PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39

tolis93
03-02-13, 12:38
εξαρταται απο το τι τρως την υπολοιπη μερα.εκει βλεπεις ποσο χρειαζεσαι κ απο τι.αν μιλας για καλα λιπαρα κτλπ.παλι δε ξερουμε τι παιρνεις μεσα στη μερα

ΠανοςΒ
03-02-13, 13:07
Ναι οκ μου φαινονται 20γρ.

nikos1234
03-02-13, 21:47
ok ετχαριστω πανο...τολη μεσα στην εμρα αντε να βαλω λαδι στα φαγητα..τιποτα αλλο απο καλα λιπαρα..εσυ τι λες?

ΠανοςΒ
03-02-13, 22:50
Δεν μπορω να στο απαντησω γιατι δεν ξερω ουτε τον στοχο σου, ουτε τις αναγκες σου. Υπολογισε ποσες θερμιδες χρειαζεσαι και ποσταρε να τις συζητησουμε.

nikos1234
03-02-13, 23:25
Δεν μπορω να στο απαντησω γιατι δεν ξερω ουτε τον στοχο σου, ουτε τις αναγκες σου. Υπολογισε ποσες θερμιδες χρειαζεσαι και ποσταρε να τις συζητησουμε.
γυρω στις 3000-3.250 πρεπει να παρω..εχω και διατροφη στην ενοτητα διατροφες μελων..αν θες τσεκαρε....

uplifter7
05-02-13, 12:05
καλημερα..θα ηθελα να ρωτισο πως βλεπεται αν στο πρωινο ειχα κουακερ με αβγα και στο επομενο γευμα whey με μπανανα?

reignman007
05-02-13, 12:18
Καλημερα.
Γιατι δεν συνηθιζονται αυγα σε αλλο γευμα πλην του πρωινου?Με βολευει πολυ καποια τυπου ομελεττα το μεσημερι και θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει καποιος λογος να μην το κανω.Μιλαω φυσικα για τις μερες που δεν εχω φαει 6 αυγα πχ ηδη για πρωινο.Ευχαριστω

Nikolas_mk2
05-02-13, 13:04
Kαλημερα,κανενα πρόβλημα μα τα αυγα απλά οι περισσότεροι τα βαζουν στο πρωινό σαν ευκολη πρωτείνη.Εχω στανταρ ομελετα καθε απογευμα(εκτός απο 2 μερες τη βδομαδα)και ειναι μια χαρα,μανιταρι-πιπεριές και λίγο μαυρο ψωμί,πληρες γευμα!

tolis93
05-02-13, 13:09
just for the record υπαρχουν κ παστεριωμενα ασπραδια η ολοκληρα αυγα σε μπουκαλι.αυτο ειναι ακομα πιο ευκολο σε θεμα μαγειρεματος:thumbup:

kotsoum
08-02-13, 23:06
Οι συσκευασμενες φετες γαλοπουλας κατα ποσο ειναι υγιεινες και θρεπτικες ρε παιδια? Κανει να τρωμε? :P

ger1975
08-02-13, 23:31
Οι συσκευασμενες φετες γαλοπουλας κατα ποσο ειναι υγιεινες και θρεπτικες ρε παιδια? Κανει να τρωμε? :P

Ότι είναι συσκευασμένο σίγουρα έχει περάσει από επεξεργασία και σίγουρα θα έχει συντηρητικά... για μένα καλύτερο είναι να πάρεις λίγο φιλέτο γαλοπούλας από το κρεοπωλείο , να το βράσεις και να το βάλεις στο ψυγείο και να το βάζεις στο τοστ κάθε μέρα .

Τώρα αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό τότε καλύτερα πάρε την γαλοπούλα εν ελλάδι με μόνη διαφορά ότι είναι ακριβή ή όπως έχω διαβάσει η Νίκας η καπνιστή είναι η καλύτερη και ελεγμένη.....

SkillBill
08-02-13, 23:32
Οι συσκευασμενες φετες γαλοπουλας κατα ποσο ειναι υγιεινες και θρεπτικες ρε παιδια? Κανει να τρωμε? :P

δεν ειναι κακες,αλλα εχουν μονο 2.5 γρ πρωτ η μια οποτε δε συμφερει οικονομικα,θα θες 10 τετοιες μονο για πρωινο :P

εγο παιρνω για τοστ αυτες που σου κοβουν εκεινη την ωρα στο σουπερμαρκετ,φανταζομαι οι αλλες θα εχουν πολυ περισσοτερα συντηρητικα..

manhell
09-02-13, 00:33
παιδια μια απλη ερωτηση..αν μειωσω της πλεονασματικες θερμιδες απο +400 απο διατροφη συντηρησης σε +200 θα εχω λιγοτερα μυικα οφελη? παντα η προπονηση σε ιδια ενταση και πυκνοτητα!:unsure:

tolis93
09-02-13, 12:25
παιδια μια απλη ερωτηση..αν μειωσω της πλεονασματικες θερμιδες απο +400 απο διατροφη συντηρησης σε +200 θα εχω λιγοτερα μυικα οφελη? παντα η προπονηση σε ιδια ενταση και πυκνοτητα!:unsure:

μπα.τα ιδια μυικα οφελη θα εχεις.αρκετη πρωτεινη κοιτα να παιρνεις πανω απο 200-300 θερμιδες εξτρα δε νομιζω να σε οφελει.

manhell
09-02-13, 13:16
μπα.τα ιδια μυικα οφελη θα εχεις.αρκετη πρωτεινη κοιτα να παιρνεις πανω απο 200-300 θερμιδες εξτρα δε νομιζω να σε οφελει.

ωραια τοτε..χαιρομαι γιατι σκοπευω να αρχισω αεροβια με ελαφρως υπερθερμιδικη διατροφη :)

average_joe
11-02-13, 21:10
Εγώ πάντως, με τη διατροφή που κάνω, τις μέρες που δεν πάω gym τρώω 70γρ βρώμη την ημέρα, ενώ τις μέρες που πάω γύρω στα 200γρ πατάτα/ρύζι (40-60γρ υδ.) και 70γρ βρώμη. Αυτό που παρατήρησα όμως είναι λίπος στο στομάχι, ενώ ξεκάθαρα είναι λίγοι υδατάνθρακες... Θεωρώ εαυτόν ενδομορφικό, μιας και ήμουν 120 κιλά (τώρα είμαι 94) Λες να έχω πρόβλημα και να παχαίνω εύκολα ή μήπως αντιδρά ο οργανισμός και δε χάνει λίπος αλλά μυς με αποτέλεσμα να έχω τέτοια αποτελέσματα;

μια χαρα το χεις σχεδιασει, σε αυτο που λες δεν ειναι τοσο ευκολη διαδικασια να χασεις μυς εκτος αν το ποσοστο λιπους σου ειναι υπερβολικα χαμηλο και συγχρονως εχεις παραπανω μυικοτητα σε σχεση με τον μεσο ανθρωπο.
τωρα σε τι φαση εισαι, υποθερμιδικα κινεισαι και αν ναι ποσο καιρο?
επισης απο τη στιγμη που εχασες πολλα κιλα (ωραιος :thumbup:), το πιο πιθανο ειναι να χεις αυξημενο αριθμο λιποκυτταρων (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18947-%CE%A4%CE%B1-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%8D%CF%84%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B1)συην περιοχη της κοιλιας.
τσεκαρε το αρθρο και τη συζητηση μπορει να σε βοηθησει.
αν θες ποσταρε διατροφη στο subforum (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?71-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD) να παρεις περισσοτερες αποψεις.

Rocknrolla
11-02-13, 22:43
Το Κότσι - Ποντίκι τι μερος του βοδινου ειναι? (ψαχνω να δω πως θα το γραψω στα αγγλικα για να βρω θερμιδες,πρωτεινη κτλπ)

nikos1234
11-02-13, 22:48
παιδια οταν κανω το cheat meal εκεινη την μερα καλο ειναι να μειωσω λιγο τις ποσοτητες στα αλλα γευματα (συγκριτικα με τις μερες π δεν κανω cheat)η να τις αφησω ιδιες?

Δεν μετραω θερμιδες αλλα με το ματι τα υπολογιζω..τι λετε?

Rocknrolla
11-02-13, 23:35
παιδια οταν κανω το cheat meal εκεινη την μερα καλο ειναι να μειωσω λιγο τις ποσοτητες στα αλλα γευματα (συγκριτικα με τις μερες π δεν κανω cheat)η να τις αφησω ιδιες?

Δεν μετραω θερμιδες αλλα με το ματι τα υπολογιζω..τι λετε?

Εαν δεν ξεπερνας τις θερμιδες που θελεις καθε μερα δεν χρειαζεται να ελλατωσεις.

Εξαλου γιαυτο λεγεται και τσιτ οχι μονο επειδη ειναι σαβουρα αλλα επειδη τρως και παραπανω :P

Αυτη ειναι η αποψη μου εμενα, τωρα αναλογα και τι θελει ο καθενας.

John25
13-02-13, 22:25
1 τοστ (γαλοπούλα/τυρί/μαρούλι) το απόγευμα και 1 γιαούρτι (πλήρες 10% με μέλι τις περισσότερες) μετά το βραδινό που έχω εντάξει καθημερινά στη διατροφή μου παράλληλα με τα 3 βασικά γεύματα είναι σωστό/αποτελεσματικό? Θα δω διαφορά ή το μόνο που θα καταφέρω θα΄ναι κοιλιά? Σε συνδυασμό βέβαια με έντονο πρόγραμμα όγκου (1.83, 69Kg) Έχω και μια σακούλα δεξτρόζη κάπου ξεχασμένη, να το συνδυάσω κάπως ή δε χρειάζεται? Ευχαριστώ!

xrhstos1994
14-02-13, 20:38
Τρεις πηγές πρωτείνης σε ένα γεύμα? Ρύζι βραστό-κοτόπουλο στήθος-μπρόκολο βραστό. Σήμερα το δοκίμασα και είναι ωραίος συνδιασμός. Ισχύει ότι και τα τρία είναι
πηγές πρωτείνης?? Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει παρακαλώ. ;)

Nikolas_mk2
15-02-13, 00:06
Όχι,μονο το κοτοπουλο,το ρυζι εχει ελαχιστες φυτικές πρωτείνες στα 100γρμ,6-7 και το μπροκολο ακομα λιγότερες(2-3).....Παντως μπροκολο να τρως οσο μπορείς,ειναι εξαιρετική τροφή απο κάθε αποψη... :thumbup:

nikos1234
15-02-13, 01:44
Όχι,μονο το κοτοπουλο,το ρυζι εχει ελαχιστες φυτικές πρωτείνες στα 100γρμ,6-7 και το μπροκολο ακομα λιγότερες(2-3).....Παντως μπροκολο να τρως οσο μπορείς,ειναι εξαιρετική τροφή απο κάθε αποψη... :thumbup:

μπορεις να πεις τι περιεχει?

να κανω και εγω μια ερωτηση..2 γραμμαρια η 2.5 επι το βαρος μας ειναι καλυτερο να επρνουμε ως πρωτεινη?η επιπλεον ρπωτεινη μπορει να γινει κ λιπος?
την ρπωτεινη να τηνε χω σταθερη και να αυξανω τον υδατανθρακα οταν δεν βλεπω αυξηση βαρους?(μπορεις please να δεις και την διατροφη μου στην εντοτηα διατροφες μελων?)

Ευχαριστω...

tolis93
15-02-13, 02:52
μπορεις να πεις τι περιεχει?

να κανω και εγω μια ερωτηση..2 γραμμαρια η 2.5 επι το βαρος μας ειναι καλυτερο να επρνουμε ως πρωτεινη?η επιπλεον ρπωτεινη μπορει να γινει κ λιπος?
την ρπωτεινη να τηνε χω σταθερη και να αυξανω τον υδατανθρακα οταν δεν βλεπω αυξηση βαρους?(μπορεις please να δεις και την διατροφη μου στην εντοτηα διατροφες μελων?)

Ευχαριστω...

μη μπερδευεσαι με τοσα πολλα.ενα ενα ;) πρωτεινη αν μετρας κ φυτικη μαζι καλο ειναι επι 2,2-2,5 το βαρος σου. η επιπλεον πρωτεινη ναι γινεται λιπος αλλα μονο οταν ξεπερνας τις θερμιδες σου.κ εκει μπαινουν αλλες διαδικασιες αλλοι λενε οτι δεν καθεται η πρωτεινη αλλοι λενε οτι για να μετατραπει η πρωτεινη σε λιπος το σωμα δαπανα αρκετη ενεργεια οποτε ειναι σα να μη καθεται κτλπ.δε ξερω περεταιρω να στο αναλυσω βλακειες μη σ λεω. οταν δεν ανεβαζεις κιλα καλο ειναι να αυξανεις 30-30-30 πρωτεινες υδατανθρακες λιπαρα κ οχι μονο το ενα η το αλλο.μυικη αναπτυξη θες αρα πρωτεινη.:toast:

Weegee
15-02-13, 11:35
Γεια, υπάρχει μαγαζί που να πουλάει φιλέτο κοτόπουλο bulk (κατεψυγμένο ή όχι);

nikos1234
15-02-13, 12:45
μη μπερδευεσαι με τοσα πολλα.ενα ενα ;) πρωτεινη αν μετρας κ φυτικη μαζι καλο ειναι επι 2,2-2,5 το βαρος σου. η επιπλεον πρωτεινη ναι γινεται λιπος αλλα μονο οταν ξεπερνας τις θερμιδες σου.κ εκει μπαινουν αλλες διαδικασιες αλλοι λενε οτι δεν καθεται η πρωτεινη αλλοι λενε οτι για να μετατραπει η πρωτεινη σε λιπος το σωμα δαπανα αρκετη ενεργεια οποτε ειναι σα να μη καθεται κτλπ.δε ξερω περεταιρω να στο αναλυσω βλακειες μη σ λεω. οταν δεν ανεβαζεις κιλα καλο ειναι να αυξανεις 30-30-30 πρωτεινες υδατανθρακες λιπαρα κ οχι μονο το ενα η το αλλο.μυικη αναπτυξη θες αρα πρωτεινη.:toast:

ευχαριστω...αλλα το προβλημα βασικα ειναι οτι δεν μετραω πσοοτητες και την μια μερα μπορει να φαω αρκετα παραπνω υδατανθρακα απο μια αλλη η λιγοτερη ρπωτεινη..δεν μπορω να το ρυθμισω αυτο..πειραζει?
γενικα η συνολικη πρωτεινη μου κυμαινεται 2.5χ64 κιλα που ειμαι =160 γραμμαρια...

tolis93
15-02-13, 14:42
κοιτα τις ημερες π τρως πλ υδατανθρακα κανε τις βαριες σου προπονησεις κ τις ελαφριες οταν τρως λιγοτερο.πρωτεινη και 10 γρ πανω 10 κατω να σαι εισαι ενταξει δε θα χεις διαφορες εκτος αν εννοεις οτι απο το 2,5 πεφτεις στο 1 ξερω γω

nikos1234
15-02-13, 16:45
κοιτα τις ημερες π τρως πλ υδατανθρακα κανε τις βαριες σου προπονησεις κ τις ελαφριες οταν τρως λιγοτερο.πρωτεινη και 10 γρ πανω 10 κατω να σαι εισαι ενταξει δε θα χεις διαφορες εκτος αν εννοεις οτι απο το 2,5 πεφτεις στο 1 ξερω γω

oxi ρε συ απλα μια τρωω 2χ και μια 2.5 χ το βαρος μου..ομως εκεινη την μερα θα φαω παραπαν η λιγοτερο υδατανθθρακα..τεσπα..

nikos1234
15-02-13, 16:50
aν θες πηγαινε κ στις διατροφες μελων να τσεκαρεις και την δικιαμου

Nikolas_mk2
15-02-13, 17:27
μπορεις να πεις τι περιεχει?

να κανω και εγω μια ερωτηση..2 γραμμαρια η 2.5 επι το βαρος μας ειναι καλυτερο να επρνουμε ως πρωτεινη?η επιπλεον ρπωτεινη μπορει να γινει κ λιπος?
την ρπωτεινη να τηνε χω σταθερη και να αυξανω τον υδατανθρακα οταν δεν βλεπω αυξηση βαρους?(μπορεις please να δεις και την διατροφη μου στην εντοτηα διατροφες μελων?)

Ευχαριστω...

Αν εννοείς το μπροκολο μπορείς να δεις εδω http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF αλλα νομιζω οτι εχουμε θεμα στο φορουμ,κανε μια αναζητηση....Για τα υπολοιπα οτι σου ειπε ο Τολης, δεν χρειαζεται πανικός,ειδικά για εναν αρχαριο μια ποσοτητα κοντα στο 1,5 με 1,7 για τη ζωική πρωτείνη ειναι μια χαρά....Αργότερα σιγα-σιγά ανεβάζεις αναλογα με τους στόχους σου και φυσικά την εξελιξη που εχεις....

nikos1234
15-02-13, 20:52
Αν εννοείς το μπροκολο μπορείς να δεις εδω http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF αλλα νομιζω οτι εχουμε θεμα στο φορουμ,κανε μια αναζητηση....Για τα υπολοιπα οτι σου ειπε ο Τολης, δεν χρειαζεται πανικός,ειδικά για εναν αρχαριο μια ποσοτητα κοντα στο 1,5 με 1,7 για τη ζωική πρωτείνη ειναι μια χαρά....Αργότερα σιγα-σιγά ανεβάζεις αναλογα με τους στόχους σου και φυσικά την εξελιξη που εχεις....
Ευχαριστω ρε συ να σαι καλα....

Alex Pap
15-02-13, 23:33
Ειναι καλο να πινω νερο κατα την διαρκεια του φαγητου;

kostas_m
18-02-13, 15:02
αν πούμε ότι θέλω 3000 θερμίδες την ημέρα για να κρατάω το βάρος μου ... όπως είναι

πόσες πρέπει να κατεβώ για να χάνω 1 ή και 1,5 κιλό την εβδομάδα ;

Mpozos
18-02-13, 15:15
αν πούμε ότι θέλω 3000 θερμίδες την ημέρα για να κρατάω το βάρος μου ... όπως είναι

πόσες πρέπει να κατεβώ για να χάνω 1 ή και 1,5 κιλό την εβδομάδα ;

2000 περίπου για 1 κιλο την εβδομάδα.

tolis93
18-02-13, 15:19
αν πούμε ότι θέλω 3000 θερμίδες την ημέρα για να κρατάω το βάρος μου ... όπως είναι

πόσες πρέπει να κατεβώ για να χάνω 1 ή και 1,5 κιλό την εβδομάδα ;

μη χανεις πανω απο μισο κιλο τη βδομαδα....χανεις αρκετη μυικη μαζα μετα.εκτος αν εισαι υπερβαρος εκει δε ξερω τι γινεται

kostas_m
18-02-13, 15:46
στατιστικά με βάση το calories.com.gr

Φύλο: Άνδρας
Ηλικία: 18 Χρονών
Βάρος: 90 κιλά
Ύψος: 180 εκατοστά
Φυσική Δραστηρ.: Έντονη - Άσκηση 3-5 φορές την Εβδομάδα

Δείκτης BMR: 3218.73 θερμίδες ανά ημέρα για να διατηρήσετε το βάρος σας

άρα το κάνω 2200 ;

ΠανοςΒ
18-02-13, 15:57
Ολα τα νουμερα ειναι θεωρητικά. Ψαχνοντας θα πας. Φαε γυρω στις 2400 για αρχη και πεφτε σιγα σιγα οσο επιβραδυνεται ο ρυθμος.

Mpozos
18-02-13, 15:57
στατιστικά με βάση το calories.com.gr

Φύλο: Άνδρας
Ηλικία: 18 Χρονών
Βάρος: 90 κιλά
Ύψος: 180 εκατοστά
Φυσική Δραστηρ.: Έντονη - Άσκηση 3-5 φορές την Εβδομάδα

Δείκτης BMR: 3218.73 θερμίδες ανά ημέρα για να διατηρήσετε το βάρος σας

άρα το κάνω 2200 ;

λοιπών συνονόματε, δεν ειναι σωστή λύση να πέσεις 1000 θερμίδες απο την μια στιγμή στην άλλη θα ταλαιπωρηθείς παρα πολύ και μετα απο ένα διάστημα θα κολλήσεις, ασε κιόλας τα περισσότερα κιλα που θα χάσεις θα ναι μυικα πραγμα που δεν το θέλεις (αποτι νομίζω ) . καλό ειναι να κόψεις αρχικά 300-400 θερμίδες με μια σωστή διατροφή 50 % υδατανθρακα 30 % πρωτεινη 20 % λιπαρα με ενα σωστό πρόγραμμα καύσης λίπους. ετσι θα καταφέρεις να συντηρήσεις την μυική σου μάζα και να διώχνεις σιγά σιγά το λίπος, τα αποτελέσματα θα ειναι αξιοθαύμαστα. :thumbup:

kostas_m
18-02-13, 16:07
λοιπών συνονόματε, δεν ειναι σωστή λύση να πέσεις 1000 θερμίδες απο την μια στιγμή στην άλλη θα ταλαιπωρηθείς παρα πολύ και μετα απο ένα διάστημα θα κολλήσεις, ασε κιόλας τα περισσότερα κιλα που θα χάσεις θα ναι μυικα πραγμα που δεν το θέλεις (αποτι νομίζω ) . καλό ειναι να κόψεις αρχικά 300-400 θερμίδες με μια σωστή διατροφή 50 % υδατανθρακα 30 % πρωτεινη 20 % λιπαρα με ενα σωστό πρόγραμμα καύσης λίπους. ετσι θα καταφέρεις να συντηρήσεις την μυική σου μάζα και να διώχνεις σιγά σιγά το λίπος, τα αποτελέσματα θα ειναι αξιοθαύμαστα. :thumbup:


καταρχάς ευχαριστώ τον πάνο για την απάντηση...

κατά δεύτερον συνονόματε... και βέβαια δεν θέλω άλλο μυικά να πέσω αλλά για να πω την αλήθεια επειδή έκανα δίαιτα με έναν διατροφολόγο (αν δεις στα θέματα μου θα καταλάβεις) και έχασα μυϊκό και πολλά νερά...

σκέφτομαι να κάνω δευτέρα τετάρτη πέμπτη παρασκευή Σάββατο γυμναστήριο και επειδή είμαι ακόμα αρχάριος σε επίπεδο κιλών ... να δούμε πως θα τα πάω

αλλά έχω κουραστεί σχετικά με τις δίαιτες και με αυτά τα έστω 10 κιλά ... γιατί από πέρσι το καλοκαίρι ξεκίνησα και μετά για διάσημα σταμάτησα και ξανά άρχισα το Δεκέμβριο (πέρσι ήμουν 113)

οπότε ... καταλαβαίνεις

Mpozos
18-02-13, 16:18
** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός .Mods Team **

υπομονή και επιμονή κωνσταντίνε, γυμνάσου σωστά αυτές της μέρες τρώγε σωστά και τα αποτελέσματα θα φανούν απο την πρώτη κιόλας βδομάδα αφού είσαι αρχάριος φρόντιζε να τα δίνεις όλα και να φροντίζεις να έχεις μικρά διαλύματα και όχι να σηκώνεις "πολλά" κιλά. σε καταλαβαίνω φίλε κουράγιο.

MrWhey
18-02-13, 18:16
καλησπέρα σήμερα το μεσημέρι έφαγα φακές με ρύζι...τώρα φεύγω για το γυμναστήριο...όταν γυρίσω αμέσως θα φάω 7 ασπράδια,1μπανάνα και 1κουταλιά μέλι...μετα απο 45 λεπτά κάνω ένα ολοκληρωμένο γεύμα...το πρόβλημά μου είναι πως δεν έχω κρέας,πηράζει αν φάω φακές με βραστή πατάτα ή να πάω να πάρω και κανα καλαμάκι κοτόπουλο(άσε που φοβάμαι μην με πιάσει η κοιλιά μου απο το καλαμάκι και χάσω κιλά απο τους εμετούς!!!μακριά απο εμάς)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ...ΑΝΑΓΚΗ

warrior s
18-02-13, 18:20
Δεν πειραζει φιλε μου αν δεν εχεις κρεας. Βαλε μαζι με τις φακες 2 ολοκληρα αυγα για να καλυψεις το προφιλ αμινοξεων και εισαι κομπλε :thumbup:

Nikolas_mk2
18-02-13, 18:44
Το φακόρυζο ετσι κι αλλιως ανηκει στις συμπληρωματικές πρωτείνες και προσφερει πληρες προφίλ αμινοξέων-όπως και άλλοι συνδυασμοί βεβαια.... :thumbup:

spiroskafk
18-02-13, 18:56
Παίδες μια χαζή ίσως ερώτηση. Αν ετοιμάσω το μετα-προπονητικό ρόφημα ( νερο + πρωτείνη + μάλτο + δεξτρόζη ) :D και τo φυλάξω στο ψυγείο για κανα ~2ώρο έτσι ώστε όταν γυρίσω απο το gym να το πιω κατευθείαν, είναι οκ? Εννοώ υπάρχει περίπτωση να χαλάσει η πρωτείνη ή η μάλτο/δεξτρόζη ?

liveris
18-02-13, 19:00
καλησπέρα σήμερα το μεσημέρι έφαγα φακές με ρύζι...τώρα φεύγω για το γυμναστήριο...όταν γυρίσω αμέσως θα φάω 7 ασπράδια,1μπανάνα και 1κουταλιά μέλι...μετα απο 45 λεπτά κάνω ένα ολοκληρωμένο γεύμα...το πρόβλημά μου είναι πως δεν έχω κρέας,πηράζει αν φάω φακές με βραστή πατάτα ή να πάω να πάρω και κανα καλαμάκι κοτόπουλο(άσε που φοβάμαι μην με πιάσει η κοιλιά μου απο το καλαμάκι και χάσω κιλά απο τους εμετούς!!!μακριά απο εμάς)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ...ΑΝΑΓΚΗ

οι φακες ειναι πληρες τροφη εχει πρωτεινη εχει απολα..δε χρειαζεται να τρως κ κρεας με τις φακες..!

billy89
18-02-13, 19:01
Παίδες μια χαζή ίσως ερώτηση. Αν ετοιμάσω το μετα-προπονητικό ρόφημα ( νερο + πρωτείνη + μάλτο + δεξτρόζη ) :D και τo φυλάξω στο ψυγείο για κανα ~2ώρο έτσι ώστε όταν γυρίσω απο το gym να το πιω κατευθείαν, είναι οκ? Εννοώ υπάρχει περίπτωση να χαλάσει η πρωτείνη ή η μάλτο/δεξτρόζη ?

Η πρωτείνη μυρίζει όσο μένει, τώρα βέβαια στο ψυγείο δεν ξέρω αλλά σε κάθε περίπτωση γιατί να το κάνεις αυτό? Θα σου πάρει πάνω από 2 λεπτά να τα βάλεις στο σέικερ και να τα χτυπήσεις?

spiroskafk
18-02-13, 19:07
Η πρωτείνη μυρίζει όσο μένει, τώρα βέβαια στο ψυγείο δεν ξέρω αλλά σε κάθε περίπτωση γιατί να το κάνεις αυτό? Θα σου πάρει πάνω από 2 λεπτά να τα βάλεις στο σέικερ και να τα χτυπήσεις?

Δίκιο έχεις απλά συνήθως είμαι πτώμα μετά το gym αλλα να μου πεις για 2 λεπτά δε έγινε και τίποτα...:green:

Pappous
19-02-13, 02:18
Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να αναφέρω ενα πρόβλημα που έχω σχετικά με την αύξηση μυικής μάζας δεν είδα κάπου κάτι παρόμοιο και αναρωτιέμαι αν το έχουν και άλλα παιδιά.Ακολουθώ μια διατροφή που έφτιαξα για περίπου 3000 θερμίδες πάνω κάτω που χρειάζομαι στον όγκο,βέβαια δεν υπολόγισα και γραμμάριο με γραμμάριο,στο περίπου κινούμαι :P
Το πρόβλημα μου λοιπόν είναι οτι δεν βλέπω καμία διαφορά στο σώμα μου και ούτε στα κιλά μου!Μένω σταθερός αν και νιώθω πως υπερβαίνω κιόλας τις θερμίδες γιατί η διατροφή μου έχει ως εξής
Πρωινό
Αρκετή βρώμη η κουάκερ (περιπου 130 γραμμαρια)
Γάλα 2% η και πλήρες αν δεν υπάρχει 2% (δεν ξερω ακριβως ποσο αλλά γεμίζει 1 μπολ μεγάλο)
2 ολόκληρα αυγά + 2-3 ασπράδια
1-2 φέτες ψωμί ολικής κάποιες φορές
2ο Γεύμα
Δυστυχώς λόγω σχολείου κάποιες φορές δεν προλαβαίνω να ετοιμάσω κάτι και δεν τρώω ,άλλες φορές τρώω ενα τοστ με ψωμι ολικης και γαλοπούλα η ίσως έναν χυμό συσκευασμένο προκειμένου να μην μείνω εντελώς νηστικός
Μεσημεριανό
Κοτόπουλο η Μοσχάρι η Γαλοπούλα με ότι έχει (π.χ Ρύζι,Φασολάκια,Αρακά,Μακαρόνια κτλ) + Σαλάτα και Ψωμί ολικής
4ο Γεύμα
Υδατάνθρακες(Συνήθως Φρούτα) και ίσως κάποιες πρωτείνες απο το προηγούμενο γεύμα,Λόγω έλλειψης χρόνου επίσης πολλές φορές το τρώω σε λάθος χρόνο ,τρώω μικρες ποσότητες η ακόμη και καθόλου
Μεταπροπονητικό
6-7-8 ασπράδια + 2 μπανάνες
6ο Γεύμα
Ότι και το μεσημέρι η ίσως Τόνο με Σαλάτα και τοστ με γαλοπούλα
Τελευταίο γεύμα
Συνήθως Γιαουρτάκι 2% με λίγα αμύγδαλα

Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου δεν καταναλώνω πάντα τις ίδιες ποσότητες η τις ποσότητες που θα'πρεπε αλλά προσπαθώ να τις αντικαθιστώ στα υπόλοιπα γεύματα παρ'όλα αυτά δεν βλέπω διαφορές στα κιλά μου και γενικά καμία βελτίωση! παρεπιπτόντως είμαι 17 χρονών 1.87 76 κιλά. Ζητώ συγγνώμη αν κούρασα και καλοδεχούμενη κάθε γνώμη ,Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
(Ξέχασα να αναφέρω οτι προπονουμαι σε δημοτικο γυμναστήριο με μεγάλες ελλείψεις και έτσι δεν ακολουθώ τα κλασσικά split αλλά γυμνάζω 1 μέρα άνω κορμό 1 μέρα κάτω ,ρεπο,1 μέρα άνω 1 μέρα κάτω)

sAVAZz
19-02-13, 20:47
8υμαται κανεις τα διατροφικα στοιχεια του αρακα???

kostas_m
19-02-13, 21:01
ξέρουμε κανένα ιστότοπο που θα λέμε αν 140 γρ είναι 230 θερμίδες τα 250 γρ πόσα είναι ;

γιατί έχω αρχίσει και τα παίζω με τις πράξεις :P

sAVAZz
19-02-13, 21:11
http://lmgtfy.com/?q=%CE%BC%CE%B5%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82+%CF%84%CF%89%CE%BD+%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%89%CE%BD

kostas_m
19-02-13, 21:27
ναι σωστό κι αυτό ευχαριστώ :clap:

το είχα ξεχάσει ότι βγαίνει με αυτό τον τρόπο :P

Nikolas_mk2
19-02-13, 21:29
8υμαται κανεις τα διατροφικα στοιχεια του αρακα???

στα 100γρμ.

ΝΕΡΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ ΛΙΠΗ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΦΩΣΦΟΡΟΣ ΣΙΔΗΡΟΣ ΝΑΤΡΙΟ ΚΑΛΙΟ

% Kcal g g g mg mg mg mg mg


ωμός 78.0 84 6.3 0.4 14.4 26 116 1.9 2 316

μαγειρ. 81.5 71 5.4 0.4 12.1 23 99 1.8 1 196

EDIT προσπαθω να στοιχισω τον πινακα αλλα το βγαζει οπως πριν... :unsure:

sAVAZz
19-02-13, 21:33
δεν πειραζει!!!ευχαριστω πολυ μαν

sAVAZz
20-02-13, 00:36
πιες 8εωρειται τις πιο καταλληλες ωρες για πρασινο τσαι???το χρησιμοποιει κανεις σαν pre?

s0k0s
20-02-13, 01:07
Παιδια γαλατακια με 0 λακτοζη ποια ειναι;

sTeLaKoS
20-02-13, 01:13
ξέρουμε κανένα ιστότοπο που θα λέμε αν 140 γρ είναι 230 θερμίδες τα 250 γρ πόσα είναι ;

γιατί έχω αρχίσει και τα παίζω με τις πράξεις :P

Αφού φρεσκάρισες λίγο τα μαθηματικά σου, να στο δώσω έτοιμο μη παιδεύεσαι κάθε φορά :green:

http://internet-toolbox.com/calculator_ruleofthree

dorita
20-02-13, 01:29
Παιδια γαλατακια με 0 λακτοζη ποια ειναι;

αγνο, ολυμπος, δελτα,....το καλυτερο κ πιο ακριβο ειναι της δελτα!

s0k0s
20-02-13, 01:32
αγνο, ολυμπος, δελτα,....το καλυτερο κ πιο ακριβο ειναι της δελτα!

Ονομαζεται καπως συγκεκριμενα αυτο το γαλα; ή το κανονικο; (πισω στα συστατικα που προσεξα σε κανα δυο, τωρα δν θυμαμαι εταιριας, δν ελεγε απο πισω για λακτοζη τιποτα).

dorita
20-02-13, 01:35
Ονομαζεται καπως συγκεκριμενα αυτο το γαλα; ή το κανονικο; (πισω στα συστατικα που προσεξα σε κανα δυο, τωρα δν θυμαμαι εταιριας, δν ελεγε απο πισω για λακτοζη τιποτα).

οχι..της δελτα ειναι σε πορτοκαλι μπουκαλι κ γραφει γαλα χωρις λακτοζη...

s0k0s
20-02-13, 01:46
οχι..της δελτα ειναι σε πορτοκαλι μπουκαλι κ γραφει γαλα χωρις λακτοζη...

μαλιστα, Ντοριτα σε ευχαριστω παρα πολυ..!

sAVAZz
20-02-13, 02:04
προτιμισε το αγνο καλυτερα αμα 8ες να το δεις πιο οικονομικα....το δελτα ειναι τουμπανο αλλα πολλα λεφτα ρε φιλε για την ποσοτητα τ!

s0k0s
20-02-13, 02:08
προτιμισε το αγνο καλυτερα αμα 8ες να το δεις πιο οικονομικα....το δελτα ειναι τουμπανο αλλα πολλα λεφτα ρε φιλε για την ποσοτητα τ!

το κανονικο αγνο ειναι ή καποιο συγκεκριμενο μου λες;

dorita
20-02-13, 02:14
κ. σοκο κ αυτο σε πορτοκαλι ειναι....:)
το αγνο ναι μεν ειναι το πιο οικονομικο αλλα ειναι το χειροτερο σε ποιοτητα!!

COBRA_STYLE
20-02-13, 02:18
Χειροτερο απο τη ΔΕΛΤΑ???Για κανενα λογο.Η ΔΕΛΤΑ ειναι το μαυρο προβατο ρε Ντοριτα.

dorita
20-02-13, 02:21
Χειροτερο απο τη ΔΕΛΤΑ???Για κανενα λογο.Η ΔΕΛΤΑ ειναι το μαυρο προβατο ρε Ντοριτα.

λυπαμαι που στο λεω αλλα ναι...εχω γνωστο που οι τελευταιες αναλυσεις σε εργαστηρια εδειξαν οτι η αγνο ειναι απο τις χειροτερες γιάυτο δεν βρισκεται κ σε ολα τα σουπερ μαρκετ!
οσο για το ολυμπος δεν ειναι κ τοπ..πιο πολυ διαφημιση...

COBRA_STYLE
20-02-13, 02:25
καλα δεν αντιλεγω,αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι σχεδον ολα ειναι τα ιδια σκ@τ@.

Εχουμε περασει σε αλλη φαση απο τη στιγμη που μπηκαμε και μεις στον ΠΟΕ με ο,τι αυτο συνεπαγεται:thumbup:

s0k0s
20-02-13, 02:28
Τελικα ποιες εταιριες να δω; (εκτος την Δελτα που ειναι $$$ :green:) Και εκτος το Αγνο που ειναι :turtle: :green:

dorita
20-02-13, 02:28
καλα δεν αντιλεγω,αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι σχεδον ολα ειναι τα ιδια σκ@τ@.

Εχουμε περασει σε αλλη φαση απο τη στιγμη που μπηκαμε και μεις στον ΠΟΕ με ο,τι αυτο συνεπαγεται:thumbup:

συμφωνω...τι να πεις ;;;asta!!

dorita
20-02-13, 02:31
Τελικα ποιες εταιριες να δω; (εκτος την Δελτα που ειναι $$$ :green:) Και εκτος το Αγνο που ειναι :turtle: :green:

to μεσαιο!!!:green:..απο αυτο που σου εγραψα...ολυμπος(για να σε προλαβω:green:...η συσκευασια ειναι σε πρασινο κ grafei freelact)..

s0k0s
20-02-13, 02:39
χεχε ωραια, να σε καλα, ευχαριστω τους παντες :)

psonara
20-02-13, 11:09
αγνο, ολυμπος, δελτα,....το καλυτερο κ πιο ακριβο ειναι της δελτα!

dorita οντως αυτα δεν φουσκωνουν?το λεω γιατι οταν πινω γαλα αμεσως πρηζομαι

dorita
20-02-13, 13:36
dorita οντως αυτα δεν φουσκωνουν?το λεω γιατι οταν πινω γαλα αμεσως πρηζομαι

αν εχεις δοκιμασει να πιεις σκετο γαλα κ βλεπεις κατευθειαν φουσκωματα στην κοιλια κ το χωνευεις δυσκολα πολυ πιθανον να εχεις δυσανεξια στην λακτοζη η οποια εμπεριεχει 1κανονικο γαλα...
αν ομως το πινεις με δημητριακα πρεπει να εξετασεις κ την ποιοτητα των δημητριακων σου γιατι πολλα του εμποριου δεν ειναι κ οτι καλυτερο..οποτε γαλα κ δημητριακα μαζι πολυ πιθανον να τα χωνευεις δυσκολα κ αυτο μπορει να σου προκαλει κ δυσκοιλιοτητα απο οτι διαβασα σε 1ποστ σου...

τεσπα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις...;)

Aristosdem
20-02-13, 17:24
Μπορει καποιος να μου πει πως να χρησιμοποιω το Φυστικοβούτυρο στιν διατροφη μου και σε τι ποσοτητες, κανει για βραδυ???

warrior s
20-02-13, 18:11
20 γραμμάρια είναι καλά. Κανει για βράδυ :)

tolis93
20-02-13, 18:14
τις ποσοτητες τις καθοριζεις εσυ. 1 κουταλια σ δινει πανω κατω 20-30 γρ κ εχει 520-590 θερμιδες στα 100.βλεπεις κ κανεις.το βραδυ ναι μπορεις να το βαλεις(κ ειδικα με γιαουρτι μετραει) απλα κοιτα ειτε να φτιαξεις μονος σου(εχω ανεβασει κ συνταγη ) ειτε να βρεις ενα π δεν εχει τρανς πολυ αλατι ζαχαρες κ τετοια.πραμα σπανιο.ασε π το χρυσοπληρωνεις κ δε λεει:thumbdown: εκτος αν χτυπας στοκαρισμα μαζι με κανενα συμπληρωμα.εχει κ κατι ωραια(το χε ανεβασει ο beef) με σοκολατα μεσα.(2-3 φορες π πηρα εφυγε πολυ γρηγορα κ απο τοτε δε)

Aristosdem
20-02-13, 18:56
Ευχαριστώ πολύ παιδια για τις απαντησεις ...

Rocknrolla
20-02-13, 19:36
Τα νουμερα ειναι ενδεικτικα!

Ασ πουμε ο αρακας στα 100 γραμμαρια εχει 100 θερμιδες.

Μετα που θα τον μαγειρεψουμε (με λιγη τοματα πχ) παει στις 120 θερμιδες.

Αν βαλουμε λαδι 100γρ (800 θερμιδες περιπου) ο αρακας σαν συνολο θα εχει 120+ 800 του λαδιου η υπαρχει περιπτωση να εχει και παραπανω λογο μαγειρεματος?

grtech
20-02-13, 21:32
πεδες εχω ενα προβλημα βρηκα δουλεια :D το θεμα ειναι οτι συσκευαζο προιοντα και θελει τρεξιμο ειμαι σε γραμωση και ειμαι υποθερμιδικα τι να κανω μπορω να συνεχισο ι δεν γινετε και αν συνεχεισο τι να αυξησο για να μην πεφτω (καταλαβενεται τι ενοώ )ποσο να αυξησο τους υδατανθρακες? και ποσες θερμιδες περιπου? θα ιταν μιπως καλα να παρω μια complete 8 πρωτεινη για πριν και στο δειαλημα της δουλειας ?ειναι 8αρο help πεδες οποιος μπορει κανω γραμωση 7 εβδομαδες και εχασα 4,5-5 kg δεν θελω να παει σταφη ο κοπως μου.

Γεια σου kazos_GR, έχεις ανοίξει ήδη θέμα με την ερώτηση που κάνεις και εδώ στο θέμα γράμμωση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?24649-γράμμωση&p=686411&viewfull=1#post686411) και μάλιστα ακριβώς κάτω απο παρατήρηση που σου είχα κάνει για τον ίδιο λόγο των διπλών ίδιων μηνυμάτων σε διαφορετικά θέματα.

Σε παρακαλώ να μην ξανά επαναληφθεί. Καταντάει κουραστικό.

nikos1234
21-02-13, 16:03
παιδια η μαγιονεζα ειναι καλη?

ειδα στο κουτακι οτι περιεχει 3 γραμμαρια λιπαρα ανα μεριδα αλλα τα περισσοετερα ειναι μονοακορεστα,δηλαδη καλα λιπαρα..εσεις τι λετε?

COBRA_STYLE
22-02-13, 17:34
αμα προσεχεις πολυ τη διατροφη σου τρωγε με μετρο,για τη γευση.

nikos1234
22-02-13, 20:25
αμα προσεχεις πολυ τη διατροφη σου τρωγε με μετρο,για τη γευση.
οκ ευχαριστω...και η μερα οπου γινεται το cheat,πρεπει να ειναι ιδια σε συνολο σε θερμιδες με τις αλλες μερες η μπορει να ειναι και παραπανω?(εννοως πρεπει να μειωσω τις θερμιδες στα αλλα γευματα για να βγουν ιδιες θερμιδες?)

Giannistzn
24-02-13, 12:21
Στο cheat τρως ο,τι θες. Καποιοι επιλεγουν σαβουρα, καποιοι ανεβαζουν θερμιδες απο ποιοτικες πηγες.

Το θεμα ειναι ο στοχος σου και τι κανεις την υπολοιπη εβδομαδα (ή στο διαστημα που δεν τσιταρεις). Εαν π.χ. εισαι υπερθερμιδικα ολο το διαστημα, στο cheat προσεχε τις ποσοτητες, εαν εισαι υποθερμιδικα ή ισοθερμικα εισαι πιο χαλαρος στο cheat.

Η γενικη αρχη ειναι οτι δεν μετρας θερμιδες ουτε χρειαζεται να ειναι στο οριο των ημερισιων θερμιδων σου. Αλλα δεν υπαρχει κατι στανταρ,

ΠανοςΒ
24-02-13, 13:35
Κατι ακόμα για τα τσιτ. Αν ξερεις οτι εχεις καποια δυσανεξία ή υποπτευεσαι οτι κατι σε μπλοκάρει ( π.χ. ασπρο αλεύρι, ζαχαρη, γαλακτοκομικά, γλουτένη κλπ κλπ) μην πας να λιανισεις κατι που εχει αυτά για να μην πας μερες πισω.

Το τσιτ καποιες φορές χρειάζεται απλά για να δωσει ωθηση στο σωμα σαν ενέργεια και κάποιες φορές για να ικανοποιήσει το μυαλό. Στην πρωτη φορτωσε καθαρό υδατανθρακα χωρις ελεος στη δευτερη φαε βρωμικα.

nikos1234
24-02-13, 21:08
Στο cheat τρως ο,τι θες. Καποιοι επιλεγουν σαβουρα, καποιοι ανεβαζουν θερμιδες απο ποιοτικες πηγες.

Το θεμα ειναι ο στοχος σου και τι κανεις την υπολοιπη εβδομαδα (ή στο διαστημα που δεν τσιταρεις). Εαν π.χ. εισαι υπερθερμιδικα ολο το διαστημα, στο cheat προσεχε τις ποσοτητες, εαν εισαι υποθερμιδικα ή ισοθερμικα εισαι πιο χαλαρος στο cheat.

Η γενικη αρχη ειναι οτι δεν μετρας θερμιδες ουτε χρειαζεται να ειναι στο οριο των ημερισιων θερμιδων σου. Αλλα δεν υπαρχει κατι στανταρ,

ευχαριστω πολυ...

στην ηλικια μου 14 χρονων αν κανω 2 φορες την εβδομδα τσιτ απο 1-2 πιτογυρα καθε φορα ειναι πολυ?

nikos1234
24-02-13, 21:09
Κατι ακόμα για τα τσιτ. Αν ξερεις οτι εχεις καποια δυσανεξία ή υποπτευεσαι οτι κατι σε μπλοκάρει ( π.χ. ασπρο αλεύρι, ζαχαρη, γαλακτοκομικά, γλουτένη κλπ κλπ) μην πας να λιανισεις κατι που εχει αυτά για να μην πας μερες πισω.

Το τσιτ καποιες φορές χρειάζεται απλά για να δωσει ωθηση στο σωμα σαν ενέργεια και κάποιες φορές για να ικανοποιήσει το μυαλό. Στην πρωτη φορτωσε καθαρό υδατανθρακα χωρις ελεος στη δευτερη φαε βρωμικα.

επισης ευχαριστω..αν θες απαντα και εσυ στο απο πανω ποστ...

Giannistzn
24-02-13, 21:29
ευχαριστω πολυ...

στην ηλικια μου 14 χρονων αν κανω 2 φορες την εβδομδα τσιτ απο 1-2 πιτογυρα καθε φορα ειναι πολυ?

Εξαρταται απο, την προπονηση, τα κιλα σου, τον στοχο σου, τη διατροφη σου, τους ρυθμους σου, το μεταβολισμο σου και αλλα τοσα.

Το τι ειναι καλο ή κακο, πολυ ή λιγο το καθοριζει ο καθενας με βαση το πως λειτουργει το σωμα του. Το πιο δυσκολο πραμα ειναι να φτιαξει καποιος ενα προγραμμα διατροφης ακριβως στα μετρα του και να καταλαβει πως δουλευει το σωμα του.

Αν δεν πειραματιστεις δεν θα μαθεις οτι και να σου πω εγω ή ο οποιος αλλος οτι ειναι καλο ή κακο. Εισαι 14 δεν χρειαζονται υπερβολες, φαε οτι θες χωρις ακροτητες.

warrior s
24-02-13, 21:35
ευχαριστω πολυ...

στην ηλικια μου 14 χρονων αν κανω 2 φορες την εβδομδα τσιτ απο 1-2 πιτογυρα καθε φορα ειναι πολυ?

Εξαρτάται από τα πιτόγυρα 62031620316203162031
Φαε εκει πέρα και μην ψαχνεις τέτοιες λεπτομέρειες

gretyl666
24-02-13, 21:41
στ log σου δε γράφεις άλλο ;

sAVAZz
25-02-13, 20:06
θυμαται κανεις γρ πρωτεινης ανα 100γρ κοτα??

ΠανοςΒ
25-02-13, 20:08
Γυρω στα 20γρ.

billys15
25-02-13, 21:15
Παραπανω,υπολογιζε 25-30 για στηθος.

Mpozos
25-02-13, 22:28
αν δεν κάνω λάθος 16-18 γρ έχει στα 100γρ ζυγισμένο ωμό , και 100γρ ζυγισμένο ψητό έχει 32-36γρ.

nikos1234
26-02-13, 20:30
Εξαρταται απο, την προπονηση, τα κιλα σου, τον στοχο σου, τη διατροφη σου, τους ρυθμους σου, το μεταβολισμο σου και αλλα τοσα.

Το τι ειναι καλο ή κακο, πολυ ή λιγο το καθοριζει ο καθενας με βαση το πως λειτουργει το σωμα του. Το πιο δυσκολο πραμα ειναι να φτιαξει καποιος ενα προγραμμα διατροφης ακριβως στα μετρα του και να καταλαβει πως δουλευει το σωμα του.

Αν δεν πειραματιστεις δεν θα μαθεις οτι και να σου πω εγω ή ο οποιος αλλος οτι ειναι καλο ή κακο. Εισαι 14 δεν χρειαζονται υπερβολες, φαε οτι θες χωρις ακροτητες.

Eυχαριστω Γιαννη...ειμαι σε ογκο,εχω μεταβολισμο πολυ καλο αλλα μικρος πριν 1-2 χρονια δηλαδη ειμουν αυτο που λεμε skiny fat,,ειμουν λεπτος με πολυ λιπος στην κοιλια...παροτι 10-15 κιλα κατω απο το υψος μου..τωρα φαινονται οι κοιλιακοι αν και παραπανω κιλα αλλα δεν ξερω μηπως τα ξαναπαρω στην κοιλια...

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ αυστηρος την διατροφη μου..και ενα κομματο ψωμια να φαω ,που δεν τρωω,το θεωρω τσιτ...

Με βαση τις πληροφοριες που σου δωσα εχεις κατι να προσθεσεις?

nikos1234
26-02-13, 20:31
Εξαρτάται από τα πιτόγυρα 62031620316203162031
Φαε εκει πέρα και μην ψαχνεις τέτοιες λεπτομέρειες

χαχαχα να σαι καλα...

nikos1234
26-02-13, 20:31
στ log σου δε γράφεις άλλο ;

μπα...οτι θες ρωτα σε πμ ομως...

Giannistzn
26-02-13, 21:21
Να προσθεσω τιποτα.

Αυτο που δεν καταλαβες και εννοουσα μεσα απο το ποστ μου ειναι πως, οτι και να σου πω εγω ή ο οποιοσδηποτε αλλος, μονο εσυ θα καταλαβεις πως δουλευει ο οργανισμος σου αναλογα με τους ρυθμους που γυμναζεσαι και την καθημερινοτητα σου.

Στην ερωτηση σου δεν μπορω να σου απαντησω.

Spider_job
27-02-13, 19:11
καλησπερα πεδες ειμαι new στο forum και θελω την βοηθεια σας σε καποιες ερωτισης που εχω ποσο τις % μπορει να πεσει καποιος σε λιπος απο διατροφη ? και μετα απο πιο οριο (%) χρειαζετε βοηθεια απο λιποδιαλυτη?
62117
πχ για να πετυχω την γραμωση στην photo πρεπει να παρω λιποδιαλυτη?
ειμαι 1,80 87κιλα και 19 χρονον και 16%λιπος

στοχος να πεσω στο 8-9 % λιπος

gretyl666
27-02-13, 19:17
Ξέρεις εχει να κάνει και με το καλούπι του καθενος .μη νομίζεις οτι υπαρχει ενα συγκεκριμενο νουμερο .

Spider_job
27-02-13, 19:28
ναι αλλα πως θα καταλαβω αν πρεπει να παρω λιποδιαλυτη? πχ οταν δεν χανω λιπος με οσο προσεγμενη διατροφη και αν κανω? με πιο σκεπτικο με λιγα λογια πρεπει να αποφασισο αν χρειαζομε λιποδιαλυτη?

Andreas C.
27-02-13, 19:36
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Φίλε μην το πάρεις στραβά αυτό που θα σου πω αλλά για να κάνεις την "βαθιά γράμμωση" που λες θέλει να έχεις μυς, αν δεν έχεις καθόλου θα γίνεις σαν σομαλός :green::toast:

Spider_job
27-02-13, 19:39
συμφωνω μαζι σου 100% δεν λεω οτι ειμαι τουμπανο σε μυς αλλα εχω μυς να δειξω αν κανω γραμωση απλα δεν ξερω αν θα πρεπει να παρω λιποδιαλυτη

Andreas C.
27-02-13, 19:49
Ωραία, τότε πρέπει να αρχίσεις να χάνεις με προσεγμένη διατροφή και όταν κολλήσεις (αλλά πραγματικά κολλήσεις)τότε δοκίμασε τον λιποδιαλυτή :toast:

Spider_job
27-02-13, 19:54
Ωραία, τότε πρέπει να αρχίσεις να χάνεις με προσεγμένη διατροφή και όταν κολλήσεις (αλλά πραγματικά κολλήσεις)τότε δοκίμασε τον λιποδιαλυτή :toast:

ty για την βοηθεια δεν εχω κωλιση ακομα απλα ηθελα να μαθω για τον αν πρεπει να παρω λιπο/τη

6pack
27-02-13, 21:37
θυμαται κανεις γρ πρωτεινης ανα 100γρ κοτα??

Στήθος πρέπει να χει 25-30γρ ενώ στα άλλα σημεία υπολόγισε κάπου λιγότερο...

pontikos
27-02-13, 22:32
Μετά την Προπόνηση πρέπει να τρώω περισσότερο υδατάνθρακα ή Πρωτεΐνη;

warrior s
27-02-13, 22:38
Περισσότερο υδατανθρακα, εκτος αν θες να χασεις λίπος οπου μπορείς να έχεις αναλογία πρωτεινη υδατανθρακα 1:1

mousikos13
28-02-13, 14:10
γει σας παιδια ειμε καινουργιος στο forum εχω ενα προβλημα με την διατροφη μου κανω 6 γευματα αλλα οχι ανα 2.30 ωρες επειδεί εχω σχολη και δεν με βωλευει μεχρι να παω στο γυμναστηριο αλλα μετα μπορω και τα κανω στν ωρα τους και το γιμναστηριο καθημερινα παιζουν οι ωραις τ μου συστήνεται να κανω

sAVAZz
28-02-13, 14:30
κανα διατροφικο τιπ για καλυτερη γευσι στο πιτακι βρωμης????εκτος μελιου...εβαζα λιγο μερεντα αλλα μονο τα 25 γρ. εχουν 500 8ερμιδες :P σημερα το δοκιμασα με λιγο κανελα μεσα αλλα δν εν8ουσιαστικα ιδιαιτερα....καμια ιδεα?

margarita02
28-02-13, 16:11
κανα διατροφικο τιπ για καλυτερη γευσι στο πιτακι βρωμης????εκτος μελιου...εβαζα λιγο μερεντα αλλα μονο τα 25 γρ. εχουν 500 8ερμιδες :P σημερα το δοκιμασα με λιγο κανελα μεσα αλλα δν εν8ουσιαστικα ιδιαιτερα....καμια ιδεα?

Μαρμελάδα ή αντί για μερέντα μπορείς να λιώσεις λίγη κουβερτούρα.

vagg13
03-03-13, 19:27
Kαλησπερα σε ολη την παρεα .

Ειμαι αρκετο καιρο αναγνωστης του φορουμ και σημερα εκανα εγγραφη ωστε να ρωτησω καποια πραγματα για τα οποια εχω απορια .
Καλως σας βρηκα λοιπον και αρχιζω τις ερωτησεις μου . (Αν τυχον ειμαι εκτος θεματος ας με ενημερωση καποιος μοντ ευχαριστω)

Αρχικα να σας πω πως το υψος μου ειναι 1.80 και ειμαι 70 κιλα αρκετα αδυνατος θα ελεγα . Εχω γυμναστει αρκετα στην ζωη μου και σε βαρη και σε πολεμικες τεχνες χωρις ποτε να δω καποια αξιολογη διαφορα στο σωμα μου .
Η αληθεια ειναι πως μονο περισυ το καλοκαιρι για 3 μηνες περιπου εκανα συνεχεια βαρη διατροφη και καποια συμπληρωματα (πρωτεινη της whey και φορμουλα κρεατινης της ιδιας εταιριας) η αληθεια ειναι πως μια μικρη διαφορα την ειδα αλλα ηταν τοσο μικρη δλδ 4-5 κιλα παραπανω τα οποια τωρα λογο καποιας δουλειας που κανω δεν εχω χρονο για γυμναστικη και διατροφης και τα εχασα ολα .

Τωρα σε λιγες μερες ξεκιναω παλι γυμναστηριο και αυτο που θα ηθελα απο εσας ειναι να μου πειτε την γνωμη σας για το πως μπορω να παρω τουλαχιστον 10 κιλα που θελω το λιγοτερο τι συμπληρωματα μπορω να παρω και στο περιπου τι διατρφη να ακολουθησω (λεω στο περιπου γιατι ξερω πως ειναι λιγο δυσκολο απο φορουμ να σου πει καποιος 100% να τρως αυτα και θα δεις αποτελεσματα )

Εχω ξεκινησει και εχω αγορασει καποια πραγματακια για την διατροφη μου οπως βρωμη (quaker) φυστικοβουτηρο ,μελι και βεβαια σιγα σιγα θα μπουν και τα φρουτα λαχανικα μολις ξεκινησω την προπονηση εννοω .

Ευχαριστω

Alex Pap
04-03-13, 23:08
Γνωμη για κρεπες; Περιεχουν αυγο, αλευρι, γαλα και λιγο λαδι ;;:unsure:

Gianna
04-03-13, 23:10
Γνωμη για κρεπες; Περιεχουν αυγο, αλευρι, γαλα και λιγο λαδι ;;:unsure:

Φτιάχνε μόνος σου με αλεύρι ολικής, ασπράδια κλπ. για να ξέρεις συστατικά/ποσότητες. Πρέπει να υπάρχει συνταγή στο φόρουμ. Δες το τοπικ "Ποιος χρειάζεται τα τσιτ" ενός από τους πιο δημιουργικούς chef μας!!:rolf:

6pack
04-03-13, 23:40
Για το στήθος κοτόπουλο ποιος τρόπος ψησίματος είναι προτιμότερος για περισσοτερη πρωτεινη ανα gr τηγανητο ή βραστο?

Ted
05-03-13, 18:51
Καλησπέρα σε όλους, θέλω μια συμβουλή. Θέλω να βάλω όγκο και αυτό το προσπαθώ μέσω πολλών κιλών και καλής διατροφής (και από άποψη ποσότητας). Η απορία μου είναι η εξής: Επειδή μεταπροπονητικά δεν παίρνω πρωτεΐνη και τρωω μια μπανανα μονο σκεφτομαι να παρω μια για να μαι καλυμμενος. Εχω διαβασει οτι οι επιλογες για μετα προπονηση ειναι ασπραδια η whey. Επειδη δεν παιζουν πολλα λεφτα σκεφτομαι αν ειναι δυνατον να παιρνω πρωτεϊνη μια φορα μονο τη μερα, μετα την προπονηση απογευμα και το πρωι να τρωω (οπως και ετσι και αλλιως κανω) γιαουρτι με 18g πρωτεινη ολυμπος (ετσι λεει τουλαχιστον) με μπανανα μελι και βρωμη. Ετσι θα παιρνω πρωτεινη γρηγορης απορροφησης μετα την προπονηση και θα με βγαζει για κανα 2μηνο το καθε κουτι.
Ειναι σωστος ο συλλογισμος μου η αν δεν παιρνω τουλαχιστον δυο φορες τη μερα πρωτεινη δεν εχει νοημα; Λεφτα για 2η πρωτεινη αργης απορροφησης ουτε λογος οποτε παροτι δεν ειναι και η πιο βολικη κατασταση προσπαθω να κανω οτι μπορω. Να προσθεσω οτι φροντιζω τα γευματα μου να εχουν πρωτεινη και τρωω συχνα αυγα καθως και γιαουρτια καποιες φορες τα βραδια. Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.

(δεν ημουν σιγουρος αν επρεπε να μπει εδω η ερωτηση μου η στα συμπληρωματα)

sTeLaKoS
05-03-13, 23:19
Καλησπέρα σε όλους, θέλω μια συμβουλή. Θέλω να βάλω όγκο και αυτό το προσπαθώ μέσω πολλών κιλών και καλής διατροφής (και από άποψη ποσότητας). Η απορία μου είναι η εξής: Επειδή μεταπροπονητικά δεν παίρνω πρωτεΐνη και τρωω μια μπανανα μονο σκεφτομαι να παρω μια για να μαι καλυμμενος. Εχω διαβασει οτι οι επιλογες για μετα προπονηση ειναι ασπραδια η whey. Επειδη δεν παιζουν πολλα λεφτα σκεφτομαι αν ειναι δυνατον να παιρνω πρωτεϊνη μια φορα μονο τη μερα, μετα την προπονηση απογευμα και το πρωι να τρωω (οπως και ετσι και αλλιως κανω) γιαουρτι με 18g πρωτεινη ολυμπος (ετσι λεει τουλαχιστον) με μπανανα μελι και βρωμη. Ετσι θα παιρνω πρωτεινη γρηγορης απορροφησης μετα την προπονηση και θα με βγαζει για κανα 2μηνο το καθε κουτι.
Ειναι σωστος ο συλλογισμος μου η αν δεν παιρνω τουλαχιστον δυο φορες τη μερα πρωτεινη δεν εχει νοημα; Λεφτα για 2η πρωτεινη αργης απορροφησης ουτε λογος οποτε παροτι δεν ειναι και η πιο βολικη κατασταση προσπαθω να κανω οτι μπορω. Να προσθεσω οτι φροντιζω τα γευματα μου να εχουν πρωτεινη και τρωω συχνα αυγα καθως και γιαουρτια καποιες φορες τα βραδια. Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.

(δεν ημουν σιγουρος αν επρεπε να μπει εδω η ερωτηση μου η στα συμπληρωματα)

Πολύ σωστά το σκέφτεσαι :thumbup:
Whey μόνο μετά τη προπόνηση, τις υπόλοιπες ώρες φαγάκι.

MikePalier
07-03-13, 14:22
Εαν κατα τη περιοδο γραμμωσης( δηλαδη να τρωω λιγοτερο και πιο "καθαρα" απο την περιοδο ογκου) μεινω στα ιδια κιλα στις ασκησεις, τοτε σημαινει οτι δεν χανω καθολου μυικη μαζα παρα μονο λιπος? Ισχυει αυτο? η οπωσδηποτε χανω και μυικη μαζα αλλα η δυναμη μου μενει σταθερη?

Redbul
08-03-13, 23:54
Πολύ σωστά το σκέφτεσαι :thumbup:
Whey μόνο μετά τη προπόνηση, τις υπόλοιπες ώρες φαγάκι.
Δεν προτείνεται να αντικαταστήσει κάποιος τις φυσικές πηγές πρωτεϊνης με αυτήν του ορού γάλακτος;

Nikolas_mk2
09-03-13, 00:06
Με ορου γαλακτος οχι λογω της ταχυτατης αποροφησης του...Αν δεν προλαβαινεις καποιο γευμα ή θες εναλακτικα κατι γρηγορο τοτε μια πρωτείνη πλλαπλών πηγων για σταδιακή αποροφηση.

Redbul
09-03-13, 00:44
Με ορου γαλακτος οχι λογω της ταχυτατης αποροφησης του
Και τι μ' αυτό;

Nikolas_mk2
09-03-13, 00:50
Ενα νορμαλ γευμα με ζωική πρωτείνη δινει αμινοξεα στο αίμα για τουλαχιστον 2,5-3 ωρες ενω με πρωτείνη καζείνης σχεδον το διπλάσιο....Ο ορος γαλακτος σε 30-45 λεπτα θα αποτελει παρελθον κι ετσι θα πρεπει να ξαναφας μετα....Αυτο

cryst
09-03-13, 12:43
παιδες ειμαι 16 χρονον και ειμαι 1,78 υψος και 76 κιλα την τελευτεα φορα που μετριθικα[πριν 2-3 εβδομαδες] το μπρατσο μου ειναι 34 ποτνοι στο δεξι και
32 στο αριστερο


εχω μπερδευτει παρα πολη με το τι πρεπει να κανω
να κανω ογκο ή γράμμοση?

εσεις τι λετε?
σας παρακαλω βοηθιστε δεν ξερω πραγματικα τι πρεπει να ακολουθισω

cryst
09-03-13, 13:17
ελατε ρε παιδια πιτε κατι πλιζ??????

billy89
09-03-13, 13:25
Από λίπος πως πας? Αν έχεις αρκετό (μάλλον απιθανο) κάνε ελαφρά υποθερμιδική.

Αν δεν έχεις σχεδόν καθόλου κάνε όγκο.

Αν έχεις μια μέτρια κοιλίτσα κάνε ισοθερμιδική και μετά όγκο.

cryst
09-03-13, 13:28
οταν λες ισοθερμιδικη τι ενοεις?

Χριστοφορος123
09-03-13, 14:38
Να παιζεις στις θεμριδες συντηρησης σου δηλαδη ουτε να χανεις ουτε να βαζεις κιλα !

cryst
09-03-13, 14:40
ευχαριστω ρε σει

σε λιγο θα ανεβασω φοτογραφιες για να δειτε πως ειμαι και να μου πειτε την γνωμη σας τι πρεπει να κανω ενταξει?

κατι αλλο για γραμμοση να μην αρχισω?

average_joe
09-03-13, 16:31
Και τι μ' αυτό;

εεεε πως θα βγαλουν λεφτα οι βιομηχανιες αν δεν σε κανουν να πιστεψεις στην αναγκαιοτητα να τρως ολη την ωρα?
λες και δεν μπορει καποιος να προσθεσει λιπαρα για να αυξηθει ο χρονος απορροφησης της whey.

Redbul
10-03-13, 18:56
εεεε πως θα βγαλουν λεφτα οι βιομηχανιες αν δεν σε κανουν να πιστεψεις στην αναγκαιοτητα να τρως ολη την ωρα?
λες και δεν μπορει καποιος να προσθεσει λιπαρα για να αυξηθει ο χρονος απορροφησης της whey.
Σωστό κι αυτό. Μπορείς μαζί με το ρόφημα να φας τίποτα ξηρούς καρπούς, για να επιμηκύνεις το χρόνο απορρόφησης.

Δηλαδή, για να καταλάβω, αν για κάποιο διάστημα, όσο μικρό και να είναι αυτό, το στομάχι μείνει χωρίς πρωτεϊνες, ο οργανισμός στρέφεται στον καταβολισμό μυικής μάζας;

BNX K-1
11-03-13, 18:39
είμαι 16-17 χρονών 1.78 και 67 κιλά έχω μυς(μπράτσα, πλάτες, τρικέφαλους, γάμπες) και κοιλιακούς(απλά δεν φενονται διότι έχω λίγο λίπος στην περιοχή της κοιλιάς, ασχολούμενε με κ-1 και αυτό που θέλω είναι να αυξήσω την μυική μου μάζα και να χάσω λίπος χωρίς την βοήθεια συμπληρωμάτων μονό με διατροφή.Το πρόβλημα είναι ότι έχω προπόνηση στην 10:40 το βράδυ επίσης το μεσημέρι τρώω ότι έχω στο σπίτι γτ μαγειρεύει η μάνα μου. Πειτε μου καμια διατροφη:thumbup:.ααα και κάτι αλλο εχω διαβασει κατι διατροφες για ογκο και δεν εχω καταλαβει κατι, καθε μερα τρωμε τα ιδια; ευχαριστω προκαταβολικα ;)

spiroskafk
12-03-13, 16:04
Καλησπέρα παίδες :welcome:
Μια ερώτηση σχετικά με το πότε είναι καλύτερο να πίνουμε νερο.. Αμέσως μετά το φαγητό ή καμια ώρα μετά? Κατα τη διάρκεια της προπόνησης με βάρη είναι καλό να πίνεις νερό? Λιγό - πολύ? :green:

uplifter7
12-03-13, 19:03
καλησπερα..θα ηθελα να ροτισω για την μεταμεσονυχτια διατροφη τι μπορεις να φας?για ογκο μιλαω..

spiroskafk
12-03-13, 19:39
καλησπερα..θα ηθελα να ροτισω για την μεταμεσονυχτια διατροφη τι μπορεις να φας?για ογκο μιλαω..

Ενα γιαουρτάκι και αμύγδαλα και είσαι κομπλέ :thumbup:
Την ποσότητα του γιαουρτιού την ρυθμίζεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου για θερμίδες/πρωτείνες...εγώ π.χ τρώω ~ 200γρ total 2% της φάγε.. και καμιά 20ρια αμύγδαλα! :green:
Να φροντίσεις το γιαούρτι να είναι 2% ή και 0%..

uplifter7
12-03-13, 22:07
Ενα γιαουρτάκι και αμύγδαλα και είσαι κομπλέ :thumbup:
Την ποσότητα του γιαουρτιού την ρυθμίζεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου για θερμίδες/πρωτείνες...εγώ π.χ τρώω ~ 200γρ total 2% της φάγε.. και καμιά 20ρια αμύγδαλα! :green:
Να φροντίσεις το γιαούρτι να είναι 2% ή και 0%..

δεν εννοω πριν αλλα ενδιαμεσα του υπνου να ξηπνησω και να φαω..

nikos1234
12-03-13, 22:51
αυτο γτ να το κανεις?

sTeLaKoS
12-03-13, 22:54
Καλησπέρα παίδες :welcome:
Μια ερώτηση σχετικά με το πότε είναι καλύτερο να πίνουμε νερο.. Αμέσως μετά το φαγητό ή καμια ώρα μετά? Κατα τη διάρκεια της προπόνησης με βάρη είναι καλό να πίνεις νερό? Λιγό - πολύ? :green:

Αν πιεις πολύ νερό μαζί με το φαγητό, θα βαρύνεις το στομάχι σου και θα καθυστερήσεις τη χώνεψη, επειδή αραιώνουν τα γαστρικά υγρά.
Στο γυμναστήριο καλό είναι να έχεις ένα μπουκάλι δίπλα σου και να πίνεις λίγο λίγο, τόσο ώστε να μη σου φουσκώνει το στομάχι κι έχεις κανένα ατύχημα :green:

uplifter7
13-03-13, 00:41
αυτο γτ να το κανεις?

να δω αμα δουλεβει πανω μ..

liveris
13-03-13, 01:01
δεν εννοω πριν αλλα ενδιαμεσα του υπνου να ξηπνησω και να φαω..

δε χρειαζεται να ξυπνησεις μεταμεσονυχτια για να φας..κοιμησου κ φαε την μερα

Mpozos
20-03-13, 14:43
παιδιά θα λείψω εκτός 6 μέρες και έχω ένα θέμα στο φαγητό.

έχετε να μου προτείνεται κάποια γεύματα που θα μπορούσα να ακολουθήσω αυτες τις 6 μερες για να μην την βγάλω μονο με συμπλήρωμα πρωτεινης και τόνο;

η καμιά ιδέα για το πως θα μπορούσα να συντηρήσω για 3-4 μέρες μοσχάρι/κοτόπουλο/αυγά; ( αποφεύγω το γάλα λόγο γράμμωσης )

επίσης να αναφέρω οτι δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω κουζίνα και ψυγείο.

τα φώτα σας!

Christos97
20-03-13, 15:07
Καλησπερα παιδια.Δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη ενοτητα αλλα τεσπα:) Εχω διαβασει εκεινο το thread με τις πολυβιταμινες,και εχω βρει πολλες απαντησεις. Μια απορια που ειχα και δεν την βρηκα ειναι αυτη. Οταν πινουμε πολυβιταμινες δεν τρωμε σαλατα λογο του οτι βιταμινες μας δινει η πολυβιταμινη? Δεν ξερω αν με καταλαβεται τι θελω να πω. Επισης θα ηθελα να μου πειτε ποσο σημαντικη ειναι η πολυβιταμινη στην διατροφη μας. Αν εκανα το ποστ σε λαθος ενοτητα μεταφερετετο. :thumbup:

Gianna
21-03-13, 00:12
παιδιά θα λείψω εκτός 6 μέρες και έχω ένα θέμα στο φαγητό.

έχετε να μου προτείνεται κάποια γεύματα που θα μπορούσα να ακολουθήσω αυτες τις 6 μερες για να μην την βγάλω μονο με συμπλήρωμα πρωτεινης και τόνο;

η καμιά ιδέα για το πως θα μπορούσα να συντηρήσω για 3-4 μέρες μοσχάρι/κοτόπουλο/αυγά; ( αποφεύγω το γάλα λόγο γράμμωσης )

επίσης να αναφέρω οτι δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω κουζίνα και ψυγείο.

τα φώτα σας!

Βραστά αυγά πάντως διατηρούνται και εκτός ψυγείου αρκετό καιρό (πώς έχουμε τα κόκκινα το Πάσχα έξω). Να φτιαχνες τίποτα μπάρες πρωτεϊνης;; καλά, ξηροκάρπια θα χεις μαζί σου. Ε, από κανα περίπτερο θα πάρεις γιαουρτάκια.

panagiotis.
21-03-13, 17:20
Παιδια .. στην διαρκεια της προπονησης καλυτερα ειναι να πινω ενα χυμο ή νερο ? η μηπως κατι αλλο που θα βοηθαει στην προπονηση ?

Mikekan
21-03-13, 17:23
Νερό, κανά BCAA, κανά ηλεκτρολύτη κτλ.

panagiotis.
21-03-13, 17:26
το BCAA τι ακριβως ειναι ?

panagiotis.
21-03-13, 17:30
ααα οκ .. το εψαξα και ειδα . Βασικα ειμαι 17 χρονων οποτε ειναι λιγο δυσκολο να παρω κατι τετοιο το μονο που περνω προς το παρον ειναι η super mega mass 2000

Mikekan
21-03-13, 17:40
Είμαι ο τελευταίος που θα πρότεινα στην ηλικία σου να πάρεις συμπληρώματα, αλλά BCAA έχει ήδη η πρωτεΐνη που παίρνεις και ο ηλεκτρολύτης είναι κάτι σαν το Gatorade. Και καλύτερα να πάρεις μια καθαρή πρωτείνη, δεν έχει καλούς υδατάνθρακες αυτή που παίρνεις.

Mpozos
22-03-13, 00:25
Βραστά αυγά πάντως διατηρούνται και εκτός ψυγείου αρκετό καιρό (πώς έχουμε τα κόκκινα το Πάσχα έξω). Να φτιαχνες τίποτα μπάρες πρωτεϊνης;; καλά, ξηροκάρπια θα χεις μαζί σου. Ε, από κανα περίπτερο θα πάρεις γιαουρτάκια.

σωστά αυτό θα κάνω δεν το σκέφτηκα καθόλου... θα κινηθώ κάπως ετς : πρωι πρωτεινη βρωμη, ενδιαμεσο 8 ασπράδια + ξηροκαρπια, μεσημέρι τόνο με λαδι, ενδιαμεσα 8 κρόκους. βράδυ καζεινη + ξηροκαρπια χ6 μέρες.... ίσως πάρω και καμιά γαλοπούλα βραστή απο κει... αν και τα φοβάμαι αυτά τα κρέατα αλλα 1 στις 100 δεν πειράζει...

ευχαριστώ :clap:

vickypek
22-03-13, 16:02
σωστά αυτό θα κάνω δεν το σκέφτηκα καθόλου... θα κινηθώ κάπως ετς : πρωι πρωτεινη βρωμη, ενδιαμεσο 8 ασπράδια + ξηροκαρπια, μεσημέρι τόνο με λαδι, ενδιαμεσα 8 κρόκους. βράδυ καζεινη + ξηροκαρπια χ6 μέρες.... ίσως πάρω και καμιά γαλοπούλα βραστή απο κει... αν και τα φοβάμαι αυτά τα κρέατα αλλα 1 στις 100 δεν πειράζει...

ευχαριστώ :clap:

8 κροκους??μαλλον ασπραδια εννοεις!!!

Mpozos
22-03-13, 16:10
8 κρόκους εννοώ. χοληστερίνη μη φοβάσαι δεν παίζει να ανεβάσω, έτρωγα κάποτε και ποιο πολλούς καθημερινά και οι εξετάσεις έδειχναν οκ. και 1ας ακόμα λόγος που δεν φοβάμαι για χοληστερίνη ειναι οτι ακολουθώ στεγνή διατροφή πάρα πολύ προσεγμένοι. :thumbup:

liveris
22-03-13, 16:17
8 κροκους =αρκετο λιπος..
καλα δεν αναγουλιαζεις με τοσους κροκους!

Mikekan
22-03-13, 16:59
Ρε παιδιά με 8 κρόκους έχετε πάρει μόνο από αυγά το μισό λίπος που χρειάζεται να πάρετε σε μία μέρα, είναι πάρα πολύ.

cryst
23-03-13, 12:08
παιδες εχω μια ερωτηση
σε ποσο καιρο κανουν να εμφανιστουν οι κοιλιακοι?

Χριστοφορος123
23-03-13, 13:05
Ωραια ερωτηση....τι να σου πω τωρα...σε 2 εβδομαδες βγαινουνε.
Σοβαρα τωρα.....εξαρταται απο τη διατροφη που θα κανεις,την προπονηση που θα κανεις,το μεταβολισμο σου,το σωματικο λιπους σου

cryst
23-03-13, 13:26
σε 2 εβδομαδες ε?ουαου.........!!!1
εγω κανω 2 μηνες και εχουν εμφανιστει πολη λιγο
τι πρεπει να κανω ?

Χριστοφορος123
23-03-13, 13:27
Πλακα κανω για τις 2 εβδομαδες εννοειται :green:
Να χασεις λιπος

cryst
23-03-13, 13:30
νομιζεις δεν το καταλαβα
οι κιλιακοι θελουν πανω απο 2 μηνες για να εμφανιστουν

Mikekan
23-03-13, 13:30
Σε δυο μήνες ε? ουαου!!!!!!

Χριστοφορος123
23-03-13, 13:31
Ρε φιλε ελεος...μιλας λες και ολα ειναι στανταρ..νομιζεις αλλοι δε μπορουνε να τους εμφανισουνε σε 1 μηνα;;
Ανοιγεις θεμα και ουτε καν ακους..λες τα δικα σου

AlexakisKon
23-03-13, 13:34
κοιτα να γυμνασεις ολο το κορμι και οι κοιλιακοι θα ερθουν μαζι, απλο ειναι, χανεις λίπος και τους γυμναζεις, κανε καθε πρωι 300 κοιλιακους και αν εισαι στο σωστο σωματικο βαρος και λιπος θα εχεις σε κανα 2μηνο εμφανεις κοιλιακους

cryst
23-03-13, 13:35
με παρεξιγισες φιλε
δεν λεω τα δικα μου
απλα σας ρωταω ουτε εγω ξερω ακριβος πως
ενταξει συγνομην αν σου φανικε ετσι

λοιπον εγω κανω 3-4 φορες γυμναστιριο την εβδομαδα οκ
και κανω και κιλιακους αλλα κανω στο τελος κανα 15λεπτο ειναι καλα η να κανω περισσοτερ?

cryst
23-03-13, 13:37
το σωματικο μου βαρος ειναι 76[πριν κανα δυο εβδομαδες]τωρα μαλον εχω παρει και αλλο 1κιλο και ειμαι 1,78 υψος
ειμαι καλα ===>να αρχισο να αποβαλο ολλο το λιπος μου

AlexakisKon
23-03-13, 13:37
οχι μην κανεις περισσοτερο, δεν χρειαζεται κατα την γνωμη μου

Χριστοφορος123
23-03-13, 13:37
No problem man.
Κανε κανονικα βαρη, και 2 φορες την εβδομαδα μετα τα βαρη κανε και λιγο διαδρομο.
Επισης για να χασεις λιπος πρεπει να εισαι υποθερμικα
Και με την εκγυμναση των κοιλιακων δε θα δεις διαφορα..μονο αν χασεις λιπος.
Κοιλιακους κανε 2 φορες την εβδομαδα 2 ασκησουλες οποιες σου αρεσουνε.

AlexakisKon
23-03-13, 13:37
οχι μην χασεις κιλα, τωρα σφιξε το σωμα σου σιγα σιγα

Χριστοφορος123
23-03-13, 13:39
Επειδη εχεις περιπου τα ιδια στατς με εμενα καταλαβαινω περιπου πως εισαι (δεν ξερω βεβαια ποση μυικη μαζα εχεις)..παιξε ΕΛΑΦΡΑ υποθερμικα (-150-200 απο τις θερμιδες συντηρησης σου), πολλη πρωτεινη να διατηρησεις μυικα μαζα και αβρη προσπαθησε να κρατησεις τη δυναμη σου και να μην πεσεις

cryst
23-03-13, 13:40
αν σφυξω το σωμα μου οπος λες δεν θα εχω και λιπος?
αλλα εγω θελω κιλιακους χαχα

cryst
23-03-13, 13:41
χριστοφορε
εσει εχεις κιλιακους?

Χριστοφορος123
23-03-13, 13:41
Ε αν θελεις οπωσδηποτε κοιλιακους κανε αυτο που σου ειπα πιο πανω.
Εγω παντος θα σου ελεγα να μεινεις στα κιλα που εισαι και να βαλεις μυς χωρις να πεσεις σε κιλα σωματικου βαρους εννοειτα.
Αν θελεις ομως κοιλιακους για το καλοκαιρακι ειπαμε

Χριστοφορος123
23-03-13, 13:42
χριστοφορε
εσει εχεις κιλιακους?

Φαινονται πολυ λιγο οι πανω αλλα γενικα οχι..ουτε ομως ειμαι πολυ λιπωμενος.τωρα εχω χασει λιπος βεβαια και απο μεση κτλ.
Εμενα δε με ενδιαφερει να φανουνε..μονο να βαλω μυς με ενδιαφερει..απλα να μη λιπωσω κατι που ειναι πολυ ευκολο να το ελεγξω

cryst
23-03-13, 13:43
μαλον θα κρατισω για λιγο καιρο το σωματικο μου βαρος να βαλω μυες και μετα λιγο πριν το καλοκαιρι θα βαλω κιλιακους

cryst
23-03-13, 13:44
εγω εχω λιπος στο στιθος λιγο βεβεα αλλα δεν το γουσταρω εκει που ειναι
αλιος δεν θα με ενιαζε καταλαβες?

Χριστοφορος123
23-03-13, 13:46
Καλα εσυ μπορει να φαινεσαι και αρκετα λιπωμενος ισως,γιατι δεν εχεις μυς να δειξεις..αμα βαλεις μυς εκτος του οτι θα φαινεσαι λιγοτερα λιπωμενος, θα φαινεσαι καλυτερα σα συνολο

cryst
23-03-13, 20:03
oxi δεν ειμαι πολη λιπομενος

αυριο αν ειναι βαζω καπιες φοτογραφιες για να διτε πως ειμαι οκ?"

cryst
24-03-13, 14:27
βρε παιδια το ειδανικο βαρος για μενα πιο ειναι?

Χριστοφορος123
24-03-13, 15:17
Ναι βαλε φωτογραφιες....τωρα αυτη η ερωτηση ειναι τελειως γενικη γιατι εξαρταται απο πολλους παραγοντες..ποσοστο λιπους,μυικοτητα κτλ

tsoumi7
24-03-13, 15:41
Είναι πολλά 600γραμμαρια βρασμενο ρύζι για κάποιον 79κιλα;

Mikekan
24-03-13, 15:43
600γρ ρύζι ειναι πολλα και για κάποιον 120 κιλα. :green:

tsoumi7
24-03-13, 15:45
Endow Mesa sthn mera

Nikolas_mk2
24-03-13, 15:50
Εξαρταται το πλανο της διατροφης σου....

Για φαση όγκου δεν ειναι υπερβολικη ποσότητα-αν δεν κανω λαθος 600 γρμ.βρασμενα ειναι κοντα στα 250γρμ. ωμα? Εκει γυρω το θυμαμαι.....Δλδ δυσκολα να είναι πανω απο 180-200 γρμ υδατανθρακας στο συνολο.

tsoumi7
24-03-13, 15:53
Είμαι σ φάση όγκου απλά δν μπορώ ν φάω πατάτες και τα λοιπά τριων μόνο ρύζι.κανω τρία γεύματα από 200γρ ρύζι

Nikolas_mk2
24-03-13, 15:58
Ζυγισε τα ωμα να ξερεις ακριβως ποσο υδατανθρακα και θερμιδες παιρνεις κι αν σου βγαινουν τα νουμερα τότε εισαι οκ...

cryst
24-03-13, 17:01
πως σας φενομαι

Χριστοφορος123
24-03-13, 17:16
Εχεις φαρδια λεκανη σαν κι εμενα..νταξει πολυ θολος δεν εισαι αλλα σιγουρα σου λειπει μυικοτητα..μη χασεις κιλα θα φαινεται ασχημα..μεινε σε αυτα που εισαι και σηκωσε σιδερα να βαλεις μυς σιγα σιγα

cryst
24-03-13, 17:17
οκ φιλαρα
παντος δεν ειμαι και ασχημα ετσι?χαχα......
να εχεις υποψειν σου οτι ειμαι μολις 16 ετσι

Χριστοφορος123
24-03-13, 17:22
Ε καλα κι εγω 14 τι να κανω τωρα :P
Ππαντος μη χασεις κιλα...βαρη θες τωρα και καλο φαι..αν δε θες να βαλεις κιλα μη βαζεις αλλα μη χασεις σιγουρα.
Γυμνασε καλα την πλατη σου γιατι φαινεται αδυνατη απο μπροστα

cryst
24-03-13, 17:23
οχι δεν ειναι και τοσο αγυμναστη
αν σου δειξω αλλη φοτο καποια αλλη μερα θα δεις τι ενοω

Χριστοφορος123
24-03-13, 17:27
Τεσπα το σιγουρο ειναι οτι θες παντου δουλεια..αρχισε

cryst
24-03-13, 17:28
οκ
εσυ εχεις καμια φοτο σου

cryst
24-03-13, 17:29
εξαλου ρε σει κανω μονο 2μηνες γυμναστιριο
αν με δεις πως ειμουν πριν
εχω αλαξει πολη παντος

gretyl666
25-03-13, 21:16
Να ρωτήσω, άμα βγάλω το Φυστικοβουτυρο και τη 1 φετα ψωμι από τη διατροφή μου πειράζει ; παλι υπερθερμιδικα θα ειμαι ....

nwnc
26-03-13, 00:22
μαυρο ψωμι και γαλα χωρανε στην γραμμωση 3-4 φορες την εβδομαδα?τουλαχιστον στα πρωτα σταδια.Απο πρακτικης αποψης θα βοηθαγε ενα τοστακι

billys15
26-03-13, 00:30
Να ρωτήσω, άμα βγάλω το Φυστικοβουτυρο και τη 1 φετα ψωμι από τη διατροφή μου πειράζει ; παλι υπερθερμιδικα θα ειμαι ....

Αν βρισκεσαι στις θερμιδες που χρειαζεσαι και δεν μπορεις για καποιον λογο να τα φας,βγαλτα.Αλλα το φυστικοβουτυρο ειναι καλο,1-2 κουταλιες τη μερα ας πουμε.Οχι ομως αυτο με την μπολικη ζαχαρη!


μαυρο ψωμι και γαλα χωρανε στην γραμμωση 3-4 φορες την εβδομαδα?τουλαχιστον στα πρωτα σταδια.Απο πρακτικης αποψης θα βοηθαγε ενα τοστακι

Ναι φιλε μια χαρα χωρανε,ειδικα στην αρχη.Σιγα σιγα μειωνε μετα.

nwnc
26-03-13, 00:48
Αν βρισκεσαι στις θερμιδες που χρειαζεσαι και δεν μπορεις για καποιον λογο να τα φας,βγαλτα.Αλλα το φυστικοβουτυρο ειναι καλο,1-2 κουταλιες τη μερα ας πουμε.Οχι ομως αυτο με την μπολικη ζαχαρη!



Ναι φιλε μια χαρα χωρανε,ειδικα στην αρχη.Σιγα σιγα μειωνε μετα.

Διαβασα οτι το ψωμι εχει γλουτενη και κραταει υγρα και το γαλα σε θολωνει λογω της λακτοζης.Στην προσπαθεια μου να φτασω 12% θα με επηρεασουν?και αν ειναι να κοψω ενα απο τα 2 , το γαλα η το ψωμι?

Mpozos
26-03-13, 00:53
φίλε nwnc, στο τελευταίο στάδιο αν θες να κοιτάξεις και την παραμικρή λεπτομέρια τρώγε απο υδατάνθρακα μόνο κεχρί, αλεύρι ταπιόκα, ρύζι πατάτες, και φυσικα τα σαλατικά.

nwnc
26-03-13, 01:01
Μην με παρεξηγητε...Ρωταω γιατι ειναι η πρωτη φορα που κανω διατροφη γραμμωσης και δεν εχω εμπειρια,ουτε γνωριζω πως λειτουργει το σωμα μου σε ορισμενα τροφιμα οταν ειναι για χασιμου λιπους.Και ειμαι διαθετημενος να παιδευτω λιγο παραπανω αν ειναι ειναι να εχω καλυτερα αποτελεσματα.

Οσο γι αυτο που ρωτησα,απο οτι καταλαβα τα κραταω σε καθημερινη βαση και τα κοβω μετα

Ectoras
26-03-13, 08:41
Ο γυμναστής μου μου έβαλε για πρωινό 8 αυγά (ασπράδια). Υπάρχει κάτι ισοδύναμο;

ΠανοςΒ
26-03-13, 08:43
1,5 σκουπ πρωτεινη
150γρ κρεας , κοτόπουλο, ψαρι

Ectoras
26-03-13, 08:54
1,5 σκουπ πρωτεινη
150γρ κρεας , κοτόπουλο, ψαρι

Μόλις ξυπνώ θα τρώω αυτά;

ΠανοςΒ
26-03-13, 09:17
Είναι ή πρωτεινή ή κρεατικό.

Διαλέγεις οποιο σε βολεύει και τρως.

Ectoras
26-03-13, 13:07
Είναι ή πρωτεινή ή κρεατικό.

Διαλέγεις οποιο σε βολεύει και τρως.

Δηλαδή 8 ασπράδια ισοδυναμούν με 1,5 σκουπ πρωτεινη;

Mikekan
26-03-13, 13:55
Περίπου ναι.

billys15
26-03-13, 18:59
Το ασπραδι εχει 3-3.5γρ.,οποτε στα 8 ειμαστε στα 24-28γρ.1μιση scoop συνηθως ειναι καπου στα 35γρ,αρα για να υπολογιζετε 1μιση scoop στρογγυλοποιηστε το στα 10 ασπραδια.:)

sAVAZz
26-03-13, 21:30
τις ποσοτητες σε κοτοπουλο και πατατα τις μετραω πριν το μαγειρεμα...ενω το μαυρο ρυζι μετα...κανω κατι λα8ος????γτ εχω μια διαφωνια...:)

Nikolas_mk2
26-03-13, 21:59
Καλυτερα το κρεας μαγειρεμενο γιατι-ειδικα τα κοτοπουλα-εχουν μεγαλα ποσοστα υγρασιας(ορισμενα μεχρι και 30%) και μπορει να φας πολύ λιγοτερο απο αυτο που υπολόγισες....

Τον υδατανθρακα καλο ειναι να τον υπολογίζεις ωμό γιατι δεν είναι απόλυτο το ποσοστο νερου που τραβανε στο βρασιμο και μπορει παλι να μπερδευτεις....Ωμο το ρυζι κι οτι τραβηξει-τραβηξε,δεν σε νοιαζει μετα.... ;)

billys15
26-03-13, 22:12
Λιγο αντιθετα τα κανεις.Το ρυζι ωμο,γιατι παιρνει νερο και βαραινει,ενω κοτοπουλο και πατατα μπορεις να τα μετρησεις και μαγειρεμμενα.

Ectoras
27-03-13, 02:29
Το ασπραδι εχει 3-3.5γρ.,οποτε στα 8 ειμαστε στα 24-28γρ.1μιση scoop συνηθως ειναι καπου στα 35γρ,αρα για να υπολογιζετε 1μιση scoop στρογγυλοποιηστε το στα 10 ασπραδια.:)

ευχαριστω παιδια...

gretyl666
01-04-13, 20:43
Καλησπερα παιδια... Πειράζει πολύ άμα τα φαγητά που τρώω δεν ειναι στον ατμό και "αυστρα"?

kazos_GR
04-04-13, 19:18
πεδες ποσα γρ υδατανθρακα πρεπει να περνω ανα κιλο σε γραμωση/ογκο
υπαρχει κατι stadar που να λεει 3γρ υδα σε γραμωση και 6-7 σε ογκο πχ?

kazos_GR
05-04-13, 12:59
πεδες ποσα γρ υδατανθρακα πρεπει να περνω ανα κιλο σε γραμωση/ογκο
υπαρχει κατι stadar που να λεει 3γρ υδα σε γραμωση και 6-7 σε ογκο πχ?

πεδες μπορω να το υπολογισο η οχι?

Giannistzn
05-04-13, 13:18
Το θεμα ειναι οι θερμιδες. Δεν εχει να κανει με γρ. υδ/κα ουτε με γρ. πρωτεΐνης.

Λες π.χ. ειμαι σε γραμμωση, ωραια χρειαζομαι 2000θερμιδες απο τις οποιες θες ενα (ας πουμε) 1,5γρ x σωματικο βαρος σε πρωτεΐνη

Αρα αν εισαι 70 κιλα, 70x1,5 = 105gr πρωτεΐνης, x4kcal (αλλοι λενε 3,5) = 420θερμιδες.

Οι υπολοιπες 1580 θα ειναι απο λιπαρα και υδατανθρακες, αναλογα με το τι "δουλευει" καλυτερα πανω σου, αναλογα με το τι σου δινει περισσοτερη ενεργεια, τι σου κραταει λιγοτερα νερα κλπ κλπ κλπ. Υπαρχουν αρθρα στο φορουμ που τα λενε αναλυτικα ολα αυτα.

Ιδανικο νουμερο παντως, δεν υπαρχει.

kazos_GR
05-04-13, 13:20
οκ ty

stef25
05-04-13, 17:50
Παίδες είμαι σε φάση μετατροπής της διατροφής μου από όγκου σε γράμμωσης!Ίδου το ερώτημα....Έως τώρα το βιαστικό μου πρωινό ήταν 2-3φέτες μαύρο ψωμί με μελάκι+ρόφημα whey...;Βλέπω ότι όλοι στα πρωινά σας έχετε βρώμη, έλεγα λοιπόν να αντικαταστήσω τα ψωμιά με βρώμη και γάλα και μέσα να ρίχνω την whey:green:
Τη λέτε αξίζει η αλλαγή?Θα μου προσφέρει κάτι ή πανω κάτω τα ίδια?Δεν έτρωγα ποτέ μου πρωινό με δημητριακά και γάλα πόσο μάλλον με βρώμη με γάλα, όποτε δεν γνωρίζω επί του θέματος! ΗΕLP PLEASE!!!:green::green::green:

RAMBO
05-04-13, 18:32
Aπλα η βρωμη ειναι πιο ποιοτικος υ/δ αργης απορροφησης

GeorgeToumpa
05-04-13, 20:24
Κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο για τα γαλακτοκομικά σε περίοδο γράμμωσης το οποίο δεν βρίσκω..
Δεν επιτρέπονται σε περίοδο γράμμωσης ή σε μικρή ποσότητα;
Θολώνουν την γράμμωση;
3 γιαούρτια 2% την μέρα είναι πολλά;

Nikolas_mk2
05-04-13, 20:30
Την αγωνιστική γραμμωση αφορά αυτο,καποιος που προσπαθει να σταθεί στο 11/12% κτλ. δεν υπάρχει λόγος να τα κόψει εντελώς....Δεν βαριέσαι να τρως τόσο γιαούρτι? :green:

GeorgeToumpa
05-04-13, 20:43
μου δίνει αρκετή πρωτείνη (18,8γρ) και με βολεύει στο πρόγραμμα :green:
τρώω 1 το πρωί μαζί με την βρώμη.. 1 το απόγευμα και 1 το βράδυ καμιά ώρα πριν κοιμηθώ..
Το απογευματινό γιαούρτι σκεφτόμουν να το αντικαταστήσω με αυγά (2 ολοκλ. + 1 απρ.), αλλά μετά θα βαρεθώ τα αυγά γιατί έχω ήδη 2 αυγά (ολ.) πρωινό και 5 (4 ασ.+1 ολ.) για μεσημεριανό (μεταπροπονητικά). Άσε που θα βγαίνουν 5 ολόκληρα τη μέρα και μου φαίνονται πολλά..

pikkos
06-04-13, 18:48
Παιδια το έψαξα αλλα δεν βρήκα κατι σχετικο,,,μπορει κάποιος να μου απαντήση ή να με παραπέψει σε κάποια πηγη για την εξής απορια,,,σε περίοδο γράμμωσης πιο ειναι το standar για υδατανθρακες?? π.χ για πρωτεινη παιζουν τα 1.3-1.8 ανα κιλό και χτυπαμε 30G ανα δόση,,,

Mikekan
06-04-13, 18:50
Πρωτεΐνη x2 η x2,5, λιπαρά το βάρος σου και τα υπόλοιπα υδατάνθρακες.

Giannistzn
06-04-13, 18:51
Λάθος ποστ δεν διάβασα καλα το παραπάνω.

Πρωτεΐνη και 1,5-2 καλα ειναι. Και τα λιπαρά σε γραμμωση πανε και πιο πάνω

nikos1234
07-04-13, 13:58
παιδια 60 γρ. βρωμη ποσες κουταλιες σουπας ειναι?6?

χρειαζεται κανα φροτο να βαλω το πρωι?τωρα εχω..βρωμη 60 γρ,γαλα 250mlk,2 αβγα ολοκληρα,4 φετες γαλοπουλα

ΠανοςΒ
07-04-13, 14:00
60γρ μου βγαινουν 4 κουτ σουπας με βουναλακι.

Αν το χρειαζεσαι το φρουτο βαλτο. Εγω το προτιμω το απογευμα.

GeorgeToumpa
07-04-13, 14:44
3κ. σούπας (κάπως φουσκωμένες) που βάζω εγώ και τα ζυγίζω, είναι 25γρ.
άρα 7-8 κουταλιές είναι τα 60γρ

Giannistzn
07-04-13, 14:50
Τα εχουμε ξαναπει παιδια. Μια ζυγαρια μικρη εχει 10ευρω μαξιμουμ, παρτε να ξεσκασετε, καθε 2 βδομαδες εχει στα λιδλ.

Δεν ειναι ολα τα κουταλια ιδια, ουτε βγαζουν ολα την ιδια ποσοτητα. Η μια κουταλια του ενος μπορει να βγαζει 15γρ και του αλλου 10γρ.

6x15 = 90gr
6x10 = 60gr αλλαζει στα 2/3 η ποσοτητα.

nikos1234
07-04-13, 18:10
οκ γιαννη μια μπανανα η ενσ φρουτο το πρωι εχει καποια νοημα λες?ειμαι 14

Χριστοφορος123
07-04-13, 18:11
Εχουνε βιταμινες...βεβαια για να παρεις την ποσοτητα που χρειαζεσαι καθημερινα πρεπει να τρως 5-6 μεριδες φρουτων

Giannistzn
07-04-13, 18:53
οκ γιαννη μια μπανανα η ενσ φρουτο το πρωι εχει καποια νοημα λες?ειμαι 14

Τι εννοεις αν εχει νοημα? Αν θες να το φας φατο. Διαφορα δεν θα δεις πουθενα με ενα φρουτο, θα σου ανεβασει 50-100 θερμιδες οκ δεν λεει κατι.

gretyl666
07-04-13, 22:16
Σπερα ! Έφαγα ενα παγωτό και ρωτάω αν θα με επηρεάσει στην προπόνηση αύριο ; επισης έπρεπε να φάω και το κανονικό μου γεύμα η με το τσιτ αντικαθιστας το γεύμα που έκανες ;

nikos1234
07-04-13, 22:17
ενεργεια θ μ δωσει καθολου τ φρουτο?

gretyl666
07-04-13, 22:19
απαντά ρε νικό δλδ ! Εμενα το φρούτο δε μου δίνει ιδιαιτερη ενέργεια οπως το κρέας και το ρύζι πχ.

nikos1234
08-04-13, 19:40
οχι το τσιτ ειναι ενα γευμα μονο του.γτ ν επηρεασει την αυριανη προπο?εδω πολλοι κανουν τσιτ τ μεσημερι κ μετα απο 2-3 ωρες κανουν προπο για ν εχοθν ενεργεια κ ν καψουν τ λιπαρα απο το.τσιτ οσ ενεργεια..θ εχεις εσυ προβλημα?

gretyl666
08-04-13, 19:45
πρόβλημα ;μα κανενα πρόβλημα ,εχεις απόλυτο δίκιο ! Ανέβηκα και σημερα στην πλάτη !!!!!

uplifter7
11-04-13, 17:59
καλησπερα.ξερετε που μπορουνε να βρουμε σολωμελαιο?

GeorgeToumpa
12-04-13, 18:47
Καλησπέρες! Σας γράφω τα συστατικά από 2 γιαούρτια τα οποία είναι 2% και το ερώτημα είναι αν κάποιο απ τα 2 είναι καλύτερο..

1ο Συστατικά: Γάλα αγελάδος συμπυκνωμένο άπαχο, γάλα αγελάδος άπαχο, ανθόγαλα, μαγιά γιαουρτιού
Θρεπτικά συστ. ανα 100γρ:
Ενέργεια: 73kcal
Πρωτ.: 9,9γρ
Υδατ.: 3,8γρ
Λιπαρά: 2γρ

2ο Συστατικά: φρέσκο ημιαποβουτυρωμένο γάλα αγελάδος, καλλιέργεια γιαούρτης
Θρεπτικά συστ. ανα 100γρ:
Ενέργεια: 70kcal
Πρωτ.: 9γρ
Υδατ.: 4γρ
Λιπαρά: 2γρ

magkakos
12-04-13, 21:13
μαγκες ισχύει ότι κάνει καλό να τρώμε συχνά τηγανιτές πατάτες στον όγκο?είδα στο youtube ενα βίντεο με τον ronie coleman να τρώει ένα πιάτο τηγανιτές πατάτες με κέτσαπ...ισχύει κάτι τέτοιο?

magkakos
12-04-13, 21:26
Καλησπέρες! Σας γράφω τα συστατικά από 2 γιαούρτια τα οποία είναι 2% και το ερώτημα είναι αν κάποιο απ τα 2 είναι καλύτερο..

1ο Συστατικά: Γάλα αγελάδος συμπυκνωμένο άπαχο, γάλα αγελάδος άπαχο, ανθόγαλα, μαγιά γιαουρτιού
Θρεπτικά συστ. ανα 100γρ:
Ενέργεια: 73kcal
Πρωτ.: 9,9γρ
Υδατ.: 3,8γρ
Λιπαρά: 2γρ

2ο Συστατικά: φρέσκο ημιαποβουτυρωμένο γάλα αγελάδος, καλλιέργεια γιαούρτης
Θρεπτικά συστ. ανα 100γρ:
Ενέργεια: 70kcal
Πρωτ.: 9γρ
Υδατ.: 4γρ
Λιπαρά: 2γρ

έλεος...κάνει μπαμ...το πρώτο@φιλικά πάντα

Nikolas_mk2
12-04-13, 21:35
Αν τρως τηγανιτες πατατες όλη την ωρα το μονο που θα παρει όγκο επάνω σου ειναι ο σκεμπεδιακός,τπτ αλλο...

GeorgeToumpa
12-04-13, 21:52
έλεος...κάνει μπαμ...το πρώτο@φιλικά πάντα

επειδή έχει παραπάνω πρωτεΐνη; ή το βλέπεις λιγότερο επεξεργασμένο;

ArgoSixna
12-04-13, 21:59
To 2ο θα επερνα εγω Γιωργο

qverde
13-04-13, 18:39
καλησπερα σε ολους...
Ειμαι 1.67 64 κιλα και το προβλημα μ ειναι πως εχω 20% λιπος..
καθησα και διαβασα καποια πραγματα στο φορουμ(2 μερες τωρα)και επειδη το προβλημα μ ηταν η διατροφη θα μ ηταν πολυ χρησιμη η βοηθεια σας(λογο γνωσεων)...τ
το πρωι 30 λεπτα σχοινακι (αμινοξεα)
πρωινο 50 γρ κουακερ + 1 scoop 22gr Πρωτ.
11:30 1 scoop
14:30 150 γρ πλιγουρι + 200 γρ (κοτοπουλο ,γαλοπουλα,μοσχαρι,σολωμο,περκα κλπ)+ μια μικρη σαλατα(λαχανο μαρουλι ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ κλπ)
18'00 το ιδιο με 14:30
20:30 το ιδιο με τισ 18¨00 ή 14:30 (ΜΟΝΟ πρωτ.)
23:00 1 scoop +μια κοθταλια ελαιολαδο + 4 ασπραδια
καθε μερα κανω περιπου 45 λεπτα σχοινακι βαρη(μια ομαδα) και 2 ωρες π.τεχνες.....
αν μπορειτε πεστε μ την γνωμη σας...

qverde
13-04-13, 18:41
Σας ευχαριστω ολους εκ των προτέρων........... :)

pikkos
13-04-13, 18:58
Καλησπερα παιδιά,βρίσκομαι σε φάση γράμμωσης και καθώς ψαχνώμουν μου δημιουργήθηκε η εξής απορια: cottege τυρί ή γιαουρτακι με αμύγδαλα πριν απο τον ύπνο...το γιαουρτάκι μας δίνει την πρωτεινη μας και με το επιπρόσθετο λίπος απο τα αμύγδαλα πετυχένουμε την αργή απορόφηση της πρωτεινης όπου και είναι ο σκοπός μας(για να τρέφεται ο μυς κατα την διάρκεια όλης της νυχτας),ως εδώ όλα καλος,,,ΑΛΛΑ παρατήρησα πως με γιαουρτι για να χτυπήσω 30γ πρωτεινης λαμβάνω μαζί και αρκετή ποσότητα υδατάνθρακα!!!:shock::shock: οπου ειναι αρκετα ανεπιθύμητος την συγκεκριμένη στιγμή! Ενω με το cottege για 30γ πρωτεινης παίρνω ελάχιστα ποσοστά Υδατ και άσε που εχει και απο μόνο του ικανοποιητικη ποσότητα λιπους πιστευω και δεν χρειάζεται πρόσθεση...Εσεις τι λέτε παιδια?? Ρωτάω επειδη δεν είμαι σίγουρος αν μου διαφεύγει κατι.....

ελμερ
13-04-13, 19:00
Αυτη η ερωτηση μπορει να γινει στις γενικες ερωτησεις διατροφης....θα μεταφερθει και θα λαβεις τις απαντησεις....:welcome:

warrior s
13-04-13, 19:36
Καλησπερα παιδιά,βρίσκομαι σε φάση γράμμωσης και καθώς ψαχνώμουν μου δημιουργήθηκε η εξής απορια: cottege τυρί ή γιαουρτακι με αμύγδαλα πριν απο τον ύπνο...το γιαουρτάκι μας δίνει την πρωτεινη μας και με το επιπρόσθετο λίπος απο τα αμύγδαλα πετυχένουμε την αργή απορόφηση της πρωτεινης όπου και είναι ο σκοπός μας(για να τρέφεται ο μυς κατα την διάρκεια όλης της νυχτας),ως εδώ όλα καλος,,,ΑΛΛΑ παρατήρησα πως με γιαουρτι για να χτυπήσω 30γ πρωτεινης λαμβάνω μαζί και αρκετή ποσότητα υδατάνθρακα!!!:shock::shock: οπου ειναι αρκετα ανεπιθύμητος την συγκεκριμένη στιγμή! Ενω με το cottege για 30γ πρωτεινης παίρνω ελάχιστα ποσοστά Υδατ και άσε που εχει και απο μόνο του ικανοποιητικη ποσότητα λιπους πιστευω και δεν χρειάζεται πρόσθεση...Εσεις τι λέτε παιδια?? Ρωτάω επειδη δεν είμαι σίγουρος αν μου διαφεύγει κατι.....

Τί λιπος έχεις αυτη τη στιγμη? Αν εισαι ας πούμε από 11 12 και πάνω μείνε στο γιαούρτι ή κότατζ...
Μην το παρακανεις όμως με τα αμυγδαλα

Αμα είσαι πιο χαμηλά και πας να γινεις κομμάτια (πράγμα όχι ευκολο) βγάλε το γιαούρτι και κούμπωσε
μπακαλιάρο ή κουνέλι ή κοτόπουλο + fish oil + πρασινα λαχανικά :bbbiceps: :bbbiceps:

nikos1234
13-04-13, 23:34
παιδια στην προπονηση εχω ατονια..τρωω 2ωρες πριν ενα καλο γευμα..τι μπορω να κανω για να εχω ενεργεια?κοιμαμι 8 ωρες+κ καμια φορα μεσημερι...αμα βαλω σαλατα στο μεσημεριανο και μπανανα το πρωι θα γινει τιποτα?να φανταστειτε συτνεχεια χασμουριεμαι στην προπονηση...

qverde
13-04-13, 23:49
δεν γνωριζει καποιος κατι πανω στο δικο μ θεμα?

fitness12
15-04-13, 15:22
μετα το τελος της γραμμωσης πως αυξανουμε τις θερμιδες προκειμενου να φτασουμε στη συντηρηση μας χωρις να αυξησουμε βεβαια το σωματικο μας λιπος?

eli_din3
15-04-13, 16:14
παιδια στην προπονηση εχω ατονια..τρωω 2ωρες πριν ενα καλο γευμα..τι μπορω να κανω για να εχω ενεργεια?κοιμαμι 8 ωρες+κ καμια φορα μεσημερι...αμα βαλω σαλατα στο μεσημεριανο και μπανανα το πρωι θα γινει τιποτα?να φανταστειτε συτνεχεια χασμουριεμαι στην προπονηση...

το χασμουρητο παντως..δεν ειναι απαραιτητα σημαδι αδυναμιας..εγω χασμουριεμαι πχ λογω ελλειψης οξυγονου..βασικα για να παρω μεγαλητερη ποσοτητα..μου το χε πει κ ενας γυμναστης..και οντως.. και στο ακυρο εκτος γυμναστηριου..οταν εχω δυσπνοια... μονο με χασμουρητο μου φευγει..ουτε βαθιες ανασες ουτε τιποτα...

τωρα απο κει κ περα..μπορεις να φας κανα φρουτο πχ μπανανα μιση ωρα πριν...


μετα το τελος της γραμμωσης πως αυξανουμε τις θερμιδες προκειμενου να φτασουμε στη συντηρηση μας χωρις να αυξησουμε βεβαια το σωματικο μας λιπος?

μπορεις σταδιακα..πχ 100, 100 kcal

average_joe
15-04-13, 17:27
μετα το τελος της γραμμωσης πως αυξανουμε τις θερμιδες προκειμενου να φτασουμε στη συντηρηση μας χωρις να αυξησουμε βεβαια το σωματικο μας λιπος?

αναλογα ποσο χαμηλα επεσες απο την συντηρηση.
σε γενικες γραμμες μια αυξηση των 250 θερμιδων ειναι καλη μεχρι να ξαναφτασεις στη συντηρηση.
αν εχεις κανει low carb διαιτα προφανως ανεβαζεις πρωτα τους υδατ μεχρι η διαιτα να καταληξει να ναι moderate carbs- moderate fats (στην ισοθερμιδικη).
σε αυτη τη περιοδο που αναποφευκτα θα ξαναβαζεις ενα μερος του λιπους που εχασες κρατα την προσληψη κορεσμενων λιπαρων σε χαμηλο επιπεδο(*) και αυξησε τα μονοακορεστα/ πολυακορεστα (τα πρωτα σε μεγαλυτερο βαθμο απο τα δευτερα). το τελευταιο θα σε βοηθησει για την επομενη φορα που θα προσπαθησεις να πεσεις χαμηλα σε λιπος.
μεινε στην συντηρηση για 2 εβδομαδες σιγουρα, πριν ανεβεις σε υπερθερμιδικη ή πριν ξαναπας σε υπο.


(*)αυτο στην περιπτωση που επεσες κατω απο το 10%.

Steloukos
16-04-13, 23:34
Καλαησπερα σε ολους.Τωρα τελευταια μου εχει κολλησει η απορια αν ειναι κακο που τρωω τα ιδια γευματα συνεχεια η και συμπληρωματα.Δλδ εγω παλια ετρωγα την βδομαδα 4-5 φορες κοτοπουλο και τωρα στη γραμμωση εδω και 1-1.5 μηνα το εχω καθα μερα στη διατροφη μου και καποιες φορες αμα δν εχω προλαβει να μαγειρεψω το τρωω και 2 φορες την μερα.Επισης πρωτεινη ορρου γαλακτος πινω για πολυ καιρο καθε μερα 2-3 δοσεις την μερα.Το χρονο σταματω την χρηση της 1-2 βδομαδες.Επισης ρυζι τρωω πολυ καιρο και καμια φορα πατατες βραστες,ενω ψωμι και μακαρονια πολυ σπανια.Ειναι κακο που ακολουθω αυτην την συνηθεια.Ενας φιλος μου που γυμναζεται και αυτος χρονια μου λεει τι να παθεις εγω τα τελευταια 2 χρονια καθε πρωι τρωω ομελετα με ασπραδια και ειμαι μια χαρα.Εχω καταλαβει οτι γενικα το bodybuilding δεν εχει και τεραστια ποικιλια στα τροφιμα που μπορεις να επιλεξεις να καταναλωνεις.Τι ισχυει τελικα???

liveris
17-04-13, 22:34
γιατι θεωρεις οτι δεν γινεται αυτο?
αν θες απανησε σε ενα αλλο θεμα για διατροφη η στα οφ,για να μην το συνεχισουμε εδω.



ναι θεωρω οτι δεν γινεται..δεν ξερω κανεναν διατροφολογο που να το κανει αυτο..
αυτο που κανουν συνηθως ειναι να βαζουν κανα δυο γλυκα η μερικες σαβουρες καποιες μερες την εβδομαδα αλλα αλλο αυτο κ αλλο
να βγαζουν διατροφη με ολες τις θερμιδες απο σαβουρα..αυτο δεν νομιζω να το εχεις δει ουτε εσυ!
επισης δεν ξερω κανεναν αθλητη που να τρωει βρωμικα αναλογα με το αθλημα ειναι κ η διατροφη τους ..με την λογικη του ειναι ιδια δεν θα ειχαν νοημα οι διατροφες
ολοι θα τρωγανε οτι ναναι μεχρι να φτασουν τις θερμιδες που θελουν..
επισης δεν ειναι τοσο απλο οσο το παραδειγμα με τα χαρτονομισματα που ανεφερες γιατι η διατροφη απο πιτσα πχ εχει αλλα λιπαρα (κακα) αλλη πρωτεινη κτλ απο ενα καθαρο γευμα