PDA

Επιστροφή στο Forum : Απώλεια βάρους και φόβος για σακούλιασμα δέρματος



Anthimox
30-06-10, 11:54
Καλησπέρα σε όλους,
έχοντας αφήσει πλήρως τον εαυτό μου και παρασυρμένος από καθιστική εργασία και λουκούλεια γεύματα έφτασα αισίως τον Ιανουάριο τα 163 κιλά.
Είμαι 36 χρονών με 1.84 ύψος και τα κανονικά μου κιλά θα έπρεπε να είναι κάτω από 80!

Από αρχές Φεβρουαρίου άλλαξα εντελώς τρόπο διατροφής και τρέφομαι αποκλειστικά στο σπίτι. Ξεκίνησα επίσης γυμναστική, τόσο αερόβια όσο και με αντιστάσεις. Μέχρι τώρα τα αποτελέσματα είναι:

Απώλεια βάρους 163 κιλά ----> 128 κιλά (απώλεια 35 κιλών)

Απώλεια λίπους 80 κιλά ----> 41 κιλά (απώλεια λίπους 39 κιλών, περισσότερα από την συνολική απώλεια)

Το ποσοστό λίπους είναι 32%, αρκετά χαμηλό για άτομο με τα κιλά μου.

Καταναλώνω καθημερινά περίπου 2.500 - 3.000 θερμίδες. Με μία συσκευή της Sensewear μετράω με ακρίβεια τις θερμίδες που καίω καθημερινά και καίω 3.800 - 4.000 θερμίδες τις ημέρες ξεκούρασης (2-3 την εβδομάδα) και 5.000 - 5.500 τις ημέρες γυμναστικής (4-5 την εβδομάδα).

Το καλύτερο είναι πως αισθάνομαι όλο και πιο ακμαίος. Δεν στερούμε τίποτα διατροφικά και τρώω 5-7 γεύματα, απλά όλα είναι ετοιμασμένα στο σπίτι. Δεν αισθάνομαι καμία ατονία και μπορώ να κάνω πράγματα που ούτε να φανταστώ μπορούσα πριν. Παρότι γυμνάζομαι 4-5 φορές την εβδομάδα με σχετικά υψηλή ένταση όλη την υπόλοιπη μέρα αισθάνομαι πιο ξεκούραστος και δραστήριος σε σχέση με πριν που δεν έκανα τίποτα.

Ο φόβος μου είναι τι θα γίνει με το δέρμα μου; Ακόμη δεν έχω διαπιστώσει κάτι, αλλά βλέποντας διάφορες φωτογραφίες στο διαδίκτυο από άτομα που έχασαν πολλά κιλά και "σακούλιασαν" φοβάμαι. Υπάρχει κάποιος τρόπος πρόληψης;

Μερικά στοιχεία που ίσως είναι χρήσιμα.

Η διατροφή μου είναι επαρκής. Φίλη διαιτολόγος που είδε μερικές τυχαίες μέρες το επιβεβαίωσε.
Δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα διατροφής ή λιποτροπικό.

beefmeup
30-06-10, 11:58
πω,ρε μαγκα μου,πως τα καταφερες να ξεφυγεις τοσο με τα κιλα σου??

τεσπα,το θεμα ειναι οτι κανεις κατι γιαυτο,κ μπραβο..συνεχισε ασταματητα.

για το αλλο που λες,για το δερμα,εχω δει κω φιλους να χανουν πολλα κιλα κ να σακουλιαζουν,αλλα δεν εκαναν καθολου βαρη.

οποτε μια ιδεα,ειναι αυτη,μην μεινεις μονο σε αεροβιες,αλλα κανε βαρη οσο σε περνει,για να σφιξεις κιολας.

αν κ ξερω οτι σε ακραιες περιπτωσεις,το σακουλιασμα δν αποφευγετε,αλλα μπορεις να το μειωσεις σιγουρα.

flexakis
30-06-10, 13:05
Μπραβο για το κατορθωμα σου,συγκεντρωσου στο σκοπο σου και μην σε απασχολει το δερμα.
Εχει την δυνατοτητα να μαζευει και να ανοιγει,αλλα ως ενα σημειο.Παιζει ρολο ο αριθμος των κιλων και ο χρονος που του δινεις να προσαρμοστει στην νεα απωλεια.
Παντος πιστευω αν καποιος χασει πανω απο 25 κιλα το δερμα δυσκολα μαζευει,(μονο με πλαστικη)αλλα πρωτο ρολο εχει η υγεια σου και μετα το θεμα αισθητικης.

Mitsen
30-06-10, 13:24
Το δέρμα είναι πολύ ελαστικό και όπως πολύ σωστά έχει διατυπωθεί παλαιότερα απο ΚΑΤΕΡΙΝΙ (και δεν είναι ο μονος) θα πρέπει να μείνεις σταθερός στα κιλά που θες για ένα χρονικό διάστημα ώστε σιγά-σιγά να επανέλθει το δέρμα σε αρχικά επίπεδα.

Σίγουρα προπονούμαστε και με βάρη! όπως πολύ σωστά είπε και ο Beef!
Εξοπλίσου λοιπόν με μια καλή διατροφή, αερόβια, βάρηκαι βιταμίνη E και Καλή επιτυχία;)

Manos1989
30-06-10, 13:44
166-->98 σε 15 μήνες,με καθημερινά βάρη και πολλή αερόβια,το μόνο που παρατηρώ από τα 105-110 και και μετά είναι μια κάποια χαλαρότητα χωρίς να υπάρχει καθόλου μα καθόλου κρέμασμα ούτε σακούλιασμα.Και αυτό μόνο στην περιοχή της κοιλιάς χαμηλά εννοείται.Ευελπιστώ ότι εφόσον φτάσω τα 83-85 κιλά που θέλω και παραμείνω σταθερός θα φτιάξει και αν ΔΕΝ φτιάξει χέστηκα κιόλας,μια πλαστική και τέλος:P

Mitsen
30-06-10, 14:05
166-->98 σε 15 μήνες,με καθημερινά βάρη και πολλή αερόβια,το μόνο που παρατηρώ από τα 105-110 και και μετά είναι μια κάποια χαλαρότητα χωρίς να υπάρχει καθόλου μα καθόλου κρέμασμα ούτε σακούλιασμα.Και αυτό μόνο στην περιοχή της κοιλιάς χαμηλά εννοείται.Ευελπιστώ ότι εφόσον φτάσω τα 83-85 κιλά που θέλω και παραμείνω σταθερός θα φτιάξει και αν ΔΕΝ φτιάξει χέστηκα κιόλας,μια πλαστική και τέλος:P
χε χε
ωραία πρόοδος φιλε Mάνο:thumbup:
Εγώ είμαι και λίγο χέστης. Αν είχα παρόμοιο πρόβλημα δεν θα πήγαινα σε χειρουργο.:pale::pale:

Manos1989
30-06-10, 14:11
Γνωρίζω ένα άτομο το οποίο έβαλε δακτύλιο και έχασε 65-70 κιλά χωρίς γυμναστική χωρίς διατροφή,απλά και μόνο επειδή δεν μπορούσε να φάει.
Το δέρμα του ειναι χάλια παντού,σε όλα τα σημεία κρεμασμένο! Βάζει ολόκληρη την παλάμη του κάτω από το δέρμα της κοιλιάς,ειναι τραγική κατάσταση.
Εγώ λέω ευτυχώς που μου έκοψε και έκανα βάρη από την αρχή της προσπάθειας και τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.Στο κάτω-κάτω λύνουμε ένα πρόβλημα(κιλά)για να αποκτήσουμε άλλο(δέρμα)?:P

Andrikos
30-06-10, 14:32
Νομίζω ότι λίγο χαλαρό δέρμα είναι απειροελάχιστο τίμημα που διορθώνεται μέσω της πλαστικής επέμβασης μπροστά σε ενδεχόμενο διαβήτη τύπου ΙΙ , ρετινοπάθειες, προβλήματα στα νεφρά , καρδειαγγειακά νοσήματα , προβλήματα στη σεξουαλική ζωή , και στην ποιότητα ζωής εν γένει που ενδέχεται να αποκτήσει ένας παχύσαρκος. Αν βλέπουμε ένα άτομο να έχει χάσει τόσα κιλά καλό είναι να τον ενθαρρύνουμε θετικά και όχι να τον ρωτάμε αν έχει χαλάρωση γιατί και δεν είναι δική μας υπόθεση και τον κακοποιούμε ψυχολογικά σε περίπτωση που έχει τέτοιο θέμα και ντρέπεται να το μοιραστεί.

Littlejohn
30-06-10, 15:23
Καλησπέρα σε όλους...


Καταρχάς καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή διαμονή... :welcome: :welcome:

Οφείλω να σε συγχαρώ για την την μέχρι τώρα πορεία σου και την προσπάθεια που καταβάλεις. Και πίστεψε με, γνωρίζω από πρώτο χέρι, αγώνες τέτοιου είδους... Καθώς μέχρι και πρίν 2 χρόνια ήμουν παχύσαρκος (μάλιστα αρκετά περισσότερα κιλά απ`εσένα).

Πέρασα από χίλια δυό κύματα. Στην πορεία όμως, διδάχτηκα, ότι όλα είναι δυνατά όταν υπάρχει θέληση και επιμονή. Και αυτό πρέπει να το συνειδητοποιήσεις και να προσπαθείς πάντα για το καλύτερο και να επιμένεις...

Και πραγματικά δεν υπάρχει καλύτερη ανταμοιβή, από το δώρο που ``αναγκαστικά`` θα σου δώσει το σώμα σου...


Όσον αφορά την χαλάρωση του δέρματος, εδώ τα πράγματα είναι ρευστά. Καθώς παίζει τρομακτικό ρόλο η γενετική σου, η ποιότητα του δέρματος, η ηλικία, ο χρόνος απώλειας των κιλών, η διατροφή. Μερικά άτομα είναι τυχερά και δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα ακόμα και μετά από τρομακτικές απώλειες κιλών, άλλα πάλι, εμφανίζουν πολύ μεγαλύτερα προβλήματα.
Σε όλες όμως τις περιπτώσεις, όταν έχουμε να κάνουμε με τέτοιες απώλειες, κάποιας έκτασης χαλαρότητα θα υπάρχει.

Αν όταν χάσεις όλο το λίπος που θέλεις να χάσεις και παρατηρήσεις κάποια χαλαρότητα, εάν είναι μικρής έκτασης, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να συνεχίσεις την γυμναστική και την σωστή διατροφή και να δώσεις ένα διάστημα 2 χρόνων, πριν καν σκεφτείς την λύση `χειρουργείο`...

Ένας τρόπος για να υποβοηθήσεις το δέρμα σου, είναι να παίρνεις σωστές ποσότητες βιταμινών. Ιδιαίτερα βιταμίνης Ε...

:toast:
:thumbup:

Manos1989
30-06-10, 15:50
Γιάννη πολύ σωστά τα είπες!
Εσένα το δέρμα σου τώρα πλέον πως είναι?Αν θες φυσικά να το μοιραστείς μαζί μας.Και αν έχεις ''πρόβλημα'',τι σκέφτεσαι να κάνεις? χεριουργείο ή αργά και σταθερά με γυμναστική?

Mitsen
30-06-10, 17:15
Γνωρίζω ένα άτομο το οποίο έβαλε δακτύλιο και έχασε 65-70 κιλά χωρίς γυμναστική χωρίς διατροφή,απλά και μόνο επειδή δεν μπορούσε να φάει.
Το δέρμα του ειναι χάλια παντού,σε όλα τα σημεία κρεμασμένο! Βάζει ολόκληρη την παλάμη του κάτω από το δέρμα της κοιλιάς,ειναι τραγική κατάσταση.
Εγώ λέω ευτυχώς που μου έκοψε και έκανα βάρη από την αρχή της προσπάθειας και τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.Στο κάτω-κάτω λύνουμε ένα πρόβλημα(κιλά)για να αποκτήσουμε άλλο(δέρμα)?:P

:huh?:Σε ποσο διάστημα?:unsure:

Επίσης το θηρίο εγώ πρόσφατα το είδα πως έγινε!:shock::shock:
Μα καλά πως έχασε τόσα κιλά και σε ποσο χρονικό πλαίσιο?

Πραγματικά έγινε αγνώριστος! όταν είδα το tatoo στη TV νόμιζα ήταν κάποιος που τον αντιγραφει...

Manos1989
30-06-10, 17:18
:huh?:Σε ποσο διάστημα?:unsure:

Επίσης το θηρίο εγώ πρόσφατα το είδα πως έγινε!:shock::shock:
Μα καλά πως έχασε τόσα κιλά και σε ποσο χρονικό πλαίσιο?

Πραγματικά έγινε αγνώριστος! όταν είδα το tatoo στη TV νόμιζα ήταν κάποιος που τον αντιγραφει...

Σε 1 χρόνο περίπου τα έχασε αλλά απλά και μόνο επειδή δεν μπορούσε να φάει,και ούτε ακόμα μπορεί.....και το χειρότερο είναι ότι τώρα νιώθει χειρότερα ψυχολογικά απότι όταν είχε τα κιλά:/
Μισό σουβλάκι τρώει και δεν μπορεί άλλο.......
Κατ εμέ τραγικό λάθος να χάσεις τα κιλά με τέτοια παρέμβαση αν και είναι επιλογή του καθενός.

SepTum
30-06-10, 17:32
Eχω διαβασει οτι τα πορτοκαλια και γενικα η βιταμινη C βοηθανε στην ελαστικοτητα του δερματος.Ψαχτο.

George1993
30-06-10, 19:30
Εκτός απο το δέρμα ειναι και αυτες οι κολοραγαδες που πιστεύω δεν είμαι ο μόνος που έχω...
Εγώ είχα 20 παραπάνω κιλά και έχω χάσει 14 τώρα
η αλλαγή στις ραγάδες είναι μηδαμινή ( ελαχιστα μίκρυναν )
ξέρω οτι υπάρχουν άπειρα ποστ με αυτο το πρόβλημα αλλά το αναφέρω άλλη μια φορά μπας και έχει βρει τιποτα νέο η επιστήμη!
και δεν ξέρω γιατί αλλά εμένα οι ραγάδες είναι αρκετά ποιο παχές από άλλους που έχω δει :(

giannis64
30-06-10, 19:48
Εκτός απο το δέρμα ειναι και αυτες οι κολοραγαδες που πιστεύω δεν είμαι ο μόνος που έχω...
Εγώ είχα 20 παραπάνω κιλά και έχω χάσει 14 τώρα

αυτο πως γινετε???:unsure:

η αλλαγή στις ραγάδες είναι μηδαμινή ( ελαχιστα μίκρυναν )
ξέρω οτι υπάρχουν άπειρα ποστ με αυτο το πρόβλημα αλλά το αναφέρω άλλη μια φορά μπας και έχει βρει τιποτα νέο η επιστήμη!
και δεν ξέρω γιατί αλλά εμένα οι ραγάδες είναι αρκετά ποιο παχές από άλλους που έχω δει :(

σε ποσο χρονικο διαστημα τα εχασες???

George1993
30-06-10, 19:51
το αυτό πως γίνετε δεν το πιασα :)
ας το ξαναπώ
απο +20 απο το κανονικό βάρος που πρέπει να έχω τώρα εχω +6
( ελπίζω να το εξήγησα καλά )
σε 4 μήνες τα έχασα

Anthimox
30-06-10, 20:01
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Το συμπέρασμα που βγάζω είναι:

Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει ο γενετικός παράγοντας. Ελπίζω πως εκεί είμαι τυχερός καθώς γενικά τα σόγια έχουν γερή κράση.
Να χάσω τα κιλά αργά και με την βοήθεια αερόβιας και κυρίως αναερόβιας γυμναστικής.
Να έχω πολλή καλή διατροφή.
Δεν υπάρχουν κρέμες ή άλλα προϊόντα που να βοηθούν.

Μάνο, συγχαρητήρια για το κατόρθωμά σου. Είμαι από τους λίγους που γνωρίζουν πόσο δύσκολη είναι η απώλεια τόσο μεγάλου βάρους. Θα ελπίσω πως ο αργός ρυθμός που χάνω τα κιλά σε συνδυασμό με τα βάρη που κάνω θα βοηθήσουν το δέρμα μου.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας και για το χρόνο που διαθέσατε για το πρόβλημά μου.

Littlejohn
30-06-10, 21:31
Γιάννη πολύ σωστά τα είπες!
Εσένα το δέρμα σου τώρα πλέον πως είναι?Αν θες φυσικά να το μοιραστείς μαζί μας.Και αν έχεις ''πρόβλημα'',τι σκέφτεσαι να κάνεις? χεριουργείο ή αργά και σταθερά με γυμναστική?

Δεν έχω πρόβλημα να μοιραστώ μαζί σας κάτι τέτοιο.

Εγώ δυστυχώς δεν είμαι από τους τυχερούς! Έτσι έχω μεγάλο πρόβλημα με το δέρμα που δεν μαζεύεται με γυμναστική (δυστυχώς). Με +-11% λίπος που βρίσκομαι τώρα, το δέρμα κυριολεκτικά κάνει ζάρες και κρεμάει παντού... Τα μόνα σημεία που δεν έχω πρόβλημα είναι το πάνω 1/3 του κορμού μου (δλδ, από την μέση του στήθους και πάνω) ,οι ώμοι, οι πήχεις μου, οι γάμπες και η πλάτη μου. Σε όλα αυτά τα μέρη έχω καλή γράμμωση και φλεβικότητα. Σε όλα τα υπόλοιπα είναι δράμα η κατάσταση...

Βέβαια η απώλεια έχει φτάσει αισίως τα 100 κιλά, οπότε εν μέρη δικαιολογείται αυτό το χάλι...

Έχω ήδη μπει στην φάση αντιμετώπισης. Και το πρώτο χειρουργείο προγραμματίζεται για τέλη Ιουλίου.

manosvdm
30-06-10, 23:12
επειδη η απωλεια ειναι μεγαλη ειναι φυσιολογικο να μην προσαρμοζετε η πετσα μας στα νεα δεδομενα του σωματος, αν δεν θελετε μεγαλο διαστημα na περιμενετε για να επισκευαστει η πετσα απλα εκτιναχτε τον μεταβολισμο, πως; HIIT

αγαπητε φιλε σιγουρα το εγο σου ειναι αρκετα μακρυ αλλα διολου ακατορθωτο, πριν απο περιπου ενα μηνα αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα μετα απο 47 κιλα απωλειας εφτασα απο 42 λιπος στο 12-13%,

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΑΝΤΟΥ ΓΡΑΜΩΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ Η ΚΟΙΛΙΑ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΩΜΑ, ΞΑΠΛΩΝΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΠΛΑΓΙΑ ΚΑΙ ΨΙΛΟΚΡΕΜΟΤΑΝΕ.

ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΑΠΛΑ ΓΥΡΙΣΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΑΜΗΤΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ 2ΜΗΝΟ
HIGH INTENSITY INTERVAL TRAINING και ελαχιστοpoihsh toy morning cardio
για μενα το μono που δουλευει στην κοιλια.

ανεβαζει πολυ τον μεταβολισμο και κυριως τον resting metabolic rate.

οποιος κανει πολλα γευματα δυσκολα θα χασει μυικο ιστο απο αυτη την ασκηση(προσοχη στην υπερπροσπαθεια, τα πνευμονια σου ολη την ημερα θα ζητανε οξυγονο)

ριξε μια ματια
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5884&page=3

Mitsen
30-06-10, 23:23
Για μένα η καλύτερη αντιμετώπιση των ραγάδων είναι η πρόληψη!
Δυστυχώς έχω και εγώ ραγάδες στα κλασικά ψωμάκια από τότε που παξίνα απότομα!



Σε 1 χρόνο περίπου τα έχασε αλλά απλά και μόνο επειδή δεν μπορούσε να φάει,και ούτε ακόμα μπορεί.....και το χειρότερο είναι ότι τώρα νιώθει χειρότερα ψυχολογικά απότι όταν είχε τα κιλά:/
Μισό σουβλάκι τρώει και δεν μπορεί άλλο.......
Κατ εμέ τραγικό λάθος να χάσεις τα κιλά με τέτοια παρέμβαση αν και είναι επιλογή του καθενός.
Μάνο, ξέρεις τι τρόπο ακολούθησε? Όχι ότι με ενδιαφέρει αλλα πραγματικά μου κάνει πολύ εντύπωση!! και εγώ είμαι κατά του να χάσεις με τέτοιο τρόπο και τόσο γρήγορα βάρος αλλα σκέψου όταν ο άλλος έχει φτάσει σε απροχώρητο επίπεδο, ψυχολογικά χαλια (και ΔΕΝ θέλει να κάνει διατροφή) δεν έχει άλλη λύση...

Δεν κατάλαβα επίσης γιατί λες ότι νιώθει ψυχολογικά χαλια ρε Μάνο? Επειδή δεν μπορεί να φάει πολύ? :unsure::unsure:
Μια χαρά κεφάτο τον είδα στην συνέντευξη

Manos1989
01-07-10, 00:12
Για μένα η καλύτερη αντιμετώπιση των ραγάδων είναι η πρόληψη!
Δυστυχώς έχω και εγώ ραγάδες στα κλασικά ψωμάκια από τότε που παξίνα απότομα!



Μάνο, ξέρεις τι τρόπο ακολούθησε? Όχι ότι με ενδιαφέρει αλλα πραγματικά μου κάνει πολύ εντύπωση!! και εγώ είμαι κατά του να χάσεις με τέτοιο τρόπο και τόσο γρήγορα βάρος αλλα σκέψου όταν ο άλλος έχει φτάσει σε απροχώρητο επίπεδο, ψυχολογικά χαλια (και ΔΕΝ θέλει να κάνει διατροφή) δεν έχει άλλη λύση...

Δεν κατάλαβα επίσης γιατί λες ότι νιώθει ψυχολογικά χαλια ρε Μάνο? Επειδή δεν μπορεί να φάει πολύ? :unsure::unsure:
Μια χαρά κεφάτο τον είδα στην συνέντευξη

Νομίζω κάπου μπερδευτήκαμε:P
Εσύ ποιον εννοείς? Εγώ είπα απλά για έναν γνωστό μου.......ποια συνέντευξη?:P

Mitsen
01-07-10, 00:24
Έλα ρε!
Για αυτό το θηρίο σου λέω...

http://www.hiphop.gr/subjects/thirio/eliksirio_cover.jpg

stin38
07-07-10, 07:33
Καλημερα σε ολους

Ακολουθησε μια μεθοδο που λεγεται γαστρικο μανικι

http://www.wls.gr/gr/Default.aspx?tabid=72

Τον ειχαν ρωτησει σε μια συνεντευξη αν εκανε δαχτυλιδι και ειπε πως ειναι ξεπερασμενη μεθοδος και πως το γαστρικο μανικι ειναι το "μελλον"

Θανάσης 20
04-06-11, 20:33
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο φόρουμ.

Έψαχνα στο google για ποστ σαν και αυτό έτσι έπεσε το μάτι μου εδώ.Επειδή έχω και εγω πρόβλημα με την κοιλιά,έχω κρεμάσει.

Ημουν 147 κιλά και είμαι 86 ,τα εχασα σε διαστημα 1 με 1,5 χρονια.Τι θα βοηθήσει να γίνει η κοιλια μου φυσιολογική;

Επίσης το στήθος κρέμεται λίγο (όχι σε τετοια κατάσταση όσο η κοιλιά) και στους προσαγωγους αλλά πιο light αλλά δεν πάυει να υπάρχει μία χαλάρωση.

Γυμναστική κάνω 1 χρόνω 5 με 6 φορές την εβδομάδα σε γυμναστήριο.
Το πρόγραμμα μου αερόβια 20 λεπτά τρέξιμο στο 9 με 10 την μία μέρα και την άλλη 40 λεπτά ποδήλατο και γρήγορο περπάτημα.
Όσο αφορα απο βάρη πάει στήθος-πλάτη-ώμοι ποδια-χερια και μια μέρα μικτά στηθος πλάτη ώμοι.
Απο κοιλιακους πλάγιους και ροκανίσματα κάθε μέρα.

Διατροφή την προσέχω καλά.Δεν τρωω τίποτα απο έξω(εννοώ απο σουβλατζιδικα και τέτοια) παρά μόνο κοτόπολο σε καλαμάκι,τηγανιτά όχι ,ψωμί οχι αναψυκτικά οχι,γλυκό μία φορά την εβδομάδα.Ολα τα άλλα τους αλλάζω τα φώτα.:)


Θέλω να ρωτήσω εκτός απο χρόνο τι άλλο χρειάζεται να επισπευσει η κατάσταση;(ιατρική παρέμβαση κτλ).Το πρόγραμμα του γυμναστηριου πως το κρίνετε;
Και καμμία τροφή βοηθάει στο δέρμα;

Αν ξέρετε κανένα άλλο φόρουμ που να μπορώ να πάρω πληροφορίες θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ Θανάσης.