PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

GEORGEXX1
17-10-10, 18:39
Ε ναι ρε παιδια το κοτοπουλακι χωρις την μαγιονεζα απλα δεν.

sTeLaKoS
17-10-10, 18:45
Βρώμικες ιδέες μας βάζετε. Αλήτες.

Manos1989
17-10-10, 18:45
E μη βγάλουμε και τη μαγιονέζα, must ρε παιδιά......
Που και που καλή είναι όπως και τα υπόλοιπα,αλλά με τη λογική του ''light'',μπορούμε να φάμε χίλια δυο πράγματα....

giannis64
17-10-10, 18:47
καλα δεν ειπαμε να φαμε κανενα βαζο στην καθησια μας.

εγω και κετσαπ δουλευω.

NASSER
17-10-10, 19:14
Alaloum αυτη ειναι η δικη μου αποψη:
Αμα το cheat ειναι απλα υδατανθρακας και οχι λιπος και μετα κανεις για αρκετη ωρα αεροβια, ισως να μην σου κανει ζημια αυτο το γευμα που σκοπευεις να το κανεις σε καθημερινη βαση.
Αν απλα το κανεις μια φορα τη βδομαδα ή μια φορα καθε δεκα μερες, τοτε δεν πρεπει να σε απασχολει.
Τελος θα πρεπει να εχεις το μυαλο σου πως οι θερμιδες ειναι συνολο πρωτεινων, υδατανθρακων και λιπαρων. Αν καποιο ειδος ξεφευγει των οριων, φυσικο ειναι να αποθηκευεται σαν λιπος αν δεν καει σαν ενεργεια.

κουλης
17-10-10, 21:00
υπαρχουν δημητριακα χωρις προσθηκη ζαχαρης και χωρις πολλες φυτικες ινες? συνιθιζα να τρωω τις νιφαδες σταριου 2 μπολακια την ημερα αλλα με τρελενει στον πονο μετα η κοιλια μου απο τις φυτικες ινες:( ελεγα για τα special k αλλα απο τι ειδα στα συστατικα το μεγαλυτερο μερος των υδατανθρακων ειναι σαγχαρα και αμυλο....το αμυλο δν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αλλα για τα σαγχαρα υποθετο ειναι ζαχαρη.! (σημ ξερω οτι υπαρχει και η βρωμη αλλα δν θελω να τρωω χυλους απο 16 χρονων:P μολις παω 60-70 και δν θα μπορω να μασαω οκ:wcourt:

jimmy007
17-10-10, 22:09
Μία ακόμα ερώτηση.. Αν κάποια μέρα λόγω παρατεταμένου χρόνου εκτός σπιτιού δεν κατορθώσουμε να κάνουμε μεγάλα γεύματα(π.χ. καταφεύγουμε σε μπαγκετούλες) και συνεπώς δεν καταφέρουμε να φτάσουμε την ημερήσια λήψη θερμίδων του προγράμματός μας, στα γεύματα στο σπίτι ανεβάζουμε τις θερμίδες προκειμένου να φτάσουμε στον αριθμό που πρέπει η απλά τα κάνουμε όπως θα τα κάναμε?? Για περίοδο όγκου αναφέρομαι πάντα..

KeyserSoze
17-10-10, 23:04
Για να συμπληρωσω στον απο πανω, σε περιοδο γραμμωσης, αν δεν συμπληρωνουμε τις ΗΘ μας, παιρνουμε λιγοτερες οπως επιζητουμε αλλα καποιες φορες τυχει να μην πιασουμε αναλογιες, τι συνεπειες εχει αυτο?

Πχ με τυχαια νουμερα, αν εισαι στις 2000 και παρεις 1700 οπως εχεις προγραμματισει, αν αντι για 45% πρωτεινες-30% υα-25%λιπη
παρεις 35-35-30, τι πρακτικες συνεπειες εχεις?

liosis
17-10-10, 23:12
ρε παιδια τοσο δυσκολο ειναι να μ πει καποιοσ ποσεσ κουταλιεσ τησ σουπασ ειναι 125γραμμαρια ρυζι???εδω κ 7 μερεσ προσπαθω και ολλο ειρωνεια ενταξει τι να πω τοτε να κριμα ......

Eddie
17-10-10, 23:44
ρε παιδια τοσο δυσκολο ειναι να μ πει καποιοσ ποσεσ κουταλιεσ τησ σουπασ ειναι 125γραμμαρια ρυζι???εδω κ 7 μερεσ προσπαθω και ολλο ειρωνεια ενταξει τι να πω τοτε να κριμα ......

Εγω λεω να σκεφτομαστε λιγο πριν ρωταμε..

Το ποστ του beefmeup δε το ειδες???Κουταλι με κουταλι διαφερει!Δεν ειναι ολα ιδια!!Αυτο το καταλαβαινεις για να παμε παρακατω η οχι??

dionisos
17-10-10, 23:57
ρε παιδια τοσο δυσκολο ειναι να μ πει καποιοσ ποσεσ κουταλιεσ τησ σουπασ ειναι 125γραμμαρια ρυζι???εδω κ 7 μερεσ προσπαθω και ολλο ειρωνεια ενταξει τι να πω τοτε να κριμα ......

Πάρε μια ζυγαριά ηλεκτρονική και άσε τα κουτάλια!

Eddie
18-10-10, 00:00
Πάρε μια ζυγαριά ηλεκτρονική και άσε τα κουτάλια!

+1:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: δε κοστιζει και μια περιουσια!!!


Βασικα εχω σκεφτει ενα τροπο για να το βγαζεις στο περιπου αλλα ειναι μπελαλιδικος.Αν το σακουλακι ειναι μισο κιλο μπορεις να το μοιρασεις σε τεσσερις μεριδες των 125γρ.

Το απλωνεις σε ενα παγκο και μετα χωριζεις με το ματι 4 ιδιες μεριδες και τις βαζεις σε σακουλακια.

just
18-10-10, 00:01
edit: βρώμη- χυλος???? δοκίμασε 100γρ πίτουρο βρώμης(oat bran) με 2 αυγά και 2 ασπράδια, και πασπάλισε με αρκετή κανέλα και ρίχτο στο αντικολλητικό. να σου πω εγώ αν τρως χυλό! :P[/QUOTE]

απλα αηδια

liosis
18-10-10, 00:02
Εγω λεω να σκεφτομαστε λιγο πριν ρωταμε..

Το ποστ του beefmeup δε το ειδες???Κουταλι με κουταλι διαφερει!Δεν ειναι ολα ιδια!!Αυτο το καταλαβαινεις για να παμε παρακατω η οχι??

ειρωνεια για ακομη μια φορα μην ποσταρεισ ρε φιλαρακι για να τα παμε καλα αν θεσ

Menios Ser1985
18-10-10, 03:38
Εγώ έχω διαφορετική γνώμη, αλλα παραμένει απλά μια γνώμη...

Να σε ρωτήσω μήπως θα μπορούσες να μου λύσεις μια απορία που εχω λίγα posts ποιο πάνω?

Ελεύθερα φίλε!

pollo91
18-10-10, 15:24
Παιδια ο αρακας και οι μπαμιες θεωρουνται σαν τις πατατες και το ρυζι;

Δηλαδη πχ το μεσημερι θα φαω κοτοπουλο +πατατες +σαλατα
Εαν φαω Μοσχαρι +μπαμιες/φασολακια να βαλω σαλατα ή ψωμι;;

κουλης
18-10-10, 15:40
την βρωμη μπορω να την χρησιποποιω πριν την προπονηση αντι για φρουτακι η αμεσως μετα την προπονηση? δν με ενδιαφερει αν ειναι η καλητερη λυση απλως αν θα κανει την δουλεια της....

alexis
18-10-10, 17:03
παιδια το πρωινο ποσα γρ πρωτεινης, υδατανθρακα και λιπαρων πρεπει να περιεχει??

wonderboy
18-10-10, 18:33
liosis παρε ενα σεικερ με δοσομετρητη βαλε το σακουλακι των 500 που ειπε ο eddie και αφαιρεσε το 1/4 απο αυτο

jimmy007
18-10-10, 18:34
παιδια το πρωινο ποσα γρ πρωτεινης, υδατανθρακα και λιπαρων πρεπει να περιεχει??

Εξαρτάται το βάρος, το ύψος σου και τον στόχο σου..

beefmeup
18-10-10, 21:07
ρε παιδια τοσο δυσκολο ειναι να μ πει καποιοσ ποσεσ κουταλιεσ τησ σουπασ ειναι 125γραμμαρια ρυζι???εδω κ 7 μερεσ προσπαθω και ολλο ειρωνεια ενταξει τι να πω τοτε να κριμα ......

φιλε δυσκολο δεν ειναι,απλα αν δεν σου απανταει κανεις σημαινει οτι κανεις δεν εχει μετρησει τα γραμμαρια του ρυζιου πανω σε κουταλια σουπας..
κ γιατι να το κανει,οταν εξ αρχης εχει συγισει 125γρ ρυζι.
μετα δλδ να τα μετρησει κ σε κουταλια??για πιο λογο?
απτην αλλη δεν ειδα να αναφερεις πουθενα αν εννοεις βρασμενο,η αβραστο,αλλα μαλλον για να λες κουταλια εννοεις βρασμενο.
κ παλι ισχυει οτι σου εγραψα κ ειπε ο βασιλης πιο πανω..ολα τα κουταλια ΔΕΝ ειναι ιδια.
την ειρωνεια που την βλεπεις πανω σε αυτο?

Dimitris82
18-10-10, 21:39
Παιδια ο αρακας και οι μπαμιες θεωρουνται σαν τις πατατες και το ρυζι;

Δηλαδη πχ το μεσημερι θα φαω κοτοπουλο +πατατες +σαλατα
Εαν φαω Μοσχαρι +μπαμιες/φασολακια να βαλω σαλατα ή ψωμι;;

Απο οτι ξερω ειναι λαχανικα, οποτε σιγουρα δεν θεωρουντε σαν πατατα ή ρυζι.

Galletiosfp
18-10-10, 22:35
Παιδι μετα την προπονησι τροω συνυθως τονο με ντοματα...πρεπει να τον συνδιασω ομως με εναν υδατανθρακα τι μου προτεινεται?κατι με χαμηλες θερμιδεσ

beefmeup
18-10-10, 22:36
Παιδι μετα την προπονησι τροω συνυθως τονο με ντοματα...πρεπει να τον συνδιασω ομως με εναν υδατανθρακα τι μου προτεινεται?κατι με χαμηλες θερμιδεσ

πατατα.

Galletiosfp
18-10-10, 22:42
Nα με βοηθισει στον ογκο?ποσα γραμαρια να τροω?

giannis64
18-10-10, 22:43
400γρ.

beefmeup
18-10-10, 22:43
Nα με βοηθισει στον ογκο?ποσα γραμαρια να τροω?

αν κανεις ογκο φιλε,γιατι θες να χει λιγες θερμιδες?
φοβασαι μην παρεις κιλα στον ογκο?

Galletiosfp
18-10-10, 22:45
Δεν τα παω καλα με το λιπος...αυτο φοβαμαι μην παρω...

beefmeup
18-10-10, 22:48
Δεν τα παω καλα με το λιπος...αυτο φοβαμαι μην παρω...

αν φας ρυζι μετα την προπονα,αναλογα τα κιλα που εισαι η ποσοτητα,αλλα δες γυρω στα 100-120 αφου λες για ογκο,να σαι σιγουρος οτι δεν θα βαλεις λιπος εκτος αν βαζεις ευκολα ετσι κ αλλιως.
ογκος χωρις λιγο λιπος δεν γινεται.

αλλιως με την πατατα που σου γραψε κ ο γιαννης απο πανω θες 350-400γρ..εγω θα προτιμουσα το ρυζι για μετα την προπονα.

Eddie
18-10-10, 22:50
αλλιως με την πατατα που σου γραψε κ ο γιαννης απο πανω θες 350-400γρ..εγω θα προτιμουσα το ρυζι για μετα την προπονα.

Καστανο η ασπρο??Το θεμα ειναι οτι το καστανο εχει χαμηλοτερο γ.δ. αφου δε μας ενδιαφερει πλεον το insulin spike αλλα (λογικα) εχει περισσοτερες ινες,ετσι δεν ειναι?

Galletiosfp
18-10-10, 22:53
Παιδια προγραμμα ογκου με λιγους υδατανθρακες....και πολυ πρωτεϊνη.....τι λετε?

giannis64
18-10-10, 22:54
και οταν ερθει η ωρα της γραμμωσης τι θα κανεις?

KATERINI 144
18-10-10, 22:55
Παιδια προγραμμα ογκου με λιγους υδατανθρακες....και πολυ πρωτεϊνη.....τι λετε?δεν γινεται, αν δεν παρεις βαρος πως θα αυξησεις τους μύες?

beefmeup
18-10-10, 22:55
Παιδια προγραμμα ογκου με λιγους υδατανθρακες....και πολυ πρωτεϊνη.....τι λετε?

λεμε οχι..ογκο θα σου δωσουν οι υ/ες κ τα καλα λιπαρα..οχι η πρωτεινη.


Καστανο η ασπρο??Το θεμα ειναι οτι το καστανο εχει χαμηλοτερο γ.δ. αφου δε μας ενδιαφερει πλεον το insulin spike αλλα (λογικα) εχει περισσοτερες ινες,ετσι δεν ειναι?

ναι,αλλα για μετα την προπονα δεν με νοιαζει κ τοσο απτην στιγμη που δεν περνω ζακχαρα στο καπακι με το σεηκ μου.
η ινσουλινη με νοιαζει να μην ανεβει μετα την προπονα αμεσα.
στο γευμα μου(30 λεπτα μετα),δεν με πειραζει κ να ανεβει λιγο.ετσι κ αλλιως απο εκεινο το σημειο κ μετα θα ανεβει(επανελθει) απο μονη της μεχρι ενα οριο.
εκτος αν κανεις γραμμωση,αλλα η αρχικη ερωτηση ηταν για ογκο.

Eddie
18-10-10, 22:56
Παιδια προγραμμα ογκου με λιγους υδατανθρακες....και πολυ πρωτεϊνη.....τι λετε?

Και πολλα λιπαρα ναι,αλλα οχι μειωμενα λιπαρα και μειωμενους υδατανθρακες!!That's suicide!!

Galletiosfp
18-10-10, 22:57
Προγραμμα που θα ισχυει για ολο τον χρονο.....δεν θα υπαρχει γραμμωση και ογκος......απλα στην γραμμωση θα προσαρμοζεις τις ασκησεις σου και την αεροβια.

beefmeup
18-10-10, 22:58
.απλα στην γραμμωση θα προσαρμοζεις τις ασκησεις σου και την αεροβια.

φιλε με τις ιδιες ασκησεις κανεις κ ογκο κ γραμμωση..
η διαφορα αναμεσα στα 2 ειναι οι θερμιδες.

giannis64
18-10-10, 22:58
ποσα κιλα σκεφτεσαι να βαλεις σε ενα χρονο?

Eddie
18-10-10, 22:58
Προγραμμα που θα ισχυει για ολο τον χρονο.....δεν θα υπαρχει γραμμωση και ογκος......απλα στην γραμμωση θα προσαρμοζεις τις ασκησεις σου και την αεροβια.

Χαχαχαααχ,καλα εσυ λες για ισοθερμιδικη δηλαδη!!Γραμμωση με ασκησεις δε γινεται!Ουτε με σκετο αεροβιο χωρις καταλληλη διατροφη!

Galletiosfp
18-10-10, 23:01
E καλα εγω σου ειπα ενα προγραμμα που απλα εχω ακουσει και εσυ με δουλευεις...

giannis64
18-10-10, 23:01
παιδια υπαρχει μια λογικη σε αυτο που λεει, αλλα ειναι αναλλογα με τα ποσα κιλα ειναι ο στοχος του.

μπορει να δουλεψει με λιγες θερμιδες πανω απο αυτες συντηρησης και να βαζει λιγα και σταδιακα κιλα και αναλογα με τα αποτελεσματα να δουλευει αεροβια.

Eddie
18-10-10, 23:02
E καλα εγω σου ειπα ενα προγραμμα που απλα εχω ακουσει και εσυ με δουλευεις...

Δε σε δουλευω φιλε μου,κουβεντα κανουμε!Απλως αυτα που ακουσες δεν ισχυουν απο μονα τους,θελει κι αλλες παραμετρους.


παιδια υπαρχει μια λογικη σε αυτο που λεει, αλλα ειναι αναλλογα με τα ποσα κιλα ειναι ο στοχος του.

μπορει να δουλεψει με λιγες θερμιδες πανω απο αυτες συντηρησης και να βαζει λιγα και σταδιακα κιλα και αναλογα με τα αποτελεσματα να δουλευει αεροβια.

Ναι αλλα εδω παιζει σημαντικο ρολο ο μεταβολισμος του,το σωματοτυπο του και αλλα...

giannis64
18-10-10, 23:06
φυσικα. και οχι μονο.
θελει μεγαλη πηρα και αυστηρο προγραμματισμο.
αλλα παλι οχι χωρις υδατανθρακα. απλα σωστη επιλογη αυτου.

alexis
19-10-10, 00:46
Εξαρτάται το βάρος, το ύψος σου και τον στόχο σου..
ειμαι 59 κιλα 174 υψος στοχος μου ειναι να βαλω κανενα κιλο

thegravijia
19-10-10, 01:18
ειμαι 59 κιλα 174 υψος στοχος μου ειναι να βαλω κανενα κιλο
φιλε αν θες να παρεις κιλα πρεει να τρως κοντα 130γρ πρωτεινης και το 3-4πλασιο υδατανθρακες +πολλα καλα λιπαρα

Galletiosfp
19-10-10, 13:55
Παιδια για πρωινο πινω ενα ροφημα whey....γαλα-quaker ,ενα μηλο και 1-2 μπανανες....προτεινετε καμια αλλαγη?για δευτερο γευμα τροω ενα τοστ με αυγο-γαλοπουλα,ψωμι μαυρο αλλα δεν με πιανει....τι μπορω να κανω ωστε να το περνω στο σχολειο?

vAnY
19-10-10, 14:26
Galletiosfp πες μας λιγο τους στοχους σου... :)
Για πρωινο whey και quaker πολυ καλα ειναι, συν μια μπανανα. Για το σχολειο θα σου λεγαη καλυτερη λυση ειναι να εχεις ταπερακι μαζι σου με ψητο στηθος κοτοπουλο βραστη πατατα και λαχανικα, το οποιο δεν πειραζει να μεινει και εκτος ψυγειου πολυ ωρα. Σου το λεω γιατι καλο ειναι να αποφευγουμε το ψωμι και να προτιμαμε πατατα και ρυζι, για υδατανθρακα. Εαν δεν μπορεις να κανεις αλλιως τοτε φτιαξε σαντουιτς με μαυρο ψωμι, ψητο κοτοπ. η τονο, η στη χειροτερη γαλοπουλα βραστη (αν και προτιμαμε τοσο επεξεργασμενα προιοντα.)με μπολικο μαρουλι, και αντι για μαγονεζα βαλε μουσταρδα.
Ριξε και μια ματια σε αυτη την ενοτητα μηπως μπορεσεις να παρεις μια ιδεα για διατροφικους "κανονες" και ιδεες...
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1842

Ευχομαι να βοηθησα...;)

d3m
19-10-10, 15:33
Καποιος υδατανθρακας για μετα τι προπονιση για ογκο?Το μελι?

giannis64
19-10-10, 15:49
μαλτο-waxy-δεξτροζη και πολλα αλλα το οποια αναφεροντε στο φορουμ.;)

υγ.. μιλαμε παντα για μεταπροπονητικο ροφημα.

Galletiosfp
19-10-10, 15:58
Οι στοχοι μου ειναι να παρω ογκο και να διατηρρισω τα επιπεδα λιπους χαμηλα....με το οποιο λιπος δεν τα παω πολυ καλα επειδη παλια ημουν υπερβαρος.εχει 2 μιση χρονια ομως που μεσα σε αυτα εχασα τα κοιλα....μιλαμε για 37 κοιλα....συνεπως εχασα και καποια ποσοτητα μυικης μαζας που θελω να την ξαναβαλω με το παραπανω.....!



Το πρωινο δεν θα το αλλαξω απλα εχω δει τα post τον υπολοιπων παιδιων και μου φανηκε πως λειπει κατι μαλλον εκανα λαθος :P
Οσο για το σχολειο δυστυχως δεν μπορω να περνω μαζι μου "ταπεραρκι" οποτε θα παραμεινω στο τοστ....αλλα το τροω περιπου στις 10 κ κατι...και στις 1 κ μιση που σχολαω πεθαινω τις πεινας.

Riera
20-10-10, 14:49
μια απορια. τελειωνω την προπονηση στις 19.45 και στις 20.00 παιρνω την πρωτεινη (σε γαλα) και την κρεατινη. το επομενο γευμα ειναι στις 22.00 ή και 23.00 καποιες φορες και περιεχει κοτατζ φετες ολικης και μπανανα.
ειναι απαραιτητη η ληψη υδατανθρακα αμεσως μετα την προπονηση?
ισως δεξτροζη?

thegravijia
20-10-10, 15:03
Παιδια για πρωινο πινω ενα ροφημα whey....γαλα-quaker ,ενα μηλο και 1-2 μπανανες....προτεινετε καμια αλλαγη?για δευτερο γευμα τροω ενα τοστ με αυγο-γαλοπουλα,ψωμι μαυρο αλλα δεν με πιανει....τι μπορω να κανω ωστε να το περνω στο σχολειο?
miα χαρα ειναι το γευμα σου
δενειναι δυνατο να περνεις ταπερακια στο σχολειο
συνεχισε ετσι οπως τρως

just
20-10-10, 15:21
Galletiosfp πες μας λιγο τους στοχους σου... :)
Για πρωινο whey και quaker πολυ καλα ειναι, συν μια μπανανα. Για το σχολειο θα σου λεγαη καλυτερη λυση ειναι να εχεις ταπερακι μαζι σου με ψητο στηθος κοτοπουλο βραστη πατατα και λαχανικα, το οποιο δεν πειραζει να μεινει και εκτος ψυγειου πολυ ωρα. Σου το λεω γιατι καλο ειναι να αποφευγουμε το ψωμι και να προτιμαμε πατατα και ρυζι, για υδατανθρακα. Εαν δεν μπορεις να κανεις αλλιως τοτε φτιαξε σαντουιτς με μαυρο ψωμι, ψητο κοτοπ. η τονο, η στη χειροτερη γαλοπουλα βραστη (αν και προτιμαμε τοσο επεξεργασμενα προιοντα.)με μπολικο μαρουλι, και αντι για μαγονεζα βαλε μουσταρδα.
Ριξε και μια ματια σε αυτη την ενοτητα μηπως μπορεσεις να παρεις μια ιδεα για διατροφικους "κανονες" και ιδεες...
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1842

Ευχομαι να βοηθησα...;)

εγω τρωω ασπραδια και μαυρο ψωμι στην δουλεια..αλλα θελω να βγαλω το ψωμι γιατι ξερω οτι παχαινει..εισαι σιγουρη οτι το ρυζι και η πατατα δεν χαλανε?μιλας για πατατα ή γλυκοπατατα?δεν βρισκω γλυκοπατα anw :/ κανει η πατατα ε?

just
20-10-10, 15:25
εχω 2-3 αποριες..

1)αν το τελευτεο γευμα που ειναι γιαουρτακι 2%(λογικα 400 γρ) και καμια 10αρια αμυγδαλα ή 4 καρυδια.. και δεν εχω αρκετη ποσοτητα γιαουρτι μπορω να τρωω πιο λιγο γιαουρτι με μια κουταλια whey?mmmmmmmm

2) αν δεν εχω αμυγδαλα η καρυδια με τι μπορω να αντικαταστησω ωστε να εχω αργη αποροφηση?

3)αν δεν εχω γιαουρτι τι μπορω να φαω για τελευτεο γευμα και να με κρατησει ωσ το πρωι?αυγα με 1-2κροκους με μια κουταλια ελαιολαδο? αλλα θελω να αποφευγω λιπος..

διατροφη γραμμωσης κυριως

Galletiosfp
20-10-10, 15:37
Απλα δεν με πιανει αρκετα κ λεω να βαλω και ενα μηλο.....τροω περιπου 3 την ημερα.....πειραζουν?

Eddie
20-10-10, 15:41
εχω 2-3 αποριες..

1)αν το τελευτεο γευμα που ειναι γιαουρτακι 2%(λογικα 400 γρ) και καμια 10αρια αμυγδαλα ή 4 καρυδια.. και δεν εχω αρκετη ποσοτητα γιαουρτι μπορω να τρωω πιο λιγο γιαουρτι με μια κουταλια whey?mmmmmmmm

2) αν δεν εχω αμυγδαλα η καρυδια με τι μπορω να αντικαταστησω ωστε να εχω αργη αποροφηση?

3)αν δεν εχω γιαουρτι τι μπορω να φαω για τελευτεο γευμα και να με κρατησει ωσ το πρωι?αυγα με 1-2κροκους με μια κουταλια ελαιολαδο? αλλα θελω να αποφευγω λιπος..

διατροφη γραμμωσης κυριως

1)Μπορεις ανετα,μη το σκεφτεσαι πολλοι το κανουν!!

2)Ταχινι ολικης,φυστικοβουτυρο,κασιους,φουντουκια,Ω3.

3)1 σκουπ whey με μισο λιτρο γαλα 2%.Αν αντεχει το στομαχι σου φαε και μια τσιπουρα,σολωμο..

lef
20-10-10, 16:11
Παιδια ριχνοντας μια ματια στα συστατικα τις γλυκοπατατας ειδα οτι ναι μεν εχει λιγο λιγοτερους υδατανθρακες αλλα πολυ περισσοτερες σαχαρες απο τυην απλη πατατα.για ποιο λογο να προτιμησουμε γλυκοπατατα?:toast:

Galletiosfp
20-10-10, 16:20
Καποιος να μου απαντησει στην ερωτηση μου με τα μιλα:)

Eddie
20-10-10, 16:21
Παιδια ριχνοντας μια ματια στα συστατικα τις γλυκοπατατας ειδα οτι ναι μεν εχει λιγο λιγοτερους υδατανθρακες αλλα πολυ περισσοτερες σαχαρες απο τυην απλη πατατα.για ποιο λογο να προτιμησουμε γλυκοπατατα?:toast:

Σοβαρα??Περιεργο:unsure:

Εγω παντως μονο την κανονικη τρωω γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει πουθενα γλυκοπατατα.

Αντωνης
20-10-10, 16:42
Παιδες να ρωτησω στην αεροβια παιζει σημαντικο ρολο πριν απο ποση ωρα εφαγες?Γιατι σημερα θα φαω κατα τις 5 και θα παω για μπαλα με φιλους στις 6.30,ειμαι οκ?
Επισης πριν λιγο τελειωσα την προπονηση στο gym ><.Δεν εκανα ποδια,αλλα και παλι,μηπως επηρεασει?
Οποιος γνωριζει ας απαντησει λιγο γρηγορα παρακαλω,γιατι σε λιγο πρεπει να ξερω τι θα κανω.

lef
20-10-10, 16:43
Σοβαρα??Περιεργο:unsure:

Εγω παντως μονο την κανονικη τρωω γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει πουθενα γλυκοπατατα.

εγω βρηκα σε βασιλοπουλο και μου αρεσε πολυ απο γευση αλλα μου φανηκε περιεργη η γλυκα της και το εψαξα στο nutriniondata.

http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2668/2

http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2558/2

οι ποσοτητες ειναι πανω κατω ιδιες

geo28
20-10-10, 16:54
Θεωρειτε πως ειναι cheat geyma καμια 2 φορες τη βδομαδα στο πρωινο να χω αντι για βρωμη 100 γρ απ αυτες τις βρεφικες κρεμες που χουν στα σουπερμαρκετ..?

Mitsen
20-10-10, 17:52
Θεωρειτε πως ειναι cheat geyma καμια 2 φορες τη βδομαδα στο πρωινο να χω αντι για βρωμη 100 γρ απ αυτες τις βρεφικες κρεμες που χουν στα σουπερμαρκετ..?

Προσωπικά (και χωρίς να γνωρίζω την ποιότητα των υδατανθράκων που περιέχουνε) δεν θα το έλεγα cheat meal άμα είναι για 1-2 φορες την εβδομάδα, ειδικά άμα είσαι σε περίοδο όγκου!;)

Ramrod
20-10-10, 18:18
Θεωρειτε πως ειναι cheat geyma καμια 2 φορες τη βδομαδα στο πρωινο να χω αντι για βρωμη 100 γρ απ αυτες τις βρεφικες κρεμες που χουν στα σουπερμαρκετ..?

συμφωνώ με τον μιτσεν, αν κάνεις όγκο δεν είναι cheat. Εγώ μια περίοδο την έτρωγα σε καθημερινή βάση στο πρωϊνό...Μιλάω για μπισκοτόκρεμα που περιέχει και γλουταμίνη σε σημαντική ποσότητα.
Η μόνη βλακεία είναι πως είναι πανάκριβες, γι αυτό και τις σταμάτησα...

Α! Βέβαια εγώ δεν αντικαθιστούσα τη βρώμη η τα δημητριακά με αυτό! Τα έτρωγα όλα!

geo28
20-10-10, 18:24
συμφωνώ με τον μιτσεν, αν κάνεις όγκο δεν είναι cheat. Εγώ μια περίοδο την έτρωγα σε καθημερινή βάση στο πρωϊνό...Μιλάω για μπισκοτόκρεμα που περιέχει και γλουταμίνη σε σημαντική ποσότητα.
Η μόνη βλακεία είναι πως είναι πανάκριβες, γι αυτό και τις σταμάτησα...

Α! Βέβαια εγώ δεν αντικαθιστούσα τη βρώμη η τα δημητριακά με αυτό! Τα έτρωγα όλα!

και γω κατι τεοιες μπισκοτοκρεμες πηρα και μ αρεσαν πολυ σε γευση,,παντως αν τις χρησιμοποιεις μαζι με βρωμη βγαινουν πολες θερμιδες...μονο μια τετοια κρεμα μαζι με το γαλα εχει καμια 600 θερμιδες..

giannis64
20-10-10, 18:27
ριξτε μια ματια εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=823

just
20-10-10, 18:49
τις πρωτεινες της βρωμης να τις λαμβανουμε υποψη ή οχι?

Zylo
20-10-10, 19:17
τις πρωτεινες της βρωμης να τις λαμβανουμε υποψη ή οχι?

ειναι φυτικες πρωτεινες και δεν εχουν σωστα αμινοξεα.....εγω ποτε δε τις μετραω...

xstreeme
20-10-10, 21:18
Ρε παιδες 160γρ αβραστο ρυζι σε ποση ποσοτητα αβραστα μακαρονια αντιστοιχει?

jimmy007
20-10-10, 22:09
ειναι φυτικες πρωτεινες και δεν εχουν σωστα αμινοξεα.....εγω ποτε δε τις μετραω...

Δεν έχουν λάθος αμινοξέα. Απλά δεν έχουν μερικά βασικά αμινοξέα όπως λευκίνη(BCAA), μεθειονίνη και λυσίνη..

Eddie
20-10-10, 22:15
Δεν έχουν λάθος αμινοξέα. Απλά δεν έχουν μερικά βασικά αμινοξέα όπως λευκίνη(BCAA), μεθειονίνη και λυσίνη..

Αρα το νοημα ποιο ειναι??Εσυ που θα γινεις και γιατρος,τις μετραμε η οχι??

beefmeup
20-10-10, 22:24
Δεν έχουν λάθος αμινοξέα. Απλά δεν έχουν μερικά βασικά αμινοξέα όπως λευκίνη(BCAA), μεθειονίνη και λυσίνη..


,τις μετραμε η οχι??

ναι στο πρωτο,οχι στο δευτερο κατ εμε..αλλα μαλλον ειναι θεμα προσεγγισης κ αυτο για τον καθενα.
τα χουμε ξαναπει,σωστο η λαθος δεν υπαρχει σε τετοιου τυπου ερωτησεις,θαρρω.

Eddie
20-10-10, 22:28
ναι στο πρωτο,οχι στο δευτερο κατ εμε..αλλα μαλλον ειναι θεμα προσεγγισης κ αυτο για τον καθενα.
τα χουμε ξαναπει,σωστο η λαθος δεν υπαρχει σε τετοιου τυπου ερωτησεις,θαρρω.

Α γεια σου..εγω κοιταω να παιρνω την ποσοτητα που θελω και με το παραπανω απο ζωικη,απο κει και περα ποσο φυτικη παιρνω δε με ενδιαφερει.

jimmy007
20-10-10, 22:33
Αρα το νοημα ποιο ειναι??Εσυ που θα γινεις και γιατρος,τις μετραμε η οχι??

Δεν έχει σχέση το αν θα γίνω γιατρός με το συγκεκριμένο θέμα...:unsure:;)
Η καλύτερη λύση θα ήταν να παίρναμε συμπλήρωμα με τα βασικά αμινοξέα που λείπουν. Τότε θα τις μετράγαμε σίγουρα..
Από εκεί και πέρα, αν δεν συμβαίνει αυτό τότε υπάρχει περίσσεια των υπόλοιπων βασικών αμινοξέων αλλά χωρίς αυτά τα 3 (και ειδικά τη μεθειονίνη που είναι το πρώτο αμινοξύ κάθε πολυπεπτιδικής αλυσίδας τουλάχιστον πριν τροποποιηθεί) δεν αξιοποιείται πλήρως η περίσσεια αυτή..
Προσωπικά τις μετράω αλλά παίρνω περίπου 4 φορές το βάρος μου(σε κιλά) σε γραμμάρια πρωτεινών... Από εκεί και πέρα είναι όλα θέμα προσέγγισης αλλά και διατροφής γιατί πρέπει να ξέρεις τι αμινοξέα έχει κάθε φυτική πρωτείνη που παίρνεις...

edit: με προλάβατε....:)

Galletiosfp
20-10-10, 22:39
Παιδια ειχα κανει μια ερωτηση αλλα δεν μου την απαντησε κανεις....στο δευτερο γευμα μου το οποιο ειναι ενα τοστ με μαυρο ψωμι και κοτοπουλο το περνω στο σχολειο...δεν με πιανει ομως κ στις 12 μησι με πιανει γερη πεινα,για αυτο λεω να βαλω ενα μηλο,τροω περιπου στα 3 μηλα την ημερα...πειραζουν?(μιλαμε για περιοδο ογκου)

giannis64
20-10-10, 22:41
τι ωρα τρως το τοστ?

Andrikos
20-10-10, 22:46
Δεν έχει σχέση το αν θα γίνω γιατρός με το συγκεκριμένο θέμα..



Ακριβώς.Στην επιστήμη δεν υπάρχουν "αυθεντίες", υπάρχουν μόνο αποδείξεις.Μπράβο που το βλέπεις έτσι.

Όσον αφορά την πρωτείνη, γιατί 4γρ/κιλό? Είναι πραγματικά περιττό το να παίρνεις τόση πρωτείνη , περίπου μετά τα 2,2 γρ/κιλό απλά την οξειδώνεις για ενέργεια.

Eddie
20-10-10, 22:52
Ρε παιδια πραγματικα ωρες ωρες δε καταλαβαινω..

Θελω να πω οτι εσυ που δε διαβαζεις απο χομπι(μονο) ΛΟΓΙΚΑ ξερεις και 2-3 πραγματα παραπανω απο μενα..

Εκτος αυτου,προχθες δεν ελεγες στον αλλον,οτι σπουδαζεις γιατρος και ξερεις 5 πραγματα παραπανω?

Τεσπα..μη γεμισουμε καρβουνο το θεμα.:toast:

Galletiosfp
20-10-10, 22:53
Περιπου στις 10.Αφου τροω 7 μιση το 1ο γευμα....κ το μεσημεριανο στις 1 κ κατι...

El Topo
20-10-10, 22:57
ειμαι 59 κιλα 174 υψος στοχος μου ειναι να βαλω κανενα κιλο

Πόσο χρονών είσαι φίλε? Γιατί αν είσαι ανήλικος, δε χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα αφού όλοι στην ηλικία αυτή πρώτα ψηλώνουν και μετά βάζουν σιγά σιγά κιλά.

Φυσικά, αυτό δε σημαίνει πως δεν πρέπει να κάνεις πάνω κάτω αυτά που λέει ο gravija, απλά ανάλογα την ηλικία θα δεις πιο άμεσα ή όχι αποτελέσματα.

El Topo
20-10-10, 22:59
Παιδια ειχα κανει μια ερωτηση αλλα δεν μου την απαντησε κανεις....στο δευτερο γευμα μου το οποιο ειναι ενα τοστ με μαυρο ψωμι και κοτοπουλο το περνω στο σχολειο...δεν με πιανει ομως κ στις 12 μησι με πιανει γερη πεινα,για αυτο λεω να βαλω ενα μηλο,τροω περιπου στα 3 μηλα την ημερα...πειραζουν?(μιλαμε για περιοδο ογκου)

Σε περίοδο όγκου να πειράζει το μήλο? Φυσικά όχι, φρούτο είναι μην τρελαίνεσαι.
Άλλωστε αφού πας σχολείο είσαι ακόμα στην ανάπτυξη, οπότε και κανα τοστάκι ακόμα να τρως δεν έγινε και τίποτα!

giannis64
20-10-10, 22:59
Περιπου στις 10.Αφου τροω 7 μιση το 1ο γευμα....κ το μεσημεριανο στις 1 κ κατι...

κανε τα τοστ 2 και φατα στης 10.30, και μετα τρως στης 13.30.

Galletiosfp
20-10-10, 23:01
2-3 μηλα την ημερα πειραζει αμα τροω??

giannis64
20-10-10, 23:04
φαε μην φοβασαι. απλα αμα μπορεις μετα το απογευματακι απεφυγε τα ..

Galletiosfp
20-10-10, 23:06
Ενταξει το τελευται που μπορει να φαω ειναι μετα το φαγητο το μεσημερι.....σπανια να φαω απογευμα....



Οσο για το δευτερο γευμα αμα τα κανω 2 τα τοστ θα μαζευτει πολυ ψωμι ρ.....Ειναι η μονη στιγμη της ημερα που τροω ψωμι κ αυτο απο αναγκη επειδι δεν μπορω να κανω αλλιως στο σχολειο...

jimmy007
20-10-10, 23:09
Ακριβώς.Στην επιστήμη δεν υπάρχουν "αυθεντίες", υπάρχουν μόνο αποδείξεις.Μπράβο που το βλέπεις έτσι.

Όσον αφορά την πρωτείνη, γιατί 4γρ/κιλό? Είναι πραγματικά περιττό το να παίρνεις τόση πρωτείνη , περίπου μετά τα 2,2 γρ/κιλό απλά την οξειδώνεις για ενέργεια.

Βασικά κάπου στα 3,5 παίρνω και το 1+ είναι από φυτικές και προσπαθώ να την μειώσω στα 3 γρ/κιλό...
Αυτό για το 2,2 το έχεις διαβάσει σε κάποια έρευνα?
Συμφωνώ απόλυτα περί αποδείξεων...

giannis64
20-10-10, 23:09
Ενταξει το τελευται που μπορει να φαω ειναι μετα το φαγητο το μεσημερι.....σπανια να φαω απογευμα....



Οσο για το δευτερο γευμα αμα τα κανω 2 τα τοστ θα μαζευτει πολυ ψωμι ρ.....Ειναι η μονη στιγμη της ημερα που τροω ψωμι κ αυτο απο αναγκη επειδι δεν μπορω να κανω αλλιως στο σχολειο...





φαε μαυρο ψωμι. στην ηλικια που εισαι μην το φοβασαι μεχρι το μεσημεριανο.

Andrikos
20-10-10, 23:12
Βασικά κάπου στα 3,5 παίρνω και το 1+ είναι από φυτικές και προσπαθώ να την μειώσω στα 3 γρ/κιλό...
Αυτό για το 2,2 το έχεις διαβάσει σε κάποια έρευνα?
Συμφωνώ απόλυτα περί αποδείξεων...

Ψάξε για papers του Tipton στο pubmed, αυτή την στιγμή δεν είμαι στον υπολογιστή που έχω τις έρευνες που κρατάω για να σου παρέθετα.

Galletiosfp
20-10-10, 23:13
φαε μαυρο ψωμι. στην ηλικια που εισαι μην το φοβασαι μεχρι το μεσημεριανο.
E μαυρο τροω κ τωρα....λογικα θα τα κανω 2 γιατι ειναι το μονο μου γευμα που ειναι ελλειπες.....ευχαριστω !

thegravijia
20-10-10, 23:25
Πόσο χρονών είσαι φίλε? Γιατί αν είσαι ανήλικος, δε χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα αφού όλοι στην ηλικία αυτή πρώτα ψηλώνουν και μετά βάζουν σιγά σιγά κιλά.

Φυσικά, αυτό δε σημαίνει πως δεν πρέπει να κάνεις πάνω κάτω αυτά που λέει ο gravija, απλά ανάλογα την ηλικία θα δεις πιο άμεσα ή όχι αποτελέσματα.
+1
to σημαντικο σε μικρη ηλικια ειναι να μην κανει υπερβολες δεν υπΑρχει λογος
απλα να τρωει πολυ και υγιεινα - καθαρες τροφες

KeyserSoze
22-10-10, 10:38
Μια πεζη απορια. Την ειχα ξανακανει αλλα δεν πηρα απαντηση

Ξερουμε ποσες θερμιδες και βασικα τη θρεπτικη αξια εχει μια αραβικη πιτα?

aqua_bill
22-10-10, 10:51
Μια πεζη απορια. Την ειχα ξανακανει αλλα δεν πηρα απαντηση

Ξερουμε ποσες θερμιδες και βασικα τη θρεπτικη αξια εχει μια αραβικη πιτα?

τσέκαρε την στο σούπερ μάρκετ. πλέον όλα τα τρόφιμα γράφουν επάνω στη συσκευασία. υποχρεούνται από το υπουργείο

xstreeme
22-10-10, 14:35
Ρε παιδες 160γρ αβραστο ρυζι σε ποση ποσοτητα αβραστα μακαρονια αντιστοιχει?

beefmeup
22-10-10, 14:37
Τεσπα..μη γεμισουμε καρβουνο το θεμα.:toast:

ασχετη η παραθεση που κανω ρε,απλα να σου πω οτι ο βασιλοπουλος(κ του πουλιου[μου] το γαλα),εχει κασιους ωμα,απλα τα νουμερα τα φερνουν οποτε το θυμηθουν.
βρηκα χθες κ θυμηθηκα που το λεγαμε.
κ πηρα εννοειτε.:green:

Zylo
22-10-10, 15:38
Ρε παιδες 160γρ αβραστο ρυζι σε ποση ποσοτητα αβραστα μακαρονια αντιστοιχει?

αυτο δε μπορει να στο πει καποιως με ακριβια γιατι εχουν διαφορετικεσ θερμιδες υδατανθρακες κλπ..... παντως παρε αυτο μπας και σε βοηθησει
Ρύζι ωμό 363 (θερμιδες) 6.7(πρωτεινη) 0.4(λιπη) 80.4(υδαταν8ρακες)
Μακαρόνια, άβραστα 369(θερμιδες) 12.5(πρωτεινη) 1.2(λιπη) 75.2(υδαταν8ρακες)
και τ 2 ειναι στα 100 γραμμαρια

KeyserSoze
22-10-10, 21:09
τσέκαρε την στο σούπερ μάρκετ. πλέον όλα τα τρόφιμα γράφουν επάνω στη συσκευασία. υποχρεούνται από το υπουργείο

Eχεις δικιο αλλα στη δουλεια τις εχουν ετοιμες, με σολωμο και μαρουλι(και δεν βαζουν και σαλτσα που ειναι καλο για μενα αλλα μου φανηκε περιεργο) και δεν εχει και λεω στο περιπου μηπως ξεραμε

Zylo
22-10-10, 21:26
Eχεις δικιο αλλα στη δουλεια τις εχουν ετοιμες, με σολωμο και μαρουλι(και δεν βαζουν και σαλτσα που ειναι καλο για μενα αλλα μου φανηκε περιεργο) και δεν εχει και λεω στο περιπου μηπως ξεραμε

κοιτα φιλε μου....ειναι τοσο λεπτο το ζυμαρι που και στους τρομερους σου εφιαλτες δε προκειται να σε παχυνει.....δε μπορει να εχει πολες θερμιδες ουτε πολυ υδατανθρακα!!!....

Eddie
22-10-10, 21:51
Φαε αραβικη,μη μασας!!Εχω ακουσει οτι προτιμαται κι απο μαυρο ψωμι κλπ.Ειναι μακραν πιο υγιεινο απ ολα τα ζυμαροειδη.

jimmy007
22-10-10, 21:56
Φαε αραβικη,μη μασας!!Εχω ακουσει οτι προτιμαται κι απο μαυρο ψωμι κλπ.Ειναι μακραν πιο υγιεινο απ ολα τα ζυμαροειδη.

Έχει μικρότερο γλυκαιμικό δείκτη από όλα??

Galletiosfp
22-10-10, 21:56
Παιδια σε περιοδο ογκου ποσα γραμαρια υδατανθρακα πρεπει να λαμβανει ο καθενας?

Eddie
22-10-10, 21:58
Έχει μικρότερο γλυκαιμικό δείκτη από όλα??

Δε ξερω τι διατροφικη αξια και τι ΓΔ εχει,επισης αυτα που λεω δεν ειναι τεκμηριωμενα.Στην τηλεωραση το ακουσα,υπ οψιν.Αλλα οπως και να το κανουμε ενα φυλλο αραβικης ειναι πολυ λεπτο και ελαφρυ οποτε και υψηλο ΓΔ να εχει για μια στο τοσο κλαιν μαιν.

Zylo
22-10-10, 22:14
Δε ξερω τι διατροφικη αξια και τι ΓΔ εχει,επισης αυτα που λεω δεν ειναι τεκμηριωμενα.Στην τηλεωραση το ακουσα,υπ οψιν.Αλλα οπως και να το κανουμε ενα φυλλο αραβικης ειναι πολυ λεπτο και ελαφρυ οποτε και υψηλο ΓΔ να εχει για μια στο τοσο κλαιν μαιν.

:thumbup::thumbup: αλλα και καθε μερα ν τ τρως δε πειραζει.....οσο μεγαλο ΓΔ να εχει δε νομιζω να ειναι χειροτερο απο τ ψωμι του τοστ...(οχι οτι το τοστ ειναι χαλια απλα ειναι πολυ πιο χοντρο απο τν αραβικη!!)

jimmy007
22-10-10, 22:41
Δε ξερω τι διατροφικη αξια και τι ΓΔ εχει,επισης αυτα που λεω δεν ειναι τεκμηριωμενα.Στην τηλεωραση το ακουσα,υπ οψιν.Αλλα οπως και να το κανουμε ενα φυλλο αραβικης ειναι πολυ λεπτο και ελαφρυ οποτε και υψηλο ΓΔ να εχει για μια στο τοσο κλαιν μαιν.

Δεν βρήκα ακριβώς γλυκαιμικό δείκτη αλλά ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.vita.gr/html/ent/104/ent.12104.asp ...

edit: H διατροφή που έχει δεν είναι για BB....

Zylo
22-10-10, 22:45
Δεν βρήκα ακριβώς γλυκαιμικό δείκτη αλλά ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.vita.gr/html/ent/104/ent.12104.asp ...

edit: H διατροφή που έχει δεν είναι για BB....

ενδιαφερον...αλλα και παλι δε μπορει να με πεισει οτι ενα ζυμαρι των 50γραμμαριων (καπου εκει το κοβω να ειναι η μια) θα μου εκανε κακο στην διατροφη μου....

KeyserSoze
23-10-10, 00:03
Προφανως δεν σκοπευω να πλακωθω καθε μερα στις αραβικες
Απλα σημερα ας πουμε πεινασα γυρω στις 11 και δεν ειχα παρει τον τονο μου μαζι ουτε τη whey μου
Και ειχε στο κυλικειο ειτε αραβικες με σολομο, ειτε μπαγκετα με ζαμπον και τυρι και θεωρησα καλυτερο μιας και ειμαι στη γραμμωση να θυσιασω λιγες πρωτεινες που θα αναπληρωνα μετα απο το να παρω τοσους παραπανω υ/α

Zylo
23-10-10, 00:21
Προφανως δεν σκοπευω να πλακωθω καθε μερα στις αραβικες
Απλα σημερα ας πουμε πεινασα γυρω στις 11 και δεν ειχα παρει τον τονο μου μαζι ουτε τη whey μου
Και ειχε στο κυλικειο ειτε αραβικες με σολομο, ειτε μπαγκετα με ζαμπον και τυρι και θεωρησα καλυτερο μιας και ειμαι στη γραμμωση να θυσιασω λιγες πρωτεινες που θα αναπληρωνα μετα απο το να παρω τοσους παραπανω υ/α

καθε μερα τρως τονο?

KeyserSoze
23-10-10, 01:06
καθε μερα τρως τονο?

Eχμ, μεχρι πριν λιγο καιρο, ναι.
Τωρα τελευταια οχι, αφενως γιατι μπουχτησα, αφεταιρου...ας μην πω το δευτερο γιατι ισως ακουστει γελοιο(εχει σχεση με την υγεια)

Zylo
23-10-10, 01:19
Eχμ, μεχρι πριν λιγο καιρο, ναι.
Τωρα τελευταια οχι, αφενως γιατι μπουχτησα, αφεταιρου...ας μην πω το δευτερο γιατι ισως ακουστει γελοιο(εχει σχεση με την υγεια)

οντως εχει σχεση με την υγεια....η κονσερβα δεν ειναι υγειηνη σε συχνη καταναλωση...2-3 φορες τ βδομαδα το πολυ!!!

StefPat
23-10-10, 13:12
Συμφωνώ, έχω ακούσει για καρκίνο κι ότι υπάρχει κι αρκετό αλάτι!
[σε ορισμένα...]

κουλης
23-10-10, 13:15
και να φανταστεις οτι υπηρχε περιοδος που ετρωγα καθε μερα ριο μαρε τονο σε νερο :/

gym
23-10-10, 14:07
Συμφωνώ, έχω ακούσει για καρκίνο κι ότι υπάρχει κι αρκετό αλάτι!
[σε ορισμένα...]

ε οχι και καρκινο ρε παιδια...αλατι εχουν...λιγοτερα αυτα που ειναι σε νερο αλλα και παλι βαζουν για συντηρηση...
υπαρχουν δυο αποψεις...αυτα που ειναι σε λαδι πχ λενε οτι ειναι καλυτερα, με την προυποθεση οτι και τα δυο τα πλενετε και τα στραγγιζετε ετσι? ,διοτι δεν βαζουν αλατι και συντηρειται με το λαδι...εγω δεν το πιστευω οτι δεν πεφτει αλατι εκει μεσα...και τι λαδι ειναι..απαππα...
η αλλη αποψη ειναι αυτη οτι με το νερο πεφτει πολυ αλατι για συντηρηση...τι να πει κανεις?κονσερβα και τα δυο...αν μπορειτε μονο φρεσκο...εγω ειχα βρει και ειχα παρει μεγαλο κομματι...τελειο και καμια σχεση με κονσερβες...νοστιμοοοοο αλλα ακριβο και σπανιο...
τεσπα...γνωμη μ ...αν μπορειτε μακρια απο κονσερβες αλλα οχι και για καρκινο...ειπαμε!!!!!!

κουλης
23-10-10, 16:03
το αυξημενο αμυλο στους υδατανθρακες των δημητριακων ειναι εξισου επιβλαβη με τα σαγχαρα?

jimmy007
23-10-10, 16:35
το αυξημενο αμυλο στους υδατανθρακες των δημητριακων ειναι εξισου επιβλαβη με τα σαγχαρα?

Όχι επειδή είναι πιο σύνθετη μορφή υδ/κων. Ειδικά αν πρόκειται για προιόντα ολικής άλεσης κτλ...

κουλης
23-10-10, 16:37
Όχι επειδή είναι πιο σύνθετη μορφή υδ/κων. Ειδικά αν πρόκειται για προιόντα ολικής άλεσης κτλ...

ομορφα :thumbup:

lef
24-10-10, 15:47
παιδια εχει σημασια για τα συστατικα των τροφιμων σε τι 8ερμοκρασια μαγειρευουμε το τσιτσι μας?:green:
δηλαδη πειραζει αν το βαρεσω πανω απο 200 βαθμους για ν γινει πιο γρηγορα

Levrone
24-10-10, 15:48
παιδια εχει σημασια για τα συστατικα των τροφιμων σε τι 8ερμοκρασια μαγειρευουμε το τσιτσι μας?:green:
δηλαδη πειραζει αν το βαρεσω πανω απο 200 βαθμους για ν γινει πιο γρηγορα

θα καει απ εξω και θα μεινει αψητο απο μεσα.
δηλαδη αν το ριξεις στο τηγανι σε υψηλη θερμοκρασια θα καρβουνιασει απ εξω αλλα μεσα θα ειναι αψητο.

lef
24-10-10, 15:50
θα καει απ εξω και θα μεινει αψητο απο μεσα.
δηλαδη αν το ριξεις στο τηγανι σε υψηλη θερμοκρασια θα καρβουνιασει απ εξω αλλα μεσα θα ειναι αψητο.

λογω βιασυνης πολλεσ φορες εχω ριξει την κοτα μου στο φουρνο στους 200 και ηταν κομπλε.κ απο μεσα μια χαρα ηταν.απλως δν ξερω κατα ποσο επηρεαζει την ποιοτητα του

Zylo
24-10-10, 16:10
λογω βιασυνης πολλεσ φορες εχω ριξει την κοτα μου στο φουρνο στους 200 και ηταν κομπλε.κ απο μεσα μια χαρα ηταν.απλως δν ξερω κατα ποσο επηρεαζει την ποιοτητα του

κοιτα...το κοτοπουλο ωμο εχει 23,4 γρ πρωτεινη....το ψημενο εχει 31.6.....αλλα νομιζω ανεβαινει σε γρ πρωτεινης επειδη οταν ειναι ψημενο ειναι περισσοτερο καθαρο (απο ζουμια,υγρα κλπ)....με λιγα λογια δε νομιζω απο το ψησιμο να εχει διαφορα στην διατροφικη αξια του...απλα θα εχει περισσοτερα ζουμια αν δεν εχει ψηθει καλα και θα μετρησεις 100γρ μαζι με τα ζουμια!!

lef
24-10-10, 16:15
κοιτα...το κοτοπουλο ωμο εχει 23,4 γρ πρωτεινη....το ψημενο εχει 31.6.....αλλα νομιζω ανεβαινει σε γρ πρωτεινης επειδη οταν ειναι ψημενο ειναι περισσοτερο καθαρο (απο ζουμια,υγρα κλπ)....με λιγα λογια δε νομιζω απο το ψησιμο να εχει διαφορα στην διατροφικη αξια του...απλα θα εχει περισσοτερα ζουμια αν δεν εχει ψηθει καλα και θα μετρησεις 100γρ μαζι με τα ζουμια!!

οποτε δεν παιζει θεμα με την θερμοκρασια??να το βαζω στους 200 ανετα?

Zylo
24-10-10, 16:17
οποτε δεν παιζει θεμα με την θερμοκρασια??να το βαζω στους 200 ανετα?

αμα ψηνεται και μεσα δεν θα εχεις προβλημα εννοειται....σκεψου οσο πιο καθαρο ειναι απο υγρα τοσο περισσοτερο πρωτεινη μετρας στα 100γρ ;)

lef
24-10-10, 16:22
αμα ψηνεται και μεσα δεν θα εχεις προβλημα εννοειται....σκεψου οσο πιο καθαρο ειναι απο υγρα τοσο περισσοτερο πρωτεινη μετρας στα 100γρ ;)

με εφτιαξες τωρα:green:

Zylo
24-10-10, 16:25
με εφτιαξες τωρα:green:

καλα μην το παρεις και πατριοτικα και τ κανεις μαυρο το κοτοπουλο!!!:P:P

lef
24-10-10, 17:12
καλα μην το παρεις και πατριοτικα και τ κανεις μαυρο το κοτοπουλο!!!:P:P

γτ οχι.δεν θα εχει καθολου υγρα.fuel στην πρωτεινη θα ειναι:P

Levrone
24-10-10, 17:13
γτ οχι.δεν θα εχει καθολου υγρα.fuel στην πρωτεινη θα ειναι:P

ναι βρε αλλα μην κολλας και εσυ τοοοοσο σε αυτα.:toast:

Δηλαδη ψημενο να ναι και απο κει και περα ολα τ αλλα ειναι λεπτομερειες..

jimmy007
24-10-10, 17:31
γτ οχι.δεν θα εχει καθολου υγρα.fuel στην πρωτεινη θα ειναι:P

Θα είναι και fuel στον άνθρακα...:unsure::unsure:;)

Zylo
24-10-10, 18:29
Θα είναι και fuel στον άνθρακα...:unsure::unsure:;)

axaxaxaxa.θα το χρησιμοιποιησει οσο μεινει για καρβουνο στο barbecue:turtle::turtle::turtle::bowdown:

jimmy007
24-10-10, 18:56
axaxaxaxa.θα το χρησιμοιποιησει οσο μεινει για καρβουνο στο barbecue:turtle::turtle::turtle::bowdown:

:turtle::turtle::turtle::rolf::rolf:
Aν το δούμε σοβαρά τώρα, η πρωτείνη χάνει την θρεπτική της αξία όταν καεί(οξειδωθεί είναι η ακριβέστερη ορολογία)...

paulakos
24-10-10, 19:19
Σκεφτομαι να βαλω λιγο παραπανω θερμιδες-πρωτεινη και γενικα φαι στην διατροφη μου ομως δεν βγαινω οικονομικα.Σκεφτομαι να προσθεσω μια οικονομικη λυση,φακες σαν γευμα χωρις να το αντικαταστησω με κατι απλα θα το βαλω σαν επιπλεον.Ουτε πρωι ουτε βραδυ,καπου μεσημερι η απογευμα θα ρουφαω την σουπιτσα τι λετε? 6 μερες την εβδομαδα δηλαδη...

κουλης
24-10-10, 21:18
πωσ μπορω να βρω ποσο τις % κορεσμενων λιπαρων μπορω να περνω καθημερινα?

Ramrod
24-10-10, 21:23
πωσ μπορω να βρω ποσο τις % κορεσμενων λιπαρων μπορω να περνω καθημερινα?

όσο λιγότερο τόσο καλύτερα...δεν υπάρχει όριο, είναι μέσα στα συνολικά λιπαρά. Το αν θα είναι κορεσμένα η όχι εσυ το αποφασίζεις, αλλά τα κορεσμένα τα αποφευγουμε επειδή είναι ανθυιγινά

κουλης
24-10-10, 21:25
όσο λιγότερο τόσο καλύτερα...δεν υπάρχει όριο, είναι μέσα στα συνολικά λιπαρά. Το αν θα είναι κορεσμένα η όχι εσυ το αποφασίζεις, αλλά τα κορεσμένα τα αποφευγουμε επειδή είναι ανθυιγινά

thanks για την γρηγορη ανταπροκριση ramrod :thumbup:

Galletiosfp
25-10-10, 14:17
Παιδια εχω μπει σε διατροφη ογκου,απο την προηγουμενη εβδομαδα αυξησα τους υδατανθρακες μου αρκετα αλλα κ την πρωτεϊνη που ηταν ετσι και αλλιως αυξημενη.....μου φανηκε ομως πως περνω λιπος κ δεν ανεβαινω μυϊκα...



Μια ακομα απορια ειναι οταν τελειωση ο ογκος κανουμε συντηριση ή γραμμωση κατευθειαν?

κουλης
25-10-10, 14:54
Παιδια εχω μπει σε διατροφη ογκου,απο την προηγουμενη εβδομαδα αυξησα τους υδατανθρακες μου αρκετα αλλα κ την πρωτεϊνη που ηταν ετσι και αλλιως αυξημενη.....μου φανηκε ομως πως περνω λιπος κ δεν ανεβαινω μυϊκα...



Μια ακομα απορια ειναι οταν τελειωση ο ογκος κανουμε συντηριση ή γραμμωση κατευθειαν?

Μηπως ανεβασες υπερβολικα τις θερμιδες? στισ προπονησεις εχεισ δει καθολου ανοδο στα κιλα?

giannis64
25-10-10, 15:01
Παιδια εχω μπει σε διατροφη ογκου,απο την προηγουμενη εβδομαδα αυξησα τους υδατανθρακες μου αρκετα αλλα κ την πρωτεϊνη που ηταν ετσι και αλλιως αυξημενη.....μου φανηκε ομως πως περνω λιπος κ δεν ανεβαινω μυϊκα...



Μια ακομα απορια ειναι οταν τελειωση ο ογκος κανουμε συντηριση ή γραμμωση κατευθειαν?

ολα στο μυαλο σου ειναι. δεν γινετε ορατη η διαφορα μεσα σε μια εβδομαδα...

edit: για την δευτερη ερωτηση. κατεβαζεις θερμιδες σταδιακα..

KeyserSoze
25-10-10, 15:15
οντως εχει σχεση με την υγεια....η κονσερβα δεν ειναι υγειηνη σε συχνη καταναλωση...2-3 φορες τ βδομαδα το πολυ!!!

Bασικα, ειδικα για τον τονο, μου ειπε ενας φιλος οτι εχει ιχνη υδραργυρου και μεγαλη καταναλωση προκαλει δηλητηριαση
Φυσικα τον εγραψα αλλα ειδα προσφατα ενα επισοδειο House που ελεγε το ιδιο και ψιλοκολλησα
Να πω την αληθεια θα ρωταγα εδω, γιατι ενας γνωστος και μια τηλεοπτικη σειρα προφανως δεν ειναι συμβουλος, αλλα μεχρι να το εξακριβωσω, περιορισα τις κονσερβες τονου

Εξαλλου, ο πραγματικος λογος που τους μειωσα είναι οτι ειχα μπουχτισει, καθε βραδυ μετα το gym ηταν η ευκολη λυση.
Τωρα προτιμω να τρωω κρεατάκι που εχει περισσεψει απο το μεσημερι(καμια κοτα, κανα μπιφτεκι, κανα ψαρι, τα γνωστα)
Και να πω την αληθεια, το ψυχολογικο ειναι σημαντικο. Αν ζοριζεσαι ψυχολογικα τοτε καποια στιγμη θα σπασεις

ΥΓ. Ασχετο, για να μην ανοιγω νεο θεμα
Μολις πεσω(ελπιζω εντος 2-3 εβδομαδων να το εχω καταφερει) στο λιπος που θελω, σκοπευω να μπω σε ογκο.
Απο εμπειρια, τι εχετε δει οι περισσοτεροι(γιατι καθε σωμα λειτουργει αλλιως) οτι σας δουλευει?
Σερι μηνες ογκος με σερι γραμμωσης ή σπαστα? Ογκος-γραμμωση-ογκος-γραμμωση σε μικροτερα "κβαντα"?

Zylo
25-10-10, 17:08
Bασικα, ειδικα για τον τονο, μου ειπε ενας φιλος οτι εχει ιχνη υδραργυρου και μεγαλη καταναλωση προκαλει δηλητηριαση
Φυσικα τον εγραψα αλλα ειδα προσφατα ενα επισοδειο House που ελεγε το ιδιο και ψιλοκολλησα
Να πω την αληθεια θα ρωταγα εδω, γιατι ενας γνωστος και μια τηλεοπτικη σειρα προφανως δεν ειναι συμβουλος, αλλα μεχρι να το εξακριβωσω, περιορισα τις κονσερβες τονου οντως εχουν κατι οι κονσερβες αλλα δε θυμαμαι τι ακριβως...ισως να ειναι και αυτα τα ιχνη που ειπες...

Εξαλλου, ο πραγματικος λογος που τους μειωσα είναι οτι ειχα μπουχτισει, καθε βραδυ μετα το gym ηταν η ευκολη λυση.
Τωρα προτιμω να τρωω κρεατάκι που εχει περισσεψει απο το μεσημερι(καμια κοτα, κανα μπιφτεκι, κανα ψαρι, τα γνωστα)
Και να πω την αληθεια, το ψυχολογικο ειναι σημαντικο. Αν ζοριζεσαι ψυχολογικα τοτε καποια στιγμη θα σπασεις

ΥΓ. Ασχετο, για να μην ανοιγω νεο θεμα
Μολις πεσω(ελπιζω εντος 2-3 εβδομαδων να το εχω καταφερει) στο λιπος που θελω, σκοπευω να μπω σε ογκο.
Απο εμπειρια, τι εχετε δει οι περισσοτεροι(γιατι καθε σωμα λειτουργει αλλιως) οτι σας δουλευει?
Σερι μηνες ογκος με σερι γραμμωσης ή σπαστα? Ογκος-γραμμωση-ογκος-γραμμωση σε μικροτερα "κβαντα"? εγω προσωπικα το παω σεπτεμβρη μεχρι το πασχα περιπου για ογκο (αναλογα σε τι ποσοστο λιπους βρισκομαι) και απριλιο περιπου ξεκιναω γραμμωση!!
!

kuriakos
25-10-10, 17:17
γεια σας...ειμαι 85 κιλα και περιπου 1.75 υψος και 8ελω να ξεκινησω γυμναστηριο....θελω να φτιαξω ογκο και γραμωση στα χερια και θελω να φτιαξω και στηθος....λεω να παρω πρωτεινες.....εσεις τι προτεινετε???

jimmy007
25-10-10, 17:33
Bασικα, ειδικα για τον τονο, μου ειπε ενας φιλος οτι εχει ιχνη υδραργυρου και μεγαλη καταναλωση προκαλει δηλητηριαση
Φυσικα τον εγραψα αλλα ειδα προσφατα ενα επισοδειο House που ελεγε το ιδιο και ψιλοκολλησα
Να πω την αληθεια θα ρωταγα εδω, γιατι ενας γνωστος και μια τηλεοπτικη σειρα προφανως δεν ειναι συμβουλος, αλλα μεχρι να το εξακριβωσω, περιορισα τις κονσερβες τονου

Εξαλλου, ο πραγματικος λογος που τους μειωσα είναι οτι ειχα μπουχτισει, καθε βραδυ μετα το gym ηταν η ευκολη λυση.
Τωρα προτιμω να τρωω κρεατάκι που εχει περισσεψει απο το μεσημερι(καμια κοτα, κανα μπιφτεκι, κανα ψαρι, τα γνωστα)
Και να πω την αληθεια, το ψυχολογικο ειναι σημαντικο. Αν ζοριζεσαι ψυχολογικα τοτε καποια στιγμη θα σπασεις

ΥΓ. Ασχετο, για να μην ανοιγω νεο θεμα
Μολις πεσω(ελπιζω εντος 2-3 εβδομαδων να το εχω καταφερει) στο λιπος που θελω, σκοπευω να μπω σε ογκο.
Απο εμπειρια, τι εχετε δει οι περισσοτεροι(γιατι καθε σωμα λειτουργει αλλιως) οτι σας δουλευει?
Σερι μηνες ογκος με σερι γραμμωσης ή σπαστα? Ογκος-γραμμωση-ογκος-γραμμωση σε μικροτερα "κβαντα"?

Καλύτερα όχι σπαστά γιατί πρέπει ο οργανισμός να συνηθίζει και να ξεσυνηθίζει. Μπορείς να κάνεις βέβαια όγκο, κάνοντας και λίγο γράμμωση. Διάβασε το άρθρο του Savage για να πάρεις μία ιδέα...

thegravijia
25-10-10, 17:34
γεια σας...ειμαι 85 κιλα και περιπου 1.75 υψος και 8ελω να ξεκινησω γυμναστηριο....θελω να φτιαξω ογκο και γραμωση στα χερια και θελω να φτιαξω και στηθος....λεω να παρω πρωτεινες.....εσεις τι προτεινετε???
nα διαβασεις ολα τα αρθρα του φορουμ

Galletiosfp
25-10-10, 19:16
Λογικα εχεις δικιο γιατι ουτε το six-pack χαθηκε ουτε ειδα κατι αλλο σοβαρο....το θεμα ειναι να συνιθησω στην διατροφη ογκου για να παρω καποια κοιλα,επειδη πολυ απλα εκανα διατροφη εξαιρετικα χαμηλη σε υδατανθρακες οπως κατι διατροφες που κανουν ''σταρς'' της τηλεορασης-κινηματογραφου....Ηταν να την σταματισω αλλα καθως αρχισα το superpumb ανεβικα 10 κοιλα τουλαχιστον στα βαροι κ ειπα να συνεχισω αλλα τωρα που βλεπω σταθεροτητα δεν παει αλλο!

spyros Bodybuilding
26-10-10, 21:19
ρε παιδια εγω που ειμαι 15 χρονων και ξεχναω να φαω καποια γευματα και θα σας πω ποια το δεκατιανο που ειναι μονο ενα τοστ και το γευμα πριν τον υπνο δηλαδη το γιαουρτι που εχω βαλει θα μου δημιουργησουν προβλημα

GEORGEXX1
26-10-10, 21:29
Απλα εχεις μεγαλο κενο στα γευματα,πεινας και καταβολιζεσε,λογο ηλικιας και το ενα τοστ στο δεκατιανο ειναι λιγο για σενα.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1145

Ramrod
27-10-10, 19:52
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς γλυκόζη σε σιρόπι? Έχει καμία διαφορά, κάνει για μεταπροπονητικά?

lila_1
27-10-10, 20:27
Παιδια,ξερει κανενας κανενα φαγαδικο που να ψηνει κοτοπουλα(να χει καθαρο στηθος)??Κεντρο αθηνα κατα προτιμηση

Εverest και goodys που δοκιμασα, αυτο που εχουν και ονομαζουν φιλετο κοτοπουλου,ειναι οτιδηποτε εκτος κοτοπουλου.

Τα ταπερακια δεν με βολευουν ΚΑΘΟΛΟΥ

Ramrod
27-10-10, 21:13
Παιδια,ξερει κανενας κανενα φαγαδικο που να ψηνει κοτοπουλα(να χει καθαρο στηθος)??Κεντρο αθηνα κατα προτιμηση

Εverest και goodys που δοκιμασα, αυτο που εχουν και ονομαζουν φιλετο κοτοπουλου,ειναι οτιδηποτε εκτος κοτοπουλου.

Τα ταπερακια δεν με βολευουν ΚΑΘΟΛΟΥ

Πάρε απο ψησταριά και πες κοτόπουλο στήθος...
Αλλιώς πάρε φιλέτο κοτόπουλο σχάρας! Και αντί για πατάτες πες να σου βάλουν μαρούλι, εγώ αυτό κάνω...

jimmy007
27-10-10, 21:18
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς γλυκόζη σε σιρόπι? Έχει καμία διαφορά, κάνει για μεταπροπονητικά?

Nαι έχω δοκιμάσει εγώ. Καλή είναι αλλά προτιμώ τη σκόνη γιατί σαν διάλυμα(όταν διαλυθεί σε νερό) απορροφάται γρηγορότερα...

Ramrod
27-10-10, 21:22
Nαι έχω δοκιμάσει εγώ. Καλή είναι αλλά προτιμώ τη σκόνη γιατί σαν διάλυμα(όταν διαλυθεί σε νερό) απορροφάται γρηγορότερα...

Απλά δε βρήκα σκόνη στο σουπερμαρκετ, μόνο σιρόπι και ήταν σε σχετικά καλή τιμή και το πήρα. Οκ, πιστευω να κάνει δουλεια με την ινσουλίνη...απο γευση πάντως δεν ειναι καθόλου γλυκό, έφαγα λίγο με το κουτάλι...άλλη αίσθηση δίνει...

Zylo
28-10-10, 01:50
Απλά δε βρήκα σκόνη στο σουπερμαρκετ, μόνο σιρόπι και ήταν σε σχετικά καλή τιμή και το πήρα. Οκ, πιστευω να κάνει δουλεια με την ινσουλίνη...απο γευση πάντως δεν ειναι καθόλου γλυκό, έφαγα λίγο με το κουτάλι...άλλη αίσθηση δίνει...

γιατι δε παιρνεις απο το φαρμακειο???5 ευρω το κιλο ειναι....

Ramrod
28-10-10, 03:05
γιατι δε παιρνεις απο το φαρμακειο???5 ευρω το κιλο ειναι....

Γιατί σήμερα ήταν τετάρτη και αυριο είναι αργία...είναι κλειστά!

Τόσο μεγάλο φάουλ είναι που πήρα σιρόπι...

SepTum
28-10-10, 19:19
Το ερωτημα ειναι το εξης:Aν τρως βλακειες(hamburger,σουβλακια) αλλα δεν ξεπερνας τις θερμιδες που χρειαζεσαι για να βαλεις κιλα,παχαινεις?Παιρνεις λιπος?
Παραδειγμα τρως nοrmal υγιεινα φαγητα μεσα στη μερα και τρως και ενα burger,δεν μιλαω για καταχρηση,θα παχυνεις?

beefmeup
28-10-10, 19:23
Παραδειγμα τρως nοrmal υγιεινα φαγητα μεσα στη μερα και τρως και ενα burger,δεν μιλαω για καταχρηση,θα παχυνεις?

οχι.

aaabasilis
29-10-10, 01:36
μπορει καποιος που εχει ηλεκτρονικη ζυγαρια να βαλει 30 γραμμαρια αμυγδαλα και να μου πει ποσα ειναι?δλδ 20αμυγδαλα,25 κτλ..και αν γινετε το ιδιο και με καρυδοψιχα

Zylo
29-10-10, 02:19
μπορει καποιος που εχει ηλεκτρονικη ζυγαρια να βαλει 30 γραμμαρια αμυγδαλα και να μου πει ποσα ειναι?δλδ 20αμυγδαλα,25 κτλ..και αν γινετε το ιδιο και με καρυδοψιχα

δε πας να παρεις εσυ μια ζυγαρια καλιτερα γιατι θα σε βοηθησει και παρα πολυ να κανεις πιο σωστη διατροφη???

KeyserSoze
29-10-10, 11:59
Το ερωτημα ειναι το εξης:Aν τρως βλακειες(hamburger,σουβλακια) αλλα δεν ξεπερνας τις θερμιδες που χρειαζεσαι για να βαλεις κιλα,παχαινεις?Παιρνεις λιπος?


Σαν σκεψη ειναι λογικη και την εχουμε κανει ολη αλλα εχει 2 ελαττωματα

-Εκτος αν θες να πεθανεις αδυνατος, πρωτα πρεπει να κοιταζεις αν ειναι κατι καλο για το σωμα σου και μετα αν τα μαθηματικα λενε οτι δεν υπερβαινεις τις ΗΘ σου.
Αν σου πουνε δηλαδη οτι βγηκε ενα γευστικοτατο σκευασμα που δεν παχαινει και αδυνατιζει αλλα σου καταστρεφει το στομαχι και δεν εχει καμια θρεπτικη αξια, θα το φας?

-Εχεις δοκιμασει να το κανεις αυτο πραξη?
Υποθετω πως αν φας Χ θερμιδες σε λιπος και Χ θερμιδες σε υ/α ή πρωτεινες και καις μεσα στη μερα περισσοτερες θα αδυνατισεις. Εχεις σκεφτει τι ποσοτητα μπορει να σου δωσει αυτες τις θερμιδες?
Αν με 1 κομματι σκετο τηγανισμενο λιπος μαζευεις 2000 θερμιδες και παλι εισαι κατω. Σοβαρα τωρα, θα φας ολη τη μερα 1 σκετο κομματι τηγανισμενο λιπος?

spyros Bodybuilding
29-10-10, 14:37
ΠΑΙΔΙΑ εγω που τρωω μονο τα 5 γευματα απο τα 7 ειναι κακο θα ηθελα να υπενθυμισω οτι ειμαι 16 χρονων και εχω παρα πολλες εκτος απο το σχολειο εξωσχολικες υποχρεωσεις:unsure:

arisfwtis
29-10-10, 14:39
ΠΑΙΔΙΑ εγω που τρωω μονο τα 5 γευματα απο τα 7 ειναι κακο θα ηθελα να υπενθυμισω οτι ειμαι 16 χρονων και εχω παρα πολλες εκτος απο το σχολειο εξωσχολικες υποχρεωσεις:unsure:

γιατι να ειναι κακο:unsure:

ποιος ειπε οτι τα 7 ειναι ο μαγικος αριθμος γευματων

spyros Bodybuilding
29-10-10, 14:43
α επισης μπορω να παιρνω κανα τοστ απο το σχολειο γιατι χανοντας το δεκατιανο ειμαι 7 ωρες χωρις φαι και δεν κραταω το μεταβολισμο σε υψηλα επιπεδα οπου και αυτος ειναι ο στοχος των συχνων γευματων η τουλαχιστον ενας απο τους στοχους που εχει

arisfwtis
29-10-10, 14:47
α επισης μπορω να παιρνω κανα τοστ απο το σχολειο γιατι χανοντας το δεκατιανο ειμαι 7 ωρες χωρις φαι και δεν κραταω το μεταβολισμο σε υψηλα επιπεδα οπου και αυτος ειναι ο στοχος των συχνων γευματων η τουλαχιστον ενας απο τους στοχους που εχει

φτιαχνε απο το σπιτι σου τοστακι να το τρως στο σχολειο
ετσι θα ξερεις τι τρως:thumbup:

Ramrod
29-10-10, 16:59
φτιαχνε απο το σπιτι σου τοστακι να το τρως στο σχολειο
ετσι θα ξερεις τι τρως:thumbup:

+1

Ψωμί ολικής, τυρί, 50γρ γαλοπούλα(2 φέτες)! Και ακόμα καλύτερα φάε 2 τέτοια...

Μιας και το έφερε η κουβέντα, ξέρει κανείς αν έχει διαφορά η καπνιστή γαλοπούλα απο τη βραστή στη διατροφική αξία?

arisfwtis
29-10-10, 17:29
και εγω παντα το χα απορια αυτο
γραφουν απο 1 εως 3% λιπαρα

τι μλκια ειναι αυτη δν μπορω να καταλαβω
αλλο 1 αλλο 3

μαλλον το κρεας δν ειναι ολο απο το ιδιο μερος του ζωου


και επισης εχω παρατηρησει πως αρκετες μαρκες εχουν αρκετα λαδωμενες τις φετες τους

ξερω ψιλα γραμματα ειναι αυτα
αλλα μιας που αναφερθηκε

kaiowas
29-10-10, 17:34
και εγω παντα το χα απορια αυτο
γραφουν απο 1 εως 3% λιπαρα

τι μλκια ειναι αυτη δν μπορω να καταλαβω
αλλο 1 αλλο 3

μαλλον το κρεας δν ειναι ολο απο το ιδιο μερος του ζωου


και επισης εχω παρατηρησει πως αρκετες μαρκες εχουν αρκετα λαδωμενες τις φετες τους

ξερω ψιλα γραμματα ειναι αυτα
αλλα μιας που αναφερθηκε

όταν παλιώσει το αλλαντικό λαδώνει, το φρέσκο είναι πάντα στεγνό;)

arisfwtis
29-10-10, 17:35
ευχαριστω δν το ξερα αυτο
οποτε μας πουλανε και μλκιες πολλες φορες:rifle::rifle:

SepTum
29-10-10, 21:29
Σαν σκεψη ειναι λογικη και την εχουμε κανει ολη αλλα εχει 2 ελαττωματα

-Εκτος αν θες να πεθανεις αδυνατος, πρωτα πρεπει να κοιταζεις αν ειναι κατι καλο για το σωμα σου και μετα αν τα μαθηματικα λενε οτι δεν υπερβαινεις τις ΗΘ σου.
Αν σου πουνε δηλαδη οτι βγηκε ενα γευστικοτατο σκευασμα που δεν παχαινει και αδυνατιζει αλλα σου καταστρεφει το στομαχι και δεν εχει καμια θρεπτικη αξια, θα το φας?

-Εχεις δοκιμασει να το κανεις αυτο πραξη?
Υποθετω πως αν φας Χ θερμιδες σε λιπος και Χ θερμιδες σε υ/α ή πρωτεινες και καις μεσα στη μερα περισσοτερες θα αδυνατισεις. Εχεις σκεφτει τι ποσοτητα μπορει να σου δωσει αυτες τις θερμιδες?
Αν με 1 κομματι σκετο τηγανισμενο λιπος μαζευεις 2000 θερμιδες και παλι εισαι κατω. Σοβαρα τωρα, θα φας ολη τη μερα 1 σκετο κομματι τηγανισμενο λιπος?
Εχεις δικιο,σαν παραδειγμα το ανεφερα.Δεν τρωω σαπια καθημερινα αλλα θα φαω 2-3 φορες τη βδομαδα.Οκ,σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα δεν αγγιζει και την υπερβολη.Οσο για το τελευταιο που λες ε εκει ειναι ανουσιο,δεν υπαρχει γευση και δεν εχει κανεις λογο να το κανει.

beefmeup
29-10-10, 21:45
Το ερωτημα ειναι το εξης:Aν τρως βλακειες(hamburger,σουβλακια) αλλα δεν ξεπερνας τις θερμιδες που χρειαζεσαι για να βαλεις κιλα,παχαινεις?Παιρνεις λιπος?
Παραδειγμα τρως nοrmal υγιεινα φαγητα μεσα στη μερα και τρως και ενα burger,δεν μιλαω για καταχρηση,θα παχυνεις?


Σαν σκεψη ειναι λογικη και την εχουμε κανει ολη αλλα εχει 2 ελαττωματα

-Εκτος αν θες να πεθανεις αδυνατος, πρωτα πρεπει να κοιταζεις αν ειναι κατι καλο για το σωμα σου και μετα αν τα μαθηματικα λενε οτι δεν υπερβαινεις τις ΗΘ σου.
Αν σου πουνε δηλαδη οτι βγηκε ενα γευστικοτατο σκευασμα που δεν παχαινει και αδυνατιζει αλλα σου καταστρεφει το στομαχι και δεν εχει καμια θρεπτικη αξια, θα το φας?

-Εχεις δοκιμασει να το κανεις αυτο πραξη?
Υποθετω πως αν φας Χ θερμιδες σε λιπος και Χ θερμιδες σε υ/α ή πρωτεινες και καις μεσα στη μερα περισσοτερες θα αδυνατισεις. Εχεις σκεφτει τι ποσοτητα μπορει να σου δωσει αυτες τις θερμιδες?
Αν με 1 κομματι σκετο τηγανισμενο λιπος μαζευεις 2000 θερμιδες και παλι εισαι κατω. Σοβαρα τωρα, θα φας ολη τη μερα 1 σκετο κομματι τηγανισμενο λιπος?

ναι,καλα,ομως δεν ρωτησε αυτο το ανθρωπος αρχικα..

εκοψες το μισο ποστ του,κ ετσι οπως το εκανες παραθεση,αλλαξες ολο το νοημα.
του απαντας,σαν να αναφερεσαι στην σαβουρα στην μοναδικη τροφη που θα λαμβανει ολη μερα.

επιλεκτικα ρωτησε,οχι γενικα.
κ προφανως,δεν θα το κανεις καθε μερα..

jimmy007
30-10-10, 04:03
μπορει καποιος που εχει ηλεκτρονικη ζυγαρια να βαλει 30 γραμμαρια αμυγδαλα και να μου πει ποσα ειναι?δλδ 20αμυγδαλα,25 κτλ..και αν γινετε το ιδιο και με καρυδοψιχα

25-30 βγαίνουν. Και δεν λέω ακριβώς γιατί 2-3 αμύγδαλα μπορεί να είναι μεγαλύτερα. Αλλιώς 1 γρ το καθένα...

Galletiosfp
30-10-10, 10:07
Παιδια ψαχνω μια συγαρια ηλεκτρονικη....για να μετραω μικρες ποσοτητες!οποιος εχει στο νου του καποιο site που θα μπορεσω να βρω κατι καλο σε καλη τιμη ας απαντηση :)

giannis64
30-10-10, 10:54
Ζυγαρια (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8004)

:thumbup:

KeyserSoze
31-10-10, 15:49
ναι,καλα,ομως δεν ρωτησε αυτο το ανθρωπος αρχικα..

εκοψες το μισο ποστ του,κ ετσι οπως το εκανες παραθεση,αλλαξες ολο το νοημα.
του απαντας,σαν να αναφερεσαι στην σαβουρα στην μοναδικη τροφη που θα λαμβανει ολη μερα.

επιλεκτικα ρωτησε,οχι γενικα.
κ προφανως,δεν θα το κανεις καθε μερα..
Και εσυ μαλλον δεν εδωσες αρκετη σημασια στο 2 σημειο του ποστ μου που λεει
"Εχεις δοκιμασει να το κανεις πραξη?"

Για μενα ειναι σαν το καπνισμα, ειναι πολυ επικινδυνο να βαλεις τη "σαβουρα με μετρο" συνειδητα στη διατροφη σου και διαφερει παρα πολυ απο το "ω ρε παιδια, μαλακιστηκα και εφαγα 3 πιτογυρα με σαλτσα" μια μερα και θελω να καταλαβει οτι ακριβως το κομματι που εκοψα ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ δυσκολο να το εφαρμοσει κανεις στην πραξη και φοβαμαι μηπως σε 2 μηνες καταληξει στο 1ο κομματι της ερωτησης του, αυτο που αφησα

beefmeup
31-10-10, 16:02
Το ερωτημα ειναι το εξης:Aν τρως βλακειες(hamburger,σουβλακια) αλλα δεν ξεπερνας τις θερμιδες που χρειαζεσαι για να βαλεις κιλα,παχαινεις?Παιρνεις λιπος?
Παραδειγμα τρως nοrmal υγιεινα φαγητα μεσα στη μερα και τρως και ενα burger,δεν μιλαω για καταχρηση,θα παχυνεις?


οχι.

αυτη ειναι η ερωτηση κ η απαντηση ειναι οχι.
πως να το κανουμε τωρα?
μπορει να βαλει κατι παραπανω σε υγρα λογω των προσθετων που βρισκονται σε μεγαλυτερη ποσοτητα στην σαβουρα,αλλα μεχρι εκει.
αυτο διωρθονεται ευκολα.


Και εσυ μαλλον δεν εδωσες αρκετη σημασια στο 2 σημειο του ποστ μου που λεει
"Εχεις δοκιμασει να το κανεις πραξη?"

αυτο το σημειο του ποστ σου,επικεντρωνετε εδω.



Αν με 1 κομματι σκετο τηγανισμενο λιπος μαζευεις 2000 θερμιδες και παλι εισαι κατω. Σοβαρα τωρα, θα φας ολη τη μερα 1 σκετο κομματι τηγανισμενο λιπος?

αυτο ειναι ατοπο,γιατι υποθετεις οτι η μονη πηγη φαγητου του ειναι η σαβουρα,κ μονιμα.δεν ρωταει αυτο ο ανθρωπος.
ατυχες παραδειγμα.


;)

pollo91
31-10-10, 18:06
παιδια θελω να κανω δυο ερητησεις αλλα μην βαρεσετε γιατι μπορει να ειναι κ λιγο ακυρες :shock:

1) Οταν λεμε πως βαζουμε στις σαλατες 1-2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο τρωμε και αυτο που περισευει στον πατο?

2)Οταν πινεις εναν φρεντο καπουτσινο χωρις να πιεις την σαντιγη ανεβαζεις τις θερμιδες η οχι?


αθτα το ολιγα γιατι εχω μπερδευτει καπου...:turtle:

giannis64
31-10-10, 19:34
αν και δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι δεν ειναι σαντιγη, αλλα φραπογαλο.

το ελαιολαδο αν μπορεις να το φας, φατο.

Marine
31-10-10, 19:42
Αν συνδυασω με κοτοπουλο,μοσχαρι και χοιρινο αντι για ρυζι νεροβραστες φακες υπαρχεις καποιο προβλημα?

κουλης
01-11-10, 17:01
υπαρχει καποιος σιγκεκριμενος λογος που μετα την προπονηση και για μεγαλο χρονικο διαστημα πιο μετα δεν νιωθω καθολου πεινα? ειτε εχω φαει κανονικα ειτε εχω παραληψει καποιο γευμα νιωθω λες και ειμαι χορτατος............

Ramrod
01-11-10, 17:02
υπαρχει καποιος σιγκεκριμενος λογος που μετα την προπονηση και για μεγαλο χρονικο διαστημα πιο μετα δεν νιωθω καθολου πεινα? ειτε εχω φαει κανονικα ειτε εχω παραληψει καποιο γευμα νιωθω λες και ειμαι χορτατος............

Εγώ νιώθω το ακριβώς αντίθετο! Μετά την προπόνηση, ακόμα και αμέσως μετά το ρόφημα πεινάω και περιμένω πως και πως να περάσει η ώρα για να φάω...

underground
01-11-10, 17:05
και εμένα μου συμβαίνει να μην πεινάω, αφού όμως έχω πιεί το ρόφημα στο οποίο βάζω και αρκετούς υδατάνθρακες..παρόλλα αυτά προσπαθώ να φάω μισή ώρα με 45' μετά..:)

underground
01-11-10, 17:06
Αν συνδυασω με κοτοπουλο,μοσχαρι και χοιρινο αντι για ρυζι νεροβραστες φακες υπαρχεις καποιο προβλημα?
__________________
όχι ίσα ίσα που θα ανέβει και συνολικά η βιολογική αξία της πρωτείνης στο γεύμα σου αν δεν κάνω λάθος:thumbup:

Ramrod
01-11-10, 17:08
Αν συνδυασω με κοτοπουλο,μοσχαρι και χοιρινο αντι για ρυζι νεροβραστες φακες υπαρχεις καποιο προβλημα?
__________________
όχι ίσα ίσα που θα ανέβει και συνολικά η βιολογική αξία της πρωτείνης στο γεύμα σου αν δεν κάνω λάθος:thumbup:

με αυτά μου φαίνεται απολύτως λογικό να τις συνδυάσεις...με ρύζι πως σου ήρθε? Αλλο το ένα άλλο το άλλο, καμία σχέση...

κουλης
01-11-10, 17:08
λετε αμα αναιβασω τους απλους υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο να αλλαξει τπτ? ramrod σε ζηλευω αποστευτα!;)

Ramrod
01-11-10, 17:15
λετε αμα αναιβασω τους απλους υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο να αλλαξει τπτ? ramrod σε ζηλευω αποστευτα!;)

Η λογική λέει πως θα πεινάς αν φας πολλούς απλούς υδατάνθρακες στο μεταπροπονητικό...
Θα "κρασάρεις" μετά απο λίγο...

underground
01-11-10, 19:18
δεν εννούσε να συνδυάσει φακές με ρύζι, αλλά να φάει φακές αντί για ρύζι, νομίζω τουλάχιστον. :toast::turtle::turtle:

Zylo
01-11-10, 19:29
οι φακες μη μαγυρεμενες εχουν 60γρ υδατανθρακες...ειναι αρκετοι αλλα οταν τις εχουμε μαγειρεμενες εχουν παρα πολυ νερο....οποτε η θα τις στραγγιξεις η θα φας τρελη ποσοτητα:P

spyros Bodybuilding
01-11-10, 21:17
ρε παιδα πειραζει που επεσε το μεταπρπονητικο με το βραδυνο μαζι ???????:green:

Zylo
01-11-10, 21:55
ρε παιδα πειραζει που επεσε το μεταπρπονητικο με το βραδυνο μαζι ???????:green:

εχεις παρει διπλες ποσοτητες πρωτεινης οποτε πειραζει....επισης στερεο γευμα αμεσως μετα την προπονηση δεν ειναι και οτι καλιτερο !!!

arisfwtis
01-11-10, 22:03
εχεις παρει διπλες ποσοτητες πρωτεινης οποτε πειραζει....επισης στερεο γευμα αμεσως μετα την προπονηση δεν ειναι και οτι καλιτερο !!!

γιατι αυτο?

Zylo
01-11-10, 22:07
γιατι αυτο?

ε δε θυμαμαι ακριβως τον λογο :/ παντως αποσο ειχα διαβασει πρεπει να τρωμε στερεο γευμα τουλαχιστον μετα απο 45 λεπτα....

spyros Bodybuilding
01-11-10, 22:10
εχεις παρει διπλες ποσοτητες πρωτεινης οποτε πειραζει....επισης στερεο γευμα αμεσως μετα την προπονηση δεν ειναι και οτι καλιτερο !!!
με χαλασες λιγο αλλα δεν πειραζει για μια φορα δεν χαλασε και ο κοσμος

Zylo
01-11-10, 22:19
αν και δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι δεν ειναι σαντιγη, αλλα φραπογαλο.

το ελαιολαδο αν μπορεις να το φας, φατο.

δεν ειναι ουτε φραπογαλο ουτε σαντιγη...ειναι αφρογαλα....α ρε zylo μπουφετζη:rolf:

beefmeup
01-11-10, 22:26
^^^^^

σωπατε καλε..μια χαρα ειναι να φας στερεο γευμα μετα την προπονα.
το χα δοκιμασει κ γω με ταπερετο για περιοδους που δεν επαιζαν φραγκα για σκονες κ δεν ειχα προβλημα.
ενας φιλος μου εκανε προετοιμασια για αγωνες ετσι:green:

Zylo
01-11-10, 22:49
^^^^^

σωπατε καλε..μια χαρα ειναι να φας στερεο γευμα μετα την προπονα.
το χα δοκιμασει κ γω με ταπερετο για περιοδους που δεν επαιζαν φραγκα για σκονες κ δεν ειχα προβλημα.
ενας φιλος μου εκανε προετοιμασια για αγωνες ετσι:green:

για μια φορα δε πειραζει....παντως για καθε μερα δε νομιζω οτι αξιζει να εχεις για μεταπροπονητικο στερεο γευμα.....ειναι πολυ αργη η απορροφηση και δε βολευει αποσο πιστευω...τωρα απο θεμα υγειας δε ξερω τι παιζει....

arisfwtis
01-11-10, 22:50
μια χαρα ειναι εχουμε υπερεκτμισει τις σκονες

gym
01-11-10, 22:52
μια χαρα ειναι εχουμε υπερεκτμισει τις σκονες

:thumbup::thumbup::thumbup:


σημερα πεταξα γυρω στα 2 κιλακια και πολυ το ευχχαριστηθηκα...

giannis64
01-11-10, 22:54
βρε το στέρεο γεύμα είναι πιο καλό, αλλά και πολύ πιο ακριβό το άτιμο....;)

beefmeup
01-11-10, 22:55
βρε το στέρεο γεύμα είναι πιο καλό, αλλά και πολύ πιο ακριβό το άτιμο....;)
:thumbup:
κ πιο δυσκολο στο φαγωμα μετα την προπονα(ταπερακια,κ που να το φας στο τζυμ??)..αντε αν το χει γνωστος σου,αλλα μεχρι εκει..

αλλιως σε παγκακι απεξω,οσαν τον αστεγο.

giannis64
01-11-10, 22:56
:turtle::rolf::rolf::rolf:

savage
01-11-10, 23:13
υπαρχει κι αλλη λυση.ξινομηλο στα αποδυτηρια με το που τελειωσεις την προπονηση,κανεις το ντουσακι σου,ντυνεσαι,και πας στο αμξι σου και τρως στηθος κοτοπουλο με ρυζι απο το ταπερακι που εχεις μαζι σου:thumbup:

aaabasilis
01-11-10, 23:13
τωρα απο θεμα υγειας δε ξερω τι παιζει....

ε ναι,μην κανετε καμια χαζομαρα και φατε ΦΑΓΗΤΟ κινδυνευετε να πεθανετε..τι αλλο θα ακουσουμε...:bowdown:

beefmeup
01-11-10, 23:17
ε ναι,μην κανετε καμια χαζομαρα και φατε ΦΑΓΗΤΟ κινδυνευετε να πεθανετε..τι αλλο θα ακουσουμε...:bowdown:

μπορει να εννοουσε κατι αλλο ο φιλος απο πανω,δεν ειναι λογος ειρωνιας.
μια ερωτηση για διευκρινηση,δεν βλαπτει ποτε.

aaabasilis
01-11-10, 23:19
εχεις δικιο,σορρυ:thumbup:

Zylo
01-11-10, 23:32
δε εννοουσα οτι θα πεθανετε...γενικα μιλουσα οτι δε ξερω αν υπαρχει κατι συγκεκριμενο στο θεμα υγειας που να μπορει να σε βλαψει...(οτι και αν ειναι αυτο)
επισης δε παρεξηγηθηκα εννοειται...;)

aaabasilis
02-11-10, 00:01
ελα ρε φιλε τι θεμα υγειας να υπαρξει..φαγητο θα φας,οχι νιτρογλυκερινη...φυσικη τροφη τι να λεμε τωρα..δλδ με το φαι υπαρχψει πιθανοτητα να παθουμε κατι ενω με τις επεξεργασμενες σκονες φτιαγμενες σε εργαστηρια δεν θα παθουμε τιποτα?να αρχισουμε να πινουμε σκονες τοτε αντι να φαμε.αλλος ειναι ο λογος που προτιμαμε σκονη μετα την προπονηση.η ΕΥΚΟΛΙΑ.το βαζεις νερο το χτυπας και το πινεις και τελος.και το πρωινο μου ετσι το κανω και γω για ΕΥΚΟΛΙΑ ομως,οχι για να μην παθω τπτ.αντι να κατσω 10λεπτα να φαω,το χυπαω και το πινω σε μισο λεπτο.θεμα χρονου..

Zylo
02-11-10, 00:10
ελα ρε φιλε τι θεμα υγειας να υπαρξει..φαγητο θα φας,οχι νιτρογλυκερινη...φυσικη τροφη τι να λεμε τωρα..δλδ με το φαι υπαρχψει πιθανοτητα να παθουμε κατι ενω με τις επεξεργασμενες σκονες φτιαγμενες σε εργαστηρια δεν θα παθουμε τιποτα?να αρχισουμε να πινουμε σκονες τοτε αντι να φαμε.αλλος ειναι ο λογος που προτιμαμε σκονη μετα την προπονηση.η ΕΥΚΟΛΙΑ.το βαζεις νερο το χτυπας και το πινεις και τελος.και το πρωινο μου ετσι το κανω και γω για ΕΥΚΟΛΙΑ ομως,οχι για να μην παθω τπτ.αντι να κατσω 10λεπτα να φαω,το χυπαω και το πινω σε μισο λεπτο.θεμα χρονου..

δε το λεω απο αποψη ποιοτητας του φαγητου....εννοω αν μπορει να σου πεσει βαρυ η κατι τετοιο...δε ξερω απο αυτα εγω γιατι δεν ειμαι και γιατρος....

Kwstas45
02-11-10, 13:17
Παιδια μπορειτε να μου πειτε αν το σιταρι ειναι καλη πηγη υδατανθρακα;

arisfwtis
02-11-10, 14:38
το φαι ειναι χιλιες φορες καλυτερο απο την καθε σκονη

Ramrod
02-11-10, 16:01
Παιδια μπορειτε να μου πειτε αν το σιταρι ειναι καλη πηγη υδατανθρακα;

ναι, είναι...

salpas18
02-11-10, 23:42
καλισπερα ηθελα να ρωτησω κατι λεμε ξερω γω οτι πρεπει να φαμε στο μεσημεριανο 60 γραμμαρια υδατανθρακα για να εχουμε ενεργεια εχει σημασια απο τι υδατανθρακα θα το παρουμε? ας πουμε αργο γρηγορο μικρο γλυκεμικο μεγαλο... ?

Ramrod
03-11-10, 00:13
καλισπερα ηθελα να ρωτησω κατι λεμε ξερω γω οτι πρεπει να φαμε στο μεσημεριανο 60 γραμμαρια υδατανθρακα για να εχουμε ενεργεια εχει σημασια απο τι υδατανθρακα θα το παρουμε? ας πουμε αργο γρηγορο μικρο γλυκεμικο μεγαλο... ?

Εξαρτάται τι θα κάνεις μετά το μεσημεριανό...

Στη συντρηπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων πάντως λαμβάνουμε σύνθετο υδατάνθρακα, πιο σταδιακής απορρόφησης...

stamos007
03-11-10, 01:56
θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες
1)ποιο γαλα ειναι καλυτερο το κακονικο η το ξυνογαλα?
2)που μπορω να βρω γαλα πλουσιο σε υδατανθρακες?

Zylo
03-11-10, 02:53
γιατι ψαχνεις γαλα με υδατανθρακες?πετα μεσα την βρωμη σου και εισαι κυριλε

κουλης
03-11-10, 11:34
ξερει κανεις αν το κακαο σε σκονη σκετο που ειναι πικρο απο μονο του γιατι δεν εχει ζαχαρη, τι θρεπτικη αξια εχει? ή ειναι αμηλυταιο?

spyros Bodybuilding
03-11-10, 13:41
ρε παδια οταν λεμε να φαμε 170 γρ κοτοπουλο 170 γρ ψημενο η αψητο ????

vAnY
03-11-10, 13:44
ψημενο !:weights:

Zylo
03-11-10, 13:48
ξερει κανεις αν το κακαο σε σκονη σκετο που ειναι πικρο απο μονο του γιατι δεν εχει ζαχαρη, τι θρεπτικη αξια εχει? ή ειναι αμηλυταιο?

-.-.... δε γραφει στη συσκευασια??? :doh:

stamos007
03-11-10, 15:26
[QUOTE=Zylo;268763]γιατι ψαχνεις γαλα με υδατανθρακες?πετα μεσα την βρωμη σου και εισαι κυριλε[/Q

δεν λεω τετοιο ροφημα εννοω για μεταπροπ να εχει μαλτοδε η δεξτρ και να με βοηθησει σε εκρηξη ινσουλινης

pikos
03-11-10, 15:38
Πάρε σκέτη γλυκόζη και βάλε όσο υδατάνθρακα θέλεις.

salpas18
03-11-10, 15:39
[QUOTE=Zylo;268763]γιατι ψαχνεις γαλα με υδατανθρακες?πετα μεσα την βρωμη σου και εισαι κυριλε[/Q

δεν λεω τετοιο ροφημα εννοω για μεταπροπ να εχει μαλτοδε η δεξτρ και να με βοηθησει σε εκρηξη ινσουλινης

δν νομιζο να εχει τετιο γαλα στην αγορα αλλα αμα πινις γαλα μετα τιν προπο πιες 1 λιτρο 1.5% η και 0% για να το αποροφησεις πιο γρηγορα η μπορεις να πιεις 2 μισοκηλα σοκολατουχα αυτα εχουν ηδαταν8ακες μεσα (ζαχαρι)* αλλα θα σου πουν και τα παιδια για καλιτερα ;) αυτη ειναι δικια μ γνωμη!

salpas18
03-11-10, 15:47
Εξαρτάται τι θα κάνεις μετά το μεσημεριανό...

Στη συντρηπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων πάντως λαμβάνουμε σύνθετο υδατάνθρακα, πιο σταδιακής απορρόφησης...

μετα το μεσημεριανο γυμναστιριο!
απλα θελω σε καπια γευματα να σημπληρονο τον υδαταν8ρακα με μαλτοδεχτρινη
ας πουμε αντη για 100γρ ρυζι θα τρωω 60γρ ρυζι και 30γρ μαλτο

stamos007
03-11-10, 16:02
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και κατι αλλο ποιο να προτιμω καλυτερα ξινογαλα η το κανονικο?

StefPat
03-11-10, 16:05
δν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερο για το ξινόγαλα, ότι σε βολεύει :)

stamos007
03-11-10, 16:11
ποιο πρωτεινουχο ποιο ειναι?

dionisos
03-11-10, 16:14
ποιο πρωτεινουχο ποιο ειναι?

Ρίξε μια ματιά :

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6376

stamos007
03-11-10, 16:23
ευχαριστω πολυ

psonara
03-11-10, 19:39
παιδια μια ερωτηση!τι γνωμη εχετε για το ετοιμο κοτοπουλο σουβλας που εχουν τα σουπερ μαρκετ?να το προτιμησουμε η' οχι?

Ramrod
03-11-10, 20:15
παιδια μια ερωτηση!τι γνωμη εχετε για το ετοιμο κοτοπουλο σουβλας που εχουν τα σουπερ μαρκετ?να το προτιμησουμε η' οχι?

όχι...

Zylo
03-11-10, 20:59
όχι...

????γιατι?

thegravijia
03-11-10, 21:30
παιδια μια ερωτηση!τι γνωμη εχετε για το ετοιμο κοτοπουλο σουβλας που εχουν τα σουπερ μαρκετ?να το προτιμησουμε η' οχι?
:thumbup:
mια χαρα ειναι

kostas_lamia
03-11-10, 21:35
βιβα βασιλοπουλος ,μου ανοιξατε την ορεξη :green:

Zylo
03-11-10, 22:05
μιας και μιλισε ο αλλος για βασιλοπουλο να σας πω οτι ο βασιλοπουλος ειναι το πιο ποιοτικο supermarket....εχω εναν φιλο μου που δουλευει σε ΑΒ και αποσο μου λεει καθε μερα πρωι που ερχονται τα τροφιμα και ολα αυτα ελεγχουν τις ημερομηνιες, την θερμοκρασια που ειχαν κατα τη διαρκεια της μεταφορας και ολα αυτα....ειναι λιγο τσιμπημενες η τιμες αλλα ειναι πολυ καλα ποιοτικα!!

kostas_lamia
03-11-10, 23:12
μιας και μιλισε ο αλλος για βασιλοπουλο να σας πω οτι ο βασιλοπουλος ειναι το πιο ποιοτικο supermarket....εχω εναν φιλο μου που δουλευει σε ΑΒ και αποσο μου λεει καθε μερα πρωι που ερχονται τα τροφιμα και ολα αυτα ελεγχουν τις ημερομηνιες, την θερμοκρασια που ειχαν κατα τη διαρκεια της μεταφορας και ολα αυτα....ειναι λιγο τσιμπημενες η τιμες αλλα ειναι πολυ καλα ποιοτικα!!

+οτι βρίσκεις τα παντα , και οπως ειπες πολυ ποιοτητα , και στην τελικη αυτο με τις τιμες που λες,οτι πληρώνεις παίρνεις

Galletiosfp
03-11-10, 23:39
Παιδια αμα εχω φαι στις 10 το στερεο γευμα με την προπονηση,μετα απο ποση ωρα να φαω το γιαουρτακι επειδι δεν αντεχω με περνει ο υπνος για να κατσω ως αργα....

Zylo
03-11-10, 23:44
Παιδια αμα εχω φαι στις 10 το στερεο γευμα με την προπονηση,μετα απο ποση ωρα να φαω το γιαουρτακι επειδι δεν αντεχω με περνει ο υπνος για να κατσω ως αργα....

μετα απο 1 ωρα τουλαχιστον

Galletiosfp
03-11-10, 23:56
μετα απο 1 ωρα τουλαχιστον
Α!μονο μια ωρα?εγω προσπαθω για τουλαχιστον 2ωρο επειδη ξερω πως θελει 2 μισι με 3 ωρες διαφορα στα γευματα...

Zylo
04-11-10, 00:01
Α!μονο μια ωρα?εγω προσπαθω για τουλαχιστον 2ωρο επειδη ξερω πως θελει 2 μισι με 3 ωρες διαφορα στα γευματα...

1 γιαουρτι δεν θα σου πεσει βαρυ οποτε 1-1μιση ωρα σε βολευει....περισσοτερο θα ηταν καλιτερα αλλα οσο μπορεις κρατα!!!:weights::weights:

vAnY
04-11-10, 00:04
Μια χαρα ειναι το κοτοπουλο σουβλας, κι απο ΑΒ εχω παρει πολλες φορες μαλιστα... αλλα εννοειται προτιμαμε το στηθος, βγαζουμε ολη τη πετσα και δεν τρωμε φτερουγες....:P:P:P αυτα ΑΝ κανουμε διατροφη....

lef
04-11-10, 00:14
Α!μονο μια ωρα?εγω προσπαθω για τουλαχιστον 2ωρο επειδη ξερω πως θελει 2 μισι με 3 ωρες διαφορα στα γευματα...

καλυτερα να κοιμηθεις περισσοτερο παρα να μεινεις ξυπνιος για το γιαουρτι:toast:

skiadis
04-11-10, 00:29
καλησπερα!!
2 ερωτησεις εχω :) :
σε περιοδο γραμμωσης σαν μεταπροπο περω ροφημα πρωτεϊνης χωρις υδατανθρακες. υπαρχει προβλημα αν συμπληρωσω 1 κουταλια μελι?

Και σκεφτομαι να προσθεσω μεταπροπο και κρεατινη. Να προτιμησω καθαρη κρεατινη ή μια με επιπροσθετα(π.χ. celltech)? καμια ιδεα για την δευτερη κατηγορια κρεατινης-λαμβανοντας υπ οπην οτι δεν περνω υδατανθρακεσ μεταπροπο-!!

ευχαριστω :green::green:

Galletiosfp
04-11-10, 00:38
καλυτερα να κοιμηθεις περισσοτερο παρα να μεινεις ξυπνιος για το γιαουρτι:toast:
Αμα βαλω κ τα 4-5 δαμασκηνα αποξηραμενα για γευσι υπαρχει προβλημα?

lef
04-11-10, 00:43
Αμα βαλω κ τα 4-5 δαμασκηνα αποξηραμενα για γευσι υπαρχει προβλημα?

καρυδια θα βαλεις και αν θες και κανελιτσα και θα ειναι κουκλα το γιαουρτακι σου;)

Zylo
04-11-10, 00:44
καρυδια θα βαλεις και αν θες και κανελιτσα και θα ειναι κουκλα το γιαουρτακι σου;)

ή αμυγδαλα:thumbup::thumbup:

Galletiosfp
04-11-10, 00:45
καρυδια θα βαλεις και αν θες και κανελιτσα και θα ειναι κουκλα το γιαουρτακι σου;)
Tα μικρα αποξηραμενα δαμασκηνα τι εχουν κ πειραζουν?:P

salpas18
04-11-10, 01:06
μετα το μεσημεριανο γυμναστιριο!
απλα θελω σε καπια γευματα να σημπληρονο τον υδαταν8ρακα με μαλτοδεχτρινη
ας πουμε αντη για 100γρ ρυζι θα τρωω 60γρ ρυζι και 30γρ μαλτο

???

Galletiosfp
04-11-10, 01:10
Tα μικρα αποξηραμενα δαμασκηνα τι εχουν κ πειραζουν?:P
????????mia apantisi paidia

Ramrod
04-11-10, 01:12
????γιατι?

Γιατί το κοτόπουλο σούβλας γυρίζει γύρω γύρω, και όπως λιώνει το λίπος το περιλούζει σιγα σιγά, έτσι δε χάνει καθόλου λίπος σχεδόν...ναι είναι νόστιμο αλλά είναι πολύ λιπαρό και δεν κάνει για άτομα που ακολουθούν συγκεκριμένη διατροφή...

Αν είναι να βγάλεις την πέτσα και να φας μόνο το στήθος τότε ποιό το νόημα...?

Zylo
04-11-10, 01:18
Γιατί το κοτόπουλο σούβλας γυρίζει γύρω γύρω, και όπως λιώνει το λίπος το περιλούζει σιγα σιγά, έτσι δε χάνει καθόλου λίπος σχεδόν...ναι είναι νόστιμο αλλά είναι πολύ λιπαρό και δεν κάνει για άτομα που ακολουθούν συγκεκριμένη διατροφή...

Αν είναι να βγάλεις την πέτσα και να φας μόνο το στήθος τότε ποιό το νόημα...?

εγω παντα την βγαζω τη πετσα και τρωω μονο το στηθος οποτε ειμαι κομπλε:)

giannis64
04-11-10, 13:15
εγω τρωω τα παντα....

κουλης
04-11-10, 14:48
εγω τρωω τα παντα....

αρχοντας:thumbup:

skiadis
04-11-10, 17:09
καλησπερα!!
2 ερωτησεις εχω :) :
σε περιοδο γραμμωσης σαν μεταπροπο περω ροφημα πρωτεϊνης χωρις υδατανθρακες. υπαρχει προβλημα αν συμπληρωσω 1 κουταλια μελι?

Και σκεφτομαι να προσθεσω μεταπροπο και κρεατινη. Να προτιμησω καθαρη κρεατινη ή μια με επιπροσθετα(π.χ. celltech)? καμια ιδεα για την δευτερη κατηγορια κρεατινης-λαμβανοντας υπ οπην οτι δεν περνω υδατανθρακεσ μεταπροπο-!!

ευχαριστω :green::green:

καμια αποψη?

giannis64
04-11-10, 17:13
σε γραμμωση μπορεις και μονο πρωτεινη και κρεατινη και εισαι οκ.

homer simpson
05-11-10, 23:41
Ηi σε ολους,θα 'θελα να ρωτησω κατι σχετικα για την πρωτεινη και την αναμιξη της με λιπος.Διαβασα μεσα απο το forum οτι η προσληψη λιπους καθυστερει την απορροφηση της πρωτεινης.Η ερωτηση μου ειναι η εξης : θεωρειται πληρες γευμα ενα γευμα που περιεχει 15 γρ φυτικη πρωτεινη και 15 γρ whey (gold standard της on) με 12 γρ φυτικο λιπος (και υδατανθρακες)?Οχι ως μεταπροπονητικο γευμα,κυριως ως πρωινο.Τρωω 6 γευματα την ημερα ανα τρεις ωρες με 30 γρ πρωτεινη ανα γευμα.Θα με ''κρατησει'' γεματο απο αποψη πρωτεινης αυτο το γευμα για τρεις ωρες ή θα απορροφηθει γρηγορα η whey?By the way το γευμα ειναι quaker με μισο scoop whey + νερο.Thanks!!!

Mitsen
06-11-10, 00:16
Ηi σε ολους,θα 'θελα να ρωτησω κατι σχετικα για την πρωτεινη και την αναμιξη της με λιπος.Διαβασα μεσα απο το forum οτι η προσληψη λιπους καθυστερει την απορροφηση της πρωτεινης.Η ερωτηση μου ειναι η εξης : θεωρειται πληρες γευμα ενα γευμα που περιεχει 15 γρ φυτικη πρωτεινη και 15 γρ whey (gold standard της on) με 12 γρ φυτικο λιπος (και υδατανθρακες)?Οχι ως μεταπροπονητικο γευμα,κυριως ως πρωινο.Τρωω 6 γευματα την ημερα ανα τρεις ωρες με 30 γρ πρωτεινη ανα γευμα.Θα με ''κρατησει'' γεματο απο αποψη πρωτεινης αυτο το γευμα για τρεις ωρες ή θα απορροφηθει γρηγορα η whey?By the way το γευμα ειναι quaker με μισο scoop whey + νερο.Thanks!!!

Τα gr φυτικής πρωτεΐνης από τη βρώμη είναι?
Εγώ θα σου πρότεινα να μη μετράς τα gr φυτικής πρωτεΐνης μιας και είναι χαμηλής βιολογικής αξιας...

homer simpson
06-11-10, 00:25
Τα gr φυτικής πρωτεΐνης από τη βρώμη είναι?
Εγώ θα σου πρότεινα να μη μετράς τα gr φυτικής πρωτεΐνης μιας και είναι χαμηλής βιολογικής αξιας...

Διαβασα ενα thread μεσα απο το forum που λεει πως πρεπει να μετραμε και τη φυτικη.