PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

beefmeup
06-11-10, 00:26
Διαβασα ενα thread μεσα απο το forum που λεει πως πρεπει να μετραμε και τη φυτικη.

δεν ειναι λαθος αυτο,αλλοι την μετρανε.

εγω(κ πολλοι αλλοι)ας πουμε,δεν την μετρανε.
θεμα επιλογης ειναι.

homer simpson
06-11-10, 12:30
δεν ειναι λαθος αυτο,αλλοι την μετρανε.

εγω(κ πολλοι αλλοι)ας πουμε,δεν την μετρανε.
θεμα επιλογης ειναι.

Φιλε,τρωω 400 γρ υδατανθρακα σε καθημερινη βαση (καστανο ρυζι,οσπρια,βρωμη).Μαζι με αυτα τα 400 γρ υδατ.,παιρνω τουλαχιστον 60 γρ φυτικη πρωτ..Βαση ενος thread που διαβασα οι πρωτεινικες αναγκες μου ειναι γυρω στα 180 γρ πρωτ/μερα.Ειμαι 81 κιλα με 16,5% λιπος , 1,74 , 23 ετων και ειμαι σε φαση γραμμωσης (τρομαρα μου).Χανω κατι λιγοτερο απο μισο κιλο τη βδομαδα ωστε να αποφυγω απωλεια μυικου ιστου.Αν ειναι να τρωω 180 γρ ζωικη πρωτεινη + 60 γρ φυτικη,παω 240 γρ/μερα.Δεν θα ηταν κακο αυτο για το συκωτι μου?

beefmeup
06-11-10, 14:23
Αν ειναι να τρωω 180 γρ ζωικη πρωτεινη + 60 γρ φυτικη,παω 240 γρ/μερα.Δεν θα ηταν κακο αυτο για το συκωτι μου?

για γραμμωση που λες οτι κανεις,εχω την εντυπωση οτι εισαι καλα στα 240,στα κιλα σου.
με τον υ/α σου,ομως δεν ξερω..αλλα αφου λες οτι χανεις,κρατα τον ετσι,κ μειωνεις οταν κολλησεις.

τωρα κοιτα,αυτο για τα συκωτια κλπ,εγω δεν πιστευω οτι στις ποσοτητες που λες(υπο κανονικες συνθηκες),θα ζορισεις τπτ.
εγω παντα,οταν κοιταω ποσοτητες για τις αναγκες μου,υπολογιζω πρωτα την ζωικη πρωτεινη,κ μετα τρωω κατα βουληση τα υπολοιπα,οπως νιωθω οτι τα θελει το σωμα μου,για να φτασω εκει που θελω.
γραμμαρια εχω σταματησει να μετραω προ πολλου,πλην της ζωικης πρωτεινης για να ειμαι σιγουρος.

εσυ τωρα δοκιμασε κ τις 2 περιπτωσεις,γιατι ο,τι κ να σου πω,αφου θα δεις η θα διβασεις κ αλλα πανω σε αυτο αλλου(που μπορει να ειναι αλλα απτα δικα μου),δες τι θα σου κατσει καλυτερα.

Eddie
06-11-10, 22:47
Tι ρολο βαραν τα καστανα??Καθε χειμωνα τρωω αρκετα ψητα στο φουρνο.Δεν εχω ιδεα τι διατροφικη αξια εχουν,οποιος ξερει να μας πει.

giannis64
06-11-10, 22:49
Τα νωπά κάστανα περιέχουν 50% νερό, 45% υδατάνθρακες και 5% φυτικό έλαιο.

αυτο βρηκα..

Devil
06-11-10, 22:51
Tι ρολο βαραν τα καστανα??Καθε χειμωνα τρωω αρκετα ψητα στο φουρνο.Δεν εχω ιδεα τι διατροφικη αξια εχουν,οποιος ξερει να μας πει.

για 100γρ εχεις....

213 θερμιδες

2,5 πρωτεινες και λιπαρα και 45 υδατανθρακες εκ των οποιων τα 8γρ ειναι φυτικες ινες...

αυτααα....:green:

Eddie
06-11-10, 22:57
μμμμμ ετσι κ ετσι..

Ειναι και δυσκολα στο ζυγισμα.Θα ζυγισω μια φορα και πριν πεταξω τα τσοφλια και τα φλουδια θα τα ξαναζυγισω για να δω ποσα γρ καθαου καστανου τρωω.

Εσεις δε τρωτε?Ο υδατανθρακας που εχει τι να ειναι αραγε?:unsure:

Devil
06-11-10, 23:01
Εσεις δε τρωτε?Ο υδατανθρακας που εχει τι να ειναι αραγε?:unsure:

οχι ρε κασταναααα...:P:green::green::green:

λογικα αμυλο.... νταξ εχει και 8γρ ινες

Eddie
06-11-10, 23:03
οχι ρε κασταναααα...:P:green::green::green:

λογικα αμυλο.... νταξ εχει και 8γρ ινες

Α ενταξει τοτε!!Ετσι κι αλλιως μετα την προπονηση τα τρωω,αφου φαω το γευμα με πρωτεινη-λιπαρα και πρασσιναδα,χτυπαω και καμια 15αρια καστανα:green:

savage
07-11-10, 04:00
βασιλη τα καστανα εχουν συνθετο υδατανθαρα κυριως αν θυμαμαι καλα.καπου το ειχα δει.


ήξερα περί λιπαρών και τεστοστερόνης, αλλά δεν το ήξερα ότι έρχεται από τα κορεσμένα..thx for the tip..εννοείς ότι γίνεται μερικώς σωματικό λίπος προφανώς, αλλά όχι στο βαθμό που θα περίμενε κάποιος, από τη στιγμή που η αυξημένη τεστο λειτουργεί αντισταθμιστικά;


και τα μονοακορεστα το κανουν αυτο;)

και δεν αυξανει την τεστο απλα βοηθα στην παραγωγη της...


αν δεν κάνω λάθος για την παραγωγή τεστό μεταβολίζεται χοληστερόλη (ή κάτι τέτοιο :P), οπότε ναι λογικο :)

αλλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι το κάνουν και τα "καλά" λιπαρά για αυτό ρώτησα ;)

ετσι ακριβως.απλα το ειπα για τα κορεσμενα λιπαρα για να καταδειξω οτι κακως τα φοβαται ο κοσμος.αλλο τρανς λιπαρα και αλλο κορεσμενα.ειδικα με το αυγο υπηρχε τρομολαγνια.εγω τα εχω ξαναγραψει πολλακις.κακως φοβουνται τα ολοκληρα αυγα.
πλεον στον ογκο,τρωω ολοκληρα ολα τα αυγα,μπολικο κοκκινο κρεας,(ισως κανω αλλη μια προσπαθεια και με το γαλα αν και την τελευταια φορα το στομαχι μου δεν αντεδρασε καλα),γιαουρτι,τυρι cottage,αλλα και ελαιολαδο,ξηρους καρπους(τα 2 τελευταια εχουν ακορεστα λιπη κυριως).
και σε θεμα δυναμης και τεστο ημουν πολυ ανεβασμενος:bbbiceps:

Devil
07-11-10, 10:05
βασιλη τα καστανα εχουν συνθετο υδατανθαρα κυριως αν θυμαμαι καλα.καπου το ειχα δει.







ετσι ακριβως.απλα το ειπα για τα κορεσμενα λιπαρα για να καταδειξω οτι κακως τα φοβαται ο κοσμος.αλλο τρανς λιπαρα και αλλο κορεσμενα.ειδικα με το αυγο υπηρχε τρομολαγνια.εγω τα εχω ξαναγραψει πολλακις.κακως φοβουνται τα ολοκληρα αυγα.
πλεον στον ογκο,τρωω ολοκληρα ολα τα αυγα,μπολικο κοκκινο κρεας,(ισως κανω αλλη μια προσπαθεια και με το γαλα αν και την τελευταια φορα το στομαχι μου δεν αντεδρασε καλα),γιαουρτι,τυρι cottage,αλλα και ελαιολαδο,ξηρους καρπους(τα 2 τελευταια εχουν ακορεστα λιπη κυριως).
και σε θεμα δυναμης και τεστο ημουν πολυ ανεβασμενος:bbbiceps:

:thumbup::thumbup::thumbup:

Menios Ser1985
07-11-10, 17:22
ετσι ακριβως.απλα το ειπα για τα κορεσμενα λιπαρα για να καταδειξω οτι κακως τα φοβαται ο κοσμος.αλλο τρανς λιπαρα και αλλο κορεσμενα.ειδικα με το αυγο υπηρχε τρομολαγνια.εγω τα εχω ξαναγραψει πολλακις.κακως φοβουνται τα ολοκληρα αυγα.
πλεον στον ογκο,τρωω ολοκληρα ολα τα αυγα,μπολικο κοκκινο κρεας,(ισως κανω αλλη μια προσπαθεια και με το γαλα αν και την τελευταια φορα το στομαχι μου δεν αντεδρασε καλα),γιαουρτι,τυρι cottage,αλλα και ελαιολαδο,ξηρους καρπους(τα 2 τελευταια εχουν ακορεστα λιπη κυριως).
και σε θεμα δυναμης και τεστο ημουν πολυ ανεβασμενος:bbbiceps:

Ακριβώς!:thumbup:Εγώ τρώω 11 ολόκληρα αυγά κάθε μέρα για 5 μήνες συνεχόμενα και έκανα εξετάσεις,όχι μόνο ήταν τέλειες οι εξετάσεις αλλά τα αυγά μου έφτιαξαν και την αναλογία καλής/κακής χοληστερίνης.Οπότε ας μήν δεχόμαστε αψήφιστα ο,τι ακούμε αλλά να το ψάχνουμε πρώτα!

savage
07-11-10, 17:40
γεια σου ρε μενιο.φιλε τα εχω ξαναπει πολλακις.αλλο η χοληστερολη του αυγου,η οποια στην τελικα βοηθα στην συθεση τεστο στον οργανισμο μας αλλα και φτιαχνει οπως πολυ σωστα ειπες την αναλογια καλης/κακης χοληστερινης,κι αλλο η χοληστερινη (και μαλιστα η "κακη").

τα τρανς λιπαρα εινα ιαυτα που κανουν τη ζημια.
αν καποιος δεν εχει ιστορικο με χοληστερινη(κληρονομικοτητα) θεωρω απιθανο να τον πειραξουν τα αυγα στο θεμα χοληστερινη.

αλλωστε οποιος διαβασει σε αρθρα/βιβλια η ακομα και στο βικιπαιδεια,θα δει οτι το μεγαλύτερο ποσοστό χοληστερίνης στον ανθρώπινο οργανισμό δεν προσλαμβάνεται με την τροφή αλλα συντίθεται στο συκώτι!!!!
ο οργανισμος οπως εχω ξαναγραψει κατακρατα ως χοληστερινη μονο το 2% της διατροφικης χοληστερολης(κι αυτη ως καλη συνηθως αν τρωτε σωστα).

Η χοληστερόλη συνδέεται με τον τρόπο ζωής και την ποσότητα του λίπους που υπάρχει στο σώμα,γι'αυτο το προβλημα γυρω μας το εχουν συνηθως παχυσαρκοι ανθρωποι που δεν ασκουνται και τρωνε συχνα τροφες υψηλου κινδυνου(καργα επεξεργασμενες οπως πιτογυρα,σοκολατες,πατατακια,πιτσες,fast food και οχι αυγα βεβαια) κι οχι αυτοι που τρωνε αυγα οπως εμεις που κανουμε bbing και ασκουμεθα:toast:

thegravijia
07-11-10, 17:43
Ακριβώς!:thumbup:Εγώ τρώω 11 ολόκληρα αυγά κάθε μέρα για 5 μήνες συνεχόμενα και έκανα εξετάσεις,όχι μόνο ήταν τέλειες οι εξετάσεις αλλά τα αυγά μου έφτιαξαν και την αναλογία καλής/κακής χοληστερίνης.Οπότε ας μήν δεχόμαστε αψήφιστα ο,τι ακούμε αλλά να το ψάχνουμε πρώτα!
Menio γραψε λιγο την διατροφη που ακολουθεις σε περιοδο ογκου κ την προπονηση αμα θελεις να μαθαινουμε κ μεις :weights::bbbiceps:

Menios Ser1985
07-11-10, 18:38
γεια σου ρε μενιο.φιλε τα εχω ξαναπει πολλακις.αλλο η χοληστερολη του αυγου,η οποια στην τελικα βοηθα στην συθεση τεστο στον οργανισμο μας αλλα και φτιαχνει οπως πολυ σωστα ειπες την αναλογια καλης/κακης χοληστερινης,κι αλλο η χοληστερινη (και μαλιστα η "κακη").

τα τρανς λιπαρα εινα ιαυτα που κανουν τη ζημια.
αν καποιος δεν εχει ιστορικο με χοληστερινη(κληρονομικοτητα) θεωρω απιθανο να τον πειραξουν τα αυγα στο θεμα χοληστερινη.

αλλωστε οποιος διαβασει σε αρθρα/βιβλια η ακομα και στο βικιπαιδεια,θα δει οτι το μεγαλύτερο ποσοστό χοληστερίνης στον ανθρώπινο οργανισμό δεν προσλαμβάνεται με την τροφή αλλα συντίθεται στο συκώτι!!!!
ο οργανισμος οπως εχω ξαναγραψει κατακρατα ως χοληστερινη μονο το 2% της διατροφικης χοληστερολης(κι αυτη ως καλη συνηθως αν τρωτε σωστα).

Η χοληστερόλη συνδέεται με τον τρόπο ζωής και την ποσότητα του λίπους που υπάρχει στο σώμα,γι'αυτο το προβλημα γυρω μας το εχουν συνηθως παχυσαρκοι ανθρωποι που δεν ασκουνται και τρωνε συχνα τροφες υψηλου κινδυνου(καργα επεξεργασμενες οπως πιτογυρα,σοκολατες,πατατακια,πιτσες,fast food και οχι αυγα βεβαια) κι οχι αυτοι που τρωνε αυγα οπως εμεις που κανουμε bbing και ασκουμεθα:toast:

Απλά συμφωνώ,πολύ επεξηγηματικός!:thumbup:

Menios Ser1985
07-11-10, 18:41
Menio γραψε λιγο την διατροφη που ακολουθεις σε περιοδο ογκου κ την προπονηση αμα θελεις να μαθαινουμε κ μεις :weights::bbbiceps:

Βίγια,επειδή σε πάω,για πάρτη σου θα κάνω 300 κιλά άρσεις θανάτου και θα ανεβάσω βίντεο!Σου αφιέρωσα ένα με 200 κιλά πρίν τον αγώνα!
Γελάω(όχι ειρωνικά) με τον τρόπο που γράφεις τα πόστ,π.χ. 5 ερωτήσεις σερί,κορυφαίος λέμε!:turtle:
Θα ποστάρω τη διατροφή που κάνω για μάζα στο θέμα με τις φώτος μου!

giannis64
07-11-10, 18:43
ποσταρε την και εδω μενιο για να υπαρχει σαν αρχειο.

οι διατροφες μας (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11068)

Riera
08-11-10, 16:45
ποσα γρ ανα κιλο σωματικου βαρους πρωτεινης και ποσα υδατανθρακα χρειαζονται ή μαλλον ειναι ιδανικα στην γραμμωση?

Riera
08-11-10, 17:44
θα πει κανεις?

jimmy007
08-11-10, 18:00
ποσα γρ ανα κιλο σωματικου βαρους πρωτεινης και ποσα υδατανθρακα χρειαζονται ή μαλλον ειναι ιδανικα στην γραμμωση?

Η απάντηση είναι αρκετά σχετική. Προσωπικά προτείνω 3 γρ πρωτείνης ανά κιλό σωματικού βάρους και λήψη υδ/κα τέτοια ώστε να χάνεις περίπου μισό κιλό την εβδομάδα. Το δεύτερο το βρίσκεις εμπειρικά και όσο περνά ο καιρός προφανώς μειώνεται...

Riera
08-11-10, 18:06
Η απάντηση είναι αρκετά σχετική. Προσωπικά προτείνω 3 γρ πρωτείνης ανά κιλό σωματικού βάρους και λήψη υδ/κα τέτοια ώστε να χάνεις περίπου μισό κιλό την εβδομάδα. Το δεύτερο το βρίσκεις εμπειρικά και όσο περνά ο καιρός προφανώς μειώνεται...

για 2600 θερμιδες, 250 γρ πρωτεινη 265 υδατ και 60 λιπος. καλο?

giannis64
08-11-10, 18:11
το θέμα δεν είναι πόσες είναι η προτεινόμενες δώσεις πρωτεΐνης και υδτα.

θα πρέπει να ξέρεις τις ποσότητες που είχες στον όγκο και βάση αυτές να υπολογίσεις να κατεβάζεις σταδιακά με βάση τα αποτελέσματα που βλέπεις...

jimmy007
08-11-10, 18:12
το θέμα δεν είναι πόσες είναι η προτεινόμενες δώσεις πρωτεΐνης και υδτα.

θα πρέπει να ξέρεις τις ποσότητες που είχες στον όγκο και βάση αυτές να υπολογίσεις να κατεβάζεις σταδιακά με βάση τα αποτελέσματα που βλέπεις...

:thumbup::thumbup:
Με κάλυψες..

Riera
08-11-10, 18:19
ευχαριστω παιδια

Zylo
08-11-10, 23:53
σημερα σκεφτηκα εναν τροπο για να τρωω την βρωμη μιας και τωρα ειμαι στον ογκο και τρωω περισσοτερη ποσοτητα που δε κατεβαινει τοσο ευκολα....σκεφτηκα να την κανω σκονη να την ανακατεψω με γαλα και να βαλω λιγο γιωτης στιγμης(μετα ψυγειο μεχρι να πυξει)!!τ εφτιαξα και αυριο τ πρωι 8α ξερω πως εγινε.....σκεφτηκα επισης να βαλω πρωτεινη αντι για γιωτης στιγμης αλλα επειδη η πρωτεινη αρχιζει και βρομαει μετα απο μιση ωρα στο νερο δε ξερω αν θα ειναι οκ στο γαλα με την βρωμη....τι λετε?

κουλης
08-11-10, 23:55
παιδια εγω στην βρωμη ριχνω λιγη ζαχαρινη μελι ξηροκαρπη κανελιτσα και γινεται μουρλια:green:

Zylo
08-11-10, 23:58
ε καπως ετσι το κανω και εγω...αλλα κατσε φαε ετσι 160 γραμμαρια βρωμη:green::green:

Devil
08-11-10, 23:59
ε καπως ετσι το κανω και εγω...αλλα κατσε φαε ετσι 160 γραμμαρια βρωμη:green::green:

με περασες για 10γρ...:green::green:

Zylo
09-11-10, 00:12
με περασες για 10γρ...:green::green:

χαιρομαι:green::green::green:αλλα δε μου ειπες τη γνωμη σου διαολε:rolf::rolf:

arisfwtis
09-11-10, 00:17
τα weetabix τα χετε δοκιμασει?
για εσας που δν σας αρεσει η βρωμη

Devil
09-11-10, 00:19
χαιρομαι:green::green::green:αλλα δε μου ειπες τη γνωμη σου διαολε:rolf::rolf:

κοιτα εγω το κλασσικο που κανω ειναι βρωμη με νερο στο φουρνο μικροκυματων για κανα 3-4 λεπτο μετα βαζω κακαο σεκτο μετα την πρωτεινη (χωρις γευση) μετα βαζω και τα αμυγδαλα (ψιλοκομμενα στο μπλεντερ) και βαζω γλυκαντικο και κανελα και το χωνω στην καταψυξη για κανα 5-10 λεπτα να κρυωσει


σημερα δοκιμασα την βρομη απο το bp που ειναι ψιλοκομμενη, ειναι σε φαση σαν φρυγανια τριμενη κατεβαινει πιο ευκολα απο την κανονικη απλα βαζεις νερο και πρωτεινη και εισαι ετοιμος

αλλιως μπορεις να βρασεις νερο το ριχνεις στην βρομη το αφηνεις ολο το βραδι ετσι και το πρωι ριχνεις την πρωτεινη μεσα και εισαι κομπλε

Αντωνης
09-11-10, 01:15
Mαγκες δεν χρειαζεται τιποτα πολυπλοκες διαδικασιες η βρωμη.
Εγω βαζω μια μεγαλη κουταλια στο στομα και μετα ετσι οπως ειμαι μπουκωμενος πινω και ελαχιστο νερο(μιση γουλια)με το μπουκαλι.Νερωνει η βρωμη στο στομα και τα κατεβαινει τελειως για πλακα.
Μεσα σε 4-5 λεπτα τρωω 130 γρ. βρωμη για χαβαλε.

jimmy007
09-11-10, 01:18
Εγώ βάζω 1,5 scoop whey σε 300 ml γάλα και το ρίχνω σε ένα μπωλ με 100 γρ βρώμη. Ρίχνω και λίγη κανέλλα και είναι super..:thumbup:

thegravijia
09-11-10, 01:36
Mαγκες δεν χρειαζεται τιποτα πολυπλοκες διαδικασιες η βρωμη.
Εγω βαζω μια μεγαλη κουταλια στο στομα και μετα ετσι οπως ειμαι μπουκωμενος πινω και ελαχιστο νερο(μιση γουλια)με το μπουκαλι.Νερωνει η βρωμη στο στομα και τα κατεβαινει τελειως για πλακα.
Μεσα σε 4-5 λεπτα τρωω 130 γρ. βρωμη για χαβαλε.
ποσες κουταλιες ομως μελι φθανεις να τρως?

salpas18
09-11-10, 02:12
Εαν σε καθε γευμα που εχω ελειψει θερμίδον η ελειψει υδατανθρακον θα πειραζαι αν συμπληρωνα με μαλτοδεξτρινη η με δεξτροζη?

Αντωνης
09-11-10, 02:41
ποσες κουταλιες ομως μελι φθανεις να τρως?

Mελι?Σκετη την τρωω την βρωμη :green:

Αερας φευγει,ειδικα το πρωι που ξυπναω πεινασμενος δεν με ενδιαφερει καθολου η γευση(αν και εχω συνηθισει να την τρωω μ αυτον τον τροπο και μου αρεσει ακομα και ετσι),το μονο που με νοιαζει ειναι να γεμισω το στομαχι μου

Mitsen
09-11-10, 02:49
Αερας φευγει,ειδικα το πρωι που ξυπναω πεινασμενος δεν με ενδιαφερει καθολου η γευση(αν και εχω συνηθισει να την τρωω μ αυτον τον τροπο και μου αρεσει ακομα και ετσι),το μονο που με νοιαζει ειναι να γεμισω το στομαχι μου

+1000:green:

vAnY
09-11-10, 11:07
βρε φταξτε βρωμοπιτα πουναι κι ωραια :P:P
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1622

Zylo
09-11-10, 11:17
βρε φταξτε βρωμοπιτα πουναι κι ωραια :P:P
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1622

εχω φτιαξει αρκετες φορες αλλα δε κατεβαινει και τοσο ευκολα...πολυ στεγνη βρε παιδακι μου!!

sogoku
09-11-10, 12:51
Εαν σε καθε γευμα που εχω ελειψει θερμίδον η ελειψει υδατανθρακον θα πειραζαι αν συμπληρωνα με μαλτοδεξτρινη η με δεξτροζη?


Θεωρητικα ναι σε καποια γευματα εκτος και αν δεν λιπωνεις με τιποτα.Εσυ θα το δοκιμασεις πανω σου και θα μας πεις.

salpas18
09-11-10, 14:45
Θεωρητικα ναι σε καποια γευματα εκτος και αν δεν λιπωνεις με τιποτα.Εσυ θα το δοκιμασεις πανω σου και θα μας πεις.

δεν λιπωνο με τιποτα :D μεχρει τωρα ;)

Mitsen
09-11-10, 20:39
βρε φταξτε βρωμοπιτα πουναι κι ωραια :P:P
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1622


εχω φτιαξει αρκετες φορες αλλα δε κατεβαινει και τοσο ευκολα...πολυ στεγνη βρε παιδακι μου!!

Έτσι! Στο φαΐ πρέπει νάσαι hardcore!

Ο κολλητός μου (που δεν ασχολείται με το χώρο) όταν το βλέπει μου λέει πάλι χλαπάτσα έφτιαξες?:rolf::rolf:

PMalamas
09-11-10, 21:44
Γεια σας,
Γνωριζει καποιος πως μπορουμε να υπολογισουμε την πρωτεινη ενος κρεατος?!
Αν πχ ζυγιζοντας το κοτοπ ξερουμε οτι τα 100g εχουν πχ 30g πρωτεινης.
Αυτο ισχυει για 100g του ψημενου κοτοπ η ωμου?
Ευχαριστω:???::???:

f-panos
09-11-10, 21:55
Το ωμο εχει περιπου 20% πρωτεινη
το βραστο γυρω στα 25%
κ στη σχαρα που στεγνωνει ακομη πιο πολυ 30%

Γενικα τα κρεατα στο ψησιμο χανουν υγρα κ γινονται πιο ελαφρια στο ζυγισμα ενω αντιθετα ρυζι κ μακαρονι τραβανε νερο κ ειναι πιο βαρια απ'οτι ωμα

Για παραδειγμα αν εχεις πχ 500 γρ στηθος κοτας ωμο, μετα απο το ψησιμο χωρισε το για παραδειγμα σε 3 μεριδες κ θα εχεις περιπου 170 γρ κοτας απο 20% πρωτεινη που εχει το ωμο λαμβανεις 34 γρ πρωτεινη ανα μεριδα.

PMalamas
09-11-10, 22:08
Το ωμο εχει περιπου 20% πρωτεινη
το βραστο γυρω στα 25%
κ στη σχαρα που στεγνωνει ακομη πιο πολυ 30%

Γενικα τα κρεατα στο ψησιμο χανουν υγρα κ γινονται πιο ελαφρια στο ζυγισμα ενω αντιθετα ρυζι κ μακαρονι τραβανε νερο κ ειναι πιο βαρια απ'οτι ωμα

Για παραδειγμα αν εχεις πχ 500 γρ στηθος κοτας ωμο, μετα απο το ψησιμο χωρισε το για παραδειγμα σε 3 μεριδες κ θα εχεις περιπου 170 γρ κοτας απο 20% πρωτεινη που εχει το ωμο λαμβανεις 34 γρ πρωτεινη ανα μεριδα.

Σουπερ! Κατατοπιστικοτατος.
Αρα κραταμε το ψητο που με ενδιαφερει περισοτερο. και με 150γρ φτανω τα 30γρ πρωτεινης/γευμα περιπου (κατωτατο οριο δλδ)
Σε ευχαριστω παρα πολυ:clap:

PMalamas
09-11-10, 22:11
Αληθεια ισχιει οτι το βραστο κρεας χανει θρεπτικα συστατικα στο νερο?
Πρωτεινες πχ κλπ??

Ramrod
09-11-10, 22:36
Αληθεια ισχιει οτι το βραστο κρεας χανει θρεπτικα συστατικα στο νερο?
Πρωτεινες πχ κλπ??

Δε νομίζω...

Γιατί να μη χάνει κ στο ψήσιμο?

PMalamas
09-11-10, 22:46
Δε νομίζω...

Γιατί να μη χάνει κ στο ψήσιμο?

Και καλα οτι μενουν στο νερο.

beefmeup
09-11-10, 22:50
Και καλα οτι μενουν στο νερο.

αυτο γινεται για το λιπος που εχει το κρεας.
οχι για την πρωτεινη.

PMalamas
09-11-10, 23:05
οποτε πολυ καλο..

lila_1
10-11-10, 12:29
Εχει αναλυθει αρκετες φορες
ΠΟτε εχουμε πει οτι οι αργης αφομοιωσης πρωτεινες καθυστερουν αυτες της γρηγορης ?
Εαν αναμειχθουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ σκονες(αλλες εταιριες)?
Εαν αναμειχθει σκονη γρηγορης με πρωτεινουχο φαι αργης?

Συγκεκριμενα θελω να συνδιασω γαλακτοκομικο με πρωτεινουχο blend(egg-whey) ως μεταπροπονητικο και τελευταιο γευμα πριν τον υπνο...

beefmeup
10-11-10, 14:03
Εχει αναλυθει αρκετες φορες
ΠΟτε εχουμε πει οτι οι αργης αφομοιωσης πρωτεινες καθυστερουν αυτες της γρηγορης ?
Εαν αναμειχθουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ σκονες(αλλες εταιριες)?

δεν εχει να κανει η εταιρια,αλλα η πηγη της πρωτεινης..αν παρεις 2 καζεινες απο διαφορετικες εταιριες,θα ειναι το ιδιο οσον αφορα την αποροφηση τους.


Εαν αναμειχθει σκονη γρηγορης με πρωτεινουχο φαι αργης?

Συγκεκριμενα θελω να συνδιασω γαλακτοκομικο με πρωτεινουχο blend(egg-whey) ως μεταπροπονητικο και τελευταιο γευμα πριν τον υπνο...

η πρωτεινη στο στομαχι διασπαται σε αμινοξεα,κ στο εντερο αποροφουνται κ περνανε στο σωμα.
το θεμα ειναι,σε ποσο χρονο θα περασει η σκονη πρωτεινης στο εντερο,θα φυγει δλδ απτο στομαχι για να αποροφηθει.

οποτε κοιτας τι χρηση θες να κανεις στην σκονη,κ αποφασιζεις αναλογα με τι θα την παρεις,ειτε για να φυγει πιο ευκολα απτο στομαχι,ειτε πιο αργα.

οτι εχει βαση το γαλα,γενικοτερα μενει σε μορφη τζελ(σβολιαζει),στο στομαχι,αυτο γινεται κ στην σκονη καζεινης αν την παρεις με σκετο νερο.
κ γιαυτο τον λογο,πρωτιμας μια καζεινη για αργη αποδεσμευση αμινο.

αυτο που λες οτι θες να κανεις για μεταπροπο,ειναι οκ υπο την προυποθεση οτι θα φας αρκετη ωρα μετα καθως το γαλα(η οτι αλλο γαλακτοκομικο παρεις μαζι),μαλλον θα σε φουσκωσει μεχρι να το χωνεψεις..

για πριν τον υπνο ειναι οκ.

jimmy007
10-11-10, 17:43
δεν εχει να κανει η εταιρια,αλλα η πηγη της πρωτεινης..αν παρεις 2 καζεινες απο διαφορετικες εταιριες,θα ειναι το ιδιο οσον αφορα την αποροφηση τους.





Eφόσον περιέχουν τα ίδια μικροσυστατικά π.χ. πρεβιοτικά. Αλλιώς ίσως γίνει ένα ψιλομπέρδεμα...

just
10-11-10, 19:27
οταν στα πρωτα 3 γευματα παρεις υδαταν8ρακα..και μετα το απογευμα παο γυμναστηριο και κανω το μεταπροπονητικο γευμα και μετα απο το 1 ωρα κανω το γευμα πρεπει να τρωμε υδατα8ρακα αν σκεφτεις οτι το γευμα 8α ειναι περιπου στις 7 το βραδυ? μιλαω φυσικα για διατροφη γραμμωσης

beefmeup
10-11-10, 19:46
Eφόσον περιέχουν τα ίδια μικροσυστατικά π.χ. πρεβιοτικά. Αλλιώς ίσως γίνει ένα ψιλομπέρδεμα...

αν δλδ,ειναι κ οι 2 καζεινες,με διαφορετικη συγκεντρωση επι%(η μια 80%καζεινη κ η αλλη 60%ας πουμε) στο συνολο τους,κ τις αναμιξουμε λες να χουμε ψιλομπερδεμα στους χρονους αποροφησης της καζεινης?
κ ας εχει μονο η μια προβιοτικα,κ η αλλη τπτ.

lila_1
10-11-10, 20:09
δεν εχει να κανει η εταιρια,αλλα η πηγη της πρωτεινης
Nai βασικα αυτο εννοουσα..:P.

η πρωτεινη στο στομαχι διασπαται σε αμινοξεα,κ στο εντερο αποροφουνται κ περνανε στο σωμα.
το θεμα ειναι,σε ποσο χρονο θα περασει η σκονη πρωτεινης στο εντερο,θα φυγει δλδ απτο στομαχι για να αποροφηθει.


οτι εχει βαση το γαλα,γενικοτερα μενει σε μορφη τζελ(σβολιαζει),στο στομαχι,αυτο γινεται κ στην σκονη καζεινης αν την παρεις με σκετο νερο.
κ γιαυτο τον λογο,πρωτιμας μια καζεινη για αργη αποδεσμευση αμινο.

αυτο που λες οτι θες να κανεις για μεταπροπο,ειναι οκ υπο την προυποθεση οτι θα φας αρκετη ωρα μετα καθως το γαλα(η οτι αλλο γαλακτοκομικο παρεις μαζι),μαλλον θα σε φουσκωσει μεχρι να το χωνεψεις..

για πριν τον υπνο ειναι οκ.

Αρα με οτι και αν τη παρεις την πρωτεινη whey,εφοσον υπαρχει και κατι αλλο στο στομαχι δεν θα αργησει να φυγει απο αυτο και συνεπως να απορροφηθουν απο το σωμα τα αμινοξεα?

Κοιτα,εννοω οτι το μεταπροπονητικο μου ΕΙΝΑΙ και το τελευταιο γευμα,πριν απο τον υπνο.Τελειωνω προπονηση αργα το βραδυ.
Οποτε συνδιαζα αργης αφομοιωσης(γαλακτοκομικο) με γρηγορης ( whey) ωστε να εξασφαλιστω και για εκεινη τη στιγμη,αλλα και για τη διαρκεια της νυχτας.
Αλλα μηπως τελικα η whey καθυστερει,οποτε ειτε την παρω ειτε οχι,το ιδιο και το αυτο?Οπως μου λες,μαλλον ειναι οκ...

Βασικα το γαλακτοκομικο ειναι κεφιρ.Στο γαλα εχω δυσανεξια και το γιαουρτι αργει να χωνευτει (Στραγγιστο).
Ενω το κεφιρ φευγει αμεσως απο το στομαχι...Ωστοσο οι πρωτεινες του ειναι αργες (προφανως)

f-panos
10-11-10, 20:24
Οχι δεν θα επηρεασει τον χρονο αποροφησης της whey καποια αλλη πηγη πρωτεινης που θα εχεις λαβει παραλληλα στο ιδιο γευμα.

Eddie
10-11-10, 20:35
Αρα με οτι και αν τη παρεις την πρωτεινη whey,εφοσον υπαρχει και κατι αλλο στο στομαχι δεν θα αργησει να φυγει απο αυτο και συνεπως να απορροφηθουν απο το σωμα τα αμινοξεα?

Κοιτα,εννοω οτι το μεταπροπονητικο μου ΕΙΝΑΙ και το τελευταιο γευμα,πριν απο τον υπνο.Τελειωνω προπονηση αργα το βραδυ.
Οποτε συνδιαζα αργης αφομοιωσης(γαλακτοκομικο) με γρηγορης ( whey) ωστε να εξασφαλιστω και για εκεινη τη στιγμη,αλλα και για τη διαρκεια της νυχτας.
Αλλα μηπως τελικα η whey καθυστερει,οποτε ειτε την παρω ειτε οχι,το ιδιο και το αυτο?Οπως μου λες,μαλλον ειναι οκ...

Βασικα το γαλακτοκομικο ειναι κεφιρ.Στο γαλα εχω δυσανεξια και το γιαουρτι αργει να χωνευτει (Στραγγιστο).
Ενω το κεφιρ φευγει αμεσως απο το στομαχι...Ωστοσο οι πρωτεινες του ειναι αργες (προφανως)

Μηπως να παρεις μια iso με νερο αμεσως μετα το gym και μετα απο ενα μισαωρο να πιεις καζεινη η μπλεντ με γαλα για το υπολοιπο βραδυ?

beefmeup
10-11-10, 22:54
Οχι δεν θα επηρεασει τον χρονο αποροφησης της whey καποια αλλη πηγη πρωτεινης που θα εχεις λαβει παραλληλα στο ιδιο γευμα.

γιατι αυτο?

jimmy007
10-11-10, 23:03
αν δλδ,ειναι κ οι 2 καζεινες,με διαφορετικη συγκεντρωση επι%(η μια 80%καζεινη κ η αλλη 60%ας πουμε) στο συνολο τους,κ τις αναμιξουμε λες να χουμε ψιλομπερδεμα στους χρονους αποροφησης της καζεινης?
κ ας εχει μονο η μια προβιοτικα,κ η αλλη τπτ.

Σαφώς και θα υπάρξει ένα ψιλομπέρδεμα γιατί γίνεται ανάμειξη διαλύματων διαφορετικής φύσης(διαλυμένες ουσίες) και συγκένρωσης(σε καζείνη) . Έτσι ο χρόνος απορρόφησης της μιας θα επηρρεάσει το χρόνο απορρόφησης της άλλης.. Επίσης η ύπαρξη προβιοτικών λογικά θα πρέπει να επηρρεάσει και την απορρόφηση της άλλης..
Η καζείνη πάντως θα αρχίσει να απορροφάται με κοινή ταχύτητα και από τις 2 πηγές, αλλά η ταχύτητα αυτή θα επηρρεαστεί από πολλούς παράγοντες όπως ανέφερα παραπάνω.


Μηπως να παρεις μια iso με νερο αμεσως μετα το gym και μετα απο ενα μισαωρο να πιεις καζεινη η μπλεντ με γαλα για το υπολοιπο βραδυ?

Από το στόμα μου το πήρες....:thumbup::thumbup::thumbup:

beefmeup
10-11-10, 23:11
αυτο


Η καζείνη πάντως θα αρχίσει να απορροφάται με κοινή ταχύτητα και από τις 2 πηγές, αλλά η ταχύτητα αυτή θα επηρρεαστεί από πολλούς παράγοντες όπως ανέφερα παραπάνω.


αναιρει αυτο.


Σαφώς και θα υπάρξει ένα ψιλομπέρδεμα γιατί γίνεται ανάμειξη διαλύματων διαφορετικής φύσης(διαλυμένες ουσίες) και συγκένρωσης(σε καζείνη) . Έτσι ο χρόνος απορρόφησης της μιας θα επηρρεάσει το χρόνο απορρόφησης της άλλης.. Επίσης η ύπαρξη προβιοτικών λογικά θα πρέπει να επηρρεάσει και την απορρόφηση της άλλης..

η μορφη της καζεινης,ειναι ιδια απο οποιο διαλυμα κ αν την παρεις.

Eddie
10-11-10, 23:18
η μορφη της καζεινης,ειναι ιδια απο οποιο διαλυμα κ αν την παρεις.

Ειτε ειναι micellar ειτε calcium ειτε hydrolysed??

beefmeup
10-11-10, 23:20
Ειτε ειναι micellar ειτε calcium ειτε hydrolysed??

οχι βασιλη, μιλαμε παντα για απλη καζεινη απτην αρχη.
απλα απο αλλη μαρκα αν θες.

Eddie
10-11-10, 23:23
οχι βασιλη, μιλαμε παντα για απλη καζεινη απτην αρχη.
απλα απο αλλη μαρκα αν θες.

Και απλη πια θεωρειται απο αυτες?

Devil
10-11-10, 23:28
Και απλη πια θεωρειται απο αυτες?

μιλαει για μια οποιαδηποτε καζεινη...

φτανει και οι 2 να ειναι ιδιες ειτε ειναι micellar ειτε casein (το μονο σιγουρο δεν μιλαει για hydro);)

Eddie
10-11-10, 23:28
μιλαει για μια οποιαδηποτε καζεινη...

φτανει και οι 2 να ειναι ιδιες ειτε ειναι micellar ειτε casein (το μονο σιγουρο δεν μιλαει για hydro);)

Μαλιστα...

just
11-11-10, 22:52
to cottage cheese παιζει για διατροφη γραμμωσης?και αν ναι συνοδευεται με αμυγδαλα?

Zylo
11-11-10, 22:59
to cottage cheese παιζει για διατροφη γραμμωσης?και αν ναι συνοδευεται με αμυγδαλα?

ναι αν αντεχεις να το φας.... :puke:

Manos1989
11-11-10, 23:04
Τα σπάει το cottage!!
Και πάει μια χαρά σε ότι κι αν κάνεις.
Τα αμύγδαλα δεν έχουν σχέση,άμα τα έτρωγες με γιαούρτι,φάτα και με το cottage.

jimmy007
11-11-10, 23:06
αυτο



αναιρει αυτο.



η μορφη της καζεινης,ειναι ιδια απο οποιο διαλυμα κ αν την παρεις.

Δεν νομίζω το ένα να αναιρεί το άλλο. Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο...

Όταν λέω διαφορετικές διαλυμένες ουσίες δεν εννοώ την καζείνη, που είναι παρόμοια και στα 2(γιατί μου φαίνεται λίγο δύσκολο να είναι ακριβώς ίδιες,δηλαδή να έχουν την ίδια ακριβώς αλληλουχία αμινοξέων), αλλά τα υπόλοιπα συστατικά..

jimmy007
11-11-10, 23:08
Και μία απορία από εμένα. Αν στο μεταπροπονητικό πρσθέσουμε κανέλλα επηρεάζει σε σημαντικό βαθμό την απορρόφηση των υπόλοιπων συστατικών?

beefmeup
11-11-10, 23:12
Όταν λέω διαφορετικές διαλυμένες ουσίες δεν εννοώ την καζείνη, που είναι παρόμοια και στα 2(γιατί μου φαίνεται λίγο δύσκολο να είναι ακριβώς ίδιες,δηλαδή να έχουν την ίδια ακριβώς αλληλουχία αμινοξέων), αλλά τα υπόλοιπα συστατικά..

ναι οκ για τις ουσιες στην μορφη σκονης,αλλα ασχετως του προφιλ αμινοξεων που θα εχουν εφοσον ειναι απτην ιδια πηγη(καζεινη),υπαρχει ομοια μοριακη δομη ανεξαρτητως της μαρκας σκονης που θα παρεις.
κ αυτην την ιδια δομη θα "δει"το στομαχι.
τα ενζυμα η λοιπα συστατικα που ενδεχομενως να εχουν μεσα,δεν σε απασχολουν σε αυτην την φαση.

γιατι μιλαμε για το ιδιο ενα βασικο συστατικο(καζεινη),κ στις 2 σκονες.

jimmy007
11-11-10, 23:47
ναι οκ για τις ουσιες στην μορφη σκονης,αλλα ασχετως του προφιλ αμινοξεων που θα εχουν εφοσον ειναι απτην ιδια πηγη(καζεινη),υπαρχει ομοια μοριακη δομη ανεξαρτητως της μαρκας σκονης που θα παρεις.
κ αυτην την ιδια δομη θα "δει"το στομαχι.
τα ενζυμα η λοιπα συστατικα που ενδεχομενως να εχουν μεσα,δεν σε απασχολουν σε αυτην την φαση.

γιατι μιλαμε για το ιδιο ενα βασικο συστατικο(καζεινη),κ στις 2 σκονες.

Πως ξέρεις ότι η δομή θα είναι ακριβώς ίδια??
Και το στομάχι δεν βλέπει τη δομή των πρωτεινών. Βασικά δεν γίνεται η διάσπαση των πεπτιδικών δεσμών στο στομάχι. Στο λεπτό έντερο νομίζω συμβαίνει αυτό αν και δεν θυμάμαι σίγουρα(θα το ψάξω).
Και οι διαδικασίες αυτές είναι πολύ πιο πολύπλοκες από αυτά που περιγράφεις.
Ο οργανισμός δεν αντιλαμβάνεται "δομή" αλλά αλληλουχία αμινοξέων.
Επίσης σαφώς και σε επηρρεάζουν τα υπόλοιπα συστατικά γιατί επηρρεάζουν την ταχύτητα απορρόφησης. Δεν γίνεται να προσποιηθεί ο οργανισμός ότι δεν υπάρχουν.
Επιπλέον, τα ένζυμα είναι και αυτά πρωτείνες....

κουλης
12-11-10, 00:07
πειτε μου βρε παιδια η υπερκαταναλωση φυτικων ινων μπορει να δημιουργησει προβλημα στο εντερο με αμεσο αποτελεσμα την αυξηση των αεριων?(το ειπα κοσμια:green: )μιλαμε γαζωνω σαν το AK-47 στις κλανιες ανα 2 λεπτα και απο μια! και μιλαμε για πολυ μποχα! δεν με αντεχουν οι γονεις μου:shock: ή μηπως παιζει να φταει η πρωτεινη? γιατι εχουν αυξηθει και οι επισκεψεις μου στην τουαλετα κατα πολυ μπορω να πω!

beefmeup
12-11-10, 00:09
Και το στομάχι δεν βλέπει τη δομή των πρωτεινών. Βασικά δεν γίνεται η διάσπαση των πεπτιδικών δεσμών στο στομάχι. Στο λεπτό έντερο νομίζω συμβαίνει αυτό αν και δεν θυμάμαι σίγουρα(θα το ψάξω).



η πρωτεινη,εισερχεται στο στομαχι σαν πολυμερες σωμα,κ διασπαται.
αφηνει το στομαχι σε μορφες πεπτιδιων peptones/proteoses,κ μετα αποροφαται στο εντερο σαν αμινοξεα.

Galletiosfp
12-11-10, 00:14
Το εχω παθει με τα αυγα αυτο.....αλλα κ οι φυτικες ειναι σιγουρα βρωμερες :P

noz1989
12-11-10, 12:34
πειτε μου βρε παιδια η υπερκαταναλωση φυτικων ινων μπορει να δημιουργησει προβλημα στο εντερο με αμεσο αποτελεσμα την αυξηση των αεριων?(το ειπα κοσμια:green: )μιλαμε γαζωνω σαν το AK-47 στις κλανιες ανα 2 λεπτα και απο μια! και μιλαμε για πολυ μποχα! δεν με αντεχουν οι γονεις μου:shock: ή μηπως παιζει να φταει η πρωτεινη? γιατι εχουν αυξηθει και οι επισκεψεις μου στην τουαλετα κατα πολυ μπορω να πω!

Και τα 2...

lila_1
12-11-10, 12:43
πειτε μου βρε παιδια η υπερκαταναλωση φυτικων ινων μπορει να δημιουργησει προβλημα στο εντερο με αμεσο αποτελεσμα την αυξηση των αεριων?(το ειπα κοσμια:green: )μιλαμε γαζωνω σαν το AK-47 στις κλανιες ανα 2 λεπτα και απο μια! και μιλαμε για πολυ μποχα! δεν με αντεχουν οι γονεις μου:shock: ή μηπως παιζει να φταει η πρωτεινη? γιατι εχουν αυξηθει και οι επισκεψεις μου στην τουαλετα κατα πολυ μπορω να πω!

Για πες συνδιασμους τροφων που κανεις..

Και ναι γινεται και απο τις φυτικες ινες...

koni
12-11-10, 22:20
Nα κάνω μερικές ερωτησούλες???
1)Αν δεν παίρνεις πρωτείνη,δεν θα έχεις αποτελέσματα μέσα σε 5-6 μήνες εντατικής προπόνησης?
2)Η διατροφη μου περιλαμβάνει τα εξής(τα βάζω χωρίς σειρά προτεραιότητας)
-3 μπανάνες
-2 γιαούρτια
-2 γευματα που περιλαμβανουν κοτοπουλο και σαλατα με τόνο
-2 τοστ με μαυρο χωμι και τυρι γαλοπούλα
-2 μπάρες δημητριακών
Οι θερμιδες που πρεπει να παιρνω για διατηρηση βαρους ειναι 2800 και εγω παιρνω γυρω στις 2200..θα καταφέρω να κάνω καθόλου γράμμωση ή τσάμπα κόπος?

Manos1989
12-11-10, 22:27
Nα κάνω μερικές ερωτησούλες???
1)Αν δεν παίρνεις πρωτείνη,δεν θα έχεις αποτελέσματα μέσα σε 5-6 μήνες εντατικής προπόνησης?
2)Η διατροφη μου περιλαμβάνει τα εξής(τα βάζω χωρίς σειρά προτεραιότητας)
-3 μπανάνες
-2 γιαούρτια
-2 γευματα που περιλαμβανουν κοτοπουλο και σαλατα με τόνο
-2 τοστ με μαυρο χωμι και τυρι γαλοπούλα
-2 μπάρες δημητριακών
Οι θερμιδες που πρεπει να παιρνω για διατηρηση βαρους ειναι 2800 και εγω παιρνω γυρω στις 2200..θα καταφέρω να κάνω καθόλου γράμμωση ή τσάμπα κόπος?

1) Ναι.
2)εφόσον είσαι υποθερμιδικά και κάνεις προπόνηση γιατί να μην έχεις? ελπίζω βέβαια να μην είσαι 1,98 και 70 κιλά γιατί πολύ απλά δεν θα έχεις κάτι να γραμμώσεις.

κουλης
12-11-10, 22:28
Για πες συνδιασμους τροφων που κανεις..

Και ναι γινεται και απο τις φυτικες ινες...

δεν κανω κανα ιδιετερο συνδιασμο τροφων απλως καταναλωνω μεγαλες ποσοτητες δημητριακων ολικης,μακαρονια ολικης,οσπρια(τοθλαχιστον 5-6 φορεσ την βδομαδα απο 2μιση πιατα:green:,μαυρο ρυζι.ψωμι ολικης,ακτινιδια,αποξηραμενα δαμασκηνα,μπροκολο,χορτα... και αρκετες φορεσ φουσκωνει η κοιλια μου και ενω μπορει να πειναω καπως δν μπορω να φαω γτ ποναει απο το φουσκομα

koni
12-11-10, 22:40
Οταν εγραψα πρωτεινη,εννοουσα συμπληρωμα πρωτεινης!προσπαθω να παιρνω οσο το δυνατον περισσοτερες απο τις τροφες και οχι απο τα συμπληρωματα.
Ειμαι 180 υψος και 82 κιλα...

Manos1989
12-11-10, 22:51
δεν κανω κανα ιδιετερο συνδιασμο τροφων απλως καταναλωνω μεγαλες ποσοτητες δημητριακων ολικης,μακαρονια ολικης,οσπρια(τοθλαχιστον 5-6 φορεσ την βδομαδα απο 2μιση πιατα:green:,μαυρο ρυζι.ψωμι ολικης,ακτινιδια,αποξηραμενα δαμασκηνα,μπροκολο,χορτα... και αρκετες φορεσ φουσκωνει η κοιλια μου και ενω μπορει να πειναω καπως δν μπορω να φαω γτ ποναει απο το φουσκομα

εχμ.... βουλιμία?
Τρως μεγάλες ποσότητες από τα παραπάνω σε συνδυασμό με κρέας κλπ φαντάζομαι,φουσκώνει η κοιλιά σου ώστε να μη μπορείς να φας άλλο,αλλά.....πεινάς?
Εγώ δεν το πιάνω αυτό....:unsure:

κουλης
12-11-10, 22:59
εχμ.... βουλιμία?
Τρως μεγάλες ποσότητες από τα παραπάνω σε συνδυασμό με κρέας κλπ φαντάζομαι,φουσκώνει η κοιλιά σου ώστε να μη μπορείς να φας άλλο,αλλά.....πεινάς?
Εγώ δεν το πιάνω αυτό....:unsure:

οχι ρε συ δεν με καταλαβες! δεν τα τρωω ολα μαζι! απλως τα εχω αντικαθιστησει ολα με τροφιμα που ειναι υψηλα σε φυτικες ινες ,αντι για ασπρα μακαρονια,ψωμι,δημητριακα,ρυζι ολα ολικης! με αποτελεσμα στο τελος της ημερας να εχω φαει πανω απο 50γρ φυτικων ινων.

Galletiosfp
13-11-10, 02:46
Παιδια σε περιοδο ογκο ποσο καιρο μενουμε περιπου ?

κουλης
13-11-10, 10:56
Παιδια σε περιοδο ογκο ποσο καιρο μενουμε περιπου ?

εγω λεω να μεινω για παντα:green: μια χαρα δεν περναμε γιατι να το αλλαξουμε?

lila_1
13-11-10, 11:29
Βρε καλο μου ,πες μου πως τρως τις τροφες..Τη βρωμη με τι την τρως?
Τι περιλαμβανει το καθε γευμα σου?
Δεν τρως σε καθε γευμα ΕΝΑ ειδος τροφης.
Αυτο σε ρωταω..
Πες μου τους συνδιασμους που κανεις:^^:

Galletiosfp
13-11-10, 11:35
εγω λεω να μεινω για παντα:green: μια χαρα δεν περναμε γιατι να το αλλαξουμε?
Δεν θελω να παρω αλλο λιπος εχω παρει λιγακι.....οποτε θα περιορισω λιγο τον υδατανθρακα μεχρι να τελειωσω τον ογκο....

aaabasilis
13-11-10, 13:13
^^^^^στον απο πανω..αν δεν μπαζωσεις δεν χτιζεις...

κουλης
13-11-10, 14:05
^^^^^στον απο πανω..αν δεν μπαζωσεις δεν χτιζεις...

+1:thumbup: και στην τελικη και ο ογκος εχει την δικια του γοητεια,δεν χρειαζετε να ειμαστε ολοι φετες μεχρι αιδιας.εκτος βεβαια και αν καποιος του αρεσει τοτε παω πασο.εμενα προσωπικα και λιγο λιπος παραπανω να εχω εφοσον εχει απλοθει ομοιομορφα με την μυικη μαζα και δεν κρεμετε σαν λαπας ολα μια χαρα:)

κουλης
13-11-10, 14:13
Βρε καλο μου ,πες μου πως τρως τις τροφες..Τη βρωμη με τι την τρως?
Τι περιλαμβανει το καθε γευμα σου?
Δεν τρως σε καθε γευμα ΕΝΑ ειδος τροφης.
Αυτο σε ρωταω..
Πες μου τους συνδιασμους που κανεις:^^:

80gr βρωμη η φλοιο σταριου (all bran)
400ml γαλα 0%
2 Κουταλιες μελι
6 αμυγδαλα

γευμα (2) 10:00 (στο σχολειο)

100gr μπαγκετα(ολικης) με 120γρ στηθος κοτοπουλο κοττατζ ντοματα μαρουλι

γευμα (3) 2:00

κοτοπουλο η μοσχαρι η οσπρια(με μια φετα ανθοτυρο η τονο (σαν πηγες πρωτεινες) μακαρονια ολικης (για υδατανθρακα) μια πρασινη σαλατα (αγγουροντοματα η μαρουλι η μπροκολο(το λατευω))

γευμα (4) 5:00 (στο φροντηστηριο το οποιο ειναι και το προπονητικο μου)

1 scoup whey σε νερο
1 ξινομηλο
ή επιλογη δευτερη(βλεπε πρωτο γευμα)
γευμα (5) 9:00 (μεταπροπονητικο-βραδυνο)
παρομοιο με το γευμα 3

γευμα (6) 10:00 (προ υπνου)
γιαουρτακι 0% με μια χουφτα αμυγδαλα

lila_1
13-11-10, 14:29
Malista..
Η βρωμη με το γαλα ειναι ΠΑΡΑ πολυ κακος συνδιασμος για εντερο.
Για αρχη σταματα να συνδιαζεις τη βρωμη με γαλα.
Αν συνεχισει,βγαλε τελειως τη βρωμη..

Λενε οτι αμυλο με πρωτεινη δεν ταιριαζουν σαν συνδιασμος.
Το αμυλο με τα γαλακτοκομικα δεν ταιριαζει σιγουρα.

giannis64
13-11-10, 14:45
Malista..
Η βρωμη με το γαλα ειναι ΠΑΡΑ πολυ κακος συνδιασμος για εντερο.
Για αρχη σταματα να συνδιαζεις τη βρωμη με γαλα.
Αν συνεχισει,βγαλε τελειως τη βρωμη..

Λενε οτι αμυλο με πρωτεινη δεν ταιριαζουν σαν συνδιασμος.
Το αμυλο με τα γαλακτοκομικα δεν ταιριαζει σιγουρα.

αυτο ποιος το ειπε? και γιατι δεν ταιριαζουν?

κουλης
13-11-10, 14:46
Malista..
Η βρωμη με το γαλα ειναι ΠΑΡΑ πολυ κακος συνδιασμος για εντερο.
Για αρχη σταματα να συνδιαζεις τη βρωμη με γαλα.
Αν συνεχισει,βγαλε τελειως τη βρωμη..

Λενε οτι αμυλο με πρωτεινη δεν ταιριαζουν σαν συνδιασμος.
Το αμυλο με τα γαλακτοκομικα δεν ταιριαζει σιγουρα.

και τη δημητριακα να τρωω το πρωι?

lila_1
13-11-10, 14:50
αυτο ποιος το ειπε? και γιατι δεν ταιριαζουν?

Ειναι αντιληψη απο παλια,το εχω δει γραμμενο σε αρκετα βιβλια και αρθρα.
Οχι για bb βεβαιως.

giannis64
13-11-10, 14:52
δεν παιζει κατι τετοιο.
αν ηταν δεν θα μπορουσαμε να φαμε πατατα, γλυκοπατατα, μπανανα, καρπους μαζι με πρωτεινη.

οσο για την βρωμη με το γαλα θα πρεπει να εχεις καποιο εντερικο προβλημα για να τα αποφυγεις.;)

lila_1
13-11-10, 14:53
και τη δημητριακα να τρωω το πρωι?

Πρωτα βγαζεις το ενα,μετα βγαζεις το αλλο και τελος εαν δεν παρατηρεις βελτιωση και τα 2.
Δηλαδη..
3-4 πρωτες μερες φαε τη βρωμη με νερο και οχι γαλα.Αντι για γαλα φαε περισσοτερα ασπραδια πχ, ή σκονη πρωτεινης αν εχεις.
Τις 3 επομενες βαλε παλι το γαλα αλλα βγαλε τη βρωμη και στη θεση της βαλε ενα φρουτο ή κατι τετοιο.
Εαν δεν εχεις παρατηρησει αυτες τις μερες κατι,βγαλε και τα 2.

lila_1
13-11-10, 14:56
δεν παιζει κατι τετοιο.
αν ηταν δεν θα μπορουσαμε να φαμε πατατα, γλυκοπατατα, μπανανα, καρπους μαζι με πρωτεινη.

οσο για την βρωμη με το γαλα θα πρεπει να εχεις καποιο εντερικο προβλημα για να τα αποφυγεις.;)

Δεν ξερω αν οντως ισχυει,αλλα δεν χρειαζεται να παρουσιασεις προβλημα για να διαπιστωσεις εναν κακο συνδιασμο.Εξαλλου αυτο ειναι αναλογα το ατομο
Ομως αλληλοαναιρουνται τα συστατικα τους.
Για παραδειγμα οταν το γαλα συνδιαζεται με δημητριακα ή κακαο,εκτος απο εντερικες ενοχλησεις,το ασβεστιο του δεν απορροφαται.
Τωρα δεν τα θυμαμαι και ολα,μερικους κακους συνδιασμους συγκρατησα.

dionisos
13-11-10, 15:35
Malista..
Η βρωμη με το γαλα ειναι ΠΑΡΑ πολυ κακος συνδιασμος για εντερο.
Για αρχη σταματα να συνδιαζεις τη βρωμη με γαλα.
Αν συνεχισει,βγαλε τελειως τη βρωμη..

Λενε οτι αμυλο με πρωτεινη δεν ταιριαζουν σαν συνδιασμος.
Το αμυλο με τα γαλακτοκομικα δεν ταιριαζει σιγουρα.

Δε συμφωνεί το έντερο μου πάντως! Εκτός αυτού η βρώμη συγκαταλέγεται στις ατελείς πρωτείνες(μη πλήρεις σε αμινοξέα) και αν συνδυαστεί με γάλα γίνεται πλήρης!

lila_1
13-11-10, 16:37
Δε συμφωνεί το έντερο μου πάντως! Εκτός αυτού η βρώμη συγκαταλέγεται στις ατελείς πρωτείνες(μη πλήρεις σε αμινοξέα) και αν συνδυαστεί με γάλα γίνεται πλήρης!

Οι τροφες δεν ειναι μονο τα αμινοξεα τους..Ειναι ενα συνονθυλευμα θρεπτικων συστατικων.Απλως εσυ επιλεγεις να κοιτας μονο τις πρωτεινες και το αν ειναι πληρεις και ατελεις.
Σαν συνδιασμος ειναι κακος.
Τουλαχιστον εμενα εκτος των αλλων δεν τον συμπαθει και το εντερο μου.Οπως και πολλων αλλων.Αν δεν εχεις προβλημα no worries

jimmy007
13-11-10, 16:48
Μετά από κυκλική προπόνηση ανάρρωσης( 15αρια σετ με λίγα κιλά) παίρνουμε ρόφημα όπως μετά τις κανονικές προπονήσεις ή κάνουμε κανονικό γεύμα(με αργούς υδ/κες)?

κουλης
13-11-10, 17:10
δημητριακα χωρις αμυλο μηπως? (παιζει να ειπα και πατατα) μου ειναι δυσκολο μιση ωρα που εχω στην διαθεση μου τα πρωινα πριν το σχολειο να βραζω αυγα,,,,τουλαχιστον η βρωμη με επιανε και με κρατουσε χορτατο.....

lila_1
13-11-10, 17:31
δημητριακα χωρις αμυλο μηπως? (παιζει να ειπα και πατατα) μου ειναι δυσκολο μιση ωρα που εχω στην διαθεση μου τα πρωινα πριν το σχολειο να βραζω αυγα,,,,τουλαχιστον η βρωμη με επιανε και με κρατουσε χορτατο.....

Αμυλο ονομαζεται ο τυπος του υδατανθρακα που περιεχουν.Δεν υπαρχουν δημητριακα χωρις αμυλο.:turtle:
Φαε φρουτο αντι για βρωμη.
Δοκιμαζοντας θα πηγαινεις.

Galletiosfp
13-11-10, 18:26
παιδια πως να φαω τα κουακερ με πρωτεινη?

jimmy007
13-11-10, 18:31
παιδια πως να φαω τα κουακερ με πρωτεινη?

Δοκίμασε τα με τον εξής συνδυασμό: Βάζεις whey με γάλα και τη ρίχνεις σε ένα μπωλ στο οποίο έχεις quaker.Ρίχνεις και κανέλλα αν θες και σου προκύπτει κάτι σαν κρέμα που τρώγεται και γρήγορα αλλά και είναι πολύ εύγεστο..

Galletiosfp
13-11-10, 18:33
Λεω να χτυπισω ενα τωρα !

Galthazar
13-11-10, 18:43
δημητριακα χωρις αμυλο μηπως? (παιζει να ειπα και πατατα) μου ειναι δυσκολο μιση ωρα που εχω στην διαθεση μου τα πρωινα πριν το σχολειο να βραζω αυγα,,,,τουλαχιστον η βρωμη με επιανε και με κρατουσε χορτατο.....

να τα βραζεις απο χθες το βραδυ να ειναι ετοιμα για το πρωι ;)

dionisos
13-11-10, 18:45
Οι τροφες δεν ειναι μονο τα αμινοξεα τους..Ειναι ενα συνονθυλευμα θρεπτικων συστατικων.Απλως εσυ επιλεγεις να κοιτας μονο τις πρωτεινες και το αν ειναι πληρεις και ατελεις.
Σαν συνδιασμος ειναι κακος.
Τουλαχιστον εμενα εκτος των αλλων δεν τον συμπαθει και το εντερο μου.Οπως και πολλων αλλων.Αν δεν εχεις προβλημα no worries

Γιατί είναι κακός ο συνδυασμός; Ποιο/α συστατικό/ά της βρώμης αλληλεπιδρά/ούν με ποιο/α από το γάλα;

Galletiosfp
13-11-10, 18:51
Δοκίμασε τα με τον εξής συνδυασμό: Βάζεις whey με γάλα και τη ρίχνεις σε ένα μπωλ στο οποίο έχεις quaker.Ρίχνεις και κανέλλα αν θες και σου προκύπτει κάτι σαν κρέμα που τρώγεται και γρήγορα αλλά και είναι πολύ εύγεστο..
Τελειο!!!Ειδικα με την syntrax ταιριαζει απολυτα,αλλα κριμα που μπορω να φαω μεχρι 1....

beefmeup
13-11-10, 19:27
Ειναι αντιληψη απο παλια,το εχω δει γραμμενο σε αρκετα βιβλια και αρθρα.
Οχι για bb βεβαιως.

αυτο ειναι μουφα..οπως κ κατι αλλα που υπαρχουν για να τρως μαζι αυγα με ψαρια κλπ..εγω εχω φαει πολλες φορες κ δεν ειχα ποτε προβλημα..
δεν μιλαω για περιπτωσεις που υπαρχει προβλημα ενζυμων,αλλα για κανονικες συνθηκες..
αυτο που σου προκαλει το θεμα,στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι τοσο ο συνδιασμος,αλλα το ιδιο το γαλα..
κ δεν εχει να κανει με την βρωμη αυτο..κ ενα μηλο να φας με το γαλα παλι το ιδιο αποτελεσμα θα χεις αν εχεις δυσανεξεια..


Μετά από κυκλική προπόνηση ανάρρωσης( 15αρια σετ με λίγα κιλά) παίρνουμε ρόφημα όπως μετά τις κανονικές προπονήσεις ή κάνουμε κανονικό γεύμα(με αργούς υδ/κες)?

παρε κ κανονικα σεηκ,κ φαε μετα ποστ γευμα.

lila_1
13-11-10, 19:29
αυτο ειναι μουφα..οπως κ κατι αλλα που υπαρχουν για να τρως μαζι αυγα με ψαρια κλπ..εγω εχω φαει πολλες φορες κ δεν ειχα ποτε προβλημα..
δεν μιλαω για περιπτωσεις που υπαρχει προβλημα ενζυμων,αλλα για κανονικες συνθηκες..
αυτο που σου προκαλει το θεμα,στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι τοσο ο συνδιασμος,αλλα το ιδιο το γαλα..
κ δεν εχει να κανει με την βρωμη αυτο..κ ενα μηλο να φας με το γαλα παλι το ιδιο αποτελεσμα θα χεις αν εχεις δυσανεξεια..



παρε κ κανονικα σεηκ,κ φαε μετα ποστ γευμα.
Γαλα εχω χρονια να πιω.Μονο γιαουρτι και κεφιρ τρωω απο γαλακτοκομικα που διαπιστωμενα δεν με ενοχλουν. Οταν ομως τα συνδιαζω με βρωμη εχω πολυ βαρος και φουσκωματα,δυσπεψιες κλπ.
Δεν θυμαμαι αν με το αυγο η βρωμη εχει το ιδιο αποτελεσμα..
Παντως με γαλα και γαλακτοκομικα γενικα τα δημητριακα δεν πανε.

beefmeup
13-11-10, 19:36
Γαλα εχω χρονια να πιω.Μονο γιαουρτι και κεφιρ τρωω απο γαλακτοκομικα που διαπιστωμενα δεν με ενοχλουν. Οταν ομως τα συνδιαζω με βρωμη εχω πολυ βαρος και φουσκωματα,δυσπεψιες κλπ.
Δεν θυμαμαι αν με το αυγο η βρωμη εχει το ιδιο αποτελεσμα..
Παντως με γαλα και γαλακτοκομικα γενικα τα δημητριακα δεν πανε.

καλα γαλα δεν πινω κ γω,αλλα δοκιμασα σογιας ετσι απο περιεργεια με γευση σοκολατα,αλλα κ απλο..
τα ιδια.
δεν ειχα το θεμα του γαλακτος,αλλα ειχα φουσκωματα σαν τουν φουστη..οποτε παει κ αυτο.
γιαουρτι τρωω,πολυ χωρις προβλημα..αντε καμια φορα ισως,αλλα ειναι λιγες αυτες οι φορες.
για την αποροφηση του ασβεστιου,παλι ομως το σωμα δεν αποροφα ολη την ποσοτητα που λαμβανουμε απτην τροφη..αποροφα ενα μικρο ποσοστο,ετσι κ αλλιως.
δεν ειναι ολες οι μορφες του ασβεστιου το ιδιο βιοδιαθεσιμες,κ αποροφησιμες απτον οργανισμο..αυτο το φαε φετα/γαλα εχει ασβεστιο,ειναι αλλη μουφα..
γιατι,οτι εχει ασβεστιο,εχει,το θεμα ειναι η μορφη που εχει αν περναει σωστα στο σωμα κ κατα πιο ποσοστο..οποτε:turtle:

George1993
13-11-10, 20:36
επειδη ψάχνω και δε λέει να το βρω σήμερα!
100 γραμμάρια ρύζι άβραστο τι θερμιδική αξία έχουν?
και αν ειναι δυνατον ποσους υδατα.. πρωτε κτλ??? :)

Zylo
13-11-10, 20:41
επειδη ψάχνω και δε λέει να το βρω σήμερα!
100 γραμμάρια ρύζι άβραστο τι θερμιδική αξία έχουν?
και αν ειναι δυνατον ποσους υδατα.. πρωτε κτλ??? :)

ρυζι BASMATI ενεργεια 351 πρωτεινες 9 υδατανθρακες 76

jimmy007
13-11-10, 20:46
παρε κ κανονικα σεηκ,κ φαε μετα ποστ γευμα.

Yπάρχει λόγος να αναπληρώσω άμεσα το λίγο χαμένο γλυκογόνο? Μου εξηγείς λίγο το σκεπτικό σου?

George1993
13-11-10, 21:35
Άλλη μια ερώτηση !!!

1 σαντουιτς με 2 φέτες τυρί ( δεν ξέρω τι τυρί ) 2 φέτες γαλοπούλα και 3 φέτες ντομάτα

Αν μπορείτε πείτε πόσες θερμίδες έχει και πρωτεινές κτλ

Το παίρνω απο το σχολείο και δεν έχω ιδέα τι έχει !

Zylo
13-11-10, 21:40
Άλλη μια ερώτηση !!!

1 σαντουιτς με 2 φέτες τυρί ( δεν ξέρω τι τυρί ) 2 φέτες γαλοπούλα και 3 φέτες ντομάτα αναλογα ποσο ειναι το ψωμι....παντως δεν μου φαινεται αρκετο ωστε να καλυψει τις αναγκες ενος γευματος.....

Αν μπορείτε πείτε πόσες θερμίδες έχει και πρωτεινές κτλ

Το παίρνω απο το σχολείο και δεν έχω ιδέα τι έχει !

μα γιατι δε φτιαχνεις απο τ σπιτι????το κανεις οσο μεγαλο θες βαζεις οτι θες και ξερεις και τι εχει μεσα.....πηγαινε στο φουρνο παρε μια μπαγκετα κοψτη στη μεση και πετα μεσα οτι γουσταρεις.....τυρι γαλοπουλα μαρουλι τονο αυγο μουσταρδα ντοματα σαλαμι ελιες.....

giannis64
13-11-10, 21:42
παιδια διαβαστε εδω, κατεβαστε το προγραμμα και μετρατε τις θερμιδες.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6170

George1993
13-11-10, 21:43
μα γιατι δε φτιαχνεις απο τ σπιτι????το κανεις οσο μεγαλο θες βαζεις οτι θες και ξερεις και τι εχει μεσα.....πηγαινε στο φουρνο παρε μια μπαγκετα κοψτη στη μεση και πετα μεσα οτι γουσταρεις.....τυρι γαλοπουλα μαρουλι τονο αυγο μουσταρδα ντοματα σαλαμι ελιες.....

μμμ.. μάλλον έχεις δίκιο ! το σκέφτηκα και εγώ γιατί τώρα να σου παίρνει 2€ για αυτό το σάντουιτσ πιστεύω είναι αρκετά!!!
Οπότε θα το φτιάξω απο μόνος μου να είμαι και σίγουρος ότι τρώω κατι σωστό τουλάχιστον !!! Ευχαριστώ :turtle::turtle::turtle:

Edit : Άσε που δεν ξέρεις πόσο καιρό το έχει εκεί!

κουλης
13-11-10, 21:50
να τα βραζεις απο χθες το βραδυ να ειναι ετοιμα για το πρωι ;)

μωρε ενταξει καλη ειναι και η βρωμη αλλα κανα αλλο δημητριακο χωρισ πολλες φυτικεσ ινες δεν υπαρχει που μπορω να το τρωω? μερικες φορες ασ πουμε θελω κατι σε ποιο στερεο η κρυο...την βρωμη την τρωω μονο ζεστη...

giannis64
13-11-10, 21:53
φαε κουλη κανα δυο φετες ψωμι μαυρο με μελι η μαρμελαδα+ γαλα και μερικα αυγα και εισαι οκ.

Zylo
13-11-10, 21:53
μωρε ενταξει καλη ειναι και η βρωμη αλλα κανα αλλο δημητριακο χωρισ πολλες φυτικεσ ινες δεν υπαρχει που μπορω να το τρωω? μερικες φορες ασ πουμε θελω κατι σε ποιο στερεο η κρυο...την βρωμη την τρωω μονο ζεστη...

παρε μουσλι..ο_Ο

beefmeup
13-11-10, 21:54
Yπάρχει λόγος να αναπληρώσω άμεσα το λίγο χαμένο γλυκογόνο? Μου εξηγείς λίγο το σκεπτικό σου?

ναι,αλλα τι σχεση εχει το γλυκογονο με το σεηκ που ρωτας να παρεις μετα την προπονα?
εκτος αν εννοεις ενα σεηκ μονο με υ/α.

απτην αλλη,ακομα κ με κανονικη προπονα,παλι δεν υπαρχει λογος αμεσης αναπληρωσης του (λιγο) περισοτερου χαμενου γλυκογονου.

κουλης
13-11-10, 22:03
παρε μουσλι..ο_Ο

για μουσλι ελεγα και εγω αλλα εχω δει οτι υπαρχουν 2 ειδων το ενα ειναι σαν μικρεσ πετρουλεσ οι οποιες φενονται να ειναι πολυ σκληρες και εχουν και αρκετη ζαχαρη και κορεσμενα λιπαρα και το μουσλι της αλπεν που εχει και σταφιδες και μοιαζει πολυ με την βρωμη......και δεν ξερω θα ειναι ωραια αμα τα φαω με κρυο γαλα η θα γινουν χυλοσ? αμα ειναι να χυλωσουν ας φαω βρωμη που δεν εχει ουτε κορεσμενα λιπαρα ουτε ζαχαρη

arisfwtis
13-11-10, 22:04
δοκιμασε weetabix
εχουν και αυτα πολλες ινες ομως:(

Zylo
13-11-10, 22:04
για μουσλι ελεγα και εγω αλλα εχω δει οτι υπαρχουν 2 ειδων το ενα ειναι σαν μικρεσ πετρουλεσ οι οποιες φενονται να ειναι πολυ σκληρες και εχουν και αρκετη ζαχαρη και κορεσμενα λιπαρα και το μουσλι της αλπεν που εχει και σταφιδες και μοιαζει πολυ με την βρωμη......και δεν ξερω θα ειναι ωραια αμα τα φαω με κρυο γαλα η θα γινουν χυλοσ? αμα ειναι να χυλωσουν ας φαω βρωμη που δεν εχει ουτε κορεσμενα λιπαρα ουτε ζαχαρη

λοιπον...ακου τι σκεφτηκα να κανεις.....δοκιμασε και τα 2 μουσλι:rolf::rolf::rolf::rolf:

κουλης
13-11-10, 22:27
για τα special k τι γνωμη εχετε βρε παιδια που υποτιθεται ''διατηρουν'' τη γραμμη μου:P

arisfwtis
13-11-10, 22:29
δες τα διατροφικα στοιχεια και θα καταλαβεις

giannis64
13-11-10, 22:29
βρε κουλη πια γραμμή ψάχνεις?

κάτσε και ρίξε φαί να σε δει ο θεός, και άσε τα δημητριακά...

κουλης
13-11-10, 22:30
τα εχω δει! 13 γρ ζαχαρη στα 100γρ προιοντος και το μουσλι τοσο περιπου εχει (της αλπεν)

Zylo
13-11-10, 22:30
χαλια ποιοτητα .....δεν ειναι φυσικη τροφη σαν την βρωμη....επεξεργαζουν τα αυτα που φτιαχνουν....

κουλης
13-11-10, 22:31
βρε κουλη πια γραμμή ψάχνεις?

κάτσε και ρίξε φαί να σε δει ο θεός, και άσε τα δημητριακά...

ρε συ γιαννη ετσι λεει η διαφιμηση:green::P

giannis64
13-11-10, 22:34
αστην να λεει.
με τα δημητριακα χαιρι δεν θα δεις. φαε τροφες να σε πιασουν, και φαε ποσοτητες.

φαε ψωμι οπως σου ειπα παραπανω, αν θες να βαλεις κιλα.

κουλης
13-11-10, 22:38
αστην να λεει.
με τα δημητριακα χαιρι δεν θα δεις. φαε τροφες να σε πιασουν, και φαε ποσοτητες.

φαε ψωμι οπως σου ειπα παραπανω, αν θες να βαλεις κιλα.

ok αλλα μια φορα την εβδομαδα ασε με να τρωω τα kellogs που μου αρεσουν και σιγκεκριμενα http://www.diaet.org/bilder/cornflakevergleich-kelloggs-tresor-choco-toffie.jpg

giannis64
13-11-10, 22:40
να σε αφησω? γιατι σε κραταω?

φαε και μην φοβασαι. φαε ποσοτητες πολλες για να βαλεις κιλα.

κουλης
13-11-10, 22:43
να σε αφησω? γιατι σε κραταω?

φαε και μην φοβασαι. φαε ποσοτητες πολλες για να βαλεις κιλα.

δεν θεωρειτε σαβουρα δλδ? 5 γρ κορεσμενα λιπαρα εχει και καμια 30αρια ζαχαρη :unsure: να τρωω δν ειπα να μην τρωω αλλα καθαρες τροφες

Zylo
13-11-10, 22:46
σιγα τη σαβουρα.....για συγκρινε kellogs με cheeseburger(s)

giannis64
13-11-10, 22:47
εσύ αυτά τα κορεσμένα από κάτι τέτοια δημητριακά μην τα φοβάσαι.
άλλωστε είπες πως δεν θα τα τρως συνεχώς.
ένα πρωινό με γάλα και δημητριακά δεν σου φτάνει. βαλε και κανένα αβγουλάκι μαζί.

lila_1
13-11-10, 22:55
Οντως ετσι αδυνατουλι που εισαι,ασε για λιγο τη βρωμη.
Φαε ψωμι με μελι και ταχινι + γιαουρτι+ αυγα...
Για πρωινο

κουλης
13-11-10, 22:56
εσύ αυτά τα κορεσμένα από κάτι τέτοια δημητριακά μην τα φοβάσαι.
άλλωστε είπες πως δεν θα τα τρως συνεχώς.
ένα πρωινό με γάλα και δημητριακά δεν σου φτάνει. βαλε και κανένα αβγουλάκι μαζί.

αμα ειναι να μην τα φοβαμε θα τα τσακιζω καθε μερα:green:

κουλης
13-11-10, 22:57
Οντως ετσι αδυνατουλι που εισαι,ασε για λιγο τη βρωμη.
Φαε ψωμι με μελι και ταχινι + γιαουρτι+ αυγα...
Για πρωινο

συνδιαζοντε ωραια αυτα η.........:puke:

σημ(1,77 57 κιλα):bbbiceps: προσπαθησα 2 μιση βδομαδες τρογωντας παραπανω αλλα ουτε γραμμαριο:unsure:

giannis64
13-11-10, 22:59
που εχει ππσταρει την διατροφη σου?

κουλης
13-11-10, 23:01
που εχει ππσταρει την διατροφη σου?

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11231&page=2

lila_1
13-11-10, 23:07
57 ΚΙΛΑ???!:shock:Ουτε εγω δεν ειμαι τοσα.!

Αγορι μου φαε και λιγη σαβουριτσα τοτε!!
Τρωγε ξηροκαρπια,ταχινι,αυγα με κροκους και ασε τις βρωμες και τα sepcial K
Eιδικα αμα σε φουσκωνουν! Δεν θα σ αφηνουν να φας!

ΕΙναι απλο.Σε ενα μπολακι ανακατευεις μελι με ταχινι και μετα το αλειφεις στο ψωμι.Ειναι γαματο!
Το τρως μαζι με το γαλα, ή τρως πρωτα αυτο και μετα ενα γιαουρτι και τελος τα αυγα..Μια χαρα συνδιαζονται!
ΤΡΩΓΕ

κουλης
13-11-10, 23:12
57 ΚΙΛΑ???!:shock:Ουτε εγω δεν ειμαι τοσα.!

Αγορι μου φαε και λιγη σαβουριτσα τοτε!!
Τρωγε ξηροκαρπια,ταχινι,αυγα με κροκους και ασε τις βρωμες και τα sepcial K
Eιδικα αμα σε φουσκωνουν! Δεν θα σ αφηνουν να φας!

ΕΙναι απλο.Σε ενα μπολακι ανακατευεις μελι με ταχινι και μετα το αλειφεις στο ψωμι.Ειναι γαματο!
Το τρως μαζι με το γαλα, ή τρως πρωτα αυτο και μετα ενα γιαουρτι και τελος τα αυγα..Μια χαρα συνδιαζονται!
ΤΡΩΓΕ

ειδικα ξηροκαρπια μεσα στην μερα ανα τακτικα διαστηματα τσιμπαω μικρες χουφτιτσες και τρωω σαν σνακ αντι για τα πατατακια.....οσο για το ταχινομελοψωμο θα το δοκιμασω αυριο το πρωι για να εχω μπολικη ενεργεια γτ καπακι εχω διαγωνισμα στο φροντ και θα σου στειλω pm να σου πω εντυπωσεις;)) ζητω συγνωμη που βγηκα λιγο off:turtle:

Eddie
13-11-10, 23:15
ΕΙναι απλο.Σε ενα μπολακι ανακατευεις μελι με ταχινι και μετα το αλειφεις στο ψωμι.Ειναι γαματο!
Το τρως μαζι με το γαλα, ή τρως πρωτα αυτο και μετα ενα γιαουρτι και τελος τα αυγα..Μια χαρα συνδιαζονται!
ΤΡΩΓΕ

Ετσι μπραβο!!

Πολυ καλο!Αλλα προσεξε,μη παρεις ετοιμο ταχινι με μελι,θα τα παρεις ξεχωριστα και θα κανεις εσυ τη μιξη.

Επισης,βαλε σταφιδες,αποξηραμενα φρουτα,κρεμες για μωρα και το υπερθεικο φυστικοβουτυρο που ειναι τιγκα απο θερμιδες και ειναι πολυ πιο νοστιμο απο ταχινι.

giannis64
13-11-10, 23:18
ριξε μια ματιαστο θεμα με την διατροφη σου και οτι θες το συζηταμε εκει.

κουλης
13-11-10, 23:21
Ετσι μπραβο!!

Πολυ καλο!Αλλα προσεξε,μη παρεις ετοιμο ταχινι με μελι,θα τα παρεις ξεχωριστα και θα κανεις εσυ τη μιξη.

Επισης,βαλε σταφιδες,αποξηραμενα φρουτα,κρεμες για μωρα και το υπερθεικο φυστικοβουτυρο που ειναι τιγκα απο θερμιδες και ειναι πολυ πιο νοστιμο απο ταχινι.

ειχα προσπαθησει να φτιαξω μονος μου φυστικοβουτηρο μια φορα
παντως υπερθεικο φβ!? λες και ακουω τυπους απο ανοργανη χημεια:green::P

Eddie
13-11-10, 23:30
ειχα προσπαθησει να φτιαξω μονος μου φυστικοβουτηρο μια φορα
παντως υπερθεικο φβ!? λες και ακουω τυπους απο ανοργανη χημεια:green::P

Ε μα ειναι,πως να το κανουμε!!Εγω ειμαι ικανος να το τρωω και με το δαχτυλο:turtle:

κουλης
13-11-10, 23:37
Ε μα ειναι,πως να το κανουμε!!Εγω ειμαι ικανος να το τρωω και με το δαχτυλο:turtle:

http://www.heraklionblogs.gr/Gourmet_Food_Lovers/2010/01/22/%CE%9A%CE%9F%CE%A4%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%9B%CE%9F_%CE%9C%CE%95_%CE%A0%CE%91%CE%A0%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%91_%CE%9A%CE%91%CE%99_%CE%A6%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%A5%CE%A4%CE%A5%CE%A1%CE%9F_%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%96%CE%99%CE%9B%CE%91%CE%9D%CE%94%CE%97%CE%A3 γευμα οτι πρεπει για εσενα αφου τρελενεσαι για φβ:green:

Eddie
13-11-10, 23:47
http://www.heraklionblogs.gr/Gourmet_Food_Lovers/2010/01/22/%CE%9A%CE%9F%CE%A4%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%9B%CE%9F_%CE%9C%CE%95_%CE%A0%CE%91%CE%A0%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%91_%CE%9A%CE%91%CE%99_%CE%A6%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%A5%CE%A4%CE%A5%CE%A1%CE%9F_%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%96%CE%99%CE%9B%CE%91%CE%9D%CE%94%CE%97%CE%A3 γευμα οτι πρεπει για εσενα αφου τρελενεσαι για φβ:green:

Βρε και σκετο λεμεεεε:green:

κουλης
13-11-10, 23:52
Παμε να χτυπησουμε καμια κρεπουλα με αμυγδαλα και φβ αμα γουσταρεις:green:

lila_1
14-11-10, 00:28
Σκαστε ρε,κανω διαιτα! :turtle::turtle:

κουλης
14-11-10, 00:33
:shock: χιλια συγνωμη δεν το ηξερα!!

http://www.il-nido.gr/images/soufle.jpg καλη συνεχεια και κουραγιο σου ευχομαι.....:green:

Zylo
14-11-10, 00:48
μικροτερη δε μπορουσεσ να βρεις ρε???χορτασα τωρα:rolf::rolf::rolf:
μου την εβαλες και HD τρομαρα σου:P:P

κουλης
14-11-10, 00:58
ηθελα να αποδιδει το 100% της γευσης της...παντως αν ξερεις πως μπορω να την συρικνωσψ λιγακι πες μου:unsure:

jimmy007
14-11-10, 01:31
ναι,αλλα τι σχεση εχει το γλυκογονο με το σεηκ που ρωτας να παρεις μετα την προπονα?
εκτος αν εννοεις ενα σεηκ μονο με υ/α.

απτην αλλη,ακομα κ με κανονικη προπονα,παλι δεν υπαρχει λογος αμεσης αναπληρωσης του (λιγο) περισοτερου χαμενου γλυκογονου.

Το σέηκ μετά την προπο το παίρνουμε για να αναπληρώσουμε το μυικό γλυκογόνο και να εφοδιάσουμε άμεσα τον οργανισμό με αμινοξέα.
Στην βαριά προπόνηση με βάρη όπου φτάνουμε σε εξάντληση το γλυκογόνο πέφτει σε πολύ χαμηλά επίπεδα με αποτέλεσμα να εντείνεται ο καταβολισμός και για αυτό το αναπληρώνουμε.
Βέβαια σε μία πιο χαλαρή προπόνηση δεν εξαντλείται...
Φυσικά και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να πάρουμε πρωτείνη. Η ερώτησή μου πήγαινε περισσότερο για τους υδ/κες...

jimmy007
14-11-10, 01:32
Σκαστε ρε,κανω διαιτα! :turtle::turtle:

Εγώ δηλαδή που την βλέπω και δεν μου έρχεται καμία βουλιμία είμαι πολύ αναίσθητος??:unsure::turtle:

lef
14-11-10, 01:35
Εγώ δηλαδή που την βλέπω και δεν μου έρχεται καμία βουλιμία είμαι πολύ αναίσθητος??:unsure::turtle:

οσο ειμαι και εγω:toast:

κουλης
14-11-10, 01:36
Εγώ δηλαδή που την βλέπω και δεν μου έρχεται καμία βουλιμία είμαι πολύ αναίσθητος??:unsure::turtle:

Μπορει να φταει που ειναι βραδυ και δεν εχεισ πολυ ορεξη για κατι γλυκο

beefmeup
14-11-10, 01:40
Το σέηκ μετά την προπο το παίρνουμε για να αναπληρώσουμε το μυικό γλυκογόνο και να εφοδιάσουμε άμεσα τον οργανισμό με αμινοξέα.

ναι,αλλα κ να μην παρεις υ/α δεν πειραζει εκει..


Στην βαριά προπόνηση με βάρη όπου φτάνουμε σε εξάντληση το γλυκογόνο πέφτει σε πολύ χαμηλά επίπεδα με αποτέλεσμα να εντείνεται ο καταβολισμός και για αυτό το αναπληρώνουμε.
Βέβαια σε μία πιο χαλαρή προπόνηση δεν εξαντλείται...
Φυσικά και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να πάρουμε πρωτείνη.

εδω,αυτο δεν ισχυει υπο κανονικες συνθηκες διατροφης μες την μερα..οι αποθηκες γλυκογονου απλα δεν αδειαζουν ετσι ευκολα με μια προπονιση ειτε ειναι σκληρη,ειτε χαλαρη..
αντιθετως,με οποιοδηποτε τροπο προπονηθεις θα προκαλεσεις μυικη φθορα,η οποια θα ειναι αναλογη της εντασης.

κ στις 2 περιπτωσεις ομως αυτο που σε ενδιαφερει,ειναι η αυξημενη μυικη πρωτεινοσυνθεση,μετα την προπονα..
για να το πετυχεις αυτο,ο υδατανθρακας δεν ειναι απαραιτητος..ενα σεηκ με whey ειναι οτι θες,η αμινοξεα,αναλογα..
μπορεις να φας μετα υ/α με το γευμα σου..αυτο ειναι αρκετο.



Η ερώτησή μου πήγαινε περισσότερο για τους υδ/κες...

δεν το διευκρινησες γιαυτο ρωτησα;)

jimmy007
14-11-10, 01:56
ναι,αλλα κ να μην παρεις υ/α δεν πειραζει εκει..



εδω,αυτο δεν ισχυει υπο κανονικες συνθηκες διατροφης μες την μερα..οι αποθηκες γλυκογονου απλα δεν αδειαζουν ετσι ευκολα με μια προπονιση ειτε ειναι σκληρη,ειτε χαλαρη..
αντιθετως,με οποιοδηποτε τροπο προπονηθεις θα προκαλεσεις μυικη φθορα,η οποια θα ειναι αναλογη της εντασης.

κ στις 2 περιπτωσεις ομως αυτο που σε ενδιαφερει,ειναι η αυξημενη μυικη πρωτεινοσυνθεση,μετα την προπονα..
για να το πετυχεις αυτο,ο υδατανθρακας δεν ειναι απαραιτητος..ενα σεηκ με whey ειναι οτι θες,η αμινοξεα,αναλογα..
μπορεις να φας μετα υ/α με το γευμα σου..αυτο ειναι αρκετο.



δεν το διευκρινησες γιαυτο ρωτησα;)

Δεν είπα ότι τελειώνει το γλυκογόνο. Απλά μειώνεται αρκετά. Δεν μας ενδιαφέρει μόνο να εντείνουμε την πρωτεινοσύνθεση αλλά και να μειώσουμε τη διάσπαση των πρωτεινών...

beefmeup
14-11-10, 02:04
Δεν είπα ότι τελειώνει το γλυκογόνο. Απλά μειώνεται αρκετά.

ναι,αλλα κ παλι δεν χρειαζεται να αναπληρωθει,αμεσα.


Δεν μας ενδιαφέρει μόνο να εντείνουμε την πρωτεινοσύνθεση αλλά και να μειώσουμε τη διάσπαση των πρωτεινών...

εδω ναι..ο μονος λογος που στεκει για υ/α εκει ειναι αυτος,αλλα κ παλι υπο κανονικες συνθηκες διατροφης οπως σου γραψα πιο πανω ειναι δυσκολο να φτασεις να διασπασεις πρωτεινη εκεινη την ωρα..αμινοξα υπαρχουν σε αποθεμα στο σωμα,δεν τελειωνουν ετσι,σε σημειο να φτασεις να διασπας πρωτεινη με απλες προπονες..η διατροφη,εχει να κανει με αυτο..

αν κανεις αυστηρη αγωνιστικη διατροφη,μαλλον ναι,αλλα αλλιως φανταζει λιγο απιθανο.

απτην αλλη,κ να γινει αυτο που γραφεις αν υποθεσεις οτι μια μεζουρα πρωτεινη σου βγαζει περιπου 24γρ(κατα μεσο ορο),ποσα δλδ θα διασπασει το σωμα εκεινη την ωρα..
αν υποθεσουμε 4γρ(που κ παλι δεν παιζει),θα σου μεινουν 20.που ειναι ακετα για να αυξησουν την πρωτεινοσυνθεση,χωρις.."παρενεργειες" καταβολισμου.

spyros Bodybuilding
14-11-10, 11:01
γινεται αντι για 6 γευματα να εχουμε 3 η 4 και να παιρνουμε τις ιδιες πρωτεινης υδα και λιπων βαζοντας μεγαλυτερες ποσοτητες στα γευματα οχι οτι θα κανω κατι τετοιο αλλα ειχα δει μια συνεντευξη απο τους πιο δυνατους αντρες στο κοσμο που ελεγε οτι τρωει 3 4 γευματα και ο τυπος φυσικα ηταν θηριο αλλα εγω θελω να μαθω αμα το κανει καποιος αυτο θα εχει αποτελεσμα ??????????? :bbbiceps:;)

beefmeup
14-11-10, 12:10
γινεται αντι για 6 γευματα να εχουμε 3 η 4 και να παιρνουμε τις ιδιες πρωτεινης υδα και λιπων βαζοντας μεγαλυτερες ποσοτητες στα γευματα οχι οτι θα κανω κατι τετοιο αλλα ειχα δει μια συνεντευξη απο τους πιο δυνατους αντρες στο κοσμο που ελεγε οτι τρωει 3 4 γευματα και ο τυπος φυσικα ηταν θηριο αλλα εγω θελω να μαθω αμα το κανει καποιος αυτο θα εχει αποτελεσμα ??????????? :bbbiceps:;)

το χαμε συζητησει σε ενα θεμα αυτο με τα γευματα..

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=939

αλλα κ σε ενα αλλο θρεντ,που εχει περισοτερο πραγμα μεσα για μελετη..δεν το χω αυτη την στιγμη ομως..:(

αυτο,δεν εχει να κανει με τον αριθμο των γευματων ομως..

just
14-11-10, 14:25
παιδια λενε για το κακαο που ειναι πικρο οτι ειναι αντιοξειδωτικο και δινει ενεργεια και πρεπει να πινουμε κα8ε μερα..ποια ειναι η γνωμη σας?

Devil
14-11-10, 14:27
παιδια λενε για το κακαο που ειναι πικρο οτι ειναι αντιοξειδωτικο και δινει ενεργεια και πρεπει να πινουμε κα8ε μερα..ποια ειναι η γνωμη σας?

ναι εχει αντιοξιδοτικα για καθε μερα δεν νομιζω... εκτος αμα το χρησιμοποιεις καπου...
πχ εγω το βαζω μαζι με τη βρομη το πρωι

jimmy007
14-11-10, 16:11
ναι,αλλα κ παλι δεν χρειαζεται να αναπληρωθει,αμεσα.



εδω ναι..ο μονος λογος που στεκει για υ/α εκει ειναι αυτος,αλλα κ παλι υπο κανονικες συνθηκες διατροφης οπως σου γραψα πιο πανω ειναι δυσκολο να φτασεις να διασπασεις πρωτεινη εκεινη την ωρα..αμινοξα υπαρχουν σε αποθεμα στο σωμα,δεν τελειωνουν ετσι,σε σημειο να φτασεις να διασπας πρωτεινη με απλες προπονες..η διατροφη,εχει να κανει με αυτο..

αν κανεις αυστηρη αγωνιστικη διατροφη,μαλλον ναι,αλλα αλλιως φανταζει λιγο απιθανο.

απτην αλλη,κ να γινει αυτο που γραφεις αν υποθεσεις οτι μια μεζουρα πρωτεινη σου βγαζει περιπου 24γρ(κατα μεσο ορο),ποσα δλδ θα διασπασει το σωμα εκεινη την ωρα..
αν υποθεσουμε 4γρ(που κ παλι δεν παιζει),θα σου μεινουν 20.που ειναι ακετα για να αυξησουν την πρωτεινοσυνθεση,χωρις.."παρενεργειες" καταβολισμου.


Δεν έχει άμεση σχέση το απόθεμα αμινοξέων στο σώμα με την διάσπαση πρωτεινών επειδή ο οργανισμός δεν διασπά τις πρωτείνες για να πάρει αμινοξέα αλλά για ενέργεια(γλυκογόνο). Συνεπώς δεν κολλάει αυτό που λες για τα 24 γρ.
Μετά την προπόνηση παίρνουμε πρωτείνη ή αμινοξέα(ή και τα 2) επειδή τότε είναι αυξημένη η πρωτεινοσύνθεση και γρήγορους υδ/κες για αναπλήρωση του γλυκογόνου, μείωση του καταβολισμού και αύξηση της ινσουλίνης για τη δημιουργία αναβολικού περιβάλλοντος...

κουλης
14-11-10, 16:39
ναι εχει αντιοξιδοτικα για καθε μερα δεν νομιζω... εκτος αμα το χρησιμοποιεις καπου...
πχ εγω το βαζω μαζι με τη βρομη το πρωι

τι ειναι προτιμοτερο το κακαο(το πικρο της ιον) η σε στυλ νεσκουικ.hemo,νεστλε.καλσμπουρι κτλπ?

Andrikos
14-11-10, 16:47
Δεν έχει άμεση σχέση το απόθεμα αμινοξέων στο σώμα με την διάσπαση πρωτεινών επειδή ο οργανισμός δεν διασπά τις πρωτείνες για να πάρει αμινοξέα αλλά για ενέργεια(γλυκογόνο)

Οι πρωτείνες (και τα αμινοξέα αφού διασπαστούν αυτές), δεν δίνουν γλυκογόνο (πολυμερές γλυκόζης), μεταβολίζονται μόνο σε γλυκόζη.
Επίσης ο οργανισμός προσαρμόζεται στο απόθεμα αμινοξέων στο σώμα και προσαρμόζει (μειώνει ή αυξάνει) την οξείδωση τους ανάλογα.


Μετά την προπόνηση παίρνουμε πρωτείνη ή αμινοξέα(ή και τα 2) επειδή τότε είναι αυξημένη η πρωτεινοσύνθεση και γρήγορους υδ/κες για αναπλήρωση του γλυκογόνου, μείωση του καταβολισμού και αύξηση της ινσουλίνης για τη δημιουργία αναβολικού περιβάλλοντος...Η ινσουλίνη ανεβαίνει κατακόρυφα και μόνο με την παρουσία αμινοξέων, άνευ υδατάνθρακα στην διατροφή, οπότε ο καταβολισμός και η ινσουλίνη τακτοποιούνται και χωρίς καθόλου υδ/κα.


Προσωπικά προτείνω 3 γρ πρωτείνης ανά κιλό σωματικού βάρους και λήψη υδ/κα τέτοια ώστε να χάνεις περίπου μισό κιλό την εβδομάδα. Το δεύτερο το βρίσκεις εμπειρικά και όσο περνά ο καιρός προφανώς μειώνεται..Jimmy αν θυμάμαι καλά έχεις σχετικά μικρή πείρα (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) άρα βάσει ποιών ερευνών προτείνεις τέτοια πρόσληψη πρωτεΐνης;

beefmeup
14-11-10, 16:48
Δεν έχει άμεση σχέση το απόθεμα αμινοξέων στο σώμα με την διάσπαση πρωτεινών επειδή ο οργανισμός δεν διασπά τις πρωτείνες για να πάρει αμινοξέα αλλά για ενέργεια(γλυκογόνο). Συνεπώς δεν κολλάει αυτό που λες για τα 24 γρ.
Μετά την προπόνηση παίρνουμε πρωτείνη ή αμινοξέα(ή και τα 2) επειδή τότε είναι αυξημένη η πρωτεινοσύνθεση και γρήγορους υδ/κες για αναπλήρωση του γλυκογόνου, μείωση του καταβολισμού και αύξηση της ινσουλίνης για τη δημιουργία αναβολικού περιβάλλοντος...

ναι ρε συ καταλαβαινω τι γραφεις,αλλα δεν καταλαβαινεις τι σου γραφω εγω..
007 τοσα ποστ τωρα προσπαθω να σου πεω οτι αυτο που γραφεις,απλα δεν γινεται μετα απο μια προπονα..
αν κανεις κατι σε μαραθωνιο,νταξ εκει γινεται ευκολα..
το χω γραψει με 3-4 διαφορετικους τροπους οτι για να γινει πρεπει να μην τρεφεσαι σωστα κατα την διαρκεια της μερα,η να κανεις αυστηρη αγωνιστικη διατροφη(διαιτα)...
γιαυτο κ οσοι ειναι αγωνιστικοι,μες την διαιτα τους χανουν μυικο ιστο στις περισσοτερες περιπτωσεις.

εντιτ,κ οτι εγραψε ο αντρικος πιο πανω..;)

giannis64
14-11-10, 17:03
.

Η ινσουλίνη ανεβαίνει κατακόρυφα και μόνο με την παρουσία αμινοξέων, άνευ υδατάνθρακα στην διατροφή, οπότε ο καταβολισμός και η ινσουλίνη τακτοποιούνται και χωρίς καθόλου υδ/κα.

;

εδω διαφωνω...

Manos1989
14-11-10, 17:03
Τελικά να βάζουμε υδ/κα ή όχι ρε παιδιά?
Εγώ έχω και το 1/3 του ημερήσιου υδ/κα μου στο μεταπροπονητικό(80γ wms)...τσάμπα πάει?:turtle:

beefmeup
14-11-10, 17:06
Τελικά να βάζουμε υδ/κα ή όχι ρε παιδιά?
Εγώ έχω και το 1/3 του ημερήσιου υδ/κα μου στο μεταπροπονητικό(80γ wms)...τσάμπα πάει?:turtle:

τσαμπα δεν παει,αλλα τοση ποσοτητα δεν ειναι απαραιτητη..

δεδομενο οτι θα φας ενα πληρες γευμα με υ/α μετα..

Manos1989
14-11-10, 17:11
τσαμπα δεν παει,αλλα τοση ποσοτητα δεν ειναι απαραιτητη..

δεδομενο οτι θα φας ενα πληρες γευμα με υ/α μετα..

ε κοίτα,θέλω να περιορίζω τον υδ/κα στα 3 πρώτα γεύματα της ημέρας συμπεριλαμβανομένου και του μεταπροπονητικού,οπότε αναγκαστικά πάει 70γ carb σε κάθε γεύμα.Ασε που είναι μόνο 3 μέρες την εβδομάδα αυτό μιας και ακολουθώ HST.
Εκτός αυτού,ο Devil μου το πρότεινε κι εγώ ακολουθώ τις συμβουλές του:P

Zylo
14-11-10, 17:14
ε κοίτα,θέλω να περιορίζω τον υδ/κα στα 3 πρώτα γεύματα της ημέρας συμπεριλαμβανομένου και του μεταπροπονητικού,οπότε αναγκαστικά πάει 70γ carb σε κάθε γεύμα.Ασε που είναι μόνο 3 μέρες την εβδομάδα αυτό μιας και ακολουθώ HST.
Εκτός αυτού,ο Devil μου το πρότεινε κι εγώ ακολουθώ τις συμβουλές του:P

καλα δε χρειαζετε να μας λες και το ονομα του ανωμαλου:turtle::turtle::turtle::P:P:P

beefmeup
14-11-10, 17:15
ε κοίτα,θέλω να περιορίζω τον υδ/κα στα 3 πρώτα γεύματα της ημέρας συμπεριλαμβανομένου και του μεταπροπονητικού,οπότε αναγκαστικά πάει 70γ carb σε κάθε γεύμα.Ασε που είναι μόνο 3 μέρες την εβδομάδα αυτό μιας και ακολουθώ HST.
Εκτός αυτού,ο Devil μου το πρότεινε κι εγώ ακολουθώ τις συμβουλές του:P

ναι καλα,γενικα ο καθενας κανει οτι νομιζει οτι ταιριαζει καλυτερα με το προγραμμα διατροφης/προπονας που κανει..
δεν ξερω τι ειναι σωστο κ τι λαθος,παρα μονο οταν μιλαω για μενα.

εγω ας πουμε,μοιραζω τον υ/α παντου μες την μερα,αναλογα..δεν εχω ποτε μικρες κ μεγαλες ποσοτητες υ/α,οπως δεν εχω αυξομοιωσεις στην πρωτεινη μου,ανα φορα που την περνω με γευματα η συμπληρωματα..

οποτε οπως βολευεται ο καθεις,αλλα τοσος υ/ας για μετα την προπονα,νομιζω οτι ειναι περιτος..δεν θα σου κανει κακο,απτην αλλη γιατι ειναι δυσκολο σχετικα να λιπωσεις με την εκει προσληψη του ετσι κ αλλιως..

Andrikos
14-11-10, 17:33
εδω διαφωνω...


Οκ, βάσει ποιών αποδείξεων; Υπάρχουν αμέτρητες έρευνες στο θέμα, όλες δείχνουν το ίδιο, οπότε καλύτερα να μην πάμε στη ξύλινη συζήτηση τύπου "ναι, αλλά μπορεί άλλες έρευνες να δείχνουν κάτι άλλο και ο Αντρέας να παραθέτει αυτές που τον συμφέρουν μπλα μπλα μπλα". Αν έχεις επιστημονική τεκμηρίωση για το αντίθετο θα με ενδιέφερε να την δω όμως.


Amino Acids. 2009 Jul;37(2):333-9. Epub 2008 Aug 5.
Human insulinotropic response to oral ingestion of native and hydrolysed whey protein.

Power O (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Power%20O%22%5BAuthor%5D), Hallihan A (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Hallihan%20A%22%5BAuthor%5D), Jakeman P (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Jakeman%20P%22%5BAuthor%5D).
Human Science Research Unit, Department of Physical Education and Sports Science, University of Limerick, Limerick, Ireland. orla.power@ul.ie
Abstract

The insulinotropic response to the ingestion of whey protein and whey protein hydrolysate, independent of carbohydrate, is not known. This study examined the effect of protein hydrolysis on the insulinotropic response to the ingestion of whey protein. Sixteen healthy males ingested a 500 mL solution containing either 45 g of whey protein (WPI) or whey protein hydrolysate (WPH). The estimated rate of gastric emptying was not altered by hydrolysis of the protein [18 (3) vs. 23 (3) min, n = 16; P = 0.15]. Maximum plasma insulin concentration (Cmax) occurred later (40 vs. 60 min) and was 28% [234 (26) vs. 299 (31) mM, P = 0.018] greater following ingestion of the WPH compared to the WPI leading to a 43% increase [7.6 (0.9) vs. 10.8 (2.6) nM, P = 0.21] in the AUC of insulin for the WPH. Of the amino acids with known insulinotropic properties only Phe demonstrated a significantly greater maximal concentration [C (max); 65 (2) vs. 72 (3) microM, n = 16; P = 0.01] and increase (+22%) in AUC following ingestion of the WPH. In conclusion, ingestion of whey protein is an effective insulin secretagogue. Hydrolysis of whey protein prior to ingestion augments the maximal insulin concentration by a mechanism that is unrelated to gastric emptying of the peptide solution.

giannis64
14-11-10, 17:42
Ανδρέα δεν ξέρω τι λέει η έρευνα αυτή, αλλά σε κάποια συζήτηση που είχα με τους διαιτολόγους που παρακολουθούν τον αδελφό μου, και τους έθεσα αυτήν την άποψη, μόνο που δεν γέλασαν.
η ερώτηση τους στην ερώτηση μου ήταν η εξής....

για να δοκιμάσεις κάτι σε έναν υγιή άνθρωπο αν δουλεύει, θα πρέπει να δεις τι δουλεύει σε κάποιον ο οποίος έχει συγκεκριμένο πρόβλημα γιατί σε αυτόν θα δεις τα αποτελέσματα να ανταποκρίνονται σε γρήγορους ρυθμούς και είναι απόλυτα ορατά.

και με ρώτησαν....

αν κάποιος πάθει υπογλυκαιμία, θα του δώσεις αμινοξέα η ζάχαρη?

Andrikos
14-11-10, 17:55
Ανδρέα δεν ξέρω τι λέει η έρευνα αυτή, αλλά σε κάποια συζήτηση που είχα με τους διαιτολόγους που παρακολουθούν τον αδελφό μου, και τους έθεσα αυτήν την άποψη, μόνο που δεν γέλασαν.
η ερώτηση τους στην ερώτηση μου ήταν η εξής....

για να δοκιμάσεις κάτι σε έναν υγιή άνθρωπο αν δουλεύει, θα πρέπει να δεις τι δουλεύει σε κάποιον ο οποίος έχει συγκεκριμένο πρόβλημα γιατί σε αυτόν θα δεις τα αποτελέσματα να ανταποκρίνονται σε γρήγορους ρυθμούς και είναι απόλυτα ορατά.

και με ρώτησαν....

αν κάποιος πάθει υπογλυκαιμία, θα του δώσεις αμινοξέα η ζάχαρη?

:green:Ναι ωραία ζάχαρη θα δώσεις αλλά είναι δίλημμα για άλλο θέμα , για τον έλεγχο της γλυκόζης , όχι για το πώς το πάγκρεας εκκρίνει την ινσουλίνη, είναι συγγενή θέματα αλλά δεν είναι το ίδιο. Οπότε δεν μιλάω για το τι ανεβάζει την γλυκόζη του αίματος, αλλά για το τι ανεβάζει την ινσουλίνη , εδώ δεν τιθεται δίλημμα , και ο υδατάνθρακας ανεβάζει την ινσουλίνη και η πρωτείνη.

Και όντως πως τα αμινοξέα ανεβάζουν την ινσουλίνη δεν το ξέρουν και πολλοί διαιτολόγοι, σπάνια γνώση σε πτυχιούχους. Η επίκληση στην αυθεντία (http://www.skepdic.gr/Entries/Epsilon/appealauthority.htm) δεν δουλεύει πάντα. Θα μπορούσε να μην έχω σχετικές σπουδές αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι , είναι θέμα αποδείξεων σε ένα συγκεκριμένο θέμα , όχι διαπιστεύσεων σε ένα ευρύ αντικείμενο.

giannis64
14-11-10, 18:10
Η ινσουλίνη ανεβαίνει κατακόρυφα και μόνο με την παρουσία αμινοξέων, άνευ υδατάνθρακα στην διατροφή, οπότε ο καταβολισμός και η ινσουλίνη τακτοποιούνται και χωρίς καθόλου υδ/κα.




Ανδρέα για άλλο μιλούσαμε, για την γλυκόζη στο αίμα μου ανέφερες εσύ. τέλος πάντων.
αν και ο αριθμός γλυκόζης στο αίμα έχει άμεση σχέση με τον αριθμό της ινσουλίνης.

και ναι η πρωτεΐνη και τα αμινοξέα ανεβάζουν την ινσουλίνη, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όσο ένας απλός υδατάνθρακας.

και γιατί να μην πάρω έναν υδατάνθρακα μετά την προπόνηση και να το χρησιμοποιήσω για αυτόν τον λόγο και να πάρω τα αμινο για τα χρησιμοποιήσει και να τα διοχετεύσει ο οργανισμός μου για διαφορετικό λόγο.

άσε γιατί σε αυτήν την συζήτηση έχουμε αναλωθεί και σε αρκετά άλλα τοπικ.

αλλά ρε συ Ανδρέα βλέπω ότι για πολλά θέματα έχεις διαφορετική άποψη.
βαλε στο θέμα με τις διατροφές μας την διατροφή σου. είμαι πολύ περίεργος να δω την διαφορετικότητα που έχεις από τους υπόλοιπους.

Andrikos
14-11-10, 18:25
Ανδρέα για άλλο μιλούσαμε, για την γλυκόζη στο αίμα μου ανέφερες εσύ. τέλος πάντων.
αν και ο αριθμός γλυκόζης στο αίμα έχει άμεση σχέση με τον αριθμό της ινσουλίνης.

και ναι η πρωτεΐνη και τα αμινοξέα ανεβάζουν την ινσουλίνη, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όσο ένας απλός υδατάνθρακας.

και γιατί να μην πάρω έναν υδατάνθρακα μετά την προπόνηση και να το χρησιμοποιήσω για αυτόν τον λόγο και να πάρω τα αμινο για τα χρησιμοποιήσει και να τα διοχετεύσει ο οργανισμός μου για διαφορετικό λόγο.

άσε γιατί σε αυτήν την συζήτηση έχουμε αναλωθεί και σε αρκετά άλλα τοπικ.

αλλά ρε συ Ανδρέα βλέπω ότι για πολλά θέματα έχεις διαφορετική άποψη.
βαλε στο θέμα με τις διατροφές μας την διατροφή σου. είμαι πολύ περίεργος να δω την διαφορετικότητα που έχεις από τους υπόλοιπους.

Η whey είναι πολύ ινσουλινογενής, όσο και οι υψηλού γλυκαιμικού δείκτη υδ/κες. Δεν ακολουθώ ρομποτικά μια συγκεκριμένη διατροφή με ευλάβεια όπως γίνεται στο bodybuilding , απλά προσέχω τις θερμίδες μου σχετικά και τρώω αρκετό κρέας , δεν θεωρώ ότι κάνω κάτι το φαντεζί και δε θα ήθελα να τη γράψω όχι γιατί είναι επτασφράγιστο μυστικό αλλά γιατί η διατροφή αυτή κάνει σε εμένα, σε κάποιον άλλον μπορεί να είναι κακή επιλογή και δεν θα ήθελα να συνεισφέρω σε κάτι τέτοιο, ελπίζω να γίνει σεβαστό το αίτημά μου.

koni
14-11-10, 18:49
Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά?Ειμαι 180cm και 83 κιλά.Τι πρόγραμμα λέτε να ακολουθήσω?Γράμμωση ή όγκο?Εχω μπερδευτεί...

alexis
14-11-10, 19:12
παιδια να ροτισω κατι τονο σε κονσερβα ποσες φορες μπορω να τροω την εβδομαδα ?? ειμαι σε περιοδο ογκου ..

Manos1989
14-11-10, 19:20
Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά?Ειμαι 180cm και 83 κιλά.Τι πρόγραμμα λέτε να ακολουθήσω?Γράμμωση ή όγκο?Εχω μπερδευτεί...

Εσύ θα επιλέξεις τι θες να κάνεις.....Πώς είναι το σώμα σου τώρα?Πόσο bf έχεις?
Δεστα αυτά και διάλεξε τι σε εξυπηρετεί καλύτερα....
Δηλαδή άμα είσαι 20% λίπος μη μπεις όγκο γιατί θα φτάσεις 25 ας πούμε και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.Ο καθένας τις επιλογές του βέβαια.

koni
14-11-10, 19:24
Εσύ θα επιλέξεις τι θες να κάνεις.....Πώς είναι το σώμα σου τώρα?Πόσο bf έχεις?
Δεστα αυτά και διάλεξε τι σε εξυπηρετεί καλύτερα....
Δηλαδή άμα είσαι 20% λίπος μη μπεις όγκο γιατί θα φτάσεις 25 ας πούμε και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.Ο καθένας τις επιλογές του βέβαια.

Δεν έχω μετρηθει.Δεν έχω λίπος,εκτος απο την περιοχή της κοιλιάς.
Θα ήθελα να πάρω λίγο όγκο,αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να τρώω παραπάνω θερμίδες από αυτες που χρειάζομαι.2800 θερμίδες υπολόγισα ότι πρέπει να παίρνω για διατήρηση και με το πρόγραμμα που έχω φτιάξει,φτάνω μετά βίας τις 2500!Σκάω από το φαί!

Zylo
14-11-10, 19:26
παιδια να ροτισω κατι τονο σε κονσερβα ποσες φορες μπορω να τροω την εβδομαδα ?? ειμαι σε περιοδο ογκου ..

μην τρως πανω απο 2-3 φορες τη βδομαδα...3 και πολυ ειναι!!!

alexis
14-11-10, 19:34
μην τρως πανω απο 2-3 φορες τη βδομαδα...3 και πολυ ειναι!!!
οκ 2-3 θα τρωο. παραπανω δεν κανει γιατι εχει συντηρητικα??

savage
14-11-10, 19:37
Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά?Ειμαι 180cm και 83 κιλά.Τι πρόγραμμα λέτε να ακολουθήσω?Γράμμωση ή όγκο?Εχω μπερδευτεί...

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11024

διαβασε αυτο να σου λυσει μερικως τις αποριες σου.

στους αραχαριους δεν υπαρχει ογκος και γραμμωση,υπαρχει αυξηση του μυικου ιστου και καυση λιπους.αυτα κατ'ουσιαν συμβαινουν ταυτοχρονα με ελαχιστες εξαιρεσεις(πχ φοβερα εκτομορφα ατομα οπου εκει δεν υπαρχει κατ'ουσιαν λιπος για να χαθει )

koni
14-11-10, 19:41
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11024

διαβασε αυτο να σου λυσει μερικως τις αποριες σου.

στους αραχαριους δεν υπαρχει ογκος και γραμμωση,υπαρχει αυξηση του μυικου ιστου και καυση λιπους.αυτα κατ'ουσιαν συμβαινουν ταυτοχρονα με ελαχιστες εξαιρεσεις(πχ φοβερα εκτομορφα ατομα οπου εκει δεν υπαρχει κατ'ουσιαν λιπος για να χαθει )

Σε ευχαριστω.Απλα εχω μπερδευτει γιατι δεν ξερω ποιο απο τα 2 προγραμματα του γυμναστηριου να ακολουθησω(όγκο ή γράμμωση).
Διαβασα το αρθρο σου.ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ!

Zylo
14-11-10, 19:47
οκ 2-3 θα τρωο. παραπανω δεν κανει γιατι εχει συντηρητικα??

εχουν ενα συστατικο που δε κανει καλο αλλα δε θυμαμαι πως το λενε

κουλης
14-11-10, 19:57
εχουν ενα συστατικο που δε κανει καλο αλλα δε θυμαμαι πως το λενε

νατριο μηπως?:unsure:

Eddie
14-11-10, 20:03
Υδραργυρο:green:

Ηeavy metal!!

Zylo
14-11-10, 20:03
Υδραργυρο:green:

Ηeavy metal!!

:thumbup::thumbup::thumbup:

κουλης
14-11-10, 22:10
Υδραργυρο:green:

Ηeavy metal!!

τρωμε θερμομετραα:shock:

jimmy007
15-11-10, 15:26
Οι πρωτείνες (και τα αμινοξέα αφού διασπαστούν αυτές), δεν δίνουν γλυκογόνο (πολυμερές γλυκόζης), μεταβολίζονται μόνο σε γλυκόζη.
Επίσης ο οργανισμός προσαρμόζεται στο απόθεμα αμινοξέων στο σώμα και προσαρμόζει (μειώνει ή αυξάνει) την οξείδωση τους ανάλογα.

Η ινσουλίνη ανεβαίνει κατακόρυφα και μόνο με την παρουσία αμινοξέων, άνευ υδατάνθρακα στην διατροφή, οπότε ο καταβολισμός και η ινσουλίνη τακτοποιούνται και χωρίς καθόλου υδ/κα.


Jimmy αν θυμάμαι καλά έχεις σχετικά μικρή πείρα (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) άρα βάσει ποιών ερευνών προτείνεις τέτοια πρόσληψη πρωτεΐνης;

Συμφωνώ με τον Γιάννη. Τα αμινοξέα(πόσο μάλλον η πρωτείνη) δεν έχουν την ίδια επίδραση στην έκκριση ινσουλίνης με τους απλούς υδ/κες.
Τώρα σχετικά με τη διαφορά γλυκόζης και γλυκογόνου έχεις δίκιο..:thumbup:
Προτείνω 3 γρ/κιλό σωματικού βάρους γιατί είναι ο μέσος όρος των διάφορων ερευνών


ναι ρε συ καταλαβαινω τι γραφεις,αλλα δεν καταλαβαινεις τι σου γραφω εγω..
007 τοσα ποστ τωρα προσπαθω να σου πεω οτι αυτο που γραφεις,απλα δεν γινεται μετα απο μια προπονα..
αν κανεις κατι σε μαραθωνιο,νταξ εκει γινεται ευκολα..
το χω γραψει με 3-4 διαφορετικους τροπους οτι για να γινει πρεπει να μην τρεφεσαι σωστα κατα την διαρκεια της μερα,η να κανεις αυστηρη αγωνιστικη διατροφη(διαιτα)...
γιαυτο κ οσοι ειναι αγωνιστικοι,μες την διαιτα τους χανουν μυικο ιστο στις περισσοτερες περιπτωσεις.

εντιτ,κ οτι εγραψε ο αντρικος πιο πανω..;)

Δεν είπα ποτέ ότι εξαντλείται το γλυκογόνο. Απλά μειώνεται. Και εμείς το θέλουμε ανεβασμένο μετά από προπόνηση με βάρη..

beefmeup
15-11-10, 15:31
Δεν είπα ποτέ ότι εξαντλείται το γλυκογόνο. Απλά μειώνεται. Και εμείς το θέλουμε ανεβασμένο μετά από προπόνηση με βάρη..

οχι απλα..

για ναχεις πρωτεινοσυνθση μυικη,δεν θες ανεβασμενο γλυκογονο.αμεσα..
με το ποστ γευμα που θα κανεις θα σαι καλυμενος.

τεσπα,περι ο ρεξεως συζηταμε τοσα ποστ τωρα,απλα αυτο που λεω εγω(κ το χω ξαναγραψει πολλακις) ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητος ο υ/ας σε εκεινη την φαση..
οι μελετες επι τουτου(ειναι αρκετες)..ακομα κ σκετα αμινο να παρεις μετα την προπονα θα σαι οκ..

ο καθεις κανει οπως βολευεται..αλλα οι ερευνες αλλα λενε,οποτε καλο ειναι να τις εχουμε κ λιγο στα υποψιν για να μην κανουμε περιττα πραγματα,η χωρις λογο..

Galletiosfp
15-11-10, 15:32
Συμφωνώ με τον Γιάννη. Τα αμινοξέα(πόσο μάλλον η πρωτείνη) δεν έχουν την ίδια επίδραση στην έκκριση ινσουλίνης με τους απλούς υδ/κες.
Τώρα σχετικά με τη διαφορά γλυκόζης και γλυκογόνου έχεις δίκιο..:thumbup:
Προτείνω 3 γρ/κιλό σωματικού βάρους γιατί είναι ο μέσος όρος των διάφορων ερευνών



Δεν είπα ποτέ ότι εξαντλείται το γλυκογόνο. Απλά μειώνεται. Και εμείς το θέλουμε ανεβασμένο μετά από προπόνηση με βάρη..
Αμα περνω ενα scoop πρωτεϊνη κατα την διαρκεια της μερας (εκτος απο αυτο το πρωι κ το μεταπροπ) ποση ωρα διαφορα πρεπει να εχει απο το φαγητο ? και να το μετρησω σαν γευμα ?

κουλης
15-11-10, 15:34
Αμα περνω ενα scoop πρωτεϊνη κατα την διαρκεια της μερας (εκτος απο αυτο το πρωι κ το μεταπροπ) ποση ωρα διαφορα πρεπει να εχει απο το φαγητο ? και να το μετρησω σαν γευμα ?

αμα το παρεις σαν μεταπροπονητικο μετα απο 40λεπτα με μια ωρα φαε κανονικα στερεη τροφη.:thumbup:

giannis64
15-11-10, 15:34
αυτο που ειπε ο διονυσης ειναι το πιο συμαντικο και πρεπει να περασει σε ολων το μυαλο.

αναλογα στους στοχους του καθε ενα, αναλογα στο ρυθμο του μεταβολησμου, αναλογα στην ηλικια, αναλογα, αναλογα αναλογα....

δεν υπαρχει τιποτα στανταρ..
αλλο μεταπροπονητικο δουλευει σε μενα αλλο σε αλλον.
αλλο ρυθμο πρωτεινοσυνθεσης εχει ο ενας αλλον ο αλλος.

savage
15-11-10, 15:35
Σε ευχαριστω.Απλα εχω μπερδευτει γιατι δεν ξερω ποιο απο τα 2 προγραμματα του γυμναστηριου να ακολουθησω(όγκο ή γράμμωση).
Διαβασα το αρθρο σου.ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ!

ευχαριστω κονι.χαιρομαι που σου αρεσε το αρθρο μου.

μαλλον ομως δε το κατανοησες επαρκως.το αρθρο αυτο ακριβως προσπαθει να σου πει.οτι δε χρειαζεται να ακολουθησεις σωνει και καλα κατι απο τα 2.

το αρθρο προσπαθει να καταρριψει το μυθο οτι ογκος=ντε και καλα αυξηση του σωματικου βαρους(και μαλιστα μεγαλη).

ογκος=αυξηση αλιπης μαζας,οχι απαραιτητα σωματικου βαρους.

αν οτι χανεις σε λιπος το κερδιζεις σε αλιπη μαζα,τοτε δεν αλλαζει το βαρος σου αλλα η συσταση μαζας σωματος και η εικονα σου θα ειναι πολυ διαφορετικη.

οποτε επειδη υποθετω εισαι αρχαριος,απλα ειναι τα πραματα.
τρωγε 6 ποιοτικα γευματα τη μερα(με πρωτεινη χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακα και μερικα καλα λιπαρα),κανε σκυλισια προπονηση στα βαρη,κανε και λιγη αεροβια μετα τα βαρη,και δε χρειαζεται να το ψειρίζεις πολυ τωρα στην αρχη το πραμα.
αν δεις οτι εξακολουθεις να μην παιρνεις μυικο ογκο,αυξησε λιγο ακομα το φαι σου,αν παλι δεις οτι λιπωνεις πιο γρηγορα απ'οσο πρεπει σημαινει οτι τρως πιο πολυ απ'οσο θα επρεπε οποτε ειτε κοψε λιγο φαι ειτε βαλε λιγη αεροβια ακομα.

ελπιζω να βοηθησα:toast:

noz1989
15-11-10, 15:36
Συμφωνώ με τον Γιάννη. Τα αμινοξέα(πόσο μάλλον η πρωτείνη) δεν έχουν την ίδια επίδραση στην έκκριση ινσουλίνης με τους απλούς υδ/κες.
Τώρα σχετικά με τη διαφορά γλυκόζης και γλυκογόνου έχεις δίκιο..:thumbup:
Προτείνω 3 γρ/κιλό σωματικού βάρους γιατί είναι ο μέσος όρος των διάφορων ερευνών



Δεν είπα ποτέ ότι εξαντλείται το γλυκογόνο. Απλά μειώνεται. Και εμείς το θέλουμε ανεβασμένο μετά από προπόνηση με βάρη..

Βασικα μειωνεται πολυ πιο λιγο απο οσο νομιζεις!

Και οπως εχουμε ξανα πει η κυρια πηγη ενεργειας ειναι το atp και οχι το γλυκογονο..

Επισης, ποιες ερευνες προτεινουν 3γρ πρωτεινης????... Παρεθεσε μερικες...

beefmeup
15-11-10, 15:36
αυτο που ειπε ο διονυσης ειναι το πιο συμαντικο και πρεπει να περασει σε ολων το μυαλο.

αναλογα στους στοχους του καθε ενα, αναλογα στο ρυθμο του μεταβολησμου, αναλογα στην ηλικια, αναλογα, αναλογα αναλογα....

δεν υπαρχει τιποτα στανταρ..
αλλο μεταπροπονητικο δουλευει σε μενα αλλο σε αλλον.
αλλο ρυθμο πρωτεινοσυνθεσης εχει ο ενας αλλον ο αλλος.

ναι μωρε αυτο..:thumbup:

εχεις τις ερευνες σαν μια αναφορα,αλλα μετα αν εσυ περνεις υ/α μετα την προπονα κ δεν λιπωνεις φουσκωνεις κλπ,γιατι οχι??
απτην αλλη μπορει να τρως μετα απο αρκετη ωρα,οποτε οντως παει αναλογα πολλα πραγματα..

εγω μιλαω για εμενα που τρωω στο μισαωρο μετα το ποστ σεηκ μου..
σε καποιον αλλο αυτο ειναι σιγουρα διαφορετικο..

giannis64
15-11-10, 15:40
Βασικα μειωνεται πολυ πιο λιγο απο οσο νομιζεις!

Και οπως εχουμε ξανα πει η κυρια πηγη ενεργειας ειναι το atp και οχι το γλυκογονο..

Επισης, ποιες ερευνες προτεινουν 3γρ πρωτεινης????... Παρεθεσε μερικες...

σε αυτα τα ποσοστα υπαρχουν αρκετες νομιζω για φαση ογκου..

Galletiosfp
15-11-10, 15:41
Δεν λεω αυτο....κατα το της 4-5 περνω ενα ακομα ....απλα ποση ωρα πριν πρεπει να εχω φαι? κ θα το μετρησω σαν γευμα ? η΄οχι?

noz1989
15-11-10, 15:45
σε αυτα τα ποσοστα υπαρχουν αρκετες νομιζω για φαση ογκου..
Μηπως αναφερονται σε 3 γρ ανα μυικο κιλο???

giannis64
15-11-10, 15:51
Μηπως αναφερονται σε 3 γρ ανα μυικο κιλο???


ετσι ειναι περισοτερη η ποσοτητα που λες εσυ.
εσυ για να καταλαβω την βλεπεις την ποσοτητα λιγη η πολυ?

noz1989
15-11-10, 15:56
ετσι ειναι περισοτερη η ποσοτητα που λες εσυ.
εσυ για να καταλαβω την βλεπεις την ποσοτητα λιγη η πολυ?

Γιατι ειναι πιο πολυ ρε Γιαννη??

Το παιδι (jimmy007) ειτε θα αναφερετε σε 3 γρ συνολικου σωματικου βαρους η σε αλιπη μαζα!

Εγω αναφερομαι σε ενα μικρο μερος της αλιπης μαζας, που ειναι ο μυικος ιστος!

Εγω την ποσοτητα την βλεπω πολυ, αν αναφερετε σε συνολικο σωματικο βαρος για ατομα που δεν χρησιμοποιουν εργογονα..

Μπορει να κανω και λαθος... απλα αυτη ειναι η αποψη μου..;)

giannis64
15-11-10, 16:00
3 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι. αν μιλεισουμε για κιλα μυικου βαρους τα ποσοστα θα πρεπει να ειναι μικροτερα μιας και ειναι πιο λιγα σε ενα σωμα.
πχ 80 κιλα σωμα μικτα χ 3γρ ανα κικλο ειναι 240γρ πρωτεινη ανα μερα.

το σωμα αυτο με 10% λιπος και μερικα νερα θα ειναι περιπου 65 κιλα μυικα. αρα 65χ3γρ = 195 γρ πρωτεινης.
δεν ξερω αν με καταλαβες.

edit: μιλαμε σε φαση ογκου και σε νατουραλ κατασταση.

jimmy007
15-11-10, 16:04
οχι απλα..

για ναχεις πρωτεινοσυνθση μυικη,δεν θες ανεβασμενο γλυκογονο.αμεσα..
με το ποστ γευμα που θα κανεις θα σαι καλυμενος.


Δεν θα επιτύχεις όμως τη μέγιστη ευνατή έκκριση των αναβολικών ΣΟΥ ορμονών.
(τονίζω το ΣΟΥ για να μην παρεξηγηθώ)


Αμα περνω ενα scoop πρωτεϊνη κατα την διαρκεια της μερας (εκτος απο αυτο το πρωι κ το μεταπροπ) ποση ωρα διαφορα πρεπει να εχει απο το φαγητο ? και να το μετρησω σαν γευμα ?

Δεν πειράζει να το πάρεις και μαζί με το φαγητό. Αν πάλι επιμένεις να το πάρεις ξεχωριστά, μετράει σαν μικρό γεύμα αλλά δεν πειράζει τόσο πολύ να προσθέσεις ένα γεύμα. Δεν υπάρχει μαγικός αριθμός γευμάτων. Προσωπικά προτεινω(άλλοι θα διαφωνήσουν) να κάνεις γεύμα ανά 2-3,5 ώρες με εξαίρεση το μεταπροπονητικό ρόφημα.


Βασικα μειωνεται πολυ πιο λιγο απο οσο νομιζεις!

Και οπως εχουμε ξανα πει η κυρια πηγη ενεργειας ειναι το atp και οχι το γλυκογονο..

Επισης, ποιες ερευνες προτεινουν 3γρ πρωτεινης????... Παρεθεσε μερικες...

Καταρχάς η φωσφοκρεατίνη μειώνεται αρκετά γρήγορα και για αυτό ο οργανισμός στρέφεται στο γλυκογόνο κυρίως και στη γλυκόζη.
Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να ψάξω για έρευνες. Όταν βρω θα παραθέσω..


αυτο που ειπε ο διονυσης ειναι το πιο συμαντικο και πρεπει να περασει σε ολων το μυαλο.

αναλογα στους στοχους του καθε ενα, αναλογα στο ρυθμο του μεταβολησμου, αναλογα στην ηλικια, αναλογα, αναλογα αναλογα....

δεν υπαρχει τιποτα στανταρ..
αλλο μεταπροπονητικο δουλευει σε μενα αλλο σε αλλον.
αλλο ρυθμο πρωτεινοσυνθεσης εχει ο ενας αλλον ο αλλος.

:thumbup::thumbup::thumbup:

noz1989
15-11-10, 16:06
3 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι. αν μιλεισουμε για κιλα μυικου βαρους τα ποσοστα θα πρεπει να ειναι μικροτερα μιας και ειναι πιο λιγα σε ενα σωμα.
πχ 80 κιλα σωμα μικτα χ 3γρ ανα κικλο ειναι 240γρ πρωτεινη ανα μερα.

το σωμα αυτο με 10% λιπος και μερικα νερα θα ειναι περιπου 65 κιλα μυικα. αρα 65χ3γρ = 195 γρ πρωτεινης.
δεν ξερω αν με καταλαβες.

edit: μιλαμε σε φαση ογκου και σε νατουραλ κατασταση.

Το ιδιο λεμε... απλα λεω... οι ερευνες που λεει ο jimm007 σε ποιο απο τα 2 αναφερονται..

jimmy007
15-11-10, 16:10
Το ιδιο λεμε... απλα λεω... οι ερευνες που λεει ο jimm007 σε ποιο απο τα 2 αναφερονται..

Έχω διαβάσει έρευνες τόσο για άλιπη μάζα όσο και για συνολική. Εγώ βέβαια το είπα για συνολική...

Andrikos
16-11-10, 10:07
Συμφωνώ με τον Γιάννη. Τα αμινοξέα(πόσο μάλλον η πρωτείνη) δεν έχουν την ίδια επίδραση στην έκκριση ινσουλίνης με τους απλούς υδ/κες.
Τώρα σχετικά με τη διαφορά γλυκόζης και γλυκογόνου έχεις δίκιο..:thumbup:
Προτείνω 3 γρ/κιλό σωματικού βάρους γιατί είναι ο μέσος όρος των διάφορων ερευνών



Δεν είπα ποτέ ότι εξαντλείται το γλυκογόνο. Απλά μειώνεται. Και εμείς το θέλουμε ανεβασμένο μετά από προπόνηση με βάρη..

Μπορείς να παραθέσεις αποδείξεις πως η whey δεν είναι ινσουλινογενής το ίδιο?

Επίσης μπορείς να παραθέσεις τις έρευνες αυτές να κάνω και εγώ τον μέσο όρο?




αναλογα στους στοχους του καθε ενα, αναλογα στο ρυθμο του μεταβολησμου, αναλογα στην ηλικια, αναλογα, αναλογα αναλογα....

δεν υπαρχει τιποτα στανταρ..
αλλο μεταπροπονητικο δουλευει σε μενα αλλο σε αλλον.
αλλο ρυθμο πρωτεινοσυνθεσης εχει ο ενας αλλον ο αλλος.

Είμαστε ένα σύνολο από κύτταρα που είναι και αυτά σύνολα από άτομα και μόρια ενώσεων. Οξυγόνο, άνθρακας, άζωτο, υδρογόνο και άλλα στοιχεία είναι μέσα μας και δημιουργούν ενώσεις. Αυτά τα στοιχεία είναι ακριβώς τα ίδια σε όλους, συμπεριφέρονται με ακριβώς τον ίδιο τρόπο στους δεσμούς που σχηματίζουν σε όλους. Γι' αυτό και οι εφαρμογές της χημείας και της φυσικής που είναι η βιοχημεία, η ιατρική , η διατροφολογία μπορούν να έρχονται σε γενικευμένα συμπεράσματα , γι΄ αυτό γίνονται και οι έρευνες , γιατί ναι μεν έχουμε διαφορετικά ονόματα, χρώμα μαλλιών, δέρματος, ζωές , δραστηριότητες κτλ αλλά κάποιες γνώσεις μπορούν να γενικευθούν σε όλους και να βοηθηθούν όλοι από μία έρευνα.Πώς κάνουμε όλοι βάρη και όλοι βάζουμε μυική μάζα? Γιατί δεν κάνει κανείς μαραθώνιο για τον ίδιο λόγο αφού είμαστε όλοι τόσο διαφορετικοί πια?
Το επιχείρημα της "διαφορετικότητας" μπορεί να ισοπεδώσει οποιαδήποτε προσπάθεια για λογική κατανόηση του ανθρώπινου σώματος.


Έχω διαβάσει έρευνες τόσο για άλιπη μάζα όσο και για συνολική. Εγώ βέβαια το είπα για συνολική...

Περιμένω να τις δω.

beefmeup
16-11-10, 13:43
^^^
αντρικος,απλα,περαν των ερευνων που μας δινουν μια κατευθυνση,υπαρχει κ παραγοντας ανθρωπινο σωμα..αλλιως πως,καποια αποτελεσματα ειναι διαφορετικα απο δειγμα σε δειγμα ανα μελετη?

απλα τονιζω οτι υπαρχουν παργοντες,περαν των εργαστηριων κ της μοριακης δομης του σωματος,απτην διατροφη μεχρι μια ιδιαιτεροτητα που μπορει να χει στον οργανισμο του καποιος,που καθοριζουν το τελικο αποτελεσμα..
κ σιγουρα πανω σε αυτο,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι,γιαυτο κ ολοι δεν βαζουμε μυς με τον ιδιο ρυθμο,η χανουμε λιπος αναλογα..
αν ηταν ετσι,ολα τα εργαστηριακα αποτελεσματα θα ηταν ιδια πανω σε ολους..
φυσικα,δεν γραφω οτι αυτο εννοεις για να μην παρεξηγειθω,η νομισεις οτι σου "βαζω" λογια που δεν εγραψες.

αν δεν βγει μια δευτερη ερευνα απο διαφορετικο εργαστηριο που να εχει ακριβως τα ιδια αποτελεσματα στο ιδιο φασμα δειγματων,τοτε περαν της μιας κατευθυνσης δεν εχουμε κ πολλα,μιας κ πολλες ερευνες καμια φορα γινονται για βιομηχανικα κερδη..πραγμα που πρεπει να λαμβανουμε υποψιν μας παντα..αλλιως αυτη η μαλακια που εχει βγαλει ο καρλον για την μυοστατινη δουλευει σε ολους καλα..υπαρχει ερευνα γιαυτο,μην το ξεχναμε..μπορει κ να ναι 2 πλεον,οι ερευνες.
ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να γραψω..

οποτε παρα πανω,παρολο που συμφωνω μαζι σου σε οτι εγραψες γενικα,εχω την εντυπωση οτι ο γιαννης εννοουσε,οτι το καθε σωμα ειναι διαφορετικο στην διαχειρηση των πραγματων που του δινουμε κ μετα το αποτελεσμα ειναι αναλογο αυτης.
το οποιο καθοριζεται απο αλλους λογους που αλλαζουν στον καθενα..η διαδικασιες μπορει αυτες καθ αυτες να ειναι ομοιες παντου,αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι ιδιες.
οποτε μετα εχεις κ το trial and error,πανω σε πεπατημενες οδους.

giannis64
16-11-10, 13:47
^^^


,εχω την εντυπωση οτι ο γιαννης εννοουσε,οτι το καθε σωμα ειναι διαφορετικο στην διαχειρηση των πραγματων που του δινουμε κ μετα το αποτελεσμα ειναι αναλογο αυτης.
το οποιο καθοριζεται απο αλλους λογους που αλλαζουν στον καθενα..η διαδικασιες μπορει αυτες καθ αυτες να ειναι ομοιες παντου,αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι ιδιες.
οποτε μετα εχεις κ το trial and error,πανω σε πεπατημενες οδους.

ετσι ακριβως αλλα ο αντρικος εχει αυτην την μανια η να μην καταλαβενει τι θελουμε να γραψουμε η να μην θελει να καταλαβει..
ανδρεα σορυ αλλα ωρες ωρες εισαι ανυποφορα αντιδραστικος με ολα.

Andrikos
16-11-10, 14:34
:green:

Γιάννη, είμαι αντιδραστικός γιατί αυτό με την διαφορετικότητα έχω βαρεθεί να το βλέπω στα φόρουμ. Το λέμε αλλά δεν καταλαβαίνουμε καλά πού έχει εφαρμογή και πού όχι. Ναι είμαστε διαφορετικοί αλλά όχι τόσο όσο νομίζουμε στο bodybuilding. Το θέμα της διαφορετικότητας , και κυρίως της εξατομίκευσης της διατροφής και της προπόνησης προφανώς στέκει αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να αγνοούμε τα αποτελέσματα των ερευνών και να κινούμαστε μόνο με την αυτοπαρατήρηση. Προσωπικά δεν αποκλείω την αυτοπαρατήρηση (που έχει συσχετιστεί για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω με τον σκληροπυρηνικό και ανηφορικό δρόμο στη σωματική διάπλαση) αλλά γιατί να αποκλείουμε τις έρευνες με το επιχείρημα της "διαφορετικότητας", δεν το βλέπω πολύ ρεαλιστικό. Επειδή ακούγεται σπασικλέ και επειδή ο Ronnie Coleman ενδεχομένως δεν ξέρει τι είναι το pubmed να κάνουμε βήματα πίσω;
Ναι είμαστε διαφορετικοί αλλά η διαφορετικότητα στο κλειστό περιβάλλον μίας έρευνας έχει μικρή διακύμανση. Και γι' αυτό κάνουμε τις έρευνες , ώστε το περιβάλλον να είναι κλειστό και αντικειμενικό, χωρίς μεταβλητές που να επηρεάζουν και να παρατηρήσουμε αυτήν την διακύμανση, που είναι όντως μικρή , και αφού είναι μικρή δεν νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιείται η διαφορετικότητα σαν πρόφαση για να αγνοούμε στοιχεία που μπορούν να μας οδηγήσουν σε μια καλύτερη κατανόηση του σώματος.

beefmeup
16-11-10, 14:39
εγω απτην αλλη κανω γυμναστικη,στο γυμναστηριο κ οχι σε ενα σωληνα εργαστηριου, σηκωνω πλακες κ τρωω φαγητο..

κ αυτο,καταλαβαινω οτι παιζει ρολο,κ επιφερει αλλαγες σε σχεση με το εγαστηριο.
οι συνθηκες αυτες ειναι αδυνατο να μεταφερθουν στην πραξη της καθημερινοτητας,κ αυτο ειναι που μας ενδιαφερει,αλλα κανει κ διαφορα νομιζω..

γενικα ειμαστε συμφωνοι σε οτι λεμε,αλλα καλο ειναι να κραταμε μια μεση οδο..
αν οχι για μας,τουλαχιστον για αυτον που προσπαθει να βγαλει ακρη διαβαζοντας ανοιχτα φορουμ.

giannis64
16-11-10, 14:44
βρε Ανδρέα και εγώ μέσα από τις έρευνες δοκιμάζω πράγματα. αλλά αν δεν δω κάποια διάφορα δεν μπορώ να πω ότι η έρευνα σε μένα δούλεψε, οπότε την βάζω στην άκρη. γιατί ίσως μπορεί να είμαι από τα άτομα που είναι η εξαίρεση. άλλωστε ακόμα και σε έρευνες υπάρχουν άτομα η ποντίκια κατά κύριο λόγο στα οποία υπήρχαν στάσιμα αποτελέσματα.

και μάλλον πάλι δεν κατάλαβες τι θέλω να πω.

στο θέμα της ινσουλίνης ας πούμε....

όλοι γνωρίζουμε με ποιον τρόπο αντιδρά ένας οργανισμός στην ορμόνη αυτή, όλοι ξέρουμε τι αποτελέσματα μπορεί να έχει κάποιος όταν την λαμβάνει,
αλλά σε άλλον έχει 100% αποτέλεσμα και σε άλλον μπορεί να έχει 40% αποτέλεσμα. άλλος μπορεί να πάθει υπογλυκαιμία και άλλος μπορεί ο οργανισμός του να το ανεχτεί. δεν ξέρω αν και τώρα κατάλαβες τι σου λέω.

Andrikos
16-11-10, 17:40
βρε Ανδρέα και εγώ μέσα από τις έρευνες δοκιμάζω πράγματα. αλλά αν δεν δω κάποια διάφορα δεν μπορώ να πω ότι η έρευνα σε μένα δούλεψε, οπότε την βάζω στην άκρη. γιατί ίσως μπορεί να είμαι από τα άτομα που είναι η εξαίρεση. άλλωστε ακόμα και σε έρευνες υπάρχουν άτομα η ποντίκια κατά κύριο λόγο στα οποία υπήρχαν στάσιμα αποτελέσματα.

και μάλλον πάλι δεν κατάλαβες τι θέλω να πω.

στο θέμα της ινσουλίνης ας πούμε....

όλοι γνωρίζουμε με ποιον τρόπο αντιδρά ένας οργανισμός στην ορμόνη αυτή, όλοι ξέρουμε τι αποτελέσματα μπορεί να έχει κάποιος όταν την λαμβάνει,
αλλά σε άλλον έχει 100% αποτέλεσμα και σε άλλον μπορεί να έχει 40% αποτέλεσμα. άλλος μπορεί να πάθει υπογλυκαιμία και άλλος μπορεί ο οργανισμός του να το ανεχτεί. δεν ξέρω αν και τώρα κατάλαβες τι σου λέω.

Ναι καταλαβαίνω, απλά δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά από άνθρωπο σε άνθρωπο όσο αφήνεται να εννοηθεί στα διάφορα ερεθίσματα. Π.χ αν πάρουμε 100 ανθρώπους και τους "εκθέσουμε" σε καθιστικό τρόπο ζωής με υπερθερμιδική διατροφή η αντίδραση σε αυτό το ερέθισμα θα είναι γενικευμένη σε όλους, όλοι θα καταλήξουν παχύσαρκοι με καρδιαγγειακά προβλήματα. Μπορεί να υπάρχει μία μικρή διαβάθμιση στο πόσα κιλά θα πάρει ο καθένας , πότε θα αρχίσουν τα προβλήματα υγείας κτλ αλλά κανείς δεν θα φαίνεται σαν αθλητής από αυτό το πείραμα.


εγω απτην αλλη κανω γυμναστικη,στο γυμναστηριο κ οχι σε ενα σωληνα εργαστηριου, σηκωνω πλακες κ τρωω φαγητο..

κ αυτο,καταλαβαινω οτι παιζει ρολο,κ επιφερει αλλαγες σε σχεση με το εγαστηριο.
οι συνθηκες αυτες ειναι αδυνατο να μεταφερθουν στην πραξη της καθημερινοτητας,κ αυτο ειναι που μας ενδιαφερει,αλλα κανει κ διαφορα νομιζω..

γενικα ειμαστε συμφωνοι σε οτι λεμε,αλλα καλο ειναι να κραταμε μια μεση οδο..
αν οχι για μας,τουλαχιστον για αυτον που προσπαθει να βγαλει ακρη διαβαζοντας ανοιχτα φορουμ.

Ωραία ο σωλήνας ας πούμε πως ο σωλήνας είναι άχρηστος , αν και δεν είναι ακριβώς έτσι κατά την γνώμη μου.Προφανώς δεν μένουμε στις έρευνες - άλλωστε δεν είναι όλες σε σωλήνα εργαστηρίου - δεν είναι λιγες αυτές που είναι σε ανθρώπους που σηκώνουν πλάκες και τρώνουν φαγητό.
Όσον αφορά το "real life" μειονέκτημα των ερευνών το πίστευα και εγώ για χρόνια αυτό αλλά έχω αναθεωρήσει πάρα πολύ από τότε. Δεν είναι στην ουσία μειονέκτημα , είναι τρόπος απομόνωσης των μεταβλητών, βοηθά στο τέλος να δούμε πιο καθαρά. Είναι μία μεθολογία δοκιμασμένη και αποτελεσματική όχι στο να ανακαλύψουμε ξαφνικά την απόλυτη αλήθεια με μία έρευνα και να αρχίσουμε να φωνάζουμε στον δρόμο "ΕΥΡΗΚΑ-ΕΥΡΗΚΑ" .Συνήθως κάθε έρευνα δίνει μία μικρή πληροφόρηση , σαν το μέρος ενός παζλ. Και αυτό είναι πολύ εκνευριστικό για πολύ κόσμο , ακόμα περίσσότερο για έναν bodybuilder που βιάζεται να βρει απαντήσεις σε όλα και θέλει να διαβάσει 2-3 άρθρα και να καταλάβει το bodybuilding , να βάλει 10 κιλά μυική μάζα την πρώτη εβδομάδα και την επόμενη να κάνει τον ειδικό στους κολλητούς του.:green: Και το τελευταίο είναι βγαλμένο μέσα από την ζωή 100% , δεν ακούω κουβέντα.:green:

giannis64
16-11-10, 17:50
Ναι καταλαβαίνω, απλά δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά από άνθρωπο σε άνθρωπο όσο αφήνεται να εννοηθεί στα διάφορα ερεθίσματα. Π.χ αν πάρουμε 100 ανθρώπους και τους "εκθέσουμε" σε καθιστικό τρόπο ζωής με υπερθερμιδική διατροφή η αντίδραση σε αυτό το ερέθισμα θα είναι γενικευμένη σε όλους, όλοι θα καταλήξουν παχύσαρκοι με καρδιαγγειακά προβλήματα. Μπορεί να υπάρχει μία μικρή διαβάθμιση στο πόσα κιλά θα πάρει ο καθένας , πότε θα αρχίσουν τα προβλήματα υγείας κτλ αλλά κανείς δεν θα φαίνεται σαν αθλητής από αυτό το πείραμα.


καμια σχεση αυτο που σου ειπα εγω με αυτο που μου λες. τελος παντων...

spyros Bodybuilding
17-11-10, 16:16
ρε παιδια εχω διαβασει εδω ολα τα αρθρα με τις διατροφες ογκου κτλ και ολα αυτα για να φτιαξουμε μια σωστη διατροφη μα καλα ολα αυτα δεν τα ξερει ενας διατροφολογος να παμε και να τελειωνει το θεμα με τις διατροφες ετσι απλα;):unsure:

Manos1989
17-11-10, 16:26
ρε παιδια εχω διαβασει εδω ολα τα αρθρα με τις διατροφες ογκου κτλ και ολα αυτα για να φτιαξουμε μια σωστη διατροφη μα καλα ολα αυτα δεν τα ξερει ενας διατροφολογος να παμε και να τελειωνει το θεμα με τις διατροφες ετσι απλα;):unsure:

όχι και σε προκαλώ να πας σε 10.....αμφιβάλλω αν έστω ένας θα σου βγάλει ανάλογη διατροφή.
Πρέπει να έχει διαβάσει πάνω στο θέμα.....μια καλή επιλογή είναι ο Αντρίκος που είναι διατροφολόγος και διαβασμένος:P

Marine
18-11-10, 20:07
Πειραζει που καθε απογευμα τρωω 6 ολοκληρα αυγα??

ξερω ειναι υπερβολη αλλα ειμαι 1.97 124 κιλα τι να μου κανουν 2 αυγουλακια?? :green:

giannis64
18-11-10, 20:13
τετοιες ερωτησεις εδω..;)

Marine
18-11-10, 20:15
τετοιες ερωτησεις εδω..;)

ναι εχεις δικιο my bad :thumbup:

Eddie
18-11-10, 20:17
Μια χαρα κανεις.Απλα τσεκαρε που και που τη χοληστερολη σου.

spyros Bodybuilding
18-11-10, 21:07
όχι και σε προκαλώ να πας σε 10.....αμφιβάλλω αν έστω ένας θα σου βγάλει ανάλογη διατροφή.
Πρέπει να έχει διαβάσει πάνω στο θέμα.....μια καλή επιλογή είναι ο Αντρίκος που είναι διατροφολόγος και διαβασμένος:P
δλδ δεν υπαρχει μα καλα αυτη δεν ειναι η δουλεια του διατροφολογου ? μηπως υπαρχουν αλλοι για τον αθλητισμο;)

κουλης
18-11-10, 22:23
Πειραζει που καθε απογευμα τρωω 6 ολοκληρα αυγα??

ξερω ειναι υπερβολη αλλα ειμαι 1.97 124 κιλα τι να μου κανουν 2 αυγουλακια?? :green:

Και εγω τρελενομαι για αβγουλακια:thumbup:

Andrikos
18-11-10, 22:42
δλδ δεν υπαρχει μα καλα αυτη δεν ειναι η δουλεια του διατροφολογου ? μηπως υπαρχουν αλλοι για τον αθλητισμο;)

Υπάρχουν εξειδικεύσεις για τον αθλητισμό αφού αποκτήσει κάποιος το πτυχίο του διατροφολόγου αλλά και χωρίς αυτές όλοι οι διατροφολόγοι και οι διαιτολόγοι διδάσκονται διατροφικά ζητήματα που έχουν να κάνουν με αθλητές.

@Jimmy
Aκόμα περιμένω τις έρευνες.

spyros Bodybuilding
18-11-10, 22:46
Υπάρχουν εξειδικεύσεις για τον αθλητισμό αφού αποκτήσει κάποιος το πτυχίο του διατροφολόγου αλλά και χωρίς αυτές όλοι οι διατροφολόγοι και οι διαιτολόγοι διδάσκονται διατροφικά ζητήματα που έχουν να κάνουν με αθλητές.

@Jimmy
Aκόμα περιμένω τις έρευνες.
τελικα αμα παει καποιος σε διατροφολογο θα φτιαξει καμια διατροφη που θα το δωσει τα αποτελεσματα που θελει η θα χαλασει τσαμπα το καιρο του ????????;);)

Andrikos
18-11-10, 23:01
τελικα αμα παει καποιος σε διατροφολογο θα φτιαξει καμια διατροφη που θα το δωσει τα αποτελεσματα που θελει η θα χαλασει τσαμπα το καιρο του ????????;);)


Ακόμα και μέτριος διατροφολόγος μπορεί να βοηθήσει έναν έφηβο να μην κάνει χοντρές μαλακίες που βλέπω συνέχεια από εφήβους - το ίδιο ισχύει και για τους γυμναστές που μπορούν να βοηθήσουν έναν έφηβο με μερικές βασικές οδηγίες. Σίγουρα μπορείς να χάσεις τον καιρό σου όπως κάνουν πάρα πολλοί στα γυμναστήρια με το να ακολουθείς διατροφικές συμβουλές περιοδικών , μη εγκυρων πληροφοριών στο διαδίκτυο και συμβουλές ημιμαθών φίλων.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις σε κάθε περίπτωση είναι να κάνεις και την δική σου έρευνα. Μην φοβάσαι να αμφισβητήσεις τις αυθεντίες, είτε είναι διατροφολόγοι, είτε γυμναστές, είτε κάποιος με πολύ καλό σώμα.Ενα πτυχίο ή ένα καλό σώμα από μόνο του δεν είναι πάντα διαπιστευτήριο γνώσεων.

Marine
18-11-10, 23:17
Πειραζει που καθε απογευμα τρωω 6 ολοκληρα αυγα??

ξερω ειναι υπερβολη αλλα ειμαι 1.97 124 κιλα τι να μου κανουν 2 αυγουλακια?? :green:

Andriko θα σε πειραζε να μου πεις λιγο την αποψη σου??

:thumbup:

Andrikos
18-11-10, 23:41
Andriko θα σε πειραζε να μου πεις λιγο την αποψη σου??

:thumbup:

Πεζοναύτη πιστεύω ότι έχεις περί τα 20 παραπανίσια κιλά, αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στην διατροφή σου γενικά. Τώρα, όσον αφορά τα αυγά μπορείς να βρεις στο blog μου σχετικό άρθρο.

stamos007
19-11-10, 00:22
θελω να ρωτησω κατι!αν δεν κανω αλλο βαρη και αρχισω κολυμβητηριο με καταλληλη διατροφη θα εχω το αποτελεσμα που θελω η οχι?

StefPat
19-11-10, 00:26
θελω να ρωτησω κατι!αν δεν κανω αλλο βαρη και αρχισω κολυμβητηριο με καταλληλη διατροφη θα εχω το αποτελεσμα που θελω η οχι?

τι ακριβώς θέλεις; :)

stamos007
19-11-10, 00:30
για την ακριβεια ενδυναμωση μυων και πιστευω πως ειναι εφικτο δεδομενου πως ειμαι 16 χρονων προς τα 17 και μια σωστη διατροφη θα με βοηθησει?

Galthazar
19-11-10, 00:31
Πειραζει που καθε απογευμα τρωω 6 ολοκληρα αυγα??

ξερω ειναι υπερβολη αλλα ειμαι 1.97 124 κιλα τι να μου κανουν 2 αυγουλακια?? :green:

μετα απο προπονα ειναι?

StefPat
19-11-10, 00:34
Πειραζει που καθε απογευμα τρωω 6 ολοκληρα αυγα??

ξερω ειναι υπερβολη αλλα ειμαι 1.97 124 κιλα τι να μου κανουν 2 αυγουλακια?? :green:

τσέκαρε κι εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7624&highlight=%CE%BA%CF%81%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CF%82
(δώσε έμφαση στην τελευταία πρόταση του άρθρου ;) )

αν δν έχεις πρόβλημα με την χολιστερίνη. Αν κι ο κροκός παρά την καλή του πρωτεινούλα, έχει κι το λίπος του :turtle:
Κι φυσικά αναλόγως τους στόχους σου! :) Αν είσαι γράμμωση το ξεχνάς :P (λογικά)

stamos007
19-11-10, 00:42
τι λες στεφ μπορω να καταφερω ενδυναμωση μυων?

salpas18
19-11-10, 21:22
καλισπερα στιν παρεα που λετε σημερα εδω στο νοσοκομιο που ειμαι επινα χημο και οπως παντα κοιταξα την θρεπτηκη αξια του χημου και απο τι ειδα εχει μεσα 120 γραμαρια υδατανθρακα στο ενα λιτρο και σκευτικα κατι μια και κανο ογκο εαν δεν προλαβο να κανο ενα γευμα θα μπορουσα να πιω ενα λιτρο χημο και ενα σκουπ προτεινη? και κατι αλλο ο χημος αποροφατε γρηγορα?

salpas18
19-11-10, 23:55
καλισπερα στιν παρεα που λετε σημερα εδω στο νοσοκομιο που ειμαι επινα χημο και οπως παντα κοιταξα την θρεπτηκη αξια του χημου και απο τι ειδα εχει μεσα 120 γραμαρια υδατανθρακα στο ενα λιτρο και σκευτικα κατι μια και κανο ογκο εαν δεν προλαβο να κανο ενα γευμα θα μπορουσα να πιω ενα λιτρο χημο και ενα σκουπ προτεινη? και κατι αλλο ο χημος αποροφατε γρηγορα?

??????

beefmeup
19-11-10, 23:58
^^^

να κοιταξεις να μην εχει επιπροσθετη ζαχαρη ο χυμος που θα πιεις..αυτο.
κατα τα αλλα αφου λες οτι θες να βαλεις,πιες.

salpas18
20-11-10, 00:07
^^^

να κοιταξεις να μην εχει επιπροσθετη ζαχαρη ο χυμος που θα πιεις..αυτο.
κατα τα αλλα αφου λες οτι θες να βαλεις,πιες.

αντε beef εσενα περιμενα :P κοιτα αυτος ο χυμος λεει οτι εχει 12.4 υδατανθρακα στα 100 μλ και απο κατο γραφη σακχαρα 12.2 δηλαδη ολο αυτο ειναι ζαχαρι? :S

beefmeup
20-11-10, 00:10
να κοιταξεις τα συστατικα του..εκει που λεει"νερο,χυμος απο τζατζικι,χρωμα/μπογια κλπ"??..

ε,δεν πρεπει να γραφει "ζαχαρη"εκει..αλλιως ειναι φυσιολογικο να εχει τα ζακχαρα των φρουτων μεσα.

DimitrisT
20-11-10, 14:13
να κοιταξεις τα συστατικα του..εκει που λεει"νερο, χυμος απο τζατζικι ,χρωμα/μπογια κλπ"??..

ε,δεν πρεπει να γραφει "ζαχαρη"εκει..αλλιως ειναι φυσιολογικο να εχει τα ζακχαρα των φρουτων μεσα.
Ενδιαφερον.. :turtle:

Marine
21-11-10, 03:14
Πεζοναύτη πιστεύω ότι έχεις περί τα 20 παραπανίσια κιλά, αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στην διατροφή σου γενικά. Τώρα, όσον αφορά τα αυγά μπορείς να βρεις στο blog μου σχετικό άρθρο.


μετα απο προπονα ειναι?

αυτα τα κιλα τα πηρα που αλλου στο στρατο....

galthazar οχι το απογευματακι τα χτυπαω...πριν το βραδυνο :green:

spyros Bodybuilding
21-11-10, 03:50
παιδια επειδη τα βαρεθηκα τα ασπραδια τωρα ποια φτιαχνω ομελετα δεν εχει καμια διαφορα απο τα ασπραδια ετσι ???????;)

κουλης
21-11-10, 10:41
[QUOTE=Marine;280456]αυτα τα κιλα τα πηρα που αλλου στο στρατο....

Εχω ακουσει οτι στο στρατο ψηλωνεις κιολας ισχυει κατι τετοιο?

StefPat
21-11-10, 12:51
[QUOTE=Marine;280456]αυτα τα κιλα τα πηρα που αλλου στο στρατο....

Εχω ακουσει οτι στο στρατο ψηλωνεις κιολας ισχυει κατι τετοιο?

πες ναι, πες ναι, πες ναι! αααα! :P

δν έχω ακούσει κάτι τέτοιο...:turtle::turtle:

dionisos
21-11-10, 12:52
[QUOTE=Marine;280456]αυτα τα κιλα τα πηρα που αλλου στο στρατο....

Εχω ακουσει οτι στο στρατο ψηλωνεις κιολας ισχυει κατι τετοιο?

Εξαρτάται αν σε "τεντώσουν" τότε μπορεί να πάρεις κανένα πόντο!:rolf::P:P