PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερβολική η διαφορά BMR από το τί αληθινά παίρνω;



mafias
03-07-10, 00:50
Καλησπέρα,

Ήθελα να σε ρωτήσω.. έχω κάνει το BMR μου σύμφωνα με τις οδηγίες του MuscleBoss στο σχετικό άρθρο, το οποίο με βγάζει στις 3000 θερμίδες περίπου με συντελεστή 1.6

2 μήνες τώρα οι θερμίδες μου ήταν γύρω στις 2000, βλέποντας διαφορά η οποία μου αρέσει.

Αφαιρώντας 4 καλαμάκια κοτόπουλο (μεσημέρι και μεταπροπονητικό ) πέφτει στις 1600 σύμφωνα με το νέο μου πρόγραμμα διατροφής (εδώ και 2 μέρες ). http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9315

Στο γυμναστήριο πέραν του προγράμματος κάνω καθημερινά πριν και μετά διάδρομο 20 και 20 λεπτά και καίω γύρω στις 400 σύμφωνα με το μηχάνημα.

Είμαι 77κιλά 181 εκατοστά, 22 χρονών.

Είναι χαμηλός ο αριθμός των θερμίδων που παίρνω;

tommygunz
03-07-10, 00:52
Αν οι θερμίδες συντήρησής σου είναι 3000 και εσύ παίρνεις 1600, τότε ναι, είναι υπερβολικά χαμηλές οι θερμίδες που παίρνεις. Θα χάνεις και πολύ μυική μάζα άμα συνεχίσεις έτσι.

mafias
03-07-10, 00:54
Αν οι θερμίδες συντήρησής σου είναι 3000 και εσύ παίρνεις 1600, τότε ναι, είναι υπερβολικά χαμηλές οι θερμίδες που παίρνεις. Θα χάνεις και πολύ μυική μάζα άμα συνεχίσεις έτσι.

Άρα να υποθέσω να κρατήσω τις 2000+ όπως είχα πρίν, αφού βλέπω διαφορά στη γράμμωση μου;
Αντί κοτόπουλο να προσθέσω άλλη τροφή;

tommygunz
03-07-10, 01:19
Μόνο κοτόπουλο τρως? :shock:

Εννοείται ρε συ, είναι καλό να υπάρχει ποικιλία. Μπορείς αντί για κοτόπουλο να τρως γαλοπούλα, μοσχάρι, τόνο (και γενικά ψάρια) κτλ.

Και όσον αφορά τη διατροφή σου, και στις 2000 να την κρατήσεις, αν έχεις θερμίδες συντήρησης 3000 όπως είπες, πάλι υπερβολικό είναι. Θα χάσεις πολύ μυική μάζα, που δεν το θες.

mafias
03-07-10, 01:35
Μόνο κοτόπουλο τρως? :shock:

Εννοείται ρε συ, είναι καλό να υπάρχει ποικιλία. Μπορείς αντί για κοτόπουλο να τρως γαλοπούλα, μοσχάρι, τόνο (και γενικά ψάρια) κτλ.

Και όσον αφορά τη διατροφή σου, και στις 2000 να την κρατήσεις, αν έχεις θερμίδες συντήρησης 3000 όπως είπες, πάλι υπερβολικό είναι. Θα χάσεις πολύ μυική μάζα, που δεν το θες.

μου είναι εύκολο το κοτόπουλο...


Η διατροφή μου ήταν έτσι για 2 μήνες :
πρωτείνη 190
δημητριακά 380
φαγητό (4 καλαμάκια) 440
τόνος 70
ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
πρωτείνη 190
φαγητό ( 4 καλαμάκια ) 440
τόνος 70

γύρω στις 1700 θερμίδες.

και η φωτογραφία....

tommygunz
03-07-10, 01:55
Πολύ καλός φίλε!:thumbup:

Στις φώτογραφίες εμένα τουλάχιστον δεν μου φαίνεται να έχεις χάσει μυική μάζα. Αλλά μπορεί να μου φαίνεται έτσι επειδή γράμμωσες, δεν ξέρω...

Πάντως τρως πάρα πολύ λίγο. Σαλάτα δεν έχεις στην διατροφή, λιπαρά μηδέν και ποικιλία καθόλου. Δεν είναι και τόσο σωστό αυτό. Προσπάθησε να τρως και άλλα πράγματα και επίσης πρόσθεσε σαλάτα σε μερικά από τα γεύματά σου με καμιά κουταλιά ελαιόλαδο.

Ας πει την άποψή του και κάποιος πιο έμπειρος.

deluxe
03-07-10, 02:17
Πρωτεινη 190 θερμιδες; Ποσα γρ παιρνεις; 45+;

mafias
03-07-10, 02:23
Πρωτεινη 190 θερμιδες; Ποσα γρ παιρνεις; 45+;


50 γρ είναι 39γρ πρωτεινης. είναι η Stack W.

deluxe
03-07-10, 02:31
Παντως αρκετα καλος για λιγοτερο απο 2 μηνες. Αμα συνεχισεις ετσι, σε 1 χρονο θα εχεις απιστευτη γραμμωση.

mafias
03-07-10, 02:54
Παντως αρκετα καλος για λιγοτερο απο 2 μηνες. Αμα συνεχισεις ετσι, σε 1 χρονο θα εχεις απιστευτη γραμμωση.

Ευχαριστώ φίλε, αλλά ένας χρόνος γράμμωσης δεν είναι τεράστιος;
ακούω τις πίτσες και τα χάμπουργκερ να μου φωνάζουν από μακριά. :welcome:

sogoku
03-07-10, 20:26
Xωρις παρεξηγηση φιλε μου και χωρις να υπονοω κατι ειναι σιγουρα δυο μηνες αυτο natural?Eμενα μου φαινεται περα απο την διατηρηση μυικης μαζας μια αυξηση μαζι με αισθητη μειωση λιπους και θα στηχοιματιζα οτι περασες απο εναν καλο ογκο και μια καλη γραμμωση[1 χρονο δηλαδη πανω κατω].Ισως το οτι εισαι αρχαριος με τον σωματοτυπο σου.

mafias
04-07-10, 00:16
Xωρις παρεξηγηση φιλε μου και χωρις να υπονοω κατι ειναι σιγουρα δυο μηνες αυτο natural?Eμενα μου φαινεται περα απο την διατηρηση μυικης μαζας μια αυξηση μαζι με αισθητη μειωση λιπους και θα στηχοιματιζα οτι περασες απο εναν καλο ογκο και μια καλη γραμμωση[1 χρονο δηλαδη πανω κατω].Ισως το οτι εισαι αρχαριος με τον σωματοτυπο σου.

Το μόνο που παίρνω είναι πρωτείνη whey.
Όταν άρχισα διατροφή και περισσότερο αερόβιο έπεσα από τα 82 στα 77 κάνοντας πρόγραμμα κανονικά όγκου 6 φορές την εβδομάδα ( 4 για τα σημεία, 1 καθαρά κοιλιακούς, 1 μια άσκηση από όλα τα σημεία). Δεν μείωσα πουθενά τα κιλά των ασκήσεων.

Καθημερινά αερόβιο 20 λεπτά και πάνω διάδρομο και τον τελευταίο καιρό 40 λεπτά. Κινούμε καθημερινά μόνο με τα πόδια.

Το μόνο που άλλαξα στη διατροφή μου από το Πάσχα και μετά ήταν να μην καταναλώνω γλυκά και υδατάνθρακα μόνο το πρωί από τα δημητριακά.

sogoku
04-07-10, 02:23
Προγραμμα ογκου αλλα εχασες κιλα????

Αεροβιο ποτε ακριβως εκανες?

Το σπλιτ που κανεις δεν το καταλαβα γραψτο λιγο πιο αναλυτικα αν αγαπας


Αφου εκανες τετοιο κορμι σε τετοιο διαστημα με πολλα λαθη στην διατροφη σου βασικα, μπραβο.

mafias
04-07-10, 03:06
Ξεκίνησα μέσα του Απρίλη σοβαρά με αερόβια και σιγά σιγά την αύξανα.
Τώρα κάνω 20 λεπτά γρήγορο περπάτημα - βάρη - 20 λεπτά τροχάδι/περπάτημα.

Στήθος - Κοιλιακοί
Δικέφαλο - Τρικέφαλο - 2 ασκήσεις πόδια
Πλάτη - Κοιλιακοί
Ώμους - Πόδια
Κοιλιακοί
Μία άσκηση για όλες τις ομάδες.

α και κατά τις 3-4 το πρωί 2-3 φορές την εβδομάδα σκοινάκι και σάκκο, γιατί έχω ορέξεις :P

AGGELOS.K
04-07-10, 11:14
Xωρις παρεξηγηση φιλε μου και χωρις να υπονοω κατι ειναι σιγουρα δυο μηνες αυτο natural?Eμενα μου φαινεται περα απο την διατηρηση μυικης μαζας μια αυξηση μαζι με αισθητη μειωση λιπους και θα στηχοιματιζα οτι περασες απο εναν καλο ογκο και μια καλη γραμμωση[1 χρονο δηλαδη πανω κατω].Ισως το οτι εισαι αρχαριος με τον σωματοτυπο σου.


Ειλικρινά και εγω απόρησα να σου πω την αλήθεια αλλα έχω δει ζωντανό παράδειγμα πολύ καλο μου φίλο που μεσα σε 2 μήνες έγινε φέτες στην κυριολεξία!!!!!μόνο με πρωτείνη 1 λιποδιαλύτη και πολυβιταμίνες,αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έχει γραμμώσει και παράλληλα έχει αυξηθεί και η μάζα του πάρα πολύ:shock:
απο 85 κιλά έχει πέσει στα 79 και κάνει βάρη απο τον περασμένο Οκτώβριο
..τι να κάνουμε τα άτιμα γονίδια :unsure::unsure:

Φίλε μου τώρα με τη σειρά μου να σου μπράβο σου είσαι πάρα πολύ καλός:clap::clap: το σώμα σου ανταποκρίνετε έστω και με λάθη στην διατροφή σου

sogoku
04-07-10, 11:57
Ειλικρινά και εγω απόρησα να σου πω την αλήθεια αλλα έχω δει ζωντανό παράδειγμα πολύ καλο μου φίλο που μεσα σε 2 μήνες έγινε φέτες στην κυριολεξία!!!!!μόνο με πρωτείνη 1 λιποδιαλύτη και πολυβιταμίνες,αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έχει γραμμώσει και παράλληλα έχει αυξηθεί και η μάζα του πάρα πολύ:shock:
απο 85 κιλά έχει πέσει στα 79 και κάνει βάρη απο τον περασμένο Οκτώβριο
..τι να κάνουμε τα άτιμα γονίδια :unsure::unsure:

Φίλε μου τώρα με τη σειρά μου να σου μπράβο σου είσαι πάρα πολύ καλός:clap::clap: το σώμα σου ανταποκρίνετε έστω και με λάθη στην διατροφή σου

Oντως.....





Ξεκίνησα μέσα του Απρίλη σοβαρά με αερόβια και σιγά σιγά την αύξανα.
Τώρα κάνω 20 λεπτά γρήγορο περπάτημα - βάρη - 20 λεπτά τροχάδι/περπάτημα.

Στήθος - Κοιλιακοί
Δικέφαλο - Τρικέφαλο - 2 ασκήσεις πόδια
Πλάτη - Κοιλιακοί
Ώμους - Πόδια
Κοιλιακοί
Μία άσκηση για όλες τις ομάδες.

α και κατά τις 3-4 το πρωί 2-3 φορές την εβδομάδα σκοινάκι και σάκκο, γιατί έχω ορέξεις :P



Ευχαριστω για την εξηγηση.Εγω τωρα στην σειρα σου θα επαιζα κανα δυο μηνες σε θερμιδες συντηρησης με καλη προπονηση και απο σεπτεμβριο θα εμπαινα σε εναν ωραιοτατο ογκο.Την αεροβια κανε την καλυτερα 5με 7 λεπτα πριν τα βραη και μετα κανε 30+.Ειναι καλυτερα νομιζω.....

mafias
04-07-10, 16:23
AGGELOS.K
οι πολυβιταμίνες σε βοηθάνε να ανακτάς δυνάμεις; Υπάρχουν στα φαρμακεία; Αν ναι, ποιές συστήνεις;


Ευχαριστώ!
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά γυμναστήριο εντατικό ολόχρονα ξεκίνησα από τις αρχές του 2008 στα 69 κιλά και το έφθασα μέχρι 85.

tommygunz
04-07-10, 17:03
Πολυβιταμίνες μπορείς να βρεις και στα φαρμακεία, αλλά πιστεύω καλύτερα συμφέρει να τις πάρεις από κατάστημα συμπληρωμάτων. Κυρίως γιατί με την ίδια ή χαμηλοτερη τιμή θα πάρεις ένα προϊόν που έχει τις βιταμίνες που χρειάζεσαι σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες απ' ότι από αυτές του φαρμακείου. Αυτές από το φαρμακειο καλές είναι από άποψη ποιότητας αλλά τα στοιχεία που χρειάζεσαι τα έχουνε σε πολύ μικρές ποσότητες. Οι adam από την NOW foods είναι καλές.

AGGELOS.K
04-07-10, 17:22
AGGELOS.K
οι πολυβιταμίνες σε βοηθάνε να ανακτάς δυνάμεις; Υπάρχουν στα φαρμακεία; Αν ναι, ποιές συστήνεις;


Ευχαριστώ!
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά γυμναστήριο εντατικό ολόχρονα ξεκίνησα από τις αρχές του 2008 στα 69 κιλά και το έφθασα μέχρι 85.

Σου προτείνω άνιμαλ πακ δαγκωτό!!!!!Εαν δεν έχεις πρόβλημα με τα πολλα χαπάκια χτύπατες ανεπιφύλακτα:thumbup:
Το σίγουρο είναι ότι θα σε τονόσουν!!!!για τα καλά......

**edit πάρε μια γεύση εδώ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3749&highlight=animal

mafias
04-07-10, 18:23
Σου προτείνω άνιμαλ πακ δαγκωτό!!!!!Εαν δεν έχεις πρόβλημα με τα πολλα χαπάκια χτύπατες ανεπιφύλακτα:thumbup:
Το σίγουρο είναι ότι θα σε τονόσουν!!!!για τα καλά......

**edit πάρε μια γεύση εδώ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3749&highlight=animal


εγώ νόμιζα για αυτές που διαλύονται στο νερό... :rolf: