PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39

fatals
21-11-12, 22:46
Και γω ασπρο τρωω σιγα μην καθομαι να το μαγειρευω με τις ωρες το μαυρο, ασε που δεν ειναι και πολυ ωραιο...Δεν κατεβαινουμε και σε αγωνες για να κοιταμε τοσο τις λεπτομεριες...:green:

tolis93
21-11-12, 22:58
Και γω ασπρο τρωω σιγα μην καθομαι να το μαγειρευω με τις ωρες το μαυρο, ασε που δεν ειναι και πολυ ωραιο...Δεν κατεβαινουμε και σε αγωνες για να κοιταμε τοσο τις λεπτομεριες...:green:

χτυπα μπασματι να ισανεις λεβεντη μου.το καλυτερο ρυζι

fatals
21-11-12, 22:59
χτυπα μπασματι να ισανεις λεβεντη μου.το καλυτερο ρυζι

Οταν τελειωσει το ασπρο θα χτυπησω συναδελφε :green::welcome:

Abdala Shamma
21-11-12, 23:01
ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ! οπότε συνεχίζω έτσι , έξαλλου τόσο καιρό που το χρησιμοποιώ βάζω σωστά κιλά πάνω μου και δεν τρώω μόνο parboiled ρύζι για υδατάνθρακα , τρώω και μακαρόνια ολικής,πλιγούρι,πατάτα, βρώμη , ψωμί ολικής που φτιάχνω μόνος και άλλα πολλά... :weights:

fatals
21-11-12, 23:03
ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ! οπότε συνεχίζω έτσι , έξαλλου τόσο καιρό που το χρησιμοποιώ βάζω σωστά κιλά πάνω μου και δεν τρώω μόνο parboiled ρύζι για υδατάνθρακα , τρώω και μακαρόνια ολικής,πλιγούρι,πατάτα, βρώμη , ψωμί ολικής που φτιάχνω μόνος και άλλα πολλά... :weights:

Ψωμι ολικης? Συνταγη Please. :green::green:

tolis93
21-11-12, 23:07
Ψωμι ολικης? Συνταγη Please. :green::green:

ελα ρε αλευρι ολικης νερο μαγια και λιγο αλατι.το νερο τοσο ωστε η ζυμη να μη σου κολλαει στο χερι.το πλαθεις καλα.μετα το βαζεις σε φορμακι.και στο φουρνο κανενα 20λεπτο μισαωρο.ειναι πιο απλο κ απο σαλατα:thumbup: μονο μη μπεις μεσα στο φουρνο οταν τον ανοιξεις.μυριζει τρελα το ρημαδι σου ρχεται να το φας ολο

fatals
21-11-12, 23:13
ελα ρε αλευρι ολικης νερο μαγια και λιγο αλατι.το νερο τοσο ωστε η ζυμη να μη σου κολλαει στο χερι.το πλαθεις καλα.μετα το βαζεις σε φορμακι.και στο φουρνο κανενα 20λεπτο μισαωρο.ειναι πιο απλο κ απο σαλατα:thumbup: μονο μη μπεις μεσα στο φουρνο οταν τον ανοιξεις.μυριζει τρελα το ρημαδι σου ρχεται να το φας ολο

:bowdown::bowdown::bowdown::toast::toast: Thanksss!!

Αλλα ελπιζω να μην γινει τοσο σκληρο, γιατι τις προαλες εκανε κατι πιτες ολικης και εγιναν πετρα!!!

tolis93
21-11-12, 23:35
:bowdown::bowdown::bowdown::toast::toast: Thanksss!!

Αλλα ελπιζω να μην γινει τοσο σκληρο, γιατι τις προαλες εκανε κατι πιτες ολικης και εγιναν πετρα!!!

βαλε λιγο μπεικιν παουντερ μεσα και κανενα αυγο.κ λιγο γαλα;)

fatals
22-11-12, 00:02
βαλε λιγο μπεικιν παουντερ μεσα και κανενα αυγο.κ λιγο γαλα;)

:bowdown::toast:

Metropontix
22-11-12, 02:08
βρε συ.1 κουταλι της σουπας φρουκτοζη εχει 20-30 θερμιδες(τις μισες απο τη ζαχαρη απο οτι ξερω) εκατσες και εκανες 20 λεπτα διαλλειματικη για 20-30 θερμιδες?1 αυτο.δλδ δε χρειαζοταν.οκ καλο σ κανε σαν καρδιοαναπνευστικη ασκηση αλλα ως εκει.

2ον. καλυτερα να τρως συνθετο υδατανθρακα αν θες ενεργια.καστανο ρυζι βρωμη καμια πατατα κ τετοια. συν οτι 1 κουταλι της σουπας δε νομιζω να σου κανει και τιποτα

:welcome: Ξέρεις πως είναι να πορώνεσαι και να μη ξεδίνεις και να κάνεις και προγυμναστικά λάθη ταυτόχρονα. :P Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. :D

tolis93
22-11-12, 02:16
δε βαριεσαι μονο λαθος δεν ειναι η αεροβια;) αφου δεν εκανες βαρη καλα εκανες και επαιξες αεροβιο.απλα δεν ηταν για να καψεις τη φρουκτοζη:green:

Rocknrolla
22-11-12, 05:14
βαλε λιγο μπεικιν παουντερ μεσα και κανενα αυγο.κ λιγο γαλα;)

Αυτα τα βαζουμε για το ψωμι η συμβουλες του δινεις για να μη γινονται πετρα οι πιτες? (θελω καιγω να κανω το ψωμι ολικης γιαυτο ρωταω :P)

Ποσο αλευρι και νερο βαζουμε για να το κανουμε?

Δλδ οι αναλογιες για να κανουμε μισο κιλο ψωμι πχ?

tolis93
22-11-12, 10:42
Αυτα τα βαζουμε για το ψωμι η συμβουλες του δινεις για να μη γινονται πετρα οι πιτες? (θελω καιγω να κανω το ψωμι ολικης γιαυτο ρωταω :P)

Ποσο αλευρι και νερο βαζουμε για να το κανουμε?

Δλδ οι αναλογιες για να κανουμε μισο κιλο ψωμι πχ?

συμβουλες ειναι για να του βγει πιο μαλακο.τωρα αν εισαι και πολυ προ πας και παιρνεις και προζυμι σε σκονη και κανεις ψωμι που ανασταινει και νεκρους.οπως κ να χει οι αναλογιες π παιζουν θα σε γελασω.ουτε ζυγισα ποτε στη ζωη μ το ψωμι πριν το ψησιμο κ μετα για να δω τι βγαζει. βαζεις πρωτα οσο αλευρι θες κ μετα συμπληρωνεις νερο σταδιακα κ ανακατευεις μεχρι να γινει ζυμαρι αλλα να μην ειναι τοσο νερουλο π κολλαει στα χερια.εγω οταν φτιαχνω το χρησιμοποιω ολο το κιλο ετσι κ αλλιως βγαζει πολυ ψωμι εχω για ολη τη βδομαδα ανετα δλδ. ενας τροπος να μετρησεις τα μακρος ειναι να δεις ποσες θερμιδες εχει το αλευρι π θα ριξεις.πχ ριχνεις 1 κιλο κ εχει 3800 θερμιδες.το νερο η μαγια το μπεικιν δν εχουν τπτ.και μανι μανι κανα 100αρικο 1 αυγο πχ και μισο ποτηρι γαλα. ολο σ βγαζει πχ 3900. αν αυτο τωρα σου βγαλει 1 κιλο μετα το ψησιμο(παραπανω θα βγει βασικα) λες.πχ 1 κιλο μετα το ψησιμο(πχ παντα) 3900 θερμιδες. ε τα 100 γρ 390 θερμιδες με τα Χ, Υ, Ω μακρος. τα 100 γρ παιζει να ναι 2 φετες ψωμι παιζει και 4. ενα καλο τιπ παντως ειναι να βαλεις αρκετη μαγια και μπεικιν ωστε να μη χρειαστει τοσο αλευρι.και βγαινει κ ελαφρυτερο το ψωμι στον ιδιο ογκο;)

warrior s
22-11-12, 12:38
Αυτα τα βαζουμε για το ψωμι η συμβουλες του δινεις για να μη γινονται πετρα οι πιτες? (θελω καιγω να κανω το ψωμι ολικης γιαυτο ρωταω :P)

Ποσο αλευρι και νερο βαζουμε για να το κανουμε?

Δλδ οι αναλογιες για να κανουμε μισο κιλο ψωμι πχ?

Πάρε έναν αρτοπαρασκευαστή. Εγώ πήρα και σώθηκα... :thumbup: Βάζω και αλεύρι καλαμποκιού και γίνεται jet:thumbup: Αν στο ψωμί που φτιάχνεις βάζεις μόνο αλεύρι ολικής θα βγεί πολύ βαρυ. Χρειάζεται να βάλεις οπωσδήποτε και λευκό αλεύρι μέσα... Ας πούμε 60% μαυρο και 40% λευκο :bounce:

Rocknrolla
22-11-12, 16:34
Οκ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια!!!

johnson89
22-11-12, 18:49
Μηπως γνωριζετε σε ποια τροφημα περιεχουν αργινινη.????:(

Steloukos
22-11-12, 19:59
Μηπως γνωριζετε σε ποια τροφημα περιεχουν αργινινη.????:(

Τα γαλακτοκομικα,οι ξηροι καρποι,τα θαλασσινα,τα πουλερικα...

warrior s
22-11-12, 22:08
Μηπως γνωριζετε σε ποια τροφημα περιεχουν αργινινη.????:(

Δεν έχει πολύ νόημα αυτό που ρωτάς. Η αργινίνη για να έχει αποτέλεσμα πρέπει να την πάρεις σαν ελεύθερο αμινοξύ... Είναι ένα μη βασικό αμινοξύ και υπάρχει κυρίως σε φυτικές τροφές όπως φασόλια σόγια κ.τ.λ :bbbiceps:

johnson89
23-11-12, 20:26
Τα γαλακτοκομικα,οι ξηροι καρποι,τα θαλασσινα,τα πουλερικα...


Δεν έχει πολύ νόημα αυτό που ρωτάς. Η αργινίνη για να έχει αποτέλεσμα πρέπει να την πάρεις σαν ελεύθερο αμινοξύ... Είναι ένα μη βασικό αμινοξύ και υπάρχει κυρίως σε φυτικές τροφές όπως φασόλια σόγια κ.τ.λ :bbbiceps: Οκ,Ευχαριστω!Δλδ πρεπει να παρω αργινινη σε χαπια για να δρασει καλυτερα??;)

warrior s
23-11-12, 22:19
Για ποιο λόγο θες να πάρεις αργινίνη όμως? Η αργινίνη χρησιμοποιείται σε προβλήματα στυτικής δυσλειτουργίας... Βοηθάει στην καλύτερη αιμάτωση, φλεβικότητα κ.τ.λ. Κάποιοι τη χρησιμοποιούν και πριν την προπόνηση... Αν πραγματικά θες να τη χρησιμοποιήσεις τότε ΝΑΙ μόνο από συμπλήρωμα θα δείς την όποια διαφορά, αν δείς... :)

johnson89
24-11-12, 16:54
Για ποιο λόγο θες να πάρεις αργινίνη όμως? Η αργινίνη χρησιμοποιείται σε προβλήματα στυτικής δυσλειτουργίας... Βοηθάει στην καλύτερη αιμάτωση, φλεβικότητα κ.τ.λ. Κάποιοι τη χρησιμοποιούν και πριν την προπόνηση... Αν πραγματικά θες να τη χρησιμοποιήσεις τότε ΝΑΙ μόνο από συμπλήρωμα θα δείς την όποια διαφορά, αν δείς... :) Ακουσα πως αυξανει την μυικη μαζα...οκ τοτε....Ευχαριστω.....:thumbup:

Devil
24-11-12, 18:49
παιδια η αργινινη δεν κανει τιποτα απο αυτα που λετε....

sorry που σας το χαλαω ετσι.... αλλα την πλασαρουν στα prewo για pump ενω υπαρχουν απειρες ερευνες που λενε το αντιθετο....

εχουμε ξαναγραψει για την αργινινη και το pump στο φορουμ... καντε ενα search....

johnytheprez
25-11-12, 13:22
Πιο ειναι ενα καλο υποκαταστατο του αβγου γιατι δεν μπορω να φαω αβγα βραστα γιατι αιδιαζω.

tolis93
25-11-12, 13:30
Πιο ειναι ενα καλο υποκαταστατο του αβγου γιατι δεν μπορω να φαω αβγα βραστα γιατι αιδιαζω.για το ασπραδι απλουστατα οτι εχει πρωτεινη κοτοπουλο ψαρι whey κτλπ. για τον κροκο ξηροκαρπια.

fatals
26-11-12, 13:42
Παιδια εχει το βοδινο κρεας καμια διαφορα απο το μοσχαρι φιλετο? Μου φερε η μανα μου 2 κομματια, δεν εχει ουτε ιχνος λιπους :rolf:

tolis93
26-11-12, 15:58
Παιδια εχει το βοδινο κρεας καμια διαφορα απο το μοσχαρι φιλετο? Μου φερε η μανα μου 2 κομματια, δεν εχει ουτε ιχνος λιπους :rolf:

γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι το ιδιο?οπως κ να χει και διαφορετικο να ναι λιπος δν ειχε πρωτεινη ειχε στανταρ καλο προφιλ αμινο ειχε καλα εκανες και το σκισες

fatals
26-11-12, 16:01
γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι το ιδιο?οπως κ να χει και διαφορετικο να ναι λιπος δν ειχε πρωτεινη ειχε στανταρ καλο προφιλ αμινο ειχε καλα εκανες και το σκισες

Το ιδιο ειναι απλα ειναι απο αλλο μερος του ζωου...


Πωπω πηρα μπασματι αρωματικο εγραφε πανω, γιατι μυριζει ετσι ρε παιδια? Με το ζορι το τρωω...

tolis93
26-11-12, 16:10
Το ιδιο ειναι απλα ειναι απο αλλο μερος του ζωου...


Πωπω πηρα μπασματι αρωματικο εγραφε πανω, γιατι μυριζει ετσι ρε παιδια? Με το ζορι το τρωω...

ετσι μυριζει εκ φυσεως. αν δε σαρεσει δοκιμασε thai ειναι πιο ωραιο σε γευση.αγριοριζο απο τιμη και μονο δε συμφερει(4 ευρω τα 200 γρ)

eli_din3
26-11-12, 23:42
Λοιπον επειδη εχω μπερδευτει..οσον αφορα τα οσπρια και την συμπληρωση των αμινοξεων κτλ...

φακη με? και φασολια με??
ισχυει το φακη με ρυζι και φασολια με ψωμι??
αν τρωω πχ τν φακη με τυρι φετα..αλλα λιγο..πχ...10-15 γρ... θα ειμαι οκ?? θα συμπληρωθουν τα ατιμα?? ε γιατι ελεος μια φακη θα φαμε ας ειναι φυσιολογικη οχι με ρυζια κτλ

margarita02
26-11-12, 23:52
Λοιπον επειδη εχω μπερδευτει..οσον αφορα τα οσπρια και την συμπληρωση των αμινοξεων κτλ...

φακη με? και φασολια με??
ισχυει το φακη με ρυζι και φασολια με ψωμι??
αν τρωω πχ τν φακη με τυρι φετα..αλλα λιγο..πχ...10-15 γρ... θα ειμαι οκ?? θα συμπληρωθουν τα ατιμα?? ε γιατι ελεος μια φακη θα φαμε ας ειναι φυσιολογικη οχι με ρυζια κτλ

Για τις φακές και τα φασόλια αλλά και τα λαχανικά όπως φασολάκια, κολοκυθάκια, σπανακόρυζο κτλ. αυτό που ξέρω σαν συνδυασμό είναι με τυρί. ΄Και 30γρ να φας εντάξει είναι. Πάντως ο πιο γνωστός συνδιασμός αυτός που λες είναι. Με φέτα. Εμένα επειδή δε μου αρεσει τρώω λίγο κίτρινο τυρί. Μπορείς επίσης να τα συνδυάσεις και με κότατζ. Εκεί μπορείς να φας περισσότερο.

warrior s
26-11-12, 23:52
Λοιπον επειδη εχω μπερδευτει..οσον αφορα τα οσπρια και την συμπληρωση των αμινοξεων κτλ...

φακη με? και φασολια με??
ισχυει το φακη με ρυζι και φασολια με ψωμι??
αν τρωω πχ τν φακη με τυρι φετα..αλλα λιγο..πχ...10-15 γρ... θα ειμαι οκ?? θα συμπληρωθουν τα ατιμα?? ε γιατι ελεος μια φακη θα φαμε ας ειναι φυσιολογικη οχι με ρυζια κτλ

Τα φασόλια και τα όσπρια έχουν πρωτείνη αλλά το κύριο πρόβλημά τους είναι ότι είναι φτωχά στο βασικό αμινοξύ μεθειονίνη.. :( Ο καλύτερος τρόπος να καλύψεις το μειονέκτημα αυτό είναι να συνδυάσεις όσπρια με αυγό το οποίο είναι μακράν η καλύτερη πηγή μεθειονίνης :cool:. Μπορείς και με ασπράδι το οποίο και μόνο του έχει πολύ μεθειονίνη. Με τυρί όχι τόσο.. :)

eli_din3
27-11-12, 00:35
Τα φασόλια και τα όσπρια έχουν πρωτείνη αλλά το κύριο πρόβλημά τους είναι ότι είναι φτωχά στο βασικό αμινοξύ μεθειονίνη.. :( Ο καλύτερος τρόπος να καλύψεις το μειονέκτημα αυτό είναι να συνδυάσεις όσπρια με αυγό το οποίο είναι μακράν η καλύτερη πηγή μεθειονίνης :cool:. Μπορείς και με ασπράδι το οποίο και μόνο του έχει πολύ μεθειονίνη. Με τυρί όχι τόσο.. :)


ποσα αυγα?

leftis
27-11-12, 00:43
Λοιπον επειδη εχω μπερδευτει..οσον αφορα τα οσπρια και την συμπληρωση των αμινοξεων κτλ...

φακη με? και φασολια με??
ισχυει το φακη με ρυζι και φασολια με ψωμι??
αν τρωω πχ τν φακη με τυρι φετα..αλλα λιγο..πχ...10-15 γρ... θα ειμαι οκ?? θα συμπληρωθουν τα ατιμα?? ε γιατι ελεος μια φακη θα φαμε ας ειναι φυσιολογικη οχι με ρυζια κτλ


βασικά δεν πρέπει να σε ανυσηχεί αυτό. Αν μέσα στην μέρα τρώς επαρκή ποσότητα ολοκληρωμένων πρωτεινών, συμπληρώνονται και οι ελλειπής πρωτείνες χωρίς να χρειάζεται να κάνεις αλχημείες στο ίδιο γεύμα.

warrior s
27-11-12, 00:50
ποσα αυγα?

Έλα ρε συ. Ένα αυγό αρκεί ή 2 ασπράδια :cool: :cool:

eli_din3
27-11-12, 00:53
Ενταξει..σας ευχαριστω πολυ ολους σας :)

Rocknrolla
28-11-12, 21:32
Ποσα περιπου γραμμαρια υδατανθρακα πρεπει να παιρνει καποιος που θελει να χασει λιπος καθημερινα? (για στατς πχ 1.90 υψος , 93 κιλα βαρος)

Μου ειπε ενας φιλος να δοκιμασω να ριξω τον υδατανθρακα στα 50 γρ για μια βδομαδα και θα δω μεγαλη διαφορα αλλα 50γρ μου φενονται παρα πολυ λιγα ... Μια μεριδα ρυζι να φας ειναι παραπανω :unsure:

tolis93
28-11-12, 21:41
Ποσα περιπου γραμμαρια υδατανθρακα πρεπει να παιρνει καποιος που θελει να χασει λιπος καθημερινα? (για στατς πχ 1.90 υψος , 93 κιλα βαρος)

Μου ειπε ενας φιλος να δοκιμασω να ριξω τον υδατανθρακα στα 50 γρ για μια βδομαδα και θα δω μεγαλη διαφορα αλλα 50γρ μου φενονται παρα πολυ λιγα ... Μια μεριδα ρυζι να φας ειναι παραπανω :unsure:

με θερμιδες παιζεις πιο πολυ παρα με μακρος, βαλε πρωτεινη επι 2 λιπαρα επι 1μισι και οτι μενει συμπληρωσε υδατανθρακα.αραξε 200-300 θερμιδες κατω απο αυτες της συντηρησης σου και εισαι πενα

Rocknrolla
28-11-12, 22:54
με θερμιδες παιζεις πιο πολυ παρα με μακρος, βαλε πρωτεινη επι 2 λιπαρα επι 1μισι και οτι μενει συμπληρωσε υδατανθρακα.αραξε 200-300 θερμιδες κατω απο αυτες της συντηρησης σου και εισαι πενα

Θενκς!!!:)

tolis93
28-11-12, 23:55
Θενκς!!!:)

εεενι ταιμ που λεν και στου χουριουμ:green:

Γιώργος 25
29-11-12, 01:01
Υπάρχει στη Ελλάδα άπαχο γάλα με 0% λιπαρά; Το μόνο που βρήκα στον Σκλαβενίτη είναι Δέλτα αλλά είναι μικρή συσκευασία κάπου 500μλ και έχει και 2.50 ευρώ. Όλα τα άλλα «άπαχα» είναι στην ουσία άπαχα με 1 και 1,5%.

tolis93
29-11-12, 01:11
Υπάρχει στη Ελλάδα άπαχο γάλα με 0% λιπαρά; Το μόνο που βρήκα στον Σκλαβενίτη είναι Δέλτα αλλά είναι μικρή συσκευασία κάπου 500μλ και έχει και 2.50 ευρώ. Όλα τα άλλα «άπαχα» είναι στην ουσία άπαχα με 1 και 1,5%.

αρχικα δε ξερω σε ποιο σκλαβενιτη πηγες αλλα ακομα σου το κρατανε το ποπουδακι.εγω 75 λεπτα το παιρνω το μισολιτρο(οχι οτι ειναι κ φθηνο) απο την ιδια αλυσιδα. υπαρχει το daily της delta και το family 0% της noynoy και τα χει και τα 2 ο σκλαβενιτης

Γιώργος 25
29-11-12, 01:59
αρχικα δε ξερω σε ποιο σκλαβενιτη πηγες αλλα ακομα σου το κρατανε το ποπουδακι.εγω 75 λεπτα το παιρνω το μισολιτρο(οχι οτι ειναι κ φθηνο) απο την ιδια αλυσιδα. υπαρχει το daily της delta και το family 0% της noynoy και τα χει και τα 2 ο σκλαβενιτης

Ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω.

skel
29-11-12, 15:00
παιδιά υπάρχει κάποιο πρόβλημα σχετικά με το αλάτι ?
το βάζω στη σαλάτα πάντα , έχω διαβάσει ότι κάνει κατακράτηση υγρών
να το αποφεύγω ή δεν υπάρχει πρόβλημα ?
ευχαριστώ !!!

lila_1
29-11-12, 15:21
An κατεβαίνεις για αγώνες έχεις πρόβλημα....

skel
29-11-12, 16:19
An κατεβαίνεις για αγώνες έχεις πρόβλημα....

όχι απλά γυμναστήριο πάω

beefmeup
29-11-12, 16:32
Αλάτι, καλό ή κακό για την διατροφή; (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?573-Αλάτι-καλό-ή-κακό-για-την-διατροφή)

nwnc
02-12-12, 16:08
Ποσο πρωτεινη πρεπει να παιρνουμε μετραμε και την φυτικη;
Για παραδειγμα αν εισαι 75 κιλα και θες Χ2 το σωματικο βαρος,τοτε τρως 150γρ ζωικη και 50 φυτικη(δεν την μετρας) η 100 ζωικη και 50 φυτικη(την μετρας);

tolis93
02-12-12, 16:39
Ποσο πρωτεινη πρεπει να παιρνουμε μετραμε και την φυτικη;
Για παραδειγμα αν εισαι 75 κιλα και θες Χ2 το σωματικο βαρος,τοτε τρως 150γρ ζωικη και 50 φυτικη(δεν την μετρας) η 100 ζωικη και 50 φυτικη(την μετρας);

αλλοι μετρανε αλλοι οχι.εξαρταται τη πηγη πιστευω,δλδ της ντοματας δε θα τη μετρησεις(ετσι κ αλλιως ελαχιστη ποσοτητα) απο τις φακες η τα φασολια τις μετρας, και ειδικα αν κανεις συνδιασμους με ζωικης προελευσεως πρωτεινη

nwnc
02-12-12, 17:16
αλλοι μετρανε αλλοι οχι.εξαρταται τη πηγη πιστευω,δλδ της ντοματας δε θα τη μετρησεις(ετσι κ αλλιως ελαχιστη ποσοτητα) απο τις φακες η τα φασολια τις μετρας, και ειδικα αν κανεις συνδιασμους με ζωικης προελευσεως πρωτεινη

Aναφερομαι σε ρυζι,βρωμη,ψωμι,μακαρονια,πατατα, ξηροι καρποι και παντα σε συνδιασμο με ζωικη πρωτεινη.Καποιοι τις υπολογιζουν και καποιοι τις μετρανε μονο σαν θερμιδες και εχω μπερδευτει:unsure:

tolis93
02-12-12, 17:44
Aναφερομαι σε ρυζι,βρωμη,ψωμι,μακαρονια,πατατα, ξηροι καρποι και παντα σε συνδιασμο με ζωικη πρωτεινη.Καποιοι τις υπολογιζουν και καποιοι τις μετρανε μονο σαν θερμιδες και εχω μπερδευτει:unsure:

αν τα συνδιαζεις με ζωικη πρωτεινη μετρησε τα γιατι οχι,αλλα πρεπει να τρως μεγαλες ποσοτητες για να παρεις μια σεβαστη ποσοτητα πρωτεινης απο αυτα,εφοσον η βρωμη εχει 5-7 γρ πρωτεινη (η 12 δε θυμαμαι τα μπερδευω με το μουσλι) η πατατα 2-3 γρ και το ρυζι 8 γρ,οι ξηροι καρποι παραπανω αλλα 100 γρ ξηρους καρπους ειναι πολυ,δλδ μαξ να παιρνεις....30 γρ πρωτεινη απο αυτα μεσα στη μερα?200 γρ ρυζι να τρως και 100 βρωμη εχεις 25-30 γρ και απο ξηροκαρπια και 50 γρ να τρως αντε πας στα 35-36, δηλαδη συνδιαζοντας τα και με ζωικη,ε και τα 15 να απορροφας για 15 γρ δε θα καταβολισεις,κομπλε εισαι

nwnc
02-12-12, 18:01
αν τα συνδιαζεις με ζωικη πρωτεινη μετρησε τα γιατι οχι,αλλα πρεπει να τρως μεγαλες ποσοτητες για να παρεις μια σεβαστη ποσοτητα πρωτεινης απο αυτα,εφοσον η βρωμη εχει 5-7 γρ πρωτεινη (η 12 δε θυμαμαι τα μπερδευω με το μουσλι) η πατατα 2-3 γρ και το ρυζι 8 γρ,οι ξηροι καρποι παραπανω αλλα 100 γρ ξηρους καρπους ειναι πολυ,δλδ μαξ να παιρνεις....30 γρ πρωτεινη απο αυτα μεσα στη μερα?200 γρ ρυζι να τρως και 100 βρωμη εχεις 25-30 γρ και απο ξηροκαρπια και 50 γρ να τρως αντε πας στα 35-36, δηλαδη συνδιαζοντας τα και με ζωικη,ε και τα 15 να απορροφας για 15 γρ δε θα καταβολισεις,κομπλε εισαι

Τολη να σου πω πως εχει η κατασταση...

67 κιλα σε φαση ογκου.Ιδανικες καθημερινες πρωτεινες = 135(βαρος x2).
Tο πλανο που με βολευει ειναι 175γρ πρωτεινης απο ολες τις πηγες.Δηλαδη αν θελησω να τις μειωσω θα δυσκολευτω γιατι δεν ξερω που να κοψω.175 ομως ειναι το βαρος x2,6 και καποιος θα πει οτι ειναι αχρηστες τοσες πολλες και μπορει να προκαλεσουν προβλημα στην υγεια.

Εγω τι κανω;τις αφηνω 175 αφου οι 40 ειναι φυτικες,μειωνω 40 απο ζωικες δηλαδη οι ζωικες να φτασουν 95, η μειωνω 20 απο τις ζωικης και εξισσορωπω τα πραγματα(μεση λυση);

tolis93
02-12-12, 19:37
Τολη να σου πω πως εχει η κατασταση...

67 κιλα σε φαση ογκου.Ιδανικες καθημερινες πρωτεινες = 135(βαρος x2).
Tο πλανο που με βολευει ειναι 175γρ πρωτεινης απο ολες τις πηγες.Δηλαδη αν θελησω να τις μειωσω θα δυσκολευτω γιατι δεν ξερω που να κοψω.175 ομως ειναι το βαρος x2,6 και καποιος θα πει οτι ειναι αχρηστες τοσες πολλες και μπορει να προκαλεσουν προβλημα στην υγεια.

Εγω τι κανω;τις αφηνω 175 αφου οι 40 ειναι φυτικες,μειωνω 40 απο ζωικες δηλαδη οι ζωικες να φτασουν 95, η μειωνω 20 απο τις ζωικης και εξισσορωπω τα πραγματα(μεση λυση);

εξετασεις αιματος εκανες προσφατα?ο ιδρωτας σου μυριζει αμμωνια η κατι παρομοιο?

ΠανοςΒ
02-12-12, 19:51
Τολη τι σημαινει αν μυριζει αμμωνια;

Καποιες φορες μυριζουν τα ουρα μου. Οι εξετασεις ειναι καθαρες.

nwnc
02-12-12, 20:56
εξετασεις αιματος εκανες προσφατα?ο ιδρωτας σου μυριζει αμμωνια η κατι παρομοιο?

Εξετασεις πριν 5 μηνες περιπου και ηταν καλες.Ο ιδρωτας μυριζει σαν ιδρωτας:P οχι κατι διαφορετικο

Για την πρωτεινη υπαρχουν διαφορετικες αποψεις.Καπου ειχα διαβασει οτι σε υγιη ανθρωπο η πρωτεινη δεν μπορει να διμηουργιει προβλημα στα νεφρα (ειδικα αν δεν παιρνει καποιο σημπληρωμα που απορροφαται αμεσως).Ο μυθος αυτος βγηκε απο το γεγονος οτι οποιος εχει προβλημα σε νεφρα και συκωτι πρεπει να λαμβανει περιορισμενη ποσοτητας πρωτεινης δηλαδη το αντιστροφο.Με την υγεια δεν παιζουμε.Για αυτο ακριβως τον λογο ανοιξα αυτη την κουβεντα.Μηπως βγει καποιο συμπερασμα για να ξερουμε τι να κανουμε

Mpozos
02-12-12, 21:27
ετοιμάζομαι για γραμμωση σιγα σιγα και εφτιαξα μια διατροφή με κυκλική ληψη θερμιδων με κέντρο τις 2800 θερμιδες, παρακαλώ στους έμπειρους να την σχολιάσουν και να πουν την άποψη τους

στατς : 94,9 κιλα θερμίδες συντήρησης : 3000, υψος 1,78 , ηλικία : 17.

δευτερα - 2700 θερμιδες
1ο γευμα 100 γρ βρωμη 1,5 σκουπ πρωτεινη 1 πολυβιταμινη 1 γρ βιταμινη C 5 γρ γλουταμινη % 520 θερμιδες
2ο γευμα 75 γρ ρυζι καφε 100 γρ τονο σε νερο 20 γρ αμυγδαλα + 10 γρ ελαιολαδο 530 θερμιδες
3ο γευμα 100 γρ οσπρια + 15 γρ ελαιολαδο + 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 530 θερμιδες
4ο γευμα 1,5 σκουπ πρωτεινη 5 γρ γλουταμινη 15 γρ ελαιολαδο 285 θερμιδες
5ο γευμα 150 γρ στήθος κοτοπουλο 50 γρ πατατα 20 γρ ελαιολαδο 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 415 θερμιδες
6ο γευμα 7 ασπραδια 1 κροκος + 3 μπιφ αμινος 20 γρ ελαιολαδο 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 414 θερμιδες
συνολο θερμιδων 2694

τρίτη 3100 θερμιδες
1ο γευμα 105 γρ βρωμη 1,5 σκουπ πρωτεινη 1 πολυβιταμινη 1 αυγο 1 γρ βιταμινη C 5 γρ γλουταμινη 626 θερμιδες
2ο γευμα 100 γρ ρυζι 150 γρ μοσχαρι 5 γρ ελαιολαδο 620 θερμιδες
3ο γευμα 300 γρ πατατα βραστη 20 γρ ελαιολαδο 150 γρ στηθος 570 θερμιδες + σαλατα
4ο γευμα 1,5 σκουπ πρωτεινη 5 γρ γλουταμινη 25 γρ ελαιολαδο 375 θερμιδες
5ο γευμα 100 γρ σολομως 200 γρ πατατα + 10 γρ ελαιολαδο 5 γρ λιναροσπο 495 θερμιδες
6ο γευμα 7 ασπραδια 1 κροκος 3 μπιφ αμινος 20 γρ ελαιολαδο 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 414
συνολο θερμιδων 3100 θερμιδες

τεταρτη 2900 θερμιδες
1ο γευμα 100 γρ βρωμη 1,5 σκουπ πρωτεινη 1 πολυβιταμινη 1 αυγο 1 γρ βιταμινη C 5 γρ γλουταμινη 601 θερμιδες
2ο γευμα 100 γρ ρυζι 150 γρ μοσχαρι 5 γρ ελαιολαδο 620 θερμιδες
3ο γευμα 300 γρ πατατα βραστη 20 γρ ελαιολαδο 150 γρ στηθος 570 θερμιδες + σαλατα
4ο γευμα 1,5 σκουπ πρωτεινη 5 γρ γλουταμινη 15 γρ ελαιολαδο 285 θερμιδες
5ο γευμα 100 γρ σολομως 100 γρ πατατα + 10 γρ ελαιολαδο 5 γρ λιναροσπο 415 θερμιδες
6ο γευμα 7 ασπραδια 1 κροκος 3 μπιφ αμινος 20 γρ ελαιολαδο 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 430

πεμπτη 2501,5 θερμιδες
1ο γευμα 105 γρ βρωμη 1,5 σκουπ πρωτεινη 1 πολυβιταμινη 1 γρ βιταμινη C 5 γρ γλουταμινη % 538,5 θερμιδες
2ο γευμα 75 γρ ρυζι καφε 100 γρ τονο σε νερο 20 γρ αμυγδαλα + 10 γρ ελαιολαδο 530 θερμιδες
3ο γευμα 100 γρ οσπρια + 15 γρ ελαιολαδο + 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 530 θερμιδες
4ο γευμα 1,5 σκουπ πρωτεινη 5 γρ γλουταμινη 15 γρ ελαιολαδο 285 θερμιδες
5ο γευμα 150 γρ στήθος κοτοπουλο 15 γρ ελαιολαδο 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 330 θερμιδες
6ο γευμα 7 ασπραδια + 3 μπιφ αμινος 15 γρ ελαιολαδο 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 288 θερμιδες

παρασκευη 3000 θερμιδες
1ο γευμα 110 γρ βρωμη 1,5 σκουπ πρωτεινη 1 πολυβιταμινη 1 αυγο 1 γρ βιταμινη C 5 γρ γλουταμινη 644 θερμιδες
2ο γευμα 100 γρ ρυζι 150 γρ μοσχαρι 5 γρ ελαιολαδο 620 θερμιδες
3ο γευμα 300 γρ πατατα βραστη 20 γρ ελαιολαδο 150 γρ στηθος 570 θερμιδες + σαλατα
4ο γευμα 1,5 σκουπ πρωτεινη 5 γρ γλουταμινη 20 γρ ελαιολαδο 330 θερμιδες
5ο γευμα 100 γρ σολομως 100 γρ πατατα + 10 γρ ελαιολαδο 5 γρ λιναροσπο 495 θερμιδες
6ο γευμα 7 ασπραδια 3 μπιφ αμινος 20 γρ ελαιολαδο 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 333

σαββατο 2600 θερμιδες
1ο γευμα 105 γρ βρωμη 1,5 σκουπ πρωτεινη 1 πολυβιταμινη 1 γρ βιταμινη C 5 γρ γλουταμινη % 538,5 θερμιδες
2ο γευμα 75 γρ ρυζι καφε 100 γρ τονο σε νερο 20 γρ αμυγδαλα + 10 γρ ελαιολαδο 530 θερμιδες
3ο γευμα 100 γρ οσπρια + 15 γρ ελαιολαδο + 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 530 θερμιδες
4ο γευμα 1,5 σκουπ πρωτεινη 5 γρ γλουταμινη 15 γρ ελαιολαδο 285 θερμιδες
5ο γευμα 150 γρ στήθος κοτοπουλο 20 γρ ελαιολαδο 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 375 θερμιδες
6ο γευμα 7 ασπραδια + 3 μπιφ αμινος 20 γρ ελαιολαδο 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 333 θερμιδες


κυριακη 2800 θερμιδες
1ο γευμα 100 γρ βρωμη 1,5 σκουπ πρωτεινη 1 πολυβιταμινη 1 αυγο 1 γρ βιταμινη C 5 γρ γλουταμινη 601 θερμιδες
2ο γευμα 100 γρ ρυζι 150 γρ μοσχαρι 5 γρ ελαιολαδο 620 θερμιδες
3ο γευμα 300 γρ πατατα βραστη 20 γρ ελαιολαδο 150 γρ στηθος 570 θερμιδες + σαλατα
4ο γευμα 1,5 σκουπ πρωτεινη 5 γρ γλουταμινη 10 γρ ελαιολαδο 240 θερμιδες
5ο γευμα 100 γρ σολομως 100 γρ πατατα + 10 γρ ελαιολαδο 5 γρ λιναροσπο 415 θερμιδες
6ο γευμα 7 ασπραδια 1 κροκος 3 μπιφ αμινος 15 γρ ελαιολαδο 10 γρ λιναροσπορο + σαλατα 385 θερμιδες

το 4ο γευμα ειναι μετα τα βαροι και το 6ο γευμα 3 ωρες πριν τον υπνο. το ρυζι και η πατατα ειναι ζυγισμενα αβραστα και το κρεας ειναι ζυγισμένο βραστό.

koulis1212
02-12-12, 22:30
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω επειδή είμαι φοιτητής και το πρωί πίνω την πρωτεϊνη και φέυγω και τρώω στο τεί θα ήταν καλύτερο να πάρω μπάρες πρωτείνης η να τρώω μια μάυρη μπακέτα?

tolis93
03-12-12, 01:36
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω επειδή είμαι φοιτητής και το πρωί πίνω την πρωτεϊνη και φέυγω και τρώω στο τεί θα ήταν καλύτερο να πάρω μπάρες πρωτείνης η να τρώω μια μάυρη μπακέτα?

μπακετουλα μαυρη και απο το σπιτι σου αν γινεται κιολας(ετοιμαζε την απο το βραδυ) να ξερεις τι βαζεις μεσα,αλλα οκ αν παιζει κοτοπουλο μεσα ντοματα μαρουλι κτλπ εισαι πενα

a-mad
04-12-12, 16:41
παιδια προσφατα διαβασα εν αρθρο π ελεγε οτι οι μεγαλες ποσοτητες προτεινης επιβαρυνουν συκωτι και τα νεφρα:shock::shock::shock:.κατα ποσο ισχυει αυτο????εγω ας πουμε ειμαι 62 κιλα και καταναλωνω 120-150 γρ την ημερα.....δεν ξερω με τρομαξε λιγο αυτο :pale::pale::pale:

επισης ελεγε οτι κατουρας και πολυ πραγμα π το εχω......(πινω 3-4λ νερο)

tolis93
04-12-12, 17:54
οπως ειπωθηκε κ πιο πανω και συγνωμη που απανταω τωρα τωρα το ειδα,ισχυει το αναποδο,αν υπαρχει πετρα στα νεφτα περιοριζεται η ληψη πρωτεινης, τουαλετα πας συχνα επειδη πινεις αυτη τη ποοσοτητα νερου που για το βαρος σου κατι μου λεει οτι ειναι πολυ,δε χρειαζεται τοσο νερο καταπιεζεις και τα νεφρα σου ετσι,πρωτεινη για να σου δημιουργησει προβλημα στα νεφρα και στο συκωτι πρεπει να εισαι σε εξωφρενικες πσοτοτητες 3μισι 4 επι το βαρος σου κ τετοια απο οσο ξερω,που και αυτο δε ξερω κατα ποσο ισχυει,

πανο ο ιδρωτας μυριζει αμμωνια συνηθως οταν εχουμε περισσια θρεπτικων συστατικων στο σωμα μας και κυριως πρωτεινης,μου το ειχε εξηγησει ο @beef σε ενα θεμα για τον ιδρωτα

a-mad
05-12-12, 00:48
εγω ομως πινω επειδη διψαω και οχι για να λεω οτι ηπια τοσο.......

Gianna
05-12-12, 01:03
Μου χει κολλήσει να πάρω λάδι καρύδας και συγκεκριμένα να το δοκιμάσω με το γιαούρτι μου το βράδυ:green: :green:Το χει κάνει κανείς; Γενικά τη γνώμη έχετε για το coconut oil;;; Βασικά μ΄αρέσει η γεύση της καρύδας, οπότε σαν γεύση λογικά δεν θα μ΄απογοητεύσει, όχι βέβαια για να αντικαταστήσω ελαίολαδο.
Διάβασα βέβαια ότι έχει πολλά κορρεσμένα λιπαρά, αλλά και καλά λόγια. Θερμίδες 110 - 13 λιπαρά κ.σ και 40 κ.γ.

beefmeup
05-12-12, 01:13
μια χαρα ειναι..καπου στα συμπληρωματα(αξιολογηση) εχουμε γραψει για αυτο..
περιεχει λιπαρα μεσαιας αλυσιδας τριγλυκεριδιων..μεταβολιζονται πιο γρηγορα απο τα αλλα λιπαρα γιατι δεν χρειαζονται τα bile acids για να διασπαστουν..οποτε το σωμα τα αντιμετωπιζει καπως σαν υ/ες περισοτερο αποτι σαν λιπαρα..

απλα να ξες οτι σε θερμοκρασια δωματιου γινονται συμπαγη..που σημαινει οτι το καλοκαιρι δεν θα εχει θεμα με αυτο,αλλα τον χειμωνα θα πρεπει να τα ζεστανεις πρωτα για να γινουν υγρα..
αν τωρα το πεταξεις πανω στο παγωμενο γιαουρτι θα ξαναπαγωσει με αποτελεσμα να μοιαζει με λιωμενο κερι..απο γευση θα παραμεινει οκ,αλλα μπορει να σε ενοχλησει η κρουστα που θα κανει..

Rocknrolla
05-12-12, 03:17
Θελω να κανω μια ερωτηση αλλα δε ξερω κατα ποσο ταιριαζει στο θεμα διατροφης. (διατροφη εγω εκλαμβανω το ολο πακετο οταν γυμναζεται καποιος:P)

Οταν λεμε οτι το ξενυχτι κανει κακο στο ββ , τι απο τα 2 ισχυει?

α) Οτι κοιμασαι "αργα" ? (αλλα το αργα δεν ειναι υποθετικο για τον καθενα? δλδ αν κοιμαται καποιος στις 5 καθε πρωι?)

ή

β) Οτι δεν κοιμασαι αρκετες ωρες ? (πανω απο 8 π χρειαζεται )

Πχ εγω καμια φορα κοιμαμαι κατα τις 4-5 το πρωι αλλα ξυπναω αργα μετα δεν χανω υπνο δλδ.

Επισης αν λιγη ωρα πριν τον υπνο φας υδατανθρακα αλλα συνολικα την βδομαδα δεν ξεπερνας τις θερμιδες σου , βαζεις λιπος?

lila_1
05-12-12, 12:54
Το β, αν και το να ξενυχτάς δεν είναι και το καλύτερο γιατί αποκλίνεις από το βιολογικό σου ρολόι (λένε)

Οσο για τον υ/κα, όχι δεν έχει σημασία πότε θα τον φάς αλλά οι συν. θερμίδες

tasos2
05-12-12, 14:00
Θελω να κανω μια ερωτηση αλλα δε ξερω κατα ποσο ταιριαζει στο θεμα διατροφης. (διατροφη εγω εκλαμβανω το ολο πακετο οταν γυμναζεται καποιος:P)

Οταν λεμε οτι το ξενυχτι κανει κακο στο ββ , τι απο τα 2 ισχυει?

α) Οτι κοιμασαι "αργα" ? (αλλα το αργα δεν ειναι υποθετικο για τον καθενα? δλδ αν κοιμαται καποιος στις 5 καθε πρωι?)

ή

β) Οτι δεν κοιμασαι αρκετες ωρες ? (πανω απο 8 π χρειαζεται )

Πχ εγω καμια φορα κοιμαμαι κατα τις 4-5 το πρωι αλλα ξυπναω αργα μετα δεν χανω υπνο δλδ.

Επισης αν λιγη ωρα πριν τον υπνο φας υδατανθρακα αλλα συνολικα την βδομαδα δεν ξεπερνας τις θερμιδες σου , βαζεις λιπος?

Και τα 2 νομιζω. Εγω οταν κοιμαμαι 12 με 7 ειμαι πολυ καλυτερα απο οτι αν κοιμηθω 3 με 11.

Αυτοι ομως που δουλευουν σε νυχτερινα μαγαζια και ειναι ταυτοχρονα επαγγελματιες bbers το κανουν καθημερινα να κοιμουνται μετα τις 6 το πρωι οποτε ο οργανισμος τους το θεωρει κανονικη ωρα (οπως οταν μεταναστευεις σε χωρα με διαφορα ωρας). Το ασχημο ειναι τη μια να κοιμασαι στις 12 και την αλλη στις 4. Εκει κανεις ζημια.

Επισης 8 ωρες δεν ειναι απαραιτητο, εγω δεν μπορω να κοιμηθω τοσο. 7 ωρες ειναι αρκετα νομιζω απλα με τις 8 θα σαι ακομα καλυτερα

average_joe
05-12-12, 18:46
Μου χει κολλήσει να πάρω λάδι καρύδας και συγκεκριμένα να το δοκιμάσω με το γιαούρτι μου το βράδυ:green: :green:Το χει κάνει κανείς; Γενικά τη γνώμη έχετε για το coconut oil;;; Βασικά μ΄αρέσει η γεύση της καρύδας, οπότε σαν γεύση λογικά δεν θα μ΄απογοητεύσει, όχι βέβαια για να αντικαταστήσω ελαίολαδο.
Διάβασα βέβαια ότι έχει πολλά κορρεσμένα λιπαρά, αλλά και καλά λόγια. Θερμίδες 110 - 13 λιπαρά κ.σ και 40 κ.γ.

κανα εξαμηνο τωρα το εχω στο γιαουρτι.
τρελλο σκαλωμα, αλλα εχοντας ριξει whey απο πανω (χωρις ανακατεμα) για να κανει την κρουστα (για την κρουστα ζουμε @beef :green:) οταν ειναι λιωμενο.
ανυπομονω να παρω whey με γευση για δαυτο! :)

αν παρολα αυτα το σκεφτεσαι για τα κορεσμενα και 10γρ ειναι αρκετα για τη γευση.

eli_din3
05-12-12, 20:50
κανα εξαμηνο τωρα το εχω στο γιαουρτι.
τρελλο σκαλωμα, αλλα εχοντας ριξει whey απο πανω (χωρις ανακατεμα) για να κανει την κρουστα (για την κρουστα ζουμε @beef :green:) οταν ειναι λιωμενο.
ανυπομονω να παρω whey με γευση για δαυτο! :)

αν παρολα αυτα το σκεφτεσαι για τα κορεσμενα και 10γρ ειναι αρκετα για τη γευση.

που το βρισκεις?

warrior s
05-12-12, 21:01
Ελάτε μωρέ τώρα κορεσμένα λιπαρά και πράσινα άλογα :P :P. Δε θα πάθετε τίποτα. Δεν είναι όλα τα κορεσμένα λιπαρα το ίδιο ούτε επιδρούν το ίδιο στη χοληστερόλη.
@ eli_din3 Το coconut oil το βρίσκεις σε μαγαζιά με βιολογικά.

πρακτορας
05-12-12, 21:33
παιδια να ρωτησω κατι τι να ειναι καλυτερο να τρωω νιφαδες βρωμης η αυτο που λεει τραγανες μπουκιες βρωμης (κορν φλεικς βρωμης ) ?

warrior s
05-12-12, 21:51
παιδια να ρωτησω κατι τι να ειναι καλυτερο να τρωω νιφαδες βρωμης η αυτο που λεει τραγανες μπουκιες βρωμης (κορν φλεικς βρωμης ) ?

Το πρώτο μάλλον γιατί το δεύτερο είναι κάπως επεξεργασμένο και ίσως φορτωμένο και με άλλα πράγματα.. Εγω πάντως τη βρώμη δεν την κάνω κέφι, δεν τη χρησιμοποιώ στη διατροφή μου. ;). Θεωρώ ότι είναι μια υπερεκτιμημένη τροφή :huh?:

average_joe
05-12-12, 22:17
Ελάτε μωρέ τώρα κορεσμένα λιπαρά και πράσινα άλογα :P :P. Δε θα πάθετε τίποτα. Δεν είναι όλα τα κορεσμένα λιπαρα το ίδιο ούτε επιδρούν το ίδιο στη χοληστερόλη.
@ eli_din3 Το coconut oil το βρίσκεις σε μαγαζιά με βιολογικά.


δεν διαφωνω αλλα απο κει και περα, αν καποιος ανησυχει πασο.
ενα λινκ που αναφερεται στα κορεσμενα

http://ajcn.nutrition.org/content/80/3/550.full.pdf+html
για τους γκουρμεδιαρηδες, μπορουν να το χρησιμοποιησουν και για να περασουν το κρεας σε τηγανι.

@ eli_din3 απο βοτανο (απο μαρκες now, jarrow, nutiva κτλ)

warrior s
05-12-12, 22:20
δεν διαφωνω αλλα απο κει και περα, αν καποιος ανησυχει πασο.
ενα λινκ που αναφερεται στα κορεσμενα

για τους γκουρμεδιαρηδες, μπορουν να το χρησιμοποιησουν και για να περασουν το κρεας σε τηγανι.

@ eli_din3 απο βοτανο (απο μαρκες now, jarrow, nutiva κτλ)

Σωστός!!! :thumbup: :8-)

Gianna
05-12-12, 23:09
κανα εξαμηνο τωρα το εχω στο γιαουρτι.
τρελλο σκαλωμα, αλλα εχοντας ριξει whey απο πανω (χωρις ανακατεμα) για να κανει την κρουστα (για την κρουστα ζουμε @beef :green:) οταν ειναι λιωμενο.
ανυπομονω να παρω whey με γευση για δαυτο! :)

αν παρολα αυτα το σκεφτεσαι για τα κορεσμενα και 10γρ ειναι αρκετα για τη γευση.

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. Εξάλλου και τι δεν έχω βάλει σ' αυτό το κατακαημένο το γιαουρτάκι!!!
Whey με γεύση καρύδα θα είναι όντως ποοοοολύ ωραία. Νομίζω βγάζει η Syntrax τη Necter:unsure:

πρακτορας
05-12-12, 23:22
Το πρώτο μάλλον γιατί το δεύτερο είναι κάπως επεξεργασμένο και ίσως φορτωμένο και με άλλα πράγματα.. Εγω πάντως τη βρώμη δεν την κάνω κέφι, δεν τη χρησιμοποιώ στη διατροφή μου. ;). Θεωρώ ότι είναι μια υπερεκτιμημένη τροφή :huh?:


ευχαριστω για την απαντηση να σου πω τι αλλο εχεις να προτεινεις πχ για πρωινο περα απο βρωμη , κανα σαντουιτσ η κανα συνδιασμο γαλακτοκομικου αυγα η φρουτα δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο

warrior s
05-12-12, 23:31
ευχαριστω για την απαντηση να σου πω τι αλλο εχεις να προτεινεις πχ για πρωινο περα απο βρωμη , κανα σαντουιτσ η κανα συνδιασμο γαλακτοκομικου αυγα η φρουτα δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο

Φίλε εγώ φτιάχνω ψωμί με αλεύρι καλαμποκιού+ολικής άλεσης, αλείφω και λίγο κατσικίσιο βούτυρο+ 2 αυγά ολόκληρα για πρωινό αφού πρώτα έχω φάει 20, 30 γραμμάρια νωπή γύρη. Μετά από 1 ώρα από τη γύρη περίπου :)

just chris
09-12-12, 10:53
Φίλε εγώ φτιάχνω ψωμί με αλεύρι καλαμποκιού+ολικής άλεσης, αλείφω και λίγο κατσικίσιο βούτυρο+ 2 αυγά ολόκληρα για πρωινό αφού πρώτα έχω φάει 20, 30 γραμμάρια νωπή γύρη. Μετά από 1 ώρα από τη γύρη περίπου :)

too much μου φαινεται

warrior s
09-12-12, 11:19
too much μου φαινεται

Τι εννοείς?

just chris
09-12-12, 11:32
θερμιδικα

warrior s
09-12-12, 11:36
θερμιδικα

Όχι δε νομίζω. 25 γραμμ βούτυρο βάζω δεν είναι και τόσες πολλές θερμίδες.. :cool:

just chris
09-12-12, 11:39
καλα μη φανταστεις,στο ματι μου φαινονται πολλα!
μπορει να λεω κ λαλακιες....

warrior s
09-12-12, 11:45
καλα μη φανταστεις,στο ματι μου φαινονται πολλα!
μπορει να λεω κ λαλακιες....

απλά ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί βρώμη για πρωινό.. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω υπολογίσει πόσες θερμίδες είναι στο σύνολο το πρωινό μου αλλά δε θα είναι και πολλές για τα δικά μου δεδομένα :cool:

pantermalisk
10-12-12, 11:22
Καλησπέρα. Είμαι φαντάρος και θα ήθελα να μου δώσετε μερικές ιδέες για το τι θα τρώω μέσα στο στρατόπεδο για να μην πάρω κιλά αλλά ούτε να χάσω και μυική μάζα.

tolis93
10-12-12, 11:41
Καλησπέρα. Είμαι φαντάρος και θα ήθελα να μου δώσετε μερικές ιδέες για το τι θα τρώω μέσα στο στρατόπεδο για να μην πάρω κιλά αλλά ούτε να χάσω και μυική μάζα.

απο φαγητα τι παιζουν εκει?φαγητο μεσα απο τις εξοδους σου μπορεις να φερνεις?

pantermalisk
10-12-12, 15:48
απο φαγητα τι παιζουν εκει?φαγητο μεσα απο τις εξοδους σου μπορεις να φερνεις?

μπορώ να φέρω αλλά δεν παίζουν λεφτά...απο φαγητα εχουν αρκετες φορες κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες, μακαρονια με διαφορες σαλτσες, οσπρια, κ.α...αλλα το θεμα ειναι οτι βαζουν πολυ λαδι και αλατι...

tolis93
10-12-12, 16:29
μπορώ να φέρω αλλά δεν παίζουν λεφτά...απο φαγητα εχουν αρκετες φορες κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες, μακαρονια με διαφορες σαλτσες, οσπρια, κ.α...αλλα το θεμα ειναι οτι βαζουν πολυ λαδι και αλατι...

τα κοτοπουλα μια χαρα ειναι,και τα οσπρια(εκτος αν ειναι υπερτιγκα στο λαδι) τα μακαρονια τωρα σκετος υδατανθρακας ειναι δεν εχουν πρωτεινη. παντως μια δικιλη πρωτεινη μπορεις να παρεις και με ενα 40αρι κ να συμπληρωνεις οποτε χρειαζεται το γευμα παραπανω πρωτεινη, αλλιως υπομονη και προσεχε τις ποσοτητες γιατι αν ειναι φουλ λαδι ξεφευγει σε θερμιδες πολυ ευκολα και δε λεει να βγεις με + κιλα

sTeLaKoS
10-12-12, 16:34
Καλησπέρα. Είμαι φαντάρος και θα ήθελα να μου δώσετε μερικές ιδέες για το τι θα τρώω μέσα στο στρατόπεδο για να μην πάρω κιλά αλλά ούτε να χάσω και μυική μάζα.

Στρατιωτική θητεία και bodybuilding (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9859-Στρατιωτική-θητεία-και-bodybuilding&highlight=θητεία)

spiroskafk
11-12-12, 15:29
Παίδες βλέπω απο διάφορες διατροφές εδώ να έχετε 100γρ+ βρώμη στο πρωινό :bowdown:
Πως τρώτε τόσο πολύ? Εγώ το μόνο που έχω καταφέρει είναι να την βάζω στο μπλέντερ με ζεστό γάλα + μπανάνα...50 το πολύ 60γρ παραπάνω δε τραβάω. Άσε που για να το πιω αυτο μου παίρνει κανα 10λεπτο+. Πιο παλιά την έβαζα σε κρύο γάλα και την έτρωγα όπως τα κορν φλέικς, αλλά εκεί ήθελα ένα 20λεπτο για να φάω:banghead:
Για ρίχτε καμιά ίδεα ρε παίδες πως να κατέβαζω και εγώ τόσο πολύ...:green:

Mikekan
11-12-12, 15:33
Eγώ σκέτη με γάλα τη τρώω, γύρω στα 90γρ.

spiroskafk
11-12-12, 15:41
Eγώ σκέτη με γάλα τη τρώω, γύρω στα 90γρ.

Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος αλλά η βρώμη δεν είναι απο τα φαγητά που μπορώ να κατεβάσω γρήγορα... Αν κάτσω να φάω 90γρ βρώμη με γάλα...τότε με βλέπω να με παίρνει καμια ώρα.. :green:

warrior s
11-12-12, 15:47
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί πιέζετε τους εαυτούς σας να φάνε αυτή τη μ*****α που λέγεται βρώμη :rolf: :rolf:. Ποιος σας είπε ότι είναι αναντικατάστατη?


Παίδες βλέπω απο διάφορες διατροφές εδώ να έχετε 100γρ+ βρώμη στο πρωινό :bowdown:
Πως τρώτε τόσο πολύ? Εγώ το μόνο που έχω καταφέρει είναι να την βάζω στο μπλέντερ με ζεστό γάλα + μπανάνα...50 το πολύ 60γρ παραπάνω δε τραβάω. Άσε που για να το πιω αυτο μου παίρνει κανα 10λεπτο+. Πιο παλιά την έβαζα σε κρύο γάλα και την έτρωγα όπως τα κορν φλέικς, αλλά εκεί ήθελα ένα 20λεπτο για να φάω:banghead:
Για ρίχτε καμιά ίδεα ρε παίδες πως να κατέβαζω και εγώ τόσο πολύ...:green:

Τρώνε τόσο πολύ βρώμη γιατί ξυπνάνε πεινασμένοι από την προηγούμενη μέρα ρε φίλε.. Θα είχανε κόψει carbs στα τελευταία γεύματα για αυτό :P

spiroskafk
11-12-12, 15:52
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί πιέζετε τους εαυτούς σας να φάνε αυτή τη μ*****α που λέγεται βρώμη :rolf: :rolf:. Ποιος σας είπε ότι είναι αναντικατάστατη?



Τρώνε τόσο πολύ βρώμη γιατί ξυπνάνε πεινασμένοι από την προηγούμενη μέρα ρε φίλε.. Θα είχανε κόψει carbs στα τελευταία γεύματα για αυτό :P

Είναι θρεπτική ρε γαμώτο! :bbbiceps: :green:

warrior s
11-12-12, 15:56
Είναι θρεπτική ρε γαμώτο! :bbbiceps: :green:

Σιγά τη θρεπτική.. :turtle: Δύσπεπτη είναι και εμποδίζει την απορρόφηση άλλων θρεπτικών συστατικών που έχεις ανάγκη 8-)

nikos1234
11-12-12, 23:12
παιδια,να τρωω 1 και καλη φορα την εβδομαδα 2 σουβλακια ή να τρωω 2 φορες την εβδομαδα απο 1 σουβλακι?τι ειναι καλυτερο για λιγοτερη αποθηκευση λιπους?

Creative
11-12-12, 23:52
Παίδες βλέπω απο διάφορες διατροφές εδώ να έχετε 100γρ+ βρώμη στο πρωινό :bowdown:
Πως τρώτε τόσο πολύ? Εγώ το μόνο που έχω καταφέρει είναι να την βάζω στο μπλέντερ με ζεστό γάλα + μπανάνα...50 το πολύ 60γρ παραπάνω δε τραβάω. Άσε που για να το πιω αυτο μου παίρνει κανα 10λεπτο+. Πιο παλιά την έβαζα σε κρύο γάλα και την έτρωγα όπως τα κορν φλέικς, αλλά εκεί ήθελα ένα 20λεπτο για να φάω:banghead:
Για ρίχτε καμιά ίδεα ρε παίδες πως να κατέβαζω και εγώ τόσο πολύ...:green:


Μπορείς να βάλεις κακάο, μέλι και ταχίνι και γίνεται πολύ καλό.

Nikolas_mk2
12-12-12, 00:01
παιδια,να τρωω 1 και καλη φορα την εβδομαδα 2 σουβλακια ή να τρωω 2 φορες την εβδομαδα απο 1 σουβλακι?τι ειναι καλυτερο για λιγοτερη αποθηκευση λιπους?

Το θεμα ειναι πως το γουσταρεις εσυ,καποια πραγματα(ψυχολογικά) εχουν αντίκτυπο και στο σωμα.....Αν το θελεις φαε και 3 μαζεμενα,μια τροφη απο μονη της δεν ''αποθηκευει'' λίπος......Εφόσον δεν προκυπτει θερμιδικός πλεονασμός και τα μακρος σωστα διαμορφωμενα δεν θα παθεις κατι. ;)

liveris
12-12-12, 01:43
Σιγά τη θρεπτική.. :turtle: Δύσπεπτη είναι και εμποδίζει την απορρόφηση άλλων θρεπτικών συστατικών που έχεις ανάγκη 8-)

οπως?

Inferno1988
12-12-12, 02:36
Καλησπέρα. Απ' όσο ξέρω, το αλκόολ "τρώει" κάποια θρεπτικά συστατικά. Θα ήθελα να ξέρω ποιά είναι για να ξέρω και πως να τα αναπληρώσω μετά. Δεν μιλάω για τρελές ποσότητες αλκόολ, που σου τρώνε τα πάντα, αλλά για ένα δύο ποτά, αν βγεις το βράδυ.

Mitsos
12-12-12, 03:12
γεια σας παιδια εκανα προσφατα λιπομετρηση (ειμαι 1,85 και ζυγιζω 85 κιλα) και εχω κανει μεγαλη κατακρατηση υγρων 65% νερο και μονο 10,2% λιπος και θα ηθελα να σας ρωτησω τι να κανς για να κατεβασω το ποσοστο αρκετα...δεν θελω να αφηδατοσω αλλα να φυγει αθτη η θαμπαδα στο σωμα μ..η διαιτολος μου ειπε να ελατωσω το αλατι στο φαγητο μ το οποιο ομως ειναι ειδη ελαχιστο και να πινω περισσοτετο νερο πινω ομωσ ειδη 3 λιτρα.....εχετε να μ προτεινεται καποια αλλη λυση ισως καποιο φαγητο ποθ βοηθαει στην αποβολη υγρων η καποιο συμπληρωμα?

tolis93
12-12-12, 12:21
Καλησπέρα. Απ' όσο ξέρω, το αλκόολ "τρώει" κάποια θρεπτικά συστατικά. Θα ήθελα να ξέρω ποιά είναι για να ξέρω και πως να τα αναπληρώσω μετά. Δεν μιλάω για τρελές ποσότητες αλκόολ, που σου τρώνε τα πάντα, αλλά για ένα δύο ποτά, αν βγεις το βράδυ.

δεν νομιζω οτι γινεται κατι τετοιο απλα το αλκοολ δε μεταβολιζεται και γινεται λιπος(το αν θα το καψεις η θα το κρατησεις και ποσο απο αυτο λογω ελλειματος-υπερκαλυψης θερμιδων ειναι αλλο θεμα) επισης εμποδιζει τη ροη αμινοξεων στο αιμα (?) (αν θυμαμαι καλα) δεν υπαρχει κατι δηλαδη που να αναπληρωσεις

nikos1234
12-12-12, 17:07
Το θεμα ειναι πως το γουσταρεις εσυ,καποια πραγματα(ψυχολογικά) εχουν αντίκτυπο και στο σωμα.....Αν το θελεις φαε και 3 μαζεμενα,μια τροφη απο μονη της δεν ''αποθηκευει'' λίπος......Εφόσον δεν προκυπτει θερμιδικός πλεονασμός και τα μακρος σωστα διαμορφωμενα δεν θα παθεις κατι. ;)
δηλαδη ειναι ακριβως τ ιδιο απο αποψη αποθηκευση λιπους?

τα κιλα γενικα καλο ειναι να τα παιρνω αργα(1-2 κιλα τον μηνα)ή λιγο πιο γρηγορα?(2-3 κιλα τον μηνα?)τι θα γινει περισσοτερη μυικη μαζα?
εννοειται πως και στις δυο περιπτωσεις θα ακολουθουμε την ιδια διατροφη...

ξερει κανεις μηπως?

Inferno1988
12-12-12, 17:28
δεν νομιζω οτι γινεται κατι τετοιο απλα το αλκοολ δε μεταβολιζεται και γινεται λιπος(το αν θα το καψεις η θα το κρατησεις και ποσο απο αυτο λογω ελλειματος-υπερκαλυψης θερμιδων ειναι αλλο θεμα) επισης εμποδιζει τη ροη αμινοξεων στο αιμα (?) (αν θυμαμαι καλα) δεν υπαρχει κατι δηλαδη που να αναπληρωσεις

Έχω την αίσθηση, χωρίς να ξέρω στα σίγουρα και γι' αυτό ρωτάω, ότι με το αλκόολ ο οργανισμός καταναλώνει αβέρτα ενέργεια για να το μεταβολίσει και γι' αυτό σου λένε καλύτερα να το πίνεις με κάποιον υδατάνθρακα πχ ξηροκάρπια.

lila_1
12-12-12, 18:22
Τα ξηροκάρπια είναι λιπαάρα όχι υ/κας
Βασικά το αλκόολ έχει 7 θερμίδες/γραμμάριο και για να μεταβολιστεί σταματά ο μεταβολισμός των υπόλοιπων μακροσυστατικών

alexandro7
13-12-12, 20:15
To παστέλι κάνει για μετά την προπόνηση?Αν όχι αμέσως, αργότερα ίσως??Αμέσως μόλις τελειώσω τρώω 1 μπανάνα και 7 ασπράδια..μετά από 40 λεπτά τρώω βραστές πατάτες με μαρούλι..μετά από 2-2,5 ώρες τρώω κοτόπουλο ή μοσχάρι ή ψάρι χωρίς αμυλώδη υδατάνθρακες...πριν κοιμηθώ τρώω γιαούρτι και λίγα καρύδια..Αυτά τρώω μετά την προπόνησή μου για όγκο...ρύζι και μακαρόνια τρώω στα γεύματα πριν την προπόνηση..και τώρα θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζεται να τρώω κανα παστέλι(περιέχει:577,5kcal ενέργεια-18g πρωτείνες-33,3g υδατ/κες εκ των οποίων τα 23,3g είναι σάκχαρα-λιπαρές ύλες 40g εκ των οποίων 6,3g κορεσμένα λιπαρά οξέα-εδώδιμες ύλες 6,2g-νάτριο 0,01g{όλα αυτά ανά 100g}) μετά την προπόνηση και αν είναι καλή η μεταπροπονητική μου διατροφή...

billy89
13-12-12, 20:30
Όχι παστέλι μετά την προπόνηση, έχει λίπος. Καλό είναι το μεταπροπονητικό σου, στο δεύτερο γεύμα μετά την προπόνηση βάλε και πρωτείνη δηλαδή πατάτα+μοσχάρι πχ+μαρούλι.

Τώρα για το παστέλι, αν είσαι στον όγκο και αν χωράει στις θερμίδες σου και αν έχει μόνο μέλι+σουσάμι δεν είναι άσχημη λύση, τις πρωινές ώρες θα σου πρότεινα. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ αρκετό ταχίνι στον όγκο.

Nikolas_mk2
13-12-12, 20:34
Δεν υπαρχει λόγος να χωριζεις υδατανθρακα και πρωτεινη μετα την προπονηση...Αφου τρως τα ασπραδια,φαε ολα τα υπόλοιπα μαζι σε ενα γευμα(πατατες,κρεας,σαλατα)καμια ωρα μετα... :thumbup:

tolis93
13-12-12, 23:39
γεια σας παιδια εκανα προσφατα λιπομετρηση (ειμαι 1,85 και ζυγιζω 85 κιλα) και εχω κανει μεγαλη κατακρατηση υγρων 65% νερο και μονο 10,2% λιπος και θα ηθελα να σας ρωτησω τι να κανς για να κατεβασω το ποσοστο αρκετα...δεν θελω να αφηδατοσω αλλα να φυγει αθτη η θαμπαδα στο σωμα μ..η διαιτολος μου ειπε να ελατωσω το αλατι στο φαγητο μ το οποιο ομως ειναι ειδη ελαχιστο και να πινω περισσοτετο νερο πινω ομωσ ειδη 3 λιτρα.....εχετε να μ προτεινεται καποια αλλη λυση ισως καποιο φαγητο ποθ βοηθαει στην αποβολη υγρων η καποιο συμπληρωμα?

κανενα καφεδακι.πρασινο τσαι.και μειωσε υδατανθρακα αυξησε λιπαρα ,αν κανεις πολυ αεροβιο μειωσε καπως και κοψε λιγο απο θερμιδες.θα δεις διαφορα πιστευω

Devil
13-12-12, 23:43
εχετε να μ προτεινεται καποια αλλη λυση ισως καποιο φαγητο ποθ βοηθαει στην αποβολη υγρων η καποιο συμπληρωμα?

σπαραγγια....

tolis93
14-12-12, 00:44
οντως τα σπαραγγια βοηθανε?:unsure:

NASSER
14-12-12, 00:49
οντως τα σπαραγγια βοηθανε?:unsure:

δοκιμασμένο... σε μεγάλο βαθμό :) Φυσικά για να υπάρχει διούρηση σε ικανοποιητικό βαθμό που θα επιφέρει να φύγουν νερά από το σώμα, θα πρέπει να πιούμε ικανοποιητικές ποσότητες νερού. Σε συνδυασμό με πράσινο τσάι και καφέ έχουμε ακόμα πιο καλά αποτελέσματα. Δεν θα πρέπει να φοβηθούμε να έχουμε ταυτόχρονο και ικανοποιητική ποσότητα νατρίου στη διατροφή για ισορροπία των ηλεκτρολυτών.

tolis93
14-12-12, 00:56
πολυ καλο δε το ξερα ευχαριστω:thumbup:

Rocknrolla
14-12-12, 03:01
Παιδες ερωτηση γιατι εχω θεμα με το νερο.

Το βραδυ οταν ειναι να κοιμηθω αν εχω πιει νερο λιγο πιο πριν δεν με παιρνει ο υπνος...

Παω 6 φορες τουαλετα μεχρι να "αδειασει" τελειως η δεξαμενη και μετα να με παρει ο υπνος.

Το προβλημα ειναι το εξης, αν δεν πιω νερο ας πουμε, 2 ωρες πριν κοιμηθω, βαλε + 8 ωρες υπνος μετα δλδ 10 ωρες χωρις νερο δεν ειναι αρνητικο για τον οργανισμο? :unsure:

NASSER
14-12-12, 10:27
Ρύθμισε τις ποσότητες νερού που καταναλώνεις καθημερινά. Αυτό που λες ίσως συμβαίνει γιατί το περισσότερο νερό το πίνεις πριν τον ύπνο.. Επομένως μείωσε την ποσότητα νερού πριν τον ύπνο και πίνε περισσότερο κατά τη διάρκεια της ημέρας που κάνεις διάφορες δραστηριότητες.

Rocknrolla
15-12-12, 00:08
Ρύθμισε τις ποσότητες νερού που καταναλώνεις καθημερινά. Αυτό που λες ίσως συμβαίνει γιατί το περισσότερο νερό το πίνεις πριν τον ύπνο.. Επομένως μείωσε την ποσότητα νερού πριν τον ύπνο και πίνε περισσότερο κατά τη διάρκεια της ημέρας που κάνεις διάφορες δραστηριότητες.

Οκ θα το δοκιμασω ευχαριστω!!

Steloukos
15-12-12, 00:41
γεια σας παιδια εκανα προσφατα λιπομετρηση (ειμαι 1,85 και ζυγιζω 85 κιλα) και εχω κανει μεγαλη κατακρατηση υγρων 65% νερο και μονο 10,2% λιπος και θα ηθελα να σας ρωτησω τι να κανς για να κατεβασω το ποσοστο αρκετα...δεν θελω να αφηδατοσω αλλα να φυγει αθτη η θαμπαδα στο σωμα μ..η διαιτολος μου ειπε να ελατωσω το αλατι στο φαγητο μ το οποιο ομως ειναι ειδη ελαχιστο και να πινω περισσοτετο νερο πινω ομωσ ειδη 3 λιτρα.....εχετε να μ προτεινεται καποια αλλη λυση ισως καποιο φαγητο ποθ βοηθαει στην αποβολη υγρων η καποιο συμπληρωμα?

Αν πινεις 3 λιτρα κανε τα σιγα σιγα 4,5.Το επιπλεον νερο θα αφαιρεσει καποια ποσοτητα νατριου απο το σωμα αρα δεν θα εχεις κατακρατηση.Το να παρεις συμπληρωμα για να χασεις νερα το βρισκω υπερβολικο.Και να ξερεις το αλατι βρισκεται και σε τροφες που δεν το περιμενουμε οτι εχουν γι αυτο προσοχη.

sAVAZz
16-12-12, 02:59
μια ερωτηση...οτι αυγα τρωω τα πεταω ωμα και τα χτυπαω με καλα 3ερω...ειναι καλο αυτο ή παιζει να πα8ω τπτ...??μιλαω για περιπου 6 αυγα την μερα τα 2 ολοκληρα

FITNESS GIRL
16-12-12, 03:04
μια ερωτηση...οτι αυγα τρωω τα πεταω ωμα και τα χτυπαω με καλα 3ερω...ειναι καλο αυτο ή παιζει να πα8ω τπτ...??μιλαω για περιπου 6 αυγα την μερα τα 2 ολοκληρα

και εγω καμια φορα τα τρωω ωμα δεν εχω παθει τιποτα,αν και μπορεις να τα κανεις στο αντικολλητικο και να ριχνεις νερο και γινονται σαν βραστα,συνηθως ετσι τα τρωω στο πρωινο μου

sAVAZz
16-12-12, 14:13
απλα βαριεμαι τωρα να τα μαγειρευω....κανας αλλος 3ερει να μ πει?

Nikolas_mk2
16-12-12, 14:31
Στα ωμά αυγα παντα παίζει η πιθανότητα της σαλμονέλας,ειδικά εφοσον δεν προέρχονται απο ελεγχόμενη(δική σου δλδ)πηγη...

Mpozos
16-12-12, 14:39
εγώ να φοβάμαι για σαλμονέλα; δικιές μου είναι η κότες που πίνω ( μερικές φορές τα αυγά )

sAVAZz
16-12-12, 14:44
μπορω να καταλαβω απο το χρωμα ας πουμε ενος ασπραδιου αν το αυγο δν ειναι καλο??εχει σαλμονελα η κατι τετοιο?

Nikolas_mk2
16-12-12, 16:43
Βασικα το βακτιριο της σαλμονελας αναπτυσεται πολύ ευκολα και ιδως στα βιομηχανοποιημενα,στα οικοσιτα ο κινδυνος δεν εκμηδενιζεται,απλώς όσο πιο προσεγμενη ειναι η καθαριοτητα του χωρου,τοσο μειωνονται οι πιθανοτητες-αλλα και παλι ποτε δεν εισαι εξασφαλισμενος.....Δυστηχως δεν υπαρχει τπτ που να δειχνει την υπαρξη βακτιριου,το μονο που καταλαβαινεις απο την ασχημη μυρωδια ειναι αν προκειται για παλιο αυγο,τπτ αλλο....

Χριστοφορος123
16-12-12, 19:55
Παιδια 15 περιπου αμυγδαλα ποσα γρ πρωτεινη εχουνε;

ΠανοςΒ
16-12-12, 20:12
3,5-4 gr εχουν

giorgis12
17-12-12, 16:10
Παιδια γεια σας εχω ενα ερωτημα που ολοι λιγο πολυ το 'χουμε αυτες τις μερες αν εισαι σε ογκο και φας π.χ 3 μελομακαρωνα τι επιπτωσεις εχει α και αν φαω 3 μελομακαρωνα .α παραλειψω ενα γευμα;

tolis93
17-12-12, 16:21
Παιδια γεια σας εχω ενα ερωτημα που ολοι λιγο πολυ το 'χουμε αυτες τις μερες αν εισαι σε ογκο και φας π.χ 3 μελομακαρωνα τι επιπτωσεις εχει α και αν φαω 3 μελομακαρωνα .α παραλειψω ενα γευμα;

χτυπα τα μετα τη προπονηση μη φας τον υδατανθρακα σου μετα χτυπα μονο πρωτεινη κ εισαι μια χαρα πιστευω.η καλυτερη στιγμη θεωρητικα τοτε ειναι.σε ογκο πας μονο και μονο για να σαι και πιο χαλαρα διατροφικα ,αν μεινεις στις ιδιες θερμιδες δε θα εχει καμια επιπτωση

Rocknrolla
17-12-12, 20:11
Παιδια το κουλουρι (100γρ) ποσες θερμιδες περιπου εχει ξερει κανεις?

Αυτο που εχουν στις κηδειες (μικρο αρτακι), οχι το κλασσικο με την τρυπα στη μεση .

nikos1234
20-12-12, 23:27
Καλησπερα παιδια απο αποψη λιγοτερης αποθηκευσης λιπους ειναι καλυτερο να φαμε πχ 200 γραμμαρια μοσχαρι το μεσημερι και 200 το βραδυ ή να τα μοιρασουμε σε 130 το μεσημερι,130 το απογευμα,130 το βραδυ?

Υπαρχει περιπτωση αν μπουν σχετικα γρηγορα τα κιλα(2-3 τον μηνα)να μπει και αρκετο λιπος παροτι ακολουθουμε πολυ καλη διατροφη?

Little Lion Man
21-12-12, 23:38
Για να μην ανοίξω καινουργιο θέμα (για την ώρα τουλάχιστον) εχω ένα πρόβλημα στο 2ο και 4ο γεύμα, δηλαδη μεταξυ πρωινου και μεσημεριανου, οταν δεν μεσολαβει προπόνηση και μεταξυ απογευματινού/βραδυνού, δεν εχω κάτι σιγουρο, δηλαδη παιζουν ομελετα, μαζι ίσως με αμύγδαλα ή/και μπασμάτι, μπορει και μακαρόνια αν και ουσιαστικά μου έχουν προτείνει τοστ με γαλοπουλα/ντοματα/τυρι και ψωμι ολικης αλλα δεν το χρησιμοποιω συχνα, υποθετω πιο σωστο είναι να με απασχολει αν βγαινουν σωστα οι θερμιδες;

tolis93
21-12-12, 23:46
Για να μην ανοίξω καινουργιο θέμα (για την ώρα τουλάχιστον) εχω ένα πρόβλημα στο 2ο και 4ο γεύμα, δηλαδη μεταξυ πρωινου και μεσημεριανου, οταν δεν μεσολαβει προπόνηση και μεταξυ απογευματινού/βραδυνού, δεν εχω κάτι σιγουρο, δηλαδη παιζουν ομελετα, μαζι ίσως με αμύγδαλα ή/και μπασμάτι, μπορει και μακαρόνια αν και ουσιαστικά μου έχουν προτείνει τοστ με γαλοπουλα/ντοματα/τυρι και ψωμι ολικης αλλα δεν το χρησιμοποιω συχνα, υποθετω πιο σωστο είναι να με απασχολει αν βγαινουν σωστα οι θερμιδες;

το ολο θεμα ειναι οι θερμιδες και τα μακρος.καλυτερα χτυπα ενα τοστακι ειναι πιο πρακτικο.εξαρταται κ τι σε βολευει βεβαια.κ αν δεν παιζει προπονηση χτυπας κ ενα κοτατζ η ενα γιαουρτι

Little Lion Man
21-12-12, 23:51
το ολο θεμα ειναι οι θερμιδες και τα μακρος.καλυτερα χτυπα ενα τοστακι ειναι πιο πρακτικο.εξαρταται κ τι σε βολευει βεβαια.κ αν δεν παιζει προπονηση χτυπας κ ενα κοτατζ η ενα γιαουρτι

Τα μάκρος με βασανίζουν, προσπαθω να τα φτιάξω κανα μήνα τωρα, αυτα τραβας αν δεν εχεις μαθηματικο μυαλο. Το τοστ είναι όντως πιο πρακτικο αλλα δεν είμαι σιγουρος οτι με καλυπτει θερμιδικά, αλλά μάλλον είναι από τα πράγματα που πρέπει να κοιτάξω. Το γιαούρτι το κρατάω για βράδυ, και το cottage μόνο βράδυ με συνοδεια φυστικοβουτυρου γιατι δεν αντεχω τη μυρωδια.

beefmeup
22-12-12, 00:01
δεν υπαρχει λογος για βασανα..
αρχικα υπολογιζεις την πρωτεινη σου,κ απο κει κ περα κοιτας σε τι ανταποκρινεται καλυτερα το σωμα σου.
αλλοι πρoτιμουν υ/ες κ αλλοι περισοτερα λιπαρα..κ με αυτο σαν γνωμονα προσθαφαιρεις αναλογα το πως θα σε παει το σωμα σου..
οπου δεις οτι ξεφευγεις σε λιπος σημαινει οτι πρεπει να μειωσεις κατι..οχι ομως την πρωτεινη..
αυτα κ μια χαρα θα σαι.

nikos1234
22-12-12, 01:30
Καλησπερα παιδια απο αποψη λιγοτερης αποθηκευσης λιπους ειναι καλυτερο να φαμε πχ 200 γραμμαρια μοσχαρι το μεσημερι και 200 το βραδυ ή να τα μοιρασουμε σε 130 το μεσημερι,130 το απογευμα,130 το βραδυ?

Υπαρχει περιπτωση αν μπουν σχετικα γρηγορα τα κιλα(2-3 τον μηνα)να μπει και αρκετο λιπος παροτι ακολουθουμε πολυ καλη διατροφη?

Mηπως μπορει να μου απαντησει καποιος?

tolis93
22-12-12, 21:12
Mηπως μπορει να μου απαντησει καποιος?

ιδιες θερμιδες δε θα παρεις?ε διαφορα στην αποθηκευση λιπους δε θα δεις.εγω θα το σπαγα σε 130αρακια να σ πω την αληθεια αν μιλαμε για την ολη πρωτεινη της μερας να χω να φαω κ κατι το απογευμα περαν των αλλων.οσο για το 3-4 κιλα το μηνα και καθαρα.δυσκολακι.κατα πολυ:thumbup: αν θες να ανεβασεις ποιοτηκα κιλα τρωγε αρκετη πρωτεινουλα και μεινε ισοθερμιδικα αντε ελαφρως υπερ

Little Lion Man
22-12-12, 23:11
Ερώτηση σχετικα με το πρωινό: Μέχρι τώρα έτρωγα 100 γρ. βρώμης με 250-300 γρ. γάλα και 2 φέτες ολικής ολικής με φυστικοβούτυρο. Επείδη κοντεύει να κλείσει 2ος μήνας που έχω μείνει στάσιμος κ εκνευρίζομαι μήπως να αλλάξω κάτι; Τις επόμενες 3 ημέρες θα αυξήσω βρώμη στα 150γρ και μετα μάλλον 200 άλλα νιώθω πως γινεται υπερβολικο.

NASSER
23-12-12, 00:04
Γιατί δεν κοιτάς να ανεβάσεις τον υδατάνθρακα στα άλλα γεύματα? Επίσης καλό είναι να ανεβάσεις πρώτα την πρωτεΐνη ;)

nikos1234
23-12-12, 00:31
ιδιες θερμιδες δε θα παρεις?ε διαφορα στην αποθηκευση λιπους δε θα δεις.εγω θα το σπαγα σε 130αρακια να σ πω την αληθεια αν μιλαμε για την ολη πρωτεινη της μερας να χω να φαω κ κατι το απογευμα περαν των αλλων.οσο για το 3-4 κιλα το μηνα και καθαρα.δυσκολακι.κατα πολυ:thumbup: αν θες να ανεβασεις ποιοτηκα κιλα τρωγε αρκετη πρωτεινουλα και μεινε ισοθερμιδικα αντε ελαφρως υπερ

οχι,ρε ειμαι σε ογκο.πρεπει να βαλω κιλα πολλααα(1.77-60 κιλα)αλλα επειδη βλεπω πως μπορω να παρω κιλα,ρωταω αν συνισταται ν παιρνω 2-3 κιλα τον μηνα...

Βασικα για να μην σε μπερδευω η ερωτηησ μου ειναι...Ειναι το ιδιο να βαλω 2 κιλα τον μηνα με το να βαλω 3 κιλα τον μηνα απο αποψη αποθηκευσ λιπους?

Εννοειται πως θα ακολουθω πολυ καλη διατροφη...

Socratis100
23-12-12, 00:45
Δεν ξερω που να ρωτησω οποτε ρωταω εδω
Κατα την κριση σας,νομιζετε οτι αν σταματησετε να βαζετε κιλα σταματας αρκετα την μυικη σου αναπλαση?Εχω δει οτι καιρο τωρα δεν βλεπω διαφορες πανω μου ,ενω καποτε[οταν επαιρνα κιλα]εβλεπα τεραστιες διαφορες.Τωρα πολυ δυσκολα.

Little Lion Man
23-12-12, 00:47
Γιατί δεν κοιτάς να ανεβάσεις τον υδατάνθρακα στα άλλα γεύματα? Επίσης καλό είναι να ανεβάσεις πρώτα την πρωτεΐνη ;)

Χμμ..., τον υδατανθρακα τον θεωρούσα σίγουρο ότι τον έχω καλά άλλα θα το κοιτάξω τώρα. Όσο για την πρωτείνη, αφού σε κάθε γεύμα πρέπει να υπαρχει να υποθέσω θα πρέπει να υπάρχει και στο πρωινο..., δηλαδη εκτός βρώμης/φυστικοβούτυρου που λογικά είναι φυτικη. Μάλλον θα πέφτουν και αυγά για πρωινό.

Nikolas_mk2
23-12-12, 00:53
Δεν ξερω που να ρωτησω οποτε ρωταω εδω
Κατα την κριση σας,νομιζετε οτι αν σταματησετε να βαζετε κιλα σταματας αρκετα την μυικη σου αναπλαση?Εχω δει οτι καιρο τωρα δεν βλεπω διαφορες πανω μου ,ενω καποτε[οταν επαιρνα κιλα]εβλεπα τεραστιες διαφορες.Τωρα πολυ δυσκολα.

Mα δεν γινετε να αναπτυχθεις μυικά χωρις να ανεβουν τα κιλά σου...Ειναι αυτονοητο...Εφοσον σταματησες να βαζεις κιλά σταματησες να βαζεις και μυικό όγκο.....

Mikekan
23-12-12, 14:35
Mα δεν γινετε να αναπτυχθεις μυικά χωρις να ανεβουν τα κιλά σου...Ειναι αυτονοητο...Εφοσον σταματησες να βαζεις κιλά σταματησες να βαζεις και μυικό όγκο.....

Εκτός αν χάνει και λίπος ταυτόχρονα!

tolis93
25-12-12, 11:53
οχι,ρε ειμαι σε ογκο.πρεπει να βαλω κιλα πολλααα(1.77-60 κιλα)αλλα επειδη βλεπω πως μπορω να παρω κιλα,ρωταω αν συνισταται ν παιρνω 2-3 κιλα τον μηνα...

Βασικα για να μην σε μπερδευω η ερωτηησ μου ειναι...Ειναι το ιδιο να βαλω 2 κιλα τον μηνα με το να βαλω 3 κιλα τον μηνα απο αποψη αποθηκευσ λιπους?

Εννοειται πως θα ακολουθω πολυ καλη διατροφη...

μυικα κιλα θα βαζεις συγκεκριμενα καθε μηνα(π μεσα σε ενα μηνα ουτε 1 κιλο δε θα ναι) τα υπολοιπα ειναι νερακι και πατσαδες.ανεβασε θερμιδες δες πως θα σαι αν ανεβαινεις ακομα και 1 κιλο το μηνα και αναλογα κινεισαι.μη περιμενεις να πας 77 κιλα σε ενα χρονο.καλως η κακως εισαι πολυ λιγα κιλα για το υψος σου.παρτα σωστα τουλαχιστον :D

lila_1
25-12-12, 12:11
Δεν ξερω που να ρωτησω οποτε ρωταω εδω
Κατα την κριση σας,νομιζετε οτι αν σταματησετε να βαζετε κιλα σταματας αρκετα την μυικη σου αναπλαση?Εχω δει οτι καιρο τωρα δεν βλεπω διαφορες πανω μου ,ενω καποτε[οταν επαιρνα κιλα]εβλεπα τεραστιες διαφορες.Τωρα πολυ δυσκολα.

Εξαρτάται. Πόσα κιλά είσαι τώρα και από πόσα ξεκίνησες?
Από ένα σημείο και μετά (εφόσον έχεις ξεκινήσει απ το μηδεν) μπαίνουν λίπος και υγρά. ΔΕ μπορείς επ άπειρο να βάζεις καθαρά κιλά, από ένα σημείο και μετά θα μπαίνουν αρκετά αργά και δεν θα έχει να κάνει με το αν

lila_1
25-12-12, 14:04
με το αν κανεις υπερθερμιδική διατροφή ήθελα να γράψω:turtle::turtle::turtle:....wtf??

nikos1234
25-12-12, 17:27
μυικα κιλα θα βαζεις συγκεκριμενα καθε μηνα(π μεσα σε ενα μηνα ουτε 1 κιλο δε θα ναι) τα υπολοιπα ειναι νερακι και πατσαδες.ανεβασε θερμιδες δες πως θα σαι αν ανεβαινεις ακομα και 1 κιλο το μηνα και αναλογα κινεισαι.μη περιμενεις να πας 77 κιλα σε ενα χρονο.καλως η κακως εισαι πολυ λιγα κιλα για το υψος σου.παρτα σωστα τουλαχιστον :D

Δηλαδη ακοα και αν βλεοω πως μπορω να βαλω 2-3 κιλα τον μηνα να μειωσω θερμιδες για να παριρνω 1 κιλο τοβν μηνα?λαδι στα φαγητα στο προπονητικο και στο μεταπροπονητικο να βαζω?(καθυστερουν την αποροφηση)..

Giannistzn
25-12-12, 17:45
Βλεπεις και πραττεις, εξαρταται απο το "πως" βαζεις τα κιλα. Εαν βλεπεις οτι ανεβαζεις και το σωμα σου φαινεται καλο και πιο "γεματο" εισαι μια χαρα. Αν δεις οτι ξεφευγεις, ανεβαζεις πιο ομαλα.

Για το λαδι που λες, αν το γευμα σου πριν την προπονηση ειναι 2-3 ωρες πριν, ναι κανονικα φουλ γευμα με λαδια και οτι τρως. Μετα την προπονηση θες αμεση απορροφηση (σχετικο βεβαια αλλα τεσπα) αν παιρνεις whey σκετη, αν τρως φουλ γευμα θεωρω καλυτερα να μην εχει πολλες πρασιναδες και λαδια μεταπροπονητικα.

alexandro7
25-12-12, 18:24
Βλεπεις και πραττεις, εξαρταται απο το "πως" βαζεις τα κιλα. Εαν βλεπεις οτι ανεβαζεις και το σωμα σου φαινεται καλο και πιο "γεματο" εισαι μια χαρα. Αν δεις οτι ξεφευγεις, ανεβαζεις πιο ομαλα.

Για το λαδι που λες, αν το γευμα σου πριν την προπονηση ειναι 2-3 ωρες πριν, ναι κανονικα φουλ γευμα με λαδια και οτι τρως. Μετα την προπονηση θες αμεση απορροφηση (σχετικο βεβαια αλλα τεσπα) αν παιρνεις whey σκετη, αν τρως φουλ γευμα θεωρω καλυτερα να μην εχει πολλες πρασιναδες και λαδια μεταπροπονητικα.

πρασινάδες γιατί όχι...???εδώ λένε πως αν τρως βραστό μπρόκολο μετά την προπόνηση κάνει καλό είτε είσαι σε φάση όγκου είτε γράμμωσης....

Giannistzn
25-12-12, 18:45
Λιγοτερες φυτικες ινες, εχει να κανει με την πεψη

nikos1234
26-12-12, 00:04
Βλεπεις και πραττεις, εξαρταται απο το "πως" βαζεις τα κιλα. Εαν βλεπεις οτι ανεβαζεις και το σωμα σου φαινεται καλο και πιο "γεματο" εισαι μια χαρα. Αν δεις οτι ξεφευγεις, ανεβαζεις πιο ομαλα.

Για το λαδι που λες, αν το γευμα σου πριν την προπονηση ειναι 2-3 ωρες πριν, ναι κανονικα φουλ γευμα με λαδια και οτι τρως. Μετα την προπονηση θες αμεση απορροφηση (σχετικο βεβαια αλλα τεσπα) αν παιρνεις whey σκετη, αν τρως φουλ γευμα θεωρω καλυτερα να μην εχει πολλες πρασιναδες και λαδια μεταπροπονητικα.

Εννοεις αν κανω γυμναστικη 2-3 ωρες μετα το φαγητο να μην βαλω λαδι και αν κανω προπο 3-4 ωρες μετα ρο φαγητο να βαζ λαδι για να με κρ;ταει το φαγητο? ΥΓ.Ειμαι 14....

Giannistzn
26-12-12, 00:08
Εννοω οτι εαν το γευμα σου δεν ειναι 30-45 λεπτα πριν την προπο (π.χ. καποιοι χρησιμοποιουν και whey pre-wo) και ειναι κανονικο με χρονικη διαφορα 1 30 ωρα π.χ., βαλε οτι θες στο γευμα. Ναι λαδι (θεωρητικα) για να σε "κρατησει" περισσοτερο.

nikos1234
26-12-12, 01:07
Εννοω οτι εαν το γευμα σου δεν ειναι 30-45 λεπτα πριν την προπο (π.χ. καποιοι χρησιμοποιουν και whey pre-wo) και ειναι κανονικο με χρονικη διαφορα 1 30 ωρα π.χ., βαλε οτι θες στο γευμα. Ναι λαδι (θεωρητικα) για να σε "κρατησει" περισσοτερο.

εγω γιατι εχω ακουσει οτι καλο ειναι να βαζουμε λαδι στο φαγητο μονο αν κανουμε 3-4 ωρες μετα γυνναστικη?γιατι αν κανεις 2-3 ωρες μετα και εχεις φαει με λαδι τοτε θα αργησει η αποροφηση κ θα νιωθεις φουσκωμενος...?Σορρυ π ρωταω τα ιδια κ τα ιδια αλλα ειμαι περιεργος:-)Κανας αλλος ξερει να μας πε<?

Athlete
27-12-12, 03:09
Ποια η γνωμη σας για το γαλα Νουνου calci plus? Δινει λεει 5,5 γρ πρωτεινης στα 100 ml την ωρα που ολα τα αλλα γαλατα δινουν 3,3...

nikos1234
28-12-12, 01:05
παιδια το πρωι να βαλω και κανα ξηρο καρπο η με λαδι που βαζω στα αβγα ειμαι οκ?
Τα κασιους ειναι καλα για να τα χρησιμοποιοω σαν καλα λιπαρα?

ειμαι 14 κ σ ογκο

magavaTOUT
29-12-12, 16:23
Ποια η γνωμη σας για το γαλα Νουνου calci plus? Δινει λεει 5,5 γρ πρωτεινης στα 100 ml την ωρα που ολα τα αλλα γαλατα δινουν 3,3...
Περισσοτερη πρωτεινη αλλα και πιο ακριβο αν θυμαμαι καλα. Παντως εγω το επαιρνα γιατι οπως ολα τα νουνου σε χαρτινο δεν με φουσκωναν τοσο.

παιδια το πρωι να βαλω και κανα ξηρο καρπο η με λαδι που βαζω στα αβγα ειμαι οκ?

ειμαι 14 κ σ ογκο
Καλα ειναι και τα κασιους. Εγω θα προτιμουσα αμυγδαλα ή φυστικοβουτυρο. Τρωγε τα εναλλαξ :P
http://i.imgur.com/85L7I.jpg

nikos1234
29-12-12, 17:40
να βαλω κ το πρωι κανα ξηρο καρπο?
οταν τρωω αβγα με λαδι να τρωω και τοτε η δε χρειαζεται?

magavaTOUT
29-12-12, 19:37
να τρως τοσα λιπαρα ωστε να καλυπτεις τον στοχο σου μεσα στην μερα. Οπου θες βαλτα μεσα στην μερα

Κωστας12
30-12-12, 01:44
Γεια σας παιδια. Να κανω και εγω με την σειρα μου μια ερωτηση. Ειμαι 16 χρονων (υψος 1,70 - βαρος 60 κιλα) και εχω 2-3 μηνες που ξεκινησα προπονηση με βαρη. Σχετικα εχω ελειψη βαρους και θελω να βαλω κιλα. Καθημερινα παιρνω περιπου 60γ πρωτεινης χωρις πολλα πολλα λιπη. Ειναι αρκετα για να μεγαλωσει ο (μυικος) ογκος μου ή θελω παραπανω;Αν χρειαζομαι παραπανω, ποιες ειναι οι οικονομικοτερες πηγες πρωτεινης;Τα συμπληρωματα ειναι μονο για ενηλικους;

Nikolas_mk2
30-12-12, 01:55
Γεια σας παιδια. Να κανω και εγω με την σειρα μου μια ερωτηση. Ειμαι 16 χρονων (υψος 1,70 - βαρος 60 κιλα) και εχω 2-3 μηνες που ξεκινησα προπονηση με βαρη. Σχετικα εχω ελειψη βαρους και θελω να βαλω κιλα. Καθημερινα παιρνω περιπου 60γ πρωτεινης χωρις πολλα πολλα λιπη. Ειναι αρκετα για να μεγαλωσει ο (μυικος) ογκος μου ή θελω παραπανω;Αν χρειαζομαι παραπανω, ποιες ειναι οι οικονομικοτερες πηγες πρωτεινης;Τα συμπληρωματα ειναι μονο για ενηλικους;

Λάθος και....Λάθος! Οι απαιτήσεις για διατηρηση της μυικής μαζας βρισκονται περιπου στο 0,8-1,1 γρμ ανα κιλό βαρους,οποτε για περιπτωσεις μυικής υπερτροφίας χρειάζεται ενα ποσό της ταξεως του 1,5+για αρχαριους ακουμενους με βαρη(1,5-1,7).....Ανεβασε τα γραμαρια γυρω στο 100,δεν ειναι μεγαλη ποσότητα,ευκολα την εχεις απο 2 μερίδες κοτοπουλο/κοκ.κρεας κτλ. + μισό λιτρο γάλα και λιγα αυγά ή γιαούρτι/τυρι κοτατζ κτλ...Τα λιπαρά σου θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον το 15-20% των καθημερινων θερμιδων που λαμβανεις-ακομα και τα κορεσμενα χρειαζονται αλλα σε μικρότερα ποσοστά βεβαια.... ;)

Κωστας12
30-12-12, 02:31
ευχαριστω για την απαντηση θα προσπαθησω να φτασω τα 100 γρ ανα μερα αν και η τσεπη μου ειναι περιορισμενης δυναμηκοτητας.Συμπληρωματα που ειναι οικονομικα ειναι καλα για τον οργανισμο ενος ανηλικου;

Nikolas_mk2
30-12-12, 02:53
Γενικά δεν αξιζει τον κόπο να πας σε συμπληρωματα,ειδικά σε αυτην την ηλικία και εμ αυτες τις αναγκες δεν υπάρχει λόγος.....Απο οικονομικής απόψεως δεν ειναι και πολύ φθηνότερη επιλογη απο 5 αυγα πχ..(2-3 ολόκληρα και ασπραδια),ευκολία ειναι περισσότερο....Για τα τροφιμα να πηγαίνεις σε λαική αγορα αν μπορείς,ειναι πολύ φθηνότερα απο τα σουπερ-μαρκετ

lila_1
30-12-12, 11:50
Βασικά αν κάτσετε να κάνετε τους υπολογισμούς, η σκόνη (εφόσον δεν πάρετε 60 ευρώ ένα 2κιλο) βγαίνει πιο φτηνή από οποιαδήποτε πηγή πρωτείνης αν υπολογίσετε €/γραμμάριο
Αρα συμφέρει να παίρνεις συμπλήρωμα

Mpozos
30-12-12, 12:46
η άποψη μου περι του θέματος ειναι ότι η πρωτεινη συμφέρει σε αυτον τον καιρό που βρισκόμαστε ιδικά αν την πάρεις και απο εξωτερικό αλλα δεν ξέρεις τι έχει μέσα αυτο ειναι το θέμα. τώρα ο φίλος μας πρωτεινη χ2 του βάρος του ειναι εύκολο να πάρει απο τροφή όποτε δεν θα πρότεινα να πάρει κάποιο συμπλήρωμα πρωτεινης η εκτός αν του είναι δύσκολο να βάλει στο πρωινό και μεταπροπονητικό του καποια μορφή πρωτεινης.
οικονομικές πηγές πρωτείνες φίλε ειναι το γιαουρτι, τα όσπρια ο τόνος σε νερο η σαρδέλες με το κιλό, και τα αυγά.

Κωστας12
30-12-12, 13:48
Είναι κακο να παιρνεις την ημερησια ποσοτητα απο ενα μονο τροφιμο; ή πρωτεινη να ναι και οτι ναναι ; πχ. Για ενα διαστημα επινα 2λ γαλα και αυτη ηταν η μοναδικη πηγη πρωτεινης που ειχα

lila_1
30-12-12, 14:12
Από άποψη μακροσυστατικών όχι
Από άποψη μικροσυστατικών ναι μάλλον έχεις πρόβλημα με τη μονοφαγία

Rocknrolla
02-01-13, 00:32
Μερικες ερωτησεις για τροφιμα!

1)Το οικονομικοτερο ψαρι πιο ειναι? (να εχει και πρωτεινη καλη ομως) τονος,τσιπουρα η κατι αλλο?

2)Κοτοπουλο στηθος ποσο το αγοραζετε? Εμενα απο ενα κρεοπολειο στη γειτονια μου το βαζει 8 ευρω το στηθος της κοτας ολοκληρο (ειναι βεβαια μεγαλο)

3)Κοτοπουλο φρεσκο η κατεψυγμενο τρωτε?

Και για διατροφη!

4)Το πρωι μπορω να τρωω 2 τοστ ( ψωμι ολικης ) αντι για πιτακι βρωμης γιατι το εχω βαρεθει? (ιδιες πρωτεινες βγαζουν πανω κατω με φετες γαλοπουλα και τυρι και θερμιδες) (σε υποθερμιδικη διαιτα)

5)Πειραζει να καταναλωνω καθε μερα τα εξης? (απο αποψη συντηριτικων κτλπ )
200γρ κοτατζ
4φετες γαλοπουλα
1 τονο κονσερβα

ger1975
02-01-13, 01:02
Μερικες ερωτησεις για τροφιμα!

1)Το οικονομικοτερο ψαρι πιο ειναι? (να εχει και πρωτεινη καλη ομως) τονος,τσιπουρα η κατι αλλο?

2)Κοτοπουλο στηθος ποσο το αγοραζετε? Εμενα απο ενα κρεοπολειο στη γειτονια μου το βαζει 8 ευρω το στηθος της κοτας ολοκληρο (ειναι βεβαια μεγαλο)

3)Κοτοπουλο φρεσκο η κατεψυγμενο τρωτε?

Και για διατροφη!

4)Το πρωι μπορω να τρωω 2 τοστ ( ψωμι ολικης ) αντι για πιτακι βρωμης γιατι το εχω βαρεθει? (ιδιες πρωτεινες βγαζουν πανω κατω με φετες γαλοπουλα και τυρι και θερμιδες) (σε υποθερμιδικη διαιτα)

5)Πειραζει να καταναλωνω καθε μερα τα εξης? (απο αποψη συντηριτικων κτλπ )
200γρ κοτατζ
4φετες γαλοπουλα
1 τονο κονσερβα

Καλησπέρα

1) Οι τιμές στα ψάρια παίζουν ανά περιόδους. Συνήθως εγώ παίρνω σαρδέλες που αν πάω το μεσημέρι κατά τις 14:00 πριν κλείσει το ψαράδικο τις έχει 3,99 το κιλό. Επίσης τόνο σε κονσέρβα από τον γαλαξία που τις έχει οικονομικά.

2) Το κοτόπουλο δεν το παίρνω στήθος φιλέτο γιατί είναι αρκετά ακριβό ( 8,99 ευρώ το κιλό το χρεώνει). Μπορείς να παίρνεις στήθος με κόκαλο και να του λες να στο κάνει φιλέτο δηλαδή να στο βγάλει το κόκαλο , έχει πιο φτηνά αλλά βέβαια είναι πιο βαρύ . Πολλές φορές μπορείς να παίρνεις και ολόκληρο κοτόπουλο και να λες να στο καθαρίζει και να τρως και καμιά φορά το μπούτι ή να το τρώνε άλλοι στην οικογένεια σου

3) Καλύτερα φρέσκο να παίρνεις . Μπορείς να πηγαίνεις μια φορά την εβδομάδα και να παίρνεις όσο κοτόπουλο σου χρειάζεται για αυτήν την εβδομάδα και να το βάζεις εσύ στην κατάψυξη και να το βγάζεις και να το μαγειρεύεις κάθε 2-3 ημέρες.

4) Μπορείς να καταναλώνεις κάθε μέρα αυτά που λες εκτός από τον τόνο. Αυτόν να τον τρως 2 φορές την εβδομάδα όχι παραπάνω. Επίσης για την γαλοπούλα που παίρνεις από σούπερ μάρκετ επειδή σίγουρα θα έχει συντηρητικά μπορείς άμα έχεις όρεξη και χρόνο να παίρνεις από το κρεοπωλείο στήθος γαλοπούλα , να το βράζεις , να το κόβεις ψιλές φέτες και να το συντηρείς στο ψυγείο για 4-5 ημέρες.....

Nikolas_mk2
02-01-13, 01:02
-Το καλύτερο είναι η σαρδέλα,κοντά στα 4 ευρώ το κιλό

-Στηθος(με κοκκαλο)απο λαική 4,5-4,80 το κιλό-φρεσκο και νοστιμο,ειδικά με τις τιμες που παιζουν για ολοκληρα κοτοπουλα(3 ευρω το κιλο)το κατεψυγμενο δεν αξίζει....

-Αν σου βγαινουν ιδια τα γρμ υδατανθρακα δεν υπαρχει θεμα

-Τονο σε κονσερβα καλύτερα οχι καθε μερα,λογω επιμόλυνσης,γενικά απεφευγε τα μεγάλα ψαρια για συχνα γευματα....

Rocknrolla
02-01-13, 03:16
Ok ευχαριστω παιδες!!

Δλδ σαρδελιτσα αποτι καταλαβα ειναι το καλυτερο.

Και κοτοπουλο στηθος τοσο φτηνα στη λαικη? Καλη φαση!!

thanks again!;)

Rocknrolla
03-01-13, 20:51
Τον κοτογυρο παιδια απο το σουβλατζιδικο τι τον βαζετε σε θερμιδες/πρωτεινη?

Σιγουρα δεν ειναι απο στηθος, να βαλω στο προγραμμα 150γρ πχ whole chicken with skin? (δε ξερω τι παιζει με το γυρο αλλα λογικα θα ειναι με την πετσα μαζι?????)

ΠανοςΒ
03-01-13, 20:57
Chicken gyro with pita 400kcal F: 20gr P:25gr C: 40gr
Chicken gyro 100gr 353kcal

Rocknrolla
03-01-13, 22:13
Chicken gyro with pita 400kcal F: 20gr P:25gr C: 40gr
Chicken gyro 100gr 353kcal

Eυχαριστω!

Κωστας12
05-01-13, 14:13
Οι υδατανθρακες χρησιμευουν μονο για ενεργεια;; Αν ειναι ετσι πρεπει να περνουμε υδατανθρακες σε μερα που δεν θα κανουμε προπονηση; ή αυτοι χανονται; επισης εχω δει μερικους να λενε οτι περνουν υδατανθρακες μετα την προπονηση, γιατι;

warrior s
05-01-13, 14:22
Οι υδατανθρακες χρησιμευουν μονο για ενεργεια;; Αν ειναι ετσι πρεπει να περνουμε υδατανθρακες σε μερα που δεν θα κανουμε προπονηση; ή αυτοι χανονται; επισης εχω δει μερικους να λενε οτι περνουν υδατανθρακες μετα την προπονηση, γιατι;

Οι υ ες χρησιμοποιούνται για ενέργεια ή αποθηκέυονται στους μύες για να χρησιμοποιηθούν αργότερα για ενέργεια. Αν πάρεις πολλούς μπορεί να σου βάλει και λίπος
Τις μέρες που δεν έχεις προπόνηση θα πρέπει και πάλι να τρως υ ες αλλά μπορείς να τρώς μικρότερη ποσότητα, αυξάνοντας λίγο τα λιπαρά.
Καλά κάνουν αυτοί που τρώνε υ ες μετά την προπόνηση γιατί ο υ ας είναι κλειδί για τη σωστή αποκατάσταση από μια δυνατή προπόνηση

Κωστας12
06-01-13, 17:05
ποση ωρα χρειαζεται για να αποροφηρουν οι υδατανθρακες;πχ τρωω ενα πιατο μακαρονια πριν 3 ωρες απο την προπονηση προλαβαινει ο οργανισμος να τους αποροφησει;

warrior s
06-01-13, 17:08
ποση ωρα χρειαζεται για να αποροφηρουν οι υδατανθρακες;πχ τρωω ενα πιατο μακαρονια πριν 3 ωρες απο την προπονηση προλαβαινει ο οργανισμος να τους αποροφησει;

Ναι. Αυτό που κάνεις είναι το ιδανικό :thumbup:

xrhstosTakhs
06-01-13, 21:32
Εχω μια απορια ρε παιδια και θελω την βοηθεια σας.Εαν σε ενα γευμα πιουμε whey αντι να φαμε κοτοπουλο ειναι το ιδιο?(απο αποψη οτι καποιος προσπαθει να παρει μυικο ογκο)Θελω να πω η πρωτεινη θα ειναι η ιδια κοτοπουλο-whey...ευχαριστω

Mikekan
06-01-13, 21:33
Σχεδόν το ίδιο, πάντα ειναι καλύτερο το φαΐ!

warrior s
06-01-13, 21:46
Εχω μια απορια ρε παιδια και θελω την βοηθεια σας.Εαν σε ενα γευμα πιουμε whey αντι να φαμε κοτοπουλο ειναι το ιδιο?(απο αποψη οτι καποιος προσπαθει να παρει μυικο ογκο)Θελω να πω η πρωτεινη θα ειναι η ιδια κοτοπουλο-whey...ευχαριστω

Άμα ήτανε καλύτερη η πρωτείνη, θα πίναμε πρωτείνες όλη τη μέρα..:P. Και δε θα καθόμασταν να μαγειρεύουμε και να πετάμε τόσα λεφτά σε διατροφές.. Φυσικά το φαί είναι καλύτερο :)

xrhstosTakhs
06-01-13, 21:58
Ευχαριστω για την απαντηση αλλα επειδη δουλευω σε οικοδομη μου ειναι πολυ δυσκολο να φαω ενα κανονικο γευμα γι'αυτο ρωτησα....

Rocknrolla
06-01-13, 22:06
Ευχαριστω για την απαντηση αλλα επειδη δουλευω σε οικοδομη μου ειναι πολυ δυσκολο να φαω ενα κανονικο γευμα γι'αυτο ρωτησα....

Γιαυτο ακριβως το λογο υπαρχουν οι πρωτεινες γιατι πολλοι ανθρωποι λογο δουλειας/υποχρεωσεων δε μπορουν να μαγειρευουν κτλπ.

Αλλα αν καποιος εχει το χρονο και το χρημα εννοειται οτι το νατουραλ φαι ειναι καλυτερο :)

xrhstosTakhs
06-01-13, 22:14
Παιρνω το ιδιο αποτελεσμα whey-κοτοπουλο?Θα μου πεις η ολη διατροφη εχει νοημα αλλα επειδη αυτο γινεται 2 φορες την ημερα "παιζει" κατα καποιο τροπο στο αποτελεσμα.Ξερω οτι το κοτοπουλο και γενικα το κρεας κανει 4-5 ωρες να "αφομοιωθει" ενω η whey ξερω οτι στο μισαωρο με 1 ωρα....Για να καταληξω με την whey μπορω να ειμαι σιγουρος οτι το σωμα μου θα ειναι σε "αναβολικο περιβαλλον" μεχρι το επομενο γευμα ή οχι?και παλι ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια το εκτιμω ειλικρινα:)

warrior s
06-01-13, 22:34
Παιρνω το ιδιο αποτελεσμα whey-κοτοπουλο?Θα μου πεις η ολη διατροφη εχει νοημα αλλα επειδη αυτο γινεται 2 φορες την ημερα "παιζει" κατα καποιο τροπο στο αποτελεσμα.Ξερω οτι το κοτοπουλο και γενικα το κρεας κανει 4-5 ωρες να "αφομοιωθει" ενω η whey ξερω οτι στο μισαωρο με 1 ωρα....Για να καταληξω με την whey μπορω να ειμαι σιγουρος οτι το σωμα μου θα ειναι σε "αναβολικο περιβαλλον" μεχρι το επομενο γευμα ή οχι?και παλι ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια το εκτιμω ειλικρινα:)

Πάρε βρε αγορίνα μια πρωτείνη πολλών πηγών και άσε τη whey. Αφού θες να αντικαταστήσεις γεύμα :thumbup:

xrhstosTakhs
06-01-13, 22:43
Συμφωνω μαζι σου boy αλλα το θεμα ειναι οτι εχουμε πολυ whey :P Εαν βαλω 40γρ.whey+25γρ.καρυδια θα κρατησει για κανα 3ωρο περιπου?Με βλεπεις ψανχω να βρω καποιες "ευκολοχωνευτες" λυσεις:unsure: αλλα εννοειται αργοτερα θα παρω μια πρωτεινη πολλων πηγων(να'σαι καλα):thumbup:

warrior s
06-01-13, 22:48
Το ιδανικό θα ήταν να την έβαζες σε γάλα.. Αλλά και αυτό με τα καρύδια καλούτσικο μου ακούγεται.. Θα καθυστερήσουν τα λιπαρά κάπως την απορρόφηση.. Αλλά με γάλα καλύτερα πιστευω :P :P :P

cuntface
08-01-13, 00:00
μια ερωτηση ρε μαγκες τι ειναι καλυτερο για πρωινο να χτυπαω 8 αυγα (1 κροκος) ομελετα η να περνω 2 σκοοπ myofusion (gaspari) (ειμαι στον ογκο το πρωινο μου δν αποτελιτε μονο απο αυτην τν ομελετα)

magavaTOUT
08-01-13, 13:00
αυγουλακια, και ριξε και καναν κροκο παραπανω ;)

giorgosss
08-01-13, 19:01
εχω μιλησει με 2 ατομα για το παρακατω θεμα , σχετικους με τη γυμναστικη , και μου εχουν δωσει διαφορετικες απαντησεισ ο καθενας... :unsure:

το ερωτημα που εθεσα , ηταν , σχετικα με την αεροβικη το πρωι με αδειο στομαχι -για τη γραμμωση- για προτερηματα και γενικα για την αεροβικη...
ο ενας μου ειπε
-οτι ειναι πολυ αποτελεσματικη απλα 8α πρεπει να συνοδευετε με bcaa και γλουταμινη ωστε να αποφευγετε η καυση μυικης μαζας κατα το αεροβιο και να καιγετε οσο το δυνατον περισσοτερο λιπος...

-ο αλλος μου ειπε οτι παρω η οχι bcaa και γλουταμινη , δε προκειτε να καψω μυικη μαζα , επειδη το ανθρωπινο σωμα προοροζει ολο το λιπος ωστε να καει σε περιπτωση αναγκης...οπως στο αεροβιο . και μου ειπε οτι το σωμα κανοντας αεροβιο , για να καψει μυικη μαζα 8α πρεπει να καψει πρωτα ολο το λιπος και οταν ερθει η ωρα για να καψει μυ...το ατομο κινδυνευει με λιποθιμια αφου η καυση μυ ειναι πολυ <<βιαιη>>...με λιγα λογια 8α καψω μονο το λιπος και καθολου μυ...

η 2η αποψη μου φαινετε και πιο λογικη...αλλα θελω τη βοηθεια σας...:unsure:

Mikekan
08-01-13, 19:25
εχω μιλησει με 2 ατομα για το παρακατω θεμα , σχετικους με τη γυμναστικη , και μου εχουν δωσει διαφορετικες απαντησεισ ο καθενας... :unsure:

το ερωτημα που εθεσα , ηταν , σχετικα με την αεροβικη το πρωι με αδειο στομαχι -για τη γραμμωση- για προτερηματα και γενικα για την αεροβικη...
ο ενας μου ειπε
-οτι ειναι πολυ αποτελεσματικη απλα 8α πρεπει να συνοδευετε με bcaa και γλουταμινη ωστε να αποφευγετε η καυση μυικης μαζας κατα το αεροβιο και να καιγετε οσο το δυνατον περισσοτερο λιπος...

-ο αλλος μου ειπε οτι παρω η οχι bcaa και γλουταμινη , δε προκειτε να καψω μυικη μαζα , επειδη το ανθρωπινο σωμα προοροζει ολο το λιπος ωστε να καει σε περιπτωση αναγκης...οπως στο αεροβιο . και μου ειπε οτι το σωμα κανοντας αεροβιο , για να καψει μυικη μαζα 8α πρεπει να καψει πρωτα ολο το λιπος και οταν ερθει η ωρα για να καψει μυ...το ατομο κινδυνευει με λιποθιμια αφου η καυση μυ ειναι πολυ ...με λιγα λογια 8α καψω μονο το λιπος και καθολου μυ...

η 2η αποψη μου φαινετε και πιο λογικη...αλλα θελω τη βοηθεια σας...:unsure:

Και εδω θα ακούσεις αυτές τις δυο απόψεις και άλλες δυο ίσως, κάνεις δεν μπορεί να πει με σιγουριά απο ότι φαινεται και κανένας άνθρωπος δεν ειναι ίδιος.

Metropontix
10-01-13, 08:47
Καλημέρα. Είχα φτάσει 67 κιλά με ύψος 1.78 περίπου. Κάνω όγκο τώρα και έχω φτάσει 80 κιλά. Λέω να κρατήσω τον όγκο ως και τον Φλεβάρη. Μήπως είναι πολλά τα 13 κιλά+ που έχω πάρει; Αν με ρωτήσετε για το πως μου φαίνεται στον καθρέπτη θα σας πω πως έχω και την χαλάρωση στην κοιλιά στην οποία έχω λίπος προφανώς ακόμη το οποίο τώρα αρχίζει σιγά σιγά να μεγαλώνει. Να σταματήσω τον Γενάρη τον όγκο ή να πάρω ακόμα κάνα 3αρι κιλά και μετά να πάω για γράμμωση; :unsure: Ευχαριστώ :welcome:

Mikekan
10-01-13, 11:39
Καλημέρα. Είχα φτάσει 67 κιλά με ύψος 1.78 περίπου. Κάνω όγκο τώρα και έχω φτάσει 80 κιλά. Λέω να κρατήσω τον όγκο ως και τον Φλεβάρη. Μήπως είναι πολλά τα 13 κιλά+ που έχω πάρει; Αν με ρωτήσετε για το πως μου φαίνεται στον καθρέπτη θα σας πω πως έχω και την χαλάρωση στην κοιλιά στην οποία έχω λίπος προφανώς ακόμη το οποίο τώρα αρχίζει σιγά σιγά να μεγαλώνει. Να σταματήσω τον Γενάρη τον όγκο ή να πάρω ακόμα κάνα 3αρι κιλά και μετά να πάω για γράμμωση; :unsure: Ευχαριστώ :welcome:

Σίγουρα τα 10 τουλάχιστον είναι λίπος. Πόσο καιρό κάνεις όγκο?

Metropontix
11-01-13, 02:13
Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ :D

Κάνω όγκο από τον Αύγουστο. Είναι 2.5 κιλά/μήνα μ.ο. κι επίσης να πω πως πρώτη φορά κάνω όγκο καθώς επίσης πως είχα χάσει πολλά κιλά. Θα ήθελα να ξέρω πόσα να φτάσω στον όγκο ώστε να ξέρω πόσα να φτάσω και μετά στη γράμμωση δηλαδή τι στόχο να έχω; Να μην πάω πάλι 67 θα είναι χαζομάρα ήμουν πολύ αδύνατος με κοιλίτσα πάλι. :S

liveris
11-01-13, 02:30
εχω μιλησει με 2 ατομα για το παρακατω θεμα , σχετικους με τη γυμναστικη , και μου εχουν δωσει διαφορετικες απαντησεισ ο καθενας... :unsure:

το ερωτημα που εθεσα , ηταν , σχετικα με την αεροβικη το πρωι με αδειο στομαχι -για τη γραμμωση- για προτερηματα και γενικα για την αεροβικη...
ο ενας μου ειπε
-οτι ειναι πολυ αποτελεσματικη απλα 8α πρεπει να συνοδευετε με bcaa και γλουταμινη ωστε να αποφευγετε η καυση μυικης μαζας κατα το αεροβιο και να καιγετε οσο το δυνατον περισσοτερο λιπος...

-ο αλλος μου ειπε οτι παρω η οχι bcaa και γλουταμινη , δε προκειτε να καψω μυικη μαζα , επειδη το ανθρωπινο σωμα προοροζει ολο το λιπος ωστε να καει σε περιπτωση αναγκης...οπως στο αεροβιο . και μου ειπε οτι το σωμα κανοντας αεροβιο , για να καψει μυικη μαζα 8α πρεπει να καψει πρωτα ολο το λιπος και οταν ερθει η ωρα για να καψει μυ...το ατομο κινδυνευει με λιποθιμια αφου η καυση μυ ειναι πολυ <<βιαιη>>...με λιγα λογια 8α καψω μονο το λιπος και καθολου μυ...

η 2η αποψη μου φαινετε και πιο λογικη...αλλα θελω τη βοηθεια σας...:unsure:

what??:unsure:

giorgosss
11-01-13, 14:13
what??:unsure:

τι ακριβως δεν καταλαβες ??

giorgosss
11-01-13, 14:28
Και εδω θα ακούσεις αυτές τις δυο απόψεις και άλλες δυο ίσως, κάνεις δεν μπορεί να πει με σιγουριά απο ότι φαινεται και κανένας άνθρωπος δεν ειναι ίδιος.

με μπερδεψες περισσοτερο τωρα...:unsure:

Mikekan
11-01-13, 14:31
Και οι δύο μέθοδοι δουλεύουν τώρα αν μία από τις δύο δουλεύει λίγο καλύτερα δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί ιδιαίτερα!

tolis93
12-01-13, 11:16
Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ :D

Κάνω όγκο από τον Αύγουστο. Είναι 2.5 κιλά/μήνα μ.ο. κι επίσης να πω πως πρώτη φορά κάνω όγκο καθώς επίσης πως είχα χάσει πολλά κιλά. Θα ήθελα να ξέρω πόσα να φτάσω στον όγκο ώστε να ξέρω πόσα να φτάσω και μετά στη γράμμωση δηλαδή τι στόχο να έχω; Να μην πάω πάλι 67 θα είναι χαζομάρα ήμουν πολύ αδύνατος με κοιλίτσα πάλι. :S

κρατα τη πρωτεινη σου στο σωματικο βαρος επι 2 και μεινε ισοθερμιδικα.θα δεις τα καλυτερα αποτελεσματα.και μυς θα βαλεις και λιπος θα χανεις. body recomposition δηλαδη.2μισι κιλα το μηνα σημαινει οτι μανι μανι σε ενα 3μηνο θα σαι 7μισι κιλα πανω.απο αυτα καθαρα ποσα περιμενεις ν ειναι σε ενα 3 μηνο ?;)μη ξανα βαλεις κιλα ειναι κριμα. ειναι ξεκουραστο να σαβουριαζεις δε λεω(ψυχολογικα εννοω) αλλα δε θα σε οφελησει ιδιαιτερα καπου

Metropontix
13-01-13, 12:08
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Τόλη για την απάντηση :bowdown:

Δοκίμασα για 1 σεζόν το ισοθερμιδικό νομίζω το 2011-2012. Δε λειτούργησε :( Τουλάχιστον όχι με την ταχύτητα που ήθελα. Το παράξενο είναι πως παρέμεινα σταθερός όλη εκείνη την περίοδο χωρίς να αλλάξει τπτ παρά τα βάρη. Δεν είδα κάποια βελτίωση, χλιαρά πράγματα. :(

Την σεζόν 2012-2013 τώρα που έχω κάνει όγκο, το στομάχι έχει κάνει μύες και φαίνονται παρά το γεγονός πως είναι περίοδος όγκου, έκανα μπράτσα, έκανα μπούτια :P Αλλά φαίνονται μύες δηλαδή δεν έχει πλαδαρέψει το σώμα μου. Μόνο εκεί χαμηλά στην κοιλιά η χαλάρωση επιμένει δυστυχώς. Σκέφτηκα πως και 2 κιλά μύες να πάρω αν κάνω συνεχιζόμενους κύκλους δε θα γεμίσουν οι άδειες περιοχές κάποια στιγμή με μύες; Είναι λάθος η σκέψη μου; :(

tolis93
13-01-13, 12:50
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Τόλη για την απάντηση :bowdown:

Δοκίμασα για 1 σεζόν το ισοθερμιδικό νομίζω το 2011-2012. Δε λειτούργησε :( Τουλάχιστον όχι με την ταχύτητα που ήθελα. Το παράξενο είναι πως παρέμεινα σταθερός όλη εκείνη την περίοδο χωρίς να αλλάξει τπτ παρά τα βάρη. Δεν είδα κάποια βελτίωση, χλιαρά πράγματα. :(

Την σεζόν 2012-2013 τώρα που έχω κάνει όγκο, το στομάχι έχει κάνει μύες και φαίνονται παρά το γεγονός πως είναι περίοδος όγκου, έκανα μπράτσα, έκανα μπούτια :P Αλλά φαίνονται μύες δηλαδή δεν έχει πλαδαρέψει το σώμα μου. Μόνο εκεί χαμηλά στην κοιλιά η χαλάρωση επιμένει δυστυχώς. Σκέφτηκα πως και 2 κιλά μύες να πάρω αν κάνω συνεχιζόμενους κύκλους δε θα γεμίσουν οι άδειες περιοχές κάποια στιγμή με μύες; Είναι λάθος η σκέψη μου; :(

εφοσον ανεβαινες στα βαρη ανεβαινε κ η μυικη σου μαζα;) αργα μεν ανεβαινε δε.το καλυτερο π εχεις να κανεις ειναι να μεινεις ελαφρως υπερθερμιδικα εφοσον βλεπεις οτι λειτουργει αυτο και λεω ελαφρως γιατι απο ενα σημειο και μετα δε θα βαζεις μυες;) καλυτερα να παιρνεις 1 κιλο το μηνα και να ναι το μισο μυες παρα να παιρνεις 2μισι κ να ναι παλι το μισο μυες... θα παρει και λιγοτερο καιρο η γραμμωση θα ξανα μπεις σε ογκο γρηγορα κτλπ σε οφελει δλδ.θα σαι σε μια διαρκη κατασταση χτισιματος σε πιο εντονο ρυθμο απο οτι η ισοθερμιδικη εφοσον δε δουλευει πανω σου και θα κανεις γραμμωση 1 μηνα αντε 2 δε θα θες παραπανω εφοσον βλεπεις μυες και οχι λιπος κτλπ.αν κ τα κιλα π λες οτι αυξανονται ειναι αρκετα...μ κανει εντυπωση αυτο περι ισοθερμιδικης παντως.βεβαιωσου οτι εδινες το 100% στη προπονηση σου τοτε και βεβαιωσου οτι το κανεις και τωρα. οι αδειες περιοχες θα γεμησουν με την επιμονη σου;) ολοι υστερουμε σε ορισμενα σημεια.αλλαζε ασκησεις και δες ποιες σε ποιανουν καλυτερα.δοκιμασε διαφορετικα ειδη προπονησης (drop set superset starting strength giants set αναποδες πυραμιδες εχει πολλα αναλογα και τη μυικη ομαδα) και να σαι σιγουρος οτι δε κλεβεις στις ασκησεις πολλοι τη πατανε εκει

Hulk
13-01-13, 13:58
Καλημερα , σε περιπτωση που χρειαστει να απεχω απ τα βαρη απο 1 βδομαδα μεχρι μηνα (λογω τραυματισμου πχ) παραμενω στο προγραμμα διατροφης που κανω ?

Fratsou
13-01-13, 14:48
Παρεμεινε αλλα σε περιπτωση που κανεις ογκο μειωσε υδατανθρακα αν δεν κανεις καποια αλλη δραστηριοτητα ωστε να καψεις,
για να μην μπει λιπος

diet..
14-01-13, 20:15
giaa.. sry gia ta greglish
iparxi problima an den ine i idia posotita proteinis se kathe geuma ???

beefmeup
14-01-13, 20:49
οχι δεν υπαρχει,αυτο το ρυθμιζεις εσυ αναλογα πως σε βολευει..
καλο ειναι να μην εχεις μεγαλες αποκλισεις στις ποσοτητες ομως.
οπως επισης καλο ειναι να αρχισεις να γραφεις ελληνικα,γιατι μελλοντικο ποστ θα διαγραφονται..:)

spirus
16-01-13, 11:34
τι να κανω που ειναι ετσι το προγραμμα μου (λογω δουλειας κτλ) και αναγκαστικα παω gym 21:30 - 23:00?
ποτε να προλαβω να φαω το μεταπρονητικο και το βραδινο και ενω στις δωδεκα πρεπει να κοιμηθω???? :(
μη πω για το γιαουρτακι που εχω βαλει στη διατροφη μου πριν τον υπνο......

Steloukos
17-01-13, 03:43
τι να κανω που ειναι ετσι το προγραμμα μου (λογω δουλειας κτλ) και αναγκαστικα παω gym 21:30 - 23:00?
ποτε να προλαβω να φαω το μεταπρονητικο και το βραδινο και ενω στις δωδεκα πρεπει να κοιμηθω???? :(
μη πω για το γιαουρτακι που εχω βαλει στη διατροφη μου πριν τον υπνο......

Βασικα αυτο που θα εκανα εγω ειναι μολις τελειωσω την προπονηση να παρω συμπληρωμα πρωτεινης και υδατανθρακα και λιγο πριν πεσω για υπνο 1 γιαουρτι με 5-6 αμυγδαλακια.Το γιαουρτι ειναι μια χαρα καλο για πριν τον υπνο αφου θα σου παρεχει αμινοξεα για αρκετες ωρες οταν κοιμασαι.

tolis93
17-01-13, 12:23
τι να κανω που ειναι ετσι το προγραμμα μου (λογω δουλειας κτλ) και αναγκαστικα παω gym 21:30 - 23:00?
ποτε να προλαβω να φαω το μεταπρονητικο και το βραδινο και ενω στις δωδεκα πρεπει να κοιμηθω???? :(
μη πω για το γιαουρτακι που εχω βαλει στη διατροφη μου πριν τον υπνο......

το μεταπροπονητικο κ το βραδυνο σ κανε τα 1 γευμα κ τελειωσε εκει;)

gspyropo
17-01-13, 14:15
επειδη το πρωινο ειναι αρκετα μονοτονο σκεφτομαι τις off ημερες πχ τα σ/κ να τρωω τα εξης:

φρουτοσλατα απο : 2 πορτοκαλια, 1 πρασινο μηλο, ανανα, γκρειπφρουτ, ροδι και οτι αλλο φρουτο της εποχης...ουσιαστικα προκειτε για μια γαβαθα απο φρουτα....τι λετε??
παρεπιπτωντος εχω τρελα με τα φρουτα αλλα επειδη της καθημερινες περιοριζω την διατροφη μου σε αλλου ειδους υδατανθρακες δεν τα πολυ τρωω....

τι λετε??

john 88
17-01-13, 14:31
το πρωι πρεπει να βαλεις και πρωτεινη και υδατανθρακα σαν πρωτο γευμα ειδικα και μετα βαζεις και τα φρουτα...

chourdakis
17-01-13, 15:19
εαν ταιριαζει στα μακρο σου,φατο,.........τοσο απλο

tolis93
17-01-13, 15:50
1 σκουπ πρωτεινη σε 50-100 μλ γαλα να γινει κρεμα κ πετα τα φρουτα μεσα.βαλε κ 100 γρ γιαουρτι απο πανω κ εγινες:thumbup:

beefmeup
17-01-13, 17:22
τι λετε??

μετα απο ενα μπαν για την επιμονη σου να ανοιγεις θεματα με λαθος τροπο κ ενα σωρο παρατηρησεις,λεμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ρε φιλε να μαθεις να ρωτας στα σωστα θεματα οτι θες,η τουλαχιστον να ανοιγεις νεα θεματα με σωστο τροπο στην σωστη ενοτητα..

βασιλης ορφανιδης
17-01-13, 18:46
με τι θα μπορουσα να αντικαταστισω το φυστικοβουτυρο οστε να περνω οσο το δυνατο περισσοτερο τα ιδια θρεπτικα στοιχεια???

metallidhs
17-01-13, 19:35
ταχινι.

nikos1234
20-01-13, 15:36
1)παιδια αν μετα την προπονηση φαω δυο γιαουρτια ειναι οκ απο πρωτεινη?Μηπως επειδη ειναι αργη δεν ειναι οτι καλυτερο?
2)Πολλες φορες παρατηρω οτι ενω εχω φαει και εχω χπορτασει μετα απο 1 ωρα γουργουριζει η κοιλια μου.αυτο τι σημαινει?δεν εφαγα καλα?πως θα τπο καταλαβω?
3)επειδη δεκατιανο δεν τρωω και τρωω πρωινο στις 7.45 και μεσηεμριανο στις 2.30 τι λετε να φαω το πρωι για να ειμαι οκ απο θεμριμιδες σε ογκο?(ειμαι 14 χρονων,1.77 61 κιλα)
4)μια φετα γαλοπουλα ποσα γραμμαρια πρωτεινης εχει?

αυτην την στιγμη τρωω...

1)γαλα σχεδον ενα πιατο
2)βρωμη(κανονικη ποστητα γυρω στα 60-70 γραμμαρια
3)3 φετες γαλοπουλα

5)θελω περισοτερο υδατανθρακα?

nikos1234
20-01-13, 15:50
και γιατι λενε να τρωμε φρουτα αφου εχουν σακχαρα που πρεπει να αποφευγονται?:unsure:

2 μεριδες φρουτα ή λαχανικα ή σαλατες την μερα ειναι οκ?

procop
20-01-13, 17:58
αν και θα εχει ειπωθει πολλες φορες, ξερει καποιος 200 και 300 γρ ρυζι βρασμενο ποσο αντιστοιει σε ωμο???ευχαριστω

Rocknrolla
20-01-13, 18:07
αν και θα εχει ειπωθει πολλες φορες, ξερει καποιος 200 και 300 γρ ρυζι βρασμενο ποσο αντιστοιει σε ωμο???ευχαριστω

Αυτο παει αναλογα με ποσο νερο θα ρουφηξει (απο το ειδος ρυζιου εξαρταται)

Παντως μια φορα που τα ειχα ζυγισει μου ειχε βγει οτι τα 70γρ αβραστο ρυζι βγηκαν περιπου 250γρ βρασμενο.

procop
20-01-13, 18:27
ναι εχεις δικιο,εγω χρησιμοποιω καστανο ρυζι Agrino..μαλλον θα πρεπει να το ζυγισω για να δω..απλα δεν εχω ζυγαρια και προσπαθω να αποφυγω να αγορασω

nikos1234
20-01-13, 23:25
1)παιδια αν μετα την προπονηση φαω δυο γιαουρτια ειναι οκ απο πρωτεινη?Μηπως επειδη ειναι αργη δεν ειναι οτι καλυτερο?
2)Πολλες φορες παρατηρω οτι ενω εχω φαει και εχω χπορτασει μετα απο 1 ωρα γουργουριζει η κοιλια μου.αυτο τι σημαινει?δεν εφαγα καλα?πως θα τπο καταλαβω?
3)επειδη δεκατιανο δεν τρωω και τρωω πρωινο στις 7.45 και μεσηεμριανο στις 2.30 τι λετε να φαω το πρωι για να ειμαι οκ απο θεμριμιδες σε ογκο?(ειμαι 14 χρονων,1.77 61 κιλα)
4)μια φετα γαλοπουλα ποσα γραμμαρια πρωτεινης εχει?

αυτην την στιγμη τρωω...

1)γαλα σχεδον ενα πιατο
2)βρωμη(κανονικη ποστητα γυρω στα 60-70 γραμμαρια
3)3 φετες γαλοπουλα

5)θελω περισοτερο υδατανθρακα?

?ρε παιδια..μια απαντηση...:(

ΠανοςΒ
20-01-13, 23:42
1) δεν ειναι καλη επιλογη το γιαουρτι μεταπροπονητικα.

2) σημαινει οτι εχεις πολυ γρηγορο μεταβολισμο.

3) κανα σαντουιτσακι με ψωμι ολικης λαχανικο και κρεας κοτοπουλο ψαρι. Εκει το γιαουρτι ειναι καλυτερο απο οτι μεταπροπονητικα.

4) 1-2γρ εχει. Κακη επιλογη γενικα.

Angelos13
21-01-13, 02:28
Παιδια μιας και ενα πολυ μεγαλο μερος της ιστοσελιδας δινει ιδιαιτερη εμφαση στη διατροφη, θα ηθελα να γραψω το δικο μου προγραμμα πανω κατω να μου πειτε αποψεις.

πρωι : 5 φρυγανιες με μελι +200ml γαλα +1 φρουτο
κατα τις 10 : συνηθως ενα φρουτο
μεσημερι : 220 γρ κοτοπουλο(ή 300 γρ μπριζολα χωρις λιπος ή κρεας ή κατι αλλο πλουσιο σε πρωτεϊνες) + ρυζι ή μακαρονια ή κριθαρακι (100γρ)
απογευμα : ενα φρουτο+ ισοτονικο ποτο + 300 ml γαλα
βραδυ : κατι παρομοιο με το μεσημερι

Ολα τα χρησιμοποιω τις μερες που κανω προπονηση και αναλογα την ενταση της ρυθμιζω τις θερμιδες( 2500-3100 ημερισιως)

Θα ηθελα να ακουσω αποψεις και φυσικα αν θελετε να μου προσθαφεραισετε κατι :)

warrior s
21-01-13, 13:09
Παιδια μιας και ενα πολυ μεγαλο μερος της ιστοσελιδας δινει ιδιαιτερη εμφαση στη διατροφη, θα ηθελα να γραψω το δικο μου προγραμμα πανω κατω να μου πειτε αποψεις.

πρωι : 5 φρυγανιες με μελι +200ml γαλα +1 φρουτο
κατα τις 10 : συνηθως ενα φρουτο
μεσημερι : 220 γρ κοτοπουλο(ή 300 γρ μπριζολα χωρις λιπος ή κρεας ή κατι αλλο πλουσιο σε πρωτεϊνες) + ρυζι ή μακαρονια ή κριθαρακι (100γρ)
απογευμα : ενα φρουτο+ ισοτονικο ποτο + 300 ml γαλα
βραδυ : κατι παρομοιο με το μεσημερι

Ολα τα χρησιμοποιω τις μερες που κανω προπονηση και αναλογα την ενταση της ρυθμιζω τις θερμιδες( 2500-3100 ημερισιως)

Θα ηθελα να ακουσω αποψεις και φυσικα αν θελετε να μου προσθαφεραισετε κατι :)

Η δική μου άποψη είναι οτι θα μπορούσες στο πρωινό να βάλεις 1 αυγο ή και 2 ολοκληρα επιπλέον. Απο κει και περα θεωρώ ότι ειναι πολύ καλη επιλογή η νωπη γυρη στο πρωινο. 1 με 2 κουταλιες. Δινει βιταμίνες πρωτεινη ενζυμα και κάνει καλό γενικότερα. ή θα μπορούσες να παρεις μαγια μπύρας σε σκόνη που ειναι φυσικο συμπλήρωμα διατροφης
Απο κει και περα καλό είναι να τρως ψαρι γιατι εχει ω3 ή μπορεις να παρεις συμπλήρωμα ω3 ή fishoil. Και το μουρουνέλαιο είναι πολύ καλό ¨cod liver oil¨ γιατί έχει λυποδιαλιτες βιταμίνες και κάποια ω3, κυκλοφορεί σε συμπλήρωμα και είναι φτηνό. ;)

F1_yamaha
21-01-13, 13:33
στοχος γραμμωση (θελω να κοπω) εχω ξεκινιση εδω και 20 μερες.
πρωι
πρωτα 40-50 MIn διαδρομο
γαλα 0% 250ml
και 50 γρ διμιτριακα (δεν μπορω με τπτ να φαω βρωμη εχω δοκιμασει τα παντα ).
1 αυγο και 3 ασπραδια

δεκατιανο

150 γρ κοτοπουλο η 150 γρ μοσχαρι με σαλατα 2 κουταλιες λαδι και 200 γρ πατατα.

προπονιση gym

μεσιμεριανο

150 γρ κοτοπουλο η 150 γρ μοσχαρι με σαλατα 2 κουταλιες λαδι +200 γρ πατατα

απογευμα

150 γρ κοτοπουλο η 150 γρ μοσχαρι με σαλατα 1 κουταλιες λαδι

βραδι

150 γρ κοτοπουλο η 150 γρ μοσχαρι με σαλατα 1 κουταλιες λαδι

πριν κοιμιθω ενα γιαουρτι 0% με 10 αμιγδαλα

η 2 κουταλιες λαδι ειναι για να σημπληροσο τισ θερμιδες που μου λιπουν δεν ξερω αν ειναι λαθος

1 μερα εχω μοσχαρι 1 ψαρι και στο τελος καθε μηνα θα αφερω θερμιδες απο ελαιολαδο

αν μπορει καπιος καπια συμβουλή θελω γράμμωση.

θερμιδες συντήρησης με εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα ειναι γυρο στης 3150 . η διατροφη που εβαλα εχει 2800.

nikos1234
21-01-13, 17:25
1) δεν ειναι καλη επιλογη το γιαουρτι μεταπροπονητικα.

2) σημαινει οτι εχεις πολυ γρηγορο μεταβολισμο.

3) κανα σαντουιτσακι με ψωμι ολικης λαχανικο και κρεας κοτοπουλο ψαρι. Εκει το γιαουρτι ειναι καλυτερο απο οτι μεταπροπονητικα.

4) 1-2γρ εχει. Κακη επιλογη γενικα.

δεκατιανο δεν μπροω να φαω...τι αλλο να βαλω το πρωι?τρωω...

γαλα ενα πιαστο
βρωμη 65 γραμμαρια
2-3 αβγα βραστα ολοκληρα
3 φετες γαλοπουλα

οταν γουργουριζει η κοιλια μου να τρωω κατι η αν εχω φαιε μια ωρα πριν να μην τρωω τιποτα?

nikos1234
22-01-13, 23:34
παιδια αν καποια μερα δεν μπορω να φαω υδατανθρακα...και φαω παραπανω ρπωτεινη πεοραζει?θα το αντικαταστησει?

αν ειναι στο μεταπορπονητικο πεοραζει?

νταξη 1 στο τοσο θα γινει αυτο....απλα ρωταω...

και αν μπορειττς απαντηστε και στο απαο πανω ποστ..

COBRA_STYLE
23-01-13, 22:45
βαλε και κανα προβειο γιαουρτι αν θες στο πρωινο και εισαι κομπλε.

τωρα στο αλλο που ρωτας,φαε πρωτεινη ναι,τι σε μπερδευει ακριβως?Μετρας θερμιδες γενικα?

Παντως απο ο,τι σ'εχω κοψει ψυριζεις τη μαιμου χωρις λογο,απλοποιησε τα λιγο στο μυαλο σου και χαλαρωσε.

Alex Pap
23-01-13, 23:16
Ειμαι 16 χρονων και σχεδον 70 κιλα.. Σε καθημερινη βαση τρωω:
Πρωι: κορν φλεικς με γαλα και μια μπανανα¨
Δεκατιανo: Μπαγκετα μαυρο ψωμι με cottage cheese 60-70 γραμμαρια γαλοπουλα, ντοματα και μετα ενα μηλο
Mεσημερι: Oτι εχει σπιτι :P Συνηθως Ψαρι η κοτοπουλο, λαχανικα οσπρια κα
Πριν την προπο: Mια μπανανα
Mετα προπο: Eνα σκουπ (30 γραμ καθαρη πρωτεινη)
Βραδυ: Bραστο κοτοπουλο με πατατες (βραστες) σαλατα
Πριν τον υπνο λιγο cottage

Tι λετε; Πρεπει να βαλω κι αλλη πρωτεινη στα γευματα και πως; Η να τρωω και κατι αλλο;

Action man
23-01-13, 23:25
Έχω την εντύπωση ότι μετά την προπόνηση καλό θα ήταν μαζί με το σκπούπ να έχεις και κάποια μορφή υγρού κατά προτίμηση υδατάνθρακα για γρηγορότερη απορρόφηση και αποκατάσταση γλυκόζης.

warrior s
23-01-13, 23:25
Ειμαι 16 χρονων και σχεδον 70 κιλα.. Σε καθημερινη βαση τρωω:
Πρωι: κορν φλεικς με γαλα και μια μπανανα¨
Δεκατιανo: Μπαγκετα μαυρο ψωμι με cottage cheese 60-70 γραμμαρια γαλοπουλα, ντοματα και μετα ενα μηλο
Mεσημερι: Oτι εχει σπιτι :P Συνηθως Ψαρι η κοτοπουλο, λαχανικα οσπρια κα
Πριν την προπο: Mια μπανανα
Mετα προπο: Eνα σκουπ (30 γραμ καθαρη πρωτεινη)
Βραδυ: Bραστο κοτοπουλο με πατατες (βραστες) σαλατα
Πριν τον υπνο λιγο cottage

Tι λετε; Πρεπει να βαλω κι αλλη πρωτεινη στα γευματα και πως; Η να τρωω και κατι αλλο;

Μια χαρα σε βρίσκω :thumbup:
Όχι δε χρειάζεσαι άλλη πρωτεινη ούτε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι 8-)
Απλά το σωστο ήταν να την έβαζες στις ΔΙΑΤΡΟΦΕΣ ΜΕΛΩΝ όπου βάζει ο καθενας τη διατρροφή του και όχι εδώ που απλά γινονται ερωτήσεις διατροφής


Έχω την εντύπωση ότι μετά την προπόνηση καλό θα ήταν μαζί με το σκπούπ να έχεις και κάποια μορφή υγρού κατά προτίμηση υδατάνθρακα για γρηγορότερη απορρόφηση και αποκατάσταση γλυκόζης.

Ναι αυτο θα μπορούσε να το κάνει ή να προσθέσει κανα 2 μπανάνες μαζί με την πρωτεινη


Σορρυ αν εκανα βλακεια! Υπεθεσα οτι εδω θα ηταν το σωστο τοπικ..

Δεν πειράζει εντάξει, μικρό το κακο!!!

Alex Pap
23-01-13, 23:29
Μια χαρα σε βρίσκω :thumbup:
Όχι δε χρειάζεσαι άλλη πρωτεινη ούτε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι 8-)
Απλά το σωστο ήταν να την έβαζες στις ΔΙΑΤΡΟΦΕΣ ΜΕΛΩΝ όπου βάζει ο καθενας τη διατρροφή του και όχι εδώ που απλά γινονται ερωτήσεις διατροφής



Ναι αυτο θα μπορούσε να το κάνει ή να προσθέσει κανα 2 μπανάνες μαζί με την πρωτεινη

Σορρυ αν εκανα βλακεια! Υπεθεσα οτι εδω θα ηταν το σωστο τοπικ..

Alex Pap
23-01-13, 23:32
Το σιροπι γλυκοζης που υπαρχει στα σουπερ μαρκετ λετε; Το διαλυω στο νερο που εχω την πρωτεινη η το τρωω οπως ειναι; :P

warrior s
23-01-13, 23:36
Το σιροπι γλυκοζης που υπαρχει στα σουπερ μαρκετ λετε; Το διαλυω στο νερο που εχω την πρωτεινη η το τρωω οπως ειναι; :P

Και αυτο θα μπορουσες να πάρεις αλλά δεν στο προτείνω γιατι είναι δύσκολο να διαλυθει και θα αναγκαστεις να το πετάξεις. Βαλε 1 2 μπανάνες, μια χαρα ειναι :thumbup:

Alex Pap
23-01-13, 23:37
Και αυτο θα μπορουσες να πάρεις αλλά δεν στο προτείνω γιατι είναι δύσκολο να διαλυθει και θα αναγκαστεις να το πετάξεις. Βαλε 1 2 μπανάνες, μια χαρα ειναι :thumbup:

Ρε φιλε τρωω ηδη 2 μπανανες την ημερα :P θα στουμπωσω :rolf:

warrior s
23-01-13, 23:40
Ρε φιλε τρωω ηδη 2 μπανανες την ημερα :P θα στουμπωσω :rolf:

Σιγά ρε συ :turtle: :turtle:
Πιες ενα χυμο πορτοκάλι τότε. Στιψε 2 3 πορτοκάλια και πιες το χυμο :thumbup:

Alex Pap
23-01-13, 23:44
Σιγά ρε συ :turtle: :turtle:
Πιες ενα χυμο πορτοκάλι τότε. Στιψε 2 3 πορτοκάλια και πιες το χυμο :thumbup:

Xαχα ισχυει:thumbup: Να σαι καλα! :green:

the anthropologist
24-01-13, 15:21
kalispera paidia, eimai kainourgios sto forum kai pleon eipa na asxolithw polu pio sovara me to gym.Auto poy thelw na mathw einai poia akrivws einai ta apotelesmata ths taurinhs sto swma oson afora ton ogko???? den vriskw arketes plhrofories pouthena kai eipa na rwthsw edw gt olo kai kapoios tha gnwrizei

Nikolas_mk2
24-01-13, 15:30
Καλησπερα,αρχικα γραφε ελληνικα γιατι ειναι βασικός κανονας του φορουμ.Η ταυρίνη δενε εχει καμια σχεση με την αυξηση του ογκου,ενα ελευθερο αμινοξυ ειναι που δρα κυριως σαν νευροδιαβιβαστης,χρήσιμο μεν αλλα δεν εχει αμεση σχεση με την μυικη υπερτροφια... http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?8653-%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%9C%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

the anthropologist
25-01-13, 16:39
Σορρυ δεν ειχα ιδεα για τον τροπο γραφης...:P .Και τι θα μπορουσα να παρω περα απο πρωτεινη για αυξηση ογκου??? ειμαι 1.90 και 85 κιλα και δεν μπορω να βαλω καθολου ογκο χερια στηθος κλπ....

beefmeup
25-01-13, 16:44
η κουβεντα καλο ειναι να συνεχιστει εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5401-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1),η καλυτερα να ανοιξεις ενα θεμα μαν κ να μας λες 2-3 πραγματα για σενα,τι τρως,τι προπονησεις κανεις κλπ,για να παρεις καμια αποψη..
αυτο το θεμα αφορα την διατροφη,οχι τα συμπληρωματα..

tolis93
25-01-13, 16:45
ξεκινα τρωγε...κ αν δν παιρνεις με τπτ υπαρχει και η αλλη λυση....πληρες γαλα 2 μπανανες ενα γιαουρτι και καμια 100αρα γρ βρωμη.αν γουσταρεις κ φυστικοβουτηρο.ολα στο μιξερ και πινε ενα τετοιο τη μερα να σ πω εγω πως παιρνεις μετα:green:

Τασος Α.
26-01-13, 21:59
Geia sas. Tha eithela na m pei kapios an xerei an merika fagita isws (proteines) voeithoun sto na trefete swsta o mhs k na menei h gramosh kai to fouskoma ton mpratson!!
To thema m einai pws gia ligo kairo afisa thn gymnastikh logo ygeias kai twra exasa ton ogko m ekana toulaxiston 3-4 fores thn vdomada varh sto spiti m me stravompara k varakia kai eixa kanei se 1 mhna to poly arketa megala mpratsa k eidi eixe xekinisei arketa kalh gramosh se dikefalo k trikefalo alla k se ollo to swma.. To thema einai pws den xerw ti akrivos etroga gt den ypologiza to ti trow dld ennow pws den xerw an etroga kiriws proteines opws kotopoulo h kati tetio, gia auto tha eithela me liga logia na m peite an to kathimerino fagito p trome mesimeri k vrady an paizei rolo ston ogko k sthn gramosh mas. Kai an nai p nomizw gt exw psaxtei alla den eimai sigouros an ontws vohthaei ti fagita tha prepei na trow gia na to xana petixw (Trow fusiologika paw sto gym alla to priximo kai to fardos den menei)

SAS EYXARISTW ^_^

Devil
26-01-13, 22:03
καταρχην καλως ηρθες στο φορουμ.....:welcome:

δευτερον γραφε με ελληνικα...... ειναι κανονας του φορουμ....

Rocknrolla
27-01-13, 21:59
To καλαμακι κοτοπουλο απο τι κρεας ειναι συνηθως? (στηθος? :P)

ΠανοςΒ
27-01-13, 22:44
Συνηθως μπουτι.

Rocknrolla
28-01-13, 00:18
Συνηθως μπουτι.

θενκς!

nikos1234
31-01-13, 20:21
παιδια η καπνιστη γαλοπουλα κανει κακο αν τρωω 3-4 φετες την μερα?

Nikolas_mk2
31-01-13, 20:54
Τα καπνιστά γενικά δεν ειναι και ότι καλύτερο για τον οργανισμό,αν μπορείς τρωγε καποιες μερες βραστή και καποιες καπνιστή για τη γευση...

COBRA_STYLE
31-01-13, 22:24
Ολα τα αλλαντικα θα πρεπε να αποφευγονται,τουλαχιστον η τακτικη χρηση τους.Τα νιτρικα συντηρητικα που εχουν μεσα ειναι θανατος.

nikos1234
31-01-13, 23:07
ok,σας ευχαριστω παιδια..θα τρωω μερα παρα μερα...

nikos1234
03-02-13, 00:02
παιδια εγω πριν κοιμηθω εγω τρωω μια χουφτα κασιους(ξηροι καρποι)...μια χουφτα ποσαν γραμμαρια ειναι περιπου και ποσες θερμιδες παιρνω?

ΠανοςΒ
03-02-13, 00:10
20gr κασιους 110 θερμιδες.

Μια χουφτα ειναι γενικό.
Ζυγιζε τα γιατι αλλιως μπορεις να ξεφυγεις πολυ.

nikos1234
03-02-13, 11:43
20gr κασιους 110 θερμιδες.

Μια χουφτα ειναι γενικό.
Ζυγιζε τα γιατι αλλιως μπορεις να ξεφυγεις πολυ.
ok..δηλαδη αμα τρωω 20 γραμμαρια ειμαι καλυμμενος?η θελω κ λιγο ΄παραπανω?(14 χρονων,1.77 62 κιλα)