PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμοι μεγιστης λιποδιαλυσης.Σωστοι?



SepTum
03-07-10, 23:45
Οι Acthen και Jeukendrup βρήκαν ότι σε ένταση 63% VO2 max έχουμε τη μέγιστη χρήση λίπους ως καυσίμου, ενώ η ελάχιστη χρήση λίπους (και αντίστοιχα μέγιστη χρήση γλυκογόνου) έγινε στα 83% VO2 max [2]. Μπορούμε εύκολα να αναγάγουμε τις εντάσεις αυτές στους σφυγμούς μας. Αφαιρέστε από το 205 το μισό της ηλικίας σας για να βρείτε το 100% των σφυγμών σας (εκεί δηλαδή όπου βλέπετε τα ραδίκια ανάποδα).

Παράδειγμα, έστω η ηλικία του ασκούμενου είναι 30, άρα το μισό είναι 15.
Μέγιστοι σφυγμοί: 205 - 15 = 190
Σφυγμοί για μέγιστη ποσοστιαία καύση λίπους και ελάχιστη χρήση γλυκογόνου (63%): 0.63 x 190 = κοντά 120

Με βαση αυτο που βρηκα στο ιντερνετ(συγκεκριμενα στο**********) εκανα καποιους υπολογισμους αλλα δε ξερω κατα ποσο ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα και θελω τη γνωμη σας.
Ειμαι 20.Αρα μεγιστοι σφυγμοι 195.το 63% του 195 ειναι 123~.Αυτοι ειναι σφυγμοι που επιδιωκω ανα λεπτο?Με μια μεθοδος των τριων βρισκω οτι τα 10δευτερολεπτα πρεπει να εχω 21,5 παλμους.Δηλαδη αν βαλω το χερι στην καρδια καθως κανω ποδηλατο και μετρησω 22~ χτυπους ειμαι καλυμμενος?

giannis64
03-07-10, 23:58
Ειμαι 20.Αρα μεγιστοι σφυγμοι 195.το 63% του 195 ειναι 123~.Αυτοι ειναι σφυγμοι που επιδιωκω ανα λεπτο?Με μια μεθοδος των τριων βρισκω οτι τα 10δευτερολεπτα πρεπει να εχω 21,5 παλμους.Δηλαδη αν βαλω το χερι στην καρδια καθως κανω ποδηλατο και μετρησω 22~ χτυπους ειμαι καλυμμενος?

+1^^^



αν έψαχνες και εδώ, θα το έβρισκες σίγουρα!!

έχουν ειπωθεί πολλές φορές!!

SepTum
04-07-10, 00:48
+1^^^



αν έψαχνες και εδώ, θα το έβρισκες σίγουρα!!

έχουν ειπωθεί πολλές φορές!!
Σευχαριστω.Δικιο εχεις απλα δεν ηξερα σαν τι να το ψαξω και πιο πολυ με ενοιαζε αν η μεθοδος με το χερι αποδιδει η θα προτεινατε καποιο μηχανημα

deluxe
04-07-10, 23:00
Οντως, ξερετε αν υπαρχει καποιο μικρο εξαρτημα, που να δειχνει τους παλμους;

flinstone
04-07-10, 23:18
Υπάρχει τετιο πράμα. Το λένε καρδιοσυχνόμετρο, αλλά γιατί να ξοδέβεστε; Ολα τα μιχανιματα αερβίοσης το έχουν.

thanasis reaction
05-07-10, 00:17
υπαρχουν ρολογια χειρος που δειχνουν παλμους μεχρι κ ποσες θερμιδες καις την ημερα!

deluxe
05-07-10, 08:07
Πολυ ακριβο ειναι το καρδιοσυχνόμετρο. Το πιο φθηνο ειναι στα 50 ευρω περιπου! Παντως αρκετα χρησιμο φαινεται και θα αγορασω ενα, μιας και παω για τρεξιμο εξω σε παρκο και οχι σε διαδρομο και δε μπορω να υπολογιζω με ακριβεια τους παλμους.

Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο;

sogoku
05-07-10, 12:28
Πολυ ακριβο ειναι το καρδιοσυχνόμετρο. Το πιο φθηνο ειναι στα 50 ευρω περιπου! Παντως αρκετα χρησιμο φαινεται και θα αγορασω ενα, μιας και παω για τρεξιμο εξω σε παρκο και οχι σε διαδρομο και δε μπορω να υπολογιζω με ακριβεια τους παλμους.

Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο;



Αβε το χερι διπλα στην καροτιδα και μετρας στα 5 δευτερα 10 με 12 παλμους.

Εκτος αν σε αποσυντονιζει λιγο αυτο.

J.P.
05-07-10, 13:22
Πολυ ακριβο ειναι το καρδιοσυχνόμετρο. Το πιο φθηνο ειναι στα 50 ευρω περιπου! Παντως αρκετα χρησιμο φαινεται και θα αγορασω ενα, μιας και παω για τρεξιμο εξω σε παρκο και οχι σε διαδρομο και δε μπορω να υπολογιζω με ακριβεια τους παλμους.

Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο;

Πάρε polar είναι τα καλύτερα. Εγώ είχα πάρει ένα reebok πιο οικονομικό και μετά από 3 μήνες ήταν για πέταμα. Τώρα έχω ένα polar και είναι σούπερ.