PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39

beefmeup
02-05-12, 20:26
Ας δουμε ενα παραδειγμα εμπειρος λιφτερ (10+ χρονια εμπειριας) κοβει θερμιδες για να χασει λιπος και περιμενει και τπ λογικο χασιμο μυικης μαζας και ενω μεχρι σημερα ετρωγε το διαδεδομενο πρ/λιπος/υδατ 30/20/50 λεει για κατσε να παιξω λιγο 30/50/20 και διαπιστωνει οτι χανει λιπος και βαζει μυς ταυτογχρονα. Η διατηρηση της ενεργειας δε μπορει να παραβιαζεται. Φαρμακα δεν παιρνει, προπονηση δεν αλλαξε, ηταν στο 10% δεν ηταν 15+%. Τι παει λαθος?

αυτο το παραδειγμα αριθμητικα ειναι τυχαιο,η στεκουν οι αριθμοι?

οπως κ να χει,η θεωρια δεν ειναι απαραιτητο οτι μπαζει νερα,γιατι εχουμε αφησει εξω το γεγονος πως το ατομικο παραδειγμα δεν ειναι τεκμηριο..
οκ,κ εγω μπορει να κανω κατι αλλο κουφο που δουλευει(δεν εχω μετρησει ποτε θερμιδες τα τελευταια 6 χρονια),αλλα αυτο δεν σημαινει οτι γινεται γενικοτερα..
αλλο εγω,αλλο εσυ,αλλο ο αλλος..
μαλλον καπου εκει ειναι ο παραγοντας Χ που ψαχνετε..

Devil
02-05-12, 20:28
και μολις ερθει στην νεα θερμοδυναμικη ισορροπια για να χασει επιπλεον λιπος τι θα κανει? θα προσπαθησει να δημιουργησει νεο ελλειμα. Υπεροχα.

πως? θα αυξησει τη δραστηριοτητα? θα μειωσει και αλλο τις θερμιδες?


και τι επιπτωσεις θα εχουν τα παραπανω.

συζητηση να γινεται, αλλα ξερεις κατι δεν καθεται καλα. Προσωπικα διαισθητικα και μονο, τα παραπανω δε μου κανουν μια "ωραια συνταγη", μια καλα ορισμενη θεωρια, εχει τρυπες μπαζει απο παντου.

Ας δουμε ενα παραδειγμα εμπειρος λιφτερ (10+ χρονια εμπειριας) κοβει θερμιδες για να χασει λιπος και περιμενει και τπ λογικο χασιμο μυικης μαζας και ενω μεχρι σημερα ετρωγε το διαδεδομενο πρ/λιπος/υδατ 30/20/50 λεει για κατσε να παιξω λιγο 30/50/20 και διαπιστωνει οτι χανει λιπος και βαζει μυς ταυτογχρονα. Η διατηρηση της ενεργειας δε μπορει να παραβιαζεται. Φαρμακα δεν παιρνει, προπονηση δεν αλλαξε, ηταν στο 10% δεν ηταν 15+%. Τι παει λαθος?

μαγεια.... αυξανει ογκο.... στιμς/λιποτροπικα κτλ.... αλλαζει διατροφη.... 4 λυσεις για πλακα....


αν ειναι ζωντανο παραδειγμα θα ηθελα να δω φοτος.....

απο την αλλη ρεκομπ πιθανοτατα να γινετε.... βεβαια δεν θα το προγραμματιζα ετσι... μια απλη αλλαγη σε λιπαρα/υδατανθρακα δεν μου κανει... κατι σε ud2 η' ακομα χειροτερα psmf σπασμενη με overfeed πιθανοτατα να μου εκανε καλητερα.... ακομα και ABCDE like diet...
αλλα μια απλη αλλαγη στη διατροφη με λιπαρα/υδατ δεν θα ελεγα οτι μπορει να κανει κατι...

aepiskeptis
02-05-12, 20:46
μαγεια.... αυξανει ογκο.... στιμς/λιποτροπικα κτλ.... αλλαζει διατροφη.... 4 λυσεις για πλακα....


αν ειναι ζωντανο παραδειγμα θα ηθελα να δω φοτος.....

απο την αλλη ρεκομπ πιθανοτατα να γινετε.... βεβαια δεν θα το προγραμματιζα ετσι... μια απλη αλλαγη σε λιπαρα/υδατανθρακα δεν μου κανει... κατι σε ud2 η' ακομα χειροτερα psmf σπασμενη με overfeed πιθανοτατα να μου εκανε καλητερα.... ακομα και ABCDE like diet...
αλλα μια απλη αλλαγη στη διατροφη με λιπαρα/υδατ δεν θα ελεγα οτι μπορει να κανει κατι...

δυστυχως τις φοτο τις εχει κατεβασει, το ολο λογκ υπαρχει εδω http://www.eatcleanlifthard.com/forum/showthread.php?16970-Defining-My-Path-to-the-Summer-of...something

shake diet με 1-2 γευματα κρεατος τη μερα και 1 carb up την εβδομαδα ειναι η διαιτα που προτεινει ο Τζειμι (chaosandpain.blogspot.com) Apex Predator Diet και φαινεται να δουλευει για πολυ κοσμο που την ακολουθει

average_joe
02-05-12, 20:55
παντως το 30/50/20 (50 λιπος) που αναφερεται παραπανω καθως το χρησιμοποιω τωρα ενα εξαμηνο, θεωρω οτι βοηθησε παρα πολυ στο να κανω το καλυτερο recomp που χω επιτυχει μεχρι στιγμης.

βεβαια, αλλαξε πολυ και η προπονητικη φιλισοφια μου (περασμα απο split σε upper/ lower και κανα 2μηνο τωρα full body) σε συνδυασμο με το fast που κανω επισης κανα διμηνο.

απλα μια αποψη ακομα.

Devil
02-05-12, 20:56
δυστυχως τις φοτο τις εχει κατεβασει, το ολο λογκ υπαρχει εδω http://www.eatcleanlifthard.com/forum/showthread.php?16970-Defining-My-Path-to-the-Summer-of...something

shake diet με 1-2 γευματα κρεατος τη μερα και 1 carb up την εβδομαδα ειναι η διαιτα που προτεινει ο Τζειμι (chaosandpain.blogspot.com) Apex Predator Diet και φαινεται να δουλευει για πολυ κοσμο που την ακολουθει

mountainman ε? εχει χαθει απο παντου αυτος μετα την συνεντευξη στο bb.com.... τις εχω δει τις φοτο του.... αλλα το στορυ ξεκιναει οτι ηταν χοντρος...

ναι το ξερω οτι δουλευει η ΑΡΕ.... εχουμε και ενα μελος που την κανει....

aepiskeptis
02-05-12, 21:00
σε αυτην την περιοδο ειναι κανα 1-2 χρονια μετα την συνεντευξη και οπως λεει κ ο ιδιος ηταν το καλυτερο καλοκαιρι της φισικ του, μετα "πηρε ο διαολος το Λονγκ Μπιτσ", ειχε τραυματισμους κά

τωρα ειναι φιτ αδυνατουλης :green:

aepiskeptis
02-05-12, 22:32
αα κυρ Ντεβιλ αν θες ριξε καμια ματια σε αυτο που ανεβασα εδω http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?436-%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-Bodybuilding-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/page8

margarita02
02-05-12, 23:17
αμε και χωρις ελειμμα χανεις, αν αυξησεις την ευαισθησια σου στην ινσουλινη. βεβαια δε χανεις βαρος, αλλα χανεις λιπος με το βαρος σου σταθερο.

margarita02

δες εδω για τους ρυθμους απορροφησης

http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/what-are-good-sources-of-protein-speed-of-digestion-part-2.html

Ευχαριστώ για το link.Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λέει.

marvin
02-05-12, 23:38
μαγεια.... αυξανει ογκο.... στιμς/λιποτροπικα κτλ.... αλλαζει διατροφη.... 4 λυσεις για πλακα....


αν ειναι ζωντανο παραδειγμα θα ηθελα να δω φοτος.....

απο την αλλη ρεκομπ πιθανοτατα να γινετε.... βεβαια δεν θα το προγραμματιζα ετσι... μια απλη αλλαγη σε λιπαρα/υδατανθρακα δεν μου κανει... κατι σε ud2 η' ακομα χειροτερα psmf σπασμενη με overfeed πιθανοτατα να μου εκανε καλητερα.... ακομα και ABCDE like diet...
αλλα μια απλη αλλαγη στη διατροφη με λιπαρα/υδατ δεν θα ελεγα οτι μπορει να κανει κατι...


:weights:Κανεις δε λυπαται την ξανθια!!!!!:weights::weights:

Devil
02-05-12, 23:51
αα κυρ Ντεβιλ αν θες ριξε καμια ματια σε αυτο που ανεβασα εδω http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?436-Βιβλία-Bodybuilding-Διατροφής-και-Προπόνησης/page8 (http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?436-%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-Bodybuilding-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/page8)

δεν το εχα δει... thanks...;)


:weights:Κανεις δε λυπαται την ξανθια!!!!!:weights::weights:

για ριξε ερωτηση....:green:

tyler_durden
02-05-12, 23:53
o τζειμι ουσιαστικα προτεινει ckd..

marvin
02-05-12, 23:59
μαγεια.... αυξανει ογκο.... στιμς/λιποτροπικα κτλ.... αλλαζει διατροφη.... 4 λυσεις για πλακα....


αν ειναι ζωντανο παραδειγμα θα ηθελα να δω φοτος.....

απο την αλλη ρεκομπ πιθανοτατα να γινετε.... βεβαια δεν θα το προγραμματιζα ετσι... μια απλη αλλαγη σε λιπαρα/υδατανθρακα δεν μου κανει... κατι σε ud2 η' ακομα χειροτερα psmf σπασμενη με overfeed πιθανοτατα να μου εκανε καλητερα.... ακομα και ABCDE like diet...
αλλα μια απλη αλλαγη στη διατροφη με λιπαρα/υδατ δεν θα ελεγα οτι μπορει να κανει κατι...


:turtle::turtle:

Devil
03-05-12, 00:18
:turtle::turtle:

stim/στιμ = stimulants = διεγερτικα... δες εδω πχ... http://en.wikipedia.org/wiki/Stimulant

ud2 = ultimate diet 2.... ειναι μια διατροφη του lyle mcdonald.... http://books.google.it/books/about/The_Ultimate_Diet_2_0.html?id=mJe6ymyZH7MC&redir_esc=y

(με ενα μικρο search στο google ''ultimate diet 2 pdf'' μπορεις και να το κατεβασεις τσαμπα.... εγω δεν σου ειπα τιποτα...:green:)

psmf = protein sparing modified fast... ουσιαστικα ειναι διαιτα που τρως μονο πρωτεινες... http://en.wikipedia.org/wiki/Protein_Sparing_Modified_Fast

overfeed = τρως πανω απο το κανονικο.... δλδ... σε κυκλικη κετο διατροφη πχ οταν φτασει το σαββατο συνηθως πρεπει να γεμισεις με υδατανθρακες... μερικοι φτανουν και τα 1000γρ υδατανθρακα (δεν εκανα λαθος κανενα μηδενικο:green: 1000 ειναι...) αυτο ειναι οverfeed... αλλιως λεγετε refeed...

ABCDE = anabolic burst cycling diet and excercise.... με ενα googlaρισμα θα βρεις ινφο.... ουσιαστικα ειναι 1-2 εβδομαδες με πολυ χαμηλες θερμιδες και μετα 1-2 εβδομαδες με πολυ ψηλες θερμιδες....

marvin
03-05-12, 00:25
stim/στιμ = stimulants = διεγερτικα... δες εδω πχ... http://en.wikipedia.org/wiki/Stimulant

ud2 = ultimate diet 2.... ειναι μια διατροφη του lyle mcdonald.... http://books.google.it/books/about/The_Ultimate_Diet_2_0.html?id=mJe6ymyZH7MC&redir_esc=y

(με ενα μικρο search στο google ''ultimate diet 2 pdf'' μπορεις και να το κατεβασεις τσαμπα.... εγω δεν σου ειπα τιποτα...:green:)

psmf = protein sparing modified fast... ουσιαστικα ειναι διαιτα που τρως μονο πρωτεινες... http://en.wikipedia.org/wiki/Protein_Sparing_Modified_Fast

overfeed = τρως πανω απο το κανονικο.... δλδ... σε κυκλικη κετο διατροφη πχ οταν φτασει το σαββατο συνηθως πρεπει να γεμισεις με υδατανθρακες... μερικοι φτανουν και τα 1000γρ υδατανθρακα (δεν εκανα λαθος κανενα μηδενικο:green: 1000 ειναι...) αυτο ειναι οverfeed... αλλιως λεγετε refeed...

ABCDE = anabolic burst cycling diet and excercise.... με ενα googlaρισμα θα βρεις ινφο.... ουσιαστικα ειναι 1-2 εβδομαδες με πολυ χαμηλες θερμιδες και μετα 1-2 εβδομαδες με πολυ ψηλες θερμιδες....


:bowdown::bowdown:Ευχαριστωωωωω!!!!:welcome:

adamz
05-05-12, 14:43
παιδες..η φραουλες τωρα που θελω να καψω λιπος...ειναι καλο να τις εχω στην διατροφη ? :unsure:

s0k0s
05-05-12, 15:49
παιδες..η φραουλες τωρα που θελω να καψω λιπος...ειναι καλο να τις εχω στην διατροφη ? :unsure:

Tα μονα φρουτα που επιτρεπονται ειναι οι φραουλες και τα ξινομηλα λογω του χαμηλου γλυκαιμικου τους δεικτη και των λιγων θερμιδων εξαιτιας χαμηλης περιεκτικοτητας σε φρουκτοζη ;)

gym
05-05-12, 17:44
Tα μονα φρουτα που επιτρεπονται ειναι οι φραουλες και τα ξινομηλα λογω του χαμηλου γλυκαιμικου τους δεικτη και των λιγων θερμιδων εξαιτιας χαμηλης περιεκτικοτητας σε φρουκτοζη ;)

γιατι τα μονα αν επιτρεπεται?:green:

s0k0s
05-05-12, 17:50
γιατι τα μονα αν επιτρεπεται?:green:

Αυτο ειχε πει ενας ελληνας bb και το λεω :green:


η καλυτερη προαγωνιστικη διαιτα,η οταν σκοπευουμε να χασουμε περιτα κιλα λιπους,ειναι εκεινη που βασιζεται στην πρωτεινοφαγια με χαμηλους υδατανθρακες.η ποσοστιαια αναλογια θα πρεπει να ειναι 50-40-10.απαχη ζωικη πρωτεινη θα πρεπει να προερχεται απο ασπρα κρεατα(γαλ/λα,κοτ/λο,κουνελι),ψαρια-θαλασσινα,ασπραδι αυγου.το κοκκινο κρεας καλο θα ειναι να αποφευγεται,εκτος εαν ειναι απαχο,λογου χαρην μοσχαρισιο φιλετο,ελαφι,στρουθοκαμηλος,αγριογουρουνο,βουβαλι.τα γαλακτοκομικα ως γνωστον θα πρεπει να αποφευγονται,με μια εξαιρεση στο απαχο γιαουρτι διχως φρουτα.απο υδατανθρακες απαγορευονται οι αμυλωδεις(ρυζι,πατατα,μακαρονι)καθως επισης ολα τα παραγωγα του αλευριου,αλλα και τα φρουτα.μονο οι νηφαδες βρωμης και το μουσλι με το πρωινο.αφθονα λαχανικα και σαλατες με μια κουταλια της σουπας λαδι ελιας και φυσικα καθολου ζαχαρη,αλλα και φυσικοι χυμοι.τα μονα φρουτα που επιτρεπονται ειναι οι φραουλες και τα ξινομηλα λογω του χαμηλου γλυκαιμικου τους δεικτη και των λιγων θερμιδων εξαιτιας χαμηλης περιεκτικοτητας σε φρουκτοζη.και εννοειται αφθονο εμφιαλωμενο νερο,χαμηλο σε νατριο και ενιοτε αναψυκτικα με ασπαρταμη,αν και αυτα εχουν αποδειχθει οτι προκαλουν υπογλυκαιμικα επεισοδια.το μυστικο για να μην εχουμε αισθημα πεινας ειναι να διατηρουμε σταθερο το επιπεδο γλυκοζης στο αιμα,με το να τρωμε απο λιγο καθε δυο με τρεις ωρες.οσο πιο πολλα γευματα,τοσο ενεργοποιειται ο βασικος μεταβολισμος.το αλατι να αποφευγεται διοτι και υπερταση προκαλει,αλλα και οιδηματα μεσω της κατακρατησης υγρων.εναλακτικη λυση ειναι ιωδιουχο αλατι πτωχο σε σοδιο=Na+.δεν ειμαι οπαδος του cheat meal σε σταθερη βαση.εαν εχω την αναγκη να το κανω,θα το κανω μεχρι το μεσημερι με κατι που εχει πρωτεινη τουλαχιστον.

Ονομα δεν θελω να αναφερω.

gym
05-05-12, 18:34
Αυτο ειχε πει ενας ελληνας bb και το λεω :green:


η καλυτερη προαγωνιστικη διαιτα,η οταν σκοπευουμε να χασουμε περιτα κιλα λιπους,ειναι εκεινη που βασιζεται στην πρωτεινοφαγια με χαμηλους υδατανθρακες.η ποσοστιαια αναλογια θα πρεπει να ειναι 50-40-10.απαχη ζωικη πρωτεινη θα πρεπει να προερχεται απο ασπρα κρεατα(γαλ/λα,κοτ/λο,κουνελι),ψαρια-θαλασσινα,ασπραδι αυγου.το κοκκινο κρεας καλο θα ειναι να αποφευγεται,εκτος εαν ειναι απαχο,λογου χαρην μοσχαρισιο φιλετο,ελαφι,στρουθοκαμηλος,αγριογουρουνο,βουβαλι.τα γαλακτοκομικα ως γνωστον θα πρεπει να αποφευγονται,με μια εξαιρεση στο απαχο γιαουρτι διχως φρουτα.απο υδατανθρακες απαγορευονται οι αμυλωδεις(ρυζι,πατατα,μακαρονι)καθως επισης ολα τα παραγωγα του αλευριου,αλλα και τα φρουτα.μονο οι νηφαδες βρωμης και το μουσλι με το πρωινο.αφθονα λαχανικα και σαλατες με μια κουταλια της σουπας λαδι ελιας και φυσικα καθολου ζαχαρη,αλλα και φυσικοι χυμοι.τα μονα φρουτα που επιτρεπονται ειναι οι φραουλες και τα ξινομηλα λογω του χαμηλου γλυκαιμικου τους δεικτη και των λιγων θερμιδων εξαιτιας χαμηλης περιεκτικοτητας σε φρουκτοζη.και εννοειται αφθονο εμφιαλωμενο νερο,χαμηλο σε νατριο και ενιοτε αναψυκτικα με ασπαρταμη,αν και αυτα εχουν αποδειχθει οτι προκαλουν υπογλυκαιμικα επεισοδια.το μυστικο για να μην εχουμε αισθημα πεινας ειναι να διατηρουμε σταθερο το επιπεδο γλυκοζης στο αιμα,με το να τρωμε απο λιγο καθε δυο με τρεις ωρες.οσο πιο πολλα γευματα,τοσο ενεργοποιειται ο βασικος μεταβολισμος.το αλατι να αποφευγεται διοτι και υπερταση προκαλει,αλλα και οιδηματα μεσω της κατακρατησης υγρων.εναλακτικη λυση ειναι ιωδιουχο αλατι πτωχο σε σοδιο=Na+.δεν ειμαι οπαδος του cheat meal σε σταθερη βαση.εαν εχω την αναγκη να το κανω,θα το κανω μεχρι το μεσημερι με κατι που εχει πρωτεινη τουλαχιστον.

Ονομα δεν θελω να αναφερω.

κακως φιλε μου γιατι οταν κανεις copy paste και κανεις παραπομπη οφελεις να δινεις την πηγη απο κατω...

αυτο κρατα το ως σημειωση στο πισω μερος του μυαλου σου για την επομενη φορα...

μετα στο θεμα μας...επειδη το ειπε ενας ββ τι σημαινει?
κ μενα η γιαγια μου μου λεει να τρωω σοκολατα γιατι ετσι γινομαστε εξυπνοι!>να το προτεινω σε ολους τοτε αφου το λεει η γιαγια μου...


σε μια διατροφη γραμμωσης εχουμε πει οτι μετρανε οι θερμιδες οπως και γενικοτερα αναλογα το στοχο μας...το αν θα φαει καποιος μπανανα δηλαδη αντι για μηλο και ειναι οκ θερμιδικα τι προβλημα υπαρχει?αν τα εχει κανονισει ετσι μεσα στη μερα του....??:unsure:ε?

οταν ο αλλος σου ρωταει οτι θελει να καψει λιπος λεπτομερειες του τυπου οχι μπανανα και ναι στο μηλο δεν μετρανε...εκτος κ αν κατεβαινει αγωνες και παιζουν αλλα εκει...οποτε δνε μιλαμε για διατροφη γραμμωσης αλλα απλα για διατροφη απωλειας σωματικου λιπους-βαρους...

αλλα και παλι αν θες να το αναφερεις,πες το αλλα δωσε και μια επισημανση οτι που ισχυει αυτο κ αν αξιζει να μπει σε τετοια διαδικασια ψειρισματος...

γιατι στο τελος κατανταμε να μην τρωμε μπανανες αλλα μονο μηλα και τρωνε αλλα κ αλλα κ αναρωτιουνται τι γινεται...

s0k0s
05-05-12, 18:40
κακως φιλε μου γιατι οταν κανεις copy paste και κανεις παραπομπη οφελεις να δινεις την πηγη απο κατω...

αυτο κρατα το ως σημειωση στο πισω μερος του μυαλου σου για την επομενη φορα...

μετα στο θεμα μας...επειδη το ειπε ενας ββ τι σημαινει?
κ μενα η γιαγια μου μου λεει να τρωω σοκολατα γιατι ετσι γινομαστε εξυπνοι!>να το προτεινω σε ολους τοτε αφου το λεει η γιαγια μου...


σε μια διατροφη γραμμωσης εχουμε πει οτι μετρανε οι θερμιδες οπως και γενικοτερα αναλογα το στοχο μας...το αν θα φαει καποιος μπανανα δηλαδη αντι για μηλο και ειναι οκ θερμιδικα τι προβλημα υπαρχει?αν τα εχει κανονισει ετσι μεσα στη μερα του....??:unsure:ε?

οταν ο αλλος σου ρωταει οτι θελει να καψει λιπος λεπτομερειες του τυπου οχι μπανανα και ναι στο μηλο δεν μετρανε...εκτος κ αν κατεβαινει αγωνες και παιζουν αλλα εκει...οποτε δνε μιλαμε για διατροφη γραμμωσης αλλα απλα για διατροφη απωλειας σωματικου λιπους-βαρους...

αλλα και παλι αν θες να το αναφερεις,πες το αλλα δωσε και μια επισημανση οτι που ισχυει αυτο κ αν αξιζει να μπει σε τετοια διαδικασια ψειρισματος...

γιατι στο τελος κατανταμε να μην τρωμε μπανανες αλλα μονο μηλα και τρωνε αλλα κ αλλα κ αναρωτιουνται τι γινεται...

Συμφωνω σε οτι λες :thumbup: λαθος μου γνωριζω..
pm.

aepiskeptis
05-05-12, 21:24
εεεεεελεος χ2


κοιτα να δεις που ο Τιμπερτετοιος εχει δικιο what goes around comes around


http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=3272771&page=1

ακριβως η ιδια ερωτηση το 2007 στο ββ.κομ :inandout::inandout:


δλδ ποσες φραουλες μπορει να φαει καποιος, ενα κιλο τη μερα 2?

μη φας φρουτα δε θα γραμμωσεις :awesome::awesome::awesome:

gym
05-05-12, 21:31
εεεεεελεος χ2


κοιτα να δεις που ο Τιμπερτετοιος εχει δικιο what goes around comes around


http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=3272771&page=1

ακριβως η ιδια ερωτηση το 2007 στο ββ.κομ :inandout::inandout:


δλδ ποσες φραουλες μπορει να φαει καποιος, ενα κιλο τη μερα 2?

μη φας φρουτα δε θα γραμμωσεις :awesome::awesome::awesome:

ψευδεσαι...εγω με μισο κιλο τη μερα παντως περσυ μια χαρα εγραμμωσα...:green:

επισης...τι θκατα...θυμασαι τα ποστ πριν χρονιαααα?:shock::shock::shock:

aepiskeptis
05-05-12, 21:41
κοιτα αν ποσα μελη κ εγω δε ξερω του ββινγ.γρ

δε φανε φραουλες φετος, λογικα οι τιμες θα πεσουν, οποτε περισσοτερες φραουλες για μενα





:green::green::green:

τρωω πολυ ψαρι, κανει καλο στη μνημη λενε

παιρνω και Τζινγκο, hyperzine κανουν καλο στη μνημη και δε θυμαμαι σε τι αλλο


Υ.Γ που σαι κοπελια :) ριξε μια γνωμη εδω αν δε βαριεσαι, τνχ http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5401-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/page263

Αντωνης
05-05-12, 22:11
ABCDE = anabolic burst cycling diet and excercise.... με ενα googlaρισμα θα βρεις ινφο.... ουσιαστικα ειναι 1-2 εβδομαδες με πολυ χαμηλες θερμιδες και μετα 1-2 εβδομαδες με πολυ ψηλες θερμιδες....

Ρε συ αυτο ακουγεται ενδιαφερον
Ας πουμε με 2 βδομαδες στις 2.000-2.300 και μετα αλλες με 4-4.200(για ατομο 76-80 κιλων)?Και με τι μακρος?Επισης θελει τοση προσοχη οσο και το recomp?

Για ριξε καμια πληροφορια γιατι απο διατροφη δεν το χω....

gym
05-05-12, 22:12
κοιτα αν ποσα μελη κ εγω δε ξερω του ββινγ.γρ

δε φανε φραουλες φετος, λογικα οι τιμες θα πεσουν, οποτε περισσοτερες φραουλες για μενα





:green::green::green:

τρωω πολυ ψαρι, κανει καλο στη μνημη λενε

παιρνω και Τζινγκο, hyperzine κανουν καλο στη μνημη και δε θυμαμαι σε τι αλλο


Υ.Γ που σαι κοπελια :) ριξε μια γνωμη εδω αν δε βαριεσαι, τνχ http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5401-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/page263


εσυ παιρνεις ληγμενα,,.,.δεν εξηγειται αλλιως!:green::green:

υ.γ. εριξα κ δεν εριξα...

marvin
05-05-12, 22:19
Ρε συ αυτο ακουγεται ενδιαφερον
Ας πουμε με 2 βδομαδες στις 2.000-2.300 και μετα αλλες με 4-4.200(για ατομο 76-80 κιλων)?Και με τι μακρος?Επισης θελει τοση προσοχη οσο και το recomp?

Για ριξε καμια πληροφορια γιατι απο διατροφη δεν το χω....


ΟΟΟΟΧΙ Αντωνακη μας.....για διαβασε να σε δω...οχι διαβασε τι λεει......να το περασει και κανενας αλλος...και μετα να μιλησουμε να δουμε αν καταλαβαμε τα ιδια...:P:P.

aepiskeptis
05-05-12, 22:22
Ρε συ αυτο ακουγεται ενδιαφερον
Ας πουμε με 2 βδομαδες στις 2.000-2.300 και μετα αλλες με 4-4.200(για ατομο 76-80 κιλων)?Και με τι μακρος?Επισης θελει τοση προσοχη οσο και το recomp?

Για ριξε καμια πληροφορια γιατι απο διατροφη δεν το χω....

εεελα Αντωνηηηη

κοιτα δω

http://chaosandpain.blogspot.com/2010/09/simple-as-b-bloody-c-d-e.html

Αντωνης
05-05-12, 22:33
ΟΟΟΟΧΙ Αντωνακη μας.....για διαβασε να σε δω...οχι διαβασε τι λεει......να το περασει και κανενας αλλος...και μετα να μιλησουμε να δουμε αν καταλαβαμε τα ιδια...:P:P.

Μωρε θα το κανα αλλα ειναι που εχω ξεκινησει το διαβασμα για εξεταστικη,και δεν θελω να αφομοιωσω γνωσεις απο διαφορετικους κλαδους γιατι θα μπερδευτει το μυαλο...καταλαβαινεις...:P


εεελα Αντωνηηηη

κοιτα δω

http://chaosandpain.blogspot.com/2010/09/simple-as-b-bloody-c-d-e.html

Ευχαριστω ρε,ωραιος....Ειχε απλη γλωσσα και απαντησε σε ολες τις ερωτησεις μου:thumbup:
Καποια κομματια με συντομευσεις ορων κ ειδικευμενες βιοχημικες εξηγησεις απλα τα προσπερασα..:green:

''The macronutrient profile of the diet is not nearly as important as the total-energy intake''..Τι πιο ταιριαστο για μενα?:green:

exkaliber
05-05-12, 22:37
''The macronutrient profile of the diet is not nearly as important as the total-energy intake''..Τι πιο ταιριαστο για μενα?:green:

λαδη θερμιδα να ναι κι οτι να ναι?:unsure:

Αντωνης
05-05-12, 22:42
Οχι ρε τρελε,λεει φυσικα οτι ειναι καλυτερο και να χει και υψηλες ποσοτητες πρωτεινης,και δεν συνισταται η ληψη υψηλων ποσοτητων carbs στην low calories phase...Απλα προφανως η συγκεκριμμενη διατροφη δεν ειναι και πολυ του ψυρισματος

Devil
05-05-12, 22:52
Ρε συ αυτο ακουγεται ενδιαφερον
Ας πουμε με 2 βδομαδες στις 2.000-2.300 και μετα αλλες με 4-4.200(για ατομο 76-80 κιλων)?Και με τι μακρος?Επισης θελει τοση προσοχη οσο και το recomp?

Για ριξε καμια πληροφορια γιατι απο διατροφη δεν το χω....

κανε ενα γοογλαρισμα ρε...:P:green:


εδιτ.... ακυρο....τωρα το ειδα το λινκ απο cnp...

aepiskeptis
05-05-12, 22:56
οσο πιο απλη ειναι η μια διατροφη, τοσο πιο ευκολο ειναι να κανεις παρεα μαζι της


ειναι ο κατεξοχην τροπος να δικαιολογησει ο guru τα λεφτα που ζηταει, σου βγαζει μια διατροφη.... παζλ για γερους λυττεσ

aepiskeptis
05-05-12, 23:01
εδιτ.... ακυρο....τωρα το ειδα το λινκ απο cnp...

"
iam jamie yesterday i μπιπ 15 times, and today 6 already, i wanna μπιπ a μπιπ hole in my desk, μπιπ, lewis
"


μονο που σαι Αντωνη, μη το παρα μπιπ μπιπ οταν θα τρως τη κουζινα, γιατι θα γινεις μπιπ φατ


ενδιαφερον ειναι, συζηταγα με ενα τυπο που συνδυαζει IF με ABCDE και δουλευει τελεια πανω του, ειχε ποσταρει την ιδεα του κ ο Μαρτιν τυπος ειχε φρικαρει χαχαχα του χαλαγε την πατεντα

beefmeup
06-05-12, 11:34
ABCDE = anabolic burst cycling diet and excercise.... με ενα googlaρισμα θα βρεις ινφο.... ουσιαστικα ειναι 1-2 εβδομαδες με πολυ χαμηλες θερμιδες και μετα 1-2 εβδομαδες με πολυ ψηλες θερμιδες....

τωρα τα ειδα αυτα τα ποστ,κ κατω..

μαγεια..ο τυπος προτεινει το αυτονοητο..:green:

Devil
06-05-12, 16:25
τωρα τα ειδα αυτα τα ποστ,κ κατω..

μαγεια..ο τυπος προτεινει το αυτονοητο..:green:

καλα ναι...

πανω σε μια μελετη βασιζετε η ΑΒΓΔΕ.... απο εκει και περα οι 1500 θερμιδες συν και πλην μου ακουγοντε κανπως πολλες...

Lomyrion
07-05-12, 10:18
Παιδιά μία ερώτηση: τώρα που είμαι στη γράμμωση πρέπει να κόψω το 1 μπολ με δημητριακά και γάλα το πρωΐ και το ένα γιαούρτι το απόγευμα με 1 κουτάλι μέλι?
Μόνο έτσι θα δω επιτέλους abs?

Galthazar
07-05-12, 10:24
το θεμα ειναι να παιξεις υποθερμικα..τωρα το πως θα γινει εσυ θα το κρινεις

leftis
07-05-12, 14:04
Παράγγειλα 3 σουβλάκια καλαμάκι κοτόπουλο τζατζικι μαρούλι κρεμμυδι και αλάδωτη πίτα. Να υπολογίζω κανα χιλιάρι θερμίδες? Και από μάκρος περίπου? Ρωτάω για να δώ πως να προσαρμόσω το τελευταίο γεύμα.

visitor86
07-05-12, 21:38
καλησπερα σε όλους. δεν ηθελα να ανοιξω νεο θρεντ κι ελπίζω να ειμαι στο σωστό για να ζητησω τη βοηθεια σας, εψαξα στο ιντερνετ και πιστευω οτι το φορουμ σας ειναι το καταλληλοτερο για να ρωτησω. δεν εχω καμια σχεση με μποντι μπιλντινκγ. θα ηθελα ομως τη βοηθεια σας στο ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΒΑΡΟΣ! είμαι 25 χρόνων, γυρω στο 1,67 υψος και ουτε καν 55 κιλα....! φυρω στα 53. οσα χρονια θυμαμαι τον εαυτο μου παντα αδυνατο με θυμαμαι. πιστεψτε με το θεωρω τεραστιο προσωπικο προβλημα γιατι καταρχας ειναι αντιαισθητικο. το καλοκαιρι στην παραλια ντρεπομαι να παω για μπανιο γιατι φαινονται τα πλευρα μου. η διατροφη μου είναι φυσιολογική. ουτε τρωω παρα πολύ,, ουτε λίγο. συνηθως το πρωι ενα μπολ γαλα με κελοξ, το μεσημερι φαγητο με σαλατα, το απογευμα ενα σαντοιτς στη δουλεια και το βραδυ φαγητο. από φρουτα μονο στιμμενο πορτοκαλι και τωρα που θα καλοκαιριασει και κανενα ροδακινο. να σας διευκρινισω επίσης οτι εχω υψηλη χοληστερινη(λίγο πιο πανω από το οριο) αν και δεν πολυτρωω φαγητα που θα μπορουσαν να συμβαλλουν σε αυτο. και η αλήθεια ειναι οτι για να μη μου ανεβει κι αλλο η χοληστερινη πίνω λάιτ γαλατα, τρωω λαιτ γιαουρτια ακομα και το σαντουιτς που φτιαχνω το κανω βετζετεριαν. πριν τρια χρονια ειχα παει σε γιατρο μηπως μου λειπει καποια ουσια απο τον οργανισμο μου και για αυτο δεν παιρνω κιλα αλλά μου ειπε ολα καλά. επίσης παλιοτερα εκανα και καθημερινη γυμναστικη με πολυοργανο και βαρακι για ενα χρονο μπας και ανοιξει το σώμα μου και μου ερθει περισσοτερη ορεξη αλλά τιποτα. δεν ειδα την παραμικρη διαφορα κι ετσι την παρατησα την γυμναστικη. μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινεται μια διατροφη για να παρω κιλα χωρις ομως παραλληλα να επιδεινωθει και το θεμα με την χολιστερινη; ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας.

CapoFighter
08-05-12, 19:45
Ποια ειναι τα μακρος της γλυκοπατατας στα 100 γρ?

Tasos Green
08-05-12, 20:05
Ποια ειναι τα μακρος της γλυκοπατατας στα 100 γρ?

Sweet potato, cooked, baked in skin, without salt 200gr

44690

CapoFighter
08-05-12, 20:08
Thx Τασε Γκρεεν...:green:

Tasos Green
08-05-12, 20:24
τα σπαει η γλυκοπατάτα... εχει και καλες ποσοτητες βιταμίνης Α - 38433IU ( 769% )
και 120 mg ομεγα 6 (στα 200 gr) :thumbup:

dorita
08-05-12, 23:28
το λευκο κρασι .....(σαμπανιζε) ποσες φορες την βδομαδα μπορει να καταναλωνεται;;;;;

μπορει καθε μερα 1ποτηρι;;;

Giannistzn
09-05-12, 00:38
Τι εννοεις "μπορει"? Εαν εχεις θερμιδικο ελλειμα και θες να καλυψεις θερμιδες με το ποτο, και καθε μερα. Αλλιως, ειναι εντελως αχρηστες θερμιδες, που δεν σου προσφερουν τιποτα.

Στην περιπτωση του ποτου, εξαρταται απο το ατομο, το προγραμμα του και τους στοχους του. Δες το σαν 300kcal (δεν ξερω ποσο εχει, κατα προσεγγιση το λεω). 1 ποτηρι ειναι +300 αχρηστες θερμιδες.

dorita
09-05-12, 00:45
εαν μπορω να πινω καθε μερα ... περα απο τι ς θερμιδες επηρεάζει αλλου;;;

Giannistzn
09-05-12, 00:53
Στις γυναικες δεν νομιζω. (στους αντρες κατι ειχα διαβασει για τα οιστρογοννα ή θυμαμαι λαθος?)

CapoFighter
09-05-12, 01:01
εαν μπορω να πινω καθε μερα ... περα απο τι ς θερμιδες επηρεάζει αλλου;;;

Σε ενα βιντεακι ο Cutler λεει οτι πινει καθε μερα ενα ποτηρι Κοκκινο(οχι ασπρο) κρασι σε περιοδο γραμμωσης (αν δεν κανω λαθος!)...
Πινε κρασι μωρε... και αν μια μερα ξυπνησεις σαν τον Cutler να μας το πεις να αρχισουμε να πινουμε και εμεις:green:

dorita
09-05-12, 01:05
Σε ενα βιντεακι ο Cutler λεει οτι πινει καθε μερα ενα ποτηρι Κοκκινο(οχι ασπρο) κρασι σε περιοδο γραμμωσης (αν δεν κανω λαθος!)...
Πινε κρασι μωρε... και αν μια μερα ξυπνησεις σαν τον Cutler να μας το πεις να αρχισουμε να πινουμε και εμεις:green:

:turtle::turtle::turtle::turtle:

Galthazar
09-05-12, 09:30
ενα ποτηρι τη μερα κανει και καλο..δεν ειναι και πολλες οι θερμιδες του νταξει
αν μπορεις καλυτερα κοκκινο λενε εχει περισσοτερα ωφελη αλλα και το ασπρο την κανει την δουλεια του

adamz
09-05-12, 23:29
Пαιδες ριζογκοφρετες..
σε περιοδο γραμμωσης-καψιμου λιπους..''επιτρεπονται''? σαν σνακ..π.χ ..3-4 τν μερα

Devil
10-05-12, 00:12
Пαιδες ριζογκοφρετες..
σε περιοδο γραμμωσης-καψιμου λιπους..''επιτρεπονται''? σαν σνακ..π.χ ..3-4 τν μερα

αν χωραν στις θερμιδες σου και εισαι σε ελειμα... τοτε ναι...

yiantheo
10-05-12, 10:58
καλησπερα ηθελα να ρωτησω περι το ζυγισμα του κοτοπουλου επειδη ολο αυτον τον καιρο το ζυγιζα αβραστο 120γρ επρεπε να το ζυγιζω οταν ψηθει και μετα? αφηνα πισω δηλαδη πρωτεινη?

Giannistzn
10-05-12, 11:15
Αβραστο/αψητο τα 100γρ εχουν ±23γρ πρωτεινη
Βρασμενο/ψημενο τα 100γρ εχουν ±30γρ πρωτεΐνης.

Οπως θες το υπολογιζεις

yiantheo
10-05-12, 12:06
Αβραστο/αψητο τα 100γρ εχουν ±23γρ πρωτεινη
Βρασμενο/ψημενο τα 100γρ εχουν ±30γρ πρωτεΐνης.

Οπως θες το υπολογιζεις

ευτυχως!! :thumbup:

mcfit
10-05-12, 20:16
παιδια μια ερωτηση

μεχρι ποσο καιρο κανετε διατροφη γραμμωσης??

Galthazar
10-05-12, 20:26
μεχρι να πετυχεις τον στοχο σου..

mcfit
10-05-12, 20:27
οκ thx

adamz
10-05-12, 23:55
παιδια το γιαουρτακι το 0 τσ εκατο п ετρωγα στον ογκο πριν τον υπνο να το κρατησω τωρα π αρχισα διατροφη για καψιμο λιπους η οχι?

Giannistzn
10-05-12, 23:57
παιδια το γιαουρτακι το 0 τσ εκατο п ετρωγα στον ογκο πριν τον υπνο να το κρατησω τωρα π αρχισα διατροφη για καψιμο λιπους η οχι?


αν χωραν στις θερμιδες σου και εισαι σε ελειμα... τοτε ναι...

Για ολες τις τροφες ισχυει αυτο που σου απαντησε ο devil

exkaliber
11-05-12, 21:33
αυτο το ενεργο κριθαρι (Aktivated® Barley)
ειναι τοσο ανωτερο απο την βρωμη και ειναι ετσι πανακριβο ή απλα μαρκετινγκ????

Galthazar
12-05-12, 10:19
αυτο το ενεργο κριθαρι (Aktivated® Barley)
ειναι τοσο ανωτερο απο την βρωμη και ειναι ετσι πανακριβο ή απλα μαρκετινγκ????

για βιολογικο μου ακουγεται..αν ειναι τοτε εξηγειται η τιμη του

koukoutsaki
12-05-12, 10:25
Να ρωτησω κι εγω κατι:green:
Οι σποροι - κολοκυθοσποροι κλπ- ειναι προτιμοτεροι πρωι ή βραδυ? απο θεμα ενεργειας προς τον οργανισμο και παντα με την προυποθεση οτι δεν ξεφευγεις θερμιδικα

pikkos
12-05-12, 14:06
παιδια μετα απο την προπόνηση πέρνω το μεταπροπονητικο μου (καθαρη) 35 γρ πρωτεϊνης.....και διάβασα στο φόρουμ πως μετα απο 1 ώρα τρώμε στερεό γευμα δηλαδή(ρυζι +κοτοπουλο) + 35 πρωτεϊνη... δλδ σε μια ώρα 70 γρ πρωτεΪνης αυτό είναι σωστό?? ή να βάζω λιγότερη στο μεταπροπονητικό? Απο 'τι διαβάζω το σωστό είναι 30 καθε 3 ώρες για να μπορεί ο οργανισμός να το αφομιώσει και να μην πάει χαμένο ή οχι?

Giannistzn
12-05-12, 15:23
Δεν υπαρχουν στανταρ αριθμοι που μπορει να απορροφησει το σωμα. 35γρ πρωτεΐνης ή 35γρ σκονη εννοεις? εχει διαφορα..
Αλλα οπως το κανεις εισαι μια χαρα. Μετα το γυμναστηριο 1scoop για να τροφοδοτησεις γρηγορα τον οργανισμο σου και να εχεις αμεση απορροφηση, και μετα απο κανα 45λεπτο φαε το στερεο σου στις ποσοτητες που λες.

pikkos
12-05-12, 15:56
35γρ πρωτεϊνης....

billys15
12-05-12, 16:51
Να ρωτησω κι εγω κατι:green:
Οι σποροι - κολοκυθοσποροι κλπ- ειναι προτιμοτεροι πρωι ή βραδυ? απο θεμα ενεργειας προς τον οργανισμο και παντα με την προυποθεση οτι δεν ξεφευγεις θερμιδικα

Εγω θα ελεγα προς το βραδυ,αν θες να αποφευγεις υδατανθρακα οσο περναει η μερα.

koukoutsaki
12-05-12, 16:53
Εγω θα ελεγα προς το βραδυ,αν θες να αποφευγεις υδατανθρακα οσο περναει η μερα.

δεν ειμαι απο αυτες που φοβουνται τον υδατανθρακα... ειδικα τις μερες της προπο.... :P

katerina.
12-05-12, 17:03
Εγω θα ελεγα προς το βραδυ,αν θες να αποφευγεις υδατανθρακα οσο περναει η μερα.\\


οι κολοκυθοσποροι για λιπος δεν μετριουνται ??/:unsure:τοσο πολυ υδατανθρακα εχουν??:unsure:

koukoutsaki
12-05-12, 17:04
\\


οι κολοκυθοσποροι για λιπος δεν μετριουνται ??/:unsure:τοσο πολυ υδατανθρακα εχουν??:unsure:

καλα λιπαρα δεν εχουνε? :unsure:

katerina.
12-05-12, 17:09
καλα λιπαρα δεν εχουνε? :unsure:


εχω ακουσει τοι εχουν καλα λιπαρα ....για λιπαρα τους μετραγα εγω ...αφου μερικες φορες τους εβαζα και στο γιαουρτι

billys15
12-05-12, 17:33
Αυτο εννοω,ας τρωει σπορους οσο περναει η μερα,για να αντικαταστει π.χ. ρυζι,ψωμι κλπ.

koukoutsaki
12-05-12, 17:35
Αυτο εννοω,ας τρωει σπορους οσο περναει η μερα,για να αντικαταστει π.χ. ρυζι,ψωμι κλπ.

για αργα βραδυ με το γιαουρτακι ελεγα τα σπορακια ...:green:
εγω σχεδον παντα εχω ρυζι ή πατατουλα νεροβραστο στα κυρια γευματα:unsure:
ειδικα μερες προπονησης θα σκασω δε γινεται να κοψω υδατανθρακα

billys15
12-05-12, 17:50
Βρε αν δεν εχεις θεμα με το λιπος και αν ο στοχος σου ειναι να ανεβεις σε κιλα,ειτε στο γυμναστηριο ειτε πανω σου,μια χαρα ειναι η τακτικη σου! :)

Οσο για πριν τον υπνο,επισης ειναι ωραιο το γευμα! Καθυστερειται κι αλλο η απορροφηση πρωτεϊνης και σε κραταει ;)

koukoutsaki
12-05-12, 17:58
Βρε αν δεν εχεις θεμα με το λιπος και αν ο στοχος σου ειναι να ανεβεις σε κιλα,ειτε στο γυμναστηριο ειτε πανω σου,μια χαρα ειναι η τακτικη σου! :)

Οσο για πριν τον υπνο,επισης ειναι ωραιο το γευμα! Καθυστερειται κι αλλο η απορροφηση πρωτεϊνης και σε κραταει ;)

ααα και βεβαια εχω θεμα και θεω να πεσω σε λιπος
αλλα θελω να ανεβασω κιλα στο gym οπωσδηποτε και βλεπω καθυστερω
μαλλν καλυτερα λοιπον πριν τον υπνο αποφευγουμε και μεταμεσονυκτιες λιγουρες γιατι οντως κραταει

exkaliber
12-05-12, 21:03
για βιολογικο μου ακουγεται..αν ειναι τοτε εξηγειται η τιμη του

kai βιολογικο να ειναι δεν μου φαινεται λογικο
μιλαμε για 10 φορες ακριβοτερο σε σχεση με την βρωμη

Gianna
12-05-12, 21:23
Κολοκυθόσποροι είναι δύναμη και πολύ νόστιμοι. Στάνταρ μες το βραδυνό γιαουρτάκι ηλιο-κολοκυθόσποροι μαζί με αμυγδαλάκια και ταχίνι!!! Και το πρωί π.χ με τη βρώμη μια χαρά πάνε και σε σαλάτες πάνε. Είχα διαβάσει κάποτε στο Mens Health ότι ειδικά για τους άντρες είναι πάρα πολύ ωφέλιμοι.

Levrone
12-05-12, 21:34
Κολοκυθόσποροι είναι δύναμη και πολύ νόστιμοι. Στάνταρ μες το βραδυνό γιαουρτάκι ηλιο-κολοκυθόσποροι μαζί με αμυγδαλάκια και ταχίνι!!! Και το πρωί π.χ με τη βρώμη μια χαρά πάνε και σε σαλάτες πάνε. Είχα διαβάσει κάποτε στο Mens Health ότι ειδικά για τους άντρες είναι πάρα πολύ ωφέλιμοι.

τι προσφερουν οι κολοκυθοσποροι?

Gianna
12-05-12, 22:01
Σετικά με τους κολοκυθόσπορους: http://www.iator.gr/2011/05/15/kolokythosporos-i-kai-pasatebos/

Γιαννης Βασιλακας
12-05-12, 23:13
δεν ξερω αν ειναι σωστο, αλλα να ρωτησω.. εχει διαφορα η διατροφη για βαρος απο την διατροφη για ογκο????

billys15
13-05-12, 02:36
Συνηθως οταν λεμε οτι θελουμε να βαλουμε βαρος,εννοουμε ογκο.Αρα αναφερεσαι στο ιδιο πραγμα.:)

Γιαννης Βασιλακας
13-05-12, 10:52
ευχαριστω..απλα παιρνω πολυ δυσκολα κιλα, και εδω και πολυ καιρο κανω μεγαλη προσπαθεια να παρω κιλα.. ειμαι 23 χρονων, 1,75 υψος και ειμαι 59 κιλα.. τα τελευταια 2 χρονια που παω γυμναστηριο και κανω μονο βαρη ειμαι σταθερα στα κιλα μου και δεν πεφτω..

vaggan
13-05-12, 11:08
κοιτα αν ποσα μελη κ εγω δε ξερω του ββινγ.γρ

δε φανε φραουλες φετος, λογικα οι τιμες θα πεσουν, οποτε περισσοτερες φραουλες για μενα





:green::green::green:

τρωω πολυ ψαρι, κανει καλο στη μνημη λενε

παιρνω και Τζινγκο, hyperzine κανουν καλο στη μνημη και δε θυμαμαι σε τι αλλο


Υ.Γ που σαι κοπελια :) ριξε μια γνωμη εδω αν δε βαριεσαι, τνχ http://www.forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5401-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/page263κανουν καλο στη μνημη και δεν θυμαμαι σε τι αλλο λεει:rolf::rolf::rolf:παλι καλα που τρως πολλα ψαρια φιλε:P:P

Γιαννης Βασιλακας
13-05-12, 15:37
ευχαριστω..απλα παιρνω πολυ δυσκολα κιλα, και εδω και πολυ καιρο κανω μεγαλη προσπαθεια να παρω κιλα.. ειμαι 23 χρονων, 1,75 υψος και ειμαι 59 κιλα.. τα τελευταια 2 χρονια που παω γυμναστηριο και κανω μονο βαρη ειμαι σταθερα στα κιλα μου και δεν πεφτω..

και δεν ξερω τι αλλο να κανω για να παρω!!

magavaTOUT
14-05-12, 01:47
και δεν ξερω τι αλλο να κανω για να παρω!!
Περιορισε το αεροβιο σε 3 10λεπτα την εβδομαδα, βαλε μπολικους υδατανθρακες(λευκο ρυζι, μακαρονια κλπ) στην διατροφη σου. Πινε πολυ γαλα πληρες, googlare GOMAD και παρε μια ιδεα. Επικεντρωσου σε συνθετες κινησεις και σε βαρια lifts.
Αν δεν μπορεις να φας τις θερμιδες σου, τοτε πιες τις. Shakes με φυστικοβουτηρο/ταχινι/μελι/φρουτα/γαλα ειναι οτι πρεπει.

dj_panos
14-05-12, 11:23
Ρε παιδια 40 γραμμαρια βρωμη ποσες κουταλιες της σουπας ειναι?

xelashai
14-05-12, 11:42
Ρε παιδια 40 γραμμαρια βρωμη ποσες κουταλιες της σουπας ειναι?

4 κ.σ περιπου...

dj_panos
14-05-12, 11:56
4 κ.σ περιπου...

Ηmmm οκ thanks! :)

dj_panos
14-05-12, 13:37
Ρε παιδια δεν αντεξα κι εγω σαν ανθρωπος εδω και 1 βδομαδα που κανω διατροφη και αεροβια και οταν ημουν στο σουπερ μαρκετ πηρα ενα σακουλακι ζελεδακια (οχι το μεγαλο ουτε τα πολυ μικρα,μεσαιο ειναι) και τα τσακισα :unsure:

Ξερει κανεις ποσες θερμιδες εχουν η αν ειναι πολυ παχυντικα?

beefmeup
14-05-12, 13:41
γραφει πανω στο σακουλακι μαν.

dj_panos
14-05-12, 14:24
γραφει πανω στο σακουλακι μαν.

Δεν γραφει θερμιδες αλλιως δεν θα ροτουσα :P

beefmeup
14-05-12, 14:26
μαλλον ειναι ανυπολογιστες γιαυτο δεν τις γραφει τοτε..:turtle:

xelashai
14-05-12, 14:27
πανω απο 100θερμιδες αποκλειεται να εχει..

Giannistzn
14-05-12, 14:29
Zελε τυπου haribo πρεπει να λεει.. Πολλες φιλε, σκετη ζαχαρη ειναι.

xelashai
14-05-12, 14:31
Zελε τυπου haribo πρεπει να λεει.. Πολλες φιλε, σκετη ζαχαρη ειναι.

α σορυ...ζελε φρουτων νομιζα...

dj_panos
15-05-12, 02:35
α σορυ...ζελε φρουτων νομιζα...

Οχι τυπου haribo λεω! Haribo συγικριμενα :P ερωτας :P

xelashai
15-05-12, 07:45
Οχι τυπου haribo λεω! Haribo συγικριμενα :P ερωτας :P

ε τότε ειχε δίκιο ο beef.. ανυπολόγιστες...:green:

dj_panos
15-05-12, 12:55
ε τότε ειχε δίκιο ο beef.. ανυπολόγιστες...:green:


Ουπς... γαμωτο και ηταν τα αγαπημενα μου γλυκακια :P

xelashai
15-05-12, 13:03
Ουπς... γαμωτο και ηταν τα αγαπημενα μου γλυκακια :P

ηταν:green:

adamz
15-05-12, 22:54
παιδια δεν ξερω αν πρπ να το ρωτησω εδω..

αλλα αμα ετοιμασω πιακια βρωμης για καμια 4-5 μερες και τα βαλω σε ταπερακι λετε να χαλασουν?

(εχν αυγα βρωμη λιγο γαλα)

s0k0s
15-05-12, 22:55
παιδια δεν ξερω αν πρπ να το ρωτησω εδω..

αλλα αμα ετοιμασω πιακια βρωμης για καμια 4-5 μερες και τα βαλω σε ταπερακι λετε να χαλασουν?

(εχν αυγα βρωμη λιγο γαλα)

Αμα τα βαλεις στο ψυγειο;

destroyerody94
15-05-12, 23:18
παιδια δεν ξερω αν πρπ να το ρωτησω εδω..

αλλα αμα ετοιμασω πιακια βρωμης για καμια 4-5 μερες και τα βαλω σε ταπερακι λετε να χαλασουν?

(εχν αυγα βρωμη λιγο γαλα)

Tι άβαταρ είναι αυτό ρε μεγάλε χαχαχα.

Εγώ προσωπικά κατά καιρούς έτρωγα κάποια που έμεναν 2 24ωρα και δεν είχα θέμα, για παραπάνω δεν ξέρω, και εμένα είχαν αυγά και δεν είχαν γάλα

john39
15-05-12, 23:36
Αβραστο/αψητο τα 100γρ εχουν ±23γρ πρωτεινη
Βρασμενο/ψημενο τα 100γρ εχουν ±30γρ πρωτεΐνης.

Οπως θες το υπολογιζεις


21gr εχει το μπουτι κοτοπουλο στα 100
25γρ εχει το στηθος.
http://www.health-fitness.gr/proteines/
η απο ξενα σαιτ
Chicken Protein (g)
Chicken, breast, fried, battered (half) 34.78g
Chicken, breast, fried, not battered (half) 31.2g
Chicken, dark meat only, fried (3oz) 24.35g
Chicken, drumstick, fried 13.21g
Chicken, light meat only, fried, (3oz) 27.27g
Chicken, thigh, roasted 13.49g
Chicken, wing, fried, battered 9.74g
Chicken, meat only, stewed, (1 cup) 42.59g

adamz
15-05-12, 23:57
Αμα τα βαλεις στο ψυγειο;

ε ναι .. αμα ειναι το θεμα τους το γαλα να μην βαζω..:unsure:

moikan
16-05-12, 14:28
παιδια μια ερωτηση επειδη εβγαλα αλλεργια στην a-gal ειναι ουσια που υπαρχει σε μεγαλη δοση στο κοκκινο κρεας(το παρακανα με την καταναλωση του)
και λιγοτερο στο κοτοπουλο,και επομενως δεν μπορω να φαω αυστηρα(γιατι θα παθω μεχρι και αλλεργικο σοκ) για κανα 3 μηνο μεχρι να πεσουν οι τιμες
μπορω να αντικαταστησω το κοκκινο κρεας με φυτικες πρωτεινες δηλαδη απο φασολια,μπιζελια,
αλλα και απο ψαρια(τονος σολωμος) με την ιδια ανταποκριση
θα εχω τις ιδιες αποδοσεις στο gym η να το παρατησω εντελως
ευχαριστω εκ των προτερων

blackhack
16-05-12, 14:30
παιδια μια ερωτηση επειδη εβγαλα αλλεργια στην a-gal ειναι ουσια που υπαρχει σε μεγαλη δοση στο κοκκινο κρεας(το παρακανα με την καταναλωση του)
και λιγοτερο στο κοτοπουλο,και επομενως δεν μπορω να φαω αυστηρα(γιατι θα παθω μεχρι και αλλεργικο σοκ) για κανα 3 μηνο μεχρι να πεσουν οι τιμες
μπορω να αντικαταστησω το κοκκινο κρεας με φυτικες πρωτεινες δηλαδη απο φασολια,μπιζελια,
αλλα και απο ψαρια(τονος σολωμος) με την ιδια ανταποκριση
θα εχω τις ιδιες αποδοσεις στο gym η να το παρατησω εντελως
ευχαριστω εκ των προτερων
Σε περιπτωση δηλαδη που δεν εχεις την ιδια αποδοση σκεφτεσαι να το παρατησεις εντελως?Λαθος ειναι ολο το σκεπτικο σου.Χρησιμοποιησε πηγη πρωτεινης που δεν εχει a-gal και θα εισαι μια χαρα!!!

Tasos Green
16-05-12, 14:47
+1 ^^

μαθε ποιες τροφες δεν εχουν αυτη την ουσια και φτιαξε την διατροφη σου.... αν το αυγο δεν την περιεχει τοτε εισαι μια χαρα...

!HARDCORE TRAINING!
16-05-12, 18:42
μια εροτηση απο μενα.
κανο μια διατροφη και στην διατρφη μου το κοτοπουλο ειναι 150γρ και
ο τονος 170γρ που μπορο να φαο
η εροτηση ειναι στον σωλομο ποσο πρεπει να φαο 150 η 170 ??

!HARDCORE TRAINING!
16-05-12, 19:21
καποιος ρε παιδια??

πειτε μου αν δεν καταλαβετε!!

eli_din3
16-05-12, 19:23
μια εροτηση απο μενα.
κανο μια διατροφη και στην διατρφη μου το κοτοπουλο ειναι 150γρ και
ο τονος 170γρ που μπορο να φαο
η εροτηση ειναι στον σωλομο ποσο πρεπει να φαο 150 η 170 ??

20 γρ δεν θα σου κανουν καμια διαφορα...

leftis
16-05-12, 23:25
παιδιά στις διατροφές γράμμωσης μετράμε κανονικά τα φρούτα σαν υδατάνθρακες έτσι? τα σαλατικα δεν τα μετράω και τρώω κανα μισόκιλο την μέρα πρασινάδα.

chili
17-05-12, 12:08
φιλε leftis εγω τα λαχανικα τα μετραω αλλα π.χ. το μαρουλι εχει ελαχιστους υ/κες και αυτοι οι περισσοτεροι φυτικες ινες, η ντοματα παλι εχει 3γρ ζαχαρης τα 100γρ. οπως και να χει ειναι μικρες ποσοτητες.Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τα μετρας με γραμμαρια και να τα βαζεις σε ιστοσελιδες που μετραν θερμιδες,πρωτεινες υδατανθρακες λιπαρα.

chili
17-05-12, 12:10
ξερει κανεις κανα ευκολο σνακ με χαμηλους υδατανθρακες που να μπορω να το παρω και εκτος σπιτιου?

billys15
17-05-12, 14:31
παιδιά στις διατροφές γράμμωσης μετράμε κανονικά τα φρούτα σαν υδατάνθρακες έτσι? τα σαλατικα δεν τα μετράω και τρώω κανα μισόκιλο την μέρα πρασινάδα.

Ναι τα φρουτα τα υπολογιζεις κανονικα.

Chili ο,τι σου 'ρχεται εσενα πιο ευκολο.Μπορεις να βαλεις σε κανα ταπερακι κοτοπουλο π.χ. σε μικρες μπουκιες και να το φας καπου.

procop
17-05-12, 19:37
η γλυκοπατατα τι διαφορα εχει απο την κανονικη πατατα σε μακρος?
επισης,θεωρειται καλυτερη πηγη η πατατα στην γραμμωση,απο αποψη κατακρατησης υγρων?η το ρυζι?

chili
17-05-12, 21:15
Chili ο,τι σου 'ρχεται εσενα πιο ευκολο.Μπορεις να βαλεις σε κανα ταπερακι κοτοπουλο π.χ. σε μικρες μπουκιες και να το φας καπου. ευχαριστω κατ αρχας για την απαντηση,αλλα διαβαζω για την εξεταστικη μου σε βιβλιοθηκη και δεν αισθανομαι ανετα να βγαζω ταπερακι.Κατι σε μπαρα,πιτακι εννοουσα, αλλα αμα δε βρω τιποτα θα τη παλεψω με τουμπανιαρικα τοστακια :)

leftis
17-05-12, 21:20
ευχαριστω κατ αρχας για την απαντηση,αλλα διαβαζω για την εξεταστικη μου σε βιβλιοθηκη και δεν αισθανομαι ανετα να βγαζω ταπερακι.Κατι σε μπαρα,πιτακι εννοουσα, αλλα αμα δε βρω τιποτα θα τη παλεψω με τουμπανιαρικα τοστακια :)

Υπάρχουν άπειρες συνταγές στο youtube με μπάρες πρωτείνης και οι περισσότερες θέλουν για κύρια συστατικά φυστικοβούτυρο, βρώμη και πρωτείνη.

chili
17-05-12, 21:31
Υπάρχουν άπειρες συνταγές στο youtube με μπάρες πρωτείνης και οι περισσότερες θέλουν για κύρια συστατικά φυστικοβούτυρο, βρώμη και πρωτείνη.
χμμ εχω δει τετοιες συνταγες στο youtube, απλα επειδη θελω λιγους υδατανθρακες , θα βαζω λιγοτερη βρωμη. ε στη τελικη θα ειναι ενα παχυρευστο υλικο σε αλουμινοχαρτο :P

tolis93
18-05-12, 00:48
η γλυκοπατατα τι διαφορα εχει απο την κανονικη πατατα σε μακρος?
επισης,θεωρειται καλυτερη πηγη η πατατα στην γραμμωση,απο αποψη κατακρατησης υγρων?η το ρυζι?

χαμηλοτερος γ.δ. η γλυκοπατατα κατα τα αλλα τα ιδια μακρος εχουν και μαλιστα εχει και λιγο περισσοτερα σακχαρα η γλυκοπατατα.καλα η τιμη ξεφευγει αν τα συγκρινουμε. οσο για τη καλυτερη πηγη εξαρταται τον ανθρωπο αλλα συνηθως η πατατα και η γλυκοπατατα ειναι τοπ για γραμμωση

magavaTOUT
18-05-12, 02:22
εχει ασχοληθει κανεις με leangains ? Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει το πρωτο γευμα να ειναι αμεσως μετα τον υπνο ή αν γινεται οι 16 ωρες να ειναι 4πριν-8υπνος-4μετα?

beefmeup
18-05-12, 11:45
εχει ασχοληθει κανεις με leangains ? Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει το πρωτο γευμα να ειναι αμεσως μετα τον υπνο ή αν γινεται οι 16 ωρες να ειναι 4πριν-8υπνος-4μετα?

υπαρχει ολοκληρο θεμα με αυτο που ρωτας στο φορουμ,κ εχουν ποσταριστει κ διατροφες μελλων..

LeanGains (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18949-LeanGains)

Lomyrion
18-05-12, 12:52
Νερό πότε πρέπει να πίνουμε? Ενώ τρώμε? Αφού φάμε? Αφού χονέψουμε?
Έψαξα λίγο στο google αλλά βρήκα διάφορες απαντήσεις γιαυτό ρωτάω εδώ.

xelashai
18-05-12, 12:55
Νερό πότε πρέπει να πίνουμε? Ενώ τρώμε? Αφού φάμε? Αφού χονέψουμε?
Έψαξα λίγο στο google αλλά βρήκα διάφορες απαντήσεις γιαυτό ρωτάω εδώ.

κανε μια αναζητηση στο forum..εχουν ανοιχτει πολλα θεματα γι αυτο..;)
ενα απο αυτα...http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?544-Νερό&highlight=νερό

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2756-Νερό-μετά-από-γεύματα&highlight=νερό (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?544-Νερό&highlight=νερό)

Galthazar
18-05-12, 15:34
αν δεν ενδεχεται να κατεβεις συντομα σε αγωνες κανονικα το νερο..ελεος ρε παιδια σιγα μημ πινουμε και νερο βασει προγραμματος

jsid1979
18-05-12, 18:20
καλησπερα παιδια...εχω μια απορια...τα 100 γρ κοτοπουλου δινουν περιπου 28 γρ πρωτεινης...σε πολλες διατροφες που εχω κοιταξει...εχω προσεξει οτι προτεινετε να τρωμε περιπου 200 γρ στο γευμα...αυτο συνολο μας δινει περιπου 56 γρ πρωτεινης...δεν ειναι πολλα? αν σκεφτουμε οτι ο οργανισμος μπορει να επεξεργαστει 30 γρ πρωτεινης καθε 3 ωρες?

magavaTOUT
18-05-12, 18:31
Δεν ισχυει αυτο, κοιτα στο τελος τις μερας να εχεις προσλαβει τα (2/2.5xΣωματικο βαρος)γρ. πρωτεινης.

CapoFighter
18-05-12, 18:38
καλησπερα παιδια...εχω μια απορια...τα 100 γρ κοτοπουλου δινουν περιπου 28 γρ πρωτεινης...σε πολλες διατροφες που εχω κοιταξει...εχω προσεξει οτι προτεινετε να τρωμε περιπου 200 γρ στο γευμα...αυτο συνολο μας δινει περιπου 56 γρ πρωτεινης...δεν ειναι πολλα? αν σκεφτουμε οτι ο οργανισμος μπορει να επεξεργαστει 30 γρ πρωτεινης καθε 3 ωρες?

Κοιτα μην μετρας ποσα μπορεις να απορροφησεις σε καθε γευμα αλλα ποσα πρεπει να παρεις μεσα στη μερα.... Εστω οτι παιρνεις Χ ποσοτητα τοτε αυτην θα την διαιρεσεις σε καθε σου γευμα για να παιρνεις σε ολα σου τα γευματα πρωτεινη. Μην σε νοιαζει ποση θα ειναι απλα φατην...

jsid1979
18-05-12, 18:38
Δεν ισχυει αυτο, κοιτα στο τελος τις μερας να εχεις προσλαβει τα (2/2.5xΣωματικο βαρος)γρ. πρωτεινης.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου φιλε...δηλαδη εγω που ειμαι 76 κιλα πρεπει να λαμβανω 2/2.5x76=2/190=95 γρ πρωτεινης ημερησιως?

magavaTOUT
18-05-12, 18:54
2/2,5 εννοω 2 με 2μισι! Αν εισαι 76 κιλα, κοιτα να παιζεις κοντα στα 150γρ. πρωτεινη!!!!!!

jsid1979
18-05-12, 18:56
2/2,5 εννοω 2 με 2μισι! Αν εισαι 76 κιλα, κοιτα να παιζεις κοντα στα 150γρ. πρωτεινη!!!!!!

οκ...τωρα καταλαβα...ευχαριστω φιλε.

jim-jimakos
18-05-12, 18:57
καλησπερα..
πόσο καλό κάνει η κατανάλωση μελιού στην περίοδο γράμμωσης?
τρώω κάθε μέρα, 1 κουταλιά μεταπροπονητικά και 1 το βραδυ με το γιαουρτακι μου κ τα καρύδια...

magavaTOUT
18-05-12, 18:59
καλησπερα..
πόσο καλό κάνει η κατανάλωση μελιού στην περίοδο γράμμωσης?
τρώω κάθε μέρα, 1 κουταλιά μεταπροπονητικά και 1 το βραδυ με το γιαουρτακι μου κ τα καρύδια...
Το βραδυ θα το εβγαζα, ειδικα στη γραμμωση.

Metropontix
18-05-12, 22:19
Συμφωνώ με τον magavaTOUT. Στην γράμμωση όσο νωρίτερα το μέλι και γενικά ο υδατάνθρακας. ;)

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο θα μπορούσε να κρατήσει μια υποθερμιδική διατροφή δλδ γράμμωσης ώστε να μην πάνε χαμένοι οι κόποι του χειμώνα; :ρ

Διανύοντας την 4η βασανιστική εβδομάδα ( ;ρ ) έχω φτάσει από τα 78 στα 73 κιλά (1.25 kg τη βδομάδα μ.ο.) και αν και ο στόχος μου θα μπορούσα να πω πως είναι οι 3 μήνες και το νούμερο 67 θα ήθελα να ρωτήσω για να μην κάνω βλακείες.

tolis93
18-05-12, 22:24
Συμφωνώ με τον magavaTOUT. Στην γράμμωση όσο νωρίτερα το μέλι και γενικά ο υδατάνθρακας. ;)

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο θα μπορούσε να κρατήσει μια υποθερμιδική διατροφή δλδ γράμμωσης ώστε να μην πάνε χαμένοι οι κόποι του χειμώνα; :ρ

Διανύοντας την 4η βασανιστική εβδομάδα ( ;ρ ) έχω φτάσει από τα 78 στα 73 κιλά (1.25 kg τη βδομάδα μ.ο.) και αν και ο στόχος μου θα μπορούσα να πω πως είναι οι 3 μήνες και το νούμερο 67 θα ήθελα να ρωτήσω για να μην κάνω βλακείες.

το ποσο χανεις ειναι σχετικο.μπορει να κρατας πολλα υγρα κ ξαφνικα να μη βαζεις αλατι στο φαγητο κτλπ. κατα μεσο ορο μισο κιλο τη βδομαδα θα ταν οτι καλυτερο πιστευω. δλδ 500 θερμιδες κατω και κρατησε τη και 8μηνο αν κ θα σταματησεις να χανεις σε καποια φαση.οσο για τον υδατανθρακα δε νομιζω οτι ισχυει.και ερευνες π εχουν γινει λενε οτι ισα ισα υδατανθρακας το βραδυ βοηθαει στη μειωση λιπους.τωρα αυτο μπορει να παιζει απο σωμα σε σωμα τι να πω

Metropontix
18-05-12, 22:39
Αυτό το 1ο ισχύει γιατί την 1η εβδομάδα έχασα 2.1 kg χωρίς να κάνω και πολλά πράγματα. Ναι αλλά το 8μηνο δε θα λειτουργήσει αρνητικά σε μια περίοδο όγκου που πέρασε προηγούμενα; Θα είναι δώρον άδωρον. Εκτός αν έχω καταλάβει βέβαια κάτι λάθος έτσι;

Σχετικά με τον υδατάνθρακα επανέλαβα αυτό που τονίζεται από τα παιδιά εδώ μέσα που σίγουρα κάτι θα γνωρίζουν παραπάνω από εμάς αφού παραθέτουν και ερευνητικό υλικό.

Jart
19-05-12, 02:16
Παιδια μπορειτε να μου πειτε αν ειναι καλο να καταναλωνουμε νερο εν ωρα γυμναστηριου?
Γιατι και καλοκαιρι τωρα μπορει να πιω και 1 λιτρο καθως κανω γυμναστικη και δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο..

magavaTOUT
19-05-12, 02:48
Με μετρο. Κοιτα να εισαι καλα ενυδατωμενος πριν πας στο γυμναστηριο. Δηλαδη μεσα στην διαρκεια τις ημερας να εχεις πιει αρκετα. Γουλια-γουλια ισα ισα να σου φευγει η ιδεα.Προσωπικα πινω γυρω στα 200ml. Μην πινεις μεγαλες ποσοτητες γρηγορα γιατι αυτο θα οδηγησει στην νεροκοιλια :P

!HARDCORE TRAINING!
19-05-12, 10:16
το μεταπροπονιτικο μου ειναι 500γρ φραουλες και ενα σκουπ προτεεινη
δλδ και αν θελο να φαο μπανανες πρεπει να ειναι 500γρ????

ασ μου δοσει ενας μια απαντηση ευχαριστο!

average_joe
19-05-12, 13:13
αν το πας αυστηρα για να χεις την ιδια αναλογια υδατανθρακα, υπολογισε την μπανανα στα 175γρ.

tyler_durden
19-05-12, 13:28
εχει ασχοληθει κανεις με leangains ? Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει το πρωτο γευμα να ειναι αμεσως μετα τον υπνο ή αν γινεται οι 16 ωρες να ειναι 4πριν-8υπνος-4μετα?
δεν υπαρχουν αυτα..το πρωτο γευμα θα το καθορισει η ωρα της προπονησης σου..

αν δεν γουσταρεις φαστεντ τραινινγκ σπας νηστεια 3 ωρες πριν τρωγοντας το 20% των ημερισιων θερμιδων σου ή πινεις ενα σκουπ γουει μαζι με ενα μηλο κανα μισαωρο πριν...διαφορετικα μπορεις να παρεις bcaa 5 λεπτα πριν ..

οπως και να χει το μεγαλο γευμα της ημερας(60-70% θερμιδων) ειναι το pwo..

επισης το 16/8 δεν ειναι δογματικο..προσπαθησε να μικρυνεις το παραθυρο σταδιακα..

!HARDCORE TRAINING!
19-05-12, 14:06
αν το πας αυστηρα για να χεις την ιδια αναλογια υδατανθρακα, υπολογισε την μπανανα στα 175γρ.


OK EYXARISTO..:thumbup:

Ultra_b
19-05-12, 14:15
καλησπερα..
πόσο καλό κάνει η κατανάλωση μελιού στην περίοδο γράμμωσης?
τρώω κάθε μέρα, 1 κουταλιά μεταπροπονητικά και 1 το βραδυ με το γιαουρτακι μου κ τα καρύδια...

Μην τρως καθολου μελι ειναι σκετη ζαχαρη , ειδικα σε περιοδο γραμωσεις.

leftis
19-05-12, 14:19
Μην τρως καθολου μελι ειναι σκετη ζαχαρη , ειδικα σε περιοδο γραμωσεις.

Και? Αν χωράει στις θερμίδες του δεν έχει θέμα....ειδικά το λίγο που τρώει.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Χρειάζονται τα refeed μόνο σε αυτούς που κάνουν low carb διατροφές? Εγώ κάνω γράμμωση με 170-190 γραμμάρια υδατάνθρακα. Λέτε να βοηθούσε ένα refeed κάθε κυριακή ή κάθε 2 κυριακές με 450-500 γρ υδατάνθρακα?

tyler_durden
19-05-12, 15:51
ΕΡΩΤΗΣΗ: Χρειάζονται τα refeed μόνο σε αυτούς που κάνουν low carb διατροφές? Εγώ κάνω γράμμωση με 170-190 γραμμάρια υδατάνθρακα. Λέτε να βοηθούσε ένα refeed κάθε κυριακή ή κάθε 2 κυριακές με 450-500 γρ υδατάνθρακα?
οι ποσοτητες που αναφερεις ειναι αρκετα μεγαλες..500γρ ειναι ριφιντ ckd..
με 200γρ υδατανθρακα δεν εισαι καν χαμηλα..μοντερειτ θεωρειται..για μενα για ριφιντ μιλαμε σε ποσοτητες 1grXBw και κατω.

dj_panos
19-05-12, 19:06
Ρε παιδια επειδη με εχουν μπερδεψει... Ειμαι σε περιοδο καψιμου λιπους - αδυνατισμα

Ο γυμναστης στο γυμναστηριο που πηγαινα μου ειπε οτι η βρωμη ειναι μονο καλη με γαλα σκετη για πρωινο και αν την φαω οποιαδηποτε αλλη ωρα της μερας παχαινει....Οπως επισης και ο γυμναστης απο το γυμναστηριο του κολλητου μου ειπε οτι σε περιοδο που θες να καψεις λιπος η βρωμη απαγορευεται.....και εκτος απο αυτα με ειπε νατην τρωω με γαλα και να μην την κανω πιτακι με ασπραδια,αλλα να τρωω σκετα τα ασπραδια αλλη ωρα της μερας...

Απο πολλους εχω ακουσει ομως οτι το πιτακι ειναι μια χαρα για πρωινο....και η βρωμη μια χαρα οταν εισαι σε περιοδο λιποδιαλυσης.

Τι ακριβος να κανω?

eli_din3
19-05-12, 19:17
Ρε παιδια επειδη με εχουν μπερδεψει... Ειμαι σε περιοδο καψιμου λιπους - αδυνατισμα

Ο γυμναστης στο γυμναστηριο που πηγαινα μου ειπε οτι η βρωμη ειναι μονο καλη με γαλα σκετη για πρωινο και αν την φαω οποιαδηποτε αλλη ωρα της μερας παχαινει....Οπως επισης και ο γυμναστης απο το γυμναστηριο του κολλητου μου ειπε οτι σε περιοδο που θες να καψεις λιπος η βρωμη απαγορευεται.....και εκτος απο αυτα με ειπε νατην τρωω με γαλα και να μην την κανω πιτακι με ασπραδια,αλλα να τρωω σκετα τα ασπραδια αλλη ωρα της μερας...

Απο πολλους εχω ακουσει ομως οτι το πιτακι ειναι μια χαρα για πρωινο....και η βρωμη μια χαρα οταν εισαι σε περιοδο λιποδιαλυσης.

Τι ακριβος να κανω?

καλα ο καθενας λεει τα δικα του... η βρωμη παιχαινει..λολ..ε ναι αν φας ενα τονο οπως και τα παντα παχαινει.. αλλα ειναι πραγματικα ιδανικη για πρωινο και σε τετοια περιοδο και σε ολες γιατι σε χορταινει παρα πολυ και ειναι και πολυ καθαρη τροφη και σου δινει και ενεργεια... και με τα ασπραδια μια χαρα παιρνεις και την πρωτεινη σου.....


ολα ειναι θεμα προγραμματισμου (ε ναι μην την φας και για βραδυνο καλυτερα) και υπολογισμου θερμιδων..αν ξερεις τι κανεις τιποτα δεν παχαινει λολ (νταξει σχεδον τιποτα :green::green::green:)

leftis
19-05-12, 22:48
οι ποσοτητες που αναφερεις ειναι αρκετα μεγαλες..500γρ ειναι ριφιντ ckd..
με 200γρ υδατανθρακα δεν εισαι καν χαμηλα..μοντερειτ θεωρειται..για μενα για ριφιντ μιλαμε σε ποσοτητες 1grXBw και κατω.

Παρ'όλα αυτά επειδή παίζω με -500/600 θερμίδες απο συντήρησης δεν πρέπει κάπως να boostτάρω τον μεταβολισμό μου και την λεπτίνη?

tyler_durden
19-05-12, 23:55
Παρ'όλα αυτά επειδή παίζω με -500/600 θερμίδες απο συντήρησης δεν πρέπει κάπως να boostτάρω τον μεταβολισμό μου και την λεπτίνη?αν εισαι στο -500 καθημερινα τοτε στην εβδομαδα,συνολικα πας στο -3500..
για μενα καλυτερα να το πας λιγο πιο αργα και να μειωσεις τη μυικη απωλεια..μπορεις να κυκλαρεις ειτε τον υδατανθρακα σου ειτε τις θερμιδες σου εν γενει..κατι σε ρικομπ δλδ..τις μερες που σαι ον υδατανθρακα ψηλα,λιπος χαμηλα ισοθερμιδικα,και τις μερες που σαι οφ υδατανθρακα χαμηλα,λιπος ψηλα και υποθερμιδικα...πρωτεινη σταθερα ψηλα..αν γυμναζεσαι 4 φορες την εβδομαδα εχεις 4 μερες χαι,3 μερες λοου..υπαρχουν πολλοι τροποι..πειραματησου..

δες τι δουλευει πανω σου...

fastmanakos
20-05-12, 12:59
Καλησπέρα παίδες. Έχω κι εγώ κάποιες απορίες όσον αφορά την διατροφή γενικότερα και σε συνδιασμό με τις πρωτείνες whey (100gold standar) που παίρνω.
Αρχικά να αναφέρω ότι δεν κάνω συγκεκριμένη διατροφή κ αυτό γιατί απο μικρός ότι και να έτρωγα (junk food,γλυκά οτιδήποτε γενικότερα) δεν πάχαινα (το μόνο που κατάφερε για μια περίοδο να μου δημιουργήσει κοιλιά ένα μέρος της οποίας παραμένει ακόμα είναι οι πολλές μπύρες πρίν 3 χρόνια.Επίσης ποτέ δεν ήμουν πλαδαρός (έκανα στο παρελθόν ωστόσο μέχρι τα 16-17 μου μια 5ετία στίβο οπότε παίζει να βοήθησε κ αυτό αρκετά). Τώρα είμαι 22 χρονών 1,78 67 κιλά και κάνω γυμναστική σπίτι απ τον σεπτέμβρη. Ξεκίνησα με μόνο μονόζυγο και το τελευταίο 4μηνο κανονικά προγραμματάκι με αερόβια(+κοιλιακούς,ραχιαίους κλπ),βαράκια, μονόζυγο κλπ.Παίρνω επίσης την πρωτείνη που αναφέρω παραπάνω 1.5 σκούπ περίπου μετά την κάθε προπόνηση. Η διατροφή μου μπορεί πχ σε μια βδομάδα να τρώω 6 μέρες μακαρόνια και μετά (λόγω φοιτητηλικιού :P επειδή μου στέλνουν φαγητό) να τρώω επι 6-7 μέρες σερί κρέας. Επίσης μια ζωή μέσα στην μέρα έτρωγα 2 γεύματα εξίσου μεγάλα και τα 2 ένα μεσημέρι ένα βράδυ.Η απορία μου είναι η εξής : Γίνεται να μήν τρώς τπτ ή τέλοσπάντων κάτι που δεν σε χορταίνει καθόλου στύλ γιαούρτι κανα 2ωρο + πρίν την γυμναστική για να μην είσαι φουσκωμένος στην συνέχεια άλλη 1.30 ώρα γυμναστική και στην συνέχεια μόνο την πρωτείνη και καθόλου φαί για άλλες 2-3 ώρες (αφού το φαγητό που τις περισσότερες φορές είναι κρέας έχει πρωτείνες και το 1.5 σκούπ μου δίνει ήδη τα 30γρ που μπορεί να επεξεργαστεί ο οργανισμός για 3ώρες); Δεν πεθαίνετε απ την πείνα; Εμένα προσωπικά όσες φορές το δοκίμασα με πέθανε το στομάχι μου απ τον πόνο λόγω πείνας.Δεν είναι κουραστικό όλο αυτό το "πρόγραμμα" για κάποιον που δεν είνια αθλητής και το κάνει απλά για το σώμα και για να δυναμώσει;

ΥΓ: Πόσο κακό μπορεί να κάνει αν πιείς την πρωτείνη και μετά απο καμια ωρίτσα φάς;

dvlC
20-05-12, 19:03
Καλησπερα σε ολους !!
Λοιπον με λενε Νικο ειμαι 23 και κιλα 75 το μαχ..εδω και χρονια ειμαι σε αυτα τα κιλα και δεν μπορω να ανεβω με τιποτα!!!
γυμναστηριο πηγαινα 2 χρονια και τιποτα..τωρα λογο στρατου και υποχρεωσεων εχω να γυμναστω 2 χρονια και...
θελω λοιπον να αρχησω παλι αλλα θελω να το κανω σωστα αυτη τη φορα και θελω την βοηθεια σας !!
επειδη ειμαι παντελος ασχετος με διατροφες και σκονες θελω να μου πειτε ενα προγραμμα διατροφης πρωτεινων (αβγα κοτοπουλα κλπ)
και θελω να τα συνδιασω με μια σκονη αλλα δεν ξερω αν πρεπει να παρω μια ψιλο καθαρη πρωτεινη η μια ογκου.
καπου διαβασα στο φορουμ οτι δεν εχει πολυ νοημα η ογκου..
ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

leftis
20-05-12, 22:58
Πήρα απο περιέργεια να δώ τα συστατικά της γαλοπούλας για το τοστ και λέει πρώτο συστατικό: φιλέτο γαλοπούλα (50%:shock:). Τι ακριβώς εννοεί? Μόνο 50% μου έκανε εντύπωση.....

eli_din3
20-05-12, 22:59
Πήρα απο περιέργεια να δώ τα συστατικά της γαλοπούλας για το τοστ και λέει πρώτο συστατικό: φιλέτο γαλοπούλα (50%:shock:). Τι ακριβώς εννοεί? Μόνο 50% μου έκανε εντύπωση.....

οτι κανονικο κρεας απο αυτο π τρως ειναι το 50%.. τα αλλα ειναι αλατια διαφορες ουσιες κτλ..
το πιο καλο ειχα βρει ηταν 98% (κατα προσεγγιση γιατι δν θυμαμαι καλα) νομιζω στα λιντλ δεν ειμαι σιγουρη

leftis
20-05-12, 23:17
οτι κανονικο κρεας απο αυτο π τρως ειναι το 50%.. τα αλλα ειναι αλατια διαφορες ουσιες κτλ..
το πιο καλο ειχα βρει ηταν 98% (κατα προσεγγιση γιατι δν θυμαμαι καλα) νομιζω στα λιντλ δεν ειμαι σιγουρη


98%, αυτά είναι... Εγώ μέχρι 70% έχω δεί αλλά αυτό το 50αρι μου χτύπησε άσχημα στο μάτι..είναι και creta farm τρομάρα τους. Επόμενη φορά θα κοιτάω πιο προσεκτικά.

spiroskafk
21-05-12, 12:36
Σήμερα το πρωι ειχα μια ιδεα :P έβαλα μεσα σε ενα μπλέντερ 50γρ βρώμης, 250μλ γαλα και 1 μπανάνα και παρατήρησα ότι μπορώ πολύ πιο εύκολα και γρήγορα να πίνω αυτό το ρόφημα. Τώρα η απορία μου είναι αν χάνονται θρεπτικά συστατικά με αυτόν τον τρόπο?

TheWorst
21-05-12, 12:38
Δεν πρεπει να χανονται

beefmeup
22-05-12, 12:22
Σήμερα το πρωι ειχα μια ιδεα :P έβαλα μεσα σε ενα μπλέντερ 50γρ βρώμης, 250μλ γαλα και 1 μπανάνα και παρατήρησα ότι μπορώ πολύ πιο εύκολα και γρήγορα να πίνω αυτό το ρόφημα. Τώρα η απορία μου είναι αν χάνονται θρεπτικά συστατικά με αυτόν τον τρόπο?

οχι μαν,τι να χανονται..
ισα ισα,ειναι ευκολοτερο να πινεις θερμιδες παρα να τις τρως..ειδικα αν εχεις προβλημα με μεγαλες ποσοτητες φαγητου..

-Nikolakis-
22-05-12, 13:48
Καλημερα παλικαρια!
Μια γενικη ερωτηση...Ειμαι σε διαιτα και εχω παρει εδω και καιρο μια γκριλιερα...Βαζω τα κρεατικα πανω με μια κουταλια του γλυκου λαδι,ισα-ισα να μην μου κολλανε...Επιτρεπεται αυτο η θεωρειται τηγανισμα?

COBRA_STYLE
22-05-12, 20:37
αμα βαζεις ελαιολαδο δεν υπαρχει θεμα φιλε.Ποσο μαλλον στην ποσοτητα που βαζεις η οποια ειναι πολυ μικρη.

jim-jimakos
22-05-12, 20:53
αμα βαζεις ελαιολαδο δεν υπαρχει θεμα φιλε.Ποσο μαλλον στην ποσοτητα που βαζεις η οποια ειναι πολυ μικρη.

:thumbup::thumbup:

Lomyrion
24-05-12, 15:43
Μπορεί κάποιος να μου γράψει μια διατροφή γράμμωσης με 2200 θερμίδες τη μέρα? Δηλαδή πολύ πρωτεΐνη χαμηλά υδατάνθρακες και μέτρια ω-λιπαρά. Απλά δεν ξέρω να μετράω θερμίδες γιαυτό σασ ζητάω
(και βαριέμαι λίγο ^^ )

billys15
24-05-12, 17:31
Εσυ βαριεσαι να μετρησεις για τον εαυτο σου και προτεινεις σε αλλους να μετρησουν για σενα? :) Ξεκινα να μαθαινεις τις θερμιδες και σιγα σιγα θα το συνηθισεις.

deluxe
25-05-12, 03:15
98%, αυτά είναι... Εγώ μέχρι 70% έχω δεί αλλά αυτό το 50αρι μου χτύπησε άσχημα στο μάτι..είναι και creta farm τρομάρα τους. Επόμενη φορά θα κοιτάω πιο προσεκτικά.Λογικα θα εννοεις τις ετοιμες φετες, ε;

Ξερουμε που μπορουμε να βρουμε τα συστατικα απο τις φετες γαλοπουλας που κοβουν στα μηχανηματα; Απο νικας, υφαντης, creta farm.

Giannistzn
25-05-12, 09:49
Τα λεει πανω στα "τουβλα" - συσκευασιες που σου κοβουν, ζητα να σου τα δειξουν ή δες τα απο το ψυγειο

-Nikolakis-
25-05-12, 21:44
αμα βαζεις ελαιολαδο δεν υπαρχει θεμα φιλε.Ποσο μαλλον στην ποσοτητα που βαζεις η οποια ειναι πολυ μικρη.

Ευχαριστω μαν:thumbup:

bab13
25-05-12, 23:29
τα καρμπς η καπως ετσι μπορει να μου πει καποιος τι ειναι και σε τι χρησιμεβουν ?

xelashai
25-05-12, 23:38
τα καρμπς η καπως ετσι μπορει να μου πει καποιος τι ειναι και σε τι χρησιμεβουν ?

ειναι οι υδατανθρακες.....carbs
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?27-
%CE%A5%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?27-%CE%A5%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82)

bab13
25-05-12, 23:45
ευχαριστω

spiroskafk
26-05-12, 11:59
Καλημέρα παίδες. Έχω μια απορία σχετικά με τα ασπράδια αυγών. Βλέπω σε πολλές διατροφές να λένε π.χ 10 ασπράδια στο πρωινό. Πέρνετε 10 αυγά και κρατάτε μόνο τα ασπράδια και πετάτε τον κρόκο? Πως βγάζετε μόνο τα ασπράδια? Και πως τα μαγειρεύεται?

Giannistzn
26-05-12, 12:03
Ναι συνηθως αναφερομαστε στο ασπραδι. Κυριως λογο του οτι εχει αρκετες πρωτεΐνες, μηδενικους υδατανθρακες και λιπαρα. Βεβαια, και ο κροκος ειναι πολυ καλη τροφη, αλλα με μετρο. Σου προσφερει και πρωτεΐνες και καλα λιπαρα, απαραιτητα για τον οργανισμο σου.

Ο ενας τροπος ειναι να τα βρασεις, και να διαχωρισεις αφου τα βρασεις τον κροκο. Αλλιως δες το παρακατω βιντεο.


http://www.youtube.com/watch?v=yAGX-54iR30

billy89
26-05-12, 13:13
Σωστός τρόπος, αλλά εγώ προτιμώ να ρίξω όλο το περιεχόμενο στην παλάμη μου και να το διαχωρίσω ανάμεσα στα δάχτυλα για να σιγουρευτώ ότι κρατάω οοοολο το ασπράδι και δεν πετάω μαζί με το τσόφλι! Μη χάνουμε και πρωτείνη!:P

eli_din3
26-05-12, 14:57
To αγριογουρουνο εχει πολυ λιπος ή το τρωμε?

marvin
26-05-12, 15:01
To αγριογουρουνο εχει πολυ λιπος ή το τρωμε?

Η ουσια ειναι οτι εχει αρκετο...το καλο ειναι με το γουρουνακι γενικως οτι το λιπος του ειναι εμφανες αρα το αφαιρεις....οποτε τσακισε το Ελινα μας και προσεχε την υπολοιπη μερα !!!!;)

eli_din3
26-05-12, 15:03
Η ουσια ειναι οτι εχει αρκετο...το καλο ειναι με το γουρουνακι γενικως οτι το λιπος του ειναι εμφανες αρα το αφαιρεις....οποτε τσακισε το Ελινα μας και προσεχε την υπολοιπη μερα !!!!;)

βρηκα οτι εχει 4,5 λιπος στα 100 :S:S:S:S...ειναι καταστεγνο και καταξερο αν το δεις :S

marvin
26-05-12, 15:12
βρηκα οτι εχει 4,5 λιπος στα 100 :S:S:S:S...ειναι καταστεγνο και καταξερο αν το δεις :S


Τοτε τσακισε του Ελινα μου μη δειξεις ελεος!!!!:P:P

tolis93
26-05-12, 15:51
το αγριορουρουνο εχει οντως 4,5% λιπαρα?μονο? καθε κομματι?

eli_din3
26-05-12, 15:53
το αγριορουρουνο εχει οντως 4,5% λιπαρα?μονο? καθε κομματι?

τι να σ πω...διαβασα πως το δερμα του εχει πολυ λιπος.. και κατα τα αλλα ειναι πολυ στεγνο... γιατι τρεχει τρεχει τρεχει στις εξοχες :P

gym
26-05-12, 15:56
τι να σ πω...διαβασα πως το δερμα του εχει πολυ λιπος.. και κατα τα αλλα ειναι πολυ στεγνο... γιατι τρεχει τρεχει τρεχει στις εξοχες :P

κοιτα...δεν ειναι κακο να φας απλα το θεμα ειναι ο τροπος που εχει μαγειρευτει..αν κανει δηλαδη βουτιες σε σαλτσες το καημενο...καταλαβαινεις...:green:

bab13
27-05-12, 00:08
κρεατινη σε περιοδο γραμωσης μπορεις να παρεις ?

Giannistzn
27-05-12, 00:10
Ναι.. Πιθανως να σου βαλει καποια νερα βεβαια, τα οποια θα τα χασεις μολις την κοψεις.

Εαν θες να εκμεταλευτεις ενα boost (ελαχιστο) στη δυναμη, μπορεις

bab13
27-05-12, 00:45
ευχαριστω αδερφε

anek
27-05-12, 21:03
Είμαι 25 χρονών 1,79 ύψος και 60 κιλά πηγαίνω 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο
και παίρνω μια πρωτεινη όγκου θα μπορούσατε να μου δώσετε μια διατροφή γιατί δεν βγάζω άκρη
ευχαριστώ προκαταβολικά

DimitrisT
28-05-12, 11:52
Είμαι 25 χρονών 1,79 ύψος και 60 κιλά πηγαίνω 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο
και παίρνω μια πρωτεινη όγκου θα μπορούσατε να μου δώσετε μια διατροφή γιατί δεν βγάζω άκρη
ευχαριστώ προκαταβολικά

Μη περιμενεις να σου γραψει καποιος μια. Διαβασε το φορουμ, φτιαξε μια μονος σου, δημοσιευσε την και σχολιαζουμε μετα.
Κανεις μας δεν βρηκε ετοιμη διατροφη.

morgoth
28-05-12, 22:06
μια ερωτησουλα. Στο μεταπροπονητικο εαν παρεις πρωτεινη πολλαπλών πηγων πχ MATRIX 5.0 (whey protein concentrate, milk protein
concentrate, egg albumin, hydrolyzed wheat gluten) μετά απο ποση ωρα μπορεις να φας στερεο γευμα?? Το μεταπροπονητικο μου ειναι αμεσως μετα το περας του αεροβιου που κανω οταν τελειωσω τα βαρη. Θερμιδικα δεν υπαρχει θεμα. Απλά νιωθω μαλλον λογω καζεινης οτι δε πειναω.

exkaliber
28-05-12, 22:14
1 μιση - 2 ωρες
σε ποση ωρα σε πιανει πεινα με αυτην την πρωτεινη?

morgoth
28-05-12, 22:22
την πηρα κατα τις 8.30 και ακομα δε πειναω. :green: και εχω 2 καλαμακια κοτοπουλο stand by.

GeoDask
28-05-12, 22:26
Επειδή έχω βαρεθεί τραγικά τον τρόπο που φτιάχνω τα κρέατα, κοτόπουλο, γαλοπούλα, μοσχάρι θα ήθελα να ζητήσω μερικές συμβουλές ουτως ώστε να γίνουν νόστιμα απλά και υγιεινά.

Θέλω δηλαδή, το τονίζω, απλές, νόστιμες και υγιεινές συνταγές. Το ψήσιμο το κάνω είτε σε αντικολλητικό-ίσιο, αντικολλητικό-σχάρα και ατμομάγειρα.

Απο τρόπο μαγειρέματος μέχρι συνοδευτικά τύπου σάλτσες κλπ.

exkaliber
28-05-12, 22:27
συνηθως λεω,σε ποση ωρα πεινας με αυτην την πρωτεινη στο ποστ?

γραφει πρωτα concetrate,αρα αυτην εχει σε μεγαλυτερη περιεκτικοτητα
εγω θα σου ελεγα να τρωως στο διωρο

με την μιλκ που παιρνω εγω στο ποστ τρωω στο 2.5 αρο,και καμια φορα και νωριτερα

morgoth
28-05-12, 22:29
το κοτοπουλο μπορεις να το μαριναρεις με σαλτσα μουσταρδας.

λαδι,λεμονι,μουσταρδα τα χτυπας και γινεται η σαλτσα. αλοιφεις τα κομματια του κοτοπουλου και τα αφηνεις για λιγη ωρα. τα ψηνεις σε γαστρουλα ή ταψι και ειναι οκ. δοκιμασε και χωρις λαδι αμα δε θες τα λιπαρα του. η μουσταρδα καλο ειναι να μην εχει ζαχαρες. υπαρχουν τετοιες στο εμποριο.

tolis93
28-05-12, 22:36
Επειδή έχω βαρεθεί τραγικά τον τρόπο που φτιάχνω τα κρέατα, κοτόπουλο, γαλοπούλα, μοσχάρι θα ήθελα να ζητήσω μερικές συμβουλές ουτως ώστε να γίνουν νόστιμα απλά και υγιεινά.

Θέλω δηλαδή, το τονίζω, απλές, νόστιμες και υγιεινές συνταγές. Το ψήσιμο το κάνω είτε σε αντικολλητικό-ίσιο, αντικολλητικό-σχάρα και ατμομάγειρα.

Απο τρόπο μαγειρέματος μέχρι συνοδευτικά τύπου σάλτσες κλπ.

ξεκινα να τα βαζεις στο μουλτι και να τα κανεις κιμα.καμια επαφη. και κανε εναλλαγες με κανενα ψαρακι.ψαρια παιζουν παρα πολλα στο εμποριο.και αρχισε και τα βραστα.αλλη γευση

GeoDask
28-05-12, 23:09
ξεκινα να τα βαζεις στο μουλτι και να τα κανεις κιμα.καμια επαφη. και κανε εναλλαγες με κανενα ψαρακι.ψαρια παιζουν παρα πολλα στο εμποριο.και αρχισε και τα βραστα.αλλη γευση

Ρε παιδιά, ζητάω κάτι τραβηγμένο ;

"Θέλω δηλαδή, το τονίζω, απλές, νόστιμες και υγιεινές συνταγές. Το ψήσιμο το κάνω είτε σε αντικολλητικό-ίσιο, αντικολλητικό-σχάρα και ατμομάγειρα.

Απο τρόπο μαγειρέματος μέχρι συνοδευτικά τύπου σάλτσες κλπ."

Για φιλέτο κοτόπουλο, γαλοπούλα και μοσχάρι. Αυτό. Ψάρια τρώω. Αν θέλω να φάω κιμά τρώω μπιφτέκια.

Τόλη δώσε τα φώτα σου !!!!

tolis93
28-05-12, 23:17
Ρε παιδιά, ζητάω κάτι τραβηγμένο ;

"Θέλω δηλαδή, το τονίζω, απλές, νόστιμες και υγιεινές συνταγές. Το ψήσιμο το κάνω είτε σε αντικολλητικό-ίσιο, αντικολλητικό-σχάρα και ατμομάγειρα.

Απο τρόπο μαγειρέματος μέχρι συνοδευτικά τύπου σάλτσες κλπ."

Για φιλέτο κοτόπουλο, γαλοπούλα και μοσχάρι. Αυτό. Ψάρια τρώω. Αν θέλω να φάω κιμά τρώω μπιφτέκια.

Τόλη δώσε τα φώτα σου !!!!

αν πας στο αναλογο θεμα π εχω ανοιξει θα βρεις πολλα μεσα.
τα στανταρακια π χρησιμοποιω εγω ειναι
λεμονι, ριγανη, μειγμα μπαχαρικων για ψαρια απο βασιλοπουλο, οπως κ για κοτοπουλο και για βοδινο, βαλσαμικο ξυδι οταν ψηνονται( προσοχη βγαζουν αναθυμιασεις) μειγμα πιπεριων.λευκο κοκκινο μαυρο κτλπ, χρησιμοποιω μοσχοκαρυδο και δενδρολιβανο. Δεν ειναι δε λιγες οι φορες π βαζω φλουδα απο μπανανα και παιρνει το κρεας τη γευση( μετα τη βγαζω την αφηνω ισα ισα 2 λεπτα μαξ μεσα στο τηγανι). δοκιμασε να βρασεις το κρεας μεσα σε νερο π εχεις βρασει πατατα. επισης, αν σε παιρνει απο υδατανθρακα, παιρνα σε ενα μπολ ενα αυγο ολοκληρο και 1 φρυγανια η πιτουρο σιτου( ελαχιστες θερμιδες κ πολυ φυτικη ινα) και περνα το κοτοπουλο. παιρνει μια κρουστα κ γινεται σα τα μιμικος.
δοκιμασε επισης παπρικα γλυκια. καρυ και σκορδο.τα ριχνεις στο τηγανι αφου ψηνονται. και μανηταρια και κρεμμυδια μαζι στο τηγανι.παιρνει τη γευση.οπως και πιπεριες κυριως κοκκινες

για δε σαλτσες
-γιαουρτι μελι μουσταρδα σε σκονη και λιγο γαλα( 2 κ σουπας. 1 κ γλυκου. 1/2 κουταλια γλυκου. 30-40 μλ) και ριχνεις αφου εχει ψηθει το κοτοπουλο.αν θες βαζεις κ βαλσαμικο

-σαλτσα ταμπασκο καπνιστη. λιγο ντοματα.λιγο κρεμμυδι και λιγο σκορδο.ολα στο μουλτι με 1 κ γλυκου ξυδι κ 1 κ γλυκου ζαχαρινη και βγαζει τελεια σως σαν αυτη τη μπαρμπεκιου

-γιαουρτι, παπρικα. λιγο αλατι. πιπερι. ανακατευεις κ εχεις πολυ καλη επιλογη

-γιαουρτι,λιγο γαλα, λιγο τυρι φετα η τυρι κοτατζ. 1-2 πιπεριες τζαλαπενο (τις μικρες τις τσιλι λεω τις καυτερες τις κοκκινες) ελαχιστο ελαιολαδο(1 κ γλυκου πχ) στο μουλτι κ εισαι αψογος

-λιγο γαλα. καρυ.1 κ γλυκου μελι. 1 κ σουπας ξυδι βαλσαμικο.

-1 αυγο, λιγο γαλα. 1 κ γλυκου ελαιολαδο,1 κ σουπας μουσταρδα. τα χτυπας ειτε στο μπλεντερ ειτε στη φραπεδιερα κ τα ριχνεις στο τηγανι μαζι με το κοτοπουλο αλλα στο τελος


ελπιζω να βοηθησα

GeoDask
28-05-12, 23:30
αν πας στο αναλογο θεμα π εχω ανοιξει θα βρεις πολλα μεσα.
τα στανταρακια π χρησιμοποιω εγω ειναι
λεμονι, ριγανη, μειγμα μπαχαρικων για ψαρια απο βασιλοπουλο, οπως κ για κοτοπουλο και για βοδινο, βαλσαμικο ξυδι οταν ψηνονται( προσοχη βγαζουν αναθυμιασεις) μειγμα πιπεριων.λευκο κοκκινο μαυρο κτλπ, χρησιμοποιω μοσχοκαρυδο και δενδρολιβανο.

Αυτά τα μείγματα απο τον βασιλόπουλο χρησιμοποιώ και εγώ και τα έχω βαρεθεί.



Δεν ειναι δε λιγες οι φορες π βαζω φλουδα απο μπανανα και παιρνει το κρεας τη γευση( μετα τη βγαζω την αφηνω ισα ισα 2 λεπτα μαξ μεσα στο τηγανι). δοκιμασε να βρασεις το κρεας μεσα σε νερο π εχεις βρασει πατατα. επισης, αν σε παιρνει απο υδατανθρακα, παιρνα σε ενα μπολ ενα αυγο ολοκληρο και 1 φρυγανια η πιτουρο σιτου( ελαχιστες θερμιδες κ πολυ φυτικη ινα) και περνα το κοτοπουλο. παιρνει μια κρουστα κ γινεται σα τα μιμικος.


Αυτό είναι too much για μένα. :green:



δοκιμασε επισης παπρικα γλυκια. καρυ και σκορδο.τα ριχνεις στο τηγανι αφου ψηνονται. και μανηταρια και κρεμμυδια μαζι στο τηγανι.παιρνει τη γευση.οπως και πιπεριες κυριως κοκκινες


Καταρχήν ξεκίνα απο τα βασικά πρώτα. Βάζεις καθόλου λάδι στο τηγάνι ; Κοτόπουλο, γαλοπούλα τα βάζω όπως είναι και μετά ρίχνω απο πάνω πάπρικα, κάρυ και σκόρδο ;



για δε σαλτσες
-γιαουρτι μελι μουσταρδα σε σκονη και λιγο γαλα( 2 κ σουπας. 1 κ γλυκου. 1/2 κουταλια γλυκου. 30-40 μλ) και ριχνεις αφου εχει ψηθει το κοτοπουλο.αν θες βαζεις κ βαλσαμικο

-σαλτσα ταμπασκο καπνιστη. λιγο ντοματα.λιγο κρεμμυδι και λιγο σκορδο.ολα στο μουλτι με 1 κ γλυκου ξυδι κ 1 κ γλυκου ζαχαρινη και βγαζει τελεια σως σαν αυτη τη μπαρμπεκιου

-γιαουρτι, παπρικα. λιγο αλατι. πιπερι. ανακατευεις κ εχεις πολυ καλη επιλογη

-γιαουρτι,λιγο γαλα, λιγο τυρι φετα η τυρι κοτατζ. 1-2 πιπεριες τζαλαπενο (τις μικρες τις τσιλι λεω τις καυτερες τις κοκκινες) ελαχιστο ελαιολαδο(1 κ γλυκου πχ) στο μουλτι κ εισαι αψογος

-λιγο γαλα. καρυ.1 κ γλυκου μελι. 1 κ σουπας ξυδι βαλσαμικο.

-1 αυγο, λιγο γαλα. 1 κ γλυκου ελαιολαδο,1 κ σουπας μουσταρδα. τα χτυπας ειτε στο μπλεντερ ειτε στη φραπεδιερα κ τα ριχνεις στο τηγανι μαζι με το κοτοπουλο αλλα στο τελος

ελπιζω να βοηθησα

Σάλτσες θα δοκιμάσω πρώτα τις ευκόλες που σου έχω κάνει bold.

Αυτές τις ρίχνω αφού έχει ψηθεί το κοτόπουλο στο τηγάνι ή τις χρησιμοποιώ σαν dip ;

Και επειδή εσύ ξεφεύγεις και με πάς στους προχωρημένους χωρίς να μου έχεις πεί τα βασικά, αν μπορείς πες μου πρώτα 2 εύκολες συνταγές απλές :green:

Φαντάσου οτι εγώ μέχρι τώρα έριχνα το μείγμα μπαχαρικών στο κοτόπουλο το έβαζα στο αντικολλητικό χωρίς λαδια χωρίς τίποτα και το έτρωγα. Ξεκίνα με low low !!!

vickypek
28-05-12, 23:47
αν πας στο αναλογο θεμα π εχω ανοιξει θα βρεις πολλα μεσα.
τα στανταρακια π χρησιμοποιω εγω ειναι
λεμονι, ριγανη, μειγμα μπαχαρικων για ψαρια απο βασιλοπουλο, οπως κ για κοτοπουλο και για βοδινο, βαλσαμικο ξυδι οταν ψηνονται( προσοχη βγαζουν αναθυμιασεις) μειγμα πιπεριων.λευκο κοκκινο μαυρο κτλπ, χρησιμοποιω μοσχοκαρυδο και δενδρολιβανο. Δεν ειναι δε λιγες οι φορες π βαζω φλουδα απο μπανανα και παιρνει το κρεας τη γευση( μετα τη βγαζω την αφηνω ισα ισα 2 λεπτα μαξ μεσα στο τηγανι). δοκιμασε να βρασεις το κρεας μεσα σε νερο π εχεις βρασει πατατα. επισης, αν σε παιρνει απο υδατανθρακα, παιρνα σε ενα μπολ ενα αυγο ολοκληρο και 1 φρυγανια η πιτουρο σιτου( ελαχιστες θερμιδες κ πολυ φυτικη ινα) και περνα το κοτοπουλο. παιρνει μια κρουστα κ γινεται σα τα μιμικος.
δοκιμασε επισης παπρικα γλυκια. καρυ και σκορδο.τα ριχνεις στο τηγανι αφου ψηνονται. και μανηταρια και κρεμμυδια μαζι στο τηγανι.παιρνει τη γευση.οπως και πιπεριες κυριως κοκκινες

για δε σαλτσες
-γιαουρτι μελι μουσταρδα σε σκονη και λιγο γαλα( 2 κ σουπας. 1 κ γλυκου. 1/2 κουταλια γλυκου. 30-40 μλ) και ριχνεις αφου εχει ψηθει το κοτοπουλο.αν θες βαζεις κ βαλσαμικο

-σαλτσα ταμπασκο καπνιστη. λιγο ντοματα.λιγο κρεμμυδι και λιγο σκορδο.ολα στο μουλτι με 1 κ γλυκου ξυδι κ 1 κ γλυκου ζαχαρινη και βγαζει τελεια σως σαν αυτη τη μπαρμπεκιου

-γιαουρτι, παπρικα. λιγο αλατι. πιπερι. ανακατευεις κ εχεις πολυ καλη επιλογη

-γιαουρτι,λιγο γαλα, λιγο τυρι φετα η τυρι κοτατζ. 1-2 πιπεριες τζαλαπενο (τις μικρες τις τσιλι λεω τις καυτερες τις κοκκινες) ελαχιστο ελαιολαδο(1 κ γλυκου πχ) στο μουλτι κ εισαι αψογος

-λιγο γαλα. καρυ.1 κ γλυκου μελι. 1 κ σουπας ξυδι βαλσαμικο.

-1 αυγο, λιγο γαλα. 1 κ γλυκου ελαιολαδο,1 κ σουπας μουσταρδα. τα χτυπας ειτε στο μπλεντερ ειτε στη φραπεδιερα κ τα ριχνεις στο τηγανι μαζι με το κοτοπουλο αλλα στο τελος


ελπιζω να βοηθησα


ξεκιναω να τα κλεβω απο αυριο!!θενκ γιου!!:):)

eli_din3
28-05-12, 23:49
αν πας στο αναλογο θεμα π εχω ανοιξει θα βρεις πολλα μεσα.
τα στανταρακια π χρησιμοποιω εγω ειναι
λεμονι, ριγανη, μειγμα μπαχαρικων για ψαρια απο βασιλοπουλο, οπως κ για κοτοπουλο και για βοδινο, βαλσαμικο ξυδι οταν ψηνονται( προσοχη βγαζουν αναθυμιασεις) μειγμα πιπεριων.λευκο κοκκινο μαυρο κτλπ, χρησιμοποιω μοσχοκαρυδο και δενδρολιβανο. Δεν ειναι δε λιγες οι φορες π βαζω φλουδα απο μπανανα και παιρνει το κρεας τη γευση( μετα τη βγαζω την αφηνω ισα ισα 2 λεπτα μαξ μεσα στο τηγανι). δοκιμασε να βρασεις το κρεας μεσα σε νερο π εχεις βρασει πατατα. επισης, αν σε παιρνει απο υδατανθρακα, παιρνα σε ενα μπολ ενα αυγο ολοκληρο και 1 φρυγανια η πιτουρο σιτου( ελαχιστες θερμιδες κ πολυ φυτικη ινα) και περνα το κοτοπουλο. παιρνει μια κρουστα κ γινεται σα τα μιμικος.
δοκιμασε επισης παπρικα γλυκια. καρυ και σκορδο.τα ριχνεις στο τηγανι αφου ψηνονται. και μανηταρια και κρεμμυδια μαζι στο τηγανι.παιρνει τη γευση.οπως και πιπεριες κυριως κοκκινες

για δε σαλτσες
-γιαουρτι μελι μουσταρδα σε σκονη και λιγο γαλα( 2 κ σουπας. 1 κ γλυκου. 1/2 κουταλια γλυκου. 30-40 μλ) και ριχνεις αφου εχει ψηθει το κοτοπουλο.αν θες βαζεις κ βαλσαμικο

-σαλτσα ταμπασκο καπνιστη. λιγο ντοματα.λιγο κρεμμυδι και λιγο σκορδο.ολα στο μουλτι με 1 κ γλυκου ξυδι κ 1 κ γλυκου ζαχαρινη και βγαζει τελεια σως σαν αυτη τη μπαρμπεκιου

-γιαουρτι, παπρικα. λιγο αλατι. πιπερι. ανακατευεις κ εχεις πολυ καλη επιλογη

-γιαουρτι,λιγο γαλα, λιγο τυρι φετα η τυρι κοτατζ. 1-2 πιπεριες τζαλαπενο (τις μικρες τις τσιλι λεω τις καυτερες τις κοκκινες) ελαχιστο ελαιολαδο(1 κ γλυκου πχ) στο μουλτι κ εισαι αψογος

-λιγο γαλα. καρυ.1 κ γλυκου μελι. 1 κ σουπας ξυδι βαλσαμικο.

-1 αυγο, λιγο γαλα. 1 κ γλυκου ελαιολαδο,1 κ σουπας μουσταρδα. τα χτυπας ειτε στο μπλεντερ ειτε στη φραπεδιερα κ τα ριχνεις στο τηγανι μαζι με το κοτοπουλο αλλα στο τελος


ελπιζω να βοηθησα

ρε τολη βραδιατικα..........

Giannistzn
29-05-12, 00:13
Λάου λάου που λένε. Δοκίμασε την wostershire και soja sauce απο hp. Δεν πρέπει να έχουν κάτι αξιοσημείωτο απο θερμιδες. Και τις βάζεις άνετα στο τηγάνι. Ταυτόχρονα μπορείς να ψιλικοψεις λαχανικά μέσα. Πιπεριές κόκκινες, πράσινες, μανιτάρια, κολοκυθιά. Η αφού πάρει βάση το ρύζι πετάς και αυτο μέσα στο τηγάνι με σάλτσα και λαχανικά.

GeoDask
29-05-12, 00:22
Λάου λάου που λένε. Δοκίμασε την wostershire και soja sauce απο hp. Δεν πρέπει να έχουν κάτι αξιοσημείωτο απο θερμιδες. Και τις βάζεις άνετα στο τηγάνι. Ταυτόχρονα μπορείς να ψιλικοψεις λαχανικά μέσα. Πιπεριές κόκκινες, πράσινες, μανιτάρια, κολοκυθιά. Η αφού πάρει βάση το ρύζι πετάς και αυτο μέσα στο τηγάνι με σάλτσα και λαχανικά.

Είχα πάρει την bbq παλιότερα απο την HP, καλή ήταν αλλά τα συστατικά μέσα είχανε ζάχαρι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μέσα.

Giannistzn
29-05-12, 01:05
Καμία σχέση. Αυτη που λέω είναι ρευστή σα νερό . Δεν την βάζεις ωμή θέλει μαγείρεμα. για αυτές που λες τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Με το που δω ζάχαρη στα συστατικά το αφήνω στο ράφι :green: Αυτές που λέω (εάν έχουν) έχουν ελάχιστο απ'οσο γνωρίζω. (αν και νομίζω δεν έχουν)

anek
29-05-12, 12:18
Μη περιμενεις να σου γραψει καποιος μια. Διαβασε το φορουμ, φτιαξε μια μονος σου, δημοσιευσε την και σχολιαζουμε μετα.
Κανεις μας δεν βρηκε ετοιμη διατροφη.

εχεις απολυτο δικιο θα προσπαθήσω

anek
29-05-12, 13:54
8ώρα 1 σκούπ πρωτείνη 250γρ γάλα 2 φέτες ψωμί του τοστ
9ώρα γυμναστήριο
11ώρα 1 σκούπ πρωτείνη 250γρ γάλα
12ώρα 100γρ πατάτα βραστή 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο 7 ασπράδια αυγού
3ώρα 2 τοστ γαλοπούλα μαύρο ψωμί τυρί χαμηλά λιπαρά
6ώρα 1 μπριζόλα μοσχαρίσια 1 κούπα ρύζι
9ώρα 1 γιαούρτι 2% 1κουταλιά σούπας κουάκερ 1 κουταλάκι του γλυκού μέλι
12 1 σκούπ πρωτείνη 250γρ
πείτε μου γνώμες

tolis93
29-05-12, 14:34
σορρυ ξεφυγα χαχαχα
λοιπον τα μπαχαρικα οπως εινα ιτα βαζεις χωρις λαδι δε χρειαζεται.κ τις πιπεριες κ τα κρεμμυδια κ τα μανηταρια οπως ειναι.τα αφηνεις να ψιλο ξεραθουν λιγο κ ετσι αφηνουν γευση. οι δε σαλτσες τις χρησιμοποιεις σαν ντιπ ολες. και δε νομιζω να ναι καμια δυσκολη ιδιαιτερα. δοκιμασε να βαζεις και σαλτσα ψαριου.στο βασιλοπουλο τη βρησκω. ουτε θερμιδες εχει και ειναι κ πανφθηνη...1 ευρω το μπουκαλακι κ 8 θερμιδες η κουταλια σουπας...

επισης δοκιμασε κ τζιντζερ σε σκονη αλλα λιγο.δινει ΠΟΛΥ ιδιαιτερη γευση αλλα αν βαλεις πολυ καιει το φαγητο μετα κ δε τρωγεται θυμιζει κατι απο κολαση

ΑΝΕΚ
καλυτερα φτιαξε τη διατροφη σ σε ενα θεμα καινουργιο γιατι εδω θα χαθει

anek
29-05-12, 14:56
σορρυ ξεφυγα χαχαχα
λοιπον τα μπαχαρικα οπως εινα ιτα βαζεις χωρις λαδι δε χρειαζεται.κ τις πιπεριες κ τα κρεμμυδια κ τα μανηταρια οπως ειναι.τα αφηνεις να ψιλο ξεραθουν λιγο κ ετσι αφηνουν γευση. οι δε σαλτσες τις χρησιμοποιεις σαν ντιπ ολες. και δε νομιζω να ναι καμια δυσκολη ιδιαιτερα. δοκιμασε να βαζεις και σαλτσα ψαριου.στο βασιλοπουλο τη βρησκω. ουτε θερμιδες εχει και ειναι κ πανφθηνη...1 ευρω το μπουκαλακι κ 8 θερμιδες η κουταλια σουπας...

επισης δοκιμασε κ τζιντζερ σε σκονη αλλα λιγο.δινει ΠΟΛΥ ιδιαιτερη γευση αλλα αν βαλεις πολυ καιει το φαγητο μετα κ δε τρωγεται θυμιζει κατι απο κολαση

ΑΝΕΚ
καλυτερα φτιαξε τη διατροφη σ σε ενα θεμα καινουργιο γιατι εδω θα χαθει

οκ:P

GeoDask
29-05-12, 22:49
Τόλη σήμερα έφτιαξα σως με γιαούρτι στραγγιστό, Όλυμπος παρακαλώ, πάπρικα πικάντικη, λίγο λάδι, λίγο αλάτι και λίγο πιπέρι. Ωραία ήταν και αρκετά δροσιστική.

Αν και δεν μπορώ να πώ οτι κατάλαβα κάποιο κάψιμο απο την πάπρικα...

DENNISGR
30-05-12, 00:16
:clap:

Apollonas
30-05-12, 00:49
Τόλη σήμερα έφτιαξα σως με γιαούρτι στραγγιστό, Όλυμπος παρακαλώ, πάπρικα πικάντικη, λίγο λάδι, λίγο αλάτι και λίγο πιπέρι. Ωραία ήταν και αρκετά δροσιστική.

Αν και δεν μπορώ να πώ οτι κατάλαβα κάποιο κάψιμο απο την πάπρικα...

Τα Όλυμπος, Δέλτα και ΜΕΒΓΑΛ προιόντα βρέθηκαν 95% μεταλλαγμένα. Αλλααααααά ποιός κάθεται να ψάξει...

GeoDask
30-05-12, 11:15
Τα Όλυμπος, Δέλτα και ΜΕΒΓΑΛ προιόντα βρέθηκαν 95% μεταλλαγμένα. Αλλααααααά ποιός κάθεται να ψάξει...

Τι να παίρνω τότε ; έλεος πια....:(

gym
30-05-12, 11:16
κ το ΟΛΥΜΠΟΣ?που το διαβασες αυτο?για δωσε λινκ

exkaliber
30-05-12, 11:27
me Μια χημικη αναλυση θα αποδειχτει αν εχουν τπτ παραξενο ή οχι?

στο θεμα με την παγκοσμιοποιηση υπαρχει ενα κειμενο για τα γαλατα

COBRA_STYLE
30-05-12, 11:39
Τι να παίρνω τότε ; έλεος πια....:(

καταρχας προτιμα προβεια-κατσικισια προιοντα.Αν δεν το αντεχεις το γαλα,το γιαουρτι παλευεται πολυ καλυτερα.

Υπαρχουν αμα ψαξεις,μαρκες που δεν ειναι γνωστες.


εγω παιρνω το γιαουρτι Δημητριου,που ειναι απο προβειο γαλα,σε πηλινο.:thumbup:Εχει μπλε ετικετα πανω.Υπαρχει και με αγελαδινο γαλα,με πρασινη ετικετα.Αλλα αγελαδινο γαλα απεφευγε το καλυτερα,γινεται τις μουρλης απο ορμονες και υποκλινικα αντιβιωτικα.

να φανταστεις εχουν ξυπνησει ακομα και τα αμερικλανακια και αντι για αγελαδινο,παιρνουν almond milk:thumbup:εξισου καλο.

gym
30-05-12, 12:03
me Μια χημικη αναλυση θα αποδειχτει αν εχουν τπτ παραξενο ή οχι?

στο θεμα με την παγκοσμιοποιηση υπαρχει ενα κειμενο για τα γαλατα

ε ρε συ ξερεις ποσο κοστιζει να κανεις αναλυσεις?κ αντε να βρεις κ αξιοπιστο εργαστηριο...πω μου φαινεται ολα μονοι μα ςθα τα φτιαχνουμε...για τον ΟΛΥΜΠΟΣ εμεινα...μονο τα καλυτερα ακουγα

billy89
30-05-12, 12:13
Τα Όλυμπος, Δέλτα και ΜΕΒΓΑΛ προιόντα βρέθηκαν 95% μεταλλαγμένα. Αλλααααααά ποιός κάθεται να ψάξει...

Απ' ότι διάβασα όντως αυτές οι μάρκες και η Φάρμα Κουκάκη νομίζω ελέγχθηκαν αιφνιδιαστικά από την greenpeace και βρέθηκαν θετικές για μεταλλαγμένα, όχι σε τόσο μεγάλο ποσοστό αλλά γύρω στο 70-80% που πάλι τεράστιο είναι! Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρεις τι να φας... Μόνο αν είναι δική σου η αγελάδα! :turtle:

GeoDask
30-05-12, 12:53
καταρχας προτιμα προβεια-κατσικισια προιοντα.Αν δεν το αντεχεις το γαλα,το γιαουρτι παλευεται πολυ καλυτερα.

Υπαρχουν αμα ψαξεις,μαρκες που δεν ειναι γνωστες.


εγω παιρνω το γιαουρτι Δημητριου,που ειναι απο προβειο γαλα,σε πηλινο.:thumbup:Εχει μπλε ετικετα πανω.Υπαρχει και με αγελαδινο γαλα,με πρασινη ετικετα.Αλλα αγελαδινο γαλα απεφευγε το καλυτερα,γινεται τις μουρλης απο ορμονες και υποκλινικα αντιβιωτικα.

να φανταστεις εχουν ξυπνησει ακομα και τα αμερικλανακια και αντι για αγελαδινο,παιρνουν almond milk:thumbup:εξισου καλο.

Ωραίος :thumbup:

anek
30-05-12, 13:19
ουτε τις εργαστηριακές έρευνες δεν μπορούμε να εμπιστευόμαστε ειναι τυχαίο που εταιρείες Χρηματοδοτούν τις εργαστηριακές έρευνες των προϊόντων τους ;)

morgoth
30-05-12, 13:26
μαλιστα... η γκρινπις?? υπαρχει καποιο σχετικο επισημο λινκ??

Giannistzn
30-05-12, 15:06
Προσωπικα, προτιμω το ΤΡΙΚΚΗ, ειναι ντοπιο εδω.

Αλλα να κανω μια παρενθεση, τι εννοουμε μεταλλαγμενα ακριβως?

tolis93
30-05-12, 15:12
η φαγε απο οσο ξερω ειναι η πιο καθαρη.αλλα για το ολυμπος δε το ξερα.καλα εδω π τα λεμε.να ταν μεταλαγμενο μονο το γαλα των αγελαδων χαρουμενος θα μουν.τα αυγα μια απο τα ιδια θα ναι.γενικα οτι δε μπορει να παραχθει σε αρκετη ποσοτητα για να καλυψει ολο το πληθυσμο μαπα ειναι...

Giannistzn
30-05-12, 15:19
^ Το λες ξερωντας κατι? Ή απλα υποθετεις? (για τις "μαπες" και τα μεταλλαγμενα αναφερομαι)

tolis93
30-05-12, 15:49
^ Το λες ξερωντας κατι? Ή απλα υποθετεις? (για τις "μαπες" και τα μεταλλαγμενα αναφερομαι)

οχι τα χω διαβασει. μυνησεις φωτο δηλωσεις για δηλητιριασεις κτλπ.οχι μια πηγη. πολλα ηταν κ τα χα βρει καπου μαζεμενα.οτι χρησιμοποιουν σκονη γαλακτος μαζι με ζελατινη ενω δε το αναφερουν.οτι χρησιμοποιουν γαλα απο αλλες χωρες χωρις να το λενε.πχ ν α λεει γερμανικο γαλα κ να χει και ολλανδικο κ γαλλικο. μωλις το βρω το site θα τα βαλω μια εδω η καλυτερα πμ οποιος θελει.

Giannistzn
30-05-12, 16:13
Το οτι χρησιμοποιειται ξενο γαλα εξυπακουεται. Ειναι γνωστο, δεν ειναι κατι μυστικο. Η ελληνικη γαλακτοπαραγωγη (αγελαδων) δεν καλυπτει τις αναγκες του πληθυσμου, οποτε γαλα παιρνουμε απ'εξω.

Για υποκαταστατα μεσα στο γαλα, αυτο δεν το γνωριζω. Απλα να αναφερω οτι οι ελεγχοι ειναι αρκετα αυστηροι (οι εγχωριοι ισως οχι, αλλα γινονται και ελεγχοι απο φορεις του εξωτερικου).

Οσον αφορα τα αυγα, δεν νομιζω να υφισταται μεταλλαγμενο αυγο. Κατωτερης ποιοτητας, σιγουρα, μεταλλαγμενο, δεν συμφερει και δεν βρισκω λογο.

Οι συνθηκες κτηνοτροφιας (με εξαιρεσεις παντα) στην ελλαδα ειναι χαλια μαυρα. Γινεται προσπαθεια να διορθωθει η κατασταση, αλλα εχουμε μελλον μπροστα μας.

anek
30-05-12, 23:34
κατά πόσο χρησιμοποιούν γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα δεν το γνωρίζω. Αλλά, στην Ελλάδα οι εταιρίες τροφίμων σε θέμα φερεγγυότητας των όσων λένε είναι άλλο θέμα. Αυτό που γνωρίζω εγώ όμως είναι ότι τίποτα δεν πετιέται. πχ στο μαγαζί που δουλεύω, τα χαλασμένα γάλατα τα στέλνουμε επιστροφή στην εταιρία και ξαναγυρνούν στην αγορά. Και ένα φεγγάρι που πήγαινα μαγειρική, στο μάθημά μας πάνω, μας δείχνανε ετικέτες προιόντων που δεν ανέγραφαν αληθινά στοιχεία. Οπότε παρ' τ' αυγό και κούρευτο :shock:

fotis26
30-05-12, 23:50
Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι η υποθερμιδική διατροφη???

sTeLaKoS
30-05-12, 23:56
Υποθερμιδικά είναι να τρως κάτω από τις θερμίδες συντήρησης βάρους, με λίγα λόγια να κάνεις δίαιτα.
Διαβασε το άρθρο, θα σε βοηθήσει αρκετά. Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-Διατροφη-για-αρχαριους-και-οχι-μονο...)

average_joe
30-05-12, 23:58
μια διατροφη/ διαιτα που οι ημερησιες/ εβδομαδιαιες (αναλογα τον τροπο που τα υπολογιζεις) θερμιδες σου ειναι χαμηλοτερες απο τις θερμιδες που απαιτει το σωμα σου για να συντηρησει τα τρεχοντα κιλα σου.

δηλ. διατροφη που χανεις κιλα:green:

αλλος παραγοντας που παιζει ρολο ειναι η σωματικη σου δραστηριοτητα.

gym
31-05-12, 09:20
Το οτι χρησιμοποιειται ξενο γαλα εξυπακουεται. Ειναι γνωστο, δεν ειναι κατι μυστικο. Η ελληνικη γαλακτοπαραγωγη (αγελαδων) δεν καλυπτει τις αναγκες του πληθυσμου, οποτε γαλα παιρνουμε απ'εξω.

Για υποκαταστατα μεσα στο γαλα, αυτο δεν το γνωριζω. Απλα να αναφερω οτι οι ελεγχοι ειναι αρκετα αυστηροι (οι εγχωριοι ισως οχι, αλλα γινονται και ελεγχοι απο φορεις του εξωτερικου).

Οσον αφορα τα αυγα, δεν νομιζω να υφισταται μεταλλαγμενο αυγο. Κατωτερης ποιοτητας, σιγουρα, μεταλλαγμενο, δεν συμφερει και δεν βρισκω λογο.

Οι συνθηκες κτηνοτροφιας (με εξαιρεσεις παντα) στην ελλαδα ειναι χαλια μαυρα. Γινεται προσπαθεια να διορθωθει η κατασταση, αλλα εχουμε μελλον μπροστα μας.

εγω ενα θα πω...εκει που ελεγα να ξαναβλω παλι λιγο γιαουρτακι στη διατροφη μου το μετανιωσα ΚΑΙ ΠΑΛΙ....:(

Giannistzn
31-05-12, 09:26
Φτιαξε μονη σου, εαν εχεις καποιο γαλα στανταρ :green:

Σε 1λιτρο γαλα, βαζεις μια κουταλια γιαουρτι, ανακατευεις, επωαζεις για να δρασουν τα οξυγαλακτικα και (λογικα) πηζει.

gym
31-05-12, 09:35
Φτιαξε μονη σου, εαν εχεις καποιο γαλα στανταρ :green:

Σε 1λιτρο γαλα, βαζεις μια κουταλια γιαουρτι, ανακατευεις, επωαζεις για να δρασουν τα οξυγαλακτικα και (λογικα) πηζει.

εχω...αλλα δεν παιζει να καθομαι να φτιαχνω ιστοριες τωρα...εδω βαριομαστε να κανουμε τα βασικα αυτηην την περιοδο...γιαουρτια θα φτιαχνω η χωριατοπουλα?:turtle::turtle::turtle::turtle:

tolis93
31-05-12, 10:32
εχω...αλλα δεν παιζει να καθομαι να φτιαχνω ιστοριες τωρα...εδω βαριομαστε να κανουμε τα βασικα αυτηην την περιοδο...γιαουρτια θα φτιαχνω η χωριατοπουλα?:turtle::turtle::turtle::turtle:

δεν ειναι κ ολα τα γιαουρτια για πεταμα νταξει:green: εγω τρωω καθε μερα 600 γρ κ μεχρι τωρα ζω:green: κ οταν το μειωνω δε βλεπω κ διαφορες σε κατι να σ πω.απλα ψαξε αυτα π ειναι φτιαγμενα οσο πιο απλα γινεται

just for the record καπου πηρε το ματι μ ενα γιαουρτι που λεγοταν "γκλιτσα" ακομα γελαω:green: αν κ απο μακρος τα σπαγε (8,5 πρωτεινη 3 υδατανθρακα 1,9 λιπαρα)

kostas321
31-05-12, 11:33
Καλημερα παιδια,εχω μια απορια..ποτε ειναι η καλυτερη ωρα για ν τρωμε πριν τη προπονηση απο βαρη?
Εγω τρωω δυο ωρες πριν, το πρωινο (γιαουρτι,βρωμη,αυγα) πρεπει ν βαλω και κατι μιση ωρα πριν την προπ?

DimitrisT
31-05-12, 14:26
Ενταξει εισαι ετσι, δε νομιζω οτι χρειαζεται να φας κατι παραπανω.
Ισως κανενα φρουτο 40 λεπτα πριν αμα σε παιρνει θερμιδικα. Αλλα και ετσι δε νομιζω να δεις καποια διαφορα.

kostas321
31-05-12, 14:46
Ενταξει εισαι ετσι, δε νομιζω οτι χρειαζεται να φας κατι παραπανω.
Ισως κανενα φρουτο 40 λεπτα πριν αμα σε παιρνει θερμιδικα. Αλλα και ετσι δε νομιζω να δεις καποια διαφορα.

Α,κομπλε τοτε!Με παιρνει,αλλα θα το αφησω καλυτερα λογω φρουκτοζης..
Ευχαριστω πολυ,φιλος!

gym
31-05-12, 20:39
εχει δοκιμασει κανεις σας ΑΥΣΤΗΡΑ παλαιολιθικη διατροφη κ αν ναι,εντυπωσεις?σχολια?

leftis
31-05-12, 21:39
Ρε παιδιά, εγώ που τρώω κάθε μέρα από ένα τοταλ 2%, είμαι με το ένα πόδι και δεν το ξέρω?

tolis93
31-05-12, 21:52
εχει δοκιμασει κανεις σας ΑΥΣΤΗΡΑ παλαιολιθικη διατροφη κ αν ναι,εντυπωσεις?σχολια?

ενας φιλος μ ισχυριζοταν πως την εκανε.δεν εχω δει ποτε τι τρωει κτλπ.η μαλλον τι ετρωγε εκεινη τη περιοδο.αυτη π τρως μονο οτι προερχεται απο τη φυση δεν ειναι?

leftis
31-05-12, 21:54
ενας φιλος μ ισχυριζοταν πως την εκανε.δεν εχω δει ποτε τι τρωει κτλπ.η μαλλον τι ετρωγε εκεινη τη περιοδο.αυτη π τρως μονο οτι προερχεται απο τη φυση δεν ειναι?

Ναι, καθόλου υδατάνθρακες (εκτός από φρούτα, λαχανικά) και ΠΟΛΥ πρωτείνη ζωική.

Gianna
31-05-12, 21:55
δεν ειναι κ ολα τα γιαουρτια για πεταμα νταξει:green: εγω τρωω καθε μερα 600 γρ κ μεχρι τωρα ζω:green: κ οταν το μειωνω δε βλεπω κ διαφορες σε κατι να σ πω.απλα ψαξε αυτα π ειναι φτιαγμενα οσο πιο απλα γινεται

just for the record καπου πηρε το ματι μ ενα γιαουρτι που λεγοταν "γκλιτσα" ακομα γελαω:green: αν κ απο μακρος τα σπαγε (8,5 πρωτεινη 3 υδατανθρακα 1,9 λιπαρα)

Το χω δοκιμάσει και αυτό, εννοείται!!! Αν δεν κάνω λάθος είναι η μάρκα του My Market.
Γιαούρτι για πάντα, ρεεεεεε!!! Δε πα να ναι μεταλλαγμένο!!!
Σήμερα με κοροϊδευε το αφεντικό στο γραφείο (τιγκάρω το ψυγείο με γιαούρτια να χω στοκ): "Πόσα τρως την ημέρα, 3 -4;;;" απάντηση: "όχι, καλε, μόνο 2 (αν και το καλοκαίρι μπορεί σπάνια να παίξουν και 3)." - "α, 1 το μεσημέρι εδώ και ένα το βράδυ" - "ναί, έτσι", - "καλά, όλη μέρα δεν τρως τίποτε άλλο;;;" "μα τι λέτε τώρα, στο σπίτι τι κάνω" (πού να ξερε ο καημένος πόσο τρώω - και πόσο μπορώ να φάω, χι χι....)

tolis93
31-05-12, 22:37
Ναι, καθόλου υδατάνθρακες (εκτός από φρούτα, λαχανικά) και ΠΟΛΥ πρωτείνη ζωική.

καλα η πατατα ειναι φυσικη τροφη αλλα ειναι υδατανθρακας.οπως κ το ρυζι:unsure: εχω δει στο νετ κατι διατροφες τυπου 10 αυγα μαζι με κοτοπουλο κ τετοια κολπα:green: εχει πολυ λιπαρο αν θυμαμαι καλα κιολας

tolis93
31-05-12, 22:38
Το χω δοκιμάσει και αυτό, εννοείται!!! Αν δεν κάνω λάθος είναι η μάρκα του My Market.
Γιαούρτι για πάντα, ρεεεεεε!!! Δε πα να ναι μεταλλαγμένο!!!
Σήμερα με κοροϊδευε το αφεντικό στο γραφείο (τιγκάρω το ψυγείο με γιαούρτια να χω στοκ): "Πόσα τρως την ημέρα, 3 -4;;;" απάντηση: "όχι, καλε, μόνο 2 (αν και το καλοκαίρι μπορεί σπάνια να παίξουν και 3)." - "α, 1 το μεσημέρι εδώ και ένα το βράδυ" - "ναί, έτσι", - "καλά, όλη μέρα δεν τρως τίποτε άλλο;;;" "μα τι λέτε τώρα, στο σπίτι τι κάνω" (πού να ξερε ο καημένος πόσο τρώω - και πόσο μπορώ να φάω, χι χι....)

καλη φαση θα το δω κ αυτο τοτε.ως γνησιος γιαουρτολαγνος:green: μη του πεις ποτε τι και ποσο τρως.αν μαθει τις ποσοτητες θα σε απολυσει γιατι αν σε καποια φαση τ ζητησεις συντηρηση εν ωρα εργασιας την εκανε.ποσο μαλλον αν τ πεις για αυξηση.θα ξερει οτι θα ζητησεις πολλα:green:

DENNISGR
01-06-12, 02:50
:shock:

Giannistzn
01-06-12, 15:24
Το μοσχαρισιο συκωτι (περαν των μακρος του) υπαρχει καποιος λογος να προσεχουμε καθε ποτε τρωμε / βδομαδα? (σιδηρος π.χ.? ή κατι αλλο? δεν εχω ιδεα, απλα ρωταω).

Γιατι ειναι μια χαρα και φθηνο :green:

beefmeup
01-06-12, 16:26
μπορει να εχεις θεμα με χοληστερινη..ριξε μια ματια εδω..

http://www.livestrong.com/article/281881-beef-liver-information-for-cholesterol/

average_joe
01-06-12, 18:39
για το συκωτι, λενε οτι ειναι πλουσιο σε ara που εχει και το x- factor, αλλα εδω βλεπω οτι εχει μολις 39.5mg :unsure:
http://nutritiondata.self.com/facts/beef-products/3468/2

καλη τροφη ειναι, μια φορα την εβδομαδα μια χαρα ειναι σιγουρα.

στα 100, 141mg.

Giannistzn
01-06-12, 18:44
Θα το τσεκαρω beef. Ευχαριστω joe :green:

Το σκεφτομουν για παραπανω, (2-3) αλλα μαλλον θα βαλω 1συκωτι, 1μοσχαρι και τις λοιπες κοτοπουλο-αυγα.

average_joe
01-06-12, 18:48
μια προταση.
αν σε παιρνει, βαλε περισσοτερο μοσχαρι ή αλλο κοκκινο κρεας.

αν εχεις θεμα με χοληστερολη κτλ προτιμησε αλιπα μερη οπως νουα.

κατα τη γνωμη μου μακραν ανωτερο απο κοτοπουλο.
το κοτοπουλο ειναι σκετη πρωτεινη, το μοσχαρι εχει κρεατινη, ψευδαργυρο, σιδηρο, κατι ψηλα απο στεαρικο κτλ.
μια κατηγορια απο μονο του.:awesome:

συκωτι δεν τρωω γιατι δε μπορω να βρω αξιοπιστο εμπορο/ κτηνοτροφο και γι αυτο σου λεω μια φορα.

Giannistzn
01-06-12, 18:53
Θα βαλω παραπανω συκωτι αν ειναι. Επειδη ειμαι επαρχια, παιρνω κρεας απο χασαπη που εχει δικη του εκτροφη, οποτε πιστευω ειναι καλο.

Προτιμω το συκωτι απο το μοσχαρι για οικονομικο και μονο λογο.. Αλλα θα τα εναλλασω.
Τοσο καιρο ειμαι με φιλετο κοτοπουλο - αυγα μονο, και δεν το θεωρω ο,τι καλυτερο

tolis93
01-06-12, 22:15
Θα βαλω παραπανω συκωτι αν ειναι. Επειδη ειμαι επαρχια, παιρνω κρεας απο χασαπη που εχει δικη του εκτροφη, οποτε πιστευω ειναι καλο.

Προτιμω το συκωτι απο το μοσχαρι για οικονομικο και μονο λογο.. Αλλα θα τα εναλλασω.
Τοσο καιρο ειμαι με φιλετο κοτοπουλο - αυγα μονο, και δεν το θεωρω ο,τι καλυτερο

γυρω στα 8 το κιλο εχει βεβαια. Ειναι πολυ καλη επιλογη οπως κ να εχει.εγω 2η μερα σημερα μεσα στη βδομαδα π το τιμησα. μπορεις να κανεις εναλλαγες και με ψαρια παντως

spiroskafk
02-06-12, 18:50
Παίδες για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα ποστάρω εδώ κάποιες απορίες.

Λοιπόν, μέχρι στιγμής στο προ-προπονητικό τρώω 1 μπανάνα + 250ml γάλα 3.5%. Τα τρώω περίπου κανά μισάωρο πριν την προπόνηση. Καλά είναι? Μήπως πρέπει να προσθέσω/αλλάξω κάτι?
Επίσης πρόσφατα αγόρα ενα συμπλήρωμα πρωτείνης(instant whey). Να παίρνω ένα scoop μαζί με το προ-προπονητικο & 1 scoop μετά την προπόνηση? Είναι καλός συνδιασμός αυτός? Πόση ώρα περίπου μετά την προπόνηση? Κανα μισάωρο? Εκτός της πρωτεινης να τρώω και τίποτα άλλο μετά την προπόνηση?

Τέλος μια πιο γενική ερώτηση. Πόσα γρ υδατάνθρακα ανα κιλό πρέπει να πέρνουμε σε περίοδο όγκου?

tolis93
02-06-12, 19:15
Παίδες για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα ποστάρω εδώ κάποιες απορίες.

Λοιπόν, μέχρι στιγμής στο προ-προπονητικό τρώω 1 μπανάνα + 250ml γάλα 3.5%. Τα τρώω περίπου κανά μισάωρο πριν την προπόνηση. Καλά είναι? Μήπως πρέπει να προσθέσω/αλλάξω κάτι?
Επίσης πρόσφατα αγόρα ενα συμπλήρωμα πρωτείνης(instant whey). Να παίρνω ένα scoop μαζί με το προ-προπονητικο & 1 scoop μετά την προπόνηση? Είναι καλός συνδιασμός αυτός? Πόση ώρα περίπου μετά την προπόνηση? Κανα μισάωρο? Εκτός της πρωτεινης να τρώω και τίποτα άλλο μετά την προπόνηση?

Τέλος μια πιο γενική ερώτηση. Πόσα γρ υδατάνθρακα ανα κιλό πρέπει να πέρνουμε σε περίοδο όγκου?

τολοιπον:green:
εγω αντι για γαλα θα εβαζα γιαουρτι.εχει πιο πολυ πρωτεινη και περισσοτερη ποσοτητα καζεινης.κατι π σ δινει αμινο για αρκετη ωρα.κ θα ετρωγα μια με μιαμιση ωρα πριν τη προπονηση.τη δε μπανανα θα την ετρωγα αν ηταν σχετικα αγουρη λογω γλυκαιμικου δεικτη.αλλιως θα εβαζα ξυνομηλο. πρωτεινη αν περνεις πριν τη προπονηση σου αρκετη ποσοτητα (πχ 30 γρ) εισαι καλλυμενος δε χρειαζεσαι.μετα τη προπονηση θα εβαζα 1 σκουπακι μη σ πω κ 1μισι.εγω το μαξ μιση ωρα μετα τη προπονηση θα την επαιρνα.οπως κ ολοι μας νομιζω. τωρα αν θες να βαλεις κατι ακομα η δεξτροζη η καμια μπανανουλα ωριμη θα ηταν οτι πρεπει αλλα απλα κανει ταχυτερη την επαναφορα σου στο νορμαλ και ανεβαζει την ινσουλινη σου.και σε γεμιζει κ γλυκογονο. τωρα περι του υδατανθρακα τι να σου πω.ειναι τι βολευει το καθενα μας και τι θεωρει κανεις ογκο.καποιος κανει ογκο με συν 500 θερμιδες και ανεβαζει υδατανθρακα αρκετα πχ 350 θερμιδες κ τα υπολοιπα πρωτεινη.αλλοι ανεβαζουν πρωτεινη κ350 θερμιδες και τις υπολοιπες απο υδατανθρακα.αλλοι βαζουν λιπαρα.αλλοι ανεβαζουν 200 θερμιδες και κανουν ελενχομενο ογκο.αλλοι 100-100 ανα βδομαδα και το πανε μια υδατανθρακα μια πρωτεινη. ειναι οτι σε βολευει αρκει να σαι υπερθερμιδικα. εγω θα εβαζα παντως ενα 60-70 των εξτρα θερμιδων απο πρωτεινη και ενα 40-30 απο υδατανθρακα.;)

Giannistzn
02-06-12, 22:07
Για να σιγουρευτω ότι μετράω σωστά, η πατάτα βρε στη χωρίς φλούδα 85-90kcal/100gr έχει;

average_joe
02-06-12, 23:28
βρηκα τα συστατικα στα 112γρ.

http://www.livestrong.com/thedailyplate/nutrition-calories/food/generic/raw-potato-no-skin/

οι δυο κλασικες βασεις δεδομενων τα χουν με skin.

sTeLaKoS
02-06-12, 23:41
Για το συκώτι που λέτε παραπάνω, τρώω κι εγώ 1 κιλό το δεκαήμερο περίπου. Μάρεσει στη γεύση και το βρίσκω φτηνό κάπου 4-5€, οπότε κατεβάζω πολύ πράμα. :green:

Giannistzn
03-06-12, 00:35
βρηκα τα συστατικα στα 112γρ.

http://www.livestrong.com/thedailyplate/nutrition-calories/food/generic/raw-potato-no-skin/

οι δυο κλασικες βασεις δεδομενων τα χουν με skin.

Και εγω τοσο εχω βρει.

Η βλακεια ειναι οτι με φουσκωνουν (ασχημο φουσκωμα, τουμπανιασμα της κοιλιας).. Τεσπα, εναλλασω με πλιγουρι και βλεπουμε.
Μα να μην πεπτω ευκολα πατατες - αγγουρι και καρπουζι? wtf..