PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39

average_joe
15-07-12, 20:48
μουσταρδα σε γραμμωση ????????????????


το τελευταιο γευμα κανει να εχει λαχανικα μαρουλια,λαχανα σε ποσοτητα?λογο καποιου υδατανθρακα που εχουν..

you are focused on all the wrong sort of details.


και στο μεσοδιαστημα, καπου χανεις το δασος.
δεν θα σου κανουν διαφορα αυτα. :smash::smash::smash:

TheWorst
15-07-12, 23:43
Τι παραδειγματα για σνακ μπορειτε να δωσετε ωστε να φαω τπτ με τα κυρια γευματα?

sTeLaKoS
15-07-12, 23:51
Σνακ?τι?
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6105-Σνακ-τι&highlight=σνακ)
Σνακ για παραλία
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21694-Σνακ-για-παραλία&highlight=σνακ)
Διαφορα υγειηνα ευκολα και γρηγορα σνακ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?14568-Διαφορα-υγειηνα-ευκολα-και-γρηγορα-σνακ&highlight=σνακ)

tolis93
15-07-12, 23:53
Τι παραδειγματα για σνακ μπορειτε να δωσετε ωστε να φαω τπτ με τα κυρια γευματα?

στειλε με πμ τι ακριβως σκεφτεσαι η τι περιπου θες :green:

TheWorst
16-07-12, 08:54
Κι εγω δε ξερω αλλα τα παραπανω ποστ του στελακο βοηθησαν.Τελικα θα κανω σαντουιτς ως σνακ

venom1987
16-07-12, 09:59
Κι εγω δε ξερω αλλα τα παραπανω ποστ του στελακο βοηθησαν.Τελικα θα κανω σαντουιτς ως σνακ

παρε ενα σαντουιτς ή ενα σκουπ πρωτεινης με βρωμη.....
εγω επειδη καθομαι ωρες παιρνω και τα 2....και φουλ φιτ....

!HARDCORE TRAINING!
16-07-12, 15:05
ξερει κανεις ακριβος ποσα γραμαρια ασπραδια πρεπει να φας?? οστε

να ισουται με ενα scoup προτεεινης

Ευχαριστο.

sTeLaKoS
16-07-12, 15:11
Συνήθως οι πρωτείνες στο 1 σκουπ δίνουν 20-25 γραμμάρια πρωτείνης, υπολόγιζε δηλαδή κάπου στα 6-7 ασπράδια.

!HARDCORE TRAINING!
16-07-12, 15:37
:thumbup:
Συνήθως οι πρωτείνες στο 1 σκουπ δίνουν 20-25 γραμμάρια πρωτείνης, υπολόγιζε δηλαδή κάπου στα 6-7 ασπράδια.

!HARDCORE TRAINING!
16-07-12, 21:36
αν καποιος μπορει να μου πει και ποσα γραμαρια θα με διευκοληνε πολλη.

tolis93
16-07-12, 22:06
αν καποιος μπορει να μου πει και ποσα γραμαρια θα με διευκοληνε πολλη.

200-220 γρ πρεπει να βγαινει

υποψη εχω μετρησει παστεριωμενο αυγο σε μπουκαλι τοσο.αλλα εκει κοντα ειναι σιγουρα

Γιαννης Βασιλακας
19-07-12, 00:34
Περιορισε το αεροβιο σε 3 10λεπτα την εβδομαδα, βαλε μπολικους υδατανθρακες(λευκο ρυζι, μακαρονια κλπ) στην διατροφη σου. Πινε πολυ γαλα πληρες, googlare GOMAD και παρε μια ιδεα. Επικεντρωσου σε συνθετες κινησεις και σε βαρια lifts.
Αν δεν μπορεις να φας τις θερμιδες σου, τοτε πιες τις. Shakes με φυστικοβουτηρο/ταχινι/μελι/φρουτα/γαλα ειναι οτι πρεπει.

να κανω ακομα μια ερωτησει..παιζει ρολο πως θα φας τα αυγα???ΠΧ καποια ωρα τη πριν ενα γευμα??η κατα τη διαρκεια???? κτλ

TheWorst
19-07-12, 00:48
Τα αυγα μπορει να ειναι μερος του γευματος ή να ειναι το ιδιο το γευμα τα αυγα οπως συμβαινει σε μενα καθημερινα ας πουμε.

Levrone
19-07-12, 11:17
Τα αυγα μπορει να ειναι μερος του γευματος ή να ειναι το ιδιο το γευμα τα αυγα οπως συμβαινει σε μενα καθημερινα ας πουμε.

και μερος του γευματος και το ιδιο το γευμα μπορει να ειναι.

Σαφες αυτο.

Μπορεις να φας πχ λεμε τωρα φακες με 2 αυγα , αλλα μπορεις να φας και 10 αυγα (πχ τα 2 ολοκληρα τα 8 ασπραδια).

TheWorst
19-07-12, 11:20
Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι το τι ακριβως θελει να πει με το "ποτε πρεπει να τα φαμε" .. Οποια ωρα θελεις ρε φιλε :green: Εγω προσωπικα τρωω 8 αυγα σπανια τα αυξανα σε 10 ολοκληρα εννοειται την μερα

Γιαννης Βασιλακας
19-07-12, 17:23
Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι το τι ακριβως θελει να πει με το "ποτε πρεπει να τα φαμε" .. Οποια ωρα θελεις ρε φιλε :green: Εγω προσωπικα τρωω 8 αυγα σπανια τα αυξανα σε 10 ολοκληρα εννοειται την μερα

θελω να πω αν κανει να τα συνδιαζουμαι και με αλλες τροφες???πχ αν φαω μια μπριζολα με ρυζι πειραζει να φαω και αυγα η ειναι λαθος ο συνδιασμος????

koulara!
19-07-12, 23:15
δοκιμασα σαν τελευταιο γευμα ενα ολοκληρο γιαουρτι 2%,1 σκοοπ,10 αμυγδαλα,μια χουφτα μαυρες σταφιδες και λιγο γαλα...ολα μαζι μπλεντερ και καταψυξι να παγωσει....πολυ ωραια γευση.....πως σας ακουγεται σαν τελευταιο γευμα???να βγαλω κατι??να βαλω κατι αλλο?

sTeLaKoS
19-07-12, 23:20
Βγάλε τις σταφίδες και είναι κομπλέ. Ξέρω πως κάνουν τη διαφορά, όπως και το μελάκι, αλλά για βράδυ δε κάνει. Αν δεν είσαι σε φάση γράμμωσης και σε παίρνει, δοκίμασε να βάλεις κανένα φρούτο, όπως ροδάκινο. Όχι στο μπλέντερ αλλά κομματάκια με το μαχαίρι. Εϊναι πολύ καλό και δεν έχει πολύ υδατ, ένα μεσαίο έχει καμια 60-80 θερμίδες και καμια 15γρ υδατ :thumbup:

tolis93
19-07-12, 23:23
Βγάλε τις σταφίδες και είναι κομπλέ. Ξέρω πως κάνουν τη διαφορά, όπως και το μελάκι, αλλά για βράδυ δε κάνει. Αν δεν είσαι σε φάση γράμμωσης και σε παίρνει, δοκίμασε να βάλεις κανένα φρούτο, όπως ροδάκινο. Όχι στο μπλέντερ αλλά κομματάκια με το μαχαίρι. Εϊναι πολύ καλό και δεν έχει πολύ υδατ, ένα μεσαίο έχει καμια 60-80 θερμίδες και καμια 15γρ υδατ :thumbup:

οι σταφιδες γιατι εξω?:unsure:

κουλ δοκιμασε να βαλεις μαυρη σοκολατα σε κομματακια αν σε παιρνει θερμιδικα.μαυρη εννοω χωρις ζαχαρη κτλπ.το κανω για λιπαρα οταν ξεμενω απο ταχινι κ ειναι ολα τα λευτα

koulara!
19-07-12, 23:27
Βγάλε τις σταφίδες και είναι κομπλέ. Ξέρω πως κάνουν τη διαφορά, όπως και το μελάκι, αλλά για βράδυ δε κάνει. Αν δεν είσαι σε φάση γράμμωσης και σε παίρνει, δοκίμασε να βάλεις κανένα φρούτο, όπως ροδάκινο. Όχι στο μπλέντερ αλλά κομματάκια με το μαχαίρι. Εϊναι πολύ καλό και δεν έχει πολύ υδατ, ένα μεσαίο έχει καμια 60-80 θερμίδες και καμια 15γρ υδατ :thumbup:

εγινε!!!8α τις αφαιρεσω και 8α δοκιμασω το ροδακινο!!εχω στο σπιτι αλλα δν το σκεφτηκα.....λες να προσ8εσω και κανα ασπραδι να αυ3ησω καπως την πρωτεινη 'η 8α χαλασει την γευση τελειως?

sTeLaKoS
19-07-12, 23:38
οι σταφιδες γιατι εξω?:unsure:

Πολλά σάκχαρα βραδιάτικα. Εκτός κι αν μιλάς για 5 σταφίδες. Ακόμη και το ροδάκινο που είπα, είναι "εάν και εφόσον". Σε δίαιτα δε θα το έβαζα.
Ότι και να λέμε "εφόσον χωράει στα μακρος κλπ κλπ", κάποια πράγματα απλά δε τα κάνεις. Τουλάχιστον όχι καθημερινά.
Γνώμη μου είναι πως εάν μπει σταφίδα/μέλι κλπ, γίνεται τσιτ.

tolis93
19-07-12, 23:46
Πολλά σάκχαρα βραδιάτικα. Εκτός κι αν μιλάς για 5 σταφίδες. Ακόμη και το ροδάκινο που είπα, είναι "εάν και εφόσον". Σε δίαιτα δε θα το έβαζα.
Ότι και να λέμε "εφόσον χωράει στα μακρος κλπ κλπ", κάποια πράγματα απλά δε τα κάνεις. Τουλάχιστον όχι καθημερινά.
Γνώμη μου είναι πως εάν μπει σταφίδα/μέλι κλπ, γίνεται τσιτ.

θολωνει κτλπ σε γραμμωση?γτ απο θερμιδες αν ειναι μεσα δεν νομιζω οτι παιζει προβλημα:unsure:

Metropontix
20-07-12, 00:38
Με έχει πιάσει μια τεράστια όρεξη για υδατάνθρακα και όχι για ρύζια και τέτοια κυρίως για φρυγανιές ή ακόμα καλύτερα παξιμάδια :( Το πρόβλημα μου είναι πως το γυμναστήριο ήδη έκλεισε για καλοκαίρι και ήδη υπήρξε μια άνοδος στη ζυγαριά των 2 κιλών με το τέλος της γράμμωσης.. και πεινάω πεινάω συνέχειαααααααα.. :( Δεν είναι λαιμαργία γιατί πεινάω δηλαδή και θέλω ποσότητες μεγάλες τεράστιεςςςςςςςς!!! Έχετε πάθει κάτι παρόμοιο;; Επίσης είναι κακό που αυξάνεται το βάρος ενώ δεν έχω αναερόβια; Αερόβια έχω κανονικά.

tolis93
20-07-12, 10:02
Με έχει πιάσει μια τεράστια όρεξη για υδατάνθρακα και όχι για ρύζια και τέτοια κυρίως για φρυγανιές ή ακόμα καλύτερα παξιμάδια :( Το πρόβλημα μου είναι πως το γυμναστήριο ήδη έκλεισε για καλοκαίρι και ήδη υπήρξε μια άνοδος στη ζυγαριά των 2 κιλών με το τέλος της γράμμωσης.. και πεινάω πεινάω συνέχειαααααααα.. :( Δεν είναι λαιμαργία γιατί πεινάω δηλαδή και θέλω ποσότητες μεγάλες τεράστιεςςςςςςςς!!! Έχετε πάθει κάτι παρόμοιο;; Επίσης είναι κακό που αυξάνεται το βάρος ενώ δεν έχω αναερόβια; Αερόβια έχω κανονικά.

νερο πινεις?καμια φορα μπερδευουμε τη πεινα με τη δειψα και κραταμε νερα λογω μη αρκετης ποσοτητας νερου.οποτε μπορει αυτη η ανοδος να ναι απο οτι νερα πινεις κ να τα κρατα το σωμα σου γιατι δε πινεις οσο χρειαζεται.τωρα αυτο με τις φρυγανιες ψυχολογικο μ κανει πιο πολυ βεβαια. παρε 1 φετα ψωμι τ τοστ κ φρυγανισε τη σε ενα αντικολλητικο τηγανι κοψτη κομματακια και αν δεις οτι δε σ περασε η επιθυμια φτιαξε κ αλλη μια δε χαθηκε κ ο κοσμος. αυτο με τη πεινα βεβαια αν ειναι τελικως πεινα το παθαινουν αρκετοι με την αυξηση της θερμοκρασιας.μαζι κ εγω.μονο π χανω κιλα αντι να παιρνω:green:

venom1987
20-07-12, 10:06
παιδια εχει δοκιμασει κανενας τα Ζυμαρικά χωρίς Γλουτένη - Melissa???

να τα προτειμησουμε???αξιζουν σε σχεση με τα υπολοιπα??γιατι η γλουτενη ειναι μεγαλο θεμα για πολλους και ειναι το μονο αρνητικο πιστευω στα ζυμαρικα....

tolis93
20-07-12, 10:12
παιδια εχει δοκιμασει κανενας τα Ζυμαρικά χωρίς Γλουτένη - Melissa???

να τα προτειμησουμε???αξιζουν σε σχεση με τα υπολοιπα??γιατι η γλουτενη ειναι μεγαλο θεμα για πολλους και ειναι το μονο αρνητικο πιστευω στα ζυμαρικα....

μονο ζωγραφος ηξερα οτι βγαινουν χωρις γλουτενη και fytro. της μελισσας δε τα χω δοκιμασει.ολικης μιλαμε παντα ετσι? οσους τους ενοχλει η γλουτενη προφανως κ ειναι καλυτερη επιλογη

Metropontix
20-07-12, 12:36
νερο πινεις?καμια φορα μπερδευουμε τη πεινα με τη δειψα και κραταμε νερα λογω μη αρκετης ποσοτητας νερου.οποτε μπορει αυτη η ανοδος να ναι απο οτι νερα πινεις κ να τα κρατα το σωμα σου γιατι δε πινεις οσο χρειαζεται.τωρα αυτο με τις φρυγανιες ψυχολογικο μ κανει πιο πολυ βεβαια. παρε 1 φετα ψωμι τ τοστ κ φρυγανισε τη σε ενα αντικολλητικο τηγανι κοψτη κομματακια και αν δεις οτι δε σ περασε η επιθυμια φτιαξε κ αλλη μια δε χαθηκε κ ο κοσμος. αυτο με τη πεινα βεβαια αν ειναι τελικως πεινα το παθαινουν αρκετοι με την αυξηση της θερμοκρασιας.μαζι κ εγω.μονο π χανω κιλα αντι να παιρνω:green:

Βασικά για να μην χαλάσω την διατροφή προσπαθώ να τρώω σωστά δηλαδή ζυμώνω μόνος μου τις φρυγανιές με αλεύρι ολικής άλεσης. Το κομμάτι των φρυγανιών πράγματι είναι ψυχολογικό το κομμάτι της όρεξης όμως δεν έχω καταλάβει. Με ανησυχεί κιόλας η αποχή εκ του γυμναστηρίου. :( Να μου πεις το μυστικό να χάνω κι εγώ παρέα μη γίνω τοφαλάκι ως τον Σεπτέμβρη :P


παιδια εχει δοκιμασει κανενας τα Ζυμαρικά χωρίς Γλουτένη - Melissa???

να τα προτειμησουμε???αξιζουν σε σχεση με τα υπολοιπα??γιατι η γλουτενη ειναι μεγαλο θεμα για πολλους και ειναι το μονο αρνητικο πιστευω στα ζυμαρικα....

Θα συμφωνήσω με τον Τόλη είναι καλά για όσους έχουν πρόβλημα. Για τους υπόλοιπους δεν αξίζει καθώς έχουν διαφορά στη γεύση. Εμένα μου φαίνονται άνοστα τα χωρίς γλοτένη σαν άχυρο. :S

Aaheru
20-07-12, 13:54
Εχει σημασια ο διαμειρασμος των γευματων; Θελω να πω, εγω ξυπναω συνηθος μεσημερι και υπαρχει ετοιμο μεσημεριανο, εχει διαφορα αν θα φαω βρωμη η λιγο μεσιμεριανο, εφοσων ουτος η αλλος εν τελη θα φαω ολα οσα πρεπει; Δεν μιλαω για τα γευματα πριν και μετα την προπονηση αλλα για τα υπολιπα.

tolis93
20-07-12, 14:07
Εχει σημασια ο διαμειρασμος των γευματων; Θελω να πω, εγω ξυπναω συνηθος μεσημερι και υπαρχει ετοιμο μεσημεριανο, εχει διαφορα αν θα φαω βρωμη η λιγο μεσιμεριανο, εφοσων ουτος η αλλος εν τελη θα φαω ολα οσα πρεπει; Δεν μιλαω για τα γευματα πριν και μετα την προπονηση αλλα για τα υπολιπα.

εννοεις να χτυπησεις μαζι μεσημεριανο και πρωινο?δε σε νιωθω:unsure:

Levrone
20-07-12, 14:13
Εχει σημασια ο διαμειρασμος των γευματων; Θελω να πω, εγω ξυπναω συνηθος μεσημερι και υπαρχει ετοιμο μεσημεριανο, εχει διαφορα αν θα φαω βρωμη η λιγο μεσιμεριανο, εφοσων ουτος η αλλος εν τελη θα φαω ολα οσα πρεπει; Δεν μιλαω για τα γευματα πριν και μετα την προπονηση αλλα για τα υπολιπα.

φιλε αν το πρωι ξυπνησεις και εχεις σα μεσημεριανο κοτοπουλο βραστο και μακαρονια και παραλειψεις το πρωινο και φας αμεσως αυτο το μεσημεριανο δεν τρεχει τιποτα.

Πολλες φορες το πρωινο βρωμη με αυγα ειναι ενα γευμα που θα το συναντησεις και απογευματινες ωρες. Το τρωμε και απογευματινες ωρες. Ο οργανισμος σαν υδατανθρακα και πρωτεινη θα αντιληφθει και το βρωμη-αυγα και το κοτοπουλο-μακαρονια. Δεν αλλαζει κατι.

Aaheru
20-07-12, 14:16
@tolis93 ενοω αυτο στο οποιο απαντισε ο levrone

@levrone Ακριβος αυτο, με βολευει οταν ξυπνισω να φαω μεσημεριανο ενω αργοτερα, ιδικα για βραδυ με βολευει να ετοιμασω τα ασπραδια, την βρωμη ή το γιαουρτι μου. Η αληθεια ειναι πως τοσο καιρο το εκανα χωρις καν να σκεφτω οτι ισως να μην ειναι ιδανικο αλλα σημερα σκευτικα οτι ισως υπαρχει λογος που ολοι βαζουν την βρωμη το πρωΐ και οχι το βραδυ πχ

Levrone
20-07-12, 14:30
@levrone Ακριβος αυτο, με βολευει οταν ξυπνισω να φαω μεσημεριανο ενω αργοτερα, ιδικα για βραδυ με βολευει να ετοιμασω τα ασπραδια, την βρωμη ή το γιαουρτι μου. Η αληθεια ειναι πως τοσο καιρο το εκανα χωρις καν να σκεφτω οτι ισως να μην ειναι ιδανικο αλλα σημερα σκευτικα οτι ισως υπαρχει λογος που ολοι βαζουν την βρωμη το πρωΐ και οχι το βραδυ πχ

κοιτα καλο ειναι η βρωμη να μπει πρωι αλλα αν ξυπνησεις ενα πρωι και δεν εχεις βρωμη τι θα κανεις?
δε θα ψησεις κανα ρυζι?
εγω για ενα μεγαλο διαστημα ετρωγα πατατα βραστη σαν υδατανθρακα σε ολα τα γευματα και αρα και στο πρωινο.

και το ερωτημα ειναι : γιατι προβληματιζεσαι για κατι τετοιο και δεν μεταφερεις αργοτερα το μεσημεριανο?
πχ ξυπνας 12, και εκεινη την ωρα ειναι ετοιμο το μεσημεριανο. Φαε κανονικα το πρωινο και το μεσημεριανο να το φας το απογευμα. Γιατι δεν το κανεις ετσι?

Aaheru
20-07-12, 14:36
Σήμερα προβληματίστικα πρότη φορά και για αυτό ρωτάω. Αν είναι καλύτερα να τρώω βρώμη όταν ξυπνάω τότε θα το εφαρμώσω. Απλός με βολεύει μολις ξυπνάω να τρώω κάτι έτοιμο σε σχέση με το να ετοιμάζω. Λεπτομέρια βεβαία που μπροστά στους στόχους δεν είναι τίποτα!

Metropontix
20-07-12, 15:18
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο 1 φορά τη βδομάδα φτιάχνω ένα κατσαρόλι με ρύζι+βρώμη+διάφορα δημητριακά ολικής+πορτοκάλι+βανίλια+σουκραλόζη+κανέλα+λίγες σταφίδες+whey και βγαίνει ένα πανέμορφο ρυζοδημητριακογαλο το οποίο τρώω ό,τι ώρα κι αν ξυπνήσω. :D Έτσι δεν χρειάζεται να ετοιμάζω κάτι και ας είναι το μεσημεριανό έτοιμο εγώ τρώω το πρωινό μου. ^_^

Aaheru
20-07-12, 18:19
Αυτήν την στιγμή δεν έχω την <<πολυτέλια>> να κάνω κάτι τέτοιο, όταν επιστρέψω στο σπίτι που σπουδάζω ίσως το κάνω αν δω πως με βολεύει!

BN23
21-07-12, 02:05
γεια σας παιδιά.

πως αξιολογείτε για βραδινό 2 σάντουιτς (φέτες τοστ) με κασέρι, σαλάμι, μαρούλι και λίγα πατατάκια;

ξέρω γενικό καθώς δε δίνω πληροφορίες για το κάθε υλικό αλλά σε γενικές γραμμές; καλό/κακό/ουδέτερο;

κάποιες βελτιώσεις που μπορώ να κάνω;

Levrone
21-07-12, 08:18
γεια σας παιδιά.

πως αξιολογείτε για βραδινό 2 σάντουιτς (φέτες τοστ) με κασέρι, σαλάμι, μαρούλι και λίγα πατατάκια;

ξέρω γενικό καθώς δε δίνω πληροφορίες για το κάθε υλικό αλλά σε γενικές γραμμές; καλό/κακό/ουδέτερο;

κάποιες βελτιώσεις που μπορώ να κάνω;

φιλε εμενα δε μ αρεσει σαν ιδεα.
Παρε ενα τυρι cottage και κανε ενα τετοιο γευμα ή παρε ενα γιαουρτακι Ολυμπος.
Κι οταν λες βραδινο λεγε αν θες και τι εννοεις. Πριν τον υπνο?
Αν ειναι πριν τον υπνο βαλε 6 ασπραδια αυγων.

Επισης και σε τι φαση βρισκεσαι?
Αλλα σε οτι φαση και να εισαι εμενα δε μ αρεσει σαν ιδεα αφου τα αλλαντικα κι ολα αυτα δεν ξερεις ποτε ποσο ποιοτικα ειναι.

Bellerophont
21-07-12, 09:51
Παιδιά λίγο τη γνώμη σας για το πρωινό μου..

90γρ βρώμη, 250γρ γιαούρτι στραγγιστό όλυμπος 2%, 1 κγ μέλι, 1 κ.σ. γκότζι. 1 αυγό ολόκληρο. 1 κσ γύρη. 1 γκρειπφρουτ στημμένο.

Γενικά δεν πέρνω πολλούς υδατάνθρακες ημερησίως γιαυτό βάζω τόσο πολύ βρώμη στο πρωινό. Απλά το ερώτημα μου κυρίως αφορά τα γραμμάρια πρωτείνης. Αν αναλογιστούμε ότι σε κάθε γεύμα ο οργανισμός αφομιώνει περίπου 30γρ πρωτείνης και αν υπολογίσουμε και την ποσότηρα πρωτείνης στη βρώμη τότε πάω πάνω από 40γρ. Ή δε μετράμε τα γραμμάρια πρωτείνης φυτικής προέλευσης?

Δώστε μου λίγο τα φώτα σας και την άποψη σας...

tolis93
21-07-12, 12:34
Παιδιά λίγο τη γνώμη σας για το πρωινό μου..

90γρ βρώμη, 250γρ γιαούρτι στραγγιστό όλυμπος 2%, 1 κγ μέλι, 1 κ.σ. γκότζι. 1 αυγό ολόκληρο. 1 κσ γύρη. 1 γκρειπφρουτ στημμένο.

Γενικά δεν πέρνω πολλούς υδατάνθρακες ημερησίως γιαυτό βάζω τόσο πολύ βρώμη στο πρωινό. Απλά το ερώτημα μου κυρίως αφορά τα γραμμάρια πρωτείνης. Αν αναλογιστούμε ότι σε κάθε γεύμα ο οργανισμός αφομιώνει περίπου 30γρ πρωτείνης και αν υπολογίσουμε και την ποσότηρα πρωτείνης στη βρώμη τότε πάω πάνω από 40γρ. Ή δε μετράμε τα γραμμάρια πρωτείνης φυτικής προέλευσης?

Δώστε μου λίγο τα φώτα σας και την άποψη σας...

αν ισχυε το σε καθε γευμα 30 γρ τη καναμε.αλλοι θα εκαναν 2 γευματα λογω βαρους αλλοι 10... εξαρταται απο πολλα ποση πρωτεινη αποροφας αν δεν την αποροφας ολη.μην ανχωνεσαι για αυτο κομπλε εισαι κ απο πηγες και απο μακρος

Bellerophont
21-07-12, 13:23
αν ισχυε το σε καθε γευμα 30 γρ τη καναμε.αλλοι θα εκαναν 2 γευματα λογω βαρους αλλοι 10... εξαρταται απο πολλα ποση πρωτεινη αποροφας αν δεν την αποροφας ολη.μην ανχωνεσαι για αυτο κομπλε εισαι κ απο πηγες και απο μακρος

Thanx για την άμεση απάντηση. Ξέρεις τι παίζει με τις πρωτείνες φυτικής προέλευσης (όπως η βρώμη πχ)? Συνήθως δεν τις υπολογίζει κανείς και από κάτι τέτοιες τροφές μετράνε μόνο τους υδατάνθρακες.. (και η βρώμη έχει αρκετή πρωτείνη..)

aepiskeptis
21-07-12, 13:25
δεν την υπολογιζουν επειδη ειναι χαμηλης βιολογικης αξιας

καποιοι αλλοι την υπολογιζουν (τη φυτικη πρωτεινη) οταν καταναλωνεται μαζι με ζωικη, οποτε συμπληρωνεται το προφιλ αμινοξεων και ανεβαινει η βιολογικη αξια της φυτικης...

....υποτιθεται.....


γιατι δεν με ενδιαφερει καθολου το θεμα κ δεν τοχω ψαξει καθολου

tolis93
21-07-12, 14:07
Thanx για την άμεση απάντηση. Ξέρεις τι παίζει με τις πρωτείνες φυτικής προέλευσης (όπως η βρώμη πχ)? Συνήθως δεν τις υπολογίζει κανείς και από κάτι τέτοιες τροφές μετράνε μόνο τους υδατάνθρακες.. (και η βρώμη έχει αρκετή πρωτείνη..)

για μενα για να μη κουραζεσαι κ το κανεις περιπλοκο για σενα να μετρας 4 μακρος αντι για 3 κανε το εξης.παιρνεις πχ 2 γρ ανα κιλο σε πρωτεινη ωραια?μετρα 2,1-2,2 μαζι με τη φυτικη κ τελειωσες.κ εξαρταται τη πηγη παντα.γιατι το ρυζι πχ οση πρωτεινη εχει απο οσο ξερω ειναι αρκετα υψιλης βιολογικης αξιας

Γιαννης Βασιλακας
21-07-12, 19:11
καλησπερα..ειναι αληθεια οτι η πρωτεινη αφομοιωνεται καλυτερα απο τον οργανισμο κατα τη διαρκεια του υπνου???

Giannistzn
21-07-12, 19:14
Πιο αργα ισως επειδη επιβραδυνεται η διαδικασια της πεψης. Αλλα πιο καλα, οχι

tolis93
23-07-12, 00:17
παιδες αυριο υπολογιζα μετα το γυμναστηριο κοτοπουλακι 200-250 γρ με 70 γρ πλιγουρι σαλατα κ 1 κ σουπας λαδι.τελικα ειπαμε να παμε οικογενειακως με σουβλακι πακετο πεντελη σε βουνο να αραξουμε.παιρνω καλαμακια κοτοπουλο νο προμπ.παιρνω σαλατα νο προμπ.για υδατανθρακα τι διαολο να βαλω?δε το κοβω να παιζουν πιτες ολικης σε σουβλατζιδικο ποσο μαλλον σε αυτο π θα παμε.... να βαλω υδατανθρακα σε αλλο γευμα?μεταπροπονητικο θα να ιαυτο.μπορω να φαω κ πριν φυγω απο το σπιτι βεβαια κατι.να το παιξω ετσι?

kostas_m
23-07-12, 00:26
ή φαε πριν πας... ή φαε μια μικρη πιτα και οτι εγινε εγινε ;)

tolis93
23-07-12, 00:32
ή φαε πριν πας... ή φαε μια μικρη πιτα και οτι εγινε εγινε ;)

το χω ξεσκισει στη σαβουρα το τελευταιο τετραημερο δε γουσταρω θα παω κ διακοπες απο πεμπτη παρασκευη θα πεσουν κ εκει κανα 2-3 τσιτ κ με ξερω μετα θα το παρω σερι κ δε ξερω κ εγω παλι ποτε θα σταματησω

kostas_m
23-07-12, 00:36
το εχω παθει και εγω αυτο με τα καλουδια μονο ενα μπορω να σου πω γραφτα ολα και κανε την διατροφη σου... παρε απο το σπιτι οτι χρειαζεσαι και τελειωσε !!

tolis93
23-07-12, 00:41
το εχω παθει και εγω αυτο με τα καλουδια μονο ενα μπορω να σου πω γραφτα ολα και κανε την διατροφη σου... παρε απο το σπιτι οτι χρειαζεσαι και τελειωσε !!

δε χρειαζεται να παρω πακετο τπτ.μπορω απλα να χωσω μπολικη βρωμη πριν τη προπονηση.μπορω να βαλω κ κανα εξτρα στο απογευματινο κ κανεναν υδατανθρακα τυπου βραστη πατατα πριν φυγω.σπιτι γυμναζομαι οποτε δε παιζει προβλημα με τετοια

kostas_m
23-07-12, 00:53
ε τοτε εισαι μια χαρα αντε καληνυχτα :)

tolis93
23-07-12, 17:18
υπαρχει πουθενα αρθρο σχετικα με IF και psmf ? ψαχνω αλλα η αναζητηση τα χει παιξει μαλλον η δικια μ δλδ γτ μ βγαζει μονο π εχουν αναφερθει. και κατι ακομα. εκανα ετσι για χαβαλε στο φορουμ του σκουμπι( τον ξερετε οι περισσοτεροι αυτος ο καραφλας με το καπελακι και τη γελοια φωνη) μετρηση θερμιδων π χρειαζομαι και μ βγαζει ημερησιως 3500 θερμιδες.ειναι δυνατον ρε παιδες?:unsure: εγω με 2600-2800 μαξ ειμαι ισοθερμιδικα

kokolakis
23-07-12, 19:51
μακρος για αμυγδλαλα,φυστικια,καρυδια,φουντουκια χωρις αλατι ξερει κανεις...?

tolis93
23-07-12, 20:48
μακρος για αμυγδλαλα,φυστικια,καρυδια,φουντουκια χωρις αλατι ξερει κανεις...?

νομιζω παλι με σενα τα ξανα λεγαμε. calorieking.com μπες χτυπα οτι θες κ σ βγαζει ειτε ανα 100 γρ ειτε ανα τεμαχιο κτλπ

reborn
23-07-12, 21:43
οταν δεν πεζουν κρεας,κοτοπουλο,ψαρι.. μπορεις να διατιρισεις την μυηκοτητα σου με οσπρια?φασολια,φακες σε φαση γραμμωσης?

Giannistzn
23-07-12, 21:46
Δυσκολα γιατι εχουν ανεβασμενους υδατανθρακες αυτα που λες, οποτε σου ανεβαζουν ευκολα θερμιδες. Για να παρεις δηλαδη την απαραιτητη πρωτεΐνη φορτωνεσαι αρκετο υδ/κα που σου ανεβαζει θελοντας και μη τις θερμιδες (αρα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να εισαι υποθερμιδικα και να παιρνεις και την απαραιτητη πρωτεΐνη)

Επισης, δεν εχουν πληρες προφιλ αμινοξεων. Τελος, εαν εισαι υποθερμιδικα, με αυτες τις πηγες παιζει σημαντικο ρολο το πως και ποσο γυμναζεσαι. Εαν δεν γυμναζεσαι κιολας, κλαφτα χαραλαμπε.

Romanos97
24-07-12, 17:53
εγω μετα την γυμναστικη περνω 1 αβγο κ 2 κουταλιες μελι.....

tolis93
24-07-12, 20:05
οταν δεν πεζουν κρεας,κοτοπουλο,ψαρι.. μπορεις να διατιρισεις την μυηκοτητα σου με οσπρια?φασολια,φακες σε φαση γραμμωσης?

αυγα στραγγιστο γιαουρτακι 2% (εκτος αν εισαι στο 5% λιπος και σε θολωσουν οπως μερικοι λενε).αν ειναι το θεμα σ το οικονομικο ψαξτη για ψαρακια. παγκασιους το κιλο εχει 4,5 κ σ βγαζει 14 γρ πρωτεινη στα 100 γρ. ε δινεις 8 ευρω 2 κιλα ολη τη βδομαδα σ φτανουν. χτυπα κ ενα γαδρο με 6 τα 1200 γρ κ με πρωτεινη στα 17 γρ ανα 100 κ εισαι τζετ.

magayver
25-07-12, 16:05
μια ερωτηση! στην καθημερηνη ληψη πρωτεινης μετράμε εκτος απο την ζωικη ( κοτοπουλο.κρεας, τονο, αυγα, ''whey'' ) κ την φυτικη ? ( βρωμη, ρυζι, πατατες, αμυγδαλα ) ?
ειμαι 84κιλα κ η ζωηκη πρωτεινη μ βγαινει 215γρ ενω η φυτικη +34γρ
συνολο 250γρ π ειναι παρα πολυ για μενα

Galthazar
25-07-12, 17:40
μετρας την πρωτεινη απο οπου και αν προερχεται αυτη

ecofriend
26-07-12, 14:05
Πατάτα βραστή, καρύδια-αμύγδαλα, ψάρι πέρκα!

tolis93
26-07-12, 15:09
Πατάτα βραστή, καρύδια-αμύγδαλα, ψάρι πέρκα!

ναι ωραιοτατα ολα.την ερωτηση σ δε καταλαβαμε:green:

thegravijia
27-07-12, 15:55
σοκολατα χωρις ζαχαρες μεσα υπαρχει ?
πηρα την υγειας (μια με μπλε χαρτι απεξω) νομιζα πως δεν εχει ζαχαρη αλλα κοιταξα τα συστατικα κ τελικα εχει ,
ξερει κανεις?

beefmeup
27-07-12, 15:56
εχει κατι με γλυκαντικες,η γιωτης νομιζω..

average_joe
27-07-12, 16:41
σοκολατα χωρις ζαχαρες μεσα υπαρχει ?
πηρα την υγειας (μια με μπλε χαρτι απεξω) νομιζα πως δεν εχει ζαχαρη αλλα κοιταξα τα συστατικα κ τελικα εχει ,
ξερει κανεις?

:green:
Premium Baking Bar, Unsweetened Chocolate (Ghirardelli) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22298-Premium...)
βοτανο

αλλα αν δεν πας σε γλυκαντικες που δεν ειναι ασχημη ιδεα, δεν κοιτας και του lidl στα 81% να δεις αν την ανεχεσαι?

Bellerophont
27-07-12, 21:16
σοκολατα χωρις ζαχαρες μεσα υπαρχει ?
πηρα την υγειας (μια με μπλε χαρτι απεξω) νομιζα πως δεν εχει ζαχαρη αλλα κοιταξα τα συστατικα κ τελικα εχει ,
ξερει κανεις?

Εγώ πάντως τρώω αυτή http://www.bioshop.gr/100gr-plamil.html

ΛΕΥΤΕΡΗΣ 42
27-07-12, 22:45
Υπάρχει προϊόν που συνδυάζει βρώμη με σοκολάτα υγείας. Τι λέτε για αυτό;

eli_din3
27-07-12, 22:52
Υπάρχει προϊόν που συνδυάζει βρώμη με σοκολάτα υγείας. Τι λέτε για αυτό;

αν ειναι αυτο π καταλαβα..οτι ειναι πεντανοστιμο και τιγκα στην ζαχαρη..

ΛΕΥΤΕΡΗΣ 42
27-07-12, 22:57
Γενικότερα, πιστεύετε ότι είναι καλό να συνδυαστεί βρώμη με σοκολάτα υγείας; Σίγουρα δίνει άλλη γεύση!

thegravijia
28-07-12, 12:59
εγω καθε πρωι ζεσταινω λιγο γαλα + ενα κοματι σοκολατα υγειας μεσα
το ανακατευω με την βρωμη + λιγο ινδοκαρυδο και μια μπανανα ...
το βαζω ψυγειο για κανα 10 και βγαινει κομπλε

s0k0s
29-07-12, 15:14
Τι προτεινετε να προσθεσω στα πιτακια βρωμης;
(εβαζα κανελα, αλλα κατι για αλλαγη;;)

angus young
29-07-12, 15:24
Μελι??λιγο φυστικοβουτυρο?
βασικα,εχεις δοκιμασει να ριξεις και κανα σκουπ πρωτεινη στο μειγμα??λεω να το κανω σημερα...

s0k0s
29-07-12, 15:33
Μελι??λιγο φυστικοβουτυρο?
βασικα,εχεις δοκιμασει να ριξεις και κανα σκουπ πρωτεινη στο μειγμα??λεω να το κανω σημερα...

Εβαλα σημερα 1κ.γ. κακαο αλλα μονο για χρωμα τελικα πηγε :P
Μελι θα βαλω που μ'αρεσει ;)
Θενξ!

angus young
29-07-12, 15:38
Καλη ορεξη θηριο!!:turtle:

Galthazar
30-07-12, 00:49
μπανανα,μελι,κανελα

kokolakis
30-07-12, 01:06
γιαουρτι και καλο ταραγμα... ;)

aepiskeptis
30-07-12, 10:32
Γενικότερα, πιστεύετε ότι είναι καλό να συνδυαστεί βρώμη με σοκολάτα υγείας; Σίγουρα δίνει άλλη γεύση!

οχι ειναι κακη ιδεα, οι φυττικες ινες της βρωμης θα σου πεταξουν εξω μερος απο τα λιπαρα της σοκολατας.

αν θες τη γευση ισως να ριξεις λιγο κακαο ή τιποτα σοκολατακια υγειας που να ειναι πιο οικονομικα απο την δαρκ τσοκο

tolis93
30-07-12, 11:28
καλημερα.να ρωτησω καλαμποκι για προ προπονητικο υδατανθρακα ειναι οκ η επειδη ειναι απλος καλυτερα θα πηγαινε μετα?ευχαριστωω:toast:

TheWorst
30-07-12, 11:58
Λογικα Τολη ειναι για προ . Και μετα απο την προπονηση τρως simple sugars

aepiskeptis
30-07-12, 14:18
ρε πιτσιρικα

αυτο που λες το σκεφτεσαι ή το λες επειδη ειναι γραμμενο παντου εδω μεσα λες και κανετε διπλες προπονησεις ή ειστε ποδηλατες και θελετε γρηγορη αναπληρωση γλυκογονου


μετα την προπονηση η ευαισθησια στην ισνουλινη ειναι στο θεο, τοοοοοσο ψηλα, ο,τι και να φας (αρκει να μην ειναι σκετο λιπος) θα προκαλεσει εκκριση ινσουλινης, ποιος ο λογος να φας απλους?

για να εκκρινεις ακομα περισσοτερη ειναι η απαντηση.

ναι αλλα ετσι μειωνεις την ευαισθησια σου

και εχεις πολυ ινσουλινη να κανει τη δουλεια που θα εκανε λιγη και εχεις και γρηγορη αναπληρωση γλυκογονου.

αρα πολυ ινσουλινη + γρηγορη αναπληρωση γλυκογονου vs λιγη ινσουλινη + ......... +........ +........

ποιος θα συμπληρωσει τα κενακια?

tolis93
30-07-12, 15:45
Λογικα Τολη ειναι για προ . Και μετα απο την προπονηση τρως simple sugars

γιατι το καλαμποκι τι ειναι?απλος υδατανθρακας ειναι γιαυτο ρωτησα αν κανει για πριν τη προπονηση. μετα νταξει τι καλαμποκι τι ρυζι να φαω δουλεια θα κανουν

gspyropo
03-08-12, 05:47
παιδια εχει καποιος να προτεινει καποια μουσταρδα με τιςλιγοτερες θερμιδες για να δωσουμε λιγο γευση στα φαγητα τωρα που εχει πεσει διαιτα???

Gianna
03-08-12, 22:59
παιδια εχει καποιος να προτεινει καποια μουσταρδα με τιςλιγοτερες θερμιδες για να δωσουμε λιγο γευση στα φαγητα τωρα που εχει πεσει διαιτα???

Δεν ξέρω για θερμίδες, αλλά εγώ αυτό που κοιτάω στη μουστάρδα είναι να μην έχει ζάχαρη (και να μην είναι πολύ καυτερή:green:) και τίποτα συντηρητικά. Σε μαγαζί με βιολογικά θα βρεις σίγουρα, αλλά και στον ΑΒ στο τμήμα με τα βιο πιστεύω θα έχει.

koukoutsaki
03-08-12, 23:05
Υπαρχουν καποιες ντιζόν μουσταρδες, χωρις ζαχαρη, σε μεγαλα σουπερμαρκετ. Μονο που καινε τοοοσο που σου ερχονται δακρυα στα ματια ....:(:green:

Ιντερ248
04-08-12, 18:04
καλησπερα ηθελα να ρωτησω τωρα που ειμα στον ογκο μπανανα κανει να τρωω?????????????

sTeLaKoS
04-08-12, 19:43
καλησπερα ηθελα να ρωτησω τωρα που ειμα στον ογκο μπανανα κανει να τρωω?????????????

Για τέτοιες ερωτήσεις δεν ανοίγουμε νέο τόπικ, υπάρχουν οι Γενικές.

Εξαρτάται από το τι τρως μέσα στη μέρα, αλλά γενικά ναι, μπορείς.

bonnitas28
05-08-12, 03:37
μέχρι πέρυσι ήμουν 130 κιλά αυτήν την στιγμή ζυγίζω 92 πήγα γράφτηκα σε γυμναστήριο αλλα δεν ξέρω τι πρέπει να τρώω μήπως υπάρχει καμια καλή διατροφή να μου πει κάποιος μαζί με συμπληρώματα γιατί έχω χαλαρώσει παρα πολύ στην κοιλια και στο στήθος και είναι σκέτη αηδία.....μήπως μπορεί να βοηθήσει κανένας; για σύσφιξη και γιατί όχι για ένα γραμμωμένο σώμα

reborn
07-08-12, 01:03
Το αβοκάντο στην γραμμωση ειναι οκ ? εχω ακουσει οτι εχει καλα λιπαρα εφαγα μαζι με σαλατα ενα ολοκληρο και μετα οταν ειδα τις ποσοτητες fat σκαλωσα..

polo0
07-08-12, 23:05
να ρωτησω και εγω με τν σειραα μου κτ ρρ παιδια :P
πρζει αν π.χ περνω τν πρωτεινη τν πιο μγλ ποσοτητα απο γαλα π.χ και οχι απο φιλετο κοτοπουλο ?? οοοχι εε?:unsure:

TRXLOVER
07-08-12, 23:26
Με τιποτα.

sTeLaKoS
07-08-12, 23:34
Το αβοκάντο στην γραμμωση ειναι οκ ? εχω ακουσει οτι εχει καλα λιπαρα εφαγα μαζι με σαλατα ενα ολοκληρο και μετα οταν ειδα τις ποσοτητες fat σκαλωσα..










Energy 670 kJ (160 kcal)


Carbohydrates (http://en.wikipedia.org/wiki/Carbohydrate) 8.53 g


Sugars (http://en.wikipedia.org/wiki/Sugar) 0.66 g


Dietary fiber (http://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_fiber) 6.7 g


Fat (http://en.wikipedia.org/wiki/Fat) 14.66 g


saturated (http://en.wikipedia.org/wiki/Saturated_fat) 2.13 g


monounsaturated (http://en.wikipedia.org/wiki/Monounsaturated_fat) 9.80 g


polyunsaturated (http://en.wikipedia.org/wiki/Polyunsaturated_fat) 1.82 g


Protein (http://en.wikipedia.org/wiki/Protein_(nutrient)) 2 g


Water (http://en.wikipedia.org/wiki/Water) 73.23 g


Thiamine (vit. B1) (http://en.wikipedia.org/wiki/Thiamine)
0.067 mg (6%)


Riboflavin (vit. B2) (http://en.wikipedia.org/wiki/Riboflavin)
0.130 mg (11%)


Niacin (vit. B3) (http://en.wikipedia.org/wiki/Niacin)
1.738 mg (12%)


Pantothenic acid (http://en.wikipedia.org/wiki/Pantothenic_acid) (B5)
1.389 mg (28%)


Vitamin B6 (http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B6)
0.257 mg (20%)


Folate (http://en.wikipedia.org/wiki/Folate) (vit. B9)
81 μg (20%)


Vitamin C (http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C)
10 mg (12%)


Vitamin E (http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_E)
2.07 mg (14%)


Vitamin K (http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_K)
21 μg (20%)


Calcium (http://en.wikipedia.org/wiki/Calcium#Nutrition)
12 mg (1%)


Iron (http://en.wikipedia.org/wiki/Iron#Biological_role)
0.55 mg (4%)


Magnesium (http://en.wikipedia.org/wiki/Magnesium_in_biology)
29 mg (8%)


Phosphorus (http://en.wikipedia.org/wiki/Phosphorus#Biological_role)
52 mg (7%)


Potassium (http://en.wikipedia.org/wiki/Potassium#Potassium_in_the_diet_and_by_supplement)
485 mg (10%)


Zinc (http://en.wikipedia.org/wiki/Zinc#Biological_role)
0.64 mg (7%)











Μια χαρά είναι άμα χωράει στα μάκρος σου. Ιδανικό θα λεγα με 0 σάκχαρα. Μη τα φοβάσαι τα λιπαρά. ;)
Νομίζω κιόλα πως είναι ωμέγα 3 τα περισσότερα..

average_joe
07-08-12, 23:41
να ρωτησω και εγω με τν σειραα μου κτ ρρ παιδια :P
πρζει αν π.χ περνω τν πρωτεινη τν πιο μγλ ποσοτητα απο γαλα π.χ και οχι απο φιλετο κοτοπουλο ?? οοοχι εε?:unsure:

οχι το κοτοπουλο δεν ειναι απαραιτητο στη διατροφη σου, εφοσον το αντικαθιστας με καποια τροφη που περιεχει ιδια ποσοτητα πρωτεινης που συγχρονως ειναι και υψηλης βιολογικης αξιας.
φυσικα, εφοσον μετρας macros υπολογιζεις τον παραπανω υδατανθρακα και λιπαρα απο το γαλα ε?

καλα, ποσο γαλα πινεις?:unsure:

υ.γ. απο τοτε που απολυθηκα απο το στρατο (2008) εχω να φαω κοτοπουλο πανω απο μια φορα την εβδομαδα.
και αυτη σπανια.

polo0
08-08-12, 17:11
οχι το κοτοπουλο δεν ειναι απαραιτητο στη διατροφη σου, εφοσον το αντικαθιστας με καποια τροφη που περιεχει ιδια ποσοτητα πρωτεινης που συγχρονως ειναι και υψηλης βιολογικης αξιας.
φυσικα, εφοσον μετρας macros υπολογιζεις τον παραπανω υδατανθρακα και λιπαρα απο το γαλα ε?

καλα, ποσο γαλα πινεις?:unsure:

υ.γ. απο τοτε που απολυθηκα απο το στρατο (2008) εχω να φαω κοτοπουλο πανω απο μια φορα την εβδομαδα.
και αυτη σπανια.

το φιλετο το εβαλα για παρδγμα :green:
ωραιο ειναι ομως και απο γευση γι αυτο μου ηρθε στο μυαλο πρωτο
κανω και κτ σαν σος πωωωωωωωωω τι να λεμε τωραα :P
το πληρες το γαλα εχει 8 και κτ πρωτεινη τα 250 μλ, τπτ δν ειναι 250 μλ για εμενα...:turtle::turtle:στο ογκο π.χ μπορει αν διψαω καμια φορα να πινω γαλα και οχι νερο,δν θα πινω γαλα σε καθε γευμα για να συμπληρωνω τν πρωτεινη με το γαλα,αλλα π.χ μπορει να βρμ να κανω αυγα και να περνω τν πρωτεινη απο το γαλα,οποτε?! γτ οχι?!:green: αφου ειναι και υψηλης βιολογικης αξιας ολα μια χαρα...! :turtle::turtle::turtle:

aepiskeptis
08-08-12, 17:13
Μια χαρά είναι άμα χωράει στα μάκρος σου. Ιδανικό θα λεγα με 0 σάκχαρα. Μη τα φοβάσαι τα λιπαρά. [/SIZE][/FONT];)
Νομίζω κιόλα πως είναι ωμέγα 3 τα περισσότερα..

μονοακορεστα

ελια κ αβοκαντο


αυτοι οι κρητικαροι κατι ξερουν οι ατιμοι

spiroskafk
09-08-12, 15:19
Παίδες, τα θρεπτικά συστατικά που γράφουν πίσω τα μακαρόνια/ρύζι είναι για αβράστα ή βρασμένα? :P

tolis93
09-08-12, 15:21
Παίδες, τα θρεπτικά συστατικά που γράφουν πίσω τα μακαρόνια/ρύζι είναι για αβράστα ή βρασμένα? :P

ειναι οπως ειναι στη συσκευασια.αν το παρεις αβραστο μιλαμε για αβραστο. αν ειναι ετοιμα αναφερεται σε βρασμενο.μονο προσεχε κατι αστερακια π εχει π αναφερεται σε ετοιμο προς καταναλωση προιον. μερικα εχουν ενα "προτεινομενο τροπο μαγειρεματος" και σου λεει και θερμιδες και μακρος για "ετοιμο προιον". αυτο ανα 100 γρ προιοντος σκετο να κοιτας

nwnc
13-08-12, 22:29
Το χειμωνα που θα κανω ογκο και θα παρω καποια κιλα αφου το θερμιδικο ισοζυγιο θα ειναι μεγαλυτερο,θα παρω και αρκετο λιπος?Γιατι ετσι ακουω,και φοβαμαι οτι θα πλαδαρεψω και να χαθει ο κοπος που εκανα το καλοκαιρι για γραμμωση.Σωστη διατροφη ογκου και γυμναστικη ενοουνται.Ρωταω επειδη ειμαι αρχαριος και δεν ξερω πως συμπεριφερεται το σωμα σε αυτες τις περιπτωσεις

TheWorst
13-08-12, 22:38
Λογικο ειναι να παρεις και λιπος με τον ογκο.Γενικως αυτη ειναι η διαδικασια που ακολουθειται σωστα --> παιρνεις λιπος , παιρνεις μυς , ερχεται καλοκαιρι κανεις διατροφες κτλ καθαριζεις απτο λιπος και διατηρειται ο μυς που εβαλες.

nwnc
14-08-12, 00:16
Αν ειναι να γινω οπως ημουν να τον χεσω τον ογκο

Μια ερωτηση για την βρωμη.Δεν αγοραζω την σκετη αλλα τα κουακερ τα μπλε η τα μαυρα που εχουν ξηρους καρπους η μαυρη σοκολατα.Απο οτι ειδα οι περισσοτεροι συνοδευουν την βρωμη με διαφορες τροφες.Εχει διαφορα η βρωμη που παιρνω?

tolis93
14-08-12, 00:28
και ισοθερμιδικα και ελαφρως υποθερμιδικα μια χαρα μυες βαζεις με αρκετη πρωτεινη.τωρα αν θες να κανεις ογκο ανεβαζε 200 θερμιδες τη φορα με καθαρη διατροφη συν αεροβια μπουρδες λιπος θα βαλεις.και οσο περισσοτερους μυες εχεις τοσο πιο ευκολα χανεις το λιπος. οσο για τη βρωμη.αυτη π αναφερεις εχει καποια προσθετη ζαχαρη,προσωπικη αποψη ειναι αμελητεα ποσοτητα.βεβαια αν τη τρως με γαλα.απλα παρε τη κανονικη και βαζε κακαο μεσα η ξηροκαρπια

nwnc
14-08-12, 16:40
και ισοθερμιδικα και ελαφρως υποθερμιδικα μια χαρα μυες βαζεις με αρκετη πρωτεινη.τωρα αν θες να κανεις ογκο ανεβαζε 200 θερμιδες τη φορα με καθαρη διατροφη συν αεροβια μπουρδες λιπος θα βαλεις.και οσο περισσοτερους μυες εχεις τοσο πιο ευκολα χανεις το λιπος. οσο για τη βρωμη.αυτη π αναφερεις εχει καποια προσθετη ζαχαρη,προσωπικη αποψη ειναι αμελητεα ποσοτητα.βεβαια αν τη τρως με γαλα.απλα παρε τη κανονικη και βαζε κακαο μεσα η ξηροκαρπια

Ρε συ μαν με απογοητευσες τωρα.Με γαλα τα τρωω.Εχουν 24 γρμ σακχαρα και 16γρμ λιπος στα 100 γρμ.Εγω τρωω καθημερινα 80γρμ.Αν εχει το πρωινο λιγο παραπανω ζαχαρη ειναι τοσο φαουλ?η καθαρη βρωμη ποσο εχει ?
Το ειχα ως μαστ 1ο γευμα και ηταν γευστικο.Σκετη βρωμη εχω δοκιμασει και δεν τρωγεται με τιποτα.Αν προσθεσω μελια ξηροκαρπια κακαο και αλλα τετοια παλι δεν ανεβαινει η ζαχαρη και το λιπος?οποτε γιατι να το κανω.Το γαλα γιατι να το αντικαταστησω με γιαουρτι?

tolis93
14-08-12, 16:49
Ρε συ μαν με απογοητευσες τωρα.Με γαλα τα τρωω.Εχουν 24 γρμ σακχαρα και 16γρμ λιπος στα 100 γρμ.Εγω τρωω καθημερινα 80γρμ.Αν εχει το πρωινο λιγο παραπανω ζαχαρη ειναι τοσο φαουλ?η καθαρη βρωμη ποσο εχει ?
Το ειχα ως μαστ 1ο γευμα και ηταν γευστικο.Σκετη βρωμη εχω δοκιμασει και δεν τρωγεται με τιποτα.Αν προσθεσω μελια ξηροκαρπια κακαο και αλλα τετοια παλι δεν ανεβαινει η ζαχαρη και το λιπος?οποτε γιατι να το κανω.Το γαλα γιατι να το αντικαταστησω με γιαουρτι?

αραξε σαν εναλλακτικη στα δωσα.το γιαουρτι εχει παραπανω πρωτεινη λιγοτερους υδατανθρακες σε κραταει παραπανω κτλπ.αυτο εσυ το καθοριζεις.δεν βγαινεις φαουλ με 24 γρ σιγα.απλα η κανονικη βρωμη ειναι λιγοτερο επεξεργασμενη αυτο ειναι ολο.εχει 2-3 γρ σακχαρα παραπανω φυτικες ινες κτλπ.δε χαθηκε κ ο κοσμος για 1 γευμα μη τρελενεσαι. και σαφως ανεβαζεις λιπαρα και ζαχαρη αν βαλεις μελι δλδ ζαχαρη.ξηροκαρπια ανεβαζεις καλα λιπαρα.οπως κ με κακαο.ειναι λιγοτερο επεξεργασμενα αυτο ειναι ολο.αν κ αν ζεστανεις γαλα και βαλεις τη βρωμη μεσα να μουλιασει θα αναθεωρησεις για το αν τρωγεται η οχι στανταρ.η αν κανεις κανενα πιτακι:green: οτι σε βολευει εσενα μεγαλε

ΥΓ. για συνταγες γενικοτερα με βρωμη πηγαινε στο τοπικ με τις συνταγες εχει πολλα

Irriversible
14-08-12, 16:57
Διαβαζοντας στο site την ενοτητα που λεει για την διατροφη παρατηρησα οτι σε ενα σημειο λεει οτι για περιοδο ογκου η λκηψη πρωτεινης πρεπει να ανερχεται στα 3-3,5γρ ανα κιλο σωματικου βαρους , ενω πιο κατω αναφερει την κατανομη των θρεπτικων συστατικων για περιοδο ογκου σε ποσοστο επι τοις εκατο και δινει Πρωτείνες: 30 – 40 % Υδατάνθρακες: 30 – 55 % Λίπη: 15 – 30% . Τα τελικα γραμμαρια λοιπον για τις πρωτεινες δεν βαινουν ιδια. Τελικα ποια ποσοτητα πρεπει να ακολουθειται? Επισης στην ενοτητα αυτη αναφερονται καποια τροφημα οπως το λινελαιο και το καρδαμελαιο και θελω να μου πειτε αν τα χρησημοποιειται στη διατροφη σας και που τα βρισκεται γτ σε σουπερ μαρκετ δεν τα εχω βρει.

Nikolas_mk2
14-08-12, 17:59
Διαβαζοντας στο site την ενοτητα που λεει για την διατροφη παρατηρησα οτι σε ενα σημειο λεει οτι για περιοδο ογκου η λκηψη πρωτεινης πρεπει να ανερχεται στα 3-3,5γρ ανα κιλο σωματικου βαρους , ενω πιο κατω αναφερει την κατανομη των θρεπτικων συστατικων για περιοδο ογκου σε ποσοστο επι τοις εκατο και δινει Πρωτείνες: 30 – 40 % Υδατάνθρακες: 30 – 55 % Λίπη: 15 – 30% . Τα τελικα γραμμαρια λοιπον για τις πρωτεινες δεν βαινουν ιδια. Τελικα ποια ποσοτητα πρεπει να ακολουθειται? Επισης στην ενοτητα αυτη αναφερονται καποια τροφημα οπως το λινελαιο και το καρδαμελαιο και θελω να μου πειτε αν τα χρησημοποιειται στη διατροφη σας και που τα βρισκεται γτ σε σουπερ μαρκετ δεν τα εχω βρει.

Ενας γενικός μπουσουλας ειναι 30/55/15 κι ανάλογα με τις συνθηκες το προσαρμόζεις(χωρις υπερβολές βεβαια).....Δεν υπαρχει λογος να το ψηριζεις τοσο πολύ με τα νουμερα-και στα 2 γρ.για καθε κιλό είσαι οκ,αν μπορεις να πας και λιγο παραπανω(πχ.2,5)κανενα πρόβλημα...Το *3 εχει να κανει με την γενική καταναλωση,οχι με την αποροφηση η οποια ειναι σχετικη στον καθε ενα,δλδ αν εισαι 80 κιλα και τρως περιπου 250 γρ.πρωτεινης σε 5 γευματα (5 *50) αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα αποροφηθουν απο τον οργανισμο σου και τα 50 γρ.σε καθε γευμα...
Το λινελαιο είναι το ''ζευγαρι'' του ελαιολαδου στα καλα λιπαρα,το ελαιολαδο ειναι φουλ στα μονοακορεστα Ω9,ενω το λινελαιο στα πολυακορεστα Ω3,Ω6...Καλο ειναι να βαζεις απο μια κουταλια της σουπας στην σαλατα,το βρισκεις σε βιολογικα σταντ,στα σουπερ μαρκετ και σε μαγαζια τετοιου ειδους....:thumbup:

nwnc
14-08-12, 19:42
αραξε σαν εναλλακτικη στα δωσα.το γιαουρτι εχει παραπανω πρωτεινη λιγοτερους υδατανθρακες σε κραταει παραπανω κτλπ.αυτο εσυ το καθοριζεις.δεν βγαινεις φαουλ με 24 γρ σιγα.απλα η κανονικη βρωμη ειναι λιγοτερο επεξεργασμενη αυτο ειναι ολο.εχει 2-3 γρ σακχαρα παραπανω φυτικες ινες κτλπ.δε χαθηκε κ ο κοσμος για 1 γευμα μη τρελενεσαι. και σαφως ανεβαζεις λιπαρα και ζαχαρη αν βαλεις μελι δλδ ζαχαρη.ξηροκαρπια ανεβαζεις καλα λιπαρα.οπως κ με κακαο.ειναι λιγοτερο επεξεργασμενα αυτο ειναι ολο.αν κ αν ζεστανεις γαλα και βαλεις τη βρωμη μεσα να μουλιασει θα αναθεωρησεις για το αν τρωγεται η οχι στανταρ.η αν κανεις κανενα πιτακι:green: οτι σε βολευει εσενα μεγαλε

ΥΓ. για συνταγες γενικοτερα με βρωμη πηγαινε στο τοπικ με τις συνταγες εχει πολλα


Απο οτι καταλαβα δεν κανω κατι φοβερα διαφορετικο.Κρυο γαλα για καλοκαιρι ειναι μαστ.Θα κανω διαφορες παραλαγες.Εχεις να μου προτεινεις καποιες με βρωμη για πρωι?Συγκεκριμενα θελω να μαθω και ποσοτητες οπως ποσο γιαουρτι

tolis93
14-08-12, 20:45
Απο οτι καταλαβα δεν κανω κατι φοβερα διαφορετικο.Κρυο γαλα για καλοκαιρι ειναι μαστ.Θα κανω διαφορες παραλαγες.Εχεις να μου προτεινεις καποιες με βρωμη για πρωι?Συγκεκριμενα θελω να μαθω και ποσοτητες οπως ποσο γιαουρτι

σου ξανα λεω αν πας στις συνταγες θα βρεις πολλες για να τα βαλω ολα σε ενα ποστ απλα δε γινεται.ειναι απειρα.και οι παραλλαγες αλλες τοσες. ειτε πιτακι βρωμης ειτε κρεμα βρωμης ειτε με διαφορα μεσα πχ κανελα κτλπ. οι ποσοτητες ειναι καθαρα θεμα των ποσων θερμιδων χρειαζεσαι μεσα στη μερα βασικα.εσυ τις καθοριζεις

aepiskeptis
14-08-12, 21:19
Nikola το λινελαιο στο στρατο το ειχαμε για να καθαριζουμε τα οπλα....


αν ειναι να φας φυτοοιστρογονα, τουλαχιστον φαε τιποτα νοστιμο κανα παγωτο

τα Ω3 του λιναριου ειναι ΑΛΑ αλφα λινολεικο οξυ, οπως και στα καρυδια δλδ, και για να χρησιμοποιηθει απτον ανθρωπινο οργανισμο μεταβολιζεται σε DHA-EPA και μετα σε κατι αλλο και στη διαδρομη αυτη μεγαλο μερος χανεται, δλδ δεν ειναι και τοσο βιοδιαθεσιμο.

Nikolas_mk2
14-08-12, 22:03
Nikola το λινελαιο στο στρατο το ειχαμε για να καθαριζουμε τα οπλα....


αν ειναι να φας φυτοοιστρογονα, τουλαχιστον φαε τιποτα νοστιμο κανα παγωτο

τα Ω3 του λιναριου ειναι ΑΛΑ αλφα λινολεικο οξυ, οπως και στα καρυδια δλδ, και για να χρησιμοποιηθει απτον ανθρωπινο οργανισμο μεταβολιζεται σε DHA-EPA και μετα σε κατι αλλο και στη διαδρομη αυτη μεγαλο μερος χανεται, δλδ δεν ειναι και τοσο βιοδιαθεσιμο.

Σωστα,οπως και στην κατασκευη επίπλων χρησημοποιειται επισης,με την διαφορα βεβαια οτι αυτο το λινελαιο ειναι το οξειδωμένο προιον,οχι αυτο που καταναλωνεται....Για την βιοδιαθεσιμοτητα του ειλικρινα δεν γνωριζω,προσωπικα ετσι κι αλλιως προτιμω τα λιπαρα ψαρια(σαρδελλα,σκουμπρι)γι'αυτο το λογο και δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με αυτου του ειδους τα ''ζουμια''... :thumbup:

nwnc
15-08-12, 12:56
Tα 6 γευματα βλεπω οτι γινονται απο ολους
8:00 11:00 14:00 17:00 20:00 23:00
Εχω καποιες αποριες

α) Το μεταπροπονητικο ειναι ενα απο αυτα τα γευματα?Καπου ειχα δει οτι τρως 1-1,5 ωρες μετα το μεταπροπονητικο αλλα δεν συμβαδιζει με το προγραμμα

β)Οι ωρες ειναι ενδικτικες απο οτι καταλαβα.Δηλαδη δεν πειραζει να γινει 9:00 12:00 14:00 (διαφορα 2ου και 3ου 2 ωρες και οχι 3)

γ)Και τελος η πιο σημαντικη ερωτηση.Το προγραμμα ειναι φτιαγμενο για καποιον που ξυπναει 7 και κοιμαται το αργοτερο μεχρι τις 12.Για εμας τους αλλους δεν εχω δει τιποτα.Ακομη και στη περιπτωση που ακολουθεις αυτο το ωραριο, στις περιπτωσεις που θα ξυπνας 11 αντι για 7 τοτε τι κανεις?
11:00 πρωινο 14:00 μεσημεριανο 17:00 3ο 20:00 4ο 23:00 5ο 02:00 6ο. Αυτο το προγραμμα για καποιον που ξυπνα 11:00 και κοιμαται 03:00 καλο μου φαινεται.Ενοοω οτι για τον προηγουμενο 11 ηταν αργα(μια ωρα πριν κοιμηθει) για να φαει αργα ενω για τον δευτερο που ακολουθει αλλο ωραριο ειναι οκ να φαει κανονικα
Η μηπως σε αυτην τη περιπτωση κανεις ενα προγραμμα με 5 γευματα που παραλειπεις το δεκατιανο.

GeorgeToumpa
15-08-12, 13:34
Καλημερα σας και χρόνια πολλά σε όλους :)
Η θρεπτική αξία απ' τα μακαρόνια και το ρύζι στην συσκευασίες διαβάζω ότι είναι γύρο στα 350 θερμίδες/100γρ και 12γρ/7,7γρ αντίστοιχα πρωτείνης. Σε ιστοσελίδες που ψάχνω βλέπω για μακαρόνια και ρύζι είναι γύρο στις 100 θερμίδες ανα 100γρ και 3,3 πρωτεΐνη. Ποιο είναι το σωστό?
Ευχαριστώ :)

tolis93
16-08-12, 10:11
Καλημερα σας και χρόνια πολλά σε όλους :)
Η θρεπτική αξία απ' τα μακαρόνια και το ρύζι στην συσκευασίες διαβάζω ότι είναι γύρο στα 350 θερμίδες/100γρ και 12γρ/7,7γρ αντίστοιχα πρωτείνης. Σε ιστοσελίδες που ψάχνω βλέπω για μακαρόνια και ρύζι είναι γύρο στις 100 θερμίδες ανα 100γρ και 3,3 πρωτεΐνη. Ποιο είναι το σωστό?
Ευχαριστώ :)

το πρωτο αναφερεται σε αβραστο.το 2ο λογικα σε βρασμενα.υπαρχουν κ ρυζια προβρασμενα με κατι ενδιαμεσο σε θερμιδες. το καλυτερο ειναι να μετρας θερμιδες σε ωμη ποσοτητα με το βρασιμο το βαρος μεταβαλεται κατα πολυ

GeorgeToumpa
16-08-12, 10:21
το πρωτο αναφερεται σε αβραστο.το 2ο λογικα σε βρασμενα.υπαρχουν κ ρυζια προβρασμενα με κατι ενδιαμεσο σε θερμιδες. το καλυτερο ειναι να μετρας θερμιδες σε ωμη ποσοτητα με το βρασιμο το βαρος μεταβαλεται κατα πολυ

Εγώ πόσες θερμίδες και πρωτεΐνη θα πάρω δηλαδή αν βράσω 100γρ μακαρόνια? :unsure:

tolis93
16-08-12, 10:35
Εγώ πόσες θερμίδες και πρωτεΐνη θα πάρω δηλαδή αν βράσω 100γρ μακαρόνια? :unsure:

αν τα μετρησεις αβραστα δλδ μετρησεις 100 γρ μακαρονια και μετα τα βρασεις θα παρεις τις 350κατι π βγαζουν. αν τα βρασεις κ μετρησεις 100 εξαρταται γυρω στις 100 θερμιδες βγαινουν.μπορει να βγουν και 80 μπορει και 120

average_joe
16-08-12, 12:35
Tα 6 γευματα βλεπω οτι γινονται απο ολους

μπα δεν θα το ελεγα. απλα ειναι το πιο κλασικο, δοκιμασμενο πρωτοκολλο.

8:00 11:00 14:00 17:00 20:00 23:00
Εχω καποιες αποριες

α) Το μεταπροπονητικο ειναι ενα απο αυτα τα γευματα?Καπου ειχα δει οτι τρως 1-1,5 ωρες μετα το μεταπροπονητικο αλλα δεν συμβαδιζει με το προγραμμα

β)Οι ωρες ειναι ενδικτικες απο οτι καταλαβα.Δηλαδη δεν πειραζει να γινει 9:00 12:00 14:00 (διαφορα 2ου και 3ου 2 ωρες και οχι 3)

οι ωρες ειναι ενδεικτικες

γ)Και τελος η πιο σημαντικη ερωτηση.Το προγραμμα ειναι φτιαγμενο για καποιον που ξυπναει 7 και κοιμαται το αργοτερο μεχρι τις 12.Για εμας τους αλλους δεν εχω δει τιποτα.Ακομη και στη περιπτωση που ακολουθεις αυτο το ωραριο, στις περιπτωσεις που θα ξυπνας 11 αντι για 7 τοτε τι κανεις?

φιλε, το προγραμμα θα προσαρμοστει στις ημερησιες αναγκες σου, οχι εσυ σε αυτο. αυτο ειναι το πιο σημαντικο

11:00 πρωινο 14:00 μεσημεριανο 17:00 3ο 20:00 4ο 23:00 5ο 02:00 6ο. Αυτο το προγραμμα για καποιον που ξυπνα 11:00 και κοιμαται 03:00 καλο μου φαινεται.Ενοοω οτι για τον προηγουμενο 11 ηταν αργα(μια ωρα πριν κοιμηθει) για να φαει αργα ενω για τον δευτερο που ακολουθει αλλο ωραριο ειναι οκ να φαει κανονικα
Η μηπως σε αυτην τη περιπτωση κανεις ενα προγραμμα με 5 γευματα που παραλειπεις το δεκατιανο.

μην προσπαθεις να το κανεις αυστηρα με συγκεκριμενο ωραριο. η ζωη θα σε κραταει απασχολημενο παντα με κατι αλλο, και ετσι πρεπει. :)
φυσικα και γινεται αλλα αργα ή γρηγορα θα σε πιεζει κατι τετοιο, αλλα αυτο παει αναλογα με τις υποχρεωσεις σου.
κανονισε μεσα στη μερα να παιρνεις την ποσοτητα πρωτεινης που σου αναλογει, καθορισε οπως εσυ νομιζεις οτι σε βοηθα τα υπολοιπα μακρος σου και voila. το ωραριο που χεις ποσταρει μια χαρα γινεται. μπορεις να τα μοιρασεις βεβαια και στα 5 γευματα. οπως σε βολευει ρε συ, ετσι θα μπορεις να χεις συνεπεια. αν δεν προλαβαινεις ενα γευμα, βαλτα αυτα που θα τρωγες στα αλλα κτλ.

Dr.Akis
16-08-12, 15:40
xreiazomai voi9ia pedes loipon eimai 1,74 93 kila kai 9elw na ftasw sta 80-83 ekei peirpou pigenw tria xronia kick boxing alla ta proigoumena xronia den me endiefre ta kanw kapoio swma kanw ki gumnastirio parallila kai exw kanei kati... mporei kapoios na pou kapoia diatrofi i kanena trick gia na ta xasw oso pio grigora ginetai gt skopevw afou ta xasw na valw merika kila se ogko
euxaristw:)

tolis93
16-08-12, 15:43
xreiazomai voi9ia pedes loipon eimai 1,74 93 kila kai 9elw na ftasw sta 80-83 ekei peirpou pigenw tria xronia kick boxing alla ta proigoumena xronia den me endiefre ta kanw kapoio swma kanw ki gumnastirio parallila kai exw kanei kati... mporei kapoios na pou kapoia diatrofi i kanena trick gia na ta xasw oso pio grigora ginetai gt skopevw afou ta xasw na valw merika kila se ogko
euxaristw:)

ρε συ αδερφε γραφε ελληνικα τι ειναι αυτο μονιμως με τα γκρικλις.τελος παντων.

ακου τι θα κανεις.ανοιξε ενα τοπικ με τη διατροφη σου παλι τα στατς σου κτλπ.γιατι εδω μεσα θα χαθουν.το ολο θεμα ειναι να τρως ελαφρως υποθερμιδικα.καθαρα και να κανεις υπομονη.το να χασεις βαρος ολοι το ξερουμε ενω δυσκολο δεν ειναι θελει χρονο.γιαυτο κ το πλανο σ πρεπει να μην ειναι κουραστικο. οποτε ενα θεμα με τη διατροφη σου θα ηταν οτι καλυτερο

Dr.Akis
16-08-12, 15:47
ρε συ αδερφε γραφε ελληνικα τι ειναι αυτο μονιμως με τα γκρικλις.τελος παντων.

ακου τι θα κανεις.ανοιξε ενα τοπικ με τη διατροφη σου παλι τα στατς σου κτλπ.γιατι εδω μεσα θα χαθουν.το ολο θεμα ειναι να τρως ελαφρως υποθερμιδικα.καθαρα και να κανεις υπομονη.το να χασεις βαρος ολοι το ξερουμε ενω δυσκολο δεν ειναι θελει χρονο.γιαυτο κ το πλανο σ πρεπει να μην ειναι κουραστικο. οποτε ενα θεμα με τη διατροφη σου θα ηταν οτι καλυτερο

an mporeis na mou peis esu etsi peripou kamia diatrofi gt 9elw na ta xasw oso pio grigora ginetai...

tolis93
16-08-12, 15:57
an mporeis na mou peis esu etsi peripou kamia diatrofi gt 9elw na ta xasw oso pio grigora ginetai...

ρε συ γραφε ελληνικα.ειναι κανονας του φορουμ....

στο περιπου πως θα σου πω απο τη στιγμη π δε ξερω τι τρως ηδη?και με το περιπου δε κανεις και δουλεια

BodyBUilding
16-08-12, 17:09
μπορει καποιος να μου πει καμια σελιδα για το ποσεσ θερμιδες πρεπει να τρωω για ογκο? μου ειχε δοσει καποιος αλλα τν ξεχασα

GeorgeToumpa
16-08-12, 20:58
αν τα μετρησεις αβραστα δλδ μετρησεις 100 γρ μακαρονια και μετα τα βρασεις θα παρεις τις 350κατι π βγαζουν. αν τα βρασεις κ μετρησεις 100 εξαρταται γυρω στις 100 θερμιδες βγαινουν.μπορει να βγουν και 80 μπορει και 120

ok το κατάλαβα ευχαριστώ! ;)

tolis93
16-08-12, 23:53
μπορει καποιος να μου πει καμια σελιδα για το ποσεσ θερμιδες πρεπει να τρωω για ογκο? μου ειχε δοσει καποιος αλλα τν ξεχασα

googlare τη λεξη caloriecounter και θα σ βγαλει πολλα.η πηγαινε στο σαιτ του scooby1961 εχει και αυτος μια φορμουλα αν κ σ βγαζει του κερατα τις θερμιδες. προσωπικα ανεβασε 300-500 απο αυτες π συντηρισαι.αυτες ειναι οι στανταρ οσες θελεις

BodyBUilding
17-08-12, 10:46
googlare τη λεξη caloriecounter και θα σ βγαλει πολλα.η πηγαινε στο σαιτ του scooby1961 εχει και αυτος μια φορμουλα αν κ σ βγαζει του κερατα τις θερμιδες. προσωπικα ανεβασε 300-500 απο αυτες π συντηρισαι.αυτες ειναι οι στανταρ οσες θελεις

μπορεις να μου δοσεις ενα site γιατι δν μπορω να βρω στο google

chili
17-08-12, 11:26
γεια σας παιδια μετα απο ενα διαλειμμα 2μιση μηνων ξεκινησα παλι γυμναστηριο. Εχω βαλει απο οταν σταματησα 5 κιλα, θα ηταν καλο να αρχησω κετο για γρηγορα αποτελεσματα ή ειναι πολυ νωρις και δε θα χει καλα αποτελεσματα?

spartan77
17-08-12, 11:30
γνωμη μου να αλλαξεις διατροφη και να αυξησεις το αεροβιο!

tolis93
17-08-12, 15:29
μπορεις να μου δοσεις ενα site γιατι δν μπορω να βρω στο google
http://www.freedieting.com/tools/calorie_calculator.htm ελα ρε φιλε πες απλα βαριεμαι να ψαχνω.ενα googlαρισμα εκανα τη λεξη calorie counter και ηταν το τριτο....

tolis93
17-08-12, 15:29
ok το κατάλαβα ευχαριστώ! ;)

anytime:thumbup:

ippokratis
18-08-12, 14:21
παίδες,whey σε γιαούρτι,υπάρχει τρόπος να διαλύεται κάπως,να μην είναι δηλαδή ατόφια η σκόνη πάνω στο γιαούρτι με αποτέλεσμα να κολλάει στο πιάτο κλπ κλπ;

giannis_ex
18-08-12, 14:31
Το φιλετο σολωμου (rio mare φαση), πως το τρωτε? :food:

tolis93
18-08-12, 14:31
παίδες,whey σε γιαούρτι,υπάρχει τρόπος να διαλύεται κάπως,να μην είναι δηλαδή ατόφια η σκόνη πάνω στο γιαούρτι με αποτέλεσμα να κολλάει στο πιάτο κλπ κλπ;

ελαχιστο γαλα και πολυ καλο ανακατεμα.:thumbup:

tolis93
18-08-12, 14:32
Το φιλετο σολωμου (rio mare φαση), πως το τρωτε? :food:

προσωπικα ανοιγω κονσερβα το βαζω στο πιατο αφου το στραγγιξω και ετοιμο.

giannis_ex
18-08-12, 14:54
Θενκς! Και κατι ακομα: αλλαξα προσφατα το πρωινο μου απο special K σε quaker (και τα 2 μαζι με γαλα, σταφιδες, μελι και αμυγδαλα και ενα σεικερ whey εννοειται). Το θεμα ειναι οτι ενω πριν μετα απο 2-3 ωρες πεινουσα και τσιμπουσα διαφορα (φρουτα, ξηρους καρπους, μπαρες κτλ), τωρα σκαω και με κραταει μεχρι το μεσημεριανο. Αυτο ειναι καλο ή κακο? Αν ειναι κακο να επανελθω στα παλια, αν ειναι καλο μου κανει και οικονομια :green: Να πω οτι δε μετραω θερμιδες, αντιθετως προσπαθω να τρωω οσο περισσοτερο (και καθαροτερα) μπορω.

tolis93
18-08-12, 14:59
Θενκς! Και κατι ακομα: αλλαξα προσφατα το πρωινο μου απο special K σε quaker (και τα 2 μαζι με γαλα, σταφιδες, μελι και αμυγδαλα και ενα σεικερ whey εννοειται). Το θεμα ειναι οτι ενω πριν μετα απο 2-3 ωρες πεινουσα και τσιμπουσα διαφορα (φρουτα, ξηρους καρπους, μπαρες κτλ), τωρα σκαω και με κραταει μεχρι το μεσημεριανο. Αυτο ειναι καλο ή κακο? Αν ειναι κακο να επανελθω στα παλια, αν ειναι καλο μου κανει και οικονομια :green: Να πω οτι δε μετραω θερμιδες, αντιθετως προσπαθω να τρωω οσο περισσοτερο (και καθαροτερα) μπορω.

δεν υπαρχει καλο και κακο.το οτι σε κραταει για μενα καλο ειναι θα λεγα.προφανως κανεις ογκο.κρατα το οπως εχει και τα διαφορα π τσιμπολογουσες βαλτα η αργοτερα η πολυ απλα αυξησε τα ξηροκαρπια το πρωι π εχουν και αρκετες θερμιδες ωστε να κανεις τη δουλεια π κανες πριν.αν και η βρωμη σε θεμα ογκου εχει πολυ περισσοτερες θερμιδες απο τα δημητριακα.ποιανει λιγοτερο χωρο με λιγα λογια με τις θερμιδες να ναι 360-380 στα 100 γρ.δλδ μισο μπωλ περιπου και κατι ψιλα

giannis_ex
18-08-12, 15:47
δεν υπαρχει καλο και κακο.το οτι σε κραταει για μενα καλο ειναι θα λεγα.προφανως κανεις ογκο.κρατα το οπως εχει και τα διαφορα π τσιμπολογουσες βαλτα η αργοτερα η πολυ απλα αυξησε τα ξηροκαρπια το πρωι π εχουν και αρκετες θερμιδες ωστε να κανεις τη δουλεια π κανες πριν.αν και η βρωμη σε θεμα ογκου εχει πολυ περισσοτερες θερμιδες απο τα δημητριακα.ποιανει λιγοτερο χωρο με λιγα λογια με τις θερμιδες να ναι 360-380 στα 100 γρ.δλδ μισο μπωλ περιπου και κατι ψιλα

:thumbup:

GrigorisKots
20-08-12, 15:44
Θα ηθελα να ρωτησω ποσα γραμμαρια προτεινης εχει το μπουτι της γαλοπουλας γιατι καποιοσ μου ειπε οτι εχει λιγο πιο κατο απο το στηθος κοτοπουλου...

tolis93
20-08-12, 16:15
Θα ηθελα να ρωτησω ποσα γραμμαρια προτεινης εχει το μπουτι της γαλοπουλας γιατι καποιοσ μου ειπε οτι εχει λιγο πιο κατο απο το στηθος κοτοπουλου...

καλα ολοκληρο θεμα για μια ερωτηση ενω ηδη εχει απαντηθει.anyway δεν ειναι της δικαιοδοσιας μ να σχολιαζω τετοια. εχει παραπανω λιπος παντως και 17-19 γρ πρωτεινη στα 100. πανω κατω σα το μπουτι κοτοπουλου.

ΥΓ αν εψαχνες στα θεματα διατροφης εχει ολοκληρους πινακες θα ηταν πιο ευκολο για σενα

koulara!
20-08-12, 17:13
πως σας ακουγεται τωρα σε περιοδο ογκου μετα απο προπονηση ενα σεικ με: 1 skoop πρωτεινη,1/1.5 σκοοπ βρωμη σκονη(αλεσμενη στο μπλεντερ) και hemo???και ισως και κρεατινη

ΛΕΥΤΕΡΗΣ 42
20-08-12, 17:31
Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω κάτι και εγώ:

Εάν τελειώσω την προπόνηση π.χ. στις 19:00, μετά από λίγο τρώω το μεταπροπονητικό γεύμα (πλούσιο, με τα γνωστά) και πριν πέσω για ύπνο στις π.χ. 12:00 έχω έντονη επιθυμία για γλυκό αλλά και αλμυρό (μετά το τέλος των 6 γευμάτων), νιώθω οτι μπορώ να κατεβάσω όλο το ψυγείο.

Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχω πάρει τις απαραίτητες θερμίδες ή έχω κουραστεί από το πρόγραμμα;

Πρέπει να σας ενημερώσω ότι, κάνω το πρόγραμμα των 4 ημερών, του κου Τριανταφύλλου, αεροβική, κτλ, τρώω 6 γεύματα (με τα γνωστά υδατάνθρακες και πρωτείνες) αλλά δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα. Είμαι 105 κιλά, 1.90 ύψος.

Φαντάζομαι ότι πιθανόν να υπάρχει παρόμοια΄ερώτηση, αλλά είναι αδύνατον να το ψάξω. Κάθε γνώμη και άποψη δεκτή. Ευχαριστώ;)

magavaTOUT
20-08-12, 17:39
Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω κάτι και εγώ:

Εάν τελειώσω την προπόνηση π.χ. στις 19:00, μετά από λίγο τρώω το μεταπροπονητικό γεύμα (πλούσιο, με τα γνωστά) και πριν πέσω για ύπνο στις π.χ. 12:00 έχω έντονη επιθυμία για γλυκό αλλά και αλμυρό (μετά το τέλος των 6 γευμάτων), νιώθω οτι μπορώ να κατεβάσω όλο το ψυγείο.

Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχω πάρει τις απαραίτητες θερμίδες ή έχω κουραστεί από το πρόγραμμα;

Πρέπει να σας ενημερώσω ότι, κάνω το πρόγραμμα των 4 ημερών, του κου Τριανταφύλλου, αεροβική, κτλ, τρώω 6 γεύματα (με τα γνωστά υδατάνθρακες και πρωτείνες) αλλά δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα. Είμαι 105 κιλά, 1.90 ύψος.

Φαντάζομαι ότι πιθανόν να υπάρχει παρόμοια΄ερώτηση, αλλά είναι αδύνατον να το ψάξω. Κάθε γνώμη και άποψη δεκτή. Ευχαριστώ;)

Αυτο συμβαινει επειδη εχεις γεματο ψυγειο!!!
Μετα την προπονηση εχεις ενα γευμα και υπνο? Μπορεις να βγαλεις ενα γευμα απο πριν και να το βαλεις μετα κι αυτο αν εχεις τοσο μεγαλη επιθυμια για φαγητο.Δλδ 7-9 προπ, 9.30 φαγητο, 11.30 φαγητο, υπνος. Επισης κατι τετιες λιγουρες εγω τις καταπολεμησα με μια χουφτα αμυγδαλα!!

Το αν παιρνεις τις απαραιτητες θερμιδες εσυ το ξερεις!!

jim-jimakos
20-08-12, 18:36
καλησπερα σας... να ρωτησω κατι...

Την βραδυνή μου "πρόσληψη" σε πρωτείνες την κάνω από 5-6 αυγά...
Υπάρχει κάποιο θέμα που δεν είναι "ζωικής πηγής"???
Μηπως 5-6 αυγά καθημερινά είναι "too much"??

ευχαριστω

TheWorst
20-08-12, 18:38
τα αυγα ειναι ζωικη πρωτεϊνη /πηγης/
Δεν υπαρχει προβλημα με 5-6 αυγα ..

jim-jimakos
20-08-12, 18:44
τα αυγα ειναι ζωικη πρωτεϊνη /πηγης/
Δεν υπαρχει προβλημα με 5-6 αυγα ..

Ναι δικό μου λάθος "διατυπωσης"....
εννοω διατροφικής αξίας.. μιας και δεν είναι κοτόπουλο ή ψάρι...
αυτο εννοω....

koulara!
20-08-12, 18:48
πως σας ακουγεται τωρα σε περιοδο ογκου μετα απο προπονηση ενα σεικ με: 1 skoop πρωτεινη,1/1.5 σκοοπ βρωμη σκονη(αλεσμενη στο μπλεντερ) και hemo???και ισως και κρεατινη

TheWorst
20-08-12, 18:48
τι σχεση εχει αυτο :lol: Οτι δεν ειναι κοτοπουλο ή ψαρι νομιζεις οτι ειναι μικροτερης ποιοτητας ? Ασε που οι μλκιες με τα ψαρια και τα κοτοπουλα στα σουπερμαρκετ ειναι σκ@τ@ τελειως..

tolis93
20-08-12, 21:58
τι σχεση εχει αυτο :lol: Οτι δεν ειναι κοτοπουλο ή ψαρι νομιζεις οτι ειναι μικροτερης ποιοτητας ? Ασε που οι μλκιες με τα ψαρια και τα κοτοπουλα στα σουπερμαρκετ ειναι σκ@τ@ τελειως..

το οτι δεν ειναι σα του χωριου το κρεας και σαν της αλασκας το ψαρι ναι.αλλα απο που κ ως που αχρηστα? θα πρεπε να χα πεθανει με τοσο ψαρι π τρωω τοτε ρε:green:

tolis93
20-08-12, 21:59
πως σας ακουγεται τωρα σε περιοδο ογκου μετα απο προπονηση ενα σεικ με: 1 skoop πρωτεινη,1/1.5 σκοοπ βρωμη σκονη(αλεσμενη στο μπλεντερ) και hemo???και ισως και κρεατινη

αν χωραει στα μακρος σου μια χαρα ειναι αν κ εγω θα βαζα αντι για βρωμη καμια μπανανα η θα βαζα και τη βρωμη και τη μπανανα. μια δωση περσυ το χειμωνα το κανα αυτο με 2 μπανανες γαλα κακαο και πρωτεινη.μπομπα γινοταν λεμε

ΛΕΥΤΕΡΗΣ 42
21-08-12, 10:43
Αυτο συμβαινει επειδη εχεις γεματο ψυγειο!!!
Μετα την προπονηση εχεις ενα γευμα και υπνο? Μπορεις να βγαλεις ενα γευμα απο πριν και να το βαλεις μετα κι αυτο αν εχεις τοσο μεγαλη επιθυμια για φαγητο.Δλδ 7-9 προπ, 9.30 φαγητο, 11.30 φαγητο, υπνος. Επισης κατι τετιες λιγουρες εγω τις καταπολεμησα με μια χουφτα αμυγδαλα!!

Το αν παιρνεις τις απαραιτητες θερμιδες εσυ το ξερεις!!


Φίλε magavaTOUT, ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Καλή ιδέα τα σπαστά γεύματα, δεν το είχα σκεφτεί.

Πως τις λιγούρες τις καταπολεμάς με 10 αμύγδαλα;;; Θέλω τουλάχιστον 20-25 για να πω ότι με "έπιασαν":green:

TheWorst
21-08-12, 11:00
το οτι δεν ειναι σα του χωριου το κρεας και σαν της αλασκας το ψαρι ναι.αλλα απο που κ ως που αχρηστα? θα πρεπε να χα πεθανει με τοσο ψαρι π τρωω τοτε ρε:green:

οχι αχρηστα ρε , λεω οτι ειναι σκ@τ@ κατεψυγμενα και εχουν ημερομηνια ληξης σε 2 χρονια ενω μπορει να'ναι απο τον β' παγκοσμιο.. Αλλα εχει και που πουλαν φρεσκα ψαρια. Οσον αφορα τα κοτοπουλα υπαρχουν εδω περα που πουλαν και 1 χρονου και αλλου 1 εβδομαδας, αλλα πρεπει να εχεις γνωστους για αυτο ;)

tolis93
21-08-12, 13:13
οχι αχρηστα ρε , λεω οτι ειναι σκ@τ@ κατεψυγμενα και εχουν ημερομηνια ληξης σε 2 χρονια ενω μπορει να'ναι απο τον β' παγκοσμιο.. Αλλα εχει και που πουλαν φρεσκα ψαρια. Οσον αφορα τα κοτοπουλα υπαρχουν εδω περα που πουλαν και 1 χρονου και αλλου 1 εβδομαδας, αλλα πρεπει να εχεις γνωστους για αυτο ;)

μεγαλε 1 χρονου?τι σκατα σας ταιζουν εκει στη γερμανια?:green:

Abdala Shamma
22-08-12, 09:27
Hi gyz .. Στο μεσημεριανο μ έχω 150γρ σ.κοτόπουλο και 80γρ ρύζι ωμά ζυγισμένα και τα 2 , ο πατέρας τελευταία μ φέρνει κάτι φρέσκες σαρδέλες :turtle: και λέω να τις τσακίζω αυτές τις μέρες άλλα το θέμα είναι τι ποσότητα να τρώω έτσι να ώστε να περνω την απαραίτητη ποσότητα πρωτεΐνης αλλά και να μην ξεφύγω τελείως από θερμίδες ?
ευχαριστώ..

tolis93
22-08-12, 10:02
Hi gyz .. Στο μεσημεριανο μ έχω 150γρ σ.κοτόπουλο και 80γρ ρύζι ωμά ζυγισμένα και τα 2 , ο πατέρας τελευταία μ φέρνει κάτι φρέσκες σαρδέλες :turtle: και λέω να τις τσακίζω αυτές τις μέρες άλλα το θέμα είναι τι ποσότητα να τρώω έτσι να ώστε να περνω την απαραίτητη ποσότητα πρωτεΐνης αλλά και να μην ξεφύγω τελείως από θερμίδες ?
ευχαριστώ..

γυρω στα 120-130 γρ θα λεγα μιας κ εχουν αρκετα λιπαρα.καλα βεβαια.απλα για να μη βγεις απο τα μακρος σου

Abdala Shamma
22-08-12, 11:12
οκ thnx αλλα τα 120γρ ωμά με το κόκαλο τα ζυγίζω? γτ μου φαίνεται κάπως λίγο ..

TheWorst
22-08-12, 11:14
μεγαλε 1 χρονου?τι σκατα σας ταιζουν εκει στη γερμανια?:green:

οχι , λεω οτι δεν γραφουν ημερομηνια παραγωγης και μπορει να ειναι και 5 χρονων.. Κανει δεν ξερει .. Για αυτο ειναι μαπα .. Και τα κρεατα πρεπει να ξερεις απο που να τα παιρνεις , εγω τωρα βρηκα επιτελους χασαπικο (καλα οχι ακριβως) που φερνουν καθε εβδομαδα φρεσκο δευτερα και πεμπτη.. Και απο κει παιρνω

tolis93
22-08-12, 14:01
οχι , λεω οτι δεν γραφουν ημερομηνια παραγωγης και μπορει να ειναι και 5 χρονων.. Κανει δεν ξερει .. Για αυτο ειναι μαπα .. Και τα κρεατα πρεπει να ξερεις απο που να τα παιρνεις , εγω τωρα βρηκα επιτελους χασαπικο (καλα οχι ακριβως) που φερνουν καθε εβδομαδα φρεσκο δευτερα και πεμπτη.. Και απο κει παιρνω

πραγματικα οποιος εχει προσβαση σε φρεσκο κρεας η χωριου ειναι αλλη φαση.αφου σκεφτομαι σοβαρα μωλις τελειωσω σπουδες για να χαλαρωσω απο αυτη τη κατασταση της αθηνας να παω να μεινω στα ριζια παλι για κανα 2 χρονια να ηρεμησει το κεφαλι μ.και μαζι με αυτο θα εχω πλεονεκτημα φρεσκου φαγητου.χωρις ενεσεις κολαγονου και ορμωνων:green: κ ειναι κ τζαμπα εκει ολα.6 ευρω σε σετιατοριο 1 ολοκληρο κοτοπουλο.αν τα χεις σε αφθονια.τελος παντων μη βγαινουμε κ οφ . btw ελλαδα ερχεσαι καθολου εσυ? απαντα πμ αν ειναι

TheWorst
23-08-12, 20:00
τι λετε για γρηγορος και αργους υ/ες σε ενα γευμα (μεταπροπονητικο) :P

Giannistzn
23-08-12, 20:08
Προσωπικα πιστευω οτι το ψειριζεις πολυ και χανεις το νοημα.

Οπως σου ειπαν στο θεμα με τις φωτος, κατσε σε καποιο προγραμμα διατροφης και προπονησης για 2-3 μηνες και μετα δες τα αποτελεσματα. Σταθερες θερμιδες και μακρος κοιτα να εχεις, τωρα αν θα φας 100γρ μελι, 100γρ ζαχαρη, 100γρ βρωμη ή 100γρ πατατα ξερω γω, δεν νομιζω οτι πανω σου θα εχει καποια εμφανη διαφορα. placebo ισως..

TheWorst
23-08-12, 20:23
απλα μαζευω ελαχιστες θερμιδες . Εχω 150 υ/α 150 πρωτεινη και 25 λιπαρα 1600 θερμιδες στην καλυτερη .. Και ειναι λιγο καταλαβαινεις

Giannistzn
23-08-12, 21:07
Εννοεις οτι χρειαζεσαι παραπανω ετσι? Ε ή συνδιασε πηγες ή αυξησε ποσοτητες.

Αν θες απλα θερμιδες, κροκους αυγων και ταχινι, εγω σε low carb απο εκει μαζευω. Ή βαζεις μοσχαρι αν βγαινεις οικονομικα. Παντως με 1 γεματη κουτ. γλυκου ταχινι ανεβαινεις 70-80 kcal, δεν ειναι λιγα..
Αν το θεμα σου ειναι απλα ο υδ/κας σου ειπα παραπανω, ή αυξησε λιγο ή συνδιασε πηγες.

Αν το θεμα ειναι η πεινα, κουραγιο :green:

Billys51
25-08-12, 09:54
Παιδια αν πας και κανεις εντονη προπονηση με βαρη νηστικος τι θα συμβει? Καις μυες?
Τι συμβουλευεται για να τρωω κατι πριν την προπονηση με βαρη?

average_joe
25-08-12, 15:00
δεν θα καψεις μυς τοσο ευκολα, εκτος αν εισαι σε πολυ χαμηλα ποσοστα λιπους. δεν ξερω ποσο παραγωγικη προπο ομως μπορεις να κανεις, εδω λενε εξαρταται απο το ατομο και απο το ποσες ωρες εχεις να φας, εγω μια χαρα κανω με 15- 17 ωρες (αν και δεν νομιζω να αναφερεσαι σε τοσο μεγαλη χρονικη περιοδο) χωρις φαγητο.
αν εχεις κανει ενα καλο μικτο γευμα εστω και αρκετες ωρες πριν δεν θα χεις προβλημα.

τεσπα αν θες κατι πριν απο την προπονηση προτεινεται bcaa.
αλλιως λιγη πρωτεινη σε σκονη, αν ειναι πολλων πηγων κατα τη γνωμη μου καλυτερα (αν με ρωταγες εμενα σε αυτο θα πηγαινα αν εχεις να φας πολλες ωρες).
αν θες φαγητο κοιτα να χεις φαει κανα τριωρο πριν.
η συσταση του εξαρταται απο τον τυπο διατροφης που κανεις.

aepiskeptis
25-08-12, 17:09
απλα για να κανω ενα update στα περι νηστικο αρκουδι δε χορευει

απο 26/7-20/8 με 4-5 προπονησεις ανα εβδ, εκανα ενα γευμα ανα ημερα βραδινο, προσπαθουσα να φαω οσο περισσοτερη πρωτεινη μπορουσα, οσο περισσοτερο φαι μπορουσα και τα γευματα κρατουσαν γυρω στις 2 ωρες με κατι διαλειμματα, προσθεσης, ζεσταματος, αναμιξης, μαγειρεματος κτλ.

συμπερασματα.

Α. οι προπονησεις δεν εχαναν σε ενταση, αλλα κολλησαμε και δεν ειχαμε καμια προοδο, παρα ψιχουλακια.

Β. εχασα καποια μυικη μαζα, λογικο μια και ο στοχος ειναι να χασω βαρος. και λιγοτερο λιπος αποτι εχανα με τα 2 γευματα που εκανα πιο πριν, κι αυτο λογικο μια και τα πρωτα κιλα φευγουν πιο γρηγορα.

Γ. τα Α, Β ειναι κοινα συμπερασματα με τις προηγουμενες φορες (2) που το ειχα ξαναδοκιμασει στο παρελθον, αλλα για περισσοτερο καιρο, 2 μηνες καθε φορα.


Προτασεις.

1. αν ειναι να δοκιμασει καποιος κατι παρομοιο νομιζω οτι πρεπει να φαει περισσοτερο, δλδ να κανει προπονηση μεσημερι και να περασει το απογευμα τρωγοντας τουλαχιστον 16.00-22.00.

2. τα bcaa στα 8 γρ αγευστη σκονη, με κουταλι κατευθειαν στο στομα, προσωπικα με βαραινουν, και δε μπορουσα να προπονηθω σε τοση ενταση οση χωρις αυτα. 2 μονοδοσεις νητρικου με 4 γρ bcaa και ο,τι καλουδι φανηκαν να δουλευουν καλυτερα, αλλα μαλλον οφειλοταν στο μιγμα β-αλανινης, καφεινης κτλ.

3. τις τελευταιες 4 προπονησεις δοκιμασα το εξης 50γρ whey (αγευστη 82% ειναι) + 1 σοκολατακι dark chocolate 70%, 1ωρα πριν την προπονηση. το ιδιο μετα την προπονηση (θελω κανα 20λεπτο να παω σπιτι). Και 1-1.5 ωρα μετα. Κανονικο γευμα.

Και οι 4 προπονησεις ηταν πολυ πολυ πολυ καλυτερες και αποδοτικοτερες απ ο,τι εχω δοκιμασει μεχρι τωρα, πολυ ευχαριστη αλλαγη.

Περιπου ιδια αισθηση μου δινει και αν εχω φαει 10-12 ωρες πριν την προπονηση, κατι σε αυγα-μπεικον-κοτοπουλο-κοττατζ-ρυζι-σαλατα.

αλλα να γινεται συχνα τετοιο πρωινο στις 7.00 δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο, νομιζω.

Billys51
25-08-12, 18:01
Δηλαδη θα κανω θα κανω και αποτελεσματα δεν θα βλεπω δηλαδη εννοεις? Χμ..Θα το αλλαξω

freebil
25-08-12, 18:39
Παιδιά καλησπέρα και απο μένα.Είμαι αρχάριος, υψος 1.80, 78 κιλά και θέλω να αρχίσω να ασχολούμαι με τη διατροφή μου. Πηγαίνω για μπάσκετ 2 φορες την εβδομάδα και 3 φορες γυμναστηριο.Θέλω να φτιάξω ένα πρόχειρο πρόγραμμα διατροφής που θα αρχίσω να ακολουθώ.Με ενδιαφέρει κυρίως η γράμμωση.Τι λέτε για κάτι τέτοιο?

Πρωί - Πιτάκι βρώμης με μέλι
Δεκατιανό - μήλο,πατάτα βραστή
Μεσημέρι - στηθος κοτόπουλο και σαλάτα(ντομάτα,αγγουρι)

Προπόνηση

Μετα την προπόνηση - Αυγά,μπανάνα
Βράδυ - γιαούρτι με μέλι και ξηροί καρποί


Θέλω για αρχή να καθορίσω τις τροφες και μετα να δω ποσότητες. Καθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

ippokratis
25-08-12, 19:08
Περιπου ιδια αισθηση μου δινει και αν εχω φαει 10-12 ωρες πριν την προπονηση, κατι σε αυγα-μπεικον-κοτοπουλο-κοττατζ-ρυζι-σαλατα.

αλλα να γινεται συχνα τετοιο πρωινο στις 7.00 δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο, νομιζω.

από ποια άποψη λες ότι δεν είναι καλό να γίνεται συχνά τέτοιο πρωινό;ρωτάω γιατί το συνηθισμένο μου πρωινό είναι αυγά-μπέικον-κόττατζ

Irriversible
25-08-12, 22:24
Ξερει κανεις αν υπαρχουν διακυμανσεις στην περιεκτικοτητα πρωτεινης στα διαφορα μερη του μοσχαριου? Φανταζομαι θα υπαρχει , αλλα ποιο μερος εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα εγω ας πουμε επιλεγω ποντικι γτ ειναι απο τα πιο μαλακα μερη του μοσχαριου.

tolis93
26-08-12, 00:27
Ξερει κανεις αν υπαρχουν διακυμανσεις στην περιεκτικοτητα πρωτεινης στα διαφορα μερη του μοσχαριου? Φανταζομαι θα υπαρχει , αλλα ποιο μερος εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα εγω ας πουμε επιλεγω ποντικι γτ ειναι απο τα πιο μαλακα μερη του μοσχαριου.

η διαφορα ειναι τετοια που δεν εχει νοημα.καλυτερα να κοιταμε τα πιο αλιπα μερη στα κρεατα παρα ποια εχουν περισσοτερη πρωτεινη.η μονη σχετικα μεγαλη διαφορα ειναι μεταξυ στηθος κ μπουτι κοτοπουλο π το ενα εχει 22-23 και το αλλο 17-18 αλλα και παλι φαε 40-50 γρ παραπανω κ τελειωσε τα καλυψες

TheWorst
26-08-12, 08:06
καλυτερα αυτα με το περισσοτερο λιπος να κοιτας τολη , οχι τα αλιπα .. :thumbup:

tolis93
26-08-12, 10:47
καλυτερα αυτα με το περισσοτερο λιπος να κοιτας τολη , οχι τα αλιπα .. :thumbup:

ενα καλο λογο δως μ:green:

TheWorst
26-08-12, 12:46
τα λιπαρα ;)

aepiskeptis
26-08-12, 16:45
από ποια άποψη λες ότι δεν είναι καλό να γίνεται συχνά τέτοιο πρωινό;ρωτάω γιατί το συνηθισμένο μου πρωινό είναι αυγά-μπέικον-κόττατζ

σε μπερδεψοανησυχησα χωρις λογο σορρυ :oops:


αλλα να γινεται συχνα τετοιο πρωινο στις 7.00 δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο ...... απο αποψη χρονου.....νομιζω.


μερικες φορες σκεφτομαι τι να γραψω και το γραφω στον αερα


μεχρι να τα μαγειρεψω, να τα φαω, να πλυνω πιατα, ειχε "μεσημεριασει"

επισης οταν τρωω, για καμια ωρα, δυο κατεβαζω στροφες, οποτε στη δουλεια ημουν καπως νωχελικός και δε μαρεσε και πολυ.

tolis93
26-08-12, 16:56
τα λιπαρα ;)

τα κατα 80 % κορεσμενα λες?αυτα π παιρνουμε στανταρ οσα χρειαζομαστε κ απο αυγα γιαουρτια γαλατα?

bowthruster
26-08-12, 16:58
επισης οταν τρωω, για καμια ωρα, δυο κατεβαζω στροφες, οποτε στη δουλεια ημουν καπως νωχελικός και δε μαρεσε και πολυ.

υπάρχει περίπτωση αυτό να γίνεται λόγω "καρφιού" στην ινσουλίνη (insuline spike);

TheWorst
26-08-12, 18:10
τα κατα 80 % κορεσμενα λες?αυτα π παιρνουμε στανταρ οσα χρειαζομαστε κ απο αυγα γιαουρτια γαλατα?

αν τα παιρνεις απο αλλου οκ .. Αλλα αν εισαι σε γραμμωση με υψηλα λιπαρα και την μερα παιρνεις στα 150 με 200 λιπαρα , τοτε ισως το χρειαστεις..

Giannistzn
26-08-12, 18:49
Ποιος τρωει στη γραμμωση 200γρ λιπαρα και δεν θα καλυψει απο αλλες πηγες και θα χρειαστει να ψαχνει λιπαρα κρεατα? Να μου πεις για οικονομια οκ το δεχομαι, αλλα οχι διαλεγε λιπαρα κομματια-κρεατα για να μαζευεις γρ λιπαρων.

Να μου πεις οτι εισαι σε κετο και εισαι μπεΐκονοφαγος και λουκανικοφαγος για να βγαλεις τα high fat days παλι οκ. Αλλα παραπερα οχι δεν το δεχομαι

Παρα πολυ καλο το κοκκινο κρεας, παρα πολυ καλο το συκωτι, καλο και το λιπακι στο χοιρινο, αλλα μετρο σε αυτα. Και με μετρο δηλαδη να μην τρως, για να βγαλεις 200γρ λιπαρα απο αυτα, θες ΠΟΛΥ κρεας και ΚΑΘΕ μερα..

Υ.Γ. 200x9 = 1800kcal

average_joe
26-08-12, 18:51
υπάρχει περίπτωση αυτό να γίνεται λόγω "καρφιού" στην ινσουλίνη (insuline spike);

αυτο ειναι το αποτελεσμα της ληψης τροφης.
συμβαινει καθως οταν τρωμε το παρασυμπαθητικο γινεται κυριαρχο.
το συμπαθητικο νευρικο ειναι κυριαρχο σε περιπτωσεις στρες, ελλειψης φαγητου, γενικα καταστασεις "fight or flight" και εκκριση ορμονων/ νευροδιαβιβαστων οπως αδρεναλινη, νοραδρεναλινη. κοινως εισαι σε μεγαλυτερη εγρηγορση σε αντιθεση μετα απο φαγητο που εισαι πιο υποτονικος λογω κυριαρχου παρασυμπαθητικου.

Sympathetic nervous system http://en.wikipedia.org/wiki/Sympathetic_nervous_system
Parasympathetic nervous system http://en.wikipedia.org/wiki/Parasympathetic_nervous_system
Epinephrine http://en.wikipedia.org/wiki/Epinephrine
Norepinephrine http://en.wikipedia.org/wiki/Norepinephrine
Catecholamine http://en.wikipedia.org/wiki/Catecholamine
Fight-or-flight response http://en.wikipedia.org/wiki/Fight-or-flight_response

TheWorst
26-08-12, 18:55
Ποιος τρωει στη γραμμωση 200γρ λιπαρα και δεν θα καλυψει απο αλλες πηγες και θα χρειαστει να ψαχνει λιπαρα κρεατα? Να μου πεις για οικονομια οκ το δεχομαι, αλλα οχι διαλεγε λιπαρα κομματια-κρεατα για να μαζευεις γρ λιπαρων.

Να μου πεις οτι εισαι σε κετο και εισαι μπεΐκονοφαγος και λουκανικοφαγος για να βγαλεις τα high fat days παλι οκ. Αλλα παραπερα οχι δεν το δεχομαι

Παρα πολυ καλο το κοκκινο κρεας, παρα πολυ καλο το συκωτι, καλο και το λιπακι στο χοιρινο, αλλα μετρο σε αυτα. Και με μετρο δηλαδη να μην τρως, για να βγαλεις 200γρ λιπαρα απο αυτα, θες ΠΟΛΥ κρεας και ΚΑΘΕ μερα..

Υ.Γ. 200x9 = 1800kcal

ναι οντως αλλα εξαρταται και απτη δραστηριοτητα.. Και αν εχεις 40-50 υ/ες οπως καταλαβαινεις χρειαζονται πολλα λιπαρα , καποια καλη πηγη ενεργειας.. Το συνηθες για ενα ατομο στα 75-80 κιλα ειναι στα 200 γραμμαρια τη μερα , αν ειναι παραπανω παει και παραπανω. Αλλα εξαρταται το ποσες φορες και τι κανεις.. Γιατι υπαρχουν προπονησεις και προπονησεις..

average_joe
26-08-12, 19:32
τα κατα 80 % κορεσμενα λες?αυτα π παιρνουμε στανταρ οσα χρειαζομαστε κ απο αυγα γιαουρτια γαλατα?


αν τα παιρνεις απο αλλου οκ .. Αλλα αν εισαι σε γραμμωση με υψηλα λιπαρα και την μερα παιρνεις στα 150 με 200 λιπαρα , τοτε ισως το χρειαστεις..

αν το κανεις για τα κορεσμενα θα προτιμουσα αλλες πηγες οπως μαυρη σοκολατα παρα τα τερμα λιπαρα κομματια του μοσχαριου που η συνηθης αναλογια παλμιτικου/ στεαρικο ειναι 2:1 (16:00= παλμιτικο, 18:00= στεαρικο). οποτε θα πηγαινα σε αλιπα κομματια+ κακαο/ μαυρη σοκολατα.

200gr λιπαρα δεν νομιζω να λεγεται γραμμωση.

TheWorst
26-08-12, 19:35
υπαρχει αυτη η low carb με μεσα λιπαρα γυρο στο 1 γραμμαρια / κιλο σωματικου και περισσοτερο πρωτεϊνη και αλλη με ιδια πρωτεϊνη οπως στον ογκο λιγους υ/ες παλι αλλα πολυ ψηλα λιπαρα.

average_joe
26-08-12, 19:49
απλα για να κανω ενα update στα περι νηστικο αρκουδι δε χορευει

απο 26/7-20/8 με 4-5 προπονησεις ανα εβδ, εκανα ενα γευμα ανα ημερα βραδινο, προσπαθουσα να φαω οσο περισσοτερη πρωτεινη μπορουσα, οσο περισσοτερο φαι μπορουσα και τα γευματα κρατουσαν γυρω στις 2 ωρες με κατι διαλειμματα, προσθεσης, ζεσταματος, αναμιξης, μαγειρεματος κτλ.

συμπερασματα.

Α. οι προπονησεις δεν εχαναν σε ενταση, αλλα κολλησαμε και δεν ειχαμε καμια προοδο, παρα ψιχουλακια.

Β. εχασα καποια μυικη μαζα, λογικο μια και ο στοχος ειναι να χασω βαρος. και λιγοτερο λιπος αποτι εχανα με τα 2 γευματα που εκανα πιο πριν, κι αυτο λογικο μια και τα πρωτα κιλα φευγουν πιο γρηγορα.

Γ. τα Α, Β ειναι κοινα συμπερασματα με τις προηγουμενες φορες (2) που το ειχα ξαναδοκιμασει στο παρελθον, αλλα για περισσοτερο καιρο, 2 μηνες καθε φορα.


Προτασεις.

1. αν ειναι να δοκιμασει καποιος κατι παρομοιο νομιζω οτι πρεπει να φαει περισσοτερο, δλδ να κανει προπονηση μεσημερι και να περασει το απογευμα τρωγοντας τουλαχιστον 16.00-22.00.

2. τα bcaa στα 8 γρ αγευστη σκονη, με κουταλι κατευθειαν στο στομα, προσωπικα με βαραινουν, και δε μπορουσα να προπονηθω σε τοση ενταση οση χωρις αυτα. 2 μονοδοσεις νητρικου με 4 γρ bcaa και ο,τι καλουδι φανηκαν να δουλευουν καλυτερα, αλλα μαλλον οφειλοταν στο μιγμα β-αλανινης, καφεινης κτλ.

3. τις τελευταιες 4 προπονησεις δοκιμασα το εξης 50γρ whey (αγευστη 82% ειναι) + 1 σοκολατακι dark chocolate 70%, 1ωρα πριν την προπονηση. το ιδιο μετα την προπονηση (θελω κανα 20λεπτο να παω σπιτι). Και 1-1.5 ωρα μετα. Κανονικο γευμα.

Και οι 4 προπονησεις ηταν πολυ πολυ πολυ καλυτερες και αποδοτικοτερες απ ο,τι εχω δοκιμασει μεχρι τωρα, πολυ ευχαριστη αλλαγη.

Περιπου ιδια αισθηση μου δινει και αν εχω φαει 10-12 ωρες πριν την προπονηση, κατι σε αυγα-μπεικον-κοτοπουλο-κοττατζ-ρυζι-σαλατα.

αλλα να γινεται συχνα τετοιο πρωινο στις 7.00 δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο, νομιζω.

ευχαριστω για το feedback!
σε υποθερμιδικη και καποια αλλαγη στα macros υπερ της πρωτεινης με δυο γευματα και 15ωρο fasted προπο (καμια καφεινη πριν ή/ και καφεδες) με πηγε πολυ καλα, δεν νομιζω να χαθηκε κατι φοβερο απο μυικη μαζα. αλλα ανα 3 μερες ετρωγα πολυ περισσοτερο και χωρις να μετραω με κυρια βαση γιαουρτι, whey, coconut, λιγο μελι, σοκολατα 81%. 4η εβδομαδα που κατεβασα κανονικα και προγραμματισμενα παραπανω θερμιδες τα lifts παρεμειναν σταθερα και στα cleans αυξηθηκαν αλλα κυριως επειδη αυτην την ασκηση την δουλευω κανα διμηνο τωρα και εχω περιθωρια βελτιωσης. εχασα συνολικα 2 κιλα οποτε δεν ειχα και πολυ βαρος να χασω. 2 προπονησεις εκανα με 21 ωρες fast, η μια (με 3.5 ωρες υπνου και πολυ κοπιαστικη μερα) πηγε τρενο αλλα ημουν μες στο νευρο, η αλλη στα τελειωματα της 6ης εβδομαδας που ειχα recarb επεσα πολυ. γενικα εμπειρια δηλ. που δεν ξερεις πως θα σου βγει με τα λιγα που ειδα.

ερωτησεις.
1. προπο full body εκανες?
2. πρωτεινη ποσο ψηλα?
3. whey και σοκο σκεφτομαι τωρα στο recomp αλλα σε διαιτα δεν ξερω... και το λεω αυτο καθως μια φυσιολογικη στασιμοτητα στα lifts θα υπαρξει λογω διαιτας, γιατι να μην πας μονο με stims με σκοπο να μεγιστοποιησεις απωλεια λιπους? :unsure: εκτος αν αναφερεσαι σε μεγαλες φασεις νηστειας 20ωρο+

jak7
28-08-12, 15:48
Γεια! Θα ήθελα να μου πειτε την γνώμη σας. Λοιπόν θέλω να ακολουθήσω πρόγραμμα γράμμωσης.Εγώ είμαι 1.77 ύψος, 75 κιλά και 17% ποσοστό λίπους.Γενικότερα αυτό το καλοκαίρι έκανα αρκετα συχνα αεροβική 5 φορές την εβδομάδα περιπου και έφτασα σε κατάσταση να χασω 3% λίπος και να χάσω και 4 κιλά.Από διατροφή προσπαθώ να τρόω αρκετές τροφές με πρωτείνες δεν τρόω καθόλου γλυκά εκτός από μαυρη σοκολάτα και καμιά μπάρα δημητριακών.Στα κιλά που είμαι τώρα εχω σταθεροποιηθεί τις τελευταίες 3 βδομάδες, το ίδιο και με το ποσοστό λίπους. Σκοπός μου είναι μετά την γυμναστική που κάνω, επειδή δεν προλαβαίνω να είμαι σπίτι σε λιγότερο απο 40 λεπτά να παίρνω τότε πρωτείνη. Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει γενικότερα η πρωτείνη? Επίσης εγώ την θελω για να την παίρνω μόνο μετά από την γυμναστική δηλαδή 4-5 φορές την εβδομάδα. Διάβασα και στο σχετικό τόπικ που υπάρχει για πρωτείνες αλλά είπα να πάρω μια δεύτερη γνώμη.Ποια πρωτείνη πιστεύετε ότι θα με βοηθούσε αν την έπαιρνα μόνο μετα την γυμναστικη ώστε μαζι με την διατροφη να μπορέσω να κατεβάσω το ποσοστό λύπους μου χωρίς να μοιωσω μυηκή μαζα?Επίσης ήθελα να πω πως είδα οτι μετά την γυμναστική παίρνουν 2 σκουπ πρωτείνης, οπότε και εγώ θα παίρνω 2.Καλύτερα είναι να παίρνω 1 σκουπ πριν και 1 μετα την γυμναστική ή 2 σκουπ μετα την γυμναστικη? Ευχαριστω εκ των προτέρων..

Πάμε στο δεύτερο στάδιο τώρα την διατροφή μου.
Ρείξτε μια ματιά στην διατροφή μου και πείτε μου αν πιστεύετε πως θέλει κάποια προσθήκη-διώρθωση :
Πρωινό:400 ml γάλα και 70-80 γραμμάρια δημητριακά ολικής
Δεκατιανό:ένα τόστ ολικής με 1 φέτα γαλοπουλα και 1 cotage και 3 ασπράδια
Μεσημεριανό : κοτόπουλο ή μοσχάρι ή ψάρι με ρύζι μπασμάτι ή πατάτα βραστή και σαλάτα(εκτός 2 φορές την εβδομάδα που τρώω όσπρια).
Πριν την προπόνηση : μια μπάρα δημητριακών ή μαύρη σοκολάτα 70%(εδώ δεν ξέρω αν θα βάλω και 1 σκουπ πρωτείνης όπως σας είπα πριν, θα δω τι θα μου προτείνετε)
Μετά την προπόνηση:Ακριβώς μετά την προπόνηση 1 ή 2 σκουπ πρωτείνης αναλόγως οτι μου προτείνετε όπως είπα και πριν.Να ροτίσω μπορώ να την έχω καθε φορά σε ένα πλαστικό μπουκαλάκι, και να την κουνάω απλά για να διαληθεί ή δεν είναι και η καλύτερη λύση?Αν βάζω 2 κουταλιές πρωτείνη μπορώ να βάλω μεγαλύτερη ποσότητα νερού π.χ. 500ml?
Βραδυνό:κοτόπουλο ή μοσχάρι ή ψάρι με ρύζι μπασμάτι ή πατάτα βραστή και σαλάτα
1-2 Ώρες πριν κοιμηθώ : Ένα γιαούρτι με 70-80 γραμμάρια βρώμη και μια κουταλιά μέλι και μια μπάρα δημητριακών. Αυτά είχα να πω για την διατροφή μου, περιμένω την άποψη σας και στα 2 θέματα..

tolis93
28-08-12, 16:12
jak περνα απο τα νεα μελη πρωτα και μετα ανοιξε ενα θεμα με τη διατροφη σου και οτι θελεις να ρωτησεις.εδω μεσα θα χαθουν ολα.καλη αρχη:welcome:

sTeLaKoS
28-08-12, 17:00
^^ Σωστός. Στις γενικές ερωτήσεις θα χαθούνε τα ποστ. Σου το έκανα copy σε νέο τόπικ. Συζητήστε εκεί ότι θέλετε.
jak7 Διατροφή γράμμωσης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22767-jak7-Διατροφή-γράμμωσης)

GrigorisKots
29-08-12, 13:59
Ποια η γνωμη σας για προ προπονητικο.Και ποση ωρα πριν τη προπονηση πρεπει να το καταναλωνουμε?

Mpozos
29-08-12, 14:47
Ακολουθώ κατά γράμμα και μάλιστα πάρα πολύ αυστηρά τι διατροφή γράμμωσης του φόρουμ http://bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3&Itemid=4 και έχω τις εξής ερωτήσεις... Τώρα που αρχίζουν τα σχολεία δεν θα μπορώ να κάνω πρωινές προπόνησης με βάροι τα γεύματα μου αν πηγαίνουν ετσ
Γεύμα 1 7:30 γεύμα 2 10:30 μεσημεριανό 1:30 προπόνηση 3:30, γευμα 4 4:00 (μεταπροπονιτικο) γευμα 5 5:00 γευμα 6 8:00. σε ποια γεύματα θα μπορώ να βάζο υδατάνθρακα;
2η Ερώτηση: τι προτείνετε μετά τα βάροι να κάνω αερόβια ι το πρωί; και αν ναι μετά τα βαροι πότε θα πείνω το μεταπροπονητικο μετα τα βάροι ι μετά την αερόβια;
Ευχαριστώ!

koulara!
29-08-12, 22:38
μια ισως ηλι8ια ερωτηση...8α εχει διαφορα αμα την ιδια ποσοτητα βρωμης την κανω σκονη στο βλεντερ και την πινω το πρωι με γαλα αντι να την τρωω?

tolis93
29-08-12, 23:07
μια ισως ηλι8ια ερωτηση...8α εχει διαφορα αμα την ιδια ποσοτητα βρωμης την κανω σκονη στο βλεντερ και την πινω το πρωι με γαλα αντι να την τρωω?

οχι ρε συ τι διαφορα να χει?ειναι σα να λεμε ψητο βραστο κρεας και αυγα σε αντικολλητικο η ποσε η βραστα η σε πιτακι. το ιδιο παουερατη ειναι μη μασας(κυριολεκτικα σε αυτη τη περιπτωση:green:):thumbup:

Irriversible
30-08-12, 15:04
μια ισως ηλι8ια ερωτηση...8α εχει διαφορα αμα την ιδια ποσοτητα βρωμης την κανω σκονη στο βλεντερ και την πινω το πρωι με γαλα αντι να την τρωω?

Κι εγω ετσι την κανω και βαζω και μπανανα ή μηλο ή και τα δυο και κατεβαινει πολυ ευκολα!

alani1995
31-08-12, 14:04
ρε παιδες να σας ρωτησω κατι. διαβαζα τα συστατικα για ενα απλο τοστ που φτιαχνω
πολυσπορο ψωμι καθε φετα 2.3γρ πρωτεινης
1 φετα τυρι ελαφρυ 7.2γρ πρωτεινης
1 φετα γαλοπουλα 3 γρ πρωτεινης

και αναρωτιεμαι εγω γινεται με δυο τετοια τοστ να παιρνεις 30γρ πρωτεινης η κανω κατι λαθος??????

tolis93
31-08-12, 14:17
ρε παιδες να σας ρωτησω κατι. διαβαζα τα συστατικα για ενα απλο τοστ που φτιαχνω
πολυσπορο ψωμι καθε φετα 2.3γρ πρωτεινης
1 φετα τυρι ελαφρυ 7.2γρ πρωτεινης
1 φετα γαλοπουλα 3 γρ πρωτεινης

και αναρωτιεμαι εγω γινεται με δυο τετοια τοστ να παιρνεις 30γρ πρωτεινης η κανω κατι λαθος??????

7 και 3 και 2,3 αν κ φυτικη (επι δυο δλδ 4,6) πας στα 15 περιπου.με 2 ναι παιρνεις 30 γρ. εγω κανω και 3 αυγα σε αντικολλητικο ολοκληρα και φευγει στα 40αρια η πρωτεινη με 2 απλα τοστ με αυγο μεσα

alani1995
31-08-12, 14:24
ωραιο μια χαρα σε κοβω θα το δοκιμασω!!

;)

aepiskeptis
31-08-12, 20:37
ευχαριστω για το feedback!

1. προπο full body εκανες?
2. πρωτεινη ποσο ψηλα?
3. whey και σοκο σκεφτομαι τωρα στο recomp αλλα σε διαιτα δεν ξερω... και το λεω αυτο καθως μια φυσιολογικη στασιμοτητα στα lifts θα υπαρξει λογω διαιτας, γιατι να μην πας μονο με stims με σκοπο να μεγιστοποιησεις απωλεια λιπους? :unsure: εκτος αν αναφερεσαι σε μεγαλες φασεις νηστειας 20ωρο+

1. έκανα αυτο που κανω παντα, δλδ το "εσυ μονο ποδια κανεις" μονο που εχω αλλαξει απο μεθοδο τετρ σε 10χ2,3,4,5,6 και τις ασκησεις σε βυθισεις, ελξεις, μπροστινα.

στις βυθισεις η single bar dips αλα HFK και η αντιστοιχη leg flutters ηταν πολυ ευχαριστη εκπληξη, πολυ αποδοτικες.
βυθισεις εχω single bar dips, aeroplane dips, elbows out (weighted max sets x 6 reps@10')
ελξεις pull ups, chins, inverted rows το ενα ποδι στον αερα και σκοπευω κι ελπιζω σε κανα 6 μηνο να μπορω να κανω pull up rows αλα timberwolf.

2. δεν εχω ιδεα, παραπανω απ οσο εχω φαει ποτε μου, σιγουρα. Η διαιτα ειναι πολυ απλη. μερες προπονησεις 1 ωρα pre workout ενα σοκολατακι 70% που μετα θα βαλω 20γρ απο την 100% και 50γρ whey mp την αγευστη την 82% η οποια εχει την καλυτερη διαλυτοτητα απ ο,τι σκονη εχω πιει ποτε μου.
post workout 500-700γρ κοτοπουλο αρκετα αλατισμενο, κοκκινισμενο με καυτερη παπρικα και κανελα (εδω ειχα σεικ ο,τι και ποστ για 4-5 προπονησεις, αλλα αυτο φαινεται να δουλευει καλυτερα) και 1-2 κουταλιες της σουπας γυρη. μετα απο κανα 3ωρο, το νουτρι-εγγ γουαιτ μπ-γιαουρτι-ελαιολαδο παγωτο με 50γρ βρωμη και 25γρ μελι.
Τις ημερες ξεκουρασης τρωω το παραπανω παγωτο, ασπρο ψαρι, 4 κροκους , 4 ασπραδια με νουτρι ή σαν πανκεικσ ή στο φουρνο μιρκοκυματων ετσι http://www.youtube.com/watch?v=4f2VM3lhwYM. τους κροκουσ τους τηγανιζω "ματια" με coconut oil και στο πανω ασπραδομιγμα παλι βαζω λιγο κοκονατ. Αν φαω σολομο δεν τρωω αυγα και κοκονατ οιλ και τρωω κοτοπουλο μαζι με το ψαρι.

φρουτα, σαλατες κανα 3 μηνο τωρα δεν εχω φαει. Για φυτικες ινες η βρωμη + κατι καρυδια που τρωω για γευση με κανα σοκολατακι ειναι για μενα υπεραρκετα. το χειμωνα σιγουρα θα βαλω μπροκολο, κουνουπιδι, σπαραγγια, αλλα για την ωρα και μονο που βλεπω πρασιναδες με το που τα μυρισω οχι δε θελω να τα φαω, αλλα μου κοβεται η ορεξη και δε μπορω να φαω τιποτα για κανα μισαωρο, περιεργο σιγουρα, πλασιμπο ισως, αλλα δε θελω να φαω πρασινα και αναγουλιαζω μονο που σκεφτομαι οτι θα τα φαω. στα + αυτη της απεχθειας εχει μεωθει η επισκεψη μου στο "θρονο" σε 1 φορα/ημερα και ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι με τις πρασιες ειχα 3 επισκεψεις στανταρ, επισης δεν εχω κανενα απολυτως φουσκωμα και κανενα απολυτως στομαχικο προβλημα αυτο το 3μηνο. Σιγουρα κανουν καλο στην υγεια που λενε κτλ κτλ. θα δουμε αν επιστρεψει η ορεξη θα τα φαω, αν οχι, δε θα τα φαω επειδη "πρεπει".


για το παγωτο βαζω 400γρ νουτρι, 300γρ ασπραδο μπ, 200γρ γιαουρτι 2% και 150γρ ελαιολαδο. μου κραταει 2 μερες.


3. μονο με στιμς ειχα απωλεια λιπους αλλα στασιμοτητα και πτωση στα λιφτς οταν εκανα συνεχομενεσ μερες προπονηση, με αυτη την τακτικη εχω αυξηση στα λιφτς. δλδ εχουμε απωλεια λιπους βσ ρεκομπ με την ιδια απωλεια λιπους. και στο τελος της μερας δεν εχεις παρα να πειραματιστεις κανε 2 εβδ ετσι και 2 εβδ με bcaa και 2 εβδ με νιτρικο και 2 εβδ με soko whey και δες τι σου ταιριαζει καλυτερα.
Παντως εδω http://www.theiflife.com/intermittent-fasting-roundtable-the-experts-talk-about-if-for-fat-loss-muscle-and-health/
O martinalienface λεει I also don’t think people should be training completely fasted when it comes to weight training.
κ οσες φορες ειπα ασε μας ρε τυπα, διαπιστωσα γιατι το λεει.

average_joe
01-09-12, 00:52
ευχαριστω και παλι!
βεβαια δεν καταλαβα κατι ψιλα απο την προπο αλλα οκ τη γενικη εικονα ψαχνω που με λιγα λογια ειναι squat ποσες φορες?
παντως βλεπω πολυ ψιλα την πρωτεινη, αλλα με δεδομενο οτι παλια σε φαση ογκου ειχα ξεφυγει απο θεμα καταναλωσης της για κανα διμηνο, who am i to judge? :turtle::turtle:
κυμανθηκα χαμηλοτερα απο σενα σε πρωτεινη αλλα λογικα εχουμε αλλο ΒW, ηθελες να χασεις περισσοτερα κιλα κτλ. οσον αφορα τα λιπαρα απλα να αναφερω οτι ειχα παραπανω % κορεσμενα απο αυτα που γενικα προτεινε ο ΜΜ καθως εχω την εντυπωση οτι μου δημιουργουσαν μεγαλυτερη αισθηση κορεσμου. anyway.
ωραιες οι συνταγες. σιγουρα θα δοκιμασω τα pancakes αλλα οταν θα παραγγειλω πρωτεινη με γευση. νομιζω οτι καθως εχω κανει δυο χρονιες mini cutting με αγευστη, ως ενα σημειο σου επιβαρυνουν τη γραμμωση καθως οι διαθεσιμες γευσεις μειωνονται. με coconut εχω δοκιμασει κρεας σαν γευση περιεργη νομιζω, τοσο για αυγα οσο και για κρεας προτιμω οσες φορες βαζω τελος παντων βρεσκο βουτυρο (καλα, δεν μειωνονται και τραγικα...).
στο γιαουρτοπαγωτο δοκιμασα φετος και το χα καθημερινα, κανα μισοκιλο γιαουρτι, το βαζα στο ψυγειο για κανα μισαωρο- ωρα (αναλογα την ψυξη) και οταν το βγαζα προσθετα απο πανω τη whey και καπακια το coconut που εφτιαχνε μια κρουστα που ειναι απλα υπεροχη. και μετα κλασικα κανελλα, μελι, μερικες φορες βρωμη, ανυπομονω να δω αποτελεσμα με πρωτεινη με γευση. με βλεπω χειμωνα να παιζω με το μπρικι για να λιωνω το coconut.
το completely fasting δεν ξερω πως το εννοει αλλα με 15- 17 που γραψα και παραπανω μου βγαινει κομπλε, αλλα θα βαλω και σοκο/whey.
τσεκ για τα αλλα που γραφεις. αν εχεις καμια αλλη παρατηρηση γραψτα στο θεμα σου, θα αφησω πληρες feedback καποια στιγμη για το φετινο mini cutting.

kokolakis
06-09-12, 21:27
το ελαιολαδο μπορω να το βαζω στα μακαρονια ή το ρυζι μετα που ειναι σερβιρισμενα αντι στην σαλατα γτ βαριεμαι να την ετοιμαζω.....?
αν ειναι ζεστα ακομα το αλειωνει το λαδι...?

marvin
06-09-12, 21:36
Αν ειναι ωμο δεν εχει σημασια αν θα ειναι στη σαλατα η στα μακαρονια.Αυτο που μετραει ειναι η ποσοτητα!!Σιγα ποσο ζεστα θα ειναι τα μακαρονια ..το λαδι αλλοιωνεται αν το ''καψεις'' μονο.

kokolakis
06-09-12, 21:40
ναι ωμο, ενα σφηνακι βαζω-20γρ....

οκ θενξς νικη...!

BN23
07-09-12, 02:50
το γάλα που καταναλώνουμε διαφέρει ανάλογα με το αν είμαστε σε γράμμωση ή σε όγκο;

γενικά υπάρχει "ιδανικό" γάλα; (πόσα λιπαρά να έχει; )

Pit_Bull
07-09-12, 07:40
είτε σε γράμμωση είτε σε όγκο προτιμάμε να τρώμε τροφές με όσο το δυνατόν λίγότερα λιπαρά..(εκτος των ω369)
Στη γράμμωση καλό είναι να αποφεύγεις το γάλα και γενικά τα γαλακτομικά προιόντα

Pit_Bull
07-09-12, 07:41
το ελαιολαδο μπορω να το βαζω στα μακαρονια ή το ρυζι μετα που ειναι σερβιρισμενα αντι στην σαλατα γτ βαριεμαι να την ετοιμαζω.....?
αν ειναι ζεστα ακομα το αλειωνει το λαδι...?

και γω μια απτά ίδια :P

tolis93
07-09-12, 11:50
το ελαιολαδο αντεχει θερμοκρασιες και 100 βαθμων χωρις να αλλοιωνεται αν ειναι καλο παιδια μη τρελενεστε.εγω κανω κατι σα κρεμα γαλακτος με λιγο γαλα πληρες λαδακι πιπερι και ελαχιστο κοτατζ κ το χτυπαω κ το βαζω στ μακαρονια.αλλη φαση λεμε...

οσο για τα γαλακτοκομικα και το γαλα δε λειτουργει σε ολους ετσι.αλλοι δε τα κοβουν ουτε σε γραμμωση και μιλαω για προχωρημενα επιπεδα.αν σε χαλανε τα βγαζεις.οσο για αυτο με τα λιπαρα ειμαι τελειως κατα.πρεπει να παιρνουμε και κορεσμενα ειδικα στον ογκο.αυξανουν τη τεστο.η τεστο βοηθαει στη μυικη αναπτυξη.στον ογκο κανουμε μυικη αναπτυξη.ενα 20% του συνολου των λιπαρων χρειαζεται να ειναι κορεσμενο.

robgr77
07-09-12, 21:29
το ελαιολαδο αντεχει θερμοκρασιες και 100 βαθμων χωρις να αλλοιωνεται αν ειναι καλο παιδια μη τρελενεστε.εγω κανω κατι σα κρεμα γαλακτος με λιγο γαλα πληρες λαδακι πιπερι και ελαχιστο κοτατζ κ το χτυπαω κ το βαζω στ μακαρονια.αλλη φαση λεμε...

οσο για τα γαλακτοκομικα και το γαλα δε λειτουργει σε ολους ετσι.αλλοι δε τα κοβουν ουτε σε γραμμωση και μιλαω για προχωρημενα επιπεδα.αν σε χαλανε τα βγαζεις.οσο για αυτο με τα λιπαρα ειμαι τελειως κατα.πρεπει να παιρνουμε και κορεσμενα ειδικα στον ογκο.αυξανουν τη τεστο.η τεστο βοηθαει στη μυικη αναπτυξη.στον ογκο κανουμε μυικη αναπτυξη.ενα 20% του συνολου των λιπαρων χρειαζεται να ειναι κορεσμενο.

M' αυτά που λες Τόλη θα ξεσκίσω ότι γλυκό και βρώμικο υπάρχει (για χάρη του όγκου πάντα) :)

TheWorst
07-09-12, 21:43
μου ειναι πολυ ενδιαφερον το εξης.. Γιατι αποφευγετε το κανονικο αλευρι και σε κρεπες πιτες οτι κανετε , ενω τα μακαρονια τα βαζετε σαν καλο φαγητο , μου ειναι ενδιαφερον?

tolis93
08-09-12, 00:52
ρομπ ισχυει αυτο π λεω υπαρχουν και ερευνες κτλπ δε το βγαλα εγω το ποσοστο.worst. το κανονικο αλευρι το ασπρο κτλπ οπως κ τα ασπρα μακαρονια οπως κ το ασπρο ψωμι κτλπ εχει υποστει μια αλφα επεξεργασια.δεν εχει τις ιδιες βιταμινες φυτικες ινες ουτε καν τον ιδιο γλυκαιμικο δεικτη.δεν ειδα κανενα να λεει οτι το αλευρι ολικης δεν ειναι οκ.οπως κ για τα μακαρονια το ιδιο εγω απο τις καλυτερες τροφες τα θεωρω 3α θα λεγα μετα το ρυζι το οποιο ερχεται μετα απο τις πατατες.ποιος θεωρει το αλευρι ολικης οτι δεν ειναι καλο?για το ψωμι ακουγεται μονο το ετοιμο γιατι εχει πολλα συντηριτικα μεσα

robgr77
08-09-12, 10:08
ρομπ ισχυει αυτο π λεω υπαρχουν και ερευνες κτλπ δε το βγαλα εγω το ποσοστο.

To ξέρω Τόλη, πλάκα έκανα... Γι' αυτό τώρα που είμαι σε φάση όγκου δεν είμαι και τόσο αυστηρός. Τρώω και το γλυκάκι μου και τη φέτα και απ' όλα.

Geri
08-09-12, 17:52
Ποσες ωρες μετα το φαγητο πρεπει να περασουν πριν παω για προπονηση ?

TheWorst
08-09-12, 17:58
ρομπ ισχυει αυτο π λεω υπαρχουν και ερευνες κτλπ δε το βγαλα εγω το ποσοστο.worst. το κανονικο αλευρι το ασπρο κτλπ οπως κ τα ασπρα μακαρονια οπως κ το ασπρο ψωμι κτλπ εχει υποστει μια αλφα επεξεργασια.δεν εχει τις ιδιες βιταμινες φυτικες ινες ουτε καν τον ιδιο γλυκαιμικο δεικτη.δεν ειδα κανενα να λεει οτι το αλευρι ολικης δεν ειναι οκ.οπως κ για τα μακαρονια το ιδιο εγω απο τις καλυτερες τροφες τα θεωρω 3α θα λεγα μετα το ρυζι το οποιο ερχεται μετα απο τις πατατες.ποιος θεωρει το αλευρι ολικης οτι δεν ειναι καλο?για το ψωμι ακουγεται μονο το ετοιμο γιατι εχει πολλα συντηριτικα μεσα

οχι τολη , λεω για κανονικο αλευρι , οχι ετοιμα ψωμια και τετοια. Αν και υπαρχουν κατι τετοια μηχανηματα βλεπω που βαζεις και σε φτιαχνει ψωμι κεϊκ κτλ οτι πρεπει να για τεμπεληδες σαν εμενα :P Απλα απο αλευρι ιδιο πραγμα . Εβλεπα τα συστατικα και λεω.. τι στον .. γινεται

sTeLaKoS
08-09-12, 19:28
Ποσες ωρες μετα το φαγητο πρεπει να περασουν πριν παω για προπονηση ?

Αναλόγως τι έφαγες πριν. Μόλις αδειάσει το στομάχι σου και νιώσεις άνετα.
Έχοντας φάει ένα νορμάλ γεύμα, υπολόγισε κανένα 2ωρο μετά.

tolis93
08-09-12, 19:47
οχι τολη , λεω για κανονικο αλευρι , οχι ετοιμα ψωμια και τετοια. Αν και υπαρχουν κατι τετοια μηχανηματα βλεπω που βαζεις και σε φτιαχνει ψωμι κεϊκ κτλ οτι πρεπει να για τεμπεληδες σαν εμενα :P Απλα απο αλευρι ιδιο πραγμα . Εβλεπα τα συστατικα και λεω.. τι στον .. γινεται

ναι υπαρχει μηχανημα π κανει ψωμι η φτιαχνεις εσυ ειναι γελοια ευκολο νερο μαγια αλευρι βαζεις κ στο φουρνο. μια χαρα ειναι απο αποψη ποιοτητας πιστευω.γιατι οχι?

BN23
09-09-12, 02:52
εγώ που είμαι λεπτός και θέλω να βάλω όγκο (συγκεκριμένα 1.75 και 65 κιλά)
πόσα λιπαρά να προτιμήσω στο γάλα;

Irriversible
09-09-12, 17:14
Αναμεσα στις μερες προπονησης και στις μερες ξεκουρασης ποση διακυμανση μπορουν να εμφανιζουν οι προσλαμβανομενες θερμιδες. Εγω τις work days παιρνω 2.600+ ενω τις rest days παιρνω 2.000.

tolis93
09-09-12, 22:36
εγώ που είμαι λεπτός και θέλω να βάλω όγκο (συγκεκριμένα 1.75 και 65 κιλά)
πόσα λιπαρά να προτιμήσω στο γάλα;

εξαρταται απο την υπολοιπη διατροφη σ.εγω και οταν θελω να χασω καποιες φορες παιρνω και φουλ φατ γαλα. για μενα η φουλ η με 1,5-2 % να παιρνεις κ κορεσμενο λιπος π χρειαζεται και λιποδυαλητες βιταμινες

Abdala Shamma
10-09-12, 10:27
Σε μια διατροφή όγκου 2100 - 2200 kcal Κάνω 5 γεύματα και τα έχω κάπως έτσι μέσα στην ημέρα είναι οκ ?

Π : 700kcal
Δ : 250kcal
M: 550kcal
Μετα την προπο. :350 kcal
και πριν κοιμηθώ : 250 kcal τώρα όσων αφορά το γεύμα πριν τον ύπνο (γιαούρτι + αμύγδαλα) πολλές φορές δεν έχω όρεξη να το φάω γιατί νυστάζω .. ενώ άνετα θα το έτρωγα πιο πριν .
Η ερώτηση είναι έχει καμιά διαφορά αν μεταφέρω αυτό το γεύμα κάπου αλλού μέσα στην ημέρα πχ στο δεύτερο π έχει λίγες και να κάνω 4 γεύματα δλδ η έχει κάποια διαφορά ....

(το γεύμα μετά την προπόνηση είναι 4 ώρες πριν τον ύπνο)

robgr77
10-09-12, 10:32
Σε μια διατροφή όγκου 2100 - 2200 kcal Κάνω 5 γεύματα και τα έχω κάπως έτσι μέσα στην ημέρα είναι οκ ?

Π : 700kcal
Δ : 250kcal
M: 550kcal
Μετα την προπο. :350 kcal
και πριν κοιμηθώ : 250 kcal τώρα όσων αφορά το γεύμα πριν τον ύπνο (γιαούρτι + αμύγδαλα) πολλές φορές δεν έχω όρεξη να το φάω γιατί νυστάζω .. ενώ άνετα θα το έτρωγα πιο πριν .
Η ερώτηση είναι έχει καμιά διαφορά αν μεταφέρω αυτό το γεύμα κάπου αλλού μέσα στην ημέρα πχ στο δεύτερο π έχει λίγες και να κάνω 4 γεύματα δλδ η έχει κάποια διαφορά ....

(το γεύμα μετά την προπόνηση είναι 4 ώρες πριν τον ύπνο)

Γιατί δεν το τρως 1 - 2 ώρες πριν τον ύπνο;

Abdala Shamma
10-09-12, 11:52
Γιατί δεν το τρως 1 - 2 ώρες πριν τον ύπνο;

το γιαούρτι η το μεταπροπο ?
αν ενώνεις το γιαούρτι δεν το βάζω πιο νωρίς γτ δεν νομίζω να έχω προλάβει να χωνέψω το προηγούμενο..

robgr77
10-09-12, 11:54
το γιαούρτι η το μεταπροπο ?
αν ενώνεις το γιαούρτι δεν το βάζω πιο νωρίς γτ δεν νομίζω να έχω προλάβει να χωνέψω το προηγούμενο..

Ναι, το γιαούρτι εννοώ... Αν έχει περάσει 1 ώρα μετά το μεταπροπονητικό είσαι οκ. Τι ώρα τρως το μεταπροπονητικό?

tolis93
10-09-12, 11:56
το γιαούρτι η το μεταπροπο ?
αν ενώνεις το γιαούρτι δεν το βάζω πιο νωρίς γτ δεν νομίζω να έχω προλάβει να χωνέψω το προηγούμενο..

προφανως τελειωνεις αργα τη προπονα. το γιαουρτι το βαζουμε πριν τον υπνο για καζεινη κ για να παιζουν αμινο στο σωμα σ ολο το βραδυ.δε θα καταβολιστεις αν τρως σωστα την υπολοιπη μερα.για μενα βαλε τπτ παραπανω μετα τη προπονα αν θυμαμαι καλα 250 θερμιδες εχει κ ειναι λιγες.να χεις ενα καλο γευματακι εκει με υδατανθρακα κ πρωτεινη και πριν κοιμηθεις φαε ξερω γω μισο γιαουρτι παλι θα κανει δουλιτσα για αυτο π ειναι να κανει.αν κ διαφορες δε θα δεις. επι 2 μηνες το χα κοψει σε καποια φαση διαφορα δν ειδα.οπως κ διαφοροι εδω μεσα.απο θεμα σωματος ετσι?γιατι απο αναρωση ειδα διαφορες

TheWorst
10-09-12, 12:04
κοιτα μες στη μερα τι εχεις και το μεταπροπονητικο βαλε λιγους υ/ες και πρωτεϊνη , ενα καλο γευμα ας πουμε κοτοπουλο ρυζι κλασικο ή οτι θες εκει. Γιαουρτι αν βαλεις προ υπνου διαφορα εννοειται δε βλεπεις.

Abdala Shamma
10-09-12, 12:38
14:30 Μεσημεριανό 150 γρ κοτόπουλο +80 πλιγούρι + σαλάτα με ελαιόλαδο
19:00 Μεταπροπο: 4 ασπραδια + 1 1/2 κροκους + 50 γρ ρύζι και ντομάτα 350kcal ayto einai to geyma p kanw
και μετά από 3 ώρες δλδ 22:00 τρώω το γιαούρτι με τα 15γρ αμύγδαλα (αναγκαστικά)

TheWorst
10-09-12, 13:27
αυξησε την πρωτεϊνη στο μεταπροπονητικο. Τα αλλα ειναι οκ , εχεις 3 ωρες ενδιαμεσα καλα ειναι

robgr77
10-09-12, 13:50
Στις 20:30 -21:00 θα μπορούσες άνετα να φας το γιαούρτι (εκτός κι αν νιώθεις ότι θα σκάσεις).
Καλό θα ήταν όμως να μη μέινεις από τις 19:00 μέχρι την άλλη το πρωι χωρίς τίποτα κατά τη γνώμη μου.

TheWorst
10-09-12, 13:54
Στις 20:30 -21:00 θα μπορούσες άνετα να φας το γιαούρτι (εκτός κι αν νιώθεις ότι θα σκάσεις).
Καλό θα ήταν όμως να μη μέινεις από τις 19:00 μέχρι την άλλη το πρωι χωρίς τίποτα κατά τη γνώμη μου.

να συμπληρωσω.. αν δεν εχεις χτυπησει τα μακρος σου

robgr77
10-09-12, 14:20
να συμπληρωσω.. αν δεν εχεις χτυπησει τα μακρος σου

:thumbup:

Abdala Shamma
10-09-12, 16:47
οκ παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας τελικά θα τρώω το τελευταίο γεύμα κατα τις 20:30 - 21:00 1:30 - 2 ώρες δηλδ μετα το μεταπροπο.. θα το εκανα τοσο καιρο αλλα νόμιζα οτι δεν επρεπε, πριν περάσουν 3 ώρες τουλάχιστον ;)

nwnc
13-09-12, 01:32
Οι θερμιδες τις ημερες προπονησης ειναι σταθερα παραπανω απο τις υπολοιπες?δηλαδη οσο το μεταπροπονητικο.Και για να παρεις κιλα σε ενα προγραμμα 6 μηνων πως ανεβαζεις θερμιδες?για παραδειγμα 250 πανω απο τις συντηρησης τις 2 πρωτες εβδομαδες και παει λεγοντας?Αν ειναι ετσι μετα απο 5 μηνες θα φθασεις 5000

spafspaf
13-09-12, 15:38
πιο ειναι το σωστο?
να βαλω πρωτεινες ιδιες σε καθε γευμα?
π.χ χρειαζομαι 123 γρ
να βαλω 20 γρ. πρωτεινες σε καθε γευμα η πριν το γυμ να βαλω περισσοτερες?

tolis93
13-09-12, 16:51
πιο ειναι το σωστο?
να βαλω πρωτεινες ιδιες σε καθε γευμα?
π.χ χρειαζομαι 123 γρ
να βαλω 20 γρ. πρωτεινες σε καθε γευμα η πριν το γυμ να βαλω περισσοτερες?

αναλογα τα γευματα σου.καλυτερα πριν κ μετα παραπανω πρωτεινη πριν θα εβαζα καζεινη σε συνδιασμο με υδατανθρακα και μετα γρηγορης αποροφησης;) ειναι κ ποσα γευματα κανεις.εισαι σιγουρος οτι με 123 γρ πχ εισαι καλυμενος?

alexandro7
14-09-12, 08:30
Το ψωμί κάνει καλό για μετά την προπόνηση σε περίοδο όγκου????

aqua_bill
14-09-12, 09:25
σε τι αναφέρεσαι? στο μετα προπονητικό γεύμα?

alexandro7
14-09-12, 09:54
σε τι αναφέρεσαι? στο μετα προπονητικό γεύμα?

Kαι πριν αλλά και μετά.

aqua_bill
14-09-12, 11:06
ποσο χρονων εισαι φιλε μου? κατω απο 20?εχεις καποιο πλανο διατροφής?το παρακατω ισως σε βοηθήσει
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-Διατροφη-για-αρχαριους-και-οχι-μονο...

giannis_ex
16-09-12, 17:12
Καποιες μπαρες πρωτεινης απ'τα σουπερ μαρκετς, εταιριας Atkins, τις γνωριζει κανεις? Οι μικρες, των δημητριακων, εχουν 12 γρ πρωτεινης και οι μεγαλες, σαν σοκολατες, 17γρ. Ειναι ποιοτικες, αξιζει να τις χτυπαω στα ενδιαμεσα των γευματων? Απο τιμες ειναι σχετικα ακριβες (2ε και 3ε) αλλα λογω δουλειας εχω προσβαση σε αυτες σε αρκετα χαμηλοτερη τιμη.

tolis93
16-09-12, 18:04
Καποιες μπαρες πρωτεινης απ'τα σουπερ μαρκετς, εταιριας Atkins, τις γνωριζει κανεις? Οι μικρες, των δημητριακων, εχουν 12 γρ πρωτεινης και οι μεγαλες, σαν σοκολατες, 17γρ. Ειναι ποιοτικες, αξιζει να τις χτυπαω στα ενδιαμεσα των γευματων? Απο τιμες ειναι σχετικα ακριβες (2ε και 3ε) αλλα λογω δουλειας εχω προσβαση σε αυτες σε αρκετα χαμηλοτερη τιμη.

μπα αδερφε καλυτερα μακρυα απο αυτες.ειναι για κετο λενε γιατι δν παιζει υδατανθρακας.αλλα ειναι φουλ στο κορεσμενο κτλπ.καλυτερα φτιαχνε σπιτι σ.αν πας στις συνταγες εχει πολλες.δε θα σ παρει πανω απο μιση ωρα κανε ποσοτητα για ολη τη βδομαδα κ εισαι κυριος:thumbup:

giannis_ex
16-09-12, 18:23
μπα αδερφε καλυτερα μακρυα απο αυτες.ειναι για κετο λενε γιατι δν παιζει υδατανθρακας.αλλα ειναι φουλ στο κορεσμενο κτλπ.καλυτερα φτιαχνε σπιτι σ.αν πας στις συνταγες εχει πολλες.δε θα σ παρει πανω απο μιση ωρα κανε ποσοτητα για ολη τη βδομαδα κ εισαι κυριος:thumbup:


Aπο την ετικετα βλεπω οτι η μικρη (37γρ) εχει 12γρ πρωτεινη, 8.7γρ υδατανθρακα, 7γρ λιπη εκ των οποιων 3.3 κορεσμενα.

η μεγαλη (60γρ) 17, 17.9, 12 -> 7γρ κορεσμενα, αντιστοιχα.

Ενημερωτικα τα αναφερω, δεν ξερω αν ειναι πολυ ή οχι.

Και απ'οτι το googl-αρα ειναι επισημα προιοντα της διαιτας Ατκινς.

tolis93
18-09-12, 17:52
Aπο την ετικετα βλεπω οτι η μικρη (37γρ) εχει 12γρ πρωτεινη, 8.7γρ υδατανθρακα, 7γρ λιπη εκ των οποιων 3.3 κορεσμενα.

η μεγαλη (60γρ) 17, 17.9, 12 -> 7γρ κορεσμενα, αντιστοιχα.

Ενημερωτικα τα αναφερω, δεν ξερω αν ειναι πολυ ή οχι.

Και απ'οτι το googl-αρα ειναι επισημα προιοντα της διαιτας Ατκινς.

φιλε μ ναι επισημα προιοντα ειναι δεν ειπα το αντιθετο.για μενα παντως δν ειναι με τιποτα λυση ειδικα απο τη στιγμη π παιζουν τοσα αλλα π μπορεις να χεις μαζι σ.δε σ λεω ταπερ κ φαγητο αλλα οπως ξανα ειπα πχ δικιες σ μπαρες.η ενα γιαουρτι 2% η ενα σαντουιτς με ψωμι ολικης κοτατζ αυγο και γαλοπουλα.τοσες εναλακτικες εχει.για μενα πλεον οτι ειναι σε συσκευασια ετοιμο προς καταναλωση μονο καλο δεν ειναι πραγματικα....

koulara!
19-09-12, 13:32
λοιπον διαβαζα αυτο εδω http://www.psnrenal.gr/old/Pinakas_Trofimon.pdf και ειδα οτι μπακαλιαρος αλατισμενος εχει 81γρ πρωτεινης:shock::shock: ....πως δλδ ειναι ο αλατισμενος απο τον τηγανητο ας πουμε???το αλατι δινει πρωτεινη ή ειναι κατι αλλο?

tolis93
19-09-12, 16:13
λοιπον διαβαζα αυτο εδω http://www.psnrenal.gr/old/Pinakas_Trofimon.pdf και ειδα οτι μπακαλιαρος αλατισμενος εχει 81γρ πρωτεινης:shock::shock: ....πως δλδ ειναι ο αλατισμενος απο τον τηγανητο ας πουμε???το αλατι δινει πρωτεινη ή ειναι κατι αλλο?

τυπογραφικο παιζει λογικα:thumbup:

6pack
20-09-12, 13:00
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να μάθω πόσες ακριβώς θερμίδες και γραμμάρια πρωτεΐνης περιέχουν οι παρακάτω τροφές:

1) 100 γρ στήθος κοτόπουλου
2) 100 γρ μοσχάρι
3) βραστή πατάτα

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

magavaTOUT
20-09-12, 13:10
1) 165kcal - 31g protein
2) μοσχαρι 10% λιπος, 176cal - 20g protein
3) 80-85 θερμιδες.

6pack
20-09-12, 14:18
1) 165kcal - 31g protein
2) μοσχαρι 10% λιπος, 176cal - 20g protein
3) 80-85 θερμιδες.

Άψογος σε ευχαριστώ πολύ!!:green:
Κάτι τελευταίο, είχα ακούσει ότι η ποσότητα πρωτεΐνης στα 100gr για το στήθος κοτόπουλου κυμαίνεται στα 21-30gr πρωτεΐνης. Ποια είναι η πραγματική αλήθεια??:unsure:
Τέλος πόσα gr protein έχουν οι βραστές πατάτες πχ100-200gr?

magavaTOUT
20-09-12, 16:19
Άψογος σε ευχαριστώ πολύ!!:green:
Κάτι τελευταίο, είχα ακούσει ότι η ποσότητα πρωτεΐνης στα 100gr για το στήθος κοτόπουλου κυμαίνεται στα 21-30gr πρωτεΐνης. Ποια είναι η πραγματική αλήθεια??:unsure:
Τέλος πόσα gr protein έχουν οι βραστές πατάτες πχ100-200gr?

αμα εχεις 100γραμμαρια αψητο, και το ψησεις, θα κυμανθει στα τοσα γραμμαρια που λες. Εγω σου γραψα για 100 ψημενο.
Η πατατες εχουν ελαχιστη , και οση εχουν ειναι φυτικη, οποτε μην την υπολογιζεις στα τοταλ σου.

6pack
20-09-12, 16:25
αμα εχεις 100γραμμαρια αψητο, και το ψησεις, θα κυμανθει στα τοσα γραμμαρια που λες. Εγω σου γραψα για 100 ψημενο.
Η πατατες εχουν ελαχιστη , και οση εχουν ειναι φυτικη, οποτε μην την υπολογιζεις στα τοταλ σου.

Οκ με καλυψες πληρως.:thumbup: Προσωπικα συνηθως το στηθος το τρωω βραστο αλλα και τηγανητο. Τελος για την την πατατα επιλεγω παντοτε να την τρωω βραστη ενω καμια φορα την μαγειρευω στον φουρνο...

TheWorst
20-09-12, 16:36
αμα εχεις 100γραμμαρια αψητο, και το ψησεις, θα κυμανθει στα τοσα γραμμαρια που λες. Εγω σου γραψα για 100 ψημενο.
Η πατατες εχουν ελαχιστη , και οση εχουν ειναι φυτικη, οποτε μην την υπολογιζεις στα τοταλ σου.

αυτο δεν ισχυει. Πρεπει να τα μετραει αν μετραει δλδ.

magavaTOUT
20-09-12, 16:36
Οκ με καλυψες πληρως.:thumbup: Προσωπικα συνηθως το στηθος το τρωω βραστο αλλα και τηγανητο. Τελος για την την πατατα επιλεγω παντοτε να την τρωω βραστη ενω καμια φορα την μαγειρευω στον φουρνο...

τηγανητο σε αντικολλητικο χωρις λαδι.
Και προτιμησε την γλυκοπατατα καλυτερα. Ρυζι,μακαρονια ολικης και βρωμη ειναι οι αλλες βασικες πηγες υδατανθρακων.

6pack
20-09-12, 16:56
Συγγνωμη παιδια αλλα μπερδευτηκα λιγακι... Τελικα ποσα gr proteins περιεχει ενα μαγειρεμενο βραστο κοτοπουλο?


αυτο δεν ισχυει. Πρεπει να τα μετραει αν μετραει δλδ.

Ναι φιλε οταν λεω 100gr εννοω παντοτε πριν το μαγειρεμα καθως τοτε ειναι η στιγμη που το ζυγιζω...


τηγανητο σε αντικολλητικο χωρις λαδι.
Και προτιμησε την γλυκοπατατα καλυτερα. Ρυζι,μακαρονια ολικης και βρωμη ειναι οι αλλες βασικες πηγες υδατανθρακων.

Πιο ακριβη δεν ειναι ετσι?? Ομως ειναι και πιο υγιεινη σωστα??;)

lila_1
20-09-12, 17:10
Συγγνωμη παιδια αλλα μπερδευτηκα λιγακι... Τελικα ποσα gr proteins περιεχει ενα μαγειρεμενο βραστο κοτοπουλο?



Ναι φιλε οταν λεω 100gr εννοω παντοτε πριν το μαγειρεμα καθως τοτε ειναι η στιγμη που το ζυγιζω...




100gr ωμό στήθος έχουν 110 θερμίδες και 23 γραμμάρια πρωτείνης
Βρασμένο γύρω στις 150-170 και 30 γρ πρωτείνης ίσως κ λιγότερο

procop
20-09-12, 18:02
αυτο δεν ισχυει. Πρεπει να τα μετραει αν μετραει δλδ.
μετρας και φυτικη πρωτεινη?? γτ?

magavaTOUT
20-09-12, 18:09
δλδ αν φαω 2 τοστ ολικης, πρεπει να μετρησω τα σχεδον 10 γραμμαρια πρωτεινης ? don't think so..

lila_1
20-09-12, 18:21
μετρας και φυτικη πρωτεινη?? γτ?

ΓΙατί όχι?

TheWorst
20-09-12, 18:23
δλδ αν φαω 2 τοστ ολικης, πρεπει να μετρησω τα σχεδον 10 γραμμαρια πρωτεινης ? don't think so..

ναι.. Πρεπει.. Μπαινει στα μακρος

6pack
20-09-12, 18:49
100gr ωμό στήθος έχουν 110 θερμίδες και 23 γραμμάρια πρωτείνης
Βρασμένο γύρω στις 150-170 και 30 γρ πρωτείνης ίσως κ λιγότερο

Ναι βρασμενο ειναι περιπου στα 21-30 για αυτο και ρωτω να μαθω ποσο ειναι με απολυτη ακριβεια.

lila_1
20-09-12, 18:52
Βρασμένο είπα γύρω στa 30, όχι σta 21-30 (αυτό δεν είναι "γύρω")
Η απόκλιση άντε να ναι +- 3 ανάλογα με το χρόνο βρασμού και δεν γίνεται να το υπολογίσεις με απόλυτη ακρίβεια

Ωμό είπα ότι είναι 23 γραμμάρια just

kokolakis
20-09-12, 18:53
http://nutritiondata.self.com/
http://www.calorieking.com/

το ζαλίσατε... και εγω την πρωτεινη την μετραω απο ολες τις πηγες....

6pack
20-09-12, 19:08
Βρασμένο είπα γύρω στa 30, όχι σta 21-30 (αυτό δεν είναι "γύρω")
Η απόκλιση άντε να ναι +- 3 ανάλογα με το χρόνο βρασμού και δεν γίνεται να το υπολογίσεις με απόλυτη ακρίβεια

Ωμό είπα ότι είναι 23 γραμμάρια just

ΟΚ!!;)