PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια με ποδια!!!!!!!!!!!!!



Kwstas45
02-07-10, 15:27
Καλησπερα.Ειναι το πρωτο ποστ που κανω και πιστευω θα με βοηθησετε.Για αρκετο καιρο ειχα παραμελησει τα ποδια.Οχι εντελως βεβαια,αλλα αρκετα.Με αποτελεσμα να ειναι ελαφρως δυσαναλογα με το υπολοιπο σωμα.Τον τελευταιο καιρο κανω πολυ δυνατη προπονιση στα ποδια.Τι θα μου προτεινατε για να τα ισσοροπισω.Κανω ποδια μια φορα την εβδομαδα και τωρα σκεφτομαι να κανω και δευτερη

thegravijia
02-07-10, 15:34
σκουοντ και παλι σκουοντ.

AGGELOS.K
02-07-10, 16:51
Καλησπέρα και καλώς ήρθες πέρνα και μία βόλτα επο εδώ http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=30 να πείς ενα γεια να σε γνωρίσουμε καλύτερα


σκουοντ και παλι σκουοντ.
:thumbup::thumbup:Μακράν η καλύτερη για πόδια
Εαν δεν έχεις ξανακάνει ξεκίνα στο σμίθ ...να εξικιωθείς και μετα σε ελεύθερα

George1993
02-07-10, 16:57
Καλησπέρα μιας και δεν είμαι σίγουρος και το αναφέρατε
σκουοτ ειναι με την μπαρα πίσω στο και λυγιζεις γόνατα και μετά τεντώνεις?
ελπίζω να μην την είπα :)
:P

AGGELOS.K
02-07-10, 17:03
Καλησπέρα μιας και δεν είμαι σίγουρος και το αναφέρατε
σκουοτ ειναι με την μπαρα πίσω στο και λυγιζεις γόνατα και μετά τεντώνεις?
ελπίζω να μην την είπα :)
:P

Αυτή είναι http://www.exrx.net/WeightExercises/Quadriceps/BBFullSquat.html

thegravijia
02-07-10, 18:11
Καλησπέρα μιας και δεν είμαι σίγουρος και το αναφέρατε
σκουοτ ειναι με την μπαρα πίσω στο και λυγιζεις γόνατα και μετά τεντώνεις?
ελπίζω να μην την είπα :)
:P
τον ειδες τον τυπα - μεχρι κατω παει -ετσι πρεπει
οχι σαν κατι καγκουρια που ισα ισα λυγιζουν τα γονατα και παλι πανω

μεχρι κατω θα πηγαινεις

Qlim4X
02-07-10, 18:38
τον ειδες τον τυπα - μεχρι κατω παει -ετσι πρεπει
οχι σαν κατι καγκουρια που ισα ισα λυγιζουν τα γονατα και παλι πανω

μεχρι κατω θα πηγαινεις


ρε βιγια ομως αν καποιος εχει προβλημα στα γωνατα τι να κανει?

σαν εμενα πχ που κανω αλλα μεχρι ορθη γονια γιατι αν παω πιο κατο δνε παιζει να ξανα σηκοθο ακομα και με την μπαρα σκετη.

thegravijia
02-07-10, 19:00
ρε βιγια ομως αν καποιος εχει προβλημα στα γωνατα τι να κανει?

σαν εμενα πχ που κανω αλλα μεχρι ορθη γονια γιατι αν παω πιο κατο δνε παιζει να ξανα σηκοθο ακομα και με την μπαρα σκετη.
ε τοτε κανεις οπως σε βολευει .!!
τα δενεις τα ποδια σου οταν κανεις καθισματα?

The Rock
02-07-10, 19:42
ρε βιγια ομως αν καποιος εχει προβλημα στα γωνατα τι να κανει?

σαν εμενα πχ που κανω αλλα μεχρι ορθη γονια γιατι αν παω πιο κατο δνε παιζει να ξανα σηκοθο ακομα και με την μπαρα σκετη.
Βασικά βρες την κατάλληλη τοποθέτηση ποδιών τόσο στην απόσταση μεταξύ τους αλλά και προς τα που θα "δείχνουν" οι μύτες όσο και στην αντίστοιχη απόσταση που σε βολεύει να πηγαίνεις όσο πιο βαθιά μπορείς εσύ. Η παράλληλη θέση είναι το σίγουρο όριο που πρέπει να "κρατάς" σε κάθε επανάληψη.
Και αν κάποιος έχει πρόβλημα θερμαντική πριν την προπόνηση, ιμάντες και για περισσότερη ασφάλεια hack squat, λόγο της διαφορετικής μηχανικής του.

Polyneikos
02-07-10, 20:14
Καλησπερα.Ειναι το πρωτο ποστ που κανω και πιστευω θα με βοηθησετε.Για αρκετο καιρο ειχα παραμελησει τα ποδια.Οχι εντελως βεβαια,αλλα αρκετα.Με αποτελεσμα να ειναι ελαφρως δυσαναλογα με το υπολοιπο σωμα.Τον τελευταιο καιρο κανω πολυ δυνατη προπονιση στα ποδια.Τι θα μου προτεινατε για να τα ισσοροπισω.Κανω ποδια μια φορα την εβδομαδα και τωρα σκεφτομαι να κανω και δευτερη

Aν θες να δεις σοβαρη αναπτυξη στα ποδια και να ισορροπήσουν,θα τα σπασεις σε 2 προπονησεις.Η μια ας πουμε την Δευτερα και η αλλη την Πεμπτη.
Οι περισσότεροι τα κανουν σε μια μερα,αλλα για καποιον που θελει να τα ανεβασει επίπεδο είναι ο πιο ενδεδειγμενος τρόπος.Και αυτο στο λεω γιατι αν ξεκινησεις με εκτασεις ,σκουωτ (αληθεια thejravijia γιατι το αναφερειw σκουόντ,απορία το εχω τόσο καιρο :P:P) και πρεσσα ας πουμε,ήδη ξεκιναει η κόπωσω,αν πιεζεσαι πραγματικα,με αποτελεσμα να μην εχεις ίσως την ίδια ενταση στα μηριαια δικεφαλα.
Η πρόταση μου είναι μια μερα Τετρακεφαλοι,γαμπες και την αλλη φορα Μηριαιοι Δικεφαλοι και Γαμπες.Ασκήσεις εκτασεις,σκουωτ με μικρο,μεσαιο ,μεγαλο ανοιγμα ποδιων,μπροστινα σκουωτ,hack squat,πρεσσα ποδιων παλι με διαφορα ανοίγματα,αρσεις θανατου,καμψεις δικεφαλων,προβολες ειναι ασκησεις που θα πρεπει να τις συνδυαζεις.(Όχι όλες καθε φορα έτσι; ;) ) Και ασκησεις για γαμπες.Αν το κανεις αυτο 3 μηνες,αλλαζωντας με καποιο rotation τις ασκησεις θα δεις καλες διαφορες.Α!! Και κιλα...Αν κανεις προπόνηση ποδιων και έχεις όρεξη και για αλλα μετα,απλα δεν τα έχεις πιεσει....

Devil
02-07-10, 20:19
σκουοντ και παλι σκουοντ.

:thumbup:

κανε squat 2 φορες τη εβδομαδα πχ. δευτερα κ παρασκευη

Polyneikos
02-07-10, 20:21
Δηλαδη προτείνετε προπόνηση ποδιων μονο σκουωτ;Απλα ρωταω γιατι έτσι καταλαβαινω.

Devil
02-07-10, 20:25
κοιτα γινετε και μονο με squat
διοτι αν κατεβαινεις κατω απο το παραληλο πιανει ολους τους μυς
την μια μερα θα προτημουσα μονο squat ενω την αλλη squat+ κανονικη προπονηση για τα ποδια

thegravijia
02-07-10, 20:26
Δηλαδη προτείνετε προπόνηση ποδιων μονο σκουωτ;Απλα ρωταω γιατι έτσι καταλαβαινω.
οχι απλα εγω το αναφερα σαν βασικη ασκηση

και υπαρχουν πολλες παραλαγες..μπροστα σκουοντ - χακ κτλ

εμενα για ποδια οι ασκησεις που μου αρεσουν πιο πολυ ειναι front squat και προβολες με μπαρα !




κοιτα γινετε και μονο με squat
διοτι αν κατεβαινεις κατω απο το παραληλο πιανει ολους τους μυς
την μια μερα θα προτημουσα μονο squat ενω την αλλη squat+ κανονικη προπονηση για τα ποδια
εγω διαφωνω με αυτο

AGGELOS.K
02-07-10, 21:59
κοιτα γινετε και μονο με squat
διοτι αν κατεβαινεις κατω απο το παραληλο πιανει ολους τους μυς
την μια μερα θα προτημουσα μονο squat ενω την αλλη squat+ κανονικη προπονηση για τα ποδια
Και σε ρωτάω εγώ τώρα θά έχει προλάβει να αναρώσει ο τετρακέφαλος μέχρι την επόμενη που θα τον στρεσάρεις ξανα με squat +την υπόλοιπη προπόνηση?απο τη στιγμή που το παλικάρι θέλει ανάπτυξη?

giannis64
02-07-10, 22:42
το όλο θέμα είναι αυτό που είπε ο Polyneikos!!

χτύπα τα από όλες τις γωνίες μιας και στα πόδια παίζουν πολλές λεπτομέρειες!! Όπως επίσης μετά την προπόνηση από τα πόδια να μην έχεις το κουράγιο ούτε τις σκάλες από το γυμ να κατέβεις!

ioannis1
02-07-10, 22:56
+1:clap:

drago
02-07-10, 23:08
...
εμενα για ποδια οι ασκησεις που μου αρεσουν πιο πολυ ειναι front squat
...


you freak!!!
:P

savage
03-07-10, 02:32
Aν θες να δεις σοβαρη αναπτυξη στα ποδια και να ισορροπήσουν,θα τα σπασεις σε 2 προπονησεις.Η μια ας πουμε την Δευτερα και η αλλη την Πεμπτη.
Οι περισσότεροι τα κανουν σε μια μερα,αλλα για καποιον που θελει να τα ανεβασει επίπεδο είναι ο πιο ενδεδειγμενος τρόπος.Και αυτο στο λεω γιατι αν ξεκινησεις με εκτασεις ,σκουωτ (αληθεια thejravijia γιατι το αναφερειw σκουόντ,απορία το εχω τόσο καιρο :P:P) και πρεσσα ας πουμε,ήδη ξεκιναει η κόπωσω,αν πιεζεσαι πραγματικα,με αποτελεσμα να μην εχεις ίσως την ίδια ενταση στα μηριαια δικεφαλα.
Η πρόταση μου είναι μια μερα Τετρακεφαλοι,γαμπες και την αλλη φορα Μηριαιοι Δικεφαλοι και Γαμπες.Ασκήσεις εκτασεις,σκουωτ με μικρο,μεσαιο ,μεγαλο ανοιγμα ποδιων,μπροστινα σκουωτ,hack squat,πρεσσα ποδιων παλι με διαφορα ανοίγματα,αρσεις θανατου,καμψεις δικεφαλων,προβολες ειναι ασκησεις που θα πρεπει να τις συνδυαζεις.(Όχι όλες καθε φορα έτσι; ;) ) Και ασκησεις για γαμπες.Αν το κανεις αυτο 3 μηνες,αλλαζωντας με καποιο rotation τις ασκησεις θα δεις καλες διαφορες.Α!! Και κιλα...Αν κανεις προπόνηση ποδιων και έχεις όρεξη και για αλλα μετα,απλα δεν τα έχεις πιεσει....


συμφωνω 1000%:thumbup:

Devil
03-07-10, 04:36
Και σε ρωτάω εγώ τώρα θά έχει προλάβει να αναρώσει ο τετρακέφαλος μέχρι την επόμενη που θα τον στρεσάρεις ξανα με squat +την υπόλοιπη προπόνηση?απο τη στιγμή που το παλικάρι θέλει ανάπτυξη?

στην μια προπονηση εχεις buffering δεν πας για failure
πας μονο για να αναιβασεις την δυναμη

George1993
03-07-10, 09:12
τον ειδες τον τυπα - μεχρι κατω παει -ετσι πρεπει
οχι σαν κατι καγκουρια που ισα ισα λυγιζουν τα γονατα και παλι πανω

μεχρι κατω θα πηγαινεις

Οκ θα το εντάξω στο πρόγραμμα ποδιών
πάντως με το που τελειώσω το πρόγραμμα ποδιών δεν τα νιώθω και τοσο βαρια
μαλλον θα πρέπει να βάλω περισσότερα κιλά ε?:)

NASSER
03-07-10, 13:37
Ο τιτλος του τοπικ μαρεσει καθως μπορει να γινει και στικι... :green:

Σιγουρα οταν ενα μερος του σωματος μενει πισω σε σχεση με αλλα, θα πρεπει να του δωσουμε περισσοτερη εμφαση. Αυτο δεν σημαινει απολυτα πως θα πρεπει να το προπονουμε συνεχεια δυο φορες τη βδομαδα, αλλα να εχει καποια συχντοτητα η προπονηση του.
Ο Polyneikos εδωσε μια ιδεα προπονησης και ειναι ορθη!
Επειτα για να δουμε ογκο στα ποδια δεν ειναι απολυτο οτι πρεπει να κανουμε σκουωτ ή καποια αλλη ασκηση. Δεν βοηθανε παντα οι ιδιες ασκησεις ολα τα σωματα. Για παραδειγμα ο Dorian Yates, 6 φορες Mr Olympia δεν εκανε σκουωτ αλλα ειχε απο τα πιο γραμμωμενα και ογκωδη ποδια της εποχης του.
Η αιματωση του μυ οταν γινεται οσο γινεται πιο συχνα και εντονα, θα προσφερει και ογκο και γραμμωση. Αυτο θα πρεπει να εχουμε αρχικα υποψη και επειτα την ξεκουραση. Αυτο σημαινει πως αμα δεν μας βγαινει να κανουμε πχ Δευτερα και Πεμπτη ποδια, μπορουμε να θεσουμε ενα στανταρ καθε 4 μερες προπονηση ποδιων και οχι συγκεκριμενες μερες.
Ενας αλλος διαχωρισμος μπορει να ειναι ο διαχωρισμος προπονησεων σε ενταση. Τη μια λιγες επαναλληψεις και οσο το δυνατον μεγαλο βαρος και τη δευτερη προπονηση αρκετες επαναλληψεις με αναλογα κιλα.
Αυτα προς το παρον...

pepeismenos karga
03-07-10, 14:30
κατι αλλο...το σκουωτ εαν το κανει ςμονο σαν βασικη με ολα τα ανοιγματα[μικρο ,μεσσαιο,μεγαλο]δεν εχεις πιασει ολα τα τετρακεφαλα??...μιλαω μονο για περιοδο ογκου που μας νοιαζει η μαζα...

thegravijia
03-07-10, 14:49
nasser :bowdown::bowdown::clap:

NASSER
03-07-10, 15:41
κατι αλλο...το σκουωτ εαν το κανει ςμονο σαν βασικη με ολα τα ανοιγματα[μικρο ,μεσσαιο,μεγαλο]δεν εχεις πιασει ολα τα τετρακεφαλα??...μιλαω μονο για περιοδο ογκου που μας νοιαζει η μαζα...

μπορει...
Και με την πρέσα ποδιων, με ολα τα ανοιγματα και με μετακινηση των ποδιων στη βαση πανω και κατω πιανει και τους μηριαίους δικεφαλους και τους γλουτούς... :)

Τ.Ε.Φ.Α.Α
03-07-10, 19:54
εγω αλλο θελω να σε ρωτησω ,προφανως για να σε λενε τα παιδια να κανεις σκουωτ κατι παραπανω θα ξερουν! το θεμα ομως ειναι ξες πως εκτελειται το σκουοτ? εχεις ξανακανει σκουατ? σου εδειξε κανεις την τεχνικη? θελει μεγαλη προσοχη γιατι και στις υπολοιπες ασκησεις και πολυ παραπανω στο σκουατ πρεπει να εχεις τη μεση ισια!! εγω επειδη δεν μπορω να εκτελεσω σωστα το σκουατ το εχω βγαλει απτα προγραμματα μου!!!

NASSER
05-07-10, 13:19
εγω αλλο θελω να σε ρωτησω ,προφανως για να σε λενε τα παιδια να κανεις σκουωτ κατι παραπανω θα ξερουν! το θεμα ομως ειναι ξες πως εκτελειται το σκουοτ? εχεις ξανακανει σκουατ? σου εδειξε κανεις την τεχνικη? θελει μεγαλη προσοχη γιατι και στις υπολοιπες ασκησεις και πολυ παραπανω στο σκουατ πρεπει να εχεις τη μεση ισια!! εγω επειδη δεν μπορω να εκτελεσω σωστα το σκουατ το εχω βγαλει απτα προγραμματα μου!!!

Οπωσδηποτε για να αποδιδει σωστα μια προπονηση ή ασκηση θα πρεπει η εκτελεση να γινεται σωστα και με καποιο ρυθμο, ωστε να εχεις οσο γινεται πιο αμεσο αισθητο αποτελεσμα και οχι απλα να σηκωσεις τα κιλα. Αυτη ειναι η μαγεία της προπονησης στο ββ και οχι απλα να σηκώσουμε κιλα.;)