PDA

Επιστροφή στο Forum : Το προγραμμα μου



stelios77
28-06-10, 18:57
Αποφασισα να σας παραθεσω το προγραμμα που μου εχουν δωσει στο γυμναστηριο.Αφορμη σταθηκε η προπονηση δικεφαλων και τρικεφαλων η οποια σε σχεση με αλλα προγραμμα που εχω ακολουθησει εχει ελαχιστη ποικιλια σε ασκησεις κατι που θα ηθελα να μαθω αν ειναι οκ αυτο η αν πρεπει να αλλαξω καποια πραγματα.(συγχωρεστε με αν λεω βλακειες)


Μερα 1η

Επικλινεις πιεσεις στηθους: 5*10
Οριζοντιες πιεσεις στηθους: 5*10
Βυθισεις: 4*10
Pull over: 6*10


Μερα 2η

Μονοζυγο στην υποβοηθηση: 6*10
Τραβηγματα πλατης: 5*10
Χαμηλη κωπηλατικη: 10*10


Μερα 3η

Πιεσεις ομων: 5*10
Εκτασεις για πισω δελτοειδεις: 5*10
Ανασηκωσεις ομων: 6*10
Καμψεις δικεφαλων: 9*10
Πιεσεις τρικεφαλων ορθιος: 8*10


Μερα 4η

Καμψεις μηριαιων δικεφαλων: 6*10
*Ασκηση που δεν εχει ονομα για προσαγωγους:P: 6*10
Πρεσσα: 6*10
*Ασκηση που δεν εχει ονομα για γαμπες:P: 6*10


Αυτο λοιπον το προγραμμα μου εχουν δωσει.Τα ονοματα των ασκησεων σας τα γραφω οπως τα γραφει το χαρτι που μου εδωσαν.Στις ασκησεις με * το προγραμμα γραφει προσαγωγοι και γαμπες αντιστοιχα χωρις να αναφερει ονομα ασκησης.Συνηθως κανω τις 2 πρωτες μερες κολλητα μετα 1-2 μερες διαλειμμα και επειτα τις αλλες 2 αναλογα με τις υποχρεωσεις που θα προκυψουν.

Fiesta S 09
28-06-10, 19:05
Αποφασισα να σας παραθεσω το προγραμμα που μου εχουν δωσει στο γυμναστηριο.Αφορμη σταθηκε η προπονηση δικεφαλων και τρικεφαλων η οποια σε σχεση με αλλα προγραμμα που εχω ακολουθησει εχει ελαχιστη ποικιλια σε ασκησεις κατι που θα ηθελα να μαθω αν ειναι οκ αυτο η αν πρεπει να αλλαξω καποια πραγματα.(συγχωρεστε με αν λεω βλακειες)


Μερα 1η

Επικλινεις πιεσεις στηθους: 5*10
Οριζοντιες πιεσεις στηθους: 5*10
Βυθισεις: 4*10
Pull over: 6*10


Μερα 2η

Μονοζυγο στην υποβοηθηση: 6*10
Τραβηγματα πλατης: 5*10
Χαμηλη κωπηλατικη: 10*10


Μερα 3η

Πιεσεις ομων: 5*10
Εκτασεις για πισω δελτοειδεις: 5*10
Ανασηκωσεις ομων: 6*10
Καμψεις δικεφαλων: 9*10
Πιεσεις τρικεφαλων ορθιος: 8*10


Μερα 4η

Καμψεις μηριαιων δικεφαλων: 6*10
*Ασκηση που δεν εχει ονομα για προσαγωγους:P: 6*10
Πρεσσα: 6*10
*Ασκηση που δεν εχει ονομα για γαμπες:P: 6*10


Αυτο λοιπον το προγραμμα μου εχουν δωσει.Τα ονοματα των ασκησεων σας τα γραφω οπως τα γραφει το χαρτι που μου εδωσαν.Στις ασκησεις με * το προγραμμα γραφει προσαγωγοι και γαμπες αντιστοιχα χωρις να αναφερει ονομα ασκησης.Συνηθως κανω τις 2 πρωτες μερες κολλητα μετα 1-2 μερες διαλειμμα και επειτα τις αλλες 2 αναλογα με τις υποχρεωσεις που θα προκυψουν.

Κάνεις γράμμωση η όγκο;:green:

stelios77
28-06-10, 19:09
Κάνεις γράμμωση η όγκο;:green:

Εγω του ειπα ξεκαθαρα οτι παω για ογκο.Μην μου πεις οτι εκανε λαθος!

Fiesta S 09
28-06-10, 19:19
Αποφασισα να σας παραθεσω το προγραμμα που μου εχουν δωσει στο γυμναστηριο.Αφορμη σταθηκε η προπονηση δικεφαλων και τρικεφαλων η οποια σε σχεση με αλλα προγραμμα που εχω ακολουθησει εχει ελαχιστη ποικιλια σε ασκησεις κατι που θα ηθελα να μαθω αν ειναι οκ αυτο η αν πρεπει να αλλαξω καποια πραγματα.(συγχωρεστε με αν λεω βλακειες)


Μερα 1η

Επικλινεις πιεσεις στηθους: 5*10
Οριζοντιες πιεσεις στηθους: 5*10
Βυθισεις: 4*10
Pull over: 6*10


Μερα 2η

Μονοζυγο στην υποβοηθηση: 6*10
Τραβηγματα πλατης: 5*10
Χαμηλη κωπηλατικη: 10*10


Μερα 3η

Πιεσεις ομων: 5*10
Εκτασεις για πισω δελτοειδεις: 5*10
Ανασηκωσεις ομων: 6*10
Καμψεις δικεφαλων: 9*10
Πιεσεις τρικεφαλων ορθιος: 8*10


Μερα 4η

Καμψεις μηριαιων δικεφαλων: 6*10
*Ασκηση που δεν εχει ονομα για προσαγωγους:P: 6*10
Πρεσσα: 6*10
*Ασκηση που δεν εχει ονομα για γαμπες:P: 6*10


Αυτο λοιπον το προγραμμα μου εχουν δωσει.Τα ονοματα των ασκησεων σας τα γραφω οπως τα γραφει το χαρτι που μου εδωσαν.Στις ασκησεις με * το προγραμμα γραφει προσαγωγοι και γαμπες αντιστοιχα χωρις να αναφερει ονομα ασκησης.Συνηθως κανω τις 2 πρωτες μερες κολλητα μετα 1-2 μερες διαλειμμα και επειτα τις αλλες 2 αναλογα με τις υποχρεωσεις που θα προκυψουν.

Αν και δεν είμαι τόσο έμπειρος όσο άλλα μέλη,η γνώμη μου είναι ότι σε ορισμένα σημεία που σου έχω τονίσει σου έχει βάλει υπερβολικά σετ.Εγώ θα έκανα 3 με 4 σέτ maximum σε κάθε άσκηση με όσα περισσότερα κιλά μπορώ να βγάλω σωστά.Κατά τα άλλα ως προς τις ασκήσεις θεωρω μια χαρα είναι...:thumbup:

stelios77
29-06-10, 12:59
Ευχαριστω για την απαντηση σου!Η αληθεια ειναι οτι δεν μου εδωσε ακριβη αριθμο σετ.Οταν τον ρωτησα ποσα σετ να κανω μου λεει αρχισε τωρα και κανε οσα πιο πολλα μπορεις!

KATERINI 144
29-06-10, 14:16
στις μεγαλες μυικές ομαδες κανε 4 σετ και στις μικρες 3, για αρχη, στην πορεία το ξαναβλεπεις.


''Καμψεις δικεφαλων: 9*10
Πιεσεις τρικεφαλων ορθιος: 8*10''

εδω κανε δυο διαφορετικές ασκήσεις για καθε μυ (δικεφαλο-τρικεφαλο) με 3 σετ η καθε ασκηση.

stelios77
29-06-10, 14:35
στις μεγαλες μυικές ομαδες κανε 4 σετ και στις μικρες 3, για αρχη, στην πορεία το ξαναβλεπεις.


''Καμψεις δικεφαλων: 9*10
Πιεσεις τρικεφαλων ορθιος: 8*10''

εδω κανε δυο διαφορετικές ασκήσεις για καθε μυ (δικεφαλο-τρικεφαλο) με 3 σετ η καθε ασκηση.

Οκ, αυτο θα κανω!Φανταζομαι οτι θα πρεπει να αυξησω και τα κιλα αρκετα βεβαια.Ελπιζω να μην εχουμε κανενα ατυχημα:P

GEORGEXX1
29-06-10, 14:48
Αποφασισα να σας παραθεσω το προγραμμα που μου εχουν δωσει στο γυμναστηριο.Αφορμη σταθηκε η προπονηση δικεφαλων και τρικεφαλων η οποια σε σχεση με αλλα προγραμμα που εχω ακολουθησει εχει ελαχιστη ποικιλια σε ασκησεις κατι που θα ηθελα να μαθω αν ειναι οκ αυτο η αν πρεπει να αλλαξω καποια πραγματα.(συγχωρεστε με αν λεω βλακειες)


Μερα 1η

Επικλινεις πιεσεις στηθους: 5*10 μια εβδομαδα με μπαρα μια εβδομαδα με αλτηρες και εναλαξ
Οριζοντιες πιεσεις στηθους: 5*10το ιδιο με επικλινει
Βυθισεις: 4*10 ανοιγματα με αλτηρες και την αλη εβδομαδα πεκ-ντεκ
Pull over: 6*10


Μερα 2η

Μονοζυγο στην υποβοηθηση: 6*10
Τραβηγματα πλατης: 5*10 σταυρος την μια εβδομαδα και κωπηλατικη την αλη εβδομαδα και εναλαξ
Χαμηλη κωπηλατικη: 10*10καντην με μπαρα σκυφτος και για αλαγη εμπροσθολεμιες στο μηχανημα


Μερα 3η εδω δεν μου αρεσει που εχει ομους-δικεφαλα-τρικεφαλα μαζι πολα σετ, πολες επαναλυψεις, λιγο το κερδος για αρχη.

Πιεσεις ομων: 5*10
Εκτασεις για πισω δελτοειδεις: 5*10
Ανασηκωσεις ομων: 6*10
Καμψεις δικεφαλων: 9*10
Πιεσεις τρικεφαλων ορθιος: 8*10


Μερα 4η

Καμψεις μηριαιων δικεφαλων: 6*10
*Ασκηση που δεν εχει ονομα για προσαγωγους:P: 6*10
Πρεσσα: 6*10
*Ασκηση που δεν εχει ονομα για γαμπες:P: 6*10


Αυτο λοιπον το προγραμμα μου εχουν δωσει.Τα ονοματα των ασκησεων σας τα γραφω οπως τα γραφει το χαρτι που μου εδωσαν.Στις ασκησεις με * το προγραμμα γραφει προσαγωγοι και γαμπες αντιστοιχα χωρις να αναφερει ονομα ασκησης.Συνηθως κανω τις 2 πρωτες μερες κολλητα μετα 1-2 μερες διαλειμμα και επειτα τις αλλες 2 αναλογα με τις υποχρεωσεις που θα προκυψουν.


Αν βαλεις ακομα μια μερα και χωρισεις τους ωμους απο τα χερια θα ειναι καλυτερα.
Τα πολλα σετ στην αρχη δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον μυ και την ενδυναμωση του υπαρχει και η κοπωση περα απο την αναπτυξη μην το ξεχνας αυτο.

stelios77
29-06-10, 15:08
Αν βαλεις ακομα μια μερα και χωρισεις τους ωμους απο τα χερια θα ειναι καλυτερα.
Τα πολλα σετ στην αρχη δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον μυ και την ενδυναμωση του υπαρχει και η κοπωση περα απο την αναπτυξη μην το ξεχνας αυτο.

Να σου πω την αληθεια το εχω σκεφτει και εγω πολυ σοβαρα αυτο.Φοβαμαι ομως οτι δεν θα μπορω να ανταπεξελθω σε 5ημερο προγραμμα με δεδομενο οτι Κυριακη ειναι κλειστο το γυμναστηριο και μερικες φορες τυχαινει να πρεπει να προσεξω την αδερφη μου για καποιες ωρες στο σπιτι.2 χρονια τωρα με εχει βολεψει το 4ημερο απο πλευρας υποχρεωσεων.Το αποχωριστηκα για 3 μηνες μονο πριν τις πανελλαδικες λογω διαβασματος!Αλλα μαλλον θα το δοκιμασω μολις φτιαξω τις ασκησεις και τα σετ στο προγραμμα.Το πολυ πολυ να κανω μερικες προπονησεις βραδυ.

GEORGEXX1
29-06-10, 15:18
Να σου πω την αληθεια το εχω σκεφτει και εγω πολυ σοβαρα αυτο.Φοβαμαι ομως οτι δεν θα μπορω να ανταπεξελθω σε 5ημερο προγραμμα με δεδομενο οτι Κυριακη ειναι κλειστο το γυμναστηριο και μερικες φορες τυχαινει να πρεπει να προσεξω την αδερφη μου για καποιες ωρες στο σπιτι.2 χρονια τωρα με εχει βολεψει το 4ημερο απο πλευρας υποχρεωσεων.Το αποχωριστηκα για 3 μηνες μονο πριν τις πανελλαδικες λογω διαβασματος!Αλλα μαλλον θα το δοκιμασω μολις φτιαξω τις ασκησεις και τα σετ στο προγραμμα.Το πολυ πολυ να κανω μερικες προπονησεις βραδυ.

καλες οι προπονησεις αλα προεχει το προγραμμα της ζωης.
Καλη επιτυχια.:thumbup::thumbup:

TonyEklis
03-07-10, 11:48
Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις 4 μέρες γυμναστική η 3 το πολύ αλλα να προσθέσεις και άλλα στο πρόγραμμά σου όπως π.χ.κοιλιακοί....

savage
03-07-10, 12:34
το προγραμμα εχει ελαχιστη ποικιλια ασκησεων για καθε μυ,και υπερβολικα πολλα σετ σε καποιες ασκησεις..νομιζω πως 3 αντε το πολυ 4 λειτουργικα σετ ειναι καλα για καθε ασκηση.Τωρα τα 8 και τα 9 σετ ανα ασκηση μονο για πειραματισμο μια στο τοσο.
Επισης λειπουν ασκησεις κλειδια απο το προγραμμα.
Και επισης ειναι προτιμοτερο να ξεκινας με επικλινη παρα με ισιο στο στηθος

NASSER
03-07-10, 13:12
stelios77 σεποιο σταδιο εισαι προπονητικα? Δηλαδη ποσο καιρο πας γυμναστηριο και ποση βελτιωση εχεις σημειωσει μεχρι τωρα?
Αυτα ειναι τα βασικα ερωτηματα για να σου πουμε κατα ποσο ειναι καταλληλο το προγραμμα ή οχι.
Επειτα δεν μας διευκρινιζεις αν οι ασκησεις ή κινησεις ασκησεων εχουν την ιδια μορφη.