PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

stamthedrum
30-09-10, 16:00
παιδια να ρωτησω οσπρια ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να τρωμε??

Αν απλά τα βράζεις για να τα φας, αντιμετώπισέ τα ως έναν αμυλώδη υδατάνθρακα, όπως το ρύζι και τα μακαρόνια. Δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος κανόνας για το πόσες φορές πρέπει να τρώμε όσπρια

noz1989
30-09-10, 16:06
Κατ εμε οσες θες!!

Andrikos
30-09-10, 16:14
παιδια να ρωτησω οσπρια ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να τρωμε??

Το "πρέπει" με τα όσπρια έχει βγει από τις διατροφές που ακολουθεί η εκκλησία - δεν θα πάθει κάτι η υγεία σου αν δεν σου αρέσουν και τα αποφεύγεις ούτε θα καλυτερεύσει αν τρως συνέχεια όσπρια.

psonara
30-09-10, 16:37
παιδια να ρωτησω κατι?
αν σ'ενα γευμα εχω για πχ 120 γρ κοτοπουλο και εγω εχω μονο 60γραμμαρια,μπορω να αντικαταστησω την υπολοιπη ποσοτητα με κανενα αυγο η' ασπραδι αυγου?εννοω πειραζει να τα συνδυασω?

Manos1989
30-09-10, 16:57
παιδια να ρωτησω κατι?
αν σ'ενα γευμα εχω για πχ 120 γρ κοτοπουλο και εγω εχω μονο 60γραμμαρια,μπορω να αντικαταστησω την υπολοιπη ποσοτητα με κανενα αυγο η' ασπραδι αυγου?εννοω πειραζει να τα συνδυασω?

όχι δεν πειράζει,μια χαρά είναι;)

psonara
30-09-10, 17:08
όχι δεν πειράζει,μια χαρά είναι;)
σ'ευχαριστω μανο!απλα επειδη ειχα ακουσει απο διατροφολογους οτι δεν κανει να συνδυαζεις διαφορετικες πηγες πρωτεινης ή υδατανθρακα!

Manos1989
30-09-10, 17:37
E εγώ τη γνώμη μου είπα και το έχω κάνει κιόλας κάμποσες φορές....τώρα αν κάποιος πιο έμπειρος πει ότι δεν ισχύει πάω πάσο:unsure:

Andrikos
30-09-10, 18:07
σ'ευχαριστω μανο!απλα επειδη ειχα ακουσει απο διατροφολογους οτι δεν κανει να συνδυαζεις διαφορετικες πηγες πρωτεινης ή υδατανθρακα!

Σε διαβεβαιώνω ότι αυτό δεν διδάσκεται στους διατροφολόγους και στους διαιτολόγους - δεν υπάρχει τέτοια "οδηγία" σε κανένα πανεπιστημιακό βιβλίο και σε καμία μελέτη. Αντίθετα με τα όσα άκουσες από όσους τουλάχιστον δηλώνουν διατροφολόγοι (αμφιβάλω ότι είναι ή αν είναι μάλλον πήραν νύχτα το πτυχίο) υπάρχουν έρευνες με συνδυασμούς πηγών πρωτείνης και με συνδυασμούς πηγών υδατάνθρακα.

psonara
30-09-10, 18:28
Σε διαβεβαιώνω ότι αυτό δεν διδάσκεται στους διατροφολόγους και στους διαιτολόγους - δεν υπάρχει τέτοια "οδηγία" σε κανένα πανεπιστημιακό βιβλίο και σε καμία μελέτη. Αντίθετα με τα όσα άκουσες από όσους τουλάχιστον δηλώνουν διατροφολόγοι (αμφιβάλω ότι είναι ή αν είναι μάλλον πήραν νύχτα το πτυχίο) υπάρχουν έρευνες με συνδυασμούς πηγών πρωτείνης και με συνδυασμούς πηγών υδατάνθρακα.
ισως εχεις δικιο σ'αυτο και μενα περιεργο μου φαινεται..δηλαδη αν πρεπει σε ενα γευμα να φας 100γρ κοτα και φας 50γρ κοτα και 50γρ αυγο ή 200γρπατατα και το σπασεις 100γρ πατατα και 30 γρ ψωμι το ιδιο δεν ειναι?εννοω αν εχεις υπολογισει τις θερμιδες.

Andrikos
30-09-10, 20:05
ισως εχεις δικιο σ'αυτο και μενα περιεργο μου φαινεται..δηλαδη αν πρεπει σε ενα γευμα να φας 100γρ κοτα και φας 50γρ κοτα και 50γρ αυγο ή 200γρπατατα και το σπασεις 100γρ πατατα και 30 γρ ψωμι το ιδιο δεν ειναι?εννοω αν εχεις υπολογισει τις θερμιδες.

Ναι το σκεπτικό σου είναι σωστό, ακόμα όμως και κότα και πατάτα να φας πάλι συνδυάζεις πηγές πρωτείνης και υδατάνθρακα αφού υπάρχουν μικρές ποσότητες σε πατάτα και κότα αντίστοιχα , οπότε πάλι η ιδέα του να μη συνδυάζει κανείς πηγές μακροσυστατικών δεν στέκει.

Eddie
30-09-10, 21:36
όχι δεν πειράζει,μια χαρά είναι;)

Εχει αναφερει μελος εδω μεσα οτι εαν συνδιαζεις πηγες πρωτεινης(στερεης λογικα) ριχνεις τη βιολογικη αξια,πχ αν το ενα εχει 90 και το αλλο 70 θα πεσει στο 70 ολη η τροφη.

Μπαρουφες???

Manos1989
30-09-10, 22:00
Σε αυτό μάλλον θα μπορούσε να μας απαντήσει ο Αντρίκος;)

sogoku
30-09-10, 22:11
Εχει αναφερει μελος εδω μεσα οτι εαν συνδιαζεις πηγες πρωτεινης(στερεης λογικα) ριχνεις τη βιολογικη αξια,πχ αν το ενα εχει 90 και το αλλο 70 θα πεσει στο 70 ολη η τροφη.

Μπαρουφες???



Το ειχε αναφερει ο flinstone στο log του σαβατζ και ειχε επεναιβει η ναντια αν θυμαμαι καλα.
Καρφι ε?

Eddie
30-09-10, 22:16
Καρφι ε?

:sneaky:

xstreeme
30-09-10, 22:44
Παιδια να ρωτησω ποση ποσοτητα πατατας αντιστοιχει σε 160γρ αβραστο ρυζι?

Eddie
30-09-10, 22:45
Παιδια να ρωτησω ποση ποσοτητα πατατας αντιστοιχει σε 160γρ αβραστο ρυζι?

550gr περιπου.

lef
30-09-10, 23:11
Πειραζει αν το βραδυ στο γιαουρτακι μου περα απο τα καρυδια ριχνω και 4-5γρ κανελιτσα?ετσι για νοστιμια βρε αδελφε:green:

giannis64
30-09-10, 23:11
οχι! βαλε ανετα!

StefPat
30-09-10, 23:13
Πειραζει αν το βραδυ στο γιαουρτακι μου περα απο τα καρυδια ριχνω και 4-5γρ κανελιτσα?ετσι για νοστιμια βρε αδελφε:green:

Βοηθάει κι στην κυκλοφορία του αίματος! :)

lef
30-09-10, 23:16
οχι! βαλε ανετα!

:turtle:
δεν με χαλασε καθολου.ευχαριστω:green:

psonara
01-10-10, 15:20
Ναι το σκεπτικό σου είναι σωστό, ακόμα όμως και κότα και πατάτα να φας πάλι συνδυάζεις πηγές πρωτείνης και υδατάνθρακα αφού υπάρχουν μικρές ποσότητες σε πατάτα και κότα αντίστοιχα , οπότε πάλι η ιδέα του να μη συνδυάζει κανείς πηγές μακροσυστατικών δεν στέκει.
βασικα μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα εγω!εγω ειπα αν συνδυασει καποιος μαζι με την πρωτεινη λιγα γραμμαρια πατατα και λιγα γραμμαρια ψωμι,δηλαδη ο να παρει μισο υδατανθρακα απο το ενα μισο απο το αλλο!ή κατι αντιστοιχο με την πρωτεινη!αυτο ρωτησα αν γινεται

Andrikos
01-10-10, 16:31
βασικα μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα εγω!εγω ειπα αν συνδυασει καποιος μαζι με την πρωτεινη λιγα γραμμαρια πατατα και λιγα γραμμαρια ψωμι,δηλαδη ο να παρει μισο υδατανθρακα απο το ενα μισο απο το αλλο!ή κατι αντιστοιχο με την πρωτεινη!αυτο ρωτησα αν γινεται

Αυτό κατάλαβα. Μιά χαρά είναι , απλά η πατάτα προσφέρει περισσότερο κορεσμό από το ψωμί - αλλά το να συνδυάζουμε πηγές υδατάνθρακα από μόνο του δεν είναι λάθος.

napoli
01-10-10, 16:31
Το ρυζι καστανο που εχω λεει στα 62.5γρ. 215θερμ.,46υδατ κλπ.Εμεις ξερω οτι το ρυζι το μετραμε ωμο.Αυτοι για να βγαλουν
αυτες τις πληροφοριες το μετρανε πώς??Ωμο κι αυτοι???

Εδω κανεις??
Θελω στο μεσημεριανο 50 γρ υδατανθρακα.Να βαλω 65γρ. ρυζι βρασμενο ή 65γρ. ρυζι ωμο???

Ramrod
01-10-10, 16:37
Εδω κανεις??
Θελω στο μεσημεριανο 50 γρ υδατανθρακα.Να βαλω 65γρ. ρυζι βρασμενο ή 65γρ. ρυζι ωμο???

Ωμό...

Τόσο λίγο υδατάνθρακα?

napoli
01-10-10, 16:40
Ωμό...

Τόσο λίγο υδατάνθρακα?

Μεχρι τωρα δεν επαιρνα ουτε αυτον μονο κοτοπουλο,σαλατα.Τωρα θα τον προσθεσω...

psonara
01-10-10, 16:50
Αυτό κατάλαβα. Μιά χαρά είναι , απλά η πατάτα προσφέρει περισσότερο κορεσμό από το ψωμί - αλλά το να συνδυάζουμε πηγές υδατάνθρακα από μόνο του δεν είναι λάθος.
οκ andriko με καλυψες!αυτο λεω κι εγω οτι οταν καποιος εχει μετρημενες τις θερμιδες και τις ποσοτητες μπορει να συνδυασει μια πατατα και μια φετα ψωμι αναλογα με τις ημερησιες αναγκες του!παντως εγω αν δεν φαω εστω μια φετουλα ψωμι δεν νιωθω κορεσμο,γι'αυτο ειπα να τα συνδυασω!α και ψωμι χωρις ζαχαρη αλατι μονο ολικης αλευρι και νερο!

spyros Bodybuilding
02-10-10, 09:43
ρε μαγκες μπορω να προσθεσω το πρασινο τσαι στην διατροφη μου στο πρωινο και στο βραδυ πριν κοιμηθω ;);)

beefmeup
02-10-10, 10:00
ρε μαγκες μπορω να προσθεσω το πρασινο τσαι στην διατροφη μου στο πρωινο και στο βραδυ πριν κοιμηθω ;);)

αβιαστα το πρωι,αλλα αν εχεις δυσκολιες στο υπνο οχι πολυ βραδυ,γιατι μπορει να εχεις τα ιδια συμπτωματα με το να πινεις καφε.

lila_1
02-10-10, 12:33
αβιαστα το πρωι,αλλα αν εχεις δυσκολιες στο υπνο οχι πολυ βραδυ,γιατι μπορει να εχεις τα ιδια συμπτωματα με το να πινεις καφε.

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ τσαι το βραδυ...θα κανεις αστατο υπνο και θα σηκωνεσαι νυχτιατικα για κατουρημα...

Devil
02-10-10, 14:08
ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ τσαι το βραδυ...θα κανεις αστατο υπνο και θα σηκωνεσαι νυχτιατικα για κατουρημα...

...μερικες φορες πινω και το βραδι τσαι

δεν μ εχει δημιουργησει κανενα προβλημα με τον υπνο

αλλα καλητερα να το βαλεις πριν απο τα γευματα

lila_1
02-10-10, 14:22
...μερικες φορες πινω και το βραδι τσαι

δεν μ εχει δημιουργησει κανενα προβλημα με τον υπνο

αλλα καλητερα να το βαλεις πριν απο τα γευματα

Θεμα οργανισμου...Παντως επηρεαζει τον υπνο σε καποιο βαθμο...μπορει πχ να σου μειωνει τις ωρες ή να κοιμασαι πιο ελαφρα και να μην το καταλαβαινεις..

Devil
02-10-10, 14:40
Θεμα οργανισμου...Παντως επηρεαζει τον υπνο σε καποιο βαθμο...μπορει πχ να σου μειωνει τις ωρες ή να κοιμασαι πιο ελαφρα και να μην το καταλαβαινεις..

κοιτα πιστευω οτι αν μιλαμε για ροφημα δλδ φακελακια

με ενα φακελακι δεν θα σε επηρεασει

αλλα ναι ειναι και θεμα οργανισμου

τωρα η χρηση του πριν απο τον υπνο δεν εχει ιδιαιτερο νοημα

spyros Bodybuilding
02-10-10, 14:55
επισης ακουσα οτι το τσαι ειναι ροφημα που καιει το λιπος δηλαδη αυξανει το μεταβολισμο ειναι αληθεια α και ο καφες οταν πινω το βραδυ με πειραζει δεν μπορω να κοιμηθω δηλαδη το ιδιο αποτελεσμα θα εχω και με το τσαι ?????????:unsure:

MichalisPorke
02-10-10, 15:51
Παιδια ο γυρος τελικα ειναι οκ σε περιοδο ογκου??Μιλαμε παντα κοτοπουλο και πιτα αλαδωτη χωρις πατατες..

giannis64
02-10-10, 19:09
επισης ακουσα οτι το τσαι ειναι ροφημα που καιει το λιπος δηλαδη αυξανει το μεταβολισμο ειναι αληθεια α και ο καφες οταν πινω το βραδυ με πειραζει δεν μπορω να κοιμηθω δηλαδη το ιδιο αποτελεσμα θα εχω και με το τσαι ?????????:unsure:

συνήθως ναι!!!



Παιδια ο γυρος τελικα ειναι οκ σε περιοδο ογκου??Μιλαμε παντα κοτοπουλο και πιτα αλαδωτη χωρις πατατες..



δεν ειναι και ότι καλύτερο. τώρα αν τρως 2-3 φορές την εβδομάδα και ο μεταβολισμός σου ειναι περισσότερο από καλός τότε είσαι οκ.

αλλά δεν λυπάσαι τον κόπο που κάνεις για να μένεις σε καλή κατάσταση?
γιατί δεν θα σου δώσει και τα ποιοτικότερα κιλά!
Τώρα για λύση ανάγκης πρέπει να συμβιβαστείς!

beefmeup
02-10-10, 19:36
ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ τσαι το βραδυ...θα κανεις αστατο υπνο και θα σηκωνεσαι νυχτιατικα για κατουρημα...

εγω απτην αλλη κοιμαμαι σαν πουλακι..αν κ το γραψα οτι μπορει να εχει τα συμπτωματα του καφε,οποτε εννοειτε οτι παει αναλογα τον οργανισμο.

αλλα κατουραω σαν τον νιαγαρα μετα:green:

Andrikos
02-10-10, 20:13
Παιδια ο γυρος τελικα ειναι οκ σε περιοδο ογκου??Μιλαμε παντα κοτοπουλο και πιτα αλαδωτη χωρις πατατες..

Ότι έχει την ταμπέλα "βρώμικο" ή "σαβούρα" δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το καταναλώνεις με μέτρο. Ξέρω πολύ κόσμο ,μα πάρα πολύ κόσμο, που είχε κόψει την "σαβούρα" τελείως και μετά απότομα ένα βράδυ μπήκε στην σαβουροφαγία και απο τότε δεν ξαναβγήκε.

beefmeup
02-10-10, 20:17
Ότι έχει την ταμπέλα "βρώμικο" ή "σαβούρα" δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το καταναλώνεις με μέτρο. Ξέρω πολύ κόσμο ,μα πάρα πολύ κόσμο, που είχε κόψει την "σαβούρα" τελείως και μετά απότομα ένα βράδυ μπήκε στην σαβουροφαγία και απο τότε δεν ξαναβγήκε.

μαν εσυ τι πιστευεις για την "σαβουρα"?

προσωπικα εννοω οχι γενικα..εγω την δουλευω που κ που μες την βδομαδα ας πουμε.

thegravijia
02-10-10, 20:19
καταρχας τι εννοητε σαβουρα??

αυτο που ειπε ο αλλος πιο πανω ειναι σαβουρα (ψωμι με κοτοπουλο)
?????

giannis64
02-10-10, 20:38
ανάλογος πως ψήνετε η τηγανίζεται και τι ποιότητας ειναι το κοτόπουλο!

και δεν νομίζω να έχουν στο έτοιμο φαγητό και την καλύτερη ποιότητα!

αν μιλούσαμε για δικιά μας προετοιμασία κοτόπουλο φιλέτο και ψωμάκι τότε οκ!
αλλά και πάλι και εγώ πολλές φορές αναγκάζομαι να πάρω έτοιμο!

Eddie
02-10-10, 20:40
ανάλογος πως ψήνετε η τηγανίζεται και τι ποιότητας ειναι το κοτόπουλο!

και δεν νομίζω να έχουν στο έτοιμο φαγητό και την καλύτερη ποιότητα!

αν μιλούσαμε για δικιά μας προετοιμασία κοτόπουλο φιλέτο και ψωμάκι τότε οκ!
αλλά και πάλι και εγώ πολλές φορές αναγκάζομαι να πάρω έτοιμο!
+1



αυτο που ειπε ο αλλος πιο πανω ειναι σαβουρα (ψωμι με κοτοπουλο)
?????

Ναι,μιλαμε για ασπρο ψωμι και κοτοπουλο (ο θεος να το κανει) που δεν ειναι φιλετο,αρα θα εχει και μπουτια φτερουγες κλπ,ενα σωρο αλατι οπως επισης πολλοι δε τα ψηνουν στα καρβουνα αλλα στη λαμαρινα με λαδι.

Devil
02-10-10, 20:41
πιτα αλαδοτη και γυρος κοτοπουλο

δεν ειναι το ιδιο με ρυζι και κοτοπουλο φιλετο

αν και ο γυρος ειναι το πιο ανησυχητικο δεν ξερεις τι κομματια βαζουν απο το κοτοπουλο εκει μεσα

beefmeup
02-10-10, 20:46
αν και ο γυρος ειναι το πιο ανησυχητικο δεν ξερεις τι κομματια βαζουν απο το κοτοπουλο εκει μεσα

πετσια κυριως.

Devil
02-10-10, 20:50
πετσια κυριως.

τι να πω δεν ξερω

σε ολο αυτο το αλεσμενο πραγμα μπορουν να εχουν οτι να ναι

γι αυτο αμα ειναι να κανω cheat σε πιταδικο παιρνω ενα κοτοπουλο ολοκληρο;)

Andrikos
02-10-10, 22:11
μαν εσυ τι πιστευεις για την "σαβουρα"?

προσωπικα εννοω οχι γενικα..εγω την δουλευω που κ που μες την βδομαδα ας πουμε.

Πολύ καλά κάνεις.Κι εγώ την δουλεύω - αλλά και γενικά πιστεύω ότι είναι πολύ κακό για το τίποτα. Όσο ρύζι και κοτόπουλο να φάει κανείς δεν θα νιώσει την ευχαρίστηση και τον κορεσμό που προσφέρουν συγκεκριμένες τρόφές. Όλα αυτά είναι υποτιμημένα θέματα στο bodybuilding.

beefmeup
02-10-10, 22:16
Πολύ καλά κάνεις.Κι εγώ την δουλεύω - αλλά και γενικά πιστεύω ότι είναι πολύ κακό για το τίποτα. Όσο ρύζι και κοτόπουλο να φάει κανείς δεν θα νιώσει την ευχαρίστηση και τον κορεσμό που προσφέρουν συγκεκριμένες τρόφές. Όλα αυτά είναι υποτιμημένα θέματα στο bodybuilding.

κ οχι μονο αυτο.

ας πουμε για καποιον που δυσκολευεται να βαλει κιλα,ειναι δυσκολο να το κανει μονο με "καθαρες"θερμιδες.
εγω οταν εβλεπα πιτσιρικας δηθεν διατροφες απο επαγγελματιες,που ηταν πεντακαθαρες,δοκιμαζα κ γω αναλογα πραγματα,αλλα τζιφος απο κιλα.
σκετη κοροιδια λεμε..

οταν σταματησα να το κανω,κ εβαλα σαβουριτσα με μετρο,επαθα πλακα με το ποσο πιο ευκολα μεγαλωνα.κ χωρις λιπος πανω μου.

-beba-
02-10-10, 22:18
Εγώ δυσκολεύομαι να τρώω σαβούρα. Νιώθω μια ανακατοσούρα και όταν το σκέφτομαι. Στη δουλειά που όλοι γενικά σαβουριάζουν ανακατεύομαι από τις μυρωδιές και μόνο από αυτά που τρώνε.

beefmeup
02-10-10, 22:22
Εγώ δυσκολεύομαι να τρώω σαβούρα. Νιώθω μια ανακατοσούρα και όταν το σκέφτομαι. Στη δουλειά που όλοι γενικά σαβουριάζουν ανακατεύομαι από τις μυρωδιές και μόνο από αυτά που τρώνε.

καλα κοιτα αυτο εχει να κανει καμια φορα κ με το αν απεχεις γενικα για μεγαλο χρονικο διαστημα..
το σωμα σου το δεχεται πιο δυσκολα αποτι αν τρως πιο συχνα.

-beba-
02-10-10, 22:23
Μάλλον έτσι είναι.

Andrikos
02-10-10, 22:34
κ οχι μονο αυτο.

ας πουμε για καποιον που δυσκολευεται να βαλει κιλα,ειναι δυσκολο να το κανει μονο με "καθαρες"θερμιδες.
εγω οταν εβλεπα πιτσιρικας δηθεν διατροφες απο επαγγελματιες,που ηταν πεντακαθαρες,δοκιμαζα κ γω αναλογα πραγματα,αλλα τζιφος απο κιλα.
σκετη κοροιδια λεμε..

οταν σταματησα να το κανω,κ εβαλα σαβουριτσα με μετρο,επαθα πλακα με το ποσο πιο ευκολα μεγαλωνα.κ χωρις λιπος πανω μου.

Έτσι ακριβώς. Απίστευτες μ@λ@κίες γράφονται στα περιοδικά.Το ίδιο πρόβλημα είχα με ένα παιδί που βοηθούσα γιατί είχε υποστεί πλύση εγκεφάλου από τα περιοδικά.Ήταν πολύ δύσκολο να πειστεί ότι η "σαβούρα" είναι εργαλείο.

giannis64
02-10-10, 22:42
θεωρώ ότι θα ειναι καλύτερα να τονίζουμε την διάρκεια χρήσης της σαβούρας και να μιλάμε λίγο πιο συγκεκριμένα , γιατί αν κάποιος διαβάσει αυτά τα ποστ και παρασυρθεί (ίσως γιατί δεν καταλαβαίνει πως το εννοείται), να έχει αποτελέσματα που δεν θα ειναι αυτά που θέλει!
Όπως και ότι σε κάποιους που παίρνουν εύκολα κιλά σε λίπος να τα αποφεύγουν όσο μπορούν!:wink: :wink:

deluxe
03-10-10, 01:10
Η πετσα απο το κοτοπουλο τι διατροφικα στοιχεια εχει; Εφαγα σημερα μισο κοτοπουλο και σχεδον ολη τη πετσα! Πολυ νοστιμη και ειχα να φαω χρονια.

noz1989
03-10-10, 01:17
Παντως παιδια με σαβουρα δεν μπορεις να εισαι συνεχεια ''κομματια''!!!!

(Δεν μιλαω για μενα)

Manos1989
03-10-10, 01:25
Έτσι ακριβώς. Απίστευτες μ@λ@κίες γράφονται στα περιοδικά.Το ίδιο πρόβλημα είχα με ένα παιδί που βοηθούσα γιατί είχε υποστεί πλύση εγκεφάλου από τα περιοδικά.Ήταν πολύ δύσκολο να πειστεί ότι η "σαβούρα" είναι εργαλείο.

Πέραν του ψυχολογικού παράγοντα και του boost του μεταβολισμού(που επιτυγχάνεται και χωρίς σαβούρα)τι άλλο θετικό έχει?:unsure:
Οχι τίποτα άλλο,αλλά να μην έχω τις τύψεις που με πιάνουν μετά από cheat meal και έχω καταλήξει να κάνω 1 στις 15-30...

Eddie
03-10-10, 01:26
Η πετσα απο το κοτοπουλο τι διατροφικα στοιχεια εχει; Εφαγα σημερα μισο κοτοπουλο και σχεδον ολη τη πετσα! Πολυ νοστιμη και ειχα να φαω χρονια.

Λιπος ειναι η πετσα!
Οντως ειναι νοστιμη.


Παντως παιδια με σαβουρα δεν μπορεις να εισαι συνεχεια ''κομματια''!!!!

(Δεν μιλαω για μενα)

Αυτο εννοειται.Ειναι και θεμα μεταβολισμου βεβαια,αλλα τετοιες περιπτωσεις σπανιζουν πιστευω.

Andrikos
03-10-10, 12:19
Πέραν του ψυχολογικού παράγοντα και του boost του μεταβολισμού(που επιτυγχάνεται και χωρίς σαβούρα)τι άλλο θετικό έχει?:unsure:
Οχι τίποτα άλλο,αλλά να μην έχω τις τύψεις που με πιάνουν μετά από cheat meal και έχω καταλήξει να κάνω 1 στις 15-30...

Αν μένεις στις θερμίδες που πρέπει δεν είναι cheat meal. Το θετικό είναι ότι έχουμε καλύτερη "συμμόρφωση" (επιστημονικός όρος) - δηλαδή είναι πιο πιθανό να είμαστε πιο σταθεροί στην διατροφή μας και δεν κάνουμε απότομα ξεσπάσματα με υπερφαγικά επεισόδια και γενικά δύσκολα παρατά κανείς μία διατροφή που αφήνει λίγο περιθώριο για σαβούρα ενώ πολύ εύκολα συμβαίνει το αντίστροφο. Μακροπρόθεσμα αυτό είναι πολύ μεγάλη υπόθεση.

sogoku
03-10-10, 13:00
Αν μένεις στις θερμίδες που πρέπει δεν είναι cheat meal. Το θετικό είναι ότι έχουμε καλύτερη "συμμόρφωση" (επιστημονικός όρος) - δηλαδή είναι πιο πιθανό να είμαστε πιο σταθεροί στην διατροφή μας και δεν κάνουμε απότομα ξεσπάσματα με υπερφαγικά επεισόδια και γενικά δύσκολα παρατά κανείς μία διατροφή που αφήνει λίγο περιθώριο για σαβούρα ενώ πολύ εύκολα συμβαίνει το αντίστροφο. Μακροπρόθεσμα αυτό είναι πολύ μεγάλη υπόθεση.



Αν ομως Ανδρικο ειμαστε πχ 6 μερες στρατιωτακια και μια μερα πεσουμε σε υπερφαγια μπορει να χαλασει αυτο που αναφερεις εσυ?Και ποσο πιστευεις εσυ μια κακια μερα απο τσιτ που φτανει και 5000 με 6000 θερμιδες μπορει να χαλασει μια διαιατα 6 ημερων?

Andrikos
03-10-10, 13:15
Αν ομως Ανδρικο ειμαστε πχ 6 μερες στρατιωτακια και μια μερα πεσουμε σε υπερφαγια μπορει να χαλασει αυτο που αναφερεις εσυ?Και ποσο πιστευεις εσυ μια κακια μερα απο τσιτ που φτανει και 5000 με 6000 θερμιδες μπορει να χαλασει μια διαιατα 6 ημερων?


Αυτό είναι διατροφική διαταραραχή κατά την γνώμη μου για όσους το κάνουν, και είναι πιο σοβαρό απ' ότι ακούγεται. Όπως και να έχει μακάρι να υπήρχε τρόπος να μην αποθηκεύονται σαν λίπος αυτές οι 5000 θερμίδες εκείνης της μέρας - κάποιοι υποστήριζουν ότι δεν γίνονται λίπος επειδή δεν είναι ορατό με το μάτι όμως υπάρχουν πολύ καλές μελέτες στο θέμα αυτό και δείχνουν ότι όντως το λίπος αποθηκεύεται. Ότι δεν φαίνεται με το μάτι δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει. Αλλά το ίδιο δεν γίνεται και με την μυική μάζα, μικρές ανεπαίσθητες αλλαγές κάθε μέρα ;

thegravijia
03-10-10, 13:19
andriko εγω επιμενω να γραψεις ενα αρθρο και να προτεινεις διαφορα προγραμματα διατροφης..
κατι πιο συγκεκριμενο δηλ θα βοηθουσε πολυ

KeyserSoze
03-10-10, 14:37
Η πετσα απο το κοτοπουλο τι διατροφικα στοιχεια εχει; Εφαγα σημερα μισο κοτοπουλο και σχεδον ολη τη πετσα! Πολυ νοστιμη και ειχα να φαω χρονια.

H διαφορα θερμιδων και προσληψης λιπους μεταξυ της ιδιας ποσοτητας σκετης κοτας με κοτα ΚΑΙ πετσα ειναι τεραστια

Αλλα ειναι πολυ γαματη η γευση και σε free day νομιζω οτι καλυτερα ειναι να φας την κοτα με την πετσα παρα τηγανιτες πατατες (βεβαια μιλαει ο μονος, ισως, ανθρωπος στην Ελλαδα που δεν πολυγουσταρει τηγανιτες πατατες ουτως ή αλλως, οποτε δεν ειμαι κριτηριο)

sogoku
03-10-10, 14:39
Αυτό είναι διατροφική διαταραραχή κατά την γνώμη μου για όσους το κάνουν, και είναι πιο σοβαρό απ' ότι ακούγεται. Όπως και να έχει μακάρι να υπήρχε τρόπος να μην αποθηκεύονται σαν λίπος αυτές οι 5000 θερμίδες εκείνης της μέρας - κάποιοι υποστήριζουν ότι δεν γίνονται λίπος επειδή δεν είναι ορατό με το μάτι όμως υπάρχουν πολύ καλές μελέτες στο θέμα αυτό και δείχνουν ότι όντως το λίπος αποθηκεύεται. Ότι δεν φαίνεται με το μάτι δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει. Αλλά το ίδιο δεν γίνεται και με την μυική μάζα, μικρές ανεπαίσθητες αλλαγές κάθε μέρα ;

Το ηξερα οτι ειμαι διατροφικα διαταραγμενος ευχαριστω....

spyros Bodybuilding
03-10-10, 14:44
ρε μαγκες εγω στην διατροφη οταν εχω κοτοπουλο βαζω και 2 πιτακια για γυρο ειναι κακο????? εννοειτε πως δεν τα φτιαχνω στο λαδι:rolf:

savage
03-10-10, 14:56
αντρικο και διονυση κοιτα που θα γινετε και φιλαρακια στο τελος.:green: lol

παμε στα σοβαρα τωρα.εγω συμφωνω στο να τρωει κανεις με μετρο (και αναλογα με το μεταβολισμο του) σε 2-3 γευματα της βδομαδας οχι και τοσο αυστηρα.δε λεω να φαει ολη την πιτσα η 4 πιτογυρα,αλλα λογικες ποσοτητες.

τωρα θα μου πειτε,εσυ γιατι δεν το κανεις τοτε??εε αλλο εγω.δε νιωθω οτι πιεζομαι,κι αν νιωσω θα φαω κατι διαφορετικο καποια στιγμη,αλλα επειδη καταλαβαινω οτι δεν ειναι ολοι ιδιοι και δεν εχουν ολοι τις ιδιες αντοχες και την ιδια εγκρατεια,δε βρισκω λογο να βασανιζονται.

κι οπως ειπε κι ο αντρικος υπαρχουν πολλοι που καποια στιγμη τους τη βαραει απο την πολλη στερηση και αρχιζουν την ακρατη σαβουροφαγια.


παμε σε κατι αλλο.αντρικο τελικα εσυ συνφωνεις οτι αν φαει κανεις ταυτοχρονα (στο ιδιο γευμα δηλαδη) 2 τροφες με πληρες προφιλ αμινο (πχ κοτοπουλο και μπριζολα),τοτε αποικοδομουνται καποια αμινοξεα και χανονται στην ουσια?

beefmeup
03-10-10, 15:26
αντρικο και διονυση κοιτα που θα γινετε και φιλαρακια στο τελος.:green: lol

κολλητοι ειμαστε ρε:rolf:

παμε σε κατι αλλο.αντρικο τελικα εσυ συνφωνεις οτι αν φαει κανεις ταυτοχρονα (στο ιδιο γευμα δηλαδη) 2 τροφες με πληρες προφιλ αμινο (πχ κοτοπουλο και μπριζολα),τοτε αποικοδομουνται καποια αμινοξεα και χανονται στην ουσια?

αυτο νικ το χαμε συζητησει πουθενα,γιατι το χασα κ με ενδιαφερει η κουβεντα?

savage
03-10-10, 15:31
το ανεφερε στο λογκ μου ο σπυρος(flinstone) μια φορα(ειχα βγει εξω βλεπεις και φαγαμε ποικιλια κρεατων οποτε εμπλεξα ενα σωρο διαφορετικα κρεατα στο στομαχι μου) και μου'χε πει και η ναντια οτι οκ οντως χανονται καποια αμινο,αλλα ελεος.βγηκαμε εξω να φαμε σαν ανθρωποι.
και συμφωνω κι ολας,και ετσι να ειναι,εγω παλι θα ξαναφαω απ'ολα,δε χαλασε ο κοσμος για 1 φορα στο τοσο.απλα κουβεντα να γινεται.με ενδιαφερει σε θεωρητικο επιπεδο περισσοτερο,και ρωτησα τον αντρικο την αποψη του

thegravijia
03-10-10, 19:20
100gr ρυζι αβραστο ποσα γραμμαρια βγαινει οταν το βρασεις?

500γρ πατατα ποσα γραμμαρια ζυγιζει οταν την βρασεις η την ψησεις??

Ramrod
03-10-10, 19:39
Αποψή μου Νίκο είναι πως τα αμινοξέα θα χαθούν αν φας μεγάλη ποσότητα, όχι αν τα πάρεις απο διάφορες πηγές...


100gr ρυζι αβραστο ποσα γραμμαρια βγαινει οταν το βρασεις?

500γρ πατατα ποσα γραμμαρια ζυγιζει οταν την βρασεις η την ψησεις??

Το ρύζι βγαίνει περίπου το διπλάσιο, αναλόγως με το νερό...μπορεί να βγεί και παραπάνω δηλαδή...

Η πατάτα όταν τη βράσεις δεν έχω παρατηρήσει να χάνει βάρος...η ψητή χάνει, αλλά έχει να κάνει και ο τρόπος ψησίματος...

stamthedrum
03-10-10, 22:27
100gr ρυζι αβραστο ποσα γραμμαρια βγαινει οταν το βρασεις?

500γρ πατατα ποσα γραμμαρια ζυγιζει οταν την βρασεις η την ψησεις??

Εξαρτάται πόσο νερό θα απορροφήσει το ρύζι, πόσο νερό θα απορροφήσει η πατάτα ή πόσο θα χάσει (ψήσιμο). Αυτά με τη σειρά τους εξαρτώνται από το χρόνο και τη θερμοκρασία ψησίματος.

Χαρακτηριστικά θα σου πω ότι 100γρ ρύζι μου έχουν γίνει 180, 200, 250 ή και 300 μετά από βράσιμο

PaPiA
03-10-10, 22:31
Καλησπερα παιδια κ καλως σας βρηκα !
Συγνωμη αν εχει ξαναειπωθει παρομοια απορια αλλα ειναι παρα πολλες οι σελιδες για να το τσεκαρω.. Λοιπον ας πουμε οτι γυμναζομαι αρκετα εντατικα 6μηνες τωρα κ λεω σιγα σιγα να σοβαρευτω και να μπω στην διαδικασια να φτιαξω την διατροφη μου.. Εχοντας σιγουρα αρκετα μεγαλυτερο ποσοστο λιπους απο οσο πρεπει λογω ομολογουμενως κακασχημης διατροφης ,χωρις να εχω παραπανισια κιλα, προτεινετε να κανω αρχικα διατροφη καθαρα για μειωση λιπους κ οταν φτασω σε ενα επιθυμητο ποσοστο να ξεκινησω διατροφη για ογκο? Η μπορω κ ειναι καλυτερα να συνδυασω καπως την μειωση λιπους με διατροφη για μυικο ογκο (ασπραδια κτλ?)

giannis64
03-10-10, 22:35
καλώς ήρθες το φόρουμ!! ξεκίνα να καθαρίζεις την διατροφή σου από σαβούρα, βαλε και 5-6 γεύματα την μέρα και στην πορεία σου διαβάζεις και το φόρουμ τα άρθρα περί διατροφής!

Andrikos
03-10-10, 23:42
Το ηξερα οτι ειμαι διατροφικα διαταραγμενος ευχαριστω....

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι δεν έχω πρόθεση να σε χαρακτηρίσω για να σε μειώσω ή κάτι τέτοιο , μου ζήτησες την γνώμη μου για ένα θέμα και απλά απάντησα με ειλικρίνεια και πρόθεση να είμαι χρήσιμος - καμιά φορά αυτό με κάνει δυσάρεστο.






παμε σε κατι αλλο.αντρικο τελικα εσυ συνφωνεις οτι αν φαει κανεις ταυτοχρονα (στο ιδιο γευμα δηλαδη) 2 τροφες με πληρες προφιλ αμινο (πχ κοτοπουλο και μπριζολα),τοτε αποικοδομουνται καποια αμινοξεα και χανονται στην ουσια?

Οι τροφές αυτές αποτελούνται από αμινοξέα - τα αμινοξέα δεν γράφουν κάπου ότι είναι προέλευσης κότας ή από μπριζόλα , άλλωστε αυτά ανακυκλώνονται στην φύση, τα αμινοξέα που υπήρχαν στους μυς ενός κοτόπουλου έρχονται στους δικούς μας κάποια στιγμή και είναι ακριβώς τα ίδια. Δεν υπάρχει κάποια "ταμπέλα" στις χημικές ουσίες για να καταλάβουμε που άνηκαν όταν μπαίνουν στο σώμα μας, στο στομάχι τα φαγητά γίνονται πολύ μικρά κομματάκια, 1mm περίπου , και στο έντερο που πέπτονται τα αμινοξέα η πέψη γίνεται χωρίς "ρατσισμούς" και τέτοιους κανόνες αφού όλα τα αμινοξέα με ίδια χημική σύσταση είναι ακριβώς ίδια σε χημική δομή ανεξαρτήτως προέλευσης.

savage
04-10-10, 01:11
thanks man:thumbup:

ηθελα να ακουσω και τη δικη σου αποψη

sogoku
04-10-10, 02:12
Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι δεν έχω πρόθεση να σε χαρακτηρίσω για να σε μειώσω ή κάτι τέτοιο , μου ζήτησες την γνώμη μου για ένα θέμα και απλά απάντησα με ειλικρίνεια και πρόθεση να είμαι χρήσιμος - καμιά φορά αυτό με κάνει δυσάρεστο.

Εννοειται εκανα πλακα και σε ευχαριστω πολυ κιολας.....

jimmy007
04-10-10, 17:43
Έχω τις εξής 4 απορίες:
1. H δεξτρόζη και η μαλτοδεξτρίνη(σε σκόνη( έχουν την ίδια περίπου πυκνότητα με τις whey? Πιο απλά, ένα 30άρι scoop whey γεμίζει με 30 g π.χ. δεξτρόζης ή η ποσότητα είναι διαφορετική?
2. Αν παίρνουμε αρκετά μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεινών απο αυτή που χρησιμοποιούμε, η υπόλοιπη δεν δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά και στο συκώτι κατά την αποδέσμευση της? Η ενδεικτική ποσότητα είναι σε g το βάρος μας σε κιλά επί 3?
3.Οι λιποδιαλύτες απλά αυξάνουν τον αριθμό θερμίδων που χρειαζόμαστε ή εστιάζουν κυρίως στην καύση λίπους?
4.Μία μπανάνα μήκους περίπου 20 εκατοστών(τα άκρα της απέχουν 15) τι θρεπτική αξία έχει περίπου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

KeyserSoze
04-10-10, 20:12
Η ενδεικτική ποσότητα είναι σε g το βάρος μας σε κιλά επί 3?
Αν δεν κανω λαθος χ3 ειναι σε περιοδους ογκου και δεν ξερω αν αναφερεται σε κιλα ή σε κιλα αλιπης μαζας


4.Μία μπανάνα μήκους περίπου 20 εκατοστών
Ατελειωτο respec' σε οποιον κανει ποστ σε φορουμ με μαντραχαλαδες που σηκωνουν σιδερα και εχει το θαρρος να γραψει αυτ τη φραση:thumbup:

SOS

Μπρουμε να βρουμε ποσες θερμιδες και ποσους υδατανθρακες εχει ενας φραπε?
Μιλαμε για τον κλασσικο 1-1 χωρις γαλα
Λογω διακοπης τσιγαρου αντικαθιστω στο προγραμμα μου στη δουλεια τα διαλλειματα για τσιγαρο με διαλλειματα για φραπεδακι και πινω 3 την ημερα(ουτε 2 ουτε 4, στανταρντ 3. Και δεν πινω ποτε εκτος δουλειας)

thegravijia
04-10-10, 20:15
Αν δεν κανω λαθος χ3 ειναι σε περιοδους ογκου και δεν ξερω αν αναφερεται σε κιλα ή σε κιλα αλιπης μαζας


Ατελειωτο respec' σε οποιον κανει ποστ σε φορουμ με μαντραχαλαδες που σηκωνουν σιδερα και εχει το θαρρος να γραψει αυτ τη φραση:thumbup:


επι 2 bro οχι επι 3

KeyserSoze
04-10-10, 20:28
επι 2 bro οχι επι 3
Και στον ογκο?
Εγω νομιζα πως γυρω στο 1,5 ηταν για τους μη αθλουμενους, γυρω στο 2 για περιοδο γραμμωσης οταν εχεις και βαρη μεσα και επι 3 οταν σηκωνεις ατσαλια στον ογκο

Το 'επι της αλιπης μαζας΄το πετυχα?

Eddie
04-10-10, 20:31
Και στον ογκο?
Εγω νομιζα πως γυρω στο 1,5 ηταν για τους μη αθλουμενους, γυρω στο 2 για περιοδο γραμμωσης οταν εχεις και βαρη μεσα και επι 3 οταν σηκωνεις ατσαλια στον ογκο

Το 'επι της αλιπης μαζας΄το πετυχα?

Εγω πιστευω οτι στη γραμμωση χρειαζεσαι περισσοτερο απ οτι στον ογκο.

arisfwtis
04-10-10, 20:31
στην γραμμωση ειναι λογικοτερο να ανεβαινει λογω της χαμηλη ληψης σε υδ και λιπαρα
με προλαβε ο εντι

KeyserSoze
04-10-10, 20:40
στην γραμμωση ειναι λογικοτερο να ανεβαινει λογω της χαμηλη ληψης σε υδ και λιπαρα
με προλαβε ο εντι
Εγω ειχα καταλαβει οτι στη γραμμωση ανεβαινει το ποσοστο, οχι η απολυτη ποσοτητα πρωτεινης.
Πεφτουν οι συνολικες θερμιδες, καταγκρεμιζονται οσες προερχονται απο υδατανθρακες και ερχονται και τις καλυπτουν πρωτεινες και καλα λιπη αλλα σε απολυτους αριθμους οι πρωτεινες σε gr ειναι λιγοτερες

ΥΓ. Στο θεμα με το φραπε καμια απαντηση pls

salpas18
04-10-10, 20:43
ειναι λιγο ακυρη η ερωτηση μου αλλα θα την κανο οταν σου λεει καπιος καταναλοσε *** γραμμαρια (απλο υδατανθρακα)* τη υδατανθρακα μπορει να εννοει?
δλδ τι εννοουμε απλο υδατ.
ειναι λιγο βλακια η ερωτησει αλλα αν υπαρχει απαντησει καλος :P :P :P:turtle:

thegravijia
04-10-10, 20:47
Και στον ογκο?
Εγω νομιζα πως γυρω στο 1,5 ηταν για τους μη αθλουμενους, γυρω στο 2 για περιοδο γραμμωσης οταν εχεις και βαρη μεσα και επι 3 οταν σηκωνεις ατσαλια στον ογκο

Το 'επι της αλιπης μαζας΄το πετυχα?
ρε συ δεν ειναι απολυτο οτι λεω
εγω την γνωμη μου λεω
εγω πιστευω για προχωρημενους αθλητες ναι παει επι 3
για αρχαριο παει επι 2
καποιοι λενε στη γραμμωση να αυξανεις και λογικο μου κανει

-beba-
04-10-10, 20:48
Aπλος υδατάνθρακας είναι η ζάχαρη, η γλυκόζη, μαλτοδεξτρίνη, δεξτρόζη,φρουκτόζη κ.λ.π.

jimmy007
04-10-10, 21:23
Αν δεν κανω λαθος χ3 ειναι σε περιοδους ογκου και δεν ξερω αν αναφερεται σε κιλα ή σε κιλα αλιπης μαζας


Ατελειωτο respec' σε οποιον κανει ποστ σε φορουμ με μαντραχαλαδες που σηκωνουν σιδερα και εχει το θαρρος να γραψει αυτ τη φραση:thumbup:

SOS

Μπρουμε να βρουμε ποσες θερμιδες και ποσους υδατανθρακες εχει ενας φραπε?
Μιλαμε για τον κλασσικο 1-1 χωρις γαλα
Λογω διακοπης τσιγαρου αντικαθιστω στο προγραμμα μου στη δουλεια τα διαλλειματα για τσιγαρο με διαλλειματα για φραπεδακι και πινω 3 την ημερα(ουτε 2 ουτε 4, στανταρντ 3. Και δεν πινω ποτε εκτος δουλειας)


:):):):):):thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:.

Σχετικά με τον φραπέ, οι θερμίδες που σου δίνει ισούνται πρακτικά με τις θερμίδες της ζάχαρης γιατί η μία σκέτη μερίδα(κουταλιά του γλυκού) φραπέ χει 2 θερμίδες. Οπότε αν η μία κουταλιά ζάχαρη έχει περίπου 10 g υδατάνθρακες άρα 40 θερμίδες. Το κακό βέβαια με αυτούς του υδ/κες είναι ότι έχουν πολύ υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, οπότε προτίμησε καλύτερα σκέτο φραπέ αν τον αντέχεις πάντα...

dionisos
04-10-10, 22:31
Aπλος υδατάνθρακας είναι η ζάχαρη, η γλυκόζη, μαλτοδεξτρίνη, δεξτρόζη,φρουκτόζη κ.λ.π.

Η μαλτοδεξτρίνη είναι σύνθετος υδατάνθρακας με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.

savage
04-10-10, 23:30
Έχω τις εξής 4 απορίες:
1. H δεξτρόζη και η μαλτοδεξτρίνη(σε σκόνη( έχουν την ίδια περίπου πυκνότητα με τις whey? Πιο απλά, ένα 30άρι scoop whey γεμίζει με 30 g π.χ. δεξτρόζης ή η ποσότητα είναι διαφορετική?
2. Αν παίρνουμε αρκετά μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεινών απο αυτή που χρησιμοποιούμε, η υπόλοιπη δεν δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά και στο συκώτι κατά την αποδέσμευση της? Η ενδεικτική ποσότητα είναι σε g το βάρος μας σε κιλά επί 3?
3.Οι λιποδιαλύτες απλά αυξάνουν τον αριθμό θερμίδων που χρειαζόμαστε ή εστιάζουν κυρίως στην καύση λίπους?
4.Μία μπανάνα μήκους περίπου 20 εκατοστών(τα άκρα της απέχουν 15) τι θρεπτική αξία έχει περίπου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

1.κατα 99% διαφορετικη
2.δεν υπαρχει γενικος κανονας.το αν θα σου δημιουργησει η οχι προβληματα εξαρταται απο τον οργανισμο σου.υπαρχουν ατομα που τρωνε το βαρος τουςχ2 σε πρωτεινη και εχουν προβλημα και αλλοι που τρωνε το βαρος τους επι 4 η επι 5 και ειναι οκ.
αν εισαι αρχαριος τοτε τρωγε επι 2.θα δεις διαφορα και θα εισαι οκ.αν εισαι πιο προχωρημενος τρωγε και παραπανω σιγα σιγα,τσεκαροντας παντα με εξετασεις και τα ζωτικα σου οργανα αν τακτα χρονικα διαστηματα.
3.το πρωτο
4.τσεκαρε εδω http://www.fitday.com/fitness/FoodLog.html?_a_Date=1278547200.

jimmy007
05-10-10, 14:59
1.κατα 99% διαφορετικη
2.δεν υπαρχει γενικος κανονας.το αν θα σου δημιουργησει η οχι προβληματα εξαρταται απο τον οργανισμο σου.υπαρχουν ατομα που τρωνε το βαρος τουςχ2 σε πρωτεινη και εχουν προβλημα και αλλοι που τρωνε το βαρος τους επι 4 η επι 5 και ειναι οκ.
αν εισαι αρχαριος τοτε τρωγε επι 2.θα δεις διαφορα και θα εισαι οκ.αν εισαι πιο προχωρημενος τρωγε και παραπανω σιγα σιγα,τσεκαροντας παντα με εξετασεις και τα ζωτικα σου οργανα αν τακτα χρονικα διαστηματα.
3.το πρωτο
4.τσεκαρε εδω http://www.fitday.com/fitness/FoodLog.html?_a_Date=1278547200.

Σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση..Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής στο 1?

Devil
05-10-10, 15:24
Η μαλτοδεξτρίνη είναι σύνθετος υδατάνθρακας με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.

οχι απαρετητα υπαρχουν και με χαμηλο DE

jimmy007
05-10-10, 15:49
Επίσης, υπάρχει κάποιος λόγος να αποφεύγουμε την κατανάλωση λιπαρών οξέων(έστω και ακόρεστων) στο πρώτο μεταπροπονητικο γεύμα(1 ώρα μετά το ρόφημα) ή αυτό ισχύει μόνο για το ρόφημα επειδή τα λίπη μεταβολίζονται αργά?

COBRA_STYLE
05-10-10, 15:54
Επίσης, υπάρχει κάποιος λόγος να αποφεύγουμε την κατανάλωση λιπαρών οξέων(έστω και ακόρεστων) στο πρώτο μεταπροπονητικο γεύμα(1 ώρα μετά το ρόφημα) ή αυτό ισχύει μόνο για το ρόφημα επειδή τα λίπη μεταβολίζονται αργά?
για το στερεο σου γευμα μετα το gym δεν υπαρχει προβλημα!!!για το ροφημα αμεσως μετα λεμε οτι δεν...

jimmy007
05-10-10, 17:36
για το στερεο σου γευμα μετα το gym δεν υπαρχει προβλημα!!!για το ροφημα αμεσως μετα λεμε οτι δεν...

ΟΚ, ευχαριστώ. Για το ρόφημα και εγώ αυτό είπα νομίζω...:thumbup:

pollo91
05-10-10, 19:02
παιδια θελω να ρωτησω κατι:

Απο αυτα που διαβασα η καλυτερη ωρα για να φας φρουτο ειναι το πρωι και μετα την προπονηση (διορθωστε με εαν κανω λαθος)
Στις διατροφες μαλιστα λετε Quaker...κτλ κτλ +1 μηλο
Εννοειτε οτι το τρωμε πριν το Quaker η μετα??(edit: γιατι επισης διαβασα οτι καλο ειναι να τα τρωμε τα φρουτα πριν το γευμα)

θενκς!!

Ramrod
05-10-10, 19:27
παιδια θελω να ρωτησω κατι:

Απο αυτα που διαβασα η καλυτερη ωρα για να φας φρουτο ειναι το πρωι και μετα την προπονηση (διορθωστε με εαν κανω λαθος)
Στις διατροφες μαλιστα λετε Quaker...κτλ κτλ +1 μηλο
Εννοειτε οτι το τρωμε πριν το Quaker η μετα??(edit: γιατι επισης διαβασα οτι καλο ειναι να τα τρωμε τα φρουτα πριν το γευμα)

θενκς!!

Τι εννοείς πριν το Quaker ή μετά? Βάλε τα όλα μαζί αμα θες...απλά το quaker δε το τρως σκέτο συνήθως...μπορείς να τα βάλεις σε ένα μπωλ με γάλα και μπανάνες κλπ όλα μαζί...

Δημητριακό είναι δεν έχει "δοσολογία". Φατο όπως θες...

pollo91
05-10-10, 19:33
Κοιτα το Quaker φυσικα και δεν το τρωω σκετο απλα εαν θες να φας και ενα μηλο θα το βαλεις μεσα στο quaker και στο γαλα;;;

thegravijia
05-10-10, 19:50
Κοιτα το Quaker φυσικα και δεν το τρωω σκετο απλα εαν θες να φας και ενα μητε λο θα το βαλεις μεσα στο quaker και στο γαλα;;;
oποτες θες το τρως
ητε πριν ητε μετα
η ολα μαζι

δεν παιζει κανενα ρολο αυτο

απλα βρες μια καλη συνταγη για να ευχαριστιεσαι το πρωινο σου

giannis64
05-10-10, 19:53
κανε πειραματα και οπως σου αρσει σε γευση και σου καθετε πιο καλα φατο!!

εντιτ. +1 στον βιγια! γραψαμε μαζι!

spyros Bodybuilding
05-10-10, 21:27
ρε μαγκες την βρωμη μπορουμε να την φαμε χωρις το γαλα ????????

GEORGEXX1
05-10-10, 21:30
ρε μαγκες την βρωμη μπορουμε να την φαμε χωρις το γαλα ????????

Σκετη;;; με τιποτα,με νερο ομως ναι.:thumbup:

Eddie
05-10-10, 21:31
Σκετη;;; με τιποτα,με νερο ομως ναι.:thumbup:

Εγω για ευκολια για να μην καθυστερω και λερωνω πιατα κουταλια κλπ,τη βαζω στο μπλεντερ με νερο και την πινω.

spyros Bodybuilding
05-10-10, 23:09
ok αυχαριστω για τις απαντησεις απλως δεν εχω ξαναδοκιμασει βρωμη ποτε και εχω μια ταση οταν την τρωω να θελω να την ξερασω αχαχ αλλα θα συνηθισω ευχαριστω

jimmy007
05-10-10, 23:17
Σκετη;;; με τιποτα,με νερο ομως ναι.:thumbup:


Και όμως μπορούμε να τη φάμε σκέτη. Εγώ τουλάχιστον μπορώ..:thumbup:

kafros gate 7
05-10-10, 23:59
παιδια να ρωτησω καποιες μερες που με βγαζει το προγραμμα να τρωω το 5ο γευμα κατα της 10:30 το βραδυ ενω κοιμαμαι γυρω στις 12:30 να τρωω πριν τον υπνο ενα γιαουρτι ή οχι??

ακομα δν χρησιμοποιω συμπληρωματα.μετα την προπονηση για να εχω αμεση αφομοιωση πρωτεϊνης τα αυγα ειναι καλυτερο να τα τρωω βραστα ή ομελετα?

Eddie
06-10-10, 00:02
παιδια να ρωτησω καποιες μερες που με βγαζει το προγραμμα να τρωω το 5ο γευμα κατα της 10:30 το βραδυ ενω κοιμαμαι γυρω στις 12:30 να τρωω πριν τον υπνο ενα γιαουρτι ή οχι??

Οχι απλα κανει,επιβαλετε!

ακομα δν χρησιμοποιω συμπληρωματα.μετα την προπονηση για να εχω αμεση αφομοιωση πρωτεϊνης τα αυγα ειναι καλυτερο να τα τρωω βραστα ή ομελετα?

Καλυτερα βραστα!

dionisos
06-10-10, 01:20
οχι απαρετητα υπαρχουν και με χαμηλο DE

Έχεις δίκιο! DE είναι ο γλυκαιμικός δείκτης; GI δεν είναι;

savage
06-10-10, 03:24
Σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση..Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής στο 1?

εννοω οτι δεν εχουν λογικα την ιδια πυκνοτητα οποτε αυτο που εχει μεγαλυετρη πυκνοτητα θα εχει και μεγαλυτερο βαρος στο χωρο του scoop,το οποιο ετσι κι αλλιως εχει συγκεκριμενο ογκο/χωρητικοτητα.
σε απλα ελληνικα αν 1 scoop χωραει 30 γραμ πρωτεινης,δε σημαινει οτι αν το γεμισεις δεξτροζη θα ειναι 30 γραμ σωνει και καλα.


παιδια θελω να ρωτησω κατι:

Απο αυτα που διαβασα η καλυτερη ωρα για να φας φρουτο ειναι το πρωι και μετα την προπονηση (διορθωστε με εαν κανω λαθος)
Στις διατροφες μαλιστα λετε Quaker...κτλ κτλ +1 μηλο
Εννοειτε οτι το τρωμε πριν το Quaker η μετα??(edit: γιατι επισης διαβασα οτι καλο ειναι να τα τρωμε τα φρουτα πριν το γευμα)

θενκς!!

το φρουτο θα τρως 10-15 λεπτα πριν απο υπολοιπο γευμα σου

jimmy007
06-10-10, 10:40
εννοω οτι δεν εχουν λογικα την ιδια πυκνοτητα οποτε αυτο που εχει μεγαλυετρη πυκνοτητα θα εχει και μεγαλυτερο βαρος στο χωρο του scoop,το οποιο ετσι κι αλλιως εχει συγκεκριμενο ογκο/χωρητικοτητα.
σε απλα ελληνικα αν 1 scoop χωραει 30 γραμ πρωτεινης,δε σημαινει οτι αν το γεμισεις δεξτροζη θα ειναι 30 γραμ σωνει και καλα.




Ναι αυτό το κατάλαβα(κάτι ξέρω και εγώ από φυσικοχημεια:)). Η απορία μου ήταν αν ξέρεις την αναλογία των πυκνοτήτων...

Eddie
06-10-10, 11:36
Έχεις δίκιο! DE είναι ο γλυκαιμικός δείκτης; GI δεν είναι;

DE ειναι τα αρχικα απο το Dextrose equivalent.GI ειναι ο γλυκαιμικος δεικτης.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dextrose_equivalent

pollo91
06-10-10, 21:28
το φρουτο θα τρως 10-15 λεπτα πριν απο υπολοιπο γευμα σου

Αυτο περιμενα να ακουσω :P


Επισης τα αμυγδαλα και τον λιναροσπορο τα αποθηκευουμε στο ψυγειο;;

jimmy007
07-10-10, 00:12
Tελικά η αναλογία πυκνότητας είναι περίπου 25:40(whey:δεξτρόζη/μαλτοδεξτρίνη), δηλαδή 5 προς 8..

Εγώ pollo91 τα αφήνω έξω...

KeyserSoze
07-10-10, 00:58
Αν καποιες συνεχομενες μερες σε περιοδο γραμμωσης δεν πιασουμε ΚΑΝ τις θερμιδες που εχουμε στοχο(περιπου 300 κατω απο αυτες της συντηρησης) τι κανουμε?
Τρωμε κατι ελαφρυ πριν τον υπνο "με το ζορι"?


ΥΓ. Ειχα αναφερει οτι ειχα κολλησει στα κιλα παροτι δεν ετρωγα πολυ και ειχαμε καταληξει οτι μαλλον ειχα υπολογισει λαθος και ημουν στις ΘΣ και πως επρεπε να φαω λιγοτερο. Εκει με επιασε ενας μικροπανικος και νομιζω οτι το εχω ξεφτιλισει (πχ 1.700-1.800 θερμιδες για 31χρονο, 1.85, 93 κιλα (17-18% σωματικο λιπος) νομιζω παρα ειναι λιγες)

Manos1989
07-10-10, 01:04
Αν καποιες συνεχομενες μερες σε περιοδο γραμμωσης δεν πιασουμε ΚΑΝ τις θερμιδες που εχουμε στοχο(περιπου 300 κατω απο αυτες της συντηρησης) τι κανουμε?
Τρωμε κατι ελαφρυ πριν τον υπνο "με το ζορι"?


ΥΓ. Ειχα αναφερει οτι ειχα κολλησει στα κιλα παροτι δεν ετρωγα πολυ και ειχαμε καταληξει οτι μαλλον ειχα υπολογισει λαθος και ημουν στις ΘΣ και πως επρεπε να φαω λιγοτερο. Εκει με επιασε ενας μικροπανικος και νομιζω οτι το εχω ξεφτιλισει (πχ 1.700-1.800 θερμιδες για 31χρονο, 1.85, 93 κιλα (17-18% σωματικο λιπος) νομιζω παρα ειναι λιγες)

Εγώ περίπου στα stats σου(21χρ.1,87 91-92 κιλά 14-15% περίπου) έπαιρνα 1800-2200 στη γράμμωση.Λίγες είναι βέβαια αλλά εγώ δεν πεινούσα και μια χαρά τα έχασα τα κιλά:P

KeyserSoze
07-10-10, 01:14
Εγώ περίπου στα stats σου(21χρ.1,87 91-92 κιλά 14-15% περίπου) έπαιρνα 1800-2200 στη γράμμωση.Λίγες είναι βέβαια αλλά εγώ δεν πεινούσα και μια χαρά τα έχασα τα κιλά:P

Απο τη μια εισαι πιτσιρικας και εχεις μεταβολισμο που σπερνει
Απο την αλλη βεβαια ο πατος σου(1800) ειναι το ταβανι μου εδω και 3 μερες και μαλιστα υποσεινηδητα(δλδ το παιρνω πρεφα οταν τις υπολογιζω πριν το βραδυνο στις 8:30-9 και μου βγαινουν 1100 και ενταξει, μετα δεν παιζει να φαω 1000 θερμιδες βραδιατικα και καταληγω με 1700-1800 τελικη )

savage
07-10-10, 01:28
Αν καποιες συνεχομενες μερες σε περιοδο γραμμωσης δεν πιασουμε ΚΑΝ τις θερμιδες που εχουμε στοχο(περιπου 300 κατω απο αυτες της συντηρησης) τι κανουμε?
Τρωμε κατι ελαφρυ πριν τον υπνο "με το ζορι"?


ΥΓ. Ειχα αναφερει οτι ειχα κολλησει στα κιλα παροτι δεν ετρωγα πολυ και ειχαμε καταληξει οτι μαλλον ειχα υπολογισει λαθος και ημουν στις ΘΣ και πως επρεπε να φαω λιγοτερο. Εκει με επιασε ενας μικροπανικος και νομιζω οτι το εχω ξεφτιλισει (πχ 1.700-1.800 θερμιδες για 31χρονο, 1.85, 93 κιλα (17-18% σωματικο λιπος) νομιζω παρα ειναι λιγες)

αν τρως ακομα λιγοτερο απο αυτο που εχεις υπολογισει (το οποιο ετσι κι αλλιως ειναι υποθερμιδικη ποσοτητα) λογικα θα συμβει αυτο που ειπες.απο αντιδραση θα κολλησει ο οργανισμος σου.προσπαθησε να τρως η εστω να πινεις καποιο ροφημα ωστε να συμπληρωσεις θερμιδες.

KeyserSoze
07-10-10, 11:22
αν τρως ακομα λιγοτερο απο αυτο που εχεις υπολογισει (το οποιο ετσι κι αλλιως ειναι υποθερμιδικη ποσοτητα) λογικα θα συμβει αυτο που ειπες.απο αντιδραση θα κολλησει ο οργανισμος σου.προσπαθησε να τρως η εστω να πινεις καποιο ροφημα ωστε να συμπληρωσεις θερμιδες.

Aυτο εκανα χθες και προχθες
Ενα γιαουρτακι τη μια, ενα scoop whey την αλλη...
Βασικα ειμαι πολυ προσεκτικος και λεπτολογος στη διατροφη μου, απλα επειδη κολλησα με επιασε υποσεινηδητα πανικος και εκοψα αποτομα. Η ψυχολογια ειναι ο χειροτερος συμβουλος ορισμενες φορες

psonara
07-10-10, 15:27
παιδια να ρωτησω κατι ασχετο.σορυ αν εχει ξαναερωτηθει!ποσες θερμιδες εχουν τα 150 γραμμαρια μιας μπακετας ολικης?σαν κι αυτη που πουλανε στα τοσταδικα για πχ.την λεπτη αλλα σκετη.

Andrikos
07-10-10, 19:12
Επίσης, υπάρχει κάποιος λόγος να αποφεύγουμε την κατανάλωση λιπαρών οξέων(έστω και ακόρεστων) στο πρώτο μεταπροπονητικο γεύμα(1 ώρα μετά το ρόφημα) ή αυτό ισχύει μόνο για το ρόφημα επειδή τα λίπη μεταβολίζονται αργά?

Κανένα πρόβλημα, άλλωστε η πρωτεινοσύνθεση μένει ψηλά για αρκετές ώρες μετά την προπόνηση.

skiadis
08-10-10, 00:59
για τα αμυγδαλα στην διατροφη μας υπαρχει προβλημα να ειναι ψημενα?
γιατι αυτα που βρηκα στο super market σε συσκεβασια ειναι ψημενα..
και για την βρωμη: ποσο ειναι τα 50γρ ( 2 κουταλιες σ? )και πως την τρωμε ( με νερο/γαλα? )

ευχαριστω

razor
08-10-10, 19:19
Ερωτηση για φακες

Παιδια οι φακες εχουν υψηλη διατροφικη αξια καθως μια μεριδα εχει 16γρ πρωτεινες και 40 γρ υδατανθρακες. Ωστοσο οι πρωτεινες που περιεχει ειναι φυτικης προελευσης, συνεπως προσμετρουνται? Επισης σκεφτομαι να ριχνω μεσα κομμενες φετες γαλοπουλα . Ποσες φετες να βαζω ωστε να θεωρειται ως πληρες γευμα?

giannis64
08-10-10, 19:21
πρώτα πρώτα θα πρέπει να συμπληρώσεις κάποια αμινοξέα που της λείπουν με τυρί, και μετά αν θες να προσθέσεις ζωικής προέλευσης πρωτεΐνη την υπολογίζεις και συμπληρώνεις!

razor
08-10-10, 19:31
Απο τυρι θα προτεινες κοτατζ? ποσοτητα? για την πρωτεινη ενοω να βαλω 15 γρ πρωτεινης απο γαλοπουλα καθως υπαρχουν και στις φακες 16γρ φυτικης? η να μη μετρησω τη φυτικη και να βαλω 30 γρ μονο απο γαλοπ?

Ramrod
08-10-10, 22:24
Ε λοιπόν αυτό σε αυτό το φόρουμ που πολλοί δε μετρούν τη φυτική πρωτεϊνη δε το καταλαβαίνω...ρε παιδιά αμινοξέα δε περιέχει και η φυτική? Απλά το προφιλ δεν είναι πλήρες, χρειάζονται κάποια ακόμα...όλα συντελούν στην κατασκευή των μυών όμως.

Ναι βάλε κότατζ ανάλογα με τις ανάγκες σου.

StefPat
08-10-10, 23:58
Ε λοιπόν αυτό σε αυτό το φόρουμ που πολλοί δε μετρούν τη φυτική πρωτεϊνη δε το καταλαβαίνω...ρε παιδιά αμινοξέα δε περιέχει και η φυτική? Απλά το προφιλ δεν είναι πλήρες, χρειάζονται κάποια ακόμα...όλα συντελούν στην κατασκευή των μυών όμως.

Ναι βάλε κότατζ ανάλογα με τις ανάγκες σου.

:clap::thumbup::clap::thumbup:

COBRA_STYLE
09-10-10, 10:06
βιολογικο ταχινι και τα μυαλα στα καγκελαααααα:thumbup:

sogoku
09-10-10, 11:18
Ε λοιπόν αυτό σε αυτό το φόρουμ που πολλοί δε μετρούν τη φυτική πρωτεϊνη δε το καταλαβαίνω...ρε παιδιά αμινοξέα δε περιέχει και η φυτική? Απλά το προφιλ δεν είναι πλήρες, χρειάζονται κάποια ακόμα...όλα συντελούν στην κατασκευή των μυών όμως.

Ναι βάλε κότατζ ανάλογα με τις ανάγκες σου.


Οπως εχει ξανααναφερθει οι φυτικες πρωτεινες ναι μεν εχουνε ολα τα απαραιτητα αμινοξεα ομως ειναι χαμηλοτερης βοιολογικης αξιας και εμπεριεχουν καποια απο αυτα σε κακες αναλογιες.Το αμινοξυ που βρισκεται σε μικρη ποσοτητα θα χρησιμοποιηθει συνεργαστικα με τα υπολοιπα για την κατασκευη μυικου ιστου αλλα οταν 'τελειωσει' τα υπολοιπα αμινοξεα θα στερεψουν και θα μετατραπουν σε γλυκοζη.

Ramrod
09-10-10, 15:23
Οπως εχει ξανααναφερθει οι φυτικες πρωτεινες ναι μεν εχουνε ολα τα απαραιτητα αμινοξεα ομως ειναι χαμηλοτερης βοιολογικης αξιας και εμπεριεχουν καποια απο αυτα σε κακες αναλογιες.Το αμινοξυ που βρισκεται σε μικρη ποσοτητα θα χρησιμοποιηθει συνεργαστικα με τα υπολοιπα για την κατασκευη μυικου ιστου αλλα οταν 'τελειωσει' τα υπολοιπα αμινοξεα θα στερεψουν και θα μετατραπουν σε γλυκοζη.

όλα αυτά αν φας μόνο φυτική πρωτεϊνη(αν ισχύουν κιόλας)...
Αν συμπληρώσεις όμως με ζωϊκή πρωτεϊνη τότε απλά κάνεις πρόσθεση.

skiadis
09-10-10, 19:23
για τα αμυγδαλα στην διατροφη μας υπαρχει προβλημα να ειναι ψημενα?
γιατι αυτα που βρηκα στο super market σε συσκεβασια ειναι ψημενα..
και για την βρωμη: ποσο ειναι τα 50γρ ( 2 κουταλιες σ? )και πως την τρωμε ( με νερο/γαλα? )

ευχαριστω

κανεις?? :banana:
για την ποσοτητα θελω απαντηση βασικα. δεν εχω ζυγαρια σπιτι μου και δεν μπορω να υπολογισω καθολου...

razor
09-10-10, 19:24
Δηλαδη ramrod λες οτι καποιος που παιρνει απτο γευμα του 10γρ πρωτεινη απο κοτοπουλο και 20 γρ απο ψωμια θα αναπτυχθει το ιδιο με καποιον που παιρνει 30 γρ μονο απο κοτοπουλο? Δε σε αμφισβητω, αλλα δε μου φαινεται να πολυισχυει...

giannis64
09-10-10, 19:47
κανεις?? :banana:
για την ποσοτητα θελω απαντηση βασικα. δεν εχω ζυγαρια σπιτι μου και δεν μπορω να υπολογισω καθολου...


τα αμυγδαλα αν ειναι ωμα η ψητα θα σε απασχολησουν μονο αν εισαι σε φαση γραμμωσης και θες να παιξεις ε τις λεπτομεριες. αν εισαι ετοιμος για αγωνες ας πουμε, αλλιως φατα οπως νανε!

αν δεν εχεις ζυγαρια δουλεια δεν γινετε γιατι αμα σου πω οτι μια φλυτζανα μεγαλη ειναι 100 γρ βρωμης, θα με ρωτησεις πια φλυτζανα θεωρω εγω μεγαλη, αμα σου πω οτι μια κουταλια της σουπας ειναι 10 γρ, κουταλι με κουταλι εχει διαφορα!

skiadis
09-10-10, 19:53
τα αμυγδαλα αν ειναι ωμα η ψητα θα σε απασχολησουν μονο αν εισαι σε φαση γραμμωσης και θες να παιξεις ε τις λεπτομεριες. αν εισαι ετοιμος για αγωνες ας πουμε, αλλιως φατα οπως νανε!

αν δεν εχεις ζυγαρια δουλεια δεν γινετε γιατι αμα σου πω οτι μια φλυτζανα μεγαλη ειναι 100 γρ βρωμης, θα με ρωτησεις πια φλυτζανα θεωρω εγω μεγαλη, αμα σου πω οτι μια κουταλια της σουπας ειναι 10 γρ, κουταλι με κουταλι εχει διαφορα!

μαλιστα!!
σε περιοδο γραμμωσης ειμαι βασικα (οχι αγωνιστικα βεβαια) αλλα τεσπα την επομενη φορα περνω ωμα αμα βρω.
μεχρι να εφοδιαστω με ζυγαρια θα βαζω5 κουταλιες και βλεπουμε!! :green:
ευχαριστω παντως!

giannis64
09-10-10, 19:58
5 κουταλιες της σουπας τις υπολογιζω περιπου 35-45-50 γρ ? βαρια βαρια και αν!
δεν βγαζεις ακρη ετσι φιλε μου!

beefmeup
10-10-10, 18:39
το νερό με το όζον,

ρε αντρικος,ριξε μια γνωμη για αυτο μια κ το αναφερεις.

εχω διαβασει αρκετους ββντερς που το χρησιμοποιουν(το οζον γενικοτερα),κ μαλιστα στο αμερικα υπαρχουν κ αναλογες κλινικες.

sogoku
10-10-10, 19:00
Eχει καμια σημασια στο γιαουρτι αν αναγραφει επιδορπιο η οχι?

beefmeup
10-10-10, 19:03
Eχει καμια σημασια στο γιαουρτι αν αναγραφει επιδορπιο η οχι?

αν γραφει επιδορπιο,συνηθως δεν ειναι γιαουρτι,αλλα προιον με βαση αυτο.
που ενδεχομενως σημαινει,προσθετα/ζαχαρη κ χαμηλοτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη απο ενα κανονικο γιαουρτι.

just
10-10-10, 20:02
ποσο λα8ος ειναι αν σε ενα απο τα 3 πρωτα γευματα παραλειψουμε υδαταν8ρακα και το αναπληρωσουμε στο 4ο?

-beba-
10-10-10, 20:18
Να τον αναπληρώσεις στο 4ο και να είναι και βράδυ? Δεν είναι πολύ καλή ιδέα.

KeyserSoze
11-10-10, 00:41
Να τον αναπληρώσεις στο 4ο και να είναι και βράδυ? Δεν είναι πολύ καλή ιδέα.

Aυτο αν το γενικευσουμε ειναι μια πολυ καλη απορια
Αν παραλειψουμε/δεν παρουμε τα προβλεπομενα ειτε σε υ/α,ειτε σε πρωτ είτε σε λιπη, ειναι προτιμοτερο
α. Να τα αναπληρωσουμε στα επομενα γευματα της ημέρας
β. Οχι, να φαμε τα επομενα οπως πρεπει και αστα, πανε, χαθηκαν, να προσεξουμε να μην ξανασυμβει

beefmeup
11-10-10, 00:42
το β.

η να κανεις νωριτερα το επομενο γευμα σου αν μπορεις.

jimmy007
11-10-10, 01:14
Aυτο αν το γενικευσουμε ειναι μια πολυ καλη απορια
Αν παραλειψουμε/δεν παρουμε τα προβλεπομενα ειτε σε υ/α,ειτε σε πρωτ είτε σε λιπη, ειναι προτιμοτερο
α. Να τα αναπληρωσουμε στα επομενα γευματα της ημέρας
β. Οχι, να φαμε τα επομενα οπως πρεπει και αστα, πανε, χαθηκαν, να προσεξουμε να μην ξανασυμβει

Εγώ θα έλεγα κάτι διαφορετικό: ξεχνάμε τους υδ/κες που χάσαμε, παίρνουμε τα έξτρα τα μισά λιπαρά(ακόρεστα) και αναπληρώνουμε όλη την ποσότητα πρωτείνης, συνδυάζοντας έξυπνα τις πηγές της,δηλαδή αργές και γρήγορες...

Εννοείται επίσης πως επιταχύνουμε το επόμενο γεύμα όπως ειπώθηκε..

just
11-10-10, 14:04
αν σε διατροφη γραμμωσης το τελευτεο γευμα ειναι κατα τις 9(πουυ συνη8ως ειναι γιαουρτακι και αμυγδαλα) και εγω κοιμαμαι κατα τις 1.00 πρεπει να κανω ακομη ενα γευμα?το ιδιο με το γευμα των 9?δλδ παλι γιαουρτακι?
αν ναι τοτε πρεπει να αντικαταστησω κατι αλλο η ωρα 9?

Eddie
11-10-10, 14:29
αν σε διατροφη γραμμωσης το τελευτεο γευμα ειναι κατα τις 9(πουυ συνη8ως ειναι γιαουρτακι και αμυγδαλα) και εγω κοιμαμαι κατα τις 1.00 πρεπει να κανω ακομη ενα γευμα?το ιδιο με το γευμα των 9?δλδ παλι γιαουρτακι?
αν ναι τοτε πρεπει να αντικαταστησω κατι αλλο η ωρα 9?

Εννοειται οτι χρειαζεσαι κι αλλο γευμα!

Μπορεις να βαλεις ενα ψαρι με σαλατα στις 9 και στις 12.30 το γιαουρτι με τα μυγδαλα.

just
11-10-10, 18:06
Εννοειται οτι χρειαζεσαι κι αλλο γευμα!

Μπορεις να βαλεις ενα ψαρι με σαλατα στις 9 και στις 12.30 το γιαουρτι με τα μυγδαλα.

thks mate..μερες που δεν κανω προπονηση με βαρη το 5ο γευμα ειναι η ωρα 9 και το 1ο μου γευμα ειναι η ωρα 8..λυθηκε η απορια μου:)

just
11-10-10, 18:08
Aυτο αν το γενικευσουμε ειναι μια πολυ καλη απορια
Αν παραλειψουμε/δεν παρουμε τα προβλεπομενα ειτε σε υ/α,ειτε σε πρωτ είτε σε λιπη, ειναι προτιμοτερο
α. Να τα αναπληρωσουμε στα επομενα γευματα της ημέρας
β. Οχι, να φαμε τα επομενα οπως πρεπει και αστα, πανε, χαθηκαν, να προσεξουμε να μην ξανασυμβει

σκεφτηκα κατι αλλο..ερωτηση: ή να τρωμε λιγο περισσοτερο υδαταν8ρακα στο 3ο γευμα αν στο 2ο γευμα για παραδειγμα δεν φαμε υδαταν8ρακα..?

jimmy007
11-10-10, 19:57
σκεφτηκα κατι αλλο..ερωτηση: ή να τρωμε λιγο περισσοτερο υδαταν8ρακα στο 3ο γευμα αν στο 2ο γευμα για παραδειγμα δεν φαμε υδαταν8ρακα..?

Καταρχάς είναι πολύ δύσκολο να μην μπορείς να πάρεις υδ/κες σε ένα γεύμα ακόμα και όταν είσαι εκτός σπιτιού.
Αν όμως για τον οποιοδήποτε λόγο συμβεί, θα σου πρότεινα να αυξήσεις κατά το ήμισυ την λήψη υδ/κα στο επόμενο γεύμα αρκεί να είναι βραδείας καύσης. Όλα αυτά εφόσον το γεύμα αυτό δεν είναι αργά το βράδυ..

lef
11-10-10, 20:42
παιδια μπορειτε ν μου προτεινετε τροπουσ μαγειρεματος για το μοσχαρι νουα που περνω?το βραζω αλλα δεν πολυτρελαινομαι:toast:

savage
11-10-10, 20:46
μαλλον σαν ψητο της κατσαρολας καλυτερα lef

Eddie
11-10-10, 20:54
μαλλον σαν ψητο της κατσαρολας καλυτερα lef

Ετσι!!!Τα σπαει!!!

Αμα δε σε νοιαζουν και πολυ οι θερμιδες θα το σβησεις με λιγο λευκο κρασι και θα σερβιρεις τη σαλτσα με ρυζι!!Δε σου λεω τιποτα,κολαση..

lef
11-10-10, 20:55
μαλλον σαν ψητο της κατσαρολας καλυτερα lef

να το ριχνω στο φουρνο δλδ οπως τα φιλετα?θερμοκρασια,ωρα?

spyros Bodybuilding
11-10-10, 21:24
ρε παιδια μπορω να φτιαξω ασπραδια αυγων το βραδυ για να τα φαω το πρωι ??????:unsure:

lef
11-10-10, 21:26
ρε παιδια μπορω να φτιαξω ασπραδια αυγων το βραδυ για να τα φαω το πρωι ??????:unsure:

no problem..το κανω πολυ συχνα:toast:

savage
11-10-10, 21:27
να το ριχνω στο φουρνο δλδ οπως τα φιλετα?θερμοκρασια,ωρα?

o βασιλης(eddie) θα σου πει.νομιζω τα ξερει καλυτερα(εγω δε το εχω φτιαξει μονος μου ποτε να πω την αληθεια).βασιλη σου παραδιδω τη σκυταλη:)

lef
11-10-10, 21:32
o βασιλης(eddie) θα σου πει.νομιζω τα ξερει καλυτερα(εγω δε το εχω φτιαξει μονος μου ποτε να πω την αληθεια).βασιλη σου παραδιδω τη σκυταλη:)

θα χτυπησει οσονουπο πιστευω:green:

just
11-10-10, 22:02
Καταρχάς είναι πολύ δύσκολο να μην μπορείς να πάρεις υδ/κες σε ένα γεύμα ακόμα και όταν είσαι εκτός σπιτιού.
Αν όμως για τον οποιοδήποτε λόγο συμβεί, θα σου πρότεινα να αυξήσεις κατά το ήμισυ την λήψη υδ/κα στο επόμενο γεύμα αρκεί να είναι βραδείας καύσης. Όλα αυτά εφόσον το γεύμα αυτό δεν είναι αργά το βράδυ..

p.x το καστανο ρυζι ή πατατα?

KeyserSoze
12-10-10, 00:38
ρε παιδια μπορω να φτιαξω ασπραδια αυγων το βραδυ για να τα φαω το πρωι ??????:unsure:

Tα αυγα του Πασχα δεν κρατανε κανα 15νθημερο τουλαχιστον?;)

beefmeup
12-10-10, 00:39
Tα αυγα του Πασχα δεν κρατανε κανα 15νθημερο τουλαχιστον?;)

γιατι αυτο??
ειναι αγια αυγα?

Devil
12-10-10, 00:44
γιατι αυτο??
ειναι αγια αυγα?

:rolf::rolf::rolf::rolf:
:turtle::turtle::turtle::turtle:
γιου ντοντ εξιστ να ουμε

jimmy007
12-10-10, 00:44
p.x το καστανο ρυζι ή πατατα?
άλλο γενικά υδ/κας και άλλο υδ/κας χαμηλου γλυκ. δείκτη...
Ναι αυτό που λες για τα αυγά μια χαρά είναι. Αρκεί να μην ξεχωρίσεις τα ασπράδια από τον κρόκο το βράδυ..

KeyserSoze
12-10-10, 00:46
γιατι αυτο??
ειναι αγια αυγα?

Εννοειται βλασφημε:thumbup:

ΥΓ. Γιατι να μην ξεχωρισει κροκο/ασπραδι απο το βραδυ?

Devil
12-10-10, 00:48
Εννοειται βλασφημε:thumbup:

ΥΓ. Γιατι να μην ξεχωρισει κροκο/ασπραδι απο το βραδυ?

extra πρωτεινες και λιπαρα (καθηστερουν την αποροφηση);)

Eddie
12-10-10, 01:05
θα χτυπησει οσονουπο πιστευω:green:

:rolf::rolf::rolf::rolf:

Boys,δεν ειμαι ο Μαμαλακης!!Και μενα η μανα μου το φτιαχνει!!

Λοιπον,σε ενα βαθυ τηγανι βαζεις λιγο ελαιολαδο και ριχνεις το νουα μεχρι να ροδοκοκκινησει.Υστερα βαζεις σε μια κατσαρολα με νερο το νουα,ενα κρεμμυδακι και το ζουμι απ το κρεας με το λαδι μεχρι να βρασει.Οταν βρασει βγαζεις τα κομματια κρεατος και παιρνεις λιγο απ το ζωμο και το ριχνεις σε μια λεκανιτσα.Μετα ριχνεις 2 κουταλιες αλευρι,μισο η ενα λεμονι και προεραιτικα λιγο λευκο κρασι και ανακαταυεις.Υστερα ριχνεις το ζωμο της λεκανιτσας στην ζεστη κατσαρολα και ανακατευεις με τον υπολοιπο ζωμο.Μετα σερβιρεις τα φιλετα στο πιατο με ρυζι και ριχνεις απο πανω τη σαλτσα που ειναι κολαση.Καλη επιτυχια!

KeyserSoze
12-10-10, 13:05
extra πρωτεινες και λιπαρα (καθηστερουν την αποροφηση);)

Και αν τα ξεχωρισει απο το βραδυ δεν θα τα εχει ενω αν τα ξεχωρισει το πρωι, θα τα εχει?

jimmy007
12-10-10, 13:11
ΥΓ. Γιατι να μην ξεχωρισει κροκο/ασπραδι απο το βραδυ?

Γιατί χαλάνε.. Δεν χάνουν τις πρωτείνες τους, απλά χαλάει η γεύση τους και γεμίζουν μικρόβια...

beefmeup
12-10-10, 13:15
Και αν τα ξεχωρισει απο το βραδυ δεν θα τα εχει ενω αν τα ξεχωρισει το πρωι, θα τα εχει?

αλλο καταλαβε ο ντεβιλ:green:
εχεις δικιο.

αλλα κ αυτος εχει δικιο παντως σ αυτο που εγραψε.;)

Devil
12-10-10, 14:25
αλλο καταλαβε ο ντεβιλ:green:
εχεις δικιο.

αλλα κ αυτος εχει δικιο παντως σ αυτο που εγραψε.;)

ναι οντως .........λολ:green:

spyros Bodybuilding
12-10-10, 16:29
παιδια πριν την προπονση τρωω 1μπανανα + 1 μηλο μπορω ομως να κανω κατι για να τα τρωω πιο γρηγορα (να τα βαλω σε μπλεντερ)γιατι δεν τα εχω συνηθισει και τα τρωω πολυ αργα

beefmeup
12-10-10, 16:32
παιδια πριν την προπονση τρωω 1μπανανα + 1 μηλο μπορω ομως να κανω κατι για να τα τρωω πιο γρηγορα (να τα βαλω σε μπλεντερ)γιατι δεν τα εχω συνηθισει και τα τρωω πολυ αργα

μπορεις,αλλα καλο ειναι αν θες να φας κατι απτα 2 οπωσδηποτε,βγαλε την μπανανα.
κ το μηλο κανα μισαωρο νωριτερα φατο.

COBRA_STYLE
12-10-10, 16:44
ρε σεις αμα παρω απο φαρμακειο το Trebon ή απο μαγαζι το NAC(Now Foods) εχει διαφορα???

Eddie
12-10-10, 16:48
μπορεις,αλλα καλο ειναι αν θες να φας κατι απτα 2 οπωσδηποτε,βγαλε την μπανανα.
κ το μηλο κανα μισαωρο νωριτερα φατο.

Γιατι να προτιμησει το μηλο και οχι την μπανανα?

beefmeup
12-10-10, 16:50
ρε σεις αμα παρω απο φαρμακειο το Trebon ή απο μαγαζι το NAC(Now Foods) εχει διαφορα???

οχι.απλα σου ρχεται φτηνοτερα το τρεμπον,κ ειναι κ φαρμακευτικο.κ εχει κ καλη γευση.


Γιατι να προτιμησει το μηλο και οχι την μπανανα?

εγω βασικα,δεν θα ετρωγα κανενα απτα 2,αλλα η μπανανα ειναι too much.
α,κ το μηλο να ναι ξινομηλο.

COBRA_STYLE
12-10-10, 16:54
οχι.απλα σου ρχεται φτηνοτερα το τρεμπον,κ ειναι κ φαρμακευτικο.κ εχει κ καλη γευση.

οκ...γενικα διαφορά παντως δεν βλεπεις σε κανεναν τομεα,ετσι δεν ειναι???χαζη ερωτηση το ξερω απλα ρωταω ετσι γενικα

skiadis
12-10-10, 23:29
να ρωτησω:
σε περιοδο γραμμωσης τρωω μεσημερι/βραδυ 150γρ κοτα ασ πουμε...
αν η ποσοτητα γινει 200γρ θα υπαρξει προβλημα?
θα αφομειωσει ο οργανισμος οσα θελει και τα υπολοιπα.. στο καλο:thumbup: ή λιπος?

Devil
12-10-10, 23:41
να ρωτησω:
σε περιοδο γραμμωσης τρωω μεσημερι/βραδυ 150γρ κοτα ασ πουμε...
αν η ποσοτητα γινει 200γρ θα υπαρξει προβλημα?
θα αφομειωσει ο οργανισμος οσα θελει και τα υπολοιπα.. στο καλο:thumbup: ή λιπος?

αναλογα με τις συνολικες σου θερμιδες κανε 2 υπολογισμους και θα δεις

BON
13-10-10, 01:18
Καλησπερα παιδια! Εχω αγρασει καζεϊνη εδω και 2 βδομαδες. Την παιρνω φυσικα πριν τον υπνο με γαλα, βαζω ενα σκουπ, βγαινει περιπου 25γρ πρωτεινη. Να βαζω παραπανω? πχ 2 σκουπ μιας και επι 8 ωρες δεν θα λαβω αλλη πρωτεινη?

Και επισης πριν τον υπνο τρωω η 200γρ πρασινη σαλατα(το εχω δει σε διατροφικο πλανο αλλουνου) η βρωμη(περιπου70γρ με γαλα). Στο σακουλακι της σαλατας ομως λεει οτι εχει ελαχιστο υδατανθρακα, για ποιο λογο την προτιμαει καποιος πριν τον υπνο? Ξερω οτι εχει πολυ αργη αφωμιωση αλλα για πιοιον αλλο λογο???

Τελος πριν τον υπνο τι ειδους πηγες υδατανθρακα προτεινεται? (Μιλαμε για φαση ογκου)...

jimmy007
13-10-10, 16:44
Καλησπερα παιδια! Εχω αγρασει καζεϊνη εδω και 2 βδομαδες. Την παιρνω φυσικα πριν τον υπνο με γαλα, βαζω ενα σκουπ, βγαινει περιπου 25γρ πρωτεινη. Να βαζω παραπανω? πχ 2 σκουπ μιας και επι 8 ωρες δεν θα λαβω αλλη πρωτεινη?

Και επισης πριν τον υπνο τρωω η 200γρ πρασινη σαλατα(το εχω δει σε διατροφικο πλανο αλλουνου) η βρωμη(περιπου70γρ με γαλα). Στο σακουλακι της σαλατας ομως λεει οτι εχει ελαχιστο υδατανθρακα, για ποιο λογο την προτιμαει καποιος πριν τον υπνο? Ξερω οτι εχει πολυ αργη αφωμιωση αλλα για πιοιον αλλο λογο???

Τελος πριν τον υπνο τι ειδους πηγες υδατανθρακα προτεινεται? (Μιλαμε για φαση ογκου)...

Eγώ προσωπικά πριν τον ύπνο παίρνω μόνο τον υδ/κα του γιαουρτιού. Πριν τον ύπνο δεν παίρνουμε πολύ υδ/κα γιατί μπορούμε πιο έυκολα να αποθηκεύσουμε λίπος εκτός βέβαια αν έχουμε πρόβλημα στο να πάρουμε βάρος.25 gr μου φαίνονται καλά. Αν θες παραπάνω βάλε λίγο παραπάνω. Εξαρτάται και από το βάρος σου πάντα...

lef
13-10-10, 19:04
Παιδια αυριο θα παω για αιματολογικες εξετασεις.ξερετε αν πρεπει ν αποφυγω κατι στην διατροφη μου σημερα?απ οτι ξερω δεν πρεπει ν φαω τιποτα αυριο το πρωι:doh:

Ramrod
13-10-10, 19:22
Παιδια αυριο θα παω για αιματολογικες εξετασεις.ξερετε αν πρεπει ν αποφυγω κατι στην διατροφη μου σημερα?απ οτι ξερω δεν πρεπει ν φαω τιποτα αυριο το πρωι:doh:

Μείνε 8 ώρες νηστικός για να είσαι σίγουρος.

Α! Αμα δώσεις και ούρα μη πας στην τουαλέτα το πρωϊ. Την πάτησα μια φορά και μετά περίμενα 2 ώρες με το ποτηράκι ανα χείρας...;)

Eddie
13-10-10, 19:39
Μείνε 8 ώρες νηστικός για να είσαι σίγουρος.

Α! Αμα δώσεις και ούρα μη πας στην τουαλέτα το πρωϊ. Την πάτησα μια φορά και μετά περίμενα 2 ώρες με το ποτηράκι ανα χείρας...;)

WTF???Οχι ρε συ!!Παρτε 5-6 ποτηρακια ουρων απο το φαρμακειο να εχετε και οποτε χρειαστειτε τα χρησιμοποιειτε.Εγω ετσι κανω,το πρωι που σηκωνομαι γεμιζω ενα και το παω.

lef
13-10-10, 19:43
Μείνε 8 ώρες νηστικός για να είσαι σίγουρος.

Α! Αμα δώσεις και ούρα μη πας στην τουαλέτα το πρωϊ. Την πάτησα μια φορά και μετά περίμενα 2 ώρες με το ποτηράκι ανα χείρας...;)

8 ωρες???:shock:
ω ρε πεινα που εχει να πεσει.θα φαω αν ειναι κατα τις 12 το κλασσικο γιαουρτακι μου με καρυδια και μετα υπομονη
οσο για τα ουρα δεν θα εχω προβλημα πιστευω.εχω αποθεμα:P

skuzka
14-10-10, 00:43
καλησπέρα.
επειδή δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα για την διατροφή γενικότερα ακολουθώ το έξης πρόγραμμα με μικροαλλαγες:

1/ πρωινό: 3 κούπες δημητριακά με βρώμη με γάλα 1,5% και 1 scoop πρωτεΐνη σε νερό (Complete 8/ από Warrior Lab)

γυμναστική (ακολουθώ πρόγραμμα όγκου, πιο συγκεκριμένα 1 μυϊκή ομάδα κάθε μέρα)

2/ μετά τη γυμναστική:
1 scoop πρωτεΐνη σε νερό (την ιδια με πιο πανω) και 2 κουταλιές μέλι

3/ μεσημεριανό (μετά από καμιά ώρα):
180 γρ στήθος κοτόπουλο βραστό και 150 γρ ρύζι με 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης

4/ απόγευμα:
2 τοστ με ψωμί ολικής άλεσης με γαλοπούλα και τυρί χαμηλό σε λιπαρά και 2 βραστά αυγά και γάλα 1,5%

5/ βράδυ:
σαλάτα με τόνο και γενικά πρασινάδα

6/ γεύμα πριν τον ύπνο:
γιαούρτι 1,5% και 10 αμύγδαλα

Είμαι 22 χρονών, έχω 1,90 ύψος και είμαι 76 κιλά.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1/ σκοπεύω να ξεκινήσω μια πολεμική τέχνη η οποία θα είναι το απόγευμα ανάμεσα στα γεύματα 4 και 5, πότε θα πρέπει να παίρνω την πρωτεΐνη μετά την γυμναστική η μετά και την προπόνηση του απογεύματος??
2/ χρειάζεται να κάνω κάποια ανακατανομή στα γεύματα μου? η αλλιώς χρειάζεται να προσθέσω περισσότερους υδατάνθρακες στο βραδινό??


ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΆ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ.

savage
14-10-10, 03:08
καλησπέρα.
επειδή δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα για την διατροφή γενικότερα ακολουθώ το έξης πρόγραμμα με μικροαλλαγες:

1/ πρωινό: 3 κούπες δημητριακά με βρώμη με γάλα 1,5% και 1 scoop πρωτεΐνη σε νερό (Complete 8/ από Warrior Lab)iκαλυτερα να επινες whey αντι για blend

γυμναστική (ακολουθώ πρόγραμμα όγκου, πιο συγκεκριμένα 1 μυϊκή ομάδα κάθε μέρα)

2/ μετά τη γυμναστική:
1 scoop πρωτεΐνη σε νερό (την ιδια με πιο πανω) και 2 κουταλιές μέλι κανε 1μιση το σκουπ.και να ειναι whey,οχι blend.καλυτερα 1-2 ξινομηλα αντι για μελι η ακομα καλυτερα waxy maize αν εχεις οικονομικη ανεση

3/ μεσημεριανό (μετά από καμιά ώρα):
180 γρ στήθος κοτόπουλο βραστό και 150 γρ ρύζι με 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης
νομιζω οτι 150 γραμ κοτοπουλο ειναι υπεραρκετα

4/ απόγευμα:
2 τοστ με ψωμί ολικής άλεσης με γαλοπούλα και τυρί χαμηλό σε λιπαρά και 2 βραστά αυγά και γάλα 1,5% ψωμια,τυρια τοστ και (υποτιθεμενες) γαλοπουλες βραστες ειναι τροφες φουλ στα συντηρητικα.καλυτερα ξεχασε τες αν θες την αποψη μου.τρωγε απλα 5 αντι για 2 αυγα,και βαλε βρωμη μαζι με το γαλα για υδατανθρακα(αν θες να κρατησεις το γαλα σωνει και καλα).και ρυζι/πατατα θα μπορουσες να φας για υδατανθρακα.

5/ βράδυ:
σαλάτα με τόνο και γενικά πρασινάδα βαλε και λιγο υδατανθρακα.εισαι μονο 76 κιλα και εισαι 2 μετρα ανθρωπος

6/ γεύμα πριν τον ύπνο:
γιαούρτι 1,5% και 10 αμύγδαλα βαλε και κανα καρυδι

Είμαι 22 χρονών, έχω 1,90 ύψος και είμαι 76 κιλά.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1/ σκοπεύω να ξεκινήσω μια πολεμική τέχνη η οποία θα είναι το απόγευμα ανάμεσα στα γεύματα 4 και 5, πότε θα πρέπει να παίρνω την πρωτεΐνη μετά την γυμναστική η μετά και την προπόνηση του απογεύματος??κανονικα και μετα τα βαρη και μετα την πολεμικη τεχνη,αν ειναι εντονη η προπ. εγω παντως πινω κατι και μετα το μπασκετ και μετα τα βαρη
2/ χρειάζεται να κάνω κάποια ανακατανομή στα γεύματα μου? η αλλιώς χρειάζεται να προσθέσω περισσότερους υδατάνθρακες στο βραδινό??
εγω νομιζω πως εχεις περιθωριο να βαλεις κι αλλο υδατανθρακα στη διατροφη σου.το μονο σιγουρο ειναι το γευμα 4 να απεχει κανα 2ωρο τουλαχιστον απο την πολεμικη τεχνη ωστε να μην εισαι βαρυς και εχεις τασεις εμετου


ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΆ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ.

:thumbup:

skuzka
14-10-10, 12:45
καταρχάς ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Τα αυγά τα ξεχωρίζω απο τον κρόκο και κρατάω το ασπράδι η τα τρώω ολόκληρα???

liosis
14-10-10, 12:56
επειδη τα εχω παιξει ποσεσ κουταλιεσ τησ σοθπασ ειναι 125 γρ ρυζι????

savage
14-10-10, 13:01
καταρχάς ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Τα αυγά τα ξεχωρίζω απο τον κρόκο και κρατάω το ασπράδι η τα τρώω ολόκληρα???

κατ'εμε ολοκληρα.ο μυθος περι χοληστερινης εχει καταρριφθει προ πολλου.
ο μονος λογος να πεταξεις τους κροκους(και ενα σωρο πολυτιμα συστατικα του) ειναι αν εχεις σοβαο κληρονομικο προβλημα χοληστερινης.

beefmeup
14-10-10, 13:01
κατ'εμε ολοκληρα.ο μυθος περι χοληστερινης εχει καταρριφθει προ πολλου.
ο μονος λογος να πεταξεις τους κροκους(και ενα σωρο πολυτιμα συστατικα του) ειναι αν εχεις σοβαο κληρονομικο προβλημα χοληστερινης.

:thumbup:

liosis
14-10-10, 13:03
επειδη τα εχω παιξει ποσεσ κουταλιεσ τησ σοθπασ ειναι 125 γρ ρυζι????

ΘΑ απαντηση κανεισ η να παρω το πριονι:jason:

beefmeup
14-10-10, 13:04
ΘΑ απαντηση κανεισ η να παρω το πριονι:jason:

παρε το πριονι.

Eddie
14-10-10, 13:05
ΘΑ απαντηση κανεισ η να παρω το πριονι:jason:

Παρε το πριονι :jason::jason::jason::jason::jason:

Edit:Beeeeeeeeeeeeeeeeeeefffffffffffffffffffffff!!!!!!!!!!!!xaxaxaaxaxaaxxa

liosis
14-10-10, 13:19
Παρε το πριονι :jason::jason::jason::jason::jason:

Edit:Beeeeeeeeeeeeeeeeeeefffffffffffffffffffffff!!!!!!!!!!!!xaxaxaaxaxaaxxa

:jason::jason:γραν γραννννννννν!!!!!:

jimmy007
14-10-10, 13:40
επειδη τα εχω παιξει ποσεσ κουταλιεσ τησ σοθπασ ειναι 125 γρ ρυζι????

Kάπου στις 15-20 υπολογίζω..

Σχετικά με τους κρόκους τώρα, ο κάθε ένας έχει περίπου 300 mg χοληστερίνη που είναι τεράστιο νούμερο αν αναλογιστεί κανείς ότι 100 gr φιλέτο μοσχάρι έχουν λιγότερο από 100 mg. Επίσης, αν φας 5 αυγά ολόκληρα, έχεις πάρει ήδη 400 θερμίδες και 30 gr λιπαρά(ναι μεν είναι ακόρεστα κατά κύριο λόγο αλλά είναι πάρα πολλά).Έτσι το γεύμα σου μαζί με όλα τα υπόλοιπα που θας φας θα σε βγάλει λίγο εκτός σχεδιασμού..

beefmeup
14-10-10, 13:43
Kάπου στις 15-20 υπολογίζω..

κοψε κατι.
της σουπας γραφει.

Eddie
14-10-10, 13:47
κοψε κατι.
της σουπας γραφει.

χαχαχααχχαχα,τι θα ταισει λοχο???


Εμενα τα 80γρ βγαινουν απο ενα φλυτζανι του ελληνικου καφε το μικρο.Αν σε βοηθαει αυτο..

liosis
14-10-10, 13:57
χαχαχααχχαχα,τι θα ταισει λοχο???


Εμενα τα 80γρ βγαινουν απο ενα φλυτζανι του ελληνικου καφε το μικρο.Αν σε βοηθαει αυτο..

ευχ;αριστω φιλε αλλα δεν βγαζω ακρη κ θα σ πο γιατι υπαρχοθν πολλα ειδη φλυτζανιου εσυ μπορει να εχεισ του κινεζου κ γω του ινδιανου :chinese:οποτε αν μπορει καπιοσ με κουταλιεσ να μ πει θα ηταν πολυ χρησιμοσ:toast:

aqua_bill
14-10-10, 14:03
ευχ;αριστω φιλε αλλα δεν βγαζω ακρη κ θα σ πο γιατι υπαρχοθν πολλα ειδη φλυτζανιου εσυ μπορει να εχεισ του κινεζου κ γω του ινδιανου :chinese:οποτε αν μπορει καπιοσ με κουταλιεσ να μ πει θα ηταν πολυ χρησιμοσ:toast:

απλά πράγματα ...αρκεί να στροφαρουμε και λίγο..μην ταα θέλουμε όλα έτοιμα. κοίτα ποσά κουταλάκια βγάζει το φλιτζανάκι του καφέ. Τόσα κουταλάκια 80 γραμάρια τα 120 γραμάρια ποσά κουταλάκια. απλή μέθοδο των τριών

beefmeup
14-10-10, 14:04
διαφορα υπαρχει κ απο κουταλι σε κουταλι της σουπας.δεν εχουν ολα το ιδιο μεγεθος.
οπως κ σε αυτα του γλυκου.

FoTiS3
14-10-10, 21:02
αντι για 10γρ. ελαιολαδο ποσες ελιες μπορω να φαω??το ιδιο δεν ειναι??

just
14-10-10, 23:08
μερικες αποριες
1) που βρισκουμαι ζυγαρια για να μετραμε ρυζι κοτοπουλο κτλ?
2)σε περιοδο που δεν παμε γυμναστηριο παλι σε κα8ε γευμα παιρνουμε 30 γρ προτεινης και σε φαγητο και σε whey?
3)σε μερικες πρωτεινες εχω δει οτι υπαρχουν 30 γρ ή 40 γρ χοληστερολης?δεν ειναι πολλυ?

beefmeup
14-10-10, 23:12
μερικες αποριες
1) που βρισκουμαι ζυγαρια για να μετραμε ρυζι κοτοπουλο κτλ?
2)σε περιοδο που δεν παμε γυμναστηριο παλι σε κα8ε γευμα παιρνουμε 30 γρ προτεινης και σε φαγητο και σε whey?
3)σε μερικες πρωτεινες εχω δει οτι υπαρχουν 30 γρ ή 40 γρ χοληστερολης?δεν ειναι πολλυ?

σε μαγαζια με ηλεκτρικα ηδη,κοτσοβολους κλπ.
μπορεις να ελλατωσεις κιολας τις ποσοτητες ανα μερα,δεν τρεχει αν δεν εχεις αθλητικη δραστηριοτητα,ανα περιοδους.
νταξ,ειναι,δεν τρεχει.ετσι κ αλλιως δεν την περνεις ολη μερα.2-3 φορες θα παρεις.

Eddie
14-10-10, 23:13
μερικες αποριες
1) που βρισκουμαι ζυγαρια για να μετραμε ρυζι κοτοπουλο κτλ?
2)σε περιοδο που δεν παμε γυμναστηριο παλι σε κα8ε γευμα παιρνουμε 30 γρ προτεινης και σε φαγητο και σε whey?
3)σε μερικες πρωτεινες εχω δει οτι υπαρχουν 30 γρ ή 40 γρ χοληστερολης?δεν ειναι πολλυ?

1)Σε μαγαζια με ηλεκτρικα ειδη!!Για πολυ μικρες μετρησεις,mg δλδ θα πας σε φαρμακειο αλλα ειναι πανακριβες.Μια ζυγαρια του ενος γραμμαριου ειναι μια χαρα.
2)Βασικα τις μερες που δεν παμε γυμναστηριο καλο ειναι να ριχνουμε λιγο την προσληψη πρωτεινης γιατι δεν ειναι και ΤΟΣΟ αναγκαια.
3)Δεν ειναι γραμμαρια αλλα μικρογραμμαρια,mg δλδ!Οχι,30 και 40mg δε θεωρειται πολυ.

Edit:Με προλαβες ρε γουτου γουτου..

beefmeup
14-10-10, 23:15
3)Δεν ειναι γραμμαρια αλλα μικρογραμμαρια,mg δλδ!Οχι,30 και 40mg δε θεωρειται πολυ.

λολ,δεν το προσεξα οτι εγραψε γρ..χαχα!!καλη φαση:thumbup:

εντιτ,δεν λες τπτ..καλα τι εγινε σημερα,χαχα!!ειμαι γρηγοροτερος.

κουακ κουακ:green:

just
14-10-10, 23:45
3)Δεν ειναι γραμμαρια αλλα μικρογραμμαρια,mg δλδ!Οχι,30 και 40mg δε θεωρειται πολυ.

mg ηθελα να πω :P

jimmy007
15-10-10, 00:21
Ένας κρόκος αυγού έχει περίπου 300 mg και ένα μοσχαρίσιο φιλέτο 100 gr περίπου 100. Αυτό αρκεί για να συγκρίνεις..

geo28
15-10-10, 00:39
παιδια επειδη πρεπει να αρχισω κατι αντιβιωσεις για το δοντι μου απο αυριο,δεν υπαρχει προβλημα με τα συμπληρωματα ,ετσι δεν ειναι..να τα συνεχισω κανονικα...

Eddie
15-10-10, 00:42
παιδια επειδη πρεπει να αρχισω κατι αντιβιωσεις για το δοντι μου απο αυριο,δεν υπαρχει προβλημα με τα συμπληρωματα ,ετσι δεν ειναι..να τα συνεχισω κανονικα...

Λογικα οχι,τα φαρμακα αντιδρουν με φαρμακα.Με τα supps θα σαι οκ,το θεμα ειναι για το στομαχι-συκωτι-νεφρα να μην επιβαρυνθουν πολυ,δε ξερω κιολας υποθετικα μιλαω.

Ποια πηρες,καμια amoxil?

jimmy007
15-10-10, 00:48
Λογικα οχι,τα φαρμακα αντιδρουν με φαρμακα.Με τα supps θα σαι οκ,το θεμα ειναι για το στομαχι-συκωτι-νεφρα να μην επιβαρυνθουν πολυ,δε ξερω κιολας υποθετικα μιλαω.

Ποια πηρες,καμια amoxil?

Εξαρτάται τι συμπληρώματα παίρνει. Αν έχουν μόνο πρωτείνη,βιταμίνες,μέταλλα,κρεατίνη,υδ/κες και λιπαρά δεν υπάρχει πρόβλημα όσο αφορά το θέμα χημικής αντίδρασης. Αν πάλι παίρνει νιτρικό ή κάτι άλλο καλύτερα να ρωτήσει ένα γιατρό,έστω προληπτικά.

geo28
15-10-10, 00:48
Λογικα οχι,τα φαρμακα αντιδρουν με φαρμακα.Με τα supps θα σαι οκ,το θεμα ειναι για το στομαχι-συκωτι-νεφρα να μην επιβαρυνθουν πολυ,δε ξερω κιολας υποθετικα μιλαω.

Ποια πηρες,καμια amoxil?

mesulid kai augmentin..ε ενταξει καμια βδομαδα θα τα παιρνω λες να επιβαρυνθουν.?.καλα οτι θα ανεβουν καποιοι δεικτες(τρανσαμινασες) θ ανεβουυν,αλλα αυτο δε θα ναι προσωρινο..?

Devil
15-10-10, 04:09
mesulid kai augmentin..ε ενταξει καμια βδομαδα θα τα παιρνω λες να επιβαρυνθουν.?.καλα οτι θα ανεβουν καποιοι δεικτες(τρανσαμινασες) θ ανεβουυν,αλλα αυτο δε θα ναι προσωρινο..?

θα αναιβουν οι τρανσαμινασες λογικα

δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα με τα συμπληρωματα

skuzka
15-10-10, 19:14
καλησπέρα.
τι είναι καλύτερο να συνδυάζει την πρωτεΐνη μετά την γυμναστική? 2 ξινόμηλα η 2 κουταλιές μέλι (η αλλιώς προτείνετε ότι νομίζετε εσείς ότι είναι καλύτερο!)???

Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσετε τον λόγο για τον οποίο πρέπει να τρώω κάτι γλυκό μαζί με την πρωτεΐνη μετά την γυμναστική.
ευχαριστώ προκαταβολικά!

Manos1989
15-10-10, 20:27
καλησπέρα.
τι είναι καλύτερο να συνδυάζει την πρωτεΐνη μετά την γυμναστική? 2 ξινόμηλα η 2 κουταλιές μέλι (η αλλιώς προτείνετε ότι νομίζετε εσείς ότι είναι καλύτερο!)???

Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσετε τον λόγο για τον οποίο πρέπει να τρώω κάτι γλυκό μαζί με την πρωτεΐνη μετά την γυμναστική.
ευχαριστώ προκαταβολικά!

Το θέμα δεν ειναι να φασ κάτι γλυκό,το θέμα ειναι να αναπληρώσεις το γλυκογόνο όσο πιο άμεσα γίνεται...και αυτό το πετυχαίνουμε με τον υδατάνθρακα.
Τώρα στην άλλη ερώτηση πραγματικά δεν θα βγάλεις άκρη γιατί ο καθένας έχει την γνώμη του.Φάε ξινόμηλο,μέλι,δεξτρόζη,μαλτο,wms δεν θα σε πείσει κανένας για το ποιο να προτιμήσεις,ο καθένας έχει τους λόγους του και έχει γίνει ΑΠΕΙΡΗ κουβέντα.Εγώ προτιμό wms!

FoTiS3
15-10-10, 21:00
αντι για 10γρ. ελαιολαδο ποσες ελιες να τρωω??

just
15-10-10, 22:03
Εγώ προτιμό wms![/QUOTE]

wms????

Devil
15-10-10, 22:06
Εγώ προτιμό wms!

wms????[/QUOTE]

waxy maize starch

onymos
15-10-10, 22:23
καλυσπερα! ειμαι 1,81 83 κιλα κ κανω διατροφη ογκου ομως το προβλημα μου ειναι πως παρα τν διατροφη βαζω λιπος στα πλαινα εκει οπου εχω γενικοτερα ενα προωλιματακι με το τοπικο παχος τι 8α μπορουσα να κανς για το μειωσω κ να παρω κ συχρονωσ κιλα. η διατροφη μ ειναι 1) 1κουπα γαλα 1,5% με μιση κουπα μουσλι κ 1κουταλια μελι 2 αυγα βραστα κ 1 σκουπ whey κ 1 μπανανα 2) 100 γρ ολικισ με 50 γραμαρια κοτατζ 2,2% κ 5 φετες γαλοπουλα. 3) 150 γρ.κοτο η μια μπριζολα μοσχαρι η σολωμο κ μια κουπα καστανο ρυζι κ πρασινι σαλατα με 2 κ.γ ελαιολαδο 4) 500 μλ γαλα 1,5% κ 1 σκουπ whey k 100 gr ολικις 5) ροφιμα whey+δεξτροζη 6) σαλατα πρασινι κ κοτ η μπριζολα.

giannis64
15-10-10, 22:28
αν δεν εχεις ανοιξει θεμα στο τοπικ διατροφης, τοτε κανε ενα δικο σου, και δες πως γινετε απο καποιο αλλο μελος γιατι αυτη η διατροφη δεν διαβαζετε.

onymos
15-10-10, 22:47
ok φιλε μου απλα δεν γνωριζω κ πολλα για το σαιτ..:(

KATERINI 144
15-10-10, 23:25
να ξερετε πως πολλοί (οπως και εγω) δεν διαβάζουν καν τετοια ποστ, καντε ενα διαχωρισμό αφηστε καμια παράγραφο για να διαβάζεται ευκολα παιδια. :toast:

crow
16-10-10, 11:47
αντι για 10γρ. ελαιολαδο ποσες ελιες να τρωω??

Καθε τυπος ελιας εχει διαφορετικη συσταση θρεπτικων στοιχειων.
Αντι για 10γρ ελαιολαδο μπορεις να χρησιμοποιησεις 15 πρασινες ελιες(μετριο μεγεθος)
ή 5 μαυρες.

GEORGEXX1
16-10-10, 12:23
Καθε τυπος ελιας εχει διαφορετικη συσταση θρεπτικων στοιχειων.
Αντι για 10γρ ελαιολαδο μπορεις να χρησιμοποιησεις 15 πρασινες ελιες(μετριο μεγεθος)
ή 5 μαυρες.

Ναντια μηπως ειναι αναποδα;;;;;,απο οτι ξερω οι πρασινες ειναι με μεγαλη διαφορα φορτωμενες με περισοτερες θερμιδες.

Θανασης
16-10-10, 12:34
Kαλησπερα παιδια,εχω μια ερωτηση για την ξεκουραση(δεν ηξερα που αλλου να την κανω).
Ας υποθεσουμε οτι εχουμε βγαλει το 8ωρο στον υπνο αλλα δεν μπορουμε να σηκωθουμε και θελουμε οπωςδηποτε να κοιμηθουμε κ αλλο.Σε αυτην την περιπτωση τι κανουμε,ζοριζομαστε και σηκωνομαστε να φαμε η' συνεχιζουμε τον υπνο?

sTeLaKoS
16-10-10, 12:42
Αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση ή μια στο τόσο;

Αν είναι αραιά και που, πέσε για ύπνο. Μη το σκέφτεσαι καν....
Σε περίπτωση που συμβαίνει καθημερινά, το ρόφημα πρωτεΐνης ενδιάμεσα ακούγεται καλή επιλογή.

Eddie
16-10-10, 13:20
Ενα ροφημα αργης πρωτεινης ειναι οτι πρεπει ενδιαμεσα του υπνου,αλλα προσωπικα δε μου ακουγεται και πολυ φυσιολογικο το να ζηταει καθε μερα ο οργανισμος πανω απο 8 ωρες.Αν γινεται σε καθημερινη βαση φυσικα..

jimmy007
16-10-10, 13:37
Ενα ροφημα αργης πρωτεινης ειναι οτι πρεπει ενδιαμεσα του υπνου,αλλα προσωπικα δε μου ακουγεται και πολυ φυσιολογικο το να ζηταει καθε μερα ο οργανισμος πανω απο 8 ωρες.Αν γινεται σε καθημερινη βαση φυσικα..


Εντάξει ρε παιδιά υπάρχουν και όρια. Όχι και να ξυπνάς, να πίνεις την καζείνη σου και να ξαναπέφτεις... Μετά θα μειωθεί λογικά και η έκκριση αυξητικής ορμόνης...

Eddie
16-10-10, 13:41
Εντάξει ρε παιδιά υπάρχουν και όρια. Όχι και να ξυπνάς, να πίνεις την καζείνη σου και να ξαναπέφτεις... Μετά θα μειωθεί λογικά και η έκκριση αυξητικής ορμόνης...

Βλεπεις πουθενα να λεω "ξυπνα και πιες πρωτεινη?"μη παρερμηνευεις τα λογια μου jimmy!!

Αν διαβαζες το φορουμ θα εβλεπες οτι πολλακις εχω πει οτι δεν κανει να διακοπτουμε τον υπνο για κανενα λογο.ΑΛΛΑ εγω οπως και πολλοι αλλοι,με τοσα λιτρα νερο που πινουμε τη μερα εχουμε κανει συμβαση με την βεσε και ξυπναμε για κατουρι.Προσωπικα πολλες φορες σηκωνομαι και 2 και 3.Θεωρω οτι δεν ειναι κοπος να χτυπησεις ενα σεικερ,ουτε θα παρεξηγηθει η αυξητικη σου.

giannis64
16-10-10, 14:16
Βλεπεις πουθενα να λεω "ξυπνα και πιες πρωτεινη?"μη παρερμηνευεις τα λογια μου jimmy!!

Αν διαβαζες το φορουμ θα εβλεπες οτι πολλακις εχω πει οτι δεν κανει να διακοπτουμε τον υπνο για κανενα λογο.ΑΛΛΑ εγω οπως και πολλοι αλλοι,με τοσα λιτρα νερο που πινουμε τη μερα εχουμε κανει συμβαση με την βεσε και ξυπναμε για κατουρι.Προσωπικα πολλες φορες σηκωνομαι και 2 και 3.Θεωρω οτι δεν ειναι κοπος να χτυπησεις ενα σεικερ,ουτε θα παρεξηγηθει η αυξητικη σου.

αν αυτό συμβεί φυσιολογικά είναι ότι καλύτερο.
άλλωστε η αο είναι ανεβασμένη στις πρώτες ώρες του ύπνου.

Θανασης
16-10-10, 15:05
Καταρχην,ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας.

Οχι,δεν γινεται καθημερινα,απλα αν εχω κοιμηθει λιγοτερο απο 7ωρο-8ωρο την προηγουμενη μερα,συνηθως βγαζω 10ωρο την επομενη μερα στον υπνο.Τοτε,συνηθως ξυπναω στο 6ωρο για ουρηση και μετα κοιμαμαι για αλλες 3-4 ωρες.Επειδη δεν εχω casein,μια whey θα κανει εστω και μιση δουλεια στην παραπανω περιπτωση?Δηλαδη θα προμηθευει τον οργανισμο για καμια δυο ωρες?
Τελος,αυτο το σκηνικο εχει γινει 6-7 φορες απ οταν ξεκινησα.Οταν μου συνεβαινε δεν επαιρνα ουτε καν whey,πιστευετε οτι μπορει να προκαλεσε αρκετη ζημια στην αναπτυξη?

crow
16-10-10, 15:08
Ναντια μηπως ειναι αναποδα;;;;;,απο οτι ξερω οι πρασινες ειναι με μεγαλη διαφορα φορτωμενες με περισοτερες θερμιδες.

Η αληθεια ειναι πως οι πρασινες εχουν περισσοτερες θερμιδες(οι μεγαλες) εκτος αν ειναι μαυρες μικρες.
Εγω φταιω βασικα που δεν ειπα σε ποιες ελιες αναφερομαι.
Οταν λεω πρασινες εννοώ κατι σχετικα μικρες που ειναι κ λιγο πικρες κ θεοστεγνες.
Κ μαυρες εκεινες τι μικρουλες τις πεντανοστιμες που αν κ μικρες φαινεται στην υφη κ μονο ποσο λιπαρες ειναι.
Το κακο ειναι οτι καθε ποικιλια ειναι διαφορετικη οποτε καλυτερα να μας πει τι ελιες θελει να φαει ο ιδιος κ αναλογος να του πουμε ποσες πανω κατω αντιστοιχουν σε 10γρ ελαιολαδο.

giannis64
16-10-10, 15:09
να περνεις whey οταν ξυπνας. γιατι να περνεις καζεινη?
μην φοβασε και να μην παρεις δεν εγινε και τιποτα σπουδεο.

αν ξυπνας μετα απο 6-7ν ωρες και μετα κοιμασαι αλλες 2-3, αν θες μπορεις να φας κιολας.

Θανασης
16-10-10, 15:14
Oκ Γιαννη,σ' ευχαριστω!:thumbup:

jimmy007
16-10-10, 17:56
Βλεπεις πουθενα να λεω "ξυπνα και πιες πρωτεινη?"μη παρερμηνευεις τα λογια μου jimmy!!

Αν διαβαζες το φορουμ θα εβλεπες οτι πολλακις εχω πει οτι δεν κανει να διακοπτουμε τον υπνο για κανενα λογο.ΑΛΛΑ εγω οπως και πολλοι αλλοι,με τοσα λιτρα νερο που πινουμε τη μερα εχουμε κανει συμβαση με την βεσε και ξυπναμε για κατουρι.Προσωπικα πολλες φορες σηκωνομαι και 2 και 3.Θεωρω οτι δεν ειναι κοπος να χτυπησεις ενα σεικερ,ουτε θα παρεξηγηθει η αυξητικη σου.

Kαι εγώ σηκώνομαι συνήθως τουλάχιστον μία φορά... Δεν είπα ότι είπες σε κάποιον να το κάνει. Απλά αυτό που είπες ότι είναι ιδανικό μου φαίνεται λιγάκι τραβηγμένο γιατί δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για τον οποίο πρέπει να γίνει.. Δεν στερεύουμε από αμινοξέα τόσο δύσκολα...

Γιάννη μερικοί προτείνουν(προσωπικά δεν συμφωνώ) καζείνη το πρωι για αργή απορρόφηση σε μεγάλο διάστημα της μέρας...
Προσωπικά προτείνω συνδυσαμό με whey(π.χ. whey σε γάλα)..

Mitsen
16-10-10, 18:06
Είναι μια απορία που την έχω πολύ καιρό τώρα, το έχω ξαναρωτήσει στο παρελθόν αλλα δεν πήρα μια σαφή απάντηση.

Οι διαφορετικές πηγες πρωτεΐνης απορροφούνται σε διαφορετικό χρόνο ακόμα και αν αυτές καταναλωθουν ταυτόχρονα? (ναί) Νομίζω πως είναι λογικό...


Γιατί τότε αποτρέπουμε την μίξη whey με γάλα μεταπροπονιτικα αφού η whey θα απορροφηθεί ταχύτερα από το γάλα?

Μήπως τα λιπαρά είναι αυτά που κάνουν ποιο αργή την απορρόφηση τις πρωτεΐνης?:unsure:
Για αυτό και η καλύτερη λήψη λιπαρών είναι πριν τον ύπνο?

giannis64
16-10-10, 18:07
εγω βασικα δεν περνω καζεινη ποτε.

Mitsen
16-10-10, 18:10
εγω βασικα δεν περνω καζεινη ποτε.

εννοείς σε συμπλήρωμα Γιάννη? Γιατί σε συμπλήρωμα ούτε εγώ έχω πάρει ποτε, αλλα κοτατζ η γιαούρτι εννοείτε πριν τον ύπνο

Eddie
16-10-10, 18:10
Είναι μια απορία που την έχω πολύ καιρό τώρα, το έχω ξαναρωτήσει στο παρελθόν αλλα δεν πήρα μια σαφή απάντηση.

Οι διαφορετικές πηγες πρωτεΐνης απορροφούνται σε διαφορετικό χρόνο ακόμα και αν αυτές καταναλωθουν ταυτόχρονα? (ναί) Νομίζω πως είναι λογικό...


Γιατί τότε αποτρέπουμε την μίξη whey με γάλα μεταπροπονιτικα αφού η whey θα απορροφηθεί ταχύτερα από το γάλα?

Μήπως τα λιπαρά είναι αυτά που κάνουν ποιο αργή την απορρόφηση τις πρωτεΐνης?:unsure:
Για αυτό και η καλύτερη λήψη λιπαρών είναι πριν τον ύπνο?

Ναι τα λιπαρα καθυστερουν την πεψη οπως επισης ριχνουν και τον γλυκαιμικο δεικτη.Τωρα για το αν η γουεη απορροφηθει πιο γρηγορα απ την καζεινη,η παει παρα πισω δε το ξερω.

giannis64
16-10-10, 18:13
ναι σε συμπληρωμα.

γιαουρτι η κοτατζ παιρνω οποτε θυμαμαι.;)

jimmy007
16-10-10, 18:47
Ούτε εγώ έχω πάρει ποτέ σαν συμπλήρωμα καζείνη αλλά σκοπεύω μάλλον να πάρω.
Τα λιπαρά αργοπορούν την απορρόφηση οποιουδήποτε θρεπτικού συστατικού το οποίο θα πάρουμε από τον μεταβολισμό κάποιας ουσίας.
Μεταπροπονητικά αποφεύγουμε το γάλα για τον συγκεκριμένο λόγο. Ο συνδυασμός πρωτεινών ταχείας και βραδείας απορρόφησης μεταπροπονητικά θα ήταν μία καλή επιλογή αν δεν τρώγαμε μία ώρα μετά το ρόφημα...

Τα (λίγα και καλά) λιπαρά πριν τον ύπνο επιβραδύνουν τη διάσπαση της καζείνης(αυτή είναι η κύρια μορφή πρωτείνης που παίρνουν οι περισσότεροι τότε), επομένως ο οργανισμός έχει μεγάλο απόθεμα αμινοξέων καθόλη τη διάρκεια του ύπνου(στην αρχή έχει αυτά από το προηγούμενο γεύμα).

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Είμαι 1.91,82 κιλά και εδώ και μία εβδομάδα(λίγο παραπάνω βασικά) έχω ανεβάσει την θερμιδική πρόσληψη από 4.000 θερμίδες(kcal) σε 4.500. Επίσης έχω προσθέσει 10 λεπτά διάδρομο μετά τα βάρη τις μισές φορές που πάω γυμναστήριο. Λογικά κάποιος θα περίμενε να πάρω βάρος. Ωστόσο παρατηρώ ότι την τελευταία εβδομάδα χάνω βάρος( σχεδόν ένα κιλό). Και λέγοντας βάρος εννοώ το μέσο όρο της εβδομάδας από τις ενδείξεις της ζυγαριάς. Επίσης, παρατηρώ καλύτερη γράμμωση. Πρέπει να αυξήσω και άλλο τις θερμίδες??, που ήδη θεωρούνται υπερβολικές από όσους (σχετικούς πάντα με BB) μιλάω..
Nα σημειώσω ότι δεν έχω μεγάλο ποσοστό λίπους και ότι παρατηρώ ότι συνεχίζω να μεγαλώνω μυικά.
Επίσης λόγω κατάληψης στη σχολή, κοιμάμαι πάνω από 8 ώρες(ακόμα και 10) τις τελευταίες μέρες αλλά δεν νομίζω να έχει επηρρεάσει τόσο πολύ αυτό την αυξητική.
(Πρόγραμμα όγκου κάνω)

Mitsen
16-10-10, 18:58
Ο συνδυασμός πρωτεινών ταχείας και βραδείας απορρόφησης μεταπροπονητικά θα ήταν μία καλή επιλογή αν δεν τρώγαμε μία ώρα μετά το ρόφημα...

με κάλυψες.Δεν τόxα σκεφτεί..

beefmeup
16-10-10, 21:25
Να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Είμαι 1.91,82 κιλά και εδώ και μία εβδομάδα(λίγο παραπάνω βασικά) έχω ανεβάσει την θερμιδική πρόσληψη από 4.000 θερμίδες(kcal) σε 4.500. Επίσης έχω προσθέσει 10 λεπτά διάδρομο μετά τα βάρη τις μισές φορές που πάω γυμναστήριο. Λογικά κάποιος θα περίμενε να πάρω βάρος. Ωστόσο παρατηρώ ότι την τελευταία εβδομάδα χάνω βάρος( σχεδόν ένα κιλό). Και λέγοντας βάρος εννοώ το μέσο όρο της εβδομάδας από τις ενδείξεις της ζυγαριάς. Επίσης, παρατηρώ καλύτερη γράμμωση. Πρέπει να αυξήσω και άλλο τις θερμίδες??, που ήδη θεωρούνται υπερβολικές από όσους (σχετικούς πάντα με BB) μιλάω..


μια ιδεα γιατι ειναι λιγο περιεργο.

καμια φορα,οταν κανουμε μια συγκεκριμενη διατροφη,για ενα διαστημα κ την αλλαζουμε οπως εσυ(4000-->4500),το σωμα αντιδρα ισοσταθμιστικα για λιγο.
δλδ αυξανει καυσεις,για να σου καψει αυτες τις παραπανησιες θερμιδες που περνεις.
σαν απο σοκ αντιδρασης δλδ..οποτε σου τουρμπιζει τον μεταβολισμο για λιγο.

κατα βαση,αυτη ειναι κ η θεωρια πισω απτα cheat meals.ενα σοκ δλδ.

οποτε εσυ εβαλες κ λιγο διαδρομο,κ μαζι.
μια βδομαδα ειναι λιγος χρονος για να δεις που θα σε βγαλει η διατροφη αυτη,οποτε δοκιμασε να κοψεις τον διαδρομο,κ περιμενε καμια 10αρα μερες ακομα.μην αυξησεις τπτ απο θερμιδες ακομα.

μετα βλεπεις πιο σιγουρα που εισαι.

jimmy007
16-10-10, 21:39
μια ιδεα γιατι ειναι λιγο περιεργο.

καμια φορα,οταν κανουμε μια συγκεκριμενη διατροφη,για ενα διαστημα κ την αλλαζουμε οπως εσυ(4000-->4500),το σωμα αντιδρα ισοσταθμιστικα για λιγο.
δλδ αυξανει καυσεις,για να σου καψει αυτες τις παραπανησιες θερμιδες που περνεις.
σαν απο σοκ αντιδρασης δλδ..οποτε σου τουρμπιζει τον μεταβολισμο για λιγο.

κατα βαση,αυτη ειναι κ η θεωρια πισω απτα cheat meals.ενα σοκ δλδ.

οποτε εσυ εβαλες κ λιγο διαδρομο,κ μαζι.
μια βδομαδα ειναι λιγος χρονος για να δεις που θα σε βγαλει η διατροφη αυτη,οποτε δοκιμασε να κοψεις τον διαδρομο,κ περιμενε καμια 10αρα μερες ακομα.μην αυξησεις τπτ απο θερμιδες ακομα.

μετα βλεπεις πιο σιγουρα που εισαι.

Nαι το γνωρίζω αυτό για την προσαρμοστικότητα του οργανισμού.. Το διάδρομο δεν το βγάζω γιατί βοηθά στην αποθεραπεία και στην καλύτερη αιμάτωση..
Έτσι και αλλιώς 100 θερμίδες με το ζόρι καίω σε 10 λεπτά και ένα μεγάλο ποσοστό από αυτό προέρχεται από την κάυση λίπους(η οποία βέβαια φτάνει βέβαια το πολύ τα 11 gr). Περιμένω λίγες μέρες ακόμα και βλέπουμε... Αν δεν δω αύξηση βάρους τότε θα πάω στις 5.000.. Να δω που θα φτάσω στο τέλος του όγκου....:weights:

spyros Bodybuilding
17-10-10, 11:42
ρε παιδια ειμαι 15 χρονων εχω διατροφη αλλα εχω βαλει να εχω cheat day την κυριακη οχι τιποτα αλλο για να μου μενουν τα υλικα (βρωμη ασπραδια κτλ) για την επομενη μερα κανω καλα η να εχω μονο cheat meal ??????

GEORGEXX1
17-10-10, 12:14
Φιλαρακι μου θα ειθελα να ξερω ποιος ειναι αυτος που σε επεισε οτι στην ηλικια σου πρεπει να κανεις προγραμμα διατροφης.
θα σε παρακαλεσω να τρως τα παντα σε φυσιολογικες ποσοτητες χωρις υπερβολες.:thumbup:

Andrikos
17-10-10, 14:57
Ούτε εγώ έχω πάρει ποτέ σαν συμπλήρωμα καζείνη αλλά σκοπεύω μάλλον να πάρω.
Τα λιπαρά αργοπορούν την απορρόφηση οποιουδήποτε θρεπτικού συστατικού το οποίο θα πάρουμε από τον μεταβολισμό κάποιας ουσίας.
Μεταπροπονητικά αποφεύγουμε το γάλα για τον συγκεκριμένο λόγο. Ο συνδυασμός πρωτεινών ταχείας και βραδείας απορρόφησης μεταπροπονητικά θα ήταν μία καλή επιλογή αν δεν τρώγαμε μία ώρα μετά το ρόφημα...

Τα (λίγα και καλά) λιπαρά πριν τον ύπνο επιβραδύνουν τη διάσπαση της καζείνης(αυτή είναι η κύρια μορφή πρωτείνης που παίρνουν οι περισσότεροι τότε), επομένως ο οργανισμός έχει μεγάλο απόθεμα αμινοξέων καθόλη τη διάρκεια του ύπνου(στην αρχή έχει αυτά από το προηγούμενο γεύμα).

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Είμαι 1.91,82 κιλά και εδώ και μία εβδομάδα(λίγο παραπάνω βασικά) έχω ανεβάσει την θερμιδική πρόσληψη από 4.000 θερμίδες(kcal) σε 4.500. Επίσης έχω προσθέσει 10 λεπτά διάδρομο μετά τα βάρη τις μισές φορές που πάω γυμναστήριο. Λογικά κάποιος θα περίμενε να πάρω βάρος. Ωστόσο παρατηρώ ότι την τελευταία εβδομάδα χάνω βάρος( σχεδόν ένα κιλό). Και λέγοντας βάρος εννοώ το μέσο όρο της εβδομάδας από τις ενδείξεις της ζυγαριάς. Επίσης, παρατηρώ καλύτερη γράμμωση. Πρέπει να αυξήσω και άλλο τις θερμίδες??, που ήδη θεωρούνται υπερβολικές από όσους (σχετικούς πάντα με BB) μιλάω..
Nα σημειώσω ότι δεν έχω μεγάλο ποσοστό λίπους και ότι παρατηρώ ότι συνεχίζω να μεγαλώνω μυικά.
Επίσης λόγω κατάληψης στη σχολή, κοιμάμαι πάνω από 8 ώρες(ακόμα και 10) τις τελευταίες μέρες αλλά δεν νομίζω να έχει επηρρεάσει τόσο πολύ αυτό την αυξητική.
(Πρόγραμμα όγκου κάνω)


Στην προπονητική σου ηλικία ίσως είναι καλύτερα να δώσεις βάρος περισσότερο σε θέματα προπόνησης, αυτά περί γάλακτος και καζείνης εκτός του ότι δεν είναι έτσι στην πράξη αναπαράγονται από τα φόρουμ βάσει κάποιων λογικοφανών σκέψεων, άντε και μερικών αιρετικών γκουρού (που βρήκαν στο γάλα ένα αποδιοπομπαίο τράγο - απαραίτητο συστατικό για να ηγηθείς σε μία διατροφική αίρεση είναι να βάλεις στο στόχο μία τροφή και να την κάνεις μπαμπούλα- βλέπε 'Ατκινς- χορτοφάγους και πιο πρόσφατα είναι η αίρεση κατά του γάλακτος).Το μόνο που κάνουν στην ουσία είναι να σε αποπροσανατολίζουν - σίγουρα δεν σε βοηθούν.

spyros Bodybuilding
17-10-10, 15:48
Φιλαρακι μου θα ειθελα να ξερω ποιος ειναι αυτος που σε επεισε οτι στην ηλικια σου πρεπει να κανεις προγραμμα διατροφης.
θα σε παρακαλεσω να τρως τα παντα σε φυσιολογικες ποσοτητες χωρις υπερβολες.:thumbup:
γιατι κακο ειναι να ακολουθω διατροφη ειχα την δυνατοτητα να την ακολουθησω και το εκανα τοσο κακο ειναι ????????? :bbbiceps:;)

Mitsen
17-10-10, 16:26
γιατι κακο ειναι να ακολουθω διατροφη ειχα την δυνατοτητα να την ακολουθησω και το εκανα τοσο κακο ειναι ????????? :bbbiceps:;)

O GEORGEXX1 εννοεί ότι είσαι σε εναπτιξη και πρέπει να μην στερείς τίποτα στη διατροφή σου.
Όταν λέω τίποτα δεν σημαίνει ότι θα ζεις με πίτσες, σουβλάκια και goodies, φάε κανονικά όλα με μέτρο!

Menios Ser1985
17-10-10, 16:39
γιατι κακο ειναι να ακολουθω διατροφη ειχα την δυνατοτητα να την ακολουθησω και το εκανα τοσο κακο ειναι ????????? :bbbiceps:;)

Καθόλου κακό δεν είναι φίλε μου!Μπράβο σου!:thumbup:Τηρείς κάποια μέτρα και σταθμά στη διατροφή σου κι ας είσαι σχετικά μικρός,αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό για το μέλλον σου!Αν συγκριθείς με νέους της ηλικίας σου είσαι σε ανώτερο επίπεδο στον τομέα άθληση-δοατροφή,ειδικά όταν εκείνοι τρέφονται καθημερινά με σκουπίδια τύπου Goody's και πιτόγυρα...και η μόνη άθλησή τους είναι να κουνάνε το ποντίκι στο PC παίζοντας παιχνίδια!!!
Σίγουρα κι εσύ μπορείς να τρώς μερικές φορές και πιτόγυρα και γλυκά,αλλά αυτό να γίνεται μία στο τόσο και όχι πολύ συχνά όπως οι υπόλοιποι,απλά για να ξεφεύγεις λίγο από την ρουτίνα!
Συνέχισε έτσι!!!;)

Mitsen
17-10-10, 16:45
Συνέχισε έτσι!!!;)
Εγώ έχω διαφορετική γνώμη, αλλα παραμένει απλά μια γνώμη...

Να σε ρωτήσω μήπως θα μπορούσες να μου λύσεις μια απορία που εχω λίγα posts ποιο πάνω?

Mitsen
17-10-10, 17:24
Ρε παιδιά, έχω βρει στο supermarket κάτι έτοιμα φιλετάκια κοτόπουλου τα οποια είναι μαγειρεμένα ωραία! (εμπεριέχουν σκόρδο και αλλα μυρωδικά)

Ήθελα να μου πείτε την άποψη αν εγκρίνονται στην διατροφή όγκου που ακολουθώ.:unsure:
Για να κατεβάσω 3 στηθη κοτόπουλου ζορίζομαι πολύ και μερικές φορες προσθερω λίγη μαγιονέζα.:(

Κατεβάζω όμως 150gr από δαύτα σε κάθε γεύμα για πλακα!:green:
τα 240gr κοστίζουν 4 λίρες!(5 ευρώ)
παρεθετω nutrition table...
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=16858&stc=1&d=1287325245
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=16859&stc=1&d=1287325256

giannis64
17-10-10, 17:33
μια χαρα ειναι.....

και η μαγιονεζα πολυ καλη επιλογη!

Mitsen
17-10-10, 17:52
και η μαγιονεζα πολυ καλη επιλογη!

πλακα μου κανεις?:P

giannis64
17-10-10, 17:58
οχι καθολου.
αν δεις σε καποιο θεμα μιας διατροφης και ο ιοαnnis εχει μεσα μαγιονεζα, και εγω εχω σε μερικα γευματα της εβδομαδας μαγιονεζα.

GEORGEXX1
17-10-10, 18:13
γιατι κακο ειναι να ακολουθω διατροφη ειχα την δυνατοτητα να την ακολουθησω και το εκανα τοσο κακο ειναι ????????? :bbbiceps:;)

Οχι δεν ειναι καθολου κακο.Εχεις αυξημενες αναγκες σε ενεργεια λογω ηλικιας που θα σε βοηθησουν στην αναπτυξη του μυικου,νευρικου,και οστικου συστηματος.
Αυτο που ενοω ειναι οπως σου ειπαν και τα παιδια να μην παρασυρθεις απο τωρα με διατροφες και χασης την ουσια,τρωγε τα παντα πιτσες,πιτογυρα,πιτες αλα παντα μετρημενα χωρις υπερβολες,αυτο ενοω.

Δεν χρειαζετε να φτασεις απο τωρα να σκεφτεσε πρ/υδ/.

αααα και μην φουσκωνεις,και πριζεσε την γνωμη μου ειπα.:thumbup:

Mitsen
17-10-10, 18:15
οχι καθολου.
αν δεις σε καποιο θεμα μιας διατροφης και ο ιοαnnis εχει μεσα μαγιονεζα, και εγω εχω σε μερικα γευματα της εβδομαδας μαγιονεζα.

ναι ε? χμμμμ..:unsure: πίστευα πως είχε πολλά λιπαρά..

Θα ψάξω τη διατροφή και θα την εντάξω και εγω μέσα στο πρόγραμμα μου τότε!:toast:

giannis64
17-10-10, 18:38
εγω διαλεγω την λαιτ.;)