PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

Eddie
28-08-10, 00:00
ΑΠο πρασινες σαλατες τρωω κυριως σπανακι, αλλα βαζω αρκετο λαδι,ξυδι,αλατι light. Πειραζει;

Μεχρι ποσα γρ λαδι ειναι Normal καθημερινα;

Δεν υπαρχει νορμαλ ρε συ,αναλογως τις αναγκες!!

Mitsen
28-08-10, 00:09
Υπάρχουν φορες που δεν αποδίδουμε όσο θέλουμε στο γυμναστήριο, σέρνουμε τα πόδια μας και στην ουσία κάνουμε μια τρυπα στο νερό. Υπάρχουν όμως και άλλες που "λυγίζουμε σιδερα"..

Το ερώτημα μου είναι το εξής:
και στις δυο περιπτώσεις που έχουμε, παίρνουμε την ίδια ποσότητα μεταπροπονιτικου ροφήματος?:unsure::unsure:
Το ίδιο μια μέρα πλάτη-δικέφαλα full:weights: και το ίδιο είναι μια μέρα ελαχιστης εγκύμνασης?:sleeping:

και κατά ποσο αφομοιώνει στην δεύτερη περίπτωση την ποσότητα πρωτεΐνης ο οργανισμός μας?

deluxe
28-08-10, 00:41
Δεν υπαρχει νορμαλ ρε συ,αναλογως τις αναγκες!!Καλα λιπαρα δεν εχει το ελαιολαδο; Τις ημερες που τρωω σαλατες με λαδι, παιρνω μονο ενα ω3 το βραδυ πριν τον υπνο.

ioannis1
28-08-10, 00:57
Υπάρχουν φορες που δεν αποδίδουμε όσο θέλουμε στο γυμναστήριο, σέρνουμε τα πόδια μας και στην ουσία κάνουμε μια τρυπα στο νερό. Υπάρχουν όμως και άλλες που "λυγίζουμε σιδερα"..

Το ερώτημα μου είναι το εξής:
και στις δυο περιπτώσεις που έχουμε, παίρνουμε την ίδια ποσότητα μεταπροπονιτικου ροφήματος?:unsure::unsure:
Το ίδιο μια μέρα πλάτη-δικέφαλα full:weights: και το ίδιο είναι μια μέρα ελαχιστης εγκύμνασης?:sleeping:

και κατά ποσο αφομοιώνει στην δεύτερη περίπτωση την ποσότητα πρωτεΐνης ο οργανισμός μας?

παιρνουμε το ιδιο.ακομα και σε μερες που δεν κανουμε προπονηση γιατιο οργανισμος μας αναρρωνει.

Mitsen
28-08-10, 00:58
παιρνουμε το ιδιο.ακομα και σε μερες που δεν κανουμε προπονηση γιατιο οργανισμος μας αναρρωνει.

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη για την απάντηση!:toast:

ioannis1
28-08-10, 01:00
Καλα λιπαρα δεν εχει το ελαιολαδο; Τις ημερες που τρωω σαλατες με λαδι, παιρνω μονο ενα ω3 το βραδυ πριν τον υπνο.

το ελαιολαδο δεν εχει ω λιπαρα οποτε παντα παιρνουμε ω3,6,9.

The Rock
28-08-10, 01:09
το ελαιολαδο δεν εχει ω λιπαρα οποτε παντα παιρνουμε ω3,6,9.
Έχει απλά σε μικρή ποσότητα, στα 100γρ. έχει περίπου 750mg.

Devil αν δεν κάνω λάθος η σάχαρη η επιτραπέζια(σουκρόζη εκτός και αν λέμε άλλη) έχει GI 65 ενώ η μαλτοδεξτρίνη έχει γύρω στο 115.

Devil
28-08-10, 04:09
Έχει απλά σε μικρή ποσότητα, στα 100γρ. έχει περίπου 750mg.

Devil αν δεν κάνω λάθος η σάχαρη η επιτραπέζια(σουκρόζη εκτός και αν λέμε άλλη) έχει GI 65 ενώ η μαλτοδεξτρίνη έχει γύρω στο 115.

το ελεολαδο εχει Ω9 (oleic acid) κυριως

ναι καπου εκει εχει η ζαχαρη

αλλα το GI της μαλτο εξαρτατε απο την Dextrose Equivalent (DE) υπαρχουν μαλτο και με πολυ χαμηλο DE >20.

loukiss
28-08-10, 16:05
ο κοκκορας βραστος εχει την ιδια διατροφικη αξια με το κοτοπουλο βραστο??

onymos
28-08-10, 21:23
kalispera! kanw edw k treis mines diatrofi k gumnastiki exasa kapia kila k twra exw prosarmosei tn diatrofh m etsi wste na arxisw siga siga na vazw muika kila. 8a i8ela ti gnwmh sas gia tn diatrofi p akolou8w k isws k kapoies sumvoules apo kapoious pio empeirous. 1o geuma: 1 litro gala 1,5% ena tost olikis me dipli galopoula k 1 feta tost turi 11% k 1 scoop prwteinh(whey reflex)
2o: 1 mikro koulouri olikis me turi cotaage 2,2% marouli ntomata galopoula k 2 stimena portokalia
3o: mosxari i kotopoulo i solomo me ruzi kastano(misi koupa) k 1 patata vrasth
4o:1 giaourti 0% me 100 gr vrwmh k 1 koutalia glukou meli
5o: ( meta tn proponisi) 1 scoop prwteinh k 2 aspradia me mia salata
akouw gnwmes k sumvoules;)

salpas18
28-08-10, 21:26
kalispera! kanw edw k treis mines diatrofi k gumnastiki exasa kapia kila k twra exw prosarmosei tn diatrofh m etsi wste na arxisw siga siga na vazw muika kila. 8a i8ela ti gnwmh sas gia tn diatrofi p akolou8w k isws k kapoies sumvoules apo kapoious pio empeirous. 1o geuma: 1 litro gala 1,5% ena tost olikis me dipli galopoula k 1 feta tost turi 11% k 1 scoop prwteinh(whey reflex)
2o: 1 mikro koulouri olikis me turi cotaage 2,2% marouli ntomata galopoula k 2 stimena portokalia
3o: mosxari i kotopoulo i solomo me ruzi kastano(misi koupa) k 1 patata vrasth
4o:1 giaourti 0% me 100 gr vrwmh k 1 koutalia glukou meli
5o: ( meta tn proponisi) 1 scoop prwteinh k 2 aspradia me mia salata
akouw gnwmes k sumvoules;)

γραφε με Ελληνικους χαρακτηρες κανονας του φορουμ! καλος ηρ8ες!

onymos
28-08-10, 21:43
ok δεν το ηξερα :P α 8α ηθελα να επισιμανς πωσ ειμαι 83 κιλα 1,81 υψος!

geo28
29-08-10, 01:07
Bασικα επειδη πηρα μουρουνελαιο και λινελαιο μπορει να μ πει καποιος επειδη δεν ξερω,να τα περνω και τα 2 η ενα απ τα δυο μεσα στη μερα>?επισης ποια η διαφορα στο να περνουμε λιπαρα απο συμπληρωμα και απο διαφορα ελαια οπως μουρουνελαια και τετοια??

ioannis1
29-08-10, 01:32
παρτα σε διαφορετικες ωρες την ημερα καλυτερα με το φαγητο.με τα συμπληρωματα δεν εχεις την απαισια γευση των λιπαρων.το ελαιολαδο δεν φτανει για ληψη ω λιπαρων.

Manos1989
29-08-10, 08:23
Μετά από διατροφή με 100γ υδατάνθρακα/μέρα+ καθημερινή αερόβια για αρκετούς μήνες,πόση αύξηση βάρους να περιμένω να δω στη ζυγαριά λόγω κατακράτησης υγρών εάν διπλασιάσω τον υδ/κα και μειώσω στις 3 φορές την αερόβια?
Πολύ γενικό το ερώτημα και δεν ισχύει για όλους το ίδιο,αλλά πόσο θα θεωρούταν λογικό να πάω από 91?

ioannis1
29-08-10, 10:33
ρε σεις ρωτατε πραγματα που εξαρτωνται απο πολλα.λογικα οπως το θετεις μιλασ για 400 θερμιδες αυξηση ημερησιως.το πολυ μισο κιλο την εβδομαδα.

mg_24
29-08-10, 11:12
Οντως υπαρχουν πολλοι παραμετροι μεσα στο παιχνιδι...καταρχας,μια μικρη αυξηση της ταξης 1-2 κιλα μπορεις να περιμενεις μονο και μονο απο το ''γεμισμα'' των μυων με γλυκογονο+το νερο που συγκρατει καθε μερος γλυκογονου.Απο κει και περα εχει να κανει με το θερμιδικο input-output,που δημιουργειται μετα την προσθηκη 400 extra θερμιδων και την ελαττωση της αεροβιας προπονησης;)

deluxe
30-08-10, 19:41
Εχει μια εβδομαδα που κανω κανονικα διατροφη ανα 3 ωρες οσο μπορω. Αλλα δεν εχω υπολογισει BRM και τα λοιπα. Εμπειρικα υπολογιζω. Πχ στα γευματα βαζω 50γρ ρυζι. Αλλα δε ξερω ποσο κρεας να βαζω. 100γρ ή παραπανω; Βαζω και λιγο γιαουρτι.

Επισης τα κρεατα διαφερουν παρα πολυ οσο αφορα τη διατροφικη αξια; Δλδ μπορει να χρειαζεται να τρωω 100γρ κοτοπουλο, αλλα 150γρ χοιρινη μπριζολα;

beefmeup
30-08-10, 19:43
Επισης τα κρεατα διαφερουν παρα πολυ οσο αφορα τη διατροφικη αξια; Δλδ μπορει να χρειαζεται να τρωω 100γρ κοτοπουλο, αλλα 150γρ χοιρινη μπριζολα;

ναι αλλο το ενα αλλο το αλλο.

τα υπολοιπα που γραφεις κοιτα τα καλυτερα οσο μπορεις.

arisfwtis
30-08-10, 19:44
http://www.eufic.org/article/el/artid/Meat-lot-little/

ριξε μια ματια τερμα κατω
δν γνωριζω ποσο αξιοπιστο ειναι βεβαια αλλα εχει και βιβλιογραφια:thumbup:

deluxe
30-08-10, 19:48
Ολα πανω-κατω τις ιδιες πρωτεϊνες εχουν.. Πηρα σημερα χοιρινες μπριζολες απαχες, μια μοσχαρισια μπριζολα και μοσχαρισια μπιφτεκια.

Τοσο καιρο με το κοτοπουλο, μπουχτισα!!

Ποσο καλα ειναι τα μπιφτεκια; ( κοτοπουλο,μοσχαρι )

arisfwtis
30-08-10, 20:04
δοκιμασε να φτιαξεις μπιφτεκια γαλοπουλας με βρωμη
θα με θυμηθεις

πολυ αφρατα και πολυ πιο ελαφρια

KATERINI 144
30-08-10, 20:06
Ποσο καλα ειναι τα μπιφτεκια; ( κοτοπουλο,μοσχαρι )αν ειναι απαχα οσο καλη ειναι και η μοσχαρισια μπριζολα η το στηθος κοτοπουλο. (αν ειναι απαχα)
αλλα για να κανεις μπιφτεκια βαζεις και αλλα πραγματα μεσα, δεν τρως σκετο κρεας.

lef
30-08-10, 20:08
δοκιμασε να φτιαξεις μπιφτεκια γαλοπουλας με βρωμη
θα με θυμηθεις

πολυ αφρατα και πολυ πιο ελαφρια

μπορεις φιλε να μας πεις πωσ τα κανεις?:toast:

arisfwtis
30-08-10, 20:09
οπως κανεις τα κανονικα μπιφτεκια απλα χρειαζεσαι κιμα απο γαλοπουλα (που δν εχουν τα περισσοτερα κρεωπολεια γιατι θελει ειδικη μηχανη)

και αντι για φρυγανια βαζεις πιτυρο βρωμης
ελαχιστο για να μην σφιξουν:toast:

KATERINI 144
30-08-10, 20:11
οπως κανεις τα κανονικα μπιφτεκια απλα χρειαζεσαι κιμα απο γαλοπουλα (που δν εχουν τα περισσοτερα κρεωπολεια γιατι θελει ειδικη μηχανη)

και αντι για φρυγανια βαζεις πιτυρο βρωμης
ελαχιστο για να μην σφιξουν:toast:καλα επειδή μαλλον θα γινουν τουβλο να πω και εγω ενα τιπ, βαλτε και ντοματα μεσα στο μιγμα.

lef
30-08-10, 20:23
καλα επειδή μαλλον θα γινουν τουβλο να πω και εγω ενα τιπ, βαλτε και ντοματα μεσα στο μιγμα.


οπως κανεις τα κανονικα μπιφτεκια απλα χρειαζεσαι κιμα απο γαλοπουλα (που δν εχουν τα περισσοτερα κρεωπολεια γιατι θελει ειδικη μηχανη)

και αντι για φρυγανια βαζεις πιτυρο βρωμης
ελαχιστο για να μην σφιξουν:toast:

οκ θα το δοκιμασω γιατι εχω βαρεθει τα ιδια και τα ιδια.thanks:green:

deluxe
30-08-10, 20:53
Αυτα που παιρνω εχουν καρυκευματα, κρεμμυδι και τριμμενη φρυγανια.

xstreeme
30-08-10, 22:57
Παιδια..αντι για γιαουρτι και 1 σκουπ whey που τρωω το βραδυ επειδη δν εχω σημερα γιαουρτια ξεμεινα..καλα ειναι να πιω την whey με 300μλ γαλα?

Eddie
30-08-10, 23:01
Παιδια..αντι για γιαουρτι και 1 σκουπ whey που τρωω το βραδυ επειδη δν εχω σημερα γιαουρτια ξεμεινα..καλα ειναι να πιω την whey με 300μλ γαλα?

Ναι ρε,δε τρεχει τιποτα για μια φορα.

arisfwtis
31-08-10, 14:34
αμυγαλοβουτυρο ρε παιδια που θα βρω εχω φαει τα σουπερμαρκετ και δν βρισκω πουθενα

NASSER
31-08-10, 14:40
αμυγαλοβουτυρο ρε παιδια που θα βρω εχω φαει τα σουπερμαρκετ και δν βρισκω πουθενα


Tο φυστικοβούτυρο δεν σου κανει? Πανω κατω το ιδιο θα ειναι, αν και αμυγδαλοβουτυρο δεν εχω συναντησει ποτε μου.

arisfwtis
31-08-10, 14:42
Tο φυστικοβούτυρο δεν σου κανει? Πανω κατω το ιδιο θα ειναι, αν και αμυγδαλοβουτυρο δεν εχω συναντησει ποτε μου.

φυστικοβουτυρο παιρνω
αλλα θελω να δοκιμασω επειδη ακουσα καλα λογια οχι για καποιον αλλο λογο

Eddie
31-08-10, 15:40
Πρωτη φορα ακουω για αμυγδαλοβουτυρο :roll:

Παντως και το φυστικοβουτυρο ειναι πολυ καλο,απλα λιγη προσοχη γιατι πολλα περιεχουν αλατια ζαχαρες και αλλα προσθετα.

arisfwtis
31-08-10, 16:26
http://www.peanutbutter.com/images/nutrition_superchunk.jpg

αυτο παιρνω προσωπικα γιατι δν εχει αλλο το σουπερ μαρκετ
λεω να ριξω και καμια ματια σε βιολογικα παντως να δω τι παιζει

Eddie
31-08-10, 16:29
http://www.peanutbutter.com/images/nutrition_superchunk.jpg

αυτο παιρνω προσωπικα γιατι δν εχει αλλο το σουπερ μαρκετ
λεω να ριξω και καμια ματια σε βιολογικα παντως να δω τι παιζει

Δε ξερω,τι να σου πω.:unsure:

Για τσεκαρε και στα βιολογικα μηπως υπαρχει τιποτα καλυτερο.

beefmeup
31-08-10, 16:38
για ριξε μια κ τα συστατικα του,μαστορα..

εχω την εντυπωση οτι εχει μεσα υδρογωνομενα ελαια μαζι με τα υπολοιπα,αλλα μπρει να κανω κ λαθος,κ να ναι ενα αλλο που κυκλοφορει με τετοια.
ενα απτις δυο μαρκες που υπαρχουν στα σουπερ εχει σιγουρα παντως.

εντιτ..αστο το τσεκαρα..αυτο ειναι.

Eddie
31-08-10, 16:40
για ριξε μια κ τα συστατικα του,μαστορα..

εχω την εντυπωση οτι εχει μεσα υδρογωνομενα ελαια μαζι με τα υπολοιπα,αλλα μπρει να κανω κ λαθος,κ να ναι ενα αλλο που κυκλοφορει με τετοια.
ενα απτις δυο μαρκες που υπαρχουν στα σουπερ εχει σιγουρα παντως.

εντιτ..αστο το τσεκαρα..αυτο ειναι.

A γεια σου,εσενα ειχα στο μυαλο μου.Καπου εχεις ξαναναφερει:thumbup:

mafias
31-08-10, 16:40
Καλησπέρα σας,

καθώς προετοιμάζομαι για την περίοδο όγκου, παρατήρησα ότι στις διατροφές προτιμάτε η Whey παρά μια Gainer.

Γιατί αυτό; :unsure:

Ramrod
31-08-10, 16:47
Καλησπέρα σας,

καθώς προετοιμάζομαι για την περίοδο όγκου, παρατήρησα ότι στις διατροφές προτιμάτε η Whey παρά μια Gainer.

Γιατί αυτό; :unsure:

Γιατί to gainer σε γεμίζει άχρηστο υδατάνθρακα και κοστίζει πολύ. Αγοράζοντας μια whey και προσθέτοντας υδατάνθρακα αναλόγως τις ανάγκες σου γλιτώνεις χρήματα και κάνεις καλύτερη δουλειά...

Qlim4X
31-08-10, 16:50
Γιατί to gainer σε γεμίζει άχρηστο υδατάνθρακα και κοστίζει πολύ. Αγοράζοντας μια whey και προσθέτοντας υδατάνθρακα αναλόγως τις ανάγκες σου γλιτώνεις χρήματα και κάνεις καλύτερη δουλειά...

+1

τσαβα λεφτα. πηγενε σε ενα σουπερ μαρκετ και παρε ζαχαρη αντι για αυτες τις μπουρδες.

mafias
31-08-10, 16:53
Aυτό σκέφτηκα και εγώ.. Ευχαριστώ!

SepTum
31-08-10, 17:16
Μαγειρευτο φαγητο οπως γαριδες με μαυρο ρυζι+μπασματι ειναι καλες?Η σαλτσα απο τις γαριδες αποτελειται απο κομμενη ντοματα και ελαιολαδο.

Vinn
31-08-10, 17:22
Μαγειρευτο φαγητο οπως γαριδες με μαυρο ρυζι+μπασματι ειναι καλες?Η σαλτσα απο τις γαριδες αποτελειται απο κομμενη ντοματα και ελαιολαδο.

Μια χαρα ειναι!!!Χτυπα τες αφοβα.. :)

kykladitis
31-08-10, 18:32
ειμαι 85 κιλα και οι θερμιδες συντηρησης στα ιδια κιλα ειναι περιπου 3000 ποσες λιγοτερες πρεπει να καταναλωνω για να χανω ενα κιλο περιπου το μηνα?

alien.carmania
31-08-10, 18:38
ξεκινα με αυτες και κατεβαζε 250 περιπου την φορα οταν κολλας και δεν χανεις...!

GEORGEXX1
31-08-10, 18:41
3000 συντηρησης νομιζω ειναι πολες με τα στοιχεια που εδωσες εγω βγαζω 2600.
τωρα για το ποσες πρεπει να κατεβασεις ειναι θεμα που θα το μελετησεις σε σχεσει με την διατροφη σου τον μεταβολισμο την ημερησια δραστηριοτητα σου,ξεκινα με -200 ζυγιζεσε μια φορα την εβδομαδα και βλεπεις

deluxe
31-08-10, 18:48
για ριξε μια κ τα συστατικα του,μαστορα..

εχω την εντυπωση οτι εχει μεσα υδρογωνομενα ελαια μαζι με τα υπολοιπα,αλλα μπρει να κανω κ λαθος,κ να ναι ενα αλλο που κυκλοφορει με τετοια.
ενα απτις δυο μαρκες που υπαρχουν στα σουπερ εχει σιγουρα παντως.

εντιτ..αστο το τσεκαρα..αυτο ειναι.Μπορεις να προτεινεις καποιο καλο φυστικοβουτυρο; Το ταχινι που τρωω, εχει αρκετα λιπαρα. Βεβαια εχει μονο 2γρ σακχαρα στα 100 και 21γρ φυτικες ινες, αλλα και παλι δε παλευονται τα λιπαρα! 50γρ στα 100!!

Παντως απο το skippy παραπανω ειναι 100 φορες καλυτερο.

Devil
31-08-10, 18:56
Μπορεις να προτεινεις καποιο καλο φυστικοβουτυρο; Το ταχινι που τρωω, εχει αρκετα λιπαρα. Βεβαια εχει μονο 2γρ σακχαρα στα 100 και 21γρ φυτικες ινες, αλλα και παλι δε παλευονται τα λιπαρα! 50γρ στα 100!!

Παντως απο το skippy παραπανω ειναι 100 φορες καλυτερο.

rapunzel και kirkland

deluxe
31-08-10, 19:02
Τα ιδια λιπαρα εχουν και περισσοτερα σακχαρα απο το ταχινι και λιγοτερες φυτικες ινες.

Devil
31-08-10, 19:09
Τα ιδια λιπαρα εχουν και περισσοτερα σακχαρα απο το ταχινι και λιγοτερες φυτικες ινες.

ε τοτε φαε ταχινι :green:

kykladitis
31-08-10, 19:11
thanks

geo28
31-08-10, 21:38
Ρε παιδια ποσες φορες τη μερα να παινω μουπουνελαιο,γιατι ο παπαρας ο φαρμακοποιος μου πε μονο μια φορα τη μερα:unsure:

clicky
01-09-10, 01:44
Θα ηθελα να ρωτησω λογω του οτι εγω αργο να κοιμηθω συνηθως 2-3 και το τευλετεο μου γευμα ειναι περιπου 10-11 θα ηταν ενταξει να περνω ενα σεικερ πρωτεινης πριν κοιμηθω ?

Mitsen
01-09-10, 01:47
Θα ηθελα να ρωτησω λογω του οτι εγω αργο να κοιμηθω συνηθως 2-3 και το τευλετεο μου γευμα ειναι περιπου 10-11 θα ηταν ενταξει να περνω ενα σεικερ πρωτεινης πριν κοιμηθω ?

όχι και ναι.
Όχι άμα έχεις καλύτερες Επιλογές όπως γιαούρτι πριν κοιμηθείς και ναι άμα δεν έχεις τίποτε άλλο, η εσχατη λύση ας πούμε...

clicky
01-09-10, 01:48
giati i esxati lisi ?

Mitsen
01-09-10, 01:53
giati i esxati lisi ?
σιγκριρικα με ένα γιαουρτάκι με λίγα αμύγδαλα?

Η Whey θα απορροφηθεί άμεσος από τον οργανισμό. Είναι η ποιο σύντομα αφομοιώσιμη μορφή πρωτεΐνης στον οργανισμό. Το βραδυ αυτό δεν το χρειάζεσαι.

Εκτος και αν μιλάς για καζεΐνη και βγήκα λάθος εγώ.:unsure:
(Γράφε με Ελληνικά)

arisfwtis
01-09-10, 01:55
και γιατι παντα η στερεα τροφη ειναι η καλυτερη λυση
με ενα γιαουρτι η ενα κυπελλακι κοττατζ εισαι τζετ κατα την γνωμη μου

Mitsen
01-09-10, 01:56
και γιατι παντα η στερεα τροφη ειναι η καλυτερη λυση
με ενα γιαουρτι η ενα κυπελλακι κοττατζ εισαι τζετ κατα την γνωμη μου
Πολύ σωστά!

Έτσι είναι, τα συμπληρώματα διατροφής δεν θα πρέπει να αντικαθιστούν χωρίς λόγο τα γεύματα μας!

clicky
01-09-10, 01:57
Πρωτεινες νομιζο δεν ειναι καζεηνης γιατη η μια ειναι της optimun i Hydrowhey γρηγορης απελευθερωσης και η αλλη της gaspari η myofusion οποτα νομιζο δεν ειναι καζεινης .Τορα γιαουρτακια εχο 0% και αμυγδαλα αναλατα . Ποσες θερμιδες εχει το γιαουρτι + αμυγδαλα κανει καλο να τα φαο πριν κοιμηθω? επειδη κανο διατροφη χασιμο λιπους.

arisfwtis
01-09-10, 01:59
δν ειναι καζεινη οχι
κανει μια χαρα ειναι το γιαουρτι
αλλα καλυτερα :toast:2%

psonara
01-09-10, 17:27
καλησπερα παιδια!θελω να κανω μια ερωτηση σαν εμπειροι στο θεμα διατροφη.τελικα για διατηρηση βαρους αλλα μειωση λιπους η σωστη αναλογια πρωτεινων-υδατανθρακων-λιπων πρεπει να ειναι 30-55-15 η' 40-45-15?[αιζει ρολο αν θελει και αυξηση μυικης μαζας χωρις να αυξηθει το βαρος?ευχαριστω

thegravijia
01-09-10, 17:29
καλησπερα παιδια!θελω να κανω μια ερωτηση σαν εμπειροι στο θεμα διατροφη.τελικα για διατηρηση βαρους αλλα μειωση λιπους η σωστη αναλογια πρωτεινων-υδατανθρακων-λιπων πρεπει να ειναι 30-55-15 η' 40-45-15?[αιζει ρολο αν θελει και αυξηση μυικης μαζας χωρις να αυξηθει το βαρος?ευχαριστω
δοκιμαζεις κ βλεπεις τι σε πιανει δεν υπαρχει στανταρ

psonara
01-09-10, 18:01
τα μακαρονια ολικης ειναι καλη επιλογη υδατανθρακα οπως το καστανο ρυζι?

giannis64
01-09-10, 18:03
αν θες να εισαι αυστηρη στην διατροφη σου για γραμμωση δεν βαζεις μακαρονια!!

psonara
01-09-10, 18:28
αν θες να εισαι αυστηρη στην διατροφη σου για γραμμωση δεν βαζεις μακαρονια!!
σ'ευχαριστω γιαννη.αν βαλω ρυζι καστανο η' 30 γρ ολικης ψωμι?βασικα το ρυζι τι διαφορα εχει απο τα μακαρονια?

Ramrod
01-09-10, 20:23
αν θες να εισαι αυστηρη στην διατροφη σου για γραμμωση δεν βαζεις μακαρονια!!

γιάννη γιατί όχι μακαρόνια ολικής?. Ισα ισα που αν δε κάνω λάθος έχουν και χαμηλότερο GI απο το ρύζι...

:unsure:

noz1989
01-09-10, 20:44
γιάννη γιατί όχι μακαρόνια ολικής?. Ισα ισα που αν δε κάνω λάθος έχουν και χαμηλότερο GI απο το ρύζι...

:unsure:

Ο γιαννης το λεει επειδη ειναι επεξεργασμενη τροφη!

deluxe
01-09-10, 23:23
Δλδ; Εκτος απο τα επιπλεον 3γρ σακχαρων και 3γρ λιπους στα 100γρ μακαρονιων, τι αλλο επιπλεον εχουν;

Εξαλλου εγω 100γρ τρωω ρυζι ή μακαρονια την ημερα, οχι παραπανω.

clicky
02-09-10, 09:20
Ερωτηση, ο φυστικοβουτηρος μια κουταλια στο σαντουιτς το πρωι, ειναι κακος για χασιμο λιπους?

giannis64
02-09-10, 10:03
οχι δεν ειναι κακος!!

beefmeup
02-09-10, 14:51
ασχετο,αλλα μολαταυτα μιας κ δεν το ειχα δει παλιοτερα το ξαναποσταρω γιατι ειναι πολυ μεγαλη αληθεια μιας κ το εχω δει κ στην πραξη..


Η αερόβια όσον αφορά το χάσιμο λίπους είναι υπερεκτιμημένη.
Είναι πολύ πιο έυκολο να μην φας ένα κανταίφι παρά να τρέχεις μια ώρα για να το κάψεις

xstreeme
02-09-10, 14:56
Παιδες να σας ρωτησω κατι..Επειδη ολο το καλοκαιρι ημουν γυμναστηριο και εκανα προγραμμα ογκου μιας και δεν πηγα διακοπες ηθελα να σας ρωτησω κατι..Tωρα που παω για σπουδες αν κανω ενα διαλειμα για μια βδομαδα(5 μερες προπονησης) για προσαρμογη σπιτι κλπ και συνεχιζω κανονικα την διατροφη μου θα εχω μυυικες απωλιες η καπιο αλο προβλημα?Την χρηση της πρωτεινης φυσικα και θα την συνεχισω την βδομαδα αυτην.

GEORGEXX1
02-09-10, 15:00
Δεν θα εχεις τιποτα,απεναντιας θα ξεκουραστεις και θα μπεις καλυτερα μετα.

vAnY
02-09-10, 15:05
ασχετο,αλλα μολαταυτα μιας κ δεν το ειχα δει παλιοτερα το ξαναποσταρω γιατι ειναι πολυ μεγαλη αληθεια μιας κ το εχω δει κ στην πραξη..

Συμφωνοι, αλλα απο την αλλη για καποιον που δεν θελει να κανει τη σουπερ αυστηρη διατροφη οπως εγω, το να τρεχει καθε μερα απο 30 λεπτα και ανω βοηθαει πολυ στο χασιμο λιπους! Το λεω απο προσωπικη εμπειρια, και δεν τρωω σαβουρα ολη μερα, αλλα πχ ενα γλυκο την ημερα μπορω να τρωω ΚΑΙ συνεχιζω να αδυνατιζω χαρη στην αεροβια...:thumbup:

Eddie
02-09-10, 15:14
Συμφωνοι, αλλα απο την αλλη για καποιον που δεν θελει να κανει τη σουπερ αυστηρη διατροφη οπως εγω, το να τρεχει καθε μερα απο 30 λεπτα και ανω βοηθαει πολυ στο χασιμο λιπους! Το λεω απο προσωπικη εμπειρια, και δεν τρωω σαβουρα ολη μερα, αλλα πχ ενα γλυκο την ημερα μπορω να τρωω ΚΑΙ συνεχιζω να αδυνατιζω χαρη στην αεροβια...:thumbup:

Eσυ προφανως το κανεις γιατι σου αρεσει η αεροβια.Εμενα οπως και για τους περισσοτερους εδω απ οτι φανταζομαι,δεν ειναι κι οτι καλυτερο και προσωπικα εγω προτιμω να μη φαω γλυκο απο το να τρεχω για να το καψω.

Η εστω,προτιμω να τρεχω και να ξερω οτι καιω κυριως λιπος απ το να τρεχω το πρωτο 20λεπτο για το γλυκο.

vAnY
02-09-10, 15:17
:rolf: οκ δεχτο. Οντως δεν αρεσει σε πολλους η αεροβια.... ελα ομως που επιταγχυνει τη καυση λιπους....

sogoku
02-09-10, 15:30
Αν δεν εχουμε ορεξη να φαμε τις προκαθορισμενες θερμιδες μας τωρα στην διαιατα τι κανουμε?
Απο την μια θεωρητικα λες θα αδυνατισεις πιο γρηγορα αλλα απο την αλλη ισως καψεις μυικο ιστο και δεν εχεις και ενεργεια στο τζιμ.
Τι να κανω να τρωω οσο μπορω η με το ζορι οσο πρεπει?

beefmeup
02-09-10, 15:31
:rolf: οκ δεχτο. Οντως δεν αρεσει σε πολλους η αεροβια.... ελα ομως που επιταγχυνει τη καυση λιπους....


Eσυ προφανως το κανεις γιατι σου αρεσει η αεροβια.Εμενα οπως και για τους περισσοτερους εδω απ οτι φανταζομαι,δεν ειναι κι οτι καλυτερο και προσωπικα εγω προτιμω να μη φαω γλυκο απο το να τρεχω για να το καψω.

Η εστω,προτιμω να τρεχω και να ξερω οτι καιω κυριως λιπος απ το να τρεχω το πρωτο 20λεπτο για το γλυκο.

βανυ,αυτο που λες ειναι σωστο κ δεν ειπε κανεις κατι αλλο.

απλα κ αυτο που λεει ο βασιλης ειναι σωστο.εγω παντα την βαριομουν κ προτιμουσα να μην φαω κατι σαβουροειδες(κυριως γλυκα) παρα να κανω αεροβια για να ισοσταθμισω την κατασταση.
αντιθετως οταν τρωω ετσι,πρεπει να κανω παραπανω για να μην εχω "αλλα".

η λεξη κλειδι ειναι "υπερεκτιμημενη"γιατι ολοι θα εχουμε ακουσει σιγουρα την φραση "ελα μωρε θα σαβουρισω κατι κ θα το καψω στην αεροβια",πραμα που δεν ειναι κ τοσο απλο οσο ακουγεται.
ειδικα οταν γινεται κ συστηματικα(το σαβουριασμα).

κ οταν λεμε για διατροφη σιγουρα δεν εννοουμε "σουπερ αυστηρη".
περαν αυτων που εχουν αγωνιστικους στοχους η προβλημα με παχυσαρκια πιστευω οτι ειναι πολυ ακραιο να φτασουμε στο σημειο να μετραμε γρ.με ακριβεια,εκτος ισως απο καποιες φορες για να δουμε μεχρι που μπορουμε να φτασουμε με το σωμα μας.
εγω τουλαχιστον δεν το εκανα ποτε,κ δεν μου βγηκε σε κακο.
δεν υπαρχει λογος να υποβαλεις το σωμα σε μονιμο στρες με σουπερ αυστηροτητες;)

Eddie
02-09-10, 15:36
Αν δεν εχουμε ορεξη να φαμε τις προκαθορισμενες θερμιδες μας τωρα στην διαιατα τι κανουμε?
Απο την μια θεωρητικα λες θα αδυνατισεις πιο γρηγορα αλλα απο την αλλη ισως καψεις μυικο ιστο και δεν εχεις και ενεργεια στο τζιμ.
Τι να κανω να τρωω οσο μπορω η με το ζορι οσο πρεπει?

Eλα ρε συ,συμπληρωνε με σκονες η υποκαταστατα πχ μπαρες πρωτεινης.Και μη μου πεις οτι δε θα μπορουσες να φας μια oh yes που εχει 30 γρ πρωτεινη,30+γρ carbs και 15+ λιπαρα!!Ειναι κολλαση,370kcal για πλακα.

vAnY
02-09-10, 15:36
βανυ,αυτο που λες ειναι σωστο κ δεν ειπε κανεις κατι αλλο.

απλα κ αυτο που λεει ο βασιλης ειναι σωστο.εγω παντα την βαριομουν κ προτιμουσα να μην φαω κατι σαβουροειδες(κυριως γλυκα) παρα να κανω αεροβια για να ισοσταθμισω την κατασταση.
αντιθετως οταν τρωω ετσι,πρεπει να κανω παραπανω για να μην εχω "αλλα".

η λεξη κλειδι ειναι "υπερεκτιμημενη"γιατι ολοι θα εχουμε ακουσει σιγουρα την φραση "ελα μωρε θα σαβουρισω κατι κ θα το καψω στην αεροβια",πραμα που δεν ειναι κ τοσο απλο οσο ακουγεται.
ειδικα οταν γινεται κ συστηματικα(το σαβουριασμα).

κ οταν λεμε για διατροφη σιγουρα δεν εννοουμε "σουπερ αυστηρη".
περαν αυτων που εχουν αγωνιστικους στοχους η προβλημα με παχυσαρκια πιστευω οτι ειναι πολυ ακραιο να φτασουμε στο σημειο να μετραμε γρ.με ακριβεια,εκτος ισως απο καποιες φορες για να δουμε μεχρι που μπορουμε να φτασουμε με το σωμα μας.
εγω τουλαχιστον δεν το εκανα ποτε,κ δεν μου βγηκε σε κακο.
δεν υπαρχει λογος να υποβαλεις το σωμα σε μονιμο στρες με σουπερ αυστηροτητες;)

:thumbup: ετσι ειναι, παν μετρον αριστον, αμα δεν εχεις αγωνιστικους στοχους.... η υπερβολη σαβουρας, και αεροβιας σιγουρα δεν ειναι καλα:P

sogoku
02-09-10, 15:41
Eλα ρε συ,συμπληρωνε με σκονες η υποκαταστατα πχ μπαρες πρωτεινης.Και μη μου πεις οτι δε θα μπορουσες να φας μια oh yes που εχει 30 γρ πρωτεινη,30+γρ carbs και 15+ λιπαρα!!Ειναι κολλαση,370kcal για πλακα.


Το ξερω ρε φιλος απλα πχ σημερα εβρασα 150 γρ ρυζι και δεν μπορω να το φαω δεν εχω ορεξη και το κοτοπουλο πολλες φορες κατεβαινει δυσκολα.Θα συμπληρωνω καμια κουταλια ελαιολαδο.

Andrikos
02-09-10, 15:42
:rolf: οκ δεχτο. Οντως δεν αρεσει σε πολλους η αεροβια.... ελα ομως που επιταγχυνει τη καυση λιπους....

Η απώλεια λίπους εξαρτάται από το θερμιδικό ισοζύγιο - τι καίμε και τι τρώμε - η αερόβια μπορεί και να επιβραδύνει την απώλεια λίπους αν γίνεται με υπερβολή όπως και τα βάρη δεν είναι για χόρταση γι' αυτόν τον λόγο. Αυτό γιατί η υπερβολική άσκηση γενικά-είτε αερόβια είτε αναερόβια επηρεάζει αρνητικά τον οργανισμό , κλείνει τον θυροειδή και την παραγωγή αναβολικών ορμονών,αλλά επηρεάζει άσχημα και την όρεξη, όπως και κάθε μορφή υπερβολικού στρες.
Γι΄αυτό και οι δρομείς μεγάλων αποστάσεων δεν φαίνονται γραμμωμένοι ενώ οι σπρίντερ που δεν κάνουν αερόβια αλλά προσέχουν τη διατροφή τους και κάνουν αναερόβια προπόνηση φαίνονται πολύ πιο γραμμωμένοι.
Αυτό πάλι δεν σημαίνει ότι η αερόβια είναι μυική πανούκλα όπως πιστεύουν πολλοί και ότι με 20 λεπτά τρέξιμο θα καταβολίσουν μυική μάζα και κάτι τέτοια υπερβολικά .

Eddie
02-09-10, 15:43
Το ξερω ρε φιλος απλα πχ σημερα εβρασα 150 γρ ρυζι και δεν μπορω να το φαω δεν εχω ορεξη και το κοτοπουλο πολλες φορες κατεβαινει δυσκολα.Θα συμπληρωνω καμια κουταλια ελαιολαδο.

Καλυτερα να πινεις και λιγο πρωτεινη,καλα τα λιπαρα και μαζευουν θερμιδες αλλα για να κρατησεις τη μυικη μαζα με θερμιδικο ελλειμα χρειαζεσαι πρωτα πρωτεινη.

psonara
02-09-10, 17:34
vany το γλυκο το συμπεριλαμβανεις στις ημερησιες θερμιδες που προσλαμβανεις?

psonara
02-09-10, 17:42
παιδια τι φρουτα παιζουν τωρα το χειμωνα και ποια ειναι η καλυτερη ωρα για να τα τρωμε?

Eddie
02-09-10, 17:48
παιδια τι φρουτα παιζουν τωρα το χειμωνα και ποια ειναι η καλυτερη ωρα για να τα τρωμε?

Το πιο light φρουτο νομιζω οτι ειναι το ξυνομηλο,εχει χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη.Γενικα ολα τα φρουτα μπορουμε να τα τρωμε απλα πρεπει να υπολογιζουμε τις θερμιδες τους και τον υδατανθρακα που εχουν.

Αυτα που πρεπει να προσεχουμε περισσοτερο ειναι τα συκα,τις μπανανες και τα σταφυλια.

Καλυτερη ωρα ειναι το πρωι!

vAnY
02-09-10, 17:54
psonara δεν μετραω θερμιδες αλλα ουτε και τρωω σωνι και καλα καθε μερα γλυκο απλα τροπος του λεγειν ειπα καθε μερα, εννοωντας οτι δεν θα εχω τυψεις αμα φαω 4 φορες/εβδομαδα ενα γλυκο οταν βεβαια προσεχω στα υπολοιπα γευματα της ημερας, εφοσον γυμναζομαι 5-6 φορες την εβδομαδα και στις 5 θα εχω αεροβια.:)

παν μετρον αριστον.

psonara
02-09-10, 17:58
psonara δεν μετραω θερμιδες αλλα ουτε και τρωω σωνι και καλα καθε μερα γλυκο απλα τροπος του λεγειν ειπα καθε μερα, εννοωντας οτι δεν θα εχω τυψεις αμα φαω 4 φορες/εβδομαδα ενα γλυκο οταν βεβαια προσεχω στα υπολοιπα γευματα της ημερας, εφοσον γυμναζομαι 5-6 φορες την εβδομαδα και στις 5 θα εχω αεροβια.:)

παν μετρον αριστον.
συμφωνω μαζι σου.βασικα κι εγω προσπαθω μεσα στην εβδομαδα να εχω μια ισορροπημενη διατροφη αλλα μια μερα πεφτω στα γλυκα δυστυχως.ποση ωρα κανεις αεροβια και ποση ωρα βαρη?

vAnY
02-09-10, 18:08
επειδη μου αρεσει το τρεξιμο κανω μια ωρα καθε φορα...
Βαρη πλεον κανω 4 φορες την εβδομαδα, 30-45 λεπτα.
Αλλα 30 λεπτα να κανεις οπωσδιποτε εαν θελεις να κανεις αεροβια... αποψη μου βεβαια.;)
Αφου εχεις ισσοροπημενη διατροφη ολη την εβδομαδα αμα μια μερα πεσεις με τα μουτρα στα γλυκα δεν νομιζω να χαθηκε ο κοσμος... απολαυση ειναι κι αυτη στο κατω κατω.. απλα καταχρηση να μη γινεται:P

psonara
02-09-10, 18:14
επειδη μου αρεσει το τρεξιμο κανω μια ωρα καθε φορα...
Βαρη πλεον κανω 4 φορες την εβδομαδα, 30-45 λεπτα.
Αλλα 30 λεπτα να κανεις οπωσδιποτε εαν θελεις να κανεις αεροβια... αποψη μου βεβαια.;)
Αφου εχεις ισσοροπημενη διατροφη ολη την εβδομαδα αμα μια μερα πεσεις με τα μουτρα στα γλυκα δεν νομιζω να χαθηκε ο κοσμος... απολαυση ειναι κι αυτη στο κατω κατω.. απλα καταχρηση να μη γινεται:P
βασικα εχεις αψογους κοιλιακους απ'οσο βλεπω στη φωτο!μπραβο.ετσι προσπαθω κι εγω αλλα τιποτα!θελω να αυξησω λιγο τη μυικη μου μαζα αλλα να μην παρω βαρος και να χασω λιπος αλλα δυσκολο.για βραδυ τι τρως αν επιτρεπεται?

ledis
02-09-10, 18:35
σε περιοδο ογκου πριν τον υπνο παιρνω τροφες με υδατανθρακα η καλυτερα οχι?
γιατι εχω ακουσει πως γενικα πριν τον υπνο δεν πρεπει

giannis64
02-09-10, 18:36
σωστα εχεις ακουσει!
το πολυ πολυ καμια σαλατα πρασινη!!

vAnY
02-09-10, 18:38
Βασικα να μη φοβασαι να παιζεις με τα βαρια βαρακια στις ασκησεις σου, οπως κανουν οι περισσοτερες γυναικες επειδη νομιζουν οτι θα γινουν σαν τον Σβαρτζενεγκερ ετσι και πιασουν ενα 8κιλο η 10κιλο αλτηρα....:thumbup:
Το βραδυ να προσπαθεις να αποφευγεις υδατανθρακες, αμα θελεις ως τελευταιο γευμα ενα γιαουρτι 2% με λιγα αμυγδαλα, αμα θες να εισαι πολυ αυστηρη.. αλλιως κατι υγιεινο τυπου κοτοπουλο σχαρας με βραστα λαχανικα, η τονοσαλατα... παντως μικροτερη ποσοτητα απο το μεσημεριανο σου.;)

KeyserSoze
02-09-10, 22:05
Eσυ προφανως το κανεις γιατι σου αρεσει η αεροβια.Εμενα οπως και για τους περισσοτερους εδω απ οτι φανταζομαι,δεν ειναι κι οτι καλυτερο και προσωπικα εγω προτιμω να μη φαω γλυκο απο το να τρεχω για να το καψω.

Η εστω,προτιμω να τρεχω και να ξερω οτι καιω κυριως λιπος απ το να τρεχω το πρωτο 20λεπτο για το γλυκο.

Ρε φιλος, επειδη πηγαινα να ανοιξω θεμα στα 'Προγραμματα' αλλα νομιζω εχουμε πιασει κουβεντα που με ενδιαφερει

Οταν λεμε cardio και αεροβια για καψιμο λιπους τι ακριβως πιανουμε?
Ρωταω γιατι θελω να ειμαι σαφεις στις ενεργειες μου.
Συνεχιζω τις προπονησεις με βαρη κανονικα, απλα εχω μπει σε Low carb διαιτα και σκεφτομαι τι προγραμμα να ακολουθησω σαν cardio. Προς το παρον κανω διαδρομο 25' στο 60% μου με κλιση

Που κολλανε αυτα που λεω με διατροφη θα μου πεις. Κολλανε αποτι καταλαβαινω σε αυτο που συζητατε, στο ποσο η διατροφη επηρεαζει το ειδος της αεροβιας

Πραγματικα προσεχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τη διατροφη μου, γλυκα, αναψυκτικα και τετοια ποτε ή σχεδον ποτε, ουτε την free day μου, αντε 1 φορα το μηνα, πολυ προσοχη στις ποσοτητες υδατανθρακων και στην ποιοτητα των λιπαρων και αρκετες πρωτεινες. Σκεφτομαι λοιπον οτι αν εγραφα για 25' τρεξιμο θα μου λεγατε "τι να σου κανει, κανε 1 ωρα και μετα ποδηλατο" και τετοια αλλα οπως τα διαβαζω δλδ νομιζω οτι ειμαι καλα, εσεις τι λετε?

ΥΓ. Λογω καπνισματος-μεχρι προσφατα-τα 25' μετα τα βαρη ειναι limit για μενα ετσι?Δηλαδη αυτη τη στιγμη να μου πεις τρεξε μια 1 ωρα απλα δεν παιζει

SepTum
02-09-10, 22:34
Εχω 2 αποριες σχετικα με τη διατροφη ογκου.
1)Για ακομα και στον ογκο προτιμαμε προιοντα με χαμηλα λιπαρα(τυρια ,γιαουρτια ,κρεατα κλπ) αλλα κοιταμε να παρουμε τα λιπαρα αυτα απο αλλες τροφες(λαδι,ξηρους καρπους κλπ)?Τα πρωτα ειναι κακα λιπαρα που θα γινουν παχος ενω τα δευτερα οχι?
2)Εχω θερμιδες συντηρησης 2800~ οποτε για ογκο πρεπει να παιξω κοντα στις 3100.
Με 30% πρωτεινη(που ειναι χαμηλο ποσοστο)=900θερμιδες 45 υδατανθρακα=1350θερμιδες και 25 λιπη=750 θερμιδες και γνωριζοντας οτι 1γρ πρωτεινης και υδατανθρακα ειναι 4 θερμιδες και 1 γρ λιπους ειναι 9 εχουμε:225γρ πρωτεινης,400 απο υδατανθρακες και 85 απο λιπη.Και ρωτω:για 70 κιλα που ειμαι δεν ειναι πολυ η πρωτεινη?Ειναι πανω απο 3γρ ανα kg.Γενικα στεκουν τα νουμερα?Αν ειναι να ριξω την πρωτεινη δεν θα ειναι πολυ αν ο υδατανθρακας πλησιασει τα 500γρ?Αυτα τα λιγα...

Eddie
02-09-10, 22:47
Ρε φιλος, επειδη πηγαινα να ανοιξω θεμα στα 'Προγραμματα' αλλα νομιζω εχουμε πιασει κουβεντα που με ενδιαφερει

Οταν λεμε cardio και αεροβια για καψιμο λιπους τι ακριβως πιανουμε?
Ρωταω γιατι θελω να ειμαι σαφεις στις ενεργειες μου.
Συνεχιζω τις προπονησεις με βαρη κανονικα, απλα εχω μπει σε Low carb διαιτα και σκεφτομαι τι προγραμμα να ακολουθησω σαν cardio. Προς το παρον κανω διαδρομο 25' στο 60% μου με κλιση

Που κολλανε αυτα που λεω με διατροφη θα μου πεις. Κολλανε αποτι καταλαβαινω σε αυτο που συζητατε, στο ποσο η διατροφη επηρεαζει το ειδος της αεροβιας

Πραγματικα προσεχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τη διατροφη μου, γλυκα, αναψυκτικα και τετοια ποτε ή σχεδον ποτε, ουτε την free day μου, αντε 1 φορα το μηνα, πολυ προσοχη στις ποσοτητες υδατανθρακων και στην ποιοτητα των λιπαρων και αρκετες πρωτεινες. Σκεφτομαι λοιπον οτι αν εγραφα για 25' τρεξιμο θα μου λεγατε "τι να σου κανει, κανε 1 ωρα και μετα ποδηλατο" και τετοια αλλα οπως τα διαβαζω δλδ νομιζω οτι ειμαι καλα, εσεις τι λετε?

ΥΓ. Λογω καπνισματος-μεχρι προσφατα-τα 25' μετα τα βαρη ειναι limit για μενα ετσι?Δηλαδη αυτη τη στιγμη να μου πεις τρεξε μια 1 ωρα απλα δεν παιζει

Μια χαρα ειναι τα 25!!Απλα να εχεις το νου σου και να μην ξεπερνας τους 140 βαρια 150 παλμους.

Εγω ολο τον καιρο μιση ωρα εκανα.Αν δεις οτι κανεις και δε χανεις,προσπαθεις να αυξησεις το χρονο.Αν δε μπορεις προσθετεις μια μερα αεροβιο ακομα.

Montews
03-09-10, 02:12
Παιδια 2 συντομες ερωτησεις.

Εχω δει σε πολλες διατροφες να εμφανιζεται το τοστ με γαλοπουλα:

1)Πρεπει να το τρωμε αψητο η' οχι?

2)Τυρι και βιταμ κανει να βαζουμε?

Devil
03-09-10, 04:44
Παιδια 2 συντομες ερωτησεις.

Εχω δει σε πολλες διατροφες να εμφανιζεται το τοστ με γαλοπουλα:

1)Πρεπει να το τρωμε αψητο η' οχι?

2)Τυρι και βιταμ κανει να βαζουμε?

αψητο η ψημενο δεν κανει μεγαλη διαφορα

τυρι ναι απλα τσεκαρε τα λιπαρα του

το βιταμ δεν μ αρεσει προσωπικα δεν θα το χρεισιμοποιουσα

psonara
03-09-10, 16:54
για βραδυ devil κανει το τοστ με γαλοπουλα χωρις βιταμ και τυρι?ρωταω για τον υδατανθρακα του ψωμιου

Eddie
03-09-10, 16:59
για βραδυ devil κανει το τοστ με γαλοπουλα χωρις βιταμ και τυρι?ρωταω για τον υδατανθρακα του ψωμιου

Αν κανεις ογκο,επιτρεπεται.

Αν θελεις να γραμμωσεις η να μεινεις στα κιλα σου,ξεχνας το ψωμι και βαζεις ποιοτικους υδατανθρακες οπως επισης μετα το απογευμα δεν τρως αμυλουχους υδατ αλλα ινωδεις κατα προτιμηση.

psonara
03-09-10, 17:26
Αν κανεις ογκο,επιτρεπεται.

Αν θελεις να γραμμωσεις η να μεινεις στα κιλα σου,ξεχνας το ψωμι και βαζεις ποιοτικους υδατανθρακες οπως επισης μετα το απογευμα δεν τρως αμυλουχους υδατ αλλα ινωδεις κατα προτιμηση.
σ'ευχαριστω eddie.βασικα εγω θελω να διατηρησω τα κιλα μου και καμια φορα για βραδυ κανω τοστ ολικης με λιγο ψητο κοτοπουλο.ειναι πολυ κακο αυτο?βασικα δεν εχω δει διαφορα στη ζυγαρια.

nasta
03-09-10, 17:27
Εχω 2 αποριες σχετικα με τη διατροφη ογκου.
1)Για ακομα και στον ογκο προτιμαμε προιοντα με χαμηλα λιπαρα(τυρια ,γιαουρτια ,κρεατα κλπ) αλλα κοιταμε να παρουμε τα λιπαρα αυτα απο αλλες τροφες(λαδι,ξηρους καρπους κλπ)?Τα πρωτα ειναι κακα λιπαρα που θα γινουν παχος ενω τα δευτερα οχι?
2)Εχω θερμιδες συντηρησης 2800~ οποτε για ογκο πρεπει να παιξω κοντα στις 3100.
Με 30% πρωτεινη(που ειναι χαμηλο ποσοστο)=900θερμιδες 45 υδατανθρακα=1350θερμιδες και 25 λιπη=750 θερμιδες και γνωριζοντας οτι 1γρ πρωτεινης και υδατανθρακα ειναι 4 θερμιδες και 1 γρ λιπους ειναι 9 εχουμε:225γρ πρωτεινης,400 απο υδατανθρακες και 85 απο λιπη.Και ρωτω:για 70 κιλα που ειμαι δεν ειναι πολυ η πρωτεινη?Ειναι πανω απο 3γρ ανα kg.Γενικα στεκουν τα νουμερα?Αν ειναι να ριξω την πρωτεινη δεν θα ειναι πολυ αν ο υδατανθρακας πλησιασει τα 500γρ?Αυτα τα λιγα...

Σχετικά με το πρώτο ερώτημα, αποφεύγουμε τα κορεσμένα λιπαρα που είναι κατά κύριο λόγο τα ζωικά. Στα ξηροκάρπια και το λάδι τα λίπη είναι μονοακόρεστα και πολυακόρεστα και για αυτό τα προτιμάμε.
Σχετικά με τα γραμμάρια πρωτείνης, όχι δεν είναι πολλά για διατροφή 3100 θερμίδες (αν και δεν μου βγαίνουν ακριβώς τα νούμερα όπως τα γράφεις). Εκείνο που μου προκαλεί εντύπωση είναι πως είσαι 70 κιλά και έχεις θερμιδικές ανάγκες 3100. Εκτός και αν έχεις πολύ σκληρή δραστηριότητα όλη τη μέρα, οπότε δεν έχεις πρόβλημα με τα 3γρ πρωτείνης ανα κιλό.

arisfwtis
03-09-10, 17:28
αμα δν βλεπεις διαφορα στον καθρεφτη κομπλε εισαι
τα στανταρ του καθενα ειναι διαφορετικα:thumbup:

Eddie
03-09-10, 17:36
σ'ευχαριστω eddie.βασικα εγω θελω να διατηρησω τα κιλα μου και καμια φορα για βραδυ κανω τοστ ολικης με λιγο ψητο κοτοπουλο.ειναι πολυ κακο αυτο?βασικα δεν εχω δει διαφορα στη ζυγαρια.

Νταξει,αλλο το καμια φορα,αλλο το καθε μερα και αλλο το καθολου.Δε νομιζω να εχεις προβλημα,συνεχισε το και αν δεις οτι αρχιζεις και βαζεις κοψε τα ψωμια.

psonara
03-09-10, 17:37
αμα δν βλεπεις διαφορα στον καθρευτη κομπλε εισαι
τα στανταρ του καθενα ειναι διαφορετικα:thumbup:
arifwti σεμενα απαντησες?βασικα θελω να κανω και μια ερωτηση ασχετη.αν για σαλατα το μεσημερι καποιες φορες αντι για μαρουλι βαλω μεγειρεμενα λαχανικα μονο με ντοματα χωρις λαδι (μελιτζανες,μπαμιες) κανει?

psonara
03-09-10, 17:40
Νταξει,αλλο το καμια φορα,αλλο το καθε μερα και αλλο το καθολου.Δε νομιζω να εχεις προβλημα,συνεχισε το και αν δεις οτι αρχιζεις και βαζεις κοψε τα ψωμια.
οκ eddie.σ'ευχαριστω.αυτο θα κανω.δεν θα το κανω συνεχεια.μπορει και να το βαλω μερικες φορες σαν πρωινο,αλλα για βραδυ ακομα δεν ξερω τι θα ειναι καλυτερο.

arisfwtis
03-09-10, 17:43
ναι σε σενα πηγαινε:green:
προσωπικα δν ζυγιζομαι πολυ γιατι σε ζυγαρια
απο τον καθρεφτη προσπαθω να βγαζω ακρη

βραστα λαχανακια βρυξελλων πωωωωωωωω κολαση
τι μου τα θυμησες

psonara
03-09-10, 17:48
ναι σε σενα πηγαινε:green:
προσωπικα δν ζυγιζομαι πολυ γιατι σε ζυγαρια
απο τον καθρεφτη προσπαθω να βγαζω ακρη

βραστα λαχανακια βρυξελλων πωωωωωωωω κολαση
τι μου τα θυμησες
ναι δικιο εχεις για τη ζυγαρια απλα προσπαθω να ειμαι ακριβης!δηλαδη για βραστες μπαμιες η' μελιτζανες με ντοματα μονο για σαλατα το μεσημερι κανει?μαζι και η πρωτεινη και ο υδατανθρακας παντα.τι λες?

eri_87
03-09-10, 19:03
δηλαδη για βραστες μπαμιες η' μελιτζανες με ντοματα μονο για σαλατα το μεσημερι κανει?μαζι και η πρωτεινη και ο υδατανθρακας παντα.τι λες?

Είναι οκ αυτό που λες για σαλάτα, αλλά σε αυτή τη περίπτωση θα βγάλεις τον υδ/κα! Παίρνεις αρκετό υδ/κα από τη σαλάτα αυτή και δε χρειάζεσαι επιπλέον...;)

SepTum
04-09-10, 05:35
Σχετικά με το πρώτο ερώτημα, αποφεύγουμε τα κορεσμένα λιπαρα που είναι κατά κύριο λόγο τα ζωικά. Στα ξηροκάρπια και το λάδι τα λίπη είναι μονοακόρεστα και πολυακόρεστα και για αυτό τα προτιμάμε.
Σχετικά με τα γραμμάρια πρωτείνης, όχι δεν είναι πολλά για διατροφή 3100 θερμίδες (αν και δεν μου βγαίνουν ακριβώς τα νούμερα όπως τα γράφεις). Εκείνο που μου προκαλεί εντύπωση είναι πως είσαι 70 κιλά και έχεις θερμιδικές ανάγκες 3100. Εκτός και αν έχεις πολύ σκληρή δραστηριότητα όλη τη μέρα, οπότε δεν έχεις πρόβλημα με τα 3γρ πρωτείνης ανα κιλό.
Φιλε μου ειμαι 177 70 κιλα και τοσα μου βγαινουν.Μιλαω για ογκο παντα ,συντηρησης ειναι γυρω στα 2800.Απλα πραγματικα εχω μπερδευτει με την πρωτεινη γιατι παντου λενε οτι επιστημονικα χρειαζεται γυρω στα 1,5γρ ανα κιλο.Aν δεις αυτο το σιτε http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=121703981 στο κομματι πρωτεινη παροτι λεει οτι οι ερευνες λενε 1,5γρ ανα κιλο αυτοι προτεινουν πολυ παραπανω και μαλιστα λενε οτι δεν εχουν στοιχεια να το στηριξουν...;/

psonara
04-09-10, 12:43
Είναι οκ αυτό που λες για σαλάτα, αλλά σε αυτή τη περίπτωση θα βγάλεις τον υδ/κα! Παίρνεις αρκετό υδ/κα από τη σαλάτα αυτή και δε χρειάζεσαι επιπλέον...;)
σ'ευχαριστω eri.μηπως ξερεις ποσο υδατανθρακα πρεπει να παιρνουμε την ημερα?η' γενικα τις αναλογιες πρωτεινων και λιπων,γιατι εχω μπερδευτει με τα αρθρα που εχω διαβασει?ακολουθεις ακομα τη διατροφη που σου εδωσε η Κωνσταντινα?

nasta
04-09-10, 12:50
Φιλε μου ειμαι 177 70 κιλα και τοσα μου βγαινουν.Μιλαω για ογκο παντα ,συντηρησης ειναι γυρω στα 2800.Απλα πραγματικα εχω μπερδευτει με την πρωτεινη γιατι παντου λενε οτι επιστημονικα χρειαζεται γυρω στα 1,5γρ ανα κιλο.Aν δεις αυτο το σιτε http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=121703981 στο κομματι πρωτεινη παροτι λεει οτι οι ερευνες λενε 1,5γρ ανα κιλο αυτοι προτεινουν πολυ παραπανω και μαλιστα λενε οτι δεν εχουν στοιχεια να το στηριξουν...;/

ΟΚ, αυτό σημαίνει οτι έχεις έντονη δραστηριότητα στην ημέρα. Από ότι έχω δει, οι περισσότερες διατροφές προτείνουν πρωτείνη στο 30% και μετά παίζουν με λίπη και υδατάνθρακες. Δηλαδή αν έχεις θερμιδικές ανάγκες 3100 τότε 225 γρ πρωτείνης είναι οκ.
Θα ελεγα να ρίξεις και μια ματιά εδώ (http://metavolismos.com/?p=704) και εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=720)

eri_87
04-09-10, 20:14
σ'ευχαριστω eri.μηπως ξερεις ποσο υδατανθρακα πρεπει να παιρνουμε την ημερα?η' γενικα τις αναλογιες πρωτεινων και λιπων,γιατι εχω μπερδευτει με τα αρθρα που εχω διαβασει?ακολουθεις ακομα τη διατροφη που σου εδωσε η Κωνσταντινα?

Τον υδ/κα θα τον κρίνεις ανάλογα τις ανάγκες σου! Όταν επιστρέψει η Κων/να θα σε αναλάβει κι εσένα...:green: Κάνε λίγο υπομονή!
Εγώ ακολούθησα τη διατροφή της Κων/νας για 2μήνες, είδα πολύ καλό αποτέλεσμα,αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να τη συνεχίσω:(. Δεν είμαι στη φάση τώρα να κάνω αυστηρή διατροφή! :turtle:

FoTiS3
05-09-10, 02:55
ποια η διαφορα των μονοακορεστων με των πολυακορεστων λιπαρων οξεων???τα φωτα σας λιγο αν μπορειτε...και τα ωμεγα λιπαρα τι ειναι??πολυακορεστα??

Devil
05-09-10, 09:15
ποια η διαφορα των μονοακορεστων με των πολυακορεστων λιπαρων οξεων???τα φωτα σας λιγο αν μπορειτε...και τα ωμεγα λιπαρα τι ειναι??πολυακορεστα??

ναι πολυακορεστα ειναι

η σιαφορα αναμεσα στα 2 ειναι οτι τα μονοακορεστα εχουν 1 διπλο δεσμο C=C ενω τα πολυακορεστα παραπανω... lol δεν νομιζω οτι σε ενδιαφερει αυτο...:green:

απο τα πολυακορεστα αυτ:green: που χρειαζεσαι ειναι τα Ω3
ενω με τα μονοακορεστα εισαι καλημενος με το ελαιολαδο

psonara
05-09-10, 10:26
Τον υδ/κα θα τον κρίνεις ανάλογα τις ανάγκες σου! Όταν επιστρέψει η Κων/να θα σε αναλάβει κι εσένα...:green: Κάνε λίγο υπομονή!
Εγώ ακολούθησα τη διατροφή της Κων/νας για 2μήνες, είδα πολύ καλό αποτέλεσμα,αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να τη συνεχίσω:(. Δεν είμαι στη φάση τώρα να κάνω αυστηρή διατροφή! :turtle:
σ'ευχαριστω eri.ναι ανυπομονω να με αναλαβει και μενα η Κωνσταντινα.καλα κι εγω αυστηρη διατροφη δεν μπορω να την ακολουθησω για πολυ καιρο.παντα μεσα στην εβδομαδα τουλαχιστον μια μερα σαβουριαζω τα παντα,αλλα τουλαχιστον θα ηθελα να προσπαθησω.

eMPe
05-09-10, 13:19
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω, Α) ποιά είναι η γνώμη σας γενικά για τις κετογονικές δίαιτες και αν επηρεάζουν αρνητικά την υγεία (btw σε μένα λειτουργούν) και Β) τελικά στο μεταπροπονητικό μπαίνει υδατάνθρακας ή όχι: (οι απόψεις διίστανται)...
Ευχαριστώ!

beefmeup
05-09-10, 13:22
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω, Α) ποιά είναι η γνώμη σας γενικά για τις κετογονικές δίαιτες και αν επηρεάζουν αρνητικά την υγεία (btw σε μένα λειτουργούν) και Β) τελικά στο μεταπροπονητικό μπαίνει υδατάνθρακας ή όχι: (οι απόψεις διίστανται)...
Ευχαριστώ!

οταν λες κετογονικη,ποσους υ/ες περνεις εσυ τη μερα ας πουμε?
ακομα κ μεσα σε κετο διαιτα οι υ/ες ειδικα στο μεταπροπο επιβαλονται.η το πρωι.
αν παρεις υ/ες οταν εισαι σε κετο διαιτα οι καλυτεροι χρονοι ειναι αυτοι.

μακροπροθεσμα δεν κανουν καλο..ειναι για μικρα χρονικα διαστηματα.
φτανεις τους στοχους σου κ μετα ισσοροπεις παλι την διατροφη σου.

eMPe
05-09-10, 13:27
ας πούμε, ότι παίρνω το πολύ όσα γραμμάρια θα μου δώσουν τα 3-4 σκουπς της πρωτείνης, που θα πιω ανα μέρα... και καμμία αλλη πηγη... όλα τα υπόλοιπα είναι κρέας και λίπη...

και στο μεταπροπονητικό, ποσους υδ/ες, ώστε να μην χαλάσει η δίαιτα????????

arisfwtis
05-09-10, 13:29
σαλατες δν τρως καθολου?

beefmeup
05-09-10, 13:30
ας πούμε, ότι παίρνω το πολύ όσα γραμμάρια θα μου δώσουν τα 3-4 σκουπς της πρωτείνης,.

αν περνεις μια ισολατε η whey(blend),που ουσιατικα εχουν τπτ απο υ/ες,μπορεις να βαλεις λιγο waxy maze στο μετα προπο σου.η το πρωι.
δεν εχει το ιδιο impact στην ινσουλινη οσο οι αλλοι υ/ες.

η κατι σε βρωμη αλεσμενη μαζι με το σεηκ σου κ εισαι οκ.

eMPe
05-09-10, 13:32
σαλατες δν τρως καθολου?

Μόνο κολοκυθάκια βραστα, και αυτά αν...

eMPe
05-09-10, 13:33
αν περνεις μια ισολατε η whey(blend),που ουσιατικα εχουν τπτ απο υ/ες,μπορεις να βαλεις λιγο waxy maze στο μετα προπο σου.η το πρωι.
δεν εχει το ιδιο impact στην ινσουλινη οσο οι αλλοι υ/ες.

η κατι σε βρωμη αλεσμενη μαζι με το σεηκ σου κ εισαι οκ.

Να 'σαι καλά, για τις απαντήσεις... ευχαριστώ...!!!

noz1989
05-09-10, 14:09
οταν λες κετογονικη,ποσους υ/ες περνεις εσυ τη μερα ας πουμε?
ακομα κ μεσα σε κετο διαιτα οι υ/ες ειδικα στο μεταπροπο επιβαλονται.η το πρωι.
αν παρεις υ/ες οταν εισαι σε κετο διαιτα οι καλυτεροι χρονοι ειναι αυτοι.

μακροπροθεσμα δεν κανουν καλο..ειναι για μικρα χρονικα διαστηματα.
φτανεις τους στοχους σου κ μετα ισσοροπεις παλι την διατροφη σου.

αυτο που λες γινεται στις targetet keto diets!

Στις πιο συνηθισμενες πχ cyclical υδατ βαζεις μονο για refeed 1 24ωρο την εβδομαδα!

beefmeup
05-09-10, 14:18
αυτο που λες γινεται στις targetet keto diets!

Στις πιο συνηθισμενες πχ cyclical υδατ βαζεις μονο για refeed 1 24ωρο την εβδομαδα!

ο ανθρωπος αθλειτε δεν κανει απλα μια κετο διαιτα,οπως καποιος που απλα θελει να χασει λιπος..;)

στις κυκλικες που λες για ββντερ,μεχρι 30 γρ υ/α ανα μερα προβλεπεται.κ το ρεφηντ μπορει να γινει κ για 2 μερες οχι μονο μια.

noz1989
05-09-10, 14:33
ο ανθρωπος αθλειτε δεν κανει απλα μια κετο διαιτα,οπως καποιος που απλα θελει να χασει λιπος..;)

στις κυκλικες που λες για ββντερ,μεχρι 30 γρ υ/α ανα μερα προβλεπεται.κ το ρεφηντ μπορει να γινει κ για 2 μερες οχι μονο μια.

βρε ναι συμφωνω.. και εγω αυτο πιστευω οτι οι ckd δεν ειναι για αθλητες, αλλα οι tkd!

καλα στις κετο θες δεν θες, 20-30γρ υδατ θα τα μαζεψεις...

απλα επειδη ειπες οτι επιβαλονται οι υδατ, ειπα οτι στις ckd δεν ειναι απαραιτητοι!

Τεσπα!:toast:

bandicoot
05-09-10, 22:26
Παιδια επειδή με εχουν μπερδεψει...στεγνωμα κανουμε αφοτου χασουμε ολο το λιπος η με το στεγνωμα θα φυγει?? :/ :/

Devil
06-09-10, 00:33
στεγνωμα για τα ρουχα, διαιτα για το λιπος ;)

KeyserSoze
06-09-10, 02:10
Να ρωτησω, σε περιπτωση που δουμε προς το τελος της μερας οτι δεν εχουμε καλυψει τις αναγκες μας, τρωμε με το ζορι ή το αφηνουμε?

Πχ μου εχει τυχει λογω υποχρεωσεων αυτη την εβδομαδα 2 φορες να μην φαω τις ποσοτητες πρωτεινων και λιπαρων που θελω μεχρι το βραδυ, με αποτελεσμα και λιγοτερες απο τις θερμιδες μου να λαμβανω (παιρνω γυρω στις 3000 αυτη την περιοδο και ας πουμε αυτες τις 2 μερες πηρα 2200) και το ποσοστο των υδατανθρακων ηταν ανεβασμενο πχ το 45% των θερμιδων ηταν απο υδατανθρακες ενώ κάνω low carb με υδατανθρακες στο 30%

Απο την αλλη σκεφτομαι, δλδ τι να κανω, να φαω 2 τονους και μια σαλατα ενω σε 10' θα πεσω για υπνο? Χαζομαρα δεν ειναι?

Τι κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις?

Ramrod
06-09-10, 02:14
Απο την αλλη σκεφτομαι, δλδ τι να κανω, να φαω 2 τονους και μια σαλατα ενω σε 10' θα πεσω για υπνο? Χαζομαρα δεν ειναι?


γιατί όχι? δε βλέπω κάποιον λόγο να μη φας τόνο με σαλάτα πριν τον ύπνο...

γενικά να ξέρεις πως ο οργανισμός δεν απορροφά όσα θρεπτικά συστατικά θέλουμε....φάε ένα καλό πλήρες γευμα κ πέσε για ύπνο...είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις.

KeyserSoze
06-09-10, 02:18
γιατί όχι? δε βλέπω κάποιον λόγο να μη φας τόνο με σαλάτα πριν τον ύπνο...

γενικά να ξέρεις πως ο οργανισμός δεν απορροφά όσα θρεπτικά συστατικά θέλουμε....φάε ένα καλό πλήρες γευμα κ πέσε για ύπνο...είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις.

Ξερω γω ρε μαν, καπως διαισθητικα μου φαινεται οτι αντι πχ για το γιαουρτακι μου με τα αμυγδαλα, χτυπησω πληρες γευμα μηπως αποθηκευτει σε λιπος ευκολοτερα αν πεσω καπακια για υπνο

KATERINI 144
06-09-10, 09:40
αν φας σαλατα με τονο η κοτοπουλο δεν υπαρχει προβλημα, το θεμα ειναι να μην εχεις εξτρα υδατανθρακα, ρύζι-πατάτα στο τελευταίο γεύμα.

clicky
06-09-10, 20:55
Η μουσταρδα κανει κακο για χασιμο λιπους?

Devil
07-09-10, 00:56
Η μουσταρδα κανει κακο για χασιμο λιπους?

οχι

ειναι το μοναδικο που εχει λιγοτερες θερμιδες απο αυτες τις αηδιες...:green:

SepTum
07-09-10, 03:54
Γαλα 1,5% 1,5 λιτρο τη μερα θα βοηθησει για ογκο.Το βλεπω σαν ευκολες θερμιδες αλλα απο αρνητικα?

geo28
07-09-10, 11:45
Μια ερωτηση:για να υπολογησουμε τον αριθμο της πρωτεινης σε μια διατροφη,μετραμε και τις πρωτεινες που περνουμε απο ρυζια,δημιτριακα και γενικα απ ολα τα φαγητα που τρωμε μες τη μερα ή μονο απ τις καθαυτο πηγες πρωτεινης(κρεατα,αυγα.whey κλπ)..?

arisfwtis
07-09-10, 11:50
εγω τα μετραω απο ολα τα τροφιμα

stamthedrum
07-09-10, 11:57
Μια ερωτηση:για να υπολογησουμε τον αριθμο της πρωτεινης σε μια διατροφη,μετραμε και τις πρωτεινες που περνουμε απο ρυζια,δημιτριακα και γενικα απ ολα τα φαγητα που τρωμε μες τη μερα ή μονο απ τις καθαυτο πηγες πρωτεινης(κρεατα,αυγα.whey κλπ)..?

Για το 2γρ πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικό βάρους μετράς μόνο τις ζωικές πρωτεΐνες (γαλακτοκομικά, κρέατα, ψάρια, αυγά, συμπληρώματα). Τις πρωτεΐνες από δημητριακά, ρύζι, λαχανικά κλπ. τις υπολογίζεις μόνο και μόνο επειδή έχουν θερμίδες.

geo28
07-09-10, 12:05
δηλαδη για να δεις ποσες φορες περνεις το βαρος σου σε πρωτεινη υπολογηζεις μονο τις πηγες πρωτεινης,οκ..:toast:

sogoku
07-09-10, 12:10
δηλαδη για να δεις ποσες φορες περνεις το βαρος σου σε πρωτεινη υπολογηζεις μονο τις πηγες πρωτεινης,οκ..:toast:



Τις πληρεις πρωτεινες οπως σου ειπε ο στα ,που ειναι υψηλης βοιολογικης αξιας.Οχι απο οσπρια μανιταρια πχ εκτος και αν εισαι χορτοφαγος.....

noz1989
07-09-10, 12:45
Τις υπολογιζουμε ΟΛΕΣ!

geo28
07-09-10, 12:58
Τις υπολογιζουμε ΟΛΕΣ!

αν ειναι ετσι,τοτε ολοι περνουμε τουλ 3χβαρος μας σε πρωτεινη?:unsure:

noz1989
07-09-10, 13:00
Αναλογα τον υδατ που εχει ο καθενας...

Εγω θα σου πω το αλλο, μειωσε την πρωτεινη στο 1,5/kg για 1 μηνα και αναπληρωσε τις χαμενς θερμιδες με λιπαρα και υδατ. Και πες μου αν θα δεις διαφορα στο σωμα σου..

Ramrod
07-09-10, 13:10
Τις υπολογιζουμε ΟΛΕΣ!

+1

Γιατί δε τις μετράτε όλες οι υπόλοιποι? Οι φυτικές πρωτεϊνες δεν έχουν αμινοξέα? Απλά δεν περιέχουν όλα τα αμινοξέα που έχουν οι ζωικές αλλά απο τη στιγμή που τρώμε μαζί και κρέας το προφιλ αμινοξέων συμπληρώνεται.

SepTum
07-09-10, 14:59
Οταν λεμε ας πουμε οτι 100γρ πατατες βραστες εχουν 2γρ πρωτεινης 14,5γρ υδατανθρακα και 0,1γρ λιπος απομενουν καμποσα γραμμαρια για να συμπληρωθουν τα 100.Αυτα τι ειναι και τα μετραμε καπως?(παιζουν ρολο η τα αγνοουμε?)

Eddie
07-09-10, 15:05
Εγω παιδια δεν τις υπολογιζω!!Μελημα μου ειναι να φτανω τα 230-250γρ ζωικης!Απο κει και περα ας φτασει και 500 στο συνολο..

sogoku
07-09-10, 15:28
Αναλογα τον υδατ που εχει ο καθενας...

Εγω θα σου πω το αλλο, μειωσε την πρωτεινη στο 1,5/kg για 1 μηνα και αναπληρωσε τις χαμενς θερμιδες με λιπαρα και υδατ. Και πες μου αν θα δεις διαφορα στο σωμα σου..



Τι εννοεις φιλος?Για που αποσκοπει αυτο?

noz1989
07-09-10, 16:20
Αυτο που θελω να πω, ειναι να μην τρελενομαστε με την πρωτεινη, και οτι χρειαζομαστε πολυ λιγοτερο απο οσο νομιζουμε για να αναπτυχθουμε natural παντα! Στο φαρμακο αλλαζουν τα δεδομενα!

Και επισης, χωρις την υπαρξη ζωικης πρωτεινης, υπαρχουν συνυασμοι φυτικης πρωτεινης που δινουν ολα τα απαραιτητα αμινοξεα!

Andrikos
07-09-10, 16:49
Αυτο που θελω να πω, ειναι να μην τρελενομαστε με την πρωτεινη, και οτι χρειαζομαστε πολυ λιγοτερο απο οσο νομιζουμε για να αναπτυχθουμε natural παντα! Στο φαρμακο αλλαζουν τα δεδομενα!




Πολύ σωστά. Στο φάρμακο όντως αλλάζουν τα δεδομένα αλλά όχι απαραίτητα προς την αύξηση της πρωτείνης ,το αντίθετο, λόγω των ανδρογόνων υπάρχει πολύ πιο αποδοτική ανακύκλωση στα αμινοξέα που κυκλοφορούν στο σώμα - γι' αυτό και δίνουν τεστοστερόνη π.χ σε άτομα με νεφρική ανεπάρκεια που δεν μπορούν να φάνε μεγάλες ποσότητες από πρωτεΐνη.

Devil
07-09-10, 16:57
παιδες μια και σας βρηκα για πειτε καμια γνωμη για protein pulsing και protein refeeding(ναι το εχω ακουσει και αυτο)

γιατι εμενα μ περνανε περιεργα πραγματα απ το μυαλο σε σχεση με τις πρωτεινες που παιρνουμε και γενικα ολη αυτη τη μανια του bb με τις πρωτεινες

Andrikos
07-09-10, 17:49
παιδες μια και σας βρηκα για πειτε καμια γνωμη για protein pulsing και protein refeeding(ναι το εχω ακουσει και αυτο)

γιατι εμενα μ περνανε περιεργα πραγματα απ το μυαλο σε σχεση με τις πρωτεινες που παιρνουμε και γενικα ολη αυτη τη μανια του bb με τις πρωτεινες

Όλα αυτά είναι εκκεντρικότητες που δεν νομίζω ότι έχουν κάποια σημασία σε βάθος χρόνου.

Devil
07-09-10, 18:28
Όλα αυτά είναι εκκεντρικότητες που δεν νομίζω ότι έχουν κάποια σημασία σε βάθος χρόνου.

δεν ξερω....

αν εχω χρονο θα ανοιξω ενα thread να το συζητησουμε, γιατι με τρωει καιρο η περιεργια

psonara
07-09-10, 18:45
παιδια σαν πιο εμπειροι θελω τη γνωμη σας!βασικα δεν θελω να χασω κιλα αλλα ουτε να παρω.θελω ομως με το περασμα του χρονου να κατεβασω λιπος και ν'αυξησω μυικη μαζα,αλλα δεν βιαζομαι.αυτο ειδικα θελει χρονο.προσπαθω να εχω ποιοτικη και καθαρη διατροφη.απλα θελω να ρωτησω αν καποια βραδια που γυρναω απο το γυμναστηριο και μετα απο καμια ωρα και κατι ξαπλωνω ειναι κακο να τρωω γιαουρτι με all bran και ενα αποξηραμενο δαμασκηνο?σορυ αν σας κουρασα!

beefmeup
07-09-10, 18:55
απλα θελω να ρωτησω αν καποια βραδια που γυρναω απο το γυμναστηριο και μετα απο καμια ωρα και κατι ξαπλωνω ειναι κακο να τρωω γιαουρτι με all bran και ενα αποξηραμενο δαμασκηνο?σορυ αν σας κουρασα!

μια χαρα ειναι.γιατι οχι?

Eddie
07-09-10, 19:35
μια χαρα ειναι.γιατι οχι?

Δημητριακα και υδατανθρακας υψηλου γλυκαιμικου πριν τον υπνο?

beefmeup
07-09-10, 22:00
Δημητριακα και υδατανθρακας υψηλου γλυκαιμικου πριν τον υπνο?


γυρναω απο το γυμναστηριο

.

Ramrod
07-09-10, 22:10
.


...μετα απο καμια ωρα και κατι ξαπλωνω...

μετά το γυμναστήριο τι τρως? Στο καπάκι εννοώ...

Mitsen
07-09-10, 22:12
Να ρωτήσω κάτι...
Αγόρασα σήμερα από τα Tesco (αλυσίδα supermarket) Cod liver oil της "SEVEN SEAS" (με Ω3 D+E vitamins και όλα τα σχετικά) σε κάψουλες.
από ποιότητα, τα ίδια είναι πάνω κάτω η όχι?
Είναι αυτά εδώ.
http://ecx.images-amazon.com/images/I/51Z7D0LE2BL._SL500_AA300_.jpg

beefmeup
07-09-10, 22:12
μετά το γυμναστήριο τι τρως? Στο καπάκι εννοώ...


απλα θελω να ρωτησω αν καποια βραδια που γυρναω απο το γυμναστηριο.......ειναι κακο να τρωω γιαουρτι με all bran και ενα αποξηραμενο δαμασκηνο?σορυ αν σας κουρασα!

:turtle::turtle::turtle::turtle:

Ramrod
07-09-10, 23:11
και σου φαίνεται οκ ρε Beef...?!

ioannis1
07-09-10, 23:12
Να ρωτήσω κάτι...
Αγόρασα σήμερα από τα Tesco (αλυσίδα supermarket) Cod liver oil της "SEVEN SEAS" (με Ω3 D+E vitamins και όλα τα σχετικά) σε κάψουλες.
από ποιότητα, τα ίδια είναι πάνω κάτω η όχι?
Είναι αυτά εδώ.
http://ecx.images-amazon.com/images/I/51Z7D0LE2BL._SL500_AA300_.jpg

τα ξερω ειναι πολυ καλα φιλε μου.

Devil
07-09-10, 23:15
και σου φαίνεται οκ ρε Beef...?!

το χρησιμοποιει για ποστ.... αν καταλαβα καλα

beefmeup
07-09-10, 23:24
το χρησιμοποιει για ποστ.... αν καταλαβα καλα

κ γω αυτο καταλαβα..στην προκειμενη φαση κ αφου μεταπροπο δε τρωει μπανανες μελια κλπ,αυτες που γραφει ειναι οι μοναδικες πηγες υ/α..
για μενα το "μεταπροπο",υπερεχει του "1 ωρα πριν τον υπνο"κ δεν νομιζω να λιπωσει με αυτα που λεει.(λιγα ολ μπραν,κ ενα δαμασκηνο??)

απτην αλλη για να λεμε κ ολο το πραμα ως εχει η κοπελα ποσταρε αυτο..


καποια βραδια

που εγω το λαμβανω ως"οχι ολα"..οποτε ειναι μια χαρα..γνωμη μου.

Ramrod
07-09-10, 23:48
Και το γιαούρτι? Αλλά αυτό πάει για τον ύπνο οπότε οκ...:thumbup:

:green:

Mitsen
08-09-10, 00:58
τα ξερω ειναι πολυ καλα φιλε μου.

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη!:toast:

(Επιτέλους μια απάντηση!:green:)

Eddie
08-09-10, 01:18
παιδια σαν πιο εμπειροι θελω τη γνωμη σας!βασικα δεν θελω να χασω κιλα αλλα ουτε να παρω.θελω ομως με το περασμα του χρονου να κατεβασω λιπος και ν'αυξησω μυικη μαζα,αλλα δεν βιαζομαι.αυτο ειδικα θελει χρονο.προσπαθω να εχω ποιοτικη και καθαρη διατροφη.απλα θελω να ρωτησω αν καποια βραδια που γυρναω απο το γυμναστηριο και μετα απο καμια ωρα και κατι ξαπλωνω ειναι κακο να τρωω γιαουρτι με all bran και ενα αποξηραμενο δαμασκηνο?σορυ αν σας κουρασα!


.

Αφου ρε beef λεει 1 ωρα πριν τον υπνο!!

Βρε ψωναρα,διαφωτησε μας λιγο!

Ramrod
08-09-10, 02:13
Αφου ρε beef λεει 1 ωρα πριν τον υπνο!!

Βρε ψωναρα,διαφωτησε μας λιγο!

ήταν ερώτηση κρίσεως αυτή για να μας τεστάρει...

Εγώ ψηφιζω όχι πάντως...βασικά το όλο πλάνο ύπνος μετά το γυμναστήριο δε μου κάθεται καλά...

Devil
08-09-10, 06:00
βασικα ουτε εμενα μ καθεται αλλα αμα δεν εχει αλλη επιλογη δεν μπορει να κανει και κατι αλλο

οχι οτι δεν γινετε χωρις carbs το ποστ

αλλα γενικα ενα γευμα μετα το γυμναστηριο χρειαζετε

μια λυση θα μπορουσε να ηταν ενα shake μετα το γυμναστηριο και μετα κανονικο φαι στο σπιτι με λιγους η' καθολου υδατανθρακες

Ramrod
08-09-10, 10:21
βασικα ουτε εμενα μ καθεται αλλα αμα δεν εχει αλλη επιλογη δεν μπορει να κανει και κατι αλλο

οχι οτι δεν γινετε χωρις carbs το ποστ

αλλα γενικα ενα γευμα μετα το γυμναστηριο χρειαζετε

μια λυση θα μπορουσε να ηταν ενα shake μετα το γυμναστηριο και μετα κανονικο φαι στο σπιτι με λιγους η' καθολου υδατανθρακες

+1

shake και μετά απο μια ώρα φαϊ...σαλάτα με κοτόπουλο ή τόνο...ή και γιαούρτι αλλά μου φαίβεται "λίγο"...

beefmeup
08-09-10, 13:46
psonara την επομενη φορα παρε ενα σκουπ 40gr wms,4gr eaas,4gr bcaa,k 5gr glutamine,k μιση ωρα μετα φαε 100γρ κοτα μαζι με πατατα.

κ μετα πεσε για υπνο,που θες.

psonara
08-09-10, 15:36
psonara την επομενη φορα παρε ενα σκουπ 40gr wms,4gr eaas,4gr bcaa,k 5gr glutamine,k μιση ωρα μετα φαε 100γρ κοτα μαζι με πατατα.

κ μετα πεσε για υπνο,που θες.
βασικα σορυ αλλα δεν ξερω πως να επισυναψω ολα τα μηνυματα σας.σας ευχαριστω αρχικα που μου απαντησατε.απλα για να διαφωτισω λιγο τα πραγματα οπως ειπε και ο eddie ηθελα να μαθω αν για πχ γυρισω απο το γυμναστηριο στις 8.30 με 9 και φαω ενα γιαουρτι με 20 γρ all bran και ενα αποξηραμενο δαμασκηνο η' αντι για all bran ενα κριτσινι 17γρ ολικης και στις 10 ξαπλωσω και κοιμηθω 11 ειναι κακο?τωρα μπορει να ρωταω και βλακειες απλα ηθελα τη γνωμη σας.

Devil
08-09-10, 17:01
psonara την επομενη φορα παρε ενα σκουπ 40gr wms,4gr eaas,4gr bcaa,k 5gr glutamine,k μιση ωρα μετα φαε 100γρ κοτα μαζι με πατατα.

κ μετα πεσε για υπνο,που θες.

αντι για γλουτα καλητερα λευκινη:green::green::green: lol!!!


βασικα σορυ αλλα δεν ξερω πως να επισυναψω ολα τα μηνυματα σας.σας ευχαριστω αρχικα που μου απαντησατε.απλα για να διαφωτισω λιγο τα πραγματα οπως ειπε και ο eddie ηθελα να μαθω αν για πχ γυρισω απο το γυμναστηριο στις 8.30 με 9 και φαω ενα γιαουρτι με 20 γρ all bran και ενα αποξηραμενο δαμασκηνο η' αντι για all bran ενα κριτσινι 17γρ ολικης και στις 10 ξαπλωσω και κοιμηθω 11 ειναι κακο?τωρα μπορει να ρωταω και βλακειες απλα ηθελα τη γνωμη σας.

ναι φαε κανονικα δεν υπαρχει προβλημα:green:

psonara
08-09-10, 17:15
αντι για γλουτα καλητερα λευκινη:green::green::green: lol!!!



ναι φαε κανονικα δεν υπαρχει προβλημα:green:
σ'ευχαριστω devil.βασικα θα το κανω αυτο καμια φορα γιατι πιστευω οτι αν εκεινη την ωρα φαω μια σαλατα με κοτοπουλο ψητο η' τονο νιωθω οτι θα ειναι πολυ για βραδυ.οποτε σαν λυση αναγκης για κατι πιο ελαφρυ!

Ramrod
08-09-10, 18:14
σ'ευχαριστω devil.βασικα θα το κανω αυτο καμια φορα γιατι πιστευω οτι αν εκεινη την ωρα φαω μια σαλατα με κοτοπουλο ψητο η' τονο νιωθω οτι θα ειναι πολυ για βραδυ.οποτε σαν λυση αναγκης για κατι πιο ελαφρυ!

Αν εννοείς πως θα σε φουσκώσουν και δε θα μπορείς να κοιμηθείς τότε οκ. Αλλά απο άποψη θερμίδων η κοτοσαλάτα ή τονοσαλάτα σου δίνουν πιο καλές θερμίδες για τη συγκεκριμένη ώρα. (πάντα στο πριν τον ύπνο αναφέρομαι)

Τα κριτσίνια και τα δημητριακά θα σου δώσουν ανεπιθύμητο υδατάνθρακα. Βέβαια αν τα φας αμέσως μετά απο προπόνηση πιθανότατα να τα απορροφήσει γρήγορα ο οργανισμός και να μην έχεις πρόβλημα.

Δε προσπαθώ να σε μπερδέψω απλά να σε κατατοπίσω λιγάκι...:thumbup:

Montews
09-09-10, 16:29
Ρε παιδια να ρωτησω κατι?Σε ολες τις διατροφες βλεπω pre kai postworkout meal.Tις μερες που δεν κανει καποιος προπονηση τι γινεται?

Ramrod
09-09-10, 16:34
Ρε παιδια να ρωτησω κατι?Σε ολες τις διατροφες βλεπω pre kai postworkout meal.Tις μερες που δεν κανει καποιος προπονηση τι γινεται?

απλά τρως κάθε 3 ώρες τα γευματα κανονικά. Ούτως η άλλως το pre και το ποστ είναι κυρίως φρούτα, απλοί υδατανθρακες υψηλου γλ δείκτη και συμπληρώματα τα οποία όπως και να έχει παραλείπονται και γιατί χαλούν την ισορροπία της διατροφής αλλά και επειδή δε τα χρειάζεται ο οργανισμός αφού δεν θα αθληθεί...

psonara
09-09-10, 16:44
Αν εννοείς πως θα σε φουσκώσουν και δε θα μπορείς να κοιμηθείς τότε οκ. Αλλά απο άποψη θερμίδων η κοτοσαλάτα ή τονοσαλάτα σου δίνουν πιο καλές θερμίδες για τη συγκεκριμένη ώρα. (πάντα στο πριν τον ύπνο αναφέρομαι)

Τα κριτσίνια και τα δημητριακά θα σου δώσουν ανεπιθύμητο υδατάνθρακα. Βέβαια αν τα φας αμέσως μετά απο προπόνηση πιθανότατα να τα απορροφήσει γρήγορα ο οργανισμός και να μην έχεις πρόβλημα.

Δε προσπαθώ να σε μπερδέψω απλά να σε κατατοπίσω λιγάκι...:thumbup:
σ'ευχαριστω ramrod.ναι οντως και απο τις 2 αποψεις το ειπα! με καταλαβες!να σου πω αν βαλω τοστ με ασπραδια?το ψωμι το ζυμωνω μονη μου μονο με αλευρι ολικης και νερο δεν περιεχει τιποτα αλλο?τι λες?

Eddie
09-09-10, 16:50
Βρε ψωναρα μου,αφου τα εχουμε χιλιοπει αλλα μου φαινεται περιμενεις να σου πει καποιος φαε ψωμι πριν τον υπνο για να σε απαλλαξει απο τις ενοχες.

Δεν ειναι ετσι και το ψωμι ΔΕΝ ενδεικνυται πριν τον υπνο.

Εσυ αν θες φαε και πατσα να κανεις βουτες:green:

Φιλικα στα λεω:toast:

psonara
09-09-10, 17:00
Βρε ψωναρα μου,αφου τα εχουμε χιλιοπει αλλα μου φαινεται περιμενεις να σου πει καποιος φαε ψωμι πριν τον υπνο για να σε απαλλαξει απο τις ενοχες.

Δεν ειναι ετσι και το ψωμι ΔΕΝ ενδεικνυται πριν τον υπνο.

Εσυ αν θες φαε και πατσα να κανεις βουτες:green:

Φιλικα στα λεω:toast:
σορυ ρε eddie μου εχεις δικιο!εχω γινει γραφικη με αυτο πλεον.βασικα πατσα δεν μ'αρεσει...ελα αστειευομαι!οκ οχι πριν τον υπνο.μετα την προπονηση μπορω αντι για αλλο υδατανθρακα?δεν μπορω πατατα η' ρυζι εκεινη την ωρα.σορυ προκαταβολικα γιατι ξερω οτι σας κουρασε αυτη η χιλιοειπωμενη απορια μου!!!!!!!!

Eddie
09-09-10, 17:04
οκ οχι πριν τον υπνο.μετα την προπονηση μπορω αντι για αλλο υδατανθρακα?δεν μπορω πατατα η' ρυζι εκεινη την ωρα.σορυ προκαταβολικα γιατι ξερω οτι σας κουρασε αυτη η χιλιοειπωμενη απορια μου!!!!!!!!

Mετα την προπονηση θες γρηγορο υδατανθρακα.Αν ειναι ασπρο ψωμι λογικα μπορεις να φας λιγο(δε το λεω με σιγουρια).Το ολικης μαλλον οχι γιατι ειναι χαμηλοτερου γλυκαιμικου δεικτη και (λογικα) εχει αρκετες φυτικες ινες που καθυστερουν την αφομοιωση.

Ολα αυτα σε περιπτωση που απο το μεταπροπονητικο,ο υπνος απεχει καποιες ωρες.Γιατι θυμαμαι εχεις οτι μια ωρα μετα το μεταπροπονητικο πεφτεις για υπνο.

Ramrod
09-09-10, 17:12
σ'ευχαριστω ramrod.ναι οντως και απο τις 2 αποψεις το ειπα! με καταλαβες!να σου πω αν βαλω τοστ με ασπραδια?το ψωμι το ζυμωνω μονη μου μονο με αλευρι ολικης και νερο δεν περιεχει τιποτα αλλο?τι λες?

Λοιπόν άκου να σου πω τι θα κάνεις....

Θα γυρνάς απο την προπόνηση και θα τρως ότι σου αρέσει. Φάε ψωμί ασρπάδια ή τόνο ή κρέας ας πούμε. Το μόνο που θα αποφευγεις είναι τα λιπαρά, ζωικά και φυτικά (δηλαδή και το λάδι) Τα ασπράδια είναι το καλύτερο για μετά την προπόνηση.

Και μετά απο 2 ωρίστες ακριβώς φάε ένα γιαουρτάκι 2% (εννοείται χωρίς φρούτα, ζάχαρες κλπ μέσα) στραγγιστό και πέσε για ύπνο(ούτε φούσκωμα ούτε τπτ). Εναλλακτικά αν πεινάς φάε κρέας ή τόνο με σαλάτα πριν τον ύπνο.

Πέσε και εσύ μισή ώρα αργότερα για ύπνο, ή πήγαινε γυμναστήριο μισή ώρα νωρίτερα, δε χάθηκε ο κόσμος...;)

Αυτό είναι το καλύτερο :thumbup:

psonara
09-09-10, 17:15
Mετα την προπονηση θες γρηγορο υδατανθρακα.Αν ειναι ασπρο ψωμι λογικα μπορεις να φας λιγο(δε το λεω με σιγουρια).Το ολικης μαλλον οχι γιατι ειναι χαμηλοτερου γλυκαιμικου δεικτη και (λογικα) εχει αρκετες φυτικες ινες που καθυστερουν την αφομοιωση.

Ολα αυτα σε περιπτωση που απο το μεταπροπονητικο,ο υπνος απεχει καποιες ωρες.Γιατι θυμαμαι εχεις οτι μια ωρα μετα το μεταπροπονητικο πεφτεις για υπνο.
ναι μερικες φορες μετα απο κανα 2ωρο απο την προπονηση ξαπλωνω!απλα αυτο το ρωτησα για μερες που ο υπνος απεχει ενα 4ωρο.για λευκο λιγο δυσκολο για χρησιμοποιω ολικης προιοντα!μονο οταν βγαινω εξω για φαγητο ξεφευγω.να κανω και μια αλλη ερωτηση?στις διατροφες που ποσταρουν εδω τα μελη οταν γραφουν για πχ 100γρ μακαρονια εννοουν βρασμενα η' αβραστα?

Ramrod
09-09-10, 17:19
ναι μερικες φορες μετα απο κανα 2ωρο απο την προπονηση ξαπλωνω!απλα αυτο το ρωτησα για μερες που ο υπνος απεχει ενα 4ωρο.για λευκο λιγο δυσκολο για χρησιμοποιω ολικης προιοντα!μονο οταν βγαινω εξω για φαγητο ξεφευγω.να κανω και μια αλλη ερωτηση?στις διατροφες που ποσταρουν εδω τα μελη οταν γραφουν για πχ 100γρ μακαρονια εννοουν βρασμενα η' αβραστα?

ε αφού απέχει 4 ώρες συνήθως τι το συζητάμε! Φάε υδατάνθρακα και πρωτεϊνη με τά την προπόνηση και μετά ξανατρώς αυτα που σου είπα! Προλαβαίνεις!

Άβραστα.
Μακαρόνια, ρύζι, όσπρια κλπ τα ζυγίζουμε ωμά γιατί το βάρος τους αυξάνεται απρόσμενα όταν βράζονται ενώ ώμα είναι σταθερό (και η διατροφική αξία στο σακουλάκι σε ωμά αναφέρεται).

Κρέας, ψάρι κλπ που μειώνεται το βάρος τους με το μαγείρεμα τα ζυγίζουμε μετά....

psonara
09-09-10, 17:25
Λοιπόν άκου να σου πω τι θα κάνεις....

Θα γυρνάς απο την προπόνηση και θα τρως ότι σου αρέσει. Φάε ψωμί ασρπάδια ή τόνο ή κρέας ας πούμε. Το μόνο που θα αποφευγεις είναι τα λιπαρά, ζωικά και φυτικά (δηλαδή και το λάδι) Τα ασπράδια είναι το καλύτερο για μετά την προπόνηση.

Και μετά απο 2 ωρίστες ακριβώς φάε ένα γιαουρτάκι 2% (εννοείται χωρίς φρούτα, ζάχαρες κλπ μέσα) στραγγιστό και πέσε για ύπνο(ούτε φούσκωμα ούτε τπτ). Εναλλακτικά αν πεινάς φάε κρέας ή τόνο με σαλάτα πριν τον ύπνο.

Πέσε και εσύ μισή ώρα αργότερα για ύπνο, ή πήγαινε γυμναστήριο μισή ώρα νωρίτερα, δε χάθηκε ο κόσμος...;)

Αυτό είναι το καλύτερο :thumbup:
οκ με καλυψες και στα 2.και ετσι οπως το εθεσες νιωθω οτι δεν εχω και αλη επιλογη!!!!!!ελα αστειευομαι.οκ θα το εφαρμοσω απο σημερα,αλλα υπαρχει ενα προβλημα !μην με βρισεις ομως!πηγα πρωι γυμναστηριο και το μεσημερι εφαγα κιμα απο κοτοπουλο μαγειρεμενο μονο με ντοματα χωρις λαδι και 50 γρ.μακαρονια ολικης,30 γρ.τυρι χαμηλων λιπαρων και μαρουλι.δεν εβαλα καθολου λαδι!για κανα 4ωρο μπορω να επαναλαβω το ιδιο γευμα?

Mitsen
09-09-10, 17:28
Ποτε είναι η ιδανικότερη ώρα για την λήψη των Ω λιπαρών?

Το πρωί, στο μεταπροπονιτικο η αργά το βραδυ?:unsure::unsure:

Eddie
09-09-10, 17:39
Ποτε είναι η ιδανικότερη ώρα για την λήψη των Ω λιπαρών?

Το πρωί, στο μεταπροπονιτικο η αργά το βραδυ?:unsure::unsure:

Στο προ-προ-προπονητικο(αν υπαρχει:green:) και πριν το βραδυ.

Γυρω απ την προπονηση δεν ενδεικνυται.

GEORGEXX1
09-09-10, 17:47
λεγοντας και εγω την γνωμη μου η καλυτερη ωρα ειναι στο γευμα με τα περισοτερα λιπαρα για καλυτερη αποροφηση.

Ramrod
09-09-10, 17:56
οκ με καλυψες και στα 2.και ετσι οπως το εθεσες νιωθω οτι δεν εχω και αλη επιλογη!!!!!!ελα αστειευομαι.οκ θα το εφαρμοσω απο σημερα,αλλα υπαρχει ενα προβλημα !μην με βρισεις ομως!πηγα πρωι γυμναστηριο και το μεσημερι εφαγα κιμα απο κοτοπουλο μαγειρεμενο μονο με ντοματα χωρις λαδι και 50 γρ.μακαρονια ολικης,30 γρ.τυρι χαμηλων λιπαρων και μαρουλι.δεν εβαλα καθολου λαδι!για κανα 4ωρο μπορω να επαναλαβω το ιδιο γευμα?

Δε κατάλαβα ακριβώς τι με ρωτάς, σορυ.

Αν εννοείς αν μπορείς να ξαναφάς σε 4 ώρες πάλι μακαρόνια με κιμά(απο κοτόπουλο:green:), ναι εννοείται πως μπορείς. Και μαλιστα να σου πω πως καλό είναι να βάζεις 1-2 κουταλάκια ελαιόλαδο στη σαλάτα. Βοηθάει στην απορρόφηση της πρωτεϊνης και γενικά είναι χρήσιμα και τα λιπαρά όταν λαμβάνονται ελεγχόμενα.

Γενικά μπορείς να τρως υδατάνθρακα με πρωτεϊνη όλες της ώρες της ημέρα εκτός απο το βράδυ, πριν τον ύπνο! Εκεί αφαιρείς τον υδατάνθρακα!

Και μη το παρακάνεις με τις σάλτσες...:thumbup:

psonara
09-09-10, 18:07
Δε κατάλαβα ακριβώς τι με ρωτάς, σορυ.

Αν εννοείς αν μπορείς να ξαναφάς σε 4 ώρες πάλι μακαρόνια με κιμά(απο κοτόπουλο:green:), ναι εννοείται πως μπορείς. Και μαλιστα να σου πω πως καλό είναι να βάζεις 1-2 κουταλάκια ελαιόλαδο στη σαλάτα. Βοηθάει στην απορρόφηση της πρωτεϊνης και γενικά είναι χρήσιμα και τα λιπαρά όταν λαμβάνονται ελεγχόμενα.

Γενικά μπορείς να τρως υδατάνθρακα με πρωτεϊνη όλες της ώρες της ημέρα εκτός απο το βράδυ, πριν τον ύπνο! Εκεί αφαιρείς τον υδατάνθρακα!

Και μη το παρακάνεις με τις σάλτσες...:thumbup:
οκ,σ'ευχαριστω.ναι αυτο εννοουσα για απογευμα οχι για βραδυ!οσο απο σαλτσες δεν τρωω.βασικα μονο εξω αντε μια το χρονο!απλα για να σπασω τα ψητα πο κανω σε καθημερινη βαση κανω ψευτοσαλτσες!δηλαδη για κοκκινη ριχνω μια ντοματα και το μαγειρευω ετσι στεγνο χωρις λαδι και για ασπρη ριχνω μουσταρδα και πιπερι!αλατι δεν μ'αρεσει ετσι κι αλλιως.τωρα αυτο δεν ξερω αν αλλαζει κατι στη συσταση του κρεατος η' ειναι κακο.απλα τελειως στεγνα δεν τρωγονται.το ιδιο κανω και με μπαμιες και φασολακια.τι λες σαν πιο εμπειρος?

Ramrod
09-09-10, 18:15
οκ,σ'ευχαριστω.ναι αυτο εννοουσα για απογευμα οχι για βραδυ!οσο απο σαλτσες δεν τρωω.βασικα μονο εξω αντε μια το χρονο!απλα για να σπασω τα ψητα πο κανω σε καθημερινη βαση κανω ψευτοσαλτσες!δηλαδη για κοκκινη ριχνω μια ντοματα και το μαγειρευω ετσι στεγνο χωρις λαδι και για ασπρη ριχνω μουσταρδα και πιπερι!αλατι δεν μ'αρεσει ετσι κι αλλιως.τωρα αυτο δεν ξερω αν αλλαζει κατι στη συσταση του κρεατος η' ειναι κακο.απλα τελειως στεγνα δεν τρωγονται.το ιδιο κανω και με μπαμιες και φασολακια.τι λες σαν πιο εμπειρος?

Κοίτα εγώ το κρέας το τρώω σκέτο!:green:
Το αλοίφω με λάδι πάνω και κάτω(περίπου 10γρ) και το ψήνω, και το τρώω στεγνό. Αλλά καμιά φορά λίγη μουστάρδα βάζω. Δεν έχει πολλές θερμίδες απλά δεν είναι και ότι πιο υγειινό αυτά τα σκευάσματα. Έχουν E και συντηρητικά και τέτοια μέσα και τα αποφευγω σε καθημερινή βάση.

Σάλτσα ντομάτας πολύ καλά κάνεις και φτιάχνεις δικιά σου. Εγώ δεν έχω υπομονή, παίρνω πουμαρό:green: αλλά γενικά και σάλτσες τρώω 1-2 φορές τη βδομάδα.

Η διατροφική αξία του κρέατος δε μεταβάλλεται αν βάλεις μουστάρδα ή πιπέρι don't worry. :thumbup:

Όλα συνήθεια είναι να ξέρεις. Στην αρχή δε σου κολλάει, μετά το συνηθίζεις.

Φασολάκια και μπάμιες τρωω μόνο αν φτιάξει η μάνα μου δηλαδη κάθε χριστούγεννα, πάσχα και καλοκαίρι που τη βλέπω.Εκεί πέφτει πολύ λαδι και ντομάτα. Προσωπικά δε τα μαγειρευω γιατί βαριέμαι και χρειάζονται και extra κρέας ή ψάρι για πρωτεϊνη.
Στα όσπρια όμως που φτιάχνω (φασόλια, γιγαντες, φακες) βάζω ντομάτα και λίγο λάδι. Θέλει προσοχή να μη βάλεις πολύ. Ρίχνε με το κουτάλι για να το υπολογίζεις...

psonara
09-09-10, 18:30
Κοίτα εγώ το κρέας το τρώω σκέτο!:green:
Το αλοίφω με λάδι πάνω και κάτω(περίπου 10γρ) και το ψήνω, και το τρώω στεγνό. Αλλά καμιά φορά λίγη μουστάρδα βάζω. Δεν έχει πολλές θερμίδες απλά δεν είναι και ότι πιο υγειινό αυτά τα σκευάσματα. Έχουν E και συντηρητικά και τέτοια μέσα και τα αποφευγω σε καθημερινή βάση.

Σάλτσα ντομάτας πολύ καλά κάνεις και φτιάχνεις δικιά σου. Εγώ δεν έχω υπομονή, παίρνω πουμαρό:green: αλλά γενικά και σάλτσες τρώω 1-2 φορές τη βδομάδα.

Η διατροφική αξία του κρέατος δε μεταβάλλεται αν βάλεις μουστάρδα ή πιπέρι don't worry. :thumbup:

Όλα συνήθεια είναι να ξέρεις. Στην αρχή δε σου κολλάει, μετά το συνηθίζεις.

Φασολάκια και μπάμιες τρωω μόνο αν φτιάξει η μάνα μου δηλαδη κάθε χριστούγεννα, πάσχα και καλοκαίρι που τη βλέπω.Εκεί πέφτει πολύ λαδι και ντομάτα. Προσωπικά δε τα μαγειρευω γιατί βαριέμαι και χρειάζονται και extra κρέας ή ψάρι για πρωτεϊνη.
Στα όσπρια όμως που φτιάχνω (φασόλια, γιγαντες, φακες) βάζω ντομάτα και λίγο λάδι. Θέλει προσοχή να μη βάλεις πολύ. Ρίχνε με το κουτάλι για να το υπολογίζεις...
βασικα τωρα που το λες εχω πολυ καιρο να φαω οσπρια και μου εχουν λειψει!ασε που δεν μου πετυχαινουν!τα ζυγιζεις πριν η' μετα και τι αναλογιες βαζεις συνηθως?α και με τι τα συνδυαζεις?αν δεν βαριεσαι απαντας?

Mitsen
09-09-10, 19:07
Στο προ-προ-προπονητικο(αν υπαρχει:green:) και πριν το βραδυ.

Γυρω απ την προπονηση δεν ενδεικνυται.


λεγοντας και εγω την γνωμη μου η καλυτερη ωρα ειναι στο γευμα με τα περισοτερα λιπαρα για καλυτερη αποροφηση.

Οποτε το βραδάκι μαζί με τα ξιροκαρπια..
Με καλύψατε! :toast:

Ramrod
09-09-10, 19:09
...τα ζυγιζεις πριν η' μετα και τι αναλογιες βαζεις συνηθως...


Άβραστα.
Μακαρόνια, ρύζι, όσπρια κλπ τα ζυγίζουμε ωμά γιατί το βάρος τους αυξάνεται απρόσμενα όταν βράζονται ενώ ώμα είναι σταθερό (και η διατροφική αξία στο σακουλάκι σε ωμά αναφέρεται).

:P:P:P


βασικα τωρα που το λες εχω πολυ καιρο να φαω οσπρια και μου εχουν λειψει!ασε που δεν μου πετυχαινουν!...α και με τι τα συνδυαζεις?αν δεν βαριεσαι απαντας?

Κοίτα εγώ φτιάχνω φασολάδα συνήθως...
Να μη την τρως ποτέ όμως πριν το γυμναστήριο! ;)

Λοιπόν, 2-3 κ.σ. λάδι(αν και δεν είναι απόλυτο αυτό), 300γρ φασόλια(ωμά), 1 ψιλοκομμένο κρεμύδι, ψηλοκομμένα καρότα, ντομάτα(πουμαρό συνήθως), αλάτι και πιπέρι.

Τσιγαρίζεις λιγάκι το κρεμύδι χωρίς λάδι(γίνεται πιο ελαφρύ έτσι).
Ρίχνεις το λάδι, να καλύπτει το πάτο της κατσαρόλας(μη πάρεις καμια τεράστια!), και αφήνεις να τσιγαριστει λίγο ακόμα το κρεμύδι. Μόλις είναι έτοιμο πετάς μέσα νερό(βρασε το σε ένα μπρικι πριν το ρίξεις), και τα φασόλια. Αν το νερό είναι ήδη ζεστό(μπρικι) ρίχνεις και το πουμαρό ή ντομάτα, αλλιώς περιμένεις λιγάκι να ζεστάνει και μετά. Ρίχνεις και τα καρότα και το αφήνεις να βράσει. Αργότερα προσθέτεις 1-1,5 κ.γ αλάτι (ανάλογα με τα γούστα),πιπέρι και το αφήνεις μέχρι να δέσει λιγάκι το νερό και να μαλακώσουν τα φασόλια...θέλει ώρα να ξέρεις!

Τώρα για τις δικές σου ανάγκες αυτό θα είναι 3 μερίδες περίπου, μπορεί και παραπάνω.

Τα όσπρια τα συνδυάζω με τόνο ή μπιφτέκι ή κοτόπουλο ή γενικά κάποιο κρέας. Γενικά δεν έχω πολύ πρόβλημα στο να ανακατευω γευσεις. Αλλοι θα σου πουν πως τους έρχεται να ξεράσουν.:green:

psonara
09-09-10, 19:22
:P:P:P



Κοίτα εγώ φτιάχνω φασολάδα συνήθως...
Να μη την τρως ποτέ όμως πριν το γυμναστήριο! ;)

Λοιπόν, 2-3 κ.σ. λάδι(αν και δεν είναι απόλυτο αυτό), 300γρ φασόλια(ωμά), 1 ψιλοκομμένο κρεμύδι, ψηλοκομμένα καρότα, ντομάτα(πουμαρό συνήθως), αλάτι και πιπέρι.

Τσιγαρίζεις λιγάκι το κρεμύδι χωρίς λάδι(γίνεται πιο ελαφρύ έτσι).
Ρίχνεις το λάδι, να καλύπτει το πάτο της κατσαρόλας(μη πάρεις καμια τεράστια!), και αφήνεις να τσιγαριστει λίγο ακόμα το κρεμύδι. Μόλις είναι έτοιμο πετάς μέσα νερό(βρασε το σε ένα μπρικι πριν το ρίξεις), και τα φασόλια. Αν το νερό είναι ήδη ζεστό(μπρικι) ρίχνεις και το πουμαρό ή ντομάτα, αλλιώς περιμένεις λιγάκι να ζεστάνει και μετά. Ρίχνεις και τα καρότα και το αφήνεις να βράσει. Αργότερα προσθέτεις 1-1,5 κ.γ αλάτι (ανάλογα με τα γούστα),πιπέρι και το αφήνεις μέχρι να δέσει λιγάκι το νερό και να μαλακώσουν τα φασόλια...θέλει ώρα να ξέρεις!

Τώρα για τις δικές σου ανάγκες αυτό θα είναι 3 μερίδες περίπου, μπορεί και παραπάνω.

Τα όσπρια τα συνδυάζω με τόνο ή μπιφτέκι ή κοτόπουλο ή γενικά κάποιο κρέας. Γενικά δεν έχω πολύ πρόβλημα στο να ανακατευω γευσεις. Αλλοι θα σου πουν πως τους έρχεται να ξεράσουν.:green:
σ'ευχαριστω πολυ για τη συνταγη ram!ησουν αρκετα σαφης!θ'ακολουθησω τις οδηγιες σου!ναι οντως για μενα ειναι νομιζω πολλα.θα τα δοκιμασω κι εγω με κρεας γιατι παντα εβαζα τυρι,αλλα μου εδωσες καλη ιδεα!καπου στα 80 γρ λες να ειναι πολλα?βρασμενα αλλαζει το βαρος ε?μηνμε παρεξηγεις ειμαι και ξανθια!απλα ρωταω γιατι αν τα μαγειρεψει η μαμα βαζει μια κατσαρολα...χωρις λαδι μην ανησυχεις...αλλα πως να τα μετρησω εκει?τεσπα ψωμι με οσπρια και κρεας τσου,ε?

Ramrod
09-09-10, 19:28
σ'ευχαριστω πολυ για τη συνταγη ram!ησουν αρκετα σαφης!θ'ακολουθησω τις οδηγιες σου!ναι οντως για μενα ειναι νομιζω πολλα.θα τα δοκιμασω κι εγω με κρεας γιατι παντα εβαζα τυρι,αλλα μου εδωσες καλη ιδεα!καπου στα 80 γρ λες να ειναι πολλα?βρασμενα αλλαζει το βαρος ε?μηνμε παρεξηγεις ειμαι και ξανθια!απλα ρωταω γιατι αν τα μαγειρεψει η μαμα βαζει μια κατσαρολα...χωρις λαδι μην ανησυχεις...αλλα πως να τα μετρησω εκει?τεσπα ψωμι με οσπρια και κρεας τσου,ε?

Κοίτα αν δοκιμάσεις μόνη σου και να μη τα πετύχεις με την πρώτη δε χάθηκε ο κόσμος. Κανείς δε γεννηθηκε μάγειρας! Παίξε με την αναλογία.

Τώρα για το βάρος τι να σου πω. Γίνονται περίπου διπλάσια, αναλόγως με το νερό που θα πιούν. Βάλε και τη σάλτσα όμως...αμα φας τη διπλάσια ποσότητα + λιγο κρέας είσαι οκ πιστεω. :thumbup:

Και ακολουθεί η πολύ κλασσική ερώτηση...όσπρια με ψωμί, όπως το τρώνε όλοι! Ν κάνουν και παπάρα μέσα, με το συμπάθειο. :green:
Δυστυχώς όμως η απάντηση είναι όχι...τα όσπρια είναι πλήρης τροφή και μάλιστα πλούσια σε υδατάνθρακα!Αν βάλεις και ψωμί του αλλάζεις τα φώτα! Μόνο αμα θες να βάλεις κιλά και μάλιστα μη ποιοτικά...

EDIT: ώπα, ξέχασα κάτι σημαντικό! Τα όσπρια σε νερό για ώρα πριν τα βράσεις....Εγώ τα βάζω απο το βράδυ σε νερό και τα μαγειρευω την επόμενη...

psonara
09-09-10, 19:42
Κοίτα αν δοκιμάσεις μόνη σου και να μη τα πετύχεις με την πρώτη δε χάθηκε ο κόσμος. Κανείς δε γεννηθηκε μάγειρας! Παίξε με την αναλογία.

Τώρα για το βάρος τι να σου πω. Γίνονται περίπου διπλάσια, αναλόγως με το νερό που θα πιούν. Βάλε και τη σάλτσα όμως...αμα φας τη διπλάσια ποσότητα + λιγο κρέας είσαι οκ πιστεω. :thumbup:

Και ακολουθεί η πολύ κλασσική ερώτηση...όσπρια με ψωμί, όπως το τρώνε όλοι! Ν κάνουν και παπάρα μέσα, με το συμπάθειο. :green:
Δυστυχώς όμως η απάντηση είναι όχι...τα όσπρια είναι πλήρης τροφή και μάλιστα πλούσια σε υδατάνθρακα!Αν βάλεις και ψωμί του αλλάζεις τα φώτα! Μόνο αμα θες να βάλεις κιλά και μάλιστα μη ποιοτικά...

EDIT: ώπα, ξέχασα κάτι σημαντικό! Τα όσπρια σε νερό για ώρα πριν τα βράσεις....Εγώ τα βάζω απο το βράδυ σε νερό και τα μαγειρευω την επόμενη...
εχεις αρκετη πειθω οφειλω να ομολογησω!απο εδω και περα χωρις ψωμι.θα θυμαμαι την απαντηση σου και δεν θα τρωω.σ'ευχαριστω και παλι.ναι κι εγω απο το βραδυ τα βαζω γιατι το εντερο μου δεν αντεχει και πολυ!κανεις για σεφ παντως!αντε δεν θα σε κουρασω αλλο σημερα.αυριο παλι εδω ειμαστε...αστειακι!

Ramrod
09-09-10, 20:57
εχεις αρκετη πειθω οφειλω να ομολογησω!απο εδω και περα χωρις ψωμι.θα θυμαμαι την απαντηση σου και δεν θα τρωω.σ'ευχαριστω και παλι.ναι κι εγω απο το βραδυ τα βαζω γιατι το εντερο μου δεν αντεχει και πολυ!κανεις για σεφ παντως!αντε δεν θα σε κουρασω αλλο σημερα.αυριο παλι εδω ειμαστε...αστειακι!

:thumbup:

:toast:

KeyserSoze
09-09-10, 23:07
Ερωτηξις...

Γιατι ειστε αρνητικοι στην ληψη συμπληρωματων τις ημερες χωρις προπονηση?
Εφοσον κυριως οι πρωτεινες(γιατι ενταξει, δεξτροζη αν δεν εισαι σε ογκο ισως ειναι υπερβολικο σε μερα χωρις προπονηση) μετρηθουν σωστα μαζι με τις υπολοιπες θερμιδες και μπουν στην κατανομη πρω/υα/λιπη, τι προβλημα υπαρχει?

Devil
09-09-10, 23:08
Ερωτηξις...

Γιατι ειστε αρνητικοι στην ληψη συμπληρωματων τις ημερες χωρις προπονηση?
Εφοσον κυριως οι πρωτεινες(γιατι ενταξει, δεξτροζη αν δεν εισαι σε ογκο ισως ειναι υπερβολικο σε μερα χωρις προπονηση) μετρηθουν σωστα μαζι με τις υπολοιπες θερμιδες και μπουν στην κατανομη πρω/υα/λιπη, τι προβλημα υπαρχει?

ποιος ειναι αρνητικος???

KeyserSoze
09-09-10, 23:15
Ο Ramrod(εκτος αν κατι δεν καταλαβα καλα στη διατυπωση, καποια λεπτομερια)

Devil
09-09-10, 23:23
Ο Ramrod(εκτος αν κατι δεν καταλαβα καλα στη διατυπωση, καποια λεπτομερια)

εξαρτατε απο τα συμπληρωματα...

Eddie
09-09-10, 23:25
Ερωτηξις...

Γιατι ειστε αρνητικοι στην ληψη συμπληρωματων τις ημερες χωρις προπονηση?
Εφοσον κυριως οι πρωτεινες(γιατι ενταξει, δεξτροζη αν δεν εισαι σε ογκο ισως ειναι υπερβολικο σε μερα χωρις προπονηση) μετρηθουν σωστα μαζι με τις υπολοιπες θερμιδες και μπουν στην κατανομη πρω/υα/λιπη, τι προβλημα υπαρχει?

Εγω παντως με εξαιρεση την whey το πρωι και την καζεινη το βραδυ,τις οφ μερες δεν παιρνω κατι αλλο.

Ramrod
09-09-10, 23:27
Ο Ramrod(εκτος αν κατι δεν καταλαβα καλα στη διατυπωση, καποια λεπτομερια)

δεν είμαι αρνητικός αλλά γιατί να πάρω whey ή νιτρικό πχ μέρα που δε θα πάω για προπόνηση?

Eddie
09-09-10, 23:33
δεν είμαι αρνητικός αλλά γιατί να πάρω whey ή νιτρικό πχ μέρα που δε θα πάω για προπόνηση?

Και θα φας 5-6 στερεα??

beefmeup
09-09-10, 23:35
καλα νιτρικο δεν περνεις,αλλα πρωτεινη κ κρεατινη ας πουμε(αν περνεις) γιατι να μην παρεις??δεν βλεπω λογο..απλα αντι για 3 σεηκ πρωτεινης μπορεις να τα κανεις 2 αν εχεις χρονο για να φας κατι παραπανω αντ αυτου..

Ramrod
09-09-10, 23:37
Και θα φας 5-6 στερεα??

γιατί τις μέρες που πάω για προπόνηση πάλι τόσα δεν τρώω? Μόνο το μεταπροπονητικό γευμα μου μου είναι σε σεικερ...;)

Δεν είμαι αντίθετως στο να πίνει κανείς πρωτεϊνη τις μέρες οφ, αλλωστε και εγώ το κάνω αμα κάτσει κάποια στραβη. Αλλά δε μπορώ να τρεφομαι με πρωτεϊνη...

Το ποστ στο οποίο αναφαίρεστε δεν υπονοεί πως δεν κάνει να παίρνουμε συμπληρώματα τις οφ μέρες...απλά αναφέρω πως αφού δε θα πας για προπόνηση πιο το νόημα να λάβεις προ-προπονητικό και μεταπροπονητικό?

EDIT


καλα νιτρικο δεν περνεις,αλλα πρωτεινη κ κρεατινη ας πουμε(αν περνεις) γιατι να μην παρεις??

Κρεατίνη σίγουρα...είναι πιο σωστό και δεν έχει να κάνει με την προπόνηση. Ο κύκλος πρέπει να βγαίνει "ομαλά".

just chris
10-09-10, 10:41
αν κ ρωτησα κ σε π.μ.....θελω να το θεσω κ εδω το ερωτημα μου.λοιπον,πως ψηνετε γενικως τα κρεατικα σας;νταξ απο μπαχαρικα αφοβα αλλα λαδι κ αλατι βαζετε;;εγω που εχω ψησει χωρις λαδι κ αλατι....ε ρε φιλε δεν τρωγονται με τιποτα,γινονται σολες.φτανει σε σημειο να τριβεται το κρεας καθως το κοβεις,ασε που ειναι τελειως ανοστο!για πες μου πως να μην βαρεθεις μετα την διατροφη με τοση ανοστη σολα που τρως;;;δεν μπορω να κοψω το λιγο λαδακι κ το αλατακι με τιποτα!!!!

Eddie
10-09-10, 11:37
αν κ ρωτησα κ σε π.μ.....θελω να το θεσω κ εδω το ερωτημα μου.λοιπον,πως ψηνετε γενικως τα κρεατικα σας;νταξ απο μπαχαρικα αφοβα αλλα λαδι κ αλατι βαζετε;;εγω που εχω ψησει χωρις λαδι κ αλατι....ε ρε φιλε δεν τρωγονται με τιποτα,γινονται σολες.φτανει σε σημειο να τριβεται το κρεας καθως το κοβεις,ασε που ειναι τελειως ανοστο!για πες μου πως να μην βαρεθεις μετα την διατροφη με τοση ανοστη σολα που τρως;;;δεν μπορω να κοψω το λιγο λαδακι κ το αλατακι με τιποτα!!!!

Εγω και αλατι βαζω και λαδι,και μαλιστα αρκετο λαδι!

Οταν ψηνω το κοτοπουλο μετραω περιπου 4-5 κουταλιες της σουπας.Αφου το μισο καιγεται και το αλλο μισο μενει στο ταψι,ποσο να απορροφησει το κοτοπουλο?

Αλατι στα κρεατικα βαζω αλλα λιγο,οπως και στις σαλατες.Δε μπορω να φαω μαρουλια λαχανα χωρις αλατι!Δεν τρωγονται εκτος και αν εισαι κατσικα:turtle:

Ramrod
10-09-10, 12:32
Εγω και αλατι βαζω και λαδι,και μαλιστα αρκετο λαδι!

Οταν ψηνω το κοτοπουλο μετραω περιπου 4-5 κουταλιες της σουπας.Αφου το μισο καιγεται και το αλλο μισο μενει στο ταψι,ποσο να απορροφησει το κοτοπουλο?

Αλατι στα κρεατικα βαζω αλλα λιγο,οπως και στις σαλατες.Δε μπορω να φαω μαρουλια λαχανα χωρις αλατι!Δεν τρωγονται εκτος και αν εισαι κατσικα:turtle:

Εννοείται! Αλάτι βάζω λίγο στο κοτόπουλο για να πάρει γευση αλλά στα κόκκινα κρέατα ακόμα περισσότερο, αλλιώς δεν τρώγονται!
Λάδι βάζω 10 γρ και ψήνονται μια χαρά! :thumbup:

arisfwtis
10-09-10, 12:35
εμενα το κοτοπουλο μαρεσει βραστο και το πεταω στην σαλατα μεσα και δν χρειαζεται να βαλω τπτ ουτε λαδι ουτε αλατι
:P

Ramrod
10-09-10, 12:37
εμενα το κοτοπουλο μαρεσει βραστο και το πεταω στην σαλατα μεσα και δν χρειαζεται να βαλω τπτ ουτε λαδι ουτε αλατι
:P

στη σαλάτα δε βάζεις λάδι και αλάτι? Εγώ αμα δεν έχει αλάτι, ξύδι και λίγο λαδάκι δε μπορώ να την καταπιώ με τίποτα...σα να τρώω λουλούδια νιώθω...

vAnY
10-09-10, 12:38
...η αλλιως για τα κρεατα οπως το κοτοπουλο μπορεις να τα ψησεις στη σακουλα στο φουρνο οπως λεει εδω ο Qlim4X http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10301
την εχω κανει και ΟΝΤΩΣ βγαινει πολυ ζουμερο, αμα ριξεις και μπολικο λεμονακι ανακατεμενο με μια κουταλιτσα μουσταρδα και το αφησεις να ψηθει, θα ψηθει μεσα σε ολα αυτα τα ζουμια και γινεται σουπερ ! ;)

arisfwtis
10-09-10, 12:41
στη σαλάτα δε βάζεις λάδι και αλάτι? Εγώ αμα δεν έχει αλάτι, ξύδι και λίγο λαδάκι δε μπορώ να την καταπιώ με τίποτα...σα να τρώω λουλούδια νιώθω...

στην σαλατα βαζω κανονικα απο ολα εκτος απο αλατι που δν μαρεσει

αν τρωτε παντως σαλατα με κοτοπουλο ριξτε μπαλσαμικο μεσα παει απιστευτα

vAnY
10-09-10, 12:53
στην σαλατα βαζω κανονικα απο ολα εκτος απο αλατι που δν μαρεσει

αν τρωτε παντως σαλατα με κοτοπουλο ριξτε μπαλσαμικο μεσα παει απιστευτα

+1000:thumbup:
εαν θελετε πιο "διαιτιτικο ξυδι" προτιμηστε μηλοξυδο ομως..... :)

Ramrod
10-09-10, 13:28
εαν θελετε πιο "διαιτιτικο ξυδι" προτιμηστε μηλοξυδο ομως..... :)

καλό???

just chris
10-09-10, 23:57
ramrod eddie ειμαστε οι μονοι εδω που βαζουν λαδι κ αλατι στα ψητα κ γενικως στην διατροφη τους!!!!!!!!!!!!;;;;;;;;;

κουλης
11-09-10, 00:47
ποσες θερμιδες μπορει να εχει ενα κουλουρι θεσσαλονικης βρε παιδια? το λεω επειδη τρωω στανταρ 2 καθε μερα αντι για ψωμι και κατι μου λεει οτι ειμαι τυχερος που δν εχω παρει γραμμαριο ακομα......μπορει να υπερβει τις 200?

KeyserSoze
12-09-10, 19:23
Oχι ρε, νομιζω καποτε που το κοιταζα καμια 50αρια το ενα

versus
12-09-10, 23:07
παιδιά..ένα ασπράδι αυγού πόσες θερμίδες έχει;όχι ολόκληρο!μόνο το ασπράδι!

Devil
12-09-10, 23:08
παιδιά..ένα ασπράδι αυγού πόσες θερμίδες έχει;όχι ολόκληρο!μόνο το ασπράδι!

κατω απο 20 λογικα

versus
12-09-10, 23:09
ολόκληρο 80 δεν έχει;

Devil
12-09-10, 23:12
ολόκληρο 80 δεν έχει;

δεν θυμαμαι...

versus
12-09-10, 23:14
αν μπορεί ας μου απαντήσει κάποιος για το ασπράδι!

Devil
12-09-10, 23:19
μα για το ασπραδι σου απαντησα...

σκεψου οτι εχει μονο πρωτεινες μεσα (κατα 99%) ενα ασπραδι πανω απο 5γρ πρωτεινη δεν γινετε να εχει

αρα 5γρ Χ 4kcal = 20 θερμιδες

Manos1989
13-09-10, 12:49
Μια ερωτησούλα μιας και έχω πολύ καιρό να κάνω:P
Πόσα κιλά(στη ζυγαριά)μπορεί να βάλει κάποιος σε 10-15 μέρες από κατακράτηση υγρών λόγω μπόλικου αλατιού δεδομένου ότι πριν για 8+ μήνες δεν έτρωγε καθόλου?

beefmeup
13-09-10, 12:53
Μια ερωτησούλα μιας και έχω πολύ καιρό να κάνω:P
Πόσα κιλά(στη ζυγαριά)μπορεί να βάλει κάποιος σε 10-15 μέρες από κατακράτηση υγρών λόγω μπόλικου αλατιού δεδομένου ότι πριν για 8+ μήνες δεν έτρωγε καθόλου?

κανεις δεν μπορει να ξερει ποσα μπορεις να βαλεις εσυ,η εγω αν δεν το δοκιμασουμε να δουμε..

οποτε,ουτε να υποθεσουμε μπορουμε.αναλογα τον οργανισμο.
για ποσα κιλα λες οτι εβαλες απο περιεργεια??

Manos1989
13-09-10, 12:58
κανεις δεν μπορει να ξερει ποσα μπορεις να βαλεις εσυ,η εγω αν δεν το δοκιμασουμε να δουμε..

οποτε,ουτε να υποθεσουμε μπορουμε.αναλογα τον οργανισμο.
για ποσα κιλα λες οτι εβαλες απο περιεργεια??

ΕΛΠΙΖΩ να έβαλα 3.....
Γιατί αν έβαλα 500γ ας πούμε,κάτι πήγε τραγικά λάθος:P
Βασικά για να καταλάβεις ολίγον το θέμα έχει ως εξής:
Τέλειωσα με την διατροφή γράμμωσης στις 31/8/2010 και ήμουν 92,5 κιλά.(1,87 ύψος)
1/9/2010-12/9/2010 έλειπα στην Κίνα οπότε πέρα από το πρωινό που παρέμεινε βρώμη+πρωτείνη,δεν μπορούσα να κάνω διατροφή.Τρεφόμουν μόνο με υδατάνθρακα(μαμώ τα ρύζια τους)και λιπαρά.Επίσης ήταν τίγκα στο αλάτι όλα.
Εφαγα και 2 φορές από λίγη σαβούρα και γύρισα εδώ 97,4.
Κοιλιακοί πάντως δεν θόλωσαν και ψάχνω να βρω που έβαλα λίπος:P

just chris
13-09-10, 14:08
πηγα σημερα για ψωνια...κ μεσα στα αλλα πηγα να παρω κ φυστικοβουτυρο που λεγαται.ειδα απο τι αποτελειται κ το βρηκα λιγακι αχρηστο...ολο ζαχαρη αλατι κ υδρογονομενα λιπη εγραφε.εκτος κ αν αναφερεστε στο βιολογικο..αν ειναι ετσι παω πασο!τελικα πηρα ταχινι με μελι,αγνοτατο!!!

Ramrod
13-09-10, 14:44
πηγα σημερα για ψωνια...κ μεσα στα αλλα πηγα να παρω κ φυστικοβουτυρο που λεγαται.ειδα απο τι αποτελειται κ το βρηκα λιγακι αχρηστο...ολο ζαχαρη αλατι κ υδρογονομενα λιπη εγραφε.εκτος κ αν αναφερεστε στο βιολογικο..αν ειναι ετσι παω πασο!τελικα πηρα ταχινι με μελι,αγνοτατο!!!

Ποιό πήγες να πάρεις? Λογικά το Skippy απο αυτά που λες...

Ψαξε να δεις μήπως υπάρχει το Calve. Είναι καλύτερο...δεν έχει και ζάχαρη μέσα...

arisfwtis
13-09-10, 14:55
νταξ το σκιπυ ειναι οντως οπως τα λεει ο φιλος
το calve το βρηκα και εγω στον βασιλοπουλο και οντως εχει ελαχιστη ζαχαρη
και απο γευση πανω κατω τα ιδια ειναι με το σκιπυ οποτε πολυ καλυτερη επιλογη:toast:

Ramrod
13-09-10, 14:58
νταξ το σκιπυ ειναι οντως οπως τα λεει ο φιλος
το calve το βρηκα και εγω στον βασιλοπουλο και οντως εχει ελαχιστη ζαχαρη
και απο γευση πανω κατω τα ιδια ειναι με το σκιπυ οποτε πολυ καλυτερη επιλογη:toast:

Δεν έχει προσθήκη ζάχαρης καθόλου...αν έχει τίποτα σακχαρα είναι φυσικά. Νταξ, σε γευση στην αρχή δε μου άρεσε τόσο αλλά μετά το συνήθησα και τώρα μου αρέσει καλύτερα. Είναι πιο φυσική η γευση...

just chris
13-09-10, 15:23
Ποιό πήγες να πάρεις? Λογικά το Skippy απο αυτά που λες...

Ψαξε να δεις μήπως υπάρχει το Calve. Είναι καλύτερο...δεν έχει και ζάχαρη μέσα...

καπως ετσι το ελεγαν....παντως εγω θεωρω το ταχινι ανωτερο απο το φυστικοβουτυρο!

psonara
13-09-10, 16:18
παιδιά..ένα ασπράδι αυγού πόσες θερμίδες έχει;όχι ολόκληρο!μόνο το ασπράδι!
versus το ασπραδι ενος μεσαιου αυγου εχει 16 θερμιδες και 4 γραμμαρια πρωτεινης!

psonara
13-09-10, 16:21
καπως ετσι το ελεγαν....παντως εγω θεωρω το ταχινι ανωτερο απο το φυστικοβουτυρο!
παιδια συμφωνω κι εγω με τον just chris.θεωρω οτι το ταχινι ειναι πιο καλυτερη επιλογη απο το φυστικοβουτυρο.εγω το βαζω σε ψωμι και επανω δικο μου μελι και τα σπαει!

psonara
13-09-10, 16:22
παιδια συμφωνω κι εγω με τον just chris.θεωρω οτι το ταχινι ειναι πιο καλυτερη επιλογη απο το φυστικοβουτυρο.εγω το βαζω σε ψωμι και επανω δικο μου μελι και τα σπαει!
σορυ καλυτερη ηθελα να πω. το "πιο" ειναι πλεονασμος.

Eddie
13-09-10, 16:24
πηγα σημερα για ψωνια...κ μεσα στα αλλα πηγα να παρω κ φυστικοβουτυρο που λεγαται.ειδα απο τι αποτελειται κ το βρηκα λιγακι αχρηστο...ολο ζαχαρη αλατι κ υδρογονομενα λιπη εγραφε.εκτος κ αν αναφερεστε στο βιολογικο..αν ειναι ετσι παω πασο!τελικα πηρα ταχινι με μελι,αγνοτατο!!!

Γιατι ταχινι με μελι???

Καταρχην αυτος που εχει μεσα λογικα δεν ειναι μελι αλλα κατι που μοιαζει και 2ον το ταχινι δεν ειναι ολικης.

Εγω εδω και καιρο παιρνω το μακεδονικο ταχινι ολικης.


παιδια συμφωνω κι εγω με τον just chris.θεωρω οτι το ταχινι ειναι πιο καλυτερη επιλογη απο το φυστικοβουτυρο.εγω το βαζω σε ψωμι και επανω δικο μου μελι και τα σπαει!

Gooooooood!!!βαζεις τα λιπαρα σε υδατανθρακα και συμπληρωνεις και με εξτρα υδατανθρακα!!Οτι πρεπει για διαιτα..

psonara
13-09-10, 16:36
Γιατι ταχινι με μελι???

Καταρχην αυτος που εχει μεσα λογικα δεν ειναι μελι αλλα κατι που μοιαζει και 2ον το ταχινι δεν ειναι ολικης.

Εγω εδω και καιρο παιρνω το μακεδονικο ταχινι ολικης.



Gooooooood!!!βαζεις τα λιπαρα σε υδατανθρακα και συμπληρωνεις και με εξτρα υδατανθρακα!!Οτι πρεπει για διαιτα..
ενταξει βρε eddie μου δεν το κανω καθε μερα αυτο!κι εγω το ολικης ταχινι βαζω και μελι δικο μου για να ξερω τι τρωω!εσυ με τι το συνοδευεις συνηθως?

Eddie
13-09-10, 16:39
ενταξει βρε eddie μου δεν το κανω καθε μερα αυτο!κι εγω το ολικης ταχινι βαζω και μελι δικο μου για να ξερω τι τρωω!εσυ με τι το συνοδευεις συνηθως?

Γιατι,πρεπει ντε και καλα να το συνδιασω με κατι??Σκετο το τρωω με το κουταλι!Οταν θελω να συμπληρωσω λιπαρα σε ενα γευμα (και κυριως στο τελευταιο) τρωω καμια κουταλια!

Ψωμι,μελι και ταχινι θα ετρωγα μονο αν ημουν εκτομορφος.

psonara
13-09-10, 16:45
Γιατι,πρεπει ντε και καλα να το συνδιασω με κατι??Σκετο το τρωω με το κουταλι!Οταν θελω να συμπληρωσω λιπαρα σε ενα γευμα (και κυριως στο τελευταιο) τρωω καμια κουταλια!

Ψωμι,μελι και ταχινι θα ετρωγα μονο αν ημουν εκτομορφος.
αφου μπορεις καλα κανεις!μακαρι να μπορουσα κι εγω!παντως αν το φαω κανα πρωι με μια φετα ψωμι και ενα ποτηρι γαλα πιστευω κατι γινεται η' οχι?

Anakin71
13-09-10, 16:47
αν τρωτε παντως σαλατα με κοτοπουλο ριξτε μπαλσαμικο μεσα παει απιστευτα

Σαλάτα ρόκα,σπανάκι,μανουρί στα κάρβουνα(τυρί) και σως μέλι-μπαλσάμικο.
:thumbup:

Anakin71
13-09-10, 16:50
Γιατι,πρεπει ντε και καλα να το συνδιασω με κατι??Σκετο το τρωω με το κουταλι!Οταν θελω να συμπληρωσω λιπαρα σε ενα γευμα (και κυριως στο τελευταιο) τρωω καμια κουταλια!

Ψωμι,μελι και ταχινι θα ετρωγα μονο αν ημουν εκτομορφος.

Με ταχίνι μπορείς να κάνεις και σούπα τώρα που έρχεται και χειμώνας,εγώ βέβαια για ταχίνι θα έτρωγα κανένα χαλβά :green:

just chris
13-09-10, 17:09
Γιατι ταχινι με μελι???

Καταρχην αυτος που εχει μεσα λογικα δεν ειναι μελι αλλα κατι που μοιαζει και 2ον το ταχινι δεν ειναι ολικης.

Εγω εδω και καιρο παιρνω το μακεδονικο ταχινι ολικης.



Gooooooood!!!βαζεις τα λιπαρα σε υδατανθρακα και συμπληρωνεις και με εξτρα υδατανθρακα!!Οτι πρεπει για διαιτα..

υπερβαλεις εντι....το ταχινι το εχω για πρωινο κ οπως κ να εχει το θεμα,δεν θα κατεβω σε αγωνες! σ'ευχαριστω παντως....

KeyserSoze
13-09-10, 19:35
Εγω εδω και καιρο παιρνω το μακεδονικο ταχινι ολικης.

.

EΤΣΙΙΙΙ!:thumbup:
Δικος μου και εσυ

Παιδια, μια βοηθεια

1. Σορρυ, αλλα αναγκαζομαι να ζητησω βοηθεια για φαγητο, εψαξα αλλα ακρη δεν εβγαλα. Εφαγα σημερα μια κλασσικη ετοιματζιδικη αραβικη, με σολωμο, μαρουλι και μαγιονεζα(μην ακουσω σχολια για τη μαγιονεζα, λαθος μου:unsure:)
Ε, δεν μπορω οχι την ιδια να βρω τι εχει σε υα/πρωτεινες/λιπη αλλα λογω της αραβικης το google με δυσκολευει ακομα και αν την διασπασω.

Μπορει κανεις να βαλει ενα χερακι να κανουμε θρεπτικη αναλυση?Επισης, επειδη δεν μπορω να το υπολογισω, μπορει κανεις απο εμπειρια να υπολογισει ποσο βαζουν σε σολωμο(γραμμαρια) σε αυτες τις ετοιμες, στο περιπου?

2. Τα φωτα σας. Low carb προσπαθω αλλα οι ρημαδες οι υδατανθρακες κατω απο 30% των ημερησιων θερμιδων δεν πεφτουν ρε γαμωτο, και κανω φιλοτιμες προσπαθειες(καλα στο % γραμμαριων ειναι παραπανω αλλα σε θερμιδες πεφτουν γιατι τα γρ λιπων τους κλεβουν ποσοστο)
Καλα ειναι τοσο ή να κανω το σκατο μου παξιμαδι να τους μειωσω κι αλλο?(Btw ειναι είτε καστανο ρυζι, είτε μαυρο ψωμι είτε ψητες πατατες. Αντε καμια παρασπονδια με μακαρονια και φρουτα)

arisfwtis
13-09-10, 19:40
καλα μην αρρωσταινεις κιολας να βρεις την καθε θερμιδα
:green:

αμα κανεις μια σωστη διατροφη θα δεις αποτελεσμα σε βαθος χρονου και ας εχεις κανει κανα2 παρασπονδιες στο ενδιαμεσο

κατω απο 30 % υδ ειναι πολυ λιγο ρε σ
θα τα φτυσεις

Eddie
13-09-10, 19:51
υπερβαλεις εντι....το ταχινι το εχω για πρωινο κ οπως κ να εχει το θεμα,δεν θα κατεβω σε αγωνες! σ'ευχαριστω παντως....

Koιτα,αν μου ελεγες παιρνω το ταχινι και βαζω εγω δικο μου μελι,"ντοπιο" θα σου λεγα οκ.Αλλα αυτα τα μελια που βαζουνε μονο μελια δεν ειναι.Τα αραιωνουν με γλυκοζη,οσοι εχετε δει ευαγγελατο ξερετε.

lef
13-09-10, 20:05
Γιατι ταχινι με μελι???

Καταρχην αυτος που εχει μεσα λογικα δεν ειναι μελι αλλα κατι που μοιαζει και 2ον το ταχινι δεν ειναι ολικης.

Εγω εδω και καιρο παιρνω το μακεδονικο ταχινι ολικης.

eddie απο γευση τι λεει?
εγω βαζω φυστικοβουτηρο στο τοστ στο πρωι που φτιαχνωγια την δουλεια με φιλετο μεσα και γ αληθεια ειναι οτι μ αρεσει κ παρα πολυ και περνω και λιπαρα που δεν εχει αναγκαστικα αυτο το γευμα μου.θα ταιριαζε θεωρεις το ταχινι?

Eddie
13-09-10, 20:15
eddie απο γευση τι λεει?
εγω βαζω φυστικοβουτηρο στο τοστ στο πρωι που φτιαχνωγια την δουλεια με φιλετο μεσα και γ αληθεια ειναι οτι μ αρεσει κ παρα πολυ και περνω και λιπαρα που δεν εχει αναγκαστικα αυτο το γευμα μου.θα ταιριαζε θεωρεις το ταχινι?

Δεν ξερω,τι να σου πω!Καλυτερα να δοκιμασεις.Ειναι λιγο στυφο,και ουδετερο σαν γευση.Βασικα ειναι ο κορμος του μακεδονικου χαλβα χωρις το μελι,χωρις την γλυκα δλδ!

lef
13-09-10, 20:19
Δεν ξερω,τι να σου πω!Καλυτερα να δοκιμασεις.Ειναι λιγο στυφο,και ουδετερο σαν γευση.Βασικα ειναι ο κορμος του μακεδονικου χαλβα χωρις το μελι,χωρις την γλυκα δλδ!

ok θα το δοκιμασω..το θεωρεις παντως θρεπτικα καλυτερο απο το φυστικοβουτηρο?(και δν εννοω το skippy)

Eddie
13-09-10, 20:21
ok θα το δοκιμασω..το θεωρεις παντως θρεπτικα καλυτερο απο το φυστικοβουτηρο?(και δν εννοω το skippy)

Σημασια εχει οτι ειναι πολυ καλο!!!Τωρα ποιο ειναι καλυτερο,δε ξερω!Το ενα ειναι απο φυστικια το αλλο απο σουσαμι.Το φυστικοβουτυρο καποιος ειχε αναφερει οτι εχει και δεξτροζη η μαλτοδεξτρινη,κατι τετοιο.Το ταχινι εχει 1% υδατανθρακα.