PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39

beefmeup
17-04-13, 22:45
οκ,σε καποια συμφωνουμε σε αλλα διαφωνουμε.
για πες ομως με απλα λογια γιατι δεν γινεται κατα την αποψη σου..
γιατι δλδ αν καποιος με 3000 θερμιδες συντηρηση,δεν μπορει να χασει βαρος οταν θα παρει 2500 εστω κ με ενα μεγαλο μερος απο σαβυορα?

liveris
17-04-13, 23:05
βαρος μπορει να χασει για λιπος ομως αμφιβαλλω..

beefmeup
17-04-13, 23:10
γιατι ,ομως δεν μου λες, για να κανουμε μια κουβεντα..
αν περνει αρκετη πρωτεινη με την σαβουρα,οση του αναλογει,γιατι να μην χασει λιπος?

liveris
17-04-13, 23:18
πολυ το εξιδικευεις το θεμα..ξεκινησαμε απο τις ιδιες θερμιδες κ τωρα φτασαμε στην επαρκη προσληψη πρωτεινης..
μπορει στις ιδιες θερμιδες να μην ειναι ιδια η πρωτεινη..
το λιπος ομως δεν θα ειναι απειρως περισσοτερο?

beefmeup
17-04-13, 23:44
μαν τι εξειδικευω..
εσυ το πηγες στην πρωτεινη,που μου γραφεις οτι θα χασει βαρος αλλα οχι λιπος.
αρα τι θα χασει μαλια η νυχια?
προφανως κ εννοεις οτι θα χασει βαρος απο μυς,κ σου απανταω οτι αν περνει αρκετη πρωτεινη μια χαρα λιπος θα χασει..δεν υπαρχει καποια εξειδικευση, μια βασικη αρχη διατυπωνω.
το λιπος..
το λιπος γιατι να ειναι περισοτερο..δεν εχω δει καποιον που να τρωει 2500 θερμιδες κ οι 1500 να ειναι λιπος.θα ειχε παθει εμφραγμα αν το εκανε συστηματικα.
οπως κ δεν εχω δει καποιον να κανει το ιδιο με 2500 θερμιδες απο πρωτεινη μονο..

οση σαβουρα κ να φας,τα μακρος ειναι μοιρασμενα οσο κ αν σου φαινεται περιεργο..
ενα big tasty απο τα μακ εχει

850 θερμιδες απο τις οποιες.
50 καρμπς
9 ζακχαρα
48γρ πρωτεινη
5 φυτικες ινες
51 λιπαρα
21 κορεσμενα
3.7 αλατι.

οποτε εχεις ενα γευμα μεσα στην μερα στις 850 θερμιδες με αυτα τα μακρος.
εστω οτι πρεπει να περνεις 180γρ. απο πρωτεινη.
δλδ θες καπου συν 130γρ πρωτεινη για να φτασεις τα 180γρ μαζι με τα 50 του μπεργκερ.

δλδ εισαι στις 1400 περιπου θερμιδες με 180γρ πρωτεινη.

αν πρεπει να φας 2300 ας πουμε συνολο,κ τις υπολοιπες τις γεμισεις απο αλλα μακρος..(εδω να ξες οτι 1000% δεν θα φας μονο υ/ες η λιπαρα,αλλα κ επιπλεον πρωτεινη μεσα στην ολη σαβουρα,οποτε σιγουρα θα ανεβασεις την προσληψη σου πλεον των 180γρ που σου αναλογουν).
θα εισαι δλδ 2.300 θερμιδες με 200+γρ πρωτεινη

οποτε αν εχεις 3000 συντηρηση γιατι να χασεις μυς,κ γιατι δεν θα χασεις λιπος?

kazos_GR
18-04-13, 00:37
πεδες εχω καποιες αποριες σκευτομαι να παρω κρεατινη ειδα οτι πρεπει να καταναλωνω υδατανθρακες με υψηλο (γδ) για καλυτερη αποροφηση (θα παρω 1η φορα κρεατινη).

1) στο πρωινο μου εχω φρουτο-whey-και 1 τοστ απο ψωμι ολικης και στην υπολοιπη μερα εχω μακαρονια ολικης (εκτος απο μεταπροπονιτικο γευμα που εχω πατατα) υπαρχει προβλημα στην αφομειωση της?

και επισης κατι αλλο.
για μετα την προπονιση τη προτεινετε
1)δεξτροζη(γλυκοζη)
2)μαλτοδεξτρινη
3)μαλτοζη δεν ξερω μπορει να ειναι σαν τα 2 πρωτα δεν γνωριζω καλα :unsure::unsure:

liveris
18-04-13, 00:42
πιτσα σπεσιαλ βαρος 145γρ θερμιδες 510 πρωτεινη 11γρ υδατανθρακες 42 λιπαρα 33

στις 2500 θερμιδες θελεις 5 τετοια κομματια δλδ 55γρ πρωτεινη συνολο...πως δλδ θα φτασεις τα 180 κ τα 200??!!

kazos_GR
18-04-13, 11:46
πεδες εχω καποιες αποριες σκευτομαι να παρω κρεατινη ειδα οτι πρεπει να καταναλωνω υδατανθρακες με υψηλο (γδ) για καλυτερη αποροφηση (θα παρω 1η φορα κρεατινη).

1) στο πρωινο μου εχω φρουτο-whey-και 1 τοστ απο ψωμι ολικης και στην υπολοιπη μερα εχω μακαρονια ολικης (εκτος απο μεταπροπονιτικο γευμα που εχω πατατα) υπαρχει προβλημα στην αφομειωση της?

και επισης κατι αλλο.
για μετα την προπονιση τη προτεινετε
1)δεξτροζη(γλυκοζη)
2)μαλτοδεξτρινη
3)μαλτοζη δεν ξερω μπορει να ειναι σαν τα 2 πρωτα δεν γνωριζω καλα :unsure::unsure:

πεδες ? καποιος κατι?

aqua_bill
18-04-13, 12:16
στα παρακατω νομιζω θα βρεις αυτο που ζητάς
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?27-Υδατάνθρακες
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-Διατροφη-για-αρχαριους-και-οχι-μονο...http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?74-Μεταπροπονητική-Διατροφή
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?24678-Αμινοξεα-για-αρχαριους-κ-οχι-μονο
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15925-Yδατάνθρακες-και-πρωτεϊνη-whey&

27εκατοσταχερι
18-04-13, 14:00
πιτσα σπεσιαλ βαρος 145γρ θερμιδες 510 πρωτεινη 11γρ υδατανθρακες 42 λιπαρα 33

στις 2500 θερμιδες θελεις 5 τετοια κομματια δλδ 55γρ πρωτεινη συνολο...πως δλδ θα φτασεις τα 180 κ τα 200??!!

Μα δεν σου είπε κανείς να φάς ΜΟΝΟ πίτσα, απλό είναι!.
Θα φάς για τις 2500 θερμίδες σου πχ 1800-2000 από άλλες πηγές, θα έχεις χτυπήσει και το μίνιμουμ όρίο στην πρωτείνη και μετά αν θες συμπληρώνεις και με m&m's !!!

spyros Bodybuilding
18-04-13, 16:25
Έχω το εξής πρόβλημα:Τους τελευταίους 2 μήνες έχω ξεκινήσει γράμμωση.Έχω μειώσει πάρα πολύ τον υδατάνθρακα(μόνο 50γρ βρώμη τρώω πια),ενώ οι ποσότητες σε πρωτεϊνη είναι στα ίδια επίπεδα.Αυτό που παρατήρησα τον τελευταίο μήνα,είναι ότι είμαι συνεχώς κουρασμένος,νιώθω εξουθενωμένος,μπορώ να κοιμάμαι συνέχεια(μέχρι και 17 ώρες άμα δεν έχω υποχρεώσεις) και δεν μπορώ να συγκετρωθώ όταν διαβάζω.Πήγα και έκανα εξετάσεις αίματος και είδα ότι έχω χαμηλό Σίδηρο(αποτέλεσμα:58 - Φυσιολογικές τιμές:65 - 175).

Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο net,είδα ότι τροφές με υψηλή ποσότητα σιδήρου είναι το Μοσχαρίσιο κρέας,τα λαχανικά και το μέλι.Επίσης,διάβασα ότι για την καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου,πρέπει να παίρνουμε βιταμίνη c.

Στην διατροφή μου,το μόνο είδος κρέατος που τρώω είναι το στήθος κοτόπουλο(το μοσχαρίσιο κρέας το είχα βγάλει τελειώς από το πρόγραμμα).Λέω να αντικαταστήσω τις ποσότητες του κοτόπουλου(τρώω 400γρ κάθε μέρα) με τις αντίστοιχες του μοσχαρίσιου κρέατος,να αυξήσω τα λαχανικά,να προσθέσω και φρούτα(κυρίως πορτοκάλι).

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
Άμα κάνω αυτές τις αλλαγές,θα έχω θετικά αποτελέσματα;
Αν έχω,σε πόσο καιρό θα φανούν;
Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω και συμπλήρωμα σιδήρου;
Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο για να προσθέσω στην διατροφή γράμμωσης,ώστε να αντιμετωπίσω το πρόβλημα της αναιμίας;

morgoth
18-04-13, 16:35
πολυ λιγος ΥΔ.... για φουλαρε λιγο να παρεις τα πανω σου.

27εκατοσταχερι
18-04-13, 17:01
Έχω το εξής πρόβλημα:Τους τελευταίους 2 μήνες έχω ξεκινήσει γράμμωση.Έχω μειώσει πάρα πολύ τον υδατάνθρακα(μόνο 50γρ βρώμη τρώω πια),ενώ οι ποσότητες σε πρωτεϊνη είναι στα ίδια επίπεδα.Αυτό που παρατήρησα τον τελευταίο μήνα,είναι ότι είμαι συνεχώς κουρασμένος,νιώθω εξουθενωμένος,μπορώ να κοιμάμαι συνέχεια(μέχρι και 17 ώρες άμα δεν έχω υποχρεώσεις) και δεν μπορώ να συγκετρωθώ όταν διαβάζω.Πήγα και έκανα εξετάσεις αίματος και είδα ότι έχω χαμηλό Σίδηρο(αποτέλεσμα:58 - Φυσιολογικές τιμές:65 - 175).

Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο net,είδα ότι τροφές με υψηλή ποσότητα σιδήρου είναι το Μοσχαρίσιο κρέας,τα λαχανικά και το μέλι.Επίσης,διάβασα ότι για την καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου,πρέπει να παίρνουμε βιταμίνη c.

Στην διατροφή μου,το μόνο είδος κρέατος που τρώω είναι το στήθος κοτόπουλο(το μοσχαρίσιο κρέας το είχα βγάλει τελειώς από το πρόγραμμα).Λέω να αντικαταστήσω τις ποσότητες του κοτόπουλου(τρώω 400γρ κάθε μέρα) με τις αντίστοιχες του μοσχαρίσιου κρέατος,να αυξήσω τα λαχανικά,να προσθέσω και φρούτα(κυρίως πορτοκάλι).

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
Άμα κάνω αυτές τις αλλαγές,θα έχω θετικά αποτελέσματα;
Αν έχω,σε πόσο καιρό θα φανούν;
Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω και συμπλήρωμα σιδήρου;
Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο για να προσθέσω στην διατροφή γράμμωσης,ώστε να αντιμετωπίσω το πρόβλημα της αναιμίας;

Για την έλλειψη σιδήρου και την αναιμία ο καλύτερος σύμβουλος είναι ο γιατρός σου.
Όσον αφορά τη διατροφή σου, κόψε τη μονοφαγία σήμερα, απλά και ωραία, και τσέκαρε leangains :)

Mikekan
18-04-13, 17:12
Ε ρε φίλε λογικό, με τόσο λίγο υδατανθρακα πως να τη παλέψεις? κανε τουλάχιστον καθε 3 μέρες ένα carb refill, κινησου λίγο κυκλικά! ;)

liveris
18-04-13, 17:51
Έχω το εξής πρόβλημα:Τους τελευταίους 2 μήνες έχω ξεκινήσει γράμμωση.Έχω μειώσει πάρα πολύ τον υδατάνθρακα(μόνο 50γρ βρώμη τρώω πια),ενώ οι ποσότητες σε πρωτεϊνη είναι στα ίδια επίπεδα.Αυτό που παρατήρησα τον τελευταίο μήνα,είναι ότι είμαι συνεχώς κουρασμένος,νιώθω εξουθενωμένος,μπορώ να κοιμάμαι συνέχεια(μέχρι και 17 ώρες άμα δεν έχω υποχρεώσεις) και δεν μπορώ να συγκετρωθώ όταν διαβάζω.Πήγα και έκανα εξετάσεις αίματος και είδα ότι έχω χαμηλό Σίδηρο(αποτέλεσμα:58 - Φυσιολογικές τιμές:65 - 175).

Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο net,είδα ότι τροφές με υψηλή ποσότητα σιδήρου είναι το Μοσχαρίσιο κρέας,τα λαχανικά και το μέλι.Επίσης,διάβασα ότι για την καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου,πρέπει να παίρνουμε βιταμίνη c.

Στην διατροφή μου,το μόνο είδος κρέατος που τρώω είναι το στήθος κοτόπουλο(το μοσχαρίσιο κρέας το είχα βγάλει τελειώς από το πρόγραμμα).Λέω να αντικαταστήσω τις ποσότητες του κοτόπουλου(τρώω 400γρ κάθε μέρα) με τις αντίστοιχες του μοσχαρίσιου κρέατος,να αυξήσω τα λαχανικά,να προσθέσω και φρούτα(κυρίως πορτοκάλι).

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
Άμα κάνω αυτές τις αλλαγές,θα έχω θετικά αποτελέσματα;
Αν έχω,σε πόσο καιρό θα φανούν;
Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω και συμπλήρωμα σιδήρου;
Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο για να προσθέσω στην διατροφή γράμμωσης,ώστε να αντιμετωπίσω το πρόβλημα της αναιμίας;

παιδια προσεξτε με τις διατροφες γιατι οι υπερβολες οδηγουν σε αντιθετα αποτελεσματα...
προφανως κ σου επεσε ο σιδηρος απο την διατροφη τοχα παθει κ γω κ εισαι εξουθενομενος απο την ελειψη υδατανθρακα...μα 50γρ τη μερα πως να αντεξεις!!!!!!!!
ανεβασε τον υδατανθρακα οπωςδηποτε κ ξεκινα το μοσχαρι το συκωτι οπωσδηποτε αποξηραμενα βερυκοκα κτλ..δε χρεαζεται να κοψεις τελειως το κοτοπουλο απλα βαλε κ τροφες με σιδηρο..μετα απο κανενα διμηνο πηγαινε κανε παλι εξετασεις να δεις..λογικα θα εχει ανεβει αν οχι ππηγαινε σε γιατρο

spyros Bodybuilding
18-04-13, 21:20
Εννοείται ότι θα πάω σε γιατρό φίλε μου. :thumbup:

Αλλά μπορείται να γίνεται λίγο πιο συγκεκριμένοι.Όταν λέτε να αυξήσω τους υδατάνθρακες, δηλαδή να ξαναυξησω την βρώμη,να προσθέσω και πάλι ρύζι;
Πιστεύετε ότι αυτό θα με βοηθήσει στην αντιμετώπιση της αναιμίας;
Εγώ διάβασα ότι δίαιτες με υψηλή περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες,δεν βοηθούν στην αντιμετώπιση της αναιμίας.Άρα τους υδατάνθρακες από που να τους αυξήσω;
Εγώ λέω να αυξήσω τα λαχανικά που περιέχουν πολύ βιταμίνη C,καθώς και φρούτα- φυσικούς χυμούς, όπως το πορτοκάλι.Επίσης,λέω να προσθέσω πατάτα αντί για ρύζι,αφού η πρώτη βοηθάει στην καλή απορρόφηση του σιδήρου.

ΠανοςΒ
18-04-13, 21:48
Γενικά ο υδ που εχεις ελαχιστος για μια σωστη διατροφη. Δεν ειναι μονο το θεμα του σιδηρου.
Απο κει και περα, τροφες υψηλες σε σιδηρο και γιατρο.

Οταν ταλαιπωρεις τον οργανισμό σου μακροχρόνια βγαινουν προβληματακια. Μπορει ο υψηλος υδ να μην σχετιζεται αμεσα με τον σιδηρο, αλλά η ελλειψη του απο τη διατροφη σου μπορει να σχετιζεται εμμεσα.

liveris
19-04-13, 09:51
Αρχικό μήνυμα απο liveris


δλδ μπηφ θεωρεις πως 1000 θερμιδες πχ απο πιτσα ειναι το ιδιο με 1000 θερμιδες απο κοτοπουλο βραστο λαχανικα κ ρυζι???

κ γραφεις
Αν έχουν τα ίδια μάκρος και φας και τα σαλατικά σκέτα από άποψη βιταμινών και ινών, τοτε ΝΑΙ.






Μα δεν σου είπε κανείς να φάς ΜΟΝΟ πίτσα, απλό είναι!.
Θα φάς για τις 2500 θερμίδες σου πχ 1800-2000 από άλλες πηγές, θα έχεις χτυπήσει και το μίνιμουμ όρίο στην πρωτείνη και μετά αν θες συμπληρώνεις και με m&m's !!!

βλεπεις πως το ενα αναιρει το αλλο που λες...

liveris
19-04-13, 09:56
Μα δεν σου είπε κανείς να φάς ΜΟΝΟ πίτσα, απλό είναι!.
Θα φάς για τις 2500 θερμίδες σου πχ 1800-2000 από άλλες πηγές, θα έχεις χτυπήσει και το μίνιμουμ όρίο στην πρωτείνη και μετά αν θες συμπληρώνεις και με m&m's !!!

η αρχικη μου ερωτηση αφορουσε μονο σαβουρα κ η απαντηση σου ηταν πως γινεται..τωρα λες ε δε θα φας μονο σαβουρα κτλ..:unsure:

κατα λαθος μπηκαν 2 ποστ τελος παντων..

liveris
19-04-13, 10:07
Εννοείται ότι θα πάω σε γιατρό φίλε μου. :thumbup:

Αλλά μπορείται να γίνεται λίγο πιο συγκεκριμένοι.Όταν λέτε να αυξήσω τους υδατάνθρακες, δηλαδή να ξαναυξησω την βρώμη,να προσθέσω και πάλι ρύζι;
Πιστεύετε ότι αυτό θα με βοηθήσει στην αντιμετώπιση της αναιμίας;
Εγώ διάβασα ότι δίαιτες με υψηλή περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες,δεν βοηθούν στην αντιμετώπιση της αναιμίας.Άρα τους υδατάνθρακες από που να τους αυξήσω;
Εγώ λέω να αυξήσω τα λαχανικά που περιέχουν πολύ βιταμίνη C,καθώς και φρούτα- φυσικούς χυμούς, όπως το πορτοκάλι.Επίσης,λέω να προσθέσω πατάτα αντί για ρύζι,αφού η πρώτη βοηθάει στην καλή απορρόφηση του σιδήρου.

σου λεω να αυξησεις υδατανθρακες γιατι δεν τρως καθολου κ μονος σου λες οτι νυσταζεις συνεχεια κτλ γιαυτο αυξησε τους γιατι η κουραση που νιωθεις
λογικα ειναι απο την σχεδον μηδενικη ληψη υ/κα κ απο την ελειψη σιδηρου βεβαια..γιαυτο βαλε φαγητα πλουσια σε σιδηρο..γενικα αλλαξε την διατροφη
σου ...

beefmeup
19-04-13, 10:19
η αρχικη μου ερωτηση αφορουσε μονο σαβουρα κ η απαντηση σου ηταν πως γινεται..τωρα λες ε δε θα φας μονο σαβουρα κτλ..:unsure:

man μισο λιγο γιατι καπου μπερδευτικες.

στο θεμα με τις 1000 θερμιδες,σου απαντησα κ εγω κ ο 27ποντους.
οι θερμιδες ειναι ιδιες,αν εχεις πανω κατω ιδιες αναλογιες μακρος..περισοτερο εξηγηση δεν χωραει εδω.

κ μετα μου απαντας αυτο.


πιτσα σπεσιαλ βαρος 145γρ θερμιδες 510 πρωτεινη 11γρ υδατανθρακες 42 λιπαρα 33

στις 2500 θερμιδες θελεις 5 τετοια κομματια δλδ 55γρ πρωτεινη συνολο...πως δλδ θα φτασεις τα 180 κ τα 200??!!

καποιος που θελει 1500 θερμιδες για να χασει βαρος προφανως μαν,δεν θα μπορεσει να φαει μια πιτσα ολοκηρη,αλλα με 2-3 κομματια θα την παλεψει..
αρα,το παραδειγμα που φερνεις ειναι ατοπο.
σαν να σου λεω οτι μπορω να φαω σαβουρα κ να χασω,κ να μου απαντας οκ φαε μια τουρτα που ειναι 4000 θερμιδες κ χασε..προφανως κ δεν γινεται.
η αρχικη συζητηση γινεται για το αν μπορεις να τρως κ σαβουρα κ να χανεις,κ πανω σε αυτο με ρωτησες το απο κατω.


Αρχικό μήνυμα απο liveris


δλδ μπηφ θεωρεις πως 1000 θερμιδες πχ απο πιτσα ειναι το ιδιο με 1000 θερμιδες απο κοτοπουλο βραστο λαχανικα κ ρυζι???



κ σου απαντησαμε,αλλα μετα τα γυριζεις.

να κανω μια διευκρινηση που το εγραψα κ κατι σειρες πιο πανω..
αν ενας ανθρωπος θελει 1500 θερμιδες για να χασει,ειναι πιο δυσκολο με σαβουρα,οχι γιατι δεν γινεται αλλα γιατι ενα μπερκγερ θα του καλυψει τα 2/3 των θερμιδων κ μετα ο φουκαρας θα πειναει ολη μερα..εκει θελει περισοτερο καθαρο φαγητο,μονο κ μονο απο την αποψη οτι θα φαει μεγαλυτερη ποσοτητα για τις λιγες αυτες θερμιδες που του αναλογουν.
ενας τωρα που θελει 2500 θερμιδες για να χασει μια χαρα μπορει να τρωει κ σαβουρα,αρκει να μενει υπο κ να τσεκαρει την πρωτεινη του..

ειναι απλα μαθηματικα δημοτικου+θερμοδυναμικη.
απαραβιαστα μεχρι τωρα κ τα 2:unsure:

liveris
19-04-13, 10:53
το παραδειγμα που εφερα ειναι σε απαντηση του δικου σου οπου θεωρεις οτι με τη σαβουρα θα πιασεις την πρωτεινη που θελεις οποτε στις ιδιες θερμιδες
μια χαρα λιπος θα χασεις οπως ειπες..
που μπερδευτηκα δλδ? ρωτησα για τις 1000 θερμιδες σαβουρα vs 1000 καθαρο κ μου λετε ειναι το ιδιο..
γραφω λοιπον οτι εγω δε νομιζω οτι αν καποιος θελει να χασει λιπος κ φαει λιγοτερες θερμιδες σαβουρα απο την συντηρηση πχ των 3000 θερμιδων θα χασει λιπος
κ μου λες οτι θα χασει εφοσον θα εχει πιασει την πρωτεινη κτλ..
εγω μιλησα για ολες τις θερμιδες απο σαβουρα γιαυτο εβαλα το παραδειγμα...

προφανως θα ανακαλυψω νεα επιστημη αφου τα παραβιαζω κ τ 2..

beefmeup
19-04-13, 11:00
το παραδειγμα που εφερα ειναι σε απαντηση του δικου σου οπου θεωρεις οτι με τη σαβουρα θα πιασεις την πρωτεινη που θελεις οποτε στις ιδιες θερμιδες


αμα σου λεω εγω οτι μπερδευτηκες.
δεν ειπα πουθενα σε κανενα ποστ οτι με την σαβουρα θα πιασεις καμια πρωτεινη.
ειπα οτι αν τρως σαβουρα μπορεις να χασεις.
την πρωτεινη την ανεφερα μονο κ μονο γιατι με ρωτησες εσυ μετα οτι "τι θα χασεις?"
κ σου ειπα οτι αν τσεκαρεις την πρωτεινη σου συνολικα κ ασχετως αν τρως σαβουρα η οχι,εφοσον εισαι υπο θα χασεις λιπος,κ δεν θα εχεις θεμα.
κ μαλιστα σου αναφερα κ στο θεμα του βαγγελη οτι δεν υπαρχει ανθρωπος να τρωει μονο σαβουρα..συνδιαστικα τρωμε ολοι,αλλιως θα ειχαμε σοβαρα θεματα υγειας..

τα υπολοιπα ειναι δικα σου συμπερασματα,γιατι διαβαζεις ποστ που δεν μπορεις να καταλαβεις κ γυρνας την κουβεντα αλλου,οχι επιτηδες,αλλα επειδη δεν μπορεις να καταλαβεις αυτο που σου γραφω.

οταν θα το καταλαβεις λοιπον κ θα μου απαντησεις σε αυτο που σου γραφω κ οχι σε αυτο που καταλαβαινεις εσυ,τοτε να μου πουλησεις ειρωνια.

COBRA_STYLE
19-04-13, 11:00
Oxι...ο Διονυσης σου λεει οτι θα χασει εφοσον ειναι υποθερμιδικα...το να πιανει την πρωτεινη το ανεφερε για να κρατησει μυες.

edit:ταυτοχρονα γραψαμε.

liveris
19-04-13, 11:35
1ον την ειρωνια την ξεκινησες εσυ...
2ον το οτι κανεις δεν μπορει να τρωει μονο σαβουρα ειναι δεδομενο.. θεωρητικα μιλαμε ρε συ..γιαυτο ειπα για 1000 θερμιδες βρωμικο με καθαρο κ για 2500 κτλ
απο κει κ περα οκ μπορει εγω να μην καταλαβαινω αλλα η συζητηση ξεκινησε απο το ποστ του οτι δεν χρειαζεται να κοιταμε ποιοτητα αλλα θερμιδες
εκει ηταν η διαφωνια μου..εσυ μιλας για συνδιασμο εγω μιλησα για διατροφη μονο βρωμικη για να υποστηριξω οτι δεν ειναι μονο οι θερμιδες που μετρανε..

Spyrous
19-04-13, 11:37
Για φαση κοψιματος προτιμοτερη πηγη υδατανθρακα ποια θα λεγατε?(βραστη πατατα,καστανο ρυζι,μακαρονια μαυρα?)

Mpozos
19-04-13, 11:57
βρώμη , κεχρί , καφέ ρύζι , γλυκοπατάτα, αλεύρι ταπιόκας και μπρόκολο. :thumbup:

27εκατοσταχερι
19-04-13, 13:37
Ότι ακριβώς είπε ο beef.
@liveris Αν θες μου εξηγείς που έγραψα ακριβώς ότι 1000 θερμίδες από πίτσα είναι το ίδιο με 1000 θερμίδες κοτόπουλο νερόβραστο? (το μπρόκολο θερμίδες δεν έχει).
Δεν είναι πολύ απλά γιατί έχουν άλλα μάκρος. Όπως και πως ακριβώς το ένα αναιρεί το άλλο πλζ.
Αλλά αν κόψω μερικές δεκάδες γιαούρτι, κανα 2 κουταλιές ελαιόλαδο και 100 γρ από τη διατροφή μου, ναι μπορώ να φάω 3-4 κομμάτια πίτσα, και να χάνω μόνο λίπος, γιατί απλά και ωραία είναι πάνω κάτω τα ίδια μάκρος.

s0k0s
19-04-13, 14:49
Και το φαγοπυρο διοτι εχει πιο λιγο λιπος απο τν βρωμη.


βρώμη , κεχρί , καφέ ρύζι , γλυκοπατάτα, αλεύρι ταπιόκας και μπρόκολο. :thumbup:

Σπαραγγι προσθεσε ;) ειναι κ φουλ αντιοξειδωτικο. Επισης αγγουρι.

Spyrous
19-04-13, 15:26
Πατατα βραστη?:unsure:

s0k0s
19-04-13, 15:47
Πατατα βραστη?:unsure:

Φυσικα ρε αγορι.

Mpozos
19-04-13, 15:48
όπως σου αρέσει φίλε, εγώ την τρώω βραστή, εσυ αν θες φάε την ψητή... (πάντως με τίποτα τηγανιτή).

Spyrous
19-04-13, 17:09
Την βαρε8ηκα την ατιμη και λεω να την ακτικαταστησω με καστανο,και στην τελικη ειναι και τι ταιριαζει στον κα8ενα και τι κα8εται πιο καλα,απλα η8ελα να ακουσω γνωμες...ΥΣ ροκα και μαρουλι ΤΟΠ το μπροκολο με φερνει φουσκομα οσο για το σπαρραγι ειναι οτι καλυτερα απλα ειναι πανακριβο...

liveris
19-04-13, 17:32
Ότι ακριβώς είπε ο beef.
@liveris Αν θες μου εξηγείς που έγραψα ακριβώς ότι 1000 θερμίδες από πίτσα είναι το ίδιο με 1000 θερμίδες κοτόπουλο νερόβραστο? (το μπρόκολο θερμίδες δεν έχει).
Δεν είναι πολύ απλά γιατί έχουν άλλα μάκρος. Όπως και πως ακριβώς το ένα αναιρεί το άλλο πλζ.
Αλλά αν κόψω μερικές δεκάδες γιαούρτι, κανα 2 κουταλιές ελαιόλαδο και 100 γρ από τη διατροφή μου, ναι μπορώ να φάω 3-4 κομμάτια πίτσα, και να χάνω μόνο λίπος, γιατί απλά και ωραία είναι πάνω κάτω τα ίδια μάκρος.

για να το τελειωνουμε το θεμα γιατι πολυ το κουρασαμε συνεχιζεις να μου λες το ιδιο πραγμα οτι μπορεις να βαλεις λιγη πιτσα σε μια ημερισια διατροφη αρκει να εισαι υπο ,μονο που εγω δεν ειπα αυτο αλλα συγκρινα θερμιδες μονο απο βρωμικο θεωρητικα παντα για να δειξω οτι δεν ειναι το ιδιο..
αλλα επειδη δεν μπορω να καταλαβω αστο καλυτερα ας μη το συνεχισουμε..:welcome:

*Maric*
20-04-13, 00:39
Χαίρετε..!!! Εδω και πολυ καιρο εχω αυτην την απορια και οσο και να εψαξα δεν βρηκα κατι που να με καλυπτει γι'αυτο θα ημουν πολυ ευγνωμων αν μπορουσατε να με διαφωτησετε εσεις. Κοιταξα και εδω αλλα δεν εχει κατι ακριβως σε αυτο που θελω.

Καποιος που κανει διαιτα ή γυμνάζεται ή κανει καποια διατροφη κτλ πρεπει να καταναλωνει ελαχιστα ή καθολου ψωμι. Για πιο λογο ? Λογο της γλουτενης που περιέχει ή ολα μαζι τα συστατικα του το καθιστουν "ακαταλληλο" ?

Αν οντος φταιει η γλουτενη τοτε καποιο ψωμι που ειναι φτιαγμενο απο αλεύρι καποιου δημητριακου που δεν περιεχει γλουτενη ειναι "καταλληλο" σωστα ?

Αν δεν φταιει η γλουτενη τοτε ποιο ειδος ψωμιου ειναι το καλυτερο για καποιον που κανει διατροφη ?

Mikekan
20-04-13, 07:39
Γιατι τρώγοντας άσπρο ψωμί, και τα περισσότερα μουφα μαύρα που κυκλοφορούν, ανεβάζεις απότομα ινσουλινη αφου έχουν πολυ υψηλό γλυκαιμικο δείκτη, σχεδόν σα να τρως ζάχαρη. Επίσης δεν έχουν απολύτως κανένα θρεπτικό συστατικό, άχρηστη τροφή. Μη με ρωτήσεις τι ειναι και τι προκαλούν οι τροφές με υψηλό γλυκαιμικο δείκτη, ψαξτο λίγο. Εκει παίζεται το παιχνίδι πάντως.

*Maric*
20-04-13, 11:51
Ξερω για τον ΓΔ. Δηλαδη εχει να κανει πιο πολυ με αυτο παρα με το ποσοστο γλουτενης που περιεχεται, για την οποια εχει γινει σαλος τον τελευταιο καιρο..

Mikekan
20-04-13, 11:54
Ναι περισσότερο με αυτο και με το γεγονός ότι δεν εχει καμία απολύτως θρεπτικη αξια. Τσάμπα μασουλας υδατανθρακα υψηλού ΓΔ. :)

var
20-04-13, 13:31
Καλησπέρα,

ξεκίνησα πρόσφατα διατροφή μιας και έχω αρκετά περιττά κιλά και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι
μπορούμε να κάνουμε κάποια παραλλαγή στον κρητικό ντάκο έτσι ώστε να γίνει πιο υγιεινός και κατάλληλος για υποθερμιδική διατροφή χωρίς να αλοιωθεί πολύ η γεύση;
πχ να αντικασταστήσουμε τη φέτα με άλλο τυρί

:welcome:

Spyrous
20-04-13, 17:08
To αβραστο το καστανο το ρυζι στα 100γρ λεει οτι εχει 71γρ υδατ..οταν το βραζω λογικα πηγαινει χ2 δηλαδη τα 50γρ βρασμενου ρυζιου ισοδυναμουν με 25γρ υδτα?:unsure:

crucified
21-04-13, 16:09
Παιδες γεια σας.

Η ερωτηση μου ειναι εξης

ο βασικος κανονας που λεει 50% πρωτεινη,30% υδατανθρακα,20% λιπαρα απο τις θερμιδες που προσλαμβανουμε.

Οταν λεει 30% υδατανθρακα,μετραμε τον υδατανθρακα αυτον καθε αυτο (πχ 100 γρ ρυζι) η τον υδατανθρακα που περιεχετε στο ρυζι (πχ 100 γρ ρυζι εχουν 70γρ υδατανθρακα και τα υπολοιπα ειναι αλλες ουσιες) για να υπολογισουμε;

Nikolas_mk2
21-04-13, 16:16
Βασικά πιο σωστό ειναι 30Π/50Υ/20Λ

Τον καθαρο υδατανθρακα μετράς, δλδ τα 70γρμ. απο τα 100,οπως εγραψες...

Giannistzn
21-04-13, 16:19
To αβραστο το καστανο το ρυζι στα 100γρ λεει οτι εχει 71γρ υδατ..οταν το βραζω λογικα πηγαινει χ2 δηλαδη τα 50γρ βρασμενου ρυζιου ισοδυναμουν με 25γρ υδτα?:unsure:

Nαι 25πανω κατω. Ισως να το αφηνες να τραβηξει λιγο νερο ακομα, 100 μονο 200γρ σου βγαζουν?


Παιδες γεια σας.

Η ερωτηση μου ειναι εξης

ο βασικος κανονας που λεει 50% πρωτεινη,30% υδατανθρακα,20% λιπαρα απο τις θερμιδες που προσλαμβανουμε.

Οταν λεει 30% υδατανθρακα,μετραμε τον υδατανθρακα αυτον καθε αυτο (πχ 100 γρ ρυζι) η τον υδατανθρακα που περιεχετε στο ρυζι (πχ 100 γρ ρυζι εχουν 70γρ υδατανθρακα και τα υπολοιπα ειναι αλλες ουσιες) για να υπολογισουμε;

Το 2ο που λες :thumbup:

Δηλαδη πρεπει (παραδειγμα) απο τις 2000kcal το 30% να ειναι απο υδ/κα αρα 600kcal, οποτε το ρυζι εχει 70γρ υδ/κα ανα 100γρ και αυτα τα 70γρ, 280kcal (70gr x 4kcal/gr). Αρα πρεπει να παρεις 150γρ υδατανθρακα, οποτε περιπου 200γρ ρυζι

edit : με προλαβε ο νικολας

Mikekan
22-04-13, 22:08
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Εχετε παρατηρήσει έντονη φλεβικότητα σε high carb day, μετα απο αρκετές μέρες low carb ή ειναι ιδέα μου?

Mpozos
22-04-13, 22:45
εγώ προσωπικά ναι, και οχι μόνο μια φορά... αλλα όσες φορές κάνω carb up.

Mikekan
22-04-13, 22:46
Ξέρουμε αν εξηγείται κάπως αυτο?

beefmeup
22-04-13, 22:46
λογικο ειναι.
οι υ/ες κρατανε νερα.

crucified
24-04-13, 14:30
Ρε παιδες.

Καπου ειχα διαβασει (επισημο αρθρο του σιτε) πως ο οργανισμος εχει δυνατοτητα απορροφησης 30 γραμμαρια πρωτεινης ανα 3 ωρες (διορθωστε με αν κανω λαθος).

Αν οντως ισχυει αυτο,τοτε αλλοι γιατι τρωνε πολυ παραπανω πρωτεινη στα γευματα τους; (αγγιζοντας ακομα και 100 γραμμαρια πρωτεινης).

Ειναι σε ολους το ιδιο; απο τι εξαρταται και πως αυξανεται;

beefmeup
24-04-13, 15:31
οχι δεν ισχυει αυτο για την ποσοτητα που αναφερεις.
η διαβασες κατι κ το καταλαβες μονομερως,η ειναι λαθος διατυπωμενο ενδεχομενως.
κ δεν ισχυει γιατι η πρωτεινη,μπορει να ειναι πρωτεινη,αλλα οι πηγες κ οι συνδιασμοι που θα την φας αλλαζουν.
οπως κ οι οργανισμοι.

crucified
24-04-13, 16:20
Δηλαδη ο οργανισμος μπορει να απορροφησει και 100 γραμμαρια πρωτεινης μπαμ σε ενα γευμα;

παραθετω:

Η πρωτεΐνη περιέχει αμινοξέα τα οποία θεωρούνται ως τα βασικά δομικά υλικά του μυϊκού ιστού. Όταν οι μυς διασπώνται και καταστρέφονται κατά τη διάρκεια της προπόνησης, οι ιστοί των αναδομούνται μέσω της ανάπαυσης και της πρωτεϊνικής λήψης. Τα αμινοξέα σε μια πρωτεϊνική φόρμουλα βοηθούν τους μυς να γίνουν μεγαλύτεροι και δυνατότεροι, μια διαδικασία που μπορεί να κρατήσει έως και 48 ώρες μέχρι να ολοκληρωθεί.
Πολλοί αθλητές και bodybuilder λαμβάνουν μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης. Ασφαλώς το να λαμβάνουμε τεράστιες ποσότητες πρωτεΐνης σε ένα γεύμα δεν θα επιταχύνει την ανάπτυξη, γι αυτό άλλωστε προτείνουμε τον τεμαχισμό της συνολικής ποσότητας πρωτεΐνης σε 5-6 γεύματα ανά 3 ώρες μέσα στη μέρα., αφού το σώμα μπορεί να απορροφήσει συγκεκριμένη ποσότητα πρωτεΐνης (25-30γρ) ανά γεύμα.

Nikolas_mk2
24-04-13, 16:33
Τπτ δεν ειναι γραμμενο σε πέτρα και κανενα νουμερο δεν ισχυει απολυτα...

Ο καθε οργανισμός επεξεργαζεται και απορροφα αναλογα με τις δυνατοτητες και τις αναγκες του.Καποιος προχωρημενος με αρκετη μυικη μαζα επανω του μπορει να απορροφησει μεγαλυτερες ποσοτητες πρωτεινης ανα γευμα σε σχεση με καποιον αρχαριο λογω αυξημενων αναγκων,οποτε τα νουμερα ειναι διαφορετικα για τον καθενα.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να υπολογίσεις τις ημερισιες σου αναγκες σε πρωτ. και να την μοιρασεις στα γευματα ισοποσα ωστε να υπαρχει η απαιτουμενη ροη αμινοξεων και απο κει και περα ο οργανισμός σου θα κρατησει και θα αξιοποιησει αυτό που του χρειαζεται... :thumbup:

27εκατοσταχερι
24-04-13, 16:33
Δηλαδη ο οργανισμος μπορει να απορροφησει και 100 γραμμαρια πρωτεινης μπαμ σε ενα γευμα;

παραθετω:

Η πρωτεΐνη περιέχει αμινοξέα τα οποία θεωρούνται ως τα βασικά δομικά υλικά του μυϊκού ιστού. Όταν οι μυς διασπώνται και καταστρέφονται κατά τη διάρκεια της προπόνησης, οι ιστοί των αναδομούνται μέσω της ανάπαυσης και της πρωτεϊνικής λήψης. Τα αμινοξέα σε μια πρωτεϊνική φόρμουλα βοηθούν τους μυς να γίνουν μεγαλύτεροι και δυνατότεροι, μια διαδικασία που μπορεί να κρατήσει έως και 48 ώρες μέχρι να ολοκληρωθεί.
Πολλοί αθλητές και bodybuilder λαμβάνουν μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης. Ασφαλώς το να λαμβάνουμε τεράστιες ποσότητες πρωτεΐνης σε ένα γεύμα δεν θα επιταχύνει την ανάπτυξη, γι αυτό άλλωστε προτείνουμε τον τεμαχισμό της συνολικής ποσότητας πρωτεΐνης σε 5-6 γεύματα ανά 3 ώρες μέσα στη μέρα., αφού το σώμα μπορεί να απορροφήσει συγκεκριμένη ποσότητα πρωτεΐνης (25-30γρ) ανά γεύμα.

Oτιδήποτε παραθέτεις μαν, εσύ και όλοι μας, χωρίς πηγές επιστημονικές από κάτω, δεν μπορείς να το στηρίξεις ως την μοναδική αλήθεια.

beefmeup
24-04-13, 19:08
Δηλαδη ο οργανισμος μπορει να απορροφησει και 100 γραμμαρια πρωτεινης μπαμ σε ενα γευμα;



κοιτα μαν το θεμα ειναι ολιγον συνθετο κ δεν θα βγαλουμε ακρη σε 2-3 ποστ..καπου μεσα στο φορουμ υπαρχουν κ θεματα μ το τι γινεται με την περισσια πρωτεινης..
δες τα κ αυτα.

εν ταχη,αυτο που λες για τα 100γρ πρωτεινης..
οι συνιστωσες ειναι πολλες..
αρχικα η πηγη παιζει ρολο οπως σου εγραψα απο πανω,κ μετα οι συνδιασμοι κ φυσικα ο οργανισμος.
αν πχ η πηγη ειναι μονο whey κ τπτ αλλο,σκετη εκει σιγουρα απο ενα ποσο κ πανω θα εχεις μεγαλυτερη οξειδωση λευκινης απο ενα σημειο κ μετα..
αλλα αν την παρεις μαζι με λιπαρα κ υ/ες η αποροφηση της θα παραταθει,πραγμα που σημαινει οτι περισοτερη πρωτεινη αυτης της πηγης θα αποροφηθει.
αν τωρα καποιος περνει φαρμακα,το ποσο μπορει να αποροφησει ειναι παλι σχετικο..εκει ολα αλλαζουν,καθως το σωμα εχει πολυ μεγαλυτερη μυικη πρωτεινοσυνθεση κ λειτουργει σε αλλους ρυθμους.

μετα αν η πηγη της πρωτεινης ειναι μοσχαρι ας πουμε..πες οτι τρως 300γρ μοσχαρι που δινει καπου 80γρ πρωτεινης.
το μσχαρι για να περασει απο το στομαχι στο εντερο θελει αρκετη ωρα,κ δεν γινεται ολη η διαδικασια αυτη με την μια,μπαμ κ κατω..
πεπτεται δλδ σταδιακα..αρα δεν μιλαμε για 80γρ πρωτεινης οπως η whey αλλα για αλλου ειδους ζωικη πρωτεινη.
που θα σου δωσει σταθερη ροη αμινοξεων στο αιμα για αρκετες ωρες,κ με αργο χρονο πεψης πραγμα που σημαινει οτι τπτ απο αυτα τα 80γρ δεν θα παει χαμενο...κ φυσικα κ εκει ισχυουν κ οι διατροφικοι συνδιασμοι που επλεκονται με την πεψη,που ανεφερα σαν παραδειγμα απο πανω..

γενικα ειναι διαφορα πραγματακια που παιζουν ρολο,αλλα ελπιζω να καταλαβες πανω κατω την λογικη..

crucified
24-04-13, 19:36
Συμφωνω πως τιποτα δεν ειναι γραμμενο σε πετρα,ουτε ειναι fix.Καθε οργανιμος ειναι διαφορετικος,αλλα αυτες οι μετρησεις εχουν γινει επιστημονικα και ειναι ενας μεσος ορος με αποκλιση 20-30% το πολυ.


Πηγη υπηρχε,απλως παρελειψα να την βαλω.Προφανως δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου.

Και τωρα beef.

Αυτους τους παραγοντες ηθελα να ξερω,πχ συνδιασμος τροφης,επιπεδο καταπονησης οργανισμου κλπ που ανεβαζουν την απορροφητικοτητα.Καταλαβα τον ηρμο σου και πως παει η ολη φαση της απορροφησης.


Ειπες κατι και για φαρμακα,εκει παει 3,5 με 4,5 πρωτεινης ανα κιλο αλιπης μαζας; (αν ξερεις φυσικα και πληροφοριακα).

beefmeup
24-04-13, 19:40
Ειπες κατι και για φαρμακα,εκει παει 3,5 με 4,5 πρωτεινης ανα κιλο αλιπης μαζας; (αν ξερεις φυσικα και πληροφοριακα).

κανεις δεν ξερει μαν.
σχετικα ειναι ολα αυτα..
μελετες με φαρμακα σε ανθρωπους δεν γινονται για ευνοητους λογους..μονο εκει που χρησιμοποιουνται για κλινικες περιπτωσεις κ οχι πανω στο ββ.

sAVAZz
25-04-13, 23:42
ξερει κανεις ποσα mg καφεινης εχει ο φραπες ανα 100 γρ?

Giannistzn
26-04-13, 02:55
Επειδή δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή, στην ενότητα διατροφή έχει ενα θέμα για τον καφέ.

Έχω κάνει πόστ με τις συγκεντρώσεις καφεινης απο κάποια είδη καφέ βάση πληροφοριών της εταιρίας

crucified
26-04-13, 16:26
Πειραματικά έχει αποδειχτεί ότι το σώμα μπορεί να αφομοιώσει μέχρι 30 γραμμάρια πρωτεϊνης κάθε τρεις ώρες ή λίγο περισσότερο με τη χρήση διαφόρων αναβολικών.Όσο λιγότερη ώρα διαρκεί η πέψη τόσο λιγότερα αμινοξέα θα καταστραφούν –έχει αποδειχθεί ότι ένα 85% των αμινοξέων μπορεί να καταστραφεί κατά τη διαδικασία της πέψης όταν αυτή ξεπεράσει τις τρεις ώρες.

θα το βρειτε εδω : http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1508-%CE%91%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CE%B1-(%CE%A0%CE%AD%CF%88%CE%B7-%CE%A1%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82)&highlight=%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82

εκει που λεει χρησιμοτητα και ρολος. :unsure::unsure:

beefmeup
26-04-13, 19:00
μαν αστο μην την ψαχνεις ετσι γιατι αν δεν εχεις γνωσεις για να καταλαβεις τι ειναι μουφα απο αυτα που διαβαζεις κ τι οχι,μονο τον μπουσουλα θα χασεις.
το αρθρο αυτο εχει 3 ολα κ ολα references κ ειναι ολα 20 χρονια πισω.
επισης καμια απο αυτες τις πηγες δεν υποστηριζει αυτο που γραφει ο συγγραφεας κ που εχεις υπογραμμισει στο απο πανω ποστ σου.

οποτε βρασε ορυζα.

*Maric*
28-04-13, 19:42
Ποια είναι η διαφορά της βρώμης από το πίτουρο βρώμης ?

και επίσης, η βρασμένη βρώμη είτε σε νερό είτε σε γάλα υστερεί κατά πολύ σε θρεπτικά συστατικά και φυτικές ίνες σε σχέση με την άβραστη ?

kostas kou
28-04-13, 22:38
Ξερει κανεις ποια ειναι καλυτερα και κατα ποσο βοηθανε?

Nansyy
28-04-13, 22:40
Ξερει κανεις ποια ειναι καλυτερα και κατα ποσο βοηθανε?

Με προλαβες..Εχω εδω κ καιρο την ιδια απορια..περιμενω να απαντησει καποιος να μαθω επιτελους..!

kostas kou
28-04-13, 22:42
κανουνε για γραμμωση?
τα εχω βρει σε φουρνο και ειναι σουπερ 65659

kostas kou
28-04-13, 22:44
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

ελμερ
28-04-13, 22:45
Αυτες οι ερωτησεις μπορουν να γινονται στις Γενικες ερωτησεις διατροφης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82/page454) δε χρειαζεται να ανοιγουμε συνεχεια νεα θεματα για τετοιες ερωτησεις.....(θα γινει συγχωνευση):welcome:

ελμερ
28-04-13, 22:51
Και μενα μ αρεσουν τα κριτσινια που εβαλες στη φωτο αλλα εχουν πολλες θερμιδες,καλο ειναι να τα τρωμε με μετρο..:welcome:

sanitarium20
29-04-13, 19:53
Καλησπέρα, διάβαζα μόλις το άρθρο για τα λιπαρά οξέα που υπάρχει στο τμήμα της διατροφής στο σάιτ και έχω κανα δυο απορίες που σίγουρα θα μπορούσατε να μου λύσετε κάποιοι. Παραθέτω μερικά αποσπάσματα από το άρθρο και ερωτώ.

Τα ψάρια περιέχουν την ίδια ή λίγο μεγαλύτερη ποσότητα λίπους από το κρέας με την διαφορά ότι τα ψάρια περιέχουν μεγαλύτερη ποσότητα ακόρεστων λιπών που έχουν το χαρακτηριστικό όνομα Ωμέγα-3 (τα ακόρεστα λίπη που υπάρχουν στο καλαμποκέλαιο και στα σπορέλαια ονομάζονται Ωμέγα-6).

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να προτιμάμε καλαμποκέλαιο και σπορέλαιο από το απλό ελαιόλαδο;

Οι καρδιολόγοι συστήνουν την αντικατάσταση των κορεσμένων λιπών (κρέας, βούτυρο, κ.λπ) με ακόρεστα λίπη ψαριών κι όχι την πρόσθετη συμπλήρωσή τους, δηλαδή δεν πρέπει να σε καμιά περίπτωση να τρώμε τις ίδιες ποσότητες κορεσμένων λιπών και να παίρνουμε και επιπλέον ποσότητες ακόρεστων λιπών Ωμέγα-3. Η προσθήκη περισσότερων ακόρεστων λιπών, όπως π.χ με τη μορφή συμπληρώματος Ωμέγα 3 ή 6, χωρίς την παράλληλη μείωση της πρόσληψης κορεσμένων λιπών, μπορεί να αποδειχτεί επιβλαβής γιατί αυξάνει τη συνολική πρόσληψη λίπους. Η τακτική της αντικατάστασης μπορεί να έχει μακροχρόνια οφέλη γιατί τα ακόρεστα λίπη Ωμέγα-3 έχουν εντονότερη επίδραση πάνω στην χοληστερίνη, τη μειώνουν κατά μεγάλο ποσοστό και πιθανολογείται ότι μπορούν να μειώσουν τον κίνδυνο εμφράγματος.

Γενικά δηλαδή από ότι καταλαβαίνω για να πάρει κανείς συμπληρώματα με Ωμέγα κλπ πρέπει να βρίσκεται σε αυστηρή δίαιτα στην οποία θα υπολογίζει καθημερινά πόση ποσότητα λιπαρών ιξέων καταναλώνει;

Η καταλληλότερη αναλογία των κεκορεσμένων με τα ακόρεστα λίπη, σε καθημερινή βάση, είναι δύο γραμμάρια ακόρεστου λίπους για κάθε ένα γραμμάριο κεκορεσμένο, ενώ η συνολική ημερήσια ποσότητα πρόσληψης λίπους δεν θα πρέπει να ξεπερνά το 25 - 35% της συνολικής θερμιδικής πρόσληψης και σε ορισμένες περιπτώσεις αθλητών που λαμβάνουν πολύ υψηλές ποσότητες υδατανθράκων το 15 - 20% (περίπου 0,9-1,6 γραμ.ανά κιλό σωματικού βάρους).

Εγώ από την παρένθεση καταλαβαίνω ότι εφόσον είμαι 100 κιλά χοντρικά πρέπει να παίρνω γύρω στα 100 γραμμάρια λίπος τη μέρα από τα οποία 70 να είναι ακόρεστα και 30 κορεσμένα. Πώς μπορώ να υπολογίζω όμως πόσο λίπος έχουν τα φαγητά που τρώω; Δηλαδή αν φάω μία απλή μπριζόλα χοιρινή πώς ξέρω πόσο λίπος έχει αυτή; Επίσης έχει διαφορά αν την κάνω ψητή και αν την κάνω στο τηγάνι. Τρώω ένα καλαμάκι. Τρώω ένα αυγό. Ένα τοστ. (τυχαία παραδείγματα). Πώς θα υπολογίζω πόσο λίπος έχουν αυτά τα γεύματα;;;


Κατι άλλο. Μπορείτε να δώσετε παραδείγματα, μιας καλής διατροφής (συγκεκριμένα tip δηλαδή) ή συγκεκριμένων πραγμάτων που μπορούμε να τρώμε για να αποφεύγουμε μεγάλες ποσότητες κορεσμένων λιπαρών (πχ μια συμβουλή του στυλ "όχι τηγανητά" μου κάνει) ή για να παίρνουμε πιο πολύ κορεσμένα από ακόρεστα (πχ φάε το τάδε γιατί έχει ακόρεστα λιπαρά);


Και τέλος. Αυτά που λέγονται δηλαδή ότι συμπληρώματα Ωμέγα-3 βοηθάνε να καίμε λίπος στο κορμί μας ή παίρνονται σε φάση γράμμωσης, αδυνατίσματος κλπ, εγώ βάση του άρθρου αυτού καταλαβαίνω ότι είναι μία μπαρούφα. Απλά παίρνοντας τα, αντικαθιστάς τα ακόρεστα με μία άλλη πηγή. Αν δεν κόψεις την κατανάλωση κορεσμένων δεν σώζεσαι όμως. Έτσι δεν είναι;


Ευχαριστώ πάρα πολύ για τυχόν απαντήσεις!


ΥΓ. Τα φρούτα έχουν μηδέν λιπαρά;

Thodoris21
30-04-13, 11:39
Παιδιά όταν υπολογίζουμε την πρωτεϊνη που χρειαζόμαστε, λαμβάνουμε υπόψην την ζωική έτσι? Δηλαδή την πρωτεϊνη που δίνει το ρύζι ή η βρώμη την υπολογίζουμε?
Ευχαριστω.

Mikekan
30-04-13, 12:38
Ολες!

Thodoris21
30-04-13, 12:49
Τι νόημα έχει να μετράμε και την φυτική πρωτεϊνη?

ΠανοςΒ
30-04-13, 13:02
Γιατί όχι? Πρωτεινη είναι και αυτη, συμμετεχει και θερμιδικά στη διατροφή μας.

Μην μετρώντας την μαζευονται τεράστιες ποσότητες πρωτείνης και μετά τα νεφρά και το συκώτι τα βλέπουν όλα.

Thodoris21
30-04-13, 13:12
Το λέω γιατί είμαι 62 κιλά και παίρνω περίπου 140γρ πρωτεϊνης εκ των οποίων τα 20-25 είναι φυτικές. Άρα ζωικής προέλευσης έχω 120γρ. Καλά είναι?

Mikekan
30-04-13, 13:18
Θοδωρή μετράνε όλες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να τις χωρίζεις και να τις μετράς ξεχωριστά!

ΠανοςΒ
30-04-13, 13:19
Εξαιρετικα ειναι. Εχεις σχεδόν 2χ το βαρος σου σε ζωική. Και λίγη φυτική καβάτζα. Σούπερ σε βλέπω.

Thodoris21
30-04-13, 13:22
Οκ παιδιά, άρα να κρατήσω τα 140γρ συνολικά έτσι και να μην ανέβάω και άλλο?

ΠανοςΒ
30-04-13, 13:27
Εξαρταται απο τους στόχους σου. Αν εισαι χαμηλα σε θερμιδες μπορείς να ανεβεις λίγο (μεχρι το 3χ) Αν εισαι σε recomp είσαι ΟΚ αν είσαι σε όγκο μπορείς και με λιγότερη.

Thodoris21
30-04-13, 13:29
Ωραία ευχαριστώ!

sanitarium20
01-05-13, 13:58
Καλησπέρα, διάβαζα μόλις το άρθρο για τα λιπαρά οξέα που υπάρχει στο τμήμα της διατροφής στο σάιτ και έχω κανα δυο απορίες που σίγουρα θα μπορούσατε να μου λύσετε κάποιοι. Παραθέτω μερικά αποσπάσματα από το άρθρο και ερωτώ.

Τα ψάρια περιέχουν την ίδια ή λίγο μεγαλύτερη ποσότητα λίπους από το κρέας με την διαφορά ότι τα ψάρια περιέχουν μεγαλύτερη ποσότητα ακόρεστων λιπών που έχουν το χαρακτηριστικό όνομα Ωμέγα-3 (τα ακόρεστα λίπη που υπάρχουν στο καλαμποκέλαιο και στα σπορέλαια ονομάζονται Ωμέγα-6).

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να προτιμάμε καλαμποκέλαιο και σπορέλαιο από το απλό ελαιόλαδο;

Οι καρδιολόγοι συστήνουν την αντικατάσταση των κορεσμένων λιπών (κρέας, βούτυρο, κ.λπ) με ακόρεστα λίπη ψαριών κι όχι την πρόσθετη συμπλήρωσή τους, δηλαδή δεν πρέπει να σε καμιά περίπτωση να τρώμε τις ίδιες ποσότητες κορεσμένων λιπών και να παίρνουμε και επιπλέον ποσότητες ακόρεστων λιπών Ωμέγα-3. Η προσθήκη περισσότερων ακόρεστων λιπών, όπως π.χ με τη μορφή συμπληρώματος Ωμέγα 3 ή 6, χωρίς την παράλληλη μείωση της πρόσληψης κορεσμένων λιπών, μπορεί να αποδειχτεί επιβλαβής γιατί αυξάνει τη συνολική πρόσληψη λίπους. Η τακτική της αντικατάστασης μπορεί να έχει μακροχρόνια οφέλη γιατί τα ακόρεστα λίπη Ωμέγα-3 έχουν εντονότερη επίδραση πάνω στην χοληστερίνη, τη μειώνουν κατά μεγάλο ποσοστό και πιθανολογείται ότι μπορούν να μειώσουν τον κίνδυνο εμφράγματος.

Γενικά δηλαδή από ότι καταλαβαίνω για να πάρει κανείς συμπληρώματα με Ωμέγα κλπ πρέπει να βρίσκεται σε αυστηρή δίαιτα στην οποία θα υπολογίζει καθημερινά πόση ποσότητα λιπαρών ιξέων καταναλώνει;

Η καταλληλότερη αναλογία των κεκορεσμένων με τα ακόρεστα λίπη, σε καθημερινή βάση, είναι δύο γραμμάρια ακόρεστου λίπους για κάθε ένα γραμμάριο κεκορεσμένο, ενώ η συνολική ημερήσια ποσότητα πρόσληψης λίπους δεν θα πρέπει να ξεπερνά το 25 - 35% της συνολικής θερμιδικής πρόσληψης και σε ορισμένες περιπτώσεις αθλητών που λαμβάνουν πολύ υψηλές ποσότητες υδατανθράκων το 15 - 20% (περίπου 0,9-1,6 γραμ.ανά κιλό σωματικού βάρους).

Εγώ από την παρένθεση καταλαβαίνω ότι εφόσον είμαι 100 κιλά χοντρικά πρέπει να παίρνω γύρω στα 100 γραμμάρια λίπος τη μέρα από τα οποία 70 να είναι ακόρεστα και 30 κορεσμένα. Πώς μπορώ να υπολογίζω όμως πόσο λίπος έχουν τα φαγητά που τρώω; Δηλαδή αν φάω μία απλή μπριζόλα χοιρινή πώς ξέρω πόσο λίπος έχει αυτή; Επίσης έχει διαφορά αν την κάνω ψητή και αν την κάνω στο τηγάνι. Τρώω ένα καλαμάκι. Τρώω ένα αυγό. Ένα τοστ. (τυχαία παραδείγματα). Πώς θα υπολογίζω πόσο λίπος έχουν αυτά τα γεύματα;;;


Κατι άλλο. Μπορείτε να δώσετε παραδείγματα, μιας καλής διατροφής (συγκεκριμένα tip δηλαδή) ή συγκεκριμένων πραγμάτων που μπορούμε να τρώμε για να αποφεύγουμε μεγάλες ποσότητες κορεσμένων λιπαρών (πχ μια συμβουλή του στυλ "όχι τηγανητά" μου κάνει) ή για να παίρνουμε πιο πολύ κορεσμένα από ακόρεστα (πχ φάε το τάδε γιατί έχει ακόρεστα λιπαρά);


Και τέλος. Αυτά που λέγονται δηλαδή ότι συμπληρώματα Ωμέγα-3 βοηθάνε να καίμε λίπος στο κορμί μας ή παίρνονται σε φάση γράμμωσης, αδυνατίσματος κλπ, εγώ βάση του άρθρου αυτού καταλαβαίνω ότι είναι μία μπαρούφα. Απλά παίρνοντας τα, αντικαθιστάς τα ακόρεστα με μία άλλη πηγή. Αν δεν κόψεις την κατανάλωση κορεσμένων δεν σώζεσαι όμως. Έτσι δεν είναι;


Ευχαριστώ πάρα πολύ για τυχόν απαντήσεις!


ΥΓ. Τα φρούτα έχουν μηδέν λιπαρά;

Κανείς επ αυτού;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Miamou
01-05-13, 18:29
Γεια σας,ειμαι καινουργιος στην ιστοσελιδα και γενικα στο θεμα γυμναστικης και διατροφης θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για την διατροφη μου την οποια αρχισα τωρα αμα εχω καποιο λαθος διορθωστε με εξηγηση ετσι ωστε να καταλαβω τα μυστικα τησ διατροφης απο ποιο εμπειρους.
1.κουακερ 160 γρ,50 γρ φαριν λακτε ,μπανανα ,2 κουταλιες της σουπας μελι 8.00
2.2 τοστ με 2 φετες τυρι χαμηλων λιπαρων και μια φετα γαλοπουλα στο καθενα απο αυτα 10.30
3.200 γρ μακαρονια ολικης αλεσεως με σκορδακι κρεμμυδακι :) και ενα τονο 1.30
2.30 προπονηση μεχρι 4.
4.προτεινη iso μια μπανανα και ενα κουταλακι του γλυκου μελι 4.15
5.ρυζι,κοτοπουλο ή μπριζολα μοσχαρισια ή γαλαιος ή οσπρια πχ(φακες,ρεβιθια,γιγαντες:green:<) ολα αυτα συνοδευονται απο σαλατα πχ(λαχανο,μαρουλι ντοματα πιπερια, προκολο μαρουλι πιπερια και οτι συνδιασμος γουσταρετε),πατατα βραστη με αρακα κ' ανιθο , στην μοσχαρισια μπριζολα κ΄ στο κοτοπουλο βαζω καρι, ελαιολαδο ,λιγο μουσταρδα 5.15
6.μιση κουπα αμυγδαλα ,καρυδια,30 γκοτζι μπερι 7.15
7.8 ασπραδια ενα ολοκληρο (9.15) το ποιο μισητο μου διοτι εκεινη την ωρα βγαινω εξω με την κοπελα μου οι με φιλους και μυριζει αυγουλιλα χαχαχαχα :P :P:P:P:P:P:P:P:P
8.γιαουρτι χαμηλων λιπαρων με ενα αχτινιδιο και λιγο κανελα 11.15
Ξεχασα να αναφερω οτι το πρωη εχει πρασινο τσαι και το απογευμα μεντα
Ευχαριστω που με διαβασατε :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:welcome:

beefmeup
02-05-13, 01:20
με τοσο γλυψιμο στο ποστ απο πανω,θα εκανες καριερα σε ταχυδρομειο μαν..
εδω που την ποσταρες δεν εχει νοημα..ανοιξε ενα νεο θεμα κ γραψτην εκει να παρεις αποψεις.

TRIANTAFYLLOU
02-05-13, 01:38
Ξερει κανεις ποια ειναι καλυτερα και κατα ποσο βοηθανε?


στο θεμα με τα μηλα και τα ξυνόμηλα είναι πολυ απλα τα πράματα τα ξυνόμηλα έχουν λιγότερα σακχαρα απο τα κανονικα μηλα και πιθανον ελάχιστα λιγότερες θερμίδες θεωρητικα και λεω θεωρητικα γιατι ότι και να ναι μηλα είναι δεν θα χαλάσει η μανέστρα αν φαει κανείς κανονικο μήλο αντι για ξυνόμηλο πόσο μάλιστα αν δεν του αρεσει κιόλας το ξυνόμηλο
οποτε ας το δοκιμάσει όποιος θέλει και αμα δεί καμια διαφορα ας μας τηλεφωνήσει :P:P
δηλαδη θα κάνει ο άλλος μια σωστη διατροφη και ισοροπημενη για γράμωση και θα τον χαλάσει αν φαει μηλο κανονικό? ουτε αν φαει μερικες τηγανητές πατάτες δεν θα πάθει τιποτε αν τηρει σωστα την διατροφή του

πρέπει να καταλάβουμε η διατροφη δεν είναι φάρμακο μην πάρουμε παραπάνω δοση και μας πειράξει , γιατι αν σκευτόμαστε έτσι θα αρωστήσουμε , αυτα δεν τα κάνουμε ούτε όταν βρισκόμαστε σε τέλεια προαγωνιστική φόρμα ,που εκεί θα φανει υποτιθετε κάποια διαφορα , όχι κάποιος που απλα γυμνάζετε και θελει ενα ωραίο γραμμωμενο σώμα και αν δεν γραμώνει ας βρει αλλου την αιτια και οχι στο μήλο

jim-jimakos
02-05-13, 20:51
Καλησπερα
Να ρωτησω κατι..
Αν καταλαβα καλα... για να κάνω μια διατροφή με σκοπό να χάσω 2-3 κιλα, για να διξω το μικρο "σωσιβιο" που εχει μείνει, θα πρέπει να "κοψω" τους υδατάνθρακες??
Και αν ναι.. καθόλου δεν επιτρέπεται?? είτε απλούς είτε σύνθετους??
ευχαριστω

tasos62
02-05-13, 20:58
Καλησπερα στην παρεα,ειμαι 1,75 υψος 65 κιλα.. Οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι στις 2.688
και η διατροφη μου λιγο παραπανω απο τις 3.000 θερμιδες.Τα σχολια δικα σας.. :)


Γευμα 1ο Θ / Π / Υ / Λ
400ml γαλα 1,5% 180/13/19/6
80γρ βρωμης 280/9/48/6
1 αυγο+3 ασπραδια 115/15/2/6
1 κουταλι μελι 60
1 φρουτο εποχης 60
+πολυβιταμινη

Γευμα 2ο Θ / Π / Υ / Λ
1 μπανανα 110/1 / 27 / 0
200gr γιαουρτι 2% 120/15/ 8 / 4
5 καρυδακια 120
30γρ.πρωτεινη iso 120/

Γευμα 3ο Θ /Π / Υ / Λ
150gr κοτοπουλο 280/35/ 2 / 10
100gr basmati 350/9 / 76/ 2
σαλατα με ελαιολδο 70
1 φετα ολικης 70/2 /12/ 1


Πριν την προπονηση
Βασικα ΒCAA,Κρεατινη Μονουνδρικη,Μια κουταλια Μελι

Μετα την προπονηση
Πρωτεινη iso,1 μπανανα


Γευμα 4ο Θ / Π / Υ/ Λ
150gr μοσχαρι 320/ 35/3 / 10
100gr basmati 350/ 9 /76/ 2
σαλατα με ελαιολαδο 70/
1 φετα ολικης 70/2/ 12 / 1

Γευμα 5o Θ/ Π / Υ / Λ
150gr τονος 150/40/0.8 / 1.5
100gr γλ.βραστη 80/ 2/ 18/ 2
1 σαλατα με ελαιολδο 70/

Γευμα 6ο
100γρ cottage
100γρ γιαουρτι 2%
5γρ καρυδια

Sofo007
07-05-13, 19:59
Καλησπέρα στα μέλη, θα ήθελα να μάθω τι παίζει με το μαύρο ψωμί και το ολικής άλεσης....
βρήκα σε ένα σούπερμάρκετ αλεύρι για μαύρο ψωμί και για χωριάτικο ολικής άλεσης, εγώ λέω να πάρω αλεύρι αλλά τι διαφορές έχουν? από το λίγο που ξέρω το ολικής είναι καλύτερο αλλά για ποιο λόγο?

sanitarium20
07-05-13, 20:02
Το έχω ξαναρωτήσει, ξέρω πως έχω γίνει κουραστικός αλλά θα το ξαναρωτήσω γιατί δενμπορώ να καταλάβω.

Διαβάζω το άρθρο για το λίπος και τα λιπαρά οξέα που υπάρχει στο σάιτ και εστιάζω στο κομμάτι που περιγράφει πόσο πρέπει να είναι η πρόσληψη λιπαρών οξέων. Διαβάζω λοιπόν το ακόλουθο:
Τα κορεσμένα λίπη δεν θα πρέπει να ξεπερνούν το 10% της συνολικής λήψης θερμίδων. Αυτό σημαίνει, για παράδειγμα, ότι ένας bodybuilder 115 κιλών που καταναλώνει καθημερινά περίπου 4500 θερμίδες, θα πρέπει να παίρνει το πολύ 45 γραμμάρια κορεσμένου λίπους.

Όταν λέει στην πρώτη πρόταση ότι δε θα πρέπει να ξεπερνούν το 10% (τα κορεσμένα) της συνολικής πρόσληψης θερμίδων, τότε η αναγωγή πάλι σε θερμίδες δε θα γίνει; Δηλαδή για το παράδειγμα που περιγράφει αφού η συνολική πρόσληψη θερμίδων πρέπει να είναι 4500 ημερησίως το 10% αυτού του αριθμού είναι 450 θερμίδες. Το 45 γραμμάρια που το βρίσει; Πώς μπλέχτηκαν τα γραμμάρια στην όλη εξίσωση; Εγώ καταλαβαίνω ότι ο εν λόγω bodybuilder πρέπει να παίρνει 450 θερμίδες από κορεσμένα λίπη και προφανώς 450*2=900 από ακόρεστα (αφού όπως λέει πιο πάνω κορεσμένα προς ακόρεστα, πρέπει να τα λαμβάνουμε σε αναλογία 1:2).

Πείτε μου σας παρακαλώ πολύ τι δεν έχω καταλάβει καλά!

Sofo007
07-05-13, 20:07
Το έχω ξαναρωτήσει, ξέρω πως έχω γίνει κουραστικός αλλά θα το ξαναρωτήσω γιατί δενμπορώ να καταλάβω.

Διαβάζω το άρθρο για το λίπος και τα λιπαρά οξέα που υπάρχει στο σάιτ και εστιάζω στο κομμάτι που περιγράφει πόσο πρέπει να είναι η πρόσληψη λιπαρών οξέων. Διαβάζω λοιπόν το ακόλουθο:
Τα κορεσμένα λίπη δεν θα πρέπει να ξεπερνούν το 10% της συνολικής λήψης θερμίδων. Αυτό σημαίνει, για παράδειγμα, ότι ένας bodybuilder 115 κιλών που καταναλώνει καθημερινά περίπου 4500 θερμίδες, θα πρέπει να παίρνει το πολύ 45 γραμμάρια κορεσμένου λίπους.

Όταν λέει στην πρώτη πρόταση ότι δε θα πρέπει να ξεπερνούν το 10% (τα κορεσμένα) της συνολικής πρόσληψης θερμίδων, τότε η αναγωγή πάλι σε θερμίδες δε θα γίνει; Δηλαδή για το παράδειγμα που περιγράφει αφού η συνολική πρόσληψη θερμίδων πρέπει να είναι 4500 ημερησίως το 10% αυτού του αριθμού είναι 450 θερμίδες. Το 45 γραμμάρια που το βρίσει; Πώς μπλέχτηκαν τα γραμμάρια στην όλη εξίσωση; Εγώ καταλαβαίνω ότι ο εν λόγω bodybuilder πρέπει να παίρνει 450 θερμίδες από κορεσμένα λίπη και προφανώς 450*2=900 από ακόρεστα (αφού όπως λέει πιο πάνω κορεσμένα προς ακόρεστα, πρέπει να τα λαμβάνουμε σε αναλογία 1:2).

Πείτε μου σας παρακαλώ πολύ τι δεν έχω καταλάβει καλά!


ισχύει το εξής (αν δε κάνω λάθος)
1γρ πρωτεΐνη = 4 θερμίδες
1γρ υδατάνθρακες = 4 θερμίδες
1γρ λιπαρά = 9 θερμίδες

έτσι προκύπτει πως 45γρ λιπαρά ισούται με 405 θερμίδες περίπου

sanitarium20
07-05-13, 20:24
Ωραίος... Έχεις δίκιο τώρα που το έγραψες ναι θυμάμαι ότι κάπου το είχα δει και εγω αυτό παλιότερα αλλά πραγματικά δεν το θυμόμουν... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!!!

pikkos
09-05-13, 12:24
Eιμαι σε υποθερμικη δίαιτα για γράμμωση και έχω ελαπτώσει αρκεταα τους υδατ,απο πρωτεινη παίρνω πανω κατω τα απαραίτητα +30-50γρ extra και απο λίπη παίρνω 1-1,5 κ.σ ελαιόλαδο 1-1,5 κουταλακι φυστικοβούτηρο λιγα αμυγδαλακια(ενοείται οχι ολα μαζι.η καταναλωση τους γινεται μεσα στην μερα μου) ως εδω ολα καλα....το προβλημα μου είναι πως είμαι αρκετα χαμηλα σε θερμίδες και θέλω να αυξήσω! Πια πηγη να προτιμήσω? περισσότερη πρωτεινη?

stef25
09-05-13, 12:28
Από τη στιγμή που κινήσε υποθερμιδικά, για ποιο λόγο φοβάσαι τον υδατάνθρακα?

sotiris7
09-05-13, 20:49
καποιες διατροφες πριν και μετα την προπονηση με πολλες θερμιδες?? :green:

sanitarium20
10-05-13, 10:42
Καλημέςρα, τρεις ερωτήσεις.
1) Ποιο είναι ένα τυπικά καλό φρούτο για δεκατιανό; Τι συνηθίζετε να τρώτε; Ειμαι σε γράμμωση και προσπαθώ να ρίξω τις θερμίδες μοθ σημειωτέον
2) Δεν ξέρω πολλά για τη διατροφή ακόμη, τώρα διαβάζω να μάθω, αλλά βλέπω παίζει στα πρωινά γεύματα, πολύ βρώμες κουάκερ και τέτοια. Τι ακριβώς προσφέρουν αυτά; Κλασσικά δημητριακά μακριά;
3) Υποθερμιδική και υπερθερμιδική διατροφή λέμε. Τι καθορίζει το πόσο υπο ή υπέρ; Είναι υποκειμενικό;

stef25
10-05-13, 11:12
Καλημέςρα, τρεις ερωτήσεις.
1) Ποιο είναι ένα τυπικά καλό φρούτο για δεκατιανό; Τι συνηθίζετε να τρώτε; Ειμαι σε γράμμωση και προσπαθώ να ρίξω τις θερμίδες μοθ σημειωτέον
2) Δεν ξέρω πολλά για τη διατροφή ακόμη, τώρα διαβάζω να μάθω, αλλά βλέπω παίζει στα πρωινά γεύματα, πολύ βρώμες κουάκερ και τέτοια. Τι ακριβώς προσφέρουν αυτά; Κλασσικά δημητριακά μακριά;
3) Υποθερμιδική και υπερθερμιδική διατροφή λέμε. Τι καθορίζει το πόσο υπο ή υπέρ; Είναι υποκειμενικό;

Kαλημέρα φίλος!!!
1)Όλα τα φρουτάκια καλά είναι!Εγώ προτιμώ τα πορτοκάλια και τα πράσινα μήλα(βοηθούν στη λιποδιάλυση), άμα είμαι χαμηλά σε υδατάνθρακα βάζω και μπανάνα(εκτός από αυτήν μετά την προπο.)
2)Οι βρώμη είναι υδατάνθρακας βραδείας καύσεως, τουτέστιν σου δίνει ενέργεια για περισσότερες ώρες, γι αυτό προτιμάται πολύ...Να σου πω την αλήθεια (επειδή θυμάμαι τα κυβικά σου) ότι υδατάνθρακα να φάμε εμείς το πρωί θα τον κάψουμε μέσα στη μέρα...
3)Ναι είναι υποκειμενικό!Ο λόγος?Το υπό ή το υπερ προκύπτει απ το εαν οι ημερίσια πρόσληψη θερμίδων είναι λιγότερη ή περισσότερη από τις θερμίδες συντήρησής σου, οι οποίες είναι διαφορετικές για κάθε οργανισμό...

giorgis12
10-05-13, 13:32
ποσες κουταλιές της σούπας να πίνω ρε παιδιά απο σιρόπι γλύκόζης με τα την προπόνηση και πως να το αρεώνω?

pikkos
10-05-13, 19:03
Για περιοδο συντήρησης πια είναι η σωστη αναλογία πρωτεινης/υδατανθρακα/λιπους ανα κιλο σωματικου βαρους?

pikkos
10-05-13, 19:07
Από τη στιγμή που κινήσε υποθερμιδικά, για ποιο λόγο φοβάσαι τον υδατάνθρακα?

Καλα λες! δεν ξερω δεν το πολυ σκέφτηκα ισως....Ομως η υποθερμική μου διατροφή προκύπτει απο την μείωση τον υδατανθράκων,δλδ αν επαναφέρω σε νορμαλ επίπεδα τους υδατ. ενα περίπου θα είναι ισοθερμικη η διατροφη μ

ΠανοςΒ
10-05-13, 19:07
ποσες κουταλιές της σούπας να πίνω ρε παιδιά απο σιρόπι γλύκόζης με τα την προπόνηση και πως να το αρεώνω?

Οι κουταλιές ειναι αναλογα με το βαρος σου συνηθως. Εγω την κατεβαζω ετσι σιροπι αλλα μπορεις να την αραιωσεις με λιγο νερό ή μεσα στο σεικ πρωτεινης αν αυτο δεν ειναι ηδη πολύ γλυκό.

airjordan
11-05-13, 11:51
Σχεδόν κάθε μέρα τρώω 2 ωμά αυγά + λίγο γάλα + μισό κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη.
Υπάρχει κίνδυνος να πάθω σαλμονέλα?

TToni Shark
11-05-13, 14:11
Σχεδόν κάθε μέρα τρώω 2 ωμά αυγά + λίγο γάλα + μισό κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη.
Υπάρχει κίνδυνος να πάθω σαλμονέλα?

Πολύ πιθανών αν τα αυγά είναι αγνώστου προελεύσεως :unsure:

zoran
11-05-13, 17:36
Λέει τίποτα το μούσλι και μάλιστα βιολογικό με γάλα; Έχει βρεί κανείς τίποτα αξιόλογο;

Alex Pap
14-05-13, 20:30
Γνωμες για διατροφη γραμμωσης;;; :unsure:

sanitarium20
15-05-13, 15:43
Η μπανάνα δεν είναι καλύτερα για μετά την προπόνηση;;; Σε όλο το φόρουμ αυτό λένε;

Και μία θεωρητική ερώτηση. Δεν χρησιμοποιώ δεξτρόζη ούτε έχω δοκιμάσει ποτε. Μπορεί να μπει μεταπροπονητικά στο ίδιο σέικερ με whey και κρεατίνη η δεν έχει λογική; Επίσης αν πάρεις δεξτρόζη κόβεις την μπανάνα που τρως μετά την προπόνηση;

Nikolas_mk2
15-05-13, 15:58
Δεν θα σου κανει κακό να φας και μια πριν την προπονηση,μια χαρά ενεργεια είναι,αν εχεις ομως λογω διαιτας να ταιριαξεις στην διατροφη σου μονο μια τοτε καλυτερα να παει μετα.

Η Δεξτροζη μπαινει στο ιδιο σεικερ με την πρωτείνη και αν εχεις να διαλέξεις αναμεσα στα δυο(δεξτροζη ή μπανανα) καλύτερα προτίμησε το δευτερο. :thumbup:

Alex Pap
15-05-13, 22:05
Γνωμες για διατροφη γραμμωσης;;; :unsure:

Ωρε παληκαρια κανεις;;; :P :P

Nikolas_mk2
15-05-13, 22:09
Γνωμες πανω σε ποια διατροφη,εχεις ανεβασει καποια? :unsure:

cuntface
16-05-13, 17:59
οταν περνουμε ενα πακετο μακαρονια και κοιταμε πισω την διατροφικη αξια ανα 100γ που γραφη οταν λεει ανα 100γ τι σημαινι βρασμενα η αβραστα?

sTeLaKoS
16-05-13, 18:00
Άβραστα, στη μορφή που πωλούνται.

cuntface
16-05-13, 18:06
Άβραστα, στη μορφή που πωλούνται.

thanks ;);)

nikos1234
17-05-13, 12:06
παιδια,μετα τις γιορτες του απσχα εχασα 2.5 κιλα..πρεπει τωρα να τα πρω γρηγορα αυτα τα κιλα για να μην πεφτω στην προπονηση,η αργα..?

Giannistzn
18-05-13, 01:43
Συνεχισε το διατροφικο σου πλανο οπως πριν το πασχα. Δεν χρειαζεται ντε και καλα να παρεις 2.5 κιλα σε μια μερα απο junk

magdaline
18-05-13, 03:16
Συνεχισε το διατροφικο σου πλανο οπως πριν το πασχα. Δεν χρειαζεται ντε και καλα να παρεις 2.5 κιλα σε μια μερα απο junk

μα γιατί ακουγεται καλή ιδεα..

Εγώ απορώ πως χάνετε κιλά στις γιορτές

Giannistzn
18-05-13, 08:49
Καλα κοιτα και εγω εχασα 1 - 1,5 κιλο σαββατο και κυριακη του πασχα, αλλα ηταν επειδη γενικα προσεχα ολο το πασχα και απλα εκεινες τις 2 μερες δεν ειχα ζυγισμενα γευματα, οποτε ημουν υπο γιατι παρα-προσεχα τι θα φαω :green:

edit : και να χασεις αποτομα 1-2 κιλα, υγρα θα ειναι περισσοτερο εκτος αν εισαι ηδη σε αρνητικο ισοζυγιο και το παρακανεις οποτε μετα θα εχεις ενα θεμα..

kazos_GR
18-05-13, 12:03
πεδες γινετε να παρεις καθαρο ογκο με καποιο σημπληρωμα σε γρηγορο χρονικο διαστημα?η μονο με διατροφη σε μεγαλο χρονικο διαστημα

tolis93
18-05-13, 12:16
ειτε διατροφη ειτε συμπληρωματα στον ιδιο χρονο θα τα παρει.εκτος αν μιλαμε κ για αμινο zma beta alanyne gloutamine κτλπ εκει θα χει καλυτερα αποτελεσματα.γινεται αρκει να σαι ηδη χαμηλα σε ποσοστο λιπους και να κανεις προσεγμενη διατροφη με λιγες θερμιδες πανω ή κυκλικη ληψη θερμιδων αναλογα με τις ημερες προπονησης.ή φυσικα να κανεις body recomposition αν εχεις εξτρα κιλα.δηλαδη ισοθερμιδικα και με ασκηση και σωστη διατροφη( τα αποτελεσματα ερχονται σε αρκετο βαθος χρονου δηλαδη μικρη σταδιακη μυικη αναπτυξη).

GeorgeToumpa
18-05-13, 13:56
Γίνετε με ισοθερμιδική διατροφή να καις λίπος και να παίρνεις μυικό ιστό έστω και αργά, μόνο με σωστή διατροφή και αερόβια δηλαδή..?

beefmeup
18-05-13, 14:02
για να καψεις λιπος θες υποθεμιδικη.
οποτε αυτο που λες,γινεται με ενα μικρο ελειμα θερμιδων,αρκει να εισαι μεσα στην πρωτεινη που περνεις..

27εκατοσταχερι
18-05-13, 14:15
Εγώ πάλι πιστεύω πως γίνεται, απλά είναι ο πιο αργός τρόπος να πορευτείς και ίσως η πρόοδος να είναι αμελητέα, ειδικά αφού φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο και μετά.
Μιλάς ουσιαστικά για body recomposition, google it.

beefmeup
18-05-13, 14:34
ναι,αλλα η προοδος δεν ειναι αμελητεα..ειναι ρεαλιστικη,εφικτη κ σε βαθος χρονου αυτη που ουτως η αλλως θα σου εδινε το σωμα σου.
εκτος αν με το προοδος εννοουμε τα 10 "μυικα κιλα" σε 2 μηνες..

GeorgeToumpa
18-05-13, 14:37
Θα είχε καλό αποτέλεσμα αν ανα μήνα άλλαζα από υπο σε υπερ γύρο στις 150 θερμίδες, δηλαδή τον ένα μήνα να χάνω 1 κιλό και τον επόμενο να βάζω το ίδιο..? Δεν βάζεις λιγότερο λίπος έτσι απ το να πάρεις σερί τον όγκο 4-5 μήνες?

Όλα στα αγγλικά μου τα βγάζει για "body recomposition" :-|

beefmeup
18-05-13, 14:43
για να παρεις μια ιδεα στο περιπου ριξε μια ματια εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?24352-Μυικος-ογκος-σε-περιοδο-υποθερμιδικης-διατροφης..Ειναι-εφικτο), κ στα σχολια που εχουν γινει πανω στο κειμενο..δυστυχως,καποια πραγματα ειναι ευκολο να τα βρεις μονο στα αγγλικα..
τα ειρωνικα σχολια μην σε πτοησουν,για γελια ειναι.

GeorgeToumpa
18-05-13, 15:05
α ωραία! θα τα διαβάσω το απόγευμα! ευχαριστώ! :thumbup:

nikos1234
18-05-13, 15:29
Συνεχισε το διατροφικο σου πλανο οπως πριν το πασχα. Δεν χρειαζεται ντε και καλα να παρεις 2.5 κιλα σε μια μερα απο junk

οχι να μην τρα παρω απο τζανκ,αλλα απο κανονικο φαγητο..τι λες?

Giannistzn
18-05-13, 15:58
Ρε αγορινα σου ειπα τι λεω, να συνεχισεις κανονικα το προγραμμα σου χωρις κρεπαλες ουτε απο τζανκ ουτε απο σωστες τροφες.

Οτι εκανες πριν κανε και τωρα.

kwstasEV
18-05-13, 19:38
Γεια σας μια ερώτηση σχετικά με θερμίδες-μακροσυστατικά...αρχικά στόχος μου είναι το χάσιμο λίπους δηλαδή διατροφή γράμμωσης. Συνολικές θερμίδες την μέρα είναι 2600 θερμίδες..180 γρ πρωτεΐνη τη μέρα και 250 γρ υδατανθρακες..Η απορία όμως που έχω είναι ότι απο υδ/πρωτ παίρνω 1720 θερμίδες..όλες τις υπόλοιπες θερμίδες μέχρι τις 2600 με τι θα τις συμπληρώνω ? όλες με υγιή λίπη ή να σταματάω μόλις φτάνω τις ανάγκες μου σε πρωτεινη +υδατ?

Mpozos
18-05-13, 21:41
ελαιόλαδο, ταχίνι, αβοκάντο , λινέλαιο ( κορυφαίο ), καρύδια αμύγδαλακρόκους αυγών και λάδι καρύδας.

kwstasEV
18-05-13, 21:53
Έχω να καλύψω δηλαδή 880 θερμίδες μονο με λιπαρά..δεν υπάρχει πρόβλημα?ή επειδή ειναι υγιή λιπαρά δεν υπαρχει πρόβλημα

Mpozos
18-05-13, 22:31
φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα. τα λιπαρά χρειάζονται στην διατροφή.

kwstasEV
18-05-13, 22:40
η ποσοτητα απο υδατανθρακες και πρωτεινες πως σου φαίνεται? είμαι περιπου 72 κιλα αλλιπης μάζας..ειναι επαρκής?

Mpozos
18-05-13, 22:45
τι ηλικία / ύψος / βάρος έχεις; και πόσο περίπου λίπος;

sAVAZz
18-05-13, 23:03
μελι ή μαυρες σταφιδες???τι εχει λιγοτερη ζαχαρη και 8ερμιδες?

kwstasEV
18-05-13, 23:08
τι ηλικία / ύψος / βάρος έχεις; και πόσο περίπου λίπος;

18 ετων/182 εκ/100 κιλα και λίπος στο 28 % αν και δεν ειμαι σίγουρος αν το έχω μετρήσει σωστα γιατι το εβγαλα σε μια ιστοσελιδα συμπληρωνωντας βαρος/υψος/μεση/λαιμος

GeorgeToumpa
18-05-13, 23:33
για να παρεις μια ιδεα στο περιπου ριξε μια ματια εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?24352-Μυικος-ογκος-σε-περιοδο-υποθερμιδικης-διατροφης..Ειναι-εφικτο), κ στα σχολια που εχουν γινει πανω στο κειμενο..δυστυχως,καποια πραγματα ειναι ευκολο να τα βρεις μονο στα αγγλικα..
τα ειρωνικα σχολια μην σε πτοησουν,για γελια ειναι.

Τα διάβασα όλα! Εφόσον μπορείς να πάρεις μυικό ιστό υποθερμιδικά άρα και με ίσο θα γίνετε.. Θα δοκιμάσω το +-2κιλά/μήνα, για να γίνετε και καλύτερη καύση λίπους, από Σεπτέμβριο να δω πώς θα δουλέψει σε μένα.
Τα cheat meal είναι απαραίτητα διάβασα απ τον Nasser..! Cheat meal 1 φορά την βδομάδα έχω σε ένα γεύμα Κυριακή βράδυ (ημέρα ξεκούρασης).

beefmeup
19-05-13, 00:02
κανεις μια αναγωγη εδω περα ομως,που δεν εχει κ πολυ βαση..
σιγουρα μπορεις να βαλεις μυικο ιστο κ με ισοθερμιδικη,αλλα εσυ ρωτησες αν γινεται να χανεις κ λιπος ταυτοχρονα..
οταν εισαι ισοθερμιδικα πως θα χασεις λιπος,αφου δεν εχεις μειωμενη ενεργειακη προσληψη?

αν απλα θες να βαλεις μυικα κιλα,κ εισαι οκ οπως εισαι τωρα απο λιπος,μεινε ισοθερμιδικα.
αν θες να χασεις κ λιπος μαζι,πρεπει να πεσεις υπο.

GeorgeToumpa
19-05-13, 00:06
Ναι γι αυτό αποφάσισα τελικά να κάνω αυτό με το +-2 κιλά και όχι ισοθερμιδική για να καίω και λίπος και να βάζω και μυικό ιστό..

Mpozos
19-05-13, 00:10
18 ετων/182 εκ/100 κιλα και λίπος στο 28 % αν και δεν ειμαι σίγουρος αν το έχω μετρήσει σωστα γιατι το εβγαλα σε μια ιστοσελιδα συμπληρωνωντας βαρος/υψος/μεση/λαιμος

72 κιλά άπαχης μυικής μάζας δεν έχεις γιατί το σώμα μας έχει και υγρά. τις ποσότητες υδατανθράκων / πρωτεινον τις κόβω ωραία οπότε βάζεις και τα λιπαρά και είσαι μια χαρά. καλή συνέχεια.

beefmeup
19-05-13, 00:17
Ναι γι αυτό αποφάσισα τελικά να κάνω αυτό με το +-2 κιλά και όχι ισοθερμιδική για να καίω και λίπος και να βάζω και μυικό ιστό..

δεν σε καταλαβα:P
τι εχεις δλδ υποψιν σου να κανεις?

GeorgeToumpa
19-05-13, 00:24
τον Σεπτέμβριο θα κάνω υπερθερμιδική με +300 θερμίδες, τον Οκτώβριο υποθερμιδική με -300 θερμίδες, τον Νοέμβριο υπερθερμιδική με +300.. .. :P

kostas_g
19-05-13, 12:41
Να ρωτήσω κάτι το ρύζι, τα ζυμαρικά κλπ τα ζυγίσουμε άβραστα ή αφού τα βράσουμε; Δηλαδή αν τρώω 60γρ ρύζι θα πρέπει να είναι 60γρ πριν ή αφού το βράσω;

Giannistzn
19-05-13, 12:58
Πριν το βρασεις, οι θερμιδες που αναγραφονται στην ετικετα ειναι /γρ αβραστου προΐοντος.

Jart
19-05-13, 16:38
Παιδια μια ερωτησουλα... Διαβασα σε ενα αρθρο οτι ο οργανισμος μπορεις να αποθηκευσει εως 30 γραμμαρια πρωτεινης την φορα.. δηλαδη στο μεταπροπονητικο γευμα που η πρωτεινη ειναι η πιο σηματικη να κοιταμε να καταλωνουμε εως 30 γρ.? Αμα καταλωσουμε περισσοτερα πανε τζαμπα?? Γιατι εγω τοσο καιρο νομιζα πως οσο πιο πολυ πρωτεινη παρουμε στο μεταπροπονητικο τοσο καλυτερα..

GeorgeToumpa
19-05-13, 22:57
Να ρωτήσω κάτι το ρύζι, τα ζυμαρικά κλπ τα ζυγίσουμε άβραστα ή αφού τα βράσουμε; Δηλαδή αν τρώω 60γρ ρύζι θα πρέπει να είναι 60γρ πριν ή αφού το βράσω;

Εγώ στο ρύζι, ζυμαρικά, πατάτες που φτιάχνω αρκετή ποσότητα για να χω και για τις επόμενες μέρες, τα ζυγίζω μαγειρεμένα. Βλέπε θερμίδες εδώ: http://www.calorieking.com/foods/ έχει τα πάντα, ωμά και μη.

GeorgeToumpa
19-05-13, 23:11
Παιδια μια ερωτησουλα... Διαβασα σε ενα αρθρο οτι ο οργανισμος μπορεις να αποθηκευσει εως 30 γραμμαρια πρωτεινης την φορα.. δηλαδη στο μεταπροπονητικο γευμα που η πρωτεινη ειναι η πιο σηματικη να κοιταμε να καταλωνουμε εως 30 γρ.? Αμα καταλωσουμε περισσοτερα πανε τζαμπα?? Γιατι εγω τοσο καιρο νομιζα πως οσο πιο πολυ πρωτεινη παρουμε στο μεταπροπονητικο τοσο καλυτερα..

Εδώ μάλλον το διάβασες.. http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=85:2009-09-25-06-37-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4
Ναι γι αυτό με περισσότερα γεύματα (4-6) αφομοιώνουμε περισσότερη πρωτεΐνη συνολικά σε 1 μέρα.
Στο μεταπροπονητικό γεύμα πιστεύω παίζει σημαντικότερο ρόλο η ποιότητα της πρωτεΐνης (whey.. αυγά..) παρά η ποσότητα.. Εγώ παίρνω 30γρ. ακριβώς, από αυγά περισσότερο.

Jart
20-05-13, 02:17
Δηλαδη οντως ισχυει αυτο που ειπα... Οποτε ειναι λαθος που νομιζα οτι για μυικη αναπτυξη οσο περισσοτερη πρωτεινη εχεις στο μεταπροπ. τοσο καλύτερο?

nikos1234
20-05-13, 16:37
παιδια η αφομοιωσηξ της πρωτεινης απο τον οργανισμο δεν γινεται μεχρι 30 γρ ανα γευμα..αυτο ειναι μυθος...

ο οργανισμος καταλαβαινει την ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ....

απλα εμεις χωριζουμε τις πρωτεινες ομοιμορφα σε καθε γευμα για να μην πειναμε..μετα την προπο ισως να ηταν μια καλη ιδεα να αυξησεις λιγο την πρωτεινη σε σχεση με τα αλλα γευματα αλλα δεν υπαρχει λογος..ειναι πιο προχωρημενη τεχνικη...

sAVAZz
20-05-13, 21:00
σκεφτομαι να ξεκινισω να βαζω μπροκολο στα γευματα μ...καποιος π να μ πει πως να το κανω???8ελει βρασιμο?τρωγεται ετσ???δν εχω ιδεα..:green:

liveris
20-05-13, 21:49
σκεφτομαι να ξεκινισω να βαζω μπροκολο στα γευματα μ...καποιος π να μ πει πως να το κανω???8ελει βρασιμο?τρωγεται ετσ???δν εχω ιδεα..:green:

δεν εχεις ξαναφαει στη ζωη σου?:unsure: βρασιμο θελει...αν κ η περιοδος του ειναι τον χειμωνα κ οχι το καλοκαιρι..

sAVAZz
20-05-13, 21:52
Ποτε....βασικα το κανει η μανα μ τουρσι με τιγκα ξυδι και απλα βγαινω απο το σπιτι απο την μποχα :P ....βρασιμο ποσο περιπου ωρα γτ διαβασα καπου οτι δν 8ελει πολυ γτ αμα βραστει αρκετα χανει το 80% των βιταμινων του κτλπ.

liveris
20-05-13, 21:56
μεχρι να μαλακωσει ..εξαρταται κ πως το θες..

sanitarium20
20-05-13, 22:24
Δεν τρώγεται αυτό το πράγμα παιδιά!

Nikolas_mk2
20-05-13, 22:43
Μάθε να το τρως και δεν θα το μετανιώσεις......Είναι το νο1 λαχανικό του bb και με διαφορά! :thumbup:

Jart
21-05-13, 00:57
παιδια η αφομοιωσηξ της πρωτεινης απο τον οργανισμο δεν γινεται μεχρι 30 γρ ανα γευμα..αυτο ειναι μυθος...

ο οργανισμος καταλαβαινει την ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ....

απλα εμεις χωριζουμε τις πρωτεινες ομοιμορφα σε καθε γευμα για να μην πειναμε..μετα την προπο ισως να ηταν μια καλη ιδεα να αυξησεις λιγο την πρωτεινη σε σχεση με τα αλλα γευματα αλλα δεν υπαρχει λογος..ειναι πιο προχωρημενη τεχνικη...

και που βασιζεις αυτην την αποψη?

KD35
21-05-13, 19:26
Γειά σας παίδες...
Πόσο πρωτείνη πρέπει να καταναλώνω την ημέρα ανάλογα με το βάρος μου?

DORIAN CAP
21-05-13, 20:09
Καλησπερα ...καμια γνωμη για αυτην εδω ,,
http://www.xtr.gr/lipotropika/1419/CLA_120caps_(WARRIORLAB).htm ...

beefmeup
21-05-13, 21:41
και που βασιζεις αυτην την αποψη?

σε καποιο βιβλιο φυσιολογιας ισως.

s0k0s
22-05-13, 22:01
Καλησπερα παιδια,
100γρ ωμο ρυζι ποσο βγαινει σε βρασμενο ξερετε;

sokinso
22-05-13, 22:04
Ισοθερμικη διατροφη και αναπτυξη μυικης μαζας με ελαφρα μειωση λιπους παιζει ?

Giannistzn
23-05-13, 00:42
Καλησπερα παιδια,
100γρ ωμο ρυζι ποσο βγαινει σε βρασμενο ξερετε;

Ανάλογα πόσο θα το βράσεις, από 200-350 μπορεί πχ αλλά πάνω κάτω κάνα 270αρι με 300αρι


Ισοθερμικη διατροφη και αναπτυξη μυικης μαζας με ελαφρα μειωση λιπους παιζει ?

Ψάξε για body recomposition

beefmeup
23-05-13, 00:45
Ισοθερμικη διατροφη και αναπτυξη μυικης μαζας με ελαφρα μειωση λιπους παιζει ?

15 ποστ περιπου απο πανω.

stef.
23-05-13, 00:46
Καλησπερα παιδια,
100γρ ωμο ρυζι ποσο βγαινει σε βρασμενο ξερετε;

κοντα στο 3πλασιο

s0k0s
23-05-13, 10:00
Μάλιστα ευχαριστώ.

sAVAZz
23-05-13, 11:31
μια κουταλια σουπας ρυζι ψηλογεματη δν ειναι πανω κατω 25 γρ?

Giannistzn
23-05-13, 11:33
Ζυγαριά παιδιά, στο περίπου δεν βγαίνει άκρη το έχουμε ξαναπεί. Αλλά κουταλιά έχω εγώ αλλά εσύ..

GeorgeToumpa
23-05-13, 14:25
τα τσίγκινα χωράνε περισσότερο ρύζι :rolf:
Δεν έχω ρύζι να το ζυγίσω να σου πω.. :-|

tolis93
23-05-13, 14:54
παρτε το σεικερ της πρωτεινης κ μετρηστε με τα μλ π εχει διπλα αν δν παιζει ζυγαρια.θα κατσω να το μετρησω μια στιγμη αν το ζητησει καποιος αλλα για να παω τωρα να μετραω βαριεμαι,παντως μια ζυγαρια ειναι το ιδανικοτερο.με 10 ευρω παιρνεις τουμπανη

GeorgeToumpa
23-05-13, 15:44
και με 3€ έχει στο vicko http://www.vicko.gr/viewproduct.jsp?prdId=117-160203&extLang= αλλά δεν την πολυεμπιστευόμουν και πήρα ψηφιακή.. απ το τίποτα όμως καλή είναι κι αυτή..

Grinder
26-05-13, 16:31
Παιδια, στο θεμα των cheat διατροφικων ουσιων απο τα γνωστα δλδ , γλυκα -τηγανητα-junk κλπ τα πιο "απαγορευμενα" ειναι τα γλυκα λογω υπερβολικης ζαχαρης ,αλευριου , συντηρητικων και γενικοτερα κενων θερμιδων , ετσι ?

Nikolas_mk2
26-05-13, 16:58
Όλα τα ιδια σκ@τα ειναι αλλα θεωρω οτι αν μπορεις να πεις νο1,2 κτλ. τοτε το 1ο ειναι τα τηγανιτά λόγω τρανς λιπαρών και μετα τα υπόλοιπα.

Grinder
28-05-13, 00:17
2 λεπτες φετες παριζακι αντι για γαλοπουλα βραση στο τοστ ειναι ενταξει η βαραινει πολυ ? Οχι , πως η γαλοπουλα ειναι οτι καλυτερο δλδ , αλλα για 1 τοστ την ημερα ειναι μικρη ληψη αλλαντικων θεωρω .

ginoc
30-05-13, 14:38
καλησπερα.. θα 'θελα να μου πειτε ενα καλο site για προγραμμα διατροφης για μυικη μαζα που να περιλαμβανει πρωινο-μεσημεριανο και βραδυνο.. αν γνωριζετε εσεις καποιο ακομη καλυτερα.. ευχαριστω!

kostas_g
30-05-13, 22:29
καλησπερα.. θα 'θελα να μου πειτε ενα καλο site για προγραμμα διατροφης για μυικη μαζα που να περιλαμβανει πρωινο-μεσημεριανο και βραδυνο.. αν γνωριζετε εσεις καποιο ακομη καλυτερα.. ευχαριστω!

Δες εδώ http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3&Itemid=4΄για να πάρεις μια ιδέα για το τι περίπου περιλαμβάνει μια διατροφή ογκου και διαμόρφωσε το δικό σου διατροφικό πλάνο σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες.
Καμία διατροφή που προορίζεται για κάποιον άλλο δεν θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα σε εσένα ή σε εμένα γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες.

Επίσης όταν διαμορφώσεις το διατροφικό σου πλάνο μπορείς να το ανεβάσεις εδώ http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?71-Διατροφές-Μελών για να το δουν και οι υπόλοιποι και να σου κάνεουν προσθήκες/διορθώσεις αν χρειαστεί.

Θέλει διάβασμα γενικά, δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ γιατί ο οργανισμός του καθενός λειτουργεί και αντιδρά διαφορετικά. :)

SkillBill
30-05-13, 23:30
2 λεπτες φετες παριζακι αντι για γαλοπουλα βραση στο τοστ ειναι ενταξει η βαραινει πολυ ? Οχι , πως η γαλοπουλα ειναι οτι καλυτερο δλδ , αλλα για 1 τοστ την ημερα ειναι μικρη ληψη αλλαντικων θεωρω .
φιλε grinder καλυτερα οχι :) ειδικα παριζακι με τιποτα :P τωρα νταξει αν θες να φας ενα τοστ και θες να βαλεις γαλοπουλα και δν θες να την αποχωριστεις τι να κανουμε,αναλογα και με τους στοχους σου,δεν ειναι οτι θα παθεις και τιποτα :toast:

psonara
31-05-13, 14:16
παιδια οταν βγαινουμε εξω για ποτο κανενα βραδυ τι να προτιμαμε να φαμε στο γυρισμο?συνηθως η παρεα παιρνει σαντουιτς η' κρεπα γλυκια...λιγοτερο ανθυγιεινο ποιο ειναι?
για ποτο δεν ρωταω γιατι δεν πινω αλκοολ!:P

SkillBill
31-05-13, 14:30
το καλυτερο ειναι να εχεις ολοκληρωσει τα γευματα σου πριν βγεις και να μην φας τιποτα..η αν γυρισεις κατα τις 6-7 σπιτι να φας κατευθειαν το πρωινο σου (εγω ετσι κανω:P)
ειδικα μετα απο ποτο το φαγητο παει ολο στην κοιλια,το σωμα μεταβολιζει μονο αλκοολ εκεινη την ωρα..παντως αν θες να φας ντε κ καλα,καμια σαλατα :P

giors4tg
02-06-13, 20:20
καλησπερα παιδια,ειμαι 19 χρονων,1.72,69 κιλα.Η διατροφη που ακολουθω ειναι η εξης:
.Πρωινο:γιαουρτι 2% με 20 γρ κουακερ και μια κουταλια μελι
.Δεκατιανο: μια χουφτα σταφιδες ή τυρι κοτατζ (100 γρ) με 1-2 φρυγανιες ή μηλο
.Μεσημεριανο:στηθος κοτοπουλο 200 γρ ή τονο ή σκουρο ρυζι + ντοματες,πιπεριες,κουακερ
.Μετα την προπονηση ή απογευματινο: μια μπανανα
.Βραδυνο : γιαουρτι 2% με ελαχιστες σταφιδες
.1.5-2 λιτρα νερο την ημερα

Θελω να πετυχω γραμμωση και γενικα εχω δει μεσα σε δυο εβδομαδες καλα αποτελεσμα.Η διατροφη που ακολουθω ειναι ισορροπημενη ή απλα χανω περισσοτερους μυς απο οτι κιλα.Επισης στην περιοδο γραμμωσης επιτρεπεται το γνωστο "cheat meal" καθε 7-10 μερες?

Ευχαριστω

var
02-06-13, 20:46
θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι
κοίταζα τις θερμίδες της αραβικής πίτας και είδα ότι η ολικής είναι ελαφρώς πιο πάνω απο την κανονική. Αυτό δεν είναι λογικό :unsure: ωστόσο είναι καλύτερο να καταναλώνουμε τη μαύρη, έτσι δεν είναι; εγώ ήθελα να ρωτήσω, το να υπολογίζω τις ποσότητες πρωτεϊνης, υδατανθράκων κλπ που προσλαμβάνω είναι το ίδιο απαραίτητο με τον υπολογισμό των θερμιδων;
και κάτι ακόμα, είμαι 17 χρονών,κοπέλα και θέλω να χάσω αρκετά κιλά με καπως γρηγορο ρυθμο λογω προσωπικων λογων. Εννοείται ότι δεν πιστεύω στις δίαιτες εξπρες κλπ κλπ αλλά στην ισορροπημένη διατροφή και στη γυμναστική (δυστυχώς για τη 2η δεν έχω και πολύ χρόνο), ωστόσο θεωρείτε πως θα με βοηθούσε κάποιος λιποδιαλήτης ή καλύτερα όχι δεδομενης της ηλικιας μου;

kwstasEV
02-06-13, 23:45
Λοιπόν επειδή εχω περδευτει θέλω τα φώτα σας..υπολογίζωντας τα μακρος λαμβανω υποψη τα μακρος απο ολα τα προιοντα η μονο απο αυτα που ειναι χαρακτηριστικα για καθε μακρο..πχ στο ρυζι εκτος του υδατανθρακα υπαρχει και καπιο ποσο πρωτεινης αλλα και το αντιθετο δηλαδη στο γαλα εκτος της πρωτεινης υπαρχουν και υδατανθρακες και λιπη..αυτα τα υπολογιζω ?συγνωμη αν εχει ξαναειπωθει η ερωτηση

MUSKLGEORGE
03-06-13, 13:28
ολα τα υπολογιζεις,εστω και αν ειναι ελαχιστα

kwstasEV
03-06-13, 13:52
και την φυτικη πρωτεινη? ή την απαιτουμενη πρωτεινη μονο απο ζωικης προελευσης?

Mikekan
03-06-13, 14:01
ΟΛΑ, μέχρι και τα χάπια Ω3 αν παίρνεις.

var
03-06-13, 14:32
Επίσης αν έχει να προτείνει κάποιος κανένα καλό λιποδιαλυτικό:thumbup:

tolis93
03-06-13, 14:38
προτιμουμε τα ολικης αλεσεως λογω λιγοτερης επεξεργασιας χαμηλοτερου γλυκαιμικου δεικτη δλδ σε κρατανε περισσοτερη ωρα κτλπ.οι θερμιδες δν ειναι απαραιτητο να ναι πιο κατω ;) το να μετρας μακροσυστατικά είναι το ίδιο και περισσότερο σημαντικο απο το να μετράς θερμίδες. για λιποδιαλυτη 17 χρονων κοπελιτσα οχι δε θα στο προτεινα με τίποτα.κανε μια ελαφρως υποθερμιδικη διατροφή γυμναστικη και κανε λίγο παραπάνω υπομονή

karaflos
03-06-13, 21:10
Καλησπέρα παιδιά,

έχω δύο ερωτήσεις

α) Μπανάνα τρώμε και αμέσως μετά την πρωινή αερόβιο?

β) Είναι καλύτερα την πρωτείνη να την πίνουμε κατά την διάρκεια της προπόνησης με βάρη, η αμέσως μετά, μαζί με την μπανάνα?

Σας ευχαριστώ.

jam
03-06-13, 21:20
karaflos ,
Το μεταποπονητικο γευμα το χωριζεις σε 2 φασεις , λοιπον το τι συνηθιζω εγω , μπανανιτσα με το που τελιωνω την εχω ετοιμη στην βαλιτσα και 10 λεπτακια αφοτου εχω φτασει σπιτι παιρνω σιγα-σιγα το ροφημα μου το ολο πλανο ειναι δηλαδη με το που τελιωνεις και μετα απο κανα 10-15 το ροφημα σιγα-σιγα δεν υπεβαινεις ομως τα 40 λεπτα !

shazam
03-06-13, 22:26
Συνιθως με το που τελιωνεις την προπο περνεις αμεσως το ροφημα πρωτεινης και μετα απο 30-40min τον υδατανθρακα.Ο οργανισμος χρειαζεται αμεσα πρωτεινη και β) με τον υδατανθρακα αμεσως μετα πεφτει και η α.ο.

var
03-06-13, 23:15
προτιμουμε τα ολικης αλεσεως λογω λιγοτερης επεξεργασιας χαμηλοτερου γλυκαιμικου δεικτη δλδ σε κρατανε περισσοτερη ωρα κτλπ.οι θερμιδες δν ειναι απαραιτητο να ναι πιο κατω ;) το να μετρας μακροσυστατικά είναι το ίδιο και περισσότερο σημαντικο απο το να μετράς θερμίδες. για λιποδιαλυτη 17 χρονων κοπελιτσα οχι δε θα στο προτεινα με τίποτα.κανε μια ελαφρως υποθερμιδικη διατροφή γυμναστικη και κανε λίγο παραπάνω υπομονή

Σε ευχαριστώ πολύ!

tolis93
04-06-13, 15:21
anytime var. και σχετικα με το απο πανω τωρα γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερον.ποια η διαφορα να πιει καποιος αμεσα τη πρωτεινη του?εννοω χωρις να πινει σιγα σιγα για 35-40 λεπτα απο το να τη πιει κατευθειαν?και ο υδατανθρακας μαζι δε παει? κατι ακομα πανω σε αυτο.διαβασα καπου για πεπτικα(πεπτιδικα?) ενζυμα αν θυμαμαι καλα κ οτι ειναι απαραιτητα για την αφομοιωση μακρο και μικρο συστατικων.και οτι ο ανανας βοηθαει πολυ σε αυτο.ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο?και γιατι αν ειναι οντως ετσι να μη καταναλωνουμε ανανα πχ εναντι μπανανας μετα τα βαρη? (κ ενα λινκ με κατι περεταιρω θα ηταν αρκετο σαν απαντηση δε περιμενω αναλυτικη εκθεση.απλα εχω ψαξει σε σχετικα σαιτ κ δν βρηκα κατι.κ στο γκουγκλ βρισκω πηγες π αλλα λεει η μια κ αλλα η αλλη)

Jart
04-06-13, 18:02
Ρε παιδια που προτιματε να βαζετε την μπανανα πριν την προπονηση η μετα?? Και αν ειναι πριν την βαζουμε 5-10 λεπτα πριν την προπ. η μαζι με το προ-πονητικο γευμα.?

billy89
04-06-13, 18:12
anytime var. και σχετικα με το απο πανω τωρα γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερον.ποια η διαφορα να πιει καποιος αμεσα τη πρωτεινη του?εννοω χωρις να πινει σιγα σιγα για 35-40 λεπτα απο το να τη πιει κατευθειαν?και ο υδατανθρακας μαζι δε παει? κατι ακομα πανω σε αυτο.διαβασα καπου για πεπτικα(πεπτιδικα?) ενζυμα αν θυμαμαι καλα κ οτι ειναι απαραιτητα για την αφομοιωση μακρο και μικρο συστατικων.και οτι ο ανανας βοηθαει πολυ σε αυτο.ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο?και γιατι αν ειναι οντως ετσι να μη καταναλωνουμε ανανα πχ εναντι μπανανας μετα τα βαρη? (κ ενα λινκ με κατι περεταιρω θα ηταν αρκετο σαν απαντηση δε περιμενω αναλυτικη εκθεση.απλα εχω ψαξει σε σχετικα σαιτ κ δν βρηκα κατι.κ στο γκουγκλ βρισκω πηγες π αλλα λεει η μια κ αλλα η αλλη)

Αυτό με τον ανανά που γράφεις το έχω διαβάσει κι εγώ σε musclemag, φυσικά όσο αξιόπιστη πηγή μπορεί να θεωρηθεί αυτό, που όπως λες πρότεινε ανανά στο ρόφημα.

Επίσης πολλές μάρκες όπως η muscletech και η reflex αν δε με απατά η μνήμη μου περιέχουν πεπτικά ένζυμα στις πρωτείνες τους και το γράφουν στα συστατικά (βλ. παπαίνη).

Jart
04-06-13, 18:14
Και κατι αλλο.. τι εχετε να πειτε για το μανουρι..?

Giannistzn
04-06-13, 18:24
anytime var. και σχετικα με το απο πανω τωρα γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερον.ποια η διαφορα να πιει καποιος αμεσα τη πρωτεινη του?εννοω χωρις να πινει σιγα σιγα για 35-40 λεπτα απο το να τη πιει κατευθειαν?και ο υδατανθρακας μαζι δε παει? κατι ακομα πανω σε αυτο.διαβασα καπου για πεπτικα(πεπτιδικα?) ενζυμα αν θυμαμαι καλα κ οτι ειναι απαραιτητα για την αφομοιωση μακρο και μικρο συστατικων.και οτι ο ανανας βοηθαει πολυ σε αυτο.ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο?και γιατι αν ειναι οντως ετσι να μη καταναλωνουμε ανανα πχ εναντι μπανανας μετα τα βαρη? (κ ενα λινκ με κατι περεταιρω θα ηταν αρκετο σαν απαντηση δε περιμενω αναλυτικη εκθεση.απλα εχω ψαξει σε σχετικα σαιτ κ δν βρηκα κατι.κ στο γκουγκλ βρισκω πηγες π αλλα λεει η μια κ αλλα η αλλη)

Θεωρω οτι στο ροφημα δεν εχει διαφορα. Στο γευμα (ισως να) εχει να κανει με την αισθηση κορεσμου, αλλο αυτο.

Παμε στο ροφημα, ειτε το πιες σε 30' ειτε μια και κατω, διαφορα δεν εχει. Εισαι μετα την προπονηση οποτε (θεωρητικα) το στομαχι ειναι (οσο το δυνατον γινεται) αδειο. Περναει η πρωτεΐνη, αρχιζει και παραγεται υδροχλωρικο οξυ, τη διασπα εν μερη, απορροφαται οτι ειναι να απορροφηθει απο το στομαχι και παμε παρακατω, ανοιγει η πορτα και παμε στο εντερο.

Φτανεις στο εντερο, γεια σας λεει ηρθαμε, πεπτιδια (τωρα, μονο-δυ-πεπτιδια δεν θυμαμαι ακριβως) μπαινουν, κατι ψιλα και απο υδ/κες και λιπη, ωραια, καπως πρεπει να τα σπασει ο οργανισμος αυτα επειδη ειναι "μεγαλα" και δεν περνανε ετσι απλα. Μπαινει το παγκρεας στη μεση, παραγει πρωτεασες (θα σπασουν τις πρωτεΐνες), λιπασες (τα λιπαρα) και αμυλασες (πανε και οι υδ/κες), σπανε λοιπον αυτα τα ενζυμα σε δομικα στοιχεια την καθε τροφη και απορροφουνται απο το εντερο (κατα κυριο λογο στο πρωτο και λιγοτερο στο δευτερο μερος του (δωδεκαδακτυλο και νηστιδα)).

Απο εκει και περα, οτι εμεινε, προχωραει και προχωραει, υφισταται μια μικρη απορροφηση σε ο,τι αλλο μπορει οσο ειναι μεσα στον εντερικο σωληνα, και προχωραει, προχωραει, το νερο τραβιεται πισω, μενει μια μαζα (φτασαμε στο παχυ) και καπου εκει τελειωνει η αξιοποιηση του, και το βαζεις :green:

Για τυχον λαθος σε μικρολεπτομεριες, συγχωρηστε με αυτα τα απλα κατεχω. Ετσι γινεται η απορροφηση τολη και αυτα ειναι τα ενζυμα που ελεγε. Ο ανανας, δεν νομιζω οτι εχει πακρεατικα ενζυμα, αλλα (πιθανως) να επηρεαζει καπως αλλιως την απορροφηση. Δεν γνωριζω πως.

Mikekan
06-06-13, 10:34
Μία ερώτηση.

Κάθε πρωί με το που ξυπνάω πίνω ένα scoop whey κατά τις 7:00 και κατά τις 8:00 τρώω το πρωινό μου κανονικά που αποτελείται από αυγά, βρώμη και γάλα.

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θέλω άμεση απορρόφηση πρωτεΐνης-αμινοξέων μετά τον ύπνο κάτι που δεν επιτυγχάνεται με το πρωινό αργότερα λόγω των λιπαρών που έχει το αυγό και του υδατάνθρακα φυσικά.

Υπερβολή?

Κρατάω το scoop λοιπόν, το κάνω μισό ή το βγάζω τελείως?

ΠανοςΒ
06-06-13, 11:02
Κοίτα αν και πιστεύω οτι είναι λεπτομεριες αυτά που ρωτάς, μπορείς να πας τα λιπαρά σου και το γάλα λίγο πιο μετά 30-60 λεπτα. Οι υδατανθρακες δεν καθυστερουν την απορρόφηση.

Επισης κάτι που εκανα αρκετά ως τώρα: μπορείς να βάλεις αμινοξέα με το που ξυπνας ( εβαζα υγρά γιατι με βολευε , 2 γουλιες και μετα μπάνιο , ντυσιμο κλπ κλπ) και να πας το σκουπ στο επόμενο γευμα.

sAVAZz
06-06-13, 20:54
στον υπολογισμο 8ερμιδων το κοτοπουλο και το ρυζι ποιες 8ερμιδες να κραταω???οταν ειναι ωμα η οταν ειναι ψημενα????για την ποσοτητα πχ τα μετραω ωμα ...

vglakis16
06-06-13, 21:16
Απο τι τροφές είναι καλύτερο να παίρνω υδατάνθρακα πρίν και μετά την προπόνηση , ανάμεσα σε πατάτα φούρνου , μακαρόνια και ρύζι ? Ποιό είναι καλύτερο για πριν και ποιό για μετά?Και σε τι ποσότητα για ένα άτομο 74 κιλά και χαμηλό ποσοστό λίπους.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

tolis93
07-06-13, 00:48
γιγαντας γιαννη.ευχαριστω.:thumbup: θα το ψαξω περεταιρω λογικα γινεται καλυτερη αποροφηση με ορισμενες τροφες.θα το ψαξω περεταιρω κ εγω μολις ηρεμησω κ βρω λιγο χρονο κ ειμαι σπιτι

kwstasEV
07-06-13, 20:03
στο γυμναστηριο κανω μια μερα βαρη μια μερα αεροβιο..πρωτεινη μετα την ασκηση πρεπει να παιρνω μονο μετα την μερα με τα βαρη και την μερα με το αεροβιο?

tolis93
07-06-13, 23:58
κ τις 2.η ποσοτητα πρωτεινης π λαμβανεις δν αλλαζει ακομα και τις ημερες ξεκουρασης

billblackeye
10-06-13, 12:15
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το γάλα μπορεί να αντικατασταθεί πλήρως από στο γιαούρτι..
Δεν εννοώ για μια φορά αλλά για πάντα, όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα με το γάλα απλά, ρωτάω..

ΠανοςΒ
10-06-13, 12:20
Φυσικά και μπορεί. Και μενα μ'αρεσει καλύτερα το γιαούρτι. Απλα δεν ειμαι πάντοτε πρακτικο.

Γιώργος Κοζυράκης
10-06-13, 15:54
εγω μετα την προπονηση τρωω 5 ασπραδια,1 κουταλια μελι,μια κουταλια γυρη και κανα φρουτο κ μπορει δημητριακα...ειναι καλα; να αλλαξω κατι η να προσεξω ; μπορεις απλα φιλε να πινεις και ενα ποτηρι γαλα το οποιο περιεχει 6.4g προτεινις:) πριν την προπονηση και μετα

TheWorst
10-06-13, 16:02
μπορεις απλα φιλε να πινεις και ενα ποτηρι γαλα το οποιο περιεχει 6.4g προτεινις:) πριν την προπονηση και μετα

Σημασια μηδεν.

kwstasEV
11-06-13, 10:06
Μια εωτηση σχετικα με το τελευταιο γευμα..σαν τελευταιο γευμα εχο 1 γιαουρτι 200γρ με 10 αμυγδαλα..ποτε ακριβως πρεπει να το τρωω αυτο το γευμα?μια βδομαδα τωρα συνιθιζα να το τρωω αμεσως πριν παω στο κρεβατι..μηπως δεν πρεπει να το τρωω εκεινη την ωρα? γιατι και το αποτελεσμα στη ζυγαρια δεν με πολυδικαιωσε σε μια βδομαδα εχασα 1 κιλο..στην 1η βδομαδα που θερωτητικα χανεισ πολυ ευκολα κιλα..η διατροφη μου την υπολοιπη μερα αρκετα προσεγμενη σε συνδυασμο με καθημερινο αεροβιο 30 λεπτα

George_10
12-06-13, 13:26
Μπορει καποιος να μου πει σιγουρα ποσα ml ασπραδι αυγου αντιστοιχει σε 35 γρ πρωτεινης?

Mpozos
12-06-13, 13:28
περίπου 330ml.

mprizolas
12-06-13, 15:41
φυστικοβουτυρο κανει να τρωμε? και αν ναι ποσο την ημερα?

tolis93
12-06-13, 16:09
δν εχει να κανει ο χρονισμος των γευματων με την απωλεια βαρους αλλα η συνολικη προσληψη θερμιδων.τοσο ηταν να χασεις κ πολυ ειναι κιολας 1 βδομαδα 1 κιλο κατω.

ναι φυστικοβουτηρο κανει να τρωμε αρκει να παρεις απο βιολογικα γιατι τα σουπερμαρκετ ειναι μαπα τελειως στο θεμα...κ η ποσοτητα εξαρταται απο τις θερμιδες σου κ τα μακρος σου

john39
13-06-13, 11:17
με συριγγα τα μετρας?
τα 100γρ εχουν 11γρ πρωτεινη..οποτε τα 300 εχουν 33 και παει λεγοντας!

kwstasEV
14-06-13, 10:08
εβαλα μεσα στο μπλεντερ 1μαυρη σοκολατα 200γρ και 1 κουτι αμυγδαλα ομα χωρις αλατι 200 γρ και τα χτυπισα στο μπλεντερ και εγιναν μικρα κομματακια..βαζω απο αυτο το μιγμα κα8ε πρωι 20 γρ στην βρωμη μου μαζι με το γαλα και βελτιωνεται κατα πολυ η γευση...υπαρχει καποιο προβλημα με την μαυρη σοκολατα σε αυτην την ποσοτητα? βρισκομαι σε περιοδο χασιμου λιπους

tolis93
14-06-13, 12:35
ειναι μεσα στα μακρος σ κ ακομα εχεις ενα Α ελειμα θερμιδων? αν ναι μια χαρα ειναι:thumbup:

flwros
17-06-13, 15:13
Γειά σας παιδιά, χρειάζομαι την βοήθεια σας, δεν ξέρω αν ακολουθώ σωστή διατροφή και θέλω συμβουλές. Συγκεκριμένα αυτό που θέλω είναι μυϊκοί ανάπτυξη με προϋπόθεση να μην πάρω λίπος γι’ αυτό δεν ακολουθώ ποτέ περιόδους όγκου/γράμμωσης, θέλω όλο τον χρόνο γράμμωση.

Είμαι 27 ετών με σωματικό βάρος 64kg και ύψος 180

Η διατροφή που κάνω ανά τρεις ώρες σε κάθε γεύμα, είναι 25-30g πρωτεΐνης, σχεδόν καθόλου υδατάνθρακες, με μόνη εξαίρεση το κυρίως γεύμα, προσθέτω 45g υδατάνθρακες από ρύζι Basmati, είναι η μόνη υδατάνθρακες που λαμβάνω καθ’ όλη την διάρκεια τις ημέρας, μετά μόνο πρωτεΐνη σαλάτα.

Αλάτι δεν χρησιμοποιώ ποτέ και κόκκινο κρέας ελάχιστα.

Το πρόγραμμα γυμναστικής κάθε πρωί, ΔΕΥΤΕΡΑ - ΤΕΤΑΡΤΗ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, διαλειμματική άσκηση στο διάδρομο με άδειο στομάχι.

Μέρες βάροι κάθε ΤΡΙΤΗ (ΠΟΔΙΑ) ΠΕΜΠΤΗ (ΩΜΟΥΣ, ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ) – ΣΑΒΒΑΤΟ (ΠΛΑΤΗ) - ΚΥΡΙΑΚΗ (ΣΤΗΘΟΣ, ΔΙΚΕΦΑΛΑ, ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ) και άμεσος μετά την προπόνηση πίνω ρόφημα 100% Protein της VPX SRO.

Mikekan
17-06-13, 15:23
Πως θα βάλεις όγκο φίλε μου χωρίς υδατάνθρακα, κόκκινο κρέας κτλ.? :unsure:

Nikolas_mk2
17-06-13, 15:31
Φιλε χωρις υδατανθρακα μην περιμενεις να δεις σοβαρα αποτελεσματα,βαλε στο πρωινο/πριν και μετα την προπονηση-ειναι βασικός παραγοντας για να βαλεις κρεας πανω σου.Κοκκινο κρεας βαλε τουλαχιστον 2-3 φορες τη βδομαδα και συκωτι το ιδιο.Πουλερικά/ασπραδια καθε μερα :thumbup:

loufas
19-06-13, 01:12
ποια η γνωμη σας για την μπυρα?

Giannistzn
19-06-13, 09:26
Δροσερή και ωραία, must για το καλοκαίρι

Giannistzn
20-06-13, 21:47
Κολοκυθάκια, μαρούλι, αγγούρι, μπρόκολο, πράσινη πιπεριά, σπανάκι έχουν ελάχιστες έως αμελητέες θερμίδες έτσι?

Όλα σαν ινωδη υδκα μετρώνται?

ΠανοςΒ
20-06-13, 21:52
Ναι απλα το αμελητεες ειναι σχετικο. Ενα μεγαλο αγγουρι εχει περιπου 50 θερμιδες. Αν εισαι υποθερμιδικα θελει σχετικο μετρο.

Φυσικα εξαρταται και πως ειναι μαγειρεμενα. Αν ειναι λαδερα ειναι αστα να πανε.

COBRA_STYLE
20-06-13, 21:52
Nαι...εχουν υ/α που καιγεται αργα και ετσι εισαι κομπλε.

Giannistzn
20-06-13, 22:21
Στον ατμο ειναι Πανο, τα λαδερα τα εχω αφορισει εδω και χρονια :green:

Αλλα κατι πρεπει να φαω και εγω ο καημενος να χορτασω, τωρα 50θερμιδες απο το αγγουρι ή 100 απο κολοκυθια μπροκολο δεν θα μας βγαλουν και εκτος πλανου. Απλα φασολακια και αρακας ειναι πιο ψηλα σε αμυλωδη νομιζω οποτε ηθελα να σιγουρευτω κυριως για μπροκολο και κολοκυθια

Τι αργης πεψης μου λες ρε κομπρα, εγω πανω στην ωρα πειναω :turtle:

COBRA_STYLE
20-06-13, 22:23
Δε θα τα φας μονα τους ρε ...θα εχεις πληρες γευμα.Αμα εχεις και λιπαρα μεσα μια χαρα θα εισαι.

Giannistzn
20-06-13, 22:29
Προφανως ρε, αλλα πειναω οπως και να εχει, ολη μερα πειναω, δεν σταματαω να πειναω, και στα cheat πειναω :porc: :food:

Mikekan
20-06-13, 22:33
Μπορείτε να σταματήσετε να μιλάτε για φαί γιατί πεθαίνω της πείνας. :rolf:

COBRA_STYLE
20-06-13, 22:49
Προφανως ρε, αλλα πειναω οπως και να εχει, ολη μερα πειναω, δεν σταματαω να πειναω, και στα cheat πειναω :porc: :food:

Aμα πεινας ρε συ ολη μερα κατι φταιει...μηπως τρως περιεργα και εχεις σκαμπανεβασματα στην ινσουλινη μεσα στη μερα?Γιατι αυτος ειναι ενας πολυ καλος και συχνος λογος για να πεινας ολη μερα:thumbup::green:

Στο cheat ειναι λογικο,για τον απο πανω λογο.

Ουτε γω δεν πειναω ολη μερα ρε φιλε:rolf::P:P

Giannistzn
20-06-13, 23:04
Δεν νομιζω να εχει να κανει με την ινσουλινη, δεν κανω 6-8 γευματα να εχω peak και διακυμανσεις συνεχεια. Εχω μεγαλο και αχορταγο στομαχι και εξελιγμενα πεπτικα ενζυμα ή καμια ταινια :green:

Τεσπα, αυτοσυκγρατηση και ζεν :chinese:

COBRA_STYLE
20-06-13, 23:06
Ισα ισα τζοννυ μπρατσονι,με 6-8 γευματα που λες,εχεις πιο σταθερα επιπεδα ινσουλινης απο οτι αν τρως 3-4.

Giannistzn
20-06-13, 23:14
Και στα 6-8 πεινουσα περισσοτερο γιατι οι ποσοτητες ηταν πιο μικρες απ'οτι στα 3-4 τωρα. Εχω θεμα με το φαγητο, θελω πολυ μεγαλες ποσοτητες για να χορτασω. Ακομα και μετα απο ενα βαρβατο γευμα θα πεινασω σιγουρα στις 3 ωρες

Περα απο τη διαιτα ή ισοθερμικη, και σε υπερθερμιδικη να ειμαι παλι πειναω, εχω πειστει οτι υπαρχει εμφυτη ταση στην παχυσαρκια, αν δεν ζυγιζω τα παντα βαζω κιλα αμεσως. Ισως να εχει να κανει και με τα αυξημενα λιποκυτταρα απο παλια που ημουν πιο τροφαντος, who knows..

Mikekan
20-06-13, 23:18
Μήπως τρως πολύ υδατάνθρακα? Έχω παρατηρήσει ότι όσο λιγότερο υδατάνθρακα τρώω τόσο λιγότερο πεινάω. Περιμένω πως και πως τις Low Carb days στο carb cycling γιατί δεν πεινάω σχεδόν καθόλου σε αντίθεση με τις high carb days που κάποιες στιγμές αισθάνομαι ότι πεινάω. :shock:

COBRA_STYLE
20-06-13, 23:31
Και στα 6-8 πεινουσα περισσοτερο γιατι οι ποσοτητες ηταν πιο μικρες απ'οτι στα 3-4 τωρα. Εχω θεμα με το φαγητο, θελω πολυ μεγαλες ποσοτητες για να χορτασω. Ακομα και μετα απο ενα βαρβατο γευμα θα πεινασω σιγουρα στις 3 ωρες

Περα απο τη διαιτα ή ισοθερμικη, και σε υπερθερμιδικη να ειμαι παλι πειναω, εχω πειστει οτι υπαρχει εμφυτη ταση στην παχυσαρκια, αν δεν ζυγιζω τα παντα βαζω κιλα αμεσως. Ισως να εχει να κανει και με τα αυξημενα λιποκυτταρα απο παλια που ημουν πιο τροφαντος, who knows..

Μηπως εισαι ο ανερχομενος Μποζος no.2?Μηπως μοιραζεστε το ιδιο στομαχι?:green:

Giannistzn
20-06-13, 23:44
Ημουν μποζος πριν τον μποζο κομπρα, ειμαι ετη μπροστα εγω.

Δεν ξερω mike, δεν ασχολουμαι πλεον. Τωρα μεσα στην εξεταστικη βρισκω χρονο να πεινασω, τον υπολοιπο καιρο δεν εχω χρονο να το σκεφτω κατι ειναι και αυτο :green:

sAVAZz
22-06-13, 19:46
λοιπον εχω το ε3ης 8εμα....εχω πηξει να κοβω πια σαλατες και μαρουλια κτλπ...δν εχω κα8ολου πια ορε3η με δαυτα....στην διατροφη μ κα8ημερινα πλην κρεατων εχω 100 γρ βρωμη,250-300 γρ παπατα ασπρη και 200 γρ καστανο ρυζι...απο 8εμα φυτικων ινων ειμαι καλυμενος???στην τελικη σκεφτομαι να βαλω αρακα σε κα8ε γευμα....γυρω στα 250-300 γρ την μερα...πως σας φενεται???

Giannistzn
22-06-13, 20:11
Βιταμίνες από που θα παίρνεις? Γενικά δεν είναι και ότι καλύτερο από άποψη υγείας (θεωρητικα μην μου αρχίσει κάνεις για ψεκασμούς και μεταλλαγμένα) να κόψεις τελείως τα σαλατικα

sAVAZz
22-06-13, 20:25
καπου διαβασα και αυτο δν ξερω αν ισχιει....Η προτεινόμενη ημερήσια πρόσληψη φυτικών ινών σε ενήλικους άνδρες είναι 10-13 γρ ανά 1000 θερμίδες. .

γιαννη για αυτο ρωταω αμα με τον αρακα ειμαι καλυμενος...στην τελικη και αυτο λαχανικο ειναι...και οσο αναφορα το μαγειρεμα απλα βρασμενο με νερο τπτ αλλο..

flwros
23-06-13, 08:47
Δημοσίευσα σε σχετική σελίδα το θέμα μου αλλά δεν έλαβα καμία απάντηση από το forum, το κάνω εδώ.

Επειδή τα αγγλικά μου είναι χάλια, μπορείτε να μου πείτε πόσα set και επαναλήψεις έχουν οι ασκήσεις που παρουσιάζει ο τύπος στο video, υπάρχουν τρεις ασκήσεις αν δε κάνω λάθος.

Τι ακριβώς λέει για αυτές τις ασκήσεις?

http://www.youtube.com/watch?v=1mvjaMmqhoE

ΠανοςΒ
23-06-13, 10:19
Το τοπικ ειναι για διατροφη φιλε μου. Βαλτο στη σωστη ενοτητα για να παρεις απαντηση.

sAVAZz
23-06-13, 21:14
ξερει κανεις σε ποιο συπερμαρκετ μπορω να βρω σπαραγγια????

ΠανοςΒ
23-06-13, 21:23
Εγω παιρνω απο ΑΒ και Σκλαβενιτη αλλα εχω καιρο να δω.
Εχει και το μακρο.

sAVAZz
23-06-13, 21:43
μαλιστα 8α ψαξω αυριο...και απο το μαγειρεμα τους???στο βρασιμο δλδ απλα τα ριχνω σε νερο ι πρεπει να τα κα8αρισω πρωτα?

ΠανοςΒ
23-06-13, 21:57
Τους κοβεις τα κοτσανια λιγο μεχρι το σημειο που ειναι τρυφερα. Αν τα λυγισεις με το χερι προς το κατω μερος θα σπασουν σε αυτο το σημειο. Τα βαζεις σε βραστο νερο 3-4 λεπτα μαξ. Αναλογα με το παχος τους. Εναλλακτικα, τα ριχνεις στο αντικολλητικο ή στο γκριλ και τα ψηνεις αναλογα.

sAVAZz
23-06-13, 22:26
μαλιστα...και κατι τελευταιο πρεπει να τα δενω και μετα3υ τους στο βρασιμο???

ΠανοςΒ
24-06-13, 06:23
Δεν υπαρχει λογος να τα δενεις.

flwros
24-06-13, 11:18
Το τοπικ ειναι για διατροφη φιλε μου. Βαλτο στη σωστη ενοτητα για να παρεις απαντηση.

χάρηκα για την γνωριμία, το ξέρω ότι είναι για διατροφή, το θέμα είναι ότι εκεί που έβαλα το πόστ, στο σωστό τόπικ δεν απαντά κανείς, μπορείς να μου βρεις εσύ τη σωστή ενότητα που είσαι παλιός και ξέρεις, η τουλάχιστον αν ξέρεις αγγλικά να δεις το βιντεάκι να μου πεις, δεν είναι κόπος, μία μικρή εξυπηρέτηση στο συμπολίτη σου θα κάνεις.

http://www.youtube.com/watch?v=1mvjaMmqhoE

ΠανοςΒ
24-06-13, 11:29
Μια αναζητηση μισου λεπτου θα εκανες φιλε μου.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9035-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%91%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/page139&highlight=%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82

Βαλτο εδω και οταν θα πάω σπιτι και έχω χρόνο θα το δω.

sAVAZz
24-06-13, 13:55
παω ολο χαρουμενος να παρω απο τα ΑΒ σπαραγγια και βλεπω 9.5 το κιλο!!!!5 ευρω πανω κατω το ματσακι εισαγωγη απο Περου.....λετε στην λαικη να εχει τπτ ελληνικης εισαγωγης και εννοειται πιο φ8ηνα???

ΠανοςΒ
24-06-13, 14:55
χαχαχαχα, κλασσικά πραγματα!

Ειναι εκτός εποχής τωρα για την Ελλαδα. Απο Φλεβαρη μεχρι βαρια βαρια Μαιο παιζουν στη λαικη, 2Ευρώ το ματσακι.

Αυτη την εποχή πλακωσου στο μπρόκολο. Και αυτό εκτός εποχης μεν αλλα πολυ πιο προσιτο.

Lomyrion
25-06-13, 19:41
(έκανα search πριν ποστάρω αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό)

Ερώτηση: Πειράζει που έχω μία γερή κουταλιά μέλι το πρωί μαζί με το quaker που βράζω και τρώω?

Nikolas_mk2
25-06-13, 19:55
Κι ομως....Το ειχαμε συζητησει σε καποιο θεμα αλλα δεν θμαμαι σε ποιο! :green:

Τι να πειραξει μια κουταλια μελι,μια χαρα ειναι :thumbup:

Lomyrion
25-06-13, 20:47
Κι ομως....Το ειχαμε συζητησει σε καποιο θεμα αλλα δεν θμαμαι σε ποιο! :green:

Τι να πειραξει μια κουταλια μελι,μια χαρα ειναι :thumbup:

Δεν το πα πριν αλλά εννοώ το μέλι ΤΩΡΑ που είμαι σε γράμμωση αν πειράζει.

flwros
25-06-13, 21:13
Μια αναζητηση μισου λεπτου θα εκανες φιλε μου.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9035-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%91%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/page139&highlight=%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82

Βαλτο εδω και οταν θα πάω σπιτι και έχω χρόνο θα το δω.

ευχάριστο πολύ, το πάω εκεί.

Ανδρεας
26-06-13, 22:12
καταρχας συγνωμη αν εγραψα αυτο το θεμα σε λαθος φορουμ, και αν οντως εγινε να το μεταφερει καποιος στο σωστο γιατι δεν ξερω εγω που επρεπε να ρωτησω..Τι ειναι η υδατανθρακωση? σε τι χρησιμευει και ποιος κανει αυτην την διαδικασια?

ευχαριστω,
Ανδρεας

NASSER
26-06-13, 22:24
Διάβασε αυτό το άρθρο, θα σε κατατοπίσει πλήρως
Yπερπλήρωση Aποθεμάτων Mυικου Γλυκογόνου (Υδατανθράκωση) - Αρθρο Δημητρη Ασημομύτη (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?25156-Y%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-A%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-M%CF%85%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%93%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%85-%28%CE%A5%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%AC%CE%BA%CF%89%CF%83%CE%B7%29-%CE%91%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B7-%CE%91%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CF%8D%CF%84%CE%B7)

Ανδρεας
26-06-13, 22:27
ευχαριστω..και αφου καλυφτηκα καλυτερα να διαγραφει το θεμα ή να κλειδωθει αφου δεν υπαρχει λογος :)

Ανδρεας
26-06-13, 22:38
2-3 ερωτησεις μονο..δεν βρηκα κατι αλλο στο φορουμ ισως να υπαρχει απλα ειπα να ρωτησω καλυτερα

1. οι extra προσθηκες στο γαλα οπως σοκολατα (εννοω γευσεις οπως νεσκουικ :P ) ή νεσκαφε , επηρεαζουν κατι? γενικα αν αφαιρουν καποιο απο τα θρεπτικα του γαλακτος?
2. το γιαουρτι στις φακες επηρεαζει κατι?
3. η κετσαπ και η μαγιονεζα πρεπει να περιλαμβανονται στην διατροφη μας?