PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39

Nikolas_mk2
26-06-13, 22:58
Νεσκουικ κτλ.απλα προσθετουν θερμιδες απο σακχαρα κυριως,ο καφες παλά εχει..καφεινη,τι να επηρεασουν στο γαλα? :unsure:

Φροντισε απο τις φακες εκτος απο τον υδατανθρακα να εκμεταλευεσαι και τον σιδηρο που εχουν-ο οποιος είναι μη αιμικός(φυτικός που λενε/τρισθενής) κι εχει πολύ χαμηλη αποροφησημότητα-και για να αυξηθει κοντα στο 60-70%(τον μετατρεπει ο οργανισμός σε δισθενή/αιμικό)φροντισε να τα τρως σε οξινο περιβαλλον(ξυδι)+ μια πηγη βιταμινης C μαζί με το γευμα.....Αν εισαι εσυ στη φωτό που εχεις μπορεις ανετα να τρως τις φακες με ρυζι,ειναι απο τους καλυτερους συνδυασμους για να τσιμπησεις κανα κιλο + του οτι οι πρωτεινες τους γινονται συμπληρωματικες και τις υπολογιζεις ως ζωικές στο πλανο σου.

Κετσαπ διατροφικά δεν υπάρχει,η μαγιονεζα εχει κυριως λιπαρα απο κροκους και λαδια οποτε προτιμησε πιο ελεγχομενες πηγης ακορεστων λιπαρων(πχ ελαιολαδο) και αυγα απο εμπιστο προμηθευτη,για τη γευση μια κουταλια του γλυκού προφανως και δεν δημιουργει θεμα.

''Πρεπει'' στη διατροφη υπαρχει μονο για διατροφικά συστατικά που θα πρεπει να λαμβανονται,το απο που-ειναι δικη σου επιλογη,απλα καλυτερα να προτημας τα πιο δοκιμασμενα :thumbup:

Ανδρεας
26-06-13, 23:32
οκειι..ευχαριστω ναι εγω ειμαι στη φωτο και θα κανω αυτα που ειπες (θα τα εχω υποψη μου)
βασικα για το γαλα ειχα ακουσει οτι ταχα αν προσθεσεις νεσκουικ χανονται οι βιταμινες και πως ταχα αν προσθεσεις νεσκαφε χανεται το ασβεστιο και ανρωτηθηκα τι μαλ@κιες ακουω και γι αυτο ειπα να ρωτησω. thnx για την απαντηση σου να σαι καλα :)

sAVAZz
28-06-13, 21:59
καλησπερα...μπορω να συνδυασω πρασινο τσαι με λουιζα??Δλδ να τα βαλω και να τα πινω μαζι???και αν ναι πως??τα βραζω μαζι?τα βραζω ξεχωριστα και τα βαζω μετα μαζι???επισης με αυτα τα 2 8α μπορουσα να προσ8εσω και κατι αλλο?

Mpozos
29-06-13, 03:44
Δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό να τα συνδυάσεις μαζί, εγώ αυτό που κάνω είναι το εξής : βράζω 1 κατσαρόλα μεγάλη με νερό, πετάω μέσα λουίζα / πράσινο τσάι το κλείνω για να μην φεύγουν οι υδρατμοί και σε 10 λεπτά το βγάζω και το βάζω σε μπουκάλια στο ψυγείο και το πίνω καθόλη την ημέρα... ( έχω συνδυάσει εώς 3 : λουίζα / πράσινο τσάι / ταραξάκο ) .

Big Foot
01-07-13, 02:30
Τωρα το καλοκαιρι παιζω 3-4 ωρες μπασκετ...τι να τρωω για να αναπληρωνω τις χαμενες θερμιδες?

billy89
01-07-13, 09:36
Παραπάνω φαΐ να τρως, τι ερώτηση είναι αυτή?

Makis06
02-07-13, 19:06
Γεια σας ειμαι 17 χρονων 1.75 και 80 κιλα(68 μυικη μαζα αν παιζει καποιο ρολο) και εχω 14% λιπος. θα ηθελα την βοηθεια σας για καποια διατροφη για γραμμωση αφου οσους γυμναστες ρωταω μου λενε διαφορετικα. το προβλημα μου ειναι οτι μεχρι περσι επαιζα επαγγελματικα ποδοσφαιρο και χρειαστηκε να σταματησω λογω ενος κληρονομικου προβληματος στην καρδια και τωρα γυμναζομαι αραια και που μεχρι να βρω καποια διατροφη και να ξεκινησω αεροβια ενος επιπεδου(λογω προβληματος).θα ηθελα αν ειχατε την καλοσυνη να μου πειτε ακριβως τι να τρωω και ποτε αλλα χωρις συμπληρωματα διατροφης γιατι πιστευω θα προκαλεσουν περισσοτερο προβλημα. τι λετε? θα ηταν ευκολο για σας???

Predator1995
03-07-13, 23:33
για το παγωτο 0% τι εχετε να πειτε ρε παιδια??? κανει να τρωμε μια στο τοσο??

InvKid
04-07-13, 01:38
για το παγωτο 0% τι εχετε να πειτε ρε παιδια??? κανει να τρωμε μια στο τοσο??

Αμα είναι μία στο τόσο δε τρως καλύτερα ένα παγωτό 100% να το ευχαριστηθείς κιόλας...:green:

Predator1995
04-07-13, 13:26
Αμα είναι μία στο τόσο δε τρως καλύτερα ένα παγωτό 100% να το ευχαριστηθείς κιόλας...:green:

θα ελεγα πως ειναι καλο :green: και σε γευση εχω φραουλα βανιλια σοκολατα και στα 100 γραμμαρια εχει 7 σακχαρα

TheWorst
04-07-13, 13:28
Ειδικα εσυ που χρειαζεσαι ογκο γτ προσεχεις τοσο να αποφευγεις τα λιπαρα ? Ετσι κι αλλιως παγωτο χωρις λιπαρα και σακχαρα εχει αλλα προσθετα που δε δινουν θερμιδες αλλα κανουν αλλα πραγματα.

nikos1234
04-07-13, 14:25
Ειδικα εσυ που χρειαζεσαι ογκο γτ προσεχεις τοσο να αποφευγεις τα λιπαρα ? Ετσι κι αλλιως παγωτο χωρις λιπαρα και σακχαρα εχει αλλα προσθετα που δε δινουν θερμιδες αλλα κανουν αλλα πραγματα.

τι κανουν?

Predator1995
04-07-13, 16:38
Ειδικα εσυ που χρειαζεσαι ογκο γτ προσεχεις τοσο να αποφευγεις τα λιπαρα ? Ετσι κι αλλιως παγωτο χωρις λιπαρα και σακχαρα εχει αλλα προσθετα που δε δινουν θερμιδες αλλα κανουν αλλα πραγματα.

γιατι δεν θελω πολλα λιπαρα δεν μου αρεσουν προτιμω να τρωω λιπαρα που ειναι καλα

sAVAZz
05-07-13, 00:46
ερωτηση: αυτη την περιοδο ειμαι στα 66-66.5 κιλα...η ποσοτητα πρωτεινης π τρωω ανα μερα κυμαινεται απο 190-215 γρ...μηπως ειναι πολλα???μπας και τα μειωσω?

69899

να ενα παραδειγμα ημερισιας διατροφης μ...τι προτεινετε?

TheWorst
05-07-13, 01:28
Βγαλε την πρωτεϊνη σε σκονη , μειωσε λιγο την ποσοτητα φαγητου , ειναι υπερβολικη πρωτεϊνη. Στα 120 πρωτεϊνη νομιζω οτι θα'σαι μια χαρα , αν και παλι ειναι πολλα , πιστευω σε καλυπτει 100% Οτι κοψεις απο κει φερτο σε υ/α ή λιπαρα.

sAVAZz
05-07-13, 13:45
8α την μειωσω το μονο σιγουρο για την σκονη δν 3ερω ακομα..τουλαχιστον μεχρι να τελειωσει...σκεφτομαι να το παι3ω σε αναλογια 50/30/20 νομιζω 8α ειμαι καλυμενος απο 8ερμιδες και στοιχεια..

sokinso
08-07-13, 11:26
Ποια εφαρμογη ειναι αυτη που χρησιμοποιείς?

Mikekan
08-07-13, 11:27
myfitnesspal

alex.crimson
09-07-13, 11:21
Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση.

Έχω βρει θέματα σχετικά με γεύματα πριν ή / και μετά την προπόνηση. Εγώ θέλω να μάθω τι μπορώ να κάνω κατα την διάρκεια της προπόνησης με βάρη. Δηλαδή: έχω ένα πρόγραμα (3 ημερών) για όγκο με 2 μυικές ομάδες / μέρα + κοιλιακούς - ραχιαίους.

Όλο μαζί, αν βάλω και κάνα 10λεπτό περπάτημα για προθέρμανση / αποθέρμανση τότε πάμε για τουλάχιστον 1μιση ώρα στο γυμναστήριο. Με διαλείματα ανα σετ στο 1 λεπτό (αυτό δεν είναι πάντα εύκολο αλλά γενικά το κάνω όσο μπορώ). Το πρόβλημά μου είναι πως μετά την 2η μυική ομάδα (δηλαδή όταν φτάνω στους κοιλιακούς) αρχίζει και πέφτει η απόδοση μου. Νιώθω αρκετά εξανλημένος.

Θέλω να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι για να το αντιμετοπίσω. Ξέρω για τα αθλητικά ποτά, αλλά αν το βγάλουμε αυτό, τι άλλο μπορώ να κάνω? Μπορώ να τρώω σταδιακά καμιά μπανάνα ή κάτι άλλο (πχ)? Δεν θα έπρεπε να τρώω τίποτα και το αθλητικό ποτό είναι η μοναδική λύση? Καμιά ιδέα?

morgoth
09-07-13, 12:14
ποτε πας για προπονηση? πρωι απογευμα? παιζει ρολο αν εχουν προηγηθει 2 τουλαχιστον γευματα με υδατανθρακα ετσι ωστε να χεις ενεργεια.
επισης βοηθανε και προεξασκητικα (νιτρικα κτλ). Αν εισαι χαμηλα σε θερμιδες και χαμηλα σε υδ ειναι λογικο να πεφτεις σε ενεργεια.

θα γραψω εγω τι προγραμμα ακολουθω. πριν την προπονηση που ειναι απογευμα εχω κανει 3 γευματα με ΥΔ όλα (πρωινο, δεκατιανο, μεσημεριανο). Και πριν την προπονηση νιτρικο. Βγαζω ανετα την προπονηση με καλα επιπεδα ενεργειας.

alex.crimson
09-07-13, 12:40
@ morgoth

Τα απογεύματα πάω και εγώ, αν και τις τελευταίες εβδομάδες δεν μπορώ λόγω δουλειάς. Σύντομα όμως θα αρχίσω πάλι και γι' αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω μιας και με απασχολεί σαν θέμα. Σίγουρα θα πειραματιστώ λίγο για να βρώ τι με βοηθάει και τι όχι, και ψάχνω γνώμες. Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες - να αυξήσω υδατάνθρακες στα γεύματα πριν την προπόνηση. Μάλλον θα το κάνω.

Ανδρεας
09-07-13, 15:33
Η μητερα μου ειναι 49 χρονων και ζητησε τη βοηθεια μου, διοτι χρειαζεται να κανει μια καλη διατροφη..stats : 1,58 υψος και 70 κιλα..προσφατα εκανε λιπομετρηση με ζυγαρια και την εδειξε 36% λιπος ...εχει θυροειδη ομως..παρολα αυτα κανει κοπιαστικη δουλεια..(ειναι καθαριστρια σε σχολειο) και κανει ολες τις νηστειες, ακομη τεταρτη παρασκευη, και χωρις λαδι ορισμενες..υπαρχουνε τροφες που θα την βοηθησουνε να καψει το λιπος? και τι αεροβια μπορω να της προτεινω για να την βοηθησω? τι αλλο μπορει να κανει?

Ευχαριστω,
Ανδρεας :)

grtech
09-07-13, 23:21
Γεια σας ειμαι 17 χρονων 1.75 και 80 κιλα(68 μυικη μαζα αν παιζει καποιο ρολο) και εχω 14% λιπος. θα ηθελα την βοηθεια σας για καποια διατροφη για γραμμωση αφου οσους γυμναστες ρωταω μου λενε διαφορετικα. το προβλημα μου ειναι οτι μεχρι περσι επαιζα επαγγελματικα ποδοσφαιρο και χρειαστηκε να σταματησω λογω ενος κληρονομικου προβληματος στην καρδια και τωρα γυμναζομαι αραια και που μεχρι να βρω καποια διατροφη και να ξεκινησω αεροβια ενος επιπεδου(λογω προβληματος).θα ηθελα αν ειχατε την καλοσυνη να μου πειτε ακριβως τι να τρωω και ποτε αλλα χωρις συμπληρωματα διατροφης γιατι πιστευω θα προκαλεσουν περισσοτερο προβλημα. τι λετε? θα ηταν ευκολο για σας???

Γεια σου Μάκη :welcome: και συγνώμη για το αργοπορημένο της απάντησης αλλά λόγο του προβλήματος που αναφέρεις είναι φρόνιμο να αναζητήσεις απαντήσεις από κάποιον ειδικό διατροφολόγο σε συνεργασία πάντα με τον καρδιολόγο σου, ώστε να έχεις ένα διαιτολόγιο προσαρμοσμένο στα μέτρα σου.

Μπορείς να κοιτάξεις στις ενότητες με την Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr:8081/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE) και στα Άρθρα & μελέτες (http://forum.bodybuilding.gr:8081/forumdisplay.php?15-%CE%86%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-amp-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD) αλλά πιο πολύ για θεωρητική εξέταση αφού πάντα μια ισορροπημένη διατροφή, χτίζει τις βάσης για υγεία και προστασία από δυσάρεστα νοσήματα.
Ο Θεός μαζί σου φίλε μου. :toast:

Ανδρεας
10-07-13, 13:42
Η μητερα μου ειναι 49 χρονων και ζητησε τη βοηθεια μου, διοτι χρειαζεται να κανει μια καλη διατροφη..stats : 1,58 υψος και 70 κιλα..προσφατα εκανε λιπομετρηση με ζυγαρια και την εδειξε 36% λιπος ...εχει θυροειδη ομως..παρολα αυτα κανει κοπιαστικη δουλεια..(ειναι καθαριστρια σε σχολειο) και κανει ολες τις νηστειες, ακομη τεταρτη παρασκευη, και χωρις λαδι ορισμενες..υπαρχουνε τροφες που θα την βοηθησουνε να καψει το λιπος? και τι αεροβια μπορω να της προτεινω για να την βοηθησω? τι αλλο μπορει να κανει?

Ευχαριστω,
Ανδρεας :)

κανεις?

Mikekan
10-07-13, 13:47
Ανδρέα είναι σχετικά απλό.

Να τρώει λιγότερες θερμίδες από αυτές που καίει. Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Τροφές που καίνε λίπος δεν υπάρχουν.

ΠανοςΒ
10-07-13, 13:49
Τον θυροειδη τον ρυθμίζει? Αν όχι τότε απο εκει θα πρεπει να ξεκινησει.

Αερόβιο κάνει φουλ στη δουλεια. Με αυτά τα κιλα στην ηλικία της μόνο γρηγορο περπάτημα και κανα ποδήλατο. Αλλα κυρίως θεμα διατροφης και θυροειδους ειναι.

Ανδρεας
10-07-13, 13:49
Ανδρέα είναι σχετικά απλό.

Να τρώει λιγότερες θερμίδες από αυτές που καίει. Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Τροφές που καίνε λίπος δεν υπάρχουν.

τι ειδος γυμναστικης μπορω να της προτεινω? περπατημα, τροχαδι και τετοια?

Ανδρεας
10-07-13, 13:50
Τον θυροειδη τον ρυθμίζει? Αν όχι τότε απο εκει θα πρεπει να ξεκινησει.

Αερόβιο κάνει φουλ στη δουλεια. Με αυτά τα κιλα στην ηλικία της μόνο γρηγορο περπάτημα και κανα ποδήλατο. Αλλα κυρίως θεμα διατροφης και θυροειδους ειναι.

πινει χαπι για τον θυροειδη..και γενικα αν την δεις δεν φαινεται παχουλη

TheWorst
10-07-13, 15:32
Τροφές που καίνε λίπος δεν υπάρχουν.

Υπαρχουν τροφες που χρειαζονται περισσοτερη ενεργεια για να διασπασει ο οργανισμος απο οτι δινουν ,ισως για αυτο λεμε ?

nikos1234
12-07-13, 20:30
παιδια το monster enrgy κανει δουλεια πρθιν την πορπονηση?μνιλαω αυτο χωρις λιπαρα..κοιταξα τγο κουτι κ δενε χει καμια θερμδια αληθευει?

warrior s
12-07-13, 20:34
Εγω μια φορα που το πηρα δεν εκανε τιποτα. Δοκιμασε καλυτερα ενα δυνατο καφε θα σου ρθει και φθηνοτερα.

Michaelangelo
12-07-13, 20:41
παιδια το monster enrgy κανει δουλεια πρθιν την πορπονηση?μνιλαω αυτο χωρις λιπαρα..κοιταξα τγο κουτι κ δενε χει καμια θερμδια αληθευει?

Να υποθέσω είναι ενεργειακό ποτό σαν το Red Bull; Καταρχήν, αν ναι, όλα αυτά προσωπικά τα θεωρώ απατεωνιά όταν μιλάνε για ενέργεια! Ενέργεια δίνει σαν υδατάνθρακας μόνο η ζάχαρη που περιέχει, άντε και κάνα τσίτωμα ο καφές!

Αν σ'αρέσουν τέτοια, προτείνω να αγοράσεις bulk ταυρίνες, καφείνες, ηλεκτρολύτες (που αυτά δεν έχουν) κ.τ.λ. και να πάρεις ένα Soda Streamer, να κάνεις το νεράκι της βρύσης... σόδα, μόνος σου! Βάζεις μέσα αυτά και είσαι κομπλέ! Το έχω κάνει και είναι με διαφορά φθηνότερα και καλύτερα, από τις βλακείες που μας πασσάρουν! :green:

nikos1234
13-07-13, 18:38
Να υποθέσω είναι ενεργειακό ποτό σαν το Red Bull; Καταρχήν, αν ναι, όλα αυτά προσωπικά τα θεωρώ απατεωνιά όταν μιλάνε για ενέργεια! Ενέργεια δίνει σαν υδατάνθρακας μόνο η ζάχαρη που περιέχει, άντε και κάνα τσίτωμα ο καφές!

Αν σ'αρέσουν τέτοια, προτείνω να αγοράσεις bulk ταυρίνες, καφείνες, ηλεκτρολύτες (που αυτά δεν έχουν) κ.τ.λ. και να πάρεις ένα Soda Streamer, να κάνεις το νεράκι της βρύσης... σόδα, μόνος σου! Βάζεις μέσα αυτά και είσαι κομπλέ! Το έχω κάνει και είναι με διαφορά φθηνότερα και καλύτερα, από τις βλακείες που μας πασσάρουν! :green:

δεν εχω δοοκιμασει ποτε..δηλαδη ν παω αυτα τα υλικα απο που ομως?κλ ν βαζω κ νερο?

η σοδα κανει δουλεια,αλλα σε αναψυκτικο?

ο καφες δεν μαρεσει...παραλιγο ν κανω εμμετο την αλλη φορα:P

giwrgos19
14-07-13, 12:32
Καλησπέρα και από εμένα.Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί πολύ.Είμαι 15 χρονών με ύψος 1,86 και κιλά μόλις 63.Πάω γυμναστήριο το πρωί γύρω στις 10 και ακολουθώ πρόγραμμα για όγκο.Μπορείτε να μου πείτε τις γνώμες σας για το τι πρέπει να τρώω πριν το γυμναστήριο αλλά και μετά καθώς και πότε ακριβώς(δηλαδή πόση ώρα πριν και μετά).Καθώς αν μπορούσατε να μου πείτε τι θα μπορούσα να τρώω και στα υπόλοιπα γεύματα τις ημέρας.Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!:):):):)

TheWorst
14-07-13, 15:39
Παιδια εχει κανεις να προτεινει ευκολο τροπο να καταναλωσω αρκετους υ/ες χωρις μεγαλο κοπο , γιατι δεν εχω πολυ ορεξη , ενω χρειαζεται φαϊ.. Επεινα νεκταρακιι με αρκετη ζαχαρη (100+ υ/ες εχει) και ειναι οκ , δεν χρειαζομαι περισσοτερους νομιζω. Θελω κατι ευκολο γιατι αλλιως δεν μπορω να φαω τα απαραιτητα. Εξαιρω σοκολατες καθετι , ψωμια , ρυζια , μακαρονια γιατι αυτα τα τρωω ετσι κι αλλιως. (περισσοτερα το ρυζι θα ελεγα)

Christos97
14-07-13, 16:25
Γιωργο διαβασες τα stickys που υπαρχουν στο φορουμ? Αν οχι, διαβασε τα σου εχουν ολες τις απαντησεις που ζητας:thumbup:

cuntface
15-07-13, 11:34
οι Κύβοι κνορρ επιτρεποντε για μας ΠΧ να βαλω ενα κυβο στο ρυζι για να μην ειναι σκετο εχει τιποτα λιπαρα η σακχαρα?

ΠανοςΒ
15-07-13, 11:57
Οι κυβοι δεν ότι καλύτερο απο θεμα αλατιού και συντηριτικών. Αν έχει προσβαση σε σπιτικό ζωμό ναι βάλε είναι φοβερός΄.

Για το ρύζι μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε κρόκο κοζάνης, είτε τουρμερικ( κουρκουμα), είτε κάρυ, είτε κανέλα για να δωσεις γευση χωρίς θερμίδες.

cuntface
15-07-13, 13:49
βρηκα απο knorr ζομους σπιτικους στο ιντερνετ τωρα το συπερ μαρκετ θα ψαξο μετα
Χωρίς συντηρητικά

Χωρίς τεχνητές χρωστικές

Χωρίς τεχνητά ενισχυτικά γεύσης
και λεει και αυτα εδω τωρα ποιος ξερει αν ισχυουν

ΠανοςΒ
15-07-13, 14:00
καλα δεν ισχυουν με την καμία αλλά τουλάχιστον τσεκαρε το αλάτι.

Ενα άλλο κόλπο που κάνω είναι να βαρσω το ρύζι μεσα σε ρόφημα απο βότανα του βουνου. (φασκόμηλο, λουίζα, ιβίσκο και χαμομηλι) . Αντε γεια!

Νικ
15-07-13, 19:05
Παιδιά εδώ και μερικές εβδομάδες ακολουθώ υγιεινή διατροφή (όχι αναψυκτικα,γλυκα και οτιδηποτε εχει πολυ ζαχαρη εκτος απο τα φρουτα) αλλά κατά την διάρκεια της προπόνησης(βάρη) ιδρώνω πάρα πολύ, πιο πολύ από ότι συνήθως που οφείλεται αυτό? γιατί έχω αρχίσει να ανισυχώ...

Michaelangelo
15-07-13, 21:10
δεν εχω δοοκιμασει ποτε..δηλαδη ν παω αυτα τα υλικα απο που ομως?κλ ν βαζω κ νερο?

η σοδα κανει δουλεια,αλλα σε αναψυκτικο?

ο καφες δεν μαρεσει...παραλιγο ν κανω εμμετο την αλλη φορα:P

Καταρχάς, κάθε τι ενεργειακό ποτό έχει καφείνη. Κατά δεύτερον, ψάξε google να βρεις πουλάνε Ελλάδα το Soda Streamer. Είναι αυτό που θα σου κάνει το νερό σε σόδα. Ύστερα, ότι θες να πάρεις, από Αγγλία είναι διάφορα μαγαζιά (MyProtein, BulkPowders κ.τ.λ.) που πουλάνε αυτά τα καλούδια σε καλές τιμούλες, ειδικά εν σύγκριση με ΕΛλάδα, δεν το σκεφτόμαστε!

Σε αναψυκτικό η σόδα δεν έχει ζάχαρη; Αναψυκτικό φτιάχνεις και εσύ στην ουσία με το Soda Streamer, δίνει ανθρακικό να στο πω αλλιώς.

tolis93
16-07-13, 00:31
Παιδια εχει κανεις να προτεινει ευκολο τροπο να καταναλωσω αρκετους υ/ες χωρις μεγαλο κοπο , γιατι δεν εχω πολυ ορεξη , ενω χρειαζεται φαϊ.. Επεινα νεκταρακιι με αρκετη ζαχαρη (100+ υ/ες εχει) και ειναι οκ , δεν χρειαζομαι περισσοτερους νομιζω. Θελω κατι ευκολο γιατι αλλιως δεν μπορω να φαω τα απαραιτητα. Εξαιρω σοκολατες καθετι , ψωμια , ρυζια , μακαρονια γιατι αυτα τα τρωω ετσι κι αλλιως. (περισσοτερα το ρυζι θα ελεγα)

πουρες.γαλα με βρωμη αλεσμενη. φρουτα με γαλα στο μπλεντερ....

tolis93
16-07-13, 00:32
Παιδιά εδώ και μερικές εβδομάδες ακολουθώ υγιεινή διατροφή (όχι αναψυκτικα,γλυκα και οτιδηποτε εχει πολυ ζαχαρη εκτος απο τα φρουτα) αλλά κατά την διάρκεια της προπόνησης(βάρη) ιδρώνω πάρα πολύ, πιο πολύ από ότι συνήθως που οφείλεται αυτό? γιατί έχω αρχίσει να ανισυχώ...

αποβαλεις περισσοτερα υγρα.λογικα λογω του οτι εκοψες το αλλατι.δν ξερω αν επιρεαζει τον ιδρωτα.δν ειναι ανυσηχιτικο παντως

TheWorst
16-07-13, 00:44
πουρες.γαλα με βρωμη αλεσμενη. φρουτα με γαλα στο μπλεντερ....

μπα , φουσκωνει πολυ , δε θα μεινει ορεξη για το καλο φαϊ κρεας αυγα ρυζι και πατατες. Τωρα εχω ανεβασει και την ενταση των προπονησεων και εχω κατεβασει τον ογκο της προπονησης γιατι αλλιως θα εξαφανιστω.Ετσι κι αλλιως ετσι ειναι για ογκο.

nikos1234
16-07-13, 01:40
Καταρχάς, κάθε τι ενεργειακό ποτό έχει καφείνη. Κατά δεύτερον, ψάξε google να βρεις πουλάνε Ελλάδα το Soda Streamer. Είναι αυτό που θα σου κάνει το νερό σε σόδα. Ύστερα, ότι θες να πάρεις, από Αγγλία είναι διάφορα μαγαζιά (MyProtein, BulkPowders κ.τ.λ.) που πουλάνε αυτά τα καλούδια σε καλές τιμούλες, ειδικά εν σύγκριση με ΕΛλάδα, δεν το σκεφτόμαστε!

Σε αναψυκτικό η σόδα δεν έχει ζάχαρη; Αναψυκτικό φτιάχνεις και εσύ στην ουσία με το Soda Streamer, δίνει ανθρακικό να στο πω αλλιώς.

15 χρονων ειμαι...σκεφτομαιγ για πρασινο τσαι τωρ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ?

Giannistzn
16-07-13, 10:21
μπα , φουσκωνει πολυ , δε θα μεινει ορεξη για το καλο φαϊ κρεας αυγα ρυζι και πατατες. Τωρα εχω ανεβασει και την ενταση των προπονησεων και εχω κατεβασει τον ογκο της προπονησης γιατι αλλιως θα εξαφανιστω.Ετσι κι αλλιως ετσι ειναι για ογκο.

Δικαιολογιες ειναι αυτα. Κανε παραπανω γευματα και ασε το φαστινγκ αν δεν σου βγαινει. 'Η βαλε λιπαρα για να αυξησεις θερμιδες.

Δεν εισαι και 2μετρα ουτε εχεις μεταβολισμο τραινο να καις τα παντα αμεσως, αρα απλα δεν τρως. Ξεκινα παστες αν δεν παιρνεις με τις σοκολατες και τα ψωμια και τα μακαρονια, αν και αμφιβαλω γι'αυτο..

TheWorst
16-07-13, 10:32
Λες ,ε ? 600 υ/ες 150-200 λιπαρα και 150 σχεδον πρωτεϊνη λιγο ειναι ?

Giannistzn
16-07-13, 10:49
4350 kcal συντηρηση? Keep it up τοτε..

TheWorst
16-07-13, 10:53
Οχι, με τοσο εκανα bulking το χειμωνα , δεν ειναι συντηρηση.Τοτε απλως με 18-20 ωρες χωρις φαϊ το σωμα χρειαζοταν πολυ ενεργεια μετα γιατι φαντασου εκανα με 18-19 ωρες χωρις φαϊ προπονηση με βαρη.. Και εβαλα 6-7 κιλακια , απτα οποια τα μισα σχεδον μυϊκα. Τωρα κανω 12-14 ωρες φαστινγκ , απλα ετσι μου καθεται οκ γιατι τελευταια φορα τρωω στις 1 (πρωϊ) και μετα κανω προπονηση με βαρη στις 12 και ξανα το πολυ 2-3 ξανατρωω . Μιλαμε για πολυ μικρο φαστινγκ , απλως εχω βαρεθει το φαϊ (και δε ξερω και να μαγειρευω πολυ και τωρα που ειμαι μονος ειδικα ακομα χειροτερα :green:) Για αυτο ζηταω κατι ευκολο που μπορω να φαω/πιω . Κοιταζα τα svunt shakes , αλλα εχει πολλα μεσα , εγω θελω απλα μονο υ/ες.

Giannistzn
16-07-13, 11:08
Δεν βρισκω καποια συσχετιση στο "κανω φαστινγκ τοσες ωρες αρα ο οργανισμος θελει περισσοτερη ενεργεια". Ιδια ενεργεια θα θελει αν κανεις 6-7 γευματα, ιδια στα 1-2 σε παραθυρο 4-6 ωρων (θεωρω, αν ισχυει κατι αλλο εξηγηστε το μου)

Απο εκει και περα ή παρε bulk βρωμη που ειναι σκονη, διαλυσε την σε γαλα και πιες την (αγευστο πραμα που διαλυεται πανευκολα) ή τρωγε ρυζια, μακαρονια, τοστ, σοκολατες και λοιπα ή αυξησε λιπαρα. Φαε 100-200γρ ξηροκαρπια αντι για ρυζι ή μακαρονια, μια χαρα υδ/κα και λιπαρα θα παρεις απο εκει αν δεν εχεις αλλη λυση ή βλεπεις οτι δεν σου φτανουν αυτα που τρως.

Εμενα 4300 με 4800 για bulking μου φαινονται εξωπραγματικα νουμερα για φυσιολογικα ατομα.

ΠανοςΒ
16-07-13, 11:14
Για να μαζέψεις τόσο πολύ υδ κάτι σε ζυμη ή με φουλ ζάχαρη θα πρεπει να φας. Καμια πίτα αλλά θελει μαγείρεμα και αυτό.

TheWorst
16-07-13, 11:18
Ναι αυτο με τα ξυροκαρπια το σκεφτηκα και χθες και σημερα θα παω να αγορασω.. Δεν θελει ιδια ενεργεια , αυτα βλακειες ειναι . Οταν δεν εχεις φαει 18-20 ωρες και + αυτου κανεις νηστικος προπονηση δαπαναται πολυ περισσοτερη ενεργεια και ειδικα θελει και ογκο. Απλα παλια με 400 υ/ες γινομουν γουρουνι , ενω τωρα με 600 ισα ισα βαζω αργα και λιγα μυϊκα κιλα (εννοειται περισσοτερα δε γινεται) αλλα καθαρα , οχι να βαλω 2 κιλα μυς και 5-6 κιλα νερο και 10 κιλα λιπος. Νοημα δεν εχει. Απλα καποιες φορες εφτανα σε αυτα τα νουμερα.. Συνηθως ειχα το εξης το χειμωνα για να καταλαβαεις

500γρ κρεας ωμο μετρημενο (χοιρινο και αλογο-σπανια αλογο)
200 γρ ρυζι αβραστο
200 γρ μακαρονια
4-5 αυγα
100 γρ νεκταρακι (ζαχαρη κυριως) [100+υ/ες]
λιγο γιαουρτι
150-200 γρ μελι
καποιες μερες που ετρωγα και αλλα τσιτ φτανω και τα 200 λιπαρα,ενω πρωτεϊνη υ/ες σχεδον ιδια.

kisaky
16-07-13, 12:20
70587



Ένας από τους πιο επίμονους και διαχρονικούς μύθους είναι και ο εξής: Με την άσκηση, το σωματικό λίπος μπορεί να «μετατραπεί» σε μύες και ανάποδα, δηλαδή οι μύες μπορούν γίνουν λίπος, όταν κάποιος σταματήσει να γυμνάζεται. Η αλήθεια είναι, ότι ούτε το ένα ούτε το άλλο ισχύει.

Το να ισχυριζόμαστε κάτι τέτοιο είναι σαν να λέμε ότι τα μήλα μπορούν να γίνουν πορτοκάλια και τα πορτοκάλια μήλα! Ας δούμε όμως τι πραγματικά συμβαίνει:


Η συσσώρευση λίπους είναι ένας από τους τρόπους που χρησιμοποιεί ο οργανισμός για ν αποθηκεύει ενέργεια. Όταν κάποιος καταναλώνει παραπάνω θερμίδες από αυτές που χρειάζεται, τότε αυτές αποθηκεύονται μέσα από συγκεκριμένες βιοχημικές διαδικασίες σε λίπος. Ένας τέτοιος μηχανισμός ήταν ζωτικής σημασίας όταν (πριν από χιλιάδες χρόνια) η τροφή ήταν δυσεύρετη, αλλά δημιουργεί προβλήματα στον σύγχρονο άνθρωπο, ο οποίος έχει άμεση πρόσβαση σε τροφές με υψηλή θερμιδική αξία (π.χ. μπισκότα, πατατάκια, πίτσα κτλ), έχει αλλάξει δραματικά τις διατροφικές του συνήθειες σε σχέση με το παρελθόν και πλέον κινείται ελάχιστα. Όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα την συσσώρευση ανεπιθύμητου λίπους , ενώ αυξάνουν τον κίνδυνο εμφάνισης σχετικών ασθενειών (διαβήτης κτλ).


Οι μύες από την άλλη πλευρά επιτελούν έναν τελείως διαφορετικό ρόλο κι έχουν τη δική τους βιοχημική σύνθεση. Ένας από του βασικούς ρόλους του νεύρομυϊκού συστήματος είναι η κίνηση του σώματος στο χώρο. Επίσης, στηρίζουν το σώμα σταθεροποιώντας το στην όρθια θέση, λειτουργούν σαν αισθητήρια όργανα και σε ακραίες περιπτώσεις, μπορεί να διασπαστούν και να χρησιμοποιηθούν για την παραγωγή ενέργειας. Το νευρομυϊκό σύστημα, όπως και τα περισσότερα συστήματα του οργανισμού έχουν την ικανότητα να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του περιβάλλοντος. Έτσι, όταν οι μύες πρέπει να υπερνικήσουν αντιστάσεις, όπως για παράδειγμα κατά την οργανωμένη προπόνηση με βάρη, τότε για να επιτελέσουν καλύτερα την αποστολή τους, αυξάνουν το μέγεθός τους.



70588

Παράλληλα, αν η άσκηση είναι αρκετά έντονη, ο οργανισμός αναγκάζεται να κινητοποιήσει τις αποθήκες ενέργειας για να ανταπεξέλθει, «καίγοντας» σταδιακά το λίπος. Αυτό που στην πραγματικότητα λοιπόν συμβαίνει με την κατάλληλη άσκηση είναι η αλλαγή της σωματικής σύστασης. Το λίπος σταδιακά μειώνεται, ενώ αυξάνεται η λεγόμενη άλιπη σωματική μάζα, δηλαδή αυξάνεται ο μυϊκός ιστός. Αυτός είναι και ο λόγος που, ενώ κάποιος κάνει διατροφή και γυμνάζεται πολλές φορές η ζυγαριά παραμένει κολλημένη, αφού από τη μια μειώνεται το λίπος και από την άλλη ταυτόχρονα αυξάνεται ο μυϊκός όγκος.
Το λίπος λοιπόν δεν μετατρέπεται σε μύες. Απλώς, καίγεται κι εξαφανίζεται και στην θέση του αρχίζουν να φαίνονται οι σχηματιζόμενοι μύες, τους οποίους και αρχικά επικαλύπτει. Ούτε το αντίθετο βέβαια ισχύει. Όταν φύγει το ερέθισμα, η ανάγκη δηλαδή για να έχουν οι μύες αυξημένο όγκο, που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι η άσκηση, τότε οι μύες σταδιακά επανέρχονται στην αρχική τους κατάσταση. Δεν γίνονται όμως λίπος. Παραμένουν μύες, απλώς δεν είναι σχηματισμένοι και υπερτροφικοί.


Μην πιστεύετε λοιπόν ότι ακούτε από πολλούς ειδικούς που συνήθως γεμίζουν τα γυμναστήρια. Ακολουθείστε σταθερά ένα καλά σχεδιασμένο πρόγραμμα άσκησης και θα δείτε σύντομα τα αποτελέσματα που περιμένετε!

http://performance22.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=220:%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BB%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CF%8D%CE%B5%CF%82&Itemid=17&lang=el

Grinder
17-07-13, 16:09
λεω να ξεκινησω αεροβια καθε μερα μετα τη γυμναστικη για κανα 20λεπτο . το ροφημα με τη whey θα πρεπει να το παιρνω με το που τελειωνει η προπονηση η τελειωνω και το αεροβιο και μετα ?

demisteus
23-07-13, 00:24
ποιο ειναι το καλυτερο για τη διατροφη μας?μπορω να αντικαταστησω το γαλα με κεφιρ??

mousikos13
25-07-13, 15:57
γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος και 8α ι8ελα να ρωτησ σχετικα με την διατροφη μου οσο % λιπος πεφτο τον υδατανθρακα μου τον μειωνω η τον εχω ιδιο? επειδει δεν θελω να χασω μαζα εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα σας ειμαι ευγνωμων

mousikos13
25-07-13, 16:00
ειμαι περιπου οσο υπολογιζω 10% στοχος 8 με 7% για αρχη τι πρεπει να κανω?

beefmeup
25-07-13, 16:38
αρχικα να προσγειωθεις λιγο..
τα ποσοστα που αναφερεις,ειναι κομματακι ανεφικτα για να τα εχεις οπως λες,κ παρολα αυτα να ρωτας πως θα πεσεις στο 8-7%..
αν οντως εισουν εκει που λες θα ηξερες τι παιζει.
κ μετα να διαβασεις καποια απο τα αρθρα για διατροφη,κ προπονησεις στην ενοτητα του φορουμ με τα αρθα.

LoCoPaKo
28-07-13, 15:03
Παιδες.. Πως μπορω να παρω κιλα γρηγορα..? ειμαι 57 κιλα 1.82..!! και θελω HELP με την διατροφη μοπυ..δηλαδη συμβουλες ςσ προς τι θα με ανεβασει γρηγορα..!! ??

tolis93
28-07-13, 19:37
λιπαρα κ πολυ φαγητο.... βαζε ελαιολαδο στο φαγητο σου.τρως βασικα...?

Ανδρεας
28-07-13, 19:56
Ναι ομως οχι πολλα λιπαρα μη λιπωσει γιατι σε κανενα δεν αρεσει το πολυ λιπος

TheWorst
28-07-13, 19:59
Γιατι απο τα λιπαρα λιπωνεις μηπως ? :roll:

Ανδρεας
28-07-13, 20:42
Ουπς λαθος καταλαβα απο τη βιασυνη μου..σρυ
Ναι αφου καθε μερα πρεπει να παιρνει σωστη ποσοτητα λιπαρων..
Εγω ηθελα να πω νσ προσεξει τα γλυκα του :P

Sent from my GT-S5360 using Xparent Green Tapatalk 2

Vag3lis
31-07-13, 21:38
Έχω μια απορία,μακαρόνια,βρώμη και άλλοι υδατάνθρακες έχουν κάποια πρωτεΐνη,την συνυπολογίζουμε και αυτή;

Vag3lis
31-07-13, 23:17
στην ημερήσια λήψη πρωτεΐνης;

liveris
31-07-13, 23:25
ναι την υπολογιζεις κ αυτην..

Vag3lis
01-08-13, 00:38
Και το σκεφτόμουνα πριν 5 μήνες που ξεκίνησα τη διατροφή,με αυτό το λάθος μου θα θα πήρα κάποιο λίπος :unsure:

Pyre
07-08-13, 18:41
μην το πολυ αναλυετε το θεμα παιδια, θελεις μονο σκληρη προπονηση και φαγητο. για κατι αρχαριους που βλεπω εδω μεσα ρωταν τι πρεπει να φανε πριν/μετα απο την προπονηση μην τους πεσει η ινσουλινη η κατι τετοια ειναι γελοια.

στα αγγλικα: σας λινκαρω ενα αρθρο για την πρωτεινη και τι ρολο παιζει ο χρονος που την παιρνεις / η ποσοτητα και αλλα.

απο το αρθρο καταλαβαινεις οτι δεν παιζει ρολο αν παιρνεις πρωτεινη αμεσως μετα απο την προπονηση ουτε πριν. ουτε χρειαζεσαι αστρονομικα ποσα πρωτεινης που λεγονται εδω μεσα σαν 200γρ και βαλε++.

jam
07-08-13, 20:06
μην το πολυ αναλυετε το θεμα παιδια, θελεις μονο σκληρη προπονηση και φαγητο. για κατι αρχαριους που βλεπω εδω μεσα ρωταν τι πρεπει να φανε πριν/μετα απο την προπονηση μην τους πεσει η ινσουλινη η κατι τετοια ειναι γελοια.

στα αγγλικα: σας λινκαρω ενα αρθρο για την πρωτεινη και τι ρολο παιζει ο χρονος που την παιρνεις / η ποσοτητα και αλλα.

απο το αρθρο καταλαβαινεις οτι δεν παιζει ρολο αν παιρνεις πρωτεινη αμεσως μετα απο την προπονηση ουτε πριν. ουτε χρειαζεσαι αστρονομικα ποσα πρωτεινης που λεγονται εδω μεσα σαν 200γρ και βαλε++.

Λοιπον , καταρχας καλησπερα φιλε Pyre :welcome:
να μου επιτρεψεις λοιπον να διαφωνισω μαζι σου στα περισσοτερα αποσα ανεφερες, συμφωνω στο οτι θελει σκληρη δουλεια προπονηση και φαγητο . Ναι ειναι πολυ σημαντικα εξησου τα γευματα πριν και μετα την προπονηση με την προυποθεση οτι υπαρχει και κατα την υπολιπη ημερα προγραμματισμος γευματων και οχι απλα να προσεξεις το πριν και μετα την προπονηση και τιποτα αλλο η και το αντιθετο βεβαια! Αποτι θα δεις στο φορουμ υπαρχουν τεραστιες συζητησεις και αντιπαραθεσεις μεταξη αυτων των θεματων ιδικα , οπως και να χει ποσταρε το λιγκ που λες να ριξουμε μια ματια να δουμε τι λεει ..

Gamatos
10-08-13, 02:11
Παιδια μια απορια εχω... Με 20% λιπος μηπως ξερετε ποσο πρεπει να το ριξω ωστε να φαιντονται οι κοιλιακοι αρκετα; Με αεροβια ασκηση 5 φορες την εβδομαδα σε ενα εξαμηνο θα εχω δει διαφορα;

jam
10-08-13, 10:55
αναλογα , περιπου στα 12% θα φενονται εαν ειναι δουλεμενοι :thumbup:

Gamatos
10-08-13, 12:11
μαλιστα σε ευχαριστω οποτε εχω πολυ δρομο μπροστα μου και πρεπει να εχω σαν στοχο να φτασω γυρω στο 10%

TheWorst
10-08-13, 12:19
Γυμνασε τους ομως σκληρα , γιατι εγω και κατω απο 12 κοιλιακους δε βλεπω

jam
10-08-13, 12:27
Γυμνασε τους ομως σκληρα , γιατι εγω και κατω απο 12 κοιλιακους δε βλεπω

αυτο του λεω , υπο την προυποθεση οτι πρεπει να ειναι δουλεμενοι , μην περιμενει ντε και καλα μια μερα να σου διξει λιπομετρηση 12% και να πας στον καθρεφτη και να ψαχουλευεις κοιλιακους :P :turtle: θελει δουλεια! :bodybuilder2:

Gamatos
10-08-13, 12:33
χαχαχαχαχαχα ας πεσω καποια στιγμη εκει κατω και τα υπολοιπα θα ερθουν ;) πιο δυσκολο μου φαινεται να χασω λιπος παρα να γυμνασω τους κοιλιακους μου

Co0022
10-08-13, 13:28
Παιδες.. Πως μπορω να παρω κιλα γρηγορα..? ειμαι 57 κιλα 1.82..!! και θελω HELP με την διατροφη μοπυ..δηλαδη συμβουλες ςσ προς τι θα με ανεβασει γρηγορα..!! ??

Τρωγε οσο δεν ετρωγες ποτε... Μιλουμε για ΠΟΛΥ φαγητο... ασε τις αεροβιες αν κανεις...

Avatar X
13-08-13, 19:28
επειδή τα έχω μπερδέψει με το πως να υπολογίζω τι πρέπει να τρώω και κατά πόσο αρκούν για το σώμα μου και την προπόνησή μου

168 ύψος , 58-59 κιλά και 19ετών θέλω να βάλω κιλά πάνω μου ή τουλάχιστον να συντηριθώ στα 60 γιατί από την γυμναστική που κάνω σταδιακά πέφτω σιγά σιγά και δεν το θέλω (υπάρχει ανοιχτό θέμα με το πρόγραμμα μου στην κατηγορία προπόνηση)

Πρωινό 10 : 4 φέτες ψωμί άσπρο (με σουσάμι) με βούτηρο (όχι αλατισμένο) και μέλι , και μία κούπα γάλα (αγελαδινό μπλε)
Μεσημεριανό 3 : ένα πιάτο φακές , φέτα (καλαβρύτων γύρο στα 100γρ) , και σταφύλι (ένα κλονάρι λίγο παραπάνω)
Απογευματινό 6.30 : κάπου στα 60γρ φουντουκόψιχα και μία κούπα γάλα (αγελάδας μπλε) [σήμερα πρόσθεσα αυτό το γεύμα]
Βραδινό 10 : ένα τοστ (ολικής) με τυρί και ζαμπόν , καρύδια γύρο στα 100γρ. , το ίδιο και φυστίκια , και μία βανίλια (φρούτο) ή νεκταρίνι

Η γυμναστική γίνεται στις 8.30-9.00

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να βάλω και τι να βγάλω από τα γεύματά μου , κάπου διάβασα ότι τα φυστίκια δεν κάνουν αν είμαστε σε περίοδο όγκου ισχύει ; Αν ναι για ποιο λόγο ; :unsure:

magavaTOUT
13-08-13, 23:07
Αρχισε με την πρωτεινη. To σωματικο σου βαρος *1,5/2 για αρχη. Μετα προσθετεις υδατανθρακες και λιπαρα για να φτασεις της θερμιδες συντηρησης σου και να της ξεπερασεις αν θες να ανεβασεις κιλα.

spyros Bodybuilding
15-08-13, 16:37
Έπειδη τα 2 τελευταία χρόνια η βρώμη έχει καθιερωθεί στο διατροφικό μου πρόγραμμα –και την έχω μισήσει– θα ήθελα να μου προτείνετε άλλα είδη δημητριακών τα οποία μπορούν να αντικαταστήσουν την βρώμη.Το ξέρω ότι η βρώμη είναι η νούμερο 1 επιλογή για το πρωινό ενός αθλητή, αλλά δεν αντέχω άλλο...:(

TheWorst
15-08-13, 19:51
Βαλε wheat germ . Εχει και καλυτερη γευση και 30 γρ πρωτεϊνης στα 100 γρ.

ΠανοςΒ
15-08-13, 19:53
Ελληνικα πως το λενε; Απο που το παιρνεις;

TheWorst
15-08-13, 19:56
Φιλε , δε μενω Ελλαδα , απο ο,τι εχω καταλαβει ειναι προϊον σιταριου ή κατι παρομοιο . Γραψε στο γοογλε για να δεις περι τινος προκειται. Δεν μπορει να μη το βρεις πουθενα.

jam
16-08-13, 02:53
ρε παιδια λεμε 200γρ πχ κοτοπουλο στηθος , μιλαμε για ψημενο η αψητο ? γιατι εχω εδω μια διαφωνια με ενα φιλο και παει να με τρελανει :turtle: :P

Deathless
16-08-13, 03:56
ρε παιδια λεμε 200γρ πχ κοτοπουλο στηθος , μιλαμε για ψημενο η αψητο ? γιατι εχω εδω μια διαφωνια με ενα φιλο και παει να με τρελανει :turtle: :P

Το κρεας το μετραμε ψημενο και τον υδατανθρακα αψητο (ρυζι , πατατα κλπ)

Redragon7
16-08-13, 08:41
Το κρεας το μετραμε ψημενο και τον υδατανθρακα αψητο (ρυζι , πατατα κλπ)

Περίεργο...είμαι (σχεδόν) σίγουρος οτι το σωστό είναι το αντίθετο, μιας και το κρέας "μικραίνει" όταν μαγειρευτεί ενώ ο υδατάνθρακας "μεγαλώνει"...
Τι διάλο, τόσο καιρό λάθος τα κάνω ??:shock::):)

Mikekan
16-08-13, 09:26
To κρέας μικραίνει γιατί χάνει νερά και ο υδατάνθρακας μεγαλώνει γιατι παίρνει νερά.

Άρα σωστά τα λέει ο Deathless, δεν θες να μετράς το νερό.

Redragon7
16-08-13, 10:09
To κρέας μικραίνει γιατί χάνει νερά και ο υδατάνθρακας μεγαλώνει γιατι παίρνει νερά.

Άρα σωστά τα λέει ο Deathless, δεν θες να μετράς το νερό.

Ακριβώς. Θέλω να μετράω θερμίδες και μάκρος. Το νερό δεν έχει ;)

Το μεσημεριανό μου πχ έχει 100 γραμμάρια καστανό ρύζι. Εγώ το υπολογίζω 100 γραμμάρια βρασμένο. 100 γραμμάρια ωμό οταν βραστεί θα βγει μια τεράστια ποσότητα που θα την φαω με το ζόρι...
Μήπως τελικά τρώω λιγότερο απο όσο πρέπει ??:):)

Mikekan
16-08-13, 10:10
Μα όταν μετράς το ρύζι βρασμένο το μισό βάρος είναι νερό, πως μου λες ότι δεν θες να μετράς νερό?

Redragon7
16-08-13, 10:29
Να το θέσω αλλιώς : 100 γραμμάρια ωμό καστανό ρύζι = 350 θερμίδες περίπου.
100 γραμμάρια βρασμένο καστανό ρύζι = 110 θερμίδες περίπου.

Ποιό από το 2 servings σου φαίνεται πιο λογικό να τρώς 3 φορές την ημέρα σε καθημερινή βάση?

Mikekan
16-08-13, 10:32
Δεν έχει τι είναι πιο λογικό, είναι ποιο είναι το σωστό. Δεν ξέρω πόσα κιλά είσαι τι στόχους έχεις, τι γυμναστική κάνεις, από τι αποτελείται η υπόλοιπη διατροφή σου άρα δεν μπορώ να σου απαντήσω.

Eπίσης ανάλογα πόση ώρα αφήνεις το ρύζι στο νερό, αλλάζει και το βάρος του. Ποιο είναι το σωστό?

Εμένα πάντως οι μερίδες μου είναι 75γρ άβραστο.

ΠανοςΒ
16-08-13, 10:41
Μετρας και τα 2 στις πιο σταθερες μορφες τους. Υδ. ωμους και κρεας ψημενο.
Το ποσο νερο θα παρει ή θα χασει μια τροφη, εξαρταται απο πολλα πραγματα.

Στους υδ ειναι πιο ευκολο. Στο κρεας θελει να το δουλεψεις λιγο.

Redragon7
16-08-13, 10:51
Δεν έχει τι είναι πιο λογικό, είναι ποιο είναι το σωστό. Δεν ξέρω πόσα κιλά είσαι τι στόχους έχεις, τι γυμναστική κάνεις, από τι αποτελείται η υπόλοιπη διατροφή σου άρα δεν μπορώ να σου απαντήσω.

Eπίσης ανάλογα πόση ώρα αφήνεις το ρύζι στο νερό, αλλάζει και το βάρος του. Ποιο είναι το σωστό?

Εμένα πάντως οι μερίδες μου είναι 75γρ άβραστο.

Συμφωνώ απόλυτα.

Το ρύζι το βράζω όσο προβλέπει η ετικέτα του.

75 γραμμάρια άβραστο έιναι πολύ λογική ποσότητα για 1 serving.
Το θέμα είναι οτι ποτέ σε κανένα πρόγραμμα διατροφής δεν θα δείς/ακούσεις "50-75 γραμμάρια ρύζι" ανα γεύμα...όλες (σχεδόν) λένε 100-150 γραμμάρια, άρα υποθέτω οτι αναφέρονται σε βρασμένο.

Πάντως αυτή η σύγχιση υπάρχει σχεδόν σε όλα τα fora διατροφής-γυμναστικής και ακόμα άκρη δεν έχει βρεθεί :)

ΠανοςΒ
16-08-13, 11:06
Εξαρταται ρε συ απο τα μακρος του καθενος.
100γρ αβραστο ρυζι εχει 350 θερμιδες περιπου. 3 γευματα τετοια ειναι 1000θερμιδες δλδ χοντρα 200γτ υδατανθρακα. Μιαχαρα και για υποθερμιδικη ειναι.

spyros Bodybuilding
16-08-13, 13:53
Βαλε wheat germ . Εχει και καλυτερη γευση και 30 γρ πρωτεϊνης στα 100 γρ.

Πρώτη φορά το ακούω.Θα ψάξω σε κανα σουπερμάρκετ... καμιά άλλη πρόταση;

Deathless
16-08-13, 17:46
Συμφωνώ απόλυτα.

Το ρύζι το βράζω όσο προβλέπει η ετικέτα του.

75 γραμμάρια άβραστο έιναι πολύ λογική ποσότητα για 1 serving.
Το θέμα είναι οτι ποτέ σε κανένα πρόγραμμα διατροφής δεν θα δείς/ακούσεις "50-75 γραμμάρια ρύζι" ανα γεύμα...όλες (σχεδόν) λένε 100-150 γραμμάρια, άρα υποθέτω οτι αναφέρονται σε βρασμένο.

Πάντως αυτή η σύγχιση υπάρχει σχεδόν σε όλα τα fora διατροφής-γυμναστικής και ακόμα άκρη δεν έχει βρεθεί :)

Οταν βλεπεις σε διατροφες να γραφουν π.χ 100γρ ρυζι στο γευμα εννοουν παντα αβραστο δηλαδη γυρω στα 200-230 βρασμενο. Για τον ακριβως αντιθετο λογο το κρεας το μετραμε ψημενο γιατι χανει τα υγρα του

kazos_GR
16-08-13, 18:19
Οταν βλεπεις σε διατροφες να γραφουν π.χ 100γρ ρυζι στο γευμα εννοουν παντα αβραστο δηλαδη γυρω στα 200-230 βρασμενο. Για τον ακριβως αντιθετο λογο το κρεας το μετραμε ψημενο γιατι χανει τα υγρα του

+1 ειδικα το ρυζι παντα αβραστο αλλιώς ειναι μηδαμινή η ποσότητα γιατι και 100 γρ να μετρήσεις βρασμενο το μισο νερο ειναι.... τι θα παρεις!!!

nikos1234
17-08-13, 17:07
παιδια η σαλατα ποτε ειναι καλυτερα να κατανλωνεται..οπως δηλαδη κ τα αλλα λαχανικα..?προς το τελος της μερας η καλυτερα στο πρωινο κ μεσημεριανο?

Mpozos
17-08-13, 18:02
όποτε θέλεις εσύ αρκεί να παίρνεις τα γεύματα σου κανονικά στα μάκρο σου, δηλαδή μην τρως σαλατά και μετά δεν μπορείς να φας το κοτόπουλο με το ρύζι. οι περισσότεροι τρων σαλάτα στα γεύματα προς το τέλος της ημέρας που αρχίζει η πείνα. Εάν έχεις μεγάλο στομάχι μπορείς να τρως σε όλα σου τα γεύματα.

nikos1234
18-08-13, 01:26
ευχαριστω αλλες γνωμες?

TheWorst
18-08-13, 01:27
Δεν εχει καμια σημασια..

onymos
19-08-13, 18:06
Mετα απο μια αποχη εναμιση χρονου απτο γυμν λογω στρατου κυριως...οργανωνω το come back μου. ειμαι σε διλλημα στο πως να διαμορφωσω τη διατροφη μου...εχω βαλει αρκετο περισσιο λιπος. ειμαι τωρα 1,85 90kg με το ματι πρεπει να ειμαι στο 20% σε λιπος. το ερωτημα μου ειναι πως αν φτιαξω μια διατροφη συμφωνα με τν αλιπη μαζα μου γυρω στα 70-75kg υπερθερμιδικη και με 2-3 φορες τν βδομαδα αεροβιωση δε θα μπορεσω να μειωσω τους ποντους στη μεση μου ως ενα σημειο και να εχω και καποια μυικα οφελη? (μν προτρεξετε να μου πειτε πως να χασεις λιπος και να βαλεις μυικα κιλα δε γινεται ταυτοχρονα...διαβαζω 3 χρονια σε οτι αφορα το αθλημα...εχω μια ιδεα των βασικων αρχων,απλα στην περιπτωση μου πιστευω ως ενα σημειο οτι αυτο μπορει να ειναι εφικτο):unsure:

spyros Bodybuilding
20-08-13, 15:07
Άλλη μια ερώτηση: Μπορείτε να μου προτείνετε ένα μπλέντερ που να μην κάνει θόρυβο; Γιατί αυτό που έχω με έχει τρελάνει...ξυπνάω και 6 ώρα το πρωί....

Alex3a
20-08-13, 15:58
Άλλη μια ερώτηση: Μπορείτε να μου προτείνετε ένα μπλέντερ που να μην κάνει θόρυβο; Γιατί αυτό που έχω με έχει τρελάνει...ξυπνάω και 6 ώρα το πρωί....

http://newsroom.electrolux.com/gr/2010/05/12/963

Co0022
23-08-13, 10:22
Παιδιά είναι οκ όταν πηγαίνω κάπου και δεν έχω κάτι να φάω πχ θάλασσα για πάνω από 3 ώρες να παίρνω μια σοκολάτα πρωτείνης με 27γρ. πρωτεϊνη, 39γρ. υδατάνθρακες και 8γρ. λίπος? Σύνολο 333 θερμίδες. Ή μήπως επειδή είναι επεξεργασμένες καλύτερα όχι?

Thodoris21
23-08-13, 11:23
Και εγώ αυτό κάνω κάποιες φορές. Όταν δεν μπορώ να πάρω πρετείνη παίρνω μια σοκολάτα πρωτείνης. Πιστεύω από το τίποτα είναι καλύτερο!

Redragon7
23-08-13, 12:34
Γι' αυτό το σκοπό έγιναν τα φακελάκια πρωτείνης 1 δόσης ;)
Μπουκαλάκι νερό - χτύπημα - κομπλέ. Παίρνεις και 2 φέτες πολύσπορο + ένα φρουτάκι και είσαι άρχοντας.
Άσε που οι σοκολάτες (χώρια οι ζάχαρες/λίπη/αηδίες) στη ζέστη της παραλίας λιώνουν, μαλακώνουν και γίνεσαι #%^ουρδέλο τελείως :green:

Co0022
23-08-13, 12:48
Γι' αυτό το σκοπό έγιναν τα φακελάκια πρωτείνης 1 δόσης ;)
Μπουκαλάκι νερό - χτύπημα - κομπλέ. Παίρνεις και 2 φέτες πολύσπορο + ένα φρουτάκι και είσαι άρχοντας.
Άσε που οι σοκολάτες (χώρια οι ζάχαρες/λίπη/αηδίες) στη ζέστη της παραλίας λιώνουν, μαλακώνουν και γίνεσαι #%^ουρδέλο τελείως :green:

Δεν παίρνω συμπλήρωμα πρωτείνης σε σκόνη. Το μόνο συμπλήρωμα που έχω είναι οι σοκολάτες αυτές τις οποίες χρησιμοποιώ σπάνια κυρίως το καλοκαίρι που δεν έχω σχολείο και πηγαίνω από δω και από κει... καταλαμβαίνεις.

tolis93
23-08-13, 12:52
πιτακι με αβγα κ βρωμη κ ταπερ.η αραβικη με κοτοπουλο μεσα

Redragon7
23-08-13, 13:37
πιτακι με αβγα κ βρωμη κ ταπερ.η αραβικη με κοτοπουλο μεσα

Κατάλαβα...σαν εμένα είσαι και εσύ...μπάνιο με πικ-νικ, τάπερ και αλουμινόχαρτα κάργα ;)

tolis93
23-08-13, 13:51
νταξει τελευταια αν ξερω οτι θα λειψω πολλες ωρες η καμια πρωτεινη με γαλα μαζι π με κραταει αλλιως τιποτα κ μαζεμενα μετα.κυριως για τη πεινα ειναι το θεμα τωρα αν δν παρεις πρωτεινη τις 3 ωρες π εισαι παραλια σιγα

Ανδρεας
23-08-13, 13:54
κυριως για πεινα..πχ μπορει να παρεις κατι απο φαστφουνταδικα διπλα (πχ παω σε μια παραλια διπλα εχει goodys)
ομως αν μεινεις εκει πολλες ωρες κανα φρουτο, ή οπως ειπε ο τολης καλη ιδεα τα πιτακια βρωμης και ευκολη συνταγη :thumbup:

Co0022
23-08-13, 20:37
κυριως για πεινα..πχ μπορει να παρεις κατι απο φαστφουνταδικα διπλα (πχ παω σε μια παραλια διπλα εχει goodys)
ομως αν μεινεις εκει πολλες ωρες κανα φρουτο, ή οπως ειπε ο τολης καλη ιδεα τα πιτακια βρωμης και ευκολη συνταγη :thumbup:

Goodys που λες πιστευω πως ειναι η χειροτερη επιλογη. Αν οποτε πας θαλασσα τρωω φαστ φουντ... Υπαρχουν πολλες καλυτερες λυσεις

Ανδρεας
23-08-13, 20:59
Goodys που λες πιστευω πως ειναι η χειροτερη επιλογη. Αν οποτε πας θαλασσα τρωω φαστ φουντ... Υπαρχουν πολλες καλυτερες λυσεις

νταξει το λεω επειδη φετος δεν πηγα παρα πολλες φορες θαλασσα (περιπου 8-10) και αν υπολογισεις σε 3 μηνες αρα 3 φορες το μηνα..δεν ειναι υπερβολικο φαστ φουντ ειμαι και σε ογκο, αλλα αν πηγαινα περισσοτερες δεν θα το διαλεγα γιατι δεν συμφερει να δινεις λεφτα σε φαστ φουντ απο τη στιγμη που μπορεις να φτιαξεις αρκετο φαι σε ταππερακι να το παρεις μαζι σου
περισσοτερες φορες σε πισινα και τετοια επερνα σαντουιτς μαζι μου και φρουτα :green:

Co0022
23-08-13, 21:19
νταξει το λεω επειδη φετος δεν πηγα παρα πολλες φορες θαλασσα (περιπου 8-10) και αν υπολογισεις σε 3 μηνες αρα 3 φορες το μηνα..δεν ειναι υπερβολικο φαστ φουντ ειμαι και σε ογκο, αλλα αν πηγαινα περισσοτερες δεν θα το διαλεγα γιατι δεν συμφερει να δινεις λεφτα σε φαστ φουντ απο τη στιγμη που μπορεις να φτιαξεις αρκετο φαι σε ταππερακι να το παρεις μαζι σου
περισσοτερες φορες σε πισινα και τετοια επερνα σαντουιτς μαζι μου και φρουτα :green:

Ρε δεν μιλάω για σένα εσύ δεν έχεις πρόβλημα. :P Καλά τα φρούτα που λες αλλά καλύτερα να παίρνεις μαζί με αυτά και τίποτα με πρωτείνη για να υπάρχουν αμινοξέα στο αίμα σου συνεχώς. πχ κάνε κάνα σάντουιτς με τόνο μέσα, κοτόπουλο... ;)

Ανδρεας
23-08-13, 21:44
Ρε δεν μιλάω για σένα εσύ δεν έχεις πρόβλημα. :P Καλά τα φρούτα που λες αλλά καλύτερα να παίρνεις μαζί με αυτά και τίποτα με πρωτείνη για να υπάρχουν αμινοξέα στο αίμα σου συνεχώς. πχ κάνε κάνα σάντουιτς με τόνο μέσα, κοτόπουλο... ;)

χαχαχαχα το ξερω :P
νταξει εξαρταται και τι ωρα θα φυγω απο το σπιτι και ποτε θα το ετοιμασω
αν δεν μπορω κοτοπουλο θα βαλω σαλαμι, καμια λουντζα, τυρι,χαλλουμι και τετοια :green:

Ανδρεας
24-08-13, 15:55
Τι μπορουμε να κανουμε εμεις που παμε σχολειο με την γυμναστικη και τον ογκο..?
ειναι δυσκολο να υπολογιζεις, ομως υπαρχουν tips που μπορουμε να εφαρμοσουμε?
πχ να τρωμε 2-3 σαντουιτς στο σχολειο κτλπ?

Redragon7
24-08-13, 16:12
Αν το βλέπεις σοβαρά, υπάρχουν πολλές λύσεις ...

Ξύπνα 15 λεπτά νωρίτερα το πρωί και φάε ένα καλό πρωινό με βρώμη/whey/φρούτο

Πάρε πακέτο σε αλουμινόχαρτο πχ μια μπαγκετα ολικής με κότα/γαλοπουλα/τυρί light/μαρουλι/μουσταρδα και ένα φρούτο και φάε τα στο διάλειμμα κατά τις 11:30

Πες της μαμάς να σου φτιάξει ένα καλο καθαρο μεσημεριανό να σε περιμένει σπίτι

Rinse and repeat :-)

Ανδρεας
24-08-13, 16:34
Αν το βλέπεις σοβαρά, υπάρχουν πολλές λύσεις ...

Ξύπνα 15 λεπτά νωρίτερα το πρωί και φάε ένα καλό πρωινό με βρώμη/whey/φρούτο

Πάρε πακέτο σε αλουμινόχαρτο πχ μια μπαγκετα ολικής με κότα/γαλοπουλα/τυρί light/μαρουλι/μουσταρδα και ένα φρούτο και φάε τα στο διάλειμμα κατά τις 11:30

Πες της μαμάς να σου φτιάξει ένα καλο καθαρο μεσημεριανό να σε περιμένει σπίτι

Rinse and repeat :-)

σ ευχαριστω..
μαλλον θα εφαρμοζω το μετρημα των θερμιδων το σαββατοκυριακο μονο :P
τις καθημερινες καπως ετσι:

Πρωινο:
βρωμη με γαλα

Γυρω στις 9:
1 σαντουιτς με χαμ,τυρι,σαλαμι
με ενα χυμο

Γυρω στις 11
1 σαντουιτς χαμ,τυρι,σαλαμι

Μεσημεριανο:
Οτι εχει σπιτι και θα τρωω μεγαλη μεριδα
με αρκετο ψωμι

Απογευματινο:
Μπισκοτα/πορτοκαλαδα/αμυγδαλα

Μεταπροπονητικο:
σοκολατουχο γαλα

και πριν τον υπνο αν πειναω ισως καμια φεττα ψωμι με φυστικοβουτυρο ή νουτελα

ετσι ειναι καλα? :green:

να πω οτι με 2500-2700 θερμιδες καθημερινα βαζω κιλα

Co0022
24-08-13, 16:48
Εγω οταν εχω σχολειο τρωω η ωρα 6:30 το πρωινο μου και στο πρωτο διαλειμμα(9:15) παιρνω ενα μετριο σαντουιτς οχι ολοκληρη φραντζολα με γαλουπουλα, τυρι, ντοματα και ακομη ενα το ιδιο σαντουιτς στο τελευταιο διαλειμμα η ωρα 12:30 νομιζω ειναι και η ωρα 2 τρωω σπιτι μεσημεριανο.

Ανδρεας
24-08-13, 16:50
Εγω οταν εχω σχολειο τρωω η ωρα 6:30 το πρωινο μου και στο πρωτο διαλειμμα(9:15) παιρνω ενα μετριο σαντουιτς οχι ολοκληρη φραντζολα με γαλουπουλα, τυρι, ντοματα και ακομη ενα το ιδιο σαντουιτς στο τελευταιο διαλειμμα η ωρα 12:30 νομιζω ειναι και η ωρα 2 τρωω σπιτι μεσημεριανο.

εννοεις κανεις εσυ στο σπιτι ενα μεγαλο και το μοιραζεις στη μεση, για να φας και τα 2 διαλειμματα?

Co0022
24-08-13, 17:22
εννοεις κανεις εσυ στο σπιτι ενα μεγαλο και το μοιραζεις στη μεση, για να φας και τα 2 διαλειμματα?

Ναι η παιρνω μικρες φραντζολες

Ανδρεας
24-08-13, 17:24
Ναι η παιρνω μικρες φραντζολες

ωραια ιδεα..θα το δοκιμασω :green:

tolis93
24-08-13, 18:06
σ ευχαριστω..
μαλλον θα εφαρμοζω το μετρημα των θερμιδων το σαββατοκυριακο μονο :P
τις καθημερινες καπως ετσι:

Πρωινο:
βρωμη με γαλα

Γυρω στις 9:
1 σαντουιτς με χαμ,τυρι,σαλαμι
με ενα χυμο <----παρε φρουτα μαζι πιο καλα απο τους χυμους

Γυρω στις 11
1 σαντουιτς χαμ,τυρι,σαλαμι

Μεσημεριανο:
Οτι εχει σπιτι και θα τρωω μεγαλη μεριδα
με αρκετο ψωμι <---- παιρνε ολικης ειναι καλυτερο

Απογευματινο:
Μπισκοτα/πορτοκαλαδα/αμυγδαλα <--- καλυτερα παραπανω αμυγδαλα κ πορτοκαλια κανονικα

Μεταπροπονητικο:
σοκολατουχο γαλα

και πριν τον υπνο αν πειναω ισως καμια φεττα ψωμι με φυστικοβουτυρο ή νουτελα <---- κρατα το φυστικοβουτηρο καλυτερα....κ φτιαχνε μονος σ ειναι καλυτερο

ετσι ειναι καλα? :green:

να πω οτι με 2500-2700 θερμιδες καθημερινα βαζω κιλα

αυτα απο εμενα

Ανδρεας
24-08-13, 18:58
αυτα απο εμενα

ευχαριστω..
για φρουτα ισως παιρνω κανενα μηλο,μπανανα τετοια συνηθως προτιμω να τρωω
οσο για το ψωμι εχεις δικαιο το ολικης αλεσεως ειναι καλυτερο
τωρα για αμυγδαλα ποσα γραμμαρια μου προτεινεις για το απογευματινο?
αναλογα με το τι τραβαει η ορεξη θα τρωω φυστικοβουτυρο/νουτελα, ομως θα προσπαθησω τρωω φυστικοβουτυρο :P
δλδ υπαρχει συνταγη για να φτιαξεις φυστικοβουρυο? δεν το ξερα! θα το κανω search στο google να δω τι θα βρω :green:

Redragon7
24-08-13, 19:05
Εγω οταν εχω σχολειο τρωω η ωρα 6:30 το πρωινο μου και στο πρωτο διαλειμμα(9:15) παιρνω ενα μετριο σαντουιτς οχι ολοκληρη φραντζολα με γαλουπουλα, τυρι, ντοματα και ακομη ενα το ιδιο σαντουιτς στο τελευταιο διαλειμμα η ωρα 12:30 νομιζω ειναι και η ωρα 2 τρωω σπιτι μεσημεριανο.

Ακόμα καλύτερα, μπράβο σου.

Και άσε τους άλλους στα διαλείμματα να τρώνε λουκανοπιτες και κρουασαν ;-)

Vag3lis
24-08-13, 22:00
Έπειδη τα 2 τελευταία χρόνια η βρώμη έχει καθιερωθεί στο διατροφικό μου πρόγραμμα –και την έχω μισήσει– θα ήθελα να μου προτείνετε άλλα είδη δημητριακών τα οποία μπορούν να αντικαταστήσουν την βρώμη.Το ξέρω ότι η βρώμη είναι η νούμερο 1 επιλογή για το πρωινό ενός αθλητή, αλλά δεν αντέχω άλλο...:(

Bran απο τα ΑΒ,32 γραμαρια φυτικές Ινές ανα 100 που δε φ ανει ουτε η βρώμη,έχουν καμια 15ρια γρ ζαχαρα αλλά υποθέτω το πρωί χρειάζονται

Co0022
24-08-13, 23:43
Ακόμα καλύτερα, μπράβο σου.

Και άσε τους άλλους στα διαλείμματα να τρώνε λουκανοπιτες και κρουασαν ;-)

Ευχαριστω. Υπαρχουν φορες που παιρνω 3 μικρα. 1 για καθε διαλειμμα... Συνολο δλδ 1,5 μεγαλο σαντουιτς

sanitarium20
26-08-13, 15:24
Καλύτερο φρούτο για δεκατιανό;

giannaras13
26-08-13, 15:38
Καλύτερο φρούτο για δεκατιανό;

ξινομηλο να μην ανεβάζει και την ινσουλίνη..

sanitarium20
26-08-13, 15:47
Έχει μεγάλες διάφορες απο το κοινό μήλο;

giannaras13
26-08-13, 16:39
Έχει μεγάλες διάφορες απο το κοινό μήλο;

λιγότερα σακχαρα

sanitarium20
26-08-13, 18:05
Ευχαρστώ!

steg
26-08-13, 18:28
Για δείτε λίγο αυτή τη λογική: 100 γραμμάρια άπαχου μοσχαρίσιου κιμά ίσον 36 γραμμάρια πρωτείνη, τουτέστιν 4 μπιφτέκια των 100 γρ. ημερησίως (2 το μεσημέρι και 2 το βράδι) ίσον 144 γρ. πρωτείνη. Προσθέτοντας 5 ολόκληρα αυγά ή 10 ασπράδια (5 στο πρωινό και 5 στο δεκατιανό) έχουμε άλλα 40 γραμμάρια πρωτείνη. Φτάνουμε δλδ ακόπως τα 184 γραμμάρια, που αν τα διαιρέσω με το 2 βλέπω ότι υπερεπαρκούν για να συντηρήσουν 92 κιλά άλιπης μάζας (δλδ ένα σώμα επιπέδου αγώνων). Κάνω κάπου λάθος;

Nikolas_mk2
26-08-13, 18:51
Βασικά εχεις υπερεκτιμησει την περιεκτικότητα του μοσχαριου σε πρωτεινη,το ωμο απαχο φιλετο εχει γυρω στα 22γρμ οπότε καταλαβαινεις τι γινεται...

Περα απο αυτο αν τρως 400γρμ μοσχ.κιμα απο απαχο κομματι(αρα φιλετο) θες σχεδον 200 ευρω το μηνα μονο γι'αυτα.Και με στηθος κοτας/γαλοπουλα κανεις την ίδια δουλεια στο 1/3 σχεδον της τιμης και με καλυτερες περιεκτικότητες πρωτεινων.

Βεβαια απο την αλλη το κοκκινο κρεας εχει πραγματα που χρειαζονται στον οργανισμό οπότε βρες την χρυση τομη με βαση τις αναγκες και την τσεπη σου ;)

steg
26-08-13, 22:06
Ευχαριστώ για την απάντηση. Την περιεκτικότητα του μοσχαρίσιου σε πρωτείνη την πήρα από το εγκυρότατο nutritiondata.com (στοιχεία για "veal leg top round lean only", που θέλω να πιστεύω ότι αντιστοιχεί σ' αυτό που εμείς λέμε στρογγυλό ή/και νουά). Αυτό το μέρος του μοσχαριού τιμάται γύρω στα 10 ευρώ το κιλό στα ΑΒ και μάλλον αρκετά λιγότερο στη Βαρβάκειο. Δηλαδή τα 10-12 κιλά μηνιαίως θα κοστίζουν στη χειρότερη 100-120 ευρώ. Η δε πρωτείνη της κότας δεν νομίζω να είναι υψηλότερης αξίας από την πρωτείνη του μοσχαριού.

Vag3lis
26-08-13, 23:04
Να προσέχετε στη Βαρβάκειο γιατί κλέβουν, 3 χασαπιδες μέχρι τωρα μου έχουν βάλει λιγότερα απο οσα μου ειπαν.Τελευταία φορά άντι για 10 και 10 κιλα κοτόπουλο και μοσχάρι μου έβαλαν 8 και 8, τοσο κλεψιμο που φοβάμαι και για την ποιότητα τους.

Nikolas_mk2
26-08-13, 23:58
Ευχαριστώ για την απάντηση. Την περιεκτικότητα του μοσχαρίσιου σε πρωτείνη την πήρα από το εγκυρότατο nutritiondata.com (στοιχεία για "veal leg top round lean only", που θέλω να πιστεύω ότι αντιστοιχεί σ' αυτό που εμείς λέμε στρογγυλό ή/και νουά). Αυτό το μέρος του μοσχαριού τιμάται γύρω στα 10 ευρώ το κιλό στα ΑΒ και μάλλον αρκετά λιγότερο στη Βαρβάκειο. Δηλαδή τα 10-12 κιλά μηνιαίως θα κοστίζουν στη χειρότερη 100-120 ευρώ. Η δε πρωτείνη της κότας δεν νομίζω να είναι υψηλότερης αξίας από την πρωτείνη του μοσχαριού.

Παμε λιγο απο την αρχή γιατί τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα,

1) Εσυ αναφερθηκες σε ΩΜΟ κιμά 400γρμ,ο οποιος αποδιδει σχεδον 22γρμ πρωτείνης,αν κανεις τον κοπο να δεις στο σαιτ που αναφερεις την επιλογη
''Veal, leg (top round), separable lean only,raw'' θα διαπιστωσεις οτι δινει 21,3 γρμ. πρωτείνης ;)

2) Εσυ ειδες το μαγειρεμενο-και μαλιστα με τροπο διαφορετικό απο αυτον που ψηνονται τα μπιφτεκια,αν δεις την επιλογή ''Veal, leg (top round), separable lean only, cooked, roasted'' θα διαπιστωσεις οτι δινει 28,1 γρμ πρωτείνης,

3) Τα 400γρμ θα σου αποδωσουν όταν ψηθουν-στην καλυτερη περίπτωση-90 γρμ πρωτείνης

4) Η τιμη του κρεατος π ανεφερα ειναι για απαχο φιλετο,το νουα δεν ειναι απαχο-περιεχει περιπου 5-6 γρμ ανα 100,οποτε στα 400γρμ εχεις πιασει κοντα στα 20γρμ λιπους-το μεγιστο κορεσμενων δλδ(10% επι του συνολου των λιπαρών)εαν λαμβανεις 100γρμ λιπαρα στη διατροφή σου

5) Η βιολογικη αξια των δυο αυτων πρωτεινων ειναι παραπλήσια και δεν θα καταλαβεις διαφορα πανω σου αν τρεφεσαι με το ενα ή με το αλλο ειδος αποκλειστικά :welcome:

nikgreek
27-08-13, 16:27
παιδια καλησπερα.αποφασισα να οργανωσω λιγο περισσοτερο τη διατροφη μου kαι θελω να με βοηθησετε απαντωντας μου σε καποιες ερωτησεις που εχω!καταρχην να πω οτι θελω να κανω διατροφη για ογκο(υπερθερμιδικη).λοιπον 1ο ερωτημα:βασει καποιων υπολογισμων που εκανα η θερμιδες συντηρησης μου ειναι 2800!εγω για να κανω διατροφη για ογκο πρεπει να κινηθω στις 3000 σταθερα η πρεπει να ξεκινησω με 3000 και αφου δω στασιμοτητα παω απο 3000 σε 3200 και ουτω καθεξης. ερωτημα 2ο:διαβασα οτι για καποιες μορφες υδατανθρακα τις οποιες σκεφτομαι να χρησιμοποιησω σαν βαση για την προσληψη υδατανθρακων στο πλανο διατροφης μου(ρυζι,μακαρονια) οταν τα βρασεις πεφτουν τα μακροσυστατικα τους..π.χ αβραστα τα μακαρονια εχουν στα 100γρ 73υ/α....εγω πως μπορω να ξερω τι ληψη υδατανθρακα κ θερμιδων θα κανω απο το βρασμενο προιον? Οποιος μπορει ας βοηθησει παιδια γτ μολις τρ κτλαβα οτι αν θες βρεις ενα προπονητικο στυλ ειναι δυσκολο μια φορα το να φτιαξεις διατροφη ειναι ακομη ποιο δυσκολο!τεσπα οποιος μπορει ας μου δωσει τα φωτα του :)

Mpozos
27-08-13, 16:31
για αρχή ναι 3000 και στην στασιμότητα πας 3200.

να τα ζυγίζεις άβραστα και μετά τα βράζεις. αν π.χ μετρήσεις 100γρ μακαρόνια άβραστα και βραζμένα είναι 200 την επόμενη φορά που θα βράσεις θα ξέρεις πως 200γρ μακαρόνια βρασμένα αντιστοιχούν σε 100γρ μακαρόνια άβραστα. Το ίδιο και με τα υπόλοιπα.

nikgreek
27-08-13, 17:18
για αρχή ναι 3000 και στην στασιμότητα πας 3200.

να τα ζυγίζεις άβραστα και μετά τα βράζεις. αν π.χ μετρήσεις 100γρ μακαρόνια άβραστα και βραζμένα είναι 200 την επόμενη φορά που θα βράσεις θα ξέρεις πως 200γρ μακαρόνια βρασμένα αντιστοιχούν σε 100γρ μακαρόνια άβραστα. Το ίδιο και με τα υπόλοιπα.

δλδ φιλε αν βρασω 100γρ μακαρονια(που περιεχουν 70γρ υ/α) και βρασμενα βγουν 200γρ αυτα τα 200γρ θα εχουν την ιδια περιεκτηκοτητα σε θεμριδες,υδατανθρακες κ αλλα μακροσυστατικα? αυτο ειναι που με ενδιαφερει.ξερω ειναι λιγο περιεργο το ερωτημα μου αλλα νταξ :P και κατι αλλο.απ αυτο το αλμα απ τις 2800 στις 3000 θα μπει καποιο σεβαστο βαρος η μιλαμε για γραμμαρια? δν εχω θεμα με λιπος κλπ.ειμαι εκτομορφος κ βαζω πολυ δυσκολα.αλλα κ να βαλω τελειωσε το καλοκαιρι δν εχω θεμα για εμφανιση κλπ.μετα μπορω να το χασω πολυ γρηγορα

Mpozos
27-08-13, 17:56
Ναι θα έχουν τα συστατικά.

όσο αφορά το 2ο ερώτημα σου Είναι λίγο περίπλοκο. Θεωρητικά μπορώ να σου απαντήσω αλλά πρακτικά δεν γνωρίζω αν λειτουργήσει. Το κιλό αντιστοιχή σε περίπου 7.700 θερμίδες, εάν εσύ καταναλώνεις την μέρα 3000 θερμίδες με βασικό μεταβολισμό 2800, είσαι 200 θερμίδες συν της συντήρησης. 7.700 / 200 = 38.5. Σε 38,5 μέρες θα πάρεις 1 κιλό ( πάντα θεωρητικά ).

nikgreek
27-08-13, 19:49
Ναι θα έχουν τα συστατικά.

όσο αφορά το 2ο ερώτημα σου Είναι λίγο περίπλοκο. Θεωρητικά μπορώ να σου απαντήσω αλλά πρακτικά δεν γνωρίζω αν λειτουργήσει. Το κιλό αντιστοιχή σε περίπου 7.700 θερμίδες, εάν εσύ καταναλώνεις την μέρα 3000 θερμίδες με βασικό μεταβολισμό 2800, είσαι 200 θερμίδες συν της συντήρησης. 7.700 / 200 = 38.5. Σε 38,5 μέρες θα πάρεις 1 κιλό ( πάντα θεωρητικά ).

φιλε μου σ ευχαριστω πολυ για τις αναλυσεις σου κτλβ ακριβως τι εννοεις! δλδ(θεωρητικα μιλωντας παντα) αν οι πλεοναζουσες θερμιδες ειναι παραπανω απο 200 το βαρος θα ρθει ποιο νωρις απλα με τον κινδυνο να λιπωσω!απο κει κ περα ειναι θεμα δικης μου αποφασης και διαχειρισης!τεσπα και παλι σ ευχαριστω με βοηθησαν πολυ οι αναλυσεις σου :thumbup:

rambo1
27-08-13, 20:04
παιδια θα ηθελα καποιες συμβουλες σχετικα με το τι να προσεχω στη διατροφη μου, αφου καθε μερα μαγειρευει η μητερα μου και δεν μπορω να αποφασιζω ο ιδιος
επισης πρεπει να προσεξω κατι αφου θα κανω γυμναστικη (εκανα και στο παρελθον αλλα διαφορα και καθε λιγο αλλαζα τα προγραμματα μου)
θελω να βαλω καποια κιλα
στατς: 1,60cm 12 χρονων 42 κιλα
ειμαι αρκετα λεπτος οπως βλεπετε και στο αβαταρ, παρακαλω βοηθηστε :)

warrior s
27-08-13, 21:00
Πιάσε πηρούνια και κουτάλια και τρώγε σα να μην υπάρχει αύριο :lol::lol::lol:.
Απλά τα λιπαρά πρόσεξε να τρως με μέτρο. Θερμίδες ανεβάζεις από πρωτείνη και υδατάνθρακα. Και προτίμησε όσο το δυνατό τροφές λιγότερο επεξεργασμένες. Καλές επιλογές για όγκο κοτόπουλο, κουνέλι μοσχάρι ψάρι ρύζι πατάτες μακαρόνια γαλα κτ.λ:chinese:

COBRA_STYLE
27-08-13, 22:46
Ξερει κανεις το Wheat Germ πώς το βρισκεις και σε ποια supermarket?

ΠανοςΒ
27-08-13, 22:59
Φυτρες σταριου λεγεται και το χω βρει μονο στο ιντερνετ.
Googlise το γιατι δεν εχω το λινκ ευκαιρο.

COBRA_STYLE
27-08-13, 23:09
Α οκ ευχαριστω Πανο.Θα το ψαξω σε σουπερμαρκετ και καταστηματα με βιολογικα μπας και βρω.

Mikekan
27-08-13, 23:17
Ξερει κανεις το Wheat Germ πώς το βρισκεις και σε ποια supermarket?

Στο Θανόπουλο στη Κηφισιά έχει το Jordans Natural Wheatgerm.

http://www.goodnessdirect.co.uk/cgi-local/frameset/detail/553350_Jordans_Natural_Wheatgerm_375g.html#reviews

COBRA_STYLE
27-08-13, 23:53
Xμμμ,καλη φαση,ευχαριστω.

Ειμαι ακριβως στο αντιθετο ακρο απο κει αλλα θα το κοιταξω κ δω:turtle::P

Mikekan
28-08-13, 07:24
Από ότι μου είπαν το έχει μόνο το συγκεκριμένο supermarket, από τα γνωστά τουλάχιστον.

Εγώ θα πεταχτώ και θα πάρω μερικά καβάτζα να έχω να μην τρέχω συνέχεια.

ΠανοςΒ
28-08-13, 09:15
Μανο, παρε απο τον Αγγλο που εβαλε ο Μιχαλης. Στελνει Ελλάδα.

mind10
28-08-13, 09:47
Καλημέρα παιδιά,

Εργάζομαι 8-4 και δεν μου είναι εύκολο να παίρνω πάντα μαζί μου ταπεράκι με φαγητό στη δουλειά.
Μετά το πρωινό στο σπίτι, φτιάχνω ένα τοστ με ψωμί ολικής κ γαλοπούλα για τις 11πμ.
Αλλά για μεσημεριανό στις 2μμ (το οποίο είναι και το προ-προπονητικό) αρκετές φορές ξεμένω.

Τί φαγητά προτείνετε να πάρω απ'έξω;
Μιλάω για αυτές τις λίγες φορές που δεν θα έχω φέρει κάτι απ'το σπίτι.
Σουβλάκι με πίτα ολικής κ κοτόπουλο είναι μία επιλογή...

Γυμναστήριο πάω αφού σχολάσω, κατά τις 16:30.

Ευχαριστώ...

ΠανοςΒ
28-08-13, 10:43
To σουβλάκι ειναι μια λυση, αρκεί να είναι στεγνό γενικά.

Μια μπαγκέτα ολικης με υλικά επιλογης σου, χωρίς πολλες πολλες σάλτσες, μαγιονεζες, τυροσαλατες κλπ κλπ.
Μπορεις και καμια μακαρονοσαλάτα αλλά αν είναι χωρις μαγιονέζες κλπ κλπ

mind10
28-08-13, 12:20
Ευχαριστώ φίλε Πάνο...

rambo1
28-08-13, 12:53
Πιάσε πηρούνια και κουτάλια και τρώγε σα να μην υπάρχει αύριο :lol::lol::lol:.
Απλά τα λιπαρά πρόσεξε να τρως με μέτρο. Θερμίδες ανεβάζεις από πρωτείνη και υδατάνθρακα. Και προτίμησε όσο το δυνατό τροφές λιγότερο επεξεργασμένες. Καλές επιλογές για όγκο κοτόπουλο, κουνέλι μοσχάρι ψάρι ρύζι πατάτες μακαρόνια γαλα κτ.λ:chinese:

μονο αυτο μπορω να κανω?
υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?

Mpozos
28-08-13, 13:01
παιδια θα ηθελα καποιες συμβουλες σχετικα με το τι να προσεχω στη διατροφη μου, αφου καθε μερα μαγειρευει η μητερα μου και δεν μπορω να αποφασιζω ο ιδιος
επισης πρεπει να προσεξω κατι αφου θα κανω γυμναστικη (εκανα και στο παρελθον αλλα διαφορα και καθε λιγο αλλαζα τα προγραμματα μου)
θελω να βαλω καποια κιλα
στατς: 1,60cm 12 χρονων 42 κιλα
ειμαι αρκετα λεπτος οπως βλεπετε και στο αβαταρ, παρακαλω βοηθηστε :)

Αρχικά πρέπει να μάθεις να αποφεύγεις τα τηγανιτά / γλυκά και κυρίος τις επεξεργασμένες τροφές. Καλό είναι για 1ο στάδιο να προτιμάς τα βραστά / ψητά φαγητά ( κοτόπουλο,μοσχάρι άπαχο,αυγά,κοτόπουλο άπαχο, όσπρια,ψάρια ). Επίσης μπορείς να πεις την μητέρα σου να βράζει νερόβραστο ρύζι η και πατάτες και να καταναλώνεις στα γεύματα σου με μέτρο η να τα βράζεις εσύ ο ίδιος καλύτερα. Αυτά για αρχή, Αν μπορούν οι γονείς να φροντίσουν να αγοράζουνε γάλα/γιαούρτι να καταναλώνεις 2% γιατί το χρειάζεσαι σε αυτήν την ηλικία, συχνά γεύματα ανα 2-3 ώρες και είσαι άρχοντας.

rambo1
28-08-13, 13:09
Αρχικά πρέπει να μάθεις να αποφεύγεις τα τηγανιτά / γλυκά και κυρίος τις επεξεργασμένες τροφές. Καλό είναι για 1ο στάδιο να προτιμάς τα βραστά / ψητά φαγητά ( κοτόπουλο,μοσχάρι άπαχο,αυγά,κοτόπουλο άπαχο, όσπρια,ψάρια ). Επίσης μπορείς να πεις την μητέρα σου να βράζει νερόβραστο ρύζι η και πατάτες και να καταναλώνεις στα γεύματα σου με μέτρο η να τα βράζεις εσύ ο ίδιος καλύτερα. Αυτά για αρχή, Αν μπορούν οι γονείς να φροντίσουν να αγοράζουνε γάλα/γιαούρτι να καταναλώνεις 2% γιατί το χρειάζεσαι σε αυτήν την ηλικία, συχνά γεύματα ανα 2-3 ώρες και είσαι άρχοντας.


αν και δεν τρωω πολλα γλυκα (που ειναι επεξεργασμενες τροφες, οπως πολλες σοκολατες,τσιπς,κρουασαν κλπ) οποτε τρωω ειναι σε μικρη ποσοτητα
οσο για τα βραστα και ψητα φαγητα φροντιζει η μητερα μου και κανει αρκετα (και οσπρια, και ψητο στο φουρνο, ψαρια συνηθως 1-2 φορες την βδομαδα)
επισης νηστευω Τεταρτη και Παρασκευη και εκεινες τις μερες ή τρωω ψαρια (καλαμαρι κλπ) ή όσπρια, ή ρύζι (κριθαρακι, μπασματι)
τηγανητα προσπαθω να τα αποφευγω..
για το γαλα συνηθως πινω ή 1,5% λιπαρα, ή 3%
γιαουρτι τρωμε στο σπιτι προβειο (δεν γραφει λιπαρα, οποτε νομιζω ειναι το φουλ)
ευχαριστω για τις συμβουλες..
επισης το ψωμι σε τι ποσοτητες πρεπει να τρωω καθημερινα?
και υπαρχουν συνδιασμοι φαγητων που να προτιμω/αποφευγω?

spyros Bodybuilding
28-08-13, 13:35
Ράμπο, στην ηλικία που είσαι δεν πρέπει να σε απασχολούν οι διατροφές κλπ.Αθλήσου, τρώγε κανονικά και άσε τις διατροφές όγκου/γράμμωσης για πιο μετά...

Mpozos
28-08-13, 13:39
φάε ψωμί όσο νομίζεις εσύ ότι σε ικανοποιεί, μην μπαίνεις σε λεπτομέρεια και μετράς γραμμάρια. βρίσκεσαι σε ανάπτυξη.

Συνδυασμό φαγητών δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό εκτός απο τα όσπρια που πρέπει να καταναλώνουμε και μια μερίδα γαλακτοκομικά για να καλύπτονται όλα τα αμινοξέα. Για συνδυασμό φαγητών που πρέπει να αποφεύγεις δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό. Αλλά μην σε αγχώνει ιδιαίτερα απλά φάε λογική ποσότητα ετσ ώστε σε 3 ώρες να ξαναπεινάσεις.

rambo1
28-08-13, 13:39
Ράμπο, στην ηλικία που είσαι δεν πρέπει να σε απασχολούν οι διατροφές κλπ.Αθλήσου, τρώγε κανονικά και άσε τις διατροφές όγκου/γράμμωσης για πιο μετά...

ναι το ξερω οτι δεν πρεπει να κανω τετοιου ειδους διατροφη απλα ζητησα συμβουλες τι να προσεχω κλπ :)

rambo1
28-08-13, 13:42
φάε ψωμί όσο νομίζεις εσύ ότι σε ικανοποιεί, μην μπαίνεις σε λεπτομέρεια και μετράς γραμμάρια. βρίσκεσαι σε ανάπτυξη.

Συνδυασμό φαγητών δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό εκτός απο τα όσπρια που πρέπει να καταναλώνουμε και μια μερίδα γαλακτοκομικά για να καλύπτονται όλα τα αμινοξέα. Για συνδυασμό φαγητών που πρέπει να αποφεύγεις δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό. Αλλά μην σε αγχώνει ιδιαίτερα απλά φάε λογική ποσότητα ετσ ώστε σε 3 ώρες να ξαναπεινάσεις.

σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου
συνδιασμο οσπριων με γαλακτοκομικα χρησιμοποιω (οπως φακες με γιαουρτι)
θα προσπαθησω να τρωω λογικες ποσοτητες και οχι υπερβολες δλδ μεχρι να φουσκωνει η κοιλια μου :P

stef25
28-08-13, 13:46
Τα προφανή να προσέχεις...Δλδ τη σαβούρα απ΄έξω...Οτιδήποτε έχει να κάνει με junk food και με γλυκά...Απλά πρόσεχε μην τα κόψεις μαχαίρι....
Αν θέλεις μια συμβουλή που θα σε καλύψει είναι να μην υπάρχουν στο σπίτι επεξεργασμένα τρόφιμα τύπου πατατάκια, γαριδάκια, γλυκά αναψυκτικά κλπ. Τέτοια πράγματα να τρως μόνο όταν βγαίνεις με την παρέα σου ως μορφή κοινωνικής συναναστροφής...Κατά τα άλλα είσαι κομπλέ απ αυτά που γράφεις...

rambo1
28-08-13, 13:50
Τα προφανή να προσέχεις...Δλδ τη σαβούρα απ΄έξω...Οτιδήποτε έχει να κάνει με junk food και με γλυκά...Απλά πρόσεχε μην τα κόψεις μαχαίρι....
Αν θέλεις μια συμβουλή που θα σε καλύψει είναι να μην υπάρχουν στο σπίτι επεξεργασμένα τρόφιμα τύπου πατατάκια, γαριδάκια, γλυκά αναψυκτικά κλπ. Τέτοια πράγματα να τρως μόνο όταν βγαίνεις με την παρέα σου ως μορφή κοινωνικής συναναστροφής...Κατά τα άλλα είσαι κομπλέ απ αυτά που γράφεις...

συνηθως δεν φερνουν και πολλα γλυκα και junk foods οπως λες οι γονεις στο σπιτι.
τετοιου ειδους γλυκα τρωω οταν πηγαινω εκδρομη με το σχολειο, σε γενεθλια, κλπ οπως λες οταν βγαινω με φιλους
σ ευχαριστω και σενα για τις συμβουλες σου :)

spyros Bodybuilding
28-08-13, 14:07
ναι το ξερω οτι δεν πρεπει να κανω τετοιου ειδους διατροφη απλα ζητησα συμβουλες τι να προσεχω κλπ :)

Κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται να τρως κάθε τρεις ώρες.Βάλε στο πρωινό δημητριακά(επέλεξε αυτά που σου αρέσουν), ψωμί με μαρμελάδα ή φρυγανιές με μέλι.Στο μεσημεριανό και στο βραδυνό τρώγε ότι σου φτιάχνει η μάνα σου.

margarita02
28-08-13, 14:40
Το wheat germ είναι μήπως το πίτουρο σταριού; Είναι κάτι σαν αυτό που βγάζει η Fytro; Εάν ναι το συναντάω που και που στα σουπερμάρκετ δίπλα στη βρώμη. Είναι πιο λεπτό αλλά δεν έχω πάρει να δοκιμάσω.

Co0022
28-08-13, 16:01
Παιδια οι εφηβοι ποση πρωτεινη χρειαζονται σε ογκο? 2 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους η περισσοτερα?

ChrisPe
28-08-13, 16:01
Ουτε 2...1,5 .. και με 1 να εισαι παλι κανεις δουλεια αρκει να τα δινεις ολα στα βαρη

Ανδρεας
28-08-13, 16:07
εγω παιρνω απο 1,5 μεχρι 2

Co0022
28-08-13, 20:20
Ουτε 2...1,5 .. και με 1 να εισαι παλι κανεις δουλεια αρκει να τα δινεις ολα στα βαρη

Το δοκίμασα παλιά αλλά δεν μου έβγαινε και τπτ σπουδαίο. Τώρα κάνω κυκλική λήψη πρωτεϊνης

ChrisPe
28-08-13, 20:23
Δεν ειναι οτι δεν ειδες μυικη αναπτυξη επειδη αντι για 2γρ ανα κιλα σβ επαιρνες 1,5 η το αντιθετο..εκανες κατι λαθος στο προγραμμα με τα βαρη σου

ΠανοςΒ
28-08-13, 20:40
Το wheat germ είναι μήπως το πίτουρο σταριού; Είναι κάτι σαν αυτό που βγάζει η Fytro; Εάν ναι το συναντάω που και που στα σουπερμάρκετ δίπλα στη βρώμη. Είναι πιο λεπτό αλλά δεν έχω πάρει να δοκιμάσω.

Οχι , ειναι φυτρο σταριου. Ουσιαστικα ειναι φυτρωμενος σπορος. Αν εχεις φαει κινεζικο ειναι σαν τις φυτρες φασολιων. Υπαρχει και σε αποξηραμενη μορφη, που διατηρειται πιο ευκολα.

ΠανοςΒ
28-08-13, 20:41
Και γω ειμαι υπερ τις λιγο χαμηλοτερης ληψης πρωτεινης. 1.2-1.5χ

margarita02
28-08-13, 22:28
Οχι , ειναι φυτρο σταριου. Ουσιαστικα ειναι φυτρωμενος σπορος. Αν εχεις φαει κινεζικο ειναι σαν τις φυτρες φασολιων. Υπαρχει και σε αποξηραμενη μορφη, που διατηρειται πιο ευκολα.

Ευχαριστώ θα το ψάξω.

Co0022
29-08-13, 00:21
Οι εφηβοι δεν χρειαζονται περισσοτερη πρωτεινη; Ειδικα αν κανουν και βαρη και ογκο...

TheWorst
29-08-13, 00:22
1,5 bw ποσο περισσοτερο θες ? Αντε 2x bw ΜΑΑΑΑΑΞ

rambo1
29-08-13, 00:39
Κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται να τρως κάθε τρεις ώρες.Βάλε στο πρωινό δημητριακά(επέλεξε αυτά που σου αρέσουν), ψωμί με μαρμελάδα ή φρυγανιές με μέλι.Στο μεσημεριανό και στο βραδυνό τρώγε ότι σου φτιάχνει η μάνα σου.

ευχαριστω για τις συμβουλες σου, θα προσπαθησω να τις ακολουθησω
ποσα γευματα πιστευεις οτι πρεπει να τρωω καθε μερα?

Co0022
29-08-13, 00:43
1,5 bw ποσο περισσοτερο θες ? Αντε 2x bw ΜΑΑΑΑΑΞ

Οκ! Αυριο θα τα υπολογισω να δω ποσο βγαινουν γτ δεν τα μετραω..

Co0022
29-08-13, 01:04
Στην ημερησια ληψη πρωτεινης οταν τα υπολογιζουμε βαζουμε και το μεταπροπονητικο μεσα στους υπολογισμους ετσι;

Ανδρεας
29-08-13, 01:06
ναι ρε..γιατι να μην υπολογιζουμε, κι αυτη πρωτεινη ειναι :green:

Co0022
29-08-13, 01:10
ναι ρε..γιατι να μην υπολογιζουμε, κι αυτη πρωτεινη ειναι :green:

Οκ.

Gianna
29-08-13, 14:08
Χαιρετώ την παρέα και εύχομαι καλό υπόλοιπο καλοκαιριού, καλό φθινόπωρο ή όπως αισθάνεται ο καθένας!!!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την άποψη που ισχυρίζεται ότι δεν πρέπει στο ίδιο γεύμα να συνδυάζουμε αμυλώδη υδατάνθρακα και πρωτεϊνη (το κλασικό δηλ. ρύζι/μακαρόνια/πατάτα - κοτόπουλο/κρεάς/ψάρι) και ότι πρέπει να τρώμε την πρωτεϊνη με ινώδεις μόνο υδατάνθρακες. Όχι να μην τρώμε καθόλου αμυλώδεις, αλλά π.χ. αν θες φάε το ρύζι σου σκέτο και εντάξει το πρωί βρώμη-ασπράδια π.χ οκ. Για λόγους φουσκώματος που με λεγε ένα παιδί να το καταλάβω, αλλά γενικά - και συγκεκριμένα σε περίπτωση που δεν μας ενδιαφέρει η απώλεια κιλών- τι γνώμη έχετε;

tolis93
29-08-13, 16:48
πιο παλια υπηρχαν διαφορες ικασιες του τυπου γινονται ολα λιπος κτλπ.ε απο τοτε εμεινε κ επειδη ζουμε στην ελλαδα ειναι μη βγει η φημη τελειωσε μετα.εδω ελεγαν οχι τυρι με κρεας νομιζω γιατι το τυρι στο στομαχι τυλιγεται γυρω απο το κρεας και δεν αφηνει να το χωνεψεις.δν ισχυει τιποτα απο αυτα

Gianna
30-08-13, 10:42
πιο παλια υπηρχαν διαφορες ικασιες του τυπου γινονται ολα λιπος κτλπ.ε απο τοτε εμεινε κ επειδη ζουμε στην ελλαδα ειναι μη βγει η φημη τελειωσε μετα.εδω ελεγαν οχι τυρι με κρεας νομιζω γιατι το τυρι στο στομαχι τυλιγεται γυρω απο το κρεας και δεν αφηνει να το χωνεψεις.δν ισχυει τιποτα απο αυτα

Ναι, και γω το χω ακούσει κάποια στιγμή αυτό..Γενικά ό,τι να ναι!!!

nikos1234
30-08-13, 22:46
παιδια βγηκε ice tea χωρις καθολου ζαχαρη....κοιταξα ετικετες κ λεει πραγματι ετσι...ειναι αληθεια?ξερει κανεις?

magavaTOUT
30-08-13, 23:54
Αν το λεει ετσι θα ειναι. Λογικα θα εχει καποιο γλυκαντικο οπως τα περισσοτερα light αναψυκτικα.

Vag3lis
31-08-13, 00:27
Τελευταια ξυπναω στις 7:30 και πηγαίνω στις 8 γυμναστήριο,να τρώω πλήρες πρωινό ή κάτι ελαφρύ οπώς whey και ενα φρούτο πρίν;

TheWorst
31-08-13, 00:33
Νηστικος,ουτε φρουτο , ουτε whey.

Vag3lis
31-08-13, 01:00
Νηστικος,ουτε φρουτο , ουτε whey.

Θελω να γραμμώσω αλλα βάρη κοιλιακοι τρέξιμο μου βγαίνουν 2-2.55 ώρες,δε θα καψω μύς;

Mikekan
31-08-13, 07:28
Ποτέ νηστικός, πρωινό με υδατάνθρακα και πρωτεΐνη και όταν αισθανθείς ότι έχεις χωνέψει πας.

Vag3lis
31-08-13, 10:08
Ποτέ νηστικός, πρωινό με υδατάνθρακα και πρωτεΐνη και όταν αισθανθείς ότι έχεις χωνέψει πας.

Η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί, γιατί λένε οτι αν δε φας υδατάνθρακα και πας πόλυ πρωί γυμναστήριο καις περισότερο λίπος ως αποθηκευμένη ενέργεια και ο μεταβολισμός λειτουργεί καλύτερα έως και 12 ώρες

TheWorst
31-08-13, 10:08
Θελω να γραμμώσω αλλα βάρη κοιλιακοι τρέξιμο μου βγαίνουν 2-2.55 ώρες,δε θα καψω μύς;

Ο,τι και να κανεις αν κανεις 2,5 ωρες δε γινεται να μη καψεις μυς. Δεν βλεπω λογο να καθεσαι 2,5 ωρες. Αν θες να κανεις αεροβιο κανε δεαδλιφτ front squat militarry και βαλε αλλες 2-3 ασκησεις κυκλικα οσο αντεξεις οχι failure 10-15 λεπτα κυκλικα αυτες τις ασκησεις παιζει να κανεις 2 ωρες αεροβιο για να εχεις την ιδια δαπανη ενεργειας..

Mikekan
31-08-13, 10:28
Εντάξει βρε παιδιά, το να πάτε να κάνετε προπόνηση ποδιών ας πούμε νηστικοί δεν έχει καμία λογική.

Δεν είναι τόσο ότι θα κάψεις μυική μάζα, μην σε απασχολεί αυτό, αλλά με τι ενέργεια θα βγει σωστή προπόνηση? ;)

Μην ακούς τον Worst αυτός έχει στη καθισιά του 5000 θερμίδες, ισχύουν άλλα για αυτόν! :green:

TheWorst
31-08-13, 10:34
Φιλε και με 2500 θερμιδες μια χαρα προπονηση βγαινει.. Μαλιστα εχεις περισσοτερη ενεργεια γιατι ο οργανισμος χρειαζεται ενεργεια για την χονεψη της τροφης , ενω εσυ κανεις προπονηση.

Mikekan
31-08-13, 10:39
Ρε δεν λέω να σκάσεις, τι ενέργεια χρειάζεται ο οργανισμός για να κάψει ένα scoop whey και 50γρ βρώμη 1 ώρα πριν τη προπόνα? Σιγά!

TheWorst
31-08-13, 10:42
Αρκετη και 4-5 ωρες χρειαζεσαι . Ειδικα η βρωμη. Νοημα δεν εχει , ειδικα αμα πες τελευταιο γευμα κανεις στις 10 το βραδυ πες και πηγαινεις πρωϊ νηστικος στις 7,30-8 οπως ο φιλος.. Σιγα μη καψει μαζα με 10 ωρες χωρις φαϊ.Ας ειμαστε σοβαροι.

liveris
31-08-13, 15:06
Χαιρετώ την παρέα και εύχομαι καλό υπόλοιπο καλοκαιριού, καλό φθινόπωρο ή όπως αισθάνεται ο καθένας!!!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την άποψη που ισχυρίζεται ότι δεν πρέπει στο ίδιο γεύμα να συνδυάζουμε αμυλώδη υδατάνθρακα και πρωτεϊνη (το κλασικό δηλ. ρύζι/μακαρόνια/πατάτα - κοτόπουλο/κρεάς/ψάρι) και ότι πρέπει να τρώμε την πρωτεϊνη με ινώδεις μόνο υδατάνθρακες. Όχι να μην τρώμε καθόλου αμυλώδεις, αλλά π.χ. αν θες φάε το ρύζι σου σκέτο και εντάξει το πρωί βρώμη-ασπράδια π.χ οκ. Για λόγους φουσκώματος που με λεγε ένα παιδί να το καταλάβω, αλλά γενικά - και συγκεκριμένα σε περίπτωση που δεν μας ενδιαφέρει η απώλεια κιλών- τι γνώμη έχετε;

δεν ξερω για το τυρι με κρεας αλλα το τυρι δεν συνδιαζεται με ολα οπως πχ με σπανακι..τωρα εγω οταν τρωω κρεας με ρυζι πατατα κτλ + σαλατα νιωθω πολυ πιο σκασμενος απο το να το φαω χωρις σαλατα η απο το να φαω κρεας με σαλατα..δλδ ο συνδιασμος υδατανθρακα + σαλατα με πρηζει..


Τελευταια ξυπναω στις 7:30 και πηγαίνω στις 8 γυμναστήριο,να τρώω πλήρες πρωινό ή κάτι ελαφρύ οπώς whey και ενα φρούτο πρίν;

2,5 ωρες προπονηση ειναι πολυ..καλυτερα μειωσε την προπονηση κ τρωγε κατι μην πας νηστικος για βαρη αν δεν θες να λιποθυμησεις καμια μερα..

spyros Bodybuilding
31-08-13, 15:30
ευχαριστω για τις συμβουλες σου, θα προσπαθησω να τις ακολουθησω
ποσα γευματα πιστευεις οτι πρεπει να τρωω καθε μερα?

Με 3 γεύματα είσαι μια χαρά.Τώρα, αν θες να πάρεις κάτι μετά την προπόνηση, μπορείς να πιείς 2 ποτήρια γάλα και να φας φρυγανιές με μέλι ή μαρμελάδα.Παρόμοια πράγματα με το πρωινό...

Επίσης, μην το παρακάνεις με την προπόνηση.Όπως σου είπα, δεν είσαι σε ηλικία να κάνεις προπονήσεις για όγκο.Μην ζορίσεις τον εαυτό σου.Πες στον γυμναστή να σου φτιάξει ένα πρόγραμμα που να είναι κατάλληλο για την ηλικία σου.

rambo1
31-08-13, 15:40
Με 3 γεύματα είσαι μια χαρά.Τώρα, αν θες να πάρεις κάτι μετά την προπόνηση, μπορείς να πιείς 2 ποτήρια γάλα και να φας φρυγανιές με μέλι ή μαρμελάδα.Παρόμοια πράγματα με το πρωινό...

Επίσης, μην το παρακάνεις με την προπόνηση.Όπως σου είπα, δεν είσαι σε ηλικία να κάνεις προπονήσεις για όγκο.Μην ζορίσεις τον εαυτό σου.Πες στον γυμναστή να σου φτιάξει ένα πρόγραμμα που να είναι κατάλληλο για την ηλικία σου.

συνηθως τρωω
πρωινο
1 σαντουιτς στο σχολειο
μεσημεριανο οτι φτιαξει η μαμα
απογευματινο λιγα μπισκοτα ή φρουτα με χυμο
κατι ελαφρυ για την νυχτα

οσο για την προπονηση, δεν παω γυμναστηριο
θα αρχισω να κανω το προγραμμα που υπαρχει στο φορουμ για το σπιτι, + μια μερα με ασκησεις για ποδια (ελευθερα σκουωτ, επεκτασεις, κλπ)
δεν το παρακανω εχω μονο βαρακια 3-5kg
και με ασκησεις με το βαρος του σωματος
μετα την προπονηση τρωω αναλογα με την ωρα, το απογευματινο συνηθως :green:

TheWorst
31-08-13, 19:43
Σιγα μη ληποθυμησει ρε @λιβερη,αμα ηταν ετσι δε θα υπηρχαμε καν.No evolution .

tolis93
01-09-13, 01:37
πιστευω οτι οσοι εχουν κανει προπονησεις με αδειο στομαχι κ νιωθουν οτι δν εχουν ενεργεια αλλοι τοσοι εχουν κανει παλι νηστικοι και νιωθουν καλυτερα.

sanitarium20
01-09-13, 02:20
Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό που λες Τολη... Πώς να βγάλεις προπόνηση νηστικος;;;

magavaTOUT
01-09-13, 02:32
Υπαρχει διαφορα αναμεσα στο να πας για προπονηση νηστικος μια φορα ετσι για δοκιμη, απο το να το βαλεις μεσα στο προγραμμα. Ολα ειναι θεμα συνηθειας και ο οργανισμος προσαρμοζεται.

Mikekan
01-09-13, 07:25
Eξαρτάται και από τις θες να γυμνάσεις, άλλο να θες να κάνεις προπόνηση δικεφάλων νηστικός και άλλο πόδια.

Vag3lis
01-09-13, 08:28
Και εγώ νομίζω οτι να κάνω στήθος-δικεφαλα,πλάτη-τρικεφαλα ή ποδια-ωμους και καπάκι αερόβια είναι ακραίο να μη φάω τίποτα, θα τρωω κάτι ελαφρύ να με κρατήσει τουλάχιστον στα βάρη

tolis93
01-09-13, 12:06
Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό που λες Τολη... Πώς να βγάλεις προπόνηση νηστικος;;;

εξαρταται.εγω προσωπικα εχω κανει πολλες φορες.κ αρκετες απο αυτες σε ορισμενες ασκησεις ανεβασα κ κιλα.μονο το οτι ειμαι απο υπνο με χαλαει.αλλος δν το τραβαει γιατι νιωθει οτι δν εχει ενεργεια.πιο πολυ θεμα εγκεφαλου ειναι πιστευω.λες και αν φαμε το φαγητο σε 2 ωρες εχει χωνευτει κ εχει γινει ενεργεια για τους μυες...θελει ωρα αυτο. οπως κ να εχει το παιδι παει κ κανει 2 και 2 μισι ωρες προπονηση.το γαλακτικο οξυ θα κανει παρτυ στο σωμα του το φαγητο ειναι???

ΠανοςΒ
01-09-13, 12:12
Παιζει ρολο και το ποσες ωρες εισαι νηστικος. Παντως οι οδηγιες που δινουν ολα τα προεξασκητικα ειναι "μιση ωρα προν την προπονηση και με αδειο στομαχι" και αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος που πολλοι λενε οτι δεν δουλευουν σε αυτους.
Νομιζω οτι το προβλημα ειναι στις πολλες ωρες νηστικος. Εγω δεν μπορω να κουνηθω νηστικος, ποσο μαλλον να προπονηθω.

TheWorst
01-09-13, 18:34
Θα συνεχιζα τη συζητηση βαζοντας καποια παραδειγματα οχι μονο με εμενα αλλα με ατομα που προπονουνται υπερβολικα σκληρα με 200+ δεαδλιφτ σκουωτ μιλιταρι κυκλικα που δεν θα το αντεξετε ουτε καν με φαρμακα και μαλιστα με 20+ ωρες νηστειας,αλλα καλυτερα να επικενρωθουμε στο κυριως θεμα που ειναι η προπονηση.. Κοψε τις 2,5 ωρες προπονηση . Μπορεις να κανεις βαρη πρωϊ , απογευμα αεροβιο , αλλα τα βαρη ειναι αρκετο αεροβιο , οποτε δεν πιστευω οτι χρειαζεσαι , αν βεβαια δεν προπονησαι pussymode.

fitness12
06-09-13, 15:04
ειδα στο σουπερ μαρκετ ενα γαλα χωρις λακτοζη,αλλα ειχε την ιδια ποσοτητα υδατανθρακων με το κανονικο.τι ειδους υδατανθρακες ειναι αυτοι?

Mpozos
06-09-13, 15:21
Ο υδατάνθρακας που έχει το γάλα είναι σάκχαρα.

margarita02
06-09-13, 15:41
Το γάλα χωρίς λακτόζη περιέχει λακτόζη όπως και το κανονικό απλά έχουν προσθέσει ένα ένζυμο τη λακτάση το οποίο λείπει από όσους έχουν δυσανεξία στη λακτόζη με αποτέλσμα να γίνεται πιο εύπεπτο.

Billys51
09-09-13, 15:01
Παιδια καλημερα! στο φορουμ διαβασα οτι σε περιοδο ογκου πρεπει να παιρνουμε 3-3,5 γραμμαρια πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους αλλα μετα στο θεμα "πρωτεινες" διαβασα οτι για αθλητες ββ πρεπει να ειναι απο 1,2 εως 2 γραμμαρια πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους..τελικα ποιο απο τα 2 ειναι το σωστο?:unsure:

Mikekan
09-09-13, 15:02
2 με 2.5 γραμμάρια είναι καλά ανεξαρτήτως όγκου ή γράμμωσης.

Billys51
09-09-13, 15:38
σε ευχαριστω για την απαντηση! εγω τωρα χρειαζομαι 3.000 θερμιδες για συντηρηση βαρους.επειδη ειμαι στον ογκο τωρα τις εκανα 3.250 και σταδιακα θα αυξανω.Μεχρι ποσες πρεπει να φτασω ωστε να μεινω σταθερος?

Mikekan
09-09-13, 15:40
Όταν βλέπεις να κολλάς σε κιλά θα ανεβάζεις.

Billys51
09-09-13, 15:48
ωραια μια χαρα! και θα ανεβαζω σταδιακα παντα δηλαδη 250-250 ειτε 300-300 οχι αποτομα σωστα? και η περιοδος ογκου να κρατησει 6 μηνες? μετα τους αλλους 6 μηνες να κανω γραμμωση για να εμφανισουν οι μυς που μπηκαν κατα τον ογκο και μετα παλι ογκο για 6 μηνες μετα παλι γραμμωση κτλ?

TheWorst
09-09-13, 15:51
Σε ογκο 1,5 το πολυ 2 για νατουραλ.

Mikekan
09-09-13, 15:56
Σε ογκο 1,5 το πολυ 2 για νατουραλ.

Nα το αφήσουμε στα 2? :green:

Billys51
09-09-13, 15:58
ωραια μια χαρα! και θα ανεβαζω σταδιακα παντα δηλαδη 250-250 ειτε 300-300 οχι αποτομα σωστα? και η περιοδος ογκου να κρατησει 6 μηνες? μετα τους αλλους 6 μηνες να κανω γραμμωση για να εμφανισουν οι μυς που μπηκαν κατα τον ογκο και μετα παλι ογκο για 6 μηνες μετα παλι γραμμωση κτλ?
νατουραλ ειμαι ρε φιλε εννοειτε εδω ουτε καν συμπληρωμα δεν πηρα ακομη :P
2 γρ δηλαδη λες ειναι οτι πρεπει?

TheWorst
09-09-13, 15:58
Κοιτα κανονικα απο βιοχημικη πλευρα λεει στο ΙΦ οτι το 1 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι υπεραρκετο. Απο κει και περα πραττεις αναλογως .

Mikekan
09-09-13, 16:00
Με το καιρό σε αυτό το hobby θα καταλάβεις ότι σε όλες τις ερωτήσεις υπάρχουν 5-6 διαφορετικές απαντήσεις. :green:

Άλλος θα σου πει 1.5, άλλος 2, άλλος 2.5, άλλος 3. Κινήσου κάπου στη μέση όλων αυτών. ;)

Billys51
09-09-13, 16:01
Κοιτα κανονικα απο βιοχημικη πλευρα λεει στο ΙΦ οτι το 1 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι υπεραρκετο. Απο κει και περα πραττεις αναλογως .

εσυ για παραδειγμα ας πουμε ποσα γρ πρωτεινη ανα κιλο παιρνεις?

TheWorst
09-09-13, 16:03
Δεν μετραω ποσο ανα κιλο παιρνω. Απλως τρωω. Εχω μια ποσοτητα 100 γρ πρωτεϊνης απο κρεας , το αλλο οτι ερθει , αν ερθει 20-30 οκ,αν ερθει 50-60 παλι οκ , δεν με πολυενδιαφερει,γιατι μου αρκει.

ΥΓ γενικως κοιταζω 1,5 στον ογκο.

Billys51
09-09-13, 16:07
καταλαβα τι εννοεις! εγω ειμαι 66κιλα και τωρα θελω να κανω λιγο ογκο για να ανεβω..αρα με 130 γρ πρωτεινης την μερα ειμαι καλυμμενος

TheWorst
09-09-13, 16:11
υπερκαλλημενος εισαι απο αποψη πρωτεϊνης.

Billys51
09-09-13, 16:13
ωραια θα παιρνω δηλαδη καθε μερα 110-130 γρ πρωτεινης και επειδη οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 3.000 και κανω ογκο τις πηγα στις 3250 και μολις κολλαει η ζυγαρια θα ανεβαζω θερμιδες και παραλληλα και την πρωτεινη και ολα αυτα θα γινονται τρωγωντας οσο πιο καθαρα γινεται σωστα?

Ανδρεας
09-09-13, 16:44
@Billys51 σωστα λες ομως προσεξε οπως ειπες να τρως καθαρα

Παιδια μια ερωτηση, εγω το καλοκαιρι πχ ξυπνουσα 12-1 το μεσημερι, εκανα την γυμναστικη μου στις 3-4 / 5-6 και κοιμομουν στις 1-4 τα ξημερωματα,
οι θερμιδες που χρειαζοταν ο οργανισμος μου δλδ οι θερμιδες συντηρησης (εμενα 2500) θα ηταν πιο λιγες?
και εκτος απο αυτου ειχα 12 ωρες για να φαω 2700 θερμιδες (στον ογκο), ισως θα επρεπε να τις μειωνα λιγο?
το ξερω οτι περασε το καλοκαιρι και τωρα θα τρωω κανονικα και θα προλαβαινω, ομως για να μην το ξαναπαθω, τι πρεπει να κανω σ αυτην την περιπτωση?

Billys51
09-09-13, 16:59
μετα απο ποση ωρα αφοτου κανουμε γευμα πρεπει να πηγαινουμε για προπονηση?

TheWorst
09-09-13, 17:03
2-3 ωρες Εξαρταται και απτο γευμα

goodfella
09-09-13, 17:28
μετα απο ποση ωρα αφοτου κανουμε γευμα πρεπει να πηγαινουμε για προπονηση?

αν πηγαινεις απογευματινες ωρες γυμναστηριο, φροντισε να εχουν περασει 3 ωρες το λιγοτερο αφου εχεις φαει μεσημεριανο. τωρα, αν εννοεις καποιο γευμα πριν την προπονηση, λογου χαρη καποιο γιαουρτι με βρωμη, νομιζω πως 1 ωρα ειναι καλα.

οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, εξαρταται και το γευμα σου.

Vag3lis
13-09-13, 12:20
αν πηγαινεις απογευματινες ωρες γυμναστηριο, φροντισε να εχουν περασει 3 ωρες το λιγοτερο αφου εχεις φαει μεσημεριανο. τωρα, αν εννοεις καποιο γευμα πριν την προπονηση, λογου χαρη καποιο γιαουρτι με βρωμη, νομιζω πως 1 ωρα ειναι καλα.

οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, εξαρταται και το γευμα σου.

Μπορείς να το αναλυσεις λίγο για να προσαρμοσω τη διατροφή μου

giannaras13
13-09-13, 12:43
εγω σε υποθερμιδικη διατροφη λαμβανω τωρα περιπου 100-120 γρ πρωτεινη

giannaras13
16-09-13, 18:54
για υδατανθρακα στο βραδινο ειναι καλα λιγο μπροκολο?

nikos1234
16-09-13, 20:53
καλυετρα να το καταναλασεις ειναι πιο νωρις μεσα στην εμρα λγω των φυτικων ινων που εχουν...αλλα δεν νομζιω να υαρχει μεγαλο προβλημα

giannaras13
17-09-13, 04:48
Ευχαριστώ φίλε νικό.. Εφόσον η καφεΐνη βοηθάει.. Σε περίοδο υποθερμιδικης διατροφής αν νιώθουμε υπερβολή πείνα κάποτε.. Μπορούμε να πιούμε ένα καφεδάκι χωρίς ζάχαρη ? Ούτως η άλλως μια κούπα καφέ χωρίς ζάχαρη έχει 2-3 θερμίδες.. Τι λέτε ?

ΠανοςΒ
17-09-13, 08:02
Παίζει ο καφές εκτός εάν σε πειράζει στο στομάχι. Εμένα μου αλλάζει τα φώτα και προτιμώ τις κάψουλες καφεινης όποτε αποφασίσω να βάλω.

giannaras13
17-09-13, 11:09
Παίζει ο καφές εκτός εάν σε πειράζει στο στομάχι. Εμένα μου αλλάζει τα φώτα και προτιμώ τις κάψουλες καφεινης όποτε αποφασίσω να βάλω.

ευχαριστω πανο.. εγω εχω αλλο προβλημα που εχει το ιδιο η μανα μου αρα το κληρονομησα... αμα φαω φαγητα με υψηλα λιπαρα ή αν μεινω πολυ ωρα νηστικος φουσκωνει το στομαχι μου,το εντερο δεν ξερω και με πιεζει..γι αυτο η διατροφη με τα 6 γευματα βοηθησε πολυ... ο καφες μια φορα στο τοσο δεν με πειραζει.. κοιταξα και ενα στιγμιαιο σημερα το πρωι στο σουπερ μαρκετ λεει 1 θερμιδα/100 ml ...

RAMBO
17-09-13, 13:28
Μπορεις να πινεις και τσαι

theoskoul
24-09-13, 12:25
Καλημερα.Διαβαζοντας προσεκτικα πολλα απο τα θεματα εδω στο φορουμ εχω μπερδευτει καπως σχετικα με τα γευματα σε καθημερινη βαση.Αναφερονται για 6 γευματα ημερισιως τα οποια ομως ειναι αδυνατο να βγουνε.Για παραδειγμα,πρωινο στις 7,στις 10 δεκατιανο,στις 1 μεσημεριανο.Και μετα απο 3 ωρεσ προπονηση(ωστε να ειναι αδειο το στομαχι στην προπονα).Τελος προπονησης το πρωτεινικο ροφημα και μετα μια ωρα γευμα.Αν λοιπον εχουμε 3 ωρες πριν την προπονηση ,2 ωρες η προπονηση,και 1 ωρα μετα την προπονηση ,μεταξυ των γευματων μιλαμε για κενο 6 ωρων απο το μεσημεριανο και μετα μενει χρονοσ για ακομα 1 γευμα ,το βραδυνο.Ρωταω λοιπον μηπως 6 ωρες ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα μεταξυ γευματων και τελος πως θα χωρεσει ακομη ενα γευμα??

Nikolas_mk2
24-09-13, 12:46
Αρχικά δεν εισαι υποχρεωμενος να κανεις 6 γευματα,μπορεις και με 3-4 να καλυφθεις μια χαρά.Απο κει και περα η προπονηση ειναι 45-60 λεπτα,αν κανεις 2 ωρες βάρη τοτε κατι κανεις τελειως λάθος.

2 ωρες πριν την προπονηση ειναι πολύ καλά για γευμα + 1 της προπ.+ 45-60 λεπτά απο το ροφημα(αν εχεις)τότε εισαι σχεδον στο 4ωρο,ενταξει ειναι ;)

theoskoul
24-09-13, 12:55
Νικο ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Λεγοντας 2 ωρες προπονηση εννοω ολο το σκηνικο(παρκαρισμα αυτοκ.,ντυσιμο,ζεσταμα στον διαδρομο,διαδρομοσ μετα τα βαρη,ντουζ,πουχα κ.τ.π)το οποιο σιγουρα ειναι 2 ωρες και βαλε.Εχω διαβασει οτι προπονα με αδειο στομαχι ειναι η ενδεδηγμενη μεθοδος.Απλα μεσολαβει μεγαλο διαστημα μεταξυ των 2 γευματων και το στομαχι μου διαμαρτυρεται!!!

Nikolas_mk2
24-09-13, 13:07
Κοιτα,αν κανεις προπ.πχ στις 16.00 δοκιμασε να φας στις 14.00,κανε την προποπονηση(μεχρι τις 17.00)και αμεσως μετα ετοιμασε την πρωτείνη,μεχρι να κανεις μπανιο να ντυθεις κτλ.(17.30)θα την εχεις πιει,λιγο μετα τις 18.00 εισαι ετοιμος ξανα για γευμα-δεν νομιζω οτι μπορείς να τα συμπιεσεις περισσότερο-διαφορετικά ασε το ροφημα και παρε ενα ταπερακι με το φαγητό μαζί σου και φάε κανονικά λίγο μετά την προπ.

theoskoul
24-09-13, 13:39
Οκ.Αλλα για να γινει αυτο πρεπει να συμπτιξω πολυ το προγραμμα της προπονησης και να αφαιρεσω την αεροβια(διαδρομος)αλλιως σε μια ωρα δεν βγαινει!!!
Ετσι και αλλιως πρωτεινη περνω μονο πρωι και αμμεσως μετα την προπονηση

alex13
26-09-13, 09:17
Θελω να μου πειτε ποια απ αυτα τα τροφιμα δεν χρειαζεται να καταναλωνω και επισης κανουν κακο στον οργανισμο: αλατι,σιροπια,ξυδι,χυμος λεμονιου,τουρσια,ανιθος,βανιλια,βασιλικος,γλυκανισος,γαρυφαλλο,δαφνη,δενδρολιβανο,δυοσμος,εστραγκον,ζαφορα η κροκος,θυμαρι,κακαο,κανελλα,καρδαμο,καφες,κιμινο,μαραθο,μπαχαρι,μοσχοκαρυδο,παπρικα,πιπερι,ριγανη,σαγκο,ταπιοκα,τζιντζερ,φασκομηλια,chili,harvey sauce,hot sauce,καρυ,ketchup,κυβοι ζωμου,μουσταρδα

alex13
26-09-13, 09:28
ηθελα να ρωτησω οταν λετε για δημητριακα ολικης αλεσεως ποια εννοειται ακριβως..επισης η κρεμα ρυζιου ή σταριου τι ειναι και που το βρισκω..ακομα το λιναρελαιο με το λιναρι αλεσμενο εχουν καποια διαφορα?επισης να μου προτεινετε πως να το βαζω στη διατροφη..και ενα ακομα που θελω μια μικρη εξηγησουλα ειναι το λαδι κανολα

Redbul
26-09-13, 18:09
Ακολουθώ μια διατροφή για γράμμωση και λίγο όγκο και με έχει πειράξει στα νεύρα από την πολλή νηστεία. Καμιά ιδέα;

Nikolas_mk2
26-09-13, 21:32
Και γραμμωση και όγκο....Αν δεν την παλευεις ανεβασε θερμιδες για μερικές μερες να συνελθει λίγο το συστημα και μετα σιγα-σιγα ξανακατεβαινεις

Redbul
27-09-13, 03:11
Μάλιστα... Το ότι έχω μεγαλύτερη όρεξη είναι σημάδι ότι επιταχύνθηκε ο μεταβολισμός από τη HIIT;

Ultra_b
27-09-13, 03:14
rebull γραψε μας αναλυτικα την διατροφη που ακολουθεις ετσι αοριστα δεν μπορει να σε βοηθισει κανεις... Οσο για το οτι ακολουθεις διατροφη για γραμωση αλλα και για λιγο ογκο αυτο δεν γινεται...

Redbul
27-09-13, 14:22
Μου την έχει δώσει ένας γνωστός μου. Δεν το ακολουθώ τελείως πιστά, καθώς λαμβάνω τα γεύματα σε λιγάκι ακατάστατες ώρες. Επίσης ξέρω ότι είναι εφικτός ο όγκος παράλληλα με γράμμωση, εάν τις μέρες προπόνησης καταναλώνεις περισσότερο υδατάνθρακα.



1ο ΓΕΥΜΑ

330 ML ΓΑΛΑ + 1 ΦΛΥΤΖΑΝΙ ΚΟΥΑΚΕΡ+ 2 ΑΣΠΡΑΔΙΑ + 1 ΦΡΟΥΤΟ

2ο ΓΕΥΜΑ

1 ΑΡΑΒΙΚΗ ΟΛΙΚΗΣ ΜΕ ΜΑΡΟΥΛΙ ΚΑΙ 150ΓΡ (ΨΑΡΙ Η ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΜΟΣΧΑΡΙ Η ΜΠΙΦΤΕΚΙ)

3ο ΓΕΥΜΑ

200 ΓΡ(ΨΑΡΙ Η ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΜΟΣΧΑΡΙ Η ΜΠΙΦΤΕΚΙ) + ΠΑΤΑΤΑ ΒΡΑΣΤΗ Η ΡΥΖΙ ΜΑΥΡΟ ΒΡΑΣΤΟ + 1 ΦΡΟΥΤΟ

4ο ΓΕΥΜΑ

150 ΓΡ(ΨΑΡΙ Η ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΜΟΣΧΑΡΙ Η ΜΠΙΦΤΕΚΙ) + 1 ΣΑΛΑΤΑ ΜΕ 2 ΚΟΥΤ ΛΑΔΙ + 1 ΦΕΤΑ ΨΩΜΙ ΟΛΙΚΗΣ

5ο ΓΕΥΜΑ

300 ΓΡ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2% ΣΤΡΑΓΓΙΣΤΟ + 1 ΦΡΟΥΤΟ

* ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 1 ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΕΥΜΑΤΑ. ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ OFF 30% ΚΑΤΩ ΟΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΛΕΙΠΕΣ
** ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΓΕΥΜΑΤΟΣ ΜΕ ΦΑΚΕΣ