PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

KeyserSoze
15-07-10, 22:49
Να πω τη νιουφικη αποψη μου για την κουβεντα?

1. Andriko, γιατι ρε αδελφε σπαζεσαι? Δειχνεις να ξερεις 5 πραγματα που δεν ειναι κλισε αλλα για καποιο λογο σπαστηκες και αντι να απαντησεις μας αφηνεις ξεκρεμαστους. Πχ εγω θα ενδιαφερομουν πολυ να ακουσω τις αποψεις σου.

Ας παρουμε εμενα σαν παραδειγμα. Το φορουμ το βρηκα ψαχνοντας γιατι μιλουσα με γυμναστη, του ελεγα "πως γινεται να εχω ανεβει πολυ κιλα στην πρπονηση, να σπρωχνω και να σπρωχνω ατσαλια, να παιρνω πρωτεινες και να μην εχω φουσκωσει στο βαθμο που περιμενα" και τελικα απο την κουβεντα κατεληξε οτι δεν επαιρνα αρκετους υδατανθρακες και αρκετα καλα λιπη(και ειχε δικιο γιατι σαν βλακας προσπαθουσα να τιγκαρω πρωτεινη κοβοντας υ/α και καλα λιπη νομιζωντας οτι θα φουσκωσω και θα στεγνωσω κιαπο πανω)

Οταν μπηκα τα περισσοτερα αρθρα που συστηναν οι περισσοτεροι ελεγαν για υδατανθρακα μαζι με whey σαν postwork, τωρα διαβαζω μερικουε που λενε οτι οι δυατανθρακες δεν κανουν αμεσως, πρεπει πρωτεινη και υ/α μετα απο μιση ωρα με το γευμα

Ε, αν ολοι αυτοι αντιδρουσαν και δεν μιλουσαν πως θα βγαλουμε και εμεις οι ασχετοι μια ακρη?(btw τελικα ακρη δεν εχω βγαλει προς το παρον αν κανω καλα που παιρνω εδω και λιγες μερες whey+δεξτρο ή αν θα γινω χοντρος)

2. Αυτο με τους αδυνατους που οι πολλοι τους λενε φετονια οντως παιζει και ψαρωνει κοσμος και ειδικα κοπελιτσες. Αλλα οσο και να προσπαθω να εξηγησω σε τετοια σχολια "παιδια, αλλο φετονι και σφιχτερμαν και αλλο στεγνωσα και γιαυτο εχω κοιλιακους" και οτι μπορει καποιος με διατροφη και καλα γονιδια να εχει φετες κοιλιακους χωρις να κανει γυμναστηριο, η αληθεια ειναι οτι ενα στεγνο σωμα με λιγους μυς ψαρωνει περισσοτερο απο ενα γεματο σωμα χωρις καλη γραμμωση.
Και να πω την αμαρτια μου, νομιζω οτι οσο κουλο και αν ακουγεται ειναι πολυ ευκολοτερο να στεγνωσεις παρα να εχεις κιλα πανω σου και να δειχνεις και καλα(απο την αποψη οτι απαιτουνται θερμιδες που ευκολα ξεφευγουν σε μπακα και λιπος)

lila_1
15-07-10, 23:08
Για μενα ειναι απαραιτητος στοχος να πιεζεις το βαρος σου για 8-10 επαναληψεις.
Aυτο ισχυει για αντρες ΚΑΙ γυναικες???
Γιατι αν ναι..να κρεμασω μια πετρα στο λαιμο μου να πεσω απο τον 3ο!:shock::shock:
Μαπα δουλεια κανω!

beefmeup
15-07-10, 23:11
Aυτο ισχυει για αντρες ΚΑΙ γυναικες???
Γιατι αν ναι..να κρεμασω μια πετρα στο λαιμο μου να πεσω απο τον 3ο!:shock::shock:
Μαπα δουλεια κανω!

χαχα,γιατι ρε??τι κανεις?

Eddie
15-07-10, 23:12
Aυτο ισχυει για αντρες ΚΑΙ γυναικες???
Γιατι αν ναι..να κρεμασω μια πετρα στο λαιμο μου να πεσω απο τον 3ο!:shock::shock:
Μαπα δουλεια κανω!

Οχι βεβαια,δε νομιζω!!Εδω αλλαζουν τα πραγματα,σορυ που δεν διευκρηνησα.

giannis64
15-07-10, 23:17
σορυ ρε παιδια αλλα Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής ΙΙ

http://www.devmaster.net/forums/images/smilies/offtopic.gif

lila_1
15-07-10, 23:53
χαχα,γιατι ρε??τι κανεις?

Den ξερω ρε beef...Aν μεσα σε 8 μηνες κανω παγκο λιγο παραπανω απο τα ΜΙΣΑ κιλα του βαρους μου....ε μαλλον παιζω,δεν δουλευω...εαν ισχυει και για αντρες και γυναικες η παραπανω αποψη...:turtle:
Σορρυ και για το οφφ

liosis
16-07-10, 14:06
μετα απο προπο μπορψ νασ φαω τα αβγα κ στο καπακι τη βρωμη ???η μετα απο καμια ωρα τη βρωμη????

aggeloskrv
16-07-10, 14:34
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την διατροφη!

Διβαζω τα εκαστοτε προγραμματα κ με βοηθησαν αρκετα για να λυσω καποιες αποριες!

Ομως οσον αφορα τις ποσοτητες που αναφερονται ειναι οσον αφορα το καθε προιον μαγειρεμενο ή αμαγειρευτο?

Π.χ. οταν λεμε σε ενα γευμα να περιεχονται 150γρ. ρυζι αυτη η ποσοτητα ειναι οταν το ρυζι ειναι μαγειρεμενο?

beefmeup
16-07-10, 14:35
μετα απο προπο μπορψ νασ φαω τα αβγα κ στο καπακι τη βρωμη ???η μετα απο καμια ωρα τη βρωμη????

φατα μαζι..μπλουμ!

Eddie
16-07-10, 14:39
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την διατροφη!

Διβαζω τα εκαστοτε προγραμματα κ με βοηθησαν αρκετα για να λυσω καποιες αποριες!

Ομως οσον αφορα τις ποσοτητες που αναφερονται ειναι οσον αφορα το καθε προιον μαγειρεμενο ή αμαγειρευτο?

Π.χ. οταν λεμε σε ενα γευμα να περιεχονται 150γρ. ρυζι αυτη η ποσοτητα ειναι οταν το ρυζι ειναι μαγειρεμενο?

Ζυμαρικα ωμα και κρεατικα μαγειρεμενα:thumbup:

Luffy
16-07-10, 17:03
τον αρακα τις φακες και τα φασολια τα τρωμε για υδατανθρακες η πρωτεινες?

giannis64
16-07-10, 17:07
τον αρακά ναι!! τα φασόλια και η φακές είναι ένα μιχ φυτικών υδατανθράκων και πρωτεϊνών πολύ καλό!!! απλά πρέπει να το συνδυάσεις και με τυρί για να συμπληρωθούν κάποια αμινοξέα που τους λείπουν!!

Luffy
16-07-10, 18:09
δηλαδη αν φας φασολια η φακες με 100 γρ τυρι πες εισαι οκ κ απο πρωτεινες κ απο υδατανθρακες?

Ramrod
16-07-10, 23:34
δηλαδη αν φας φασολια η φακες με 100 γρ τυρι πες εισαι οκ κ απο πρωτεινες κ απο υδατανθρακες?

Εξαρτάται πόσα όσπρια θα φάς. Εγώ υπολογίζω την ποσότητα υδατανθράκων απο τα όσπρια και συμπληρώνω πρωτεϊνες με κάτι ακόμα εφ όσον χρειάζεται. :thumbup:

xstreeme
17-07-10, 12:56
Ρε guys σημερα που θα βγω εξω σε ενα μαγαζι..θα παω κατα τις 2 και θα φυγω 6-7.Ειμαι καλυμενος αν τηρησω κανονικα την διατροφη μου και λιγο πριν τις παω στο μαγαζι φαω το τελευτεο γευμα 2 γιαουρτια με αμυγδαλα και ενδιαμεσα αργοτερα να παρω αμινοξεα?Τι λετε?

thegravijia
17-07-10, 13:05
Ρε guys σημερα που θα βγω εξω σε ενα μαγαζι..θα παω κατα τις 2 και θα φυγω 6-7.Ειμαι καλυμενος αν τηρησω κανονικα την διατροφη μου και λιγο πριν τις παω στο μαγαζι φαω το τελευτεο γευμα 2 γιαουρτια με αμυγδαλα και ενδιαμεσα αργοτερα να παρω αμινοξεα?Τι λετε?
βγαικα εξω ρε φιλε και ασε τα αμινο

δηλ εκει που θα εχεις το ουισκι θα πιεις κ τα αμινο μαζι

μην τρελενεστε ρε

beefmeup
17-07-10, 13:06
δηλ εκει που θα εχεις το ουισκι θα πιεις κ τα αμινο μαζι


χαχα,με μπυρα το χω κανει!!:toast:

sogoku
17-07-10, 13:07
Ναι μωρε.Ας αργησει μια φορα το γευμα μια δυο ωρες παραπανω.Εκτος αν δεν πιεις χτυπα κανα αμινοξυ κατα τις 4 αλλα γενικα χαλαρα.

giannis64
17-07-10, 13:07
βγαικα εξω ρε φιλε και ασε τα αμινο

δηλ εκει που θα εχεις το ουισκι θα πιεις κ τα αμινο μαζι

μην τρελενεστε ρε

+1:thumbup: περισσότερη ζημία θα σου κάνει το άγχος των γευμάτων σου, παρά αν δεν τα λάβεις υπόψη και μια φορά!!

xstreeme
17-07-10, 14:39
Ok ρε παιδια θα το κανω ετσι τοτε.Τελευτεο γευμα πριν παω και αμινο ενδιαμεσα να ειμαι κομπλε:P

thegravijia
17-07-10, 16:42
Ok ρε παιδια θα το κανω ετσι τοτε.Τελευτεο γευμα πριν παω και αμινο ενδιαμεσα να ειμαι κομπλε:P
σιγα να μην αφομοιωθουν τα αμινο χωρις υδατανθρακα - κρατα για αλλη φορα

σε χαλαει να πας να χτυπησεις ενα γυροπιτονι
πχ με κοτοπουλο πιτα αλαδοτι και λαχανικα μεσα????????

xstreeme
17-07-10, 18:03
Μα το θεμα ειναι οτι θα κανω και το τελευτεο γευμα τις ημερας τα γιαουρτια με αμυγδαλα και θα παω.Τωρα η θα παρω τα αμινοξεα ενδιαμεσα η δν θα παρω τιποτα και μετα θα παω για νανι.

deluxe
18-07-10, 02:15
Μερικες αποριες :


α) Μπορουμε να τρωμε ταχινι στην γραμμωση; Σκεφτομαι για πρωινο 50γρ ταχινι μαζι με 2 φετες ολικης αλεσης + λιγο γαλα + πρωτεϊνη και ενα φρουτο.


β) Ποια η γνωμη σας για τις φυτικες ινες; Κανουν καλο για την γραμμωση; Να προτιμαμε δλδ ρυζι και ζυμαρικα ολικης αλεσης;

Επισης δε μπορω να καταλαβω αυτο που λεει οτι δεν χωνευονται, οποτε δε δινουν στον οργανισμο και θερμιδες.. Μπορει να το εξηγησει καποιος; Αν και διαβαζω οτι οι θερμιδες για 1γρ παιζουν απο 1,5-2,5. Δε ξερω τι ισχυει..


γ) Στο γαλα advance με 70% λιγοτερη λακτοζη, στον διατροφικο πινακα λεει οτι στα 100ml, εχει 4,5γρ υδατανθρακες, απο τους οποιους η λακτοζη ειναι τα 1,5γρ. Τα αλλα 3γρ τι ειναι; Στα συστατικα λεει οτι εχει γαλα και λακταση, η οποια ειναι ενζυμο. Τι παιζει;

Μηπως και τα 4,5γρ ειναι λακτοζη, απλα με την λακταση διασπονται τα 3γρ, οποτε μενουν 1,5γρ λακτοζης;


δ) Ποια η γνωμη σας για το κατσικισιο γαλα; Ειναι πιο ευπεπτο, επειδη εχει λιγοτερη λακτοζη και λιγοτερη καζεινη.


ε) Πιστευετε οτι με την αυξημενη καθημερινη ληψη προβιοτικων/πρεβιοτικων και φυτικων ινων, οι βολτες στην τουαλετα θα ειναι πιο συχνες; ( Καλα πιο συχνες απ'οτι τωρα με το μιτοτροπιν δε γινονται!! ) Να ξερω, γιατι οταν ξαναξεκινησω τη δουλεια (10 ωρες την ημερα περιπου ) δε θα παλευεται..

xstreeme
18-07-10, 23:05
Παιδες αν καποια μερα δν φας σαλατες στα γευματα τα σου αλλα τα τηρησεις κανονικα χωρις την σαλατα υπαρχει προβλημα?

Manos1989
18-07-10, 23:06
Πόση ώρα μετά από ένα γεύμα,θεωρούμε ότι το στομάχι είναι άδειο?
Η ερώτηση αφορά την λήψη διάφορων συμπληρωμάτων που θέλουν άδειο στομάχι αλλά έχουν δόσεις και μέσα στη μέρα,όχι μόνο πρωί!
Δεδομένου ότι έχουμε γεύματα ανά 3 ώρες,λογικά μετά τη 1,5 ώρα είναι άδειο το στομάχι?

-beba-
18-07-10, 23:08
Πόση ώρα μετά από ένα γεύμα,θεωρούμε ότι το στομάχι είναι άδειο?
Η ερώτηση αφορά την λήψη διάφορων συμπληρωμάτων που θέλουν άδειο στομάχι αλλά έχουν δόσεις και μέσα στη μέρα,όχι μόνο πρωί!
Δεδομένου ότι έχουμε γεύματα ανά 3 ώρες,λογικά μετά τη 1,5 ώρα είναι άδειο το στομάχι?

Γύρω στις 2.00-2.30 ώρες μετά από ένα γευμα αδειάζει το στομάχι. Αν βέβαια φας ένα μήλο μετά από 1.00-1.30 ώρα μπορείς να πιεις το συμπλήρωμα που απαιτεί άδειο στομάχι.

lila_1
18-07-10, 23:16
Γύρω στις 2.00-2.30 ώρες μετά από ένα γευμα αδειάζει το στομάχι. Αν βέβαια φας ένα μήλο μετά από 1.00-1.30 ώρα μπορείς να πιεις το συμπλήρωμα που απαιτεί άδειο στομάχι.

Ουτε καν...Ειδικα εαν φας και ινες, κανει πολλες ωρες να αδειασει το στομαχι.....

Eddie
18-07-10, 23:47
Εδω πρεπει να υπολογισετε οτι ο καθενας δε χονευει το ιδιο γρηγορα.Μερικοι πχ μπορουν να τρωνε μια ωρα πριν την προπονηση,εγω αν δε περασουν 3 ωρες δε την παλευω καστανο.

Ramrod
19-07-10, 02:35
Ουτε καν...Ειδικα εαν φας και ινες, κανει πολλες ωρες να αδειασει το στομαχι.....

Γι αυτό πριν την προπόνηση αποφευγω τη σαλάτες και τα λιπαρά...;)

Ρυζάκι, κρεατάκι!

just
19-07-10, 02:54
μην σχολιασετε απλα απαντηστε,..η γλυκοζη δημιουργα ευκολα λιπος κα8ολου η δυσκολα?γενικα παχαινει?και ποιαι ειναι η καταλληλη ωρα για να πινεις ή να τρως γλυκοζη?π.χ Loucozade..κανει σε διατροφη γραμμωσης?φανταζομαι οχι ε? αλλα τωρα ειμαι χαμενος καπος μετα απο αυτα που μου συνεβηκαν τωρα γιαυτο σας παρακαλω απαντηστε μου

deluxe
19-07-10, 03:28
Σακχαρο ειναι η γλυκοζη. Αν την πιεις χωρις να εχεις γυμναστει θα μετατραπει σε λιπος, εφοσον το γλυκογονο θα ειναι γεματο.

Οπως ειπες η Lucozade δε κανει για γραμμωση, ουτε για ογκο.

Η πιο καταλληλη ωρα για γλυκοζη ειναι αμεσως μετα την γυμναστικη με βαρη.




Μερικες αποριες :


α) Μπορουμε να τρωμε ταχινι στην γραμμωση; Σκεφτομαι για πρωινο 50γρ ταχινι μαζι με 2 φετες ολικης αλεσης + λιγο γαλα + πρωτεϊνη και ενα φρουτο.


β) Ποια η γνωμη σας για τις φυτικες ινες; Κανουν καλο για την γραμμωση; Να προτιμαμε δλδ ρυζι και ζυμαρικα ολικης αλεσης;

Επισης δε μπορω να καταλαβω αυτο που λεει οτι δεν χωνευονται, οποτε δε δινουν στον οργανισμο και θερμιδες.. Μπορει να το εξηγησει καποιος; Αν και διαβαζω οτι οι θερμιδες για 1γρ παιζουν απο 1,5-2,5. Δε ξερω τι ισχυει..


γ) Στο γαλα advance με 70% λιγοτερη λακτοζη, στον διατροφικο πινακα λεει οτι στα 100ml, εχει 4,5γρ υδατανθρακες, απο τους οποιους η λακτοζη ειναι τα 1,5γρ. Τα αλλα 3γρ τι ειναι; Στα συστατικα λεει οτι εχει γαλα και λακταση, η οποια ειναι ενζυμο. Τι παιζει;

Μηπως και τα 4,5γρ ειναι λακτοζη, απλα με την λακταση διασπονται τα 3γρ, οποτε μενουν 1,5γρ λακτοζης;


δ) Ποια η γνωμη σας για το κατσικισιο γαλα; Ειναι πιο ευπεπτο, επειδη εχει λιγοτερη λακτοζη και λιγοτερη καζεινη.


ε) Πιστευετε οτι με την αυξημενη καθημερινη ληψη προβιοτικων/πρεβιοτικων και φυτικων ινων, οι βολτες στην τουαλετα θα ειναι πιο συχνες; ( Καλα πιο συχνες απ'οτι τωρα με το μιτοτροπιν δε γινονται!! ) Να ξερω, γιατι οταν ξαναξεκινησω τη δουλεια (10 ωρες την ημερα περιπου ) δε θα παλευεται..

Eddie
19-07-10, 12:10
Γι αυτό πριν την προπόνηση αποφευγω τη σαλάτες και τα λιπαρά...;)

Ρυζάκι, κρεατάκι!

Α ναι!!!!Και γω παντα καστανο ρυζι και κοτοπουλο με ενα αγγουρι.Λιπαρα ψαρια και κρεατα στο στερεο μεταπροπονητικο.

just
19-07-10, 13:54
ποσα γρ πρωτεινης 8ελουμε σε κα8ε γευμα?30?γυμναζεσε δεν γυμναζεσε.. ή εξαρταται απο τα kg σου?

arisfwtis
19-07-10, 13:58
ποσα γρ πρωτεινης 8ελουμε σε κα8ε γευμα?30?γυμναζεσε δεν γυμναζεσε.. ή εξαρταται απο τα kg σου?

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=720&highlight=%CE%A0%CE%BF%CF%83%CE%B7+%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7+%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9+%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1%3B
κοιταξε εδω αδερφε:thumbup:

kwstas25
19-07-10, 16:06
120γρ ριζι (αβραστο) ποσες θερμιδεσ εχει????

Mitsen
19-07-10, 16:12
120γρ ριζι (αβραστο) ποσες θερμιδεσ εχει????
432

Mitsen
19-07-10, 16:15
Ως γνωστών αναπλήρωση γλυκογόνου κάνουμε μετά από προπόνηση με βάρη.
Συνισταται για μετά από αερόβια άσκηση ή όχι?:unsure:

beefmeup
19-07-10, 17:34
Ως γνωστών αναπλήρωση γλυκογόνου κάνουμε μετά από προπόνηση με βάρη.
Συνισταται για μετά από αερόβια άσκηση ή όχι?:unsure:

η αναπληρωση γλυκογονου ειναι μια διαδικασια που μορει να διαρκεσει κ 2 μερες αναλογα,το σωμα τις αναγκες κλπ.
οπως επισεις μην θεωρεις οτι ΚΑΘΕ φορα που κανεις βαρη(προπο γενικοτερα)"στεγνωνεις"εντελως απο ενεργεια..κ αυτο ειναι μια διαδικασια που μπορει να διαρκεσει μερες,αναλογα παλι.

οποτε,το "μετα τα βαρη" ειναι σχετικο..οταν το σωμα εχει αναγκη,αναπληρωνει αναλογα με αυτα που του δινεις.

Mitsen
19-07-10, 17:43
η αναπληρωση γλυκογονου ειναι μια διαδικασια που μορει να διαρκεσει κ 2 μερες αναλογα,το σωμα τις αναγκες κλπ.
οπως επισεις μην θεωρεις οτι ΚΑΘΕ φορα που κανεις βαρη(προπο γενικοτερα)"στεγνωνεις"εντελως απο ενεργεια..κ αυτο ειναι μια διαδικασια που μπορει να διαρκεσει μερες,αναλογα παλι.

οποτε,το "μετα τα βαρη" ειναι σχετικο..οταν το σωμα εχει αναγκη,αναπληρωνει αναλογα με αυτα που του δινεις.
χμμμ... Μάλιστα!
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα beef! Μετά από 5ωρο ψαροντούφεκο θα πρέπει να αναπληρώνουμε τις αποθήκες γλυκογόνου?:unsure:

beefmeup
19-07-10, 17:45
χμμμ... Μάλιστα!
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα beef! Μετά από 5ωρο ψαροντούφεκο θα πρέπει να αναπληρώνουμε τις αποθήκες γλυκογόνου?:unsure:

ειδικα εκει θες ενεργεια..ειναι πολυ απαιτητικο αυτο,μιας κ εχω κανει μπουκαλες(καταδυση)κ το ξερω κ προσωπικα.

αλλες εντελως συνθηκες.

kwstas25
19-07-10, 17:47
432

σρυ π ξαναροτω... πρωτεινη εχει καθολου ?

beefmeup
19-07-10, 17:49
σρυ π ξαναροτω... πρωτεινη εχει καθολου ?

να μην εχει?

Mitsen
19-07-10, 17:55
ειδικα εκει θες ενεργεια..ειναι πολυ απαιτητικο αυτο,μιας κ εχω κανει μπουκαλες(καταδυση)κ το ξερω κ προσωπικα.


αλλες εντελως συνθηκες.
Που να δεις το ψαροντούφεκο Beef! Είναι πολύ κουραστικό! Μετά το πολύωρο ψαροντούφεκο παίρνω το ίδιο μεταπροπονιτικο γεύμα και ύστερα γεύμα όπως ακριβώς και με το gym.
Για το γλυκογόνο δεν είμαι σίγουρος...


σρυ π ξαναροτω... πρωτεινη εχει καθολου ?
Έχει στα 150gr (Αν δεν κάνω λάθος) άβραστο 13g προτείνη (φυτική).
Προσωπικά δεν την μετράω καν την φυτική!
Το ρύζι δεν το παίρνεις για την προτείνη του αλλα για τον υδατάνθρακα του.

kwstas25
19-07-10, 17:58
Προσωπικά δεν την μετράω καν την φυτική!
.

δεν την μετραμε την φυτικη για να βγαλουμε μεσο ορω ?

beefmeup
19-07-10, 17:59
δεν την μετραμε την φυτικη για να βγαλουμε μεσο ορω ?

μπορεις..αλλοι ναι,εγω οχι.

εχει βαση παντως να την υπολογιζεις κ αυτη,απλα εγω δεν το προτιμω.

kwstas25
19-07-10, 18:01
μπορεις..αλλοι ναι,εγω οχι.

εχει βαση παντως να την υπολογιζεις κ αυτη,απλα εγω δεν το προτιμω.

οκ εγω θα την μετραω.... :P

beefmeup
19-07-10, 18:02
οκ εγω θα την μετραω.... :P

κακο δεν κανεις,γιαυτο να εισαι σιγουρος παντως.

kwstas25
19-07-10, 18:04
κακο δεν κανεις,γιαυτο να εισαι σιγουρος παντως.

ε νταξ.... εμενα μου βγενουν ολες μαζι μια μερα με προπονιση 190-210 κ πρεπει να περνω 120 περιπου.... νομιζω μεσα ειμαι ..

KeyserSoze
19-07-10, 19:55
1. Το ρυζι και τα μακαρονια, τα μετραμε βρασμενα ή αβραστα?
2. Τι αρνητικες συνεπειες εχει στην περιοδο ογκου όταν χανουμε τις πρασινες σαλατες από 1-2 γευματα?Ρωταω γιατι συνηθως τη σαλατα την παιρνω απο salad bar στη δουλεια που εχει είτε ροκα είτε λαχανο καροτο είτε μαρουλι. Τους πιανει μια μαλακια καποιες φορες ομως και δεν εχει, εχει κατι φασολια ή κατι μακαρονοσαλατες με σαλτσες και βλακειες
Και ετσι παιζει με το μεσημεριανο να μην φαω καποιες φορες ενώ και στο σπιτι παίζει να μην εχουμε παει σουπερ μαρκετ για το βραδυνο

thegravijia
19-07-10, 19:56
Το ρυζι και τα μακαρονια, τα μετραμε βρασμενα ή αβραστα?
αβραστα

Mitsen
19-07-10, 20:44
1. Το ρυζι και τα μακαρονια, τα μετραμε βρασμενα ή αβραστα?
2. Τι αρνητικες συνεπειες εχει στην περιοδο ογκου όταν χανουμε τις πρασινες σαλατες από 1-2 γευματα?Ρωταω γιατι συνηθως τη σαλατα την παιρνω απο salad bar στη δουλεια που εχει είτε ροκα είτε λαχανο καροτο είτε μαρουλι. Τους πιανει μια μαλακια καποιες φορες ομως και δεν εχει, εχει κατι φασολια ή κατι μακαρονοσαλατες με σαλτσες και βλακειες
Και ετσι παιζει με το μεσημεριανο να μην φαω καποιες φορες ενώ και στο σπιτι παίζει να μην εχουμε παει σουπερ μαρκετ για το βραδυνο
ζυμαρικά άβραστα, κρέας βρασμένο

αυτό με τι σαλάτα δεν ξέρω...
Τι μπορεί να πάθεις δηλαδή αν δεν βάζεις σε κάθε γεύμα σαλατικό? :unsure:Ούτε εγώ βάζω, συνήθως 1,2 γεύματα μου συνοδεύεται από σαλατικό

KeyserSoze
19-07-10, 20:58
ζυμαρικά άβραστα, κρέας βρασμένο

αυτό με τι σαλάτα δεν ξέρω...
Τι μπορεί να πάθεις δηλαδή αν δεν βάζεις σε κάθε γεύμα σαλατικό? :unsure:Ούτε εγώ βάζω, συνήθως 1,2 γεύματα μου συνοδεύεται από σαλατικό
Δεν νομιζω να παθεις κακο, δεν ξερω αν χανεις κατι πολυτιμο για το σωμα

ΥΓ. Ενα καλο τοπικ θα ηταν τι μπορουμε να κανουμε αν για καποιο λογο χασουμε είτε καποιο γευμα είτε καποιο σεικ μεσα στην ημερα. Δεν βρηκα κατι τετοιο με το search

Mitsen
19-07-10, 21:05
ειναι τηγανητες οπως ειπε και ο ramrod απλα βαζω 5 ασπραδια και 1 scoop πρωτεινη και βγαζει περιπου 60 γρ πρωτ. και τρωγετε ανετα και σκετο:toast::toast::toast:
sorry για το off topic....
Ήθελα καιρό να το ρωτήσω αυτό και επί ευκαιρία του Titanium το θυμήθηκα! Άμα προσθέτουμε συμπλήρωμα πρωτεΐνης και το μαγειρεύουμε παράλληλα με τα γεύματα μας, για παράδειγμα όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω, είτε στο πιττακή πετάξουμε κάνα scoup και γενικότερα, αλλοιώνεται η προτείνη και η απορροφητικότητα της όταν αυτή ψηθεί?

KeyserSoze
19-07-10, 22:49
Να ρωτησω κατι αλλο?
Για μας που δεν παμε καθε μερα γυμναστηριο, το προγραμμα ογκου διατροφικα, το συνεχιζουμε και τις μερες των ρεπο και αν ναι, εχει καποια σημαντικη διαφοροποιηση?(πχ τις μερες των ρεπο δεν πινουμε το μεταπρο σεικ?)

beefmeup
19-07-10, 23:38
Να ρωτησω κατι αλλο?
Για μας που δεν παμε καθε μερα γυμναστηριο, το προγραμμα ογκου διατροφικα, το συνεχιζουμε και τις μερες των ρεπο και αν ναι, εχει καποια σημαντικη διαφοροποιηση?(πχ τις μερες των ρεπο δεν πινουμε το μεταπρο σεικ?)

για ογκο,ναι το συνεχιζεις καθε μερα.

KeyserSoze
19-07-10, 23:55
για ογκο,ναι το συνεχιζεις καθε μερα.Για το δευτερο κομματι?
Το αν αλλαζει κατι σημαντικο στα ρεπο?

beefmeup
20-07-10, 00:00
Για το δευτερο κομματι?
Το αν αλλαζει κατι σημαντικο στα ρεπο?

οσα σεηκ περνεις στις μερες που κανεις προπο,αν τα υπολογιζεις στην συνολικη ληψη πρωτεινης σου,τοτε καλο ειναι να τα κανεις κ στις οφ μερες.

αν περνεις υδατανθρακα μαζι,δεν ειναι αναγκαιος τοτε.

xstreeme
20-07-10, 01:11
σε περιοδο ογκου..το πρωι μαζι με πρωτεινη βρωμη μπανανα καλυτερα ειναι να βαλω 2 κουταλακια γλυκου μελι η ταχινι?Τι λετε?

sogoku
20-07-10, 01:15
σε περιοδο ογκου..το πρωι μαζι με πρωτεινη βρωμη μπανανα καλυτερα ειναι να βαλω 2 κουταλακια γλυκου μελι η ταχινι?Τι λετε?


Αυτο θα το κανονισεις εσυ με τις θερμιδες σου.Εγω τωρα στην διαιτα εχω ενα μικρο κουταλακι μελι το πρωι.Σε πολυ πολυ γενικες γραμμες νομιζω ειναι καλα 2 κουταλιες μελι που λες.

Εχεις και μπανανα ομως ε?Παω πασσο....

Manos1989
20-07-10, 07:11
για ογκο,ναι το συνεχιζεις καθε μερα.

Γιατί,στη γράμμωση τι πρέπει να αλλάξουμε τις Off μέρες πέρα απτο μεταπροπονητικό?

alien.carmania
20-07-10, 11:42
to πρωι βαζω στο μπλεντερ βρωμη, πρωτεινη, φρουτο. 1κ.σ μελι ειναι καλα να βαλω και 10 με 20gr καρυδια?
1- καπου εχω διαβασει να μην βαζουμε με το πρωινο απο οποιαδηποτε πηγη λιπος...
2-να μην περνουμε ουτε ω3 η fish oil στο πρωινο

Doctorg
20-07-10, 11:46
Θέλω να κάνω μια συνταγή και αναφέρει μια μερίδα πατάτες, γνωρίζει κάποιος για πόσα γραμμάρια περίπου μιλάμε;

sogoku
20-07-10, 12:03
to πρωι βαζω στο μπλεντερ βρωμη, πρωτεινη, φρουτο. 1κ.σ μελι ειναι καλα να βαλω και 10 με 20gr καρυδια?
1- καπου εχω διαβασει να μην βαζουμε με το πρωινο απο οποιαδηποτε πηγη λιπος...
2-να μην περνουμε ουτε ω3 η fish oil στο πρωινο



Ε ναι θεωρητικα οχι λιπος στο πρωινο.Τωρα μερικα καρυδακια δεν θα σε παν και πισω αλλα αν μπορεις μην τρως.

Eddie
20-07-10, 12:09
Ε ναι θεωρητικα οχι λιπος στο πρωινο.Τωρα μερικα καρυδακια δεν θα σε παν και πισω αλλα αν μπορεις μην τρως.

Bασικα και γω αυτο ηξερα,αλλα πολλοι τρωνε και μια καψουλα Ω.Και γω μαζι,καποιος ειχε αναφερει οτι ριχνει τον γλυκαιμικο απο τους αλλους υδατανθρακες(λογικο) αλλα απ την αλλη θελουμε καποια εκρηξη ινσουλινης για να βγουμε απ τον καταβολισμο(αντιφατικο).Τελικα τι ισχυει??

Καλο θα ηταν να ακουσουμε κι αλλες γνωμες:thumbup:

sogoku
20-07-10, 12:16
Bασικα και γω αυτο ηξερα,αλλα πολλοι τρωνε και μια καψουλα Ω.Και γω μαζι,καποιος ειχε αναφερει οτι ριχνει τον γλυκαιμικο απο τους αλλους υδατανθρακες(λογικο) αλλα απ την αλλη θελουμε καποια εκρηξη ινσουλινης για να βγουμε απ τον καταβολισμο(αντιφατικο).Τελικα τι ισχυει??

Καλο θα ηταν να ακουσουμε κι αλλες γνωμες:thumbup:



Aυτο ειναι που σε παει εσενα πισω και δεν κατεβαινεις κατω απο 10% σε λιπος να ξερεις.
Ειναι μεγαλη η καψουλα?:green:

Eddie
20-07-10, 12:18
Aυτο ειναι που σε παει εσενα πισω και δεν κατεβαινεις κατω απο 10% σε λιπος να ξερεις.
Ειναι μεγαλη η καψουλα?:green:

Σαν υποθετο φιλε:turtle:

KeyserSoze
20-07-10, 12:24
Σαν υποθετο φιλε:turtle:

Πες μου μονο οτι δεν χορηγειται και σαν υποθετο:shock:

ΥΓ. Δηλαδη ετσι οπως τα λετε, κομμενο το ταχινι το πρωι?Γιατι εχει αρκετες πρωτεινες και μπολικα λιπη, καλα μεν, ακορεστα κιετσι αλλα μπολικα. Να μην τρωμε ταχινι το πρωι? Και ποτε να τρωμε?

ΥΓ2. Κατω απο 10% λιπος?Μοντελα εσωρουχων ή αθλητες στιβου ειστε βρε?

sogoku
20-07-10, 12:27
Πες μου μονο οτι δεν χορηγειται και σαν υποθετο:shock:

ΥΓ. Δηλαδη ετσι οπως τα λετε, κομμενο το ταχινι το πρωι?Γιατι εχει αρκετες πρωτεινες και μπολικα λιπη, καλα μεν, ακορεστα κιετσι αλλα μπολικα. Να μην τρωμε ταχινι το πρωι? Και ποτε να τρωμε?

ΥΓ2. Κατω απο 10% λιπος?Μοντελα εσωρουχων ή αθλητες στιβου ειστε βρε?


Το ταχινι δεν το ξερω δεν το δουλευω.Για 10% για το παιδι μιλας μαλλον γιατι εγω ειμαι 4,1%.

Eddie
20-07-10, 12:54
Keysersoze εχεις κανει 50 ερωτησεις για το ταχινι και εχεις παρει αλλες τοσες απαντησεις.Τι αλλο να σου πουμε?Απ τη στιγμη που λεμε οχι λιπαρα δε κανει το ταχινι,σου το ειχα ξαναπει.Πριν τον υπνο να το παιρνεις τις μερες που δεν τρως ξηρους καρπους.

Περιμενω κι αλλες απαντησεις για τα λιπαρα στο πρωινο.Ειναι λιγο θολο το τοπιο,τι κανουμε τελικα?Σχετικα με τα Ω,αν δε κανουν στο πρωινο,στο προπροπονητικο και στο μεταπροπονητικο ποτε να τα παιρνουμε εκτος απ το βραδυ?

Σογκοκου,ενας φιλος μου εχει μειον στο λιπος.

deluxe
20-07-10, 15:11
30γρ ταχινι το πρωι ειναι οτι πρεπει! Το πρωινο πρεπει να ειναι δυνατο για να αντεξουμε την υπολοιπη ημερα. Το ταχινι με πρεβιοτικες ινες εχει πολυ λιγα σακχαρα και λιγοτερα λιπαρα. Δοκιμαστε το.

kwstas25
20-07-10, 15:19
100γρ κοκορας ποσο προτεινη-θερμιδες εχει???

alien.carmania
20-07-10, 15:54
Keysersoze εχεις κανει 50 ερωτησεις για το ταχινι και εχεις παρει αλλες τοσες απαντησεις.Τι αλλο να σου πουμε?Απ τη στιγμη που λεμε οχι λιπαρα δε κανει το ταχινι,σου το ειχα ξαναπει.Πριν τον υπνο να το παιρνεις τις μερες που δεν τρως ξηρους καρπους.

Περιμενω κι αλλες απαντησεις για τα λιπαρα στο πρωινο.Ειναι λιγο θολο το τοπιο,τι κανουμε τελικα?Σχετικα με τα Ω,αν δε κανουν στο πρωινο,στο προπροπονητικο και στο μεταπροπονητικο ποτε να τα παιρνουμε εκτος απ το βραδυ?

Σογκοκου,ενας φιλος μου εχει μειον στο λιπος.

ειναι καλα να περνουμε μια καψουλα ω το βραδυ? γιατι ο γιαννης καπου εγραψε οχι λιπαρα πριν τον υπνο..! αλλα τον ειχα ρωτησει για ξηρους οχι για ω..!

KeyserSoze
20-07-10, 16:31
Keysersoze εχεις κανει 50 ερωτησεις για το ταχινι και εχεις παρει αλλες τοσες απαντησεις.Ναι, διαφορετικες.
Και μαλιστα στην ερωτηση σε περιοδους ογκου ποτε,ποσο και καθε ποσο να τρωμε απαντηση δεν εχω παρει.
Οκ, μπορει να μην γνωριζει καποιος την απαντηση αλλα μην φορτωνεις και τσαμπα, ετσι?


Τι αλλο να σου πουμε?Απ τη στιγμη που λεμε οχι λιπαρα δε κανει το ταχινι,σου το ειχα ξαναπει.Πριν τον υπνο να το παιρνεις τις μερες που δεν τρως ξηρους καρπους.
Ο απο κατω σου δεν φαινεται να συμφωνει. Βασικα δεν πολυσυμφωνεις με τον εαυτο σου αποτι βλεπω

Περιμενω κι αλλες απαντησεις για τα λιπαρα στο πρωινο.Ειναι λιγο θολο το τοπιο

Eddie
20-07-10, 17:01
ειναι καλα να περνουμε μια καψουλα ω το βραδυ? γιατι ο γιαννης καπου εγραψε οχι λιπαρα πριν τον υπνο..! αλλα τον ειχα ρωτησει για ξηρους οχι για ω..!


Εγω παιρνω το βραδυ για να καθυστερησω και την αφομοιωση της πρωτεινης.


Ναι, διαφορετικες.
Και μαλιστα στην ερωτηση σε περιοδους ογκου ποτε,ποσο και καθε ποσο να τρωμε απαντηση δεν εχω παρει.
Οκ, μπορει να μην γνωριζει καποιος την απαντηση αλλα μην φορτωνεις και τσαμπα, ετσι?


Ο απο κατω σου δεν φαινεται να συμφωνει. Βασικα δεν πολυσυμφωνεις με τον εαυτο σου αποτι βλεπω

Κατ αρχας δε φορτωνω.2ον,το να μπαινεις σε ενα φορουμ και να ρωτας 50 φορες το ιδιο πραγμα δυο τεινα σημαινει,η οτι δεν εχεις ψαξει πολυ να βρεις την απαντηση(αν υπαρχει) η κανεις δε μπορει-δεν ξερει να σου απαντησει.

Εγω σου ειπα τη γνωμη μου,δεν ειπα ποιο ειναι σωστο και ποιο λαθος.Ακουω και αλλες γνωμες και καλο θα ηταν να δωθει απο τους πιο εμπειρους μια απαντηση αν και εφοσων γνωριζουν.

Επισης ο απο κατω μου φαινεται να μη συμφωνει με τιποτα σε αυτο το φορουμ,επισης οτι του λενε (καλοπροαιρετα) δε φαινεται να το εφαρμοζει καθως εχει τα δικα του πιστευω.Απλα απορω γιατι κανει ερωτησεις αφου οτι και να του πουμε θα κανει το δικο του.

Τεσπα,η επιλογη ειναι δικη σου.Οτι θελεις κανε,ποσως με αφορα.Θελεις να φας,φαε,δε θελεις μη τρως:toast:

giorgospet
20-07-10, 17:04
μηλο,ξινομηλο κανα μικρο γλυκο φρουτο,εκτος αν εισαι σε πολυ αυστηρη διαιτα.

η αν θες να το χεσεις,καντο cheat με καμια μπαρα προτεινης,αλλα οχι τις μεγαλες(400 θερμιδες).

Φθιάξε ζελέ χωρίς ζάχαρη δεν σου προσφέρει τίποτα από άποψη θρεπτικών ουσιών αλλά ούτε θερμίδες.

Eddie
20-07-10, 17:10
Φθιάξε ζελέ χωρίς ζάχαρη δεν σου προσφέρει τίποτα από άποψη θρεπτικών ουσιών αλλά ούτε θερμίδες.

+1:thumbup:

Και γω φτιαχνω τετοια διαολια και μου αρεσουν.Απλα οχι συχνα πυκνα λογο ασπαρταμης.Επισης μου τη σπαει που μεχρι στιγμης βρισκω μονο κερασι και φραουλα.Χαθηκε ενα ροδακινο??

KeyserSoze
20-07-10, 17:21
Τεσπα,η επιλογη ειναι δικη σου.Οτι θελεις κανε,ποσως με αφορα.Θελεις να φας,φαε,δε θελεις μη τρως:toast:

Σωστο κιαυτο
Τεσπα, λεω να πονταρω στο ενστικτο και στην παραδοση και να τρωω το πρωι την κουταλια μου. Οπως και να το κανεις μεχρι να μου δοθει μια απαντηση με επιχειρημα για το αναποδο δεν βρισκω λογικοτερο να τρωω κατι που ειναι 55% λιπη εστω και ακορεστα πριν κοιμηθω απο το να την τρωω πριν ξεκινησει η μερα

xstreeme
21-07-10, 01:34
Παιδες για βραδυ σε καμια εκτακτη περιπτωση αν ξεμινουμε απο γιαουρτια..αντι για 2 γιαουρτια+αμυγδαλα εφαγα 1 γιαουρτι με 1 σκουπ myofusion και τα αμυγδαλα.ενταξει δν ειναι?

sogoku
21-07-10, 02:58
Παιδες για βραδυ σε καμια εκτακτη περιπτωση αν ξεμινουμε απο γιαουρτια..αντι για 2 γιαουρτια+αμυγδαλα εφαγα 1 γιαουρτι με 1 σκουπ myofusion και τα αμυγδαλα.ενταξει δν ειναι?



Μια χαρα ειναι και πολλων πηγων αυτη

xstreeme
21-07-10, 15:32
160gr αβραστο ρυζι πως μπορω να δω με τη ποσοτητα βρωμης ισοδυναμει?Θελω στο γευμα 1 ωρα μετα την προπονηση να αλλαξω το ρυζι και να βαλω βρωμη..ξερετε?

sogoku
21-07-10, 15:39
Τα 160 γραμμαρια ρυζιου υδατανθρακικα καλυπτονται με 184 γραμμαρια βρωμης.
Θερμιδικα καλυπτονται με 149 γραμμαρια βρωμης.

Για μαυρο ρυζι μιλωντας.

xstreeme
21-07-10, 15:45
Aρα δηλαδη οταν στο γευμα 1 ωρα μετα την προπονηση εβαζα 160γρ καστανο ρυζι τωρα θα βαλω 185γρ βρωμη?

sogoku
21-07-10, 15:52
Aρα δηλαδη οταν στο γευμα 1 ωρα μετα την προπονηση εβαζα 160γρ καστανο ρυζι τωρα θα βαλω 185γρ βρωμη?



Μην παραποιεις τα λογια μου σε παρακαλω εγω δεν μιλησα για τετοιες ποσοτητες.
184 σου ειπα.
Αν θες να φτασεις τον υδατανθρακα του μαυρου ρυζιου τοσο νομιζω πρεπει να φας.
Τι κολλημα εφαγες τωρα με την βρωμη?

Lexo
21-07-10, 18:49
ρε παιδια αν βρισκομαι σε λα8ος 8εμα συγνωμη αλλα 8ελω να ρωτησω κατι να μ πειτε καμια γνωμη γυμναζομαι 9 μηνες εκανα ογκο με υψος 1,74 εφτασα τα 78 κιλα εδω και 30:( μερες περιπου εκανα διατροφη γραμμωσης και ειμαι 69 κιλα με ποσοστο λιποθς 8α λεγα γυρω στο 14% τι λετε να συνεχησω μεχρι να φανουν κοιλιακοι τελειωσ η στοπ?

xstreeme
21-07-10, 18:59
ρε sogoku απλα ρε φιλος βαρεθηκα συνεχια ρυζι ρυζι και πατατες δν μου αρεσουν οποτε η μονη εναλακτικη ειναι βρωμη εκτος αν κανω λαθος

arisfwtis
21-07-10, 19:05
δοκιμασε γλυκοπατατα

scarone
21-07-10, 19:59
Για το γευμα που λεει ο φυλος μια ωρα μετα τ μεταπρωπονετικο...για υδατανθρακα τι λεει χυλοπιτες;

-beba-
21-07-10, 20:22
Για το γευμα που λεει ο φυλος μια ωρα μετα τ μεταπρωπονετικο...για υδατανθρακα τι λεει χυλοπιτες;
Εχω μπερδευτεί...........βάλε τόνο γιατί δεν ξέρω τι εννοείς..........χυλόπιτες ή χυλοπίτες? :turtle::turtle::turtle:

KeyserSoze
21-07-10, 20:46
Για ογκο χυλοπίτες
Για γραμμωση χυλόπιτες(γιατι μετα δεν μπορεις να φας και γραμμωνεις)

KeyserSoze
21-07-10, 21:17
Nα ρωτησω και κατι αλλο
Αν σε μια μερα θεωρουμε πως ξεφυγαμε λιγο στα προηγουμενα γευματα σε υ/α(πχ εφαγα αρκετα μακαρονια το μεσημερι) το βραδυ στο γευμα πχ με τον τονο ειναι καλυτερο να τους αποφυγουμε ή θα "χαλασουν" την απορροφηση των πρωτεινων του τονου ας πουμε?

SepTum
21-07-10, 21:31
Θα βοηθησει αν κοψω τη δεξτροζη απο το μεταπροπονητικο.Τωρα σε περιοδο γραμμωσης περνω ενα scoop whey & ενα δεξτροζη .Εχω πεσει σε λιπος αρκετα και μεχρι τωρα δεν εχω δει να χανω μυικη μαζα.Αν κοψω τη δεξτροζη θα με βοηθησει?

scarone
21-07-10, 21:34
Εχω μπερδευτεί...........βάλε τόνο γιατί δεν ξέρω τι εννοείς..........χυλόπιτες ή χυλοπίτες? :turtle::turtle::turtle:
χυλοπίτες...ξες τ ζυμαρικο,κ λεω ν τ παρω για υδατανθρακα οχι για πρωτεινη οπω τον τονο,αν και οι χυλοπιτες εχουν κ αυτεσ πρωτεινες,αλλα σαν ζυμαρικο/δημητριακο ρωτησα αν μπορω ν το παρω για πηγη υδατανθρακα κυρως


Για ογκο χυλοπίτες
Για γραμμωση χυλόπιτες(γιατι μετα δεν μπορεις να φας και γραμμωνεις)
Δεν παρατηρω κατι τετοιο σ μενα τουλαχιστον...κ ακομα χυλοπιτες σε γραμμωση κ ειδικα σε γευμα 8 η ωρασ...δεν μου ακουγεται κ πολυ καλο θα προτημουσα λιγο ρυζι δεν ξερω ισωσ εχεισ δικιο

scarone
21-07-10, 21:35
Θα βοηθησει αν κοψω τη δεξτροζη απο το μεταπροπονητικο.Τωρα σε περιοδο γραμμωσης περνω ενα scoop whey & ενα δεξτροζη .Εχω πεσει σε λιπος αρκετα και μεχρι τωρα δεν εχω δει να χανω μυικη μαζα.Αν κοψω τη δεξτροζη θα με βοηθησει?

αφου λες χανεις λυποσ και δεν χανεις κ μαζα γτ να την κοψεις;

Doctorg
21-07-10, 21:39
Μην παραποιεις τα λογια μου σε παρακαλω εγω δεν μιλησα για τετοιες ποσοτητες.
184 σου ειπα.
:rolf::rolf:

just
22-07-10, 02:30
μπορει να ακουεται γελιο αλλα ο ζωμος κοτας ή ζωμος λαχανικων μπορουμε να βαλουμε στα φαγητα μας ή μονο γευση δινει και ειναι αχρηστο και εχει 1000 πραγματα μεσα που επηρεαζει την γραμμωση?

Blackie
22-07-10, 12:18
Guys, ερώτηση... Δεδομένου πως πρέπει να παίρνουμε νωρίς τους αμυλώδεις υδατάνθρακες, υπάρχει θέμα αν κάνουμε το γεύμα με ρύζι και κρέας πριν την προπόνηση (εννοείται αρκετό χρονικό διάστημα πριν), να το μοιράσουμε στα 2 ή δεν παίζει ρόλο; Συνήθως έκανα προπόνηση μετά το πρωϊνό, αλλά τώρα που θα την κάνω μεταξύ 2ου και 3ου γεύματος, αναρωτιέμαι τι θα ήταν καλύτερο!

sogoku
22-07-10, 12:39
Guys, ερώτηση... Δεδομένου πως πρέπει να παίρνουμε νωρίς τους αμυλώδεις υδατάνθρακες, υπάρχει θέμα αν κάνουμε το γεύμα με ρύζι και κρέας πριν την προπόνηση (εννοείται αρκετό χρονικό διάστημα πριν), να το μοιράσουμε στα 2 ή δεν παίζει ρόλο; Συνήθως έκανα προπόνηση μετά το πρωϊνό, αλλά τώρα που θα την κάνω μεταξύ 2ου και 3ου γεύματος, αναρωτιέμαι τι θα ήταν καλύτερο!



Πρωι αμυλο μετα αμυλο πρπονηση και παλι αμυλο.
Στα πλαισια του καθημερινου σου υδατανθρακα.

Blackie
22-07-10, 12:42
Σε περίπτωση που τρώω 100γρ ρύζι μετά το προπονητικό να το σπάσω σε 2 δόσεις, 1 πριν και 1 μετά την προπόνηση ή να το διπλασιάσω;

sogoku
22-07-10, 12:54
Σε περίπτωση που τρώω 100γρ ρύζι μετά το προπονητικό να το σπάσω σε 2 δόσεις, 1 πριν και 1 μετά την προπόνηση ή να το διπλασιάσω;


Νομιζω αναλογα με την καθημερινη σου δοση.Πχ τρως 200 γραμ υδατ σπαστο εσυ αναλογα σε 3 δοσεις οπως σε βολευει.
Ετσι νομιζω.
Πχ 80 70 50

Blackie
22-07-10, 12:57
Νομιζω αναλογα με την καθημερινη σου δοση.Πχ τρως 200 γραμ υδατ σπαστο εσυ αναλογα σε 3 δοσεις οπως σε βολευει.
Ετσι νομιζω.
Πχ 80 70 50

Άρα δεν τίθεται θέμα προ-προπονητικά και μετά-προπονητικά, κοινώς, δεν έχει μεγαλύτερη ανάγκη μετά την προπόνηση ο οργανισμός τους αμυλώδεις. Ωραίος, σ'ευχαριστώ!

skuzka
22-07-10, 13:04
Καλησπέρα, πρόσφατα (εδώ και 2 μήνες) έχω ξεκινήσει διατροφή και γυμναστήριο με σκοπό την αύξησή της μυικής μου μάζας. Προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνω και πως, άλλα όλα είναι λίγο χαοτικά στο internet. Θα ήθελα να με συμβουλέψετε στο τι να αλλάξω η αν είναι καλή η ημερήσια διατροφή μου. ξεκινώντας να πω ότι είμαι 22 χρονών, 81 κιλά, και 1,89 ύψος.

-Πρωινό
2 τοστ με γαλοπούλα και τυρί χαμηλό σε λιπαρά, 1 μήλο και ένα scoop πρωτεΐνης σε 400 ml 1,5% γάλα ( η συγκεκριμένη πρωτεΐνη δεν είναι άπλα whey άλλα έχει 8 πήγες προτείνων)

-Μεσημέρι (μετά από δυόμιση ώρες)
130 γρ κοτόπουλο στήθος βρασμένο και 100 γρ ρύζι

-Απόγευμα (μετά την προπόνησή)
1 scoop πρωτεΐνης σε 400 ml γάλα 1,5%, 70 γρ ρύζι βραστό

-Βραδινό
σαλάτα κυρίως μαρούλι με 4-5 κουταλιές λάδι και ότι είναι μαγειρεμένο όπως: όσπρια, κόκκινο κρέας με μακαρόνια η μια μεγάλη κονσέρβα τόνου μέσα στη σαλάτα

-Πριν τον ύπνο
2 ασπράδια βραστού αυγού , 300ml γάλα, 1 μπανάνα, 1 πορτοκάλι

τα γεύματα γίνονται κάθε δυόμιση με τρεις ώρες εκτός του μεταπροπονητικου που γίνεται μετά απο 4 περίπου ώρες.
την πρωτεΐνη μου την πρότεινε η υπάλληλος στο μαγαζί απο το οποίο την αγόρασα με την λογική ότι αφού δεν παίρνω έξτρα υδατάνθρακες σε σκόνη να πάρω πρωτεΐνη με περισσότερες πηγές. ισχύει???
ευχαριστώ προκαταβολικά :green:.

arisfwtis
22-07-10, 13:06
και στοιχηματιζω οτι την πηρες απο ta xtreme stores και σου προτεινε την complete8
:green::green:

skuzka
22-07-10, 13:13
και στοιχηματιζω οτι την πηρες απο ta xtreme stores και σου προτεινε την complete8
:green::green:

χαχαχαχα.... Ναι...!

Blackie
22-07-10, 13:22
Καλησπέρα, πρόσφατα (εδώ και 2 μήνες) έχω ξεκινήσει διατροφή και γυμναστήριο με σκοπό την αύξησή της μυικής μου μάζας. Προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνω και πως, άλλα όλα είναι λίγο χαοτικά στο internet. Θα ήθελα να με συμβουλέψετε στο τι να αλλάξω η αν είναι καλή η ημερήσια διατροφή μου. ξεκινώντας να πω ότι είμαι 22 χρονών, 81 κιλά, και 1,89 ύψος.

-Πρωινό
2 τοστ με γαλοπούλα και τυρί χαμηλό σε λιπαρά, 1 μήλο και ένα scoop πρωτεΐνης σε 400 ml 1,5% γάλα ( η συγκεκριμένη πρωτεΐνη δεν είναι άπλα whey άλλα έχει 8 πήγες προτείνων)

-Μεσημέρι (μετά από δυόμιση ώρες)
130 γρ κοτόπουλο στήθος βρασμένο και 100 γρ ρύζι

-Απόγευμα (μετά την προπόνησή)
1 scoop πρωτεΐνης σε 400 ml γάλα 1,5%, 70 γρ ρύζι βραστό

-Βραδινό
σαλάτα κυρίως μαρούλι με 4-5 κουταλιές λάδι και ότι είναι μαγειρεμένο όπως: όσπρια, κόκκινο κρέας με μακαρόνια η μια μεγάλη κονσέρβα τόνου μέσα στη σαλάτα

-Πριν τον ύπνο
2 ασπράδια βραστού αυγού , 300ml γάλα, 1 μπανάνα, 1 πορτοκάλι

τα γεύματα γίνονται κάθε δυόμιση με τρεις ώρες εκτός του μεταπροπονητικου που γίνεται μετά απο 4 περίπου ώρες.
την πρωτεΐνη μου την πρότεινε η υπάλληλος στο μαγαζί απο το οποίο την αγόρασα με την λογική ότι αφού δεν παίρνω έξτρα υδατάνθρακες σε σκόνη να πάρω πρωτεΐνη με περισσότερες πηγές. ισχύει???
ευχαριστώ προκαταβολικά :green:.

Αρχικώς το ότι περιέχει πολλών ειδών πρωτεΐνης δεν πρέπει να το θεωρείς κάτι το θετικό (σε περίπτωση που το θεωρείς).

2ον, το ρύζι ακριβώς μετά την προπόνηση δεν κάνει καλό, εκείνη την ώρα θες υδατάνθρακες που ανεβάζουν την ινσουλίνη ταχύτατα (γλυκόζη, δεξτρόζη). Επίσης δε θες γάλα γιατί έχει λιπαρά, τα οποία καθυστερούν την αφομοίωση της πρωτεΐνης.

3ον, 5 κουταλιές λάδι τις βρίσκω υπερβολικές, καλύτερα να πάρεις 2 και μοιρασμένες, όχι μονοκοπανιά.

4ον, το βράδυ μην τρως φρούτα, ανεβάζουν την ινσουλίνη σου και οι υδατάνθρακές σου δε θα σε κρατήσουν, αντιθέτως, θα μετατραπούν σε λίπος, παρ'όλο που παίρνεις τα λιπαρά από το γάλα. Αντιθέτως, να τρως ξηρούς καρπούς γιατί λόγω των λιπαρών οι υδατάνθρακες θα σε κρατήσουν όλο το βράδυ που θα είσαι νηστικός.

Αυτά τα ολίγα, αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος.

skuzka
22-07-10, 13:38
Αρχικώς το ότι περιέχει πολλών ειδών πρωτεΐνης δεν πρέπει να το θεωρείς κάτι το θετικό (σε περίπτωση που το θεωρείς).

2ον, το ρύζι ακριβώς μετά την προπόνηση δεν κάνει καλό, εκείνη την ώρα θες υδατάνθρακες που ανεβάζουν την ινσουλίνη ταχύτατα (γλυκόζη, δεξτρόζη). Επίσης δε θες γάλα γιατί έχει λιπαρά, τα οποία καθυστερούν την αφομοίωση της πρωτεΐνης.

3ον, 5 κουταλιές λάδι τις βρίσκω υπερβολικές, καλύτερα να πάρεις 2 και μοιρασμένες, όχι μονοκοπανιά.

4ον, το βράδυ μην τρως φρούτα, ανεβάζουν την ινσουλίνη σου και οι υδατάνθρακές σου δε θα σε κρατήσουν, αντιθέτως, θα μετατραπούν σε λίπος, παρ'όλο που παίρνεις τα λιπαρά από το γάλα. Αντιθέτως, να τρως ξηρούς καρπούς γιατί λόγω των λιπαρών οι υδατάνθρακες θα σε κρατήσουν όλο το βράδυ που θα είσαι νηστικός.

Αυτά τα ολίγα, αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος.

Βασικά άμα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι άλλο σαν μεταπροπονητικο γεύμα και ένα γεύμα για πριν τον ύπνο θα το εκτιμούσα..!!!!:P

arisfwtis
22-07-10, 13:41
μεταπροπονητικο μια πρωτεινη whey με νερο και μια κουταλια μελι η γλυκοζη πιστευω εισαι μια χαρα.
και μετα απο κανα 40λεπτο το στερεο γευμα εννοειτε ετσι

Blackie
22-07-10, 13:43
Αυτό που κάνουν οι περισσότεροι, μεταπροπονητικά πρωτεΐνη μαζί με σκόνη δεξτρόζης (τη βρίσκεις στα φαρμακεία, αν μπερδεύεσαι κάνε αναζήτηση στο φόρουμ), ή γλυκόζη από σούπερμαρκετ, κάτι κλασσικά βαζάκια "hai". Η δεξτρόζη είναι καλύτερη, απλά, επειδή έχει ημ. λήξης είναι σχετικά δυσεύρετη. Ακόμα καλύτερη είναι η μαλτοδεξτρόζη, αλλά αυτή κι αν δε βρίσκεται. Αν είσαι ψείρας, πήγαινε στα άρθρα διατροφής και δες πως είναι ο καλύτερος τρόπος κατανάλωσης του μεταπροπονητικού ροφήματος!

Edit: Για ποσότητες απευθύνσου στα άρθρα διατροφής. Προσωπικά "δουλεύω" με το συντελεστή 0.55 x κιλά άλιπης μάζας = γραμμάρια ποσότητας γλυκόζης/δεξτρόζης/μαλτοδεξτρόζης που θες μαζί με το scoop πρωτεΐνης.

Για το γεύμα μετά το μεταπροπονητικό, θες οπωσδήποτε πρωτεΐνη με κρεατίνη (κρέας) και αμυλώδεις υδατάνθρακες (σύνθετοι υδατάνθρακες), όπως καστανό ρύζι, γλυκοπατάτα ή και μακαρόνια ολικής αλέσεως κλπ.

Για βράδυ σου προτείνω επίσης δοκιμασμένη συνταγή, 1 γιαούρτι 2% με 10 αμύγδαλα. Γιαούρτι λόγω καζεΐνης, να σε κρατήσει όλο το βράδυ (το ίδιο κάνει και το γάλα πάνω/κάτω) και αμύγδαλα λόγω λιπαρών ω-6 και επειδή τα λιπαρά κρατάνε σχετικά σταθερή την ινσουλίνη.

Για ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε!

arisfwtis
22-07-10, 13:46
μαλτο και δεξτροζη εχει στα xtreme stores παντως


;)

skuzka
22-07-10, 14:27
τη δεξτροζη την βάζετε στο ίδιο διάλυμα με το νερό και την πρωτεΐνη στο σεικερ η σε άλλο????
άρα εφόσον έχω 70 κιλά άλυπης μάζας να βάζω 39 γρ δεξτροζη?
μια κουταλιά μέλι η μια μπανάνα που βλέπω πολύ κόσμο να καταναλώνει μετά την προπόνηση κάνει την ίδια δουλεία η η δεξτροζη είναι ανώτερη???
κατά τα άλλα το πρόγραμμα της διατροφής πως σας φάνηκε?

Blackie
22-07-10, 14:43
Στο ίδιο, το χτυπάς και το πίνεις, με νερό εννοείται! 0.55 είναι ο συντελεστής για γράμμωση, τώρα αν θές για όγκο διάβασε το ανάλογο άρθρο!

Από εκεί και πέρα στο πρωϊνό θες παραπάνω υδατάνθρακες και αμυλώδεις (βρώμη) αν κι έτσι δε νομίζω να έχεις θέμα. Προσπάθησε να βάλεις ένα ακόμα γεύμα με κρέας και σαλάτα, μόνο. Επίσης, τα όσπρια δε νομίζω πως κάνουν τόσο καλό και σαν να παραείναι πολλοί οι υδατάνθρακές σου για βράδυ... Εννοείται πως λευκά μακαρόνια τα κόβεις, δε βοηθάνε, εκτός από ολικής άλεσης και συγκεκριμένα 1 ώρα μετά το προπονητικό ή να τα χωρίσεις σε γεύματα, με τη διαφορά πως όσο νυχτώνει πρέπει να τρως λιγότερα (παράδειγμα για να καταλάβεις, 200γρ αμυλώδεις υδατάνθρακες σε 3 γεύματα = 100-60-40).

skuzka
22-07-10, 15:23
Στο ίδιο, το χτυπάς και το πίνεις, με νερό εννοείται! 0.55 είναι ο συντελεστής για γράμμωση, τώρα αν θές για όγκο διάβασε το ανάλογο άρθρο!

Από εκεί και πέρα στο πρωϊνό θες παραπάνω υδατάνθρακες και αμυλώδεις (βρώμη) αν κι έτσι δε νομίζω να έχεις θέμα. Προσπάθησε να βάλεις ένα ακόμα γεύμα με κρέας και σαλάτα, μόνο. Επίσης, τα όσπρια δε νομίζω πως κάνουν τόσο καλό και σαν να παραείναι πολλοί οι υδατάνθρακές σου για βράδυ... Εννοείται πως λευκά μακαρόνια τα κόβεις, δε βοηθάνε, εκτός από ολικής άλεσης και συγκεκριμένα 1 ώρα μετά το προπονητικό ή να τα χωρίσεις σε γεύματα, με τη διαφορά πως όσο νυχτώνει πρέπει να τρως λιγότερα (παράδειγμα για να καταλάβεις, 200γρ αμυλώδεις υδατάνθρακες σε 3 γεύματα = 100-60-40).

επειδή είμαι λίγο άσχετος :P το ρύζι θεωρείται υδατάνθρακας αμυλώδης δλδ θα πρέπει να υπολογίσω και την ημερήσια ποσότητά ρυζιού σε γραμμάρια στον διαχωρισμό που προτείνεις (πχ: 100-60-40) ???

Blackie
22-07-10, 15:39
Έιναι αμυλώδης, είναι ιδανικός υδατάνθρακας για ενέργεια, να το πω απλά "να σε κρατάει όλη μέρα", διότι διοχετεύεται αργά. Αναλόγως τη διατροφή σου (γι'αυτό σε παραπέμπω στα άρθα, εγώ θα σου πω γενικά πράγματα που ίσως δε σου κάνουν τίποτα), θα φας και το ανάλογο αριθμό υδατανθράκων. Προσωπικά που είμαι στη γράμμωση, τρώω 100-150 ημερησίως, εσύ δε ξέρω. Φάε από 100-200 και δες τι θα σου κάνουν και αναλόγως κράτα ή κόψε!

Ο διαχωρισμός που σου έκανα (εξερουμένου του πρωϊνού) είναι σε περίπτωση που δε θες να τα φας το ρύζι/γλυκοπατάτα κλπ σε ένα γεύμα, αλλά σε 2 ή σε 3, απλά όσο πλησιάζεις προς την απραγία (ύπνος), καλό είναι να τρως πιο λίγους αμυλώδεις και περισσότερο πράσινα λαχανικά (γι'αυτό σου είπα κρέας με σαλάτα). Προσωπικά, που πάω μετά το πρωϊνό για προπόνηση, τρώω τον αμυλώδη στο 3ο γεύμα, αν όμως τύχει να πάω αρκετά πιο αργά, μεταξύ 2ου και 4ου γεύματος, για παράδειγμα, το σπάω στα 2, για να φάω πριν και μετά την προπόνηση. Ελπίζω να κατάλαβες!

skuzka
22-07-10, 16:04
ναι φιλε μου γίνανε καπως πιο ξεκαθαρα τα πραγματα. σε ευχαριστω!

skuzka
22-07-10, 19:41
για κανονικό γεύμα μετά την προπόνηση κάνει ο μαγειρεμένος κιμάς? εννοώ δίνει την κατάλληλη ποσότητα κρεατίνης η όχι???
ευχαριστώ προκαταβολικά.

-beba-
22-07-10, 20:15
χυλοπίτες...ξες τ ζυμαρικο,κ λεω ν τ παρω για υδατανθρακα οχι για πρωτεινη οπω τον τονο,αν και οι χυλοπιτες εχουν κ αυτεσ πρωτεινες,αλλα σαν ζυμαρικο/δημητριακο ρωτησα αν μπορω ν το παρω για πηγη υδατανθρακα κυρως


Καλύτερη ιδέα είναι η βραστή ή ψητή πατάτα ή το καστανό ρίζι βραστό για σύνθετο υδατάνθρακα.

giannis64
22-07-10, 20:31
για κανονικό γεύμα μετά την προπόνηση κάνει ο μαγειρεμένος κιμάς? εννοώ δίνει την κατάλληλη ποσότητα κρεατίνης η όχι???
ευχαριστώ προκαταβολικά.


την απαρετητη ποσοτητα κρεατινης δεν νομιζω να μπορεις να την παρεις απο ενα γευμα με κιμα!!

αν τον ζυγησεις ομως μπορεις να παρεις την πρωτεινη που θελεις!!

Eddie
22-07-10, 20:44
την απαρετητη ποσοτητα κρεατινης δεν νομιζω να μπορεις να την παρεις απο ενα γευμα με κιμα!!

αν τον ζυγησεις ομως μπορεις να παρεις την πρωτεινη που θελεις!!

Eτσι!!!

Επισης αν δε κανω λαθος,το μοσχαρι ειναι το πιο πλουσιο σε κρεατινη σε σχεση με τα αλλα κρεατα.

scarone
23-07-10, 00:15
Παιδες για τσεκαρετε την διατροφη μου λιγο σασ περιμενω εκει ν την βελτιωσουμε και ν προτεινεται αλλαγες: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9673

Kaikala7
23-07-10, 00:35
Παιδιά επειδή μου τελείωσε η πρωτείνη μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι να φάω πριν τον ύπνο;

scarone
23-07-10, 00:39
Παιδιά επειδή μου τελείωσε η πρωτείνη μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι να φάω πριν τον ύπνο;

200 γρ γιαουρτι 2%

Eddie
23-07-10, 00:40
Παιδιά επειδή μου τελείωσε η πρωτείνη μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι να φάω πριν τον ύπνο;

400gr γιαουρτι 2% και λιγα μυγδαλα,η τυρι κοτατζ.Μπορεις επισης να φας ασπραδια αλλα με ενα η δυο κροκους ωστε να καθυστερησεις την απορροφηση.

scarone
23-07-10, 00:42
400gr γιαουρτι 2% και λιγα μυγδαλα,η τυρι κοτατζ.Μπορεις επισης να φας ασπραδια αλλα με ενα η δυο κροκους ωστε να καθυστερησεις την απορροφηση.

ο γιαννης εχει πει οχι λυπαρα πριν τον υπνο....οσο γοα το γιαουρτι αναλογα με τις αναγκεσ σ φιλε

Eddie
23-07-10, 00:47
ο γιαννης εχει πει οχι λυπαρα πριν τον υπνο....οσο γοα το γιαουρτι αναλογα με τις αναγκεσ σ φιλε

Eγω ειμαι ο Βασιλης και λεω λιπαρα πριν τον υπνο.

Αυτο που λεει ο γιαννης ειναι λογικο,αλλα οταν μιλαμε για μονοψηφιο λιπος.

Οσο για το γιαουρτι,αν σου φτανουν εσενα 16-18γρ πρωτεινης για 7-8 ωρες παω πασο:toast:

scarone
23-07-10, 00:47
Παιδες για τσεκαρετε την διατροφη μου λιγο σασ περιμενω εκει ν την βελτιωσουμε και ν προτεινεται αλλαγες: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9673

Kaikala7
23-07-10, 00:52
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά!

KeyserSoze
23-07-10, 01:55
Δυο ερωτήσεις γιατί μπερδεύτηκα

1. Τι ακριβως θελουμε να κανει η ινσουλινη το βραδυ που κοιμομαστε?(ρωταω γιατι ο φιλος Blackie τονισε οτι τα ω6 στα αμυγδαλα πριν τον υπνο βοηθανε να μεινει σταθερη η ινσουλινη τη νυχτα. Βασικα τι ΔΕΝ θελουμε να κανει η ινσουλινη το βραδυ για να δουμε κυριως τι δεν πρεπει να τρωμε το βραδυ)

2. Ποσο εγκληματικο ειναι που το πρωι ΟΤΑΝ επιλεγω σαν πηγη πρωτεινης τα ασπραδια απο τα αυγα τρωω 3-4 αλλα πχ για καθε 4 τρω και 2 κροκους(απο αποψη λιπους). Επισης, τα ασπραδια μπορουν να αντικαταστησουν πχ το γιαουρτι σαν τελευταιο γευμα πριν τον υπνο? Γιατι δεν αντεχω συνεχεια γιαουρτι και ο φιλος Γιαννης προτεινε 3 εναλλακτικες με whey. Αλλη εναλλακτικη σε κανονικη τροφη δεν παιζει?

xstreeme
23-07-10, 21:00
Παιδες σε φαση ογκου στο γευμα 1 ωρα μετα την προπ και το μεσημεριανο..Πρεπει να σκας?Γιατι εγω με 160γρ(αβραστο) +κοτοπουλο πχ +σαλατα χορτενω ικανοποιητικα αλλα δεν σκαω..Και δεν νομιζω οτι ειναι καλο να σκας για αυτο το λογο κιολας εχουμε και ανα 2-3 ωρες γευματα..Τι λετε εσεις?Ηθελα να ρωτησω για να ειμαι σιγουρος;)

ioannis1
23-07-10, 22:06
Δυο ερωτήσεις γιατί μπερδεύτηκα

1. Τι ακριβως θελουμε να κανει η ινσουλινη το βραδυ που κοιμομαστε?(ρωταω γιατι ο φιλος Blackie τονισε οτι τα ω6 στα αμυγδαλα πριν τον υπνο βοηθανε να μεινει σταθερη η ινσουλινη τη νυχτα. Βασικα τι ΔΕΝ θελουμε να κανει η ινσουλινη το βραδυ για να δουμε κυριως τι δεν πρεπει να τρωμε το βραδυ)

2. Ποσο εγκληματικο ειναι που το πρωι ΟΤΑΝ επιλεγω σαν πηγη πρωτεινης τα ασπραδια απο τα αυγα τρωω 3-4 αλλα πχ για καθε 4 τρω και 2 κροκους(απο αποψη λιπους). Επισης, τα ασπραδια μπορουν να αντικαταστησουν πχ το γιαουρτι σαν τελευταιο γευμα πριν τον υπνο? Γιατι δεν αντεχω συνεχεια γιαουρτι και ο φιλος Γιαννης προτεινε 3 εναλλακτικες με whey. Αλλη εναλλακτικη σε κανονικη τροφη δεν παιζει?

χααχαχαχ αφασια εισαι.εχει πολλες λυσεις αν δεν θεσ σκονη απλα η σκονη ειναι ελαφρια στο στομαχι.φαε 6 ασπραδια με ενα ποτηρι απαχο γαλα.οι λυσεις αυτες που εδωσα ειναι αμεσως πριν τον υπνο.αν κανεις 2 ωρες μεχρι να πεσεις για υπνο φαε κρεατικο με μια σαλατουλα.η ινσουλινη μεταφερει πρωτεινες κλπ στα κυταρα.πιος ειπε δεν κανει να φας υδατανθρακαπριν τον υπνο;ενταξει λιγο γιατι κοιμασαι και δεν καιιγεται.

ioannis1
23-07-10, 22:09
Παιδες σε φαση ογκου στο γευμα 1 ωρα μετα την προπ και το μεσημεριανο..Πρεπει να σκας?Γιατι εγω με 160γρ(αβραστο) +κοτοπουλο πχ +σαλατα χορτενω ικανοποιητικα αλλα δεν σκαω..Και δεν νομιζω οτι ειναι καλο να σκας για αυτο το λογο κιολας εχουμε και ανα 2-3 ωρες γευματα..Τι λετε εσεις?Ηθελα να ρωτησω για να ειμαι σιγουρος;)

ειναι αρκετος ο υδατανθρακας.δεν χρειαζεται να σκας αλλανα τρως τις ποσοτητες που χρειαζεται.

Manos1989
23-07-10, 22:39
χααχαχαχ αφασια εισαι.εχει πολλες λυσεις αν δεν θεσ σκονη απλα η σκονη ειναι ελαφρια στο στομαχι.φαε 6 ασπραδια με ενα ποτηρι απαχο γαλα.οι λυσεις αυτες που εδωσα ειναι αμεσως πριν τον υπνο.αν κανεις 2 ωρες μεχρι να πεσεις για υπνο φαε κρεατικο με μια σαλατουλα.η ινσουλινη μεταφερει πρωτεινες κλπ στα κυταρα.πιος ειπε δεν κανει να φας υδατανθρακαπριν τον υπνο;ενταξει λιγο γιατι κοιμασαι και δεν καιιγεται.

Γιάννη γιατί λες 2 ώρες πριν τον ύπνο ότι μπορεί να φάει κρέας+σαλάτα?
Ακριβώς πριν τον ύπνο τι κακό έχει?Ισα ισα λιγότερες ώρες καταβολισμού.
Λέω κάτι λάθος?:unsure:

magayver
24-07-10, 14:52
ρε παιδια οταν δουλευετε πως την παλευεται με τα γευματα, τις τελευταιες 3 εβδομαδες δουλευω βραδυ 20.00-02.00 κ να τρωω στην δουλεια λιγο δυσκολο.
Λετε να τρωω σαν παππουστης πριν κ μετα :) ?
Κ κατι αλλο ειπα να παρω φυστικοβουτυρο ποτε ειναι η ιδανικη στιγμη για να το τρωω?

arisfwtis
24-07-10, 14:56
ταπερακι αδερφε το καλυτερο απολα
και ασε τους γυρω σου να λενε οτι θελουν:toast:

magayver
24-07-10, 15:00
ρε σαν φωτογραφος δουλευω ρε σε εκδηλωσεις π χρονοσ για ταπερ κ φαι. :(

-beba-
24-07-10, 15:08
ρε σαν φωτογραφος δουλευω ρε σε εκδηλωσεις π χρονοσ για ταπερ κ φαι. :(

Σε γάμους, βαφτήσεις κ.λ.π.? δουλεύεις σαν φωτογράφος? Γιατί αν είναι έτσι μπορείς να τρώως με τους καλεσμένους από το μενού της εκδήλωσης.....
Φαντάζομαι και τα φιλετάκια τους θα τα έχουν και τις σαλάτες....επιδόρπιο μη τρώως, δεν είναι απαραίτητο.

magayver
24-07-10, 15:22
δεν ειναι ετσι πλεον.τις προαλλες ετωγα κατι digestive χωρις ζαχαρη κ με κανανε παρατηριση. δηλ να τρωω αρκετα πριν τιν δοθλεια κ μετα δν στεκει ε?


Κ μ αθτο το φυστικοβουτηρο τη παιζει? ποτε να το τρωω

arisfwtis
24-07-10, 15:25
τοστ με κρεατικο ,αυγο κλπ δν παιζει να παιρνεις μαζι σου

αν τρως πχ ακριβως πριν φυγεις στις 20 :00 μετα τρως το τοστακι στις 22:00 και τελος μολις γυρνας τρως παλι στο σπιτι
το εχεις δοκιμασει ετσι?

ioannis1
24-07-10, 15:27
Γιάννη γιατί λες 2 ώρες πριν τον ύπνο ότι μπορεί να φάει κρέας+σαλάτα?
Ακριβώς πριν τον ύπνο τι κακό έχει?Ισα ισα λιγότερες ώρες καταβολισμού.
Λέω κάτι λάθος?:unsure:

δεν μπορω εγω να κοιμηθω αν φαω αμεσως πριν.

just
24-07-10, 18:25
τοστ με κρεατικο ,αυγο κλπ δν παιζει να παιρνεις μαζι σου

αν τρως πχ ακριβως πριν φυγεις στις 20 :00 μετα τρως το τοστακι στις 22:00 και τελος μολις γυρνας τρως παλι στο σπιτι
το εχεις δοκιμασει ετσι?

πως να φαει τοστ αφου το βραδυ απαγορευονται οι συν8ετοι(?) υδατανθρακες??μιλαω για το ψωμακι

-beba-
25-07-10, 09:58
δεν ειναι ετσι πλεον.τις προαλλες ετωγα κατι digestive χωρις ζαχαρη κ με κανανε παρατηριση. δηλ να τρωω αρκετα πριν τιν δοθλεια κ μετα δν στεκει ε?


Κ μ αθτο το φυστικοβουτηρο τη παιζει? ποτε να το τρωω

Φυστικοβούτυρο ως το μεσημέρι-απόγεμα. Εχουν και λίγη ζάχαρη όμως...............

CROCOJET
25-07-10, 11:08
Eτσι!!!

Επισης αν δε κανω λαθος,το μοσχαρι ειναι το πιο πλουσιο σε κρεατινη σε σχεση με τα αλλα κρεατα.

Νομίζω είναι το χοιρινό, αλλά το λέω με πολύ μεγάλη επιφύλαξη...

arisfwtis
25-07-10, 11:13
Έχει μετρηθεί πώς 30 γρ μοσχάρι περιλαμβάνει 5γρ κρεατίνης monohydrated και 30γρ κόκκινου κρέατος περιλαμβάνει 2γρ κρεατίνης monohydrated

http://www.dietup.gr/antras/fitness/1989.html

;)

CROCOJET
25-07-10, 11:47
Έχει μετρηθεί πώς 30 γρ μοσχάρι περιλαμβάνει 5γρ κρεατίνης monohydrated και 30γρ κόκκινου κρέατος περιλαμβάνει 2γρ κρεατίνης monohydrated


Thanks φίλε, αλλά το μοσχάρι δεν είναι κόκκινο κρέας; :unsure:

Επίσης έχω διαβασει και για τη ρέγγα ότι έχει αρκετή κρεατίνη (και μάλιστα την περισσότερη από τα ψάρια), η οποία δεν αναφέρεται στο άρθρο.

xstreeme
25-07-10, 12:03
Παιδια να ρωτησω κατι..Σε περιοδο ογκου παντα..Το σαββαροκυριακο πχ αν ξηπνησω 10 φαω το πρωινο μου και κατα τις 10,30 ξαναριξω εναν υπνακο μεχρι το και ξυπνησω στις 12 που ειναι το ενδεκατιανο υπαρχει καπιο προβλημα?

thegravijia
25-07-10, 12:37
Παιδια να ρωτησω κατι..Σε περιοδο ογκου παντα..Το σαββαροκυριακο πχ αν ξηπνησω 10 φαω το πρωινο μου και κατα τις 10,30 ξαναριξω εναν υπνακο μεχρι το και ξυπνησω στις 12 που ειναι το ενδεκατιανο υπαρχει καπιο προβλημα?
οχι

scarone
25-07-10, 19:01
Τι μπορω να φαω μαζι με τ ασπραδια ετσι ωστε να καθυστερησω την αποροφηση;

just
25-07-10, 20:18
μετα απο μεταπροπονητικο ειπαμε μπορουμε να τρωμε μπανανα σωστα?για τον γρηγορο υδατανθρακα που εχει σωστα?ή μελι αν και δεν κανει στη γραμμωση..η ερωτηση μου ειναι μπορουμε να τρωμε σκετη γλυκοζη μεταπροπονητικα?και 2ο τι εχει στην μπανανα και πρεπει να τρωγεται μεταπροπονητικα?

Manos1989
25-07-10, 20:23
μετα απο μεταπροπονητικο ειπαμε μπορουμε να τρωμε μπανανα σωστα?για τον γρηγορο υδατανθρακα που εχει σωστα?ή μελι αν και δεν κανει στη γραμμωση..η ερωτηση μου ειναι μπορουμε να τρωμε σκετη γλυκοζη μεταπροπονητικα?και 2ο τι εχει στην μπανανα και πρεπει να τρωγεται μεταπροπονητικα?

Ιδανικά μεταπροπονητικά προτιμάμε wms ή virtago.Μπορείς να φας οτι υδατάνθρακα θες,από δεξτρόζη-γλυκόζη μέχρι βρώμη και ρύζι.Στην ανάγκη που δεν έχεις ΤΙΠΟΤΑ από τα ΤΟΣΑ που υπάρχουν,φάε ζάχαρη LoL.

just
25-07-10, 20:29
Ιδανικά μεταπροπονητικά προτιμάμε wms ή virtago.Μπορείς να φας οτι υδατάνθρακα θες,από δεξτρόζη-γλυκόζη μέχρι βρώμη και ρύζι.Στην ανάγκη που δεν έχεις ΤΙΠΟΤΑ από τα ΤΟΣΑ που υπάρχουν,φάε ζάχαρη LoL.

και μπανανα! στη μπανανα υπαρχει γλυκοζη?

beefmeup
25-07-10, 22:51
Τι μπορω να φαω μαζι με τ ασπραδια ετσι ωστε να καθυστερησω την αποροφηση;

ξηροκαρπια,φυστικοβουτυρο.

xstreeme
25-07-10, 23:24
Ρε παιδια..Σε περιοδο ογκου..αν πχ τελιωσεις 7 η ωρα προπ και παρεις την whey σου κλπ..8 η ωρα τρως το φαι σου με ρυζι 160γρ + 150 γρ κοτοπουλο για μενα προσωπικα..Στο επομενο γευμα στις 10 τρωω το ιδιο χωρις το ρυζι..Πρεπει να βαζουμε και ρυζι τοσο βραδι?Εφοσον μεσημερι και γευμα μετα την προπονηση εχει το καθε ενα 160γρ ρυζι?

Andrikos
25-07-10, 23:32
Έχει μετρηθεί πώς 30 γρ μοσχάρι περιλαμβάνει 5γρ κρεατίνης monohydrated και 30γρ κόκκινου κρέατος περιλαμβάνει 2γρ κρεατίνης monohydrated

http://www.dietup.gr/antras/fitness/1989.html

;)

Η κριτική που θα κάνω είναι στο link οπότε ελπίζω να μην το πάρεις προσωπικά.

Ο personal trainer που έγραψε αυτό το άρθρο μάλλον έχει κάνει διατριβή στην παραπληροφόρηση γιατί δεν παραθέτει ίχνος βιβλιογραφίας-επιστημονικής τεκμηρίωσης. Η δόση των 5 γρ κρεατίνης βρίσκονται σε μερικά κιλά μοσχάρι. αν ήταν έτσι όπως τα λέει όλοι θα τρώγαμε 30 γρ μοσχάρι και δεν θα είχε νόημα να λαμβάνουμε κρεατίνη από συμπλήρωμα.

Eddie
26-07-10, 03:35
Τι μπορω να φαω μαζι με τ ασπραδια ετσι ωστε να καθυστερησω την αποροφηση;


ξηροκαρπια,φυστικοβουτυρο.

+ ταχινι,1-2 καψουλες Ω η ακομα και 2 κροκους.

scarone
26-07-10, 18:59
2 καψουλες υποφαες που εχουν λιπαρα Ω λες να κανουν;

xstreeme
26-07-10, 19:36
Παιδια για αλλαγη αντι για 160γρ(αβραστο) ρυζι εβρασα 160γρ(αβραστα) μακαρονια ολικης αλεσης τα ισια..Μπορω να τα εχω και αυτα καποιεσ φορες αντι για το ρυζι?

thegravijia
26-07-10, 19:51
Παιδια για αλλαγη αντι για 160γρ(αβραστο) ρυζι εβρασα 160γρ(αβραστα) μακαρονια ολικης αλεσης τα ισια..Μπορω να τα εχω και αυτα καποιεσ φορες αντι για το ρυζι?
ναι αλλα η αναλογια ειναι διαφορετικη

scarone
26-07-10, 20:06
για ρυζι τ κιτρινο ειναι καλο;

alien.carmania
26-07-10, 23:54
το καλυτερο ειναι καστανο και basmati...! εγω κανω μιξη αυτον τον δυο...!

ioannis1
27-07-10, 00:24
Παιδια για αλλαγη αντι για 160γρ(αβραστο) ρυζι εβρασα 160γρ(αβραστα) μακαρονια ολικης αλεσης τα ισια..Μπορω να τα εχω και αυτα καποιεσ φορες αντι για το ρυζι?

καπου καπου στην εβδομαδα αντκατεστησε το ρυζι με μακαρονια να αλλαξει λιγο η διατροφη για να αντεξεις τη διατροφη .γενικα αποφευγω τα ζυμαρικα με βαζουν κιλα ευκολα αλλα για αλλαγη ειναι καλα 2-3 φορες την εβδομαδα.

Eddie
27-07-10, 00:47
καπου καπου στην εβδομαδα αντκατεστησε το ρυζι με μακαρονια να αλλαξει λιγο η διατροφη για να αντεξεις τη διατροφη .γενικα αποφευγω τα ζυμαρικα με βαζουν κιλα ευκολα αλλα για αλλαγη ειναι καλα 2-3 φορες την εβδομαδα.

Δλδ τι υδατανθρακα προτιμας??Πατατα ας πουμε?

just
27-07-10, 02:03
το καλυτερο ειναι καστανο και basmati...! εγω κανω μιξη αυτον τον δυο...!

το basmati ειναι ασπρο ρυζι?

salpas18
27-07-10, 05:24
το basmati ειναι ασπρο ρυζι?

nai

KeyserSoze
27-07-10, 14:47
Σε τι βαθμο ειναι λογικη η μειωση λήψης υ/α σε μια low carb διατροφη?
Σε ογκου έπαιζα 35/50/15(πρω-υα-λιπη)
Σε low carb πόσο να κατέβω?

ioannis1
27-07-10, 14:51
Δλδ τι υδατανθρακα προτιμας??Πατατα ας πουμε?

για γραμμωσηπροτιμω πατατα.ειναι και πιο βολικη να την παιρνω στη δουλεια μου και εχει και καλιο.

ioannis1
27-07-10, 14:52
Σε τι βαθμο ειναι λογικη η μειωση λήψης υ/α σε μια low carb διατροφη?
Σε ογκου έπαιζα 35/50/15(πρω-υα-λιπη)
Σε low carb πόσο να κατέβω?

εγω βαζω 60-30-10.

just
27-07-10, 16:08
nai

αφου ειναι ασπρο γιατι το προτιμουμε με το καστανο?

just
27-07-10, 16:09
για γραμμωσηπροτιμω πατατα.ειναι και πιο βολικη να την παιρνω στη δουλεια μου και εχει και καλιο.

κανονικη πατατα ετσι?

salpas18
27-07-10, 16:54
αφου ειναι ασπρο γιατι το προτιμουμε με το καστανο?

αυτος που στο προτηνε ας σου το απαντηση γτ αυτο δεν το ξερω αλλα αν υπο8εσουμε οτι το καστανο ειναι πιο αργης αποροφισις αν δεν κανο λα8ος ειναι για να εχουμε πιο μεγαλη διαρκια προσληψης υδατανθρακον

Manos1989
27-07-10, 18:53
αφου ειναι ασπρο γιατι το προτιμουμε με το καστανο?

χαμηλότερος γλυκαιμικός δείκτης=μικρότερη έκκριση ινσουλίνης=λιγότερη αποθήκευση λίπους.


κανονικη πατατα ετσι?

γλυκοπατάτα καλύτερα αλλα όπως και για το ρύζι.......λεπτομέρειες.
Ανάλογα πόσο αυστηρά θέλει να κάνει διατροφή ο καθένας.

Doctorg
27-07-10, 19:21
Ερώτηση: Έχει κλείσει το γυμναστήριο που πάω για 20 ημέρες. Θα κάνω προπόνηση σπίτι. Το μεταπροπονητικό να το παίρνω μόλις τελειώνω τα βάρη και μετά να βγάζω τον σκύλο βόλτα, ή να τελειώνω τα βάρη και τη βόλτα με το σκύλο και μετά το μεταπροπονητικό;

thegravijia
27-07-10, 19:29
Ερώτηση: Έχει κλείσει το γυμναστήριο που πάω για 20 ημέρες. Θα κάνω προπόνηση σπίτι. Το μεταπροπονητικό να το παίρνω μόλις τελειώνω τα βάρη και μετά να βγάζω τον σκύλο βόλτα, ή να τελειώνω τα βάρη και τη βόλτα με το σκύλο και μετά το μεταπροπονητικό;
η βολτα ειναι χαλαρα η εχεις κανα τερας που σου βγαινει η γλωσα εξω για να το κρατησεις ?

Doctorg
27-07-10, 19:38
Είναι κάτι το ενδιάμεσο, πάμε με ένα έντονο περπάτημα και άναλογα τώρα τι θα συναντήσουμε στο δρόμο για να τσιτώσει.

alien.carmania
27-07-10, 20:02
oταν ειμαστε σε διατροφη ογκου το πρωι μεσα στο μπλεντερ ειναι καλα να βαζουμε γαλα αντι για νερο?

sogoku
27-07-10, 20:06
oταν ειμαστε σε διατροφη ογκου το πρωι μεσα στο μπλεντερ ειναι καλα να βαζουμε γαλα αντι για νερο?



Τεραστια κουβεντα ανοιγεις.Εγω ειμαι σε διαιτα και εχω γαλα.

paulakos
27-07-10, 20:30
Παιδες,μπορω να κανω γυμ και παραλληλα να τρωω βραστα αυγα?Καθε μιση ωρα και 2 ασπραδια...μπορω???
Μην ρωτησετε γιατι να το κανω,απλα την βρισκω....:unsure:

thanasis reaction
27-07-10, 22:54
αν την βρισκεις καντο,αλλα θεωρω οτι δεν σου προσφερει κατι.

Manos1989
27-07-10, 23:02
Παιδες,μπορω να κανω γυμ και παραλληλα να τρωω βραστα αυγα?Καθε μιση ωρα και 2 ασπραδια...μπορω???
Μην ρωτησετε γιατι να το κανω,απλα την βρισκω....:unsure:

χαχα ίσα ίσα θα έχεις συνεχή ροή αμινοξέων στους μύες!

Eddie
27-07-10, 23:05
για γραμμωσηπροτιμω πατατα.ειναι και πιο βολικη να την παιρνω στη δουλεια μου και εχει και καλιο.

Οκ:toast:

Την εχω παραμελησει και εδω και 4 μηνες που ακολουθω ενα διατροφικο πλανο εχω φαει 5 φορες ολο κι ολο.Καθε μερα τρωω ρυζι καστανο,δε το εχω βαρεθει σε καμια περιπτωση απλα ειναι καιρος πιστευω να αλλαξω λιγο τις πηγες μου.


Μπορει να μου πει καποιος,για 70-80 γρ υδατανθρακα ποσα γρ πατατα πρεπει να φαμε??

thegravijia
27-07-10, 23:08
Παιδες,μπορω να κανω γυμ και παραλληλα να τρωω βραστα αυγα?Καθε μιση ωρα και 2 ασπραδια...μπορω???
Μην ρωτησετε γιατι να το κανω,απλα την βρισκω....:unsure:
μονο και μονο που εχεις τΑ π@π@ρια να βγαλεις το ασπραδι και να το φας την ωρα της προπονησης μπροστα στους αλλους respect απο μενα αδερφε

Doctorg
27-07-10, 23:18
Παιδες,μπορω να κανω γυμ και παραλληλα να τρωω βραστα αυγα?Καθε μιση ωρα και 2 ασπραδια

Το Πάσχα φαντάζομαι θα είναι η καλύτερη σου :green::toast:

alien.carmania
27-07-10, 23:23
Τεραστια κουβεντα ανοιγεις.Εγω ειμαι σε διαιτα και εχω γαλα.

to ρωτησα γιατι πολλα ατομα πιστευω εχουν αυτην την απορια...! ξερουμε οτι το κοτοπουλο η γενικα το γευμα η whey αφομοιονονται σε 2 με 3 ωρες αρα βαζουμε το πρωι την βρωμη την whey την μπανανα το μελι με νερο σε 2 με 3 ωρες θα αφομοιοθει, με το γαλα ποση ωρα θα παρει...?

sogoku
27-07-10, 23:28
Ψιλα γραμματα για εμας.Βαλε ενα 1,5% δεν θα παιζουμε με τα δευτερολεπτα.

ioannis1
28-07-10, 00:12
Οκ:toast:

Την εχω παραμελησει και εδω και 4 μηνες που ακολουθω ενα διατροφικο πλανο εχω φαει 5 φορες ολο κι ολο.Καθε μερα τρωω ρυζι καστανο,δε το εχω βαρεθει σε καμια περιπτωση απλα ειναι καιρος πιστευω να αλλαξω λιγο τις πηγες μου.


Μπορει να μου πει καποιος,για 70-80 γρ υδατανθρακα ποσα γρ πατατα πρεπει να φαμε??

η πατατα εχει περιεκτικοτητα 20% σε υδατανθρακα ενω το ρυζι 70%.υπολογισε λοιπον:green:

Eddie
28-07-10, 00:14
η πατατα εχει περιεκτικοτητα 20% σε υδατανθρακα ενω το ρυζι 70%.υπολογισε λοιπον:green:

Χαχαχ,οκ ευχαριστω:green:

ioannis1
28-07-10, 00:15
:thumbup::toast:

SepTum
28-07-10, 01:37
1.Ποση πρωτεινη εχει περιπου μια φετα του τοστ γαλοπουλα?
2.Αν στο πρωινο βαζω περιπου 40γρ πρωτεινη και στο τελευταιο γευμα 20γρ~ ειναι μεγαλο λαθος οσον αφορα την κατανομη?Πρωινο:30γρ quaker 300ml γαλα 1scoopwhey και τελευταιο γευμα(snack)γιαουρτι 2%.

thegravijia
28-07-10, 01:40
1.Ποση πρωτεινη εχει περιπου μια φετα του τοστ γαλοπουλα?
2.Αν στο πρωινο βαζω περιπου 40γρ πρωτεινη και στο τελευταιο γευμα 20γρ~ ειναι μεγαλο λαθος οσον αφορα την κατανομη?Πρωινο:30γρ quaker 300ml γαλα 1scoopwhey και τελευταιο γευμα(snack)γιαουρτι 2%.


1. 100gr γαλοπουλα εχουν 30γρ πρωτεινης.
(δεν ξερω αυτες ππυ πουλανε στα σουπερ αν καν εχουν πρωτεινη μεσα :turtle:)
παρε μοσχαρισιο κιμα πολυ φθηνοτερα θα βγει και πολυ μεγαλη ποσοτητα)

2.μονο 40γρ βρωμη γιατι ?
οχι δεν ειναι λαθος αυτο με την πρωτεινη

SepTum
28-07-10, 02:10
1. 100gr γαλοπουλα εχουν 30γρ πρωτεινης.
(δεν ξερω αυτες ππυ πουλανε στα σουπερ αν καν εχουν πρωτεινη μεσα :turtle:)
παρε μοσχαρισιο κιμα πολυ φθηνοτερα θα βγει και πολυ μεγαλη ποσοτητα)

2.μονο 40γρ βρωμη γιατι ?
οχι δεν ειναι λαθος αυτο με την πρωτεινη
1.Την βαζω σε τοστ γιαυτο αλλα μαλλον θα παρω ολοκληρη και θα κοβω κομματια κυριως λογω των συντηριτικων.Κιμας εχει μαλλον και λιγοτερη πρωτεινη και δεν παει στο τοστ.
2.30 γρ βρωμη θεωρεται λιγο?Εγω ετσι στο ματι μου φαινεται πολυ γιαυτο το ελλατωσα.Αλλα και επειδη ειμαι σε γραμμωση προτιμω να βαζω λιγο.
3.Να κοψω γαλα απο πρωινο και γιαουρτι απο βραδυνο γιατι εχει ψιλοκολησει στο τελευταιο σταδιο(για μενα παντα).Η μηπως τη γλυκοζη απο μεταπροπονητικο?

thegravijia
28-07-10, 02:46
ο μοσχαρισιος κιμας εχει πολυ πρωτεινη .
100γρ δινουν περιπου 30γρ ,
και ειναι απο τις καλυτερες πηγες πρωτεινης.

paulakos
28-07-10, 02:49
μονο και μονο που εχεις τΑ π@π@ρια να βγαλεις το ασπραδι και να το φας την ωρα της προπονησης μπροστα στους αλλους respect απο μενα αδερφε

Βασικα εχω σπιτι μου γυμναστηριο οποτε η μονος ειμαι η με κανα φιλο:green:,αλλα το respect μην το περνεις πισω γιατι θα μπορουσα να μην το πω και να φανω αλανι σε γυνμαστηριο με κοσμο στην Ελλαδα νομιζω σε 10(00) χρονια,οταν θα κανουμε μαθημα διατροφολογιας στο δημοτικο:green:

Το Πάσχα φαντάζομαι θα είναι η καλύτερη σου :green::toast:

:P

paulakos
28-07-10, 02:50
χαχα ίσα ίσα θα έχεις συνεχή ροή αμινοξέων στους μύες!

:thumbup::thumbup::thumbup:

thegravijia
28-07-10, 03:14
Βασικα εχω σπιτι μου γυμναστηριο οποτε η μονος ειμαι η με κανα φιλο:green:,αλλα το respect μην το περνεις πισω γιατι θα μπορουσα να μην το πω και να φανω αλανι σε γυνμαστηριο με κοσμο στην Ελλαδα νομιζω σε 10(00) χρονια,οταν θα κανουμε μαθημα διατροφολογιας στο δημοτικο:green:


:P
οκ καλη η πλακα αλλα αν το λες σοβαρα νομιζω ειναι τελειως ακυρο + οτι θα χαλασεις το στομαχι σου + οτι θα ξερασεις σιγουρα
και στη τελικα τιι να σου κανουν 2 ασπραδια
?

Geo84
28-07-10, 08:46
Εγώ πάντως αυγά πριν την προπόνηση σταματησα να τρώω. Δε παλεύεται το aftertaste κτλ κτλ κατά τη διάρκειά της. Ειδικά άμα είναι και άλλοι τριγύρω.

KeyserSoze
28-07-10, 10:33
Ερώτηση: Έχει κλείσει το γυμναστήριο που πάω για 20 ημέρες.
Ωχ, Νεοηρακλιώτης και συ?
:)
Πλακα πλακα, μιας και αναφερθηκε για να μην ανοιγω τσαμπα τοπικ, εχω 12 μερες κενο απο σημερα που εκλεισε το gym μεχρι τη μερα που φευγω για διακοπες. Βαρη κτλ δεν εχω σπιτι αρα μπορει καποιος να προτινει 2-3 ασκησουλες να σωσουν οτι σωζεται μεχρι τις διακοπες?
Κανα push-up, τιποτα αρσεις ποδιων, πραγματα που μπορουν να γινουν σπιτι δλδ

Παμε στην ερωτηση διατροφης
40γρ quacker το πρωι γιατι ειναι λιγο ρε παιδια?Ποση να φαμε?Σε κουταλιες ειναι μπολικες παντως
Δεν εχει και την καλυτερη γευση ρε γαμωτο:(
Να ρωτησηω, τη whey την βαζετε στο ιδιο μπολ με τη βρωμη και το νερο το πρωι δλδ?
Γιατι εγω τρωω 40-50γρ quacker με 250ml περιπου απαχο γαλα και ξεχωρα παιρνω 20-30 γρ whey σε νερο

arisfwtis
28-07-10, 12:21
τα quaker στο μπολακι πρωτεινη με νερο χτυπημα στο shaker και μετα το ριχνω στο μπολακι με την βρωμη
αλλαζει ολη η γευση της βρωμης και γινεται τρομερο:thumbup:

arisfwtis
28-07-10, 12:22
τα quaker στο μπολακι πρωτεινη με νερο χτυπημα στο shaker και μετα το ριχνω στο μπολακι με την βρωμη
αλλαζει ολη η γευση της βρωμης και γινεται τρομερο:thumbup:

υ.γ. αδερφε εχεις καμια σχεση με υποτιτλους supernatural?

TEFAAtzis
28-07-10, 12:30
τα quaker στο μπολακι πρωτεινη με νερο χτυπημα στο shaker και μετα το ριχνω στο μπολακι με την βρωμη
αλλαζει ολη η γευση της βρωμης και γινεται τρομερο:thumbup:

υ.γ. αδερφε εχεις καμια σχεση με υποτιτλους supernatural?

το κανω και γω πολλες φορες αυτο;)

Doctorg
28-07-10, 12:47
Ωχ, Νεοηρακλιώτης και συ?
:)

Πλακα πλακα, μιας και αναφερθηκε για να μην ανοιγω τσαμπα τοπικ, εχω 12 μερες κενο απο σημερα που εκλεισε το gym μεχρι τη μερα που φευγω για διακοπες. Βαρη κτλ δεν εχω σπιτι αρα μπορει καποιος να προτινει 2-3 ασκησουλες να σωσουν οτι σωζεται μεχρι τις διακοπες?
Κανα push-up, τιποτα αρσεις ποδιων, πραγματα που μπορουν να γινουν σπιτι δλδ

Παμε στην ερωτηση διατροφης
40γρ quacker το πρωι γιατι ειναι λιγο ρε παιδια?Ποση να φαμε?Σε κουταλιες ειναι μπολικες παντως
Δεν εχει και την καλυτερη γευση ρε γαμωτο:(
Να ρωτησηω, τη whey την βαζετε στο ιδιο μπολ με τη βρωμη και το νερο το πρωι δλδ?
Γιατι εγω τρωω 40-50γρ quacker με 250ml περιπου απαχο γαλα και ξεχωρα παιρνω 20-30 γρ whey σε νερο

Θεσσαλονικιός είμαι αλλά ναι μένω τελευταία χρόνια Ν. Ηράκλειο :thumbup: Τώρα για την βρώμη τη βάζω σε whey γεύση σοκολάτα και κρύο νερό και γίνεται super, λες και τρώω κάνα γλυκό. Τώρα για την ποσότητα της βρώμης αν χρειάζεσαι σε αυτό το γεύμα κανα 250 θερμ. απο υδατάνθρακα τα 40 δεν σε καλύπτουν, με 70γρ. είσαι μια χαρά.

KeyserSoze
28-07-10, 13:24
Δοκτορ

Μα 20 μερες ρε φιλε??Τραγικο που κλεινει τοσο. Αλλοι εχουν πληρωσει μηνα. Να δουμε το καινουριο τι θα λεει
Για τη βρωμη, εγω στο πρωινο την τρωω και υδατανθρακα παιρνω λογικα και απο τις 2 φρυγανιες ολικης που τρωω με ταχινι. Τεσπα, 70γρ μου φαινονται πολλα για τη γευση αλλα αν πρεπει θα τα φαω


Αρηφωτη

Λες να φτιαξει?Γιατι αυτο το πηχτο του quacker δεν αντεχεται γαμωτο.
Υποτιτλους supernatural καποιες φορες, πιο παλια, κυριως smallville

arisfwtis
28-07-10, 13:26
θα φτιαξει σιγουρα
αλλη γευση με γαλα αλλη οταν πεφτει μεσα η πρωτεινη
;)

ειδα το nickname σου σε ενα επεισοδιο και λεω ο ιδιος θα ναι δν παιζει να ναι συμπτωση:)

Doctorg
28-07-10, 13:52
Δοκτορ

Μα 20 μερες ρε φιλε??Τραγικο που κλεινει τοσο. Αλλοι εχουν πληρωσει μηνα. Να δουμε το καινουριο τι θα λεει


Άσε KayzerSoze και έμενα με εκνεύρισε αυτό το θέμα και σε αυτό το γυμναστήριο όλο τέτοια γίνονται...

O kayzerZose δεν είναι ο Κέβιν Σπέισυ;:green:

ledis
28-07-10, 14:43
ρε παιδια μπορει να φανει αστιο αλλα επειδη καλοκαιρι ειναι και οσο να ναι αυξανονται οι φορες που τρωμε εξω ενα καλαμακι κοτοπουλο ποσα περιπου γραμμαρια πρωτεινης εχει?

giannis64
28-07-10, 14:49
αναλογα το καλαμακι!
αν πουμε οτι μια μεριδα πρεπει να ειναι 120 γρ (2 καλαμακια)
το ενα (που και αυτο δεν θα ειναι καθαρο κρεας) θα εχει περιπου 15 γρ πρωτεινη!

Blackie
28-07-10, 15:19
Ερώτηση... Το μεταπροπονητικό μας, λογίζεται εντός μισής ώρας από την τελευταία άρση κιλών στην προπόνηση με βάρη ή μέσα σε μισή ώρα από το τέλος γενικότερα (αν κάνουμε αερόβια μετά τα βάρη);

KATERINI 144
28-07-10, 16:02
Ερώτηση... Το μεταπροπονητικό μας, λογίζεται εντός μισής ώρας από την τελευταία άρση κιλών στην προπόνηση με βάρη ή μέσα σε μισή ώρα από το τέλος γενικότερα (αν κάνουμε αερόβια μετά τα βάρη);μολις καταλαβεις πως εισαι σε θεση να φας, καλα ρε παιδια τη ερωτησεις ειναι αυτες? σιγα μη χαλασει το πρωτόκολλο, φευγεις απο το γυμνναστηριο πας σπιτι τρως, τωρα αν ειναι 5 λεπτα αποσταση το σπιτι η μιση ωρα δεν τρέχει τιποτα, παντος στα 5 λεπτα ακομα λαχανιασμένος θα εισαι, αρα δεν μπορεις ακομη να φας.

thegravijia
28-07-10, 16:09
ποσο αλατι πρεπει να τρωμε την περιοδο ογκου συνολικα την ημερα?

KATERINI 144
28-07-10, 16:13
ποσο αλατι πρεπει να τρωμε την περιοδο ογκου συνολικα την ημερα?οσο τρωει ενας νορμαλ ανθρωπος, ουτε λυσσα θα τα φας ουτε ανάλατα βιγια.

thegravijia
28-07-10, 16:16
οσο τρωει ενας νορμαλ ανθρωπος, ουτε λυσσα θα τα φας ουτε ανάλατα βιγια.
σκεφτομουν η παραπανω δοση μηπως βοηθαει στην κατακρατηση υγρων ?

ioannis1
28-07-10, 16:19
τι να σε προσφερει η κατακρατηση υγρων;κακο κανει στην υγεια.και χωρις εξτρα αλατι παλι πολυ τρωμε.εγω τα τρωω αναλατα και την δευτερη μερα που φοραω τη φανελα γινεται ασπρη απο τα αλατα.

KATERINI 144
28-07-10, 16:20
σκεφτομουν η παραπανω δοση μηπως βοηθαει στην κατακρατηση υγρων ?


δε νομίζω να ισχύει αυτο, αλλα τη θα πετύχεις αν κρατας περισσότερα νερά?!

thegravijia
28-07-10, 16:23
δε νομίζω να ισχύει αυτο, αλλα τη θα πετύχεις αν κρατας περισσότερα νερά?!
ισως περισσοτερη δυναμη
δεν ξερω απλα μου ρθε και το ρωτησα

KATERINI 144
28-07-10, 16:25
ισως περισσοτερη δυναμη
δεν ξερω απλα μου ρθε και το ρωτησαναι κατα καιρους εχεις κατι αναλαμπες σύντροφε, οχι ρε δεν ισχύει :green: :toast:

SepTum
28-07-10, 16:30
1.Τα παιδακια κοτοπουλο στα καρβουνα ειναι καλα για περιοδο γραμμωσης?Μου αρεσουν πολυ αλλα δε ξερω η πετσα αν θεωρειται οκ?
2.Το κακο στις φετες γαλοπουλας στο τοστ ειναι μονο τα συντηριτικα η εχουν και αρνητικο αντικτυπο σε λιπαρα κλπ?Καποια ευκολη εναλλακτικη?

KATERINI 144
28-07-10, 16:32
1.Τα παιδακια κοτοπουλο στα καρβουνα ειναι καλα για περιοδο γραμμωσης?Μου αρεσουν πολυ αλλα δε ξερω η πετσα αν θεωρειται οκ?
2.Το κακο στις φετες γαλοπουλας στο τοστ ειναι μονο τα συντηριτικα η εχουν και αρνητικο αντικτυπο σε λιπαρα κλπ?Καποια ευκολη εναλλακτικη?1. δεν ξερω να εχει παϊδάκια το κοτόπουλο, η πετσα εχει λιπος.
2. τα αλλαντικα εχουν και λιπαρα εκτος απο το αλάτι.

Blackie
28-07-10, 16:51
μολις καταλαβεις πως εισαι σε θεση να φας, καλα ρε παιδια τη ερωτησεις ειναι αυτες? σιγα μη χαλασει το πρωτόκολλο, φευγεις απο το γυμνναστηριο πας σπιτι τρως, τωρα αν ειναι 5 λεπτα αποσταση το σπιτι η μιση ωρα δεν τρέχει τιποτα, παντος στα 5 λεπτα ακομα λαχανιασμένος θα εισαι, αρα δεν μπορεις ακομη να φας.

Για το ρόφημα λέω, όχι για το γεύμα με τα ρύζια και τα κρέατα! Αν πρέπει να το πάρουμε σε μισή ώρα από τα βάρη ή γενικά από το τέλος της προπόνησης, αν περιέχει και αερόβια...

KATERINI 144
28-07-10, 16:55
Για το ρόφημα λέω, όχι για το γεύμα με τα ρύζια και τα κρέατα! Αν πρέπει να το πάρουμε σε μισή ώρα από τα βάρη ή γενικά από το τέλος της προπόνησης, αν περιέχει και αερόβια...οταν ξελαχανιάσεις.

Blackie
28-07-10, 17:06
οταν ξελαχανιάσεις.

Καταλαβαίνω τι λες, απλά προσπαθώ να καταλάβω τη διαδικασία επακριβώς, γι'αυτό ρωτάω! Ο οργανισμός πρέπει να απορροφά την πρωτεΐνη άμεσα και, περί αυτού, στέκομαι στο παρακάτω, στο άρθρο διατροφής:

"Για να προσκομίσουμε τα μέγιστα μυϊκά κέρδη από την προπόνησή μας πρέπει να αντιστρέψουμε την έλλειψη γλυκογόνου και πρωτείνης σε πλεόνασμα το δυνατόν συντομότερο!"

Αν λοιπόν εγώ πάω και πλακωθώ στην αερόβια για μισή ή 1 ώρα μετά την προπόνηση με βάρη, ουσιαστικά δε ξεφεύγω απ'αυτή τη λογική; Θεωρείται περίοδος προπόνησης ή όχι η αερόβια;

thegravijia
28-07-10, 17:08
Καταλαβαίνω τι λες, απλά προσπαθώ να καταλάβω τη διαδικασία επακριβώς, γι'αυτό ρωτάω! Ο οργανισμός πρέπει να απορροφά την πρωτεΐνη άμεσα και, περί αυτού, στέκομαι στο παρακάτω, στο άρθρο διατροφής:

"Για να προσκομίσουμε τα μέγιστα μυϊκά κέρδη από την προπόνησή μας πρέπει να αντιστρέψουμε την έλλειψη γλυκογόνου και πρωτείνης σε πλεόνασμα το δυνατόν συντομότερο!"

Αν λοιπόν εγώ πάω και πλακωθώ στην αερόβια για μισή ή 1 ώρα μετά την προπόνηση με βάρη, ουσιαστικά δε ξεφεύγω απ'αυτή τη λογική; Θεωρείται περίοδος προπόνησης ή όχι η αερόβια;
το ροφημα το πινεις αφου τελειωσεις και τα βαρη και την αεροβια

Blackie
28-07-10, 17:10
το ροφημα το πινεις αφου τελειωσεις και τα βαρη και την αεροβια

Το κατάλαβα αυτό παιδιά, αλλά ήθελα μια παραπάνω ανάλυση, να καταλάβω τι παίζει στις 2 αυτές καταστάσεις. Anyway, καλύφθηκα!

thegravijia
28-07-10, 17:15
Το κατάλαβα αυτό παιδιά, αλλά ήθελα μια παραπάνω ανάλυση, να καταλάβω τι παίζει στις 2 αυτές καταστάσεις. Anyway, καλύφθηκα!
ναι οκ το ροφημα πρεπει να καταναλωνετε συντομα μετα την προπονηση
αλλα αμα κανεις αεροβια θες να χασεις λιπος .
και θες το γλυκογονο στους μυς να ειναι χαμηλα για να γινει αυτο .
ε αμα πιεις το ροφημα πριν την αεροβια δεν εχει νοημα μετα να κανεις αεροβιο

Blackie
28-07-10, 17:17
ναι οκ το ροφημα πρεπει να καταναλωνετε συντομα μετα την προπονηση
αλλα αμα κανεις αεροβια θες να χασεις λιπος .
και θες το γλυκογονο στους μυς να ειναι χαμηλα για να γινει αυτο .
ε αμα πιεις το ροφημα πριν την αεροβια δεν εχει νοημα μετα να κανεις αεροβιο

Σωστό, αλλά καθυστερείς την πρόσληψη αμινοξέων στους μυς... Αυτό δεν είναι αρκετά "καταστροφικό" για τη δουλεία που έριξες;

ledis
28-07-10, 18:00
αναλογα το καλαμακι!
αν πουμε οτι μια μεριδα πρεπει να ειναι 120 γρ (2 καλαμακια)
το ενα (που και αυτο δεν θα ειναι καθαρο κρεας) θα εχει περιπου 15 γρ πρωτεινη!

δηλαδη με 2 παιρνω 30 γραμμαρια ???
σα πολυ μου φαινεται πως ειναι 15 ανα 1 :shock:

Manos1989
28-07-10, 18:51
Σωστό, αλλά καθυστερείς την πρόσληψη αμινοξέων στους μυς... Αυτό δεν είναι αρκετά "καταστροφικό" για τη δουλεία που έριξες;

Ανάλογα που αποσκοπείς....
Αν θες την μέγιστη και πιο άμεση αναπλήρωση των μυών,τότε πάρτο μετά τα βάρη αλλά όπως είπε και ο τεραβιγια,δεν έχει κανένα νόημα μετά η αερόβια.
Αν θες να κάψεις λίπος,το παίρνεις μετά την αερόβια κι ας καταβολιστείς λίγο(αν καταβολιστείς).
Μπορείς βέβαια να κάνεις και το ιδανικό,δηλαδή να πηγαίνεις πρωινή αερόβια νηστικός και το απόγευμα για βάρη και το μεταπροπονητικό αμέσως.Εγώ όποτε βρίσκω καμιά μέρα ελεύθερη,αυτό κάνω.

giannis64
28-07-10, 19:04
Σωστό, αλλά καθυστερείς την πρόσληψη αμινοξέων στους μυς... Αυτό δεν είναι αρκετά "καταστροφικό" για τη δουλεία που έριξες;


εδώ πρέπει να σου γίνει τώρα ολόκληρη ανάλυση για γλυκογόνο, μυϊκό γλυκογόνο, λίπος, και άλλων πηγών ενέργειας του σώματος. Όπως επίσης και σε φάσεις καταβολισμού κλπ!
αν θες να δεις πως δουλεύει πήγαινε στο θέμα της αερόβιας, διάβασε και θα καταλάβεις!!

bbonline
28-07-10, 19:36
Με τι να συνοδεύω τις φακές και τα μαυρομμάτικα φασόλια ώστε να έχω τον καλύτερο συνδυασμό αμινοξέων;

Μέχρι τώρα έβαζα τόνο αλλά κάπου πήρε το μάτι μου το Γιάννη να λέει πως το τυρί είναι καλύτερος συνδυασμός.

-beba-
28-07-10, 19:41
Νομίζω τόνος με όσπρια είναι πολύ καλή ιδέα....

giannis64
28-07-10, 19:43
Με τι να συνοδεύω τις φακές και τα μαυρομμάτικα φασόλια ώστε να έχω τον καλύτερο συνδυασμό αμινοξέων;

Μέχρι τώρα έβαζα τόνο αλλά κάπου πήρε το μάτι μου το Γιάννη να λέει πως το τυρί είναι καλύτερος συνδυασμός.


ναι με το τυρι συμπληρωνεις την αλυσιδα αμινοξεων!!!

bbonline
28-07-10, 19:49
Να τα τρώω μόνο με τυρί τότε και καθόλου τόνο, είναι καλύτερα;

Επίσης, μιλάμε για τυρί cottage;

-beba-
28-07-10, 19:50
Ψάρι με τυρί μπορεί να σου φέρει ανακατοσούρα στο στομάχι...................

Doctorg
28-07-10, 19:53
Κάνετε λίγο μια διευκρίνηση για ποιο ''τυρί''; Γιατί άλλοι λένε τυρί το κίτρινο που άλλοι το λένε κασέρι , άλλοι λένε τυρί την φέτα...

giannis64
28-07-10, 19:54
για το ασπρο το τυρι μιλαω!!

Doctorg
28-07-10, 20:01
για το ασπρο το τυρι μιλαω!!
Τη φέτα δηλαδή

giannis64
28-07-10, 20:02
ναι ρε συ!!!!!:green::rolf::rolf::rolf::rolf:

Doctorg
28-07-10, 20:03
ναι ρε συ!!!!!:green::rolf::rolf::rolf::rolf:

χαχαχα:rolf::rolf::rolf: καλά εδώ στην Αθήνα τυρί για τοστ θα έπαιρναν :turtle::turtle:

giannis64
28-07-10, 20:04
γιατι το τυρι του τοστ ποιο ειναι?

Doctorg
28-07-10, 20:06
γιατι το τυρι του τοστ ποιο ειναι?

Καλά μπλέξαμε:turtle:, http://1.bp.blogspot.com/_bsREgYehCHA/Sx1ASN6FoaI/AAAAAAAAAsY/-W9snTaQwu0/s400/P3240037.JPG

sogoku
28-07-10, 20:06
Α για αυτο δεν γραμμωνω τοσο καιρο.

giannis64
28-07-10, 20:09
Α για αυτο δεν γραμμωνω τοσο καιρο.

:thumbup::rolf::rolf:

εμείς εδώ στου χουριο όταν λέμε τυρί εννοούμε φεεεεεεετα!!!!

edit: εμεις αυτο το εμε κασερι!!!

SepTum
28-07-10, 20:19
Νομίζω τόνος με όσπρια είναι πολύ καλή ιδέα....
Kαι ειναι και φοβερο γευστικα.Λαδακι,ξυδακι,μαυροματικα(κρυα),τονος,ανιθος,και αλατοπιπιπερο.

-beba-
28-07-10, 20:25
:thumbup::rolf::rolf:

εμείς εδώ στου χουριο όταν λέμε τυρί εννοούμε φεεεεεεετα!!!!

edit: εμεις αυτο το εμε κασερι!!!

Εχει δίκιο ο Γιάννης............."εμείς οι βλαχοι όπως λάχει".:banana::banana::banana:

just
28-07-10, 20:37
ναι ρε συ!!!!!:green::rolf::rolf::rolf::rolf:
χαχα η φετα σιγουρα κανει για γραμμωση?

-beba-
28-07-10, 20:39
χαχα η φετα σιγουρα κανει για γραμμωση?

Εγώ δεν το βρίσκω καλή ιδέα λόγω του αλατιού. Η φέτα έχει αρκετό αλάτι και το αλάτι κάνει κατακράτηση υγρών.

Blackie
28-07-10, 22:00
εδώ πρέπει να σου γίνει τώρα ολόκληρη ανάλυση για γλυκογόνο, μυϊκό γλυκογόνο, λίπος, και άλλων πηγών ενέργειας του σώματος. Όπως επίσης και σε φάσεις καταβολισμού κλπ!
αν θες να δεις πως δουλεύει πήγαινε στο θέμα της αερόβιας, διάβασε και θα καταλάβεις!!


Έχω καταλάβει, όσο μπορώ τουλάχιστον!:turtle:

giannis64
28-07-10, 22:05
οπότε τελειώνεις τα βάρη, αερόβια και μετά παίρνεις το ρόφημα!!

Blackie
28-07-10, 22:27
Όχι, απλά μεταφέρω την αερόβια!

scarone
29-07-10, 01:14
Παιδες μια μικρη βοηθεια γιατι πουθενα δεν τ βρισκω...το ψωμι ολικης αλεσησ στα 100 γρ ποσο υδατανθρακα εχει;

Doctorg
29-07-10, 01:20
Παιδες μια μικρη βοηθεια γιατι πουθενα δεν τ βρισκω...το ψωμι ολικης αλεσησ στα 100 γρ ποσο υδατανθρακα εχει;

Κοντά στα 35 γρ.

beefmeup
29-07-10, 01:21
Παιδες μια μικρη βοηθεια γιατι πουθενα δεν τ βρισκω...το ψωμι ολικης αλεσησ στα 100 γρ ποσο υδατανθρακα εχει;

αναλογα..απο 12 εως 15γρ ανα φετα.

το ιδιο με το λευκο δλδ.

FoTiS3
29-07-10, 21:45
να ρωτησω κατι..το ελαιολαδο τι λιπαρα οξεα εχει?ω-3 ω6 ή ω-9?

beefmeup
30-07-10, 03:08
να ρωτησω κατι..το ελαιολαδο τι λιπαρα οξεα εχει?ω-3 ω6 ή ω-9?

τα δυο πρωτα.

scarone
30-07-10, 13:40
φιλετο γαλοπουλασ καπνιστο (το αλλαντικο) ποσο πρωτεινη εχει στα 100γρ;......και κατι ακομα ισως σας φανει αστειο αλλα ετσι ειναι με μενα παιρνω καθημερινα (2,5+)x κιλα βαρους σε γραμμαρια πρωτεινης...ομως δεν μπορω να λαβω τον ιδανικο υδατανθρακα...τι μπορω να φαω κ ποσο για να μασω 350-400γρ υ/α;