PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 Γευματα Vs 6 Γευματα



Σελίδες : [1] 2 3

jiujitSu
31-03-07, 10:48
Ποια ειναι η αποψη σας οσον αφορα την διαιτα "κοψιματος" ?

Πχ εγω να πω οτι με τα 6 γευματα τα επιπεδα ινσουλινης στο αιμα ειναι συνεχεια ανεβασμενα και οπως ολοι ξερουμε η ινσουλινη ειναι πολυ δυνατος αναστολεας της λιπολυσης.

Επισης να προσθεσω οτι με τις ιδιες θερμιδες χωρις ομως να κανω γυμναστικη ειχα παντα καλυτερα αποτελεσματα σε fat loss με 3 γευματα απο οτι με 6 γευματα.

Billy
31-03-07, 11:33
Με τα 6 γευματα κρατας συνεχεια το Μεταβολισμο σε υψηλο επίπεδο με αποτέλεσμα να γινονται περισσοτερες καυσεις.
Η ινσουλινη δεν εξαρταται μονο απο το πόσες φορες τρως αλλά και απο το τι τρως, αν το γευμα περιεχει τροφες με υψηλο Γλυκαιμικο Δεικτη τοτε τα επίπεδα της Ινσουλινης θα ειναι συνεχεια ανεβασμενα.

BRaWNy
31-03-07, 12:55
Ίσα ίσα που τα επίπεδα ινσουλίνης θα είναι ισορροπημένα στο σωμα, λόγω των πολλών και συχνών γευμάτων, ασχέτως με το τι τρως.
Αντίθετα, το να κάνεις αραιά γεύματα ανεβάζει τα επίπεδα ινσουλίνης απότομα και αυτό μετέπειτα σε κάνει να είναι και κάποιες στιγμές πάρα πολύ χαμηλά.
Επίσης, τα συχνά και πολλά γεύματα κρατούν κι άλλες πολύτιμες ισορροπίες στο σωμα, όπως π.χ. του αζώτου.

Αν έχει κανείς αποτελέσματα κάνοντας λίγα γευματα και αραιά, και φαντάζομαι αποτελέσματα εννοούνται η απώλεια βάρους κυρίως, τότε να είναι σίγουρος αυτός, ασχετα με το αν δεν φαινεται αρχικά ότι αυτά ειναι ΑΡΝΗΤΙΚΑ αποτελέσματα απώλειας βάρους.

Τα λιγοστά γευματα επίσης, δεν επιτρέπουν μέγιστη απορρόφηση των θρεπτικών στοιχείων που χρειάζεται ένας μποντυμπίλντερ και κατα πάσα πιθανότητα και ο αριθμός των θερμίδων στο συνολο της ημέρας θα είναι μικρός.

Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα:
- Να μειωθεί ο μεταβολισμός.
- Να δυσχερένει/μειωνει την λειτουργία του θυροειδή.
- Να χάσει κανείς μυες, ειδικά άν και η δραστηριότητα είναι υψηλή, προπόνηση με βάρη και αερόβιες.
- Να μην μπορουν να γινονται καλές συσπάσεις στους μυες.
- Το νευρικό συστημα να έχει τα χάλια του.
- Να αυξηθούν και οι καταβολικές ορμόνες στο σωμα.
- Να φέρει το σωμα του σε τέτοιο ορμονολογικό επίπεδο που να προάγει την δημιουργία νέων λιποκυττάρων, αλλά και γενικά την αποθήκευση λίπους με κάποιες διαδικασίες ορμονολογικές, με την πρωτη ευκαρία που οι θερμίδες θα ανεβούν.
- Να επιφέρει ψυχολογικό στρες και διαφορα άλλα επακολουθα ψυχολογικά σε αυτόν όταν θα καταλάβει τα αρνητικά και το λάθος του, όπου μπορει να επακολουθήσει κι άλλο λάθος για να διορθωθεί το προηγούμενο, όταν κανεις δεν γνωρίζει.
- Να έχει αντίκτυπο στο τέλος, και στην εμφάνιση


Τα πολλά και συχνά γεύματα δεν είναι μόνο προτεραιότητα των μποντυμπίλντερς, θα πρέπει να είναι ετσι για όλους τους ανθρώπους.
Μια συμμετοχή στο "survivor" θα σας πείσει.

Τωρα αν με τα λίγα γεύματα υπάρχουν άφθονες θερμίδες, κάπως δύσκολο για τους περισσότερους, υπάρχουν πάλι αρνητικά και λειτουργικά και εμφανισιακά και αρκετά απο αυτά ειναι ίδια και με την περίπτωση των λίγων θερμίδων.

5 γεύματα τουλάχιστον και πάνω την μέρα, με κλειστά μάτια, οπότε ψηφίζω την επιλογή "6 γεύματα."

Gasturb
31-03-07, 13:12
5 γεύματα τουλάχιστον και πάνω την μέρα, με κλειστά μάτια, οπότε ψηφίζω την επιλογή "6 γεύματα."

M2

Gt

Teo70
31-03-07, 15:15
Φυσικά 6 γεύματα για να είναι το σώμα σε αναβολική φάση συνεχώς.
Ε καμμιά φορά κάνω 5 αλλά ποτέ πιο λίγα.

v@g
31-03-07, 15:30
BRaWNy πολύ ωραίο post! :army2:

Εννοείται 6 γεύματα ψήφισα!

jiujitSu
31-03-07, 17:12
11 - 2 ?????

Προδοτες ολοι ναουμ... :lol:

v@g
31-03-07, 17:18
11 - 2 ?????

Προδοτες ολοι ναουμ... :lol:

Μα καλά, ποιος άλλος ψήφισε "3"; (πλακίτσα :lol: :lol: :lol: :green: )

GRF
31-03-07, 20:41
Τα 'πε όλα ο Mike.

Επίσης να συμπληρώσω ότι αν διαιρέσεις τις ημερήσιες θερμίδες στα 3 και όχι π.χ. στα 6, θα έχεις 3 μεγάλα γεύματα, π.χ. εκεί που θα είχες ας πούμε 6 γεύματα από 400 θερμίδες, θα έχεις 3 γεύματα από 800 θερμίδες. Κατανάλωση 800 θερμίδων μέσα σε λίγη ώρα αποθηκεύει λίπος, ακόμα και σε ώρες αυξημένου μεταβολισμού. Και μετά όταν θα πέσει η ινσουλίνη σε χαμηλά επίπεδα όπως θέλεις να κάνεις, θα κινητοποιηθούν λίπος και μυϊκή μάζα για παραγωγή ενέργειας με αποτέλεσμα όχι ικανοποιητικές απώλειες σε λίπος. Το βάρος που θα χαθεί πιθανόν θα είναι το ίδιο, αλλά η σύσταση διαφορετική όπως ανέφερε και ο Mike.

GRF
31-03-07, 20:42
Πού ναι το "undo" γαμώτο, φτου ψήφισα 3 κατά λάθος!!!

v@g
31-03-07, 20:48
Πού ναι το "undo" γαμώτο, φτου ψήφισα 3 κατά λάθος!!!

:^^: :^^: :^^: Φταίει η ηλικία; :D :D :lol: :lol: (jk)

jiujitSu
31-03-07, 21:07
Πού ναι το "undo" γαμώτο, φτου ψήφισα 3 κατά λάθος!!!

To λανθανων click διαλεγει παντα το σωστο !

Vson
01-04-07, 00:19
lol jiu εισαι πραγματικα παλικαρι :bodybuilder2:

Muscleboss
01-04-07, 01:05
ελπίζω μέσα στην άλλη εβδομάδα να ναι έτοιμο το άρθρο για διατροφή γράμμωσης. jiu αυτό που λες για ινσουλίνη είναι άκυρο.

εννοείετια ψηφίζω 6.

ΜΒ

jiujitSu
01-04-07, 01:29
θα το παλεψω λιγο ακομη βεβαια...
Αφορμη για το τοπικ ηταν ενα φυλλαδιο της http://www.prevent-hellas.gr που μου εφερε μια φιλη η οποια σκεφτεται να ακολουθησει το προγραμμα αδυνατισματος τους
Εκει μεσα το εγραφε..

Δεν νομιζω να ειναι way off παντως.
Πιστευω οτι οταν δημιουργουμε θερμιδικο ελλειμα μειωνοντας την τροφη μας και οχι αυξαντας τις καυσεις(μεσω γυμναστικης κτλ) τοτε δεν εχει τοση σημασια αν κανουμε 3 ή 6 γευματα.
Για καποιον που δεν κανει γυμναστικη δηλαδη νομιζω οτι τα 3 γευματα ειναι καλυτερα...



jiu αυτό που λες για ινσουλίνη είναι άκυρο.
ΜΒ

Για τα επιπεδα λες ή για την λιπολυση ?


15-4 .... το παλευουμε ακομη :basket:

Muscleboss
01-04-07, 02:14
θα το παλεψω λιγο ακομη βεβαια...
Αφορμη για το τοπικ ηταν ενα φυλλαδιο της http://www.prevent-hellas.gr που μου εφερε μια φιλη η οποια σκεφτεται να ακολουθησει το προγραμμα αδυνατισματος τους
Εκει μεσα το εγραφε..

Δεν νομιζω να ειναι way off παντως.
Πιστευω οτι οταν δημιουργουμε θερμιδικο ελλειμα μειωνοντας την τροφη μας και οχι αυξαντας τις καυσεις(μεσω γυμναστικης κτλ) τοτε δεν εχει τοση σημασια αν κανουμε 3 ή 6 γευματα.
Για καποιον που δεν κανει γυμναστικη δηλαδη νομιζω οτι τα 3 γευματα ειναι καλυτερα...



jiu αυτό που λες για ινσουλίνη είναι άκυρο.
ΜΒ

Για τα επιπεδα λες ή για την λιπολυση ?


15-4 .... το παλευουμε ακομη :basket:

για τα επίπεδα...

δίκιο έχεις, για κάποιον που δε γυμνάζεται δεν είναι way-off...

για τον bodybuilder όμως είναι 8)


MB πάει για ύπνο...

Nick3
01-04-07, 12:50
Πού ναι το "undo" γαμώτο, φτου ψήφισα 3 κατά λάθος!!!

:^^: :^^: :^^: Φταίει η ηλικία; :D :D :lol: :lol: (jk)

Xε χε θα αρχίσουμε κι εδώ? :lol:

Billy
01-04-07, 18:48
ριξτετο στους Hammerfall και θα το ξεχάσετε

anastasisk
01-04-07, 18:57
Ενοειται 6 γευματα . . . :bodybuilder2:

jiujitSu
21-04-07, 19:49
χμ... απο οτι βλεπω 22 απο τα 27 ατομα θα δουνε κοιλιακους φετος ! κιριλε κιριλε

spirospros
04-11-09, 09:07
Εγώ προτιμαω 3 γεύματα φαγητό κ αλλά 2-3 shake protein

James
14-11-09, 09:01
6 γευματα,αν συμπεριλαβω και τα υποκαταστατα/συμπληρωματα.

aqua_bill
14-11-09, 10:32
ιδανικα 6...αν και λογο υποχρεωσεων δεν φτανω ουτε τα 2:(

spyros Bodybuilding
19-09-10, 00:23
εγω τρωω 7

Devil
19-09-10, 10:15
αν και ξεθαμα εγω ειμαι στα 4-5 γευματα

βεβαια σε περιοδους bulking παιζει να ειναι καλητερα τα 3 γευματα απο οτι τα 6

loukiss
19-09-10, 10:25
αν και ξεθαμα εγω ειμαι στα 4-5 γευματα

βεβαια σε περιοδους bulking παιζει να ειναι καλητερα τα 3 γευματα απο οτι τα 6

γιατι??? :D :D

Devil
19-09-10, 10:31
γιατι??? :D :D

χμμμ... δεν επρεπε να διαβαζεις???:green:

loukiss
19-09-10, 11:02
διαβαζω απλα τωρα λιγο πιο χαλαρα >.< εξαναγκασμενες ειμαι τωρα και την αλλη βδομαδα ολοκληρωνω ταλαντωσεις ουιιιιιιιιιι (σορρυ για το οφφ :P )

tommygunz
28-09-10, 03:07
αν και ξεθαμα εγω ειμαι στα 4-5 γευματα

βεβαια σε περιοδους bulking παιζει να ειναι καλητερα τα 3 γευματα απο οτι τα 6

Why?
Έλα, εγώ έχω δώσει πανελλήνιες, μπορείς να μου πεις...:green:

Devil
28-09-10, 03:35
Why?
Έλα, εγώ έχω δώσει πανελλήνιες, μπορείς να μου πεις...:green:

εχεις ορεξη για διαβασμα?

beefmeup
28-09-10, 10:32
εχεις ορεξη για διαβασμα?

ωχ,ωχ...

tommygunz
28-09-10, 12:44
εχεις ορεξη για διαβασμα?

Μετά από αρκετές ώρες ύπνου, μπορώ να πω πως ναι...

paulakos
28-09-10, 16:00
Απο τοτε που κανω 6 γευματα νιωθω πιο δυνατος και με πολυ περισσοτερη ενεργεια,οποτε ψηφιζω 6!!!

Ασχετο,φανταζεστε το θεμα αυτο να υπηρχε σε αφρικανικο φορουμ?Θα ηταν στην κατηγορια των ανεκδοτων...ελεος?:unsure:

Devil
28-09-10, 16:41
ωχ,ωχ...

λες....??? χαχαχα:green:

tommygunz
28-09-10, 16:44
C' mon devil...;)

Devil
28-09-10, 16:50
C' mon devil...;)

περιμενε ντε :green::green:

πριν 5' μπηκα στο φορουμ:green::green::green:

tommygunz
28-09-10, 16:54
Sorry...!!!:green::green:

Take your time...

loukiss
28-09-10, 16:56
μυριζομαι protein pulse feeding >.<

Devil
28-09-10, 16:59
λοπον αρχηζουμε.....

http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/69/6/1202?ijkey=1bbc23b152ab9c5622300e7e6644510a3825ff75&keytype2=tf_ipsecsha

παρε ενα για αρχη

4 φορες την ημερα πρωτεινη vs 1

Devil
28-09-10, 16:59
μυριζομαι protein pulse feeding >.<

εγω παλι κοτοπουλο στο φουρνο.......λολ:P:green::green::green::green:

παλι δεν διαβαζεις???:evil2:

loukiss
28-09-10, 17:01
πριν 20 λεπτα τελειωσα ιδιαιτερα καπακι απο σχολειο λυπησου με !!! :P
χαχα κατσε να το διαβασω κ γω αυτο ... ποιος ξερει τι ξεψυρισες παλι ...εισαι εσυ ενας ..!!!

tommygunz
28-09-10, 17:09
λοπον αρχηζουμε.....

http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/69/6/1202?ijkey=1bbc23b152ab9c5622300e7e6644510a3825ff75&keytype2=tf_ipsecsha

παρε ενα για αρχη

4 φορες την ημερα πρωτεινη vs 1

Μάλιστα...

Το ότι έγινε σε γυναίκες 68 η έρευνα θα έπρεπε να μας προβληματίζει?

Και επίσης, εμείς πως θα μπορούσαμε να διαμορφώσουμε τις ποσότητες πρωτεΐνης στα γεύματά μας για να κάνουμε κάτι τέτοιο? Αν κάνουμε σύνολο 6 γεύματα τη μέρα ας πούμε, να δοκιμάσουμε να έχουμε όλη την ποσότητα πρωτεΐνης σε 2 από αυτά?
Δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος στον συλλογισμό...

Devil
28-09-10, 17:13
Μάλιστα...

Το ότι έγινε σε γυναίκες 68 η έρευνα θα έπρεπε να μας προβληματίζει?

Και επίσης, εμείς πως θα μπορούσαμε να διαμορφώσουμε τις ποσότητες πρωτεΐνης στα γεύματά μας για να κάνουμε κάτι τέτοιο? Αν κάνουμε σύνολο 6 γεύματα τη μέρα ας πούμε, να δοκιμάσουμε να έχουμε όλη την ποσότητα πρωτεΐνης σε 2 από αυτά?
Δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος στον συλλογισμό...

http://ajpendo.physiology.org/cgi/content/abstract/278/5/E902

για νεοτερες???^^

δεν κανεις λαθος στο συλογισμο σου... περιπου ετσι ειναι

αλλα wait γιατι και το ψαχνω ακομα....

Devil
28-09-10, 17:26
για να το κανουμε ακομα πιο π**τανα το θεμα...

http://jn.nutrition.org/cgi/content/abstract/130/7/1700

μουχαχαχαχα

τωρα μην μου πεις οτι δεν μπερδευτικες????!!!!

loukiss
28-09-10, 17:37
παντως δυο ειναι οι υποθεσεις συμφωνα με τα αρθρα...ή τα 3 γευματα ειναι ισης αξιας με τα 4-6 ή τα 3 γευματα ειναι ιδανικοτερα.......οπως και να χει...τα 3 γευματα συμφωνα με επιστημονικες ερευνες ειναι ιδανικοτερα???

Devil
28-09-10, 17:40
παντως δυο ειναι οι υποθεσεις συμφωνα με τα αρθρα...ή τα 3 γευματα ειναι ισης αξιας με τα 4-6 ή τα 3 γευματα ειναι ιδανικοτερα.......οπως και να χει...τα 3 γευματα συμφωνα με επιστημονικες ερευνες ειναι ιδανικοτερα???

δεν ξερω ειναι δυσκολο να το πω

θελει περισσοτερες ερευνες

απλα σε ογκο ισως και να μην εχει τοση σημασια τα ποσα γευματα

αλλα στην γραμμωση....??? who knows....

loukiss
28-09-10, 17:50
τα "πειραματοζωα" ομως δν γυμναζονταν καθολου ... ή τουλαχιστον δν γυμναστηκαν εκεινη την περιοδο... θα πρεπει να ληφθει υποψην αυτο??

Devil
28-09-10, 18:02
τα "πειραματοζωα" ομως δν γυμναζονταν καθολου ... ή τουλαχιστον δν γυμναστηκαν εκεινη την περιοδο... θα πρεπει να ληφθει υποψην αυτο??

ο ναι και πρεπει ληφθει υποψην

αλλα και παλι απο την αλλη εχεις και τις διαιτες στυλ warrior/if

οπου τρωνε σχεδον μια φορα την ημερα

υπαρχουν ατομα που τις κανουν και εχουν τα ιδια αποτελεσματα με αλλους που τρωνε 5-6 φορες...

μπερδεμα ε???:P:green:

tommygunz
28-09-10, 18:41
Μάλιστα, μάλιστα...

Όντως λίγο μπέρδεμα. Δεν χάνουμε και τίποτα πάντως να δοκιμάζουμε και διαφορετικά πράματα πέρα από την πεπατημένη. Trial and error... Βέβαια δεν θα μπορέσουμε και ποτέ να ξέρουμε με σιγουριά πως η μέθοδος που δοκιμάζουμε είναι καλύτερη από τις προηγούμενες χωρίς εξετάσεις κτλ.

Anyway... nice Devil!:thumbup:

Devil
28-09-10, 19:22
δεν τελειωνει...... μουχαχαχαχα

θα το ψαξω κι αλλο οταν εχω χρονο

deluxe
28-09-10, 23:04
Αν υπηρχε η δυνατοτητα για 9,12,15 γευματα, θα τα προτιμουσαμε;

Σε λιγο μας βλεπω να ειμαστε ολοι με ενα ορο..

Devil
29-09-10, 04:04
Αν υπηρχε η δυνατοτητα για 9,12,15 γευματα, θα τα προτιμουσαμε;

Σε λιγο μας βλεπω να ειμαστε ολοι με ενα ορο..

υπαρχει..... χιχιχιχι:P:green:

PMalamas
09-02-11, 23:54
6 και χωρις να βαλω τα συμπληρωματα πρωτεινης μεσα!

Creative
11-07-11, 00:37
Άν κάποιος κάνει 3 γεύματα και καταναλώνει γύρα στα 60 γρ. πρωτείνη σε κάθε γεύμα, θα μπορέσει να απορροφηθεί αυτή η ποσότητα και αν ναι, πόσο επιβαρύνονται τα νεφρά;:unsure:

Αντωνης
11-07-11, 00:44
Άν κάποιος κάνει 3 γεύματα και καταναλώνει γύρα στα 60 γρ. πρωτείνη σε κάθε γεύμα, θα μπορέσει να απορροφηθεί αυτή η ποσότητα και αν ναι, πόσο επιβαρύνονται τα νεφρά;:unsure:

Θα απορροφηθει οσο θα απορροφουνταν και απ το συνολο των 6 γευματων.Ουτε τα νεφρα επιβαρυνονται,μην ανησυχεις:toast:

Creative
11-07-11, 00:50
Οκ φίλε μου ευχαριστώ, απλά ήθελα να ακούσω και μια άλλη γνώμη γιάτι στο παρακάτω ποστ ο BRaWNy παλιότερα λέει οτι τα 3 γεύματα έχουν αρκετά αρνητικά.


Ίσα ίσα που τα επίπεδα ινσουλίνης θα είναι ισορροπημένα στο σωμα, λόγω των πολλών και συχνών γευμάτων, ασχέτως με το τι τρως.
Αντίθετα, το να κάνεις αραιά γεύματα ανεβάζει τα επίπεδα ινσουλίνης απότομα και αυτό μετέπειτα σε κάνει να είναι και κάποιες στιγμές πάρα πολύ χαμηλά.
Επίσης, τα συχνά και πολλά γεύματα κρατούν κι άλλες πολύτιμες ισορροπίες στο σωμα, όπως π.χ. του αζώτου.

Αν έχει κανείς αποτελέσματα κάνοντας λίγα γευματα και αραιά, και φαντάζομαι αποτελέσματα εννοούνται η απώλεια βάρους κυρίως, τότε να είναι σίγουρος αυτός, ασχετα με το αν δεν φαινεται αρχικά ότι αυτά ειναι ΑΡΝΗΤΙΚΑ αποτελέσματα απώλειας βάρους.

Τα λιγοστά γευματα επίσης, δεν επιτρέπουν μέγιστη απορρόφηση των θρεπτικών στοιχείων που χρειάζεται ένας μποντυμπίλντερ και κατα πάσα πιθανότητα και ο αριθμός των θερμίδων στο συνολο της ημέρας θα είναι μικρός.

Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα:
- Να μειωθεί ο μεταβολισμός.
- Να δυσχερένει/μειωνει την λειτουργία του θυροειδή.
- Να χάσει κανείς μυες, ειδικά άν και η δραστηριότητα είναι υψηλή, προπόνηση με βάρη και αερόβιες.
- Να μην μπορουν να γινονται καλές συσπάσεις στους μυες.
- Το νευρικό συστημα να έχει τα χάλια του.
- Να αυξηθούν και οι καταβολικές ορμόνες στο σωμα.
- Να φέρει το σωμα του σε τέτοιο ορμονολογικό επίπεδο που να προάγει την δημιουργία νέων λιποκυττάρων, αλλά και γενικά την αποθήκευση λίπους με κάποιες διαδικασίες ορμονολογικές, με την πρωτη ευκαρία που οι θερμίδες θα ανεβούν.
- Να επιφέρει ψυχολογικό στρες και διαφορα άλλα επακολουθα ψυχολογικά σε αυτόν όταν θα καταλάβει τα αρνητικά και το λάθος του, όπου μπορει να επακολουθήσει κι άλλο λάθος για να διορθωθεί το προηγούμενο, όταν κανεις δεν γνωρίζει.
- Να έχει αντίκτυπο στο τέλος, και στην εμφάνιση


Τα πολλά και συχνά γεύματα δεν είναι μόνο προτεραιότητα των μποντυμπίλντερς, θα πρέπει να είναι ετσι για όλους τους ανθρώπους.
Μια συμμετοχή στο "survivor" θα σας πείσει.

Τωρα αν με τα λίγα γεύματα υπάρχουν άφθονες θερμίδες, κάπως δύσκολο για τους περισσότερους, υπάρχουν πάλι αρνητικά και λειτουργικά και εμφανισιακά και αρκετά απο αυτά ειναι ίδια και με την περίπτωση των λίγων θερμίδων.

5 γεύματα τουλάχιστον και πάνω την μέρα, με κλειστά μάτια, οπότε ψηφίζω την επιλογή "6 γεύματα."

Giannistzn
11-07-11, 10:37
Εχω αρχισει λογο ευκολια 3-4 βδομαδες τωρα και εχω μειωσει απο 6 σε 3. Νομιζω παντως οτι με τα 6 ο μεταβολισμος μου ηταν πιο καλος.

Προσωπικα, σε εμενα νομιζω πως δουλευει καλυτερα το λιγοτερη ποσοτητα / πιο συχνα γευματα.

Tasos Green
11-07-11, 10:43
για παραπανω δεν υπαρχει ε? μεχρι 7 εχω κανει.. :green:

για 3 ουτε συζήτηση.

terataki
11-07-11, 10:47
:thumbup: που σε aepiskepti

SOSTARAS
11-07-11, 10:50
:thumbup: που σε aepiskepti

βασικα εγω 5 εκανα μεχρι τωρα !!!!6 ε θα το δοκιμασω τι εχω να χασω τιποτα!!!ισα ισα μπορει να βαλω κιολασ!!!;)

wonderboy
11-07-11, 14:16
Υπαρχει σε καποιο αρθρο με μελετες που αποδεικνυει οτι με τα 6 γευματα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα στα αποτελεσματα της γραμμωσης;.Σορυ αν το εχει αναφερει καποιος και δεν το ειδα.Και εγω 6 γευματα κανω αλλα το κανω καθαρα γιανα ειμαι χορτατος ολη την ωρα και να ελεγχω τις ποσοτητες καλυτερα.

aepiskeptis
11-07-11, 14:26
Οκ φίλε μου ευχαριστώ, απλά ήθελα να ακούσω και μια άλλη γνώμη γιάτι στο παρακάτω ποστ ο BRaWNy παλιότερα λέει οτι τα 3 γεύματα έχουν αρκετά αρνητικά.

δυστυχως αυτο που γραφει ειναι εντελως λαθος.

"Ίσα ίσα που τα επίπεδα ινσουλίνης θα είναι ισορροπημένα στο σωμα, λόγω των πολλών και συχνών γευμάτων, ασχέτως με το τι τρως.
Αντίθετα, το να κάνεις αραιά γεύματα ανεβάζει τα επίπεδα ινσουλίνης απότομα και αυτό μετέπειτα σε κάνει να είναι και κάποιες στιγμές πάρα πολύ χαμηλά."

κοιτα πως παει. 3 γευματα θα δωσουν 3 μεγαλες κορυφες, 6 μικρα θα δωσουν 6 μικρες. Αν τα γευματα ειναι μικτα, δεν ανεβαζουν τοσο, οσο νομιζει ο κοσμος.
Επισης, τα επιπεδα ινσουλινης δεν πεφτουν πολυ χαμηλα, Τι εννοει πολυ χαμηλα? Ετσι οπως το εννοει, θελει νηστεια 3 μερες, 72 ωρες για την ακριβεια.
Επιπελον, ΤΕΦ thermic effect of food, ποσοτητα ενεργειας δαπανατι για τη χωνευση. 3χ1000χ10%(για μικτα γευματα)=300, 6χ500χ10%=300 βλεπεις καμια διαφορα.


Ολα τα υπολοιπα που γραφει βασιζονατι σε μυθους περι 30γρ, μειωση του μεταβολισμου κτλ. Με ολο το σεβασμο στο μελος Βραουνι μια που δεν ειναι κι εδω να απαντησει το ολο μηνυμα ειναι βρο science στα καλυτερα της.
Παραβιαζει ερευνες, 1-2 νομο θερμοδυναμικης, και δωσε.

πηγες (με προχειρη αναζητηση)
http://www.wannabebig.com/diet-and-nutrition/is-there-a-limit-to-how-much-protein-the-body-can-use-in-a-single-meal/
http://www.ampedtraining.com/2009/hating/carbs-be-all-hard-to-understand
http://alanaragon.com/carbs-fat-friends-after-all.html
http://www.alanaragon.com/bodybuilding-nutrition-roundtable-alan-aragon-will-brink-jamie-hale-layne-norton.html
http://user210805.websitewizard.com/files/unprotected/AARR-Jan-2008.pdf
http://www.leangains.com/2011/06/is-late-night-eating-better-for-fat.html

http://www.bodyrecomposition.com/muscle-gain/an-objective-comparison-of-chocolate-milk-and-surge-recovery.html

A properly placed pre-exercise meal will keep insulin more than sufficiently elevated even after your training bout is over.
To put things into perspective, a regular solid meal can elevate insulin anywhere from 4-8 times fasting levels depending on size,
and keep it elevated for a few hours. As little as 6 g of essential amino acids plus 35 g sucrose taken immediately pre-exercise can
keep insulin elevated to roughly 4 times fasting levels an hour AFTER 40-50 minutes of resistance training.

giannis64
11-07-11, 15:22
καπου ειχα διαβασει τα θετικα και τα αρνητικα των 6 και των 3ων γευματων. οπου τα 3 γευματα ειχαν περισοτερα αρνητικα αποτι θετικα σε σηγκρηση με τα 6.,

εγω δοκιμασα 2-3 μηνες να κανω 3 γευματα και απελπιστικα απο τα αποτελεσματα.
δεν το ξανακανω αυτο το λαθος με τιποτα.

terataki
11-07-11, 15:35
καπου ειχα διαβασει τα θετικα και τα αρνητικα των 6 και των 3ων γευματων. οπου τα 3 γευματα ειχαν περισοτερα αρνητικα αποτι θετικα σε σηγκρηση με τα 6.,

εγω δοκιμασα 2-3 μηνες να κανω 3 γευματα και απελπιστικα απο τα αποτελεσματα.
δεν το ξανακανω αυτο το λαθος με τιποτα.

τα αποτελεσματα θελεις δεν θελεις ειναι ιδια ειτε 234 γευματα ειτε 3.
τωρα απο που το καταλαβες εσυ οτι ειχες απεπλιστικα αποτελεσματα?

aepiskeptis
11-07-11, 15:36
Υπαρχει σε καποιο αρθρο με μελετες που αποδεικνυει οτι με τα 6 γευματα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα στα αποτελεσματα της γραμμωσης;.Σορυ αν το εχει αναφερει καποιος και δεν το ειδα.Και εγω 6 γευματα κανω αλλα το κανω καθαρα γιανα ειμαι χορτατος ολη την ωρα και να ελεγχω τις ποσοτητες καλυτερα.

ναι υπαρχουν αρκετα αρθρα που δειχνουν οτι με 6 γευματα εχασαν λιγοτερη μυικη μαζα απ οτι με 3 ή με 2.

Σε 2 απο αυτα η διαιτα ηταν calorie restriction με τις μισες ή/κ λιγοτερες θερμιδες απο αυτες της συντηρησης.
Σε κατι αλλες τους ειδαν μονο ροφηματα.

Εν κατακλειδι, αν θες να κατεβεις για αγωνες κανε ο,τι κανουν ολοι οσοι κατεβαινουν σε αγωνες, αφου δουλευει τοσα χρονια γιατι να το αλλαξεις.
Αν θες απλα να γραμμωσεις για το καλοκαιρι, 10 γευματα, 2 γευματα, 3 γευματα.
Η θερμοδυναμικη δεν παραβιαζεται, θες να εχεις μεταβολη στη συνολικη σου ενεργεια ή θα μειωσεις τη θερμοτητα (τροφη που τρως) ή θα αυξησεις το εργο ή θα βρεις μια ισορροπια μεταξυ τροφης και σωματικης δραστηριοτητας που να σου δινει ελειμμα. Και παρεχωντας αρκετο ερεθισμα θα κρατησεις μυικης μαζα χανοντας λιπος.

aepiskeptis
11-07-11, 15:38
τα αποτελεσματα θελεις δεν θελεις ειναι ιδια ειτε 234 γευματα ειτε 3.
τωρα απο που το καταλαβες εσυ οτι ειχες απεπλιστικα αποτελεσματα?

τα αποτελεσματα θα ειναι τα ιδια αν μετραει θερμιδες, αν, αν, αν.

καποιοι ανθρωποι πρεπει απλα να τρωνε πιο συχνα απο αλλους.

και ο καθενας ας κανει ο,τι ειναι καλυτερο για αυτον

παραδειγμα αλλοι ανθουν υπο κετωση, αλλοι πεφτουν κατω

αλλοι κανουν νηστικοι προπονηση, αλλοι λιποθυμουν.

βεβαια, αν μου πεις δε τρωνε τα ιδια κτλ, αν τους ελεγξουμε αυστηρα, δε θα εχουν διαφορα.
εεε τοτε
biochemical individuality

tolis93
11-07-11, 15:42
αν επρεπε να μοιρασω 2600 θερμιδες σε 3 γευματα τη καναμε...6 γευματα σαφως!!!

aepiskeptis
11-07-11, 15:47
οριστε ^^ πολυ ωραιο παραδειγμα

αλλος μπορει να πει 1000 στο πρωινο 1600 μεταπροπονητικα

αλλος μπορεις να πει 800 πρωινο 800 μεσημερι (προ προπονητικα), 1000 μεταπροπονητικα

κτλ βλεπεις Τερατακι...

εγω θα ελεγα 600 (προ) 2000 (μετα)....

περι ορεξεως

Kostas95
11-07-11, 17:30
εγω παντως κανω 5γευματα την ημερα:unsure:

pepeismenos karga
11-07-11, 18:02
εγω παντως εχω κανει και 10 γευματα για πολυ καιρο...το συμπερασμα ηταν οτι επειδη ολη μερα ετρωγα υδατανθρακες νυσταζα....και σιγουρα χωνευα....παντως οντως ο μεταβολισμος μαλλον κινιοταν πιο γρηγορα...με βαση τη θερμοδυναμικη που λει και ο αεπισκεπτης ολη μερα ενιωθα οτι εκαιγα και εσταζα...

giannis64
11-07-11, 18:20
τα αποτελεσματα θελεις δεν θελεις ειναι ιδια ειτε 234 γευματα ειτε 3.
τωρα απο που το καταλαβες εσυ οτι ειχες απεπλιστικα αποτελεσματα?

καλα εσυ ετσι να λες. αν καποια στιγμη θελησεις να κανεις μια διατροφη με πολλες θερμιδες θελω να την ποσταρεις να την δω.

οσο για το που ειδα εγω διαφορα? με τα 3 γευματα λιποσα του θανατα, και με τα 6 ημουν σε πολυ καλητερη κατασταση.
ιδιες θερμιδες ιδια προπονηση.

GREEK POWER
11-07-11, 18:30
καλα εσυ ετσι να λες. αν καποια στιγμη θελησεις να κανεις μια διατροφη με πολλες θερμιδες θελω να την ποσταρεις να την δω.

οσο για το που ειδα εγω διαφορα? με τα 3 γευματα λιποσα του θανατα, και με τα 6 ημουν σε πολυ καλητερη κατασταση.
ιδιες θερμιδες ιδια προπονηση.

Μα αν δε κανω λαθος επιπλεον γευματα ισον επιπλεον πεψη του ογανισμου ισον επιπλεον καυση αρα...........:turtle:

Steel Fighter
11-07-11, 18:32
τα αποτελεσματα θελεις δεν θελεις ειναι ιδια ειτε 234 γευματα ειτε 3.
τωρα απο που το καταλαβες εσυ οτι ειχες απεπλιστικα αποτελεσματα?

τερατακι, εσυ δεν ησουν που τα μελη σε κατηγορουσαν πως ειχες ανεβασει μουφα φωτο?:unsure:

tasos2
11-07-11, 20:31
Kι εγω παντως οταν ειχα συμπτυξει τα γευματα μου σε λιγοτερα αλλα τρωγοντας τα ιδια συνολικα λιπωνα πιο ευκολα και εκανα και φουσκωμα στην κοιλια.
Παντως οσον αφορα τους μυς ή την δυναμη στο γυμναστηριο ημουν μια χαρα και εβαζα και μυς κανονικα

beefmeup
11-07-11, 21:25
Μα αν δε κανω λαθος επιπλεον γευματα ισον επιπλεον πεψη του ογανισμου ισον επιπλεον καυση αρα...........:turtle:
οχι φιλε οι καυσεις δεν αλλαζουν.
αν θες 3000 θερμιδες μεσα στην μερα,ειτε κανεις 3 γευματα ειτε 13 αν δεν ξεφυγεις απο τις 3000 οι καυσεις ειναι ιδιες.
το ποσταρε κ απο πανω ο aepiskeptis κ ειναι κατι που ισχυει..

lila_1
11-07-11, 23:02
6 φυσικά..όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο...είναι ωραίο να τρώς:green:

GREEK POWER
11-07-11, 23:06
οχι φιλε οι καυσεις δεν αλλαζουν.
αν θες 3000 θερμιδες μεσα στην μερα,ειτε κανεις 3 γευματα ειτε 13 αν δεν ξεφυγεις απο τις 3000 οι καυσεις ειναι ιδιες.
το ποσταρε κ απο πανω ο aepiskeptis κ ειναι κατι που ισχυει..

Oταν λεω καυσεις εννοω οτι λογο συνεχους πεψης που βρεισκεται ο οργανισμος λογο συχνων γευματων καιει περισσοτερες θερμιδες . Αν και εδω ειμαι λαθος διορθωσεμε.:unsure:

beefmeup
11-07-11, 23:12
ναι δεν ισχυει αυτο..υπαρχει παραδειγμα απο πανω σε ενα ποστ του aepiskepth.

Creative
11-07-11, 23:12
Oταν λεω καυσεις εννοω οτι λογο συνεχους πεψης που βρεισκεται ο οργανισμος λογο συχνων γευματων καιει περισσοτερες θερμιδες . Αν και εδω ειμαι λαθος διορθωσεμε.:unsure:

Μα και 3 να είναι τα γεύματα πάλι θα γίνονται καύσεις γιατι θα χωρέσουμε όλες τις θερμίδες σε αυτά τα 3, άρα αφου ειναι μεγαλύτερα ο οργανισμός θα κάνει περισσότερη ώρα να τα χωνέψει, οπότε πάνω κάτω το ίδιο είναι.

Giannistzn
11-07-11, 23:13
Κατι που θελω να ρωτησω, εχω προγραμματισει π.χ. 6 γευματα. Απο λαθος μου βγαινουν τα πρωτα 3 μεχρι τις 7 το απογευμα. Εκει ειναι καλο να φαω ανα 2,5ωρα μεχρι να κοιμηθω ή να συμπτιξω 2 μεταξυ τους?

tasos2
11-07-11, 23:25
Κατι που θελω να ρωτησω, εχω προγραμματισει π.χ. 6 γευματα. Απο λαθος μου βγαινουν τα πρωτα 3 μεχρι τις 7 το απογευμα. Εκει ειναι καλο να φαω ανα 2,5ωρα μεχρι να κοιμηθω ή να συμπτιξω 2 μεταξυ τους?

Εγω θα τα συνεπτυσσα. Ετσι κι αλλιως οπως ειπαν τα παιδια πανω δεν αλλαζει κατι. Εκτος αν θελει καποιος τοσες πολλες θερμιδες που αν τις φαει μεζαμενες θα βαρυστομαχιασει

giannis64
13-07-11, 20:52
μπορει καποιος να μου ποσταρει μια διατροφη 3500 με 4000 θερμιδων σε 3 γευματα?

με <καθαρες> τροφες και χωρις συμπληρωματα απο υδατανθρακες?

οχι τιποτα αλλα το εχω απορια.

alexgi
13-07-11, 20:57
μπορει καποιος να μου ποσταρει μια διατροφη 3500 με 4000 θερμιδων σε 3 γευματα?

με <καθαρες> τροφες και χωρις συμπληρωματα απο υδατανθρακες?

οχι τιποτα αλλα το εχω απορια.

αυτος ειναι ο λογος π εγω προτιμω....τα πολλα γευματα....δεν μπορω να σκεφτω πως θα μπορουσα να χωρεσω τοσο φαι σε 3 γευματα......

sofos
13-07-11, 21:01
5-6 γευματα ειτε ογκος,ειτε γραμμωση...κ ας αφησουν μερικοι το οτι τρωνε 100 γραμμαρια πρωτεινης σε 1-2 γευματα κ τους κραταει 24 ωρες λολ

Eddie
13-07-11, 21:20
μπορει καποιος να μου ποσταρει μια διατροφη 3500 με 4000 θερμιδων σε 3 γευματα?

με <καθαρες> τροφες και χωρις συμπληρωματα απο υδατανθρακες?

οχι τιποτα αλλα το εχω απορια.

Ρε συ Γιαννη,ο υδατανθρακας ειναι το μονο ευκολο..μαζι με τα λιπαρα,το θεμα ειναι η πρωτεινη!Δε μπορω να με φανταστω να τρωω 400γρ κοτοπουλο η μοσχαρι.Ενω για υδατανθρακα,θα εχεις ρυζι γιατι πατατα θελεις τεραστιες ποσοτητες και το πιο ευκολο απ ολα..βρωμη!!Τριμμενη σαν σκονη και ανακαταμενη με νερο στο σεικερ,δωσε μου και 1 κιλο..σε 10 λεπτα την εχω κατεβασει.Οταν εβαζα 150γρ σε 400-500ml νερο,ηταν λες κι επινα μονο το νερο..0 φουσκωμα!

Και για τα λιπαρα,ξηροι καρποι,φυστικοβουτυρο,ταχινι η στην τελικη ελαιολαδο με το κουταλι και γινεται πολυ ανετα η δουλεια.

Βασικα για μη καθαρα κρεατικα δεν εχω θεμα..εχει τυχει να φαω και ενα κιλο κρεας,μπορει και παραπανω,αλλα οχι κοτοπουλο η μοσχαρι :turtle:

gym
13-07-11, 21:27
Ρε συ Γιαννη,ο υδατανθρακας ειναι το μονο ευκολο..μαζι με τα λιπαρα,το θεμα ειναι η πρωτεινη!Δε μπορω να με φανταστω να τρωω 400γρ κοτοπουλο η μοσχαρι.Ενω για υδατανθρακα,θα εχεις ρυζι γιατι πατατα θελεις τεραστιες ποσοτητες και το πιο ευκολο απ ολα..βρωμη!!Τριμμενη σαν σκονη και ανακαταμενη με νερο στο σεικερ,δωσε μου και 1 κιλο..σε 10 λεπτα την εχω κατεβασει.Οταν εβαζα 150γρ σε 400-500ml νερο,ηταν λες κι επινα μονο το νερο..0 φουσκωμα!

Και για τα λιπαρα,ξηροι καρποι,φυστικοβουτυρο,ταχινι η στην τελικη ελαιολαδο με το κουταλι και γινεται πολυ ανετα η δουλεια.

Βασικα για μη καθαρα κρεατικα δεν εχω θεμα..εχει τυχει να φαω και ενα κιλο κρεας,μπορει και παραπανω,αλλα οχι κοτοπουλο η μοσχαρι :turtle:

ναι αντε και τα χωρεσες τα γευματα,αυτη η κοιλια που θα φουσκωσει και θα τουμπανιασει απο τοσο φαι τι θα την κανεις?
εγω εκει πιστευω ειναι το δυσκολο σε σας με τον ογκο και τα 3 γευματα...

jimmy007
13-07-11, 21:28
Ρε συ Γιαννη,ο υδατανθρακας ειναι το μονο ευκολο..μαζι με τα λιπαρα,το θεμα ειναι η πρωτεινη!Δε μπορω να με φανταστω να τρωω 400γρ κοτοπουλο η μοσχαρι.Ενω για υδατανθρακα,θα εχεις ρυζι γιατι πατατα θελεις τεραστιες ποσοτητες και το πιο ευκολο απ ολα..βρωμη!!Τριμμενη σαν σκονη και ανακαταμενη με νερο στο σεικερ,δωσε μου και 1 κιλο..σε 10 λεπτα την εχω κατεβασει.Οταν εβαζα 150γρ σε 400-500ml νερο,ηταν λες κι επινα μονο το νερο..0 φουσκωμα!

Και για τα λιπαρα,ξηροι καρποι,φυστικοβουτυρο,ταχινι η στην τελικη ελαιολαδο με το κουταλι και γινεται πολυ ανετα η δουλεια.

Βασικα για μη καθαρα κρεατικα δεν εχω θεμα..εχει τυχει να φαω και ενα κιλο κρεας,μπορει και παραπανω,αλλα οχι κοτοπουλο η μοσχαρι :turtle:

:thumbup::thumbup:

pepeismenos karga
13-07-11, 21:30
γιαννη θα σου φτιαξω εγω διατροφη με 4500 σε 3 γευματα...εχουμε και λεμε 600 γραμαμρια κοτοπουλο ή 125 γρ πρωτεινης σε σκουπ και ενα σεικ με 250 γραμαρια βρωμη με 3 κουταλιες ελαιολαδο αναμιγμενα σε νερο αμεσως εχουμε 1500 θερμιδες...500 πρωτεινη 600 υδατανθρακα και 405 απο τα λιπαρα συνολο 1505....εαν καπιος δεν θελει τοσο κρεας μειωνει το κρεας και αυξανει τη βρωμη...και σε 3 γευματα εχουμε 4500 θερμιδες...τωρα που το γραφω δεν φενεται τοσο δυσκολο..εχχεεχ.αλαλ και παλι πεζει αν πειναγα με αυτα...εχεχχεεχε...οποτε εγω πεζει να εκανα 6 τετια..αρα 9000 θερμιδες αρα μας δεσανε...

Eddie
13-07-11, 21:33
ναι αντε και τα χωρεσες τα γευματα,αυτη η κοιλια που θα φουσκωσει και θα τουμπανιασει απο τοσο φαι τι θα την κανεις?
εγω εκει πιστευω ειναι το δυσκολο σε σας με τον ογκο και τα 3 γευματα...

Aυτο οντως μπορει να ειναι ενα προβλημα..(για οσους εχουν κοιλιακους :green: ) εγω οσο και να φαω,το ιδιο μου φαινομαι :turtle:

giannis64
13-07-11, 21:35
εγω παλικαρια δεν μπορω με τιποτα να φαω τοσο κρεας σε 3 γευματα. ασε που τζαμπα θα τα φαω αφου δεν θα τα αποροφησω ολα.
αντε λιπη και υδατανθρακαμε μακαρονια κατι γινετε. οπως φαινεται την παλευεις οντος. αλλα κρεας τοσο πολυ με τιποτα. ουτε τοση βρωμη.

COBRA_STYLE
13-07-11, 21:51
5-6 γευματα ειτε ογκος,ειτε γραμμωση...κ ας αφησουν μερικοι το οτι τρωνε 100 γραμμαρια πρωτεινης σε 1-2 γευματα κ τους κραταει 24 ωρες λολ


εγω παλικαρια δεν μπορω με τιποτα να φαω τοσο κρεας σε 3 γευματα. ασε που τζαμπα θα τα φαω αφου δεν θα τα αποροφησω ολα.
αντε λιπη και υδατανθρακαμε μακαρονια κατι γινετε. οπως φαινεται την παλευεις οντος. αλλα κρεας τοσο πολυ με τιποτα. ουτε τοση βρωμη.

συμφωνω με αυτα ειδικα σε αυτο...ο,τι να ναι ακουμε ωρες ωρες ελεος:banghead:

luckyseven
13-07-11, 22:03
μπορει καποιος να μου ποσταρει μια διατροφη 3500 με 4000 θερμιδων σε 3 γευματα?

με <καθαρες> τροφες και χωρις συμπληρωματα απο υδατανθρακες?

οχι τιποτα αλλα το εχω απορια.

http://boiseexperiment.com/HeavyDuty/?p=2249
Τυχαία την βρήκα

aepiskeptis
14-07-11, 14:16
σχετικα με τις θερμιδες.

μην κοιταμε μονο τις θερμιδες αλλα και απο που ερχονται αυτες οι θερμιδες

δεν ειναι οι θερμιδες "αναβολικες", αλλα τα τροφιμα απο τα οποια προερχονται.

επιπλεον, οι λειτουργιες του οργανισμου τρεχουν

1.ΕFA απαραιτητα λιπαρα
2.EAA απαραιτητα αμινοξεα
3. μεταλλα/βιταμινες

νομιζω οτι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι πρεπει να φανε πολλες θερμιδες επειδη τρωνε φτωχα θρεπτικα τροφιμα.
Παραδειγμα απο που λαμβανουν οι περισσοτεροι το μεγαλυτερο ποσοστο απο εμας τις βιταμινες και τα μεταλλα τους, απο τον ενα (κανενα) κροκο ή απο (το ποιο?) μοσχαρισιο συκωτι?

μια διατροφη ογκου δεν αρκει να ειναι θερμιδικα πλουσια, αλλα και θρεπτικα πλουσια, και εννοω τα 1,2,3 (1!, 3!)

terataki
14-07-11, 15:22
καλα εσυ ετσι να λες. αν καποια στιγμη θελησεις να κανεις μια διατροφη με πολλες θερμιδες θελω να την ποσταρεις να την δω.

οσο για το που ειδα εγω διαφορα? με τα 3 γευματα λιποσα του θανατα, και με τα 6 ημουν σε πολυ καλητερη κατασταση.
ιδιες θερμιδες ιδια προπονηση.

αυτο φιλτατε δεν εχει να κανει με τα γευματα...εχει να κανει με τον θερμοδυναμικο νομο...αμα ετρωγες στα 3 γευματα παραπανω θερμιδες λογικο ηταν να λιπωσεις

terataki
14-07-11, 15:24
συμφωνω με αυτα ειδικα σε αυτο...ο,τι να ναι ακουμε ωρες ωρες ελεος:banghead:

δηλαδη αμφιβαλλεις οτι μπορει καποιος νατουραλ(παλι μπενουμε σε τρυπακι με ΑΑΣ οπως σεο λα τα θεματα) να απορροφησει πολυ πρωτεινη μεσα σε ενα γευμα?
και ομως γινεται,αν τα χρειαζεται θα τα παρει...και οχι μονο 100γρ πρωτεινη ακομα και 200 θα παρει και θα εχεις ροη αμινοξεων συνεχεια

giannis64
14-07-11, 15:29
δηλαδη αμφιβαλλεις οτι μπορει καποιος νατουραλ(παλι μπενουμε σε τρυπακι με ΑΑΣ οπως σεο λα τα θεματα) να απορροφησει πολυ πρωτεινη μεσα σε ενα γευμα?
και ομως γινεται,αν τα χρειαζεται θα τα παρει...και οχι μονο 100γρ πρωτεινη ακομα και 200 θα παρει και θα εχεις ροη αμινοξεων συνεχεια

αυτο ειναι ετσι γιατι το λες εσυ? γιατι και εγω μπορει να σου λεω οτι θελω.

υπαρχει κατι που θα μπορεσει να με κανει να το πιστεψω? γιατι εσυ αποτι ειδα τις διατροφες σου, δεν εχεις την εμπειρια να το αποδηξεις.

terataki
14-07-11, 15:40
αυτο ειναι ετσι γιατι το λες εσυ? γιατι και εγω μπορει να σου λεω οτι θελω.

υπαρχει κατι που θα μπορεσει να με κανει να το πιστεψω? γιατι εσυ αποτι ειδα τις διατροφες σου, δεν εχεις την εμπειρια να το αποδηξεις.

στην συγκεκριμενη διατροφη που εκανα,πιστευω πως γινεται να απορροφηθει ολη η πρωτεινη...16 ωρες νηστειας,μολις του δοσω πρωτεινη θα την πεταξει?δεν νομιζω...
και αποδειξη τωρα αφου θες...για να απορροφηθει εξαρταται απο καποιους παραγωντες οκ?
το ποσο και το ειδος της πρωτεινης,και το ποσο των λιπαρων και του υδατ...τα μεγαλα γευματα σε πρωτεινη μπορουν να δινουν αμινοξεα ακομα και 12 ωρες,αν πληρουν τα παραπανω.και αφου το γευμα ειναι μεγαλο τοτε θα κανεις και περισοτερη ωρα να τα χονεψεις αρα και η απορροφηση της πρωτεινης θα καθυστερησει.
με λιγα λογια ειναι το ιδιο...οσοι μπορουν να φανε σε ενα γευμα μισο κιλο κρεας δεν θα χουν προβλημα.καποιος που το μοιρασει αυτο σε 3 γευματα πρακτικα ειναι το ιδιο αφου θα φαει πχ στο πρωτο γευμα 30γρ,σε 3 ωρες παλι θα χρειαζεται να ξαναφαει...σε αντιθεση ο αλλος που θα φαει το μισο κιλο κρεας σε 1 γευμα θα χρειαστει να ξαναφαει σε 6ωρες πανω κατω. αυτα

κατι που προσεξα τωρα...ουτε εσυ εχεις δυνατοτητα να αποδειξεις κατι φιλε μου...απλα παπαγαλιζεις οτι εχεις διαβασει και οτι λενε απο παλια...δεν ισχυουν ολα

terataki
14-07-11, 16:04
τωρα που κοιταω και τα προηγουμενα ποστ με πιανει νευρικο γελιο...καποιος εγραψε(δεν λεμε ονοματα)οτι αν φας 800 θερμιδες σε ενα γευμα θα βαλεις λιπος...οτι νανε ομως :unsure:

COBRA_STYLE
14-07-11, 16:57
στην συγκεκριμενη διατροφη που εκανα,πιστευω πως γινεται να απορροφηθει ολη η πρωτεινη...16 ωρες νηστειας,μολις του δοσω πρωτεινη θα την πεταξει?δεν νομιζω...
και αποδειξη τωρα αφου θες...για να απορροφηθει εξαρταται απο καποιους παραγωντες οκ?
το ποσο και το ειδος της πρωτεινης,και το ποσο των λιπαρων και του υδατ...τα μεγαλα γευματα σε πρωτεινη μπορουν να δινουν αμινοξεα ακομα και 12 ωρες,αν πληρουν τα παραπανω.και αφου το γευμα ειναι μεγαλο τοτε θα κανεις και περισοτερη ωρα να τα χονεψεις αρα και η απορροφηση της πρωτεινης θα καθυστερησει.
με λιγα λογια ειναι το ιδιο...οσοι μπορουν να φανε σε ενα γευμα μισο κιλο κρεας δεν θα χουν προβλημα.καποιος που το μοιρασει αυτο σε 3 γευματα πρακτικα ειναι το ιδιο αφου θα φαει πχ στο πρωτο γευμα 30γρ,σε 3 ωρες παλι θα χρειαζεται να ξαναφαει...σε αντιθεση ο αλλος που θα φαει το μισο κιλο κρεας σε 1 γευμα θα χρειαστει να ξαναφαει σε 6ωρες πανω κατω. αυτα

κατι που προσεξα τωρα...ουτε εσυ εχεις δυνατοτητα να αποδειξεις κατι φιλε μου...απλα παπαγαλιζεις οτι εχεις διαβασει και οτι λενε απο παλια...δεν ισχυουν ολα

ρε φιλε
http://www.youtube.com/watch?v=-p4KSmy20fA πραγματικα ομως ....αυτες τις παπατζες ηθελα να ξερα που τις ακους πραγματικα και τις γραφεις ....καλα λεει ο γιαννης απο πανω,επειδη τα λες εσυ ισχυουν κιολας?...λες τι πιστευεις εσυ:welcome:

btw για να μην επαναλαμβανομαι,για μενα αυτη η @@@ των 3 γευματων ειναι μια μαλακια κ μιση...ουτε πιστευω οτι θα απορροφηθουν τοσες ποσοτητες πρωτεινης,υ/α κτλ ουτε οτι κανει καλο στο στομαχι και γενικα στην υγεια και οτι αλλη παπατζα λενε μερικοι πανω σε αυτο:welcome:

terataki
14-07-11, 17:02
και γω γιατι να πιστεψω τι λεει ο μπραουνι και ο καθε grf? αυτα που λενε γιατι ισχιουν? εχεις αναρωτηθει?

aepiskeptis
14-07-11, 17:05
λιονταρι-νεεαντερνταλ 1. πειναουου, παμε να πιασουμε ενα νεροβουβαλο

λιονταρι-νεεαντερνταλ 2. ας φαμε ενα-δυο ποντικακια του αγρου καλυτερα, δε χωνευεται ολη αυτη η πρωτεινη.



περα απο την παραπανω πλακα


Ειναι αποδεδειγμενο οτι οταν τρως μεγαλες ποσοτητες κρεατος μαζεμενο, αλλαζουν οι εκκρισεις υπατικων-χολικων ενζυμων και γαστρικου οξεους. οποτε το παρπανω μηνυμα αποτελει τιποτα αλλο περα απο αποψη του μελους Κοβρα

COBRA_STYLE
14-07-11, 17:11
λιονταρι-νεεαντερνταλ 1. πειναουου, παμε να πιασουμε ενα νεροβουβαλο

λιονταρι-νεεαντερνταλ 2. ας φαμε ενα-δυο ποντικακια του αγρου καλυτερα, δε χωνευεται ολη αυτη η πρωτεινη.



περα απο την παραπανω πλακα


Ειναι αποδεδειγμενο οτι οταν τρως μεγαλες ποσοτητες κρεατος μαζεμενο, αλλαζουν οι εκκρισεις υπατικων-χολικων ενζυμων και γαστρικου οξεους. οποτε το παρπανω μηνυμα αποτελει τιποτα αλλο περα απο αποψη του μελους Κοβρα
ελα ρε σοβαρα???

ολοι αποψεις λενε,δεν εχει ποσταρει κανεις κατι που να αποδεικνυει τι ειναι καλυτερο...και εξαλλου δεν με ενδιαφερει τι κανεις εσυ ή ο οποιοσδηποτε σχετικα με το ποσα γευματα τρωει κτλ...απλα διαβαζω τοσα ποστς πανω στα 3 γευματα με τα οποια διαφωνω οριζοντια-καθετα και δεν ξερω και γω τι και εγραψα αποψη:welcome:

giannis64
14-07-11, 18:42
στην συγκεκριμενη διατροφη που εκανα,πιστευω πως γινεται να απορροφηθει ολη η πρωτεινη...16 ωρες νηστειας,μολις του δοσω πρωτεινη θα την πεταξει?δεν νομιζω...
και αποδειξη τωρα αφου θες...για να απορροφηθει εξαρταται απο καποιους παραγωντες οκ?
το ποσο και το ειδος της πρωτεινης,και το ποσο των λιπαρων και του υδατ...τα μεγαλα γευματα σε πρωτεινη μπορουν να δινουν αμινοξεα ακομα και 12 ωρες,αν πληρουν τα παραπανω.και αφου το γευμα ειναι μεγαλο τοτε θα κανεις και περισοτερη ωρα να τα χονεψεις αρα και η απορροφηση της πρωτεινης θα καθυστερησει.
με λιγα λογια ειναι το ιδιο...οσοι μπορουν να φανε σε ενα γευμα μισο κιλο κρεας δεν θα χουν προβλημα.καποιος που το μοιρασει αυτο σε 3 γευματα πρακτικα ειναι το ιδιο αφου θα φαει πχ στο πρωτο γευμα 30γρ,σε 3 ωρες παλι θα χρειαζεται να ξαναφαει...σε αντιθεση ο αλλος που θα φαει το μισο κιλο κρεας σε 1 γευμα θα χρειαστει να ξαναφαει σε 6ωρες πανω κατω. αυτα

κατι που προσεξα τωρα...ουτε εσυ εχεις δυνατοτητα να αποδειξεις κατι φιλε μου...απλα παπαγαλιζεις οτι εχεις διαβασει και οτι λενε απο παλια...δεν ισχυουν ολα

ναι εε?? τοτε εσυ που παλευεις με 2000 θερμιδες, γιατι δεν τρως 2-3 φορες και εχεις περισοτερα γευματα.

αν εχω εγω αποδηξεις? εχω βαλει και καποιες φωτο, αλλα και εχω ποσταρει και 1-2 διατροφες μου, βαση αυτων που υποστηριζω.
δεν υποστηριζω εγω αλλα, και αλλα να πρατω στον εαυτο μου.
εσυ με τα γευματα δεν βαζεις και καμια φωτο να σε δουμε, τι σωματικα αποτελεσματα εχει καποιος που τρωει απο 100 γρ πρωτεινη ανα 3 γευματα? οχι τιποτα, αλλα να δουμε, να προσκηνησουμε και να αρχησουμε ολοι να παραταμε τα 6 γευματα, και να τρωμε μονο 3. θα κανουμε οικονομια και στο πλυσημο των πιατων.

COBRA_STYLE
14-07-11, 18:50
ναι εε?? τοτε εσυ που παλευεις με 2000 θερμιδες, γιατι δεν τρως 2-3 φορες και εχεις περισοτερα γευματα.

αν εχω εγω αποδηξεις? εχω βαλει και καποιες φωτο, αλλα και εχω ποσταρει και 1-2 διατροφες μου, βαση αυτων που υποστηριζω.
δεν υποστηριζω εγω αλλα, και αλλα να πρατω στον εαυτο μου.
εσυ με τα γευματα δεν βαζεις και καμια φωτο να σε δουμε, τι σωματικα αποτελεσματα εχει καποιος που τρωει απο 100 γρ πρωτεινη ανα 3 γευματα? οχι τιποτα, αλλα να δουμε, να προσκηνησουμε και να αρχησουμε ολοι να παραταμε τα 6 γευματα, και να τρωμε μονο 3. θα κανουμε οικονομια και στο πλυσημο των πιατων.

πες τα ρε γιαννη γιατι θα μας τρελανουν μερικοι καινοτομοι-πρωτοποροι εδω μεσα:rolf::rolf:

ομως γιατι ρωτας για photos του?αφου ειχε βαλει το παιδι...μην του πας και πολυ κοντρα ομως γιατι θα φαμε κανα ξυλο,οχι τπτ αλλο αλλα κανει 340kg κωπηλατικη:green::rolf:

thanasis76
14-07-11, 20:10
και γω γιατι να πιστεψω τι λεει ο μπραουνι και ο καθε grf? αυτα που λενε γιατι ισχιουν? εχεις αναρωτηθει?

ξεχνα τι λενε καποιο με ονομα και σκεψου αν πρεπει να ακουσεις τους χιλιαδες διατροφολογους που εχουν σπουδασει την διατροφη, και σκεψου και τις ποσες ερευνες εχουν γινει πανω σε αυτο....
οσο πιο πολλα γευματα τοσο πιο καλα. απο οποια μερια και αν το δεις ασχετα με το ΒΒ.......

giannis64
16-07-11, 12:56
σχετικα με τις θερμιδες.

μην κοιταμε μονο τις θερμιδες αλλα και απο που ερχονται αυτες οι θερμιδες

δεν ειναι οι θερμιδες "αναβολικες", αλλα τα τροφιμα απο τα οποια προερχονται.

επιπλεον, οι λειτουργιες του οργανισμου τρεχουν

1.ΕFA απαραιτητα λιπαρα
2.EAA απαραιτητα αμινοξεα
3. μεταλλα/βιταμινες

νομιζω οτι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι πρεπει να φανε πολλες θερμιδες επειδη τρωνε φτωχα θρεπτικα τροφιμα.
Παραδειγμα απο που λαμβανουν οι περισσοτεροι το μεγαλυτερο ποσοστο απο εμας τις βιταμινες και τα μεταλλα τους, απο τον ενα (κανενα) κροκο ή απο (το ποιο?) μοσχαρισιο συκωτι?

μια διατροφη ογκου δεν αρκει να ειναι θερμιδικα πλουσια, αλλα και θρεπτικα πλουσια, και εννοω τα 1,2,3 (1!, 3!)

:thumbup: πολυ σημαντικο..

aepiskeptis
30-08-11, 15:12
ααα βρηκα κι αυτο 3 γευματα VS 6 γευματα


THE EFFECT OF MEAL FREQUENCY ON BODY
COMPOSITION DURING 12-WEEKS OF STRENGTH
TRAINING
Hansen ?yvind 1, Fostervold Mathisen Therese 2, Raastad Truls 2
(Institute of Basic Medical Sciences, University of Oslo, Norwegian School of Sport Sciences, Norway)
Human trials on the effect of meal frequency on body composition are scarce. Short-term studies show increased rate of protein synthesis immediately after intake of amino acids [1], and frequent meals are shown to aid in the preservation of lean body mass when dieting [2]. Consequently it could be hypothesised that in response to strength training, more frequent meals will give larger muscle mass accumulation and lower fat mass (FM) than fewer meals. The purpose of this study was to compare the effects of 3 vs. 6 meals per day on changes in body composition in young men and women performing strength training over 12 weeks.

Men (n=33) and women (n=15) aged 21 to 35 with at least one year of previous strength training experience were randomly assigned to either a 6 meals a day group or a 3 meals a day group. The prescribed total dietary intake in both groups was equal and calculated to give a positive energy balance of approximately 1200 KJ/day, a protein intake of 1.5-1.7 g/kg/day and a carbohydrate intake of 5-7 g/kg/day. During the training period the dietary intake was controlled by repeated 24-hours recalls. All participants performed the same strength training program, training four times per week, giving each muscle group one heavy session and one light session per week. In the heavy sessions, training intensity varied between 10 and 3 RM sets, and 3 - 6 sets were performed in each exercise. Determination of body composition was performed with DEXA at the beginning of and immediately after the training period. A total of 16 men and 11 women completed the project.

After multiple regression analysis the 3 meal group had a significant greater gain in lean body mass (LBM) than the 6 meal group when adjusted for gender and energy intake (p=0.04), when adjusted for gender and protein intake (p=0.03), and when adjusted for gender, protein intake, carbohydrate intake and fat intake* (p=0.01). (*: Fat intake in g/kg body weight/day showed significance on LBM,p=0.03). No significant differences in regional changes in LBM were observed, although there was a tendency towards a greater gain in the three meal group. There were
no significant differences in change in fat mass (FM) between the groups, but a tendency towards a greater gain in the three meal group, 7.33% (-5.23, 19.90), p=0.24. The three meal group had a 2.87%(0.62, 5.12) larger weight gain than the six meal group, p=0.01. The participants had a 2.31% (0.83, 3.79), gain in bone mineral density of the spine during the twelve weeks of strength training, p<0.01, but there were no differences between the groups.

In this study, three meals per day resulted in larger muscle gain from strength training than six meals per day over a period of twelve weeks. The reason why 3 meals a day was superior to 6 meals a day in this study needs further investigation. More long-term studies are needed to determine the optimal meal frequency for gain in LBM from strength training

giannis64
30-08-11, 17:36
τωρα αμα το διαγραψω εγω θα φταιω? τι λεει ρε συ?? το 70% του φορουμ δεν ξερει αγγλικα..:smash:
και αφου τα λεει στα αγγλικα, σιγουρα θα λεει :Pπ@π@ριες.

Giannistzn
30-08-11, 17:40
Μια μεταφραση θα αξιζε πιστευω. Στο τελος που κανει ενα ρεζουμε απο την ερευνα που εγινε σε ομαδες ατομων που εκαναν 3 και 6 γευματα αντιστοιχα, αναφερεται οτι αυτοι που εκαναν 3 γευματα, ειχαν καλυτερη μυΐκη αναπτυξη (με προπονηση δυναμης) σε χρονικο διαστημα 12 εβδομαδων.

aepiskeptis
30-08-11, 18:49
τωρα αμα το διαγραψω εγω θα φταιω? τι λεει ρε συ?? το 70% του φορουμ δεν ξερει αγγλικα..:smash:
και αφου τα λεει στα αγγλικα, σιγουρα θα λεει :Pπ@π@ριες.

δε φατιω εγω δε φατιω εγω

κατι αλλοι μου εδιναν ερευνες και διαβαζα και παρασυρθηκα


ναι ναι ναι αμερικανιες :)

ελα μωρε μη το σβησεις ολο και κανα καλο παιδι θα το βαλει στο μεταφραστηρι

αστο να υπαρχει και αν δεν ασχοληθει κανεις θα το σβησω εγω.

βεβαια τι 3 τι 6 τι 2 τι 16 ο καθενας οπως βολευεται

ολα ειναι στην κατηγορια χανεις κατι-κερδιζεις κατι

marvin
30-08-11, 18:51
δε φατιω εγω δε φατιω εγω

κατι αλλοι μου εδιναν ερευνες και διαβαζα και παρασυρθηκα


ναι ναι ναι αμερικανιες :)

ελα μωρε μη το σβησεις ολο και κανα καλο παιδι θα το βαλει στο μεταφραστηρι

αστο να υπαρχει και αν δεν ασχοληθει κανεις θα το σβησω εγω.

βεβαια τι 3 τι 6 τι 2 τι 16 ο καθενας οπως βολευεται

ολα ειναι στην κατηγορια χανεις κατι-κερδιζεις κατι

Αντε ρε παιδια κανενα καλο παιδι.......:turtle::turtle::turtle::turtle:

Αντωνης
30-08-11, 19:11
Oσοι δεν σκαμπαζουμε πολλα απο βιοχημεια η' διατροφολογια(το 95% του φορουμ δηλαδη),ας διαβαζουμε απλα τις 2-3 τελευταιες προτασεις της καθε ερευνας,δηλαδη το συμπερασμα.Αφου ουτως η' αλλως και μετεφρασμενα να διαβασουμε τα παραπανω δεν προκειται να τα καταλαβουμε:green:

marvin
30-08-11, 19:14
Oσοι δεν σκαμπαζουμε πολλα απο βιοχημεια η' διατροφολογια(το 95% του φορουμ δηλαδη),ας διαβαζουμε απλα τις 2-3 τελευταιες προτασεις της καθε ερευνας,δηλαδη το συμπερασμα.Αφου ουτως η' αλλως και μετεφρασμενα να διαβασουμε τα παραπανω δεν προκειται να τα καταλαβουμε:green:

Για αυτον ακριβως τον λογο Αντωμη δεν το βαζω μονη μου στο μεταφραστη!!!!Θα ειναι σαν να το διαβαζω απλα στα αγγλικα!!!!!:green:

Αντωνης
30-08-11, 19:22
Για αυτον ακριβως τον λογο Αντωμη δεν το βαζω μονη μου στο μεταφραστη!!!!Θα ειναι σαν να το διαβαζω απλα στα αγγλικα!!!!!:green:

Nικη κανε copy paste την τελευταια παραγραφο και βαλτην στον μεταφραστη,εκει ειναι ολο το ζουμι κ ειναι και κατανοητο σε μας τους απλους θνητους:green::thumbup:

Τα προηγουμενα εχει νοημα να τα διαβασει καποιος μονο αν εχει τις γνωσεις να τα αξιολογησει:green:

lila_1
30-08-11, 19:40
Μπα καμία ιδιαίτερη γνώση δεν θέλει για να το αξιολογήσει κάποιος. Περιγράφει αναλυτικά πως διεξήχθη η έρευνα κ τα αποτελέσματα της

jimmy007
30-08-11, 20:03
Λοιπόν, το ρεζουμέ είναι:

Τα 3 γεύματα είναι καλύτερα από τα 6 γεύματα για την αύξηση της μυικής μάζας(ή αύξηση του λίπους ειναι ίδια). Ωστόσο, ο λόγος που συμβαίνει αυτός είναι άγνωστος. Η έρευνα ΟΚ μου φαίνεται προσωπικά με μία σύντομη ανάγνωση.

sofos
30-08-11, 20:28
Λοιπόν, το ρεζουμέ είναι:

Τα 3 γεύματα είναι καλύτερα από τα 6 γεύματα για την αύξηση της μυικής μάζας(ή αύξηση του λίπους ειναι ίδια). Ωστόσο, ο λόγος που συμβαίνει αυτός είναι άγνωστος. Η έρευνα ΟΚ μου φαίνεται προσωπικά με μία σύντομη ανάγνωση.

καλα εσυ ξυπνα στις 9 φαε ενα γευμα μετα ενα ακομα στις 12 και μετα ενα ακομα στις 3 και μετα μεχρι τις 1-2 μενε αφαγος,αμα βαλεις ετσι μαζα γραψε με...αλλα ξεχασα η πρωτεινη μενει 24 ωρες μεσα και ο υδατανθρακας το ιδιο οποτε ποιος ο λογος να τρωμε συνεχεια?

Giannistzn
30-08-11, 20:53
καλα εσυ ξυπνα στις 9 φαε ενα γευμα μετα ενα ακομα στις 12 και μετα ενα ακομα στις 3 και μετα μεχρι τις 1-2 μενε αφαγος,αμα βαλεις ετσι μαζα γραψε με...αλλα ξεχασα η πρωτεινη μενει 24 ωρες μεσα και ο υδατανθρακας το ιδιο οποτε ποιος ο λογος να τρωμε συνεχεια?

Δεν προτεινει κατι τετοιο το αρθρο, ας μην λεμε ακροτητες απλα για να τις πουμε.. Δηλαδη αν ξυπνησει καποιος στις 8, και φαει στις 10 πρωτο γευμα με 700 - 800 θερμιδες, στις 14 00 - 15 00 δευτερο γευμα με 800 - 900 θερμιδες και στις 20 00 - 21 00 ενα τριτο γευμα 700 - 800 θερμιδες (για καποιον που χρειαζεται 2500 θερμιδες) δεν θα ειναι οκ?

Μια χαρα πιστευω θα εισαι..

tasos2
30-08-11, 21:19
καλα εσυ ξυπνα στις 9 φαε ενα γευμα μετα ενα ακομα στις 12 και μετα ενα ακομα στις 3 και μετα μεχρι τις 1-2 μενε αφαγος,αμα βαλεις ετσι μαζα γραψε με...αλλα ξεχασα η πρωτεινη μενει 24 ωρες μεσα και ο υδατανθρακας το ιδιο οποτε ποιος ο λογος να τρωμε συνεχεια?

Αν καταφερεις να φας ολες τις θερμιδες και τα μακροσυστατικα σε αυτα τα 3 κοντινα γευματα αυτο θα γινει αν ειναι και αργης απορροφησης. Μεχρι τις 1-2 το σωμα θα χει παρει οσα χρειαζεται και θα τα απελευθερωνει στο αιμα ολη την ημερα. Αλλα πρακτικα δε γινεται αυτο δε χωρανε στο στομαχι

giannis64
30-08-11, 21:24
καλα ρε θα με τρελανετε...

ποιος θα φαι ρε γα*&τη μου 3000-3500 θερμιδες σε 3 γευματα.. τι στην ευχη στομαχι εχει. βαρελι?

ναι και ολοι αυτοι οι τεραστιοι 3 γευματα κανουν μονο. και εχουν αντι για πιατο, εναν κουβα..

beefmeup
30-08-11, 21:34
In this study, three meals per day resulted in larger muscle gain from strength training than six meals per day over a period of twelve weeks. The reason why 3 meals a day was superior to 6 meals a day in this study needs further investigation. More long-term studies are needed to determine the optimal meal frequency for gain in LBM from strength training

σε αυτη την μελετη τα 3 γευματα ειχαν καλυτερα αποτελεσματα απο τα 6....χρειαζεται περισοτερη ερευνα για να δουμε γιατι σε αυτη την μελετη ειχαμε αυτα τα αποτελεσματα.(που σημαινει οτι σε αλλες μελετες ειχαμε αλλα αποτελεσματα).
περισοτερες κ μακροχρονιες μελετες χρειαζονται για να καθορισουν το βελτιστο χρονισμο γευματων σε σχεση με το κερδος καθαρης μυικης μαζας απο προπονησεις δυναμης..

οποιος ξερει να διαβαζει καταλαβαινει οτι η ερευνα ειναι ΜΗ συμπερασματικη..σαφως βεβαια,κ αποτελει μια ενδειξη κ τπτ παραπανω.

jackaction
30-08-11, 21:56
αμα ξερει ο ανθρωπος να διαβαζει κατι σωστα... ωραιος μπιφ:thumbup:
εγω ψηφισα 6 γιατι και με τα 5-6 πειναω αν κανω 3 η θα δαγκωσω καποιον η θα τρωω μια ανθρωπιστικη βοηθεια σε καθε γευμα:turtle:

Eddie
30-08-11, 21:59
Εγω ρε παιδια ουτως η αλλως 3 στερεα εχω μεχρι τωρα και 2 ροφηματα που ειναι μονο πρωτεινη..σιγα το πραγμα να ανεβαζα λιγο τις ποσοτητες,μου φαινεται πολυ ευκολο.

sofos
30-08-11, 22:58
Εγω ρε παιδια ουτως η αλλως 3 στερεα εχω μεχρι τωρα και 2 ροφηματα που ειναι μονο πρωτεινη..σιγα το πραγμα να ανεβαζα λιγο τις ποσοτητες,μου φαινεται πολυ ευκολο.

και γω αυτο κανω απλα μερικοι εδω μεσα εχουν πει στις πισω σελιδες το εξης κουλο,να ξυπνησεις να φας κατι μετα απο 3 ωρες κατι με καζεινη που και καλα σε κραταει και με κ λιπαρα να φας και μετα ενα ακομα στερεο το ιδιο στυλ λολ απλα,σα να λενε φαε 3 πιτσες εχουν λιπαρα-υδατανθρακα και πινε και σε καθε γευμα με πιτσα ενα ποτηρι γαλα,δλδ 1 πιτσα σε καθε γευμα,εγω ξερω οτι καθε 3-4 ωρες ο οργανισμος χρειαζεται πρωτεινη-υδατανρθακα και λιπαρα,γι αυτο και ειναι καλο να κανουμε 5-6 γευματα(συμπεριλαμβανομενου του pre-post και ας ειναι σκονη γευμα θεωρειται για μενα,ειδικα αν ειχε κ υδατανθρακα)

Gaspari
30-08-11, 23:04
6.. Δεν μπορώ να με φανταστώ να τρώω 3.. Εδώ κάθε 2μιση ώρες αρχίζω και εκνευρίζομαι που δεν έχω φάει..

Γιώργος_
31-08-11, 10:22
Το αρθρο που εβαλε το παλικαρι στα αγγλικα, ειναι για αυξησξ μεγιστης/υπομεγιστης δυναμης.
Αυτο που θελει να εξηγησει το αρθρο ειναι οτι το σωμα, οταν αυξανει τη διαμετρο των μυικων ινων, χανει σε μεγιστη αποδοση λογω της αργης συσπασης/χαλασης του μυ.
Επισης.....
Οι περισσοτεροι μηχανισμοι στο σωμα, λειτουργουν με καμπυλες μεταβολισμου των συστατικων που συμβαλουν στις λειτουργιες του μηχανισμου αυτου.
Ετσι, οι καμπυλες μεταβολισμου πρωτεινων και όλων των λειτουργιων στις οποιες συμβαλουν, πρεπει να ειναι σε 3ωρη συχνοτητα. Με καθε ποσοτητα πρωτεινης, πρεπει να λαμβανουμε και υδατανθρακα, με περιπου ιδια χρονικη αποδεσμευση, ωστε να διεγειρουμε την ινσουλινη και να μπορεσει να περασει τα αμινοξεα απο τις μεμβρανες των μυικων κυτταρων, ώστε να ξεκινησουν τις αναλογες διεργασιες.

Αρα, 6-7 γευματα την ημερα, καθε 3 ωρες, ειναι οτι πιο καλο μπορειτε να κανενε για να εχετε τον μεγιστο αναβολισμο......

giannis64
31-08-11, 16:57
εγω που θελω να ψηφησω 3 το καλοκαιρι και 6 τον χειμωνα? τι γινεται?:P

NASSER
01-09-11, 09:39
εγω που θελω να ψηφησω 3 το καλοκαιρι και 6 τον χειμωνα? τι γινεται?:P

:rolf::rolf::rolf: πολύ καλή σκέψη και απόλυτα φυσιολογική. Απο σήμερα έχουμε φθινόπωρο... ξεκινάει ο όγκος... :P

jimmy007
01-09-11, 13:53
καλα εσυ ξυπνα στις 9 φαε ενα γευμα μετα ενα ακομα στις 12 και μετα ενα ακομα στις 3 και μετα μεχρι τις 1-2 μενε αφαγος,αμα βαλεις ετσι μαζα γραψε με...αλλα ξεχασα η πρωτεινη μενει 24 ωρες μεσα και ο υδατανθρακας το ιδιο οποτε ποιος ο λογος να τρωμε συνεχεια?

Εγώ πιστεύω ότι μια χαρά μάζα θα βάλεις και έτσι. Πάντως δεν λέει αυτό ακριβώς η έρευνα.


Δεν προτεινει κατι τετοιο το αρθρο, ας μην λεμε ακροτητες απλα για να τις πουμε.. Δηλαδη αν ξυπνησει καποιος στις 8, και φαει στις 10 πρωτο γευμα με 700 - 800 θερμιδες, στις 14 00 - 15 00 δευτερο γευμα με 800 - 900 θερμιδες και στις 20 00 - 21 00 ενα τριτο γευμα 700 - 800 θερμιδες (για καποιον που χρειαζεται 2500 θερμιδες) δεν θα ειναι οκ?

Μια χαρα πιστευω θα εισαι..
:thumbup::thumbup:



καλα ρε θα με τρελανετε...

ποιος θα φαι ρε γα*&τη μου 3000-3500 θερμιδες σε 3 γευματα.. τι στην ευχη στομαχι εχει. βαρελι?

ναι και ολοι αυτοι οι τεραστιοι 3 γευματα κανουν μονο. και εχουν αντι για πιατο, εναν κουβα..

Γιάννη εγώ τρώω παραπάνω από 4.000 θερμίδες σε 4 γεύματα. Δεν είναι τίποτα τρομερό.Ναι έχω φούσκωμα αλλά εντάξει σιγά. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να είναι τα πάντα "καθαρά".


σε αυτη την μελετη τα 3 γευματα ειχαν καλυτερα αποτελεσματα απο τα 6....χρειαζεται περισοτερη ερευνα για να δουμε γιατι σε αυτη την μελετη ειχαμε αυτα τα αποτελεσματα.(που σημαινει οτι σε αλλες μελετες ειχαμε αλλα αποτελεσματα).
περισοτερες κ μακροχρονιες μελετες χρειαζονται για να καθορισουν το βελτιστο χρονισμο γευματων σε σχεση με το κερδος καθαρης μυικης μαζας απο προπονησεις δυναμης..

οποιος ξερει να διαβαζει καταλαβαινει οτι η ερευνα ειναι ΜΗ συμπερασματικη..σαφως βεβαια,κ αποτελει μια ενδειξη κ τπτ παραπανω.

Ναι μία ένδειξη προκύπτει. Αλλά δεν είναι η μόνη σχετική έρευνα που καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα,δηλαδή ότι τα 3 γεύματα είναι καλύτερα από τα 6(με ίδια μακροσυστατικά πάντα). Δεν συμπεραίνω ότι τα 3 γεύματα είναι αναγκαστικά καλύτερα από τα 6(όπως λέει το συμπέρασμα της παραπάνω έρευνας,συγκεκριμένα το κομμάτι που μετέφρασα). Απλά συμπεραίνω ότι δεν είναι χειρότερα από τα 6.


Εγω ρε παιδια ουτως η αλλως 3 στερεα εχω μεχρι τωρα και 2 ροφηματα που ειναι μονο πρωτεινη..σιγα το πραγμα να ανεβαζα λιγο τις ποσοτητες,μου φαινεται πολυ ευκολο.

:thumbup:


:rolf::rolf::rolf: πολύ καλή σκέψη και απόλυτα φυσιολογική. Απο σήμερα έχουμε φθινόπωρο... ξεκινάει ο όγκος... :P


Γιατί ξεκινάει? Είμαι ο μόνος που έχει ξεκινήσει εδώ και μισό μήνα περίπου?:weights:

paulos perakis
08-10-11, 18:17
Γεια σας παιδια ξερω οτι τα 5-6 γευματα με 2-3 ωρες διαφορά βοηθουν τον μεταβολισμο αλλα νομιζω οτι στη γραμμωση(δεν ξερω αν συμβαινει και στον ογκο) τρωμε ανα 2-3 ωρες εφοσον πεινασουμε γιατι πολλες φορες τρω ενα μεσημεριανο και αργω να το χονευσω και τελικα τρωω το τεταρτο γευμα 20.00 το βραδυ και σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να φαω για απογευματινο εστω και ενα μηλο θα μπορουσε καποιος να με διαφωτισει πανω σ΄αυτο?Ευχαριστω:)

TheWorst
08-10-11, 18:20
Γεια σας παιδια ξερω οτι τα 5-6 γευματα με 2-3 ωρες διαφορά βοηθουν τον μεταβολισμο αλλα νομιζω οτι στη γραμμωση(δεν ξερω αν συμβαινει και στον ογκο) τρωμε ανα 2-3 ωρες εφοσον πεινασουμε γιατι πολλες φορες τρω ενα μεσημεριανο και αργω να το χονευσω και τελικα τρωω το τεταρτο γευμα 20.00 το βραδυ και σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να φαω για απογευματινο εστω και ενα μηλο θα μπορουσε καποιος να με διαφωτισει πανω σ΄αυτο?Ευχαριστω:)

1.Αυτο με το μεταβολισμο δεν ισχυει.
2.Και στη γραμμωση και στον ογκο δεν χρειαζονται 5-6 γευματα , γινονται και με 2-3
3.Ποτε ειναι το απογευματινο σου ? Γιατι δεν το βαζεις πρωι το μηλο ?

thegravijia
08-10-11, 18:36
^^esυ το εχεις δοκιμασει κ με 2-3 γευματα κ με 6-7 και πεινουσες το ιδιο κ στις 2 περιπτωσεις ??

paulos perakis
08-10-11, 18:39
1.Αυτο με το μεταβολισμο δεν ισχυει.
2.Και στη γραμμωση και στον ογκο δεν χρειαζονται 5-6 γευματα , γινονται και με 2-3
3.Ποτε ειναι το απογευματινο σου ? Γιατι δεν το βαζεις πρωι το μηλο ?
κοιτα το απογευματινο μου συνηθως ειναι κατα τις 18.00 και μηλο τρωω και το πρωι μαζι με το πρωινο μου

TheWorst
08-10-11, 18:41
Τελικα κανεις ογκο ή γραμμωση ?

paulos perakis
08-10-11, 18:47
^^esυ το εχεις δοκιμασει κ με 2-3 γευματα κ με 6-7 και πεινουσες το ιδιο κ στις 2 περιπτωσεις ??

με 2-3 μεγαλα γευματα πεινουσα ναι οποτε μειωσα την ποσοτητα και αυξησα τη συχνοτητα των γευματων και ειμαι ενταξει απλα καμια φορα τρωω λιγο παραπανω στο μεσημεριανο και ετσι μετα δεν εχω πεινασει μεχρι το βραδυνο

paulos perakis
08-10-11, 18:47
Τελικα κανεις ογκο ή γραμμωση ?

sorry ξεχασα να το αναφερω αυτο γραμμωση

thanasis76
08-10-11, 19:10
^^esυ το εχεις δοκιμασει κ με 2-3 γευματα κ με 6-7 και πεινουσες το ιδιο κ στις 2 περιπτωσεις ??

+ 1000

TheWorst
08-10-11, 19:37
Αν θες να σου προτεινω απ'το σαϊτ , να το αρθρο - http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_

Δεν ειναι αναγκαια τα 5-6 γευματα.Μπορεις να τα κανεις και 2-3 , μπορεις να τα σπασεις ακομα (ή να βαλεις κιαλλο 1-2) και να τα κανεις 10-12 , κοιτα το συνολο των μακρος ποσο βγαινει

Επισης μου κανει εντυπωση οτι πολλοι αρχιζουν γραμμωση οταν μπαινει χειμωνας , τι ταση ειναι αυτη ? :turtle:

Δανάη
08-10-11, 20:02
http://bodybuilding4you.blogspot.com/2008/01/blog-post_08.html

beefmeup
08-10-11, 20:03
Περακης φιλε υπηρχε θεμα με την συχνοτητα γευματων..
την επομενη φορα να ψαχνεις,στο ξαναεγραψα πριν 2-3 μερες σε αλλο θεμα.

TheWorst
08-10-11, 20:11
Α,ωραιο τοπικ :green: Ψηφισα 6 παντως , γιατι ετσι μου αρεσει να τρωω :P No adaptation :( Δε τα παλευω τα 2-3 γευματα

leftis
05-11-11, 13:11
http://www.bodytransformationlab.com/5-reasons-why-eating-every-2-3-hours-to-lose-weight-sucks/

Ένα ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα. Εκτός απο αυτό το άρθρο υπάρχουν πολλά άλλα που υποστηρίζουν πως το να τρώς κάθε 2-3 ώρες δεν ωφελεί σε τίποτα. Είναι σωστότερο να τρώς όταν πεινάς παρά να τρώς όταν πρέπει. Επίσης λέει πως το σώμα δεν πρόκειται να "κάψει" τους μύες μας αμα δεν τρώμε κάθε 2-3 ώρες. Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.

Εσείς τι λέτε? :unsure:

Devil
05-11-11, 13:44
ανακαληψες την φωτια.....:green:

το εχουμε ξαναπει χιλιαδες φορε μεσα στο φορουμ.... τεσπα...

για μενα ειναι πιο σωστο να τρως 3-4 γευματα παρα 6+... αλλα και παλι οι διαφορες ειναι μικρες... το IF ειναι εντελως διαφορετικη ιστορια...

sTeLaKoS
05-11-11, 13:46
3 Γευματα Vs 6 Γευματα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?939-3-Γευματα-Vs-6-Γευματα)
Στο παραπάνω δημοψήφισμα έχει γίνει ενδιαφέρουσα κουβέντα, τσέκαρε τη :thumbup:

Goofonly
05-11-11, 14:10
Ψήφισα 6 επειδή μου αρέσει να τρώω. Σίγουρα στη γράμμωση βοηθάει να τρως πολλές φορές για να κρατάς ψιλά τον μεταβολισμό. Δείτε την καύση σαν ένα κεικ: ένα μικρό ταψάκι θα κάνει 15 λεπτά να ψηθεί για έναν κεικ σοκολάτας υγρό, όμως ένα μεγαλύτερο 20 ;). Η διαφορά μπορεί να φαίνεται μικρή, αλλά αν μαζέψουμε όλα τα 5λεπτα θα κάνουμε ώρες. ;) Στον όγκο δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία κατ'εμέ πόσες φορές θα φας πέρα απ'τις 3 βασικές, αλλά θεωρώ must 4-5 ( 5 κατά προτίμηση ) γεύματα διότι σε ένα πρόγραμμα σαν αυτό... :


1ο - Πρωινό ( 8 που πάμε στη δουλειά )
2ο - Δεκατιανό ( 11 )
3ο - Μεσημεριανό ( 2- 3 )
4ο - Μετά τη προπόνηση ( 7-8 )
+
5ο -Ένα μικρότερο γεύμα το βράδυ


...το πρώτο γεύμα σπάει σε δύο ( το 2ο δηλαδή ) ώστε να μην φάμε τεράστια ποσότητα και να λειτουργούμε καλύτερα μέσα στη μέρα, το μεσημέρι ( 3ο ) διότι ακολουθεί προπόνηση και χρειαζόμαστε τροφή, μετά τη προπόνηση που είναι ένα βασικό γεύμα και το βράδυ για να μην υπάρχει διαφορά με το επόμενο γεύμα το πρωί της επόμενης μέρες πολλών ωρών. ;)

thegravijia
05-11-11, 14:13
^^ μετα την προπονηση εσυ θα φΑς απλα ενα μικρο γευμα το βραδυ?
τοτε ειναι που πρεπει να φας

Chris92
05-11-11, 14:14
εγω οποτε εχω τη δυνατοτητα (εστω και σαντουιτσακι στη σχολη) κανω 6 γευματα και για λογους πεινας

TheWorst
05-11-11, 14:24
Σιγουρα εδω μεσα ειμαι ο μονος που κανει γυρω στα 15 γευματα σπαστα (γιατι δε χωραει η κοιλια)

Στο σχολειο καθε διαλειμμα με το ταπερακι λιγο-λιγο , μονο εκει μαζευονται 3-4 :green: Πριν παω ακομα 3 γευματα και μετα οταν γυρυσω ειναι που τρωω το πιο πολυ (το βραδυ δλδ) Πρωτεινες και λιπαρα αγρια μπορει να φαω και 5-6 φορες

Goofonly
05-11-11, 14:46
^^ μετα την προπονηση εσυ θα φΑς απλα ενα μικρο γευμα το βραδυ?
τοτε ειναι που πρεπει να φας

Το ποστ το μετράς σαν 1 γεύμα. Όχι σαν δύο γιατί είναι σε μικρό χρονικό διάστημα. Για 3-4 μήνες δεν κάνω χρήση συμπληρωμάτων και αμέσως μετά τη προπόνηση τρώω ένα πιτάκι βρώμης ( 50γρ βρωμη, 3 ασπράδια, μέλι ) και 15 λεπτά μετά κοτόπουλο, σαλάτα και καστανό ρύζι ή γλυκοπατάτα. Σε βεβαιώνω πως το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ δυνατό.

Γνωρίζω άτομο που κάνει 2-3 γεύματα την μέρα, το 1 πάντα fast food λόγο δουλειάς, είναι 90 κιλά, ένας απ'τους πιο συμμετρικά και καλά μυικά ανεπτυγμένους ανθρώπους που ξέρω + ένα πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους ( έχοντας υπόψιν ένα καθαρό 6-pack θα έλεγα κάτω από 10% ) και δεν τρώει καν μετά τη προπόνηση, όλα τα γεύματα είναι πριν... Αν κάποια στιγμή μετά πεινάσει τρώει γιαούρτι και σαλάτα ή κάτι ελαφρύ. Και πάλι υπάρχει ανάπτυξη, περίεργο αλλά... υπάρχουν και τέτοια άτομα που έχουν φοβερά γονίδια. Τον έζησα καθημερινά για μήνες και είναι απίστευτο. Ακόμα και στο γυμναστήριο ο τρόπος που γυμνάζεται είναι ανορθόδοξος....

Devil
05-11-11, 15:03
Ψήφισα 6 επειδή μου αρέσει να τρώω. Σίγουρα στη γράμμωση βοηθάει να τρως πολλές φορές για να κρατάς ψιλά τον μεταβολισμό. Δείτε την καύση σαν ένα κεικ: ένα μικρό ταψάκι θα κάνει 15 λεπτά να ψηθεί για έναν κεικ σοκολάτας υγρό, όμως ένα μεγαλύτερο 20 ;). Η διαφορά μπορεί να φαίνεται μικρή, αλλά αν μαζέψουμε όλα τα 5λεπτα θα κάνουμε ώρες. ;) Στον όγκο δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία κατ'εμέ πόσες φορές θα φας πέρα απ'τις 3 βασικές, αλλά θεωρώ must 4-5 ( 5 κατά προτίμηση ) γεύματα διότι σε ένα πρόγραμμα σαν αυτό... :



ο οργανισμος δεν ειναι φουρνος.... δεν ειναι κλειστο κυκλωμα... αλλα επιρεαζετε απο το περιβαλλον και τις μεταβολες του...

leftis
05-11-11, 15:05
ανακαληψες την φωτια.....:green:

το εχουμε ξαναπει χιλιαδες φορε μεσα στο φορουμ.... τεσπα...

για μενα ειναι πιο σωστο να τρως 3-4 γευματα παρα 6+... αλλα και παλι οι διαφορες ειναι μικρες... το IF ειναι εντελως διαφορετικη ιστορια...

Τι εννοείς με το IF?


3 Γευματα Vs 6 Γευματα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?939-3-Γευματα-Vs-6-Γευματα)
Στο παραπάνω δημοψήφισμα έχει γίνει ενδιαφέρουσα κουβέντα, τσέκαρε τη :thumbup:


Ωραίος :thumbup: Έψαξα με μερικά keywords αλλά δεν μπορούσα να βρώ κάτι.

Devil
05-11-11, 15:07
Τι εννοείς με το IF?

το γραφει στο κειμενο που ποσταρες.... Intermittent fasting.......

Goofonly
05-11-11, 15:08
Όπως και ο φούρνος. Δεν βάζει ο ίδιος τη θερμοκρασία του ή τον τρόπο που ψήνει, εσύ το κάνεις. Σχήμα λόγου ήταν.

Devil
05-11-11, 15:15
Όπως και ο φούρνος. Δεν βάζει ο ίδιος τη θερμοκρασία του ή τον τρόπο που ψήνει, εσύ το κάνεις. Σχήμα λόγου ήταν.

νομιζω διαφερουν αρκετα οι πηγες ενεργειας.... οπως επεισης και οι μεταβολες που δεχοντε...

αλλα και σαν κεικ να το παρεις.... το μεγαλητερο δεν θελει περισσοτερη ενεργεια για ψηθει? εφοσον το μικρο ξοδευει ενεργεια για 15' το μεγαλητερο ξοδευει ενεργεια για 20'.... αρα τι σε συμφερει?

Tasos Green
05-11-11, 15:17
δεν αγχώθηκα ποτε ποσα γευματα θα κανω. ουτε στην γράμμωση ουτε στον ογκο. εχω φτάσει και τα 7 γεύματα την μερα στην περιοδο γραμμωσης, τωρα κανω 4 στον ογκο και το αποτέλεσμα μου φαινεται αρκετα καλο. δεν εχω λιπωσει πολυ και αυξάνω σιγα σιγα και τα κιλα μου.

αλα και παλι δεν κολλαω στα 4, μπορεί μια μερα να εχω πολυ δουλεια και να κανω 3 γευματα με αρκετες ποιοτικές θερμίδες το καθένα. παλι τα αποτελέσματα θετικα ειναι.

Goofonly
05-11-11, 15:18
για να έχουμε όμως την ίδια ποσότητα μεγάλου, θα βάλουμε 2 μικρά, άρα θα ανάψει 2 φορές

rey1989
05-11-11, 15:26
εγώ πάλι πεινάω τρελά αν κάνω λιγότερα γεύματα. Το δοκίμασα χθες να κάνω 3 γεύματα αντί για 6 και πείναγα σαν χελώνα!...
τελικά τα 6 που κάνω μου ταιριάζουν καλύτερα.

tasos2
05-11-11, 16:20
Kαι οι 2 επιλογες ειναι ασχημες στην περιπτωση μου. Τα 3 δε μου φτανουν εκτος αν καταπιεσω το στομαχι μου να χωρεσει κι αλλο φαγητο. Τα 6 δεν τα χρειαζομαι. Με 4 ή 5 σε μερες προπονησεις ειμαι υπερκαλυμενος

Devil
05-11-11, 17:57
για να έχουμε όμως την ίδια ποσότητα μεγάλου, θα βάλουμε 2 μικρά, άρα θα ανάψει 2 φορές

ναι.... ο φουρνος.... οχι ο οργανισμος....

tolis93
05-11-11, 18:05
4-5 γευματα μεσα στη μερα καλα ειναι.με 6 μου ανοιγει τρελα η ορεξη.με 3 πρεπει να φαω σα να μην υπαρχει αυριο.μεση λυση πολυ απλα

Goofonly
05-11-11, 18:15
Ο μεταβολισμός θα επιταχυνθεί εάν το σπάσουμε σε δύο και δεν θα έχει " τόση δουλειά " για να μπορεί να κάνει και άλλες " εργασίες " καλύτερα. Τέλοσπαντων, μελέτες κτλ είναι μοιρασμένες, και δεν νομίζω ποτέ να βγει νόημα, ότι δουλεύει λοιπόν καλύτερα στον καθένα. Νομίζω με 5 γεύματα είναι οκ ο οποιοσδήποτε, πέρα από εκεί, απλά έχεις το νου σου και σε ένα ρολόι...

Devil
05-11-11, 18:21
Ο μεταβολισμός θα επιταχυνθεί εάν το σπάσουμε σε δύο και δεν θα έχει " τόση δουλειά " για να μπορεί να κάνει και άλλες " εργασίες " καλύτερα. Τέλοσπαντων, μελέτες κτλ είναι μοιρασμένες, και δεν νομίζω ποτέ να βγει νόημα, ότι δουλεύει λοιπόν καλύτερα στον καθένα. Νομίζω με 5 γεύματα είναι οκ ο οποιοσδήποτε, πέρα από εκεί, απλά έχεις το νου σου και σε ένα ρολόι...

βασικα δεν θα εχει καμια επιταχυνση... τιποτα... και σε μερικες περιπτωσεις ισως ειναι και καλητερα να τρως λιγοτερα γευματα...

thegravijia
05-11-11, 18:35
βασικα δεν θα εχει καμια επιταχυνση... τιποτα... και σε μερικες περιπτωσεις ισως ειναι και καλητερα να τρως λιγοτερα γευματα...

να σ πω ..απο οσες ερευνες εχεις διαβασει καμια δεν ειναι υπερ των πολλων γευματων?
ολες για 3 μιλουν ?

η ολες υποστηριζουν οτι δεν υπαρχει κανενα + στα πολλα γευματα σε σχεση με τα λιγα??

Devil
05-11-11, 18:39
να σ πω ..απο οσες ερευνες εχεις διαβασει καμια δεν ειναι υπερ των πολλων γευματων?
ολες για 3 μιλουν ?

η ολες υποστηριζουν οτι δεν υπαρχει κανενα + στα πολλα γευματα σε σχεση με τα λιγα??


δεν υπαρχει κανενα ουσιαστικο συν στα πολλα γευματα.....

τα περι μεταβολισμου , καταβολισμου κτλ κτλ.... ειναι σχεδον ολα παραμυθια......

leftis
05-11-11, 18:46
το γραφει στο κειμενο που ποσταρες.... Intermittent fasting.......

Α, το συγκεκριμένο δεν με ενδιέφερε καθόλου οπότε δεν το διάβασα. Έλεγε για fat loss...

Devil
05-11-11, 18:49
Α, το συγκεκριμένο δεν με ενδιέφερε καθόλου οπότε δεν το διάβασα. Έλεγε για fat loss...

οκ.... απλα εχασες ισως το καλητερο παρτ του κειμενου...;)

Goofonly
05-11-11, 18:57
δεν υπαρχει κανενα ουσιαστικο συν στα πολλα γευματα.....

τα περι μεταβολισμου , καταβολισμου κτλ κτλ.... ειναι σχεδον ολα παραμυθια......

Τότε για ποιόν λόγο όσοι ασχολούνται επαγγελματικά διαλέγουν 6 + + + γεύματα ρε συ devil ?

GREEK POWER
05-11-11, 19:01
Τοτε γιατι σε ολα τα φιλμακια με τις προπονησεις και τις προετιμασιες των bbers βλεπουμε τα ταπερακια Νο1 Νο2........Νο7 γευματος. Δεν θα γινουμε σαν αυτους αλλα σιγουρα ξερουνε οχι απο ερευνες αλλα απο αποτελεσματα.

Devil
05-11-11, 19:06
Τότε για ποιόν λόγο όσοι ασχολούνται επαγγελματικά διαλέγουν 6 + + + γεύματα ρε συ devil ?

αυτη την απορεια ειχα και εγω.... αλλα νομιζω πως την εχω λυσει... αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος...

1. ειναι αν τα φανε ολα μαζεμενα σε 3 γευματα θα σκασουν.... υπερβολικα πολυ φαι...

2. ειναι οτι απλα προμοταρουν την βιομηχανια πισω απο το bbing... και το κανουν πολλοι προ...

3. ειναι οτι απλα ακολουθουν τις συμβουλες του προπονητη... και 11αδα που κερδιζει δεν αλλαζει...

4. υπαρχουν ατομα που δεν τρωνε 6+ και κατεβαινουν σε αγωνες

5..... δεν μπορω να πω... sorry!


βασικα πιστευω οτι το 2ο ειναι ο πιο συμαντικος λογος.... κανενας σοβαρος nutritional guru δεν υποστιριζει τα 6-8 γευματα....

Devil
05-11-11, 19:07
Τοτε γιατι σε ολα τα φιλμακια με τις προπονησεις και τις προετιμασιες των bbers βλεπουμε τα ταπερακια Νο1 Νο2........Νο7 γευματος. Δεν θα γινουμε σαν αυτους αλλα σιγουρα ξερουνε οχι απο ερευνες αλλα απο αποτελεσματα.

εσυ δλδ νομιζεις οτι βλεπεις πραγματικες προπονησεις τους? και το τι τρωνε πραγματικα?

exkaliber
05-11-11, 19:09
προσεξε τωρα

εχεις ανοιξει 70 θεματα
απο τα οποια το πρωτο δεν ηταν καλο
και επειτα το καθε επομενο ηταν λιγοτερο ενδιαφερον απο το προηγουμενο

δεν εχω δει ενα θεμα σου που να μν απαντωνταν στις γενικες ερωτησεις

γτ τοσο παθος να ανοιγεις καινουργια?
\την βρισκεις?

average_joe
05-11-11, 19:11
γενικα τα πολλα γευματα ετσι οπως το εχω δει ειναι μια ιστορια που ηρθε και εδεσε με τον καιρο.
οποτε ολοι οι υπολοιποι (συμπεριλαμβανω και εμενα) μετα απλα την ακολουθησαμε γιατι ηταν κατι σαν δεδομενο.
η συγχρονη ταση ειναι calories in/out που στο μυαλο μου πλεον φανταζει πιο λογικη.
το τελευταιο βγαζει απο το τρυπακι των χ γευματων και μελετα τη συνολικη προσληψη θερμιδων σε ενα σχετικα μεγαλο χρονικο διαστημα π.χ. βδομαδα.

Goofonly
05-11-11, 19:16
αυτη την απορεια ειχα και εγω.... αλλα νομιζω πως την εχω λυσει... αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος...

1. ειναι αν τα φανε ολα μαζεμενα σε 3 γευματα θα σκασουν.... υπερβολικα πολυ φαι...

2. ειναι οτι απλα προμοταρουν την βιομηχανια πισω απο το bbing... και το κανουν πολλοι προ...

3. ειναι οτι απλα ακολουθουν τις συμβουλες του προπονητη... και 11αδα που κερδιζει δεν αλλαζει...

4. υπαρχουν ατομα που δεν τρωνε 6+ και κατεβαινουν σε αγωνες

5..... δεν μπορω να πω... sorry!


βασικα πιστευω οτι το 2ο ειναι ο πιο συμαντικος λογος.... κανενας σοβαρος nutritional guru δεν υποστιριζει τα 6-8 γευματα....


Θα κάνω μία έρευνα σύντομα ( ασχολούμαι με τον κλάδο της τροφογνωσίας ) και θα έρθω με απαντήσεις. Για το 5 υποψιάζομαι κάτι αλλά είναι για περιορισμένο κοινό. Όσο για το 2, δεν ξέρω τι γίνεται, πάντως και άτομα που μιλάνε και δρουν χωρίς κέρδοι ( natural bbers ) μιλάνε και αυτοί για 6 γεύματα.

GREEK POWER
05-11-11, 19:21
Κατσε ρε devil με αυτο το σκεπτικο ολα οσα βλεπουμε και διαβαζουμε ειναι ψευτικα , μπορει να μην βλεπουμε την πραγματικη προπο η την πραγματικη διατροφη αλλα ειναι μπουσουλας νομιζω.

Devil
05-11-11, 19:22
Θα κάνω μία έρευνα σύντομα ( ασχολούμαι με τον κλάδο της τροφογνωσίας ) και θα έρθω με απαντήσεις. Για το 5 υποψιάζομαι κάτι αλλά είναι για περιορισμένο κοινό. Όσο για το 2, δεν ξέρω τι γίνεται, πάντως και άτομα που μιλάνε και δρουν χωρίς κέρδοι ( natural bbers ) μιλάνε και αυτοί για 6 γεύματα.

μιας και εχεις αμεση σχεση με το ''αθλημα''.... διαβασε μερικα αρθρα απο alan aragorn και lyle mcdonald... θα δεις οτι υπαρχουν πολλες εναλακτικες... και μερικες ισως καλητερες...

το 5 ναι καλα το πιασες... οσο για το 2 και τους νατουραλς πολυ φοβαμε οτι θα καταληξουμε να μιλαμε για το 5...(και αυτο το επιασες...:green:)... αλλα μιας και πιασαμε τους νατουραλ.... ενα αρκετα μεγαλο ονομα ειναι ο layne norton... ο οποιος εχει και αυτος ενα αρθρακι καλο σε σχεση με τα πολλα γευματα...

Devil
05-11-11, 19:26
Κατσε ρε devil με αυτο το σκεπτικο ολα οσα βλεπουμε και διαβαζουμε ειναι ψευτικα , μπορει να μην βλεπουμε την πραγματικη προπο η την πραγματικη διατροφη αλλα ειναι μπουσουλας νομιζω.

ναι ισχυει... για αυτο εγω οταν βλεπω κατι γραμμενο ζηταω κατι που να το στηριζει και με περνατε για τρελο...:green:

Devil
05-11-11, 19:27
γενικα τα πολλα γευματα ετσι οπως το εχω δει ειναι μια ιστορια που ηρθε και εδεσε με τον καιρο.
οποτε ολοι οι υπολοιποι (συμπεριλαμβανω και εμενα) μετα απλα την ακολουθησαμε γιατι ηταν κατι σαν δεδομενο.
η συγχρονη ταση ειναι calories in/out που στο μυαλο μου πλεον φανταζει πιο λογικη.
το τελευταιο βγαζει απο το τρυπακι των χ γευματων και μελετα τη συνολικη προσληψη θερμιδων σε ενα σχετικα μεγαλο χρονικο διαστημα π.χ. βδομαδα.

δεν ειναι και τοσο λογικη.... δευτερος κανονας θερμοδυναμικης.....;)

rey1989
05-11-11, 19:28
βασικά για 4 γευματα και πάνω το καταλαβαίνω αλλα πως μπορεί κάποιος να κάνει 3? εκτός αν μιλάμε για τα γεύματα εκτός του μεταπροπ.
κάποιος που κάνει προπόνηση πρωί προς μεσημέρι ας πούμε
1. πρωινό
2. μεταπροπ
3.μεσημεριανό (3+ το μεσημέρι)
4. βραδινό
(τα γιαούρτια/κότατζ κλπ με τα καλά λιπαρά που τρώνε οι περισσότεροι απ ότι έχω δεί δεν μετράνε για γεύμα? :unsure:)

average_joe
05-11-11, 19:31
@devil δεν ξερω αν ειναι σωστη η λαθος, αλλα πλεον προσπαθω να κινουμαι με αυτον τον μπουσουλα τουλαχιστον σε εβδομαδιαια προσληψη μακροστοιχειων.
τα 6 γευματα ετσι κι αλλιως δεν μπορω να τα κυνηγησω με τιποτα πλεον.
οποτε απλα χωραω τις θερμιδες που θελω σε μικροτερο αριθμο γευματων.

Devil
05-11-11, 19:33
βασικά για 4 γευματα και πάνω το καταλαβαίνω αλλα πως μπορεί κάποιος να κάνει 3? εκτός αν μιλάμε για τα γεύματα εκτός του μεταπροπ.
κάποιος που κάνει προπόνηση πρωί προς μεσημέρι ας πούμε
1. πρωινό
2. μεταπροπ
3.μεσημεριανό (3+ το μεσημέρι)
4. βραδινό
(τα γιαούρτια/κότατζ κλπ με τα καλά λιπαρά που τρώνε οι περισσότεροι απ ότι έχω δεί δεν μετράνε για γεύμα? :unsure:)

ακριβως οπως μπορει καποιος να κανει 4 η'5 μπορει να κανει και 3....

αν δεις τη διατροφη που εγραψες... μπαινεις παλι στο τριπακι οτι πρεπει να φας το πρωι.. η' το βραδι η' κτλ κτλ...

εγω σου λεω οτι κανεις αυτο....

1 πριν την προπονηση
2 μετα την προπονηση
3 αλλο ενα οποτε θες

απλα βλεπεις πως θα χωρεσεις τις θερμιδες σου... απο εκει και περα με το clean eating ειναι σχετικα δυσκολο να μπουν πολλες θερμιδες χωρις μεγαλο ογκο φαγητου... αλλα παντα υπαρχουν ενδιαμεσες λυσεις......

Devil
05-11-11, 19:36
@devil δεν ξερω αν ειναι σωστη η λαθος, αλλα πλεον προσπαθω να κινουμαι με αυτον τον μπουσουλα τουλαχιστον σε εβδομαδιαια προσληψη μακροστοιχειων.
τα 6 γευματα ετσι κι αλλιως δεν μπορω να τα κυνηγησω με τιποτα πλεον.
οποτε απλα χωραω τις θερμιδες που θελω σε μικροτερο αριθμο γευματων.

απλα δεν ειναι ουτε σωστο αλλα ουτε λαθος.... μπερδεμα ε? :green:

απλα διαλεγεις το πως σε βολευει εσενα... δεν ειναι πρωτερεοτητα μας σε αυτη τη ζωη να κυνηγαμε τα 6 γευματα τη μερα... για πολλους ειναι σχεδον αδυνατο.... οποτε η πιο σωστη λυση ειναι να ρυθμισουν τα μακρο τους... (και οχι απλα τις θερμιδες) και να τα σπασουν σε οσα γευματα μπορουν... αν ειναι 6 οκ.... αν ειναι 3 παλι οκ.... απλα οι διαφορες ειναι μηδαμινες....

rey1989
05-11-11, 19:36
@Devil

με κάλυψες :thumbup::thumbup:

average_joe
05-11-11, 19:40
απλα διαλεγεις το πως σε βολευει εσενα...

αυτο ακριβως :thumbup:
το κακο εγκειται οταν αυτος που εχεις απεναντι σου δεν μπορει να δεχθει με τιποτα ενα θεμα οπως ο αριθμος των γευματων γιατι απλα ετσι εχει μαθει.
δεν χρειαζεται ουτε να συμφωνεις ουτε να διαφωνεις σε ολα.
αν το αποτελεσμα ειναι το ιδιο (και αυτο γινεται μονο αν εχεις δοκιμασει και τα δυο καθαρα εξατομικευμενα) who cares?

Devil
05-11-11, 19:47
αυτο ακριβως :thumbup:
το κακο εγκειται οταν αυτος που εχεις απεναντι σου δεν μπορει να δεχθει με τιποτα ενα θεμα οπως ο αριθμος των γευματων γιατι απλα ετσι εχει μαθει.
δεν χρειαζεται ουτε να συμφωνεις ουτε να διαφωνεις σε ολα.
αν το αποτελεσμα ειναι το ιδιο (και αυτο γινεται μονο αν εχεις δοκιμασει και τα δυο καθαρα εξατομικευμενα) who cares?

καπως ετσι ημουν εγω πριν χρονια... μου ηταν στανταρ οτι πρεπει να τρωω 5-6 γευματα... οτι δεν θα πρεπει να εχω υδατανθρακες στο βραδινο.... οτι θα πρεπει να εχω γρηγορους και αργους υδατανθρακες.... κτλ κτλ κτλ...

εν τελη με κουρασε... εχανα ολο το νοημα.... και τωρα που ειμαι στα 3-4 γευματα... και με υδατανθρακες το βραδι... κτλ κτλ... εχω τα ιδια αποτελεσματα...

απλα το μονο που εμεινε σταθερο η' καλητερεψε... ειναι τα macros... τιποτα παραπανω....

Goofonly
05-11-11, 19:48
μιας και εχεις αμεση σχεση με το ''αθλημα''.... διαβασε μερικα αρθρα απο alan aragorn και lyle mcdonald... θα δεις οτι υπαρχουν πολλες εναλακτικες... και μερικες ισως καλητερες...

το 5 ναι καλα το πιασες... οσο για το 2 και τους νατουραλς πολυ φοβαμε οτι θα καταληξουμε να μιλαμε για το 5...(και αυτο το επιασες...:green:)... αλλα μιας και πιασαμε τους νατουραλ.... ενα αρκετα μεγαλο ονομα ειναι ο layne norton... ο οποιος εχει και αυτος ενα αρθρακι καλο σε σχεση με τα πολλα γευματα...

Μόλις διάβασα κάποια του aragorn και συνεχίζω. Ενδιαφέρον αρκετά θα μπορούσα να πω. Θα τα ξεσκονίσω λιγάκι και όπως είπα, υπόσχομαι ( θα πάρει κάποιες εβδομάδες για να βγάλω άκρη ) πως θα το αναλύσω. Έχω έναν γνωστό καθηγητή, ίσως βοηθήσει.

Devil
05-11-11, 19:49
Μόλις διάβασα κάποια του aragorn και συνεχίζω. Ενδιαφέρον αρκετά θα μπορούσα να πω. Θα τα ξεσκονίσω λιγάκι και όπως είπα, υπόσχομαι ( θα πάρει κάποιες εβδομάδες για να βγάλω άκρη ) πως θα το αναλύσω. Έχω έναν γνωστό καθηγητή, ίσως βοηθήσει.

take your time...;)

οτι ποσταρεις για διαβασμα καλο ειναι... δεν παει τιποτα χαμενο....

giannis64
05-11-11, 20:12
εγωθα ηθελα να μου πει καποιος απολους αυτους που διαβαζουν αυτο το φορουμ αλλα και αυτο το θεμα, και να μου πει αν κανει 3 γευματα και να μας ανεβασει καποια φωτο του να δουμε τα αποτελεσματα που ειχε. γιατι και εγω αυτες τις ερευνες περι 3 γευματων διαβαζα,το δοκιμασα, και τα αποτελεσματα ηταν τραγικα. οποτε δεν ξαναδοκιμαζω.

pan0z
05-11-11, 20:22
λετε αν τα macros ειναι ιδια μπορει να γινουν τα 6 γευματα ακομα σε 3 και συμφωνω μεχρι εκει.Αλλα με την πρωτεινη τι γινεται?Τελικα μεχρι ποσο μπορει να αποθηκευσει ο οργανισμος?Εφοσον δεν το γνωριζουμε αυτο καλυτερο δεν θα ηταν να ειμαστε ασφαλης χωριζοντας την πρωτεινη σε 30-40γρ ας πουμε κανοντας πολλα γευματα αντι για 3 και με μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης κινδυνευοντας να παει χαμενη?


σορρυ αν εχει ξαναπαντηθει και απλα εγω δεν το βρηκα

GREEK POWER
05-11-11, 20:34
^^^ Συμφωνω εδω και 4 γευματα να κανεις θα πρεπει να φας 60 γ πρωτεινη για να φτασεις τα 240 γ παραδειγμα , με οριο απορωφησης τα 30-40 ανα γευμα υπαρχη θεμα:unsure:

leftis
05-11-11, 20:38
προσεξε τωρα

εχεις ανοιξει 70 θεματα
απο τα οποια το πρωτο δεν ηταν καλο
και επειτα το καθε επομενο ηταν λιγοτερο ενδιαφερον απο το προηγουμενο

δεν εχω δει ενα θεμα σου που να μν απαντωνταν στις γενικες ερωτησεις

γτ τοσο παθος να ανοιγεις καινουργια?
\την βρισκεις?

Ρε φίλε τραβάς ζόρια? Όσα τόπικς και να ανοίξω πετάγεσε σαν την **** και λες την βλακεία σου. Ξεκόλλα, get a life , και άντε γειά. Αν δεν σου φαίνονται ενδιαφέροντα τα τόπικς μου τότε μην τα δεις. (θα στεναχωρηθώ πολύ ξέρεις)
Επίσης mod δεν είσαι, άρα :welcome:

Μην το συνεχίσεις γιατί θα βγούμε off.

leftis
05-11-11, 20:40
λετε αν τα macros ειναι ιδια μπορει να γινουν τα 6 γευματα ακομα σε 3 και συμφωνω μεχρι εκει.Αλλα με την πρωτεινη τι γινεται?Τελικα μεχρι ποσο μπορει να αποθηκευσει ο οργανισμος?Εφοσον δεν το γνωριζουμε αυτο καλυτερο δεν θα ηταν να ειμαστε ασφαλης χωριζοντας την πρωτεινη σε 30-40γρ ας πουμε κανοντας πολλα γευματα αντι για 3 και με μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης κινδυνευοντας να παει χαμενη?


σορρυ αν εχει ξαναπαντηθει και απλα εγω δεν το βρηκα


^^^ Συμφωνω εδω και 4 γευματα να κανεις θα πρεπει να φας 60 γ πρωτεινη για να φτασεις τα 240 γ παραδειγμα , με οριο απορωφησης τα 30-40 ανα γευμα υπαρχη θεμα:unsure:

Δεν υπάρχει όριο. Είναι και αυτός ένας μύθος. Το έχω διασταυρώσει από πολλές πηγές και το λέει επίσης και το νέο MD

beefmeup
05-11-11, 20:48
το σημαντικο εδω ειναι καταλαβουμε τι ρολο παιζει το φαγητο κ σε ποια περιπτωση..
οταν εισαι σε περιοδο που θες να βαλεις κιλα το τι θα φας κ πως δεν εχει να κανει..ειτε ειναι 3 ειτε ειναι 6..
απλα εκει παει καθαρα στο πως βολευει τον καθενα κ στο πως αντιδρα καλυτερα το σωμα του καθενος..

σε περιοδο γραμμωσης(σοβαρης),το φαγητο που τρως ειναι κατα 95% καθαρο..που σημαινει παιδια,οτι περναει απο μεσα σου κ δεν ακουμπαει.
στην γραμμωση πρεπει να λαβουμε υποψιν μας,οτι το πρωτο μελημα του αθλουμενου ειναι να κατεβασει οσο ειναι δυνατον το ποσοστο λιπους του,αλλα ταυτοχρονα να διατηρησει μια καλη μυικοτητα..να μην χασει δλδ πολυ μυικη μαζα..
αυτο που καταφερνει με το να τρωει καθαρα,ειναι οτι τρωει απλα φαγητα μη επεξεργασμενα,τα οποια ομως οπως μπαινουν φευγουν.
εκει τα συχνα γευματα ενδεχωμενως βοηθουν περισοτερο,μιας κ αν τα αραιωσεις θα αφησεις το σωμα πολυ ωρα χωρις αμινο/θρεπτικα συστατικα,κ αρα το "παιζεις" δεδομενης την υποθερμιδικης,κ αν κατεβεις χαμηλα σε λιπος να ρισκαρεις ενα μερος του μυικου ιστου..
δλδ το παιζεις οσον αφορα την ισσοροπια αζωτου στο σωμα..αν βαλεις τωρα μεσα αεροβιες προπονησεις,υποθερμιδικες,καταλαβαινουμε οτι εκει αλλαζουν κατα πολυ τα δεδομενα..
κ γιαυτο οι αγωνιστικοι σε περιοδο προ αγωνων,ανεβαζουν κατα πολυ την πρωτεινη..ουσιαστικα κανουν buffer στον μυικο ιστο τους..
δλδ εχουν περισσια πρωτεινης ετσι ωστε αν χρειαστει το σωμα,να καψει απο εκει κ οχι απο μυς..
καπως ετσι γινεται,κ μετα τα φαγητα κ την συχνοτητα γευματων..

τα εχω ξαναγραψει,αλλα αποτι φενεται εγω τα διαβασα...ριξτε μια ματια σε οτι εγραψα,κ δωστε καμια γνωμη..

thegravijia
05-11-11, 20:48
λετε αν τα macros ειναι ιδια μπορει να γινουν τα 6 γευματα ακομα σε 3 και συμφωνω μεχρι εκει.Αλλα με την πρωτεινη τι γινεται?Τελικα μεχρι ποσο μπορει να αποθηκευσει ο οργανισμος?Εφοσον δεν το γνωριζουμε αυτο καλυτερο δεν θα ηταν να ειμαστε ασφαλης χωριζοντας την πρωτεινη σε 30-40γρ ας πουμε κανοντας πολλα γευματα αντι για 3 και με μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης κινδυνευοντας να παει χαμενη?


σορρυ αν εχει ξαναπαντηθει και απλα εγω δεν το βρηκα

kατα ην γνωμη μ στο πρωινο κ στα 2 μετα την προπονηση (ροφημα κ στερεο δηλ)
μπορεις να χτυπησεις μεχρι κ 2πλασια ποσοτητα
τοτε ειναι που ο οργανισμος μπορει να αφομοιωσει παραπανω...

τωρα γενικα για τα γραμμαρια ανα γευμα
εξαρταται απο ποση μυικη μαζα κουβαλαει ο καθενας κ αρα βαρος κτλ

average_joe
05-11-11, 20:50
παιδες, κατα τη γνωμη μου το ζητημα ειναι πως μπορει καθε ανθρωπος να φερει σε ισορροπια το hobbie του με τη ζωη του.
εχω κανει απο 4- 9 γευματα και αυτο που εχω δει ειναι οτι τα 5 γευματα ειναι ιδανικα για εμενα.
προφανως η πρωτεινη μου αναλογα με τον αριθμο των γευματων κυμαινοταν σε διαφορετικο επιπεδο (απο 20- 50 π.χ.)
αν το σωμα μου προλαβαινε να τα απορροφησει δεν το ξερω.
υπαρχει στην τελικη αναλογο θεμα στο forum που δεν εχει δωθει σαφης απαντηση.
δεν μπορει να υπολογιστει ιδανικα τα γρ. πρωτεινης ανα γευμα καθως μπαινουν πολλοι παραγοντες μεσα.
και μην ξεχνατε οτι ναι μεν θεωρειται αδειο το στομαχι στο 3ωρο, αλλα αυτο πρακτικα δεν μπορει να συμβει με την επικαλυψη των γευματων και τους χρονισμους γευματων με ορους αθλησης.
η γνωμη μου και την ειχα γραψει και στο αντιστοιχο θεμα ειναι πως ο οργανισμος προσαρμοζεται στις εκαστωτε συνθηκες.

GREEK POWER
05-11-11, 21:01
Παντος νομιζω οτι ειναι ακυρη πλεον η συζητηση γιατι εχει απαντηθει μεσο των αποτελεσματων ;)

beefmeup
05-11-11, 21:03
Παντος νομιζω οτι ειναι ακυρη πλεον η συζητηση γιατι εχει απαντηθει μεσο των αποτελεσματων ;)

καλα αυτο τωρα δεν λεει τπτ..
εδω μιλαμε με δεδομενα κ λογικη..το οτι καποιος ριχνει μια ψηφο,κ περναει μπροστα μια επιλογη δεν σημαινει οτι ειναι σωστη κιολας..

tyler_durden
05-11-11, 21:23
ουτε 6,ουτε 26..3 γευματα..1 πριν,1 μεγαλο μετα και ενα μικρο για τελευταιο της ημερας..ολα μεσα σε ενα διαστημα 8 ωρων.

beefmeup
05-11-11, 21:25
ουτε 6,ουτε 26..3 γευματα..1 πριν,1 μεγαλο μετα και ενα μικρο για τελευταιο της ημερας..ολα μεσα σε ενα διαστημα 8 ωρων.

αυτο ειναι οτι κανεις εσυ η το καλυτερο?

tasos2
05-11-11, 21:28
Τοτε γιατι σε ολα τα φιλμακια με τις προπονησεις και τις προετιμασιες των bbers βλεπουμε τα ταπερακια Νο1 Νο2........Νο7 γευματος. Δεν θα γινουμε σαν αυτους αλλα σιγουρα ξερουνε οχι απο ερευνες αλλα απο αποτελεσματα.

Eνα γευμα ενος pro σε ποσοτητα ειναι 3 γευματα δικα σου (αν τα σπας σε 6). Ειναι αδυνατον λοιπον να φαει 2 δικα του γευματα σε ενα δηλαδη 6 δικα σου γευματα με τη μια

tyler_durden
05-11-11, 21:32
αυτο ειναι οτι κανεις εσυ η το καλυτερο?


αυτο που κανω εγω..το ποιο ειναι το καλυτερο δεν μπορει να προσδιορισει κανεις με σιγουρια..
απλα στην καθημερινοτητα μου το προγραμμα αυτο ταιριαζει καλυτερα..

tasos2
05-11-11, 21:44
Παντος νομιζω οτι ειναι ακυρη πλεον η συζητηση γιατι εχει απαντηθει μεσο των αποτελεσματων ;)

Αν το θετεις ετσι η ψηφοφορια ειναι ακυρη γιατι ειναι επηρεασμενη απο την παραπληροφορηση της βιομηχανιας του bbing. Αν δεν σου περναγαν οτι μονο μεχρι 30 γραμμαρια πρωτεινης μπορεις να απορροφησεις ανα 3ωρο πως θα σε επειθαν να αγορασεις συμπληρωματα πρωτεινης?
Καλα αυτο ειναι μεγαλη μαπα με τα 30 γραμμαρια... Πολυ μικρη ποσοτητα για ενα γευμα εκτος κι αν ζυγισεις 50 κιλα. Εγω σε καθε γευμα τρωω 50 με 60 καμια οι pro και 100ρια ή και παραπανω (στα βιντεο τους)

tyler_durden
05-11-11, 21:45
Θα κάνω μία έρευνα σύντομα ( ασχολούμαι με τον κλάδο της τροφογνωσίας ) και θα έρθω με απαντήσεις. Για το 5 υποψιάζομαι κάτι αλλά είναι για περιορισμένο κοινό. Όσο για το 2, δεν ξέρω τι γίνεται, πάντως και άτομα που μιλάνε και δρουν χωρίς κέρδοι ( natural bbers ) μιλάνε και αυτοί για 6 γεύματα.

μην παρομοιαζεται τους ευατους σας με bbrs..με τις θερμιδες που πρεπει να προσλαβει ενας επαγγλεματιας ειναι λογικο να πρεπει να βαλει πολλα γευματα,καθως απο καθαρες τροφες θα ταν αδυνατο να τις παρει απο 2-3 γευματα!!

GREEK POWER
05-11-11, 22:07
καλα αυτο τωρα δεν λεει τπτ..
εδω μιλαμε με δεδομενα κ λογικη..το οτι καποιος ριχνει μια ψηφο,κ περναει μπροστα μια επιλογη δεν σημαινει οτι ειναι σωστη κιολας..

Δηλαδη η πλειονοτητα αυτων που ψηφισαν ακολουθει λαθος μεθοδο ?

beefmeup
05-11-11, 22:12
Δηλαδη η πλειονοτητα αυτων που ψηφισαν ακολουθει λαθος μεθοδο ?

η πλειοψηφια,αν δεν εχει σωστη κριση δεν μας λεει τπτ..
επιχειρημα ειναι αυτο της πλειοψηφιας τωρα?:unsure:
εγραψα κ απο πανω οτι εδω μιλαμε με δεδομενα κ λογικη..
κ εκανα ενα ποστ που γραφω τι γινεται...
δεν υπαρχουν σωστες κ λαθος μεθοδοι,γιατι ολα εξαρτωνται απο το τι κανεις..οποτε απο αυτο κ μονο το θεμα ειναι ακυρο..

GREEK POWER
05-11-11, 22:19
Το οτι ειναι ακυρο γιατι ο καθενας εχει δικο του πλανο ΣΥΜΦΩΝΩ Αρα μεσα απο τις συζητησεις περισσοτερο μπερδευεσαι μιας και ο καθενας λεει τι του τεριαζει

beefmeup
05-11-11, 22:22
Το οτι ειναι ακυρο γιατι ο καθενας εχει δικο του πλανο ΣΥΜΦΩΝΩ Αρα μεσα απο τις συζητησεις περισσοτερο μπερδευεσαι μιας και ο καθενας λεει τι του τεριαζει

ναι,απλα εγω περιγραφω το τι γινεται κ πως μπορεις να χρησιμοποιησεις τον αριθμο γευματων..
μπορει κανεις να εκφερει αποψη επι τουτου,για να παει καπου η κουβεντα,η απλα γραφουμε τι κανει ο καθενας?:unsure:

GREEK POWER
05-11-11, 22:28
ναι,απλα εγω περιγραφω το τι γινεται κ πως μπορεις να χρησιμοποιησεις τον αριθμο γευματων..
μπορει κανεις να εκφερει αποψη επι τουτου,για να παει καπου η κουβεντα,η απλα γραφουμε τι κανει ο καθενας?:unsure:

Χαχαχα ναι ετσι ειναι , ελα ομως που ο ενας προσπαθει να βγαλει ακυρη την αποψη του αλλου , και ποιος εν κατακλειδι θα κρινει ποια αποψη ειναι σωστη ?

giannis64
05-11-11, 22:34
Eνα γευμα ενος pro σε ποσοτητα ειναι 3 γευματα δικα σου (αν τα σπας σε 6). Ειναι αδυνατον λοιπον να φαει 2 δικα του γευματα σε ενα δηλαδη 6 δικα σου γευματα με τη μια

ακυρη συγκρηση εκανες. καμια σχεση το ενα απο το αλλο.
και μαλλον δεν ειναι για να επανερχομαι εγω τουλαχιστον στο θεμα, μιας και ακρη δεν βγενει. τελικα οπως τον βολευει τον καθενα. μια δοκιμη θα σας το αποδηξει.
απο την μια η ερευνες και απο την αλλη η πειρα και τα αποτελεσματα.

tasos2
05-11-11, 23:06
ακυρη συγκρηση εκανες. καμια σχεση το ενα απο το αλλο.
και μαλλον δεν ειναι για να επανερχομαι εγω τουλαχιστον στο θεμα, μιας και ακρη δεν βγενει. τελικα οπως τον βολευει τον καθενα. μια δοκιμη θα σας το αποδηξει.
απο την μια η ερευνες και απο την αλλη η πειρα και τα αποτελεσματα.

Ποια συγκριση ειναι ακυρη? Ρωταει γιατι τρωνε οι προς 6 γευματα αφου δε χρειζεται και λεω λογω μεγαλης ποσοτητας που χρειαζονται μιας και εχουν 40 μυικα κιλα παραπανω. Που ειναι το ακυρο? Ηταν ενα απο αυτα που ειπε και ο devil. To ιδιο πραγμα ειπαμε

pan0z
05-11-11, 23:13
σωστα τα ειπε ο τασος βασικα γιατι οι προ χρειαζοντε πολλες παραπανω θερμιδες απο οτι εμεις.Φανταζομαι οι θερμιδες που παιρνουν καθε μερα ειναι πανω απο 5000 φαντασου αυτα να τα διαχωρισεις σε 3 γευματα και να θες να ειναι και καθαρη η διατροφη σου απλα ΔΕΝ γινεται.Προσωπικα εγω ειμαι των 6 γευματων απλα πληροφοριακα ηθελα να μαθω ετσι ωστε αμα τυχει μια μερα να μην μπορεσω να συμπληρωσω πχ ολα τα γευματα μου να δω αν γινεται να τα αναπληρωσω με λιγοτερα γευματα.

thegravijia
05-11-11, 23:44
Παντος νομιζω οτι ειναι ακυρη πλεον η συζητηση γιατι εχει απαντηθει μεσο των αποτελεσματων ;)

συντροφε μην το λες αυτο γιατι κ στις εκογες γινεται αυτο κ ειδες τι παθαμε :P

τεσπα οντος ακρη δεν βγαινει !
απλα να πω πως κ αυτοι που υποστηριζουν με ερευνες κτλ τα 3 η τα 6 γευματα το κανουν επειδη πρωτα πειραματιστηκαν ειδαν τι τους βολεψε κ μετα αρχισαν να το στηριζουν...

δεν γινεται να διαβασες μια ερευνα κ να την υποστηριζεις τυφλα χωρις να χεις αποτελεσματα ο ιδιος...

Andrikos
06-11-11, 12:50
Δεν είναι κακό να ακολουθεί κανείς τα συχνά γεύματα, αλλά δεν είναι και απαραίτητο για αποτελέσματα. Η εμφάνιση του σώματος δεν εξαρτάται από αυτό το θέμα, εξαρτάται κυρίως από το τι τρώμε και τι κάνουμε στο γυμναστήριο , το timing παίζει ρόλο αλλά πάλι όχι όσο ο περισσότερος κόσμος πιστεύει.
Αυτό με τον χρονισμό των γευμάτων μπορεί να παραλληλιστεί με το τι ώρα πας στο γυμναστήριο. Έχει σημασία τι ώρα πας αν πιάνεις την κουβέντα;

Πιο παλιά , στα 90s - μπορεί και τώρα - τα περιοδικά του bodybuilding εγραφαν για το "anabolic window" , που υποτίθεται ήταν μία ώρα μετά την προπόνηση ή κάπου εκεί. Φυσικά αυτό αποδείχτηκε ότι είναι πολύ περισσότερο. Πάλι δεν είναι κακό να τρως μισή ώρα μετά την προπόνηση αλλά δεν χάλασε και ο κόσμος να καθυστερήσεις λίγο.

TheWorst
06-11-11, 13:45
Απλα το "anabolic window" εχει γινει 8 αντι 1 ωρα .:)

giannis64
06-11-11, 15:25
Ποια συγκριση ειναι ακυρη? Ρωταει γιατι τρωνε οι προς 6 γευματα αφου δε χρειζεται και λεω λογω μεγαλης ποσοτητας που χρειαζονται μιας και εχουν 40 μυικα κιλα παραπανω. Που ειναι το ακυρο? Ηταν ενα απο αυτα που ειπε και ο devil. To ιδιο πραγμα ειπαμε


σωστα τα ειπε ο τασος βασικα γιατι οι προ χρειαζοντε πολλες παραπανω θερμιδες απο οτι εμεις.Φανταζομαι οι θερμιδες που παιρνουν καθε μερα ειναι πανω απο 5000 φαντασου αυτα να τα διαχωρισεις σε 3 γευματα και να θες να ειναι και καθαρη η διατροφη σου απλα ΔΕΝ γινεται.Προσωπικα εγω ειμαι των 6 γευματων απλα πληροφοριακα ηθελα να μαθω ετσι ωστε αμα τυχει μια μερα να μην μπορεσω να συμπληρωσω πχ ολα τα γευματα μου να δω αν γινεται να τα αναπληρωσω με λιγοτερα γευματα.

η αληθεια ειναι και πρεπει να το παραδεχτω πως εγω δεν καταλαβα καλα το ποστ σου τασο.
οποτε σορυ.:toast:

deluxe
06-12-11, 02:59
Εαν ειμαστε σε υποθερμιδικη διατροφη και κανουμε μονο ενα γευμα, το οποιο θα ειναι 2000 θερμιδες, θα βαλουμε λιπος ή οχι; Θεωρητικα θα χασουμε κιλα ( δε ξερουμε ποσο % λιπος ), πρακτικα ομως τι γινεται;

Επισης καπου ειχα διαβασει οτι απο θεμα πρωτεϊνοσυνθεσης και προσθηκης/χασιμο λιπους, δε παιζουν ρολο τα 3 ή τα 6 γευματα. Τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια ( παντα μιλαμε για ιδιες θερμιδες σε καθε τυπο διατροφης ). Οποτε ετσι καταρριπτεται και ο "μυθος" οτι ο οργανισμος μπορει να απορροφησει μονο 30γρ πρωτεϊνης καθε φορα;

Mcstefan7
06-12-11, 12:34
Άμα κάνεις πιο λίγα γεύματα ο μεταβολισμός θα πέσει.Αν χρειάζεσε κανονικά 4000 θερμίδες στα 6 γεύματα αν κάνεις λιγότερα πρέπει να πέρνεις και λιγότερες θερμίδες

beefmeup
06-12-11, 12:35
Άμα κάνεις πιο λίγα γεύματα ο μεταβολισμός θα πέσει.Αν χρειάζεσε κανονικά 4000 θερμίδες στα 6 γεύματα αν κάνεις λιγότερα πρέπει να πέρνεις και λιγότερες θερμίδες

οχι καπου κανεις λαθος..
αυτο με τον μεταβολισμο δεν ισχυει..
νομιζω οτι το γραφουμε κ παραπανω.

rey1989
06-12-11, 12:40
δεν ισχύει και οκ για 3 γεύματα αλλά για 1 που λέει ο deluxe δεν ξέρω... μήπως ανοίξει το στομάχι με τόσο φαγητό μαζεμένο ? και αν ανοίξει το στομάχι δεν ανοίγει και η όρεξη?
μπορεί να είπα κοτσάνα αλλά μου φαίνεται λογικό .. :unsure:

beefmeup
06-12-11, 12:42
νομιζω οτι το 1 δεν εχει κ πολυ νοημα..
τραβηγμενο σεναριο χωρις λογο...ουτε ωφελη μπορει να εχει,ουτε λογικη τουλαχιστον ετσι οπως το βλεπω εγω..

crow
06-12-11, 17:02
νομιζω οτι το 1 δεν εχει κ πολυ νοημα..
τραβηγμενο σεναριο χωρις λογο...ουτε ωφελη μπορει να εχει,ουτε λογικη τουλαχιστον ετσι οπως το βλεπω εγω..

Μηπως δεν βλεπεις καλα????? :P:P:P
Αστειεύομαι......συμφωνω μαζι σου.Το ενα γευμα ειναι απο ολες τις απόψεις οτι χειροτερο μπορεις να κανεις.
deluxe δεν ξερω που το διαβασες αυτο αλλα θα ηθελα να το διαβασω και εγω διοτι αυτο που λες δεν ισχυει.
Οταν πρεπει να φας πχ 2000θερμιδες τη μερα φροντιζεις να τα φας σε χ γευματα ας πουμε 5.Δεν σημαινει οτι κ τα 5 θα ναι το ιδιο σε θερμιδες κ σε θρεπτικα συστατικα, αυτο το φτιαχνει ο καθενας στα μετρα του.
Αν εσυ χασεις ενα γευμα .....παει δεν μπορεις να το αντικαταστησεις κ να πεις στο επομενο γευμα ,θα φαω και αυτο που εχασα.Σας αρεσει δεν σας αρεσει ο καθε οργανισμος εχει ενα ποσοστο θρεπτικων συστατικων που μπορει να αποροφησει, που ειναι διαφορετικο απο ωρα σε ωρα αναλογα τις εκαστοτε αναγκες του καθε οργανισμου.
Αν καποιος φαει 2000 θερμιδες σε ενα γευμα , αυτο σημαίνει οτι θα απορροφήσει μονο οσα χρειαζετε εκεινη τη στιγμη, που αποκλείεται να ειναι 2000kcal.Αρα τα υπολοιπα που δεν χρειαζετε θα τα αποθηκευση, που συνεπάγεται ,σιγουρα δεν χανουμε κιλα.Αυτο γινετε σε οποιο γευμα αν εχουμε πλεονασμα.Βεβαια αλλο να αποθηκευσω λιγο ,που λογικα θα το χρησιποποιησει ο οργανισμος μου αργοτερα και αλλο να αποθηκευσω 1000θερμιδες, οσες και να χρησιμοποιήσει δεν μπορει να ναι τοσες πολλες,εκτος αν παει για μαραθωνιο......:green:

Devil
06-12-11, 17:14
Μηπως δεν βλεπεις καλα????? :P:P:P
Αστειεύομαι......συμφωνω μαζι σου.Το ενα γευμα ειναι απο ολες τις απόψεις οτι χειροτερο μπορεις να κανεις.
deluxe δεν ξερω που το διαβασες αυτο αλλα θα ηθελα να το διαβασω και εγω διοτι αυτο που λες δεν ισχυει.
Οταν πρεπει να φας πχ 2000θερμιδες τη μερα φροντιζεις να τα φας σε χ γευματα ας πουμε 5.Δεν σημαινει οτι κ τα 5 θα ναι το ιδιο σε θερμιδες κ σε θρεπτικα συστατικα, αυτο το φτιαχνει ο καθενας στα μετρα του.
Αν εσυ χασεις ενα γευμα .....παει δεν μπορεις να το αντικαταστησεις κ να πεις στο επομενο γευμα ,θα φαω και αυτο που εχασα.Σας αρεσει δεν σας αρεσει ο καθε οργανισμος εχει ενα ποσοστο θρεπτικων συστατικων που μπορει να αποροφησει, που ειναι διαφορετικο απο ωρα σε ωρα αναλογα τις εκαστοτε αναγκες του καθε οργανισμου.
Αν καποιος φαει 2000 θερμιδες σε ενα γευμα , αυτο σημαίνει οτι θα απορροφήσει μονο οσα χρειαζετε εκεινη τη στιγμη, που αποκλείεται να ειναι 2000kcal.Αρα τα υπολοιπα που δεν χρειαζετε θα τα αποθηκευση, που συνεπάγεται ,σιγουρα δεν χανουμε κιλα.Αυτο γινετε σε οποιο γευμα αν εχουμε πλεονασμα.Βεβαια αλλο να αποθηκευσω λιγο ,που λογικα θα το χρησιποποιησει ο οργανισμος μου αργοτερα και αλλο να αποθηκευσω 1000θερμιδες, οσες και να χρησιμοποιήσει δεν μπορει να ναι τοσες πολλες,εκτος αν παει για μαραθωνιο......:green:

κατσε αλλα εγω σε εχασα εντελως... οκ πες οτι κανεις 1 γευμα την ημερα.... 2000kcal... και εχεις συντηρηση.... πες 2500kcal.... αυτοματα (χωρις να βαλω γυμναστηρια κτλ κτλ) εχεις ελειμα 500kcal.... με ενα ελειμα 500 θερμιδων δεν γινετε να μην χασεις βαρος....

οταν λες αποροφησει και οταν λες αποθηκευση τι εννοεις? διαφορετικες διαδικασιες?:unsure:

Devil
06-12-11, 17:34
Εαν ειμαστε σε υποθερμιδικη διατροφη και κανουμε μονο ενα γευμα, το οποιο θα ειναι 2000 θερμιδες, θα βαλουμε λιπος ή οχι; Θεωρητικα θα χασουμε κιλα ( δε ξερουμε ποσο % λιπος ), πρακτικα ομως τι γινεται;

Επισης καπου ειχα διαβασει οτι απο θεμα πρωτεϊνοσυνθεσης και προσθηκης/χασιμο λιπους, δε παιζουν ρολο τα 3 ή τα 6 γευματα. Τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια ( παντα μιλαμε για ιδιες θερμιδες σε καθε τυπο διατροφης ). Οποτε ετσι καταρριπτεται και ο "μυθος" οτι ο οργανισμος μπορει να απορροφησει μονο 30γρ πρωτεϊνης καθε φορα;

εφοσον εισαι σε υποθερμιδικη θα χασεις αναγκαστικα....

τα 30γρ πρωτεινης ανα γευμα ειναι απατη.... και το εχουμε πει ισα με 100 φορες εδω μεσα...

crow
06-12-11, 19:02
κατσε αλλα εγω σε εχασα εντελως... οκ πες οτι κανεις 1 γευμα την ημερα.... 2000kcal... και εχεις συντηρηση.... πες 2500kcal.... αυτοματα (χωρις να βαλω γυμναστηρια κτλ κτλ) εχεις ελειμα 500kcal.... με ενα ελειμα 500 θερμιδων δεν γινετε να μην χασεις βαρος....

οταν λες αποροφησει και οταν λες αποθηκευση τι εννοεις? διαφορετικες διαδικασιες?:unsure:

Είπα πχ 2000θερμιδες,επρεπε να πω κατι για να δωσω ενα παραδειγμα.Αλλα αν θες μπορουμε να το εξειδικεύσουμε.....
Και ομως γίνετε?????θες να το δοκιμάσουμε πάνω σου????? :P:P:P
Ναι ειναι διαφορετικές εργασιες. Απορροφάω σημαινει οτι παιρνω το θρεπτικο συστατικο κ μετα το χρησιμοποιώ αναλογα.Αποθηκευω σημαινει οτι το απορροφησα αλλα δεν εχω τι να το κανω αρα το αποθηκευω για να το χρησιμοποιησω αν χρειαστει καποια αλλη στιγμη.Δεν αποθηκεύεται καθε θρεπτικο συστατικο το ιδιο ευκολα, πχ το λιπος αποθηκευετε πιο γρηγορα ως λιπος σωματος , διοτι οι πρωτεινες κ οι υδατανθρακες χρειαζονται μεγαλυτερη διαδικασια για να μετατραπουν κ να αποθηκευτουν σε λιπος.Ο υδατανθρακας δε εξαρτατε απο τη μορφη του αλλα κ απο τη δραστηριοτητα του καθε ανθρωπου.Η πρωτεινη απο την αλλη ειναι το πιο δυσκολο στο να αποθηκευτει σε λιπος Αρα το αποθηκευω λιπος δεν ειναι τοσο απλο ουτε εξαρτατε μονο απο ενα ή δυο παραγοντες.
Στο παραδειγμα σου με τισ 2500 θερμιδες , εν μερει εχεις δικαιο.Ομως οταν φας μια φορα τη μερα αυτο σημαινει οτι σε ενα γευμα μονο 35γρ πρωτεινης μπορεις να απορροφησεις,βεβαια μπορει να ειναι 25γρ γρηγορης απορροφησης κ 25 αργης οποτε οκ τα χρησιμοποιεις κ τα 50γρ.Παμε στα αλλα 2 που ειναι πιο ενδιαφερον κατ εμου.Αν φας τοσες θερμιδες σε λιπος κ υδατανθρακα ειναι σιγουρο πως αποκλείεται να τις χρησιμοποιεισεις για να μην αποθηκευτει ενα μεγαλο ποσοστο. Το πλεονάζων λιπος θα αποθηκευτει πολυ γρηγορα σε σωματικο λιπος,μιας κ ειναι κατι το πολυ ευκολο στο να γινει.Ο υδατανθρακας τωρα, αν ειναι γρηγορης μορφης κ εχουμε πλεόνασμα τοτε ως γνωστών αν δεν κανουμε καποια εντονη δραστηριοτητα για να τον χρησιμοποιεισουμε μετατρεπετε σε λιπος.Αν εχουμε αργο υδ/κα τοτε ειναι πιο δυσκολο να μετατραπει και να αποθηκευτει σε λιπος.Μεσα σε ολα σκεψου κ την ινσουλινη που δεν ανεβαινει μονο με υδατανθρακα αλλα κ σε πολυ μεγαλα γευματα. Δεν ξερω ποσο σε μπερδεψα η οχι, ειναι ενα θεμα που περιλαμβάνει τοσες πολλες διεργασιες που πραγματικα νομιζω ειναι αδυνατον να τα γραψω ολα.

TheWorst
06-12-11, 19:25
με τη λογικη μου παντα λειτουργωντας.Νομιζω οτι το να φας ενα γευμα 2000 θερμιδων με 2500 συντηρησης ειναι ωραιος τροπος να χασεις κιλα και να αυξησεις και το ποσοστο σωματικου λιπους :green:

Devil
06-12-11, 19:28
Είπα πχ 2000θερμιδες,επρεπε να πω κατι για να δωσω ενα παραδειγμα.Αλλα αν θες μπορουμε να το εξειδικεύσουμε.....
Και ομως γίνετε?????θες να το δοκιμάσουμε πάνω σου????? :P:P:P

ναι κι εγω σαν παραδειγμα το αναφερω... αλλα πιο πανω μιλας για υποθερμιδικη...οποτε κι εγω για υποθερμιδικη μιλαω...

already done...;):green:

Ναι ειναι διαφορετικές εργασιες. Απορροφάω σημαινει οτι παιρνω το θρεπτικο συστατικο κ μετα το χρησιμοποιώ αναλογα.

που?:green:

Αποθηκευω σημαινει οτι το απορροφησα αλλα δεν εχω τι να το κανω αρα το αποθηκευω για να το χρησιμοποιησω αν χρειαστει καποια αλλη στιγμη.

παλι που?:green:


Δεν αποθηκεύεται καθε θρεπτικο συστατικο το ιδιο ευκολα, πχ το λιπος αποθηκευετε πιο γρηγορα ως λιπος σωματος , διοτι οι πρωτεινες κ οι υδατανθρακες χρειαζονται μεγαλυτερη διαδικασια για να μετατραπουν κ να αποθηκευτουν σε λιπος.Ο υδατανθρακας δε εξαρτατε απο τη μορφη του αλλα κ απο τη δραστηριοτητα του καθε ανθρωπου.Η πρωτεινη απο την αλλη ειναι το πιο δυσκολο στο να αποθηκευτει σε λιπος Αρα το αποθηκευω λιπος δεν ειναι τοσο απλο ουτε εξαρτατε μονο απο ενα ή δυο παραγοντες.


Στο παραδειγμα σου με τισ 2500 θερμιδες , εν μερει εχεις δικαιο.Ομως οταν φας μια φορα τη μερα αυτο σημαινει οτι σε ενα γευμα μονο 35γρ πρωτεινης μπορεις να απορροφησεις,βεβαια μπορει να ειναι 25γρ γρηγορης απορροφησης κ 25 αργης οποτε οκ τα χρησιμοποιεις κ τα 50γρ.

κατσε σορρυ αλλα αυτο απο που εχει βγει? και οι υπολοιπες τι γινοντε?


Παμε στα αλλα 2 που ειναι πιο ενδιαφερον κατ εμου.Αν φας τοσες θερμιδες σε λιπος κ υδατανθρακα ειναι σιγουρο πως αποκλείεται να τις χρησιμοποιεισεις για να μην αποθηκευτει ενα μεγαλο ποσοστο. Το πλεονάζων λιπος θα αποθηκευτει πολυ γρηγορα σε σωματικο λιπος,μιας κ ειναι κατι το πολυ ευκολο στο να γινει.

Ο υδατανθρακας τωρα, αν ειναι γρηγορης μορφης κ εχουμε πλεόνασμα τοτε ως γνωστών αν δεν κανουμε καποια εντονη δραστηριοτητα για να τον χρησιμοποιεισουμε μετατρεπετε σε λιπος.Αν εχουμε αργο υδ/κα τοτε ειναι πιο δυσκολο να μετατραπει και να αποθηκευτει σε λιπος.Μεσα σε ολα σκεψου κ την ινσουλινη που δεν ανεβαινει μονο με υδατανθρακα αλλα κ σε πολυ μεγαλα γευματα. Δεν ξερω ποσο σε μπερδεψα η οχι, ειναι ενα θεμα που περιλαμβάνει τοσες πολλες διεργασιες που πραγματικα νομιζω ειναι αδυνατον να τα γραψω ολα.

οκ αφου πιασαμε το παραδειγμα μου ας μεινουμε σε αυτο...2000 σε ενα γευμα...

οκ δεκτο...οτι εχεις αυξηση ινσουλινης.... αλλα αυξηση ινσουλινης εχεις και με μικροτερα γευματα... και αν το παρουμε σε 24ωρη βαση.... 1 γευμα προκαλει 1 peak ινσουλινης.... 5 γευματα προκαλουν 5 peak ινσουλινης.... αν στην λιπολυση θες το μινιμουμ... λογικο να πας στα λιγοτερα peak...

αυτο με την ταχυτητα αποθηκευσης λιπους δεν καταλαβαινω τι εννοεις.... βασικα εφοσον εισαι σε μειων θερμιδες πως θα βαλεις λιπος?...

και ας πουμε οκ οτι αποθηκευοντε.... και μετα και πριν το γευμα των 2000 θερμιδων..... εχεις ενα 24ωρο χωρις φαι... ο οργανισμος αναγκαστικα θα στραφει στις αποθηκες.... αρα σε οτι αποθηκευτικε σε μορφη λιπους και γλυκογονου...

τωρα η ολη διαδικασια αποθηκευσης λιπαρων και λιπους ποση ωρα θα παρει? δλδ μεσα σε ενα γευμα θα γινει αυτο....?

απο τη μερια μου το βλεπω αδυνατο..... ο οργανισμος δεν λειτουργει με 24ωρα... και ποτε δεν προκειτε να το κανει...

Devil
06-12-11, 19:28
με τη λογικη μου παντα λειτουργωντας.Νομιζω οτι το να φας ενα γευμα 2000 θερμιδων με 2500 συντηρησης ειναι ωραιος τροπος να χασεις κιλα και να αυξησεις και το ποσοστο σωματικου λιπους :green:

explain....:green:

TheWorst
06-12-11, 19:31
τι να εξηγησω :green: Εννοω οτι επειδη εχεις λιγοτερες θερμιδες απο αυτες της συντηρησης θα χανεις κιλα , αλλα επειδη 2000 θερμιδες σε ενα γευμα σιγουρα για εναν μεσο αθλουμενο θα ειναι πολυ κατι θα αποθηκευτει σαν λιπος.Καλα δεν στεφτομαι ? :P

Giannistzn
06-12-11, 19:32
To οποιο (πιθανως) θα το καψεις οταν θα εχεις ελειμμα μεσα στη μερα και θα χρειαστεις ενεργεια.

Devil
06-12-11, 19:34
τι να εξηγησω :green: Εννοω οτι επειδη εχεις λιγοτερες θερμιδες απο αυτες της συντηρησης θα χανεις κιλα , αλλα επειδη 2000 θερμιδες σε ενα γευμα σιγουρα για εναν μεσο αθλουμενο θα ειναι πολυ κατι θα αποθηκευτει σαν λιπος.Καλα δεν στεφτομαι ? :P

ναι αλλα θα εισαι υποθερμιδικα....

υποθερμιδικα δεν χανεις λιπος?

και εφοσον αναφερεσε σε μεσο αθλουμενο.... σημαινει οτι αθλητε.... δλδ μπορει να κρατησει τους μυς του.... τι θα τον εμποδισει η κορτιζολη?

thegravijia
06-12-11, 19:41
ναι αλλα θα εισαι υποθερμιδικα....

υποθερμιδικα δεν χανεις λιπος?

και εφοσον αναφερεσε σε μεσο αθλουμενο.... σημαινει οτι αθλητε.... δλδ μπορει να κρατησει τους μυς του.... τι θα τον εμποδισει η κορτιζολη?

nα σ πω ..πες οτι εισαι υποθερμιδικα λες θα χασεις λιπος ...ανεξαρτητα απο το ειδος των θερμιδων που θα φαει καποιος ...
δηλ εγω θα τρωω πατατακια ολη μερα χωρις βεβαια να ξεπερασω θερμιδες συντηρησης κ θα χασω λιπος..?

κ να σ πω..θερμιδες συντηρησης απο που προκυπτουν ..?
δεν ξερω ρωταω...γιατι οταν κανει καποιος ογκο και τρωει 3000θερμιδες πχ...καποια στιγμη δεν θα κολησει κ δεν θα σταματησει να περνει κιλα ?θα γινει φανταζομαι ..αρα αυτες ειναι οι θερμιδες συντηρησεις του ?

το ρωταω γιατι αμα πας να βγαλεις απο τον μαθ.τυπο θερμιδες συντηρησεις και σου βγαλει 2000 ας πουμε πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο που εγραψα πιο πανω,...?

COBRA_STYLE
06-12-11, 19:45
αρα με βαση τα οσα εχετε γραψει βγαινει το συμπερασμα οτι ετσι παιζουμε την κολοκυθια και μου ανεβαζετε και μενα την κορτιζολη γιατι δεν βγαζω νοημα:green:


δλδ απο τη μια εχουμε λιποαποθηκευση λογω του μεγαλου ογκου λιπαρων-υ/α που καταναλωνεται σε 1 γευμα και στην συνεχεια εχουμε χασιμο μερους αυτου του λιπους λογω του θερμιδικου ελλειμματος...αυτο καταλαβαινω εγω.:unsure:

TheWorst
06-12-11, 19:49
Ας κανουμε ενα εντιτ - Εξερταται αν ο αθλουμενος λαμβανει συμπληρωματα , σε τι ποσοτητα και πως τρεφεται.

Θερμιδες συντηρησης νομιζω υπολογιζονταν με τα κιλα που ειμαστε 'τωρα' και δεν εξαρτονται απο αυτο αν εχεις σταματησει να αυξανεις τα παρον κιλακια :green:

Devil
06-12-11, 19:53
nα σ πω ..πες οτι εισαι υποθερμιδικα λες θα χασεις λιπος ...ανεξαρτητα απο το ειδος των θερμιδων που θα φαει καποιος ...
δηλ εγω θα τρωω πατατακια ολη μερα χωρις βεβαια να ξεπερασω θερμιδες συντηρησης κ θα χασω λιπος..?

δεν μιλαμε για ολη μερα... βασικο αυτο.... δεν μιλαμε για θερμιδες οτι να ναι.... και αυτο βασικο...
και εν τελη ναι και @@κιες να φας αν μεινεις υποθερμιδικα θα χασεις λιπος..... το θεμα σου βεβαια θα ειναι το ποσο.... και οχι το αν...


κ να σ πω..θερμιδες συντηρησης απο που προκυπτουν ..?
δεν ξερω ρωταω...γιατι οταν κανει καποιος ογκο και τρωει 3000θερμιδες πχ...καποια στιγμη δεν θα κολησει κ δεν θα σταματησει να περνει κιλα ?θα γινει φανταζομαι ..αρα αυτες ειναι οι θερμιδες συντηρησεις του ?

προκυπτουν απο τις θερμιδες που δεν χανεις βαρος.....
και αν εισαι σε ογκο και κολησεις σημαινει οτι πρεπει να αυξησεις... γτ? γιατι απλα εχεις ανεβει κιλα... θες παραπανω θερμιδες... εχεις μεγαλητερη συντηρηση....

το ρωταω γιατι αμα πας να βγαλεις απο τον μαθ.τυπο θερμιδες συντηρησεις και σου βγαλει 2000 ας πουμε πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο που εγραψα πιο πανω,...?

αναλογα με ποιον τυπο πας.... οκ νταξ οι τυποι μια λογικη την εχουν... αλλα οχι 100%... αποκληση παντα υπαρχει...

απο εκει και περα καποιες Χ θερμιδες μπορεις να τις υπολογισεις... απο εκει και περα... πας με την εμπειρια.... ξερεις δλδ οτι τρωγοντας αυτο ατυο και αυτο μενεις σταθερος...

ααα για τα πατατακια.... αν τα φας και εισαι υποθερμιδικα θα λερωσεις...δεν θα λιποσεις.... απλα θα σε γεμισουν νερα... αλατι βλεπεις...;)

Devil
06-12-11, 19:55
αρα με βαση τα οσα εχετε γραψει βγαινει το συμπερασμα οτι ετσι παιζουμε την κολοκυθια και μου ανεβαζετε και μενα την κορτιζολη γιατι δεν βγαζω νοημα:green:


δλδ απο τη μια εχουμε λιποαποθηκευση λογω του μεγαλου ογκου λιπαρων-υ/α που καταναλωνεται σε 1 γευμα και στην συνεχεια εχουμε χασιμο μερους αυτου του λιπους λογω του θερμιδικου ελλειμματος...αυτο καταλαβαινω εγω.:unsure:

εγω αυτο δεν καταλαβαινω.... ποτε? σε 24 ωρες?

δεν ειναι δυνατον....

δλδ στα refeed με 1000carbs τι θα επρεπε να γινετε... να γινομαι 100κιλα?:green:

Giannistzn
06-12-11, 19:56
Κατι αλλο που δεν δινουμε βαση. Θα φας 2000 θερμιδες, το θεμα δεν ειναι μονο τι θα γινει με το λιπος, το θεμα ειναι να συντηρησεις και το μυΐκο ιστο. Εαν χανεις και λιπος αλλα και μυΐκο ιστο ταυτοχρονα δεν κανεις δουλεια.. (στην υποθετικη περιπτωση με το junk ας πουμε)

Το θεμα για εμενα ειναι τα macros και το ισοζυγιο ενεργειας. Εαν τα καλυπτεις, οσα γευματα και αν κανεις δεν νομιζω να εχει καποια τεραστια διαφορα εν τελη..

Devil
06-12-11, 20:00
Κατι αλλο που δεν δινουμε βαση. Θα φας 2000 θερμιδες, το θεμα δεν ειναι μονο τι θα γινει με το λιπος, το θεμα ειναι να συντηρησεις και το μυΐκο ιστο. Εαν χανεις και λιπος αλλα και μυΐκο ιστο ταυτοχρονα δεν κανεις δουλεια..

και απο τι να τον χασεις?

υποθετικα μιλαμε οτι κανεις βαρη.... αλλα μπορεις να τον κρατησεις...

απο την κορτιζολη?

απο την ελειψη θερμιδων?

Giannistzn
06-12-11, 20:03
Εαν παιρνεις (λεμε τωρα σε ακραιες περιπτωσεις) 40-50γρ πρωτεΐνης μονο καθημερινα οσο και να γυμναζεσαι δεν θα χασεις?

Ειχα κανει ενα εντιτ πιο πανω που δεν προλαβες :green:

TheWorst
06-12-11, 20:07
Νταξει και αν τα πατατακια δεν εχουν αλατι ??
Η πες βαζουμε καλιου

COBRA_STYLE
06-12-11, 20:12
εγω αυτο δεν καταλαβαινω.... ποτε? σε 24 ωρες?

δεν ειναι δυνατον....

δλδ στα refeed με 1000carbs τι θα επρεπε να γινετε... να γινομαι 100κιλα?:green:


εγω δε λεω τπτ,απλα αναφερω αυτα που καταλαβα απο τα λεγομενα των αλλων αντιθετων με σενα και μετα εγραψα ουσιαστικα αυτο που γραφεις και συ..

ε αυτο λογικα μεσα στο 3ωρο-4ωρο μετα το μοναδικο γευμα θα γινεται...το θεμα με το λιπος δλδ...ε και στη συνεχεια της μερας χανεις παλι μερος αυτου, με βαση παντα τα λεγομενα σας.Εγω δεν παιρνω θεση.:green:

Devil
06-12-11, 20:17
Εαν παιρνεις (λεμε τωρα σε ακραιες περιπτωσεις) 40-50γρ πρωτεΐνης μονο καθημερινα οσο και να γυμναζεσαι δεν θα χασεις?

Ειχα κανει ενα εντιτ πιο πανω που δεν προλαβες :green:

οπα ναι δεν το ειδα το edit...

ισως και ναι... αλλα εισαι πολυ κατω σε πρωτεινες...


Νταξει και αν τα πατατακια δεν εχουν αλατι ??
Η πες βαζουμε καλιου

και η γιαγια μου ειχε @@ ? :green::turtle::turtle:

αν δεν ειχαν αλατι τοτε θα ηταν σαν πατατες με μερικα τρανς λιπαρα....


εγω δε λεω τπτ,απλα αναφερω αυτα που καταλαβα απο τα λεγομενα των αλλων αντιθετων με σενα και μετα εγραψα ουσιαστικα αυτο που γραφεις και συ..

ε αυτο λογικα μεσα στο 3ωρο-4ωρο μετα το μοναδικο γευμα θα γινεται...το θεμα με το λιπος δλδ...ε και στη συνεχεια της μερας χανεις παλι μερος αυτου, με βαση παντα τα λεγομενα σας.Εγω δεν παιρνω θεση.:green:

ναι ρε το καταλαβα οτι δεν παιρνεις θεση.... και κρατας την ουρα σου απ εξω κουφαλα... λολ:green::turtle:

γιατι λογικο μεσα σε 3-4ωρο.... εγω νομιζω πως ειναι πολυ παραπανω.... γιατι θελει πολυ πανω απο 4-5ωρες για να φυγει ολο αυτο απο το στομαχι... αλλα ποσες ωρες ακομα να θες για να γινει λιπος? μηπως μερες?.... who knows...

giannis64
06-12-11, 20:41
αντε παλι με αυτο το θεμααααααα!!!!
ρε ακρη δεν θα βγαλετε!!!

οσο για τα πατατακια? εχει και αναλατα, με ριγανη, παπρικα κ.λ.π.:turtle:

TheWorst
06-12-11, 20:47
Για σπιτικα μιλαμε παντα και οχι με λαδι-ελαιολαδο :thumbup:

giannis64
06-12-11, 21:09
γιατι εγω γιατι μιλησα?:unsure:

TheWorst
06-12-11, 21:12
γιατι εγω γιατι μιλησα?:unsure:

Νομιζω οτι γινεται λογος για αυτο το shit-product :green:

35960

EDIT: Η φωτο τα σπαει χααχχα , με τον δαφφι

giannis64
06-12-11, 21:15
οπχι αγορι μου. εχεις φαει πατατακια με τριμενο κεφαλοτυρι απο επανω χωρις αλατι? χανεις.:shock:

TheWorst
06-12-11, 21:18
Δεν εχω φαει χαχ :P

beefmeup
06-12-11, 21:19
ας γραψω κ γω 2 πραγματα τα οποια τα εχω ξαναγραψει...

η ημερισια προσληψη θερμιδων ειναι μυθος για τον απλο αθλουμενο,οσον αφορα το σημειο που πρεπει να τηρειται σταθερα καθε μερα.
αν σου αντιστοιχουν 2000 θερμιδες την δευτερα,κ φας 1500,ενω την τριτη παρεις 2500 παλι στα ισια σου θα εισαι σε αυτη την περιοδο των 2 ημερων..
γιατι στις 2 μερες θα εχεις καταναλωσει 4000 θερμιδες..αυτο ευκολα εχει εφαρμογη σε μικρα διαστηματα οπως μια βδομαδα..
δειτε το αλλιως..την μια μερα εισαι υποθερμιδικα=δεν βαζεις λιπος.
την αλλη εισαι υπερθερμιδικα=μαλλον θα βαλεις.
σε συναρτηση αυτα τα 2 οσον αφορα το λιπος δινουν μηδεν(0) στο συνολο των 2 ημερων.
αν το κανεις αυτο στο συνολο μιας βδομαδας,παλι ισοθερμιδικα θα βγεις στο τελος της.

δεν υπαρχει καποιο barrier στις 00:00 ωρες που σου λεει οτι απο κει κ μετα κλεινει η μερα οσον αφορα τις θερμιδες..το σωμα βλεπει μια συνεχης διαδικασια οσον αφορα τις λειτουργιες του,κ ετσι λειτουργει.

τωρα οσον αφορα τα γευματα κ τα μακρος πιστευω οτι μεχρι 3 γευματα,μπορεις να κανεις μια χαρα την δουλεια σου χωρις να χρειαζεται να περνεις 5-6..
αυτα για πολλα γευματα κ καλυτερους μεταβολισμους,δεν ισχυουν..

τα πολλα γευματα ειναι μυθος που υπαρχει στο ββ κ αφορα ΜΟΝΟ τους αγωνιστικους σε περιοδο προ αγωνων..

TheWorst
06-12-11, 21:28
Και αμα τρωμε πολλα γευματα ομως ειναι μειονεκτημα , δλδ κατι κακο ειναι ?? Ας πουμε εγω που τρωω 8-12 περιπου (εξαρταται) Πρωι πριν σχολειο 2 φορες στο σχολειο μετα μεχρι τις 7 το απογευμα ακομα 2-3 φορες και ακομα 1 φορα τουλαχιστον πριν κοιμηθω.
Μικρες ποσοτητες , δε μπορω παραπανω.Μασαω και τη τροφη σαν μυρηκαστικο 5 ωρες

Goofonly
06-12-11, 21:54
Και αμα τρωμε πολλα γευματα ομως ειναι μειονεκτημα , δλδ κατι κακο ειναι ?? Ας πουμε εγω που τρωω 8-12 περιπου (εξαρταται) Πρωι πριν σχολειο 2 φορες στο σχολειο μετα μεχρι τις 7 το απογευμα ακομα 2-3 φορες και ακομα 1 φορα τουλαχιστον πριν κοιμηθω.
Μικρες ποσοτητες , δε μπορω παραπανω.Μασαω και τη τροφη σαν μυρηκαστικο 5 ωρες

Κακό δεν είναι, αλλά εξαρτάται πως θα χωρίσεις τις θερμίδες σου μέσα στη μέρα.. pre και post workout και ανάλογα την ώρα...

giannis64
06-12-11, 22:09
Κακό δεν είναι, αλλά εξαρτάται πως θα χωρίσεις τις θερμίδες σου μέσα στη μέρα.. pre και post workout και ανάλογα την ώρα...\\


πως θα τις χωρισει σε ποιοτητα θερμιδων στην μερα μεσα και πως θα τις ταξινιμησει μαλλον εννοεις ετσι?
γιατι αλλιως δεν εχει σημασια.