PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

arisfwtis
30-07-10, 13:51
http://nutritiondata.self.com/facts/sausages-and-luncheon-meats/1511/2
δες εδω για γαλοπουλα


για υδατανθρακα που λες
ρυζι βρωμη πατατα γλυκοπατατα ρυζογκοφρετες
οσπρια:toast:

bbonline
30-07-10, 21:33
Για πρωτεϊνη λέμε (το βάρος μας * 2) γραμμάρια ανά μέρα.

Για υδατάνθρακα ποιά είναι η φόρμουλα; Πόσους υδατάνθρακες πρέπει να παίρνω κάθε μέρα ανάλογα με το βάρος μου;

just
31-07-10, 02:19
[QUOTE=Polyneikos;215735]

ντοματα,καλαμποκι κτλ...
πολυνικε η ντοματα και το καλαμποκι απο οτι ξερω δεν κανει για περιοδο γραμμωσης..για την ντοματα ειμαι σιγουρος..για το καλαμποκι ξερει κανεις?

Manos1989
31-07-10, 07:22
[QUOTE=Polyneikos;215735]

ντοματα,καλαμποκι κτλ...
πολυνικε η ντοματα και το καλαμποκι απο οτι ξερω δεν κανει για περιοδο γραμμωσης..για την ντοματα ειμαι σιγουρος..για το καλαμποκι ξερει κανεις?

Για το καλαμπόκι κι εγώ θα ήθελα να μάθω +1!(αν και νομίζω δεν κάνει)
Για τη ντομάτα,σιγά και να φάς 1-2 ντομάτες δεν έγινε και τίποτα.Ναι μεν συγκαταλέγεται στα ''φρούτα'' και έχει σάκχαρα αλλά ψιλο-υπερβολή(κι εγώ τρώω που και που χωρίς να κανω κατάχρηση βέβαια):P

salpas18
31-07-10, 13:20
Για πρωτεϊνη λέμε (το βάρος μας * 2) γραμμάρια ανά μέρα.

Για υδατάνθρακα ποιά είναι η φόρμουλα; Πόσους υδατάνθρακες πρέπει να παίρνω κάθε μέρα ανάλογα με το βάρος μου;

αν δεν κανο λα8ος σε ογκο 6 και πρωτεϊνη 3

Polyneikos
01-08-10, 12:38
ντοματα,καλαμποκι κτλ...
πολυνικε η ντοματα και το καλαμποκι απο οτι ξερω δεν κανει για περιοδο γραμμωσης..για την ντοματα ειμαι σιγουρος..για το καλαμποκι ξερει κανεις?

Νομίζω ότι δεν μιλαμε για αγωνιστικη διαιτα,αλλιως θα επρεπε να κοπουν πολλα...
Μην ειστε υπερβολικοι παιδια,κανεις δεν θα θολωσει από τις ντοματες και το καλαμποκι..Αυτα κοιτας αφου πεσεις κατω από 9-8%.Τοτε μιλαμε σε αλλα επίπεδα.
Η ντοματα ή το καλαμπόκι γιατι δεν κανουν για γραμμωση αλήθεια;;
Αναφερομαστε σε θερμίδες(ανύπαρκτες),γλυκαιμικο δείκτη(χαμηλότερος από αλλες "σωστες τροφες");

Manos1989
01-08-10, 13:00
Νομίζω ότι δεν μιλαμε για αγωνιστικη διαιτα,αλλιως θα επρεπε να κοπουν πολλα...
Μην ειστε υπερβολικοι παιδια,κανεις δεν θα θολωσει από τις ντοματες και το καλαμποκι..Αυτα κοιτας αφου πεσεις κατω από 9-8%.Τοτε μιλαμε σε αλλα επίπεδα.
Η ντοματα ή το καλαμπόκι γιατι δεν κανουν για γραμμωση αλήθεια;;
Αναφερομαστε σε θερμίδες(ανύπαρκτες),γλυκαιμικο δείκτη(χαμηλότερος από αλλες "σωστες τροφες");

Εγώ για την ντομάτα ξέρω ότι συγκαταλέγεται στα φρούτα και έχει σάκχαρα.Δεν λέω ότι δεν τρώω αλλά την τρώω με μέτρο όπως και τα φρούτα.Ισως να είναι υπερβολή,ίσως να με πάει εκεί που θέλω λίγο νωρίτερα(σε συνδυασμό με όοοοοοοοοοολα τα υπόλοιπα προφανώς.

Polyneikos
01-08-10, 13:06
Παντα να κοιτατε και τα οφελη μιας τροφης που τρωτε ή δεν τρωτε,μην βλεπουμε μονο θερμίδες ή φρουκτόζη κτλ..That's the point,ας μην βγω οφ στο τόπικ του παλικαριου,όποιος θελει το ψαχνει τα ευεργετικα οφελη της ντοματας και νομίζω πως εχει θεση στην διατροφη ενος αθλουμενου,τωρα σε αυτους που ζητανε ακραια-γρήγορα αποτελεσματα ή με βλεψεις πρωταθλητισμου δεν μπορω να παρω θεση,αλλαζουν πολλα δεδομενα..:thumbup:

arisfwtis
01-08-10, 13:19
το κρεμμυδι δν εχει παραπανω σακχαρα απο την τοματα η κανω λαθος?

alien.carmania
01-08-10, 18:00
εχει και το κρεμμιδη ζαχαρα? :unsure: :unsure: ελεος με αυτες τις τροφες :bowdown: αληθεια δεν το ξερω αυτο και εγω θελω να μαθω οχι οτι δεν θα τρωω, of topic για λιγο, οταν ημουν μικρος στην ταβερνα που εχουμε ολοι με ηξεραν να ο γιωργακης ο κρεμμιδοφαγος:turtle: τι να κανω παντα γυρνουσα με ενα στο χερι και εγω που το σκεφτομαι τωρα δεν ξερω πως το εκανα:turtle: :turtle: σιγα σιγα δεν θα τρωμε τιποτα οπως παει...!

SepTum
02-08-10, 20:20
Προτεινετε τελευταιο γευμα πριν το υπνο για περιοδο γραμμωσης.Μεχρι τωρα ετρωγα γιαουρτι 2% απλα επειδη εχω κολησει λιγο σκεφτηκα να μειωσω τα γαλακτοκομικα και μιας και πινω και γαλα το πρωι και τρωω και cottage το μεσημερι μαλλον θα βγαλω το γιαουρτι αλλα δε ξερω τι να βαλω.Δε θα ηθελα whey γιατι παιρνω ηδη στο πρωινο καθως και στο μεταπροπονητικο.

Vinn
02-08-10, 20:29
Αν το τελευταιο σου γευμα απεχει απ τν ωρα που κοιμασαι προσθεσε ακομη ενα,αν μπορεις να κοιμηθεις κατευθειαν μετα..Κοτοπουλο ή ψαρι+σαλατα..Η αλλιως περιμενε να χωνεψεις λιγο.. :)

Eddie
02-08-10, 21:05
Ψαρι και σαλατα,καλο ακουγεται!!Πρωτεινη,Ω3 και ινες για καθυστερηση της αφομοιωσης.

Εγω εναλλακτικα θα εβαζα 8 ασπραδια και μια ΚΣ ταχινι ολικης,η μια καψουλα Ω,η 1-2 κροκους.

Vinn
02-08-10, 21:16
Eddie επειδη εσυ εισαι κ τερατακι θα φας και κατι παραπανω προφανως.. :P
Για γραμμωση νομιζω ειναι οκ το ψαρακι με σαλατα..

Eddie
02-08-10, 21:29
Eddie επειδη εσυ εισαι κ τερατακι θα φας και κατι παραπανω προφανως.. :P
Για γραμμωση νομιζω ειναι οκ το ψαρακι με σαλατα..

Μη νομιζεις,εγω δε μπορω να πω οτι εκανα ακριβως γραμμωση αλλα εχω χασει 18 κιλα τους τελευταιους 4 μηνες.

Τεσπα,και μενα καλο μου φαινεται.

SepTum
02-08-10, 22:04
Αν το τελευταιο σου γευμα απεχει απ τν ωρα που κοιμασαι προσθεσε ακομη ενα,αν μπορεις να κοιμηθεις κατευθειαν μετα..Κοτοπουλο ή ψαρι+σαλατα..Η αλλιως περιμενε να χωνεψεις λιγο.. :)
Τρωω το τελευταιο γευμα και κοιμαμαι μετα απο 2-3 ωρες απλα δε θα ηθελα να ειναι τοσο φαγητο αλλα κατι τυπου snack οπως γιαουρτι(ομως οχι γαλακτοκομικο).

just
02-08-10, 22:34
αν καποιος περνει προινο η ωρα 8 μετα 11 μετα 2 μετα 5 κ μετα 8 και κοιμαται η ωρα 12 πρεπει να κανει κ 6ο γευμα κατα τις 11?σε περιπτωση που δεν γυμναζεται γιατι οπως βλεπετε λειπει το μεταπροπονητικο ή εστω και γενικα τις μερες που κανει μονο αεροβια?το χω απορια

Vinn
02-08-10, 22:45
Τρωω το τελευταιο γευμα και κοιμαμαι μετα απο 2-3 ωρες απλα δε θα ηθελα να ειναι τοσο φαγητο αλλα κατι τυπου snack οπως γιαουρτι(ομως οχι γαλακτοκομικο).


Χμμ..Κοιτα ενναλακτικη λυση ειναι και η καζεινη..Τωρα δεν μου ερχεται στο μυαλο κατι αλλο σε τυπου "snack" που μπορει να βοηθησει πριν τον υπνο..

KeyserSoze
03-08-10, 12:18
Εχει σημασια η ωρα που πεφτουμε στο κρεβατι?
Γιατι για μενα το τελευταιο γευμα, (γιαουρτι 2% με αναλατα αμυγδαλα στον ογκο, σκετο γιαουρτι στη γραμμωση) ειναι ουσιαστικα 1 ωρα πριν πεσω στο κρεβατι αλλα δεν κανω καποια ενεργεια, μαλακιζομαι στο pc
Θελω να πω οτι αν θελω να το αλλαξω, δεν εχει νοημα να φαω μια κανα τονο+σαλατα, μου φαινεται πολυ βαρυ παροτι δεν θα κοιμηθω αμεσως γιατι δεν ειναι οτι θα κανω κατι να το καψω

Εχω κατι λαθος?

ΥΓ. Στον φιλο που ψαχνει εναλλακτικη για το γιαουρτι το βραδυ. Θα σου απαντησει ο Γιαννης, και αν σου πει εστω και ενα κανονικο τροφιμο και οχι καποια σκονη/χαπι, να μου τρυπησεις τη μυτη, χαχα :)
Γιαννη χωρις παρεξηγηση ετσι?

Vinn
03-08-10, 12:49
Εχει σημασια η ωρα που πεφτουμε στο κρεβατι?
Γιατι για μενα το τελευταιο γευμα, (γιαουρτι 2% με αναλατα αμυγδαλα στον ογκο, σκετο γιαουρτι στη γραμμωση) ειναι ουσιαστικα 1 ωρα πριν πεσω στο κρεβατι αλλα δεν κανω καποια ενεργεια, μαλακιζομαι στο pc
Θελω να πω οτι αν θελω να το αλλαξω, δεν εχει νοημα να φαω μια κανα τονο+σαλατα, μου φαινεται πολυ βαρυ παροτι δεν θα κοιμηθω αμεσως γιατι δεν ειναι οτι θα κανω κατι να το καψω

Εχω κατι λαθος?

Οχι δν εχεις κατι λαθος,περα απ τα αμυγδαλα που για μενα ειναι περιττα νομιζω..
Ο φιλος ηθελε μια ενναλακτικη λυση γιατι θελει να κοψει το γιαουρτι πριν απ τν υπνο..Και του προτεινα ψαρι+σαλατα..Οσο για το αν ειναι βαρυ,νομιζω πως οχι..Αλλα και παλι εξαρταται απ το στομαχι του καθενος ετσι..

giannis64
03-08-10, 14:30
6 ασπραδια ειναι πολυ καλη επιλογη!!!

magayver
03-08-10, 16:00
σκεφτομαι να αρχισω και εγω να περνω δεξτροζη/γλυκοζη με το μεταπροπονιτικο, μιας κ δεν ξερω π να βρω λεω να περνω τα βαζακια HAI π εχουν γλυκοζη σε υγρη μορφη,

μπορει να μου πει καπιος ποσες κουταλιες/λια να περνω , κ πρεπει να το διαλυω με νερο ι να το ριχνο ετσι οπως (πηχτο) ειναι στην στο σεικερ με την προτεινη κ να προσθετο το νε ρο στο τελος της προπονησης ?

SepTum
03-08-10, 16:22
σκεφτομαι να αρχισω και εγω να περνω δεξτροζη/γλυκοζη με το μεταπροπονιτικο, μιας κ δεν ξερω π να βρω λεω να περνω τα βαζακια HAI π εχουν γλυκοζη σε υγρη μορφη,

μπορει να μου πει καπιος ποσες κουταλιες/λια να περνω , κ πρεπει να το διαλυω με νερο ι να το ριχνο ετσι οπως (πηχτο) ειναι στην στο σεικερ με την προτεινη κ να προσθετο το νε ρο στο τελος της προπονησης ?
Ρωτησες σε φαρμακια(φθηνοτερα) η στα extreme-stores?

Oσον αφορα για το εναλλακτικο του γιαουρτιου τα αυγα δεν ειναι ταχυας απορροφησης?Μηπως υπαρχει κατι αργο?Και κατι σαν στραπατσαδα στο τηγανι χωρις λαδι(αυγα,ντοματα,μανιταρια,κρεμμυδθ) ειναι καλο?

MichalisPorke
03-08-10, 19:44
Καλησπερα εχω μια ερωτηση..Αν πχ σε ενα γευμα δεν εχω πατατα-ρυζι για υδατανθρακες και φαω μια αναλογη ποσοτητα ψωμι που περιεχει υδατανθρακε δεν ειναι το ιδιο??:turtle:

KeyserSoze
03-08-10, 22:32
Ρε σεις, μου κανει εντυπωση ο αριθμος ασπραδιων που λετε
Δηλαδη 7-8 αυγα ποσο εχουν?Καμια 30αρια γρ πρωτεινη?
Ομως μηπως ειναι πολλα τα αυγα?Δεν ειναι επικινδυνα για κανα αναφυλακτικο
Μην παμε στον παραγοντα τιμη οπου 8 ασπραδια για πρωινο σε σκιζουν οικονομικα...

Μαρεσουν τα αυγα, φοβερη τροφη αλλα γιατι να προτιμησω 8 ασπραδια και οχι 3 ασπραδια και 20γρ whey με νερο?

sogoku
03-08-10, 22:35
Ρε σεις, μου κανει εντυπωση ο αριθμος ασπραδιων που λετε
Δηλαδη 7-8 αυγα ποσο εχουν?Καμια 30αρια γρ πρωτεινη?
Ομως μηπως ειναι πολλα τα αυγα?Δεν ειναι επικινδυνα για κανα αναφυλακτικο
Μην παμε στον παραγοντα τιμη οπου 8 ασπραδια για πρωινο σε σκιζουν οικονομικα...

Μαρεσουν τα αυγα, φοβερη τροφη αλλα γιατι να προτιμησω 8 ασπραδια και οχι 3 ασπραδια και 20γρ whey με νερο?



Mπορεις και αυτο που λες αλλα οχι και σε σκιζουν οικονομικα.Την πρωτεινη τζαμπα στην δινουνε?

ee4649
03-08-10, 22:45
από τα lidl η 10άδα μεγάλα αυγά κάνει μόλις 1.49 αν θυμάμαι καλά,1.49 για ένα καλό γεύμα καθημερινό θεωρώ ότι δεν είναι κ τπτ σημαντικό,αν σκεφτείς ότι 1-2 ευρώ χαλάς πάντου καθημερινά από εδώ και από εκει

εγώ παιδιά θέλω να κάνω μια άλλη ερώτηση
επειδή είμαι μέγας λάτρης των πιτόγυρων,μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες
για πρωτείνη-υδατάνθρακα-λίπος?
τα τρώω χωρίς λάδι-πατάτες,μόνο κρεμμύδι-τζατζίκι-πίτα-γύρος χοιρινός(λογικα 60-80γρ)
συνήθως τρώω 2 ή 3...ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αναλυτικά ενα τέτοιο σουβλάκι πόση διατροφική αξία έχει σε πρωτείνη-υδατάνθρακα-λίπος?

sogoku
03-08-10, 23:25
από τα lidl η 10άδα μεγάλα αυγά κάνει μόλις 1.49 αν θυμάμαι καλά,1.49 για ένα καλό γεύμα καθημερινό θεωρώ ότι δεν είναι κ τπτ σημαντικό,αν σκεφτείς ότι 1-2 ευρώ χαλάς πάντου καθημερινά από εδώ και από εκει

εγώ παιδιά θέλω να κάνω μια άλλη ερώτηση
επειδή είμαι μέγας λάτρης των πιτόγυρων,μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες
για πρωτείνη-υδατάνθρακα-λίπος?
τα τρώω χωρίς λάδι-πατάτες,μόνο κρεμμύδι-τζατζίκι-πίτα-γύρος χοιρινός(λογικα 60-80γρ)
συνήθως τρώω 2 ή 3...ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αναλυτικά ενα τέτοιο σουβλάκι πόση διατροφική αξία έχει σε πρωτείνη-υδατάνθρακα-λίπος?


Υπο προυποθεσεις μπορει να ειναι ενα υγειινο σνακ.Αλαδωτη κοτοσλουβακι κρεμμυδι.Τωρα για διατροφικη αξια ψαξε σε κανα fitday.com αν μπορεις να βγαλεις ακρη.
Παντως εγω ετσι μισες δουλειες δεν κανω.Δεν τρωω ολη την εβδομαδα πιτογυρα[αυτα τα φλωρικα με αλαδωτες]αλλα μια φορα την εβδομαδα τρωω 4 με 5 βρωμιλα λαδωμενες χοιρινα αλοιφες χαμος.

Ramrod
03-08-10, 23:37
Παντως εγω ετσι μισες δουλειες δεν κανω.Δεν τρωω ολη την εβδομαδα πιτογυρα[αυτα τα φλωρικα με αλαδωτες]αλλα μια φορα την εβδομαδα τρωω 4 με 5 βρωμιλα λαδωμενες χοιρινα αλοιφες χαμος.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Kwstas45
04-08-10, 02:07
Θελω να σας ρωτησω κατι που πιστευω πως γινεται.Καποιος που θελει να βαλει κιλα αλλα να ειναι και γραμμωμενος.Δεν μπορει να τα κανει μαζι,αλλα να βαζει ενα κιλο το μηνα για παραδειγμα.Δηλαδη να κανει κατι σαν γραμμωση και ογκο μαζι.Αλλα σε μεγαλο χρονικο διαστημα

KATERINI 144
04-08-10, 09:21
γινεται με τη διαφορα πως δε μπορεις να βαζεις ενα κιλο το μηνα αλλα μερικα γραμμάρια, και δε θα εισαι καλα γραμμωμενος αλλα θολός.

GEORGEXX1
04-08-10, 09:40
γινεται με τη διαφορα πως δε μπορεις να βαζεις ενα κιλο το μηνα αλλα μερικα γραμμάρια, και δε θα εισαι καλα γραμμωμενος αλλα θολός.

:thumbup::thumbup:

scarone
04-08-10, 12:45
6 ασπραδια ειναι πολυ καλη επιλογη!!!
Σκετα τ ασπραδια; τιποτα για να καθυστερησει η αποροφηση μιασ και ειναι και βραδυ;

Vinn
04-08-10, 13:33
Σκετα τ ασπραδια; τιποτα για να καθυστερησει η αποροφηση μιασ και ειναι και βραδυ;

Αν φας 6 ασπραδια,φαε και 1-2 κροκους για να καθυστερησει η απορροφηση της..

sogoku
04-08-10, 14:23
Και καμια κουταλια ελαιολαδο η καμια καψουλα ω3 η κανα ξηροκαρπι.

Vinn
04-08-10, 14:40
Και καμια κουταλια ελαιολαδο η καμια καψουλα ω3

:thumbup::thumbup:

giannis64
04-08-10, 14:55
Σκετα τ ασπραδια; τιποτα για να καθυστερησει η αποροφηση μιασ και ειναι και βραδυ;

και που το προβλημα αν αποροφηθουν γρηγορα?

MichalisPorke
04-08-10, 16:59
Παιδια η ταχινοπιτα τι λεει??Διατροφικα μιλω..Ειναι οκ??Η εχει πολυ ζαχαρη και αλευρι??

scarone
04-08-10, 18:21
και που το προβλημα αν αποροφηθουν γρηγορα?

Ε βραδυ ειναι τουλαχιστον 8 ωρες υπνοσ δεν θα φαμε τιποτα αλλο καλο ειναι να καθστερησουμε οσο μπορουμε την αποροφηση νομιζω...

deluxe
05-08-10, 18:23
Θελω να ρωτησω πως ακριβως υπολογιζονται οι τροφες στο σωμα μας ως βαρος. Εστω οτι τρωω 1 κιλο ρυζι, κανονικα θα ειμαι κατα 1 κιλο βαρυτερος, τι γινεται ομως πραγματικα;

Τελικα η ζυγαρια δε δειχνει τα κανονικα κιλα που ειναι καποιος; Ή μηπως τα δειχνει, αλλα θα πρεπει να εχει ολοκληρωθει η πεψη της τροφης; Οποτε η καλυτερη ωρα ειναι το πρωι με αδειο το στομαχι;

giannis64
05-08-10, 18:29
για να κάνεις έλεγχο του βάρους σου θα πρέπει να ζυγίζεσαι μια φορά την εβδομάδα και αυτήν νηστικός το πρωί μόλις ξυπνήσεις!!

deluxe
06-08-10, 06:22
Ωραια αυτο, αλλα υπαρχει καποιο αρθρο στο ιντερνετ που να εξηγει αυτο που ρωταω; Πρεπει να ειναι καπως πολυπλοκο.. Και με τις φυτικες ινες τι γινεται; Απο την μια δε παχαινουν επειδη δε μπαινουν στη διαδικασια της πεψης ( για τι αδιαλυτες ), απο την αλλη, αμα φαω 2 κιλα πρασινα λαχανικα, δε νομιζω να παραμεινω στο ιδιο βαρος..

Ramrod
06-08-10, 11:56
Γνωρίζει κανείς τη διατροφική αξία της Γλώσσας(ψάρι). Πόσα γρ είναι οκ? Σε αντικολλιτικό θα τη μαγειρέψω.

ioannis1
06-08-10, 13:36
20% πρωτεινη ξερω ,αλλα δε γνωριζω

SepTum
06-08-10, 16:38
Τι γνωμη εχετε για το παστελι?Καλο για μεταπροπονητικο υδατανθρακα η για καποια αλλη στιγμη?

CROCOJET
06-08-10, 16:50
Αν φας 6 ασπραδια,φαε και 1-2 κροκους για να καθυστερησει η απορροφηση της..

Υπόψιν ότι οι κρόκοι έχουν αρκετή χοληστερόλη ε; Με τους 2 έχει ξεπεραστεί κατά 50% περίπου η ΣΗΔ. Για μερικούς ανθρωπους δεν τίθεται ζήτημα, αλλά για την πλειοψηφία χρειάζεται μια προσοχή, ειδικά όταν μιλάμε για βραδυνό.

sogoku
06-08-10, 16:58
Υπόψιν ότι οι κρόκοι έχουν αρκετή χοληστερόλη ε; Με τους 2 έχει ξεπεραστεί κατά 50% περίπου η ΣΗΔ. Για μερικούς ανθρωπους δεν τίθεται ζήτημα, αλλά για την πλειοψηφία χρειάζεται μια προσοχή, ειδικά όταν μιλάμε για βραδυνό.



Μεγαλο θεμα φιλε.Eρευνες τελευταιες λενε οτι ελαχιστα επηρεζει η εξωγενης χοληστερολη την δικια μας αλλα εξαρταται κυριως απο το συνολο των κορεσμενων λιπων στο αιμα μας.Το παπαγαλιζω τωρα αλλα ετσι εχω διαβασει.

Fiesta S 09
06-08-10, 17:06
Τι γνωμη εχετε για το παστελι?Καλο για μεταπροπονητικο υδατανθρακα η για καποια αλλη στιγμη?

Μια χαρά είναι το παστελάκι αρκεί να έχει γνήσιο μέλι και όχι γλυκόζη που έχουν τα περισσότερα του εμπορίου.

CROCOJET
06-08-10, 17:10
Μεγαλο θεμα φιλε.Eρευνες τελευταιες λενε οτι ελαχιστα επηρεζει η εξωγενης χοληστερολη την δικια μας αλλα εξαρταται κυριως απο το συνολο των κορεσμενων λιπων στο αιμα μας.Το παπαγαλιζω τωρα αλλα ετσι εχω διαβασει.

Όπως επίσης επηρεάζουν και τα τρανς λιπαρά των τροφών (υπάρχουν κυρίως σε junk food). Τα έχω διαβάσει και γω όλα αυτά, αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει ακόμα απόλυτη σιγουριά σ αυτό το θέμα. Εγώ απλώς το επισήμανα. Εξάλλου υπάρχουν τόσα άλλα πράγματα να φάει κανείς για βράδυ. Εφόσον τρώει καλά λιπαρά ο οργανισμός είναι σε θέση να κατασκευάσει ο ίδιος όση χοληστερόλη χρειάζεται.

ΥΓ: Πάντως οι απόψεις διίστανται σ αυτό το ζήτημα. Αν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό αυξημένης χοληστερόλης, τότε καλό έιναι να λειτουργεί κανείς εκ του ασφαλούς.

:toast:

FoTiS3
06-08-10, 17:44
Καλησπερα εχω μια ερωτηση..Αν πχ σε ενα γευμα δεν εχω πατατα-ρυζι για υδατανθρακες και φαω μια αναλογη ποσοτητα ψωμι που περιεχει υδατανθρακε δεν ειναι το ιδιο??:turtle:

Το ίδιο είναι αρκεί το ψωμί να είναι ολικής και όχι άσπρο :thumbup:

giannis64
06-08-10, 20:10
δεν εχει καμια σχεση η ποιοτητα του ρυζιου και της πατατας με το ψωμι!!
αρα δεν ειναι το ιδιο!!

αλλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη....... θα φας!!

Andrikos
06-08-10, 20:25
Υπόψιν ότι οι κρόκοι έχουν αρκετή χοληστερόλη ε; Με τους 2 έχει ξεπεραστεί κατά 50% περίπου η ΣΗΔ. Για μερικούς ανθρωπους δεν τίθεται ζήτημα, αλλά για την πλειοψηφία χρειάζεται μια προσοχή, ειδικά όταν μιλάμε για βραδυνό.


Γιώργο χρόνια τώρα τρώω 3-4 ολόκληρα αυγά κάθε μέρα και κόκκινο κρέας πάλι σχεδόν κάθε μέρα και η LDL μου είναι χαμηλή. Το ίδιο το έχω διαπιστώσει και σε άτομα που βοηθάω που δεν ήταν αθλητές και δεν έτρωγαν αυγά, μόλις άρχισαν να γυμνάζονται η LDL και η ολική έπεσαν , όπως έπεσαν και τα τριγλυκερίδια. Αν δεις τη συσχέτιση αποκλειστικά της χοληστερίνης με αγγειακά νοσήματα είναι ιδιαίτερα ασθενής , ενδεικτικά υπάρχουν αιωνόβιοι με ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα χοληστερίνης. Απλά τις περισσότερες φορές υπάρχουν και άλλες μεταβλητές που επηρεάζουν όπως lifestyle σωματικής απραξίας και παχυσαρκία αλλά το βολικό για τις φαρμακευτικές είναι να ενοχοποιείται αποκλειστικά η χοληστερίνη.

Παρακάτω είναι μία γραφική παράσταση από μία διεθνή μελέτη, στον άξονα Χ είναι τα επίπεδα χοληστερόλης του αίματος και στον Y το προσδόκιμο ζωής.

CROCOJET
06-08-10, 22:09
Γιώργο χρόνια τώρα τρώω 3-4 ολόκληρα αυγά κάθε μέρα και κόκκινο κρέας πάλι σχεδόν κάθε μέρα και η LDL μου είναι χαμηλή. Το ίδιο το έχω διαπιστώσει και σε άτομα που βοηθάω που δεν ήταν αθλητές και δεν έτρωγαν αυγά, μόλις άρχισαν να γυμνάζονται η LDL και η ολική έπεσαν , όπως έπεσαν και τα τριγλυκερίδια. Αν δεις τη συσχέτιση αποκλειστικά της χοληστερίνης με αγγειακά νοσήματα είναι ιδιαίτερα ασθενής , ενδεικτικά υπάρχουν αιωνόβιοι με ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα χοληστερίνης. Απλά τις περισσότερες φορές υπάρχουν και άλλες μεταβλητές που επηρεάζουν όπως lifestyle σωματικής απραξίας και παχυσαρκία αλλά το βολικό για τις φαρμακευτικές είναι να ενοχοποιείται αποκλειστικά η χοληστερίνη.

Παρακάτω είναι μία γραφική παράσταση από μία διεθνή μελέτη, στον άξονα Χ είναι τα επίπεδα χοληστερόλης του αίματος και στον Y το προσδόκιμο ζωής.

Ανδρέα δεν διαφωνώ με όσα γράφεις παραπάνω. Η "ένστασή" ή καλύτερα "επισήμανση" ήταν για την κατανάλωση μιας σημαντικής ποσότητας χοληστερόλης με το βραδυνό από τη στιγμή που υπάρχουν πολλές άλλες εναλλακτικές λύσεις γι'αυτό το γεύμα. Επειδή υπάρχει αρκετή διχογνωμία για το ζήτημα της χοληστερόλης των τροφών κι επειδή παίζει σημαντικό ρόλο η κληρονομικίτητα στο πώς επιδρά αυτή στα επίπεδα της χοληστερόλης του αίματος, καλό είναι πιστεύω να υπάρχει μια επιφύλαξη, εφόσον φυσικά υπάρχει οικογενειακό ιστορικό. Δεν τίθεται θέμα αν γίνεται μια δυο φορές, αλλά μονο στην περίπτωση που μιλάμε για μόνιμο βραδυνό που περιλαμβάνει 1-2 αυγά. Αυτό, τίποτα άλλο. :toast::toast::toast:

-beba-
06-08-10, 22:16
Μου έχει κοπεί η όρεξη τώρα το καλοκαίρι...........Ειδικά από το μεσημέρι και μετά δυσκολευομαι να τρώω. Τρώω όμως γιαούρτι και φρούτα και λίγα αμυγδαλάκια...πειράζει?

CROCOJET
06-08-10, 22:23
Μου έχει κοπεί η όρεξη τώρα το καλοκαίρι...........Ειδικά από το μεσημέρι και μετά δυσκολευομαι να τρώω. Τρώω όμως γιαούρτι και φρούτα και λίγα αμυγδαλάκια...πειράζει?

Να πειράζει;; Πες μας πώς το καταφέρνεις αυτό μπέμπα γιατί εμένα από το μεσημερι και μετά με πιάνει η όρεξη :smash: και το βραδυ έχω τύψεις :unsure:

-beba-
06-08-10, 22:30
Να πειράζει;; Πες μας πώς το καταφέρνεις αυτό μπέμπα γιατί εμένα από το μεσημερι και μετά με πιάνει η όρεξη :smash: και το βραδυ έχω τύψεις :unsure:

Μάλλον λόγω της ζέστης...............τι να πω και εγώ......................
Σήμερα από το μεσημέρι και μετά έχω πιει το απόγεμα μετά την προπόνηση την πρωτείνη+δεξτρόζη και μετά λίγο σταφύλι, λίγο γιαούρτι και λίγα αμυγδαλάκια και σε λίγο πάω για ύπνο οπότε αύριο πάλι φαγητό.
Βέβαια πρόσεξα ότι έχω αρχίσει να στεγνώνω..............οπότε ακόμα καλύτερα.........

Ramrod
06-08-10, 22:32
δεν εχει καμια σχεση η ποιοτητα του ρυζιου και της πατατας με το ψωμι!!
αρα δεν ειναι το ιδιο!!

αλλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη....... θα φας!!

Συμπτωματικά σήμερα έφαγα 450-500γρ πατάτα στο μεσημεριανό αντί για ρύζι που τρώω πάντα και δε μπορούσα να βγάλω με τίποτα προπόνηση! Πριν την προπόνηση μόνο ρύζι! Αντε και κανένα μακαρόνι ολικής για αλλαγή...


Μου έχει κοπεί η όρεξη τώρα το καλοκαίρι...........Ειδικά από το μεσημέρι και μετά δυσκολευομαι να τρώω. Τρώω όμως γιαούρτι και φρούτα και λίγα αμυγδαλάκια...πειράζει?

Εγώ παθαίνω το αντίθετο...μέχρι το μεσημέρι δε μπορώ να φάω με τίποτα, και απο την προπόνηση και μετά πεινάω τρελά! Με πιάνει μια λαιμαργία...
Πάντως μη νιώθεις τύψεις...τωρα το καλοκαίρι όλοι υπολειτουργούμε. Αντε να κάνω το break μου σε 2 εβδομάδες μήπως φορτώσω μπαταρίες ;)

-beba-
06-08-10, 22:34
Αντε να κάνω το break μου σε 2 εβδομάδες μήπως φορτώσω μπαταρίες ;)

Δεν το κάνεις από τώρα καλύτερα?

Ramrod
06-08-10, 22:38
Δεν το κάνεις από τώρα καλύτερα?

Μωρε ξέρεις τι γίνεται. Το Σεπτέμβρη θα έχω εξεταστική και το συνδύασα έτσι. Θα κάνω break 3 εβδομάδες και προσπαθώ να συμπέσει με την εξεταστική γιατι αν το κάνω απο τώρα δε θα αντέξω τόσο καιρό αποχή και αντί για διάβασμα θα τρέχω στο γυμναστήριο...;)

Απλά ήθελα όταν κάνω διάλειμμα να μην έχω καθόλου το BB στο κεφάλι μου για 2-3 εβδομάδες...και αντιστοιχα στην εξεταστική να μη σκέφτομαι/ ασχολούμε με άλλα πράγματα. :thumbup:
Αντέχω ακόμα :green:

(sorry για το off)

Eddie
06-08-10, 23:51
Υπόψιν ότι οι κρόκοι έχουν αρκετή χοληστερόλη ε; Με τους 2 έχει ξεπεραστεί κατά 50% περίπου η ΣΗΔ. Για μερικούς ανθρωπους δεν τίθεται ζήτημα, αλλά για την πλειοψηφία χρειάζεται μια προσοχή, ειδικά όταν μιλάμε για βραδυνό.

Το θεμα ειναι κατα ποσο επιρρεαζει την LDL.Την HDL πολλοι απο μας θελουν να την ανεβασουν,ξερω πολλα ατομα που ειναι κοντα στο χαμηλο οριο.

beefmeup
06-08-10, 23:56
Το θεμα ειναι κατα ποσο επιρρεαζει την LDL.Την HDL πολλοι απο μας θελουν να την ανεβασουν,ξερω πολλα ατομα που ειναι κοντα στο χαμηλο οριο.

αυτο μπιλυ εχει να κανει κ με κληρονομικοτητα,προδιαθεση κλπ..

εγω ας πουμε δεν ειχα ποτε προβλημα κ τρωω κανα 2 τη μερα,τις περισσοτερες μερες.
ποτε δεν ξεφυγα στην ldl,πανω απο 160.
απτην αλλη ο πατερας μου,πλεον εχει προβλημα κ πρεπει να προσεχει γιατι χρονια κακης διατροφης του αλλαξαν τα φωτα,κ ανεβασαν την χοληστερινη στα υψη.
τωρα την εχει ριξει εδω κ χρονια,αλλα κ παλι αν ξεφυγει λιγο,του ανεβαινει για πλακα.
οποτε,ειναι περισσοτερο προς τα που τεινει ο οργανισμος σου.

ξερω ατομα που τρωνε φουλ κ δεν εχουν προβλημα,κ αλλα ατομα που ουτε να τα κοιταξουν δεν μπορουν.

απλα πραμματα..κ τις μελετες εδω τις αφηνω στην ακρη,γιατι οτι κ να μου λενε,ακουω το σωμα μου καλυτερα.

Eddie
07-08-10, 00:12
Eγω παντως απ οσο θυμαμαι σε ενα παλιο βιβλιο bb εποχης 70-80 ειχε κατι διατροφες με 2 λιτρα γαλα και 12 ολοκληρα αυγα καθε μερα.

Και ξερω και γνωστους μου που ετρωγαν μια ντουζινα καθημερινα και παρ ολα αυτα δεν ειχαν προβλημα.

beefmeup
07-08-10, 00:17
Eγω παντως απ οσο θυμαμαι σε ενα παλιο βιβλιο bb εποχης 70-80 ειχε κατι διατροφες με 2 λιτρα γαλα και 12 ολοκληρα αυγα καθε μερα.

Και ξερω και γνωστους μου που ετρωγαν μια ντουζινα καθημερινα και παρ ολα αυτα δεν ειχαν προβλημα.

ναι τα χω δει κ γω κατι τετοια,αλλα ειναι υπερβολες νομιζω.

μη νομιζεις οτι ηξεραν κ ακριβως τι εκαναν τοτε.οι πληροφοριες ηταν πολυ συγκεχυμενες κ ανακριβεις,κ οι περισσοτερες βασιζονταν στους μυθους για το ββ.

CROCOJET
07-08-10, 00:32
Το θεμα ειναι κατα ποσο επιρρεαζει την LDL.Την HDL πολλοι απο μας θελουν να την ανεβασουν,ξερω πολλα ατομα που ειναι κοντα στο χαμηλο οριο.

Σ αυτό δεν έχω την εξειδίκευση ή τις γνώσεις να απαντήσω.

Γενικότερα, αυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι ο λόγος HDL/LDL. Όσο μεγαλύτερος είναι τόσο το καλύτερο.

Η LDL είναι η "κακή" χοληστερίνη επειδή προσκολλάται στα τοιχώματα των αγγείων. Η HDL είναι η "καλή" γιατί απομακρύνει την LDL από το αίμα και από τα τοιχώματα των αγγείων και τη μεταφερει στα σημεία μεταβολισμού της (αν τα θυμάμαι σωστά τώρα λόγω της περασμένης ώρας). Οπότε όσο περισσότερη είναι η HDL, τόσο περισσότερο βοηθάει στη μείωση της LDL.

Τώρα ποιοι είναι οι παράγοντες που επηρεάζουν τα επίπεδα της ΗDL και LDL και ποια είναι η σχέση τους στην εμφάνιση αγγειακών νοσημάτων νομίζω ότι δεν είναι απολύτως ξεκαθαρισμένο. Κατά κύριο λόγο παίζουν ρόλο τα γονίδια. Αλλά, όπως έγραψε και ο Ανδρίκος πιο πάνω η σωματική άσκηση είναι μάλλον ένας σίγουρος τρόπος να βελτιώσει κάποιος τα επίπεδα χοληστερίνης και τριγλυκεριδίων. Επίσης είναι σχεδόν βέβαιο ότι τα κορεσμένα και τρανσ λίπη των τροφών επηρεάζουν αρνητικά. Για το πόσο επηρεάζει η χοληστερόλη των τροφών υπάρχει μεγάλη διχογνωμία και μάλλον διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

CROCOJET
07-08-10, 00:35
Eγω παντως απ οσο θυμαμαι σε ενα παλιο βιβλιο bb εποχης 70-80 ειχε κατι διατροφες με 2 λιτρα γαλα και 12 ολοκληρα αυγα καθε μερα.

Και ξερω και γνωστους μου που ετρωγαν μια ντουζινα καθημερινα και παρ ολα αυτα δεν ειχαν προβλημα.


ναι τα χω δει κ γω κατι τετοια,αλλα ειναι υπερβολες νομιζω.

μη νομιζεις οτι ηξεραν κ ακριβως τι εκαναν τοτε.οι πληροφοριες ηταν πολυ συγκεχυμενες κ ανακριβεις,κ οι περισσοτερες βασιζονταν στους μυθους για το ββ.

Συμφωνώ κι εγώ ότι 12 αυγά την ημέρα είναι πολλά. Αλλά ενδεχομένως κάποιους να μην τους πειράζουν. Είναι λίγο φλου η κατάσταση πιστεύω και καλό είναι να μη ρισκάρει κανείς.

Eddie
07-08-10, 00:39
Συμφωνώ κι εγώ ότι 12 αυγά την ημέρα είναι πολλά. Αλλά ενδεχομένως κάποιους να μην τους πειράζουν. Είναι λίγο φλου η κατάσταση πιστεύω και καλό είναι να μη ρισκάρει κανείς.

Γιατι τωρα δε ρισκαρουμε??Ξερεις εσυ τι ερευνες θα βγουνε μετα απο 20-30 χρονια?Μιλαω σχετικα με την διατροφη και με το τι καταναλωνουμε τωρα.

Συμφωνω ομως οτι τα πραγματα ειναι λιγο γενικα και αοριστα.

beefmeup
07-08-10, 00:43
γενικα παντως καλο ειναι να μην τεινουμε στη υπερβολη.
η αν γινεται καποια στιγμη(που γινεται,λογω φυσης του ββ),να γινεται για λιγο,κ μετα να επανερχομαστε σε γενικως αποδεκτα ορια.

κ παλι,οτι κ να λενε οι ερευνες αν εσυ το τρως,κ κανεις εξετασεις κ εισαι κομπλε,ποιος τις μαμαει τις ερευνες??απλα μια κατευθυνση δινουν,οχι τον κανονα,εκτος αν ειναι συντριπτικη πλειοψηφια με ιδια αποτελεσματα.
αλλα ακομα κ κει θα υπαρξουν εξαιρεσεις.

ee4649
07-08-10, 02:48
Να ρωτήσω κάτι...
Εκτός από whey-αυγά-κοτόπουλο

ποιες άλλες τροφές απορροφούνται γρήγορα από τον οργανισμό?
για να προχωρήσουμε σε επόμενο γεύμα?

savage
07-08-10, 03:10
γενικα παντως καλο ειναι να μην τεινουμε στη υπερβολη.
η αν γινεται καποια στιγμη(που γινεται,λογω φυσης του ββ),να γινεται για λιγο,κ μετα να επανερχομαστε σε γενικως αποδεκτα ορια.

κ παλι,οτι κ να λενε οι ερευνες αν εσυ το τρως,κ κανεις εξετασεις κ εισαι κομπλε,ποιος τις μαμαει τις ερευνες??απλα μια κατευθυνση δινουν,οχι τον κανονα,εκτος αν ειναι συντριπτικη πλειοψηφια με ιδια αποτελεσματα.
αλλα ακομα κ κει θα υπαρξουν εξαιρεσεις.

εχω κουραστει να συμφωνω μαζι σου.το ξερεις??αντε πες και τιποτα λαθος πια!!!

λοιπον περαν της πλακας,ετσι ειναι.αλλος παιρνει φαρμακα,τρωει μισο κιλο πρωτεινη τη μερα και ενα σωρο ξυδια και ειναι μια χαρα το συκωτι του ,και αλλος με 2 γραμ πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους,και το συκωτι του δεν την παλευει.

ο καθενας μας πρεπει να αξιολογει τον εαυτο του,τις αντοχες του και τις καταστασεις,και να πραττει αναλογως.οι ερευνες δεν ειναι πανακεια.

στο θεμα των κροκων συγκεκριμενα,εχω ξαναγραψει οτι ο οργανισμος προσλαμβανει μολις το 2% της διατροφικης χοληστερολης,οποτε μην ανησυχειτε για τους κροκους,αν ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ κληρονομικο προβλημα.εγω τρωω 2-3 κροκους καθε μερα επι χρονια,και εχω 154 ολικη χοληστερινη,55 HDL,93 LDL(δηλαδη τιποτα),σιγουρα θα μπορουσα να τρωω και τους διπλασιους κροκους,χωρις να ανεβουν ανησυχητικα οι εξετασεις μου.

δειτε κι αλλιως ρε παιδια.γυρω μας εχουμε 1000αδες ατομα με υψημη χοληστερινη.κοινη συνισταμενη για ολους αυτους ουι τρωνε σουβλακια πιτσες,fast food,τηγανητα,ετοιμα σνακς,γλυκα σοκολατες κτλ και ΚΑΝΕΝΑς ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ δεν τρωει καθε μερα τοσα αυγα οσα εμεις.

τα συμπερασματα δικα σας,για το ποιος ευθυνεται για την αυξηση της χοληστερινης

-beba-
07-08-10, 11:01
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να γίνω ωμοφάγος.
Ηδη τρώω αρκετά λαχανικά και φρούτα, τελευταία κρέας δεν τρώω καθόλου καθώς επίσης τυριά κ.λ.π. Θα μελετήσω λιγάκι για να βρώ μια φορμουλα ισσοροπημένης ΒΒ ωμοφαγικής διατροφής και ίσως να ξεκινήσω από Σεπτέμβρη...
Πως σας φαίνεται η ιδέα μου?

KATERINI 144
07-08-10, 11:14
Πως σας φαίνεται η ιδέα μου?οτι να'ναι, ο λογος?!

-beba-
07-08-10, 11:17
οτι να'ναι, ο λογος?!

Τον τελευταίο καιρό δεν μπορώ να τρώω φαγητά. Τρώω γιαούρτι, φρούτα κανα τόνο σε νερό πάντα κ.λ.π. Επεσε στα χέρια μου τις προάλλες ένα βιβλίο για ωμοφαγια και μου άρεσε............και είπα γιατί όχι? Οι ωμές τροφές είναι πολύ καλύτερες από τις μαγειρεμένες. Ετσι και αλλιώς φαγητά δεν τρώω πλέον...

KATERINI 144
07-08-10, 11:38
Ποια είναι τα ωμά και "ζωντανά" φαγητά.

Τα ωμά και "ζωντανά" φαγητά είναι τα φρούτα, τα λαχανικά, οι ξηροί καρποί,
τα όσπρια,τα δημητριακά,τα φύτρα. Μαζί με αυτά ακολουθούν τα μυρωδικά,
τα βότανα, η χαρουπόσκονη, το ανεπεξέργαστο μέλι, τα σιρόπια που
παίρνουμε από τα δένδρα (του σφενδάμου κ.α.) το ακατέργαστο αλάτι (σε
καλλιέργειας χωρίς συντηρητικά.κ.α.καλλιέργειας χωρίς συντηρητικά.κ.α.

-----------------------------------------------------------------------------------------

ρε μπεμπα μηπως ειναι νεα μετρα της κυβέρνησης αυτα?! ετσι κι αλλιος με τις πείνες που θα πεσουν αυτα θα τρωμε υποχρεωτικά.......

-beba-
07-08-10, 14:54
[B]Ποια είναι τα ωμά και "ζωντανά" φαγητά.

ρε μπεμπα μηπως ειναι νεα μετρα της κυβέρνησης αυτα?! ετσι κι αλλιος με τις πείνες που θα πεσουν αυτα θα τρωμε υποχρεωτικά.......


:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:λές να είναι τα νέα μέτρα?

Εγώ πάντως θα το δοκιμάσω ισως....................:banana::banana::banana:

Τ.Ε.Φ.Α.Α
08-08-10, 15:25
τι διατροφη πρεπει να χρησημοποιει κανεις για να δει αποτελεσμα στους κοιλιακους(μαζι με αεροβια φυσικα)! μειωνεις κατα πολυ τις θερμιδες η υπαρχουν ειδικες τροφες που βοηθανε?

Devil
08-08-10, 20:25
τι διατροφη πρεπει να χρησημοποιει κανεις για να δει αποτελεσμα στους κοιλιακους(μαζι με αεροβια φυσικα)! μειωνεις κατα πολυ τις θερμιδες η υπαρχουν ειδικες τροφες που βοηθανε?

υποθερμιδικη με λιγους υδατανθρακες και απο τροφες με χαμηλο IG

xstreeme
09-08-10, 01:42
παιδια αν στο πρωινο μου μαζι μ βρωμη κ whey βαζω μπανανα και στο ενδεκατιανο καπιο αλο φρουτο.αν καποια φορα τα αντιστρεψω δηλαδη το αλο φρουτο το πρωι και την μπανανα στο ενδεκατιανο υπαρχει προβλημα?

Levrone
09-08-10, 12:37
παιδια αν στο πρωινο μου μαζι μ βρωμη κ whey βαζω μπανανα και στο ενδεκατιανο καπιο αλο φρουτο.αν καποια φορα τα αντιστρεψω δηλαδη το αλο φρουτο το πρωι και την μπανανα στο ενδεκατιανο υπαρχει προβλημα?

φιλε αν 8ες την αποψη μου δεν τιθεται θεμα. φρουτο το ενα , φρουτο και τ αλλο.

Andrikos
09-08-10, 13:15
Τον τελευταίο καιρό δεν μπορώ να τρώω φαγητά. Τρώω γιαούρτι, φρούτα κανα τόνο σε νερό πάντα κ.λ.π. Επεσε στα χέρια μου τις προάλλες ένα βιβλίο για ωμοφαγια και μου άρεσε............και είπα γιατί όχι? Οι ωμές τροφές είναι πολύ καλύτερες από τις μαγειρεμένες. Ετσι και αλλιώς φαγητά δεν τρώω πλέον...

Ανάλογη φάση έχω περάσει κι εγώ που δεν έτρωγα κρέας καθόλου, το ζεστό και υγρό κλίμα μου έκοβε την όρεξη για κρέας.
Ως προς τι ακριβώς είναι καλύτερες οι ωμές διευκρινίζει το βιβλίο;
Τα περισσότερα διατροφικά βιβλία για μία μέθοδο διατροφής είναι φανατικά και πάντα υποστηρίζουν ότι αυτή η διατροφή είναι η τέλεια και όσοι δεν την ακολουθούν είναι καταδικασμένοι σε αρρώστιες κτλ κτλ . Νομίζω ότι πρέπει να μελετήσεις κάποια ανεξάρτητη πηγή πληροφοριών περί ωμοφαγίας.

salpas18
09-08-10, 19:14
καλησπερα παιδια 8ελω να ρωτησω κατι μπορω σε κα8ε γευμα που κανο να περνω και ενα σκουπ whey για να συπληρονο την προτεινη που μου λειπει απο το γευμα?

giannis64
09-08-10, 19:17
+1:thumbup:

αλλα οσο μπορεις να το αποφευγεις και να την περνεις απο τροφη!!!

salpas18
09-08-10, 19:23
+1:thumbup:

αλλα οσο μπορεις να το αποφευγεις και να την περνεις απο τροφη!!!

απλα επιδει πρεπει να αφξισω πολυ τον υδατανθρακα μου τρωω μεγαλες ποσοτητες σε ρηζια και λιπα και δεν μπορω να τρωω και πολυ κρεας γτ φουσκονο παρα πολυ και μετα δεν μπορω να κανο το επομενο γευμα μ στην ωρα του ας πουμε τρωω 150 γρ ριζυ και μια μικρι μπριζολα και για να συμπληροσω την πρωτεηνη λεω να περνω και κανενα σκουπ whey

giannis64
09-08-10, 19:51
μια μπριζόλα 120-140 γρ είναι οκ. μην πάρεις άλλη πρωτεΐνη!

καλύτερα να αφαιρέσεις υδατάνθρακα!!!

salpas18
09-08-10, 19:52
μια μπριζόλα 120-140 γρ είναι οκ. μην πάρεις άλλη πρωτεΐνη!

καλύτερα να αφαιρέσεις υδατάνθρακα!!!

να το παω στα 100?

giannis64
09-08-10, 19:53
120 εισαι οκ τωρα το καλοκαιρι!!

πινουμε και πολυ νερο τωρα το καλοκαιρι και ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα με το φαι!!!;)

salpas18
09-08-10, 19:57
120 εισαι οκ τωρα το καλοκαιρι!!

πινουμε και πολυ νερο τωρα το καλοκαιρι και ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα με το φαι!!!;)

ναι ναι ασε... να σε ρωτησω και κατι αλλο ας πουμε οτι σε μερικα γευματα δεν μπορεις να φας παρα πολυ ας πουμε αντη για 120 να φας 70 ριζ θα μπορουσαμε να συμπληροσουμε με Glycomass (Waxy Maize) τον υδατανθρακα?

Ramrod
09-08-10, 21:29
Παιδιά γνωρίζει κανείς πόση ποσότητα κρεατίνης σου δίνουν 100γρ κρέας? Ψάρι και κοτόπουλο σου δίνουν εξίσου?

Eddie
09-08-10, 21:39
Παιδιά γνωρίζει κανείς πόση ποσότητα κρεατίνης σου δίνουν 100γρ κρέας? Ψάρι και κοτόπουλο σου δίνουν εξίσου?

Ποσοτητες ντε γκνωριζω αλλα αν παμε με τη λογικη και με αυτο που εχω διαβασει,μεγαλυτερη ποσοτητα κρεατινης βρισκεται στα κοκκινα κρεατα,γι αυτο και λεμε μοσχαρι.Τωρα στα λευκα κρεατικα και στα ψαρια,θα υπαρχει αλλα σε αμελητεα ποσοτητα.Αν και οι ποσοτητες στα κοκκινα αμελητεες θα ειναι:unsure:

Ramrod
09-08-10, 21:57
Ποσοτητες ντε γκνωριζω αλλα αν παμε με τη λογικη και με αυτο που εχω διαβασει,μεγαλυτερη ποσοτητα κρεατινης βρισκεται στα κοκκινα κρεατα,γι αυτο και λεμε μοσχαρι.Τωρα στα λευκα κρεατικα και στα ψαρια,θα υπαρχει αλλα σε αμελητεα ποσοτητα.Αν και οι ποσοτητες στα κοκκινα αμελητεες θα ειναι:unsure:

Νταξ, δε προσπαθώ να πάρω 5 γρ κρεατίνης απο το κρέας απλά πειραματίζομαι να δω πως με επηρεάζουν οι τροφές ειδικά στο προπροπονητικό γευμα.

Devil
09-08-10, 22:00
με 1-1,5 κιλο κρεας λογικα πρεπει να φτανεις κανα 5γρ κρεατινη

ot: τα προηγουμενα ποστ που πηγαν?

Eddie
09-08-10, 22:01
Νταξ, δε προσπαθώ να πάρω 5 γρ κρεατίνης απο το κρέας απλά πειραματίζομαι να δω πως με επηρεάζουν οι τροφές ειδικά στο προπροπονητικό γευμα.

Σιγουρα!!Απλα εχω την εντυπωση οτι τα 5γρ που παιρνουμε post,θα ναι καμια 10000 φορες η ΣΗΔ:green:

Ramrod
09-08-10, 22:03
με 1-1,5 κιλο κρεας λογικα πρεπει να φτανεις κανα 5γρ κρεατινη

ot: τα προηγουμενα ποστ που πηγαν?

Αν εννοείς σχετικά με την ερώτηση μου μάλλον σβήστηκαν κατα λάθος.

Άρα με 300-400 γρ κρέας-ψάρι την ημέρα πιθανότατα ξεπερνάς το 1γρ ανα ημέρα. Δεν είναι και τόσο αμελητέο...

giannis64
09-08-10, 22:05
το καθαρο κρεας εχει 0.4 % κρεατινη. αρα 4γρ στο κιλο, καθαρο κρεας!!

Devil
09-08-10, 22:10
Αν εννοείς σχετικά με την ερώτηση μου μάλλον σβήστηκαν κατα λάθος.

Άρα με 300-400 γρ κρέας-ψάρι την ημέρα πιθανότατα ξεπερνάς το 1γρ ανα ημέρα. Δεν είναι και τόσο αμελητέο...

οχι ψαρι, μιλαω για κοκκινο κρεας

Ramrod
09-08-10, 22:14
Οκ, ευχαριστώ:thumbup:

savage
09-08-10, 22:14
παιδια οσοι δεν εχετε προβλημα (κληρονομικο0 με χοληστερινες κτλ) βουρ στο κοκκινο κρεας.ειναι φουλ αναβολικο.
ολοι οι παλιοι bbers ετρωγαν με το κιλο κοκκινο κρεας.αυξανει πολυ τα επιπεδα της δυναμης και της τεστο.:thumbup:

Devil
09-08-10, 22:23
παιδια οσοι δεν εχετε προβλημα (κληρονομικο0 με χοληστερινες κτλ) βουρ στο κοκκινο κρεας.ειναι φουλ αναβολικο.
ολοι οι παλιοι bbers ετρωγαν με το κιλο κοκκινο κρεας.αυξανει πολυ τα επιπεδα της δυναμης και της τεστο.:thumbup:

σωστος:thumbup::toast:
κοκκινο κρεας, αυγα κτλ κτλ

tommygunz
09-08-10, 22:35
Στο κουτί της Carnivor που έχω πάντως, γράφει στην σύγκριση της με το μοσχαρίσιο κρέας:

Amounts per serving (33g)

Carnivor
Creatine 2,5g

Steak
Creatine 0,12g

Σωστά έγραψε και ο Γιάννης, 4 γραμμάρια κρεατίνη στο κιλό από μοσχαρίσιο.

salpas18
09-08-10, 23:23
ναι ναι ασε... να σε ρωτησω και κατι αλλο ας πουμε οτι σε μερικα γευματα δεν μπορεις να φας παρα πολυ ας πουμε αντη για 120 να φας 70 ριζ θα μπορουσαμε να συμπληροσουμε με Glycomass (Waxy Maize) τον υδατανθρακα?

????

Devil
09-08-10, 23:31
????

καλητερα μαλτοδεξτρινη

Mitsen
10-08-10, 00:06
Γνωρίζει κανεις τι χρόνο πέψης έχουν οι βρεφικές κρέμες?
Επίσης συνίστανται για να συμπληρώνουν το προπονητικό/μεταπροπονιτικο από θέμα υδατανθράκων?

Αναφέρομαι σε περίοδο okgou μιας και δεν θα μπορώ (στην αρχή τουλάχιστον) να καταναλώνω όλο το προβλεπόμενο διατροφικό μου πλάνο.

Ramrod
10-08-10, 00:42
Γνωρίζει κανεις τι χρόνο πέψης έχουν οι βρεφικές κρέμες?
Επίσης συνίστανται για να συμπληρώνουν το προπονητικό/μεταπροπονιτικο από θέμα υδατανθράκων?

Αναφέρομαι σε περίοδο okgou μιας και δεν θα μπορώ (στην αρχή τουλάχιστον) να καταναλώνω όλο το προβλεπόμενο διατροφικό μου πλάνο.

Μπισκοτόκρεμα έχω καταναλώσει κατά καιρούς σε περίοδο όγκου. Δε θα την έτρωγα γύρω απο προπόνηση. Έχει λιπαρά και οι πρωτεϊνες είναι κυρίως γλουταμίνη (μη το σκεφτεσαι καν για την ποσότητα ορου γαλακτος που έχει). Για πρωϊνό καλή είναι αλλά ακριβή!

sogoku
10-08-10, 00:49
Ρε μαγκες θελω να πηγαινω το πρωι για βαρη 11 η ωρα.Δεν μπορω ομως να ξυπναω απο τις 8 και 30.Αντε να ξυπνησω 9 και 30 και κατι.Τι μπορω να φαω τοτε για να παω με ενεργεια και να μην καταβολιζομαι?Θα επηρεασει το οτι θα παω μιαμιση ωρα αφοτου φαω και κανω βαρη βρισκομενος ακομα ισως σε διαδικασια χωνεψης?
Εγω σκεφτομαι καμια 40 γραμμαρια βρωμη με γουει.

Eddie
10-08-10, 00:52
Εγω σκεφτομαι καμια 40 γραμμαρια βρωμη με γουει.

Και γω αυτο θα σου προτεινα!Αν και η βρωμη εχει ινες που καθυστερουν την πεψη,αλλα δε μου ρχεται στο μυαλο αλλος "ελαφρυς" υδατανθρακας.

sogoku
10-08-10, 00:59
Και γω αυτο θα σου προτεινα!Αν και η βρωμη εχει ινες που καθυστερουν την πεψη,αλλα δε μου ρχεται στο μυαλο αλλος "ελαφρυς" υδατανθρακας.


Ευχαριστω ρε μαγκα ετσι θα το κανω και θα δω πως παει.

mg_24
10-08-10, 01:02
ναι,βρωμη με whey χρησιμοποιουσα και εγω παλια....σε μιαμιση-2 ωρες ημουν ετοιμος για προπονα!

sogoku
10-08-10, 01:04
ναι,βρωμη με whey χρησιμοποιουσα και εγω παλια....σε μιαμιση-2 ωρες ημουν ετοιμος για προπονα!



Ετοιμος θα ειμαι ενταξει.Απλα ειχα αμφιβολιες μηπως ημουν λαθος για αυτο που λενε περι μη αποστολης αιματος στου μυς σε διαρκεια προπονησης οταν βρισκομαστε σε διαδικασια χωνεψης.

Mitsen
10-08-10, 01:05
A! θυμήθηκα και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω καιρό...

Το να αναμιγνύεις προτείνη διαφορετικών πηγών καθυστερείται η απορρόφηση της η απορροφιέται κάθε προτείνει σε διαφορετικό χρόνο?
Έχω διαβάσει και τις δυο απόψεις και έχω μπερδευτεί. :unsure:

Γιατί αν ισχύ το δεύτερο τότε -λογικά- δεν θα υπάρχει πρόβλημα αντί για νερό να βάζουμε σε gala την whey...:unsure:
Τελικά τι από τα δυο αυτά ισχύει?

Ramrod
10-08-10, 12:04
A! θυμήθηκα και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω καιρό...

Το να αναμιγνύεις προτείνη διαφορετικών πηγών καθυστερείται η απορρόφηση της η απορροφιέται κάθε προτείνει σε διαφορετικό χρόνο?
Έχω διαβάσει και τις δυο απόψεις και έχω μπερδευτεί. :unsure:

Γιατί αν ισχύ το δεύτερο τότε -λογικά- δεν θα υπάρχει πρόβλημα αντί για νερό να βάζουμε σε gala την whey...:unsure:
Τελικά τι από τα δυο αυτά ισχύει?

Να σου πω πως το αντιλαμβάνομαι εγώ χωρίς να είμαι χημικός, βιολόγος ή οτιδήποτε σχετικο.

Πιστευω πως όταν λαμβάνεις ταυτόχρονα ορό γάλακτος και καζεϊνη πχ αυτά χωνευονται στο στομάχι σε τυχαίο χρόνο, δηλαδή ο οργανισμός απορροφα λίγο whey, λίγο καζεϊνη. Η whey αφομοιώνεται γρήγορα απο τον οργανισμό, η καζεϊνη πιο σταδιακα. Όταν όμως ο οργανισμός απορροφά καζεϊνη και δεν έχει απορροφήσει όλη την whey, επειδή η καζεϊνη αφομοιώνεται πιο σταδιακά τότε καθυστερεί η "σειρά" της whey.

Το παραπάνω είναι κατα κάποιο τρόπο δική μου θεωρία, συμπέρασμα απο αυτά που έχω διαβάσει. Δεν γνωρίζω αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και σε τι ποσοστό.

Τη whey παντως, δε τη διαλύουμε σε γάλα επειδή έχει λιπαρά κυρίως...

salpas18
10-08-10, 14:20
καλητερα μαλτοδεξτρινη

aha ok!

κουλης
10-08-10, 18:12
Νταξ, δε προσπαθώ να πάρω 5 γρ κρεατίνης απο το κρέας απλά πειραματίζομαι να δω πως με επηρεάζουν οι τροφές ειδικά στο προπροπονητικό γευμα.

ποσα γραμμαρια χρειαζομαστε καθημερινα?

Devil
10-08-10, 19:09
ποσα γραμμαρια χρειαζομαστε καθημερινα?

απο 5 εως 10 γραμμαρια συνηθως

savage
10-08-10, 19:52
Devil εννοεις για ανθρωπους που ασκουνται σκληρα ετσι?
γιατι για ενα μεσο ανθρωπο νομιζω 2-3 γραμ κρεατινης ειναι υπεραρκετα.

Devil
10-08-10, 20:13
Devil εννοεις για ανθρωπους που ασκουνται σκληρα ετσι?
γιατι για ενα μεσο ανθρωπο νομιζω 2-3 γραμ κρεατινης ειναι υπεραρκετα.

ασκουνται σκληρα δηλαδη? 4-5 φορες τη βδομαδα gym?

2-3γρ την ημερα εμενα μ φαινονται λιγα

5γρ (2,5 + 2,5) ειναι το μινιμουμ για εναν που παει γυμναστηριο

εγω προσωπικα προτιμο 10γρ την ημερα 5γρ πριν και 5γρ μετα την προπονηση

savage
10-08-10, 20:20
μεσο ανθρωπο εννοω καποιον που δε γυμναζεται.ξερεις ordinary people.
για ενα μεσο ασκουμενο 5 γραμ ειναι οκ πιστευω.
για εναν που γυμανζεται σκληρα συμφωνω στο 5+5 που λες.

Υγ.Το ποσο σκληρα γυμναζεται κανεις δεν εχει να κανει με το ποσες φορες τη βδομαδα παει gym.ξερω ατομα που πανε 3 φορες τη βδομαδα και λιωνουν,και ειναι σε επιπεδο αγωνων φιτνες(πχ παρις νικολαου),και αλλοι που πανε 5-6 φορες τη βδομαδα και κοροιδευουν την κοινωνια.
Η ενταση της προπ,κι οχι η συχνοτητα της ειναι που καθοριζει κατ'εμε το ποσο σκληρα γυμναζεται καποιος.:toast:

Devil
10-08-10, 20:26
μεσο ανθρωπο εννοω καποιον που δε γυμναζεται.ξερεις ordinary people.
για ενα μεσο ασκουμενο 5 γραμ ειναι οκ πιστευω.
για εναν που γυμανζεται σκληρα συμφωνω στο 5=5 που λες.

:thumbup:

Υγ.Το ποσο σκληρα γυμναζεται κανεις δεν εχει να κανει με το ποσες φορες τη βδομαδα παει gym.ξερω ατομα που πανε 3 φορες τη βδομαδα και λιωνουν,και ειναι σε επιπεδο αγωνων φιτνες(πχ παρις νικολαου),και αλλοι που πανε 5-6 φορες τη βδομαδα και κοροιδευουν την κοινωνια.
Η ενταση της προπ,κι οχι η συχνοτητα της ειναι που καθοριζει κατ'εμε το ποσο σκληρα γυμναζεται καποιος.:toast:

οχι μονο η ενταση αλλα και ο ογκος της προπονησης

:toast:

σωστος nick.

το 4-5 το εβαλα για παραδειγμα
εννοειτε οτι αναφερομαι σε ατομα που κανουν καλη προπονηση
και οχι σε αλλους που πανε 1 ωρα στο gym κανουν βαρη 20' και τα αλλα 40' μιλανε για πρωτεινες κ κρεατινες! :green:

Ramrod
10-08-10, 22:27
Όπα ρε παιδιά...δηλαδή έτσι που τα λέτε όλοι χρειαζόμαστε συμπλήρωμα κρεατίνης αλλιώς λαμβάνουμε ελλιπή ποσότητα...

salpas18
11-08-10, 00:03
γεια σας παιδια μια ερώτηση 100 γραμμαρια ασπρο ψωμη ποσο υδατανθρακα εχει?

Devil
11-08-10, 00:35
Όπα ρε παιδιά...δηλαδή έτσι που τα λέτε όλοι χρειαζόμαστε συμπλήρωμα κρεατίνης αλλιώς λαμβάνουμε ελλιπή ποσότητα...

τι θες να πεις? :???:

γιατι πρεπει να λαμβανει καποιος μια συγκεκριμενη ποσοτητα?

αν θες χρησιμοποιεις κρεατινη αν δεν θες δεν σε πιεζει κανεις να παρεις

αλλα αν την χρησιμοποιεις καλητερα να το κανεις σωστα αλλιως τσαμπα τα λεφτα

Devil
11-08-10, 00:37
γεια σας παιδια μια ερώτηση 100 γραμμαρια ασπρο ψωμη ποσο υδατανθρακα εχει?

60-65gr νομιζω

Eddie
11-08-10, 00:40
Devil,η ερωτηση νομιζω ηταν ποσα χρειαζομαστε καθημερινα,---->τις οφ μερες.Αυτο καταλαβα εγω:???:

Οχι τις μερες που κανουμε κυκλο.

Ramrod
11-08-10, 00:57
Παιδιά έχετ μπερδευτεί...εγώ μίλησα για κρεατίνη καθαρά απο φαϊ. Ούτε προσπαθώ να ανεβάζω τις τιμές με το φαγητό ούτε πόσα γραμμάρια χρειάζομαι για κύκλο.
Οταν όμως γράφεται ότι καθένας μας (είτε είναι σε κύκλο είτε όχι) χρειάζεται καθημερινά 5+ γραμμάρια κρεατίνη αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τρώει 1+ κιλό κρέας την ημέρα, πράγμα λιγάκι τραβηγμένο...

Devil
11-08-10, 01:19
Devil,η ερωτηση νομιζω ηταν ποσα χρειαζομαστε καθημερινα,---->τις οφ μερες.Αυτο καταλαβα εγω:???:

Οχι τις μερες που κανουμε κυκλο.

nick δεν ξερω τωρα με μπερδεψες χειροτερα :???:
καλητερα να περιμενουμε τον κουλη να μας εξηγησει τι ακριβως ρωταει



Παιδιά έχετ μπερδευτεί...εγώ μίλησα για κρεατίνη καθαρά απο φαϊ. Ούτε προσπαθώ να ανεβάζω τις τιμές με το φαγητό ούτε πόσα γραμμάρια χρειάζομαι για κύκλο.

Οταν όμως γράφεται ότι καθένας μας (είτε είναι σε κύκλο είτε όχι) χρειάζεται καθημερινά 5+ γραμμάρια κρεατίνη αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τρώει 1+ κιλό κρέας την ημέρα, πράγμα λιγάκι τραβηγμένο...

η κρεατινη δεν ειναι αναγκεα, ο οργανισμος σου εχει κρεατινη και την συμπληρωνει απο το κρεας που τρως καθημερινα (καπου στο 1γρ αν δεν κανω λαθος)

τα 5 και τα 10 γραμμαρια που αναφαιρω εγω πιο πανω ειναι για οταν κανεις ''κυκλο με κρεατινη'' και αναφεροντε στην ερωτηση του κουλη (οπου τελικα παιζει και να μην εχω καταλαβει τι ζηταει)




:evil2:

ps (ot) : ωραιο το smile λεω να το χρησιμοποιω πιο συχνα!!! (ακυρο) :green::green::green:

Ramrod
11-08-10, 02:48
η κρεατινη δεν ειναι αναγκεα, ο οργανισμος σου εχει κρεατινη και την συμπληρωνει απο το κρεας που τρως καθημερινα (καπου στο 1γρ αν δεν κανω...

Το ίδιο λέμε τόση ώρα...απλά μας μπέρδεψε η ρημάδα η ερώτηση :thumbup:

:turtle:

κουλης
11-08-10, 22:02
ξερει κανεις τι θρεπτικη αξια εχουν τα κολυβα?:P

Devil
11-08-10, 23:40
ξερει κανεις τι θρεπτικη αξια εχουν τα κολυβα?:P

καλα τωρα σοβαρα μιλας?!?!?!?!:shock:

thanasis reaction
11-08-10, 23:43
καλα τωρα σοβαρα μιλας?!?!?!?!:shock:

γιατι???μπορει να πηγαινει συχνα σε μνημοσυνα το παιδι!!!!!ξερω πολλους που το κανουν καθε κυριακη για να τρωνε τζαμπα!!!!

Devil
11-08-10, 23:47
γιατι???μπορει να πηγαινει συχνα σε μνημοσυνα το παιδι!!!!!ξερω πολλους που το κανουν καθε κυριακη για να τρωνε τζαμπα!!!!

:bowdown::bowdown::bowdown:
:green::green::green:

καλα περα απο την πλακα μου φαινετε λιγο περιεργο για υδατανθρακα να τρως κολυβα (μπρρρρρρ:cursing:.......λιγο μακαβριο!)

salpas18
11-08-10, 23:51
γιατι???μπορει να πηγαινει συχνα σε μνημοσυνα το παιδι!!!!!ξερω πολλους που το κανουν καθε κυριακη για να τρωνε τζαμπα!!!!

ΛοΛ

κουλης
11-08-10, 23:51
και την πρωτεινη του την εχει αφου περιεχει καρυδια φουντουκια
αμυγδαλα γενικα ξηρους καρπους συν 0-3 λιπαρα υδατανθρακα απο το σταρι και αμα βαλεις και ολικης αλεσης ακομα καλητερα αντικαθιστεις και την αχνη με ζαχαρινη και εχεις το τελειο γλυκο και bb:green: (μετα τις μπαρες πρωτεινης)

Devil
11-08-10, 23:56
και την πρωτεινη του την εχει αφου περιεχει καρυδια φουντουκια
αμυγδαλα γενικα ξηρους καρπους συν 0-3 λιπαρα υδατανθρακα απο το σταρι και αμα βαλεις και ολικης αλεσης ακομα καλητερα αντικαθιστεις και την αχνη με ζαχαρινη και εχεις το τελειο γλυκο και bb:green: (μετα τις μπαρες πρωτεινης)

:shock::shock::shock: omg και 3 lol !!!! δεν κανεις καθολου πλακα!

Eddie
11-08-10, 23:58
Δε ξερω τι λετε,αλλα επειδη δυστηχως στην οικογενεια εχουμε χρειαστει πολλες φορες,οταν εφτιαχνε η μανα μου μπορει να ετρωγα και μισο κιλο καθε φορα.

Με αχνη απο πανω,μουρλια!!!

κουλης
12-08-10, 00:01
υπαρχουν και κατι ζαχαριτσες αχνης που ειναι σαν κουφετα ασημενια....:green:

Levrone
12-08-10, 00:30
υπαρχουν και κατι ζαχαριτσες αχνης που ειναι σαν κουφετα ασημενια....:green:

ωραια παιδες, απο τα κολυβα στα κουφετα!!!

ο Θεος να τους συγχωρεσει και βιον ανθοσπαρτον!!!

κουλης
12-08-10, 00:41
εναλακτικα πρωτεινουχα γλυκα οι μπεζεδες!:thumbup:

κουλης
12-08-10, 00:45
:bowdown::bowdown::bowdown:
:green::green::green:

καλα περα απο την πλακα μου φαινετε λιγο περιεργο για υδατανθρακα να τρως κολυβα (μπρρρρρρ:cursing:.......λιγο μακαβριο!)

φυσικα και δεν τρως το κολυβο για τον υδατανθρακα του μονο! απλως ηθελα να δειξω οτι για ''γλυκο'' εχει περισσοτερες ποιοτικες θερμιδες σε σχεση με τα αλλα γλυκα

thanasis reaction
12-08-10, 00:46
ωραια παιδες, απο τα κολυβα στα κουφετα!!!

ο Θεος να τους συγχωρεσει και βιον ανθοσπαρτον!!!

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:
καλο ρε φιλε!!!!!!!!!!!

Levrone
12-08-10, 00:52
απλως ηθελα να δειξω οτι για ''γλυκο'' εχει περισσοτερες ποιοτικες θερμιδες σε σχεση με τα αλλα γλυκα

χαχα, αρα ξερετε ε? Κυριακη πρωι ολοι σβαρνα στις εκκλησιες και στα νεκροταφεια με τα ταπερακια σας!!!

Levrone
12-08-10, 00:53
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:
καλο ρε φιλε!!!!!!!!!!!

:thumbup::thumbup::thumbup:

thanasis reaction
12-08-10, 00:54
πλεον οι κυριακες μου απεκτησαν νοημα!!!!

κουλης
12-08-10, 00:55
χαχαχαχαχαχα:green::green:......................... (τα κουφετακια με την ζαχαρη αχνη δικα μου:shifty:)

vAnY
12-08-10, 01:27
πωπω κατι αποριες πουχει ο κοσμος:rolf: καλοο !!

deluxe
13-08-10, 04:07
Απο που αγοραζετε λαχανικα; Μονο κατι ετοιμες σαλατες απο το Carefour αγοραζω, αλλα ειναι μακρυα απο το σπιτι μου και δε παω συχνα..

Ramrod
13-08-10, 04:13
Απο που αγοραζετε λαχανικα; Μονο κατι ετοιμες σαλατες απο το Carefour αγοραζω, αλλα ειναι μακρυα απο το σπιτι μου και δε παω συχνα..

Απο το μανάβη της γειτονιάς και απο τη λαϊκή. Σπάνια και απο σουπερ μαρκετ...

deluxe
13-08-10, 04:33
Ειναι η εποχη τους ομως; Για μπροκολο αναφερομαι κυριως και για πρασινα λαχανικα γενικα.

just
13-08-10, 15:48
ελεος deluxe ελεος!!

deluxe
13-08-10, 16:56
Οριστε;

vAnY
13-08-10, 17:09
δεν ειναι η εποχη για βραστα λαχανικα τυπου μπροκολο κουνουπιδι κολοκυθακια αλλα αμα πας στο ΑΒ στανταρ βρισκεις απλα ειναι λιγο πιο ακριβα απο το χειμωνα.;)

deluxe
13-08-10, 18:21
Οτι βρισκεις, το ξερω. Αλλα οταν ειχα παρει κατι πρασινα λαχανικα, μετα απο 2 ημερες ειχαν χαλασει και τα πεταξα!

Γενικα τι ειναι καλυτερο το καλοκαιρι να τρως απο λαχανικα;

arisfwtis
13-08-10, 18:35
Αγγούρια, βλήτα, Μελιτζάνες, κολοκυθι, γλυστρίδα, φασολάκια, μπάμιες, πιπεριές, τομάτες, ραπανάκια, μανιτάρια

Vinn
13-08-10, 18:36
Αγγουρακι,μαρουλακι,ντοματουλα..Νομιζω οτι ειναι τα ιδανικα για τωρα..:green:

salpas18
13-08-10, 20:16
το γαλα με λιγα λυπαρα αποροφατε πιο γρηγορα απο το κανονηκο γαλα? γιατι 8ελω να βαλο το πρωι με την βρωμη αντη για νερο παντος οταν πινω βρωμη με γαλα κανονηκο κανο πολλες ωρες να το χονεψω και φουσκονο και πολυ

giannis64
13-08-10, 20:21
ρε salpas18 to φορουμ το διαβαζεις καθολου???:unsure:

1 λίτρο γάλα 1,5% για μεταπροπονητικό ρόφημα???? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9560)

deluxe
13-08-10, 20:22
το γαλα με λιγα λυπαρα αποροφατε πιο γρηγορα απο το κανονηκο γαλα? γιατι 8ελω να βαλο το πρωι με την βρωμη αντη για νερο παντος οταν πινω βρωμη με γαλα κανονηκο κανο πολλες ωρες να το χονεψω και φουσκονο και πολυΝαι, και καλυτερα απαχο γαλα.

salpas18
13-08-10, 20:45
ρε salpas18 to φορουμ το διαβαζεις καθολου???:unsure:

1 λίτρο γάλα 1,5% για μεταπροπονητικό ρόφημα???? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9560)

ρε φιλε δεν διαβαζο ολα τα ποστ που υπαρχουν που να ξερω οτι αυτο το ποστ εχει την απαντηση που θελω δες τιτλο που εχει και εγω τι ρωταω τεσπα συγνωμη που σας ενοχλησα κιολας αντε γεια...

salpas18
13-08-10, 20:50
Ναι, και καλυτερα απαχο γαλα.

ok tnx!:toast:

lila_1
15-08-10, 15:28
Ρε σεις,το ψαρι οταν τηγανιζεται ρουφαει πολυ λαδι?
Καπου ειχα διαβασει οτι τα κρεατα δεν τραβανε λαδι στο τηγανισμα,οπως οι πατατες και τα λαχανικα πχ, αλλα αντιθετα "βγαζουν" οπως γινεται και στο ψησιμο..

Ενα ψαρι τηγανισμενο,αφαιροντας πετσες/κουρκουτια κλπ , εχει παρομοια διατροφικη αξια με ενα ψητο εν τελει?

Θα με φιλοξενησουν καπου και οπως καταλαβαινετε δεν θελω να τους τρελανω με τις διατροφικες μου συνηθειες...Εκει τρωνε συνεχως τηγανητα ψαρια.:turtle:
Στο fitday που το τσεκαρα παντως,δεν εχουν μεγαλη αποκλιση ψητα απο τηγανιτα...καμια 50αρια θερμιδες ανα 100 gr

savage
15-08-10, 15:37
τηγανητο????ουουου σατανα,666,ρουβα,ψινακη!!!:turtle::turtle:

lila_1
15-08-10, 15:43
τηγανητο????ουουου σατανα,666,ρουβα,ψινακη!!!:turtle::turtle:
Ξερεις τι γινεται?
'Η το τρωω 'η μενω νηστικη και αρχιζει και το πρηξιμο...
Μαλλον θα το τρωω μετα απο πολυ σκουπισμα...ξερω γω.
Το κερατο μου..:cursing::box1:

savage
15-08-10, 15:48
ελα ρε ΑΦΡΟΞΥΛΑΝΘΗ πλακα κανω.φατο.δεν θα παθεις τιποτα με μια 2 φορες.

Υγ.οχι δεν ε χουν χακαρει τονΗ/Υ μου.εγω τα γραφω αυτα.:green::P:rolf:

lila_1
15-08-10, 16:02
ελα ρε Αφροξυλανθη πλακα κανω.φατο.δεν θα παθεις τιποτα με μια 2 φορες.

Υγ.οχι δεν ε χουν χακαρει τονΗ/Υ μου.εγω τα γραφω αυτα.:green::P:rolf:

Δεν θα ειναι για 1-2 φορες....αλλα για 10 μερες επι 2 φορες τη μερα....χαχαχαχαχ

Εκτος αν ειμαι τυχερη και πηγαινουμε και σε καμια ταβερνα...Και ΕΑΑΑΑΝ εκεινη η ταβερνα τα κανει ψητα...αλλιως...τον Λοπου...Γιατι θα παω μεσα στις ερημιες,τα βραχια και τις σμερνες να μεινω...ουτε ρευμα δεν υπαρχει !

'Η θα γυρισω τετραπαχη....'Η θα γυρισω σκελετος και πααααει ολη η δουλεια του χειμωνα....πφφφ



ΡΕ....ΜΗ ΛΕΣ ΟΝΟΜΑΤΑ!!
lol

savage
15-08-10, 16:12
ΡΕ....ΜΗ ΛΕΣ ΟΝΟΜΑΤΑ!!
lol

Kαλα Αφροξυλανθη,δεν ξαναλεω ονοματα:P

lila_1
15-08-10, 16:14
Kαλα Αφροξυλανθη,δεν ξαναλεω ονοματα:P

Ισα που προλαβαινεις να κανεις edit να το διορθωσεις!:turtle:

savage
15-08-10, 16:16
Ισα που προλαβαινεις να κανεις edit να το διορθωσεις!:turtle:

DONE:rolf:

κουλης
15-08-10, 17:54
τι γνωμη εχετε για την κeρuθρα? γνωριζει κανεις τι θρεπτικη αξια?

MichalisPorke
17-08-10, 12:46
Παδια βρηα αυτες τις μπαρες αλλα δεν ξερω αν ειναι καλες.*********************************************

Η καθε μπαρα εχει:13.4 γρ ΠΡΩΤΕΙΝΗ, 21 γρ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΕΚΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΣΑΚΧΑΡΑ 14.2 γρ ,5.9 γρ ΛΙΠΑΡΕΣ ΥΛΕΣ εκτοων οποιων Κορεσμενες:1.9,Πολυακορεστες:3.9,
Εχει φυτικες ινε:8.1 και βιταμινες και μεταλλα..Τι πιστευτε παιδια??

***βάλε μόνο τη φωτογραφία, οχι λινκ.****

pan0z
17-08-10, 14:06
Παδια βρηα αυτες τις μπαρες αλλα δεν ξερω αν ειναι καλες.*********************************************

Η καθε μπαρα εχει:13.4 γρ ΠΡΩΤΕΙΝΗ, 21 γρ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΕΚΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΣΑΚΧΑΡΑ 14.2 γρ ,5.9 γρ ΛΙΠΑΡΕΣ ΥΛΕΣ εκτοων οποιων Κορεσμενες:1.9,Πολυακορεστες:3.9,
Εχει φυτικες ινε:8.1 και βιταμινες και μεταλλα..Τι πιστευτε παιδια??

***βάλε μόνο τη φωτογραφία, οχι λινκ.****

Το μονο που γνωριζω για τις μπαρες πρωτεινης ειναι οτι εχουν χαμηλης βιολογικης αξιας πρωτεινης γιατι ειναι απο ζελατινη.Θα προτιμουσα να φαω 6-7 αυγα με μια μπανανα παρα να παρω μπαρα πρωτεινης.

sogoku
17-08-10, 14:17
Να τρως κανα δυο τετοιες τνν εβδομαδα σε εξτρα περιπτωση αναγκης δεν ειναι και κακο.Θωρειται λαιτ τσιτ θα ελεγα.

Lexo
17-08-10, 15:14
ρε μαγκιτες να σας ρωτησω οσοι ξερετε το να ξυπναω τη νυχτα και να πινω ενα ροφημα πρωτεινης για να μη μενει ο οργανισμος χωρις 8ρεπτικα συστατικα για πολλες ωρες ειναι καλο η υπερβολικο?:rolf:

Vinn
17-08-10, 15:36
ρε μαγκιτες να σας ρωτησω οσοι ξερετε το να ξυπναω τη νυχτα και να πινω ενα ροφημα πρωτεινης για να μη μενει ο οργανισμος χωρις 8ρεπτικα συστατικα για πολλες ωρες ειναι καλο η υπερβολικο?:rolf:

Πριν πεσεις για υπνο παρε τη πρωτεινη σου με γαλατακι και εισαι οκ :thumbup:
Για να μην σηκωνεσαι και ταλαιπωρησε..

thanasis reaction
17-08-10, 15:40
αν ξυπνας για κατουρημα παρε καλο θα σου κανει,αν βαζεις ξυπνητηρι για να παρεις πρωτεινη το βρισκω υπερβολικο.

Lexo
17-08-10, 16:07
0οαο0αχο0χα0οχαο0αχο0ο0αχο0αχχαο0 οχι ρε παιδες απλα εχω γεννετικο προβλημα με τον υπνο κοιμαμαι πολυ λιγο και ξυπναω απιστευτα ευκολα και το σκεφτηκα αφου μπορω μπας και ειναι ενα +

MichalisPorke
17-08-10, 16:41
Το μονο που γνωριζω για τις μπαρες πρωτεινης ειναι οτι εχουν χαμηλης βιολογικης αξιας πρωτεινης γιατι ειναι απο ζελατινη.Θα προτιμουσα να φαω 6-7 αυγα με μια μπανανα παρα να παρω μπαρα πρωτεινης.

Λεει επανω φιλε οτι ειναι πρωτεινη απο μαγια...

wonderboy
17-08-10, 17:52
lexo καλα κανεις αφου σηκωνεσαι ετσι και αλλιως χτυπα μια πρωτεινη χαμηλη σε υδατανθρακα αφου δεν τον χρειαζεσαι μας και ξανακοιμασαι.

KeyserSoze
17-08-10, 19:14
ποια απο τις 2 τροφές να προτιμήσω σε περίοδο γράμμωσης?

Α, στα 100γρ

14γρ πρωτεινη
76γρ υα
1,5γρ λιπη(το 0.5 κορεσμενο)

Β στα 100γρ
11γρ πρωτεινη
60γρ υα
8γρ λιπη(το 1.5 κορεσμενα)

Mitsen
17-08-10, 21:13
ποια απο τις 2 τροφές να προτιμήσω σε περίοδο γράμμωσης?

Α, στα 100γρ

14γρ πρωτεινη
76γρ υα
1,5γρ λιπη(το 0.5 κορεσμενο)

Β στα 100γρ
11γρ πρωτεινη
60γρ υα
8γρ λιπη(το 1.5 κορεσμενα)

Στην γράμμωση ο οργανισμός μας έχει περισσότερη ανάγκη την προτείνη για να κρατήσει όσο είναι είναι δυνατό τα μέγιστα ποσοστά μυϊκού ιστού.

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η προτείνη δεν είναι σημαντική για την μυϊκή ανάπτυξη!
Στον όγκο όμως εκτος του ότι ξεπερνούμε και τις θερμίδες συντηρήσεις μας παράλληλα λαμβάνονται και τα anakgaia ποσοστά προτείνης.

Αυτή είναι η άποψη μου, μην τη δένεις φυσικά σκοινί κορδόνι;)

savage
17-08-10, 21:22
ποια απο τις 2 τροφές να προτιμήσω σε περίοδο γράμμωσης?

Α, στα 100γρ

14γρ πρωτεινη
76γρ υα
1,5γρ λιπη(το 0.5 κορεσμενο)

Β στα 100γρ
11γρ πρωτεινη
60γρ υα
8γρ λιπη(το 1.5 κορεσμενα)

το πρωτο ειναι δημητριακα ολικης αλεσης(αρα εχουν ζαχαρη) και το 2ο ειναι βρωμη(δεν εχει ζαχαρη).φυσικα και θα προτιμησεις το 2ο

KeyserSoze
17-08-10, 21:35
το πρωτο ειναι δημητριακα ολικης αλεσης(αρα εχουν ζαχαρη) και το 2ο ειναι βρωμη(δεν εχει ζαχαρη).φυσικα και θα προτιμησεις το 2ο

Ξυπνιος ο savage:thumbup:
Aν τα παρεις ετσι χωρις να σου πει καποιος τι ειναι τι λογικα θα πει καποιος ευκολα "το πρωτο"
Εξηγησε μου(σε εχω εκνευρισει με τις ερωτησεις ε?:))ομως το λογω που καποιος θα προτιμησει να φαει τους καλους υδατανθρακες της βρωμης αλλα να παρει και τα περισσοτερα λιπη και οχι τους υ/α που εχουν και ζαχαρη των δημητριακων αλλα να μην παρει λιπη. Θελω να πω οτι σε απολυτους αριθμους τελικα καλυτερο δεν ειναι να μην φας τα λιπη(η μονη υποθεση που μπορω να κανω ειναι οτι τα +7γρ απο λιπη ειναι ελαχιστα μπροστα στα +15 υ/α που ισως γινουν λιπη οπως ειναι)


ΥΓ. Τα δημητριακα αυτα ειναι υποτιθεται τα γκομενο Κ της Κελογκς. Εψαξα για ζαχαρη αλλα δεν βρηκα να λεει(ουτε αν εχει ουτε αν δεν εχει). Αυτα δεν υποτιθεται ειναι για διαιτα για τις γκομενες?

savage
17-08-10, 21:44
Ξυπνιος ο savage:thumbup:
Εξηγησε μου ομως το λογο που καποιος θα προτιμησει να φαει τους καλους υδατανθρακες της βρωμης αλλα να παρει και τα περισσοτερα λιπη και οχι τους υ/α που εχουν και ζαχαρη των δημητριακων αλλα να μην παρει λιπη.

η βρωμη δε θα σου ανεβασει την ινσουλινη οσο τα δημητριακα με ζαχαρη αρα δυσολα θα γινει λιπος.ασε που λογω ινων και λογω του οτι ειναι συνθετος υδατανθρακας μπορει και να θελει πιο πολλες θερμιδες να τη χωνεψεις παρα αυτες που εχει αυτουσια.



ΥΓ. Αυτα δεν υποτιθεται ειναι για διαιτα για τις γκομενες?

ακριβως.ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ!!!!

Κοιτα να δεις αυτα απευθυνονται σε mainstream ατομα που ως τωρα ετρωγαν ασπρο ψωμι,βουτυρο και μαρμελαδα για πρωινο.αυτοι και με τα σπεσιαλ Κ και με οτιδηποτε αλλο (που λεει ο λογος) θα δουν διαφορα.

εσυ κανεις bbing.θες το κατι παραπανω,αρα βρωμη

KeyserSoze
17-08-10, 22:13
ακριβως.ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ!!!!

Κοιτα να δεις αυτα απευθυνονται σε mainstream ατομα που ως τωρα ετρωγαν ασπρο ψωμι,βουτυρο και μαρμελαδα για πρωινο.αυτοι και με τα σπεσιαλ Κ και με οτιδηποτε αλλο (που λεει ο λογος) θα δουν διαφορα.

εσυ κανεις bbing.θες το κατι παραπανω,αρα βρωμη

ΦΤΟΥΥΥΥ τσαμπα τα αγορασα:)
Ειχα πηξει στη βρωμη στον ογκο και ηθελά μια αλλαγη
Βρωμη και παλι λοιπον

giannis64
17-08-10, 23:06
στον όγκο μην βασίζεσαι στην βρώμη!!

αν δεν βάλεις πατάτα ρύζι και μακαρόνι προκοπή δεν θα δεις!!

savage
17-08-10, 23:47
για πρωινο λεει γιαννη.δε λεει για κυριως γευμα.εκει εννοειται θα μπει πατατα η ρυζι.απλα ρωτα αν ειναι καλυτερα τα σπεσιαλ Κ η η βρωμη και του ειπα η βρωμη:thumbup:

arisfwtis
18-08-10, 01:05
οι γιγαντες πως λεγονται στα αγγλικα ξερει κανεις?

στην διατροφικη αξια απο τα οσπρια που βρισκουμε στα site
μιλαμε για αβραστα ετσι?

KeyserSoze
18-08-10, 01:57
για πρωινο λεει γιαννη.δε λεει για κυριως γευμα.εκει εννοειται θα μπει πατατα η ρυζι.απλα ρωτα αν ειναι καλυτερα τα σπεσιαλ Κ η η βρωμη και του ειπα η βρωμη:thumbup:

εξακλτι!:)

giannis64
18-08-10, 09:12
για πρωινο λεει γιαννη.δε λεει για κυριως γευμα.εκει εννοειται θα μπει πατατα η ρυζι.απλα ρωτα αν ειναι καλυτερα τα σπεσιαλ Κ η η βρωμη και του ειπα η βρωμη:thumbup:

α οκ!! +1:thumbup:

κουλης
18-08-10, 10:44
τι γνωμη εχεται για τα αναψυχτικα τυπου λαιτ και zero?καταναλωνω λιτρα ολοκληρα καθημερινως! μπορει για ωρες ολοκληρες να μην πιω καθολου νερο γτ θα εχω πιει 3 κουτακια κοκα-κολα.......μηπως θα ηταν καλητερα να τα μειωσω η ακομα καλητερα να τα κοψω και να μην ξαναπιω?

Devil Randime
18-08-10, 15:06
σε πλαστικο ποτηρι δεν εχεις πιει ποτε κοκα-κολα? δεν γινετε τιποτα!:P

Αμα την αφησει μερες εννοω ρε παιδια!!! :P Οχι λεπτα!! Αμα την αφησει μερες θα το τρυπησει το πλαστικο :P

giannis64
18-08-10, 15:13
τα ποστ για την κοκα κολα μεταφερθηκαν εδω

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2744&page=5

salpas18
19-08-10, 10:44
παιδια να σας ρωτησω κατι η φρουκτοζη ειναι αργης απορροφησεις ? και συνηστατε για μεταπροπονητικο ροφημα?:unsure:

Doctorg
19-08-10, 11:38
Φταίνε οι υδατάνθρακες και οι θερμίδες
Ο γνωστός βρετανός διατροφολόγος Τζον Μπρίφα προτείνει πρωτεΐνες αντί υδατανθράκων για αδυνάτισμα χωρίς άγχος
ΜΑΧΗ ΤΡΑΤΣΑ | Πέμπτη 19 Αυγούστου 2010

Ξεχάστε τον θερμιδομετρητή, τα τρόφιμα χαμηλών θερμίδων και τη δίαιτα του μπικίνι (bikini diet) με το αυστηρό πρόγραμμα και τη «μαγική» σούπα των λαχανικών. Το επιπλέον σωματικό λίπος «αντιστέκεται» σθεναρά στις εξαντλητικές δίαιτες όση προσπάθεια και αν καταβάλουμε, υποστηρίζουν διαιτολόγοι. Υπάρχει άραγε ελπίδα να κερδίσουν όσοι δίνουν μάχη κατά του λίπους; Ναι, λένε οι ειδικοί. Αλλά πρέπει να γνωρίζει κανείς καλά τους κανόνες του παιχνιδιού. Παραδοσιακά αυτοί ήταν: λιγότερο φαγητό, περισσότερη άσκηση. Δηλαδή καταναλώνουμε λιγότερες θερμίδες από αυτές που καίμε. Λογικό, θα έλεγε κανείς. Ωστόσο ο γνωστός διατροφολόγος κ. Τζον Μπρίφα σε άρθρο του στη βρετανική εφημερίδα «Τhe Τimes» διαφωνεί. «Στην εφαρμογή όσο μειώνουμε τις θερμίδες τόσο πιθανότερο είναι να ενδώσουμε σε...λιπαρούς πειρασμούς» αναφέρει.

Ορισμένοι διαιτολόγοι ισχυρίζονται ότι ούτε ο περιορισμός των θερμίδων ούτε η αύξηση της άσκησης οδηγεί σε σημαντική και μόνιμη απώλεια βάρους. Η απάντηση έρχεται από άλλη ομάδα διαιτολόγων που υποστηρίζουν ότι η μείωση των θερμίδων και η γυμναστική βοηθούν απλώς πολλοί από αυτούς που ακολουθούν ένα τέτοιο πρόγραμμα να τρώνε περισσότερο και να ασκούνται λιγότερο από όσο πιστεύουν.

Σύμφωνα με όσα επισημαίνει ο κ. Μπρίφα, όταν η κατανάλωση θερμίδων μειώνεται, «σβήνει» και ο μεταβολισμός. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. «Οταν οι άνθρωποι τρώνε λιγότερο, κινούνται και λιγότερο» λέει ο κ. Μπρίφα. Σύμφωνα με τον ίδιο, όταν η πρόσληψη θερμίδων μειώνεται, το σώμα προσπαθεί να εξοικονομήσει ενέργεια.


«Υπάρχει και μία ακόμη “επιπλοκή”. Η άσκηση ανοίγει την όρεξη και μας οδηγεί σε υπερκατανάλωση» σημειώνει, τονίζοντας ότι η γυμναστική συνιστάται σε πολλές περιπτώσεις, αλλά η απώλεια βάρους δεν είναι μία από αυτές.

Αλλο ένα πρόβλημα που σχετίζεται με τη «θεωρία των θερμίδων» είναι ότι, αν και μπορεί να απομακρύνει το άτομο που βρίσκεται σε δίαιτα από τα λίπη, το «ρίχνει» στους υδατάνθρακες που έχουν λιγότερες θερμίδεςένα γραμμάριο λίπους περιέχει περίπου διπλάσιες θερμίδες από την αντίστοιχη ποσότητα υδατανθράκων.

Οι υδατάνθρακες όμως αποτελούν τα κύρια στοιχεία της διατροφής που ενεργοποιούν την έκκριση της ινσουλίνης, μιας ορμόνης η οποία «οδηγεί» το λίπος στα λιποκύτταρα. Επιπλέον, δεν ικανοποιούν την πείνα όσο οι πρωτεΐνες και διαταράσσουν τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα με έναν τρόπο που διεγείρει την πείνα, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για τρόφιμα τα οποία περιέχουν ζάχαρη, όπως οι σοκολάτες και τα μπισκότα. Ετσι οι υδατάνθρακες, ως σημαντικό ποσοστό των γευμάτων, μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα.

Σύμφωνα με τον κ. Μπρίφα, τα φαγητά που προκαλούν ικανοποίηση δίνουν σχετικά χαμηλή και συνεχή απελευθέρωση ζάχαρης στο αίμα (έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη). Η πρωτεΐνη συνήθως εντείνει την ικανοποίηση, γεγονός που μπορεί να αποτρέψει την υπερκατανάλωση τροφής και να ρυθμίσει την όρεξη. Οπως παρατηρεί ο ίδιος, μια δίαιτα αδυνατίσματος πρέπει σε γενικές γραμμές να περιλαμβάνει κρέας, ψάρι, αβγά, τυρί, φρούτα με χαμηλά σάκχαρα, καρύδια, σπόρους και λαχανικά (εκτός από πατάτες).
Ο αντίλογος

«Πολλοί αναπτύσσουν διάφορες θεωρίες για εντυπωσιασμό, αλλά κανένας δεν μπορεί να ανατρέψει την κλασική μεσογειακή δίαιτα, η αξία της οποίας τόσο για την υγεία όσο και για τη διατήρηση του φυσιολογικού βάρους έχει αποδειχθεί από εκατοντάδες επιστημονικές μελέτες. Δεν είναι τυχαίο ότι από όσους συμμετείχαν στη μελέτη των επτά χωρών που ξεκίνησε πριν από 50 χρόνια και ανέδειξε το κρητικό διαιτολόγιο ως κορυφαίο σήμερα ζουν μόνο ορισμένοι από τους Ελληνες» λέει ο καθηγητής Προληπτικής Ιατρικής και Διατροφής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Αντ. Καφάτος. Η λεγόμενη μεσογειακή δίαιτα, η οποία στηρίζεται στο κρητικό διαιτολόγιο, περιέχει υδατάνθρακες, λίγο κόκκινο κρέας και πρωτεΐνη- περίπου 300 γραμμάρια κοτόπουλο, ψάρι και κουνέλι την εβδομάδα -, πολλά φρούτα και λαχανικά, όσπρια και ξηρούς καρπούς. «Οι επιστημονικές μελέτες έως σήμερα δείχνουν ότι η δίαιτα που βασίζεται σε πρωτεΐνες έχει προσωρινά αποτελέσματα. Μπορεί να χάσεις βάρος σε ένα εξάμηνο και στον χρόνο να το έχεις ξαναπάρει. Επιπλέον, το κόκκινο κρέας αυξάνει τους κινδύνους για ανάπτυξη καρδιαγγειακών νοσημάτων και την εμφάνιση καρκίνων» επισημαίνει ο καθηγητής. Οπως τονίζει, οι υδατάνθρακες πρέπει να αποτελούν το 55%-65% της δίαιτας. Συμφωνεί ωστόσο με τον κ. Μπρίφα ότι πρέπει να είναι χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη, όπως το μαύρο ψωμί, τα μαύρα μακαρόνια, το αναποφλοίωτο ρύζι, τα όσπρια, τα φρούτα, τα λαχανικά (πατάτες σε μικρή ποσότητα και όχι τηγανητές ή τσιπς). Διαφωνεί όμως ως προς τη συμβολή της άσκησης στην απώλεια βάρους. Ο κ. Καφάτος επιμένει ότι «χωρίς άσκηση δεν μπορείς να χάσεις βάρος. Δημιουργεί ευεξία και βοηθά στην ψυχολογία όσων κάνουν δίαιτα, ενώ παράλληλα μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης σακχαρώδους διαβήτη τύπου Β».

πηγή: ΒΗΜΑ

salpas18
19-08-10, 17:42
παιδια να σας ρωτησω κατι η φρουκτοζη ειναι αργης απορροφησεις ? και συνηστατε για μεταπροπονητικο ροφημα?:unsure:

???

Devil
19-08-10, 19:48
ξεχνατη για postwo ουτε για αστειο

αν θες φρουκτοζει φαε κανα φρουτο το πρωι

salpas18
19-08-10, 20:08
ξεχνατη για postwo ουτε για αστειο

αν θες φρουκτοζει φαε κανα φρουτο το πρωι

ειναι γρηγορης αποροφησεις? και για πιον λογο δεν κανει?

xstreeme
19-08-10, 20:08
Παιδια αν τυχει καμια φορα στο γευμα 1ωρα μετα την προπονηση να μην προλαβω να βρασω ρυζι+ασπραδια που τρωω..πειραζει πχ να το αντικαταστησω με βρωμη στην αναλογη ποσοτητα και ασπραδια(σαν πιτακι)?

Devil
19-08-10, 20:20
ειναι γρηγορης αποροφησεις? και για πιον λογο δεν κανει?

οχι ειναι απλος υδατανθρακας αλλα δεν προκαλει εκρηση ινσουλινης εχει ενα IG πολυ χαμηλο

απλα δεν κανει ειναι αρκετοι οι λογοι αν κανεις μια αναζητηση το εχω γραψει καπου οταν διαφωνουσαμε με εναν τυπο
δεν θυμαμαι που ακριβως ειναι το thread

Devil
19-08-10, 20:22
Παιδια αν τυχει καμια φορα στο γευμα 1ωρα μετα την προπονηση να μην προλαβω να βρασω ρυζι+ασπραδια που τρωω..πειραζει πχ να το αντικαταστησω με βρωμη στην αναλογη ποσοτητα και ασπραδια(σαν πιτακι)?

αν προλαβενεις να το χωνεψεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα

απλα τσεκαρε τις ποσοτητες(πρωτ,υδατ,λιπαρ) να ειναι οι ιδιες

salpas18
19-08-10, 20:26
οχι ειναι απλος υδατανθρακας αλλα δεν προκαλει εκρηση ινσουλινης εχει ενα IG πολυ χαμηλο

απλα δεν κανει ειναι αρκετοι οι λογοι αν κανεις μια αναζητηση το εχω γραψει καπου οταν διαφωνουσαμε με εναν τυπο
δεν θυμαμαι που ακριβως ειναι το thread

θα σου γραψω ενα κειμενο το μετεφρασα αλλα δεν καταλαβα ακριβος τη λεει στην παρενθεση 7 gramos de carbohidratos simples (fructosa, ya que no no plantea de azúcar en la sangre con la suficiente rapidez) *************. Cada 15-20 minutos después de la primera toma, tome unos comprimidos de glucosa. Esto se aumentará la cantidad de glucosa a disposición de su cuerpo durante el almacenamiento.

salpas18
19-08-10, 20:27
Ισπανικα πρεπει να ειναι

Devil
19-08-10, 20:57
θα σου γραψω ενα κειμενο το μετεφρασα αλλα δεν καταλαβα ακριβος τη λεει στην παρενθεση 7 gramos de carbohidratos simples (fructosa, ya que no no plantea de azúcar en la sangre con la suficiente rapidez) *************. Cada 15-20 minutos después de la primera toma, tome unos comprimidos de glucosa. Esto se aumentará la cantidad de glucosa a disposición de su cuerpo durante el almacenamiento.

7 γρ απλους υδατανθρακες

φρουκτωζη δεν αυξανει το ζαχαρο στο αιμα πολυ γρηγορα

************* (λολ :green:)

καθε 15-20 λεπτα μετα την πρωτη δωση, παρτε μερικες ταμπλετες απο γλουκοζιο.

αυτο θα αυξησει την ποσοτητα γλουκοζιο στο σωμα κατα τη διαρκια της αποθηκευσης.


καλα τι θες να παρεις?

salpas18
19-08-10, 21:11
7 γρ απλους υδατανθρακες

φρουκτωζη δεν αυξανει το ζαχαρο στο αιμα πολυ γρηγορα

************* (λολ :green:)

καθε 15-20 λεπτα μετα την πρωτη δωση, παρτε μερικες ταμπλετες απο γλουκοζιο.

αυτο θα αυξησει την ποσοτητα γλουκοζιο στο σωμα κατα τη διαρκια της αποθηκευσης.


καλα τι θες να παρεις?


τωρα που θα κανεις κανονικα την μεταφραση απαντα μου σε μνμ:P

κουλης
20-08-10, 23:05
εχεται να προτεινετε κανενα αλμυρο και οσο το δυνατο υγειινο σνακ?:green:

beefmeup
20-08-10, 23:16
εχεται να προτεινετε κανενα αλμυρο και οσο το δυνατο υγειινο σνακ?:green:

αντζουγιες.

κουλης
20-08-10, 23:17
αντζουγιες.

ποπ-κορν σπιτικο χωρισ αλατι?:P

beefmeup
20-08-10, 23:28
ποπ-κορν σπιτικο χωρισ αλατι?:P

καλα αρμυρο δεν ειπες??

αυτο πως γινεται χωρις αλατι?

κουλης
20-08-10, 23:40
ε ενταξει μια κουταλιτσα του γλυκου πειραζει? εξαλου δν βαζω πουθενα αλλου αλατι.... εσεις οταν θελετε κατι αλμυρο τι κανετε?

Rise above
21-08-10, 00:05
παστή σαρδέλα

beefmeup
21-08-10, 00:08
αντζουγιες.


παστή σαρδέλα

του το πα,αλλα επιμενει σε ποπ κορν..τσ,τσ..

Rise above
21-08-10, 00:15
όπα δεν το είδα beef :toast:
και με καμια ελίτσα μαζί και λίγο αγγουράκι άμα δεν την θες σκέτη

wo277lf
21-08-10, 00:18
οι γιγαντες πως λεγονται στα αγγλικα ξερει κανεις?

στην διατροφικη αξια απο τα οσπρια που βρισκουμε στα site
μιλαμε για αβραστα ετσι?

Lima Beans

ναι,συνήθως σε άβραστες ποστητες αναφέρονται

κουλης
21-08-10, 00:42
βρηκα μια μαγιονεζα Hellmans extra light η οποια περιεχει
ανα 15γρ(μια κουταλια τησ σουπας)

πρωτεινες:0,1mg
υδατανθρακες:1,7mg
λιπαρα:0,4mg
κορεσμενα:0,1mg
μονοακορεστα:0,1mg
πολυακορεστα:0,1mg
ω-3:0,01mg
ω-6:0,01mg
χοληστερολη:3.3mg
φυτικες ινες:0,1mg

να βαλω κανενα κουταλακι μαζι με τον τονο ?

Devil Randime
21-08-10, 01:02
Ναι να βαλεις. δε νομιζω πως θα κανει κακο. Ολα χαμηλα ειναι οποτε και 2 κουταλιες να βαλεις νομιζω ΟΚ θα εισαι... Αυτο πιστευω εγω τουλαχιστον..

κουλης
21-08-10, 01:07
Ναι να βαλεις. δε νομιζω πως θα κανει κακο. Ολα χαμηλα ειναι οποτε και 2 κουταλιες να βαλεις νομιζω ΟΚ θα εισαι... Αυτο πιστευω εγω τουλαχιστον..

πσσσσ και ειχα να φαω μαγιονεζα με κοτοπουλο πολυ καιρο:green: σε ευχαριστω:thumbup:

arisfwtis
21-08-10, 01:08
Lima Beans

ναι,συνήθως σε άβραστες ποστητες αναφέρονται

thx filos:toast:

wo277lf
21-08-10, 02:49
7 γρ απλους υδατανθρακες

φρουκτωζη δεν αυξανει το ζαχαρο στο αιμα πολυ γρηγορα

************* (λολ :green:)

καθε 15-20 λεπτα μετα την πρωτη δωση, παρτε μερικες ταμπλετες απο γλουκοζιο.

αυτο θα αυξησει την ποσοτητα γλουκοζιο στο σωμα κατα τη διαρκια της αποθηκευσης.


καλα τι θες να παρεις?

Φιλε μου καλα σου λεει ο DEvil.Βρήκες ένα άρθρο στο internet και μαλιστα στα ισπανικα,και έκανες copy paste ενα αποσπασμα αυτου επειδη ειδες την λέξη φρουκτοζη.Το άρθρο αυτό απευθυνεται σε επαγγελματιες αθλητες και αναφερεται σε μια μεθοδο που μπορει να οδηγησει στο θανατο.

Για ερασιτεχνες που είμαστε εμεις η φρουκτοζη δεν κανει για μεταπροπονητικο ροφημα.Ειναι χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και αρα δεν θα προκαλεσει άμμεση εκριση ινσουλινης απο το παγκρεας.Μετά την προπονηση θέλουμε απλους υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη οπως ειναι η δεξτροζη(ειναι η γλυκοζη, τα σιροπια που υπαρχουν στα super market κανουν μια χαρα,φυσικα διαλυμενη σε νερο με whey isolate) για να προκαλεσουν αμμεση εκριση ινσουλινης ωστε να αναπληρωσουμε το γλυκογονο του συκωτιου και το γλυκογονο των μυων που χαθηκε κατα την διαρκεια της προπονησης.

Πριν την προπονηση μπορεις να πιεις ένα σκέτο ρόφημα φρουκτόζης διαλυμένο σε νερό για να γεμισεις το συκώτι με γλυκογόνο και ετσι να σου παράσχει σταθερή ροή ενέργειας κατά τη διάρκεια της άσκησης.
Πως γίνεται αυτο;

Όση φρουκτόζη τρώμε πηγαίνει μέσω του αίματος κατευθείαν στο συκώτι όπου αρχίζει η επεξεργασία της και μετατρέπεται σε γλυκόζη. Μεγάλο μέρος από αυτή την γλυκόζη θα πάει να συμπληρώσει το γλυκογόνο του συκωτιού, ενώ η υπόλοιπη θα εκκριθεί στο αίμα. Tο γεγονος αυτο συν το οτι η διαδικασια μετατροπης της φρουκτοζης σε γλυκοζη απαιτει πολλα σταδια για να γινει, ερμηνευει τον παρατηρουμενο χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη της φρουκτοζης.

Οσοι απο τους επαγγελματιες ακολουθουν την μεθοδο στην οποια αναφερεται το αρθρο αυτο,πάλι η φρουκτοζη δεν κανει για μεταπροπονητικο ροφημα λογω του οτι δεν ανυψώνει τα επίπεδα του σαγχαρου του αίματος αρκετα γρηγορα επειδη ειναι αργής απορροφησης, για τους λογους που εξηγησα παραπάνω.

Devil
21-08-10, 04:30
Φιλε μου καλα σου λεει ο DEvil.Βρήκες ένα άρθρο στο internet και μαλιστα στα ισπανικα,και έκανες copy paste ενα αποσπασμα αυτου επειδη ειδες την λέξη φρουκτοζη.Το άρθρο αυτό απευθυνεται σε επαγγελματιες αθλητες και αναφερεται σε μια μεθοδο που μπορει να οδηγησει στο θανατο.

:thumbup::thumbup::thumbup:


Για ερασιτεχνες που είμαστε εμεις η φρουκτοζη δεν κανει για μεταπροπονητικο ροφημα.Ειναι χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και αρα δεν θα προκαλεσει άμμεση εκριση ινσουλινης απο το παγκρεας.Μετά την προπονηση θέλουμε απλους υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη οπως ειναι η δεξτροζη(ειναι η γλυκοζη, τα σιροπια που υπαρχουν στα super market κανουν μια χαρα,φυσικα διαλυμενη σε νερο με whey isolate) για να προκαλεσουν αμμεση εκριση ινσουλινης ωστε να αναπληρωσουμε το γλυκογονο του συκωτιου και το γλυκογονο των μυων που χαθηκε κατα την διαρκεια της προπονησης.

δεν ειναι αναγκαιο να παρεις δεξτροζη για να αναπληρωσεις το γλυκογονο στους μυς και γενικα καλο θα ηταν να μενει κανεις μακρια απο αυτα τα συροπια
το wms/vitargo εχουν αποδειχτει καλητερα στην επανασυνθεση του γλυκογονου
το peak της ινσουλινης δεν ειναι αναγκαιο στο postwo
και το μυικο γλυκογονο δεν αναπληρωνετε ετσι απλα στο postwo αλλα ειναι θεμα μερικων ωρων.

Πριν την προπονηση μπορεις να πιεις ένα σκέτο ρόφημα φρουκτόζης διαλυμένο σε νερό για να γεμισεις το συκώτι με γλυκογόνο και ετσι να σου παράσχει σταθερή ροή ενέργειας κατά τη διάρκεια της άσκησης.
Πως γίνεται αυτο;

δεν ειναι η καλητερη ιδεα
το ηπατικο γλυκογονο ειναι ηδη γεματο ιδικοτερα σε περιοδους bulking οπου η καταναλωση υδατανθρακων ειναι μεγαλητερη

Όση φρουκτόζη τρώμε πηγαίνει μέσω του αίματος κατευθείαν στο συκώτι όπου αρχίζει η επεξεργασία της και μετατρέπεται σε γλυκόζη. Μεγάλο μέρος από αυτή την γλυκόζη θα πάει να συμπληρώσει το γλυκογόνο του συκωτιού, ενώ η υπόλοιπη θα εκκριθεί στο αίμα. Tο γεγονος αυτο συν το οτι η διαδικασια μετατροπης της φρουκτοζης σε γλυκοζη απαιτει πολλα σταδια για να γινει, ερμηνευει τον παρατηρουμενο χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη της φρουκτοζης.

θα το συμληρωσει μονο αν ειναι αδειο, λιγο δυσκολο να ειναι αδιο, μονο το πρωι οταν ξυπνησεις συνηθως ειναι εντελωσ αδεια τα ηπατικα αποθεματα γλυκογονου
και δεν θελει μεγαλες ποσοτητες για να γεμισει
η υπολοιπη που θα μεινει μετατρεπετε σε τρυγλικεριδια
ποσο μαλλον οταν εισαι σε ογκο που οι υδατανθρακες ειναι αφθονοι

Οσοι απο τους επαγγελματιες ακολουθουν την μεθοδο στην οποια αναφερεται το αρθρο αυτο,πάλι η φρουκτοζη δεν κανει για μεταπροπονητικο ροφημα λογω του οτι δεν ανυψώνει τα επίπεδα του σαγχαρου του αίματος αρκετα γρηγορα επειδη ειναι αργής απορροφησης, για τους λογους που εξηγησα παραπάνω.


Και για οσους ενδιαφερονται για το αρθρο παραθετω Link στα αγγλικα.

http://anabolicminds.com/forum/igf-1-gh/13472-insulin-information-here.html

.

-beba-
23-08-10, 22:12
Κατά τη διάρκεια των διακοπων δεν πρόσεχα τι έτρωγα, απλά δεν έτρωγα πολύ. Επίσης δεν έκανα καθόλου γυμναστική, όμως πήγαινα θάλασσα κάθε μέρα. Τελικά διαπίστωσα επίστρέφοντας από τις διακοπές ότι έχω χάσει 2-3 κιλά και έχω λεπτυνει λιγάκι. Επίσης έχω χάσει και λίπος. Μου φαίνεται πολύ παράξενο αυτό..........

Eddie
23-08-10, 22:29
Κατά τη διάρκεια των διακοπων δεν πρόσεχα τι έτρωγα, απλά δεν έτρωγα πολύ. Επίσης δεν έκανα καθόλου γυμναστική, όμως πήγαινα θάλασσα κάθε μέρα. Τελικά διαπίστωσα επίστρέφοντας από τις διακοπές ότι έχω χάσει 2-3 κιλά και έχω λεπτυνει λιγάκι. Επίσης έχω χάσει και λίπος. Μου φαίνεται πολύ παράξενο αυτό..........

Και γω μπεμπα μετα το 10ημερο οφ,ημουν ελαφρυτερος παρ ολα τα μικρα τσιτ που εκανα.

Μετα απο μια βδομαδα επανηλθα στα κανονικα ομως;)

-beba-
23-08-10, 22:32
Και γω μπεμπα μετα το 10ημερο οφ,ημουν ελαφρυτερος παρ ολα τα μικρα τσιτ που εκανα.

Μετα απο μια βδομαδα επανηλθα στα κανονικα ομως;)

Μη μου λες τέτοια. Μου αρέσει όπως είμαι τώρα...........................
Είμαι διατεθημένη να πεινάσω πολύ και να γυμναστώ πολύ για να μείνω οπως είμαι και να βελτιωθώ κιόλας.

wo277lf
23-08-10, 23:50
Κατά τη διάρκεια των διακοπων δεν πρόσεχα τι έτρωγα, απλά δεν έτρωγα πολύ. Επίσης δεν έκανα καθόλου γυμναστική, όμως πήγαινα θάλασσα κάθε μέρα. Τελικά διαπίστωσα επίστρέφοντας από τις διακοπές ότι έχω χάσει 2-3 κιλά και έχω λεπτυνει λιγάκι. Επίσης έχω χάσει και λίπος. Μου φαίνεται πολύ παράξενο αυτό..........

Τα 2-3 κιλα που έχασες ειναι νερά.Μαλλον αυτες τις ημέρες μειωσες την κατανάλωση των υδατανθράκων,και οι υδατάνθακες εχουν την τάση να κατακρατουν νερό.

Maxwell Wolfen
24-08-10, 09:03
Συγνωμη αν η ερωτηση μου ειναι αφελης αλλα αν για παραδειγμα σηκωθω το πρωι στις 8 και φαω ενα καλο πρωινο πχ δημητριακα ολικης περιπου 1 κουπα, 2 φετες μαυρο ψωμι βουτυρο μελι και μια whey, μπορω μετα να ξαναπεσω για υπνο κανα 2-3 ωρες?η οτι εφαγα θα γινει λιπος?

Lexo
24-08-10, 09:57
οχι ρε μπορεις αλλα 8α σου λεγα να βαλεις βρωμη αντι για δημητριακα και το βουτυρο βγαλτο:toast:

Ramrod
24-08-10, 14:03
Και γω μπεμπα μετα το 10ημερο οφ,ημουν ελαφρυτερος παρ ολα τα μικρα τσιτ που εκανα.

Μετα απο μια βδομαδα επανηλθα στα κανονικα ομως;)

Εγώ είμαι στις 13 μέρες οφ και έχω πέσει και βάλει λίπος...έχω αρχίσει να ανυσηχώ. Γενικά δε το ξεφτιλίζω πολύ, κάνω ένα cheat τη μέρα και έχω φάει 1-2 γλυκά όλο αυτό το διάστημα. Το βράδυ δε τρώω πολύ υδατάνθρακα.
Κανα 2 μέρες τώρα έχω αρχίσει και πανικοβάλλομαι...πρέπει να ξαναπμώ σε πρόγραμμα...

Mitsen
24-08-10, 14:37
Εγώ είμαι στις 13 μέρες οφ και έχω πέσει και βάλει λίπος...έχω αρχίσει να ανυσηχώ. Γενικά δε το ξεφτιλίζω πολύ, κάνω ένα cheat τη μέρα και έχω φάει 1-2 γλυκά όλο αυτό το διάστημα. Το βράδυ δε τρώω πολύ υδατάνθρακα.
Κανα 2 μέρες τώρα έχω αρχίσει και πανικοβάλλομαι...πρέπει να ξαναπμώ σε πρόγραμμα...
Δεν νομίζω να πρόλαβες να λιπωσεις μέσα σε 13 μέρες.
Ποιο πολλή υγρά πρέπει ναναι

Devil
24-08-10, 14:38
Δεν νομίζω να πρόλαβες να λιπωσεις μέσα σε 13 μέρες.
Ποιο πολλή υγρά πρέπει ναναι

:thumbup::thumbup::thumbup:

Ramrod
24-08-10, 14:44
Δεν νομίζω να πρόλαβες να λιπωσεις μέσα σε 13 μέρες.
Ποιο πολλή υγρά πρέπει ναναι

ξερω γω ρε συ....εχει κάνει κοιλιά μιλάμε...

και έχω πέσει στα χέρια...

ελπίζω με το που θα μπω να επανέλθω γρήγορα...

Mitsen
24-08-10, 14:50
ξερω γω ρε συ....εχει κάνει κοιλιά μιλάμε...

και έχω πέσει στα χέρια...

ελπίζω με το που θα μπω να επανέλθω γρήγορα...

Σίγουρα! δεν τίθεται θέμα, πολλές φορες είναι και ψυχολογικό.;)

Θα φύγουν τα υγρά με τη σωστή διατροφή και θα επανέλθεις σύντομα.

deluxe
25-08-10, 13:30
Οταν σε μια τροφη λεει "Σακχαρα", εννοει τη ζαχαρη;

Eddie
25-08-10, 13:39
Οταν σε μια τροφη λεει "Σακχαρα", εννοει τη ζαχαρη;

Νομιζω οχι την κρυσταλικη αλλα δεξτροζη,μαλτοδεξτρινη κλπ.

Και γω αυτη την απορια ειχα για το powerade που λεει σακχαρα.νομιζω αυτο σημαινει χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.

deluxe
25-08-10, 13:49
Βεβαια στα αγγλικα στις ετικετες το αντιστοιχο στα σακχαρα ειναι το sugars.. Δε ξερω και εγω τι παιζει.

Πχ, το γαλα εχει 4.6γρ σακχαρα στα 100ml. Δλδ εγω που πινω περιπου 500 την ημερα, παιρνω 25γρ ζαχαρης;

Και το μελι ειναι σακχαρο, οπως και η δεξτροζη και η μαλτο. Οποτε λογικα αλλο σακχαρο, αλλο ζαχαρη.

Το θεμα ειναι ομως οτι στις ετικετες λεει σακχαρα, στα συστατικα λεει ζαχαρη,δεξτροζη κτλ.. Αλλα δε ξερουμε σε τι ποσοτητες.

Devil
25-08-10, 19:12
Οταν σε μια τροφη λεει "Σακχαρα", εννοει τη ζαχαρη;

οχι την ζαχαρη που βαζεις στον καφε

εννοει τους μονοσακχαριτες

deluxe
25-08-10, 19:13
Υπαρχει πινακας με το gi των περισσοτερων σακχαρων; Και γιατι να παχαινει η ζαχαρη και οχι η μαλτο; Ιδιες θερμιδες αποδιδουν.

Στο γαλα λογικα ολα τα σακχαρα αφορουν στην λακτοζη.

Devil
25-08-10, 19:19
Υπαρχει πινακας με το gi των περισσοτερων σακχαρων; Και γιατι να παχαινει η ζαχαρη και οχι η μαλτο; Ιδιες θερμιδες αποδιδουν.

Στο γαλα λογικα ολα τα σακχαρα αφορουν στην λακτοζη.

ναι λογικα υπαρχει

ζαχαρη = διχαριτης = γλυκοζη + φρουκτοζη

μαλτο = πολυσακχαριτης

η ζαχαρη εχει μεγαλητερο GI απο την μαλτο;)

συν του το οτι μπαινει στη μεση και η φρουκτοζη

deluxe
25-08-10, 19:48
Εμεις δε θελουμε υψηλο GI μετα την προπονα; Οποτε μας βολευει η ζαχαρη..

Η δεξτροζη-γλυκοζη εχει 100 γλυκαιμικο δεικτη, αν δε κανω λαθος. Δλδ ειναι το "καθαρο" σακχαρο που λεμε.. Η μαλτο λιγο παραπανω πρεπει να εχει.

Devil
25-08-10, 19:59
Εμεις δε θελουμε υψηλο GI μετα την προπονα; Οποτε μας βολευει η ζαχαρη..

Η δεξτροζη-γλυκοζη εχει 100 γλυκαιμικο δεικτη, αν δε κανω λαθος. Δλδ ειναι το "καθαρο" σακχαρο που λεμε.. Η μαλτο λιγο παραπανω πρεπει να εχει.

δεν ειναι ανγκαιο να θες υψηλο gi μετα την προπονηση

αφου παιρνεις wms δεν εχει ψηλο gi

οχι δεν σε βολευει η ζαχαρη εχει φρουτοζιο

οχι η μαλτο εχει λιγοτερο, υπαρχουν μαλτο και με πανω απο 20 και κατω απο 20 gi.

deluxe
25-08-10, 20:16
Πως γινεται αυτο; Μιλαω για καθαρη μαλτοδεξτρινη. Πως μπορει να εχει τοσο χαμηλο GI;

Devil
25-08-10, 20:25
Πως γινεται αυτο; Μιλαω για καθαρη μαλτοδεξτρινη. Πως μπορει να εχει τοσο χαμηλο GI;

και εγω για καθαρη μιλαω

κανονικα εχει 100 gi

αλλα υπαρχουν και μαλτο με DE (dextrose equivalence) πολυ χαμηλο

κατω απο 20 μερικες

deluxe
25-08-10, 21:17
Μαλιστα. Να ρωτησω και κατι αλλο.

Τις τελευταιες ημερες τρωω αρκετα σουβλακια κοτοπουλο ( γεμιστα με χρωματιστες πιπεριες ) και μπιφτεκια κοτοπουλο.

Ενταξει δεν ειναι σα το φιλετο κοτοπουλο, αλλα δεν ειναι και τελειως χαλια, ετσι;

Τα ψηνω σε grill με λιγες σταγονες λαδι.

Οι πιπεριες λογικα εχουν σακχαρα; Αν ναι, θα παιρνω σκετα σουβλακια κοτοπουλο.

beefmeup
25-08-10, 21:26
Οι πιπεριες λογικα εχουν σακχαρα;

καλα μην τρελενεσαι κιολας..σιγα τα ζακχαρα.

KeyserSoze
26-08-10, 11:58
Να ρωτησω, ειμαι σε φαση γραμμωσης και εχω κατεβασει τα γρ υδ μου περιπου απο τα 55% (περιοδος ογκου) στο 30% των ημερησιων θερμιδων (καλυπτοντας με πρωτεινες και καλα λιπαρα)

Αν καποια μερα μου ξεφυγει και παει ας πουμε στο 45%-50% τι κανουμε τις επομενες 1-2 μερες? Προσπαθουμε να "σβησουμε" το λαθος μειωνοντας ακομα περισσοτερο υδατανθρακες εκεινες τις μερες ή το προσπερναμε για να μην παρουσιαζονται τρελα πανω-κατω μεσα σε 3 μερες στη διατροφη μας?

noz1989
26-08-10, 12:07
καλο ειναι, μια στις 3-4 μερες να τον πηγαινεις εκει τον υδατ, και να κοψεις τις αντιστοιχες θερμιδες απο λιπαρα.

KeyserSoze
26-08-10, 12:54
καλο ειναι, μια στις 3-4 μερες να τον πηγαινεις εκει τον υδατ, και να κοψεις τις αντιστοιχες θερμιδες απο λιπαρα.

Συμφωνω, το κανω καθε Σαββατο προσωπικα που ειναι και μερα προπονησης
Απλα λεω αν μου ξεφυγει σε μη προκαθορισμενη μερα, για το χψ λογο

JustOneCrazy
26-08-10, 16:39
καλησπερα παιδια μια απορια εχω.....εφαγα ψαρια κατα της 3 και δεν πιναω για να κανω κανενα γευμα με πρωτεινες και υδατανθρακες, μπορω να συμπληροσω με τν σκονη ?ρωταω γτ εχει πρωτεινες μεσα και μιπως γινει καμια βλακεια με τ ψαρι οπως γινεται με τ γαλα....

Block50
27-08-10, 21:45
Λοιπόν εδώ κράχτε ελεύθερα...Χθες το μεσημέρι έφαγα 3 μικρά μπιφτέκια..και το βράδυ μισό ποτήρι μαρτίνι πάγο..Πιάνεται για cheat meal,ή να το κάνω σήμερα χωρίς τύψεις??:(

ioannis1
27-08-10, 21:53
αν το κανεις και σημερα τοτε δεν κανεις διατροφη.γνωμη μου παντα.

Block50
27-08-10, 21:58
αν το κανεις και σημερα τοτε δεν κανεις διατροφη.γνωμη μου παντα.

:green:

OΚ μου 'φυγαν οι πειρασμοί!

ioannis1
27-08-10, 22:01
το καθε μερα δεν ειναι καλο.το που και που το χρειαζομαστε.:green:

Block50
27-08-10, 22:03
το καθε μερα δεν ειναι καλο.το που και που το χρειαζομαστε.:green:

Nαι απλά επειδή κάτι βρήκα για 2 Cheat meals τη βδομάδα σε κάποια ποστ,λέω δε βαριέσαι..Αλλά τώρα συνήλθα!!

ioannis1
27-08-10, 22:08
κοιτα αν το κρατησεις σε 2 φορες δεν πειραζει.φοβαμαι πωςοχι.γιαυτο δεν κανουμε τα cheat συνεχομενες μερες.;)

Block50
27-08-10, 22:13
κοιτα αν το κρατησεις σε 2 φορες δεν πειραζει.φοβαμαι πωςοχι.γιαυτο δεν κανουμε τα cheat συνεχομενες μερες.;)

OK..Φταίει μάλλον το ότι είμαι σε υποθερμιδική δίαιτα από το Νοέμβρη<ήμουν 105 κιλά όταν ξεκίνησα>,και τώρα είμαι πιο ευαίσθητος σε πειρασμούς,αλλά θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας!

deluxe
27-08-10, 23:59
ΑΠο πρασινες σαλατες τρωω κυριως σπανακι, αλλα βαζω αρκετο λαδι,ξυδι,αλατι light. Πειραζει;

Μεχρι ποσα γρ λαδι ειναι Normal καθημερινα;