανεις υποψιν..
για το 2ο μαλλον δεν αναφερεται σε γυναικα οποτε κ αυτο μην το πολυ μετρας.
την πρωτεινη μπορεις να την ανεβασεις αναλογα τις αναγκες σου κ ειδικα σε γραμμωση που θες,γιατι ειναι θερμιδες που μαλλον δεν θα σε παχυνουν..
τα υπολοιπα μακρος τα δουλευεις αναλογα κατα πως τα διαχειριζεται το σωμα σου..
πολλοι ανθρωποι μπορουν να τρωνε αφοβα υ/α κ να μην λιπωνουν,κ αλλοι οχι..
το ιδιο κ με τα λιπαρα..αλλοι τα ανεχονται καλυτερα ενω αλλοι οχι..

οποτε βλεπεις τι σε βολευει καλυτερα κ ακολουθεις..η βαση για να υπολογισεις τα μακρος καλο ειναι να ξεκναει απο την πρωτεινη..πρωτα υπολογιζεις αυτη κ μετα τα αλλα..

Stella
11-01-12, 17:22
300 γραμμαρια υδατανθρακα???? ειμαι γυναικα και 53 κιλα...(1.67) ο υδατανθρακας που παιρνω καθημερινα ειναι
120 γραμμαρια..επισης εχω μυικη μαζα 41.7 επομενως αν το κανουμε x2 = 83,4 γραμμαρια πρωτεινης χρειαζομαι..ειναι λιγα ομως..και αν θελω να παιξω με ποσοστα 50/30/20 ή εστω 40/40/20 η πρωτεινη μου πρεπει να ναι 120 με 150 γραμμαρια..δεδομενου οτι παιρνω 1200 θερμιδες σε περιοδο γραμμωσης.... (οχι οτι εχω και τιποτα να γραμμωσω αλλα προσπαθω )

Μισό.....είσαι 1,67 (ψηλο κορίτσι) και 53 κιλα (μονο) και είσαι "πλαδαρο ζυμαρακι και χωρίς μυς ", όπως εσύ λες;
Αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι διαιτα γράμμωσης, αλλά διαιτα για να βαλεις κανένα κιλό μυικο και προπόνηση με βάρη!
Απορώ τι διατροφή σου έδωσε η διαιτολόγος και σου απαγορευσε και τελειως και το φαγητό απ΄έξω!:unsure:
Αν θέλεις πέρνα μια βόλτα από το "female gym tips", πιστευω θα βοηθηθείς!;)

eli_din3
11-01-12, 17:26
Μισό.....είσαι 1,67 (ψηλο κορίτσι) και 53 κιλα (μονο) και είσαι "πλαδαρο ζυμαρακι και χωρίς μυς ", όπως εσύ λες;
Αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι διαιτα γράμμωσης, αλλά διαιτα για να βαλεις κανένα κιλό μυικο και προπόνηση με βάρη!
Απορώ τι διατροφή σου έδωσε η διαιτολόγος και σου απαγορευσε και τελειως και το φαγητό απ΄έξω!:unsure:
Αν θέλεις πέρνα μια βόλτα από το "female gym tips", πιστευω θα βοηθηθείς!;)

κανω προπονηση με βαρη..απλα δεν ξερω τι διατροφη να ακολουθησω για μυικα κιλα... παντως αδυνατο σωμα θα ηθελα..
ναι θελω να το διαβασω αλλα ειναι τερααστιο :P

Chalkiasdimitris
11-01-12, 18:49
300 γραμμαρια υδατανθρακα???? ειμαι γυναικα και 53 κιλα...(1.67) ο υδατανθρακας που παιρνω καθημερινα ειναι
120 γραμμαρια..επισης εχω μυικη μαζα 41.7 επομενως αν το κανουμε x2 = 83,4 γραμμαρια πρωτεινης χρειαζομαι..ειναι λιγα ομως..και αν θελω να παιξω με ποσοστα 50/30/20 ή εστω 40/40/20 η πρωτεινη μου πρεπει να ναι 120 με 150 γραμμαρια..δεδομενου οτι παιρνω 1200 θερμιδες σε περιοδο γραμμωσης.... (οχι οτι εχω και τιποτα να γραμμωσω αλλα προσπαθω )

opps
δεν καταλαβα οτι εισαι γυναικα !!
ωραια περνω λοιπον πισω το 1. και γενικα οτι σου γραφω , μιας και το προγραμμα αφορα κυριως αντρες , οχι βεβαια αγωνιστικους ,γιαυτο
και εναν πολυ απλοικο υπολογισμο πρωτεινης .

γενικα οπως ειπα ειναι ενας μπουσουλας ,γιατι για να πεις κατι συγκεκριμενο πρεπει να γινουν μετρησεις και να βγει κατι που να κουμπονει
εντελως και μονο επανω σου .

tolis93
11-01-12, 19:00
καλη σας ημερα ,

για να βρει καποιος τις ημερησιες θερμιδες που του αντιστοιχουν θα πρεπει να ξερει τον βασικο μεταβολικο ρυθμο που εχει
δηλαδη ποσες θερμιδες χρειαζετε το σωμα του σε κατασταση πληρης ηρεμιας .
υπαρχουν μηχανηματα που σου δινουν αυτη την πληροφορια καθως επισεις και το ποσοστο απαχης μυικης μαζας ,λιπους αλλα και υγρων
που εχει την ταση να κρατα το καθε σωμα .
ΚΑΝΕΝΑΣ διατροφολογος πλην ελαχιστων εξερεσεων δεν ξερει να διαχιριστει τα παραπανω .

παρολα αυτα σας αναφερω τα παρακατω

1. τα γαλακτοκομικα αποφευγονται σε φαση διαιτας
2. το ποσο υδατανθρακα θα φαμε το καθοριζει το σωμα μας ,δηλαδη δεν πρεπει να φλαταρουμε και δεν πρεπει να χανουμε μυηκη μαζα
οποτε ξεκιναμε με 300 γραμμαρια χωρισμενα σε γευματα και ανεβαζουμε ανα 100 γραμμαρια τον υδατανθρακα αν φλαταρουμε και δεν ειναι
γεματοι οι μυς.
3. τα γευματα μπορει να ειναι και πανω απο 6 ,ακομα και 10 γευματα την ημερα αν τα κιλα που χανουμε ειναι αποτομα και βλεπουμε οτι ''μικρενουμε'' στον καθρευτη .
4. η πρωτεινη πρεπει να ειναι σε υψηλα επιπεδα σε σχεση με τον υδατανθρακα τουλαχιστον 1,5 γραμμαρια ανα κιλο απαχης μυικης μαζας

πηγη υδατανθρακα χρησιμοποιουμε ρυζι , πατατα , μακαρονια , και λαχανα μπροκολα μαρουλια καροτα σε καθε γευμα σε μικρη ποσοτητα
και στο βραδυνο σε διπλασια ποσοτητα απο τα υπολοιπα γευματα .

σε γενικες γραμμες αυτος ειναι ενας μπουσουλας
πανω σε αυτα. τα γαλακτοκομικα επειδη θολωνουν η για καποιο αλλο λογο? η πρωτεινη μπορει να ειναι και παραπανω η απαραιτητα μεχρι εκει η αντε 2 επι το βαρος μας.δλδ 3 επι το βαρος μας εχει επιπτωσεις. κ συμφωνα με το τελευταιο.για ποιο λογο αυτο? αυτα ολα για γραμμωση φανταζομαι ετσι?

eli_din3
11-01-12, 19:22
πανω σε αυτα. τα γαλακτοκομικα επειδη θολωνουν η για καποιο αλλο λογο? η πρωτεινη μπορει να ειναι και παραπανω η απαραιτητα μεχρι εκει η αντε 2 επι το βαρος μας.δλδ 3 επι το βαρος μας εχει επιπτωσεις. κ συμφωνα με το τελευταιο.για ποιο λογο αυτο? αυτα ολα για γραμμωση φανταζομαι ετσι?

αυτο το θολωνουν το βλεπω συνεχεια και δεν καταλαβαινω τι σημαινει???
και επισης μιλαμε επι 2 για το βαρος μας η για το μυικο βαρος?? γιατι εχω δει να λετε και τα δυο

tolis93
11-01-12, 19:26
αυτο το θολωνουν το βλεπω συνεχεια και δεν καταλαβαινω τι σημαινει???
και επισης μιλαμε επι 2 για το βαρος μας η για το μυικο βαρος?? γιατι εχω δει να λετε και τα δυο

μυικο βαρος παντα. το θολωνει εννοουμε κανει κατακρατηση υγρων.δλδ μπορει να μην εχεις λιπος κ να εχεις πολλα νερα λογω καποιων τροφων. συνηθως γαλακτοκομικα κ υδατανθρακες.γιαυτο κ οσοι κανουν κετογονικες βλεπουν τη ζυγαρια να κατεβαινει κατακορυφα τις πρωτες μερες

Stella
11-01-12, 19:30
κανω προπονηση με βαρη..απλα δεν ξερω τι διατροφη να ακολουθησω για μυικα κιλα... παντως αδυνατο σωμα θα ηθελα..
ναι θελω να το διαβασω αλλα ειναι τερααστιο :P

Συνέχισε να κάνεις βάρη δυνατά, να ζορίζεσαι πολύ δηλαδή, και τρώγε πολύ πρωτείνη (κρεατικά, αυγά/ασπράδια, γαλακτοκομικά), υδατάνθρακες (ρύζι, πατάτες, μακαρόνια, βρώμη, μούσλι, λαχανικα, φρούτα) και λιπαρα (ελαιόλαδο, ταχίνι).
Όλα αυτά κοντά στις θερμίδες συντήρησης που αποκλείεται να είναι 1200. Μαλλον εννοείς βασικό μεταβολισμό. Υπολόγισε περίπου 2000 συντήρησης και προσθαφαίρεσε ανάλογα από το αν παίρνεις ή χάνεις.

Μπες και γράψε καλέ και το διαβάζεις όποτε θες με την ησυχία σου

Chalkiasdimitris
12-01-12, 11:38
πανω σε αυτα. τα γαλακτοκομικα επειδη θολωνουν η για καποιο αλλο λογο? η πρωτεινη μπορει να ειναι και παραπανω η απαραιτητα μεχρι εκει η αντε 2 επι το βαρος μας.δλδ 3 επι το βαρος μας εχει επιπτωσεις. κ συμφωνα με το τελευταιο.για ποιο λογο αυτο? αυτα ολα για γραμμωση φανταζομαι ετσι?

οχι μονο για το θολωμα αλλα και για την σκληραδα που θελουμε στην γραμμωση ,
επισεις θεωρω οτι το επι 2 ειναι το maximum στην αποροφηση εφοσον μιλαμε για φυσικους αθλητες
διπλασιαζουμε την πρασιναδα στο τελευταιο γευμα γιατι κατεβαζουμε τους αμυλωδεις υδατανθρακες

tolis93
12-01-12, 11:41
οχι μονο για το θολωμα αλλα και για την σκληραδα που θελουμε στην γραμμωση ,
επισεις θεωρω οτι το επι 2 ειναι το maximum στην αποροφηση εφοσον μιλαμε για φυσικους αθλητες
διπλασιαζουμε την πρασιναδα στο τελευταιο γευμα γιατι κατεβαζουμε τους αμυλωδεις υδατανθρακες

αα για πρασιναδες μιλαμε.γενικα καταλαβα. ευχαριστω :)

Γιάννηςς
12-01-12, 23:31
Σήμερα ανακάλυψα οτι τα φυστίκια(αράπικα) είναι και γ@μω τις πηγές ενέργειας! Πέμπτη και Παρασκευή,λόγω βαρεμάρας αλλά και επειδή θέλω,κάνω 4 ώρες γυμναστήριο.Πριν ανακαλύψω το φορουμ έτρωγα μια 2 φορές τη μέρα,μια το μεσημέρι,και μια το πρωϊ...τώρα που έφτιαξα διατροφή,βλέπω ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ διαφορά στα επίπεδα ενέργειας.Συνηθως,μετά την 2η ωρα ήμουν πτώμα και σερνόμουν τις άλλες ώρες,σήμερα,πήρα μαζί μου στο γυμναστήριο 60 γραμμάρια φυστίκια,και κάθε φορά που τελειώνα μια ώρα έτρωγα και απο 20 γρ περίπου φυστίκια!Το αποτέλεσμα είναι ακόμα και το τελευταίο λεπτό να τα δίνω όλα και ακόμα και τώρα μετά απο 4ωρο (το οποίο συμπεριλαμβάνει 50 λεπτά διάδρομο με το ενα 20 λεπτο από αυτό σπριντάκια πολύ έντονα) να νιώθω ακόμα να έχω ενέργεια!!Πώς και το φυστίκι βοηθάει τόσο;Είναι όντος τόσο καλή πηγή ενέργειας;Να το συνεχίσω στα 4ωρα;Η να το αλλάξω με 2 μπανάνες;Η καλύτερα αμύγδαλα;

tolis93
12-01-12, 23:34
Σήμερα ανακάλυψα οτι τα φυστίκια(αράπικα) είναι και γ@μω τις πηγές ενέργειας! Πέμπτη και Παρασκευή,λόγω βαρεμάρας αλλά και επειδή θέλω,κάνω 4 ώρες γυμναστήριο.Πριν ανακαλύψω το φορουμ έτρωγα μια 2 φορές τη μέρα,μια το μεσημέρι,και μια το πρωϊ...τώρα που έφτιαξα διατροφή,βλέπω ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ διαφορά στα επίπεδα ενέργειας.Συνηθως,μετά την 2η ωρα ήμουν πτώμα και σερνόμουν τις άλλες ώρες,σήμερα,πήρα μαζί μου στο γυμναστήριο 60 γραμμάρια φυστίκια,και κάθε φορά που τελειώνα μια ώρα έτρωγα και απο 20 γρ περίπου φυστίκια!Το αποτέλεσμα είναι ακόμα και το τελευταίο λεπτό να τα δίνω όλα και ακόμα και τώρα μετά απο 4ωρο (το οποίο συμπεριλαμβάνει 50 λεπτά διάδρομο με το ενα 20 λεπτο από αυτό σπριντάκια πολύ έντονα) να νιώθω ακόμα να έχω ενέργεια!!Πώς και το φυστίκι βοηθάει τόσο;Είναι όντος τόσο καλή πηγή ενέργειας;Να το συνεχίσω στα 4ωρα;Η να το αλλάξω με 2 μπανάνες;Η καλύτερα αμύγδαλα;

τα φυστικια εχουν και λιπαρα κ πρωτεινη κ καποιους υδατανθρακες π στα 60 γρ ειναι καλα νουμερακια.σ δινουν ενεργεια π απελευθερωνεται αργα γιαυτο σε κρατανε.αμφιβαλω αν οι μπανανες θα σε κρατησουν τοση ωρα.θα σ δωσουν ωθηση για 30 λεπτα καμια ωρα το μαξ πιστευω.αλλα βλεπεις κ κανεις για μενα.τωρα οσο για τα αμυγδαλα.τι αμυγδαλα τι φυστικια...αν κ τα φυστικια εχουν παραπανω πρωτεινη λιγοτερα λιπαρα.αλλα μιλαμε για μικρα νουμερα

Γιάννηςς
12-01-12, 23:49
Πραγματικά πάντως δεν ξέρω,μπορεί να ήταν και η ιδέα μου,αλλά δεν νομίζω γιατί τις άλλες φορές νιώθω πραγματικά πτώμα...σήμερα πέταγα.1 ωρα βαρη,20 γρ φυστικια,50 λεπτά διάδρομο 20 γρ φυστίκια και μετά κάτι άλλα προγραμματάκια κοιλιακων ραχιαιων κτλ αλλα 20 γρ...και τέλος στο κικ μπόξινγκ είχα πολύ ενέργεια!Θα δοκιμάσω και άλλες τροφές!Έχεις κάτι να προτίνεις;

tolis93
12-01-12, 23:51
Πραγματικά πάντως δεν ξέρω,μπορεί να ήταν και η ιδέα μου,αλλά δεν νομίζω γιατί τις άλλες φορές νιώθω πραγματικά πτώμα...σήμερα πέταγα.1 ωρα βαρη,20 γρ φυστικια,50 λεπτά διάδρομο 20 γρ φυστίκια και μετά κάτι άλλα προγραμματάκια κοιλιακων ραχιαιων κτλ αλλα 20 γρ...και τέλος στο κικ μπόξινγκ είχα πολύ ενέργεια!Θα δοκιμάσω και άλλες τροφές!Έχεις κάτι να προτίνεις;

εμενα ανεκαθεν με κρατουσε η βρωμη,ειτε με νερο ειτε με γιαουρτι.αλλα με κρατουσε πολυ και εβγαζα πολυ τουμπανες προπονησεις παντα

Γιάννηςς
12-01-12, 23:59
Ok θα δοκιμάσω να φτιάξω μπάρες βρώμης αλλά δεν ξέρω πώς θα τις κάνω σφιχτες...μια εκδοχή που σκέφτη είναι να το δοκιμάσω σε στυλ βρωμόπιτο...με ασπράδια δηλαδή στο τηγάνι χωρίς λάδι για τις δυνατες προπ. Άλλος τρόπος υπάρχει;

tolis93
13-01-12, 00:01
Ok θα δοκιμάσω να φτιάξω μπάρες βρώμης αλλά δεν ξέρω πώς θα τις κάνω σφιχτες...μια εκδοχή που σκέφτη είναι να το δοκιμάσω σε στυλ βρωμόπιτο...με ασπράδια δηλαδή στο τηγάνι χωρίς λάδι για τις δυνατες προπ. Άλλος τρόπος υπάρχει;

θα βφουμε οφ εδω.πηγαινε συνταγες εχω ενα θεματακι 10 σελιδες με απειρες εκδοχες.επισης ο συσωλην ειναι καλη λυση (youtube)

Γιάννηςς
13-01-12, 00:05
Οκ θενκς :):green:

giorgosss
13-01-12, 21:46
Ειναι ενας τυπος στο gym που λεει οτι το πιπερι ειναι τρομερος λιποδιαλυτης , ανοιγει λεει αυτα τα χαπακια που ειναι καλουπι εξωτερικα και μεσα εχουν σκονη , βαζει μεσα πιπερι και περνει 1 τη μερα ! και οντως ο τυπος εχει ελαχιστο λιπος !!! ισχυει αυτο ???

Goofonly
13-01-12, 22:00
Ειναι ενας τυπος στο gym που λεει οτι το πιπερι ειναι τρομερος λιποδιαλυτης , ανοιγει λεει αυτα τα χαπακια που ειναι καλουπι εξωτερικα και μεσα εχουν σκονη , βαζει μεσα πιπερι και περνει 1 τη μερα ! και οντως ο τυπος εχει ελαχιστο λιπος !!! ισχυει αυτο ???

ο παππούς μου τρώει καυτερές πιπεριές και είναι φέτες!

το επιχείρημά του ακούγεται τόσο πιστικό όσο αυτό... :bowdown:

beefmeup
13-01-12, 22:04
Ειναι ενας τυπος στο gym που λεει οτι το πιπερι ειναι τρομερος λιποδιαλυτης , ανοιγει λεει αυτα τα χαπακια που ειναι καλουπι εξωτερικα και μεσα εχουν σκονη , βαζει μεσα πιπερι και περνει 1 τη μερα ! και οντως ο τυπος εχει ελαχιστο λιπος !!! ισχυει αυτο ???

ριξε μια ματια απο δω κ κατω..

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14937-Το-τσίλι-καταπολεμά-την-παχυσαρκία&p=491804&viewfull=1#post491804 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14937-%CE%A4%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%87%CF%85%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AF%CE%B1&p=491804&viewfull=1#post491804)

eli_din3
13-01-12, 23:34
ριξε μια ματια απο δω κ κατω..

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14937-Το-τσίλι-καταπολεμά-την-παχυσαρκία&p=491804&viewfull=1#post491804 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14937-%CE%A4%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%87%CF%85%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AF%CE%B1&p=491804&viewfull=1#post491804)

και εγω το εχω ακουσει..εστω οτι ενισχυει τον μεταβολισμο

giorgosss
14-01-12, 10:15
υπαρχει περιπτωση ομως να σου διαλυσουν το στομαχι ολα αυτα τα καυτερα ? τσπα εγω ψηθηκα θα δοκμασω !!! :toast:

beefmeup
14-01-12, 12:26
αν εχεις προβλημα τα αποφευγεις..

petamen0s
14-01-12, 13:05
Έχει πάρει κανείς Light Creme-Dessert απο το Lidl; Πολύ καλό γλυκάκι και χωρίς θερμίδες. Απλά είδα από πίσω ότι έχει 3 Ε. Ε471, Ε472β, Ε472ε. Πόσο βλαβερά είναι αυτά; Παίζει πρόβλημα άμα καταναλώνεις 1-2 συσκευασίες τη βδομάδα;

leftis
14-01-12, 13:34
Παιδιά, ξέρετε αν υπάρχει γάλα αμυγδάλου στην ελλάδα?

loukoulos
14-01-12, 13:48
εδω στη θεσ/νικη εχει σιγουρα σε ενα καταστημα βιολογικων στο κεντρο. λογικα τα περισοτερα καταστηματα με βιολογικα θα εχουν.

procop
15-01-12, 01:00
επειδη δεν χρησιμοποιω οσπρια καθολου στην διατροφη μου και λεω να αρχισω,ξερει καποιος τα μακρος που εχουν τα φασολια?
επισης ,με τι να τα συνδυασω? η μάλλον να το θέσω αλλιώς,ποιοι συνδυασμοι με όσπρια σου βαζουν λίπος?
Υ.Γ γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα απαντησει ο tolis?:green:

xelashai
15-01-12, 01:15
Παιδιά, ξέρετε αν υπάρχει γάλα αμυγδάλου στην ελλάδα?


http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=427
ο (http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=427)σα εχω βρει ειναι σε σκονη

sTeLaKoS
15-01-12, 01:17
Έχει πάρει κανείς Light Creme-Dessert απο το Lidl; Πολύ καλό γλυκάκι και χωρίς θερμίδες. Απλά είδα από πίσω ότι έχει 3 Ε. Ε471, Ε472β, Ε472ε. Πόσο βλαβερά είναι αυτά; Παίζει πρόβλημα άμα καταναλώνεις 1-2 συσκευασίες τη βδομάδα;


Ε 471 Μονο- και δι-γλυκερίδια λιπαρών οξέων
Ε 472 β Εστέρες του γαλακτικού οξέος με μονο- και δι-γλυκερίδια λιπαρών οξέων
Ε 472 ε Εστέρες του μονο- και δι-ακετυλο-τρυγικού οξέος μεμονο- και δι-γλυκερίδια λιπαρών οξέων

Έψαξα σε 2-3 site ποια είναι τα επικίνδυνα Ε και τα συγκεκριμένα δεν ήτανε σε καμία λίστα.

http://www.votegreece.gr/wp-content/uploads/2010/10/votegreece.gr_1.jpg


Αν θες περαιτέρω συζήτηση, υπάρχει τόπικ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2402-Συντηρητικά-γνωστά-και-ως-quot-Ε-quot

:thumbup: (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2402-Συντηρητικά-γνωστά-και-ως-quot-Ε-quot)

Gianna
15-01-12, 23:05
Παιδιά, ξέρετε αν υπάρχει γάλα αμυγδάλου στην ελλάδα?

Σε όλα τα μαγαζιά με βιολογικά έχω δει πάντως.

Gianna
15-01-12, 23:12
επειδη δεν χρησιμοποιω οσπρια καθολου στην διατροφη μου και λεω να αρχισω,ξερει καποιος τα μακρος που εχουν τα φασολια?
επισης ,με τι να τα συνδυασω? η μάλλον να το θέσω αλλιώς,ποιοι συνδυασμοι με όσπρια σου βαζουν λίπος?
Υ.Γ γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα απαντησει ο tolis?:green:

φασόλια μαυρομάτικα βραστά 100 γρ.: 128 θερμίδες, πρωτεϊνες: 7 γρ., υδατ: 15,6 γρ. λίπος : 1,2
φασόλια γίγαντες βραστά 135 θερμίδες, π: 7,5 υ: 16,7 λ: 1,2
φασόλια ξερά μεσαία βραστά: 145 θερμίδες, π: 7,7 υ: 17,3, λ: 0,8

Λένε πως αν τα συνδυάσεις με δημητριακά ή με ξηρούς καρπούς η ποϊότητα των πρωτεϊνών τους γίνεται υψηλής βιολογικής αξίας ισάξιας των ζωικών. Πολύ ωραία είναι και τα κόκκινα φασόλια. Εγώ έχω βρει μια συνταγή που τα συνδυάζεις με καλαμπόκι, τόνο, μαϊντανό, κρεμμυδάκι,πιπεριες λεμονάκι, τέλεια... Φασόλια με σπανάκι είναι ωραία επίσης.

xelashai
15-01-12, 23:18
φασόλια μαυρομάτικα βραστά 100 γρ.: 128 θερμίδες, πρωτεϊνες: 7 γρ., υδατ: 15,6 γρ. λίπος : 1,2
φασόλια γίγαντες βραστά 135 θερμίδες, π: 7,5 υ: 16,7 λ: 1,2
φασόλια ξερά μεσαία βραστά: 145 θερμίδες, π: 7,7 υ: 17,3, λ: 0,8

Λένε πως αν τα συνδυάσεις με δημητριακά ή με ξηρούς καρπούς η ποϊότητα των πρωτεϊνών τους γίνεται υψηλής βιολογικής αξίας ισάξιας των ζωικών. Πολύ ωραία είναι και τα κόκκινα φασόλια. Εγώ έχω βρει μια συνταγή που τα συνδυάζεις με καλαμπόκι, τόνο, μαϊντανό, κρεμμυδάκι,πιπεριες λεμονάκι, τέλεια... Φασόλια με σπανάκι είναι ωραία επίσης.

τα οσπρια βαζουν λιπος?γιατι εγω τρωω 3 φορες την εβδομαδα..

Gianna
15-01-12, 23:32
τα οσπρια βαζουν λιπος?γιατι εγω τρωω 3 φορες την εβδομαδα..
Από μόνα τους, όχι βέβαια!!! Αν τα τρως τίγκα στο λάδι, στα ψωμιά και στη φέτα (που ξέρω ότι δεν το κάνεις:lol: οπότε μην ανησυχείς), ε δεν θα βάλεις λίπος;

xelashai
15-01-12, 23:36
Από μόνα τους, όχι βέβαια!!! Αν τα τρως τίγκα στο λάδι, στα ψωμιά και στη φέτα (που ξέρω ότι δεν το κάνεις:lol: οπότε μην ανησυχείς), ε δεν θα βάλεις λίπος;


οχι σκετα τα τρωω..και ειχα λιγες τυψεις οποτε ετρωγα...εβαζα ελαχιστες ποσοτητες(1/2 φλ τσαγιου) για να μην με φουσκωσουν και να τα χωνεψω οσο πιο γρηγορα γινεται...
αλλα οκ..τωρα θα βαζω λιγο παραπανω..;)

sTeLaKoS
15-01-12, 23:52
Λένε πως αν τα συνδυάσεις με δημητριακά ή με ξηρούς καρπούς η ποϊότητα των πρωτεϊνών τους γίνεται υψηλής βιολογικής αξίας ισάξιας των ζωικών. Πολύ ωραία είναι και τα κόκκινα φασόλια. Εγώ έχω βρει μια συνταγή που τα συνδυάζεις με καλαμπόκι, τόνο, μαϊντανό, κρεμμυδάκι,πιπεριες λεμονάκι, τέλεια... Φασόλια με σπανάκι είναι ωραία επίσης.

Γιάννα δε τα ξέρεις καλά τα πράγματα!
Για να ανεβάσεις τη βιολογική αξία των οσπρίων, τα φασόλια τα τρως με χωριάτικο λουκάνικο και τις φακές με ρέγγα καπνιστή! :P:turtle:

Giannistzn
15-01-12, 23:55
Και με φετα και λαδι παλι κυριος εισαι στελιο :green:

Παντως γενικα τα οσπρια εχουν πανω κατω θρεπτικη αξια παρομοια με του ρυζιου, με λιγοτερο υδ/κα και περισσοτερη πρωτεΐνη (10-15γρ λιγοτερο υδ/κα ισως και περισσοτερο και το αναλογο εξτρα σε πρωτεΐνη). Εγω τα τιμαω νεροβραστα με μπαχαρικα και προσθετω λαδι μετα ή σκετα και τα βαζω σε σαλατα.

marvin
16-01-12, 00:06
Γιάννα δε τα ξέρεις καλά τα πράγματα!
Για να ανεβάσεις τη βιολογική αξία των οσπρίων, τα φασόλια τα τρως με χωριάτικο λουκάνικο και τις φακές με ρέγγα καπνιστή! :P:turtle:

Τι της λες βρε της κοπελας.....για να ανεβασει τις θερμιδες του Γιαννα μου το λεει....:green:
Αν συνδιασεις τα οσπρια με ρυζι αν θυμαμαι καλα ανεβαζεις την φυτικη σου πρωτεινη........κατι ηξεραν οι γιαγιαδες μας που μας εφτιαχναν τα φακορυζα και τα φασουλοριζα.;)

sTeLaKoS
16-01-12, 00:12
Εσείς χάνετε! :green:

tolis93
16-01-12, 00:59
stelakos rules! φανταζομαι για πλακα τα λεει βεβαια...

Giannistzn
16-01-12, 15:14
Aν και βλεπω καπου στο βαθος την ελενη με το τουφεκι, θα το τολμησω :green:

Λοιπον, για οσους δεν θελουν να cheatαρουν, αλλα βαρεθηκαν και ρυζι-πατατα-μακαρονι-βρωμη ολη μερα το παρακατω το βρισκω πολυ καλη επιλογη

Τortellini emiliani της barilla

Ανα 100γρ :
Θερμιδες - 400
πρωτεινη - 15,5
υδατανθρακας - 54,8 (με 3,5 σακχαρα)
λιπαρα - 13 (με 3 κορεσμενα)

χαμηλο σε υδατανθρακες, καλο σε πρωτεΐνη και οκ και απο αποψη λιπαρων (για οποιο δεν εχει προβλημα και τα τιμα). Εμενα σαν λυση 1 φορα μεσα στην εβδομαδα μου φαινεται καλο (ποιοτικο δεν ειναι αλλα και για πεταμα δεν ειναι)

tolis93
16-01-12, 15:30
Aν και βλεπω καπου στο βαθος την ελενη με το τουφεκι, θα το τολμησω :green:

Λοιπον, για οσους δεν θελουν να cheatαρουν, αλλα βαρεθηκαν και ρυζι-πατατα-μακαρονι-βρωμη ολη μερα το παρακατω το βρισκω πολυ καλη επιλογη

Τortellini emiliani της barilla

Ανα 100γρ :
Θερμιδες - 400
πρωτεινη - 15,5
υδατανθρακας - 54,8 (με 3,5 σακχαρα)
λιπαρα - 13 (με 3 κορεσμενα)

χαμηλο σε υδατανθρακες, καλο σε πρωτεΐνη και οκ και απο αποψη λιπαρων (για οποιο δεν εχει προβλημα και τα τιμα). Εμενα σαν λυση 1 φορα μεσα στην εβδομαδα μου φαινεται καλο (ποιοτικο δεν ειναι αλλα και για πεταμα δεν ειναι)
μαυρο αγριορυζο η φυσικα αρρωματησμενο μπασματι;) κινοα κους κους πλιγουρι...καλαμποκι γλυκοπατατα γιαμ μακαρονια ρυζιου μακαρονια κολοκυθας....κ εχει ατελειωτο καταλογο. ωραια κ αυτα δε λεω πρεπει να ναι καλα.

Giannistzn
16-01-12, 15:34
Καλα δεν προσθεσα ολες τις πηγες.. Τις πιο συνηθισμενες.

Chris92
16-01-12, 16:28
σκευτομαι καποια στιγμη να κανω κετο..εχει κανεις ποσταρισμενη τη διατροφη του κατα τη περιοδο της κετο? θελω να παρω μια ιδεα για το τι περιπου να τρωω.
επισης ποσο διαστημα ειναι καλο να γινει?

tolis93
16-01-12, 20:14
σκευτομαι καποια στιγμη να κανω κετο..εχει κανεις ποσταρισμενη τη διατροφη του κατα τη περιοδο της κετο? θελω να παρω μια ιδεα για το τι περιπου να τρωω.
επισης ποσο διαστημα ειναι καλο να γινει?

το δικο μ προγραμμα ηταν το εξης.
πρωινο αυγα σε αντικολλητικο τηγανι (5 ασπραδια 2 κροκους) με γαλοπουλα και ταχινι(μη ξερνας τα σπαει)
δεκατιανο
ρολ απο φυλλο λαχανου με μαγιονεζα γαλοπουλα και τυρι
μεσημεριανο
κρεας η ψαρι με πρασιναδα και ελαιολαδο
μεταπροπονητικο-απογευματινο
σαλατα πρασινη(μαρουλι συνηθως) με αυγα(6-8 ασπραδια) και πρωτεινη 20-30 γρ
βραδυνο
ψαρι με μαγιονεζα η σαλατα του καισαρα χωρις κρουτον(ναι η σως δν εχει υδατανθρακα)
πριν κοιμηθω 10-20 ξηροκαρπια με 1 ζελε φρουτων κ κανελλα
χοντρικα χτυπαγα 230-240 πρωτεινη αν θυμαμαι καλα ισως κ παραπανω και 80-100-120 γρ λιπαρα αναλογα τις μερες. υδατανθρακες οτι επαιζε απο ταλ αχανικα οπως βλεπεις. εγω το τραβηξα 1 μηνα αλλα μετα π το γυρισα κ ομαλα κιολας σε νορμαλ διατροφη οτι εχασα το ξαναβαλα.κ ο μεταβολισμος μ ειχε πεσει λιγο πιο κατω απο το πατωμα:green: παν μετρον αριστον για μενα. αν το πας για φετες τελειως καντην κανα 2 βδομαδες πριν βγεις παραλια αν σε ενδιαφερει αυτο η καντην αφου δεις οτι χτυπας ασχημα πλατω

Chris92
16-01-12, 20:49
το δικο μ προγραμμα ηταν το εξης.
πρωινο αυγα σε αντικολλητικο τηγανι (5 ασπραδια 2 κροκους) με γαλοπουλα και ταχινι(μη ξερνας τα σπαει)
δεκατιανο
ρολ απο φυλλο λαχανου με μαγιονεζα γαλοπουλα και τυρι
μεσημεριανο
κρεας η ψαρι με πρασιναδα και ελαιολαδο
μεταπροπονητικο-απογευματινο
σαλατα πρασινη(μαρουλι συνηθως) με αυγα(6-8 ασπραδια) και πρωτεινη 20-30 γρ
βραδυνο
ψαρι με μαγιονεζα η σαλατα του καισαρα χωρις κρουτον(ναι η σως δν εχει υδατανθρακα)
πριν κοιμηθω 10-20 ξηροκαρπια με 1 ζελε φρουτων κ κανελλα
χοντρικα χτυπαγα 230-240 πρωτεινη αν θυμαμαι καλα ισως κ παραπανω και 80-100-120 γρ λιπαρα αναλογα τις μερες. υδατανθρακες οτι επαιζε απο ταλ αχανικα οπως βλεπεις. εγω το τραβηξα 1 μηνα αλλα μετα π το γυρισα κ ομαλα κιολας σε νορμαλ διατροφη οτι εχασα το ξαναβαλα.κ ο μεταβολισμος μ ειχε πεσει λιγο πιο κατω απο το πατωμα:green: παν μετρον αριστον για μενα. αν το πας για φετες τελειως καντην κανα 2 βδομαδες πριν βγεις παραλια αν σε ενδιαφερει αυτο η καντην αφου δεις οτι χτυπας ασχημα πλατωδεν ειμαι χαμηλα σε ποσοστα λιπους απλα θελω να τα ριξω...και επειδη υπο εχω δει οτι δεν δουλευει πανω μου(πειναω παρα παρα πολυ,δε μου βγαινει προπονα,χανω αργα) λεω να δοκιμασω κετο...

rey1989
16-01-12, 21:09
δεν ειμαι χαμηλα σε ποσοστα λιπους απλα θελω να τα ριξω...και επειδη υπο εχω δει οτι δεν δουλευει πανω μου(πειναω παρα παρα πολυ,δε μου βγαινει προπονα,χανω αργα) λεω να δοκιμασω κετο...

μια απο τα ίδια και εγώ , γιαυτό το ψήνω γερά για κέτο. Αλλα θα το πάω τελείως "καθαρά" όσον αφορά τα λιπαρά(χωρις μπέικον/λουκάνικα κ έτσι) και θα έχω σωστό πλάνο για μάξ αποτέλεσμα. Απο εκει και πέρα βλέπουμε .. πάντως εχω δει αποτελέσματα κέτο σε άτομα με πολυ μεγαλο ποσοστό λίπους και ήταν θεαματικά. Τι να πω αν δεν δοκιμάσουμε δεν ξέρουμε τι δουλεύει στον καθένα ..

GeoDask
16-01-12, 22:36
το δικο μ προγραμμα ηταν το εξης.
πρωινο αυγα σε αντικολλητικο τηγανι (5 ασπραδια 2 κροκους) με γαλοπουλα και ταχινι(μη ξερνας τα σπαει)
δεκατιανο
ρολ απο φυλλο λαχανου με μαγιονεζα γαλοπουλα και τυρι
μεσημεριανο
κρεας η ψαρι με πρασιναδα και ελαιολαδο
μεταπροπονητικο-απογευματινο
σαλατα πρασινη(μαρουλι συνηθως) με αυγα(6-8 ασπραδια) και πρωτεινη 20-30 γρ
βραδυνο
ψαρι με μαγιονεζα η σαλατα του καισαρα χωρις κρουτον(ναι η σως δν εχει υδατανθρακα)
πριν κοιμηθω 10-20 ξηροκαρπια με 1 ζελε φρουτων κ κανελλα
χοντρικα χτυπαγα 230-240 πρωτεινη αν θυμαμαι καλα ισως κ παραπανω και 80-100-120 γρ λιπαρα αναλογα τις μερες. υδατανθρακες οτι επαιζε απο ταλ αχανικα οπως βλεπεις. εγω το τραβηξα 1 μηνα αλλα μετα π το γυρισα κ ομαλα κιολας σε νορμαλ διατροφη οτι εχασα το ξαναβαλα.κ ο μεταβολισμος μ ειχε πεσει λιγο πιο κατω απο το πατωμα:green: παν μετρον αριστον για μενα. αν το πας για φετες τελειως καντην κανα 2 βδομαδες πριν βγεις παραλια αν σε ενδιαφερει αυτο η καντην αφου δεις οτι χτυπας ασχημα πλατω

απο περιέργεια επειδή δεν αναφέρεις ποσότητες, το παραπάνω π.χ σου έδινε 230γρ πρωτείνη;

Gianna
16-01-12, 22:41
Γιάννα δε τα ξέρεις καλά τα πράγματα!
Για να ανεβάσεις τη βιολογική αξία των οσπρίων, τα φασόλια τα τρως με χωριάτικο λουκάνικο και τις φακές με ρέγγα καπνιστή! :P:turtle:

:green::green::green:για το λουκάνικο δεν το σχολιάζω..... ναί, όντως οι φακές πάνε με καπνιστά, καλά και με κονσερβούλα τόνο τις τρώω και με σολωμό σαν σαλάτα. :P

Chris92
16-01-12, 23:20
μια απο τα ίδια και εγώ , γιαυτό το ψήνω γερά για κέτο. Αλλα θα το πάω τελείως "καθαρά" όσον αφορά τα λιπαρά(χωρις μπέικον/λουκάνικα κ έτσι) και θα έχω σωστό πλάνο για μάξ αποτέλεσμα. Απο εκει και πέρα βλέπουμε .. πάντως εχω δει αποτελέσματα κέτο σε άτομα με πολυ μεγαλο ποσοστό λίπους και ήταν θεαματικά. Τι να πω αν δεν δοκιμάσουμε δεν ξέρουμε τι δουλεύει στον καθένα ..
ναι και γω αυτο ειχα στο μυαλο μου γι αυτο ρωτησα για να παρω μια ιδεα... αλλα βεβαια η κετο θελει αρκετα λιπαρα τα οποια αν πεις να τα παρεις ολα καθαρα θα γινει της μουρλης(ασε που δε θα χορταίνω καθως ταχινια-ξηροκαρποβουτηρα δε με αγγιζουν καν)

sTeLaKoS
16-01-12, 23:24
stelakos rules! φανταζομαι για πλακα τα λεει βεβαια...

Πλάκα;; Ποιος κάνει πλάκα;; 8)
Καλά όχι πάντα... αλλά τα προτιμώ ζευγαρωμένα. :green:


:green::green::green:για το λουκάνικο δεν το σχολιάζω..... ναί, όντως οι φακές πάνε με καπνιστά, καλά και με κονσερβούλα τόνο τις τρώω και με σολωμό σαν σαλάτα. :P
Το λουκάνικο το βάζω μέσα στη χύτρα ενώ βράζουν και βγάζει τα αρώματα του :turtle: Ψάξε στο νετ για φασολάδα Πηλίου!
Το καπνιστό ή ψητό ψάρι, το τουρσί και οι ελιές είναι must για τις φακές! Ε... στην αναβροχιά, καλός είναι και ο τόνος. :P

tolis93
16-01-12, 23:50
απο περιέργεια επειδή δεν αναφέρεις ποσότητες, το παραπάνω π.χ σου έδινε 230γρ πρωτείνη;

230-250 καπου εκει αν θυμαμαι καλα.παιζει να τη ξεθαψω να σ πω ακριβως κ ποσοτητες.αλλα χοντρικα καπου εκει

rey1989
16-01-12, 23:51
ναι και γω αυτο ειχα στο μυαλο μου γι αυτο ρωτησα για να παρω μια ιδεα... αλλα βεβαια η κετο θελει αρκετα λιπαρα τα οποια αν πεις να τα παρεις ολα καθαρα θα γινει της μουρλης(ασε που δε θα χορταίνω καθως ταχινια-ξηροκαρποβουτηρα δε με αγγιζουν καν)

α εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό απλά θα φροντίσω να πάρω ενα καλό λυποτροπικό που κόβει(σε εμένα τουλάχιστον) την όρεξη και πιστεύω θα είμαι οκ.
θέλω να τα καταφέρω ότι και να γίνει και η πείνα δεν είναι αρκετή για να με σταματήσει. ;)

tolis93
17-01-12, 00:15
α εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό απλά θα φροντίσω να πάρω ενα καλό λυποτροπικό που κόβει(σε εμένα τουλάχιστον) την όρεξη και πιστεύω θα είμαι οκ.
θέλω να τα καταφέρω ότι και να γίνει και η πείνα δεν είναι αρκετή για να με σταματήσει. ;)

ποιος σας ειπε οτι πεινας με κετο? χωρις υδατανθρακα σ κοβεται με τη μια η ορεξη.κ τα λιπαρα σε γεμιζουν φουλ.οχι στο στομαχι.αλλα δε πεινας.με τη καμια...κ αν πεινας φαε 5 αυγα μεχρι να ρθει το επομενο σ γευμα.σκασιλα σ να το πω κ ετσι.εδω αλλοι δε μετρανε καν θερμιδες κ κολπα κ χανουν.κ πιστεψτε με με καλες πηγες λιπαρων κ στις θερμιδες σου μια χαρα χορταινεις.σιγα τη πεινα...κ το λεω εγω ετσι?π ετρωγα ενα κουβα στη καθησια

Goofonly
17-01-12, 00:30
stelakos rules! φανταζομαι για πλακα τα λεει βεβαια...

Λολ όχι... τα εννοεί :green: γυάλισε το μάτι του ;)

eri_87
17-01-12, 01:07
Aν και βλεπω καπου στο βαθος την ελενη με το τουφεκι, θα το τολμησω :green:

Λοιπον, για οσους δεν θελουν να cheatαρουν, αλλα βαρεθηκαν και ρυζι-πατατα-μακαρονι-βρωμη ολη μερα το παρακατω το βρισκω πολυ καλη επιλογη

Τortellini emiliani της barilla


Έχω δοκιμάσει από Μέλισσα ή Μίσκο, δε θυμάμαι, τορτελίνια ολικής με τυρί, ήταν πολύ καλά θα έλεγα! Διατροφ.αξία δε θυμάμαι, αλλά σίγουρα δεν ήταν για πέταμα... :turtle:

tolis93
17-01-12, 01:10
Έχω δοκιμάσει από Μέλισσα ή Μίσκο, δε θυμάμαι, τορτελίνια ολικής με τυρί, ήταν πολύ καλά θα έλεγα! Διατροφ.αξία δε θυμάμαι, αλλά σίγουρα δεν ήταν για πέταμα... :turtle:

τα εχω τιμησει μια φορα στο παερλθον ειναι με μυζζιθρα κιολας(10% λιπαρα κ 35-38 γρ πρωτεινη αναλογα περιοχη) τουμπανα ηταν βασικα οχι απλα δν ηταν για πεταμα

Blackie
18-01-12, 00:40
Καλησπέρα! Λόγω εργασίας είμαι εκτός γραφείου αρκετές φορές από τις 8 μέχρι τη 1-2 (λογιστής, γαρ). Μπορεί κάποιος... παθών να μου πει τι έτρωγε για αυτές τις ώρες; Αυτό που ακολουθώ προς το παρόν:
7:30 - 70γρ βρώμη με 1 scoop Myofusion
10-1 (ό,τι ώρα μπορέσω) - τοστ ολικής αλέσεως, 2 φέτες γαλοπούλα, 1 φέτα κίτρινο τυρί χαμηλών λιπαρών και μια μπανάνα.
3:00 - 120γρ μοσχάρι ή κοτόπουλο, 70γρ καστανό ρύζι ή μακαρόνια ολικής, καρότο ή/και πρασινάδα.

Τα υπόλοιπα γεύματά μου - αν ενδιαφέρουν - είναι σαν των 3, εκτός από βραδυνό (cottage 225γρ ή γιαούρτι 2% + 10 αμύγδαλα) και φυσικά, το μεταπροπονητικό (1 και κάτι scoop Myofusion + 40γρ δεξτρόζη). Σύνολο 6-7 γεύματα.

Θέλω να αποφύγω protein bars λόγω κόστους, εκτός αν υπάρχει κάτι φθηνό. Ευχαριστώ!

venom1987
18-01-12, 00:59
ερωτηση

γιατι το πρωι οταν ξυπναω το σωμα γενικα ειναι ποιο γραμμωμενο??
πχ φαινοντε καλυτερα οι κοιλιακοι και γενικα πιο στεγνο το σωμα
ενω στο περασμα τις μερας και μετα απο προπο. χανεται??

ειναι λογο συσωρευσης υγρων και τρωφω?????

tolis93
18-01-12, 01:00
Καλησπέρα! Λόγω εργασίας είμαι εκτός γραφείου αρκετές φορές από τις 8 μέχρι τη 1-2 (λογιστής, γαρ). Μπορεί κάποιος... παθών να μου πει τι έτρωγε για αυτές τις ώρες; Αυτό που ακολουθώ προς το παρόν:
7:30 - 70γρ βρώμη με 1 scoop Myofusion
10-1 (ό,τι ώρα μπορέσω) - τοστ ολικής αλέσεως, 2 φέτες γαλοπούλα, 1 φέτα κίτρινο τυρί χαμηλών λιπαρών και μια μπανάνα.
3:00 - 120γρ μοσχάρι ή κοτόπουλο, 70γρ καστανό ρύζι ή μακαρόνια ολικής, καρότο ή/και πρασινάδα.

Τα υπόλοιπα γεύματά μου - αν ενδιαφέρουν - είναι σαν των 3, εκτός από βραδυνό (cottage 225γρ ή γιαούρτι 2% + 10 αμύγδαλα) και φυσικά, το μεταπροπονητικό (1 και κάτι scoop Myofusion + 40γρ δεξτρόζη). Σύνολο 6-7 γεύματα.

Θέλω να αποφύγω protein bars λόγω κόστους, εκτός αν υπάρχει κάτι φθηνό. Ευχαριστώ!
φανταζομαι θ με 1 το μεσημερι ετσι? κοιτα η παραγγελνεις απεξω καμια σαλατουλα η πας απο κανα εβερεστ κ φτιαχνεις τπτ υγιεινο σαντουιτς με μπακετα ολικης αλεσεως.η πολυ απλα παιρνεις απο το σπιτι σου ενα τοστ ετοιμο η ξηρους καρπους.ακομα κ καποια φρουτα πχ.η φτιαχνεις ενα ωραιοτατο σεικ με βρωμη γαλα και πρωτεινη κ εισαι οκ.εξαλου μιλαμε για 1 γευμα σωστα?

venom1987
18-01-12, 01:13
ερωτηση

γιατι το πρωι οταν ξυπναω το σωμα γενικα ειναι ποιο γραμμωμενο??
πχ φαινοντε καλυτερα οι κοιλιακοι και γενικα πιο στεγνο το σωμα
ενω στο περασμα τις μερας και μετα απο προπο. χανεται??

ειναι λογο συσωρευσης υγρων και τρωφω?????

????

tolis93
18-01-12, 01:23
????

ξεφουσκωτο στομαχι κ οχι τοσα πολλα υγρα πανω σου λογω πολλων ωρων χωρις νερο φαγητο κτλπ.στεγνωνεις δλδ.εισαι κατω απο κουβερτες κ τετοια

Blackie
18-01-12, 01:27
φανταζομαι θ με 1 το μεσημερι ετσι? κοιτα η παραγγελνεις απεξω καμια σαλατουλα η πας απο κανα εβερεστ κ φτιαχνεις τπτ υγιεινο σαντουιτς με μπακετα ολικης αλεσεως.η πολυ απλα παιρνεις απο το σπιτι σου ενα τοστ ετοιμο η ξηρους καρπους.ακομα κ καποια φρουτα πχ.η φτιαχνεις ενα ωραιοτατο σεικ με βρωμη γαλα και πρωτεινη κ εισαι οκ.εξαλου μιλαμε για 1 γευμα σωστα?

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Κοίταξε, 7:30 - 3-4, πρέπει να λαμβάνω 4 γεύματα (αναλογικά), αλλά εγώ λαμβάνω 3. Το ενδιάμεσο είναι το τόστ ολικής που προανέφερα, με 2 φέτες γαλοπούλα και 1 κίτρινο τυρί + μπανάνα. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι αρκετό, καθώς δεν τηρώ τον κανόνα 30γρ πρωτεΐνη και λαμβάνω υδατάνθρακες με λίγη πρωτεΐνη. Είναι μεγάλο πρόβλημα στη διατροφή εφόσον τηρώ σωστά το υπόλοιπο πρόγραμμα διατροφής;

venom1987
18-01-12, 01:27
ξεφουσκωτο στομαχι κ οχι τοσα πολλα υγρα πανω σου λογω πολλων ωρων χωρις νερο φαγητο κτλπ.στεγνωνεις δλδ.εισαι κατω απο κουβερτες κ τετοια

ειναι σπαστικο παντως.........ξενερωμα....... :unsure:

eli_din3
18-01-12, 10:51
ειναι σπαστικο παντως.........ξενερωμα....... :unsure:

σε νιωθω...ξυπνας και λες..δεν μπορω να μαι ολη μερα ετσι?? :P