PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39

CapoFighter
28-03-12, 23:41
Διαβασα οτι βραζοντας τις γλυκοπατατες χανονται καποιες απο τις βιταμινες,κτλ... στο νερο !!! Και ελεγε οτι ειναι χαζομαρα να πεταμε αυτο το νερο. Δηλαδη τι πρεπει να το κανουμε? Αν οντως αυτο ισχυει τοτε τι θα πρεπει να κανουμε με αυτο το νερο? Να βρασουμε τιποτα αλλο μεσα πχ ρυζι για να απορροφησει ενα μερος απο αυτα που εχασε η πατατα και ετσι να δημιουργησουμε ρυζι με βιταμινες πατατας?:green: ι

Galthazar
29-03-12, 00:12
Διαβασα οτι βραζοντας τις γλυκοπατατες χανονται καποιες απο τις βιταμινες,κτλ... στο νερο !!! Και ελεγε οτι ειναι χαζομαρα να πεταμε αυτο το νερο. Δηλαδη τι πρεπει να το κανουμε? Αν οντως αυτο ισχυει τοτε τι θα πρεπει να κανουμε με αυτο το νερο? Να βρασουμε τιποτα αλλο μεσα πχ ρυζι για να απορροφησει ενα μερος απο αυτα που εχασε η πατατα και ετσι να δημιουργησουμε ρυζι με βιταμινες πατατας?:green: ι

θα απορροφησεις μικροβια και λασπες ετσι..βρωμονερο ειναι αυτο απο τις πατατες

lonsdale
29-03-12, 00:22
Αμα για αρκετο διαστημα ακολουθησω τον τροπο διατροφης που τρως μαζεμενες τις θερμιδες σου σε 2 γευματα,θα ειναι κακο για την υγεια?τι λετε?

RAMBO
29-03-12, 01:06
ρε παιδια εκανα τωρα στο τεφαλ 2 μπριζολες και ειπα να βαλω και βουτυρο απο πανω να δω πωσ θα ειναι...με εχει πεθανει το στομαχι μου μιλαμε:bowdown::bowdown::bowdown::puke:

gym
29-03-12, 01:12
ρε συ....βουτυρο πανω σε μπριζολα?δεν σου φτανει το λιπος που βγαζει απο μονη της...?πιες λεμονι τωρα με σοδα

Γιάννηςς
29-03-12, 01:13
Σκέτη σαβούρα το βούτηρο.Βιταμ ολα αυτα σκετες π@π@ριες.Φουλ στην επεξεργασια για να γινει το φυτικο λιπος στην μορφή που έχει το βουτηρο.Σπάνε τους πολυακόρεστους δεσμούς του λίπους και κάτι γίνετια με το υδρογόνο και γίνεται υδρογονομένο λίπος απ οσο ξερω.Το κάναμε στο σχολειο σε εργασια.

RAMBO
29-03-12, 01:13
ε ειπα να πειραματιστω:green:..δεν εχω λεμονι με το ζορι κρατιεμαι να μην τα βγαλω...κοκα κολα κανει?

gym
29-03-12, 01:26
ε αμα δεν εχεις σοδα πιες κοκα ελπιζω να ειναι ζιιιιρο να μην σε χαλασει την διατα παναθεμα σε...:P:P

RAMBO
29-03-12, 01:27
ενταξει τα εβγαλα και ησυχασα...ποια διαιτα σταματησε εδω και καιρο,με απασχολουν δυστυχως αλλα θεματα

COBRA_STYLE
29-03-12, 01:30
Διαβασα οτι βραζοντας τις γλυκοπατατες χανονται καποιες απο τις βιταμινες,κτλ... στο νερο !!! Και ελεγε οτι ειναι χαζομαρα να πεταμε αυτο το νερο. Δηλαδη τι πρεπει να το κανουμε? Αν οντως αυτο ισχυει τοτε τι θα πρεπει να κανουμε με αυτο το νερο? Να βρασουμε τιποτα αλλο μεσα πχ ρυζι για να απορροφησει ενα μερος απο αυτα που εχασε η πατατα και ετσι να δημιουργησουμε ρυζι με βιταμινες πατατας?:green: ι

γτ δεν τις κανεις ψητες στο φουρνο??:unsure:εγω ετσι τις τρωω και ειναι απαιχτες.:bowdown:

gym
29-03-12, 01:31
ενταξει τα εβγαλα και ησυχασα...ποια διαιτα σταματησε εδω και καιρο,με απασχολουν δυστυχως αλλα θεματα

χαιρομαι που το μοιραστηκες αυτο μαζι μας!:green::green:

RAMBO
29-03-12, 01:33
:rolf::rolf::rolf::rolf:αφου ηταν η λυση στο προβλημα μου

ποτε ξανα μπριζολες με βουτυρο,παντως για να ξερετε η γευση ηταν σαν τηγανιτες κοτομπουκιες και γενικα αξιζε θα ελεγα

giorgos1986
29-03-12, 22:34
Παίδες εχω χαθει λιγο με τα sights και τις αποκλίσεις τους οποτε είπα να ανοίξω ενα θέμα εδω για τα παρακάτω:
πόσα γραμμάρια πρωτείνης έχουν τα

Μοσχάρι φιλέτο 100γρ?

Κοτόπουλο στήθος 100γρ

ενα ασπράδι μεσαίου αυγού

και αν ειναι εύκολο , ποσα γρ υδατάνθρακαι κ φυτικές ίνες στα 100γρ μαυρο ρύζι?
Y.Γ. τα κρεατικά πάντα γκριλ ή ψητά (με ελάχιστο η καθόλου λάδι)
HEEEEEELP :bowdown:

humanoid
30-03-12, 11:19
Αμα για αρκετο διαστημα ακολουθησω τον τροπο διατροφης που τρως μαζεμενες τις θερμιδες σου σε 2 γευματα,θα ειναι κακο για την υγεια?τι λετε?

ενα μειονεκτημα για μενα οταν τρως τοσο μεγαλα γευματα ειναι οτι ανοιγει το στομαχι σου,τωρα κατα ποσο ισχυουν αυτα που λεγονται για την αποροφηση της πρωτεινης οι αποψεις διυστανται,υπαρχουν καποια ατομα που το κανουν αυτο.
Δοκιμασε το κ δες πως παει,στην τελικη ολα trial and error ειναι και βρισκεις τι σου τεριαζει.

polo0
30-03-12, 20:05
η μαστιχα θεωρειται ανθυγιεινη ρρ παιδια? κανει κακο μια την ημερα?

exkaliber
30-03-12, 20:07
καλο δεν κανει παντως
δεν εχει και τπτ το φυσικο:turtle::turtle::turtle:

ισως φερνει σαλιο στα δοντια και εξουδετερωνει τπτ οξεα:unsure:

s0k0s
30-03-12, 20:15
Μαστιχα χιου; :green:

polo0
30-03-12, 20:16
[QUOTE=exkaliber;546091]καλο δεν κανει παντως
δεν εχει και τπτ το φυσικο:turtle::turtle::turtle:

ισως φερνει σαλιο στα δοντια και εξουδετερωνει τπτ οξεα:unsure:[/QUOTE
δηλαδη χαλαει την διατροφη? :unsure:

polo0
30-03-12, 20:20
καλο δεν κανει παντως
δεν εχει και τπτ το φυσικο:turtle::turtle::turtle:

ισως φερνει σαλιο στα δοντια και εξουδετερωνει τπτ οξεα:unsure:

ααα δηλαδη χαλαει και την διατροφη? :unsure:

eli_din3
30-03-12, 22:16
βιολογικα δημητριακα... στα 100 γρ 3,7 γρ ζαχαρη απο ζαχαροκαλαμο..καλα δεν ειναι μωρε για μια στο τοσο??? ή για 1 φορα την εβδομαδα

procop
30-03-12, 23:27
αυγα βραστα για βραδυνο με σαλατα,τα προτιμαται?
3 ωρες πριν τον υπνο,γιατι αμεσως πριν τρωω γιαουρτι.

average_joe
31-03-12, 00:28
^δεν τα προτιμαω εκεινη την ωρα λογω διαφορετικων χρονισμων των γευματων μου, αλλα εννοειται οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη.

α! και ελπιζω να λες ολοκληρα.

@eli_din3
καλα ειναι βρε συ μην καταπιεζεσαι σε αυτο το βαθμο, η συνεπεια που υποθετω εχεις γενικα στη διατροφη σου στο τελος της μερας (προσωπικα προτιμω το "εβδομαδας") ειναι αυτο που μετραει.

sTeLaKoS
31-03-12, 00:33
αυγα βραστα για βραδυνο με σαλατα,τα προτιμαται?
3 ωρες πριν τον υπνο,γιατι αμεσως πριν τρωω γιαουρτι.


^δεν τα προτιμαω εκεινη την ωρα λογω διαφορετικων χρονισμων των γευματων μου, αλλα εννοειται οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη.

α! και ελπιζω να λες ολοκληρα.

^^ :thumbup:

Τρώω 4 κάθε βράδυ προ ύπνου! :awesome:

procop
31-03-12, 00:47
^^ :thumbup:

Τρώω 4 κάθε βράδυ προ ύπνου! :awesome:

θενκσ!

s0k0s
31-03-12, 10:22
^^ :thumbup:

Τρώω 4 κάθε βράδυ προ ύπνου! :awesome:

Οποτε βραδυνο ροφημα δν ειναι τοσο "υποχρεωτικο";

rey1989
31-03-12, 13:58
πήρα την απόφαση εφόσον θα κάνω ισορροπημένη σωστή διατροφή χωρίς ακρότητες να εμπλουτίσω και το μενου μου ώστε να ξεφύγω απο την μονοτονία της κότας γιατι εδω που τα λέμε την σιχάθηκα λιγο (μονο κότα για μήνες).

1)θέλω την γνώμη σας γιατι σκέφτομαι να τρώω κανα 3άρι φορές την εβδομάδα ψαρονέφρι στο μεσημεριανό μου (μέρα παρα μέρα) ειναι οκ λέτε? .
εδω ειναι τα πινακάκια με τα διατροφικά στοιχεία(άψητα) καθώς και την συγκεκριμένη ποσότητα που τρώω στο γεύμα μου.

4254442545

θα βάλω επίσης τόνο 1-2 φορές την εβδομάδα και μια φορά την εβδομάδα μοσχάρι noir.

2) Τα Σ/Κ που έχω off παραλείπω το μεταπροπονητικό μου γεύμα και σκέφτομαι πως ειναι ευκαιρία να τρώω ένα-δύο μήλα. Τα πράσινα ειναι καλύτερα απο τα κόκκινα απο θέμα σακχάρων? η γενικά ειναι το ίδιο πάνω κάτω και να αποφύγω να τρωω μήλα? ψάχνω κατάλληλα φρούτα να τρώω τα Σαββατοκύριακα λόγο οτι μου αρέσουν πολυ αλλα και έχω ενα σεβαστό κενό θερμίδων ωστε να τα βάλω άνετα όμως δεν βγάζω άκρη. Για να πω την αλήθεια τα φοβάμαι λίγο.

Ειναι κάπως ειρωνικό, οταν ακολουθούσα λάθος στάση ζωης δεν μου άρεσαν και δεν έτρωγα φρούτα αλλα σαβούρα και τώρα πάλι δεν τρώω φρούτα γιατι έχουν σάκχαρα :green::turtle:

Keirox
31-03-12, 14:07
πήρα την απόφαση εφόσον θα κάνω ισορροπημένη σωστή διατροφή χωρίς ακρότητες να εμπλουτίσω και το μενου μου ώστε να ξεφύγω απο την μονοτονία της κότας γιατι εδω που τα λέμε την σιχάθηκα λιγο (μονο κότα για μήνες).

1)θέλω την γνώμη σας γιατι σκέφτομαι να τρώω κανα 3άρι φορές την εβδομάδα ψαρονέφρι στο μεσημεριανό μου (μέρα παρα μέρα) ειναι οκ λέτε? .
εδω ειναι τα πινακάκια με τα διατροφικά στοιχεία(άψητα) καθώς και την συγκεκριμένη ποσότητα που τρώω στο γεύμα μου.

4254442545

θα βάλω επίσης τόνο 1-2 φορές την εβδομάδα και μια φορά την εβδομάδα μοσχάρι noir.

2) Τα Σ/Κ που έχω off παραλείπω το μεταπροπονητικό μου γεύμα και σκέφτομαι πως ειναι ευκαιρία να τρώω ένα-δύο μήλα. Τα πράσινα ειναι καλύτερα απο τα κόκκινα απο θέμα σακχάρων? η γενικά ειναι το ίδιο πάνω κάτω και να αποφύγω να τρωω μήλα? ψάχνω κατάλληλα φρούτα να τρώω τα Σαββατοκύριακα λόγο οτι μου αρέσουν πολυ αλλα και έχω ενα σεβαστό κενό θερμίδων ωστε να τα βάλω άνετα όμως δεν βγάζω άκρη. Για να πω την αλήθεια τα φοβάμαι λίγο.

Ειναι κάπως ειρωνικό, οταν ακολουθούσα λάθος στάση ζωης δεν μου άρεσαν και δεν έτρωγα φρούτα αλλα σαβούρα και τώρα πάλι δεν τρώω φρούτα γιατι έχουν σάκχαρα :green::turtle:

Αν χωράνε στα μάκρο σου ΌΛΑ είναι καλά. πόσα κιλά είσαι τώρα; Γιατί δεν bulkάρεις; απο ότι θυμάμε είχες πολύ λίγη μάζα.

rey1989
31-03-12, 14:34
ειμαι 75 περίπου
δεν bulkάρω γιατι το φοβάμαι για να ειμαι ειλικρινής .
πριν λιγες μέρες κάποιος απο το gym μου (θηρίο κανονικό) με είδε στα αποδυτήρια που άλλαζα και μου λέει πρέπει να αρχίσεις να τρως φίλε μου ,σου χρειάζεται φαγητό..)
με έβαλε σε σκέψεις αλλα λόγο οτι πέρσι τέτοια εποχή ήμουν χοντρός μου έχουν μείνει ακόμα φοβίες σχετικά με το φαγητό και αυτό είναι που με σταματάει προς το παρών γιατι δεν ξέρω πως θα αντιδράσει το σώμα μου , δεν θελω να καταλήξω να προσπαθώ να χάσω κιλά πάλι :turtle:

αυτη η διατροφή που θα κάνω θα ειναι ισοθερμιδική 180πρωτ/180Υδ/74λιπ και θα δω , ισως να δοκιμάσω αργότερα μια ελαφρός υπερθερμιδική (?) αλλα είμαι επιφυλακτικός .

Galthazar
31-03-12, 15:16
Οποτε βραδυνο ροφημα δν ειναι τοσο "υποχρεωτικο";

οχι μπορει καλλιστα να ειναι στερεο γευμα

s0k0s
31-03-12, 17:17
οχι μπορει καλλιστα να ειναι στερεο γευμα

Ευχαριστω πολυ ;)

tolis93
31-03-12, 19:36
ειμαι 75 περίπου
δεν bulkάρω γιατι το φοβάμαι για να ειμαι ειλικρινής .
πριν λιγες μέρες κάποιος απο το gym μου (θηρίο κανονικό) με είδε στα αποδυτήρια που άλλαζα και μου λέει πρέπει να αρχίσεις να τρως φίλε μου ,σου χρειάζεται φαγητό..)
με έβαλε σε σκέψεις αλλα λόγο οτι πέρσι τέτοια εποχή ήμουν χοντρός μου έχουν μείνει ακόμα φοβίες σχετικά με το φαγητό και αυτό είναι που με σταματάει προς το παρών γιατι δεν ξέρω πως θα αντιδράσει το σώμα μου , δεν θελω να καταλήξω να προσπαθώ να χάσω κιλά πάλι :turtle:

αυτη η διατροφή που θα κάνω θα ειναι ισοθερμιδική 180πρωτ/180Υδ/74λιπ και θα δω , ισως να δοκιμάσω αργότερα μια ελαφρός υπερθερμιδική (?) αλλα είμαι επιφυλακτικός .

dude μη φοβασαι τιποτα γιατι πολυ απλα.τοτε δε γυμναζοσουν. με τη γυμναστικη αλλαζουν πολλα στο σωμα. τα δε μηλα μη τα φοβασαι.εγω καθε μα καθε βραδυ τις τελευταιες 2 βδομαδες ψιλοτσιταρω(ειναι μη παω κουζινα.ολο κ κανα μπισκοτακι ολο κ κανα cherios θα ναι εξω κ παει λεγοντας.στο γιαουρτι μεσα ολα) και δεν εχει αλλαξει τπτ.τα 2 μηλα θα σε χαλασουν?με τπτ....κ ειναι φρουκτοζη.δεν ειναι σακχαρα τυπου ζαχαρη κ τετοια.εχει διαφορα. βαλε κ 3 κ 4 μηλα κ αν δεις οτι σε χαλανε βγαλτα σιγα. οσο για αυτο π πε το παλικαρι στο γυμναστιριο σ κατι θα ξερει.δε σε εχω δει απο κοντα δε ξερω οποτε δε μπορω να σχηματισω γνωμη. αλλα μη κολλας.ιδια κολληματα ειχα κ μονο οταν τα ξεπερασα ειδα ωραια αποτελεσματα πανω μ. για μενα μη τρελενεσαι τοσο κ πειραματισου. το ψαρονεφρι δε μια χαρα κρεαταρα ειναι. σορυ για το μακρυ κ οφ τοπικ ποστ

giorgos1986
31-03-12, 23:28
παιδια , μοσχαρι φιλετο ή ψαρονεφρι 4 φορες τι βδομαδα μεσημεριανο να τρωω ή κοτοπουλο all day long? ισοθερμιδική κάνω και προσπαθώ να χάσω λίπος σιγά σιγά (12% ειμαι προς το παρόν)

CapoFighter
01-04-12, 00:14
Πανω στις συσκευασιες της βρωμης γραφει συνηθως οτι ενας τροπος μαγειρεματος ειναι να μουλιασεις την βρωμη για 2 ωρες και μετα να την βρασεις για 5 λεπτα. Πρεπει οντως να το μουλιασεις για να το βρασεις? Το πρωι που ξυπναω για παραδειγμα δεν προλαβαινω να το μουλιασω οποτε δεν θα γινει?

Επισης να ρωτησω αν στο τελος το μειγμα που θα βαλω θα το στραγγισω η θα περιμενω να εξατμιστει ολο το νερο?

Υ.Γ. δεν το εχω δοκιμασει ποτε οποτε ρωταω για να μην κανω καμια μλ@@κια...

CapoFighter
01-04-12, 00:16
παιδια , μοσχαρι φιλετο ή ψαρονεφρι 4 φορες τι βδομαδα μεσημεριανο να τρωω ή κοτοπουλο all day long? ισοθερμιδική κάνω και προσπαθώ να χάσω λίπος σιγά σιγά (12% ειμαι προς το παρόν)

Συνηθως κοτοπουλο τρως που ξες οτι δεν περιεχει καθολου λιπος, ενω στο μοσχαρι υπαρχει αναμεσα απο τις μυικες ινες το λιπος οποτε δυσκολο να το βγαλεις. Για ψαρονεφρι το θεωρω ακριβο οποτε μεινε στο κοτοπουλο η σε πολυ καθαρο φιλετο μοσχαρι...

gym
01-04-12, 00:17
Συνηθως κοτοπουλο τρως που ξες οτι δεν περιεχει καθολου λιπος, ενω στο μοσχαρι υπαρχει αναμεσα απο τις μυικες ινες το λιπος οποτε δυσκολο να το βγαλεις. Για ψαρονεφρι το θεωρω ακριβο οποτε μεινε στο κοτοπουλο η σε πολυ καθαρο φιλετο μοσχαρι...

και γαλοπουλα εαν εχεις τη δυνατοτητα να βρεις σε κρεοπωλειο

Giannistzn
01-04-12, 00:26
Όσον αφορά το IF θέλει διάρκεια για να "δουλέψει" ή προσαρμόζεται ο οργανισμός άμεσα;

Π.χ εάν για 2 μέρες έχεις τα γεύματα σου σε ένα χρονικό όριο 6-8 ωρών είναι παρόμοιο με το να είναι αυτη η ρουτίνα σου;

giorgos1986
01-04-12, 02:18
Συνηθως κοτοπουλο τρως που ξες οτι δεν περιεχει καθολου λιπος, ενω στο μοσχαρι υπαρχει αναμεσα απο τις μυικες ινες το λιπος οποτε δυσκολο να το βγαλεις. Για ψαρονεφρι το θεωρω ακριβο οποτε μεινε στο κοτοπουλο η σε πολυ καθαρο φιλετο μοσχαρι...

εχω την ευχαίρια να τρωω και σε κάθε γεύμα ψαρονέφρι (που λεει ο λογος) αδερφέ , απλά ρωτάω γιατι είναι κόκκινο κρέας και απο διατροφολογία δεν ενδείκνυται σε καθημερινή βάση και έχω μπερδευτεί λίγο αν κάνει ή όχι
τι μου προτείνεις?

Galthazar
01-04-12, 03:46
παιδια , μοσχαρι φιλετο ή ψαρονεφρι 4 φορες τι βδομαδα μεσημεριανο να τρωω ή κοτοπουλο all day long? ισοθερμιδική κάνω και προσπαθώ να χάσω λίπος σιγά σιγά (12% ειμαι προς το παρόν)
αμα εχεις την δυνατοτητα φυσικα. Σαν το μοσχαρι τιποτα! Ασε που αμα τρως συνεχεια κοτα θα το βαρεθεις.


Συνηθως κοτοπουλο τρως που ξες οτι δεν περιεχει καθολου λιπος, ενω στο μοσχαρι υπαρχει αναμεσα απο τις μυικες ινες το λιπος οποτε δυσκολο να το βγαλεις. Για ψαρονεφρι το θεωρω ακριβο οποτε μεινε στο κοτοπουλο η σε πολυ καθαρο φιλετο μοσχαρι...

οχι το μοσχαρι ειναι καθαρο δεν περιεχει ενδιαμεσα λιπος. το λιπος θα το βρεις αν εχει γυρω γυρω απο την μπριζολα οπου αφερειτε ευκολα. Λιπος αναμεσα στις μυικες ινες θα βρεις στο προβατο, αρνι, ζυγουρι στα "λιπαρα" δηλαδη κρεατα οχι στα "στεγνα".

CapoFighter
01-04-12, 09:40
οχι το μοσχαρι ειναι καθαρο δεν περιεχει ενδιαμεσα λιπος. το λιπος θα το βρεις αν εχει γυρω γυρω απο την μπριζολα οπου αφερειτε ευκολα. Λιπος αναμεσα στις μυικες ινες θα βρεις στο προβατο, αρνι, ζυγουρι στα "λιπαρα" δηλαδη κρεατα οχι στα "στεγνα".

Για αυτο θα διαφωνισω... Ας δωσει και καποιος αλλος την γνωμη του για να βγαλουμε κανα συμπερασμα!!!:thumbup:

tolis93
01-04-12, 09:49
στη καλυτερη το μοσχαρι να εχει 4% λιπος πιστευω. τουλαχιστον εκει π δουλευω δεν εχω "κοψει" πιο καθαρο κρεας ουτε εχω βρει μακρος για χαμηλοτερο σε λιπαρα μοσχαρι. δε νομιζω να πεθανουμε κιολας αν εχει 8 γρ λιπαρα μια μεριδα 200 γρ νταξει.κ δεν ειναι κ ολα κορεσμενα. το δε ψαρονεφρι ειναι πεντακαθαρο κ μαζευει στα ακρα λιπος.σε αντιθεση με το μοσχαρι π το εχει ενδομυικα.(ρε τη χασαπιλα μ τι ξερω)
αν εχετε θεμα με το λιπος καλη επιλογη ειναι κ χοιρινο σε ενα σημειο μεταξυ στηθους κ ωμων δε θυμαμαι πως λεγεται.το πιο καθαρο π εχω δει τουλαχιστον σε χοιρινη μπριζολα.
οσο για τη βρωμη π ειδα παραπανω. βρασε νερο ριχτο απο πανω κ ειναι μια χαρα. εδω κ ωμη τρωγεται

average_joe
01-04-12, 12:41
Όσον αφορά το IF θέλει διάρκεια για να "δουλέψει" ή προσαρμόζεται ο οργανισμός άμεσα;

Π.χ εάν για 2 μέρες έχεις τα γεύματα σου σε ένα χρονικό όριο 6-8 ωρών είναι παρόμοιο με το να είναι αυτη η ρουτίνα σου;

για ξαναπες τι θες να γραψεις γιατι δεν σε καταλαβα.



αμα εχεις την δυνατοτητα φυσικα. Σαν το μοσχαρι τιποτα! Ασε που αμα τρως συνεχεια κοτα θα το βαρεθεις.
οχι το μοσχαρι ειναι καθαρο δεν περιεχει ενδιαμεσα λιπος. το λιπος θα το βρεις αν εχει γυρω γυρω απο την μπριζολα οπου αφερειτε ευκολα. Λιπος αναμεσα στις μυικες ινες θα βρεις στο προβατο, αρνι, ζυγουρι στα "λιπαρα" δηλαδη κρεατα οχι στα "στεγνα".

:thumbup: για τα bold.
καταναλωνω κοκκινο κρεας αρκετα χρονια σε καθημερινη βαση (και αυγα) και ...ζω ακομα.
αυτην τη περιοδο το χω 3 φορες τη βδομαδα αλλα αυτο εχει να κανει με τον τροπο που το μαγειρευω και γενικα τους χρονισμους.

οσον αφορα το λιπος, εχει ενδομυικο που ναι μεν δεν μπορεις να το ξεχωρισεις αλλα δεν τρεχει.
παιρνεις σχετικα αλιπα μερη οπως το νουα.
αν δεν κανω λαθος τα macros του ειναι πανω κατω αυτα.
http://nutritiondata.self.com/facts/beef-products/3756/2

κατα τα αλλα οσον αφορα τα κορεσμενα, νταξει δεν ειναι και trans για να τα φοβαστε.
ενα 10- 15% των ημερησιων θερμιδων ειναι ενα καλο ποσοστο για να τα χετε στη διατροφη σας.

Crased
01-04-12, 13:32
Παιδια εχω προβλημα την μερα και ειδικα μετα την προπονηση δυσκολο να κατσω να φαω (αυγα-μελι-ψαρι) και τα σχετικα! θα ηταν καλο να παρω καποιο συμπληρωμα ; το λεω γιατι μου ειπαν οτι πρεπει να τρως πρωτεινη κατι που δεν κανω πολυ!!!

tolis93
01-04-12, 14:17
Παιδια εχω προβλημα την μερα και ειδικα μετα την προπονηση δυσκολο να κατσω να φαω (αυγα-μελι-ψαρι) και τα σχετικα! θα ηταν καλο να παρω καποιο συμπληρωμα ; το λεω γιατι μου ειπαν οτι πρεπει να τρως πρωτεινη κατι που δεν κανω πολυ!!!

σημαντικοτερο ρολο παιζει η προ-προπονητικη διατροφη.μετα θελεις πρωτεινη βεβαια. οποτε με ενα συμπληρωμα τη βγαζεις οκ στα σιγουρα αν δε μπορεις να φας.το μελι δεν ειναι απαραιτητο παντως.

Crased
01-04-12, 14:20
σημαντικοτερο ρολο παιζει η προ-προπονητικη διατροφη.μετα θελεις πρωτεινη βεβαια. οποτε με ενα συμπληρωμα τη βγαζεις οκ στα σιγουρα αν δε μπορεις να φας.το μελι δεν ειναι απαραιτητο παντως.

δηλαδη συμαντικο ειναι το γευμα μετα την προπονηση ; εγω ουτε 100 γρ δεν παιζει να τρωο την ημερα!! τρωο ποιο πολυ βιταμινες παρα πρωτεινες ..

tolis93
01-04-12, 14:23
δηλαδη συμαντικο ειναι το γευμα μετα την προπονηση ; εγω ουτε 100 γρ δεν παιζει να τρωο την ημερα!! τρωο ποιο πολυ βιταμινες παρα πρωτεινες ..

σε χρονισμο ειναι σημαντικοτερο πριν τη προπονηση. οχι οτι το μετα δεν ειναι. απλα το μετα ειναι καλλυμενο αν εχεις μονο πρωτεινη.
καλα γιατι αυτο? με ουτε 100 γρ τη μερα δε πας πουθενα εκτος αν εισαι 50 κιλα...

Crased
01-04-12, 14:27
σε χρονισμο ειναι σημαντικοτερο πριν τη προπονηση. οχι οτι το μετα δεν ειναι. απλα το μετα ειναι καλλυμενο αν εχεις μονο πρωτεινη.
καλα γιατι αυτο? με ουτε 100 γρ τη μερα δε πας πουθενα εκτος αν εισαι 50 κιλα...κατι τελευταιο φιλε μου σε παρακαλω... ειναι καλο να παρω συμπληρωμα γραμμοσης η ογκου ; εχει διαφορα ;

Giannistzn
01-04-12, 15:25
για ξαναπες τι θες να γραψεις γιατι δεν σε καταλαβα.




:thumbup: για τα bold.
καταναλωνω κοκκινο κρεας αρκετα χρονια σε καθημερινη βαση (και αυγα) και ...ζω ακομα.
αυτην τη περιοδο το χω 3 φορες τη βδομαδα αλλα αυτο εχει να κανει με τον τροπο που το μαγειρευω και γενικα τους χρονισμους.

οσον αφορα το λιπος, εχει ενδομυικο που ναι μεν δεν μπορεις να το ξεχωρισεις αλλα δεν τρεχει.
παιρνεις σχετικα αλιπα μερη οπως το νουα.
αν δεν κανω λαθος τα macros του ειναι πανω κατω αυτα.
http://nutritiondata.self.com/facts/beef-products/3756/2

κατα τα αλλα οσον αφορα τα κορεσμενα, νταξει δεν ειναι και trans για να τα φοβαστε.
ενα 10- 15% των ημερησιων θερμιδων ειναι ενα καλο ποσοστο για να τα χετε στη διατροφη σας.

Το fasting εχει καποια αποτελεσματα σε εκκρισεις ορμονων και λοιπα αν δεν κανω λαθος. Τελος παντων, αυτο που εννοω ειναι

Κανει καποιος 5μερες 3-4 γευματα τη μερα, και τις αλλες 2, κανει 1-2 σε χρονικο πλαισιο 6-8 ωρων. Χρειαζεται π.χ. να το ακουλουθει καποιος για 1βδομαδα ή ακομα και στις 2 μερες μπαινει στη "ρουτινα" του fasting? Ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου, για παραδειγμα, η κετο θελει χρονο για να μπεις σε κετωση και προσαρμογη, ισχυει κατι παρομοιο ή απο τη στιγμη που περιορισεις τα γευματα σου σε χρονικο πλαισιο, ανεξαρτητα τη διαρκεια των ημερων που θα το κανεις, θεωρειται fasting?

Οσο για τα κρεατα, περιμενω το βιβλιο απο εβδομαδα για τεχνολογια τροφιμων, αντε να δουμε μπας και εχει τπτ ενδιαφερον εκει :green:

Co0022
01-04-12, 16:23
καλησπέρα! Είμαι 13 χρονών, 166cm και ασχολούμαι εδώ και περίπου 4-5 μήνες. Έίχα αρκετό λίπος και τώρα πια δεν έχω. Είδα αρκετή διαφορά στη μυική μου μάζα. Θα ήθελα να μου πείτε αν η διατροφή μου είναι σωστή για μένα. Δεν θέλω να χάσω άλλα κιλά. Τώρα είμαι περίπου 49. Θέλω να αυξήσω όγκο και μυική μάζα χωρίς να προσθέσω λίπος.

Πρωινό2 Ασπράδια αυγών και δημητριακά All bran 60γρ και Βρώμη 20γρ
300ml γάλα

Περίπου στις 9:00΄
Ένα σάντουιτς με 3 φέτες γαλοπούλα και μια τυρί, ντομάτα(πολύσπορο ψωμί)

ΜεσημεριανόΣυνήθως 200γρ κοτόπουλο στήθος με ζυμαρικά όπως ρύζι 100γρ
ή
Όσπρια με τόνο σε κονσέρβα και ψωμί πολύσπορο
ή ότι άλλο έχει

ΑπόγευμαΠερίπου στις 4: 30 μία σοκολάτα(50γρ) με περιεκτικότητα 13 γρ πρωτείνης
Και μετά την γυμναστική(στο σπίτι όχι γυμναστήριο) 4-5 ασπράδια

Βραδινό
ένα τόνο κονσέρβα σε νερό και 4 αυγά και 1-2 φρούτα
ή κοτόπουλο 200γρ περίπου

Και πριν να κοιμηθώ ένα ποτήρι γάλα 1,5% λιπαρά

Θυμίζω δεν θέλω να χάσω άλλα κιλά θέλω αύξηση όγκου!!!

beefmeup
01-04-12, 16:24
μαν ανοιξες θεμα κ ρωτας εκει περα αποψεις..
μην ποσταρεις τωρα τα ιδια κ τα ιδια,δεξια αριστερα..

Co0022
01-04-12, 18:05
οκ απολογούμαι να το διαγράψω?

average_joe
01-04-12, 18:07
Το fasting εχει καποια αποτελεσματα σε εκκρισεις ορμονων και λοιπα αν δεν κανω λαθος. Τελος παντων, αυτο που εννοω ειναι

Κανει καποιος 5μερες 3-4 γευματα τη μερα, και τις αλλες 2, κανει 1-2 σε χρονικο πλαισιο 6-8 ωρων. Χρειαζεται π.χ. να το ακουλουθει καποιος για 1βδομαδα ή ακομα και στις 2 μερες μπαινει στη "ρουτινα" του fasting? Ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου, για παραδειγμα, η κετο θελει χρονο για να μπεις σε κετωση και προσαρμογη, ισχυει κατι παρομοιο ή απο τη στιγμη που περιορισεις τα γευματα σου σε χρονικο πλαισιο, ανεξαρτητα τη διαρκεια των ημερων που θα το κανεις, θεωρειται fasting?



δεν εχω ιδεα καθως δεν μπορω να καταλαβω κατι τετοιο στο σωμα μου.
το σημαντικο κατα τη γνωμη μου ειναι να μην την δεις σαν μια μορφη διαιτας που θα κανει θαυματα.
εχει καποια θετικα και καποια αρνητικα.
αυτο που βλεπω σαν κερδος ειναι οτι ο οργανισμος μου προσαρμοστηκε αμεσα και το ποτε θα φαω μεσα στη μερα καταληξε να ναι λεπτομερεια της καθημερινοτητας μου. επισης οτι δεν αλλαξε η συσταση του σωματος μου προς το χειροτερο.
τωρα αν θες να κανεις αυστηρο fasting προσεξε μην καταληξει παλι να προσπαθεις να βγαλεις χρονισμους.
τρεξτο και οπως παει.

Giannistzn
01-04-12, 18:25
Αυτο που λες πανω κατω. Δεν θελω να παιξω με ωραρια, καλα οσο για το να μην περιμενω κατι διαφορετικο εννοειται, δεν εχω την πεποιθηση οτι θα αλλαξει κατι (ουτε προς το καλυτερο ουτε προς το χειροτερο)

Συνηθως σα "ρουτινα" εχω 3-4 γευματα. Απλα π-σ-κ συχνα, λογω εξοδων, υποχρεωσεων κλπ, κανω μονο 1-2 με μαζεμενες θερμιδες αλλα μπορω να τα περιορισω σε ωρες. Γιαυτο ρωτησα ;) Αλλα σαν ρουτινα δεν σκεφτομαι να το ακολουθησω αποκλειστικα

CapoFighter
01-04-12, 20:07
Η επαναφορα απο την γραμμωση στον ογκο πρεπει να γινει με carb up? Ετσι ωστε να ερθει σε εγρηγορση ο μεταβολισμος και μετα να συνεχισεις με σταδιακη αναδοδικη αυξηση θερμιδων?

giorgos1986
02-04-12, 01:07
στη καλυτερη το μοσχαρι να εχει 4% λιπος πιστευω. τουλαχιστον εκει π δουλευω δεν εχω "κοψει" πιο καθαρο κρεας ουτε εχω βρει μακρος για χαμηλοτερο σε λιπαρα μοσχαρι. δε νομιζω να πεθανουμε κιολας αν εχει 8 γρ λιπαρα μια μεριδα 200 γρ νταξει.κ δεν ειναι κ ολα κορεσμενα. το δε ψαρονεφρι ειναι πεντακαθαρο κ μαζευει στα ακρα λιπος.σε αντιθεση με το μοσχαρι π το εχει ενδομυικα.(ρε τη χασαπιλα μ τι ξερω)
αν εχετε θεμα με το λιπος καλη επιλογη ειναι κ χοιρινο σε ενα σημειο μεταξυ στηθους κ ωμων δε θυμαμαι πως λεγεται.το πιο καθαρο π εχω δει τουλαχιστον σε χοιρινη μπριζολα.
οσο για τη βρωμη π ειδα παραπανω. βρασε νερο ριχτο απο πανω κ ειναι μια χαρα. εδω κ ωμη τρωγεται

εννοεις το "κότσι" που λεμε?

Giannistzn
02-04-12, 10:12
To κοτσι ειναι το ποδι



Η επαναφορα απο την γραμμωση στον ογκο πρεπει να γινει με carb up? Ετσι ωστε να ερθει σε εγρηγορση ο μεταβολισμος και μετα να συνεχισεις με σταδιακη αναδοδικη αυξηση θερμιδων?

Οχι, αυξανεις σταδιακα θερμιδες. 100-200 ανα βδομαδα για να προσαρμοστει σωστα ο οργανισμος

CapoFighter
02-04-12, 10:33
Οχι, αυξανεις σταδιακα θερμιδες. 100-200 ανα βδομαδα για να προσαρμοστει σωστα ο οργανισμος


Για αρχη κραταω την ιδια διατροφη και προσθετω 50gr. βρωμη στο πρωινο και στο βραδυνο 400gr. γιαουρτι!

Θα ηταν προτιμοτερο να αυξησω τους υδατ/κες στο μεταπροπονητικο για αρχη αντι για βραδυνο?

Giannistzn
02-04-12, 10:42
Γενικα ειναι καλυτερο να εχεις τους υδ/κες γυρω απο την προπονηση, οποτε ναι θα ηταν καλυτερο να βαλεις μεταπροπονητικα λιγο υδ/κα ακομα.

Εαν δεν παιρνεις ευκολα, οκ αυξησε τις ποσοτητες οσο λες, αλλα εαν δεν εχεις καλο μεταβολισμο, 280+170 = 450kcal ειναι πολλα για να αυξησεις με τη μια.

CapoFighter
02-04-12, 11:16
Γενικα ειναι καλυτερο να εχεις τους υδ/κες γυρω απο την προπονηση, οποτε ναι θα ηταν καλυτερο να βαλεις μεταπροπονητικα λιγο υδ/κα ακομα.

Εαν δεν παιρνεις ευκολα, οκ αυξησε τις ποσοτητες οσο λες, αλλα εαν δεν εχεις καλο μεταβολισμο, 280+170 = 450kcal ειναι πολλα για να αυξησεις με τη μια.

Sorry λαθος μου... Εννοω 50γρ. βρωμη το πρωι(185kcal) και αλλα 200γρ. γιαουρτι το βραδυ. Το βραδυνο μου το ειχα 200γρ. γιαουρτι + 10 γρ αμυγδαλα = 200Kcal και το κανω 400γρ. γιαουρτι σκετο δηλαδη 280 kcal. Οποτε στο συνολο βγαινει γυρω στο 250 θερμιδες συνολικα επιπλεον.

Αν και σε γραμμωση το μεταπροπονητικο υδατ/κα δεν τον μειωσα υπερβολικα και το αφησα σε μια κουταλια μελι(επειδη μαρεσει κιολας :P).

Οποτε οδευο προς το παρον ετσι και βλεπω αποτελεσματα στο τελος της βδομαδας!!!

Co0022
03-04-12, 14:57
Γεια σας παιδιά. Ειμαι 13 χρονών, 166εκ. και 48 κιλά. Θέλω να αυξήσω τον όγκο μου΄όχι με λίπος(έχω 11% λίπος) αλλά με μυική μάζα. Παίρνω 130 περίπου γραμμάρια πρωτεινης, 170γρ περίπου υδατάνθρακες και 1600-1700 περίπου θερμίδες(κάθε μέρα όλα αυτά). Σας παρακαλώ πείτε μου αν κάνω κάτι λάθος ή αν είναι εντάξει αυτές οι ποσότητες. (γυμναστική κάνω στο σπίτι περίπου 45 λεπτά την μέρα)

tolis93
03-04-12, 15:06
Γεια σας παιδιά. Ειμαι 13 χρονών, 166εκ. και 48 κιλά. Θέλω να αυξήσω τον όγκο μου΄όχι με λίπος(έχω 11% λίπος) αλλά με μυική μάζα. Παίρνω 130 περίπου γραμμάρια πρωτεινης, 170γρ περίπου υδατάνθρακες και 1600-1700 περίπου θερμίδες(κάθε μέρα όλα αυτά). Σας παρακαλώ πείτε μου αν κάνω κάτι λάθος ή αν είναι εντάξει αυτές οι ποσότητες. (γυμναστική κάνω στο σπίτι περίπου 45 λεπτά την μέρα)

ανοιξε ενα τοπικ με τη διατροφη κ τη γυμναστικη σ κ τα συζηταμε εκει απο εδω θα χαθουν ολα οσα πουμε δε λεει

Co0022
03-04-12, 15:22
Ανοιξα αλλά δεν βλέπω να σχολιάζει κανείς. Το άνοιξα πριν 2 μέρες περίπου:)

giorgos1986
03-04-12, 17:18
παιδια εχω 12% λιπος 78 κιλά 178cm 1880βασικο μεταβολ. και κανω 1μιση μηνα γυμναστήριο και ενω κοπανάω 5-6 γεύματα την ημέρα (μαζί με μεταπροπονητικό σκουπ 1 κουτ σουπας μέλι και 1 μπανανα μεσαία-μεγάλη) , άπειρη πράσινη σαλάτα , 80γρ κουάκερ το πρωί και 5-6 κουταλιές σούπας μαύρο ρύζι σε άλλα 2 γεύματα + μαζί με τονάκι πριν τον ύπνο 1 χούφτα αμύγδαλα ή καρύδια , παρατηρώ τη ζυγαριά μου όλο και πέφτω (80 όταν ξεκίνησα) και δε μου πολυαρέσει. Τι λέτε να φταίει?
εν τέλει , για συντήρηση , πόσο υδατάνθρακα ανα γεύμα να τρώω για συντήρηση?

Α! και εξετάσεις αίματος που είχα κάνει πριν κανα 2μηνο είχα θυρωειδή 5.1

tolis93
03-04-12, 20:41
παιδια εχω 12% λιπος 78 κιλά 178cm 1880βασικο μεταβολ. και κανω 1μιση μηνα γυμναστήριο και ενω κοπανάω 5-6 γεύματα την ημέρα (μαζί με μεταπροπονητικό σκουπ 1 κουτ σουπας μέλι και 1 μπανανα μεσαία-μεγάλη) , άπειρη πράσινη σαλάτα , 80γρ κουάκερ το πρωί και 5-6 κουταλιές σούπας μαύρο ρύζι σε άλλα 2 γεύματα + μαζί με τονάκι πριν τον ύπνο 1 χούφτα αμύγδαλα ή καρύδια , παρατηρώ τη ζυγαριά μου όλο και πέφτω (80 όταν ξεκίνησα) και δε μου πολυαρέσει. Τι λέτε να φταίει?
εν τέλει , για συντήρηση , πόσο υδατάνθρακα ανα γεύμα να τρώω για συντήρηση?

Α! και εξετάσεις αίματος που είχα κάνει πριν κανα 2μηνο είχα θυρωειδή 5.1

εφοσον παιζει θυροειδης στη μεση μιλισε με γιατρο.δεν εχω ιδεα ποιος ειναι ο 5.1 η πως χωριζονται....

rey1989
03-04-12, 20:42
τα μανιτάρια πως σας φαίνονται σαν τροφή ? τώρα τελευταία βάζω με την κότα και τρώω αρκετά , και βλέπω οτι στα 100γρ έχουν 18 θερμίδες νμζ (χαμηλα λιπ , υδ, κλπ) .
αν τρώω και μισό κιλό την μέρα παίζει κανένα θέμα ? ρωτάω γενικά γιατί μερικές τροφές δεν κάνει να τις υπερκαταναλώνουμε. Αλλάζει κάτι αν τα ψήσουμε στο αντικολλητικό χωρίς λάδια?

edit : τα άλλα στην κονσέρβα με το νερό τα μικρά έχουν τίποτα παραπάνω θερμίδες κλπ ? ειναι με νερό αλλα δεν ειμαι σίγουρος για το είδος του μανιταριού γιατι τα πλευρότους το λένε στην συσκευασία ποσο έχουν (ενω αυτά ειναι κάτι μικρά ολόκληρα).

απο θέμα αλατιού(αν εχουν) δεν πειράζει τα πλένω καλά με νερό αμα είναι και φευγει πιστευω.

τι λετε? :P

tolis93
03-04-12, 20:49
τα μανιτάρια πως σας φαίνονται σαν τροφή ? τώρα τελευταία βάζω με την κότα και τρώω αρκετά , και βλέπω οτι στα 100γρ έχουν 18 θερμίδες νμζ (χαμηλα λιπ , υδ, κλπ) .
αν τρώω και μισό κιλό την μέρα παίζει κανένα θέμα ? ρωτάω γενικά γιατί μερικές τροφές δεν κάνει να τις υπερκαταναλώνουμε. Αλλάζει κάτι αν τα ψήσουμε στο αντικολλητικό χωρίς λάδια?

edit : τα άλλα στην κονσέρβα με το νερό τα μικρά έχουν τίποτα παραπάνω θερμίδες κλπ ? ειναι με νερό αλλα δεν ειμαι σίγουρος για το είδος του μανιταριού γιατι τα πλευρότους το λένε στην συσκευασία ποσο έχουν (ενω αυτά ειναι κάτι μικρά ολόκληρα).

απο θέμα αλατιού(αν εχουν) δεν πειράζει τα πλένω καλά με νερό αμα είναι και φευγει πιστευω.

τι λετε? :P

εισαι θεος ρε πρωτα τα τρως μετα ρωτας αχαχαχαχαχαχαχ:green: μια χαρα ειναι τα μανηταρια.αυτα σε κονσερβες εχουν κ σορβικο καλιο νομιζω απλα για να διατηρουνται. τρως αφοβα

Athlete
03-04-12, 22:07
Σε περιοδο ογκου τις ημερες οπου δε γυμναζομαστε τρωμε κανονικα τις θερμιδες των αλλων ημερων?
Μηπως βαζουμε λιπος εκεινες τισ μερες;

tolis93
03-04-12, 22:16
Σε περιοδο ογκου τις ημερες οπου δε γυμναζομαστε τρωμε κανονικα τις θερμιδες των αλλων ημερων?
Μηπως βαζουμε λιπος εκεινες τισ μερες;

καλυτερα κοβε υδατανθρακα για μενα....τωρα το ποσο εξαρταται κ απο τη γυμναστικη σ

CapoFighter
03-04-12, 22:22
Σε περιοδο ογκου τις ημερες οπου δε γυμναζομαστε τρωμε κανονικα τις θερμιδες των αλλων ημερων?
Μηπως βαζουμε λιπος εκεινες τισ μερες;

Σε μια μερα δεν βαζεις λιπος... Σιγουρα κρατα τις πρωτεινες ψηλα! Για τους υδατ./κες και τα λιπαρα δες πως αντιδραει το σωμα σου αν τα εχεις ψηλα εκεινη τη μερα!!!

Athlete
03-04-12, 22:53
Τις μερες που γυμναζομαστε υπερθερμιδικη διατροφη για αυξηση μυικοτητας και αυτες που δε γυμναζομαστε υποθερμιδικη διατροφη για καψιμο λιπους δε θα χε αποτελεσμα;;
Μπορει να ναι ηλιθια η ερωτηση μου αλλα ωσ λογικη θα μ'αρεσε!!

tolis93
03-04-12, 23:01
Τις μερες που γυμναζομαστε υπερθερμιδικη διατροφη για αυξηση μυικοτητας και αυτες που δε γυμναζομαστε υποθερμιδικη διατροφη για καψιμο λιπους δε θα χε αποτελεσμα;;
Μπορει να ναι ηλιθια η ερωτηση μου αλλα ωσ λογικη θα μ'αρεσε!!

λιπος καις κ παιρνεις ως εξης

θερμιδες μεσα> θερμιδες εξω---> περισευμα ενεργειας---> μετατροπη αυτης της ενεργειας σε λιπος για μελλοντικη καυση
θερμιδες μεσα<θερμιδες εξω---> ελλειμα ενεργειας---> μετατροπη λιπους σε ενεργεια για να καλυψεις τις αναγκες σου

που σημαινει οτι σε μια μερα τα ποσοστα ειναι απλα αμεληταια εκτος αν δε φας τιποτα.κ παλι δε καις μονο λιπος ουτε βαζεις μονο λιπος. εξαρταται κ απο τη διατροφη σου. δε νομιζω να βαλεις μυες αν εισαι υπερθερμιδικα μονο με υδατανθρακα λιπαρα ουτε νομιζω οτι χανεις μονο λιπος αν εισαι υποθερμιδικα παλι με τα ιδια μακροσυστατικα.

εν ολιγοις. αν εισαι αρχαριος κανε ενα body recomp η παιξε 100 θερμιδες πανω απο αυτες συντηρησης σου κ θα δεις καλα αποτελεσματα.

δε το παιζω ξερολας να βοηθησω προσπαθω γιατι σε βλεπω θες να χτισεις μυες κ να καψεις λιπος οπως τα γραφεις

Athlete
03-04-12, 23:13
λιπος καις κ παιρνεις ως εξης

θερμιδες μεσα> θερμιδες εξω---> περισευμα ενεργειας---> μετατροπη αυτης της ενεργειας σε λιπος για μελλοντικη καυση
θερμιδες μεσα<θερμιδες εξω---> ελλειμα ενεργειας---> μετατροπη λιπους σε ενεργεια για να καλυψεις τις αναγκες σου

που σημαινει οτι σε μια μερα τα ποσοστα ειναι απλα αμεληταια εκτος αν δε φας τιποτα.κ παλι δε καις μονο λιπος ουτε βαζεις μονο λιπος. εξαρταται κ απο τη διατροφη σου. δε νομιζω να βαλεις μυες αν εισαι υπερθερμιδικα μονο με υδατανθρακα λιπαρα ουτε νομιζω οτι χανεις μονο λιπος αν εισαι υποθερμιδικα παλι με τα ιδια μακροσυστατικα.

εν ολιγοις. αν εισαι αρχαριος κανε ενα body recomp η παιξε 100 θερμιδες πανω απο αυτες συντηρησης σου κ θα δεις καλα αποτελεσματα.

δε το παιζω ξερολας να βοηθησω προσπαθω γιατι σε βλεπω θες να χτισεις μυες κ να καψεις λιπος οπως τα γραφεις

Εννοω τρωγωντας σωστα παντα.. Μπορει να υπαρξει μια τετοια διατροφη και να χει αποτελεσματα;;;
Οταν κανω βαρη να τρωω 3000 θερμιδες και τις μερες που δε κανω να τρωω 1700 ας πουμε παντα με την καταλληλη πρωτεινη λιπος υδατανθρακα..

tolis93
03-04-12, 23:19
Εννοω τρωγωντας σωστα παντα.. Μπορει να υπαρξει μια τετοια διατροφη και να χει αποτελεσματα;;;
Οταν κανω βαρη να τρωω 3000 θερμιδες και τις μερες που δε κανω να τρωω 1700 ας πουμε παντα με την καταλληλη πρωτεινη λιπος υδατανθρακα..

μου φενονται μεγαλες οι διαφορες σε θερμιδες αλλα ναι φυσικα και μπορεις να δεις αποτελεσματα. ψαξε body recompotition στο νετ κ θα σου λυθουν οι αποροιες.ακομα κ εδω θα βρεις πολλα

average_joe
03-04-12, 23:19
Εννοω τρωγωντας σωστα παντα.. Μπορει να υπαρξει μια τετοια διατροφη και να χει αποτελεσματα;;;
Οταν κανω βαρη να τρωω 3000 θερμιδες και τις μερες που δε κανω να τρωω 1700 ας πουμε παντα με την καταλληλη πρωτεινη λιπος υδατανθρακα..
ειναι και αυτο μια αποψη δηλαδη να αλλαζεις τα macros σου αναλογα με το αν πρπονεισαι ή οχι εκεινη την μερα.
δηλ κατεβαζεις αρκετα τις θερμιδες σε μερες off μειωνοντας (συνηθως) τον υδατανθρακα

επισης αλλοι σε οφ μερες εχουν μηδενικη προσληψη υδατανθρακα και αυξημενα λιπαρα, αλλοι τα cheats τους τα βαζουν τις μερες προπονησης κτλ κτλ.

κατι αλλο που γινεται ειναι να εχεις περισσοτερες θερμιδες μερες βαριας προπονησης (ποδια ή πλατη), μεσαιες στις πιο light προπονησεις σου και χαμηλα τις μερες ξεκουρασης.

δες τι ταιριαζει στους χρονισμους σου, δουλεψε το να δεις πως αντιδρα ο οργανισμος σου και επιλεγεις.

τωρα για τα σκαπανεβασματα στις θερμιδες εγω συνηθως κυνουμαι σε ενα +20% (απο τις θερμιδες συντηρησης) τις μερες προπονησης και αντιστοιχα ενα -20% τις μερες ξεκουρασης.

xgiwrgos
03-04-12, 23:31
Παιδιά σήμερα αργήσα να πας προπόνηση και έφαγα μεταπροπονητικό με υδ/κες στις 23:15 και θα κοιμηθω κατα τις 2-3.. υπάρχει κανένα πρόβλημα λέτε?

Galthazar
03-04-12, 23:34
Παιδιά σήμερα αργήσα να πας προπόνηση και έφαγα μεταπροπονητικό με υδ/κες στις 23:15 και θα κοιμηθω κατα τις 2-3.. υπάρχει κανένα πρόβλημα λέτε?

οχι μεταπροπονητικο ειναι..εγω δεν εχω φαει ακομα να φανταστεις!Ασε που υπαρχει μεγαλο χρονικο διαστημα απο την ωρα που θα κοιμηθεις:thumbup:

Athlete
04-04-12, 02:54
ειναι και αυτο μια αποψη δηλαδη να αλλαζεις τα macros σου αναλογα με το αν πρπονεισαι ή οχι εκεινη την μερα.
δηλ κατεβαζεις αρκετα τις θερμιδες σε μερες off μειωνοντας (συνηθως) τον υδατανθρακα

επισης αλλοι σε οφ μερες εχουν μηδενικη προσληψη υδατανθρακα και αυξημενα λιπαρα, αλλοι τα cheats τους τα βαζουν τις μερες προπονησης κτλ κτλ.

κατι αλλο που γινεται ειναι να εχεις περισσοτερες θερμιδες μερες βαριας προπονησης (ποδια ή πλατη), μεσαιες στις πιο light προπονησεις σου και χαμηλα τις μερες ξεκουρασης.

δες τι ταιριαζει στους χρονισμους σου, δουλεψε το να δεις πως αντιδρα ο οργανισμος σου και επιλεγεις.

τωρα για τα σκαπανεβασματα στις θερμιδες εγω συνηθως κυνουμαι σε ενα +20% (απο τις θερμιδες συντηρησης) τις μερες προπονησης και αντιστοιχα ενα -20% τις μερες ξεκουρασης.

Thx guys θα δοκιμασω τις μερες ξεκουρασης να κανω κετο να δω τι γινεται και θα σας πω και σας! Νομιζω θα ναι και πιο υγιεινο ενα τετοιο προγραμμα απο το να τρως καθε μερα 3500 θερμιδες.. Μακαρι να παει καλα!
Μπορει να μου πει καποιος πως παιζουν τα ποσοστα στη κετο; 30% πρωτεινη- 10% υδατανθρακα - 60% λιπος;;;;

TheWorst
04-04-12, 10:24
Σε διατροφη γραμμωσης οταν μενω ιδιος στα κιλα ειτε αυξανω ειτε μειωνω τους υ/ες τι να κανω ? Να σταματησω , σημαινει οτι εχει σταματησει να λειτουργει ? 5 Μαρτιου ξεκινησα , ουτε 1 μηνα δεν εχω :(

DimitrisT
04-04-12, 11:03
Κρατας πρωτεινη και λιπαρα σταθερα και αυξομειωνεις μονο του υ/κες. Αμα κολλησεις μπορεις να φας μια μερα υπερθερμιδικα η για μερικες μερες να τρως ισοθερμιδικα, να αυξησεις την ενταση της προπονησης, να προσθεσεις αεροβιο κ.ο.κ.

TheWorst
04-04-12, 11:24
Θα αυξησω αεροβιο και προπονηση και λιγο τους υ/ες και θα δω τοτε. Απο Σαββατο ετσι κι αλλιως αρχιζουμε το προγραμμα αλα Αρνολντ :green:

DimitrisT
04-04-12, 11:27
Αφου θες να γραμμωσεις, γιατι να αυξησεις υδατανθρακες;:unsure:

TheWorst
04-04-12, 11:30
Γιατι αλλιως πως θα την παλεψεις 6 μερες την εβδομαδα 4 ωρες προπονηση ? :unsure:

average_joe
04-04-12, 12:07
^αυτο σημαινει πως μια απο τις 7 μερες της εβδομαδας θα σαι κλεισμενος στο γυμναστηριο?

αντιο ζωη...
πιστευω πως καλο ειναι να αναθεωρησεις.

DimitrisT
04-04-12, 12:18
Γιατι αλλιως πως θα την παλεψεις 6 μερες την εβδομαδα 4 ωρες προπονηση ? :unsure:

Εαν αυξησεις την ενταση προπονησης παραλληλα με τις θερμιδες πως περιμενεις να χασεις λιπος;

TheWorst
04-04-12, 12:36
Εαν αυξησεις την ενταση προπονησης παραλληλα με τις θερμιδες πως περιμενεις να χασεις λιπος;

Γιατι η διατροφη αυξανεται απο θερμιδες στο 1/3 , ενω η προπονηση αυξανεται κατα 5+ φορες

Galthazar
04-04-12, 12:45
αφου δεν σε πιανει η μειωση υδατανθρακων κρατα τους σταθερους και δοκιμασε να μειωσεις τα λιπαρα να δεις πως θα παει.

DimitrisT
04-04-12, 12:46
Γιατι η διατροφη αυξανεται απο θερμιδες στο 1/3 , ενω η προπονηση αυξανεται κατα 5+ φορες
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις, δεν υπαρχει καποια αναλογια θερμιδων/προπονησης. Το θερμιδικο ελλειμμα ειναι που σε κανει να χανεις λιπος.
Εαν αυξανεις αεροβιο και ενταση και μαζι αυξανεις τις θερμιδες που τρως γι'αυτο κολλας.

Galthazar
04-04-12, 12:51
Το θερμιδικο ελλειμμα ειναι που σε κανει να χανεις λιπος. Εαν αυξανεις αεροβιο και ενταση και μαζι αυξανεις τις θερμιδες που τρως γι'αυτο κολλας.

ακριβως αυτες οι δυο προτασεις.:thumbup::thumbup:

TheWorst
04-04-12, 12:56
Αφου αυξανω κατα πολυ την προπονηση , για αυτο το κανω , να δημιουργησω το ελλειμα.

DimitrisT
04-04-12, 13:05
Θα στο κανω λιανα :green:
Ημερα 1 --> ''Καιω'' συνολικα 3000 θερμιδες, τρωω 2800. Ελλειμα = 200 θερμιδες.
Ημερα 2 -->''Καιω'' συνολικα 3400 θερμιδες (μεγαλητερη ενταση προπονησης), τρωω 3200. Ελλειμμα = 200 θερμιδες.
Τι και αν εχω αυξησει ενταση, το ελλειμμα ειναι το ιδιο, μενω στασιμος.
Για να ξεκολλησω :
Ημερα 3 --> ''Καιω'' συνολικα 3400 θερμιδες, τρωω 2800. Ελλειμμα = 600 θερμιδες. Ξεκολλαω.

Πιο απλα δεν μπορω να στο εξηγησω..

Υ.Γ. Τα νουμερα ειναι πλασματικα, ουδεμια σχεση με την πραγματικοτητα. :P

procop
04-04-12, 13:25
εχω το εξης προβλημα: οταν περιοριζω τον υδατανθρακα,χανω αμεσως κιλα,και το χειροτερο ειναι οτι χανω απο τα ποδια μου,που τυχαινει να ειναι και το πιο αδυνατο σημειο πανω μου..θελω να ακολουθησω ισοθερμιδικη ,και απο 79,3 που ειμαι να πεσω σταδιακα στα 78,παρακατω φαινομαι αδυνατος αλλα για να διατηρουμε στα 79 κιλα,τρωω ολη μερα,και πιεζω πολυ τον εαυτο μου,το κανω 4 μηνες και δεν γινεται αλλο..τι προτεινεται,να κανω ωστε να διατηρησω τα κιλα αυτα,και να μην χρειαζεται να πιεζω τοσο τον οργανισμο μου?εγω σκεφτομουν να αρχισω να χρησιμοποιω blender,για να εχουν πιο υγρη μορφη καποια γευματα(π.χ quaker,protein,λιπαρα,και λιγο γαλα).Αν χασω κιλα τα ποδια μου θα γινουν στεκες απο μπιλιαρδο

Delikostopoylos
04-04-12, 13:35
σου προτεινω να ελενξης τις τιμες του μεταβολισμου σου με εξετασεις!!!
ναδης τι πρεπει να τρως συγκεκριμενα!!!
επισκέψου εναν καλο διατροφολογο..
εάν το εχεις κανει τοτε πηγαινε σε εναν ενδοκρινολογο που θα σε βοηθήσει στα σιγουρα.
το οτι χανεις πιο πολυ απο τα ποδια μπορει να οφειλεται και στην κατασκευή σου :)

mono AEK
04-04-12, 13:41
http://aek-live.blogspot.com/2012/04/blog-post_7163.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+AekLive+%28AEK+LIVE%29&utm_content=FaceBook

Γνωριζει κανεις κατι επι του θεματος??

ετυχε σε μια συζητηση που ειχα τη παρασκευη και μου ειπαν μελι με κανελα οτι βαηθαει παντου!
σε αρθριτικα και οτι εχει και ισχυρη αντιοξειδοτικη δραση
σημερα συμτωματικα βρηκα αυτο το αρθρο!
το ξεκινησα παντως απτο σαββατο σε καθημερινη βαση

teo_georgiadhs
04-04-12, 14:15
ξερω τοχουμε πει πολλες φορες αλα αμα τροω το σαββατο οτι θελω πειραζει? κανω κανονικα την διατροφη αλα σαβατο δεν τροω μια δυο λιπαρα τροω οτι δεν εφαγα ολη την εβδομαδα απο το πρωη μεχρι το βραδη τροω λιπαρα και μετα την κυριακη και εκι τροω λιπαρα ομως την δευτερα κανονικα την διατροφη μεχρι το σαβατο μετα το ιδιο ξανα αλα δεν χανω λιπος κιλλα απλα εχω δει μονο να βαζω μιευς λετε να φτεη αυτο?που δεν χανω λιπος?

tolis93
04-04-12, 14:34
ξερω τοχουμε πει πολλες φορες αλα αμα τροω το σαββατο οτι θελω πειραζει? κανω κανονικα την διατροφη αλα σαβατο δεν τροω μια δυο λιπαρα τροω οτι δεν εφαγα ολη την εβδομαδα απο το πρωη μεχρι το βραδη τροω λιπαρα και μετα την κυριακη και εκι τροω λιπαρα ομως την δευτερα κανονικα την διατροφη μεχρι το σαβατο μετα το ιδιο ξανα αλα δεν χανω λιπος κιλλα απλα εχω δει μονο να βαζω μιευς λετε να φτεη αυτο?που δεν χανω λιπος?
καλα δε σου απαντησα ακριβως στην ιδια ερωτηση?:unsure:

Athlete
06-04-12, 02:32
Ξερει κανεις πως μπορουμε να φτιαξουμε φυσικο ηλεκτρολυτη;;
καποιος μου πε για λεμονι ζαχαρη και αλατι διαλυμενα σε νερα..

tolis93
06-04-12, 15:37
Ξερει κανεις πως μπορουμε να φτιαξουμε φυσικο ηλεκτρολυτη;;
καποιος μου πε για λεμονι ζαχαρη και αλατι διαλυμενα σε νερα..

το καλυτερο πιστευω ζεστο αλατονερο....αλλα για να σ κρατησει υγρα αυτο. τωρα για ζαχαρη δε θα το συνιστουσα και για λεμονι εξαρταται κ ποσο θα βαλεις

rey1989
07-04-12, 10:29
παιδιά η μαστίχα χίου ΕΛΜΑ (sugarfree) ειναι οκ ? τι λέτε? σκέφτομαι να αρχίσα να μασάω απο αυτή αντι για τις trident senses (sugarfree).

στα 100γρ έχει 70υδ/4,6 φυτικές

το κουτί έχει 10 μαστίχες οι οποίες ζυγίζουν 13γρ (22 θερμίδες ολο το κουτί , 2,2 η μία). Ο υδ προέρχετε απο πολυολες
λέει πως ειναι απο φυσικά αγνά υλικά.
αν τρώω ενα κουτί την ημέρα ειναι οκ λέτε?
γιατι εδω που τα λέμε και οι trident senses έχουν 16-17υδ το κουτί (απο πολυολες κ αυτοι).

θα μου πείτε καλύτερα να μην μασάω τίποτα , αλλα οταν εχεις κόψει το κάπνισμα λιγο δύσκολο ..(καταραμένες συνήθειες).

tolis93
07-04-12, 10:40
παιδιά η μαστίχα χίου ΕΛΜΑ (sugarfree) ειναι οκ ? τι λέτε? σκέφτομαι να αρχίσα να μασάω απο αυτή αντι για τις trident senses (sugarfree).

στα 100γρ έχει 70υδ/4,6 φυτικές

το κουτί έχει 10 μαστίχες οι οποίες ζυγίζουν 13γρ (22 θερμίδες ολο το κουτί , 2,2 η μία). Ο υδ προέρχετε απο πολυολες
λέει πως ειναι απο φυσικά αγνά υλικά.
αν τρώω ενα κουτί την ημέρα ειναι οκ λέτε?
γιατι εδω που τα λέμε και οι trident senses έχουν 16-17υδ το κουτί (απο πολυολες κ αυτοι).

θα μου πείτε καλύτερα να μην μασάω τίποτα , αλλα οταν εχεις κόψει το κάπνισμα λιγο δύσκολο ..(καταραμένες συνήθειες).

το ιδιο με τις τσιχλες ειναι και πιο καλες απο θεμα παρασκευης.(οχι σαββατου παρασκευης μονο:green:). εξαλου δε τις τρως.τις μασας:green:

rey1989
07-04-12, 10:51
το ιδιο με τις τσιχλες ειναι και πιο καλες απο θεμα παρασκευης.(οχι σαββατου παρασκευης μονο:green:). εξαλου δε τις τρως.τις μασας:green:

μια χαρά τότε. ευχαριστώ :thumbup:
απλά ρώτησα γιατι κάνοντας search έπεσα σε αυτό το πόστ και με παραξένεψε


η μαστιχα θεωρειται ανθυγιεινη ρρ παιδια? κανει κακο μια την ημερα?


καλο δεν κανει παντως
δεν εχει και τπτ το φυσικο:turtle::turtle::turtle:

ισως φερνει σαλιο στα δοντια και εξουδετερωνει τπτ οξεα:unsure:

και δεν βρήκα και άλλες αναφορές. Βασικά μου θυμίζει το "υποβρύχιο" με το κρυο νερό που μου έδεινε η γιαγιά μου τα καλοκαίρια οταν ημουν μικρός , ειχε γευση μαστίχα.:green:

tolis93
07-04-12, 10:56
μια χαρά τότε. ευχαριστώ :thumbup:
απλά ρώτησα γιατι κάνοντας search έπεσα σε αυτό το πόστ και με παραξένεψε





και δεν βρήκα και άλλες αναφορές. Βασικά μου θυμίζει το "υποβρύχιο" με το κρυο νερό που μου έδεινε η γιαγιά μου τα καλοκαίρια οταν ημουν μικρός , ειχε γευση μαστίχα.:green:

μαστιχα με βανιλινη κ ζαχαρη ειναι κ το υποβρυχειο:green: οσο για τα παραπανω.... what can easily be supported can also easily be rejeted...νομιζω και δε ξερω και καλο δε κανει χωρις καμια αποδειξη... εγω δεν εχω βρει πηγες κτλπ στο να κανει κατι κακο. τα συμπερασματα δικα σ;)

sTeLaKoS
07-04-12, 13:30
Γενικά μια χαρά είναι, δες όμως τα παρακάτω, ίσως κάποιες στιγμές της μέρας να μη τη θέλεις..


τα γλυκαντικα μπορουν να ανεβασουν την ινσουλινη..
κ αυτο μπορει να γινει με το διαλυμα καφε+ζακχαρινη στο στομα,ακομα κ αν δεν το καταπιεις,αλλα το φτυσεις..δλδ η γευση μονο αρκει για να σου ανεβασει την ινσουλινη..


εκεί βρήκα μια πρόσφατη έρευνα που εξέταζε την αντίδραση του σακχάρου του αίματος μετά την λήψη τεχνικών γλυκαντικών όπως τα αναψυκτικά διαίτης,
με λίγα λόγια το αποτέλεσμα ήταν η αίσθηση της γλυκιάς γεύσης να ξεγελάσει το πάγκρεας στο να απελευθερώσει ινσουλίνη νομίζοντας πως θα αυξηθεί το σάκχαρο του αίματος, το αποτέλεσμα ήταν μια σημαντική έκκριση ινσουλίνης που μετά από λίγη ώρα οδήγησε σε κατάσταση υπογλυκαιμίας.

rey1989
07-04-12, 13:55
Γενικά μια χαρά είναι, δες όμως τα παρακάτω, ίσως κάποιες στιγμές της μέρας να μη τη θέλεις..

σε ευχαριστώ που το πόσταρες :thumbup:
οπότε απότι καταλαβαίνω θα πρέπει να τις περιορίσω ..

eli_din3
07-04-12, 16:50
διατροφικες πληροφοριες τσιπουρας?!??!

tolis93
07-04-12, 17:17
διατροφικες πληροφοριες τσιπουρας?!??!

δως μ ενα λεπτο
ανα 100 γρ
θερμιδες 67
λιπαρα 1,7 γρ
εκ των οποιων κορεσμενα 0,4 γρ
χολιστερολη 33 μγ
υδατανθρακες 0 γρ
πρωτεινες 12.1 γρ
καλσιο 25,4 μγ
ποτασιο 183,7 μγ

Giannistzn
07-04-12, 22:28
Σε fasting η whey πρέπει να είναι μέσα στο χρονικό πλαίσιο; Η δεν παίζει τόσο ρόλο;

Devil
07-04-12, 22:32
Σε fasting η whey πρέπει να είναι μέσα στο χρονικό πλαίσιο; Η δεν παίζει τόσο ρόλο;

κανονικα ναι....

αλλα νταξ κλαίν.... ετσι κι αλλιως εξαρταται και πιο προτοκολο κανεις.... ενα 20-40% απο τις συνολικες θερμιδες μπορεις να το φας μεσα στο 16ωρο και καλα....

προσωπικα παιρνω περιπου το 25% στο prewo γευμα... 3-4 ωρες πριν την προπονηση...

Giannistzn
07-04-12, 22:36
Εδω και 3 μέρες το κάνω λόγο περίεργου ωραρίου (αυτές τις 3 δεν είχα προπόνηση)

Και είχα το πρωι 1 σκούπ μόνο στις 7. Στις 15 00 το ένα γεύμα και στις 21 00 - 21 30 το άλλο

Devil
07-04-12, 23:52
Εδω και 3 μέρες το κάνω λόγο περίεργου ωραρίου (αυτές τις 3 δεν είχα προπόνηση)

Και είχα το πρωι 1 σκούπ μόνο στις 7. Στις 15 00 το ένα γεύμα και στις 21 00 - 21 30 το άλλο

γενικα πειραματισου..... να δεις πιο προτοκολο σε βολευει.... δεν ειναι απολυτο το 16ωρο φαστινκ...;)

Giannistzn
09-04-12, 22:42
Γενικα αμα ειμαι εξω και εχω κατι να κανω, περναει η ωρα και δεν πειναω.. Τις 2 τελευταιες μερες εβγαλα 16ωρο με 2 γευματα χωρις πεινα.. Καλο αυτο. Αν και σημερα ημουν αρκετα υποθερμιδικα. Βολευει απιστευτα παντως, αλλα δεν νομιζω να μπορεσω να το ακολουθησω μακροπροθεσμα..

Κατι που θελω να ρωτησω, νιωθει κανενας αλλος μετα απο πολυ φαγητο (cheat-σαβουροφαγητο κατα βαση) πονους? Συνηθως την επομενη μερα με πιανουν πονοι στην κοιλια, στους πλαγιους (κατα βαση) αλλα οταν το παρακανω, μεχρι και σε στηθος, χερια :unsure:

Δεν ειναι σπλαχνικοι πονοι (στομαχι, εντερο κλπ), ειναι τελειως διαφορετικοι.. Μυΐκοι? wtf

CapoFighter
09-04-12, 22:46
Γενικα αμα ειμαι εξω και εχω κατι να κανω, περναει η ωρα και δεν πειναω.. Τις 2 τελευταιες μερες εβγαλα 16ωρο με 2 γευματα χωρις πεινα.. Καλο αυτο. Αν και σημερα ημουν αρκετα υποθερμιδικα. Βολευει απιστευτα παντως, αλλα δεν νομιζω να μπορεσω να το ακολουθησω μακροπροθεσμα..

Κατι που θελω να ρωτησω, νιωθει κανενας αλλος μετα απο πολυ φαγητο (cheat-σαβουροφαγητο κατα βαση) πονους? Συνηθως την επομενη μερα με πιανουν πονοι στην κοιλια, στους πλαγιους (κατα βαση) αλλα οταν το παρακανω, μεχρι και σε στηθος, χερια :unsure:

Δεν ειναι σπλαχνικοι πονοι (στομαχι, εντερο κλπ), ειναι τελειως διαφορετικοι.. Μυΐκοι? wtf

Εγω σχεδον παντα μετα απο cheat-carb up-κτλ... κανω 3-4 επισκεψεις στον προεδρο και του εξηγω τα προβληματα μου(νομιζω καταλαβαινεται τι εννοω:thumbup::green:) Ασχετο με αυτο που λες απλα το ειπα ετσι για να μην νιωθεις μονος στον κοσμο :P:green:

dim orestiada
09-04-12, 22:50
τα συκωτακια ειναι καλα???? να τρωτε εσεις? ξερει καποιος ποσες θερμιδες κ ποση πρωτεινη εχουν?

Gianna
09-04-12, 22:57
Γενικα αμα ειμαι εξω και εχω κατι να κανω, περναει η ωρα και δεν πειναω.. Τις 2 τελευταιες μερες εβγαλα 16ωρο με 2 γευματα χωρις πεινα.. Καλο αυτο. Αν και σημερα ημουν αρκετα υποθερμιδικα. Βολευει απιστευτα παντως, αλλα δεν νομιζω να μπορεσω να το ακολουθησω μακροπροθεσμα..

Κατι που θελω να ρωτησω, νιωθει κανενας αλλος μετα απο πολυ φαγητο (cheat-σαβουροφαγητο κατα βαση) πονους? Συνηθως την επομενη μερα με πιανουν πονοι στην κοιλια, στους πλαγιους (κατα βαση) αλλα οταν το παρακανω, μεχρι και σε στηθος, χερια :unsure:

Δεν ειναι σπλαχνικοι πονοι (στομαχι, εντερο κλπ), ειναι τελειως διαφορετικοι.. Μυΐκοι? wtf


Όντως, και εγώ μετά από μεγάλες γουρουνιές αισθάνομαι εξάντληση, ούτε να σκαβα....
Καλά και φυσικά για τις επισκέψεις στον..πρόεδρο που λέει και ο φίλος πιο πάνω, ε. αυτό στάνταρ....

Giannistzn
09-04-12, 23:07
Οχι εξαντληση, καμια σχεση. Πονο νιωθω. Ακουμπαω τα σημεια που ανεφερα και ποναω.

Οσο για το wc, ουτε καν. Μολις φτιαξω τη διατροφη διορθωνεται, μεχρι τοτε δυσκολα.

sTeLaKoS
10-04-12, 00:23
τα συκωτακια ειναι καλα???? να τρωτε εσεις? ξερει καποιος ποσες θερμιδες κ ποση πρωτεινη εχουν?

Κοτοπουλίσια δε συνηθίζω γιατί δε ξέρω άλλο τρόπο μαγειρέματος πέρα απ' το τηγάνι.
Μοσχαρίσιο όμως έχω συχνά στο μενού μου, το βρίσκω εξαιρετικό από γεύση αλλά και θρεπτική αξία. Συνήθως το κάνω στον φούρνο και στο τέλος λίγο στο γκριλ ή κατευθείαν σε αντικολλητικό τηγάνι.

Μοσχαρίσιο ζυγισμένο ωμό http://nutritiondata.self.com/facts/lamb-veal-and-game-products/4671/2
Κ (http://nutritiondata.self.com/facts/lamb-veal-and-game-products/4671/2)οτοπουλίσια επίσης ωμά http://nutritiondata.self.com/facts/poultry-products/666/2

dim orestiada
10-04-12, 21:15
ευχαριστω πολυ stelako για την απαντηση. νομιζω οτι ακομα κ τα κοτοπουλισια μπορεις να τα κανεις στο αντικολιτικο χωρης λαδι αλλα σιγουρα τα μοσχαρινα ειναι πολυ καλυτερα.

Γιάννηςς
10-04-12, 23:37
μας εφερε η γειτόνισσα κάτι αισχρά κουλουράκια με βούτηρα,ζάχαρες κτλ...και ειπα να φαω ενα.Τελος παντων σιγ αμην εμενα στο ενα...και τελικα κατεληξα να φαω ολο το πιατο :shock: (8-9 κουλουρια).Μετα απο 1 ωρα περιπου πηγ απροπονηση..και παρ ολο που ηταν τελειως σαβούρα είχα απίστευτη ενέργεια.

rey1989
11-04-12, 07:21
Εχω μια απορία σχετικά με τις πατάτες. Τις μετράμε ωμές αλλα με φλούδα η χωρίς? δεν βρίσκω μακρο για πατάτες καθαρισμένες και επειδή δεν τρώω ποτέ την φλούδα αναρωτιέμαι πως τις ζυγίζουμε , δηλαδή πχ 350γρ άσπρες με φλούδα = 60υδ και αυτό παίρνουμε δεδομένο? γιατί μετά το καθάρισμα έχουν αρκετή φύρα.



μας εφερε η γειτόνισσα κάτι αισχρά κουλουράκια με βούτηρα,ζάχαρες κτλ...και ειπα να φαω ενα.Τελος παντων σιγ αμην εμενα στο ενα...και τελικα κατεληξα να φαω ολο το πιατο :shock: (8-9 κουλουρια).Μετα απο 1 ωρα περιπου πηγ απροπονηση..και παρ ολο που ηταν τελειως σαβούρα είχα απίστευτη ενέργεια.

μου αρέσει που αποκαλείς αισχρά τα κουλούρια (και στην αρχή υπέθεσα οτι δεν σου άρεσαν) και έφαγες ενα πιάτο :lol:
δεν θεωρείτε σαβούρα να φας σπιτικά κουλούρια , αρκεί να χωράνε στα μακρο/θερμίδες σου .Ειναι λογικό να έχεις απίστευτη ενέργεια γιατι κατανάλωσες μεγάλη ποσότητα υδατάνθρακα και θερμίδων . ;)

(εχω την εντύπωση πως ήθελες να το ποστάρεις στο θρέντ "cheat meal" αλλα δεν είμαι σίγουρος :unsure::turtle:

Giannistzn
11-04-12, 08:49
rey δες εδω (http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2558/2)

edit : ηταν λαθος πριν το λινκ τωρα οκ

tolis93
11-04-12, 09:38
Εχω μια απορία σχετικά με τις πατάτες. Τις μετράμε ωμές αλλα με φλούδα η χωρίς? δεν βρίσκω μακρο για πατάτες καθαρισμένες και επειδή δεν τρώω ποτέ την φλούδα αναρωτιέμαι πως τις ζυγίζουμε , δηλαδή πχ 350γρ άσπρες με φλούδα = 60υδ και αυτό παίρνουμε δεδομένο? γιατί μετά το καθάρισμα έχουν αρκετή φύρα.




μου αρέσει που αποκαλείς αισχρά τα κουλούρια (και στην αρχή υπέθεσα οτι δεν σου άρεσαν) και έφαγες ενα πιάτο :lol:
δεν θεωρείτε σαβούρα να φας σπιτικά κουλούρια , αρκεί να χωράνε στα μακρο/θερμίδες σου .Ειναι λογικό να έχεις απίστευτη ενέργεια γιατι κατανάλωσες μεγάλη ποσότητα υδατάνθρακα και θερμίδων . ;)

(εχω την εντύπωση πως ήθελες να το ποστάρεις στο θρέντ "cheat meal" αλλα δεν είμαι σίγουρος :unsure::turtle:
χανουν φυτικες ινες πολλες. βεβαια πλ απλα ζυγιζε τες αφου τις καθαρισεις κ εισαι οκ.μη φανταστεις οτι εχουν τρελη διαφορα.μιλαμε για 3-4 γρ υδ στα 100 γρ

rey1989
11-04-12, 10:19
το boiled, cooked without skin, flesh, without salt με μπερδεύει γιατι απότι καταλαβαίνω παίρνουν βάρος οταν βράσουν.
τις θέλω για μετά την προπόνηση στην θέση που έτρωγα μπασμάτι γιατι δεν με χόρταινε αλλα και απότι διάβασα ειναι καλύτερες για μεταπροπ.

το μπασμάτι που χρησιμοποιώ έχει 60 υδ στα 75γρ που έβαζα μεταπ άρα με 300γρ πατάτα θα ειμαι οκ πιστεύω.

και το μπασμάτι θα το αφήσω μόνο για μεσημεριανό .

tolis93
11-04-12, 10:37
το boiled, cooked without skin, flesh, without salt με μπερδεύει γιατι απότι καταλαβαίνω παίρνουν βάρος οταν βράσουν.
τις θέλω για μετά την προπόνηση στην θέση που έτρωγα μπασμάτι γιατι δεν με χόρταινε αλλα και απότι διάβασα ειναι καλύτερες για μεταπροπ.

το μπασμάτι που χρησιμοποιώ έχει 60 υδ στα 75γρ που έβαζα μεταπ άρα με 300γρ πατάτα θα ειμαι οκ πιστεύω.

και το μπασμάτι θα το αφήσω μόνο για μεσημεριανό .

ε χωρις φλουδα χωρις αλατι κ βρασμενες ειναι. ιδιο βαρος με τις ωμες εχουν ακριβως ιδιο. ναι με 300 εισαι κομπλε

DimitrisT
11-04-12, 10:50
το boiled, cooked without skin, flesh, without salt με μπερδεύει γιατι απότι καταλαβαίνω παίρνουν βάρος οταν βράσουν.


Ρε συ Rey (ακουγεται καπως αυτο :green:), η φλουδα μιας πατατας αντε να κανει την πατατα 2-3gr πιο βαρια, ισως να εχει και αλλα τοσα υδατανθρακες..
Λεπτομερειες δεν ειναι αυτα;:unsure:

rey1989
11-04-12, 10:57
Νόμιζα οτι οι πατάτες φουσκώνουν νερό και λέω για 300 βρασμένες ισως εννοεί 200 άβραστη :doh: οσο για την φλούδα αμα δεις πως τις καθαρίζω παίζει να μου βγαίνει και 50γρ πατάτα μαζι με την φλούδα (τελείως άμπαλος στο καθάρισμα , φταίει που δεν πήγα ακόμα στρατο μου ειπε κάποιος:turtle:)
την πέταξα :^^: αλλα δικαιολογούμε νομίζω , μετά απο προπόνηση , χαμηλό γλυκογόνο , το μυαλό δεν στροφάρει κλπ :green:

οφφ (την έκανα πατατάκια στην σχάρα του φούρνου με ρύγανη και τα σπάει.:thumbup:

DimitrisT
11-04-12, 11:44
Για δοκιμασε να της βρασεις λιγο παραπανω, θα σκασει απο μονη της η φλουδα.
Αυτο με τα πατατακια δεν το ειχα σκεφτει.. Χαμος θα γινει την επομενη φορα που θα φτιαξω πατατες..
Παντως η πατατα στο βρασιμο τραβαει νερα ενω στο ψησιμο χανει.

rey1989
11-04-12, 12:05
Για δοκιμασε να της βρασεις λιγο παραπανω, θα σκασει απο μονη της η φλουδα.
Αυτο με τα πατατακια δεν το ειχα σκεφτει.. Χαμος θα γινει την επομενη φορα που θα φτιαξω πατατες..
Παντως η πατατα στο βρασιμο τραβαει νερα ενω στο ψησιμο χανει.

τα πατατάκια ειναι ιδέα του Τόλη :turtle:
δεν μου αρέσουν οι βραστές πατάτες , με την καμία δεν θα φτιάξω χΔ! μόνο τιλιγμένη σε αλουμινόχαρτο να ψηθεί μέσα στο τζάκι (η στα κάρβουνα) μου αρέσει και ψητή στο αντικολλητικό/φούρνο.
το ξέρω οτι παίρνει και χάνει , γιαυτό την ζυγίζω πριν την ψήσω ;)

tolis93
11-04-12, 16:30
παιδες τωρα τελευταια με ποιανουν κατι ζαλαδες κ μ φευγει η μαγκια. τη δευτερα με επιασαν στη προπονηση πανω κ το τελευταιο μισαωρο το σταματησα.κ με επιασαν κ χτες στο ακυρο για λιγο κ με επιασαν κ τρ. εχω κοψει το πρωι τον καφε μαζι με τη προπονηση κ τρ με επιασε μωλις ηπια καφε.χτες δε νμζω να με εποιασε μαζι με τν καφε. παιζει να φταιει ο καφες η τπτ αλλο? παιζω με λιγους υδατανθρακες τις τελευταιες 3 βδομαδες.κ εννοω 120-150 γρ τη μερα.παιζει να φταιει αυτο?

destroyerody94
11-04-12, 16:40
παιδες τωρα τελευταια με ποιανουν κατι ζαλαδες κ μ φευγει η μαγκια. τη δευτερα με επιασαν στη προπονηση πανω κ το τελευταιο μισαωρο το σταματησα.κ με επιασαν κ χτες στο ακυρο για λιγο κ με επιασαν κ τρ. εχω κοψει το πρωι τον καφε μαζι με τη προπονηση κ τρ με επιασε μωλις ηπια καφε.χτες δε νμζω να με εποιασε μαζι με τν καφε. παιζει να φταιει ο καφες η τπτ αλλο? παιζω με λιγους υδατανθρακες τις τελευταιες 3 βδομαδες.κ εννοω 120-150 γρ τη μερα.παιζει να φταιει αυτο?

Ζαλάδα σε φάση μίνι μουδιάσματος στο κεφάλι και κάτι σαν πολύ μικρό blackout?
Aν ναι νομίζω παίζει με το ζάχαρο, το ειχα πριν αρκετα χρονια οταν ψιλουποσιτιζόμουν, κυρίως από καρμπς

tolis93
11-04-12, 16:45
Ζαλάδα σε φάση μίνι μουδιάσματος στο κεφάλι και κάτι σαν πολύ μικρό blackout?
Aν ναι νομίζω παίζει με το ζάχαρο, το ειχα πριν αρκετα χρονια οταν ψιλουποσιτιζόμουν, κυρίως από καρμπς

ακριβως αυτο. σε φαση π αν σηκωθεις πεφτεις κατω.οποτε προτεινεις υδατανθρακα για να συνελθω?δεν εχω κανει κ κανενα καρμπ απ αυτες τις 3 βδομαδες.απο το τελευταιο μ τσιτ δλδ κοντα μεχρι τρ τπτ

destroyerody94
11-04-12, 16:45
check ur pm's:welcome:

tolis93
11-04-12, 16:47
check ur pm's:welcome:
:toast:

ακης ψαρακας
12-04-12, 14:40
λογικα θα υπαρχει γραμμενο αλλα δεν το βρηκα ακριβως οπως θελω οποτε θα ηθελα να σας ρωτησω αν σε ενα μεταπροπονητικο καταναλωσω 60γρ πρωτεινης χωρις να χρησιμοποιω συμπληρωματα η πρωτεινη αυτη θα αφομοιωθει ολη??

tolis93
12-04-12, 14:41
λογικα θα υπαρχει γραμμενο αλλα δεν το βρηκα ακριβως οπως θελω οποτε θα ηθελα να σας ρωτησω αν σε ενα μεταπροπονητικο καταναλωσω 60γρ πρωτεινης χωρις να χρησιμοποιω συμπληρωματα η πρωτεινη αυτη θα αφομοιωθει ολη??

αν εννοεις απο φυσικη πηγη δλδ μοσχαρι ψαρι κοτοπουλο αυγα κτλπ.εξαρταται κ τα κιλα σ.αλλα αν τα σηκωνει το σωμα σ ναι

ακης ψαρακας
12-04-12, 14:49
82 κιλα ειμαι

tolis93
12-04-12, 14:53
82 κιλα ειμαι

δε λεει κατι απο μονο τ αυτο.κ εγω 88:green: με τι υψος τι ποσοστα λιπους κτλπ. λογικα τα τραβας παντως νταξει

DimitrisT
12-04-12, 16:53
λογικα θα υπαρχει γραμμενο αλλα δεν το βρηκα ακριβως οπως θελω οποτε θα ηθελα να σας ρωτησω αν σε ενα μεταπροπονητικο καταναλωσω 60γρ πρωτεινης χωρις να χρησιμοποιω συμπληρωματα η πρωτεινη αυτη θα αφομοιωθει ολη??

Ναι ολη.
Το αν θα γινει λιπος εξαρταται απο το αν η συνολικη σου διατροφη ειναι υπο/υπερ-θερμιδικη.

Galthazar
12-04-12, 16:58
εγω γιατι νομιζω οτι δεν θα αφομοιωθει ολη αλλα ενα ποσοστο θα παει προς τουαλετα μερια;:unsure:
Ο Οργανισμος λογικα θα αφομοιωσει το ποσοστο που χρειαζεται το υπολοιπο θα το πεταξει νομιζω..

DimitrisT
12-04-12, 17:30
Οτιδηποτε μπορει να χρησιμοποιηθει απο το σωμα, δεν αποβαλεται (εφ'οσον δεν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας).
Ενας ανθρωπος που γυμναζεται εχει αυξημενες αναγκες σε πρωτεινη, σε λογικα παντα πλαισια (δεν ειπαμε να φαμε 5 κιλα κρεας σε μια μερα), αφομοιωνονται τα παντα.
Αν θα παχυνεις η οχι, εξαρταται απο τις συνολικες θερμιδες.

leftis
12-04-12, 22:43
Έχει κανείς κανα καλό guide για body recomposition διατροφή? Και αξίζει να ασχοληθεί κανείς ή να μείνω στα κλασσικα όγκο/γράμμωση?

leftis
14-04-12, 17:28
Αν κατάλαβα καλά με λίγο που έψαξα το body recomposition θέλει έλλειμα 500 θερμιδών στις off μέρες και περίσσια 100-200 στις on μέρες. Τα macros είναι 40/30/30?

tolis93
14-04-12, 17:35
Αν κατάλαβα καλά με λίγο που έψαξα το body recomposition θέλει έλλειμα 500 θερμιδών στις off μέρες και περίσσια 100-200 στις on μέρες. Τα macros είναι 40/30/30?

τα μακρος ειναι οτι δουλευει καλυτερα πανω σ απο αποψη υδατανθρακες λιπαρα κ κρατας ψηλα τη πρωτεινη. ξεκινα με ενα 40-30-30 και τα 2 τελευταια για μενα καντα εναλαγες. εγω οταν το δοκιμασα κρατουσα ιδιες θερμιδες ολες τις μερες ανεξαρτητου προπονησης( αν κ περα απο τις μερες κοιλιακων ολες οι αλλες ηταν σχετικα ιδιες) και την μια οφ μερα απλα μειωνα τον υδατανθρακα 20-30 γρ.αυτο ολο κ ολο.τωρα πειραματιζεσαι κ βλεπεις.παντως σε μενα δουλεψε ετσι οπως το κανα

leftis
14-04-12, 17:38
τα μακρος ειναι οτι δουλευει καλυτερα πανω σ απο αποψη υδατανθρακες λιπαρα κ κρατας ψηλα τη πρωτεινη. ξεκινα με ενα 40-30-30 και τα 2 τελευταια για μενα καντα εναλαγες. εγω οταν το δοκιμασα κρατουσα ιδιες θερμιδες ολες τις μερες ανεξαρτητου προπονησης( αν κ περα απο τις μερες κοιλιακων ολες οι αλλες ηταν σχετικα ιδιες) και την μια οφ μερα απλα μειωνα τον υδατανθρακα 20-30 γρ.αυτο ολο κ ολο.τωρα πειραματιζεσαι κ βλεπεις.παντως σε μενα δουλεψε ετσι οπως το κανα

Εγώ χωρίς να είμαι σίγουρος πιστεύω ότι λειτουργώ καλύτερα με low fat. Αλλά κάπου διάβασα ότι για body recomp πρέπει να έχουμε χαμηλούς υδατάνθρακες. Αν αυτό δεν ισχύει θα μπρούσα να δοκιμάσω 40/40/20.

tolis93
14-04-12, 17:41
Εγώ χωρίς να είμαι σίγουρος πιστεύω ότι λειτουργώ καλύτερα με low fat. Αλλά κάπου διάβασα ότι για body recomp πρέπει να έχουμε χαμηλούς υδατάνθρακες. Αν αυτό δεν ισχύει θα μπρούσα να δοκιμάσω 40/40/20.

εγω τα λιπαρα μ τα χα στο 10-15 αν κ δε τα μετρουσα ετσι.απλα φαντασου οτι ειχα τη μερα 20-30 γρ. ειχα ψηλα πρωτεινη κ νορμαλ τν υδατανθρακα.κ λειτουργησε μια χαρα.ειναι αναλογα το σωμα πιστευω

reborn
16-04-12, 02:44
τα all bran plus στο πρωινό μίσα μίσα με βρωμη είναι οκ για
γραμμωση ;(έχουν πολλές δυτικές ίνες αλλά γύρο στα 8σακχαρα )η σπιτικό φυστικοβουτυρο ;

tolis93
16-04-12, 09:15
τα all bran plus στο πρωινό μίσα μίσα με βρωμη είναι οκ για
γραμμωση ;(έχουν πολλές δυτικές ίνες αλλά γύρο στα 8σακχαρα )η σπιτικό φυστικοβουτυρο ;

αν χωρανε στα μακρος σου ειναι οκ τα συγκεκριμενα οπως κ το φυστικοβουτηρο.βεβαια δε συμφαιρουν σε τιμη.τωρα για τα σακχαρα μη τρελενεσαι.εγω σε γραμμωση τρωω φρουτα για να ριξω θερμιδες κ μια χαρα λειτουργει

dorita
16-04-12, 22:42
λοιπον.... μια και ξεκινανε οι ντοματουλες ..... κ μπορω να τρωω καθε μερα ολη μερα...
η ερωτηση μου ειναι η εξης μπορει η ντοματοσαλατα να καταναλωνεται καθε μερα οπως μια σαλατα (μαρουλι, λαχανο ..) που μπορουμε να τρωμε μπολικη ποσοτητα;;;:unsure::unsure:

beefmeup
16-04-12, 22:48
μια τοματα περιπου 130γρ εχει 22θερμιδες.
απο υ/ες εχει καπου 5γρ εκ των οποιων τα 3γρ ειναι ζακχαρα..
εγω θα ετρωγα παντως..ετσι κ αλλιως ποσες μπορεις να φας σε μια σαλατα..?

dorita
16-04-12, 22:54
ok! thanks...;);)

leftis
17-04-12, 15:24
Ξεκινάω intermittent fasting και δεν ξέρω με τι πρόγραμμα να το συνδιάσω... Προτείνεται με 5/3/1 πάντως. Αξίζει ή να κάνω κανα push/pull?

destroyerody94
17-04-12, 15:40
Ξεκινάω intermittent fasting και δεν ξέρω με τι πρόγραμμα να το συνδιάσω... Προτείνεται με 5/3/1 πάντως. Αξίζει ή να κάνω κανα push/pull?

lol

Man αυτό πάει ξεκάθαρα ανάλογα με τους στόχους σου. Αν σε ενδιαφέρει πρωτίστως η αύξηση της δύναμης και δευετρευόντως η μυική υπερτροφία το 5/3/1 είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα, αν συμβαίνει το αντίθετο πορεύεσαι αναλόγως..

Πάντως δεν χρειάζεται συγκεκριμένο προπονητικό μοτίβο για να ακολουθήσεις IF

leftis
17-04-12, 16:13
lol

Man αυτό πάει ξεκάθαρα ανάλογα με τους στόχους σου. Αν σε ενδιαφέρει πρωτίστως η αύξηση της δύναμης και δευετρευόντως η μυική υπερτροφία το 5/3/1 είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα, αν συμβαίνει το αντίθετο πορεύεσαι αναλόγως..

Πάντως δεν χρειάζεται συγκεκριμένο προπονητικό μοτίβο για να ακολουθήσεις IF


Ναι ντάξει, απλά έλεγα μήπως ένα πρόγραμμα δύναμης δεν βγαίνει με IF. Εγώ για push/pull με κόβω αλλά τις μέρες προπόνησης τρώς +20% TDEE. Άμα έχω 5 μέρες προπόνησης τότε αμέσως αμέσως οι 5 εκ των 7 ημερών γίνονται bulk. Εγώ θέλω πιο πολύ body recomp με έμφαση στη γράμμωση.

destroyerody94
17-04-12, 16:15
http://www.1percentedge.com/ifcalc/

Δοκίμασέ το, λύνει χέρια..

leftis
17-04-12, 16:30
http://www.1percentedge.com/ifcalc/

Δοκίμασέ το, λύνει χέρια..

Πωπω, ντάξει, προσκυνώ, αν είχαμε reps θα σε είχα καραrepάρει :bowdown:

Galthazar
17-04-12, 16:40
http://www.1percentedge.com/ifcalc/

Δοκίμασέ το, λύνει χέρια..

εφυγε στους σελιδοδεικτες, ωραιος!:thumbup:

Giannistzn
17-04-12, 17:12
http://www.1percentedge.com/ifcalc/

Δοκίμασέ το, λύνει χέρια..

Οδυσσεα, σιγουρα ειναι σωστα αυτα που βγαζει? Εχεις ακολουθησει τις θερμιδες που σου δινει σαν ημερησιο προγραμματισμο?

Μου βγαζει χοντρικα 1800 (οφφ) και 2700 (ον) στο περιπου. Εκτος απο το οτι μου φαινονται αρκετες, μου φαινονται και πολυ μεγαλες οι αποκλεισεις

destroyerody94
17-04-12, 20:33
Οδυσσεα, σιγουρα ειναι σωστα αυτα που βγαζει? Εχεις ακολουθησει τις θερμιδες που σου δινει σαν ημερησιο προγραμματισμο?

Μου βγαζει χοντρικα 1800 (οφφ) και 2700 (ον) στο περιπου. Εκτος απο το οτι μου φαινονται αρκετες, μου φαινονται και πολυ μεγαλες οι αποκλεισεις

Aν κατάλαβα καλά μιλάς για την 3η φόρμα, αυτή υπολογισμού των μάκρος, σου τα βγάζει έξω γιατί σε έχει +20% στις ον -20% στις οφφ, μπορεις να το ρυθμίσεις αυτό με πολλούς τροπους στο προγραμματάκι, είτε κατευθείαν με τα ποσοστά κρατόντας τα ποσοστα % μάκρος ίδια, είτε το αντίστροφο κτλπ, δούλεψέ το.
Εγώ ας πούμε τώρα θα το πάω +15% στις ον -5% στις οφφ ή κάτι τέτοιο

Devil
18-04-12, 07:33
http://www.1percentedge.com/ifcalc/

Δοκίμασέ το, λύνει χέρια..

και ποδια μη σου πω.....:green: μετραει ασχημα....:thumbup:


αν και νομιζω οτι ειναι λιγο @@κια τα activity level.... προσωπικα το βαζω sedentary και αυξομειωνω με το ματι τα % στο TDEE...

destroyerody94
18-04-12, 12:37
και ποδια μη σου πω.....:green: μετραει ασχημα....:thumbup:


αν και νομιζω οτι ειναι λιγο @@κια τα activity level.... προσωπικα το βαζω sedentary και αυξομειωνω με το ματι τα % στο TDEE...

Εγώ το βάζω moderately, γιατί εδώ και 3-4 μήνες που είμαι σταθερός στα κιλά μου, παίζω πάνω κάτω στις θερμίδες που μου έβγαλε TDEE :thumbup:
Όσο να ναι όλοι ξέρουμε λίγο πολύ από trial and error που κυμαινόμαστε..

s0k0s
19-04-12, 10:40
Πολλες φορες βραζω την νυχτα τα αυγα κ τα τρωω την επομενη το πρωι, ειναι λαθος;

tolis93
19-04-12, 10:45
Πολλες φορες βραζω την νυχτα τα αυγα κ τα τρωω την επομενη το πρωι, ειναι λαθος;

λαθος ως προς τι?εγω βραζω καμια 20αρια μαζεμενα ετσι να υπαρχουν για κανα 3μερο:turtle:

s0k0s
19-04-12, 10:57
λαθος ως προς τι?εγω βραζω καμια 20αρια μαζεμενα ετσι να υπαρχουν για κανα 3μερο:turtle:

Επιδης καθονται τοσες ωρες/μερες (φυσικα οταν κρυωσουν στο ψυγειο) απλα μιπως εχαναν βιταμηνες κλπ... ;) Οκ θενξ!

rey1989
19-04-12, 12:18
παιδιά help!
πρέπει να βρω επειγόντως ενα εναλλακτικό λαχανικό να σταματήσω το λάχανο γιατι πρέπει να έχω δυσανεξία και με φουσκώνει και μου προκαλεί προβλήματα..
με το μαρούλι δεν χορταίνω με τίποτα(και 200γρ να φάω ειναι λες και δεν έφαγα) και αναγκαστικά το βράδυ που έχω 150γρ άψητο κρέας με σαλάτα και 1κσ λάδι βάζω λάχανο με αποτέλεσμα να ξυπνάω το πρωί πρησμένος στο στομάχι λες και περιμένω δίδυμα ..

καμιά ιδέα .. ?

Galthazar
19-04-12, 13:40
βαλε χορτα

reborn
19-04-12, 14:37
αν χωρανε στα μακρος σου ειναι οκ τα συγκεκριμενα οπως κ το φυστικοβουτηρο.βεβαια δε συμφαιρουν σε τιμη.τωρα για τα σακχαρα μη τρελενεσαι.εγω σε γραμμωση τρωω φρουτα για να ριξω θερμιδες κ μια χαρα λειτουργει

ευχαριστω μαν

tolis93
19-04-12, 14:53
ευχαριστω μαν

anytime:green:

rey1989
19-04-12, 15:28
βαλε χορτα

θα τα δοκιμάσω , αν και πριν μερικό καιρό είχα και με αυτά πρόβλημα ..:unsure:
δεν ξέρω τι παίζει , μπορεί να φταίνε και οι ποσότητες που τρώω απο λαχανικά , αλλιώς όλα σχεδόν με πειράζουν ..
σκέφτηκα να μετράω με την ζυγαριά και τις σαλάτες ωστε να καταφέρω να κρατήσω ενα μέτρο αλλα δυστυχώς έφαγα κράξιμο απο τους δικους μου .. (σου λέει μέχρι και τα λαχανικά μετράει ?:shock:)

tolis93
19-04-12, 15:37
παιδιά help!
πρέπει να βρω επειγόντως ενα εναλλακτικό λαχανικό να σταματήσω το λάχανο γιατι πρέπει να έχω δυσανεξία και με φουσκώνει και μου προκαλεί προβλήματα..
με το μαρούλι δεν χορταίνω με τίποτα(και 200γρ να φάω ειναι λες και δεν έφαγα) και αναγκαστικά το βράδυ που έχω 150γρ άψητο κρέας με σαλάτα και 1κσ λάδι βάζω λάχανο με αποτέλεσμα να ξυπνάω το πρωί πρησμένος στο στομάχι λες και περιμένω δίδυμα ..

καμιά ιδέα .. ?

κοψε τα μπαχαρικα. μειωσε λαχανικα στο μισο κ υπομονη μεχρι να σταματησεις να πεινας.θεμα θερμιδων δεν ειναι με τπτ οποτε παιζει θεμα κορεσμου.τα μπαχαρικα εγω απο τοτε π τα κοψα ισιωσα

xgiwrgos
19-04-12, 15:41
παιδιά help!
πρέπει να βρω επειγόντως ενα εναλλακτικό λαχανικό να σταματήσω το λάχανο γιατι πρέπει να έχω δυσανεξία και με φουσκώνει και μου προκαλεί προβλήματα..
με το μαρούλι δεν χορταίνω με τίποτα(και 200γρ να φάω ειναι λες και δεν έφαγα) και αναγκαστικά το βράδυ που έχω 150γρ άψητο κρέας με σαλάτα και 1κσ λάδι βάζω λάχανο με αποτέλεσμα να ξυπνάω το πρωί πρησμένος στο στομάχι λες και περιμένω δίδυμα ..

καμιά ιδέα .. ?

Μπορείς να βάλεις καρότο που είναι χορταστικό εκτός από άκρως θρεπτικό, μετά πάμε σε σπανάκι, αντίδια κλπ. αλλα τώρα που έρχεται το καλοκαίρι δεν είναι κρίμα να μήν κάνεις μία χωριάτικη (χωρίς τυρί) με αλατάκι και λαδάκι που είναι και χορταστική επίσης?

tyler_durden
19-04-12, 15:53
και ποδια μη σου πω.....:green: μετραει ασχημα....:thumbup:


αν και νομιζω οτι ειναι λιγο @@κια τα activity level.... προσωπικα το βαζω sedentary και αυξομειωνω με το ματι τα % στο TDEE...

με λιπη και υδατανθρακα τις μερες που σαι οφ τι κανεις;;

rey1989
19-04-12, 17:40
κοψε τα μπαχαρικα. μειωσε λαχανικα στο μισο κ υπομονη μεχρι να σταματησεις να πεινας.θεμα θερμιδων δεν ειναι με τπτ οποτε παιζει θεμα κορεσμου.τα μπαχαρικα εγω απο τοτε π τα κοψα ισιωσα

αυτό που λες μου θύμισε οτι απο τότε που άρχισα να βάζω πάπρικα άρχισε να μην με "πιάνει" το μαρούλι .. χμμ.. θα το δοκιμάσω.
λες απο τα πολλά λαχανικά να άνοιξε το στομάχι μου και μου προκαλεί πείνα? θα δοκιμάσω να κόψω τα μπαχαρικά για αρχή και να τρώω νορμάλ ποσότητα μαρούλι και ο θεος βοηθός , γιατι 150γρ κότα άψητη χωρίς να φας αρκετή σαλάτα δεν σε κρατάει με την καμία ρε γμτ :(


Μπορείς να βάλεις καρότο που είναι χορταστικό εκτός από άκρως θρεπτικό, μετά πάμε σε σπανάκι, αντίδια κλπ. αλλα τώρα που έρχεται το καλοκαίρι δεν είναι κρίμα να μήν κάνεις μία χωριάτικη (χωρίς τυρί) με αλατάκι και λαδάκι που είναι και χορταστική επίσης?

ντομάτες δεν τρώω , δεν μου αρέσουν όπως και τα ακτινίδια ( αν και αυτό πιάνετε για φρούτο οχι σαλάτα :green:) και το καρότο που επείσεις δεν με τρελαίνει ειναι full υδ και οι υδ με χαλάνε , ήδη σκέφτομαι να τους ρίξω σιγά σιγά.

tolis93
19-04-12, 17:44
αυτό που λες μου θύμισε οτι απο τότε που άρχισα να βάζω πάπρικα άρχισε να μην με "πιάνει" το μαρούλι .. χμμ.. θα το δοκιμάσω.
λες απο τα πολλά λαχανικά να άνοιξε το στομάχι μου και μου προκαλεί πείνα? θα δοκιμάσω να κόψω τα μπαχαρικά για αρχή και να τρώω νορμάλ ποσότητα μαρούλι και ο θεος βοηθός , γιατι 150γρ κότα άψητη χωρίς να φας αρκετή σαλάτα δεν σε κρατάει με την καμία ρε γμτ :(



ντομάτες δεν τρώω , δεν μου αρέσουν όπως και τα ακτινίδια ( αν και αυτό πιάνετε για φρούτο οχι σαλάτα :green:) και το καρότο που επείσεις δεν με τρελαίνει ειναι full υδ και οι υδ με χαλάνε , ήδη σκέφτομαι να τους ρίξω σιγά σιγά.

γιαυτο κοπαναω γευματα με 200-250 γρ αψητο ζυγισμενο το κρεας.κ κουνουπιδακι κ μπουκωνω κομπλε.οποτε πεινας τρωγε ενα αγγουρι εξτρα η φτιαχνε ζελε χωρις ζαχαρη κ τρωγε.απο θερμιδες δν παιζει τπτ κ κρατανε καλα

gym
19-04-12, 17:45
αυτό που λες μου θύμισε οτι απο τότε που άρχισα να βάζω πάπρικα άρχισε να μην με "πιάνει" το μαρούλι .. χμμ.. θα το δοκιμάσω.
λες απο τα πολλά λαχανικά να άνοιξε το στομάχι μου και μου προκαλεί πείνα? θα δοκιμάσω να κόψω τα μπαχαρικά για αρχή και να τρώω νορμάλ ποσότητα μαρούλι και ο θεος βοηθός , γιατι 150γρ κότα άψητη χωρίς να φας αρκετή σαλάτα δεν σε κρατάει με την καμία ρε γμτ :(



ντομάτες δεν τρώω , δεν μου αρέσουν όπως και τα ακτινίδια ( αν και αυτό πιάνετε για φρούτο οχι σαλάτα :green:) και το καρότο που επείσεις δεν με τρελαίνει ειναι full υδ και οι υδ με χαλάνε , ήδη σκέφτομαι να τους ρίξω σιγά σιγά.

εαν φοβομαστε κιολας να παχυνουμε απο τα λαχανικα...παει το χασαμε το πλοιο...

το λαχανο σε πρηζει γιατι θα τρως μεγαλη πσοοτητα...μειωσε λιγο εφοσον σου αρεσει...δεν τρεχει κατι κ αν φουσκωνεις ρε συ ρευ...προτιμας να εισαι πεινασμενος η φουσκωμενος τρωγοντας αυτα που πρεπει ..

για μενα τα λαχανικα ειναι μαστ...σου δινουν μεγαλη ποσοτητα φαγητου με λιγες θερμιδες .....αρα κορεσμος χωρις τυψεις...

σκεψου το,..;)

beefmeup
19-04-12, 17:50
κ σου δινουν κ κλυτερα πρηξιματα στις προπονησεις..

rey1989
19-04-12, 17:58
γιαυτο κοπαναω γευματα με 200-250 γρ αψητο ζυγισμενο το κρεας.κ κουνουπιδακι κ μπουκωνω κομπλε.οποτε πεινας τρωγε ενα αγγουρι εξτρα η φτιαχνε ζελε χωρις ζαχαρη κ τρωγε.απο θερμιδες δν παιζει τπτ κ κρατανε καλα

το κουνουπίδι το αποφεύγω γιατι ξεφεύγω χειρότερα απ ότι με την μάπα (και πρίζομαι και χειρότερα) . να φανταστείς μπορώ άνετα σε ενα γευμα να φάω ενα κουνουπίδι βρασμένο :rolf:


εαν φοβομαστε κιολας να παχυνουμε απο τα λαχανικα...παει το χασαμε το πλοιο...

το λαχανο σε πρηζει γιατι θα τρως μεγαλη πσοοτητα...μειωσε λιγο εφοσον σου αρεσει...δεν τρεχει κατι κ αν φουσκωνεις ρε συ ρευ...προτιμας να εισαι πεινασμενος η φουσκωμενος τρωγοντας αυτα που πρεπει ..

για μενα τα λαχανικα ειναι μαστ...σου δινουν μεγαλη ποσοτητα φαγητου με λιγες θερμιδες .....αρα κορεσμος χωρις τυψεις...

σκεψου το,..;)

δεν φοβάμαι μην παχύνω αλλά πετάει η κοιλιά μου απο το φούσκωμα και με ξενερώνει :turtle:
απλά επειδή ειχα αυτό το πρόβλημα ειπα να το ψάξω γιατι τα λαχανικά τα λατρεύω;)


κ σου δινουν κ κλυτερα πρηξιματα στις προπονησεις..

αυτό δεν το ήξερα :toast:

leftis
19-04-12, 17:58
Θέλει ο αδερφός μου να πίνει την πρωτείνη σε γάλα μετα το γυμναστήριο. Σκέφτομαι να του πώ να το χτυπάει σπίτι και να το πέρνει μαζί αλλά θα του το τυλίγω με ενα ζελέ (αυτά που μπαίνουν στην κατάψυξη για όταν χτυπάμε). Λέτε να υπάρχει πρόβλημα?

beefmeup
19-04-12, 17:59
αυτό δεν το ήξερα :toast:

τα λαχανικα ειναι τιγκα στα nitrates..κ περισοτερο τα πρασσινα νομιζω..

Neo_Valbonne
19-04-12, 20:35
Καλησπέρα σε όλους!!
Δυο γρήγορες ερωτήσεις!

1) Η πατάτα (ψητή) είναι καλή για βραδυνό σε περίοδο γράμμωσης??
2)Επείδή έχω πήξει στο γιαούρτι και στο κοτόπουλο και τη γαλοπούλα καθε βράδυ, τι αλλο φαγητό μπορεί να μπεί στο βραδυνό???

Εεεεεευχαριστώ!!!:green:

leftis
19-04-12, 20:49
Καλησπέρα σε όλους!!
Δυο γρήγορες ερωτήσεις!

1) Η πατάτα (ψητή) είναι καλή για βραδυνό σε περίοδο γράμμωσης??
2)Επείδή έχω πήξει στο γιαούρτι και στο κοτόπουλο και τη γαλοπούλα καθε βράδυ, τι αλλο φαγητό μπορεί να μπεί στο βραδυνό???

Εεεεεευχαριστώ!!!:green:

1)Ναι, αν χωράει στα μάκρος σου
2)Οτιδήποτε θές και χωράει στα μακρος σου.

DimitrisT
19-04-12, 20:56
Καλησπέρα σε όλους!!
1) Η πατάτα (ψητή) είναι καλή για βραδυνό σε περίοδο γράμμωσης??
2)Επείδή έχω πήξει στο γιαούρτι και στο κοτόπουλο και τη γαλοπούλα καθε βράδυ, τι αλλο φαγητό μπορεί να μπεί στο βραδυνό???


1) Αρκει να μετρας θερμιδες και να εισαι υποθερμιδικα, οτι ωρα θελεις μπορεις να τρως υδατανθρακες. Αν και εγω δε θα ετρωγα στο βραδυνο.
2) Οτιδηποτε εχει πρωτεινη. π.χ. συμπληρωμα με γιαουρτι/γαλα, τυρι κοτατζ, ψαρι, κοκκινο κρεας κ.ο.κ.

polo0
19-04-12, 21:15
παιδια οτν περνουμε τν πρωτεινη μπορουμε να εχουμε ριξει απο πιο πριν το νερο και να ειναι χτυπημενο απο πιο πρην το ροφημα γνκα η πρεπει με το που το βαλουμε να το πιουμε!ετσι για να μου φυγει η απορια!:P

eli_din3
19-04-12, 21:18
Θέλει ο αδερφός μου να πίνει την πρωτείνη σε γάλα μετα το γυμναστήριο. Σκέφτομαι να του πώ να το χτυπάει σπίτι και να το πέρνει μαζί αλλά θα του το τυλίγω με ενα ζελέ (αυτά που μπαίνουν στην κατάψυξη για όταν χτυπάμε). Λέτε να υπάρχει πρόβλημα?

μετα το γυμναστηριο καλυτερα να την πινει με νερο για να εχει γρηγορη απορροφηση..το γαλα απορροφαται αργα.. αν κανω λαθος διορθωστε με...
επισης.. το γαλα δεν ξερω ποσο θα αντεξει εξω.. ειναι αρκετα ευαισθητο.. και τωρα και με τις ζεστες... ε...:/

eli_din3
19-04-12, 21:19
παιδια οτν περνουμε τν πρωτεινη μπορουμε να εχουμε ριξει απο πιο πριν το νερο και να ειναι χτυπημενο απο πιο πρην το ροφημα γνκα η πρεπει με το που το βαλουμε να το πιουμε!ετσι για να μου φυγει η απορια!:P

:thumbup:
ιδια απορια...γιατι χωρις κουταλακι ή τζιν τζιν (αυτο το χτυπητηρι τελοσπαντων) δεν διαλυεται καλα γμτ

leftis
19-04-12, 21:35
μετα το γυμναστηριο καλυτερα να την πινει με νερο για να εχει γρηγορη απορροφηση..το γαλα απορροφαται αργα.. αν κανω λαθος διορθωστε με...
επισης.. το γαλα δεν ξερω ποσο θα αντεξει εξω.. ειναι αρκετα ευαισθητο.. και τωρα και με τις ζεστες... ε...:/

Με την απορρόφηση δεν έχει θέμα, υπάρχουν πολλοί που λένε πως το γάλα είναι το καλύτερο post workout φαγητό. Έτσι κι αλλιώς όγκο κάνει δεν θα πάθει τπτ :). Μόνο αν θα είναι ποσιμο το γάλα μετά απο 1:30 ώρα με προβληματίζει. Λέω να του τυλίγω το shaker με αυτό αφού το έχω βάλει στην κατάψυξη πρώτα για καμια ώρα
43459

eli_din3
19-04-12, 21:41
Με την απορρόφηση δεν έχει θέμα, υπάρχουν πολλοί που λένε πως το γάλα είναι το καλύτερο post workout φαγητό. Έτσι κι αλλιώς όγκο κάνει δεν θα πάθει τπτ :). Μόνο αν θα είναι ποσιμο το γάλα μετά απο 1:30 ώρα με προβληματίζει. Λέω να του τυλίγω το shaker με αυτό αφού το έχω βάλει στην κατάψυξη πρώτα για καμια ώρα
43459

χμ και εγω το εχω αυτο....
το χα βαλει σε ενα γιαουρτι ΚΑΙ μεσα σε ειδικη τσαντουλα να κραταει θερμοκρασια και δεν εκανε κ πολλα.. (2 ωρες)
μπορει και να κρατησει.. σιγουρα θα το καταλαβει απο την μυρωδια παντως :P
απλα με προβληματιζει οτι τωρα αρχιζει σιγα σιγα η πολυ ζεστη

leftis
19-04-12, 21:43
χμ και εγω το εχω αυτο....
το χα βαλει σε ενα γιαουρτι ΚΑΙ μεσα σε ειδικη τσαντουλα να κραταει θερμοκρασια και δεν εκανε κ πολλα.. (2 ωρες)
μπορει και να κρατησει.. σιγουρα θα το καταλαβει απο την μυρωδια παντως :P
απλα με προβληματιζει οτι τωρα αρχιζει σιγα σιγα η πολυ ζεστη

Άρα καταλήγουμε στο ότι μια μόνο δοκιμή θα με πείσει. Ο Θεός βοηθός λοιπόν... :turtle:

margarita02
19-04-12, 22:08
παιδιά help!
πρέπει να βρω επειγόντως ενα εναλλακτικό λαχανικό να σταματήσω το λάχανο γιατι πρέπει να έχω δυσανεξία και με φουσκώνει και μου προκαλεί προβλήματα..
με το μαρούλι δεν χορταίνω με τίποτα(και 200γρ να φάω ειναι λες και δεν έφαγα) και αναγκαστικά το βράδυ που έχω 150γρ άψητο κρέας με σαλάτα και 1κσ λάδι βάζω λάχανο με αποτέλεσμα να ξυπνάω το πρωί πρησμένος στο στομάχι λες και περιμένω δίδυμα ..

καμιά ιδέα .. ?

Δοκίμασε βραστά κολοκυθάκια και θα με θυμηθείς. Το αγγούρι επίσης είναι μια πάρα πολύ καλή λύση. Φρόντισε ώστε η σαλάτα σου να μην ξεπερνά την ατομική μερίδα όταν τη συνοδεύεις με κρέας ή ψάρι. Δεν υπάρχει λόγος. Εάν δεν χορταίνεις φάε περισσότερο κοτόπουλο, κρέας ή ψάρι. Δεν θα χορτάσεις με τα λαχανικά. Όπως δεν θα χορτάσεις και μόνο με ρύζι. Εάν επιμένεις ντε και καλά να φας ποσότητα από αυτά δοκίμασε φασολάκια τα οποία τα συνδυάζεις με άπαχο τυρί ή κολοκυθάκια με τυρί, αγγινάρες κτλ. τα οποία έχεις διαπιστώσει πως δεν σε πειράζουν.

tolis93
19-04-12, 23:15
Άρα καταλήγουμε στο ότι μια μόνο δοκιμή θα με πείσει. Ο Θεός βοηθός λοιπόν... :turtle:

απλουστατα το γαλα σε θερμος τη πρωτεινη στο σεικερ κανει μεταφορα θερμος σε σεικερ κ τελειωσε:green:

rey1989
19-04-12, 23:17
Δοκίμασε βραστά κολοκυθάκια και θα με θυμηθείς. Το αγγούρι επίσης είναι μια πάρα πολύ καλή λύση. Φρόντισε ώστε η σαλάτα σου να μην ξεπερνά την ατομική μερίδα όταν τη συνοδεύεις με κρέας ή ψάρι. Δεν υπάρχει λόγος. Εάν δεν χορταίνεις φάε περισσότερο κοτόπουλο, κρέας ή ψάρι. Δεν θα χορτάσεις με τα λαχανικά. Όπως δεν θα χορτάσεις και μόνο με ρύζι. Εάν επιμένεις ντε και καλά να φας ποσότητα από αυτά δοκίμασε φασολάκια τα οποία τα συνδυάζεις με άπαχο τυρί ή κολοκυθάκια με τυρί, αγγινάρες κτλ. τα οποία έχεις διαπιστώσει πως δεν σε πειράζουν.

για το αγγούρι το ξέρω , απλά περιμένω να βρω κανένα της προκοπής γιατί βρήσκω μονο κάτι μικρά μαραμένα :turtle:
τα κολοκυθάκια τα έτρωγα αλλα μετά απο κάποια εποχή ηταν γεμάτα σπόρια και δεν τρωγόντουσαν , τώρα φαντάζομαι θα ειναι οκ οπότε θα τα αρχίσω και πάλι.
παραπάνω κρέας θα τρώω γιατι σκέφτομαι να ρίξω τον ΥΔ 60γρ να τον πάω 120 και να ανεβάσω την πρωτεΐνη απο 185 -> 245

με τα σαλατικά έχω ενα κόλημα .. ήταν και οτι ποτε στην ζωη μου δεν τα έτρωγα γιατι μου φαινόντουσαν άνοστα (λογο κακής διατροφής) ενώ απο τότε που άρχισα να τρώω σωστά μου φαίνονται πολυ ωραία. Να φανταστείς πιο πολυ απολαμβάνω αν το φαγητό μου έχει μια τούμπανη σαλάτα , παρά να φάω ψωμί η κάποιο άλλο ΥΔ. (καλά ψωμί έτσι και αλλιώς δεν τρώω , απλά το αναφέρω γιατι στους περισσότερους ανθρώπους τους αρέσει). Ιδικά απο τότε που άρχισα να τρώω και πιπεριές/μανιτάρια τις απογειώνουν τις σαλάτες

margarita02
19-04-12, 23:30
για το αγγούρι το ξέρω , απλά περιμένω να βρω κανένα της προκοπής γιατί βρήσκω μονο κάτι μικρά μαραμένα :turtle:
τα κολοκυθάκια τα έτρωγα αλλα μετά απο κάποια εποχή ηταν γεμάτα σπόρια και δεν τρωγόντουσαν , τώρα φαντάζομαι θα ειναι οκ οπότε θα τα αρχίσω και πάλι.
παραπάνω κρέας θα τρώω γιατι σκέφτομαι να ρίξω τον ΥΔ 60γρ να τον πάω 120 και να ανεβάσω την πρωτεΐνη απο 185 -> 245

με τα σαλατικά έχω ενα κόλημα .. ήταν και οτι ποτε στην ζωη μου δεν τα έτρωγα γιατι μου φαινόντουσαν άνοστα (λογο κακής διατροφής) ενώ απο τότε που άρχισα να τρώω σωστά μου φαίνονται πολυ ωραία. Να φανταστείς πιο πολυ απολαμβάνω αν το φαγητό μου έχει μια τούμπανη σαλάτα , παρά να φάω ψωμί η κάποιο άλλο ΥΔ. (καλά ψωμί έτσι και αλλιώς δεν τρώω , απλά το αναφέρω γιατι στους περισσότερους ανθρώπους τους αρέσει). Ιδικά απο τότε που άρχισα να τρώω και πιπεριές/μανιτάρια τις απογειώνουν τις σαλάτες

Ξέρεις γιατί το παθαίνεις αυτό και δε χορταίνεις; Γιατί σπας τα γεύματά σου ανα τρεις ώρες και τρως μια μπουκίτσα πρωτεϊνη κάθε τόσο. Αν φας το πρωϊνό σου κανονικά, ένα φρούτο για ενδιάμεσα και κανονικά κοτόπουλο, ψάρι ή κρέας στο μεσημεριανό σου με νορμάλ σαλάτα το απόγευμα πάλι φρούτο και το βράδυ ότι έχει μείνει από μάκρος σου από πρωτεϊνη και βραστά λαχανικά νομίζω θα είσαι οκ και δεν θα πεινάς. Δεν ξέρω κι όλας, εσύ ξέρεις καλύτερα αλλά μπορείς να δοκιμάσεις κι έτσι. Δεν είναι απαραίτητο κάθε τρεις και λίγο ένα κομματάκι κοτόπουλο με ένα κιλό σαλάτα. Πως να μην νιώθεις μετά φούσκωμα.

rey1989
19-04-12, 23:40
Ξέρεις γιατί το παθαίνεις αυτό και δε χορταίνεις; Γιατί σπας τα γεύματά σου ανα τρεις ώρες και τρως μια μπουκίτσα πρωτεϊνη κάθε τόσο. Αν φας το πρωϊνό σου κανονικά, ένα φρούτο για ενδιάμεσα και κανονικά κοτόπουλο, ψάρι ή κρέας στο μεσημεριανό σου με νορμάλ σαλάτα το απόγευμα πάλι φρούτο και το βράδυ ότι έχει μείνει από μάκρος σου από πρωτεϊνη και βραστά λαχανικά νομίζω θα είσαι οκ και δεν θα πεινάς. Δεν ξέρω κι όλας, εσύ ξέρεις καλύτερα αλλά μπορείς να δοκιμάσεις κι έτσι. Δεν είναι απαραίτητο κάθε τρεις και λίγο ένα κομματάκι κοτόπουλο με ένα κιλό σαλάτα. Πως να μην νιώθεις μετά φούσκωμα.

στο μεσημεριανό και στο βραδινό μόνο τρώω σαλάτες , το απόγευμα με το τόστ τρώω μαρούλι αλλα μικρή ποσότητα , συνήθως το βάζω μέσα στο τόστ.
σε αυτό που λες έχεις δίκιο , θα δοκιμάσω να κάνω λιγότερα και μεγαλύτερα γεύματα.
Αλλα τα φρούτα τα φοβάμαι λίγο γιατι έκανα ενα πείραμα , άρχισα και έτρωγα ξινόμηλα και άν και ηταν στα μακρο μου πήρα 1,5 κιλό νερά σε 2 μέρες :shock: Κόβω τα ξινόμηλα και ανεβάζω ρύζι στην θέση τους και τα νερά έφυγαν σε μια-δυο μέρες. Θα κάνω δοκιμές και βλέπουμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες :toast:

margarita02
19-04-12, 23:50
στο μεσημεριανό και στο βραδινό μόνο τρώω σαλάτες , το απόγευμα με το τόστ τρώω μαρούλι αλλα μικρή ποσότητα , συνήθως το βάζω μέσα στο τόστ.
σε αυτό που λες έχεις δίκιο , θα δοκιμάσω να κάνω λιγότερα και μεγαλύτερα γεύματα.
Αλλα τα φρούτα τα φοβάμαι λίγο γιατι έκανα ενα πείραμα , άρχισα και έτρωγα ξινόμηλα και άν και ηταν στα μακρο μου πήρα 1,5 κιλό νερά σε 2 μέρες :shock: Κόβω τα ξινόμηλα και ανεβάζω ρύζι στην θέση τους και τα νερά έφυγαν σε μια-δυο μέρες. Θα κάνω δοκιμές και βλέπουμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες :toast:

Στη θέση σου δεν θα έκοβα τα φρούτα για να φάω ρύζι. Και γιατί μόνο ξυνόμηλα; Υπάρχουν και κόκκινα μήλα και πορτοκάλια, φράουλες αν και είναι νωρίς ακόμα, μπανάνες κτλ. Τα φρούτα τα χρειαζόμαστε για τους ηλεκτρολύτες. Είναι μεγάλη βλακεία να τα κόβετε για ηλίθειους λόγους. Στη θέση σου θα έκοβα το ρύζι για να φαω κανένα φρούτο παραπάνω αν και με δύο-τρία τη μέρα είσαι καλά χωρίς να σου δημιουργούν πρόβλημα.

tolis93
20-04-12, 00:46
στο μεσημεριανό και στο βραδινό μόνο τρώω σαλάτες , το απόγευμα με το τόστ τρώω μαρούλι αλλα μικρή ποσότητα , συνήθως το βάζω μέσα στο τόστ.
σε αυτό που λες έχεις δίκιο , θα δοκιμάσω να κάνω λιγότερα και μεγαλύτερα γεύματα.
Αλλα τα φρούτα τα φοβάμαι λίγο γιατι έκανα ενα πείραμα , άρχισα και έτρωγα ξινόμηλα και άν και ηταν στα μακρο μου πήρα 1,5 κιλό νερά σε 2 μέρες :shock: Κόβω τα ξινόμηλα και ανεβάζω ρύζι στην θέση τους και τα νερά έφυγαν σε μια-δυο μέρες. Θα κάνω δοκιμές και βλέπουμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες :toast:

με εμενα μονο γινεται το αντιθετο με φρουτα κ ρυζι? κοβω λιπαρα ανεβαζω υδατανθρακα βαζω φρουτα κ χανω 1 κιλο μεσα σε μια μερα...αυτο π λεμε καθε σωμα κ διαφορετικο....

margarita02
20-04-12, 22:48
με εμενα μονο γινεται το αντιθετο με φρουτα κ ρυζι? κοβω λιπαρα ανεβαζω υδατανθρακα βαζω φρουτα κ χανω 1 κιλο μεσα σε μια μερα...αυτο π λεμε καθε σωμα κ διαφορετικο....

Δεν γίνεται μόνο με σε εσένα αυτό. Και σε μένα το ίδιο γίνεται. Απλά από ότι έχω καταλάβει εμάς τα λιπαρά μας παχαίνουν γιατί τρώμε μέσα στη μέρα και κάποια φρούτα τα οποία οι άλλοι δεν τρώνε, ενώ στη θέση τους τρώνε λιπαρά. Να σου πω ένα παράδειγμα. Το βράδυ με το γιαούρτι κάποιοι βάζουν ξηρούς καρπούς. Εγώ αντί γι αυτό βάζω ένα μήλο. Εάν βάλω λιπαρά εκείνη την ώρα χάθηκα, ενώ με το μήλο δεν έχω πρόβλημα. Και η φρουκτόζη την ίδια δουλειά κάνει με τα λιπαρά. Απλά κάποιοι δεν τη θέλουν.

tolis93
21-04-12, 09:38
Δεν γίνεται μόνο με σε εσένα αυτό. Και σε μένα το ίδιο γίνεται. Απλά από ότι έχω καταλάβει εμάς τα λιπαρά μας παχαίνουν γιατί τρώμε μέσα στη μέρα και κάποια φρούτα τα οποία οι άλλοι δεν τρώνε, ενώ στη θέση τους τρώνε λιπαρά. Να σου πω ένα παράδειγμα. Το βράδυ με το γιαούρτι κάποιοι βάζουν ξηρούς καρπούς. Εγώ αντί γι αυτό βάζω ένα μήλο. Εάν βάλω λιπαρά εκείνη την ώρα χάθηκα, ενώ με το μήλο δεν έχω πρόβλημα. Και η φρουκτόζη την ίδια δουλειά κάνει με τα λιπαρά. Απλά κάποιοι δεν τη θέλουν.

ακριβως ετσι.ειναι αυτο π λεμε καθε σωμα λειτουργει διαφορετικα

nikoskaz
24-04-12, 10:17
Σιγα σιγα θα μπουμε σε διατροφη γραμμωσης , εκτος απο μαρουλι σαν σαλατα τι αλλο μπορουμε να τρωμε? Βραστα λαχανικα γινεται π.χ. μπροκολο , παντζαρι , βλητα?? Επσης λιγο ντοματα?

tolis93
24-04-12, 10:51
Σιγα σιγα θα μπουμε σε διατροφη γραμμωσης , εκτος απο μαρουλι σαν σαλατα τι αλλο μπορουμε να τρωμε? Βραστα λαχανικα γινεται π.χ. μπροκολο , παντζαρι , βλητα?? Επσης λιγο ντοματα?

εχουν αρκετη ζαχαρη αλλα οχι οτι θα σε χαλασουν ειδικα στην αρχη.βλητα μπροκολα κουνουπιδια τα χορτα απο τα πατζαρια λαχανο κτλπ ασυζιτιτι τα ξεσκιζεις ανετα

lila_1
24-04-12, 12:50
Aπό λαχανικά τα πάντα.....σιγά ρε παιδιά..
Και φρούτα τρως αμα υπολογίζεις θερμίδες

nikoskaz
24-04-12, 19:03
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις !!! Εχω ακομη μια ομως ! εχει καποιος δοκιμασει γιαουρτακι 0% με ενα σκουπ πρωτεινης ? σαν δεκατιανο το σκεφτομαι στη δουλεια , αρκει να μην χρειαζεται μιξερ ! Για περιοδο γραμμωσης ομως :(

tolis93
24-04-12, 21:55
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις !!! Εχω ακομη μια ομως ! εχει καποιος δοκιμασει γιαουρτακι 0% με ενα σκουπ πρωτεινης ? σαν δεκατιανο το σκεφτομαι στη δουλεια , αρκει να μην χρειαζεται μιξερ ! Για περιοδο γραμμωσης ομως :(

και σε ογκο κ σε γραμμωση.αλλα για μενα παιρνε 2%:clap: παιρνε του κιλου ανακατεβε το σε ενα ταπερακι μικρο μαζι με τη πρωτεινη.στη δουλεια στο ψυγειακι π λογικα θα χεις κ εισαι αρχοντας.μια χαρα ανακατευεται

jim-jimakos
25-04-12, 00:00
Σήμερα βλέποντας τη μπαλίτσα (:() και τρώγοντας πασατέμπο, κοίταξα στην συσκευασία τα διατροφικά στοιχεία:
πρωτείνες 28,7γρ ανά 100 γρ
είναι δυνατόν????

βέβαια εγραφε επίσης και λιπαρά 47,3 γρ

όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει, γιατί τρώω πολυ συχνά πασατεμπο το βραδάκι μπροστά στην TV.

john39
25-04-12, 13:19
Σήμερα βλέποντας τη μπαλίτσα (:() και τρώγοντας πασατέμπο, κοίταξα στην συσκευασία τα διατροφικά στοιχεία:
πρωτείνες 28,7γρ ανά 100 γρ
είναι δυνατόν????

βέβαια εγραφε επίσης και λιπαρά 47,3 γρ

όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει, γιατί τρώω πολυ συχνά πασατεμπο το βραδάκι μπροστά στην TV.
εαν κανεις διατροφη γραμμωσης σαφως και δεν μπορεις να φας πασατεμπο βραδυ αν μαλιστα αυτος εχει και αλατι..σε μεγαλη ποσοτητα ακομη και εαν εισαι υποθερμιδικος,
το λιπος που εχει ειναι φυτικο,δεν ειναι εκει τι προβλημα.το προβλημα ειναι οτι ειναι ψημενος με αλατι.

eli_din3
25-04-12, 14:05
Μηπως γνωριζετε ποια ειναι η αναλογια βρασμενων κ αβραστων μακαρονιων? δηλαδη 100 γρ αβραστα ποσο ειναι βρασμενα? ξερω παιζει και η ωρα βρασιματος..αλλα στο περιπου..

beefmeup
25-04-12, 14:05
ξερω παιζουν και τα νερα..αλλα στο περιπου..

το απαντησες μονη σου..
δεν υπαρχει περιπου..αναλογα ποσο θα τα βρασεις,κ ποσο νερο θα τραβηξουν..

γιαυτο καλο ειναι να τα υπολογιζεις αβραστα.

eli_din3
25-04-12, 14:09
το απαντησες μονη σου..
δεν υπαρχει περιπου..αναλογα ποσο θα τα βρασεις,κ ποσο νερο θα τραβηξουν..

γιαυτο καλο ειναι να τα υπολογιζεις αβραστα.

ξερω ποσο ειναι αβραστα ολα μαζι αλλα η κατσολαρα ειναι γεματη και με μεριδες αλλων κ μαλιστα για 2 μερες.. και ανακατεμενο με χταποδια κτλ ..δεν μπορω να ξερω...

beefmeup
25-04-12, 14:11
αχα...
ειναι για δυνατους λυτες τοτε..:green:

δεν μπορεις να υπολογισεις ομως ετσι..οποτε φατα στο περιπου,κ κανε τον σταυρο σου..:P

jim-jimakos
25-04-12, 14:18
εαν κανεις διατροφη γραμμωσης σαφως και δεν μπορεις να φας πασατεμπο βραδυ αν μαλιστα αυτος εχει και αλατι..σε μεγαλη ποσοτητα ακομη και εαν εισαι υποθερμιδικος,
το λιπος που εχει ειναι φυτικο,δεν ειναι εκει τι προβλημα.το προβλημα ειναι οτι ειναι ψημενος με αλατι.

ο πασατεμπος που παιρνω είναι ΠΑΝΤΑ ανάλατος, όπως και όλα τα φαγητά μου.. (:()
Η απορία μου είναι στο ποσοστό πρωτείνης ανά 100γρ

sTeLaKoS
25-04-12, 14:22
Ορισμένα ποστ μεταφέρθηκαν για να μη χαθούν μέσα στις Γενικές ερωτήσεις. :thumbup:

Γενετικά τροποποιημένες τροφές (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?906-Γενετικά-τροποποιημένες-τροφές&p=560941&viewfull=1#post560941)

Giannistzn
25-04-12, 14:30
ξερω ποσο ειναι αβραστα ολα μαζι αλλα η κατσολαρα ειναι γεματη και με μεριδες αλλων κ μαλιστα για 2 μερες.. και ανακατεμενο με χταποδια κτλ ..δεν μπορω να ξερω...

Mπακαλικα 250 πανω κατω.. Τωρα αναλογα το βρασιμο, τι τραβηξαν και λοιπα μπορει και 300 μπορει και 200.. Οπως ειπε ο beef, φαε στο περιπου τωρα σιγα

tolis93
25-04-12, 14:42
Μηπως γνωριζετε ποια ειναι η αναλογια βρασμενων κ αβραστων μακαρονιων? δηλαδη 100 γρ αβραστα ποσο ειναι βρασμενα? ξερω παιζει και η ωρα βρασιματος..αλλα στο περιπου..

στα 10-15 λεπτα βρασιμο υπολογιζε περιπου επι 1.5-2. στα 20-25 λεπτα υπολογιζε επι 3. αν εχει σαλτσες κ τετοια μεσα κατα μεσο ορο υπολογιζε κανα 50αρι γραμμαρια κατω και ενα κομματι χταποδι ζυγιζει περιπου 20-40 γρ αναλογα το μεγεθος του.απο εκει κ περα δε μπορω να κανω κατι δεν ειμαι τσακ νορρις:green:

john39
25-04-12, 15:39
ο πασατεμπος που παιρνω είναι ΠΑΝΤΑ ανάλατος, όπως και όλα τα φαγητά μου.. (:()
Η απορία μου είναι στο ποσοστό πρωτείνης ανά 100γρ

και γιατι απορεις? πραγματι τοση εχει.
οταν ομως λεει 100γρ εννοει τον εσωτερικο καρπο.ειναι δυνατον να τρως τοσο πολυ???το βαρος του καρπου ειναι το 40% ,για να φας 100γρ πρεπει να φας 250....

dorita
28-04-12, 16:27
θελω να ρωτησω τα πρωτεινουχα αργης απορροφησης ποια ειναι κ πως διαχωριζονται κ ποτε θα πρεπει να καταναλωνονται μεσα στην δειαρκεια της ημερας!!

eli_din3
28-04-12, 16:29
θελω να ρωτησω τα πρωτεινουχα αργης απορροφησης ποια ειναι κ πως διαχωριζονται κ ποτε θα πρεπει να καταναλωνονται μεσα στην δειαρκεια της ημερας!!

το μονο που ξερω ειναι το γαλα.... και νομιζω ειναι καλα για το βραδυ για να απορροφαται αργα αργα ενω κοιμασαι :P

beefmeup
28-04-12, 16:33
θελω να ρωτησω τα πρωτεινουχα αργης απορροφησης ποια ειναι κ πως διαχωριζονται κ ποτε θα πρεπει να καταναλωνονται μεσα στην δειαρκεια της ημερας!!

ριξε μια ματια εδω..τα λεει ολα για τις πρωτεινες κ τις μορφες τους..

Πρωτεΐνες (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?29-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B5%CF%82)

tolis93
28-04-12, 16:33
θελω να ρωτησω τα πρωτεινουχα αργης απορροφησης ποια ειναι κ πως διαχωριζονται κ ποτε θα πρεπει να καταναλωνονται μεσα στην δειαρκεια της ημερας!!

πρωτεινουχα αργης αποροφησσης ειναι αυτα τα τροφιμα η συμπληρωματα τα οποια περιεχουν καζεινη. τα γαλακτοκομικα προιοντα ειναι πλουσια σε καζεινη οπως πχ το γιαουρτι η το γαλα. βεβαια η απορροφηση πρωτεινης εχει να κανει και με τη μορφη της τροφης. πχ το γαλα εχει καζεινη και το γιαουρτι εχει.αλλα λογω μορφης το γιαουρτι χονευεται πιο αργα απο το γαλα. βεβαια ειναι πολυ μικρη η διαφορα τους(εξαλλου αν υπηρχε μεγαλη διαφορα τσαμπα και τα συμπληρωματα καζεινης). Η καλυτερες ωρες(κατα τη γνωμη μου) ειναι το πρωι σε συνδιασμο με πρωτεινη γρηγορης απορροφησης. πριν τη προπονηση ωστε να υπαρχουν αμινοξεα στο αιμα για αρκετη ωρα. και πριν τον υπνο ωστε να ειναι επαρκης η ποσοτητα αμινοξεων καθ ολη τη διαρκεια του υπνου οπου δε τρωει καποιος. σε συνδιασμο με λιπαρη τροφη επισης οπως ξηροι καρποι η χωνευση ειναι ακομα πιο αργη με αποτελεσμα να υπαρχει ακομα πιο βραδαια απελευθερωση

dorita
28-04-12, 16:42
ευχαριστω πολυ!!!:toast:

tolis93
28-04-12, 20:21
ευχαριστω πολυ!!!:toast:

anytime:)

margarita02
28-04-12, 22:55
πρωτεινουχα αργης αποροφησσης ειναι αυτα τα τροφιμα η συμπληρωματα τα οποια περιεχουν καζεινη. τα γαλακτοκομικα προιοντα ειναι πλουσια σε καζεινη οπως πχ το γιαουρτι η το γαλα. βεβαια η απορροφηση πρωτεινης εχει να κανει και με τη μορφη της τροφης. πχ το γαλα εχει καζεινη και το γιαουρτι εχει.αλλα λογω μορφης το γιαουρτι χονευεται πιο αργα απο το γαλα. βεβαια ειναι πολυ μικρη η διαφορα τους(εξαλλου αν υπηρχε μεγαλη διαφορα τσαμπα και τα συμπληρωματα καζεινης). Η καλυτερες ωρες(κατα τη γνωμη μου) ειναι το πρωι σε συνδιασμο με πρωτεινη γρηγορης απορροφησης. πριν τη προπονηση ωστε να υπαρχουν αμινοξεα στο αιμα για αρκετη ωρα. και πριν τον υπνο ωστε να ειναι επαρκης η ποσοτητα αμινοξεων καθ ολη τη διαρκεια του υπνου οπου δε τρωει καποιος. σε συνδιασμο με λιπαρη τροφη επισης οπως ξηροι καρποι η χωνευση ειναι ακομα πιο αργη με αποτελεσμα να υπαρχει ακομα πιο βραδαια απελευθερωση

Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα συνδιασμού πρωτείνης γρήγορης απορρόφησης και αργής για πρωινό. π.χ. γιαούρτι με τί; Τα ασπράδια σκέτα χωρίς κρόκους είναι γρήγορης;

Επίσης εάν πάρουμε αμινοξέα και φάμε ένα γιαούρτι τότε καλύπτουμε το συνδυασμό γρήγορης και αργής απορρόφης; Το γάλα δεν είναι γρήγορης;

Devil
28-04-12, 23:18
θελω να ρωτησω τα πρωτεινουχα αργης απορροφησης ποια ειναι κ πως διαχωριζονται κ ποτε θα πρεπει να καταναλωνονται μεσα στην δειαρκεια της ημερας!!

κρεας τρως? λογικα ναι.... ειναι αργης να ξερεις...:green:

τωρα εσυ μιλας για καζεινη λογικα.... το θεμα ειναι οτι το κρεας αποροφατε πιο αργα απο την καζεινη....:green:


Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα συνδιασμού πρωτείνης γρήγορης απορρόφησης και αργής για πρωινό. π.χ. γιαούρτι με τί; Τα ασπράδια σκέτα χωρίς κρόκους είναι γρήγορης;

Επίσης εάν πάρουμε αμινοξέα και φάμε ένα γιαούρτι τότε καλύπτουμε το συνδυασμό γρήγορης και αργής απορρόφης; Το γάλα δεν είναι γρήγορης;

βασικα γιατι να παρεις αμινοξεα η' πρωτεινη ''γρηγορης'' και ''αργης'' αποροφησεις μαζι.... εφοσον και η γρηγορη και η αργη θα ''χτυπησουν'' με την ιδια ταχυτητα το αιμα.... νταξ διαφορα κανα λεπτο αλλα νομιζω δεν λεει κατι...:green:

margarita02
28-04-12, 23:48
κρεας τρως? λογικα ναι.... ειναι αργης να ξερεις...:green:

τωρα εσυ μιλας για καζεινη λογικα.... το θεμα ειναι οτι το κρεας αποροφατε πιο αργα απο την καζεινη....:green:



βασικα γιατι να παρεις αμινοξεα η' πρωτεινη ''γρηγορης'' και ''αργης'' αποροφησεις μαζι.... εφοσον και η γρηγορη και η αργη θα ''χτυπησουν'' με την ιδια ταχυτητα το αιμα.... νταξ διαφορα κανα λεπτο αλλα νομιζω δεν λεει κατι...:green:

Ναι απλά η αργής θα μείνει πιο πολύ ώρα στο αίμα. Ενώ αν πάρει κανείς μόνο γρήγορης το πρωί π.χ. whey που βλέπω σε κάτι διατροφές που έχουν για πρωινό, σε κάποια ώρα δεν θα πρέπει να ξαναφάνε κάτι; Τί μας συμφέρει πιο πολύ να πάρουμε 20 γραμμάρια πρωτεϊνης μπαμ και κάτω(γρήγορης) ή 20 αργής τα οποία θα μείνουν για περισσότερη ώρα; Μιλάω για πρωί πάντα.Και τότε γιατί λένε συνδιασμό για γρήγορης και αργής; Γι αυτό πριν σκέφτηκα τα αμινοξέα.

Αφού την ίδια στιγμή χτυπούν το αίμα και οι δύο τότε πια η ουσιαστική διαφορά τους;

Τα ασπράδια τί είναι τελικά;

Devil
29-04-12, 00:07
Ναι απλά η αργής θα μείνει πιο πολύ ώρα στο αίμα. Ενώ αν πάρει κανείς μόνο γρήγορης το πρωί π.χ. whey που βλέπω σε κάτι διατροφές που έχουν για πρωινό, σε κάποια ώρα δεν θα πρέπει να ξαναφάνε κάτι; Τί μας συμφέρει πιο πολύ να πάρουμε 20 γραμμάρια πρωτεϊνης μπαμ και κάτω(γρήγορης) ή 20 αργής τα οποία θα μείνουν για περισσότερη ώρα; Μιλάω για πρωί πάντα.Και τότε γιατί λένε συνδιασμό για γρήγορης και αργής; Γι αυτό πριν σκέφτηκα τα αμινοξέα.

Αφού την ίδια στιγμή χτυπούν το αίμα και οι δύο τότε πια η ουσιαστική διαφορά τους;

Τα ασπράδια τί είναι τελικά;

καταρχην calm down.... :green: μη μου πανικοβαλεσε ταραζομαι....:green::turtle:

βασικα αν δεν φας το πρωι και φας αργοτερα τι θα γινει το εχεις σκεφτη?

εχεις μπει σε λαθος τρυπακι.... ψαχνεις πολυ λεπτομερια.... και δεν εχει νοημα....

εισαι σιγουρη καταρχην οτι εχεις χωνεψει ολη την πρωτεινη απο το τελαυταιο σου γευμα το προηγουμενο βραδι? η' οτι δεν εχεις αμινο στο αιμα?


δεν εχει και τοσο νοημα να παρεις αργη η' γργορη πρωτεινη.... το θεμα ειναι να ειναι πρωτεινη και τελος.....

margarita02
29-04-12, 00:38
καταρχην calm down.... :green: μη μου πανικοβαλεσε ταραζομαι....:green::turtle:

βασικα αν δεν φας το πρωι και φας αργοτερα τι θα γινει το εχεις σκεφτη?

εχεις μπει σε λαθος τρυπακι.... ψαχνεις πολυ λεπτομερια.... και δεν εχει νοημα....

εισαι σιγουρη καταρχην οτι εχεις χωνεψει ολη την πρωτεινη απο το τελαυταιο σου γευμα το προηγουμενο βραδι? η' οτι δεν εχεις αμινο στο αιμα?


δεν εχει και τοσο νοημα να παρεις αργη η' γργορη πρωτεινη.... το θεμα ειναι να ειναι πρωτεινη και τελος.....

Αχ βρε Devil ωραία τα λες. Βασικά όσες φορές έχω φάει αργότερα το πρωί καλύτερα είμαι. Την πρωτεϊνη από το τελευταίο γεύμα που είναι συνήθως κατά τις 8 μέχρι την άλλη μέρα το πρωί κατά τις 9 που θα φάω πρωινό την έχω νομίζω χωνέψει σίγουρα. Τί στο καλό; Και όταν μιλάμε για πρωτεϊνη στο βραδυνό συνήθως γιαούρτι και κανά δυο φορές τη βδομάδα κοτόπουλο.

Δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα. Απλά τη λογική όλου αυτού του πράγματος με τις πρωτεϊνες δεν μπορώ να καταλάβω. Απλά επειδή στα ενδιάμεσα πρωινού -μεσημεριανού δεν τρώω κάτι κοιτάζω να δω τί είναι καλύτερα να επιλέξω κάτι αργής ή γρήγορης. Συνήθως προτιμώ αργής.

Τα ασπράδια τελικά δεν μου απάντησε κανείς τί είναι; Όχι ότι έχει και τόσο νόημα δηλ. απλά για να ξέρω πού κατατάσσονται.

marvin
29-04-12, 01:09
Αχ βρε Devil ωραία τα λες. Βασικά όσες φορές έχω φάει αργότερα το πρωί καλύτερα είμαι. Την πρωτεϊνη από το τελευταίο γεύμα που είναι συνήθως κατά τις 8 μέχρι την άλλη μέρα το πρωί κατά τις 9 που θα φάω πρωινό την έχω νομίζω χωνέψει σίγουρα. Τί στο καλό; Και όταν μιλάμε για πρωτεϊνη στο βραδυνό συνήθως γιαούρτι και κανά δυο φορές τη βδομάδα κοτόπουλο.

Δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα. Απλά τη λογική όλου αυτού του πράγματος με τις πρωτεϊνες δεν μπορώ να καταλάβω. Απλά επειδή στα ενδιάμεσα πρωινού -μεσημεριανού δεν τρώω κάτι κοιτάζω να δω τί είναι καλύτερα να επιλέξω κάτι αργής ή γρήγορης. Συνήθως προτιμώ αργής.

Τα ασπράδια τελικά δεν μου απάντησε κανείς τί είναι; Όχι ότι έχει και τόσο νόημα δηλ. απλά για να ξέρω πού κατατάσσονται.

Σιγουρα χωνευονται πιο γρηγορα απο το να φας κοτοπουλο αλλα δεν θεωρουνται γρηγορης αποροφησης.Αν τα τρως και με τον κροκο (που περιεχει λιπαρα) τοτε αποροφιουνται ακομα πιο αργα!!!

Galthazar
29-04-12, 09:13
τα ασπραδια αυγων ειναι γρηγορης απορροφησης.

marvin
29-04-12, 21:39
τα ασπραδια αυγων ειναι γρηγορης απορροφησης.

Γρηγορης αποροφησης θεωρουσα την υγρη μορφη πρωτεινης.Σιγουρα ειναι πιο ευπεπτα τα ασπραδια απο αλλα τροφιμα,οπως κοτα η ψαρι αλλα η πιο γρηγορη αν δεν κανω λαθος ειναι η πρωτεινη σε ροφημα!!:unsure:

sTeLaKoS
29-04-12, 22:47
Σωστά Νίκη. Τα ροφήματα φεύγουν πιο γρήγορα από το στομάχι. :thumbup:
Τα ασπράδια είναι η γρηγορότερη των στερεών πηγών.

margarita02
29-04-12, 23:40
Παιδιά ευχαριστώ. Η πιο γρήγορη και η πιο αφομοιώσιμη από τις στερεές.Κατάλαβα.

Galthazar
30-04-12, 07:23
ναι για τα στερεα μιλαω παντα.

Devil
01-05-12, 04:58
Αχ βρε Devil ωραία τα λες. Βασικά όσες φορές έχω φάει αργότερα το πρωί καλύτερα είμαι. Την πρωτεϊνη από το τελευταίο γεύμα που είναι συνήθως κατά τις 8 μέχρι την άλλη μέρα το πρωί κατά τις 9 που θα φάω πρωινό την έχω νομίζω χωνέψει σίγουρα. Τί στο καλό; Και όταν μιλάμε για πρωτεϊνη στο βραδυνό συνήθως γιαούρτι και κανά δυο φορές τη βδομάδα κοτόπουλο.

Δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα. Απλά τη λογική όλου αυτού του πράγματος με τις πρωτεϊνες δεν μπορώ να καταλάβω. Απλά επειδή στα ενδιάμεσα πρωινού -μεσημεριανού δεν τρώω κάτι κοιτάζω να δω τί είναι καλύτερα να επιλέξω κάτι αργής ή γρήγορης. Συνήθως προτιμώ αργής.

Τα ασπράδια τελικά δεν μου απάντησε κανείς τί είναι; Όχι ότι έχει και τόσο νόημα δηλ. απλά για να ξέρω πού κατατάσσονται.

κοιτα καταρχην αμα δεν πεινας μην τρως.... το συνολο να ξερεις μετραει....

απο εκει και περα οτι και να φας σε φαγητο θα αποροφηθει αργα.... ;)

Metropontix
01-05-12, 18:06
Πειράζει να φας καλαμποκάκι σε περίοδο γράμμωσης 1 φορά τη βδομάδα; ή μάλλον για να το θέσω πιο σωστά είναι πολύ φάουλ;

margarita02
01-05-12, 23:32
κοιτα καταρχην αμα δεν πεινας μην τρως.... το συνολο να ξερεις μετραει....

απο εκει και περα οτι και να φας σε φαγητο θα αποροφηθει αργα.... ;)

Αυτό κάνω πλέον καθώς το ίδιο πιστεύω και εγώ. Ειδικά τώρα με τη δουλειά οι ώρες μου έχουν γίνει τέτοιες που καλύτερα να γυρίσω το βράδυ να φάω ό,τι φάω με την ησυχία μου παρά στο πόδι μες τη μέρα. Το ίδιο και με το πρωϊνό. Δεν μπορώ να τσακίζομαι να τα προλάβω όλα. Ξυπνάω, τσακίζομαι να μαγειρέψω, να τρέξω να προλάβω το τμήμα στο γυμναστήριο και να συμπληρώσω ό,τι λείπει από μόνη μου, του σκοτωμού γυρίζω να προλάβω να ετοιμαστώ να πάρω το ποδήλατο και να πάω στη δουλειά.

Πάντα καθυστερώ καμιά ώρα για να κάτσω πιο πολύ στο γυμναστήριο, και κάπως έτσι πάει όλη η μέρα. Τώρα που θα με μαζέψουν με τα ωράρια δεν ξέρω τί θα πρωτολαβαίνω. Μάλλον θα πηγαίνω γυμναστήριο και λίγο μετά τη δουλειά όποιες μέρες δεν παραπατάω από την κουραση.

Παίρνω το φαγητό που έχω μαγειρέψει από το πρωί μαζί μου αλλά θα προτιμούσα να έτρωγα μια και καλή το βράδυ με την ησυχία μου καθώς εκεί πέρα στο πόδι τρώω και δεν μπορώ έτσι. Ακόμα και να πεινάω δεν τρώω με όρεξη καθώς το μυαλό μου είναι αλλού και τελευταία με πιάνει και το στομάχι μου.

Από την άλλη δεν μου πηγαίνει και καλά να μένω χωρίς φαγητό όλη τη μέρα ή με ελάχιστο για να τρώω με περισσότερη ηρεμία το βράδυ. Ακόμα το ψάχνω πως θα το καταλήξω. Μάλλον με βλέπω μέχρι να βρω μια σειρά να το γυρίζω για λίγο σε IF και εγώ μέχρι να ηρεμήσω και βλέπουμε.

procop
02-05-12, 14:56
πρωω 300 γρ γιαουρτι 2% καθε βραδυ,αλλα στον υπνο μ ξυπναω με πονους στο εντερο!εκοψα το γιαουρτι κια σταματησαν οι πονοι..γενικα,προκαλει τετοιες παρενεργειες η συνεχομενη καταναλωση του?

Devil
02-05-12, 15:15
Αυτό κάνω πλέον καθώς το ίδιο πιστεύω και εγώ. Ειδικά τώρα με τη δουλειά οι ώρες μου έχουν γίνει τέτοιες που καλύτερα να γυρίσω το βράδυ να φάω ό,τι φάω με την ησυχία μου παρά στο πόδι μες τη μέρα. Το ίδιο και με το πρωϊνό. Δεν μπορώ να τσακίζομαι να τα προλάβω όλα. Ξυπνάω, τσακίζομαι να μαγειρέψω, να τρέξω να προλάβω το τμήμα στο γυμναστήριο και να συμπληρώσω ό,τι λείπει από μόνη μου, του σκοτωμού γυρίζω να προλάβω να ετοιμαστώ να πάρω το ποδήλατο και να πάω στη δουλειά.

Πάντα καθυστερώ καμιά ώρα για να κάτσω πιο πολύ στο γυμναστήριο, και κάπως έτσι πάει όλη η μέρα. Τώρα που θα με μαζέψουν με τα ωράρια δεν ξέρω τί θα πρωτολαβαίνω. Μάλλον θα πηγαίνω γυμναστήριο και λίγο μετά τη δουλειά όποιες μέρες δεν παραπατάω από την κουραση.

Παίρνω το φαγητό που έχω μαγειρέψει από το πρωί μαζί μου αλλά θα προτιμούσα να έτρωγα μια και καλή το βράδυ με την ησυχία μου καθώς εκεί πέρα στο πόδι τρώω και δεν μπορώ έτσι. Ακόμα και να πεινάω δεν τρώω με όρεξη καθώς το μυαλό μου είναι αλλού και τελευταία με πιάνει και το στομάχι μου.

Από την άλλη δεν μου πηγαίνει και καλά να μένω χωρίς φαγητό όλη τη μέρα ή με ελάχιστο για να τρώω με περισσότερη ηρεμία το βράδυ. Ακόμα το ψάχνω πως θα το καταλήξω. Μάλλον με βλέπω μέχρι να βρω μια σειρά να το γυρίζω για λίγο σε IF και εγώ μέχρι να ηρεμήσω και βλέπουμε.

δοκιμασε την IF.... αμα ειναι να σε αγχωνει και να τρεχεις ολη μερα καλητερα μια και καλη το βραδι..... απο την αλλη μπορεις να το σπασεις και με κανα 1-2 γευματα μεσα στη μερα.... γενικοτερα πειραματισου και βολεψε τη διατροφη αναλογα με τις αναγκες σου.... ;)

eli_din3
02-05-12, 15:31
Οταν εχουμε μια διατροφη συγκεκριμενων θερμιδων.. γινεται χωρις να πειραξουμε καθολου τις θερμιδες αλλα απλα αλλαζοντας την αναλογια λιπαρων-υδατανθρακων ( αυξανοντας τα πρωτα και μειωνοντας τα δευτερα) να επιτευχθει μειωση λιπους?

margarita02
02-05-12, 15:39
δοκιμασε την IF.... αμα ειναι να σε αγχωνει και να τρεχεις ολη μερα καλητερα μια και καλη το βραδι..... απο την αλλη μπορεις να το σπασεις και με κανα 1-2 γευματα μεσα στη μερα.... γενικοτερα πειραματισου και βολεψε τη διατροφη αναλογα με τις αναγκες σου.... ;)

Θα τη δοκιμάσω για να σταματήσουν προς το παρόν τα πολλά πειράματα. Λίγότερα γεύματα και πιο καλά. Και τις μέρες που δεν θα τρέχω έτσι θα μπορώ να την έχω λίγο πιο νορμάλ.

Devil
02-05-12, 15:39
Οταν εχουμε μια διατροφη συγκεκριμενων θερμιδων.. γινεται χωρις να πειραξουμε καθολου τις θερμιδες αλλα απλα αλλαζοντας την αναλογια λιπαρων-υδατανθρακων ( αυξανοντας τα πρωτα και μειωνοντας τα δευτερα) να επιτευχθει μειωση λιπους?

οχι... δεν θα εχεις ελειμα.... νερα θα χασεις λογικα...

eli_din3
02-05-12, 15:41
οχι... δεν θα εχεις ελειμα.... νερα θα χασεις λογικα...

απλα οσο μειωνεις τους υδατανθρακες δεν γινεται πιο ευνοικη η κατασταση για καυση λιπους?

Devil
02-05-12, 15:46
απλα οσο μειωνεις τους υδατανθρακες δεν γινεται πιο ευνοικη η κατασταση για καυση λιπους?

ναι αλλα σε περιπτωσεις με θερμιδικο ελειμα... χωρις ελειμα δεν χανεις....

με την πρωτεινη μπορεις να δημιουργησεις ενα μινι ελειμα... δλδ αν αντι για 100γρ υδατανθρακα (400 kcal) βαλεις 100γρ πρωτεινης θα εχεις 100kcal λιγοτερες (ουσιαστικα οι πρωτεινες εχουν περιπου 3kcal ανα γρ.)

eli_din3
02-05-12, 17:53
ναι αλλα σε περιπτωσεις με θερμιδικο ελειμα... χωρις ελειμα δεν χανεις....

με την πρωτεινη μπορεις να δημιουργησεις ενα μινι ελειμα... δλδ αν αντι για 100γρ υδατανθρακα (400 kcal) βαλεις 100γρ πρωτεινης θα εχεις 100kcal λιγοτερες (ουσιαστικα οι πρωτεινες εχουν περιπου 3kcal ανα γρ.)

ε υποθετωντας πως δημιουργεις ενα μινι οπως λες και συ :P ελλειμα μεσω του αεροβιου βρε...

aepiskeptis
02-05-12, 19:14
ναι αλλα σε περιπτωσεις με θερμιδικο ελειμα... χωρις ελειμα δεν χανεις....

με την πρωτεινη μπορεις να δημιουργησεις ενα μινι ελειμα... δλδ αν αντι για 100γρ υδατανθρακα (400 kcal) βαλεις 100γρ πρωτεινης θα εχεις 100kcal λιγοτερες (ουσιαστικα οι πρωτεινες εχουν περιπου 3kcal ανα γρ.)

αμε και χωρις ελειμμα χανεις, αν αυξησεις την ευαισθησια σου στην ινσουλινη. βεβαια δε χανεις βαρος, αλλα χανεις λιπος με το βαρος σου σταθερο.

margarita02

δες εδω για τους ρυθμους απορροφησης

http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-speed-of-digestion-part-2.html

Devil
02-05-12, 19:22
αμε και χωρις ελειμμα χανεις, αν αυξησεις την ευαισθησια σου στην ινσουλινη. βεβαια δε χανεις βαρος, αλλα χανεις λιπος με το βαρος σου σταθερο.

margarita02

δες εδω για τους ρυθμους απορροφησης

http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-speed-of-digestion-part-2.html

explain.... συν οτι paper εχεις....;):green:

tyler_durden
02-05-12, 19:22
αμε και χωρις ελειμμα χανεις, αν αυξησεις την ευαισθησια σου στην ινσουλινη. βεβαια δε χανεις βαρος, αλλα χανεις λιπος με το βαρος σου σταθερο.

fast...:thumbup:

aepiskeptis
02-05-12, 19:34
explain.... συν οτι paper εχεις....;):green:

ε καλορι ισ ε καλορι? μμμμμ εξαρταται... απο τι? απο την ευαισθησια στην ινσουλινη.

εεε τωρα μη μου πεις οτι λιπος απελευθερωνεται παρουσια ινσουλινης ή και οτι αποθηκευεται απουσια ινσουλινης

γιατι εσυ εισαι ο ειδικος, εγω απλα προσθεσα κατι που θεωρησα ενδιαφερον σε αυτο εγραψες


απο τη δικη μου σκοπια ειναι καπως αστοχο το "κοψε 300 θερμιδες απο αυτες της συντηρησης και θα γραμμωσεις" γιατι σε λιγο καιρο θα πρεπει να κοψεις κ αλλες 300 κτλ

Devil
02-05-12, 19:42
ε καλορι ισ ε καλορι? μμμμμ εξαρταται... απο τι? απο την ευαισθησια στην ινσουλινη.

εεε τωρα μη μου πεις οτι λιπος απελευθερωνεται παρουσια ινσουλινης ή και οτι αποθηκευεται απουσια ινσουλινης

γιατι εσυ εισαι ο ειδικος, εγω απλα προσθεσα κατι που θεωρησα ενδιαφερον σε αυτο εγραψες


απο τη δικη μου σκοπια ειναι καπως αστοχο το "κοψε 300 θερμιδες απο αυτες της συντηρησης και θα γραμμωσεις" γιατι σε λιγο καιρο θα πρεπει να κοψεις κ αλλες 300 κτλ

κοιτα καλορι ισ α καλορι μεχρι ενα σημειο.... να και κατα 90% δουλευει ετσι....

αν σου πω ναι τι θα μου πεις?:green:

ισα ισα μονο ειδικος δεν ειμαι...

κοιτα δεν ειμαι και τοσο του κοψε 300 θερμιδες και θα γραμμωσεις.... καλητερο ειναι το δημιουργησε ελειμα και θα χασεις... ελειμα μπορεις να δημιουργησεις και με αλλους τροπους.... τωρα αν θα γραμμωσεις μπαινουν πολλοι παραγωντες....

δεν ξερω απλα εχω αρχισει και πιστευω οτι η ινσουλινη ειναι το λιγοτερο....:unsure:

eli_din3
02-05-12, 19:55
αποφασιστεεεε

aepiskeptis
02-05-12, 20:00
πρεπει να βρουμε εναν ειδικο κατι, αλλιως ατακες πεταμε τριγυρω νομιζω κ "ο μονοφθαλμος οδηγει τον τυφλο"

τι να σου πω

εχουμε λεπτινη, εχουμε γρελινη πως τη λενε, εχουμε τους υποδοχεις A2 B1 που κανουν ο,τι τους ερθει, αν μιλαμε για νηστειες μπαινουν στο παιχνιδι η ευαισθησια στις κατεχολαμινες που αυξανεται (ωστοσο παλι σε noradrenaline θα καταληψουμε και στους Β1, τωρα τι παιζει με επινεφρινη, ντοπαμινη δε ξερω), gh που αυξανεται κατα τη διαρκεια της νηστειας (μενει κατα μεσο ορο σταθερη? επομενως ρυθμιζεται η εκκριση της διαφορετικα?)

συνεπως μαλλον το πως θα γραμμωσει ο καθενας μαλλον ειναι περισσοτερο τεχνη αυστηρα προσωπικη

beefmeup
02-05-12, 20:01
αποφασιστεεεε

καλα μην την ψαχνεις τοσο..αυτες ειναι τεχνικες λεπτομεριες που πρεπει να εισαι σε αλλο επιπεδο σωματικο για να καταλαβεις διαφορα..κ αν.
μια απλη ελειματικη διατροφη με σωστη ληψη πρωτεινης,θα κανει οτι πρεπει να κανει σε ενα ανθρωπο που απλα γυμναζεται για να εχει καλυτερο σωμα..

οποτε μην σε απασχολουν αυτα που διαβαζεις τοσο γιατι μαλλον δεν θα τα εφαρμοσεις ποτε:P
το θεμα ειναι κουβεντα να γινεται..

Devil
02-05-12, 20:12
πρεπει να βρουμε εναν ειδικο κατι, αλλιως ατακες πεταμε τριγυρω νομιζω κ "ο μονοφθαλμος οδηγει τον τυφλο"

τι να σου πω

εχουμε λεπτινη, εχουμε γρελινη πως τη λενε, εχουμε τους υποδοχεις A2 B1 που κανουν ο,τι τους ερθει, αν μιλαμε για νηστειες μπαινουν στο παιχνιδι η ευαισθησια στις κατεχολαμινες που αυξανεται (ωστοσο παλι σε noradrenaline θα καταληψουμε και στους Β1, τωρα τι παιζει με επινεφρινη, ντοπαμινη δε ξερω), gh που αυξανεται κατα τη διαρκεια της νηστειας (μενει κατα μεσο ορο σταθερη? επομενως ρυθμιζεται η εκκριση της διαφορετικα?)

συνεπως μαλλον το πως θα γραμμωσει ο καθενας μαλλον ειναι περισσοτερο τεχνη αυστηρα προσωπικη

βασικα ολα αυτα.... οι υποδοχεις μας ενδιαφερουν περισσοτερο α2,β2 και β3....και για τους β3 ξερουμε και τα λιγοτερα...
και ουσιαστικα ειναι το μονο πραγμα που εχω ψαξει περισσοτερο....:green:

η αυξηση της GH πισευω οτι ειναι αμελητεα... η λεπτινη παιζει βασικο ρολο....

η ινσουλινη δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο βασικο γιατι δεν μπορουμε να το ρυθμισουμε ετσι απλα.... η μονη λυση ειναι το fasting.... δεν βρισκω κατι αλλο...

για αυτο καταληγω στο οτι το μονο που μπορουμε να πουμε με σιγουρια ειναι θερμιδες μπαινουν θερμιδες βγαινουν...

απο εκει και περα για να το παιξεις recomp... θελει τεραστια υπομονη.... και τα αποτελεσματα ειναι πολυ λιγα....

eli_din3
02-05-12, 20:18
βασικα ολα αυτα.... οι υποδοχεις μας ενδιαφερουν περισσοτερο α2,β2 και β3....και για τους β3 ξερουμε και τα λιγοτερα...
και ουσιαστικα ειναι το μονο πραγμα που εχω ψαξει περισσοτερο....:green:

η αυξηση της GH πισευω οτι ειναι αμελητεα... η λεπτινη παιζει βασικο ρολο....

η ινσουλινη δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο βασικο γιατι δεν μπορουμε να το ρυθμισουμε ετσι απλα.... η μονη λυση ειναι το fasting.... δεν βρισκω κατι αλλο...

για αυτο καταληγω στο οτι το μονο που μπορουμε να πουμε με σιγουρια ειναι θερμιδες μπαινουν θερμιδες βγαινουν...

απο εκει και περα για να το παιξεις recomp... θελει τεραστια υπομονη.... και τα αποτελεσματα ειναι πολυ λιγα....

εγω που ειμαι ασχετουλα και τελειως αρχαρια δεν μπορω να κανω σχετικα ευκολα recomp?

aepiskeptis
02-05-12, 20:20
και μολις ερθει στην νεα θερμοδυναμικη ισορροπια για να χασει επιπλεον λιπος τι θα κανει? θα προσπαθησει να δημιουργησει νεο ελλειμα. Υπεροχα.

πως? θα αυξησει τη δραστηριοτητα? θα μειωσει και αλλο τις θερμιδες?


και τι επιπτωσεις θα εχουν τα παραπανω.

συζητηση να γινεται, αλλα ξερεις κατι δεν καθεται καλα. Προσωπικα διαισθητικα και μονο, τα παραπανω δε μου κανουν μια "ωραια συνταγη", μια καλα ορισμενη θεωρια, εχει τρυπες μπαζει απο παντου.

Ας δουμε ενα παραδειγμα εμπειρος λιφτερ (10+ χρονια εμπειριας) κοβει θερμιδες για να χασει λιπος και περιμενει και τπ λογικο χασιμο μυικης μαζας και ενω μεχρι σημερα ετρωγε το διαδεδομενο πρ/λιπος/υδατ 30/20/50 λεει για κατσε να παιξω λιγο 30/50/20 και διαπιστωνει οτι χανει λιπος και βαζει μυς ταυτογχρονα. Η διατηρηση της ενεργειας δε μπορει να παραβιαζεται. Φαρμακα δεν παιρνει, προπονηση δεν αλλαξε, ηταν στο 10% δεν ηταν 15+%. Τι παει λαθος?

Devil
02-05-12, 20:20
εγω που ειμαι ασχετουλα και τελειως αρχαρια δεν μπορω να κανω σχετικα ευκολα recomp?

οκ.... βασικα τι καταλαβες απο τα παραπανω?

σε καθε περιπτωση μπορεις να δοκιμασεις.... δεν ξερω αν θα πετυχει η' οχι....

aepiskeptis
02-05-12, 20:25
για αυτο καταληγω στο οτι το μονο που μπορουμε να πουμε με σιγουρια ειναι θερμιδες μπαινουν θερμιδες βγαινουν...


ναι αλλα διατηρωντας την ευαισθησια στην ινσουλινη.

παραδειγμα κανω διατροφη γραμμωσης και καθε παρασκευη τρωω τηγανιτες πατατες και ο,τι βρισκεται στην κορυφη στον ινσουλικο δεικτη κρατωντας τις συνολικες θερμιδες υποθερμιδικα, συνεπως βαρος δε θα βαλω, αλλα η ευαισθησια μου στην ινσουλινη θα μειωθει.

και μολις ερθω στη νεα θερμοδυναμικη ισορροπια, που μεχρι "χτες" ηταν ελλειμα και τωρα ειναι συντηρηση, τι θα γινει με μειωμενη ινσουλινοευαισθησια?