PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 Γευματα Vs 6 Γευματα



Σελίδες : 1 [2] 3

Goofonly
06-12-11, 22:12
\\


πως θα τις χωρισει σε ποιοτητα θερμιδων στην μερα μεσα και πως θα τις ταξινιμησει μαλλον εννοεις ετσι?
γιατι αλλιως δεν εχει σημασια.

τα φαγητά μας πρέπει να είναι ποιοτικά έτσι και αλλιώς. εννοώ τον τρόπο που θα τα ταξινομήσει μέσα στη μέρα, π.χ τα carbs να είναι πριν και μετά την προπόνα για την απαραίτητη ενέργεια και έπειτα τις απαραίτητες διεργασίες του οργανισμού... και την ώρα, άλλο να τρως το βράδυ μία μεγάλη ποσότητα, άλλη το πρωί, αφού ο μεταβολισμός πέφτει σιγά σιγά.

giannis64
06-12-11, 22:18
αυτο :thumbup: ειναι το πιο σημαντικο..

TheWorst
06-12-11, 22:22
Πολλοι υ/ες πριν τον υπνο τρωνε παντως αυτοι που ακολουθουν ΙΦ,εχω παρατηρησει και 200-250 γραμμαρια βρωμη. ή και ρυζι προ υπνου , τηγανητες πατατες κ.ο.κ.

Devil
06-12-11, 22:23
Πολλοι υ/ες πριν τον υπνο τρωνε παντως αυτοι που ακολουθουν ΙΦ,εχω παρατηρησει και 200-250 γραμμαρια βρωμη. ή και ρυζι προ υπνου , τηγανητες πατατες κ.ο.κ.

τους παρεχει καλητερη εκριση λεπτινης μεσα στη μερα αν δεν κανω λαθος...

giannis64
06-12-11, 22:30
Πολλοι υ/ες πριν τον υπνο τρωνε παντως αυτοι που ακολουθουν ΙΦ,εχω παρατηρησει και 200-250 γραμμαρια βρωμη. ή και ρυζι προ υπνου , τηγανητες πατατες κ.ο.κ.

το εχεις παρατηρησει?
για ποιον λογο παρατηρησες?
γιατι μαλλον καποιος ιδιετερος λογος θα υπαρχει. αλλιως δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη ασχετα απο τον αριθμο γευματων.


τους παρεχει καλητερη εκριση λεπτινης μεσα στη μερα αν δεν κανω λαθος...

δεν νομιζω μητσο νανε ο μονος λογος αυτος. τα μειων με τα σην ειναι περισοτερα σε αυτον τον λογο.

TheWorst
06-12-11, 22:33
Λεγεται..Για ενεργεια

giannis64
06-12-11, 22:36
Λεγεται..Για ενεργεια
τι να την κανει την ενεργεια προ υπνου?
να παλευει με τα λιονταρια στα ονειρα του?

TheWorst
06-12-11, 22:37
Για ενεργεια μες στη μερα ;)
Κανει 16 ωρες φαστινγκ και θελει να αυξησει τη δυναμη του (κιλα στις ασκησεις)

crow
06-12-11, 22:45
Το σωμα μας για να αποθηκευση ενα κιλο λιπους πρεπει να φαει 7000θερμιδες παραπανω, οποτε εννοειτε δεν εναφερομαστε στο οτι με μια φορα που θα φαμε ετσι
θα αποθηκευσουμε λιπος.
- Οσο για την ινσουλινη...με τα πολλα σταθερα μικρα γευματα ΟΧΙ η ινσουλινη μας δεν εκτοξευετε στο θεο....ισα ισα το αντιθετο.
Το μεγαλο και ενα γευμα ομως την εκτινασει κ την απορρυθμιζει γενικοτερα
Παιδια εννοειτε οτι ολη τη μερα μετα που θα μαστε νυστικοι θα χρησιμοποιεισουμε απο αυτη την ενεργεια, το θεμα ειναι ομως οτι θα χρησιμοποιουμε απο τον συνθετο υδ/κα που φαγαμε , αρα το λιπος απλα θα αποθηκευτει κ ας ειναι 100γρ.Σε 10 μερες θα γινει ενα ωραιοτατο κιλο.
Οταν τρωμε μικρα κ συχνα γευματα αυτο που γινετε ειναι να αναγκαζουμε το σωμα μας να το χρησιμοποιει μεχρι να φαμε το επομενο αρα δεν προλαβαινει καν να αποθηκευσει κ αν αποθηκευσει θα ναι τοσο λιγο που σιγουρα θα το χρησιμοποιηση αργοτερα....
Επισης το σωμα εχει μια αλλη λογικη διαφορετικη απο τη δικη μας, και αργα η γρηγορα θα πει...με αφηνεις ολη μερα νηστικο ε????αρα κ εγω θα αποθηκευσω ακομη περισσοτερο ετσι ωστε να εχω περισσοτερα αποθεματα για τις 23 ωρες που ειμαι σε νυστεια και επακολουθω ειναι να αρχισει ο μεταβολισμος μας να γινετε πιο αργος.
Devil οντως Ο οργανισμος δεν λειτουργει με 24ωρα μαθε ομως οτι για το σωμα μας υπαρχουν οι φυσικοι βιοκυκλοι.Οι περισσοτεροι ανθρωποι ουτε καν γνωριζουν οτι υπαρχουν.Αυτοι οι κυκλοι ειναι βασισμενοι σε φανερες λειτουργιες του οργανισμου.Σε καθημερινοι βαση παιρνουμε τροφη (προσληψη),απορροφουμε και χρησιμοποιουμε μερος αυτης της τροφης(αφομοιωση) και τελος αποβαλουμε οτι δεν χρειαζομαστε. Παρολο που η καθεμια απο αυτες τις 3 λειτουργιες παντα εχει ενα περιθωριο προεκτασης , ειναι πιο εντονη στην διαρκεια συγκεκριμενων ωρων της μερας
Απο τισ 12 το μεσημερι εως τις 8μμ (προσληψη-θρεψη-χωνεψη)
απο τις 8μμ μεχρι τις 4πμ (αφομοιωση-απορροφηση-χρησιμοποιηση)
4πμ εως 12 μεσημερι (αποβολη των οργανικων κ τροφικων καταλοιπον)
Και επειδη σας εχω μαθει πριν το πειτε να το πω εγω ΜΙΛΑΜΕ για φυσιολογικους ανθρωπους που κοιμουντε νωρις κ ξυπνανε νωρις
Νομιζω δεν ξεχασα κατι...αααα ναι για την πρωτεινη. Δεν νομιζω να πιστευεις οτι το σωμα σου θα χρησιμοποιηση παραπανω απο 35γρ πρωτεινης αν ειναι γρηγορης αφομοιωσεις......βεβαια μπορεις και να πιστευεις το αντιθετο ,δικαιομα σου, εγω αυτα εμαθα κ αυτα εφαρμοζω και μεχρι τωρα ολα αυτα τα χρονια δειχνουν να ναι σωστα και σε εμενα και στους αλλους.

tolis93
06-12-11, 23:32
Το σωμα μας για να αποθηκευση ενα κιλο λιπους πρεπει να φαει 7000θερμιδες παραπανω, οποτε εννοειτε δεν εναφερομαστε στο οτι με μια φορα που θα φαμε ετσι
θα αποθηκευσουμε λιπος.
- Οσο για την ινσουλινη...με τα πολλα σταθερα μικρα γευματα ΟΧΙ η ινσουλινη μας δεν εκτοξευετε στο θεο....ισα ισα το αντιθετο.
Το μεγαλο και ενα γευμα ομως την εκτινασει κ την απορρυθμιζει γενικοτερα
Παιδια εννοειτε οτι ολη τη μερα μετα που θα μαστε νυστικοι θα χρησιμοποιεισουμε απο αυτη την ενεργεια, το θεμα ειναι ομως οτι θα χρησιμοποιουμε απο τον συνθετο υδ/κα που φαγαμε , αρα το λιπος απλα θα αποθηκευτει κ ας ειναι 100γρ.Σε 10 μερες θα γινει ενα ωραιοτατο κιλο.
Οταν τρωμε μικρα κ συχνα γευματα αυτο που γινετε ειναι να αναγκαζουμε το σωμα μας να το χρησιμοποιει μεχρι να φαμε το επομενο αρα δεν προλαβαινει καν να αποθηκευσει κ αν αποθηκευσει θα ναι τοσο λιγο που σιγουρα θα το χρησιμοποιηση αργοτερα....
Επισης το σωμα εχει μια αλλη λογικη διαφορετικη απο τη δικη μας, και αργα η γρηγορα θα πει...με αφηνεις ολη μερα νηστικο ε????αρα κ εγω θα αποθηκευσω ακομη περισσοτερο ετσι ωστε να εχω περισσοτερα αποθεματα για τις 23 ωρες που ειμαι σε νυστεια και επακολουθω ειναι να αρχισει ο μεταβολισμος μας να γινετε πιο αργος.
Devil οντως Ο οργανισμος δεν λειτουργει με 24ωρα μαθε ομως οτι για το σωμα μας υπαρχουν οι φυσικοι βιοκυκλοι.Οι περισσοτεροι ανθρωποι ουτε καν γνωριζουν οτι υπαρχουν.Αυτοι οι κυκλοι ειναι βασισμενοι σε φανερες λειτουργιες του οργανισμου.Σε καθημερινοι βαση παιρνουμε τροφη (προσληψη),απορροφουμε και χρησιμοποιουμε μερος αυτης της τροφης(αφομοιωση) και τελος αποβαλουμε οτι δεν χρειαζομαστε. Παρολο που η καθεμια απο αυτες τις 3 λειτουργιες παντα εχει ενα περιθωριο προεκτασης , ειναι πιο εντονη στην διαρκεια συγκεκριμενων ωρων της μερας
Απο τισ 12 το μεσημερι εως τις 8μμ (προσληψη-θρεψη-χωνεψη)
απο τις 8μμ μεχρι τις 4πμ (αφομοιωση-απορροφηση-χρησιμοποιηση)
4πμ εως 12 μεσημερι (αποβολη των οργανικων κ τροφικων καταλοιπον)
Και επειδη σας εχω μαθει πριν το πειτε να το πω εγω ΜΙΛΑΜΕ για φυσιολογικους ανθρωπους που κοιμουντε νωρις κ ξυπνανε νωρις
Νομιζω δεν ξεχασα κατι...αααα ναι για την πρωτεινη. Δεν νομιζω να πιστευεις οτι το σωμα σου θα χρησιμοποιηση παραπανω απο 35γρ πρωτεινης αν ειναι γρηγορης αφομοιωσεις......βεβαια μπορεις και να πιστευεις το αντιθετο ,δικαιομα σου, εγω αυτα εμαθα κ αυτα εφαρμοζω και μεχρι τωρα ολα αυτα τα χρονια δειχνουν να ναι σωστα και σε εμενα και στους αλλους.
μαρεσαν ολα τα παραπανω. απλα κολλησα λιγο σε αυτο. δν παιζει ρολο κατα μεσο ορο κ τα κιλα του καθε ανθρωπου την ηλικια του κ τις αναγκες του? εγω πχ.αν κ το παρακανω. εχω συνηθως ενα 45αρι το πρωι με 50αρι. κ μετα 20-30αρακια μεσα στη μερα. μεχρι τωρα δε λειτουργει κ ασχημα.αλλα μηπως παιρνω τζαμπα πρωτεινη?

Devil
06-12-11, 23:41
δεν νομιζω μητσο νανε ο μονος λογος αυτος. τα μειων με τα σην ειναι περισοτερα σε αυτον τον λογο.

κοιτα για αυτους που κανουν 16+ωρες νηστεια.... ειναι βασικο συν... γιατι τους κραταει ολη την υπολοιπη μερα...

τωρα για καποιον που θα κανει πρωινο δεν το βλεπω απαραιτητο.... αλλα ουτε και απαγορευτικο...


τι να την κανει την ενεργεια προ υπνου?
να παλευει με τα λιονταρια στα ονειρα του?

το χεις λιγο...ποτε δεν ξερεις τι σε περιμενει στο κρεββατι...:green:

Devil
07-12-11, 01:23
Το σωμα μας για να αποθηκευση ενα κιλο λιπους πρεπει να φαει 7000θερμιδες παραπανω, οποτε εννοειτε δεν εναφερομαστε στο οτι με μια φορα που θα φαμε ετσιθα αποθηκευσουμε λιπος.

- Οσο για την ινσουλινη...με τα πολλα σταθερα μικρα γευματα ΟΧΙ η ινσουλινη μας δεν εκτοξευετε στο θεο....ισα ισα το αντιθετο.
Το μεγαλο και ενα γευμα ομως την εκτινασει κ την απορρυθμιζει γενικοτερα

ναι αλλα δεν παραμενει και σταθερη... μετα απο ενα γευμα σε ενα υγιες ατομο η ινσουλινη κανει peak και ερχετε σε φυσιολογικα επιπεδα μετα απο κανα 2ωρο....
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/92/Suckale08_fig3_glucose_insulin_day.jpg

αρα τρωγοντας ανα 3 ωρες μενει σε σταθερα επιπεδα αλλα σχετικα ψηλα....

σε περιοδο fasting τωρα...οπου για 16 ωρες (οπως λεει η IF για παραδειγμα) υπαρχει μειωση της ινσουλινης και της κορτιζολης επεισης.... κατι που θα βοηθουσε στην απολεια λιπους....

http://jcem.endojournals.org/content/90/2/741/F1.large.jpg

Παιδια εννοειτε οτι ολη τη μερα μετα που θα μαστε νυστικοι θα χρησιμοποιεισουμε απο αυτη την ενεργεια, το θεμα ειναι ομως οτι θα χρησιμοποιουμε απο τον συνθετο υδ/κα που φαγαμε , αρα το λιπος απλα θα αποθηκευτει κ ας ειναι 100γρ.Σε 10 μερες θα γινει ενα ωραιοτατο κιλο.

αρα....στο παραδειγμα παντα.... σε 10 μερες με 500kcal λιγοτερες τη μερα.... δλδ 5000kcal μειων... θα εχουμε 1 κιλο συν?

Οταν τρωμε μικρα κ συχνα γευματα αυτο που γινετε ειναι να αναγκαζουμε το σωμα μας να το χρησιμοποιει μεχρι να φαμε το επομενο αρα δεν προλαβαινει καν να αποθηκευσει κ αν αποθηκευσει θα ναι τοσο λιγο που σιγουρα θα το χρησιμοποιηση αργοτερα....

αρα με την ιδια λογικη το ιδιο πραγμα γινετε και αν τρως ανα 24ωρα τοτε... γιατι οπως λεμε και οι 2 ο οργανισμος δεν βλεπει ρολοι... και γενικοτερα δεν λειτουργει σαν μηχανη....

και γιατι ο οργανισμος να αποθηκευση στις 2000kcal και να μην αποθηκευση στις 500kcal...?
ισως μεγαλητερη εκριση ινσουλινης η' μεγαλητερης διαρκειας ...?
οκ δεκτο.... αλλα εφοσον η ινσουλινη οντας αναβολικη ορμονη ''αποθηκευει'' οχι μονο σε λιπος και συκωτι αλλα και σε μυς.... αυτο δεν θα ηταν καλητερο για να βαλουμε και μυς εφοσον υπαρχει και το καταληλο glut4 translocation στους μυς μετα απο μια προπονηση...?
αρα εκει πλεον δεν μιλαμε για απλα χασιμο λιπους αλλα για κανονικο recomposition....


Επισης το σωμα εχει μια αλλη λογικη διαφορετικη απο τη δικη μας, και αργα η γρηγορα θα πει...με αφηνεις ολη μερα νηστικο ε????αρα κ εγω θα αποθηκευσω ακομη περισσοτερο ετσι ωστε να εχω περισσοτερα αποθεματα για τις 23 ωρες που ειμαι σε νυστεια και επακολουθω ειναι να αρχισει ο μεταβολισμος μας να γινετε πιο αργος.

με λιγα λογια υπαρχει boosting μεταβολισμου με γευματα ανα 3ωρες?
εγω το βλεπω περισσοτερο σαν thermic effect of food.... δηλαδη αναλογα με το σπασιμο τον μακρος θα λαβεις και το αναλογο boost απο τον μεταβολισμο....

και απ την αλλη.... συμβαινει το εντελως αντιθετο.... υπαρχουν ερευνες που δειχνουν οτι σε περιοδους fasting ο μεταβολισμος αυξανετε...

Resting energy expenditure increases in early starvation, accompanied by an increase in plasma norepinephrine. This increase in norepinephrine seems to be due to a decline in serum glucose and may be the initial signal for metabolic changes in early starvation.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10837292

σε αντιθεση αυτο που λες εσυ φαινετε να σημβαινει στις 60+ωρες νηστειας....
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3661473

Devil οντως Ο οργανισμος δεν λειτουργει με 24ωρα μαθε ομως οτι για το σωμα μας υπαρχουν οι φυσικοι βιοκυκλοι.Οι περισσοτεροι ανθρωποι ουτε καν γνωριζουν οτι υπαρχουν.Αυτοι οι κυκλοι ειναι βασισμενοι σε φανερες λειτουργιες του οργανισμου.Σε καθημερινοι βαση παιρνουμε τροφη (προσληψη),απορροφουμε και χρησιμοποιουμε μερος αυτης της τροφης(αφομοιωση) και τελος αποβαλουμε οτι δεν χρειαζομαστε. Παρολο που η καθεμια απο αυτες τις 3 λειτουργιες παντα εχει ενα περιθωριο προεκτασης , ειναι πιο εντονη στην διαρκεια συγκεκριμενων ωρων της μερας
Απο τισ 12 το μεσημερι εως τις 8μμ (προσληψη-θρεψη-χωνεψη)
απο τις 8μμ μεχρι τις 4πμ (αφομοιωση-απορροφηση-χρησιμοποιηση)
4πμ εως 12 μεσημερι (αποβολη των οργανικων κ τροφικων καταλοιπον)
Και επειδη σας εχω μαθει πριν το πειτε να το πω εγω ΜΙΛΑΜΕ για φυσιολογικους ανθρωπους που κοιμουντε νωρις κ ξυπνανε νωρις



Νομιζω δεν ξεχασα κατι...αααα ναι για την πρωτεινη. Δεν νομιζω να πιστευεις οτι το σωμα σου θα χρησιμοποιηση παραπανω απο 35γρ πρωτεινης αν ειναι γρηγορης αφομοιωσεις......βεβαια μπορεις και να πιστευεις το αντιθετο ,δικαιομα σου, εγω αυτα εμαθα κ αυτα εφαρμοζω και μεχρι τωρα ολα αυτα τα χρονια δειχνουν να ναι σωστα και σε εμενα και στους αλλους.

νταξ εδω αν θες πλεον να αρχησουμε να μιλαμε πιο σοβαρα θα ηθελα να δω κατι παραπανω απο μια δηλωση σε ενα φορουμ....

τωρα βεβαια δεν ξερω εσυ τι θεωρεις γρηγορη αφομοιωση..... τη whey για παραδειγμα? hydrolized?....

το θεμα ειναι οτι ενα ατομο δεν τρεφετε μονο με whey η' γενικοτερα ''πρωτεινη γρηγορης αφομοιωσης.... αλλα και με κανονικες τροφες...

με ενα random γευμα.... πιτσα... μετα απο 5ωρες δεν εχει ολοκληρωθει η χωνεψη.... και ακομα υπαρχουν αμινοξεα στο αιμα.... πραγμα που σε βαζει σε ''αναβολικη φαση''.... με ενα γευμα πιο bbing... του στυλ 300γρ κοτοπουλο και Χ γρ ρυζι και Ψ λιπαρα... για ποση ωρα θα υπαρχουν αμινοξεα στο αιμα?
δεν θα αποροφιθουν ολα αυτα?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10331398

οκ ναι τα χρησιμοποιεις χρονια και δουλευουν και το δεχομαι... αλλα παρουσιαζοντε και πολλα αλλα alternatives οπου φαινοντε ακομα περισσοτερο promising απο μια κλασσικη διατροφη 6-8 γευματων...

τωρα ολα αυτα τα ''δογματα'' περι 35γρ πρωτεινης..... πολλως μικρων γευματων... καλους και κακους υδατανθρακες..... σταθερη ινσουλινη..... καταβολισμος και κακη κορτιζολη..... κτλ κτλ κτλ..... πραγματικα δεν εχω ιδεα απο που εχουν βγει... δεν λεω οτι ειναι εντελως λαθος.... γιατι δεν μου αρεσει να γινομε φανατικος.... αλλα απο οτι φαινετε δεν ειναι και εντελως σωστα.....

σαν conclusion στο ολο ποστ μου... ουτε το 1 ειναι λαθος αλλα ουτε και τα 10... αλλα επεισης δεν ειναι και σωστα... καθως τα ποστ μου δεν αναφεροντε σε αγωνιστικους αλλα σε απλο κοσμο που ακολουθει το αθλημα.... προγραμματιστε γευματα κτλ κτλ αναλογα με τις βασικες σας αναγκες και μην φτανετε σε ακροτητες... και να μην φας ενα γευμα και να το φας την επωμενη δεν λεει τιποτα... το να μην φας τιποτα ολη μερα και να τα φας μαζεμενα παλι δεν λεει τιποτα....

beef ποσες φορες το εχεις πει σε αναλογα thread αυτο^^^ ?:green:

tasos2
07-12-11, 12:09
Oυτε εγω μπορω να καταλαβω πως εχει βγει το 35 γρ. πρωτεινης ανα γευμα. Ολοι οι ανθρωποι εχουν την ιδια μυικη μαζα και την ιδια σωματικη δραστηριοτητα? Ολες οι πρωτεινες απορροφουνται στον ιδιο χρονο? Αν φας 30 γρ. ορο γαλακτος και 30 καζεινη μαζι, τα 30 της καζεινης που θα πανε στο αιμα ωρες μετα τον ορο γαλακτος δεν θα απορροφηθουν επειδη πριν ωρες ειχες παρει και 30 ορου γαλακτος (ενω ολη τη μερα ο μεσος αθλουμενος χρειαζεται 120-180)?

Και για τους υδατανθρακες αν φας 150 γρ. απο βρωμη που μπορει να κανεις και 5 ωρες να τα χωνεψεις θα χρησιμοποιησεις μονο π.χ. τα 40 επειδη την ωρα που ετρωγες ειχες αναγκη απο 40?

Nick Anthony
07-12-11, 13:28
Το σωμα μας για να αποθηκευση ενα κιλο λιπους πρεπει να φαει 7000θερμιδες παραπανω, οποτε εννοειτε δεν εναφερομαστε στο οτι με μια φορα που θα φαμε ετσι
θα αποθηκευσουμε λιπος.
- Οσο για την ινσουλινη...με τα πολλα σταθερα μικρα γευματα ΟΧΙ η ινσουλινη μας δεν εκτοξευετε στο θεο....ισα ισα το αντιθετο.
Το μεγαλο και ενα γευμα ομως την εκτινασει κ την απορρυθμιζει γενικοτερα
Παιδια εννοειτε οτι ολη τη μερα μετα που θα μαστε νυστικοι θα χρησιμοποιεισουμε απο αυτη την ενεργεια, το θεμα ειναι ομως οτι θα χρησιμοποιουμε απο τον συνθετο υδ/κα που φαγαμε , αρα το λιπος απλα θα αποθηκευτει κ ας ειναι 100γρ.Σε 10 μερες θα γινει ενα ωραιοτατο κιλο.
Οταν τρωμε μικρα κ συχνα γευματα αυτο που γινετε ειναι να αναγκαζουμε το σωμα μας να το χρησιμοποιει μεχρι να φαμε το επομενο αρα δεν προλαβαινει καν να αποθηκευσει κ αν αποθηκευσει θα ναι τοσο λιγο που σιγουρα θα το χρησιμοποιηση αργοτερα....
Επισης το σωμα εχει μια αλλη λογικη διαφορετικη απο τη δικη μας, και αργα η γρηγορα θα πει...με αφηνεις ολη μερα νηστικο ε????αρα κ εγω θα αποθηκευσω ακομη περισσοτερο ετσι ωστε να εχω περισσοτερα αποθεματα για τις 23 ωρες που ειμαι σε νυστεια και επακολουθω ειναι να αρχισει ο μεταβολισμος μας να γινετε πιο αργος.
Devil οντως Ο οργανισμος δεν λειτουργει με 24ωρα μαθε ομως οτι για το σωμα μας υπαρχουν οι φυσικοι βιοκυκλοι.Οι περισσοτεροι ανθρωποι ουτε καν γνωριζουν οτι υπαρχουν.Αυτοι οι κυκλοι ειναι βασισμενοι σε φανερες λειτουργιες του οργανισμου.Σε καθημερινοι βαση παιρνουμε τροφη (προσληψη),απορροφουμε και χρησιμοποιουμε μερος αυτης της τροφης(αφομοιωση) και τελος αποβαλουμε οτι δεν χρειαζομαστε. Παρολο που η καθεμια απο αυτες τις 3 λειτουργιες παντα εχει ενα περιθωριο προεκτασης , ειναι πιο εντονη στην διαρκεια συγκεκριμενων ωρων της μερας
Απο τισ 12 το μεσημερι εως τις 8μμ (προσληψη-θρεψη-χωνεψη)
απο τις 8μμ μεχρι τις 4πμ (αφομοιωση-απορροφηση-χρησιμοποιηση)
4πμ εως 12 μεσημερι (αποβολη των οργανικων κ τροφικων καταλοιπον)
Και επειδη σας εχω μαθει πριν το πειτε να το πω εγω ΜΙΛΑΜΕ για φυσιολογικους ανθρωπους που κοιμουντε νωρις κ ξυπνανε νωρις
Νομιζω δεν ξεχασα κατι...αααα ναι για την πρωτεινη. Δεν νομιζω να πιστευεις οτι το σωμα σου θα χρησιμοποιηση παραπανω απο 35γρ πρωτεινης αν ειναι γρηγορης αφομοιωσεις......βεβαια μπορεις και να πιστευεις το αντιθετο ,δικαιομα σου, εγω αυτα εμαθα κ αυτα εφαρμοζω και μεχρι τωρα ολα αυτα τα χρονια δειχνουν να ναι σωστα και σε εμενα και στους αλλους.

πολυ σωστα γραφεις κ συμφωνω!!!!:thumbup:
Επισης οσο για την πρωτεινη να πω το εξης μηπως κ διελευκανω καπως το τοπιο

Eιναι αρκετα δυσκολο για το σωμα να απορροφησει μονο 30γρ πρωτεινης ,λογω της μακρας διαδικασιας η οποια ειναι απαραιτητη να συμβει για την πρωτεινικη συνθεση.Στο παρακατω λινκ εξηγει τα βηματα καλυτερα¨
Most proteins are decomposed to single amino acids in digestion.
Digestion typically begins in the stomach when pepsinogen is converted to pepsin by the action of hydrochloric acid, and continued by trypsin and chymotrypsin in the intestine. Before the absorption in the small intestine, most proteins are already reduced to single amino acid or peptides of several amino acids. Most of peptides longer than 4 amino acids are not absorbed. Absorption into the intestinal absorptive cells is not the end. There most of peptides are broken into single amino acids.
Absorption of the amino acids and their derivatives into which dietary protein is degraded is done by the gastrointestinal tract. The absorption rates of individual amino acids are highly dependent on the protein source; for example, the digestibilities of many amino acids in humans, the difference between soy and milk proteins[10] and between individual milk proteins, beta-lactoglobulin and casein.[11] For milk proteins, about 50% of the ingested protein is absorbed between the stomach and the jejunum and 90% is absorbed by the time the digested food reaches the ileum.[12] Biological value (BV) is a measure of the proportion of absorbed protein from a food which becomes incorporated into the proteins of the organism's body.
Ο μεταβολισμος μεγαλης ποσοτητας πρωτεινων σαν διαδικασια ειναι πολυ αγχωτικη για το σωμα μας και αυτο γιατι στρεσσαρει πολυ τα νεφρα κ το συκωτι.Η μονη φορα που το σωμα μας μπορει να απορροφησει περισσοτερο απο 30γρ πρωτεινης ειναι οταν υπαρχει χημικη υποστηριξη

crow
07-12-11, 13:55
Καταρχην να πω οτι εγω αναφερθηκα απο το αρχικο μου ποστ στο σημειο που λεγατε ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΥΜΑ.....δεν αναφερθηκα πουθενα για 2,3 7,8 γευματα που μου λες εσυ τωρα,ΟΥΤΕ ειπα πουθενα ποσα γευματα θεωρω εγω να κανει καποιος.ΟΥΤΕ ανεφερα κατι για αθλητη ή προπονηση ,ΜΙΛΙΣΑ καθαρα για απλο κοσμο και το τονισα.
Μαλλον το πείρες πολυ προσωπικα το θεμα κ για λογους αμυνας μου παραθετεις τωρα ενα σωρο παραμέτρους χωρις να εχω αναφερθει εγω πριν σε κατι απο αυτα. Δεν νομιζω να αναφερθηκα εγω για 24 ή 48ή 60 ωρες???ουτε να ειπα αν μια ή δυο μερες φαω ετσι θα καταστραφω και μου το παιζεις τωρα και εξυπνος......:weights:
Αλλωστε οταν απλα αναφερουμε κατι χωρις χρονικους περιορισμους θεωρείτε οτι μιλαμε για κατι που γινετε συνεχεια κ για μεγαλες χρονικες περιοδους. Αν ηθελες να παρουμε παραμετρους μπορουσες να μου το πεις απο την αρχη που σε ρωτησα.Ασε που μου παραθετεις και ενα σωρο λινκς χωρις λογο,αφου καταλαβαινεις ολα αυτα που διαβαζεις γιατι δεν μου τα γραφεις με δικα σου λογια στα ελληνικα ????
Οσο για την ινσουλινη,ναι εχεις δικαιο ,ομως στα σταθερα γευματα υπαρχει ομαλη καμπυλη και αυτο θελουμε.Στο ενα μεγαλο γευμα η ινσουλινη μονο ομαλη καμπυλη δεν εχει και αυτο ειναι κατι που δεν θελουμε.
Και οκ εγω δεν ξερω τη τυφλα μου και δεν καταλαβαινω και τι μου λετε,μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα ανθρωπου που ετρωγε ενα μεγαλο γευμα τη μερα κ ειναι αδυνατος????οχι τιποτα αλλα εγω ακομη δεν το εχω συναντησει αυτο το φαινομενο περα απο κατι ανορεξικα που τρωγανε ενα γλυφιτζουρι και ενα παξιμαδι τη μερα.
Αααα παραλιγο να το ξεχασω αυτο, περι θερμιδων, το σωμα σου δεν μετραει μονο τις θερμιδες αλλα κ απο που προερχονται.Aρα μεσα στο ΕΝΑ γευμα σιγουρα θα εχεις κ πολλα λιπαρα και αυτα θα αποθηκευτουν και ας φας λιγοτερες θερμιδες.....εγω αν τρωω μια μεγαλη πιτσα τη μερα σε ενα γευμα θες να δεις πως θα γινω σε 10 μερες (ΜΕΤΑ ΕΣΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ τα bodyline):rolf:

crow
07-12-11, 13:57
πολυ σωστα γραφεις κ συμφωνω!!!!:thumbup:
Επισης οσο για την πρωτεινη να πω το εξης μηπως κ διελευκανω καπως το τοπιο

Eιναι αρκετα δυσκολο για το σωμα να απορροφησει μονο 30γρ πρωτεινης ,λογω της μακρας διαδικασιας η οποια ειναι απαραιτητη να συμβει για την πρωτεινικη συνθεση.Στο παρακατω λινκ εξηγει τα βηματα καλυτερα¨
Ο μεταβολισμος μεγαλης ποσοτητας πρωτεινων σαν διαδικασια ειναι πολυ αγχωτικη για το σωμα μας και αυτο γιατι στρεσσαρει πολυ τα νεφρα κ το συκωτι.Η μονη φορα που το σωμα μας μπορει να απορροφησει περισσοτερο απο 30γρ πρωτεινης ειναι οταν υπαρχει χημικη υποστηριξη


AMHN!!!!!!!! με προλαβες.......:green:

tasos2
07-12-11, 15:18
Eιναι αρκετα δυσκολο για το σωμα να απορροφησει μονο 30γρ πρωτεινης ,λογω της μακρας διαδικασιας η οποια ειναι απαραιτητη να συμβει για την πρωτεινικη συνθεση.Στο παρακατω λινκ εξηγει τα βηματα καλυτερα¨
Ο μεταβολισμος μεγαλης ποσοτητας πρωτεινων σαν διαδικασια ειναι πολυ αγχωτικη για το σωμα μας και αυτο γιατι στρεσσαρει πολυ τα νεφρα κ το συκωτι.Η μονη φορα που το σωμα μας μπορει να απορροφησει περισσοτερο απο 30γρ πρωτεινης ειναι οταν υπαρχει χημικη υποστηριξη

Αυτο που ειπα για τον ορο γαλακτος μαζι με καζεινη δεν το εξηγεις. Εστω οτι ειναι 30 γρ ανα 3ωρο το οριο. Αν φαω ενα γευμα με 30 ορο γαλακτος και 30 καζεινη ή 30 απο λιπαρο κρεας παλι το ιδιο ισχυει? Γιατι προφανως δεν θα φτασουν και τα 60 την ιδια ωρα στο αιμα.

Επισης ενας που ειναι πολυ παραπανω απο τον μεσο ορο μυικα ας πουμε πανω απο 100 κιλα με χαμηλο ποσοστο λιπους και σε σωματικη δραστηριοτητα αλλα χωρις να εχει χημικη υποστηριξη και κανοντας διατροφη με χαμηλους υδατανθρακες θα μπορει να απορροφησει μονο 30 γραμμαρια πρωτεινης το τριωρο? Τη στιγμη που για να διατηρηθει χρειαζεται μεσα στην ημερα 200? Δηλαδη 7 γευματα και αν φαει 4 των 50 παιρνει μονο μιση απο οση χρειαζεται και η αλλη παει περιπατο και ετσι πεφτει μυικα γιατι δεν εχει επαρκη προσληψη?
Μου φαινεται πολυ απιθανο να εχει σχεδιαστει με τοσο χαζο τροπο το σωμα μας που να χρειαζεται να τρωμε 40 μικρα γευματα τη στιγμη που εχει τοσες δουλειες να κανει ο καθενας. Δεν υπαρχει και αλλο ζωο που να τρωει τοσες φορες, ακομα και τα μεγαλα σκυλια που εχουν ενστικτο αντε να φανε 2 φορες, θα επρεπε καθε μερα να αδυνατιζουν.

Τωρα το οτι κανανε μια ερευνα με ενα τυχαιο δειγμα νεων και βρηκαν οτι δεν μπορεσαν να απορροφησουν πανω απο 30 γρ. ανα 3ωρο αυτο δεν αποδεικνυει τιποτα. Ουτε το οτι ειναι βαρια διαδικασια η απορροφηση της πρωτεινης λεει τιποτα. Δηλάδη τα νεφρα και το συκωτι γραφουνε πανω τον αριθμο 30 ή 35? Πως προεκυψε αυτο ο αριθμος? Μπορει για καποιον να ειναι 50 ή 60 το ποσο αντεχουν τα νεφρα του...

Devil
07-12-11, 15:54
Καταρχην να πω οτι εγω αναφερθηκα απο το αρχικο μου ποστ στο σημειο που λεγατε ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΥΜΑ.....δεν αναφερθηκα πουθενα για 2,3 7,8 γευματα που μου λες εσυ τωρα,ΟΥΤΕ ειπα πουθενα ποσα γευματα θεωρω εγω να κανει καποιος.ΟΥΤΕ ανεφερα κατι για αθλητη ή προπονηση ,ΜΙΛΙΣΑ καθαρα για απλο κοσμο και το τονισα.
Μαλλον το πείρες πολυ προσωπικα το θεμα κ για λογους αμυνας μου παραθετεις τωρα ενα σωρο παραμέτρους χωρις να εχω αναφερθει εγω πριν σε κατι απο αυτα. Δεν νομιζω να αναφερθηκα εγω για 24 ή 48ή 60 ωρες???ουτε να ειπα αν μια ή δυο μερες φαω ετσι θα καταστραφω και μου το παιζεις τωρα και εξυπνος......:weights:

ελα νταξ μου κανεις πλακα εδω.... εχω υπογραμμισει ακριβως σε ποια προταση σου αναφερομαι... δεν ειναι δησκολο να το καταλαβεις... και σου εχω απαντηση με σοβαρα επιχειρηματα πιστευω...

Αλλωστε οταν απλα αναφερουμε κατι χωρις χρονικους περιορισμους θεωρείτε οτι μιλαμε για κατι που γινετε συνεχεια κ για μεγαλες χρονικες περιοδους. Αν ηθελες να παρουμε παραμετρους μπορουσες να μου το πεις απο την αρχη που σε ρωτησα.Ασε που μου παραθετεις και ενα σωρο λινκς χωρις λογο,αφου καταλαβαινεις ολα αυτα που διαβαζεις γιατι δεν μου τα γραφεις με δικα σου λογια στα ελληνικα ????

χωρις λογο? μπηκες στον κοπο να τα διαβασεις?.... θα τα μεταφραστουν αλλα στην καταληλη ενοτητα...

Οσο για την ινσουλινη,ναι εχεις δικαιο ,ομως στα σταθερα γευματα υπαρχει ομαλη καμπυλη και αυτο θελουμε.Στο ενα μεγαλο γευμα η ινσουλινη μονο ομαλη καμπυλη δεν εχει και αυτο ειναι κατι που δεν θελουμε.

ποιος ο λογος να μην το θελεις? σε ρωτησα και πιο πανω...

Και οκ εγω δεν ξερω τη τυφλα μου και δεν καταλαβαινω και τι μου λετε,μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα ανθρωπου που ετρωγε ενα μεγαλο γευμα τη μερα κ ειναι αδυνατος????οχι τιποτα αλλα εγω ακομη δεν το εχω συναντησει αυτο το φαινομενο περα απο κατι ανορεξικα που τρωγανε ενα γλυφιτζουρι και ενα παξιμαδι τη μερα.

φτανουν αυτοι?
http://www.leangains.com/search/label/Client%20results

Αααα παραλιγο να το ξεχασω αυτο, περι θερμιδων, το σωμα σου δεν μετραει μονο τις θερμιδες αλλα κ απο που προερχονται.Aρα μεσα στο ΕΝΑ γευμα σιγουρα θα εχεις κ πολλα λιπαρα και αυτα θα αποθηκευτουν και ας φας λιγοτερες θερμιδες.....εγω αν τρωω μια μεγαλη πιτσα τη μερα σε ενα γευμα θες να δεις πως θα γινω σε 10 μερες (ΜΕΤΑ ΕΣΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ τα bodyline):rolf:

την αναλογια μακρος την ρυθμιζεις ευκολα και στο 1 γευμα... αλλα και παλι μπορεις να μου δωσεις μια λογικη εξηγιση που θα γινουν ολα αυτα?

και δεν εχω παρει προσωπικα τιποτα.... εγω σε ρωτησα καποια πραγματα στα οποια δεν απαντησες.... σου ποσταρα αναλογες ερευνες που δεν μπηκες στον κοπο να διαβασεις για να κανουμε συζητηση.... και απο εκει και περα συνεχιζεις να ισχυριζεσε τα ιδια πραγματα χωρις να τα στυριζεις πουθενα...

αρα αξιζει να συνεχισουμε την συζητηση...? θα ποσταρεις κατι πιο σοβαρο η' θα το παμε με broscience?

beefmeup
07-12-11, 17:35
Eιναι αρκετα δυσκολο για το σωμα να απορροφησει μονο 30γρ πρωτεινης ,λογω της μακρας διαδικασιας η οποια ειναι απαραιτητη να συμβει για την πρωτεινικη συνθεση.Στο παρακατω λινκ εξηγει τα βηματα καλυτερα¨

οχι..
πουθενα στο κειμενο που παραθεσες δεν γραφει κατι τετοιο..το μονο που γραφει ειναι οτι η αποροφηση της πρωτεινης εχει να κανει με την πηγη της που ειναι σωστο.
επισης αυτο που δεν αναφερει ειναι οτι ενα γευμα μαλλον δεν περιεχει μονο πρωτεινη,αλλα κ αλλα μακρος που μαλλον θα καθυστερισουν την πεψη της,κ αρα κ το ποσοστο που θα αφομοιωθει απο το σωμα σε βαθος χρονου,σε σχεση με το αν επερνες μονο πρωτεινη.


Ο μεταβολισμος μεγαλης ποσοτητας πρωτεινων σαν διαδικασια ειναι πολυ αγχωτικη για το σωμα μας και αυτο γιατι στρεσσαρει πολυ τα νεφρα κ το συκωτι.Η μονη φορα που το σωμα μας μπορει να απορροφησει περισσοτερο απο 30γρ πρωτεινης ειναι οταν υπαρχει χημικη υποστηριξη

κ παλι οχι..
σε ωρες γυρω απο την προπονηση η χρηση/αφομοιωση της πρωτεινης απο το σωμα ειναι αυξημενη κ χωρις χημικη..
απλα με χημικη εχεις μεγαλυτερη μυικη πρωτεινοσυνθεση 24/7.

εδω να κανω μια παρενθεση κ να αναφερω οτι πρωτεινη δεν ειναι μονο η whey γιατι οι περισοτεροι που γραφουν μεχρι τωρα αυτο υποθετουν,τουλαχιστον απο τα γραφομενα τους..
εκτος αν καποιος μου λεει οτι 30γρ whey θα αποροφηθουν στον ιδιο χρονο με 30γρ καζεινη...ενδεχομενως καποια απο τα 30γρ whey θα πανε στον κουβα..
αλλα απο την καζεινη λογω της βραδιας αφομοιωσης απο το σωμα,θα αφομοιωθουν μαλλον περισοτερα απο τι απτην whey..


κ γενικα μιλοντας,οταν υπαρχει επισημη ερευνα κ την παραθετει καποιος σαν επιχειρημα καλο ειναι να μην την περναμε στο "ντουκου",γιατι ετσι μετα παμε την κουβεντα σε επιπεδο του στυλ "σε μενα δουλευει,αρα ετσι ειναι" η "εγω ετσι εχω μαθει/κανω.."
οκ καλα ειναι αυτα,αλλα οταν ο αλλος μιλαει με μελετες που αφορουν το θεμα που σημαινει εργαστηρια μετρησεις επιστημονες κλπ,δεν το προσπερναμε ετσι.
αυτο δεν το γραφω για τον ντεβιλ,αλλα κ για μενα γιατι καμια φορα οταν παραθετω ενα σκασμο ερευνες που υποστηριζουν αυτο που γραφω κ ο αλλος τις αγνοει κ γραφει τα δικα του,εχω θεμα...

geo28
07-12-11, 17:53
πολυ σωστα γραφεις κ συμφωνω!!!!:thumbup:
Επισης οσο για την πρωτεινη να πω το εξης μηπως κ διελευκανω καπως το τοπιο

Eιναι αρκετα δυσκολο για το σωμα να απορροφησει μονο 30γρ πρωτεινης ,λογω της μακρας διαδικασιας η οποια ειναι απαραιτητη να συμβει για την πρωτεινικη συνθεση.Στο παρακατω λινκ εξηγει τα βηματα καλυτερα¨
Ο μεταβολισμος μεγαλης ποσοτητας πρωτεινων σαν διαδικασια ειναι πολυ αγχωτικη για το σωμα μας και αυτο γιατι στρεσσαρει πολυ τα νεφρα κ το συκωτι.Η μονη φορα που το σωμα μας μπορει να απορροφησει περισσοτερο απο 30γρ πρωτεινης ειναι οταν υπαρχει χημικη υποστηριξη

αυτο προφανως και ειναι ενας ακομη μυθος,που ερευνητικα στηριχθηκε σε καποιες μελετες που ομως μελετησαν
μονο τα short term αποτελεσματα της πρωτεινικης αφομοιωσης διαφορων γευματων.δηλαδη ειναι λογικο ενα γευμα
50 gr πρωτεινης να μη προκαλει μεγαλυτερη αναβολικη αντιδραση απο ενα γευμα 30 γρ σε διαστημα 3 ή 5 ωρων,προφανως η
διαδικασια του αναβολισμου ομως κρατα περισσοτερο απο 3 'η 5 ωρες..μετα απο περισσοτερο απο 5 ωρες απελευθερωνονται αμινοξεα
στο κυκλοφορικο και εισαι σε ααναβολικη κατασταση ακομα απο το ιδιο γευμα(εβαλε πανω ο ντεβιλ μια ερευνα)..

ερευνες ομως που κραταν περισσοτερο απο καποιες ωρες,δειχνουν οτι σχεδον ολη η ποσοτητα της πρωτεινης αφομοιωνεται
οσο και αν ειναι αυτη και προφανως δεν υπαρχουν καταλληλοι ή μη αριθμοι..
http://jn.nutrition.org/content/130/7/1700.short
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Arnal%20MA%2C%20et%20al.%20Protein%20pulse%20feeding%20improves%20protein%20retention%20in%20elderly%20women.

Να και μια ερευνα που συγκρινει μια κλασσικη διαιτα με if με 20ωρη νηστεια,οπου δεν υπαρχει καμια διαφροα αναμεσα στις διαιτες
οσον αφορα τη μυικη πρωτεινοσυνθεση και διατηρηση μυικης μαζας..
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Soeters%20MR%2C%20et%20al.%20Intermittent%20fasting%20

γενικα η παρεξηγηση εχει να κανει με την αφομοιωση μιας συγκεριμενης μικρης ποστητας γραμμαριων σε μικρη χρονικη διαρκεια,το
οποιο ειναι σωστο αφου ο μεσος ορος γρ που αφομοιωνονται πχ στην whey ειναι 10γρ/ωρα , και σε αλλες πρωτεινικες τροφες ακομη
λιγοτερα..το θεμα ειναι ποσα γραμμαρια θα αφομοιωθουν σε περισσοτερες ωρες και γενικοτερα μεα στη μερα που προφανως ειναι πανω απο
30-40...

tolis93
07-12-11, 22:20
την αναλογια μακρος την ρυθμιζεις ευκολα και στο 1 γευμα... αλλα και παλι μπορεις να μου δωσεις μια λογικη εξηγιση που θα γινουν ολα αυτα?

και δεν εχω παρει προσωπικα τιποτα.... εγω σε ρωτησα καποια πραγματα στα οποια δεν απαντησες.... σου ποσταρα αναλογες ερευνες που δεν μπηκες στον κοπο να διαβασεις για να κανουμε συζητηση.... και απο εκει και περα συνεχιζεις να ισχυριζεσε τα ιδια πραγματα χωρις να τα στυριζεις πουθενα...

αρα αξιζει να συνεχισουμε την συζητηση...? θα ποσταρεις κατι πιο σοβαρο η' θα το παμε με broscience?

ντεβ στο λινκ π εβαλες παραπανω.με τους τυπαδες π εχασαν βαρος εννοω. ολοι κανανε φαστ? εννοω δλδ ενα γευμα ανα 16 ωρες?

agisilaos
07-12-11, 23:07
Καταρχην να πω οτι εγω αναφερθηκα απο το αρχικο μου ποστ στο σημειο που λεγατε ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΥΜΑ.....δεν αναφερθηκα πουθενα για 2,3 7,8 γευματα που μου λες εσυ τωρα,ΟΥΤΕ ειπα πουθενα ποσα γευματα θεωρω εγω να κανει καποιος.ΟΥΤΕ ανεφερα κατι για αθλητη ή προπονηση ,ΜΙΛΙΣΑ καθαρα για απλο κοσμο και το τονισα.
Μαλλον το πείρες πολυ προσωπικα το θεμα κ για λογους αμυνας μου παραθετεις τωρα ενα σωρο παραμέτρους χωρις να εχω αναφερθει εγω πριν σε κατι απο αυτα. Δεν νομιζω να αναφερθηκα εγω για 24 ή 48ή 60 ωρες???ουτε να ειπα αν μια ή δυο μερες φαω ετσι θα καταστραφω και μου το παιζεις τωρα και εξυπνος......:weights:
Αλλωστε οταν απλα αναφερουμε κατι χωρις χρονικους περιορισμους θεωρείτε οτι μιλαμε για κατι που γινετε συνεχεια κ για μεγαλες χρονικες περιοδους. Αν ηθελες να παρουμε παραμετρους μπορουσες να μου το πεις απο την αρχη που σε ρωτησα.Ασε που μου παραθετεις και ενα σωρο λινκς χωρις λογο,αφου καταλαβαινεις ολα αυτα που διαβαζεις γιατι δεν μου τα γραφεις με δικα σου λογια στα ελληνικα ????
Οσο για την ινσουλινη,ναι εχεις δικαιο ,ομως στα σταθερα γευματα υπαρχει ομαλη καμπυλη και αυτο θελουμε.Στο ενα μεγαλο γευμα η ινσουλινη μονο ομαλη καμπυλη δεν εχει και αυτο ειναι κατι που δεν θελουμε.
Και οκ εγω δεν ξερω τη τυφλα μου και δεν καταλαβαινω και τι μου λετε,μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα ανθρωπου που ετρωγε ενα μεγαλο γευμα τη μερα κ ειναι αδυνατος????οχι τιποτα αλλα εγω ακομη δεν το εχω συναντησει αυτο το φαινομενο περα απο κατι ανορεξικα που τρωγανε ενα γλυφιτζουρι και ενα παξιμαδι τη μερα.
Αααα παραλιγο να το ξεχασω αυτο, περι θερμιδων, το σωμα σου δεν μετραει μονο τις θερμιδες αλλα κ απο που προερχονται.Aρα μεσα στο ΕΝΑ γευμα σιγουρα θα εχεις κ πολλα λιπαρα και αυτα θα αποθηκευτουν και ας φας λιγοτερες θερμιδες.....εγω αν τρωω μια μεγαλη πιτσα τη μερα σε ενα γευμα θες να δεις πως θα γινω σε 10 μερες (ΜΕΤΑ ΕΣΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ τα bodyline):rolf:

χαχαχα πες τα ρε ναντια!!!:bowdown:

ka2sel
08-12-11, 05:15
Εαν ειμαστε σε υποθερμιδικη διατροφη και κανουμε μονο ενα γευμα, το οποιο θα ειναι 2000 θερμιδες, θα βαλουμε λιπος ή οχι; Θεωρητικα θα χασουμε κιλα ( δε ξερουμε ποσο % λιπος ), πρακτικα ομως τι γινεται;

Επισης καπου ειχα διαβασει οτι απο θεμα πρωτεϊνοσυνθεσης και προσθηκης/χασιμο λιπους, δε παιζουν ρολο τα 3 ή τα 6 γευματα. Τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια ( παντα μιλαμε για ιδιες θερμιδες σε καθε τυπο διατροφης ). Οποτε ετσι καταρριπτεται και ο "μυθος" οτι ο οργανισμος μπορει να απορροφησει μονο 30γρ πρωτεϊνης καθε φορα;

θα βαλεις λιπος...γιατι ο οργανισμος αντιλαμβανεται πως πεινας και το αποθηκευει σε λιπος....δεν πρεπει να αφηνεις τον μεταβολισμο σου να 'κοιμαται'... διατροφολογος μου το εχει αλλα δεν το εχω τσεκαρει αν ξερει καποιος ας το επιβεβαιωσει η να το απορριψει

Devil
08-12-11, 06:49
ντεβ στο λινκ π εβαλες παραπανω.με τους τυπαδες π εχασαν βαρος εννοω. ολοι κανανε φαστ? εννοω δλδ ενα γευμα ανα 16 ωρες?

ναι απο οτι φαινετε ολοι....;)


θα βαλεις λιπος...γιατι ο οργανισμος αντιλαμβανεται πως πεινας και το αποθηκευει σε λιπος....δεν πρεπει να αφηνεις τον μεταβολισμο σου να 'κοιμαται'... διατροφολογος μου το εχει αλλα δεν το εχω τσεκαρει αν ξερει καποιος ας το επιβεβαιωσει η να το απορριψει

ka2sel.... σε αυτο το ερωτημα εχω απαντησει πιο πανω.... αν θες δες την ερευνα.... θα σου λυσει αρκετες απορειες...;)

σε περιπτωση που εχεις καποιο θεμα με τα αγγλικα λογικα σε λιγο καιρο θα την ανεβασουμε στο φορου μαζι με αλλες στα ελληνικα...


@geo + beef... nice post:thumbup::clap::clap::clap:

ka2sel
08-12-11, 07:21
ναι απο οτι φαινετε ολοι....;)



ka2sel.... σε αυτο το ερωτημα εχω απαντησει πιο πανω.... αν θες δες την ερευνα.... θα σου λυσει αρκετες απορειες...;)

σε περιπτωση που εχεις καποιο θεμα με τα αγγλικα λογικα σε λιγο καιρο θα την ανεβασουμε στο φορου μαζι με αλλες στα ελληνικα...


@geo + beef... nice post:thumbup::clap::clap::clap:

οκ devil..διαβασα οσα ειχαν προηγηθει και καποιες ερευνες...περιμενω να ανεβουν γραμμενες και στα ελληνικα...;)

tolis93
08-12-11, 14:54
ναι απο οτι φαινετε ολοι....;)



ka2sel.... σε αυτο το ερωτημα εχω απαντησει πιο πανω.... αν θες δες την ερευνα.... θα σου λυσει αρκετες απορειες...;)

σε περιπτωση που εχεις καποιο θεμα με τα αγγλικα λογικα σε λιγο καιρο θα την ανεβασουμε στο φορου μαζι με αλλες στα ελληνικα...


@geo + beef... nice post:thumbup::clap::clap::clap:

wtf....λειτουργει οντως τοσο καλα αυτο? διαβασα το αρθρο αλλα δε βρηκα τη διατροφη π εκαναν. μονο οτι εκαναν φαστινκ κ εχασαν τα αναλογα π λεει

Goofonly
08-12-11, 16:06
wtf....λειτουργει οντως τοσο καλα αυτο? διαβασα το αρθρο αλλα δε βρηκα τη διατροφη π εκαναν. μονο οτι εκαναν φαστινκ κ εχασαν τα αναλογα π λεει

Πολλά λειτουργούν, καλό απ'τη μία γιατί δίνει επιλογές, κακό απ'την άλλη επειδή μπερδεύει. Σου βρήκα κάτι για να λύσεις τυχών απορίες, είναι αρκετά καλό αρθράκι:).

http://examine.com/leangains-faq/

8)

tolis93
08-12-11, 16:15
Πολλά λειτουργούν, καλό απ'τη μία γιατί δίνει επιλογές, κακό απ'την άλλη επειδή μπερδεύει. Σου βρήκα κάτι για να λύσεις τυχών απορίες, είναι αρκετά καλό αρθράκι:).

http://examine.com/leangains-faq/

8)goof τι εισαι εσυ ρε...μ δωσες υλη για 2μηνες:thumbup::bowdown:

giannis64
08-12-11, 20:11
ακομα μαυτο το θεμα τυρανιεστε??:green:

vagg
13-12-11, 17:03
ρε παιδια αυτο το φαστινγκ τι ειναι?? 1 με 2 γευματα στριμοχνωντας ολα τα μακροσ εκει??

jimmy007
13-12-11, 17:25
οχι..
πουθενα στο κειμενο που παραθεσες δεν γραφει κατι τετοιο..το μονο που γραφει ειναι οτι η αποροφηση της πρωτεινης εχει να κανει με την πηγη της που ειναι σωστο.
επισης αυτο που δεν αναφερει ειναι οτι ενα γευμα μαλλον δεν περιεχει μονο πρωτεινη,αλλα κ αλλα μακρος που μαλλον θα καθυστερισουν την πεψη της,κ αρα κ το ποσοστο που θα αφομοιωθει απο το σωμα σε βαθος χρονου,σε σχεση με το αν επερνες μονο πρωτεινη.



κ παλι οχι..
σε ωρες γυρω απο την προπονηση η χρηση/αφομοιωση της πρωτεινης απο το σωμα ειναι αυξημενη κ χωρις χημικη..
απλα με χημικη εχεις μεγαλυτερη μυικη πρωτεινοσυνθεση 24/7.

εδω να κανω μια παρενθεση κ να αναφερω οτι πρωτεινη δεν ειναι μονο η whey γιατι οι περισοτεροι που γραφουν μεχρι τωρα αυτο υποθετουν,τουλαχιστον απο τα γραφομενα τους..
εκτος αν καποιος μου λεει οτι 30γρ whey θα αποροφηθουν στον ιδιο χρονο με 30γρ καζεινη...ενδεχομενως καποια απο τα 30γρ whey θα πανε στον κουβα..
αλλα απο την καζεινη λογω της βραδιας αφομοιωσης απο το σωμα,θα αφομοιωθουν μαλλον περισοτερα απο τι απτην whey..


κ γενικα μιλοντας,οταν υπαρχει επισημη ερευνα κ την παραθετει καποιος σαν επιχειρημα καλο ειναι να μην την περναμε στο "ντουκου",γιατι ετσι μετα παμε την κουβεντα σε επιπεδο του στυλ "σε μενα δουλευει,αρα ετσι ειναι" η "εγω ετσι εχω μαθει/κανω.."
οκ καλα ειναι αυτα,αλλα οταν ο αλλος μιλαει με μελετες που αφορουν το θεμα που σημαινει εργαστηρια μετρησεις επιστημονες κλπ,δεν το προσπερναμε ετσι.
αυτο δεν το γραφω για τον ντεβιλ,αλλα κ για μενα γιατι καμια φορα οταν παραθετω ενα σκασμο ερευνες που υποστηριζουν αυτο που γραφω κ ο αλλος τις αγνοει κ γραφει τα δικα του,εχω θεμα...

Στο υπογραμμισμένο διαφωνούμε μόνο. Και αυτό γιατί ο οδός που ακολουθούν οι πρωτείνες μετά την κατανάλωσή τους μέσω της τροφής είναι διαφορετική από αυτές των υπόλοιπων μακροσυστατικών.

tasos2
13-12-11, 17:40
Στο υπογραμμισμένο διαφωνούμε μόνο. Και αυτό γιατί ο οδός που ακολουθούν οι πρωτείνες μετά την κατανάλωσή τους μέσω της τροφής είναι διαφορετική από αυτές των υπόλοιπων μακροσυστατικών.

Δηλαδη λες οτι τα λιπαρα μαζι με την πρωτεινη δεν επηρεαζουν?

jimmy007
13-12-11, 17:54
Δηλαδη λες οτι τα λιπαρα μαζι με την πρωτεινη δεν επηρεαζουν?

Mόνο τον χρόνο πέψης και απορρόφησης.

giannis64
13-12-11, 23:10
εγω με αυτο το ποστ σου μπερδευτικα.
που δεν συμφωνητε λοιπον?:unsure:

procop
14-12-11, 01:25
εχει βγει καμια ερευνα οτι με τρια γευματα,και ενδιαμεσα αμινο,εισαι καλυμενος και δεν ειναι απαραιτητος αυτος ο στρατιωτικος τυπος διατροφης¨"καθε τρεις ωρες και 30 γρ πρωτ"???

beefmeup
14-12-11, 01:31
απο την αρχη του θεματος υπαρχουν αρκετες ερευνες με την συχνοτητα γευματων αλλα κ για ληψη πρωτεινης.

vagg
15-12-11, 02:42
εγω με αυτο το ποστ σου μπερδευτικα.
που δεν συμφωνητε λοιπον?:unsure:


και εγω μπερδευτηκα στην αρχη:green: νομιζω ο ενας μιλαει για χρονο απορροφησης και πεψης (δεν ειναι το ιδιο??) και ο αλλος για ποσοτητα απορροφησης (λογικα αφου εχει τελειωσει η πεψη)

TheWorst
15-12-11, 15:11
ρε παιδια αυτο το φαστινγκ τι ειναι?? 1 με 2 γευματα στριμοχνωντας ολα τα μακροσ εκει??

Ειναι οι ωρες που δε τρως :P
Στην 2η ερωτηση - ναι , σε 2-3 γευματα βαζεις ολα τα μακρος

jimmy007
15-12-11, 17:13
και εγω μπερδευτηκα στην αρχη:green: νομιζω ο ενας μιλαει για χρονο απορροφησης και πεψης (δεν ειναι το ιδιο??) και ο αλλος για ποσοτητα απορροφησης (λογικα αφου εχει τελειωσει η πεψη)

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά τέσπα αυτά είναι λεπτομέρειες. Ναι σωστά κατάλαβες.

sofos
16-12-11, 00:10
καντε 1 η 2 γευματα με τις θερμιδες που θα κανατε αν τρωγατε 5-6 γευματα....αν δε λιπωσετε ειστε σπανια ειδος....για μενα δε θα πρεπε να υπαρχει καν αυτο το θεμα το χω ξανα πει κιολας..

Devil
16-12-11, 00:27
καντε 1 η 2 γευματα με τις θερμιδες που θα κανατε αν τρωγατε 5-6 γευματα....αν δε λιπωσετε ειστε σπανια ειδος....για μενα δε θα πρεπε να υπαρχει καν αυτο το θεμα το χω ξανα πει κιολας..

βασικα ο εξκαλιμπερ ειναι σπανιο ειδος...:green:

απο εκει και περα δεν υπαρχει καμια λογικη εξηφιση για αυτο που λες....;)

sofos
16-12-11, 00:30
βασικα ο εξκαλιμπερ ειναι σπανιο ειδος...:green:

απο εκει και περα δεν υπαρχει καμια λογικη εξηφιση για αυτο που λες....;)

οταν εννοουσα σπανιο ειδος,εννοουσα οτι για να το κανεις αυτο πρεπει να χεις τρελο μεταβολισμο,αλλα και παλι fail ειναι,το χω κανει που χω σχετικα γρηγορο μεταβολισμο και το μονο που καταφερα ηταν να αυξησω το σωματικο λιπος μου......

Devil
16-12-11, 00:33
οταν εννοουσα σπανιο ειδος,εννοουσα οτι για να το κανεις αυτο πρεπει να χεις τρελο μεταβολισμο,αλλα και παλι fail ειναι,το χω κανει που χω σχετικα γρηγορο μεταβολισμο και το μονο που καταφερα ηταν να αυξησω το σωματικο λιπος μου......

εγω παλι με σχετικα αργο μεταβολισμο το εκανα.... το αποτελεσμα.... το εντελως αντιθετο.... εχασα και λιπος...

για ποσο καιρο το εκανες?

sofos
16-12-11, 00:34
εγω παλι με σχετικα αργο μεταβολισμο το εκανα.... το αποτελεσμα.... το εντελως αντιθετο.... εχασα και λιπος...

για ποσο καιρο το εκανες?

για 1 μηνα περιπου....και δεν ειχα και τοσο καλα πρηξιματα(πρηξιμο εννοω την επομενη μερα της προπονησης να μην εισαι φλαταρισμενος στη μυικη ομαδα που δουλεψες) και δεν ειχα και καλη αναρωση απ τις προπονησεις......

Devil
16-12-11, 00:42
για 1 μηνα περιπου....και δεν ειχα και τοσο καλα πρηξιματα(πρηξιμο εννοω την επομενη μερα της προπονησης να μην εισαι φλαταρισμενος στη μυικη ομαδα που δουλεψες) και δεν ειχα και καλη αναρωση απ τις προπονησεις......

καλα η αναρωση ειναι σχετικο....

εγω παλι μονο φλατ δεν ημουν....:P το καλο ειναι οτι δεν εχω carb bloating ετσι... βεβαια δεν ακολουθω και τις 16ωρες τωρα.... στις 12 το σπαω με γευμα πριν την προπονηση.... ετσι φαινετε να δουλευει καλητερα σε εμενα...

sofos
16-12-11, 00:46
καλα η αναρωση ειναι σχετικο....

εγω παλι μονο φλατ δεν ημουν....:P το καλο ειναι οτι δεν εχω carb bloating ετσι... βεβαια δεν ακολουθω και τις 16ωρες τωρα.... στις 12 το σπαω με γευμα πριν την προπονηση.... ετσι φαινετε να δουλευει καλητερα σε εμενα...

παραξενο παντως,εγω αν δε τρωω καθε 3 ωρες ισορροπημενα γευματα και δεν εχω καλη αναρωση και φλαταρω και βαζω λιπος και νερα :(

Devil
16-12-11, 01:01
παραξενο παντως,εγω αν δε τρωω καθε 3 ωρες ισορροπημενα γευματα και δεν εχω καλη αναρωση και φλαταρω και βαζω λιπος και νερα :(


θα εχεις τον ερμη αναδρομο...λολ:green:

τι να σου πω... ο καθενας οπως βολευεται... δεν ειναι τιποτα στανταρ σε αυτο το αθλημα.... και το ενα ισχυει και το αλλο...

αν και για το λιπος διαφωνω.... και για την αναρωση βασικα.... για το πρωτο.... πολλοι βαζουν νερα και το θεωρουν λιπος οσο για την αναρωση...τα εχω πει στη γλουταμινη.... ο καθενας την αντιλαμβανετε διαφορετικα.....

sofos
16-12-11, 01:03
θα εχεις τον ερμη αναδρομο...λολ:green:

τι να σου πω... ο καθενας οπως βολευεται... δεν ειναι τιποτα στανταρ σε αυτο το αθλημα.... και το ενα ισχυει και το αλλο...

αν και για το λιπος διαφωνω.... και για την αναρωση βασικα.... για το πρωτο.... πολλοι βαζουν νερα και το θεωρουν λιπος οσο για την αναρωση...τα εχω πει στη γλουταμινη.... ο καθενας την αντιλαμβανετε διαφορετικα.....

σωστος....:thumbup: (για το θεμα της αναρωσης δε γραφω εδω για να μη βγουμε οφ)

TheWorst
16-12-11, 18:05
καλα η αναρωση ειναι σχετικο....

εγω παλι μονο φλατ δεν ημουν....:P το καλο ειναι οτι δεν εχω carb bloating ετσι... βεβαια δεν ακολουθω και τις 16ωρες τωρα.... στις 12 το σπαω με γευμα πριν την προπονηση.... ετσι φαινετε να δουλευει καλητερα σε εμενα...

Νταξει αυτο δε μπορεις καν να το πιες φαστινγκ :P
Τρως τελευταια φορα 8-9 η ωρα 10 η ωρα πεφτεις για υπνο , συκωνεσαι στις 8-9 το πρωι και εχεις 12 ωρες φαστινγκ (κατα τις οποιες 10 κοιμοσουν) :green:

Devil
16-12-11, 18:21
Νταξει αυτο δε μπορεις καν να το πιες φαστινγκ :P
Τρως τελευταια φορα 8-9 η ωρα 10 η ωρα πεφτεις για υπνο , συκωνεσαι στις 8-9 το πρωι και εχεις 12 ωρες φαστινγκ (κατα τις οποιες 10 κοιμοσουν) :green:

το οτι το ποστ σου ειναι εντελως ακυρο το καταλαβαινεις....

τωρα αν μπεις στον κοπο να διαβασεις την IF θα δεις οτι μπορεις να κανεις και γευματα μεσα στο 16 ωρο....

και κατα τα αλλα οτι τι ωρα κοιμαμε ξερεις...ουτε τι ωρα ξυπναω...:green:

TheWorst
16-12-11, 18:25
Εγω το μονο που εχω καταλαβει οτι επιτρεπεται στο 16ωρο ειναι καποια συμπληρωματα (αμινο , βιταμινη C κ.ο.κ.) οπως και εναν καφε πριν την προπονηση

Devil
16-12-11, 18:26
Εγω το μονο που εχω καταλαβει οτι επιτρεπεται στο 16ωρο ειναι καποια συμπληρωματα (αμινο , βιταμινη C κ.ο.κ.) οπως και εναν καφε πριν την προπονηση

οχι ουτε καν... σε παιρνει να κανεις και γευμα....

TheWorst
16-12-11, 18:34
Μονο πρωτεινες ?

Devil
16-12-11, 18:35
Μονο πρωτεινες ?

οχι... κανονικο... οτι θες.... αν θες πρωτεινες τοτε οκ...

vagg
16-12-11, 18:39
παντως τα 3 γευματα ειναι πολυ πιο βολικο...κανοθμε και αλλα πραγματα στη ζωη και δεν μποροθμε να κουβαλαμε 4 ταπερ...αμα δεν τρως 5000 θερμιδες νομιζω δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρησε

giannis64
16-12-11, 20:32
αμα τρως ομως 5000 και μαληστα οχι σαβουρα, απο καποιον καιρο και νμετα, ουτε τα 6 δεν ειναι αρκετα. μαρτυριο μιλαμε.:(

Devil
16-12-11, 20:38
αμα τρως ομως 5000 και μαληστα οχι σαβουρα, απο καποιον καιρο και νμετα, ουτε τα 6 δεν ειναι αρκετα. μαρτυριο μιλαμε.:(

διαιτα κανεις?:green::turtle:

χρησιμοποιεις καθολου πρωτεινη+υδατανθρακα η' ολο φαι κανονικο...?

giannis64
16-12-11, 20:41
δημητρη θυμαμαι τον καιρο που ειχα ανεβει στις 5000 και το συζητουσαμε.

απολα ειχε ο μπαξες αν θυμασαι. ακομα και πολλους ξηρους καρπους αναμεσα στα γευματα. αλλα και παλι αυτη η πηθαρχεια, το πρεπει, η ποσοτητες κλπ ειναι πολυ μαρτυριο απο καποιο δυαστημα και μετα.

Devil
16-12-11, 20:43
δημητρη θυμαμαι τον καιρο που ειχα ανεβει στις 5000 και το συζητουσαμε.

απολα ειχε ο μπαξες αν θυμασαι. (το ειχαμε συζητησει) ακομα και πολλους ξηρους καρπους αναμεσα στα γευματα. αλλα και παλι αυτη η πηθαρχεια, το πρεπει, η ποσοτητες κλπ ειναι πολυ μαρτυριο απο καποιο δυαστημα και μετα.

καλα ναι λογικο ειναι.... τοσες θερμιδες δεν χωρανε ευκολα απο καθαρο φαι μεσα στη μερα... μετα απο ενα διαστημα καντανταει σαν δουλεια να τρως....

tasos2
16-12-11, 21:40
παραξενο παντως,εγω αν δε τρωω καθε 3 ωρες ισορροπημενα γευματα και δεν εχω καλη αναρωση και φλαταρω και βαζω λιπος και νερα :(

Μαλλον ιδεα σου θα ειναι... Εμενα μου χει τυχει περιοδος με 3 γευματα μεγαλα να αισθανομαι πιο δυνατος απο οτι σε αλλη περιοδο με 5 μικρα.
Μαλλον επειδη το χεις διαβασει οτι θελει καθε 3 ωρες πιστευες οτι θα παθει ζημια η διαπλαση σου και ετσι και εγινε. Placebo δηλαδη

sofos
16-12-11, 21:49
Μαλλον ιδεα σου θα ειναι... Εμενα μου χει τυχει περιοδος με 3 γευματα μεγαλα να αισθανομαι πιο δυνατος απο οτι σε αλλη περιοδο με 5 μικρα.
Μαλλον επειδη το χεις διαβασει οτι θελει καθε 3 ωρες πιστευες οτι θα παθει ζημια η διαπλαση σου και ετσι και εγινε. Placebo δηλαδη

ισως σ αυτα τα 3 που κανα να χα τρελες θερμιδες....παντως ειχα κανει τρελη κοιλια και ειχα μαζεψει παντου νερα...

vagg
17-12-11, 05:31
αμα τρως ομως 5000 και μαληστα οχι σαβουρα, απο καποιον καιρο και νμετα, ουτε τα 6 δεν ειναι αρκετα. μαρτυριο μιλαμε.:(


μεγαλυτερο μαρτυριο απο το να τρως 2000 σε εξι αποκλειετε:green:

tyler_durden
17-12-11, 10:11
Νταξει αυτο δε μπορεις καν να το πιες φαστινγκ :P
Τρως τελευταια φορα 8-9 η ωρα 10 η ωρα πεφτεις για υπνο , συκωνεσαι στις 8-9 το πρωι και εχεις 12 ωρες φαστινγκ (κατα τις οποιες 10 κοιμοσουν) :green:

τρωω τελευταια φορα 9 το βραδυ..12,1 πεφτω για υπνο..
σηκωνομαι 8 και τρωω το πρωτο γευμα της ημερας(15% της ημερισιας προσληψης) στις 1 το μεσημερι 2 ωρες πριν τη μεσημεριανη προπονηση..
αμεσως μετα κανω το μεγαλο γευμα της ημερας(75%)..9 το βραδυ το ραβω παλι..

αυτο ειναι ενα παραδειγμα ενος φαστινγκ που κρατα περιπου 16-17 ωρες αναλογα την περισταση..
αναλογα με το καθημερινο σου προγραμμα και κυριως την ωρα προπονησης αυτο μεταβαλλεται ανετα..

*τις μερες που μαι οφ κανω ενα γευμα.

Dimitris1988
15-04-12, 19:13
Αρκετοι θα απορισουν με την ερωτηση μου μιας και οι περισοτεροι εχουμε μαθει στα 6-10 γευματα την μερα.
Ομως τελευταια καποιοι υσχιριζονται οτι με 2-3 ακομη και ενα γευμα τεραστιο την ημερα και με συμπληρωματικη πρωτεινη ειτε σε σκονη ειτε με καθαρο φαι μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια.
Θα ηθελα την αποψη σας..

tolis93
15-04-12, 20:29
μονο κ μονο π υπαρχει διατροφη IF lean gains warriors diet κτλπ νομιζω σ λυνεται η αποροια.εγω παντα με 4-5 γευματα ειμαι. πρωι μεσημερι απογευμα βραδυ πριν τον υπνο.παντα ετσι επαιζα.σπανια επαιζα κ αλλο ενα γευμα ενδιαμεσα πρωινου κ μεσημεριανου.εν ολιγης κ 2 να κανεις κ 3 να κανεις κ 7 να κανεις το ιδιο ειναι θεωρω. βεβαια δε ξερω κατα ποσο επιβαρυνεις το στομαχι με 2 γευματα αντι για 4 η 5 πχ

DimitrisT
15-04-12, 22:08
Αυτο που ειπε ο Τολης. Απο τη στιγμη που τρως οτι χρειαζεσαι ανα ημερα δεν εχει σημασια αν θα κανεις 3-6 γευματα.

sTeLaKoS
15-04-12, 22:13
Δημήτρη υπήρχε τόπικ.
Διάβασε το απ' την αρχή, ελπίζω να σε βοηθήσει να καταλήξεις κάπου :green:

noob
25-04-12, 19:19
Εγώ που τρώω όσο είμαι ξύπνιος τι ψηφίζω; Η πρόθεση μου τυπικά είναι να κάνω 3 γεύματα, αλλά ανοίγω το τάπερ στο γραφείο, το κοιτάω, με κοιτάει, τρώω μια μπουκιά. Έτσι περνάνε ώρες πολλές. Το βράδυ πάλι το ίδιο. Το φαγητό πάνω στο τραπέζι, και καθώς κάνω ότι δουλειές έχω, τρώω μια μπουκιά. Τυπικά ένα γεύμα για να το τελειώσω κάνω 3-4 ώρες σίγουρα.

leftis
25-04-12, 19:33
οχι... κανονικο... οτι θες.... αν θες πρωτεινες τοτε οκ...

Κάτσε, αυτό το εξηγείς λίγο? Ποιός ο λόγος του να κάνεις φαστινκ αν το χαλάς? Ρωτάω γιατί είμαι καινούργιος στο φάστινκ, πρώτη μου εβδομάδα.

Devil
26-04-12, 02:25
Κάτσε, αυτό το εξηγείς λίγο? Ποιός ο λόγος του να κάνεις φαστινκ αν το χαλάς? Ρωτάω γιατί είμαι καινούργιος στο φάστινκ, πρώτη μου εβδομάδα.

αρχηκα το φαστινκ το κανεις για να σε βολεψει και λιγο με τα οραρια και το φαι....

απο εκει και περα αμα δεν βγαινει η προπονηση fasted τοτε καλητερα να το σπασεις.... προσωπικα βαζω την προπονηση πανω απο τη διατροφη οποτε το βλεπω καπως ετσι....;)

tyler_durden
26-04-12, 13:03
Κάτσε, αυτό το εξηγείς λίγο? Ποιός ο λόγος του να κάνεις φαστινκ αν το χαλάς? Ρωτάω γιατί είμαι καινούργιος στο φάστινκ, πρώτη μου εβδομάδα.

τυπικα ακομα και το σκουπ σπαει νηστεια..τα μονα πραγματα που ειναι ανεκτα στη νηστεια ειναι οι καφεδες-τσαγια χωρις ζαχαρη,το νερο..

aepiskeptis
27-04-12, 12:08
τα μονα που ειναι ανεκτα στη νηστεια, ειναι ο,τι δε θα σε βγαλει εκτος νηστειας <~10-20 kcal

εκτος βεβαια κ αν μιλας με τους φαστινγ ταλιμπανς, οποτε ουτε καφε γιατι σουξουμουξου ξερω εγω τι.


Για να κανεις φαστεδ προπονηση, νομιζω οτι, μεγαλο ρολο στην μη πτωση της αποδοσης παιζει το τελευταιο γευμα, αν ειναι αρκετα φορτωμενο σε κρεας και σε αυγα ακομα και αν οι συνολικες θερμιδες ειναι υπο, τουλαχιστον σε μενα οι επιδοσεις ειναι ιδιες.
Οταν γραφω φαστεδ, εννοω ειτε εντελως φαστεδ, ειτε το συνηθες πρωτοκολο με τα βσαα πριν, ειτε με 30γρ γουει 1 ωρα πριν (οκ αυτο δεν ειναι τυπικα φαστεδ, αλλα απο αποψη επιδοσεων, εφιδρωσης, συγκεντρωσης, τσιτας, τρελας, διαθεσης, ουμπα λουμπα σουξουλουμπα (για μενα παντα) ειναι το ιδιο με την εντελως φαστεδ. Με τα βσαα νιωθω σαν να εχω φαει κανονικα πριν κανα 3ωρο. δεν διαπιστωσα καποια ιδιαιτερη διαφορα, τοσο σε επιδοσεις οσο και σε σωματικη συνθεση, με τα βσαα 2-3 μηνες που το ξαναδοκιμασα και εγκατελειψα αυτη την προσεγγιση).


Αν κανεις φαστεδ και διαπιστωνεις οτι δεν τραβας, εεε τοτε απλα σπας τη νηστεια 2-3 ωρες πριν την προπονηση ή και περισσοτερες ωρες και κανεις 2 μικρα γευματα πριν την προπονηση ή κ ενα μεγαλο, δε νομιζω οτι εχει και τοσο μεγαλο ρολο.
Νομιζω οτι οπως με καθε πραγμα ετσι και με την ΙΦ πρεπει ο καθενας να την προσαρμοσει στις ατομικες του ιδιαιτεροτητες και απαιτησεις, θεωρω οτι η διαιτα πρεπει να προσαρμοστει σε μενα κ οχι εγω στη διαιτα. Συνεπως, αν κανεις ΙΦ και αυτη "κανει για σενα" τοτε θα το καταλαβεις αμεσα, σε 2-3 μερες εχεις προσαρμοστει, υπαρχουν μερες που δεν πειναω καθολου ακομα και μεχρι τις 20.00-22.00 και υπαρχουν μερες που αν δεν πειναω δεν τρωω, το να μη φας για 30-40 ωρες δεν αποτελει προβλημα δεν θα χασεις τα μουσχουλα σου.
εκτος βεβαια και αν εισαι υπερβαρος, αν εισαι 1.80 και εισαι 90+ κιλα αλιπος, τοτε εισαι υπερβαρος (τουμπανος μεν, υπερβαρος ομως) και στη φυση αρεσουν οι χαμηλες ενεργειες, οποτε για να συντηρεις αυτο το επιπελον βαρος μυων πρεπει να το ταιζεις με ενεργεια.

Οι περισσοτεροι διατροφολογοι μιλανε συνεχεια για πρ/λιπος/υδατ για πρε/ποστ/περι γορκοουτ διατροφη για ινσουλινη, κορτιζολη και εκει γυρω περιστρεφεται η συνηθης κριτικη γυρω απο μια διαιτα. Με την ΙΦ αυξανεται η ευαισθησια σου στις κατεχολαμινες και οι ανταγωνιστικοσυμπληρωματικες λειτουργιες του περιφερικου νευρικου συστηματος γινονται πιο "ξεκαθαρες", συνεπως ρυθμιζεται καλυτερα κ η εκκριση των αντιστοιχων ορμονων.

average_joe
27-04-12, 12:26
θεωρω οτι η διαιτα πρεπει να προσαρμοστει σε μενα κ οχι εγω στη διαιτα.

:awesome:




Για να κανεις φαστεδ προπονηση, νομιζω οτι, μεγαλο ρολο στην μη πτωση της αποδοσης παιζει το τελευταιο γευμα, αν ειναι αρκετα φορτωμενο σε κρεας και σε αυγα ακομα και αν οι συνολικες θερμιδες ειναι υπο, τουλαχιστον σε μενα οι επιδοσεις ειναι ιδιες.
Οταν γραφω φαστεδ, εννοω ειτε εντελως φαστεδ, ειτε το συνηθες πρωτοκολο με τα βσαα πριν, ειτε με 30γρ γουει 1 ωρα πριν


σε αυτο που λες επισης θα συμφωνησω καθως εδω και 3 βδομαδες εκ των οποιων η μια υποθερμιδικα δεν εχω δει καμια πτωση στις προπο.
ισα ισα σε μερικες ασκησεις αυξανω αλλα αυτο μαλλον εχει να κανει οτι δεν εχω πιασει ακομα τα μεγιαστα κιλα.
παντως, προσωπικα δεν χρησιμοποιω ουτε bcaa ουτε whey ακομα και τωρα που αρχισα υποθερμιδικα, ισως αυτο γινει αργοτερα που θα κατεβασω περαιτερω θερμιδες.
οσον αφορα το γευμα της προηγουμενης ημερας καπως ετσι κινουμαι, αλλα σηματικοτερο θεωρω τον τομεα της ψυχολογιας σε αυτο.
δηλ αν εχεις παρει αποφαση οτι δεν μπορεις να πας για προπο αν δεν εχεις φαει καλα δεν προκειται να τραβηξεις και θα απαρνηθεις απο την αρχη μια τετοια προσπαθεια.

average_joe
27-04-12, 12:58
: σηματικοτερο θεωρω τον τομεα της ψυχολογιας σε αυτο.


και για να δωσω ενα παραδειγμα απο την παρτη μου, την πρωτη φορα που πηγα fasted εχοντας απλα πιει καφε δεν την παλευα να κανω επικλινη για αυτον ακριβως το λογο.
ετσι ειπα να βαλω ισιο (που χα να κανω ενα εξαμηνο).
ως στοχο εθεσα να κανω τα ιδια κιλα που εκανα στον επικλινη της προηγουμενης φορας για να πω οτι ισα ισα δεν χαραμισα την προπο.
τελικα εφτασα να κανω 5 παραπανω set καθως ειδα οτι τραβαγα και να τεσταρω για 1rm (πραγμα το οποιο δεν συνηθιζω, και η μονη ασκηση που το χω τεσταρει ειναι ο ισιος -με την τελευταια φορα που το κανα να ναι πριν απο κανα 15μηνο-).
κατεληξα να κανω 1.5+ του ΣΒ μου.
προφανως αυτα τα κιλα τα χα και πριν απλα δεν ειχα μπει στη διαδικασια να τα τεσταρω.
απλα τελικα ηταν ενα καλο τρικ για να ξεπερασω τις οποιες αμφιβολιες ειχα για fasted προπονησεις.

και γενικα, αυτο που παρατηρω ειναι οτι καθως αρχιζω να απαρνουμαι τα πρωτοκολλα ληψης που διαβαζω εδω και κει και απλα παω να κανω την προπο μου (τηρωντας βεβαια σε βαθος μερας/ εβδομαδας μια αξιοπρεπη διατροφη) και οσο απαλασσομαι απο το αγχος τι εκανα πριν, τι εφαγα πριν, ποσες ωρες κοιμηθηκα κτλ τοσο καλυτερες και πιο ουσιαστικες προπο κανω.

leftis
27-04-12, 13:58
αρχηκα το φαστινκ το κανεις για να σε βολεψει και λιγο με τα οραρια και το φαι....

απο εκει και περα αμα δεν βγαινει η προπονηση fasted τοτε καλητερα να το σπασεις.... προσωπικα βαζω την προπονηση πανω απο τη διατροφη οποτε το βλεπω καπως ετσι....;)

Μα υποτίθεται ότι η νηστεία έχει και οφέλη όταν την κρατάς. Πχ αυξημένη λιποδιάλυση κλπ. Όλα έως τις 20-24 ώρες αυξάνονται μετά από τις 24 ώρες νηστείας αρχίζουν και πέφτουν. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Devil
27-04-12, 15:17
Μα υποτίθεται ότι η νηστεία έχει και οφέλη όταν την κρατάς. Πχ αυξημένη λιποδιάλυση κλπ. Όλα έως τις 20-24 ώρες αυξάνονται μετά από τις 24 ώρες νηστείας αρχίζουν και πέφτουν. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

ναι στη λιποδιαλυση.... αλλα αν ο στοχος σου δεν ειναι η λιποδιαλυση?:green:

και ενταξ εν τελη για να εχεις λιποδιαλυση φτανει να εχεις ενα ελειμα....

απο εκει και περα εξαρταται και απο την προπονηση.... αν μιλαμε για reverse pyramid που προτινει ο leangains.... fasted βγαινει....
αν πας για μεγαλο ογκο προπονησης πχ... 10-12 set λειτουργικα squat φτυνεις αιμα για να τη βγαλεις
και απο εκει και περα μπαινουν πολλοι παραγωντες στο παιχνιδι....

aepiskeptis
27-04-12, 16:10
συμφωνω με τον προλαλησαντα :green:

και αν δε φτυσεις αιμα, θα ξυπνας εν τω μεσω της νυχτος ανευ λογο και αιτιας εν μεσω ταχυκαρδιας και οχι δε φταιει το Μα Ηυανγ τσαι:turtle:

deluxe
20-07-12, 22:31
Λενε οτι καλο ειναι να τρως 5,6 μικρα γευματα ανα 3 ωρες μεσα στην ημερα. Εαν υποθεσουμε οτι δυο ανθρωποι με τον ιδιο σωματοτυπο,κιλα,βαρος κτλ.. τρωνε ακριβως τα ιδια πραγματα, ο ενας τα τρωει σε γευματα και ο αλλος σε ενα και μονο, τι θα γινει; Θα παρει καποιος απο τους δυο περισσοτερο λιπος, και γιατι; Τρεφονται υποθερμιδικα.

Ολοι εχουμε συνδιασει το διατροφολογιο μας ετσι ωστε να κυμαινεται μεσα σε ενα 24ωρο, επειδη τοσο διαρκει και μια ημερα. Ειναι ομως κατι τετοιο σωστο; Μακροπροθεσμα ή βραχυπροθεσμα αντιλαμβανεται το σωμα μας τις θερμιδες που λαμβανιε απο τις τροφες;

Εμενα πολλες φορες το προγραμμα μου μεσα στην ημερα, οπως και σημερα, ειναι καπως ετσι :

Ξυπναω το μεσημερι, σημερα συκγκεκριμενα στις 16:00
Πινω Αμινοξεα στις 17:50 και παω γυμναστηριο
Στις 19.00 πινω μεταπροπονητικο ροφημα
Στις 19.30 το πρωτο γευμα
Στις 21.00 το δευτερο
Τωρα σε λιγο παω για το επομενο κτλ..

Δλδ αργησα να φαω, και τα καταναλωνω τα γευματα μου σε διαστημα 1-2 ωρων μεταξυ τους. Τρωω ακριβως οτι θα ετρωγα εαν εκανα 6 γευματα ανα τρεις ωρες. Θα εχω διαφορετικα αποτελεσματα;

Υπαρχει καποια ερευνα για αυτο; Θυμαμαι οτι μια ερευνα που εκανε συγκριση μεταξυ τριων και εξι γευματων δε βρηκε καμια διαφορα. Τι γινεται ομως στην περιπτωση των εξι/τριων εναντι του ενος γευματος; Οχι οτι θα το κανω ποτε μου, απλα το εχω μεγαλη απορια. Οπως και αυτο που τρωω 4 γευματα μεσα σε 4 ωρες. Παιρνω περισσοτερο λιπος, και πως ειναι αυτο δυνατον εαν τρεφομαι υποθερμιδικα; Το παιρνω και το ξαναχανω; Κανει καλο αυτο στην υγεια του σωματος;

TheWorst
20-07-12, 22:45
Τωρα φιλε πιστευω για να παρεις λιπος υποθερμιδικα πρεπει να μην εχεις καν διατροφη .. Αλλα γινεται οντως σε καποιες περιπτωσεις..
Τωρα γιατι ακριβως θες να κανεις μονο 1 γευμα ? Δε μπορω να καταλαβω , αλλα αν ειναι για τη συζητηση θα απαντουσα πως ειναι δυσκολο γιατι μιλαμε για μεγαλες ποσοτητες αρκετα φαγητα αν ειναι σε 1 μονο γευμα. Αν και ανετα μπορεις να παρεις περιπου 1500-2000 θερμιδες χωρις ζωρια απο 1 γευμα , αλλα για αρκετους δεν ειναι αρκετο και επισης ενα τετοιο γευμα που εχω στο μυαλο μου εχει μονο πρωτεινη και λιπαρα χωρις υ/ες.

deluxe
20-07-12, 23:08
Δεν εχω σκοπο να κανω κατι τετοιο, απλα ρωταω ενημερωτικα. Αυτο βεβαια που με ενδιαφερει κυριως ειναι τι επιπτωσεις υπαρχουν απο το να κανεις 5,6 γευματα μεσα σε 8-10 ωρες και οχι σε 24 οπως ειναι κανονικα.

TheWorst
20-07-12, 23:40
Πραγματα οπως οτι δεν εχεις συνεχως ψηλα την ινσουλινη , μπορεις και καις περισσοτερο λιπος , παραγωγη αυξητικης ορμονης - αυτο που ψαχνεις λεγετε IF (intermittent fasting) Γκουγκαρε αν θες και θα δεις.

deluxe
20-07-12, 23:43
Ξερω πως λεγεται. Απλα εγω ρωταω τι συμβαινει μεσα στον οργανισμο εαν εκτελεις ενα τετοιο προτυπο. Αν και οπως ξερω με την IF χανεις κιλα και λιπος, οποτε μαλλον δε παιζει ρολο ποσα γευματα θα κανεις, αρκει να παιρνεις τις θερμιδες που χρειαζεσαι. Μαλιστα, εαν αυτο ηταν δυνατο, θα μπορουσαμε να τρωγαμε και 1 γευμα ανα δυο-τρεις ημερες, εαν ειχε τις θερμιδες ολοκληρων των ημερων αυτων.

DimitrisT
20-07-12, 23:49
Ο κυριος λογος που κανει καποιος πολλα και μικρα γευματα ειναι για να μην αισθανεται πεινα κατα τη διαρκεια της ημερας.
Απο κει και περα, τι 3 τι 6 γευματα κανεις, απο τη στιγμη που εισαι υποθερμιδικα, δεν θα παχυνεις.
Αλλωστε πανω σε αυτο βασιζονται και πολλες διατροφες οπου μενεις νηστικος αρκετες ωρες και τρως ολες τις θερμιδες μεσα σε ενα διαστημα λιγων ωρων.

Τωρα αυτο για το 1 γευμα ανα 2-3 ημερες, τι να σχολιασω; Ας μην υπερβαλουμε κιολας, μιλαμε για διαστημα λιγων ωρων και οχι ημερων, δεν ειμαστε φιδια να τρωμε 1 φορα το μηνα..

aepiskeptis
21-07-12, 13:30
δε συμφωνω και πολυ με αυτο

"Ο κυριος λογος που κανει καποιος πολλα και μικρα γευματα ειναι για να μην αισθανεται πεινα κατα τη διαρκεια της ημερας."


οι περισσοτεροι που κανουν μικρα/πολλα γευματα αν οι συνολικες θερμιδες και η θρεπτικη αξια (βιταμινες/μεταλλα) ειναι λιγες τοτε πεφτει πεινα και λιμοκτονια

αν συνηθισει καποιος να μην τρωει με λιγο καφε η οποια πεινα περναει

beefmeup
21-07-12, 13:32
αν συνηθισει καποιος να μην τρωει με λιγο καφε η οποια πεινα περναει

...κ το ελκος ερχεται..:P

aepiskeptis
21-07-12, 13:34
δεν εχω ιδεα, για να το λες ετσι θα ναι

μηπως μπορεις να δωσεις λιγη γνωση?

τνχ

beefmeup
21-07-12, 13:37
αν θες μελετη δεν εχω..
αλλα απο περιπτωσεις που ξερω με ελκος,ξερω οτι γιατροι τους ειπαν πως αυτο παιζει μεγαλο ρολο στην δημιουργεια του..οπως κ διαφορα αλλα τυπου κοκες κολες,αλκοολια με αδεια στομαχι κλπ..
οποτε καλυτερα να ρωτησεις ενα γιατρο επι τουτου αν θες κατι περισοτερο..:unsure:

αν τωρα θες την δικη μου αποψη,δεν θεωρω κ πολυ υγιες να πινει καποιος καφεδες με την τζανακα για να ξεχασει οτι πειναει..
αλλα αυτο ειναι η δικη μου αποψη.:unsure:

aqua_bill
21-07-12, 13:41
αν μπορεί κάποιος να ανταπεξελθει οικονομικά και από άποψη χρόνου αλλα κυρίως οργάνωσης το ιδανικό για μένα είναι 8 γεύματα.

TheWorst
21-07-12, 13:41
Καλυτερα πιες ενα νερακι και αστους καφεδες :P

aepiskeptis
21-07-12, 13:44
ενδιαφερον, δεν τοχα σκεφτει ποτε

ναι, θα συμφωνησω.


ωστοσο αν εχεις συνηθισει να μην τρως, νομιζω οτι δεν πεινας, εγω τουλαχιστον δεν πειναω

αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα.

επισης το τι και ποσο εφαγε καποιος την προηγουμενη μερα παιζει ρολο στο ποσες ωρες θα μπορεσει να μην πεινασει

beefmeup
21-07-12, 13:48
ωστοσο αν εχεις συνηθισει να μην τρως, νομιζω οτι δεν πεινας, εγω τουλαχιστον δεν πειναω



επισης το τι και ποσο εφαγε καποιος την προηγουμενη μερα παιζει ρολο στο ποσες ωρες θα μπορεσει να μην πεινασει

κ τα δυο ισχυουν..ενας ανθρωπος αν συνηθισει για ενα μεγαλο διαστημα να τρωει με συγκεκριμενη δομη στην διατροφη του οσον αφορα ωραρια κλπ,σιγουρα θα μπορει να το ελεγχει καλυτερα απο καποιον που απλα τρωει κατα βουληση.
κ το αλλο με το τι τρως παλι παιζει ρολο..αλλα κ αυτο εμπιπτει στην δομη που θεωρω πως πρεπει να υπαρχει πανω σε αυτο..αν καποιος λειτουργει ετσι,το κουμανταρει κ παλι καλυτερα.

vaggan
21-07-12, 13:57
αν μπορεί κάποιος να ανταπεξελθει οικονομικά και από άποψη χρόνου αλλα κυρίως οργάνωσης το ιδανικό για μένα είναι 8 γεύματα.πολλα ρε φιλε....δηλαδη θα το σιχαθεις καπου....εγω πεντε εκανα και φετος θα τα κανω τεσσερα.

aqua_bill
21-07-12, 14:02
πολλα ρε φιλε....δηλαδη θα το σιχαθεις καπου....εγω πεντε εκανα και φετος θα τα κανω τεσσερα.

δοκίμασε να τα σπάσεις σε 8. Έτσι πίστευα κι εγώ.

deluxe
21-07-12, 14:07
αν μπορεί κάποιος να ανταπεξελθει οικονομικά και από άποψη χρόνου αλλα κυρίως οργάνωσης το ιδανικό για μένα είναι 8 γεύματα.Οταν λες οικονομικα, τι εννοεις; Το ιδιο θα σου κοστισουν ειτε 3 γευματα, ειτε 8 γευματα. Μιλαμε για ιδιες θερμιδες μεσα στην ημερα.

Αλλες φορες κανω 3 γευματα, αλλες φορες κανω 5+. Δε σημαινει οτι καθε φορα τα γευματα ειναι ισοποσα μεταξυ τους. Τα υπολογιζεις αναλογως.

aqua_bill
21-07-12, 14:12
Οταν λες οικονομικα, τι εννοεις; Το ιδιο θα σου κοστισουν ειτε 3 γευματα, ειτε 8 γευματα. Μιλαμε για ιδιες θερμιδες μεσα στην ημερα.

Αλλες φορες κανω 3 γευματα, αλλες φορες κανω 5+. Δε σημαινει οτι καθε φορα τα γευματα ειναι ισοποσα μεταξυ τους. Τα υπολογιζεις αναλογως.

αναφερόμουν στην ποικιλία.

vaggan
21-07-12, 14:23
δοκίμασε να τα σπάσεις σε 8. Έτσι πίστευα κι εγώ.βαριεμαι να τρωω με αυτο το τροπο..θελω να τρωω λιγες φορες αρκετα:green:

average_joe
27-09-12, 15:26
ξεθαβω πονεμενη ιστορια, την κατανοηση σας :green:
απλα προσθετω αλλη μια ερευνα που ειναι και αρκετα παλια.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Influence%20of%20the%20feeding%20frequency%20on%20nutrient%20utilization%20in%20man%3A%20consequences%20for%20energy%20metabolism.

σε αυτην, μελετηθηκε αν τα macros και η χρηση τους αλλαζει σε αντρες και γυναικες (μη αθλουμενοι) που εκαναν 2 ή 7 γευματα.

για την πρωτεινη (περισσοτερα στο πόσα γραμμάρια πρωτείνης ανα γεύμα? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4742-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CE%B...) -@devil αναμενουμε τη συνεχεια-) η οξειδωση της δεν αλλαξε μεταξυ των δυο μοτιβων διατροφης.
οσον αφορα υδατ. και λιπαρα:στα 2 γευματα παρατηρηθηκε σημαντικα αυξημενη οξειδωση των υδατ. στο πρωτο τριωρο μετα το πρωτο και το δευτερο γευμα. παρατηρηθηκε μειωμενη οξειδωση των υδατ. τις υπολοιπες ωρες νηστειας αλλα αυτο ερχοταν σε εξισσοροπηση με την αυξημενη οξειδωση των λιπαρων για να καλυφθουν οι αναγκες του οργανισμου στην περιοδο της νηστειας. στα 7 γευματα η οξειδωση των υδατ. και των λιπαρων ηταν σχετικα σταθερη. καμια διαφορα στις καυσεις σε βαθος 24ωρου (5.57 +/- 0.16 kJ/min στα 2 γευματα, 5.44 +/- 0.18 kJ/min στα 7 γευματα.)

amateur666
25-12-12, 04:03
http://www.youtube.com/watch?v=a5ipQLR8rxo

warrior s
25-12-12, 17:13
Δεν ψήφισα γιατί τα 3 μου φαίνονται λίγα και τα 6 πολλά. 4 το πολύ 5 γεύματα είναι το ιδανικό για μένα :thumbup:

FITNESS GIRL
25-12-12, 17:19
6 γευματα αλλα μικρες ποσοτητες για μενα :)

Χριστοφορος123
25-12-12, 17:33
Εγω κανω 4-5 μεγαλα γευματα

Giannistzn
25-12-12, 17:34
Ειναι λιγο παλιο το thread. Νομιζω οτι καλο θα ηταν να ειχαμε καποιο καινουργιο, και με περισσοτερες επιλογες. Γιατι εν τελη, τα 2-3-4-6-10 γευματα ειναι τι βολευει τον καθενα αναλογα τις ωρες που εχει ελευθερες και τον χρονο του, αλλα θα ηθελα να δω (προσωπικα) και σε τι περιθωριο ωρων καταναλωνονται. π.χ.

3 γευματα σε 8ωρες
4 γευματα ολη μερα
8 γευματα ολη μερα

Δεν λεω να εχει 1002 επιλογες δηλαδη απο τις 09 00 εως 15 00 κοκ.. Αλλα εχει διαφορα πιστευω καποιος να κανει 3γευματα στο 8ωρο και φαστινγκ, αλλο 3 γευματα ανα 6 ωρες και αλλο 8γευματα στο 8ωρο και 8γευματα ολη μερα.

FITNESS GIRL
25-12-12, 17:39
6 μικρα γευματακια ανα 3 ωρες περιπου πιστευω ειναι κομπλε αφου κανω σκληρη προπονηση ως γευμα μετραω και ενα συμπληρωμα πχ πρωτεινη,υγρα αμινοξεα κτλ

Giannistzn
25-12-12, 17:49
Προσωπικα πλεον, οτι βολεψει.

Στις γιορτες, 1 γευμα μεγαλο και πιθανως πρωι-βραδυ whey/γαλα για να συμπληρωσω πρωτεΐνη
Καθημερινα, οτι βγει οπως βγει αναλογα την πεινα και την μερα. Συνηθως κυμαινομαι στα 3-4 γευματα σε ολη τη διαρκεια της μερας

niksamaras
25-12-12, 20:28
Εγω εχω κανει διατροφες απο 8 μεχρι και 2 γευματα την μερα. Αυτο π ειδα οτι μου δινει τα περισσοτερα μυικα κιλα ειναι τα 2 με 3 το πολυ γευματα την μερα. Μιας και ο μεταβολισμος μου τρεχει σαν παλαβος, ακομα και με 6 γευματα και 5000+ θερμιδες την μερα δεν επερνα βαρος. Κρατησα τις θερμιδες ιδιες, εκανα τα γευματα 2 και τσουπ, 2,5 κιλα σε εναν μηνα.

vaggan
25-12-12, 21:05
Εγω εχω κανει διατροφες απο 8 μεχρι και 2 γευματα την μερα. Αυτο π ειδα οτι μου δινει τα περισσοτερα μυικα κιλα ειναι τα 2 με 3 το πολυ γευματα την μερα. Μιας και ο μεταβολισμος μου τρεχει σαν παλαβος, ακομα και με 6 γευματα και 5000+ θερμιδες την μερα δεν επερνα βαρος. Κρατησα τις θερμιδες ιδιες, εκανα τα γευματα 2 και τσουπ, 2,5 κιλα σε εναν μηνα.ναι εσυ παιρνεις και αναβολικα ομως μην τα βαζουμε ολα σε ενα σακι :welcome:

Nikolas_mk2
25-12-12, 21:05
Εγω εχω κανει διατροφες απο 8 μεχρι και 2 γευματα την μερα. Αυτο π ειδα οτι μου δινει τα περισσοτερα μυικα κιλα ειναι τα 2 με 3 το πολυ γευματα την μερα. Μιας και ο μεταβολισμος μου τρεχει σαν παλαβος, ακομα και με 6 γευματα και 5000+ θερμιδες την μερα δεν επερνα βαρος. Κρατησα τις θερμιδες ιδιες, εκανα τα γευματα 2 και τσουπ, 2,5 κιλα σε εναν μηνα.

Αδερφε μην σχετιζεις το ένα με το άλλο,δυστηχως δεν παει έτσι...... ;)

tasos2
25-12-12, 22:47
[/B]

Αδερφε μην σχετιζεις το ένα με το άλλο,δυστηχως δεν παει έτσι...... ;)

Προφανως αλλα δε νομιζω να μην καταλαβαινει τη διαφορα!

Κι εγω παντως το ειδα αυτο που λεει οταν μειωσα τα γυματα και ανεβασα τις ποσοτητες αλλα οχι με 2 γευματα αλλα με 4 ενω πριν εκανα 5-6.

Κι επισης ενω στο πρωινο ετρωγα τουλαχιστον 50 γρ. πρωτεινης και στο μεσημεριανο και βραδυνο απο 40-45 η ουρια μου δεν ηταν ψηλα οποτε δεν ηταν υπερβολικη η ποσοτητα για να στρεσσαρει τα νεφρα. Το λεω σε σχεση με το οριο των 30 γραμ. ανα γευμα που λενε πολλοι

aepiskeptis
25-12-12, 23:10
εφοσον εχεις υγιη νεφρα, ο οργανισμος σου θα προσαρμοστει στην μεγαλυτερη ποσοτητα πρωτεινης και ακομα κι ανεβασεις τιμες ουριας θα ειναι παροδικα.

30γρ πρωτεινης στο γευμα=150γρ κοτοπουλο=1 σκουπ γουει

αυτο δεν ειναι γευμα, ειναι μαρτυριο

σκεψου μια πολυ ομορφη γυναικα να σε εχει ολη νυχτα στην κρεβατοκαμαρα και να μπαινει καθε 2-3 ωρες και να βγαζει απο ενα ρουχο, στις 8.00 τις γοβες, στις 11 τη μπλουζα, στη 1 τη φουστα.....
ή σκεψου
να κοιμασαι μιση ωρα καθε ωρα για 16ωρες

αν τα παραπανω ειναι λογικα τοσο ειναι και τα πολλαπλα γευματα

lila_1
25-12-12, 23:36
Ti λες ρε ??? :rolf: μη τρως πολλά μελομακάρονα σε πειράζουν :turtle:


Εγώ κάνω 1 γεύμα που διαρκεί όλη μέρα :green::green::green: Δουλεύει εξαιρετικά :green:

aepiskeptis
25-12-12, 23:50
σιγουρα δουλευει, αν εχεις προσαρμοστει να δουλευει κι αν πιστευεις οτι δουλευει

ειναι σαν τον αγιο βασιλη, αν πιστευεις οτι υπαρχει ποιος ειμαι εγω που θα σου πω οτι δεν υπαρχει

Χριστοφορος123
26-12-12, 00:08
σιγουρα δουλευει, αν εχεις προσαρμοστει να δουλευει κι αν πιστευεις οτι δουλευει

ειναι σαν τον αγιο βασιλη, αν πιστευεις οτι υπαρχει ποιος ειμαι εγω που θα σου πω οτι δεν υπαρχει

:bowdown::bowdown:

tasos2
26-12-12, 02:26
ειναι σαν τον αγιο βασιλη, αν πιστευεις οτι υπαρχει ποιος ειμαι εγω που θα σου πω οτι δεν υπαρχει

:rolf:

magavaTOUT
26-12-12, 04:47
εφοσον εχεις υγιη νεφρα, ο οργανισμος σου θα προσαρμοστει στην μεγαλυτερη ποσοτητα πρωτεινης και ακομα κι ανεβασεις τιμες ουριας θα ειναι παροδικα.

30γρ πρωτεινης στο γευμα=150γρ κοτοπουλο=1 σκουπ γουει

αυτο δεν ειναι γευμα, ειναι μαρτυριο

σκεψου μια πολυ ομορφη γυναικα να σε εχει ολη νυχτα στην κρεβατοκαμαρα και να μπαινει καθε 2-3 ωρες και να βγαζει απο ενα ρουχο, στις 8.00 τις γοβες, στις 11 τη μπλουζα, στη 1 τη φουστα.....
ή σκεψου
να κοιμασαι μιση ωρα καθε ωρα για 16ωρες

αν τα παραπανω ειναι λογικα τοσο ειναι και τα πολλαπλα γευματα
http://i.imgur.com/rXFAV.gif

Fratsou
27-12-12, 14:22
Εγω κανω 8 γευματα.4 μεγαλα,4 μικρα

COBRA_STYLE
27-12-12, 14:24
Στα 10 τα 2 δωρο:green:

Devil
27-12-12, 17:47
Εγω εχω κανει διατροφες απο 8 μεχρι και 2 γευματα την μερα. Αυτο π ειδα οτι μου δινει τα περισσοτερα μυικα κιλα ειναι τα 2 με 3 το πολυ γευματα την μερα. Μιας και ο μεταβολισμος μου τρεχει σαν παλαβος, ακομα και με 6 γευματα και 5000+ θερμιδες την μερα δεν επερνα βαρος. Κρατησα τις θερμιδες ιδιες, εκανα τα γευματα 2 και τσουπ, 2,5 κιλα σε εναν μηνα.


ναι εσυ παιρνεις και αναβολικα ομως μην τα βαζουμε ολα σε ενα σακι :welcome:

παιδες πιο σεμνα.... χρονιαρες μερες δεν ειναι ωραιο να μιλαμε για φαρμακια....:green:


Στα 10 τα 2 δωρο:green:

τα κερνας?:green:

COBRA_STYLE
27-12-12, 18:05
ενα Jack θα σε κερασω εσενα:green:

TRIANTAFYLLOU
27-12-12, 18:54
εγω πολλα γεύματα μόνο σε προαγωνιστική περίοδο έκανα καμια 5 η 6 και αυτο για 2-3 μήνες , αλλιώς τα κλασικα 3 γεύματα και χώρια κανα ρόφημα σκόνη , τωρα που δεν παίρνω καθόλου σκόνες τα κλασικα 3 και πολλες φορες 2 την ημέρα αλλα μεγάλα να καλύπτω θερμίδες και κρατιέμε στα 120 εως 127 κιλα
είναι πως ανταποκρίνετε του καθένα το σώμα , ίσως αν έκανα περισσότερα και σωστα μοιρασμένα να ήμουν καλύτερος αγωνιστικά , αλλα πλέον αυτο ποτε δεν θα το μάθω τώρα ,ποτε δεν είχα την άνεση να προγραμματίζω γεύματα , επειδη μια ζωή δούλευα πολλες ώρες και πάντα με άρεσε να βγαίνω έξω να διασκεδάζω ειδικα παλια που ήταν πιο έντονη η νυχτερινή ζωή και απλα κάλυπτα θερμίδες και θρεπτικα συστατικά και είχε μάθει το σώμα μου ότι ρίχνω σαν μια μπετονιέρα να τα κάνει μύς

beefmeup
24-01-14, 18:49
beef,αναφέρθηκα σε γεύματα γράμμωσης 6/ημέρα. Όχι σε απλά γεύματα που μπορεί να περιέχουν οτιδήποτε. Και οι μελέτες δεν απευθύνονται σε αθλητές ούτε σε γεύματα συγκεκριμένου τύπου. Και εννοώντας γεύματα για γράμμωση,είναι σα να λέω έμμεσα στο φίλο,να ψάξει και να ασχοληθεί μόνος του στο τι σημαίνει "γεύμα γράμμωσης". Προφανώς όλα αυτά (είδος γεύματος,θερμίδες,συχνότητα και προπόνηση) δρουν συνεργικά.

δλδ πως το εννοεις αυτο με τα γευματα γραμμωσης?
σε τι μπορει να διαφερουν απο ενα "γευμα κανονικο"?
"διατροφη γραμμωσης"= θερμιδικο ελειμα..αυτο σημαινει ενα γενικο ημερισιο πλαισιο κ δεν απομονωνεται σε ενα συγκεκριμενο γςυμα η ακομα κ περισοτερα..
καποιος μπορει να κανει 2-3 "γευματα γραμωσης" (αν κ παλι δεν καταλαβαινω πως το εννοεις),κ να γραμμωσει κ μπορει να κανει κ 7 με το ιδιο αποτελεσμα..

εγω πχ τρωω αρκετη σαβουρα μεσα στην μερα κ δεν βαζω λιπος ιδιαιτερα γιατι ειμαι υποθερμιδικα σε συνδιασμο με την ασκηση,η μπορει να εχω μερες με πιο καθαρη διατροφη κ μερες τιγκα στην σαβουρα..αν μεινω υποθερμιδικα ακομα κ η σαβουρα "γευμα γραμμωσης" ειναι.
αλλα κ παλι ειναι λαθος αυτη η διατυπωση γιατι δεν εχει να κανει με το γευμα αυτο καθε αυτο,το ξαναλεω αλλα με το συνολο της διατροφης/θερμιδων.

επισης το οτι οι μελετες δεν αναφερονται σε αθλητες,οκ μπορει καποιες να μην αναφερονται σε αθλητες..δλδ οποιος παει κ κανει 3-4 προπονησεις την βδομαδα κ περνει μια πρωτεινη θεωρειται "αθλητης",κ πρεπει να πραττει αναλογα?
δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο..

TheWorst
24-01-14, 19:07
Δεν ξερω απο που ηρθε το quote,αλλα ωραιο βρε.. Γευματα γραμμωσης , αυτο νομιζω θα το ελεγε καποιος που ασχολειται 1-2 μηνες με γυμναστηριο και δεν ψαχνεται καθολου , οχι καποιος που εχει πολλα χρονια,αυτο δειχνει οτι σε βαθος χρονου δεν εμαθε απολυτως τιποτα,εκτος απο το να συκωνει ενα σιδερο. :(

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 19:17
δλδ πως το εννοεις αυτο με τα γευματα γραμμωσης?
σε τι μπορει να διαφερουν απο ενα "γευμα κανονικο"?
"διατροφη γραμμωσης"= θερμιδικο ελειμα..αυτο σημαινει ενα γενικο ημερισιο πλαισιο κ δεν απομονωνεται σε ενα συγκεκριμενο γςυμα η ακομα κ περισοτερα..
καποιος μπορει να κανει 2-3 "γευματα γραμωσης" (αν κ παλι δεν καταλαβαινω πως το εννοεις),κ να γραμμωσει κ μπορει να κανει κ 7 με το ιδιο αποτελεσμα..

εγω πχ τρωω αρκετη σαβουρα μεσα στην μερα κ δεν βαζω λιπος ιδιαιτερα γιατι ειμαι υποθερμιδικα σε συνδιασμο με την ασκηση,η μπορει να εχω μερες με πιο καθαρη διατροφη κ μερες τιγκα στην σαβουρα..αν μεινω υποθερμιδικα ακομα κ η σαβουρα "γευμα γραμμωσης" ειναι.
αλλα κ παλι ειναι λαθος αυτη η διατυπωση γιατι δεν εχει να κανει με το γευμα αυτο καθε αυτο,το ξαναλεω αλλα με το συνολο της διατροφης/θερμιδων.

επισης το οτι οι μελετες δεν αναφερονται σε αθλητες,οκ μπορει καποιες να μην αναφερονται σε αθλητες..δλδ οποιος παει κ κανει 3-4 προπονησεις την βδομαδα κ περνει μια πρωτεινη θεωρειται "αθλητης",κ πρεπει να πραττει αναλογα?
δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο..

Βeef,να ξεκινήσουμε με την Α/Β;; Τι ακριβώς δε κατάλαβες από όσα είπα;; Δε ξέρεις τι είναι η γράμμωση;; Ή τι είδους και με ποια συχνότητα γεύματα σε οδηγούν σε αυτό το στόχο;; Μίλησα για ένα γεύμα ή για μια συνδυασμένη τακτική προπόνησης και διατροφής;;
Εφόσον έχουμε φτάσει στο σημείο να ρωτάμε "τι εννοείς γράμμωση,τι εννοείς το ένα-τι το άλλο-" νομίζω πως υπάρχει έλλειμμα συνεννοήσεως. Νομίζω πως προσπαθείς να πιάσεις τον άλλο αδιάβαστο και δεν ξέρω για ποιο λόγο το κάνεις αυτό. Λοιπόν δεν θέλω να γίνω περισσότερο αρνητικός.
Για να συνεννοηθούμε,όχι δε θα ξαναγράψω με δικά μου λόγια το παρακάτω άρθρο.

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3&Itemid=4

beefmeup
24-01-14, 19:21
δεν μ αρεσει το υφος σου..
σε ρωτησα κατι απλο που δεν καταλαβα στο ποστ σου,κ σου μιλησα απο πανω με γεγονοτα κ αριθμους τα οποια δεν τα δεχτηκες για δικους σου λογους.
μπορεις να απαντησεις στο ποστ που σου εκανα,ηρεμα κ ωραια οπως σου γραφω κ εγω?
αν δεν μπορεις οκ,η απαντηση σου με καλυψε.

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 19:23
Δεν ξερω απο που ηρθε το quote,αλλα ωραιο βρε.. Γευματα γραμμωσης , αυτο νομιζω θα το ελεγε καποιος που ασχολειται 1-2 μηνες με γυμναστηριο και δεν ψαχνεται καθολου , οχι καποιος που εχει πολλα χρονια,αυτο δειχνει οτι σε βαθος χρονου δεν εμαθε απολυτως τιποτα,εκτος απο το να συκωνει ενα σιδερο. :(

Εγώ το είπα αυτό. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πράγματι δεν έχω μάθει τίποτα,μόνο σίδερα σηκώνω. Τα μασάω κιόλας καμιά φορά. Επίσης κρέμομαι από δέντρα και μασάω μπανάνες,μένω σε σπηλιά και φωνάζω ΟΥΓΚ-ΟΥΓΚ!!
Πραγματικά θα με κάνετε να συχαθώ την ιστοσελίδα αυτή αν συνεχίσετε.

TheWorst
24-01-14, 19:36
Φιλε , συγγνωμη αν σε προσβαλα , απλα τετοια εντυπωση μου βγαζεις με τα λεγομενα σου. Συγγνωμη αν δεν εχω καταλαβει , μπορει να φταιω κι εγω, αλλα αν θες να πεις κατι αλλο εκτος απο αυτο που καταλαβα (οτι υπαρχουν γευματα γραμμωσης και οτι τα 6 γευματα ειναι για γραμμωση) διατυπωσε το αλλιως , ετσι νομιζω καταλαβαινει ο καθενας.

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 19:37
δεν μ αρεσει το υφος σου..
σε ρωτησα κατι απλο που δεν καταλαβα στο ποστ σου,κ σου μιλησα απο πανω με γεγονοτα κ αριθμους τα οποια δεν τα δεχτηκες για δικους σου λογους.
μπορεις να απαντησεις στο ποστ που σου εκανα,ηρεμα κ ωραια οπως σου γραφω κ εγω?
αν δεν μπορεις οκ,η απαντηση σου με καλυψε.

Ούτε το δικό σου ύφος μου άρεσε,καθώς ήταν σαν χιλίων καρδιναλίων.
Σου απάντησα με με ένα άρθρο από αυτή την ιστοσελίδα. Αυτό εννοώ με το "γεύματα γράμμωσης". Επίσης γεγονότα,φωτογραφίες,τακτικές κτλ είναι στο λογκ μου. Να στο πω απλά και καλοπροαίρετα. Μόλις ξεκίνησα διατροφή τον Μάρτη-Απρίλη περίπου του 2013 (3 γεύματα-3 ροφήματα ή συνδυασμοί αυτών που εξηγώ-όσο μπορώ-στο δικό μου θέμα) από αυξημένο λιπώδη ιστό,κατάφερα τον 6 μήνα να έχω το αποτέλεσμα που παραθέτω σε φώτο μου. Δηλ σε 2-3 μήνες. Ακολούθησα στο περίπου την τακτική του άρθρου που σου παρέθεσα. Απλά επεξηγώ πως δε μετρούσα θερμίδες,αλλά έμαθα εμπειρικά και με βάση τον καθρέφτη τις ποσότητες που δε μου βάζουν λίπος.

beefmeup
24-01-14, 19:45
Ούτε το δικό σου ύφος μου άρεσε,καθώς ήταν σαν χιλίων καρδιναλίων.
Σου απάντησα με με ένα άρθρο από αυτή την ιστοσελίδα. Αυτό εννοώ με το "γεύματα γράμμωσης". Επίσης γεγονότα,φωτογραφίες,τακτικές κτλ είναι στο λογκ μου. Να στο πω απλά και καλοπροαίρετα. Μόλις ξεκίνησα διατροφή τον Μάρτη-Απρίλη περίπου του 2013 (3 γεύματα-3 ροφήματα ή συνδυασμοί αυτών που εξηγώ-όσο μπορώ-στο δικό μου θέμα) από αυξημένο λιπώδη ιστό,κατάφερα τον 6 μήνα να έχω το αποτέλεσμα που παραθέτω σε φώτο μου. Δηλ σε 2-3 μήνες. Ακολούθησα στο περίπου την τακτική του άρθρου που σου παρέθεσα. Απλά επεξηγώ πως δε μετρούσα θερμίδες,αλλά έμαθα εμπειρικά και με βάση τον καθρέφτη τις ποσότητες που δε μου βάζουν λίπος.

το υφος μου δεν ειχε τπτ,πουθενα δεν σε προσεβαλα μια απορια διατυπωσα..μαλλον εχεις θεμα,αλλα δεν σε παρεξηγω λογω του νεαρου της ηλικιας σου.
παμε παρακατω..
κ παλι δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις γευματα γραμωσης γιατι σου γραφω κατι απλο..
ειτε φαω μια πιτσα που εχει 1500 θερμιδες ειτε φαω 4 γευματα που αθροιζουν 1500 θερμιδες,παλι θα γραμμωσω αν η συντηρηση μου ειναι 2000 θερμιδες γιατι θα ειμαι υποθερμδικα..
οι νομοι της θερμοδυναμικης δεν καταριπτονται ετσι απλα..

εσυ εδω περα μου γραφεις οτι εκανες μια υποτυπωδη διατροφη γραμμωσης (υποθερμιδικη)..οκ καλα εκανες κ λογικο το αποτελεσμα που ειχες..
τα γευματα δεν καταλαβαινω πως τα "κολας" στο ολο πλανο,κ γιαυτο σου απαντησα στην απο πανω παραγραφο με το παραδειγμα της πιτσας..

επισης το αρθρο αυτο που μου παραθετεις δεν ειναι χαρακας,αλλα μια αποψη..υπαρχει κ αλλη η οποια βασιζεται σε επιστημη κ μιας κ εισαι ανθρωπος της επιστημης καλο ειναι να μαθεις να δεχεσαι αποψεις,χωρις να υποτιμας τους συνομιλητες σου..
ακου να μαθουμε την Α/Β...οταν εσυ εψαχνες τον δρομο εγω πουλαγα GPS.

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 19:46
Φιλε , συγγνωμη αν σε προσβαλα , απλα τετοια εντυπωση μου βγαζεις με τα λεγομενα σου. Συγγνωμη αν δεν εχω καταλαβει , μπορει να φταιω κι εγω, αλλα αν θες να πεις κατι αλλο εκτος απο αυτο που καταλαβα (οτι υπαρχουν γευματα γραμμωσης και οτι τα 6 γευματα ειναι για γραμμωση) διατυπωσε το αλλιως , ετσι νομιζω καταλαβαινει ο καθενας.

Πρέπει να υπάρχει ενσυναίσθηση. Όταν ο άλλος λέει κάτι,δε πρέπει να βιάζεσαι να κρίνεις,γιατί αυτό έκανες. Κατάφερες κάτι; Πρέπει να βγαίνεις από τη δική σου νοοτροπία και από τις "λέξεις" που εσύ κατανοείς περισσότερο. Με απλά λόγια φίλε μου,πόσες φορές λες το ίδιο πράγμα με έναν άνθρωπο,κι όμως τσακώνεστε νομίζοντας ότι διαφωνείτε;;
Όταν θες να στεγνώσεις,τι γεύματα κάνεις;; Το πως θα ονομάσουμε αυτά τα γεύματα είναι το μείζων ή το τι περιέχουν;

TheWorst
24-01-14, 19:51
Πρέπει να υπάρχει ενσυναίσθηση. Όταν ο άλλος λέει κάτι,δε πρέπει να βιάζεσαι να κρίνεις,γιατί αυτό έκανες. Κατάφερες κάτι; Πρέπει να βγαίνεις από τη δική σου νοοτροπία και από τις "λέξεις" που εσύ κατανοείς περισσότερο. Με απλά λόγια φίλε μου,πόσες φορές λες το ίδιο πράγμα με έναν άνθρωπο,κι όμως τσακώνεστε νομίζοντας ότι διαφωνείτε;;
Όταν θες να στεγνώσεις,τι γεύματα κάνεις;; Το πως θα ονομάσουμε αυτά τα γεύματα είναι το μείζων ή το τι περιέχουν;

Ε δες στο λογκ μου.. Νουτελλα μαγιονεζα,σοκολατες,σοκοφρετες μαζι με κρεας ρυζι και πατατες , 500 υ/ες 200 λιπαρα 150 πρωτεϊνη.
Eσυ τετοια γευματα κανεις για να γραμμωσεις ?

vaggan
24-01-14, 20:11
αποψη μου ειναι οτι αν φας 2500 χιλιαδες θερμιδες απο πιτσα και γενικα σαβουροειδη και 2500 χιλιαδες απο μπροκολο κουνουπιδι κοτοπουλα και απαχα κρεατα για παραδειγμα θα εχεις το ιδιο σωματικο βαρος ΑΛΛΑ για την σωματικη συσταση δεν μπορω να παρω ορκο δηλαδη μπορει στα ιδια κιλα δηλαδη η σωματικη συσταση του σαβουρη να ειναι χειροτερη

TRIANTAFYLLOU
24-01-14, 20:39
ας σταματήσουμε τις επιθέσεις επι προσωπικού γιατι δέν είναι τίποτε να ξεφύγουν τα πράματα ανθρωποι είμαστε και αίμα έχουμε στις φλέβες και όχι αριάνη και ανάβει καμια φορα το αίμα:P

απλα εγω θα πώ (υπόψιν πάντα λίγα γευματα έκανα με πολλες θερμίδες αλλα δεν σημαίνει θα το συνηστούσα και σε άλλους ) ότι οι 1500 θερμίδες σε ένα γεύμα απο πίτσα πχ η μοιρασμένες σε πολλα 3-4 πχ αλλα με φαγητα μαγειρεμένα σωστα και χωρίς σαβούρα με καλα λιπαρα και θρεπτικα , θα μας δώσουν συστατικα να χτίσουμε η να κρατήσουμε τούς μυς μας ανάλογα με τις θερμίδες που παίρνουμε

η σαβούρα θα μας δώσει ίδιες θερμίδες αλλα όχι να μας καλύψει σε θρεπτικα και αυτο θα έχει συνέπειες και στην απόδοση αν γυμναζόμαστε και επειδη η προπόνηση είναι ένα μέσω να καταβολίσουμε η να καταστρέψουμε όπως λέμε τούς μυς και με την διατροφή να τούς χτίσουμε πιο δυνατούς.

αυτο με το γευμα ίδιων θερμίδων σαβούρας όμως δεν μπορεί να γίνει και μπορεί εφόσον θέλουμε να χάσουμε, θα χάσουμε και στις δυο περιπτώσεις στην ζυγαρια , αν πάμε όμως σε λιπομέτρηση να δούμε ότι χάσαμε λιγότερο λίπος και η εικόνα του σώματος να είναι διαφορετική
και αν αυτο το κάνουμε για αρκετο διάστημα θα δούμε μειωμένη απόδοση να φλατάρουν οι μυς , επειδη δεν υπάρχουν τα υλικα αναδόμησης

ελάχιστη διαφορα θα καταλάβουν όσοι δεν αθλούνται καθόλου γιατι η προπόνηση είναι μέτρο σύγκρισης της μίας με την άλλη περίπτωση , όπως και η εικόνα τού σώματος

εδω ενα παράδειγμα κόβουμε υδατανθρακες για μερικές μέρες και όσο πρωτείνη και λίπος να φαμε νιώθουμε άδειοι

liveris
24-01-14, 20:41
το υφος μου δεν ειχε τπτ,πουθενα δεν σε προσεβαλα μια απορια διατυπωσα..μαλλον εχεις θεμα,αλλα δεν σε παρεξηγω λογω του νεαρου της ηλικιας σου.
παμε παρακατω..
κ παλι δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις γευματα γραμωσης γιατι σου γραφω κατι απλο..
ειτε φαω μια πιτσα που εχει 1500 θερμιδες ειτε φαω 4 γευματα που αθροιζουν 1500 θερμιδες,παλι θα γραμμωσω αν η συντηρηση μου ειναι 2000 θερμιδες γιατι θα ειμαι υποθερμδικα..
οι νομοι της θερμοδυναμικης δεν καταριπτονται ετσι απλα..

εσυ εδω περα μου γραφεις οτι εκανες μια υποτυπωδη διατροφη γραμμωσης (υποθερμιδικη)..οκ καλα εκανες κ λογικο το αποτελεσμα που ειχες..
τα γευματα δεν καταλαβαινω πως τα "κολας" στο ολο πλανο,κ γιαυτο σου απαντησα στην απο πανω παραγραφο με το παραδειγμα της πιτσας..

επισης το αρθρο αυτο που μου παραθετεις δεν ειναι χαρακας,αλλα μια αποψη..υπαρχει κ αλλη η οποια βασιζεται σε επιστημη κ μιας κ εισαι ανθρωπος της επιστημης καλο ειναι να μαθεις να δεχεσαι αποψεις,χωρις να υποτιμας τους συνομιλητες σου..
ακου να μαθουμε την Α/Β...οταν εσυ εψαχνες τον δρομο εγω πουλαγα GPS.

μπηφ μπορεις να μου πεις γιατι σε ολα τα αθληματα δεν ακολουθουν αυτο το μοτιβο αλλα εχουν συγκεκριμενα διατροφικα πλανα?

αυτο που ειπε ο ηλιας..:thumbup:

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 20:45
το υφος μου δεν ειχε τπτ,πουθενα δεν σε προσεβαλα μια απορια διατυπωσα..μαλλον εχεις θεμα,αλλα δεν σε παρεξηγω λογω του νεαρου της ηλικιας σου.
παμε παρακατω..
κ παλι δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις γευματα γραμωσης γιατι σου γραφω κατι απλο..
ειτε φαω μια πιτσα που εχει 1500 θερμιδες ειτε φαω 4 γευματα που αθροιζουν 1500 θερμιδες,παλι θα γραμμωσω αν η συντηρηση μου ειναι 2000 θερμιδες γιατι θα ειμαι υποθερμδικα..
οι νομοι της θερμοδυναμικης δεν καταριπτονται ετσι απλα..

εσυ εδω περα μου γραφεις οτι εκανες μια υποτυπωδη διατροφη γραμμωσης (υποθερμιδικη)..οκ καλα εκανες κ λογικο το αποτελεσμα που ειχες..
τα γευματα δεν καταλαβαινω πως τα "κολας" στο ολο πλανο,κ γιαυτο σου απαντησα στην απο πανω παραγραφο με το παραδειγμα της πιτσας..

επισης το αρθρο αυτο που μου παραθετεις δεν ειναι χαρακας,αλλα μια αποψη..υπαρχει κ αλλη η οποια βασιζεται σε επιστημη κ μιας κ εισαι ανθρωπος της επιστημης καλο ειναι να μαθεις να δεχεσαι αποψεις,χωρις να υποτιμας τους συνομιλητες σου..
ακου να μαθουμε την Α/Β...οταν εσυ εψαχνες τον δρομο εγω πουλαγα GPS.

Το νεαρό της ηλικίας μου καταδεικνύει και το χάσμα γενεών. Επίσης ποιος δεν θέλει τα νιάτα. :nana:
Τώρα όσον αφορά τον προσβλητικό παραλληλισμό σου με το GPS,προσπαθείς να αποδείξεις πόσο γερομπισμπίκης είσαι;
Πάμε παρακάτω.
Στο παράδειγμα της πίτσας θα συμφωνήσω με vaggan κ.Ηλία από πάνω. Εσύ κάνε υποθερμιδικές με πίτσα,κι εγώ με κοτόπουλο,ψάρι κτλ. Όταν θέλεις να γραμμώσεις στο άθλημα αυτό,επιδιώκεις και τη διατήρηση της μυικής μάζας. Αυτό δεν επιτυγχάνεται με πίτσες. Το να λες σε όσους θέλουν να γραμμώσουν,ότι μπορούν να το επιτύχουν και με πίτσες αρκεί να είναι υποθερμιδικά,αυτό δεν αφορά ένα ιστολόγιο σωματοδομικής. Είναι αντιεπιστημονικό από μόνο του(αθηρωμάτωση κτλ),όσο κι αν επικαλείς την επιστήμη.


Ε δες στο λογκ μου.. Νουτελλα μαγιονεζα,σοκολατες,σοκοφρετες μαζι με κρεας ρυζι και πατατες , 500 υ/ες 200 λιπαρα 150 πρωτεϊνη.
Eσυ τετοια γευματα κανεις για να γραμμωσεις ?

Δεν συμφωνώ με τη νουτέλλα και τη μαγιονέζα. Σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής,αυτά δε πρέπει να έχουν θέση στη καθημερινότητά μας,παρά μόνο ως εξαίρεση στον κανόνα.


αποψη μου ειναι οτι αν φας 2500 χιλιαδες θερμιδες απο πιτσα και γενικα σαβουροειδη και 2500 χιλιαδες απο μπροκολο κουνουπιδι κοτοπουλα και απαχα κρεατα για παραδειγμα θα εχεις το ιδιο σωματικο βαρος ΑΛΛΑ για την σωματικη συσταση δεν μπορω να παρω ορκο δηλαδη μπορει στα ιδια κιλα δηλαδη η σωματικη συσταση του σαβουρη να ειναι χειροτερη

:thumbup: :thumbup:

beefmeup
24-01-14, 20:52
μπηφ μπορεις να μου πεις γιατι σε ολα τα αθληματα δεν ακολουθουν αυτο το μοτιβο αλλα εχουν συγκεκριμενα διατροφικα πλανα?

μπορω να προσπαθησω αν μου δωσεις καποια παραδειγματα.
επισης εγραψα κατι απο πανω που περασε στο "ντουκου"..
το οτι κανουμε 3-4 προπονησεις την βδομαδα με βαρη κ περνουμε 5 συμπληρωματα ΔΕΝ μας κανει αθλητες,οποτε ας μην μπλεξουμε το τι γινεται στα αθληματα απο τους αθλητες..
για αυτο που κανουμε το ζητημα ειναι να το κανουμε ευχαριστα χωρις εξαναγκασμο,κ το βασικο ειναι να μην αποθαρυνομαστε η αποθαρυνουμε τους αλλους με διατροφες μετρησεων γραμμαριων κ γιατι δεν εχουν πολυ νοημα για τον μεσο γυμναζομενο,αλλα κ γιατι με το να το κανουμε αυτο το μονο που καταφερνουμε ειναι να δημιουργουμε αποστροφη σε ατομα που θελουν να ασχοληθουν αλλα δεν εχουν την πολυτελεια να ακολουθουν διατροφικα πλανα 7 γευματων την μερα..

τροποι υπαρχουν,κ αν θες μιας κ με ρωτας μπορεις να γκουγκλαρεις αυτα που λεω εδω περα κ ειμαι σιγουρς οτι θα βρεις παμπολα αρθρα που να τα υποστηριζουν στο νετ,κ σε ξενα φορουμ για ββ..
αν δεν σε πειθω εγω εδω,μπορεις να απευθυνθεις κ σε αυτους για απαντησεις..το οτι πλεον αυτα τα γραφουν παντου,μαλλον δεν ειναι τυχαιο..
αυτο που ειπε ο ηλιας ειναι αυτο που εχω μαλιασει να γραφω κ γω,δεν λεμε κατι διαφορετικο...αν τρως σαβουρα κ τσεκαρεις την πρωτεινη σου,εφ οσον εισαι υποθερμδικα μιας χαρα θα ασεις λιπος κ μια χαρα μυικοτητα θα εχεις..

@δραγουμης φιλε δεν υπαρχει λογος να σου απαντησω..σε ρωταω κατι,με πιανεις απο τα μουτρα κ ,με προσβαλεις με χαρακτηρισμους κ μετα θιγεσαι που σου απανταω αναλογα..μαλλον δεν σου εμαθαν τροπους.

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 21:00
"Δε μου έμαθαν τρόπους." Και το λέει αυτό ένας άνθρωπος που εκ πεποιθήσεως θεωρεί όλους τους συνανθρώπους του σκατά.

people=shit :rolf: :rolf: :rolf:

Φαντάζομαι θα ξέρεις τη παροιμία του θυμόσοφου λαού μας περί γαϊδάρου,πετεινού και κεφάλα... :welcome:

Τέλος θα συμφωνήσω με το μη μέτρημα των θερμίδων σε μέσους αθλητές,αρκεί να μάθουν εμπειρικά και μετά από παρατήρηση τις ποσότητες και την ποιότητα των τροφών που τους αποδίδουν τα μέγιστα οφέλη.
Επίσης θεωρώ άθλημα κάθε είδους γυμναστική,συμπεριλαμβανομένων και της σωματοδομικής.

YΣ. Σταματάω να απαντάω επί προσωπικού και συγνώμη για το εκτός θέματος.

MindOverMatter
24-01-14, 21:01
αποψη μου ειναι οτι αν φας 2500 χιλιαδες θερμιδες απο πιτσα και γενικα σαβουροειδη και 2500 χιλιαδες απο μπροκολο κουνουπιδι κοτοπουλα και απαχα κρεατα για παραδειγμα θα εχεις το ιδιο σωματικο βαρος ΑΛΛΑ για την σωματικη συσταση δεν μπορω να παρω ορκο δηλαδη μπορει στα ιδια κιλα δηλαδη η σωματικη συσταση του σαβουρη να ειναι χειροτερη

Αν οι αναλογίες μακροθρεπτικών είναι οι ίδιες (αν δηλαδή, εκτός από ίδιες θερμίδες, παίρνεις και τις ίδιες ποσότητες πρωτεΐνης/λιπαρών/υδατανθράκων), τότε διαφορές στη σωματική σύσταση θα είναι από ελάχιστες έως μηδενικές.

TheWorst
24-01-14, 21:02
Δεν συμφωνώ με τη νουτέλλα και τη μαγιονέζα. Σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής,αυτά δε πρέπει να έχουν θέση στη καθημερινότητά μας,παρά μόνο ως εξαίρεση.





Οχι,απλα λες τι σημασια εχει πως θα τα ονομασεις τα γευματα και με τι γευματα στεγνωνω λες και ο καθενας ακολουθει τη διατροφη σου που περιεχει μονο ψαρια,κρεας,ρυζι,πατατες μακαρονι και λαχανικα. Σιγουρα δεν ειναι υγιεινος τροπος ζωης σε καθημερινοτητα,σε μια περιοδο (δλδ για 2-3 μηνες) επισης δεν ειναι και τπτ για ενα υγιες ατομο :)
Εσεις ομως τωρα συζητατε αν τρωμε μονο σαβουρα , εννοειται οτι μονο σαβουρα (δλδ καταλαβαινω και μηδενικη πρωτεϊνη σχεδον και οχι καλα λιπαρα) δε μπορει ενας αθλουμενος να βαζει μυικη μαζα (περα δλδ απο τα noobs gains) ,αλλα οταν κανεις συνδυασμος καλων λιπαρων πρωτεϊνης και καποιου υ/α με σαβουρα και εισαι υπερθερμιδικα σαφως και μπορεις. Αλλα και στη γραμμωση δεν ειναι ολοι σαν εσενα π.χ. να τρωνε (λεω παραδειγμα τωρα) 2000-2500 θερμιδες (το μεγιστο 2500) και για αυτο μπορεις να τρως μονο καθαρα φαγητα.. Προσπαθησε να τρως 500 υ/ες 100-150 λιπαρα και πρωτεϊνη 150. (δλδ 3500-4000 θερμιδες) και θα δεις. Υπαρχουν ατομα βεβαια που μπορουν και δεν τους κανει εντυπωση καν. Κι εγω οταν δεν ειχα ασχολιες τπτ 1 μηνα στον ογκο ετρωγα καθαρα με 600+ υ/ες τη μερα , αλλα μετα σταματησα γιατι δεν μπορω να προγραμματιζω οπως πρεπει γευματα ουτε χρονο εχω , ουτε τπτ, για αυτο οσο γινεται καλο και το αλλο σαβουρα να γεμισω θερμιδες,γιατι αλλιως μυς δεν προκειται να βαλω. Δηλαδη στην τελικη η σαβουρα ενα πραγμα με βοηθησε να χτυσω μυς(καταλαβαινεις τι εννοω- για να ειμαι υπερθερμιδικα).

MindOverMatter
24-01-14, 21:06
Όσον αφορά το αρχικό θέμα:

Στον υγιή πληθυσμό, αν καταναλωθεί το ίδιο φαγητό κατά τη διάρκεια της ημέρας, το αν θα καταναλωθεί σε 3 ή σε 6 γεύματα δεν έχει καμμία απολύτως διαφορά (σε ειδικούς πληθυσμούς όπως δαβητικούς, μπορεί να υπάρχουν κάποιες διαφορές στην αυξομείωση των επιπέδων του σακχάρου, αλλά αυτό δεν αφορά υγιή άτομα).

Ψήφισα "3 γεύματα" επειδή για μένα μου είναι πιο βολικά από πρακτικής άποψης.

beefmeup
24-01-14, 21:07
οσον αφορα το υγιεινο κ μη υγιεινο κομματι της διατροφης,αλλιως διαχειριζεται το σωμα ενος ανθρωπου που αθλειται συστηματικα εστω κ σε ερασιτεχνικο επιπεδο μια πιτσα κ αλλιως ενος ανθρωπου που δεν γυμναζεται καθολου..παμπολες μελετες για το πως η ασκηση βοηθα στην μειωση της χοληστερινης/τριγλυκεριδιων κλπ...
αμα ομως τα τσουβαλιαζουμε ολα λογω ημιμαθειας ακρη δεν βγαινει.

vaggan
24-01-14, 21:11
δεν ειναι μονο θεμα πρωτεινης ομως ειναι και θεμα αναλογιας λιπαρων που η διαφορα αναλογικα με τις θερμιδες που προσλαμβανονται στις δυο περιπτωσεις δεν ειναι καθολου αμελητεα στις δυο κατηγοριες γιαυτο θεωρω οτι και η συσταση σωματος θα ειναι αρκετα διαφορετικη ασε που οταν μιλαμε για ιδιες ακριβως θερμιδες μεταξυ των δυο κατηγοριων ειναι αδυνατον η σαβουροφαγικη διαιτα να εχει την ιδια ποσοτητα πρωτεινης με την καθαρη διατροφη

liveris
24-01-14, 21:14
μπορω να προσπαθησω αν μου δωσεις καποια παραδειγματα.
επισης εγραψα κατι απο πανω που περασε στο "ντουκου"..
το οτι κανουμε 3-4 προπονησεις την βδομαδα με βαρη κ περνουμε 5 συμπληρωματα ΔΕΝ μας κανει αθλητες,οποτε ας μην μπλεξουμε το τι γινεται στα αθληματα απο τους αθλητες..
για αυτο που κανουμε το ζητημα ειναι να το κανουμε ευχαριστα χωρις εξαναγκασμο,κ το βασικο ειναι να μην αποθαρυνομαστε η αποθαρυνουμε τους αλλους με διατροφες μετρησεων γραμμαριων κ γιατι δεν εχουν πολυ νοημα για τον μεσο γυμναζομενο,αλλα κ γιατι με το να το κανουμε αυτο το μονο που καταφερνουμε ειναι να δημιουργουμε αποστροφη σε ατομα που θελουν να ασχοληθουν αλλα δεν εχουν την πολυτελεια να ακολουθουν διατροφικα πλανα 7 γευματων την μερα..

τροποι υπαρχουν,κ αν θες μιας κ με ρωτας μπορεις να γκουγκλαρεις αυτα που λεω εδω περα κ ειμαι σιγουρς οτι θα βρεις παμπολα αρθρα που να τα υποστηριζουν στο νετ,κ σε ξενα φορουμ για ββ..
αν δεν σε πειθω εγω εδω,μπορεις να απευθυνθεις κ σε αυτους για απαντησεις..το οτι πλεον αυτα τα γραφουν παντου,μαλλον δεν ειναι τυχαιο..
αυτο που ειπε ο ηλιας ειναι αυτο που εχω μαλιασει να γραφω κ γω,δεν λεμε κατι διαφορετικο...αν τρως σαβουρα κ τσεκαρεις την πρωτεινη σου,εφ οσον εισαι υποθερμδικα μιας χαρα θα ασεις λιπος κ μια χαρα μυικοτητα θα εχεις..

@δραγουμης φιλε δεν υπαρχει λογος να σου απαντησω..σε ρωταω κατι,με πιανεις απο τα μουτρα κ ,με προσβαλεις με χαρακτηρισμους κ μετα θιγεσαι που σου απανταω αναλογα..μαλλον δεν σου εμαθαν τροπους.


αυτο με το γευμα ίδιων θερμίδων σαβούρας όμως δεν μπορεί να γίνει και μπορεί εφόσον θέλουμε να χάσουμε, θα χάσουμε και στις δυο περιπτώσεις στην ζυγαρια , αν πάμε όμως σε λιπομέτρηση να δούμε ότι χάσαμε λιγότερο λίπος και η εικόνα του σώματος να είναι διαφορετική
και αν αυτο το κάνουμε για αρκετο διάστημα θα δούμε μειωμένη απόδοση να φλατάρουν οι μυς , επειδη δεν υπάρχουν τα υλικα αναδόμησης

ο ηλιας ειπε κ αυτο ομως...κ ειναι κ μια απαντηση στην ερωτηση που σου εκανα που δεν μου απαντησες + ολα τα αλλα που χανει ενας αθλητης απο βιταμινες θρεπτικα συστατικα κτλ
τι να σε βοηθησω βρες μου ενα αθλημα που ο αθλητης ακολουθει αυτο το πλανο διατροφης..

επισης ενας που παει 3 4 φορες γυμναστηριο κ ολη την υπολοιπη εβδομαδα σαβουριαζει ακριβως δεν μπορει να χαρακτηριστει αθλητης γιατι αθλητισμος δεν ειναι
παω μια ωρα γυμναστηριο κ ενταξει εκανα το καθηκον μου αλλα ειναι τροπος ζωης..

εγω παντως θεωρω οτι ειμαι ερασιτεχνης αθλητης η τουλαχιστον προσπαθω...

υ.γ για γραμμαρια δεν μιλησε κανεις εγω ποτε δεν μετρησα κ εχω πει πολλες φορες την γνωμη μου για το μετρημα...σε αυτο τουλαχιστον συμφωνουμε

vaggan
24-01-14, 21:15
Αν οι αναλογίες μακροθρεπτικών είναι οι ίδιες (αν δηλαδή, εκτός από ίδιες θερμίδες, παίρνεις και τις ίδιες ποσότητες πρωτεΐνης/λιπαρών/υδατανθράκων), τότε διαφορές στη σωματική σύσταση θα είναι από ελάχιστες έως μηδενικές.πως θα γινει αυτο ακριβως?οταν τρωμε 2500 χιλιαδες θερμιδες απο σαβουρα και τις ιδιες θερμιδες απο καθαρη διατροφη??ειναι αδυνατον στις ιδιες θερμιδες να παρουμε τα ιδια μακρος γνωμη μου:)

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 21:16
Αν οι αναλογίες μακροθρεπτικών είναι οι ίδιες (αν δηλαδή, εκτός από ίδιες θερμίδες, παίρνεις και τις ίδιες ποσότητες πρωτεΐνης/λιπαρών/υδατανθράκων), τότε διαφορές στη σωματική σύσταση θα είναι από ελάχιστες έως μηδενικές.

Από πίτσα και σαβουροειδή,πως γίνεται τα μακροθρεπτικά να είναι ίδια με τα υγιεινά γεύματα;; Που πουλάνε τέτοιες πίτσες να τρέξω να πάρω;; (δεν το λέω με ειρωνική διάθεση).

Χριστοφορος123
24-01-14, 21:18
Ρε παιδια δε μιλαμε να κανουμε μια διατροφη ΜΟΝΟ με σαβουρα 2.500 θερμιδων.
Αλλα αν εχεις παερι ξερω γω 1800 θερμιδες και εχεις παρει την ποσοτητα πρωτεινης/υδατανθρακων/λιπαρων που θες, μπορει να φας μια σοκολατα που εχει 300 θερμιδες και θα χτυπησεις 2.100.Παλι χανεις λιπος γιατι παλι εισαι υποθερμιδικα.
Εννοειται πως αν κανεις διατροφη μονο με σαβουρα δε θα παιρνεις επαρκη ποσοτητα των μακρυσυστατικων που θες αρα δε θα εχεις και την αναλογη σωματικη προοδο.Θα χασεις μαζα ειδικα αν εισαι σε γραμμωση

TheWorst
24-01-14, 21:19
Από πίτσα και σαβουροειδή,πως γίνεται τα μακροθρεπτικά να είναι ίδια με τα υγιεινά γεύματα;; Που πουλάνε τέτοιες πίτσες να τρέξω να πάρω;; (δεν το λέω με ειρωνική διάθεση).

Καλως ηρθες ! :green: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20305-%CE%A0%CE%B9%CF%84%CF%83%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82

EDIT: Εχει και φωτογραφικο υλικο κατω - κατω γιατι καποιος ειχε ζητησει.. Πολυ νοστημη βγαινει παντως , τρως ανετα αμα πεινας λιγο πανω απο 500 γρ κρεας σε ενα γευμα..

beefmeup
24-01-14, 21:27
τι να σε βοηθησω βρες μου ενα αθλημα που ο αθλητης ακολουθει αυτο το πλανο διατροφης..

ναι σου απαντησα...εσυ που ξερεις δλδ τι πλανο ακολουθει ενας αθλητης?
δωσε μου εσυ ενα παραδειγμα αθλητη που ξερεις κ του διατροφικου του πλανου,η θα μου ποσταρεις μια διατροφη που διαβασες στο νετ?
γιατι στο νετ κ γω πολλα διαβαζω,αλλα απο προσωπικη εμπειρια λιγα πιστευω πανω σε αυτα τα θεματα..ο κατλερ δληωνει νατουραλ,ο κολεμαν τρωει κοτοπουλο κ ρυζι σε γευματα των 120γρ κλπ..λυπαμαι δεν τα θεωρω αξιοπιστα αυτα..
κ περαιτερω σε παροτρυνα να ψαξεις κ αλλου πανω στο θεμα,πηγες υπαρχουν παμπολες..


επισης ενας που παει 3 4 φορες γυμναστηριο κ ολη την υπολοιπη εβδομαδα σαβουριαζει ακριβως δεν μπορει να χαρακτηριστει αθλητης γιατι αθλητισμος δεν ειναι
παω μια ωρα γυμναστηριο κ ενταξει εκανα το καθηκον μου αλλα ειναι τροπος ζωης..


ναι οκ,αλλα απαντησα απο πανω στο θεμα "υγιεινη διατροφη",γιατι εδω περα εξεταζουμε τα πραγματα μονοπλευρα κ δεν ειναι ετσι..
επισης δεν εξεταζουμε τι χαρακτηριζουμε "υγιεινο" αλλα τον αριθμο γευματων κ τα αποτελεσματα του στην σωματικη συσταση..

αυτο που λεει ο χρισοτφορος απο πανω..:thumbup:
ειναι γραμμενα καπου 100 φορες στις πιο πισω σελιδες κ σε αλλα θεματα παρομοια..

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 21:28
Οχι,απλα λες τι σημασια εχει πως θα τα ονομασεις τα γευματα και με τι γευματα στεγνωνω λες και ο καθενας ακολουθει τη διατροφη σου που περιεχει μονο ψαρια,κρεας,ρυζι,πατατες μακαρονι και λαχανικα. Σιγουρα δεν ειναι υγιεινος τροπος ζωης σε καθημερινοτητα,σε μια περιοδο (δλδ για 2-3 μηνες) επισης δεν ειναι και τπτ για ενα υγιες ατομο :)
Εσεις ομως τωρα συζητατε αν τρωμε μονο σαβουρα , εννοειται οτι μονο σαβουρα (δλδ καταλαβαινω και μηδενικη πρωτεϊνη σχεδον και οχι καλα λιπαρα) δε μπορει ενας αθλουμενος να βαζει μυικη μαζα (περα δλδ απο τα noobs gains) ,αλλα οταν κανεις συνδυασμος καλων λιπαρων πρωτεϊνης και καποιου υ/α με σαβουρα και εισαι υπερθερμιδικα σαφως και μπορεις. Αλλα και στη γραμμωση δεν ειναι ολοι σαν εσενα π.χ. να τρωνε (λεω παραδειγμα τωρα) 2000-2500 θερμιδες (το μεγιστο 2500) και για αυτο μπορεις να τρως μονο καθαρα φαγητα.. Προσπαθησε να τρως 500 υ/ες 100-150 λιπαρα και πρωτεϊνη 150. (δλδ 3500-4000 θερμιδες) και θα δεις. Υπαρχουν ατομα βεβαια που μπορουν και δεν τους κανει εντυπωση καν. Κι εγω οταν δεν ειχα ασχολιες τπτ 1 μηνα στον ογκο ετρωγα καθαρα με 600+ υ/ες τη μερα , αλλα μετα σταματησα γιατι δεν μπορω να προγραμματιζω οπως πρεπει γευματα ουτε χρονο εχω , ουτε τπτ, για αυτο οσο γινεται καλο και το αλλο σαβουρα να γεμισω θερμιδες,γιατι αλλιως μυς δεν προκειται να βαλω. Δηλαδη στην τελικη η σαβουρα ενα πραγμα με βοηθησε να χτυσω μυς(καταλαβαινεις τι εννοω- για να ειμαι υπερθερμιδικα).

Φίλε μου όσο ήμουν 42 κιλά άνθρωπος πριν από 14 χρόνια,έτρωγα απίστευτα βρόμικα και όσες θερμίδες αναφέρεις+όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά. Λίπος δε πήρα. Ήταν ο μεταβολισμός τέτοιος. Μόλις πάτησα τα 23-24 ο μεταβολισμός μου άλλαξε άρδειν και αν έκανα παρόμοια διατροφή γινόμουν σαν βάτραχος (στρογγυλή κοιλιά-φιτ πόδια/χέρια). Πλέον αν φάω σαβούρα,χάνω τη γράμμωση μου πρώτιστα στους κοιλιακούς. 1 μήνα + έκανα υπερθερμιδική και πλέον έφτασα σε σημείο να μη μου αρέσω. Εδώ και 4-5 μέρες τρώγω πρωτείνες,υδατάνθρακα μια φορά και λίγο καλό λίπος ή πρασινάδα στα υπόλοιπα γεύματα. Ε,έχασα κάποια πρηξίματα αλλά νιώθω πως αν το συνεχίσω αυτό λίγο διάστημα,θα γίνω ίνες. Τι να κάνω.. δεν είμαι 15 ετών. Αν φάω όπως λες,θα γίνω σαβούρης. Αυτό έκανα 1 μήνα + και χάλασα πολύ-μιλάμε πήρα πολύ λίπος. Από άνθρωπο σε άνθρωπο δεν είναι το ίδιο.

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 21:31
Καλως ηρθες ! :green: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20305-%CE%A0%CE%B9%CF%84%CF%83%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82

EDIT: Εχει και φωτογραφικο υλικο κατω - κατω γιατι καποιος ειχε ζητησει.. Πολυ νοστημη βγαινει παντως , τρως ανετα αμα πεινας λιγο πανω απο 500 γρ κρεας σε ενα γευμα..

Σ'ευχαριστώ! :thumbup: Τώρα αρχίζει να γίνεται ενδιαφέρον. :P

Απλά παραπάνω δε νομίζω να εννοούσαν τέτοια πίτσα. ;) Μιλούσαν για σαβούρα.
Χμμ,θα τη τιμήσω πάντως κάποια μέρα.. :thumbup:

MindOverMatter
24-01-14, 21:33
πως θα γινει αυτο ακριβως?οταν τρωμε 2500 χιλιαδες θερμιδες απο σαβουρα και τις ιδιες θερμιδες απο καθαρη διατροφη??ειναι αδυνατον στις ιδιες θερμιδες να παρουμε τα ιδια μακρος γνωμη μου:)


Από πίτσα και σαβουροειδή,πως γίνεται τα μακροθρεπτικά να είναι ίδια με τα υγιεινά γεύματα;; Που πουλάνε τέτοιες πίτσες να τρέξω να πάρω;; (δεν το λέω με ειρωνική διάθεση).

Παράδειγμα: έχεις στόχο πρόσληψη 4.000 kcal, συμπεριλαμβάνεις πίτσες/σουβλάκια/πιτόγυρα/κανένα παγωτό/μπισκότο/κτλ. (εννίοτε, όχι όλα μαζί κάθε μέρα, προφανώς) ώστε να φτάνεις κάθε μέρα στους στόχους λιπαρών/υδατανθράκων, συμπληρώνεις με σκόνη προτεΐνης για να φτάνεις στους στόχους πρωτεΐνης.


http://3.bp.blogspot.com/-IiaN5_e4dgY/UB7EuNNpGuI/AAAAAAAACIM/S2KMCYFWLp8/s1600/Shia-labeouf-magic.gif

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 21:39
Παράδειγμα: έχεις στόχο πρόσληψη 4.000 kcal, συμπεριλαμβάνεις πίτσες/σουβλάκια/πιτόγυρα/κανένα παγωτό/μπισκότο/κτλ. (εννίοτε, όχι όλα μαζί κάθε μέρα, προφανώς) ώστε να φτάνεις κάθε μέρα στους στόχους λιπαρών/υδατανθράκων, συμπληρώνεις με σκόνη προτεΐνης για να φτάνεις στους στόχους πρωτεΐνης.

Και για να καταλάβω,αν πχ ο άλλος συντηρείται στις 4.200 θερμίδες,και με τα παραπάνω είναι υποθερμιδικά,με αυτή τη διατροφή όπως ακριβώς τη περιγράφεις,πάει για φουλ ίνες-γράμμωση;; Δεν θα έχει κατακράτηση με υγρά κτλ; :unsure:

leftis
24-01-14, 21:40
Πολλές φορές οι διατροφές IIFYM είναι πιο υγιεινές από τις κλασσικές bro δίαιτες.

Ένας που τρώει κάθε μέρα τα ίδια, και η διατροφή του αποτελείται από ρύζι κοτόπουλο τόνο μπρόκολο και μπανάνες, θα είναι λιγότερο "υγιείς" από κάποιον οπαδό του IIFYM που εντάσει και πίτσες και σοκολάτες στη διατροφή του.

Η μονοφαγία είναι τραγική.

liveris
24-01-14, 21:41
ναι σου απαντησα...εσυ που ξερεις δλδ τι πλανο ακολουθει ενας αθλητης?
δωσε μου εσυ ενα παραδειγμα αθλητη που ξερεις κ του διατροφικου του πλανου,η θα μου ποσταρεις μια διατροφη που διαβασες στο νετ?
γιατι στο νετ κ γω πολλα διαβαζω,αλλα απο προσωπικη εμπειρια λιγα πιστευω πανω σε αυτα τα θεματα..ο κατλερ δληωνει νατουραλ,ο κολεμαν τρωει κοτοπουλο κ ρυζι σε γευματα των 120γρ κλπ..λυπαμαι δεν τα θεωρω αξιοπιστα αυτα..
κ περαιτερω σε παροτρυνα να ψαξεις κ αλλου πανω στο θεμα,πηγες υπαρχουν παμπολες..



ναι οκ,αλλα απαντησα απο πανω στο θεμα "υγιεινη διατροφη",γιατι εδω περα εξεταζουμε τα πραγματα μονοπλευρα κ δεν ειναι ετσι..
επισης δεν εξεταζουμε τι χαρακτηριζουμε "υγιεινο" αλλα τον αριθμο γευματων κ τα αποτελεσματα του στην σωματικη συσταση..

αυτο που λεει ο χρισοτφορος απο πανω..:thumbup:
ειναι γραμμενα καπου 100 φορες στις πιο πισω σελιδες κ σε αλλα θεματα παρομοια..

ακομα δεν μου απαντησες ...δεν μιλαω μονο για ββ αλλα για αθλητες γενικα κ συ μου φερνεις παραδειγμα τον κατλερ κ τον κολεμαν που διαβασα στο νετ??ελα ρε μπηφ..

εγω λοιπον εχει τυχει να ταισω διαφορες ομαδες ποδοσφαιρου μπασκετ στιβου εχω φιλους που εχουν κανει πρωταθλητισμο κ ολοι εχουν ενα συγκεκριμενο πλανο
αναλογα το αθλημα αλλα πουθενα δεν εχω δει να τρωνε οτι ναναι αρκει να μην υπαιρβουν θερμιδες..

MindOverMatter
24-01-14, 21:42
Και για να καταλάβω,αν πχ ο άλλος συντηρείται στις 4.200 θερμίδες,και με τα παραπάνω είναι υποθερμιδικά,με αυτή τη διατροφή όπως ακριβώς τη περιγράφεις,πάει για φουλ ίνες-γράμμωση;; Δεν θα έχει κατακράτηση με υγρά κτλ; :unsure:

Θα έχει από ελάχιστες έως μηδενικές διαφορές με το αν έτρωγε "καθαρή" διατροφή με τις ίδιες θερμίδες/μακροθρεπτικά.

beefmeup
24-01-14, 21:51
ακομα δεν μου απαντησες ...δεν μιλαω μονο για ββ αλλα για αθλητες γενικα κ συ μου φερνεις παραδειγμα τον κατλερ κ τον κολεμαν που διαβασα στο νετ??ελα ρε μπηφ..

εγω λοιπον εχει τυχει να ταισω διαφορες ομαδες ποδοσφαιρου μπασκετ στιβου εχω φιλους που εχουν κανει πρωταθλητισμο κ ολοι εχουν ενα συγκεκριμενο πλανο
αναλογα το αθλημα αλλα πουθενα δεν εχω δει να τρωνε οτι ναναι αρκει να μην υπαιρβουν θερμιδες..

:green:
σου αντιστρεφω την ερωτηση τοση ωρα...
ωραια αυτοι που μου λες το κανουν...ξερεις εσυ αν εχουν δοκιμασει αυτο που λεω εγω κ δεν τους εχει δουλεψει?
εδω ακομα συζηταμε το θεμα με τα γευματα( δεν παει προσωπικα αυτο γενικα το λεω ) εν ετη 2014 κ καταριπτουμε νομους θερμοδυναμικης κ δεν ξερω εγω τι αλλο,για να υποστηριξουμε την αποψη μας..:unsure::unsure:
κ μετα απορω γιατι πραγμα μιλαμε..το 80% που γραφει εδω μεσα δεν εχει φτασει ποτε το 10% bf με καλες αναλογιες υψους/βαρους..οποτε προς τι ολη αυτη η θεωρια για πραγματα που ουτε καν οι μισοι απο εδω μεσα δεν θα καταφερουν ποτε στο σωμα τους..παραδοξα πραγματα..

κ μετα σου ειπα μην μου αναφερεις αθλητες,γιατι εγω κ εσυ ΔΕΝ ανοικουμε σε αυτη την κατηγορια,το γραφω πολυ απλα..ειναι αλλα τα δεδομενα τα δικα τους κ αλλα ενος ανθρωπου που απλα θελει να φτιαξει ενα καλο σωμα κ να εχει ενα καλο σχετικο bf..


μια θετικη ισσοροπια αζωτου χρειαζεται κ ενα θερμιδικο τσεκ,κ ολα τα αλλα ειναι σχετικα...πιο απλα δεν γινεται.

vaggan
24-01-14, 21:55
Παράδειγμα: έχεις στόχο πρόσληψη 4.000 kcal, συμπεριλαμβάνεις πίτσες/σουβλάκια/πιτόγυρα/κανένα παγωτό/μπισκότο/κτλ. (εννίοτε, όχι όλα μαζί κάθε μέρα, προφανώς) ώστε να φτάνεις κάθε μέρα στους στόχους λιπαρών/υδατανθράκων, συμπληρώνεις με σκόνη προτεΐνης για να φτάνεις στους στόχους πρωτεΐνης.


http://3.bp.blogspot.com/-IiaN5_e4dgY/UB7EuNNpGuI/AAAAAAAACIM/S2KMCYFWLp8/s1600/Shia-labeouf-magic.gifνομιζω οτι μιλαγαμε για διαιτα και για καθαρα σαβουροφαγια φιλε μου απεναντι σε καθαρη διατροφη στις 4000 θερμιδες με σαβουρα σιγουρα θα παρεις επαρκεστατες ποσοτητες πρωτεινης αλλα και παλι τα λιπαρα θα ειναι πολυ ψηλοτερα αποτι στην καθαρη διατροφη παλι η συσταση σωματος λοιπον θα ειναι διαφορετικη την φωτο με τον μουστακια δεν καταλαβαινω με διαθεση ειρωνιας την εβαλες?

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 22:06
Θα έχει από ελάχιστες έως μηδενικές διαφορές με το αν έτρωγε "καθαρή" διατροφή με τις ίδιες θερμίδες/μακροθρεπτικά.

Στον εαυτό μου δεν ήταν μηδενικές οι διαφορές. Όταν το έκανα αυτό που λες,έριξα τα κιλά μου,αλλά όχι τόσο το ποσοστό λίπους. Όταν έφαγα καθαρά όπως το περιγράφω εγώ,τότε και μόνο τότε έριξα αρκετά το λίπος μου. Λοιπόν,τώρα θα πάω προπόνηση και το βράδυ σκέφτομαι αν βρω χρόνο να κάνω ένα ενδιαφέρον φωτορεπορτάζ με φώτος μου που από 65 κιλά πήγα 57 με κάμποσο λίπος, και άλλο που απο 60-61 (που ξαναπάχυνα) και επανείλθα στα 57 κιλά με πολύ πιο χαμηλό λίπος και εννοείται καθαρή διατροφή όπως τη περιγράφω. Θα έχει ενδιαφέρον.
Όσο ήμουν μέχρι και 22 ετών,δε πάνα έτρωγα τον αγλέωρα,δεν έπαιρνα λίπος,οπότε επαληθεύεσαι. Μετά που πάτησα τα 23-24 άλλαξαν άρδειν τα πράγματα. Οπότε εκεί ισχύει αυτό που λέω εγώ. Τι να πω παιδιά.. εγώ στη ζωή μου απόλαυσα τη βρομιά και τη σαβούρα σε σημείο αηδίας. Ως προεξασκητικό στην εφηβεία μου έπινα μπύρες και είχα απίστευτη ενέργεια. Τώρα αν φάω τις ίδιες βρομιές ή με μέτρο,δεν θα είμαι γραμμωμένος όσο αν τρώω καθαρά. Και αυτό το επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά αυτό το μήνα. :welcome:

liveris
24-01-14, 22:13
:green:
σου αντιστρεφω την ερωτηση τοση ωρα...
ωραια αυτοι που μου λες το κανουν...ξερεις εσυ αν εχουν δοκιμασει αυτο που λεω εγω κ δεν τους εχει δουλεψει?
εδω ακομα συζηταμε το θεμα με τα γευματα( δεν παει προσωπικα αυτο γενικα το λεω ) εν ετη 2014 κ καταριπτουμε νομους θερμοδυναμικης κ δεν ξερω εγω τι αλλο,για να υποστηριξουμε την αποψη μας..:unsure::unsure:
κ μετα απορω γιατι πραγμα μιλαμε..το 80% που γραφει εδω μεσα δεν εχει φτασει ποτε το 10% bf με καλες αναλογιες υψους/βαρους..οποτε προς τι ολη αυτη η θεωρια για πραγματα που ουτε καν οι μισοι απο εδω μεσα δεν θα καταφερουν ποτε στο σωμα τους..παραδοξα πραγματα..

κ μετα σου ειπα μην μου αναφερεις αθλητες,γιατι εγω κ εσυ ΔΕΝ ανοικουμε σε αυτη την κατηγορια,το γραφω πολυ απλα..ειναι αλλα τα δεδομενα τα δικα τους κ αλλα ενος ανθρωπου που απλα θελει να φτιαξει ενα καλο σωμα κ να εχει ενα καλο σχετικο bf..


μια θετικη ισσοροπια αζωτου χρειαζεται κ ενα θερμιδικο τσεκ,κ ολα τα αλλα ειναι σχετικα...πιο απλα δεν γινεται.

κ φυσικα θα αναφερθω σε αθλητες που θες να αναφερθω δλδ σε δασκαλους??:unsure: για αθλητισμο μιλαμε ..επειδη εχουμε δλδ γεννετικα ορια αυτο ειναι δικαιολογια να τρωμε οτι να ναι κ δεν γ@μιεται αφου ποτε δεν θα φτασουμε κατω απο 10% ??σορυ αλλα δεν εχω αυτη τη λογικη γιατι οπως σου ειπα βλεπω το αθλημα σαν τροπο
ζωης κ οχι σαν μεσο να πεσω κατω απο 10% λιπος

τοση ωρα σε ρωταω κατι δεν εχεις τι να πεις κ αντιστρεφεις την ερωτηση λεγοντας να μην βλεπω διατροφες στο νετ σου λεω παραδειγμα κ η απαντηση σου
ειναι αν ξερω εγω αν δοκιμαζανε αυτο που λες αν ηταν καλυτερα η οχι??

αν ηταν λοιπον το ιδιο λες να μην ακολουθουσαν αυτον τον τροπο??

TheWorst
24-01-14, 22:20
Στον εαυτό μου δεν ήταν μηδενικές οι διαφορές. Όταν το έκανα αυτό που λες,έριξα τα κιλά μου,αλλά όχι τόσο το ποσοστό λίπους. Όταν έφαγα καθαρά όπως το περιγράφω εγώ,τότε και μόνο τότε έριξα αρκετά το λίπος μου. Λοιπόν,τώρα θα πάω προπόνηση και το βράδυ σκέφτομαι αν βρω χρόνο να κάνω ένα ενδιαφέρον φωτορεπορτάζ με φώτος μου που από 65 κιλά πήγα 57 με κάμποσο λίπος, και άλλο που απο 60-61 (που ξαναπάχυνα) και επανείλθα στα 57 κιλά με πολύ πιο χαμηλό λίπος και εννοείται καθαρή διατροφή όπως τη περιγράφω. Θα έχει ενδιαφέρον.
Όσο ήμουν μέχρι και 22 ετών,δε πάνα έτρωγα τον αγλέωρα,δεν έπαιρνα λίπος,οπότε επαληθεύεσαι. Μετά που πάτησα τα 23-24 άλλαξαν άρδειν τα πράγματα. Οπότε εκεί ισχύει αυτό που λέω εγώ. Τι να πω παιδιά.. εγώ στη ζωή μου απόλαυσα τη βρομιά και τη σαβούρα σε σημείο αηδίας. Ως προεξασκητικό στην εφηβεία μου έπινα μπύρες και είχα απίστευτη ενέργεια. Τώρα αν φάω τις ίδιες βρομιές ή με μέτρο,δεν θα είμαι γραμμωμένος όσο αν τρώω καθαρά. Και αυτό το επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά αυτό το μήνα. :welcome:

ξεκινησε ΙΦ για 2 μηνες καθαρη διατροφη ,πεσε καπου στους 100 υ/ες περιπου και μετα αυξανεις τον υ/α καθε εβδομαδα λιγο, ακολουθωντας ΙΦ με 17-18 ωρες fasting .

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 22:23
ξεκινησε ΙΦ για 2 μηνες καθαρη διατροφη ,πεσε καπου στους 100 υ/ες περιπου και μετα αυξανεις τον υ/α καθε εβδομαδα λιγο, ακολουθωντας ΙΦ με 17-18 ωρες fasting .

Δεν ξέρω τι σημαίνει ΙΦ και fasting. Θα τα ψάξω το βράδυ μόλις επιστρέψω αν είναι.
Α! fasting εννοείς τρέξιμο;; :rolf:

TheWorst
24-01-14, 22:26
Ειρωνικο ηταν αυτο με το τρεξιμο ?
Fasting ειναι η νηστεια.

beefmeup
24-01-14, 22:27
κ φυσικα θα αναφερθω σε αθλητες που θες να αναφερθω δλδ σε δασκαλους??:unsure: για αθλητισμο μιλαμε ..

ρε συ..εγω κ συ που κανουμε καποιες προπονησεις δεν κανουμε "αθλητισμο" οπως τον εννοεις....μην τα μπλεκουμε τα πραγματα χωρις λογο..
εσυ εδω μου αναφερεις απο πανω στιβικους κλπ..το ιδιο εισαι εσυ με ενα στιβικο κ τις ιδιες προπονησεις κανεις σε απαιτησεις?
την ιδια υποστηριξη εχεις σε ολους τους τομεις?
μιλαμε για τελειως διαφορετικα πραγματα..


τοση ωρα σε ρωταω κατι δεν εχεις τι να πεις κ αντιστρεφεις την ερωτηση λεγοντας να μην βλεπω διατροφες στο νετ σου λεω παραδειγμα κ η απαντηση σου
ειναι αν ξερω εγω αν δοκιμαζανε αυτο που λες αν ηταν καλυτερα η οχι??

αν ηταν λοιπον το ιδιο λες να μην ακολουθουσαν αυτον τον τροπο??

τι αλλο να πω δλδ εκτος απο αυτο που σου απανταω..?
αυτο ακριβως λεω,οτι μιλαμε για ανθρωπους που εχουν μεινει καπου 30 χρονια πισω σε γνωσεις κ νομιζουν οτι κατι που ξεφευγει απο την γραμμη που τραβανε ειναι αιρεση..αυτους τους ανθρωπους θα κατσω να ακουσω η τα δεδομενα που μου δινει η γνωση κ η επιστημη του σημερα,τα οποια λενε αλλα πραγματα?
επειδη δλδ εκεινοι εχουν μεινει στα ιδια κ τα ιδια,αντι να κατσω εγω να βγαλω μια ακρη αν νομιζω οτι υπαρχει θα κατσω να επαναπαφθω σε οτι μου δινουν ετοιμο μεχρι τωρα?
De omnibus dubitantum..
αλλα η αμφιβολια για κατι δεν σημαινει οτι καταριπτεις κατι αλλο,απλα εξεταζεις με αλλο ματι δεδομενα κ αποψεις που τελικα μπορει να σε οδηγησουν στον ιδιο στοχο απο αλλο μονοπατι..ουτε στην ζωη υπαρει μονοδρομος,λες να υπαρχει σε μια παλιοδιατροφικη προσεγγιση?
αν σκεφτοταν ετσι ο ανθρωπος ακομα βολβους κ κυνηγι θα τρωγαμε..

οπως κ να χει οι αποψεις μου υπαρχουν κ τις εχω παραθεσει ακομα κ με πηγες που αμφισβητιση δεν χωρουν..μελετες,αρθρα,πηγες κ δε ξερω γω τι αλλο..κ φυσικα οχι μονο εδω,αλλα κ σε αλλα παρομοια θεματα..οπιος μπορει να καταριψει τις αναφορες αυτες θα το δεχτω..την προσωπικη αποψη καποιου (οποιος κ να ειναι αυτος) εις βαρος των γεγονοτων,λυπαμαι δεν μπορω να την δεχτω..

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 22:33
Ειρωνικο ηταν αυτο με το τρεξιμο ?
Fasting ειναι η νηστεια.

Όχι δεν ήταν ειρωνικό. Αφού το ξέρετε ελληνιστί,γιατί δε το γράφεται έτσι;; Που να ξέρει ο μέσος αναγνώστης τι εννοείτε με το φάστινγκ; Επίσης που να ξέρω τι σημαίνει ΙΦ;; Μιλάτε την Ελληνική ρε παιδιά...αυτή είναι η γλώσσα μας. Άλλο για κάτι που δεν υπάρχει αντίστοιχος όρος στα Ελληνικά..

MindOverMatter
24-01-14, 22:34
Στον εαυτό μου δεν ήταν μηδενικές οι διαφορές. Όταν το έκανα αυτό που λες,έριξα τα κιλά μου,αλλά όχι τόσο το ποσοστό λίπους. Όταν έφαγα καθαρά όπως το περιγράφω εγώ,τότε και μόνο τότε έριξα αρκετά το λίπος μου. Λοιπόν,τώρα θα πάω προπόνηση και το βράδυ σκέφτομαι αν βρω χρόνο να κάνω ένα ενδιαφέρον φωτορεπορτάζ με φώτος μου που από 65 κιλά πήγα 57 με κάμποσο λίπος, και άλλο που απο 60-61 (που ξαναπάχυνα) και επανείλθα στα 57 κιλά με πολύ πιο χαμηλό λίπος και εννοείται καθαρή διατροφή όπως τη περιγράφω. Θα έχει ενδιαφέρον.
Όσο ήμουν μέχρι και 22 ετών,δε πάνα έτρωγα τον αγλέωρα,δεν έπαιρνα λίπος,οπότε επαληθεύεσαι. Μετά που πάτησα τα 23-24 άλλαξαν άρδειν τα πράγματα. Οπότε εκεί ισχύει αυτό που λέω εγώ. Τι να πω παιδιά.. εγώ στη ζωή μου απόλαυσα τη βρομιά και τη σαβούρα σε σημείο αηδίας. Ως προεξασκητικό στην εφηβεία μου έπινα μπύρες και είχα απίστευτη ενέργεια. Τώρα αν φάω τις ίδιες βρομιές ή με μέτρο,δεν θα είμαι γραμμωμένος όσο αν τρώω καθαρά. Και αυτό το επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά αυτό το μήνα. :welcome:

Με ίδια γυμναστική/ζωή, ίδια πρωτεΐνη και ίδες συνολικές θερμίδες (και δει ίδια λίπη/υδατάνθρακες) θα είχες τα ίδια αποτελέσματα στο ποσοστό λίπους. Δεν γίνεται αλλιώς. Είναι θέμα φυσιολογίας και θερμοδυναμικής!

Δεν αμφισβητώ ότι λες αλήθεια, αλλά η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι ή κάπου γινόταν λάθος στο μέτρημα μακροθρεπτικών, ή υπήρχε κάποια άλλη παράμετρος που άλλαζε (πχ προπόνηση, ύπνος, στρες, κτλ.). :thumbup:

TheWorst
24-01-14, 22:37
Όχι δεν ήταν ειρωνικό. Αφού το ξέρετε ελληνιστί,γιατί δε το γράφεται έτσι;; Που να ξέρει ο μέσος αναγνώστης τι εννοείτε με το φάστινγκ; Επίσης που να ξέρω τι σημαίνει ΙΦ;; Μιλάτε την Ελληνική ρε παιδιά...αυτή είναι η γλώσσα μας. Άλλο για κάτι που δεν υπάρχει αντίστοιχος όρος στα Ελληνικά..

Ε πιο ευκολο ειναι να γραψω ΙΦ , αντι περιοδικη νηστεια ,γιατι στα ελληνικα συντομογραφια ιοκ. Αφου ο αλλος καταλαβαινει δεν υπαρχει θεμα νομιζω.

liveris
24-01-14, 22:39
τι μια μου λες οτι οι στιβικοι κ ολοι αυτοι που κανουν πρωταθλητισμο ειναι "αλλο" κ απο την αλλη λες οτι αυτοι που τα ακολουθουν εχουν μεινει 30 χρονια πισω..

οκ κατταλαβα τη θεση σου...δλδ ολοι αυτοι που εχουν απο πισω τους επιστημονες γιατρους κτλ εχουν μεινει πισω 30 χρονια κ ειναι κολλημενοι σε στερεοτυπα..

κ συ εισαι ο προοδευτικος λες κ αυτοι δεν εχουν διαβασει ολες αυτες τις ερευνες κ μονο εσυ εχεις ανακαλυψει τι πηγες αυτες..

:clown2:

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 22:47
Με ίδια γυμναστική/ζωή, ίδια πρωτεΐνη και ίδες συνολικές θερμίδες (και δει ίδια λίπη/υδατάνθρακες) θα είχες τα ίδια αποτελέσματα στο ποσοστό λίπους. Δεν γίνεται αλλιώς. Είναι θέμα φυσιολογίας και θερμοδυναμικής!

Δεν αμφισβητώ ότι λες αλήθεια, αλλά η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι ή κάπου γινόταν λάθος στο μέτρημα μακροθρεπτικών, ή υπήρχε κάποια άλλη παράμετρος που άλλαζε (πχ προπόνηση, ύπνος, στρες, κτλ.). :thumbup:

Θέλει ψάξιμο να βρω καθαρές φώτος χωρίς μπλούζα από κάθε περίοδο. Αν καταφέρω να τα βρω όλα όσα έχω κατά νου και ολοκληρωμένα θα το κάνω και θα γράψω και τις διατροφές. Αυτό πάντως με το "απαραίτητα μακρος+λίγη σαβούρα" το έκανα & δεν τίθεται αμφισβήτηση ότι χάλασα. Τεσπα θα γίνω αναλυτικός με φωτος αν τα καταφέρω.

beefmeup
24-01-14, 22:48
κ συ εισαι ο προοδευτικος λες κ αυτοι δεν εχουν διαβασει ολες αυτες τις ερευνες κ μονο εσυ εχεις ανακαλυψει τι πηγες αυτες..

:clown2:

ρε σεις τι σας εχει πιασει ολους κ ειρωνευεστε σημερα...

λιβερη αγορι μου το οτι εσυ εχεις αγνοια δεν σημαινει οτι κατι δεν υπαρχει..κ οπως εγραψα ολα υπαρχουν..καποια τα εχω ποσταρει κ αλλα τα εχουν ποσταρει αλλοι εδω μεσα..μπορεις να ψαξεις να τα βρεις αν θες..
αντε γιατι αν θες να σου απαντησω στο ιδιο υφος μερικοι μονο για να χαριεντιζεστε στα γυναικεια λογκ ειστε καλοι εδω μεσα,κ αυτο οχι κ τοσο καλα γιατι ουτε καν εκει δεν μπορειτε να δωσετε σωστες συμβουλες..

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 22:48
Ε πιο ευκολο ειναι να γραψω ΙΦ , αντι περιοδικη νηστεια ,γιατι στα ελληνικα συντομογραφια ιοκ. Αφου ο αλλος καταλαβαινει δεν υπαρχει θεμα νομιζω.

Δεν καταλαβαίνουν όλοι. Ενσυναίσθηση είπαμε... ;)

liveris
24-01-14, 23:07
ρε σεις τι σας εχει πιασει ολους κ ειρωνευεστε σημερα...

λιβερη αγορι μου το οτι εσυ εχεις αγνοια δεν σημαινει οτι κατι δεν υπαρχει..κ οπως εγραψα ολα υπαρχουν..καποια τα εχω ποσταρει κ αλλα τα εχουν ποσταρει αλλοι εδω μεσα..μπορεις να ψαξεις να τα βρεις αν θες..
αντε γιατι αν θες να σου απαντησω στο ιδιο υφος μερικοι μονο για να χαριεντιζεστε στα γυναικεια λογκ ειστε καλοι εδω μεσα,κ αυτο οχι κ τοσο καλα γιατι ουτε καν εκει δεν μπορειτε να δωσετε σωστες συμβουλες..

μπηφ εγω σου απαντησα σε αυτα που γραφεις..εσυ ειπες οτι ειναι 30 χρονια πισω ,το προοδευτικος σε πειραξε σαν λεξη?

επισης θα σου ελεγα οταν καποιος αντιπαρατιθεται με σενα να σταματησεις να προσπαθεις να τον μειωνεις λεγοντας για αλλα θεματα ασχετα π@παριες τυπου χαιρεντιζεσαι κτλ ..

μου την ειπες τωρα ε??:clapping:
αλλα για την ταμπακιερα τπτ... ολοι αυτοι που ασχολουνται επαγγελματικα με ομαδες ειναι γατακια μπροστα σου..:thumbup:

beefmeup
24-01-14, 23:14
λιβερη αν σε χαλαει να μην το ξεκινας..αν το ξεκινας να μπορεις να το αντεξεις φιλε..

ενδεικτικα για οποιον ενδιαφερεται θα ποσταρω καποια αρθα..ειναι πανω σε γευματα συχνοτητες,κ μεταβολικους ρυθμους κ πηγες υπαρχουν για ολα..
το ενα ειναι του mcDonald ενος ασχετου προοδευτικου τυπου που καμια επαφη δεν εχει με τον χωρο..αντε κ καλη πεψη.
αν καποιος ψαξει,θα βρει πολλα αλλα απο ανθρωπους με αναγνωρισμενη αξια στον χωρο..


1 (http://www.leangains.com/2010/10/top-ten-fasting-myths-debunked.html)

2 (http://www.simplyshredded.com/stoking-the-metabolic-fire-does-higher-meal-frequency-increase-metabolism-and-enhance-fat-loss.html)

3 (http://www.bodyrecomposition.com/research-review/meal-frequency-and-energy-balance-research-review.html)


(http://www.leangains.com/2010/10/top-ten-fasting-myths-debunked.html)

TRIANTAFYLLOU
24-01-14, 23:26
δεν υπάρχουν μόνο άκρες αλλα και μέση ρε παιδια , τίποτε δεν είναι απόλυτο , δηλαδη εγω πάντα μα πάντα εφάρμοζα μέσα στην διατροφη και στην κάλυψη των συστατικών που χρειάζομαι κάθε μέρα με την προπόνηση που έκανα να βάζω και κατι που δεν επιτρέπετε αλλα μ αρέσει και σκασίλα μου αν πάρω λίπος εφόσον γυμνάζομαι ούτε χοληστερίνες έχω και το καίω , εφόσον πάλι κινούμε σε περίπτωση που θέλω να χάσω υποθερμιδικά

δηλαδη δεν λέμε να τρώμε αποκλειστικα πίτσες , αλλα να τις εντάξουμε κι αυτες σε κάποιες περιπτώσεις στη διατροφή μας , γι αυτο είπα αυτος που δεν γυμνάζετε δεν θα καταλάβει τίποτε θα τρώει πίτσες αλλα θα είναι υποθερμιδικά

δηλαδη δεν χρειάζετε κάποιος να φοβάτε αν τραβήξει η όρεξή του ενα γλυκό να το φάει, αρκεί να φροντίσει να μην κινηθεί υπερθερμιδικά και να καλύψει τα βασικα που θέλει το σώμα σε νορμάλ πλαίσια γιατι είπαμε δεν μιλάμε για πρωταθλητισμο υψηλού επιπέδου αλλα για νορμαλ καταστάσεις

απο κεί και περα αν μιλάμε υποθετικά και ο πιο σαβουροφάγος δεν γίνετε πχ να θέλει να χάσει και να τρώει όλη μερα σαβούρα , απλα κάνουμε και υποθετική κουβέντα σ αυτο το θέμα γι αυτο λέω δεν υπάρχουν μόνο άκρες δηλαδη αυστηρη πειθαρχημένη διατροφη που στην τελικη στερούμαστε και τρώμε την ψυχή μας , αλλα ούτε και σαβούρα σε ημερήσια βάση , παν μέτρον άριστον έλεγαν οι αρχαίοι :P

primordial
24-01-14, 23:31
πολύ διάβασμα ρε beef....:P
Με μία πρώτη ματιά φαίνεται ενδιαφέρον.

Πάντως έχω προσέξει σε μένα ότι καλύτερο αποτέλεσμα έχω στα 3 με 4 γεύματα ανα ημέρα.
Θέλω να πώ ότι σαφώς κάποιος άλλος θα έρθει να μου αντικρούσει με έρευνες κλπ.
Στο τέλος της ημέρας το σημαντικότερο δεν είναι να νοιώθεις κ χορτάτος αλλά να μην έχεις κουραστεί κ κορεστεί από το μασούλημα?
Κ φυσικά σε βάθος χρόνου βλέπεις πώς ανταποκρίνεται κ το σώμα σου σε κάθε "μέθοδο" διατροφής.
Ένας εξίσουν σημαντικός παράγοντας είναι κ η ηλικία. Η πάροδος του χρόνου μεταβάλει αρκετά θεωρώ κάποια πράγματα που μέχρι στιγμής θεωρούσαμε στανταρ.
Π.χ. μεταβολισμός κ πώς επίσης ο ίδιος οργανισμός διαχειρίζεται πλέον με κάθε ηλικιακή μέτάβαση ακόμα κ τον υδατάνθρακα ή τα λιπαρά.

Δεν έχω έρευνες για ότι προανέφερα....:green: απλά μετά από τόσα χρόνια μπορώ να κρίνω τι δουλεύει πάνω μου καλύτερα.

liveris
24-01-14, 23:31
λιβερη αν σε χαλαει να μην το ξεκινας..αν το ξεκινας να μπορεις να το αντεξεις φιλε..

ενδεικτικα για οποιον ενδιαφερεται θα ποσταρω καποια αρθα..ειναι πανω σε γευματα συχνοτητες,κ μεταβολικους ρυθμους κ πηγες υπαρχουν για ολα..
το ενα ειναι του mcDonald ενος ασχετου προοδευτικου τυπου που καμια επαφη δεν εχει με τον χωρο..αντε κ καλη πεψη.
αν καποιος ψαξει,θα βρει πολλα αλλα απο ανθρωπους με αναγνωρισμενη αξια στον χωρο..


1 (http://www.leangains.com/2010/10/top-ten-fasting-myths-debunked.html)

2 (http://www.simplyshredded.com/stoking-the-metabolic-fire-does-higher-meal-frequency-increase-metabolism-and-enhance-fat-loss.html)

3 (http://www.bodyrecomposition.com/research-review/meal-frequency-and-energy-balance-research-review.html)


(http://www.leangains.com/2010/10/top-ten-fasting-myths-debunked.html)

τι να με χαλαει?? το οτι προσπαθεις να μειωσεις τον αλλον για να φανεις ?? οχι αγορι μου δεν με χαλαει..γελαω ..
κ ειδικα με το να το παιζεις εσυ ειδημων

RAMBO
24-01-14, 23:33
Δωστε φαι στο λαο...εγω τρωω 6 με 8 φορες,το φαι ειναι ζωη

vaggan
25-01-14, 00:40
ο καθενας εχει τον δικο του τροπο και σκεπτικο αποψεις καταθετουμε σιγουρα δεν ειναι καλο να απορριπτουμε τιποτα παντως σε μια υποθερμιδικη δεν θα ακολουθουσα διαιτα με σχετικα χαμηλες θερμιδες με σαβουραφαγια μια και υπολειπεται σε πολυτιμα μακρος αναλογικα με μια διατροφη ιδιων θερμιδων απο μια καθαρη διατροφη

TheWorst
25-01-14, 00:45
Ε αμα εχεις λιγες θερμιδες δεν σε χωραει ετσι κι αλλιως.. Τι αμα εχεις 2000 θερμιδες , τι θα πρωτοφας,ακομα και να φας σαβουρα θα ειναι ελαχιστη.

ArgoSixna
25-01-14, 00:53
Σε υποθερμιδικη με σαβουρα η σαβούρα ειναι ενα μπισκοτο των 100-150 θερμιδων. Για να καταλαβαινει κανεις τι εννοει καποιος με τον ορο σαβουρα.

Συνεχιστε.

vaggan
25-01-14, 01:03
Ε αμα εχεις λιγες θερμιδες δεν σε χωραει ετσι κι αλλιως.. Τι αμα εχεις 2000 θερμιδες , τι θα πρωτοφας,ακομα και να φας σαβουρα θα ειναι ελαχιστη.ε γιαυτο σου λεω...μη σου πω και λιγοτερες απο 2000 οταν θελω να χασω οποτε τι σαβουροφαγια να κανω?θα εχει μεγαλη αναλογια λιπους και θα ειναι φτωχη σε πρωτεινη σε περιοδο ογκου ναι να βαλω ΚΑΙ σαβουρα αρκετη σαβουρα ωστε να μην χρειαζεται να μασουλαω ολη μερα με καθαρες τροφες ασε που στην περιοδο ογκου λογο υψηλων θερμιδων εχεις την επαρκεια πρωτεινης που χρειαζεται στο σωμα

TheWorst
25-01-14, 01:10
καλυτερα να μη φτανεις σε κατω απο 2000 θερμιδες , εκτος αν δεν ειναι αγωνιστικο cutting και πρεπει να κατεβεις απο 5 σε 3% λιπος.
Ουτε δυναμη εχεις , δειχνεις flat,χτυπας πλατο γρηγορα .. Καλυτερα ειναι να προσπαρμοσεις το σωμα σου με ενα 2500 θερμιδες καπου να εισαι σχετικα κομμενος (δλδ φαινονται διαχωρισμοι παντου,φλεβες, καπου-καπου ινες)

vaggan
25-01-14, 01:17
καμια σχεση με αγωνιστικο κατινγκ:green:απλα για να ειμαι χαμηλοτερα σε λιπος οχι ομως σε μονοψηφιο μιλαω χωρις να κανω αεροβια ομως τωρα τους ισχυρισμους 3 και 5%λιπους που λενε καποιοι τους θεωρω δυσκολοχωνευτους πιο πολυ πιστευω οτι ειναι στεγνωμα νερων απο διουριτικα γιαυτο και τοσο καθορισμενοι και γραμμωμενοι καποιοι παρα απο ποσοστο τοσο χαμηλου λιπους

Ίων Δραγούμης
25-01-14, 01:20
Ε αμα εχεις λιγες θερμιδες δεν σε χωραει ετσι κι αλλιως.. Τι αμα εχεις 2000 θερμιδες , τι θα πρωτοφας,ακομα και να φας σαβουρα θα ειναι ελαχιστη.

Εκεί καταλήγω κι εγώ. Όταν υπολογίζω τις θερμίδες συντήρησης και χοντρικά είναι 2.400 δεν έχω πολλά περιθώρια σαβούρας. Αν και θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Τη στιγμή αυτή θα φάω μπόλικα κεφτεδάκια τηγανιτά. Δεν έχω άλλη επιλογή για στερεά τροφή-επειδή αυτά περίσσεψαν. Ε,έχει αναγκαστικά σαβούρα μέσα. Μετά από αυτό δε τρως πίτσα.
Να σας ρωτήσω,το ρόφημα πρωτεΐνης το λογάτε ως γεύμα;;

vaggan
25-01-14, 01:24
Εκεί καταλήγω κι εγώ. Όταν υπολογίζω τις θερμίδες συντήρησης και χοντρικά είναι 2.400 δεν έχω πολλά περιθώρια σαβούρας. Αν και θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Τη στιγμή αυτή θα φάω μπόλικα κεφτεδάκια τηγανιτά. Δεν έχω άλλη επιλογή για στερεά τροφή-επειδή αυτά περίσσεψαν. Ε,έχει αναγκαστικά σαβούρα μέσα. Μετά από αυτό δε τρως πίτσα.
Να σας ρωτήσω,το ρόφημα πρωτεΐνης το λογάτε ως γεύμα;;το ροφημα πρωτεινης το λογιζεις ως γευμα και αυτο εχει θερμιδες μπορει εσυ να παρεις ενα σκουπ πρωτεινης σε νερο ειναι ενα μικρο γευμα

Ίων Δραγούμης
25-01-14, 01:34
το ροφημα πρωτεινης το λογιζεις ως γευμα και αυτο εχει θερμιδες μπορει εσυ να παρεις ενα σκουπ πρωτεινης σε νερο ειναι ενα μικρο γευμα

Όπως έχω γράψει και στο θέμα μου,συνήθως κάνω 3 στερεά γεύματα και 3 ροφήματα πρωτεΐνης. Αν φάω 6 στερεά γεύματα ανά μέρα είμαι σαν εξαμηνίτικη γκαστρωμένη. :1laugh:

RAMBO
25-01-14, 01:37
Πως αντεχεις ρε φιλε,θα χα πεθανει στην πεινα :P

Ίων Δραγούμης
25-01-14, 01:46
Πως αντεχεις ρε φιλε,θα χα πεθανει στην πεινα :P

Παλεύεται ρε συ. Άμα φάω 6 γεύματα,δεν υπάρχω! Είμαι αλλού! Σε τέτοια φάση. :rolf: :rolf:


http://www.youtube.com/watch?v=G0NWcwfO2Ug

Ρε συ έχουμε και παρόμοιο ύψος. Πως αντέχεις να έχεις τεράστια κοιλιά όλη μέρα;;

Συγνώμη για το βίντεο,αλλά για να γελάσουμε και λίγο.. :turtle:

TheWorst
25-01-14, 01:57
Εκεί καταλήγω κι εγώ. Όταν υπολογίζω τις θερμίδες συντήρησης και χοντρικά είναι 2.400 δεν έχω πολλά περιθώρια σαβούρας. Αν και θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Τη στιγμή αυτή θα φάω μπόλικα κεφτεδάκια τηγανιτά. Δεν έχω άλλη επιλογή για στερεά τροφή-επειδή αυτά περίσσεψαν. Ε,έχει αναγκαστικά σαβούρα μέσα. Μετά από αυτό δε τρως πίτσα.
Να σας ρωτήσω,το ρόφημα πρωτεΐνης το λογάτε ως γεύμα;;

τα τηγανητα κεφτεδακια ειναι τσιτ , αλλα εξαρταται σε τι λιπος τα εκανες,αν τα κανεις σε λαδι/ελαιολαδο - οκ , αλλα αμα τα κανεις σε coconut oil => δεν εχει τρανς => δεν ειναι τσιτ.

Ίων Δραγούμης
25-01-14, 02:08
τα τηγανητα κεφτεδακια ειναι τσιτ , αλλα εξαρταται σε τι λιπος τα εκανες,αν τα κανεις σε λαδι/ελαιολαδο - οκ , αλλα αμα τα κανεις σε coconut oil => δεν εχει τρανς => δεν ειναι τσιτ.

Φίλε δε το κάνω επίτιδες,αλλά το τσιτ,είναι το τσιτ μιλ(cheat meal);; Σκέψου ότι το googlara κιολας. :P Αν εννοείς cheat meal,ναι συμφωνώ-πιο τσιτ πεθαίνει. Ακόμη κι αν μου αφαιρέσεις τη γεύση,τη μυρωδιά και την υφή ως αίσθηση την ώρα που τα τρώγω,και μου αφήσεις μόνο τις μετεγευματικές αισθήσεις,μπορώ να ξέρω αν αυτό που έφαγα είναι καθαρό ή βρομιά. Νιώθω τα λίπη μέσα στο στομάχι μου και είναι πάντα πιο βαρύ,ανεξαρτήτου ποσότητας. Αυτό ναι ήταν "τσιτ",αν το εννοείς έτσι. Και μιας και ήταν γύρω στα 15 κομμάτια,δεν έχω πολλά περιθώρια για άλλα "τσιτ" γιατί οι θερμίδες που παίζω είναι λίγες.

RAMBO
25-01-14, 02:16
Mπα οχι μην φανταστεις οτι πρηζομαι και πολυ,για αυτο μου κανει εντυπωση

TheWorst
25-01-14, 02:20
Φίλε δε το κάνω επίτιδες,αλλά το τσιτ,είναι το τσιτ μιλ(cheat meal);; Σκέψου ότι το googlara κιολας. :P Αν εννοείς cheat meal,ναι συμφωνώ-πιο τσιτ πεθαίνει. Ακόμη κι αν μου αφαιρέσεις τη γεύση,τη μυρωδιά και την υφή ως αίσθηση την ώρα που τα τρώγω,και μου αφήσεις μόνο τις μετεγευματικές αισθήσεις,μπορώ να ξέρω αν αυτό που έφαγα είναι καθαρό ή βρομιά. Νιώθω τα λίπη μέσα στο στομάχι μου και είναι πάντα πιο βαρύ,ανεξαρτήτου ποσότητας. Αυτό ναι ήταν "τσιτ",αν το εννοείς έτσι. Και μιας και ήταν γύρω στα 15 κομμάτια,δεν έχω πολλά περιθώρια για άλλα "τσιτ" γιατί οι θερμίδες που παίζω είναι λίγες.

Cheat=cheat meal.
Σε λεω οτι αμα τα εκανες τα κεφτεδακια σε cocnut oil ανετα μπαινει σε καθαρη διατροφη καθημερινως .

vaggan
25-01-14, 03:11
Όπως έχω γράψει και στο θέμα μου,συνήθως κάνω 3 στερεά γεύματα και 3 ροφήματα πρωτεΐνης. Αν φάω 6 στερεά γεύματα ανά μέρα είμαι σαν εξαμηνίτικη γκαστρωμένη. :1laugh:δεν διαφωνω ειναι δυσκολο εξι γευματα στερεα εκτος και αν λογιζουμε ως γευμα μια μπανανα η ενα μηλο:P

Ίων Δραγούμης
25-01-14, 03:47
δεν διαφωνω ειναι δυσκολο εξι γευματα στερεα εκτος και αν λογιζουμε ως γευμα μια μπανανα η ενα μηλο:P

Όχι αυτό αυτό δε το λογαριάζω σαν γεύμα. Γεύμα θα έλεγα πως είναι το ρόφημα πρωτεΐνης συνοδευμένο με ότι από αυτά θες.. πχ με μια μπανάνα ή ένα μήλο,βρώμη,λίγους ξηρούς καρπούς,με σαλάτα κτλ. Το κάνω συνεχώς αυτό. Λίγες φορές πίνω σκέτη τη πρωτεΐνη. :toast:

vaggan
25-01-14, 04:04
Όχι αυτό αυτό δε το λογαριάζω σαν γεύμα. Γεύμα θα έλεγα πως είναι το ρόφημα πρωτεΐνης συνοδευμένο με ότι από αυτά θες.. πχ με μια μπανάνα ή ένα μήλο,βρώμη,λίγους ξηρούς καρπούς,με σαλάτα κτλ. Το κάνω συνεχώς αυτό. Λίγες φορές πίνω σκέτη τη πρωτεΐνη. :toast:εγω λεω να δοκιμασω τρια γευματα απο δω και μπρος με 50 γραμμαρια πρωτεινη στο γευμα και του λαχιστον 70 υδατανθρακων δηλαδη 600 θερμιδες πρωτεινης ανα μερα +840 θερμιδες απο υδατανθρακα + το οποιο λιπος( με βλεπω με κανα 2000αρο) δεν βλεπω το λογο να μην επιτυχω καλα αποτελεσματα

Ίων Δραγούμης
25-01-14, 04:11
εγω λεω να δοκιμασω τρια γευματα απο δω και μπρος με 50 γραμμαρια πρωτεινη στο γευμα και του λαχιστον 70 υδατανθρακων δηλαδη 600 θερμιδες πρωτεινης ανα μερα +840 θερμιδες απο υδατανθρακα + το οποιο λιπος( με βλεπω με κανα 2000αρο) δεν βλεπω το λογο να μην επιτυχω καλα αποτελεσματα

Βλέποντας (στον καθρέφτη) και κάνοντας. Αυτός δεν λέει ποτέ ψέματα. Τώρα σας ετοιμάζω μια ενδιαφέρουσα φωτοδιαδρομή στο θέμα μου,σχετικό με τη κουβέντα που είχαμε.

alexk
25-01-14, 11:17
3 γευματα σε διαστημα 8 ωρων με intermittent fasting και 3200 θερμιδες.

Δεν μου φαινεται δυσκολο και εχω καλα αποτελεσματα

BODYMPAL
25-01-14, 11:26
πιστεύω ότι ο συνδυασμός ανάλογα με τις ήμερες στα γεύματα 3 vs 6 είναι το καλύτερο!
Αυτό που θέλω να πω είναι πως τις ήμερες που κάνω προπόνηση ο οργανισμός μου πάντα μου ζητάει παραπάνω φαγητό. Δηλαδή τότε πάντα κάνω 6-7 γεύματα αντίθετα ημέρες όπως η Κυριακή που είναι και η μόνη μέρα που μαζεύεται όλοι η οικογένεια στο μεσημεριανό γεύμα και πάντα τρώω κάτι παραπάνω αν και πάντα έχω διαφορετικό φαγητό!
Αρα τις ήμερες αυτές λόγο και της απουσίας θερμιδικού ελλείμματος ξανά τρώω οταν πεινάσω που πολλές φορές περνάνε και 6-7 ώρες!

vaggan
25-01-14, 12:46
3 γευματα σε διαστημα 8 ωρων με intermittent fasting και 3200 θερμιδες.

Δεν μου φαινεται δυσκολο και εχω καλα αποτελεσματαγευματα χιλιων θερμιδων???σε τρια γευματα??τι τρως παστιτσιο?:P

alexk
25-01-14, 13:28
γευματα χιλιων θερμιδων???σε τρια γευματα??τι τρως παστιτσιο?:P


Συνήθως είναι 2 γέυματα των 1300-1500και ένα σνακ 200-300..

'Ε ένα τυπικό γεύμα έιναι 250γραμ μαύρα μακαρόνια (νερόβραστα) με μοσχαρίσιο κιμά (με πιπεριά και κρεμμύδι και ντομάτα χωρίς λαδι κτλ) συνοδευμένο απο 200γ κοτόπουλο. Τρώω αρκετά καθαρά. Full απλούς υδατάνθρακες και πρωτεΐνη.

Οχι δεν βαρυστομαχιάζω τα δύο αυτά κύρια γεύματα έχουν σχεδόν 7 ώρες απόσταση

TheWorst
25-01-14, 13:43
γευματα χιλιων θερμιδων???σε τρια γευματα??τι τρως παστιτσιο?:P

Αμα εχεις high fat - high protein meal ανετα μπαινουν 2000 θερμιδες καθαρης τροφης χωρις να εχεις προβλημα αμα ξερεις να μαγειρευεις και λιγο ομως. :green:
Γιατι τα λιπαρα σε μικρο ογκο(ποσοτητα δλδ) εχουν πολλες θερμιδες.

Mikekan
25-01-14, 14:34
Το πρωινό μου με μπανανα, ταχίνι, βρώμη, γάλα και πρωτεινη ειναι 1000 θερμίδες, δεν ειναι κάτι δύσκολο.

vaggan
25-01-14, 15:04
Το πρωινό μου με μπανανα, ταχίνι, βρώμη, γάλα και πρωτεινη ειναι 1000 θερμίδες, δεν ειναι κάτι δύσκολο.ναι γιατι τρως ταχινι που στα 100 γραμμαρια εχει γαμω τα λιπαρα ασχετα αν εχει το καλο λιπος

vaggan
25-01-14, 15:05
Αμα εχεις high fat - high protein meal ανετα μπαινουν 2000 θερμιδες καθαρης τροφης χωρις να εχεις προβλημα αμα ξερεις να μαγειρευεις και λιγο ομως. :green:
Γιατι τα λιπαρα σε μικρο ογκο(ποσοτητα δλδ) εχουν πολλες θερμιδες.αυτο λεω και εγω παστιτσιο εχει και πρωτεινη και υδατανθρακα και φουλ λιπος

TheWorst
25-01-14, 15:52
Ε αμα εχεις μετρησει τα πραγματα οπως πρεπει , τι κακο εχει , κρεας μακαρονια .. :green:

vaggan
25-01-14, 15:58
Ε αμα εχεις μετρησει τα πραγματα οπως πρεπει , τι κακο εχει , κρεας μακαρονια .. :green:κρεας με μακαρονια νεροβραστα δεν εχουν ιδιαιτερες θερμιδες τα παντα εξαρτονται απο το πως μαγειρευεις αν βαζεις βουτυρα και λαδια εκει ξεφευγει το πραγμα

alexk
25-01-14, 16:03
ναι εγώ τις 1400 θερμίδες τις έχω με πολύ χαμηλά λιπαρά.

vaggan
25-01-14, 16:11
ναι εγώ τις 1400 θερμίδες τις έχω με πολύ χαμηλά λιπαρά.τοτε λογικα χωνευεις και πετρες γιατι 1400 θερμιδες με καθαρο φαγητο ειναι υποθεση φιλε μεγαλος ογκος τροφης

TheWorst
25-01-14, 16:19
κρεας με μακαρονια νεροβραστα δεν εχουν ιδιαιτερες θερμιδες τα παντα εξαρτονται απο το πως μαγειρευεις αν βαζεις βουτυρα και λαδια εκει ξεφευγει το πραγμα

ε σιγουρα.. Μπορεις ομως να βαλεις αντι βουτηρα και βλακειες καλα λιπαρα π.χ. coconut oil ,αν και δεν ξερω κατα ποσο θα γινει το ιδιο νοστημο .


τοτε λογικα χωνευεις και πετρες γιατι 1400 θερμιδες με καθαρο φαγητο ειναι υποθεση φιλε μεγαλος ογκος τροφης

Αμα τρως ανα 2 ωρες οι 1400 θερμιδες ειναι αρκετες , αν τρως 2-3 φορες τη μερα οπως λεει αυτος δεν ειναι τπτ.
2500 θερμιδες μπαινουν ευκολα σε 2 γευματα (ενα των 1500-1700 και ενα των 700-800) , αφου το εχω κανει και εσυ μια χαρα θα το κανεις , απλα αν τρως 5-6 φορες τη μερα εινια λογικο να μη παιρνεις 1000 + θερμιδες καθε φορα.

vaggan
25-01-14, 19:51
ε σιγουρα.. Μπορεις ομως να βαλεις αντι βουτηρα και βλακειες καλα λιπαρα π.χ. coconut oil ,αν και δεν ξερω κατα ποσο θα γινει το ιδιο νοστημο .



Αμα τρως ανα 2 ωρες οι 1400 θερμιδες ειναι αρκετες , αν τρως 2-3 φορες τη μερα οπως λεει αυτος δεν ειναι τπτ.
2500 θερμιδες μπαινουν ευκολα σε 2 γευματα (ενα των 1500-1700 και ενα των 700-800) , αφου το εχω κανει και εσυ μια χαρα θα το κανεις , απλα αν τρως 5-6 φορες τη μερα εινια λογικο να μη παιρνεις 1000 + θερμιδες καθε φορα.αν ετρωγα 1400 ανα δυο ωρες δεν θα με λεγανε vaggan αλλα dorian yates:green:φιλε και παλι τετοια γευματα ουτε δυο φορες την μερα δεν θα τα δοκιμαζα θα ρευομουν συνεχεια για ενα οκταωρο χωρια της καουρες παντως θα δοκιμασω να κανω 3 γευματα των 700 θερμιδων πιστευω ειναι μια πιο ρεαλιστικη προσεγγιση για εμενα που εχω σκοπο την απωλεια λιπους

alexk
25-01-14, 20:13
Αμα τρως ανα 2 ωρες οι 1400 θερμιδες ειναι αρκετες , αν τρως 2-3 φορες τη μερα οπως λεει αυτος δεν ειναι τπτ.
2500 θερμιδες μπαινουν ευκολα σε 2 γευματα (ενα των 1500-1700 και ενα των 700-800) , αφου το εχω κανει και εσυ μια χαρα θα το κανεις , απλα αν τρως 5-6 φορες τη μερα εινια λογικο να μη παιρνεις 1000 + θερμιδες καθε φορα.


Ετσι ακριβώς. Οποιος νομίζει οτι τρώω μέχρι να μην μπορώ να αναπνεύσω και γενικά το φαγητό είναι δυσάρεστη εμπειρία για εμένα κάνει λάθος. Τωρα μόλις τσάκισα 1400 μετα το gym και νιώθω ελαφρώς γεμάτος με ένα ευχάριστο τρόπο.

Άνετα τσακίζω και λίγο κοτόπουλο ακόμα η κάνα παγωτό (!!!) αλλά έχω και άλλο ένα τεράστιο γεύμα στις 11 οπότε ήρεμα :D


αν ετρωγα 1400 ανα δυο ωρες δεν θα με λεγανε vaggan αλλα dorian yates:green:φιλε και παλι τετοια γευματα ουτε δυο φορες την μερα δεν θα τα δοκιμαζα θα ρευομουν συνεχεια για ενα οκταωρο χωρια της καουρες παντως θα δοκιμασω να κανω 3 γευματα των 700 θερμιδων πιστευω ειναι μια πιο ρεαλιστικη προσεγγιση για εμενα που εχω σκοπο την απωλεια λιπους


Φίλε μου δεν είμαι μαζοχιστής να περνάω όλη την ζωή μου με ταλαιπωρία και καούρες. Απλά τα παιδιά που τρώτε 6 γεύματα για χρόνια (και καλά κάνετε έτσι ? δεν κρίνω κανέναν) έχετε συνηθίσει πλέον στην ιδέα ότι γεύμα είναι οι 400-500 θερμίδες που είναι ποσότητα σπουργιτιού για κανονικούς ανθρώπους.

Ένα δεκαεξάχρονο παιδί πχ μαθητής λυκείου όχι bodybuilder ktl άνετα παει mcdonalds και χτυπάει 2 double burger με πατάτες και μια coca cola χωρίς να τον πάρουν με φορείο. Αυτά ειναι 2500 θερμίδες όχι 1400...

Προφανώς βέβαια δεν τρώω 3200-3500 σε γράμμωση. Recomposition κάνω!

ArgoSixna
25-01-14, 20:19
Υπαρχει διαφορα 1400 υδατανθρακα με 1400 απο λιπαρα.

vaggan
25-01-14, 20:24
Ετσι ακριβώς. Οποιος νομίζει οτι τρώω μέχρι να μην μπορώ να αναπνεύσω και γενικά το φαγητό είναι δυσάρεστη εμπειρία για εμένα κάνει λάθος. Τωρα μόλις τσάκισα 1400 μετα το gym και νιώθω ελαφρώς γεμάτος με ένα ευχάριστο τρόπο.

Άνετα τσακίζω και λίγο κοτόπουλο ακόμα η κάνα παγωτό (!!!) αλλά έχω και άλλο ένα τεράστιο γεύμα στις 11 οπότε ήρεμα :D




Φίλε μου δεν είμαι μαζοχιστής να περνάω όλη την ζωή μου με ταλαιπωρία και καούρες. Απλά τα παιδιά που τρώτε 6 γεύματα για χρόνια (και καλά κάνετε έτσι ? δεν κρίνω κανέναν) έχετε συνηθίσει πλέον στην ιδέα ότι γεύμα είναι οι 400-500 θερμίδες που είναι ποσότητα σπουργιτιού για κανονικούς ανθρώπους.

Ένα δεκαεξάχρονο παιδί πχ μαθητής λυκείου όχι bodybuilder ktl άνετα παει mcdonalds και χτυπάει 2 double burger με πατάτες και μια coca cola χωρίς να τον πάρουν με φορείο. Αυτά ειναι 2500 θερμίδες όχι 1400...ενταξει στα 16 χωνευα πετρες και ημουν σαν μπακαλιαρος τωρα τρωω 2500 θερμιδες και παχαινω αν δεν κανω αεροβια, η εστω συντηρουμαι χωρις να χανω αν δεν παχαινω δεν ειμαι θιασωτης των 6 γευματων πολλα μου φαινονται και βαριεμαι η ζωη μου να κινειται γυρω απο τριωρα οταν ειχα περισσοτερο χρονο εκανα πεντε γευματα το περισσοτερο αυτη την στιγμη κανω τεσσερα και λεω για πρωτη φορα να δοκιμασω με τρια αν και για να ειμαι ειλικρινης ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι τα τεσσερα μου ταιριαζουν καλυτερα

ArgoSixna
25-01-14, 23:10
τα τεσσερα μου ταιριαζουν καλυτερα

Αυτο ακριβως! Κανεις δεν μπορει να πει οτι υπαρχει διαφορα στα 3 με τα 6. Το θεμα ειναι τι βολευει και τι ταιριαζει στον αλλον!

SkillBill
03-02-14, 12:54
Κανεις δεν μπορει να πει οτι υπαρχει διαφορα στα 3 με τα 6. Το θεμα ειναι τι βολευει και τι ταιριαζει στον αλλον!

αυτο!τοσες σελιδες τσακωμοι για το τιποτα:P

alexk
03-02-14, 15:03
Δεν θα το έλεγα. Εκτός αν ξέρετε κάποιον που κάνει 6 γεύματα γιατί έτσι τον βολεύει δηλαδή , εξαιρουμένων όσων χρειάζονται πάνω από 4500 θερμίδες την ημέρα.

Ίων Δραγούμης
03-02-14, 18:58
3 γεύματα και τρία "milk shakes".. ;)

niksamaras
03-02-14, 19:14
Εγώ το είπα αυτό. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πράγματι δεν έχω μάθει τίποτα,μόνο σίδερα σηκώνω. Τα μασάω κιόλας καμιά φορά. Επίσης κρέμομαι από δέντρα και μασάω μπανάνες,μένω σε σπηλιά και φωνάζω ΟΥΓΚ-ΟΥΓΚ!!
Πραγματικά θα με κάνετε να συχαθώ την ιστοσελίδα αυτή αν συνεχίσετε.

:welcome:

Ίων Δραγούμης
03-02-14, 19:34
:welcome:

:nana:

SkillBill
04-02-14, 00:34
Δεν θα το έλεγα. Εκτός αν ξέρετε κάποιον που κάνει 6 γεύματα γιατί έτσι τον βολεύει δηλαδή , εξαιρουμένων όσων χρειάζονται πάνω από 4500 θερμίδες την ημέρα.

εμενα:P οχι παντα 6,αλλα 5 σιγουρα!πραγματικα βολευομαι γιατι δεν μπορω ν φτασω τις θερμιδες μου με λιγοτερα γευματα χωρις να νιωθω οτι σερνομαι μεχρι να χωνεψω!ειμαι σαν αρκουδα αμα φαω πανω απο 900-1000 θερμιδες απλα σερνομαι:green:
και ιφ που προσπαθησα για 1μιση μηνα,απλα ενιωθα ολο το 8ωρο χαμενο απ τη ζωη μου,δεν σηκωνομουνα απ τον καναπε/κρεβατι:P

alexk
04-02-14, 23:20
εντάξει δεκτό. Εγώ από την άλλη αν φάω κάτω απο 1000 θερμίδες όταν κάθομαι να φάω νιώθω ότι κοροϊδεύω τον εαυτό μου, οπότε ίσως έχετε δίκιο.. ότι βολεύει τον καθένα.

TheWorst
04-02-14, 23:51
εμενα:P οχι παντα 6,αλλα 5 σιγουρα!πραγματικα βολευομαι γιατι δεν μπορω ν φτασω τις θερμιδες μου με λιγοτερα γευματα χωρις να νιωθω οτι σερνομαι μεχρι να χωνεψω!ειμαι σαν αρκουδα αμα φαω πανω απο 900-1000 θερμιδες απλα σερνομαι:green:
και ιφ που προσπαθησα για 1μιση μηνα,απλα ενιωθα ολο το 8ωρο χαμενο απ τη ζωη μου,δεν σηκωνομουνα απ τον καναπε/κρεβατι:P

που να με εβλεπες εμενα περσι με 20 ωρες ΙΦ και εκανα μια μυλοπιτα τιγκα στη ζαχαρη και παω μεχρι το σουπερμαρκετ και μου κλεινουν τα ματια στο δρομο δε μπορω να περπατησω.. Η ινσουλινη κανει spike και με περνει ο υπνος ,ενω περπατω.. Με το ζορι γυρισα σπιτι και ειναι 100 μετρα να φανταστεις.. :green:

panagiotiss
04-02-14, 23:58
αν θέλει κάποιος να πετύχει γράμμωση πρέπει να τρώει όσο το πιο πολλά γεύματα γίνετε...

TheWorst
05-02-14, 00:06
αν θέλει κάποιος να πετύχει γράμμωση πρέπει να τρώει όσο το πιο πολλά γεύματα γίνετε...

θα τρωω 10 γραμμαρια κοτοπουλο μοιρασμενο σε 50 γευματα και αλλα τετοια με ρυζια .. Θα γινω Κολεμαν για 2-3 μηνες ? :turtle:

alexk
05-02-14, 00:19
αν θέλει κάποιος να πετύχει γράμμωση πρέπει να τρώει όσο το πιο πολλά γεύματα γίνετε...

γιατί το λες αυτό ρε φίλε. "γραμμωση" σημαίνει υποθερμιδική διατροφή υψηλή σε πρωτεΐνη για όσον το δυνατόν μικρότερη απώλεια σε μυικό ιστό. Αν φας 2000 θερμίδες με 180 γραμμάρια πρωτεΐνης τι σημασία έχει αν θα τα φας σε 3 η έξι γεύματα, όπως και να το φας το ίδιο υποθερμική είναι και την ίδια πρωτεΐνη έχει.

Ισα ίσα το να χώρίζεις 1700- 2000 θερμίδες σε 6 γεύματα και να τρως σαν σπουργίτι , πιο πολύ μαζοχισμός είναι.. Γιαυτό έχει τόση επιτυχία το IF γιατί μπορεί ο κόσμος να είναι υποθερμιδικά και ταυτόχρονα να τρώει σαν άνθρωπος , τουλάχιστον την μισή μέρα.

liveris
05-02-14, 00:23
ενω το να φας 1500 θερμιδες κ 2000 θερμιδες στην καθισια σημαινει οτι τρως σαν ανθρωπος ε??!

beefmeup
05-02-14, 00:27
οι "θερμιδες" ειναι μια πολυ σχετικη εννοια..
οι περισοτεροι απο εμας καθαριζουμε για πλακα μια πιτσα καπου -2000 θερμιδες η ενα big tasty με τυρι κ μπεηκον + μια πατατες που ειναι καπου 1500 θερμιδες,κ δεν σκαμε κιολας απο το φαγητο..μια χαρα ανθρωπινο ειναι κ εφικτο.
προφανως κ 2000 θερμιδες απο ρυζι/κοτοπουλο/σαλατα ειναι κατι ανεφικτο σε ενα γευμα μονο.

alexk
05-02-14, 00:31
ενω το να φας 1500 θερμιδες κ 2000 θερμιδες στην καθισια σημαινει οτι τρως σαν ανθρωπος ε??!


2000 είναι πολλές. 1200-1300 είναι ενα normal καλό γεύμα. Τίποτα σπουδαίο, αν νομίζεις ότι μετά είσαι σκασμένος και δεν μπορείς να αναπνεύσεις γελιέσαι. Ξέχασες τις εποχές που ήσουν 16 πήγαινες goodys και έτρωγες 2 golden με πατάτες και κοκα κολα (2000 θερμίδες +), και μετά δυο ώρες πήγαινες για μπαλίτσα :)

liveris
05-02-14, 00:39
δεν νομιζω, ειμαι σκασμενος αν φαω ενα τετοιο τεραστιο γευμα (μια πιτσα ασπουμε) ...επισης μην συγκρινεις ανομια πραγματα..αλλο 16 αλλο 36 αλλα ακομα κ τοτε
με τετοια γευματα παλι σκασμενος ενιωθα..

alexk
05-02-14, 00:44
Ναι αλλά μιλάς για 2 χιλιάδες θερμίδες full fat και κακής ποιότητας πρώτη ύλη (ολόκληρη Pizza). Και εγώ αν φάω κάπως έτσι σκασμένος είμαι. Αν φάω όμως 1200 θερμίδες καθαρά (πχ ρύζι με κοτόπουλο, μαύρα μακαρόνια με μοσχάρι) με το ζόρι νιώθω γεμάτος. 34 είμαι.

TheWorst
05-02-14, 01:12
εξαρταται ποσες ωρες νηστειας θα κανεις.. Αν κανεις 14 ωρες π.χ. που δεν ειναι τπτ.. Σημαινει τρως τελευταια φορα στις 9 π.χ. το βραδυ καθεσαι ως αργα ξυπνας μετα στις 11-12 και μεχρι να ετοιμασεις το φαϊ εισαι ετοιμος.
Αμα κανεις νηστεια 16+ ωρες ανετα κατεβαινουν σε ενα γευμα 2000 θερμιδες καθαρου φαγητου.. Και το λεω εγω που εχω προβλημα με το πολυ φαϊ γιατι δε το μπορω..

alexk
05-02-14, 01:44
και εγώ 16 κάνω. Δεν νομίζω να έχω κάνα θέμα να φάω και 2000 (αν είναι καθαρά) , αλλά δεν υπάρχει λόγος για τόσες θερμίδες. 85 κιλά είμαι.

TheWorst
05-02-14, 11:58
ναι ρε , κι εγω τα χωριζα τη μια πες ετρωγα με το ματι πανω απο το μισο δλδ 1300-1400 θερμιδες καπου και τι αλλες το υπολοιπο , αλλα ενιωθα σαν να μην εχω φαει τπτ , ελαφρυς.. Για αυτο και σου λεω ανετα ετρωγα 2000.

greekoo
05-10-14, 12:37
Καλημέρα παιδιά.

Δημιούργησα το παρακάτω βίντεο για να συμβάλλω στην καταρριψη του μύθου ότι για να χάσεις κιλά ή ότι για να ασχοληθείς υγιεινά με διατροφή κλπ ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις "πολλά γεύματα" αναγκαστκά τη μέρα.

Παραθέτω το βίντεο και παρακάτω παρουσιάζω τις αντίστοιχες έρευνες. Είναι στα αγγλικά δυστυχώς, μπορείτε να δείτε όμως το συμπέρασμα της κάθε έρευνα στις τελευταίες γραμμές του κειμένου της.

Οποιοδήποτε σχόλιο είναι καλοδεχούμενο και δεκτή οποιαδήποτε συζήτηση περί του θέματος και μπορείτε να με κάνετε προσθήκη στο facebook ως "Tasos Kakouris".

Καλή σας ημέρα.


https://www.youtube.com/watch?v=XdysyHf9m9M&list=UU6rzsbUwLUXNwZJ471yOdmg

"Τα περισσότερα γεύματα δεν προωθούν περισσότερο χάσιμο κιλών" - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943985

Συχνότητα γεύματων και ενεργειακό ισοζύγιο - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9155494

Μεταβολικές αλλαγές στην γυμναστική με άδειο στομάχι (νηστεία) - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3536834

Αυξημένος μεταβολισμός μετά 3 μέρες νηστείας
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3661473


Σχολιασμός ερευνων για περισσότερα γεύματα-
http://www.bodyrecomposition.com/research-review/meal-frequency-and-energy-balance-research-review.html/#more-1389

Περισσότερους μύθους που καταρρίπτονται θα βρείτε στη σελίδα
- http://www.leangains.com/2010/10/top-ten-fasting-myths-debunked.html

death4glory
05-10-14, 12:39
:rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle:

greekoo
05-10-14, 12:46
http://4.bp.blogspot.com/_dtaWqzV6d7M/TMC_lQFY1SI/AAAAAAAAA5E/hiRn0jPhJbI/s1600/Batman+and+Joker+Diet+Discussion.jpg

Nikolas_mk2
05-10-14, 12:56
Φίλε οπως βέπεις υπήρχε ήδη θεμα,χρησημοποιούμε την αναζήτηση πριν ανοίξουμε κάτι καινούργιο ;) :welcome:

Χριστοφορος123
05-10-14, 14:20
Ωραίο βίντεο φίλε συμφωνώ σχεδόν σε όλα μπράβο!

billy89
05-10-14, 14:39
Φίλε σωστός είσαι αλλά τζάμπα χαλάς το σάλιο σου η broscience είναι βαθιά στο πετσί των αθλουμένων γιατί προωθείται από περιοδικά, τηλεοράσεις, ιστοσελίδες και αμόρφωτους επιστήμονες δε πα να βάζεις εσύ έρευνες...

greekoo
05-10-14, 14:47
Ωραίο βίντεο φίλε συμφωνώ σχεδόν σε όλα μπράβο!

Ευχαριστώ φίλε μου.



Φίλε σωστός είσαι αλλά τζάμπα χαλάς το σάλιο σου η broscience είναι βαθιά στο πετσί των αθλουμένων γιατί προωθείται από περιοδικά, τηλεοράσεις, ιστοσελίδες και αμόρφωτους επιστήμονες δε πα να βάζεις εσύ έρευνες...


Έχεις δίκιο φίλε, η προπαγάνδα και σε αυτόν τον τομέα έχει επικρατήσει.
Αλλά πρέπει κάποτε να λάμψει η αλήθεια γενικά (ειδικά σε αυτόν τον τόπο που λέγεται Ελλάς!).

kazos_GR
05-10-14, 15:36
1ον ειμαστε σε bodybuilding site δεν μας νιαζει τι κανει ο καθενας για να επιβιωσει εδω εχουμε αλλους στοχους.!! ασχετα αυτα που ελεγε το 1ο μερος..θέλουμε ενα ογκωδει σωμα με γραμμωση και δυνατες προπονησης...
2ον συμφωνώ οτι παίζει πολυ χρημα!!!!:clap:
3ον συμφωνω οτι μετραει το συνολο τον θερμίδων .
4ον εμενα προσωπικά με βολεύουν τα παραπανω γευματα γιατι ( οταν κανω διαιτα το μυαλο μου ειναι στο φαει) οποτε οταν τρώω συχνα ξεχνιέμαι λιγο εχω δοκιμασει και με 3-4 γεύματα και δεν άντεχα μεχρι να ερθει το επομενο απο την πεινα!
5ον αν καποιος ειναι στον ογκο μπορει να κανει 3γευματα?? αν τρωει 3.500-4.000 ισως και παραπάνω θερμιδες? επειδη εχω φαει τοσο το μετάνιωσα απο τον πονο στο στομαχι.....
εχουν λογικη τα πολλα γευματα αλλα οχι αυτη που μας πλασαρουν! πχ (για το χρημα)-(η να φανουν κάποιοι ξερολες!)..

kazos_GR
05-10-14, 15:40
1ον ειμαστε σε bodybuilding site δεν μας νιαζει τι κανει ο καθενας για να επιβιωσει εδω εχουμε αλλους στοχους.!! ασχετα αυτα που ελεγε το 1ο μερος..θέλουμε ενα ογκωδει σωμα με γραμμωση και δυνατες προπονησης...
2ον συμφωνώ οτι παίζει πολυ χρημα!!!!:clap:
3ον συμφωνω οτι μετραει το συνολο τον θερμίδων .
4ον εμενα προσωπικά με βολεύουν τα παραπανω γευματα γιατι ( οταν κανω διαιτα το μυαλο μου ειναι στο φαει) οποτε οταν τρώω συχνα ξεχνιέμαι λιγο εχω δοκιμασει και με 3-4 γεύματα και δεν άντεχα μεχρι να ερθει το επομενο απο την πεινα!
5ον αν καποιος ειναι στον ογκο μπορει να κανει 3γευματα?? αν τρωει 3.500-4.000 ισως και παραπάνω θερμιδες? επειδη εχω φαει τοσο το μετάνιωσα απο τον πονο στο στομαχι.....
εχουν λογικη τα πολλα γευματα αλλα οχι αυτη που μας πλασαρουν! πχ (για το χρημα)-(η να φανουν κάποιοι ξερολες!)..
επισεις και κατι αλλο ποτε παει ο καθενας για προπονηση? να φαει μεγαλο γευμα απο 3 που λες πρεπει να περιμενει γυρο στο 3ωρω ισως και παραπάνω αλλιως θα ξερναει στο gym.

Hoplite
05-10-14, 16:28
Απλά είναι πιο εύκολο να φας ας πούμε 4000 θερμίδες σε 6 γεύματα αντί για 3.

greekoo
05-10-14, 17:11
1ον ειμαστε σε bodybuilding site δεν μας νιαζει τι κανει ο καθενας για να επιβιωσει εδω εχουμε αλλους στοχους.!! ασχετα αυτα που ελεγε το 1ο μερος..θέλουμε ενα ογκωδει σωμα με γραμμωση και δυνατες προπονησης...
2ον συμφωνώ οτι παίζει πολυ χρημα!!!!:clap:
3ον συμφωνω οτι μετραει το συνολο τον θερμίδων .
4ον εμενα προσωπικά με βολεύουν τα παραπανω γευματα γιατι ( οταν κανω διαιτα το μυαλο μου ειναι στο φαει) οποτε οταν τρώω συχνα ξεχνιέμαι λιγο εχω δοκιμασει και με 3-4 γεύματα και δεν άντεχα μεχρι να ερθει το επομενο απο την πεινα!
5ον αν καποιος ειναι στον ογκο μπορει να κανει 3γευματα?? αν τρωει 3.500-4.000 ισως και παραπάνω θερμιδες? επειδη εχω φαει τοσο το μετάνιωσα απο τον πονο στο στομαχι.....
εχουν λογικη τα πολλα γευματα αλλα οχι αυτη που μας πλασαρουν! πχ (για το χρημα)-(η να φανουν κάποιοι ξερολες!)..
επισεις και κατι αλλο ποτε παει ο καθενας για προπονηση? να φαει μεγαλο γευμα απο 3 που λες πρεπει να περιμενει γυρο στο 3ωρω ισως και παραπάνω αλλιως θα ξερναει στο gym.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

Αυτό για την επιβίωση που μίλησα για τα αρχαία χρόνια το είπα για να τονίσω ότι δεν είναι "φυσιολογικό" γενικώς για έναν άνθρωπο να τρώει κάθε 2-3 ώρες.

Πέρα απο αυτό δημιούργησα αυτό το βίντεο γιατί βαρέθηκα να ακούω ότι "πρέπει να κρατάς υψηλά το μεταβολισμο σου τρώγοντας καθε 2-3 ώρες" κλπ κλπ κλπ. Γιατί ΤΕΛΙΚΑ δεν δείχνουν αυτό οι έρευνες!!!

Παρολαυτά βεβαίως πολλά άτομα προτιμούν να κάνουν περισσότερα γεύματα γιατί έτσι κουμαντάρουν καλύτερα τις θερμίδες που πρέπει να φάνε. Και πολύ καλά κάνουν αφού αυτό δουλεύει για αυτούς. Δεν θα πλασάρουν όμως τις ανακρίβειες του τύπου το κάνω για τον μεταβολισμό ή επειδή έτσι ΠΡΕΠΕΙ κλπ κλπ...

Τέλος, πιστέψτε με ξέρω άτομα που μπορούν να φάνε πάρα πολύ σε ένα γεύμα (πάνω απο 1000 8ερμίδες) χωρίς κανένα πρόβλημα. Ένας απο αυτούς είμαι και εγώ.
Οπότε το πόσα γεύματα θα κάνεις είναι απλά θέμα ελέγχου θερμιδών και το τι βολεύει τον καθένα (άλλοι κάνουν 3 άλλοι περισσότερα).

vaggan
05-10-14, 17:59
κατι που προσεξα σε εμενα φετος και θα μιλησω καθαρα για την δικη μου εμπειρια ειναι οτι μετα απο πολλα χρονια που εκανα 4-5 γευματα ημερησιως φετος και λογω διαφορων υποχρεωσεων που ειχα αλλα και επειδη ειχα αφησει την γυμναστικη για μεγαλο χρονικο διαστημα εκανα 2 βια 3 γευματα την ημερα αυτο που παρατηρησα ηταν οτι ετρωγα ατσαλα οτι ηθελα οπως ηθελα χωρις να κοιταζω το ρολοι και ομως εχανα κιλα....πραγμα που αλλα χρονια με πεντε γευματα ημερησιως δεν μπορουσα να τα καταφερω οπως ηθελα η επρεπε να σκιστω στην προπονηση για να χασω..θεωρω οτι αυτο συνεβει γιατι ετρωγα οταν υπηρχε πραγματικα η αισθηση της πεινας και οχι γιατι το ελεγε το ρολοι επισης τα συχνα γευματα σε βαζουν σε ενα τρυπακι να ζητας φαγητο να το σκεφτεσαι περισσοτερο με αποτελεσμα στο τελος να τρως και περισσοτερο και να ξεφευγεις ακομα και στις θερμιδες θα μου πεις ισως στα 2-3 γευματα μπορει να ειχα σαβουρα αλλα να ειχα λιγοτερες θερμιδες αποτι σε εξι γευματα..αλλα εστω και ετσι εγω δεν αισθανομουν καμια πεινα καμια λιμοκτονια απλα δεν σκεφτεσαι το φαγητο οπως το σκεφτεσαι με τα 6 γευματα παυει να σε κυριευει η εμμονη του τυπου περασε τριωρο αρα πρεπει να φαω.οταν με επιανε πεινα καλυπτα την επιθυμια μου και αυτο ηταν..και οταν ανατρεχω στο παρελθον σε χρονια που ημουν αδυνατος παλι τρια γευματα εκανα ετρωγα οσο ηθελα και παρεμενα αδυνατος ετσι αποφασισα φετος τωρα που θα ξεκινησω προπονηση να δοκιμασω παλι να τρωω με αυτο τον τροπο ενα καλο γευμα ανα 8ωρο περιπου μια και τα αυτο που ειχα παρατηρησει με τα συχνα γευματα ηταν να πειναω συχνοτερα και να παχαινω περισσοτερο:green: μπορει να ημουν ογκοδεστερος αλλα δεν ηταν καθαροι μυς ηταν και πολυ λιπος οποτε θεωρω οτι ο μεσος ανθρωπος δεν θα ζημειωθει αν ακολουθησει διατροφη με 3 γευματα αντι για 6 τα ιδια αποτελεσματα θα εχει αν τρωει τα ιδια ποσα πρωτεινης μην πω και καλυτερα μια και δεν θα πεσει στην παγιδα να τρωει ολο και μεγαλυτερες ποσοτητες φαγητου τρως συχνοτερα πεινας περισσοτερο εγω αυτο εχω δει τωρα βεβαια αν μιλαμε για μποντυμπιλντερς 100 μυικων κιλων που παιρνουν φαρμακα και θελουν 4 και 5 χιλιαδες θερμιδες ημερησιως στον ογκο τα πολλα γευματα ειναι μονοδρομος για ευνοητους λογους

TheWorst
05-10-14, 18:01
Τι μας λες , παραπανω απο 1000 ? 1000 θερμιδες ειναι καμποσες μπουκιες μη σου πω,για τα κοριτσακια 45-50 κιλα αυτο ειναι πολυ,οι περισσορεοι που ασχολουνται με γυμναστηριο ανετα 2000 θερμιδες τα εχουν να γευμα με καθαρα φαγητα κρεας πατατες ρυζι.

vaggan
05-10-14, 18:08
1ον ειμαστε σε bodybuilding site δεν μας νιαζει τι κανει ο καθενας για να επιβιωσει εδω εχουμε αλλους στοχους.!! ασχετα αυτα που ελεγε το 1ο μερος..θέλουμε ενα ογκωδει σωμα με γραμμωση και δυνατες προπονησης...
2ον συμφωνώ οτι παίζει πολυ χρημα!!!!:clap:
3ον συμφωνω οτι μετραει το συνολο τον θερμίδων .
4ον εμενα προσωπικά με βολεύουν τα παραπανω γευματα γιατι ( οταν κανω διαιτα το μυαλο μου ειναι στο φαει) οποτε οταν τρώω συχνα ξεχνιέμαι λιγο εχω δοκιμασει και με 3-4 γεύματα και δεν άντεχα μεχρι να ερθει το επομενο απο την πεινα!
5ον αν καποιος ειναι στον ογκο μπορει να κανει 3γευματα?? αν τρωει 3.500-4.000 ισως και παραπάνω θερμιδες? επειδη εχω φαει τοσο το μετάνιωσα απο τον πονο στο στομαχι.....
εχουν λογικη τα πολλα γευματα αλλα οχι αυτη που μας πλασαρουν! πχ (για το χρημα)-(η να φανουν κάποιοι ξερολες!)..
επισεις και κατι αλλο ποτε παει ο καθενας για προπονηση? να φαει μεγαλο γευμα απο 3 που λες πρεπει να περιμενει γυρο στο 3ωρω ισως και παραπάνω αλλιως θα ξερναει στο gym.οταν τρως συχνα ξεχνιεσαι με το φαι??:rolf::rolf:καλο αυτο το αντιθετο ακριβως οταν δεν τρως και δεν σκεφτεσαι διαρκως το ποτε θα πρεπει να φας ξεχνιεσαι

greekoo
05-10-14, 19:03
κατι που προσεξα σε εμενα φετος και θα μιλησω καθαρα για την δικη μου εμπειρια ειναι οτι μετα απο πολλα χρονια που εκανα 4-5 γευματα ημερησιως φετος και λογω διαφορων υποχρεωσεων που ειχα αλλα και επειδη ειχα αφησει την γυμναστικη για μεγαλο χρονικο διαστημα εκανα 2 βια 3 γευματα την ημερα αυτο που παρατηρησα ηταν οτι ετρωγα ατσαλα οτι ηθελα οπως ηθελα χωρις να κοιταζω το ρολοι και ομως εχανα κιλα....πραγμα που αλλα χρονια με πεντε γευματα ημερησιως δεν μπορουσα να τα καταφερω οπως ηθελα η επρεπε να σκιστω στην προπονηση για να χασω..θεωρω οτι αυτο συνεβει γιατι ετρωγα οταν υπηρχε πραγματικα η αισθηση της πεινας και οχι γιατι το ελεγε το ρολοι επισης τα συχνα γευματα σε βαζουν σε ενα τρυπακι να ζητας φαγητο να το σκεφτεσαι περισσοτερο με αποτελεσμα στο τελος να τρως και περισσοτερο και να ξεφευγεις ακομα και στις θερμιδες θα μου πεις ισως στα 2-3 γευματα μπορει να ειχα σαβουρα αλλα να ειχα λιγοτερες θερμιδες αποτι σε εξι γευματα..αλλα εστω και ετσι εγω δεν αισθανομουν καμια πεινα καμια λιμοκτονια απλα δεν σκεφτεσαι το φαγητο οπως το σκεφτεσαι με τα 6 γευματα παυει να σε κυριευει η εμμονη του τυπου περασε τριωρο αρα πρεπει να φαω.οταν με επιανε πεινα καλυπτα την επιθυμια μου και αυτο ηταν..και οταν ανατρεχω στο παρελθον σε χρονια που ημουν αδυνατος παλι τρια γευματα εκανα ετρωγα οσο ηθελα και παρεμενα αδυνατος ετσι αποφασισα φετος τωρα που θα ξεκινησω προπονηση να δοκιμασω παλι να τρωω με αυτο τον τροπο ενα καλο γευμα ανα 8ωρο περιπου μια και τα αυτο που ειχα παρατηρησει με τα συχνα γευματα ηταν να πειναω συχνοτερα και να παχαινω περισσοτερο:green: μπορει να ημουν ογκοδεστερος αλλα δεν ηταν καθαροι μυς ηταν και πολυ λιπος οποτε θεωρω οτι ο μεσος ανθρωπος δεν θα ζημειωθει αν ακολουθησει διατροφη με 3 γευματα αντι για 6 τα ιδια αποτελεσματα θα εχει αν τρωει τα ιδια ποσα πρωτεινης μην πω και καλυτερα μια και δεν θα πεσει στην παγιδα να τρωει ολο και μεγαλυτερες ποσοτητες φαγητου τρως συχνοτερα πεινας περισσοτερο εγω αυτο εχω δει τωρα βεβαια αν μιλαμε για μποντυμπιλντερς 100 μυικων κιλων που παιρνουν φαρμακα και θελουν 4 και 5 χιλιαδες θερμιδες ημερησιως στον ογκο τα πολλα γευματα ειναι μονοδρομος για ευνοητους λογους

Σε καταλαβαίνω φίλε μου.

kazos_GR
06-10-14, 00:07
οταν τρως συχνα ξεχνιεσαι με το φαι??:rolf::rolf:καλο αυτο το αντιθετο ακριβως οταν δεν τρως και δεν σκεφτεσαι διαρκως το ποτε θα πρεπει να φας ξεχνιεσαι

''ξεχνιεσαι'' οτι δεν θα πας να φας οτι να ναι σαβουρα γιατι θα τρως μικρα γευματα οχι οτι ξεχνας το φαει... μιλάμε για ποσοτητα!. οταν τρως απο λιγο ξεχνας την λαιμαργία!...
πως γίνετε φιλε αν δεν τρως να μην το σκεφτεσαι????

billy89
06-10-14, 00:25
Το συμπέρασμα που πρέπει να μείνει είναι το εξής:

Αν βολεύεται κάποιος με 6 γεύματα για τον α ή β λόγο ας κάνει 6 με γεια του με χαρά του.

Αυτό που πρέπει να σταματήσει είναι η εμμονή που έχουν μερικοί να τρώνε ανα τρίωρο με το ρολόι, προγραμματίζοντας την καθημερινότητά τους με βάση το φαί και δυσκολεύοντας τη ζωή τους με ταπεράκια κλπ.

Και κυρίως να σταματήσει η αναπαραγωγή αυτού του μύθου στους νεότερους γιατί φυσικά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του, όταν όμως η γνώμη του επηρεάζει άλλους εκεί είναι το πρόβλημα.

vaggan
06-10-14, 00:29
εγω ξερεις τι εχω δει?οσο πιο πολυ (συχνα) τρως τοσο πιο πολυ εχεις ορεξη για φαγητο μαθαινεις τον οργανισμο σου να θελει κιαλλο ε δεν υπαρχειπεριπτωση αυτος ο τροπος να μην σου βαλει αχρηστα κιλα θα ξεφυγεις με τα συχνα γευματα για τον μεσο αθλουμενο που θελει ενα καλο σωμα τα συχνα γευματα ειναι αχρειαστα ειτε θελει να χασει ειτε να παρει κιλα ομως ειπαμε αν βαζεις αλομπερντινη τα πολλα συχνα γευματα ειναι μονοδρομος

vaggan
06-10-14, 00:37
''ξεχνιεσαι'' οτι δεν θα πας να φας οτι να ναι σαβουρα γιατι θα τρως μικρα γευματα οχι οτι ξεχνας το φαει... μιλάμε για ποσοτητα!. οταν τρως απο λιγο ξεχνας την λαιμαργία!...
πως γίνετε φιλε αν δεν τρως να μην το σκεφτεσαι????πολυ ευκολα γιατι δεν το σκεφτομουν δεν γυριζε το μυαλο μου γυρω απο 2,5ωρα και τριωρα οπου επρεπε ντε και καλα να παρω την πρωτεινη η τον υδατανθρακα μην τοιχον και αφησω το σωμα αδειο απο καυσιμα πραγματικα με το χερι στην καρδια βρηκα την υσηχεια μου απο την μερα που εκανα 2-3 γευματα μπομπα την ημερα ανα εξι επτα ωρες

SotosTheBoss
06-10-14, 01:45
Vaggan ακριβως το ιδιο έπαθα και εγω περσυ

Με τα 6 γεύματα πει αυγά ολο και περισσότερο σκεφτομουν συνέχεια το φαι και πολλα φορές ξέφευγα απο θερμιδες


Θα συνφωνησω με το. Δημήτρη για τις 1000 θερμιδες

Το πρωινό μ ειναι παντα 1200-1400

Και αυτο με μερικά ασπράδια 2 φέτες ολικής ψώμι και ταχινοκακαο

Αν το δείτε σε όψη λες θα σε χορτάσει αυτο εσενα και ομως ειναι 1000+ θερμιδες



Sent from my iPhone using Tapatalk