PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα Γράμμωσης [Θανασης Υφαντόπουλος]



Σελίδες : [1] 2

muscleclub
28-06-10, 22:04
-ΣΤΗΘΟΣ-
1:ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ: 4X12-10-8-8
2:ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΣΙΟ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ: 4X12-10-8-8
3:ΔΙΖΥΓΟ: 4X?
4:ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
5:ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ
6:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

-ΠΛΑΤΗ-
1:ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ 1-1 ΧΕΡΙ: 4X10-8-8-6
2:ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ: 3X10-8-8
3:ΧΑΜΗΛΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΙΣΙΑ ΛΑΒΗ ΜΕ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΟ ΥΨΩΣ ΤΟΝ ΩΜΟΝ: 4Χ12-10-8-6
4:ΜΟΝΟΖΥΓΟ: 3X?
5:ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ: 3X10
6:ΓΑΜΠΕΣ: 4X20
7:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

-ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ-
1:ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
2:ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ

-ΧΕΡΙΑ-
1:ΜΑΞΗΛΑΡΙ 1-1 ΧΕΡΙ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ SUPER SET ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ: 3X12-10-8
2:ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΜΣΕΙΣ ΜΕ ΙΣΙΑ ΜΠΑΡΑ SUPER SET ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΣΤΟΝ ΙΣΙΟ ΜΕ ΣΤΡΑΒΟΜΠΑΡΑ: 3X12-10-8
3:ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ [CROSS OVER]ΠΑΝΩ ΛΑΒΕΣ SUPER SET ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΜΕ ΣΧΟΙΝΙ: 3X10
4:ΣΦΥΡΙΑ SUPER SET ΜΕ ΚΙΚ ΜΠΑΚ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ: 3X10
5:ΓΑΜΠΕΣ: 4X20
6:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

-ΩΜΟΥΣ-
1:ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPER SET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΟΡΘΙΟΣ4X12-10-8-6
2:ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER SUPER SET ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΚΥΦΤΟΣ:3Χ10
3:ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ 1-1 ΧΕΡΙ: 3X10
4:ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΟΡΘΙΟΣ SUPER SET ΤΡΑΠΕΖΟΙΔΗΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ: 3X10
5:ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
6:ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ

-ΠΟΔΙΑ-
1:ΠΟΔΗΛΑΤΟ 15 ΛΕΠΤΑ
2:ΣΚΟΥΟΤ,ΠΡΕΣΣΑ,ΕΚΣΤΕΝΣΙΟΝ [TRISET]: 4X20-15-12-10
3:ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΣΜΙΘ 1-1 ΠΟΔΙ:3X15-12-10
4:LEG GURL SUPERSET ΜΕ ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΕΝΤΟΜΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΟΔΙΑ:4X15-12-10-8
5:ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥΣ:3X30
6:ΓΛΟΥΤΟΥΣ:3X30
7:ΓΑΜΠΕΣ:4X20

To προγραμμα αυτο θελει ενταση 45 δευτερολεπτα σετ απο σετ και ειναι για προχωρημενους αθλητες.Επισης χρειαζονται διατασεις και σωστο φαγητο.

ioannis1
28-06-10, 23:24
Θαναση φοβερο προγραμμα οτι πρεπει για γραμμωση.ευχαριστουμε.:thumbup:

Polyneikos
28-06-10, 23:35
Θαναση σε ευχαριστουμε για το πρόγραμμα!!Για όσους πιθανον δεν το γνωρίζουν, ο Θανασης είναι γνωστος αθλητης bb με πολυ καλες διακρίσεις και γνωσεις.Υπάρχει και σχετικο αφιέρωμα στο φόρουμ : Υφαντόπουλος Θανάσης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8924)
Φαίνεται απαιτητικο πρόγραμμα αλλα είναι από αυτα που δουλευουν!:thumbup:

ioannis1
28-06-10, 23:47
θαναση καλως ηρθες στο φορουμ,χρειαζομαστε ατομα με τις γνωσεις σου.:welcome:

TRIANTAFYLLOU
29-06-10, 00:15
αυτό είναι πολύ καλό πρόγραμμα ευχαριστούμε θανάση ,ειδικα για τα χέρια εγω το έχω δοκιμάσει με παρόμοιο συνδιασμό και είχα σοβαρα αποτελέσματα κάποια στιγμή θα βάλω και γω κάποια πρόταση με σούπερ σετ , απλα αυτα τα προγράμματα δεν είναι για συνέχεια αλλα για σοκάρισμα στούς μυς

και λέω για καλό πρόγραμμα και το αιτιολογώ όχι αν πχ εχω ανάπτυξη σε μια οποιαδήποτε μυική ομάδα , αλλα σε ενα αδύνατο σημείο και να γίνει δυνατό , εγω πχ στα χέρια είχα πρόβλημα δηλαδή επειδή ήμουν ψηλός και μακρυα χέρια κάπου έχανα και με τους πειραματισμούς κατάφερα και τα τελευταία χρόνια ποτε δεν ήταν κάτω απο 50-51 εκατοστα κρύα και γραμωμένα , γι αυτο και λέω οτι κατάφερα ενα αδύνατο σημείο να γίνει δυνατο και όπως έχουμε ξαναπεί την γράμωση την κάνουμε με το φαγητό και προσθέτοντας αερόβια , μην μπερδευτεί κανείς και νομίζει απλα κάνοντας ενα πρόγραμμα γράμωσης θα έχει το επιθυμητο αποτέλεσμα .

απλα στην γράμωση λόγω χαμηλού ποσοστού λίπους και εξάντλησης του οργανισμού το πρόγραμμα είναι περισσότερο σε ποιότητα παρα σε βαριά κιλα , για αποφυγή τραυματισμών , γι αυτο και μιλάμε για μια διαφοροποίηση σε σχέση με τον όγκο

KATERINI 144
29-06-10, 00:27
πράγματι πολυ δυνατό προγραμμα :thumbup:



To προγραμμα αυτο θελει ενταση 45 δευτερολεπτα σετ απο σετ και ειναι για προχωρημενους αθλητες.Επισης χρειαζονται διατασεις και σωστο φαγητο.
οι νεοι μην ενθουσιάζονται, να λαβουν υπόψιν τους αυτα ποιο πανω.

muscleclub
29-06-10, 17:46
Σας ευχαριστω για τη θερμη υποδοχη σας.:)
Νιωθεις ωραια οταν λαμβανης καλες κριτικες απο ανθρωπους που εχουν πορεια και αποψη στο χωρο μας!
θα προσπαθησω και εγω να συνεισφερο στο χωρο μας με της οποιες γνωσεις εχω.

muscleclub
29-06-10, 17:51
αυτό είναι πολύ καλό πρόγραμμα ευχαριστούμε θανάση ,ειδικα για τα χέρια εγω το έχω δοκιμάσει με παρόμοιο συνδιασμό και είχα σοβαρα αποτελέσματα κάποια στιγμή θα βάλω και γω κάποια πρόταση με σούπερ σετ , απλα αυτα τα προγράμματα δεν είναι για συνέχεια αλλα για σοκάρισμα στούς μυς

και λέω για καλό πρόγραμμα και το αιτιολογώ όχι αν πχ εχω ανάπτυξη σε μια οποιαδήποτε μυική ομάδα , αλλα σε ενα αδύνατο σημείο και να γίνει δυνατό , εγω πχ στα χέρια είχα πρόβλημα δηλαδή επειδή ήμουν ψηλός και μακρυα χέρια κάπου έχανα και με τους πειραματισμούς κατάφερα και τα τελευταία χρόνια ποτε δεν ήταν κάτω απο 50-51 εκατοστα κρύα και γραμωμένα , γι αυτο και λέω οτι κατάφερα ενα αδύνατο σημείο να γίνει δυνατο και όπως έχουμε ξαναπεί την γράμωση την κάνουμε με το φαγητό και προσθέτοντας αερόβια , μην μπερδευτεί κανείς και νομίζει απλα κάνοντας ενα πρόγραμμα γράμωσης θα έχει το επιθυμητο αποτέλεσμα .

απλα στην γράμωση λόγω χαμηλού ποσοστού λίπους και εξάντλησης του οργανισμού το πρόγραμμα είναι περισσότερο σε ποιότητα παρα σε βαριά κιλα , για αποφυγή τραυματισμών , γι αυτο και μιλάμε για μια διαφοροποίηση σε σχέση με τον όγκο

Σε βρισκω πολυ σωστο σε αυτα που λες.

ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΣ
03-07-10, 00:06
Όμορφο προγραμμα θα το βάλω μπροστά από δευτέρα
Αν και είμαι τις άποψης ότι δεν υπάρχει προγραμμα γράμμωσης και όγκου αυτό το θέμα το ριθμηζει αποκλίστηκα διατροφη και αερόβιο
βεβαία
Σίγουρα υπάρχουν πλανά προπονήσεις τα οποία μας βγάζουν απ την
Κλασική ρουτίνα (ξεκόλλημα δηλ.) είτε μαλάζουμε ασκήσεις ,επαναληψης,δισετ,τρισετ,superset,αφαιρετική μέθοδο.
Ακόμα μπορούμε να αλλάξουμε για λίγο γυμναστήριο

ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΣ
03-07-10, 00:11
αυτό είναι πολύ καλό πρόγραμμα ευχαριστούμε θανάση ,ειδικα για τα χέρια εγω το έχω δοκιμάσει με παρόμοιο συνδιασμό και είχα σοβαρα αποτελέσματα κάποια στιγμή θα βάλω και γω κάποια πρόταση με σούπερ σετ , απλα αυτα τα προγράμματα δεν είναι για συνέχεια αλλα για σοκάρισμα στούς μυς

και λέω για καλό πρόγραμμα και το αιτιολογώ όχι αν πχ εχω ανάπτυξη σε μια οποιαδήποτε μυική ομάδα , αλλα σε ενα αδύνατο σημείο και να γίνει δυνατό , εγω πχ στα χέρια είχα πρόβλημα δηλαδή επειδή ήμουν ψηλός και μακρυα χέρια κάπου έχανα και με τους πειραματισμούς κατάφερα και τα τελευταία χρόνια ποτε δεν ήταν κάτω απο 50-51 εκατοστα κρύα και γραμωμένα , γι αυτο και λέω οτι κατάφερα ενα αδύνατο σημείο να γίνει δυνατο και όπως έχουμε ξαναπεί την γράμωση την κάνουμε με το φαγητό και προσθέτοντας αερόβια , μην μπερδευτεί κανείς και νομίζει απλα κάνοντας ενα πρόγραμμα γράμωσης θα έχει το επιθυμητο αποτέλεσμα .

απλα στην γράμωση λόγω χαμηλού ποσοστού λίπους και εξάντλησης του οργανισμού το πρόγραμμα είναι περισσότερο σε ποιότητα παρα σε βαριά κιλα , για αποφυγή τραυματισμών , γι αυτο και μιλάμε για μια διαφοροποίηση σε σχέση με τον όγκο



Ουπς συγνώμη Ηλία δεν είδα ότι τα είπες ποιο σωστά εσύ

COBRA_STYLE
04-07-10, 21:43
στις επαναλειψεις κατεβαινεις σταδιακα ή κανω λαθος??ανεβαζεις και κιλα??

ioannis1
04-07-10, 22:13
λογικα ανεβαζεις αρκει να βγαινουν οι επαναληψεις.

COBRA_STYLE
06-07-10, 17:26
μπορω να κανω πλατη-ωμους με τις συγκεκριμενες ασκησεις??8ελω να πω δλδ υπαρχει κανενα προβλημα με το να συνδυασω τις 2 αυτες ομαδες??

Polyneikos
06-07-10, 22:06
Δεν νομίζω να μπορείς να κανεις ποιοτικη προπόνηση κανωντας πλατη και μετα ωμους..Το δευτερο μερος θα υστερησει...Το πρόγραμμα είναι δύσκολο με supersets και με διαλλειμα των 45΄΄.Το γαλακτικο οξύ θα χτυπήσει κόκκινο...
Δοκιμασε το καλύτερα όπως προτείνεται...

ioannis1
06-07-10, 22:41
ετσι ειναι.αλλωστε βλεπω το προγραμμα ειναι τελεια σχεδιασμενο.δοκιμαστετο ετσι ,καντετο σωστα και θα δουλεψει.

lef
06-07-10, 22:50
φαινεται απιστευτο το προγραμμα αλλα θελει και να εχεις αρκετο χρονο για να κανεις καθημερινα προπονηση.δυστυχως λογω υποχρεωσεων δεν μπορω να το ακολουθησω:(

Davis
12-07-10, 03:09
Μπορω να κανω το παραπανω προγραμμα σε 4 μερες?Πως θα γινει ο διαχωρισμος?
Επισης..45'' παυση μετα απο ενα τρισετ?!

KATERINI 144
12-07-10, 09:24
εχει πολλες ασκησεις και πολλα σουπερ σετ, δε γινεται.

kaiowas
12-07-10, 11:36
τώρα παρατήρησα το πρόγραμμα των ποδιών, θάνατος:shock:

muscleclub
12-07-10, 23:34
Μπορω να κανω το παραπανω προγραμμα σε 4 μερες?Πως θα γινει ο διαχωρισμος?
Επισης..45'' παυση μετα απο ενα τρισετ?!

Το προγραμμα ειναι πολυ συγκεκριμενο και δεν γινετε σε 4 μερες.
Ο σκοπος του προγραμματος αυτου ειναι η αυξηση δυναμης και μυικης μαζας,επισης και στη διαρκεια της δυναμης.Οσο για τα 45'' οπως εχω προαναφερει πρεπει να εισαι σε προχωρημενο σταδιο εκγυμνασης.:bbbiceps:

Manos170
17-07-10, 18:01
Γεια σας,

επειδή θέλω να ξεκινήσω το πρόγραμμα θα ήθελα αν μπορείτε να μου περιγράψετε τις παρακάτω ασκήσεις, πιθανόν μπορεί και να τις γνωρίζω αλλά μάλλον με μπερδεύει η ονομασία τους

λοιπόν:

-ΧΕΡΙΑ-
3:ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ [CROSS OVER]ΠΑΝΩ ΛΑΒΕΣ

-ΩΜΟΥΣ-
2:ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER SUPER SET ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΚΥΦΤΟΣ:3Χ10 (επίσης το Super Set σε αυτή την άσκηση είναι στο cross over ή με αλτηράκια)?
4:ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΟΡΘΙΟΣ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nikolas81
18-07-10, 12:05
δηλαδη μια μυικη ομαδα την ημερα?

giorgos kriti
04-11-10, 08:06
απορια..στο στηθος θα κανω πιεσεις σε επικλινη αμεσως μετα σε ισιο και μετα διαλειμμα ???και συνεχιζω ετσι??

Polyneikos
04-11-10, 11:25
-ΣΤΗΘΟΣ-
1:ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ: 4X12-10-8-8
2:ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΣΙΟ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ: 4X12-10-8-8





απορια..στο στηθος θα κανω πιεσεις σε επικλινη αμεσως μετα σε ισιο και μετα διαλειμμα ???και συνεχιζω ετσι??

Στο σουπερ σετ κανουμε 2 σετ διαφορετικων ασκησεων χωρις διαλειμμα μεταξυ τους.Δηλαδη στο συγκεκριμενο πρόγραμμα κανεις 12 επ. πιεσεις αλτηρων σε επικλινη και κατευθειαν μπαινεις κ κανεις αλλες 12 επ. εκτασεις.Αυτο εινια το ενα σουπερσετ.Κατοπιν η ιδια διαδικασία με 10 επ, με 8 και παλι με 8 επ.
Το επόμενο σουπερσετ ειναι σε ίσιο παγκο,πιεσεις και εκτασεις.

giorgos kriti
04-11-10, 15:37
ευχαριστω!!!να ρωτησω για καποιες ασκησεις κικ μπακ στη τροχαλια ποια ειναι??τραπεζοειδης με αλτηρες?πανω λαβη κρος οβερ 1-1χερι??

loufas
07-01-11, 13:22
προχωριμενο προγραμμα!
πολυ καλο! σιγουρα δουλευει!

jannous44
10-01-11, 11:20
σκευτομαι σημερα να το ξεκινησω. για τους κοιλιακους και ραχιαιους πιες ασκησεις να ενταξω?

Wolve
10-01-11, 14:49
σκευτομαι σημερα να το ξεκινησω. για τους κοιλιακους και ραχιαιους πιες ασκησεις να ενταξω?

οτι μπορεις και εχεις διαθεση να κανεις... υπαρχουν διαφορες ασκησεις στη καρτελα " Προπονηση "...

δωσε παντως μεγαλη βαση σε ολα τα τμηματα κοιλιακων και ιδιαιτερα στους κατω ( π.χ αρσεις ποδιων κρεμασμενος απ'το μονοζυγο ή διζυγο )

ραχιαιους κανε στο πατωμα, στο ταυρο και στο μηχανημα ;)

jannous44
04-02-11, 21:23
μπορω αυτο το προγραμμα να το ακουλουθησε και μετα απο 2μηνες η καλο ειναι να το αλλαξω? μου εχει κατσει παρα πολυ καλα το προγραμμα και βλεπω πολυ μεγαλη διαφορα ενοειτε πως ακολουθειτε και απο σωστη διατροφη!! λετε να αλλαξω καποιες ασκησεις με αλλες η απλα να παω σε καποιο αλλο προγραμμα απο τα προτεινομενα που υπαρχουν?

Pavlos17
04-02-11, 21:25
μπορω αυτο το προγραμμα να το ακουλουθησε και μετα απο 2μηνες η καλο ειναι να το αλλαξω? μου εχει κατσει παρα πολυ καλα το προγραμμα και βλεπω πολυ μεγαλη διαφορα ενοειτε πως ακολουθειτε και απο σωστη διατροφη!! λετε να αλλαξω καποιες ασκησεις με αλλες η απλα να παω σε καποιο αλλο προγραμμα απο τα προτεινομενα που υπαρχουν?

μπορεις να κανεις και του Σ.Μπουρναζου ειναι εξισου καλο...

οταν λες οτι εχεις δει διαφορα? τι εννοεις?

Nosblos
15-03-11, 07:36
πολυ καλο το προγραμμα....
μια σημειεωση ομως....
δεν κανω καθολου αεροβια γιατι περπαταω 3.5 ωρες την ημερα....οποτε το θεωρω too much να τρεχω και στο gym...
στο στηθος,....ειναι αρκετες οι ασκησεις?
μηπως αφου δεν κανω αεροβιο θα μπορουσα να βαλω και κατι αλλο?
:unsure:

jannous44
15-03-11, 10:22
στο στηθος οι ασκησεις ειναι θανατος!! το εκανα 2 μηνες αυτο το προγραμμα και ειχα φοβερα πρηξηματα. οχι μονο εκει αλλα και στις υπολιπες μερες του προγραμματος. οσο για την αεροβια οτι θες εσυ.. αν νομιζεις οτι δεν σου αρκουν οι ωρες που περπατας βαλε κιαλο. αν οχι εισαι καλα.

Nosblos
15-03-11, 18:21
στο στηθος οι ασκησεις ειναι θανατος!! το εκανα 2 μηνες αυτο το προγραμμα και ειχα φοβερα πρηξηματα. οχι μονο εκει αλλα και στις υπολιπες μερες του προγραμματος. οσο για την αεροβια οτι θες εσυ.. αν νομιζεις οτι δεν σου αρκουν οι ωρες που περπατας βαλε κιαλο. αν οχι εισαι καλα.

πιστευω ειναι καλες αυτες ωρες....
οκ...φιλε μου θα παιξω σημερα για πρωτη φορα το προγραμμα...
και θα πω εντυπωσεις!!!
:)

apos1210
15-03-11, 19:53
Εψαχνα πρωγραμμα και αυτο φαινεται πολυ μαχιμο. η ερωτηση μου ειναι αν κα8ε περιοχη ειναι και αλλη μερα . δηλαδη το προγραμμα αυτο ολοκληρωνεται στις 6 μερες?

Blist3r
29-03-11, 11:17
Να κάνω μια ερώτηση?Στις επαναλήψεις εκεί που είναι 4χ12-10-8-6 εννοεί 4 σετ των 12 και μετα 1 των 10, 1 των 8, 1 των 6 η εννοεί 4 drop 12-10-8-6?

jannous44
29-03-11, 11:34
Να κάνω μια ερώτηση?Στις επαναλήψεις εκεί που είναι 4χ12-10-8-6 εννοεί 4 σετ των 12 και μετα 1 των 10, 1 των 8, 1 των 6 η εννοεί 4 drop 12-10-8-6?

σετ12επ(διαλειμμα)σετ10επ(διαλειμμα)σετ8επ(διαλειμμα)σετ6επ(τελοσ):thumbup:

jannous44
29-03-11, 11:37
Εψαχνα πρωγραμμα και αυτο φαινεται πολυ μαχιμο. η ερωτηση μου ειναι αν κα8ε περιοχη ειναι και αλλη μερα . δηλαδη το προγραμμα αυτο ολοκληρωνεται στις 6 μερες?

σε καθε μερα 1 διαφορετικη ομαδα. ολοκληρονε σε 5 μερες αλλα εχει και 1 επιπλεον μερα για αεροβια και κιλιακους,ραχιχαιους. αν δεν θες να κανεις την 6η μερα. απλα βαλε τους κοιλιακους κ τους ραχιαιους σε αλλη μερα. πχ εγω εβαζα τους κοιλιακους της (τεταρτης) μαζι με πλατη. και τους ραχιαιους μαζι με χερια.:thumbup:

Blist3r
29-03-11, 11:41
σετ12επ(διαλειμμα)σετ10επ(διαλειμμα)σετ8επ(διαλειμμα)σετ6επ(τελοσ):thumbup:
Αχα.Εγώ έκανα 4 σετ των 12 κ μετα ενα των 10 ενα των 8 κ ενα των 6... και λεω δε γίνεται πολλά βγαίνουν :P

jannous44
29-03-11, 11:46
Αχα.Εγώ έκανα 4 σετ των 12 κ μετα ενα των 10 ενα των 8 κ ενα των 6... και λεω δε γίνεται πολλά βγαίνουν :P

:doh::doh:

governator
02-04-11, 20:45
ειναι η πρωτη εβδομαδα που κανω αυτο το προγραμμα και μου φαινεται αρκετα δυνατο.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.Γιατι ειναι μερικες βασικες ασκησεις εκτος.οπως πεκ-ντεκ για στηθος και αρκετες ασκησεις στα δικεφαλα τρικεφαλα?

jannous44
02-04-11, 20:52
ειναι η πρωτη εβδομαδα που κανω αυτο το προγραμμα και μου φαινεται αρκετα δυνατο.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.Γιατι ειναι μερικες βασικες ασκησεις εκτος.οπως πεκ-ντεκ για στηθος και αρκετες ασκησεις στα δικεφαλα τρικεφαλα?

σε καλυπτουν τα ανοιγματα σε οριζοντιο και επικληνη. πολυ πριξιμο λεμε πιεσεις-ανοιγματα:thumbup:
οσο για τη μερα το χεριων. δεν το συζυταω. Τερμα πριξιμο. ειναι πολυ ωραιο το προγραμμα. το μονο θεμα ειναι λιγο στα ποδια π ειναι λιγο φορτομενο.

ΓΡΕΓΟΣ
04-04-11, 07:32
Συγνώμη ρε παιδια, αλλά μπερδεύτηκα.....τελικά αυτό το πρόγραμμα είναι για όγκο ή για γράμμωση?????
Ο τίτλος λέει για γράμμωση, ενώ ο ίδιος ο κ.Υφαντόπουλός και κάποιοι αλλοι εδω μέσα λένε για όγκο και πρηξίματα!!!!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

TToni Shark
16-04-11, 11:57
Πόσες μέρες είναι το καλύτερο για γράμμωση; Εγώ κάνω 4:unsure:

Polyneikos
16-04-11, 23:40
Συγνώμη ρε παιδια, αλλά μπερδεύτηκα.....τελικά αυτό το πρόγραμμα είναι για όγκο ή για γράμμωση?????
Ο τίτλος λέει για γράμμωση, ενώ ο ίδιος ο κ.Υφαντόπουλός και κάποιοι αλλοι εδω μέσα λένε για όγκο και πρηξίματα!!!!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Υπαρχει μια συγχυση γενικα σχετικα με τις εννοιες γραμμωση-ογκος-μυικος όγκος-πρηξίματα.
Η γραμμωση εχει να κανει με την απώλεια λίπους και όχι με τον μυικο όγκο.Και φυσικα τα πρηξίματα δείχνουν πολυ πιο εντονα όταν εισαι γραμμωμενος,με λεπτο δερμα,πιο εντονη φλεβικότητα κτλ.Για να επανελθω στο αρχικο σου ερωτημα είναι πρόγραμμα γραμμωσης.

Polyneikos
16-04-11, 23:43
Πόσες μέρες είναι το καλύτερο για γράμμωση; Εγώ κάνω 4:unsure:

Το εν λόγω πρόγραμμα εινια 6 ημερων.Σκοπος του είναι μεσω αυτου και η αυξηση του μεταβολισμου σου,κατι που επιτυγχανεται με τις περισσότερες μερες προπονησης,αρκει να πλαισιωθει και με την αναλογη διατροφη ,αναρρωση κτλ.Για αυτον τον λόγο η καθε μυικη ομαδα δουλευεται ξεχωριστα και με μικρα διαλειμματα.

ΓΡΕΓΟΣ
18-04-11, 22:14
Υπαρχει μια συγχυση γενικα σχετικα με τις εννοιες γραμμωση-ογκος-μυικος όγκος-πρηξίματα.
Η γραμμωση εχει να κανει με την απώλεια λίπους και όχι με τον μυικο όγκο.Και φυσικα τα πρηξίματα δείχνουν πολυ πιο εντονα όταν εισαι γραμμωμενος,με λεπτο δερμα,πιο εντονη φλεβικότητα κτλ.Για να επανελθω στο αρχικο σου ερωτημα είναι πρόγραμμα γραμμωσης.


ΟΚ...κατάλαβα!!...ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

Giannis9
19-04-11, 17:15
ρε παιδια εμενα μου φενεται πολυ ευκολο και χαλαρο...και βαζω τα μαξ κιλα...ειδικα στο στηθος ειναι σαν να μην εκανα τιποτα...!!

Polyneikos
19-04-11, 22:52
Κανεις σουπερσετ τις ασκησεις και μεταξυ των σουπερσετ διαλλειμα 45΄΄;Αν το βγαζεις χαλαρα,παίζεις με λαθος κιλα φίλε μου..

thegravijia
20-04-11, 00:27
Συγνώμη ρε παιδια, αλλά μπερδεύτηκα.....τελικά αυτό το πρόγραμμα είναι για όγκο ή για γράμμωση?????
Ο τίτλος λέει για γράμμωση, ενώ ο ίδιος ο κ.Υφαντόπουλός και κάποιοι αλλοι εδω μέσα λένε για όγκο και πρηξίματα!!!!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
για μενα ειναι πολυ καλο προγραμμα
προσωπικα θα το χρησιμοποιουσα στον ογκο οχι οταν κανω διαιτα

TToni Shark
21-04-11, 12:50
Το εν λόγω πρόγραμμα εινια 6 ημερων.Σκοπος του είναι μεσω αυτου και η αυξηση του μεταβολισμου σου,κατι που επιτυγχανεται με τις περισσότερες μερες προπονησης,αρκει να πλαισιωθει και με την αναλογη διατροφη ,αναρρωση κτλ.Για αυτον τον λόγο η καθε μυικη ομαδα δουλευεται ξεχωριστα και με μικρα διαλειμματα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση.Το πρόβλημα είναι ότι σηκώνω βάρη και στην δουλειά,με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω τόσες μέρες:(.Είναι πρόβλημα οι 4 μέρες;:unsure:

Polyneikos
21-04-11, 13:53
Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση.Το πρόβλημα είναι ότι σηκώνω βάρη και στην δουλειά,με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω τόσες μέρες:(.Είναι πρόβλημα οι 4 μέρες;:unsure:

Κοιτα ,όλα είναι σχετικα.Αυτο το πρόγραμμα,ετσι όπως είναι σχεδιασμενο ,δεν μπορουν 2 μερες να συμπιεστουν σε μια.Εφόσον κανεις χειρωνακτικη εργασία,ίσως θα μπορουσες να παραλείψεις την μια μερα αεροβικης,μιας και λογικα το σωμα σου εχει καλες καυσεις.Οπότε μενουν 5 ημερες,κανε τις 4 την βδομαδα που μπορείς και την 5η μερα του προγραμματος την ξεκινας την επόμενη εβδομαδα,δηλαδη θα σου παίρνει 8 ημερολογιακες ημερες(αναγκαστικα)

reborn
22-04-11, 18:48
πολυ καλο προγραμα το εκανα περισι και ειχα πολυ καλα αποτελεσματα...πεζουν μεγαλο ρολο τα διαλιματα αναμεσα στα σετ..

Giannis9
26-04-11, 17:57
Κανεις σουπερσετ τις ασκησεις και μεταξυ των σουπερσετ διαλλειμα 45΄΄;Αν το βγαζεις χαλαρα,παίζεις με λαθος κιλα φίλε μου..

ναι κανω σουπερσετ δηλαδη πιεσεισ με εκτασεισ σε επικληνη π.χ σ.σ και για τα κιλα βαζω τα μαξ που μπορω..

Polyneikos
27-04-11, 12:19
ναι κανω σουπερσετ δηλαδη πιεσεισ με εκτασεισ σε επικληνη π.χ σ.σ και για τα κιλα βαζω τα μαξ που μπορω..

Αν σε ενα κανονικο σετ βαζεις τα max κιλα και φτανεις σε κόπωση στην 8η,9η,10η επ.,πως σε ενα σουπερσετ,που μαλιστα το επόμενο το διαδεχεται μετα από μόλις 45΄΄ και σου φαινεται τόσο χαλαρο;
ο καθενας εχει τα όρια του για την εξαντληση,αν δεν κουραζεσαι καπου το χανεις είτε στην ενταση είτε στα κιλα.Απο εκει και περα μονο αν σε εβλεπα θα μπορουσα να σου πω σίγουρα τι δεν κανεις σωστα.:thumbup:

jannous44
27-04-11, 14:57
ναι κανω σουπερσετ δηλαδη πιεσεισ με εκτασεισ σε επικληνη π.χ σ.σ και για τα κιλα βαζω τα μαξ που μπορω..

για κανενα λογο δν θα βαλεις μαξ κιλα. πεζε με τα κιλα που μπορεις να βγαλεις ολες τις επαναληψεις. αν εισαι σε γραμμωση δεν θα σε βοηθησουν τα μαξ κιλα . αλλα η αεροβια για να χασεις λιπος.. απλα προσπαθησε να μενεις οσο μπορεις στα ιδια κιλα που σηκωνεις χωρις να πεφτεις...

TToni Shark
27-04-11, 19:00
Κοιτα ,όλα είναι σχετικα.Αυτο το πρόγραμμα,ετσι όπως είναι σχεδιασμενο ,δεν μπορουν 2 μερες να συμπιεστουν σε μια.Εφόσον κανεις χειρωνακτικη εργασία,ίσως θα μπορουσες να παραλείψεις την μια μερα αεροβικης,μιας και λογικα το σωμα σου εχει καλες καυσεις.Οπότε μενουν 5 ημερες,κανε τις 4 την βδομαδα που μπορείς και την 5η μερα του προγραμματος την ξεκινας την επόμενη εβδομαδα,δηλαδη θα σου παίρνει 8 ημερολογιακες ημερες(αναγκαστικα)

Ευχαριστώ πολύ:).Την αερόβια πρέπει να την κάνουμε μετά από τα βάρη ή πριν;

Polyneikos
27-04-11, 20:42
Μετα,παίζει και αυτο τον ρόλο του ως προς την καυση λίπους.Εχει χρησιμοποιησει το σωμα μας το γλυκογόνο ως ενεργεια στην προπονηση με τα βαρη οπότε με την αεροβικη μετα το ωθουμε να καψει λίπος.:thumbup:

governator
28-04-11, 00:56
εγω κανω αυτο το προγραμμα κ το βρισκω αρκετα καλο.απλα μου φαινεται μεγαλο το κενο της 1ας εβδομαδας..δηλαδη κανω στηθοσ την δευτερα κ οτα ξανα κανω την αλλη δευτερα το στηθος μου πιανεται λες κ εχω να το γυμνασω πολυ καιρο.ειναι καλο να συμβαινει αυτο?νιωθω σαν να ατονουν οι μυες μου μεχρι να περασει η εβδομαδα για να ξανα γυμναστουν.

pan0z
28-04-11, 01:01
εγω κανω αυτο το προγραμμα κ το βρισκω αρκετα καλο.απλα μου φαινεται μεγαλο το κενο της 1ας εβδομαδας..δηλαδη κανω στηθοσ την δευτερα κ οτα ξανα κανω την αλλη δευτερα το στηθος μου πιανεται λες κ εχω να το γυμνασω πολυ καιρο.ειναι καλο να συμβαινει αυτο?νιωθω σαν να ατονουν οι μυες μου μεχρι να περασει η εβδομαδα για να ξανα γυμναστουν.

προφανως ακομα το σωμα σου δεν συνηθισε τις ασκησεις γιαυτο πιανεσε κιολας καθε φορα που κανεις στηθος αυτο σιγα σιγα με τον καιρο δεν θα ειναι τοσο εντονο και γιαυτο θα πρεπει να ανεβαζεις κιλα ωστε να δινεις καινουριο ερεθισμα στους μυς.Περα απο αυτο μια χαρα ειναι 1 φορα την εβδομαδα ολοι τοσο κανουμε

governator
28-04-11, 01:31
προφανως ακομα το σωμα σου δεν συνηθισε τις ασκησεις γιαυτο πιανεσε κιολας καθε φορα που κανεις στηθος αυτο σιγα σιγα με τον καιρο δεν θα ειναι τοσο εντονο και γιαυτο θα πρεπει να ανεβαζεις κιλα ωστε να δινεις καινουριο ερεθισμα στους μυς.Περα απο αυτο μια χαρα ειναι 1 φορα την εβδομαδα ολοι τοσο κανουμε

δεν νομιζω να φταιει αυτο γιατι κανω 8-9 χρονια βαρη κ εχω δουλεψει ολες τις ασκησεις.ισως επειδη εκανα 2 μυηκες ομαδες τον τελευταιο καιρο να εχω ξεσυνιθισει.

d3m
02-05-11, 16:16
Η αεροβια που ειναι 45 λεπτα πρεπει να ειναι σε εντονο ρυθμο τρεξιματακι η γρηγορο περπατιμα?
Για ποσο καιρο ειναι αυτο το προγραμμα 1 μηνας ειναι καλα η λιγοτερο?

procop
17-05-11, 11:58
παιδια ακολουθω το προγραμμα 2 εβδομαδες.....
το θεμα ειναι οτι δεν αναρρωνω....ξυπναω το πρωι και ειμαι κομμενος
μηπως φταιει π φορτωνω κιλα και φτανω σε failure σχεδον παντου??
ετσι πρεπει και σε προγραμμα γραμμωσης?
η διατροφη μου ειναι ισοθερμιδικη,απλα εκοψα cheat meals και αυξησα πρασινη σαλατα,και εβαλα διαλλειματικη 10 λεπτα στο τελος /3 φορες την εβδομαδα...αποτελεσματα βλεπω αλλα δεν θα την παλεψω πολυ ακομη:shock:

Qlim4X
17-05-11, 12:12
παιδια ακολουθω το προγραμμα 2 εβδομαδες.....
το θεμα ειναι οτι δεν αναρρωνω....ξυπναω το πρωι και ειμαι κομμενος
μηπως φταιει π φορτωνω κιλα και φτανω σε failure σχεδον παντου??
ετσι πρεπει και σε προγραμμα γραμμωσης?
η διατροφη μου ειναι ισοθερμιδικη,απλα εκοψα cheat meals και αυξησα πρασινη σαλατα,και εβαλα διαλλειματικη 10 λεπτα στο τελος /3 φορες την εβδομαδα...αποτελεσματα βλεπω αλλα δεν θα την παλεψω πολυ ακομη:shock:

Το προγραμμα ειναι πολυ σκληρο για καποιο αρχαριο η μεσο γυμναζομενο.

Για να μην αναρονεις σημενει οτι το σωμα σου δεν περνει αυτα που πρεπει. (βιταμηνες,μεταλα,αλατα,αμινοξεα κτλ κτλ)

procop
17-05-11, 12:47
Το προγραμμα ειναι πολυ σκληρο για καποιο αρχαριο η μεσο γυμναζομενο.

Για να μην αναρονεις σημενει οτι το σωμα σου δεν περνει αυτα που πρεπει. (βιταμηνες,μεταλα,αλατα,αμινοξεα κτλ κτλ)

κοιτα απο συμπληρωματα,
παιρνω whey,bcaa,mdy multi max,vit c....
οσο για φαγητο ειμαι οκ..
δεν μπορω να το εξηγησω αλλα το σωμα μου ακουει με την μια τα βαρη....
αιματωνομαι αμεσως και εχω παντα doms εως και 3 μερες σε καποιες ομαδες....
εχω ξανακανει περυσι superset ακομη και gigantoset (5 ασκησεις/4 κυκλους εως failure)...και ηταν ακομη πιο κουραστικο απο αυτο το προγραμμα....
ξεχασα να αναφερω οτι κοιμαμαι αρκετα 9 ωρες τουλαχιστον..
του μπουρναζου μ φαινεται πιο προσιτο σε εμενα...

Qlim4X
17-05-11, 13:25
κοιτα απο συμπληρωματα,
παιρνω whey,bcaa,mdy multi max,vit c....
οσο για φαγητο ειμαι οκ..
δεν μπορω να το εξηγησω αλλα το σωμα μου ακουει με την μια τα βαρη....
αιματωνομαι αμεσως και εχω παντα doms εως και 3 μερες σε καποιες ομαδες....
εχω ξανακανει περυσι superset ακομη και gigantoset (5 ασκησεις/4 κυκλους εως failure)...και ηταν ακομη πιο κουραστικο απο αυτο το προγραμμα....
ξεχασα να αναφερω οτι κοιμαμαι αρκετα 9 ωρες τουλαχιστον..
του μπουρναζου μ φαινεται πιο προσιτο σε εμενα...

πολλες φορες δεν παιζει ρολο τι κανεις αλλα ο συνδιασμος.

αυτο το προγραμμα θα σε καψη και ειναι προαγωνιστικο. δεν συνιστατε για σενα που εχεις δουλεψει τοσο λιγο το σωμα σου.

procop
17-05-11, 13:41
πολλες φορες δεν παιζει ρολο τι κανεις αλλα ο συνδιασμος.

αυτο το προγραμμα θα σε καψη και ειναι προαγωνιστικο. δεν συνιστατε για σενα που εχεις δουλεψει τοσο λιγο το σωμα σου.

πιστευεις του μπουρναζου π εχει στα stickys αν κανω μια μερα παυση αναμεσα στις προπονες ειναι πιο κοντα σε εναν μεσο αθλητη?

Qlim4X
17-05-11, 14:09
πιστευεις του μπουρναζου π εχει στα stickys αν κανω μια μερα παυση αναμεσα στις προπονες ειναι πιο κοντα σε εναν μεσο αθλητη?

Της ιδιας φιλοσοφιας ειναι.

Αν αντεχει το σωμα σου καντα. αλλα δεν νομιζω να εχει την οριμοτιτα.

αυτα τα προγραμματα εχουν στοχο να εξαντλισουν το γλυκογονο στους μυιες.

για μενα παρε ενα προγραμμα ογκου και αυξισε τις επαναληψης 16-20

Dimitris362
26-05-11, 17:42
ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ [CROSS OVER]ΠΑΝΩ ΛΑΒΕΣ. ποια ασκηση ειναι αυτη ρε παιδια? ακολουθω το προγραμμα σου απο δευτερα παντος και ξαναπιαστηκα μετα απο 8 μηνες, και με καταληλη διατροφη και πολυ αεροβιο οπως λες εχω δει αρκετη διαφορα ειμαι στα -2 κιλα λιπους σε 10 μερες.

Rhimz
26-05-11, 22:54
Ολα καλα αλλα για ποσο καιρο γινεται αυτο το προγραμμα ? Δεν υποτιθεται οτι τα σουπερσετ τα κανουμε για λιγο χρονικο διαστημα?

Polyneikos
28-05-11, 14:14
Ολα καλα αλλα για ποσο καιρο γινεται αυτο το προγραμμα ? Δεν υποτιθεται οτι τα σουπερσετ τα κανουμε για λιγο χρονικο διαστημα?

Αν εισαι τακτικος στο πρόγραμμα και δεν χανεις προπονησεις,maximum 1,5 μηνα.
Μετα υποχρεωτικα αλλαζεις μοτίβο προπονησης.

Rhimz
28-05-11, 15:53
Το κick back ειναι λαβη ετσι? Το σχοινι δν ειναι?

Polyneikos
28-05-11, 16:40
To kick back ειναι αυτη η ασκηση:

25405


Αντίστοιχα μπορεί να δουλευτει απο χαμηλα σε τροχαλία με σκοινι

Rhimz
30-05-11, 00:51
Οι εκτασεις στα συπερσετ στηθους ειναι τα ανοιγματα? Επισης υπαρχει διαφορα αν τις ημερες τον κοιλιακων εκτελουνται πριν τα βαρη?

Polyneikos
03-06-11, 22:52
Ανοίγματα ειναι οι εκτασεις...
Οσο για τους κοιλιακους,μπορείς να τους κανεις και στην αρχη,απλα να μην αναλωνεις πολυ χρονο καθως το πρόγραμμα ειναι απαιτητικο και απαιτει ενεργεια (παντα μιλαμε στην εκδοχη ότι εισαι εντος υποθερμιδικης διατροφης για γραμμωση,αρα ελαττωμενα αποθεματα ενεργειας)

Rhimz
04-06-11, 15:07
Υποθερμιδικος δν νομιζω οτι ειμαι.. δεν εχω μετρηση ποτε μου θερμιδες. Απλα προσεχω τη τροω και κανω αρκετο αεροβιο. Το προγραμμα μπορω να πω οτι ειναι φοβερο.. θεωρω πως στο τελος του θα εχω οχι μονο χαση αλλα παρει και αρκετο ογκο. Σημερα τελειωνει η πρωτη βδομαδα του προγραμματος και εχω δει καποιες μικροδιαφορες στους μυς οπως και απολια λιπους κανοντας τους κοιλιακους μου πιο ευδιακριτους.

Dimitris362
07-06-11, 16:52
οι ασκησεις πρεπει να γινονται με τη σειρα που λεει το προγραμμα? γιατι να κανω αρσεις θανατου τελευταια μου φενεται λιγο δυσκολο γιατι μου εχουν πεθανει οι λαβες ειδικα απο μονοζυγο

Fiesta S 09
13-06-11, 13:47
Παιδιά φοβερό πρόγραμμα,δούλεψε άριστα πάνω στο σώμα μου!Το έκανα 1,5 μήνα περίπου,και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τα αποτελέσματα.Το μόνο οτί με κούρασε λίγο και θέλω να το αλλάξω.Βέβαια πιστεύω οτι είναι λίγο απαιτητικό για νατουραλ.Κάθε μέρα μου έβγαινε η παναγία,και είχα φουλ υποστήριξη απο συμπληρώματα και διατροφή.Αξίζει την δοκιμή κατά την γνώμη μου!

marios77
15-06-11, 19:57
re paidia eim 17 xronwn.....
paw 2 xronia gumnasthrio kai exei dei ikanopoihtika apotelesmata kai se ogo kai se grammwsh....
paw sunh8ws 5-6 fores thn bdomada...
o gumnasths m m leei oti eim se aristo epipedo...
omws dn 3erw ama kanei kalo na kanw 2 h akoma kai 3 fores plath h sth8os thn bdomada....
voh8hste me sas parakalw....thanks

tasti
16-06-11, 13:19
μπορει καποιος παρακαλω να μου πει τι ειναι τα superset?

Polyneikos
20-06-11, 08:56
re paidia eim 17 xronwn.....
paw 2 xronia gumnasthrio kai exei dei ikanopoihtika apotelesmata kai se ogo kai se grammwsh....
paw sunh8ws 5-6 fores thn bdomada...
o gumnasths m m leei oti eim se aristo epipedo...
omws dn 3erw ama kanei kalo na kanw 2 h akoma kai 3 fores plath h sth8os thn bdomada....
voh8hste me sas parakalw....thanks

Μαριε γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ.Αυτο που λες εχει σχεση με αυτο το πρόγραμμα ππυ συζηταμε εδω;

Polyneikos
20-06-11, 08:59
μπορει καποιος παρακαλω να μου πει τι ειναι τα superset?

Superset ειναι η εκτελεση 2 σετ χωρις ξεκουραση αναμεσα,2 διαφορετικων ασκήσεων,της ίδιας μυικης ομαδας ,ή διαφορετικων (ανταγωνιστικων κυριως,π.χ. δικεφαλα-τρικεφαλα)
Να σου δωσω ενα παραδειγμα
Πιεσεις αλτηρων για στηθος 10 επαναληψεις και χωρις ξεκουραση κανεις
αλλες 10 επαναληψεις εκτασεις(ανοιγματα) αλτηρων για στηθος.Αυτο αποτελει ενα superset.

drizzt
20-06-11, 12:20
Ήρθε και η δικιά μου σειρά να πω την προσωπική μου γνώμη για το πρόγραμμα. Μετά από 6 βδομάδες χρήση του προγράμματος έμεινα 100% ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα του. Κάπου διάβασα πιο πάνω από έναν φίλο ότι ήταν αρκετά απαιτητικό και έπαιρνε συμπληρώματα και καλή διατροφή, θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα. Με κούρασε πολύ, αλλά πραγματικά αξίζει γιατί φέρει αποτέλεσμα. έχασα αρκετό λίπος και έφτασα στα επίπεδα που ήθελα.
η ερώτηση μου είναι η εξής , έχουν μείνει 60 μέρες ακόμα για να πάω διακοπές και είμαι αρκετά προβληματισμένος για το τι πρόγραμμα να ακολουθήσω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα συνεχίσω τα 45 λεπτά αερόβια την ημέρα. Αν θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάτι. Δεν γράφω σχεδόν ποτέ γιατί προσπαθώ να καλύπτομαι διαβάζοντας αλλά πραγματικά τώρα έχω κολλήσει τελειώνοντας αυτό το πρόγραμμα.

d3m
20-06-11, 23:32
Στην αεροβια εκανες τρεξιματακι η γρηγορο βαδην?

Fiesta S 09
20-06-11, 23:52
Ήρθε και η δικιά μου σειρά να πω την προσωπική μου γνώμη για το πρόγραμμα. Μετά από 6 βδομάδες χρήση του προγράμματος έμεινα 100% ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα του. Κάπου διάβασα πιο πάνω από έναν φίλο ότι ήταν αρκετά απαιτητικό και έπαιρνε συμπληρώματα και καλή διατροφή, θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα. Με κούρασε πολύ, αλλά πραγματικά αξίζει γιατί φέρει αποτέλεσμα. έχασα αρκετό λίπος και έφτασα στα επίπεδα που ήθελα.
η ερώτηση μου είναι η εξής , έχουν μείνει 60 μέρες ακόμα για να πάω διακοπές και είμαι αρκετά προβληματισμένος για το τι πρόγραμμα να ακολουθήσω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα συνεχίσω τα 45 λεπτά αερόβια την ημέρα. Αν θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάτι. Δεν γράφω σχεδόν ποτέ γιατί προσπαθώ να καλύπτομαι διαβάζοντας αλλά πραγματικά τώρα έχω κολλήσει τελειώνοντας αυτό το πρόγραμμα.

Φίλε μου δεν χάνεις λίπος με το πρόγραμμα αυτό.Συντελεί μεν κατά ένα ποσοστό λόγω υψηλής έντασης,ωστόσο το λίπος το χάνεις κυρίως με αερόβιο και διατροφή.Συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα,και γω εξεπλάγην εν μέρη,δεν περίμενα να δώ μεγάλη διαφορά.Τώρα χρειάζεται αλλαγή του προγράμματος για να συνεχίσεις να βλέπεις διαφορά.Αυτό που μπορώ να σου συστήσω ανεπιφάλακτα είναι το πρόγραμμα του Μπουρνάζου για γράμμωση που παραθέτει το forum,το οποίο έχω δοκιμάσει και μου άρεσε πολύ.Δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο τούτο,αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν επιφέρει αποτελέσματα.Γενικά είμαι υπερ της συχνής αλλαγής προγράμματος,καθώς θεωρώ οτι είναι ενάντια στην στασιμότητα ανάπτυξης του σώματος.

d3m
20-06-11, 23:58
Καλο δεν θα ηταν να μην παει παλι σε ενα προγραμμα γραμμωσεις?Δηλαδη παλι μετα απο 1,5 μηνα με ενα προγραμμα δυνατο με σουπερ σετ να παει παλι σε ενα παρομοιο προγραμμα με σουπερ σετ?
Εγω πυστευω καλυτερα ενα πιο χαλαρο καπου διαβασα για κυκλικο προγραμμα.

Fiesta S 09
21-06-11, 03:16
Ο καθένας δοκιμάζει και αναλόγως κρίνει...Αν δεν δοκιμάσει τι πιάνει στο σώμα του δεν μπορεί να του πεί κανείς κάνε τούτο η το άλλο...Απο την στιγμή που έχει όλο το χρόνο μπροστά του και δεν κατεβαίνει σε αγώνες για να κάνει συγκεκριμένη προετοιμασία,όλα είναι ανοιχτά.Μπορεί να έχεις δίκιο φίλε μου μπορεί και όχι...Κάθε σώμα έχει τα βίτσια και τις δικές του χάρες...:green:

drizzt
21-06-11, 12:46
D3m στην αρχή έτρεχα 7 λεπτά και περπατούσα γρήγορα 3 λεπτά, 4 φορές αυτό βγαίνουν 40 λεπτά και 5 λεπτά περπάτημα να πέσουν οι παλμοί σύνολο 45 , σιγά σιγά ελάττωνα τα 3 λεπτά μέχρι που το έβγαζα όλο με τρέξιμο. Μιας και έχω την πειραϊκή (Πειραιά) δίπλα μου έβγαινα στο δρόμο και έτρεχα για να μην βαριέμαι όταν ξεκίνησα να το κάνω σερί. Βγαίνουν γύρο στα 5 χιλιόμετρα στο χαλαρό τρέξιμο σε τέτοιο χρόνο με παλμούς να μην ξεπερνάνε τους 150-155 για μένα που είμαι 24. fiesta το διατύπωσα λάθος σίγουρα το τρέξιμο και η διατροφή με έκαναν να χάσω λίπος αλλά το πρόγραμμα με βοήθησε να κρατήσω την μυϊκή μου μάζα πάντα βέβαια με καλή διατροφή ( που και αυτή βγήκε από αυτό το φόρουμ , ευχαριστώ πολύ που μας ενημερώνεται) fiesta με κατάλαβες όταν ζήτησα βοήθεια από το πρόγραμμα εννοώντας ότι θέλω να συνεχίσω να βλέπω βελτίωση μιας και έχω 1.5 μήνα ακόμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι του χρόνου δεν θα βιαστώ να μπω στη γράμμωση γιατί δεν ήξερα τι αποτελέσματα θα έχω. Το σκέφτηκα κι εγώ για κυκλικό αλλά δεν θα βοηθήσει καθόλου μιας και έχω καταλάβει πια ότι αποτελέσματα στο σώμα μου φέρνει η ένταση η μικρή διάρκεια στα σετ τα drop-set και τα superset όποτε θα πάω στο πρόγραμμα του μπουρναζου (μια εποχή είχα περάσει από το γυμναστήριο του :) ) κι εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι πρέπει να αλλάζουμε συχνά τα προγράμματα μας.

nopantas
23-06-11, 09:29
μπορει καποιος να μου πει πως κανουμε την εξης ασκηση:
ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER??

Saldi
23-06-11, 12:52
θελω να ακολουθήσω το πρόγραμμα αλλα το πρόβλημα εντοπίζετε οτι εδώ δίνει 1 μέρα ξεκούρασεις και εγω θέλω 2 λόγο υποχρεώσεων!!
Πήγαίνω γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα και συγκεκριμενα
Δευτέρα-Παρασκευη
Μπορώ να κάνω κάτι,ισως να συνδιάσω κάτι οποτε αντι 6 μέρες προπόνησεις να βγούνε 5?
Ευχαριστω

drizzt
23-06-11, 13:27
Saldi μια λύση που σκέφτηκα και μπορείς να εφαρμόσεις είναι η εξής την Τετάρτη που έχει μόνο τρέξιμο βαλε ποδιά και μην τρέξεις, απλά κόβομαι την μια μέρα αερόβια και βάζουμε ποδιά έτσι ώστε να ξεκουραστεί το σώμα μας από την μέση και πάνω μιας και έρχεσαι από δυο δυνατές μέρες στήθους πλάτης , και μετά συνεχίζεις κανονικά .

Saldi
23-06-11, 13:33
Το σκέφτηκα και εγώ και μαλλον αυτο θα κάνω απλά περιμένω να μου πει και κάποιος πιο έμπειρος αν υπάρχει πρόβλημα...Αν και θεωρώ πως είναι σχετικά οκ!

Polyneikos
29-06-11, 23:50
η αεροβια σε ενα πρόγραμμα γραμμωσης εχει τον ρόλο της,δεν θα την αφαιρουσα στην θεση σου.Απλα θα τελειωνα τον κυκλο την Δευτερα και μετα θα συνεχιζα παλι από την αρχη,το σωμα δεν εχει την αισθηση των 7 ημερων ή της εβδομαδας,ειναι κατι που καθορίζουμε εμεις.

Saldi
30-06-11, 13:29
Δεν θα αφαιρέσω απολύτως τίποτα απο το προγ..
Απλα την μέρα που έχει αεροδιο κοιλιακου ραχ εγω θα βάλω και τα πόδια!!Θα ζοριστώ λίγο αλλα μπρος τα κάλη τι είναι ο πόνος!

Saldi
30-06-11, 14:01
Κάτι ακόμα θέλω να μου πεί κάποιος!!
Καταρχιν πειράζει αν δεν τα κάνω με την σειρά που λεει δηλαδη
Στηθος
Πλατη
Χερια
Ομους
Ποδια

Και να τα κα΄νω αλλιως??Εγω ουσιαστικά θέλω να τα κανω ετσι

Πλατη
Στηθος
Χερια
Ομους
Πλατη

Δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι?

Polyneikos
30-06-11, 18:28
Δεν θα αφαιρέσω απολύτως τίποτα απο το προγ..
Απλα την μέρα που έχει αεροδιο κοιλιακου ραχ εγω θα βάλω και τα πόδια!!Θα ζοριστώ λίγο αλλα μπρος τα κάλη τι είναι ο πόνος!

Λαθος.

Saldi
01-07-11, 02:28
Χωρις να πείς το σωστό δεν εχει νόημα..
Η πές μου την άποψη να την δώ εγω να την δούνε και τα παιδια να έχουμε μαι ανταλλαγη αποψεων μιας και εγώ δεν είμαι καθόλου έμπειρος στον χωρο αλλιως δεν υπάρχει καν λόγος που εστειλς την λέξη ΛΑΘΟΣ!

Polyneikos
01-07-11, 14:14
Χωρις να πείς το σωστό δεν εχει νόημα..
Η πές μου την άποψη να την δώ εγω να την δούνε και τα παιδια να έχουμε μαι ανταλλαγη αποψεων μιας και εγώ δεν είμαι καθόλου έμπειρος στον χωρο αλλιως δεν υπάρχει καν λόγος που εστειλς την λέξη ΛΑΘΟΣ!

Σου απαντησα μονολεκτικα γιατι θεωρω ότι ήδη εχω απαντησει:


η αεροβια σε ενα πρόγραμμα γραμμωσης εχει τον ρόλο της,δεν θα την αφαιρουσα στην θεση σου.Απλα θα τελειωνα τον κυκλο την Δευτερα και μετα θα συνεχιζα παλι από την αρχη,το σωμα δεν εχει την αισθηση των 7 ημερων ή της εβδομαδας,ειναι κατι που καθορίζουμε εμεις.


Δεν θα αφαιρέσω απολύτως τίποτα απο το προγ..
Απλα την μέρα που έχει αεροδιο κοιλιακου ραχ εγω θα βάλω και τα πόδια!!Θα ζοριστώ λίγο αλλα μπρος τα κάλη τι είναι ο πόνος!




-ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ-
1:ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
2:ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ



-ΠΟΔΙΑ-
1:ΠΟΔΗΛΑΤΟ 15 ΛΕΠΤΑ
2:ΣΚΟΥΟΤ,ΠΡΕΣΣΑ,ΕΚΣΤΕΝΣΙΟΝ [TRISET]: 4X20-15-12-10
3:ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΣΜΙΘ 1-1 ΠΟΔΙ:3X15-12-10
4:LEG GURL SUPERSET ΜΕ ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΕΝΤΟΜΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΟΔΙΑ:4X15-12-10-8
5:ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥΣ:3X30
6:ΓΛΟΥΤΟΥΣ:3X30
7:ΓΑΜΠΕΣ:4X20




Προσπαθεις κατ΄αρχην να μετατρεψεις ενα πρόγραμμα στα δικα σου μετρα και σταθμα,ως ενα σημειο λογικο.Αλλα αεροβικη 45 λεπτων και προπονηση ποδιων δεν υφίσταται,γενικα ποτε δεν συνδυαζουμε αεροβικη υψηλης διαρκειας ή εντασης την ιδια μερα με ποδια,εχει το πρόγραμμα τρισετ σκουωτ,πρεσσα,extention και δισετ καμψεις δικ με αρσεις θανατου και εσυ θα εχεις τρεξει πριν ή θεωρεις θα εχεις κουραγιο να τρεξεις μετα;
Στα πόδια το εχω ξαναπει,αν εχεις όρεξη να κανεις και αλλα πράγματα,μαλλον δεν τα εχεις προπονησει.Το μονο που χωραει μετα είναι μια αποθεραπεια των 10 λεπτων ή διατασεις.
Τα πόδια ειναι το 1/3 του σωματος,γιατι να τα υποβαθμισεις με το να τα στριμωξεις σε μια προπονηση που εχει ήδη αεροβικη 45' και κοιλιακους -ραχιαιους;
Απλα όταν καποιος είναι αρχαριος και προσπαθει να αλλαξει ενα πρόγραμμα,συνηθως χανεται η τακτικη του προγραμματος.Αυτα από εμενα,ελπίζω να σε βοηθησα.

Saldi
01-07-11, 14:33
Τωρα εγίνες υπερβολικά σαφης αρα εννωεις να κάνω
Δευτερα Πλατη
Τριτη Στηθος
Τεταρτη Αεροβιο
Πεμπτη Χερια
Παρασκευη Ωμους
Σαββατο Relax
Κυριακη Relax
Δευτερα Ποδια
Τριτη Πλατη
Τεταρτη Στηθος
Κ.Ο?

Δεν πειράζει δηλαδή που καθε βδομάδα δεν θα τελειωνω και μαι μυικη ομάδα και θα περνάνε 2 μέρες relax για να τελειωσω τον κύκλο μου?
PS:Σε ευχαριστω για την βοήθεια!

Polyneikos
01-07-11, 15:49
Γενικα οχι,δεν πειραζει,η εβδομαδα είναι κατι που εχει ορισει ο ανθρωπος ως μοναδα μετρησης κ συχνότητας,π.χ. 1 εβδομαδα=7 ημερες,1 χρονος 52 εβδομαδες κοκ,το σωμα δεν αντιλαμβανεται την Κυριακη ως μερα ή την Δευτερα,αρκει να ξεκουραζεσαι επαρκως αλλα παραλληλα να μην αφηνεις κ τεραστια κενα.
Το πρόγραμμα εινια μελετημενο καθως αν παρατηρησεις απασχολει τον ανω κορμο 2 μερες,κατω κορμο(αεροβικη)1,ανω κορμο παλι 2 ημερες και κατω 1(ποδια),εχει δηλαδη την λογικη 2/1,για αυτο σου λεω ότι δεν θα ηταν σωστο να κολλησεις τα ποδια με την αεροβικη,ακομα και την επομενη ημερα.Ξεκινα το και μας λες τις εντυπωσεις σου:thumbup:

d3m
02-07-11, 14:40
Δυσκολα τα ποδια να μπουνε μαζι με καποιο αλλο μερος του σωματος.
Ειδικα σε αυτο το προγγραμα που ειναι πολυ δυνατο εφοσον το εκτελεις με πολυ καλη ενταση και 45 δευ. διαλλειμα.

Saldi
05-07-11, 10:54
Τα πόδια δεν μπαίνουν με ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΟΝΤΩΣ!!!Το εκανα το προγραμμα και τα πόδια μου βαρούσαν κόφτες....!Πολυ σωστο πρόγραμμα πολύ καλό φαίνετε..Θα πώ αποτελέσματα σε 2 βδομάδες!

Saldi
21-07-11, 14:28
To πρόγραμμα μου άρε πάρα πολύ αν και είναι αρκετά ζόρικο..!
Βέβαια το ήξερα οτι θα με δυσκολέψει γιατι εχω πολύ μικρό επίπεδο μιας και είμαι στο γυμναστήριο εδω και 3.5-4 μήνες....Παρολα αυτά βγαίνει και τα πιο ζόρικα για εμένα είναι τα πόδια...Τις επόμενες 2 μέρες ήμουν πιασμένος...!
ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ ΑΕΡΟΒΙΟ!Ομολογώ οτι δεν τον έκαν όλο πάντα:D..Τα 45 λεπ΄τα τα έκανα αρκετές φορές μισή ώρα..
:D
Νομίζω οτι είδα την διαφο΄ρα που ήθελα στο σώμα μου και απο αλλους που μου λένε έκανα διαφορά!!Οπως και να έχει ευχαριστώ τον muschleclub(δεν ξέρω αν είναι ο Θανάσης νομίζω είναι.?)που ανέβασε αυτό το πρόγραμμα!Τώρα θα βρώ ένα αλλο για να πάρω λίγο κρέας πάνω μου να ανεβάσω καμια 4-5κιλά για να μην θέλω αντίβαρα στον πολύ αέρα!

George007
21-09-11, 23:45
γεια σασ ,παιδια το προγγραμα αυτο θα το ξεκινισω απο δευτερα...ποσο καιρο να το παιξω?και κατι ακομα στα τρισετ τα κανω αμεσωσ δηλαδη με το π βγω απο τιν μια μπαινω στην αλλην?? και με ποσο ξεκουρασι ενα τρισετ?

geo28
21-09-11, 23:56
γεια σασ ,παιδια το προγγραμα αυτο θα το ξεκινισω απο δευτερα...ποσο καιρο να το παιξω?και κατι ακομα στα τρισετ τα κανω αμεσωσ δηλαδη με το π βγω απο τιν μια μπαινω στην αλλην?? και με ποσο ξεκουρασι ενα τρισετ?

καθολου βασικα,απαραδεκτο προγραμμα,τι τρισετ και απλουμπες λεει ..ειναι και για γραμμωση,μαλιστα..ναι αλλα δεν το ξεκαθαριζει
ο συγγραφεας αν κανεις 4πακ ή 6πακ?
φιλε μην ξεγιελιεσαι απο κατι τετια και καλα hard core προγραμματα..ουτε για γραμμωση ουτε για τπτ δεν ειναι το συγγεκριμενο.
χειροτερο απ αυτο πεθαινεις λεω εγω

Saldi
22-09-11, 10:40
καθολου βασικα,απαραδεκτο προγραμμα,τι τρισετ και απλουμπες λεει ..ειναι και για γραμμωση,μαλιστα..ναι αλλα δεν το ξεκαθαριζει
ο συγγραφεας αν κανεις 4πακ ή 6πακ?
φιλε μην ξεγιελιεσαι απο κατι τετια και καλα hard core προγραμματα..ουτε για γραμμωση ουτε για τπτ δεν ειναι το συγγεκριμενο.
χειροτερο απ αυτο πεθαινεις λεω εγω

αχαχαχαχαχαχΦίλε σε παρακαλώ επειδή το έκανα το πρόγγ και είδα πολύ καλά αποτελέσματα και μιλάς για έναν καλό αθλητή!!
Αρα κάντο πρώτα το προγραμμα και μετά μίλα...!Η απλά μάθε καλύτερα!

jannous44
22-09-11, 12:17
καθολου βασικα,απαραδεκτο προγραμμα,τι τρισετ και απλουμπες λεει ..ειναι και για γραμμωση,μαλιστα..ναι αλλα δεν το ξεκαθαριζει
ο συγγραφεας αν κανεις 4πακ ή 6πακ?
φιλε μην ξεγιελιεσαι απο κατι τετια και καλα hard core προγραμματα..ουτε για γραμμωση ουτε για τπτ δεν ειναι το συγγεκριμενο.
χειροτερο απ αυτο πεθαινεις λεω εγω

:banghead::banghead:

φιλε το προγραμμα γραφει πανω γραμμωσης.. οχι επειδη θα γραμωθεις και θα γινεις φετες με 8 κιλιακους.. αλλα επειδη τα δισετ και τρισετ ανεβαζουν την ενταση του προγραμματος αρα και τις καυσεις. γραμμωση = υποθερμιδικη διατροφη. αυξημενη ενταση προγραμματος+υποθερμιδικη = καλος συνδιασμος για καυση λιπους, μειομενο λιπος = μυικη διαυγεια. μην τα ισοπεδωνεις ολα.. βεβαια με συνδιασμο αεροβιας παντα..και δεν ειναι να το κανεις συνεχεια.. 2 μηνες το πολυ και μετα αλλαγη.:welcome:

COBRA_STYLE
22-09-11, 13:45
:banghead::banghead:

φιλε το προγραμμα γραφει πανω γραμμωσης.. οχι επειδη θα γραμωθεις και θα γινεις φετες με 8 κιλιακους.. αλλα επειδη τα δισετ και τρισετ ανεβαζουν την ενταση του προγραμματος αρα και τις καυσεις. γραμμωση = υποθερμιδικη διατροφη. αυξημενη ενταση προγραμματος+υποθερμιδικη = καλος συνδιασμος για καυση λιπους, μειομενο λιπος = μυικη διαυγεια. μην τα ισοπεδωνεις ολα.. βεβαια με συνδιασμο αεροβιας παντα..και δεν ειναι να το κανεις συνεχεια.. 2 μηνες το πολυ και μετα αλλαγη.:welcome:

καλα ολα αυτα φιλος αλλα για 2 μηνες δεν ειναι...τετοια προγραμματα ειναι για ενα μηνα

Saldi
22-09-11, 13:48
καλα ολα αυτα φιλος αλλα για 2 μηνες δεν ειναι...τετοια προγραμματα ειναι για ενα μηνα

Εγω έκανα 6 κύκλους πάντως και είδα πολύ καλό αποτέλεσμα!

COBRA_STYLE
22-09-11, 14:09
Εγω έκανα 6 κύκλους πάντως και είδα πολύ καλό αποτέλεσμα!

και γω το εκανα το προηγουμενο καλοκαιρι και μαρεσε....απλα λεω οτι δεν ειναι για 2 συνεχομενους μηνες

Αντωνης
22-09-11, 14:22
αχαχαχαχαχαχΦίλε σε παρακαλώ επειδή το έκανα το πρόγγ και είδα πολύ καλά αποτελέσματα και μιλάς για έναν καλό αθλητή!!
Αρα κάντο πρώτα το προγραμμα και μετά μίλα...!Η απλά μάθε καλύτερα!

Σαν τι αποτελεσματα ειδες δηλαδη φιλος?Εβγαλες κοντρες στους τετρακεφαλους?

George007
22-09-11, 14:25
παιδια εγω σαν αεροβια κανω boxing 1 ωρα ...παιζει καποια προβλημα??

Saldi
22-09-11, 14:36
Σαν τι αποτελεσματα ειδες δηλαδη φιλος?Εβγαλες κοντρες στους τετρακεφαλους?

Κοίταξε Αντώνη για να μην γίνω και εγώ εριστικός-ειρωνικός!
Σε όποιον δεν αρέσει το πρόγραμαμ κα ιτο θεωρεί μάπα καλά κάνει...Εγω το έκανα για 6 κύκλούς και είδα αποτελέσματα..Τι αποτελέσματα?ΓΡΑΜΜΩΣΗ!Για αυτο που είναι...Μεχρι κιλά ανέβασα στα squats και το triset ενιωθα τα πόδια μου μετα να ζεματάνε και όλο πιο δυνατά!
Εσένα ΔΕΝ σαρεσει?ΟΚ
Δεν αρέσει κάποιον άλλον??
ΜΠΡΑΒΟ!Εγω επειδή δεν είμαι ουτε κανένας pro ούτε κανέναν ξερόλας οπως αρκετοί εδώ μέσα και μπηκα στο forum για να μάθω απο του άλλους πράγματα που δεν ξέρω και να βελτιωθώ σου λέω οτι ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!Τώρα αν κάποιο προγραμμα θα δουλευε λιγότερο ή περισσοτερο δεν ξέρω αλλα αυτο μου άρεσε..!
Στο φινάλε δεν το έκανα εγω για να σου εξηγήσω τί και πώς!!
Αυτά!
Μην κάνουμε το topic αλλο off topic για τον ΚΑΘΕ αλάνι που θέλει να πει ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΓΙΚΟ ΚΛΠ ΚΛΠ!!!Ο καθένας την άποψη του με σεβασμό και χωρις ειρωνία!!
Και θα σε παρακαλούσα να μην μιλήσεις ξανά ειρωνικά γιατι 1ον δεν σου απευθηνα τον λόγο ούτε είπα κάτι σε κα΄τι που έχει πει...Θα μπορούσς να μου έλεγες όμορφα την αποψή σου η απλά να μην έλεγεσ ΤΙΠΤΟΑ!
Καλημέρα!

geo28
22-09-11, 14:45
αχαχαχαχαχαχΦίλε σε παρακαλώ επειδή το έκανα το πρόγγ και είδα πολύ καλά αποτελέσματα και μιλάς για έναν καλό αθλητή!!
Αρα κάντο πρώτα το προγραμμα και μετά μίλα...!Η απλά μάθε καλύτερα!

α μαλιστα,πρεπει να κανω το προγραμμα πρωτα για να το κρινω...οχι και να με πληρωνες δε το κανα..εσυ μαθε καλυτερα και ανοιξε
κανα βιβλιο για προπονητικη να μαθεις πως να οργανωνεις την προπονηση σου και μη περνεις ετοιμες τροφες του στυλ ''προγραμμα ογκου 7 του
ντοριαν'' 'η πργραμμα για 4pack σε 5 μερες ''...εισαι απ αυτους που χουν μεινει καμια 30αρια χρονια πισω να υποθεσω ,που λενε ακομα
περι γραμμωση με 20αρες επαναληψεις και hardcoriles tou τυπου γιγασετ και τετρασετ σεγια να καις 5000 θερμιδες στην προπονηση,ε?
ανοιξε κανα βιβλιο και τα ξαναλεμε..

Αντωνης
22-09-11, 14:47
Ναι,κοιτα λιγο ομως
Οταν λες ειδα αποτελεσματα ετσι γενικα και αοριστα,επομενο ειναι να σε ρωτησει καποιος ποια ηταν αυτα.
Ειδες αποτελεσματα γραμμωσης,μαλιστα:green:

Μπορει καποιος να δει αποτελεσματα ''γραμμωσης'' χωρις να κανει τετοια εξαντλητικα κ ανουσια προγραμματα με κινδυνο να λιωσει κ ακομα να καταβολιστει αφου βρισκεται σε υποθερμ,αυτο προσπαθει να σας πει ο geo πιο πανω

Υ.Γ:Το αποτελεσμα ενος προγραμματος βρισκεται στο ποσο κρεας/δυναμη θα βαλεις τον καιρο που το κανεις,οχι στην ''γραμμωση'':welcome:

geo28
22-09-11, 14:51
.Εγω το έκανα για 6 κύκλούς και είδα αποτελέσματα..Τι αποτελέσματα?ΓΡΑΜΜΩΣΗ!Για αυτο που είναι..

φιλε νταξει δε χρειαζεται να πεις τιποτα αλλο ουτε εγω ,ουτε εσυ,εισαι απλα ασχετος,απλα ψαξου περι προπονησης,δεν ειν κακο ,ολοι εχουμε κανει λαθη...και γω παλια πιστευα σε ηλιθια δογματα που επικρατουσαν το '60..

TheWorst
22-09-11, 14:51
Εμενα ενας τυπος (αρσυβαρυστας ητανε) με εκανε προγραμμα κυκλικο , απτο οποιο με την αναλογη διατροφη βεβαια και μπορεις να γραμμωνεις και μπορεις να παιρνεις ογκο (υποθερμιδικη ή υπερθερμιδικη) , παντως μοιαζει λιγο με αυτο , μονο που εχει περισσοτερες βασικες ασκησεις και κανεις 8 ασκησεις συνεχομενα σε 4-5 κυκλους ..

Saldi
22-09-11, 14:52
Ναι,κοιτα λιγο ομως
Οταν λες ειδα αποτελεσματα ετσι γενικα και αοριστα,επομενο ειναι να σε ρωτησει καποιος ποια ηταν αυτα.
Ειδες αποτελεσματα γραμμωσης,μαλιστα:green:

Μπορει καποιος να δει αποτελεσματα ''γραμμωσης'' χωρις να κανει τετοια εξαντλητικα κ ανουσια προγραμματα με κινδυνο να λιωσει κ ακομα να καταβολιστει αφου βρισκεται σε υποθερμ,αυτο προσπαθει να σας πει ο geo πιο πανω

Υ.Γ:Το αποτελεσμα ενος προγραμματος βρισκεται στο ποσο κρεας/δυναμη θα βαλεις τον καιρο που το κανεις,οχι στην ''γραμμωση'':welcome:

Βλέπεις τώρα που τα λές καλα?Μιλάμε σαν άνθρωποι και οχι σαν χαζοι που μαλώνουν...
Δεν διαφωνώ Αντώνη σε αυτά που λές και ο λόγος είναι γιατι δεν έχω κα ιτις αρκετές γνώσεις επι του θέματος για να σου πώ ξέρεις τι?Εδω και εδω κάνεις λάθος η έχεις απόλυτο δίκιο...!
Εμένα μου άρεσε το πρόγραμμα γιατί εκτος οτι είδα διαφορά γράμμωσης μου άρεζε που έφευγα πα οτο γυμναστήριο πτώμα κα ιτην άλλη μέρα ένιωθα πεντακάθαρα ποια ομάδα είχα την προηγούμενη μερα...εκανε μπαμ(σε εμένα εννοω)γιατι ήμουν πιασμένος...ΕΝΙΩΘΑ οτι έκανα δουλειά!!Μπορεί να τα είχα όλα αυτά και με άλλο προγραμμα αλλα επειδη τώρα αυτό έκανα και είδα αποτέλεσμα..μπορώ να πω οτι οκ δεν είναι το καλύτερο αλαλ δεν μπορώ να πιστέψω οτι είανι κα ιτο χειρότερο...Και σε ένα γυμναστή που το έδειξα φίλο μου..Μου λεει ρε μ*** οκ καλό είναι αλλα πολύ ζόρικο!

geo28
22-09-11, 14:58
και επισης το υπερβολικο volume οπως στο συγκεκριμενο οχι απλα δεν ειναι καλο σε φασεις υποθερμιδικες ,αλλα ειναι ενας σοβαρος λογος
για να χασεις μυικη μαζα..

Αντωνης
22-09-11, 15:02
Βλέπεις τώρα που τα λές καλα?Μιλάμε σαν άνθρωποι και οχι σαν χαζοι που μαλώνουν...
Δεν διαφωνώ Αντώνη σε αυτά που λές και ο λόγος είναι γιατι δεν έχω κα ιτις αρκετές γνώσεις επι του θέματος για να σου πώ ξέρεις τι?Εδω και εδω κάνεις λάθος η έχεις απόλυτο δίκιο...!
Εμένα μου άρεσε το πρόγραμμα γιατί εκτος οτι είδα διαφορά γράμμωσης μου άρεζε που έφευγα πα οτο γυμναστήριο πτώμα κα ιτην άλλη μέρα ένιωθα πεντακάθαρα ποια ομάδα είχα την προηγούμενη μερα...εκανε μπαμ(σε εμένα εννοω)γιατι ήμουν πιασμένος...ΕΝΙΩΘΑ οτι έκανα δουλειά!!Μπορεί να τα είχα όλα αυτά και με άλλο προγραμμα αλλα επειδη τώρα αυτό έκανα και είδα αποτέλεσμα..μπορώ να πω οτι οκ δεν είναι το καλύτερο αλαλ δεν μπορώ να πιστέψω οτι είανι κα ιτο χειρότερο...Και σε ένα γυμναστή που το έδειξα φίλο μου..Μου λεει ρε μ*** οκ καλό είναι αλλα πολύ ζόρικο!

Φιλε το πιασιμο και το τι ενιωθες δεν εχει σχεση με την αναπτυξη.Οπως και το οτι εφευγες πτωμα.Μπορουμε να κανουμε ποδηλατο για ενα 4ωρο και παλι να νιωθουμε πτωμα,δεν θα αναπτυχθουμε ομως,ετσι δεν ειναι?;)

Η δικια μου νυξη ηταν οτι μιλησες απολυτα και ησουν τοσο σιγουρος για τα αποτελεσματα που ειδες(δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να εχασες λιπος,ομως αυτο εγινε λογω διατροφης και αεροβιου,συν οτι μπορει να εχασες κ καποια γραμμαρια μυων,το προγραμμα ειναι ανουσιο απο την βαση του,επειδη ειναι γραμμενο απο αγωνιστικο βεβαια το δεχομαι οτι εκει μπορει να παιζουν αλλα κολπα και οντως να κανει δουλεια)
Ολα καλα:welcome:

geo28
22-09-11, 15:04
Βλέπεις τώρα που τα λές καλα?Μιλάμε σαν άνθρωποι και οχι σαν χαζοι που μαλώνουν...
Δεν διαφωνώ Αντώνη σε αυτά που λές και ο λόγος είναι γιατι δεν έχω κα ιτις αρκετές γνώσεις επι του θέματος για να σου πώ ξέρεις τι?Εδω και εδω κάνεις λάθος η έχεις απόλυτο δίκιο...!
Εμένα μου άρεσε το πρόγραμμα γιατί εκτος οτι είδα διαφορά γράμμωσης μου άρεζε που έφευγα πα οτο γυμναστήριο πτώμα κα ιτην άλλη μέρα ένιωθα πεντακάθαρα ποια ομάδα είχα την προηγούμενη μερα...εκανε μπαμ(σε εμένα εννοω)γιατι ήμουν πιασμένος...ΕΝΙΩΘΑ οτι έκανα δουλειά!!Μπορεί να τα είχα όλα αυτά και με άλλο προγραμμα αλλα επειδη τώρα αυτό έκανα και είδα αποτέλεσμα..μπορώ να πω οτι οκ δεν είναι το καλύτερο αλαλ δεν μπορώ να πιστέψω οτι είανι κα ιτο χειρότερο...Και σε ένα γυμναστή που το έδειξα φίλο μου..Μου λεει ρε μ*** οκ καλό είναι αλλα πολύ ζόρικο!

τα doms-πιασιμο που λες δεν ειναι το παραμικρο σημαδι για αναπτυξη,θα μπορουσες να τα αποκτησεις και σκαβωντας ,εαν δεν ειχες ξανασκαψει..
επισης το οτι σου ειπε ο γυμναστης σου '' ρε μ*** οκ καλό είναι αλλα πολύ ζόρικο'' επισης δεεν ειναι επιχειρημα για το οτι το
προγραμμα ειναι καλο... απ αυτα που λες, σε βλεπω νεο στο χωρο ,αρα οκ σορρυ αν σε ειπα ασχετο πιο πανω,ολοι ασχετοι ημασταν οταν ξεκινησαμε..

kostas11
22-09-11, 15:49
Το συγκεκριμένο δεν είναι καν πρόγραμμα :green:
Επίσης δεν υπάρχει καλό και κακό πρόγραμμα...μόνο κακοσχεδιασμένο ή το αντίθετο.Γιατί δηλαδή αυτό το ''πρόγραμμα'' είναι καλό? Αν μπορείς Saldi πες μας.

TheWorst
22-09-11, 16:05
Καλα , οχι και να χασεις μυικη μαζα :turtle::turtle: Μαλλον περισσοτερο λιπος :turtle:

Saldi
22-09-11, 16:29
τα doms-πιασιμο που λες δεν ειναι το παραμικρο σημαδι για αναπτυξη,θα μπορουσες να τα αποκτησεις και σκαβωντας ,εαν δεν ειχες ξανασκαψει..
επισης το οτι σου ειπε ο γυμναστης σου '' ρε μ*** οκ καλό είναι αλλα πολύ ζόρικο'' επισης δεεν ειναι επιχειρημα για το οτι το
προγραμμα ειναι καλο... απ αυτα που λες, σε βλεπω νεο στο χωρο ,αρα οκ σορρυ αν σε ειπα ασχετο πιο πανω,ολοι ασχετοι ημασταν οταν ξεκινησαμε..
Ναι είμαι νέος στον χώρο και δεν με πείραξε ούτε οτι με είπες άσχετο γιατι προφανώς είμαι σε αυτο τον χώρο αλλα ρε φίλε μου φαίνετε παράξενο και αλαζωνικό οταν ακούω απο εναν που τον λένε ειτε geo είτε saldi είτε whatever οτι το πρόγραμμα που έχει ενας αγωνιστικός είναι ΧΑΛΙΑ-ΤΡΑΓΙΚΟ κλπ κλπ!Δεν είπα οτι θα είαν ιτο καλύτερο προγραμμα αλαλ δεν μπορεί να είνα ιενα τραγικό λάθος προγραμμα!καταλαβες?Το εφερα σαν επιχείρηση γιατι αυτό δεν είναι άσχετος οπως εγώ και να σου πω την αλήθεια μου λεει..Αυτο είναι πολύ δυνατό προγραμμα για εσένα μην το κάνεις...!Παρολα αυτα εγώ δεν τον άκουσα..και το ξέρει:D!!

George007
26-09-11, 22:15
ρε μαγκες πηγα το προγραμμα στον προπονητη μ και μυ ειπε να μην το παιξω το συγκεκριμενο λογο πολλων σουπερ σετ

Αντωνης
26-09-11, 23:03
ρε μαγκες πηγα το προγραμμα στον προπονητη μ και μoυ ειπε να μην το παιξω το συγκεκριμενο

:thumbup::thumbup:να που οι γυμναστες δινουν και σωστες συμβουλες που και που

thegravijia
26-09-11, 23:47
παιδια μερικοι κανετε λες και οσοι κανουν τα bodybuidιστικα προγραμματα (σαν αυτο που εχει στην αρχη το τοπικ με τα τρισετ) οτι μα οτι τετοιου ειδους προγραμμα να κανουν ΔΕΝ θα δουν καμια διαφορα ενω αμα κανουν ''τα δικα σας΄''θα γινουν σαν τον ντοριαν''

και με το που διαφωνησει καποιος μαζι σας αρχιζετε εεεεεεεεεεεεεεε
διαβασεεεεε κανα βιβλιο αααααααοοοοοοοο ασχετεεε

κουλαρετε ..κουβεντα κανουμε
απλα σε εσας εχουν ταιριαξει αυτα τα προγραμματα και καλακανετε και τα υποστηριζετε αλλα μην ειστε τοσο απολυτοι
λες και εσεις γινατε υπερτουμπανα και οι υπολοιποι με τα κλασικα προγραμματα μεινανε στεκες

---
στο θεμα τωρα νομιζω το χω ξαναγραψει
για μενα ειναι κ γαμω τα προγραμματα για οποιον θελει να δοκιμασει κατι διαφορετικο
για το λογο οτι εχει μεσα βασικες ασκησεις απλα τις συνδυαζει και με αλλες σε στυλ τρισετ

οποτε ναι μεν κανεις τις βασικες που χρεαιζεται αλλα δινεις ενα διαφορετικο ερεθισμα στο μυ

οσο για το αν ειναι για γραμμωση
οχι μην περιμενεις να γραμμωσεις απο ενα προγραμμα
και για μενα καλυτερο θα ταν να γινεται στον ογκο γιατι ειναι κομματακι δυσκολο

Αντωνης
27-09-11, 00:29
Γκραβιγια το συγκεκριμμενο προγραμμα απεχει πολυ ακομα και απο το κλασικο ημερησιο σπλιτ
Ειναι τελεια συνταγη για καψιμο,και ειδικα με υποθερμιδικη διατροφη...Χωρια οτι η δυναμη θα πεσει στα ταρταρα..

Επαναλαμβανω οτι αναγνωριζω πως ειναι γραμμενο απο αγωνιστικο αθλητη,οποτε σε παρομοιου ειδους αθλητες που τα δεδομενα με τους υπολοιπους αλλαζουν σχεδον ολοκληρωτικα,δεν αποκλειω πως μπορει να κανει δουλεια ως π.χ τελευταιο προγραμμα πριν τον αγωνα,κ.ά

thegravijia
27-09-11, 01:26
Γκραβιγια το συγκεκριμμενο προγραμμα απεχει πολυ ακομα και απο το κλασικο ημερησιο σπλιτ
Ειναι τελεια συνταγη για καψιμο,και ειδικα με υποθερμιδικη διατροφη...Χωρια οτι η δυναμη θα πεσει στα ταρταρα..

Επαναλαμβανω οτι αναγνωριζω πως ειναι γραμμενο απο αγωνιστικο αθλητη,οποτε σε παρομοιου ειδους αθλητες που τα δεδομενα με τους υπολοιπους αλλαζουν σχεδον ολοκληρωτικα,δεν αποκλειω πως μπορει να κανει δουλεια ως π.χ τελευταιο προγραμμα πριν τον αγωνα,κ.ά

για ποιο λογο η δυναμη θα πεσει στα ταρταρα?

το κλασικο ημερησιο σπλιτ - τι εννοεις ?

TheWorst
27-09-11, 01:30
Αντωνη φοβασαι μη σου φυγει η μυικη μαζα ? :turtle::turtle: Δεν φευγει τοοοοοοσο ευκολα ρε συ..... :bodybuilder2::chinese::chinese:

Αντωνης
27-09-11, 01:38
για ποιο λογο η δυναμη θα πεσει στα ταρταρα?

το κλασικο ημερησιο σπλιτ - τι εννοεις ?

Γιατι οι δυο ολες κ ολες βασικες που εχει(αν μπορει να θεωρηθει βασικη οι πιεσεις με αλτηρες)ειναι 8αρες με σουπερσετ η' τρισετ,που σημαινει οτι πρεπει να παιζεις σε ποσοστα 50% της μεγιστης και κατω,για να βγαλεις τα ρεπς.Πιστευεις οτι με 8 reps σε τετοια ποσοστα,οταν ξαναμπεις στο οποιο προγραμμα κανεις,δεν θα χεις πεσει σε δυναμη(για βασικες μιλαμε παντα,που ειναι και ο ''μπουσουλας'' της δυναμης)?Εκτος αυτου,τοσο CNS draining για το τιποτα,ειλικρινα...
Και οχι,ακομα και η σαρκοπλασμικη υπερτροφια να ειναι ο στοχος καποιου,δεν χρειαζεται να φτασει σε τετοιες καταστασεις για να ''αλλαξει τα ερεθισματα''

grtech
27-09-11, 01:52
Αντωνης επειδή ακούγεσαι πολύ σίγουρος για την αναποτελεσματικότητα αυτού του προγράμματος για πες μας πιο πρόγραμμα ακολούθησες εσύ που σε βοήθησε (μαζί με διατροφή) να κάνεις ποιοτική γράμμωση χωρίς να πέσεις σε δύναμη και ανέβασε μερικές φωτογραφίες για να δούμε τα αποτελέσματα σου από αυτή την προπόνηση.

thegravijia
27-09-11, 02:02
Γιατι οι δυο ολες κ ολες βασικες που εχει(αν μπορει να θεωρηθει βασικη οι πιεσεις με αλτηρες)ειναι 8αρες με σουπερσετ η' τρισετ,που σημαινει οτι πρεπει να παιζεις σε ποσοστα 50% της μεγιστης και κατω,για να βγαλεις τα ρεπς.Πιστευεις οτι με 8 reps σε τετοια ποσοστα,οταν ξαναμπεις στο οποιο προγραμμα κανεις,δεν θα χεις πεσει σε δυναμη(για βασικες μιλαμε παντα,που ειναι και ο ''μπουσουλας'' της δυναμης)?Εκτος αυτου,τοσο CNS draining για το τιποτα,ειλικρινα...
Και οχι,ακομα και η σαρκοπλασμικη υπερτροφια να ειναι ο στοχος καποιου,δεν χρειαζεται να φτασει σε τετοιες καταστασεις για να ''αλλαξει τα ερεθισματα''

to χεις δοκιμασει κ λες οτι θα πεσεις ?
εγω σου λεω αν βαλεις στοχο να παιζεις στα ιδια κιλα που επαιζε χωρις τα τρισετ
οταν το τελειωσεις το συγκεκριμενο θα εχεις ανεβει

τεσπα αυτη ειναι η αποψη μου
μην συνεχισουμε δεν βγαινει αρκη

geo28
27-09-11, 02:58
to χεις δοκιμασει κ λες οτι θα πεσεις ?
εγω σου λεω αν βαλεις στοχο να παιζεις στα ιδια κιλα που επαιζε χωρις τα τρισετ
οταν το τελειωσεις το συγκεκριμενο θα εχεις ανεβει

τεσπα αυτη ειναι η αποψη μου
μην συνεχισουμε δεν βγαινει αρκη

NO,αυτο δε γινεται για κανενα λογο,μη πραγματοποιησιμο,δε ξερω καν πως
φανταστηκες οτι μπορει να γινει...καταρχας ολες αυτες οι high intensity
super-ultra hardcore techiques ιπως δισετ ,τρισετ κλπ,αφορουν καθαρα απομονωτικες ασκησεις και οχι μπλεξιμο βασικωνη βασικων-απομονωτικων..
η δυναμη εννοειται οτι θα πεσει στη βασικη απ τη στιγμη που υποβαθμιζεται το προπονητικο ερεθισμα σ αυτη...
δλδ υποχρεωτικα για να βγαλεις τις απαιτουμενες επαναληψεις σε ena τετοιο τρισετ θα πρεπει να ριξεις το rm τουλαχιστον στο 60-65%,
αλλιως δεν εχει καμια τυχη..
πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος να μπλεκεις ασκησεις φουλ cns draining με
assistance work στο ιδιο σετ,μονο μειωση δυναμης θα πετυχεις ,μοτι αρνητικες συεπειες εει αυτο το γεγονος..
αν θες να κανεις αυτες τις τεχνικες κανtες σε απομονωτικες,αν και προσωπικα δε πιστευω τοσο σε τετοιες τεχνικες ακομα και αν αφορουν assistance work...
αλλο σκοπο εχουν οι βασικες(διεγερση του νευρικου συστηματος,νευρικες προσρμογες-δυναμη και προφανως και υπερτροφια)
και αλλο οι απομονωσης(διορθωση καποιοων αισθητικων ατελειων και ελαχιστη επιρροη στο κνς)..
δε μπορω να καταλαβω καν πως σου περασε απ το μυαλο οτι θα μπορουσες να ανεβασεις δυναμη με τετοιο πραμα,ελεος:shock:..

Polyneikos
27-09-11, 08:13
Γκραβιγια το συγκεκριμμενο προγραμμα απεχει πολυ ακομα και απο το κλασικο ημερησιο σπλιτ
Ειναι τελεια συνταγη για καψιμο,και ειδικα με υποθερμιδικη διατροφη...Χωρια οτι η δυναμη θα πεσει στα ταρταρα..

Επαναλαμβανω οτι αναγνωριζω πως ειναι γραμμενο απο αγωνιστικο αθλητη,οποτε σε παρομοιου ειδους αθλητες που τα δεδομενα με τους υπολοιπους αλλαζουν σχεδον ολοκληρωτικα,δεν αποκλειω πως μπορει να κανει δουλεια ως π.χ τελευταιο προγραμμα πριν τον αγωνα,κ.ά


Γιατι οι δυο ολες κ ολες βασικες που εχει(αν μπορει να θεωρηθει βασικη οι πιεσεις με αλτηρες)ειναι 8αρες με σουπερσετ η' τρισετ,που σημαινει οτι πρεπει να παιζεις σε ποσοστα 50% της μεγιστης και κατω,για να βγαλεις τα ρεπς.Πιστευεις οτι με 8 reps σε τετοια ποσοστα,οταν ξαναμπεις στο οποιο προγραμμα κανεις,δεν θα χεις πεσει σε δυναμη(για βασικες μιλαμε παντα,που ειναι και ο ''μπουσουλας'' της δυναμης)?Εκτος αυτου,τοσο CNS draining για το τιποτα,ειλικρινα...
Και οχι,ακομα και η σαρκοπλασμικη υπερτροφια να ειναι ο στοχος καποιου,δεν χρειαζεται να φτασει σε τετοιες καταστασεις για να ''αλλαξει τα ερεθισματα''

Αντωνη το σκεπτικο σου εχει μαι βαση αλλα δεν λαμβανεις καποιες παραμετρους υπόψην:
Τα προγραμματα γραμμωσης και ιδιαιτερα σε αγωνιστικες διαιτες 1-2 μηνες πριν τον επικειμενο αγωνα δεν βασίζονται στην αυξηση της δυναμης ,ούτε καν στην διατηρηση της.
Ο αγωνιστικος κανει διαιτα προσπαθωντας να στεγνωσει χωρις να καταβολισει τους μυς του.Αρα βαρια προγραμματα δυναμης απαγορευονται δια ροπαλου.
Σε θεμα δυναμης και υπερτροφία μυων ότι έκανε,εκανε.
Το χαμηλο σωματικο λίπος και η γενικα ακραια διατροφη εγκυμονει κινδυνους τραυματισμων στις ηδη ταλαιπωρημενες αρθρωσεις (ειδικα σε παλαιους θαλητες με πολλα χρονακία και τραυματισμους από πίοσω τους) τις τελευταιες ημερες + εναν γενικότερα εξαντλημενο σωματικα οργανισμο.
Οπότε μην εκλαμβανεις ως δεδομενο το chrashriσμα του ΚΝΣ λόγω των τρισετ καθως τα κιλα πέφτουν κατα πολυ.
Μαλιστα τις τελυταιες 2 εβδομαδες πολλοι σταματανε τελειως τα σπλιτ και κανουν αυστηρα κυκλικο πρόγραμμα υψηλων επαναλήψεων.
Γενικα δεν είναι πρόγραμμα "βασης". Απλα η αποψη μου απο αυτα που εχω δει.:welcome:

nightlou
27-09-11, 10:24
Σε μένα δούλεψε και έμεινα ευχαριστημένος....Ομολογώ ότι είναι εξαντλητικό αλλά ταυτόχρονα σε ωθεί να παραμείνεις συγκεντρωμένος στην προπόνηση (για να μην χτυπήσεις)!θέλει όμως πολύ καλή διατροφή και το επισημαίνει νομίζω !!!

Αντωνης
27-09-11, 11:06
Αντωνη το σκεπτικο σου εχει μαι βαση αλλα δεν λαμβανεις καποιες παραμετρους υπόψην:
Τα προγραμματα γραμμωσης και ιδιαιτερα σε αγωνιστικες διαιτες 1-2 μηνες πριν τον επικειμενο αγωνα δεν βασίζονται στην αυξηση της δυναμης ,ούτε καν στην διατηρηση της.
Ο αγωνιστικος κανει διαιτα προσπαθωντας να στεγνωσει χωρις να καταβολισει τους μυς του.Αρα βαρια προγραμματα δυναμης απαγορευονται δια ροπαλου.
Σε θεμα δυναμης και υπερτροφία μυων ότι έκανε,εκανε.
Το χαμηλο σωματικο λίπος και η γενικα ακραια διατροφη εγκυμονει κινδυνους τραυματισμων στις ηδη ταλαιπωρημενες αρθρωσεις (ειδικα σε παλαιους θαλητες με πολλα χρονακία και τραυματισμους από πίοσω τους) τις τελευταιες ημερες + εναν γενικότερα εξαντλημενο σωματικα οργανισμο.
Οπότε μην εκλαμβανεις ως δεδομενο το chrashriσμα του ΚΝΣ λόγω των τρισετ καθως τα κιλα πέφτουν κατα πολυ.
Μαλιστα τις τελυταιες 2 εβδομαδες πολλοι σταματανε τελειως τα σπλιτ και κανουν αυστηρα κυκλικο πρόγραμμα υψηλων επαναλήψεων.
Γενικα δεν είναι πρόγραμμα "βασης". Απλα η αποψη μου απο αυτα που εχω δει.:welcome:

Πολυνεικε ανεφερα ηδη 2 φορες οτι ειναι προγραμμα γραμμενο απο αγωνιστικο,και αναγνωρισα οτι στην συγκεκριμμενη κατηγορια μπορει να εχει ουσια αυτο το προγραμμα:thumbup:

επειδη ειναι γραμμενο απο αγωνιστικο βεβαια το δεχομαι οτι εκει μπορει να παιζουν αλλα κολπα και οντως να κανει δουλεια



Επαναλαμβανω οτι αναγνωριζω πως ειναι γραμμενο απο αγωνιστικο αθλητη,οποτε σε παρομοιου ειδους αθλητες που τα δεδομενα με τους υπολοιπους αλλαζουν σχεδον ολοκληρωτικα,δεν αποκλειω πως μπορει να κανει δουλεια ως π.χ τελευταιο προγραμμα πριν τον αγωνα,κ.ά

Polyneikos
27-09-11, 11:17
Ναι,απλα δεν ειναι το θεμα του αγωνιστικου μονο, απλα τεθηκε και θεμα δυναμης που δεν ειναι ο σκοπος αυτου του προγραμματος.
Για αυτο σου εθεσα τις υπόλοιπες παραμετρους.
Το ίδιο μπορεί να ισχυει και σε καποιον που κανει διαιτα και ο μεταβολισμος του εχει πεσει σε Low στροφες.

Saldi
27-09-11, 11:56
Ναι,απλα δεν ειναι το θεμα του αγωνιστικου μονο, απλα τεθηκε και θεμα δυναμης που δεν ειναι ο σκοπος αυτου του προγραμματος.
Για αυτο σου εθεσα τις υπόλοιπες παραμετρους.
Το ίδιο μπορεί να ισχυει και σε καποιον που κανει διαιτα και ο μεταβολισμος του εχει πεσει σε Low στροφες.
Βέβαι μετά στήριξαν οτι μπορεί να πάρεις σε δύναμη με αυτό το πρόγγ...
δεν ξέρω γιατι ακούστηκε αυτό για την δύναμη ουτε γιατι μπορεί να ισχύει...εγώ ξέρω οτι απο τον πρώτο κύκλο μέχρι τον τελευταίο είχα +2 κιλά σε όλα....!Ξεκίνησα ΠΧ μια άσκηση με 8-10-14-16κιλά και μετά πήγα 10-12-16-18

Αντωνης
27-09-11, 12:33
Ναι,απλα δεν ειναι το θεμα του αγωνιστικου μονο, απλα τεθηκε και θεμα δυναμης που δεν ειναι ο σκοπος αυτου του προγραμματος.
Για αυτο σου εθεσα τις υπόλοιπες παραμετρους.
Το ίδιο μπορεί να ισχυει και σε καποιον που κανει διαιτα και ο μεταβολισμος του εχει πεσει σε Low στροφες.

Αν μιλαμε για bf απο 7% και κατω,οπου ειναι σχεδον αδυνατο να ανεβεις η' ακομα κ να διατηρησεις δυναμη με υποθερμιδικη,τοτε οκ.Αν οχι,τις οποιες πιθανοτητες ειχες να ανεβεις σε δυναμη οσο εισαι σε διαιτα η' ακομα να παρεις κ λιγοστα γραμμαρια μυων,στην ουσια τις εκμηδενιζεις με αυτο το προγραμμα.Χωρια την σχεδον σιγουρη απωλεια μυων

@Saldi οταν καποιος ειναι αρχαριος,μπορει να ανεβει σε δυναμη με σχεδον τα παντα.Το θεμα ειναι τι γινεται οταν ξεπερασει το beginners level.

Τεσπα αυτα απο μενα,αποσυρομαι απ το ζητημα

Saldi
27-09-11, 12:44
Αν μιλαμε για bf απο 7% και κατω,οπου ειναι σχεδον αδυνατο να ανεβεις η' ακομα κ να διατηρησεις δυναμη με υποθερμιδικη,τοτε οκ.Αν οχι,τις οποιες πιθανοτητες ειχες να ανεβεις σε δυναμη οσο εισαι σε διαιτα η' ακομα να παρεις κ λιγοστα γραμμαρια μυων,στην ουσια τις εκμηδενιζεις με αυτο το προγραμμα.Χωρια την σχεδον σιγουρη απωλεια μυων

@Saldi οταν καποιος ειναι αρχαριος,μπορει να ανεβει σε δυναμη με σχεδον τα παντα.Το θεμα ειναι τι γινεται οταν ξεπερασει το beginners level.

Τεσπα αυτα απο μενα,αποσυρομαι απ το ζητημα

Σαφώς και μπορεί να είναι και αυτό Αντώνη...Αυτό το prog το ξεκίνησα μετά απο 4 μήνες 5φορές την εβδομάδα....Μετα ξεκίνησα αυτό και είδα διαφορά...Δεν είναι πολύς ο καιρός αλαλ δεν ξέρω αν είναι στο rookies-amature-begginers η στο medium level!

ΦΩΤΗΣ83
13-01-12, 22:34
μπορω να κανω πλατη-ωμους με τις συγκεκριμενες ασκησεις??8ελω να πω δλδ υπαρχει κανενα προβλημα με το να συνδυασω τις 2 αυτες ομαδες??









συγνωμη που επεμβαινω στην ερωτηση σου.. θα μπορείς να κανείς το εξής, μια μεγάλη μυϊκή ομάδα π.χ πλάτη με μια μικρότερη όπως τρικέφαλα η δικέφαλα (χέρια) η (πόδια)...

GeoDask
13-01-12, 23:00
NO,αυτο δε γινεται για κανενα λογο,μη πραγματοποιησιμο,δε ξερω καν πως
φανταστηκες οτι μπορει να γινει...καταρχας ολες αυτες οι high intensity
super-ultra hardcore techiques ιπως δισετ ,τρισετ κλπ,αφορουν καθαρα απομονωτικες ασκησεις και οχι μπλεξιμο βασικωνη βασικων-απομονωτικων..
η δυναμη εννοειται οτι θα πεσει στη βασικη απ τη στιγμη που υποβαθμιζεται το προπονητικο ερεθισμα σ αυτη...
δλδ υποχρεωτικα για να βγαλεις τις απαιτουμενες επαναληψεις σε ena τετοιο τρισετ θα πρεπει να ριξεις το rm τουλαχιστον στο 60-65%,
αλλιως δεν εχει καμια τυχη..
πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος να μπλεκεις ασκησεις φουλ cns draining με
assistance work στο ιδιο σετ,μονο μειωση δυναμης θα πετυχεις ,μοτι αρνητικες συεπειες εει αυτο το γεγονος..
αν θες να κανεις αυτες τις τεχνικες κανtες σε απομονωτικες,αν και προσωπικα δε πιστευω τοσο σε τετοιες τεχνικες ακομα και αν αφορουν assistance work...
αλλο σκοπο εχουν οι βασικες(διεγερση του νευρικου συστηματος,νευρικες προσρμογες-δυναμη και προφανως και υπερτροφια)
και αλλο οι απομονωσης(διορθωση καποιοων αισθητικων ατελειων και ελαχιστη επιρροη στο κνς)..
δε μπορω να καταλαβω καν πως σου περασε απ το μυαλο οτι θα μπορουσες να ανεβασεις δυναμη με τετοιο πραμα,ελεος:shock:..

Ωραία απάντηση :thumbup: και ωραίο πρόγραμμα για προχωρημένους αθλητές όπως τονίζει και ο ίδιος ο κ. Υφαντόπουλος στο 1ο του πόστ.

nopain
24-01-12, 14:59
ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ: 3X10
ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
ΣΚΟΥΟΤ
ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΕΝΤΟΜΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΟΔΙΑ

Παιδιά αυτές τις ασκήσεις με ποιες θα μπορούσα να τις αντικαταστήσω?
Ακόμα τα κιλά τα οποία που παίζουμε πως πάνε?

marios89
07-02-12, 19:40
παιδια 8ελω να ρωτησω κατι σε σχεση με το προγρΑμα και οποιου ειναι ευκολο να απντησει.. μπορει να κανω και λα8ος αλα κα8ε μερα και με τα σουπερ σετ δεν ειναι πολυ λιγη η ωρα στο γυμναστιριο που κανουμε βαροι??? δλδ πχ την δευτερα εχει συνολο 3 ασκησεις στη8ουσ συνολικα και συπερ σετ..δεν ειναι πολυ λιγη η ωρα που 8α γιμναζομαστε με βαροι?? αντε να μας παρι κανενα 30λεπτο να τις τελειωσουμε και τις 3......και κατι αλλο γινετε το αεροβιο να το κανω στην αρχη??

marios89
07-02-12, 21:04
κανενας??? :unsure:

Polyneikos
08-02-12, 09:42
παιδια 8ελω να ρωτησω κατι σε σχεση με το προγρΑμα και οποιου ειναι ευκολο να απντησει.. μπορει να κανω και λα8ος αλα κα8ε μερα και με τα σουπερ σετ δεν ειναι πολυ λιγη η ωρα στο γυμναστιριο που κανουμε βαροι??? δλδ πχ την δευτερα εχει συνολο 3 ασκησεις στη8ουσ συνολικα και συπερ σετ..δεν ειναι πολυ λιγη η ωρα που 8α γιμναζομαστε με βαροι?? αντε να μας παρι κανενα 30λεπτο να τις τελειωσουμε και τις 3......και κατι αλλο γινετε το αεροβιο να το κανω στην αρχη??

H προπόνηση με σουπερσετ επειδη ειναι με ενταση σαφως δεν μπορεί να διαρκει όσο μια κανονική προπόνηση.
όσο για την αεροβίωση ειναι προτιμότερο να την κανεις μετα,αν την κανεις στην αρχη θα σου αντλήσει πολυ ενέργεια που θα την χρειαστεις στα βαρη.

marios89
08-02-12, 15:19
ευχαριστω

muscleclub
08-02-12, 23:41
to χεις δοκιμασει κ λες οτι θα πεσεις ?
εγω σου λεω αν βαλεις στοχο να παιζεις στα ιδια κιλα που επαιζε χωρις τα τρισετ
οταν το τελειωσεις το συγκεκριμενο θα εχεις ανεβει

τεσπα αυτη ειναι η αποψη μου
μην συνεχισουμε δεν βγαινει αρκη

:thumbup::thumbup:

marios89
20-02-12, 20:02
μπορει να μου εξηγησει κοποιος τι σημαινει πχ αυτο? ''ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ'''

δλδ με λιγα λογια κανω πιεσεις στο επικληνη παγκο με αλτηρες και μολις τελειωσω το σετακι αμεσως κανω εκτασεις και μετα το διαλημα???σας παρακαλω μπορειτε να μου εξηγησετε καποιος?

marios89
21-02-12, 19:04
κανενας???

Polyneikos
21-02-12, 19:15
μπορει να μου εξηγησει κοποιος τι σημαινει πχ αυτο? ''ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ'''

δλδ με λιγα λογια κανω πιεσεις στο επικληνη παγκο με αλτηρες και μολις τελειωσω το σετακι αμεσως κανω εκτασεις και μετα το διαλημα???σας παρακαλω μπορειτε να μου εξηγησετε καποιος?


κανενας???

AΚριβώς αυτό.:thumbup:

ADRIKOULAS7
26-02-12, 00:04
πραγματικα τρομερο προγραμμα για γραμωση!!!!!!!!!!!μου αρεσει παρα πολυ!!!!!!!!!!!σγχαρητηρια κυριε υφαντοπουλε!!!!!!!!!!!αλλα πολυ απαιτητικο προγραμμα!!!!!!θελει πολυ προσεγμενη διατροφη και πολυ ξεκουραση!!!!!!!!!!!ειναι για εμπειρους αθλητες!!!!!!!!!!!και παλι συγχαρητηρια!!!!!!!!!!

Mavridis
05-03-12, 03:09
-ΩΜΟΥΣ-
ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΚΥΦΤΟΣ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ 1-1 ΧΕΡI
ΤΡΑΠΕΖΟΙΔΗΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ


Γειά σας,

Αν μπορεί κάποιος να μου πει πιες είναι αυτές οι ασκήσεις λίγο αναλητικά να καταλάβω πως εκτελούνται.


Σας ευχαριστώ!!!

NASSER
05-03-12, 19:17
-ΩΜΟΥΣ-
ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΚΥΦΤΟΣ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ 1-1 ΧΕΡI
ΤΡΑΠΕΖΟΙΔΗΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ


Γειά σας,

Αν μπορεί κάποιος να μου πει πιες είναι αυτές οι ασκήσεις λίγο αναλητικά να καταλάβω πως εκτελούνται.


Σας ευχαριστώ!!!

Καλο θα ήταν α ρωτησεις στο γυμναστήριο που πας, τον γυμναστή να σου τις δείξει.

Hercules
05-03-12, 19:38
εγω πιστευω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει αυτο το πολυ ωραιο προγραμμα και για καποιον που κανει "ογκο" αν και δεν πιστευω σε αυτους τους ορους (κανω ογκο-κανω γραμμωση) για τους ερασιτεχνες μιλω παντα.οι επαναληψεις δεν ειναι και ιδιαιτερα πολλες,12-10-8 αποτι βλεπω στις περισσοτερες ασκησεις

ΦΩΤΗΣ83
06-03-12, 17:59
εγω πιστευω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει αυτο το πολυ ωραιο προγραμμα και για καποιον που κανει "ογκο" αν και δεν πιστευω σε αυτους τους ορους (κανω ογκο-κανω γραμμωση) για τους ερασιτεχνες μιλω παντα.οι επαναληψεις δεν ειναι και ιδιαιτερα πολλες,12-10-8 αποτι βλεπω στις περισσοτερες ασκησεις

Μια χαρά είναι η επαναλήψεις αρκεί να βάζεις τα σωστά κιλά σου και να κάνεις σοβαρά της άσκησης μέχρι κόπωσης τα τελευταία σετ και το σωστό χρόνο ανάμεσα σα σετ ..
Και πιστεύω πως δεν υπάρχει πρόγραμμα γράμμωση η όγκου απλά στον όγκο αποφεύγεις τα σουπερ σετ και μεγαλώνεις τα κιλά και το χρόνο ανάμεσα στα σετ.. πιστεύω πως είναι θέμα διατροφής κάνω όγκο η γράμμωση …

ΦΩΤΗΣ83
06-03-12, 18:12
-ΩΜΟΥΣ-
ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΚΥΦΤΟΣ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ 1-1 ΧΕΡI
ΤΡΑΠΕΖΟΙΔΗΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ


Γειά σας,

Αν μπορεί κάποιος να μου πει πιες είναι αυτές οι ασκήσεις λίγο αναλητικά να καταλάβω πως εκτελούνται.


Σας ευχαριστώ!!!


Φιλαράκι δες αναλυτικά και διάβασε εδώ να δεις τις ασκήσεις που θέλεις …
http://www.exrx.net/Lists/Directory.html#translate-el

Varg83
06-03-12, 18:46
Ξεκινησα σημερα το προγραμμα απο τους ωμους ομως. Αν και παω ανελλειπως τα τελευταια 3 χρονια γυμναστηριο μπορω να πω οτι με αυτο το προγραμμα
''ξερνας κ......λαντερα''. Πολυ δυνατο!!!! Εβαλα στοχο να το κανω μεχρι το Πασχα. Ιδου η Ροδος....!!!!:):):)

ΦΩΤΗΣ83
06-03-12, 21:34
Ξεκινησα σημερα το προγραμμα απο τους ωμους ομως. Αν και παω ανελλειπως τα τελευταια 3 χρονια γυμναστηριο μπορω να πω οτι με αυτο το προγραμμα
''ξερνας κ......λαντερα''. Πολυ δυνατο!!!! Εβαλα στοχο να το κανω μεχρι το Πασχα. Ιδου η Ροδος....!!!!:):):)

Ναι είναι από τα ποιο όμορφα προγράμματα.. εδώ και δυο εβδομάδες αυτό κάνω…
Αλλά να ξέρεις αυτά τα είδους προγράμματα γενικά που έχουν σουπερ σετ , η δυσετ η τρισετ και ούτω κάθε έξεις δεν είναι να τα κάνεις πάνω από 2 μήνες …. Μέχρι το Πάσχα πολλή κόλλα είναι αδελφέ…
πας για γράμμωση και εσύ ε???
Μέχρι το Ιούνιο να είμαστε φέτες για παραλία..
:):):);):thumbup:

marios89
10-03-12, 01:52
ρε παιδια τι ενοει στα πιο πολα σουπερ σετ με εκτασεις? πχ εδω ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ... πια ασκηση ειναι η εκτασεις?? ασ με βοη8ησει καποιος

thegravijia
10-03-12, 01:55
ρε παιδια τι ενοει στα πιο πολα σουπερ σετ με εκτασεις? πχ εδω ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ... πια ασκηση ειναι η εκτασεις?? ασ με βοη8ησει καποιος

NeHrfDrqffk

marios89
10-03-12, 01:59
eευχαριστω φιλαρακι για την γρηγορη σου απαντηση....επισεις και εδω το εχει εκτασεις 2:ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΣΙΟ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ: 4X12-10-8-8 αρα 8α κανω δυο φφορεσ αυτη την ασκηση??
το αλλο αμα σου ειναι ευκολο να μου πεις ειναι εδω παλι με εκτασεις τι εννοει ΜΑΞΗΛΑΡΙ 1-1 ΧΕΡΙ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ SUPER SET ΕΚΤΑΣΕΙΣ ??? το μαξιλαρι το ξερω αθτη την ασκηση η εκτασεις ομος ποια ειναι?

thegravijia
10-03-12, 02:05
eευχαριστω φιλαρακι για την γρηγορη σου απαντηση....επισεις και εδω το εχει εκτασεις 2:ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΣΙΟ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ: 4X12-10-8-8 αρα 8α κανω δυο φφορεσ αυτη την ασκηση??
το αλλο αμα σου ειναι ευκολο να μου πεις ειναι εδω παλι με εκτασεις τι εννοει ΜΑΞΗΛΑΡΙ 1-1 ΧΕΡΙ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ SUPER SET ΕΚΤΑΣΕΙΣ ??? το μαξιλαρι το ξερω αθτη την ασκηση η εκτασεις ομος ποια ειναι?

κανεις πιεσεις παγκου πχ 12επαν κ κατευθειαν εκτασεις -οσο σετ κανεις πιεσεις τοσα κ εκτασεις



1:ΜΑΞΗΛΑΡΙ 1-1 ΧΕΡΙ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ SUPER SET ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ: 3X12-10-8

δικεφαλα στο μαξιλαρη και τρικεφαλα εκτασεις

h1ohswSdVZs

marios89
10-03-12, 02:09
νασε καλα ρε φιλε !! :)

turbocharged_male
22-03-12, 19:42
Σημερα ειχα χερια κ εκανα χερια με αυτο το προγραμμα..τηρησα τα 45" κ πραγματικα το προγραμμα ειναι πολυ δυνατο..Τοσο ενταση σε χερια δ εχω ξανανιωσει κ ο σφυγμος μου δ επεσε κατω απο 140 το λεπτο..Τα κιλα στο δικεφαλο τα ειχα σταθερα κ εβγαιναν με το ζορι οι επαναληψεις, κ στα τρικεφαλα σταθερα εκτος απο το σκηνι που ηταν το μονο που ανεβασα κιλα για λιγοτερες επαναληψεις.
ΠΡαγματικα αυτο το φορουμ βοηθαει πολυ. Ευχαριστουμε!!!

s0k0s
24-03-12, 17:38
Στο τέλος αναφέρει ΑΕΡΟΒΙΟ 45 ΛΕΠΤΑ. Γρήγορο περπάτημα ή σε σιγανό ρυθμό τρέξιμο;
Επίσης όσοι παίρνουμε ρόφημα πρωτεΐνης το πεινούμε μετά τα λεπτά αερόβιου; ( πόσα λεπτά μετά τα βάρη έχουμε διαθέσιμα για να πιούμε το ρόφημα; )

NASSER
26-03-12, 11:23
Η αερόβια γίνεται απο τον καθένα ανάλογα με τις δυνατοτητες του, με τον ρυθμό που πρέπει.
Το ρόφημα είναι καλό να καταναλώνεται μετα την αερόβια και εφόσον έχει ηρεμήσει το σωμα για καποια λεπτα.

JOHN65
26-03-12, 12:16
με αυτο το προγραμμα κα την αναλογη διατροφη βεβεαια μπορω να παρω ογκο?

johny_8
26-03-12, 13:13
με τη σωστή διατροφή όλα γίνονται. Το θέμα είναι ότι με τα σουπερ σετ δεν μπορεις να φορτώσεις βαριά στις βασικές(π.χ πάγκο). Δες κ το πρόγραμμα όγκου που έχει ποσταρει ο υφαντόπουλος καλύτερα που είναι πολυ καλο

reborn
08-04-12, 07:02
Αυτό το πρόγραμα είναι πολύ δυνατό..το έκανα πέρυσι.παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα κενάν που κανεις λόγο έντασης.θέλω την γνώμη σας αν από όγκο αξίζει να μπώ σε αυτό το πρόγραμα η πρώτα σε ένα με drop set,και ιούνιο να ξεκινήσω αυτό για στεγνωμα ;

reborn
08-04-12, 07:26
Αυτό το πρόγραμα είναι πολύ δυνατό..το έκανα πέρυσι.παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα κενάν που κανεις λόγο έντασης.θέλω την γνώμη σας αν από όγκο αξίζει να μπώ σε αυτό το πρόγραμα η πρώτα σε ένα με drop set,και ιούνιο να ξεκινήσω αυτό για στεγνωμα ;

NASSER
09-04-12, 10:30
Σαυτο να μπεις αν θέλεις να δεις γρήγορα αποτελέσματα, αρκεί να μπορείς να ανταπεξέλθεις.

reborn
09-04-12, 16:49
Για εναμιση μήνα; μετά από αυτό να το αλλάξω σε συντηρειση και λίγο δύναμη ;

NASSER
10-04-12, 00:05
Για εναμιση μήνα; μετά από αυτό να το αλλάξω σε συντηρειση και λίγο δύναμη ;

Όσο αντεχεις. Δεν είναι απόλυτος ο χρόνος.

Necro
02-05-12, 17:40
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Ξεκίνησα αυτό το πρόγραμμα λόγω καλοκαιριού, καθώς έψαχνα κάποιο πρόγραμμα γράμμωσης (το προγραμμά που μου δώσανε στο γυμναστήριο το θεώρησα ελειπες) Λοιπόν, πάω σε γυμναστήριο 2 μήνες και έχω κάνει 1 κύκλο αυτουνού του προγράμματος και κουτσά στραβά το βγάζω... Έχω 2 ερωτήσεις να θέσω λοιπόν...
1. Κάνω διάδρομο 15 λεπτά αντι για 45 που αναφέρει το πρόγραμμα. Τι ακριβώς χάνω από αυτό;
2. Πηγαίνω μεσημεριανές ώρες και η απορία μου αν το να τρωω πριν ή μετά το γυμναστήριο το κύριο γεύμα μου είναι πιο αποδοτικό;

marios89
03-05-12, 19:35
για σας...μηπος μπορω να μεταφερω τα ποδια απο το σαβατο στην τεταρτη/?? (δλδ στην 8εση τησ μερασ που ειναι μονο αεροβια) και την αεροβια ασκηση να την βαλω σαβατο...???

s0k0s
04-05-12, 09:11
για σας...μηπος μπορω να μεταφερω τα ποδια απο το σαβατο στην τεταρτη/?? (δλδ στην 8εση τησ μερασ που ειναι μονο αεροβια) και την αεροβια ασκηση να την βαλω σαβατο...???

Πιστευω δν τιθετε προβλημα και μπορεις, αμα αλλαζες μυικη ομαδα απο την μεση και πανω εκει θα ηταν προβλημα..

marios89
04-05-12, 11:52
ναι απλα ρωτησα γιατι εγω το σκευτικα οτι αυτος που εκανε το προγραμμα εβαλε στο μεσο του προγραμματος μονο αεροβια για να ξεκουραζετε και λιγο το σωμα σου

gym
04-05-12, 12:01
το προγραμμα το εχω δοκιμασει κ ειναι πολυ καλο...με εμφαση στο αεροβιο κ ακριβως οσο πρεπει στα βαρη...

σας συνιστω να μην αλλαξετε κατι οταν παιρνετε ενα προγραμμα ετοιμο....
αλλιως δεν κανετε ουσιαστικα το προγραμμα αυτο αλλα κατι δικο ΣΑΝ αυτο...

marios89
04-05-12, 20:40
ΧΑΜΗΛΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΙΣΙΑ ΛΑΒΗ ΜΕ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΟ ΥΨΩΣ ΤΟΝ ΩΜΟΝ ....αυτη η ασκηση ποια ειναι???

Polyneikos
04-05-12, 22:38
Αυτη ειναι μια παραλλαγη της κλασσικης καθιστης χαμηλης κωπηλατικής με την στενη λαβη,αλλά εκει παίρνουμε μια μεσαια λαβή που κανουμε τρικεφαλα ,ή αν δεν υπάρχει παιρνουμε την λαβη που υπαρχει στην τροχαλία για πλάτη.
Ειναι μια ασκηση που χρησιμοποιουσε αρκετα ο Dorian.

bab13
05-05-12, 09:17
γεια σας παιδια μια ερωτηση μπορεισ το αεροβιο να το σπασεισ π.χ. να κανεισ 30 λεπτα το πρωι ( να φας κατι ελαφρι δηλαδι και να πας μετα απο μια ωρα ) και μετα τα βαρι τα υπολοιπα 15 ??
ευχαριστω

bab13
05-05-12, 09:34
συγνωμη που ξανα ρωταω απλα περασαν τα 15 λεπτα. μηπως ειναι ποιο καλα να το κανω ολο το αεροβιο το πρωι και αν μπορειτε να μου πειτε της διαφορες
ευχαριστω και παλι

gym
05-05-12, 09:45
γεια σας παιδια μια ερωτηση μπορεισ το αεροβιο να το σπασεισ π.χ. να κανεισ 30 λεπτα το πρωι ( να φας κατι ελαφρι δηλαδι και να πας μετα απο μια ωρα ) και μετα τα βαρι τα υπολοιπα 15 ??
ευχαριστω


συγνωμη που ξανα ρωταω απλα περασαν τα 15 λεπτα. μηπως ειναι ποιο καλα να το κανω ολο το αεροβιο το πρωι και αν μπορειτε να μου πειτε της διαφορες
ευχαριστω και παλι

ριξε μια ματια εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.
και γενικα αν θες στο αεροβικη ασκηση και λιποδιαλυση

bab13
05-05-12, 09:49
οκ ευχαριστω φιλος

gym
05-05-12, 10:39
οκ ευχαριστω φιλος

να σαι καλα μαν...:green::green:

bab13
05-05-12, 13:45
το crossover παιδια ειναι εκεινο με τα πανω καλοδια που τα φερνεις πισω απο το κεφαλι ??

s0k0s
05-05-12, 15:40
το crossover παιδια ειναι εκεινο με τα πανω καλοδια που τα φερνεις πισω απο το κεφαλι ??

Γραψε crossover exercise στο youtube και θα δεις ποια ειναι.

marios89
05-05-12, 17:14
Γραψε crossover exercise στο youtube και θα δεις ποια ειναι.


crossover φιλε λεγοντε πολες ασκησεις και αμα το γραψω ετσι μου βγαζει ασκηση crossover για στη8ος..αυτη που ζηταει το παιδι υποθετω ειναι για τους δικεφαλους

s0k0s
05-05-12, 17:37
crossover φιλε λεγοντε πολες ασκησεις και αμα το γραψω ετσι μου βγαζει ασκηση crossover για στη8ος..αυτη που ζηταει το παιδι υποθετω ειναι για τους δικεφαλους

Δεν ηταν συγκεκριμενος και του απαντησα οπως υπεθετα...

marios89
06-05-12, 15:28
Μπορεις φιλε να μας εξηγησεις γιατι ουτε εγω καταλβα να πω την αλη8εια πως ειναι

reborn
06-05-12, 16:08
η διαρκεια του προγραματος ποσο πρεπει να ειναι 6 κυκλους περιπου?

NASSER
06-05-12, 18:31
η διαρκεια του προγραματος ποσο πρεπει να ειναι 6 κυκλους περιπου?

Η διάρκεια του μπορεί να διαρκέσει όσο και η προετοιμασια για τον τελικο στόχο. Αυτο μπορει να είναι και 12 εβδομαδες.

marios89
10-05-12, 22:13
παιδια να ρωτησω..τα συμπληρωματα που παιρνω μετα το γυμναστηριο (πρωτεινη,sizeon) να τα περνω πριν την αεροβια η μετα?? επειδι μετα την αεροβια 8α περασουν 45 λεπτα απο τα βαροι κανει να αργησω τοσο την προτεινι??

s0k0s
10-05-12, 22:18
παιδια να ρωτησω..τα συμπληρωματα που παιρνω μετα το γυμναστηριο (πρωτεινη,sizeon) να τα περνω πριν την αεροβια η μετα?? επειδι μετα την αεροβια 8α περασουν 45 λεπτα απο τα βαροι κανει να αργησω τοσο την προτεινι??

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9278-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%98%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A5%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82&p=542376&viewfull=1#post542376

marios89
10-05-12, 22:58
:) :) ωραιος!!!

reborn
11-05-12, 22:40
Η διάρκεια του μπορεί να διαρκέσει όσο και η προετοιμασια για τον τελικο στόχο. Αυτο μπορει να είναι και 12 εβδομαδες.

Αν το άλλαζα λίγο όταν συνήθιζε το σώμα δεν θα ήταν καλό ;για αλλαγή ;

Silvester
11-05-12, 22:54
Αν το άλλαζα λίγο όταν συνήθιζε το σώμα δεν θα ήταν καλό ;για αλλαγή ;

Αν βλεπεις αποτελεσματα με το προγραμμα που ακολουθεις..δε βρισκω λογο!

ArgoSixna
11-05-12, 23:19
Αν το άλλαζα λίγο όταν συνήθιζε το σώμα δεν θα ήταν καλό ;για αλλαγή ;


Όταν συνηθισει το σωμα σου απλά αλλάζεις πρόγραμμα , όχι 1-2 ασκησεις!! Υπαρχουνε πολλα προγραμματα εκει εξω!!!! :clap:

reborn
14-05-12, 00:58
Όταν συνηθισει το σωμα σου απλά αλλάζεις πρόγραμμα , όχι 1-2 ασκησεις!! Υπαρχουνε πολλα προγραμματα εκει εξω!!!! :clap:

Λέω για drop set..απλά κάνω μια ομάδα την ημέρα και λέω να το αλλάξω με 2 στήθος πλάτη πχ.

bab13
19-05-12, 02:47
ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ ποια ασκηση ειναι αυτη?

magavaTOUT
19-05-12, 02:57
http://www.youtube.com/watch?v=TZLCvXbej_Q

bab13
19-05-12, 03:01
ημουν 99.9 % σιγουρος οτι 8α ηταν αυτοι.αλλα ευχαριστω !

adamz
21-05-12, 17:48
σετ12επ(διαλειμμα)σετ10επ(διαλειμμα)σετ8επ(διαλειμμα)σετ6επ(τελοσ):thumbup:


μπερδευτικα εγω τωρα :P:P

(π.χ στηθος)
σετ 12 επαναλψεις πιεσεις
σετ10 επ ανοιγματα
σετ8 επ πιεσεις
σετ6επ ανοιγματα?

η σετ12επ 10επ 8επ 6επ..πιεσεις και καπακι τα ιδιο σε ανοιγματα?

εγω μεχρι στιγμης το κανα 12 επ πιεσεις στο καπακι 12 ανοιγματα διαλειμα ..μετα 10 - 10 διαλιμε κλπ λαθος ηταν?

marios89
22-05-12, 12:05
παιδια εγς εχει 3 βδομαδες που κανω το προγραμμα ειναι αρκετα καλο αλα εχω ενα προβλημα.....μηπος ξερει κανενας για ποιο λογο πιανομαι στις μιικες ομαδες που εκανα την προηγουμενη?? δλδ χτες δευτερα εκανα στη8ος κανωνικα σημερα ειμαι πιασμενος στο στη8οσ...σιμερα 8α κανω πλατη αυριο 8αμε πιασμενοσ στην πλατη...αυτο το πα8ενω εδς και 3βδομαδες..ξερει κανενας γιατι??? μηπος ειναι επειδι ειναι μια μυιικι ομαδα κα8ε βδομαδα και μεχρι την αλλη βδομαδα ο μυς χαλαρωνει??

s0k0s
22-05-12, 12:06
παιδια εγς εχει 3 βδομαδες που κανω το προγραμμα ειναι αρκετα καλο αλα εχω ενα προβλημα.....μηπος ξερει κανενας για ποιο λογο πιανομαι στις μιικες ομαδες που εκανα την προηγουμενη?? δλδ χτες δευτερα εκανα στη8ος κανωνικα σημερα ειμαι πιασμενος στο στη8οσ...σιμερα 8α κανω πλατη αυριο 8αμε πιασμενοσ στην πλατη...αυτο το πα8ενω εδς και 3βδομαδες..ξερει κανενας γιατι??? μηπος ειναι επειδι ειναι μια μυιικι ομαδα κα8ε βδομαδα και μεχρι την αλλη βδομαδα ο μυς χαλαρωνει??

Και ποτε περιμενεις να σε πιασει την ιδια μερα; :unsure:

Silvester
22-05-12, 12:11
Και ποτε περιμενεις να σε πιασει την ιδια μερα; :unsure:

:rolf::rolf::rolf:
Ε ναι ρε φιλε ολοι την επομενη μερα πιανονται..

s0k0s
22-05-12, 12:14
:rolf::rolf::rolf:
Ε ναι ρε φιλε ολοι την επομενη μερα πιανονται..

Βασικα εμενα με εχουν πιασει κ ιδια μερα μια φορα, τα ποδια, ξυπνησα εφαγα μετα απο 2ωρες γυμν. μετα κλασσικα πρωτεινη, γευμα, μετα ξανα γευμα (πολυ πεινα ειχε πεσει :P) μετα υπνο, μετα παλι γευμα, μετα υπνο. και σηκωνομαι 23:00 κ πεθαινω απο το πονο :unsure:

marios89
22-05-12, 12:18
χαχα οχι οχι λα8ος δεν με καταλαβαται!!!! εννοω γιατι ακομα πιαννομαι γενικα?? παντα ξερω οτι πιαννομαστε οταν κανουμε καιρο να παμε στο γυμναστηριο...τωρα ομως εγω πιαννουμε συνεχεια με αυτο το προγραμμα..κα8ε μερα ειμαι πιασμενος και απο κατι!!καπος ετσι!!

Silvester
22-05-12, 12:39
χαχα οχι οχι λα8ος δεν με καταλαβαται!!!! εννοω γιατι ακομα πιαννομαι γενικα?? παντα ξερω οτι πιαννομαστε οταν κανουμε καιρο να παμε στο γυμναστηριο...τωρα ομως εγω πιαννουμε συνεχεια με αυτο το προγραμμα..κα8ε μερα ειμαι πιασμενος και απο κατι!!καπος ετσι!!
Λογικο ειναι..κι εγω που κανω 2 χρονια βαρη καθε φορα πιανομαι!....
Μην ανυσηχεις..απλα κανε και μετα την προπονηση καλα διατασεις και θα εισαι οκ!

marios89
22-05-12, 12:46
Λογικο ειναι..κι εγω που κανω 2 χρονια βαρη καθε φορα πιανομαι!....
Μην ανυσηχεις..απλα κανε και μετα την προπονηση καλα διατασεις και θα εισαι οκ!

οραια !ευχαριστω

adamz
24-05-12, 20:05
http://www.youtube.com/watch?v=1rtirGyLhmI

пαιδες η ασκηση για τους δικεφαλους που λεει αυτοσυγκεντρωση τροχαλια αυτη ειναι ε?

dio32
24-05-12, 21:15
ειπα να αρχισω το προγραμμα πολυ καλο μεχρι στιγμης,παρολου που κανω χρονια γυμναστηριο μπορω να πω οτι τα εχω βρει σκουρα,τρελη κουραση τα χερια τα εχω βαλει μαζι με τα ποδια,ξερω ειναι ακραιο αλλα δεν γινετε να κανω 5 φορες γυμναστηριο θελω τις τεταρτες και τα σκ να ξεκουραζομε διοτι και η δουλεια που κανω μηχανικος στα φορτηγα ειναι βαρια, οποτε δεν παιζει 5 φορες προπονηση.

marios89
27-05-12, 20:55
Παιδια κανω αθτο το προγραμμα και παιρνω 8a κσεκινισω και τα BCAA 6000 της gaspari..ποτε μου προτεινετε να τα παιρνω πριν να παω γυμναστηριο ή μολις
τελειωδω τα βαροι και πριν να αρχισω αεροβια(ενδιαμεσα βαροι αεροβιας δλδ)?? μετα την αεροβια παιρνω προτεινη whey αρα δεν μου χρειαζονται.. περιμενω την γνωμη σας

Saldi
31-05-12, 09:48
ειπα να αρχισω το προγραμμα πολυ καλο μεχρι στιγμης,παρολου που κανω χρονια γυμναστηριο μπορω να πω οτι τα εχω βρει σκουρα,τρελη κουραση τα χερια τα εχω βαλει μαζι με τα ποδια,ξερω ειναι ακραιο αλλα δεν γινετε να κανω 5 φορες γυμναστηριο θελω τις τεταρτες και τα σκ να ξεκουραζομε διοτι και η δουλεια που κανω μηχανικος στα φορτηγα ειναι βαρια, οποτε δεν παιζει 5 φορες προπονηση.

Φίλε αναρωτίεμαι πως τα κατάφερες...Αν κάνεις φορτηγό κλπ καλύτερα κόψε αρκετά τα χέρια...Εννοω μην τα πιέζεις τόσο και κάνε και πιο λίγες ασκήσεις.
Εγω πέρυσι το καλοκαίρι που το έκανα μπορώ να πώ οτι με ζόρισε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
Ειδικά τα πόδια είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ!Είχα δεί κα ιτρελή διαφορά αλλα και μετά με θυμάμαι μονίμως να μην μπορώ να περπατήσω:D!

dio32
31-05-12, 14:23
Φίλε αναρωτίεμαι πως τα κατάφερες...Αν κάνεις φορτηγό κλπ καλύτερα κόψε αρκετά τα χέρια...Εννοω μην τα πιέζεις τόσο και κάνε και πιο λίγες ασκήσεις.
Εγω πέρυσι το καλοκαίρι που το έκανα μπορώ να πώ οτι με ζόρισε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
Ειδικά τα πόδια είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ!Είχα δεί κα ιτρελή διαφορά αλλα και μετά με θυμάμαι μονίμως να μην μπορώ να περπατήσω:D!

τα ποδια οντος ειναι πολυ κουραστικα ελεος οντος.
ξερεις τι σκεφτομε μπας και βαλω τα χερια με την πλατη,αμα προσεξες η πλατη δεν εχει σουπερ σετ οποτε βλεποντας και κανοντας.
την τριτη εβδομαδα παντος που εκανα ποδια χερια δεν το εβγαλα το προγραμμα με εχει εξαντλησει.

beatshooter
13-06-12, 01:05
Mπορει καποιος να μου εξηγησει-δωσει καμια εικονα για αυτες τις ασκησεις??? 3:ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ [CROSS OVER]ΠΑΝΩ ΛΑΒΕΣ SUPER SET ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΜΕ ΣΧΟΙΝΙ: 3X10

Ευχαριστω

Bodybuilder_44
03-07-12, 23:47
για καλυτερη καυση του λυπους στο αεροβιο ανεβοκατεβαζουμε ανα 1 λεπτο? πχ 1 γρηγορα 1 αργα ..?ι μονιμα οσο ειναι..?

Miss Fit
04-07-12, 00:34
Mπορει καποιος να μου εξηγησει-δωσει καμια εικονα για αυτες τις ασκησεις??? 3:ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ [CROSS OVER]ΠΑΝΩ ΛΑΒΕΣ SUPER SET ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΜΕ ΣΧΟΙΝΙ: 3X10

Ευχαριστω

Η 1η ειναι για δικεφαλο στο cross over το ρυζμιζεις στο υψος των ωμων σου, στεκεσαι ενα βήμα μακριά του και κανεις κάμψεις δικεφαλου. Μολις τελειωσεις μένεις στο ιδιο μηχανημα βάζεις σχοινι και τραβάς απο επάνω προς κάτω για τρικεφαλο

Nosblos
08-07-12, 00:36
Παιδια να ρωτησω?ποσο μπορουμε χρονικα να κρατησουμε τα σουπερ σετ στην προπονηση μας?παιζω 1 μηνα και μπορω να πω πως με εχουν κουρασει..καπως καλο θα ειναι ενα διαλειμμα η μπορω να αλλαξω προγραμμα με αλλα σουπερ σετ και ασκησιολογιο?

Nosblos
08-07-12, 19:06
κανεις??
:unsure:

NASSER
08-07-12, 19:14
Παιδια να ρωτησω?ποσο μπορουμε χρονικα να κρατησουμε τα σουπερ σετ στην προπονηση μας?παιζω 1 μηνα και μπορω να πω πως με εχουν κουρασει..καπως καλο θα ειναι ενα διαλειμμα η μπορω να αλλαξω προγραμμα με αλλα σουπερ σετ και ασκησιολογιο?
Ενα 4 εως 8 εβδομάδες μπορείς να παίζεις σουπερ σετ συγκεκρημένες ασκήσεις. Επομένως τώτα ή τις αλλάζεις ή σταματάς.

Nosblos
12-07-12, 23:45
Ενα 4 εως 8 εβδομάδες μπορείς να παίζεις σουπερ σετ συγκεκρημένες ασκήσεις. Επομένως τώτα ή τις αλλάζεις ή σταματάς.

ευχαριστω για την απαντηση...;)

giorgis12
08-01-13, 23:27
παιδια επειδη θέλω να κάψω λιπως στο στήθως γινεται αντι για 3 ασκήσεις να κανω 4?

Χριστοφορος123
08-01-13, 23:50
παιδια επειδη θέλω να κάψω λιπως στο στήθως γινεται αντι για 3 ασκήσεις να κανω 4?

Λιγο ακυρο αυτο που λες γιατι το λιπος δεν κεγεται δυστηχως τοπικα αλλα απο παντου..δε γινεται να χασεις λιπος μονο απο στηθος πχ η μονο απο χερια

Valantis100
11-02-13, 18:43
Θα ηθελα να ρωτησω κατι θα μπορουσα να κανω αφτο το προγραμα?

grtech
11-02-13, 18:59
Και τι είναι αυτό που σε κάνει να έχεις αμφιβολίες για το αν μπορείς ή δεν μπορείς να παίξεις αυτό το πρόγραμμα;

Valantis100
11-02-13, 19:13
εχω αμφιβολιες γιατη ειμαι αρχαριος και πιστευω πως δεν θα μου φερη αποτελεσματα μπωρη να κανω και λαθος..

grtech
11-02-13, 19:14
Τότε δες αυτό Πρόγραμμα αρχαρίων (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9265-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-1).

Valantis100
11-02-13, 19:17
πιστευετε οτι θα με αμα δοκιμαζα το προγραμα θα ειχα καλα αποτελεσματα?

Valantis100
11-02-13, 19:17
βοιθουσε*

grtech
11-02-13, 19:22
Σαν αρχάριος φίλε μου, σχεδόν όποιο σωστό πρόγραμμα και αν ακολουθήσεις θα έχεις αποτελέσματα, διάλεξε ένα και ξεκίνα το μην το ψειρίζεις πολύ, δεν είναι δα και πυρηνική φυσική. :toast:

Valantis100
11-02-13, 19:24
οκ σε ευχαριστω εχεις απολιτο δικιο πως θα δω αμα εχω αποτελεσματα αμα δεν το δοκιμασω:):)

Valantis100
11-02-13, 23:58
ΧΑΜΗΛΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΙΣΙΑ ΛΑΒΗ ΜΕ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΟ ΥΨΩΣ ΤΟΝ ΩΜΟΝ
ποια ασκηση ειναι αυτη?

grtech
12-02-13, 05:16
Αυτή είναι η άσκηση: ΧΑΜΗΛΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΙΣΙΑ ΛΑΒΗ ΜΕ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΟ ΥΨΩΣ ΤΟΝ ΩΜΟΝ (http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/seated-cable-rows)
αλλά αντι για το εξάρτημα με την κλειστή λαβή θα χρησιμοποιήσεις την ίσα λαβή.
http://www.body4u.co.nz/uploads/Shoppingcart/Aluminum_Swivel_Lat_Bar.jpg

Valantis100
13-02-13, 02:34
οκ σε ευχαριστω:)

Valantis100
23-02-13, 20:52
Λιπον δεν ξερω για σας παιδια αλλα το προγραμα σκιζη μιλαμε το κανο δυο εβδομαδες σημερα..τελιωσα την δευτερη εβδομαδα και εχω ανεβη παρα πολλη δηλαδη περισοτερα κιλα..:)Το σωμα μου ειναι στα καλιτερα του...:)και επισης με δυσκολευη λιγακι αλλα NO PAIN NO GAIN.. :)
επισης θα το συνεχισω για 2 εβδομαδες ακομα....με λιγα λογια ειναι φοβερο..σε μενα δουλευη αριστα...:)αλλα χρειαζετε απο οτι καταλαβα 8ωρες υπνο καλη διατροφη...και λιγα σιμπλιρωματα:)Επισης αφτην τιν εβδομαδα...δεν εκανα πολη αεροβιο 45 λεπτα αλλα εκανα ελιπτικο 17 λεπτα δυο λεπτα σιγα και 2 γριγορα..ειναι κακο?αν οχι πειτε μου για να κανω ακριβως οτι λει το προγραμα 45 λετπα..αεροβια:)

grtech
23-02-13, 23:22
Βαλάντη η αλλαγή που έκανες στην αερόβια σου είναι μια αμελητέα μεταβολή, μην ανησυχείς.

Valantis100
23-02-13, 23:46
οκ σε ευχαριστω:)

and345
20-03-13, 00:28
απο δευτερα ξεκιναω και εγω με το καλο αυτο το προγραμμα.
υπαρχει προβλημα στην αεροβια στο τελος αν ειναι αναμεσα σε 30-45 και οχι 45 ? λογω χρονου και μονο το λεω, αναλογα με το ποση ωρα θα μου περνει καθε φορα το προγραμμα

grtech
20-03-13, 02:29
Γεια σου and345. :welcome:
Δεν θα υπάρξει πρόβλημα. 100 θερμίδες πάνω κάτω δεν θα επηρεάσουν το αποτέλεσμα που θες, φτάνει να τηρείς σωστά κάποιο διατροφικό πλάνο.

greek-paratrooper
27-03-13, 17:53
Καλησπερα..ξεκινησα αυτο το προγραμμα και εχω μια βδομαδα κ κατι που το κανω...χωρις να θιξω κανενα θα ηθελα να ρωτησω...οι ασκησεις στηθους και πλατης ειναι αρκετες? ενταξει ειμαι λιγο πιασμενος αλλα πολυ λιγες μ φαινονται για τετοιες μυικες ομαδες...και δν κουραστηκα αρκετα...ευχαριστω εκ των προτερων...

Nikolas_mk2
27-03-13, 18:00
Εισαι σιγουρος οτι κανεις ακριβως τα σετ των ασκησεων?
20 σετ για στηθος και 21 για πλατη-και μαλιστα σε super set ειναι ζορικα θεματα....Μηπως κανεις πιεσεις/ανοιγματα 2+2 αντι για 4+4 πχ.?

greek-paratrooper
27-03-13, 18:08
οχι κανονικα οπως ειναι..20 στηθος και 21 πλατη...και με κιλα αρκετα καλα..πιεσεις με 22αρια και ανοιγματα με 16αρια

Nikolas_mk2
27-03-13, 18:12
Δοκιμασε να αυξησεις κιλά και βλέπεις πως θα σε παει,εννοείται οτι το πιασιμο που νιωθεις δεν εχει καποια σχεση με το επίπεδο της γυμναστικης που εκανες.... :thumbup:

greek-paratrooper
27-03-13, 18:19
αυτο θα κανω...χερια ωμους και ποδια καιγομαι...σε στηθος και πλατη μονο δν νιωθω πολλα:unsure:

SkillBill
31-03-13, 14:49
καλησπερα θα ηθελα ν ρωτησω μπορει να αντικατασταθει το 45' αεροβιο 6 φορες τη βδομαδα σε 3 των 90 λεπτων?

MRN
31-03-13, 16:03
Σκεφτομαι να ακολουθησω σε 2 βδομαδες αυτο το προγραμμα για γραμμωση και ηθελα να ρωτησω στα σετ που πεφτουν οι επαναληψεις πρεπει να αυξανουμε τα κιλα? γιατι μου φενεται δυσκολο αμα πηγαινεις σε failure απο τα πρωτα σετ στις 10 η 12 επαναληψεις και ειδικα σε ασκησεις που εχουμε και σουπερσετ , να αυξησουμε τα κιλα στο επομενο σετ , για λιγοτερες επαναληψεις 8 ή 6 , εφοσον και το διαλλειμα ειναι μονο 45 sec.

grtech
31-03-13, 16:24
Γεια σου MRN :welcome:.

Να σου υπενθυμίσω ότι το πρόγραμμα είναι για προχωρημένους αθλητές - ασκούμενους.

Απο την άλλη μπορείς να βγάλεις με αστοχία το τελευταίο σετ για αρχή τις δύο πρώτες βδομάδες και άμα δεις οτι αναρρώνεις να το ανεβάσεις στα δύο και ούτω καθεξής.

MRN
01-04-13, 20:02
Ευχαριστώ grtech .

Και κάτι ακόμη , στο 2ο σουπερσετ για ωμους η ασκήση :ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER είναι αυτή
http://www.youtube.com/watch?v=w9Ovg_098zw

ή εννοεί τις εκτάσεις για τους πλάγιους δελτοειδείς στην τροχαλία ? Ευχαριστώ πολύ.