PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39]

giannaras13
27-09-13, 19:35
πως το βλεπετε καμμια φορα ως πρωινο για να σπαει η μονοτονια.. αντι για βρωμη με γαλα... να φτιαχνεις ριζογαλο χωρις ζαχαρη?? παλι υδατανθρακας και πρωτεινη δεν ειναι?

tolis93
27-09-13, 20:02
κομπλε ειναι.φτιαξτο κ μονος σου να σαι μεσα στα μακρος κ ειναι τζετ

giannaras13
27-09-13, 20:38
κομπλε ειναι.φτιαξτο κ μονος σου να σαι μεσα στα μακρος κ ειναι τζετ

εννοειται θα το φτιαξω μονος μου... αφου σαν να τρως γαλα με δημητριακα ειναι..

kazos_GR
29-09-13, 12:59
πεδες αν κανω ισοθερμιδικη διατροφη θα παρω ογκο σε συνδιασμο με βαρη? ή θα πρεπει να κανω υπερθερμιδικη διατροφη και αναγκαστικα να παρω λιπος και μετα θα πρεπει να το χασω. ??

KES
30-09-13, 22:40
καλησπερα
εχω απορια για τους υδατανθρακες.. αμα οι υδατανθρακες που περνω εχουν υψηλο γλυκ.δεικτη και οχι χαμηλο οπως "πρεπει" δεν θα εχω τα ιδια αποτελεσματα?
π.χ αντι για βρωμη κ δημητριακα ολικες να περνω κορν φλακς τα απλα.. ή αντι για ψωμι πολυσπορο (που σκεφτομαι να βαλω, θελω γνωμες) να βαλω ασπρο..
οπως και ρυζι κ τα μακαρονια

nikos123456789
03-10-13, 20:45
καλησπερα
εχω απορια για τους υδατανθρακες.. αμα οι υδατανθρακες που περνω εχουν υψηλο γλυκ.δεικτη και οχι χαμηλο οπως "πρεπει" δεν θα εχω τα ιδια αποτελεσματα?
π.χ αντι για βρωμη κ δημητριακα ολικες να περνω κορν φλακς τα απλα.. ή αντι για ψωμι πολυσπορο (που σκεφτομαι να βαλω, θελω γνωμες) να βαλω ασπρο..
οπως και ρυζι κ τα μακαρονια

Μακρια απο ασπρο ψωμι και γενικα καλυτερο θα ηταν να επιλεγεις τροφες με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη δλδ που δεν ειναι επεξεργασμενες γιατι αυτες που εχουν υψηλο γλυκ. δεικτη(που ειναι επεξεργασμενες) εκτοξευουν την ινσουλινη και δινει εντολη να αποθηκευσεις λιπος πραγμα που πιστευω πως δεν θελεις π.χ θα σου ελεγα οπως ειπες να βαλεις το πολυσπορο γτ εχει και πολλες φυτικες ινες και μακαρονια ρυζι να επιλεγεις τα ολικης αλεσεως και φυσικα να μην αντικαταστησεις την βρωμη με τα απλα δημητριακα(φνωμη μου)

kostas kou
07-10-13, 19:28
να ρωτησω κατι,μετα την προπονηση περρνω 5γρ κρεατινη και μιση ωρα μετα ε σκουπ πρωτεινη,μπορω να τα περνω και τα 2 αμεσως μετα την προπονηση?
και κατι αλλο μαγνησιο ποτε ειναι καλο να περνουμε?

Nikolas_mk2
07-10-13, 19:55
^^ Μπορείς,μαγνησιο καλυτερα λίγο πριν τον ύπνο :thumbup:

kostas kou
07-10-13, 20:35
ευχαριστω πολυ αδερφε ;)

sanitarium20
07-10-13, 23:16
να ρωτησω κατι,μετα την προπονηση περρνω 5γρ κρεατινη και μιση ωρα μετα ε σκουπ πρωτεινη,μπορω να τα περνω και τα 2 αμεσως μετα την προπονηση?
και κατι αλλο μαγνησιο ποτε ειναι καλο να περνουμε?

Και γω το κάνω αυτο. Σε ένα σκούπ και τα δύο μαζί.


Το μαγνήσιο τι προσφέρει ακριβώς;

crazylord
09-10-13, 18:43
Και γω το κάνω αυτο. Σε ένα σκούπ και τα δύο μαζί.


Το μαγνήσιο τι προσφέρει ακριβώς;

Μαγνήσιο έχουν τα ΖΜΑ τα οποία συνιστάτε να τα παίρνεις πρίν τον ύπνο!
Αν όμως τρως κάλα δεν υπάρχει λόγος να πέρνει έξτρα μαγνήσιο (-ΖΜΑ)!

Vag3lis
09-10-13, 20:48
Ρε παιδία είχα πάρει zma και tribulus της bodyraise και δε με επερνε εύκολα ο υπνος. Παρεμπιπτόντως 100 ευρώ εδοσα στη Βαρβάκειο τον Σεπτεμβρη και είχα φαι για ενάμιση μήνα,μετα απο 1.5 χρόνο διατροφής και γυμναστικής μονο αμινοξέα, whey και κερατίνη έβγαλαν τα λεφτά τους

crazylord
09-10-13, 20:52
Ρε παιδία είχα πάρει zma και tribulus της bodyraise και δε με επερνε εύκολα ο υπνος. Παρεμπιπτόντως 100 ευρώ εδοσα στη Βαρβάκειο τον Σεπτεμβρη και είχα φαι για ενάμιση μήνα,μετα απο 1.5 χρόνο διατροφής και γυμναστικής μονο αμινοξέα, whey και κερατίνη έβγαλαν τα λεφτά τους

Ακόμα και τα αμινοξέα όταν έχουμε πλήρες διατροφή είναι αχρείαστα!

Vag3lis
09-10-13, 20:56
Ακόμα και τα αμινοξέα όταν έχουμε πλήρες διατροφή είναι αχρείαστα!

Ετσι ειναι απλα μου δινουν καλο focus,καθαρό μυαλό

Pain=strength
11-10-13, 20:59
Καλησπερες παιδια :) προσπαθω να βρω την λειτουργια απο τα πατζαρια στον οργανισμο μας αλλα δεν βρισκω κατι..μπορει καποις να μου πει σε τι προσφερουν και αν γινεται να τρωω σε καθημερινη βαση? :)

nikos123456789
11-10-13, 21:50
Καλησπερες παιδια :) προσπαθω να βρω την λειτουργια απο τα πατζαρια στον οργανισμο μας αλλα δεν βρισκω κατι..μπορει καποις να μου πει σε τι προσφερουν και αν γινεται να τρωω σε καθημερινη βαση? :)

σου καθαριζουν τα νεφρα

giannaras13
12-10-13, 00:13
παιδια... απο τις -600 θερμιδες που ημουν πηγα στις -400 και αφαιρεσα υδατανθρακες μετα τις 4 το μεσημερι.. και χανω καλυτερα... ισχυει η οχι? O.o

Ανδρεας
13-10-13, 14:05
μια απορια καποιου φιλου μου,
για βραδυ ειναι πολλα να φας:
1 τονο μικρο, 1κομ στηθος κοτοπουλο, 5-6 ασπραδια, και 1 κροκο ?
:welcome:

margarita02
13-10-13, 14:37
Δεν ειναι οτι ειναι πολλα αλλα οτι δεν ταιριαζουν μεταξυ τους. Ας διαλεξει μια πηγη πρωτεινης και ας φαει οσο νομιζει. Αυγο με ψαρι δεν ειναι και ο πιο ιδανικος συνδιασμος. Ουτε κοτοπουλο μαζι με ψαρι.

Ανδρεας
13-10-13, 14:44
^
σ ευχαριστω μαργαριτα, θα του το πω :welcome:

Avice21
19-10-13, 16:18
Γεια σας παιδια ειμαι 16 χρόνων και σχετικα εχω μερικα κιλα.
Θα ηθελα να μει καποιος τι χρειαζεται να τρωω μετα την προπονηση (mma), επειδή ειναι και λιγο αργα οταν τελειωνω την προπονηση (10 το βραδυ-καθε μερα)
Ευχαριστω..
Συνεχίστε την καλη δουλεια :D

mitsoulas
19-10-13, 21:29
Eκεινη την ωρα μην φας υδατανθρακα φαε κατι πρωτεινουχο , αυτα.

Nikolas_mk2
19-10-13, 21:50
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1838-%CE%A3%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8C-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7 :welcome:

giannaras13
20-10-13, 17:06
Επειδη αν τρωω βρωμη το πρωι με το γαλα σχεδον παντα εχω ενα φουσκωμα παει να σπασει η κοιλια μου..μπορω να τα αντικαταστησω με κατι αλλο? η να τριβω μια φετα μαυρο ψωμι στο γαλα?

tooyPapoi
27-10-13, 20:12
Καλησπερα

ειμαι 18 χρονων και ειμαι κοντα 108 κιλα και 1,74 υψος.λοιπον, θα ηθελα να παω στα 84 αλλα δεν εχω καποια ιδιαιτερη διατροφη.απλα δεν τρωω τηγανιτα,fastfood και ετσι, πατατακια-αναψυκτικα σαντουιτς κτλπ.

πως μπορω να χασω αυτα τα 24 κιλα ?τρωω φαγητα του φουρνου,λαχανικα,φρουτα,οσπρια τα παντα, νερο-τσαι.δεν μπορω να παω γυμναστηριο γτ ειναι λιγο πιεσμενος απο τα σχολεια.τι μου προτεινετε να κανω?τρεξιμο?ασκησεις στο σπιτι?

το θεμα μου ειναι δεν ξερω τι να τρωω πριν παω για τρεξιμο και δεν ξερω τι να τρωω μετα την γυμνστικη στο σπιτι η το τρεξιμο στην φυση ετσι ωστε να χασω τα περιττα κιλα.


ευχαριστω,
papoi

psonara
27-10-13, 20:42
παιδια μια ερωτηση!τι γνωμη εχετε για το συκωτι?
πρεπει να ανεβασω λιγο το σιδηρο και μου ειπαν οτι ιδανικη πηγη ειναι το συκωτι!εγκρινετε η' οχι?

grtech
27-10-13, 21:11
^
Μια χαρά είναι το συκωτάκι αφού περιέχει πλήρες προφίλ αμινοξέων συν πολύ καλές ποσότητες βιταμινών ''κυρίως βιταμίνη Α'' και μετάλλων και αμα το συνδυάσεις μαζί με μπόλικο λεμόνι είναι το βέλτιστο.
Θα σου πρότεινα το συκώτι να το συντροφεύεις μαζί με σπανάκι ''που περιέχει μεγαλύτερες ποσότητες σιδήρου'' και αυτό μαζί με λεμόνι γιατί η βιταμίνη C που περιέχει ενεργοποιεί την πλήρη απορρόφηση του σιδήρου όπως επίσης και το φολικό οξύ που περιέχεται στο σπανάκι αλλά και η Β12 που υπάρχει στο συκώτι.

Έτσι συκώτι με σπανάκι και χορταρικό συν κανένα φρουτάκι ;) είναι ο τέλειος συνδυασμός.

liveris
27-10-13, 21:30
^^
το συκωτι ειναι απο τις καλυτερες πηγες σιδηρου φαε αφοβα..ειχα κ γω προβλημα παλιοτερα μου επεσε ο αιματοκριτης απο την διατροφη κ πλακωθηκα στα μασχαρια
συκωτια αποξηραμενα βερυκοκα επισης κτλ.. το σπανακι κ γενικα οι φυτικες τροφες που περιεχουν σιδηρο μην τις υπολογιζεις πολυ γιατι η μορφη σιδηρου που εχουν
δεν αποροφατε ευκολα απο τον οργανισμο,..

giannaras13
27-10-13, 22:42
για σιδηρο 1)μοσχαρι 2)συκωτι 3)φακες θα τα τρως μαζι με μια πηγη βιταμινης c (πορτοκαλι η ακομα καλυτερα ακτινιδιο) ...

gymele
27-10-13, 22:51
Εχε ομως υποψιν οτι εχει πολυ μεγαλη ποσοτητα χολιστερινης επισης ...

liveris
27-10-13, 22:56
^
το συκωτι εχει παραπανω απο το μοσχαρι...επισης οπως ειπα οι φυτικες τροφες ο σιδηρος που εχουν δεν αποροφαται ευκολα απο τον οργανισμο οποτε προτιμαμε
ζωικες τροφες...

margarita02
27-10-13, 23:32
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας απασχολεί η χολιστερίνη. Ίσα ίσα που μπορεί να χρειάζεται. Εκτός από τα παραπάνω που ανέφεραν τα παιδιά είναι και τα ολόκληρα αυγά. Επίσης ένα συμπλήρωμα βιτ. C θα βοηθούσε σε κάθε περίπτωση. Οι πολλές φυτικές ίνες εμποδίζουν την απορρόφηση όχι μόνο του σιδήρου αλλά και άλλων θρεπτικών συστατικών.

Psonara μην τρελαίνεσαι. Προσθέσεις μία μερίδα ακόμα κρέας στη διατροφή σου και ένα αυγό και το λύνεις αυτό το θέμα. Άμα λέμε 100 γρ. κρέας μέσα στην ημέρα εκεί που είσαι και με γυμναστική δεν σε φτάνουν δεν ακούς. Να τα. Δεν είναι μόνο θερμίδες η διατροφήήηηη. Θα σου λείπουν βιταμίνες όχι μονο σίδηρος εάν δεν τρως σωστά.

giannaras13
28-10-13, 02:26
το πολυ πολυ βαλε βακαλαο για να γλυτωσεις θερμιδες ωστε να μπει και το μοσχαρακι.. εγω απο την 1η δημοτικου μεχρι την πρωτη λυκειου επαιρνα σιδηρο σημπληρωματα και 3-4 φορες την βδομαδα μοσχαρακι και φακες...

grtech
28-10-13, 19:53
Επειδή για πολύ καιρό πίστευα και εγώ αυτά που άκουγα ότι ο σίδηρος απο το σπανάκι δεν απορροφάτε παρά μόνο το 2% κλπ υπάρχουν παλιές έρευνες που γίνανε πάνω σε νεαρές γυναίκες και δείχνανε ότι ο συνδυασμός μοσχαρίσιου κρέατος ''Β12'' και σπανακιού αύξανε το ποσοστό και την απορρόφηση σιδήρου, υπάρχουν επίσης έρευνες που δείχνουν ότι η βιταμίνη C ενεργοποιεί την απορρόφηση σιδήρου και απο τις ζωικές και απο τις φυτικές τροφές και ότι αφορά επίσης το οξαλικό οξύ που ήταν η αιτία να βγάζουν το σπανάκι άχρηστο, υπάρχουν νέες έρευνες που δείχνουν οτι ναι μεν μειώνεται η απορρόφηση του σιδήρου αλλά όχι στα τραγικά ποσοστά του 2%.

Για αυτό γράφω καλό είναι να γίνεται ο συνδυασμός συκώτι μοσχαρίσιο μαζί με σπανάκι και μπόλικο λεμόνι για τους λόγους που έγραψα παραπάνω.

Τώρα οτι αφορά τις φυτικές ίνες ναι ισχύει αλλά τι ποσοστό χρειάζεται για να επηρεάσει την απορρόφηση του σιδήρου παραμένει αδιευκρίνιστο, με το ίδιο σκεπτικό οι φυτικές ίνες επηρεάζουν την απορρόφηση και άλλων μικροστοιχείων. Μέχρι τότε τα πλήρη και σωστά συνδυασμένα και μαγειρεμένα γεύματα είναι μια καλή λύση για την πρόσληψη μεγάλου ποσοστού απο τις βιταμίνες και μέταλλα που χρειαζόμαστε καθημερινά.

psonara
29-10-13, 12:56
σας ευχαριστω ολους σας για τη βοηθεια!θα το ενταξω συντομα στη διατροφη μου!;)
βασικα ο αιματοκριτης μου ειναι καλος αλλα ο σιδηρος ειναι στο οριο οποτε καλο ειναι να τον αυξησω!;)
μαργαριτα μου το ξερω οτι η διατροφη δεν ειναι θερμιδες...εγω τουλαχιστον πλεον δεν μετραω οπως ολες οι περισσοτερες κοπελες και με τη βοηθεια σας εχω αυξησει κατα που τη διατροφη μου και την εχω εμπλουτισει και με τροφες που δεν αγγιζα!;)
οσο τρωω πιο συχνα μοσχαρι και θα ενταξω και το συκωτι!ελπιζω να μ'αρεσει η γευση του!:P
δεν σας ρωτησα τι συκωτι να παρω μοσχαρισιο η' απο κοτοπουλο?

kazos_GR
29-10-13, 14:28
σας ευχαριστω ολους σας για τη βοηθεια!θα το ενταξω συντομα στη διατροφη μου!;)
βασικα ο αιματοκριτης μου ειναι καλος αλλα ο σιδηρος ειναι στο οριο οποτε καλο ειναι να τον αυξησω!;)
μαργαριτα μου το ξερω οτι η διατροφη δεν ειναι θερμιδες...εγω τουλαχιστον πλεον δεν μετραω οπως ολες οι περισσοτερες κοπελες και με τη βοηθεια σας εχω αυξησει κατα που τη διατροφη μου και την εχω εμπλουτισει και με τροφες που δεν αγγιζα!;)
οσο τρωω πιο συχνα μοσχαρι και θα ενταξω και το συκωτι!ελπιζω να μ'αρεσει η γευση του!:P
δεν σας ρωτησα τι συκωτι να παρω μοσχαρισιο η' απο κοτοπουλο?

και τα 2 ειναι υπεροχα!

liveris
29-10-13, 15:13
^
μοσχαρισιο βρε..το κοτοπουλο δεν εχει τοσο πολυ ..

psonara
29-10-13, 21:20
^
μοσχαρισιο βρε..το κοτοπουλο δεν εχει τοσο πολυ ..

φιλε λιβερη καπου διαβασα στο διαδικτυο οτι το συκωτι απο κοτοπουλο εχει περισσοτερη πρωτεινη απο το μοσχαρισιο σε αντιθεση με το κρεας τους!;)
για ψαξτο και πες μου!

margarita02
29-10-13, 21:50
Psonara για το σίδηρο εννοεί ότι έχει περισσότερο. Το μοσχαρίσιο να πάρεις. Την πρωτεϊνη θα προσπαθήσεις να την συμπληρώνεις από κάπου αλλού. Π.χ. αυγά.

Οι τροφές που λες πως παλιά δεν άγγιζες και πως τώρα έχεις εντάξει στη διατροφή σου εξακολουθούν να είναι κενές από θρεπτικά συστατικά. Το φαγητό είναι το ίδιο με αυτό που έτρωγες και πριν. Δεν έχει αλλάξει κάτι.

psonara
30-10-13, 17:09
Psonara για το σίδηρο εννοεί ότι έχει περισσότερο. Το μοσχαρίσιο να πάρεις. Την πρωτεϊνη θα προσπαθήσεις να την συμπληρώνεις από κάπου αλλού. Π.χ. αυγά.

Οι τροφές που λες πως παλιά δεν άγγιζες και πως τώρα έχεις εντάξει στη διατροφή σου εξακολουθούν να είναι κενές από θρεπτικά συστατικά. Το φαγητό είναι το ίδιο με αυτό που έτρωγες και πριν. Δεν έχει αλλάξει κάτι.

δικο μου λαθος!σιδηρο ηθελα να γραψω.λενε οτι εχει περισσοτερο απο κοτοπουλο!
οσο για τις τροφες που τρωω και λες οτι ειναι κενες και οτι κανω την ιδια διατροφη με πριν τι ακριβως εννοεις?
τι διαφορετικο κανουν ολοι οι αλλοι και κανω εγω λαθος?ειλικρινα απαντησε μου γιατι δεν σε καταλαβαινω...
ολες οι κοπελες εδω τρωνε 1200-1500 θερμιδες την ημερα,εχουν χαμηλο υδατανθρακα ...εγω κανω το αντιθετο ακριβως..τρωω γυρω στις 2000 θερμιδες την ημερα τρωω πολυ υδατανθρακα εχω αυξησει τα καλα λιπαρα..λοιπον που ειναι το λαθος και εγω δεν το βλεπω?ειλικρινα θελω μια απαντηση αν κανω λαθος να διορθωθω

margarita02
30-10-13, 17:46
Εννοώ πως όλες οι κοπέλες που λες εκτός από τις θερμίδες έχουν κι ένα καλό πρωϊνό και έπειτα κάθε τρεις ώρες κρέας ή ψάρι. Εσύ έχεις μία. Όση δηλ. είχες και πριν και το μόνο που έχεις αλλάξει είναι να προσθέσεις φυστικοβούτυρο που για εκεί που το θέλουμε δεν προσφέρει κάτι. Το γιαούρτι που τρως από το πρωϊ μέχρι το βράδυ δεν έχει ούτε βιταμίνες ούτε σίδηρο γι αυτό και βρίσκεται ο σίδηρός σου στα όρια.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως στις ίδιες θερμίδες και λιγότερες ίσως μπορείς να προσθέσεις θρεπτικά συστατικά όπως μία μερίδα ακόμα κρέας εκτός από το συκώτι που σκέφτεσαι να βάλεις, πράσινα λαχανικά, π.χ. σπανάκι, μπρόκολο, αυγά στο πρωϊνό που έχεις πολύ καιρό να βάλεις, να φτιάξεις δηλ. μία διατροφή με σωστές καθαρές τροφές για κάποιο διάστημα.

Καλό το φυστικοβούτυρο και το γιαούρτι αλλά από την στιγμή που έχεις πρόβλημα καλό θα ήταν να το περιόριζες για λίγο στη μία μερίδα για να μπουν και τροφές που θα σε βοηθήσουν να ανέβάσεις το σίδηρό σου. Η διατροφή που κάνεις τώρα δεν πρόκειται να σε βοηθήσει να τον ανεβάσεις. Να τον ρίξεις κι άλλο ίσως. Γι αυτό στο επισημένω. Εάν δηλ. δεν σου παρουσιαζόταν κάποιο πρόβλημα, που αποκλείεται να μην σου παρουσιαζόταν, θα λέγαμε όλοι α ωραία καλά πας μην αλλάξεις κάτι. Τώρα που υπάρχει τί να λέμε; Ότι όλα αυτά είναι σωστά; Λέμε απλά τί μπορείς να διορθώσεις και ίσως να ξαναέριχνες μια ματιά σε άλλες διατροφές να δεις σε τί διαφέρουν. Αμάν κάναμε να προσθέσεις λίγη πρωτεϊνη έστω κι από γιαούρτι. Το ίδιο θα γίνει και τώρα μέχρι να κάνεις τις κατάλληλες αλλαγές.

psonara
30-10-13, 18:15
Εννοώ πως όλες οι κοπέλες που λες εκτός από τις θερμίδες έχουν κι ένα καλό πρωϊνό και έπειτα κάθε τρεις ώρες κρέας ή ψάρι. Εσύ έχεις μία. Όση δηλ. είχες και πριν και το μόνο που έχεις αλλάξει είναι να προσθέσεις φυστικοβούτυρο που για εκεί που το θέλουμε δεν προσφέρει κάτι. Το γιαούρτι που τρως από το πρωϊ μέχρι το βράδυ δεν έχει ούτε βιταμίνες ούτε σίδηρο γι αυτό και βρίσκεται ο σίδηρός σου στα όρια.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως στις ίδιες θερμίδες και λιγότερες ίσως μπορείς να προσθέσεις θρεπτικά συστατικά όπως μία μερίδα ακόμα κρέας εκτός από το συκώτι που σκέφτεσαι να βάλεις, πράσινα λαχανικά, π.χ. σπανάκι, μπρόκολο, αυγά στο πρωϊνό που έχεις πολύ καιρό να βάλεις, να φτιάξεις δηλ. μία διατροφή με σωστές καθαρές τροφές για κάποιο διάστημα.

Καλό το φυστικοβούτυρο και το γιαούρτι αλλά από την στιγμή που έχεις πρόβλημα καλό θα ήταν να το περιόριζες για λίγο στη μία μερίδα για να μπουν και τροφές που θα σε βοηθήσουν να ανέβάσεις το σίδηρό σου. Η διατροφή που κάνεις τώρα δεν πρόκειται να σε βοηθήσει να τον ανεβάσεις. Να τον ρίξεις κι άλλο ίσως. Γι αυτό στο επισημένω. Εάν δηλ. δεν σου παρουσιαζόταν κάποιο πρόβλημα, που αποκλείεται να μην σου παρουσιαζόταν, θα λέγαμε όλοι α ωραία καλά πας μην αλλάξεις κάτι. Τώρα που υπάρχει τί να λέμε; Ότι όλα αυτά είναι σωστά; Λέμε απλά τί μπορείς να διορθώσεις και ίσως να ξαναέριχνες μια ματιά σε άλλες διατροφές να δεις σε τί διαφέρουν. Αμάν κάναμε να προσθέσεις λίγη πρωτεϊνη έστω κι από γιαούρτι. Το ίδιο θα γίνει και τώρα μέχρι να κάνεις τις κατάλληλες αλλαγές.


οι εξετασεις μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι πολυ καλες!ακομα καο ο αιματοκριτης τελειος απλα εγω θελω να αυξησω το σιδηρο για να εχω περιθωριο να μην πεσω αν και ποτε δεν εχω πεσει!
οσο για το κρεας τρωω 200 με 250 γρ το μεσημερι και οι αλλες κοπελες 200γρ ολη τη μερα οποτε δεν εχω ελλειψη κρεατος!και μην μου πεις να το σπασω ...δεν προλαβαινω λογω ωραριου και δεν εχει και νοημα αφου συμπληρωνω κι αλλη πρωτεινη συν του κρεατος απο το γιαουρτι!
οσο για τα αυγα εχεις δικιο θα τα ξαναενταξω στη διατροφη μου...ειναι πολη σημντικη τροφη και κακως που τα ειχα βγαλει τωρα!επισης εβαλα και 1 φορα την εβδομαδα οσπρια και σχεδον καθε μερα μοσχαρι κατι που δεν το ετρωγα ποτε!αρα δεν εχω προσθεσει μονο το φυστικοβουτυρο!
τη διατροφη μου την εχει βγαλει ειδικος οποτε δεν ειμαι στα τυφλα!το μονο π[ου δεν τηρω ειναι τα αυγα που μου εχει το πρωι αλλα θα το διορθωσω

margarita02
30-10-13, 21:41
Ok psonara εσύ ξέρεις. Συνέχισε τότε έτσι.

psonara
31-10-13, 15:08
Ok psonara εσύ ξέρεις. Συνέχισε τότε έτσι.

μαργαριτα μου εχω ευχαριστα!σημερα ειχα ραντεβου με τον προσωπικο μας παθολογο αρκετα εμπειρο και ενας απο τους καλυτερους γιατρους!ειδε τις εξετασεις και με εξετασε κιολας και η απαντηση του ηταν
''οι συγκεκριμενες εξετασεις δειχνουν εναν απιστευτα υγιη οργανισμο''
τον ρωτησα και για το σιδηρο και μου ειπε οτι δεν ειναι στα ορια και δεν γινεται να εχω παραπανω αφου ουτε ανδρας δεν εχει τετοιο αιματοκριτη!
ολα καλα λοιπον και συνεχιζω αφοβα!σημερα προσθεσα και 2 ολοκληρα αυγουλακια!:P
ειδες σε εμπιστευομαι και σ'ακουω!;)

Nikolas_mk2
31-10-13, 15:23
Μπραβο σου,αυτο ειναι ευχαριστο! :thumbup:

margarita02
31-10-13, 16:32
Μπράβο psonara πολύ καλύτερα. Αυτά με τη διατροφή τα λέμε και τα γράφουμε για να είναι όχι μόνο οι εξετάσεις καλές αλλά και όλα τα υπόλοιπα.

Billys51
05-11-13, 16:11
παιδια καλησπερα! υπαρχει αναλογια καταναλωσης υδατανθρακων οπως εχουμε πει και με την πρωτεινη? για παραδειγμα εχουμε πει οτι τα γρ πρωτεινης να ειναι 1,5 με 2 ανα κιλο..με τα γρ υδατ υπαρχει κατι?

Mikekan
05-11-13, 16:39
Πρωτεΐνη 2 με 2.5 το βάρος σου, λιπαρά ίδια με το βάρος σου και τα υπόλοιπα υδατάνθρακα.

Billys51
05-11-13, 20:50
ευχαριστω! :):weights:

Billys51
07-11-13, 17:02
καλησπερα μαγκες! ακολουθω μια διατροφη καλη (οσο πιο ποιοτικο φαγητο γινεται) απλα ξερω οτι πρεπει να παιρνουμε και μερικα γρ λιπαρα οσα κιλα ειναι το βαρος μας.Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εγω για παραδειγμα ειμαι 70 κιλα, αρα πρεπει να παιρνω 70 γρ λιπαρα καθημερινα.Αν παρω λιγοτερα με την διατροφη που ακολουθω (ειναι καθαρη και δεν παιρνω πολλα γρ λιπαρα) ας πουμε καμια 30-40 γρ την μερα αντι για 70 που πρεπει ειναι κακο? Αν παιρνουμε οσο το δυνατον λιγοτερα γρ λιπαρα γινεται καθημερινα δεν θα ειναι καλυτερα? πρεπει αναγκαστικα να παιρνουμε οσα το βαρος μας?

Steloukos
10-11-13, 00:15
καλησπερα μαγκες! ακολουθω μια διατροφη καλη (οσο πιο ποιοτικο φαγητο γινεται) απλα ξερω οτι πρεπει να παιρνουμε και μερικα γρ λιπαρα οσα κιλα ειναι το βαρος μας.Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εγω για παραδειγμα ειμαι 70 κιλα, αρα πρεπει να παιρνω 70 γρ λιπαρα καθημερινα.Αν παρω λιγοτερα με την διατροφη που ακολουθω (ειναι καθαρη και δεν παιρνω πολλα γρ λιπαρα) ας πουμε καμια 30-40 γρ την μερα αντι για 70 που πρεπει ειναι κακο? Αν παιρνουμε οσο το δυνατον λιγοτερα γρ λιπαρα γινεται καθημερινα δεν θα ειναι καλυτερα? πρεπει αναγκαστικα να παιρνουμε οσα το βαρος μας?

Δεν ειναι υποχρεωτικο να παιρνεις 70γρ λιπαρα.Μπορεις και λιγο παραπανω η λιγο λιγοτερο.40-50 θα επαιρνα εγω το λιγοτερο.Αμα τα λιπαρα που καταναλωνεις προερχονται απο καλες πηγες πχ λαδι,λινελαιο,ψαρι,αβοκαντο,ξηρους καρπους δν υπαρχει λογος να φοβασαι μην βαλεις λιπος.Αμα εχεις σκοπο να ανεβεις σε κιλα παντως δν βλεπω τον λογο να τρως μονο 30-40γρ λιπος.Τι υψος εχεις??

Billys51
10-11-13, 01:08
Δεν ειναι υποχρεωτικο να παιρνεις 70γρ λιπαρα.Μπορεις και λιγο παραπανω η λιγο λιγοτερο.40-50 θα επαιρνα εγω το λιγοτερο.Αμα τα λιπαρα που καταναλωνεις προερχονται απο καλες πηγες πχ λαδι,λινελαιο,ψαρι,αβοκαντο,ξηρους καρπους δν υπαρχει λογος να φοβασαι μην βαλεις λιπος.Αμα εχεις σκοπο να ανεβεις σε κιλα παντως δν βλεπω τον λογο να τρως μονο 30-40γρ λιπος.Τι υψος εχεις??

1,72 και 69 κιλα..βρισκομαι σε φαση ογκου

billy89
10-11-13, 01:21
Μέτρα την πρωτείνη σου και μετά καταμέρισε τις υπόλοιπες θερμίδες ανάμεσα σε λιπαρά και υδατάνθρακες, όπως βολεύεσαι εσύ καλύτερα μέσα στην ημέρα. Μην κολλάς σε στάνταρ νούμερα.

Billys51
12-11-13, 23:16
οχι δεν κολλαω σε νουμερα σιγα τωρα..τι 5 πανω τι 5 κατω..απο την στιγμη που θα κανουμε το μεταπροπονητικο γευμα μετα απο ποση ωρα ειναι καλα να φαω και το βραδυνο (συνηθως 1 γιαουρτι με αμυγδαλα) ? Και μολις φαω το βραδυνο μπορω να πεσω κατευθειαν για υπνο ή να περιμενω λιγο?

Mikekan
14-11-13, 17:58
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τεκμηριωμένα γιατί ενώ λέμε ότι η πολλή πρωτεΐνη (x3+ το ΣΒ) επιβαρύνει τα νεφρά δεν λέμε το ίδιο για το πολύ υδατάνθρακα ή τα πολλά λιπαρά?

Έχει κάτι το διαφορετικό η πρωτεΐνη, στο πως διασπάται ή κάτι άλλο?

Nikolas_mk2
14-11-13, 20:38
^^ α) Οι πρωτείνες περνανε απο νεφρα και συκωτι,οι υδατανθρακες φρουκτόζη/γαλακτόζη απο συκώτι όπως επισης και καποιες βιταμινες(οι λιποδιαλυτες).

β) Η υπερκαταναλωση λιπαρων(πχ 3*)θα φανει πολύ γρηγορα στο καθρεφτη οποτε και-λογικά-θα τη σταματησεις.Αν όχι τοτε σιγα-σιγα θα αρχισουν να παρουσιαζονται υψηλες τιμές στις εξετασεις κι ενα σωρό επιπλοκές στη λειτουργια του οργανισμού.(Ριξε μια ματια σε εξετασεις αιματος παχύσαρκου ατόμου και θα καταλάβεις)

γ) Οι υδατανθρακες θα πρεπει να μετατραπουν σε γλυκόζη οπότε και γινονται αλλες διαδικασιες κυριως στο λεπτό εντερο μεσω ενζυμων κτλ.Φρουκτοζη και γαλακτόζη(λακτόζη δλδ) μεταβολίζονται στο συκωτι αλλα οι καθημερινες τους ποσότητες ειναι πολύ μικρες για να επηρεασουν στο παραμικρό τη λειτουργία του. ;)
Σε περιπτωση υπερκαταναλωσης υδατανθρακων το περισσευμα αποθηκευεται στο λιπώδη ιστό,οπότε έχουμε σταδιακά τις παρενέργειες του -β

Οπότε η υπερκαταναλωση υδατ/λιπαρων μπορουν μακροπρόθεσμα να προκαλέσουν πολύ χειρότερα προβλήματα απο αυτα που προκαλεί η πρωτείνη :thumbup:

Steloukos
14-11-13, 21:22
οχι δεν κολλαω σε νουμερα σιγα τωρα..τι 5 πανω τι 5 κατω..απο την στιγμη που θα κανουμε το μεταπροπονητικο γευμα μετα απο ποση ωρα ειναι καλα να φαω και το βραδυνο (συνηθως 1 γιαουρτι με αμυγδαλα) ? Και μολις φαω το βραδυνο μπορω να πεσω κατευθειαν για υπνο ή να περιμενω λιγο?

Το ιδιο υψος εχουμε αλλα εγω ζυγιζω 73 κιλα.Ειμαι και γω σε περιοδο ογκου και τα λιπαρα που καταναλωνω ειναι 70-75.Στη θεση σου θα καταναλωνα περιπου 70γρ λιπος.Αμα θες λιγοτερα λιπαρα πρεπει τις θερμιδες να τις αντικαταστησεις με υδατανθρακα κυριως.Εγω προτιμω να τρωω περιπου 2800θερμιδες αυτον τον καιρο 47% υδατανθρακα,30% πρωτεινη και 23% λιπος.Μετα απο κανα 2-3ωρο οταν χωνεψεις μπορεις να φας το γιαουρτι με τα αμυγδαλα και να κοιμηθεις μετα απο καμια ωρα.

Mikekan
14-11-13, 23:44
^^ α) Οι πρωτείνες περνανε απο νεφρα και συκωτι,οι υδατανθρακες φρουκτόζη/γαλακτόζη απο συκώτι όπως επισης και καποιες βιταμινες(οι λιποδιαλυτες).

β) Η υπερκαταναλωση λιπαρων(πχ 3*)θα φανει πολύ γρηγορα στο καθρεφτη οποτε και-λογικά-θα τη σταματησεις.Αν όχι τοτε σιγα-σιγα θα αρχισουν να παρουσιαζονται υψηλες τιμές στις εξετασεις κι ενα σωρό επιπλοκές στη λειτουργια του οργανισμού.(Ριξε μια ματια σε εξετασεις αιματος παχύσαρκου ατόμου και θα καταλάβεις)

γ) Οι υδατανθρακες θα πρεπει να μετατραπουν σε γλυκόζη οπότε και γινονται αλλες διαδικασιες κυριως στο λεπτό εντερο μεσω ενζυμων κτλ.Φρουκτοζη και γαλακτόζη(λακτόζη δλδ) μεταβολίζονται στο συκωτι αλλα οι καθημερινες τους ποσότητες ειναι πολύ μικρες για να επηρεασουν στο παραμικρό τη λειτουργία του. ;)
Σε περιπτωση υπερκαταναλωσης υδατανθρακων το περισσευμα αποθηκευεται στο λιπώδη ιστό,οπότε έχουμε σταδιακά τις παρενέργειες του -β

Οπότε η υπερκαταναλωση υδατ/λιπαρων μπορουν μακροπρόθεσμα να προκαλέσουν πολύ χειρότερα προβλήματα απο αυτα που προκαλεί η πρωτείνη :thumbup:

Εισαι αρχηγός Νικόλα! Σε ευχαριστω πολυ!

beefmeup
15-11-13, 01:03
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τεκμηριωμένα γιατί ενώ λέμε ότι η πολλή πρωτεΐνη (x3+ το ΣΒ) επιβαρύνει τα νεφρά δεν λέμε το ίδιο για το πολύ υδατάνθρακα ή τα πολλά λιπαρά?

Έχει κάτι το διαφορετικό η πρωτεΐνη, στο πως διασπάται ή κάτι άλλο?

το "πολυ" πρωτεινη ειναι κατι πολυ σχετικο.
το βασικο πραγμα που πρεπει να εξετασουμε ειναι ποιος περνει αυτη την "πολυ" πρωτεινη,κ σε τι κατασταση βρισκεται σωματικα.
το χ3 που αναφερεις σαν παραδειγμα,ειναι σχετικο...αν περνει αυτη την ποσοτητα ενας φιλους μου 70 κιλα skinyfat ειναι μαλλον πολυ για αυτον,γιατι δεν εχει κ τοση μυικοτητα..
αν τωρα την περνει ενας αλλος φιλος μου 70 κιλα με 10% λιπος ειναι μαλλον οκ,κ δεν θα εχει θεμα..γιατι πρωτιστως η πρωτεινη χρησιμοποιειται απο τους μυς,κ μετα τα παραγωγα της περνανε αλλου..
κ παλι ομως παιζει ρολο κ τι διατροφη κανει αυτος ο φιλος μου..ειναι υπερθερμιδικα,ειναι υπο..?
κ μετα φυσικα παιζουν ρολο οι προπονησεις,που κ πως γινονται κ με τι ογκο η ενταση/διαρκεια.
ολα αυτα ειναι σημαντικοι παραγοντες που καλο ειναι να τους εξεταζουμε.

επιπελον σοβαρες επιστημονικες ενδειξεις για βλαβες σε υγιεις ανθρωπους απο υπερκαταναλωση πρωτεινης δεν υπαρχουν.
μια μετα-αναλυση για οποιον εχει ορεξη για διαβασμα εδω. (http://www.nutritionandmetabolism.com/content/2/1/25)

Mikekan
15-11-13, 09:06
Σε ευχαριστω πολυ beef! Θα το κοιτάξω! :)

giannaras13
17-11-13, 14:57
παιδια μου βγαζει οτι οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 1950... και μετα λεει πολλαπλασιαστε με εναν αριθμο πχ. 1.5 για μετρια δραστηριοτητα... τωρα κανω 5 προπονησεις περιπου 7 ωρες την εβδομαδα.. αμα το πολλαπλασιασω πχ με 1.5 παει στις 3000 θερμιδες χρειαζομαι τοσες πολλες για να παρω ογκο? O.o

Steloukos
17-11-13, 18:09
Φιλε πες μας κιλα και υψος.Δεν γινεται να απαντηθει το ερωτημα σου αλλιως...

giannaras13
17-11-13, 18:40
Φιλε πες μας κιλα και υψος.Δεν γινεται να απαντηθει το ερωτημα σου αλλιως...

Ειμαι 1.90 80 κιλα.. τωρα θα σταματησω την υποθερμιδικη πηγα εκει που ηθελα με το λιπος..

Steloukos
17-11-13, 19:04
Ειμαι 1.90 80 κιλα.. τωρα θα σταματησω την υποθερμιδικη πηγα εκει που ηθελα με το λιπος..

Οι 3000 θερμιδες ειναι μια χαρα και ισως να σου πεσουν και λιγες.Εγω που ειμαι 73 κιλα καταναλωνω 2800-2900 θερμιδες.Δοκιμασε μια διατροφη με 3000 θερμιδες και μετα θα κρινεις αμα σου πεφτουν λιγες η πολλες,ο καθε ανθρωπος δεν εχει τον ιδιο μεταβολισμο.Θα σου προτεινα να καταναλωνεις 220γρ πρωτεινη,υδατανθρακες 360γρ και λιπος 77γρ.Δλδ 3000 θερμιδες προερχομενες 48% απο υδατανθρακα,29% πρωτεινη και 23% λιπος.Δοκιμασε αυτες τις ποσοτητες και μετα κανεις οτι αλλαγη χρειαζεται.:toast:

giannaras13
19-11-13, 13:30
παιδια ζυγιστικα σημερα μετα την προπονηση μετα απο 20 μερες,οπου σ' αυτες τις μερες αυξησα θερμιδες πηγα υπερθερμιδικα,αυξησα κατα πολυ την προπονηση 5 μερες την εμβομαδα και εβαλα και whey , και παρατηρησα πηρα 1 κιλο αλλα το σωμα μου ειναι πιο στεγνο απο πριν! γινεται αυτο? τι διαολο αλλαξε ο μεταβολισμος?:unsure:

papagias++
19-11-13, 18:20
ακυρη σχετικα ερωτηση αλλα τα οσπρια σε συνδιασμο με πρωτεινη παντα(ψαρι κλπ κλπ) ειναι καλα|? εγω προσωπικα προτιμω να τρωω οσπρια (ρεβυθια,φακες,φασολια, φαβα) παρα ρυζι

papagias++
19-11-13, 18:22
παιδια ζυγιστικα σημερα μετα την προπονηση μετα απο 20 μερες,οπου σ' αυτες τις μερες αυξησα θερμιδες πηγα υπερθερμιδικα,αυξησα κατα πολυ την προπονηση 5 μερες την εμβομαδα και εβαλα και whey , και παρατηρησα πηρα 1 κιλο αλλα το σωμα μου ειναι πιο στεγνο απο πριν! γινεται αυτο? τι διαολο αλλαξε ο μεταβολισμος?:unsure:


μια χαρα γινετε αν κανεις σωστη διατροφη γινεται... ιδιαιτερα αν εισαι κατω απο 18. θα σου φερω παραδειγμα ενα παλικαρι στο σχολειο μου ο οποιος βεβαια πηγαινε ποδοσφαιρο αλλα και γυμναστηριο και τον εβαλαν στην ομαδα να παρει 5-6 κιλα και οταν τον ξαναειδα ηταν απλα πιο μυοδης και ειχε το ιδιο η λιγοτερο λιπος.

giannaras13
19-11-13, 22:37
μια χαρα γινετε αν κανεις σωστη διατροφη γινεται... ιδιαιτερα αν εισαι κατω απο 18. θα σου φερω παραδειγμα ενα παλικαρι στο σχολειο μου ο οποιος βεβαια πηγαινε ποδοσφαιρο αλλα και γυμναστηριο και τον εβαλαν στην ομαδα να παρει 5-6 κιλα και οταν τον ξαναειδα ηταν απλα πιο μυοδης και ειχε το ιδιο η λιγοτερο λιπος.

δεν ξερω..παραξενευτηκα πολυ γι αυτο.. αμα δεν ανεβασεις πολυ θερμιδες με ποιοτικη τροφη πως να παρεις :unsure:

giannaras13
25-11-13, 18:15
Εχω ανεβασει τον υδατανθρακα και τις θερμιδες και τωρα παιρνω και την myofusion της gaspari.. Και σε σχεση με πριν που ημουν υποθερμιδικα ειδικα στους δικεφαλους και στο στηθος δεν νιωθω πρηξιμο :( εφερε τετοια διαφορα η διατροφικη αλλαγη?

margarita02
26-11-13, 23:28
Πήρα σήμερα κάτι γκρέιπ φρούιτ και μου λένε να μην τα δοκιμάσω γιατί προκαλούν ταχυπαλμία και μπορεί να είναι επικύνδυνα. Ξέρει κανείς εαν ισχύει κάτι τέτοιο;

margarita02
26-11-13, 23:31
Εχω ανεβασει τον υδατανθρακα και τις θερμιδες και τωρα παιρνω και την myofusion της gaspari.. Και σε σχεση με πριν που ημουν υποθερμιδικα ειδικα στους δικεφαλους και στο στηθος δεν νιωθω πρηξιμο :( εφερε τετοια διαφορα η διατροφικη αλλαγη?

giannaras 13 Πόσες θερμίδες έτρωγες πριν και πόσο τις έχεις ανεβάσει τώρα; Τί σε προβληματίζει δεν έχω καταλάβει. Εάν βάζεις λίπος ή μυικό ιστό; Λιπαρά τρως καθόλου;

Nikolas_mk2
26-11-13, 23:38
Πήρα σήμερα κάτι γκρέιπ φρούιτ και μου λένε να μην τα δοκιμάσω γιατί προκαλούν ταχυπαλμία και μπορεί να είναι επικύνδυνα. Ξέρει κανείς εαν ισχύει κάτι τέτοιο;

Απο μονα τους όχι αλλα αν παίρνεις φαρμακα θα πρεπει να συμβουλευτεις το γιατρό σου γιατι μεχρι σήμερα εχουν εντοπιστεί 83 φαρμακα τα οποια επενεργουν αρνητικά στον οργανισμό με το γκρειπφρουτ,τα 43 εκ των οποιων πολύ σοβαρά οπότε και θα πρεπει να εισαι σιγουρη ;)

margarita02
26-11-13, 23:50
Απο μονα τους όχι αλλα αν παίρνεις φαρμακα θα πρεπει να συμβουλευτεις το γιατρό σου γιατι μεχρι σήμερα εχουν εντοπιστεί 83 φαρμακα τα οποια επενεργουν αρνητικά στον οργανισμό με το γκρειπφρουτ,τα 43 εκ των οποιων πολύ σοβαρά οπότε και θα πρεπει να εισαι σιγουρη ;)

Nικόλα ευχαριστώ. Δεν παίρνω φάρμακα για κανένα λόγο και είμαι ενήμερη για τις αλληλεπιδράσεις που μπορεί να έχουν όταν κανείς παίρνει κάποια από αυτά τα φάρμακα. Το φωνάζουν άλλωστε συνέχεια. Για σκέτα μου λένε ότι μπορεί να προκαλέσουν ταχυπαλμίες σε υγιείς ανθρώπους και ψάχνω ψάχνω και δεν βρίσκω βάση.

Με μισό που θα φάω εγώ δεν νομίζω να μου κάνει κάτι. Δεν τα τρώω συστηματικά ούτε με τα κιλά. Δεν τρώγονται άλλωστε και τόσο εύκολα.

Απλά θα ήθελα να ξέρω εάν όντως προκαλούν ταχυπαλμίες από μόνα τους. Το είπε λένε ένας καρδιολόγος σε κάποια εκπομπή το Σάββατο.

Nikolas_mk2
27-11-13, 00:19
Η οδηγια ειναι γι'ανθρωπους π εχουν καρδιολογικά θεματα,για τους υγιείς δεν υπαρχει κατι,απόσο ξερω τουλαχιστον :unsure:

ArgoSixna
27-11-13, 00:26
ταχυπαλμιες; ωστε γι αυτο λενε για την διαιτα του γκρειπφρουτ! εχω παλμογραφο , θα φαω μια μερα σε ηρεμια να δω διαφορα με αλλο φρουτο ποσο θα ανεβουν αν ανεβουν!!

margarita02
27-11-13, 00:48
Οκ παιδιά ευχαριστώ. Μάλλον ισχύει αυτό που λέει ο Νικόλας αλλά επειδή κυκλοφορούν διάφορα δεν θα ξαναπάρω.

Για τη δίαιτα του γκρειπ φρουιτ δεν ξέρω και ούτε πιστεύω ότι κάτι κάνει τουλάχιστον σε όσους δεν έχουν πρόβλημα. Έριξα μια ματιά στα φάρμακα αλλά δεν είναι μόνο αυτά είναι και οι ορμόνες που μπορεί να μπλοκάρει οπότε για μένα η τελευταία φορά που παίρνω.

ArgoSixna εάν ανεβάσεις παλμούς ενημέρωσέ μας.

ArgoSixna
27-11-13, 01:17
τι σου ειναι η τυχη.. μολις το πετυχα σε ενα προπολεμικο περιοδικο που ξεφυλλιζα..
75716

giannaras13
27-11-13, 12:16
giannaras 13 Πόσες θερμίδες έτρωγες πριν και πόσο τις έχεις ανεβάσει τώρα; Τί σε προβληματίζει δεν έχω καταλάβει. Εάν βάζεις λίπος ή μυικό ιστό; Λιπαρά τρως καθόλου;

επαιρνα 1800 και σταδιακα εχω ανεβει στις 2600 τις μερες της προπονησης και 2100 της μερες που δεν προπονουμε.. απλα στην πλατη,στους ωμους και στα ποδια πχ. εχω πρηξιματα ευκολα, το βλεπω κιολας αλλα ανεβαζω αρκετα κιλα βδομαδα με βδομαδα ... ενω δικεφαλοι και στηθος πριν πρηζονταν και τωρα οχι.. αυτο με προβληματιζει

margarita02
27-11-13, 22:35
τι σου ειναι η τυχη.. μολις το πετυχα σε ενα προπολεμικο περιοδικο που ξεφυλλιζα..
75716

Πολύ ωραία αυτά που γράφει μακάρι να ισχύουν και για εμάς.

margarita02
27-11-13, 22:40
επαιρνα 1800 και σταδιακα εχω ανεβει στις 2600 τις μερες της προπονησης και 2100 της μερες που δεν προπονουμε.. απλα στην πλατη,στους ωμους και στα ποδια πχ. εχω πρηξιματα ευκολα, το βλεπω κιολας αλλα ανεβαζω αρκετα κιλα βδομαδα με βδομαδα ... ενω δικεφαλοι και στηθος πριν πρηζονταν και τωρα οχι.. αυτο με προβληματιζει

Κοίτα είναι όλα λίγο έως πολύ υποκειμενικά όπως τα γράφεις. Από προπόνηση, αερόβια και διατροφή εκτός από τις θερμίδες άλλη γνώση δεν υπάρχει. Αφού λες ότι παίρνεις εύκολα δύο μέτρα άνθρωπως με 2500 χιλιάδες θερμίδες κάτι άλλο φταίει.Μήπως άλλαξες κάτι στην προπόνηση;

giannaras13
28-11-13, 00:05
Κοίτα είναι όλα λίγο έως πολύ υποκειμενικά όπως τα γράφεις. Από προπόνηση, αερόβια και διατροφή εκτός από τις θερμίδες άλλη γνώση δεν υπάρχει. Αφού λες ότι παίρνεις εύκολα δύο μέτρα άνθρωπως με 2500 χιλιάδες θερμίδες κάτι άλλο φταίει.Μήπως άλλαξες κάτι στην προπόνηση;

αεροβιο 2 φορες την εβδομαδα... προγραμμα για ογκο του μπουρναζου #1 .. η αλλαγη στα χερια πχ. ειναι πριν εκανα με αλτηρες τωρα με μπαρα.. αν εχει τοσο πολυ σημασια αυτο

margarita02
28-11-13, 00:33
αεροβιο 2 φορες την εβδομαδα... προγραμμα για ογκο του μπουρναζου #1 .. η αλλαγη στα χερια πχ. ειναι πριν εκανα με αλτηρες τωρα με μπαρα.. αν εχει τοσο πολυ σημασια αυτο

Αφού άλλαξες εξοπλισμό μπορεί να φταίει και αυτό. Δοκίμασε να την κάνεις όπως την έκανες και πες μας αν και έχω την εντύπωση πως με την μπάρα η άσκηση γίνεται πιο σωστά. Τί σου είναι όμως ο εγκέφαλος. Μήπως όταν κάνεις με μπάρα έχεις τα χέρια πολύ κλειστά; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο δοκίμασε και πες μας.

psonara
30-11-13, 21:24
παιδια εχω μια απορια...τι θα μπορουσα να πιω η' να φαω κατι στην προπονηση για να εχω ενεργεια?ευχαριστω

margarita02
01-12-13, 00:15
Παιδιά έχω και εγώ μια απορία. Το ανθότυρο εκτός από κάποια λιπαρά που έχει έχει και καζείνη; Μπορώ το βάλω στη θέση του γιαουρτιού το βράδυ ή να αφήσω το γιαουρτι; Πού μπορώ να τό βάλω;

TRIANTAFYLLOU
01-12-13, 02:18
ρε παιδια το γκρειπ φρουτ είναι ενα φρούτο και δεν υπάρχει περιπτωση σε υγιή άνθρωπο να κάνει κατι , άλλο να υπάρχει ιατρικο ιστορικο που να απαγορεύει την κατανάλωσή του όπως και διαφόρων άλλων τροφων , η χρειάζετε συγκεκρημενη δίαιτα κάποια ασθένεια , μην τα τραγικοποιούμαι τα πράματα αθλούμενοι είμαστε όχι άρωστοι
επίσης είναι γνωστο εδω και χρόνια για τις λιποτροπικές του ιδιότητες , κάποια πράγματα ισχύουν και σε υπερκατανάλωση άλλων φρούτων και τροφων , αλλα για υπερκατανάλωση μιλάμε

TRIANTAFYLLOU
01-12-13, 02:29
Αφού άλλαξες εξοπλισμό μπορεί να φταίει και αυτό. Δοκίμασε να την κάνεις όπως την έκανες και πες μας αν και έχω την εντύπωση πως με την μπάρα η άσκηση γίνεται πιο σωστά. Τί σου είναι όμως ο εγκέφαλος. Μήπως όταν κάνεις με μπάρα έχεις τα χέρια πολύ κλειστά; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο δοκίμασε και πες μας.

δεν υπάρχει σωστο η λάθος εδω είναι τι μας βολεύει καλύτερα και όταν κάνουμε ενα πρόγραμμα σταθερα και αλλάξουμε μια άσκηση πχ μπάρα με αλτήρα μας δίνει την αίσθηση επειδη είχαμε συνηθίσει να κάνουμε την ίδια ότι έχουμε καλύτερο πρήξιμο και μπορει να ισχύει αυτο , αλλα δεν σημαίνει είναι καλύτερα η χειρότερα

αυτα ειναι να χαμε να λέγαμε , αυτο το σχήμα που έχει ο καθένας αυτο αναπτύσει αλλιως θα βγαίναμε φωτοτυπία αν κάναμε τις ίδιες ασκήσεις όλοι , ακούω να λένε αυτη η άσκηση θα σε κάνει κορυφη και διάφορα όσο θα δει κανείς την κορυφη απο το έβερεστ λάιβ τόσο θα δεί και κορυφη αν δεν τό χει
απλα όταν μεγαλώνουν οι μυς λόγω μάζας θα δείξουν καποια κορύφωση αλλα όχι επι της ουσίας
εδω βλέπουμε στα ολύμπια αθλητες με μέγιστη μυικη ανάπτυξη και ο καθένας διατηρει το σχήμα του αυτο δεν αλλάζει εδω χάνει κάποιος στο στηθος , τερας γινετε και πάλι υστερει σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα και αυτη είναι η ομορφια και η μοναδικότητα , εδω ρούχα δεν θελουμε να φοραμε ίδια με άλλους σωμα θα θέλουμε ?

απλα τα πρηξίματα που βλέπουμε στην προπόνηση και άλλες φορες τα έχουμε άλλες όχι έχουν να κάνουν με το πόσο έχουμε φορτωσει υδατανθρακα και γλυκογόνο απο το φαγητο , γι αυτο στο άδειασμα οι αθλητες είναι σαν μαραμένες γαρδένιες ενω όταν τρωνε φούλ υδατανθρακα οι μυς φαίνονται σκασμένοι

επίσης θα σας πω και ενα άλλο κόλπο η μαλλον διαπίστωση που εγω έφαγα κατι χρόνια να το καταλάβω ότι ξεκινούσα να κανω δικέφαλο έκανα τα πρωτα 8-10 σετ και πρηζόταν μια χαρα στην συνεχεια επειδη εκείνα τα χρόνια δεν ξεραμε και καναμε υπερβολές μεχρι τα 20-25 που έκανα έχανα όλο το πρήξιμο και αυτο γιατι έκανα υπερβολές και στην ουσια άδειαζα τους μυς

TRIANTAFYLLOU
01-12-13, 02:46
Παιδιά έχω και εγώ μια απορία. Το ανθότυρο εκτός από κάποια λιπαρά που έχει έχει και καζείνη; Μπορώ το βάλω στη θέση του γιαουρτιού το βράδυ ή να αφήσω το γιαουρτι; Πού μπορώ να τό βάλω;

όπου θες το βάζεις έχει πρωτείνη καζεινη, απλα το γιαούρτι , κεφιρ το τρωμε εκτος για την πρωτείνη που δεν είναι και μεγάλες ποσότητες λόγω και της υγρασίας για τα πολύτιμα προβιοτικα που περιέχουν τούς μύκητες που είναι ευεργετικοί για την υγεία

απλα τα τυρια ενω είναι με υψηλής βιολογικής αξίας πρωτείνες τροφες έχουν και αρκετο αλάτι , αλλα αν κραταμε χαμηλα γενικότερα στην μερα το αλάτι δεν υπάρχει πρόβλημα
το σίγουρο είναι πως δεν χρειάζετε τοσο ψήρισμα γιατι αν κάποιος δεν φτιάξει το σώμα του και νομίζει φταίει ότι έπειδη έφαγε αντι για γιαούρτι ανθότυρο , πλανατε οικτρά
απλα απο ένα σημειο και πάνω όχι σε άντρα αλλα σε γυναίκα που ο οργανισμός της δεν έχει υψηλες απαιτησεις σε θερμίδες μ είναι καθαρα και θεμα θερμίδων , αλλα αν έτρωγε γιαούρτι και αντικαταστησει με ανθότυρο σε ίδιες θερμίδες ούτε γατα ούτε ζημια
ενω σε άντρα πχ εγω θα τα τρωγα και τα δυο και αν μ άρεσαν θα έτρωγα αλλα δυο

TRIANTAFYLLOU
01-12-13, 02:50
παιδια εχω μια απορια...τι θα μπορουσα να πιω η' να φαω κατι στην προπονηση για να εχω ενεργεια?ευχαριστω

στην προπόνηση δεν τρωμε τίποτε , μόνο πίνουμε νερο η κάποιο ενεργειακο ρόφημα με ηλεκτρολύτες και υδατανθρακες εύκολης απορόφησης

ότι φαμε στην διάρκεια της μερας και πρίν την προπόνηση με αποχη τουλάχιστον 2 ωρών απο κάποιο μεγάλο βασικό γεύμα , γιατι αλλιως ούτε η χώνευση γίνετε σωστά ούτε οι μυς πρήζονται , γιατι η πόμπα (καρδια ) δουλεύει υπερωρίες απο την μια να στειλει αίμα στο στομαχι να χωνεύσει και συγχρόνως στους μυς που ασκούνται

psonara
01-12-13, 15:45
στην προπόνηση δεν τρωμε τίποτε , μόνο πίνουμε νερο η κάποιο ενεργειακο ρόφημα με ηλεκτρολύτες και υδατανθρακες εύκολης απορόφησης

ότι φαμε στην διάρκεια της μερας και πρίν την προπόνηση με αποχη τουλάχιστον 2 ωρών απο κάποιο μεγάλο βασικό γεύμα , γιατι αλλιως ούτε η χώνευση γίνετε σωστά ούτε οι μυς πρήζονται , γιατι η πόμπα (καρδια ) δουλεύει υπερωρίες απο την μια να στειλει αίμα στο στομαχι να χωνεύσει και συγχρόνως στους μυς που ασκούνται

ευχαριστω κ.Τριανταφυλλου για την αμεση απαντηση σας.
βασικα δεν το εθεσα σωστα ...εννοουσα κι εγω καποιο ροφημα αν νιωσω οτι δεν εχω ενεργεια..οχι παντα...ενιοτε...κι ελεγα κανενα φυσικο χυμο που να εχω ετοιμασει απο το σπιτι.
βεβαια δεν ξερω αν θα διατηρει τα συστατικα του εκεινη την ωρα αλλα τουλαχιστον θα μου δωσει λιγη ενεργεια...
γι'αυτο ρωτησα μην κανω κανενα λαθος...αν το εγκρινετε...ευχαριστω και παλι

margarita02
01-12-13, 17:15
όπου θες το βάζεις έχει πρωτείνη καζεινη, απλα το γιαούρτι , κεφιρ το τρωμε εκτος για την πρωτείνη που δεν είναι και μεγάλες ποσότητες λόγω και της υγρασίας για τα πολύτιμα προβιοτικα που περιέχουν τούς μύκητες που είναι ευεργετικοί για την υγεία

απλα τα τυρια ενω είναι με υψηλής βιολογικής αξίας πρωτείνες τροφες έχουν και αρκετο αλάτι , αλλα αν κραταμε χαμηλα γενικότερα στην μερα το αλάτι δεν υπάρχει πρόβλημα
το σίγουρο είναι πως δεν χρειάζετε τοσο ψήρισμα γιατι αν κάποιος δεν φτιάξει το σώμα του και νομίζει φταίει ότι έπειδη έφαγε αντι για γιαούρτι ανθότυρο , πλανατε οικτρά
απλα απο ένα σημειο και πάνω όχι σε άντρα αλλα σε γυναίκα που ο οργανισμός της δεν έχει υψηλες απαιτησεις σε θερμίδες μ είναι καθαρα και θεμα θερμίδων , αλλα αν έτρωγε γιαούρτι και αντικαταστησει με ανθότυρο σε ίδιες θερμίδες ούτε γατα ούτε ζημια
ενω σε άντρα πχ εγω θα τα τρωγα και τα δυο και αν μ άρεσαν θα έτρωγα αλλα δυο

Κύριε Τριανταφύλλου ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μην νομίζετε ότι όλα αυτά για το γκρειπ φρουιτ τα έβγαλα από το κεφάλι μου. Έτυχε και βρήκα μερικά και δεν με άφηναν να τα φάω. Όσο για το ανθότυρο κάτι έγραφε η συσκευασία για τυρόγαλα επάνω και μπερδεύτηκα. Σε αυτό που λέτε με τις θερμίδες έχετε δίκιο και εννοείται πως το γιαούρτι και το κεφίρ έχουν λιγότερες όπως και καλούς μικροοργανισμούς αλλά εκτός από αγελαδινά που βρίσκουμε με χαμηλά λιπαρά όλα τα άλλα είναι φουλ και με λιγότερες πρωτεϊνες.

Το ανθότυρο από γεύση έτσι κι αλλιώς δεν λέει οπότε θα παραμείνει το γιούρτι.

margarita02
01-12-13, 17:33
δεν υπάρχει σωστο η λάθος εδω είναι τι μας βολεύει καλύτερα και όταν κάνουμε ενα πρόγραμμα σταθερα και αλλάξουμε μια άσκηση πχ μπάρα με αλτήρα μας δίνει την αίσθηση επειδη είχαμε συνηθίσει να κάνουμε την ίδια ότι έχουμε καλύτερο πρήξιμο και μπορει να ισχύει αυτο , αλλα δεν σημαίνει είναι καλύτερα η χειρότερα

αυτα ειναι να χαμε να λέγαμε , αυτο το σχήμα που έχει ο καθένας αυτο αναπτύσει αλλιως θα βγαίναμε φωτοτυπία αν κάναμε τις ίδιες ασκήσεις όλοι , ακούω να λένε αυτη η άσκηση θα σε κάνει κορυφη και διάφορα όσο θα δει κανείς την κορυφη απο το έβερεστ λάιβ τόσο θα δεί και κορυφη αν δεν τό χει
απλα όταν μεγαλώνουν οι μυς λόγω μάζας θα δείξουν καποια κορύφωση αλλα όχι επι της ουσίας
εδω βλέπουμε στα ολύμπια αθλητες με μέγιστη μυικη ανάπτυξη και ο καθένας διατηρει το σχήμα του αυτο δεν αλλάζει εδω χάνει κάποιος στο στηθος , τερας γινετε και πάλι υστερει σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα και αυτη είναι η ομορφια και η μοναδικότητα , εδω ρούχα δεν θελουμε να φοραμε ίδια με άλλους σωμα θα θέλουμε ?

απλα τα πρηξίματα που βλέπουμε στην προπόνηση και άλλες φορες τα έχουμε άλλες όχι έχουν να κάνουν με το πόσο έχουμε φορτωσει υδατανθρακα και γλυκογόνο απο το φαγητο , γι αυτο στο άδειασμα οι αθλητες είναι σαν μαραμένες γαρδένιες ενω όταν τρωνε φούλ υδατανθρακα οι μυς φαίνονται σκασμένοι

επίσης θα σας πω και ενα άλλο κόλπο η μαλλον διαπίστωση που εγω έφαγα κατι χρόνια να το καταλάβω ότι ξεκινούσα να κανω δικέφαλο έκανα τα πρωτα 8-10 σετ και πρηζόταν μια χαρα στην συνεχεια επειδη εκείνα τα χρόνια δεν ξεραμε και καναμε υπερβολές μεχρι τα 20-25 που έκανα έχανα όλο το πρήξιμο και αυτο γιατι έκανα υπερβολές και στην ουσια άδειαζα τους μυς

:thumbup: Σωστά. Υπάρχει ο υποκειμενικός παράγοντας ο οποίος συχνά παραβλέπεται. Πιο πάνω πρόκειται για το ίδιο άτομο που λέει πως χρησιμοποιούσε αλτήρες και άλλαξε με μπάρα και δεν είχε τα ίδια αποτελέσματα. Συχνά όμως όλο αυτό μας λένε πως χρειάζεται να γίνεται η άσκηση και με μπάρα γιατί γυμνάζει διαφορετικά. Δε βγαίνει να πει κανείς α εσένα σε πιάνει με αλτήρες κάντην με αλτήρες εσένα με μπάρα κάντην με μπάρα γι αυτό και δουλεύουμε κατά καιρούς και τις δύο. Ακόμα πάντως δεν μάθαμε τί έφταιγε.

kazos_GR
01-12-13, 17:43
Παιδιά έχω και εγώ μια απορία. Το ανθότυρο εκτός από κάποια λιπαρά που έχει έχει και καζείνη; Μπορώ το βάλω στη θέση του γιαουρτιού το βράδυ ή να αφήσω το γιαουρτι; Πού μπορώ να τό βάλω;

επειδη εχω τελιωσει τυροκομος θα σου πω το εξης στο γαλα η καζεινη ειναι το 80% τις πρωτεινης που υπαρχει .Η οποια ομως μενει στο τυρι οποτε το τυρογαλο που μενει δεν εχει καζεινη ομως οταν πας να βγαλεις ανθοτυρο βαζεις τυρογαλο που δεν εχει καζεινη οπως ειπα αλλα! στο ανθοτυρο ριχνεις λιγο γαλα οποτε θα εχει λιγο καζεινη (πολυ μικρη ποσοτητα) καμια σχεση με καποιο γιαουρτι η καποιο αλλο προιον. απο κει και περα οτι σε βολευει κανεις .

margarita02
01-12-13, 19:06
επειδη εχω τελιωσει τυροκομος θα σου πω το εξης στο γαλα η καζεινη ειναι το 80% τις πρωτεινης που υπαρχει .Η οποια ομως μενει στο τυρι οποτε το τυρογαλο που μενει δεν εχει καζεινη ομως οταν πας να βγαλεις ανθοτυρο βαζεις τυρογαλο που δεν εχει καζεινη οπως ειπα αλλα! στο ανθοτυρο ριχνεις λιγο γαλα οποτε θα εχει λιγο καζεινη (πολυ μικρη ποσοτητα) καμια σχεση με καποιο γιαουρτι η καποιο αλλο προιον. απο κει και περα οτι σε βολευει κανεις .

Ευχαριστώ πολύ. Τώρα είναι πιο κατανοητό από το πού προέρχεται η καζεΐνη. Δηλ. όλα τα τυριά περιέχουν έστω και λίγη; Και η ricotta; Το ρωτάω γιατί πολλά γράφουν επάνω προιόν τυρογάλακτος και στα αγγλικά whey χωρίς να αναγράφεται κάτι άλλο. π.χ. το γάλα που λες οτι ρίχνετε μέσα.

kazos_GR
01-12-13, 19:20
Ευχαριστώ πολύ. Τώρα είναι πιο κατανοητό από το πού προέρχεται η καζεΐνη. Δηλ. όλα τα τυριά περιέχουν έστω και λίγη; Και η ricotta; Το ρωτάω γιατί πολλά γράφουν επάνω προιόν τυρογάλακτος και στα αγγλικά whey χωρίς να αναγράφεται κάτι άλλο. π.χ. το γάλα που λες οτι ρίχνετε μέσα.

τα τυρια περιεχουν πολυ καζεινη .
τα τυρια ΤΥΡΟΓΑΛΑΚΤΟΣ δεν περιεχουν καζεινη εκτος και αν προσθεσουμε γαλα κατα την παρασκευει τους τωρα για την ricotta δεν ξερω να σου απαντησω γιατι δεν ειναι εληνικο και δεν το εχω ψάξει ουτε εμαθα να το φτιαχνω στην σχολη . πχ η μυζηθρα που δεν βαζουμε καθολου γαλα δεν περιεχει καζεινη

margarita02
01-12-13, 21:55
τα τυρια περιεχουν πολυ καζεινη .
τα τυρια ΤΥΡΟΓΑΛΑΚΤΟΣ δεν περιεχουν καζεινη εκτος και αν προσθεσουμε γαλα κατα την παρασκευει τους τωρα για την ricotta δεν ξερω να σου απαντησω γιατι δεν ειναι εληνικο και δεν το εχω ψάξει ουτε εμαθα να το φτιαχνω στην σχολη . πχ η μυζηθρα που δεν βαζουμε καθολου γαλα δεν περιεχει καζεινη

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

TRIANTAFYLLOU
02-12-13, 04:15
:thumbup: Σωστά. Υπάρχει ο υποκειμενικός παράγοντας ο οποίος συχνά παραβλέπεται. Πιο πάνω πρόκειται για το ίδιο άτομο που λέει πως χρησιμοποιούσε αλτήρες και άλλαξε με μπάρα και δεν είχε τα ίδια αποτελέσματα. Συχνά όμως όλο αυτό μας λένε πως χρειάζεται να γίνεται η άσκηση και με μπάρα γιατί γυμνάζει διαφορετικά. Δε βγαίνει να πει κανείς α εσένα σε πιάνει με αλτήρες κάντην με αλτήρες εσένα με μπάρα κάντην με μπάρα γι αυτό και δουλεύουμε κατά καιρούς και τις δύο. Ακόμα πάντως δεν μάθαμε τί έφταιγε.

πολλες φορες λένε κατι , μπορει να έχει κάποια βαση όμως δεν μπορούν να το αιτιολογήσουν ,,εγω όμως θα δώσω μια εξήγηση όσο μπορώ βέβαια γραπτά.
κάποιους η μπάρα και σωστα θεωρείτε βασική άσκηση , επειδη απλα δουλεύουν και τα δυο χέρια συγκεντρωμένα ,μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μεγάλο βάρος και νομίζουμε έτσι θα έχουμε μεγαλύτερη ανάπτυξη , όμως δεν είναι έτσι γιατι κλέβουμε με την μεση και γενικά με το παλάντζο και μπορει αν δουλέψουμε συγκεντρωμένα και αυστηρα με αλτήρες να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα
οπότε δεν είναι σωστο το ένα και λάθος το άλλο η καλύτερη η μια μεθοδος η η άλλη , απλα τι μας βολεύει και νιώθουμε την άσκηση καλύτερα

το σ'ίγουρο είναι ότι με όποιο δρόμο και αν ακολουθήσουμε αν τον περπατήσουμε σωστα θα φτάσουμε στον ίδιο προορισμό όταν κάνουμε μπάρα και αλτηρες το κλασικο είναι μετα το ζέσταμα βάζουμε μπάρα που βάζουμε κιλα και αυστηρα και μετα ακολουθούν πιο απομονωτικές ασκήσεις με αλτήρες η αυτοσυγκέντρωση

αλλα και αναποδα να γινει πάλι δεν είναι λάθος , έχω δοκιμάσει και τα δύο και απλα σαν αλλαγη δεν είδα κάποια διαφορα , αλλα λόγω του ότι δεν θέλω όρθιος να βάζω υπερβολικά κιλα για να γυμνάσω δικεφάλους επειδη αντέχουν και ζορίζω μέση και σπονδυλικη στηλη γενικότερα , μ αρέσει να ξεκινάω καθιστός με αλτήρες ούτως ώστε αν κάνω μετα με μπάρα με λιγότερο βάρος να έχω μεγάλο σοκάρισμα στους δικεφάλους

giannaras13
02-12-13, 10:25
πρωτον ευχαριστω τον κ. Τριανταφυλλου,που εμμεσως απαντησε σε αυτο που ειχα ρωτησει,γιατι το παρατηρησα στα πλαισια "μυς/πρηξιμο" ας το πω ετσι... Με μπαρα θα συνεχισω να το κανω,τουλαχιστον τωρα που ειναι το πρωτο προγραμμα ογκου που ακολουθω (προγραμμα για ογκο του μπουρναζου # 1) δεν θα το αλλαξω ... πρωτα μπαρα και μετα αυτοσυγκεντρωσης..

margarita02
02-12-13, 15:09
πολλες φορες λένε κατι , μπορει να έχει κάποια βαση όμως δεν μπορούν να το αιτιολογήσουν ,,εγω όμως θα δώσω μια εξήγηση όσο μπορώ βέβαια γραπτά.
κάποιους η μπάρα και σωστα θεωρείτε βασική άσκηση , επειδη απλα δουλεύουν και τα δυο χέρια συγκεντρωμένα ,μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μεγάλο βάρος και νομίζουμε έτσι θα έχουμε μεγαλύτερη ανάπτυξη , όμως δεν είναι έτσι γιατι κλέβουμε με την μεση και γενικά με το παλάντζο και μπορει αν δουλέψουμε συγκεντρωμένα και αυστηρα με αλτήρες να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα
οπότε δεν είναι σωστο το ένα και λάθος το άλλο η καλύτερη η μια μεθοδος η η άλλη , απλα τι μας βολεύει και νιώθουμε την άσκηση καλύτερα

το σ'ίγουρο είναι ότι με όποιο δρόμο και αν ακολουθήσουμε αν τον περπατήσουμε σωστα θα φτάσουμε στον ίδιο προορισμό όταν κάνουμε μπάρα και αλτηρες το κλασικο είναι μετα το ζέσταμα βάζουμε μπάρα που βάζουμε κιλα και αυστηρα και μετα ακολουθούν πιο απομονωτικές ασκήσεις με αλτήρες η αυτοσυγκέντρωση

αλλα και αναποδα να γινει πάλι δεν είναι λάθος , έχω δοκιμάσει και τα δύο και απλα σαν αλλαγη δεν είδα κάποια διαφορα , αλλα λόγω του ότι δεν θέλω όρθιος να βάζω υπερβολικά κιλα για να γυμνάσω δικεφάλους επειδη αντέχουν και ζορίζω μέση και σπονδυλικη στηλη γενικότερα , μ αρέσει να ξεκινάω καθιστός με αλτήρες ούτως ώστε αν κάνω μετα με μπάρα με λιγότερο βάρος να έχω μεγάλο σοκάρισμα στους δικεφάλους

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες ευχαριστούμε πολύ.

TRIANTAFYLLOU
02-12-13, 18:55
επειδη εχω τελιωσει τυροκομος θα σου πω το εξης στο γαλα η καζεινη ειναι το 80% τις πρωτεινης που υπαρχει .Η οποια ομως μενει στο τυρι οποτε το τυρογαλο που μενει δεν εχει καζεινη ομως οταν πας να βγαλεις ανθοτυρο βαζεις τυρογαλο που δεν εχει καζεινη οπως ειπα αλλα! στο ανθοτυρο ριχνεις λιγο γαλα οποτε θα εχει λιγο καζεινη (πολυ μικρη ποσοτητα) καμια σχεση με καποιο γιαουρτι η καποιο αλλο προιον. απο κει και περα οτι σε βολευει κανεις .

λόγω ειδικότητας πολυ χρήσιμη η επεξήγησή σου για τα τυριά σαν ενημέρωση για όσους ενδιαφέρονται να έχουν καλύτερη άποψη και γνώση για τις συγκεκρημένες πρωτείνες , απλα να τονίσω οι λεπτομέρειες αυτες ελέχιστη σημασία έχουν και όλες οι πρωτείνες απο όποιες πηγές και να προέρχονται είναι χρ'ήσιμες για τον οργανισμό και το χτήσιμο μυικής μάζας , ακόμη και οι φυτικής προέλευσης , όπως έχουμε αναφέρει και στο φόρουμ λαμβάνονται στην ημερήσια πρόσληψη πρωτεινών και με κατάλληλο συνδιασμό τροφων γίνονται πλήρης όπως και οι ζωικής προέλευσης , ένα παράδειγμα που έχουμε αναφέρει πολλες φορες στο φόρουμ οι φακές με το ρύζι

kazos_GR
02-12-13, 19:06
λόγω ειδικότητας πολυ χρήσιμη η επεξήγησή σου για τα τυριά σαν ενημέρωση για όσους ενδιαφέρονται να έχουν καλύτερη άποψη και γνώση για τις συγκεκρημένες πρωτείνες , απλα να τονίσω οι λεπτομέρειες αυτες ελέχιστη σημασία έχουν και όλες οι πρωτείνες απο όποιες πηγές και να προέρχονται είναι χρ'ήσιμες για τον οργανισμό και το χτήσιμο μυικής μάζας , ακόμη και οι φυτικής προέλευσης , όπως έχουμε αναφέρει και στο φόρουμ λαμβάνονται στην ημερήσια πρόσληψη πρωτεινών και με κατάλληλο συνδιασμό τροφων γίνονται πλήρης όπως και οι ζωικής προέλευσης , ένα παράδειγμα που έχουμε αναφέρει πολλες φορες στο φόρουμ οι φακές με το ρύζι

+1

Andria
02-12-13, 23:50
στην προπόνηση δεν τρωμε τίποτε , μόνο πίνουμε νερο η κάποιο ενεργειακο ρόφημα με ηλεκτρολύτες και υδατανθρακες εύκολης απορόφησης

ότι φαμε στην διάρκεια της μερας και πρίν την προπόνηση με αποχη τουλάχιστον 2 ωρών απο κάποιο μεγάλο βασικό γεύμα , γιατι αλλιως ούτε η χώνευση γίνετε σωστά ούτε οι μυς πρήζονται , γιατι η πόμπα (καρδια ) δουλεύει υπερωρίες απο την μια να στειλει αίμα στο στομαχι να χωνεύσει και συγχρόνως στους μυς που ασκούνται

Κυριε Τριανταφυλλου, δεδομενης αυτης της δηλωσης σας μου δημιουργηθηκε προβληματιμος σχετικα με την χωνευση και αυτο π λετε για τουλαχιστο 2 ωρες, εγω σχεδον παντα πηγαινω προπο μια ωρα μετα που εχω φαει το πρωτο γευμα (πρωινο) λαθος ειναι ?:unsure:

TRIANTAFYLLOU
03-12-13, 00:11
Andria θα εξηγήσω και θα καταλάβεις , το σίγουρο είναι ότι ο καθένας αν το φαγητό πρίν την προπόνηση τον επηρεάζει θα το καταλάβει απο μόνος του και αν είναι κάτι που γίνετε συνέχεια και δεν έχει μέτρο σύγκρισης τότε θα το καταλάβει αν αλλάξει μερικές φορες τις συνήθειες του και θα δεί πως νιώθει καλύτερα και πως ανταποκρίνετε καλύτερα στην προπόνηση , δηλαδη γεμάτο στομάχι και προπόνηση αυτομάτως σημαίνει υπερωρία στην καρδιά , περισσότεροι σφυγμοι για τον ίδιο λόγο

απλα όπως διευκρίνησες μετα το πρωινό πηγαίνεις για προπόνηση σε μια ώρα . αυτο έχει να κάνει και με το είδος της τροφής , οπότε ενα γεύμα ελαφρύ όπως το πρωινό δεν μπορεί να συγκριθει με μεσημεριανό όπου μπορεί να φάμε πρωτείνη κρέας ψάρι , όσπρια κτλ και χρειάζετε στάνταρ το δίωρο να αφομοιωθεί και να μπορέσουμε να κάνουμε προπόνηση , δηλαδη το ρεζουμε αυτων που λέω είναι το είδος της τροφής και η ποσότητα

εγω να δώσω ενα παράδειγμα όταν καμια φορα δεν είχα χρόνο και κυριακές πήγαινα να κάνω προπόνηση πρωί δεν έτρωγα κανονικό πρωινο αλλα ενα πακέτο μπισκότα μιράντα παπαδοπούλου ένα ελληνικό διπλό καφε και σε ούτε μια ώρα πήγαινα και έβγαζα προπόνηση και μετα αφου έπινα το ρόφημα πρωτείνης έκανα ενα κανονικο γεύμα μεταπροπονητικό
αλλα αν έτρωγα καμια μοσχαρίσια μπριζόλα σιγα να μην προλάβαινα να χωνέψω και να βγάλω σωστη προπόνηση

Andria
03-12-13, 00:21
Ευχαριστω για την απαντηση σας καταλαβα τι θέλετε να πειτε :thumbup: Εγω με ενα πιτακι ειμαι στο πρωινο, χορταστικο γευμα ειναι αλλα οχι βαρυ και δεν νιωθω και σκασμενη μετα απο αυτο ουτε καποια ενοχληση στην προπο οποτε πιστευω οκ ειμαι ;)

TRIANTAFYLLOU
03-12-13, 04:36
βεβαίως είσαι μια χαρα και καλα κάνεις και ρωτάς γιατι όλα είναι υπο προυποθέσεις :thumbup:

nikos1234
08-12-13, 13:43
κ ηλια θελω να ρωτησω..οταν πειναμε σημαινει οτι εχουμε χωνεψει σοι και καλα το προηγουμενο γευμα η οχι απαρατητα?

και αμα εγω νιωθω ετοιμος για προπονηση μετα απο 1.5 ωρα μετα απο μεσημεριανο σημαινει οτι εχω χονεψει η οχι απαραιτητηα?

το τσιτ αν γινει στο γευμα πριν κ μετα την προπονηση ειναι καλο?Αν γινει πριν κ ειναι βαρυ κατα πασα πιθανοτητ θα μας κανει την ροπονηση λιγοτερηο αποδοτικη.αν γινει ομως μετα τοτε τ τσιτ εχει νοημα?

Alexander123
09-12-13, 20:46
Καλισπερα σας θα ηθελα να ρωτησω για εναν φιλο μου ....
Ειναι 85 kg παει γυμναστηριο 2 χρονια τωρα και θελει να κατεβει 5 κιλα κατω χωρις ομως να τα χασει αποτομα και
κρεμασει η οτιδιποτε αλλο .... τι πρεπει να προσεξει?? να εχει λιγο υδατανθρακα και υψηλη πρωτεινη? ευχαριστω...

kotopoulos
10-12-13, 22:27
καλησπερα….να ξεκινησω με μια ερωτηση,αν και εχω πολλες αποριες,μετα απο απειρο διαβασμα εδω στο φορουμ…..για να μη κουραζω λοιπον εξαρχης….ειμαι σε περιοδο γραμμωσης….1.73 και 70 κιλα…εχω βαλει εδω και δεκα μερες τη βρωμη στη διατροφη μου αλλα μονο για πρωινο…βαζω περιπου μισο μπολ γαλα 1.5% και 8 κουταλιες μεγαλες βρωμης μαζι με μιση κουταλια κακαο….ειναι σωστη η ποσοτητα βρωμης που καταναλωνω καθε πρωι…η θα παρω ανεπυθημητα κιλα και λιπος…οι ποσοτητες πρωινου με βρωμη ειναι το ιδιο γιαυτους που θελουν να γραμμωσουν και ιδια με αυτους που βρισκονται σε ογκο?..αυτο για αρχη…ευχαριστω και περιμενω τα "φωτα σας"

Steloukos
11-12-13, 00:09
καλησπερα….να ξεκινησω με μια ερωτηση,αν και εχω πολλες αποριες,μετα απο απειρο διαβασμα εδω στο φορουμ…..για να μη κουραζω λοιπον εξαρχης….ειμαι σε περιοδο γραμμωσης….1.73 και 70 κιλα…εχω βαλει εδω και δεκα μερες τη βρωμη στη διατροφη μου αλλα μονο για πρωινο…βαζω περιπου μισο μπολ γαλα 1.5% και 8 κουταλιες μεγαλες βρωμης μαζι με μιση κουταλια κακαο….ειναι σωστη η ποσοτητα βρωμης που καταναλωνω καθε πρωι…η θα παρω ανεπυθημητα κιλα και λιπος…οι ποσοτητες πρωινου με βρωμη ειναι το ιδιο γιαυτους που θελουν να γραμμωσουν και ιδια με αυτους που βρισκονται σε ογκο?..αυτο για αρχη…ευχαριστω και περιμενω τα "φωτα σας"

Πως λες οτι εκανες απειρο διαβασμα στο φορουμ??Απο την ερωτηση σου φαινεται να μν εχεις διαβασει και πολυ...Τεσπα στο ερωτημα σου.Καλη ειναι η ποσοτητα βρωμης που τρως και δεν θα παρεις λιπος απο αυτην μην αγχωνεσαι.Η ποσοτητα βρωμης στο πρωινο εξαρταται απο πολλους παραγοντες και το τι θελει ο καθενας,δεν υπαρχει συγκεκριμενη ποσοτητα για αυτους που θελουν ογκο η για αυτους που θελουν γραμμωση.Διαβασε παραπανω πραματα στο φορουμ πανω στον τομεα της διατροφης να εμπλουτισεις περισσοτερο τις γνωσεις σου:welcome:.

kotopoulos
11-12-13, 00:26
Πως λες οτι εκανες απειρο διαβασμα στο φορουμ??Απο την ερωτηση σου φαινεται να μν εχεις διαβασει και πολυ...Τεσπα στο ερωτημα σου.Καλη ειναι η ποσοτητα βρωμης που τρως και δεν θα παρεις λιπος απο αυτην μην αγχωνεσαι.Η ποσοτητα βρωμης στο πρωινο εξαρταται απο πολλους παραγοντες και το τι θελει ο καθενας,δεν υπαρχει συγκεκριμενη ποσοτητα για αυτους που θελουν ογκο η για αυτους που θελουν γραμμωση.Διαβασε παραπανω πραματα στο φορουμ πανω στον τομεα της διατροφης να εμπλουτισεις περισσοτερο τις γνωσεις σου:welcome:.

οκ φιλε μου ευχαριστω…παντως διαβαζω παααρα πολυ καθε μερα εδω και μια βδομαδα…..θα παραθεσω και διατροφη για συμβουλες απο μερους σας…εκει που δε μπορουσα με τιποτα το quaker τωρα το λατρευω…..

sanitarium20
11-12-13, 15:23
Και εγω έμαθα το Quaker από δω μέσα και το αγάπησα!!!

TRIANTAFYLLOU
11-12-13, 17:59
κ ηλια θελω να ρωτησω..οταν πειναμε σημαινει οτι εχουμε χωνεψει σοι και καλα το προηγουμενο γευμα η οχι απαρατητα?

και αμα εγω νιωθω ετοιμος για προπονηση μετα απο 1.5 ωρα μετα απο μεσημεριανο σημαινει οτι εχω χονεψει η οχι απαραιτητηα?

το τσιτ αν γινει στο γευμα πριν κ μετα την προπονηση ειναι καλο?Αν γινει πριν κ ειναι βαρυ κατα πασα πιθανοτητ θα μας κανει την ροπονηση λιγοτερηο αποδοτικη.αν γινει ομως μετα τοτε τ τσιτ εχει νοημα?

όταν πεινάμε βεβαίως σημαίνει πως έχουμε χωνέψει..
απλα το αίσθημα της πείνας είναι πιο έντονο μετα απο ένα μεγάλο γεύμα που μετα όταν χωνέψουμε επειδη το στομάχι ήδη έχει ανοίξει είναι έντονο το κενό που έχει δημιουργηθεί
όσο περισσότερο τρώμε τόσο πιο πολυ πεινάμε όταν χωνέψουμε και αν μείνουμε νηστικοι για ώρες μετα απο κάποιο διάστημα φεύγει το αίσθημα της πείνας και πιο πολύ νιώθουμε ατονία εξάντληση και έλλειψη ενέργειας , η πείνα είναι μέχρι να μαζέψει το στομάχι και μετα φευγουν τα έντονα συμπτώματα της πείνας και βγαίνουν τα πιο δύσκολα και επικίνδυνα

και όπως ανέφερα πιο πάνω ο χρόνος που θα είμαστε έτοιμοι για προπόνηση εξαρτατε απο το είδος της τροφής και την ποσότητα και καλύτερα το καταλαβαίνει αυτος που τα έφαγε

το τσίτ είναι τσίτ και το κάνουμε να γουστάρουμε τι τα μπερδεύεις για το πότε είναι καλύτερο , σίγουρα όχι πρίν τον ύπνο γιατι θα μας χαλάσει και δεν θα κάνουμε καλό ύπνο απο κεί και πέρα το κάνει όποτε γουστάρει ο καθένας ,αρκεί να μην τον επηρεάσει σ αυτο που θέλει να κάνει , δηλαδη αν το φάει το πιτόγυρο πρίν την προπόνηση και δεν περάσει αρκετη ώρα , πως θα κάνει προπόνηση

TRIANTAFYLLOU
11-12-13, 18:04
καλησπερα….να ξεκινησω με μια ερωτηση,αν και εχω πολλες αποριες,μετα απο απειρο διαβασμα εδω στο φορουμ…..για να μη κουραζω λοιπον εξαρχης….ειμαι σε περιοδο γραμμωσης….1.73 και 70 κιλα…εχω βαλει εδω και δεκα μερες τη βρωμη στη διατροφη μου αλλα μονο για πρωινο…βαζω περιπου μισο μπολ γαλα 1.5% και 8 κουταλιες μεγαλες βρωμης μαζι με μιση κουταλια κακαο….ειναι σωστη η ποσοτητα βρωμης που καταναλωνω καθε πρωι…η θα παρω ανεπυθημητα κιλα και λιπος…οι ποσοτητες πρωινου με βρωμη ειναι το ιδιο γιαυτους που θελουν να γραμμωσουν και ιδια με αυτους που βρισκονται σε ογκο?..αυτο για αρχη…ευχαριστω και περιμενω τα "φωτα σας"

το άν θα γραμμώσεις η θα βάλεις όγκο δεν εξαρτάτε καθόλου μόνο απο την ποσότητα βρώμης , αλλα απο το σύνολο θερμίδων στην ημέρα και αν τρώς υποθερμιδικά η υπερθερμιδικά , οπότε η βρώμη πως να παίξει ρόλο αν είναι πάνω κάτω 50 γραμμάρια

οπότε αν διάβασες το φόρουμ θα δείς ότι η γράμμωση έχει να κάνει με το σύνολο θερμίδων και την ποιότητα της τροφής ώστε να δίνουμε στο σώμα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και δεν είναι μόνο θέμα θερμίδων , γιατι δεν θέλουμε απλα να χάσουμε βάρος αλλα να χάσουμε λίπος και να κρατήσουμε και να ανεβάσουμε μυικό ιστό

kotopoulos
11-12-13, 20:46
το άν θα γραμμώσεις η θα βάλεις όγκο δεν εξαρτάτε καθόλου μόνο απο την ποσότητα βρώμης , αλλα απο το σύνολο θερμίδων στην ημέρα και αν τρώς υποθερμιδικά η υπερθερμιδικά , οπότε η βρώμη πως να παίξει ρόλο αν είναι πάνω κάτω 50 γραμμάρια

οπότε αν διάβασες το φόρουμ θα δείς ότι η γράμμωση έχει να κάνει με το σύνολο θερμίδων και την ποιότητα της τροφής ώστε να δίνουμε στο σώμα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και δεν είναι μόνο θέμα θερμίδων , γιατι δεν θέλουμε απλα να χάσουμε βάρος αλλα να χάσουμε λίπος και να κρατήσουμε και να ανεβάσουμε μυικό ιστό

ευχαριστω ηλια…θα παραθεσω διατροφη για συμβουλες.

kotopoulos
11-12-13, 20:55
Καλησπερα και παλι….θελω να επανερθω με το ζητημα του νερου….επειδη δεν εχω τη πολυτελεια να πινω λιγο λιγο ωστε να φτασω 3-4 λιτρα την ημερα που θελω να καταναλωνω..λογω δουλειας….οταν επιστρεφω απογευματακι κατα τις 5 και τελειωνω τη προπονηση γυρω στις 6.30 θα φαω το γευμα μου και μετα περιπου απο 1 ωρα αχιζω και πινω συνεχως νερο ωστε να φτασω στα 3-4 λιτρα…κανω σωστα που το πινω μονοκοπανια….μετα το πρωτο 1.5 λιτρο νιωθω φουσκωμα και η αληθεια ειναι οτι ζοριζομαι για το δευτερο αλλα σιγα σιγα τα καταφερνω….ειναι σωστο λοιπον..η θα εχω καποιο προβλημα κατακρατησης…η στο θεμα χωνεψης??…αυτο το κανω καθε μερα ιδιες ωρες…και τα αποτελεσματα εκτος απο τα φουσκωματα…ειναι και οι απειρες φορες τουαλετα μεχρι αργα το βραδυ……..αν πρεπει να διακοψω αυτον το τροπο πωσης νερου,αν ειναι υποχρεωτικο λογω υγειας η και οσο αφορα το θεμα της γραμμωσης,απλα θα πιεστω να βρω τον σωστο τροπο…..ευχαριστω…περιμενω τα ''φωτα σας''.

margarita02
11-12-13, 22:20
Καλησπερα και παλι….θελω να επανερθω με το ζητημα του νερου….επειδη δεν εχω τη πολυτελεια να πινω λιγο λιγο ωστε να φτασω 3-4 λιτρα την ημερα που θελω να καταναλωνω..λογω δουλειας….οταν επιστρεφω απογευματακι κατα τις 5 και τελειωνω τη προπονηση γυρω στις 6.30 θα φαω το γευμα μου και μετα περιπου απο 1 ωρα αχιζω και πινω συνεχως νερο ωστε να φτασω στα 3-4 λιτρα…κανω σωστα που το πινω μονοκοπανια….μετα το πρωτο 1.5 λιτρο νιωθω φουσκωμα και η αληθεια ειναι οτι ζοριζομαι για το δευτερο αλλα σιγα σιγα τα καταφερνω….ειναι σωστο λοιπον..η θα εχω καποιο προβλημα κατακρατησης…η στο θεμα χωνεψης??…αυτο το κανω καθε μερα ιδιες ωρες…και τα αποτελεσματα εκτος απο τα φουσκωματα…ειναι και οι απειρες φορες τουαλετα μεχρι αργα το βραδυ……..αν πρεπει να διακοψω αυτον το τροπο πωσης νερου,αν ειναι υποχρεωτικο λογω υγειας η και οσο αφορα το θεμα της γραμμωσης,απλα θα πιεστω να βρω τον σωστο τροπο…..ευχαριστω…περιμενω τα ''φωτα σας''.

Δεν είναι αυτός ο ιδανικός τρόπος. Μπορεί εσένα π.χ. αυτό να μην σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ή να σου δημιουργήσει στο μέλλον π.χ. αραίωση των ηλεκτρολυτών στο αίμα εάν το νάτριο που παίρνεις από τη διατροφή δεν επαρκεί, αλλά σε άλλους να δημιουργήσει. Π.χ. στη γιαγιά μου.

Το νερό είναι καλύτερα να το πίνουμε π.χ. δύο ποτήρια πριν το γεύμα και όχι αμέσως μετά. Δεν θα πάθεις και κάτι να το πιεις αμέσως μετά εάν το ξεχάσεις απλά λέμε αυτό που γνωρίζουμε ως πιο σωστό. Υπάρχουν και περιπτώσεις που επιβάλλεται να πιεις νερό αμέσως μετά όπως εάν καταναλώσεις κάτι πολύ αλμυρό. Το πιο σωστό είναι το νερό να το πίνουμε ενδιάμεσα στα γεύματα, πριν τα γεύματα, το πρωί με το που ξυπνάμε, κατά τη διάρκεια της γυμναστικής και όποτε άλλοτε διψάμε. Εάν το πίνεις με το ζόρι για να καλύψεις τα 4 λίτρα που θεωρείς πως χρειάζεσαι κάνεις κάτι καταναγκαστικά και δεν χρειάζεται. Καταναλώνεις 4 χιλιάδες θερμίδες; Προσπάθησε να καταναλώνεις τα μισά πριν το γεύμα π.χ από το πρωί που ξυπνάς, στο δρόμο για τη δουλειά λίγο πριν φας και τα υπόλοιπα μέχρι το βράδυ. Εάν δεν διψάς μην το πίνεις τόσο πολύ. Είναι και χειμώνας και μπορείς να πιες και κανένα ρόφημα. Υγρό είναι κι αυτό.

kotopoulos
11-12-13, 22:37
Δεν είναι αυτός ο ιδανικός τρόπος. Μπορεί εσένα π.χ. αυτό να μην σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ή να σου δημιουργήσει στο μέλλον π.χ. αραίωση των ηλεκτρολυτών στο αίμα εάν το νάτριο που παίρνεις από τη διατροφή δεν επαρκεί, αλλά σε άλλους να δημιουργήσει. Π.χ. στη γιαγιά μου.

Το νερό είναι καλύτερα να το πίνουμε π.χ. δύο ποτήρια πριν το γεύμα και όχι αμέσως μετά. Δεν θα πάθεις και κάτι να το πιεις αμέσως μετά εάν το ξεχάσεις απλά λέμε αυτό που γνωρίζουμε ως πιο σωστό. Υπάρχουν και περιπτώσεις που επιβάλλεται να πιεις νερό αμέσως μετά όπως εάν καταναλώσεις κάτι πολύ αλμυρό. Το πιο σωστό είναι το νερό να το πίνουμε ενδιάμεσα στα γεύματα, πριν τα γεύματα, το πρωί με το που ξυπνάμε, κατά τη διάρκεια της γυμναστικής και όποτε άλλοτε διψάμε. Εάν το πίνεις με το ζόρι για να καλύψεις τα 4 λίτρα που θεωρείς πως χρειάζεσαι κάνεις κάτι καταναγκαστικά και δεν χρειάζεται. Καταναλώνεις 4 χιλιάδες θερμίδες; Προσπάθησε να καταναλώνεις τα μισά πριν το γεύμα π.χ από το πρωί που ξυπνάς, στο δρόμο για τη δουλειά λίγο πριν φας και τα υπόλοιπα μέχρι το βράδυ. Εάν δεν διψάς μην το πίνεις τόσο πολύ. Είναι και χειμώνας και μπορείς να πιες και κανένα ρόφημα. Υγρό είναι κι αυτό.

ναι οκ…αλλα ολοι γνωριζουμε οτι το νερο βοηθαει στη γραμμωση αλλα και στο καψιμο λιπους….εαν δε εχω τη δυνατοτητα να το πινω σταδιακα σε ολη τη διαρκεια της ημερας..και το πινω ετσι οπως ειπα δε βοηθα στο σωμα καθως και στη γραμμωση και στο χασιμο του λιπους που εχω βαλει σκοπο??…α…εμαι 1.73 και 69.5 κιλα….και το προβλημα μου ειναι το λιπος στη κοιλια…οχι ιδιαιτερο αλλα και μη επιτρεπτο ωστε να φανουν οι κοιλιακοι…θα παραθεσω και γευματα.

margarita02
11-12-13, 23:01
ναι οκ…αλλα ολοι γνωριζουμε οτι το νερο βοηθαει στη γραμμωση αλλα και στο καψιμο λιπους….εαν δε εχω τη δυνατοτητα να το πινω σταδιακα σε ολη τη διαρκεια της ημερας..και το πινω ετσι οπως ειπα δε βοηθα στο σωμα καθως και στη γραμμωση και στο χασιμο του λιπους που εχω βαλει σκοπο??…α…εμαι 1.73 και 69.5 κιλα….και το προβλημα μου ειναι το λιπος στη κοιλια…οχι ιδιαιτερο αλλα και μη επιτρεπτο ωστε να φανουν οι κοιλιακοι…θα παραθεσω και γευματα.

Στη γράμμωση και στο κάψιμο λίπους δεν βοηθάει με την ένοια μάλλον που το έχεις καταλάβει. Δεν θα κάψεις περισσότερες θερμίδες ή λίπος με το να πίνεις περισσότερο νερό. Το θερμιδικό ισοζύγιο είναι αυτό που θα κάνει τη διαφορά. Το νερό το πίνουμε γιατί χάνονται υγρά από το σώμα και με τη διατροφή αλλά και την άσκηση και η αφυδάτωση και η κούραση που θα ακουλουθήσουν εάν το παραλείπεις δεν θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα ούτε προπόνηση να βγάλεις ούτε να νιώθεις καλά. Εάν δεν σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα μπορείς να το πίνεις όποια ώρα θες. Εάν θες να κάνεις το σωστό, εάν δηλ. βρεις τρόπο είναι αυτό που περιγράψαμε πιο πάνω.

kotopoulos
11-12-13, 23:06
8 το πρωι…μισο μπολ γαλα 1.5% με 70 περιπου γραμμαρια βρωμης μιση κουταλια κακαο και μιση στεβια
1 φετα ολικης ψωμι με ταχινι η φυστικοβουτηρο…αυτο για ξεκινημα πριν τη δουλεια.

γυρω στις 11 εχω μια πιτα τορτιγιας με ψητα λαχανικα αρακα καροτο πιπερια κρεμμυδι με στηθος κοτοπουλο ψητο.
κατα τις 2 δυο φετες ολικης σε μορφη τοστ με μια φετα τυρι τρικαλινο 10% μια φετα βραστη γαλοπουλα και ταχινι η φυστικοβουτηρο.
αυτα μεχρι τις 5.30 που ξεκινω προπονηση.
κατα τις 6.45 κυριο γευμα.
κυριακη-μοσχαρακι σπαλα λεμονατο με καστανο ρυζι…….κατα τις 8.30 το βραδυ σα τελευταιο γευμα 1 κεσεδακι κοτατζ με 6-7 αμυγδαλα ψημενα και λιγο κανελλα.

δευτερα το ιδιο γευμα και το βραδυ αντι για κοτατζ…μαρουλι πιπεριες και τονο σαλατα…
τριτη…φακες νεροβραστες με λιγο ρυζι καστανο και κρεμμυδι….στις 20.30 κοτατζ αμυγδαλα και κανελα.
τεταρτη το ιδιο γευμα και αντι για κοτατζ….σαλατα,
πεμπτη…στηθος κοτοπουλο με καστανο ρυζι η ψητα λαχανικα και το βραδακι κοτατζ αμυγδαλα και κανελα
παρασκευη….μακαρονια ολικης νεροβραστα με πιπεριες τονο και κρεμμυδια…η ενα μπιφτεκι γαλοπουλας με ρυζι….και βραδακι κοτατζ.
σαβατο καποιες φορες το εχω ελευθερο…οκ δε ξεφευγω….ισως λιγο ψαρονεφρι με πατατες φουρνου η γλυκοπατατα.
ενδιαμεσα στο βραδυνο και στο απογευματινο παντα πινω πρασινο τσαι με μιση κουταλια μελι.
επισης σχεδον καθημερινα καταναλωνω 30 γραμμαρια μαυρη σοκολατα με 74% κακαο….να επαναλαβω οτι ειμαι 38 χρονων 173 υψος και 69.5 κιλα…πριν τρια χρονια ζυγιζα 108 κιλα και με παρα πολυ αεροβικη κοιλιακους καταφερα και τα εχασα….μετα αρχισα και εκανα λιγα βαρη και εσφιξα αρκετα….αλλα τωρα θελω να γραμμωσω…..μπορει να φαινεται καπως φτωχη η διατροφη…αλλα δε μου αρεσουν καθολου τα φρουτα και τα αυγα που ειναι χρησιμα να βοηθησουν σε αυτο που θελω να κανω….να επισημανω οτι οταν ξεκινησα να γυμναζομαι δεν κανα αυτη τη διατροφη αλλα κατι πιο χυμα με πολλες σαλατες πολλα νερα λιγο κρεας και κομμενα τζανκ και αναψυκτικα..και ετσι εφτασα στο αποτελεσμα…τωρα αποφασισα να τραφω λιγο καλυτερα..και να γραμμωσω το σωμα μου…προς το παρον δε με ενδιαφερει ο ογκος…….
επισης αναμεσα σε ολα αυτα υπαρχει ενας πρωινος ζεστος εσπρεσσο με μια ζαχαρινη…και ο μοναδικος στην ημερα…..
τη γνωμη σας…...

Bodybuilder 1997
11-12-13, 23:27
Δεν εχω συγκεκριμενη διατροφη αλλα υπαρχει τεραστια ποικιλια στις τροφες τις οποιες καταναλωνω.. αλλα δεν μετραω γραμμαρια κλπ.. θελω να σας ρωτησω για το τι ειναι καλυτερο να τρωω σαν πρωινο και σαν βραδινο...αν ξερει καποιος παρακαλω πολυ να μου απαντησει ας εχει υποψη του οτι περνω πρωτεινη ορου γαλακτος το πρωι ενα σκουπ και πηκιλουν τα ''δυνοδευτικα'' του για πρωινο που εχω ακουσει και εχω μπερδευτει

cuntface
12-12-13, 00:51
το πρωι μπορεις να τρωως βρωμη με μουσλι σε χημο 50/50 πχ και 1 μιση σκοοπ whey και το βραδακι 1-2 γιαουρτακια 2% με μελι πριν κοιμηθης

TRIANTAFYLLOU
12-12-13, 03:26
όπως είπε και η Μαργαρίτα όταν χάνουμε και δεν πίνουμε μοιρασμένο το νερό μέσα στην μερα δεν χρειάζετε μετα μονοκοπανια να το πιούμε αλλα νορμάλ στον βαθμό που μπορούμεγιατι θα το κάνουμε το στομάχι μας υδροφόρα και θα πηγαίνει περα δώθε το νερο :P

καλό είναι μια δόση να πίνουμε το πρωί όταν ξυπνάμε κάνει καλό στα εσωτερικα 'όργανα του σώματος 2 ποτήρια και ενα ποτήρι το βράδυ πρίν τον ύπνο που κάνει καλό και στην καρδιά

απο κεί και πέρα όσο μπορούμε το πίνουμε μοιρασμένο και τον χειμώνα δεν μπορούμε να πιούμε ίδιες ποσότητες με το καλοκαίρι

το νερο βοηθάει και στον μεταβολισμό μειώνετε η κατακράτηση όταν πίνουμε γιατι δεν χρειάζετε να κρατάει ρεζέρβα το σώμα και είναι με το οξυγόνο πηγή ζωής , αυτο νομίζω τα λέει όλα

ρωτησα κάποτε σε ενα σεμινάριο που με είχαν καλέσει , αν έχουμε 2 φετες ψωμί η μία στεγνή και η άλλη βρεγμένη , ποια θα μας δώσει περισσότερη και πιο γρήγορη ενέργεια και λέει κάποιος το ίδιο αφού είναι ίδιες και το νερό δεν έχει θερμίδες , όμως η βρεγμένη πιο γρήγορα γιατι λόγω του νερού ο υδατάνθρακας αφομοιώνετε πιο γρήγορα

Bodybuilder 1997
12-12-13, 08:32
μπορεις να μου γραψεις ακριβως ποσοτητες? και επισης 1.5 σκουπ whey?ενα επαιρνα μεχρι τωρα και επισης το βραδυ 2 γιαουρτακια? :shock:

Bodybuilder 1997
12-12-13, 08:36
ρωταω ετσι γιατι εχω δει πολλα και εχω μπερδευτει παρα πολυ για αυτα τα 2 γευματα.

Nikolas_mk2
12-12-13, 12:47
Οι ποσότητες εξαρτώνται αμεσα απο τις ανάγκες σου,εσυ θα επρεπε να ξερεις ποσο υδατανθρακα πρωτείνη πρεπει να βάλεις στο πρωινό ;)

Bodybuilder 1997
12-12-13, 16:28
παιδια μπορει να μου δωσει καποιος αυτο που ρωτησα?

TRIANTAFYLLOU
13-12-13, 17:20
χαλάρωσε δεν παίρνεις αντιβίωση να φοβάσαι μη πάρεις καμία υπερδοσολογία η χαμηλότερη ώστε να μη σε κάνει δουλεια ,ο καθένας ρυθμίζει σύμφωνα με τις ανάγκες του και ανάλογα με τις θερμίδες που , δηλαδη το πρωινό απο μόνο του δεν αλλάζει κατι αλλα το σύνολο θερμίδων σε σχέση με το τι θέλει να πετύχει κάποιος .
το πρωινό ώς προς την ποσότητα κατ αρχήν θα πρέπει να είναι αυτό που μπορείς να φάς και αν είναι πολύ η λίγο θα φανεί εκ του αποτελέσματος , έτσι κι αλλιως ο νόμος της διατροφής λέει ότι ένα πρωινό θα πρέπει να είναι πλούσιο γεύμα να μας γεμίσει ενέργεια στο ξεκίνημα της μέρας , γι αυτο και μπορούμε εκεί αν θέλουμε να φάμε και λίγη σαβούρα να την φάμε το πρωί

kotopoulos
14-12-13, 16:15
καλησπερα σας...μια απορια εχω,,,πηγα lidl για να αγορασω το κοτατζ με τα χαμηλα λιπαρα...αφου τελικα το βρηκα ...δε το εχουν ολα τα lidl,προσεξα οτι επανω αναγραφει 2.4% λιπαρα...και λεω ωραια....κοιταξα ομως και τα συστατικα του και γραφει 8% λιπος επι ξηρου....τι ειναι τελικα απο τα δυο?δε το καταλαβαινω...2.4 η 8%...το ιδιο παρατηρησα και στο κοτατζ του βεροπουλου μαρκας alpiland που ειναι 4.5% λιπαρα και 20% λιπος επι ξηρου...μπορει καποιος να μου εξηγησει παρακαλω...γιατι η διαφορα με το dirollo που επερνα στη τιμη ειναι μεγαλη....στο dirollo δεν αναφερει καθολου την εκφραση λιπος επι ξηρου.παρα μονο 2.2%.
ευχαριστω.

margarita02
14-12-13, 17:27
Το λίπος επι ξηρού είναι το λίπος που θα ήταν στα εκατό γραμμάρια εάν αφαιρέσεις το νερό από το υπόλοιπο μέρος. Εάν το στραγγίξεις δηλ. και το ζυγίσεις αυτό δεν έχει 2,5 λιπαρά αλλά 8 και βάλε. Κανονικά πρέπει να γράφεται σε όλες τις συσκευασίες και στου dirollo και κακώς δεν το γράφουν.

Εάν σε μπερδεύει τόσο προτίμησε γιαούρτι που δεν έχει λιπαρά και αλάτι.

kotopoulos
14-12-13, 18:36
Το λίπος επι ξηρού είναι το λίπος που θα ήταν στα εκατό γραμμάρια εάν αφαιρέσεις το νερό από το υπόλοιπο μέρος. Εάν το στραγγίξεις δηλ. και το ζυγίσεις αυτό δεν έχει 2,5 λιπαρά αλλά 8 και βάλε. Κανονικά πρέπει να γράφεται σε όλες τις συσκευασίες και στου dirollo και κακώς δεν το γράφουν.

Εάν σε μπερδεύει τόσο προτίμησε γιαούρτι που δεν έχει λιπαρά και αλάτι.

δηλαδη και στο dirollo το ιδιο ισχυει? εχει αυξημενο λιπος επι ξηρου?....το γιαουρτι δε μου αρεσει καθολου....τρωω ενα κοτατζ σχεδον καθε βραδυ.....μπορω να συνεχισω με του λιντλ?ειναι τα ιδια λιπαρα τελικα με του ντιρολλο?

kotopoulos
15-12-13, 22:42
δηλαδη και στο dirollo το ιδιο ισχυει? εχει αυξημενο λιπος επι ξηρου?....το γιαουρτι δε μου αρεσει καθολου....τρωω ενα κοτατζ σχεδον καθε βραδυ.....μπορω να συνεχισω με του λιντλ?ειναι τα ιδια λιπαρα τελικα με του ντιρολλο?

μπορει καποιος να μου απαντησει στο θεμα οσο αφορα τελικα το λιπος επι ξηρου στα κοτατζ?????μπορουμε να τρωμε καθε βραδυ???????????,γιατι τελικα τα λιπαρα απο οτι φαινεται δεν ειναι 2.2 στο ντιρολο και 2.4 στο λινεσσα του λιντλ αλλα πανω απο 8%λιπος επι ξηρου…..

margarita02
15-12-13, 23:28
μπορει καποιος να μου απαντησει στο θεμα οσο αφορα τελικα το λιπος επι ξηρου στα κοτατζ?????μπορουμε να τρωμε καθε βραδυ???????????,γιατι τελικα τα λιπαρα απο οτι φαινεται δεν ειναι 2.2 στο ντιρολο και 2.4 στο λινεσσα του λιντλ αλλα πανω απο 8%λιπος επι ξηρου…..

Αυτό που αγοράζεις δεν είναι επί ξηρού. Έχει και νερό μέσα. Το επι ξηρού θα σε ενδιέφερε σε περίπτωση που το αγόραζες στραγγισμένο. Το λινέσσα που παίρνεις (μπλιαχ) έχει όσο γράφει στα 100 γρ. δηλ 2.4 και είναι μικρή διαφορά από το 2.2 dirollo. Μην τρελαίνεσαι. Για 2.4 μέτρα το αφού έχει και το νερό μέσα. Το κυπελάκι πόσα γραμμάρια είναι; Εάν πχ. είναι 200 τότε τα λιπαρά είναι 2.4 Χ 2 άρα 4.8. Εάν είναι παραπάνω τότε καταναλώνεις πολλά λιπαρά από συσκευασμένες και άχρηστες τροφές όπως είναι το κοτατζ.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως το ποσοστό πρωτεϊνης που αναγράφεται καθώς και τα άλλα συστατικά εάν αναφέρονται είναι κι αυτά επί ξηρού ή φρέσκου;

TRIANTAFYLLOU
16-12-13, 00:16
χαλάρωσε δεν ανακάλυψες και κάτι τραγικό , όπως είπε και η Μαργαρίτα πιο πάνω , απλα και κατανοητά είναι τα πράματα , εφόσον αυτο που αγοράσαμε δεν είναι επι ξηρού τότε το ποσοστο λίπους πάει επι του βάρους του δηλαδη αν λέει στα 100 γραμμάρια έχει πχ 4% αυτο είναι , τωρα αν την συγκεκριμένη συσκευασία την αποξηράνεις τότε επι ξηρού είναι το ποσοστο που αναγράφετε , αλλα αν αποξηραθει μειώνετε η ποσότητα και το βάρος , άρα "τι χες Γιάννη , οτι είχα πάντα" που λέει κι παροιμία , δεν αλλάζει κατι και μετα ακούω καμια φορα μερικά άτομα αν έχει 2η 4% λιπαρα φοβούνται να το φάνε λές και θα χαλάσουν το σχήμα τους , εφόσον όλα εξαρτώνται απο το σύνολο λιπαρών που λαμβάνουμε κατα την διάρκεια της μέρας

kotopoulos
16-12-13, 01:13
χαλάρωσε δεν ανακάλυψες και κάτι τραγικό , όπως είπε και η Μαργαρίτα πιο πάνω , απλα και κατανοητά είναι τα πράματα , εφόσον αυτο που αγοράσαμε δεν είναι επι ξηρού τότε το ποσοστο λίπους πάει επι του βάρους του δηλαδη αν λέει στα 100 γραμμάρια έχει πχ 4% αυτο είναι , τωρα αν την συγκεκριμένη συσκευασία την αποξηράνεις τότε επι ξηρού είναι το ποσοστο που αναγράφετε , αλλα αν αποξηραθει μειώνετε η ποσότητα και το βάρος , άρα "τι χες Γιάννη , οτι είχα πάντα" που λέει κι παροιμία , δεν αλλάζει κατι και μετα ακούω καμια φορα μερικά άτομα αν έχει 2η 4% λιπαρα φοβούνται να το φάνε λές και θα χαλάσουν το σχήμα τους , εφόσον όλα εξαρτώνται απο το σύνολο λιπαρών που λαμβάνουμε κατα την διάρκεια της μέρας

οκ κατανοητο ευχαριστω..

kotopoulos
16-12-13, 01:22
Αυτό που αγοράζεις δεν είναι επί ξηρού. Έχει και νερό μέσα. Το επι ξηρού θα σε ενδιέφερε σε περίπτωση που το αγόραζες στραγγισμένο. Το λινέσσα που παίρνεις (μπλιαχ) έχει όσο γράφει στα 100 γρ. δηλ 2.4 και είναι μικρή διαφορά από το 2.2 dirollo. Μην τρελαίνεσαι. Για 2.4 μέτρα το αφού έχει και το νερό μέσα. Το κυπελάκι πόσα γραμμάρια είναι; Εάν πχ. είναι 200 τότε τα λιπαρά είναι 2.4 Χ 2 άρα 4.8. Εάν είναι παραπάνω τότε καταναλώνεις πολλά λιπαρά από συσκευασμένες και άχρηστες τροφές όπως είναι το κοτατζ.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως το ποσοστό πρωτεϊνης που αναγράφεται καθώς και τα άλλα συστατικά εάν αναφέρονται είναι κι αυτά επί ξηρού ή φρέσκου;

ειναι 2.2 στα 100gr…απλα το προβλημα μου ειναι αν πρεπει να καταναλωνεται σχεδον καθε βραδυνο….με κραταει παντως χορτατο και δεν αναγκαζομαι να καταναλωνω υδατανθρακα κατι που εκανα μεχρι προτεινως…αναρωτιομουν αν ειναι μια τροφη η οποια μπορει να σε παχυνει,και να μην αφησει τη διαδικασια της γραμμωσης να εξελιχθει…πριν απο αυτο ετρωγα τοστακια ολικης με γαλα..αλλα τα εκοψα και τα αντικατεστησα μ κοτατζ…..αληθεια το θεωρεις αχρηστη τροφη????καταναλωνεται σε πολλες διαιτες παντως και απο παρα πολλους εδω στο φορουμ……το γιαουρτι που μαλλον ειναι σαφως πιο υγειινο δε μου αρεσει με τιποτα…..δε το εχω ψαξει ιδιαιτερα βεβαια..εχεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο με χαμηλα βεβαια λιπαρα,που να μην εχει αυτη τη γιαουρτηλα…..κατι πιο ευαρεστο…ευχαριστω.

ArgoSixna
16-12-13, 03:14
προσθεσε αμυγδαλα η καρυδια στο γιαουρτακι/κοτατζ. Ειναι μια καλη επιλογη για βραδυ οπως και το γιαουρτι.

Τα λιπαρα ειτε θα τα παρεις το πρωι με πρωτεινη ειτε στο βραδυνο. Προτιμησε να ειναι μακρυα απο την προπονηση .

Αν μπορεις μην συνδιαζεις λιπαρα με υδατανθρακες. Φαε Πρωτεινη με υδατανθρακα / πρωτεινη με λιπαρα.

Μια τροφη οπως το κοτατζ δεν θα επηρεασει την "γραμμωση σου". Ο κανονας ειναι :

Λιγοτερες θερμιδες απο συντηρηση = απωλεια ειτε συμπληρωσεις θερμιδες απο σοκολατα ολη την μερα ειτε απο κοτοπουλο και ρυζι θα χασεις βαρος. Ναι μπορεις να χασεις βαρος τρωγοντας σοκολατες και τηγανητες πατατες.<-Μην χαιρεσαι, ειπαμε ΜΟΝΟ εφοσον εισαι υποθερμιδικα. Τωρα τι βαρος θα χασεις(μυες λιπος υγρα) ειναι αναλογα τι θα φας ομως.Οποτε ξεχναμε τις σοκολατες(εσυ γιατι εγω τρωω!).. Οτι θα χασεις θα χασεις σε ολες τις περιπτωσεις εφοσον εισαι ΥΠΟθερμιδικα.
Το αντιστοιχο ισχυει και οταν εχεις περισσοτερες θερμιδες. Συντηρηση +200-400 θερμιδες θεωρουμε τον "ογκο". Οτι παραπανω τρως μπαινει σε λιπος.

Και προς θεου μην φοβασαι τα λιπαρα. Φροντισε να εχεις 50+γραμμαρια την μερα , πρωτεινη 2φορες το βαρος σου και τα υπολοιπα τα συμπληρωνεις με υδατανθρακα.

kotopoulos
16-12-13, 20:37
προσθεσε αμυγδαλα η καρυδια στο γιαουρτακι/κοτατζ. Ειναι μια καλη επιλογη για βραδυ οπως και το γιαουρτι.

Τα λιπαρα ειτε θα τα παρεις το πρωι με πρωτεινη ειτε στο βραδυνο. Προτιμησε να ειναι μακρυα απο την προπονηση .

Αν μπορεις μην συνδιαζεις λιπαρα με υδατανθρακες. Φαε Πρωτεινη με υδατανθρακα / πρωτεινη με λιπαρα.

Μια τροφη οπως το κοτατζ δεν θα επηρεασει την "γραμμωση σου". Ο κανονας ειναι :

Λιγοτερες θερμιδες απο συντηρηση = απωλεια ειτε συμπληρωσεις θερμιδες απο σοκολατα ολη την μερα ειτε απο κοτοπουλο και ρυζι θα χασεις βαρος. Ναι μπορεις να χασεις βαρος τρωγοντας σοκολατες και τηγανητες πατατες.<-Μην χαιρεσαι, ειπαμε ΜΟΝΟ εφοσον εισαι υποθερμιδικα. Τωρα τι βαρος θα χασεις(μυες λιπος υγρα) ειναι αναλογα τι θα φας ομως.Οποτε ξεχναμε τις σοκολατες(εσυ γιατι εγω τρωω!).. Οτι θα χασεις θα χασεις σε ολες τις περιπτωσεις εφοσον εισαι ΥΠΟθερμιδικα.
Το αντιστοιχο ισχυει και οταν εχεις περισσοτερες θερμιδες. Συντηρηση +200-400 θερμιδες θεωρουμε τον "ογκο". Οτι παραπανω τρως μπαινει σε λιπος.

Και προς θεου μην φοβασαι τα λιπαρα. Φροντισε να εχεις 50+γραμμαρια την μερα , πρωτεινη 2φορες το βαρος σου και τα υπολοιπα τα συμπληρωνεις με υδατανθρακα.

εχω κοψει μαχαιρι οτι εχει να κανει με τηγανιτα σαβουρες αναψυκτικα γλυκα....τρωω μονο 30 γραμμαρια σοκολατα με 74%κακαο καθε βραδυ σχεδον και μιση κουταλια κακαο παυλιδη το πρωι με τη βρωμη........ειναι θεματακι αυτο???

margarita02
17-12-13, 00:38
Για την ώρα δεν φαίνεται να είναι θεματάκι, θα το καταλάβαινες εάν ήταν, εκτός εάν είσαι ήδη σε πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους. Το βράδυ μπορείς να βάλεις ψάρι, αυγά, κανένα λαχανικό, αλλά εάν σου αρέσει το κότατζ κράτα το.

Προσωπικά το θεωρώ άχρηστη τροφή καθώς είναι πολύ έπεξεργασμένο, έχει αλάτι, καζεϊνη που μερικούς μας ενοχλεί και λίπος καθώς και συντηρητικά όπως καραγεννάνη κι άλλα που δεν αναγράφονται πάντα. Το ίδιο για τα συντηρητικά ισχύει και για τα περισσότερα παραδοσιακα γιαούρτια.

Εάν αποφασίσεις να το αλλάξεις με γιαούρτι δοκίμασε μερικά δεν έχουν όλα αυτήν τη γιαουρτίλα. Το Όλυμπος π.χ το έχεις δοκιμάσει;

gate 7
17-12-13, 01:01
παιδια θελω να μου πειτε την γνωμη σας για την διατροφη μου γιατι σκοπευω να παρω κρεατινη.. λοιπον για μεσημερι κανονικα το μεσιμεριανο τρωω (τηγανιτα ,σοκολατες πατατακια δεν τρωω) το απο γευμα κανονικα +ενα χυμο μπανανας η χυμο πορτοκαλι και για βραδυ τονο σε νερο δημητριακα 2 ασπραδια και το βραδινο μου + ψωμι με ντοματ .. επισης το λουκανικο ψητο ειναι καλο για διατροφη??

kotopoulos
17-12-13, 01:23
Για την ώρα δεν φαίνεται να είναι θεματάκι, θα το καταλάβαινες εάν ήταν, εκτός εάν είσαι ήδη σε πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους. Το βράδυ μπορείς να βάλεις ψάρι, αυγά, κανένα λαχανικό, αλλά εάν σου αρέσει το κότατζ κράτα το.

Προσωπικά το θεωρώ άχρηστη τροφή καθώς είναι πολύ έπεξεργασμένο, έχει αλάτι, καζεϊνη που μερικούς μας ενοχλεί και λίπος καθώς και συντηρητικά όπως καραγεννάνη κι άλλα που δεν αναγράφονται πάντα. Το ίδιο για τα συντηρητικά ισχύει και για τα περισσότερα παραδοσιακα γιαούρτια.

Εάν αποφασίσεις να το αλλάξεις με γιαούρτι δοκίμασε μερικά δεν έχουν όλα αυτήν τη γιαουρτίλα. Το Όλυμπος π.χ το έχεις δοκιμάσει;

ολυμπος ε???μμμ…οχι δεν εχω δοκιμασει…φανταζομαι εννοεις 2%????…..και επισης το γιαουρτι σε χορταινει οσο και το κοτατζ?ομολογω οτι με κρατα πολλες ωρες..

TRIANTAFYLLOU
17-12-13, 01:25
το λουκάνικο είναι λουκάνικο και όπως και να το φας είναι απο τις κορυφαίες σαβούρες της διατροφής , σε καλύτερη μοίρα είναι τα χωριάτικα και αυτα μόνο αν ξέρουμε τι βάζει μεσα ο χασάπης και είναι δικός μας , αλλα και πάλι σε κάθε περίπτωση έχουν πολύ λίπος , αν όμως το τρώει κάποιος σε φάση που θέλει να κάνει τσιτ μιλ , τότε καλα κάνει και το τρώει εφόσον είναι ελεγχόμενο και γενικότερα η διατροφή του είναι σωστη

αλλα για τα λουκάνικα αρκεί να δεί κανείς ενα βίντεο η ντοκιμαντερ που δείχνει καμια φορα στην τηλεόραση πως φτιάχνονται και θα καταλάβει ,αλλα υπάρχουν και περιπτωσεις όπως έχω εδω στην περιοχή μου κάποιος που φτιάχνει λουκάνικα απο καθαρό κρέας και παίρνει μεχρι και ο πατριάρχης στην κωνσταντινούπολη επειδη είναι με καθαρα υλικά

αλλα όταν γενικότερα η διατροφη είναι σωστη , μπορει κάποιος να εντάξει και λίγη σαβούρα σαν τσιτ , στο μενού

gate 7
17-12-13, 01:30
το λουκάνικο είναι λουκάνικο και όπως και να το φας είναι απο τις κορυφαίες σαβούρες της διατροφής , σε καλύτερη μοίρα είναι τα χωριάτικα και αυτα μόνο αν ξέρουμε τι βάζει μεσα ο χασάπης και είναι δικός μας , αλλα και πάλι σε κάθε περίπτωση έχουν πολύ λίπος , αν όμως το τρώει κάποιος σε φάση που θέλει να κάνει τσιτ μιλ , τότε καλα κάνει και το τρώει εφόσον είναι ελεγχόμενο και γενικότερα η διατροφή του είναι σωστη

αλλα για τα λουκάνικα αρκεί να δεί κανείς ενα βίντεο η ντοκιμαντερ που δείχνει καμια φορα στην τηλεόραση πως φτιάχνονται και θα καταλάβει ,αλλα υπάρχουν και περιπτωσεις όπως έχω εδω στην περιοχή μου κάποιος που φτιάχνει λουκάνικα απο καθαρό κρέας και παίρνει μεχρι και ο πατριάρχης στην κωνσταντινούπολη επειδη είναι με καθαρα υλικά

αλλα όταν γενικότερα η διατροφη είναι σωστη , μπορει κάποιος να εντάξει και λίγη σαβούρα σαν τσιτ , στο μενού

την διατροφη μου πως θα την θεωρουσατε ?? εγω πιστευω πως ειναι καλη

TRIANTAFYLLOU
17-12-13, 01:45
απλα σε μια διατροφη δεν χρειάζετε να τρώμε ολιγοφαγία δηλαδη μόνο στανταρ φαγητα αλλα να έχουμε μια ποικιλία πχ απο πρωτείνες , κρέας κοτα ψαρι αυγα όσπρια κτλ και τα όσπρια είναι καλη τροφη και όπως αναφεραμε και στο φόρουμ αν τα συνδιάσουμε σωστα μπορούμε να δημιουργήσουμε πλήρης πρωτείνες υψηλής βιολογικής αξίας
και απο κεί και πέρα μια διατροφη εφόσον μας παρέχει τα απαραίτητα συστατικα , τα γνωστα δηλαδή , πρωτείνες υδαατανθρακες , βιταμίνες , μεταλα , ω λιπαρα κτλ , κρίνετε εκ του αποτελέσματος
αν δηλαδη έχουμε σαν στόχο να χάσουμε κιλα και δεν χάνουμε , πως να την θεωρήσουμε σωστη , η και το αντίθετο αν θέλουμε να βάλουμε και δεν βάζουμε ,
δηλαδη πρώτα κοιτάμε την ισοροπία , να πάρουμε αυτα που θεωρούμε χρήσιμα συστατικα και μετα την ποσότητα ώστε να πετύχουμε τον στόχο μας , έτσι οργανώνονται οι διατροφές

margarita02
17-12-13, 22:37
ολυμπος ε???μμμ…οχι δεν εχω δοκιμασει…φανταζομαι εννοεις 2%????…..και επισης το γιαουρτι σε χορταινει οσο και το κοτατζ?ομολογω οτι με κρατα πολλες ωρες..

Από γιαούρτι πάρε όποιο θέλεις. Έχει τόσα η αγορά να διαλέξεις. Χορτασικό είναι απλά έχει λιγότερες θερμίδες. Συγγνώμη αλλά τώρα το πρόσεξα. Το ελαιόλαδο πού είναι; Δεν βλέπω να το μετράς στα λιπαρά σου.Ναι αυτό είναι ένα θεματάκι.

kotopoulos
17-12-13, 23:01
Από γιαούρτι πάρε όποιο θέλεις. Έχει τόσα η αγορά να διαλέξεις. Χορτασικό είναι απλά έχει λιγότερες θερμίδες. Συγγνώμη αλλά τώρα το πρόσεξα. Το ελαιόλαδο πού είναι; Δεν βλέπω να το μετράς στα λιπαρά σου.Ναι αυτό είναι ένα θεματάκι.

τι εννοεις το ελαιολαδο που ειναι???…το χρησιμοποιω στις σαλατες, σε καποια φαγητα οπως λιγες πατατες φουρνου η γλυκοπατατα στα ψητα μου…και σε λογικες ποσοτητες….αυτο που μου ειπες οτι ειναι θεματακι…ειναι για τα 30γραμμαρια μαυρης σοκολατας που τρωω η τη μιση κουταλια του γλυκου που βαζω καθε πρωι στη βρωμη μου?

kotopoulos
17-12-13, 23:02
τι εννοεις το ελαιολαδο που ειναι???…το χρησιμοποιω στις σαλατες, σε καποια φαγητα οπως λιγες πατατες φουρνου η γλυκοπατατα στα ψητα μου…και σε λογικες ποσοτητες….αυτο που μου ειπες οτι ειναι θεματακι…ειναι για τα 30γραμμαρια μαυρης σοκολατας που τρωω η τη μιση κουταλια του γλυκου που βαζω καθε πρωι στη βρωμη μου?

μιση κουταλια κακαο του γλυκου….σορρυ.

margarita02
18-12-13, 00:44
Το λάθος και το θεματάκι θα ήταν εάν δεν χρεισιμοποιούσες καθόλου ελαιόλαδο και είχες ως λιπαρά μόνο σοκολάτα και κακάο. Δεν το είχες αναφέρει πιο πάνω που υπολόγιζες τα λιπαρά. Η σοκολάτα και το κακάο δεν νομίζω οτι ενοχλούν.

nikos1234
23-12-13, 19:44
παιδια η γαλοπουλα ειναι καλη πηγη πρωτεινης..αναφερμαι σε γαλοπουλα σε φετες

TRIANTAFYLLOU
23-12-13, 20:44
η γαλοπούλα σε φέτες είναι ενα σαλάμι με την διαφορά έχει και κρέας γαλοπούλας , με ότι αυτο συνεπάγεται ,είναι μια λύση σε σχέση με άλλα αλλα όχι και το ιδανικό ούτε θα το συγκρίναμε με το στήθος η καθαρό κρέας γαλοπούλας , να χαμε να λέγαμε δηλαδή , η μήπως είναι η μόνη σαβούρα που τρώμε βαφτίζοντας το ιδανικό
εφόσον είναι τιγκα στα συντηρητικα και ενα σωρό άλλες προσμίξεις

margarita02
23-12-13, 23:38
Θυμάμαι κάποτε κάποιον που μου είχε πει πως η γαλοπούλα ανεβάζει τα οιστρογόνα στο αίμα γι αυτό και την απεύφευγε. Δεν ξέρω που αναφερόταν στο σαλάμι ή στο κρέας αλλά από τότε δεν βρήκα άλλες σχετικές πληροφορίες. Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο για το καθαρό κρέας γαλοπούλας;

TRIANTAFYLLOU
24-12-13, 02:23
κατι τέτοια λέγανε και για το κοτόπουλο το στήθος , ότι το τρώνε και κάνουν μεγάλα βυζιά , διάφορες τέτοιες χαζομάρες , δεν υπάρχει τεκμηριωμένο κάτι τέτοιο και περισσότερο έχει να κάνει με τις συνθήκες παραγωγής του κρέατος και τις τροφες που δίνουν στα ζώα γενικότερα
γιατι ας δοκιμάσει κάποιος να φάει κοτόπουλο σούπα η ψητο χωριάτικο και το κλασικό εμπορίου , θα νομίσει ότι τρώει άλλο κρέας , εκεί είναι το ρεζουμέ
απλα διάφοροι μύθοι που δεν είναι ακριβώς μύθοι , έχουν να κάνουν με αυτα που ταίζουν τα ζώα και πως μεγαλώνουν

margarita02
24-12-13, 15:49
Οκ. Κατάλαβα. Πού να τα βρούμε όμως τα χωριάτικα; Και να είχαμε μία φορά το μήνα θα τρώγαμε από αυτά.

ArgoSixna
24-12-13, 16:23
αν μπεις με google chrome στο κανει μεταφραση στα ελληνικα http://dogtorj.tripod.com/id45.html

Εγω για το κοτοπουλο ακουγα παλιοτερα , γνωστο και ως "πούστης" επειδη "μεγαλωνει τα βυζακια" !
Αυτο περισσοτερο βασιζεται οτι περιεχει υψηλη περιεκτηκοτητα σε πρωτεινη και αλλιως το μεταφραζαν οσοι δεν ειχανε ιδεα απο διατροφη/γυμναστικη.

Διαβασε και το λινκ που εβαλα για να βγαλεις ακρη γιατι εγω καθε φορα που παω να το διαβασω μπερδευομαι περισσοτερο.. :unsure:

TRIANTAFYLLOU
24-12-13, 17:23
οι ββερ τρώγαν πάντα στήθος απο κοτόπουλο και επειδη με την προπόνηση που μεγαλώνουν οι μυς και ειδικα το στήθος που φαίνετε κιόλας στο μάτι , βγήκε το παραμύθι ότι το κοτόπουλο στήθος σε κάνει στήθος , επειδή έχει και ορμόνες και έτσι έμεινε η φήμη

το κρέας του χωριάτικου κοτόπουλου ακόμη και το κόκκινο έχει μεγάλη διαφορα και σε γεύση αλλα και σε όψη απο του εμπορίου και μαζικής παραγωγής , γιατι εκτός απο τις τροφές είναι πιο μικρά σε μάζα αλλα πιο σφιχτα λόγω του ότι όλη μερα γυρίζουν στις αλάνες και γι αυτο και λένε αλανιάρα κότα , μεγαλώνουν πιο αργά αλλα το κρέας είναι πιο σκληρό και θέλει περισσότερο βράσιμο

gate 7
24-12-13, 19:22
εχω ενα προβλημα με την διατροφη μου παρατηρω οτι α;ντι να παιρνω κιλα χανω ... :unsure: τα γευματα που τρωω της μερες προνονησης ειναι τα εξης μεσημερι οτι εχουμε(εκτος απο τηγανιτα σοκολατες πατατακια) το απογευμα πορτοκαλαδα εναν μπανανοχυμο φαγητο κανονικο το βραδυ 1 τονο. δημητριακα.ασπραδια βραδινο.. μετα ψωμι με ντοματα μετα .. τις μερες που δεν εχω προπονηση μεσημερι οτι εχουμε απογευμα πορτοκαλαδα και φαγητο και το βραδυ φαγητο της ημερας +ψωμι με ντοματα και λιγο ρυζι και ειμαι σε περιοδο που παιρνω κρεατινη εδω και 3 μερες .. τι να κανω για να ανεβω στα κιλα σκεφτομαι να αρχισω παλι τα πατατακια κτλπ.. αλλα θα ειναι καταστοφη

TRIANTAFYLLOU
24-12-13, 19:40
δεν θα έπρεπε καν να ρωτας , όλα είναι θεμα ισοζυγίου θερμίδων , αν δεν περισσέψει δεν φτάνει λένε , για; να μην βάζεις κιλα πάει να πει τρώς λιγότερες θερμίδες απο αυτες που χρει'άζεσαι , αύξησε τον υδατάνθρακα το ρύζι δηλαδη και γενικά τις ποσότητες , αλλα πάντα να τρως σωστα και αν ο σωματότυπος και μεταβολισμός σου δεν ευνοεί , τοτε απλα μετα απο κάποιο μεγάλο γεύμα φαε κανένα γλυκό να φορτωσεις καλύτερα , με τα πατατάκια και γαριδάκια δουλειά δεν γίνετε

gate 7
24-12-13, 19:44
δεν θα έπρεπε καν να ρωτας , όλα είναι θεμα ισοζυγίου θερμίδων , αν δεν περισσέψει δεν φτάνει λένε , για; να μην βάζεις κιλα πάει να πει τρώς λιγότερες θερμίδες απο αυτες που χρει'άζεσαι , αύξησε τον υδατάνθρακα το ρύζι δηλαδη και γενικά τις ποσότητες , αλλα πάντα να τρως σωστα και αν ο σωματότυπος και μεταβολισμός σου δεν ευνοεί , τοτε απλα μετα απο κάποιο μεγάλο γεύμα φαε κανένα γλυκό να φορτωσεις καλύτερα , με τα πατατάκια και γαριδάκια δουλειά δεν γίνετε

εγω εχω καλο μεταβολισμο χανω ευκολα κιλα αλλα παιρνω δυσκολα σκεφτομαι να φαω κανα γλυκο τηγανιτες πατατες επιτρεπονται??

TRIANTAFYLLOU
24-12-13, 19:52
αν δε φας καλό υδατάνθρακα μην περιμενεις , το ρυζι είναι καλη λύση , αλλα και γλυκο να φας όπως είπα μετα τα γεύματα καλό είναι στο να βάλεις κιλα γιατι φορτωνεις καλύτερα αυτα που τρως , οι τηγανιτες ποατάτες δεν πειράζει απο θεμα θερμίδων αλλα είναι καμένο λάδι χωρίς θρεπτικα και μόνο τοξίνες , άλλο να φας απλα για την γεύση και άλλο να τις τσακίζεις συνέχεια , εκεί εγκυμονούν κίνδυνοι υγείας λόγω σαβούρας απο το καμένο λάδι

gate 7
24-12-13, 19:58
αν δε φας καλό υδατάνθρακα μην περιμενεις , το ρυζι είναι καλη λύση , αλλα και γλυκο να φας όπως είπα μετα τα γεύματα καλό είναι στο να βάλεις κιλα γιατι φορτωνεις καλύτερα αυτα που τρως , οι τηγανιτες ποατάτες δεν πειράζει απο θεμα θερμίδων αλλα είναι καμένο λάδι χωρίς θρεπτικα και μόνο τοξίνες , άλλο να φας απλα για την γεύση και άλλο να τις τσακίζεις συνέχεια , εκεί εγκυμονούν κίνδυνοι υγείας λόγω σαβούρας απο το καμένο λάδι

που και που θα τρωω καμια πιτα αγοραζει η μητερα μου απο το σουπερμαρκετ.. μεχρι τωρα της τρωω ψητες της πατατες ευχαριστω για τις συμβουλες.. κατι τελευταιο πιτσα που και που κανει??

TRIANTAFYLLOU
24-12-13, 21:34
ενοείτε κάνει εφόσον το περιλαμβάνεις στα τσιτ και εφόσον το επιτρέπει ο μεταβολισμός σου , αλλα δε λέμε να το πάρει κι ο κόλος μας παραμύθι και να τρώμε μόνο σαβούρα

gate 7
24-12-13, 22:06
ενοείτε κάνει εφόσον το περιλαμβάνεις στα τσιτ και εφόσον το επιτρέπει ο μεταβολισμός σου , αλλα δε λέμε να το πάρει κι ο κόλος μας παραμύθι και να τρώμε μόνο σαβούρα

εννοειτε για 1-2 φορες την βδομαδα τιποτα τετοια με μετρο .. ευτυχως που εχω καλο μεταβολισμο γιατι τωρα που παιρνω κρεατινη πρεπει να προσεχω τι τρωω

margarita02
24-12-13, 23:10
αν μπεις με google chrome στο κανει μεταφραση στα ελληνικα http://dogtorj.tripod.com/id45.html

Εγω για το κοτοπουλο ακουγα παλιοτερα , γνωστο και ως "πούστης" επειδη "μεγαλωνει τα βυζακια" !
Αυτο περισσοτερο βασιζεται οτι περιεχει υψηλη περιεκτηκοτητα σε πρωτεινη και αλλιως το μεταφραζαν οσοι δεν ειχανε ιδεα απο διατροφη/γυμναστικη.

Διαβασε και το λινκ που εβαλα για να βγαλεις ακρη γιατι εγω καθε φορα που παω να το διαβασω μπερδευομαι περισσοτερο.. :unsure:

Ευχαριστώ για το λινκ. Όντως πολύ μπέρδεμα.

tasos1992
30-12-13, 06:24
καλισπερα σας..
θελο ν μου λισετε μια απορια...
ξεκινεισα πριν 2 μηνες το gym και ημουν 61,70 κιλα
τωρα πλεον εχω φτασι στα 67 εχω υψος 1,70
πριν λιγεσ μερεσ πιρα προτεινη ογκου κ προχ8εσ πιρα κ αμυνοξεα...
αλλα εχς παρατιρισει οτι εχω πεταξει κιλια.
δηλαδι οταν ειμε χαλαρος εχω κιλια αλα οταν σφυχτο φενοντε η κιλιακι...
να σασ πω οτι σαν κα8ιμερινα στο gym εχω 6χ40 κοιλιακους 5χ10 αρσεισ ποδιον και 4χ10 ραχιεουσ.
τωρα απο διατροφι τροω τα εξις: γαλα,μελι κουακερ διμιτριακα με οτι φαγητο και αν εχω ωαζο ενα πιατο ριζι παντα διπλα
απο κρεατικα τρωω στηθοσ κοτοπουλο-μοσχαρι-γαλοπουλα
εχω παρι ταχηνι-φρουτοκρεμεσ προτεινη(mass tech) αμυνοξεα(beef)
αυγα-μπανανεσ-ντοματα-
αλλα πιστευω το λαθοσ μ εινε οτι μπορει να φαω κ τηγανιτα!!
ΘΕΛΟ ΤΝ ΓΝΩΜΙ ΣΑΣ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

G.Badoo
30-12-13, 13:25
Γεια σου φιλε Τασο..απο διατροφη εισαι μια χαρα..απο κει και περα για τα κιλα που πηρες μεσα σε 2 μηνες νομιζω ειναι πολλα..η πρωτεινη ογκου οντως εχει πολυ υδατανθρακα (πολλες θερμιδες) αλλα και παλι τα βρισκω πολλα..η κοιλια τωρα ειναι ακολουθο..αμα θες να φορτωσεις πανω θα φουσκωσει και η κοιλια..οσους κοιλιακους και να κανεις δυσκολα να αλλαξει κατι..θελει πρωτα να παρεις τον ογκο σου, και μετα να στεγνωσεις-να γραμμωσεις για να φανουν οι κοιλιακοι και να εχει μεινει και καποιος ογκος πανω!!

tasos1992
30-12-13, 16:32
ευχαραριστω πολλυ φιλε μ,
απλα μ φανικε περιεργο κ ανησιχεισα και ειπα να ρωτησο...
ευχαριστω και παλι...

Source Of Energy
30-12-13, 17:13
καλισπερα σας..
θελο ν μου λισετε μια απορια...
ξεκινεισα πριν 2 μηνες το gym και ημουν 61,70 κιλα
τωρα πλεον εχω φτασι στα 67 εχω υψος 1,70
πριν λιγεσ μερεσ πιρα προτεινη ογκου κ προχ8εσ πιρα κ αμυνοξεα...
αλλα εχς παρατιρισει οτι εχω πεταξει κιλια.
δηλαδι οταν ειμε χαλαρος εχω κιλια αλα οταν σφυχτο φενοντε η κιλιακι...
να σασ πω οτι σαν κα8ιμερινα στο gym εχω 6χ40 κοιλιακους 5χ10 αρσεισ ποδιον και 4χ10 ραχιεουσ.
τωρα απο διατροφι τροω τα εξις: γαλα,μελι κουακερ διμιτριακα με οτι φαγητο και αν εχω ωαζο ενα πιατο ριζι παντα διπλα
απο κρεατικα τρωω στηθοσ κοτοπουλο-μοσχαρι-γαλοπουλα
εχω παρι ταχηνι-φρουτοκρεμεσ προτεινη(mass tech) αμυνοξεα(beef)
αυγα-μπανανεσ-ντοματα-
αλλα πιστευω το λαθοσ μ εινε οτι μπορει να φαω κ τηγανιτα!!
ΘΕΛΟ ΤΝ ΓΝΩΜΙ ΣΑΣ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Καλησπερα!
Σαν βαση στο προγραμμα σου εχω να παρατηρησω πως οι κοιλιακοι που κανεις ειναι υπερβολικοι + το οτι τους κανεις καθε μερα δεν τους αφηνεις να αναπτυχθουν επισης μπορεις να προσθεσεις αεροβια προπονηση (οση ωρα σου αναλογει) για να κρατηςεις ψηλα τον μεταβολισμο σου και να ελενχεις καλυτερα την αυξηση βαρους σου!!
Στα γευματα που κανεις εχω να πω πως ειναι σχετικα καλα. Σιγουρα αυτο που χρειαζεται ειναι να προσεχεις τις ποσοτητες εφ οσων χρησιμοποιεις θερμιδικη πρωτεινη..
Απο κει κ περα υα συμφωνησω με τον συμφορουμιτη απο πανω πως η δουλεια θα φανει στην γραμμωση!! :P
Ελπιζω να σε βοηθησα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

tasos1992
30-12-13, 18:53
σας ευχαριστω πολλυ με βοηθισατε παρα πολλυ!!σχετικα πιστευω οτι τα παω καλα για τν ωρα(σε θεμα αυξησι κιλον)
Τωρα σηνεχειζουμε δυνατα και βλεπουμε...:thumbup:

Bodyof97
30-12-13, 21:26
Γεια σας παιδιά. Πάω γυμναστήριο εδώ και 1,5 χρόνο. Φέτος το Σεπτέμβρη ξεκίνησα στα σοβαρά και άρχισα όγκο. Είμαι σχεδόν 17, ύψος 1.73 και 68 κιλά. Αν και παρατήρησα σε αυτούς τους 3,5 μήνες κάποια gains, πιστεύω πως χωρίς διατροφή (που δε τηρούσα μέχρι τώρα εκτός από post workout Που έτρωγα 2-3 αβγά + μπανάνα) δεν έχει νόημα. Η γυμναστική γενικά έχει αποδόσει καρπούς. Το σώμα μου θεωρείται γυμνασμένο και είμαι σε αρκετά καλή φόρμα για Β' Λυκείου. Συμπληρώματα και δε μπορώ και δε θέλω να πάρω σε αυτή την ηλικία. Το θέμα είναι όμως ότι δε μπορώ να τηρώ και διατροφή επίσης. Έχω <<φάει>> το ίντερνετ και παντού βλέπω κοτόπουλα, ρύζι σε καθημερινή βάση και ένα σωρό συνταγές. Αλλά σε ένα σπίτι με άλλα 3 άτομα και γονείς οι οποίοι είναι αυστηροί και κατακρίνουν οτιδήποτε τους φαίνεται καινούργιο (μου πήρε ώρα να τους εξηγήσω ότι τα συμπληρώματα πρωτεϊνης δεν έχουν αρνητικές επιδράσεις αλλά αυτοί επέμεναν, τα έχουν μπερδέψει με τα στεροειδή όλα τα συμπληρώματα). Οπότε, δε μπορώ να κάθομαι στη κουζίνα να μαγειρεύω (πόσο μάλλον κοτόπουλο που είναι και ακριβό). Έχω λίγα λεφτά κρατημένα και σκοπεύω να θυσιάσω εξόδους για να κρατήσω και άλλα όμως δε ξέρω τι να κάνω. Γυμναστήριο δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσω και θέλω πολύ να βάλω όγκο αλλά δε ξέρω τι να κάνω με τη διατροφή.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες.
Ευχαριστώ.

Billys51
31-12-13, 01:02
Να κοιτας η πρωτεινη που παιρνεις καθημερινα να ειναι στα 1,5-2 χ σωματικο βαρος σε γρ και απο κει κ περα υδατανθρακα για να ανεβασεις θερμιδες...παρε ρυζι ειναι φθηνο και ευκολο στο μαγειρεμα..αν σου δειξουν οι γονεις σου πως μαγειρευεται μετα και μονος σου το κανεις..αν δν βγαινεις απο πρωτεινη μπορεις να παρεις και κονσερβα τονο..

Ανδρεας
31-12-13, 01:17
εγω παντως γυμναζομαι στο σπιτι και βλεπω διαφορα..(χρησιμοποιω μονοζυγο,3-4 αλτηρες των 5 kg, λαστιχα αντιστασης..και τωρα γορασα μπαρα..θα παραγγειλω και καμια 30αρια κιλα δισκους να ερθουν μολις τελειωσω ενα προγραμμα που κανω..χρησιμοποιω αρκετα τις ασκησεις με το βαρος του σωματος)

απο διατροφη τρωω κρεας 3 φορες την βδομαδα το λιγοτερο,οσπρια (οι φακες εχουν αρκετη πρωτεινη) και γενικα οι φυτικες τροφες περιεχουν πρωτεινες
μπορεις να πινεις λιγο περισσοτερο γαλα..να τρως ενα καλο πρωινο (βρωμη με μελι και γαλα με βολευει πολυ εμενα)..και τα αυγα επισης ειναι φτηνα και μπορεις να τρως 1-2 αλλα και γιαουρτι,αμυγδαλα αναλογα με ποσες θερμιδες/πρωτεινη θες να συμπληρωσεις
να μετρας τις θερμιδες ωστε να εισαι υπερθερμιδικα και να προσπαθεις να εχεις 1.5-2 γρ πρωτεινης για καθε 1 κιλο Σωματικου βαρους
(τονο μην τρως περισσοτερο απο 2-3 φορες την βδομαδα)
:welcome:

(εκλεισα τα 15 πριν 2 μερες -οποτε δεν εχουμε τεραστια διαφορα στην ηλικια)

TheWorst
31-12-13, 01:30
εγω εχω καλο μεταβολισμο χανω ευκολα κιλα αλλα παιρνω δυσκολα σκεφτομαι να φαω κανα γλυκο τηγανιτες πατατες επιτρεπονται??

Τωρα το βλεπω αυτο(λιγο αργα).. Να σε πω αν τρως τηγανητες πατατες καντες σε coconut oil ,δεν εχεις τρανς λιπαρα.Απλα προσεξε αν το κανεις καθημερινα , γιατι για να τηγανησεις πατατες για 1 μεσημεριανο/βραδυνο (οτι και να ειναι) για 1 κιλο πατατες(οταν τηγανηζεις εινια λιγα ομως) μπορει να πας σε 150 γρ coconut oil που ειναι 120-130 λιπαρα.

psonara
08-01-14, 15:27
καλσπερα και καλη χρονια.μηπως ξερετε αν υπαρχουν στο εμποριο μπαρες δημητριακων η' βρωμης χωρις ζαχαρη?

scorpio
11-01-14, 17:33
Είναι το ταχίνι καλό τρόφιμο για bodybuilding;

Mikekan
11-01-14, 23:43
Ειναι εξαιρετικό.

kostasrimis
12-01-14, 19:24
Γεια σας παιδιά! Θελα να κάνω μια ερώτηση! Ασχολούμαι με βάρη 1,5 χρόνο και η διατροφή μου ειναι αρκετά καθαρή. Ξεκίνησα στα 69 κιλά και τώρα ειμαι 80. ( 1.80 ύψος ). Η διατροφή μου ήταν:
πρωινό : 4 ασπράδια , με 100γρ βρώμη , 1 σκουπ πρωτ. και 250 μλ γαλα 1.5
2 γευμα :2 μπανανες με 50 γρ φυστικοβουτιρο και 2 φετες γαλοπουλα + shake λαχανικων ( μαρουλι , τις μπανανες , σπανακι , καροτα , γιαμμμμ ειναι υπεροχο )
3 γευμα 200γρ κρεασ μοσχαρίσιο η 200 γρ κοτόπουλο στήθος με 200 γρ μακαρόνια ι ρύζι ( μαυρα ολα )
4 γευμα preworkout + ενα φρουτο
5 γευμα 1 σκουπ πρωτ. μετα την προπονα.
6 γευμα 200γρ κρεασ μοσχαρίσιο η 200 γρ κοτόπουλο στήθος με 200 γρ μακαρόνια ι ρύζι ( μαυρα ολα )
7 γευμα γιαούρτι 1.5 με μέλι και αμύγδαλα
Ειμαι 20 χρονων και σπουδάζω πληροφορική οπότε εχω αρκετό τρέξιμο . Έπαιζα μπάσκετ απο τα 12 μου και οταν ειχα κανει μέτρηση για την μυική μου μάζα ηταν κάτω απο κανονικό γιατι δεν έτρωγα ποτε καλά. Μετα απο αυτή την αλλαγή κατάφερα να βάλω 11 κιλακια και θα έλεγα αρκετά καθαρά. Παρόλα αυτά θέλω να βαλω κιάλι μάζα γιατί δεν ειμαι στο επίπεδο που επιθυμώ. Το πρόβλημα μου είναι οτι θα ήθελα να βάλω λιγο περισσότερη γεύση στο φαγητό μου. Οι αλλαγές που θελω να κάνω ειναι: μαζί με το μεσημεριανό να βάλω μια τορτιγια και μαύρα φασόλια και λίγο σάλτα πουμαρο χωρίς αλάτι κλπ. Επίσης λίγο τυράκι χαμηλών λιπαρών με τα μακαρόνια. Και τέλος μια κουταλια λαδάκι στα μακαρόνια για περισσότερη γεύση. Τελος το cheat μου ειναι μια φορα την βδομάδα. Πιστεύετε οτι η άσπρη τορτιγια ( δεν εχει μαύρη εδώ στην κερκυρα γρρρ ) το τυρί και ι κουταλιά λάδι θα χαλάσει πλ αυτο που κάνω?

να τονίσω οτι ειμαι σε bulking phase και επίσης επιστρέφω μετά απο 2 μήνες γιατι ειχα τραυματισμό στους ραχιαίους .

RAMBO
12-01-14, 19:28
Μονο αν κατεβεις στο ολυμπια

kostasrimis
12-01-14, 19:35
Μονο αν κατεβεις στο ολυμπια

χαχαχα! τώρα ειλικρινά πια είναι η αποψη σου ?

RAMBO
12-01-14, 19:36
Να βγαλεις την μια μπανανα και να βαλεις και κανα αλλο φρουτο,βαλε και καμοια σαλτσα και μην ανχωνεσαι αυτα ειναι λεπτομερειες

kostasrimis
12-01-14, 19:39
Να βγαλεις την μια μπανανα και να βαλεις και κανα αλλο φρουτο,βαλε και καμοια σαλτσα και μην ανχωνεσαι αυτα ειναι λεπτομερειες

σε ευχαριστώ !

kotopoulos
12-01-14, 23:53
8 το πρωι?μισο μπολ γαλα 1.5% με 70 περιπου γραμμαρια βρωμης μιση κουταλια κακαο και μιση στεβια
1 φετα ολικης ψωμι με ταχινι η φυστικοβουτηρο?αυτο για ξεκινημα πριν τη δουλεια.

γυρω στις 11 εχω μια πιτα τορτιγιας με ψητα λαχανικα αρακα καροτο πιπερια κρεμμυδι με στηθος κοτοπουλο ψητο.
κατα τις 2 δυο φετες ολικης σε μορφη τοστ με μια φετα τυρι τρικαλινο 10% μια φετα βραστη γαλοπουλα και ταχινι η φυστικοβουτηρο.
αυτα μεχρι τις 5.30 που ξεκινω προπονηση.
κατα τις 6.45 κυριο γευμα.
κυριακη-μοσχαρακι σπαλα λεμονατο με καστανο ρυζι??.κατα τις 8.30 το βραδυ σα τελευταιο γευμα 1 κεσεδακι κοτατζ με 6-7 αμυγδαλα ψημενα και λιγο κανελλα.

δευτερα το ιδιο γευμα και το βραδυ αντι για κοτατζ?μαρουλι πιπεριες και τονο σαλατα?
τριτη?φακες νεροβραστες με λιγο ρυζι καστανο και κρεμμυδι?.στις 20.30 κοτατζ αμυγδαλα και κανελα.
τεταρτη το ιδιο γευμα και αντι για κοτατζ?.σαλατα,
πεμπτη?στηθος κοτοπουλο με καστανο ρυζι η ψητα λαχανικα και το βραδακι κοτατζ αμυγδαλα και κανελα
παρασκευη?.μακαρονια ολικης νεροβραστα με πιπεριες τονο και κρεμμυδια?η ενα μπιφτεκι γαλοπουλας με ρυζι?.και βραδακι κοτατζ.
σαβατο καποιες φορες το εχω ελευθερο?οκ δε ξεφευγω?.ισως λιγο ψαρονεφρι με πατατες φουρνου η γλυκοπατατα.
ενδιαμεσα στο βραδυνο και στο απογευματινο παντα πινω πρασινο τσαι με μιση κουταλια μελι?
Να σημειωσω οτι δε μπορω να φαω με τιποτα αυγα?.δεν αντεχω τη γευση τους και δυσκολευομαι στο γιαουρτι??επισης ουτε φρουτα?αλλα τρωω αφθονα λαχανικα?.το μονο φρουτο που μπορω να φαω προς το παρον ειναι το μηλο.
Ειμαι 173,38 χρονων…και ζυγιζω 69 κιλα….
Θα ηθελα να με συμβουλεψετε αν κανω σωστα ολα αυτα?…επισης ποσες θερμιδες πρεπει να παιρνω την ημερα…..θελω να γραμμωσω μονο……
ευχαριστω.

kostasrimis
13-01-14, 01:20
8 το πρωι?μισο μπολ γαλα 1.5% με 70 περιπου γραμμαρια βρωμης μιση κουταλια κακαο και μιση στεβια
1 φετα ολικης ψωμι με ταχινι η φυστικοβουτηρο?αυτο για ξεκινημα πριν τη δουλεια.

γυρω στις 11 εχω μια πιτα τορτιγιας με ψητα λαχανικα αρακα καροτο πιπερια κρεμμυδι με στηθος κοτοπουλο ψητο.
κατα τις 2 δυο φετες ολικης σε μορφη τοστ με μια φετα τυρι τρικαλινο 10% μια φετα βραστη γαλοπουλα και ταχινι η φυστικοβουτηρο.
αυτα μεχρι τις 5.30 που ξεκινω προπονηση.
κατα τις 6.45 κυριο γευμα.
κυριακη-μοσχαρακι σπαλα λεμονατο με καστανο ρυζι??.κατα τις 8.30 το βραδυ σα τελευταιο γευμα 1 κεσεδακι κοτατζ με 6-7 αμυγδαλα ψημενα και λιγο κανελλα.

δευτερα το ιδιο γευμα και το βραδυ αντι για κοτατζ?μαρουλι πιπεριες και τονο σαλατα?
τριτη?φακες νεροβραστες με λιγο ρυζι καστανο και κρεμμυδι?.στις 20.30 κοτατζ αμυγδαλα και κανελα.
τεταρτη το ιδιο γευμα και αντι για κοτατζ?.σαλατα,
πεμπτη?στηθος κοτοπουλο με καστανο ρυζι η ψητα λαχανικα και το βραδακι κοτατζ αμυγδαλα και κανελα
παρασκευη?.μακαρονια ολικης νεροβραστα με πιπεριες τονο και κρεμμυδια?η ενα μπιφτεκι γαλοπουλας με ρυζι?.και βραδακι κοτατζ.
σαβατο καποιες φορες το εχω ελευθερο?οκ δε ξεφευγω?.ισως λιγο ψαρονεφρι με πατατες φουρνου η γλυκοπατατα.
ενδιαμεσα στο βραδυνο και στο απογευματινο παντα πινω πρασινο τσαι με μιση κουταλια μελι?
Να σημειωσω οτι δε μπορω να φαω με τιποτα αυγα?.δεν αντεχω τη γευση τους και δυσκολευομαι στο γιαουρτι??επισης ουτε φρουτα?αλλα τρωω αφθονα λαχανικα?.το μονο φρουτο που μπορω να φαω προς το παρον ειναι το μηλο.
Ειμαι 173,38 χρονων…και ζυγιζω 69 κιλα….
Θα ηθελα να με συμβουλεψετε αν κανω σωστα ολα αυτα?…επισης ποσες θερμιδες πρεπει να παιρνω την ημερα…..θελω να γραμμωσω μονο……
ευχαριστω.

κάνεις κατι λάθος. Κατα την άποψη μου διάβασε πρώτα κάποια άρθρα σχετικά με την διατροφή. πρωτα απο ολα αυτα που τρως πρέπει να σου αρέσουν, αμα δεν μπορείς να φας κατι τοτε γιατι να το κανεις με το ζόρι ? Επίσης το να χάσεις η να βάλεις κιλά ειναι κατι υποκειμενικό. μπορεί κάποιος να ειναι λεπτός και να θελει να χάσει κιαλα κιλα γιατι πιστεύει οτι θα φανει το six pack. Επίσης το ποιο σημαντικό ειναι να τρώει κανεις σωστά και να γυμνάζεται για την υγεία. Αυτο που προσπαθώ ειναι κανε τον αθλητισμό και την διατροφή κομμάτι της ζωής σου. Προσπάθησε να τρως πολλα γευματα 5 -6 την ημέρα και ακόμη και να μην υπάρχει ο χρόνος τοτε υπάρχουν τα ταπερ. Δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία. Επίσης το ποσες θερμίδες κλπ ειναι κατι το οποίο θα το κρίνεις μόνος σου. Εκει που θελω να καταλήξω ειναι οτι άρχισε να γυμνάζεσαι σωστά και να τρως σωστά και τοτε η εσωτερική υγεία θα φανεί και εξωτερικά, άλλωστε ολα θέλουν κόπο. Θα σε συμβούλευα να κατατάξεις το forum εχει πολλά άρθρα που θα σε βοηθήσουν να κάνεις μια καλή αρχή!

kotopoulos
13-01-14, 20:23
κάνεις κατι λάθος. Κατα την άποψη μου διάβασε πρώτα κάποια άρθρα σχετικά με την διατροφή. πρωτα απο ολα αυτα που τρως πρέπει να σου αρέσουν, αμα δεν μπορείς να φας κατι τοτε γιατι να το κανεις με το ζόρι ? Επίσης το να χάσεις η να βάλεις κιλά ειναι κατι υποκειμενικό. μπορεί κάποιος να ειναι λεπτός και να θελει να χάσει κιαλα κιλα γιατι πιστεύει οτι θα φανει το six pack. Επίσης το ποιο σημαντικό ειναι να τρώει κανεις σωστά και να γυμνάζεται για την υγεία. Αυτο που προσπαθώ ειναι κανε τον αθλητισμό και την διατροφή κομμάτι της ζωής σου. Προσπάθησε να τρως πολλα γευματα 5 -6 την ημέρα και ακόμη και να μην υπάρχει ο χρόνος τοτε υπάρχουν τα ταπερ. Δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία. Επίσης το ποσες θερμίδες κλπ ειναι κατι το οποίο θα το κρίνεις μόνος σου. Εκει που θελω να καταλήξω ειναι οτι άρχισε να γυμνάζεσαι σωστά και να τρως σωστά και τοτε η εσωτερική υγεία θα φανεί και εξωτερικά, άλλωστε ολα θέλουν κόπο. Θα σε συμβούλευα να κατατάξεις το forum εχει πολλά άρθρα που θα σε βοηθήσουν να κάνεις μια καλή αρχή!

οκ.κατανοητα αυτα που μου λες...δε τρωω κατι με το ζορι..η διατροφη μου ειναι αρκετα ισορροπημενη και γυμναζομαι 5 φορες τη βδομαδα περιπου 1.30 λεπτα την ημερα..ο αθλητισμος και η διατροφη εχει γινει τον τελευταιο 1.5 χρονο μερος της ζωης μου...πριν 3-4 χρονια ζυγιζα 110 κιλα και τωρα ειμαι 69 με γυμναστικη και διατροφη...απλα τους τελευταιου μηνες αρχισα να θελω να κανω διατροφη γραμμωσης μιας και ολο αυτο το καιρο απλα συντιρουμουνα στα κιλα μου...οποτε γιαυτο ρωταω για την ενλογω διατροφη...αν ειναι μια καλη αρχη......ευχαριστω παντως για την απαντηση,και περιμενω και περαιτερω συμβουλες.....μια απο τις αποριες μου π.χ.ειναι...οτι ξεκιναω μεν με βρωμη το πρωι σε απαχο γαλα μαζι με μια φετα ψωμι ολικης αλεσης προζυμι αλλοιμενη σε ταχινι η φυστικοβουτηρο...αυτο καθε μερα....για δεκατιανο δυο φετες τοστ με γαλοπουλα βραστη τυρι 10% και ταχινι...και κατα τις μια μια πιτα τορτιγια μαζι με κοτοπουλο στηθος και λαχανικα ψητα.......αυτο που θελω να ρωτησω ειναι,αν ειναι,υπερβολικες αυτες οι ποσοτητες υδατανθρακα που λαμβανω τις ωρες της δουλειας.....κατα τις 18.30 ειναι το κυριως γευμα μου και τελευταιο σε υδατανθρακες αν αυτο περιεχει...το βραδυ σαλατα η κοτατζ..........
ευχαριστω και παλι.

Nikolas_mk2
13-01-14, 21:51
Φίλε αν θες να χασεις κιλά για να γραμμωσεις θα πρεπει να ριξεις θερμίδες κατω απο τη συντήρηση σου,οποτε θα πρεπει να προσεχεις και τις ποσότητες-ετσι οπως ταγραφεις δεν μπορει να ξερει καποιος αν εισαι εντάξει ή όχι. ;)

rey1989
13-01-14, 22:01
Καλησπέρα

έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Την βοήθεια σας λίγο γιατι αυτή τη φορά διαφέρει λίγο αυτό που προσπαθώ να κάνω με παλιότερα και δεν με παίρνει για πειράματα και λάθη οπότε ειπα να πάρω μια γνώμη πριν κάνω κάτι.

θέλω να φτιάξω σωστή την διατροφή μου γιατι έριξα αρκετά τους υδατάνθρακες μιας και ξεκίνησα σοβαρά προσεγμένη διατροφή πριν κάποιες ημέρες και ήθελα να καθαρίσω.

Ενδεικτικά αυτή τη στιγμή είμαι σε

1. Πρωινό : 6 ασπράδια /1 κρόκος / 50γρ βρώμη/ 50γρ γάλα 2% / 20γρ κακάο σκέτο
2. Μεταπροπ : 6 ασπράδια
3. Μεσημεριανό : 150γρ άψητο Κρέας (Στήθος κότα/ψαρονέφρι/μοσχάρι) + Σαλάτα + κσ ελαιόλαδο
4. Βραδινό : 150γρ άψητο Κρέας (Στήθος κότα/ψαρονέφρι/μοσχάρι) + Σαλάτα + κσ ελαιόλαδο
5: Πριν τον ύπνο : γιαούρτι 2% + 10γρ αμύγδαλα άψητα

στόχος μου να στεγνώσω όσο το δυνατών περισσότερο μέχρι τον άλλο μήνα (μέσα προς τέλος) που θα κάνω κοιλιοπλαστική έτσι ώστε να γίνει σε μικρότερη επιφάνεια και γεμίζοντας αργότερα να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.
μείωσα μέχρι αηδίας τον ΥΔ γιατι έχω θέμα και γεμίζω νερά αλλα κ ήθελα να speedάρω την διαδικασία απόλιας λίπους (είχα σκεφτεί να κρατήσω ψηλά Πρωτεΐνη και λιπαρα και τον υδατάνθρακα στο πάτωμα)

ευτυχώς όμως ξαναμπήκα και άρχισα να θυμάμαι οτι αυτές οι υπερβολές που έκανα δεν με βοηθούσαν αλλα το αντίθετο .

η πρώτη μου σκέψη μιας και βρίσκομαι στα 75kg ήταν να επιστρέψω στα 185Π/185Υ/75Λ

η διαφορά με παλιότερα ειναι πως τώρα κάνω καλύτερες και μεγαλύτερες προπονήσεις και στο τέλος βάζω αερόβια (διάδρομο 15 λεπτά = 150cal @ 135-140 HR / 15 κλήση-6 με 6,5 speed)
απο αυριο θα τον πάω στα 20λεπτά.

Σκεφτόμουν να βάλω και το Σάββατο σαν ξεχωριστή ημέρα (6η) full αερόβια 1-1,5 ώρα αλλα όσοι το άκουσαν (στο γυμναστήριο κ φίλοι ) με συμβούλεψαν να μην το κάνω για να ξεκουράζομαι.

Συγνώμη για το ποστ τοίχο αλλα έιναι σημαντικό :green::turtle:

πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας αλλα και με βάση αυτό που θέλω να κάνω τι διατροφή θα μου προτείνατε να ακολουθήσω? . Να αφήσω την επέμβαση για αργότερα δεν γίνεται για διαφόρους λόγους.

Tleivas
16-01-14, 21:58
Καλησπέρα σε όλους...

Ζυγίζω 109 κιλά ημουν 135 με διατροφη και πολυ κόπο έχασα αυτα τα κιλά!κανω γυμναστικη φανατικά εδω και ενάμιση χρονο!εχω δει τρομερή αλλαγή πάνω μου ομω αυτο δεν αρκει!σημερα ειχα μια αψιμαχια με τα παιδιά στο γυμναστηριο οτι εχω χάσει πολυ μάζα και στο τελος θα μείνω πολυ αδύνατος κατι που δεν θελω!ειμαι 1,91!στοχος μου ειναι τα 95 κιλά!!αυτη την στιγμή εχω αρκετό λίπος!κανω διατροφη παίρνω πρωτεΐνη εδω και ενα μήνα να συνεχίσω ετσι η να βάλω και άλλη πρωτεΐνη στην διατροφη μου;
Εδω ειναι η διατροφη μου!
Αναγράφω μια τυχαία μέρα!
Πρωινό
1 φλυτζάνι δημητριακά ολικής με 1 φλυτζάνι γάλα 1.5%
Η ενα τοστ γαλοπούλα τυρί με ολικής και ενα φυσικό χυμό πορτοκαλί!
Δεκατιανό
1 φρυγανιά ολικής 2 ασπράδια
Μεσημεριανό
150γρ κρέας απαχο (ψαρονεφρι,μοσχάρι,κοτόπουλο)με άφθονη σαλάτα και μια κουταλιά λάδι
Απογευματινό
1 μπάρα δημητριακών
Βραδινό
90γρ τόνο η κοτόπουλο με σαλάτα


Υ.Γ ανάμεσα απο το πρωινό και το δεκατιανό μου κανω την προπόνηση μου!η οποία ειναι 40 λεπτα βάρη και μισή ωρα αερόβια!μετα την προπόνηση παίρνω 1.5 σκουπ πρωτεΐνη καθαρή!

Billys51
21-01-14, 17:01
Παιδια καλησπερα εχω μια απορια..Εγω μολις τελειωνω την προπονηση παιρνω ενα σκουπ πρωτεινη και μετα απο καμια 20-30 λεπτα κανω κανονικο γευμα με πρωτεινη και υδατ και χαμηλα λιπαρα..αθροιστικα η πρωτεινη μου ειναι καμια 50γρ πανω κατω που παιρνω και απο το σκουπ και απο το γευμα..υπαρχει προβλημα?προλαβαινει ο οργανισμος να την αφομοιωσει ? γτ καπου διαβασα οτι ο οργανισμος αφομοιωνει μεχρι 35-40 γρ πρωτεινης απο καθε γευμα

Steloukos
21-01-14, 17:23
Καλησπέρα

έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Την βοήθεια σας λίγο γιατι αυτή τη φορά διαφέρει λίγο αυτό που προσπαθώ να κάνω με παλιότερα και δεν με παίρνει για πειράματα και λάθη οπότε ειπα να πάρω μια γνώμη πριν κάνω κάτι.

θέλω να φτιάξω σωστή την διατροφή μου γιατι έριξα αρκετά τους υδατάνθρακες μιας και ξεκίνησα σοβαρά προσεγμένη διατροφή πριν κάποιες ημέρες και ήθελα να καθαρίσω.

Ενδεικτικά αυτή τη στιγμή είμαι σε

1. Πρωινό : 6 ασπράδια /1 κρόκος / 50γρ βρώμη/ 50γρ γάλα 2% / 20γρ κακάο σκέτο
2. Μεταπροπ : 6 ασπράδια
3. Μεσημεριανό : 150γρ άψητο Κρέας (Στήθος κότα/ψαρονέφρι/μοσχάρι) + Σαλάτα + κσ ελαιόλαδο
4. Βραδινό : 150γρ άψητο Κρέας (Στήθος κότα/ψαρονέφρι/μοσχάρι) + Σαλάτα + κσ ελαιόλαδο
5: Πριν τον ύπνο : γιαούρτι 2% + 10γρ αμύγδαλα άψητα

στόχος μου να στεγνώσω όσο το δυνατών περισσότερο μέχρι τον άλλο μήνα (μέσα προς τέλος) που θα κάνω κοιλιοπλαστική έτσι ώστε να γίνει σε μικρότερη επιφάνεια και γεμίζοντας αργότερα να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.
μείωσα μέχρι αηδίας τον ΥΔ γιατι έχω θέμα και γεμίζω νερά αλλα κ ήθελα να speedάρω την διαδικασία απόλιας λίπους (είχα σκεφτεί να κρατήσω ψηλά Πρωτεΐνη και λιπαρα και τον υδατάνθρακα στο πάτωμα)

ευτυχώς όμως ξαναμπήκα και άρχισα να θυμάμαι οτι αυτές οι υπερβολές που έκανα δεν με βοηθούσαν αλλα το αντίθετο .

η πρώτη μου σκέψη μιας και βρίσκομαι στα 75kg ήταν να επιστρέψω στα 185Π/185Υ/75Λ

η διαφορά με παλιότερα ειναι πως τώρα κάνω καλύτερες και μεγαλύτερες προπονήσεις και στο τέλος βάζω αερόβια (διάδρομο 15 λεπτά = 150cal @ 135-140 HR / 15 κλήση-6 με 6,5 speed)
απο αυριο θα τον πάω στα 20λεπτά.

Σκεφτόμουν να βάλω και το Σάββατο σαν ξεχωριστή ημέρα (6η) full αερόβια 1-1,5 ώρα αλλα όσοι το άκουσαν (στο γυμναστήριο κ φίλοι ) με συμβούλεψαν να μην το κάνω για να ξεκουράζομαι.

Συγνώμη για το ποστ τοίχο αλλα έιναι σημαντικό :green::turtle:

πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας αλλα και με βάση αυτό που θέλω να κάνω τι διατροφή θα μου προτείνατε να ακολουθήσω? . Να αφήσω την επέμβαση για αργότερα δεν γίνεται για διαφόρους λόγους.

Στην περιπτωση σου θα εβαζα λιγο παραπανω υδατανθρακα 2-3 μερες τη βδομαδα τις μερες που θα κανα ποδια,πλατη και στηθος.Η διαιτα που ακολουθεις στρεσαρει πολυ τον οργανισμο και τον καταπιεζει και καλο ειναι να μην ακολουθειται για μεγαλα διαστηματα(οχι πανω απο 2-3 βδομαδες κατα τη γνωμη μου).Δωσε στον οργανισμο σου ενεργεια δλδ δωσε του λιγο υδατανθρακα να μπορει να αποκατασταθει καλυτερα.Εχω ακολουθησει και γω περιπου διατροφη σαν αυτη που εγραψες και επεσα πααααρα πολυ σε μυικη μαζα και δυναμη ασχετα πως ειχα ψηλα την πρωτεινη.Επεσα και σε λιπος βεβαια αλλα δεν κρατησα την μυικη μαζα που θα θελα.

Alexander123
22-01-14, 21:36
Γεια σας να ρωτησω κατι...Whey optimum παιρνω 1 σκοοπ πρωι και ενα πριν κ 1 μετα ν παιρνω 1 ακριβως η και λιγο παραπανω?
:unsure:

rey1989
22-01-14, 22:01
Στην περιπτωση σου θα εβαζα λιγο παραπανω υδατανθρακα 2-3 μερες τη βδομαδα τις μερες που θα κανα ποδια,πλατη και στηθος.Η διαιτα που ακολουθεις στρεσαρει πολυ τον οργανισμο και τον καταπιεζει και καλο ειναι να μην ακολουθειται για μεγαλα διαστηματα(οχι πανω απο 2-3 βδομαδες κατα τη γνωμη μου).Δωσε στον οργανισμο σου ενεργεια δλδ δωσε του λιγο υδατανθρακα να μπορει να αποκατασταθει καλυτερα.Εχω ακολουθησει και γω περιπου διατροφη σαν αυτη που εγραψες και επεσα πααααρα πολυ σε μυικη μαζα και δυναμη ασχετα πως ειχα ψηλα την πρωτεινη.Επεσα και σε λιπος βεβαια αλλα δεν κρατησα την μυικη μαζα που θα θελα.

σ'ευχαριστώ αλλα έχω αλλάξει ήδη διατροφή (άνοιξα και θέμα)
δεν πρόκειται να κάνω άλλες υπερβολές , μόνο αρνητικό αποτέλεσμα δίνουν :toast:

Polyneikos
27-01-14, 01:11
Το παρόν τόπικ κλειδώνει,καθώς οι πληροφορίες "χανονται" στο πληθος των σελιδών που έχει φτάσει.