PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39

s0k0s
03-06-12, 00:39
Διαβασα πιο πανω ^^@tolis93 οτι πρωτεινη τν πινουν πιο πολυ 30λεπτα μετα την προπονηση..
Εμμμ :unsure: εγω εδω και μηνες που λαμβανω συμπληρωματα, κυριως πρωτεινη, την παιρνω 10λεπτα μετα την προπονηση. Κατι ειχα διαβασει "αναβολικο παραθυρο" κλπ κλπ.. λαθος τελικα ή τσουκ; :unsure:

average_joe
03-06-12, 04:33
Και εγω τοσο εχω βρει.

Η βλακεια ειναι οτι με φουσκωνουν (ασχημο φουσκωμα, τουμπανιασμα της κοιλιας).. Τεσπα, εναλλασω με πλιγουρι και βλεπουμε.
Μα να μην πεπτω ευκολα πατατες - αγγουρι και καρπουζι? wtf..
τα δυο τελευταια ανηκουν στην οικογενεια cucurbitaceae.

πιθανον καποια ουσια που ειναι κοινη σε αυτα να σε χαλαει.

με το πεπονι/αλλα κολοκυνθοειδη εχεις παλι θεμα?

νταξει μωρε ειναι και θεμα καθε ανθρωπου.
κανενας δεν ειναι "average".


@s0k0s τσου.
μεσα σε μια ωρα αν φας εισαι καλυμμενος.
και παλι οχι με το ρολοι.

s0k0s
03-06-12, 11:58
:toast:

tolis93
03-06-12, 12:32
Διαβασα πιο πανω ^^@tolis93 οτι πρωτεινη τν πινουν πιο πολυ 30λεπτα μετα την προπονηση..
Εμμμ :unsure: εγω εδω και μηνες που λαμβανω συμπληρωματα, κυριως πρωτεινη, την παιρνω 10λεπτα μετα την προπονηση. Κατι ειχα διαβασει "αναβολικο παραθυρο" κλπ κλπ.. λαθος τελικα ή τσουκ; :unsure:

φυσικα και δεν ειναι λαθος. γιατι να ναι λαθος?ειδικα αν κανεις και αεροβιο εισαι κομπλε.μια ερευνα(αν θελεις τη παρεχω) εδειξε οτι μετα απο αεροβια ακομα κ μεχρι μια ωρα μετα τα πρωτα 20-30 λεπτα σε σταθερη ενταση καις περισσοτερο λιπος παρα αμινοξεα. μετα καις σημαντικο ποσοστο αμινοξεων.το καλυτερο λοιπον αν εχει προηγηθει και ασκηση με βαρη ειναι να τη παρεις το σηντομοτερο δυνατον κ πριν τα βαρη να εχει ακολουθησει ενα καλο γευμα.εν ολιγοις εισαι κομπλε σιγουρα.
εξαλου μεχρι τωρα αν σ λειτουργουσε οκ.δεν εχεις προβλημα;)

average_joe
03-06-12, 14:02
Για το συκώτι που λέτε παραπάνω, τρώω κι εγώ 1 κιλό το δεκαήμερο περίπου. Μάρεσει στη γεύση και το βρίσκω φτηνό κάπου 4-5€, οπότε κατεβάζω πολύ πράμα. :green:


οσον αφορα τα θετικα της καταναλωσης συκωτιου, εχω δει να αναφερεται οτι δυναμωνει το κυτοχρωμα p450, μια ομαδα ενζυμων του συκωτιου που δρουν ως detoxifier, σε αντιθεση με βιοπερινη και grape fruit extract και κατι αλλα που δε θυμαμαι που χρησιμοποιουνται αρκετα σε κατι λιποδιαλυτες.

υγ. το ιδιο λενε πως ισχυει (δυναμωνει το κυτοχρωμα p450) και για το αποξηραμενο συκωτι aka uni liver.

Devil
03-06-12, 14:12
οσον αφορα τα θετικα της καταναλωσης συκωτιου, εχω δει να αναφερεται οτι δυναμωνει το κυτοχρωμα p450, μια ομαδα ενζυμων του συκωτιου που δρουν ως detoxifier, σε αντιθεση με βιοπερινη και grape fruit extract και κατι αλλα που δε θυμαμαι που χρησιμοποιουνται αρκετα σε κατι λιποδιαλυτες.

υγ. το ιδιο λενε πως ισχυει (δυναμωνει το κυτοχρωμα p450) και για το αποξηραμενο συκωτι aka uni liver.

δεν δρουν σαν detox... μεταβολιζουν τα παντα ολα... ενδογενεις και εξωγενεις ουσιες...

πχ... η aromatase σε αυτη την οικογενια ανηκει...

average_joe
03-06-12, 14:17
πασο, εχω να τα δω καιρο.

εχεις δει εσυ αναφορες οτι ισχυει για τη καταναλωση του?

Devil
03-06-12, 14:26
πασο, εχω να τα δω καιρο.

εχεις δει εσυ αναφορες οτι ισχυει για τη καταναλωση του?

οχι...

αλλα δεν νομιζω οτι μπορουμε να το ξερουμε...

δλδ μια ουσια μπορει να κανει inhibition στην Χ ισοφορμα του ενζυμου που κανει την Ψ αντιδραση... πχ piperine...

τωρα το συκωτι.... εχει χιλια δυο πραγματα μεσα... οποτε who knows...

Metropontix
04-06-12, 01:24
Γνωρίζετε που μπορώ να βρω βρώμη ολικής άλεσης κι επίσης τι τιμή έχει. Έχω φάει τον τόπο και δεν βρίσκω πουθενά :(

tolis93
04-06-12, 08:34
Γνωρίζετε που μπορώ να βρω βρώμη ολικής άλεσης κι επίσης τι τιμή έχει. Έχω φάει τον τόπο και δεν βρίσκω πουθενά :(

νομιζω ολες οι βρωμες π παιρνεις χυμα απο καταστηματα με ξηροκαρπια μπαχαρικα κτλπ ειναι ολικης αλεσεως. ψαξε και σε καταστημα με υγιεινη διατροφη.με βιολογικα κτλπ.και στο νετ να το ψαξεις κατι θα βρεις σιγουρα

tolis93
04-06-12, 09:41
εφοσον οι πατατες και οι γλυκοπατατες εχουν υψιλοτερο γλυκαιμικο δεικτη απο το ρυζι η τα μακαρονια.γιατι θεωρουνται καλυτερες στη γραμμωση?

και 2ον
τι γινεται αν παιρνουμε αρκετα παραπανω πρωτεινη απο οση χρειαζομαστε σε καθημερινη βαση?:unsure:

venom1987
04-06-12, 10:19
εφοσον οι πατατες και οι γλυκοπατατες εχουν υψιλοτερο γλυκαιμικο δεικτη απο το ρυζι η τα μακαρονια.γιατι θεωρουνται καλυτερες στη γραμμωση?

και 2ον
τι γινεται αν παιρνουμε αρκετα παραπανω πρωτεινη απο οση χρειαζομαστε σε καθημερινη βαση?:unsure:

οι πατατες και το Ρύζι άσπρο ειναι απο τις χειρωτερες επιλογες εχουν GI 70 και 72 αντιστοιχα
η γλυκοπατατα νομιζω καπου στο 60 εχει.....
το καστανο ρυζι 66 παλι λιγο ψηλο

η καλυτερη επιλογη ειναι τα Σπαγγέτι ολικής με GI 42!!!! :shock:

tolis93
04-06-12, 10:30
οι πατατες και το Ρύζι άσπρο ειναι απο τις χειρωτερες επιλογες εχουν GI 70 και 72 αντιστοιχα
η γλυκοπατατα νομιζω καπου στο 60 εχει.....
το καστανο ρυζι 66 παλι λιγο ψηλο

η καλυτερη επιλογη ειναι τα Σπαγγέτι ολικής με GI 42!!!! :shock:

ναι αυτο ρωτησα.γιατι λενε οχι στα μακαρονια σε περιοδο γραμμωσης και λενε ναι σε γλυκοπατατα πατατα ρυζι με αυτη τη σειρα. ενω ολα εχουν σχετικα υψιλοτερο γλυκαιμικο δεικτη με οτι συνεπαγεται

GeoDask
04-06-12, 10:40
εφοσον οι πατατες και οι γλυκοπατατες εχουν υψιλοτερο γλυκαιμικο δεικτη απο το ρυζι η τα μακαρονια.γιατι θεωρουνται καλυτερες στη γραμμωση?

και 2ον
τι γινεται αν παιρνουμε αρκετα παραπανω πρωτεινη απο οση χρειαζομαστε σε καθημερινη βαση?:unsure:

1. Δεν θεωρείται τίποτα καλύτερο απο το άλλο. Προσωπική επιλογή του καθενός είναι απο που θα παίρνει τον απαραίτητο υ/α. Ολικής και γλυκοπατάτα είναι προτιμότερα απο οτιδήποτε "άσπρα".

2. Περισσότερη πρωτείνη, συνεπάγεται και περισσότερες θερμίδες.

tolis93
04-06-12, 10:42
1. Δεν θεωρείται τίποτα καλύτερο απο το άλλο. Προσωπική επιλογή του καθενός είναι απο που θα παίρνει τον απαραίτητο υ/α. Ολικής και γλυκοπατάτα είναι προτιμότερα απο οτιδήποτε "άσπρα".

2. Περισσότερη πρωτείνη, συνεπάγεται και περισσότερες θερμίδες.

για το πρωτο με καλυψες.περι τ δευτερου εννοω να ριξεις υδατανθρακα κ λιπαρα και να αυξησεις τη πρωτεινη.αλλα πολυ.δλδ επι 3,5 κ ετσι και για αρκετο χρονικο διαστημα.οκ γινεται γλυκογονο κτλπ κτλπ κ χρησιμοποιειται σαν ενεργεια.στην υγεια μας αν εχει καποια επιβαρυνση

GEORGEXX1
04-06-12, 10:53
Η παραπανισια προτεινη μετατρεπεται σε αμονια που αποβαλετε απο τα ουρα.
Αλα σε μακροχρονια χρηση υπερκαταναλωσης προτεινης αρχιζει και λειτουργει επυβαριντικα για το νεφρο

venom1987
04-06-12, 10:55
ναι αυτο ρωτησα.γιατι λενε οχι στα μακαρονια σε περιοδο γραμμωσης και λενε ναι σε γλυκοπατατα πατατα ρυζι με αυτη τη σειρα. ενω ολα εχουν σχετικα υψιλοτερο γλυκαιμικο δεικτη με οτι συνεπαγεται

δεν νομιζω να ησχυει το οχι μακαρονια σε γραμμωση εφοσων ειναι τα καλυτερα διοτι βαζεις λιγοτερο λιπος λογο μικροτερου GI....κοινη λογικη .....εκτος αν κανω λαθος ......τωρα αν παιζει κατι στιν χωνεψη δεν ξερω και δεν νομιζω να παιζει ρολο...... :unsure:

εγω προσωπικα μονο ολικης barilla και ρυζι μπασματι ή αναποφλοιωτο χρησιμοποιω ...ποτε πατατες και 'ασπρα'

average_joe
04-06-12, 11:49
Η παραπανισια προτεινη μετατρεπεται σε αμονια που αποβαλετε απο τα ουρα.
Αλα σε μακροχρονια χρηση υπερκαταναλωσης προτεινης αρχιζει και λειτουργει επυβαριντικα για το νεφρο

νομιζω οτι και ο ιδρωτας μυριζει αμμωνια οταν υπερκαταναλωνεις πρωτεινη.
@tolis93 δεν θα σου προσφερει τπτ παραπανω απο ενα σημειο και μετα περα απο οτι θα χρησιμοποιειται σαν πηγη ενεργειας.
τωρα αν θα ναι επιβαρυντικο... δεν εχω ιδεα αλλα δεν θα το προτεινα.

tolis93
04-06-12, 13:45
γιαυτο ρωταω γιατι εχω την εντυπωση οτι καταναλωνω αρκετουτσικη τελικως μεσα στη μερα.
ρε συ βενομ. οταν εισαι σε γραμμωση,γιατι για γραμμωση μιλαμε, τι λιπος να βαλεις?χανεις λιπος.τωρα εχει να κανει με ποιον υδατανθρακα ΙΣΩΣ χασεις κατι παραπανω απο λιπος κ οχι υγρα μυικο ογκο κτλπ.

adui
04-06-12, 18:18
Η παραπανισια προτεινη μετατρεπεται σε αμονια που αποβαλετε απο τα ουρα.
Αλα σε μακροχρονια χρηση υπερκαταναλωσης προτεινης αρχιζει και λειτουργει επυβαριντικα για το νεφρο

συμφωνα με μελετη αυτο δεν ισχυει παιδια:
http://www.zougla.gr/ygeia/article/den-epivarinoun-ta-nefra-i-proteinikes-dietes

Metropontix
04-06-12, 20:21
νομιζω ολες οι βρωμες π παιρνεις χυμα απο καταστηματα με ξηροκαρπια μπαχαρικα κτλπ ειναι ολικης αλεσεως. ψαξε και σε καταστημα με υγιεινη διατροφη.με βιολογικα κτλπ.και στο νετ να το ψαξεις κατι θα βρεις σιγουρα

Έψαξα αλλά τίποτα στο ίντερνετ εννοώ. Σε καταστήματα βιολογικής δε θέλω γτ θα χρεωθώ τα μαλλιά της κεφαλής μου!! :unsure:

tolis93
04-06-12, 20:59
συμφωνα με μελετη αυτο δεν ισχυει παιδια:
http://www.zougla.gr/ygeia/article/den-epivarinoun-ta-nefra-i-proteinikes-dietes

η ερευνα μιλαει για υποθερμιδικη διαιτα.σε υποθερμιδικη δεν ανεβαινει κ η χοληστερινη σ ακομα κ με 10 αυγα τη μερα ολοκληρα.ισο-υπερ ειναι το θεμα τι γινεται

kokolakis
04-06-12, 23:01
σαλάτες πόσες θερμίδες έχουν χωρίς λάδι....?
εγώ καταναλώνω μαρούλι ή καρότο λάχανο και τις μετράω για 100-150 κανονική μερίδα και χωριστά μια κουταλιά λάδι 150 σωστός....?

marvin
04-06-12, 23:06
σαλάτες πόσες θερμίδες έχουν χωρίς λάδι....?
εγώ καταναλώνω μαρούλι ή καρότο λάχανο και τις μετράω για 100-150 κανονική μερίδα και χωριστά μια κουταλιά λάδι 150 σωστός....?

Αναλογα τι τρως αλλα αυτες τις τιμες σε θερμιδες που τις βρηκες;

billy89
04-06-12, 23:10
Αποκλείεται να έχουν τόσες πολλές... Εγώ προσωπικά, πέρα από το λάδι, δεν τις μετράω καν για θερμίδες!

kokolakis
04-06-12, 23:22
http://www.calories.com.gr/thermides.php?id=32 απο εδω αλλα επειδη για τις σαλατες δεν διευκρινιζει για αυτο ρωταω.... ολο και κατι θα εχουν και αυτες....

kokolakis
05-06-12, 00:48
εψαξα εδω http://nutritiondata.self.com/tools/searchbox και τελικα θερμιδες σαλατας πανω κατω 0 και λαδι κσ 120

GeoDask
05-06-12, 16:49
καταρχας προτιμα προβεια-κατσικισια προιοντα.Αν δεν το αντεχεις το γαλα,το γιαουρτι παλευεται πολυ καλυτερα.

Υπαρχουν αμα ψαξεις,μαρκες που δεν ειναι γνωστες.


εγω παιρνω το γιαουρτι Δημητριου,που ειναι απο προβειο γαλα,σε πηλινο.:thumbup:Εχει μπλε ετικετα πανω.Υπαρχει και με αγελαδινο γαλα,με πρασινη ετικετα.Αλλα αγελαδινο γαλα απεφευγε το καλυτερα,γινεται τις μουρλης απο ορμονες και υποκλινικα αντιβιωτικα.

να φανταστεις εχουν ξυπνησει ακομα και τα αμερικλανακια και αντι για αγελαδινο,παιρνουν almond milk:thumbup:εξισου καλο.

Πήρα σήμερα κατσικίσιο Ροδόπη. Αύριο θα το δοκιμάσω, μαζί με κακάο βέβαια, στο πρωινό μου :toast:

BaamBam
07-06-12, 13:48
Mια απορια,

Αν παιρνω την απαιτουμενη πρωτεινη σε υπολογισμενη σε 2γρ ανα κιλο,και η διατροφη μου ειναι σχεδον ισοθερμιδικη με καπως περιορισμενο υδατανθρακα γιατι θελω να χασω λιγο λιπος.Επισης με 5 γευματα τι μερα και ειναι σχετικα χορτατως δηλαδη 2300 θερμιδες και οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 2600 τοτε υπαρχει περιπτωση να μπει το σωμα σε αναβολικη κατασταση και να παρω κανα γραμμαριο μυς γιατι για κιλο δε το συζητω :D!!!Η απλα δεν καταβολιζομαι??

tolis93
07-06-12, 15:50
Mια απορια,

Αν παιρνω την απαιτουμενη πρωτεινη σε υπολογισμενη σε 2γρ ανα κιλο,και η διατροφη μου ειναι σχεδον ισοθερμιδικη με καπως περιορισμενο υδατανθρακα γιατι θελω να χασω λιγο λιπος.Επισης με 5 γευματα τι μερα και ειναι σχετικα χορτατως δηλαδη 2300 θερμιδες και οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 2600 τοτε υπαρχει περιπτωση να μπει το σωμα σε αναβολικη κατασταση και να παρω κανα γραμμαριο μυς γιατι για κιλο δε το συζητω :D!!!Η απλα δεν καταβολιζομαι??

αν εισαι αρχαριος θα παρεις κ μυικο ογκουλη.οχι τπτ τρελο σιγουρα.αλλα θα βαλεις.

BaamBam
07-06-12, 17:10
αν εισαι αρχαριος θα παρεις κ μυικο ογκουλη.οχι τπτ τρελο σιγουρα.αλλα θα βαλεις.

κανα γραμμαριο μπορει!!το εχω παρει αποφαση κανω 3 φορες τη βδομαδα κικ-μποξ 3 φορες βαρυ και δεν θα βαλλω ποτε κιλα!!!Μαλλον πρεπει να αρχισω να τρωω υπερθερμιδικα αλλα λιπωνω ευκολα τι να κανω καμια ιδεα?/

tolis93
07-06-12, 17:18
κανα γραμμαριο μπορει!!το εχω παρει αποφαση κανω 3 φορες τη βδομαδα κικ-μποξ 3 φορες βαρυ και δεν θα βαλλω ποτε κιλα!!!Μαλλον πρεπει να αρχισω να τρωω υπερθερμιδικα αλλα λιπωνω ευκολα τι να κανω καμια ιδεα?/

πηγαινε με καθαρο φαγητο ελαφρα υπερθερμιδικα.100-200 θερμιδες.οτι καλυτερο μπορεις να κανεις.κ τρωγε πρωτεινουλα

BaamBam
08-06-12, 00:08
Πως να υπολογισω τα λιπαρα μου για ισοθερμιδικη διαιτα?? 0.5/κιλο η 1γρ/κιλο???? 0.5 μου φαινεται λιγο αν βαλλω καρυδια και αμυγδαλα φευγω πολυ συν 2κσ ελαιολαδο που υπολογιζω στο μακρο μου!!!

!HARDCORE TRAINING!
08-06-12, 14:05
μια εροτηση στη διατροφη τα γευματα πρεπει να περιμενεις 3 ορες

για να φας το επομενο η μπορεις και 2- 2,30 αν δεις οτι πεινας??

Giannistzn
08-06-12, 14:43
Εαν πεινας μπορεις, αλλα εαν κανεις 5 γευματα, και τρως στις 2 30 ωρες αντι για 3 θα πρεπει να βαλεις αλλο ενα γευμα γιατι μετα θα πεινας λογικα.

Επισης, μπορει να πεινας εαν δεν εχεις κανει σωστη κατανομη θερμιδων (τοσο στο ποσες χρειαζεται, αλλα και στα γευματα σου). Πρεπει να το κοιταξεις, εαν ειναι σε 1 γευμα, οκ δεν τρεχει τιποτα, αλλα αν πεινας συνεχως μπορει να κανεις κατι λαθος


Πως να υπολογισω τα λιπαρα μου για ισοθερμιδικη διαιτα?? 0.5/κιλο η 1γρ/κιλο???? 0.5 μου φαινεται λιγο αν βαλλω καρυδια και αμυγδαλα φευγω πολυ συν 2κσ ελαιολαδο που υπολογιζω στο μακρο μου!!!

στο 0,8 - 1γρ εισαι μια χαρα. Γενικα, τα λιπαρα μια χαρα ειναι, μπορεις να ανεβασεις και παραπανω εαν σε παιρνει θερμιδικα

Giannistzn
08-06-12, 21:09
Το ξινομηλο στα αγγλικα πως λεγεται ρε σεις? Κατι crab-apple μου βγαζουν οι μεταφραστες, αλλα αυτα ειναι τα φυρικια νομιζω :unsure:

tolis93
08-06-12, 21:18
Το ξινομηλο στα αγγλικα πως λεγεται ρε σεις? Κατι crab-apple μου βγαζουν οι μεταφραστες, αλλα αυτα ειναι τα φυρικια νομιζω :unsure:

κ ομως crab apple το λενε.δοκιμασε και green apple.αλλα ολα τα μιλα τα ιδια εχουν απο μακρος πανω κατω

!HARDCORE TRAINING!
09-06-12, 14:56
μια απλη εροτηση απλος για να ειμαι σιγουρος

το 1 scoup προτεεινη με ποσα αυγα εισουται?

tolis93
09-06-12, 15:13
μια απλη εροτηση απλος για να ειμαι σιγουρος

το 1 scoup προτεεινη με ποσα αυγα εισουται?

συνηθως εχει 23 γρ πρωτεινης. ενα αυγο ασπραδι εχει καπου στα 4. οποτε εχουμε 23/4= 5-6 αυγα ασπραδια

s0k0s
09-06-12, 18:02
συνηθως εχει 23 γρ πρωτεινης. ενα αυγο ασπραδι εχει καπου στα 4. οποτε εχουμε 23/4= 5-6 αυγα ασπραδια

Ειναι σιγουρο πως ειναι 4γρ 1αυγο; γιατι εχω διαβασει 7γρ.

marvin
09-06-12, 18:33
Ειναι σιγουρο πως ειναι 4γρ 1αυγο; γιατι εχω διαβασει 7γρ.


Ενα ασπραδι εχει για την ακριβεια 3,6 γρ πρωτεινης!!Τοσα λεει το προγραμματακι που λειτουργω!:toast:

magdaline
09-06-12, 18:49
πίτα tortillia κ μέσα 80 γρ κατσικάκι λεμονάτο κ 2 πιρουνιες μακαρόνια κ λίγη πράσινη σαλάτα έφαγα για μεσημεριανό, πως σας φαίνεται; (κατσικάκι κ μακαρόνια γιαγιάς)

s0k0s
09-06-12, 19:56
Ενα ασπραδι εχει για την ακριβεια 3,6 γρ πρωτεινης!!Τοσα λεει το προγραμματακι που λειτουργω!:toast:

Μμμ μαλιστα, οποτε λαθος ηξερα μεχρι σημερα. Ευχαριστω :toast:

!HARDCORE TRAINING!
09-06-12, 19:59
ρε παιδια στο διατροφολογιο μου γραφη 100 γρ σαλατα

εχο βαρεθη να τροω παρασινη σαλατα

μπορο να βαζο και ντοματα,μπροκολο,καροτο ??

ποια ποιανοντε για σαλατικα

και παλη στα 100γρ θα τα μετραο η αλιος?

ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ.....

(Αν δεν ροτησης δεν μαθενης) :):)

kokolakis
09-06-12, 22:24
ρε φιλαρακι τα ορθογραφικά λάθη τα κάνεις επίτηδες....??

*δεν κρινουμε κανεναν για την ορθογραφια του.stay on topic *mods team*

Γιάννηςς
10-06-12, 01:05
http://www.tsekouratoi.gr/2012/06/blog-post_9180.html ...WTF...Απίστευτο νομίζω...κυριολεκτικά :P

tolis93
10-06-12, 09:36
hardcore οτι σαλατα κ να βαλεις απλα να καλυπτει τα μακρος σ ειναι τοπ θεμα.απο λαχανικα δε παιζει να βαλεις κιλα με τη καμια εχουν ελαχιστες θερμιδες.κ για να λες διατροφολογο κ να σ χει 100 γρ πρασιναδες τη κοβω 900 θερμιδες διατροφη:green: γιαννη σε λαθος τοπικ ποσταρες.για τη μπυρα το ξερα για το γαλα παλι οχι

venom1987
11-06-12, 11:21
ρε παιδια στο διατροφολογιο μου γραφη 100 γρ σαλατα

εχο βαρεθη να τροω παρασινη σαλατα

μπορο να βαζο και ντοματα,μπροκολο,καροτο ??

ποια ποιανοντε για σαλατικα

και παλη στα 100γρ θα τα μετραο η αλιος?

ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ.....

(Αν δεν ροτησης δεν μαθενης) :):)

φυσικα μπορεις να βαλεις οτι θες, να εχεις ποικιλια

εγω πχ τρωω συνεχεια ντοματα - αγγουρι που ειναι και της εποχης ή ντοματα-μαρουλι καμια φορα

αλλα καλυτερα να εχεις ποικιλια...τελειο λαχανικο δεν ειναι κανενα , ολα κατι σου δινουν ....... ;)

!HARDCORE TRAINING!
11-06-12, 11:41
φυσικα μπορεις να βαλεις οτι θες, να εχεις ποικιλια

εγω πχ τρωω συνεχεια ντοματα - αγγουρι που ειναι και της εποχης ή ντοματα-μαρουλι καμια φορα

αλλα καλυτερα να εχεις ποικιλια...τελειο λαχανικο δεν ειναι κανενα , ολα κατι σου δινουν ....... ;)


:thumbup: παντα στα 100γρ ???

venom1987
11-06-12, 13:44
:thumbup: παντα στα 100γρ ???

οχι απαραιτητα...........

μαρουλι πχ βαλε 3 φλιτζανια

αγγουρι και ντοματα εγω βαζω ενα μικρο αγγουρακι ολοκληρο και 1 ντοματα....υπεραρκετα....

chiken
11-06-12, 22:55
πρωινο.......................................................4 κουταλιες βρωμη
σταφιδες 10
αμυγδαλα 6
protein 1 scoop 90% καθαρη
1 καψουλα omega 3

δεκατιανο.................................................. 2 φετες ψωμι
γαλοπουλα x5
1 φετα light τυρι

μεσημεριανο................................................... ψαρονεφρι
λαχανικα κατεψυγμενα mix
γιαουρτι 100γρ 2% fat
καστανο ρυζι 5 κουταλιες σουπας

2-3 ωρες μετα το μεσημεριανο ...................ψαρονεφρι i 3 τονους μικρους
λαχανικα κατεψυγμενα mix

μετα το gym................................................protein 1 scoop 90% καθαρη

βραδυνο................................................. ψαρονεφρι i 3 tonous mikrous 240
λαχανικα κατεψυγμενα mix

προ υπνου .......................1 scoop protein

Giannistzn
11-06-12, 23:06
www.calorieking.com ή www.nutritiondata.com μπες και βαλε τις ποσοτητες που τρως και κανε σουμα τις θερμιδες.

Δεν ξερουμε μακρος απο γαλοπουλες, τυρια, ποσοτητες που τρως απο ρυζι ή κρεατικα ή οτιδηποτε. Θα σου παρει λιγη ωρα τις πρωτες φορες, αλλα μετα ειναι συνηθεια και υπολογιζεις γρηγορα και ευκολα.

chiken
11-06-12, 23:22
ευχαριστω.. ¨)¨)

chiken
11-06-12, 23:25
δοκιμασα να την μετρησω απο καποιες αλλες πηγες στο ιντερνετ..και βρισκω κοντα στις 1900 kcal... μου φενονται πολυ
λιγες γιαυτο ειπα να ρωτησω¨)

spafspaf
14-06-12, 21:45
παιδια θα ρωτησω κατι που θα φανει χαζο αλλα ποτε δεν το καταλαβα οσο βλεπω τις διατροφες του καθενα...

δηλαδη αυτα που γραφετε τα τρωτε κααααθε μερα?

π.χ
πρωινο.......................................................4 κουταλιες βρωμη
σταφιδες 10
αμυγδαλα 6
protein 1 scoop 90% καθαρη
1 καψουλα omega 3

δηλαδη καθε πρωι μονο αυτο τρωει?
ρωτησα τελιως κουφο ετσι?:P

COBRA_STYLE
14-06-12, 22:00
ε μερικοι τα τρωνε αυτα για να τα γραφουν.

spafspaf
14-06-12, 22:04
ναι δεν λεω αντιθετο....απλα κααααθε μερα...
δηλαδη καθε μερα τρωει ενας κοτοπουλο που ειδα σε εναν..?

TheWorst
14-06-12, 22:16
Ναι . Λογικο ειναι , ιδιως σε μια πιο αυστηρη διατροφη.Να τωρα εγω τρωω 4 αυγα πρωι και 4 βραδυ με γιαουρτι και σαλατι το βραδυ καμια φορα βαζω και κοτατζ αλλα αυτο οταν το κανω στο αντικολλητικο , αν ειναι βραστα τα αυγα - οχι. Το συνηθιζεις..

kravpanos
14-06-12, 22:18
γεια.. μια ερωτηση και εγω.

μετα την αεροβικη τι πρεπει να παρεις?

Giannistzn
14-06-12, 22:29
Nερο..

CapoFighter
15-06-12, 02:26
γεια.. μια ερωτηση και εγω.

μετα την αεροβικη τι πρεπει να παρεις?

Νερο σιγουρα ...Ενα κανονικο γευμα κανεις! Ετσι οπως εχεις το προγραμμα σου! Δεν χρειαζεσαι εξειδικευμενα πρωτεινη ή λιπαρα ή οτι αλλο...

spafspaf
15-06-12, 14:52
Ναι . Λογικο ειναι , ιδιως σε μια πιο αυστηρη διατροφη.Να τωρα εγω τρωω 4 αυγα πρωι και 4 βραδυ με γιαουρτι και σαλατι το βραδυ καμια φορα βαζω και κοτατζ αλλα αυτο οταν το κανω στο αντικολλητικο , αν ειναι βραστα τα αυγα - οχι. Το συνηθιζεις..

ναι ομως δεν κανει κακο που δεν τρωει ψαρι κτλπ και τρωει μονο κοτοπουλο?

lila_1
15-06-12, 14:55
Μόνο ψυχολογικά... Τη μονοτονία τη βαριέσαι...

leftis
16-06-12, 12:57
Αγόρασα Stevia σήμερα της Canderel και είδα στα συστατικά λέει ανα 100γρ 370 θερμίδες.
Η στέβια δεν έχει 0? :unsure:

beefmeup
16-06-12, 16:03
Αγόρασα Stevia σήμερα της Canderel και είδα στα συστατικά λέει ανα 100γρ 370 θερμίδες.
Η στέβια δεν έχει 0? :unsure:

η στηβια δεν εχει θερμιδες..
προφανως το προιον που αγορασες ειναι μπλεντ,κ εχει κ αλλα προσθετα μεσα..

leftis
16-06-12, 16:49
η στηβια δεν εχει θερμιδες..
προφανως το προιον που αγορασες ειναι μπλεντ,κ εχει κ αλλα προσθετα μεσα..


Ναι, έχει και μαλτο μέσα, τώρα το είδα.... Θα το δώσω στην μάνα μου να το βάζει στον καφέ της....

lila_1
17-06-12, 16:12
Ναι, έχει και μαλτο μέσα, τώρα το είδα.... Θα το δώσω στην μάνα μου να το βάζει στον καφέ της....

10 κουτιά καντερέλ άμα φας μαζεμένα ούτε 100 θερμίδες δε θα σου δώσουν
Ανα 100 γραμμάρια σου δίνει θερμίδες...όχι ανα 0.0002 γραμ που θα φας εσύ με τη ταμπλέτα......

leftis
17-06-12, 16:22
10 κουτιά καντερέλ άμα φας μαζεμένα ούτε 100 θερμίδες δε θα σου δώσουν
Ανα 100 γραμμάρια σου δίνει θερμίδες...όχι ανα 0.0002 γραμ που θα φας εσύ με τη ταμπλέτα......

Δεν είναι ταμπλέτα, σκόνη είναι :)

lila_1
17-06-12, 16:28
Ωραία...
Πάρε το κουτάκι και ψάξε την ετικέτα..
Κάπου εκεί γύρω γράφει πόσα γραμμάρια έχει μέσα συνολικά.
Τον αριθμό αυτόν πολλαπλασίασέ τον με το 370 και διαίρεσέ τον δια 100
Αυτό που θα βρείς είναι οι συνολικές θερμίδες που έχει μέσα το κουτί...

νιανιανιανιαα

DimitrisT
18-06-12, 14:07
Δεν είναι ταμπλέτα, σκόνη είναι :)

Αν εχουμε την ιδια συσκευασια, εχει 40gr ''stevia'' συνολικα. Ανα 100gr εχει περιπου 350 θερμιδες.
Αρα ολο το κουτι εχει 140..

beatshooter
18-06-12, 20:59
Καλησπερα,θελω να ρωτησω κατι σχετικα με την διατροφη αν μπορουμε να το πουμε ετσι.Το λοιπον συνηθιζω να πηγαινω [ρωι γυμναστηριο για αεροβια μονο η βαρη πρωτα κ μετα αεροβια.Πινω ενα σκουπ καθαρη πρωτεινη πριν.Διαβασω οτι αν η προπονηση (βαρη+αεροβιο) ξεπερνα τις 2 ωρες τοτε καλο θα ηταν να μπει ενα σκουπ πρωτεινης αμεσως μετα τα βαρη.Τι γνωμη εχετε για αυτο?Να το κανω οταν εχω βαρη+αεοριο το πρωι και ενω εχει προηγηθει νηστεια λογω υπνου ή να μεινω στο κλασικο ενα σκουπ πριν?Δλδ οταν ειναι βαρη+αεροβιο να πινω ενα σκουπ πριν την προπονηση κ ενα μολις τελειωνω τα βαρη?

DimitrisT
18-06-12, 21:30
Το ιδανικοτερο θα ηταν να τρως ενα κανονικο πρωινο (χωρις συμπληρωμα) με πρωτεινη και υδατανθρακα και μετα απο 2-3 ωρες να κανεις βαρη-αεροβια και μετα παρε την πρωτεινη σου.
Γενικα μη τρως κατι αναμεσα σε αναεροβια-αεροβια ασκηση, φαε κανονικα μετα..
Αν δεν προλαβαινεις να φας κανονικο πρωινο, βαλε κανενα φρουτο μαζι με την πρωτεινη που πινεις.

kafros gate 7
18-06-12, 21:48
μαγκες και κυριες του φορουμ :P θα ηθελα τη βοηθεια σας και θα σας
παρακαλουσα αν μπορειτε , να μου κανετε την χαρη να ειστε οσο πιο συγκεκριμενοι
μπορειτε γιατι δυστυχως μεχρι την παρασκευη εχω εξεταστικη και δε μπορω να ειμαι πολλες
ωρες και να ψαααχνω στον υπολογιστη.(μην στραβωσει καποιος με αυτο απλα μια χαρη ζητησα
επειδη δε θελω να χασω ουτε μια εβδομαδα)

σημερα εκανα στο γυμναστηριο που παω λιπομετρηση.δεν ειχα ξανακανει ποτε μεχρι σημερα.
λοιπον.μου ειχε δωσει ενα χαρτι και καλα προετοιμασιας για να βγει πιο ακριβες το αποτελεσμα, και
καλα ελεγε να μην εχω φαει τις τελευταιες 4 ωρες και να μην εχω πιει καφε ή και γενικα πολλα υγρα.
να μην εχω γυμναστει τις τελευταιες 24 ωρες κ.λ.π

για να μην πολυλογουμε εγω τα περι γυμναστικης και αλκοολ (ελεγε να μην εχεις πιει για 24 ωρες ) τα
τηρησα αλλα επειδη αμεσως μετα τη λιπομετρηση ειχα προπονηση 3 τεταρτα πριν ειχα πιει 1 σκουπ
πρωτεϊνη και 5 καψουλες αργινινη και 2 ωρες πριν ειχα φαει ενα τοστ με ενα ποτηρι νερο.

τα αποτελεσματα εδειξαν 15% λιπους (το υψος μου δεν ξερω ακριβως ποσο ειναι,ειναι καπου απο
180-183,της ειπα και εβαλε 180) ,87,8 κιλα βαρος και 85,9% lean,δηλαδη 75,4 κιλα.

μου ειπε οτι στα κιλα μου και στην ηλικια μου (19) το φυσιολογικο ειναι απο 17% μεχρι 23% το
περισσοτερο.τελος παντων.μου ειπε ακομα οτι για να ειμαι στο κατωτατο φυσιολογικο οριο στα κιλα
μου πρεπει να χασω 3 κιλα και να φτασω στα 85.

θα ηθελα να χασω τα κιλα αυτα αν γινεται περισσοτερο απο λιπος και οχι απο μυϊκη μαζα.
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΛΙΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΚΑΙ
ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΙ ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΟΟΟΤΕΡΟ
ΜΥΪΚΗ ΜΑΖΑ. πιστευετε οτι πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο λιποτροπικο? το μονο συμπληρωμα που
χρησιμοποιω αυτη τη στιγμη ειναι whey 2-3 φορες την ημερα.πρεπει να συμπληρωσω κατι αλλο?

ακομα μου ειπε οτι πρεπει να κανω γυρω στα 5 μικρα γευματα την ημερα, εκ των οποιων και ενα 6ο
πριν τον υπνο που πρεπει να ειναι πολυ μικρο οπως π.χ. ενα φρουτο.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ
ΦΡΟΥΤΟ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΛΙΠΟΥΣ?
δεν πρεπει να καταναλωνω επιπλεον λιγη πρωτεϊνη πριν τον υπνο? κατι σαν ενα μικρο κομματι (καπου
στα 100γραμ. κοτοπουλο ή γαλοπουλα) για να εχει πρωτεϊνη ο οργανισμος? εγω επειδη μενω μονος μου
και συχνα δεν εχω ωρα ή ορεξη να μαγειρεψω κατι για εκεινη τη στιγμη βαζω λιγο φυστικοβουτηρο ή αμυγδαλα
με whey, τελευταια εχω συμπληρωσει και μια σαλατα.ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΚΑΤΙ?

ακομα μου ειπε να καταναλωνω πολυ περισσοτερο νερο γιατι ειμαι στα ορια της αφυδατωσης.

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια που ξερω οτι θα μου δωσετε γιατι ειστε και
γαμω τα παιδια.... :P:)

!HARDCORE TRAINING!
18-06-12, 22:55
το βραδυ πιες 1 scoup με νερο η με γαλα 1,5 λιπαρα

πεινε τουλαχιστον 2,5-3 λιτρες την ημερα

kafros gate 7
19-06-12, 00:52
το βραδυ πιες 1 scoup με νερο η με γαλα 1,5 λιπαρα

πεινε τουλαχιστον 2,5-3 λιτρες την ημερα

κοιτα βαζω ενα σκουπ το πρωϊ με το πρωϊνο,αμεσως μολις ξυπνησω,ενα πριν την προπονηση και ενα μετα.
τις μερες που δεν εχω προπονηση βαζω ενα το πρωϊ και ενα το βραδυ πριν τον υπνο.

αν ομως βαλω και 4ο τις μερες προπονησης πολυ δε θα ειναι?μηπως ειναι καλυτερα να τρωω καμια φετα τυρι
του τοστ με χαμηλα λιπαρα και καμια γαλοπουλα με μια σαλατα πριν τον υπνο?

ακομα να μην βαμω μιποτροπικο ή κατι τετοιο για να χασω 2-3 κιλα ετσι...??? δεν εχω παρει ποτε και για αυτο
ζηταω τη γνωμη σας?αν ομως κανω διαιτα μηπως εκτος απο πολυβιταμινη και πρωτεϊνη χρειαζεται κανα bcaa ή
κανενα αμινοξυ να μειωσω την πιθανοτητα να χασω μυες? ή μηπως ειναι αχρηστα λεφτα....

tolis93
19-06-12, 00:55
κοιτα βαζω ενα σκουπ το πρωϊ με το πρωϊνο,αμεσως μολις ξυπνησω,ενα πριν την προπονηση και ενα μετα.
τις μερες που δεν εχω προπονηση βαζω ενα το πρωϊ και ενα το βραδυ πριν τον υπνο.

αν ομως βαλω και 4ο τις μερες προπονησης πολυ δε θα ειναι?μηπως ειναι καλυτερα να τρωω καμια φετα τυρι
του τοστ με χαμηλα λιπαρα και καμια γαλοπουλα με μια σαλατα πριν τον υπνο?

ακομα να μην βαμω μιποτροπικο ή κατι τετοιο για να χασω 2-3 κιλα ετσι...??? δεν εχω παρει ποτε και για αυτο
ζηταω τη γνωμη σας?αν ομως κανω διαιτα μηπως εκτος απο πολυβιταμινη και πρωτεϊνη χρειαζεται κανα bcaa ή
κανενα αμινοξυ να μειωσω την πιθανοτητα να χασω μυες? ή μηπως ειναι αχρηστα λεφτα....

ασε τα σκουπ κανε μια διατροφη ισο-ελαφρως υπο θερμιδικη με αρκετη πρωτεινη( το βαρος σου επι 2 θα λεγα εγω κ βλεπουμε) και κρατησε τη μεχρι σεπτεμβρη οκτομβρη.ανετα το χεις ετσι

kafros gate 7
19-06-12, 01:50
ασε τα σκουπ κανε μια διατροφη ισο-ελαφρως υπο θερμιδικη με αρκετη πρωτεινη( το βαρος σου επι 2 θα λεγα εγω κ βλεπουμε) και κρατησε τη μεχρι σεπτεμβρη οκτομβρη.ανετα το χεις ετσι

το πιστευω οτι το εχω ετσι.
απλα για τα σκουπ ροταω και εγκυκλοπαιδικα γιατι απο τα πολλα που
εχω ακουσει αλλος λεει πρωϊ πριν την προπονηση και μετα, αλλος πρωϊ
μετα και βραδυ , αλλος λεει αλλα....ο καθενας τα δικα του και το εχω απορεια!!

Stella
19-06-12, 08:07
Παιδιά η ομελέτα ψήνεται στο φούρνο μικροκυμματων και πώς;

Galthazar
19-06-12, 14:08
λογικα ναι..το αφηνεις για λιγο απο τη μια να ψηθει σε ενα πιατακι και μετα απο καποια λεπτα το γυρνας απο την αλλη να ψηθει και απο κει

δεν το εχω κανει αλλα λογικα θα γινεται..αν και πιστευω καλυτερα τηγανι χωρις λαδι και γρηγορα και καλυτερα λογω της ακτινοβολιας που εχουν τα μικροκυμματα

Stella
19-06-12, 14:37
Καλά εγώ τα μικροκύμματα τα έχω ξεσκισει!
Πάει....θα πεθάνω νέα.....

tolis93
19-06-12, 14:54
το πιστευω οτι το εχω ετσι.
απλα για τα σκουπ ροταω και εγκυκλοπαιδικα γιατι απο τα πολλα που
εχω ακουσει αλλος λεει πρωϊ πριν την προπονηση και μετα, αλλος πρωϊ
μετα και βραδυ , αλλος λεει αλλα....ο καθενας τα δικα του και το εχω απορεια!!

πολυ καλα κανεις και ρωτας κανενας δε σου ειπε τιποτα για αυτο;) απλα κανονικο φαγητακι ειναι καλυτερο. η πρωτεινη πρωτεινη ειναι τωρα πριν τη προπονηση μετα τη προπονηση κτλπ ειτε κρεας φας ειτε ψαρι ειτε πρωτεινη παρεις παλι πρωτεινη παιρνεις.στα αμινοξεα παιζει να δεις διαφορα κ εκει λεπτομεριες.καλυτερα παντως παιρνε μια καλη ποσοτητα πριν τη προπονηση και μια καλη παλι μετα.ανεξαρτητα τη πηγη

Jart
20-06-12, 01:38
Παιδια τι φρουτα προτιματε με τα quaker σας στο πρωινο?? Εγω βαζω μια μπανανα αλλα επειδη τρωω ηδη αλλη μια μετα το γυμν. σκεφτομαι να βαλω κατι διαφορετικο..

Galthazar
20-06-12, 05:59
φραουλες! αλλιως ή μηλο,ροδακινο...

mercy_
20-06-12, 14:04
Εχω να θεσω μια ερωτηση...μιας και με επηρεαζει η αποψη της οικογενειας μου...οσο αφορα τον χωρο του bb αν τα ασπραδια αυγων μετα απο μεγαλες δοσεις...και μακροχρονια καταναλωση...μπορουν να δημιουργησουν καποιο προβλημα στη χολη..!! Ευχαριστω :green::green:

s0k0s
20-06-12, 14:06
Εχω να θεσω μια ερωτηση...μιας και με επηρεαζει η αποψη της οικογενειας μου...οσο αφορα τον χωρο του bb αν τα ασπραδια αυγων μετα απο μεγαλες δοσεις...και μακροχρονια καταναλωση...μπορουν να δημιουργησουν καποιο προβλημα στη χολη..!! Ευχαριστω :green::green:

Ισως βρεις εδω την απαντηση.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1380-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%AC-amp-%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7&highlight=%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%B1

jim-jimakos
20-06-12, 14:55
να ρωτησω κάτι που ισως σας φανεί λίγο "κουφό"...
το κοτοπουλάκι μου (στηθος φιλέτο) το τρώω ψητό, αλλά μου βγαίνει κάπως "στεγνό".
Χτες το έφτιαξα "πανέ" στο τηγάνι με λίγο ελαιόλαδο (με αυγό, μουσταρδα κ φρυγανιά) και μου βγηκε τρομερά γευστικό...
Επειδή όμως είναι στην ουσία "τηγανισμένο" μήπως δεν είναι καλό για την διατροφή μου?? (πολυακόρεστα κλπ κλπ)

tolis93
20-06-12, 15:23
να ρωτησω κάτι που ισως σας φανεί λίγο "κουφό"...
το κοτοπουλάκι μου (στηθος φιλέτο) το τρώω ψητό, αλλά μου βγαίνει κάπως "στεγνό".
Χτες το έφτιαξα "πανέ" στο τηγάνι με λίγο ελαιόλαδο (με αυγό, μουσταρδα κ φρυγανιά) και μου βγηκε τρομερά γευστικό...
Επειδή όμως είναι στην ουσία "τηγανισμένο" μήπως δεν είναι καλό για την διατροφή μου?? (πολυακόρεστα κλπ κλπ)

και χωρις λαδι να το κανεις βγαινει καταπληκτικο.δεν παθαινεις κ τιποτα με λιγο λαδι νταξει αλλα αν το αποφευγεις ειναι καλυτερο.οτι σε βολευει.απλα ασε το τηγανι να ζεσταθει για μενα(για αντικολλητικο μιλαω παντα) και βαλτο μετα σχετικα λεπτα κομμενο.θα δεις τουμπανακι π θα βγει και ζουμερο κιολας.και θυμισου με.βαλε κ λιγο δυοσμο μεσα

jim-jimakos
20-06-12, 15:39
και χωρις λαδι να το κανεις βγαινει καταπληκτικο.δεν παθαινεις κ τιποτα με λιγο λαδι νταξει αλλα αν το αποφευγεις ειναι καλυτερο.οτι σε βολευει.απλα ασε το τηγανι να ζεσταθει για μενα(για αντικολλητικο μιλαω παντα) και βαλτο μετα σχετικα λεπτα κομμενο.θα δεις τουμπανακι π θα βγει και ζουμερο κιολας.και θυμισου με.βαλε κ λιγο δυοσμο μεσα

Δεν με απασχολει το λάδι γιατι το ελαιολαδο το θεωρω απαραίτητο για την διατροφή μας...
Το τηγανισμα με απασχολεί... που δεν είναι και ο σωστότερος τρόπος μαγειρέματος....

tolis93
20-06-12, 15:52
Δεν με απασχολει το λάδι γιατι το ελαιολαδο το θεωρω απαραίτητο για την διατροφή μας...
Το τηγανισμα με απασχολεί... που δεν είναι και ο σωστότερος τρόπος μαγειρέματος....

μα δεν ειπα τιποτα για το ελαιολαδο....στο τηγανισμα αναφερομουν

TheWorst
20-06-12, 16:11
Χωρις το λαδι/ελαιολαδο δε γινεται ?

cuntface
21-06-12, 00:12
λογικα ναι..το αφηνεις για λιγο απο τη μια να ψηθει σε ενα πιατακι και μετα απο καποια λεπτα το γυρνας απο την αλλη να ψηθει και απο κει

δεν το εχω κανει αλλα λογικα θα γινεται..αν και πιστευω καλυτερα τηγανι χωρις λαδι και γρηγορα και καλυτερα λογω της ακτινοβολιας που εχουν τα μικροκυμματα
γινετε ομελετα στο τιγανη χωρης λαδι?

dorita
21-06-12, 01:32
Καλά εγώ τα μικροκύμματα τα έχω ξεσκισει!


στελακι μ τωρα οσο μπορεις κ με το μπεμπε μην το χρησιμοποιεις .....ειναι οτι χειροτερο το μικροκυμματων..ειχα διαβασει καποτε γι'αυτο κ πραγματικα ειχα τρομαξει!
(θα μου πεις με αυτο θα σωθω;;;oxi alla αφου μπορεις καντο...)


γινετε ομελετα στο τιγανη χωρης λαδι?

εννοειται γινεται..εγω την φτιαχνω σε αντικολλητικο...

spafspaf
21-06-12, 18:16
παιδια
πανω-κατω εχω κανει μια διατροφη ογκου (ναι ακυρωθηκε η γραμμωση)
ομως θα πρεπει να υπολογισω και ποσσα γραμμαρια πατατα-κοτοπουλο κτλπ θα χρειαστω...

εκανα το βμρ και μου εβγαλε αποτελεσμα 3.500 θερμιδες καταναλωνω μαζι με την διατροφη ογκου παμε στις 3.750 θερμιδες...επισης χρειαζομαι γυρω στα 250 γρ. πρωτεινης.


αυτα για το ποση ποσοτητα πατατας-κοτοπουλου-βρωμης κτλπ που θα τα υπολογισω επισης εκτος απο γραμμαρια θα πρεπει να βρω και ποσοι πρωτεινη,υδατανθρακα κτλπ χρειαζομαι σωστα?γενικα πως υπολογιζονται αυτα?

kokolakis
21-06-12, 23:36
1γρ πρωτεινης = 4 θερμιδες
1γρ υδατανθρακα = 4 θερμιδες
1γρ λιπους = 9 θερμιδες
http://nutritiondata.self.com/tools/searchbox αυτο εδω με βοηθησε απιστευτα και το προτεινω σε ολους (ειναι λιγο δυσκολο στην αρχη αλλα μετα το βρισκεις)


να ρωτησω τωρα εγω κατι αλλο (αφορα και εσενα ^ )
οταν μετραμε ποσοτητες στα φαγητα μας τις μετραμε αψητες?? ετσι μετραω μεχρι τωρα τουλαχιστον...
οι συσκευασιες πχ σε ρυζι μακαρονια κτλ οταν δεινουν το μακρος σε 100γρ εννουν ψημενα ή αψητα??
και τα διαφορα σιτε παλι πως τις μετρανε αψητα??

Giannistzn
21-06-12, 23:39
Σε ρυζια, μακαρονια, οσπρια και λοιπα εννοει 100γρ αβραστου προΐοντος.
Τωρα, οσον αφορα τα σαιτ, αναλογα με το καθε σαιτ.. Τα περισσοτερα το διαφοροποιουν ή λενε σε τι αναφερονται (raw-roasted-boiled κλπ)

TheWorst
21-06-12, 23:40
Στους υ/ες αψητα / αβρστα παντα.Ρυζι μακαρονια κτλ. Στα σαϊτ πρεπει να λεει. Συνηθως ειναι αψητα/αβραστα , αλλα εχω δει και λεει ομως βρασμενο ρυζι στα 100 γρ 22,83 γραμμαρια υ/ες κτλ.. Ενω τα κοτοπουλα και τα λοιπα συνηθως ψητα μετριωνται , αν και εχει πινακες που τα λεει αψητα οτι εχει 20-21 γρ πρωτεινη

kokolakis
21-06-12, 23:45
οι υδατανθρακες οταν μαγειρευτουν ζυγιζουν πιο πολυ ενω τα κρεατα-ψαρια ζυγιζουν λιγοτερο...
εσεις πως τα μετρατε?

venom1987
22-06-12, 13:48
οι υδατανθρακες οταν μαγειρευτουν ζυγιζουν πιο πολυ ενω τα κρεατα-ψαρια ζυγιζουν λιγοτερο...
εσεις πως τα μετρατε?

τον υδατανθρακα αβραστο και τα κρεατα ψημενα

venom1987
22-06-12, 13:50
ερωτηση

ποιες εταιριες για μακαρονια και ρυζι ειναι καλυτερες........???

επισης τι μπορουμε να βαλουμε στο καστανο ρυζι για να νοστιμινει χωρις να επηρεαζει την διατροφη??? :unsure:
εχω σκεφτει για κυβους κνορ αλλα δεν ξερω,..............

nopain
22-06-12, 13:55
παίδες κάποια καλή πολυβιταμίνη να παίρνω ανά 2-3 μέρες?

koukoutsaki
22-06-12, 13:57
ερωτηση

ποιες εταιριες για μακαρονια και ρυζι ειναι καλυτερες........???

επισης τι μπορουμε να βαλουμε στο καστανο ρυζι για να νοστιμινει χωρις να επηρεαζει την διατροφη??? :unsure:
εχω σκεφτει για κυβους κνορ αλλα δεν ξερω,..............

ωραιοι οι κυβοι αλλα φουλ αλατι και συντηρητικα :unsure::unsure::unsure:
κανα κοκκινο πιπερι γλυκο, καρυ, τετοια πραγματα:green:

προσωπικα παιρνω agrino και απο ζυμαρικα διαφορα που βρισκω απο βιολογικα ολικης παντα ή το πολυ πολυ barilla ολικης

venom1987
22-06-12, 14:06
ωραιοι οι κυβοι αλλα φουλ αλατι και συντηρητικα :unsure::unsure::unsure:
κανα κοκκινο πιπερι γλυκο, καρυ, τετοια πραγματα:green:

προσωπικα παιρνω agrino και απο ζυμαρικα διαφορα που βρισκω απο βιολογικα ολικης παντα ή το πολυ πολυ barilla ολικης

ακριβος και εγω ΑGRINO ΚΑΣΤΑΝΟ και barilla ολικης.... απλως ελεγα μηπως υπηρχε κατι καλυτερο....βιολογικης ποια??

koukoutsaki
22-06-12, 14:10
οχι συγκεκριμενη μαρκα ...παω σε ενα με βιολογικα κ παιρνω διαφορα απο κει
υπαρχουν κ καποια εκει που ειναι ολικης κ με σπανακι (ειναι πρασινα ) πολυ νοστιμα :turtle:

psonara
22-06-12, 15:07
μηπως εχει δοκιμασει κανεις μουσλι με ξηρους καρπους και αποξηραμενα φρουτα που πουλαεο ο ΑΒ?ειναι σεμια σακουλα του κιλου

tolis93
22-06-12, 15:10
μηπως εχει δοκιμασει κανεις μουσλι με ξηρους καρπους και αποξηραμενα φρουτα που πουλαεο ο ΑΒ?ειναι σεμια σακουλα του κιλου

τα σπανε αλλα τα αποξηραμενα φρουτα δινουν αρκετη φρουκτοζη.γιατι ειναι κ αποξηραμενα και σε λιγοτερα γραμμαρια δινουν παραπανω ζαχαρη.συν οτι δεν ειναι και τοσο χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη λογω μπανανας π εχει μεσα.αν σε ενδιαφερει αυτο.οπως κ να εχει αν παρεις κ το ανακατεψεις με 1 κιλακι βρωμη μια χαρα ειναι σιγουρα. μικρη διαφορα εχουν. βεβαια αν κοιτας το θεμα της τιμης και τα ανεφερες.δες πιτουρο σιτου σε κανενα μαγαζακι με χυμα.1 με 1μισι το κιλο και πολυ καλυτερο για ολα απο εμενα

psonara
22-06-12, 15:18
τα σπανε αλλα τα αποξηραμενα φρουτα δινουν αρκετη φρουκτοζη.γιατι ειναι κ αποξηραμενα και σε λιγοτερα γραμμαρια δινουν παραπανω ζαχαρη.συν οτι δεν ειναι και τοσο χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη λογω μπανανας π εχει μεσα.αν σε ενδιαφερει αυτο.οπως κ να εχει αν παρεις κ το ανακατεψεις με 1 κιλακι βρωμη μια χαρα ειναι σιγουρα. μικρη διαφορα εχουν. βεβαια αν κοιτας το θεμα της τιμης και τα ανεφερες.δες πιτουρο σιτου σε κανενα μαγαζακι με χυμα.1 με 1μισι το κιλο και πολυ καλυτερο για ολα απο εμενα

βασικα δεν το ειπα απο οικονομικης αποψεως αλλα μου το προτειναν σαν λυση για τη δυσλειτουργια του εντερου μου.βασικα τα 30γρ εχουν μονο 107 θερμιδες οποτε απο θερμιδικης αποψεως καλα τα βρισκω.τι λες?

tolis93
22-06-12, 15:40
βασικα δεν το ειπα απο οικονομικης αποψεως αλλα μου το προτειναν σαν λυση για τη δυσλειτουργια του εντερου μου.βασικα τα 30γρ εχουν μονο 107 θερμιδες οποτε απο θερμιδικης αποψεως καλα τα βρισκω.τι λες?

μα για θερμιδες δεν ειπα τιποτα μια χαρα ειναι.απλα εχουν αρκετα φρουτα μεσα οχι τπτ αλλο.στη περιπτωση σου μη παρσεις πιτουρο χωνευεται πολυ δυσκολοτερα.κ η βρωμη θεωρητικα δε χωνευεται ευκολα.δοκιμασε τα και δοκιμασε κ τα bran sticks η τα bran flakes ειναι πολυ καλα για το εντερο. ειχα δυσπεψια μια περιοδο και μπορω να πω οτι οταν τα αρχισα ημουν καλυτερα. γενικα αν εχεις θεμα να προσεχεις κουνουπιδια μπροκολα λαχανα κ γενικα λαχανικα που εχουν πολλες φυτικες ινες.

psonara
22-06-12, 15:55
μα για θερμιδες δεν ειπα τιποτα μια χαρα ειναι.απλα εχουν αρκετα φρουτα μεσα οχι τπτ αλλο.στη περιπτωση σου μη παρσεις πιτουρο χωνευεται πολυ δυσκολοτερα.κ η βρωμη θεωρητικα δε χωνευεται ευκολα.δοκιμασε τα και δοκιμασε κ τα bran sticks η τα bran flakes ειναι πολυ καλα για το εντερο. ειχα δυσπεψια μια περιοδο και μπορω να πω οτι οταν τα αρχισα ημουν καλυτερα. γενικα αν εχεις θεμα να προσεχεις κουνουπιδια μπροκολα λαχανα κ γενικα λαχανικα που εχουν πολλες φυτικες ινες.

βασικα λεω να δω πως θα παει με αυτα γιατι χθες τα εφαγα πρωτη φορα και θα δω.ασε τα εχω δοκιμασει ολα!λυση καμια!ειδικα τα φρουτα που λενε οτι βοηθουν στη δυσκοιλιοτητα τα τρωω με το κιλο και παλι τιποτα!ιδωμεν!

spyros Bodybuilding
22-06-12, 15:56
Επειδή ξεκινάω γράμμωση,θα ήθελα να μάθω τα εξής:Πρέπει να ξαναφτιάξω διατροφή με διαφορετικές αναλογίες-που αντιστοιχούν στην γράμμωση-,ή μπορώ με σταδιακή μείωση υδατανθράκων από την ήδη υπάρχουσα διατροφή που ακολουθώ,να μειώσω το λίπος με όσο το δυνατόν λιγότερη απώλεια μυικής μάζας;

tolis93
22-06-12, 16:21
βασικα λεω να δω πως θα παει με αυτα γιατι χθες τα εφαγα πρωτη φορα και θα δω.ασε τα εχω δοκιμασει ολα!λυση καμια!ειδικα τα φρουτα που λενε οτι βοηθουν στη δυσκοιλιοτητα τα τρωω με το κιλο και παλι τιποτα!ιδωμεν!

πηγαινε σε ενα φαρμακειο κ παρε ενα συμπληρωματακι σολγκαρ για δυσπεψια. ειναι πολυ καλο

venom1987
22-06-12, 16:24
Επειδή ξεκινάω γράμμωση,θα ήθελα να μάθω τα εξής:Πρέπει να ξαναφτιάξω διατροφή με διαφορετικές αναλογίες-που αντιστοιχούν στην γράμμωση-,ή μπορώ με σταδιακή μείωση υδατανθράκων από την ήδη υπάρχουσα διατροφή που ακολουθώ,να μειώσω το λίπος με όσο το δυνατόν λιγότερη απώλεια μυικής μάζας;


να μειωσεις σταδιακα και να ανεβασεις την πρωτεινη
παιξε στο π/υ/λ 50/30/20 αναλογιες

Giannistzn
22-06-12, 16:25
Επειδη εχω ενα θεμα και εγω με συγκεκριμενες τροφες, αλλα δεν ξερω με ποιες ακριβως, μπορει δηλαδη να φαω και να με πεθανει στο πρηξιμο το στομαχι για κανα 3ωρο. Π.χ. αγγουρι, πρασινη πιπερια σιγουρα (αλλα δεν μπορω να τα κοψω ειδικα τωρα ειναι βολικα για σαλατα).

Fibers σε συμπληρωμα ή digestive enzymes (θυμαμαι το pak ειχε μεσα) παιζει να κανουν καμια διαφορα ή μπα?

tolis93
22-06-12, 18:39
Επειδη εχω ενα θεμα και εγω με συγκεκριμενες τροφες, αλλα δεν ξερω με ποιες ακριβως, μπορει δηλαδη να φαω και να με πεθανει στο πρηξιμο το στομαχι για κανα 3ωρο. Π.χ. αγγουρι, πρασινη πιπερια σιγουρα (αλλα δεν μπορω να τα κοψω ειδικα τωρα ειναι βολικα για σαλατα).

Fibers σε συμπληρωμα ή digestive enzymes (θυμαμαι το pak ειχε μεσα) παιζει να κανουν καμια διαφορα ή μπα?

ειχα παρει της σολγκαρ.με βοηθησαν προσωπικα

koukoutsaki
22-06-12, 18:43
Oπα ...για πειτε παιδια ...εγω εχω πονο κ δυσπεψια με μπροκολο κουνουπιδι και οσπρια κ χορτα ...βρωμη οχι ...κανει δουλεια αυτο π λετε?
(μπας κ ξαναφαω επιτελους οσπρια)

tolis93
22-06-12, 20:22
Oπα ...για πειτε παιδια ...εγω εχω πονο κ δυσπεψια με μπροκολο κουνουπιδι και οσπρια κ χορτα ...βρωμη οχι ...κανει δουλεια αυτο π λετε?
(μπας κ ξαναφαω επιτελους οσπρια)

το κουνουπιδι κ οι φακες εμενα με πεθεναν.μιλαμε για καταστασεις πονου. κ μαρεσουν κ τα 2 μαμωτο:( κοιτα δεν ηταν οτι ειχα ξανα το στομαχι του σαπιοκοιλια.αλλα δεν ηταν το ιδιο δλδ κουνουπιδι το ετρωγα ανετα απλα πιο νορμαλ ποσοτητα

koukoutsaki
22-06-12, 20:24
τολη αυτο που γραψατε παραπανω τι προσφερει δηλαδη? (solgar)

tolis93
22-06-12, 20:37
τολη αυτο που γραψατε παραπανω τι προσφερει δηλαδη? (solgar)

ουσιαστικα ειναι στεγνες αφομοιωσημες φυτικες ινες.βοηθουν στη καλυτερη λειτουργεια του εντερου. τα συγκεκριμενα τα παιρνεις το πρωι χωρις φαγητο.με νερακι.εγω αφηνα μιση ωριτσα κ μετα ετρωγα πρωινο η επινα καφε.κανα μηνα το παιρνα κ ακομα κ τωρα ειμαι πλ καλυτερα. βεβαια η μητερα μ π επαιρνε το ιδιο δε τη βοηθησε.εγω παντως θα σ προτεινα να παρεις ενα μικρο μπουκαλακι.στο 2μερο αν δε δεις διαφορα δε νομιζω να σ κανει κατι.εμενα απο το πρωτο 24ωρο παντως με ψιλο εστρωσε

procop
22-06-12, 21:51
βαζετε τραχανα στη διατροφη σας?
ξερει καποιος μακρος?

average_joe
22-06-12, 21:55
κοιτα post 36

Τραχανας (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11507-%CE%A4%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%82/page2&highlight=%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%B...)

Stella
22-06-12, 22:13
μηπως εχει δοκιμασει κανεις μουσλι με ξηρους καρπους και αποξηραμενα φρουτα που πουλαεο ο ΑΒ?ειναι σεμια σακουλα του κιλου

Το παίρνω εγώ όταν έχω μουσλι στη διατροφή μου! Πολύ καλό είναι!:thumbup:

Stella
22-06-12, 22:16
στελακι μ τωρα οσο μπορεις κ με το μπεμπε μην το χρησιμοποιεις .....ειναι οτι χειροτερο το μικροκυμματων..ειχα διαβασει καποτε γι'αυτο κ πραγματικα ειχα τρομαξει!
(θα μου πεις με αυτο θα σωθω;;;oxi alla αφου μπορεις καντο...)

Ουπς! Τωρα το είδα αυτό!
Καλά ε, και μιλάμε τον έχω ξεσκίσει. Ντάξει για μαγείρεμα να μην τον χρησιμοποιώ, αλλά για ζέσταμα δε βολευει κάτι άλλο...

Stella
22-06-12, 22:20
ερωτηση

ποιες εταιριες για μακαρονια και ρυζι ειναι καλυτερες........???

επισης τι μπορουμε να βαλουμε στο καστανο ρυζι για να νοστιμινει χωρις να επηρεαζει την διατροφη??? :unsure:
εχω σκεφτει για κυβους κνορ αλλα δεν ξερω,..............

Εγω ψάχνω να βρω ελληνικές εταιρίες, δηλ προιόντα που ο κωδικός τους ξεκινά από (520).
Τι το καλύτερο δηλαδή έχουν τα εισαγόμενα;

psonara
23-06-12, 11:08
να κανω μια ερωτηση?για διατροφη ογκου τι αναλογιες πρεπει ν'ακολουθησω σε π/υ/λ?

Giannistzn
23-06-12, 11:34
Δεν ειναι στανταρ. Εσυ θα το καθορισεις και θα δεις τι δουλευει καλυτερα πανω σου.

Εγω θα ελεγα γυρω στο 35-40π και τα υπολοιπα οπως σε βολευουν. Καποιοι θα πουν και πιο κατω πρωτεΐνη αλλα γουστα ειναι αυτα. Ας πουν και οι κοπελες με τι αναλογιες δουλευουν γιατι μπορει να διαφερει

lila_1
23-06-12, 12:46
να κανω μια ερωτηση?για διατροφη ογκου τι αναλογιες πρεπει ν'ακολουθησω σε π/υ/λ?

Μη κάνεις διατροφή όγκου

Αν ωστόσο κάνεις, πρωτείνη 1,5 επί το βάρος σου και τις υπόλοιπες θερμίδες από υ/κα και λιπαρά...δεν υπάρχουν στάνταρ αναλογίες...

psonara
23-06-12, 13:01
Μη κάνεις διατροφή όγκου

Αν ωστόσο κάνεις, πρωτείνη 1,5 επί το βάρος σου και τις υπόλοιπες θερμίδες από υ/κα και λιπαρά...δεν υπάρχουν στάνταρ αναλογίες...

βασικα για να βαλω 2-3 μυικα κιλα τι αναλογιες πρεπει να παιξω?στον υδατανθρακα εσυ τι προτεινεις?μετραμε και απο φρουτα και απο λαχανικα?

spyros Bodybuilding
23-06-12, 15:07
να μειωσεις σταδιακα και να ανεβασεις την πρωτεινη
παιξε στο π/υ/λ 50/30/20 αναλογιες

Πρωτεϊνη παίρνω 2γρ ανα κιλό του σωμτικού μου βάρους(176γρ).Οκ,θα αρχίσω να μειώνω υδατάνθρακα-300 θερμίδες.

lila_1
23-06-12, 15:35
βασικα για να βαλω 2-3 μυικα κιλα τι αναλογιες πρεπει να παιξω?στον υδατανθρακα εσυ τι προτεινεις?μετραμε και απο φρουτα και απο λαχανικα?

Γυναίκα δεν είσαι??
Δε βάζεις έτσι έυκολα μυς, αν πάς να κάνεις διατροφή όγκου θα καταλήξεις με λίπος...εκτός αν είσαι πολύ πολύ αδύνατη,σε φάση ελλειποβαρής, να σου λείπουν εμφανώς κάποια κιλά.

Παίξε σε διατροφή συντήρησης, έχε πιο ψιλά τον υ/κα σε μέρες προπόνησης...τα πάντα μετράς, ότι έχει θερμίδες το μετράς
Σου είπα πως θα παίξεις. 1,5 γραμ/ανα κιλό σωματικού βάρους η πρωτείνη, και τις υπόλοιπες θερμίδες τις συμπληρώνεις με υ/κα και λιπαρά...ας πούμε ένα 80% από υ/κα και ένα 20% από λιπαρά

psonara
23-06-12, 18:08
Γυναίκα δεν είσαι??
Δε βάζεις έτσι έυκολα μυς, αν πάς να κάνεις διατροφή όγκου θα καταλήξεις με λίπος...εκτός αν είσαι πολύ πολύ αδύνατη,σε φάση ελλειποβαρής, να σου λείπουν εμφανώς κάποια κιλά.

Παίξε σε διατροφή συντήρησης, έχε πιο ψιλά τον υ/κα σε μέρες προπόνησης...τα πάντα μετράς, ότι έχει θερμίδες το μετράς
Σου είπα πως θα παίξεις. 1,5 γραμ/ανα κιλό σωματικού βάρους η πρωτείνη, και τις υπόλοιπες θερμίδες τις συμπληρώνεις με υ/κα και λιπαρά...ας πούμε ένα 80% από υ/κα και ένα 20% από λιπαρά
ναι κοπελα ειμαι.απλα επειδη η πρωτεινη δινει μυες γ'ιαυτο το υπεθεσα.νομιζα οτι ο υδατανθρακας δινει λιπος και δεν προσφερει τιποτα.δηλαδη και βραδυ μπορω να εχω υδατανθρακα?

tolis93
23-06-12, 19:04
ναι κοπελα ειμαι.απλα επειδη η πρωτεινη δινει μυες γ'ιαυτο το υπεθεσα.νομιζα οτι ο υδατανθρακας δινει λιπος και δεν προσφερει τιποτα.δηλαδη και βραδυ μπορω να εχω υδατανθρακα?

σε πειραμα π εκαναν κιολας βρηκαν οτι υποθερμιδικα οταν εχεις υδατανθρακες το βραδυ χανεις ευκολοτερα.λογο εκκρισης λεπτινης. οι υδατανθρακες δινουν ενεργεια γενικοτερα.αλλα αν εισαι υπο η ισο θερμιδικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα:welcome:

psonara
23-06-12, 22:48
σε πειραμα π εκαναν κιολας βρηκαν οτι υποθερμιδικα οταν εχεις υδατανθρακες το βραδυ χανεις ευκολοτερα.λογο εκκρισης λεπτινης. οι υδατανθρακες δινουν ενεργεια γενικοτερα.αλλα αν εισαι υπο η ισο θερμιδικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα:welcome:

τωρα με μπερδεψατε εντελως.οι περισσοτεροι λενε οχι υδατανθρακας το βραδυ εσυ τωρα λες ναι...ειλικρινα μπερδευτηκα.τεσπα εγω οταν λεω υδατανθρακα το βραδυ εννοω 2 φετες ψωμι του τοστ η' δημητριακα...κατι τετοιο ...

lila_1
23-06-12, 22:52
΄φαε υ/κα όποτε θές αρκεί να χωράει μέσα στις ημερίσιες θερμίδες σου....δεν έχει σημασία το πότε...

Devil
23-06-12, 22:57
τωρα με μπερδεψατε εντελως.οι περισσοτεροι λενε οχι υδατανθρακας το βραδυ εσυ τωρα λες ναι...ειλικρινα μπερδευτηκα.τεσπα εγω οταν λεω υδατανθρακα το βραδυ εννοω 2 φετες ψωμι του τοστ η' δημητριακα...κατι τετοιο ...

δεν ισχυει κατι τετοιο.... ενας μυθος ηταν και καταριφθηκε....



σε πειραμα π εκαναν κιολας βρηκαν οτι υποθερμιδικα οταν εχεις υδατανθρακες το βραδυ χανεις ευκολοτερα.λογο εκκρισης λεπτινης. οι υδατανθρακες δινουν ενεργεια γενικοτερα.αλλα αν εισαι υπο η ισο θερμιδικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα:welcome:

λογικα αυτη εδω λες....;)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21475137

psonara
23-06-12, 23:18
δεν ισχυει κατι τετοιο.... ενας μυθος ηταν και καταριφθηκε....




λογικα αυτη εδω λες....;)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21475137

δηλαδη και εσυ devil λες οτι αν χωραει θερμιδικα να τον τρωω και βραδυ σωστα καταλαβα?

lila_1
23-06-12, 23:21
ΝΑ τον τρώς...κάνει για όλες τις ώρες :green:

Devil
23-06-12, 23:21
δηλαδη και εσυ devil λες οτι αν χωραει θερμιδικα να τον τρωω και βραδυ σωστα καταλαβα?

αυτο ακριβως....;)

psonara
23-06-12, 23:41
οκ παιδια ευχαριστω

tolis93
24-06-12, 12:40
δεν ισχυει κατι τετοιο.... ενας μυθος ηταν και καταριφθηκε....




λογικα αυτη εδω λες....;)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21475137

:thumbup::thumbup::bowdown: αυτη αυτη. αν κ την ειχα βρει στα ελληνικα καπου αλλα ηταν απλα μεταφρασμενη η ιδια ειναι

s0k0s
24-06-12, 19:14
Μια ερωτησουλα, τλκ ησχυει ή οχι αυτο που λενε πως π.χ. καποιος λαμβανει εως 25γρ. πρωτεινης ανα 2-3ωρες αμα παρει κ αλλα τοτε θα τα αποβαλει...

tyler_durden
24-06-12, 19:28
Μια ερωτησουλα, τλκ ησχυει ή οχι αυτο που λενε πως π.χ. καποιος λαμβανει εως 25γρ. πρωτεινης ανα 2-3ωρες αμα παρει κ αλλα τοτε θα τα αποβαλει...

δεν ισχυει αυτο φιλε
http://www.wannabebig.com/diet-and-nutrition/is-there-a-limit-to-how-much-protein-the-body-can-use-in-a-single-meal/

s0k0s
24-06-12, 19:34
δεν ισχυει αυτο φιλε
http://www.wannabebig.com/diet-and-nutrition/is-there-a-limit-to-how-much-protein-the-body-can-use-in-a-single-meal/

Ωραια οποτε συνεχιζω κ λιωνω στο φαγητο. :toast: Θενξ φιλε.

Devil
26-06-12, 10:31
Ωραια οποτε συνεχιζω κ λιωνω στο φαγητο. :toast: Θενξ φιλε.

δες το θεμα 3 vs 6 γευματα.... εχει αρκετες ινφο περι διατροφης και διαφωρων μυθων που δεν ισχυουν....

s0k0s
26-06-12, 10:32
;)
Οκ Devil!!!

giorgosss
26-06-12, 15:31
τα μαγειρεμενα ασπραδια εχουν μικροτερη περιεκτηκοτητα σε πρωτεινη απο οτι τα ωμα ? η δεν παιζει ρολο που βραζει το ασπαδι ?

tolis93
26-06-12, 15:41
τα μαγειρεμενα ασπραδια εχουν μικροτερη περιεκτηκοτητα σε πρωτεινη απο οτι τα ωμα ? η δεν παιζει ρολο που βραζει το ασπαδι ?

δε νομιζω οτι χανουν βαρος στο ψησιμο ωστε να ανεβαινει η περιεκτικοτητα τους. γιατι το ασπραδι καθαρη πρωτεινη ειναι.μικροτερη δεν εχει σιγουρα.

Bellerophont
26-06-12, 19:12
Μια ερώτηση σχετικά με το βραδινό γεύμα(το οποίο για μένα είναι το επόμενο γεύμα μετά το μεταπροπονητικό και τελευταίο της ημέρας).

Είναι καλύτερη επιλογή ο τόνος κονσέρβα σε νερό με λίγο καλαμπόκι κονσέρβας και λεμόνι ή 200γρ γιαούρτι τοταλ 2%, 110γρ cottage και 1 κ.γ. μέλι?

Γενικά για βραδινό τρώω τον τόνο τις μέρες της προπόνησης και τα γαλακτοκομικά τις κενές μέρες. Έτσι ρωτάω αν είναι πιο σωστό να το αλλάξω ή να το συνεχίσω ως έχειν.

GeoDask
26-06-12, 20:18
Μια ερώτηση σχετικά με το βραδινό γεύμα(το οποίο για μένα είναι το επόμενο γεύμα μετά το μεταπροπονητικό και τελευταίο της ημέρας).

Είναι καλύτερη επιλογή ο τόνος κονσέρβα σε νερό με λίγο καλαμπόκι κονσέρβας και λεμόνι ή 200γρ γιαούρτι τοταλ 2%, 110γρ cottage και 1 κ.γ. μέλι?

Γενικά για βραδινό τρώω τον τόνο τις μέρες της προπόνησης και τα γαλακτοκομικά τις κενές μέρες. Έτσι ρωτάω αν είναι πιο σωστό να το αλλάξω ή να το συνεχίσω ως έχειν.

Το κοτατζ φίλε μου και το γιαούρτι χωρίς μέλι όμως.

Καλό θα ήταν επίσης να περιορίσεις τον τόνο σε κονσέρβα γύρω στις 2 φορές την εβδομάδα.

Bellerophont
26-06-12, 22:02
Το κοτατζ φίλε μου και το γιαούρτι χωρίς μέλι όμως.

Καλό θα ήταν επίσης να περιορίσεις τον τόνο σε κονσέρβα γύρω στις 2 φορές την εβδομάδα.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ας το αναλύσουμε λίγο...

Γυμνάζομαι 5 φορές τη βδομάδα και το βραδινό μου γεύμα (τελευταίο γεύμα μετά το μεταπροπονητικό) είναι τις 3 μέρες τόνο κονσέρβα και τις άλλες 2 150γρ στήθος κοτόπουλο. (πάντα συνοδευόμενα από λίγο καλαμπόκι κονσέρβα, κρουτόν και 1 στημμένο λεμόνι)

Τις 2 κενές μέρες το βραδινό μου είναι 200γρ γιαούρτι με 1 ακτινίδιο και 1 κγ μέλι και 110γρ cottage cheese.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το αν θα ήταν καλύτερο τις μέρες γυμναστικής για βραδινό να έχω τα γαλακτοκομικά (μαζί με το λίγο μελάκι...) και τις 2 κενές να τρώω τον τόνο. Αν ναι γιατί? ( τα γαλακτοκομικά έχουν παραπάνω λίπος και την σχεδόν ιδια ποσότητα πρωτείνης από τόνο-κοτόπουλο). Αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος είναι φρόνιμο να συνεχίσω με αυτά τα γεύματα?

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας σχολιάσει ή ας μου παραθέσει κάποιο σύνδεσμο ή ότι άλλο έχει να κάνει με το βραδινό γεύμα.

CapoFighter
26-06-12, 22:34
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ας το αναλύσουμε λίγο...

Γυμνάζομαι 5 φορές τη βδομάδα και το βραδινό μου γεύμα (τελευταίο γεύμα μετά το μεταπροπονητικό) είναι τις 3 μέρες τόνο κονσέρβα και τις άλλες 2 150γρ στήθος κοτόπουλο. (πάντα συνοδευόμενα από λίγο καλαμπόκι κονσέρβα, κρουτόν και 1 στημμένο λεμόνι)

Τις 2 κενές μέρες το βραδινό μου είναι 200γρ γιαούρτι με 1 ακτινίδιο και 1 κγ μέλι και 110γρ cottage cheese.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το αν θα ήταν καλύτερο τις μέρες γυμναστικής για βραδινό να έχω τα γαλακτοκομικά (μαζί με το λίγο μελάκι...) και τις 2 κενές να τρώω τον τόνο. Αν ναι γιατί? ( τα γαλακτοκομικά έχουν παραπάνω λίπος και την σχεδόν ιδια ποσότητα πρωτείνης από τόνο-κοτόπουλο). Αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος είναι φρόνιμο να συνεχίσω με αυτά τα γεύματα?

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας σχολιάσει ή ας μου παραθέσει κάποιο σύνδεσμο ή ότι άλλο έχει να κάνει με το βραδινό γεύμα.

Ο geo σου λεει για κοτατζ και για γιαουρτι γιατι μετα θα κοιμηθεις οποτε θες σαν last γευμα σου να εχεις παρει καζεινη...(googlare για να καταλαβεις γιατι...) Τωρα αν εσυ θες να βαζεις και μελι δικο σου θεμα, δες πως αντιδραει το σωμα σου και αν λιπωνεις,κανεις,ρανεις θα εχεις μια επιλογη να κοψεις το μελι το βραδυ. Ο τονος γενικα περιεχει βαρεα μεταλλα και αυτα συσσωρευονται στο σωμα με τον καιρο.

Δεν εχει σχεση αν τα γαλακτοκομικα εχουν παραπανω λιπος μιας και αυτο δεν τοσο κακο οσο νομιζεις...
*Υ.Γ. αν εσυ εισαι στο ογκο τοτε βαζε και μελια και ζαχαρεες και οτι γουσταρεις...:thumbup:

Bellerophont
26-06-12, 22:41
Ο geo σου λεει για κοτατζ και για γιαουρτι γιατι μετα θα κοιμηθεις οποτε θες σαν last γευμα σου να εχεις παρει καζεινη...(googlare για να καταλαβεις γιατι...) Τωρα αν εσυ θες να βαζεις και μελι δικο σου θεμα, δες πως αντιδραει το σωμα σου και αν λιπωνεις,κανεις,ρανεις θα εχεις μια επιλογη να κοψεις το μελι το βραδυ. Ο τονος γενικα περιεχει βαρεα μεταλλα και αυτα συσσωρευονται στο σωμα με τον καιρο.

Δεν εχει σχεση αν τα γαλακτοκομικα εχουν παραπανω λιπος μιας και αυτο δεν τοσο κακο οσο νομιζεις...
*Υ.Γ. αν εσυ εισαι στο ογκο τοτε βαζε και μελια και ζαχαρεες και οτι γουσταρεις...:thumbup:

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Απ' ότι κατάλαβα με τις 2 απαντήσεις που πήρα είναι πως για βραδινό γενικά τα γαλακτοκομικά (λόγω καζείνης) είναι η καλύτερη επιλογή. Το πρόβλημα είναι ότι με το πολυ γιαούρτι αυξάνεται και η ημερήσια πρόσληψη ασβεστίου που όταν ξεπερνάει το όριο δεν κάνει καλό.

lila_1
26-06-12, 22:41
μπα δεν παιζει τέτοιο θέμα, ντοντ γουόρρυ.....

CapoFighter
26-06-12, 22:43
Ευχαριστώ πολύ φίλε. Απ' ότι κατάλαβα με τις 2 απαντήσεις που πήρα είναι πως για βραδινό γενικά τα γαλακτοκομικά (λόγω καζείνης) είναι η καλύτερη επιλογή. Το πρόβλημα είναι ότι με το πολυ γιαούρτι αυξάνεται και η ημερήσια πρόσληψη ασβεστίου που όταν ξεπερνάει το όριο δεν κάνει καλό.

Ολη τη μερα γαλα , τυρι , συμπληρωματα ασβεστιου και γιαουρτια τρως? Τρωγε το βραδυ γιαουρτι και οταν κανεις εξετασεις και δεις οτι εχεις προβλημα τοτε κοψε ολα τα αλλα :green:

Bellerophont
26-06-12, 22:51
Ολη τη μερα γαλα , τυρι , συμπληρωματα ασβεστιου και γιαουρτια τρως? Τρωγε το βραδυ γιαουρτι και οταν κανεις εξετασεις και δεις οτι εχεις προβλημα τοτε κοψε ολα τα αλλα :green:

Θα κοιτάξω να το κρατήσω στο βραδινό και στο πρωινό μόνο. Ξέρεις μήπως γιατί όλοι τρώνε τους ξηρούς καρπούς το βράδυ? Εμένα με βολεύει πιο πολύ στο δεκατιανό? Επιπλέον με τι μπορώ να συνδυάσω cottage ή γιαούρτι για βραδινό?

average_joe
26-06-12, 23:16
Ξέρεις μήπως γιατί όλοι τρώνε τους ξηρούς καρπούς το βράδυ?

γιατι ετσι μαθανε απο αλλους :green:

γενικα τοτε οι περισσοτεροι βαζουν λιπαρα οποτε τα ξηροκαρπια γι αυτο τα χουν.

βαλτα οποτε θες και με τους συνδυασμους που σου κανουν περισσοτερο.

π.χ. σε αυτο που ρωτας για συνδυασμο με cottage εμενα μ αρεσει με αυγα ολοκληρα για βραδυνο.

Galthazar
27-06-12, 12:49
οι ξηροι καρποι μπαινουν το βραδυ διοτι τα λιπαρα που εχουν καθυστερουν την απορροφηση της πρωτεινης..αυτο σε συνδυασμο με ληψη καζεινης (πρωτεινη αργης απορροφησης) αποφευγει τον οποιο καταβολισμο

Sage
28-06-12, 13:53
Παιδιά, καθότι έχω αλεργία σε ξηρούς καρπούς και σχεδόν οτιδήποτε αποξηραμένο..
απο ποιές άλλες τροφές μπορώ να πάρω αυτά τα συστατικά που περιέχουν?? Υπάρχει λύση..?:unsure:

tolis93
28-06-12, 14:07
Παιδιά, καθότι έχω αλεργία σε ξηρούς καρπούς και σχεδόν οτιδήποτε αποξηραμένο..
απο ποιές άλλες τροφές μπορώ να πάρω αυτά τα συστατικά που περιέχουν?? Υπάρχει λύση..?:unsure:

ξηροκαρπια συνηθως για τα λιπαρα τα παιρνουμε κ καποιες βιταμινες. ω3-6-9 βρισκεις κ απο ελαιολαδα ταχινι ψαρια κροκους αυγων λιναροσπορο κ καποια αλλα. για τις δε βιταμινες τις παιρνεις κ απο γαλακτοκομικα απο ψαρια κρεατα κτλπ

Sage
28-06-12, 14:27
ξηροκαρπια συνηθως για τα λιπαρα τα παιρνουμε κ καποιες βιταμινες. ω3-6-9 βρισκεις κ απο ελαιολαδα ταχινι ψαρια κροκους αυγων λιναροσπορο κ καποια αλλα. για τις δε βιταμινες τις παιρνεις κ απο γαλακτοκομικα απο ψαρια κρεατα κτλπ
Ε, okay τότε.. και να τους αποφεύγω δεν πειράζει...:thumbup:
Thanks!

Nickolas
29-06-12, 14:57
Η δικαίωση του Ποπάι. Το σπανάκι δυναμώνει τους μυς


Ο Ποπάι, ο διάσημος ήρωας των καρτούν, φαίνεται ότι ήξερε τι έκανε κι έτρωγε μανιωδώς σπανάκι για να μεγαλώσουν οι μύες του, καθώς μία νέα σουηδική επιστημονική έρευνα επιβεβαίωσε ότι αυτό ακριβώς συμβαίνει.

Οι ερευνητές του ιατρικού Ινστιτούτου Καρολίνσκα της Στοκχόλμης, που δημοσιεύουν τη σχετική μελέτη στο περιοδικό φυσιολογίας Journal of Physiology, σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο, έκαναν πειράματα με ποντίκια, τα οποία διατρέφονταν με νιτρικά άλατα (βασικό συστατικό του σπανακιού κι ορισμένων άλλων λαχανικών), τα οποία ήταν διαλυμένα στο νερό που έπιναν επί μία εβδομάδα.

Όπως διαπίστωσαν οι ερευνητές, τα εν λόγω πειραματόζωα μέσα μόνο εβδομάδα ανέπτυξαν ισχυρότερους μυς σε σχέση με μία δεύτερη ομάδα ποντικιών που, για λόγους σύγκρισης, δεν κατανάλωναν νιτρικά άλατα.

Η ποσότητα νιτρικών αλάτων που δόθηκε στα πειραματόζωα ήταν ισοδύναμη με την κατανάλωση περίπου 200 - 250 γραμμαρίων σπανακιού την ημέρα από ένα άνθρωπο, άρα σχεδόν μία μερίδα. Οι επιστήμονες διευκρίνισαν ότι η μυϊκή βελτίωση δεν αφορά τόσο τις ομάδες μυών που χρησιμοποιούνται για μέτρια άσκηση κι αντοχή, όσο αυτές που εμπλέκονται στη δύναμη και τις πιο έντονες ασκήσεις.

Όσον αφορά τον εμπλεκόμενο βιολογικό μηχανισμό, σύμφωνα με τους ερευνητές, τα νιτρικά άλατα αυξάνουν την ποσότητα δύο πρωτεϊνών που υπάρχουν εκ φύσεως στους μυς και οι οποίες χρησιμοποιούνται για την αποθήκευση και απελευθέρωση ασβεστίου, ενός χημικού στοιχείου που είναι ζωτικό για τη σύσπαση των μυών.

Όσο αυξάνουν οι εν λόγω πρωτεΐνες, τόσο περισσότερο ασβέστιο απελευθερώνεται μέσα στους μυς και, κατά συνέπεια, αυτοί μπορούν να συσπαστούν πιο έντονα, γεγονός που προσφέρει μεγαλύτερη δύναμη για την άρση βαρών ή το σπριντ σ' ένα αγώνα ταχύτητας. Παράλληλα, όμως αυξάνει και η μυϊκή αντοχή, γιατί όταν οι μύες είναι ισχυρότεροι, δεν χρειάζεται να συσπώνται με την ίδια συχνότητα και άρα κουράζονται λιγότερο.

Οι ερευνητές ανέφεραν ότι το σπανάκι και τα άλλα λαχανικά που περιέχουν νιτρικά άλατα, μπορεί να είναι ωφέλιμα όχι μόνο σε όσους αθλούνται ή γυμνάζονται εντατικά, αλλά σε κάθε άνθρωπο που έχει μυϊκή αδυναμία, πάσχει από μυϊκές ασθένειες ή από μυϊκή εξασθένηση λόγω γήρατος. Σύντομα, οι ερευνητές θα αρχίσουν ανάλογες έρευνες και σε ανθρώπους.

Πηγή: ΤΑ ΝΕΑ online

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27201&subid=2&pubid=112887378

Bellerophont
29-06-12, 20:43
Παιδιά πόσα γραμμάρια υδατάνθρακα χρειαζόμαστε στο πρωινό? (για συντήρηση)

Ξέρω πως ο οργανισμός αφομοιώνει μέχρι 30 γρ πρωτείνης(περίπου) ανά γεύμα. Υπάρχει κάποιο όριο στους υδατάνθρακες?

Giannistzn
29-06-12, 23:09
Ουτε για την πρωτεΐνη ισχυει (σε απολυτο οριο τα 30γρ) ουτε υπαρχει κατι για τον υδατανθρακα.

Εξαρταται απο τις θερμιδικες σου αναγκες και τον καταμερισμο τους σε γευματα. Αν π.χ. θες 2500kcal τη μερα, και τα σπας σε 3 γευματα, στο πρωινο πρεπει να παρεις 830 θερμιδες, απο εκει και περα εσυ καθοριζεις απο αυτες τις θερμιδες ποσο θα ειναι πρωτεΐνη, ποσο υδατανθρακας και ποσο λιπαρα.

Γιάννηςς
30-06-12, 03:29
Ρε παιδιά εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι.Το 30 γρ πρωτεϊνης/γευμα πως γίνεται να ισχύει αφού σε ένα γεύμα εκτός από το ότι παίρνουμε διαφώρων πηγών πρωτεϊνες,άρα και απορροφούνται σε διαφορετικούς χρόνους,και από ίδι απηγή να πάρουμε,δεν απορροφάται η πρωτεϊνη μπαμ και κάτω 30 γρ,αλλά ακόμα και αυτή σταδιακά!Μήπως θέλει να πει ανα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα;

Giannistzn
30-06-12, 07:49
Δεν υπαρχει (απ'οσο γνωριζω) καποια ερευνα που να λεει 30γρ/γευμα. Ουτε ειναι σωστο.

tolis93
30-06-12, 11:03
εγω οσο καιρο ασχολουμαι δεν εκανα ποτε μ γευμα π να χε κατω αο 40 γρ πρωτεινης.δε νομιζω να εχω πεταξει τοοοοσο πολυ επειδη και καλα δεν απορροφηθηκε.εχει να κανει κ ποτε τρως πχ πρωι απο υπνο μετα απο προπονηση μετα απο ενα καλο γευμα κτλπ.κ με τις διαστασεις σου.σωματικες εννοω

reborn
30-06-12, 16:23
παιδια το μπαλσαμικο εχει θεση σε διατροφη γραμμωσης?

reborn
30-06-12, 16:25
Παιδιά πόσα γραμμάρια υδατάνθρακα χρειαζόμαστε στο πρωινό? (για συντήρηση)

Ξέρω πως ο οργανισμός αφομοιώνει μέχρι 30 γρ πρωτείνης(περίπου) ανά γεύμα. Υπάρχει κάποιο όριο στους υδατάνθρακες?

και γενικα ποσα γραμαρια υδατανθρακα χρειαζομαστε ανα κιλο σωματικου βαρους,και γω την ιδια απορια εχω..

tolis93
30-06-12, 16:26
παιδια το μπαλσαμικο εχει θεση σε διατροφη γραμμωσης?

φυσικα.απλα με μετρο γιατι ορισμενα εχουν πολυ ζαχαρη

tolis93
30-06-12, 16:28
και γενικα ποσα γραμαρια υδατανθρακα χρειαζομαστε ανα κιλο σωματικου βαρους,και γω την ιδια απορια εχω..

εξαρταται σε τι φαση εισαι και απο που παιρνεις θερμιδες.τι κανεις στη καθημερινοτητα σου(εκτος γυμναστηριου πχ δουλεια κτλπ) και τι λειτουργει πανω σ.αλλοι (μιλαω παντα για συντηρησεις διοτι δε ξερω και το στοχο σου και θελω να δωσω παραδειγμα) παιρνουν 1 γρ ανα κιλο.αλλοι 2.αλλοι 3.και αλλοι 4.το ψαχνεις και βλεπεις.οπως κ τις πηγες υδατανθρακα σου

reborn
30-06-12, 17:17
φυσικα.απλα με μετρο γιατι ορισμενα εχουν πολυ ζαχαρη

το αλκοολ που ισως περιεχει ειναι αυτο που σκευτομαι..

tolis93
30-06-12, 18:08
το αλκοολ που ισως περιεχει ειναι αυτο που σκευτομαι..

βρηκες μπαλσαμικο με αλκοο?:unsure: κ το κανονικο ξυδι παιζει να χει.ελαχιστες οι ποσοτητες.δεν ειμαστε αγωνηστικοι για να μας καινε αυτα.δλδ μια μπυρα δε θα πιεις 1 στο μηνα?:unsure:

reborn
30-06-12, 22:01
βρηκες μπαλσαμικο με αλκοο?:unsure: κ το κανονικο ξυδι παιζει να χει.ελαχιστες οι ποσοτητες.δεν ειμαστε αγωνηστικοι για να μας καινε αυτα.δλδ μια μπυρα δε θα πιεις 1 στο μηνα?:unsure:

ναι γραφει αλκοολ απο κρασι :P μπυρα εχω να πειω πανω απο χρονο !

Levrone
30-06-12, 22:51
παιδες το ξυδι ειναι μια χαρα.
μη σκεφτεστε τιποτα τετοιο.
ξερω πολλους αγωνιστικους που το χρησιμοποιουν.

Alexakos3
01-07-12, 00:03
Παιδιά μια ερώτηση αύριο θέλω να φτιάξω κάτι πιτάκια βρώμης και θέλω να βάλω μέσα πρωτείνη και κρεατίνη... Θα έχω πρόβλημα αν αυτά ψηθούν στον φούρνο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

tolis93
01-07-12, 00:29
Παιδιά μια ερώτηση αύριο θέλω να φτιάξω κάτι πιτάκια βρώμης και θέλω να βάλω μέσα πρωτείνη και κρεατίνη... Θα έχω πρόβλημα αν αυτά ψηθούν στον φούρνο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

πρωτεινη π εχω ψησει οχι.κρεατινη δεν εχω ιδεα

reborn
01-07-12, 00:38
παιδες το ξυδι ειναι μια χαρα.
μη σκεφτεστε τιποτα τετοιο.
ξερω πολλους αγωνιστικους που το χρησιμοποιουν.

και μπαλσαμικο?απλα λενε οτι το αλκοολ χαλαει τον μεταβολισμο

Alexakos3
01-07-12, 02:36
πρωτεινη π εχω ψησει οχι.κρεατινη δεν εχω ιδεα


οκ ευχαριστώ πολύ αδερφέ!! :thumbup:

Galthazar
01-07-12, 16:40
και μπαλσαμικο?απλα λενε οτι το αλκοολ χαλαει τον μεταβολισμο

επισης λενε οτι λιγο αλκοολ εχει ευεργετικες ικανοτητες! ειδικα οταν εινα απο κρασι...

το ξυδι ειναι κρασι που χαλασε...ποσο θα πιειτε ξυδι και φοβαστε; 2 λιτρα;;

kokolakis
01-07-12, 18:04
οταν θελουμε να νηστεψουμε για καποιο διαστημα ή για καποια μερα, δηλαδη κρεας ψαρι δεν τρωμε, πως θα αναπληρωσουμε την πρωτεινη....??
ξερω οσπρια θα πειτε, ποια ειναι ''καλυτερα'' ομως?? και σογια μπορουμε αλλα δεν με ενθουσιαζει λογο μεταλαγμενων που ακουγονται....

sTeLaKoS
01-07-12, 18:08
Αν έκανες Αναζήτηση θα βρισκες ολόκληρο τόπικ ;) Νηστεία και διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13660-Νηστεία-και-διατροφή&highlight=νηστεία)

kokolakis
01-07-12, 18:11
:thumbup::thumbup: θενξς

Screamager
02-07-12, 13:16
οταν θελουμε να νηστεψουμε για καποιο διαστημα ή για καποια μερα, δηλαδη κρεας ψαρι δεν τρωμε, πως θα αναπληρωσουμε την πρωτεινη....??
ξερω οσπρια θα πειτε, ποια ειναι ''καλυτερα'' ομως?? και σογια μπορουμε αλλα δεν με ενθουσιαζει λογο μεταλαγμενων που ακουγονται....
Όλα τα όσπρια είναι καλά. Για να συμπληρώσεις τα αμινοξέα που τους λείπουν, αρκεί να τα συνδυάσεις με δημητριακά ολικής άλεσης (π.χ. φασόλια με μαύρο ψωμί ή φακές με αναποφλοίωτο ρύζι) και λίγο τυρί φέτα.

psonara
02-07-12, 14:31
παιδια με αφορμη ενα πιατο που ειδα στο "φωτο με το φαγητο μας" και με τοσα ευεργετικα που λετε για τα ψαρια λεω να τα ενταξω στη διατροφη μου!βασικα δεν εχω ιδεα απο ψαρια γιατι δεν εχω και πολλες φορες στη ζωη μου!ο σολομος λενε οτι ειναι ιδανικο απο θρεπτικη αξια.βασικα να προτιμησω τα φρεσκα η' τα κατεψυγμενα?και τι τιμη παιζει ?και τι να ζητησω?σορυ αν γινομαι κουραστικη αλλα δεν εχω αγορασει ποτε ψαρι!οι γνωστες των ψαριων ας με βοηθησουν

!HARDCORE TRAINING!
02-07-12, 14:44
μια εροτηση την πατατα την μετραν πριν η μετα το βρασημο?????

Ευχαριστο.

Bellerophont
02-07-12, 15:53
Παιδιά ξέρει κανείς καμία καλή συνταγή για βραστή πατάτα μετά από προπόνηση? Κάποιο μπαχαρικό, αν πάει με ξύδι ή λεμόνι ή οτιδήποτε τέλος πάντων γιατί σκέτη είναι πολύ τούβλο, δεν κατεβαίνει με τίποτα!!

gym
02-07-12, 16:01
παπρικα γλυκια η και καυτερη,πιπερι,καρρυ....ο,τι σου αρεσει βαζεις...

με λεμονι πανε πολυ αλλα και με ξυδι...αναλογα τα γουστα σου ειναι αυτα

Bellerophont
02-07-12, 16:07
παπρικα γλυκια η και καυτερη,πιπερι,καρρυ....ο,τι σου αρεσει βαζεις...

Thanx!

!HARDCORE TRAINING!
02-07-12, 17:38
μια εροτηση την πατατα την μετραν πριν η μετα το βρασημο?????

Ευχαριστο.

???

Giannistzn
02-07-12, 18:08
Εγω οσες φορες εχω βρασει πατατα δεν εχει αλλαξει το βαρος της. Οποτε, μετρα την οποτε θες.

Γενικα ομως τον υδατανθρακα τον μετραμε ωμο, δηλαδη οταν λεμε 100γρ πατατα = 80/90 θερμιδες μιλαμε για 100γρ ωμης ξεφλουδισμενης πατατας.

psonara
02-07-12, 18:58
???

εμενα παντως εχει αποκλιση απο ωμη σε βραστη...οποτε για να εισαι 100% σιγουρος τι τρως καλυτερα ωμη οπως προανεφερε ο φιλος μας πριν!

psonara
02-07-12, 19:02
???

εμενα παντως ειχε αποκλιση η ωμη απο τη βραστη....οποτε για να εισαι 100% σιγουρος ...ωμη...εγω βασικα ολα ωμα τα μετραω!

gym
02-07-12, 20:58
εμενα παντως εχει αποκλιση απο ωμη σε βραστη...οποτε για να εισαι 100% σιγουρος τι τρως καλυτερα ωμη οπως προανεφερε ο φιλος μας πριν!

για τι αποκλιση μιλαμε?ποτε μα ποτε δεν ειχε διαφορα η βρασμενη μου απο την ωμη μου πατατα ...και το εχω τσεκαρει απειρες φορες...

Screamager
03-07-12, 13:55
παιδια με αφορμη ενα πιατο που ειδα στο "φωτο με το φαγητο μας" και με τοσα ευεργετικα που λετε για τα ψαρια λεω να τα ενταξω στη διατροφη μου!βασικα δεν εχω ιδεα απο ψαρια γιατι δεν εχω και πολλες φορες στη ζωη μου!ο σολομος λενε οτι ειναι ιδανικο απο θρεπτικη αξια.βασικα να προτιμησω τα φρεσκα η' τα κατεψυγμενα?και τι τιμη παιζει ?και τι να ζητησω?σορυ αν γινομαι κουραστικη αλλα δεν εχω αγορασει ποτε ψαρι!οι γνωστες των ψαριων ας με βοηθησουν
Tα ψάρια όντως είναι πολύ ευεγερτικά, κυρίως λόγω της περιεκτικότητάς τους σε καλής ποιότητας πρωτείνη και σε λιπαρά οξέα Ω-3. Όσον αφορά στα τελευταία, οι πιο πλούσιες πηγές είναι τα λιπαρά ψάρια, όπως σαρδέλα, γαύρος, σκουμπρί, τόνος, σολομός. Να προτιμάς τα μικρά ψάρια, διότι είναι λιγότερο επιβαρυμένα με διάφορα επιβλαβή μέταλλα (υδράργυρο κ.λπ.) και καλύτερα τα φρέσκα από τα κατεψυγμένα. Εγώ προτιμώ σαρδέλες (ή γαύρους) βραστές σε κατσαρόλα με διάφορα λαχανικά ή σολομό ατμόβραστο και σπανίως γαύρο ή μαρίδα σε τηγάνι με ελαιόλαδο. Καλό είναι να τρως ψάρια 2-3 φορές την εβδομάδα και να τα καταναλώνεις 1-2 ημέρες το πολύ από την αγορά τους. Ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://www.incardiology.gr/odigies/psari_genika.htm

psonara
03-07-12, 20:12
για τι αποκλιση μιλαμε?ποτε μα ποτε δεν ειχε διαφορα η βρασμενη μου απο την ωμη μου πατατα ...και το εχω τσεκαρει απειρες φορες...

εμενα βρασμενη μου βγαινει και 50 γρ παραπανω!ισως την παραβραζω δεν εξηγειται αλλιως!

tolis93
03-07-12, 23:05
καποια ειδη πατατας τραβανε νερα.οπως η λευκη εναντι της κοκκυνης γλυκοπατατας και οπως οι baby πατατες τραβανε νερο σε σχεση με αυτες π ειναι λιγο μεγαλυτερες κ στρογγυλες(πως λεγονται δε θυμαμαι) οι οποιες τραβανε παραπανω νερο απο τις μεγαλες και μακροστενες π δε τραβανε καθολου.
btw ανοιξε παλι το γενικες ερωτησεις διατροφης? γιατι θυμαμαι και ενα ΙΙ διπλα

spafspaf
05-07-12, 12:36
παιδια
φτιαχνω μια διατροφη ογκου...

συνολικα θα πρεπει να εχω 3.666 θερμιδες...:P

ποσες θερμιδες θα πρεπει να ειναι πρωτεινες,λιπος,υδατανθρακας?

beefmeup
05-07-12, 12:38
υπολογισε τα γρ πρωτεινης σαν 1.5γρ ανα κιλο σωματικο σου βαρος,βγαλε ποσες θερμιδες ειναι κ μετα κανε τσοντα τα υπολοιπα,οπως σε βολευει.

spafspaf
05-07-12, 12:45
σε πολλα σιτε διαβασα πως θα πρεπει να κανω με 2 γρ. πρωτεινης.. :unsure:
δηλαδη ειναι 160 γρ. μετα τι κανω δηλαδη?

beefmeup
05-07-12, 12:48
1.5 ειναι οκ.
κ μετα που λες,υπολογιζεις ποσες θερμιδες ειναι αυτα τα 160γρ πρωτεινη..
κ μετα αναλογα με τι λειτουργει το σωμα σου καλυτερα συμπληρωνεις θερμιδες απο υ/ες η λιπαρα..
διαβασε μια στα αρθα αυτο για την διατροφη ογκου αν θες να παρεις μια ιδεα κ απο κει.

reborn
05-07-12, 17:03
επισης λενε οτι λιγο αλκοολ εχει ευεργετικες ικανοτητες! ειδικα οταν εινα απο κρασι...

το ξυδι ειναι κρασι που χαλασε...ποσο θα πιειτε ξυδι και φοβαστε; 2 λιτρα;;

περισοτερο σε φλεβικοτητα ομως...

psonara
06-07-12, 15:56
παιδια παιζει ρολο στη θερμιδικη αξια αν βρασουν περισσοτερα λεπτα παραπανω τα μακαρονια ολικης η' βλακειες λεω?

magavaTOUT
06-07-12, 16:14
παιδια παιζει ρολο στη θερμιδικη αξια αν βρασουν περισσοτερα λεπτα παραπανω τα μακαρονια ολικης η' βλακειες λεω?
ψαχνεις το δεντρο και χανεις το δασος :thumbup:

spafspaf
06-07-12, 16:34
παιδιά έχω μπερδευτεί
κάθομαι να φτιάξω επιτέλους μια διατροφή έχοντας κατεβάσει και ένα πινακα που έχετε δώσει link και μπερδεύομαι...

δεν ξέρω από που να προτοξεκινησω..

δεν γραφει θερμίδες πως θα τις μετρήσω?
επίσης εκεί που λέει ίχνη λογικά θα εννοεί ότι δεν έχει μετρηθεί άρα τι θα βάλω στην μέτρηση?


α,και το μακρος δεν εχω καταλαβει τι σημαινει

magavaTOUT
06-07-12, 16:51
παιδιά έχω μπερδευτεί
κάθομαι να φτιάξω επιτέλους μια διατροφή έχοντας κατεβάσει και ένα πινακα που έχετε δώσει link και μπερδεύομαι...

δεν ξέρω από που να προτοξεκινησω..

δεν γραφει θερμίδες πως θα τις μετρήσω?
επίσης εκεί που λέει ίχνη λογικά θα εννοεί ότι δεν έχει μετρηθεί άρα τι θα βάλω στην μέτρηση?


α,και το μακρος δεν εχω καταλαβει τι σημαινει
οταν λεει ιχνη σημαινει οτι εχει σχεδον καθολου.
μακρος=macros=macronutrients=μακροσυστατικα δηλαδη Πρωτεινες/Υδατανθρακες/Λιπαρα.

Ξεκινα απο τις πρωτεινες. Δηλαδη πες "θα τρωω (τουλαχιστον) καθε μερα 2χbw προτεινη βρεξει χιονισει". Μετα θα σου χουν μεινει να μετρησεις υ/α και λιπαρα. Πειραματισου αναλογα με τους στοχους σου. Αν πχ θες να παρεις κιλα, ξεκινα με καμποσες θερμιδες και αν δεις οτι μενεις στασιμος, ανεβαζεις carbs και fats.

psonara
06-07-12, 17:07
ψαχνεις το δεντρο και χανεις το δασος :thumbup:

σορυ αν ειπα βλακεια απλα εδω εχει ειπωθει οτι ανεβαινει ο γλυκαιμικος δεικτης.τεσπα δεν κολλαω σε τετοιες λεπτομερειες απλα ρωτησα.γραψε ακυρο

spafspaf
06-07-12, 17:09
οταν λεει ιχνη σημαινει οτι εχει σχεδον καθολου.
μακρος=macros=macronutrients=μακροσυστατικα δηλαδη Πρωτεινες/Υδατανθρακες/Λιπαρα.

Ξεκινα απο τις πρωτεινες. Δηλαδη πες "θα τρωω (τουλαχιστον) καθε μερα 2χbw προτεινη βρεξει χιονισει". Μετα θα σου χουν μεινει να μετρησεις υ/α και λιπαρα. Πειραματισου αναλογα με τους στοχους σου. Αν πχ θες να παρεις κιλα, ξεκινα με καμποσες θερμιδες και αν δεις οτι μενεις στασιμος, ανεβαζεις carbs και fats.

ωραία τα κατάλαβα...
κάτι ακομα που έμεινε αναπάντητο..
αυτο με τις θερμίδες...δηλαδή πχ κοιτάω το σακουλάκι με την βρώμη και δεν γραφει πουθενά για θερμίδες αυτες πως θα τις προσθέσω στο τέλος?

εφυγα γυμ

magavaTOUT
06-07-12, 17:36
ωραία τα κατάλαβα...
κάτι ακομα που έμεινε αναπάντητο..
αυτο με τις θερμίδες...δηλαδή πχ κοιτάω το σακουλάκι με την βρώμη και δεν γραφει πουθενά για θερμίδες αυτες πως θα τις προσθέσω στο τέλος?

εφυγα γυμ
για κοιτα λιγο καλυτερα, σχεδον ολες οι συσκευασιες εχουν πινακα διατροφικων αξιων. Συνηθως εχουν per100g και perServing. 1 θερμιδα=1kcal

Giannistzn
08-07-12, 15:34
Κατι που με προβληματιζει. Επειδη χρησιμοποιω καθημερινα αρκετη κανελλα (±10γρ αλλες φορες περισσοτερο αλλες λιγοτερο), με παραξενευει η αρκετα γλυκεια γευση της.

Τα στοιχεια της (http://caloriecount.about.com/calories-cinnamon-ground-i2010?size_grams=6.8) γνωριζει κανεις αν ειναι σωστα? Κυριως οι υδ/κες αν ειναι οντως κατα κυριο λογο ινες και οχι σακχαρα..

margarita02
08-07-12, 23:12
Κατι που με προβληματιζει. Επειδη χρησιμοποιω καθημερινα αρκετη κανελλα (±10γρ αλλες φορες περισσοτερο αλλες λιγοτερο), με παραξενευει η αρκετα γλυκεια γευση της.

Τα στοιχεια της (http://caloriecount.about.com/calories-cinnamon-ground-i2010?size_grams=6.8) γνωριζει κανεις αν ειναι σωστα? Κυριως οι υδ/κες αν ειναι οντως κατα κυριο λογο ινες και οχι σακχαρα..

Η γλυκιά γεύση της είναι αυτή που σε προβληματίζει; Όλο και κάτι έχει από υδατάνθρακες, σε μικρές ποσότητες βέβαια, και αν δεν κάνω λάθος κάποιοι από αυτούς είναι άμυλο. Σε μεγάλες ποσότητες είναι τοξική. Δοκίμασε να τη στερηθείς για λίγο αν μπορείς για κάποιο διάστημα.

Εμένα με ενοχλεί και το καταλαβαίνω, τη χρησιμοποιώ κατά διαστήματα λόγω της γλυκιάς της γεύσης, προσπαθώ όμως όχι κάθε μέρα και αυτό γιατί αργά ή γρήγορα θα παρουσιάσω έκζεμα, διαταραχές στην πέψη κ.α. μικροενοχλήσεις οι οποίες παιρνούν με το που θα τη σταματήσω. Έχω διαβάσει ότι είναι τοξική σε μεγάλες δόσεις, πάνω δηλ. από ένα κουταλάκι την ημέρα και αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο παρά εάν περιέχει κάτι λίγα από υδατάνθρακες.

Gianna
09-07-12, 22:42
Η γλυκιά γεύση της είναι αυτή που σε προβληματίζει; Όλο και κάτι έχει από υδατάνθρακες, σε μικρές ποσότητες βέβαια, και αν δεν κάνω λάθος κάποιοι από αυτούς είναι άμυλο. Σε μεγάλες ποσότητες είναι τοξική. Δοκίμασε να τη στερηθείς για λίγο αν μπορείς για κάποιο διάστημα.

Εμένα με ενοχλεί και το καταλαβαίνω, τη χρησιμοποιώ κατά διαστήματα λόγω της γλυκιάς της γεύσης, προσπαθώ όμως όχι κάθε μέρα και αυτό γιατί αργά ή γρήγορα θα παρουσιάσω έκζεμα, διαταραχές στην πέψη κ.α. μικροενοχλήσεις οι οποίες παιρνούν με το που θα τη σταματήσω. Έχω διαβάσει ότι είναι τοξική σε μεγάλες δόσεις, πάνω δηλ. από ένα κουταλάκι την ημέρα και αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο παρά εάν περιέχει κάτι λίγα από υδατάνθρακες.

Ουπς...την πατήσαμε ή μου φαίνεται;; Εγώ την τσακίζω σε γιαούρτι, βρώμη, φρούτα και στον καφέ καμιά φορά:unsure:

Giannistzn
09-07-12, 22:55
Κατι διαβασα για την κουμαρινη, και λεει οτι σε εβδομαδιαια βαση σε oatmeals κλπ, μπορει να ξεπερνα τα επιπεδα. Αν εχει ομως καποιος καποια σιγουρη μελετη ας δωσει ενα λινκ.

Ας παμε απο κανελλα του π@υστη :turtle:

margarita02
10-07-12, 16:25
Καλά βρε παιδιά με την κανέλα δεν βάζουμε και κανα κιλό. Απλά μειώστε την στο ένα κουταλάκι, εάν δεν γίνεται να την σταματήσετε για κάποιες μέρες, πριν πάτε να κάνετε εξετάσεις αίματος. Ο λόγος είναι ότι μπορεί να επιρρεάσει τους δείκτες στις τρανσαμινάσες και να βρεθούν κάποιες τιμές λίγο ανεβασμένες. Ούτε σημαίνει πως θα συμβεί αυτό απαραίτητα, απλά για να έχετε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα.

Όλα τα μπαχαρικά και τα ματζούνια είναι τοξικά σε μεγάλες ποσότητες. Από το δεντρολίβανο, το γλυκάνισο κα. Μπορεί να μην πεθαίνεις με τη μία αλλά η τοξικότητα η οποία εμφανίζεται και για μεγάλα διαστήματα στον οργανισμό μπορεί να μην είναι τελικά και τόσο καλή. Μπορεί πάλι και να την συνηθίζει ο οργανισμός και να προσαρμόζεται ανάλογα. Απλά έχετε κατα νου ότι παίζει και αυτό.

Εξάλλου η κανέλα όση και να βάλεις πάλι την ίδια γεύση έχει. Τί βάλεις ένα κιλό, τί βάλεις μισό. Δε χάνεις από κάπου. Ούτε γίνεται πιο νόστιμο με περισσότερη κανέλα ούτε πιο γλυκό. Πιο έντονη γεύση θα έχει αν την συνδιάσετε με λίγο ξύσμα πορτοκαλιού, υπήρχε και ένα μείγμα μπαχαρικών Ανατολής νομίζω για γλυκά, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το οποίο με είχε βολέψει κάποτε κ.α. π.χ. γαρύφαλλο, μοσχοκάρυδο σε όποιον αρέσουν και αυτά σε μικρές ποσότητες γιατί και αυτά είναι λίγο πολύ τοξικά όταν τις ξεπερνούν.

Στη δική μου περίπτωση κάτι εκζέματα στο δέρμα που είχα έφυγαν τελείως με το που τα σταμάτησα για κάποιο διάστημα. Τώρα χρησιμοποιώ αραιά και που λίγη κανέλα, βανίλια, γλυκάνισο, δεντρολίβανο, ξύσμα από πορτοκάλι και ότι άλλο βρω στο ντουλάπι και αυτά τις μέρες που θέλω να παίξω στην κουζίνα. Άλλες μέρες που γυρίζω κουρασμένη δεν προλαβαίνω να σκεφτώ ότι υπάρχουν και δεν τα χρησιμοποιώ.

Giannistzn
10-07-12, 19:19
Προφανως δεν με "καινε" οι θερμιδες και τα σακχαρα της κανελλας. Απλα νομιζα οτι ηταν μηδενικα. Και 20 και 30 να ειναι σιγα.

Απλα σε σεΐκς ή oatmeals βαζω σε μεγαλες ποσοτητες, γιαυτο ρωτησα. Εαν βαλω λιγοτερο, δεν θα εχει γευση κανελλας, οποτε δωρο αδωρο :green:

margarita02
10-07-12, 22:22
Προφανως δεν με "καινε" οι θερμιδες και τα σακχαρα της κανελλας. Απλα νομιζα οτι ηταν μηδενικα. Και 20 και 30 να ειναι σιγα.

Απλα σε σεΐκς ή oatmeals βαζω σε μεγαλες ποσοτητες, γιαυτο ρωτησα. Εαν βαλω λιγοτερο, δεν θα εχει γευση κανελλας, οποτε δωρο αδωρο :green:

Δεν ξέρω τί κανέλα παίρνεις αλλά υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες. Φρεσκοκομένη κανέλα καίει τόσο πολύ και έχει τόσο έντονη γεύση που δεν μπορείς να φας πολύ. Υπάρχουν και άλλες που όσο και να βάλεις δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Δοκίμασε διάφορες από τις συσκευασμένες και μετά μπορείς και από κάβα ή μπαχαράδικο χύμα να δεις που θα καταλάβεις τις διαφορές από μόνος σου.

margarita02
11-07-12, 16:28
Προφανως δεν με "καινε" οι θερμιδες και τα σακχαρα της κανελλας. Απλα νομιζα οτι ηταν μηδενικα. Και 20 και 30 να ειναι σιγα. Απλα σε σεΐκς ή oatmeals βαζω σε μεγαλες ποσοτητες, γιαυτο ρωτησα. Εαν βαλω λιγοτερο, δεν θα εχει γευση κανελλας, οποτε δωρο αδωρο :green:

Στα σέϊκς σου δοκίμασε να βάλεις και μισό κουταλάκι του γλυκού νεσκαφέ. Γίνονται εξίσου ωραία. Εμένα δηλ. μου αρέσουν γιατί τους δίνει άρωμα μόκα. Για τα Oatmeals δεν έχω δοκιμάσει.

Metropontix
11-07-12, 17:07
Συμφορουμίτες μήπως κάποιος ψωνίζει το τυρί το πεντάρι (5% λίπος) της arla? Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που να το πουλάει χύμα σε φέτες και όχι σε κουτάκι συσκευασμένο;

tolis93
11-07-12, 18:18
Συμφορουμίτες μήπως κάποιος ψωνίζει το τυρί το πεντάρι (5% λίπος) της arla? Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που να το πουλάει χύμα σε φέτες και όχι σε κουτάκι συσκευασμένο;

σε σουπερμαρκετ σε παγκο τυριων θα το βρεις στανταρ δυσκολα δε θα εχει.και στο μακρο(αν μπορεις να μπεις η αν εχεις ατομο π παει) εχει τουβλο 2 κιλα δε θυμαμαι τιμη αλλα αρκετα καλη

COBRA_STYLE
11-07-12, 18:31
γρήγορα θα παρουσιάσω έκζεμα, διαταραχές στην πέψη κ.α. μικροενοχλήσεις οι οποίες παιρνούν με το που θα τη σταματήσω. Έχω διαβάσει ότι είναι τοξική σε μεγάλες δόσεις, πάνω δηλ. από ένα κουταλάκι την ημέρα και αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο παρά εάν περιέχει κάτι λίγα από υδατάνθρακες.

τοξικη πανω σε τί?

Giannistzn
11-07-12, 18:35
^ Τσεκαρε για cinnamon toxicity. Εχει κουμαρινη (αν ειναι ετσι η μεταφραση, coumarin) που μπορει να ειναι τοξικη σε καποιες ποσοτητες. Τωρα ποσο ισχυουν αυτα στα papers δεν ξερω, γιατι δεν βρηκα κατι ιδιαιτερα επεξηγηματικο, εαν βρεις στειλε ενα λινκ (μονο λιγα abstracts βρηκα).

Οσο για τον νεςκαφε δεν μου αρεσει ουτε σαν γευση ουτε στο στομαχι μου αρεσει ιδιαιτερα :green:

Γιάννηςς
11-07-12, 20:57
Ο κιμάς έχει πραγματικά τόσο λίπος;Δηλαδή στα μάκρος μου βγάζει ίση ποσότητα λίπους και πρωτεΐνης!Τόσο πολύ έχει;Πχ για 350γρ κιμά μοσχαρίσιο μου βγάζει 63 γρ πρωτεΐνης και 63 ή και παραπάνω γρ λίπος.Να το λαμβάνω υπόψιν έτσι ή έχει λιγότερο λίπος;Ακόμα και στο χοιρινό λιγότερο μου βγάζει.

tolis93
11-07-12, 21:20
Ο κιμάς έχει πραγματικά τόσο λίπος;Δηλαδή στα μάκρος μου βγάζει ίση ποσότητα λίπους και πρωτεΐνης!Τόσο πολύ έχει;Πχ για 350γρ κιμά μοσχαρίσιο μου βγάζει 63 γρ πρωτεΐνης και 63 ή και παραπάνω γρ λίπος.Να το λαμβάνω υπόψιν έτσι ή έχει λιγότερο λίπος;Ακόμα και στο χοιρινό λιγότερο μου βγάζει.

εξαρταται το κρεας.προσπαθησε να βγαζεις οσο περισσοτερο λιπος μπορεις η να λες στο χασαπη να στο καθαριζει πριν το κανει κιμα.ειναι δικαιωμα σου και ας στο χρεωνει το κιλο με το λιπος πανω. παντως τοσο λιπος δεν εχει προφανως το προγραμμα που χρησιμοποιεις εχει η λαθος στοιχεια η οποιος το ανεβασε δεν ηξερε τα στοιχεια π εβαλε.το πιο χαμηλο ποσοστο παντως φτανει τα 4 γρ λιπος στα 100

sTeLaKoS
11-07-12, 21:27
Κι όμως το λίπος του σε κάποια σημεία φτάνει το 20% ή και περισσότερο

http://www.fsis.usda.gov/PDF/Beef_Veal_Nutrition_Facts.pdf

tolis93
11-07-12, 21:33
Κι όμως το λίπος του σε κάποια σημεία φτάνει το 20% ή και περισσότερο

http://www.fsis.usda.gov/PDF/Beef_Veal_Nutrition_Facts.pdf

μα δεν ειπα το αντιθετο.γιαυτο ειπα εξαρταται το κρεας.το κομματι δηλαδη:unsure:

sTeLaKoS
11-07-12, 21:39
Ναι οκ, αλλά όταν πας και ζητάς 1 κιλό κιμά από κάποιο μεγάλο κρεοπωλείο, σίγουρα δε θα σου βάλει φιλέτο, νουά, ούτε κάτι άπαχο.
Συνήθως βάζει "άχρηστα" κομμάτια, οπότε σίγουρα θα χει μέσα ένα 15-20% λίπος. Τουτέστιν τα λιπαρά θα είναι σχεδόν όση η πρωτείνη, όπως είπε ο Γιάννης, άντε λίγο πιο κάτω..
Γι αυτό είναι καλό να έχουμε τον δικό μας κρεοπώλη ώστε να μας προσέχει όσο μπορεί.

Metropontix
11-07-12, 21:43
σε σουπερμαρκετ σε παγκο τυριων θα το βρεις στανταρ δυσκολα δε θα εχει.και στο μακρο(αν μπορεις να μπεις η αν εχεις ατομο π παει) εχει τουβλο 2 κιλα δε θυμαμαι τιμη αλλα αρκετα καλη

Κι όμως δεν έχει. :ο Είναι αρκετά σπάνιο τυρί φαίνεται. Στο καρφούρ δεν βρήκα, στον μαρινόπουλο επίσης, στον λιάσκο επίσης, στον βασιλόπουλο επίσης, στο εξπρές πως λέγεται επίσης. :Ρ :Ρ :P


Ο κιμάς έχει πραγματικά τόσο λίπος;Δηλαδή στα μάκρος μου βγάζει ίση ποσότητα λίπους και πρωτεΐνης!Τόσο πολύ έχει;Πχ για 350γρ κιμά μοσχαρίσιο μου βγάζει 63 γρ πρωτεΐνης και 63 ή και παραπάνω γρ λίπος.Να το λαμβάνω υπόψιν έτσι ή έχει λιγότερο λίπος;Ακόμα και στο χοιρινό λιγότερο μου βγάζει.

Γιάννη στον συσκευασμένο είχα δει πως έλεγε 8% πάνω βέβαια φαντάζομαι παίζει ρόλο το ζώο, η διατροφή του κ.τ.λ.

Γιάννηςς
11-07-12, 22:07
8% στον συσκευασμένο που μπορείς να πεις ότι ίσως είναι και χαμηλότερης ποιότητας απ του χασάπη και βάζουν μέσα περισσότερο λίπος για το κέρδος.Δηλαδή στον συσκευασμένο στα 350 γρ θα είναι 28 γρ λίπος,και σε εμένα στο net μου βγάζει 63 :P Δεν ξέρω τι γίνεται και πως θα το μετράω...παιδιά τώρα είσαι και τις παραπάνω απαντήσεις σας.Οκ ευχαριστώ θα δω τι θα κάνω γιατί δεν πάω εγώ στον κρεοπώλη :P

TheWorst
11-07-12, 22:14
Γιατι ακριβως να βγαλετε το λιπος απτο κρεας ? ;)

margarita02
11-07-12, 22:20
^ Τσεκαρε για cinnamon toxicity. Εχει κουμαρινη (αν ειναι ετσι η μεταφραση, coumarin) που μπορει να ειναι τοξικη σε καποιες ποσοτητες. Τωρα ποσο ισχυουν αυτα στα papers δεν ξερω, γιατι δεν βρηκα κατι ιδιαιτερα επεξηγηματικο, εαν βρεις στειλε ενα λινκ (μονο λιγα abstracts βρηκα).

Οσο για τον νεςκαφε δεν μου αρεσει ουτε σαν γευση ουτε στο στομαχι μου αρεσει ιδιαιτερα :green:

Δες εδώ κάποια πράγματα στο livestrong.com

http://www.livestrong.com/article/338215-health-concerns-with-cinnamon/εάν δεν τα έχεις ήδη δει απλά εάν δεν παρουσίασες μέχρι τώρα κάποια αλλεργία με τις δόσεις που χρησιμοποιείς μάλλον δεν σε πειράζει. Εάν υποπτεύεσαι κάποια από αυτά τότε δοκίμασε να την μειώσεις μήπως δεις διαφορά όπως έκανα κι εγώ.

Εάν ψάξεις για cinnamon toxicity symptoms θα βρεις και εκεί διάφορα. Δεν κοίταξα ακόμα και wiki να δω τί γίνεται κι εκεί.

Το site ενδεικτικά το παραθέτω και κυρίως για να δεις τα related topics. Κυρίως για τα related.

Α ναι κι εδώ όπου αναφέρει για τα ηπατικά ένζυμα http://www.livestrong.com/article/445647-is-too-much-cinnamon-bad-for-you/

Γιάννηςς
11-07-12, 22:26
Οκ λύθηκε.Ο κρεοπώλης το κόβει εκείνη τη στιγμή το κρέας που πάει για κιμά και μου λέει η μάνα μου ότι είναι σαν αυτό που βάζουμε για κατσαρόλα,δηλαδή ναι μεν θα έχει λίπος αλλά όχι ότι απομένει και τίποτα 20% όπως μου βγάζει στο net.Τhanks για τις πληροφορίες :)

Γιάννηςς
11-07-12, 22:28
Γιατι ακριβως να βγαλετε το λιπος απτο κρεας ? ;)

Γιατί είναι σχεδόν άχρηστο.Κορεσμένα λιπαρά με χοληστερίνη είναι.Τσάμπα θερμίδες δηλαδή,και έχει και πολλές,9 θερμίδες ανά γραμμάριο.

margarita02
11-07-12, 22:49
Για την κουμαρίνη εδώ εξηγεί περισσότερα:

http://www.livestrong.com/article/548234-does-eating-cinnamon-every-day-damage-the-liver/

και θα βρείτε και διάφορα άλλα δίπλα στα related topics. Σε γενικές γραμμές μπορεί να ανεβάσει τα ηπατικά ένζυμα και να επιρρεάσει φάρμακα που έχουν σχέση με την πήξη του αίματος, να προκαλέσει αλλεργικές αντιδράσεις κτλ. Όλα τα παραπάνω αναφέρονται τόσο σε μεγάλες δόσεις κανέλας η οποία περιέχει μεγάλη ποσότητα κουμαρίνης όσο και σε σκευάσματα που περιέχουν έλαιο κανέλας όπως οδοντόκρεμες, καλλυντικά κτλ.

aepiskeptis
12-07-12, 00:06
Γιατί είναι σχεδόν άχρηστο.Κορεσμένα λιπαρά με χοληστερίνη είναι.Τσάμπα θερμίδες δηλαδή,και έχει και πολλές,9 θερμίδες ανά γραμμάριο.

Γιαννακη Ομορφοπαιδο πολυ απολυτως εισαι.

τι κορεσμενα λιπαρα ειναι?

χωρις χοληστερινη δεν εκει τεστοστερονα

και κωρις τεστοστερονα, πουλακι νο κουκου.

Γιάννηςς
12-07-12, 19:18
Καλεσπέρα φίλο μου!Εφκαρισρτώ για το κομπλιμάν!
Δεν είμαι απόλυτος σε αυτό που είπα,απλά εξέφρασα την άποψή μου.Και τώρα τα επιχειρήματα:
Στο γυμνάσιο κιόλας στο μάθημα της οικιακής οικονομίας μάθαμε ότι υπάρχουν 2 ειδών λιπαρά,ή έτσι εμείς τα κατατάσσουμε.Τα καλά,και τα κακά λιπαρά οξέα.Τα καλά λιπαρά είναι τα μονοακόρεστα και τα πολυακόρεστα!(ω3 και ω6 συμπεριλαμβάνονται σε αυτά).Τα κακά λιπαρά είναι τα ΚΟΡΕΣΜΕΝΑ,και τα τρανς λιπαρά.Τα κορεσμένα λιπαρά βρίσκονται κυρίως σε ζωϊκά τρόφιμα.Και αυτό είναι γεγονός.Τι εννοείς τι κορεσμένα λιπαρά είναι;

Και τώρα για το τεστοστερόνα:
Η κύρια ποσότητα χοληστερόλης παράγεται στο συκώτι μας,και μια μικρότερη ποσότητα την παίρνουμε από την διατροφή μας.Δηλαδή η χοληστερίνη συντίθεται κυρίως στο σώμα.Κατά 2ον,με την διατροφή που κάνουμε οι περισσότεροι παίρνουμε καθημερινά αρκετές ποσότητες χοληστερίνης από την διατροφή μας,καλύπτουμε δηλαδή τις ανάγκες μας,μόνο τα αυγά να πάρεις...ο κρόκος έχει χοληστερίνη αρκετή.Επιπλέον το ίδιο συμβαίνει και με τα κορεσμένα λιπαρά.Λόγω της διατροφής μας η οποία είναι πλούσια σε κρέατα και αυγά,γαλακτοκομικά κτλ,παίρνουμε -θέλουμε δεν θέλουμε- αρκετές δόσεις κορεσμένων λιπαρών.

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν,καλό θα είναι να αποφεύγουμε όσο γίνεται το ορατό λίπος από τα κρέατα και να μειώσουμε όσο το δυνατόν γίνεται την πρόσληψη κορεσμένων λιπαρών και χοληστερίνης γιατί ήδη παίρνουμε αρκετά αναγκαστικά από την διατροφή μας.Γι αυτό και παίρνουμε 1,5% γάλα,και γι αυτό προτιμάμε άπαχο μοσχάρι.Επίσης λαμβάνοντας μεγάλες ποσότητες κορεσμένων λιπαρών,αυξάνουμε την κακή LDL χοληστερόλη η οποία είναι υπεύθυνη για καρδιαγγειακά προβήματα.Νομίζω πως με την τεστοστερόνη σχτεζίται η καλή HDL χοληστερόλη.Τα λιπαρά τα οποία πρέπει να λαμβάνουμε είναι κυρίως τα μονοακόρεστα (έλαια) και τα πολυακόρεστα (λίπη) που πηγές τους είναι τα λιπαρά ψάρια,το ελαιόλαδο,λινέλαιο,ξηροί καρποί κτλ!

Επίσης με μια εύκολη αναζήτηση θα έβρισκες και αυτό από το φόρουμ.
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1350-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B7-HDL-gt-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B7

sTeLaKoS
12-07-12, 20:58
Στον αντίποδα, βάζω αυτό το σε απόδοση του average_joe. Who knows.. τροφή για σκέψη πάντως..
Κατανάλωση κορεσμένων λιπαρών, χοληστερόλης και της συσχέτισής τους με την υγεία (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21095-Κατανάλωση-κορεσμένων-λιπαρών-χοληστερόλης-και-της-συσχέτισής-τους-με-την-υγεία)

Γιάννηςς
12-07-12, 21:22
Όντος πολύ ενδιαφέρον άρθρο,αν και παραμένω επιφυλακτικός.Αλλά και πάλι και αυτό να ισχύει,που δεν είμαστε καθόλου σίγουροι,καλύτερα να προτιμήσεις άλλες πηγές για να γεμίσεις τη διατροφή σου που θα σου δώσουν και περισσότερα θρεπτικά συστατικά,πιστεύω.Εκτός αυτού αν υπήρχε κάποια ένδειξη γι αυτό δεν θα υπήρχαν συνεχόμενες έρευνες για να αποδειχθεί;Εννοώ ότι δεν νομίζω να το άφηναν έτσι στον επιστημονικό τομέα,αν και προσωπικά το λαμβάνω υπόψιν(το άρθρο).

average_joe
12-07-12, 21:34
^


http://www.ajcn.org/content/early/2010/01/13/ajcn.2009.27725.abstract

βιβλιογραφικη μελετη 21 ερευνων απο τις βασεις δεδομενων MEDLINE και EMBASE.
απο τα συμπερασματα

A meta-analysis of prospective epidemiologic studies showed that there is no significant evidence for concluding that dietary saturated fat is associated with an increased risk of CHD or CVD

"δεν υπαρχει σημαντική απόδειξη για τη συσχετιση των διαιτητικων κορεσμένων λιπαρων με αυξημένο κίνδυνο στεφανιαίας νόσου ή καρδιαγγειακής νόσου (1.07 και 1.00% αντιστοιχα, για εγκεφαλικο 0.81%)"

who knows?:turtle::turtle:
το παραπανω ειναι paper, το προηγουμενο ειναι αρθρο απο ενα blog. στο τελευταιο ο καθενας μπορει να γραψει οτι θελει (καλα και σατ paper καμια φορα, μην βαρατε:green:)
οταν εχω χρονο θα ανανεωσω το αρχικο αρθρο.

Γιάννηςς
12-07-12, 21:48
Toτε αποκτά ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον :P Αλλά με προβληματίζει...Δεν θα έπρεπε κανονικά να έχει γίνει θέμα και να το ξέρουμε όλοι;Δηλαδή εδώ μιλάμε για οδηγίες διατροφής για όλο τον κόσμο. :P Εννοώ ότι θα περίμενα διαφορετική αντιμετώπιση,έρευνες συνέχεια και με λίγα λόγια να καίγεται ο κ@λος τους να ανακαλύψουν τι πραγματικά συμβαίνει.Και επίσης γίνεται να έχουν αφήσει και να αδιαφορούν (σχετικά) για κάτι τόσο σημαντικό και μάλιστα στην Ιατρική;Πολύ ενδιαφέρον θέμα πάντως! :shock:

Gianna
12-07-12, 22:29
Κι όμως δεν έχει. :ο Είναι αρκετά σπάνιο τυρί φαίνεται. Στο καρφούρ δεν βρήκα, στον μαρινόπουλο επίσης, στον λιάσκο επίσης, στον βασιλόπουλο επίσης, στο εξπρές πως λέγεται επίσης. :Ρ :Ρ :P.

Bazaar και Προμηθευτική. Μόνο εκεί βρίσκω. Παλιά έφερνε ο ΑΒ, τώρα τίποτα.

aepiskeptis
13-07-12, 14:28
Γιαννακη... μαρεσεις :green: ηθελα να σε τσαντισω και δε μασησες.

"Τι εννοείς τι κορεσμένα λιπαρά είναι;"

Ο τιτλος "κορεσμενα" κατηγοριοποιει τα λιπαρα οξεα απλων δεσμων, που σε θερμοκρασια δωματιου ειναι στερεα, αν θυμασαι απο την οικιακη οικονομια, πως το λεγαν το μαθημα. Τωρα αν το βιβλιο λεει κορεσμενα=κακα ή αυτο καταλαβες ή αυτο λεει ενας διατροφολογος στην ΤV

μπορεις να παρεις τοσο το βιβλιο, οσο και τον διατροφολογο και να τους βαλεις στο τζακι για προσαναμα το χειμωνα με το χιονια.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fatty_acid#Saturated_fatty_acids -> Examples of Saturated Fatty Acids

θες να μου πεις οτι η φυση εφτιαξε πχ 30 μελη μιας οικογενειας και ειναι ολοι τους εγκληματιες, και σε μια αλλη οικογενεια εφτιαξε 3 μελη και τα 2 ειναι καλα το 3 ειναι καλο αλλα μεταβολιζεται στα αλλα 2 οποτε ειναι εμμεσα καλο (ασε που τα φυτα που το εχουν σε μεγαλη περιεκτικοτητα ανηκουν συνηθως στα φυτοοιστρογονα) και σε μια αλλη εφτιαξε 3-4 μελη και ολοι τους βγηκαν καλοι, αλλα κυριως τρωμε ολεικο που ειναι καλο. αυτο μου λες?

Τωρα δε ξερω τι λενε ο Ζιου και το αφεντικο, γιατι....

γι αυτο 51237

και δε μου λες, αφου η χοληστερινη εκκρινεται απο το συκωτι και η διατροφη δε παιζει ρολο, ετσι δε λες?
τοτε γιατι να τα αποφευγουμε τα κορεσμενα και τη χοληστερινη των τροφιμων, αφου Α. ειναι νοστιμα Β. δεν ανεβαζουν χοληστερινη και σενεπως δεν εχουν καμια επιπτωση, ετσι δε λες?

Γιάννηςς
13-07-12, 14:58
Δεν τα βάφτισα εγώ τα κορεσμένα λιπαρά κακά.Τους έχει δοθεί αυτή η ονομασία γιατί υποστηρίζεται πως προκαλούν καρδιακά προβλήματα και ανεβάζουν την LDL χοληστερόλη.Τα κορεσμένα λιπαρά δεν έχουν κάτι για να είναι κακά.Απλώς όπως είπα λόγω αυτών που προκαλούν όταν υπερκαταναλώνονται τους έχει δοθεί αυτός ο χαρακτηρισμός.Ακόμα και στο βιβλίο του σχολείου αν δεν κάνω λάθος τα χαρακτηρίζει κακά,ή αν οχι σίγουρα θα λέει ότι πρέπει να αποφεύγονται σε μεγάλες ποσότητες.Δεν το λέω εγώ,ούτε ένας διατροφολόγος στην TV.Oι καθηγητές μας το έχουν πει σίγουρα πάντως.

Είπα ότι κυρίως η χοληστερίνη συντίθεται από το συκώτι,και ένα μικρότερο μέρος το παίρνουμε από την διατροφή μας.Άρα πρέπει να παίρνουμε και από την διατροφή μας.Επιπλέον είπα ότι πρέπει να αποφεύγουμε την υπερκατανάλωση χοληστερίνης και τα κορεσμένα λιπαρά γιατί απ' όσο ξέρουμε σήμερα έχουν επίπτωση στην LDL χοληστερίνη την οποία αυξάνουν,και γενικότερα συντελούν στο να προκαλέσουν αθηροσκλήρωση και άλλα καρδιαγγειακά προβλήματα και εγκεφαλικά.


Β. δεν ανεβαζουν χοληστερινη και σενεπως δεν εχουν καμια επιπτωση

Δεν ξέρω πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα,αφού εγώ στο ποστ μου υποστηρίζω το αντίθετο!Τώρα για το αν ισχύει ανέβηκαν και κάποια paper από πάνω που υποστηρίζουν το αντίθετο,θα δείξει με τον καιρό :P.


θες να μου πεις οτι η φυση εφτιαξε πχ 30 μελη μιας οικογενειας και ειναι ολοι τους εγκληματιες, και σε μια αλλη οικογενεια εφτιαξε 3 μελη και τα 2 ειναι καλα το 3 ειναι καλο αλλα μεταβολιζεται στα αλλα 2 οποτε ειναι εμμεσα καλο (ασε που τα φυτα που το εχουν σε μεγαλη περιεκτικοτητα ανηκουν συνηθως στα φυτοοιστρογονα) και σε μια αλλη εφτιαξε 3-4 μελη και ολοι τους βγηκαν καλοι, αλλα κυριως τρωμε ολεικο που ειναι καλο. αυτο μου λες?

Eδώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς να πω την αλήθεια...

aepiskeptis
13-07-12, 15:26
γιαννη σου ξαναλεω ο τιτλος κορεσμενα περιλαμβανει πολλα και διαφορετικα ειδη λιπαρων, στη τβ λενε κορεσμενα και εννουν παλμιτικο το οποιο σε συνδυασμο με Ω6 που μεταβολιζονται σε αραχιδονικο και τρανς , σου μαμαν τα υπατα.



ψαξτο βαριεμαι

Γιάννηςς
13-07-12, 16:28
Ξέρω ότι τα κορεσμένα λιπαρά οξέα είναι διάφορα,αλλά ακόμα και στη σελίδα του EUFIC λέει ότι γενικότερα τα κορεσμένα αυξάνουν πχ την LDL στο πλάσμα.Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει,και δεν βρίσκω κιόλας κάποια έγκαιρη πηγή να τα εξηγεί.Για τα τρανς ξέρω ότι έρχονται από χημική διαδικασία,την υδρογόνωση στην οποία μόρια υδρογόνου κολλάνε στην αλυσίδα του λιπαρού οξέος και αποκτά δομή αν θυμάμαι καλά παρόμοια κορεσμένου λιπαρού οξέος,εννοώ δηλαδή ότι δεν ξέρω αν γίνεται στο σώμα αυτή η διαδικασία.

Τελος πάντων,το γενικότερο νόημα πιστεύω είναι να αποφεύγουμε τα πολλά ζωικά λίπη και την πρόσθετη χοληστερίνη από την διατροφή :P Αυτά σύμφωνα με αυτά που ισχύουν έως σήμερα :P

Έχεις κάποιο λινκ ή κάτι να διαβάσω για τα κορεσμένα αυτό που λες και γενικότερα;Δεν βρίσκω κάτι στο νετ :/

reborn
13-07-12, 23:33
μουσταρδα σε γραμμωση ????????????????

sTeLaKoS
13-07-12, 23:37
Άνετα. Ακόμη κι αν δεις ζαχαρη στα συστατικά της, η ποσότητα θα είναι ελάχιστη.
http://nutritiondata.self.com/facts/spices-and-herbs/215/2

tolis93
13-07-12, 23:51
μια αποροια π την ειχα.μαγιονεζα σε γραμμωση χρησιμοποιουμε? εννοω κανονικη και με ω3 κιολας π παιζει στην αγορα.χωρις ζαχαρες κ ιστοριες. εχει τις θερμιδουλες της αλλα οκ για λιπαρα καλες πηγες δεν εχει?

reborn
13-07-12, 23:57
οχι αλλα ειχε αλατι και κατι για καρικευματα ελεγε.

sTeLaKoS
14-07-12, 00:06
Μωρέ άμα χωράει στα μακρος τη τρως.. όμως 2 κοφτές κουταλιές της σουπας έχουν 180 θερμίδες, για κάποιον lightweight που κάνει γράμμωση και τρώει <2000 θερμίδες, είναι μισό γεύμα. Θα χρειαστεί δλδ να κόψεις ποσότητα φαγητού για να χωρέσεις μια σως που δε θα σε χορτάσει καθόλου.

reborn
14-07-12, 00:23
ευτυχος που εχει εντονη γευση και δεν χρειαζεται πολυ

tolis93
14-07-12, 00:38
Μωρέ άμα χωράει στα μακρος τη τρως.. όμως 2 κοφτές κουταλιές της σουπας έχουν 180 θερμίδες, για κάποιον lightweight που κάνει γράμμωση και τρώει <2000 θερμίδες, είναι μισό γεύμα. Θα χρειαστεί δλδ να κόψεις ποσότητα φαγητού για να χωρέσεις μια σως που δε θα σε χορτάσει καθόλου.

2300 και υποθερμιδικα ειμα δωξα το καλο θεουλη:green: απλα για αλλαγη.γιατι μονο ελαιολαδο και ιχθυελαιο οκ δε το παλευω οσο να ναι.ιδιες θερμιδες εχουν κ πανω κατω κ θα παιζω φουλ λιπαρα για 2 βδομαδες

reborn
14-07-12, 00:51
και γω μετα απο καιρο εφαγα γιαουρτι οπου εβαλα μεσα μουσταρδα και εκανα κατι σαν σως :P

reborn
15-07-12, 12:40
το τελευταιο γευμα κανει να εχει λαχανικα μαρουλια,λαχανα σε ποσοτητα?λογο καποιου υδατανθρακα που εχουν..