PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39

procop
21-09-12, 01:12
ΓΙατί όχι?
βασικα ποτε δεν μετρουσα φυτικη,τοτε ειμαι παρα πολυ ψηλα σε πρωτεινη,ισως και να φτανω τα 3,5 γρ ανα κιλα σωματικου βαρους.:welcome:

Giannistzn
22-09-12, 15:31
Αφου τη φυτικη θα την παρεις συνηθως μαζι με αλλη πηγη, γιατι να μην την υπολογισεις? Μια χαρα αμινοξεα θα σου δωσει που θα αξιοποιηθουν επισης μια χαρα.

Απο την αλλη, ας υποθεσουμε οτι δεν την παιρνεις με αλλη πηγη. Καποιος που κανει γευματα ανα 2-3 ωρες το στομαχι "διαρκως" χωνευει. Δεν ειναι το θεμα μονο τι εφαγες στο συγκεκριμενο γευμα, αλλα και τι υπαρχει και τι θα υπαρξει στη συνεχεια στο στομαχι. Αρα και αλλες πηγες θα "βρει" μεσα, ενζυμα υπαρχουν, οποτε δεν βρισκω λογο να μην την μετραει καποιος.

Abdala Shamma
23-09-12, 09:55
Αφου τη φυτικη θα την παρεις συνηθως μαζι με αλλη πηγη, γιατι να μην την υπολογισεις? Μια χαρα αμινοξεα θα σου δωσει που θα αξιοποιηθουν επισης μια χαρα.

οποτε δεν βρισκω λογο να μην την μετραει καποιος.

Ρε παιδιά βοηθήστε με μια γιατί μπερδεύτηκα είμαι 18 χρονών 1.71 ύψος και 56 κιλά , δεν μετράω macros στην διατροφή μ αλλά μόνο θερμίδες και πρωτεΐνες ζωικής προέλευσης , είμαι σε περίοδο όγκου φυσικά κ στόχος μ είναι η μυική ανάπτυξη κ να πάρω κάποια χ ποιοτικά κιλά.. εχω θερμίδες συντηρήσεις 2100kcal μ έχουν πει πως πρέπει να να παίρνω 112γρ πρωτεΐνη δλδ τα κιλα μ χ2 εγώ τόσο καιρό τισ κάλυπτα απο ζωικές πρωτεΐνες όπως πουλερικά , ψαριά κτλπ(τα γνωστά) και μπορεί να έφτανα και τα 125γρ που δεν νομίζω να έχει και τόση σημασία γιατί είναι μικρή η διαφορά (αν κάνω λάθος διορθώστε με) επίσης αναγκαστικά για να καλύψω υδατάνθρακες κ λιπαρά παίρνω μέσα στην ημέρα και +40γρ φυτική πρωτεΐνη από τρόφιμα όπως ρύζι,quaker, αμύγδαλα κτλπ δλδ έχουμε 120 + 40 160γρ πρωτεινης την ημερα ! δλδ όσο τα κιλά μου χ3:shock:
τι πρέπει να κάνω ?

Να μειώσω την ζωική πρωτεΐνη π καταναλώνω στα 70 - 80γρ έτσι ώστε το τελικό να είναι 120γρ? Η να σωστα κανω που τα υπολογιζω ετσι και να συνεχίσω να κάνω τα ίδια
παρακαλώ ας μ απαντήσει κάποιος γιατί εχω μπερδευτεί κ με ενδιαφέρει πολύ για την υγεία μ γιατί έχω ακούσει ότι άμα το παρακάνουμε θα υπάρχει κίνδυνος βλάβης στο συκώτι και στους νεφρούς! ευχαριστώ :welcome:

TRXLOVER
23-09-12, 10:02
Γιαουρτι αγελαδινο 2% με μελι και μια μπανανα για ενα ελαφρη γευμα πριν την προπονηση θεωρειτε οκ? Επειδη δυστιχως δεν εχω χρονο παντοτε να προετοιμασω κατι καλυτερο :(

Billy
23-09-12, 10:12
χθες έκανα μία ερώτηση αλλά φαίνεται ότι το μήνυμα μου χάθηκε.

Λοιπόν ξαναρωτάω,
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσα γραμμάρια Χολίνης περιέχουν τα 100 γραμμάρια Λεκιθίνης?

Από ένα search που έκανα δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

skel
23-09-12, 13:47
παιδιά έχω μια απορία

την Παρασκευή είναι πάντα η τελευταία μέρα προπόνησης Σάββατο και Κυριακή είναι μέρες ξεκούρασης
η απορία μου είναι η εξής
το Σάββατο είμαι σχετικά πιασμένος λογικό είναι αν φάω κάποιο πρωτεϊνούχο φαγητό οι πρωτεΐνες να πάνε στους μύες για ανάπτυξη
την Κυριακή όμως που έχουν περάσει 48 ώρες μετά από την προπόνηση ισχύει το ίδιο ?
είναι το ίδιο δηλαδή αν φάω κοτόπουλο το Σάββατο και κοτόπουλο την Κυριακή ?
ελπίζω να καταλάβατε τη εννοώ
ευχαριστώ !

tolis93
23-09-12, 13:52
παιδιά έχω μια απορία

την Παρασκευή είναι πάντα η τελευταία μέρα προπόνησης Σάββατο και Κυριακή είναι μέρες ξεκούρασης
η απορία μου είναι η εξής
το Σάββατο είμαι σχετικά πιασμένος λογικό είναι αν φάω κάποιο πρωτεϊνούχο φαγητό οι πρωτεΐνες να πάνε στους μύες για ανάπτυξη
την Κυριακή όμως που έχουν περάσει 48 ώρες μετά από την προπόνηση ισχύει το ίδιο ?
είναι το ίδιο δηλαδή αν φάω κοτόπουλο το Σάββατο και κοτόπουλο την Κυριακή ?
ελπίζω να καταλάβατε τη εννοώ
ευχαριστώ !

ε λογικα εχεις μεγαλυτερα οφελη το σαββατο.αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει να ριχνεις τη ποσοτητα πρωτεινης σου τη κυριακη;) αν πιστευεις οτι ειναι μεγαλη η ποσοτητα τρως λιγο λιγοτερο οκ τα 20 γρ δε θα σου κανουν διαφορα.αλλα να θυμασαι οτι απο τη δευτερα εως τη παρασκευη εσκιζες μυες ;)

skel
23-09-12, 14:44
ε λογικα εχεις μεγαλυτερα οφελη το σαββατο.αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει να ριχνεις τη ποσοτητα πρωτεινης σου τη κυριακη;) αν πιστευεις οτι ειναι μεγαλη η ποσοτητα τρως λιγο λιγοτερο οκ τα 20 γρ δε θα σου κανουν διαφορα.αλλα να θυμασαι οτι απο τη δευτερα εως τη παρασκευη εσκιζες μυες ;)

μάλιστα κατάλαβα ευχαριστώ !!:)

billys15
23-09-12, 17:56
χθες έκανα μία ερώτηση αλλά φαίνεται ότι το μήνυμα μου χάθηκε.

Λοιπόν ξαναρωτάω,
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσα γραμμάρια Χολίνης περιέχουν τα 100 γραμμάρια Λεκιθίνης?

Από ένα search που έκανα δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

Δεν χαθηκε,μαλλον δεν θυμασαι που το ποσταρες.:)

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5401-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/page289

Abdala Shamma
23-09-12, 21:12
Ρε παιδιά βοηθήστε με μια γιατί μπερδεύτηκα είμαι 18 χρονών 1.71 ύψος και 56 κιλά , δεν μετράω macros στην διατροφή μ αλλά μόνο θερμίδες και πρωτεΐνες ζωικής προέλευσης , είμαι σε περίοδο όγκου φυσικά κ στόχος μ είναι η μυική ανάπτυξη κ να πάρω κάποια χ ποιοτικά κιλά.. εχω θερμίδες συντηρήσεις 2100kcal μ έχουν πει πως πρέπει να να παίρνω 112γρ πρωτεΐνη δλδ τα κιλα μ χ2 εγώ τόσο καιρό τισ κάλυπτα απο ζωικές πρωτεΐνες όπως πουλερικά , ψαριά κτλπ(τα γνωστά) και μπορεί να έφτανα και τα 125γρ που δεν νομίζω να έχει και τόση σημασία γιατί είναι μικρή η διαφορά (αν κάνω λάθος διορθώστε με) επίσης αναγκαστικά για να καλύψω υδατάνθρακες κ λιπαρά παίρνω μέσα στην ημέρα και +40γρ φυτική πρωτεΐνη από τρόφιμα όπως ρύζι,quaker, αμύγδαλα κτλπ δλδ έχουμε 120 + 40 160γρ πρωτεινης την ημερα ! δλδ όσο τα κιλά μου χ3:shock:
τι πρέπει να κάνω ?

Να μειώσω την ζωική πρωτεΐνη π καταναλώνω στα 70 - 80γρ έτσι ώστε το τελικό να είναι 120γρ? Η να σωστα κανω που τα υπολογιζω ετσι και να συνεχίσω να κάνω τα ίδια
παρακαλώ ας μ απαντήσει κάποιος γιατί εχω μπερδευτεί κ με ενδιαφέρει πολύ για την υγεία μ γιατί έχω ακούσει ότι άμα το παρακάνουμε θα υπάρχει κίνδυνος βλάβης στο συκώτι και στους νεφρούς! ευχαριστώ :welcome:

καμιά ιδέα για το τι πρέπει να κάνω ??? κάποιος :unsure: ?

tolis93
24-09-12, 01:30
καμιά ιδέα για το τι πρέπει να κάνω ??? κάποιος :unsure: ?

αδερφε για τα νεφρα κτλπ δεν παιζει τοσο προβλημα με φυτικη πρωτεινη μη σε νοιαζει.σκεψου απλα και λογικα.κανε κατι ενδιαμεσο.ριξε 20 γρ τη ζωικη και παιρνε 40 φυτικης και καθαρισες.και 20 γρ πανω να σαι.δε θα σ κανουν ζημια.και να μη σου κανει απολυτως τπτ η φυτικη.παλι ολα καλα εισαι με πχ -20. τωρα περι νεφρων νομιζω θελει εξωφρενικες ποσοτητες καθε μερα και για μεγαλο χρονικο διαστημα π και παλι μονο για σκονη ειχα διαβασει οτι προκαλει προβλημα και αυτο γιατι διασπαται πολυ ευκολα και ανεβαζει την ινσουλινη η κατι αναλογο.οχι οτι θα παθεις πετρα στα νεφρα επειδη παιρνεις πρωτεινη το βαρος σου επι 2,3 πχ. εγω επι 2,2-2,5 παιζω μονιμως.ακομα ζω παλι καλα:green:

fatals
25-09-12, 13:39
Να προτιμω γαλα 1.5% απο 0%? Γιατι ακουσα καλο ειναι γενικα να αποφευγουμε τα προιοντα 0%

kokolakis
26-09-12, 16:35
ναι ειναι και καλα πιο επεξεργασμενα τα 0%....

Jart
27-09-12, 16:18
Καλησπερα. :)

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει καιρο και ακουω διαφορες γνωμες απο πολλους.
Με το σκεπτικο οτι κανω ογκο..
μελι τρωμε πριν το γυμναστιριο για ενεργεια η μετα γιατι ειναι υδατανθρακας σαν την μπανανα??

Το ταχινι πριν το γυμναστηριο για να το καψω κατα την διαρκεια της προπονησης η μετα??

Βοηθειααα :Ρ

COBRA_STYLE
27-09-12, 16:36
το μελι αν θες βαλτο μετα,αν και δεν ειναι απαραιτητο.Μη το βαλεις πριν...αμα το βαλεις πριν το πιο πιθανο ειναι με το τιναγμα της ινσουλινης που θα κανει και το αποτωμο πεσιμο της μετα να νιωθεις οτι δεν εχεις καθολου ενεργεια.

Τα λιπαρα καλο ειναι γενικα να αποφευγονται around-workout.Οποτε το ταχινι βαλτο στο πρωινο αμα θες ή καποια αλλη στιγμη που να απεχει καποιες ωρες απο το gym.

loukoulos
27-09-12, 16:39
το μελι αφου ειναι γρηγορος υδατανθρακας μαλλον μετα. αν εχεις φαει κατι (πχ τονο με 2 φετες πολυσπορο η κτ τετοιο..) μια με δυο ωρες πριν το
γυμναστηριο εισαι οκ. ταχινι τωρα εγω θα ετρωγα βραδυ λογο λιπαρων που καθυστερουν την πεψη (εγω προτιμο φυστικοβουτηρο).. αλλιως θα το εχωνα στο δευτερο γευμα της μερας..

loukoulos
27-09-12, 16:40
μεχρι να γραψω με προλαβες:P

tolis93
27-09-12, 21:51
λιποδιαλυτες βιταμινες επισης παιδια.και κορεσμενα λιπαρα χρειαζονται στην διατροφη μας:toast: συν οτι πολλα μηδεν αν δειτε τα συστατικα εχουν και ζαχαρη μεσα:turtle:

6pack
28-09-12, 13:15
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσα γραμμάρια πρωτεΐνης περιέχουν οι παρακάτω τροφές.
1) Σολωμός 2) Τόνος 3) ασπράδια αυγού(2 μαζί)

tolis93
28-09-12, 15:13
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσα γραμμάρια πρωτεΐνης περιέχουν οι παρακάτω τροφές.
1) Σολωμός 2) Τόνος 3) ασπράδια αυγού(2 μαζί)

1)-2) ανα 100 γρ απο 21 μεχρι και 24 γρ ζυγισμενα ωμα παντα
3) γυρω στα 3-4 γρ το ενα εχει το μαξ 5 πρεπει να ναι μεγαλο βεβαια.οποτε απο 6 εως και 10 τα 2 ασπραδια μαζι

magavaTOUT
28-09-12, 15:25
6pack επειδη εχεις ξαναρωτησει, αμα γραψεις στο google την τροφη που θες, και διπλα "nutritional facts" θα βρεις αυτο που θες.

skel
28-09-12, 17:15
το μελι αν θες βαλτο μετα,αν και δεν ειναι απαραιτητο.Μη το βαλεις πριν...αμα το βαλεις πριν το πιο πιθανο ειναι με το τιναγμα της ινσουλινης που θα κανει και το αποτωμο πεσιμο της μετα να νιωθεις οτι δεν εχεις καθολου ενεργεια.

Τα λιπαρα καλο ειναι γενικα να αποφευγονται around-workout.Οποτε το ταχινι βαλτο στο πρωινο αμα θες ή καποια αλλη στιγμη που να απεχει καποιες ωρες απο το gym.

πειράζει που εγώ που το μέλι το βάζω το πρωί ?
το πρωινό μου είναι ψωμί ολικής άλεσης με Φιλαδέλφεια, μελι Καλαβρύτων (από τον Παππού μου ) και βρώμη

FightMe
30-09-12, 14:14
ρε παιδια ολοι ξερουμε πως το νερο ειναι ιδιαιτερα ωφελιμο ομως προσφατα ακουσα οτι αν πινεις κοντα στα γευματα πολυ νερο παιρνεις περισσοτερο λιπος. Το περιεργο ειναι οτι το ακουσα απο ατομα που τους εχω εμπιστοσυνη και εχουν εμπερια.. Τι γινεται? ισχυει?

beefmeup
30-09-12, 14:24
ρε παιδια ολοι ξερουμε πως το νερο ειναι ιδιαιτερα ωφελιμο ομως προσφατα ακουσα οτι αν πινεις κοντα στα γευματα πολυ νερο παιρνεις περισσοτερο λιπος. Το περιεργο ειναι οτι το ακουσα απο ατομα που τους εχω εμπιστοσυνη και εχουν εμπερια.. Τι γινεται? ισχυει?

μαζι με αυτο σου συνχωνευσα 3 θεματα με ηδη υπαρχοντα.
δεν ανοιγουμε νεα θεματα για καθε μια ρωτηση που εχουμε,αλλα ψαχνουμε πρωτα κ αν δεν βρουμε θεμα,κανουμε την ερωτηση μας σε ενα υπαρχον με γενικες ερωτησεις πανω σε ενα τομεα.
αυτο που ρωτας εδω για το νερο,απανταται σε 1 ποστ κ δεν ειναι απαραιτητο να ανοιξεις αλλο θεμα.

marvin
30-09-12, 14:26
FightMe μιας και τους εχεις εμπιστοσυνη για ρωτησες τους την επομενη φορα να δουμε τι δικαιολογια θα σου βρουνε.Πινε οσο νερακι θελει ο οργανισμο σου και μην δινεις σημασια σε τετοιες πληροφοριες:welcome:!

skel
30-09-12, 14:26
ρε παιδια ολοι ξερουμε πως το νερο ειναι ιδιαιτερα ωφελιμο ομως προσφατα ακουσα οτι αν πινεις κοντα στα γευματα πολυ νερο παιρνεις περισσοτερο λιπος. Το περιεργο ειναι οτι το ακουσα απο ατομα που τους εχω εμπιστοσυνη και εχουν εμπερια.. Τι γινεται? ισχυει?

εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19677-%CE%9A%CE%B1%CF%88%CF%84%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-2-%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B3%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1..) λέει άλλα
αυτό που λες δεν νομίζω να ισχύει

FightMe
30-09-12, 14:50
ρε παιδια γενικα ξερω τα ωφελη του νερου απλα λεει πρεπει να αποφευγεται κοντα σε γευματα.. το θεμα ειναι οτι εγω χωρις νερο και ποσο μαλλον κατα την διαρκεια του φαγητου ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. Γιαυτο και θελω να ακουσω και αλλες γνωμες για πιθανον ατομα που το εχουν ψαξει.
Υ.Γ. : 1000 συγνωμη που ανοιξα λαθος θεμα θα προσπαθισω να μην ξαναγινει

tolis93
30-09-12, 14:58
ρε παιδια γενικα ξερω τα ωφελη του νερου απλα λεει πρεπει να αποφευγεται κοντα σε γευματα.. το θεμα ειναι οτι εγω χωρις νερο και ποσο μαλλον κατα την διαρκεια του φαγητου ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. Γιαυτο και θελω να ακουσω και αλλες γνωμες για πιθανον ατομα που το εχουν ψαξει.
Υ.Γ. : 1000 συγνωμη που ανοιξα λαθος θεμα θα προσπαθισω να μην ξαναγινει

το νερο στη χειροτερη να καθυστερησει τη χωνευση αραιωνοντας τα γαστρικα υγρα που υπαρχουν στο στομαχι μας.περαν αφτου ΠΕΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ Σ ΛΕΕΙ ΤΙΣ @@@@ Π ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ Κ ΜΙΑ ΠΗΓΗ Η ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ αλλιως εγω λεω οτι το νερο σε κανει να χανεις 2 γρ λιπους ανα κιλο σωματικου βαρους αν πινεις 10 μλ νερου ανα κιλο πριν απο καθε γευμα.και δε το στιριζω πουθενα.δεν ισχυει κατι τετοιο.το λιπος για να αποθηκευτει πρεπει να εισαι πανω απο θερμιδες συντηρησης και για καποιο χρονικο διαστημα κ με διαφορεσ ερευνες απο πισω π διχνουν οτι κ υπερθερμιδικα να σαι δε βαζεις καθαρα λιπος κ μαλιστα μερικες να δειχνουν παραπανω αυξηση μαζας αντι για λιπους.τελος παντων το νερο ειναι απαραιτητο για πολλους λογους.πινε οσο νερακι θελεις . ισα ισα υπαρχει κ ερευνα π εδειχνε οτι πινοντας νερο πριν απο καθε γευμα σε υποθερμιδικη διατροφη βοηθουσε στη καυση λιπους ταχυτερα

FightMe
30-09-12, 16:55
πραγματικα με ανακουφιζεται παιδια γιατι οπως ξαναειπα δεν μπορω χωρις νερο.. πινω 5+ λιτρα σχεδον καθε μερα και θα πιεζομουν να μην πινω μαζι με φαγητο. Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας.

jminas82
30-09-12, 19:47
Μπορεί κάποιος σε μια διατροφή να τρώει φακές βρασμένες σε νερό αντι της γλυκοπατάς ή πατάτας σε περίπτωση δίαιτας?

lila_1
30-09-12, 20:52
εννοειται

tolis93
01-10-12, 00:41
Μπορεί κάποιος σε μια διατροφή να τρώει φακές βρασμένες σε νερό αντι της γλυκοπατάς ή πατάτας σε περίπτωση δίαιτας?

σα τροφη γενικοτερα μπορω να πω κ καλυτερες οι φακες κιολας.απλα με λιγο περισσοτερο μετρο γιατι καλως η κακως εχουν θερμιδουλες:toast:

jminas82
01-10-12, 12:56
ΦΑΚΕΣ ΒΡΑΣΜΕΝΕΣ

Θρεπτική αξία ανά 100 γρ.
Θερμίδες - 116 Kcal / Yδατάνθρακες - 20,1 γρ.
Φυτικές ίνες - 7,9 γρ. / ΠρωτεΪνες - 9 γρ.
Aπλά σάκχαρα - 1,8 γρ. / Φυλλικό οξύ - 181 mg

Τα 100 γρ βρασμενες ειναι ενα φλιτζανι περιπου και παρα πολυ χορταστικες.Επισης εχουνε εξαιρετικά χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη.

fatals
02-10-12, 18:50
Με τι μπορω να αντικαταστησω το cottage? Δεν το τρωγεται, αναγουλιαζω...:unsure:

lila_1
02-10-12, 19:10
τοταλ 2%

magavaTOUT
02-10-12, 19:38
complete 2% :nana:

koukoutsaki
02-10-12, 21:47
ολυμπος Πνοη 2% :thumbup:

dorita
02-10-12, 22:02
complete 2% :nana:


ολυμπος Πνοη 2% :thumbup:

σουπερ κ τα 2!! κ γω αυτα προτιμω..;)

Giannistzn
02-10-12, 22:06
Οπως ειπαν παραπανω, γιαουρτι το πιο απλο.

Αν δεν το τρως ουτε αυτο γαλα (αν και θα σου φορτωσει αρκετα γρ υδατανθρακα για να παρεις αναλογες ποσοτητες πρωτεΐνης με το cottage / γιαουρτι). Αν δεν θες ουτε γαλα και εισαι καλα οικονομικα, παρε μια πρωτεΐνη πολλων πηγων ή μια καζεΐνη.

fatals
02-10-12, 23:52
Θα προτιμησω το τοταλ 2% που εχω και στο σπιτι, thanks για τις απαντησεις!

nwnc
05-10-12, 23:21
Eχω μια απορια... Αγορασα 500γρ κοτοπουλο και γραφει 24γρ πρωτεινης στα 100γρ στην συσκευασια.Το μαγειρευω και μετα ζυγιζω 100γρ για να φαω.Πηρα 24 γρ πρωτεινης δεν αλλαξε κατι; μπορει να ειναι χαζη η απορια αλλα εχω μπερδευτει λιγο

Giannistzn
05-10-12, 23:27
24γρ ανά 100γρ ωμού κρέατος έχει. Οταν θα το ψησεις ή θα το βράσεις αλλάζει το βάρος του αντίστοιχου κομματιού χάνει υγρά.

Αναλυτικά βάλε την κάθε τροφή που θες στο www.calorieking.com (ή σε παρεμφερή σάιτ) και θα σου βγάλει αποτελέσματα αναλόγως με τον τροπο μαγειρεματος

nwnc
05-10-12, 23:34
Υγρα χανει.Αρα τα 500γρ που εψησα εγιναν 350 ξερω εγω.Και τα 120γρ πρωτεινης που ειχε απ οτι ξερω παραμενουν.Αρα αν φαω 100γρ η πρωτεινη ανεβαινει.Καταλαβα καλα?Αναλογα το ψησιμο.Συμπερασμα οσα σαιτ και αν κοιταξεις ποτε δεν θα εχεις ακριβες αποτελεσμα

TheWorst
05-10-12, 23:34
Αν εχεις στα 500 γρ 120 πρωτεϊνη και ας πουμε μεινει 400 γρ μετα το ψησημο/βρασιμο (λεω παραδειγμα) η ποσοτητα πρωτεϊνης δεν αλλαζει απλα αντι να διαιρεις με το 5 διαρεις με το 4 και εχεις 120/4=30 γραμμαρια ανα 100 γρ μαγειρεμενου κρεατος

ginus
05-10-12, 23:41
Αν εχεις στα 500 γρ 120 πρωτεϊνη και ας πουμε μεινει 400 γρ μετα το ψησημο/βρασιμο (λεω παραδειγμα) η ποσοτητα πρωτεϊνης δεν αλλαζει απλα αντι να διαιρεις με το 5 διαρεις με το 4 και εχεις 120/4=30 γραμμαρια ανα 100 γρ μαγειρεμενου κρεατος

το προβλημα που εθεσε το παιδι δεν ηταν αριθμητικης...
αλλα το οτι στο μαγειρεμενα εαν θα ειναι ιδια η ποσοτητα
και αναλογα με το μαγειρεμα και το ποσα θρεπτικα στοιχεια θα χασει εξαρτιεται και το ακριβες ποσοστο πρωτεινης..
που δεν διαφερει τεραστια...αλλα διαφερει

nwnc
05-10-12, 23:46
ζυγισα το υπολοιπο κοτοπουλο και κατεληξα απο τα 500γρ εμειναν μολις 370.Αρα βγαινουν 32 γρ πρωτεινης στα 100γρ μαγιρεμενου.Ρε παιδια πολλα υγρα δεν εχασε;

Και για τα υπολοιπα κρεατα το ιδιο κανω?

Giannistzn
05-10-12, 23:53
Και για τα κρεατα, και για τα ψαρια και για τον υδατανθρακα το ιδιο. Οι συσκευασιες (συνηθως) αναφερονται σε kcal / 100gr αμαγειρευτου προΐοντος.

Stella
06-10-12, 01:39
Αυτα τα σιρόπια που είναι χωρις ζάχαρη και λιπαρα και τα ρίχνουν πάνω από τα pancake από που τα βρισκετε;
Εχει Ελλαδα ή απο μονο απο κανενα ξενο σαιτ;

lila_1
06-10-12, 10:43
********* στέλλα

6pack
06-10-12, 13:42
Πόσα γραμμάρια πρωτεΐνης περιέχουν: 2 ασπράδια, 100γρ βρώμης, 100γρ σολωμό ψητό και 100γρ κοτόπουλο(όχι στήθος)

beefmeup
06-10-12, 13:47
Πόσα γραμμάρια πρωτεΐνης περιέχουν: 2 ασπράδια, 100γρ βρώμης, 100γρ σολωμό ψητό και 100γρ κοτόπουλο(όχι στήθος)

να προσεχεις που κανεις τις ερωτησεις σου..
κ να ψαχνεις πριν ρωτησεις οπου ναναι.

6pack
06-10-12, 14:18
να προσεχεις που κανεις τις ερωτησεις σου..
κ να ψαχνεις πριν ρωτησεις οπου ναναι.

οκ τοτε sorry που ποσταρα στην λαθος ενοτητα...

cuntface
08-10-12, 01:27
θελω να μου λυσετε μια απορια γτ μου εχουνε δωσει απαντησησης οτι νανε λοιπον 8 το πρωι το πρωινο μου αποτελυτε απο 1 τοστ ολικης 3 φετες γαλοπουλα τυρι χαμηλων λιπαρον ντοματα μαρουλι 100γ βρωμη και 1 σκοοπ whey (nitrotech performance series) Λοιπον εχω τν εξης απορια να περνω τν πρωτεινη μαζι με το τοστ και την βρωμη στης 8 ι να την περνω 45λεπτα πριν την προπο δλδ στης 10.15...δλδ να τροω το τοστ και την βρωμη στης 8 και στησ 10.15 να περνω την whey?

junior7
08-10-12, 12:44
παιδια υπαρχει κατι να μετρησω τα 30 περιπου γραμμαρια πρωτεινης?

giorgos th.
08-10-12, 12:48
Τι εννοεις να τα μετρησεις?
Απο ποια πηγη?

junior7
08-10-12, 12:51
ωχ ναι , απο μια whey ποσες κουταλιες ειναι ? το ενα σκουπ τι ακριβως ειναι?

TheEnonymous
08-10-12, 13:24
Το σκούπ είναι ένα ''κουπάκι'' που έρχεται μαζί με την πρωτείνη.Υπάρχουν διαφορετικά μεγέθη.
Τωρα για τα 30 γρ,αναλόγως την πρωτείνη.
Πχ στην μία,θα είναι 2 σκουπ 35 γρ πρωτείνης,στην αλλη το 1 σκουπ 24 γραμ κλπ.

Spiros75
09-10-12, 12:32
Καλησπέρα και απο μένα.
Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής : επειδή μόλις τώρα άρχισα κι εγώ (1,90 / 95,5kg) και πηγαίνω για όγκο θα ήθελα να μάθω αν θα πρέπει να αυξήσω τα κιλά μου, να τα χάσω ή να τα διατηρήσω?
Το πρώτο μου βήμα ήταν να αντικαταστήσω στα γεύματά μου την σαβούρα που έτρωγα με ''ποιοτική τροφή'' χωρίς να αυξήσω όμως τις ποσότητες ή τον αριθμό αυτών.

Ευχαριστώ

RAMBO
09-10-12, 12:36
Φτιαξε την διατροφη σου και σιγα σιγα το σωμα σου θα φτιαξει ,αφου θες ογκο θα βαλεις κ λιπος οποτε δεν χρειαζεται πρωτα να χασεις κιλα για να τα ξαναβαλεις καθαρα,αν θες γραψε μας την διατροφη σου..

Spiros75
09-10-12, 12:46
09:00 - 1 τοστ γαλοπούλα-τυρί , 1 μπανάνα
11:30 - Whey
17:00 - Γεύμα (δυστυχώς τότε σχολάω απο την δουλειά) Μοσχάρι φιλέτο ή ρύζι με τόνο ή ό,τι παίζει στην κατσαρόλα μόνο όταν δεν έχει αρκετά λίπη
19:15 - Προπόνηση
20:30 - Whey , 1 μπανάνα
Πριν τον ύπνο 1 γιαούρτι με 0 λιπαρά.

Δυστυχώς το κακό είναι ότι δεν μπορώ τα αυγά , τις βραστές/ψητές πατάτες και τα γαλακτομικά εκτός απο γιαούρτι.

RAMBO
09-10-12, 12:52
Λιγα γευματα,ελλειπεστατα....για ογκο θες πολυ φαγητο,ειδικα για τις διαστασεις σου

Spiros75
09-10-12, 12:58
Πιστεύεις δηλ ότι αν πρόσθετα δυο γεύματα ακόμα κατα την διάρκεια της ημέρας (μεσημέρι & μεταπροπονητικά) θα ήταν καλύτερα?
Βλέπεις δεν είμαι του φαγητού και ζορίζομαι ,άσε που μου πέφτουν και βαριά.Και δυστυχώς απο τις επιλογές που έχω δεν υπάρχουν και εναλλακτικές γιατί είμαι ιδιότροπος με το φαί και τις γεύσεις.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι επειδή η δουλειά μου είναι τελείως καθιστική (γραφείου) εκτός απο την προπόνηση δεν κάνω άλλες καύσεις κατα την διάρκεια της ημέρας.

RAMBO
09-10-12, 13:04
Αν ζοριζεσαι με το φαι και εχεις και θεμα με φαγητα κτλ θα δυσκολευτεις λιγο με τις γευσεις κ τισ ποσοτητες,πρεπει να βαλεις υ/θ στα γευματα(ρυζι -μακαρονια κτλ) απο πρωτεινη(κοτοπουλο-τονο-σολομο-μοσχαρι-γαλοπουλα κτλ) συν σαλατες..αμα τωρα δεν μπορεις απο ποσοτητες τρωγε οσο μπορεις και προσπαθησε να εχεις γευματα ανα 3 ωρες πριπου

Spiros75
09-10-12, 13:07
Με αυτά που ανέφερες δεν έχω πρόβλημα και μπορώ να το παλέψω.
Ευχαριστώ πολύ.

Rocknrolla
10-10-12, 14:39
Μερικες ερωτησεις μαζι!:thumbup:


1)Τι διαφορα εχουν τα "μαυρα" προιοντα απο τα κανονικα? (πχ καστανο ρυζι,μακαρονια ολικη) Γιατι στα συστατικα βλεπω οτι εχουν πανω κατω ελαχιστες διαφορες σε θερμιδες,πρωτεινες κτλπ.

2)Η βρωμη ειναι τιγκα στον υδατανθρακα, γιατι θεωρειται καλυτερη απο ψωμι ολικης? Πχ εισαι σε γραμμωση ειναι καλυτερα να κανεις μια "κρεπα" βρωμης (βρωμη,1αυγο,ασπραδια) παρα να φας 2 φετες μαυρο ψωμι τοστ?

3)Αν βαλεις την πρωτεινη ( γουει πχ) μεσα στο πιτακι βρωμης (ολα μαζι στο μιξερ) χανει καποια συστατικα της οταν το μαγειρεψεις?

4)Οταν δεν ξεπερνας το οριο θερμιδων της ημερας και εισαι σε γραμμωση απαγορευεται πχ ενα κουταλακι μελι? (αν θελω 3000 θερμιδες συντηρησης και μαζι με το μελι παιρνω συνολο 2500~)

5)Οταν μαγειρευουμε κοτοπουλο κοκκινιστο στη χυτρα και βαλουμε και λαδι οι θερμιδες του κοτοπουλου αυξανονται παρα πολυ? Δηλ αν φας 100γρ κοτοπουλο στηθος που κανονικα εχει γυρω στις 150 θερμιδες τωρα με το λαδι και την ντοματα παει 300?

6)Για 93 κιλα, 190 υψος ποσα περιπου γρ λιπος και υδατανθρακα πρεπει να παιρνει καποιος? (σε γραμμωση)

7)Τα μακαρονια εχουν στα 100γρ πανω κατω ιδιες θερμιδες με το ρυζι αλλα λενε οτι παχαινουν περισσοτερο (εχω ακουσει οτι κανουν και "πλαινα" ). Ισχυει?

8)Μετα την γυμναστικη πειραζει αν αντι για γουει φαω κανονικο φαγητο? (κοτοπουλο η τονο η κρεατικο τελος παντων) Ρωταω επειδη ξερω πως η γουει ειναι γρηγορης απορροφησης αλλα προσπαθω οσο γινεται να συμπληρωνω διατροφη με νορμαλ φαγητο.

9)Πειραζει αν σταματησω γυμναστικη για μια βδομαδα ? (μετακομιση + ψαξιμο καινουριου γυμναστηριου)

10)Αν καποιες μερες παιρνω πολυ λιγοτερες θερμιδες απο συντηρηση (1000+) αλλα παρολλα αυτα κραταω ψηλα πρωτεινη ( 200γρ +) χτιζονται μυες?

11)Διαβαζω διαφορα αρθρα και στα μισα λενε οτι ο στοχος ειναι να παιρνεις την ημερησια πρωτεινη που χρειαζεσαι οποιαδηποτε στιγμη ενω τα αλλα μισα λενε οτι πρεπει να τα χωριζεις σε γευματα γιατι ο οργανισμος δεν αξιοποιει πανω απο 30γρ περιπου.
Τελικα τι ισχυει? Πχ αν εγω φαω 200γρ κοτοπουλο που ειναι πολυ παραπανω απο 30γρ πρωτεινης πανε χαμενα τα αλλα μισα?

12)Οταν φτασεις ενα σημειο που θεωρεις οτι εχεις "πετυχει" το στοχο σου τι γινεται μετα με την διατροφη? Πρεπει να συνεχισεις αυστηρα την ιδια η πιο χαλαρα αλλα παλι προσεχεις θερμιδες,μακρος κτλπ ?

Αυτα τα "λιγα" !!!!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων οποιος απαντησει!!!:):thumbup::green::P:welcome:;)

tolis93
10-10-12, 15:57
Μερικες ερωτησεις μαζι!:thumbup:


1)Τα προιοντα ολικης αλεσεως εχουν περισσοτερες βιταμινες και ειναι στη φυσικη τους μορφη.τα λευκα ειναι επεξεργασμενα.εχουν υψιλοτερο γλυκαιμικο δεικτη και μερικες φορες και ζαχαρη
2)ο υδατανθρακας ειναι βασικη πηγη ενεργειας.δε σημαινει οτι οτι εχει υδατανθρακα ειναι μαπα τροφη.εφοσον ο υδατανθρακας αυτος ειναι φυσικος οπως αυτος της βρωμης και οχι ζαχαρη. το ψωμι του εμποριου ειναι χειροτερο γιατι ειναι κατι σχετικα επεξεργασμενο με διαφορα συντηρητικα κτλπ.και συνηθως αναφερεται σα χειροτερη τροφη για αυτο το λογο.αλλα και γιατι περιεχει σημαντικα ποσοστα γλουτενης(ειδος πρωτεινης) που μερικοι ειναι δυσανεξικοι
3)οχι η πρωτεινη δεν αλλοιωνεται καθολου μενει ιδια.και αν χανει σε βιοδιαθεσημοτητα χανει ελαχιστα

4)φυσικα και οχι.και 2 να βαλεις δε θα σου κανουν διαφορα.καλυτερα μετα τη προπονηση βεβαια

5)εξαρταται καθαρα απο το ποσο λαδι θα βαλεις.βεβαια ειναι τζαμπα θερμιδες γιατι το λαδι οταν φτανει σε τετοιες θερμοκρασιες δεν εχει να προσφερει τπτ.μπορει να παει και 500 θερμιδες βασικα εξαρταται καθαρα ποσο λαδι εχει μεσα
6)αναλογα με τις θερμιδες συντηρησης του.οι οποιες προερχονται απο δραστηριοτητα περαν της ηλικιας των κιλων και του υψους καθως και συστασης σωματος.σε γραμμωση καλυτερα να παιρνεις αρκετη πρωτεινη αρχικα (2,-2,5 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους) και στη συνεχεια 1-1,5 γρ λιπους ανα κιλο και οτι μενει συμπληρωνεις με υδατανθρακες.στους περισσοτερους δουλευει πολυ καλα κατι τετοιο.

7)δεν υπαρχει τροφη που να παχαινει.ειναι το ιδιο με το ψωμι.εχουν γλουτενη---> μερικοι εχουν δυσανεξια---> πριζονται. συν οτι μερικοι κρατανε περισσοτερα υγρα στο σωμα τους απο οτι με το ρυζι

8)κρεας ψαρι κτλπ μια χαρα ειναι επισης για πρωτεινη.τα συμπληρωματα δεν ειναι οσο απαραιτητα φενονται:thumbup:

9)αλλοι σταματανε για μηνες λογω τραυματισμων η μετακομισεων.οσο δε γυμναζοσουν τι εγινε?;) απλα προσεχε τη διατροφη σου:thumbup:

10)μερικοι λενε ναι μερικοι λενε οχι.η πρωτεινη ειναι αυτη που επιρεαζει αμεσα τη μυικη συνθεση οποτε και να μη βαλεις μυες θα μηνεις στα ιδια λογικα.για μια μερα δν εγινε απολυτως τιποτα

11)αλλοι λενε μυθος αλλοι οτι ισχυει.προσωπικα ποτε δν εφαγα 30 γρ σε γευμα.ολα 40 αρια ειναι πανω κατω.μια χαρα αφομοιωση κανεις (περιμενουμε νεωτερα για το συγκεκριμενο)

12)μενεις ισοθερμιδικα και τρως αναλογα.αν ο στοχος σου ειναι να σαι με 6πακ ολο το χρονο προσεχεις τι τρως.αν ο στοχος σου ειναι να σαι καποια πχ κιλα τρωγε και σαβουρα 3 φορες τη βδομαδα

Αυτα τα "λιγα" !!!!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων οποιος απαντησει!!!:):thumbup::green::P:welcome:;)

:thumbup:

Rocknrolla
10-10-12, 16:40
:thumbup:

Eυχαριστω πολυ με καλυψες πληρως!!!!!!!!!:thumbup::thumbup:

Rocknrolla
10-10-12, 17:09
Και αλλη ερωτηση που ξεχασα!!! (πως κανω εντιτ το ποστ μου ? :unsure:)


Χρησιμοποιω ενα θερμιδομετρητη στο κινητο για τις καθημερινες μετρησεις και ορισμενα φαγητα ειναι δυσκολο να τα βρω. (ειδικα οσα ειναι παραδοσιακα)

Πχ λαχανοντολμαδες δεν βρισκω.. Στο ιντερνετ ψαχνω και μου βγαζει 370 θερμιδες η μεριδα,και που ξερω εγω ποσο ειναι μια μεριδα? Επισης δε λενε πρωτεινες/υ/δ/λιποι κτλπ .

Υπαρχει καποια λυση για αυτα τα "ντοπια" φαγητα?

tolis93
10-10-12, 21:54
Και αλλη ερωτηση που ξεχασα!!! (πως κανω εντιτ το ποστ μου ? :unsure:)


Χρησιμοποιω ενα θερμιδομετρητη στο κινητο για τις καθημερινες μετρησεις και ορισμενα φαγητα ειναι δυσκολο να τα βρω. (ειδικα οσα ειναι παραδοσιακα)

Πχ λαχανοντολμαδες δεν βρισκω.. Στο ιντερνετ ψαχνω και μου βγαζει 370 θερμιδες η μεριδα,και που ξερω εγω ποσο ειναι μια μεριδα? Επισης δε λενε πρωτεινες/υ/δ/λιποι κτλπ .

Υπαρχει καποια λυση για αυτα τα "ντοπια" φαγητα?

εντιτ μετα απο 15 λεπτα δε μπορεις να κανεις:)

για αυτα τα φαγητα αν τα φτιαχνεις εσυ πολυ απλα υπολογιζε τις θερμιδες μεμονομενα. πχ χρησιμοποιεις για λαχανοντολμαδες 50 γρ ρυζι 3 κ σ λαδι και οκ τα φυλλα για το τυλιγμα τιποτα. και βγαζεις θερμιδες.;)

Rocknrolla
10-10-12, 21:57
εντιτ μετα απο 15 λεπτα δε μπορεις να κανεις:)

για αυτα τα φαγητα αν τα φτιαχνεις εσυ πολυ απλα υπολογιζε τις θερμιδες μεμονομενα. πχ χρησιμοποιεις για λαχανοντολμαδες 50 γρ ρυζι 3 κ σ λαδι και οκ τα φυλλα για το τυλιγμα τιποτα. και βγαζεις θερμιδες.;)

Ναι οταν τα φτιαχνω εγω ετσι το κανω αλλα δυστηχως σημερα ηταν ετοιματζιδικοι ^^ .

Ευτιχως ομως ηταν σκετα λαχανικα,δεν ειχε ρυζι δλδ μεσα (μπορει να ειχε ελαχιστο δε κλτβα εγω ρυζι χαχα) και αποτι ειδα λιγο λαδι οποτε κομπλε!

tolis93
10-10-12, 22:07
Ναι οταν τα φτιαχνω εγω ετσι το κανω αλλα δυστηχως σημερα ηταν ετοιματζιδικοι ^^ .

Ευτιχως ομως ηταν σκετα λαχανικα,δεν ειχε ρυζι δλδ μεσα (μπορει να ειχε ελαχιστο δε κλτβα εγω ρυζι χαχα) και αποτι ειδα λιγο λαδι οποτε κομπλε!

καλα για μια στο τοσο σιγα το θεμα:thumbup: και πιχτρα να ταν πες το τσιτ κ προσεχεις την υπολοιπη βδομδα

nwnc
11-10-12, 19:38
1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο πόσα λιπαρά έχει; άλλοτε ακούω για 10γρ και άλλοτε για 15-16.Τι ισχύει τελικα;

Giannistzn
11-10-12, 19:40
Εξαρταται απο το κουταλι και ποσο γεματη θα ειναι. Χωρις ζυγαρια, ακριβως δεν μπορει να σου πει κανεις.

nwnc
11-10-12, 19:56
Εξαρταται απο το κουταλι και ποσο γεματη θα ειναι. Χωρις ζυγαρια, ακριβως δεν μπορει να σου πει κανεις.

έριξα σε 1 ποτήρι 1 κουταλιά γεμάτη και μου έβγαλε 8γρ.δεν ξέρω αν είναι σωστο.Πόσο λίπος βγαίνει

εντιτ:μια κουταλιά νερό βγήκε 10γρ

Rocknrolla
11-10-12, 23:18
έριξα σε 1 ποτήρι 1 κουταλιά γεμάτη και μου έβγαλε 8γρ.δεν ξέρω αν είναι σωστο.Πόσο λίπος βγαίνει

εντιτ:μια κουταλιά νερό βγήκε 10γρ


1γρ λαδι νομιζω εχει 1γρ λιπους κατι τετοιο.

Καινουρια ερωτηση!!!

Πιο υγειινο πιο ειναι το βιολογικο αλευρι ή η βρωμη?

grace
12-10-12, 00:42
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και ελπιζω να την κανω στο σωστο θεμα...:turtle::turtle:

Η ερωτηση μου αφορα ολα αυτα τα frozen yogurt που εχουν εξαπλωθει σαν τα μυρμηγκια σε ολη την Ελλαδα και ο κοσμος γουσταρει σαν τρελος, και εγω φυσικα! :green::green:

Γλυκο προσωπικα τρωω περιπου μια φορα το μηνα ακτος αν δεν αντεξω και παραδωθω σε αυτον τον πειρασμο και αλλη μια φορα το πολυ...:P
Απλα επειδη μ'αρεσουν πολυ παντα το γλυκο μου θα ειναι ενα frozen yog με οτι μπορειτε να φανταστειτε απο πανω!!!

Το θεμα μου ειναι οτι καποιες φορες αν τυχει να ειμαι εξω μπορει να αντικαταστησω το βραδινο μου γιαουρτακι ( του σπιτιου ) με ενα frozen αλλα σκετο μονο με ξηρους καρπους κ κανα φρουτακι! Αυτο απ'τη στιγμη που λενε πως ειναι low fat και sugar free πειραζει? :unsure:

Μηπως μας κοροιδευουν γενικοτερα και κακως το εμπιστεομαι....?

Αν καποιος γνωριζει θα ηθελανα ακουσω αποψεις και συμβουλες γιατι οσους εχω ρωτησει λενε οτι ειναι οκ! Αλλα εχω καποιους ενδοιασμους..:rolf:

dorita
12-10-12, 00:47
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22273-Η-ΑΝΑΤΟΜΙΑ-ΕΝΟΣ-FROZEN-YOGURT

καλησπερα κοριτσι!!
υπαρχει ενα θεμα που το ειχε ανοιξει η γυμ..αν θες ριξε μια ματια!!!;)

grace
12-10-12, 01:05
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22273-Η-ΑΝΑΤΟΜΙΑ-ΕΝΟΣ-FROZEN-YOGURT

καλησπερα κοριτσι!!
υπαρχει ενα θεμα που το ειχε ανοιξει η γυμ..αν θες ριξε μια ματια!!!;)

Τελεια Ντοριτακι, το διαβαζω εδω και τωρα! Ευχαριστωωωω :turtle::turtle:

Arnold1996
13-10-12, 02:16
ποιες ειναι οι καλυτερες τροφες με αργης αποροφησης υδατανθρακα???

primordial
13-10-12, 12:26
Γλυκαιμικός δείκτης τροφίμων... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?642-%CE_%CE%BB%CF_%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF_%CF_-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BA%CF_%CE%B7%CF_-%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CF_%CE%BD)

Υδατάνθρακες...
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?27-%CE%A5%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82&highlight=%CE%93%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82+%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82+%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD)
Όπως θα κατάλαβες η ερώτησή σου έχει απαντηθεί μέσω κάποιων άρθρων που έχουν αναρτήσει μέλη του forum...

Απλά κάνουμε κ λίγο αναζήτηση...:welcome:

anastacia
13-10-12, 12:42
τι μπορω να τρωω πριν κοιμηθω? καμια φορα μετα το βραδυνο πειναω ακομα, ιδιως αν παω αργα για υπνο. οι περισσοτεροι απο εσας βλεπω τρωτε κοταζ η γιαουρτι, εγω αυτο το καιρο δε μπορω να φαω καθολου γαλακτοκομικα και σιταρι. καμια ιδεα?

skel
13-10-12, 12:47
τι μπορω να τρωω πριν κοιμηθω? καμια φορα μετα το βραδυνο πειναω ακομα, ιδιως αν παω αργα για υπνο. οι περισσοτεροι απο εσας βλεπω τρωτε κοταζ η γιαουρτι, εγω αυτο το καιρο δε μπορω να φαω καθολου γαλακτοκομικα και σιταρι. καμια ιδεα?

ξυρούς καρπούς μπορείς να φας

beefmeup
13-10-12, 12:48
Γεύμα προ του ύπνου (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2573-Γεύμα-προ-του-ύπνου)

anastacia
13-10-12, 12:53
Γεύμα προ του ύπνου (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2573-Γεύμα-προ-του-ύπνου)

ουπσσσσσσσσσ σορρυ παιδια τωρα το ειδα ευχαριστω. :oops::oops::oops:

anastacia
13-10-12, 12:58
ξυρούς καρπούς μπορείς να φας
ναι συνηθως αυτο κανω. καμια δεκαρια καρπους περιπου. και πολυυυ νεροο.

spiroskafk
13-10-12, 13:31
Καλησπέρα σε όλους. Να ρωτήσω κάτι, έστω ότι έχω θερμίδες συντήρησης 2000. Αν θέλω να βάλω κιλά θα πρέπει να τις αυξήσω πόσο? +250 ας πούμε?

Rocknrolla
13-10-12, 14:15
Καλησπέρα σε όλους. Να ρωτήσω κάτι, έστω ότι έχω θερμίδες συντήρησης 2000. Αν θέλω να βάλω κιλά θα πρέπει να τις αυξήσω πόσο? +250 ας πούμε?

Ναι 250 στην αρχη και αργοτερα μπορεις και 500 .

DimitrisT
14-10-12, 14:32
Καλησπέρα σε όλους. Να ρωτήσω κάτι, έστω ότι έχω θερμίδες συντήρησης 2000. Αν θέλω να βάλω κιλά θα πρέπει να τις αυξήσω πόσο? +250 ας πούμε?
Γνωμη μου να μεινεις ισοθερμιδικα για λιγο καιρο και μετα να αρχισεις. Και ισως να ηταν καλυτερα να αυξανεις τις θερμιδες σταδιακα, δηλαδη +50 για αρχη, +100 στη συνεχεια κ.ο.κ.

Sfixterman21
14-10-12, 23:23
Ακυρο παιδια αλλα σχετικο με την διατροφη...το cottage στα ελληνικα πως ονομαζετε διοτι πηγα και ζητησα απο εναν τυροκομο (στο χωριο μου :P) και ο ανθρωπος με κοιτουσε λες ημουν απο αλλο πλανητη...με ρωτησε αν ενωω τον ανθοτυρο κ δν ηξερα..ειναι το ιδιο πραγμα και αν οχι υπαρχει ελληνικη ονομασια??

tolis93
15-10-12, 01:32
Ακυρο παιδια αλλα σχετικο με την διατροφη...το cottage στα ελληνικα πως ονομαζετε διοτι πηγα και ζητησα απο εναν τυροκομο (στο χωριο μου :P) και ο ανθρωπος με κοιτουσε λες ημουν απο αλλο πλανητη...με ρωτησε αν ενωω τον ανθοτυρο κ δν ηξερα..ειναι το ιδιο πραγμα και αν οχι υπαρχει ελληνικη ονομασια??

οπως το ακους αδερφε.τυρι κοτατζ λεγεται.πες αυτο που ειναι κρεμωδες με κομματακια τυριου μεσα λευκο δλδ δωσε περιγραφη.το ανθοτυρο ειναι τελειως αλλο.αλλα δυσκολα θα εχει για να μου λες τυροκομος σε χωριο

Nikolas_mk2
15-10-12, 01:46
Ακυρο παιδια αλλα σχετικο με την διατροφη...το cottage στα ελληνικα πως ονομαζετε διοτι πηγα και ζητησα απο εναν τυροκομο (στο χωριο μου :P) και ο ανθρωπος με κοιτουσε λες ημουν απο αλλο πλανητη...με ρωτησε αν ενωω τον ανθοτυρο κ δν ηξερα..ειναι το ιδιο πραγμα και αν οχι υπαρχει ελληνικη ονομασια??

αφου δεν σε ρωτησε ''τυρι τς κότας θες???'',πάλι καλά!!! :P Κι εγω παντως δεν εχω ακουσει καποια λεξη στα ελληνικά να το εξηγεί,γενικά είναι ανθόγαλα με αποβουτηρωμένο αγελαδινό γαλα αλλα φαντάζομαι οτι αν ειχε ο ανθρωπος θα το ήξερε! :green:

prt_sxs
15-10-12, 11:15
Εαν τυχει να χασω ενα γευμα..
μπορω να το αναπληρωσω με πρωτεινη+βρωμη..?
ακομη κ το προτελευταιο..?

Rocknrolla
15-10-12, 11:26
Εαν τυχει να χασω ενα γευμα..
μπορω να το αναπληρωσω με πρωτεινη+βρωμη..?
ακομη κ το προτελευταιο..?

Ναι!

prt_sxs
15-10-12, 12:05
Ναι!

Aπλα ρωταω επειδη η βρωμη ειναι υδατ. αργης αποροφυσης,ετσι δεν ειναι..?
μηπως δεν πρωλαβενει να γινει η καυση στο στομαχι μεσα σε 3ωρες κ γινει λιπος..!

Sfixterman21
15-10-12, 12:41
Αφου ρε παιδια υπαρχουν εταιριες στην ελλαδα που το παρασκευαζουν (φαγε) α:chinese: τεσπα δν πειραζει ..ευχαριστω παντως :toast:

Levrone
15-10-12, 13:33
Aπλα ρωταω επειδη η βρωμη ειναι υδατ. αργης αποροφυσης,ετσι δεν ειναι..?
μηπως δεν πρωλαβενει να γινει η καυση στο στομαχι μεσα σε 3ωρες κ γινει λιπος..!

Γιατι καλε μου, αν εχεις πανω απο 3 ωρες θα προλαβει να καει?

Αν δεν εχεις "συμπληρωσει" τις απαιτουμενες θερμιδες (που εσυ θες) ολη την ημερα φαε και βρωμη,
αν παλι δε θες τοσο αργα υδατανθρακα μη φας βρωμη,
αν παλι λειπεις και δεν κανεις ενα απ τα γευματα μην αγχωνεσαι.
Δεν τρεχει κατι.
Θα τα κανεις την επομενη μερα.

Ο Yates μια φορα τον ρωτησαν αν αγχωνεται μη χασει γευμα μεσα στη μερα και ειπε "αν λειπω και δεν εχω κανει ολα τα γευματα προτιμω να κοιμηθω μια ωρα περισσοτερο το βραδυ παρα να περιμενω ως αργα για να χωρεσω τα γευματα που εχασα"..

gym_xristos
15-10-12, 21:14
παιδια καλησπερα...πριν τον υπνο χτυπαω αυτο 3 ασπραδια μισο ξυνομηλο μιση μπανανα και οτι αλλο φρουτο μου αρεσει μαζι με ενα γιαουρτι και γαλα 200 μλ...πως σας φαινεται?

TheWorst
15-10-12, 21:17
οχι και το καλυτερο πιστευω, μιας και υ/ες και ειδικα φρουκτοζη πριν τον υπνο δεν ειναι η καλυτερη επιλογη.

gym_xristos
15-10-12, 21:28
αα σε ευχαριστω...μου το εβγαλε ο γυμναστης μου το προγραμμα διατροφης...και φαντασου μεχρι το 2008 κατεβαινε σε αγωνες ββ

nwnc
15-10-12, 22:23
Έχω ένα πρόβλημα.Στο σπίτι μαγειρεύει η μάνα μου.Πως θα μετράω στα φαγητά που φτιάχνει τις θερμίδες.Αν είναι κρέας ρύζι πατάτα δεν υπάρχει πρόβλημα.Αν είναι λαδερό ή άλλο φαγητό τι κάνω στο περίπου; Τι κάνετε εσείς.Σας ρωτάω γιατί αν ξεφύγεις στο μέτρημα βγαίνεις 200-300 λάθος.

Giannistzn
15-10-12, 22:31
παιδια καλησπερα...πριν τον υπνο χτυπαω αυτο 3 ασπραδια μισο ξυνομηλο μιση μπανανα και οτι αλλο φρουτο μου αρεσει μαζι με ενα γιαουρτι και γαλα 200 μλ...πως σας φαινεται?


αα σε ευχαριστω...μου το εβγαλε ο γυμναστης μου το προγραμμα διατροφης...και φαντασου μεχρι το 2008 κατεβαινε σε αγωνες ββ

Εαν εχει υπολογισει θερμιδες και σου εχει βγαλει καποιο προγραμμα τοτε καλυτερα να τον ρωτησεις γιατι σου εχει αυτα προ του υπνου.

Εαν το εχει βαλει απλα για να παιρνεις θερμιδες για να παρεις κιλα, αχρειαστες θερμιδες ειναι. Αλλα ολα εχουν να κανουν με το συνολο των ημερησιων θερμιδων σου. Σιγουρα κατι με περισσοτερα λιπαρα θα ηταν καλυτερη επιλογη (για να καθυστερησεις την απορροφηση)

prt_sxs
16-10-12, 00:33
Γιατι καλε μου, αν εχεις πανω απο 3 ωρες θα προλαβει να καει?

Αν δεν εχεις "συμπληρωσει" τις απαιτουμενες θερμιδες (που εσυ θες) ολη την ημερα φαε και βρωμη,
αν παλι δε θες τοσο αργα υδατανθρακα μη φας βρωμη,
αν παλι λειπεις και δεν κανεις ενα απ τα γευματα μην αγχωνεσαι.
Δεν τρεχει κατι.
Θα τα κανεις την επομενη μερα.

Ο Yates μια φορα τον ρωτησαν αν αγχωνεται μη χασει γευμα μεσα στη μερα και ειπε "αν λειπω και δεν εχω κανει ολα τα γευματα προτιμω να κοιμηθω μια ωρα περισσοτερο το βραδυ παρα να περιμενω ως αργα για να χωρεσω τα γευματα που εχασα"..

Ξερω οτι μετραμε τις θερμηδες εβδομαδιεος κ οχι ημερισιος...
απλα μιας κ πιασαμε τον dorian εχει πει "πως πολλοι αθλητες δεν τρωνε ολα τα γευματα τους χανοντας μερικα κ φορτονουν τα επομενα...
που απο την μια αποψη αυτο ειναι καλο αλλα απο την αλλη ΠΡΕΠΕΙ να τα φας εκεινη την στηγμη...!"
Δλδ αν χασω ενα γευμα τρωω την αλλη μερα 5 φορτομενα γευματα για να συμπληρωσω εβδομαδιεες θερμιδες και ολα καλα...?
Κ εγω εδω κ 2 χρονια προσπαθω να φτασω στα 70 κιλα οποτε ολα γευματα μετρανε πιστευω...!
Εαν εχω λαθος διορθοσε με..θα με διευκολυνεις την ζωη...! :)

Levrone
16-10-12, 09:56
Ξερω οτι μετραμε τις θερμηδες εβδομαδιεος κ οχι ημερισιος...
απλα μιας κ πιασαμε τον dorian εχει πει "πως πολλοι αθλητες δεν τρωνε ολα τα γευματα τους χανοντας μερικα κ φορτονουν τα επομενα...
που απο την μια αποψη αυτο ειναι καλο αλλα απο την αλλη ΠΡΕΠΕΙ να τα φας εκεινη την στηγμη...!"
Δλδ αν χασω ενα γευμα τρωω την αλλη μερα 5 φορτομενα γευματα για να συμπληρωσω εβδομαδιεες θερμιδες και ολα καλα...?
Κ εγω εδω κ 2 χρονια προσπαθω να φτασω στα 70 κιλα οποτε ολα γευματα μετρανε πιστευω...!
Εαν εχω λαθος διορθοσε με..θα με διευκολυνεις την ζωη...! :)

βρε δεν αντιλεγω, καλες ειναι οι θερμιδες, καλοι οι υπολογισμοι.
Μακαρι να μπορεις να κανεις οσα γευματα εχεις προγραμματισει.
Τωρα στο ενδεχομενο που ενα γευμα χαθει μπορεις την επομενη να κανεις ενα γευμα παραπανω, δεκτο κι αυτο.
Ή αν γυρισεις μεσημερι και δεν προλαβαινεις απο εκεινη τη στιγμη ως το βραδυ να κανεις 6-7 γευματα που θες , κανε 5.
Αλλα προσωπικα εκανα κατι που τωρα το θεωρω λαθος.
Περιμενα πολλες φορες να παει ακομη και 3 τα ξημερωματα για να κανω το 6ο γευμα. Αυτο για μενα ειναι υπερβολη πλεον.
Εκανες 5 γευματα σημερα γιατι δεν προλαβες 6ο? Πηρες 180 γραμμαρια πρωτεινη? Ενταξει καλα εισαι. Πεσε κοιμησου και μην ξενυχτας μονο και μονο για να φας.

Καποτε σκεφτομουν "θα γυρισω στις 10 το βραδυ απο πρποπονηση, θα φαω μεταπρποπονητικο, αλλα μετα θα περιμενω αλλες 2,5 ωρες για να πιω το -προ του υπνου- συμπληρωμα και στο καπακι να κοιμηθω"..

Ομως εφτασα σε μια φαση και κανοντας αργα προπονηση δεν τελειωνα στις 10 αλλα στη 1 το βραδυ, αποτελεσμα??? Το μεταπροπονητικο ηταν το ιδιο με το -προ του υπνου- γευμα.. (με λιγα λογια ετρωγα μεταπροπονητικο με υδατανθρακα κανονικα και πηγαινα και κοιμομουν). Στα λεω γιατι αν δεν εισαι επαγγελματιας σαν τον Dorian ισως καποια στιγμη χρειαστει να βαλεις εσυ τους κανονες.

Τωρα ξεφυγα ομως απ το θεμα. Σ αυτο που ρωτας με τις εβδομαδιαιες θερμιδες προσωπικα δεν το ειδα ποτε ετσι. Φροντιζα και φροντιζω να κανω 6 γευματα και ξερω οτι γευμα=35 γραμμαρια πρωτεινη συν τον οποιο υδατανθρακα. Κανε προπονηση οσο καλυτερη μπορεις , φαε 2,5 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο σωματικου σου βαρους, και θα ανεβεις σε κιλα. Ειναι το μονο σιγουρο.

Συμφωνω στο να μην εχουν μεγαλα κενα τα γευματα μεταξυ τους αλλα βγες απ τη λογικη "σημερα πηρα 180 γραμμαρια πρωτεινη και 2000 θερμιδες ενω θα πρεπε να παρω 210 γραμμαρια πρωτεινη και 2500 θερμιδες" (τυχαιοι οι αριθμοι)..Οχι τιποτ αλλο αλλα για να απολαυσεις και εσυ την ολη φαση και να μη ζεις σαν ρομποτ.

nikolac
17-10-12, 18:31
Καλησπερα παιδια..μια ερωτηση θελω να κανω..τις ημερες εκτος προπονησης πρεπει παλι να λαμβανουνε αυξημενες ποσοτητες πρωτεινης?(επι 2 το σωματικο βαρος)
ευχαριστω ;)

Rocknrolla
18-10-12, 14:01
Καλησπερα παιδια..μια ερωτηση θελω να κανω..τις ημερες εκτος προπονησης πρεπει παλι να λαμβανουνε αυξημενες ποσοτητες πρωτεινης?(επι 2 το σωματικο βαρος)
ευχαριστω ;)


Aν εισαι σε φαση γραμμωσης με υποθερμιδικη διαιτα πιστευω ναι πρεπει να κρατας ψηλα πρωτεινη για να μη χασεις μυες.

Για ογκο τωρα λογικα παιρνεις λιγοτερες.

Steloukos
18-10-12, 15:08
Καλησπερα παιδια..μια ερωτηση θελω να κανω..τις ημερες εκτος προπονησης πρεπει παλι να λαμβανουνε αυξημενες ποσοτητες πρωτεινης?(επι 2 το σωματικο βαρος)
ευχαριστω ;)

Η γνωμη μου ειναι να τρως καθε μερα την ιδια ποσοτητα πρωτεινης ειτε εισαι σε ογκο ειτε σε γραμμωση ανεξαρτητα απο το αν εχεις ρεπο ή προπονηση.Αμα θες μπορεις να αντικαταστησεις το μεταπροπονητικο με ενα κανονικο γευμα.

nwnc
18-10-12, 20:03
Σε καθημερινή βάση 1 γεύμα συνύθως το 2ο της ημέρας αν είναι τόστ με γαλοπούλα και τύρι χαμηλών λιπαρών είναι οκ για όγκο;ρωάω γιατί πολλοί σνομπάρουν το ψωμί και το τυρί

fatals
18-10-12, 20:22
Αφου και τα ποτα ειναι μεσα στην διατροφη..

Τι ειναι καλυτερο να πινω οταν βγαινω εξω με παρεα? Τσιπουρο? Μπυρα? Ουζο? Κρασι?

goldenera
18-10-12, 21:00
O Dorian πάντως έπινε κρασάκι;)

fatals
19-10-12, 13:18
Και γω κρασι ηπια χθες αλλα το μ@μ@σ@:toast:

gym
19-10-12, 14:18
Αφου και τα ποτα ειναι μεσα στην διατροφη..

Τι ειναι καλυτερο να πινω οταν βγαινω εξω με παρεα? Τσιπουρο? Μπυρα? Ουζο? Κρασι?

oτι σου κανει κεφι φιλε μου εκτος κ αν κατεβαινεις αγωνες και προσεχεις τοσο ακομη και σε αυτο...

μια φορα θα βγεις κατσε να το χαρεις κ μην πιεζεσαι σε αυτο

Steloukos
19-10-12, 22:43
Αφου και τα ποτα ειναι μεσα στην διατροφη..

Τι ειναι καλυτερο να πινω οταν βγαινω εξω με παρεα? Τσιπουρο? Μπυρα? Ουζο? Κρασι?

H καλυτερη επιλογη ειναι το κρασι αν προσεχεις την διαιτα σου και η χειροτερη το λικερ.

Steloukos
21-10-12, 17:24
Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Οταν μετρατε την πρωτεινη που τρωτε καθε μερα συνυπολογιζετε και την φυτικη πρωτεινη πχ την πρωτεινη στη βρωμη,στο ρυζι ή μονο την ζωικη πρωτεινη?

chili
21-10-12, 18:01
εξαρταται...εγω τα μετραω ολα π.χ. απλα η φυτικη ειναι χαμηλοτερης βιολογικης αξιας απο την ζωικη(κρεατα,αβγα,τυρια)

chris_gratsas
21-10-12, 21:13
Θελω την αποψη σας σχετικα με την χρηση βρωμης στο βραδυνο γευμα(το προτελευταιο).Ειναι καλη η χρηση της ή να προτιμαμε αλλου ειδους,επισης,καλους υδατανθρακες?Ευχαριστω...

FiVo-Alex/City
21-10-12, 21:59
Λοιπόν, εδώ και ένα χρόνο που αναγκάστηκα να βγάζω μόνος την διατροφή μου χώριζα τα μικροστοιχεία και φρόντιζα να έχω τις ανάλογες ποσότητες στα γεύματα.
Δηλαδή, σε μια διατροφή 3200 θερμίδων με 40% υδατάνθρακα, 40% πρωτεΐνη και 20% λιπαρά (320/320/71), χώριζα τα γραμμάρια σε 6-7 γεύματα.
Αν ένα γεύμα θα έπρεπε να έχει 53γρ υδατάνθρακα, 53γρ πρωτεΐνη και 11γρ λιπαρά , θα έβαζα 190γρ ρύζι, 160γρ στήθος κοτόπουλο και 11γρ ελαιόλαδο.
Χθες σε μια κουβέντα μου είπαν ότι πρέπει να μετρώ και τα κρυφά λιπαρά από τα «καθαρά» κρέατα και κατά συνέπεια να τα αφαιρώ.
Ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή στο παραπάνω παράδειγμα θα έπρεπε να προσθέσω μόνο 5γρ ελαιόλαδο μιας και το κοτόπουλο σε αυτά τα γραμμάρια έχει 7,5γρ λιπαρά;
Και το ίδιο ισχύει και για τον υδατάνθρακα;

fatals
21-10-12, 22:07
Μου τελειωσε η βρωμη σημερα. Τι να φαω το πρωι μεχρι να παω να αγορασω? :unsure:

Mpozos
21-10-12, 22:11
ψωμί ολικής , δημητριακά , μούσλι , ρύζι , πατάτα

tolis93
22-10-12, 12:12
Λοιπόν, εδώ και ένα χρόνο που αναγκάστηκα να βγάζω μόνος την διατροφή μου χώριζα τα μικροστοιχεία και φρόντιζα να έχω τις ανάλογες ποσότητες στα γεύματα.
Δηλαδή, σε μια διατροφή 3200 θερμίδων με 40% υδατάνθρακα, 40% πρωτεΐνη και 20% λιπαρά (320/320/71), χώριζα τα γραμμάρια σε 6-7 γεύματα.
Αν ένα γεύμα θα έπρεπε να έχει 53γρ υδατάνθρακα, 53γρ πρωτεΐνη και 11γρ λιπαρά , θα έβαζα 190γρ ρύζι, 160γρ στήθος κοτόπουλο και 11γρ ελαιόλαδο.
Χθες σε μια κουβέντα μου είπαν ότι πρέπει να μετρώ και τα κρυφά λιπαρά από τα «καθαρά» κρέατα και κατά συνέπεια να τα αφαιρώ.
Ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή στο παραπάνω παράδειγμα θα έπρεπε να προσθέσω μόνο 5γρ ελαιόλαδο μιας και το κοτόπουλο σε αυτά τα γραμμάρια έχει 7,5γρ λιπαρά;
Και το ίδιο ισχύει και για τον υδατάνθρακα;

καταρχας γιατι να παιρνεις 320 γρ πρωτεινης? εκτος αν εισαι 100 μυικα κιλα κ πας για το βαρος σου επι 3 για καποιο λογο.
2ον. 160 γρ κοτοπουλο εχουν 30-32 γρ πρωτεινη. το ρυζι να χει αλλα 8 γρ?και αυτη φυτικη.πας στα 40 οχι στα 53.το ελαιολαδο οκ δν εχει. οσο για το λιπος π εχει το κοτοπουλο τα ποσοστα π αναφερεις τα εχει μονο μπουτι με πετσα επανω.αλλιως να εχει 1-2 γρ στα 100 το κοτοπουλο. αν δε πας για αγωνες δε χρειαζονται τοσο ακριβεις μετρησεις δλδ οτι οκ εχει και 3-4 γρ λιπαρα το κοτοπουλο να αφεραισω απο ελαιολαδο.δε θα αλλαξει τιποτα απολυτως. μην σε αγχωνει κατι τετοιο δηλαδη. παντως μιας κ το αναφερεις περι διατροφης.εγω θα μειωνα λιγο τη πρωτεινη και θα αυξανα τα λιπαρα. 320 γρ πρωτεινης για να τα χρησιμοποιεις ολα.πολυ δυσκολο:toast:

FiVo-Alex/City
22-10-12, 13:00
Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις.
Από την αρχή που ασχολήθηκα με το άθλημα δούλεψα με φίλο και διατροφολόγο που έκανε 6 χρονιά ΒΒ. Δυστυχώς τον χάσαμε σε δυστύχημα πέρυσι τον φίλο μου. Από εκεί και περά διάβασα, ανακάλεσα όσες πληροφορίες μου είχε δώσει και εκείνος και άρχισα να κάνω τα δικά μου προγράμματα με βάση όπως είχα δουλέψει μαζί του.

Και οι δυο συμφωνούσαμε ότι ο οργανισμός δεν έχει κάποιο όριο που να λέει μπορώ να καταναλώσω 30 γρ πρωτεΐνη σε κάθε γεύμα και τέλος, τα αλλά τα πετάω. Επίσης η παραπάνω πρωτεΐνη δίνει την αίσθηση ότι χορταίνεις ,σε κρατάει περισσότερο και με τους στόχους που έχω, δηλαδή να είμαι στο 11-12% λίπος όλο τον χρόνο, ήταν πιο εύκολο να το πετύχουμε.
Επίσης αν ανατρέξεις στον οδηγό διατροφής όγκου που έχουμε από τον muscleboss εδώ στο site θα δεις ότι προτείνει 3-3.5γρ πρωτεΐνης ανά κιλό. Όπως και οι ξένοι οδηγοί λένε 2.2γρ ανά lb.

Τώρα για το πόσο πρωτεΐνη έχει το στήθος κοτόπουλο, συμφώνα με έναν θερμομετρημένη που έχω και κάνω τις μετρήσεις μου, «ο Νέος θερμοδομετρητής του ελληνικού super market» του Σταύρου Δεδούκου από τις εκδόσεις Αθλοτυπος, λέει πως το στήθος κοτόπουλο ψημένο, στα 100γρ έχει 33,4 πρωτεΐνη, 0,5γρ υδατάνθρακα και 4,7γρ λίπος.

Πάντως και εγώ μέχρι σήμερα δεν μετρούσα το λίπος απο τις άλλες πηγές αλλα με έβαλαν σε σκέψη...

tolis93
22-10-12, 13:08
Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις.
Από την αρχή που ασχολήθηκα με το άθλημα δούλεψα με φίλο και διατροφολόγο που έκανε 6 χρονιά ΒΒ. Δυστυχώς τον χάσαμε σε δυστύχημα πέρυσι τον φίλο μου. Από εκεί και περά διάβασα, ανακάλεσα όσες πληροφορίες μου είχε δώσει και εκείνος και άρχισα να κάνω τα δικά μου προγράμματα με βάση όπως είχα δουλέψει μαζί του.

Και οι δυο συμφωνούσαμε ότι ο οργανισμός δεν έχει κάποιο όριο που να λέει μπορώ να καταναλώσω 30 γρ πρωτεΐνη σε κάθε γεύμα και τέλος, τα αλλά τα πετάω. Επίσης η παραπάνω πρωτεΐνη δίνει την αίσθηση ότι χορταίνεις ,σε κρατάει περισσότερο και με τους στόχους που έχω, δηλαδή να είμαι στο 11-12% λίπος όλο τον χρόνο, ήταν πιο εύκολο να το πετύχουμε.
Επίσης αν ανατρέξεις στον οδηγό διατροφής όγκου που έχουμε από τον muscleboss εδώ στο site θα δεις ότι προτείνει 3-3.5γρ πρωτεΐνης ανά κιλό. Όπως και οι ξένοι οδηγοί λένε 2.2γρ ανά lb.

Τώρα για το πόσο πρωτεΐνη έχει το στήθος κοτόπουλο, συμφώνα με έναν θερμομετρημένη που έχω και κάνω τις μετρήσεις μου, «ο Νέος θερμοδομετρητής του ελληνικού super market» του Σταύρου Δεδούκου από τις εκδόσεις Αθλοτυπος, λέει πως το στήθος κοτόπουλο ψημένο, στα 100γρ έχει 33,4 πρωτεΐνη, 0,5γρ υδατάνθρακα και 4,7γρ λίπος.

Πάντως και εγώ μέχρι σήμερα δεν μετρούσα το λίπος απο τις άλλες πηγές αλλα με έβαλαν σε σκέψη...

αρχικα παρακαλω:) χερομαι οταν βλεπω αναγνωρηση για μια απαντηση
λοιπον σιγουρα ο συγχωρεμενος ο φιλος σου ηξερε καλυτερα απο εμενα δε το συζηταω καν αυτο.δεν ειμαι της αποψης οτι παιρνουμε 30 γρ και μετα τελος εξαρταται απο πολλα αυτο.αν μωλις ξυπνησες αν εφαγες πριν αν παιρνεις αυτο το ποσοστο πρωτεινης μετα απο προπονηση κτλπ. μιλαω για το συνολο ομως.συμφωνω με ολα.δηλαδη οτι η πρωτεινη χορταινει περισσοτερο,οτι δε κραταει νερα πανω μας.οτι στο φιναλε για να γινει ενεργεια αν δε χρησιμοποιουμε αλλη απο αυτη θελει μια Α διαδικασια που καταληγει απο τις συν 300 θερμιδες π περισσευουν πχ να μεινουν οι 150 η οι 200 ναι ολα αυτα ειναι οφελη. αλλα ισως να υπηρχε μεγαλυτερη ενεργεια αν οι θερμιδες αυτες ηταν απο υδατανθρακα.και μεγαλυτερη καταναλωση βιταμινων αν ερχοταν απο καλα λιπαρα.μεγαλυτερη παραγωγη της τεστο αν ερχοταν απο καποια κορεσμενα κτλπ.δηλαδη οι θερμιδες αυτες μπορουν να δωσουν απο αλλου αλλα οφελη.εκει θελω να καταληξω.καλο ειναι η καθε θερμιδα που παιρνουμε να μας δινει το μεγιστο.
οσο για το κοτοπουλο νομιζα οτι μιλουσαμε για ωμο.καθως το βαρος του ψημενου διαφερει αναλογα με το ψησιμο. κατα μεσο ορο τοσα γραμμαρια πρωτεινης δινουν τα 100 γρ ψημενου κοτοπουλου.σιγουρα ομως αν δεν υπαρχει το δερμα επανω στο κοτοπουλο δε δινουν τοσα γραμμαρια λιπαρων. να δωσουν μαξ μεχρι 2. και εφοσον εως τωρα ολα λειτουργουν οκ χωρις τη μετρηση αυτων των εξτρα λιπαρων.ειτε ειναι 2 ειτε 5 ειτε 15.δεν υπαρχει προβλημα :)

Rocknrolla
23-10-12, 18:54
Ξερει κανεις ποσα γραμμαρια ειναι περιπου οι φακες βρασμενες οταν η ποσοτητα σε ωμες ειναι 100?

Δλδ αν βαλω 100 γρ ωμες φακες και τις μαγειρεψω ξερει κανεις ποσο περιπου θα βγουν? (χωρις τα ζουμια)

Υπολογιζω το τριπλασιο βαρος μαλλον αλλα δεν ειμαι σιγουρος:unsure:

Giannistzn
24-10-12, 11:38
Εγω σημερα που εκανα βγηκαν τα 100γρ αβραστες --> 232γρ βρασμενες.

Βεβαια δεν δοκιμασα, μπορει να ηθελαν και αλλο βρασιμο. Στο περιπου υπολογισε 250γρ.

Rocknrolla
24-10-12, 13:48
Εγω σημερα που εκανα βγηκαν τα 100γρ αβραστες --> 232γρ βρασμενες.

Βεβαια δεν δοκιμασα, μπορει να ηθελαν και αλλο βρασιμο. Στο περιπου υπολογισε 250γρ.



Οκ ευχαριστω!

Eddie
24-10-12, 14:27
Φοιβο,για μενα καλο θα ηταν να μετρας τις θερμιδες και τα μακρος και απο τις κρυφες τροφες,κυριως οταν παιζεις με τις θερμιδες ακριβως,οπως κανεις εσυ.Επισης,αποψη μου ειναι οτι καλο ειναι να δινουμε μια αποκλιση στην πρωτεινη των τροφων,γιατι οι ποσοτητες που αναγραφουν ειναι πολυ καλες για να ειναι αληθινες..μαλλον παιζουν λιγοι υδατ-λιπη παραπανω αντι της πρωτεινης..

Επισης για τις 3200 που μαλλον απ οτι καταλαβα εισαι σε υπερθερμιδικη,τα 320γρ πρωτεινης μου φαινονται παρα πολλα..στη θεση σου θα εκοβα πρωτεινη κ θα εβαζα παραπανω λιπαρα,κι οταν το πας για γραμμωση τοτε ξανανεβαζεις πρωτεινη..


Εγω σημερα που εκανα βγηκαν τα 100γρ αβραστες --> 232γρ βρασμενες.

Βεβαια δεν δοκιμασα, μπορει να ηθελαν και αλλο βρασιμο. Στο περιπου υπολογισε 250γρ.

Βρε αθεοφοβε..τα 100γρ βγηκαν 230? OMG!!!Πως το καταφερες αυτο?Θυμαμαι οτι τα 450 που εβαζα αβραστα μου βγαιναν 450 βρασμενα..ακριβως!!Και μολις τις καθαριζα εφευγαν κ 50γρ.

Giannistzn
24-10-12, 14:31
Τις βραζω κανενα 10λεπτο σε δυνατη φωτια να φυγουν τα πρωτα ζουμια και μετα σε μετρια - χαμηλη για κανενα 20λεπτο.

Εβαλα 500γρ και βγηκαν 1160 :green: τωρα, ειτε σκληρες βγουν ειτε λαπας, δεν μας νοιαζει ολα τα τρωμε, χρονος για πολυτελειες δεν υπαρχει μονο τα μερακληδικα σαββατοκυριακα :toast:

Παντως, οι φακες σιγουρα τραβανε νερο, αλλα λιγο καμια σχεση με ρυζι και ζυμαρικα

spiroskafk
26-10-12, 22:02
Κάπου ειχα βρει ένα θεματάκι που έλεγε για τα ασπράδια αυγών σε συσκευασία.. Μηπως ξέρετε πως μπορώ να τα προμηθευτώ εδώ που μένω? (Πάτρα)
Έχω ψάξει σε supermarket και μάκρο και μου έχουνε πει δεν έχουν...

fatals
26-10-12, 22:26
Γυρνωντας απο το γυμναστηριο ειναι ενα μαγαζακι. Που κανει χειροποιητα σουβλακια, μπιφτεκια. Ειναι καλο οταν γυρναω απο προπονηση να τρωω 2 σουβλακια κοτοπουλο? Στα καρβουνα τα κανει οποτε 0 λαδι....Και με τι μπορω να τα συνοδεψω?

Nikolas_mk2
26-10-12, 22:43
Γυρνωντας απο το γυμναστηριο ειναι ενα μαγαζακι. Που κανει χειροποιητα σουβλακια, μπιφτεκια. Ειναι καλο οταν γυρναω απο προπονηση να τρωω 2 σουβλακια κοτοπουλο? Στα καρβουνα τα κανει οποτε 0 λαδι....Και με τι μπορω να τα συνοδεψω?

Ότι πρεπει είναι...Εγω συνηθως τα τρωω με πρασινη σαλάτα και λίγο μαυρο ψωμί!

fatals
26-10-12, 22:46
Οτι πρεπει οντως γιατι πηγα να κανω μακαρονια με τονο και τα μισα πηγαν στον καδο :green:

Nikolas_mk2
26-10-12, 22:56
Οτι πρεπει οντως γιατι πηγα να κανω μακαρονια με τονο και τα μισα πηγαν στον καδο :green:

Λασπωσες τα μακαρόνια? :green:

fatals
26-10-12, 23:01
Για καποιον που τρωει τονο καλα θα ηταν...
Δεν μου αρεσε η ολη ψαριλα...
Θα κανω με χταποδι την αλλη φορα χαχαχαχα :green:

fatals
27-10-12, 14:00
Ρε παιδια τι γινεται με το μαυρο ρυζι? Το βραζω εδω και 40 λεπτα και δεν εχει βρασει ακομα. Μου ειπε η γιαγια οτι χρειαζεται να το βαζω σε νερο μια ωρα πριν το βρασο...

Levrone
27-10-12, 14:10
Ρε παιδια τι γινεται με το μαυρο ρυζι? Το βραζω εδω και 40 λεπτα και δεν εχει βρασει ακομα. Μου ειπε η γιαγια οτι χρειαζεται να το βαζω σε νερο μια ωρα πριν το βρασο...

Aυτο που λεει η γιαγια ειναι το σωστο.
Επειδη ομως δεν προκειται να το κανεις , παρε το uncle bens που θελει 10 λεπτα και βρασε το.

Αλλιως δωσε το στη γιαγια να το βραζει οση ωρα πλεκει.

fatals
27-10-12, 14:11
Σιγα μην στειλω στην Ορεστιαδα να το βρασει χαχαχαχαχαχα
Τωρα παει, ποση ωρα το βραζω τιποτα δεν γινεται, θα περιμενω....

Levrone
27-10-12, 14:13
Σιγα μην στειλω στην Ορεστιαδα να το βρασει χαχαχαχαχαχα
Τωρα παει, ποση ωρα το βραζω τιποτα δεν γινεται, θα περιμενω....

Οτι και να βγει σφιξε τα δοντια και προσπαθησε να το φας.
Φαγητο δεν πεταμε.

tolis93
27-10-12, 16:23
Ρε παιδια τι γινεται με το μαυρο ρυζι? Το βραζω εδω και 40 λεπτα και δεν εχει βρασει ακομα. Μου ειπε η γιαγια οτι χρειαζεται να το βαζω σε νερο μια ωρα πριν το βρασο...

βραζε μαζεμενες ποσοτητες αν τρως καθε μερα.προφανως πηρες της φυτρο με το φλοιο η μακρυκοκο του βασιλοπουλου.αυτα δε βραζουν ποτε δε κρατανε νερο βασικα.παιρνε αγκρινο η του θειου παρκερ:green:
(κ τα βιολογικα σ βγαζουν τη πιστη εδω π τα λεμε στο βρασιμο)

fatals
27-10-12, 16:33
Τα πεταξα, η μανα μου μου τα φερε. 1.30 ωρα το εβραζα τσαμπα ρευμα...

nikos1234
28-10-12, 13:47
παιδια λιγο ακυρο,αλλα τι ειναι καλυτερο να τρωω 2 σουβλακια την μια μερα,ή να τρωω ενα την μια εμρα κα ενα την αλλη?για ελαχιστη δυνατη αποθηκευση λιπους?

Mikekan
28-10-12, 13:55
παιδια λιγο ακυρο,αλλα τι ειναι καλυτερο να τρωω 2 σουβλακια την μια μερα,ή να τρωω ενα την μια εμρα κα ενα την αλλη?για ελαχιστη δυνατη αποθηκευση λιπους?

Το καλύτερο είναι να μην τρως καθόλου, μια φορά την εβδομάδα και αν.

tolis93
28-10-12, 13:56
παιδια λιγο ακυρο,αλλα τι ειναι καλυτερο να τρωω 2 σουβλακια την μια μερα,ή να τρωω ενα την μια εμρα κα ενα την αλλη?για ελαχιστη δυνατη αποθηκευση λιπους?

κοιτα μεσα σε 2 μερες διαφορα δε θα δεις.αν πχ τρως 1 και 1 και βγαζεις 1 και 1 γευματα θα παρεις λιγοτερες θερμιδες.αν βγαζεις 1 γευμα για τα 2 σουβλακια στη μια μερα και οχι 2 γευματα θα παρεις παραπανω.εξαρταται τι τρως κ στο συνολο. δλδ εννοω

γευμα 1 =\\= \ γευμα 1 | γευμα 1
\ |
γευμα 2 =\\= \ 1 σουβλακι | 1 σουβλακι
+ \ ------------------
2 σουβλακια γευμα 3 / ---------- | -------------
/ |
γευμα 4 γευμα 4 / γευμα 4 | γευμα 4


τα πα και πολυ berdeway ε ?

tolis93
28-10-12, 14:01
βγηκε χαλια το σχεδιαγραμμα.τελος παντων.παραπανω θερμιδες παιρνεις αν αντικαθιστας 2 σουβλακια ανα γευμα παρα 1 σουβλακι ανα γευμα.κ παντα εξαρταται και το γευμα.αλλο να βγαλεις ενα γευμα 600 θερμιδες και αλλο ενα 200

gym
28-10-12, 14:35
παιδια λιγο ακυρο,αλλα τι ειναι καλυτερο να τρωω 2 σουβλακια την μια μερα,ή να τρωω ενα την μια εμρα κα ενα την αλλη?για ελαχιστη δυνατη αποθηκευση λιπους?


Το καλύτερο είναι να μην τρως καθόλου, μια φορά την εβδομάδα και αν.

απο θεμα ποιοτητας ναι...

κοιτα μεσα σε 2 μερες διαφορα δε θα δεις.αν πχ τρως 1 και 1 και βγαζεις 1 και 1 γευματα θα παρεις λιγοτερες θερμιδες.αν βγαζεις 1 γευμα για τα 2 σουβλακια στη μια μερα και οχι 2 γευματα θα παρεις παραπανω.εξαρταται τι τρως κ στο συνολο. δλδ εννοω

γευμα 1 =\\= \ γευμα 1 | γευμα 1
\ |
γευμα 2 =\\= \ 1 σουβλακι | 1 σουβλακι
+ \ ------------------
2 σουβλακια γευμα 3 / ---------- | -------------
/ |
γευμα 4 γευμα 4 / γευμα 4 | γευμα 4


τα πα και πολυ berdeway ε ?


βγηκε χαλια το σχεδιαγραμμα.τελος παντων.παραπανω θερμιδες παιρνεις αν αντικαθιστας 2 σουβλακια ανα γευμα παρα 1 σουβλακι ανα γευμα.κ παντα εξαρταται και το γευμα.αλλο να βγαλεις ενα γευμα 600 θερμιδες και αλλο ενα 200

ρε τολαρα τι του λες του παιδιου με σχειδαγραματα κ ιστοριες....
τα πραγματα ειναι απλα νικο....αν στο τελος της εβδομαδας βγεις επανω θερμιδικα δηλαδη φας παραπανω απο οσα εκαψες ,τοτε θα βαλεις ....αν οχι,τοτε εισαι οκ...φατα οποτε θες...
και ξεκινα να διαβαζεις κ εσυ κ ολοι το φορουμ...το εχουμε πει πολλεεεες φορες οτι σημασια εχει το θερμιδες in και θερμιδες out...

δειτε και αυτο ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18888-IIFYM-If-It-Fits-Your-Macros-%CE%91%CE%BD-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82....&highlight=FITS

fatals
28-10-12, 15:06
Ρε παιδια οταν λετε σουβλακια τι εννοειται?
Αυτα? Ετσι τα λεω κι εγω. Δεν νομιζω να ειναι βλαβερα. Αντιθετα ειναι πολυ καλη λυση για μεταπροπονητικο...http://2.bp.blogspot.com/-pBhjAtDDvP4/TcF4Jd3XT1I/AAAAAAAALgI/lGkuKC_rq-k/s400/chicken-skewers.jpg

Τωρα αυτα ειναι αλλη φαση..cheat..

http://www.gyroskriti.50webs.com/images/greek-souvlaki.jpg

nikos1234
28-10-12, 16:17
Το καλύτερο είναι να μην τρως καθόλου, μια φορά την εβδομάδα και αν.
Ε ναι ειπα εγω να τρωω παραπανω?1 φορα την εβδομαδα απο 2 σουβλακια η 2 φορες την εβδομαδσ απο ενσ σουβλακι...και :-14 ειμαι αν δεν φαω κ τωρα ποτε θα φαω?:D

Mikekan
28-10-12, 16:20
Ε ναι ειπα εγω να τρωω παραπανω?1 φορα την εβδομαδα απο 2 σουβλακια η 2 φορες την εβδομαδσ απο ενσ σουβλακι...και :-14 ειμαι αν δεν φαω κ τωρα ποτε θα φαω?:D

Τότε αλλάζουν τα πράγματα! Φάε όσο θες, δεν μπορω να σου πω κατι! :)

nikos1234
28-10-12, 16:26
Τότε αλλάζουν τα πράγματα! Φάε όσο θες, δεν μπορω να σου πω κατι! :)

Οχι,νταξη..τρωω με μετρο....αλλα εχω και μια αλλη απορια.οταν πχ τρωμε ενα σοκολατακι η πινουμε μια πορτοκαλαδα σε σναψυκτικο το θεωρουμαι cheat? εγω παντως ναι....

Mikekan
28-10-12, 16:32
Οχι,νταξη..τρωω με μετρο....αλλα εχω και μια αλλη απορια.οταν πχ τρωμε ενα σοκολατακι η πινουμε μια πορτοκαλαδα σε σναψυκτικο το θεωρουμαι cheat? εγω παντως ναι....

Και εγώ αλλά δεν είναι! Cheat είναι 2-3 πιτογυρα βραδιάτικα!

tolis93
28-10-12, 16:58
το τσιτ παιδες ειναι αναλογα με τους στοχους του καθε ενος.ενας αγωνιστικος θεωρει τσιτ και τα αναψυκτικα χωρις θερμιδες.ενας μη αγωνηστικος εξαρταται. αλλος εχει σουβλακι στο καθημερινο του μενου (πιτες ολικης αλαδωτες κ στεγνο γενικοτερα) και αλλος ακομα και σε αυτη τη μορφη του το ακουει και τρεχει. παν μετρον αριστον. και εφοσον φιλτατε εισαι 14 ετων μη νιωθεις.προσεχε γενικοτερα και οποτε γουσταρεις φαε και 2 και 3 και 10. αν προσεχεις γενικοτερα και κανεις μια σωστη και καλη διατροφη ολα καλα

Rocknrolla
28-10-12, 17:42
το τσιτ παιδες ειναι αναλογα με τους στοχους του καθε ενος.ενας αγωνιστικος θεωρει τσιτ και τα αναψυκτικα χωρις θερμιδες.ενας μη αγωνηστικος εξαρταται. αλλος εχει σουβλακι στο καθημερινο του μενου (πιτες ολικης αλαδωτες κ στεγνο γενικοτερα) και αλλος ακομα και σε αυτη τη μορφη του το ακουει και τρεχει. παν μετρον αριστον. και εφοσον φιλτατε εισαι 14 ετων μη νιωθεις.προσεχε γενικοτερα και οποτε γουσταρεις φαε και 2 και 3 και 10. αν προσεχεις γενικοτερα και κανεις μια σωστη και καλη διατροφη ολα καλα

Σωστος!!

Εγω σημερα που ειναι και Κυριακη και 28η βγηκα εξω και εσκασα στο φαι.

Καλαμαρακι σχαρας,γαριδομακαροναδα(δεν ηταν ολικης τα μακαρονια αλλα τι να πεις χαχαχα),παντζαρια τζατζικι κτλπ κτλπ . (και παλι ομως ψωμι και τηγανιτα δεν ακουμπησα ) :P

Καθε τοσο δεν πειραζει ισα ισα που το θελει ο οργανισμος!

Στο τελος βεβαια ειχε και κατι λουκουμαδες με σοκολατα και παγωτο και τσακισα 4-5 χαχαχχαχαχχα:P:P:green:

nikos1234
28-10-12, 20:15
το τσιτ παιδες ειναι αναλογα με τους στοχους του καθε ενος.ενας αγωνιστικος θεωρει τσιτ και τα αναψυκτικα χωρις θερμιδες.ενας μη αγωνηστικος εξαρταται. αλλος εχει σουβλακι στο καθημερινο του μενου (πιτες ολικης αλαδωτες κ στεγνο γενικοτερα) και αλλος ακομα και σε αυτη τη μορφη του το ακουει και τρεχει. παν μετρον αριστον. και εφοσον φιλτατε εισαι 14 ετων μη νιωθεις.προσεχε γενικοτερα και οποτε γουσταρεις φαε και 2 και 3 και 10. αν προσεχεις γενικοτερα και κανεις μια σωστη και καλη διατροφη ολα καλα

:D Η αληθεια ειναι οτι προσεχω αρκετα την διατροφη μου και ειμαι λιγο αυστηρος...παντως την εβδομαδα 2 πιτογυρα τα τρωω!Και σημερα 28η οπως και ο φιλος απο κατω τσακισα μια βαφλα και πατατες!Να σαι καλα....

spiroskafk
29-10-12, 01:33
Παίδες εσείς για πριν την προπόνηση προτιμάτε να φάτε κανονικό γεύμα κανα 2μισάωρο πριν ή τρώτε κανα μισάωρο πριν τίποτα ελαφρύ(καμια μπανάνα ας πούμε) ?

tolis93
29-10-12, 11:16
Παίδες εσείς για πριν την προπόνηση προτιμάτε να φάτε κανονικό γεύμα κανα 2μισάωρο πριν ή τρώτε κανα μισάωρο πριν τίποτα ελαφρύ(καμια μπανάνα ας πούμε) ?

φουλ πριν 2μισι ωρες. μπανανα και γενικα απλο υδατανθρακα να αποφευγεις πριν τη προπονηση.παιρνε καμια πρωτεινη καλυτερα πιο πριν και αν οχι φαε 100-150 γρ κρεας η ψαρι.αν και πιστευω οτι ειναι καλυτερο ενα φουλ πληρες γευμα 2-2μισι ωρες πριν

Steloukos
29-10-12, 21:03
Παίδες εσείς για πριν την προπόνηση προτιμάτε να φάτε κανονικό γεύμα κανα 2μισάωρο πριν ή τρώτε κανα μισάωρο πριν τίποτα ελαφρύ(καμια μπανάνα ας πούμε) ?

Εγω προτιμω τα ασπραδια με ρυζι,μαζι με ενα μηλο 1-1.30 ωρα πριν την προπονηση.

nwnc
30-10-12, 22:16
Aν πριν τον ύπνο αντί για αμύγδαλα έχω φυστίκια υπάρχει διαφορά.έχει σημασία αν είναι ψημένα ή με αλάτι;

Gianna
30-10-12, 23:18
Aν πριν τον ύπνο αντί για αμύγδαλα έχω φυστίκια υπάρχει διαφορά.έχει σημασία αν είναι ψημένα ή με αλάτι;

Ε, γενικά προτιμούμε τα άψητα - ανάλατα. Πάντως τα αμύδαλα και τα καρύδια είναι νομίζω τα καλύτερα ξηροκάρπια από άποψη θρεπτικών συστατικών.

nwnc
30-10-12, 23:45
Ε, γενικά προτιμούμε τα άψητα - ανάλατα. Πάντως τα αμύδαλα και τα καρύδια είναι νομίζω τα καλύτερα ξηροκάρπια από άποψη θρεπτικών συστατικών.

Tα θρεπτικά συστατικά είναι περίπου τα ίδια.Μικρές διαφορές έχουν.Τόσο πολύ να πειράζουν τα φιστιίκια;

tolis93
31-10-12, 00:45
σε μακροσυστατικα τα φυστικια υπερτερουν.σε μικροσυστατικα ειναι το θεμα.η ποσοτητα π θα φαμε απο αυτα ειναι ελαχιστη για να σκασουμε για τα λιπαρα η για τις πρωτεινες π θα μας δωσουν;)

pizzass
31-10-12, 23:46
επειδη τωρα τελευταια το ακουω ολο και πιο συχνα...οτι δν ειναι κοτοπουλο. τι εννοω : δουλευω σε ενα μαγαζι που παιρνουμε προψημενο κοτοπουλο (πινδος νομιζω) και τρωω και εγω απο αυτο. υστερει σε πρωτεινη ? ειναι απλα φουσκωτικο και τπτ παραπανω δλδ ??

makaros
01-11-12, 20:44
Επειδή σπουδάζω και είναι λίγο δύσκολο να τηρήσω συγκεκριμένη διατροφή (τρώω στην εστία), υπάρχει κάτι που μπορώ να τρώω πριν ή μετά την προπόνηση ή γενικά όλη την μέρα που να βοηθήσει; Πίνω γάλα καθημερινά και Δευτέρα- Τετάρτη- Παρασκευή τρώω 2-3 αυγά μετά την προπόνηση. Τα φώτα σας.

Να συμπληρώσω ότι ακολουθώ πρόγραμμα όγκου και ότι είμαι 1.82 μέτρα ύψος και 69 κιλά βάρος, αν αυτό βοηθάει.

Steloukos
02-11-12, 00:30
Επειδή σπουδάζω και είναι λίγο δύσκολο να τηρήσω συγκεκριμένη διατροφή (τρώω στην εστία), υπάρχει κάτι που μπορώ να τρώω πριν ή μετά την προπόνηση ή γενικά όλη την μέρα που να βοηθήσει; Πίνω γάλα καθημερινά και Δευτέρα- Τετάρτη- Παρασκευή τρώω 2-3 αυγά μετά την προπόνηση. Τα φώτα σας.

Να συμπληρώσω ότι ακολουθώ πρόγραμμα όγκου και ότι είμαι 1.82 μέτρα ύψος και 69 κιλά βάρος, αν αυτό βοηθάει.

Δεν ειναι δυσκολο να τηρησεις μια διατροφη επειδη εισαι φοιτητης.Δλδ εγω που ειμαι φοιτητης πως τρωω σταθερα καθημερινα 6 γευματα,ειμαι πιο εξυπνος απο 'σενα?Οχι απλως εγω το εχω παρει αποφαση να τρωω 6 γευματα οσο επιβαρυμενο προγραμμα και να εχω.Στο πρωτο ετος και εγω απο εξω ετρωγα μεσημεριανο και πολλες φορες βραδυνο.Τωρα απο εξω τρωω σπανια γτ ξερω να μαγειρευω.Αν ετοιμαζες και εσυ τα γευματα που θα τρως καθημερινα σου υποσχομαι οτι θα παρεις κιλα.Τωρα αν δεν μπορεις ή δεν προλαβαινεις με τπτ να φτιαχνεις ο ιδιος το φαγητο που θα τρως δεν πειραζει δεν χαθηκε ο κοσμος.Μπορεις να προσθεσεις στα γευματα σου οποια απο τις εξης τροφες θες->τοστ με ψωμι ολικης,Βραστη πατατα ή ρυζι καστανο με τονο σε νερο,ομελετα με 3 ασπραδια γαλοπουλα τυρι πιπερια και ρυζι (αυτο μπορεις να το φας μιαμιση-δυο ωρες πριν την προπονηση και 45 λεπτα πριν την προπονηση να πιεις εναν καφε για ενεργεια) ,1 γιαουρτι με λιγα καρυδια ή 1 κοτατζ με σαλατα και λιγα αμυγδαλα(καλα για πριν τον υπνο),1 ποτηρι γαλα με μουσλι μια φετα ολικης και φυστικοβουτυρο,2 ποτηρια απαχο γαλα με κακαο(πχ hemo) και μια μπανανα(καλο μεταπροπονητικο).Αυτες ειναι καποιες τροφες που θα μπορουσες να προσθεσεις στην καθημερινη σου διατροφη.Ελπιζω να βοηθησα:thumbup:.

makaros
02-11-12, 12:10
Δεν ειναι δυσκολο να τηρησεις μια διατροφη επειδη εισαι φοιτητης.Δλδ εγω που ειμαι φοιτητης πως τρωω σταθερα καθημερινα 6 γευματα,ειμαι πιο εξυπνος απο 'σενα?Οχι απλως εγω το εχω παρει αποφαση να τρωω 6 γευματα οσο επιβαρυμενο προγραμμα και να εχω.Στο πρωτο ετος και εγω απο εξω ετρωγα μεσημεριανο και πολλες φορες βραδυνο.Τωρα απο εξω τρωω σπανια γτ ξερω να μαγειρευω.Αν ετοιμαζες και εσυ τα γευματα που θα τρως καθημερινα σου υποσχομαι οτι θα παρεις κιλα.Τωρα αν δεν μπορεις ή δεν προλαβαινεις με τπτ να φτιαχνεις ο ιδιος το φαγητο που θα τρως δεν πειραζει δεν χαθηκε ο κοσμος.Μπορεις να προσθεσεις στα γευματα σου οποια απο τις εξης τροφες θες->τοστ με ψωμι ολικης,Βραστη πατατα ή ρυζι καστανο με τονο σε νερο,ομελετα με 3 ασπραδια γαλοπουλα τυρι πιπερια και ρυζι (αυτο μπορεις να το φας μιαμιση-δυο ωρες πριν την προπονηση και 45 λεπτα πριν την προπονηση να πιεις εναν καφε για ενεργεια) ,1 γιαουρτι με λιγα καρυδια ή 1 κοτατζ με σαλατα και λιγα αμυγδαλα(καλα για πριν τον υπνο),1 ποτηρι γαλα με μουσλι μια φετα ολικης και φυστικοβουτυρο,2 ποτηρια απαχο γαλα με κακαο(πχ hemo) και μια μπανανα(καλο μεταπροπονητικο).Αυτες ειναι καποιες τροφες που θα μπορουσες να προσθεσεις στην καθημερινη σου διατροφη.Ελπιζω να βοηθησα:thumbup:.

Δεν επηρεάζει μόνο παράγοντας χρόνος το τι τρώω καθημερινά αλλά και ο οικονομικός. :)

Ευχαριστώ πάντως. Θα προσθέσω όσο το δυνατό περισσότερες τροφές μπορέσω από αυτά που πρότεινες.

giorgis12
03-11-12, 22:42
Γεια σας παιδια ειαι 1,75 75 κιλα 15 χρονων θελω ογκο αλλα εχω αρκετο λιπως ρωτησ εναν ανθρωπο και μου ειπε κανε 4 μηνες ογκο γινε βοδι και μετα περιπου στις αρχες του μαρτιου ξεκινα γραμωση για να αδυνατεις ονι να γινεις φετες αλλα να ισιωσει η κοιλια σου και οσο πει Ετσιμου ειπε ισχυει αυτο?

Rocknrolla
04-11-12, 03:44
Μια απλη ερωτηση παιδια:

Εαν 10 λεπτα πριν τον υπνο φας 20γρ μελι (60 θερμιδες) αλλα ολη μερα εισαι μειον 500 απο τη συντηρηση θα βαλεις λιπος;;

GeoDask
04-11-12, 03:49
Μια απλη ερωτηση παιδια:

Εαν 10 λεπτα πριν τον υπνο φας 20γρ μελι (60 θερμιδες) αλλα ολη μερα εισαι μειον 500 απο τη συντηρηση θα βαλεις λιπος;;

όχι

gdouk
04-11-12, 13:59
για σασ ειμαι 15 μιισο 72κιλα ,εχω αρχισει το gym μηνα τωρα κ θελω να μαθω αν μπορω μεσα σε εξι μηνες να παρω ογκο κ αν ναι πως θα τον παρω ...Θελω να μαθω τα παντα για την σωστη εκτελεση τον ασκησεωνγια ογκο και την διατροφη που χρειαζομαι

Rocknrolla
04-11-12, 15:47
όχι

Ευχαριστω!

tolis93
04-11-12, 20:02
για σασ ειμαι 15 μιισο 72κιλα ,εχω αρχισει το gym μηνα τωρα κ θελω να μαθω αν μπορω μεσα σε εξι μηνες να παρω ογκο κ αν ναι πως θα τον παρω ...Θελω να μαθω τα παντα για την σωστη εκτελεση τον ασκησεωνγια ογκο και την διατροφη που χρειαζομαι

πηγαινε στην αρχικη σελιδα του φορουμ στη διατροφη ογκου.θα σου λυθουν πολλες αποροιες.διαβασε δηλαδη αυτο το αρθρο και για τη διατροφη των αρχαριων.ανοιξε ενα τοπικ με τη διατροφη και τη γυμναστικη σου ωστε να σε βοηθησουμε πανω σε τυχον αποροιες που θα εχεις.καλη αρχη

giorgis12
05-11-12, 14:32
ρε παιδια στο δικο μου το ερωτημα δεν μπορει να απαντησει καποιος σας παρΚαλω

magavaTOUT
05-11-12, 15:01
Αμα εχεις ηδη αρκετο λιπος δεν θα ηταν και η καλυτερη επιλογη να λιπωσεις περισσοτερο. Τρωγε κοντα στις θερμιδες συντηρησης σου και δινε τα ολα στο γυμναστηριο. Εχεις καιρο ακομα για ογκους και γραμμωσεις :welcome:

oldhiphop
05-11-12, 23:05
εχω καπιες αποριες σχετικα με τον υδ/κα.

αναμεσα σε κουακερ.ριζη,μαυρα μακαρονια. πιος ειναι καλητερος υδαταθρακας? Επισεις θελω να ροτισω εαν το κουακερ ειναι ιδιο με το ριζη.
Μετα την προπονιση που τελιονω συνιθος κατα τις 9 το βραδυ τροω 70γρ κουακερ στο μπλεντερ αντι για ριζι. κανω λαθος?

psonara
06-11-12, 17:25
παιδια εχω μια απορια!σορυ κιολας αν εχει απαντηθει παλι!ποσες θερμιδες εχει το βραστο κοτοπουλο ανα 100 γραμμαρια?οσους θερμιδομετρητες εχω διαβασει διαφερουν...

tolis93
06-11-12, 17:32
παιδια εχω μια απορια!σορυ κιολας αν εχει απαντηθει παλι!ποσες θερμιδες εχει το βραστο κοτοπουλο ανα 100 γραμμαρια?οσους θερμιδομετρητες εχω διαβασει διαφερουν...

καλησπερααα:welcome: διαφερουν γιατι διαφερει το βρασιμο.το κοτοπουλο σε ψησιμο βρασιμο χανει-παιρνει βαρος(μπορει και μονο να χανει). καλυτερα να μετρας οτι θελεις ωμο.αν και δεν εχει μεγαλη διαφορα με το βρασιμο.δηλαδη πανω κατω 90-100 θερμιδες με 20-21 γρ πρωτεινη 0-0,5 υδατανθρακα και 1-2 γρ λιπος

psonara
06-11-12, 18:05
καλησπερααα:welcome: διαφερουν γιατι διαφερει το βρασιμο.το κοτοπουλο σε ψησιμο βρασιμο χανει-παιρνει βαρος(μπορει και μονο να χανει). καλυτερα να μετρας οτι θελεις ωμο.αν και δεν εχει μεγαλη διαφορα με το βρασιμο.δηλαδη πανω κατω 90-100 θερμιδες με 20-21 γρ πρωτεινη 0-0,5 υδατανθρακα και 1-2 γρ λιπος

οκ τολακο!αντε ανεβασε και κανενα πιατο να μας τρελανεις!

oldhiphop
06-11-12, 18:23
εχω καπιες αποριες σχετικα με τον υδ/κα.

αναμεσα σε κουακερ.ριζη,μαυρα μακαρονια. πιος ειναι καλητερος υδαταθρακας? Επισεις θελω να ροτισω εαν το κουακερ ειναι ιδιο με το ριζη.
Μετα την προπονιση που τελιονω συνιθος κατα τις 9 το βραδυ τροω 70γρ κουακερ στο μπλεντερ αντι για ριζι. κανω λαθος?

ακης ψαρακας
07-11-12, 00:44
Μετα το γυμναστηριο πολλες φορες παιρνω απο ενα σουβλατζιδικο μπιφτεκια κοτοπουλο που ομως ειναι κατεψυγμενα.Θα ηθελα να ρωτησω αν λογω αυτου προκυπτει μειωση της πρωτεινης η της θρεπτικης αξιας γενικοτερα

tolis93
07-11-12, 10:49
Μετα το γυμναστηριο πολλες φορες παιρνω απο ενα σουβλατζιδικο μπιφτεκια κοτοπουλο που ομως ειναι κατεψυγμενα.Θα ηθελα να ρωτησω αν λογω αυτου προκυπτει μειωση της πρωτεινης η της θρεπτικης αξιας γενικοτερα

εξαρταται το κρεας.αλλα εχουν πρωτεινη και κολαγονο μαζι.και φτανουν το 15% (και αλλο τοσο λιπος....) και αλλα ειναι απο καθαρο κρεας και χτυπανε πολυ καλα μακρος.πχ 23-24 γτ πρωτεινης καλη δοση αμινο με καλο προφιλ και πολυ λιγοτερο λιπος(αλλα σπανιο φαινομενο). αν ειναι φιλος σου ρωτησε τον απο που τα προμειθευεται.αλλιως φτιαχνε σπιτι σ η παιρνε κανενα καλαμακι κοτοπουλο

tolis93
07-11-12, 10:52
εχω καπιες αποριες σχετικα με τον υδ/κα.

αναμεσα σε κουακερ.ριζη,μαυρα μακαρονια. πιος ειναι καλητερος υδαταθρακας? Επισεις θελω να ροτισω εαν το κουακερ ειναι ιδιο με το ριζη.
Μετα την προπονιση που τελιονω συνιθος κατα τις 9 το βραδυ τροω 70γρ κουακερ στο μπλεντερ αντι για ριζι. κανω λαθος?

διαφερουν στο γλυκαιμικο δεικτη κυριως.και γυρω στις 30 θερμιδες(πιο πανω το ρυζι). μετα εχουν κ διαφορα στα ποσοστα υδατανθρακα λιπαρα η βρωμη εχει 55-60 γρ υδατανθρακα στα 100 και 7-8 γρ λιπαρα. το ρυζι εχει 75-80 γρ υδατανθρακα και 1-2 γρ λιπαρα. με λιγα λογια καλυτερα ρυζι μετα τη προπονηση.τωρα μεταξυ βρωμης ρυζιου κ μακαρονιων καλυτερα μικροσυστατικα εχει πρωτα το ρυζι μετα η βρωμη κ τελος τα μακαρονια:welcome:

tolis93
07-11-12, 10:53
οκ τολακο!αντε ανεβασε και κανενα πιατο να μας τρελανεις!

γιου γκοτ ιτ:green:

oldhiphop
07-11-12, 17:29
διαφερουν στο γλυκαιμικο δεικτη κυριως.και γυρω στις 30 θερμιδες(πιο πανω το ρυζι). μετα εχουν κ διαφορα στα ποσοστα υδατανθρακα λιπαρα η βρωμη εχει 55-60 γρ υδατανθρακα στα 100 και 7-8 γρ λιπαρα. το ρυζι εχει 75-80 γρ υδατανθρακα και 1-2 γρ λιπαρα. με λιγα λογια καλυτερα ρυζι μετα τη προπονηση.τωρα μεταξυ βρωμης ρυζιου κ μακαρονιων καλυτερα μικροσυστατικα εχει πρωτα το ρυζι μετα η βρωμη κ τελος τα μακαρονια:welcome:
ευχαριστω για την απαντιση σου. δηλαδη θα ειναι προβλημα εαν αντικαταστω τις μισες μερες το ριζη με κουακερ?

Bahatouridhs
08-11-12, 16:28
αν παρω συμπληρωμα πρωτεινης την 100% whey gold standard μπορω να την παιρνω και το πρωι που ξυπναω μαζι με γαλα και φυσικα μετα την προπονηση? και την μερα που δεν παω γυμναστηριο, παλι το ιδιο πρωι και απογευματακι?

Levrone
08-11-12, 16:55
αν παρω συμπληρωμα πρωτεινης την 100% whey gold standard μπορω να την παιρνω και το πρωι που ξυπναω μαζι με γαλα και φυσικα μετα την προπονηση? και την μερα που δεν παω γυμναστηριο, παλι το ιδιο πρωι και απογευματακι?

ναι φιλε , εννοειται.
Καθιερωσε την στο πρωινο (και πριν) και μετα την προπονηση.

Metropontix
08-11-12, 20:36
Τι γνώμη έχετε για το τυποποιημένο πατέ κοτόπουλο που έχει ως και 55 γρ πρωτείνης στα 100 γραμμάρια; Να του συμπεριφέρομαι λες και είναι κρέας ή λες και είναι αλλαντικό; :))

sAVAZz
08-11-12, 20:54
55 γρ. /100 λολ!!οντως ισχιει κατι τετοιο??Δυσκολο το κοβω..

ΠανοςΒ
08-11-12, 21:07
Το πατέ ειναι λιωμενο συκωτι, αρα ειναι ουσιαστικά μειγμα.

Ενα που εχω τσεκαρει εχει 35% λιπαρα & 11% πρωτεινη.

Δεν ειναι οτι καλυτερο.

tolis93
08-11-12, 23:26
ευχαριστω για την απαντιση σου. δηλαδη θα ειναι προβλημα εαν αντικαταστω τις μισες μερες το ριζη με κουακερ?

και ολες να κανεις αντικατασταση δε νομιζω να δεις και τις τρελες διαφορες.μετα τη προπονηση χτυπα μια μπανανα η γλυκοζη παρε τον υπολοιπο υδατανθρακα λιγο πιο μετα απο βρωμη και εισαι κομπλε:thumbup:

Metropontix
09-11-12, 03:48
Το δικό μου πατέ λέει:
Πρωτεϊνες: 51 γρ
Λιπαρά 9 γρ
Υδατάνθρακες 4 γρ.
Σε 100 γρ. προϊόντος.

Είναι το μαγικό πατέεεεεεεεεε!!!:P

Rocknrolla
09-11-12, 12:48
Με τα πρασινα φασολια τι παιζει βρε παιδια ? (δροσερα που λεμε)

Οπου και να ψαξω μου βγαζει φασολαδα και μαυροματικα και τετοια!!

Μονο σε ενα θερμιδομετρητη στο κινητο μου λεει green beans kai green beans in oil και η διαφορα τους ειναι μικρη σε θερμιδες αλλα μεγαλη σε λιπος.

Αυτα ειναι?

Εχουν λεει τα γριιν βεανς 129 θερμιδες τα 100γρ, εννοει μαγειρεμενα η ?:unsure:

Οταν μαγειρευτουν εχουν απιστευτο βαρος δλδ ενα πιατακι μεριδα ειναι 300 γραμμαρια + .

tolis93
09-11-12, 13:34
για φασολακια μιλαμε που λεμε?

Rocknrolla
09-11-12, 13:42
για φασολακια μιλαμε που λεμε?

Μαλλον!

Εγω και δροσερα φασολια τα ξερω βασικα ισως γιαυτο μπερδευομαι.

Ειναι τα μακροστενα πρασινα που εχουν μεσα τους σπορους φασολιων .

56694

tolis93
09-11-12, 14:02
Μαλλον!

Εγω και δροσερα φασολια τα ξερω βασικα ισως γιαυτο μπερδευομαι.

Ειναι τα μακροστενα πρασινα που εχουν μεσα τους σπορους φασολιων .

56694

αν θυμαμαι καλα εχουν 70-80 θερμιδες ανα 100 γρ και φισκα στις φυτικες ινες.εγω σα σαλατα τα μετραω να σου πω την αληθεια γιατι παντα σκετα τα τρωω

συγκεκριμενα τωρα που βρηκα τα μακρος.σε βρασμενα ανα 100 γρ
θερμιδες 27
υδατανθρακες 5
εκ των οποιων ινες 3
λιπαρα 0
πρωτεινες 2

παντα σε γραμμαρια

Levrone
09-11-12, 14:31
αν θυμαμαι καλα εχουν 70-80 θερμιδες ανα 100 γρ και φισκα στις φυτικες ινες.εγω σα σαλατα τα μετραω να σου πω την αληθεια γιατι παντα σκετα τα τρωω



σωστος!
συμφωνω!

Rocknrolla
09-11-12, 15:09
A ok!!!

Καιγω σα σαλατα τα τρωω αλλα τα μετραω κανονικα θερμιδες γτ συνηθως ειναι μαγειρεμενα με 20γρ λαδακι.

(αλλα νταξει ποσο λαδι να χει μια μεριδα αμα ΟΛΑ τα φασολια εχουν 4 κουαλιες λαδι :P)

Ευχαριστω παντως!! ;)

tolis93
09-11-12, 17:33
aanytime:toast:

fatals
10-11-12, 00:23
Παιδες παρηγγειλα πρωτεινη πολλων πηγων απο το e-shop.
Εκτος απο δεκατιανο. Μετα την προπονηση ποτε να την παιρνω? Μολις γυρναω απο γυμναστηριο τρωω ασπραδια και ενα μηλο. Να την παιρνω μετα απο μια ωρα?

lila_1
10-11-12, 00:52
Πίνε τη και πρίν
ΚΑι αμέσως μετά μπορείς

la4ky
10-11-12, 02:36
μια χαρά τότε. ευχαριστώ :thumbup:
απλά ρώτησα γιατι κάνοντας search έπεσα σε αυτό το πόστ και με παραξένεψε





και δεν βρήκα και άλλες αναφορές. Βασικά μου θυμίζει το "υποβρύχιο" με το κρυο νερό που μου έδεινε η γιαγιά μου τα καλοκαίρια οταν ημουν μικρός , ειχε γευση μαστίχα.:green:

H ΕΛΜΑ είναι η μοναδική τσίκλα της αγοράς που δεν περιέχει τεχνιτά γλυκαντικά και αρώματα, ασπαρτάμη, κ.λ.π. Έχει φυσικό γλυκαντικό την ξυλιτόλη, που έχει αποδειχθεί ότι μειώνει και τα βακτήρια στη στοματική κοιλότητα καταπολεμώντας έτσι και την τερηδόνα. Βοηθάει στην έκκριση συέλου, λόγω μαστίχας (είναι στα χαρακτηριστικά της) και ταυτόχρονα συντελεί στην καλή λειτουργία του στομάχου, πάλι λόγω μαστίχας. Είναι τσίκλα, οπότε δεν καταπίνεται και φυσικά είναι υπερβολή να μασάει κανείς πάνω από 10 την ημέρα. Αν θέλει κάποιος εντελώς μα εντελώς φυσική τσίκλα, χωρίς κανένα γλυκαντικό, ζάχαρη, ή υποκατάστατο, μάσει μαστίχα φυσική. Είναι πιο σκληρή, απόλυτα συμβατή με τον οργανισμό και δεν παθαίνει κανείς κάτι ακόμη και αν την καταπιεί. Πιο φυσική τσίκλα πάντως από ΕΛΜΑ δεν θα υπάρχει στο περίπτερο, ούτε καν άλλη μάρκα με μαστίχα.

Τέλος, υπάρχουν ενδείξεις ότι η μαστίχα βοηθάει τον οργανισμό στην καταπολέμηση του ζαχάρου, και αυτό το λέω γιατί διάβασα σχόλιο περί ινσουλίνης και γλυκαντικών. Επομένως. και η ΕΛΜΑ δεν είναι από αυτή την άποψη βλαβερή, γιατί η μαστίχα εξουδετερώνει προφανώς τέτοιες επιδράσεις της ξυλιτόλης σε κάποιο βαθμό (δλδ είναι καλός συνδυασμός) και η φυσική μαστίχα, βοηθάει σε περιπτώσεις ανεβασμένων επιπέδων ινουλίνης, όπως και αρτηριοσκλήρυνσης.

tolis93
10-11-12, 03:05
ΕΛΜΑ= ΕΛληνικη ΜΑστιχα?:turtle:

fatals
10-11-12, 15:22
Πίνε τη και πρίν
ΚΑι αμέσως μετά μπορείς

Thanks lila :toast:

steliosgnisios
10-11-12, 20:05
Καλησπέρα!
Εχω κάνει γύρος στις 20 προπονήσεις. Τι πρέπει να τρώω πριν και μετά τη προπόνηση;
Και επίσης όταν δεν πηγαίνω μια μέρα στη προπόνηση τι πρέπει επίσης να τρώω;
Ακόμη θέλω να χάσω περίπου 4 κιλά.

loukas_ael
11-11-12, 04:32
Παιδεια ποσο τις % λιπος πρεπει να εχουμε για διατροφη ογκου και ποσο για διατροφη γραμωσης;

aqua_bill
11-11-12, 09:36
search

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?107-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF_

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_

loukas_ael
11-11-12, 14:09
Τα εχω διαβαση και δεν γραφει αυτο που ρωτο..π.χ αν εχω 22% λιπος τι κανο; Πως πανε αυτα αυτο θελω να μαθω

Nikolas_mk2
11-11-12, 14:42
Τα εχω διαβαση και δεν γραφει αυτο που ρωτο..π.χ αν εχω 22% λιπος τι κανο; Πως πανε αυτα αυτο θελω να μαθω

Με 22% λιπος το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χασεις μερικά κιλά ωστε να βρεθεις σε ενα νορμαλ επίπεδο και απο εκει να ξεκινήσεις την προσπαθεια σου για αυξηση μυικού όγκου....Η γραμμωση δεν είναι μια απο τις δυο επιλογές,είναι αυτο που ακολουθει τον όγκο προκειμένου να δουμε τι ακριβως εχουμε πετύχει....Αν δεν εχεις μυικό όγκο επάνω σου τι ακριβως να γραμμωσεις? ;)

loukas_ael
11-11-12, 15:25
Με 22% λιπος το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χασεις μερικά κιλά ωστε να βρεθεις σε ενα νορμαλ επίπεδο και απο εκει να ξεκινήσεις την προσπαθεια σου για αυξηση μυικού όγκου....Η γραμμωση δεν είναι μια απο τις δυο επιλογές,είναι αυτο που ακολουθει τον όγκο προκειμένου να δουμε τι ακριβως εχουμε πετύχει....Αν δεν εχεις μυικό όγκο επάνω σου τι ακριβως να γραμμωσεις? ;)

Αυτο θελω να μαθω ποια ειναι τα νορμαλ επιπεδα; Εγω για την ακριβεια εχω 15% το 22 ηταν παραδειγμα :)

Nikolas_mk2
11-11-12, 15:41
Αυτο θελω να μαθω ποια ειναι τα νορμαλ επιπεδα; Εγω για την ακριβεια εχω 15% το 22 ηταν παραδειγμα :)

Απόλυτος αρθμός δεν υπάρχει,καλό είναι να βρισκεσαι κοντα στο 14-15%,οχι παραπανω γιατι μπορει να παρασυρθείς και να ξεφύγεις σε κιλά...Εγω παντως προτιμω σε φαση ογκου να κινουμε ισοθερμιδικα(και λιγο παραπανω τις μερες προπονησεων)με σοβαρες ποσοτητες πρωτεινης καθημερινά κι εχω δει πολύ καλό αποτελεσμα σε αυξηση μυικού όγκου...Αν θες να ακολουθήσεις το μοτιβο υπερθερμιδικη διατροφη-300/500 θερμίδες+ γενικά ειναι καλό να εχεις το λιγοτερο δυνατό λίπος επάνω σου ωστε να μη χρειαστει αργοτερα να ''λιωσεις'' σε αερόβιες και υποθερμιδικές προκειμενου να χασεις τα πολλά εξτρα κιλα....

loukas_ael
11-11-12, 15:46
Ευχαριστω φιλος :)

6pack
13-11-12, 03:00
'Οταν λέμε ότι 100gr μοσχαριού έχουν 20-23gr protein αναφερόμαστε μόνο στο φιλέτο; Στα υπόλοιπα σημεία του υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην περιεκτικότητα πρωτεΐνης;

Rocknrolla
13-11-12, 16:34
'Οταν λέμε ότι 100gr μοσχαριού έχουν 20-23gr protein αναφερόμαστε μόνο στο φιλέτο; Στα υπόλοιπα σημεία του υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην περιεκτικότητα πρωτεΐνης;

Υπαρχουν διαφορες και σε πρωτεινη και σε λιπος αλλα δεν ειναι κατι τρελο .

Εγω ολα τα ιδια τα υπολογιζω :P

6pack
13-11-12, 16:50
Υπαρχουν διαφορες και σε πρωτεινη και σε λιπος αλλα δεν ειναι κατι τρελο .

Εγω ολα τα ιδια τα υπολογιζω :P

Για παράδειγμα μια κανονική μοσχαρίσια μπριζόλα πόσα gr πρωτεΐνης έχει;

Aggelikh
13-11-12, 22:25
τι εχετε να πειτε για τις μπαρες τις weider?(recovery)

vaggan
13-11-12, 23:00
τι εχετε να πειτε για τις μπαρες τις weider?(recovery)μουφα δεν ειναι καλες

vickypek
13-11-12, 23:57
ερωτηση προς αθηναιους!!απο που προμηθευεστε φρεσκα βατομουρα?βασικα..υπαρχουν?

tolis93
14-11-12, 00:49
Για παράδειγμα μια κανονική μοσχαρίσια μπριζόλα πόσα gr πρωτεΐνης έχει;

πανω κατω 50-60 γρ αν ειναι μεγαλη χτυπαει και 80αρια. χτυπουσα κατι μισοκιλες μια περιοδο τι μ θυμησες....νταξει τζαμπα πρωτεινη μετα απο ενα σημειο αλλα δεν ελεγε να φας τη μιση

6pack
14-11-12, 03:07
πανω κατω 50-60 γρ αν ειναι μεγαλη χτυπαει και 80αρια. χτυπουσα κατι μισοκιλες μια περιοδο τι μ θυμησες....νταξει τζαμπα πρωτεινη μετα απο ενα σημειο αλλα δεν ελεγε να φας τη μιση

Δηλαδή μια κανονική μοσχαρίσια μπριζόλα έχει πάνω από 50gr πρωτείνης??:shock::shock::shock:

tolis93
14-11-12, 09:57
Δηλαδή μια κανονική μοσχαρίσια μπριζόλα έχει πάνω από 50gr πρωτείνης??:shock::shock::shock:

23-24 gr πρωτεινης στα 100 γρ κρεατος.βαλε οτι βγαινει κανα 300αρι γρ μια νορμαλ μπριζολα.τωρα οκ αν μιλαμε για χοιρινη λαιμου ξερω γω 200 μανι μανι γρ θα σ βγαλει.αλλα μια νορμαλ μοσχαρισια 300 γρ 350

Aggelikh
14-11-12, 11:49
μουφα δεν ειναι καλες

μα γιατι??? παχαινουν?

vaggan
14-11-12, 12:15
μα γιατι??? παχαινουν?εσενα ο στοχος σου ειναι να χασεις λιπος αυτες δεν βοηθανε σε αυτο..εχουν αρκετες θερμιδες και δεν εχουν και ωραια γευση τωρα αν περιστασιακα βαλεις μια δυο σοκολατες μια στο τοσο οκ δεν λεει τιποτα αλλα αν θες να τις χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση δεν ειναι και οτι καλυτερο ασε που ειναι και ακριβες...παρε ροφημα πρωτεινης καλυτερα

Aggelikh
14-11-12, 12:20
εσενα ο στοχος σου ειναι να χασεις λιπος αυτες δεν βοηθανε σε αυτο..εχουν αρκετες θερμιδες και δεν εχουν και ωραια γευση τωρα αν περιστασιακα βαλεις μια δυο σοκολατες μια στο τοσο οκ δεν λεει τιποτα αλλα αν θες να τις χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση δεν ειναι και οτι καλυτερο ασε που ειναι και ακριβες...παρε ροφημα πρωτεινης καλυτερα

οχι βεβαια!!!!!!!!!!!!!!! σε καθημερινη βαση??? σοκολατα τρωω 2 φορες τον μηνα! την εχω δοκιμασει και μου αρεσει πολυ! αλλα αν παχαινει δεν την ξανα τρωω! πρωτεινη δεν περνω! τα εχω ξανα πει αυτα! δεν περνω συμπληρωματα! μονο σπιρουλινα!παντος ευχαριστω πολυ!

vaggan
14-11-12, 12:29
οχι βεβαια!!!!!!!!!!!!!!! σε καθημερινη βαση??? σοκολατα τρωω 2 φορες τον μηνα! την εχω δοκιμασει και μου αρεσει πολυ! αλλα αν παχαινει δεν την ξανα τρωω! πρωτεινη δεν περνω! τα εχω ξανα πει αυτα! δεν περνω συμπληρωματα! μονο σπιρουλινα!παντος ευχαριστω πολυ!θες να με καραφλιασεις τωρα!!!!!και η σοκολατα weider συμπληρωμα πρωτεινης ειναι σε μορφη σοκολατας:rolf::rolf::rolf::rolf:

FITNESS GIRL
14-11-12, 12:39
θες να με καραφλιασεις τωρα!!!!!και η σοκολατα weider συμπληρωμα πρωτεινης ειναι σε μορφη σοκολατας:rolf::rolf::rolf::rolf:

ετσι ελεγε ενας φιλος χθες δεν πινω ποτε πρωτεινη τρωω μονο κατι μπισκοτα πρωτεινης :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

Aggelikh
14-11-12, 12:58
θες να με καραφλιασεις τωρα!!!!!και η σοκολατα weider συμπληρωμα πρωτεινης ειναι σε μορφη σοκολατας:rolf::rolf::rolf::rolf:

εχεις δικιο ;)! μια φορα εχω φαει ομως μονο! κοιτα τωρα ετσι κιαλλιως ψαχνω μια πρωτεινη να παρω αλλα τελειος καθαρη! αλλα αυτα στην αγωνιστικη περιοδο τωρα τιποτα! οπυτε την γκοφρετα της weider λοιπον απλα το ειχα κανει γιατι δεν ηθελα να φαω καμια λακτα η σνικερσ:P! γιατι πριν την διατροφη ετρωγα μια κουτα γλυκα σε καθημερινη βαση! μπορουσα να τρεφομαι μονο με γλυκα!:P ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΑ ΜΥΑΛΟ!

6pack
14-11-12, 15:04
23-24 gr πρωτεινης στα 100 γρ κρεατος.βαλε οτι βγαινει κανα 300αρι γρ μια νορμαλ μπριζολα.τωρα οκ αν μιλαμε για χοιρινη λαιμου ξερω γω 200 μανι μανι γρ θα σ βγαλει.αλλα μια νορμαλ μοσχαρισια 300 γρ 350

Ευχαριστώ αναφέρομαι μόνο σε μοσχαρίσια μπριζόλα. Σε σχέση με το φιλέτο φαντάζομαι ότι έχει περισσότερο λίπος...

fatals
14-11-12, 18:17
Αν πιω την πρωτεινη και φαω και 3 ασπραδια λετε να ερθει πολυ? :unsure:

Steloukos
14-11-12, 18:58
Αν πιω την πρωτεινη και φαω και 3 ασπραδια λετε να ερθει πολυ? :unsure:

Αφου πινεις πρωτεινη γτ να φας και ασπραδια.Πιες την πρωτεινη μετα την προπο και μετα απο μια ωρα φαε ενα κανονικο γευμα:thumbup:.

fatals
14-11-12, 19:07
Αφου πινεις πρωτεινη γτ να φας και ασπραδια.Πιες την πρωτεινη μετα την προπο και μετα απο μια ωρα φαε ενα κανονικο γευμα:thumbup:.

Θα φαω τα ασπραδια και μετα απο μια ωρα θα πιω την πρωτεινη, και θα φαω σαλατα με ρυζι γιατι δεν εχω κρεατα :thumbup:

a-mad
15-11-12, 21:00
οι φακες επιτρεπονται σε μια διατροφη γραμμωσης????

beefmeup
16-11-12, 00:05
οι φακες επιτρεπονται σε μια διατροφη γραμμωσης????

ολα επιτρεπονται..με τις θερμιδες παιζεις εκει,οχι με τα φαγητα..

tolis93
16-11-12, 01:30
παιδες εχω μια αποροια. πηγε ο πατερας μ για προληπτικες εξαιτασεις.και ηταν ολα φυσιολογικα αλλα εχει ιστορικο με τη χοληστερινη απο το παππου μου.και ο γιατρος του πε να αποφευγει μερικα φαγητα.μεσα σε αυτα και τα ασπραδια του αυγου.και απορω.αντε για το κροκο εχουν ακουστει διαφορα εχουν καταρριφθει παλι εχουν ακουστει.αλλα με το ασπραδι τι παιζει?μαλλον του πε οτι να ναι ο γιατρος?:unsure:

margarita02
16-11-12, 01:44
παιδες εχω μια αποροια. πηγε ο πατερας μ για προληπτικες εξαιτασεις.και ηταν ολα φυσιολογικα αλλα εχει ιστορικο με τη χοληστερινη απο το παππου μου.και ο γιατρος του πε να αποφευγει μερικα φαγητα.μεσα σε αυτα και τα ασπραδια του αυγου.και απορω.αντε για το κροκο εχουν ακουστει διαφορα εχουν καταρριφθει παλι εχουν ακουστει.αλλα με το ασπραδι τι παιζει?μαλλον του πε οτι να ναι ο γιατρος?:unsure:

Μάλλον για άλλο λόγο θα του το είπε. Όχι για τη χολιστερίνη. Οι εξετάσεις του μπορεί να έδειξαν κι άλλα πράγματα εκτός από χολιστερίνη. Καλά γιατί δεν τον ρώτησε;

tolis93
16-11-12, 02:00
Μάλλον για άλλο λόγο θα του το είπε. Όχι για τη χολιστερίνη. Οι εξετάσεις του μπορεί να έδειξαν κι άλλα πράγματα εκτός από χολιστερίνη. Καλά γιατί δεν τον ρώτησε;

οχι συγκεκριμενα για χοληστερινη ειπε γιαυτο μ κανε εντυπωση.δεν ημουν μαζι σπιτι μ το πε και μου πεσαν τα αυτια

Steloukos
16-11-12, 02:50
οχι συγκεκριμενα για χοληστερινη ειπε γιαυτο μ κανε εντυπωση.δεν ημουν μαζι σπιτι μ το πε και μου πεσαν τα αυτια

O γιατρος μου φαινεται οτι ειπε βλακεια.Το ασπραδι δεν εχει καθολου χοληστερινη,μονο ο κροκος εχει,το ασπραδι εχει πρωτεινη.

Rocknrolla
16-11-12, 03:52
οχι συγκεκριμενα για χοληστερινη ειπε γιαυτο μ κανε εντυπωση.δεν ημουν μαζι σπιτι μ το πε και μου πεσαν τα αυτια


Μηπως του ειπε τπτ για το συκωτι?

Το ασπραδι εχει λευκωμα και δεν κανει και πολυ καλο στο συκωτι (οπως γενικα ξερουμε η πολυ πρωτεινη δεν ειναι τοσο καλη για το συκωτι) .

Περα απο αυτο πιστευω πως εκφραστηκε λαθος η ηθελε να πει κατι αλλο γτ το ασπραδι χοληστερινη δεν εχει!:unsure:

fatals
19-11-12, 16:51
Παιδες αν 2 ωρες πριν την προπο φαω βρωμη, μια ωρα πριν την προπο πιω ενα σκουπ πρωτεινη και μια κουταλια μελι θα ειμαι κομπλε?

beefmeup
19-11-12, 16:56
κ γιατι δεν τα τρως ολα μαζι,μιαμιση ωρα πριν?

fatals
19-11-12, 16:57
κ γιατι δεν τα τρως ολα μαζι,μιαμιση ωρα πριν?

Θα το κανω ετσι τοτε:green:

Φοβομουν μην δεν προλαβω να χωνεψω την βρωμη

Metropontix
19-11-12, 20:48
Σκέφτηκα 45 λεπτά πριν την προπόνηση να τρωω λίγη φρουκτόζη. Έτσι σήμερα έφαγα 1 κουτάλι της σούπας φρουκτόζη.. Τέλεια ξεκινάω για το γυμναστήριο και ΟΥΑΟΥ Το γυμναστήριο απεργεί - ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ!! :( Τι να κάνω για να κάψω το κάψιμο που έκαμα άρχισα να κάνω HIIT ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: Πριν το γυμναστήριο τελικά είναι σωστό να παίρνουμε φρουκτόζη; Στα κύρια άρθρα που διάβασα με προσοχή λέει ναι γιατί αποθηκεύεται στο συκώτι και άρα αφού αποθηκεύεται εκεί απελευθερώνεται αργά η ενέργεια.
επίσης έκανα καλά που έκαμα τουλάχιστον 20 λεπτά HIIT? ή βλακείες; :(

tolis93
20-11-12, 16:14
Σκέφτηκα 45 λεπτά πριν την προπόνηση να τρωω λίγη φρουκτόζη. Έτσι σήμερα έφαγα 1 κουτάλι της σούπας φρουκτόζη.. Τέλεια ξεκινάω για το γυμναστήριο και ΟΥΑΟΥ Το γυμναστήριο απεργεί - ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ!! :( Τι να κάνω για να κάψω το κάψιμο που έκαμα άρχισα να κάνω HIIT ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: Πριν το γυμναστήριο τελικά είναι σωστό να παίρνουμε φρουκτόζη; Στα κύρια άρθρα που διάβασα με προσοχή λέει ναι γιατί αποθηκεύεται στο συκώτι και άρα αφού αποθηκεύεται εκεί απελευθερώνεται αργά η ενέργεια.
επίσης έκανα καλά που έκαμα τουλάχιστον 20 λεπτά HIIT? ή βλακείες; :(

βρε συ.1 κουταλι της σουπας φρουκτοζη εχει 20-30 θερμιδες(τις μισες απο τη ζαχαρη απο οτι ξερω) εκατσες και εκανες 20 λεπτα διαλλειματικη για 20-30 θερμιδες?1 αυτο.δλδ δε χρειαζοταν.οκ καλο σ κανε σαν καρδιοαναπνευστικη ασκηση αλλα ως εκει.

2ον. καλυτερα να τρως συνθετο υδατανθρακα αν θες ενεργια.καστανο ρυζι βρωμη καμια πατατα κ τετοια. συν οτι 1 κουταλι της σουπας δε νομιζω να σου κανει και τιποτα

warrior s
20-11-12, 16:39
βρε συ.1 κουταλι της σουπας φρουκτοζη εχει 20-30 θερμιδες(τις μισες απο τη ζαχαρη απο οτι ξερω) εκατσες και εκανες 20 λεπτα διαλλειματικη για 20-30 θερμιδες?1 αυτο.δλδ δε χρειαζοταν.οκ καλο σ κανε σαν καρδιοαναπνευστικη ασκηση αλλα ως εκει.

2ον. καλυτερα να τρως συνθετο υδατανθρακα αν θες ενεργια.καστανο ρυζι βρωμη καμια πατατα κ τετοια. συν οτι 1 κουταλι της σουπας δε νομιζω να σου κανει και τιποτα

+1000000000

fatals
20-11-12, 18:22
Τι να βαλω ακομα για να φτασω στις 2800 θερμιδες? Αυτο περιπου μου βγαινει 2100? Μηπως υπολογιζω λαθος? Ειναι 155 γρ πρωτεινη 250γρ υδατανθρακα και λιπη 70-80...

250ml γαλα
50γρ βρωμη
6 ασπραδια

150γρ κοτα ή ψαρι
150γρ ρυζι αβραστο
σαλατα

50γρ κουακερ
1σκουπ protein
1 κουταλια μελι

1 μηλο
4 ασπραδια

150γρ βακαλαος
100γρ ρυζι

1 γιαουρτακι

Giannistzn
20-11-12, 20:43
70-80 λιπη δεν εχει με τπτ, βαλε λιπαρα στα γευματα σου.

Ελαιολαδο στα φαγητα, ξηροκαρπικα, ταχινι, φυστικοβουτυρο κλπ

Spiros75
21-11-12, 13:20
Είμαι 1.90 και 95,5kg.

Η διατροφή μου έχει ως εξής και πάω για όγκο :

9:00 πμ 1 τόστ σικάλεως με 2φέτες γαλοπούλα & 1 τυρί χωρίς λιπαρά + 1 μπανάνα

12:00 μμ WHEY + σαλάτα με τόνο & μαρούλι

3:00 μμ κοτόπουλο ψητό /μπιφτέκι/μοσχάρι άπαχο/χοιρινό ψαρονέφρι/τόνο/σολωμό/χταπόδι
basmatti/μακαρονια/μακαροτσίνια/κριθαράκι

6:00 μμ 1 ξινόμηλο + 1 κουτ. Μέλι

7:15 μμ Προπόνηση

8:45 μμ WHEY + 1 μπανάνα

9:30 μμ κοτόπουλο ψητό /μπιφτέκι/μοσχάρι άπαχο/χοιρινό ψαρονέφρι/τόνο/σολωμό/χταπόδι
basmatti-μακαρονια/μακαροτσίνια

12:00 πμ 30gr αμύγδαλα αμύγδαλα + 1 κουτ. Γλυκόζη

Όταν συνοδεύει ρύζι το γεύμα το τρώω ανακατεμένο με γιαούρτι (μου αρέσει καλύτερα).

Παρακαλώ τις παρατηρήσεις σας.

Nikolas_mk2
21-11-12, 13:39
Καλησπέρα,καποιες παρατηρήσεις στη διατροφή.....

Η whey είναι ταχειας αποροφησης κι ετσι δεν εχει νοημα να μπαίνει σαν ενδιαμεσο γευμα...Βαλτην στο πρωινό το οποίο ειναι ετσι κι αλλιώς ελειπέστατο σε πρωτείνη...Εχεις τον τόνο στο ενδιαμεσο.
Πριν την προπ.χρειαζεσαι υδατανθρακες αργης αποροφησης οπως και πρωτείνη για ροη αμινοξέων κατα την διαρκεια της προπ......Δεν εχεις κατι απο τα δυο εκεί.

Η γλυκοζη ειναι αστοχη πριν τον ύπνο,ειναι υδατανθρακας υψηλου γλ.δεικτη και δεν εχει να προσφερει κατι εκείνη τη στιγμη....Αν θες βαλτην στο μεταπροπονητικό ροφημα.Πριν τον υπνο μαζι με τους ξηρους καρπους βαλε ενα γιαουρτι ή ενα ποτήρι γάλα.....

Επίσης παντα με τα κυρίως γευματα πράσινη σαλάτα αφθονη με ελαιόλαδο και φυσικά πολύ νερό.

Καλη συνεχεια :thumbup:

Spiros75
21-11-12, 13:49
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπότε αλλάζω την whey απο δεκατιανό στο πρωινό και την γλυκόζη όπως μου πρότεινες.
Τώρα σχετικά με το προπρονητικό δεν θα μου πέσουν βαριά οι υδατάνθρακες αργής απορόφησης και η πρωτείνη μια ώρα πριν την προπόνηση?

Nikolas_mk2
21-11-12, 14:03
Αυτό εχει να κάνει και με το στομάχι σου....Δοκίμασε 1.30 ωρα πριν το γυμναστηριο,πιστευω οτι ενα ποτηρι γάλα πχ.με 2-3 φετες μαυρο ψωμί δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα.

-Επίσης προσπαθησε να βαλεις και φυτικές ίνες στη διατροφή....Πχ. βρωμη,πολυσπορο ή μαυρο ψωμί κτλ.

Spiros75
21-11-12, 14:19
Τα γεύματά μου τα συνδιάζω όλα με μαύρο ψωμί.
Αν φάω πρίν την προπόνηση 2 φέτες μαύρο ψωμί και ένα ξινόμηλο με καλύπτουν?

Nikolas_mk2
21-11-12, 14:22
Τα γεύματά μου τα συνδιάζω όλα με μαύρο ψωμί.
Αν φάω πρίν την προπόνηση 2 φέτες μαύρο ψωμί και ένα ξινόμηλο με καλύπτουν?

Απο υδατανθρακα ναι αλλά θες και πρωτεινη.

Abdala Shamma
21-11-12, 22:31
-Επειδή προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε το μαύρο ρύζι και δεν θέλω να τρώω κάτι που δεν μου αρέσει χρησιμοποιώ πολύ καιρό τώρα basmati και το parboiled (το δεύτερο ιδικά μου αρέσει πολύ).το basmati νομίζω καλό είναι.
Αλλά το parboiled ? είναι εξίσου θρεπτικό και με χαμηλό γλυκαιμικο δέκτη η και αυτό είναι όπως το άσπρο ρύζι κενές θερμίδες... ? δλδ θα πρέπει να το σταματήσω σιγά σιγά ?

tolis93
21-11-12, 22:37
-Επειδή προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε το μαύρο ρύζι και δεν θέλω να τρώω κάτι που δεν μου αρέσει χρησιμοποιώ πολύ καιρό τώρα basmati και το parboiled (το δεύτερο ιδικά μου αρέσει πολύ).το basmati νομίζω καλό είναι.
Αλλά το parboiled ? είναι εξίσου θρεπτικό και με χαμηλό γλυκαιμικο δέκτη η και αυτό είναι όπως το άσπρο ρύζι κενές θερμίδες... ? δλδ θα πρέπει να το σταματήσω σιγά σιγά ?

και το ενα και το αλλο ειναι υψιλα σε γλυκαιμικο δεικτη.τωρα αν αλλαξεις μαρκες θα δεις διαφορα στη γευση.μη κολλας στο γλυκαιμικο δεικτη τοσο....τρωγε μπασματι. αλλοι τρωνε και ασπρο ρυζι μονιμως.παρε και κιτρινο.παρε αγριορυζο.αλλαξε το με πατατα η μακαρονια.η κους κους...τοσα εχει ;)

Devil
21-11-12, 22:40
-Επειδή προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε το μαύρο ρύζι και δεν θέλω να τρώω κάτι που δεν μου αρέσει χρησιμοποιώ πολύ καιρό τώρα basmati και το parboiled (το δεύτερο ιδικά μου αρέσει πολύ).το basmati νομίζω καλό είναι.
Αλλά το parboiled ? είναι εξίσου θρεπτικό και με χαμηλό γλυκαιμικο δέκτη η και αυτό είναι όπως το άσπρο ρύζι κενές θερμίδες... ? δλδ θα πρέπει να το σταματήσω σιγά σιγά ?

μαν δεν ειναι κενες θερμιδες..... μια χαρα υδατανθρακα εχει...

μπορει το μαυρο να εχει καλυτερο προφιλ απο βιταμινες μεταλλα κτλ.... αλλα αμα δεν μπορεις να το φας κλαιν.... ειναι λεπτομερια...

και μην ακους περι ινσουλινη και @@ριες... δεν γινετε να ελενξεις την εκριση απλα και μονο αλλαζοντας το ρυζι απο μαυρο σε ασπρο... ακομα δλδ και να μπορουσες η διαφορα ειναι τοσο μικρη οπου δεν θα παρατηρισεις διαφορα πανω σου...