PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 Γευματα Vs 6 Γευματα



Σελίδες : 1 2 [3]

TheWorst
06-10-14, 01:45
Κι εγω οταν κοβω ετσι μου αρεσει να κανω(ειδικα τοτε) με 2-3 γευματα μεσα σε ενα 6ωρο 8ωρο
Αλλιως στον ογκο πιο ευκολο προγραμματισμο γενικα εχω με τα πολλα γευματα

kazos_GR
06-10-14, 01:59
δλδ για να κτλβ. λετε 3 γευματα μαζι με την προτεινη μετα την προπο..(οσοι που περνουν) ή πχ το βραδυ γιαουρτι η καζεινη με λιπαρα? τα βάζετε σαν γευμα αυτα μεσα στα 3????
και κατι αλλο πχ αν καποιος περνει 150γρ πρωτεινη ή παραπανο θα μπορεσει να τα απορροφήσει σε 3 γευματα?

οσο για τις θερμιδες ειναι αλλο να παρει καποιος 1000-1500 θερμιδες απο ταχινι και ψωμι..
και αλλο απο κρεας + ρυζι που πιανει ογκο.. φυσικα στον καθενα ειναι διαφορετικα..

vaggan
06-10-14, 02:01
Vaggan ακριβως το ιδιο έπαθα και εγω περσυ

Με τα 6 γεύματα πει αυγά ολο και περισσότερο σκεφτομουν συνέχεια το φαι και πολλα φορές ξέφευγα απο θερμιδες


Θα συνφωνησω με το. Δημήτρη για τις 1000 θερμιδες

Το πρωινό μ ειναι παντα 1200-1400

Και αυτο με μερικά ασπράδια 2 φέτες ολικής ψώμι και ταχινοκακαο

Αν το δείτε σε όψη λες θα σε χορτάσει αυτο εσενα και ομως ειναι 1000+ θερμιδες



Sent from my iPhone using Tapatalkδιατροφικα φετος θα κινηθω ετσι

100 με 150 γραμμαρια κουακερ αναλογα την μερα σε 200 μλ γαλα 200 γραμμαρια γιαουρτι με 2 κουταλακια μελι 3 βραστα αυγα η τηγανητα το κουακερ θα παιζει αναλογα με το αν θα ειμαι σε μερα προπονησης η οχι αλλα μπορει να ακολουθησω και ενα κυκλικο προγραμμα με υδατανθρακα θα το δω στην πορεια

αυτο το πρωινο μου δινει καμια 50 αρια γραμμαρια πρωτεινης ξεχναω το φαγητο για 7-8 ωρες

αμεσως μετα την προπονηση η λιγο πριν ενα τονο σε νερο και 150 γραμμαρια ρυζι θα δω πως θα βγει λογικα αμεσως μετα

και μετα γυρω στη μια το βραδυ δυο σκουπ πρωτεινης αυτο ηταν τελος πρωινο ξανα στις 10 το πρωι

Ίων Δραγούμης
06-10-14, 09:00
Και εγώ υπέρ των 3 στέρεων γευμάτων είμαι.
Μόνο που ενδιάμεσα βάζω επιπλέον άλλα 3 σε υγρή μορφή. χεχεχεχε... :green:
Αυτά ίσχυαν και θα ισχύουν στη γράμμωση.

Βέβαια τώρα στον όγκο,τα 3 σέικερ πρωτείνης τα συνοδεύω όλο και πιο συχνά από υδατ/λίπη σε στέρεη μορφή,οπότε πάω στα 5-6 στέρεα γεύματα,με συνέπεια η κοιλιά να είναι τουμπανιασμένη συνεχώς και να σκέφτομαι πιο συχνά την έξοδο της τροφής (τουαλέτα) παρά την είσοδο (γεύμα). :rolf::rolf:

ironjimis
06-10-14, 09:58
εγω καθε μερα κανω 7 γευματα αν εχω χρονο και πεινα μπορει και παραπανω.

vaggan
06-10-14, 10:17
εγω καθε μερα κανω 7 γευματα αν εχω χρονο και πεινα μπορει και παραπανω.εγω αναρωτιεμαι ποτε θα κοψεις το τρολαρισμα γιατι εχεις κουρασει

TheWorst
06-10-14, 10:24
δλδ για να κτλβ. λετε 3 γευματα μαζι με την προτεινη μετα την προπο..(οσοι που περνουν) ή πχ το βραδυ γιαουρτι η καζεινη με λιπαρα? τα βάζετε σαν γευμα αυτα μεσα στα 3????
και κατι αλλο πχ αν καποιος περνει 150γρ πρωτεινη ή παραπανο θα μπορεσει να τα απορροφήσει σε 3 γευματα?

οσο για τις θερμιδες ειναι αλλο να παρει καποιος 1000-1500 θερμιδες απο ταχινι και ψωμι..
και αλλο απο κρεας + ρυζι που πιανει ογκο.. φυσικα στον καθενα ειναι διαφορετικα..

τα γευματα ειναι του τυπου 350-400 γρ κρεας μαζι με ας πουμε 150-200 γρ ρυζι + κατι αλλα. Τωρα αν εισαι τρως ενα γιαουρτακι και το θεωρεις γευμα (που ειναι ,γιατι βαζεις θερμιδες μεσα στο σωμα) οκ,αλλα αμα κανεις 10 γευματα ειναι οκ , αλλιως θα προσθεσεις κι αλλα.
Διαβασε λιγο ερευνες στο φορουμ και σε αλλα για την απορροφηση της πρωτεϊνης,2014 ειμαστε.

vagos789
06-10-14, 11:05
Για οσους εχουν δυσκολιες στην διατηρηση ενος υγιους βαρους,τα πολλα γευματα ειναι μονοδρομος και δεν θα επρεπε καν να σκεφτονται κατι αλλο.

ironjimis
06-10-14, 11:11
εγω αναρωτιεμαι ποτε θα κοψεις το τρολαρισμα γιατι εχεις κουρασει

εσυ τρολαρεις εδω μεσα βαγγελιω. δεν ξερεις την τυφλα σου απο σωματοδομηση και καθεσε και ρωτας τι να κανω με αυτα τα οργανα. εγω για να τρωω 7 γευματα σημαινει οτι εχω ενα υψος ειμαι και καποια κιλα. τουλαχιστον εγω εχω τελειωσει και μια σχολη. εσυ πισω απο την πλατη μου δεν φαινεσε.

ironjimis
06-10-14, 11:12
Για οσους εχουν δυσκολιες στην διατηρηση ενος υγιους βαρους,τα πολλα γευματα ειναι μονοδρομος και δεν θα επρεπε καν να σκεφτονται κατι αλλο.

σωστος. :thumbup:

vaggan
06-10-14, 11:35
εσυ τρολαρεις εδω μεσα βαγγελιω. δεν ξερεις την τυφλα σου απο σωματοδομηση και καθεσε και ρωτας τι να κανω με αυτα τα οργανα. εγω για να τρωω 7 γευματα σημαινει οτι εχω ενα υψος ειμαι και καποια κιλα. τουλαχιστον εγω εχω τελειωσει και μια σχολη. εσυ πισω απο την πλατη μου δεν φαινεσε.κοιτα αγορακι...η κοριτσακι μια και το μονο που εχεις εδω μεσα ειναι ενα ψευδωνυμο εδω μεσα με εχουν γνωρισει απο κοντα πεντε δεκα ατομα και ξερουν τι ειμαι και ποιος ειμαι με τα οποια καλα μου η κακα μου εσυ μεχρι να αποκτησεις επωνυμια εδω μεσα και να σε γνωρισουν και καποια ατομα ωστε να μπορουν να βγαλουν ενα ασφαλες συμπερασμα keep talking εισαι εντελως νουμπας και δηλωνεις οτι θες;)

greekoo
06-10-14, 11:37
Για οσους εχουν δυσκολιες στην διατηρηση ενος υγιους βαρους,τα πολλα γευματα ειναι μονοδρομος και δεν θα επρεπε καν να σκεφτονται κατι αλλο.

Μάλιστα. Μήπως θα μπορούσες να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου με κανένα στοιχείο ή καμιά έρευνα

TheWorst
06-10-14, 11:40
Μάλιστα. Μήπως θα μπορούσες να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου με κανένα στοιχείο ή καμιά έρευνα

ετσι ειπε ο Μιτσοτακης στο γυμ , που εχει 6 πακ.

vagos789
06-10-14, 11:47
Μάλιστα. Μήπως θα μπορούσες να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου με κανένα στοιχείο ή καμιά έρευνα

Υπαρχουν χιλιαδες ερευνες,και επισης καθε διαιτολογος σε αυτο τον πλανητη θα συστησει πολλα γευματα,οποτε το θεωρω ασκοπο.
Ναι,δεν ειναι απαραιτητα τα πολλα γευματα,ειναι ομως πολυ πιο ευκολο για καποιον που εχει προβλημα με το βαρος του να αδυνατισει με τα λιγα γευματα παρα να τρωει πχ μονο 2 φορες την μερα.

ironjimis
06-10-14, 11:50
κοιτα αγορακι...η κοριτσακι μια και το μονο που εχεις εδω μεσα ειναι ενα ψευδωνυμο εδω μεσα με εχουν γνωρισει απο κοντα πεντε δεκα ατομα και ξερουν τι ειμαι και ποιος ειμαι με τα οποια καλα μου η κακα μου εσυ μεχρι να αποκτησεις επωνυμια εδω μεσα και να σε γνωρισουν και καποια ατομα ωστε να μπορουν να βγαλουν ενα ασφαλες συμπερασμα keep talking εισαι εντελως νουμπας και δηλωνεις οτι θες;)

ζαχο μαζι σου δεν ξανα ασχολουμε γιατι δεν ξερεις την τυφλα σου εδω μεσα γραφεις κοπανιστο αερα τα διαβαζουν και μικρα παιδια. εισαι ενας αγυμναστος που δεν εχεις ιδεα οτι και με δυο αλτηρες μπορεις να γυμνασεις ολο το σωμα. εχεις 5-6 οργανα και δεν ξερεις την τυφλα σου. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ. σου επιτρεπω και να με δειρεις απο εδω μεσα.

TheWorst
06-10-14, 11:58
Υπαρχουν χιλιαδες ερευνες,και επισης καθε διαιτολογος σε αυτο τον πλανητη θα συστησει πολλα γευματα,οποτε το θεωρω ασκοπο.
Ναι,δεν ειναι απαραιτητα τα πολλα γευματα,ειναι ομως πολυ πιο ευκολο για καποιον που εχει προβλημα με το βαρος του να αδυνατισει με τα λιγα γευματα παρα να τρωει πχ μονο 2 φορες την μερα.

πολυ καλα επιχειρηματα,φιλος.Η αποδειξη του τυπου "επειδη το λεω εγω" δεν πολυπειθει ομως.

Kalliopaki
06-10-14, 12:03
3-6 γευματα είναι τι βολευει τον καθένα.
Εγω ψήφισα 6 γιατί πεινάω όλη την ώρα και με βολεύει κ δεν με ενδιαφέρει να κυκλοφορώ με ταπεράκι. :P

billy89
06-10-14, 12:05
Υπαρχουν χιλιαδες ερευνες,και επισης καθε διαιτολογος σε αυτο τον πλανητη θα συστησει πολλα γευματα,οποτε το θεωρω ασκοπο.

Όοοχι δεν πάει έτσι... Βάλε μια από τις χιλιάδες έρευνες να το συζητήσουμε.

Οτιδήποτε υποστηρίζεται χωρίς απόδειξη καταρρίπτεται το ίδιο εύκολα επίσης χωρίς απόδειξη.

greekoo
06-10-14, 12:09
Υπαρχουν χιλιαδες ερευνες,και επισης καθε διαιτολογος σε αυτο τον πλανητη θα συστησει πολλα γευματα,οποτε το θεωρω ασκοπο.
Ναι,δεν ειναι απαραιτητα τα πολλα γευματα,ειναι ομως πολυ πιο ευκολο για καποιον που εχει προβλημα με το βαρος του να αδυνατισει με τα λιγα γευματα παρα να τρωει πχ μονο 2 φορες την μερα.

Χιλιάδες έρευνες ε; Μάλιστα. Και σου κάνει κόπο να αναφέρεις έστω μια;

Όσο για το ότι το συστήνει ο κάθε διαιτολόγος δεν θα το σχολιάσω για την ίδια αιτία που δεν θα σχολιάσω ότι κάθε πολιτικός λέγει "Λεφτά υπάρχουν"...

Ίων Δραγούμης
06-10-14, 12:12
Off topic,αλλά υπάρχει κανένα καλό σάιτ με συσσωρευμένες επιστημονικές μελέτες μόνο για bb που να τρέχουν συνεχώς με νέες προσθήκες;; Θα είχε ενδιαφέρον να μελετούσαμε στον ελεύθερο μας χρόνο και ότι ήταν να το μοιραζόμασταν-γι'αυτό άλλωστε υπάρχει το φόρουμ-για να καταθέτουμε την προσωπική μας εμπειρία αλλά και για συγκεκριμένες επιστημονικές κατευθυντήριες γραμμές.

@greekoo ατυχής η σύγκριση των επαγγελματιών απατεώνων πολιτικών με τους διατροφολόγους που έχουν βγάλει μια σχετική σχολή (οι οποίοι είναι περισσότερο κατάλληλοι για τον γενικό πληθυσμό και λιγότερο για bbers).

Nikolas_mk2
06-10-14, 12:18
Παίδες ξεκολλήστε λίγο απο τις προσωπικές αντιπαραθεσεις,αν έχετε κάτι να πείτε on topic κάντε το,πιστεύω δεν είστε 15 χρονων ;)

ironjimis
06-10-14, 12:29
να πω και κάτι μια που μιλάμε για φαΐ. ο shawn ray έλεγε είναι καλύτερο να μην πάω γυμναστήριο από το να μην φάω.

greekoo
06-10-14, 17:32
.

@greekoo ατυχής η σύγκριση των επαγγελματιών απατεώνων πολιτικών με τους διατροφολόγους που έχουν βγάλει μια σχετική σχολή (οι οποίοι είναι περισσότερο κατάλληλοι για τον γενικό πληθυσμό και λιγότερο για bbers).

Αυτό ακριβώς, οι διατροφολόγοι έχουν βγάλει μια σχετική σχολή παρολαυτά πολλοί συνεχίζουν να λένε ότι αν δν φας για 3 ώρες θα πεθανει ο μεταβολισμός σου!

TheWorst
06-10-14, 18:10
να πω και κάτι μια που μιλάμε για φαΐ. ο shawn ray έλεγε είναι καλύτερο να μην πάω γυμναστήριο από το να μην φάω.

και ο Σεργιο Ολιβα ετρωγε 1 φορα τη μερα 2 κιλα κρεας , αμα ηταν ετσι τα πραγματα..

El Topo
07-10-14, 04:34
εγω καθε μερα κανω 7 γευματα αν εχω χρονο και πεινα μπορει και παραπανω.
Να τα εκατοστησεις φιλε.

Εγω παλι τρωω 2 βασικα γερα γευματα τη μερα.
Μεσημεριανο και βραδυνο.
Απο εκει και περα, τρωω κι ενα ενισχυμενο τοστακι το πρωι με γαλα, τρωω επισης κατι ελαφρυ καμια ωρα πριν την προπονηση και ενα γιαουρτι με καρυδια πριν κοιμηθω.
Δηλαδη 2 βασικα γευματα και αλλα 3 μικρα.
Δεν θα μπορουσα με τιποτα να χωρισω σε ισοποσες ποσοτητες ολα μου τα καθημερινα γευματα γιατι το θεωρω αφυσικο κι επισης εχουμε και πιο σοβαρες δουλειες να.κανουμε απ'το να'μαστε ολη την ωρα μ'ενα πιατο στο χερι.

Η επιστημη συμφωνει επισης οτι ρολο παιζουν οι συνολικες θερμιδες καθε μερα, δεν πα να κανεις και 50 γευματα.
Θεωρω λοιπον οτι πρεπει να υπαρχουν τα βασικα γευματα και καποια συμπληρωματικα για να εχεις ενεργεια ολη την ημερα.

Ίων Δραγούμης
07-10-14, 08:23
Εγω παλι τρωω 2 βασικα γερα γευματα τη μερα.
Μεσημεριανο και βραδυνο.
Απο εκει και περα, τρωω κι ενα ενισχυμενο τοστακι το πρωι με γαλα, τρωω επισης κατι ελαφρυ καμια ωρα πριν την προπονηση και ενα γιαουρτι με καρυδια πριν κοιμηθω.
Δηλαδη 2 βασικα γευματα και αλλα 3 μικρα.

Δηλαδή τρως 5 γεύματα. Ε,δεν απέχει πολύ από τα 6. :welcome:

El Topo
07-10-14, 15:37
Δηλαδή τρως 5 γεύματα. Ε,δεν απέχει πολύ από τα 6. :welcome:
Απεχει στο οτι δεν θεωρω μια μπανανα η ενα γιαουρτι γευμα.
Οπως ειπα τα γευματα ειναι 2. Τα υπολοιπα ειναι απλα συμπληρωματικα.
Δεν νομιζω αλλωστε να υπαρχει ανθρωπος που να μην τρωει τιποτ'αλλο ολη μερα εκτος απο μεσημεριανο κ βραδυνο.

TheWorst
07-10-14, 16:31
Απεχει στο οτι δεν θεωρω μια μπανανα η ενα γιαουρτι γευμα.
Οπως ειπα τα γευματα ειναι 2. Τα υπολοιπα ειναι απλα συμπληρωματικα.
Δεν νομιζω αλλωστε να υπαρχει ανθρωπος που να μην τρωει τιποτ'αλλο ολη μερα εκτος απο μεσημεριανο κ βραδυνο.

νομιζεις μονο ,μη σου πω με μονο βραδυνο ή μεσημεριανο περνανε

Ίων Δραγούμης
07-10-14, 18:50
Απεχει στο οτι δεν θεωρω μια μπανανα η ενα γιαουρτι γευμα.
Οπως ειπα τα γευματα ειναι 2. Τα υπολοιπα ειναι απλα συμπληρωματικα.
Δεν νομιζω αλλωστε να υπαρχει ανθρωπος που να μην τρωει τιποτ'αλλο ολη μερα εκτος απο μεσημεριανο κ βραδυνο.

Το γιαούρτι είναι γεύμα. Μικρό,αλλά είναι. &ξέρω ανθρώπους που στη καθισιά τους τρώνε κάποιες χιλιάδες θερμίδες μια φορά για όλη τη μέρα. Και μάλιστα μου λένε "εγώ τρώγω μια φορά τη μέρα και δεν αδυνατίζω". :rolf:

TRIANTAFYLLOU
07-10-14, 20:31
όλα είναι θέμα στόχων και προτεραιοτήτων , δηλαδη εγω που κατέβαινα σε αγώνες ενω δούλευα σαν μαύρος ποτε μα ποτε δεν μπορούσα να τρώω όλη την ώρα και αναγκαστικα έτρωγα λίγες φορες και πολύ μαζι με σαβούρα όταν χρειαζόταν και ήμουν στον όγκο να βάλω κιλά και μια χαρα πετύχαινα τούς στόχους μου τούς αγωνιστικούς

απο κεί και πέρα αν κάποιος τρωει το μυαλό του μη χάσει κανένα γεύμα η μην τυχόν και δεν το μοιράσει σωστα απλα για να φτιάξει ένα ωραίο σώμα ακόμη και αγωνιστικό , να τον πώ προκαταβολικά ακόμη και να το πετύχει θεωρείτε Πύρρειος νίκη , δηλαδη πολύ φασαρία για το τίποτε , άλλο να έχει κάποιος υψηλούς αγωνιστικούς επαγγελματικούς στόχους όπου εκεί θα κάνει και την υπέρβαση , αλλιώς άχρηστο είναι

τωρα τα τελευταια 8 χρόνια τρωω σταθερα 3 φορες την μέρα και τα κιλά μου τα κραταω μια χαρα ακόμα και πάνω απο τα 120 αν και θέλω να κατεβω στα 115 και γραμωμένος είμαι και χαίρομαι που δεν χρειάζετε να είμαι ψείρας για να πετυχω ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα

γιατι είπαμε να τρώμε για να ζούμε όχι να ζούμε για να τρώμε και καλό είναι το πεπτικό σύστημα να ξεκουράζετε και μερικές ώρες
Απο κεί και πέρα ο καθένας βλέπει και τα αποτελέσματα πάνω του και πράτει , εγω δεν μπορώ και ούτε πρόκειτε να το έκανα αυτο ποτε να κοιταω το ρολόι μη με φύγουν τα λεπτα και χάσω κανα γεύμα
και στην τελική το σώμα αντιδρα και όπως το μαθαίνουμε και προσαρμόζετε

Χριστοφορος123
07-10-14, 22:17
Απεχει στο οτι δεν θεωρω μια μπανανα η ενα γιαουρτι γευμα.
Οπως ειπα τα γευματα ειναι 2. Τα υπολοιπα ειναι απλα συμπληρωματικα.
Δεν νομιζω αλλωστε να υπαρχει ανθρωπος που να μην τρωει τιποτ'αλλο ολη μερα εκτος απο μεσημεριανο κ βραδυνο.

Αυτό που είπες φίλε είναι πολύ σωστό. Και για μένα καλό είναι να έχεις 2-3 γεύματα στανταράκια και από εκεί και πέρα ''τσιμπάς''.

vaggan
07-10-14, 23:35
καλα μην το παμε τωρα στο τσιμπολογιμα γιατι ξερω και ατομα που δεν τρωνε τιποτα και ολη την μερα τσιμπανε δηλαδη οι θερμιδες απο το τσιμπιμα δεν μετρανε?οταν λεμε δυο γευματα εννουμε δυο καλα γευματα οταν λεμε εξι γευματα εννουμε 6 γευματα που δεν εχουν αμελητεα ποσοτητα τροφης πχ αν καποιος φαει μια στις 9 το πρωι μια στις ενια το βραδυ και ενδιαμεσα φαει ενα μηλο εγω αυτο το μηλο δεν το θεωρω γευμα ουτε τα σκουπακια πρωτεινης σε νερο ειναι γευμα για να χαρακτηρισεις κατι γευμα πρεπει να περιεχει σεβαστη ποσοτητα τροφης ειτε συμπληρωματος

El Topo
08-10-14, 04:11
νομιζεις μονο ,μη σου πω με μονο βραδυνο ή μεσημεριανο περνανε
Kαι τα παιδιά στην Αφρική μπορεί να μην τρώνε και καθόλου.
Εγώ μιλάω για το τι συμβαίνει κατα κανόνα κι αυτο είναι στάνταρ μεσημεριανό και βραδυνό, συχνά και πρωινό, και μετά κανα φρούτο ή κανα ψιλοσνακ. Ε, όταν λέμε ότι στο bodybuilding χρειάζονται 6 γεύματα (που όπως είπαμε είναι μύθος) δεν μιλάμε για μια μπανάνα μόνο αλλά για συγκεκριμένη ποσότητα και υδατάνθρακα και πρωτεϊνης και λιπών, το τονίζω σε κάθε γεύμα.
Εγώ λοιπόν τέτοια γεύματα έχω μόνο 2 μέσα στη μέρα και όχι 5 όπως είπε κάποιος φίλος παραπάνω, οπότε δεν μπορεί να θεωρείται ότι κάνω 5 γεύματα επειδή τρώω ας πούμε ένα φρούτο σε κάποια φάση ή ένα γιαούρτι σε κάποια άλλη.

Ίων Δραγούμης
08-10-14, 08:41
Βασικά αν κάποιες τροφές που καταναλώνουμε είναι γεύμα και κάποιες άλλες που παρόλο που τις τρώμε δεν αρκούν για να τις πούμε γεύμα,τότε θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε για να μη πω να ορίσουμε από πόσα μάκρος/θερμίδες και πάνω θεωρούνται γεύμα ή όχι. Ποσοτικά δηλαδή. Γιατί εγώ με την ευκολία που θα φάω ένα γιαούρτι,με ακόμη περισσότερη θα φάω 100-50 γρ. κοτόπουλο στη σχάρα (που γίνεται και λουκούμι) όπου θα μου δώσει πολύ καλύτερα αυτά που θέλω. Ας πούμε ότι σε 3 γεύματα βάζω υδατ/λίπη/πρωτείνη όπως τα ζητά ο οργανισμός μου. Αν επιπρόσθετα τρώγω 3 φορές την ημέρα κάνα γιαουρτάκι αυτό δε θα θεωρηθεί γεύμα;; Αν όμως αντί για γιαούρτι βάλω σκέτα 100-150 γρ κρέας (που καταναλώνονται εξίσου εύκολα) ή 3 αυγά πάλι σκέτα ή έναν τόνο πάλι σκέτο,τότε δεν θεωρούνται γεύμα λόπο ποσότητας; Νομίζω δε πάει έτσι. Όπως εύκολα θα "τσιμπήσω" ένα γιούρτι,έτσι εύκολα και ελαφριά θα φάω τρία βραστά αυγά ή 100-150 γρ κρέας ή έναν τόνο.
Με την ίδια λογική θεωρώ υγρό γεύμα μια MRP σκόνη,εφόσον και σε κρατάει και σου δίνουν εξ ίσου καλά μάκρος.

vaggan
08-10-14, 10:22
^ενα MRP ειναι γευμα το λεει και μονο του:green:εχει επαρκεια σε πολλα θρεπτικα συστατικα ενα μηλο σκετο δεν ειναι γευμα ουτε ενα γιααουρτι αυτα ειναι σνακς σε λιγο θα τρωμε και δεκα αμυγδαλα και θα λεμε οτι ειναι σνακ με τον ορο γευμα οριζω την τροφη που περιεχει επαρκη ποσοτητα σε δυο κατηγοριες μακρος η υπερεπαρκεια σε μια δηλαδη 2 σκουπ πρωτεινης μπορω νατα χαρακτηρισω σαν γεευμα 150 γραμμαρια γαλοπουλα παλι ενα γιαουρτι εξαρταται το γιαουρτι αν ειναι μεγαλο vitaline ναι:green:σιγουρα παιζει ρολο και ο ογκος της τροφης που θα εισελθει στο σωμα σου σε ενα μικρο σχετικα χρονικο διαστημα ωστε να χαρακτηρισεις κατι ως γευμα ειναι λιγο μπερδεμα το θεμα αλλα δεν μπορω προσωπικα να πω οτι κανω εξι γευματα εκ των οποιων τα τρια ειναι ενα γιαουρτακι ενα μηλο και ενα σκουπακι πρωτεινης διασπαρτα

TheWorst
08-10-14, 12:31
Kαι τα παιδιά στην Αφρική μπορεί να μην τρώνε και καθόλου.
Εγώ μιλάω για το τι συμβαίνει κατα κανόνα κι αυτο είναι στάνταρ μεσημεριανό και βραδυνό, συχνά και πρωινό, και μετά κανα φρούτο ή κανα ψιλοσνακ. Ε, όταν λέμε ότι στο bodybuilding χρειάζονται 6 γεύματα (που όπως είπαμε είναι μύθος) δεν μιλάμε για μια μπανάνα μόνο αλλά για συγκεκριμένη ποσότητα και υδατάνθρακα και πρωτεϊνης και λιπών, το τονίζω σε κάθε γεύμα.
Εγώ λοιπόν τέτοια γεύματα έχω μόνο 2 μέσα στη μέρα και όχι 5 όπως είπε κάποιος φίλος παραπάνω, οπότε δεν μπορεί να θεωρείται ότι κάνω 5 γεύματα επειδή τρώω ας πούμε ένα φρούτο σε κάποια φάση ή ένα γιαούρτι σε κάποια άλλη.

Εννοειται μιλαω για μονο βραδυνο με τπτ αλλο μεσα στη μερα (παρα μονο νερο) Οτιδηποτε περιεχει πανω απο 20 περιπου θερμιδες θεωρειται γευμα μιας και χαλαει το φαστινγκ.

kazos_GR
08-10-14, 12:37
ας πουμε 3 γευματα την ημερα.. αν καποιος παρει whey μετα το γυμ (γρηγορο γευμα!!) και το βραδυ γιαουρτι με λιπαρα.. ε πως να το κανουμε τωρα γινονται 5 αν εσεις επιμένετε 3:bowdown::bowdown:
και δλδ αν ειναι ετσι να τρωω καθε 10 λεπτα το συνολο των θερμιδων (απο λιγο) μου και να λεω οτι δεν τρωω τπτ ολοι μερα ζω με αερα !! δλδ αν τσιμπολογάω ολοι μερα και με ρωτηση κανεις τι εφαγες σημερα θα πω τπτ!

vaggan
08-10-14, 13:15
ειπαμε εξαρταται τι θεωρει καθενας γευμα εσυ θεωρεις ενα πρωτεινακι και ενα μηλο γευμα εγω οχι οταν καποιος τσιμπαει ανα δεκαλεπτο θεωρειται οτι κανει ενα πολυωρο γευμα αφου βαζει την διαδικασια της πεψης σε συνεχη λειτουργια μεταξυ γευματων πρεπει να παρελθουν καποιες ωρες και σε αυτο τρωω 20 θερμιδες και εκανα γευμα διαφωνω καθετα δηλαδη ειναι αστειο να λες εκανα γευμα με δεκα αμυγδαλα η πεντε στραγαλια:green:

TheWorst
08-10-14, 13:44
εμενα αστειο μου φαινεται και γευμα κοτα με σαλατα,αλλα θεωρειται γευμα. Το θεμα δεν ειναι τι θεωρειται αστειο ή οχι σε καποιον αλλα τι εινια το σωστο.

vaggan
08-10-14, 13:58
γιατι αστειο σαλατα κοτα?:unsure:εχει επαρκεια σε μακρος και ειναι ενας σεβαστος ογκος τροφης στο στομαχι 20 θερμιδες που λες εσυ γευμα τι ειναι?μια τσιχλα μπαμπαλου?:P

COBRA_STYLE
08-10-14, 14:01
:rolf::rolf:

Μια χαρα γευματαρα ειναι η κοτα με σαλατα...τι πρεπει να ναι δλδ 800γρ πατατες,5 κιλα κρεας,2 κιλα νουτελα και 3 κιλα ρωσσικη?

vaggan
08-10-14, 14:14
ο χειροτερος ειναι και του υψους και του βαθους θεωρει γευμα τις 2000 θερμιδες αλλα θεωρει γευμα και την τσιχλα:rolf:

El Topo
08-10-14, 14:47
ειπαμε εξαρταται τι θεωρει καθενας γευμα εσυ θεωρεις ενα πρωτεινακι και ενα μηλο γευμα εγω οχι οταν καποιος τσιμπαει ανα δεκαλεπτο θεωρειται οτι κανει ενα πολυωρο γευμα αφου βαζει την διαδικασια της πεψης σε συνεχη λειτουργια μεταξυ γευματων πρεπει να παρελθουν καποιες ωρες και σε αυτο τρωω 20 θερμιδες και εκανα γευμα διαφωνω καθετα δηλαδη ειναι αστειο να λες εκανα γευμα με δεκα αμυγδαλα η πεντε στραγαλια:green:
Αυτο ακριβως.
Τωρα καποιοι παιζουν την κολοκυθια και πανε να βγακουν γευμα μια μπανανα πχ ενω δεν ειναι αυτη η ουσια οταν λεμε οτι καποιος κανει 6 γευματα.
Μαλλον μερικοι δεν κατανοουν τι σημαινει κανω 6 γευματα ή πανε να βγαλουν τα παντα γευματα ωστε να μας πεισουν οτι ολοι μας κανουμε 6-7 γευματα τη μερα ενω στην πραγματικοτητα κανουμε 2, αντε 3 μαζι με πρωινο.

TheWorst
08-10-14, 17:57
σημασια εχει και 1 μπανανα. Μια χαρα και οι 200 θερμιδες ειναι γευμα και οι 2000 θερμιδες.Μη σου πω που πολλοι κανουν γευματα 200-250 θερμιδων ,αλλα 8-9 (για να κραταν τον μεταβολισμο τους ξερεις) Ε αφου το κανει ο Αρνολντ θα επρεπε να ηταν σωστο :green:

Ίων Δραγούμης
09-10-14, 00:37
Εφόσον μιλάμε για διατροφή bb και όχι μπαλαρίνας,προσωπικά θεωρώ γεύμα κάτι με πάνω από 15-30 γρ πρωτείνης. ΤΈΛΟΣ!! :green: :green:
Και εγώ τέτοια μέσα στη μέρα κάνω 2-4 με φαγητό και άλλα 2-3 με σκουπάκια (σύνολο 5-6) :banana:
Τα άλλα μάκρος στη γράμμωση με απασχολούν λιγότερο &στον όγκο εξίσου με την πρωτεΐνη.
Για τη μπαλαρίνα όμως γεύμα θεωρείται ένα μήλο. &Σοβαρολογώ. Για τον bb θα έλεγα πως το γιαούρτι είναι γεύμα αν η ποσότητα είναι επαρκής (πχ 250γρ). :P
Πάντως όλοι τρώτε 5-6 φορές τη μέρα έστω και από μια μπανανίτσα. :P

COBRA_STYLE
09-10-14, 00:42
Απ'ο,τι φαινεται πρεπει να αλλαξει ο τιτλος σε "Τι θεωρειτε εσεις γευμα?"...:clown2:

ArgoSixna
09-10-14, 00:49
Eγω θελω να ψηφισω 1 γευμα , αλλα δεν υπαρχει πουθενα :unsure::unsure:

COBRA_STYLE
09-10-14, 00:52
Για απεργια πεινας το πας?

ειναι κ της μοδας τελευταια:turtle:

TheWorst
09-10-14, 00:55
το'χω κανει μια φορα 1 γευμα μονο μεσα στη μερα μετα απο 24 ωρο φαστινγκ , πολυ φαϊ πεφτει.

morgoth
09-10-14, 10:01
λογικα θα τρωγες και τα πομολα. :green:

lila_1
10-10-14, 12:47
δε βρίσκω το λόγο να τρώει κανείς 1 γεύμα τη μέρα, εκτός αν δουλεύει βαριά 14ωρα και δεν μπορεί να βρεί ένα 10λεπτο να φάει κάτι.
Υπερβολικό ζόρισμα για το στομάχι

crucified
31-10-14, 00:53
Ενος λεπτου σιγη σε αυτους που εβαζαν ξυπνητηρη 5 το πρωι για να πιουν το whey shake που ειχαν ετοιμασει απο βραδυς και το ειχαν διπλα στο κομωδινο για να μην περασει 3ορο απο το τελευταιο γευμα πρωτεινης και καταβολιστουν,και μετα ξαναεπεφταν για υπνο.

Επισης για αυτους που ξοδεψαν μεσα σε 1 χρονο 3 μισθους μεσου ελληνα πολιτη για πρωτεινη βραδυας αποδεσμευσης και αμινοξεα διακλαδισμενης αλυσου ( το να παιρνεις αμινοξεα μετα απο ενα γευμα,ειναι σαν να τρως κοκκους ζαχαρης μετα απο μια σοκολατινα).

δαγκωτο 3 μεγαλα γευματα τον 1000 θερμιδων.

Προσωπικα μπορω ευκολα να φαω 3000 θερμιδες σε ενα γευμα και να πειναω και αλλο.Οποιος θελει βαζουμε και στοιχημα :P

kazos_GR
31-10-14, 01:03
Ενος λεπτου σιγη σε αυτους που εβαζαν ξυπνητηρη 5 το πρωι για να πιουν το whey shake που ειχαν ετοιμασει απο βραδυς και το ειχαν διπλα στο κομωδινο για να μην περασει 3ορο απο το τελευταιο γευμα πρωτεινης και καταβολιστουν,και μετα ξαναεπεφταν για υπνο.

Επισης για αυτους που ξοδεψαν μεσα σε 1 χρονο 3 μισθους μεσου ελληνα πολιτη για πρωτεινη βραδυας αποδεσμευσης και αμινοξεα διακλαδισμενης αλυσου ( το να παιρνεις αμινοξεα μετα απο ενα γευμα,ειναι σαν να τρως κοκκους ζαχαρης μετα απο μια σοκολατινα).

δαγκωτο 3 μεγαλα γευματα τον 1000 θερμιδων.

Προσωπικα μπορω ευκολα να φαω 3000 θερμιδες σε ενα γευμα και να πειναω και αλλο.Οποιος θελει βαζουμε και στοιχημα :P

ενταξει φιλε εμεις μπορει να κανουμε και λαθος δεν λεει κατι.. ειδες το σεμιναριο με τον τουλιατο που εβαλε ο νασερ? λεει καποια πραγματα μεσα και δεν νομιζω να ειναι ασχετος..:welcome:

stratosask
31-07-17, 12:05
Ειναι πολυ σημαντικο τα 5-6 μικρα σχετικα γευματα την ημερα γιατι ετσι αυξανεις τον μεταβολισμο σου κ χανεις πιο ευκολα κιλα.

billy89
31-07-17, 13:14
Ειναι πολυ σημαντικο τα 5-6 μικρα σχετικα γευματα την ημερα γιατι ετσι αυξανεις τον μεταβολισμο σου κ χανεις πιο ευκολα κιλα.Δεν ισχύει αυτο, μη γραφουμε ο,τι να ναι.

Μια χαρά γίνεται διατροφή με 2 μεγαλα γεύματα και γενικά με οσα σε βολεύουν.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
31-07-17, 13:51
Ειδικός δεν είμαι...ΑΛΛΑ:

1) Το βασικότερο είναι οι συνολικές θερμίδες που καταναλώνεις, έπειτα η συνολική πρωτεϊνη, νομίζω ο χρονισμός των γευμάτων έρχεται τελευταίος.

2) Η διατροφή πρέπει να ναι specific με τον στόχο σου και με τον οργανισμό σου και το προγραμμά σου. Αυτό σημαίνει...Θες να χάσεις κιλά=λιγότερες θερμίδες απ'αυτές που χρειάζεσαι για να διατηρηθείς, θες να βάλεις βάρος=περισσότερες θερμίδες απ'αυτές που χρειάζεσαι για να διατηρηθείς. Οι θερμίδες συντήρησης υπολογίζονται "εύκολα" με ένα calculator (υπάρχει και στο forum) αλλά είναι μια εκτίμηση οπότε θα έχει απόκλισης από άτομο σε άτομο...Την 1η βδομάδα, 10 μέρες θα είναι δοκιμαστικές και θα ζυγίζεσαι κάτω απτις ίδιες συνθήκες για να δεις αν οι εκτιμώμενες θερμίδες είναι σωστές. (Ζύγιση κάθε πρωί, χωρίς ρούχα παπούτσια, χωρίς να χεις πιει νερό ή να χεις φάει και αφού πας τουαλέτα).

Αν μετά απτις 10 μέρες έχεις πάρει βάρος μειώνεις θερμίδες (αν ο στόχος σου είναι να χάσεις κιλά ή συνεχίζεις με τις ίδιες αν ο στόχος ήταν να πάρεις). Μπορεί πχ κάποιος να χει κάποιο πρόβλημα υγείας οπότε καλό είναι κάποιες εξετάσεις πριν σαν σημείο αναφοράς ή να δουλεύεις πολλές ώρες και να μην προλαβαίνεις να κάνεις 5-6 γεύματα

3) Παρόλα αυτά (μην με εμπιστευτείς και 100% σε αυτό γτ δεν είμαι σίγουρος) μεγάλα-πυκνά γεύματα μπορεί να οδηγήσουν σε μεγαλύτερη έκριση ινσουλίνης (?) που εμφανίζει συσχέτιση με την συσσώρευση λίπους...Οπότε πολλά και συχνά γεύματα μακροπρόθεσμα ίσως έχουν διαφορά στο αποτέλεσμα....

Όμως μην πας full psycho σ'αυτό αν δεν προλαβαίνεις να φας 5-6 γεύματα, μην ξενυχτάς για να τρως κάθε 3 ώρες....Φάε 4, φάε 3, φάε 2...Σε ενδιαφέρουν κυρίως οι θερμίδες και η πρωτεϊνη, χωρίς να σημαίνει ότι λιπαρά και υδατάνθρακας δεν είναι σημαντικά....Φυσικά πρέπει να χεις και απ'τα 3.

Polyneikos
31-07-17, 14:06
Ανοιγετε ένα μεγάλο θέμα που έχει συζητηθεί εδω: 3 Γευματα Vs 6 Γευματα (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?939-3-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-Vs-6-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1)

Θα συμφωνήσω περισσότερο με τον Γιώργο, πως πρέπει να ελέγχουμε την έκκριση της ινσουλίνης και να μην κάνει μεγάλα peaks, δεν ξέρω πως ένα γευμα των 1500 θερμιδών (αν μιλάμε για 2 γεύματα την ημέρα) θα λειτουργήσει σε άνθρωπο που προσπαθεί να χάσει βαρος, ειδικα΄σε σημεία όπως κοιλια κτλ..
Σε ένα πιο έτοιμο αθλητή (εννοώ με χαμηλό σωματικο λίπος, καλό μεταβολισμό λόγω χρόνιας προσεγμένης ζωής) σαφώς θα έχει πιο safe αποτελέσματα.
Εμπειρικά και μονο, η ινσουλίνη είναι πιο κοντρολαρισμένη με μέτριες ποσότητες φαγητου.
Προσωπικα πιστεύω πως και με 3-4 γεύματα τον πιάνει κάποιος τον στόχο του, με λιγότερα ρισκάρει (στο χάσιμο λιπους τουλαχιστον).

billy89
31-07-17, 14:34
Εδω για την ινσουλίνη θελουμε τον επισκέπτη [emoji14]

Ioannis Duff
31-07-17, 14:36
Συμφωνω με τον billy, συμφωνα με "νεα" δεδομενα αυτο που εχει περισσοτερο σημασια ειναι οι συνολικες θερμιδες μεσα στην μερα και οχι τοσο ο χρονισμος αναμεσα τους.

Για τους γνωστες αγγλικων:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21123467
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19566598

Τα αποτελεσματα δεν δειχνουν απαραιτητα οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο. Στο πρωτο αρθρο συγκρινοντε οι δυο χρονισμοι και παρολο που παρατηρουντε μικροτερα spikes σε ινσουλινη κ.α με τα 6 γευματα δεν υπαρχει διαφορα σε απωλεια βαρους η στον "μεταβολισμο" καθ'ολη την διαρκεια της ημερας. Το δευτερο εξηγει οτι δεν υπαρχουν επαρκη δεδομενα για να καταληξουμε σε ενα συμπερασμα ενω χρειαζοντε επιπλεον ερευνες. Οποτε τα 6 γευματα ειναι ενας μυθος ο οποιος θα μπορουσε να ειναι αληθινος. Αρα κανουμε οτι μας ταιριαζει προσωπικα.

Polyneikos
31-07-17, 14:44
Για αυτο μιλησα καθαρά "εμπειρικά", καθώς καποιες έρευνες τα εχουν ανατρέψει.:thumbup:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
31-07-17, 14:45
Συμφωνω με τον billy, συμφωνα με "νεα" δεδομενα αυτο που εχει περισσοτερο σημασια ειναι οι συνολικες θερμιδες μεσα στην μερα και οχι τοσο ο χρονισμος αναμεσα τους.

Για τους γνωστες αγγλικων:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21123467
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19566598

Τα αποτελεσματα δεν δειχνουν απαραιτητα οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο. Στο πρωτο αρθρο συγκρινοντε οι δυο χρονισμοι και παρολο που παρατηρουντε μικροτερα spikes σε ινσουλινη κ.α με τα 6 γευματα δεν υπαρχει διαφορα σε απωλεια βαρους η στον "μεταβολισμο" καθ'ολη την διαρκεια της ημερας. Το δευτερο εξηγει οτι δεν υπαρχουν επαρκη δεδομενα για να καταληξουμε σε ενα συμπερασμα ενω χρειαζοντε επιπλεον ερευνες. Οποτε τα 6 γευματα ειναι ενας μυθος ο οποιος θα μπορουσε να ειναι αληθινος. Αρα κανουμε οτι μας ταιριαζει προσωπικα.

ο Jamie Lewis θα διφωνούσε μαζί σου :P to quote him


5 meals are the absolute minimum, eat 6-7 meals

Πλάκα κάνω εννοείται...Αυτό που βοηθάει περισσότερο είναι η συνέπεια στον στόχο....Μπορεί μία περίοδο της ζωής μας να βολεύουν 2-3 γεύματα, μπορεί κάποια άλλη να έχουμε αρκετό χρόνο και να μπορούμε να κάνουμε και 7 που λέει ο Lewis...To βασικό είναι να υπάρχει ένα πλάνο και συνέπεια...

Υπάρχουν και οι οπαδοί του δεν κόβω καθόλου θερμίδες και απλά αυξάνω την δραστηριότητα, εμένα με βοήθησε (Stan Effedring, Jim Wendler, Mythical Strength κλπ κλπ).

stratosask
31-07-17, 15:16
Δεν ισχύει αυτο, μη γραφουμε ο,τι να ναι.

Μια χαρά γίνεται διατροφή με 2 μεγαλα γεύματα και γενικά με οσα σε βολεύουν.Μαλλον εσυ γραφεις οτι να ναι φιλε μου!!
Αν ηταν τοτε ολοι θα τρωγαμε 2 φορες την μερα κ απο θεμα χρονου κ απο θεμα οικονομιας.δεν υπαρχει διατροφολογος που να συστηνει 2 γευματα την μερα.
τι του λες οσα σε βολευουν??!!δλδ ας φαει κ 1 μεγαλο γευμα ολη μερα.ολοι εμεις που παιρνουμε ταπερ στην δουλεια για να εχουμε παντα γεματο στομαχι ωστε να δουλευει ο μεταβολισμος ειμαστε οτι να ναι.?!
Πετας μια απαντηση χωρις αιτιολογια κ ολα καλα

billy89
31-07-17, 15:24
Τα χουμε γράψει 1000 φορές δε θα κάτσω να τα ξαναγράψω ειδικά για σένα.

Ευτυχώς ο Πολύνικος και ο Ioannis με βγάλανε από τον κόπο να ψάχνω το σχετικό θέμα να σε παραπέμψω.

Διάβασε ό,τι έχει γραφτεί εκεί και τα λέμε :welcome:


δεν υπαρχει διατροφολογος που να συστηνει 2 γευματα την μερα.

Και σ' αυτό κάνεις λάθος αλλά δεν εξυπηρετεί κανέναν να το αναλύσουμε.

Polyneikos
31-07-17, 15:42
Για να μην χαθούν κάποια ποστς σε τόπικ στα Νέα Μέλη, έκανα καποια ποστς copy εδω, αν είναι να συνεχίσει η κουβέντα.:welcome:

Ioannis Duff
31-07-17, 15:52
Μαλλον εσυ γραφεις οτι να ναι φιλε μου!!
Αν ηταν τοτε ολοι θα τρωγαμε 2 φορες την μερα κ απο θεμα χρονου κ απο θεμα οικονομιας.δεν υπαρχει διατροφολογος που να συστηνει 2 γευματα την μερα.
τι του λες οσα σε βολευουν??!!δλδ ας φαει κ 1 μεγαλο γευμα ολη μερα.ολοι εμεις που παιρνουμε ταπερ στην δουλεια για να εχουμε παντα γεματο στομαχι ωστε να δουλευει ο μεταβολισμος ειμαστε οτι να ναι.?!
Πετας μια απαντηση χωρις αιτιολογια κ ολα καλα

Ξερω ειναι λιγο εκνευριστικο, αλλα ολοι κανουμε λαθη και ξεγελιομαστε απο οτι ακουμε απο τον κοσμακη. Δεν εγραψα οτι εγραψα για να σε βγαλω λαθος για να βγω απο πανω η οτιδηποτε δεν ειναι προσωπικο. Απλα αυτα που ξερουμε στα σιγουρα μεχρι τωρα μας δειχνουν οτι δεν υπαρχει αξιοσημειωτη συνδεση μεταξυ του χρονισμου των γευματων και την απωλεια βαρους. Αυτο το "να τρεχει ο μεταβολισμος" μου ακουγεται λιγο broscience. Εχω γνωρισει διατροφολογο που ρωταγε τι βολευει τον καθενα 2-3-4-5 και προσαρμοζε. Αλλα ακομα και αν ολοι οι Ελληνες διατροφολογοι που ξερεις το κανουν αυτο δεν βρισκω λογο να τους ακολουθησω οταν η επιστημονικη κοινοτητα μου λεει αλλα. :white_fl:

stratosask
31-07-17, 16:46
Δεν μου το λεει κανενας διατροφολογος.εγω το εχω δει στον ευατο μου να δουλευει καλυτερα το να τρωω πολλα μικρα γευματα.στα 2 μεγαλα γευματα μονο κακο στο στομαχι μου εκανα που το εβαζα σε ενα γευμα τοσες μεγαλες ποσοτητες φαγητου.Επειδη το λες εσυ ή ο billy89 δεν ειναι κ σωστο.το οτι εβαλες κ 2 αναρτησεις απο ιντερνετ,μππρω να σε βρω αλλες τοσες.

Ioannis Duff
31-07-17, 17:16
Δεν μου το λεει κανενας διατροφολογος.εγω το εχω δει στον ευατο μου να δουλευει καλυτερα το να τρωω πολλα μικρα γευματα.στα 2 μεγαλα γευματα μονο κακο στο στομαχι μου εκανα που το εβαζα σε ενα γευμα τοσες μεγαλες ποσοτητες φαγητου.Επειδη το λες εσυ ή ο billy89 δεν ειναι κ σωστο.το οτι εβαλες κ 2 αναρτησεις απο ιντερνετ,μππρω να σε βρω αλλες τοσες.

Δεν ειναι "αναρτησεις" ειναι αρθρα απο την εθνικη βαση δεδομενων του αμερικανικου υπουργειου υγειας. Δεν το λεω εγω, επιστημονες κατεληξαν σε αυτο το πορισμα μεσα απο ερευνες. Ξαναλεω, το ειπες και μονος σου, αμα δουλευει καλυτερα για σενα να τρως 6 γευματα τοτε αυτο να κανεις. Δεν ειναι κακο. Εγω ποτε δεν ειπα οτι το ενα ειναι χειροτερο απο το αλλο αντιθετως με σενα.
Αν σου ειναι ευκολο βρες μου αλλες τοσες οποτε εχεις χρονο.

stratosask
31-07-17, 17:22
Εδω μεσα ειμαστε να αλλαζουμε αποψεις.δεν μπορει ο billy89 να πεταει ενα: οτι να ναι λες κ να λεει στο παιδι που τον ρωτησε φαε οτι οσες φορες σε βολευει,ετσι απλα χωρις αιτιολογια.

Ioannis Duff
31-07-17, 17:26
Μαλλον εσυ γραφεις οτι να ναι φιλε μου!!
1) Αν ηταν τοτε ολοι θα τρωγαμε 2 φορες την μερα κ απο θεμα χρονου κ απο θεμα οικονομιας.δεν υπαρχει διατροφολογος που να συστηνει 2 γευματα την μερα.
τι του λες οσα σε βολευουν??!! 2) δλδ ας φαει κ 1 μεγαλο γευμα ολη μερα. 3) ολοι εμεις που παιρνουμε ταπερ στην δουλεια για να εχουμε παντα γεματο στομαχι ωστε να δουλευει ο μεταβολισμος ειμαστε οτι να ναι.?!
Πετας μια απαντηση χωρις αιτιολογια κ ολα καλα

1) δεν ειπε κανεις οτι το να τρως 2 φορες την μερα ειναι καλυτερο οποτε δεν εχουν λογο ολοι να ακολουθησουν κατι τετοιο. Ειναι καλυτερο για οικονομια χρονου αλλα ειναι πιο δυσκολο να το ακολουθησεις γιατι πολλοι εχουν πολλες λιγουρες μεσα στην μερα. Το να κανεις οικονομια ειναι παντελως αστοχο μιας και μιλαμε για χρονισμο, οι συνολικες θερμιδες δηλαδη το φαι μενει ιδιο.
2) Αν χωρουσε το στομαχι μας 3κ-4κ θερμιδες σε ενα γευμα χωρις να προκαλουντε προβληματα ( λιγο δυσκολο ) θεωρητικα θα δουλευε. Αρα κανεις δεν το κανει για αλλο λογο.
3) Εισαστε οτι ναναι αν το κανετε "για να δουλευει ο μεταβολισμος", αν το κανετε γιατι χορτατοι βγαινει πιο ευκολα η δουλεια ή πεινατε κατα την διαρκεια της ημερας τοτε ειναι σεβαστο.

billy89
31-07-17, 17:32
να λεει στο παιδι που τον ρωτησε φαε οτι οσες φορες σε βολευει,ετσι απλα χωρις αιτιολογια.

Χαχ αφού αυτό είναι η αλήθεια σαν τι να του πω? :turtle:

Όσο για την αιτιολογία τα χουμε πει 1000 φορές, το παρόν θέμα έχει 38 σελίδες με αρκετές έρευνες.

Αντιθέτως με το να λες σε κάποιον να κάνει υποχρεωτικά πολλά γεύματα όταν ο ίδιος γράφει ότι δεν τον βολεύει, εκτός του ότι δεν του προσφέρεις τίποτα από άποψη αποτελεσμάτων, του δημιουργείς ένα επιπρόσθετο στρες το οποίο δεν τον βοηθάει ούτε σωματικά ούτε ψυχολογικά.

stratosask
31-07-17, 17:34
Θα προτιμουσα να μου λεγατε τι δουλευει σε εσας κ οχι επιστημονικες ερευνες.
(Οχι οτι δεν με απασχολουν).
Εδω μεσα εχω μαθει πολλα απο ανθρωπους που εκαναν υπερπροσπαθεια κ οχι επιστημονες.Ανθρωπους που διαβασα το log τους κ ετσι εφτασα εδω που ειμαι.

Ioannis Duff
31-07-17, 17:44
Εγω προσωπικα εχω παρατηρησει οτι τα λιγα μεγαλα γευματα με βολευουν γιατι βαριεμαι να ετοιμαζω φαι συνεχεια και επειδη απολαμβανω το φαγητο παντα τεινω να τρωω "μεχρι σκασμου". Οποτε 2 γευματα, σπανια 3 με κανα σεικ το βραδυ. Τον καθενα οτι τον βολευει, μολις παρατηρησα οτι το poll σε αυτο το thread ειναι ανελλιπες, χρειαζοταν μια 3η επιλογη "Δεν πιστευω οτι ο χρονισμος παιζει ρολο" η κατι τετοιο. :toast:

stratosask
31-07-17, 18:11
Αρα μονο επειδη σε βολευει για αυτο τρως 2-3 γευματα.εγω εχω παρατηρησει οτι χανω πιο πολλα κιλα με πολλα γευματα κ δεν πειναω ποτε επειδη τρωω συνεχεια κ επισης εχω παντα ελαφρυ στομαχι.

mono AEK
31-07-17, 20:16
Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου

Πέρα ότι είναι πολύ δύσκολο να χωρέσεις στην ουσία όλα σου τα γεύματα σε ένα ή δύο, πέρα από το φούσκωμα και τη δυσφορία που θα νιώθεις ειδικά αν τρως υπερθερμιδικα, χωριά τη δυσκολία να κατέβουν, δε μπορώ να πιστέψω ότι έχει το ίδιο αποτέλεσμα σε έναν άνθρωπο αν ξυπνάει πχ 8 και κοιμάται 12 και πάει γυμναστήριο στις 5 να τρώει όλες του τις θερμίδες μια ώρα πριν τον ύπνο με το να τα μοιράζει μες στη μέρα
(ξέρω ακραίο παράδειγμα αλλά δε γίνεται σύγκριση με το 3 η 4 γεύματα που οι διαφορές είναι αμελητέες)

Για μένα και η χρονική στιγμή παίζει ρόλο
Για κάποιο λόγο όλοι τρώμε πρωινό
Για κάποιο λόγο βάζουμε κουακερ στο πρωινό
Για κάποιο λόγο μετά τη προπόνηση πίνουμε πρωτεΐνη
Για κάποιο λόγο υπάρχουν τόσα κοινά στοιχεία στις περισσότερες διατροφές

Και σίγουρα όχι επειδή είναι το ίδιο όπως και όποτε φας μες στη μέρα

billy89
01-08-17, 00:50
Για κάποιο λόγο όλοι τρώμε πρωινό
Για κάποιο λόγο βάζουμε κουακερ στο πρωινό
Για κάποιο λόγο μετά τη προπόνηση πίνουμε πρωτεΐνη

Ποιοι είναι οι όλοι? Μην γενικεύεις :green: Και ποιος είναι αυτός ο λόγος κατά τη γνώμη σου τέλος πάντων?

Θέλω να γράψω κάτι που το σκεφτόμουν σε όλες τις συζητήσεις που γίνανε τις τελευταίες μέρες.

Κανείς δε μειώνει την σημασία της εμπειρικής παρατήρησης.

Παρότι δεν υπάρχουν γενικά special snowflakes και όλοι υπακούμε στις ίδιες γενικές αρχές της εμβιομηχανικής, υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις από άτομο σε άτομο τόσο σε θέματα προπόνησης όσο και διατροφής.

Άρα λοιπόν αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι και θεωρεί ότι "δουλεύει πάνω του" δεν έχει λόγο να το αλλάξει. Το θέμα είναι ότι για να βεβαιωθεί ότι η αλλαγή χ που έκανε επέφερε το ψ αποτέλεσμα, θα πρέπει να φροντίσει όλες οι υπόλοιπες παράμετροι να είναι ίδιες. Ενδεικτικά: ξεκούραση, στρες από τη δουλειά και από άλλες υποχρεώσεις, ύπνος, ηλικία, προπονητική ηλικία κλπ κλπ.

Ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι μπορεί πράγματι να ελέγξει επιτυχώς τις παραπάνω παραμέτρους για τον εαυτό του και να βγάλει συμπεράσματα, στην περίπτωση που προσπαθεί να βγάλει συμπεράσματα από τους άλλους για τον εαυτό του ή αντίστροφα να προτείνει στους άλλους με βάση τον εαυτό του η κατάσταση γίνεται ιδιαιτέρως πολύπλοκη, αφού θα πρέπει να ληφθούν υπόψη σε συνάρτηση οι παραπάνω παράμετροι τόσο γι' αυτόν όσο και για τους υπόλοιπους.

Κάπου εδώ έρχονται οι έρευνες που τις επικαλούμαστε μερικοί όλη την ώρα. :P Προσπαθούν δηλαδή να κρατήσουν σταθερές όλες τις παραπάνω παραμέτρους ώστε να μελετηθεί πραγματικά η επίδραση του διατροφικού ή προπονητικού ερεθίσματος χ σε συγκεκριμένη πληθυσμιακή ομάδα. Αν υπάρχουν περιορισμοί, οι έρευνες τους αναφέρουν ώστε να κριθεί η αξιοπιστία τους.

Άρα λοιπόν οι έρευνες δεν είναι κάτι περισσότερο από εμπειρική παρατήρηση και εξαγωγή συμπερασμάτων δοσμένη με οργανωμένο τρόπο.

Καλώς ή κακώς λοιπόν, αυτό είναι ό,τι καλύτερο διαθέτουμε τη δεδομένη χρονική στιγμή. Αν στο μέλλον γίνει μια έρευνα με μεγαλύτερο δείγμα, λιγότερους περιορισμούς κλπ από τις υπάρχουσες και αποδείξει ότι τα 10 γεύματα την ημέρα βελτιώνουν κατά 1% την αύξηση μυικής μάζας, εγώ πρώτος θα γράφω σε όποιον ρωτάει ότι η βέλτιστη μέθοδος είναι τα 10 γεύματα.

Μέχρι τότε όμως, ας βασίζουμε τις απαντήσεις μας στα υπάρχοντα δεδομένα.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
01-08-17, 02:19
Για μένα και η χρονική στιγμή παίζει ρόλο
Για κάποιο λόγο όλοι τρώμε πρωινό
Για κάποιο λόγο βάζουμε κουακερ στο πρωινό
Για κάποιο λόγο μετά τη προπόνηση πίνουμε πρωτεΐνη
Για κάποιο λόγο υπάρχουν τόσα κοινά στοιχεία στις περισσότερες διατροφές

Και σίγουρα όχι επειδή είναι το ίδιο όπως και όποτε φας μες στη μέρα

Με τα νούμερα απαντάω σε κάθε point με την σειρά

1) Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι ο χρονισμός των γευμάτων δεν παίζει ρόλο...Απλά συγκριτικά με τις συνολικές θερμίδες και τα macros όχι τόσο σημαντικό. ΕΛΑΧΙΣΤΗ διαφορά θα δεις αν πιεις πρωτεϊνη αμέσως μετά την προπόνηση ή φας μετά απο μισή,μία ώρα. Αν όμως δεν συμπληρώσεις τον θερμιδικό στόχο θα έχεις διαφορά ακόμα και αν έχεις πιει την πρωτεϊνη μετά την προπό.

2) Σχετικό είιναι αυτό...άλλοι κάνουν προπόνηση με άδειο στομάχι το πρωί. Η πλειοψηφία τρώει...Αν μιλάμε για μυϊκή ανάπτυξη είναι καλό να τρως γτ όλο το βράδυ που κοιμάσαι δεν έχει καύσιμα ο οργανισμός...

3) Κουάκερ...ειναι φθηνά, δεν χαλάνε εύκολα, ειναι καλός μπαλαντερ γενικά και έχουν και καλή θρεπτική αξία...Έχω σταματήσει να τα χρησιμοποιώ μήνες γτ βαρέθηκα να προσπαθώ να τα κάνω να έχουν υποφερτή γεύση

4) Δεν χρησιμοποιώ συμπληρώματα καθόλου δεν γνωρίζω...Αν δεν πας για μίστερ Ολύμπια νομίζω δεν έχεις φόβο αν απλά φας μόλις γυρίσεις σπίτι. Πιθανόν βέβαια να έχεις ένα edge με έναν δίδυμο αδερφό σου που κάνετε ακριβώς ίδια προπόνηση-διατροφή αλλά αυτός δεν χρησιμοποιεί...ίσως λόγω γρηγορότερης απορόφησης-ανάρρωσης κλπ κλπ

5) Ναι....γτ κάποια ΒΑΣΙΚΑ είναι στάνταρ και ισχύουν για όλους...Όπως θερμίδες, πρωτεϊνη, λιπάρα, υδατάνθρακες κλπ κλπ Το ίδιο ισχύει και με την βαρύτητα...Αν πέσεις απτην ταράτσα είτε με το κεφάλι είτε με τα πόδια δεν παίζει να πετάξεις...


Δεν λέμε ότι δεν ισχύουν ΟΛΑ τα παραπάνω...λέμε ότι αν για κάποιο λόγο δεν μπορεί κάποιος να ακολουθήσει to the point την γνωστή πορεία δεν χάλασε δα και ο κόσμος γτ είναι μικρές οι διαφορές...Σε ερασιτεχνικο επίπεδο δεν επηρεάζουν πουθενά σχεδόν...

mono AEK
01-08-17, 11:26
Βασικά δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου

Συμφωνούμε ότι πρωταρχικό ρόλο παίζουν οι συνολικές θερμίδες
Από κει και πέρα το πως που ποτέ είναι όλα δευτερεύοντα με τη δική τους μικρή η μεγάλη σημασία

εννοείται μιλάω με τη δική μου προσωπική εμπειρία και λέω τη γνώμη μου εξάλλου για αυτό γίνεται και η ψηφοφορία και όπως έχω πει και σε άλλα ποστ προτάσεις κάνουμε και ο καθένας ακολουθεί ότι μπορεί σύμφωνα με το πρόγραμμα του και ότι τον βολεύει

mono AEK
01-08-17, 11:30
Ποιοι είναι οι όλοι? Μην γενικεύεις :green: Και ποιος είναι αυτός ο λόγος κατά τη γνώμη σου τέλος πάντων?


Τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους! :P
Και η ψηφοφορία εδώ έρευνα είναι :green:

billy89
01-08-17, 11:52
Τα αποτελέσματα ποιου ακριβως μιλανε απο μονα τους?

Οχι η ψηφοφορία εδω δεν εχει καμια σχεση με ερευνα για τους λογους που (τζαμπα) εγραψα παραπάνω.

mono AEK
01-08-17, 15:05
Τα αποτελέσματα ποιου ακριβως μιλανε απο μονα τους?

Οχι η ψηφοφορία εδω δεν εχει καμια σχεση με ερευνα για τους λογους που (τζαμπα) εγραψα παραπάνω.

εχεις δικιο ξεχασα να το γραψω

τα αποτελεσματα της ψηφοφοριας εννοουσα!

εννοειται η ψηφοφορια δεν ειναι ερευνα (χορατο ηταν):P

billy89
01-08-17, 15:56
εννοειται η ψηφοφορια δεν ειναι ερευνα (χορατο ηταν):P

Η πλάκα είναι ότι σ αυτή την ψηφοφορία κι εγώ 6 γεύματα έχω ψηφίσει μιας και είναι παλιά:P Βέβαια ο Devil τα έλεγε από τότε, μαζί με πολλά άλλα σε διάφορα θέματα.

Γι' αυτό κανείς δε μπορεί να πει ότι ανακάλυψε το άγιο δισκοπότηρο του φίτνες που ήταν μέχρι τώρα κρυμμένο. Ο χώρος εξελίσσεται, η γνώση διαδίδεται και πάμε όπου πάνε τα δεδομένα (αν υπάρχουν ξεκάθαρα δεδομένα).

beefmeup
01-08-17, 19:38
το θεμα δεν αφορα το τι ισχυει καλυτερα απο κατι αλλο, αλλα το αν γινεται κ με τον ενα τροπο η κ με τον αλλο..οποτε η απαντηση ειναι, "οπως βολευεται ο καθενας".

απο την αλλη επειδη ξαναδιαβασα λιγο το θεμα, αναφορικα να γραψω οτι οι 3 μελετες που εχει δωσει ο Μητσος (devil) ενα τελη δεν αφορουν το θεμα γιατι εχουν να κανουν με γυναικες (κατα βαση), μεγαλης ηλικιας (κατα βαση), κ που δεν εχουν σχεση με την γυμναστικη...το σωμα λειτουργει τελειως διαφορετικα οταν καποιος γυμναζεται συστηματικα, σε σχεση με το να μην γυμναζεται καθολου.
επισης οι μελετες αυτες ειχαν να κανουν με το adaptation του ρυθμου χρησιμοποιησης της πρωτεινης.
κριμα που δεν ειναι εδω για να ποσταρει..μηπως να του εκανα κανα τηλεφωνο?:green:

η μια μελετη που δωθηκε πανω στο θεμα κ αφορουσε αντρες κ γυναικες κ ηταν αθλουμενοι (strength training) ηταν αυτη που εδωσε ο επισκεπτις, λιγες σελιδες μετα αν κατσει κανεις να ψαξει.
αλλα επειδη ειναι μια μελετη, οπως ειχα γραψει κ τοτε, σιγουρα δεν μπορουμε καταφορα να πιαστουμε απο αυτη κ να την εφαρμοσουμε παντου..τι θελω να πω.

η μελετη αυτη αφορα αυξηση μυικς μαζας με 3 vs 6 γευματα, κ τα 3 εδωσαν καλυτερα αποτελεσματα απο τα 6.
η μελετη αυτη ομως εγινε σε θερμιδικο πλεονασμα, με οοοο,τι μπορει να συναπαγεται αυτο..σε θερμιδικο ελλειμμα που πρεπει να διατηρειται μια θετικη ισοροπια αζωτου, κ σε συναρτηση με τους δεδομενους (γιατι ειναι) ρυθμους αποροφησης διαφορων πηγων πρωτεινης, μπορει να ειναι διαφορετικα τα πραγματα.
κ φυσικα ολα αυτα εχουν να κανουν με το ποσο παιζει καποιος με την λεπτομερια, κ σε τι επιπεδο ειναι..αν ειναι καποιος με 15% λιπους λογικα θα μπορει ευκολα να το κανει κ ετσι κ αλλιως..αν ειναι καποιος με 11% κ θελει να πεσει κ αλλο, ενω ταυτοχρονα να μην εχει πολλες απωλειες, εκει παλι ειναι αλλο.

εγω πιστευω οτι αν καποιος μπορει να το κανει, ας το κανει..αν καποιος δεν μπορει, υπαρχουν κ τα 6 γευματα, κ δεν τιθεται θεμα "τι ειναι καλυτερο".


Θα προτιμουσα να μου λεγατε τι δουλευει σε εσας κ οχι επιστημονικες ερευνες.
(Οχι οτι δεν με απασχολουν).
Εδω μεσα εχω μαθει πολλα απο ανθρωπους που εκαναν υπερπροσπαθεια κ οχι επιστημονες.Ανθρωπους που διαβασα το log τους κ ετσι εφτασα εδω που ειμαι.

δεν ισχυει τιποτα..τα δεδομενα ειναι εκει, τα διαβαζεις, δοκιμαζεις κ τους 2 τροπους κ καταληγεις σε αυτον που σε βολεψε περισοτερο.

οταν μιλαμε για απλα "χασιμο λιπους-βαρους" σου τα εγραψαν κ τα παιδια..ειτε κανεις 2-3, ειτε κανεις 15 τα ιδια ειναι..αν ειναι να χασεις, θα χασεις.
οταν μιλαμε για διατροφη σε συνδιασμο με προπονηση, δες τι εγραψα, κ διαβασε κ το θεμα απο την αρχη, εχει πολυ καλες τοποθετησεις κ με δεδομενα.
οι περσοτερες μελετες για χασιμο λιπους κ γευματα με αυτο τον τροπο εχουν γινει σε παχυσαρκους, αγυμναστους.

Andreas C.
01-08-17, 23:10
Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι οι διάφοροι γκουρού και διατροφολόγοι που υποστηρίζουν σθεναρά τα 6 γεύματα είναι για να προωθήσουν τα συμπληρώματα διατροφής που πουλάνε ή περνούν προμήθεια;)

Είναι σχεδόν αδύνατον να μπορείς να ετοιμάσεις και να κουβαλάς μαζί σου καθημερινά 6 γεύματα 7 μέρες την εβδομάδα, οπόταν αναγκαστικά θα χρειαστείς συμπληρώματα και με αυτόν τον τρόπο τα οικονομάνε χοντρά:green:

TheWorst
02-08-17, 15:40
Σε μενα παντως τα λιγα γευματα δινουν καλυτερα αποτελεσματα απο θεμα απωλειας λιπους με τη λιγοτερη απωλεια μυικης μαζας ταυτοχρονα .. Οταν κανεις διατα κι εχεις 1700 1800 2000 θερμιδες τα 3 γευματα ειναι οκ.. Τα πολλα γευματα απλα με τις ιδιες θερμιδες χτυπας πιο γρηγορα πλατο και απο ενα σημειο και μετα καταιβενεις σε θερμιδες αλλα το μονο που βλεπεις ειναι οτι χανεις μυικη μαζα αντι να χανεις λιπος

capo
05-08-17, 20:00
8-10 γευματα ειναι το καλυτερο αν θες να μεγαλωσεις. αυτο που λεει και ο σπουδαιος ριτς πιανα δηλαδη. eat big to get big.

Ioannis Duff
05-08-17, 20:31
8-10 γευματα ειναι το καλυτερο αν θες να μεγαλωσεις. αυτο που λεει και ο σπουδαιος ριτς πιανα δηλαδη. eat big to get big.
ελπιζω να αστειευεσαι :unsure:

billy89
05-08-17, 20:34
ελπιζω να αστειευεσαι :unsure:

Δε νομιζω να quotαρει κανεις piano στα σοβαρα [emoji14]

GyM=life
31-12-18, 05:55
6-8 geumata

TripleDH
12-12-20, 11:04
Εγω κάνω 4 γεύματα, εκ των οποίων ένα ρόφημα συνήθως.
Βαριέμαι να τρώω 6 φορές, πολλές φορές δεν προλάβαινω κιόλας τα timings λόγω δουλειάς και εξ. εργασιών.
Εξαλλου,προτιμώ μεγαλύτερες ποσότητες, σε λιγότερα γεύματα.