PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

lef
13-09-10, 20:23
Σημασια εχει οτι ειναι πολυ καλο!!!Τωρα ποιο ειναι καλυτερο,δε ξερω!Το ενα ειναι απο φυστικια το αλλο απο σουσαμι.Το φυστικοβουτυρο καποιος ειχε αναφερει οτι εχει και δεξτροζη η μαλτοδεξτρινη,κατι τετοιο.Το ταχινι εχει 1% υδατανθρακα.

Ok θα το τσεκαρω και το ταχινι
ευχαριστω:thumbup:

just chris
13-09-10, 20:37
Koιτα,αν μου ελεγες παιρνω το ταχινι και βαζω εγω δικο μου μελι,"ντοπιο" θα σου λεγα οκ.Αλλα αυτα τα μελια που βαζουνε μονο μελια δεν ειναι.Τα αραιωνουν με γλυκοζη,οσοι εχετε δει ευαγγελατο ξερετε.

υπαρχει αυτη η περιπτωση,παντως εχω παρει κ γω το μακεδονικο!

Luffy
14-09-10, 15:00
τις φακες τις τρωμε για πρωτεινη η υδατανθρακα?

arisfwtis
14-09-10, 15:03
τις φακες τις τρωμε για πρωτεινη η υδατανθρακα?

μαζι με φακες βαλε cottage και εισαι καλυμενος και απο τα 2:toast:

Luffy
14-09-10, 15:08
μαζι με φακες βαλε cottage και εισαι καλυμενος και απο τα 2:toast:

σε τι ποσοτητες ομως για να ειμαι καλλυμενος και για τα 2? ευχαριστω για την απαντηση σου

arisfwtis
14-09-10, 15:45
αυτο εξαρταται απο τα κιλα σου και τους στοχους σου
ριξε μια ματια εδω και βγαλε τις ποσοτητες συμφωνα με τις αναγκες σου
http://nutritiondata.self.com/

pan0z
14-09-10, 23:44
Να ρωτησω ειναι κακο να τροω το βραδυ 2 τοστ με λιγο κασερι και τονο(ειναι το μονο ελαφρως cheat meal που κανω)?Εχω κιαλο γευμα μετα πριν πεσω για υπνο.Οι θερμιδες κτλπ ειναι μετρημενες δηλαδη δεν ξεφευγω που το τροω απλα δεν ειναι κακο να περνω υδατανθρακα 3-4 ωρες πριν κοιμηθω?

Devil
14-09-10, 23:46
οχι δεν ειναι κακο

φαε κανονικα

dionisos
14-09-10, 23:48
Να ρωτησω ειναι κακο να τροω το βραδυ 2 τοστ με λιγο κασερι και τονο(ειναι το μονο ελαφρως cheat meal που κανω)?Εχω κιαλο γευμα μετα πριν πεσω για υπνο.Οι θερμιδες κτλπ ειναι μετρημενες δηλαδη δεν ξεφευγω που το τροω απλα δεν ειναι κακο να περνω υδατανθρακα 3-4 ωρες πριν κοιμηθω?

Εγώ θα έτρωγα τόνο με σαλάτα στη θέση σου!

just chris
15-09-10, 01:05
μαζι με φακες βαλε cottage και εισαι καλυμενος και απο τα 2:toast:

πω ρε μαν τι ειπες τωρα!!!!!!!!!θεικος συνδιασμος,μπηκε στο μενου κιολας!

arisfwtis
15-09-10, 09:01
πω ρε μαν τι ειπες τωρα!!!!!!!!!θεικος συνδιασμος,μπηκε στο μενου κιολας!

:toast:

just chris
15-09-10, 13:23
δεν ηξερα που αλλου να το ποσταρω.... λοιπον guys την τριτη που ερχεται,θα παω σε μια διατροφολογο να με φτιαξει.για να δουμε τι θα δουμε... ασε που μου ειπε να παω χωρις να εχω φαει η να εχω πιει τιποτα ουτε νερο:shock: εχω ραντεβου στις 10:30 το πρωι κ ξυπναω νωρις ρε φουστη μου....θα λοιμοκτονησω:P θελει λεει να μου κανει διαφορες μετρησεις! αντε κ καλη μου επιτυχια....(λες κ δινω πανελληνιες:P)

lokoo
15-09-10, 13:41
Στο πρωινο εχω αυγα κ βρωμη, εχει σημασια με ποια σειρα τα καταναλωνω?
Συνηθως πρωτα τρωω τα αυγα που χωνευονται γρηγορα.

beefmeup
15-09-10, 13:43
Στο πρωινο εχω αυγα κ βρωμη, εχει σημασια με ποια σειρα τα καταναλωνω?
Συνηθως πρωτα τρωω τα αυγα που χωνευονται γρηγορα.

οπως ναναι φατα μωρε..ολα μπλουμ γινονται μετα.

lokoo
15-09-10, 13:50
οπως ναναι φατα μωρε..ολα μπλουμ γινονται μετα.

Γρηγορος κ επιστημονικος.:thumbup:

Λογω οικονομικων αλλαξα την πρωτεινη μετα την προπον με αυγα, ποση ωρα μετα να τα καταναλωνω? (συνηθως αφηνω 30 λεπτα που με πιανει πεινα)

beefmeup
15-09-10, 13:56
Γρηγορος κ επιστημονικος.:thumbup:

Λογω οικονομικων αλλαξα την πρωτεινη μετα την προπον με αυγα, ποση ωρα μετα να τα καταναλωνω? (συνηθως αφηνω 30 λεπτα που με πιανει πεινα)

εγω οταν ετρωγα μεταπροπο χωρις σεηκ πρωτεινης,το εκανα μολις πηγαινα σπιτι..κανα 10-15 λεπτο το πολυ δλδ.

απτην αλλη δεν χρειαζεται να ζορισεις τον ευατο σου,αν δεν μπορεις πριν το μισαωρο,γιατι μετα την προπονα μπορει να εισαι λιγο "καπως"για να φας στα καπακια..αλλοι τρωνε αμεσως χωρις προβλημα.

COBRA_STYLE
15-09-10, 14:58
Ποτε είναι η ιδανικότερη ώρα για την λήψη των Ω λιπαρών?

Το πρωί, στο μεταπροπονιτικο η αργά το βραδυ?:unsure::unsure:
μετα την προπονηση κρατουν σταθερα και ανεβασμενα τα επιπεδα της αυξητικης ορμονης!!!ενημερωτικα

COBRA_STYLE
15-09-10, 15:00
κατι που με τρωει καιρο...αμα φαω μπανανα πριν την προπονηση,με το που ξεκινησω αρχικα θα εχω peak δυναμης και μετα θα πεσω πολυ???

beefmeup
15-09-10, 15:05
κατι που με τρωει καιρο...αμα φαω μπανανα πριν την προπονηση,με το που ξεκινησω αρχικα θα εχω peak δυναμης και μετα θα πεσω πολυ???

oxi..θα τιναξεις την ινσουλινη στο ταβανι,κ μετα θα κρασαρεις.

Eddie
15-09-10, 15:07
μετα την προπονηση κρατουν σταθερα και ανεβασμενα τα επιπεδα της αυξητικης ορμονης!!!ενημερωτικα

Αλλο και τουτο..

Εισαι σιγουρος γι αυτο?Το διαβασες πουθενα η στο ειπε κανενας?

Γιατι απ οσο ξερω μετα την προπονηση ειναι καλο να αποφευγουμε τα λιπαρα γιατι καθυστερουν την αφομοιωση της πρωτεινης.:unsure:

COBRA_STYLE
15-09-10, 15:19
Αλλο και τουτο..

Εισαι σιγουρος γι αυτο?Το διαβασες πουθενα η στο ειπε κανενας?

Γιατι απ οσο ξερω μετα την προπονηση ειναι καλο να αποφευγουμε τα λιπαρα γιατι καθυστερουν την αφομοιωση της πρωτεινης.:unsure:
οτι τα λιπαρα καθυστερουν την απορροφιση το ξερω οντως...αλλα σε ποσοτητες...το να παρεις 2γρ fish oil πχ δεν παιζει προβλημα...ναι το εχω διαβασει...

COBRA_STYLE
15-09-10, 15:19
oxi..θα τιναξεις την ινσουλινη στο ταβανι,κ μετα θα κρασαρεις.
το ιδιο λεμε:green:

beefmeup
15-09-10, 15:22
κατι που με τρωει καιρο...αμα φαω μπανανα πριν την προπονηση,με το που ξεκινησω αρχικα θα εχω peak δυναμης και μετα θα πεσω πολυ???


oxi..θα τιναξεις την ινσουλινη στο ταβανι,κ μετα θα κρασαρεις.


το ιδιο λεμε:green:

δεν λεμε το ιδιο.

αυτα τα 2 δεν εχουν σχεση.

COBRA_STYLE
15-09-10, 15:24
δεν λεμε το ιδιο.

αυτα τα 2 δεν εχουν σχεση.
κι ομως εχουν σχεση!!!γιαυτο καποιοι πινουν δεξτροζη προ-προπ...ας απαντησει και καποιος αλλος...δε νομιζω να ειμαι λαθος

beefmeup
15-09-10, 15:29
κι ομως εχουν σχεση!!!γιαυτο καποιοι πινουν δεξτροζη προ-προπ...

αυτο δεν νομιζω οτι γινεται.μακραν ομως.

η ινσουλινη δλδ εχει σχεση με την δυναμη στις προπονες??

beefmeup
15-09-10, 15:32
μετα την προπονηση κρατουν σταθερα και ανεβασμενα τα επιπεδα της αυξητικης ορμονης!!!ενημερωτικα

ουτε αυτο ισχυει..εχει δικιο ο βασιλης.:thumbup:

οι χειροτερες ωρες να παρεις λιπαρα ειναι πριν κ μετα την προπονα.

COBRA_STYLE
15-09-10, 15:45
αυτο δεν νομιζω οτι γινεται.μακραν ομως.

η ινσουλινη δλδ εχει σχεση με την δυναμη στις προπονες??
ειναι λαθος αλλα το κανουν...στην αρχη,για λιγο μπορεις να σηκωσεις το maximum των κιλων που μπορεις!!!Επειδη ειναι στα υψη η ινσουλινη,απλα μετα κρασαρεις οπως ειπες!!!

COBRA_STYLE
15-09-10, 15:46
ουτε αυτο ισχυει..εχει δικιο ο βασιλης.:thumbup:

οι χειροτερες ωρες να παρεις λιπαρα ειναι πριν κ μετα την προπονα.
οπως θες...whatever

beefmeup
15-09-10, 15:55
ειναι λαθος αλλα το κανουν...στην αρχη,για λιγο μπορεις να σηκωσεις το maximum των κιλων που μπορεις!!!Επειδη ειναι στα υψη η ινσουλινη,απλα μετα κρασαρεις οπως ειπες!!!

οταν κανεις προπονες δεν θες ινσουλινη κατα την διαρκεια.
κ παλι δεν εχει σχεση με την δυναμη.


οπως θες...whatever

αυτα που γραφω δεν ειναι αυτα που θελω,αλλα οτι ισχυει.

αν δεν ειμαι σιγουρος για κατι ρωταω να το μαθω.
αλλιως δεν γραφω οτι ναναι επειδη μπορει να "νομιζω"η "ετσι μου πε καποιος καποτε".

αυτο δεν σημαινει οτι εχω παντα δικιο η οτι γραφω παντα το σωστο.οποιος νομιζει το αντιθετο με διορθωνει ελευθερα,δεν παρεξηγουμε αλλα θα χαρω να μαθω κατι που θα διορθωσω επανω μου που εκανα λαθος τοσο καιρο.

με λιγα λογια αν μπορεις να μου δικαιλογησεις(εμπεριστατωμενα) οτι γραφεις για την δυναμη/ινσουλινη κ τα λιπαρα μεταρποπο,θα χαρω να το συζητησουμε.

το "whatever" δεν μετραει σαν απαντηση.

COBRA_STYLE
15-09-10, 16:08
οταν κανεις προπονες δεν θες ινσουλινη κατα την διαρκεια.
κ παλι δεν εχει σχεση με την δυναμη.



αυτα που γραφω δεν ειναι αυτα που θελω,αλλα οτι ισχυει.

αν δεν ειμαι σιγουρος για κατι ρωταω να το μαθω.
αλλιως δεν γραφω οτι ναναι επειδη μπορει να "νομιζω"η "ετσι μου πε καποιος καποτε".

αυτο δεν σημαινει οτι εχω παντα δικιο η οτι γραφω παντα το σωστο.οποιος νομιζει το αντιθετο με διορθωνει ελευθερα,δεν παρεξηγουμε αλλα θα χαρω να μαθω κατι που θα διορθωσω επανω μου που εκανα λαθος τοσο καιρο.

με λιγα λογια αν μπορεις να μου δικαιλογησεις(εμπεριστατωμενα) οτι γραφεις για την δυναμη/ινσουλινη κ τα λιπαρα μεταρποπο,θα χαρω να το συζητησουμε.

το "whatever" δεν μετραει σαν απαντηση.
1)Δεν παρεξηγηθηκα:Pαπλα βαριεμαι τις διαδικασιες τυπου "δειξε μου ερευνα αλλιως δεν πιστευω"..Απλα εγω ειπα κατι που εχω διαβασει ή στο Μ'sH η στο MD.Τωρα οποιος θελει το πιστευει οποιος οχι δεν με ακουμπαει:green:

2)Τωρα σχετικα με την ινσουλινη επιμενω γιατι το εχω δει και πολλες φορες εδω μεσα γραμμενο...ο ΜΒ πιστευω μπορει να απαντησει

beefmeup
15-09-10, 16:13
1)Δεν παρεξηγηθηκα:Pαπλα βαριεμαι τις διαδικασιες τυπου "δειξε μου ερευνα αλλιως δεν πιστευω"..Απλα εγω ειπα κατι που εχω διαβασει ή στο Μ'sH η στο MD.Τωρα οποιος θελει το πιστευει οποιος οχι δεν με ακουμπαει:green:

2)Τωρα σχετικα με την ινσουλινη επιμενω γιατι το εχω δει και πολλες φορες εδω μεσα γραμμενο...ο ΜΒ πιστευω μπορει να απαντησει

καλα κ γω δεν ζητησα μελετη.

με απλα λογια ζητησα για την κουβεντα,αν μπορεις να μου πεις πως κατα την γνωμη σου η ινσουλινη βοηθαει σε οτι λες..απο την εκριση της μεσω της μπανανας κλπ,κ κατα την διαρκεια της προπονησης,κ την σχεση της με την δυναμη..

COBRA_STYLE
15-09-10, 16:18
καλα κ γω δεν ζητησα μελετη.

με απλα λογια ζητησα για την κουβεντα,αν μπορεις να μου πεις πως κατα την γνωμη σου η ινσουλινη βοηθαει σε οτι λες..απο την εκριση της μεσω της μπανανας κλπ,κ κατα την διαρκεια της προπονησης,κ την σχεση της με την δυναμη..
ε ρε συ δεν ειμαι χημικος...να ξερω πως ενεργει...λογικο ειναι...αλλα εδω μεσα εχει αναφερθει αρκετες φορες...περιμενω να απαντησει και καποιος αλλος οπως ο ΜΒ που ισως ξερει..;).awating

psonara
15-09-10, 16:21
παιδια να ρωτησω κατι?τα 150 γραμμαρια πατατας με ποσα γραμμαρια ψωμι ολικης ισουται?θερμιδικα εννοω...και το ψωμι μονο με αλευρι ολικης και νερο χωρις ζαχαρη και αλατι.

Devil
15-09-10, 16:56
βρες ενα database με ολες τις τροφες θα σου ειναι αρκετα χρησιμο

και μην κοιτας μονο τις θερμιδες αλλα κ υδατ,πρωτ,λιπαρα

arisfwtis
15-09-10, 19:20
δοκιμασα σμρ weetabix

αν και φανατικος οπαδος της βρωμης μπορω να πω πως εχουν τελεια γευση ανακατεμενα με πρωτεινη

giannis64
15-09-10, 20:10
fds

Ramrod
15-09-10, 23:14
δοκιμασα σμρ weetabix

αν και φανατικος οπαδος της βρωμης μπορω να πω πως εχουν τελεια γευση ανακατεμενα με πρωτεινη

Με γάλα χίλιες φορές καλύτερο απο τη βρώμη είναι! Αν και εγώ παίρνω τα cheerios ολικής τελευταία (τα σκέτα με τα 4 δημητριακά). Σιχάθηκα πρωϊ πρωϊ να τρώω ζωοτροφές...:green:

arisfwtis
15-09-10, 23:17
σκετο γαλα?
η γαλα weetabix και πρωτεινη¨?

Ramrod
16-09-10, 00:04
σκετο γαλα?
η γαλα weetabix και πρωτεινη¨?

γαλα weetabix...την πρωτεϊνη χώρια...

SepTum
16-09-10, 02:02
Συμφωνα με αυτον τον πινακα το κατικι ειναι λιγοτερο λιπαρο απο το ανθοτυρο.Ξερει κανεις αν οντως ισχυει?Πολυ ωραιο το κατικι για να ειναι και τοσο υγιεινο... http://www.vita.gr/html/ent/035/ent.1035.asp

mozakar
16-09-10, 14:43
Παίδες το καλοκαίρι τον ιούλιο (98 κιλά 1.75 κοιλιές βυζάκια κτλπ) ξεκίνησα διατροφή με ένα συμπλήρωμα διατροφής το prevent με λίγα λόγια αυτό είναι σκόνη παίρνεις μια δόση το πρωί τρώς κανονικό γεύμα το μεσημέρι (μέχρι 500 θέρμίδες) και το βράδυ πάλι μια δόση . Είχε αποτέλεσμα αφού τέλη αυγούστου είμαι 86 κιλά επειδή την ακολούθησα τέλεια ( ούτε ποτά ούτε τσιμπίματα , τπτ)

Το πρόβλημα αρχίζει αφού γύρισα στην πόλη που σπουδάζω με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την συνεχίσω (ποτά , οτι να ναι ωράριο,) και το μεγαλύτερο πρόβλημα την διατροφή ....

με λίγα λόγια έφτασα πάλι στα 90 κιλά ...

Έψαξα να βρω διαίτες εύκολες αλλά μάτεα ... όλες είχαν κάτι τρελά φαγητά που ήθελαν κανονικό μαγείρεμα .

Έχετε να μου προτείνετε κάποια έυκολη διατροφή ; εννοώ γεύματα που δεν πρέπει να είσαι μάγειρας για να τα φτιάξεις .

Στόχος μου είναι τα 77 κιλά . (κάνω αεροβικές ασκήσεις κάθε μέρα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

KeyserSoze
16-09-10, 15:52
Έχετε να μου προτείνετε κάποια έυκολη διατροφή ; εννοώ γεύματα που δεν πρέπει να είσαι μάγειρας για να τα φτιάξεις .

Στόχος μου είναι τα 77 κιλά . (κάνω αεροβικές ασκήσεις κάθε μέρα).

Δεν υπαρχει αυτο που ζητας. Ευκολη διατροφη, καψιμο λιπους, χασιμο πολλων κιλων θελει πονο, υπομονη, επιμονη και χρονο
Κανεις δεν ξερει ενα μαγικο μυστικο να σου πει για να χασεις πανω απο 4κιλα σε 10 μερες χωρις να τα ξαναπαρεις σε αλλες 5

mozakar
16-09-10, 15:55
Δεν υπαρχει αυτο που ζητας. Ευκολη διατροφη, καψιμο λιπους, χασιμο πολλων κιλων θελει πονο, υπομονη, επιμονη και χρονο
Κανεις δεν ξερει ενα μαγικο μυστικο να σου πει για να χασεις πανω απο 4κιλα σε 10 μερες χωρις να τα ξαναπαρεις σε αλλες 5

το ήξερα ότι θα γίνει αυτό :turtle: :green:

Εννοώ για μεσημεριανό να μην πρέπει να φάω κανά τρελό φαί που για να το μαγειρέψεις θα πρλεπει να είσαι σεφ

KeyserSoze
16-09-10, 15:57
1 τονο, 5 φυλλα μαρουλι, 1 τοματα, μισο αγγουρι, 1 κουταλια ελαιολαδο, 1 κουταλια μπαλσαμικο και 1/4 της κουπας καστανο ρυζι(με δεδομενο πως δεν εχεις πλακωθει στα ψωμια την υπολοιπη μερα)

σου κανει?
Δεν ειναι και οτι πιο γευστικο αλλα νομιζω θα σε καλυψει

ΥΓ. Υποθετω για σενα σεφ χρειαζεται και για μπιφτεκια/κοτοπουλο ψητο,ε?

mozakar
16-09-10, 16:00
τούμπανο είναι , τρελαίνομαι για τόνο , όταν λες 1/4 της κούπας καστανό ρύζι ;

:P ξέρω να κάνω κοτόπουλο :D μπιφτέκια ... καλύτερα κοτόπουλο . το ρύζι το βράζω ;

KeyserSoze
16-09-10, 16:35
τούμπανο είναι , τρελαίνομαι για τόνο , όταν λες 1/4 της κούπας καστανό ρύζι ;

:P ξέρω να κάνω κοτόπουλο :D μπιφτέκια ... καλύτερα κοτόπουλο . το ρύζι το βράζω ;

Kαταλαβαινεις οτι μιλαμε για ΕΝΑ γευμα απο τα 6 της ημερας ετσι?
Δεν σου χρειαζεται σωστο γευμα, σου χρειαζεται σωστη διατροφη

mozakar
16-09-10, 16:38
1 ΑΠΟ ΤΑ 6 ; Σε παρακαλώ πες μου οτι δεν μου κάνεις πλάκα

Montews
16-09-10, 20:23
Παιδια να ρωτησω πειραζει αμα βαλω την πρωτεινη σε μορφη σκονης στο shaker και την αφησω για καμια ωρα μεχρι να τελειωσω την γυμναστικη και τοτε να βαλω νερο και να την πιω?
Με αλλα λογια κανει να ειναι εκτος του αρχικου δοχειου για μεγαλο χρονικο διαστημα?

SepTum
16-09-10, 20:26
1 ΑΠΟ ΤΑ 6 ; Σε παρακαλώ πες μου οτι δεν μου κάνεις πλάκα
Φιλε αν δεν σε νοιαζει να φτιαξεις σωμα και απλα θες να εισαι αδυνατος και ωραιος δεν χρειαζονται 6γευματα τη μερα.Γενικοτερα δεν χρειαζονται υπερβολες.Περιορισε τη σαβουρα σε 1-2 φορες την εβδομαδα και τρωγε 3-4 μικρα γευματα τη μερα και εισαι οκ.Τωρα αν θες να φτιαξεις και σωμα παραλληλα και να μη μεινεις κοκκαλο περιελαβε αρκετη πρωτεινη στα γευματα σου,προσθεσε 1-2 γευματα και σε συνδυασμο με γυμναστικη θα εισαι κομπλε.

Ramrod
16-09-10, 21:09
Παιδια να ρωτησω πειραζει αμα βαλω την πρωτεινη σε μορφη σκονης στο shaker και την αφησω για καμια ωρα μεχρι να τελειωσω την γυμναστικη και τοτε να βαλω νερο και να την πιω?
Με αλλα λογια κανει να ειναι εκτος του αρχικου δοχειου για μεγαλο χρονικο διαστημα?

όχι δε χαλάει, φτάνει να μην έχει υγρασία...

COBRA_STYLE
16-09-10, 21:34
Παιδια να ρωτησω πειραζει αμα βαλω την πρωτεινη σε μορφη σκονης στο shaker και την αφησω για καμια ωρα μεχρι να τελειωσω την γυμναστικη και τοτε να βαλω νερο και να την πιω?
Με αλλα λογια κανει να ειναι εκτος του αρχικου δοχειου για μεγαλο χρονικο διαστημα?
1 ωρα ειναι λιγο,δεν εχεις προβλημα...go ahead..

paulakos
16-09-10, 23:08
Σταματησα να καπνιζω εδω και κανα μηνα και νομιζω τρωω λιγο παραπαν,εχω ακουσει πως κατι τετοιο γινεται αλλα νομιζα ηταν μυθος.Εχει κανεις καμια εμπειρια?Σε 3 μηνες απο τωρα θα τρωω ακομα πιο πολυ?Αν ειναι θα το ξαναρχισω γιατι δεν βγαινω 400γραμ κοτοπουλο καθε μερα:green:

Ramrod
16-09-10, 23:10
Σταματησα να καπνιζω εδω και κανα μηνα και νομιζω τρωω λιγο παραπαν,εχω ακουσει πως κατι τετοιο γινεται αλλα νομιζα ηταν μυθος.Εχει κανεις καμια εμπειρια?Σε 3 μηνες απο τωρα θα τρωω ακομα πιο πολυ?Αν ειναι θα το ξαναρχισω γιατι δεν βγαινω 400γραμ κοτοπουλο καθε μερα:green:

Αυξησε τις ίνες! Πολύ σαλάτα!

COBRA_STYLE
16-09-10, 23:14
Σταματησα να καπνιζω εδω και κανα μηνα και νομιζω τρωω λιγο παραπαν,εχω ακουσει πως κατι τετοιο γινεται αλλα νομιζα ηταν μυθος.Εχει κανεις καμια εμπειρια?Σε 3 μηνες απο τωρα θα τρωω ακομα πιο πολυ?Αν ειναι θα το ξαναρχισω γιατι δεν βγαινω 400γραμ κοτοπουλο καθε μερα:green:
πολλα ολικης αλεσεως και να δεις πως κοβεται η πεινα!!

Devil
17-09-10, 05:56
βαλε και απο ενα μισοκιλο και επανω πρασιναδα και εισαι οκ

George1993
17-09-10, 17:54
Ρε παίδες σε διατροφή γράμμωσης μου λέτε πόσο % πρέπει να περιέχει η διατροφή
υδατανθρακες πρωτεινες κτλ?

Αντωνης
17-09-10, 17:59
Καλησπερα παιδια,τωρα τελευταια αποφασισα να βαλω την βρωμη στην διατροφη μου.Να ρωτησω,αυτη πωλειται και "σκετη" η' την αγοραζεις μονο με μορφη δημητριακων?Γιατι 3-4 ατομα που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν νομιζουν να υπαρχει καθαρη βρωμη.Διαφωτιστε με αν μπορειτε,μην παω στο σ/μ και γινω ρομπα....

Ramrod
17-09-10, 18:27
Καλησπερα παιδια,τωρα τελευταια αποφασισα να βαλω την βρωμη στην διατροφη μου.Να ρωτησω,αυτη πωλειται και "σκετη" η' την αγοραζεις μονο με μορφη δημητριακων?Γιατι 3-4 ατομα που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν νομιζουν να υπαρχει καθαρη βρωμη.Διαφωτιστε με αν μπορειτε,μην παω στο σ/μ και γινω ρομπα....

όλοι εδώ μέσα όταν μιλάνε για βρώμη σκέτη εννοούν...δεν εννοεί κανείς δημητριακά.
Σκέτη θα πάρεις...

Αντωνης
17-09-10, 21:40
όλοι εδώ μέσα όταν μιλάνε για βρώμη σκέτη εννοούν...δεν εννοεί κανείς δημητριακά.
Σκέτη θα πάρεις...


Οκ αλλα πως μπορω να την προμηθευτω?Παω στο σουπερμαρκετ και ζηταω καθαρη βρωμη?

Vinn
17-09-10, 21:45
Οκ αλλα πως μπορω να την προμηθευτω?Παω στο σουπερμαρκετ και ζηταω καθαρη βρωμη?

Σουπερμαρκετ..Αν δεν τη βρεις μονος σου,ζητα απλα βρωμη..

dionisos
17-09-10, 21:50
Οκ αλλα πως μπορω να την προμηθευτω?Παω στο σουπερμαρκετ και ζηταω καθαρη βρωμη?
http://img.alibaba.com/photo/100619240/Quaker_White_Oats.jpg

Σε τέτοια συσκευασία είναι ή σε σακούλα!

KeyserSoze
17-09-10, 23:26
Η συγκεκριμενη μαρκα-που την προτιμουσα και εγω-βγαινει και στα 2
Απλα βρηκα στο Σκλαβενιτη, δικια του υποτιθεται με ιδια θρεπτικη αξια οπως λεει ο καταλογος απο πισω, πιο φτηνα


Να κανω και εγω μια καιρεια ερωτηση?
Ειναι μια απορια που μου βγηκε απο το FitDay. Ισως επρεπε να το γραψω εκει αλλα το εψαξα και ειναι πιο γενικο

Λοιπον, το Fitday εχει και υπολογισμο βαση τροπου ψησιματος κρεατων. Εντοπισα λοιπον οτι εντελως αλλο το broiled και εντελως αλλο το roasted. Προσπαθω και παλευω με το google να δω τελικα πως τρωω το ψητο κοτοπουλου μου και θελω βοηθεια

Αν καταλαβα καλα, το roasted ειναι το ψητο κοτοπουλο στο ταψι του φουρνου, οπως το φτιαχνει η μαμα μας. Το broiled αν καταλαβα καλα ειναι το να βαλεις το κρεασ(εδω κοτοπουλο) στο φουρνο και να ψηνεται στο γκριλ. Καλα τα λεω για οποιον το εχει ψαξει? Αν το FitDay δεν λεει βλακειες, τοτε το roasted εχει πολυ λιγοτερες πρωτεινες αλλα και πολυ λιγοτερα λιπη

Δυστυχως, δεν βρισκω κατι που να αντιστοιχει στο grilled που ειναι το δικο μας "στα καρβουνα"

ΥΓ. Και βασικα καλα τα εγκυκλοπεδικα, αλλα για να καταληξω στα πρακτικα. Αυτο που ψαχνω ειναι, εχουμε παρει μια ψηστερια με αντισταση. Αυτες τις οικιακες τις μεταλλικες, τις βαζεις στην πριζα και ζεσταινεται μια μεγαλη αντισταση πανω απο το κρεας που εχεις βαλει πανω σε σχαρα μεσα στο μεταλλικο αυτο κουτι. Θεωρουσα οτι ειναι αντιστοιχο της σχαρας αφου τα λιπη πεφτουν κατω και πως ειναι σιγουρα καλυτερο του να βαλεις το κρεας στο φουρνο αφου στο φουρνο ακομα και λαδι να μην εχεις, τα λιπη μενουν στο ταψι.
Λεω βλακειες ή οχι?

Θανασης
18-09-10, 04:11
Γεια σας παιδια,3 μικρες ερωτησουλες να κανω:
1)Τα φιλετα κοττα και μοσχαρι τα ζυγιζουμε πριν ψηθουν η' μετα?
2)Εχει μεγαλη σημασια αν τρωμε το μηλο με φλουδα η' χωρις?
3)Αν παρω για μεταπροπονητικο whey+ενα ψωμακι ολικης μετα μπορω να ξαναφαω μετα απο 1 ωρα?

Rise above
18-09-10, 04:44
Γεια σας παιδια,3 μικρες ερωτησουλες να κανω:

1)Τα φιλετα κοττα και μοσχαρι τα ζυγιζουμε πριν ψηθουν η' μετα? μετά


2)Εχει μεγαλη σημασια αν τρωμε το μηλο με φλουδα η' χωρις? καλύτερα με τι φλούδα αφού το πλύνεις φυσικά

3)Αν παρω για μεταπροπονητικο whey+ενα ψωμακι ολικης μετα μπορω να ξαναφαω μετα απο 1 ωρα? αντί για το ψωμί βάλε καμια μπανάνα η μέλi , μετα απο 1 ωρα οπωσδήποτε αλλα μπορείς να φας και πιο νωρίς .

Block50
18-09-10, 11:26
Η συγκεκριμενη μαρκα-που την προτιμουσα και εγω-βγαινει και στα 2
Απλα βρηκα στο Σκλαβενιτη, δικια του υποτιθεται με ιδια θρεπτικη αξια οπως λεει ο καταλογος απο πισω, πιο φτηνα


Να κανω και εγω μια καιρεια ερωτηση?
Ειναι μια απορια που μου βγηκε απο το FitDay. Ισως επρεπε να το γραψω εκει αλλα το εψαξα και ειναι πιο γενικο

Λοιπον, το Fitday εχει και υπολογισμο βαση τροπου ψησιματος κρεατων. Εντοπισα λοιπον οτι εντελως αλλο το broiled και εντελως αλλο το roasted. Προσπαθω και παλευω με το google να δω τελικα πως τρωω το ψητο κοτοπουλου μου και θελω βοηθεια

Αν καταλαβα καλα, το roasted ειναι το ψητο κοτοπουλο στο ταψι του φουρνου, οπως το φτιαχνει η μαμα μας. Το broiled αν καταλαβα καλα ειναι το να βαλεις το κρεασ(εδω κοτοπουλο) στο φουρνο και να ψηνεται στο γκριλ. Καλα τα λεω για οποιον το εχει ψαξει? Αν το FitDay δεν λεει βλακειες, τοτε το roasted εχει πολυ λιγοτερες πρωτεινες αλλα και πολυ λιγοτερα λιπη

Δυστυχως, δεν βρισκω κατι που να αντιστοιχει στο grilled που ειναι το δικο μας "στα καρβουνα"

ΥΓ. Και βασικα καλα τα εγκυκλοπεδικα, αλλα για να καταληξω στα πρακτικα. Αυτο που ψαχνω ειναι, εχουμε παρει μια ψηστερια με αντισταση. Αυτες τις οικιακες τις μεταλλικες, τις βαζεις στην πριζα και ζεσταινεται μια μεγαλη αντισταση πανω απο το κρεας που εχεις βαλει πανω σε σχαρα μεσα στο μεταλλικο αυτο κουτι. Θεωρουσα οτι ειναι αντιστοιχο της σχαρας αφου τα λιπη πεφτουν κατω και πως ειναι σιγουρα καλυτερο του να βαλεις το κρεας στο φουρνο αφου στο φουρνο ακομα και λαδι να μην εχεις, τα λιπη μενουν στο ταψι.
Λεω βλακειες ή οχι?
Broiled και roasted έχουν την ίδια ακριβώς θερμιδική και διατροφική αξία στο fitday,κάπου μπερδεύτηκες..

noz1989
18-09-10, 15:26
BROILED = GRILLED

KeyserSoze
18-09-10, 16:48
@noz1989

Ναι, για το fitday(γιατι τους αμερικανους ειναι λιγο διαφορετικα, εχει σχεση με το που ειναι η πηγη θερμοτητας και τον χρονο που το ρκατας)

@block
μπα, το τσεκαρω και το ξανα τσεκαρω
Εφαγα χθες 2 πλατες απο μεσαια κοτοπουλα, σκετο το ρκεας, χωρις την πετσα, στην ψηστιερα μαγειρεμενα
Το broiled βγαζει 531 θερμιδες με 29 λιπη και 63 πρωτεινη, το ιδιο ακριβως με roasted(δλδ στο ταψι) βγάζει 341 θερμιδες, 19 λιπη και 41 πρωτεινηες

Αφενως δεν μου κολλαει-στο ταψι θα επρεπε να εχει περισσοτερα λιπη και πρωτεινες και θερμιδες-απο την αλλη βεβαια μου φαινεται λογικο να υπαρχει διαφορα αναλογα στο αν θα τα κανεις roasted(ψητο στο φουρνο που λεμε) και broiled(ψητο στο γκριλ)

The_Mollifier
19-09-10, 02:25
Ξερω πως δικαιουμαστε ενα το πολυ 2 τσιτ μιλ την εβδομαδα ..
Εχω ομως μια αδυναμια!!Την μπυρα!!
Πινω λοιπον περι της 5 μπυρες την εβδομαδα!
Ποσο κακο ειναι αυτο για το σωμα μου!??
Κατα κυριο λογο κανω συμπαθητικη διατροφη με αρκετη πρωτεινη και οσο καλυτερους υδατανθρακες γινεται!

Αντωνης
19-09-10, 02:41
Καλησπερα παιδες,σορρυ που θα ξαναρωτησω για την βρωμη αλλα μολις χθες την προμηθευτηκα και δεν γνωριζω πολλα.
Λοιπον,παιρνουμε ενα κουταλι και την τρωμε η' την βαζουμε στο shaker μονη της η' μαζι με την πρωτεινη και την πινουμε?Η' και οι 3 τροποι ειναι αποδεκτοι?

giannis64
19-09-10, 07:34
την τρως με οποιον τροπο μπορεις εσυ!!

δεν υπαρχει προβλημα!!

Devil
19-09-10, 09:17
βαλε λιγο νερο ζεστο στη βρομη και μετα βαλε την προτενη και μερικα αμυγδαλα καρυδια και αμα θες λιγο μελι και εχεις ετοιμο πρωινο.

Devil
19-09-10, 09:24
Ξερω πως δικαιουμαστε ενα το πολυ 2 τσιτ μιλ την εβδομαδα ..
Εχω ομως μια αδυναμια!!Την μπυρα!!
Πινω λοιπον περι της 5 μπυρες την εβδομαδα!
Ποσο κακο ειναι αυτο για το σωμα μου!??
Κατα κυριο λογο κανω συμπαθητικη διατροφη με αρκετη πρωτεινη και οσο καλυτερους υδατανθρακες γινεται!



νννναααιιιιιιι................πλακα κανεις ε???

dionisos
19-09-10, 11:12
Ξερω πως δικαιουμαστε ενα το πολυ 2 τσιτ μιλ την εβδομαδα ..
Εχω ομως μια αδυναμια!!Την μπυρα!!
Πινω λοιπον περι της 5 μπυρες την εβδομαδα!
Ποσο κακο ειναι αυτο για το σωμα μου!??
Κατα κυριο λογο κανω συμπαθητικη διατροφη με αρκετη πρωτεινη και οσο καλυτερους υδατανθρακες γινεται!

Πιες και ρακόμελο για αλλαγή! Αστειεύομαι φυσικά! Γενικά απέφυγε το αλκοόλ.

lef
19-09-10, 12:08
παιδια ξερει κανεις πως ειναι το ξινομυλο στα αγγλικα?
καπου ειχε αναφερθει αλλα δεν μπορω να το βρω

dionisos
19-09-10, 13:10
παιδια ξερει κανεις πως ειναι το ξινομυλο στα αγγλικα?
καπου ειχε αναφερθει αλλα δεν μπορω να το βρω

crab apple μήπως!

Eddie
19-09-10, 13:11
νννναααιιιιιιι................πλακα κανεις ε???

Εγω χθες τις χτυπησα 2!Και γενικα δε βλεπω το λογο να ειμαστε τοσο απολυτοι στη διατροφη.Αν ολα ειναι τοσο τελεια και παμε για τις ινες στα πλευρα οκ.

Σε καμια περιπτωση δε λεω οτι 5 μπυρες τη βδομαδα οτι κανουν καλο ισα ισα,5 ειναι πολλες.1-2 ομως πιστευω οτι χωρανε ανετα σε μια διατροφη εφοσον κοντρολαρεις τους υδατανθρακες.

Devil
19-09-10, 13:16
ο αλλος ομως θελει να χασει μπυροκοιλια....

με 5 μπυρες την εβδομαδα το βλεπω δυσκολο

εκτος αν τις μαζεψει σε 1 μερα για cheat

αλλα δεν μπορω να ακουω μ***κιες του στυλ δεν μπορω να κοψω τις μπυρες

μην τις κοβεις πινε λιγοτερες

lef
19-09-10, 13:19
crab apple μήπως!

:thumbup:

Eddie
19-09-10, 13:24
ο αλλος ομως θελει να χασει μπυροκοιλια....

με 5 μπυρες την εβδομαδα το βλεπω δυσκολο

εκτος αν τις μαζεψει σε 1 μερα για cheat

αλλα δεν μπορω να ακουω μ***κιες του στυλ δεν μπορω να κοψω τις μπυρες

μην τις κοβεις πινε λιγοτερες

Και πως ξεχωριζεις τη μπυροκοιλια απο εναν που τρωει μακαρονια τσιγαρισμενα με λαδι?Εχει κατι το ειδικο η μπυρα που σου φουσκωνει την κοιλια?

Devil
19-09-10, 14:03
Και πως ξεχωριζεις τη μπυροκοιλια απο εναν που τρωει μακαρονια τσιγαρισμενα με λαδι?Εχει κατι το ειδικο η μπυρα που σου φουσκωνει την κοιλια?

αλκοολ...

στην μια δεν ειναι τιποτα στις 5 ομως ειναι

και μαζι με carb δεν ειναι και τοσο καλο

;)

Manos1989
19-09-10, 17:20
Πιθανόν να μην είναι το κατάλληλο μέρος αλλά παρόλα αυτά μήπως γνωρίζει κάποιος πόσα λίτρα σωματικού λίπους αντιστοιχούν σε 1 κιλό λίπους?
Ευχαριστώ!

vAnY
19-09-10, 17:22
παιδια ξερει κανεις πως ειναι το ξινομυλο στα αγγλικα?
καπου ειχε αναφερθει αλλα δεν μπορω να το βρω

ειναι τα granny smith που βρισκεις στο σουπερμαρκετ ;) εμενα μου αρεσουν πολυ!

Montews
19-09-10, 19:46
παιδια να ρωτησω,τα φιλετα κοττα και μοσχαρι απαγορευεται αυστηρα να ειναι τηγανητα?

Vinn
19-09-10, 19:48
παιδια να ρωτησω,τα φιλετα κοττα και μοσχαρι απαγορευεται αυστηρα να ειναι τηγανητα?

Ναι φιλε μου:thumbup: Το τηγανιτο δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για την υγεια μας..
Και υποτιθεται κανουμε διατροφη..:P

George1993
19-09-10, 23:12
Υπάρχει πουθενά κανα site να λέει για διάφορες τροφές και πόσα γραμμαρια πρωτ.. υδατα... κτλ εχει καθε τροφή ???

Ramrod
19-09-10, 23:39
Υπάρχει πουθενά κανα site να λέει για διάφορες τροφές και πόσα γραμμαρια πρωτ.. υδατα... κτλ εχει καθε τροφή ???

http://nutritiondata.self.com/

dionisos
20-09-10, 00:00
http://www.calorieking.com/

http://health.in.gr/tools/calories.asp?Food=390

Montews
20-09-10, 01:37
Ναι φιλε μου:thumbup: Το τηγανιτο δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για την υγεια μας..
Και υποτιθεται κανουμε διατροφη..:P

Nαι αλλα αμα δεν εχουμε σχαρα τι κανουμε....

Eddie
20-09-10, 01:50
Nαι αλλα αμα δεν εχουμε σχαρα τι κανουμε....

Koυζινα δεν εχεις??Βαλτο στο γκριλ.

Εναλλακτικα στην τοστιερα που γινεται και γρηγορα,αν δεν εχεις πανε παρε μια φτηνες ειναι.

Montews
20-09-10, 05:54
A γινεται και στην τοστιερα?Υπεροχα,ευχαριστω.Και κατι τελευταιο,αλατακι επιτρεπεται?

lila_1
20-09-10, 08:28
Για ποιο λογο προτιμαται το ξινομηλο απο τα υπολοιπα μηλα?Τις ιδιες θερμιδες και θρεπτικη αξια εχουν,ζαχαρη το ενα ζαχαρη και το αλλο.

sogoku
20-09-10, 09:59
Για ποιο λογο προτιμαται το ξινομηλο απο τα υπολοιπα μηλα?Τις ιδιες θερμιδες και θρεπτικη αξια εχουν,ζαχαρη το ενα ζαχαρη και το αλλο.



Μηπως λογω πιο χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη[?].Νομιζω.
Φρουκτοζη οχι ακριβως ζαχαρη

geo28
20-09-10, 10:37
ΡΕ παιδια πειραζει αν χρησιμοποιω στον ογκο λιγο μαγιονεζα light σε ορισμενα φαγητα σα συνοδευτικο ετσι για αλλαγη?

giannis64
20-09-10, 10:40
οχι δεν πειραζει!!
νομιζω πως σε καποιο ποστ το ειχε αναφερει και ο αναγνωστου!!

KeyserSoze
20-09-10, 10:59
Προφανως το τηγανιτο κανει κακο, αν δεν κανω λαθος το τηγανι μετατρεπει τα ακορεστα λιπη του πχ ελαιολαδου σε κορεσμενα και μετα δεν μπορει να κανει δεσμους γιαυτο αποθηκευεται(νομιζω, ετσι?)


Ρε σεις, κατι εχω μπερδεψει με τη βρωμη
Ζεστο νερο λεει ο ενας, σε σεικερ με την πρωτεινη λεει ο αλλος
Τα κλασσικα τα quacker δεν ειναι η βρωμη, το oats που λεμε. Μαλιστα καποιος ποσταρε νομιζω και την κλασσικη την μαρκα με τον Ουασινγκτον ποιος σκατα ειναι:-)
E, σε νιφαδες δεν ειναι αυτα γενικα?Πως τα τρωτε με σεικερ?
Εγω τα βαζω σε μπολ και προσθετω το γαλα, σαν τα δημητριακα

jimmy007
20-09-10, 13:30
Βλέπω σε πολλά πρότυπα διατροφών που βάζουν 50 gr whey protein σε ενα γεύμα.. Δεν επιβαρύνονται τα νεφρά με τόσο μεγάλη ποσότητα γρήγορης πρωτείνης?

KATERINI 144
20-09-10, 13:38
Βλέπω σε πολλά πρότυπα διατροφών που βάζουν 50 gr whey protein σε ενα γεύμα.. Δεν επιβαρύνονται τα νεφρά με τόσο μεγάλη ποσότητα γρήγορης πρωτείνης?ανάλογα με τα κιλα σου, εγω ειναι 90+ και δε βαζω πανω απο 40.

jimmy007
20-09-10, 14:05
ανάλογα με τα κιλα σου, εγω ειναι 90+ και δε βαζω πανω απο 40.

Έτσι και αλλιώς από μία ποσότητα και επάνω δεν μπορεί να απορροφηθεί αλλά αποβάλλετια τελικά από τον οργανισμό...

giannis64
20-09-10, 14:40
Βλέπω σε πολλά πρότυπα διατροφών που βάζουν 50 gr whey protein σε ενα γεύμα.. Δεν επιβαρύνονται τα νεφρά με τόσο μεγάλη ποσότητα γρήγορης πρωτείνης?


Έτσι και αλλιώς από μία ποσότητα και επάνω δεν μπορεί να απορροφηθεί αλλά αποβάλλετια τελικά από τον οργανισμό...

:unsure::unsure:

Manos1989
20-09-10, 15:00
Εχει κάτσει ποτέ κανείς να υπολογίσει θερμίδες από διάφορες σαβούρες?
Γύρο κοτόπουλο,πίτες,σως κλπ?
Αν ναι,για δώστε τα φώτα σας να ξέρουμε που πατάμε περίπου :P

jimmy007
20-09-10, 15:03
:unsure::unsure:


Μπορείς να μας τεκμηριώσεις αν θες την αβεβαιότητά σου??

giannis64
20-09-10, 15:16
τι να τεκμηριώσω???

εγώ απλά αναρωτιέμαι επειδή εσύ ρωτάς, και εσύ απαντάς!

τέλος πάντων αν σε ενδιαφέρει δες εδω υπάρχει μια τέτοια συζήτηση!!

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10033

Ramrod
20-09-10, 15:23
Εχει κάτσει ποτέ κανείς να υπολογίσει θερμίδες από διάφορες σαβούρες?
Γύρο κοτόπουλο,πίτες,σως κλπ?
Αν ναι,για δώστε τα φώτα σας να ξέρουμε που πατάμε περίπου :P

Αμα αποφασίσεις να φας σαβούρα οι θερμίδες σε μάραναν? Αν είναι να φας φάε, αλλιώς μη τρως...

Manos1989
20-09-10, 15:25
Αμα αποφασίσεις να φας σαβούρα οι θερμίδες σε μάραναν? Αν είναι να φας φάε, αλλιώς μη τρως...

Μα εννοείται οτι θα φάω αλλά δεν είναι κακό να ξέρουμε πόσες θερμίδες έχει αυτό που τρώμε.....;)

pan0z
20-09-10, 15:37
Μα εννοείται οτι θα φάω αλλά δεν είναι κακό να ξέρουμε πόσες θερμίδες έχει αυτό που τρώμε.....;)

Το να σκεφτεσαι ποσες θερμιδες εχει και αν φαω αυτο θα παρω 500 θερμιδες παραπανω και τετοια πιστευω οτι χανεις ολοι την ιδεα του cheat meal.Κατσε και φαε μια μερα οτι εσυ γουσταρεις ωστε να σου ανεβασει και λιγο την ψυχολογια.;)

noz1989
20-09-10, 16:04
Το να σκεφτεσαι ποσες θερμιδες εχει και αν φαω αυτο θα παρω 500 θερμιδες παραπανω και τετοια πιστευω οτι χανεις ολοι την ιδεα του cheat meal.Κατσε και φαε μια μερα οτι εσυ γουσταρεις ωστε να σου ανεβασει και λιγο την ψυχολογια.;)

Θα σου πω κατι και αν θες πιστεψε το..

Οταν τρωω σαβουρα, τοτε ειναι που πεφτει η ψυχολογια μου!!

Ενω οταν δεν παρεκλινω καθολου και τρω αυτα που πρεπει ''γουσταρω τρελα''!!! :weights:

Eddie
20-09-10, 16:12
Θα σου πω κατι και αν θες πιστεψε το..

Οταν τρωω σαβουρα, τοτε ειναι που πεφτει η ψυχολογια μου!!

Ενω οταν δεν παρεκλινω καθολου και τρω αυτα που πρεπει ''γουσταρω τρελα''!!! :weights:

Εγω παλι οταν θελω να φαω,θα φαω αυτα που θελω μονο και οχι οτι βρω μπροστα μου.Πχ ειμαι κρεατας και προτιμω σε ενα cheat να φαω 1κιλο παιδακια,λαπες,κεμπαπ κτλπ αλλα δε θα φαω τυρια πατατες και κοκα κολες.Η ακομα αν θελω να φαω κατι απο σουβλατζιδικο οπως προχθες πχ,εφαγα 3 σουβλακια χοιρινα,3 κοτοπουλο και ενα μπιφτεκι ολα σκετα εννοειται.Μακρια απο ψωμια πιτες,ουγγαρεζες σως κτλπ.

Οσο το δυνατον καθαροτερο cheat.

Καλα για γλυκα δε το συζητω καν!!Αν θελω να φαω,θα κοψω 2-3 πιρουνιες να μου βγει το μερακι,δε θα πλακωσω την τουρτα με το κουταλι!

dionisos
20-09-10, 19:55
Θα σου πω κατι και αν θες πιστεψε το..

Οταν τρωω σαβουρα, τοτε ειναι που πεφτει η ψυχολογια μου!!

Ενω οταν δεν παρεκλινω καθολου και τρω αυτα που πρεπει ''γουσταρω τρελα''!!! :weights:

+1000

sogoku
20-09-10, 20:11
Εγω παλι οταν θελω να φαω,θα φαω αυτα που θελω μονο και οχι οτι βρω μπροστα μου.Πχ ειμαι κρεατας και προτιμω σε ενα cheat να φαω 1κιλο παιδακια,λαπες,κεμπαπ κτλπ αλλα δε θα φαω τυρια πατατες και κοκα κολες.Η ακομα αν θελω να φαω κατι απο σουβλατζιδικο οπως προχθες πχ,εφαγα 3 σουβλακια χοιρινα,3 κοτοπουλο και ενα μπιφτεκι ολα σκετα εννοειται.Μακρια απο ψωμια πιτες,ουγγαρεζες σως κτλπ.

Οσο το δυνατον καθαροτερο cheat.

Καλα για γλυκα δε το συζητω καν!!Αν θελω να φαω,θα κοψω 2-3 πιρουνιες να μου βγει το μερακι,δε θα πλακωσω την τουρτα με το κουταλι!


Με ζυγαρια να υποθεσω.Εγω τι να μιλησω για τσιτ εχω καταντησει αηδια.

Eddie
20-09-10, 20:18
Με ζυγαρια να υποθεσω.Εγω τι να μιλησω για τσιτ εχω καταντησει αηδια.

Οχι ρε τι ζυγαρια??παω στην ταβερνα,λεω 1 κιλο παιδακια και μου τα φερνει ετοιμα ζυγισμενα:turtle:

sogoku
20-09-10, 20:20
Οχι ρε τι ζυγαρια??παω στην ταβερνα,λεω 1 κιλο παιδακια και μου τα φερνει ετοιμα ζυγισμενα:turtle:


Αυτο εννουσα ρε.Παντως οταν ερχεται το σαββατο με γυριζουν τα ματια και βγαζω δυο εξτρα δοντια.Μαλλον για τσιτ θα ειναι.Αν και τωρα το εχω βελτιωσει αρκετα.

Eddie
20-09-10, 20:27
Αυτο εννουσα ρε.Παντως οταν ερχεται το σαββατο με γυριζουν τα ματια και βγαζω δυο εξτρα δοντια.Μαλλον για τσιτ θα ειναι.Αν και τωρα το εχω βελτιωσει αρκετα.

χαχαααχαχ,προσοχη ψηλε!!Εσυ θα φας και μας:P

arisfwtis
20-09-10, 20:47
για μεταρπροπονητικο εχεις δοκιμασει κανεις βρωμη?(με whey)
σκεφτομαι να το δοκιμασω γιατι μαρεσει πολυ
αν και δν ειναι και πολυ καλη επιλογη

Niiick
20-09-10, 20:48
Αυτο εννουσα ρε.Παντως οταν ερχεται το σαββατο με γυριζουν τα ματια και βγαζω δυο εξτρα δοντια.Μαλλον για τσιτ θα ειναι.Αν και τωρα το εχω βελτιωσει αρκετα.



XAXAXA και γω το παθαινω αυτο οταν παω για κρεπες!

sogoku
20-09-10, 21:11
XAXAXA και γω το παθαινω αυτο οταν παω για κρεπες!

Aν δεν παιρνεις 2 αλμυρες και μια γλυκια μην μου ξαναμιλισεις.

Eddie
20-09-10, 21:11
για μεταρπροπονητικο εχεις δοκιμασει κανεις βρωμη?(με whey)
σκεφτομαι να το δοκιμασω γιατι μαρεσει πολυ
αν και δν ειναι και πολυ καλη επιλογη


Πολλες ινες ρε συ!!

arisfwtis
20-09-10, 21:15
ναι το δοκιμασα και δν χωνευετε με τπτ σε μια ωρα

ακυρο οποτε

Ramrod
20-09-10, 22:43
ναι το δοκιμασα και δν χωνευετε με τπτ σε μια ωρα

ακυρο οποτε

Τι βρώμη και σαχλαμάρες! Φατε 2-3 γκοφρέτες να δείτε αποτελέσματα! Και σε μισή ώρα κόβει η λόρδα! :green:

dionisos
20-09-10, 22:48
Τι βρώμη και σαχλαμάρες! Φατε 2-3 γκοφρέτες να δείτε αποτελέσματα! Και σε μισή ώρα κόβει η λόρδα! :green:

Η σοκοφρέτα κάνει;:P:P:P

ioannis1
20-09-10, 23:29
η πολυ μεγαλη καταναλωση ινων μην νομιζεται ειναι καλο για τη υγεια μπορει να δημιουργησει προβλημα στο εντερο.

Niiick
21-09-10, 01:44
Aν δεν παιρνεις 2 αλμυρες και μια γλυκια μην μου ξαναμιλισεις.


Μια αλμυρη και μια γλυκια παιρνω, το σωσα?

noz1989
21-09-10, 13:53
για μεταρπροπονητικο εχεις δοκιμασει κανεις βρωμη?(με whey)
σκεφτομαι να το δοκιμασω γιατι μαρεσει πολυ
αν και δν ειναι και πολυ καλη επιλογη

Το εκανα καποιο διαστημα, αλλα το σταματησα γιατι ηθελε χρονο για να χωνευτει!

Μια καλη εναλακτικη ειναι να βαζεις ρυζαλευρο!! το εκανα για αρκετο καιρο!!

Τεσπα, κατα την αποψη μου μην κοιτας hi GI/low GI, GL ΚΛΠ Εχουν ξεπεραστει αυτα προ πολλου...

δες ποιος ειναι ο πιο ευκολοχωνευτος υδατ και προτημησε τον!

psonara
21-09-10, 17:00
Μια αλμυρη και μια γλυκια παιρνω, το σωσα?
κι εγω niiick αυτο περιπου κανω!ενα σαντουιτς και μια γλυκια για μεσημερι και το βραδυ μια αλμυρη και μια γλυκια!δοκιμασε με φερρερο σοκολατα,πουρακια,τρουφα και μπισκοτο και θα με θυμηθεις!ολα αυτα 1 φορα την εβδομαδα σε μερα cheat meal!

arisfwtis
21-09-10, 17:12
ξεκολλατε ρε μας αρρωστησατε:green::green:

Eddie
21-09-10, 17:16
κι εγω niiick αυτο περιπου κανω!ενα σαντουιτς και μια γλυκια για μεσημερι και το βραδυ μια αλμυρη και μια γλυκια!δοκιμασε με φερρερο σοκολατα,πουρακια,τρουφα και μπισκοτο και θα με θυμηθεις!ολα αυτα 1 φορα την εβδομαδα σε μερα cheat meal!

Cheat day θες να πεις:green:

psonara
21-09-10, 17:33
Cheat day θες να πεις:green:
σωστο κι αυτο!ναι βασικα προσπαθω να ειναι ενα μονο το απαγορευμενο γευμα αλλα αποτυχια!εσυ καθε ποτε κανεις cheat meal και χαιρονται οι ψησταριες?

Manos1989
21-09-10, 17:38
Ε ρε μπελά που βρήκαμε πάλι με τα cheat!
Κάθε τόσο βγαίνει και ένα θεματάκι αντίστοιχο και με πιάνουν τα ψυχολογικά μου!
Είμαι και όλη μέρα μέσα χειρουργημένος άνθρωπος,δεν είναι δύσκολο να καμφθούν οι αντιστάσεις μου.
Με λίγα λόγια.......
ΚΟΨΤΕ!:P

Eddie
21-09-10, 20:23
σωστο κι αυτο!ναι βασικα προσπαθω να ειναι ενα μονο το απαγορευμενο γευμα αλλα αποτυχια!εσυ καθε ποτε κανεις cheat meal και χαιρονται οι ψησταριες?


Εγω προσπαθω για μια φορα το μηνα,αλλα μπορει να τυχει και 2η.Πχ εχουμε κανονισει μια καλη παρεα απο το γυμναστηριο για αυριο!!Θα τραβηξω και φωτο αν μπορεσω,χαχα.Υπολογιζω στα 150γρ πρωτεινη,50-60γρ λιπαρα και αλλα τοσα γρ υδατανθρακα απ τις μπυρες!!Θα φαω και κανα μισοκιλο μαρουλι για να καθυστερησω την πεψη κι ολα καλα:green:



Ε ρε μπελά που βρήκαμε πάλι με τα cheat!
Κάθε τόσο βγαίνει και ένα θεματάκι αντίστοιχο και με πιάνουν τα ψυχολογικά μου!
Είμαι και όλη μέρα μέσα χειρουργημένος άνθρωπος,δεν είναι δύσκολο να καμφθούν οι αντιστάσεις μου.
Με λίγα λόγια.......
ΚΟΨΤΕ!:P


Νομιζω οτι πρεπει να κανεις ενα cheat,δε σε βλεπω πολυ καλα:P

traffic
21-09-10, 21:15
ηθελα να κάνω μια ερώτηση,Ακολουθώ διατροφη όγκου,ειμαι 73 kg 1.71 m υψος.Η διατροφη μου έχει ως εξής
2930 Kcal
345 g carbs
250 g προτεϊνη
61 g fat
Οταν θα ανεβώ κιλά ,σκέφτομαι να αφήσω ίδιους του υδατάνθρακες και να παρω τις παραπανω θερμιδες που χρειαζομαι απο λιπαρα και πρωτεϊνες,γιατι απ οσο κατλαβενω και ακουω μονο για ενεργεια χρειαζονται οι παραπανω υδατανθρακες και δεν νομιζω οτι χρειαζομαι παραπανω απο αυτους που περνω....τι λετε εσεις?

Vinn
21-09-10, 21:19
ηθελα να κάνω μια ερώτηση,Ακολουθώ διατροφη όγκου,ειμαι 73 kg 1.71 m υψος.Η διατροφη μου έχει ως εξής
2930 Kcal
345 g carbs
250 g προτεϊνη
61 g fat
Οταν θα ανεβώ κιλά ,σκέφτομαι να αφήσω ίδιους του υδατάνθρακες και να παρω τις παραπανω θερμιδες που χρειαζομαι απο λιπαρα και πρωτεϊνες,γιατι απ οσο κατλαβενω και ακουω μονο για ενεργεια χρειαζονται οι παραπανω υδατανθρακες και δεν νομιζω οτι χρειαζομαι παραπανω απο αυτους που περνω....τι λετε εσεις?


Εγω θα σου πω ναι:thumbup::thumbup:
Πιστευω θα βοηθησουν το σωμα σου τα λιπαρα περισσοτερο απ οτι οι υδατανθρακες

noz1989
21-09-10, 21:22
εγω λεω να κοψεις τυλαχιστον 50 γρ πρωτεινη και να βαλεις λιπαρα!

Eddie
21-09-10, 21:31
εγω λεω να κοψεις τυλαχιστον 50 γρ πρωτεινη και να βαλεις λιπαρα!

Ετσι!!Αν οχι 50 κοψε 20-30 τουλαχιστον,ειναι πολλα τα γρ για τα κιλα σου.

Και οπωσδηποτε ανεβασε τα λιπαρα!!

traffic
21-09-10, 22:01
και εγω στην αρχή έτρωγα λιγότερη πρωτεϊνη αλλα μετα απο συζητήσεις που έκανα με διάφορους συναθλητες στο γυμναστηριο ,κατεληξα στο οτι για μεγιστα οφελη πρεπει να καταναλωνουμε τουλαχιστον 3,5 και πανω γ πρωτείνης.Εγω παντα ετρωγα 2.5 το λιγοτερο με 3γ ανα σωματικο κιλο.....Τωρα μιας και χρειαζομαι θερμιδες για τον ογκο πιστευω πως είναι καλυτερα να τις παρω απο λιπαρα για να μην βαλω και αρκετο λίπος...

COBRA_STYLE
21-09-10, 22:28
παιδια στο στερεο γευμα μετα την προπονηση γυρω στις 9μιση-10...αμα βαλω μπαλσαμικο με πετιμεζι στη μαρουλασαλατα παιζει τπτ με το γλυκαιμικο δεικτη??πειτε ΟΧΙ pleaaaseee:P

giannis64
21-09-10, 22:42
παιδια στο στερεο γευμα μετα την προπονηση γυρω στις 9μιση-10...αμα βαλω μπαλσαμικο με πετιμεζι στη μαρουλασαλατα παιζει τπτ με το γλυκαιμικο δεικτη??πειτε ΟΧΙ pleaaaseee:P

για κανε μια μεταφραση!:unsure:

COBRA_STYLE
21-09-10, 22:44
για κανε μια μεταφραση!:unsure:
ειναι παράγωγο του μούστου...βραζεις νομιζω σταφυλια και βγαινει αυτο...google it:P...ειναι απλα Τ Ε Λ Ε Ι Ο...μαζι με μπαλσαμικο...ασεεε...ΚΟΛΑΣΗ;)

giannis64
21-09-10, 22:45
μια χαρα ειναι!! βαλε!!

Kolorizos
21-09-10, 23:06
παιδια διαβασα το βιβλιο anabolic diet και λεει πως για ογκο το σωστο ειναι
high protein/low carbs/high fat
τι λετε ειμαι σε δηλημα καθως μπαινω στον ογκο και δεν το εχει δοκιμασει κανιες??

Αντωνης
22-09-10, 06:41
Παιδες οι βραστες γαριδες εχουν πολυ καλα stats,γιατι δεν υπαρχουν σε καμια απ τις διατροφες που εχω δει εδω περα?
Καθολου carbs και λιπαρα,οτι πρεπει για πηγη πρωτεινης.Εκτος του οτι ειναι ευπεπτες ,πιο γευστικες και πιο οικονομικες απ τα φιλετα.

Και γενικοτερα βλεπω μονο κρεας και σχεδον καθολου θαλασσινα πλην του τονου,γιατι ετσι?

Devil
22-09-10, 10:34
παιδια διαβασα το βιβλιο anabolic diet και λεει πως για ογκο το σωστο ειναι
high protein/low carbs/high fat
τι λετε ειμαι σε δηλημα καθως μπαινω στον ογκο και δεν το εχει δοκιμασει κανιες??

το εχω δοκιμασει

προσωπικα δεν με βολευει καθολου στη μαζα αν και παλι τους carb δεν τους εχω πολυ high

vAnY
22-09-10, 10:35
Για τις γαριδες δεν ξερω αλλα απο ψαρια εκτος τονου, υπαρχουν επιλογες πολλες, οπως σολωμο, σαρδελλες. γαυρος,μπακαλιαρος...:)

Devil
22-09-10, 10:36
Παιδες οι βραστες γαριδες εχουν πολυ καλα stats,γιατι δεν υπαρχουν σε καμια απ τις διατροφες που εχω δει εδω περα?
Καθολου carbs και λιπαρα,οτι πρεπει για πηγη πρωτεινης.Εκτος του οτι ειναι ευπεπτες ,πιο γευστικες και πιο οικονομικες απ τα φιλετα.

Και γενικοτερα βλεπω μονο κρεας και σχεδον καθολου θαλασσινα πλην του τονου,γιατι ετσι?

γαριδες πιο φτηνες απο φιλετο κοτοπουλο λιγο δυσκολο......:unsure:

lila_1
22-09-10, 10:54
ειναι παράγωγο του μούστου...βραζεις νομιζω σταφυλια και βγαινει αυτο...google it:P...ειναι απλα Τ Ε Λ Ε Ι Ο...μαζι με μπαλσαμικο...ασεεε...ΚΟΛΑΣΗ;)

Παντως και το μπαλσαμικο τις εχει τις θερμιδουλες του...
10 kcals ανα κουταλια..
Εγω το αποφευγω γιατι αν βαλω,θα βαλω μιση κουπα.!!

Αντωνης
22-09-10, 14:27
γαριδες πιο φτηνες απο φιλετο κοτοπουλο λιγο δυσκολο......:unsure:

Εμενα μου ρχονται φθηνοτερα,μπορει κιολας επειδη το κρεοπωλειο της περιοχης μου ειναι φαρμακειο απο αποψη τιμων....

Eddie
22-09-10, 14:35
Και γενικοτερα βλεπω μονο κρεας και σχεδον καθολου θαλασσινα πλην του τονου,γιατι ετσι?

Εγω τρωω καθε μερα και διαφορετικο,επιλεγω αναμεσα σε λαυρακι,τσιπουρα,πεστροφα και σολωμο.Τονος και σαρδελες μονο σε περιπτωσεις αναγκης.

COBRA_STYLE
22-09-10, 14:48
Παντως και το μπαλσαμικο τις εχει τις θερμιδουλες του...
10 kcals ανα κουταλια..
Εγω το αποφευγω γιατι αν βαλω,θα βαλω μιση κουπα.!!
δεν με νοιαζουν οι θερμιδες νταξ δε λιπωνω....εδω απο την παρασκευη μεχρι τη δευτερα ειχα φαει συνολικα 7 πιτογυρα με σως,ντοματα,πατατα,και γυρο χοιρινο και δεν πηρα ουτε γραμμαριο:Pτα λατρευω

lila_1
22-09-10, 16:13
δεν με νοιαζουν οι θερμιδες νταξ δε λιπωνω....εδω απο την παρασκευη μεχρι τη δευτερα ειχα φαει συνολικα 7 πιτογυρα με σως,ντοματα,πατατα,και γυρο χοιρινο και δεν πηρα ουτε γραμμαριο:Pτα λατρευω

Ε τοτε βουρ στον πατσα! :turtle:

adior
22-09-10, 20:39
μηπως γνωριζει κανεις ποσα γραμμαρια πρωτεινης εχει ενα αυγο βραστο, μια μεριδα φιλετο περκα,
κ μια μεριδα μοσχαρι?

ευχαριστω.

wonderboy
22-09-10, 20:49
Ενα αυγο εχει περιππου 4-6 γραμμ.πρωτεινης,αναλογα και το μεγεθος,τα αλλα που ρωτας δεν μετριουνται με μεριδα αλλα με γαμμαρια

giannis64
22-09-10, 20:59
μηπως γνωριζει κανεις ποσα γραμμαρια πρωτεινης εχει ενα αυγο βραστο, μια μεριδα φιλετο περκα,
κ μια μεριδα μοσχαρι?

ευχαριστω.

καλα ειναι να ψαχνεις λιγο στο φορουμ για θεματα που σε ενδιαφερουν, πριν ανοιξεις ενα καινουργιο!

Θανασης
23-09-10, 07:58
Παιδια καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω,ποτε βλεπουμε οτι αποδιδει η διατροφη ογκου?Αν παιρνουμε μισο κιλο την βδομαδα?1 κιλο?Ποσο?

Devil
23-09-10, 12:46
αν παιρνεις μισο κιλο το 2βδομαδο

για αρχαριους μπορει να ειναι και μισο κιλο την εβδομαδα

ee4649
23-09-10, 16:02
αν παιρνεις μισο κιλο το 2βδομαδο

για αρχαριους μπορει να ειναι και μισο κιλο την εβδομαδα

Αν δηλ με σωστή διατροφή όγκου κ με 1-2 cheat meals την εβδομάδα παίρνουμε 2 κιλά/μήνα ήμαστε λογικά σε καλό δρόμο?

Αν και εγώ πιστεύω το ποιο αντιπροσωπευτικό για να καταλάβουμε αν τα κιλά που βάζουμε είναι "καλά" είναι αν ανεβάζουμε κιλά στο γυμν...

Ramrod
23-09-10, 16:10
Αν και εγώ πιστεύω το ποιο αντιπροσωπευτικό για να καταλάβουμε αν τα κιλά που βάζουμε είναι "καλά" είναι αν ανεβάζουμε κιλά στο γυμν...

Δεν ισχύει...

KeyserSoze
23-09-10, 17:19
Δεν ισχύει...

Συμφωνω.
Εκανα λιγο χαζη διατροφη περσυ(δλδ οχι ακριβως ογκου αλλά ουτε και γραμμωσης) και παρολαυτα ανεβασα αρκετα σε δυναμη σε ολες σχεδον τις ομαδες
Σηκωνα περιπου 15-20% περισσοτερα ατσαλια σε οποιαδηποτε ασκηση αλλα η διαφορα που εδειχνε το σωμα μου "στο ματι" και στις μετρησεις δεν ηταν ουτε το μισο

Οποτε υποθετω εκανα κατι σαν 'προπονηση δυναμης΄ χωρις να εχω αντιστοιχη αυξηση οπτικα σε ογκο και μουσκλια. Οχι οτι δεν ειχα, οχι αντιστοιχη ομως

Devil
23-09-10, 17:27
λολ.....εεε???

κατσε σορρυ αλλα πως εγινε αυτο???

ποσο καιρο πας γυμναστηριο?

και τι προγραμμα εκανες???

20% επανω σε κιλα ειναι παρα πολυ

Ramrod
23-09-10, 17:50
λολ.....εεε???

κατσε σορρυ αλλα πως εγινε αυτο???

ποσο καιρο πας γυμναστηριο?

και τι προγραμμα εκανες???

20% επανω σε κιλα ειναι παρα πολυ

όχι πάντα...εξαρτάται σε τι επίπεδο βρίσκεσαι...αν τα μεγιστα κιλά είναι 50 δε μπορείς σε ένα χρόνο να πας στα 60? Μη σου πω και λίγο είναι...

Devil
23-09-10, 17:52
όχι πάντα...εξαρτάται σε τι επίπεδο βρίσκεσαι...αν τα μεγιστα κιλά είναι 50 δε μπορείς σε ένα χρόνο να πας στα 60? Μη σου πω και λίγο είναι...

δεν ειπε σε ποσο καιρο....

spyros Bodybuilding
25-09-10, 12:15
ρε παιδια αμα εχω για πρωινο πιτακι βρωμης που το ειδα στις συνταγες χρειαζομαι και τιποτα αλλο για πρωτο γευμα η εχει τα απαραιτητα γραμμαρια πρωτεινης;);)

Devil
25-09-10, 13:22
νομιζω καλα ειναι αλλα εξαρταται τι βαζεις εσυ μεσα....

alexis
26-09-10, 02:53
μετα την προπονηση επερνα πρωτεινη και μια κουταλια μελι και σημερα αγορασα δεξτροζη να συνεχισο να περνω την μια κουταλια μελι μετα την προπονηση +δεξτροζη??

Niiick
26-09-10, 03:08
Kαποια κλισε και στανταρ δε μπορω να τα καταλαβω ουτε να τα αποδεκτω.
Μια καλη διατροφη ογκου οπως λεει ο φιλος devil και αλλοι(με διακυμανσεις στις θερμιδες φανταζομαι)αποδιδει μισο κιλο τις δυο βδομαδες, δηλαδη ενα κιλο το μηνα. Οταν λεμε καλη διατροφη ογκου παντα εννοω χωρις να γινεις σα σαμπρελα.

Δηλαδη σε ενα χρονο με καλη διατροφη ογκου +12 καλα κιλα.


Περιεργα πραγματα.


Οπως με το τρια μυικα κιλα το χρονο. Δηλαδη αμα κανεις πεντε χρονια 3χ5=15 βαλε και οτι αρχαριος παιρνεις πιο ευκολα ε εικοσι μυικα κιλα πανω. Κατλερ το νου σου ερχομαι.

Devil
26-09-10, 04:40
Kαποια κλισε και στανταρ δε μπορω να τα καταλαβω ουτε να τα αποδεκτω.
Μια καλη διατροφη ογκου οπως λεει ο φιλος devil και αλλοι(με διακυμανσεις στις θερμιδες φανταζομαι)αποδιδει μισο κιλο τις δυο βδομαδες, δηλαδη ενα κιλο το μηνα. Οταν λεμε καλη διατροφη ογκου παντα εννοω χωρις να γινεις σα σαμπρελα.

Δηλαδη σε ενα χρονο με καλη διατροφη ογκου +12 καλα κιλα.


Περιεργα πραγματα.


Οπως με το τρια μυικα κιλα το χρονο. Δηλαδη αμα κανεις πεντε χρονια 3χ5=15 βαλε και οτι αρχαριος παιρνεις πιο ευκολα ε εικοσι μυικα κιλα πανω. Κατλερ το νου σου ερχομαι.

ειναι πολλα που παιζουν ρολο

ενα απο τα βασικοτερα ειναι η ομεοσταση του ανθρωπινου σωματος να κρατησει κια ισοροπια

αλλη ειναι η προπονηση που κανει καποιος και η διατροφη

το ποσα κιλα θα παρεις στο βαθος του χρονου δεν μπορεις να το ξερεις ειναι παντα θεωριτικο

spyros Bodybuilding
26-09-10, 13:02
ρε παιδια θα ηθελα να μαθω ποσο κραταει η περιοδος ογκου και ποσο η περιοδος γραμμωσης?????;)

StefPat
26-09-10, 13:06
ρε παιδια θα ηθελα να μαθω ποσο κραταει η περιοδος ογκου και ποσο η περιοδος γραμμωσης?????;)

Δεν έχω ακούσει να υπάρχει όριο.. εκτός κι αν περάσουν δεκαετίες...

Devil
26-09-10, 13:18
ρε παιδια θα ηθελα να μαθω ποσο κραταει η περιοδος ογκου και ποσο η περιοδος γραμμωσης?????;)

αναλογα με την % λιπους που εχεις

και σε τι % λιπους θες να φτασεις

StefPat
26-09-10, 13:23
Α, ναι, άμα βάζεις στόχους, είναι μέχρι να τους εκπληρώσεις.
Αλλά αν τους εκπληρώσεις, κι με τον κόπο βλεπεις αποτέλεσμα, τότε... μπορεί να πωρωθείς κι να συνεχίσεις (κι δν είναι αρνητικό!)

:thumbup:

alexis
26-09-10, 15:14
μετα την προπονηση επερνα πρωτεινη και μια κουταλια μελι και σημερα αγορασα δεξτροζη να συνεχισο να περνω την μια κουταλια μελι μετα την προπονηση +δεξτροζη??
τι λετε παιδια??

arisfwtis
26-09-10, 15:14
whey και δεξτροζη φτανει

alexis
26-09-10, 15:26
ok ευχαριστο!!

Nestoras
26-09-10, 20:55
Παιδιά για τους έτοιμους τοματοπελτέδες τύπου Pummaro τι γνώμη έχετε; Όταν κάνω όσπρια και δεν έχω χρόνο να τρίψω ντομάτα, τους χρησιμοποιώ και δίνουν πολύ ωραία γεύση. Παίρνω Champion Μαρινόπουλου, ψιλοκομμένες αποφλοιωμένες ελληνικές ντομάτες και στη συσκευασία γράφει Πρωτείνες 1,2 g, Υδατάνθρακες 3,2 g και Λιπαρά <0,2g. Επειδή θέλω να χάσω λίπος, είναι οκ να τα χρησιμοποιώ; Σίγουρα θα έχει κάποια συντηρητικά, αλλά από άποψη θερμιδών είναι οκ; Ευχαριστώ...

Devil
26-09-10, 21:02
Η πρωτεΐνη χρειάζεται στην φάση κατά την οποία ο μυς αναδομείται. Η αναδόμηση δεν αρχίζει με το που βγαίνεις από το γυμναστήριο, αλλά κάποιες ώρες μετά. Συνεπώς, εάν πάρεις πρωτεΐνη αμέσως μετά την προπόνησή σου, πολύ απλά την περισσότερη θα την «αποχαιρετήσεις» όταν πας προς νερού σου. :P

Αμέσως μετά την προπόνηση, ο μυς είναι «κατεστραμένος» και τότε είναι η καλύτερη ώρα για να βάλεις υδατάνθρακα.

Λυπάμαι φίλε μου, αλλά ισχύει. ;)

τι λες????

δλδ μ λες οτι κατουρας την προτεινη που παιρνεις μετα την προπονηση????

που τα βρικες αυτα γραμμενα????


και γιατι λυπασαι???

Devil
26-09-10, 21:03
Αλλα λες εδω, αλλα εκει, και αλλα παραπερα;

Τι ισχυει τελικα!!!! :shock:


ε???? ειπα πουθενα το αντιθετο???

καλα τεσπα οτι και να πω εσυ το δικο σου θα κανεις

οποτε αμα θες συνεχισε εδω

arisfwtis
26-09-10, 21:07
Παιδιά για τους έτοιμους τοματοπελτέδες τύπου Pummaro τι γνώμη έχετε; Όταν κάνω όσπρια και δεν έχω χρόνο να τρίψω ντομάτα, τους χρησιμοποιώ και δίνουν πολύ ωραία γεύση. Παίρνω Champion Μαρινόπουλου, ψιλοκομμένες αποφλοιωμένες ελληνικές ντομάτες και στη συσκευασία γράφει Πρωτείνες 1,2 g, Υδατάνθρακες 3,2 g και Λιπαρά <0,2g. Επειδή θέλω να χάσω λίπος, είναι οκ να τα χρησιμοποιώ; Σίγουρα θα έχει κάποια συντηρητικά, αλλά από άποψη θερμιδών είναι οκ; Ευχαριστώ...


σαλτσες κλπ δν ειναι οτι καλυτερο στην γραμμωση
και εξαλου δν ξερεις και ποσο ζαχαρη εχουν αυτα μεσα

lila_1
27-09-10, 16:19
Δεν υπαρχει θεμα με τους τοματοπελτεδες και τον πολτο τοματας γενικα.Συμπυκνωμενος χυμος ειναι.Δεν εχει προσθετα.
Απλως δεν εχει τις ινες και την αξια της φρεσκιας τοματας.

Levrone
27-09-10, 16:33
Δεν υπαρχει θεμα με τους τοματοπελτεδες και τον πολτο τοματας γενικα.Συμπυκνωμενος χυμος ειναι.Δεν εχει προσθετα.
Απλως δεν εχει τις ινες και την αξια της φρεσκιας τοματας.

δηλαδη δεν εχει συντηρητικα ο ντοματοπελτες? το πουμαρο συγκρινεται με την φρεσκια ντοματα?

mekefi
27-09-10, 17:19
ρε παιδια,τα αμυγδαλα γιατι τα τρωτε???τι προσφερουν?

beefmeup
27-09-10, 17:20
ρε παιδια,τα αμυγδαλα γιατι τα τρωτε???τι προσφερουν?

λιπαρα κ πρωτεινη.

Eddie
27-09-10, 17:21
ρε παιδια,τα αμυγδαλα γιατι τα τρωτε???τι προσφερουν?

Πρωτεινη και υγιεινα λιπαρα!Οχι μονο τα αμυγδαλα,σχεδον ολοι οι ξηροι καρποι που ειναι οσο το δυνατον ανεπεξεργαστοι.Φουντουκια,φυστικια,κασιους,brazil nuts,καρυδια κλπ.

Ολα αψητα και αναλατα εννοειται.

Devil
27-09-10, 17:22
ρε παιδια,τα αμυγδαλα γιατι τα τρωτε???τι προσφερουν?

λιπαρα μονακορεστα

mekefi
27-09-10, 17:30
χμ..

αν θυμαμαι καλα εχουν 20 γρ πρωτεινης στα 100,καπου εκει
εγω επαιρνα κασιους αναλατα,παλια,

τωρα για μονοακορεστα λιπαρα,αυτο δεν το ηξερα,
παιρνω ιχθυαιλεα και οσονουπο θα παρω φυστικοβουτηρο
δεν ειμαι καλυμενος απο τα μονοακορεστα???

Devil
27-09-10, 17:36
χμ..

αν θυμαμαι καλα εχουν 20 γρ πρωτεινης στα 100,καπου εκει
εγω επαιρνα κασιους αναλατα,παλια,

τωρα για μονοακορεστα λιπαρα,αυτο δεν το ηξερα,
παιρνω ιχθυαιλεα και οσονουπο θα παρω φυστικοβουτηρο
δεν ειμαι καλυμενος απο τα μονοακορεστα???

αμα βαζεις λαδακι στο φαι μια χαρα καλυμενος εισαι;)

mekefi
27-09-10, 17:45
αμα βαζεις λαδακι στο φαι μια χαρα καλυμενος εισαι;)

χαχαχα τοσο απλα!!!!
η φαση ειναι οτι δεν τρωω λαδερα,μονο με βουτηρο μαγειρευω
αν το λαδι που βαζω στην σαλατα ομως κανει,τοτε ειμαι ενταξει!!!!


ευχαριστω πολυ :thumbup::thumbup:

Devil
27-09-10, 17:46
χαχαχα τοσο απλα!!!!
η φαση ειναι οτι δεν τρωω λαδερα,μονο με βουτηρο μαγειρευω
αν το λαδι που βαζω στην σαλατα ομως κανει,τοτε ειμαι ενταξει!!!!


ευχαριστω πολυ :thumbup::thumbup:


βαλε απο 2 κουταλιες λαδι στο φαι σου και εισαι κομπλε;)

lila_1
27-09-10, 18:12
δηλαδη δεν εχει συντηρητικα ο ντοματοπελτες? το πουμαρο συγκρινεται με την φρεσκια ντοματα?

Eιπα οτι δεν εχει την αξια της φρεσκιας αρα οχι δεν συγκρινεται,δεν ξερω αν εχει συντηρητικα,αλλα δεν εχει καποιο αλλο προσθετο.Ειναι απλα χυμος ντοματας ,αν δεν μπορεις για χ ψ λογους να φας τη φρεσκια και ο πελτες καλος ειναι.Ή καλυτερα δεν ειναι κακος.

Levrone
27-09-10, 19:39
ειναι φουλ στο συντηρητικο.

Ρητορικο ηταν το ερωτημα.

Τωρα να μην τριψεις λιγη ντοματα ποσο χρονο μπορει να θελει?

lila_1
27-09-10, 19:52
ειναι φουλ στο συντηρητικο.

Ρητορικο ηταν το ερωτημα.

Τωρα να μην τριψεις λιγη ντοματα ποσο χρονο μπορει να θελει?

Δεν ειναι μονο το τριψημο...Καποιους τους ενοχλει η φλουδα και χρειαζεται αποφλοιωση.
Εγω ας πουμε εχω αλλεργια στις ντοματες,εαν ερθουν σε επαφη με το δερμα μου γεμιζω εξανθηματα.Οπως επισης και αν τις καταναλωσω.Παραδοξως ο τοματοχυμος δεν με ενοχλει!Μαλλον εχω θεμα με τις φρεσκιες.
Οποτε μου χει κατσει μια χαρα ως λυση ο χυμος.Και νομιζω δεν εχει καν συντηρητικα.Απαξ και τον ανοιξεις πρεπει να τον καταναλωσεις.

Levrone
27-09-10, 19:58
Και νομιζω δεν εχει καν συντηρητικα.Απαξ και τον ανοιξεις πρεπει να τον καταναλωσεις.

ειναι φουλ συντηρητικα , καταρχην αντεχει τοσες μερες σε ραφι, πως γινεται αυτο?

KeyserSoze
27-09-10, 21:09
όχι πάντα...εξαρτάται σε τι επίπεδο βρίσκεσαι...αν τα μεγιστα κιλά είναι 50 δε μπορείς σε ένα χρόνο να πας στα 60? Μη σου πω και λίγο είναι...

Aυτο
Ξεκινησα απο πχ 70 κιλα παγκο και πριν τις διακοπες και το cutting μετα επαιζα 90 κοντα(ναι, μιλαμε για κοντα 9 μηνες)

ΥΓ. Αν θυμαμαι καλα οταν τα εψαχνα, τα φουντουκια και τα Αιγινης εχουν αυξημενες πρωτεινες σε σχεση με τα κασιους και τα αμυγδαλα που εχουν αυξημενα καλα λιπαρα

razor
28-09-10, 01:46
παιδια γνωριζω οτι το τσαι διεγείρει το νευρικό σύστημα και αυξάνει την αντοχή στην κούραση.. συνεπως, ενδεικνυται η χρηση του πριν την προπονηση? αν ναι ποση ωρα πριν να καταναλωνεται και ποσα φακελακια? επισης πειραζει αν θα ειναι πρασινο τσαι?

Levrone
28-09-10, 02:04
παιδια γνωριζω οτι το τσαι διεγείρει το νευρικό σύστημα και αυξάνει την αντοχή στην κούραση.. συνεπως, ενδεικνυται η χρηση του πριν την προπονηση? αν ναι ποση ωρα πριν να καταναλωνεται και ποσα φακελακια? επισης πειραζει αν θα ειναι πρασινο τσαι?

φιλε 1 με 1,5 ωρα πριν την προπονηση καταναλωνω τσαι, πρασινο, και χυμα του βουνου, οχι φακελακια Lipton και τετοια.. αυτα ειναι μουφες.

Devil
28-09-10, 02:49
δεν εχεις καμια τρελη διεγερση

αλλα γενικα το πρασινο τσαι ειναι πολυ αντιοξιδοτικο

Αντωνης
28-09-10, 18:59
Ρε παιδια τελικα μια φετα γαλοπουλας ποσα γρ. πρωτεινης εχει?Ολες οι αποψεις που εχω ακουσει εχουν μεγαλη διαφορα στην εκτιμηση,και οσο και αν εχω ψαξει στο νετ δεν εχω βρει τιποτα επι του θεματος.

beefmeup
28-09-10, 19:01
Ρε παιδια τελικα μια φετα γαλοπουλας ποσα γρ. πρωτεινης εχει?Ολες οι αποψεις που εχω ακουσει εχουν μεγαλη διαφορα στην εκτιμηση,και οσο και αν εχω ψαξει στο νετ δεν εχω βρει τιποτα επι του θεματος.

φιλε..

εξαρταται ποσο μεγαλη ειναι η φετα,κ ποσο χοντρα ειναι κομμενη.

τι ρωτας τωρα??:turtle:

Αντωνης
28-09-10, 19:03
Εε ελα μωρε πανω κατω ρωταω,παρε ως δειγμα αυτες που σου κοβουν στα σ/μ ;),που στα περισσοτερα σου κοβουν πανω κατω το ιδιο

beefmeup
28-09-10, 19:05
Εε ελα μωρε πανω κατω ρωταω,παρε ως δειγμα αυτες που σου κοβουν στα σ/μ

ρε συ,εγω περνω αυτο το φουαντρε.

αλλες φορες μου το κοβουν με διπλο παχος,αλλες πιο λεπτο.
κ μετα εχει να κανει κ το μεγεθος..αν ειναι απτην μεση ειναι μεγαλυτερο,αποτι αν στο κοψουν απτην ακρη.

γραμμαρια θες να ξερεις για να το υπολογισεις αυτο που λες,οχι μεγεθος.

Αντωνης
28-09-10, 19:09
Oκ,ας πουμε στα 10 γρ,εχει γυρω στα 3-4 γρ πρωτεινης?

MichalisPorke
28-09-10, 20:31
Ρε παιδια 300 γρ βρασμενο ρυζι δεν ειναι παρα πολυ??Εννοω εγω χρειαζομαι 2240 θερμιδες και σε καθε γευμα πρεπει να τρωω 300 γρ ρυζι βρασμενο..Δεν ειναι παρα πολυ??:(

napoli
28-09-10, 20:32
Σ'αυτες που παιρνω εγω(μιμικος 1%) 4 στα 17-μια φετα

Eddie
28-09-10, 20:34
Oκ,ας πουμε στα 10 γρ,εχει γυρω στα 3-4 γρ πρωτεινης?

Με τιποτα τοσο!!!

Το στηθος που ειναι το καθαροτερο εχει 28% και συ αναφερεσαι σε 30-40% πρωτεινη!!

1-2 με το ζορι;)

napoli
28-09-10, 20:37
Το ρυζι καστανο που εχω λεει στα 62.5γρ. 215θερμ.,46υδατ κλπ.Εμεις ξερω οτι το ρυζι το μετραμε ωμο.Αυτοι για να βγαλουν
αυτες τις πληροφοριες το μετρανε πώς??Ωμο κι αυτοι???

giannis64
28-09-10, 20:39
Ρε παιδια 300 γρ βρασμενο ρυζι δεν ειναι παρα πολυ??Εννοω εγω χρειαζομαι 2240 θερμιδες και σε καθε γευμα πρεπει να τρωω 300 γρ ρυζι βρασμενο..Δεν ειναι παρα πολυ??:(

ναι ειναι πολυ! βρασμενο γυρο στα 180-200 γρ!

Eddie
28-09-10, 20:40
ναι ειναι πολυ! βρασμενο γυρο στα 180-200 γρ!

Εμενα παντως αβραστο 80 γρ μου βγαινει 240.

giannis64
28-09-10, 20:42
240???:shock:
εμενα τοσο οσο εγραψα!!

τι ρυζι ειναι ρε βασιλη?

Eddie
28-09-10, 20:43
240???:shock:
εμενα τοσο οσο εγραψα!!

τι ρυζι ειναι ρε βασιλη?

Αγκρινο καστανο!!φυσικο οχι βαμμενο,χαχαχ

Γι αυτο πρεπει να το μετραμε αβραστο!!!

beefmeup
28-09-10, 20:44
τι ρυζι ειναι ρε βασιλη?

απο πορτοκαλια.
http://www.pic4ever.com/images/cancan.gif

Αντωνης
28-09-10, 20:45
Oκ φχαριστω eddie!

giannis64
28-09-10, 20:45
εγώ για το μπασματι (απλο ρυζι) μιλάω!

νομίζω ότι το καστανό κρατάει όντως πιο πολύ νερό!

giannis64
28-09-10, 20:46
απο πορτοκαλια.
http://www.pic4ever.com/images/cancan.gif

:smash::smash::smash:

MichalisPorke
28-09-10, 21:04
εγώ για το μπασματι (απλο ρυζι) μιλάω!

νομίζω ότι το καστανό κρατάει όντως πιο πολύ νερό!

Και εγω για μπασματη λεω φιλε μου αλλα θα το ξαναμετρησω να δω..Παντως πολυ δυσκολο να φαω 100 γρ(ωμο 100 μιλαω)!:green:..Το τρωω αλλα με μεγαλη δυσκολια..Δεν ξερω τωρα αν ειμαι ο μονος..:turtle:

COBRA_STYLE
28-09-10, 22:19
Και εγω για μπασματη λεω φιλε μου αλλα θα το ξαναμετρησω να δω..Παντως πολυ δυσκολο να φαω 100 γρ(ωμο 100 μιλαω)!:green:..Το τρωω αλλα με μεγαλη δυσκολια..Δεν ξερω τωρα αν ειμαι ο μονος..:turtle:
το εχω κανει και με περισσοτερο ρυζι +2 μπιφτεκια και κρεμα γαλακτος και μαρουλοσαλατα με μπαλσαμικο και πετιμεζι!!!Ρευομουνα απο το μεσημερι που το εφαγα,κατα τη διαρκεια του γυμναστηριου και μεχρι το βραδυ πριν κοιμηθω...μετα δεν ξερω:green:

d3m
28-09-10, 23:55
Υπαρχει καποια διαφορα αν 6 αυγα αντι να τα φαμε βραστα τα κανουμε ομελετα?To ακουσα σημερα στο γυμ απο καποιον που λεει οτι και να μην βαλουμε καθολου λαδι θα εχει περισσοτερα λιππαρα απο 6 βραστα αυγα.:unsure:

MichalisPorke
29-09-10, 00:28
το εχω κανει και με περισσοτερο ρυζι +2 μπιφτεκια και κρεμα γαλακτος και μαρουλοσαλατα με μπαλσαμικο και πετιμεζι!!!Ρευομουνα απο το μεσημερι που το εφαγα,κατα τη διαρκεια του γυμναστηριου και μεχρι το βραδυ πριν κοιμηθω...μετα δεν ξερω:green:

χαχα ναι μονο που πρεπει να τρωω 3 γευματα με τοσο ρυζι!:P:puke:

MichalisPorke
29-09-10, 00:29
Υπαρχει καποια διαφορα αν 6 αυγα αντι να τα φαμε βραστα τα κανουμε ομελετα?To ακουσα σημερα στο γυμ απο καποιον που λεει οτι και να μην βαλουμε καθολου λαδι θα εχει περισσοτερα λιππαρα απο 6 βραστα αυγα.:unsure:

Μπαα δεν νομιζω να παιζει..Εγω σαν ομελετα περιπου το κανω αλλα βαζω μια σταγονα λαδι λογο του οτι ειμαι σε ογκο και λογο του οτι δεν τρωω συχνα αυγα παρα μονο αν μου λειψει η πρωτεινη..

xstreeme
29-09-10, 01:45
Παιδια να ρωτησω ποση ποσοτητα πατατας αντιστοιχει σε 160γρ αβραστο ρυζι?

giannis64
29-09-10, 08:27
Υπαρχει καποια διαφορα αν 6 αυγα αντι να τα φαμε βραστα τα κανουμε ομελετα?To ακουσα σημερα στο γυμ απο καποιον που λεει οτι και να μην βαλουμε καθολου λαδι θα εχει περισσοτερα λιππαρα απο 6 βραστα αυγα.:unsure:

απλα στην ομελετα ανεβενουν η θερμιδες τους!

lila_1
29-09-10, 12:47
:banghead::banghead::banghead:

Ρε πατε καλα?
Λετε να μεταβαλονται τα συστατικα του αυγου απο τον τροπο ψησιματος?

Εκτος αν ΠΡΟΣΘΕΣΕΤΕ οτιδηποτε αλλο ΕΚΤΟΣ αυγου.

(τοση σκεψη θελει??)

giannis64
29-09-10, 13:04
οτιδήποτε τρόφιμο ανάλογα το είδος μαγειρέματος αλλάζουν η θερμίδες του!

Έστω και λίγο!

edit: απο βραστο σε ομελετα μιλαμε!

lila_1
29-09-10, 13:10
οτιδήποτε τρόφιμο ανάλογα το είδος μαγειρέματος αλλάζουν η θερμίδες του!

Έστω και λίγο!

edit: απο βραστο σε ομελετα μιλαμε!

Οχι.Σε Οποιοδηποτε τροφιμο αναλογα με το ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ στο μαγειρεμα ,αλλαζουν οι θερμιδες του.
Αν τα 5 αυγα τα ριξεις σε ενα μπολ και τα χτυπησεις και οπως ειναι τα ριξεις στο αντικολλητικο,θα παρεις μια ομελετα με την ιδια θρεπτικη αξια των 5 βραστων αυγων.
Αν στα χτυπημενα αυγα ριξεις και λαδι,θα παρεις την αξια των 5 αυγων συν το λαδι.

giannis64
29-09-10, 13:12
μην ξεχνάς και κάποια λιπαρά που από ακόρεστα μπορούν να γίνουν κορεσμένα με το τηγάνι!

Eddie
29-09-10, 13:22
μην ξεχνάς και κάποια λιπαρά που από ακόρεστα μπορούν να γίνουν κορεσμένα με το τηγάνι!

Αυτο ξερω και γω.

Παραδειγμα το ελαιολαδο,εχει τα ιδια λιπαρα ωμο και τηγανισμενο??

lila_1
29-09-10, 13:52
Αυτο ξερω και γω.

Παραδειγμα το ελαιολαδο,εχει τα ιδια λιπαρα ωμο και τηγανισμενο??

Καταρχην,δεν υφισταται κατι τετοιο για το αυγο.
Δευτερον δε μιλησαμε για λαδια αλλα για τροπο ψησιματος.
Τριτον το λαδι ιδιες θερμιδες θα εχει ειτε τηγανιτο ειτε ωμο.

Το ποσο ΥΓΙΕΙΝΟ ειναι,ειναι αλλο θεμα.
Για διατροφικη/θερμιδικη αξια μιλαμε.

Eddie
29-09-10, 13:58
Καταρχην,δεν υφισταται κατι τετοιο για το αυγο.
Δευτερον δε μιλησαμε για λαδια αλλα για τροπο ψησιματος.
Τριτον το λαδι ιδιες θερμιδες θα εχει ειτε τηγανιτο ειτε ωμο.

Το ποσο ΥΓΙΕΙΝΟ ειναι,ειναι αλλο θεμα.
Για διατροφικη/θερμιδικη αξια μιλαμε.

Γιατι??Πολυακορεστα εχει και το αυγο πολυακορεστα και το ελαιολαδο.Αν βαλεις το ελαιολαδο στο τηγανι θα γινει κορεσμενο(λογικα) το αυγο γιατι να μη γινει???

Σιγουρα οχι επειδη η κοτα ειναι αλανιαρα.

beefmeup
29-09-10, 14:03
Γιατι??Πολυακορεστα εχει και το αυγο πολυακορεστα και το ελαιολαδο.Αν βαλεις το ελαιολαδο στο τηγανι θα γινει κορεσμενο(λογικα) το αυγο γιατι να μη γινει???

Σιγουρα οχι επειδη η κοτα ειναι αλανιαρα.

αλλο το αυγο,αλλο το λαδι αλλο η κοτα..μην τα μπερδευουμε.

θερμιδικα δεν νομιζω οτι μπορει να υπαρχουν διαφορες σε αυτουσες τροφες.
διατροφικα,κ να υπαρχουν,ειναι αμελητεες..αλλιως θα πεφταμε εξω σε ολους τους υπολογισμους μας περι διατροφης,ρε σεις..

οποτε,ποιος ο λογος για το ψυρισμα??:P

lila_1
29-09-10, 14:07
οποτε,ποιος ο λογος για το ψυρισμα??:P

Αυτο το μαργαριταρι :

Υπαρχει καποια διαφορα αν 6 αυγα αντι να τα φαμε βραστα τα κανουμε ομελετα?To ακουσα σημερα στο γυμ απο καποιον που λεει οτι και να μην βαλουμε καθολου λαδι θα εχει περισσοτερα λιππαρα απο 6 βραστα αυγα.:unsure:

beefmeup
29-09-10, 14:16
Αυτο το μαργαριταρι :

α,μαλιστα..

αν ψησεις το κρεας σε φουρνο,η σχαρα,χανει λιπαρα αρα κ θερμιδες.

αν το βρασεις οχι τοσο.

τα μακαρονια,αν τα βρασεις δεν αλλαζει τπτ,στις θερμιδες τους.

η το ψωμι ωμο,η ψημενο..
με τα αυγα,δεν νομιζω να υσχυει,γιατι αλλο το λαδι που αλλαζει συσταση οταν το ζεστενεις κ αλλο το αυγο..ιδιες θερμιδες εχει ειτε βραστο ειτε τηγανητο,αν ΔΕΝ προσθεσεις τπτ μεσα στο τηγανι.

giannis64
29-09-10, 14:51
τελικά η Λίλα έχει δίκιο!

στο αυγό είτε ποσε το κάνεις η βραστό η θερμίδες μένουν ίδιες! και αν αλλάζουν αλλάζουν σε 2-3 θερμίδες διαφορά που και αυτό δεν είναι σίγουρο!

αλλά η θερμιδικές αξίες αλλάζουν!

edit:
στα περισσότερα άλλα τρόφιμα δεν ισχύει αυτό!!

psonara
29-09-10, 16:58
Το ρυζι καστανο που εχω λεει στα 62.5γρ. 215θερμ.,46υδατ κλπ.Εμεις ξερω οτι το ρυζι το μετραμε ωμο.Αυτοι για να βγαλουν
αυτες τις πληροφοριες το μετρανε πώς??Ωμο κι αυτοι???
σορυ ρε παιδια αλλα δεν καταλαβα!τελικα οι θερμιδες που αναγραφουν στο κουτι το ρυζι και γενικα τα ζυμαρικα αναφερονται σε ωμες ποσοτητες η' βρασμενες?

arisfwtis
29-09-10, 17:06
στο κρεας αλλαζουν
δλδ βραστο απο ψητο παιζουν διαφορες?

psonara
29-09-10, 17:12
στο κρεας αλλαζουν
δλδ βραστο απο ψητο παιζουν διαφορες?
στις πατατες αλλαζουν?δηλαδη αλλες θερμιδες εχουν οι πατατες ψητες στο γκριλ χωρις λαδι και αλλες βραστες?καποιος να μας διαφωτισει υπαρχει?

COBRA_STYLE
29-09-10, 17:38
Γιατι??Πολυακορεστα εχει και το αυγο πολυακορεστα και το ελαιολαδο.Αν βαλεις το ελαιολαδο στο τηγανι θα γινει κορεσμενο(λογικα) το αυγο γιατι να μη γινει???

Σιγουρα οχι επειδη η κοτα ειναι αλανιαρα.
το ελαιολαδο πανω απο τους 180 βαθμους κατα το μαγειρεμα γινεται κορεσμενο....κατω απο 180 εισαι οκ!!

beefmeup
29-09-10, 17:41
στο κρεας αλλαζουν
δλδ βραστο απο ψητο παιζουν διαφορες?


στις πατατες αλλαζουν?δηλαδη αλλες θερμιδες εχουν οι πατατες ψητες στο γκριλ χωρις λαδι και αλλες βραστες?καποιος να μας διαφωτισει υπαρχει?


σορυ ρε παιδια αλλα δεν καταλαβα!τελικα οι θερμιδες που αναγραφουν στο κουτι το ρυζι και γενικα τα ζυμαρικα αναφερονται σε ωμες ποσοτητες η' βρασμενες?


α,μαλιστα..

αν ψησεις το κρεας σε φουρνο,η σχαρα,χανει λιπαρα αρα κ θερμιδες.

αν το βρασεις οχι τοσο.

τα μακαρονια,αν τα βρασεις δεν αλλαζει τπτ,στις θερμιδες τους.

η το ψωμι ωμο,η ψημενο..
με τα αυγα,δεν νομιζω να υσχυει,γιατι αλλο το λαδι που αλλαζει συσταση οταν το ζεστενεις κ αλλο το αυγο..ιδιες θερμιδες εχει ειτε βραστο ειτε τηγανητο,αν ΔΕΝ προσθεσεις τπτ μεσα στο τηγανι.

που σημαινει,οτι σε φαγητα που δεν αλλαζει η συσταση τους,οταν τα μαγειρευεις(λαχανικα,ζυμαρικα κλπ),δεν εχεις αλλαγες.

στο κρεας επειδη παιζεις με την συσταση του λιπους που εχει στο μαγειρεμα,εχεις.

ΠΑΝΤΑ εχει να κανει ο τροπος που το μαγειρευεις,γιατι εκει προστιθενται επιπλεον θερμιδες ΑΝΑΛΟΓΑ το πως ειναι μαγειρεμενο(αν θα βαλεις μεσα προσθετα για το μεγειρεμα οπως λαδι.

οτι διαφορες διατροφικες προκειψουν,ειναι μικρες κυριως,κ δεν χανουν πολυ απτην αρχικη διατροφικη αξια του τροφιμου..τουλαχιστον αυτο ξερω εγω..

giannis64
29-09-10, 17:52
έτσι όπως τα λεει ο Διονύσης!:thumbup:

KeyserSoze
29-09-10, 17:56
Ερωτηση 1

Ρε σεις, στο πανω κατω, ξερει κανεις διατροφικη αξια μιας κανονικης αραβικης πιτας?
Το ψαχνω αλλα τιποτα
Ειχε μεσα γαλοπουλα και τυρι κασερι αλλα πες θα τα βρω χωριστα και τα προσθεσω, την ιδια την αραβικη δεν την βρισκω


Ερωτηση 2

Προσεχω πολυ τη διατροφη μου εδω και 1 μηνα που γυρισα-και πριν προσεχα αλλα τωρα περισσοτερο-και παιζω περιπου στο 40% πρωτ, 30% υ/α και 30% καλα λιπη(ξηροι καρποι, ελαιολαδο, ταχινι, λιγα αυγουλακια) δεν χανω προπονηση, κανω 3 φορες την βδομαδα βαρη απλα τωρα στη γραμμωση κανω 33% λιγοτερα(τις ασκησεις που εβγαζα σε 2 προπονησεις τις κανω σε 3) και εχω προσθεση και 25' αεροβια ενω 1 μερα τη βδομαδα παω για μπαλα

Τις 2 πρωτες βδομαδες εχασα 3 κιλα. Ε, εχω κολλησει τωρα εδω και 2 εβδομαδες!Ουτε πανω ουτε κατω!
Χτυπησα πλατω τοσο γρηγορα?Ειναι δυνατον?Τι να φταιει, διατροφη ή ασκηση?

Να πω οτι ισως εχω κανει ενα λαθος αλλα δεν ξερω πως θα επηρεασει.Τις 2 πρωτες εβδομαδες εριξα αρκετα τις θερμιδες μου, ισως λιγοτερο αποτι επρεπε, καπου 600+ κατω απο το ΗΘ. Εχασα τα κιλα και υπολογιζα οτι αν τις κρατουσα σταθερες θα ειμαι στο -300 απο ΗΘ που νομιζω καπου εκει θελουμε στη γραμμωση
Δεν ξερω αν εχει καμια σημασια(οτι ξεκινησα πολυ κατω απο ΗΘ και μετα εμεινα σταθερος απλα κατεβηκε το ιδιο το ΗΘ)

MichalisPorke
29-09-10, 18:37
Ερωτηση 1

Ρε σεις, στο πανω κατω, ξερει κανεις διατροφικη αξια μιας κανονικης αραβικης πιτας?
Το ψαχνω αλλα τιποτα
Ειχε μεσα γαλοπουλα και τυρι κασερι αλλα πες θα τα βρω χωριστα και τα προσθεσω, την ιδια την αραβικη δεν την βρισκω


Ερωτηση 2

Προσεχω πολυ τη διατροφη μου εδω και 1 μηνα που γυρισα-και πριν προσεχα αλλα τωρα περισσοτερο-και παιζω περιπου στο 40% πρωτ, 30% υ/α και 30% καλα λιπη(ξηροι καρποι, ελαιολαδο, ταχινι, λιγα αυγουλακια) δεν χανω προπονηση, κανω 3 φορες την βδομαδα βαρη απλα τωρα στη γραμμωση κανω 33% λιγοτερα(τις ασκησεις που εβγαζα σε 2 προπονησεις τις κανω σε 3) και εχω προσθεση και 25' αεροβια ενω 1 μερα τη βδομαδα παω για μπαλα

Τις 2 πρωτες βδομαδες εχασα 3 κιλα. Ε, εχω κολλησει τωρα εδω και 2 εβδομαδες!Ουτε πανω ουτε κατω!
Χτυπησα πλατω τοσο γρηγορα?Ειναι δυνατον?Τι να φταιει, διατροφη ή ασκηση?

Να πω οτι ισως εχω κανει ενα λαθος αλλα δεν ξερω πως θα επηρεασει.Τις 2 πρωτες εβδομαδες εριξα αρκετα τις θερμιδες μου, ισως λιγοτερο αποτι επρεπε, καπου 600+ κατω απο το ΗΘ. Εχασα τα κιλα και υπολογιζα οτι αν τις κρατουσα σταθερες θα ειμαι στο -300 απο ΗΘ που νομιζω καπου εκει θελουμε στη γραμμωση
Δεν ξερω αν εχει καμια σημασια(οτι ξεκινησα πολυ κατω απο ΗΘ και μετα εμεινα σταθερος απλα κατεβηκε το ιδιο το ΗΘ)


2 Εβδομαδες 3 κιλα??Λιγο πολλα δεν ειναι για 2 εβδομαδες??

thegravijia
29-09-10, 18:42
μπορουμε να βαλουμε σε ενα γευμα λαδι και μουρουνελαιο μαζι ?
η δεν κανει ω3 κα ω6 μαζι?

xstreeme
29-09-10, 21:55
Παιδια να ρωτησω ποση ποσοτητα πατατας αντιστοιχει σε 160γρ αβραστο ρυζι?

beefmeup
29-09-10, 22:11
μπορουμε να βαλουμε σε ενα γευμα λαδι και μουρουνελαιο μαζι ?
η δεν κανει ω3 κα ω6 μαζι?

γιατι να μην κανει ρε συ??

lila_1
29-09-10, 22:21
Ερωτηση 1

Ρε σεις, στο πανω κατω, ξερει κανεις διατροφικη αξια μιας κανονικης αραβικης πιτας?
Το ψαχνω αλλα τιποτα
Ειχε μεσα γαλοπουλα και τυρι κασερι αλλα πες θα τα βρω χωριστα και τα προσθεσω, την ιδια την αραβικη δεν την βρισκω


Ερωτηση 2

Προσεχω πολυ τη διατροφη μου εδω και 1 μηνα που γυρισα-και πριν προσεχα αλλα τωρα περισσοτερο-και παιζω περιπου στο 40% πρωτ, 30% υ/α και 30% καλα λιπη(ξηροι καρποι, ελαιολαδο, ταχινι, λιγα αυγουλακια) δεν χανω προπονηση, κανω 3 φορες την βδομαδα βαρη απλα τωρα στη γραμμωση κανω 33% λιγοτερα(τις ασκησεις που εβγαζα σε 2 προπονησεις τις κανω σε 3) και εχω προσθεση και 25' αεροβια ενω 1 μερα τη βδομαδα παω για μπαλα

Τις 2 πρωτες βδομαδες εχασα 3 κιλα. Ε, εχω κολλησει τωρα εδω και 2 εβδομαδες!Ουτε πανω ουτε κατω!
Χτυπησα πλατω τοσο γρηγορα?Ειναι δυνατον?Τι να φταιει, διατροφη ή ασκηση?

Να πω οτι ισως εχω κανει ενα λαθος αλλα δεν ξερω πως θα επηρεασει.Τις 2 πρωτες εβδομαδες εριξα αρκετα τις θερμιδες μου, ισως λιγοτερο αποτι επρεπε, καπου 600+ κατω απο το ΗΘ. Εχασα τα κιλα και υπολογιζα οτι αν τις κρατουσα σταθερες θα ειμαι στο -300 απο ΗΘ που νομιζω καπου εκει θελουμε στη γραμμωση
Δεν ξερω αν εχει καμια σημασια(οτι ξεκινησα πολυ κατω απο ΗΘ και μετα εμεινα σταθερος απλα κατεβηκε το ιδιο το ΗΘ)

Το ΤΡΙΑΝΤΑΤΡΙΑ πολυ μ'αρεσε.:turtle::rolf:

beefmeup
29-09-10, 22:27
Ερωτηση 2

Προσεχω πολυ τη διατροφη μου εδω και 1 μηνα που γυρισα-και πριν προσεχα αλλα τωρα περισσοτερο-και παιζω περιπου στο 40% πρωτ, 30% υ/α και 30% καλα λιπη(ξηροι καρποι, ελαιολαδο, ταχινι, λιγα αυγουλακια) δεν χανω προπονηση, κανω 3 φορες την βδομαδα βαρη απλα τωρα στη γραμμωση κανω 33% λιγοτερα(τις ασκησεις που εβγαζα σε 2 προπονησεις τις κανω σε 3) και εχω προσθεση και 25' αεροβια ενω 1 μερα τη βδομαδα παω για μπαλα

Τις 2 πρωτες βδομαδες εχασα 3 κιλα. Ε, εχω κολλησει τωρα εδω και 2 εβδομαδες!Ουτε πανω ουτε κατω!
Χτυπησα πλατω τοσο γρηγορα?Ειναι δυνατον?Τι να φταιει, διατροφη ή ασκηση?

Να πω οτι ισως εχω κανει ενα λαθος αλλα δεν ξερω πως θα επηρεασει.Τις 2 πρωτες εβδομαδες εριξα αρκετα τις θερμιδες μου, ισως λιγοτερο αποτι επρεπε, καπου 600+ κατω απο το ΗΘ. Εχασα τα κιλα και υπολογιζα οτι αν τις κρατουσα σταθερες θα ειμαι στο -300 απο ΗΘ που νομιζω καπου εκει θελουμε στη γραμμωση
Δεν ξερω αν εχει καμια σημασια(οτι ξεκινησα πολυ κατω απο ΗΘ και μετα εμεινα σταθερος απλα κατεβηκε το ιδιο το ΗΘ)

σταματα οτι κανεις,κ βρες τις θερμιδες συντηρησης σου.

μετα βγαλε μια διατροφη πανω σε αυτες,στα πλαισια που θες σε αναλογιες πρωτεινης,υ/α,λιπαρων.
περνε ακριβως τις θερμιδες συντηρησης σου,κ κανε προπονες κανονικα οπως κανεις,με 3 φορες την βδομαδα αεροβια.
αν δεις οτι βαζεις κιλα,αυξανεις αεροβια.
αν παλι συνεχισεις να βαζεις κιλα(που δεν το νομιζω),μειωνεις θερμιδες.

αυτο που εκανες,ηταν οτι μπηκες αποτομα σοκαρες το σωμα σου,κ τωρα κολλησες.

οταν κολλας αλλαζεις κατι..οποτε καλυτερα ξεκινα απτην αρχη να δεις που εισαι,κ πως αντιδρα το σωμα σου.

KeyserSoze
30-09-10, 01:15
σταματα οτι κανεις,κ βρες τις θερμιδες συντηρησης σου.

μετα βγαλε μια διατροφη πανω σε αυτες,στα πλαισια που θες σε αναλογιες πρωτεινης,υ/α,λιπαρων.
περνε ακριβως τις θερμιδες συντηρησης σου,κ κανε προπονες κανονικα οπως κανεις,με 3 φορες την βδομαδα αεροβια.
αν δεις οτι βαζεις κιλα,αυξανεις αεροβια.
αν παλι συνεχισεις να βαζεις κιλα(που δεν το νομιζω),μειωνεις θερμιδες.

αυτο που εκανες,ηταν οτι μπηκες αποτομα σοκαρες το σωμα σου,κ τωρα κολλησες.

οταν κολλας αλλαζεις κατι..οποτε καλυτερα ξεκινα απτην αρχη να δεις που εισαι,κ πως αντιδρα το σωμα σου.

Βασικα αυτο που κανω ειναι οτι στην ουσια ειμαι στις -300 θερμιδες απο αυτες της συντηρησης μου εδω και 15-20 μερες και δεν μπορω να χασω κιλα.
Προς το παρον ουτε βαζω ουτε βγαζω κιλα

Να ρωτησω, σε αυτο που λες, οκ, got it για το jump start του οργανισμου, απλα αυτο που μου προτινεις γιατι ειναι να τρωω τις ΘΣ μου ας πουμε(αρα να μην τρωω 300 λιγοτερες οπως τωρα) και οχι να τις μειωσω κι αλλο(πχ να τρωω -500 αντι για -300)
Θελω να πω, αφου θελω να χασω κιλα και λιπος αλλα εχω κολλησει σε μια περιοδο που τρωω -300(ειμαι στις 2800-3100 και τρωω 2500-2800) γιατι για να σοκαρω το σωμα μου να παω στο 0 και οχι πχ στο -500

Devil
30-09-10, 05:12
Βασικα αυτο που κανω ειναι οτι στην ουσια ειμαι στις -300 θερμιδες απο αυτες της συντηρησης μου εδω και 15-20 μερες και δεν μπορω να χασω κιλα.
Προς το παρον ουτε βαζω ουτε βγαζω κιλα

τοτε αυτη πρεπει να ειναι η συντηρηση σου;)

Να ρωτησω, σε αυτο που λες, οκ, got it για το jump start του οργανισμου, απλα αυτο που μου προτινεις γιατι ειναι να τρωω τις ΘΣ μου ας πουμε(αρα να μην τρωω 300 λιγοτερες οπως τωρα) και οχι να τις μειωσω κι αλλο(πχ να τρωω -500 αντι για -300)
Θελω να πω, αφου θελω να χασω κιλα και λιπος αλλα εχω κολλησει σε μια περιοδο που τρωω -300(ειμαι στις 2800-3100 και τρωω 2500-2800) γιατι για να σοκαρω το σωμα μου να παω στο 0 και οχι πχ στο -500

εγω θα ελαγα να παιξεις αναμεσα στο -500 και στο 0

δλδ
-500,-300,0.-500,-300 κτλ κτλ

KeyserSoze
30-09-10, 12:27
Θενξ

Να βαλω και μια παραμτερο που ξεχασα?
Σαββατο εχω free day που σημαινει οχι προφανως οτι με το ζορι τρωω μια πιτσα και 2 μπεργκερ για μεσημεριανο αλλα "Τι εχουμε για μεσημερι?Καρμποναρα?Α, οκ" ή το βραδυ πινω 3 ποτα ή πχ αν θελω να φαω 1 παγωτο θα το φαω Σαββατο

Ποσο μπορει να με γυρναει πισω αυτο?Δεν νομιζω ρε γαμωτο οτι μπορει να χαλασει δουλεια 6 ημερων με 1 μερα που θα τρωω 3,5-4 χιλιαδες θερμιδες

Manos1989
30-09-10, 13:04
Θενξ

Να βαλω και μια παραμτερο που ξεχασα?
Σαββατο εχω free day που σημαινει οχι προφανως οτι με το ζορι τρωω μια πιτσα και 2 μπεργκερ για μεσημεριανο αλλα "Τι εχουμε για μεσημερι?Καρμποναρα?Α, οκ" ή το βραδυ πινω 3 ποτα ή πχ αν θελω να φαω 1 παγωτο θα το φαω Σαββατο

Ποσο μπορει να με γυρναει πισω αυτο?Δεν νομιζω ρε γαμωτο οτι μπορει να χαλασει δουλεια 6 ημερων με 1 μερα που θα τρωω 3,5-4 χιλιαδες θερμιδες

Kαλά κάνεις και έχεις 1 cheat meal αλλά καλύτερα κράτα το σε meal και όχι day!
Eπίσης δεν είναι μόνο πόσες θερμίδες παίρνεις αλλά και τι θερμίδες.

Devil
30-09-10, 13:06
Θενξ

Να βαλω και μια παραμτερο που ξεχασα?
Σαββατο εχω free day που σημαινει οχι προφανως οτι με το ζορι τρωω μια πιτσα και 2 μπεργκερ για μεσημεριανο αλλα "Τι εχουμε για μεσημερι?Καρμποναρα?Α, οκ" ή το βραδυ πινω 3 ποτα ή πχ αν θελω να φαω 1 παγωτο θα το φαω Σαββατο

Ποσο μπορει να με γυρναει πισω αυτο?Δεν νομιζω ρε γαμωτο οτι μπορει να χαλασει δουλεια 6 ημερων με 1 μερα που θα τρωω 3,5-4 χιλιαδες θερμιδες

κοιτα αν εισαι μειον 2000 θερμ τις 6 μερες και ερχεσε την 7η και τρως 2000 θερμ παραπανω τοτε δεν κανεις τιποτα ;)

Manos1989
30-09-10, 13:12
κοιτα αν εισαι μειον 2000 θερμ τις 6 μερες και ερχεσε την 7η και τρως 2000 θερμ παραπανω τοτε δεν κανεις τιποτα ;)

Δεν πάει έτσι...δεν είναι κομπιουτεράκι ο οργανισμός.
Δεν μπορεί να κάνει λίπος 2000 θερμίδες σε λίγες ώρες και εκτός αυτού όταν είσαι σε μακρά δίαιτα,που λογικά έχεις Low carbs μειώνεται η μετατροπή της τ4 σε τ3 άρα πέφτει και ο μεταβολισμός,οπότε καλό είναι ένα boost.θα μου πεις να φας βρώμη ή ρύζι ή γλυκοπατάτα και θα συμφωνήσω,αλλά εδώ μπαίνει και ο ψυχολογικός παράγοντας.
Και τα λέω αυτά εγώ που έχω τύψεις μετά από κάθε cheat και θέλω να τα βγάλω:(

Devil
30-09-10, 13:25
Δεν πάει έτσι...δεν είναι κομπιουτεράκι ο οργανισμός.
Δεν μπορεί να κάνει λίπος 2000 θερμίδες σε λίγες ώρες και εκτός αυτού όταν είσαι σε μακρά δίαιτα,που λογικά έχεις Low carbs μειώνεται η μετατροπή της τ4 σε τ3 άρα πέφτει και ο μεταβολισμός,οπότε καλό είναι ένα boost.θα μου πεις να φας βρώμη ή ρύζι ή γλυκοπατάτα και θα συμφωνήσω,αλλά εδώ μπαίνει και ο ψυχολογικός παράγοντας.
Και τα λέω αυτά εγώ που έχω τύψεις μετά από κάθε cheat και θέλω να τα βγάλω:(

κοιτα εγω σ ειπα την γνωμη μου αν νομιζεις οτι ειναι ετσι κανενα προβλημα.....κανεις αυτο που θες

οσο με την low carb/zero carb εχω χρησιμοποιηση αρκετες φορες και ξερω πως λητουργει....οπως και ξερω ποτε κολαςει

και επειδη το εχω παθει το λεω

το recarb αν δεν εισαι σε ογκο θα πρεπει να μετρας τα γρ

και στις περισσοτερες low carb καλητερο ειναι να πεφτεις κατω απο το -300 με μεγαλο ρεφιντ στις 4/5 μερες και ξανα παλι απο την αρχη

αλλιως κανεις κετο με ενα ρεφεντ στις 7 και αυτη πολυ καλη λυση

Andrikos
30-09-10, 13:31
Δεν πάει έτσι...δεν είναι κομπιουτεράκι ο οργανισμός.
Δεν μπορεί να κάνει λίπος 2000 θερμίδες σε λίγες ώρες και εκτός αυτού όταν είσαι σε μακρά δίαιτα,που λογικά έχεις Low carbs μειώνεται η μετατροπή της τ4 σε τ3 άρα πέφτει και ο μεταβολισμός,οπότε καλό είναι ένα boost.θα μου πεις να φας βρώμη ή ρύζι ή γλυκοπατάτα και θα συμφωνήσω,αλλά εδώ μπαίνει και ο ψυχολογικός παράγοντας.
Και τα λέω αυτά εγώ που έχω τύψεις μετά από κάθε cheat και θέλω να τα βγάλω


Και που πάνε τότε τόσες θερμίδες ρε συ?:green:

Οκ δεν θα γίνουν όλες λίπος , και όντως υπάρχει μια μικρή διαβάθμιση στο κάθε άνθρωπο σε αυτό το θέμα, αλλά η μεγάλη πλειοψηφία των θερμίδων αυτών έχει αποδειχτεί ότι μετατρέπονται σε λίπος - το ότι κάτι δεν φαίνεται με γυμνό μάτι αμέσως δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται εκείνη την στιγμή στα κυτταρά μας.
Στο δεύτερο νόημα που διατυπώνεις όντως θα ανέβει ο μεταβολισμός αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αρκεί για να καούν 2000 επιπλέον θερμίδες

KeyserSoze
30-09-10, 15:49
Για να το συγκεκριμενοποιησω

Την free day η διαφορα ειναι

1. Θα φαω οτι θελω αλλα σε νορμαλ πλαισια. Που σημαινει πως θα φαω σιγουρα κατι που μου λειπει τις αλλες μερες, πχ πιτσα, σουβλακια, μπεργκερ, μακαρονια ή κατι τετοιο τελοσπαντων αλλα οχι με το ζορι. Πχ θα φαω ενα πιατο μακαρονια και θα χορτασω?Δεν θα φαω και 2ο με το ζορι "επειδη ποτε θα ξαναφαμε"
Ή ας πουμε εχω χορτασει και δεν θελω γλυκο?Ε, δεν θα φαω με το ζορι επειδη "ποτε θα ερθει παλι το Σαββατο"

Οπως τα εχω υπολογισει δεν νομιζω οτι τρωω πανω απο 1000 θερμιδες απο αυτες που τρωω καθημερινα απλα οι υ/α παίζει να πανε απο 30% στο 50% και παιζει να φαω γλυκο

2. Θα πιω 2-3 ποτακια το βραδυ ΑΝ βγω. Δεν ειναι σιγουρο οτι θα πιω, μπορει να μεινω μεσα, αλλα αν πιω στανταρ κατω απο 2-3 δεν παιζει

Το πιο σημαντικο ομως με τη free day ΕΙΔΙΚΑ για μενα είναι οτι στο ογκο, στη γραμμωση, σε κανονικη διαιτα ΠΑΝΤΑ ειχα μια free day. Oποτε δεν νομιζω οτι φταιει τοσο η free day που σκαλωσα τοσο γρηγορα και ενω κανω τοσο προσεκτικη διατροφη(θελω να πω αν ειχα λαθος φιλοσοφια στη free day θα ειχα προβλημα στον όγκο ή πιο παλια που εκανα διαιτα κανονικη για να χασω πολλα κιλα κτλ)

alexis
30-09-10, 15:53
παιδια να ρωτησω οσπρια ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να τρωμε??